Еуразиялық экономикалық комиссия мен БҰҰ Еуропалық экономикалық комиссиясының ынтымақтастығы жөніндегі 2017-2019 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарының жобасын мақұлдау туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 27 желтоқсандағы № 229 өкімі.
1. Еуразиялық экономикалық комиссия мен БҰҰ Еуропалық экономикалық комиссиясының ынтымақтастығы жөніндегі 2017-2019 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарының жобасы (қоса беріліп отыр) мақұлдансын және көрсетілген жоспардың соңғы алмасу хаты алынған күннен бастап қолданыла бастайтындығын ескере отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының Төрағасы Т.С. Саркисян мен БҰҰ Еуропалық экономикалық комиссияның атқарушы хатшысы К. Фриис Бахтың арасында хат алмасу арқылы жоспарды қолдану бойынша уағдаластық ресімделсін. Аталған уағдаластықты ресімдеу барысында көрсетілген жобаға қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер енгізуге рұқсат етілсін.
2. Осы Өкім қабылданған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы Т. Саркисян
Жоба
Еуразиялық экономикалық комиссия мен БҰҰ Еуропалық экономикалық комиссиясының ынтымақтастығы жөніндегі 2017-2019 жылдарға арналған іс-шаралар ЖОСПАРЫ
Ынтымақтастықтың мақсаты Еуразиялық экономикалық комиссиядағы жауапты орындаушы БҰҰ Еуропалық экономикалық комиссиядағы жауапты орындаушы
I. Экономикалық ынтымақтастық және интеграция
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) үздік халықаралық практикаларды және үшінші елдер мен интеграциялық бірлестіктердің тәжірибелерін ескере отырып, мемлекеттік-жекеше әріптестіктің механизмдерін құқықтық реттеуді, түзуді және дамытуды жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу
Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті
БҰҰ Еуропалық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – БҰҰ ЕЭК) Инновациялар, бәсекеге қабілеттілік және мемлекеттік-жекеше әріптестік жөніндегі комитеті, БҰҰ ЕЭК МЖӘ жөніндегі мамандар тобы
2. Өңірлік экономикалық интеграцияны дамыту мақсатында БҰҰ ЕЭК өңірінің интеграциялық бірлестіктерімен тәжірибе алмасу және ынтымақтастықты тереңдету
Интеграцияны дамыту департаменті
БҰҰ Еуропалық экономикалық комиссияның Инновациялар, бәсекеге қабілеттілік және мемлекеттік-жекеше әріптестік жөніндегі комитеті
II. Сауда
3. БҰҰ Сауда рәсімдерін жеңілдету және электрондық іскерлік операциялар орталығының (СЕФАКТ ООН) сауда ақпараттарына, сондай-ақ деректер мен электрондық құжаттама алмасу жөніндегі қағидаларына қойылатын талаптарды үндестіру мәселелері бойынша озық тәжірибесін зерделеу
Кедендік инфрақұрылым департаменті, Ақпараттық технологиялар департаменті, Қаржы саясаты департаменті, Кеден заңнамасы және құқық қолдану практикасы департаменті
БҰҰ СЕФАКТ

Об одобрении проекта плана мероприятий по сотрудничеству Евразийской экономической комиссии и Европейской экономической комиссии ООН на 2017 - 2019 годы
Распоряжение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 декабря 2016 года № 229
1. Одобрить проект плана мероприятий по сотрудничеству Евразийской экономической комиссии и Европейской экономической комиссии ООН на 2017 – 2019 годы (прилагается) и оформить договоренность по применению плана путем обмена письмами между Председателем Коллегии Евразийской экономической комиссии Саркисяном Т.С. и Исполнительным секретарем Европейской экономической комиссии ООН К. Фриис Бахом, имея в виду, что указанный план начнет применяться с даты получения последнего обменного письма. Разрешить в ходе оформления указанной договоренности вносить в прилагаемый проект изменения, не имеющие принципиального характера.
2. Настоящее распоряжение вступает в силу с даты его принятия.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии         Т. Саркисян
Проект
ПЛАН
мероприятий по сотрудничеству Евразийской экономической
комиссии и Европейской экономической комиссии ООН
на 2017 – 2019 годы
Цель сотрудничества
Ответственный исполнитель в Евразийской экономической комиссии
Ответственный исполнитель
в Европейской экономической комиссии ООН
I. Экономическое сотрудничество и интеграция
1. Выработка предложений по совершенствованию правового регулирования, выстраиванию и развитию механизмов государственно-частного партнерства в государствах – членах Евразийского экономического союза (далее – государства-члены) с учетом лучших международных практик и опыта третьих стран и интеграционных объединений
Департамент развития предпринимательской деятельности
Комитет по инновациям, конкурентоспособности и государственно-частному партнерству Европейской экономической комиссии ООН (далее – ЕЭК ООН), Группа специалистов по ГЧП ЕЭК ООН
2. Обмен опытом и углубление сотрудничества
с интеграционными объединениями региона ЕЭК ООН
в целях развития региональной экономической интеграции
Департамент развития интеграции
Комитет по инновациям, конкурентоспособности и государственно-частному партнерству ЕЭК ООН
II. Торговля
3. Изучение передового опыта Центра ООН по упрощению процедур торговли и электронным деловым операциям (СЕФАКТ ООН) по вопросам гармонизации требований к торговой информации, а также к правилам по обмену данными и электронной документацией
Департамент таможенной инфраструктуры, Департамент информационных технологий, Департамент финансовой политики, Департамент таможенного законодательства и правоприменительной практики
СЕФАКТ ООН

4. БҰҰ ЕЭК мүше мемлекеттерінің тауарлар және көлік құралдары туралы электронды нысанда алдын ала хабарлауды қолдану бойынша үздік практикаларын талқылауға қатысу
Кедендік инфрақұрылым департаменті, Кеден заңнамасы және құқық қолдану практикасы департаменті, Санитариялық, фитосанитариялық және ветеринариялық шаралар департаменті, Көлік және инфрақұрылым департаменті
БҰҰ СЕФАКТ
5. "Бірыңғай терезе" ұлттық механзмдерін іске асыру бөлігінде сауда рәсімдерін оңайлату, сондай-ақ сыртқы мәмілелермен байланысты формалдылықты, рәсімдерді, құжаттар мен операцияларды жетілдіру саласында ұсынымдар әзірлеуге қатысу
Кеден заңнамасы және құқық қолдану практикасы департаменті, Сауда саясаты департаменті, Ақпараттық технологиялар департаменті, Кедендік инфрақұрылым департаменті, Қаржы саясаты департаменті
БҰҰ СЕФАКТ
6. Сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесінде "бірыңғай терезе" ұлттық механизмдерін енгізу және дамытудың өзекті мәселелері бойынша, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағында сауда рәсімдерін оңайлатуға бағытталған осындай механизмдердің жұмыс істеуі шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимыл мәселелері бойынша тәжірибе алмасу
Кеден заңнамасы және құқық қолдану практикасы департаменті, Сауда саясаты департаменті, Ақпараттық технологиялар департаменті, Кедендік инфрақұрылым департаменті, Санитариялық, фитосанитариялық және ветеринариялық шаралар департаменті, Қаржы саясаты департаменті, Көлік және инфрақұрылым департаменті, Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті, Кедендік-тарифтік реттеу және тарифтік емес реттеу департаменті
БҰҰ СЕФАКТ, БҰҰ ЕЭК сауда рәсімдерін оңайлату жөніндегі өңірлік кеңесшісі
7. БҰҰ ЕЭК және (немесе) БҰҰ СЕФАКТ мемлекеттік (муниципалды) сатып алуды жүзеге асыру кезінде пайдаланатын электрондық нысандарды әзірлеу және қолдану саласындағы тәжірибесін талдау
Бәсекелестік саясат және мемлекеттік сатып алу саласындағы саясат департаменті, Қаржы саясаты департаменті, Ішкі нарықтардың жұмыс істеу департаменті
БҰҰ СЕФАКТ
8. Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді талдау және жобалау барысында қолдану үшін БҰҰ СЕФАКТ ұсынған әдістемелік тәсілдемелерді зерделеу
Ақпараттық технологиялар департаменті, Ішкі нарықтардың жұмыс істеу департаменті
БҰҰ СЕФАКТ
9. Тарифтік емес реттеу шараларын қолдану және орындалуын қамтамасыз ету мәселелері бойынша тәжірибе алмасу
Кедендік-тарифтік реттеу және тарифтік емес реттеу департаменті, Ішкі нарықтардың жұмыс істеу департаменті
Сауда әлеуеті және стандарттары жөніндегі басқарушы комитет, Стандарттау және реттеу мәселелері бойынша ынтымақтастық саласындағы саясат жөніндегі жұмыс тобы

4. Участие в обсуждении лучших практик государств – членов ЕЭК ООН по применению предварительного информирования в электронной форме о товарах и транспортных средствах
Департамент таможенной инфраструктуры, Департамент таможенного законодательства и правоприменительной практики, Департамент санитарных, фитосанитарных и ветеринарных мер, Департамент транспорта и инфраструктуры
СЕФАКТ ООН
5. Участие в разработке рекомендаций в области упрощения процедур торговли в части реализации национальных механизмов «единого окна», а также совершенствование формальностей, процедур, документов и операций, связанных с внешнеторговыми сделками
Департамент таможенного законодательства и правоприменительной практики, Департамент торговой политики, Департамент информационных технологий, Департамент таможенной инфраструктуры, Департамент финансовой политики
СЕФАКТ ООН
6. Обмен опытом по актуальным вопросам внедрения и развития национальных механизмов «единого окна» в системе регулирования внешнеэкономической деятельности, в том числе по вопросам информационного взаимодействия в рамках функционирования таких механизмов, направленных на упрощение процедур торговли на таможенной территории Евразийского экономического союза
Департамент таможенного законодательства и правоприменительной практики, Департамент торговой политики, Департамент информационных технологий, Департамент таможенной инфраструктуры, Департамент санитарных, фитосанитарных и ветеринарных мер, Департамент финансовой политики, Департамент транспорта и инфраструктуры, Департамент развития предпринимательской деятельности,
Департамент таможенно-тарифного и нетарифного регулирования
СЕФАКТ ООН, региональный советник ЕЭК ООН по упрощению процедур торговли
7. Анализ опыта ЕЭК ООН и (или) СЕФАКТ ООН в сфере разработки и применения электронных форм, используемых при осуществлении государственных (муниципальных) закупок
Департамент конкурентной политики и политики в области государственных закупок, Департамент финансовой политики, Департамент функционирования внутренних рынков
СЕФАКТ ООН
8. Изучение методологических подходов, рекомендованных СЕФАКТ ООН, для применения в ходе анализа и проектирования общих процессов в рамках Евразийского экономического союза
Департамент информационных технологий, Департамент функционирования внутренних рынков
СЕФАКТ ООН
9. Обмен опытом по вопросам применения и обеспечения выполнения мер нетарифного регулирования
Департамент таможенно-тарифного и нетарифного регулирования, Департамент функционирования внутренних рынков
Руководящий комитет по потенциалу и стандартам торговли, Рабочая группа по политике в области стандартизации и сотрудничества по вопросам регулирования

10. ДСҰ Сауда рәсімдерін оңайлату жөніндегі келісімін іске асыру кезінде БҰҰ ЕЭК құралдарын қолдану мүмкіндіктерін зерделеу
Сауда саясаты департаменті, Ақпараттық технологиялар департаменті, Кедендік инфрақұрылым департаменті, Кеден заңнамасы және құқық қолдану практикасы департаменті
БҰҰ СЕФАКТ, БҰҰ ЕЭК сауда рәсімдерін оңайлату жөніндегі өңірлік кеңесшісі
III. Кедендік әкімшілендіру және реттеу
11. Кедендік шекараларда бақылаудың кедендік рәсімдерін (операцияларын), олардың түйісуін оңайлатуды қоса алғанда, үндестіру және оңтайландыру
Кеден заңнамасы және құқық қолдану практикасы департаменті
Көлікпен байланысты кеден мәселелері жөніндегі жұмыс тобы, Шекараларда жүктерге бақылау жүргiзудiң шарттарын келiсу туралы халықаралық конвенцияның (1982 жыл) әкімшілік комитеті
12. Автожол, теміржол тасымалдауларын жүзеге асыру кезінде кедендік транзитті оңайлату саласында тәжірибе алмасу
Кеден заңнамасы және құқық қолдану практикасы департаменті, Көлік және инфрақұрылым департаменті
Көлікпен байланысты кеден мәселелері жөніндегі жұмыс тобы, ХЖТ кiтапшасын қолдана отырып халықаралық жүк тасымалдау туралы Кеден конвенциясының (1975 жыл) әкімшілік комитеті, Ішкі көлік жөніндегі комитет және оның жұмыс органдары
IV. Көлік және логистика
13. Көлік саласында, соның ішінде БҰҰ ЕЭК көлік және инфрақұрылым саласындағы конвенциясын іске асыруды қамтамасыз ету мақсатында ынтымақтастықты қоса алғанда, техникалық реттеу, транзиттік әлеуетті, көлік инфрақұрылымын дамыту мәселелері бойынша өзара іс-қимыл
Көлік және инфрақұрылым департаменті, Ішкі нарықтардың жұмыс істеу департаменті, Техникалық реттеу және аккредиттеу департаменті
БҰҰ ЕЭК Ішкі көлік жөніндегі комитеті
14. Еуроазиаттық көлік байланыстарын дамыту және жаңғырту мақсатында өзара іс-қимыл
Көлік және инфрақұрылым департаменті, Сауда саясаты департаменті
Ішкі көлік жөніндегі комитет
V. Техникалық реттеу
15. БҰҰ ЕЭК техникалық регламенттеу, стандарттау, сәйкестілікті бағалау және қызметтің сабақтас түрлері саласындағы қағидаларын, нормаларын Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына кіретін халықаралық шарттарға, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақ органдарының актілеріне (техникалық регламенттер) имплементациялау
Техникалық реттеу және аккредиттеу департаменті, Санитариялық, фитосанитариялық және ветеринариялық шаралар департаменті, Өнеркәсіптік саясат департаменті
Нормативтік реттеу мәселелері бойынша стандарттау және ынтымақтастық саласындағы саясат жөніндегі жұмыс тобы
VI. Статистика

10. Изучение возможности применения инструментов ЕЭК ООН при реализации Соглашения ВТО по упрощению процедур торговли
Департамент торговой политики, Департамент информационных технологий, Департамент таможенной инфраструктуры, Департамент таможенного законодательства и правоприменительной практики
СЕФАКТ ООН, региональный советник ЕЭК ООН по упрощению процедур торговли
III. Таможенное администрирование и регулирование
11. Гармонизация и рационализация таможенных процедур (операций) контроля на таможенных границах, включая упрощение их пересечения
Департамент таможенного законодательства и правоприменительной практики
Рабочая группа по таможенным вопросам, связанным с транспортом, Административный комитет Международной конвенции
о согласовании условий проведения контроля грузов на границах
(1982 год)
12. Обмен опытом в сфере упрощения таможенного транзита при осуществлении автодорожных, железнодорожных перевозок
Департамент таможенного законодательства и правоприменительной практики, Департамент транспорта и инфраструктуры
Рабочая группа по таможенным вопросам, связанным с транспортом, Административный комитет Таможенной конвенции о международной перевозке грузов с применением книжки МДП (1975 год), Комитет по внутреннему транспорту и его рабочие органы
IV. Транспорт и логистика
13. Взаимодействие в сфере транспорта, в том числе по вопросам технического регулирования, развития транзитного потенциала, транспортной инфраструктуры, включая сотрудничество для целей обеспечения реализации конвенций ЕЭК ООН в сфере транспорта и инфраструктуры
Департамент транспорта и инфраструктуры, Департамент функционирования внутренних рынков, Департамент технического регулирования и аккредитации
Комитет по внутреннему транспорту ЕЭК ООН
14. Взаимодействие в целях развития и модернизации евроазиатских транспортных связей
Департамент транспорта и инфраструктуры, Департамент торговой политики
Комитет по внутреннему транспорту
V. Техническое регулирование
15. Имплементация правил, норм ЕЭК ООН в области технической регламентации, стандартизации, оценки соответствия и смежных видов деятельности в международные договоры, входящие в право Евразийского экономического союза, а также акты органов Евразийского экономического союза (технические регламенты)
Департамент технического регулирования и аккредитации, Департамент санитарных, фитосанитарных и ветеринарных мер, Департамент промышленной политики
Рабочая группа по политике в области стандартизации и сотрудничества по вопросам нормативного регулирования
VI. Статистика

16. Еуразиялық экономикалық одақтың жұмыс істеудің заманауи қағидаттары негізінде және статистика саласындағы халықаралық стандарттарды ескере отырып Одақтың әлеуметтік-экономикалық дамуы туралы сапалық статистикалық ақпаратты ұсынуды қамтамасыз ететін статистикалық жүйесін дамыту
Статистика департаменті
Еуропалық статистиктер конференциясы
VII. Энергетика саясаты
17. Мынадай бағыттар бойынша энергетика саласындағы саясатты қалыптастыру бөлігінде тәсілдемелерді белгілеу:
экономикалардың орнықты дамуын және энергетикалық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
электр энергетикалық және газ кешендерінің жұмыс істеуінің экономикалық тиімділігі мен сенімділігін арттыру;
әлемдік нарықта мүше мемлекеттердің және жалпы Еуразиялық экономикалық одақтың экономикасының энергетикалық секторының бәсекеге қабілеттілігін арттыру
Энергетика департаменті
Орнықты энергетика жөніндегі комитет
VIII. Ақпараттық технологиялар
18. Экономиканы цифрлық трансформациялау процестерін үндестіру. Жаһандық цифрлық нарықтарға қосылуды арттыру
Ақпараттық технологиялар департаменті, Ішкі нарықтардың жұмыс істеу департаменті
БҰҰ СЕФАКТ, БҰҰ ЕЭК сауда рәсімдерін оңайлату жөніндегі өңірлік кеңесшісі
19. Еуропалық одақта және Еуразиялық экономикалық одақта қалыптастырылған және электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжаттарды өзара тану механизмдерін әзірлеу
Ақпараттық технологиялар департаменті
БҰҰ СЕФАКТ

16. Развитие статистической системы Евразийского экономического союза, обеспечивающей предоставление качественной статистической информации о социально-экономическом развитии Союза, на основе современных принципов функционирования и с учетом международных стандартов в сфере статистики
Департамент статистики
Конференция европейских статистиков
VII. Энергетическая политика
17. Определение подходов в части формирования политики в области энергетики по следующим направлениям:
обеспечение устойчивого развития экономик и энергетической безопасности;
повышение экономической эффективности и надежности функционирования электроэнергетических и газовых комплексов;
повышение конкурентоспособности энергетического сектора экономики государств-членов и Евразийского экономического союза в целом на мировом рынке
Департамент энергетики
Комитет по устойчивой энергетике
VIII. Информационные технологии
18. Гармонизация процессов цифровой трансформации экономики. Повышение включенности в глобальные цифровые рынки
Департамент информационных технологий, Департамент функционирования внутренних рынков
СЕФАКТ ООН, региональный советник ЕЭК ООН по упрощению процедур торговли
19. Выработка механизмов взаимного признания электронных документов, сформированных и удостоверенных электронной цифровой подписью в Европейском союзе и Евразийском экономическом союзе
Департамент информационных технологий
СЕФАКТ ООН