Кеден органдарының транзиттік декларацияны беруге, тіркеуге және кедендік транзиттің кедендік рәсімін аяқтауға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібіне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 21 қарашадағы № 157 шешімі
Кеден одағы Кеден кодексінің 225-бабының 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 17 тамыздағы № 438 шешімімен бекітілген Кеден органдарының транзиттік декларацияны беруге, тіркеуге және кедендік транзиттің кедендік рәсімін аяқтауға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібіне өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 180 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 21 қарашадағы
№ 157 шешіміне
ҚОСЫМША
Кеден органдарының транзиттік декларацияны беруге, тіркеуге және кедендік транзиттің кедендік рәсімін аяқтауға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібіне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. 17-тармақтағы бірінші абзац "межелі кеден органына" деген сөздерден кейін "(осы Тәртіптің III1 бөлімінде көзделген жағдайды қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 18-тармақ "осы Тәртіптің" деген сөзден кейін "не осы Тәртіптің 224-тармағында көрсетілген мәліметтерді уәкілетті экономикалық оператордың осы кеден органына жіберу" деген сөздермен толықтырылсын.
3. Мынадай мазмұндағы III1 бөлімімен толықтырылсын:
"III1. Кеден органдарының уәкілетті экономикалық оператордың үй-жайларында, ашық алаңдарында және өзге аумақтарында құрылған кедендік бақылау аймағында орналастырылған тауарларға қатысты кедендік транзиттің кедендік рәсімін аяқтауды рәсімдеуге байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі"
22¹. Тауарларды уақытша сақтауды жүзеге асыру мақсатында уәкілетті экономикалық оператордың үй-жайларында, ашық алаңдарында және өзге аумақтарында құрылған кедендік бақылау аймағына тауарларды жеткізу кезінде (бұдан әрі осы бөлімде – кедендік бақылау аймағы) кедендік транзиттің кедендік рәсімін аяқтау осы бөлімде көзделген тәртіпте, ал тек бір мүше мемлекеттің аумағы бойынша кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдау жағдайында осы бөлімде көзделген немесе осы мемлекеттің заңнамасында айқындалған тәртіпте жүзеге асырылады.

О внесении изменений в Порядок совершения таможенными органами таможенных операций, связанных с подачей, регистрацией транзитной декларации и завершением таможенной процедуры таможенного транзита
Решение Коллегии Евразийской Экономической Комиссии от 21 ноября 2016 года № 157
В соответствии с пунктом 5 статьи 225 Таможенного кодекса Таможенного союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Порядок совершения таможенными органами таможенных операций, связанных с подачей, регистрацией транзитной декларации и завершением таможенной процедуры таможенного транзита, утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 17 августа 2010 г. № 438, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии         Т. Саркисян
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
вразийской экономической комиссии
от 21 ноября 2016 г. № 157
ИЗМЕНЕНИЯ, вносимые в Порядок совершения таможенными органами
таможенных операций, связанных с подачей, регистрацией
транзитной декларации и завершением таможенной процедуры
таможенного транзита
1. Абзац первый пункта 17 после слов «в таможенный орган назначения» дополнить словами «(за исключением случая, предусмотренного разделом III1 настоящего Порядка)».
2. Пункт 18 после слов «настоящего Порядка,» дополнить словами «либо направления уполномоченным экономическим оператором этому таможенному органу сведений, указанных в пункте 224 настоящего Порядка,».
3. Дополнить разделом III1 следующего содержания:
«III1. Порядок совершения таможенными органами таможенных операций, связанных с оформлением завершения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, размещенных в зоне таможенного контроля, созданной в помещениях, на открытых площадках и иных территориях уполномоченного экономического оператора
221. При доставке товаров в зону таможенного контроля, созданную в помещениях, на открытых площадках и иных территориях уполномоченного экономического оператора в целях осуществления временного хранения товаров (далее в настоящем разделе – зона таможенного контроля), завершение таможенной процедуры таможенного транзита осуществляется в порядке, предусмотренном настоящим разделом, а в случае перевозки товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита по территории только одного государства-члена – в порядке, предусмотренном настоящим разделом или установленном законодательством этого государства.

222. Тасымалдаушы кедендік бақылау аймағына кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды жеткізгеннен кейін 2 сағат ішінде уәкілетті экономикалық операторға транзиттік декларацияның нөмірі, сондай-ақ оның тауарларды шығару туралы белгісі бар қолдағы көліктік (тасымалдау) құжаттары мен транзиттік декларацияның құрамына кіретін әрі жөнелтуші кеден органы сәйкестендірген өзге де құжаттар туралы мәліметті ұсынады.
223. Уәкілетті экономикалық оператор көлік құралдарын, сондай-ақ көлік құралдарының жүк бөлігіне салынған кедендік пломбаларды, мөрлерді егер олар қолданылса қарап тексереді.
224. Тасымалдаушы уәкілетті экономикалық операторға осы Тәртіптің 222-тармағында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды ұсынғаннан кейін және осы Тәртіптің 223-тармағында көзделген тексеруді жүргізгеннен кейін уәкілетті экономикалық оператор ақпараттық жүйелер мен ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, осы Тәртіптің 222-тармағында көрсетілген транзиттік декларацияның нөмірі туралы, құжаттары туралы, сондай-ақ межелі кеден органының жеткізу орнына тауарлардың келу күні мен уақыты туралы мәліметтерді тасымалдаушы ұсынған сәттен бастап 1 сағат ішінде, ал межелі кеден органының белгіленген жұмыс уақытынан тыс ұсынылған жағдайда, осы кеден органының жұмыс уақыты басталған сәттен бастап 2 сағат ішінде электронды түрде жолдайды.
225. Егер уәкілетті экономикалық операторы осы Тәртіптің 223-тармағында көзделген қарап-тексеруді жүргізу кезінде көлік құралдарының жүк бөліктерінде сәйкестендіру құралдарын өзгерту, алып тастау, жою немесе айырбастау белгілері анықталған және (немесе) бүлінгендігі анықталған жағдайда осы Тәртіптің 224-тармағында көрсетілген мәліметтерді бір уақытта ақпараттық жүйелер мен ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, электронды түрде жолдау арқылы межелі кеден органын хабардар етеді.
226. Межелі кеден органы осы Тәртіптің 224-тармағында көрсетілген мәліметтерді уәкілетті экономикалық оператор ұсынған сәттен бастап 1 сағат ішінде, ал олар межелі кеден органының белгіленген жұмыс уақытынан тыс ұсынылған жағдайда, осы кеден органының жұмыс уақыты басталған сәттен бастап 2 сағат ішінде өзінің мемлекеттік заңнамасында белгіленген тәртіпте олардың алынғанын тіркейді.
Межелі кеден органы осы Тәртіптің 224-тармағында көрсетілген көлік құралдарының жүк бөлігіне қолданылған сәйкестендіру құралдарын алып тастау мүмкіндігі туралы шешімді не мұндай сәйкестендіру құралдарын алып тастауға тыйым салу туралы және кедендік бақылау аймағында орналастырылған тауарлар мен көлік құралдарына кедендік тексеруді немесе кедендік қарап-тексеруді жүргізу қажеттігі туралы мәліметтерді уәкілетті экономикалық оператор ұсынған сәттен бастап мейілінше қысқа мерзімде, бірақ 4 сағаттан кешіктірмей, ал межелі кеден органының белгіленген жұмыс уақытынан тыс ұсынылған жағдайда, осы кеден органының жұмыс уақыты басталған сәттен бастап 4 сағаттан кешіктірмей қабылдайды және бұл туралы уәкілетті экономикалық операторды ақпараттық жүйелер мен ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, электронды түрде хабардар етеді.
Егер межелі кеден органы уәкілетті экономикалық операторға кедендік бақылау аймағында орналасқан тауарлар мен көлік құралдарына кедендік тексеруді немесе кедендік қарап-тексеруді жүргізу қажеттігі туралы және мұндай сәйкестендіру құралдарын алып тастауға тыйым салу туралы осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген мерзім өткенде хабарламаса көлік құралдарының жүк бөлігіне қолданылған сәйкестендіру құралдарын алып тастауға жол беріледі.
Уәкілетті экономикалық оператор тасымалдаушыға осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген межелі кеден органының шешімі туралы уәкілетті экономикалық оператордың мөрімен куәландырылған кеден органының басып шығарылған электронды хабарламасын тасымалдаушыға беру арқылы хабарлайды.
Тасымалдаушының уәкілетті экономикалық оператордан көрсетілген кеден органының басып шығарылған электронды хабарламасын алған кезден бастап не осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген мерзімдері өткеннен кейін жеткізу орнына жеткізілген болып саналады.

222. После доставки товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, в зону таможенного контроля перевозчик в течение 2 часов представляет уполномоченному экономическому оператору сведения о номере транзитной декларации, а также имеющиеся у него транспортные (перевозочные) документы с отметками о выпуске товаров и иные документы, входящие в состав транзитной декларации и идентифицированные таможенным органом отправления.
223. Уполномоченный экономический оператор осматривает транспортные средства, а также наложенные на грузовые помещения транспортных средств таможенные пломбы, печати, если они применялись.
224. После представления перевозчиком уполномоченному экономическому оператору сведений и документов, указанных в пункте 222 настоящего Порядка, и проведения осмотра, предусмотренного пунктом 223 настоящего Порядка, уполномоченный экономический оператор направляет в электронном виде с использованием информационных систем и информационных технологий сведения о номере транзитной декларации, о документах, указанных в пункте 222 настоящего Порядка, а также о дате и времени прибытия товаров в место доставки таможенному органу назначения в течение 1 часа с момента их представления перевозчиком, а в случае их представления вне установленного времени работы таможенного органа назначения – в течение 2 часов с момента наступления времени начала работы этого таможенного органа.
225. В случае если при проведении осмотра, предусмотренного пунктом 223 настоящего Порядка, уполномоченным экономическим оператором обнаружены признаки изменения, удаления, уничтожения или замены средств идентификации и (или) обнаружены повреждения грузовых помещений транспортных средств, он уведомляет об этом таможенный орган назначения в электронном виде с использованием информационных систем и информационных технологий одновременно с направлением ему сведений, указанных в пункте 224 настоящего Порядка.
226. Таможенный орган назначения в течение 1 часа с момента представления уполномоченным экономическим оператором сведений, указанных в пункте 224 настоящего Порядка, а в случае их представления вне установленного времени работы таможенного органа назначения – в течение 2 часов с момента наступления времени работы этого таможенного органа, регистрирует их получение в порядке, установленном законодательством его государства.
Таможенный орган назначения принимает в возможно короткие сроки, но не позднее 4 часов с момента представления уполномоченным экономическим оператором сведений, указанных в пункте 224 настоящего Порядка, а в случае их представления вне установленного времени работы таможенного органа назначения – не позднее 4 часов с момента наступления времени работы этого таможенного органа, решение о возможности удаления средств идентификации, наложенных на грузовые помещения транспортных средств, либо о запрете удаления таких средств идентификации и о необходимости проведения таможенного досмотра или таможенного осмотра товаров и транспортных средств, размещенных в зоне таможенного контроля, и уведомляет об этом уполномоченного экономического оператора в электронном виде с использованием информационных систем и информационных технологий.
Допускаются удаление средств идентификации, наложенных на грузовые помещения транспортных средств, и совершение грузовых операций с товарами, если по истечении срока, указанного в абзаце втором настоящего пункта, таможенный орган назначения не уведомил уполномоченного экономического оператора о запрете удаления таких средств идентификации и о необходимости проведения таможенного досмотра или таможенного осмотра товаров и транспортных средств, размещенных в зоне таможенного контроля.
Уполномоченный экономический оператор информирует перевозчика о решении таможенного органа назначения, указанном в абзаце втором настоящего пункта, путем передачи перевозчику распечатанного электронного сообщения таможенного органа, заверенного печатью уполномоченного экономического оператора.
С момента получения перевозчиком от уполномоченного экономического оператора указанного распечатанного электронного сообщения таможенного органа либо после истечения сроков, указанных в абзаце втором настоящего пункта, товары считаются доставленными в место доставки.

227. Межелі кеден органы көлік құралдарының жүк бөлігіне қолданылған сәйкестендіру құралдарын алып тастау мүмкіндігі туралы уәкілетті экономикалық органға хабарлаған жағдайда, сондай-ақ осы Тәртіптің 226-тармағындағы үшінші абзацта көрсетілген жағдайда, уәкілетті экономикалық оператор оларды алып тастайды және тасымалдаушыдан тауарды қабылдап алады.
Уәкілетті экономикалық оператордың тасымалдаушыдан тауарларды қабылдап алу фактісі көліктік (тасымалдау) құжаттарына тиісті белгіні қою арқылы расталады.
Уәкілетті экономикалық оператор көрсетілген белгіні қойғаннан кейін ақпараттық жүйелер мен ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, транзиттік декларацияның нөмірі туралы, сондай-ақ тасымалдаушыдан тауарларды қабылдаған күні мен уақтысы туралы мәліметті электронды түрде межелі кеден органына жолдайды.
Межелі кеден органы ақпараттық жүйелер мен ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, уәкілетті экономикалық оператордың тасымалдаушыдан тауарларды қабылдап алу фактісін тіркеу туралы уәкілетті экономикалық операторды электронды түрде хабардар етеді. Уәкілетті экономикалық оператор бұл туралы тасымалдаушыға межелі кеден органы уәкілетті экономикалық оператордың мөрімен куәландырылған, кеден органының басып шығарылған электронды хабарламасын беру арқылы не теміржол көлігімен тасымалданатын тауарларға қатысты мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген өзге де тәсілдермен ақпараттандырады.
Межелі кеден органы уәкілетті экономикалық оператордың тасымалдаушыдан тауарларды қабылдап алу фактісін тіркеген және оларды кедендік бақылау аймағына орналастырған кезден бастап уақытша сақтауда орналасқан тауар деп саналады.
228. Егер межелі кеден органы көлік құралдарының жүк бөлігіне қолданылған сәйкестендіру құралдарын алып тастауға тыйым салынғаны туралы және кедендік бақылау аймағында орналасқан тауарлар мен көлік құралдарына кедендік тексеруді немесе кедендік қарап-тексеруді жүргізу қажеттігі туралы уәкілетті экономикалық операторға хабарлаған жағдайда, кедендік транзиттің кедендік рәсімін аяқтау осы Тәртіптің 17-22 және 23-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
229. Осы Тәртіптің 227 және 228-тармақтарында көзделген жағдайларда, межелі кеден органы кедендік транзиттің кедендік рәсімін аяқтауды ресімдеуге байланысты кедендік операцияларды жасау үшін кедендік бақылау аймағында орналасқан тауарлар кедендік бақылаудың өзге аймақтарына немесе уақытша сақтау қоймасына орын ауыстыруға жатпайды.".

227. В случае если таможенный орган назначения уведомил уполномоченного экономического оператора о возможности удаления средств идентификации, наложенных на грузовые помещения транспортных средств, а также в случае, указанном в абзаце третьем пункта 226 настоящего Порядка, уполномоченный экономический оператор удаляет их и принимает товары от перевозчика.
Факт принятия уполномоченным экономическим оператором товаров от перевозчика подтверждается путем проставления соответствующих отметок в транспортных (перевозочных) документах.
После проставления указанных отметок уполномоченный экономический оператор направляет таможенному органу назначения в электронном виде с использованием информационных систем и информационных технологий сведения о номере транзитной декларации, а также о дате и времени принятия товаров от перевозчика.
Таможенный орган назначения уведомляет уполномоченного экономического оператора в электронном виде с использованием информационных систем и информационных технологий о регистрации факта принятия уполномоченным экономическим оператором товаров от перевозчика. Уполномоченный экономический оператор информирует об этом перевозчика путем передачи ему распечатанного электронного сообщения таможенного органа назначения, заверенного печатью уполномоченного экономического оператора, либо иными способами, предусмотренными законодательством государств-членов в отношении товаров, перевозимых железнодорожным транспортом.
С момента регистрации таможенным органом назначения факта принятия уполномоченным экономическим оператором товаров от перевозчика и размещения их в зоне таможенного контроля товары считаются находящимися на временном хранении.
228. В случае если таможенный орган назначения уведомил уполномоченного экономического оператора о запрете удаления средств идентификации, наложенных на грузовые помещения транспортных средств, и о необходимости проведения таможенного досмотра или таможенного осмотра товаров и транспортных средств, размещенных в зоне таможенного контроля, завершение таможенной процедуры таможенного транзита осуществляется в соответствии с пунктами 17 – 22 и 23 настоящего Порядка.
229. Для совершения таможенным органом назначения таможенных операций, связанных с оформлением завершения таможенной процедуры таможенного транзита, в случаях, предусмотренных пунктами 227 и 228 настоящего Порядка, товары, размещенные в зоне таможенного контроля, не подлежат перемещению в иные зоны таможенного контроля или на склады временного хранения.».