Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің көлік саласындағы уәкілетті органдары басшыларының кеңесі туралы
Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2018 жылғы 14 мамырдағы № 13 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 12-бабы 2-тармағының 22-тармақшасына сәйкес Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес шешті:
1. Көмекші орган – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің көлік саласындағы уәкілетті органдары басшыларының кеңесі құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің көлік саласындағы уәкілетті органдары басшыларының кеңесі туралы ереже бекітілсін.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
Жоғары Еуразиялық
экономикалық кеңестің
2018 жылғы 14 мамырдағы
№ 13 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің көлік саласындағы уәкілетті органдары басшыларының кеңесі туралы ЕРЕЖЕ
І. Жалпы ережелер
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің көлік саласындағы уәкілетті органдары басшыларының кеңесі (бұдан әрі тиісінше – Басшылар кеңесі, уәкілетті органдар, мүше мемлекеттер) 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа (бұдан әрі – Шарт) сәйкес мүше мемлекеттердің үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын (бұдан әрі – көлік саясаты) іске асыруы үшін көмекші орган ретінде құрылады.
2. Басшылар кеңесі өз қызметінде Шартты, Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығын құрайтын басқа да халықаралық шарттар мен актілерді, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
ІІ. Басшылар кеңесінің негізгі міндеттері, функциялары және өкілеттіктері
3.Басшылар кеңесінің негізгі міндеттері:
а) көлік саясатын және Одақтың көлік саласындағы актілерін іске асыруды қамтамасыз ету бойынша уәкілетті органдар мен ұйымдардың өзара іс-қимылын үйлестіру;
б) мүше мемлекеттердің мүдделерін ескере отырып, көлік мәселелері бойынша халықаралық ұйымдармен және үшінші елдермен өзара іс-қимыл жөніндегі келісілген тәсілдер туралы ұсыныстар мен ұсынымдарды қарау;
в) мүше мемлекеттердің уағдаластықтарын ескере отырып, көлік саласында интеграцияны дамытудың бағыттары мен перспективалары жөніндегі тәсілдерді келісу болып табылады.
4. Басшылар кеңесі өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру үшін мынадай функцияларды жүзеге асырады:
а) Одақ органдарының актілерінің іске асырылуы туралы, соның ішінде, көлік саясатын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының ("жол карталарының") орындалу барысы туралы және оны іске асырудың кейінгі кезеңдеріне іс-шаралар жоспарларының жобаларын ("жол карталарын") әзірлеу туралы ақпаратты қарайды;
б) мына мәселелер:
көлік саясатын іске асырудың тиімді тетіктері мен құралдарын қалыптастыру;
Одақ құқығына сәйкес мүше мемлекеттердің көлік саласындағы заңнамасын жетілдіру және үндестіру;
Одақ құқығына сәйкес, соның ішінде, көлік түрлері бойынша қызметтер көрсетудің тәртібін, шарттарын және ырықтандыру кезеңдерін айқындайтын халықаралық шарттар мен актілердің жобаларын дайындаудың орындылығы;
көліктік қызметтер көрсетуді кезең-кезеңмен ырықтандыруды жүргізу кезінде көліктік қызметтер көрсету нарығын дамыту;
көлік саласында Одақтың ішкі нарығының жұмыс істеуіне әсер ететін кедергілерді (тосқауылдарды, шектеулерді, алып қоюларды) жою;
мүше мемлекеттердің кадр әлеуетін тарту және пайдалану;
көлік саласындағы уәкілетті органдардың өзара іс-қимылын (соның ішінде, ақпараттық) жетілдіру;
мүше мемлекеттерде көлік және инфрақұрылым саласындағы интеграциялық жобаларды іске асыру бойынша ұсыныстарды қарайды және қажет болған кезде дайындайды;
в) көлік саясатын іске асыру кезінде туындайтын даулы мәселелерді шешуде, сондай-ақ үшінші елдермен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл кезінде уәкілетті органдардың көлік мәселелері бойынша келісілген ұстанымдарын әзірлеуінде жәрдем көрсетеді;
г) Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін қарайды;
д) Одақ құқығына сәйкес мүше мемлекеттердің көлік саясатын іске асыруы шеңберінде өзге де функцияларды жүзеге асырады.

О Совете руководителей уполномоченных органов в области транспорта государств – членов Евразийского экономического союза
Решение Высшего Евразийского экономического совета от 14 мая 2018 года № 13
В соответствии с подпунктом 22 пункта 2 статьи 12 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года Высший Евразийский экономический совет решил:
1. Создать вспомогательный орган – Совет руководителей уполномоченных органов в области транспорта государств – членов Евразийского экономического союза.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Совете руководителей уполномоченных органов в области транспорта государств – членов Евразийского экономического союза.
Члены Высшего Евразийского экономического совета:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
УТВЕРЖДЕНО
Решением Высшего
Евразийского экономического совета
от 14 мая 2018 г. № 13
ПОЛОЖЕНИЕ
о Совете руководителей уполномоченных органов в области транспорта государств – членов Евразийского экономического союза
I. Общие положения
1. Совет руководителей уполномоченных органов в области транспорта государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – Совет руководителей, уполномоченные органы, государства-члены) создается в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор) как вспомогательный орган для реализации государствами-членами скоординированной (согласованной) транспортной политики (далее – транспортная политика).
2. Совет руководителей в своей деятельности руководствуется Договором, другими международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза (далее – Союз), Регламентом работы Евразийской экономической комиссии, утвержденным Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, а также настоящим Положением.
II. Основные задачи, функции и полномочия Совета руководителей
3. Основными задачами Совета руководителей являются:
а) координация взаимодействия уполномоченных органов и организаций по обеспечению реализации транспортной политики и актов органов Союза в сфере транспорта;
б) рассмотрение предложений и рекомендаций о согласованных подходах по взаимодействию с международными организациями и третьими странами по вопросам транспорта с учетом интересов государств-членов;
в) согласование подходов по направлениям и перспективам развития интеграции в сфере транспорта с учетом договоренностей государств-членов.
4. Совет руководителей для реализации возложенных на него задач осуществляет следующие функции:
а) рассматривает информацию о реализации актов органов Союза, в том числе о ходе исполнения планов мероприятий ("дорожных карт") по реализации транспортной политики и о подготовке проектов планов мероприятий ("дорожных карт") на последующие этапы ее реализации;
б) рассматривает и при необходимости подготавливает предложения по следующим вопросам:
формирование эффективных механизмов и инструментов реализации транспортной политики;
совершенствование и гармонизация законодательства государств-членов в сфере транспорта в соответствии с правом Союза;
целесообразность подготовки в соответствии с правом Союза проектов международных договоров и актов, определяющих в том числе порядок, условия и этапы либерализации услуг по видам транспорта;
развитие рынка транспортных услуг при проведении поэтапной либерализации транспортных услуг;
устранение препятствий (барьеров, ограничений, изъятий), влияющих на функционирование внутреннего рынка Союза в сфере транспорта;
привлечение и использование кадрового потенциала государств-членов;
совершенствование взаимодействия (в том числе информационного) уполномоченных органов в сфере транспорта;
реализация в государствах-членах интеграционных проектов в сфере транспорта и инфраструктуры;
в) оказывает содействие в выработке согласованных позиций уполномоченных органов по вопросам транспорта при решении спорных вопросов, возникающих при реализации транспортной политики, а также при взаимодействии с третьими странами и международными организациями;
г) рассматривает результаты научно-исследовательских работ Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия);
д) осуществляет иные функции в рамках реализации государствами-членами в соответствии с правом Союза транспортной политики.

5. Басшылар кеңесі мынадай өкілеттіктерді жүзеге асырады:
а) Одақ органдары үшін көлік саясатын іске асыруды қамтамасыз етуге бағытталған шешімдер қабылдайды, ұсыныстар мен ұсынымдар дайындайды;
б) қажет болған кезде Басшылар кеңесінің қызмет бағыттары бойынша мәселелерді шешу үшін жұмыс (сарапшылар) топтарын құрады.
ІІІ. Басшылар кеңесінің құрамы
6. Басшылар кеңесінің құрамы уәкілетті органдардың басшыларынан құралады. Көлік және инфрақұрылым мәселелері құзыретіне жататын Комиссия Алқасының мүшесі Басшылар кеңесінің құрамына кіреді.
7. Көлік және инфрақұрылым мәселелері құзыретіне жататын Комиссия Алқасының мүшесі Басшылар кеңесінің басшысы болып табылады.
8. Басшылар кеңесінің басшысы:
а) Басшылар кеңесінің қызметін ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
б) Басшылар кеңесі мүшелерінің ұсыныстарын ескере отырып, Басшылар кеңесі отырысының күн тәртібін қалыптастырады;
в) мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарымен, ғылым және білім мекемелерімен, қоғамдық ұйымдарымен, бизнес-қоғамдастықтарымен, халықаралық ұйымдармен және тәуелсіз сарапшылармен өзара іс-қимыл жасайды.
9. Шарттың 8-бабының 4-тармағына сәйкес Басшылар кеңесінің отырыстарында Одақ органдарында төрағалық ететін мүше мемлекеттің өкілі – Басшылар кеңесінің мүшесі төрағалық етеді.
10. Басшылар кеңесінде төрағалық етуші:
а) Басшылар кеңесі отырысының күн тәртібін бекітеді, оның өткізілетін күнін, уақытын және орнын айқындайды;
б) Басшылар кеңесінің отырысын жүргізеді;
в) Басшылар кеңесі отырыстарының хаттамаларына қол қояды.
11. Басшылар кеңесінің мүшелерімен келісу бойынша Басшылар кеңесінің отырыстарына Комиссияның Басшылар кеңесінің отырысында қаралатын мәселелер құзыретіне жататын лауазымды адамдары мен қызметкерлері, мүше мемлекеттердің уәкілетті және өзге де мемлекеттік органдарының, ғылым және білім мекемелерінің, бизнес-қоғамдастықтарының, халықаралық ұйымдардың өкілдері және тәуелсіз сарапшылар (бұдан әрі – қатысушылар) қатысуы мүмкін.
12. Уәкілетті органдар өз басшыларының құрамындағы өзгерістер туралы Басшылар кеңесін және Комиссияны уақытылы хабардар етеді.
IV. Басшылар кеңесінің жұмыс тәртібі
13. Басшылар кеңесінің мүшелері Басшылар кеңесінің отырыстарына алмастыру құқығынсыз өздері қатысады.
Басшылар кеңесінің отырысы Басшылар кеңесінің әр мүше мемлекеттен кемінде 1 мүшесі қатысқан жағдайда құқылы болып есептеледі.
14. Басшылар кеңесінің отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ жылына 2 реттен сиретпей, әдетте, Комиссияның үй-жайларында өткізіледі.
Басшылар кеңесінің отырысы Басшылар кеңесінің барлық мүшелерімен келісу бойынша мүше мемлекеттердің кез келгенінде де өткізілуі мүмкін. Бұл жағдайда, қабылдаушы мүше мемлекет Басшылар кеңесінің отырысын ұйымдастыруда және өткізуде жәрдем көрсетеді.

5. Совет руководителей осуществляет следующие полномочия:
а) принимает решения, подготавливает предложения и рекомендации для органов Союза, направленные на обеспечение реализации транспортной политики;
б) при необходимости создает рабочие (экспертные) группы для решения вопросов по направлениям деятельности Совета руководителей.
III. Состав Совета руководителей
6. Состав Совета руководителей формируется из руководителей уполномоченных органов. В состав Совета руководителей включается член Коллегии Комиссии, к компетенции которого относятся вопросы транспорта и инфраструктуры.
7. Руководителем Совета руководителей является член Коллегии Комиссии, к компетенции которого относятся вопросы транспорта и инфраструктуры.
8. Руководитель Совета руководителей:
а) обеспечивает организацию деятельности Совета руководителей;
б) формирует повестку дня заседания Совета руководителей с учетом предложений членов Совета руководителей;
в) взаимодействует с органами государственной власти, научными и образовательными учреждениями, общественными организациями, бизнес-сообществами государств-членов, международными организациями и независимыми экспертами.
9. Председательствует на заседаниях Совета руководителей член Совета руководителей – представитель государства-члена, председательствующего в органах Союза в соответствии с пунктом 4 статьи 8 Договора.
10. Председательствующий в Совете руководителей:
а) утверждает повестку дня заседания Совета руководителей, определяет дату, время и место его проведения;
б) ведет заседания Совета руководителей;
в) подписывает протоколы заседаний Совета руководителей.
11. По согласованию с членами Совета руководителей в заседании Совета руководителей могут участвовать должностные лица и сотрудники Комиссии, к компетенции которых относятся рассматриваемые на заседании Совета руководителей вопросы, представители уполномоченных и иных государственных органов, научных и образовательных учреждений, общественных организаций, бизнес-сообществ государств-членов, международных организаций и независимые эксперты (далее – участники заседания).
12. Уполномоченные органы своевременно информируют Совет руководителей и Комиссию об изменениях в составе их руководителей.
IV. Порядок работы Совета руководителей
13. Члены Совета руководителей участвуют в заседаниях Совета руководителей лично, без права замены.
Заседание Совета руководителей считается правомочным при условии участия в нем как минимум 1 члена Совета руководителей от каждого государства-члена.
14. Заседания Совета руководителей проводятся по мере необходимости, но не реже 2 раз в год, и, как правило, в помещениях Комиссии.
Заседание Совета руководителей также может проводиться в любом из государств-членов по согласованию со всеми членами Совета руководителей. В этом случае принимающее государство-член оказывает содействие в организации и проведении заседания Совета руководителей.

15. Басшылар кеңесі отырысының күн тәртібіне материалдар:
қаралатын мәселелер бойынша анықтамалар мен хаттамалық шешімдердің жобаларын;
қарауға ұсынылатын құжаттардың жобаларын (бар болған кезде);
қажетті анықтамалық және талдамалық материалдарды қамтиды.
Көрсетілген материалдар уәкілетті органдар басшылары орынбасарларының кеңестерінде немесе Көлік және инфрақұрылым жөніндегі консультативтік комитеттің отырысында алдын ала қаралуға тиіс.
16. Басшылар кеңесінің отырысында мәселелерді талқылау кезінде Басшылар кеңесі мүшелерінің құқықтары тең болады.
17. Басшылар кеңесі шешімдерді консенсуспен қабылдайды.
18. Басшылар кеңесі отырысының нәтижелері хаттамамен ресімделеді, оған отырыс барысында Басшылар кеңесінің барлық мүшелері қол қояды.
Басшылар кеңесі отырыстарының хаттамалары Комиссияның көлік және инфрақұрылым саласындағы мәселелерге жауапты құрылымдық бөлімшесінде сақталады.
19. Басшылар кеңесінің қызметін ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді Комиссияның көлік және инфрақұрылым саласындағы мәселелерге жауапты құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады, ол:
а) Басшылар кеңесінің күн тәртібінің жобасын және оның материалдарын әзірлейді;
б) Басшылар кеңесінің отырысы өткізілетін күнге дейін күнтізбелік 15 күннен кешіктірмей Басшылар кеңесінің мүшелеріне және отырысқа қатысушыларға Басшылар кеңесінің күн тәртібінің жобасын және оның материалдарын жібереді;
в) Басшылар кеңесінің кезекті отырысының өткізілетін күні, уақыты және орны туралы Басшылар кеңесінің мүшелерін және отырысқа қатысушыларды хабардар етеді;
г) Басшылар кеңесі отырысының хаттамасын жүргізеді.
д) Басшылар кеңесінің мүшелеріне Басшылар кеңесінің отырыстары хаттамаларының көшірмелерін жібереді;
е) Басшылар кеңесі отырысының хаттамасында көзделген іс-шараларды іске асыру мониторингін жүзеге асырады және Басшылар кеңесінің мүшелерін оның нәтижелері туралы хабардар етеді.
20. Басшылар кеңесі мүшелерінің және уәкілетті органдар өкілдерінің Басшылар кеңесінің қызметіне қатысуына байланысты шығыстарын оларды жіберетін мүше мемлекеттер көтереді.
Комиссия Алқасы мүшесінің, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің Басшылар кеңесінің қызметіне қатысуына байланысты шығыстарын Комиссия көтереді.

15. Материалы к повестке дня заседания Совета руководителей включают в себя:
справки и проекты протокольных решений по рассматриваемым вопросам;
проекты предлагаемых к рассмотрению документов (при наличии);
необходимые справочные и аналитические материалы.
Указанные материалы должны быть предварительно рассмотрены на совещании заместителей руководителей уполномоченных органов или на заседании Консультативного комитета по транспорту и инфраструктуре.
16. Члены Совета руководителей обладают равными правами при обсуждении вопросов на заседании Совета руководителей.
17. Совет руководителей принимает решения консенсусом.
18. Результаты заседания Совета руководителей оформляются протоколом, который подписывается в ходе заседания всеми членами Совета руководителей.
Протоколы заседаний Совета руководителей хранятся в структурном подразделении Комиссии, ответственном за вопросы в сфере транспорта и инфраструктуры.
19. Организационно-техническое обеспечение деятельности Совета руководителей осуществляется структурным подразделением Комиссии, ответственным за вопросы в сфере транспорта и инфраструктуры, которое:
а) готовит проект повестки дня заседания Совета руководителей и материалы к ней;
б) направляет членам Совета руководителей и участникам заседания проект повестки дня заседания Совета руководителей и материалы к ней не позднее чем за 15 календарных дней до даты проведения заседания Совета руководителей;
в) информирует членов Совета руководителей и участников заседания о дате, времени и месте проведения очередного заседания Совета руководителей;
г) ведет протокол заседания Совета руководителей;
д) направляет копии протоколов заседаний Совета руководителей членам Совета руководителей;
е) осуществляет мониторинг реализации мероприятий, предусмотренных протоколом заседания Совета руководителей, и информирует членов Совета руководителей о его результатах.
20. Расходы, связанные с участием в деятельности Совета руководителей членов Совета руководителей и представителей уполномоченных органов, несут направляющие их государства-члены.
Расходы, связанные с участием в деятельности Совета руководителей члена Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии, несет Комиссия.