Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары (ұйымдары) мен көлік құралдарының (көлік құралдары шассиінің), өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа түрлерінің паспорттарын (электрондық паспорттарын) ресімдеуді жүзеге асыратын көлік құралдарын (көлік құралдары шассиін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа түрлерін дайындаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібін бекіту туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 1 қыркүйектегі № 112 шешімі
2014 жылғы 15 тамыздағы Көлік құралдары (көлік құралдары шассиі) паспортының және өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлері паспортының бірыңғай нысанын енгізу және электрондық паспорттар жүйесін ұйымдастыру туралы келісімнің 4-бабы екінші абзацына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары (ұйымдары) мен көлік құралдарының (көлік құралдары шассиінің), өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа түрлерінің паспорттарын (электрондық паспорттарын) ресімдеуді жүзеге асыратын көлік құралдарын (көлік құралдары шассиін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа түрлерін дайындаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібі бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
В. Христенко
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2015 жылғы 1 қыркүйектегі
№ 112 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары (ұйымдары) мен көлік құралдарының (көлік құралдары шассиінің), өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа түрлерінің паспорттарын (электрондық паспорттарын) ресімдеуді жүзеге асыратын көлік құралдарын (көлік құралдары шассиін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа түрлерін дайындаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу ТӘРТІБІ
1. Осы Тәртіп 2014 жылғы 15 тамыздағы Көлік құралдары (көлік құралдары шассиі) паспортының және өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлері паспортының бірыңғай нысанын енгізу және электрондық паспорттар жүйесін ұйымдастыру туралы келісімнің 4-бабына сәйкес әзірленді және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары (ұйымдары) мен көлік құралдарының (көлік құралдары шассиінің), өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа түрлерінің паспорттарын (электрондық паспорттарын) ресімдеуді жүзеге асыратын көлік құралдарын (көлік құралдары шассиін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа түрлерін дайындаушы ұйымдардың (бұдан әрі тиісінше – бірыңғай тізілім, уәкілетті органдар (ұйымдар), дайындаушы ұйымдар) бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын айқындайды.

Об утверждении Порядка формирования и ведения единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств - членов Евразийского экономического союза и организаций - изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 1 сентября 2015 года № 112.
В соответствии с абзацем вторым статьи 4 Соглашения о введении единых форм паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) и паспорта самоходной машины и других видов техники и организации систем электронных паспортов от 15 августа 2014 года Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый Порядок формирования и ведения единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
В. Христенко
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 1 сентября 2015 г. № 112
ПОРЯДОК
формирования и ведения единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии со статьей 4 Соглашения о введении единых форм паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) и паспорта самоходной машины и других видов техники и организации систем электронных паспортов от 15 августа 2014 года и определяет правила формирования и ведения единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники (далее соответственно – единый реестр, уполномоченные органы (организации), организации-изготовители).

2. Бірыңғай тізілімді қалыптастыруды және жүргізуді Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) бірыңғай тізілімнің ұлттық бөліктері негізінде электрондық түрде жүзеге асырады.
Комиссия бірыңғай тізілімді Еуразиялық экономикалық одақтың "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі ресми сайтында жариялауды қамтамасыз етеді.
Бірыңғай тізілім Комиссияның жалпы ақпараттық ресурстардың құрамына кіреді.
3. Бірыңғай тізілімнің ұлттық бөліктерін қалыптастыру мен жүргізу мәліметтерді жинауды және оған енгізуді,мәліметтерді сақтауды, жүйелеуді, өзектілендіруді және өзгертуді, сондай-ақ оларға рұқсатсыз қол жеткізуден қорғауды қамтиды.
Бірыңғай тізілімнің ұлттық бөліктерін қалыптастыру мен жүргізуді Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары (бұдан әрі тиісінше – ұлттық орган, мүше мемлекеттер) ұлттық органдардың бағдарламалық-аппараттық құралдарының базасында электрондық түрде жүзеге асырады. Ұлттық органдар "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі өздерінің ресми сайттарынан бірыңғай тізілімнің ұлттық бөліктеріне қол жеткізу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
4. Бірыңғай тізілімнің ұлттық бөліктері мынадай тараулардан тұрады:
"Уәкілетті органдар (ұйымдар)";
"Дайындаушы ұйымдар".
5. Бірыңғай тізілімнің ұлттық бөліктеріне уәкілетті органдар (ұйымдар), дайындаушы ұйымдар туралы мынадай мәліметтер енгізіледі:
а) уәкілетті органға (ұйымға) қатысты:
уәкілетті органның (ұйымның) атауы, орналасқан жері (заңды тұлғаның мекенжайы), нақты мекенжайы, телефон нөмірі, электрондық поштасының адресі, уәкілетті орган (ұйым) басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде);
уәкілетті органның (ұйымның) мына паспорттардың бір немесе бірнеше түрін ресімдеуге өкілеттілігі туралы мәліметтер:
көлік құралының паспорты;
көлік құралы шассиінің паспорты;
өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа түрлерінің паспорты;
көлік құралының электрондық паспорты;
көлік құралы шассиінің электрондық паспорты;
өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа түрлерінің электрондық паспорты;
б) көлік құралын дайындаушы ұйымға қатысты:
дайындаушы ұйымның толық атауы, орналасқан жері (заңды тұлғаның мекенжайы), нақты мекенжайы, телефон нөмірі, электрондық поштасының адресі, дайындаушы ұйым басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде);
дайындаушы ұйым өзі дайындаған өнімдерді сатуға уәкілеттік берген ұйымның толық атауы, орналасқан жері (заңды тұлғаның мекенжайы), нақты мекенжайы, телефон нөмірі, электрондық поштасының адресі, осындай ұйым басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде);
дайындаушы ұйымға халықаралық сәйкестендіру коды (WMI) берілгенін (WMI кодын көрсете отырып) растайтын құжат туралы мәлімет;

2. Формирование и ведение единого реестра осуществляются Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия)в электронном виде на основании национальных частей единого реестра.
Комиссия обеспечивает опубликование единого реестра на официальном сайте Евразийского экономического союза в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет".
Единый реестр входит в состав общих информационных ресурсов Комиссии.
3. Формирование и ведение национальных частей единого реестра включают в себя сбор и внесение в них сведений, хранение, систематизацию, актуализацию и изменение сведений, а также защиту от несанкционированного доступа к ним.
Формирование и ведение национальных частей единого реестра в электронном виде осуществляются уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – национальный орган, государства-члены) на базе программно-аппаратных средств национальных органов. Национальные органы обеспечивают возможность доступа к национальным частям единого реестра со своих официальных сайтов в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет".
4. Национальные части единого реестра состоят из следующих разделов:
"Уполномоченные органы (организации)";
"Организации-изготовители".
5. В национальные части единого реестра включаются следующие сведения об уполномоченных органах (организациях), организациях-изготовителях (в том числе физических лицах, зарегистрированных в качестве индивидуальных предпринимателей):
а) в отношении уполномоченного органа (организации):
полное наименование уполномоченного органа (организации), место нахождения (адрес юридического лица), фактический адрес, номер телефона, адрес электронной почты, фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя уполномоченного органа (организации);
сведения о полномочиях уполномоченного органа (организации) на оформление одного или нескольких следующих видов паспортов:
паспорт транспортного средства;
паспорт шасси транспортного средства;
паспорт самоходной машины и других видов техники;
электронный паспорт транспортного средства;
электронный паспорт шасси транспортного средства;
электронный паспорт самоходной машины и других видов техники;
б) в отношении организации-изготовителя транспортных средств:
полное наименование организации-изготовителя, место нахождения (адрес юридического лица), фактический адрес, номера телефона, адрес электронной почты, фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя организации-изготовителя – для юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии), место жительства, номер телефона, адрес электронной почты – для физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя;
полные наименования организаций, уполномоченных организацией-изготовителем (физическим лицом, зарегистрированным в качестве индивидуального предпринимателя) на реализацию изготовленной ею продукции, места нахождения (адреса юридических лиц), фактические адреса, номера телефона, адреса электронной почты, фамилии, имена, отчества (при наличии) руководителей таких организаций – для юридических лиц или фамилии, имена, отчества (при наличии), места жительства, номера телефона, адреса электронной почты – для физических лиц, зарегистрированных в качестве индивидуальных предпринимателей;
сведения о документе, подтверждающем присвоение международного идентификационного кода изготовителя транспортного средства (WMI) (с указанием кода WMI);

6. Уәкілетті органдарды (ұйымдарды) бірыңғай тізілімге енгізу олар мынадай өлшемшарттарға сәйкес келгенде жүзеге асырылады:
а) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес заңды тұлға ретіндегі тіркеуінің бар болуы;
б) мүше мемлекеттің заңнамасымен айқындалған тәртіпте мына паспорттардың бір немесе бірнеше түрін ресімдеуге өкілеттілігінің бар болуы:
көлік құралының паспорты;
көлік құралы шассиінің паспорты;
өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа түрлерінің паспорты;
көлік құралының электрондық паспорты;
көлік құралы шассиінің электрондық паспорты;
өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа түрлерінің электрондық паспорты;
в) көрсетілген электрондық паспорттарды ресімдеуді жүзеге асыратын уәкілетті органдар (ұйымдар) үшін –көлік құралдарының, көлік құралдары шассиінің, өздігінен жүретін машиналар мен басқа техника түрлерінің электрондық паспорттарына қол қоюға уәкілеттігі бар уәкілетті органның (ұйымның) лауазымды адамының (лауазымды адамдарының) электрондық-цифрлық қолтаңбасының бар болуы.
7. Дайындаушы ұйымдарды бірыңғай тізілімге енгізу олар мынадай өлшемшарттарға сәйкес келгенде жүзеге асырылады:
а) көлік құралын (көлік құралдары шассиін) дайындаушы ұйым үшін:
мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес заңды тұлға ретіндегі тіркеуінің бар болуы;
көлік құралын дайындаушының халықаралық сәйкестендіру коды (WMI) берілгенін растайтын құжаттың бар болуы;
көлік құралының (шассиінің) "Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентінің (КО ТР 018/2011) талаптарына сәйкестігін куәландыратын көлік құралдары типін қолданыстағы мақұлдаудың және (немесе) көрсетілген техникалық регламенттің осы техникалық регламент күшіне енгенге дейін техникалық реттеу объектісі болып табылатын өнімге қатысты берілген, мүше мемлекеттің заңнамасымен белгіленген міндетті талаптарға сәйкестігін бағалау туралы қолданыстағы құжаттардың бар болуы;
көрсетілген электрондық паспорттарды ресімдеуді жүзеге асыратын дайындаушы ұйымдар үшін – көлік құралдарының, көлік құралдары шассиінің электрондық паспорттарына қол қоюға уәкілетті дайындаушы ұйымның лауазымды адамының (лауазымды адамдарының) электрондық-цифрлық қолтаңбасының бар болуы;
б) өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа түрлерін дайындаушы ұйымдар үшін:
мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес заңды тұлға ретіндегі тіркеуінің бар болуы;

6. Включение уполномоченных органов (организаций) в единый реестр осуществляется при их соответствии следующим критериям:
а) наличие регистрации в качестве юридического лица в соответствии с законодательством государства-члена;
б) наличие полномочий, предоставленных в порядке, определяемом законодательством государства-члена, на оформление одного или нескольких следующих видов паспортов:
паспорт транспортного средства;
паспорт шасси транспортного средства;
паспорт самоходной машины и других видов техники;
электронный паспорт транспортного средства;
электронный паспорт шасси транспортного средства;
электронный паспорт самоходной машины и других видов техники;
в) наличие электронно-цифровой подписи у уполномоченного (уполномоченных) на подписание электронных паспортов транспортных средств, шасси транспортных средств, самоходных машин и других видов техники должностного лица (должностных лиц) уполномоченного органа (организации) – для уполномоченных органов (организаций), осуществляющих оформление указанных электронных паспортов.
7. Включение организаций-изготовителей (в том числе физических лиц, зарегистрированных в качестве индивидуальных предпринимателей) в единый реестр осуществляется при их соответствии следующим критериям:
а) для организации-изготовителя транспортных средств (шасси транспортных средств):
наличие регистрации в соответствии с законодательством государства-члена в качестве юридического лица или индивидуального предпринимателя соответственно;
наличие документа, подтверждающего присвоение международного идентификационного кода изготовителя транспортного средства (WMI);
наличие действующего одобрения типа транспортного средства (одобрение типа шасси), удостоверяющего соответствие транспортного средства (шасси) требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности колесных транспортных средств" (ТР ТС 018/2011), и (или) действующих документов об оценке соответствия обязательным требованиям, установленным законодательством государства-члена, выданных в отношении продукции, являющейся объектом технического регулирования указанного технического регламента, до дня вступления в силу этого технического регламента;
наличие электронно-цифровой подписи у уполномоченного (уполномоченных) на подписание электронных паспортов транспортных средств, шасси транспортных средств должностного лица (должностных лиц) организации-изготовителя и (или) у должностного лица (должностных лиц) сборочного завода, уполномоченного этой организацией-изготовителем на оформление электронных паспортов на собранную им продукцию, – для организаций-изготовителей и (или) их сборочных заводов, осуществляющих оформление указанных электронных паспортов;
б) для организации-изготовителя самоходных машин и других видов техники:
наличие регистрации в соответствии с законодательством государства-члена в качестве юридического лица или индивидуального предпринимателя соответственно;