"Үшінші елдермен кедендік ақпарат алмасу мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің арасында электрондық ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 18 желтоқсандағы № 208 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 30-тармағына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімін басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
"Үшінші елдермен кедендік ақпарат алмасу мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің арасында электрондық ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары;
"Үшінші елдермен кедендік ақпарат алмасу мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің арасында электрондық ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті;
"Үшінші елдермен кедендік ақпарат алмасу мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің арасында электрондық ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы;
"Үшінші елдермен кедендік ақпарат алмасу мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің арасында электрондық ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесіне қосылу тәртібі бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2018 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 208 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Үшінші елдермен кедендік ақпарат алмасу мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің арасында электрондық ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл ҚАҒИДАЛАРЫ
І. Жалпы ережелер

О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного взаимодействия между государствами – членами Евразийского экономического союза в целях обмена таможенной информацией с третьими странами"
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 18 декабря 2018 года № 208
В соответствии с пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
Правила информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного взаимодействия между государствами – членами Евразийского экономического союза в целях обмена таможенной информацией с третьими странами";
Регламент информационного взаимодействия между таможенными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного взаимодействия между государствами – членами Евразийского экономического союза в целях обмена таможенной информацией с третьими странами";
Описание форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного взаимодействия между государствами – членами Евразийского экономического союза в целях обмена таможенной информацией с третьими странами";
Порядок присоединения к общему процессу "Обеспечение реализации электронного информационного взаимодействия между государствами – членами Евразийского экономического союза в целях обмена таможенной информацией с третьими странами".
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕНЫ
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 18 декабря 2018 г. № 208
Правила
информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного взаимодействия между государствами – членами Евразийского экономического союза в целях обмена таможенной информацией с третьими странами"
I. Общие положения

1. Осы Қағидалар Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығын құрайтын мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректерді электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ортақ процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде Жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы №63 шешімі;
кедендік ақпаратпен алмасу мақсатында Одаққа мүше мемлекеттердің арасындағы электрондық ақпараттық өзара іс-қимылды көздейтін үшінші мемлекеттермен, олардың интеграциялық бірлестіктерімен және халықаралық ұйымдармен жасалған халықаралық шарттар (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттер, үшінші тараппен жасалған халықаралық шарттар).
ІІ. Қолданылу саласы
2. Осы Қағидалар осы жалпы процестің шеңберінде орындалатын рәсімдердің сипаттамасын қоса алғанда, "Үшінші елдермен кедендік ақпарат алмасу мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің арасында электрондық ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесіне (бұдан әрі – жалпы процесс) қатысушылардың арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың тәртібі мен шарттарын айқындау мақсатында әзірленді.
3. Осы Қағидаларды жалпы процесс шеңберіндегі рәсімдер мен операцияларды орындау тәртібін бақылау үшін, сондай-ақ жалпы процестің іске асырылуын қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде жалпы процеске қатысушылар қолданады.
Жалпы процесті іске асыру Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – интеграцияланған ақпараттық жүйе) ұлттық сегменттерінің және сыртқы жүйелермен, оның ішінде үшінші елдердің және (немесе) олардың интеграциялық бірлестіктерінің ақпараттық жүйелерімен өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін Комиссиясының интеграциялық сегментінің көрсетілген жүйесі компоненттерінің шеңберінде жүзеге асырылады.
ІІІ. Негізгі ұғымдар

1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
международные договоры, заключенные с третьими государствами, их интеграционными объединениями и международными организациями, предусматривающие электронное информационное взаимодействие между государствами – членами Союза в целях обмена таможенной информацией (далее соответственно – международные договоры с третьей стороной, государства-члены).
II. Область применения
2. Настоящие Правила разработаны в целях определения порядка и условий информационного взаимодействия между участниками общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного взаимодействия между государствами – членами Евразийского экономического союза в целях обмена таможенной информацией с третьими странами" (далее – общий процесс), включая описание процедур, выполняемых в рамках этого общего процесса.
3. Настоящие Правила применяются участниками общего процесса для контроля за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию общего процесса.
Реализация общего процесса осуществляется в рамках национальных сегментов интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза (далее – интегрированная информационная система) и компонентов интеграционного сегмента Комиссии указанной системы, обеспечивающего взаимодействие с внешними системами, в том числе информационными системами третьих стран и (или) их интеграционных объединений.
III. Основные понятия

4. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін төмендегілерді білдіретін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
"үшінші тарап" – Одақтың мүшесі болып табылмайтын мемлекет немесе мүше мемлекеттермен кедендік ақпаратпен алмасуды көздейтін Одақтың халықаралық шартының тараптары болып табылатын осындай мемлекеттердің халықаралық интеграциялық бірлестігі;
"орталық кеден органы" – мүше мемлекеттің кеден ісі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органы.
5. "Жалпы процестің ақпараттық объектісінің жай-күйі" деген ұғым жалпы процесс рәсімін орындаудың белгілі бір кезеңінде ақпараттық объектіні сипаттайтын және жалпы процесс операцияларын орындау кезінде өзгеретін қасиетті білдіреді.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын "жалпы процесс рәсімдерінің тобы", "жалпы процестің ақпараттық объектісі", "жалпы процесс рәсімі" және "жалпы процеске қатысушы" деген ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы №63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерде қолданылады.
ІV. Жалпы процесс туралы негізгі мәліметтер
6. Жалпы процестің толық атауы: "Үшінші елдермен кедендік ақпарат алмасу мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің электрондық ақпараттық өзара іс-қимылын іске асыруды қамтамасыз ету".
7. Жалпы процестің кодтық белгіленуі: P.ЕЕ.02, 1.0.0. нұсқасы.
1. Жалпы процестің мақсаты мен міндеттері
8. Жалпы процесті іске асырудың мақсаты кедендік операциялар жасауды оңайлату, тауарлар шығаруды жеделдету және Одақтың құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілерде айқындалған және (немесе) мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген нормаларды бұзушылықтардың алдын алу болып табылады.
9. Көрсетілген мақсаттарға қол жеткізу үшін мынадай міндеттерді шешу талап етіледі:
а) интеграцияланған ақпараттық жүйенің және сыртқы жүйелермен өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін Комиссияның интеграциялық сегменті компоненттерінің арасындағы учаскеде мүше мемлекеттердің аумағынан үшінші елдің аумағына әкетілетін және үшінші елдің аумағынан мүше мемлекеттердің аумағына әкетілетін тауарларға қатысты кедендік ақпаратпен электрондық алмасуды қамтамасыз ету;
б) кедендік ақпаратпен электрондық алмасу шеңберінде мүше мемлекеттің орталық кеден органының мынадай ақпартты:
кедендік ақпараттың деректер қорынан мәліметтерді;
кедендік ақпараттың деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтердің өзгерістері туралы ақпаратты;
кедендік ақпараттың деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтердің күші жойылғаны туралы ақпаратты беруін (алуын) қамтамасыз ету.

4. Для целей настоящих Правил используются понятия, которые означают следующее:
"третья страна" – государство, не являющееся членом Союза, или международное интеграционное объединение таких государств, являющихся сторонами международного договора Союза, предусматривающего обмен таможенной информацией с государствами-членами;
"центральный таможенный орган" – государственный орган государства-члена, уполномоченный в сфере таможенного дела.
5. Понятие "состояние информационного объекта общего процесса" означает свойство, которое характеризует информационный объект на определенном этапе выполнения процедуры общего процесса и которое изменяется при выполнении операций общего процесса.
Понятия "группа процедур общего процесса", "информационный объект общего процесса", "исполнитель", "операция общего процесса", "процедура общего процесса" и "участник общего процесса", используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.
IV. Основные сведения об общем процессе
6. Полное наименование общего процесса: "Обеспечение реализации электронного информационного взаимодействия между государствами – членами Евразийского экономического союза в целях обмена таможенной информацией с третьими странами".
7. Кодовое обозначение общего процесса: P.EE.02, версия 1.0.0.
1. Цель и задачи общего процесса
8. Целью реализации общего процесса является упрощение совершения таможенных операций, ускорения выпуска товаров и предотвращения нарушений норм, определенных международными договорами и актами, составляющими право Союза, и (или), установленных законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
9. Для достижения указанных целей требуется решить следующие задачи:
а) обеспечить электронный обмен таможенной информацией в отношении товаров, вывозимых с территории государств-членов на территорию третьей страны и вывозимых с территории третьей страны на территорию государств-членов, на участке между национальными сегментами интегрированной информационной системы и компонентами интеграционного сегмента Комиссии, обеспечивающего взаимодействие с внешними системами;
б) обеспечение в рамках электронного обмена таможенной информацией передачи (получения) центральным таможенным органам государства-члена следующей информации:
сведений из баз данных таможенной информации;
информации об изменении ранее представленных сведений из баз данных таможенной информации;
информации об аннулировании ранее представленных сведений из баз данных таможенной информации.

2. Жалпы процеске қатысушылар
10. Жалпы процеске қатысушылардың тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Жалпы процеске қатысушылардың тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.EE.02.ACT.001
жөнелтуші кеден органы
мыналарды:
тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтерді (бұдан әрі – тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер);
бұған дейін ұсынылған тауарларға арналған декларациялардың мәліметтеріне өзгерістерді;
бұған дейін ұсынылған тауарларға арналған декларациялардан мәліметтердің күшін жоюды қалыптастыратын және Комиссияның интеграциялық сегментіне ұсынуды жүзеге асыратын орталық кеден органы
P.EE.02.ACT.002
алушы кеден органы
үшінші тараптан:
тауарларға арналған декларациялардан мәліметтерді;
бұған дейін ұсынылған тауарларға арналған декларациялардың мәліметтеріне өзгерістерді;
бұған дейін ұсынылған тауарларға арналған декларациялардан мәліметтердің күшін жоюды Комиссияның интеграциялық сегментінен алуды жүзеге асыратын орталық кеден органы
P.ACT.001
үйлестіруші
Еуразиялық экономикалық комиссия ақпараттық өзара іс-қимылды үйлестіреді және:
тауарларға арналған декларациялардан мәліметтерді;
бұған дейін ұсынылған тауарларға арналған декларациялардың мәліметтеріне өзгерістерді;
бұған дейін ұсынылған тауарларға арналған декларациялардан мәліметтердің күшін жоюды жөнелтуші кеден органынан алуды және үшінші тараптың орталық кеден органына жіберуді
тауарларға арналған декларациялардан мәліметтерді;
бұған дейін ұсынылған тауарларға арналған декларациялардың мәліметтеріне өзгерістерді;
бұған дейін ұсынылған тауарларға арналған декларациялардан мәліметтердің күшін жоюды үшінші тараптың орталық кеден органынан алуды және алушы кеден органына жіберуді қамтамасыз ететін Комиссияның интеграциялық сегментінің кідіріссіз жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
3. Жалпы процестің құрылымы
11. Жалпы процесс өздерінің тағайындалуы бойынша топтастырылған мынадай рәсімдердің жиынтығын білдіреді:
а) тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер ұсыну рәсімдері;
б) тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер алу рәсімдері.
12. Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер ұсыну рәсімдерінің тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерін орындау кезінде алушы кеден органы:
экспорт кедендік рәсіміне орналастырылған, үшінші ел межелі елі болып табылатын тауарлар туралы мәліметтерді қамтитын тауарларға арналған декларацияларды қалыптастыруды және одан алынған мәліметтерді Комиссияның интеграциялық сегментіне жіберуді, Комиссияның интеграциялық сегментінен келіп түсетін тауарларға арналған декларациялардан мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдап алуды және өңдеуді;
бұған дейін Комиссияның интеграциялық сегментіне ұсынылған тауарларға арналған декларациялардың өзгертілген мәліметтерін қалыптастыруды және Комиссияның интеграциялық сегментіне жіберуді, Комиссияның интеграциялық сегментінен келіп түсетін тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдап алуды және өңдеуді;
бұған дейін Комиссияның интеграциялық сегментіне ұсынылған тауарларға арналған декларациялар мәліметтерінің күшін жою туралы ақпаратты қалыптастыруды және Комиссияның интеграциялық сегментіне жіберуді, тауарларға арналған декларациялар мәліметтерінің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдап алуды және өңдеуді жүзеге асырады.
Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтерді, соның ішінде тауарларға арналған декларациялардың өзгертілген мәліметтерін және тауарларға арналған декларациялар мәліметтерінің күшін жою туралы ақпаратты ұсыну Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 18 желтоқсандағы № 208 шешімімен бекітілген "Үшінші елдермен кедендік ақпарат алмасу мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің электрондық ақпараттық өзара іс-қимылын іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі кеден органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне (бұдан әрі – Кеден органдары мен Комиссияның арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті) сәйкес жүзеге асырылады.
Ұсынылатын мәліметтердің форматы және құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 18 желтоқсандағы № 208 шешімімен бекітілген "Үшінші елдермен кедендік ақпарат алмасу мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің электрондық ақпараттық өзара іс-қимылын іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы) сәйкес келуге тиіс.

2. Участники общего процесса
10. Перечень участников общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень участников общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.EE.02.ACT.001
таможенный орган-отправитель
центральный таможенный орган, который осуществляет формирование и представление в интеграционный сегмент Комиссии:
сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары (далее – сведения из деклараций на товары);
изменений в сведения деклараций на товары, представленные ранее;
аннулирования сведений из деклараций на товары, представленных ранее
P.EE.02.ACT.002
таможенный орган-получатель
центральный таможенный орган, который осуществляет получение из интеграционного сегмента Комиссии от третьей страны:
сведений из деклараций на товары;
изменений в сведения деклараций на товары, представленные ранее;
аннулирования сведений из деклараций на товары, представленных ранее
P.ACT.001
координатор
Евразийская экономическая комиссия, координирует информационное взаимодействие и обеспечивает бесперебойное функционирование интеграционного сегмента Комиссии, обеспечивающего:
получение от таможенного органа-отправителя и направление
в центральный таможенный орган третьей страны:
сведений из деклараций на товары;
изменений в сведения деклараций на товары, представленные ранее;
аннулирования сведений из деклараций на товары, представленных ранее
получение от центрального таможенного органа третье страны и направление в таможенный орган-получатель:
сведений из деклараций на товары;
изменений в сведения деклараций на товары, представленные ранее;
аннулирования сведений из деклараций на товары, представленных ранее.
3. Структура общего процесса
11. Общий процесс представляет собой совокупность процедур, сгруппированных по своему назначению:
а) процедуры представления сведений из деклараций на товары;
б) процедуры получения сведений из деклараций на товары.
12. При выполнении процедур общего процесса, входящих в группу процедур представления сведений из деклараций на товары, таможенный орган-получатель осуществляет:
формирование и направление в интеграционный сегмент Комиссии сведений из деклараций на товары, содержащих сведения о товарах, помещенных под таможенную процедуру экспорта, страной назначения которых является третья страна, прием и обработку уведомления о результатах обработки сведений из декларации на товары, поступающего из интеграционного сегмента Комиссии;
формирование и направление в интеграционный сегмент Комиссии измененных сведений деклараций на товары, представленных ранее в интеграционный сегмент Комиссии, прием и обработку уведомления о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары, поступающего из интеграционного сегмента Комиссии;
формирование и направление в интеграционный сегмент Комиссии информации об аннулировании сведений деклараций на товары, представленных ранее в интеграционный сегмент Комиссии, прием и обработку уведомления о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары.
Представление сведений из деклараций на товары, в том числе измененных сведений деклараций на товары и информации об аннулировании сведений деклараций на товары, осуществляется в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между таможенными органами и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного взаимодействия между государствами – членами Евразийского экономического союза в целях обмена таможенной информацией с третьими странами", утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 18 декабря 2018 г. № 208 (далее – Регламент информационного взаимодействия между таможенными органами и Комиссией).
Формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного взаимодействия между государствами – членами Евразийского экономического союза в целях обмена таможенной информацией с третьими странами", утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии 18 декабря 2018 г. № 208 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).

13. Тауарларға арналған декларациялардың мәліметтерін алу рәсімдері тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерін орындау кезінде алушы кеден органы үшінші елден Комиссияның интеграциялық сегментіне келіп түсетін, орталық кеден органы көрсетілген мәліметтерді алушы болатын, мүше мемлекет межелі елі болып табылатын, үшінші елде экспорт кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар туралы мәліметтерді қамтитын тауарларға арналған декларациялардан мәліметтерді қабылдап алуды және өңдеуді жүзеге асырады.
Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер алу Кеден органдары мен Комиссияның арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес жүзеге асырылады.
Ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс.
14. Жалпы процесс құрылымының келірілген сипаттамасы 1-суретте көрсетілген.
1-сурет. Жалпы процестің құрылымы
15. Операциялардың егжей-тегжейленген сипаттамасын қоса алғанда, өз тағайындалуы бойынша топтастырылған жалпы процесс рәсімдерін орындау тәртібі осы Қағидалардың VІІІ бөлімінде келтірілген.
16. Рәсімдердің әрбір тобы үшін жалпы процесс рәсімдерінің арасындағы байланысты және оларды орындау тәртібін көрсететін жалпы схема келтіріледі. Рәсімдердің жалпы схемасы UML (біріздендірілген модельдеу тілі – Unified Modeling Language) графикалық нотациясы пайдаланыла отырып құрылған және мәтіндік сипаттамамен жабдықталған.
4. Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер ұсыну рәсімдері тобы
17. Берілетін мәліметтердің түріне қарай тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер ұсыну рәсімдері тобына енгізілген жалпы процестің мынадай рәсімдері орындалады:
"Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер ұсыну" (Р.ЕЕ.02.PRC.001);
"Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтерге өзгерістер енгізу" (P.EE.02.PRC.002);
"Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтердің күшін жою" (P.EE.02.PRC.003).
18. Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер ұсыну рәсімдері тобының келтірілген сипаттамасы 2-суретте көрсетілген.
2-сурет. Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер ұсыну рәсімдері тобының жалпы схемасы
19. Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер ұсыну рәсімдері тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі 2-кестеде келтірілген.
2-кесте
Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер алу рәсімдері тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3

13. При выполнении процедур общего процесса, входящих в группу процедур получения сведений деклараций на товары, таможенный орган-получатель осуществляют прием и обработку сведений из деклараций на товары, поступающей от третьей страны в интеграционный сегмент Комиссии, содержащих сведения о товарах, помещенных под таможенную процедуру экспорта в третьей стране, страной назначения которых является государство-член, центральный таможенный орган которого является получателем указанных сведений.
Получение сведений из декларации на товары осуществляется в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между таможенными органами и Комиссией.
Формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений.
14. Приведенное описание структуры общего процесса представлено на рисунке 1.
Рис. 1. Структура общего процесса
15. Порядок выполнения процедур общего процесса, сгруппированных по своему назначению, включая детализированное описание операций, приведен в разделе VIII настоящих Правил.
16. Для каждой группы процедур приводится общая схема, демонстрирующая связи между процедурами общего процесса и порядок их выполнения. Общая схема процедур построена с использованием графической нотации UML (унифицированный язык моделирования – Unified Modeling Language) и снабжена текстовым описанием.
4. Группа процедур представления сведений из декларации на товары
17. В зависимости от вида передаваемых сведений выполняются следующие процедуры общего процесса, включенные в группу процедур представления сведений из деклараций на товары:
"Представление сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.001);
"Внесение изменений в сведения, представленные ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.002);
"Аннулирование сведений, представленных ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.003).
18. Приведенное описание группы процедур представления сведений из деклараций на товары представлено на рисунке 2.
Рис. 2. Общая схема группы процедур представления сведений из деклараций на товары
19. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур представления сведений из деклараций на товары, приведен в таблице 2.
Таблица 2
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур получения сведений из деклараций на товары
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3

P.EE.02.PRC.001
Тауарларға арналған декларациялар электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер ұсыну
экспорт кедендік рәсіміне орналастырылған, үшінші ел межелі елі болып табылатын тауарларға арналған декларациялар электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер ұсынуға арналған
P.EE.02.PRC.002
Тауарларға арналған декларациялар электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтерге өзгерістер енгізу
экспорт кедендік рәсіміне орналастырылған, үшінші ел межелі елі болып табылатын тауарларға арналған декларациялар электрондық көшірмелерінің деректер қорынан өзгертілген мәліметтер ұсынуға арналған
P.EE.02.PRC.003
Тауарларға арналған декларациялар электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтердің күшін жою
экспорт кедендік рәсіміне орналастырылған, үшінші ел межелі елі болып табылатын тауарларға арналған декларациялар электрондық көшірмелерінің деректер қорындағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат ұсынуға арналған
5. Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер алу рәсімдері тобы
20. Тауарларға арналған декларациялар электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер алу рәсімдері үшінші елдің орталық кеден органынан Комиссияның интеграциялық сегментіне көрсетілген мәліметтер келіп түскен кезде орындалады.
Мәліметтердің түріне қарай тауарларға арналған декларациялар электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер алу рәсімдері тобына енгізілген жалпы процестің мынадай рәсімдері орындалады:
"Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер алу" (P.EE.02.PRC.004);
"Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтерге өзгерістерді алу" (P.EE.02.PRC.005);
"Тауарларға арналған декларациялардағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат алу" (P.EE.02.PRC.006).
21. Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер алу рәсімдері тобының келтірілген сипаттамасы 3-суретте көрсетілген.
3-сурет. Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер алу рәсімдері тобының жалпы схемасы
22. Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер алу рәсімдері тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі 3-кестеде келтірілген.
3-кесте
Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер алу рәсімдері тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодтық
белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.EE.02.PRC.004
Тауарларға арналған декларациялар электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер алу
алушы кеден органының тауарларға арналған декларациялар электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер алуына арналған

P.EE.02.PRC.001
Представление сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары
предназначена для представления сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары, помещенных под таможенную процедуру экспорта, страной назначения которых является третья страна
P.EE.02.PRC.002
Внесение изменений в сведения, представленные ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары
предназначена для представления измененных сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары, помещенных под таможенную процедуру экспорта, страной назначения которых является третья страна
P.EE.02.PRC.003
Аннулирование сведений, представленных ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары
предназначена для представления информации об аннулировании сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары, помещенных под таможенную процедуру экспорта, страной назначения которых является третья страна
5. Группа процедур получения сведений из декларации на товары
20. Процедуры получения сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары выполняются при поступлении в интеграционный сегмент Комиссии указанных сведений от центрального таможенного органа третьей страны.
В зависимости от вида сведений выполняются следующие процедуры общего процесса, включенные в группу процедур получения сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары:
"Получение сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.004);
"Поучение изменений в сведения, представленные ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.005);
"Получение информации об аннулировании сведений из декларации на товары"" (P.EE.02.PRC.006).
21. Приведенное описание группы процедур получения сведений из деклараций на товары представлено на рисунке 3.
Рис. 3. Общая схема группы процедур получения сведений из деклараций на товары
22. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур получения сведений из деклараций на товары, приведен в таблице 3.
Таблица 3
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур получения сведений из деклараций на товары
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.EE.02.PRC.004
Получение сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары
предназначена для получения сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары таможенным органом-получателем

P.EE.02.PRC.005
Тауарларға арналған декларациялар электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтерге өзгерістерді алу
алушы кеден органының тауарларға арналған декларациялар электрондық көшірмелерінің деректер қорынан өзгертілген мәліметтер алуына арналған
P.EE.02.PRC.006
Тауарларға арналған декларациялардағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат алу
алушы кеден органының тауарларға арналған декларациялар электрондық көшірмелерінің деректер қорындағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат алуына арналған
V. Жалпы процестің ақпараттық объектілері
23. Жалпы процеске қатысушылардың арасындағы өзара іс-қимыл процесінде олар туралы немесе олардан мәліметтер берілетін ақпараттық объектілердің тізбесі 4-кестеде келтірілген.
4-кесте
Ақпараттық объектілердің тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.EE.02.BEN.001
тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер
мүше мемлекеттің немесе үшінші елдің кеден органының ұлттық ақпараттық ресурсы
VI. Жалпы процеске қатысушылардың жауапкершілігі
24. Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысатын Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің мәліметтерін берудің уақтылылығы мен толықтығын қамтамасыз етуге бағытталған талаптарды сақтамағаны үшін тәртіптік жауапкершілікке тарту 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа, Одақтың құқығын құрайтын өзге де халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес, ал мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының лауазымды адамдары мен қызметкерлеріне қатысты – мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
VII. Жалпы процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштары
25. Ақпараттық өзара іс-қимыл процесінде пайдаланылатын ақпаратты кодтау үшін Үшінші тараппен жасалған халықаралық шарттарды іске асыру шеңберінде әзірленуі көзделген электрондық ақпарат алмасуды жүзеге асырудың техникалық шарттарында (бұдан әрі – Техникалық шарттар) айқындалған анықтамалықтар және (немесе) сыныптауыштар қолданылады.
VIII. Жалпы процесс рәсімдері
1. Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер ұсыну рәсімдері
"Тауарларға арналған декларациялар электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер ұсыну" (Р.ЕЕ.02.PRC.001)
26. "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер ұсыну" (Р.ЕЕ.02.PRC.001) рәсімін орындау схемасы 4-суретте көрсетілген.
4-сурет. "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер ұсыну" (Р.ЕЕ.02.PRC.001) рәсімін орындау схемасы
27. "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер ұсыну" (Р.ЕЕ.02.PRC.001) рәсімі экспорт кедендік рәсіміне орналастырылған, үшінші ел межелі елі болып табылатын тауарлар туралы мәліметтерді қамтитын тауарларға арналған декларацияларға қатысты орындалады. "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер ұсыну" (Р.ЕЕ.02.PRC.001) рәсімі, егер тиісті техникалық шарттарда өзгеше шектеулер белгіленбесе, экспортталатын тауарлар шығарылғаннан кейін 4 сағаттан кешіктірмей орындалады.

P.EE.02.PRC.005
Получение изменений в сведения, представленные ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары
предназначена для получения измененных сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары таможенным органом-получателем
P.EE.02.PRC.006
Получение информации об аннулировании сведений из декларации на товары
предназначена для получения информации об аннулировании сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары таможенным органом-получателем
V. Информационные объекты общего процесса
23. Перечень информационных объектов, сведения о которых или из которых передаются в процессе взаимодействия между участниками общего процесса, приведен в таблице 4.
Таблица 4
Перечень информационных объектов
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.EE.02.BEN.001
сведения из деклараций на товары
национальный информационный ресурс таможенного органа государства-члена или третьей страны
VI. Ответственность участников общего процесса
24. Привлечение к дисциплинарной ответственности за несоблюдение требований, направленных на обеспечение своевременности и полноты передачи сведений, участвующих в информационном взаимодействии должностных лиц и сотрудников Комиссии осуществляется в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, иными международными договорами и актами, составляющими право Союза, а должностных лиц и сотрудников уполномоченных органов государств-членов – в соответствии с законодательством государств-членов.
VII. Справочники и классификаторы общего процесса
25. Для кодирования информации, используемой в процессе информационного взаимодействия, применяются справочники и (или) классификаторы, определенные в Технических условиях осуществления электронного обмена информацией, разработка которых предусмотрена в рамках реализации международных договоров с третьей стороной (далее – Технические условия).
VIII. Процедуры общего процесса
1. Процедуры представления сведений из деклараций на товары
Процедура "Представление сведений из баз данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.001)
26. Схема выполнения процедуры "Представление сведений из баз данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.001) представлена на рисунке 4.
Рис. 4. Схема выполнения процедуры "Представление сведений из баз данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.001)
27. Процедура "Представление сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.001) выполняется в отношении деклараций на товары, содержащих сведения о товарах, помещенных под таможенную процедуру экспорта, страной назначения которых является третья страна. Процедура "Представление сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.001) начинает выполняться не позднее 4 часов после выпуска экспортируемых товаров, если иные ограничения не установлены в соответствующих Технических условиях.

Әуелі "Тауарларға арналған декларациядан мәліметтер ұсыну" (P.EE.02.OPR.001) операциясы орындалады, оның нәтижелері бойынша жөнелтуші кеден органы тауарларға арналған декларациядан мәліметтер қалыптастырады және оларды Комиссияның интеграциялық сегментіне ұсынады.
Комиссияның интеграциялық сегментіне тауарларға арналған декларациядан мәліметтер келіп түскен кезде "Тауарларға арналған декларациядан алынған мәліметтерді үшінші елдің кеден органына жіберу" (P.EE.02.OPR.010) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша тауарларға арналған декларациядан алынған мәліметтер үшінші елдің орталық кеден органына жіберіледі, сондай-ақ тауарларға арналған декларациядан ұсынылған мәліметтерді алу және үшінші елдің орталық кеден органында өңдеу нәтижелері туралы мәліметтерді қамтитын хабарлама Комиссияның интеграциялық сегментіне келіп түскен кезде оны жөнелтуші кеден органына жіберу орындалады.
Комиссияның интеграциялық сегментінен тауарларға арналған декларациядан ұсынылған мәліметтерді алу және үшінші елдің орталық кеден органында өңдеу нәтижелері туралы мәліметтерді қамтитын хабарлама келіп түскен кезде "Тауарларға арналған декларациядан алынған мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы қабылдап алу және өңдеу" (P.EE.02.OPR.003) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер ұсыну" (Р.ЕЕ.02.PRC.001) рәсімі аяқталады.
Комиссияның интеграциялық сегменті арқылы үшінші елдің орталық кеден органына жөнелтуші кеден органы ұсынған тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер жіберу "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер ұсыну" (Р.ЕЕ.02.PRC.001) рәсімін орындау нәтижелері болып табылады.
"Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер ұсыну" (Р.ЕЕ.02.PRC.001) рәсімінің шеңберінде орындалатын бизнес-процесс операцияларының тізбесі 5-кестеде келтірілген.
5-кесте
"Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер ұсыну" (Р.ЕЕ.02.PRC.001) рәсімінің шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.EE.02.OPR.001
Тауарларға арналған декларациядан мәліметтер ұсыну
осы Қағидалардың 6-кестесінде келтірілген
P.EE.02.OPR.010
Тауарларға арналған декларациядан алынған мәліметтерді үшінші елдің кеден органына жіберу
осы Қағидалардың 7-кестесінде келтірілген
P.EE.02.OPR.003
Тауарларға арналған декларациядан алынған мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдап алу және өңдеу
осы Қағидалардың 8-кестесінде келтірілген
6-кесте
"Тауарларға арналған декларациядан мәліметтер ұсыну" (P.EE.02.OPR.001) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.02.OPR.001
2
Операцияның атауы
тауарларға арналған декларациядан мәліметтер ұсыну
3
Орындаушы
жөнелтуші кеден органы
4
Орындау шарттары
үшінші елге экспортталатын тауарлар шығарылғаннан кейін орындалады
5
Шектеулер
егер тиісті Техникалық шарттарда өзге шектеулер белгіленбесе, операция үшінші елге экспортталатын тауарлар шығарылғаннан кейін 4 сағаттан кешіктірмей орындалады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді қамтитын хабарламаны қалыптастырады және жібереді
7
Нәтижелері
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді қамтитын хабарлама қалыптастырылды және Комиссияның интеграциялық сегментіне жіберілді
7-кесте
"Тауарларға арналған декларациядан алынған мәліметтерді үшінші елдің кеден органына жіберу" (P.EE.02.OPR.010) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.02.OPR.010
2
Операцияның атауы
тауарларға арналған декларациядан алынған мәліметтерді үшінші елдің кеден органына жіберу
3
Орындаушы
Үйлестіруші (операция Комиссияның интеграциялық сегментінде автоматты түрде орындалады)
4
Орындау шарттары
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді жөнелтуші кеден органынан алу кезінде орындалады
5
Шектеулер
операция тауарларға арналған декларациядағы мәліметтер алынғаннан кейін 15 минуттан кешіктірмей орындалады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді үшінші елдің орталық кеден органына жібереді. Комиссияның интеграциялық сегментіне тауарларға арналған декларациялардан ұсынылған мәліметтерді алу және үшінші елдің орталық кеден органында өңдеу нәтижелері туралы мәліметтерді қамтитын хабарлама (бұдан әрі – тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама) келіп түскен кезде Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес оны алуды және жөнелтуші кеден органына жіберуді қамтамасыз етеді
7
Нәтижелері
тауарларға арналған декларациялардан алынған мәліметтер үшінші елдің орталық кеден органына жіберілді; тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жөнелтуші кеден органына жіберілді
8-кесте
"Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдап алу және өңдеу" (P.EE.02.OPR.003) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.02.OPR.003
2
Операцияның атауы
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдап алу және өңдеу
3
Орындаушы
жөнелтуші кеден органы
4
Орындау шарттары
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алу кезінде орындалады
5
Шектеулер
егер тиісті Техникалық шарттарда өзге шектеулер белгіленбесе, тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алынғаннан кейін 15 минуттан кешіктірмей операцияны орындау басталады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдап алуды және өңдеуді жүзеге асырады
7
Нәтижелері
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алынды және өңделді

Первой выполняется операция "Представление сведений из декларации на товары" (P.EE.02.OPR.001), по результатам которой таможенным органом-отправителем формируются и представляются в интеграционный сегмент Комиссии сведения из декларации на товары.
При поступлении в интеграционный сегмент Комиссии сведений из декларации на товары выполняется операция "Направление сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны" (P.EE.02.OPR.010), по результатам выполнения которой сведения из декларации на товары направляются в центральный таможенный орган третьей страны, а также выполняется направление таможенному органу-отправителю сообщения, содержащего сведения о результатах получения и обработки представленных сведений из декларации на товары в центральном таможенном органе третьей страны, при поступлении указанного сообщения в интеграционной сегмент Комиссии.
При поступлении из интеграционного сегмента Комиссии сообщения, содержащего сведения о результатах получения и обработки представленных сведений из декларации на товары в центральном таможенном органе третьей страны, выполняется операция "Прием и обработка уведомления о результатах обработки сведений из декларации на товары" (P.EE.02.OPR.003), по результатам выполнения которой процедура "Представление сведений из баз данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.001) завершается.
Результатами выполнения процедуры "Представление сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.001) является направление через интеграционный сегмент Комиссии в центральный таможенный орган третьей страны сведений из деклараций на товары, представленных таможенным органом-отправителем.
Перечень операций бизнес-процесса, выполняемых в рамках процедуры "Представление сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.001), приведен в Таблице 5.
Таблица 5
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Представление сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.001)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.EE.02.OPR.001
Представление сведений из декларации на товары
приведено в Таблице 6 настоящих Правил
P.EE.02.OPR.010
Направление сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны
приведено в Таблице 7 настоящих Правил
P.EE.02.OPR.003
Прием и обработка уведомления о результатах обработки сведений из декларации на товары
приведено в Таблице 8 настоящих Правил
Таблица 6
Описание операции "Представление сведений из декларации на товары" (P.EE.02.OPR.001)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.02.OPR.001
2
Наименование операции
представление сведений из декларации на товары
3
Исполнитель
таможенный орган-отправитель
4
Условия выполнения
выполняется после выпуска товаров, экспортируемых в третью страну
5
Ограничения
операция выполняется не позднее 4 часов после выпуска товаров, экспортируемых в третью страну, если иные ограничения не установлены в соответствующих Технических условиях
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет сообщение, содержащее сведения из декларации на товары,
в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сообщение, содержащее сведения из декларации на товары, сформировано и направлено в интеграционный сегмент Комиссии
Таблица 7
Описание операции "Направление сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны" (P.EE.02.OPR.010)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.02.OPR.010
2
Наименование операции
направление сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны
3
Исполнитель
Координатор (операция выполняется автоматически в интеграционном сегменте Комиссии)
4
Условия выполнения
выполняется при получении сведений из декларации на товары от таможенного органа-отправителя
5
Ограничения
операция начинает выполняться не позднее 15 минут после получения сведений из декларации на товары
6
Описание операции
Исполнитель осуществляет направление сведений из декларации на товары в центральный таможенный орган третьей страны. При поступлении в интеграционный сегмент Комиссии сообщения, содержащего сведения о результатах получения и обработки представленных сведений из декларации на товары в центральном таможенном органе третьей страны (далее - уведомление о результатах обработки сведений из декларации на товары), обеспечивает его получение и направление таможенному органу-отправителю в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сведения из деклараций на товары направлены в центральный таможенный орган третьей страны;
уведомление о результатах обработки сведений из декларации на товары направлено таможенному органу-отправителю
Таблица 8
Описание операции "Прием и обработка уведомления о результатах обработки сведений из декларации на товары" (P.EE.02.OPR.003)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.02.OPR.003
2
Наименование операции
прием и обработка уведомления о результатах обработки сведений из декларации на товары
3
Исполнитель
таможенный орган-отправитель
4
Условия выполнения
выполняется при получении уведомления о результатах обработки сведений из декларации на товары
5
Ограничения
операция начинает выполняться не позднее 15 минут после получения уведомления о результатах обработки сведений из декларации на товары, если иные ограничения не установлены в соответствующих Технических условиях
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием и обработку уведомления о результатах обработки сведений из декларации на товары в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
уведомление о результатах обработки сведений из декларации на товары получено и обработано

"Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтерге өзгерістер енгізу" (P.EE.02.PRC.002) рәсімі
28. "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтерге өзгерістер енгізу" (P.EE.02.PRC.002) рәсімін орындау схемасы 5-суретте көрсетілген
5-сурет. "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтерге өзгерістер енгізу" (P.EE.02.PRC.002) рәсімін орындау схемасы
29. "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтерге өзгерістер енгізу" (P.EE.02.PRC.002) рәсімі "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер ұсыну" (P.EE.02.PRC.0012) рәсімін орындау шеңберінде бұған дейін үшінші елдің орталық кеден органына олардан мәліметтер ұсынылған және мәліметтеріне кейіннен өзгерістер енгізілген тауарларға арналған декларацияларға қатысты орындалады.
Әуелі "Тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтер ұсыну" (P.EE.02.OPR.004) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша жөнелтуші кеден органы тауарларға арналған декларациядан өзгертілген мәліметтер қалыптастырады және оларды Комиссияның интеграциялық сегментіне ұсынады.
Комиссияның интеграциялық сегментіне тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтер келіп түскен кезде "Тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтерді үшінші елдің кеден органына жіберу" (P.EE.02.OPR.011) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша көрсетілген мәліметтер үшінші елдің орталық кеден органына жіберіледі, сондай-ақ тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтерді үшінші елдің орталық кеден органында өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қамтитын хабар Комиссияның интеграциялық сегментіне келіп түскен кезде көрсетілген хабарды жөнелтуші кеден органына жіберу орындалады.
Тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабар Комиссияның интеграциялық сегментінен келіп түскен кезде "Тауарларға арналған декларациядан өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу" (Р.ЕЕ.02.OPR.006) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтерге өзгерістер енгізу" (P.EE.02.PRC.002) рәсімін орындау аяқталады.
Комиссияның интеграциялық сегменті арқылы үшінші елдің орталық кеден органына жөнелтуші кеден органы ұсынған тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтер жіберу "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтерге өзгерістер енгізу" (P.EE.02.PRC.002) рәсімін орындау нәтижелері болып табылады.

Процедура "Внесение изменений в сведения, представленные ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.002)
28. Схема выполнения процедуры "Внесение изменений в сведения, представленные ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.002) представлена на рисунке 5.
Рис. 5. Схема выполнения процедуры "Внесение изменений в сведения, представленные ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.002)
29. Процедура "Внесение изменений в сведения, представленные ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.002), выполняется в отношении деклараций на товары, сведения из которых ранее были представлены центральному таможенному органу третьей страны в рамках выполнения процедуры "Представление сведений из баз данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.0012) и в сведения которых в последующем были внесены изменения.
Первой выполняется операция "Представление измененных сведений из декларации на товары" (P.EE.02.OPR.004), по результатам выполнения которой таможенным органом-отправителем формируются и представляются в интеграционный сегмент Комиссии измененные сведения из декларации на товары.
При поступлении в интеграционный сегмент Комиссии измененных сведений из декларации на товары выполняется операция "Направление измененных сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны" (P.EE.02.OPR.011), по результатам выполнения которой указанные сведения направляются в центральный таможенный орган третьей страны, а также выполняется направление таможенному органу-отправителю сообщения, содержащего уведомление о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары в центральном таможенном органе третьей страны, при поступлении указанного сообщения в интеграционной сегмент Комиссии.
При поступлении из интеграционного сегмента Комиссии сообщения, содержащего уведомление о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары, выполняется операция "Прием и обработка уведомления о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары" (P.EE.02.OPR.006), по результатам которой процедура "Внесение изменений в сведения, предоставленные ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.002) завершается.
Результатами выполнения процедуры "Внесение изменений в сведения, представленные ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.002) является направление через интеграционный сегмент Комиссии в центральный таможенный орган третьей страны измененных сведений из декларации на товары, представленных таможенным органом-отправителем.

"Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтерге өзгерістер енгізу" (P.EE.02.PRC.002) рәсімінің шеңберінде орындалатын бизнес-процесс операцияларының тізбесі 9-кестеде келтірілген.
9-кесте
"Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтерге өзгерістер енгізу" (P.EE.02.PRC.002) рәсімінің шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3

Перечень операций бизнес-процесса, выполняемых в рамках процедуры "Внесение изменений в сведения, представленные ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.002), приведен в Таблице 9.
Таблица 9
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Внесение изменений в сведения, представленные ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.002)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3

P.EE.02.OPR.004
Тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтер ұсыну
осы Қағидалардың 10-кестесінде келтірілген
P.EE.02.OPR.011
Тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтерді үшінші елдің кеден органына жіберу
осы Қағидалардың 11-кестесінде келтірілген
P.EE.02.OPR.006
Тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдап алу және өңдеу
осы Қағидалардың 12-кестесінде келтірілген
10-кесте
"Тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтер ұсыну" (P.EE.02.OPR.004) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.02.OPR.004
2
Операцияның атауы
тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтер ұсыну
3
Орындаушы
жөнелтуші кеден органы
4
Орындау шарттары

P.EE.02.OPR.004
Представление измененных сведений из декларации на товары
приведено в Таблице 10 настоящих Правил
P.EE.02.OPR.011
Направление измененных сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны
приведено в Таблице 11 настоящих Правил
P.EE.02.OPR.006
Прием и обработка уведомления о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары
приведено в Таблице 12 настоящих Правил
Таблица 10
Описание операции "Представление измененных сведений из декларации на товары" (P.EE.02.OPR.004)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.02.OPR.004
2
Наименование операции
представление измененных сведений из декларации на товары
3
Исполнитель
таможенный орган-отправитель
4
Условия выполнения

"Тауарларға арналған декларациялар электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер ұсыну" (P.EE.02.PRC.001) рәсімін орындау шеңберінде бұған дейін үшінші елдің орталық кеден органына мәліметтері ұсынылған тауарларға арналған декларацияға өзгерістер енгізілгенен кейін орындалады
5
Шектеулер
операция, егер тиісті Техникалық шарттарда өзге шектеулер белгіленбесе, тауарларға арналған декларацияға өзгерістер енгізілгеннен кейін 4 сағаттан кешіктірмей орындалады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тауарларға арналған декларациядан өзгертілген мәліметтерді қамтитын хабар қалыптастырады және жібереді
7
Нәтижелері
тауарларға арналған декларациядан өзгертілген мәліметтерді қамтитын хабар қалыптастырылды және Комиссияның интеграциялық сегментіне жіберілді
11-кесте
"Тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтерді үшінші елдің кеден органына жіберу" (P.EE.02.OPR.011) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.02.OPR.011
2
Операцияның атауы
тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтерді үшінші елдің кеден органына жіберу
3
Орындаушы
Үйлестіруші (операция Комиссияның интеграциялық сегментінде автоматты түрде орындалады)
4
Орындау шарттары
тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтерді алу кезінде орындалады
5
Шектеулер
операцияны тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтер алынғаннан кейін 15 минуттан кешіктірмей орындау басталады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді үшінші елдің орталық кеден органына жібереді, Комиссияның интеграциялық сегментіне тауарларға арналған декларациядан өзгертілген мәліметтерді үшінші елдің орталық кеден органында өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қамтитын хабар келіп түскен кезде Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес оны алуды және жөнелтуші кеден органына жіберуді қамтамасыз етеді
7
Нәтижелері
тауарларға арналған декларациядан өзгертілген мәліметтер үшінші елдің орталық кеден органына жіберілді, тауарларға арналған декларациядан өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жөнелтуші кеден органына жіберілді
12-кесте
"Тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдап алу және өңдеу" (P.EE.02.OPR.006) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.02.OPR.006
2
Операцияның атауы
тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдап алу және өңдеу
3
Орындаушы
жөнелтуші кеден органы
4
Орындау шарттары
тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алу кезінде орындалады
5
Шектеулер
операцияны орындау, егер тиісті Техникалық шарттарда өзге шектеулер белгіленбесе, тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алынғаннан кейін 15 минуттан кешіктірмей басталады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы осы Қағидаларға сәйкес тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдап алуды және өңдеуді жүзеге асырады
7
Нәтижелері
тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алынды және өңделді

выполняется после внесения изменений в декларацию на товары, сведения из которой ранее были представлены центральному таможенному органу третьей страны в рамках выполнения процедуры "Представление сведений из баз данных электронных копий деклараций на товары"(P.EE.02.PRC.001)
5
Ограничения
операция начинает выполняться не позднее 4 часов после внесения изменений в декларацию на товары, если иные ограничения не установлены
в соответствующих Технических условиях
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет сообщение, содержащее измененные сведения из декларации на товары, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сообщение, содержащее измененные сведения
из декларации на товары, сформировано и направлено в интеграционный сегмент Комиссии
Таблица 11
Описание операции "Направление измененных сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны" (P.EE.02.OPR.011)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.02.OPR.011
2
Наименование операции
направление измененных сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны
3
Исполнитель
Координатор (операция выполняется автоматически в интеграционном сегменте Комиссии)
4
Условия выполнения
выполняется при получении измененных сведений из декларации на товары
5
Ограничения
операция начинает выполняться не позднее 15 минут после получения измененных сведений из декларации на товары
6
Описание операции
исполнитель осуществляет направление измененных сведений из декларации на товары в центральный таможенный орган третьей страны, при поступлении в интеграционный сегмент Комиссии сообщения, содержащего уведомление о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары в центральном таможенном органе третьей страны, обеспечивает его получение и направление таможенному органу-отправителю в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
измененные сведения из декларации на товары направлены центральному таможенному органу третьей страны, уведомление о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары направлено таможенному органу-отправителю
Таблица 12
Описание операции "Прием и обработка уведомления о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары" (P.EE.02.OPR.006)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.02.OPR.006
2
Наименование операции
прием и обработка уведомления о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары
3
Исполнитель
таможенный орган-отправитель
4
Условия выполнения
выполняется при получении уведомления о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары
5
Ограничения
операция начинает выполняться не позднее 15минут после получения уведомления о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары, если иные ограничения не установлены в соответствующих Технических условиях
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием и обработку уведомления о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары в соответствии с настоящими Правилами
7
Результаты
уведомление о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары получено и обработано

"Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтердің күшін жою" (P.EE.02.PRC.003) рәсімі
30. "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтердің күшін жою" (P.EE.02.PRC.003) рәсімін орындау схемасы 6-суретте көрсетілген.
6-сурет. "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтердің күшін жою" (P.EE.02.PRC.003) рәсімін орындау схемасы
31. "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтердің күшін жою" (P.EE.02.PRC.003) рәсімі "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер ұсыну" (P.EE.02.PRC.001) рәсімін орындау шеңберінде бұған дейін мәліметтері үшінші елдің орталық кеден органына ұсынылған және кеден органы оларға қатысты шығарудан кейін кері қайтаруға рұқсат еткен тауарларға арналған декларацияларға қатысты орындалады.
Әуелі "Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат ұсыну" операциясы орындалады, оның нәтижелері бойынша жөнелтуші кеден органы тауарларға арналған декларациялардан бұған дейін ұсынылған мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты қалыптастырады және оны Комиссияның интеграциялық сегментіне ұсынады.
Комиссияның интеграциялық сегментіне тауарларға арналған декларациялардан бұған дейін ұсынылған мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат келіп түскен кезде "Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты үшінші елдің кеден органына жіберу" (P.EE.02.OPR.012) операциясы орындалады, оның нәтижелері бойынша тауарларға арналған декларациядағы бұған дейін ұсынылған мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат үшінші елдің орталық кеден органына жіберіледі, сондай-ақ тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты үшінші елдің орталық кеден органында өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қамтитын хабар Комиссияның интеграциялық сегментіне келіп түскен кезде көрсетілген хабарды жөнелтуші кеден органына жіберу орындалады.
Жөнелтуші кеден органына Комиссияның интеграциялық сегментінен тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қамтитын хабар келіп түскен кезде "Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдап алу және өңдеу" (P.EE.02.OPR.009) операциясы орындалады, оның нәтижелері бойынша "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтердің күшін жою" (P.EE.02.PRC.003) рәсімі аяқталады.

Процедура "Аннулирование сведений, представленных ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.003)
30. Схема выполнения процедуры "Аннулирование сведений, представленных ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.003) представлена на рисунке 6.
Рис. 6. Схема выполнения процедуры "Аннулирование сведений, представленных ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.003)
31. Процедура "Аннулирование сведений, представленных ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.003) выполняется в отношении деклараций на товары, сведения из которых ранее были представлены центральному таможенному органу третьей страны в рамках выполнения процедуры "Представление сведений из баз данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.001) и в отношении которых был разрешен таможенным органом отзыв после выпуска.
Первой выполняется операция "Представление информации об аннулировании сведений из декларации на товары" (P.EE.02.OPR.007), по результатам которой таможенным органом-отправителем формируется и представляется в интеграционный сегмент Комиссии информация об аннулировании ранее представленных сведений из деклараций на товары.
При поступлении в интеграционный сегмент Комиссии информации об аннулировании ранее представленных сведений из деклараций на товары выполняется операция "Направление информации об аннулировании сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны" (P.EE.02.OPR.012), по результатам которой информация об аннулировании ранее представленных сведений из декларации на товары направляется в центральный таможенный орган третьей страны, а также выполняется направление таможенному органу-отправителю сообщения, содержащего уведомление о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары в центральном таможенном органе третьей страны, при поступлении указанного сообщения в интеграционной сегмент Комиссии
При поступлении в таможенный орган-отправитель сообщения, содержащего уведомление о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары из интеграционного сегмента Комиссии, выполняется операция "Прием и обработка уведомления о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары" (P.EE.02.OPR.009), по результатам которой процедура "Аннулирование сведений, представленных ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.003) завершается.

Комиссияның интеграциялық сегменті арқылы үшінші елдің орталық кеден органына тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты жіберу "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтердің күшін жою" (P.EE.02.PRC.003) рәсімін орындау нәтижелері болып табылады.
"Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтердің күшін жою" (P.EE.02.PRC.003) рәсімінің шеңберінде орындалатын бизнес-процесс операцияларының тізбесі 13-кестеде келтірілген.
13-кесте
"Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтердің күшін жою" (P.EE.02.PRC.003) рәсімінің шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3

Результатами выполнения процедуры "Аннулирование сведений, представленных ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.003) является направление информации
об аннулировании сведений из декларации на товары через интеграционный сегмент Комиссии в центральный таможенный орган третьей страны.
Перечень операций бизнес-процесса, выполняемых в рамках процедуры "Аннулирование сведений, предоставленных ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.003), приведен в Таблице 13.
Таблица 13
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Аннулирование сведений, представленных ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.003)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3

P.EE.02.OPR.007
Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат ұсыну
осы Қағидалардың 14-кестесінде келтірілген
P.EE.02.OPR.012
Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты үшінші елдің кеден органына жіберу
осы Қағидалардың 15-кестесінде келтірілген
P.EE.02.OPR.009
Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдап алу және өңдеу
осы Қағидалардың 16-кестесінде келтірілген
14-кесте
"Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат ұсыну" (P.EE.02.OPR.007) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.02.OPR.007
2
Операцияның атауы
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат ұсыну
3
Орындаушы
жөнелтуші кеден органы
4
Орындау шарттары

P.EE.02.OPR.007
Представление информации об аннулировании сведений из декларации на товары
приведено в Таблице 14 настоящего документа
P.EE.02.OPR.012
Направление информации об аннулировании сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны
приведено в Таблице 15 настоящего документа
P.EE.02.OPR.009
Прием и обработка уведомления о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары
приведено в Таблице 16 настоящего документа
Таблица 14
Описание операции "Представление информации об аннулировании сведений из декларации на товары" (P.EE.02.OPR.007)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.02.OPR.007
2
Наименование операции
представление информации об аннулировании сведений из декларации на товары
3
Исполнитель
таможенный орган-отправитель
4
Условия выполнения

"Тауарларға арналған декларациялар электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер ұсыну" (P.EE.02.PRC.001) рәсімін орындау шеңберінде бұған дейін үшінші елдің орталық кеден органына мәліметтері ұсынылған тауарларға арналған декларация кері қайтарылғаннан кейін орындалады
5
Шектеулер
операцияны орындау, егер тиісті Техникалық шарттарда өзге шектеулер белгіленбесе, тауарларға арналған декларация кері қайтарылғаннан кейін 4 сағаттан кешіктірмей басталады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты қамтитын хабарды қалыптастырады және жібереді
7
Нәтижелері
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты қамтитын хабар қалыптастырылды және Комиссияның интеграциялық сегментіне жіберілді
15-кесте
"Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты үшінші елдің кеден органына жіберу" (P.EE.02.OPR.012) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.02.OPR.012
2
Операцияның атауы
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты үшінші елдің кеден органына жіберу
3
Орындаушы
Үйлестіруші (операция Комиссияның интеграциялық сегментінде автоматты түрде орындалады)
4
Орындау шарттары
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты алу кезінде орындалады
5
Шектеулер
операцияны орындау тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат алынғаннан кейін 15 минуттан кешіктірілімей басталады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты үшінші елдің орталық кеден органына жібереді, Комиссияның интеграциялық сегментіне тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты үшінші елдің орталық кеден органында өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қамтитын хабар келіп түскен кезде Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес оны жөнелтуші кеден органына жіберуді қамтамасыз етеді
7
Нәтижелері
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат үшінші елдің орталық кеден органына жіберілді, тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жөнелтуші кеден органына жіберілді
16-кесте
"Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдап алу және өңдеу" (P.EE.02.OPR.009) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.02.OPR.009
2
Операцияның атауы
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдап алу және өңдеу
3
Орындаушы
жөнелтуші кеден органы
4
Орындау шарттары
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алу кезінде орындалады
5
Шектеулер
операцияны орындау, егер тиісті Техникалық шарттарда өзге шектеулер белгіленбесе, тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алынғаннан кейін 15 минуттан кешіктірмей басталады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдап алуды және өңдеуді жүзеге асырады
7
Нәтижелері
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алынды және өңделді

выполняется после отзыва декларации на товары, сведения из которой ранее были представлены центральному таможенному органу третьей страны в рамках выполнения процедуры "Представление сведений из баз данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.001)
5
Ограничения
операция начинает выполняться не позднее 4 часов после отзыва декларации на товары, если иные ограничения не установлены в соответствующих Технических условиях
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет сообщение, содержащее информацию об аннулировании сведений из декларации на товары, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сообщение, содержащее информацию об аннулировании сведений из декларации на товары, сформировано и направлено в интеграционный сегмент Комиссии
Таблица 15
Описание операции "Направление информации об аннулировании сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны" (P.EE.02.OPR.012)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.02.OPR.012
2
Наименование операции
направление информации об аннулировании сведений из декларации на товары таможенному органу-получателю
3
Исполнитель
Координатор (операция выполняется автоматически в интеграционном сегменте Комиссии)
4
Условия выполнения
выполняется при получении информации об аннулировании сведений из декларации на товары
5
Ограничения
операция начинает выполняться не позднее 15 минут после получения информации об аннулировании сведений из декларации на товары
6
Описание операции
исполнитель осуществляет направление информации об аннулировании сведений из декларации на товары в центральный таможенный орган третьей страны, при поступлении в интеграционный сегмент Комиссии сообщения, содержащего уведомление о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары в центральном таможенном органе третьей страны, обеспечивает его направление таможенному органу-отправителю в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
информации об аннулировании сведений из декларации на товары направлена центральному таможенному органу третьей страны, уведомление о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары направлено таможенному органу-отправителю
Таблица 16
Описание операции "Прием и обработка уведомления о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары" (P.EE.02.OPR.009)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.02.OPR.009
2
Наименование операции
прием и обработка уведомления о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары
3
Исполнитель
таможенный орган-отправитель
4
Условия выполнения
выполняется при получении уведомления о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары
5
Ограничения
операция начинает выполняться не позднее 15минут после получения уведомления о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары, если иные ограничения не установлены в соответствующих Технических условиях
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием и обработку уведомления о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
уведомление о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары получено и обработано

2. Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер алу рәсімдері
"Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер алу" (P.EE.02.PRC.004) рәсімі
32. "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер алу" (P.EE.02.PRC.004) рәсімін орындау схемасы 7-суретте көрсетілген.
7-сурет. "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер алу" (P.EE.02.PRC.004) рәсімін орындау схемасы
33. "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер алу" (P.EE.02.PRC.004) рәсімі үшінші елдің орталық кеден органынан Комиссияның интеграциялық сегментіне үшінші елге экспорт кедендік рәсіміне орналастырылған, мүше мемлекет межелі елі болып табылатын тауарлар туралы мәліметтерді қамтитын тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер келіп түскен кезде орындалады.
Әуелі "Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді алушы кеден органына жіберу" (P.EE.02.OPR.013) операциясы орындалады, оның нәтижелері бойынша Комиссияның интеграциялық сегментінен алушы кеден органына тауарларға арналған декларациядағы мәліметтер жіберіледі.
Алушы кеден органына тауарларға арналған декларациядағы мәліметтер келіп түскен кезде "Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді қабылдап алу және өңдеу" (P.EE.02.OPR.002) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша тауарларға арналған декларациядағы мәліметтер ақпарат алушы кеден органының деректер қорына енгізіледі, оларды өңдеу нәтижелері туралы хабарлама қалыптастырылады және жіберіледі.
Комиссияның интеграциялық сегментіне алушы кеден органынан тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қамтитын хабар келіп түскен кезде "Декларациядағы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны үшінші елдің кеден органына жіберу" (P.EE.02.OPR.014) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер алу" (P.EE.02.PRC.004) рәсімі аяқталады.
Алушы кеден органының Комиссияның интеграциялық сегментінен тауарларға арналған декларациядағы мәліметтер алуы "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер алу" (P.EE.02.PRC.004) рәсімін орындау нәтижелері болып табылады.
"Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер алу" (P.EE.02.PRC.004) рәсімінің шеңберінде орындалатын операциялардың тізбесі 17-кестеде келтірілген.
17-кесте

2. Процедуры получения сведений из деклараций на товары
Процедура "Получение сведений из баз данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.004)
32. Схема выполнения процедуры "Получение сведений из баз данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.004) представлена на рисунке 7.
Рис. 7. Схема выполнения процедуры "Получение сведений из баз данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.004)
33. Процедура "Получение сведений из баз данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.004) выполняется при поступлении в интеграционный сегмент Комиссии от центрального таможенного органа третьей страны сведений из деклараций на товары, содержащих сведения о товарах, помещенных под таможенную процедуру экспорта в третьей стране, страной назначения которых является государство-член.
Первой выполняется операция "Направление сведений из декларации на товары в таможенный орган-получатель" (P.EE.02.OPR.013), по результатам которой из интеграционного сегмента Комиссии направляются в таможенный орган-получатель сведения из декларации на товары.
При поступлении в таможенный орган-получатель сведений из декларации на товары выполняется операция "Прием и обработка сведений из декларации на товары" (P.EE.02.OPR.002), по результатам выполнения которой сведения из декларации на товары включаются в базу данных таможенного органа-получателя информации, формируется и направляется уведомление о результатах их обработки.
При поступлении в интеграционный сегмент Комиссии от таможенного органа-получателя сообщения, содержащего уведомление о результатах обработки сведений из декларации на товары, выполняется операция "Направление уведомления о результатах обработки сведений из декларации в таможенный орган третьей страны" (P.EE.02.OPR.014), по результатам выполнения которой процедура "Получение сведений из баз данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.004) завершается.
Результатами выполнения процедуры "Получение сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.004) является получение таможенным органом-получателем сведений из деклараций на товары из интеграционного сегмента Комиссии.
Перечень операций, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.004), приведен в Таблице 17.
Таблица 17

"Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер алу" (P.EE.02.PRC.004) рәсімінің шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.EE.02.OPR.013
Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді алушы кеден органына жіберу
осы Қағидалардың 18-кестесінде келтірілген
P.EE.02.OPR.002
Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді қабылдап алу және өңдеу
осы Қағидалардың 19-кестесінде келтірілген
P.EE.02.OPR.014
Үшінші елдің кеден органына тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жіберу
осы Қағидалардың 20-кестесінде келтірілген
18-кесте
"Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді алушы кеден органына жіберу" (P.EE.02.OPR.013) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.02.OPR.013
2
Операцияның атауы
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді алушы кеден органына жіберу
3
Орындаушы
Үйлестіруші (операция Комиссияның интеграциялық сегментінде автоматты түрде орындалады)
4
Орындау шарттары
үшінші елдің орталық кеден органынан Комиссияның интеграциялық сегментіне тауарларға арналған декларациядағы мәліметтер келіп түскен кезде орындалады
5
Шектеулер
операцияны орындау тауарларға арналған декларациядағы мәліметтер Комиссияның интеграциялық сегментіне келіп түскеннен кейін 15 минуттан кешіктірмей басталады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді қамтитын хабарды алады және оны алушы кеден органына жібереді
7
Нәтижелері
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтер алушы кеден органына жіберілді
19-кесте
"Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді қабылдап алу және өңдеу" (P.EE.02.OPR.002) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.02.OPR.002
2
Операцияның атауы
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді қабылдап алу және өңдеу
3
Орындаушы
алушы кеден органы
4
Орындау шарттары
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді алу кезінде орындалады
5
Шектеулер
операцияны орындау, егер тиісті Техникалық шарттарда өзге шектеулер белгіленбесе, тауарларға арналған декларациядағы мәліметтер алынғаннан кейін 15 минуттан кешіктірмей басталады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді қабылдап алуды және өңдеуді жүзеге асырады және оларды өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жібереді
7
Нәтижелері
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама қалыптастырылды және Комиссияның интеграциялық сегментіне жіберілді
20-кесте
"Үшінші елдің кеден органына декларациядағы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жіберу" (P.EE.02.OPR.014) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.02.OPR.014
2
Операцияның атауы
үшінші елдің кеден органына декларациядағы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жіберу
3
Орындаушы
Үйлестіруші (операция Комиссияның интеграциялық сегментінде автоматты түрде орындалады)
4
Орындау шарттары
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алу кезінде орындалады
5
Шектеулер
операцияны орындау тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алынғаннан кейін 15 минуттан кешіктірмей басталады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны үшінші елдің орталық кеден органына жіберуді жүзеге асырады
7
Нәтижелері
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама үшінші елдің орталық кеден органына жіберілді

Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.004)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.EE.02.OPR.013
Направление сведений из декларации на товары в таможенный орган-получатель
приведено в Таблице 18 настоящих Правил
P.EE.02.OPR.002
Прием и обработка сведений из декларации на товары
приведено в Таблице 19 настоящих Правил
P.EE.02.OPR.014
Направление уведомления о результатах обработки сведений из декларации в таможенный орган третьей страны
приведено в Таблице 20 настоящих Правил
Таблица 18
Описание операции "Направление сведений из декларации на товары
в таможенный орган-получатель" (P.EE.02.OPR.013)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.02.OPR.013
2
Наименование операции
направление сведений из декларации на товары в таможенный орган-получатель
3
Исполнитель
Координатор (операция выполняется автоматически в интеграционном сегменте Комиссии)
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении в интеграционный сегмент Комиссии от центрального таможенного органа третьей страны сведений из деклараций на товары
5
Ограничения
операция начинает выполняться не позднее 15 минут после поступления сведений из деклараций на товары в интеграционный сегмент Комиссии
6
Описание операции
исполнитель получает и направляет сообщение, содержащее сведения из декларации на товары в таможенный орган-получатель в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сведения из декларации на товары направлены таможенному органу-получателю
Таблица 19
Описание операции "Прием и обработка сведений из декларации на товары" (P.EE.02.OPR.002)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.02.OPR.002
2
Наименование операции
прием и обработка сведений из декларации на товары
3
Исполнитель
таможенный орган-получатель
4
Условия выполнения
выполняется при получении сведений из декларации на товары
5
Ограничения
операция начинает выполняться не позднее 15 минут после получения сведений из декларации на товары, если иные ограничения не установлены в соответствующих Технических условиях
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием и обработку сведений из декларации на товары, формирует
и направляет уведомление о результатах их обработки в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
уведомление о результатах обработки сведений из декларации на товары сформировано и направлено в интеграционный сегмент Комиссии
Таблица 20
Описание операции "Направление уведомления о результатах обработки сведений из декларации в таможенный орган третьей страны" (P.EE.02.OPR.014)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.02.OPR.014
2
Наименование операции
направление уведомления о результатах обработки сведений из декларации в таможенный орган третьей страны
3
Исполнитель
Координатор (операция выполняется автоматически
в интеграционном сегменте Комиссии)
4
Условия выполнения
выполняется при получении уведомления
о результатах обработки сведений из декларации
на товары
5
Ограничения
операция начинает выполняться не позднее 15 минут после получения уведомления о результатах обработки сведений из декларации на товары
6
Описание операции
исполнитель осуществляет направление уведомления о результатах обработки сведений
из декларации на товары в центральный таможенный орган третьей страны в соответствии
с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
уведомление о результатах обработки сведений
из декларации на товары направлено в центральный таможенный орган третьей страны

"Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтерге өзгерістерді алу" (P.EE.02.PRC.005) рәсімі
34. "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтерге өзгерістерді алу" (P.EE.02.PRC.005) рәсімін орындау схемасы 8-суретте көрсетілген.
8-сурет. "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтерге өзгерістерді алу" (P.EE.02.PRC.005) рәсімін орындау схемасы
35. "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтерге өзгерістерді алу" (P.EE.02.PRC.005) рәсімі үшінші елдің орталық кеден органынан "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер алу" (P.EE.02.PRC.004) рәсімін орындау шеңберінде алушы кеден органына бұған дейін жіберілген тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтер Комиссияның интеграциялық сегментіне келіп түскен кезде орындалады.
Әуелі "Тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді алушы кеден органына жіберу" (P.EE.02.OPR.015) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша Комиссияның интеграциялық сегментінен тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтер алушы кеден органына жіберіледі.
Тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтер алушы кеден органына келіп түскен кезде "Тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді қабылдап алу және өңдеу" (P.EE.02.OPR.005) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша алушы кеден органының деректер қорына өзгерістер енгізіледі және тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама қалыптастырылады.
Комиссияның интеграциялық сегментіне тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қамтитын хабар келіп түскен кезде "Тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны үшінші елдің кеден органына жіберу" (P.EE.02.OPR.016) операциясы орындалады, оның нәтижелері бойынша "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтерге өзгерістерді алу" (P.EE.02.PRC.005) рәсімі аяқталады.
Алушы кеден органының тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді алуы "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтерге өзгерістерді алу" (P.EE.02.PRC.005) рәсімін орындау нәтижелері болып табылады.

Процедура "Получение изменений в сведения, представленные ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.005)
34. Схема выполнения процедуры "Получение изменений в сведения, представленные ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.005) представлена на рисунке 8.
Рис. 8. Схема выполнения процедуры "Получение изменений в сведения, представленные ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.005)
35. Процедура "Получение изменений в сведения, представленные ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.005), выполняется при поступлении в интеграционный сегмент Комиссии от центрального таможенного органа третьей страны измененных сведений из декларации на товары, ранее направленных в таможенный орган-получатель в рамках выполнения процедуры "Получение сведений из баз данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.004).
Первой выполняется операция "Направление измененных сведений из декларации на товары в таможенный орган-получатель" (P.EE.02.OPR.015), по результатам выполнения которой из интеграционного сегмента Комиссии направляются в таможенный орган-получатель измененные сведения из декларации на товары.
При поступлении в таможенный орган-получатель измененных сведений из декларации на товары выполняется операция "Прием и обработка измененных сведений из декларации на товары" (P.EE.02.OPR.005), по результатам выполнения которой изменения вносятся в базу данных таможенного органа-получателя и формируется уведомление о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары.
При поступлении в интеграционный сегмент Комиссии сообщения, содержащего уведомление о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары выполняется операция "Направление уведомления о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны" (P.EE.02.OPR.016), по результатам которой процедура "Получение изменений в сведения, представленные ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.005) завершается.
Результатами выполнения процедуры "Получение изменений в сведения, представленные ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары (P.EE.02.PRC.005) является получение таможенным органом-получателем измененных сведений из декларации на товары.

"Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтерге өзгерістерді алу" (P.EE.02.PRC.005) рәсімінің шеңберінде орындалатын операциялардың тізбесі 21-кестеде келтірілген.
21-кесте
"Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтерге өзгерістерді алу" (P.EE.02.PRC.005) рәсімінің шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.EE.02.OPR.015
тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді алушы кеден органына жіберу
осы Қағидалардың 22-кестесінде келтірілген
P.EE.02.OPR.005
тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді қабылдап алу және өңдеу
осы Қағидалардың 23-кестесінде келтірілген
P.EE.02.OPR.016
тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны үшінші елдің кеден органына жіберу
осы Қағидалардың 24-кестесінде келтірілген
22-кесте
"Тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді алушы кеден органына жіберу" (P.EE.02.OPR.015) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.02.OPR.015
2
Операцияның атауы
тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді алушы кеден органына жіберу
3
Орындаушы
Үйлестіруші (операция Комиссияның интеграциялық сегментінде автоматты түрде орындалады)
4
Орындау шарттары
үшінші елдің орталық кеден органынан Комиссияның интеграциялық сегментіне тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтер келіп түскен кезде орындалады
5
Шектеулер
операцияны орындау тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтер алынғаннан кейін 15 минуттан кешіктірмей басталады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді қамтитын хабар жібереді
7
Нәтижелері
тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді қамтитын хабар алушы кеден органына жіберілді
23-кесте
"Тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді қабылдап алу және өңдеу" (P.EE.02.OPR.005) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.02.OPR.005
2
Операцияның атауы
тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді қабылдап алу және өңдеу
3
Орындаушы
алушы кеден органы
4
Орындау шарттары
тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді алу кезінде орындалады
5
Шектеулер
операцияны орындау, егер тиісті Техникалық шарттарда өзге шектеулер белгіленбесе, тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтер алынғаннан кейін 15 минуттан кешіктірмей басталады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді қабылдап алуды және өңдеуді жүзеге асырады және оларды өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қалыптастырады және жібереді
7
Нәтижелері
тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама қалыптастырылды және Комиссияның интеграциялық сегментіне жіберілді
24-кесте
"Тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны үшінші елдің кеден органына жіберу" (P.EE.02.OPR.016) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.02.OPR.016
2
Операцияның атауы
тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны үшінші елдің кеден органына жіберу
3
Орындаушы
Үйлестіруші (операция Комиссияның интеграциялық сегментінде автоматты түрде орындалады)
4
Орындау шарттары
тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алу кезінде орындалады
5
Шектеулер
операцияны орындау тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алынғаннан кейін 15 минуттан кешіктірмей басталады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны үшінші елдің орталық кеден органына жіберуді жүзеге асырады
7
Нәтижелері
тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама үшінші елдің орталық кеден органына жіберілді

Перечень операций, выполняемых в рамках процедуры "Получение изменений в сведения, представленные ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.005), приведен в Таблице 21.
Таблица 21
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение изменений в сведения, представленные ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.005)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.EE.02.OPR.015
направление измененных сведений из декларации на товары в таможенный орган-получатель
приведено в Таблице 22 настоящих Правил
P.EE.02.OPR.005
прием и обработка измененных сведений из декларации на товары
приведено в Таблице 23 настоящих Правил
P.EE.02.OPR.016
направление уведомления о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны
приведено в Таблице 24 настоящих Правил
Таблица 22
Описание операции "Направление измененных сведений из декларации на товары в таможенный орган-получатель" (P.EE.02.OPR.015)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.02.OPR.015
2
Наименование операции
направление измененных сведений из декларации на товары в таможенный орган-получатель
3
Исполнитель
Координатор (операция выполняется автоматически в интеграционном сегменте Комиссии)
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении в интеграционный сегмент Комиссии от центрального таможенного органа третьей страны измененных сведений из декларации на товары
5
Ограничения
операция начинает выполняться не позднее 15 минут после получения измененных сведений из декларации на товары
6
Описание операции
исполнитель направляет сообщение, содержащее измененные сведения из декларации на товары, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сообщение, содержащее измененные сведения из декларации на товары, направлено таможенному органу-получателю
Таблица 23
Описание операции "Прием и обработка измененных сведений из декларации на товары" (P.EE.02.OPR.005)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.02.OPR.005
2
Наименование операции
прием и обработка измененных сведений из декларации на товары
3
Исполнитель
таможенный орган-получатель
4
Условия выполнения
выполняется при получении измененных сведений из декларации на товары
5
Ограничения
операция начинает выполняться не позднее 15минут после получения измененных сведений из декларации на товары, если иные ограничения не установлены в соответствующих Технических условиях
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием и обработку измененных сведений из декларации на товары, формирует и направляет уведомление о результатах их обработки в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
уведомление о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары сформировано и направлено в интеграционный сегмент Комиссии
Таблица 24
Описание операции "Направление уведомления о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны" (P.EE.02.OPR.016)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.02.OPR.016
2
Наименование операции
направление уведомления о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны
3
Исполнитель
Координатор (операция выполняется автоматически в интеграционном сегменте Комиссии)
4
Условия выполнения
выполняется при получении уведомления о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары
5
Ограничения
операция начинает выполняться не позднее 15 минут после получения уведомления о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары
6
Описание операции
исполнитель осуществляет направление уведомления о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары в центральный таможенный орган третьей страны в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
уведомление о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары направлено в центральный таможенный орган третьей страны

"Тауарларға арналған декларациялардағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат алу" (P.EE.02.PRC.006) рәсімі
36. "Тауарларға арналған декларациялардағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат алу" (P.EE.02.PRC.006) рәсімін орындау схемасы 9-суретте көрсетілген.
9-сурет. "Тауарларға арналған декларациялардағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат алу" (P.EE.02.PRC.006) рәсімін орындау схемасы
37. "Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат алу" (P.EE.02.PRC.006) рәсімі үшінші елдің орталық кеден органынан "Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер алу" (P.EE.02.PRC.004) рәсімін орындау шеңберінде алушы кеден органына бұған дейін жіберілген тауарларға арналған декларациялардағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат Комиссияның интеграциялық сегментіне келіп түскен кезде орындалады.
Әуелі "Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты алушы кеден органына жіберу" (P.EE.02.OPR.017) операциясы орындалады, оның нәтижелері бойынша тауарларға арналған декларациялардан бұған дейін ұсынылған мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат Комиссияның интеграциялық сегментінен алушы кеден органына жіберіледі.
Тауарларға арналған декларациялардан бұған дейін ұсынылған мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат алушы кеден органына келіп түскен кезде "Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты қабылдап алу және өңдеу" (P.EE.02.OPR.008) операциясы орындалады, оның нәтижелері бойынша тауарларға арналған декларациядан бұған дейін жіберілген мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат алушы кеден органының деректер қорына енгізіледі және тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарлама қалыптастырылады.
Алушы кеден органынан тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қамтитын хабар Комиссияның интеграциялық сегментіне келіп түскен кезде "Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны үшінші елдің кеден органына жіберу" (P.EE.02.OPR.018) операциясы орындалады, оның нәтижелері бойынша "Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат алу" (P.EE.02.PRC.006) рәсімі аяқталады.
Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты алушы кеден органының деректер қорына енгізу "Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат алу" (P.EE.02.PRC.006) рәсімін орындау нәтижелері болып табылады. "Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат алу" (P.EE.02.PRC.006) рәсімінің шеңберінде орындалатын бизнес-процесс операцияларының тізбесі 25-кестеде келтірілген.
25-кесте

Процедура "Получение информации об аннулировании сведений из декларации на товары" (P.EE.02.PRC.006)
36. Схема выполнения процедуры "Получение информации об аннулировании сведений из декларации на товары" (P.EE.02.PRC.006) представлена на рисунке 9.
Рис. 9. Схема выполнения процедуры "Получение информации об аннулировании сведений из декларации на товары" (P.EE.02.PRC.006)
37. Процедура "Получение информации об аннулировании сведений из декларации на товары" (P.EE.02.PRC.006) выполняется при поступлении в интеграционный сегмент Комиссии от центрального таможенного органа третьей страны информации об аннулировании сведений из декларации на товары, ранее направленных в таможенный орган-получатель в рамках выполнения процедуры "Получение сведений из баз данных электронных копий деклараций на товары" (P.EE.02.PRC.004).
Первой выполняется операция "Направление информации об аннулировании сведений из декларации на товары в таможенный орган-получатель" (P.EE.02.OPR.017), по результатам которой из интеграционного сегмента Комиссии в таможенный орган-получатель направляется информация об аннулировании ранее представленных сведений из деклараций на товары.
При поступлении в таможенный орган-получатель информации об аннулировании ранее представленных сведений из деклараций на товары выполняется операция "Прием и обработка информации об аннулировании сведений из декларации на товары" (P.EE.02.OPR.008), по результатам которой информация об аннулировании ранее представленных сведений из декларации на товары вносится в базу данных таможенного органа-получателя и формируется уведомление о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары.
При поступлении в интеграционный сегмент Комиссии от таможенного органа-получателя сообщения, содержащего уведомление о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары, выполняется операция "Направление уведомления о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны" (P.EE.02.OPR.018), по результатам которой процедура "Получение информации об аннулировании сведений из декларации на товары" (P.EE.02.PRC.006) завершается.
Результатами выполнения процедуры "Получение информации об аннулировании сведений из декларации на товары" (P.EE.02.PRC.006) является включение информации об аннулировании сведений из декларации на товары в базу данных таможенного органа-получателя. Перечень операций бизнес-процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение информации об аннулировании сведений из декларации на товары" (P.EE.02.PRC.006), приведен в Таблице 25.
Таблица 25

"Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат алу" (P.EE.02.PRC.006) рәсімінің шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.EE.02.OPR.017
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты алушы кеден органына жіберу
осы Қағидалардың 26-кестесінде келтірілген
P.EE.02.OPR.008
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты қабылдап алу және өңдеу
осы Қағидалардың 27-кестесінде келтірілген
P.EE.02.OPR.018
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны үшінші елдің кеден органына жіберу
осы Қағидалардың 28-кестесінде келтірілген
26-кесте
"Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты алушы кеден органына жіберу" (P.EE.02.OPR.017) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.02.OPR.017
2
Операцияның атауы
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты алушы кеден органына жіберу
3
Орындаушы
Үйлестіруші (операция Комиссияның интеграциялық сегментінде автоматты түрде орындалады)
4
Орындау шарттары
үшінші елдің орталық кеден органынан Комиссияның интеграциялық сегментіне тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат келіп түскен кезде орындалады
5
Шектеулер
операцияны орындау тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат алынғаннан кейін 15 минуттан кешіктірмей басталады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты қамтитын хабарды жібереді
7
Нәтижелері
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты қамтитын хабар алушы кеден органына жіберілді
27-кесте
"Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты қабылдап алу және өңдеу" (P.EE.02.OPR.008) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.02.OPR.008
2
Операцияның атауы
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты қабылдап алу және өңдеу
3
Орындаушы
алушы кеден органы
4
Орындау шарттары
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты алу кезінде орындалады
5
Шектеулер
операцияны орындау, егер тиісті Техникалық шарттарда өзге шектеулер белгіленбесе, тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат алынғаннан кейін 15 минуттан кешіктірмей басталады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты қабылдап алуды және өңдеуді жүзеге асырады және оларды өңдеу нәтижелері туралы хабарлама қалыптастырады және жібереді
7
Нәтижелері
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарлама қалыптастырылды және Комиссияның интеграциялық сегментіне жіберілді
28-кесте
"Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны үшінші елдің кеден органына жіберу" (P.EE.02.OPR.018) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.02.OPR.018
2
Операцияның атауы
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны үшінші елдің кеден органына жіберу
3
Орындаушы
Үйлестіруші (операция Комиссияның интеграциялық сегментінде автоматты түрде орындалады)
4
Орындау шарттары
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алу кезінде орындалады
5
Шектеулер
операцияны орындау тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алынғаннан кейін 15 минуттан кешіктірмей басталады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны үшінші елдің орталық кеден органына жіберуді жүзеге асырады
7
Нәтижелері
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарлама үшінші елдің орталық кеден органына жіберілді
IX. Тосын жағдайларда әрекет ету тәртібі

Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение информации об аннулировании сведений из декларации на товары" (P.EE.02.PRC.006)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.EE.02.OPR.017
направление информации об аннулировании сведений из декларации на товары в таможенный орган-получатель
приведено в Таблице 26 настоящего документа
P.EE.02.OPR.008
прием и обработка информации об аннулировании сведений из декларации на товары
приведено в Таблице 27 настоящего документа
P.EE.02.OPR.018
направление уведомления
о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны
приведено в Таблице 28 настоящего документа
Таблица 26
Описание операции "Направление информации об аннулировании сведений из декларации на товары в таможенный орган-получатель" (P.EE.02.OPR.017)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.02.OPR.017
2
Наименование операции
направление информации об аннулировании сведений из декларации на товары в таможенный орган-получатель
3
Исполнитель
Координатор (операция выполняется автоматически в интеграционном сегменте Комиссии)
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении в интеграционный сегмент Комиссии от центрального таможенного органа третьей страны информации об аннулировании сведений из декларации на товары
5
Ограничения
операция начинает выполняться не позднее 15 минут после получения информации об аннулировании сведений из декларации на товары
6
Описание операции
исполнитель направляет сообщение, содержащее информацию об аннулировании сведений из декларации на товары, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
сообщение, содержащее информацию об аннулировании сведений из декларации на товары, направлено таможенному органу-получателю
Таблица 27
Описание операции "Прием и обработка информации об аннулировании сведений из декларации на товары" (P.EE.02.OPR.008)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.02.OPR.008
2
Наименование операции
прием и обработка информации об аннулировании сведений из декларации на товары
3
Исполнитель
таможенный орган-получатель
4
Условия выполнения
выполняется при получении информации об аннулировании сведений из декларации на товары
5
Ограничения
операция начинает выполняться не позднее 15 минут после получения информации об аннулировании сведений из декларации на товары, если иные ограничения не установлены в соответствующих Технических условиях
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием и обработку информации об аннулировании сведений из декларации на товары, формирует и направляет уведомление о результатах их обработки в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
уведомление о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары сформировано и направлено в интеграционный сегмент Комиссии
Таблица 28
Описание операции "Направление уведомления о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны" (P.EE.02.OPR.018)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.02.OPR.018
2
Наименование операции
направление уведомления о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны
3
Исполнитель
Координатор (операция выполняется автоматически в интеграционном сегменте Комиссии)
4
Условия выполнения
выполняется при получении уведомления о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары
5
Ограничения
операция начинает выполняться не позднее 15 минут после получения уведомления о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары
6
Описание операции
исполнитель осуществляет направление уведомления о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары в центральный таможенный орган третьей страны в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия
7
Результаты
уведомление о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары направлено в центральный таможенный орган третьей страны
IX. Порядок действий во внештатных ситуациях

38. Жалпы процесс рәсімдерін орындау кезінде деректерді өңдеуді әдеттегі режимде жүргізу мүмкіндігі болмайтын ерекше жағдайлар болуы мүмкін. Ол техникалық іркілістер, бақылаудың құрылымдық және логикалық қателіктері кезінде және өзге де жағдайларда туындауы мүмкін.
39. Бақылаудың құрылымдық және форматтық-логикалық қателіктері туындаған жағдайда мүше мемлекеттің кеден органы қателік туралы хабарлама алынған хабардың Электрондық құжаттар мен мәліметтер форматтарының және құрылымдарының сипаттамасына, сондай-ақ Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінде айқындалған электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады. Мәліметтердің көрсетілген құжаттардың талаптарына сәйкессіздігі анықталған жағдайда мүше мемлекеттің кеден органы анықталған қателікті белгіленген тәртіппен жою үшін қажетті шаралар қабылдайды.
40. Мүше мемлекеттер тосын жағдайларды шешу мақсатында Комиссияны осы Қағидаларда көзделген талаптарды орындау құзыретіне жататын мүше мемлекеттің кеден органдары туралы хабардар етеді, сондай-ақ жалпы процесті іске асыру кезінде техникалық қолдауды қамтамасыз етуге жауапты тұлғалар туралы мәліметтер ұсынады.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2018 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 208 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Үшінші елдермен кедендік ақпарат алмасу мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің электрондық ақпараттық өзара іс-қимылын іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл РЕГЛАМЕНТІ
І. Жалпы ережелер
1. Осы Регламент Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығын құрайтын мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректерді электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ортақ процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;

38. При выполнении процедур общего процесса возможны исключительные ситуации, при которых обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Это может произойти при возникновении технических сбоев, ошибок структурного и форматно-логического контроля и в иных случаях.
39. В случае возникновения ошибок структурного и форматно-логического контроля таможенный орган государства-члена осуществляет проверку сообщения, относительно которого получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, а также требованиям к заполнению электронных документов и сведений, определенным в Регламенте информационного взаимодействия. В случае выявления несоответствия сведений требованиям указанных документов таможенный орган государства-члена принимает необходимые меры для устранения выявленной ошибки в установленном порядке.
40. В целях разрешения нештатных ситуаций государства-члены информируют Комиссию о таможенных органах государств-членов, к компетенции которых относится выполнение требований, предусмотренных настоящими Правилами, а также представляют сведения о лицах, ответственных за обеспечение технической поддержки при реализации общего процесса.
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 18 декабря 2018 г. № 208
Регламент
информационного взаимодействия между таможенными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного взаимодействия между государствами – членами Евразийского экономического союза в целях обмена таможенной информацией с третьими странами"
I. Общие положения
1. Настоящий Регламент разработан в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде Жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы №63 шешімі;
кедендік ақпаратпен алмасу мақсатында Одаққа мүше мемлекеттердің арасындағы электрондық ақпараттық өзара іс-қимылды көздейтін үшінші мемлекеттермен, олардың интеграциялық бірлестіктерімен және халықаралық ұйымдармен жасалған халықаралық шарттар (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттер, үшінші тараппен жасалған халықаралық шарттар).
II. Қолданылу саласы
2. Осы Регламент "Үшінші елдермен кедендік ақпарат алмасу мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің электрондық ақпараттық өзара іс-қимылын іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесінің (бұдан әрі – жалпы процесс) транзакцияларын орындау тәртібі мен шарттарын, сондай-ақ оларды орындау кезіндегі өз рөлін жалпы процеске қатысушылардың бірдей түсінуін қамтамасыз ету мақсатында әзірленді.
3. Осы Регламент жалпы процеске қатысушылардың арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыруға тікелей бағытталған жалпы процесс операцияларын орындаудың тәртібі мен шарттарына қойылатын талаптарды айқындайды.
4. Осы Регламентті жалпы процеске қатысушылар жалпы процесс шеңберіндегі рәсімдер мен операциялардың орындалуы тәртібін бақылау кезінде, сондай-ақ осы жалпы процестің іске асырылуын қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданады.
III. Негізгі ұғымдар
5. Осы Регламенттің мақсаттары үшін төмендегілерді білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"авторлау" – жалпы процеске белгілі бір қатысушыға белгілі бір іс-әрекеттерді орындауға құқықтар беру;
Осы Регламенттегі "бастамашы", "бастама жасалатын операция", "қабылдаушы операция", "респондент", "жалпы процестің хабары" және "жалпы процестің транзакциясы" деген ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерде қолданылады.
Осы Регламентте пайдаланылатын өзге де ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 18 желтоқсандағы № 208 шешімімен бекітілген "Үшінші елдермен кедендік ақпарат алмасу мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің электрондық ақпараттық өзара іс-қимылын іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен (бұдан әрі – Комиссияның интеграциялық сегменті) іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында айқындалған мәндерде қолданылады.
IV. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл туралы негізгі мәліметтер

Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
международные договоры, заключенные с третьими государствами, их интеграционными объединениями и международными организациями, предусматривающие электронное информационное взаимодействие между государствами – членами Союза в целях обмена таможенной информацией (далее соответственно – международные договоры с третьей стороной, государства-члены).
II. Область применения
2. Настоящий Регламент разработан в целях обеспечения единообразного понимания участниками общего процесса порядка и условий выполнения транзакций общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного взаимодействия между государствами – членами Евразийского экономического союза в целях обмена таможенной информацией с третьими странами" (далее – общий процесс), а также своей роли при их выполнении.
3. Настоящий Регламент определяет требования к порядку и условиям выполнения операций общего процесса, непосредственно направленных на реализацию информационного взаимодействия между участниками общего процесса.
4. Настоящий Регламент применяется участниками общего процесса при контроле за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию этого общего процесса.
III. Основные понятия
5. Для целей настоящего Регламента используются понятия, которые означают следующее:
"авторизация" – предоставление определенному участнику общего процесса прав на выполнение определенных действий;
понятия "инициатор", "инициирующая операция", "принимающая операция", "респондент", "сообщение общего процесса" и "транзакция общего процесса" используются в настоящем Регламенте в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии № 63 от 9 июня 2015 года.
Иные понятия, используемые в настоящем Регламенте, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза (далее – интеграционный сегмент Комиссии) общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного взаимодействия между государствами – членами Евразийского экономического союза в целях обмена таможенной информацией с третьими странами", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 18 декабря 2018 г. № 208 (далее – Правила информационного взаимодействия).
IV. Основные сведения об информационном взаимодействии в рамках общего процесса

1. Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар
6. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлдерінің тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлдерінің тізбесі
Рөлдің атауы
Рөлдің сипаттамасы
Рөлді орындайтын қатысушы
1
2
3
Мүше мемлекеттің орталық кеден органы
үшінші елден мыналарды:
тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтерді (бұдан әрі – тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер);
бұған дейін ұсынылған тауарларға арналған декларациялардың мәліметтеріне өзгерістерді;
бұған дейін ұсынылған тауарларға арналған декларациялардағы мәліметтердің күшін жоюды қалыптастыруды, Комиссияның интеграциялық сегментіне ұсынуды және Комиссияның интеграциялық сегментінен алуды жүзеге асырады
жөнелтуші кеден органы (P.EE.02.ACT.001), алушы кеден органы
(P.EE.02.ACT.002)
Үйлестіруші
мүше мемлекеттің орталық кеден органынан тауарларға арналған декларациялардан мәліметтерді, бұған дейін ұсынылған тауарларға арналған декларациялардың мәліметтеріне өзгерістерді, бұған дейін ұсынылған тауарларға арналған декларациялардағы мәліметтердің күшін жоюды алуды; мыналарды: тауарларға арналған декларациялардағы мәліметтерді; бұған дейін ұсынылған тауарларға арналған декларациялардың мәліметтеріне өзгерістерді; бұған дейін ұсынылған тауарларға арналған декларациялардағы мәліметтердің күшін жоюды орталық кеден органына жіберуді жүзеге асырады
Үйлестіруші
(P.ACT.001)
2. Ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы
7. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл мүше мемлекеттің орталық кеден органы мен Үйлестірушінің арасында жалпы процестің рәсімдеріне сәйкес:
тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер ұсыну кезінде ақпараттық өзара іс-қимыл;
тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер алу кезінде ақпараттық өзара іс-қимыл жүзеге асырылады.
Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер ұсыну және алу кезінде орталық кеден органы мен Үйлестірушінің арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы 1-суретте көрсетілген.
1-сурет. Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер ұсыну және алу кезінде орталық кеден органы мен Комиссияның арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы
8. Мүше мемлекеттің орталық кеден органы мен Үйлестірушінің арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процестің шеңберінде іске асырылады. Жалпы процестің құрылымы Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларында айқындалған.
9. Ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс транзакцияларын орындау тәртібін айқындайды, олардың әрқайсысы жалпы процеске қатсушылардың арасында жалпы процестің ақпараттық объектісінің жай-күйін үндестіру мақсатында хабарлармен алмасуды білдіреді. Ақпараттық өзара іс-қимылдың әрқайсысы үшін операциялар мен осындай операцияларға сәйкес келетін жалпы процесс транзакциялары арасындағы өзара байланыстар айқындалған.

1. Участники информационного взаимодействия
6. Перечень ролей участников информационного взаимодействия в рамках общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень ролей участников информационного взаимодействия
Наименование роли
Описание роли
Участник, выполняющий роль
1
2
3
Центральный таможенный орган государства-члена
осуществляет формирование, представление в интеграционный сегмент Комиссии и получение из интеграционного сегмента Комиссии от третьей страны:
сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары (далее – сведения из деклараций на товары);
изменений в сведения деклараций на товары, представленные ранее;
аннулирования сведений из деклараций на товары, представленных ранее
таможенный орган–отправитель (P.EE.02.ACT.001), таможенный орган–получатель (P.EE.02.ACT.002)
Координатор
осуществляет получение от центрального таможенного органа государства-члена сведений из деклараций на товары, изменений
в сведения деклараций на товары, представленные ранее,
аннулирования сведений из деклараций на товары, представленных ранее;
направление в центральный таможенный орган:
сведений из деклараций на товары;
изменений в сведения деклараций на товары, представленные ранее;
аннулирования сведений из деклараций на товары, представленных ранее.
Координатор (P.ACT.001)
2. Структура информационного взаимодействия
7. Информационное взаимодействие в рамках общего процесса осуществляется между центральным таможенным органом государства-члена и Координатором в соответствии с процедурами общего процесса:
информационное взаимодействие при представлении сведений из деклараций на товары;
информационное взаимодействие при получении сведений из деклараций на товары.
Структура информационного взаимодействия между центральным таможенным органом государства-члена и Координатором при представлении и получении сведений из деклараций на товары представлена на рисунке 1.
Рис. 1. Структура информационного взаимодействия между таможенным органом-отправителем и Комиссией при представлении и получении сведений из деклараций на товары
8. Информационное взаимодействие между центральным таможенным органом государства-члена и Координатором реализуется в рамках общего процесса. Структура общего процесса определена в Правилах информационного взаимодействия.
9. Информационное взаимодействие определяет порядок выполнения транзакций общего процесса, каждая из которых представляет собой обмен сообщениями в целях синхронизации состояний информационного объекта общего процесса между участниками общего процесса. Для каждого информационного взаимодействия определены взаимосвязи между операциями и соответствующими таким операциям транзакциями общего процесса.

10. Жалпы процестің транзакциясын орындау кезінде бастамашы өзі жүзеге асыратын операцияның (бастамашылық операцияның) шеңберінде респондентке хабарлама-сұрау салу жібереді, оған жауап ретінде респондент өзі жүзеге асыратын операцияның (қабылдаушы операцияның) шеңберінде хабар-жауап жіберуге тиіс.
Хабардың құрамындағы деректердің құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 18 желтоқсандағы № 208 шешімімен бекітілген "Үшінші елдермен кедендік ақпарат алмасу мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің электрондық ақпараттық өзара іс-қимылын іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттар мен мәліметтер форматтарының және құрылымдарының сипаттамасы) сәйкес келуге тиіс.

10. При выполнении транзакции общего процесса инициатор в рамках осуществляемой им операции (инициирующей операции) направляет респонденту сообщение-запрос, в ответ на которое респондент в рамках осуществляемой им операции (принимающей операции) должен направить сообщение-ответ.
Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного взаимодействия между государствами – членами Евразийского экономического союза в целях обмена таможенной информацией с третьими странами", утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 18 декабря 2018 г. № 208 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).

11. Жалпы процестің транзакциялары осы Регламентте айқындалғандай, жалпы процесс транзакцияларының берілген параметрлеріне сәйкес орындалады.
V. Рәсімдер топтары шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
1. Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер ұсыну кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
12. Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер ұсыну кезінде жалпы процестің транзакцияларын орындау схемасы 2-суретте көрсетілген. 2-кестеде жалпы процестің әрбір рәсімі үшін операциялардың, жалпы процестің ақпараттық объектілерінің аралық және ақырғы жай-күйлерінің және жалпы процесс транзакцияларының арасындағы байланыс келтірілген.
2-сурет. Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер ұсыну кезінде жалпы процестің транзакцияларын орындау схемасы
2-кесте
Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер ұсыну кезіндегі жалпы процесс транзакцияларының тізбесі
Р/с №
Бастамашы орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің ақырғы жай-күйі
Жалпы процестің транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1

11. Транзакции общего процесса выполняются в соответствии с заданными параметрами транзакций общего процесса, как это определено настоящим Регламентом.
V. Информационное взаимодействие в рамках групп процедур
1. Информационное взаимодействие при представлении сведений из деклараций на товары
12. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении сведений из деклараций на товары представлена на рисунке 2. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 2 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 2. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении сведений из деклараций на товары
Таблица 2
Перечень транзакций общего процесса при представлении сведений из деклараций на товары
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1

Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер ұсыну (P.EE.02.PRC.001)
1.1
тауарларға арналған декларациядан мәліметтер ұсыну (P.EE.02.OPR.001). тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдап алу және өңдеу (P.EE.02.OPR.003)
тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер (P.EE.02.BEN.001): мәліметтер берілді
тауарларға арналған декларациялардан мәліметтерді үшінші елдің кеден органына жіберу (P.EE.02.OPR.010)
тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер (P.EE.02.BEN.001): мәліметтер алынды
тауарларға арналған декларациялардан мәліметтерді үшінші елдің кеден органына ұсыну (P.EE.02.TRN.001)
2
Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтерге өзгерістер енгізу (P.EE.02.PRC.002)
2.1

Представление сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары (P.EE.02.PRC.001)
1.1
представление сведений из декларации на товары (P.EE.02.OPR.001). прием и обработка уведомления о результатах обработки сведений из декларации на товары (P.EE.02.OPR.003)
сведения из деклараций на товары (P.EE.02.BEN.001): сведения переданы
направление сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны (P.EE.02.OPR.010)
сведения из деклараций на товары (P.EE.02.BEN.001): сведения получены
представление сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны (P.EE.02.TRN.001)
2
Внесение изменений в сведения, представленные ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары (P.EE.02.PRC.002)
2.1

тауарларға арналған декларациядан өзгертілген мәліметтер ұсыну (P.EE.02.OPR.004). тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдап алу және өңдеу (P.EE.02.OPR.006)
тауарларға арналған декларациядан мәліметтер (P.EE.02.BEN.001): өзгерістер берілді
тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтерді үшінші елдің кеден органына жіберу (P.EE.02.OPR.011)
тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер (P.EE.02.BEN.001): өзгерістер алынды

представление измененных сведений из декларации на товары (P.EE.02.OPR.004). прием и обработка уведомления о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары (P.EE.02.OPR.006)
сведения из деклараций на товары (P.EE.02.BEN.001): изменения переданы
направление измененных сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны (P.EE.02.OPR.011)
сведения из деклараций на товары (P.EE.02.BEN.001): изменения получены

тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтерді үшінші елдің кеден органына ұсыну (P.EE.02.TRN.002)
3
Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтердің күшін жою (P.EE.02.PRC.003)
3.1
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат ұсыну P.EE.02.OPR.007).
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдап алу және өңдеу
(P.EE.02.OPR.009)
тауарларға арналған декларациядан мәліметтер (P.EE.02.BEN.001): күшін жою туралы мәліметтер берілді
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты үшінші елдің кеден органына жіберу (P.EE.02.OPR.012)

представление измененных сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны (P.EE.02.TRN.002)
3
Аннулирование сведений, представленных ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары (P.EE.02.PRC.003)
3.1
представление информации об аннулировании сведений из декларации на товары (P.EE.02.OPR.007). прием и обработка уведомления о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары (P.EE.02.OPR.009)
сведения из деклараций на товары (P.EE.02.BEN.001): сведения об аннулировании переданы
направление информации об аннулировании сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны (P.EE.02.OPR.012)

тауарларға арналған декларациядан мәліметтер (P.EE.02.BEN.001): күшін жою туралы мәліметтер алынды
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты үшінші елдің кеден органына ұсыну (P.EE.02.TRN.003).
2. Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер алу кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
13. Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер алу кезінде жалпы процестің транзакцияларын орындау схемасы 3-суретте көрсетілген. 3-кестеде жалпы процестің әрбір рәсімі үшін операциялардың, жалпы процестің ақпараттық объектілерінің аралық және ақырғы жай-күйлерінің және жалпы процесс транзакцияларының арасындағы байланыс келтірілген.
3-сурет. Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер алу кезінде жалпы процестің транзакцияларын орындау схемасы
3-кесте
Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер алу кезіндегі жалпы процесс транзакцияларының тізбесі
Р/с №
Бастамашы орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің ақырғы жай-күйі
Жалпы процестің транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1

сведения из деклараций на товары (P.EE.02.BEN.001): сведения об аннулировании получены
представление информации об аннулировании сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны (P.EE.02.TRN.003).
2. Информационное взаимодействие при получении сведений из деклараций на товары
13. Схема выполнения транзакций общего процесса при получении сведений из деклараций на товары представлена на рисунке 3. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 3 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 3. Схема выполнения транзакций общего процесса при получении сведений из деклараций на товары
Таблица 3
Перечень транзакций общего процесса при получении сведений из деклараций на товары
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1

Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан мәліметтер алу (P.EE.02.PRC.004)
1.1
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтерді алушы кеден органына жіберу (P.EE.02.OPR.013)
Декларациядағы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны үшінші елдің кеден органына жіберу (P.EE.02.OPR.014)
тауарларға арналған декларациядан мәліметтер (P.EE.02.BEN.001): мәліметтер берілді
тауарларға арналған декларациядан мәліметтерді қабылдап алу және өңдеу (P.EE.02.OPR.002)
тауарларға арналған декларациядан мәліметтер (P.EE.02.BEN.001): мәліметтер алынды
үшінші елдің кеден органынан тауарларға арналған декларациядан мәліметтерді алу
(P.EE.02.TRN.004)
2
Тауарларға арналған декларациялардың электрондық көшірмелерінің деректер қорынан бұған дейін ұсынылған мәліметтерге өзгерістерді алу (P.EE.02.PRC.005)
2.1
тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді алушы кеден органына жіберу (P.EE.02.OPR.015) тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны үшінші елдің кеден органына жіберу (P.EE.02.OPR.016)
тауарларға арналған декларациядан мәліметтер (P.EE.02.BEN.001): өзгерістер берілді
тауарларға арналған декларациядағы өзгертілген мәліметтерді қабылдап алу және өңдеу (P.EE.02.OPR.005)
тауарларға арналған декларациядан мәліметтер (P.EE.02.BEN.001): өзгерістер алынды
үшінші елдің кеден органынан тауарларға арналған декларациядан өзгертілген мәліметтерді алу (P.EE.02.TRN.005)
3
Тауарларға арналған декларациялардағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат алу (P.EE.02.PRC.006)
3.1
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты алушы кеден органына жіберу (P.EE.02.OPR.017) Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны үшінші елдің кеден органына жіберу (P.EE.02.OPR.018)
тауарларға арналған декларациядан мәліметтер (P.EE.02.BEN.001): күшін жою туралы мәліметтер берілді
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты қабылдап алу және өңдеу (P.EE.02.OPR.008)
тауарларға арналған декларациядан мәліметтер (P.EE.02.BEN.001): күшін жою туралы мәліметтер алынды
үшінші елдің кеден органынан тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат алу
(P.EE.02.TRN.006).
VI. Жалпы процесс хабарларының сипаттамасы
14. Жалпы процесті іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде берілетін жалпы процесс хабарларының тізбесі 3-кестеде келтірілген. Хабардың құрамындағы деректердің құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтер форматтарының және құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс. Электрондық құжаттар мен мәліметтер форматтарының және құрылымдарының сипаттамасындағы тиісті құрылымға сілтеме 4-кестенің 3-бағанының мәні бойынша белгіленеді.
4-кесте
Жалпы процесс хабарларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Электрондық құжаттың (мәліметтердің) құрылымы
1
2
3

Получение сведений из базы данных электронных копий деклараций на товары (P.EE.02.PRC.004)
1.1
направление сведений из декларации на товары в таможенный орган-получатель (P.EE.02.OPR.013) направление уведомления о результатах обработки сведений из декларации в таможенный орган третьей страны (P.EE.02.OPR.014)
сведения из деклараций на товары (P.EE.02.BEN.001): сведения переданы
прием и обработка сведений из декларации на товары (P.EE.02.OPR.002)
сведения из деклараций на товары (P.EE.02.BEN.001): сведения получены
получение сведений из деклараций на товары от таможенного органа третьей страны (P.EE.02.TRN.004)
2
Получение изменений в сведения, представленные ранее из базы данных электронных копий деклараций на товары (P.EE.02.PRC.005)
2.1
направление измененных сведений из декларации на товары в таможенный орган-получатель (P.EE.02.OPR.015) направление уведомления о результатах обработки измененных сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны (P.EE.02.OPR.016)
сведения из деклараций на товары (P.EE.02.BEN.001): изменения переданы
прием и обработка измененных сведений из декларации на товары (P.EE.02.OPR.005)
сведения из деклараций на товары (P.EE.02.BEN.001): изменения получены
получение измененных сведений из деклараций на товары от таможенного органа третьей страны (P.EE.02.TRN.005)
3
Получение информации об аннулировании сведений из декларации на товары (P.EE.02.PRC.006)
3.1
направление информации об аннулировании сведений из декларации на товары в таможенный орган-получатель (P.EE.02.OPR.017) направление уведомления о результатах обработки информации об аннулировании сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны (P.EE.02.OPR.018)
сведения из деклараций на товары (P.EE.02.BEN.001): сведения об аннулировании переданы
прием и обработка информации об аннулировании сведений из декларации на товары (P.EE.02.OPR.008)
сведения из деклараций на товары (P.EE.02.BEN.001): сведения об аннулировании получены
получение информации об аннулировании сведений из декларации на товары от таможенного органа третьей страны (P.EE.02.TRN.006).
VI. Описание сообщений общего процесса
14. Перечень сообщений общего процесса, передаваемых в рамках информационного взаимодействия при реализации общего процесса, приведен в таблице 3. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Ссылка на соответствующую структуру в Описании форматов и структур электронных документов и сведений устанавливается по значению графы 3 таблицы 4.
Таблица 4
Перечень сообщений общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Структура электронного документа (сведений)
1
2
3

P.EE.02.MSG.001
тауарларға арналған декларациядан мәліметтер
тауарларға арналған декларацияның электрондық көшірмесінен мәліметтер (Declaration)
P.EE.02.MSG.002
мәліметтерді өңдеу нәтижесі туралы хабарлама
мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама (Response)
P.EE.02.MSG.003
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің өзгерістері
тауарларға арналған декларацияның электрондық көшірмесінен мәліметтер (Declaration)
P.EE.02.MSG.004
мәліметтерді өңдеу нәтижесі туралы хабарлама
мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама (Response)
P.EE.02.MSG.005
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат
тауарларға арналған декларацияның электрондық көшірмесінен мәліметтер (Declaration)
P.EE.02.MSG.006
мәліметтерді өңдеу нәтижесі туралы хабарлама
мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама (Response)
VII. Жалпы процесс транзакцияларының сипаттамасы

P.EE.02.MSG.001
сведения из декларации на товары
сведения из электронной копии декларации на товары (Declaration)
P.EE.02.MSG.002
уведомление о результате обработки сведений
уведомление о результатах обработки сведений (Response)
P.EE.02.MSG.003
изменения сведений из декларации на товары
сведения из электронной копии декларации на товары (Declaration)
P.EE.02.MSG.004
уведомление о результате обработки сведений
уведомление о результатах обработки сведений (Response)
P.EE.02.MSG.005
информация об аннулировании сведений из декларации на товары
сведения из электронной копии декларации на товары (Declaration)
P.EE.02.MSG.006
уведомление о результате обработки сведений
уведомление о результатах обработки сведений (Response)
VII. Описание транзакций общего процесса

1. "Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтерді үшінші елдің кеден органына ұсыну" (P.EE.02.TRN.001) жалпы процесінің транзакциясы
15. "Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтерді үшінші елдің кеден органына ұсыну" (P.EE.02.TRN.001) жалпы процесінің транзакциясы тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер ұсыну үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 4-суретте көрсетілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 5-кестеде келтірілген.

1. Транзакция общего процесса "Представление сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны" (P.EE.02.TRN.001)
15. Транзакция общего процесса "Представление сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны" (P.EE.02.TRN.001) выполняется для представления сведений из деклараций на товары. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 4. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 5.

4-сурет. "Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтерді үшінші елдің кеден органына ұсыну" (P.EE.02.TRN.001) жалпы процесінің транзакциясын орындау схемасы
5-кесте
"Тауарларға арналған декларациялардан мәліметтерді үшінші елдің кеден органына ұсыну" (P.EE.02.TRN.001) жалпы процесі транзакциясының сипаттамасы
Р/с №
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.02.TRN.001
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
тауарларға арналған декларациялардан мәліметтерді үшінші елдің кеден органына ұсыну
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
тауарларға арналған декларациядан мәліметтер ұсыну
6
Ден қоюшылық рөл
респондент
7
Қабылдау операциясы
тауарларға арналған декларациялардан мәліметтерді үшінші елдің кеден органына жіберу
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижелері
тауарларға арналған декларациядан мәліметтер (P.EE.02.BEN.001): мәліметтер алынды
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
ұсынуды растау уақыты
әзірленуі үшінші тараппен жасалғанхалықаралық шарттарды іске асыру шеңберінде көзделген ақпаратпен электрондық алмасуды жүзеге асыру техникалық шарттармен (бұдан әрі – Техникалық шарттар) айқындалады
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
Техникалық шарттармен айқындалады
жауапты күту уақыты
Техникалық шарттармен айқындалады
авторлау белгісі
иә
қайталаулар саны
Техникалық шарттармен айқындалады
10
Жалпы процесс транзакциясының хабарлары:
бастамашы хабар
тауарларға арналған декларациядан мәліметтер (P.EE.02.MSG.001)
жауап хабар

Рис. 4. Схема выполнения транзакции общего процесса "Представление сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны" (P.EE.02.TRN.001)
Таблица 5
Описание транзакции общего процесса "Представление сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны" (P.EE.02.TRN.001)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.02.TRN.001
2
Наименование транзакции общего процесса
представление сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
представление сведений из декларации на товары
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
направление сведений из декларации на товары
в таможенный орган третьей страны
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
сведения из деклараций на товары (P.EE.02.BEN.001): сведения получены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время подтверждения представления
определяется техническими условиями осуществления электронного обмена информацией, разработка которых предусмотрена в рамках реализации международных договоров
с третьей стороной (далее – Технические условия)
время подтверждения принятия в обработку
определяется Техническими условиями
время ожидания ответа
определяется Техническими условиями
признак авторизации
да
количество повторов
определяется Техническими условиями
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
сведения из декларации на товары (P.EE.02.MSG.001)
ответное сообщение

мәліметтерді өңдеу нәтижесі туралы хабарлама (P.EE.02.MSG.002)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
қате ЭЦҚ-лы электрондық құжатты беру
2. "Тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтерді үшінші елдің кеден органына ұсыну" (P.EE.02.TRN.002) жалпы процесінің транзакциясы
16. "Тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтерді үшінші елдің кеден органына ұсыну" (P.EE.02.TRN.002) жалпы процесінің транзакциясы респондентке тауарларға арналған декларациялардан өзгертілген мәліметтерді ұсыну үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 5-суретте көрсетілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 6-кестеде келтірілген.

уведомление о результате обработки сведений (P.EE.02.MSG.002)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
2. Транзакция общего процесса "Представление измененных сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны" (P.EE.02.TRN.002)
16. Транзакция общего процесса "Представление измененных сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны" (P.EE.02.TRN.002) выполняется для представления респонденту измененных сведений из деклараций на товары. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 5. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 6.

мәліметтерді өңдеу нәтижесі туралы хабарлама (P.EE.02.MSG.004)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
қате ЭЦҚ-лы электрондық құжатты беру
3. "Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты үшінші елдің кеден органына ұсыну" (P.EE.02.TRN.003) жалпы процесінің транзакциясы
17. "Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпаратты үшінші елдің кеден органына ұсыну" (P.EE.02.TRN.003) жалпы процесінің транзакциясы респондентке тауарларға арналған декларациялардан тиісті мәліметтер ұсыну үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 6-суретте көрсетілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 7-кестеде келтірілген.

уведомление о результате обработки сведений (P.EE.02.MSG.004)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
3. Транзакция общего процесса "Представление информации об аннулировании сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны" (P.EE.02.TRN.003)
17. Транзакция общего процесса "Представление информации об аннулировании сведений из декларации на товары в таможенный орган третьей страны" (P.EE.02.TRN.003) выполняется для представления респонденту соответствующих сведений из деклараций на товары. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 6. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 7.

мәліметтерді өңдеу нәтижесі туралы хабарлама (P.EE.02.MSG.006)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
қате ЭЦҚ-лы электрондық құжатты беру
4. "Үшінші елдің кеден органынан тауарларға арналған декларациядан мәліметтерді алу" (P.EE.02.TRN.004) жалпы процесінің транзакциясы
18. "Үшінші елдің кеден органынан тауарларға арналған декларациядан мәліметтерді алу" (P.EE.02.TRN.004) жалпы процесінің транзакциясы үшінші елдің кеден органынан тауарларға арналған декларациядан мәліметтер алу үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 7-суретте көрсетілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 8-кестеде келтірілген.

уведомление о результате обработки сведений (P.EE.02.MSG.006)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
4. Транзакция общего процесса "Получение сведений из деклараций на товары от таможенного органа третьей страны" (P.EE.02.TRN.004)
18. Транзакция общего процесса "Получение сведений из деклараций на товары от таможенного органа третьей страны" (P.EE.02.TRN.004) выполняется для получения сведений из деклараций на товары от таможенного органа третьей страны. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 7. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 8.

мәліметтерді өңдеу нәтижесі туралы хабарлама (P.EE.02.MSG.002)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
қате ЭЦҚ-лы электрондық құжатты беру
5. "Үшінші елдің кеден органынан тауарларға арналған декларациядан өзгертілген мәліметтерді алу" (P.EE.02.TRN.005) жалпы процесінің транзакциясы
19. "Үшінші елдің кеден органынан тауарларға арналған декларациядан өзгертілген мәліметтерді алу" (P.EE.02.TRN.005) жалпы процесінің транзакциясы респонденттің үшінші елдің кеден органынан тауарларға арналған декларациядан өзгертілген мәліметтерді алуы үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 8-суретте көрсетілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 9-кестеде келтірілген.

уведомление о результате обработки сведений (P.EE.02.MSG.002)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
5. Транзакция общего процесса "Получение измененных сведений из деклараций на товары от таможенного органа третьей страны" (P.EE.02.TRN.005)
19. Транзакция общего процесса "Получение измененных сведений из деклараций на товары от таможенного органа третьей страны" (P.EE.02.TRN.005) выполняется для получения респондентом измененных сведений из декларации на товары от таможенного третьей страны. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 8. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 9.

мәліметтерді өңдеу нәтижесі туралы хабарлама (P.EE.02.MSG.004)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
қате ЭЦҚ-лы электрондық құжатты беру
6. "Үшінші елдің кеден органынан тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат алу" (P.EE.02.TRN.006) жалпы процесінің транзакциясы
20. "Үшінші елдің кеден органынан тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат алу" (P.EE.02.TRN.006) жалпы процесінің транзакциясы респонденттің үшінші елдің кеден органынан тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат алуы үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 9-суретте көрсетілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 10-кестеде келтірілген.

уведомление о результате обработки сведений (P.EE.02.MSG.004)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
6. Транзакция общего процесса "Получение информации об аннулировании сведений из декларации на товары от таможенного органа третьей страны" (P.EE.02.TRN.006)
20. Транзакция общего процесса "Получение информации об аннулировании сведений из декларации на товары от таможенного органа третьей страны" (P.EE.02.TRN.006) выполняется для получения респондентом информации об аннулировании сведений из декларации на товары от таможенного органа третьей страны. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 9. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 10.

тауарларға арналған декларациядан мәліметтер (P.EE.02.BEN.001): күшін жою туралы мәліметтер алынды
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
ұсынуды растау уақыты
Техникалық шарттармен айқындалады
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
Техникалық шарттармен айқындалады
жауапты күту уақыты
Техникалық шарттармен айқындалады
авторлау белгісі
Техникалық шарттармен айқындалады
қайталаулар саны
Техникалық шарттармен айқындалады
10
Жалпы процесс транзакциясының хабарлары:
бастамашы хабар
тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат (P.EE.02.MSG.005)
жауап хабар
мәліметтерді өңдеу нәтижесі туралы хабарлама (P.EE.02.MSG.006)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
қате ЭЦҚ-лы электрондық құжатты беру
VIII. Тосын жағдайларда әрекет ету тәртібі
21. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде деректерді өңдеуді әдеттегі режимде жүргізу мүмкіндігі болмайтын тосын жағдайлар болуы ықтимал. Тосын жағдайлар техникалық іркілістер, күту уақытының өтіп кетуі және өзге де жағдайларда туындайды. Жалпы процеске қатысушының тосын жағдайдың туындауы себептері туралы түсініктер және оны шешу бойынша ұсынымдар алуы үшін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің қолдау қызметіне тиісті сұрау салу жіберу мүмкіндігі көзделген. Тосын жағдайды шешу жөніндегі жалпы ұсынымдар 11-кестеде келтірілген.
22. Транзакция бастамашысының кеден органы қате туралы хабарлама алынған хабарға оның Электрондық құжаттар мен мәліметтер форматтарының және құрылымдарының сипаттамасына және осы Регламенттің ІХ бөлімінде көрсетілген хабарларды бақылауға қойылатын талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізеді. Егер көрсетілген талаптарға сәйкессіздік анықталған жағдайда транзакция бастамашысының кеден органы анықталған қатені жою үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды. Егер сәйкессіздіктер анықталмаған жағдайда, мүше мемлекеттің транзакция бастамашысының кеден органы осы тосын жағдайды сипаттай отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің қолдау қызметіне хабар жібереді.
11-кесте
Тосын жағдайлардағы әрекеттер
Тосын жағдайдың коды
Тосын жағдайдың сипаттамасы
Тосын жағдайдың себептері
Тосын жағдай туындаған кездегі әрекеттердің сипаттамасы
1
2
3
4
P.EXC.002
жалпы процестің екі жақты транзакциясының бастамашысы келісілген қайталаулар саны өткеннен кейін жауап-хабар алмады
көлік жүйесіндегі техникалық іркілістер немесе бағдарламалық қамтамасыз етудің жүйелік қатесі
хабар қалыптастырылған ұлттық сегменттің техникалық қолдау қызметіне сұрау салу жіберу қажет
P.EXC.004
жалпы процесс транзакциясының бастамашысы қате туралы хабарлама алды
анықтамалықтар және сыныптауыштар үндестірілмеді немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемалары жаңартылмады
жалпы процесс транзакциясының бастамашысы пайдаланымдағы анықтамалықтар мен сыныптауыштарды үндестіруі немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемаларын жаңартуы қажет. Егер анықтамалықтар мен сыныптауыштар үндестірілсе, электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемалары жаңартылса, қабылдайтын қатысушының қолдау қызметіне сұрау салу жіберу қажет

сведения из деклараций на товары (P.EE.02.BEN.001): сведения об аннулировании получены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время подтверждения представления
определяется Техническими условиями
время подтверждения принятия в обработку
определяется Техническими условиями
время ожидания ответа
определяется Техническими условиями
признак авторизации
определяется Техническими условиями
количество повторов
определяется Техническими условиями
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
информация об аннулировании сведений из декларации на товары (P.EE.02.MSG.005)
ответное сообщение
уведомление о результате обработки сведений (P.EE.02.MSG.006)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
VIII. Порядок действий в нештатных ситуациях
21. При информационном взаимодействии в рамках общего процесса вероятны нештатные ситуации, когда обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Нештатные ситуации возникают при технических сбоях, истечении времени ожидания и в иных случаях. Для представления участником общего процесса комментариев о причинах возникновения нештатной ситуации и рекомендаций по ее разрешению предусмотрена возможность направления соответствующего запроса в службу поддержки интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза. Общие рекомендации по разрешению нештатной ситуации приведены в таблице 11.
22. Таможенный орган инициатора транзакции проводит проверку сообщения, в связи с которым получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений требованиям к контролю сообщений, указанным в разделе IX настоящего Регламента. В случае, если выявлено несоответствие указанным требованиям, таможенный орган инициатора транзакции принимает все необходимые меры для устранения выявленной ошибки. В случае если несоответствий не выявлено, таможенный орган инициатора транзакции государства-члена направляет сообщение с описанием этой нештатной ситуации в службу поддержки интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза.
Таблица 11
Действия в нештатных ситуациях
Код нештатной ситуации
Описание нештатной ситуации
Причины нештатной ситуации
Описание действий
при возникновении нештатной ситуации
1
2
3
4
P.EXC.002
инициатор двусторонней транзакции общего процесса не получил сообщение-ответ после истечения согласованного количества повторов
технические сбои в транспортной системе или системная ошибка программного обеспечения
необходимо направить запрос в службу технической поддержки национального сегмента, в котором было сформировано сообщение
P.EXC.004
инициатор транзакции общего процесса получил уведомление об ошибке
не синхронизированы справочники и классификаторы или не обновлены XML-схемы электронных документов (сведений)
инициатору транзакции общего процесса необходимо синхронизировать используемые справочники и классификаторы или обновить XML-схемы электронных документов (сведений). Если справочники и классификаторы синхронизированы, XML-схемы электронных документов (сведений) обновлены, необходимо направить запрос в службу поддержки принимающего участника

P.EE.02.EXC.003
бастамашының ақпараттық жүйесінде респонденттен жауап хабарды өңдеу кезінде қателік туындады
жалпы процесс транзакциясы бастамашысының жағында хабар қамтылған блокты тексеру мен өңдеудегі қателік
транзакция бастамашысы блокты берілетін ақпараттың дұрыстығына тексеруге тиіс және ол осы тосын жағдайды сипаттай отырып, транзакция Респондентін қолдау қызметіне хабар жібереді.
IX. Электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптар
23. "Тауарларға арналған декларациядан мәліметтер" (P.EE.02.MSG.001), "Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің өзгерістері" (P.EE.02.MSG.003) және "Тауарларға арналған декларациядағы мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат" (P.EE.02.MSG.005) хабарларында берілетін "Тауарларға арналған декларацияның электрондық көшірмесінен мәліметтер" (Declaration) электрондық құжатының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар Техникалық шарттарда айқындалады.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2018 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 208 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Үшінші елдермен кедендік ақпарат алмасу мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің электрондық ақпараттық өзара іс-қимылын іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының СИПАТТАМАСЫ
І. Жалпы ережелер
1. Осы Сипаттама Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығын құрайтын мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректерді электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ортақ процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде Жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы №63 шешімі;
кедендік ақпаратпен алмасу мақсатында Одаққа мүше мемлекеттердің арасындағы электрондық ақпараттық өзара іс-қимылды көздейтін үшінші мемлекеттермен, олардың интеграциялық бірлестіктерімен және халықаралық ұйымдармен жасалған халықаралық шарттар (бұдан әрі – үшінші тараппен жасалған халықаралық шарттар).
II. Қолданылу саласы

P.EE.02.EXC.003
в информационной системе инициатора при обработке ответного сообщения от респондента возникла ошибка
ошибка в проверке и обработке блока содержимого сообщения на стороне инициатора транзакции общего процесса
инициатор транзакции должен проверить блок содержимого на корректность передаваемой информации и направляет сообщение с описанием этой нештатной ситуации в службу поддержки Респондента транзакции
IX. Требования к заполнению электронных документов и сведений
23. Требования к заполнению реквизитов электронного документа (сведений) "Сведения из электронной копии декларации на товары" (Declaration), передаваемых в сообщениях "Сведения из декларации на товары" (P.EE.02.MSG.001), "Изменения сведений из декларации на товары" (P.EE.02.MSG.003) и "Информация об аннулировании сведений из декларации на товары" (P.EE.02.MSG.005), определены в Технических условиях.
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 18 декабря 2018 г. № 208
УТВЕРЖДЕНО
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 18 декабря 2018 г. № 208
Описание форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного взаимодействия между государствами – членами Евразийского экономического союза в целях обмена таможенной информацией с третьими странами"
I. Общие положения
1. Настоящее Описание разработано в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
международные договоры, заключенные с третьими государствами, их интеграционными объединениями и международными организациями, предусматривающие электронное информационное взаимодействие между государствами – членами Союза в целях обмена таможенной информацией (далее – международные договоры с третьей стороной).
II. Область применения

2. Осы Сипаттама Үшінші тараппен жасалған халықаралық шарттарды іске асыру шеңберінде әзірленуі көзделген электрондық ақпарат алмасуды жүзеге асырудың техникалық шарттарына (бұдан әрі – Техникалық шарттар) сәйкес "Үшінші елдермен кедендік ақпарат алмасу мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің электрондық ақпараттық өзара іс-қимылын іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесінің (бұдан әрі – жалпы процесс) шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтарына және құрылымдарына қойылатын талаптарды айқындайды.
3. Осы Сипаттама жалпы процесс рәсімдерін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – интеграцияланған жүйе) құралдарымен іске асыру кезінде ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданылады.
III. Негізгі ұғымдар
8. Осы Сипаттаманың мақсаттары үшін төмендегілерді білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"деректеме" – электрондық құжаттың (мәліметтердің) белгілі бір мән-мәтінде бөлінбейтін болып есептелетін деректерінің бірлігі;
"ДКедҰ деректерінің моделі" – халықаралық конвенцияларда санамаланған талаптардың негізінде, сондай-ақ мүше мемлекеттер заңнамаларының жалпы талаптары негізінде Дүниежүзілік Кеден Ұйымы әзірлеген модельдеудің біріздендірілген тіліне (UML) негізделген деректер ауқымын, бизнес-процестер модельдерін және ақпараттық модельдерді қамтитын, кеден органдарының жұмысын автоматтандыру және "бірыңғай терезе" механизмін іске асыру тұрғысынан ақпараттық алмасуды қамтамасыз ету мақсатында трансшекаралық реттеуші органдардың пайдалануына арналған компоненттер кітапханасы.
Осы Сипаттамада пайдаланылатын өзге де ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 18 желтоқсандағы № 208 шешімімен бекітілген "Үшінші елдермен кедендік ақпарат алмасу мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің электрондық ақпараттық өзара іс-қимылын іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының 4-тармағында айқындалған мәндерде қолданылады.
IV. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымдары

2. Настоящее Описание определяет требования к форматам и структурам электронных документов и сведений, используемых при информационном взаимодействии в рамках общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного взаимодействия между государствами – членами Евразийского экономического союза в целях обмена таможенной информацией с третьими странами" (далее – общий процесс) в соответствии с Техническими условиями осуществления электронного обмена информацией, разработка которых предусмотрена в рамках реализации международных договоров с третьей стороной (далее – Технические условия).
3. Настоящее Описание применяется при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем при реализации процедур общего процесса средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза (далее – интегрированная система).
III. Основные понятия
8. Для целей настоящего Описания используются понятия, которые означают следующее:
"реквизит" – единица данных электронного документа (сведений), которая в определенном контексте считается неразделимой;
"модель данных ВТамО" – библиотека компонентов, содержащая массив данных, модели бизнес-процессов и информационные модели, основанные на унифицированном языке моделирования (UML), разработанная Всемирной Таможенной Организацией на основе требований, перечисленных в международных конвенциях, а также на основе общих требований законодательства стран – членов, предназначенная для использования трансграничными регулирующими органами с целью обеспечения информационного обмена в контексте автоматизации работы таможенных органов и реализации механизма "единого окна".
Иные понятия, используемые в настоящем Описании, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного взаимодействия между государствами – членами Евразийского экономического союза в целях обмена таможенной информацией с третьими странами", утвержденных пунктом Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 18 декабря 2018 г. № 208.
IV. Структуры электронных документов и сведений

1.0.0
4
Анықтама
Мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама
5
Пайдалану
6
Атаулар кеңістігінің сәйкестендіргіші
urn:wco:datamodel:WCO:Response:1
7
XML-құжаттың түбірлік элементі
RootDocument
8
XML-схемасы файлының атауы
Response.xsd
13. "Мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама" (Response) электрондық құжатының (мәліметтерінің) құрылымы атауларының импортталатын кеңістіктері, деректемелік құрамы Техникалық шарттарға сәйкес айқындалады.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2018 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 208 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Үшінші елдермен кедендік ақпарат алмасу мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің электрондық ақпараттық өзара іс-қимылын іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесіне қосылу ТӘРТІБІ
І. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығын құрайтын мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректерді электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ортақ процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде Жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы №63 шешімі;
кедендік ақпаратпен алмасу мақсатында Одаққа мүше мемлекеттердің арасындағы электрондық ақпараттық өзара іс-қимылды көздейтін үшінші мемлекеттермен, олардың интеграциялық бірлестіктерімен және халықаралық ұйымдармен жасалған халықаралық шарттар (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттер, үшінші тараппен жасалған халықаралық шарттар).
II. Қолданылу саласы
2. Осы Тәртіп "Үшінші елдермен кедендік ақпарат алмасу мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің электрондық ақпараттық өзара іс-қимылын іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін (бұдан әрі – жалпы процесс) қолданысқа енгізу және жаңа қатысушының жалпы процеске қосылуы рәсімдерінің құрамы мен мазмұнына қойылатын талаптарды, сондай-ақ оларды орындау кезінде жүзеге асырылатын ақпараттық өзара іс-қимылға қойылатын талаптарды айқындайды.
III. Негізгі ұғамдар

1.0.0
4
Определение
Уведомление о результатах обработки сведений
5
Использование
6
Идентификатор пространства имен
urn:wco:datamodel:WCO:Response:1
7
Корневой элемент XML-документа
RootDocument
8
Имя файла XML-схемы
Response.xsd
13. Импортируемые пространства имен, реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результатах обработки сведений" (Response) определяются в соотвествии с Техническими условиями.
Порядок
присоединения к общему процессу "Обеспечение реализации электронного информационного взаимодействия между государствами – членами Евразийского экономического союза в целях обмена таможенной информацией с третьими странами"
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
международные договоры, заключенные с третьими государствами, их интеграционными объединениями и международными организациями, предусматривающие электронное информационное взаимодействие между государствами – членами Союза в целях обмена таможенной информацией (далее соответственно – международные договоры с третьей стороной, государства-члены ).
II. Область применения
2. Настоящий Порядок определяет требования к составу и содержанию процедур введения в действие общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного взаимодействия между государствами – членами Евразийского экономического союза в целях обмена таможенной информацией с третьими странами" (далее – общий процесс) и присоединения нового участника к общему процессу, а также требования к осуществляемому при их выполнении информационному взаимодействию.
III. Основные понятия

3. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін төмендегілерді білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"интеграцияланған жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде қолданылатын құжаттар" – Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 30-тармағында көзделген техникалық, технологиялық, әдістемелік және ұйымдастыру құжаттары;
"технологиялық құжаттар" – Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімінің 1-тармағында көзделген жалпы процесті іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттардың тұрпаттық тізбесіне енгізілген құжаттар.
Осы Тәртіпте пайдаланылатын өзге де ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 18 желтоқсандағы № 208 шешімімен бекітілген "Үшінші елдермен кедендік ақпарат алмасу мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің электрондық ақпараттық өзара іс-қимылын іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында айқындалған мәндерде қолданылады.
IV. Өзара іс-қимылға қатысушылар
4. Өзара іс-қимылға қатысушылардың осы Тәртіпте көзделген рәсімдерді орындауы кезіндегі рөлдері 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Өзара іс-қимылға қатысушылардың рөлдері
Р/с №
Рөлдің атауы
Рөлдің сипаттамасы
Рөлді орындайтын қатысушы
1
Жалпы процеске қосылатын қатысушы
жалпы процеске қосылады және тауарларға арналған декларациялардан мәліметтер ұсынуды және алуды жүзеге асырады
Мүше мемлекеттің орталық кеден органы
3
Үйлестіруші
осы Тәртіпте көзделген рәсімдердің орындалуын үйлестіреді
Еуразиялық экономикалық комиссия
V. Жалпы процесті қолданысқа енгізу
5. Комиссия Алқасының "Үшінші елдермен кедендік ақпарат алмасу мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің электрондық ақпараттық өзара іс-қимылын іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2018 жылғы 18 желтоқсандағы № 208 шешімі күшіне енген күннен бастап мүше мемлекеттер жалпы процесті қолданысқа енгізу рәсімін орындауға кіріседі.
6. Жалпы процесті қолданысқа енгізу үшін мүше мемлекеттердің орталық кеден органдары осы Тәртіптің VІ бөліміне сәйкес жалпы процеске қосылу рәсімінде айқындалған қажетті іс-шараларды орындауы тиіс.

3. Для целей настоящего Порядка используются понятия, которые означают следующее:
"документы, применяемые при обеспечении функционирования интегрированной системы" – технические, технологические, методические и организационные документы, предусмотренные пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (Приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года);
"технологические документы" – документы, включенные в типовой перечень технологических документов, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации общего процесса, предусмотренный пунктом 1 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от6 ноября 2014 года № 200.
Иные понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного взаимодействия между государствами – членами Евразийского экономического союза в целях обмена таможенной информацией с третьими странами", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 18 декабря 2018 г. № 208 (далее – Правила информационного взаимодействия).
IV. Участники взаимодействия
4. Роли участников взаимодействия при выполнении ими процедур, предусмотренных настоящим Порядком, приведены в Таблице 1.
Таблица 1
Роли участников взаимодействия
№ п/п
Наименование роли
Описание роли
Участник, выполняющий роль
1
Присоединяющийся участник общего процесса
присоединяется к общему процессу и осуществляет представление и получение сведений из деклараций на товары
центральный таможенный орган государства-члена
3
Координатор
координирует выполнение процедур, предусмотренных настоящим Порядком
Евразийская экономическая комиссия
V. Введение общего процесса в действие
5. С даты вступления в силу Решения Коллегии Комиссии от 18 декабря 2018 г. № 208 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного взаимодействия между государствами – членами Евразийского экономического союза в целях обмена таможенной информацией с третьими странами" государства-члены приступают к выполнению процедуры введения в действие общего процесса.
6. Для введения в действие общего процесса центральными таможенными органами государств-членов должны быть выполнены необходимые мероприятия, определенные процедурой присоединения к общему процессу в соответствии с разделом VI настоящего Порядка.

7. Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесіне мемлекетаралық сынақтар жүргізу жөніндегі ұсынымдардың негізінде Комиссия, үйлестіруші ретінде, жалпы процесті қолданысқа енгізу туралы өкім қабылдайды.
8. Мүше мемлекеттердің бірінің, қосылатын қатысушының және Комиссияның ақпараттық жүйелерінің арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды тестілеу нәтижелері Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесіне мемлекетаралық сынақтар жүргізу бойынша жалпы процесті қолданысқа енгізуге дайын екендігі туралы ұсынымдарды қабылдау үшін негіздеме болып табылады.
VI. Қосылу рәсімінің сипаттамасы
9. Жалпы процесс қолданысқа енгізілгеннен кейін жалпы процеске қосылу рәсімін орындау арқылы оған жаңа қатысушылар қосыла алады.
10. Жалпы процеске қосылу үшін жалпы процеске қосылатын қатысушы интеграцияланған жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде қолданылатын құжаттардың, технологиялық құжаттардың талаптарын, сондай-ақ ақпараттық алмасу шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін заңнаманың талаптарын орындауға тиіс.
11. Жалпы процеске жаңа қатысушының қосылуы рәсімін орындауы мыналарды:
мүше мемлекеттің жалпы процеске жаңа қатысушының қосылуы туралы Комиссияны хабардар етуін (жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты кеден органын көрсете отырып);
мемлекеттің, жалпы процеске қосылатын қатысушының нормативтік құқықтық актілеріне технологиялық құжаттардың талаптарын орындау үшін қажетті өзгерістер енгізуді (қажет болған жағдайда);
жалпы процеске қосылатын қатысушының ақпараттық жүйесін әзірлеуді (пысықтауды);
жалпы процеске қосылатын қатысушының ақпараттық жүйесін ұлттық сегментке қосуды, егер мұндай қосу бұған дейін жүзеге асырылмаса;
жалпы процеске қосылатын қатысушының және Үйлестірушінің ақпараттық жүйелерінің арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың технологиялық құжаттардың талаптарына сәйкестігіне тестілеуді қамтиды.
12. Осы Тәртіптің 11-тармағында айқындалған іс-шараларды орындау мерзімдері үшінші тараппен жасалған халықаралық шарттарда көзделген алмасуларды іске асыру кезеңі мен мерзімдеріне сәйкес мүше мемлекеттердің орталық кеден органдары мен үшінші елдердің орталық кеден органдарының арасында кедендік ақпаратпен осындай электрондық ақпараттық алмасуды іске асыру жөніндегі жеке жоспарларда айқындалады.

7. На основании рекомендаций по проведению межгосударственных испытаний интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза Комиссией, как координатором, принимается распоряжение о введении в действие общего процесса.
8. Основанием для принятия рекомендаций по проведению межгосударственных испытаний интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза о готовности общего процесса к введению в действие могут являться результаты тестирования информационного взаимодействия между информационными системами одного из государств-членов, присоединяющегося участника и Комиссии.
VI. Описание процедуры присоединения
9. После введения в действие общего процесса к нему могут присоединяться новые участники путем выполнения процедуры присоединения к общему процессу.
10. Для присоединения к общему процессу присоединяющимся участником общего процесса должны быть выполнены требования документов, применяемых при обеспечении функционирования интегрированной системы, технологических документов, а также требования законодательства, регламентирующие информационное взаимодействие в рамках информационного обмена.
11. Выполнение процедуры присоединения нового участника к общему процессу включает в себя:
информирование присоединяющимся участником общего процесса Комиссии о присоединении нового участника к общему процессу (с указанием таможенного органа, ответственного за обеспечение информационного взаимодействия в рамках общего процесса);
внесение в нормативные правовые акты государства, присоединяющегося участника общего процесса, изменений, необходимых для выполнения требований технологических документов (при необходимости);
разработку (доработку) информационной системы присоединяющегося участника общего процесса;
подключение информационной системы присоединяющегося участника общего процесса к национальному сегменту, если такое подключение не было осуществлено ранее;
тестирование информационного взаимодействия между информационными системами присоединяющегося участника общего процесса и Координатора на соответствие требованиям технологических документов.
12. Сроки выполнения мероприятий, определенных в пункте 11 настоящего Порядка, определяются в отдельных планах по реализации электронного информационного обмена таможенной информацией между центральными таможенными органами государств–членов и центральными таможенными органами третьих стран в соответствии с этапа и сроками реализации таких обменов, предусмотренными международным договором с третьей стороной.