Шифрлау (криптографиялық) құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету туралы ережеге өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 172 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 46-бабына және Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 7-бабының 4-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі "Тарифтік емес реттеу шаралары туралы" № 30 шешімімен бекітілген Шифрлау (криптографиялық) құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету туралы ережеге өзгерістер енгізілсін.
2. Еуразиялық экономикалық комиссияның Кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу департаменті Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 7 қосымша) 4-тармағында көзделген үшінші елдермен саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесіне енгізілген тауарларды жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарлар ретінде Одақтың кедендік аумағына әкелуінің немесе Одақтың кедендік аумағынан әкетуінің Еуразиялық экономикалық комиссия айқындаған ерекшеліктері туралы ақпаратты Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң, бірақ ерте дегенде 2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен кейін күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 13 желтоқсандағы
№172 шешіміне
ҚОСЫМША
Шифрлау (криптографиялық) құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету туралы ережеге енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. 5-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Жеке тұлғалардың № 5 қосымшаға сәйкес тізбеге енгізілген шифрлау (криптографиялық) құралдарын жеке пайдалануға арналған тауарлар ретінде әкелуі немесе әкетуі мүше мемлекеттің кеден органына қорытынды (рұқсат беру құжаты) не нотификациялау туралы мәліметтер ұсынылмай жүзеге асырылады. Егер шифрлау (криптографиялық) құралдары осы Ережеге № 5 қосымшада көзделген тізбеге енгізілмеген жағдайда, оларды әкелуді немесе әкетуді жеке тұлғалар осындай тауарларға қатысты нотификациялау туралы мәліметтер болған кезде ғана жүзеге асырады. Осы Ережеге № 5 қосымшада көзделген тізбеге енгізілмеген және оларға қатысты нотификациялау туралы мәліметтер жоқ шифрлау (криптографиялық) құралдарын жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарлар ретінде әкелуіне немесе әкетуіне тыйым салынады.
Жеке тұлғалардың шифрлау (криптографиялық) құралдарын жеке пайдалануға арналған тауарлар ретінде өткізуінің Осы Ережеде белгіленген тәртібін ықтимал бұзушылықтар туралы мәліметтер мүше мемлекеттің кеден органында болған жағдайда кедендік бақылау жүзеге асырылады.".

О внесении изменений в Положение о ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза и вывозе с таможенной территории Евразийского экономического союза шифровальных (криптографических) средств
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 декабря 2017 года № 172
В соответствии со статьей 46 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктом 4 статьи 7 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Положение о ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза и вывозе с таможенной территории Евразийского экономического союза шифровальных (криптографических) средств, утвержденное Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 г. № 30 "О мерах нетарифного регулирования", изменения согласно приложению.
2. Департаменту таможенно-тарифного и нетарифного регулирования Евразийской экономической комиссии обеспечить размещение на официальном сайте Евразийского экономического союза информации об определенных Евразийской экономической комиссией особенностях ввоза на таможенную территорию Союза или вывоза с таможенной территории Союза физическими лицами в качестве товаров для личного пользования товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, предусмотренный пунктом 4 Протокола о мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран (приложение № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года).
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 декабря 2017 г. № 172
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Положение о ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза и вывозе с таможенной территории Евразийского экономического союза
шифровальных (криптографических) средств
1. Пункт 5 дополнить абзацами следующего содержания:
"Ввоз или вывоз физическими лицами в качестве товаров для личного пользования шифровальных (криптографических) средств, включенных в перечень согласно приложению № 5, осуществляется без представления таможенному органу государства-члена заключения (разрешительного документа) либо сведений о нотификации. В случае если шифровальные (криптографические) средства не включены в перечень, предусмотренный приложением № 5 к настоящему Положению, их ввоз или вывоз осуществляется физическими лицами только при наличии в отношении таких товаров сведений о нотификации. Ввоз или вывоз физическими лицами в качестве товаров для личного пользования шифровальных (криптографических) средств, которые не включены в перечень, предусмотренный приложением № 5 к настоящему Положению и в отношении которых отсутствуют сведения о нотификации, запрещен.
Таможенный контроль осуществляется в случае наличия у таможенного органа государства-члена сведений о возможных нарушениях установленного настоящим Положением порядка перемещения физическими лицами в качестве товаров для личного пользования шифровальных (криптографических) средств.".

2. Мынадай мазмұндағы № 5 қосымшамен толықтырылсын:
"Шифрлау (криптографиялық)
құралдарын Еуразиялық
экономикалық одақтың кедендік
аумағына әкелу және
Еуразиялық экономикалық
одақтың кедендік аумағынан
әкету туралы ережеге
№ 5 ҚОСЫМША
Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарлар ретінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуі немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуі кезінде қорытындыны (рұқсат беру құжатын) не нотификациялау туралы мәліметтерді ұсыну талап етілмейтін шифрлау (криптографиялық) құралдарының ТІЗБЕСІ
1. Жаппай қолдануға арналған, кеңінен ұсынылған және нарықта еркін сатылатын, төмендегі бағдарламалардың бірін білдіретін кез келген жеткізгіштегі жалпыға бірдей қол жетімді бағдарламалық қамтамасыз ету (бағдарламалар жиынтығы):
а) операциялық жүйе (мысалы, Linux, Microsoft Windows, Mac OS X, Android, iOS және т.б..);
б) интернет-браузер (мысалы, Google Chrome, Internet Explorer, Opera, Apple Safari, Mozilla Firefox және т.б.);
в) электрондық поштамен алмасу құралы (мысалы, Mozilla Thunderbird, The Bat!, Opera Mail және т.б.);
г) "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісі бойынша онлайын-қарым-қатынасына арналған бағдарламалық қамтамасыз ету (мысалы, WhatsApp, Viber, WeChat, Skype және т.б.);
д) дербес компьютерде электрондық құжаттаманы өңдеуге арналған бағдарламалар: мәтіндік және графикалық редакторлар, электрондық кестелер, тұсаукесерлер дайындау бағдарламалары, деректер базаларын басқару жүйелері, бухгалтерлік бағдарламалар және басқалар (мысалы, OpenOffice, Microsoft Office, Kingsoft Office, 1С, Галактика – Парус және т.б.);
е) вирусқа қарсы құралдар (мысалы, Kaspersky, Dr.Web, NOD32, Norton Antivirus және т.б.);
ж) аудармашы-бағдарламалар (мысалы, ABBYY Lingvo, PROMT және т.б.);
з) архиваторлар (мысалы, WinRAR, 7z, WinZip, Arj және т.б.);
и) музыка тыңдауға және өңдеуге, бейнені және кескіндерді қарауға және өңдеуге арналған бағдарламалар;
к) файлдарды беру құралдары;
л) ойын бағдарламалары;
м) интернет-банкингтің төлем жүйелері;
н) әлеуметтік желілер мен олардың сервистерінде пайдалануға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету.
2. Кез келген жеткізгіштегі электрондық цифрлық қолтаңба (электрондық қолтаңба) құралдары.
3. Компьютерлер (дербес компьютерлер, моноблоктар, қалта компьютерлері, нетбуктар, ноутбуктар, планшеттік компьютерлер, ойынға арналған қалта приставкалары, смартфондар, "ақылды сағат" электрондық құрылғылары, велосипедтік компьютерлер және т.б.), олардың:
а) бағдарламалық қамтамасыз етусіз немесе осы тізбенің 1 және 2-тармақтарында көрсетілген орнатылған (алдын ала орнатылған) бағдарламалық қамтамасыз етуі бар;
б) осы тізбенің 1 және 2-тармақтарында көрсетілген бағдарламалық қамтамасыз етуден ерекшеленетін жалпыға бірдей қол жетімді түрде қолданылатын, ондағы шифрлау функциясы қосалқы болып табылатын және пайдаланушы оны өзгерте алмайтын орнатылған (алдын ала орнатылған) бағдарламалық қамтамасыз етуі бар электрондық модульдері мен бөліктері.

2. Дополнить приложением № 5 следующего содержания:
"ПРИЛОЖЕНИЕ № 5
к Положению о ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза
и вывозе с таможенной территории
Евразийского экономического союза шифровальных (криптографических) средств
ПЕРЕЧЕНЬ
шифровальных (криптографических) средств, при ввозе которых на таможенную территорию Евразийского экономического союза или вывозе которых с таможенной
территории Евразийского экономического союза физическими лицами в качестве товаров для личного пользования не требуется представление заключения (разрешительного
документа) либо сведений о нотификации
1. Общедоступное программное обеспечение на любом носителе, предназначенное для массового применения, широко представленное и свободно продающееся на рынке, представляющее собой одну из следующих программ (совокупность программ):
а) операционная система (например, Linux, Microsoft Windows, Mac OS X, Android, iOS и др.);
б) интернет-браузер (например, Google Chrome, Internet Explorer, Opera, Apple Safari, Mozilla Firefox и др.);
в) средства обмена электронной почтой (например, Mozilla Thunderbird, The Bat!, Opera Mail и др.);
г) программное обеспечение для онлайн-общения по информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" (например, WhatsApp, Viber, WeChat, Skype и др.);
д) программы, предназначенные для обработки электронной документации на персональном компьютере: текстовые и графические редакторы, электронные таблицы, программы подготовки презентаций, системы управления базами данных, бухгалтерские программы и др. (например, OpenOffice, Microsoft Office, Kingsoft Office, 1С, Галактика – Парус и др.);
е) антивирусные средства (например, Kaspersky, Dr.Web, NOD32, Norton Antivirus и др.);
ж) программы-переводчики (например, ABBYY Lingvo, PROMT и др.);
з) архиваторы (например, WinRAR, 7z, WinZip, Arj и др.);
и) программы для прослушивания и обработки музыки, просмотра и обработки видео и изображений;
к) средства передачи файлов;
л) игровые программы;
м) платежные системы интернет-банкинга;
н) программное обеспечение для использования в социальных сетях и их сервисах.
2. Средства электронной цифровой подписи (электронной подписи) на любом носителе.
3. Компьютеры (персональные компьютеры, моноблоки, карманные компьютеры, нетбуки, ноутбуки, планшетные компьютеры, карманные игровые приставки, смартфоны, электронные устройства "умные часы", велосипедные компьютеры и др.), их электронные модули и части:
а) без программного обеспечения или с установленным (предустановленным) программным обеспечением, указанным в пунктах 1 и 2 настоящего перечня;
б) с установленным (предустановленным) программным обеспечением общедоступного применения, отличным от программного обеспечения, указанного в пунктах 1 и 2 настоящего перечня, в котором функция шифрования является вспомогательной и не может быть изменена пользователем.

4. Банк карталары, сим-карталар, дисконттық карталар, жол жүру құжаттары бар карталар, әлеуметтік карталар, қол жетімділікті бақылаудың электрондық карталары, электрондық сәйкестендіру карталары және криптографиялық мүмкіндіктері пайдаланушыға қол жетімсіз, жалпыға бірдей қол жетімді түрде қолдануға арналған басқа да электрондық карталар.
5. Радио хабарларын таратуға және телевизияға арналған қабылдау аппаратурасы және оның бөліктері, соның ішінде коммуникациялық функциясы бар қабылдағыштар.
6. Шифрланған байланыстың мобильдік желілеріне арналып мамандандырылған (толассыз шифрлауға қабілетті) телефондар мен аксессуарларды қоспағанда, ұялы байланыс желілеріне арналған телефон аппараттары және аксессуарлар.
7. Тауарлар, соның ішінде принтерлер, мультифункционалдық құрылғылар (принтер, сканер, көшіру аппараты және т.б.), көшіру аппараттары және өндірушінің техникалық шарттарына сәйкес күшейтілмейтін және ретрансляциялауы 400 жетпейтін ең ұзақ қашықтықтағы әрекеті бар ақпаратты шифрлауды жүзеге асыратын жабдықты қамтитын олардың электрондық модульдері, соның ішінде "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісі мен жергілікті желілерге арналған маршрутизаторлар (роутерлер) мен сымсыз модемдер.
8. Радионавигациялық қабылдағыштар, қашықтықтан басқару аппаратурасы және олардың бөліктері.".

4. Банковские карты, сим-карты, дисконтные карты, карты с проездными документами, социальные карты, электронные карты контроля доступа, электронные идентификационные карты и другие электронные карты, предназначенные для общедоступного применения, криптографические возможности которых недоступны пользователю.
5. Приемная аппаратура для радиовещания и телевидения и ее части, в том числе приемники с коммуникационной функцией.
6. Телефонные аппараты для сотовых сетей связи и их аксессуары, за исключением специализированных телефонов и аксессуаров, предназначенных для мобильных сетей шифрованной связи (способных к сквозному шифрованию).
7. Товары, в том числе принтеры, мультифункциональные устройства (принтер, сканер, копировальный аппарат и др.), копировальные аппараты и их электронные модули, содержащие оборудование, осуществляющее шифрование информации, с максимальной дальностью действия без усиления и ретрансляции менее 400 м в соответствии с техническими условиями производителя, в том числе маршрутизаторы (роутеры) и беспроводные модемы для информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" и локальных сетей.
8. Приемники радионавигационные, аппаратура дистанционного управления и их части.".