Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығы өнімі, азық-түлік, зығыр талшығы, былғары шикізаты, мақта талшығы және жүн бойынша сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды баланстарын есептеу әдіснамасы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 6 қыркүйектегі № 134 өкімі.
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 18 және 95-баптарына сәйкес:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығы өнімі, азық-түлік, зығыр талшығы, былғары шикізаты, мақта талшығы және жүн бойынша сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды баланстарын есептеу әдіснамасы бекітілсін.
2. Осы Өкіммен бекітілген әдіснама Еуразиялық экономикалық комиссияның Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығы өнімі, азық-түлік, зығыр талшығы, былғары шикізаты, мақта талшығы және жүн бойынша сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды баланстарын есептеуі үшін пайдаланылады деп белгіленсін.
3. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 3 наурыздағы "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығы өнімі мен азық-түліктің негізгі түрлері бойынша сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды баланстарын есептеу әдіснамасы туралы" № 15 өкімінің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы Өкім Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық-телекоммуникациялық "Интернет" желісіндегі ресми сайтында жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 6 қыркүйектегі
№ 134 өкімімен
бекітілген
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығы өнімі, азық-түлік, зығыр талшығы, былғары шикізаты, мақта талшығы және жүн бойынша сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды баланстарын есептеу әдіснамасы
I. Жалпы ережелер
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығы өнімі, азық-түлік, зығыр талшығы, былғары шикізаты, мақта талшығы және жүн бойынша сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды баланстары (бұдан әрі – сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамды баланстары) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (мүше мемлекеттер, Одақ) ауыл шаруашылығы өнімі, азық-түлік, зығыр талшығы, былғары шикізаты, мақта талшығы және жүн бойынша сұранысы мен ұсынысының болжамды баланстарының деректерін қамтиды.
Сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамды баланстары мына позициялар бойынша есептеледі:
астық;
ет және ет өнімдері;
сиыр еті;
шошқа еті;
қой еті;
құс еті;
сүт және сүт өнімдері;
қант;
өсімдік майлары;
картоп және оның өңделген өнімдері;
жұмыртқа және жұмыртқа өнімдері;
көкөніс-бақша дақылдары және оларды өңдеу өнімдері;
жемістер мен жидектер, сондай-ақ оларды өңдеу өнімдері;
зығыр талшығы;
былғары шикізаты және оның өңделген өнімдері;
мақта талшығы және оның өңделген өнімдері;
жүн және оның өңделген өнімдері.
Сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамды баланстары заттай өлшем бірліктерінде (мың тонна, жұмыртқа және жұмыртқа өнімдері үшін – млн. дана, былғары шикізаты үшін – мың дана) есептеледі.
Сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамды балансын есептеу ауыл шаруашылығы өнімінің негізгі түрлері, азық-түлік, зығыр талшығы, былғары шикізаты, мақта талшығы және жүн ресурстарының келіп түсу көздері және оларды пайладану бағыттары бойынша теңгерімді болжамды көрсеткіштер жүйесін қамтитын баланстық әдісті қолдану арқылы жүзеге асырылады, бұл ретте ресурстық бөлік (ресурстар) тарату бөлігінің (ресурстарды пайдалану) және жыл аяғындағы қордың сомасына тең болады.
Сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамды баланстарының нысандары есепті жылдағы, ағымдағы жылдағы және болжамды күнтізбелік 2 (ағымдағы жылдан кейінгі) жылды қамтиды.

Методологии расчета сводных прогнозных балансов спроса и предложения государств – членов Евразийского экономического союза по сельскохозяйственной продукции, продовольствию, льноволокну, кожевенному сырью, хлопковолокну и шерсти
Распоряжение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 сентября 2016 года № 134
В соответствии со статьями 18 и 95 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года:
1. Утвердить прилагаемую Методологию расчета сводных прогнозных балансов спроса и предложения государств – членов Евразийского экономического союза по сельскохозяйственной продукции, продовольствию, льноволокну, кожевенному сырью, хлопковолокну и шерсти.
2. Установить, что Методология, утвержденная настоящим распоряжением, используется для расчета Евразийской экономической комиссией сводных прогнозных балансов спроса и предложения государств – членов Евразийского экономического союза по сельскохозяйственной продукции, продовольствию, льноволокну, кожевенному сырью, хлопковолокну и шерсти.
3. Признать утратившим силу распоряжение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 3 марта 2015 г. № 15 «О Методологии расчета сводных прогнозов спроса и предложения государств – членов Евразийского экономического союза по основным видам сельскохозяйственной продукции и продовольствия».
4. Настоящее распоряжение вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет».
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии         Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕНА
распоряжением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 6 сентября 2016 г. № 134
МЕТОДОЛОГИЯ
расчета сводных прогнозных балансов спроса и предложения
государств – членов Евразийского экономического союза по
сельскохозяйственной продукции, продовольствию, льноволокну,
кожевенному сырью, хлопковолокну и шерсти
I. Общие положения
Сводные прогнозные балансы спроса и предложения государств – членов Евразийского экономического союза по сельскохозяйственной продукции, продовольствию, льноволокну, кожевенному сырью, хлопковолокну и шерсти (далее – сводные прогнозные балансы спроса и предложения) включают в себя данные прогнозных балансов спроса и предложения государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз) по сельскохозяйственной продукции, продовольствию, льноволокну, кожевенному сырью, хлопковолокну и шерсти.
Сводные прогнозные балансы спроса и предложения рассчитываются по следующим позициям:
зерно;
мясо и мясопродукты;
говядина;
свинина;
баранина;
мясо птицы;
молоко и молокопродукты;
сахар;
масла растительные;
картофель и продукты его переработки;
яйца и яйцепродукты;
овоще-бахчевые культуры и продукты их переработки;
фрукты и ягоды, а также продукты их переработки;
льноволокно;
кожевенное сырье и продукты его переработки;
хлопковолокно и продукты его переработки;
шерсть и продукты ее переработки.
Сводные прогнозные балансы спроса и предложения рассчитываются в натуральных единицах измерения (тыс. тонн, для яиц и яйцепродуктов – млн. штук, для кожевенного сырья – тыс. штук).
Расчет сводного прогнозного баланса спроса и предложения осуществляется путем применения балансового метода, включающего в себя систему сбалансированных прогнозных показателей по источникам поступления ресурсов основных видов сельскохозяйственной продукции, продовольствия, льноволокна, кожевенного сырья, хлопковолокна и шерсти и направлениям их использования, при этом ресурсная часть (ресурсы) равняется сумме распределительной части (использованию ресурсов) и запасов на конец года.
Формы сводных прогнозных балансов спроса и предложения включают в себя данные за отчетный год, текущий год и 2 прогнозных (следующих за текущим годом) календарных года.

Одақ бойынша сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамды баланстарының көрсеткіштері, өзара сауда бойынша деректерді ескерусіз қосылатын "ресурстар жиыны (өзара сауданы ескерусіз) – барлығы" және "пайдалану жиыны (өзара сауданы ескерусіз) – барлығы" (5 және 9 позициялар) көрсеткіштерін қоспағанда, барлық баптар үшін мүше мемлекеттердің сұранысы мен ұсынысының болжамды баланстарының тиісті көрсеткіштерін қосу арқылы қалыптастырылады.
Есепті және ағымдағы жылдардағы өзара сауда бойынша ауыл шаруашылығы өнімі мен азық-түлік көлемін қалыптастыру кезінде "ашықтық" принципі қолданылады, оған сәйкес әкететін тарап бойынша деректер есепке алынады.
Ауыл шаруашылығы өнімі мен азық-түлікті әкелудің және әкетудің болжамды көлемін қалыптастыру мүше мемлекеттердің өзара саудасының үшінші елдермен сыртқы саудадан басымдығы принципі негізінде жүзеге асырылады.
Мүше мемлекеттің ауыл шаруашылығы өнімі мен азық-түліктің белгілі бір түрін әкелуге деген қажеттілігі басқа мүше мемлекеттердің оның жеткізілімдері бойынша ұсыныстарынан асып түскен жағдайда, "Өзара сауда (әкелу)" көрсеткіші (3-позиция) басқа мүше мемлекеттердің ұсыныстарына сәйкес толық көлемде (7-позиция) қалыптастырылады. Тиісті ауыл шаруашылығы өнімі мен азық-түлікке деген қажеттіліктің қалған бөлігіне қатысты аталған көрсеткіш осы өнімнің үшінші елдерден импорты есебінен қалыптастырылады (4-позиция).
Мүше мемлекеттен ауыл шаруашылығы өнімі мен азық-түліктің белгілі бір түрінің жеткізілімдері бойынша ұсыныстар мүше мемлекеттің оны әкелуге деген қажеттілігінен асып түскен жағдайда, әкелуді жоспарлау аталған мүше мемлекетке есепті жылдағы өзара жеткізілімдердегі мүше мемлекеттердің үлес салмағына пропорционалды жүзеге асырылады. Тиісті ауыл шаруашылығы өнімі мен азық-түліктің мүше мемлекеттердің ішкі қажеттіліктерінен асып түсетін, сатылуының жоспарланған көлемдері 8-позицияда көрсетіледі.
Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) барлық мүше мемлекеттерден сұраныс пен ұсыныстың болжамды баланстары ресми түрде келіп түскен күннен бастап 30 жұмыс күні ішінде ұсынылған материалдарды талдауды, қосымшаға сәйкес сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамды баланстарын қалыптастыруды және оларды мүше мемлекеттерге келісуге беруді жүзеге асырады.
Комиссияның немесе мүше мемлекеттің бастамасы бойынша сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамды баланстарын есептеуге байланысты мәселелер Агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі консультативтік комитет жанындағы жұмыс тобының қарауына енгізілуі мүмкін, оның нәтижелері бойынша сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамды баланстарын түзету жөнінде ұсынымдар әзірленеді.
Мүше мемлекеттермен келісілген сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамды баланстары Комиссия Алқасының отырыстарында қаралады.
II. Астық сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы

Показатели сводных прогнозных балансов спроса и предложения по Союзу формируются путем суммирования соответствующих показателей прогнозных балансов спроса и предложения государств-членов для всех статей, за исключением показателей «итого ресурсов (без учета взаимной торговли) – всего» и «итого использование (без учета взаимной торговли) – всего» (позиции 5 и 9), которые суммируются без учета данных по взаимной торговле.
При формировании объема ввоза сельскохозяйственной продукции и продовольствия во взаимной торговле за отчетный и текущий годы применяется принцип «зеркальности», в соответствии с которым учитываются данные по вывозящей стороне.
Формирование прогнозного объема ввоза и вывоза сельскохозяйственной продукции и продовольствия осуществляется на основе принципа приоритета взаимной торговли государств-членов над внешней торговлей с третьими странами.
В случае превышения потребности государства-члена во ввозе определенного вида сельскохозяйственной продукции и продовольствия над предложениями других государств-членов по ее поставкам показатель «Взаимная торговля (ввоз)» (позиция 3) формируется в соответствии с предложениями других государств-членов в полном объеме (позиция 7). В отношении оставшейся части потребности в соответствующей сельскохозяйственной продукции и продовольствии указанный показатель формируется за счет импорта данной продукции из третьих стран (позиция 4).
В случае превышения предложений по поставкам определенного вида сельскохозяйственной продукции и продовольствия из государств-членов над потребностью государства-члена в ее ввозе планирование ввоза осуществляется пропорционально удельному весу государств-членов во взаимных поставках в указанное государство-член в отчетном году. Планируемые для реализации объемы соответствующей сельскохозяйственной продукции и продовольствия, превышающие потребности внутреннего рынка государств-членов, указываются в позиции 8.
Евразийская экономическая комиссия (далее – Комиссия) в течение 30 рабочих дней со дня официального поступления прогнозных балансов спроса и предложения от всех государств-членов осуществляет анализ представленных материалов, формирование сводных прогнозных балансов спроса и предложения в соответствии с формами согласно приложению и их представление государствам-членам на согласование.
По инициативе Комиссии или государства-члена вопросы, связанные с расчетом сводных прогнозных балансов спроса и предложения, могут вноситься на рассмотрение рабочей группы при Консультативном комитете по агропромышленному комплексу, по результатам которого вырабатываются рекомендации по корректировке сводных прогнозных балансов спроса и предложения.
Согласованные государствами-членами сводные прогнозные балансы спроса и предложения рассматриваются на заседаниях Коллегии Комиссии.
II. Сводный прогнозный баланс спроса и предложения зерна

Астық сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы астықты өңдеу өнімдерінсіз оның түсу көздері мен пайдаланылу бағыттары бойынша болжанатын ресурстарды көрсетеді (Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай Тауар номенклатурасының 1001 – 1008 кодтары (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН)).
Астық сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы мына позицияларды қамтиды:
Көрсеткіш атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл (болжам)
жыл (болжам)
1.
Жыл басындағы қор
2.
Өндіріс
3.
Өзара сауда (әкелу)
4.
Сыртқы сауда (импорт)
5.
Ресурстар жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
6.
Ішкі пайдалану – барлығы
оның ішінде:
өндірістік тұтыну – барлығы
оның ішінде:
тұқымдарға
мал мен құсқа жем-жөпке
жем-шөп мақсатында өңдеу
басқа мақсатта өңдеу
азық-түліктік мақсатта өңдеу
шығындар
жеке тұтыну
7.
Өзара сауда (әкету)
8.
Сыртқы сауда (экспорт)
9.
Пайдалану жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
10.
Жыл аяғындағы қор
Одақ бойынша Астық сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстары) бойынша жиыны (Ресз) мына формула бойынша анықталады:
Ресз = Знз + Пз + Из,
мұнда:
Знз – Одақ бойынша жыл басындағы астық қор;
Пз – Одақ бойынша астық өндіру;
Из – Одақ бойынша астық импорты (сыртқы саудасы).
Одақ бойынша астық сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының тарату бөлігі (ресурстарды пайдалану) бойынша жиыны (Испз) мына формула бойынша анықталады:
Испз = Сз + Кз + ПКз +ПДз + ППз +ПОз + ЛПз + Эз,
мұнда:
Сз – Одақ бойынша астықты тұқымдарға өндірістік тұтыну;
Кз – Одақ бойынша астықты мал мен құсқа жем-жөпке өндірістік тұтыну;
ПКз – Одақ бойынша астықты жем-жөп мақсатында өңдеу;
ПДз – Одақ бойынша астықты басқа мақсаттарда өңдеу;
ППз – Одақ бойынша астықты азық-түліктік мақсатта өңдеу;
ПОз – Одақ бойынша астық шығындары;
ЛПз – Одақ бойынша астықты жеке тұтыну;
Эз – Одақ бойынша астық экспорты (сыртқы саудасы).
III. Ет пен ет өнімдерінің, сондай-ақ жекелеген ет түрлерінің (сиыр еті, шошқа еті, қой еті, құс еті) сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды баланстары
Ет пен ет өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансына барлық мал түрінің еті (сиыр еті, шошқа еті, қой еті, ешкі еті, қоян еті, құс еті және басқалар), етпен есептелген ет өнімдері, 1 және 2 санатты қосалқы өнімдер, сондай-ақ шикі майға есептелген тамақтық мал майы (ЕАЭО СЭҚ ТН 0201 – 0210, 1601 00 – 1602 кодтары) кіреді.
Сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамды баланстары ет түрлері бойынша есептеледі:
сиыр етінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы;
шошқа етінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы;
қой етінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы;
құс етінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы.
Ет түрлері бойынша сұраныс пен ұсыныстың жиынтық болжамды баланстарына етті өңдеу өнімдері кірмейді.
Ет пен ет өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы мынадай позицияларды қамтиды:
Көрсеткіш атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл (болжам)
жыл (болжам)
1.
Жыл басындағы қор
2.
Өндіріс
3.
Өзара сауда (әкелу)
4.
Сыртқы сауда (импорт)
5.
Ресурстар жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
6.
Ішкі пайдалану – барлығы
оның ішінде:
өндірістік тұтыну – барлығы
оның ішінде:
ауыл шаруашылығында
тағамдық емес мақсатта өңдеу
шығындар
жеке тұтыну
7.
Өзара сауда (әкету)
8.
Сыртқы сауда (экспорт)
9.
Пайдалану жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
10.
Жыл аяғындағы қор
Одақ бойынша ет пен ет өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) бойынша жиыны (Ресм) мына формула бойынша анықталады:
Ресм = Знм + Пм + Им,
мұнда:
Знм – Одақ бойынша жыл басындағы ет пен ет өнімдерінің қор;
Пм – Одақ бойынша ет өндіру;
Им – Одақ бойынша ет пен ет өнімдерінің импорты (сыртқы саудасы).
Одақ бойынша ет пен ет өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының тарату бөлігі (ресурстарды пайдалану) бойынша жиыны (Испм) мына формула бойынша анықталады:
Испм = Км+ ПДм + ПОм + ЛПм + Эм,
мұнда:
Км – Одақ бойынша етті ауыл шаруашылығында өндірістік тұтыну;
ПДм – Одақ бойынша етті тағамдық емес мақсатта өңдеу;
ПОм – Одақ бойынша ет пен ет өнімдерінің шығындары;
ЛПм – Одақ бойынша ет пен ет өнімдерін жеке тұтыну;
Эм – Одақ бойынша ет пен ет өнімдерінің экспорты (сыртқы саудасы).
Желеген ет түрлерінің (сиыр еті, шошқа еті, қой еті және құс еті) сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды баланстары мына позицияларды қамтиды:
Көрсеткіш атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл (болжам)
жыл (болжам)
1.
Жыл басындағы қор
2.
Өндіріс
3.
Өзара сауда (әкелу)
4.
Сыртқы сауда (импорт)
5.
Ресурстар жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
6.
Ішкі пайдалану – барлығы
оның ішінде:
өндірістік тұтыну – барлығы
оның ішінде:
ауыл шаруашылығында
тағамдық емес мақсатта өңдеу
азық-түліктік мақсатта өңдеу
шығындар
жеке тұтыну
7.
Өзара сауда (әкету)
8.
Сыртқы сауда (экспорт)
9.
Пайдалану жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
10.
Жыл аяғындағы қор
Одақ бойынша еттің i-түрінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) бойынша жиыны (Ресмi) мына формула бойынша анықталады:
Ресмi = Знмi + Пмi + Имi,
мұнда:
Знмi – Одақ бойынша еттің i-түрінің қор;
Пмi – Одақ бойынша еттің i-түрін өндіру;
Имi – Одақ бойынша еттің i-түрінің импорты (сыртқы саудасы).
Одақ бойынша еттің i-түрінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының тарату бөлігі (ресурстарды пайдалану) бойынша жиыны (Испмi) мына формула бойынша анықталады:
Испмi = Кмi+ ПДмi +ППмi + ПОмi + ЛПмi + Эмi,
мұнда:
Кмi – Одақ бойынша еттің i-түрін ауыл шаруашылығында өндірістік тұтыну;
ПДмi – Одақ бойынша еттің i-түрін тағамдық емес мақсатта өңдеу;
ППмi – Одақ бойынша еттің i-түрін азық-түліктік мақсатта өңдеу;
ПОмi – Одақ бойынша еттің i-түрінің шығындары;
ЛПмi – Одақ бойынша еттің i-түрін жеке тұтыну;
Эмi – Одақ бойынша еттің i-түрінің экспорты (сыртқы саудасы).
IV. Сүт пен сүт өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы

Сводный прогнозный баланс спроса и предложения зерна отражает прогнозируемые ресурсы по источникам поступления и направлениям использования зерна без продуктов его переработки (коды 1001 – 1008 единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС)).
Сводный прогнозный баланс спроса и предложения зерна включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
2.
Производство
3.
Взаимная торговля (ввоз)
4.
Внешняя торговля (импорт)
5.
Итого ресурсов (без учета взаимной торговли)
6.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление – всего
в том числе:
на семена
на корм скоту и птице
переработка на кормовые цели
переработка на другие цели
переработка на продовольственные цели
потери
личное потребление
7.
Взаимная торговля (вывоз)
8.
Внешняя торговля (экспорт)
9.
Итого использование (без учета взаимной торговли)
10.
Запасы на конец года
Итог по ресурсной части (ресурсам) сводного прогнозного баланса спроса и предложения зерна по Союзу (Ресз) определяется по формуле:
Ресз = Знз + Пз + Из,
где:
Знз – запасы зерна по Союзу на начало года;
Пз – производство зерна по Союзу;
Из – импорт (внешняя торговля) зерна по Союзу.
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) сводного прогнозного баланса спроса и предложения зерна по Союзу (Испз) определяется по формуле:
Испз = Сз + Кз + ПКз +ПДз + ППз +ПОз + ЛПз + Эз,
где:
Сз – производственное потребление зерна на семена
по Союзу;
Кз – производственное потребление зерна на корм скоту и птице по Союзу;
ПКз – переработка зерна на кормовые цели по Союзу;
ПДз – переработка зерна на другие цели по Союзу;
ППз – переработка зерна на продовольственные цели по Союзу;
ПОз – потери зерна по Союзу;
ЛПз – личное потребление зерна по Союзу;
Эз – экспорт (внешняя торговля) зерна по Союзу.
III. Сводные прогнозные балансы спроса и предложения
мяса и мясопродуктов, а также отдельных видов мяса
(говядина, свинина, баранина, мясо птицы)
В сводный прогнозный баланс спроса и предложения мяса и мясопродуктов включаются мясо всех видов животных (говядина, свинина, баранина, козлятина, мясо кроликов, мясо птицы и др.), мясопродукты в пересчете на мясо, субпродукты 1 и 2 категории, а также жиры животные пищевые в пересчете на жир-сырец (коды 0201 – 0210, 1601 00 – 1602 ТН ВЭД ЕАЭС).
Сводные прогнозные балансы спроса и предложения рассчитываются по видам мяса:
сводный прогнозный баланс спроса и предложения говядины;
сводный прогнозный баланс спроса и предложения свинины;
сводный прогнозный баланс спроса и предложения баранины;
сводный прогнозный баланс спроса и предложения мяса птицы.
В сводные прогнозные балансы спроса и предложения по видам мяса не включаются продукты переработки мяса.
Сводный прогнозный баланс спроса и предложения мяса и мясопродуктов включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
2.
Производство
3.
Взаимная торговля (ввоз)
4.
Внешняя торговля (импорт)
5.
Итого ресурсов (без учета взаимной торговли)
6.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление – всего
в том числе:
в сельском хозяйстве
переработка на непищевые цели
потери
личное потребление
7.
Взаимная торговля (вывоз)
8.
Внешняя торговля (экспорт)
9.
Итого использование (без учета взаимной торговли)
10.
Запасы на конец года
Итог по ресурсной части (ресурсам) сводного прогнозного баланса спроса и предложения мяса и мясопродуктов по Союзу (Ресм) определяется по формуле:
Ресм = Знм + Пм + Им,
где:
Знм – запасы мяса и мясопродуктов по Союзу на начало года;
Пм – производство мяса по Союзу;
Им – импорт (внешняя торговля) мяса и мясопродуктов по Союзу.
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) сводного прогнозного баланса спроса и предложения мяса и мясопродуктов по Союзу (Испм) определяется по формуле:
Испм = Км+ ПДм + ПОм + ЛПм + Эм,
где:
Км – производственное потребление мяса в сельском хозяйстве
по Союзу;
ПДм – переработка мяса на непищевые цели по Союзу;
ПОм – потери мяса и мясопродуктов по Союзу;
ЛПм – личное потребление мяса и мясопродуктов по Союзу;
Эм – экспорт (внешняя торговля) мяса и мясопродуктов по Союзу.
Сводные прогнозные балансы спроса и предложения отдельных видов мяса (говядины, свинины, баранины и мяса птицы) включают в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
2.
Производство
3.
Взаимная торговля (ввоз)
4.
Внешняя торговля (импорт)
5.
Итого ресурсов (без учета взаимной торговли)
6.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление – всего
в том числе:
в сельском хозяйстве
переработка на непищевые цели
переработка на продовольственные цели
потери
личное потребление
7.
Взаимная торговля (вывоз)
8.
Внешняя торговля (экспорт)
9.
Итого использование (без учета взаимной торговли)
10.
Запасы на конец года
Итог по ресурсной части (ресурсам) сводного прогнозного баланса спроса и предложения мяса i-го вида по Союзу (Ресмi) определяется по формуле:
Ресмi = Знмi + Пмi + Имi,
где:
Знмi – запасы мяса i-го вида по Союзу;
Пмi – производство мяса i-го вида по Союзу;
Имi – импорт (внешняя торговля) мяса i-го вида по Союзу.
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) сводного прогнозного баланса спроса и предложения мяса i-го вида по Союзу (Испмi) определяется по формуле:
Испмi = Кмi+ ПДмi +ППмi + ПОмi + ЛПмi + Эмi,
где:
Кмi – производственное потребление мяса i-го вида в сельском хозяйстве по Союзу;
ПДмi – переработка мяса i-го вида на непищевые цели по Союзу;
ППмi – переработка мяса i-го вида на продовольственные цели по Союзу;
ПОмi – потери мяса i-го вида по Союзу;
ЛПмi – личное потребление мяса i-го вида по Союзу;
Эмi – экспорт (внешняя торговля) мяса i-го вида по Союзу.
IV. Сводный прогнозный баланс спроса и предложения молока
и молокопродуктов

Сүт пен сүт өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы нақты салмақтағы барлық түрдегі сүтті және базистік майлылықтағы сүтке шаққандағы сүт өнімдерін (малдың сары майы, ірімшік, сүт консервілері, тұтас сүт өнімі, құрғақ сүт, балмұздақ және т. б.) (ЕАЭО СЭҚ ТН0401 – 0406, 2105 00 кодтары)) қамтиды.
Сүт пен сүт өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы мына позицияларды қамтиды:
Көрсеткіш атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл (болжам)
жыл (болжам)
1.
Жыл басындағы қор
2.
Өндіріс
3.
Өзара сауда (әкелу)
4.
Сыртқы сауда (импорт)
5.
Ресурстар жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
6.
Ішкі пайдалану – барлығы
оның ішінде:
өндірістік тұтыну – барлығы
оның ішінде:
ауыл шаруашылығында
тағамдық емес мақсатта өңдеу
шығындар
жеке тұтыну
7.
Өзара сауда (әкету)
8.
Сыртқы сауда (экспорт)
9.
Пайдалану жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
10.
Жыл аяғындағы қор
Одақ бойынша сүт пен сүт өнімдерінің (ресурсам) сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының ресурстық бөлігі бойынша жиыны (Ресн) мына формула бойынша анықталады:
Ресн = Знн + Пн + Ин,
мұнда:
Знн – Одақ бойынша сүт пен сүт өнімдерінің жыл басындағы қор;
Пн – Одақ бойынша сүт өндіру;
Ин – Одақ бойынша сүт пен сүт өнімдерінің импорты (сыртқы саудасы).
Одақ бойынша сүт пен сүт өнімдерінің (ресурстарды пайдалану) сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының тарату бөлігі бойынша жиыны (Испм) мына формула бойынша анықталады:
Испм = Кн+ ПДн + ПОн + ЛПн + Эн,
мұнда:
Кн – Одақ бойынша сүтті ауыл шаруашылығында өндірістік тұтыну;
ПДн – Одақ бойынша сүтті тағамдық емес мақсатта өңдеу;
ПОн – Одақ бойынша сүт пен сүт өнімдерінің шығындары;
ЛПн – Одақ бойынша сүт пен сүт өнімдерін жеке тұтыну;
Эн – Одақ бойынша сүт пен сүт өнімдерінің экспорты (сыртқы саудасы).
V. Қанттың сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы
Қанттың сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы қант қызылшасынан және шикі құрақ қантынан өндірілген ақ қантты қамтиды және қантты пайдаланып өндірілген өнімдерді қамтымайды (ЕАЭО СЭҚ ТН 1701 99 100 1 және 1701 99 100 9 кодтары).
Қанттың сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы мына позицияларды қамтиды:
Көрсеткіш атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл (болжам)
жыл (болжам)
1.
Жыл басындағы қор
2.
Өндіріс – барлығы
оның ішінде:
қант қызылшасынан өндіру
шикі қанттан өндіру
3.
Өзара сауда (әкелу)
4.
Сыртқы сауда (импорт)
5.
Ресурстар жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
6.
Ішкі пайдалану – барлығы
оның ішінде:
тағамдық емес мақсатта өңдеу
азық-түліктік мақсатта өңдеу
шығындар
жеке тұтыну
7.
Өзара сауда (әкету)
8.
Сыртқы сауда (экспорт)
9.
Пайдалану жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
10.
Жыл аяғындағы қор
Одақ бойынша қанттың сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) бойынша жиыны (Ресс) мына формула бойынша анықталады:
Ресс = Знс + Пс + Ис,
мұнда:
Знс – Одақ бойынша қанттың жыл басындағы қор;
Пс – Одақ бойынша қантты өндіру;
Ис – Одақ бойынша қанттың импорты (сыртқы саудасы).
Одақ бойынша қанттың сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының тарату бөлігі бойынша (ресурстарды пайдалану) жиыны (Испс) мына формула бойынша анықталады:
Испс = ПДс + ППс + ПОс + ЛПс + Эс,
мұнда:
ПДс – Одақ бойынша қантты тағамдық емес мақсатта өңдеу;
ППс – Одақ бойынша қантты азық-түліктік мақсатта өңдеу;
ПОс – Одақ бойынша қант шығындары;
ЛПс – Одақ бойынша қантты жеке тұтыну;
Эс – Одақ бойынша қанттың экспорты (сыртқы саудасы).
VI. Өсімдік майларының сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы

В сводный прогнозный баланс спроса и предложения молока и молокопродуктов включаются молоко всех видов в физическом весе и молокопродукты (масло животное, сыр, молочные консервы, цельномолочная продукция, сухое молоко, мороженое и т. д.) (коды 0401 – 0406, 2105 00 ТН ВЭД ЕАЭС)) в пересчете на молоко базисной жирности.
Сводный прогнозный баланс спроса и предложения молока и молокопродуктов включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
2.
Производство
3.
Взаимная торговля (ввоз)
4.
Внешняя торговля (импорт)
5.
Итого ресурсов (без учета взаимной торговли)
6.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление – всего
в том числе:
в сельском хозяйстве
переработка на непищевые цели
потери
личное потребление
7.
Взаимная торговля (вывоз)
8.
Внешняя торговля (экспорт)
9.
Итого использование (без учета взаимной торговли)
10.
Запасы на конец года
Итог по ресурсной части (ресурсам) сводного прогнозного баланса спроса и предложения молока и молокопродуктов по Союзу (Ресн) определяется по формуле:
Ресн = Знн + Пн + Ин,
где:
Знн – запасы молока и молокопродуктов по Союзу на начало года;
Пн – производство молока по Союзу;
Ин – импорт (внешняя торговля) молока и молокопродуктов по Союзу.
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) сводного прогнозного баланса спроса и предложения молока и молокопродуктов по Союзу (Испм) определяется по формуле:
Испм = Кн+ ПДн + ПОн + ЛПн + Эн,
где:
Кн – производственное потребление молока в сельском хозяйстве по Союзу;
ПДн – переработка молока на непищевые цели по Союзу;
ПОн – потери молока и молокопродуктов по Союзу;
ЛПн – личное потребление молока и молокопродуктов по Союзу;
Эн – экспорт (внешняя торговля) молока и молокопродуктов по Союзу.
V. Сводный прогнозный баланс спроса и предложения сахара
В сводный прогнозный баланс спроса и предложения сахара включается сахар белый, произведенный из сахарной свеклы и сахара-сырца тростникового, и не включаются продукты, произведенные с использованием сахара (коды 1701 99 100 1 и 1701 99 100 9 ТН ВЭД ЕАЭС).
Сводный прогнозный баланс спроса и предложения сахара включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
2.
Производство – всего
в том числе:
производство из сахарной свеклы
производство из сахара-сырца
3.
Взаимная торговля (ввоз)
4.
Внешняя торговля (импорт)
5.
Итого ресурсов (без учета взаимной торговли)
6.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
переработка на непищевые цели
переработка на продовольственные цели
потери
личное потребление
7.
Взаимная торговля (вывоз)
8.
Внешняя торговля (экспорт)
9.
Итого использование (без учета взаимной торговли)
10.
Запасы на конец года
Итог по ресурсной части (ресурсам) сводного прогнозного баланса спроса и предложения сахара по Союзу (Ресс) определяется по формуле:
Ресс = Знс + Пс + Ис,
где:
Знс – запасы сахара по Союзу на начало года;
Пс – производство сахара по Союзу;
Ис – импорт (внешняя торговля) сахара по Союзу.
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) сводного прогнозного баланса спроса и предложения сахара по Союзу (Испс) определяется по формуле:
Испс = ПДс + ППс + ПОс + ЛПс + Эс,
где:
ПДс – переработка сахара на непищевые цели по Союзу;
ППс – переработка сахара на продовольственные цели по Союзу;
ПОс – потери сахара по Союзу;
ЛПс – личное потребление сахара по Союзу;
Эс – экспорт (внешняя торговля) сахара по Союзу.
VI. Сводный прогнозный баланс спроса и предложения
масел растительных

Өсімдік майларының сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы оларды өңдеу өнімдерін ескерусіз өсімдік майларының түсу көздері мен пайдаланылу бағыттары бойынша болжанатын ресурстарын (ЕАЭО СЭҚ ТН 1507 – 1515 кодтары) бейнелейді.
Өсімдік майларының сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы мына позицияларды қамтиды:
Көрсеткіш атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл (болжам)
жыл (болжам)
1.
Жыл басындағы қор
2.
Өндіріс – барлығы
оның ішінде:
күнбағыс майын өндіру
майбұршақ майын өндіру
рапс майын өндіру
майлардың басқа түрлерін өндіру
3.
Өзара сауда (әкелу)
4.
Сыртқы сауда (импорт)
5.
Ресурстар жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
6.
Ішкі пайдалану – барлығы
оның ішінде:
тағамдық емес мақсатта өңдеу
азық-түліктік мақсатта өңдеу
шығындар
жеке тұтыну
7.
Өзара сауда (әкету)
8.
Сыртқы сауда (экспорт)
9.
Пайдалану жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
10.
Жыл аяғындағы қор
Одақ бойынша өсімдік майларының сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) бойынша жиыны (Реср) мына формула бойынша анықталады:
Реср = Знр + Пр + Ир,
мұнда:
Знр – Одақ бойынша өсімдік майларының жыл басындағы қор;
Пр – Одақ бойынша өсімдік майларын өндіру;
Ир – Одақ бойынша өсімдік майларының импорты (сыртқы саудасы).
Одақ бойынша өсімдік майларының сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының тарату бөлігі бойынша жиыны (ресурстарды пайдалану) (Испр) мына формула бойынша анықталады:
Испр = ПДр + ППр + ПОр + ЛПр + Эр,
мұнда:
ПДр – Одақ бойынша өсімдік майларын тағамдық емес мақсатта өңдеу;
ППр – Одақ бойынша өсімдік майларын азық-түліктік мақсатта өңдеу;
ПОр – Одақ бойынша өсімдік майларының шығындары;
ЛПр – Одақ бойынша өсімдік майларын жеке тұтыну;
Эр – Одақ бойынша өсімдік майларының экспорты (сыртқы саудасы).
VII. Картоп пен оның өңделген өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы
Картоп пен оның өңделген өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы картоп пен оның өңделген өнімдерінің түсу көздері мен пайдаланылу бағыттары бойынша болжанатын ресурстарын (ЕАЭО СЭҚ ТН 0701, 0710 10 000 0, 0712 90 050 0, 1105, 1108 13 000 0, 2004 10 және 2005 20 кодтары) бейнелейді.
Картоп пен оның өңделген өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы мына позицияларды қамтиды:
Көрсеткіш атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл (болжам)
жыл (болжам)
1.
Жыл басындағы қор
2.
Өндіріс
3.
Өзара сауда (әкелу)
4.
Сыртқы сауда (импорт)
5.
Ресурстар жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
6.
Ішкі пайдалану – барлығы
оның ішінде:
өндірістік тұтыну – барлығы
оның ішінде:
тұқымдарға
мал мен құсқа жем-жөпке
тағамдық емес мақсатта өңдеу
шығындар
жеке тұтыну
7.
Өзара сауда (әкету)
8.
Сыртқы сауда (экспорт)
9.
Пайдалану жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
10.
Жыл аяғындағы қор
Одақ бойынша картоп пен оның өңделген өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) бойынша жиыны (Реск) мына формула бойынша анықталады:
Реск = Знк + Пк + Ик,
мұнда:
Знк – Одақ бойынша картоп пен оның өңделген өнімдерінің жыл басындағы қор;
Пк – Одақ бойынша картоп өндіру;
Ик – Одақ бойынша картоп пен оның өңделген өнімдерінің импорты (сыртқы саудасы).
Одақ бойынша картоп пен оның өңделген өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының тарату (ресурстарды пайдалану) бөлігі бойынша жиыны (Испк) мына формула бойынша анықталады:
Испк = Ск + Кк + ПДк + ПОк + ЛПк + Эк,
мұнда:
Ск – Одақ бойынша картопты тұқымға өндірістік тұтыну;
Кк – Одақ бойынша картопты мал мен құсқа жем-жөпке өндірістік тұтыну;
ПДк – Одақ бойынша картопты тағамдық емес мақсатта өңдеу;
ПОк – Одақ бойынша картоп пен оның өңделген өнімдерінің шығындары;
ЛПк – Одақ бойынша картоп пен оның өңделген өнімдерін жеке тұтыну;
Эк – Одақ бойынша картоп пен оның өңделген өнімдерінің экспорты (сыртқы саудасы).
VIII. Жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы

Сводный прогнозный баланс спроса и предложения масел растительных отражает прогнозируемые ресурсы по источникам поступления и направлениям использования масел растительных без учета продуктов их переработки (коды 1507 – 1515 ТН ВЭД ЕАЭС).
Сводный прогнозный баланс спроса и предложения масел растительных включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
2.
Производство – всего
в том числе:
производство масла подсолнечного
производство масла соевого
производство масла рапсового
производство прочих видов масел
3.
Взаимная торговля (ввоз)
4.
Внешняя торговля (импорт)
5.
Итого ресурсов (без учета взаимной торговли)
6.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
переработка на непищевые цели
переработка на продовольственные цели
потери
личное потребление
7.
Взаимная торговля (вывоз)
8.
Внешняя торговля (экспорт)
9.
Итого использование (без учета взаимной торговли)
10.
Запасы на конец года
Итог по ресурсной части (ресурсам) сводного прогнозного баланса спроса и предложения масел растительных по Союзу (Реср) определяется по формуле:
Реср = Знр + Пр + Ир,
где:
Знр – запасы масел растительных по Союзу на начало года;
Пр – производство масел растительных по Союзу;
Ир – импорт (внешняя торговля) масел растительных по Союзу.
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) сводного прогнозного баланса спроса и предложения масел растительных по Союзу (Испр) определяется по формуле:
Испр = ПДр + ППр + ПОр + ЛПр + Эр,
где:
ПДр – переработка масел растительных на непищевые цели по Союзу;
ППр – переработка масел растительных на продовольственные цели по Союзу;
ПОр – потери масел растительных по Союзу;
ЛПр – личное потребление масел растительных по Союзу;
Эр – экспорт (внешняя торговля) масел растительных по Союзу.
VII. Сводный прогнозный баланс спроса и предложения
картофеля и продуктов его переработки
Сводный прогнозный баланс спроса и предложения картофеля и продуктов его переработки отражает прогнозируемые ресурсы по источникам поступления и направлениям использования картофеля и продуктов его переработки (коды 0701, 0710 10 000 0, 0712 90 050 0, 1105,1108 13 000 0, 2004 10 и 2005 20 ТН ВЭД ЕАЭС).
Сводный прогнозный баланс спроса и предложения картофеля и продуктов его переработки включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
2.
Производство
3.
Взаимная торговля (ввоз)
4.
Внешняя торговля (импорт)
5.
Итого ресурсов (без учета взаимной торговли)
6.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление – всего
в том числе:
на семена
на корм скоту и птице
переработка на непищевые цели
потери
личное потребление
7.
Взаимная торговля (вывоз)
8.
Внешняя торговля (экспорт)
9.
Итого использование (без учета взаимной торговли)
10.
Запасы на конец года
Итог по ресурсной части (ресурсам) сводного прогнозного баланса спроса и предложения картофеля и продуктов его переработки по Союзу (Реск) определяется по формуле:
Реск = Знк + Пк + Ик,
где:
Знк – запасы картофеля и продуктов его переработки по Союзу
на начало года;
Пк – производство картофеля по Союзу;
Ик – импорт (внешняя торговля) картофеля и продуктов его переработки по Союзу.
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) сводного прогнозного баланса спроса и предложения картофеля и продуктов его переработки по Союзу (Испк) определяется по формуле:
Испк = Ск + Кк + ПДк + ПОк + ЛПк + Эк,
где:
Ск – производственное потребление картофеля на семена по Союзу;
Кк – производственное потребление картофеля на корм скоту и птице по Союзу;
ПДк – переработка картофеля на непищевые цели по Союзу;
ПОк – потери картофеля и продуктов его переработки по Союзу;
ЛПк – личное потребление картофеля и продуктов его переработки по Союзу;
Эк – экспорт (внешняя торговля) картофеля и продуктов его переработки по Союзу.
VIII. Сводный прогнозный баланс спроса и предложения
яиц и яйцепродуктов

Жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы сандық шамадағы жұмыртқаның барлық түрлерін (млн. дана) және сандық шамадағы жұмыртқаға шаққандағы жұмыртқа өнімдерін (коды 0407 және 0408 ЕАЭО СЭҚ ТН) қамтиды.
Жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы мына позицияларды қамтиды:
Көрсеткіш атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл (болжам)
жыл (болжам)
1.
Жыл басындағы қор
2.
Өндіріс
3.
Өзара сауда (әкелу)
4.
Сыртқы сауда (импорт)
5.
Ресурстар жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
6.
Ішкі пайдалану – барлығы
оның ішінде:
өндірістік тұтыну – барлығы
оның ішінде:
ауыл шаруашылығында
тағамдық емес мақсатта өңдеу
шығындар
жеке тұтыну
7.
Өзара сауда (әкету)
8.
Сыртқы сауда (экспорт)
9.
Пайдалану жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
10.
Жыл аяғындағы қор
Одақ бойынша жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурсам) бойынша жиыны (Реся) мына формула бойынша анықталады:
Реся = Зня + Пя + Ия,
мұнда:
Зня – Одақ бойынша жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің жыл басындағы қор;
Пя – Одақ бойынша жұмыртқа өндіру;
Ия – Одақ бойынша жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің импорты (сыртқы саудасы).
Одақ бойынша жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының тарату бөлігі (ресурстарды пайдалану) бойынша жиыны (Испя) мына формула бойынша анықталады:
Испя = Кя + ПДя + ПОя + ЛПя + Эя,
мұнда:
Кя – Одақ бойынша жұмыртқаны ауыл шаруашылығында өндірістік тұтыну;
ПДя –Одақ бойынша жұмыртқаны тағамдық емес мақсатта өңдеу;
ПОя – Одақ бойынша жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің шығындары;
ЛПя – Одақ бойынша жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін жеке тұтыну;
Эя – Одақ бойынша жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерінің экспорты (сыртқы саудасы).
IX. Көкөніс-бақша дақылдары мен оларды өңдеу өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы

В сводный прогнозный баланс спроса и предложения яиц и яйцепродуктов включаются яйца всех видов в количественном выражении (млн. штук) и яйцепродукты (коды 0407 и 0408 ТН ВЭД ЕАЭС) в пересчете на яйца в количественном выражении.
Сводный прогнозный баланс спроса и предложения яиц и яйцепродуктов включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
2.
Производство
3.
Взаимная торговля (ввоз)
4.
Внешняя торговля (импорт)
5.
Итого ресурсов (без учета взаимной торговли)
6.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление – всего
в том числе:
в сельском хозяйстве
переработка на непищевые цели
потери
личное потребление
7.
Взаимная торговля (вывоз)
8.
Внешняя торговля (экспорт)
9.
Итого использование (без учета взаимной торговли)
10.
Запасы на конец года
Итог по ресурсной части (ресурсам) сводного прогнозного баланса спроса и предложения яиц и яйцепродуктов по Союзу (Реся) определяется по формуле:
Реся = Зня + Пя + Ия,
где:
Зня – запасы яиц и яйцепродуктов по Союзу на начало года;
Пя – производство яиц по Союзу;
Ия – импорт (внешняя торговля) яиц и яйцепродуктов по Союзу.
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) сводного прогнозного баланса спроса и предложения яиц и яйцепродуктов по Союзу (Испя) определяется по формуле:
Испя = Кя + ПДя + ПОя + ЛПя + Эя,
где:
Кя – производственное потребление яиц в сельском хозяйстве по Союзу;
ПДя – переработка яиц на непищевые цели по Союзу;
ПОя – потери яиц и яйцепродуктов по Союзу;
ЛПя – личное потребление яиц и яйцепродуктов по Союзу;
Эя – экспорт (внешняя торговля) яиц и яйцепродуктов по Союзу.
IX. Сводный прогнозный баланс спроса и предложения
овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки

Көкөніс-бақша дақылдары мен оларды өңдеу өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы көкөніс-бақша дақылдары мен оларды өңдеу өнімдерінің түсу көздері мен пайдаланылу бағыттары бойынша болжанатын ресурстарды (ЕАЭО СЭҚ ТН 0702 00 000, 0703, 0704, 0705, 0706, 0707 00, 0708, 0709, 0710, 0711, 0712, 0713, 0807, 2001, 2002, 2004, 2005, 2009 кодтары) бейнелейді.
Көкөніс-бақша дақылдары мен оларды өңдеу өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы мына позицияларды қамтиды:
Көрсеткіш атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл (болжам)
жыл (болжам)
1.
Жыл басындағы қор
2.
Өндіріс
3.
Өзара сауда (әкелу)
4.
Сыртқы сауда (импорт)
5.
Ресурстар жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
6.
Ішкі пайдалану – барлығы
оның ішінде:
азық-түліктік мақсатта өңдеу
шығындар
жеке тұтыну
7.
Өзара сауда (әкету)
8.
Сыртқы сауда (экспорт)
9.
Пайдалану жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
10.
Жыл аяғындағы қор
Одақ бойынша көкөніс-бақша дақылдары мен оларды өңдеу өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурсам) бойынша жиыны (Ресо) мына формула бойынша анықталады:
Ресо = Зно + По + Ио,
мұнда:
Зно – Одақ бойынша көкөніс-бақша дақылдары мен оларды өңдеу өнімдерінің жыл басындағы қор;
По – Одақ бойынша көкөніс-бақша дақылдарын өндіру;
Ио – Одақ бойынша көкөніс-бақша дақылдары мен оларды өңдеу өнімдерінің импорты (сыртқы саудасы).
Одақ бойынша көкөніс-бақша дақылдары мен оларды өңдеу өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының тарату бөлігі (ресурстарды пайдалану) бойынша жиыны (Испо) мына формула бойынша анықталады:
Испо = ПЦо + ПОо + ЛПо + Эо,
мұнда:
ПЦо – Одақ бойынша көкөніс-бақша дақылдарын азық-түліктік мақсатта өңдеу;
ПОо – Одақ бойынша көкөніс-бақша дақылдары мен оларды өңдеу өнімдерінің шығындары;
ЛПо – Одақ бойынша көкөніс-бақша дақылдары мен оларды өңдеу өнімдерін жеке тұтыну;
Эо – Одақ бойынша көкөніс-бақша дақылдары мен оларды өңдеу өнімдерінің экспорты (сыртқы саудасы).
X. Жемістер мен жидектердің, сондай-ақ оларды өңдеу өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы

Сводный прогнозный баланс спроса и предложения овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки отражает прогнозируемые ресурсы по источникам поступления и направлениям использования овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки (коды из 0702 00 000, 0703, 0704, 0705, 0706, 0707 00, 0708, 0709, 0710, 0711, 0712, 0713, 0807, 2001, 2002, 2004, 2005, 2009 ТН ВЭД ЕАЭС).
Сводный прогнозный баланс спроса и предложения овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
2.
Производство
3.
Взаимная торговля (ввоз)
4.
Внешняя торговля (импорт)
5.
Итого ресурсов (без учета взаимной торговли)
6.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
переработка на продовольственные цели
потери
личное потребление
7.
Взаимная торговля (вывоз)
8.
Внешняя торговля (экспорт)
9.
Итого использование (без учета взаимной торговли)
10.
Запасы на конец года
Итог по ресурсной части (ресурсам) сводного прогнозного баланса спроса и предложения овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки по Союзу (Ресо) определяется по формуле:
Ресо = Зно + По + Ио,
где:
Зно – запасы овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки по Союзу на начало года;
По – производство овоще-бахчевых культур по Союзу;
Ио – импорт (внешняя торговля) овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки по Союзу.
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) сводного прогнозного баланса спроса и предложения овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки по Союзу (Испо) определяется по формуле:
Испо = ПЦо + ПОо + ЛПо + Эо,
где:
ПЦо – переработка на продовольственные цели овоще-бахчевых культур по Союзу;
ПОо – потери овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки по Союзу;
ЛПо – личное потребление овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки по Союзу;
Эо – экспорт (внешняя торговля) овоще-бахчевых культур и продуктов их переработки по Союзу.
X. Сводный прогнозный баланс спроса и предложения
фруктов и ягод, а также продуктов их переработки

Жемістер мен жидектердің, сондай-ақ оларды өңдеу өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы жемістер мен жидектердің, сондай-ақ оларды өңдеу өнімдерінің түсу көздері және пайдаланылу бағыттары бойынша болжанатын ресурсын бейнелейді (ЕАЭО СЭҚ ТН 0801, 0802, 0803, 0804, 0805, 0806, 0808, 0809, 0810, 0811, 0812, 0813, 2001 90 910 0, 2006 00, 2007, 2008, 2009-дан кодтары).
Жемістер мен жидектердің, сондай-ақ оларды өңдеу өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы мына позицияларды қамтиды:
Көрсеткіш атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл (болжам)
жыл (болжам)
1.
Жыл басындағы қор
2.
Өндіріс
3.
Өзара сауда (әкелу)
4.
Сыртқы сауда (импорт)
5.
Ресурстар жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
6.
Ішкі пайдалану – барлығы
оның ішінде:
азық-түліктік мақсатта өңдеу
шығындар
жеке тұтыну
7.
Өзара сауда (әкету)
8.
Сыртқы сауда (экспорт)
9.
Пайдалану жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
10.
Жыл аяғындағы қор
Одақ бойынша жемістер мен жидектердің, сондай-ақ оларды өңдеу өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) бойынша жиыны (Ресфя) мына формула бойынша анықталады:
Ресфя = Знфя + Пфя + Ифя,
мұнда:
Знфя – Одақ бойынша жемістер мен жидектердің, сондай-ақ оларды өңдеу өнімдерінің жыл басындағы қор;
Пфя – Одақ бойынша жемістер мен жидектерді өндіру;
Ифя – Одақ бойынша жемістер мен жидектердің, сондай-ақ оларды өңдеу өнімдерінің импорты (сыртқы саудасы).
Одақ бойынша жемістер мен жидектердің, сондай-ақ оларды өңдеу өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының тарату бөлігі (ресурстарды пайдалану) бойынша жиыны (Испфя) мына формула бойынша анықталады:
Испфя = ПЦфя + ПОфя + ЛПфя + Эфя,
мұнда:
ПЦфя – Одақ бойынша жемістер мен жидектерді азық-түліктік мақсатта өңдеу;
ПОфя – Одақ бойынша жемістер мен жидектердің, сондай-ақ оларды өңдеу өнімдерінің шығындары;
ЛПфя – Одақ бойынша жемістер мен жидектерді, сондай-ақ оларды өңдеу өнімдерін жеке тұтыну;
Эфя – Одақ бойынша жемістер мен жидектердің, сондай-ақ оларды өңдеу өнімдерінің экспорты (сыртқы саудасы).
XI. Зығыр талшығының сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы

Сводный прогнозный баланс спроса и предложения фруктов и ягод, а также продуктов их переработки отражает прогнозируемые ресурсы по источникам поступления и направлениям использования фруктов и ягод, а также продуктов их переработки (коды из 0801, 0802, 0803, 0804, 0805, 0806, 0808, 0809, 0810, 0811, 0812, 0813, 2001 90 910 0, 2006 00, 2007, 2008, 2009 ТН ВЭД ЕАЭС).
Сводный прогнозный баланс спроса и предложения фруктов и ягод, а также продуктов их переработки включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
2.
Производство
3.
Взаимная торговля (ввоз)
4.
Внешняя торговля (импорт)
5.
Итого ресурсов (без учета взаимной торговли)
6.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
переработка на продовольственные цели
потери
личное потребление
7.
Взаимная торговля (вывоз)
8.
Внешняя торговля (экспорт)
9.
Итого использование (без учета взаимной торговли)
10.
Запасы на конец года
Итог по ресурсной части (ресурсам) сводного прогнозного баланса спроса и предложения фруктов и ягод, а также продуктов их переработки по Союзу (Ресфя) определяется по формуле:
Ресфя = Знфя + Пфя + Ифя,
где:
Знфя – запасы фруктов и ягод, а также продуктов их переработки по Союзу на начало года;
Пфя – производство фруктов и ягод по Союзу;
Ифя – импорт (внешняя торговля) фруктов и ягод, а также продуктов их переработки по Союзу.
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) сводного прогнозного баланса спроса и предложения фруктов и ягод, а также продуктов их переработки по Союзу (Испфя) определяется по формуле:
Испфя = ПЦфя + ПОфя + ЛПфя + Эфя,
где:
ПЦфя – переработка на продовольственные цели фруктов и ягод по Союзу;
ПОфя – потери фруктов и ягод, а также продуктов их переработки по Союзу;
ЛПфя – личное потребление фруктов и ягод, а также продуктов их переработки по Союзу;
Эфя – экспорт (внешняя торговля) фруктов и ягод, а также продуктов их переработки по Союзу.
XI. Сводный прогнозный баланс спроса и предложения льноволокна

Зығыр талшығының сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы зығыр талшығының түсу көздері және пайдаланылу бағыттары бойынша болжанатын ресурстарын (ЕАЭО СЭҚ ТН 5301 10 000 0, 5301 21 000 0 және 5301 29 000 0 кодтары) бейнелейді.
Зығыр талшығының сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы мына позицияларды қамтиды:
Көрсеткіш атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл (болжам)
жыл (болжам)
1.
Жыл басындағы қор
2.
Өндіріс
3.
Өзара сауда (әкелу)
4.
Сыртқы сауда (импорт)
5.
Ресурстар жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
6.
Ішкі пайдалану – барлығы
оның ішінде:
өндірістік тұтыну
шығындар
7.
Өзара сауда (әкету)
8.
Сыртқы сауда (экспорт)
9.
Пайдалану жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
10.
Жыл аяғындағы қор
Одақ бойынша зығыр талшығының сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының ресурстық бөлігі бойынша жиыны (ресурсам) (Ресл) мына формула бойынша анықталады:
Ресл = Знл + Пл + Ил,
мұнда:
Знл – Одақ бойынша зығыр талшығының жыл басындағы қор;
Пл – Одақ бойынша зығыр талшығын өндіру;
Ил – Одақ бойынша зығыр талшығының импорты (сыртқы саудасы).
Одақ бойынша зығыр талшығының жиынтық болжамды балансының тарату бөлігі (ресурстарды пайдалану) бойынша жиыны (Испл) мына формула бойынша анықталады:
Испл = ППл + ПОл + Эл,
мұнда:
ППл – Одақ бойынша зығыр талшығын өндірістік тұтыну;
ПОл – Одақ бойынша зығыр талшығының шығындары;
Эл – Одақ бойынша зығыр талшығының экспорты (сыртқы саудасы).
XII. Былғары шикізаты мен оның өңделген өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы

Сводный прогнозный баланс спроса и предложения льноволокна отражает прогнозируемые ресурсы по источникам поступления и направлениям использования льноволокна (коды 5301 10 000 0, 5301 21 000 0 и 5301 29 000 0 ТН ВЭД ЕАЭС).
Сводный прогнозный баланс спроса и предложения льноволокна включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
2.
Производство
3.
Взаимная торговля (ввоз)
4.
Внешняя торговля (импорт)
5.
Итого ресурсов (без учета взаимной торговли)
6.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление
потери
7.
Взаимная торговля (вывоз)
8.
Внешняя торговля (экспорт)
9.
Итого использование (без учета взаимной торговли)
10.
Запасы на конец года
Итог по ресурсной части (ресурсам) сводного прогнозного баланса спроса и предложения льноволокна по Союзу (Ресл) определяется по формуле:
Ресл = Знл + Пл + Ил,
где:
Знл – запасы льноволокна по Союзу на начало года;
Пл – производство льноволокна по Союзу;
Ил – импорт (внешняя торговля) льноволокна по Союзу.
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) сводного прогнозного баланса льноволокна по Союзу (Испл) определяется по формуле:
Испл = ППл + ПОл + Эл,
где:
ППл – производственное потребление льноволокна по Союзу;
ПОл – потери льноволокна по Союзу;
Эл – экспорт (внешняя торговля) льноволокна по Союзу.
XII. Сводный прогнозный баланс спроса и предложения
кожевенного сырья и продуктов его переработки

Былғары шикізаты мен оның өңделген өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының былғары шикізаты мен оның өңделген өнімдерінің түсу көздері және пайдаланылу бағыттары бойынша болжанатын ресурстарын (ЕАЭО СЭҚ ТН 4101, 4102, 4103 30 000 0, 4104, 4105, 4106 31 000 0, 4106 32 000 0, 4107 – 4113 кодтары) бейнелейді.
Былғары шикізаты мен оның өңделген өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы мына позицияларды қамтиды:
Көрсеткіш атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл (болжам)
жыл (болжам)
1.
Жыл басындағы қор
2.
Өндіріс
3.
Өзара сауда (әкелу)
4.
Сыртқы сауда (импорт)
5.
Ресурстар жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
6.
Ішкі пайдалану – барлығы
оның ішінде:
өндірістік тұтыну
шығындар
7.
Өзара сауда (әкету)
8.
Сыртқы сауда (экспорт)
9.
Пайдалану жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
10.
Жыл аяғындағы қор
Одақ бойынша былғары шикізаты мен оның өңделген өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) бойынша жиыны (Рескс) мына формула бойынша анықталады:
Рескс = Знкс + Пкс + Икс,
мұнда:
Знкс – Одақ бойынша былғары шикізаты мен оның өңделген өнімдерінің жыл басындағы қор;
Пкс – Одақ бойынша былғары шикізаты мен оның өңделген өнімдерін өндіру;
Икс – Одақ бойынша былғары шикізаты мен оның өңделген өнімдерінің импорты (сыртқы саудасы).
Одақ бойынша былғары шикізаты мен оның өңделген өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының тарату бөлігі (ресурстарды пайдалану) бойынша жиыны (Испкс) мына формула бойынша анықталады:
Испкс = ППкс + ПОкс + Экс,
мұнда:
ППкс – Одақ бойынша былғары шикізатын өндірістік тұтыну;
ПОкс – Одақ бойынша былғары шикізаты мен оның өңделген өнімдерінің шығындары;
Экс – Одақ бойынша былғары шикізаты мен оның өңделген өнімдерінің экспорты (сыртқы саудасы).
XIII. Мақта талшығы мен оның өңделген өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы

Сводный прогнозный баланс спроса и предложения кожевенного сырья и продуктов его переработки отражает прогнозируемые ресурсы по источникам поступления и направлениям использования кожевенного сырья и продуктов его переработки (коды 4101, 4102, 4103 30 000 0, 4104, 4105, 4106 31 000 0, 4106 32 000 0, 4107 – 4113 ТН ВЭД ЕАЭС).
Сводный прогнозный баланс спроса и предложения кожевенного сырья и продуктов его переработки включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
2.
Производство
3.
Взаимная торговля (ввоз)
4.
Внешняя торговля (импорт)
5.
Итого ресурсов (без учета взаимной торговли)
6.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление
потери
7.
Взаимная торговля (вывоз)
8.
Внешняя торговля (экспорт)
9.
Итого использование (без учета взаимной торговли)
10.
Запасы на конец года
Итог по ресурсной части (ресурсам) сводного прогнозного баланса спроса и предложения кожевенного сырья и продуктов его переработки по Союзу (Рескс) определяется по формуле:
Рескс = Знкс + Пкс + Икс,
где:
Знкс – запасы кожевенного сырья и продуктов его переработки по Союзу на начало года;
Пкс – производство кожевенного сырья и продуктов его переработки по Союзу;
Икс – импорт (внешняя торговля) кожевенного сырья и продуктов его переработки по Союзу.
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) сводного прогнозного баланса спроса и предложения кожевенного сырья и продуктов его переработки по Союзу (Испкс) определяется по формуле:
Испкс = ППкс + ПОкс + Экс,
где:
ППкс – производственное потребление кожевенного сырья по Союзу;
ПОкс – потери кожевенного сырья и продуктов его переработки по Союзу;
Экс – экспорт (внешняя торговля) кожевенного сырья и продуктов его переработки по Союзу.
XIII. Сводный прогнозный баланс спроса и предложения
хлопковолокна и продуктов его переработки

Мақта талшығы мен оның өңделген өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы мақта талшығы мен оның өңделген өнімдерінің түсу көздері және пайдаланылу бағыттары бойынша болжанатын ресурстарын (коды 5201 00, 5202, 5203 00 000 0 ЕАЭО СЭҚ ТН) бейнелейді.
Мақта талшығы мен оның өңделген өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы мына позицияларды қамтиды:
Көрсеткіш атауы
жыл
(есеп)
жыл (ағымдағы)
жыл (болжам)
жыл (болжам)
1.
Жыл басындағы қор
2.
Өндіріс
3.
Өзара сауда (әкелу)
4.
Сыртқы сауда (импорт)
5.
Ресурстар жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
6.
Ішкі пайдалану – барлығы
оның ішінде:
өндірістік тұтыну
шығындар
7.
Өзара сауда (әкету)
8.
Сыртқы сауда (экспорт)
9.
Пайдалану жиыны (өзара сауданы ескерусіз)
10.
Жыл аяғындағы қор
Одақ бойынша мақта талшығы мен оның өңделген өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансының ресурстық бөлігі (ресурстар) бойынша жиыны (Ресх) мына формула бойынша анықталады:
Ресх = Знх + Пх + Их,
мұнда:
Знх – Одақ бойынша мақта талшығы мен оның өңделген өнімдерінің жыл басындағы қор;
Пх – Одақ бойынша мақта талшығын өндіру;
Их – Одақ бойынша мақта талшығы мен оның өңделген өнімдерінің импорты (сыртқы саудасы).
Одақ бойынша мақта талшығы мен оның өңделген өнімдерінің жиынтық болжамды балансының тарату бөлігі бойынша жиыны (ресурстарды пайдалану) (Испх) мына формула бойынша анықталады:
Испх = ППх + ПОх + Эх,
мұнда:
ППх – Одақ бойынша мақта талшығын өндірістік тұтыну;
ПОх – Одақ бойынша мақта талшығы мен оның өңделген өнімдерінің шығындары;
Эх – Одақ бойынша мақта талшығы мен оның өңделген өнімдерінің экспорты (сыртқы саудасы).
XIV. Жүн мен оның өңделген өнімдерінің сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамды балансы

Сводный прогнозный баланс спроса и предложения хлопковолокна и продуктов его переработки отражает прогнозируемые ресурсы по источникам поступления и направлениям использования хлопковолокна и продуктов его переработки (коды 5201 00, 5202, 5203 00 000 0 ТН ВЭД ЕАЭС).
Сводный прогнозный баланс спроса и предложения хлопковолокна и продуктов его переработки включает в себя следующие позиции:
Наименование показателя
год (отчет)
год (текущий)
год (прогноз)
год (прогноз)
1.
Запасы на начало года
2.
Производство
3.
Взаимная торговля (ввоз)
4.
Внешняя торговля (импорт)
5.
Итого ресурсов (без учета взаимной торговли)
6.
Внутреннее использование – всего
в том числе:
производственное потребление
потери
7.
Взаимная торговля (вывоз)
8.
Внешняя торговля (экспорт)
9.
Итого использование (без учета взаимной торговли)
10.
Запасы на конец года
Итог по ресурсной части (ресурсам) сводного прогнозного баланса спроса и предложения хлопковолокна и продуктов его переработки по Союзу (Ресх) определяется по формуле:
Ресх = Знх + Пх + Их,
где:
Знх – запасы хлопковолокна и продуктов его переработки по Союзу на начало года;
Пх – производство хлопковолокна по Союзу;
Их – импорт (внешняя торговля) хлопковолокна и продуктов его переработки по Союзу.
Итог по распределительной части (использованию ресурсов) сводного прогнозного баланса хлопковолокна и продуктов его переработки по Союзу (Испх) определяется по формуле:
Испх = ППх + ПОх + Эх,
где:
ППх – производственное потребление хлопковолокна по Союзу;
ПОх – потери хлопковолокна и продуктов его переработки по Союзу;
Эх – экспорт (внешняя торговля) хлопковолокна и продуктов его переработки по Союзу.
XIV. Сводный прогнозный баланс спроса и предложения
шерсти и продуктов ее переработки