Сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді талдауға, аталған құжаттардың мәліметтерін біріздендірудің және үндестірудің дәрежесі мен мүмкіндігін бағалауға, сондай-ақ электрондық құжаттарды ресімдеу мүмкіндігін бағалауға арналған әдістемелік тәсілдемелер туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 151 шешімі
Еуразиялық экономикалық комиссия туралы ереженің (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 1 қосымша) 43-тармағы 15-тармақшасына сәйкес, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2015 жылғы 8 мамырдағы № 19 шешімімен бекітілген Сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесінде "бір терезе" механизмін дамытудың негізгі бағыттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының ХІІ бөлімі 3.1-тармағын іске асыру мақсатында Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді талдауға, аталған құжаттардың мәліметтерін біріздендірудің және үндестірудің дәрежесі мен мүмкіндігін бағалауға, сондай-ақ электрондық құжаттарды ресімдеу мүмкіндігін бағалауға арналған әдістемелік тәсілдемелер бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
В. Христенко
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2015 жылғы 17 қарашадағы
№ 151 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді талдауға, аталған құжаттардың мәліметтерін біріздендірудің және үндестірудің дәрежесі мен мүмкіндігін бағалауға, сондай-ақ электрондық құжаттарды ресімдеу мүмкіндігін бағалауға арналған ӘДІСТЕМЕЛІК ТӘСІЛДЕМЕЛЕР
І. Жалпы ережелер
1. Осы Әдістемелік тәсілдемелер Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2015 жылғы 4 ақпандағы № 4 шешімімен бекітілген Сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесінде "бір терезе" механизмін дамытудың негізгі бағыттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау бойынша 2015 жылға арналған ізеуірттелген жоспардың (бұдан әрі – 2015 жылға арналған ізеуірттелген жоспар) 3.1.1, 3.1.3 және 3.1.5-тармақтарын орындау шеңберінде Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2015 жылғы 8 мамырдағы № 19 шешімімен бекітілген Сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесінде "бір терезе" механизмін дамытудың негізгі бағыттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының ХІІ бөлімі 3.1-тармағын іске асыру мақсатында әзірленді.
2. Осы Әдістемелік тәсілдемелер:
а) Еуразиялық экономикалық комиссия департаменттерінің (бұдан әрі тиісінше – Комиссия департаменттері, Комиссия) Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – Одақ) құқығын құрайтын, құжаттарды және (немесе) нысандарды, оларды қағаз тасымалдағышта толтыру тәртібін, құжаттардың мәліметтерін біріздендірудің және үндестірудің дәрежесі мен мүмкіндіктерін бағалауды, сондай-ақ электрондық құжаттарды ресімдеу мүмкіндігін бағалауды белгілейтін халықаралық шарттар мен актілерге талдау жүргізуіне;
б) Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) құжаттарды және (немесе) нысандарды, оларды қағаз тасымалдағышта толтыру тәртібін, сондай-ақ электрондық құжаттарды ресімдеу мүмкіндігін бағалауды белгілейтін мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілеріне және мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарына талдау жүргізуіне қатысты бірыңғай тәсілдемелерді қалыптастыру мақсатында әзірленді.

О Методических подходах к анализу документов и сведений, необходимых для осуществления внешнеэкономической деятельности, оценке степени и возможности унификации и гармонизации сведений из указанных документов, а также к оценке возможности оформления электронных документов
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 года № 151
В соответствии с подпунктом 15 пункта 43 Положения о Евразийской экономической комиссии (приложение № 1 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года), в целях реализации пункта 3.1 раздела XII плана мероприятий по реализации Основных направлений развития механизма «единого окна» в системе регулирования внешнеэкономической деятельности, утвержденного Решением Высшего Евразийского экономического совета от 8 мая
2015 г. № 19, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые Методические подходы к анализу документов и сведений, необходимых для осуществления внешнеэкономической деятельности, оценке степени и возможности унификации и гармонизации сведений из указанных документов, а также к оценке возможности оформления электронных документов.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии         В. Христенко
УТВЕРЖДЕНЫ
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 17 ноября 2015 г. № 151
МЕТОДИЧЕСКИЕ ПОДХОДЫ
к анализу документов и сведений, необходимых для осуществления
внешнеэкономической деятельности, оценке степени и возможности
унификации и гармонизации сведений из указанных документов, а
также к оценке возможности оформления электронных документов
I. Общие положения
1. Настоящие Методические подходы разработаны в целях реализации пункта 3.1 раздела XII плана мероприятий по реализации Основных направлений развития механизма «единого окна» в системе регулирования внешнеэкономической деятельности, утвержденного Решением Высшего Евразийского экономического совета от 8 мая 2015 г. № 19 (далее – план мероприятий), в рамках исполнения пунктов 3.1.1, 3.1.3 и 3.1.5 детализированного плана на 2015 год по выполнению плана мероприятий по реализации Основных направлений развития механизма «единого окна» в системе регулирования внешнеэкономической деятельности, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 4 февраля 2015 г. № 4 (далее – детализированный план на 2015 год).
2. Настоящие Методические подходы разработаны в целях формирования единых подходов к:
а) проведению департаментами Евразийской экономической комиссии (далее соответственно – департаменты Комиссии, Комиссия) анализа международных договоров и актов, составляющих право Евразийского экономического союза (далее – Союз), устанавливающих документы и (или) формы, порядок их заполнения на бумажном носителе, оценки степени и возможности унификации и гармонизации сведений из документов, а также оценки возможности оформления электронных документов;
б) проведению государствами – членами Союза (далее – государства-члены) анализа нормативных правовых актов государств-членов и международных договоров государств-членов с третьими сторонами, устанавливающих документы и (или) формы, порядок их заполнения на бумажном носителе, а также оценки возможности оформления электронных документов.

3. Осы Әдістемелік тәсілдемелердің мақсаттары үшін мынадай мағынадағы ұғымдар пайдаланылады:
"мәліметтерді талдау" – ұқсас мәліметтерді, олардың мағыналық мазмұны мен мәнін салыстыру процесі;
"бизнес – меморгандар (B2G)" – мүдделі тұлға уәкілетті органға талап етілетін ақпаратты (құжаттар немесе мәліметтер, соның ішінде осындай құжаттар мен мәліметтерді алу үшін талап етілетін мүдделі тұлғалардың өтініштері мен өтінімдері) ұсынатын ақпараттық өзара іс-қимыл бағыты;
"меморгандар – бизнес (G2B)" – уәкілетті орган мүдделі тұлғаға талап етілген ақпаратты (құжаттар немесе мәліметтер) ұсынатын ақпараттық өзара іс-қимыл бағыты;
"мүдделі тұлғалар" – заңды тұлға, мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылмайтын ұйымдар, сондай-ақ жеке кәсіпкер ретінде мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тіркелген жеке тұлға;
"жалпы мәліметтер" – атауы бірдей, мағыналары ұқсас және 2 және одан да көп құжатта пайдаланылатын мәліметтер;
"мәліметтердің сипаттамасы" – мәліметтердің негізгі белгілері мен мән-маңызын ашып көрсететін мағыналық мазмұнының сипатамасы;
"мәліметтердің оңтайлы тізбесі" – қайталанбайтын мәліметтерді қамтитын мәліметтер тізбесі;
"мәліметтердің толық тізбесі" – мүдделі тұлғалар мен уәкілетті органдарға сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру кезінде мәліметтер алмасуды ұйымдастыру үшін қажетті мәліметтер тізбесі;
"уәкілетті орган" – мүше мемлекеттің мемлекеттік органы немесе оның жекелеген салаларда мемлекеттік саясатты іске асыру өкілеттігі берілген белгілі бір ұйымы;
"электрондық құжат" – Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттамада (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың № 3 қосымшасы) белгіленген мәнде қолданылады.
Осы Әдістемелік тәсілдемелерде пайдаланылатын өзге ұғымдар іс-шаралар жоспарында айқындалған мәндерде түсіндіріледі.
4. Осы Әдістемелік тәсілдемелерге сәйкес мынадай мемлекеттік реттеу салалары бойынша сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерге талдау, аталған құжаттардың мәліметтерін біріздендірудің және үндестірудің дәрежесі мен мүмкіндігін бағалау, сондай-ақ электрондық құжаттарды ресімдеу мүмкіндігін бағалау жүргізіледі:
а) кедендік реттеу;
б) валюталық реттеу;
в) салықтық реттеу;
г) кедендік-тарифтік реттеу;
д) тарифтік емес реттеу;
е) техникалық реттеу;
ж) санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шаралар;
з) қаржылық қызметтер (банк, сақтандыру);
и) көлік және тасымалдау;
к) зияткерлік меншік.

3. Для целей настоящих Методических подходов используются понятия, которые означают следующее:
«анализ сведений» – процесс сопоставления схожих сведений, их смыслового содержания и назначения;
«бизнес – госорганы (B2G)» – направление информационного взаимодействия, при котором заинтересованное лицо представляет уполномоченному органу требуемую информацию (документы или сведения, в том числе заявления и обращения заинтересованных лиц, требующиеся для получения таких документов и сведений);
«госорганы – бизнес (G2B)» – направление информационного взаимодействия, при котором уполномоченный орган представляет заинтересованному лицу требуемую информацию (документы или сведения);
«заинтересованные лица» – юридическое лицо, организация, не являющаяся юридическим лицом, созданные в соответствии с законодательством государства-члена, а также физическое лицо, зарегистрированное в соответствии с законодательством государства-члена в качестве индивидуального предпринимателя;
«общие сведения» – сведения, которые имеют одинаковое наименование, схожи по смыслу и используются в 2 и более документах;
«описание сведений» – описание смыслового содержания, раскрывающее основные признаки и назначение сведений;
«оптимальный перечень сведений» – перечень сведений, не содержащий дублирования сведений;
«полный перечень сведений» – перечень сведений, которые требуются заинтересованным лицам и уполномоченным органам для организации обмена сведениями при осуществлении внешнеэкономической деятельности;
«уполномоченный орган» – государственный орган государства-члена или определенная им организация, наделенная полномочиями по реализации государственной политики в отдельных сферах;
«электронный документ» – используется в значении, определенном Протоколом об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года).
Иные понятия, используемые в настоящих Методических подходах, понимаются в значениях, определенных планом мероприятий.
4. В соответствии с настоящими Методическими подходами проводятся анализ документов и сведений, необходимых для осуществления внешнеэкономической деятельности, оценка степени и возможности унификации и гармонизации сведений из указанных документов, а также оценка возможности оформления электронных документов по следующим сферам государственного регулирования:
а) таможенное регулирование;
б) валютное регулирование;
в) налоговое регулирование;
г) таможенно-тарифное регулирование;
д) нетарифное регулирование;
е) техническое регулирование;
ж) санитарные, ветеринарно-санитарные и карантинные фитосанитарные меры;
з) финансовые услуги (банковские, страховые);
и) транспорт и перевозки;
к) интеллектуальная собственность.

5. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы Төрағасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 192 бұйрығына сәйкес 2015 жылға арналған ізеуірттелген жоспардың 3.1.1 – 3.1.6 тармақтары бойынша жауапты орындаушы болып табылатын Комиссия департаменті (бұдан әрі – жауапты департамент) осы Әдістемелік тәсілдемелердің 2-тармағының "б" тармақшасына сәйкес мүше мемлекеттердің жүргізген талдауы және бағалауы нәтижелері бойынша № 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша ақпараттарды, сондай-ақ № 3 қосымшаға сәйкес 2 нысан бойынша ақпараттарды Комиссияға ұсынуы туралы сауалды жіберуді қамтамасыз етеді.
Өз құзыреттері шегінде, соның ішінде көрсетілген бұйрыққа сәйкес 2015 жылға арналған ізеуірттелген жоспардың 3.1.1 – 3.1.6 тармақтары бойынша мемлекеттік реттеудің тиісті салаларында бірлесіп орындаушы болып табылатын Комиссия департаменттері осы Әдістемелік тәсілдемелердің 2-тармағының "а" тармақшасына сәйкес талдау және бағалау, сондай-ақ осы Әдістемелік тәсілдемелердің № 1 және 2-қосымшаларында көзделген нысандар бойынша ақпараттарды және мүше мемлекеттердің осы Әдістемелік тәсілдемелердің 2-тармағының "б" тармақшасына сәйкес жүргізілген талдау және бағалау нәтижелері бойынша осы Әдістемелік тәсілдемелердің № 3 қосымшасында көзделген 2-нысан бойынша ұсынған ақпаратты өңдеуді жүргізеді.
Жауапты департамент Комиссия департтаменттері осы тармақтың екінші абзацына сәйкес жүргізілген жұмыстарының нәтижелері бойынша осы Әдістемелік тәсілдемелердің № 13-қосымшаларында көзделген нысандар бойынша ұсынған ақпараттарды жинақтауды және өңдеуді жүзеге асырады.
6. Осы Әдістемелік тәсілдемелерге сәйкес жұмыстардың нәтижелері 2015 жылға арналған ізеуірттелген жоспардың 3.1.2, 3.1.4 және 3.1.6-тармақшаларында көзделген қорытындыларды және мүдделі тұлғаларға және уәкілетті органдарға мемлекеттік реттеудің тиісті салалары бойынша сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру кезінде мәліметтер алмасу үшін қажетті құжаттардан мәліметтердің оңтайлы тізбесін (Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілерді, мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерін және мүше мемлекеттердің үшінші тараппен жасаған халықаралық шарттарын (бұдан әрі – актілер) көрсете отырып) қалыптастыру бойынша ұсыныстар дайындау болып табылады.
ІІ. Актілерге талдау жүргізу тәсілдері
7. Актілерді талдау біріздендіруге және үндестіруге бағытталған мәліметтерді қамтитын өзгерістер енгізу қажет құжаттарды анықтау мақсатында жүргізіледі.
Актілерді талдау құжаттарды және (немесе) нысандарды, оларды электрондық тасымалдағышта толтыру тәртібін, сондай-ақ осы актілерді қабылдау деңгейін белгілейтін құжаттар мен актілерді анықтау арқылы жүргізіледі.

5. Департамент Комиссии, являющийся в соответствии с приказом Председателя Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 192 ответственным исполнителем по пунктам 3.1.1 – 3.1.6 детализированного плана на 2015 год (далее – ответственный департамент), обеспечивает направление запроса о представлении в Комиссию государствами-членами по результатам проведения ими анализа и оценки в соответствии с подпунктом «б» пункта 2 настоящих Методических подходов информации по формам согласно приложениям № 1 и 2, а также информации по форме 2 согласно приложению № 3.
В рамках своей компетенции департаменты Комиссии, в том числе являющиеся в соответствии с указанным приказом соисполнителями по пунктам 3.1.1 – 3.1.6 детализированного плана на 2015 год в соответствующих сферах государственного регулирования, проводят анализ и оценку в соответствии с подпунктом «а» пункта 2 настоящих Методических подходов, а также обработку информации по формам, предусмотренным приложениям № 1 и 2 к настоящим Методическим подходам, и информации по форме 2, предусмотренной приложению № 3 к настоящим Методическим подходам, представленной государствами-членами по результатам проведенных ими анализа и оценки в соответствии с подпунктом «б» пункта 2 настоящих Методических подходов.
Ответственный департамент осуществляет свод и обработку информации по формам, предусмотренным приложениям № 1 – 3 к настоящим Методическим подходам, представленной департаментами Комиссии по результатам проведения ими работ в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта.
6. Результатами работ в соответствии с настоящими Методическими подходами являются подготовка заключений, предусмотренных подпунктами 3.1.2, 3.1.4 и 3.1.6 детализированного плана на 2015 год, и предложений по формированию оптимальных перечней сведений из документов, которые требуются заинтересованным лицам и уполномоченным органам для обмена сведениями при осуществлении внешнеэкономической деятельности по соответствующим сферам государственного регулирования (с указанием международных договоров и актов, составляющих право Союза, нормативных правовых актов государств-членов и международных договоров государств-членов с третьими сторонами (далее – акты)).
II. Подходы к проведению анализа актов
7. Анализ актов проводится с целью определения документов, в которые необходимо внести изменения, направленные на унификацию и гармонизацию содержащихся в них сведений.
Анализ актов проводится путем определения документов и актов, устанавливающих документы и (или) формы, порядок их заполнения на бумажном носителе, а также уровня принятия этих актов.

8. Актілерді талдауды Комиссияның мемлекеттік реттеудің тиісті салаларында өз функцияларын іске асыратын департаменттері және уәкілетті органдар мемлекеттік реттеу салалары бойынша мынадай бағыттарда жүргізеді:
а) Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар мен көлік құралдарын тасымалдау (әкелу, әкету);
б) мүдделі тұлғалар мен уәкілетті органдар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл (B2G, G2B).
9. Комиссияның департаменттері мен уәкілетті органдар актілерге талдау жүргізу барысында осы Әдістемелік тәсілдемелердің № 1 қосымшасында көзделген нысан бойынша 4 кесте толтырады:
әкелу бойынша – B2G бағытына арналған;
әкелу бойынша – G2B бағытына арналған;
әкету бойынша – B2G бағытына арналған;
әкету бойынша – G2B бағытына арналған.
Осы нысанның 1 – 7 графаларында мынадай ақпараттар көрсетіледі:
1-графада – кестедегі құжаттың реттік нөмірі;
2-графада– құжаттарды және (немесе) нысандарды, оларды электрондық тасымалдағышта толтыру тәртібін белгілейтін қабылданған актіге қатысты мемлекеттік реттеу саласының атауы;
3-графада – актімен белгіленген құжаттың атауы;
4-графада – құжатты белгілейтін актінің деректемелері (нөмірі және қабылданған күні, атауы);
5-графада – 4-графада кодталған түрде көрсетілген акт туралы ақпарат:
"1" код – Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілер;
"2" код – мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері;
"3" код – мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттары.
Егер 5-графада "2" код көрсетілген болса, одан кейін ";" белгісі арқылы Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен көзделген әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес (бұдан әрі – әлем елдерінің сыныптауышы) осы нормативтік құқықтық акт қабылданған мүше мемлекеттің әріптік коды көрсетіледі;
6-графада –құжатты қағаз тасымалдағышта толтырудың нысаны мен тәртібін белгілейтін актінің деректемелері (нөмірі және қабылданған күні, атауы).
Егер құжатты қағаз тасымалдағышта толтырудың нысаны мен тәртібі белгіленбеген болса, 6-графада "0" коды көрсетіледі;
7-графада – 6-графада кодталған түрде көрсетілген акт туралы ақпарат:
"1" код – Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілер;
"2" код – мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері;
"3" код – мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттары.
Егер 7-графада "2" код көрсетілген болса, одан кейін ";" белгісі арқылы әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес осы нормативтік құқықтық акт қабылданған мүше мемлекеттің әріптік коды көрсетіледі.
Егер 6-графада "0" коды көрсетілсе, 7-графада да "0" коды көрсетіледі.

8. Анализ актов проводится по сферам государственного регулирования департаментами Комиссии и уполномоченными органами, реализующими свои функции в соответствующих сферах государственного регулирования, по следующим направлениям:
а) перемещение товаров и транспортных средств через таможенную границу Союза (ввоз, вывоз);
б) информационное взаимодействие между заинтересованными лицами и уполномоченными органами (B2G, G2B).
9. В ходе проведения анализа актов департаментами Комиссии и уполномоченными органами заполняются 4 таблицы по форме, предусмотренной приложением № 1 к настоящим Методическим подходам:
по ввозу – для направления B2G;
по ввозу – для направления G2B;
по вывозу – для направления B2G;
по вывозу – для направления G2B.
В графах 1 – 7 данной формы указывается следующая информация:
в графе 1 – порядковый номер документа в таблице;
в графе 2 – наименование сферы государственного регулирования, к которой относится принятый акт, устанавливающий документы и (или) формы, порядок их заполнения на бумажном носителе;
в графе 3 – наименование документа, установленного актом;
в графе 4 – реквизиты (номер и дата принятия, наименование) акта, устанавливающего документ;
в графе 5 – информация об указанном в графе 4 акте в кодированном виде:
код «1» – международные договоры и акты, составляющие право Союза;
код «2» – нормативные правовые акты государств-членов;
код «3» – международные договоры государств-членов с третьими сторонами.
В случае если в графе 5 указывается код «2», то после него через знак «;» указывается буквенный код государства-члена, в котором принят данный нормативный правовой акт, в соответствии с классификатором стран мира, предусмотренным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 378 (далее – классификатор стран мира);
в графе 6 – реквизиты (номер и дата принятия, наименование) акта, устанавливающего форму и порядок заполнения документа на бумажном носителе.
В случае если форма и порядок заполнения документа на бумажном носителе не установлены, в графе 6 указывается код «0»;
в графе 7 – информация об указанном в графе 6 акте
в кодированном виде:
код «1» – международные договоры и акты, составляющие право Союза;
код «2» – нормативные правовые акты государств-членов;
код «3» – международные договоры государств-членов с третьими сторонами.
В случае если в графе 7 указывается код «2», то после него через знак «;» указывается буквенный код государства-члена, в котором принят данный нормативный правовой акт, в соответствии с классификатором стран мира.
В случае если в графе 6 указан код «0», в графе 7 также указывается код «0».

10. Комиссияның департаменттері мен уәкілетті органдар жүргізген актілерге талдау нәтижелері бойынша Комиссия департаменттері осы Әдістемелік тәсілдемелердің № 3 қосымшасында көзделген 1-нысан бойынша 2015 жылға арналған ізеуірттелген жоспардың 3.1.2-тармақшасында көзделген қорытындыны дайындайды. Мұндай қорытындыларда (мемлекеттік реттеу салалары бойынша) мыналар көрсетіледі:
а) құжаттардың жалпы саны, соның ішінде:
Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттармен және актілермен белгіленген құжаттардың саны;
мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген құжаттардың саны (әрбір мүше мемлекет бойынша);
мүше мемлекеттердің үшінші тараппен жасаған халықаралық шарттарымен белгіленген құжаттардың саны (әрбір мүше мемлекет бойынша);
б) құжаттарды белгілейтін актілердің жалпы саны, соның ішінде:
Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілердің саны;
мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерінің саны (әрбір мүше мемлекет бойынша);
мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарының саны (әрбір мүше мемлекет бойынша).
11. Егер актілермен белгіленген жекелеген құжаттар бойынша Комиссияның департаменттері және (немесе) уәкілетті органдар талдау жүргізбеген болса, Комиссияның департаменттері осы Әдістемелік тәсілдемелердің № 3 қосымшасында көзделген 2-нысан бойынша осындай құжаттар, оларды белгілейтін актілер туралы, сондай-ақ олардың талдауға енгізілмеуінің себептері туралы мәліметтер көрсетілген қорытынды дайындайды.
ІІІ. Электрондық құжаттарды ресімдеу мүмкіндігін бағалауды жүргізу тәсілдемелері
12. Электрондық құжаттарды ресімдеу мүмкіндігін бағалау актілерде электрондық түрдегі құжаттарды ресімдеу мүмкіндігін көздейтін ережелердің болуын анықтау мақсатында жүргізіледі.
Электрондық құжаттарды ресімдеу мүмкіндігін бағалау актілерде мынадай мүмкіндіктерді көздейтін ережелердің бар болуын талдау арқылы жүргізіледі:
а) уәкілетті органдардың құжаттарды электрондық құжаттар түрінде ресімдеуі;
б) мүдделі тұлғалардың құжаттарды (арыздарды, өтініштерді) электрондық құжаттар түрінде беруі;
в) уәкілетті органдардың ресімделген құжаттардың электрондық көшірмелерін ресімдеуі;
г) мүдделі тұлғалардың құжаттардың (арыздардың, өтініштердің) электрондық көшірмелерін беруі;
д) уәкілетті органдардың ресімделген құжаттардың электрондық дерекқорын, соның ішінде электрондық тізілімді жүргізуі;
е) ресімделген құжаттардың электрондық дерекқоры мәліметтерін, соның ішінде электрондық тізілімдерді уәкілетті органдардың "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі ресми сайттарында жариялау;
ж) уәкілетті органдардың "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі ресми сайттарында жарияланған ресімделген құжаттардың электрондық дерекқорын, соның ішінде электрондық тізілімдерді құжаттарды ресімдеуді растау ретінде пайдалану.

10. По результатам проведения департаментами Комиссии и уполномоченными органами анализа актов департаментами Комиссии готовятся предусмотренные подпунктом 3.1.2 детализированного плана на 2015 год заключения по форме 1, предусмотренной приложением № 3 к настоящим Методическим подходам. В таких заключениях указываются (по сферам государственного регулирования):
а)общее количество документов, в том числе:
количество документов, установленных международными договорами и актами, составляющими право Союза;
количество документов, установленных нормативными правовыми актами государств-членов (по каждому государству-члену);
количество документов, установленных международными договорами государств-членов с третьими сторонами (по каждому государству-члену);
б) общее количество актов, устанавливающих документы, в том числе:
количество международных договоров и актов, составляющих право Союза;
количество нормативных правовых актов государств-членов (по каждому государству-члену);
количество международных договоров государств-членов с третьими сторонами (по каждому государству-члену).
11. В случае если по отдельным документам, установленным актами, департаментами Комиссии и (или) уполномоченными органами не проводился анализ, департаментами Комиссии готовятся заключения по форме 2, предусмотренной приложением № 3 к настоящим Методическим подходам, в которых указываются сведения о таких документах, устанавливающих их актах, а также о причинах, по которым они не были включены в анализ.
III. Подходы к проведению оценки возможности оформления
электронных документов
12. Оценка возможности оформления электронных документов проводится с целью определения наличия в актах положений, предусматривающих возможность оформления документов в электронном виде.
Оценка возможности оформления электронных документов проводится путем анализа актов на предмет наличия в них положений, предусматривающих возможность:
а) оформления уполномоченными органами документов в виде электронных документов;
б) подачи заинтересованными лицами документов (заявлений, обращений) в виде электронных документов;
в) оформления уполномоченными органами электронных копий оформленных документов;
г) подачи заинтересованными лицами электронных копий документов (заявлений, обращений);
д) ведения уполномоченными органами электронных баз данных оформленных документов, в том числе электронных реестров;
е) размещения сведений электронных баз данных оформленных документов, в том числе электронных реестров, на официальных сайтах уполномоченных органов в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет»;
ж) использования сведений электронных баз данных оформленных документов, в том числе электронных реестров, размещенных на официальных сайтах уполномоченных органов в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет», в качестве подтверждения оформления документов.

13. Электрондық құжаттарды ресімдеу мүмкіндігін бағалауды Комиссияның департаменттері мен уәкілетті органдар мынадай бағыттар бойынша жүргізеді:
а) Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар мен көлік құралдарын тасымалдау (әкелу, әкету);
б) мүдделі тұлғалар мен уәкілетті органдар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл (B2G, G2B).
14. Комиссияның департаменттері мен уәкілетті органдар электрондық құжаттарды ресімдеу мүмкіндігін бағалауды жүргізу барысында осы Әдістемелік тәсілдемелердің № 1 қосымшасында көзделген нысан бойынша 4 кестені толтырады:
әкелу бойынша – B2G бағытына арналған;
әкелу бойынша – G2B бағытына арналған;
әкету бойынша – B2G бағытына арналған;
әкету бойынша – G2B бағытына арналған.
Осы нысанның 8 – 21 графаларында мынадай ақпараттар көрсетіледі:
8-графада – құжатты электрондық құжат түрінде ресімдеу мүмкіндігін белгілейтін актінің деректемелері (нөмірі және қабылданған күні, атауы). Егер мұндай акт болмаса, осы графада "0" коды көрсетіледі;
9-графада – 8-графада кодталған түрде көрсетілген акт туралы ақпарат:
"1" код – Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілер;
"2" код – мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері.
Егер 9-графада "2" коды көрсетілсе, одан кейін ";" белгісі арқылы әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес осы нормативтік құқықтық акт қабылданған мүше мемлекеттің әріптік коды көрсетіледі.
Егер 8-графада "0" коды көрсетілсе, 9-графада да "0" коды көрсетіледі;
10-графада – электрондық құжаттың форматы мен құрылымын белгілейтін актінің деректемелері (нөмірі және қабылданған күні, атауы). Егер мұндай акт болмаса, осы графада "0" коды көрсетіледі;
11-графада – 10-графада кодталған түрде көрсетілген акт туралы ақпарат:
"1" код – Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілер;
"2" код – мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері.
Егер 11-графада "2" коды көрсетілсе, одан кейін ";" белгісі арқылы әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес осы нормативтік құқықтық акт қабылданған мүше мемлекеттің әріптік коды көрсетіледі.
Егер 10-графада "0" коды көрсетілсе, 11-графада да "0" (нөл) коды көрсетіледі;
12-графада –құжаттың электрондық көшірмесін ұсыну қажеттілігін белгілейтін актінің деректемелері (нөмірі және қабылданған күні, атауы). Егер мұндай акт болмаса, осы графада "0" коды көрсетіледі;
13-графада – 12-графада кодталған түрде көрсетілген акт туралы ақпарат:
"1" код – Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілер;
"2" код – мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері.

13. Оценка возможности оформления электронных документов проводится департаментами Комиссии и уполномоченными органами по следующим направлениям:
а) перемещение товаров и транспортных средств через таможенную границу Союза (ввоз, вывоз);
б) информационное взаимодействие между заинтересованными лицами и уполномоченными органами (B2G, G2B).
14. В ходе проведения оценки возможности оформления электронных документов департаментами Комиссии и уполномоченными органами заполняются 4 таблицы по форме, предусмотренной приложением № 1 к настоящим Методическим подходам:
по ввозу – для направления B2G;
по ввозу – для направления G2B;
по вывозу – для направления B2G;
по вывозу – для направления G2B.
В графах 8 – 21 данной формы указывается следующая информация:
в графе 8 – реквизиты (номер и дата принятия, наименование) акта, устанавливающего возможность оформления документа в виде электронного документа. В случае если такой акт отсутствует, то в данной графе указывается код «0»;
в графе 9 – информация об указанном в графе 8 акте в кодированном виде:
код «1» – международные договоры и акты, составляющие право Союза;
код «2» – нормативные правовые акты государств-членов.
В случае если в графе 9 указывается код «2», то после него через знак «;» указывается буквенный код государства-члена, в котором принят данный нормативный правовой акт, в соответствии с классификатором стран мира.
В случае если в графе 8 указан код «0», в графе 9 также указывается код «0»;
в графе 10 – реквизиты (номер и дата принятия, наименование) акта, устанавливающего формат и структуру электронного документа.
В случае если такой акт отсутствует, то в данной графе указывается код «0»;
в графе 11 – информация об указанном в графе 10 акте в кодированном виде:
код «1» – международные договоры и акты, составляющие право Союза;
код «2» – нормативные правовые акты государств-членов.
В случае если в графе 11 указывается код «2», то после него через знак «;» указывается буквенный код государства-члена, в котором принят данный нормативный правовой акт, в соответствии с классификатором стран мира.
В случае если в графе 10 указан код «0», в графе 11 также указывается код «0» (ноль);
в графе 12 – реквизиты (номер и дата принятия, наименование) акта, устанавливающего необходимость представления электронной копии документа. В случае если такой акт отсутствует, то в данной графе указывается код «0»;
в графе 13 – информация об указанном в графе 12 акте в кодированном виде:
код «1» – международные договоры и акты, составляющие право Союза;
код «2» – нормативные правовые акты государств-членов.

Егер 13-графада "2" коды көрсетілсе, одан кейін ";" белгісі арқылы әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес осы нормативтік құқықтық акт қабылданған мүше мемлекеттің әріптік коды көрсетіледі.
Егер 12-графада "0" коды көрсетілсе, 13-графада да "0" коды көрсетіледі;
14-графада – құжаттың электрондық көшірмесінің форматы мен құрылымын белгілейтін актінің деректемелері (нөмірі және қабылданған күні, атауы). Егер мұндай акт болмаса, осы графада "0" коды көрсетіледі;
15-графада – 14-графада кодталған түрде көрсетілген акт туралы ақпарат:
"1" код – Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілер;
"2" код – мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері.
Егер 15-графада "2" коды көрсетілсе, одан кейін ";" белгісі арқылы әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес осы нормативтік құқықтық акт қабылданған мүше мемлекеттің әріптік коды көрсетіледі.
Егер 14-графада "0" коды көрсетілсе, 15-графада да "0" коды көрсетіледі;
16-графада – уәкілетті органның ресімделген құжаттардың электрондық дерекқорын, соның ішінде электрондық тізілімдерді (рұқсат беру құжаттарына арналған электрондық тізілімдерді қоса алғанда) жүргізу мүмкіндігін белгілейтін актінің деректемелері (нөмірі және қабылданған күні, атауы). Егер мұндай акт болмаса, осы графада "0" коды көрсетіледі;
17-графада – 16-графада кодталған түрде көрсетілген акт туралы ақпарат;
"1" код – Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілер;
"2" код – мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері.
Егер 17-графада "2" коды көрсетілсе, одан кейін ";" белгісі арқылы әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес осы нормативтік құқықтық акт қабылданған мүше мемлекеттің әріптік коды көрсетіледі.
Егер 16-графада "0" коды көрсетілсе, 17-графада да "0" коды көрсетіледі;
18-графада – ресімделген құжаттардың электрондық дерекқорының, соның ішінде электрондық тізілімдердің мәліметтерін уәкілетті органдардың "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі ресми сайттарына орналастыру мүмкіндігін белгілейтін актінің деректемелері (нөмірі және қабылданған күні, атауы). Егер мұндай акт болмаса, осы графада "0" коды көрсетіледі;
19-графада – 18-графада кодталған түрде көрсетілген акт туралы ақпарат;
"1" код – Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілер;
"2" код – мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері.
Егер 19-графада "2" коды көрсетілсе, одан кейін ";" белгісі арқылы әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес осы нормативтік құқықтық акт қабылданған мүше мемлекеттің әріптік коды көрсетіледі.

В случае если в графе 13 указывается код «2», то после него через знак «;» указывается буквенный код государства-члена, в котором принят данный нормативный правовой акт, в соответствии с классификатором стран мира.
В случае если в графе 12 указан код «0», в графе 13 также указывается код «0»;
в графе 14 – реквизиты (номер и дата принятия, наименование) акта, устанавливающего формат и структуру электронной копии документа. В случае если такой акт отсутствует, то в данной графе указывается код «0»;
в графе 15 – информация об указанном в графе 14 акте в кодированном виде:
код «1» – международные договоры и акты, составляющие право Союза;
код «2» – нормативные правовые акты государств-членов.
В случае если в графе 15 указывается код «2», то после него через знак «;» указывается буквенный код государства-члена, в котором принят данный нормативный правовой акт, в соответствии с классификатором стран мира.
В случае если в графе 14 указан код «0», в графе 15 также указывается код «0»;
в графе 16 – реквизиты (номер и дата принятия, наименование) акта, устанавливающего возможность ведения уполномоченными органами электронных баз данных оформленных документов, в том числе электронных реестров (включая электронные реестры для разрешительных документов). В случае если такой акт отсутствует, то в данной графе указывается код «0»;
в графе 17 – информация об указанном в графе 16 акте в кодированном виде:
код «1» – международные договоры и акты, составляющие право Союза;
код «2» – нормативные правовые акты государств-членов.
В случае если в графе 17 указывается код «2», то после него через знак «;» указывается буквенный код государства-члена, в котором принят данный нормативный правовой акт, в соответствии с классификатором стран мира.
В случае если в графе 16 указан код «0», в графе 17 также указывается код «0»;
в графе 18 – реквизиты (номер и дата принятия, наименование) акта, устанавливающего возможность размещения сведений электронных баз данных оформленных документов, в том числе электронных реестров, на официальных сайтах уполномоченных органов в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет».
В случае если такой акт отсутствует, то в данной графе указывается
код «0»;
в графе 19 – информация об указанном в графе 18 акте в кодированном виде:
код «1» – международные договоры и акты, составляющие право Союза;
код «2» – нормативные правовые акты государств-членов.
В случае если в графе 19 указывается код «2», то после него через знак «;» указывается буквенный код государства-члена, в котором принят данный нормативный правовой акт, в соответствии с классификатором стран мира.

Егер 18-графада "0" коды көрсетілсе, 19-графада да "0" коды көрсетіледі;
20-графада – құжаттарды ресімдеуді растау ретінде ресімделген құжаттардың электрондық дерекқорының, соның ішінде электрондық тізілімдердің уәкілетті органдардың "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі ресми сайттарында орналастырылған мәліметтерін пайдалану мүмкіндігін белгілейтін актінің деректемелері (нөмірі және қабылданған күні, атауы). Егер мұндай акт болмаса, осы графада "0" коды көрсетіледі;
21-графада – 20-графада кодталған түрде көрсетілген акт туралы ақпарат;
"1" код – Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілер;
"2" код – мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері.
Егер 21-графада "2" коды көрсетілсе, одан кейін ";" белгісі арқылы әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес осы нормативтік құқықтық акт қабылданған мүше мемлекеттің әріптік коды көрсетіледі.
Егер 20-графада "0" коды көрсетілсе, 21-графада да "0" коды көрсетіледі.
15. Комиссияның департаменттері және уәкілетті органдар электрондық құжаттарды ресімдеу мүмкіндігін бағалауды жүргізу нәтижелері бойынша Комиссия департаменттері 2015 жылға арналған ізеуірттелген жоспардың 3.1.6-тармақшасында көзделген осы Әдістемелік тәсілдемелердің № 3 қосымшасында көзделген 3-нысанда мынадай көрсеткіштер (мемлекеттік реттеу салалары бойынша) көрсетілетін қорытындылар дайындайды:
а) электрондық құжаттар түрінде ресімдеу мүмкіндігі актілермен белгіленген құжаттардың саны және құжаттардың жалпы санындағы олардың үлесі (пайызбен), соның ішінде:
оларды электрондық құжаттар түрінде ресімдеу мүмкіндігі Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттармен және актілермен белгіленген құжаттардың саны;
электрондық құжаттар түрінде ресімдеу мүмкіндігі мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген құжаттардың саны (әрбір мүше мемлекет бойынша);
б) электрондық құжаттың форматы мен құрылымы актілермен белгіленген құжаттардың саны және құжаттардың жалпы санындағы олардың үлесі (пайызбен), соның ішінде:
электрондық құжаттың форматы мен құрылымы Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттармен және актілермен белгіленген құжаттардың саны;
электрондық құжаттың форматы мен құрылымы мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген құжаттардың саны (әрбір мүше мемлекет бойынша);
в) электрондық көшірмелерін ұсыну қажеттігі актілермен белгіленген құжаттардың саны және құжаттардың жалпы санындағы олардың үлесі (пайызбен), соның ішінде:
электрондық көшірмелерін ұсыну қажеттігі Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттармен және актілермен белгіленген құжаттардың саны;
электрондық көшірмелерін ұсыну қажеттігі мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген құжаттардың саны (әрбір мүше мемлекет бойынша);
г) электрондық көшірмелерінің форматы мен құрылымы актілермен белгіленген құжаттардың саны және құжаттардың жалпы санындағы олардың үлесі (пайызбен), соның ішінде:
электрондық көшірмелерінің форматы мен құрылымы Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттармен және актілермен белгіленген құжаттардың саны;
электрондық көшірмелерінің форматы мен құрылымы мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген құжаттардың саны (әрбір мүше мемлекет бойынша);
д) уәкілетті органдардың ресімделген құжаттардың электрондық дерекқорын, соның ішінде электрондық тізілімдерді (рұқсат беру құжаттарына арналған электрондық тізілімдерді қоса алғанда) жүргізу мүмкіндігі актілермен белгіленген құжаттардың саны және құжаттардың жалпы санындағы олардың үлесі (пайызбен), соның ішінде:
уәкілетті органдардың ресімделген құжаттардың электрондық дерекқорын, соның ішінде электрондық тізілімдерді (рұқсат беру құжаттарына арналған электрондық тізілімдерді қоса алғанда) жүргізу мүмкіндігі Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттармен және актілермен белгіленген құжаттардың саны;т
уәкілетті органдардың ресімделген құжаттардың электрондық дерекқорын, соның ішінде электрондық тізілімдерді (рұқсат беру құжаттарына арналған электрондық тізілімдерді қоса алғанда) жүргізу мүмкіндігі мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген құжаттардың саны (әрбір мүше мемлекет бойынша);
е) ресімделген құжаттардың электрондық дерекқорының, соның ішінде электрондық тізілімдердің мәліметтерін уәкілетті органдардың "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі ресми сайттарында орналастыру мүмкіндігі актілермен белгіленген құжаттардың саны және құжаттардың жалпы санындағы олардың үлесі (пайызбен), соның ішінде:
ресімделген құжаттардың электрондық дерекқорының, соның ішінде электрондық тізілімдердің мәліметтерін уәкілетті органдардың "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі ресми сайттарында орналастыру мүмкіндігі Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттармен және актілермен белгіленген құжаттардың саны;
ресімделген құжаттардың электрондық дерекқорының, соның ішінде электрондық тізілімдердің мәліметтерін уәкілетті органдардың "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі ресми сайттарында орналастыру мүмкіндігі мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген құжаттардың саны (әрбір мүше мемлекет бойынша);
ж) құжаттарды ресімдеуді растау ретінде ресімделген құжаттардың электрондық дерекқорының, соның ішінде электрондық тізілімдердің уәкілетті органдардың "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі ресми сайттарында орналастырылған мәліметтерін пайдалану мүмкіндігі актілермен белгіленген құжаттардың саны және құжаттардың жалпы санындағы олардың үлесі (пайызбен), соның ішінде:
құжаттарды ресімдеуді растау ретінде ресімделген құжаттардың электрондық дерекқорының, соның ішінде электрондық тізілімдердің уәкілетті органдардың "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі ресми сайттарында орналастырылған мәліметтерін пайдалану мүмкіндігі Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттармен және актілермен белгіленген құжаттардың саны;
құжаттарды ресімдеуді растау ретінде ресімделген құжаттардың электрондық дерекқорының, соның ішінде электрондық тізілімдердің уәкілетті органдардың "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі ресми сайттарында орналастырылған мәліметтерін пайдалану мүмкіндігі мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген құжаттардың саны (әрбір мүше мемлекет бойынша);
з) тек қағаз тасымалдағыштарда ғана ресімделуі актілермен белгіленген құжаттардың саны және құжаттардың жалпы санындағы олардың үлесі (пайызбен), соның ішінде:
тек қағаз тасымалдағыштарда ғана ресімделуі Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттармен және актілермен белгіленген құжаттардың саны;
тек қағаз тасымалдағыштарда ғана ресімделуі мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген құжаттардың саны (әрбір мүше мемлекет бойынша).
ІV. Сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті құжаттардың мәліметтерін біріздендірудің және үндестірудің деңгейі мен мүмкіндігін бағалау тәсілдемелері

В случае если в графе 18 указан код «0», в графе 19 также указывается код «0»;
в графе 20 – реквизиты (номер и дата принятия, наименование) акта, устанавливающего возможность использования сведений электронных баз данных оформленных документов, в том числе электронных реестров, размещенных на официальных сайтах уполномоченных органов в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет», в качестве подтверждения оформления уполномоченными органами документов. В случае если такой акт отсутствует, то в данной графе указывается код «0»;
в графе 21 – информация об указанном в графе 20 акте в кодированном виде:
код «1» – международные договоры и акты, составляющие право Союза;
код «2» – нормативные правовые акты государств-членов.
В случае если в графе 21 указывается код «2», то после него через знак «;» указывается буквенный код государства-члена, в котором принят данный нормативный правовой акт, в соответствии с классификатором стран мира.
В случае если в графе 20 указан код «0», в графе 21 также указывается код «0».
15. По результатам проведения департаментами Комиссии и уполномоченными органами оценки возможности оформления электронных документов департаментами Комиссии готовятся предусмотренные подпунктом 3.1.6 детализированного плана на 2015 год заключения по форме 3, предусмотренной приложением № 3 к настоящим Методическим подходам, в которых указываются следующие показатели (по сферам государственного регулирования):
а) количество документов, по которым актами установлена возможность их оформления в виде электронных документов, и их доля в общем количестве документов (в процентах), в том числе:
количество документов, по которым возможность их оформления в виде электронных документов установлена международными договорами и актами, составляющими право Союза;
количество документов, по которым возможность их оформления в виде электронных документов установлена нормативными правовыми актами государств-членов (по каждому государству-члену);
б) количество документов, по которым актами установлены формат и структура электронного документа, и их доля в общем количестве документов (в процентах), в том числе:
количество документов, по которым формат и структура электронного документа установлены международными договорами и актами, составляющими право Союза;
количество документов, по которым формат и структура электронного документа установлены нормативными правовыми актами государств-членов (по каждому государству-члену);
в) количество документов, по которым актами установлена необходимость представления их электронной копии, и их доля в общем количестве документов (в процентах), в том числе:
количество документов, по которым необходимость представления электронной копии установлена международными договорами и актами, составляющими право Союза;
количество документов, по которым необходимость представления электронной копии установлена нормативными правовыми актами государств-членов (по каждому государству-члену);
г) количество документов, по которым актами установлены формат и структура их электронной копии, и их доля в общем количестве документов (в процентах), в том числе:
количество документов, по которым формат и структура их электронной копии установлены международными договорами и актами, составляющими право Союза;
количество документов, по которым формат и структура их электронной копии установлены нормативными правовыми актами государств-членов (по каждому государству-члену);
д) количество документов, по которым актами установлена возможность ведения уполномоченными органами электронных баз данных оформленных документов, в том числе электронных реестров (включая электронные реестры для разрешительных документов), и их доля в общем количестве документов (в процентах), в том числе:
количество документов, по которым возможность ведения уполномоченными органами электронных баз данных оформленных документов, в том числе электронных реестров (включая электронные реестры для разрешительных документов), установлена международными договорами и актами, составляющими право Союза;
количество документов, по которым возможность ведения уполномоченными органами электронных баз данных оформленных документов, в том числе электронных реестров (включая электронные реестры для разрешительных документов), установлена нормативными правовыми актами государств-членов (по каждому государству-члену);
е) количество документов, по которым актами установлена возможность размещения сведений электронных баз данных оформленных документов, в том числе электронных реестров, на официальных сайтах уполномоченных органов в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет», и их доля в общем количестве документов (в процентах), в том числе:
количество документов, по которым возможность размещения сведений электронных баз данных оформленных документов, в том числе электронных реестров, на официальных сайтах уполномоченных органов в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет» установлена международными договорами и актами, составляющими право Союза;
количество документов, по которым возможность размещения сведений электронных баз данных оформленных документов, в том числе электронных реестров, на официальных сайтах уполномоченных органов в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет» установлена нормативными правовыми актами государств-членов
(по каждому государству-члену);
ж) количество документов, по которым актами установлена возможность использования сведений электронных баз данных оформленных документов, в том числе электронных реестров, размещенных на официальных сайтах уполномоченных органов в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет», в качестве подтверждения оформления документов, и их доля в общем количестве документов (в процентах), в том числе:
количество документов, по которым возможность использования сведений электронных баз данных оформленных документов, в том числе электронных реестров, размещенных на официальных сайтах уполномоченных органов в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет», в качестве подтверждения оформления документов установлена международными договорами и актами, составляющими право Союза;
количество документов, по которым возможность использования сведений электронных баз данных оформленных документов, в том числе электронных реестров, размещенных на официальных сайтах уполномоченных органов в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет», в качестве подтверждения оформления документов установлена нормативными правовыми актами государств-членов (по каждому государству-члену);
з) количество документов, по которым актами установлено их оформление только на бумажных носителях, и их доля в общем количестве документов (в процентах), в том числе:
количество документов, по которым их оформление только на бумажных носителях установлено международными договорами и актами, составляющими право Союза;
количество документов, по которым их оформление только на бумажных носителях установлено нормативными правовыми актами государств-членов (по каждому государству-члену).
IV. Подходы к оценке степени и возможности унификации и
гармонизации сведений из документов, необходимых для
осуществления внешнеэкономической деятельности

16. Құжаттардың мәліметтерін біріздендірудің және үндестірудің дәрежесі мен мүмкіндігін бағалау мүдделі тұлғалар мен уәкілетті органдарға тиісті мемлекеттік реттеу салалары бойынша сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру кезінде мәліметтер алмасу үшін талап етілетін құжаттардың оңтайлы мәліметтері тізбесін қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу мақсатында жүргізіледі.
Құжаттардың мәліметтерін біріздендірудің және үндестірудің дәрежесі мен мүмкіндігін бағалау осы Әдістемелік тәсілдемелердің ІІ және ІІІ бөлімдеріне сәйкес жүргізілген актілерді талдау барысында белгіленген құжаттардың мәліметтерін жинақтау, сипаттау және талдау арқылы жүргізіледі.
17. Құжаттардың мәліметтерін біріздендірудің және үндестірудің дәрежесі мен мүмкіндігін бағалау 2 кезеңде жүзеге асырылады.
Бірінші кезеңде Комиссия департаменттері мен уәкілетті органдар әрбір мемлекеттік реттеу саласы бойынша осы Әдістемелік тәсілдемелердің № 2 қосымшасында көзделген нысан бойынша мынадай деректер көрсетілетін кестені толтырады:
а) 1-графада – құжатты және (немесе) оларды толтыру нысаны мен тәртібін белгілейтін акт жататын мемлекеттік реттеу саласы;
б) 2-графада – құжат мәліметтерінің атауы;
в) 3-графада – 2-графада көрсетілген құжат мәліметтерінің сипаттамасы;
г) 4-графада – құжатты белгілейтін актіге сәйкес құжаттың атауы;
д) 5-графада – құжатты қағаз тасымалдағышта толтыру нысаны мен тәртібін белгілейтін актінің деректемелері (нөмірі және қабылданған күні, атауы) (осы Әдістемелік тәсілдемелердің № 1 қосымшасында көзделген нысанның 6-графасында көрсетілген актілердің деректемелері көрсетіледі).
Осы жұмыстың нәтижелері бойынша мемлекеттік реттеудің әрбір саласы бойынша мәліметтердің толық тізбесі қалыптастырылады.
Екінші кезеңде жауапты департамент мемлекеттік реттеудің әрбір саласы бойынша құжаттардың мәліметтеріне ортақ мәліметтерді анықтау мақсатында олардың мағыналық ұқсастықтарына талдау жүргізеді (мысалы, "түсіру" және "жүк түсіру", "саудагер" және "сатушы" сөздері синонимдер болып табылады).
Осы жұмыстың нәтижелері бойынша мемлекеттік реттеудің әрбір саласы бойынша мәліметтердің оңтайлы тізбесін қалыптастыру мүмкіндігін бағалау жүргізіледі, оның құрамы бойынша ұсыныстар әзірленеді және тиісті ақпарат № 4 қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай деректер көрсетілетін кестеге енгізіледі:
а) 1-графада – актімен белгіленген құжат мәліметтерінің атауы;
б) 2-графада – 1-графада көрсетілген мәліметтердің сипаттамасы;
в) 3-графада – құжатты және (немесе) оларды толтыру нысаны мен тәртібін белгілейтін қабылданған акт жататын мемлекеттік реттеу саласы;
г) 4 – ... N графалардың атауларында – ... N – құжатты белгілейтін актілерге сәйкес құжаттардың атауы және ";" белгісі арқылы құжаттарды толтыру нысаны мен тәртібін белгілейтін актілердің деректемелері (нөмірі және қабылданған күні, атауы);

16. Оценка степени и возможности унификации и гармонизации сведений из документов проводится с целью подготовки предложений по формированию оптимальных перечней сведений из документов, которые требуются заинтересованным лицам и уполномоченным органам для обмена сведениями при осуществлении внешнеэкономической деятельности по соответствующим сферам государственного регулирования.
Оценка степени и возможности унификации и гармонизации сведений из документов проводится путем сбора, описания и анализа сведений из документов, определенных в ходе анализа актов, проведенного в соответствии с разделами II и III настоящих Методических подходов.
17. Оценка степени и возможности унификации и гармонизации сведений из документов осуществляется в 2 этапа.
На первом этапе департаментами Комиссии и уполномоченными органами по каждой сфере государственного регулирования заполняется таблица по форме, предусмотренной приложением № 2 к настоящим Методическим подходам, в которой указываются:
а) в графе 1 – сфера государственного регулирования, к которой относится акт, устанавливающий документы и (или) форму и порядок их заполнения;
б) в графе 2 – наименование сведений из документа;
в) в графе 3 – описание сведений из документа, указанных в графе 2;
г) в графе 4 – наименование документа в соответствии с актом, устанавливающим документ;
д) в графе 5 – реквизиты (номер и дата принятия, наименование) акта, устанавливающего форму и порядок заполнения документа на бумажном носителе (указываются реквизиты актов, указанных в графе 6 формы, предусмотренной приложением № 1 к настоящим Методическим подходам).
По результатам данной работы по каждой сфере государственного регулирования формируется полный перечень сведений.
На втором этапе ответственным департаментом по каждой сфере государственного регулирования проводится анализ сведений из документов по наименованию на предмет их смысловой схожести (например, слова «выгрузка» и «разгрузка», «торговец» и «продавец» являются синонимами) с целью определения общих сведений.
По результатам данной работы по каждой сфере государственного регулирования проводится оценка возможности формирования оптимального перечня сведений, готовятся предложения по его составу и соответствующая информация вносится в таблицу по форме согласно приложению № 4, в которой указываются:
а) в графе 1 – наименование сведений из документа, установленного актом;
б) в графе 2 – описание сведений, указанных в графе 1;
в) в графе 3 – сфера государственного регулирования, к которой относится принятый акт, устанавливающий документы и (или) форму и порядок их заполнения;
г) в наименованиях граф 4 – … N – наименования документов в соответствии с актами, устанавливающими документы, и через знак «;» реквизиты (номер и дата принятия, наименование) актов, устанавливающих форму и порядок заполнения документов;

д) 4 – ... N графаларда – 4 – ... N графаларда кодталған түрде көрсетілген құжаттарда 1-графадағы мәліметтердің бар болуы туралы ақпарат:
"0" коды – жоқ;
"1" коды – иә.
18. Құжаттардың мәліметтерін біріздендірудің және үндестірудің дәрежесі мен мүмкіндігін бағалауды жүргізу нәтижелері бойынша жауапты департамент 2015 жылға арналған ізеуірттелген жоспардың 3.1.4-тармақшасында көзделген мынадай ақпаратты қамтитын қорытынды дайындайды:
а) құжаттар мәліметтерінің жалпы саны;
б) ортақ мәліметтер саны;
в) ортақ мәліметтерге біріктірілген құжаттар мәліметтерінің саны;
г) мына формула бойынша есептелген мәліметтерді біріздендіру және үндестіру дәрежесі:
Мәліметтерді біріздендіру әрі үндестіру дәрежесі =
N1 + N2 – N3
х 100%,
N1
мұндағы:
N1 – құжаттар мәліметтерінің жалпы саны;
N2 – ортақ мәліметтер саны;
N3 – ортақ мәліметтерге біріктірілген құжаттар мәліметтерінің саны.
Мәліметтерді біріздендіру және үндестіру дәрежесі құжаттардың мәліметтерін ортақ мәліметтерге біріктіру және мәліметтердің оңтайлы тізбесін алу мүмкіндігі деңгейін көрсетеді (мәліметтерді біріздендіру және үндестіру дәрежесі неғұрлым жоғары болса, құжаттардың мәліметтерін ортақ мәліметтерге біріктіру және мәліметтердің оңтайлы тізбесін алу мүмкіндігі соғұрлым жоғары болады).
Сыртқы экономикалық қызметті
жүзеге асыру үшін қажетті
құжаттар мен мәліметтерді
талдауға, аталған құжаттардың
мәліметтерін біріздендірудің
және үндестірудің дәрежесі мен
мүмкіндігін бағалауға, сондай-ақ
электрондық құжаттарды
ресімдеу мүмкіндігін бағалауға
арналған әдістемелік
тәсілдемелерге
№ 1 ҚОСЫМША
(нысан)
Талдау және бағалауды жүргізу нәтижелері бойынша АҚПАРАТ
Орын ауыстыру бағыты __________________________________
(әкелу, әкету – қажеттісін көрсету)
Өзара іс-қимыл бағыты___________________
(B2G, G2B – қажеттісін көрсету)
№ р/с
мемле-кеттік реттеу саласы
Құжаттың атауы
акт1
акт2
акт3
акт4
акт5
акт6
акт7
акті
акт9
деректемелер
қабылдау деңгейі
деректемелер
қабылдау деңгейі
деректемелер
қабылдау деңгейі
деректемелер
қабылдау деңгейі
деректемелер
қабылдау деңгейі
деректемелер
қабылдау деңгейі
деректемелер
қабылдау деңгейі
деректемелер
қабылдау деңгейі
деректемелер
қабылдау деңгейі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
__________________
1 Құжатты белгілейтін акт.
2 Құжатты қағаз тасымалдағышта толтыру нысаны мен тәртібін белгілейтін акт.
3 Құжатты электрондық құжат түрінде ресімдеу мүмкіндігін белгілейтін акт.
4 Электрондық құжат форматы мен құрылымын белгілейтін акт.
5 Құжаттың электрондық көшірмесін ұсынуды белгілейтін акт.
6 Құжаттың электрондық көшірмесінің форматы мен құрылымын белгілейтін акт.
7 Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының ресімделген құжаттардың электрондық дерекқорын, соның ішінде электрондық тізілімдерді (рұқсат беру құжаттарына арналған электрондық тізілімдерді қоса алғанда) жүргізу мүмкіндігін белгілейтін акт.
8 Ресімделген құжаттардың электрондық дерекқорын, соның ішінде электрондық тізілімдердің мәліметтерін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі ресми сайттарына орналастыру мүмкіндігін белгілейтін акт.
9 Ресімделген құжаттардың электрондық дерекқорының, соның ішінде электрондық тізілімдердің Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі ресми сайттарында орналастырылған мәліметтерді осы уәкілетті органдардың құжаттарды ресімдеуді растауы ретінде пайдалану мүмкіндігін белгілейтін акт.
Сыртқы экономикалық қызметті
жүзеге асыру үшін қажетті
құжаттар мен мәліметтерді
талдауға, аталған құжаттардың
мәліметтерін біріздендірудің
және үндестірудің дәрежесі мен
мүмкіндігін бағалауға, сондай-ақ
электрондық құжаттарды
ресімдеу мүмкіндігін бағалауға
арналған әдістемелік
тәсілдемелерге
№ 2 ҚОСЫМША
(нысан)
Құжаттар мәліметтерінің СИПАТТАМАСЫ
Мемлекеттік реттеу саласы
Құжат мәліметтерінің атауы
Құжат мәліметтерінің сипаттамасы
Құжаттың атауы
Құжатты қағаз тасымалдағышта толтыру нысаны мен тәртібін белгілейтін актінің деректемелері
1
2
3
4
5
Сыртқы экономикалық
қызметті жүзеге асыру үшін
қажетті құжаттар мен
мәліметтерді талдауға,
аталған құжаттардың
мәліметтерін біріздендірудің
және үндестірудің дәрежесі
мен мүмкіндігін бағалауға,
сондай-ақ электрондық
құжаттарды ресімдеу
мүмкіндігін бағалауға
арналған әдістемелік
тәсілдемелерге
№ 3 ҚОСЫМША
Актілерге талдау жүргізу нәтижелері бойынша қорытындылар НЫСАНДАРЫ
(1-нысан)
Актілерге талдау жүргізу нәтижелері бойынша қорытынды

д) в графах 4 – … N – информация о наличии сведений из графы 1 в документах, указанных в наименованиях граф 4 – … N, в кодированном виде:
код «0» – нет;
код «1» – да.
18. По результатам проведения оценки степени и возможности унификации и гармонизации сведений из документов ответственным департаментом готовится предусмотренное подпунктом 3.1.4 детализированного плана на 2015 год заключение, содержащее следующую информацию:
а) общее количество сведений из документов;
б) количество общих сведений;
в) количество сведений из документов, объединенных в общие сведения;
г) степень унификации и гармонизации сведений, рассчитанная по формуле:
Степень унификации и гармонизации = сведений
N1 + N2 – N3
х 100%,
N1
где:
N1 – общее количество сведений из документов;
N2 – количество общих сведений;
N3 – количество сведений из документов, объединенных в общие сведения.
Степень унификации и гармонизации сведений показывает уровень возможности объединения сведений из документов в общие сведения и получения оптимального перечня сведений (чем выше степень унификации и гармонизации сведений, тем больше возможность объединения сведений из документов в общие сведения и получения оптимального перечня сведений).
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к Методическим подходам к анализу документов и сведений,
необходимых для осуществления внешнеэкономической
деятельности, оценке степени и возможности унификации и
гармонизации сведений из указанных документов, а также к
оценке возможности оформления электронных документов
(форма)
ИНФОРМАЦИЯ
по результатам проведения анализа и оценки
Направление перемещения __________________________________
(ввоз, вывоз – указать нужное)
Направление взаимодействия___________________
(B2G, G2B – указать нужное)
№ п/п
сфера государственного регулирования
наименование документа
акт1
акт2
акт3
акт4
акт5
акт6
акт7
акт8
акт9
реквизиты
уровень принятия
реквизиты
уровень принятия
реквизиты
уровень принятия
реквизиты
уровень принятия
реквизиты
уровень принятия
реквизиты
уровень принятия
реквизиты
уровень принятия
реквизиты
уровень принятия
реквизиты
уровень принятия
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
__________________
1 Акт, устанавливающий документ.
2 Акт, устанавливающий форму и порядок заполнения документа на бумажном носителе.
3 Акт, устанавливающий возможность оформления документа в виде электронного документа.
4 Акт, устанавливающий формат и структуру электронного документа.
5 Акт, устанавливающий представление электронной копии документа.
6 Акт, устанавливающий формат и структуру электронной копии документа.
7 Акт, устанавливающий возможность ведения уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза электронных баз данных оформленных документов, в том числе электронных реестров (включая электронные реестры для разрешительных документов).
8 Акт, устанавливающий возможность размещения сведений электронных баз данных оформленных документов, в том числе электронных реестров, на официальных сайтах уполномоченных органов государств – членов Евразийского экономического союза в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет».
9 Акт, устанавливающий возможность использования сведений электронных баз данных оформленных документов, в том числе электронных реестров, размещенных на официальных сайтах уполномоченных органов государств – членов Евразийского экономического союза в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет», в качестве подтверждения оформления документов такими уполномоченными органами.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Методическим подходам к анализу документов и сведений,
необходимых для осуществления внешнеэкономической
деятельности, оценке степени и возможности унификации и
гармонизации сведений из указанных документов, а также к
оценке возможности оформления электронных документов
(форма)
ОПИСАНИЕ
сведений из документов
Сфера государственного регулирования
Наименование сведений из документа
Описание сведений из документа
Наименование документа
Реквизиты акта, устанавливающего форму и порядок заполнения документа на бумажном носителе
1
2
3
4
5
ПРИЛОЖЕНИЕ № 3
к Методическим подходам к анализу
документов и сведений, необходимых
для осуществления внешнеэкономической
деятельности, оценке степени и возможности
унификации и гармонизации сведений из
указанных документов, а также к оценке
возможности оформления электронных документов
ФОРМЫ
заключений по результатам проведения анализа актов
(форма 1)
Заключение по результатам проведения анализа актов

1. _____________________________ бойынша құжаттардың жалпы саны,
(мемлекеттік реттеу саласы)
соның ішінде:
Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын халықаралық
шарттармен және актілермен белгіленген құжаттар саны ____________
мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген
құжаттар саны (әрбір мүше мемлекет бойынша):
Армения Республикасы ______________________________
Беларусь Республикасы ___________________________________
Қазақстан Республикасы __________________________________
Қырғыз Республикасы ____________________________________
Ресей Федерациясы _______________________________________
мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық
шарттарында белгіленген құжаттар саны (әрбір мүше мемлекет
бойынша):
Армения Республикасы ___________________________________
Беларусь Республикасы ___________________________________
Қазақстан Республикасы __________________________________
Қырғыз Республикасы ____________________________________
Ресей Федерациясы _______________________________________
2. _______________________________ бойынша актілердің жалпы саны,
(мемлекеттік реттеу саласы)
соның ішінде:
Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын халықаралық
шарттар мен актілердің саны ____________________________________
мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерінің саны (әрбір
мүше мемлекет бойынша):
Армения Республикасы ___________________________________
Беларусь Республикасы ___________________________________
Қазақстан Республикасы __________________________________
Қырғыз Республикасы ____________________________________
Ресей Федерациясы _______________________________________
мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық
шарттарының саны (әрбір мүше мемлекет бойынша):
Армения Республикасы ___________________________________
Беларусь Республикасы ___________________________________
Қазақстан Республикасы __________________________________
Қырғыз Республикасы ____________________________________
Ресей Федерациясы _______________________________________
(2-нысан)
Сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті, талдауға енгізілмеген құжаттар бойынша қорытынды
Сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті құжаттың атауы
Экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті құжатты белгілейтін актінің деректемелері
Құжатқа талдау жүргізілмеуінің себебі
(3-нысан)
Электрондық құжаттарды ресімдеу мүмкіндігін бағалау нәтижелері бойынша қорытынды
Құжаттар саны
Құжаттардың жалпы санындағы үлес (пайызбен)

1. Общее количество документов по _____________________________,
(сфера государственного регулирования)
в том числе:
количество документов, установленных международными договорами
и актами, составляющими право Евразийского экономического союза
______________________________________
количество документов, установленных нормативными правовыми
актами государств-членов (по каждому государству-члену):
Республика Армения ______________________________________
Республика Беларусь ______________________________________
Республика Казахстан _____________________________________
Кыргызская Республика ___________________________________
Российская Федерация ____________________________________
количество документов, установленных международными договорами
государств-членов с третьими сторонами (по каждому
государству-члену):
Республика Армения ______________________________________
Республика Беларусь ______________________________________
Республика Казахстан _____________________________________
Кыргызская Республика ___________________________________
Российская Федерация ____________________________________
2. Общее количество актов по _______________________________,
(сфера государственного регулирования)
в том числе:
количество международных договоров и актов, составляющих право
Евразийского экономического союза _____________________
количество нормативных правовых актов государств-членов
(по каждому государству-члену):
Республика Армения ______________________________________
Республика Беларусь ______________________________________
Республика Казахстан _____________________________________
Кыргызская Республика ___________________________________
Российская Федерация ____________________________________
количество международных договоров государств-членов
с третьими сторонами (по каждому государству-члену):
Республика Армения ______________________________________
Республика Беларусь ______________________________________
Республика Казахстан _____________________________________
Кыргызская Республика ___________________________________
Российская Федерация ____________________________________
(форма 2)
Заключение по документам, необходимым для осуществления
внешнеэкономической деятельности, которые не включены в анализ
Наименование документа, необходимого для осуществления внешнеэкономической деятельности
Реквизиты акта, устанавливающего документы, необходимые для осуществления внешнеэкономической деятельности
Причина, по которой анализ документа не проводился
(форма 3)
Заключение по результатам оценки
возможности оформления электронных документов
Количество документов
Доля в общем количестве документов (процентов)

1. Оларды электрондық құжаттар түрінде ресімдеу мүмкіндігін белгілеген құжаттар:
Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар және актілер
мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері (әрбір мүше мемлекет бойынша):
Армения Республикасы
Беларусь Республикасы
Қазақстан Республикасы
Қырғыз Республикасы
Ресей Федерациясы
2. Электрондық құжаттың форматы мен құрылымын белгілеген құжаттар:
Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар және актілер
мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері (әрбір мүше мемлекет бойынша):
Армения Республикасы
Беларусь Республикасы
Қазақстан Республикасы
Қырғыз Республикасы
Ресей Федерациясы
3. Олардың электрондық көшірмелерін тапсыруды белгілеген құжаттар:
Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар және актілер
мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері (әрбір мүше мемлекет бойынша):
Армения Республикасы
Беларусь Республикасы
Қазақстан Республикасы
Қырғыз Республикасы
Ресей Федерациясы
4. Олардың электрондық көшірмелерінің форматы мен құрылымын белгілеген құжаттар:
Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар және актілер
мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері (әрбір мүше мемлекет бойынша):
Армения Республикасы
Беларусь Республикасы
Қазақстан Республикасы
Қырғыз Республикасы
Ресей Федерациясы
5. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының ресімделген құжаттардың электрондық дерекқорын, соның ішінде электрондық тізілімдерді (рұқсат беру құжаттарына арналған электрондық тізілімдерді қоса алғанда) жүргізу мүмкіндігін белгілеген құжаттар:
Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар және актілер
мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері (әрбір мүше мемлекет бойынша):
Армения Республикасы
Беларусь Республикасы
Қазақстан Республикасы
Қырғыз Республикасы
Ресей Федерациясы
6. Ресімделген құжаттардың электрондық дерекқорының мәліметтерін мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі ресми сайттарында орналастыру мүмкіндігін белгілеген құжаттар:
Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар және актілер
мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері (әрбір мүше мемлекет бойынша):
Армения Республикасы
Беларусь Республикасы
Қазақстан Республикасы
Қырғыз Республикасы
Ресей Федерациясы
7. Уәкілетті органдардың құжаттарды ресімдеуді растауы ретінде мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі ресми сайттарында орналастырылған ресімделген құжаттардың электрондық дерекқорының мәліметтерін пайдалану мүмкіндігін белгілеген құжаттар:
Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар және актілер
мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері (әрбір мүше мемлекет бойынша):
Армения Республикасы
Беларусь Республикасы
Қазақстан Республикасы
Қырғыз Республикасы
Ресей Федерациясы

1. Документы, по которым возможность их
оформления в виде электронных документов
установлена:
международными договорами и актами,
составляющими право Евразийского
экономического союза
нормативными правовыми актами
государств-членов (по каждому
государству-члену):
Республика Армения
Республика Беларусь
Республика Казахстан
Кыргызская Республика
Российская Федерация
2. Документы, по которым формат и структура электронного документа установлены:
международными договорами и актами,
составляющими право Евразийского
экономического союза
нормативными правовыми актами
государств-членов (по каждому
государству-члену):
Республика Армения
Республика Беларусь
Республика Казахстан
Кыргызская Республика
Российская Федерация
3. Документы, по которым представление их электронной копии установлено:
международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза
нормативными правовыми актами
государств-членов (по каждому
государству-члену):
Республика Армения
Республика Беларусь
Республика Казахстан
Кыргызская Республика
Российская Федерация
4. Документы, по которым формат и структура их электронной копии установлены:
международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза
нормативными правовыми актами
государств-членов (по каждому
государству-члену):
Республика Армения
Республика Беларусь
Республика Казахстан
Кыргызская Республика
Российская Федерация
5. Документы, по которым возможность ведения уполномоченными органами государств-членов электронных баз данных оформленных документов,
в том числе электронных реестров (включая электронные реестры для разрешительных документов), установлена:
международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза
нормативными правовыми актами
государств-членов (по каждому
государству-члену):
Республика Армения
Республика Беларусь
Республика Казахстан
Кыргызская Республика
Российская Федерация
6. Документы, по которым возможность размещения сведений электронных баз данных оформленных документов на официальных сайтах уполномоченных органов государств-членов в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет» установлена:
международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза
нормативными правовыми актами
государств-членов (по каждому
государству-члену):
Республика Армения
Республика Беларусь
Республика Казахстан
Кыргызская Республика
Российская Федерация
7. Документы, по которым возможность использования сведений электронных баз данных оформленных документов, в том числе электронных реестров, размещенных на официальных сайтах уполномоченных органов государств-членов в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет», в качестве подтверждения оформления документов такими уполномоченными органами, установлена:
международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза
нормативными правовыми актами
государств-членов (по каждому
государству-члену):
Республика Армения
Республика Беларусь
Республика Казахстан
Кыргызская Республика
Российская Федерация

8. Оларды қағаз тасымалдағышта ғана ресімдеу мүмкіндігін белгілеген құжаттар:
Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар және актілер
мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері (әрбір мүше мемлекет бойынша):
Армения Республикасы
Беларусь Республикасы
Қазақстан Республикасы
Қырғыз Республикасы
Ресей Федерациясы
Сыртқы экономикалық қызметті
жүзеге асыру үшін қажетті
құжаттар мен мәліметтерді
талдауға, аталған құжаттардың
мәліметтерін біріздендірудің
және үндестірудің дәрежесі мен
мүмкіндігін бағалауға, сондай-ақ
электрондық құжаттарды
ресімдеу мүмкіндігін бағалауға
арналған әдістемелік
тәсілдемелерге
№ 4 ҚОСЫМША
(нысан)
Мәліметтердің оңтайлы тізбесін қалыптастыру мүмкіндігін бағалау нәтижелері бойынша ҚОРЫТЫНДЫ АҚПАРАТ
Құжат мәліметтерінің атауы
Құжат мәліметтерінің сипаттамасы
Мемлекеттік реттеу саласы
Құжаттың атауы; құжатты қағаз тасымалдағышта толтыру нысаны мен тәртібін белгілейтін актінің деректемелері
Құжаттың атауы; құжатты қағаз тасымалдағышта толтыру нысаны мен тәртібін белгілейтін актінің деректемелері
Құжаттың атауы; құжатты қағаз тасымалдағышта толтыру нысаны мен тәртібін белгілейтін актінің деректемелері
Құжаттың атауы; құжатты қағаз тасымалдағышта толтыру нысаны мен тәртібін белгілейтін актінің деректемелері
1
2
3
4
5
6
N

8. Документы, по которым возможность их оформления только на бумажном носителе установлена:
международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза
нормативными правовыми актами
государств-членов (по каждому
государству-члену)
Республика Армения
Республика Беларусь
Республика Казахстан
Кыргызская Республика
Российская Федерация
ПРИЛОЖЕНИЕ № 4
Методическим подходам к анализу документов и сведений,
необходимых для осуществления внешнеэкономической
деятельности, оценке степени и возможности унификации и
гармонизации сведений из указанных документов, а также к
оценке возможности оформления электронных документов
(форма)
ИТОГОВАЯ ИНФОРМАЦИЯ
по результатам оценки возможности формирования оптимального
перечня сведений
Наименование сведений из документа
Описание сведений из документа
Сфера государственного регулирования
Наименование документа; реквизиты акта, устанавливающего форму и порядок заполнения документа на бумажном носителе
Наименование документа; реквизиты акта, устанавливающего форму и порядок заполнения документа на бумажном носителе
Наименование документа; реквизиты акта, устанавливающего форму и порядок заполнения документа на бумажном носителе
Наименование документа; реквизиты акта, устанавливающего форму и порядок заполнения документа на бумажном носителе
1
2
3
4
5
6
N