2017 жылғы 1 шілде
8
Анықтамалықты (сыныптауышты) қолдануды тоқтату туралы актінің деректемелері
9
Анықтамалықты (сыныптауышты) қолданудың аяқталған күні
10
Оператор (операторлар)
Еуразиялық экономикалық комиссия
11
Мақсаты
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2016 жылғы 30 қарашадағы № 158 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың карантиндік объектілерінің бірыңғай тізбесіне (бұдан әрі – бірыңғай тізбе) енгізілген карантиндік объектілер туралы ақпаратты сыныптауға және кодтауға арналған
12
Аннотация (қолданылу саласы)
мынадай негізгі міндеттерді шешу кезінде қолданылады:
Одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру үшін пайдаланылатын Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) интеграцияланған ақпараттық жүйесін, Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) ақпараттық жүйелерін құру және жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) ақпараттық ресурстарын және мүше мемлекеттердің ақпараттық ресурстарын қалыптастыру;
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында, Комиссия мен мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында, Комиссия мен халықаралық интеграциялық бірлестіктер, халықаралық ұйымдар арасында, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен заңды және жеке тұлғалар арасында ақпараттық алмасуды жүзеге асыру;
анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу және қабылдау (бекіту), қолданыстағы анықтамалықтар мен сыныптауыштарға өзгерістер енгізу;

1 июля 2017 г.
8
Реквизиты акта о прекращении применения справочника (классификатора)
9
Дата окончания применения справочника (классификатора)
10
Оператор (операторы)
Евразийская экономическая комиссия
11
Назначение
предназначен для классификации и кодирования информации о карантинных объектах, включенных в единый перечень карантинных объектов Евразийского экономического союза, утвержденный Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 30 ноября 2016 г. № 158 (далее – единый перечень)
12
Аннотация (область применения)
применяется при решении следующих основных задач:
создание и обеспечение функционирования интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза (далее – Союз), информационных систем государств – членов Союза (далее – государства-члены), используемых для реализации общих процессов в рамках Союза;
формирование информационных ресурсов Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия) и информационных ресурсов государств-членов;
осуществление информационного обмена между уполномоченными органами государств-членов, между Комиссией и уполномоченными органами государств-членов, между Комиссией и международными интеграционными объединениями, международными организациями, между уполномоченными органами государств-членов и юридическими и физическими лицами;
разработка и принятие (утверждение) справочников и классификаторов, внесение изменений в действующие справочники и классификаторы;

2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартта, Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда және Одақтың құқығына кіретін өзге де актілерде көзделген өзге де міндеттер
13
Кілт сөздер
карантиндік объект, карантиндік фитосанитариялық шара, карантинге жатқызылған өнім
14
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының құзыреттері іске асырылатын сала
санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шаралар
15
Халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) сыныптауды пайдалану
1 – анықтамалық (сыныптауыш) мынадай халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) сыныптауыштармен және (немесе) стандарттармен үндестірілген:
Еуропалық және Жерортатеңіздік карантин және өсімдіктерді қорғау жөніндегі ұйымының (European and Mediterranean Plant Protection Organization (EPPO)) жаһандық деректер базасы
16
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік анықтамалықтарының (сыныптауыштарының) болуы
2 – анықтамалықтың (сыныптауыштың) мүше мемлекеттерде баламалары жоқ
17
Жүйелендіру (сыныптау) әдісі
4 – жүйелендірудің (сыныптаудың) комбинацияланған әдісі
18
Жүргізу әдістемесі
анықтамалық мәндерін қосуды, өзгертуді және шығарып тастауды оператор орындайды. Мәнді шығарып тастау кезінде анықтамалықтың жазбасы шығарып тасталған күннен бастап қолданыстан шығарылған ретінде белгіленеді, сондай-ақ Комиссияның анықтамалық жазбасы әрекетінің аяқталғанын регламенттейтін актісі туралы мәліметтер көрсетіледі. Анықтамалықтың кодтары бірегей болып табылады, анықтамалықтың кодтарын, соның ішінде қолданыстан шығарылғандарды қайта пайдалануға жол берілмейді
19
Құрылымы
анықтамалықтың құрылымы туралы ақпарат (анықтамалық өрістерінің құрамы, олардың мәндерінің саласы және қалыптастыру қағидалары) осы анықтамалықтың ІІІ бөлімінде көрсетіледі
20
Деректердің құпиялылығы дәрежесі
сыныптауыштың мәліметтері ашық қолжетімділікте болатын ақпаратқа жатқызылады
21
Қайта қараудың белгіленген мерзімділігі
бірыңғай тізбеге өзгерістер енгізілуіне қарай
22
Өзгерістер
23
Анықтамалықтың (сыныптауыштың) егжей-тегжейлі мәліметтеріне сілтеме
анықтамалықтың (сыныптауыштың) егжей-тегжейлі мәліметтері осы анықтамалықтың І бөлімінде көрсетіледі
24
Анықтамалықтың (сыныптауыштың) мәліметтерін ұсыну тәсілі
Одақтың ақпарттық порталында жариялау. Анықтамалықтың мәліметтерін мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін пайдалана отырып ұсынады
III. Анықтамалық құрылымының сипаттамасы

иные задачи, предусмотренные Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, международными договорами в рамках Союза и иными актами, входящими в право Союза
13
Ключевые слова
карантинный объект, карантинная фитосанитарная мера, подкарантинная продукция
14
Сфера, в которой реализуются полномочия органов Евразийского экономического союза
санитарные, ветеринарно-санитарные и карантинные фитосанитарные меры
15
Использование международной (межгосударственной, региональной) классификации
1 – справочник (классификатор) гармонизирован со следующими международными (межгосударственными, региональными) классификаторами и (или) стандартами:
глобальная база данных Европейской и Средиземноморской организации по карантину и защите растений (European and Mediterranean Plant Protection Organization (EPPO))
16
Наличие государственных справочников (классификаторов) государств – членов Евразийского экономического союза
2 – справочник (классификатор) не имеет аналогов в государствах-членах
17
Метод систематизации (классификации)
4 – комбинированный метод систематизации (классификации)
18
Методика ведения
добавление, изменение или исключение значений справочника выполняется оператором. При исключении значения запись справочника отмечается как недействующая с даты исключения, а также указываются сведения об акте Комиссии, регламентирующем окончание действия записи справочника. Коды справочника являются уникальными, повторное использование кодов справочника, в том числе недействующих, не допускается
19
Структура
информация о структуре справочника (состав полей справочника, области их значений и правила формирования) указывается в разделе III настоящего справочника
20
Степень конфиденциальности данных
сведения из справочника относятся к информации, находящейся в открытом доступе
21
Установленная периодичность пересмотра
по мере внесения изменений в единый перечень
22
Изменения
2 января 2022 г. вступили
в силу изменения, вносимые в справочник карантинных объектов Евразийского экономического союза (приложение к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 29 ноября 2021 г.
№ 166); 16 июня 2024 г.
вступают в силу изменения, вносимые в справочник карантинных объектов Евразийского экономического союза (приложение к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 мая 2024 г. № 52)
23
Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
детализированные сведения из справочника (классификатора) указываютя в разделе I настоящего справочника
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
публикация на информационном портале Союза. Сведения из справочника представляются уполномоченными органами государств-членов с использованием интегрированной информационной системы Союза
III. Описание структуры справочника

1. Осы бөлім осы анықтамалықтың құрылымына қойылатын талаптарды белгілейді, соның ішінде осы құрылымның деректері құрамын, олардың мәндерінің саласын және қалыптастыру қағидаларын анықтайды.
2. Осы анықтамалықтың құрылымы кестеде берілген.
3. Кестеде мынадай графалар қалыптастырылады:
"деректеменің атауы – деректеменің реттік нөмірі және тұрақты немесе ресми сөздік белгісі;
"деректеменің сипаттамасы" – деректеменің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін және деректеменің ықтимал мәндері саласының шектеулерін белгілейтін мәтін;
"деректеме мәндерін қалыптастыру қағидалары" – деректеменің мақсатын нақтылайтын және оны қалыптастыру (толтыру) қағидаларын белгілейтін мәтін немесе деректеменің ықтимал мәндерінің сөздік сипаттамасы;
"мн." – деректеменің көптігі (деректеменің міндеттілігі (опциялылығы) және ықтимал қайталану саны).
4. Берілетін деректердің деректемелерінің көптігін көрсету үшін мынадай белгілер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n –  деректеме міндетті, n рет (n > 1) қайталануы тиіс;
1..* –  деректеме міндетті, шексіз қайталануы мүмкін;
n..* –  деректеме міндетті, кемінде n рет (n > 1) қайталануы тиіс;
n..m –  деректеме міндетті, кемінде n рет және m реттен (n > 1, m > n) артық емес қайталануы тиіс;
0..1 –  реквизит опционалды, қайталауға жол берілмейді;
0..* –  реквизит опционалды, шексіз қайталануы мүмкін;
0..m –  реквизит опционалды, m реттен (m > 1) артық емес қайталануы мүмкін.
Кесте
Деректеменің атауы
Деректеменің сипаттамасы
Деректеменің мәні қалыптастыру қағидалары
Мн.
1. Карантиндік объектілер анықтамалығының бөлімі
енгізілген деректемелер мәндерінің салаларымен анықталады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен анықталады
1..*
1.1. Карантиндік объектілердің анықтамалығы бөлімінің коды
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: \d
кодтық белгі кодтаудың реттік әдісін пайдалана отырып қалыптастырылады
1
1.2.  Карантиндік объектілердің анықтамалығы бөлімінің атауы
символдар жолы.
Мин. ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 300
орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптастырылады
1
1.3. Карантиндік объектілер анықтамалығының кіші бөлімі
енгізілген деректемелер мәндерінің салаларымен анықталады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен анықталады
1..*

1. Настоящий раздел устанавливает требования к структуре настоящего справочника, в том числе определяет состав реквизитов данной структуры, области их значений и правила формирования.
2. Структура настоящего справочника приведена в таблице.
3. В таблице формируются следующие графы:
"наименование реквизита – порядковый номер и устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"описание реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) реквизита и определяющий ограничения области возможных значений реквизита;
"правила формирования значения реквизита" – текст, уточняющий назначение реквизита и определяющий правила его формирования (заполнения), или словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизита (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита).
4. Для указания множественности реквизитов передаваемых данных используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n –  реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* –  реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* –  реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m –  реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 –  реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* –  реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m –  реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
Таблица
Сноска. Таблица - в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13.05.2024 № 52 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
Наименование реквизита
Описание реквизита
Правила формирования значения реквизита
Мн.
1. Раздел справочника карантинных объектов
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.1. Код раздела справочника карантинных объектов
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d
кодовое обозначение формируется с использованием порядкового метода кодирования
1
1.2. Наименование раздела справочника карантинных объектов
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
формируется в виде текста на русском языке в соответствии с единым перечнем карантинных объектов Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 30 ноября 2016 г. № 158 (далее – единый перечень)
1
1.3. Подраздел справочника карантинных объектов
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1..*

1.3.1. Карантиндік объектілердің анықтамалығы кіші бөлімінің коды
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: [A-Z]
кодтық белгі кодтаудың сериялық-реттік әдісін пайдалана отырып қалыптастырылады
1
1.3.2. Карантиндік объектілердің анықтамалығы кіші бөлімінің атауы
символдар жолы.
Мин. ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 300
орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптастырылады
1
1.3.3. Карантиндік объект
енгізілген деректемелер мәндерінің салаларымен анықталады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен анықталады
1..*
1.3.3.1. Код карантинного объекта
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: [A-Z, 0-9]
{6}|[A-Z,0-9]{5}
кодтық белгі кодтаудың сериялық-реттік әдісін пайдалана отырып қалыптастырылады
1
1.3.3.2. Карантиндік объектінің Еуразиялық экономикалық одақтың карантиндік объектілерінің бірыңғай тізбесіне сәйкес нөмірі
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: \d{3}
Еуразиялық экономикалық одақтың карантиндік объектілерінің бірыңғай тізбесіне сәйкес қалыптастырылады
1
1.3.3.3. Карантиндік объектінің халықаралық ғылыми атауы
символдар жолы.
Мин. ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 300
биологиялық номенклатураға сәйкес қалыптастырылады
1
1.3.3.4. Карантиндік объектінің орыс тіліндегі атауы
символдар жолы.
Мин. ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 300
орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптастырылады
1
1.3.3.5. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) жазбасы туралы мәліметтер
енгізілген деректемелер мәндерінің салаларымен анықталады
жазбаның әрекет етуінің басталатын және аяқталатын күндері туралы мәліметтерді, сондай-ақ жазбаның әрекет етуінің басталуын және аяқталуын регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер туралы мәліметтерді қамтиды
1
*.1. Анықтамалық (сыныптауыш) жазбасының әрекет етуінің басталатын күні
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген әрекет етуінің басталатын күніне сәйкес келеді
1
*.2. Анықтамалық (сыныптауыш) жазбасының әрекет етуінің басталуын регламенттейтін акті туралы мәліметтер
енгізілген деректемелер мәндерінің салаларымен анықталады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен анықталады
1
*.2.1. Акті түрі
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: \d{5}
халықаралық құқықтың нормативтік құқықтық актілері түрлерінің сыныптауышына сәйкес кодтық белгі
1
*.2.2. Актінің нөмірі
символдар жолы.
Мин. ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 50
тіркеу кезінде актіге берілетін цифрлық немесе әріптік-цифрлық белгі
1
*.2.3. Актінің күні
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні
актіні қабылдау күніне сәйкес келеді
1
*.3. Әрекет етуінің аяқталатын күні
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні
актіде көрсетілген әрекет етуінің аяқталу күніне сәйкес келеді
0..1
*.4. Анықтамалық (сыныптауыш) жазбасының әрекет етуінің аяқталуын регламенттейтін акті туралы мәліметтер
енгізілген деректемелер мәндерінің салаларымен анықталады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен анықталады
0..1

1.3.1. Код подраздела справочника карантинных объектов
нормализованная строка символов.
Шаблон: [A-Z]
кодовое обозначение формируется с использованием последовательного метода кодирования
1
1.3.2. Наименование подраздела справочника карантинных объектов
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
формируется в виде теста на русском языке в соответствии с единым перечнем
1
1.3.3. Карантинный объект
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.3.3.1. Код карантинного объекта
нормализованная строка символов.
Шаблон: [A-Z, 0-9]
{6}|[A-Z,0-9]{5}
кодовое обозначение формируется в соответствии с кодом глобальной базы данных Европейской и Средиземноморской организации по карантину и защите растений (European and Mediterranean Plant Protection Organization (EPPO))
1
1.3.3.2. Международное научное название карантинного объекта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
формируется в соответствии в соответствии с единым перечнем
1
1.3.3.3. Название карантинного объекта на русском языке
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
формируется в виде текста на русском языке в соответствии с единым перечнем
1
1.3.3.4. Сведения о записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
*.1. Дата начала действия
дата в соответствии с ISO 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате начала действия или дате внесения изменений, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
1
*.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
*.2.1. Код вида акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
*.2.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
*.2.3. Дата акта
дата в соответствии с ISO 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
*.3. Дата окончания действия
дата в соответствии с ISO 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате окончания действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
0..1
*.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..1