Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті жобасына, ерікті негізде қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін стандарттар тізбесінің жобасына, зерттеулер (сынақтар) және өлшеулер қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу бъектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттар тізбесінің жобасына метрологиялық сараптама жүргізу тәртібін бекіту туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 24 қаңтардағы № 10 шешімі
Өлшем бірліктерін қамтамасыз ету саласында келісілген саясатты жүргізу туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа № 10 қосымша) 9-тармағының 3-тармақшасына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 13-тармағына сәйкес, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті жобасына, ерікті негізде қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін стандарттар тізбесінің жобасына, зерттеулер (сынақтар) және өлшеулер қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттар тізбесінің жобасына метрологиялық сараптама жүргізу тәртібі бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық комиссияның "Кеден одағының техникалық регламентіне метрологиялық сараптама жүргізу кезіндегі келісілген саясат туралы" 2012 жылғы 25 желтоқсандағы № 6 ұсынымы осы Шешім күшіне енген күннен бастап қолдануға жатпайды.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 24 қаңтардағы
№ 10 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті жобасына, ерікті негізде қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін стандарттар тізбесінің жобасына, зерттеулер (сынақтар) және өлшеулер қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттар тізбесінің жобасына метрологиялық сараптама жүргізу
ТӘРТІБІ

Об утверждении Порядка проведения метрологической экспертизы проекта технического регламента Евразийского экономического союза, проекта перечня стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза, проекта перечней стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 января 2017 года № 10
В соответствии с подпунктом 3 пункта 9 Протокола о проведении согласованной политики в области обеспечения единства измерений (приложение № 10 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 13 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый Порядок проведения метрологической экспертизы проекта технического регламента Евразийского  экономического союза, проекта перечня стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза, проекта перечней стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования.
2. Рекомендация Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 декабря 2012 г. № 6 «О согласованной политике при проведении метрологической экспертизы технического регламента Таможенного союза» не подлежит применению с даты вступления в силу настоящего Решения.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической
комиссии                                   Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 24 января 2017 г. № 10
ПОРЯДОК проведения метрологической экспертизы проекта
технического регламента Евразийского экономического
союза, проекта перечня стандартов, в результате
применения которых на добровольной основе обеспечивается
соблюдение требований технического регламента
Евразийского экономического союза, проекта перечня
стандартов, содержащих правила и методы исследований
(испытаний) и измерений, в том числе правила отбора
образцов, необходимые для применения и исполнения
требований технического регламента Евразийского
экономического союза и осуществления оценки соответствия
объектов технического регулирования

1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) бекіткен Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерін әзірлеу, қабылдау, өзгерту және күшін жою тәртібінің және Комиссия бекіткен Ерікті негізде қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесін және зерттеулер (сынақтар) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде техникалық регламент талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың тізбесін әзірлеу және қабылдау тәртібінің (бұдан әрі тиісінше – Техникалық регламенттерді әзірлеу тәртібі, Стандарттар тізбелерін, стандарттар тізбесін әзірлеу тәртібі) ережелері ескеріле отырып Өлшем бірліктерін қамтамасыз ету саласында келісілген саясатты жүргізу туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа № 10 қосымша) 9-тармағының 3-тармақшасына сәйкес әзірленді және Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті жобасына (бұдан әрі – техникалық регламент) және стандарттар тізбесінің жобаларына (техникалық регламентке өзгерістер енгізу туралы актінің жобасы және (бар болған жағдайда) стандарттар тізбесіне өзгерістер енгізу туралы актінің жобасы) немесе стандарттар тізбесіне өзгерістер енгізу туралы актінің жобасына метрологиялық сараптама жүргізу (бұдан әрі тиісінше – стандарттар тізбесінің өзектендірілген редакциясы, метрологиялық сараптама) қағидаларын белгілейді.
2. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін ұғымдар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартта анықталған мәндерде пайдаланылады.
3. Метрологиялық сараптама өткізуді Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі – мүше мемлекет) өлшем бірліктерін қамтамасыз ету саласында уәкілетті мемлекеттік билік органы немесе мүше мемлекеттік өз мемлекетінің заңнамасына сәйкес оны өткізуге уәкілетті (нотификацияланған) заңды тұлғасы (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұйымдастырады.
4. Метрологиялық сараптама техникалық регламент жобасын және стандарттар тізбелерінің жобасын (техникалық регламентке өзгерістер ензігу туралы акті жобасын және (бар болған жағдайда) стандарттар тізбесіне өзгерістер енгізу туралы актінің жобасын) әзірлеуші өз мемлекетінің уәкілетті органына немесе, егер Комиссия техникалық регламенттің жобасын және стандарттар тізбелерінің жобаларын (техникалық регламентке өзгерістер енгізу туралы актінің жобасын және (бар болған жағдайда) стандарттар тізбесіне өзгерістер ензігу туралы актінің жобасын) немесе стандарттар тізбелерінің өзектендірілген редакциясын әзірлеу үшін жауапты болып табылған жағдайда (бұдан әрі – әзірлеуші) Комиссияның таңдауы бойынша Комиссияның мүше мемлекеттің уәкілетті органына хабарласуы бойынша өткізіледі.
Стандарттар тізбесінің өзектендірілген редакциясы жобасына метрологиялық сараптама өткізу үшін Комиссия сәйкес техникалық регламентті әзірлеу үшін жауапты болып табылатын мүше мемлекеттің уәкілетті органына хабарласады.
Метрологиялық сараптама уәкілетті органмен келісілген 20 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде өткізіледі.

1. Настоящий Порядок разработан в соответствии с подпунктом 3 пункта 9 Протокола о проведении согласованной политики в области обеспечения единства измерений (приложение № 10 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года), с учетом положений Порядка разработки, принятия, изменения и отмены технических регламентов Евразийского экономического союза, утверждаемого Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия), и Порядка разработки и принятия перечней международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия -  национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза, и перечней международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования, утверждаемого Комиссией (далее соответственно – Порядок разработки технических регламентов, Порядок разработки перечней стандартов, перечни стандартов), и устанавливает правила проведения метрологической экспертизы проекта технического регламента Евразийской экономического союза (далее – технический регламент) и проектов перечней стандартов (проекта акта о внесении изменений в технический регламент и (при наличии) проекта акта о внесении изменений в перечни стандартов) или проекта акта о внесении изменений в перечни стандартов (далее соответственно – актуализированная редакция перечней стандартов, метрологическая экспертиза).
2. Для целей настоящего Порядка используются понятия в значениях, определенных Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года.
3. Проведение метрологической экспертизы организуется органами государственной власти государства – члена Евразийского экономического союза (далее – государство-член), уполномоченными в области обеспечения единства измерений, или юридическими лицами государства-члена, уполномоченными (нотифицированными) на ее проведение в соответствии с законодательством своего государства (далее – уполномоченный орган).
4. Метрологическая экспертиза проводится по обращению в уполномоченный орган своего государства разработчика проекта технического регламента и проектов перечней стандартов (проекта акта о внесении изменений в технический регламент и (при наличии) проекта акта о внесении изменений в перечни стандартов) или Комиссии в уполномоченный орган государства-члена по выбору Комиссии в случае, если Комиссия является ответственной за разработку проекта технического регламента и проектов перечней стандартов (проекта акта о внесении изменений в технический регламент и (при наличии) проекта акта о внесении изменений в перечни стандартов) или актуализированной редакции перечней стандартов (далее – разработчик).
Для проведения метрологической экспертизы проекта актуализированной редакции перечней стандартов Комиссия обращается в уполномоченный орган государства-члена, являющегося ответственным за разработку соответствующего технического регламента.
Метрологическая экспертиза проводится в согласованный с уполномоченным органом срок, не превышающий 20 рабочих дней.

5. Метрологиялық сараптама мыналарды жүзеге асыру мақсатында өткізіледі:
а) метрологиялық терминдерді, шамалардың анықтамалары мен атауларын және шама бірліктері белгілерін қолданудың дұрыстығын, параметрлердің сандық мәндерін (көрсеткіштерін), техникалық реттеу объектілеріне қойылатын өлшем бірліктерімен байланысты талаптарды баяндау кезінде өлшеу кемшіліктерінің сипаттамаларын көрсетудің дұрыстығын талдау және бағалау;
б) зерттеулер (сынақтар) мен өлшеу нәтижелерін техникалық реттеу объектілерінің параметрлері (көрсеткіштері) үшін белгіленген нақтылықпен алуды қамтамасыз ететін зерттеулер (сынақтар) мен өлшеу әдістерін (әдістемелерін) таңдаудың болуы мен дұрыстығын талдау;
в) осы Тәртіптің 6-тармағында көрсетілген метрологиялық сарапатама объектілеріне қойылатын талаптарды қамтитын зерттеулер (сынақтар) мен өлшеуді жүргізу үшін үлгілерді іріктеу қағидаларын таңдаудың дұрыстығын талдау.
6. Метрологиялық сараптама объектілері мыналар болып табылады:
а) өлшенетін параметрлерге (көрсеткіштерге) қойылатын талаптар;
б) өлшенетін шамалардың, өлшенетін шамалар мәндерін өлшеу диапазондарының атауы;
в) өлшеулер кемшілігінің сипаттамасы немесе өлшеулердің айқын еместігінің көрсеткіштері арқылы көрінуі мүмкін өлшеудің нақты көрсеткіштеріне қойылатын талаптар;
г) зерттеулер (сынақтар) және өлшеу әдістеріне (әдістемелеріне) және (немесе) өлшеу құралдарына қойылатын талаптар;
д) оларда осы тармақтың "а" – "г" тармақшаларында көрсетілген метрологиялық сараптама объектілері болған жағдайда үлгілерді іріктеуге қойылатын талаптар.
7. Метрологиялық сараптамаға ұсынылады:
а) Техникалық регламенттерді әзірлеу тәртібіне сәйкес рәсімделген техникалық регламенттің жобасы немесе техникалық регламентке өзгерістер енгізу туралы актінің жобасы және (бар болған жағдайда) стандарттар тізбесіне өзгерістер енгізу туралы актінің жобасы;
б) Стандарттар тізбелерін әзірлеу тәртібіне № 1 қосымшаға сәйкес рәсімделген стандарттар тізбелерінің жобалары немесе стандарттар тізбелерінің өзектендірілген редакциясы.
8. Метрологиялық сараптама өткізу үшін әзірлеуші:
а) уәкілетті органға:
техникалық регламент жобасының және стандарттар тізбелері жобларының (техникалық регламентке өзгерістер енгізу туралы акті жобасының және (бар болған жағдайда) стандарттар тізбесіне өзгерістер енгізу туралы акті жобасының) немесе стандарттар тізбелерінің өзектендірілген редакциясы жобасының атауын;
әзірлеуші туралы мәліметтерді (атауы және мекенжайы), сондай-ақ әзірлеуші уәкілеттік берген құзыретті тұлғаның тегін, атын және әкесінің атын (бар болған жағдайда), телефон нөмірін және электрондық пошта мекенжайын көрсете отырып, оған техникалық регламенттің жобасын және стандарттар тізбелерінің жобаларын (техникалық регламентке өзгерістер енгізу туралы актінің жобасын және (егер бар болса) стандарттар тізбесіне өзгерістер енгізу туралы актінің жобасын) немесе стандарттар тізбелерінің өзектендірілген редакциясын қоса тіркей отырып жазбаша нысанда өтініш жібереді;
б) мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіпте стандарттар тізбелерінің жобаларына (стандарттар тізбесіне өзгерістер енгізу туралы актінің жобасына) немесе стандарттар тізбелерінің өзектендірілген редакциясына енгізілген ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың мәтіндерін және (немесе) мүше мемлекеттердің зерттеулер (сынақтар) және өлшеу әдістемелерін ұсынады.

5. Метрологическая экспертиза проводится в целях осуществления:
а) анализа и оценивания правильности применения метрологических терминов, определений и наименований величин и обозначений единиц величин, правильности указания количественных значений параметров (показателей), характеристик погрешностей измерений при изложении требований, связанных с единством измерений, к объектам технического регулирования;
б) анализа наличия и правильности выбора методов (методик) исследований (испытаний) и измерений, обеспечивающих получение результатов исследований (испытаний) и измерений с точностью, установленной для параметров (показателей) объектов технического регулирования;
в) анализа правильности выбора правил отбора образцов для проведения исследований (испытаний) и измерений, содержащих требования к объектам метрологической экспертизы, указанным в пункте 6 настоящего Порядка.
6. Объектами метрологической экспертизы являются:
а) требования к измеряемым параметрам (показателям);
б) наименование измеряемых величин, диапазонов измерений значений измеряемых величин;
в) требования к показателям точности измерений, которые могут быть выражены через характеристики погрешности измерений или показатели неопределенности измерений;
г) требования к методам (методикам) исследований (испытаний) и измерений и (или) средствам измерений;
д) требования к отбору образцов при наличии в них объектов метрологической экспертизы, указанных в подпунктах «а» – «г» настоящего пункта.
7. На метрологическую экспертизу представляются:
а) проект технического регламента или проект акта о внесении изменений в технический регламент и (при наличии) проект акта о внесении изменений в перечни стандартов, оформленные в соответствии с Порядком разработки технических регламентов;
б) проекты перечней стандартов или актуализированная редакция перечней стандартов, оформленные в соответствии с приложением № 1 к Порядку разработки перечней стандартов.
8. Для проведения метрологической экспертизы разработчик:
а) направляет в уполномоченный орган обращение в письменной форме с приложением к нему проекта технического регламента и проектов перечней стандартов (проекта акта о внесении изменений в технический регламент и (при наличии) проекта акта о внесении изменений в перечни стандартов) или актуализированной редакции перечней стандартов с указанием:
наименования проекта технического регламента и проектов перечней стандартов (проекта акта о внесении изменений в технический регламент и (при наличии) проекта акта о внесении изменений в перечни стандартов) или проекта актуализированной редакции перечней стандартов;
сведений о разработчике (наименование и адрес), а также фамилия, имя и отчество (при наличии), номер телефона и адрес электронной почты (при наличии) уполномоченного разработчиком компетентного лица;
б) представляет тексты национальных (государственных) стандартов и (или) методик исследований (испытаний) и измерений государств-членов (на русском языке), включенных в проекты перечней стандартов (проект акта о внесении изменений в перечни стандартов) или в актуализированную редакцию перечней стандартов, в порядке, установленном законодательством государств-членов.

9. Уәкілетті орган әзірлеушіден метрологиялық сараптама өткізу туралы өтінішті алғаннан кейін:
а) метрологиялық сараптама өткізуді ұйымдастырады;
б) метрологиялық сараптама нәтижелері бойынша қорытындыны немесе метрологиялық сараптама өткізу талап етілмейтіндігі туралы қорытындыны рәсімдейді және әзірлеушіге береді.
10. Метрологиялық сараптама процесінде мыналар жүргізіледі:
а) мынадай ережелерді ескере отырып, техникалық реттеу объектісіне қойылатын талаптарды баяндау кезінде метрологиялық терминдерді, шамалардың анықтамалары мен атауларын және шамалар бірліктерінің белгілерін қолданудың дұрыстығын талдау және бағалау:
өлшем бірліктерімен байланысты техникалық реттеу объектілеріне қойылатын талаптар Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына енетін өлшем бірліктерін қамтамасыз ету саласындағы актілерге сәйкес келуі тиіс;
өлшем бірліктерімен байланысты техникалық реттеу объектілеріне қойылатын талаптарды баяндау кезінде стандартталған метрологиялық терминдер қолданылуы тиіс;
техникалық реттеу объектісіне жататын өлшенетін параметрлер (көрсеткіштер) өлшенетін шамалардың атауларын, олардың атаулы мәндерін, осы мәндерден рұқсат етілетін ауытқушылықтарды және жұмыс жағдайларында өлшенетін шамалар мәндерінің өзгеру диапазондарын көрсете отырып белгіленуі тиіс;
техникалық реттеу объектісіне жататын өлшенетін параметрлер (көрсеткіштер) жазбасының нысаны рұқсат етілетін ауытқушылықпен параметрдің (көрсеткіштің) атаулы мәнін немесе өлшеулердің кемшілігін (айқын еместігін) ескере отырып шекті немесе максималды мәндер түріндегі параметр (көрсеткіш) мәндерін қамтуы тиіс;
техникалық реттеу объектісіне жататын параметрлердің (көрсеткіштердің) өлшемдері қателіктеріне (айқын еместігіне) қойылатын талаптар өлшеулер қателігінің (айқын еместігінің) рұқсат етілген мәндері шегі түрінде немесе орташа квадраттық ауытқулардың рұқсат етілетін мәндері шегі түрінде белгіленуі тиіс;
шамалар бірліктерінің атауы мен белгісі олардың Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 34 шешімімен бекітілген Халықаралық бірлік жүйесіне (СИ) арақатынасын қоса алғанда, Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерін әзірлеу кезінде қолданылатын Халықаралық бірліктер жүйесіне (СИ) және шамалардың жүйеден тыс бірліктерінің тізбесіне сәйкес келуі тиіс;
б) мыналарды:
зерттеулер (сынақтар) мен өлшеу әдісінің (әдістемесінің) тағайындалуы, өлшенетін шаманың атауы, қолдану шарттары, шаманың өлшенетін диапазоны бойынша техникалық реттеу объектісіне тиесілігін;
зерттеулер (сынақтар) мен өлшеу әдістерінің (әдістемелерінің) нақтылығы көрсеткіштерінің техникалық реттеу объектілеріне қатысты белгіленген талаптарға сәйкестілігін;
осы өлшеу құралына метрологиялық қызмет көрсету мүмкіндігін ескере отырып өлшеу құралы туралы келтірілген мәліметтердің толықтығын белгілеу мақсатында параметрді (көрсеткішті) зерттеулер (сынақтар) және өлшеу немесе өлшеу құралдарын пайдалану (егер шаманың ізделетін мәні тікелей өлшеу құралынан алынған болса) әдісін немесе зерттеулер (сынақтар) мен өлшеу әдістемесін реттейтін стандартты (стандарттың бөліні немесе тармағын) талдауды қоса алғанда, зерттеулер (сынақтар) мен өлшеу нәтижелерін техникалық реттеу объектілерінің параметрлері (көрсеткіштері) үшін белгіленген нақтылықпен алуды қамтамасыз ететін зерттеулер (сынақтар) мен өлшеу әдістерін (әдістемелерін) таңдаудың дұрыстығын талдау;
в) зерттеулер (сынақтар) мен өлшеу әдісімен (әдістемесімен) немесе өлшеу құралымен қамтамасыз етілетін өлшеулердің нақтылығының техникалық реттеу объектілеріне қатысты белгіленген талаптарға сәйкестілігін бағалау;
г) техникалық реттеу объектілері параметрлерінің (көрсеткіштерінің) әрқайсысының зерттеулер (сынақтар) мен өлшеу қағидаларымен және әдістерімен (әдістемелерімен) қамтамасыз етілуін талдау;
д) техникалық реттеу объектілері параметрлерінің (көрсеткіштерінің) үлгілерді іріктеу қағидаларымен қамтамасыз етілуін және осы қағидаларды таңдаудың дұрыстығын талдау.

9. Уполномоченный орган после получения от разработчика обращения о проведении метрологической экспертизы:
а) организует проведение метрологической экспертизы;
б) оформляет и выдает разработчику заключение по результатам метрологической экспертизы или заключение о том, что проведение метрологической экспертизы не требуется.
10. В процессе метрологической экспертизы проводится:
а) анализ и оценивание правильности применения метрологических терминов, определений и наименований величин и обозначений единиц величин при изложении требований к объекту технического регулирования с учетом следующих положений:
требования к объектам технического регулирования, связанные с единством измерений, должны соответствовать актам в области обеспечении единства измерений, входящими в право Евразийского экономического союза;
при изложении требований к объектам технического регулирования, связанным с единством измерений, должны применяться стандартизированные метрологические термины;
измеряемые параметры (показатели), относящиеся к объекту технического регулирования, должны устанавливаться с указанием наименований измеряемых величин, их номинальных значений, допускаемых отклонений от этих значений и диапазонов изменений значений измеряемых величин в рабочих условиях;
форма записи измеряемых параметров (показателей), относящихся к объекту технического регулирования, должна содержать номинальное значение параметра (показателя) с допускаемым отклонением или значения параметра (показателя) в виде предельных или максимальных значений с учетом погрешности (неопределенности) измерений;
требования к погрешностям (неопределенности) измерений параметров (показателей), относящихся к объекту технического регулирования, должны устанавливаться в виде предела допускаемых значений погрешности (неопределенности) измерений или в виде предела допускаемых значений среднего квадратичного отклонения;
наименование и обозначение единиц величин должно соответствовать Международной системе единиц (СИ) и перечню внесистемных единиц величин, применяемых при разработке технических регламентов Евразийского экономического союза, включая их соотношения с Международной системой единиц (СИ), утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 г. № 34;
б) анализ правильности выбора методов (методик) исследований (испытаний) и измерений, обеспечивающих получение результатов исследований (испытаний) и измерений с точностью, установленной для параметров (показателей) объектов технического регулирования, включая анализ стандарта (раздела или пункта стандарта), регламентирующего метод исследований (испытаний) и измерений параметра (показателя) или использование средства измерений (если искомое значение величины получают непосредственно от средства измерений) или методики исследований (испытаний) и измерений с целью установления:
принадлежности метода (методики) исследований (испытаний) и измерений к объекту технического регулирования по назначению, наименованию измеряемой величины, условиям применения, измеряемому диапазону величины;
соответствия показателей точности методов (методик) исследований (испытаний) и измерений требованиям, установленным в отношении объектов технического регулирования;
полноты приведенных сведений о средстве измерений с учетом возможности метрологического обслуживания этого средства измерений;
в) оценивание соответствия точности измерений, обеспечиваемой методом (методикой) исследований (испытаний) и измерений или средством измерений, требованиям, установленным в отношении объектов технического регулирования;
г) анализ обеспеченности каждого из параметров (показателей) объектов технического регулирования правилами и методами (методиками) исследований (испытаний) и измерений;
д) анализ обеспеченности параметров (показателей) объектов технического регулирования правилами отбора образцов и правильности выбора этих правил.

11. Метрологиялық сараптама нәтижелері бойынша қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды жасалады.
12. Егер техникалық регламенттің жобасы және стандарттар тізбелерінің жобалары (техникалық регламентке өзгерістер енгізу туралы актінің жобасы және (бар болған жағдайда) стандарттар тізбесіне өзгерістер енгізу туралы актінің жобасы) немесе стандарттар тізбелерінің өзектендірілген редакциясы осы Тәртіптің 6-тармағында көрсетілген метрологиялық сараптама объектілерін қамтымайтын жағдайда уәкілетті орган метрологиялық сараптама талап етілмейтіндігі туралы қорытындыны рәсімдейді.
Метрологиялық сараптама талап етілмейтіндігі туралы қорытынды уәкілетті органның бланкасында еркін нысанда рәсімделеді.
13. Метрологиялық сараптама қорытындысын немесе метрологиялық сараптама талап етілмейтіндігі туралы қорытындыны уәкілетті орган әзірлеушіге (ол уәкілеттік берген тұлғаға) береді немесе тапсырылуы туралы хабарламамен тапсырысты пошта жөнелтілімімен жіберіледі.
14. Метрологиялық сараптаманы қаржыландыру Техникалық регламенттерді әзірлеу тәртібі мен Стандарттар тізбелерін әзірлеу тәртібінің ережелерін ескере отырып мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Еуразиялық экономикалық
одақтың техникалық регламенті
жобасына, ерікті негізде қолдану
нәтижесінде Еуразиялық
экономикалық одақтың
техникалық регламенті
талаптарының сақталуы
қамтамасыз етілетін стандарттар
тізбесінің жобасына, зерттеулер
(сынақтар) және өлшеулер
қағидалары мен әдістерін, соның
ішінде Еуразиялық
экономикалық одақтың
техникалық регламенті
талаптарын қолдану мен
орындау және техникалық
реттеу объектілерінің
сәйкестігін бағалауды жүзеге
асыру үшін қажетті үлгілерді
іріктеу қағидаларын қамтитын
стандарттар тізбесінің жобасына
метрологиялық сараптама
жүргізу тәртібіне
ҚОСЫМША
Метрологиялық сараптама нәтижелері бойынша қорытынды
НЫСАНЫ
БЕКІТЕМІН
___________________________________________
(Еуразиялық экономикалық одаққа
___________________________________________
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
___________________________________________
басшысының (уәкілетті тұлғаның) лауазымы)
_______________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
"______" _____________20___ж.
М. О.
Метрологиялық сараптама нәтижелері бойынша
ҚОРЫТЫНДЫ
Метрологиялық сараптама ___________________________________________________
(метрологиялық сараптамаға ұсынылған
________________________________________________________________________________
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті жобасының және стандарттар
________________________________________________________________________________
тізбелері жобаларының (техникалық регламентке өзгерістер енгізу туралы акті
________________________________________________________________________________
жобасының және (бар болған жағдайда) стандарттар тізбесіне өзгерістер енгізу туралы
_________________________________________________________________________,
акті жобасының) немесе стандарттар тізбесіне өзгерістер енгізу туралы акті жобасының атауы)
__________________________________________________________________________
(Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті жобасын және стандарттар
__________________________________________________________________________
тізбелерінің жобаларын (техникалық регламентке өзгерістер енгізу туралы акті жобасын және
________________________________________________________________________________
(бар болған жағдайда) стандарттар тізбесіне өзгерістер енгізу туралы акті жобасын) немесе
__________________________________________________________________________
ұсынды,
стандарттар тізбесіне өзгерістер енгізу туралы акті жобасын әзірлеушінің атауы)
__________________________________________________________________________
(метрологиялық сараптаманы өткізген заңды тұлғаның атауы,
__________________________________________________________________________ өткізді.
метрологиялық сараптаманы өткізу мерзімі)
Метрологиялық сараптама нәтижелері:
р/с
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің құрылымдық элементі және техникалық реттеу объектісіне жататын талаптың (көрсеткіштің) атауы* Зерттеулер (сынақтар) және өлшеу стандартының (әдістемесінің) белгісі және атауы** Талап ету (көрсеткіш) бойынша метрологиялық сараптаманың нәтижесі***
1
2
3
4
1
2
р…
а)****_____________________________________________________________________
(Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің ескертулері бар
_____________________________________________________________________________
құрылымдық элементін (абзац, тармақша, тармақ, бап, қосымша) көрсете отырып
_____________________________________________________________________________
метрологиялық терминдерді, өлшенетін шамалар бірліктерінің атаулары мен белгілерін
_____________________________________________________________________________
қолданудың дұрыстығы туралы қорытынды)
____________________________________________________________________________;
б) ___________________________________________________________________________
(ескертулері бар бөлімдердің (тармақтардың, тармақшалардың) белгілерін және
_____________________________________________________________________________
стандарттың немесе зерттеулер (сынақтар) мен өлшеу әдістемесінің атауын
_____________________________________________________________________________
көрсете отырып зерттеулер (сынақтар) мен өлшеу әдістерін (әдістемелерін) таңдаудың
_____________________________________________________________________________
дұрыстығы туралы қорытынды)
_____________________________________________________________________________;
в) ___________________________________________________________________________
(ескертулері бар бөлімдерді (тармақтарды, тармақшаларды) және стандарттың немесе
__________________________________________________________________________
зерттеулер (сынақтар) мен өлшеу әдістемесінің атауын көрсете отырып өлшеу
_____________________________________________________________________________
әдістерінің (әдістемелерінің) нақты көрсеткіштерінің немесе өлшеу құралдарының
_____________________________________________________________________________
Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкес техникалық реттеу объектілеріне қатысты
_____________________________________________________________________________
техникалық регламентінде белгіленген талаптарға сәйкестілігі туралы қорытынды)
_____________________________________________________________________________;
г)*****________________________________________________________________________
(ескертулері бар бөлімдердің (тармақтардың, тармақшалардың) белгілерін және стандарттың
_____________________________________________________________________________
немесе үлгілерді іріктеу әдістемелерінің атауын көрсете отырып үлгілерді іріктеу қағидаларын
_____________________________________________________________________________
таңдаудың дұрыстығы туралы қорытынды)
_____________________________________________________________________________.
* Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің құрылымдық элементі (абзац, тармақша, тармақ, бап, қосымша) және оған сәйкестігі зерттеулер (сынақтар) мен өлшеу қағидаларын және әдістерін, соның ішінде зерттеулер (сынақтар) мен өлшеу стандартында (әдістемесінде) белгіленген үлгілерді іріктеу қағидаларын қолдану арқылы расталатын сәйкес техникалық реттеу объектісіне жататын талаптың (көрсеткіштің) атауы көрсетіледі.
** Стандарттың немесе зерттеулер (сынақтар) мен өлшеу әдістемесінің атауы мен белгісі, сондай-ақ,егер техникалық реттеу объектілерінің Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарына сәйкестілігін бағалауды жүзеге асыру үшін стандарт толығымен емес, рсы стандарттың жекелеген бөлімдері (тармақтары, тармақшалары) қолданылуы тиіс болса, стандарттың бөлімдері (тармақтары, тармақшалары) көрсетіледі.
*** Талап (көрсеткіш) бойынша метрологиялық сараптаманың нәтижесі және зерттеулер (сынақтар) мен өлшеу әдісінің (әдістемесінің) Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінде белгіленген талаптарға сәйкестілігі (сәйкессіздігі) туралы қорытынды көрсетіледі.
**** Стандарттар тізбесіне өзгерістер енгізу туралы акті жобасына метрологиялық сараптама өткізу кезінде толтырылмайды.
***** Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті жобасына, ерікті негізде қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін стандарттар тізбесінің жобасына, зерттеулер (сынақтар) және өлшеулер қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттар тізбесінің жобасына метрологиялық сараптама жүргізу тәртібінің 6-тармағында көрсетілген метрологиялық сараптама объектілеріне қойылатын талаптардың сәйкес қағидалары болған кезде толтырылады.
Орындаушылар:
(сараптаманы өткізген заңды тұлға басшысының (уәкілетті тұлғаның) лауазымы)
(подпись)
(Т.А.Ә.)
(сараптаманы өткізген заңды тұлға қызметкерінің лауазымы)
(қолы)
(Т.А.Ә.)

11. По результатам метрологической экспертизы составляется заключение по форме согласно приложению.
12. В случае если проект технического регламента и проекты перечней стандартов (проект акта о внесении изменений в технический регламент или (при наличии) проект акта о внесении изменений в перечни стандартов) или актуализированная редакция перечней стандартов не содержат объекты метрологической экспертизы, указанные в пункте 6 настоящего Порядка, уполномоченным органом оформляется заключение о том, что метрологическая экспертиза не требуется.
Заключение о том, что метрологическая экспертиза не требуется, оформляется на бланке уполномоченного органа в произвольной форме.
13. Заключение метрологической экспертизы или заключение о том, что метрологическая экспертиза не требуется, выдается уполномоченным органом разработчику (уполномоченному им лицу) или направляется заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении.
14. Финансирование метрологической экспертизы осуществляется в соответствии с законодательством государства-члена с учетом положений Порядка разработки технических регламентов и Порядка разработки перечней стандартов.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Порядку проведения метрологической
экспертизы проекта технического
регламента Евразийского экономического
союза, проекта перечня стандартов,
в результате применения которых
на добровольной основе
обеспечивается соблюдение требований
технического регламента
Евразийского экономического союза,
проекта перечня стандартов,
содержащих правила и методы
исследований (испытаний)
и измерений, в том числе
правила отбора образцов,
необходимые для применения
и исполнения требований
технического регламента
Евразийского экономического
союза и осуществления оценки
соответствия объектов
технического регулирования
ФОРМА заключения по результатам метрологической
экспертизы
УТВЕРЖДАЮ
___________________________________________
(должность руководителя (уполномоченного лица)
___________________________________________
уполномоченного органа государства – члена
___________________________________________
Евразийского экономического союза)
_______________________________________
(подпись, Ф. И. О.)
«______» _____________20___г.
М. П.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ по результатам метрологической экспертизы
Метрологическая экспертиза __________________________________________
(наименование проекта технического регламента
_____________________________________________________________________
Евразийского экономического союза и проектов перечней стандартов
(проекта акта о внесении изменений
_____________________________________________________________________
в технический регламент и (при наличии) проекта акта о внесении
изменений в перечни стандартов)
____________________________________________________________________,
или проекта акта о внесении изменений в перечни стандартов,
представленных на метрологическую экспертизу)
представленного(-ых) ________________________________________________
(наименование разработчика проекта технического регламента
_____________________________________________________________________
Евразийского экономического союза и проектов перечней стандартов
(проекта акта о внесении изменений
_____________________________________________________________________
в технический регламент и (при наличии) проекта акта о внесении
изменений в перечни стандартов)
_____________________________________________________________________
или проекта акта о внесении изменений в перечни стандартов)
проведена ___________________________________________________________
(наименование юридического лица, проводившего метрологическую
экспертизу,
_____________________________________________________________________
сроки проведения метрологической экспертизы)
Результаты метрологической экспертизы:
п/п
Структурный элемент технического регламента Евразийского экономического союза и наименование требования (показателя), относящегося к объекту технического регулирования*
Обозначение и наименование стандарта (методики) исследований (испытаний) и измерений**
Результат метрологической экспертизы по требованию (показателю)***
1
2
3
4
1
2
п…
а)****_______________________________________________________________
(заключение о правильности применения метрологических терминов,
наименований
_____________________________________________________________________
и обозначений единиц измеряемых величин с указанием структурного
элемента технического регламента
_____________________________________________________________________
Евразийского экономического союза (абзац, подпункт, пункт, статья,
приложение),
____________________________________________________________________
по которому имеются замечания)
____________________________________________________________________;
б) __________________________________________________________________
(заключение о правильности выбора методов (методик) исследований
(испытаний) и измерений
____________________________________________________________________
с указанием обозначения разделов (пунктов, подпунктов) и
наименования стандарта
_____________________________________________________________________
или методики исследований (испытаний) и измерений, по которым
имеются замечания)
____________________________________________________________________;
в) _________________________________________________________________
(заключение о соответствии показателей точности методов (методик)
измерений или средства
_____________________________________________________________________
измерений требованиям, установленным в техническом регламенте
Евразийского экономического союза
____________________________________________________________________
в отношении соответствующих объектов технического регулирования, с
указанием обозначения
_____________________________________________________________________
разделов (пунктов, подпунктов) и наименования стандарта или методики
исследований
_____________________________________________________________________
(испытаний) и измерений, по которым имеются замечания)
___________________________________________________________________;
г)*****______________________________________________________________
(заключение о правильности выбора правил отбора образцов с
указанием
_____________________________________________________________________
обозначения разделов (пунктов, подпунктов) и наименования стандарта
_____________________________________________________________________
или методики отбора образцов, по которым имеются замечания)
_____________________________________________________________________
_________
* Указывается структурный элемент технического регламента Евразийского экономического союза (абзац, подпункт, пункт, статья, приложение) и наименование требования (показателя), относящегося к соответствующему объекту технического регулирования, соответствие которому может быть подтверждено посредством применения правил и методов исследований (испытаний) и измерений, в том числе правил отбора образцов, установленных в стандарте (методике) исследований (испытаний) и измерений.
** Указываются наименование и обозначение стандарта или методики исследований (испытаний) и измерений, а также разделы (пункты, подпункты) стандарта, если для осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования требованиям технического регламента Евразийского экономического союза должны применяться отдельные разделы (пункты, подпункты) этого стандарта, а не стандарт в целом.
*** Указывается результат метрологической экспертизы по требованию (показателю) и вывод о соответствии (несоответствии) метода (методики) исследований (испытаний) и измерений требованиям, установленным в техническом регламенте Евразийского экономического союза.
**** Не заполняется при проведении метрологической экспертизы проекта акта о внесении изменений в перечни стандартов.
***** Заполняется при наличии в соответствующих правилах требований к объектам метрологической экспертизы, указанным в пункте 6 Порядка проведения метрологической экспертизы проекта технического регламента Евразийского экономического союза, проекта перечня стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза, проекта перечня стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования.
Исполнители:
________________________________
(должность руководителя
(уполномоченного лица)
юридического лица,
проводившего экспертизу)
_____________
(подпись)
___________________
(Ф. И. О.)
_______________________________
(должность сотрудника
юридического лица, проводившего
экспертизу)
_____________
(подпись)
___________________
(Ф. И. О.)