"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 229 шешімі
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 30-тармағына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімін басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары;
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті;
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті;
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы;
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесіне қосылу тәртібі бекітілсін.

О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах"
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 декабря 2019 года № 229.
О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах"
В соответствии с пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
Правила информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах";
Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах";
Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах";
Описание форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах";
Порядок присоединения к общему процессу "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах".

2. Мыналар:
а) Осы Шешіммен бекітілген Сипаттамада көзделген электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының техникалық схемаларын әзірлеуді және оларды сыртқы және Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезінде пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізіліміне орналастыруды қамтамасыз етуді құзыретіне Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін құру және дамыту жөніндегі жұмыстарды үйлестіру кіретін Еуразиялық экономикалық комиссияның департаменті жүзеге асырады;
б) "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесіне қосылу рәсімін орындау мерзімі осы Шешім күшіне енген күннен бастап 9 айдан аспайды деп белгіленсін.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2019 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 229 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары
I. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мына актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт (бұдан әрі – Шарт);
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Карантиндік фитосанитариялық шаралар қолдануды ақпараттық қамтамасыз ету саласында жалпы процестерді іске асыру қағидаларын бекіту туралы" 2019 жылғы 19 наурыздағы № 38 шешімі;
Кеден одағы Комиссиясының "Еуразиялық экономикалық одақта өсімдіктердің карантинін қамтамасыз ету туралы" 2010 жылғы 18 маусымдағы № 318 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің "Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасында және кедендік аумағында карантинге жатқызылған өнімге және карантинге жатқызылған объектілерге қойылатын Бірыңғай карантиндік фитосанитариялық талаптарды бекіту туралы" 2016 жылғы 30 қарашадағы № 157 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің "Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында өсімдіктер карантинін қамтамасыз етудің бірыңғай қағидалары мен нормаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 30 қарашадағы № 159 шешімі;

2. Установить, что:
а) разработка технических схем структур электронных документов и сведений, предусмотренных Описанием, утвержденным настоящим Решением, и обеспечение их размещения в реестре структур электронных документов и сведений, используемых при реализации информационного взаимодействия в интегрированной информационной системе Евразийского экономического союза, осуществляются департаментом Евразийской экономической комиссии, в компетенцию которого входит координация работ по созданию и развитию интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза;
б) срок выполнения процедуры присоединения к общему процессу "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах" не превышает 9 месяцев с даты вступления настоящего Решения в силу.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕНЫ
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 24 декабря 2019 г. № 229
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 мая 2024 г. № 53)
Правила
информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах"
Сноска. Правила - в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13.05.2024 № 53 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
I. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор);
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 30 ноября 2016 г. № 157 "Об утверждении Единых карантинных фитосанитарных требований, предъявляемых к подкарантинной продукции и подкарантинным объектам на таможенной границе и на таможенной территории Евразийского экономического союза";
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 30 ноября 2016 г. № 159 "Об утверждении Единых правил и норм обеспечения карантина растений на таможенной территории Евразийского экономического союза";
Решение Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 г. № 318 "Об обеспечении карантина растений в Евразийском экономическом союзе";

Кеден одағы Комиссиясының "Кеден одағының кедендік аумағында өсімдіктер карантинін қамтамасыз ету мәселелері туралы" 2010 жылғы 17 тамыздағы № 340 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Ортақ процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимыл жасауды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректерді электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ортақ процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі №29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының бір-бірімен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттармен алмасу туралы ережені бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде Жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі.
II. Қолданылу саласы
2. Осы Қағидалар "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесі (бұдан әрі – ортақ процесс) шеңберінде орындалатын рәсімдерді сипаттауды қоса алғанда, аталған ортақ процеске қатысушылар арасында ақпараттық өзара іс-қимыл тәртібі мен шарттарын айқындау мақсатында әзірленді.
3. Осы Қағидаларды ортақ процеске қатысушылар ортақ процесс шеңберінде рәсімдер мен операцияларды орындау тәртібін бақылау кезінде, сондай-ақ ортақ процесті іске асыруды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданады.
ІІІ. Негізгі ұғымдар

Решение Комиссии Таможенного союза от 17 августа 2010 г. № 340 "О вопросах обеспечения карантина растений на таможенной территории Таможенного союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 марта 2019 г. № 38 "Об утверждении Правил реализации общих процессов в сфере информационного обеспечения применения карантинных фитосанитарных мер";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 марта 2023 г. № 43 "Об утверждении Порядка прослеживаемости партий подкарантинной продукции (подкарантинных грузов, подкарантинных материалов, подкарантинных товаров), ввозимой на таможенную территорию Евразийского экономического союза и перемещаемой по таможенной территории Евразийского экономического союза" (далее – Порядок прослеживаемости).
II. Область применения
2. Настоящие Правила разработаны в целях определения порядка и условий информационного взаимодействия между участниками общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах" (далее – общий процесс), включая описание процедур, выполняемых в рамках этого общего процесса.
3. Настоящие Правила применяются участниками общего процесса при контроле за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию общего процесса.
III. Основные понятия

4. Аталған Қағидаларда ұғымдар Шартта, Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 318 шешімінде, 1951 жылғы 6 желтоқсандағы Өсімдіктер карантині және оларды қорғау жөніндегі халықаралық конвенцияда, фитосанитариялық шаралар жөніндегі халықаралық стандарттарда және Одақ құқығына кіретін өзге де актілерде айқындалған мәндерде қолданылады.
Осы Қағидаларда қолданылатын "ортақ процесс рәсімдерінің тобы", "ортақ процестің ақпараттық объектісі", "орындаушы", "ортақ процесс операциясы", "ортақ процесс рәсімі" және "ортақ процеске қатысушы" деген ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы №63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде Жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерде қолданылады.
ІV. Ортақ процесс туралы негізгі мәліметтер
5. Ортақ процестің толық атауы: "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету".
6. Ортақ процестің кодтық белгіленімі: P.SS.11, нұсқа 1.0.0.
1. Ортақ процестің мақсаттары мен міндеттері
7. Одақтың кедендік аумағының карантиндік фитосанитариялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету және карантиндік фитосанитариялық талаптарға сәйкес келмейтін карантинге жатқызылған өнімді Одақтың кедендік аумағы арқылы өткізу кезінде карантинге жатқызылған өнімді бақылау мүмкіндігін қамтамасыз ету есебінен оларды әкелу, транзиті және айналысқа түсуі тәуекелін төмендету үшін жағдай жасау ортақ процестің мақсаты болып табылады.
8. Ортақ процестің мақсатына қол жеткізу үшін мынадай міндеттерді шешу қажет:
а) Одаққа мүше мемлекеттердің өсімдіктердің карантині жөніндегі уәкілетті органдары (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекет, уәкілетті орган) арасында мүше мемлекеттер арасында карантинге жатқызылған өнімнің партиясын өткізу кезінде берілген (оның ішінде ауыстыруға) фитосанитариялық сертификаттар туралы, сондай-ақ алып қойылған фитосанитариялық сертификаттар туралы мәліметтермен (бұдан әрі тиісінше – берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы мәліметтер, алып қойылған фитосанитариялық сертификаттар туралы мәліметтер) жедел ақпарат алмасуды қамтамасыз ету;
б) сұрау салу бойынша уәкілетті органдардың мүше мемлекеттер арасында карантинге жатқызылған өнімнің партиясын өткізу кезінде фитосанитариялық сертификатты беру немесе бермеу фактісі туралы (бұдан әрі – фитосанитариялық сертификатты беру немесе бермеу фактісі туралы мәлімет), сондай-ақ Одақтың кедендік аумағынан басқа мүше мемлекеттердің аумағы арқылы үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы мәліметтерді (бұдан әрі – үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы мәліметтер) алуын қамтамасыз ету;
в) уәкілетті органдар арасында карантиндік фитосанитарлық бақылау (қадағалау) жүргізу кезінде анықталған бұзушылықтар туралы мәліметтермен (бұдан әрі тиісінше – бұзушылық, бұзушылықтар туралы мәлімет) жедел ақпарат алмасуды қамтамасыз ету;
г) уәкілетті органдардың сұрау салу бойынша Еуразиялық экономикалық комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) мүше мемлекеттердің арасында өткізілетін карантинге жатқызылған өнімнің партиясына берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы, сондай-ақ карантиндік фитосанитарлық бақылау (қадағалау) жүргізу кезінде анықталған бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді (бұдан әрі – фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтер) ұсынуын қамтамсыз ету;
д) осы сәтте уәкілетті органдар қолданатын және берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасу үшін қажетті тізбелерді, сыныптауыштарды және анықтамалықтарды әзірлеу, үйлестіру және өзектілендіру, сондай-ақ олардың электрондық нысандарын әзірлеу.

4. Понятия в настоящих Правилах используются в значениях, определенных Договором, Решением Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 г. № 318, Международной конвенцией по карантину и защите растений от 6 декабря 1951 года, международными стандартами по фитосанитарным мерам и иными актами, входящими в право Союза.
Понятия "группа процедур общего процесса", "информационный объект общего процесса", "исполнитель", "операция общего процесса", "процедура общего процесса" и "участник общего процесса", используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.
IV. Основные сведения об общем процессе
5. Полное наименование общего процесса: "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах".
6. Кодовое обозначение общего процесса: P.SS.11, версия 1.1.0.
1. Цель и задачи общего процесса
7. Целью общего процесса является создание условий для обеспечения карантинной фитосанитарной безопасности таможенной территории Союза и снижения риска ввоза, транзита и обращения подкарантинной продукции, не соответствующей карантинным фитосанитарным требованиям, за счет обеспечения прослеживаемости подкарантинной продукции при перемещении ее по таможенной территории Союза.
8. Для достижения цели общего процесса необходимо решить следующие задачи:
а) обеспечить оперативный информационный обмен сведениями между уполномоченными органами по карантину растений государств – членов Союза (далее соответственно – государство-член, уполномоченный орган) о партиях подкарантинной продукции (далее – сведения о партиях подкарантинной продукции):
i) перемещаемых между территориями государств-членов, о прибытии партий такой продукции в место назначения, включая информацию о выданных (в том числе на замену) и изъятых (погашенных) фитосанитарных сертификатах (далее соответственно – сведения о выданных фитосанитарных сертификатах, сведения об изъятых или погашенных фитосанитарных сертификатах), а также информацию в соответствии с Порядком прослеживаемости (при наличии), в том числе сведения об идентификационных номерах партий подкарантинной продукции, подлежащих прослеживаемости;
ii) ввозимых на таможенную территорию Союза из третьих стран, о прибытии партий такой продукции в место доставки, в случае если место прибытия таких партий находится на территории одного государства-члена, а место завершения таможенного оформления – на территории другого государства-члена, включая информацию об актах карантинного фитосанитарного контроля (надзора), а также информацию о фитосанитарных сертификатах, выданных в электронном виде, и информацию в соответствии с Порядком прослеживаемости (при наличии), в том числе сведений об идентификационных номерах партий подкарантинной продукции, подлежащих прослеживаемости;
б) обеспечить получение уполномоченными органами по запросу сведений о партиях подкарантинной продукции, в том числе:
i) сведений о факте выдачи или невыдачи фитосанитарного сертификата при перемещении партии подкарантинной продукции между территориями государств-членов (далее – сведения о факте выдачи или невыдачи фитосанитарного сертификата);
ii) сведений о выданных (в том числе на замену) фитосанитарных сертификатах, оформленных на партии подкарантинной продукции, вывозимые с таможенной территории Союза в третьи страны через территорию других государств-членов (далее – сведения о фитосанитарных сертификатах, оформленных на партии подкарантинной продукции, вывозимые в третьи страны);
iii) сведений о фитосанитарных сертификатах, выданных (в том числе на замену) уполномоченными органами на партии подкарантинной продукции, перемещаемые между территориями государства-членов через территории других государств-членов;
iv) сведений о фитосанитарных сертификатах, выданных (в том числе на замену) уполномоченными органами третьих стран в электронном виде на партии подкарантинной продукции, ввозимые на таможенную территорию Союза из третьих стран через территории других государств-членов;
в) обеспечить оперативный информационный обмен сведениями между уполномоченными органами о нарушениях, выявленных при проведении карантинного фитосанитарного контроля (надзора) (далее соответственно – нарушения, сведения о нарушениях);
г) обеспечить предоставление уполномоченными органами в Евразийскую экономическую комиссию (далее – Комиссия) по запросу обобщенных сведений о выданных фитосанитарных сертификатах на партии подкарантинной продукции, перемещаемые между территориями государств-членов, а также о нарушениях, выявленных при проведении карантинного фитосанитарного контроля (надзора) (далее – обобщенные сведения о фитосанитарных сертификатах и нарушениях);
д) разработать, гармонизировать и актуализировать перечни, классификаторы и справочники, применяемые в настоящий момент уполномоченными органами и необходимые для обмена информацией о партиях подкарантинной продукции, а также разработать их электронные формы.

11. Уәкілетті органдар арасында мәлімет алмасу фитосанитариялық сертификатты беру немесе алып қою фактілері бойынша, сондай-ақ бұзушылықтарды анықтау фактілері бойынша жүргізіледі. Уәкілетті органдар Комиссияға да сұрау салу бойынша фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етеді.
Берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну рәсімін орындау кезінде жөнелту орны мемлекетінің уәкілетті органы карантинге жатқызылған өнімді Одақ аумағында тасымалдау барысында оның партиясына ілеспе құжат берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметті қалыптастырады және межелі орын мемлекетінің уәкілетті органына жібереді.
Бұзушылық туралы мәліметтерді ұсыну рәсімін орындау кезінде межелі орын мемлекетінің уәкілетті органы:
а) карантиндік фитосанитарлық бақылау (қадағалау) жүргізу кезінде анықталған бұзушылықтар ұсынылған фитосанитариялық сертификат қолдан жасалған немесе жарамсыз деп танылған;
б) фитосанитариялық сертификат карантинге жатқызылған өнім партиясының қойылатын карантиндік фитосанитарлық талаптарға сәйкестігін растамаған;
в) карантинге жатқызылған өнім партиясына берілген фитосанитариялық сертификат бойынша карантиндік фитосанитарлық бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру үшін межелі орын мемлекеті уәкілетті органының лауазымды адамын хабардар етпеу немесе карантинге жатқызылған өнімді көрсетпеу орын алған сияқты бұзушылық туралы мәліметті қалыптастырады және жөнелту орны мемлекетінің уәкілетті органына жібереді.
Алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну рәсімін орындау кезінде межелі орын мемлекетінің уәкілетті органы алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді қалыптастырады және жөнелту орны мемлекетінің уәкілетті органына жібереді. Фитосанитариялық сертификат карантинге жатқызылған өнімнің партиясын жеткізу орны бойынша карантиндік фитосанитарлық бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру кезінде алып қоюға жатады.
Сұрау салу бойынша фитосанитариялық сертификатты беру немесе бермеу туралы мәліметтерді ұсыну рәсімін орындау кезінде межелі орын мемлекетінің уәкілетті органы фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді алуға сұрау салуды қалыптастырады және жөнелту орны мемлекетінің уәкілетті органына жібереді. Жөнелту орны мемлекетінің уәкілетті органы межелі орын мемлекетінің уәкілетті органына берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсынады немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама жібереді. Рәсім қажет болған жағдайда фитосанитариялық сертификатты беру фактісін тексеру мақсатында, соның ішінде фитосанитариялық сертификаттың қағаз нұсқасын ұсынған және межелі орын мемлекетінің уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде оған сәйкес келетін электрондық фитосанитариялық сертификат болмаған жағдайда, фитосанитариялық сертификатты беру орны мүше мемлекет болып табылуы шартымен орындалады.
Сұрау салу бойынша үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну рәсімін орындау кезінде уәкілетті орган үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді алуға сұрау салуды қалыптастырады және жөнелту орны мемлекетінің уәкілетті органына жібереді. Жөнелту орны мемлекетінің уәкілетті органы берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді уәкілетті органға ұсынады немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама жібереді. Рәсім қажет болған жағдайда карантинге жатқызылған өнімнің партиясын Одақтың кедендік аумағынан басқа мүше мемлекеттердің аумағы арқылы үшінші елдерге әкету кезінде фитосанитариялық сертификатты беру фактісін тексеру мақсатында, фитосанитариялық сертификатты беру орны мүше мемлекет болып табылуы шартымен орындалады.
Сұрау салу бойынша фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді ұсыну рәсімі Комиссияның ортақ процесті іске асыру (орындау) нәтижелерін мониторингтеу және талдау мақсатында фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді алуы қажет болған кезде орындалады. Рәсімді орындау кезінде Комиссия фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді алуға сұрау салуды қалыптастырады және уәкілетті органдарға жібереді. Уәкілетті органдар Комиссияға фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді ұсынады немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама жібереді.
Уәкілетті органдар мен Комиссия арасында мәлімет алмасу Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 229 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне (бұдан әрі – Уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті) сәйкес жүзеге асырылады.
Уәкілетті органдар арасында мәлімет алмасу Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 229 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне (бұдан әрі – Уәкілетті органдар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті) сәйкес жүзеге асырылады
Ұсынылатын мәліметтердің нысаны мен құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 229 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтер форматтарының және құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттар мен мәліметтер форматтарының және құрылымдарының сипаттамасы) сәйкес келуі тиіс.

11. Обмен сведениями между уполномоченными органами производится по фактам перемещения партий подкарантинной продукции, изъятия или погашения фитосанитарного сертификата,
а также по фактам выявления нарушений. Уполномоченные органы по запросу обеспечивают предоставление в уполномоченные органы других государств-членов сведений о партиях подкарантинной продукции, в том числе о фитосанитарных сертификатах, оформленных на партии подкарантинной продукции, перемещаемые между территориями государств – членов, вывозимые в третьи страны и ввозимые из третьих стран. Уполномоченные органы также обеспечивают предоставление обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях в Комиссию по запросу.
При выполнении процедуры представления сведений о партии подкарантинной продукции в полном объеме уведомляющий уполномоченный орган формирует и направляет уведомляемому уполномоченному органу (органу места назначения и органу места доставки соответственно) сведения о партии подкарантинной продукции:
а) перемещаемой между территориями государств - членов, включая информацию о выданных (в том числе на замену) фитосанитарных сертификатах, а также информацию согласно Порядку прослеживаемости, в том числе сведения об идентификационных номерах партий подкарантинной продукции, подлежащих прослеживаемости;
б) ввозимой на таможенную территорию Союза из третьих стран, в случае если место прибытия такой партии находится на территории одного государства-члена, а место завершения таможенного оформления – на территории другого государства-члена, включая информацию об актах карантинного фитосанитарного контроля (надзора), а также информацию о фитосанитарных сертификатах в электронном виде и согласно Порядку прослеживаемости (при наличии), в том числе сведений об идентификационных номерах партий подкарантинной продукции, подлежащих прослеживаемости.
При выполнении процедуры представления сведений о нарушении уведомляемый уполномоченный орган формирует и направляет уведомляющему уполномоченному органу сведения о нарушении, таком как:
а) фитосанитарный сертификат, предъявленный при проведении карантинного фитосанитарного контроля (надзора) признан поддельным или недействительным;
б) фитосанитарный сертификат не подтверждает соответствие партии подкарантинной продукции предъявляемым карантинным фитосанитарным требованиям;
в) имело место неуведомление или непредъявление подкарантинной продукции для осуществления карантинного фитосанитарного контроля (надзора) должностному лицу уведомляемого уполномоченного органа по фитосанитарному сертификату, выданному на партию подкарантинной продукции;
г) идентификационный номер партии подкарантинной продукции или средство идентификации (при наличии) не соответствует информации, сформированной в отношении этой партии подкарантинной продукции.
При выполнении процедуры представления сведений об изъятом или погашенном фитосанитарном сертификате уведомляемый уполномоченный орган формирует и направляет уведомляющему уполномоченному органу сведения об изъятом или погашенном фитосанитарном сертификате. Фитосанитарный сертификат подлежит изъятию или погашению при осуществлении карантинного фитосанитарного контроля (надзора) по месту доставки партии подкарантинной продукции.
При выполнении процедуры предоставления сведений о партии подкарантинной продукции по запросу уведомляемый уполномоченный орган формирует и направляет запрос на получение сведений о партии подкарантинной продукции в уведомляющий уполномоченный орган. Уведомляющий уполномоченный орган предоставляет сведения о партии подкарантинной продукции или направляет уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, в уведомляемый уполномоченный орган. Процедура выполняется при необходимости с целью получения сведений о партии подкарантинной продукции по запросу, в том числе:
а) сведений о факте выдачи или невыдачи фитосанитарного сертификата при перемещении партии подкарантинной продукции между территориями государств-членов (в том числе в случае предъявления бумажного варианта фитосанитарного сертификата и отсутствия соответствующего ему электронного фитосанитарного сертификата в информационной системе уполномоченного органа государства места назначения, при условии, что местом выдачи фитосанитарного сертификата является государство-член);
б) сведений о выданных (в том числе на замену) фитосанитарных сертификатах, оформленных на партии подкарантинной продукции, вывозимые с таможенной территории Союза в третьи страны через территорию других государств-членов;
в) сведений о фитосанитарных сертификатах, выданных (в том числе на замену) уполномоченными органами государств-членов на партии подкарантинной продукции, перемещаемые между территориями государств-членов через территории других государств-членов;
г) сведений о фитосанитарных сертификатах, выданных (в том числе на замену) уполномоченными органами третьих стран в электронном виде на партии подкарантинной продукции, ввозимые на таможенную территорию Союза из третьих стран через территории других государств-членов.
Процедура предоставления обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях по запросу выполняется при необходимости получения Комиссией обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях в целях мониторинга и анализа результатов реализации (исполнения) общего процесса. При выполнении процедуры Комиссия формирует и направляет запрос на получение обобщҰнных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях в уполномоченные органы. Уполномоченные органы предоставляют обобщенные сведения о фитосанитарных сертификатах и нарушениях или направляют уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, в Комиссию.
При выполнении процедуры представления сведений о партии подкарантинной продукции в ограниченном объеме уведомляющий уполномоченный орган формирует и направляет уведомляемому уполномоченному органу (например, органу транзитного государства-члена) ограниченные сведения о партии подкарантинной продукции.
Обмен сведениями между уполномоченными органами и Комиссией осуществляется в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах", утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 декабря 2019 г. № 229 (далее – Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами и Комиссией).
Обмен сведениями между уполномоченными органами осуществляется в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах", утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 декабря 2019 г. № 229 (далее – Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами).
Формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах", утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 декабря 2019 г. № 229 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).

12. Ортақ процесс құрылымының келтірілген сипаттамасы 1-суретте берілген.
1-сурет. Ортақ процестің құрылымы
13. Операциялардың егжей-тегжейлі сипаттамасын қоса алғанда, ортақ процесс рәсімін орындау тәртібі осы Қағидалардың VIII бөлімінде келтірілген.
14. Бөлімде Ортақ процесс рәсімдері арасындағы байланыс пен оларды орындау тәртібін көрсететін жалпы схема келтіріледі. Рәсімдердің жалпы схемасы UML (біріздендірілген модельдеу тілі – Unified Modeling Language) графикалық нотациясын пайдалана отырып жасалды және мәтіндік сипаттамамен жабдықталды.
4. Ортақ процестің рәсімдері
15. Ортақ процесс рәсімдерінің тізбесі 2-кестеде келтірілген.
2-кесте
Ортақ процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.SS.11.PRC.001
берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді беру
рәсімді орындау барысында жөнелту орны мемлекетінің уәкілетті органы берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді қалыптастырады және межелі орын мемлекетінің уәкілетті органына жібереді
P.SS.11.PRC.002
бұзушылықтар туралы мәліметтерді ұсыну
рәсімді орындау барысында межелі орын мемлекетінің уәкілетті органы бұзушылықтар туралы мәліметтерді қалыптастырады және жөнелту орны мемлекетінің уәкілетті органына жібереді
P.SS.11.PRC.003
алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну
рәсімді орындау барысында межелі орын мемлекетінің уәкілетті органы алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді қалыптастырады және жөнелту орны мемлекетінің уәкілетті органына жібереді
P.SS.11.PRC.004
сұрау салу бойынша фитосанитариялық сертификатты беру немесе бермеу фактісі туралы мәліметтерді ұсыну
рәсімді орындау барысында межелі орын мемлекетінің уәкілетті органы сұрау салу бойынша фитосанитариялық сертификатты беру немесе бермеу фактісі туралы мәліметтерді алуды жүзеге асырады
P.SS.11.PRC.005
сұрау салу бойынша үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну
рәсімді орындау барысында уәкілетті орган сұрау салу бойынша үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді алуды жүзеге асырады
P.SS.11.PRC.006
сұрау салу бойынша фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді ұсыну
рәсімді орындау барысында сұрау салу бойынша Комиссияға фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді ұсыну жүзеге асырылады
V. Ортақ процестің ақпараттық объектілері
16. Олар туралы мәліметтер немесе олардан алынатын мәліметтер ортақ процеске қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл процесіне берілетін ақпараттық объектілер тізбесі 3-кестеде келтірілген.
3-кесте
Ақпараттық объектілердің тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.SS.11.BEN.001
фитосанитариялық сертификат туралы мәлімет
жөнелту орны мемлекетінің уәкілетті органы межелі орын мемлекетінің уәкілетті органына ұсынатын берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы мәліметтер (оның ішінде сұрау салу бойынша); межелі орын мемлекетінің уәкілетті органы жөнелту орны мемлекетінің уәкілетті органына ұсынатын алып қойылған фитосанитариялық сертификаттар туралы мәліметтер; сұрау салу бойынша үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер
P.SS.11.BEN.002
бұзушылық туралы мәліметтер
межелі орын мемлекетінің уәкілетті органы жөнелту орны мемлекетінің уәкілетті органына ұсынатын бұзушылық туралы мәліметтер
P.SS.11.BEN.003
жалпыланған мәліметтер
сұрау салу бойынша Комиссияға ұсынылатын фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтер
VI. Ортақ процеске қатысушылардың жауаптылығы
17. Мәліметтердің уақтылы және толық берілуін қамтамасыз етуге бағытталған талаптарды сақтамағаны үшін Комиссияның ақпараттық өзара іс-қимылға қатысатын лауазымды адамдары мен қызметкерлерін тәртіптік жауапқа тарту – Шартқа, Одақ құқығын құрайтын өзге халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес, ал уәкілетті органдардың лауазымды адамдары мен қызметкерлерін тәртіптік жауапқа тарту мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
VII. Ортақ процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштары
18. Ортақ процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштарының тізбесі 4-кестеде келтірілген.
4-кесте
Ортақ процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштарының тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Түрі
Сипаттамасы
1
2
3
4
P.CLS.003
Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы (ЕАЭО СЭҚ ТН)
сыныптауыш
Дүниежүзілік кеден ұйымының Тауарлары сипаттамасы мен кодталуының үйлестірілген жүйесіне және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасына негізделген тауарлар кодтарының және атауларының тізбесін қамтиды
P.CLS.015
көлік және тауарларды тасымалдау түрлерінің сыныптауышы
сыныптауыш
Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешіміне сәйкес көлік құралдары және тауарларды тасымалдау түрлерінің тізбесін қамтиды
P.CLS.019
әлем елдерінің сыныптауышы
сыныптауыш
ISO 3166-1 стандартына сәйкес әлем елдерінің атаулары мен оларға тиісті кодтардың тізбесін қамтиды
P.CLS.021
жүктің, орамның және орам материалдары түрлерінің сыныптауышы
жүк түрлерінің сыныптауышы
Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешіміне сәйкес жүктің, орамның және орам материалдары түрлерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды
P.CLS.023
өлшем бірліктерінің сыныптауышы
сыныптауыш
Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешіміне сәйкес өлшем бірліктерінің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды
P.CLS.024
тілдер сыныптауышы
сыныптауыш
ISO 639-1стандартына сәйкес тілдердің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды
P.CLS.036
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының анықтамалығы
анықтамалық
Еуразиялық экономикалық одақ органдары атауларының тізбесін және оларға тиісті кодтарды қамтиды
P.CLS.054
Ұйымдық-құқықтық нысандардың сыныптауышы
сыныптауыш
ұйымдық-құқықтық нысандардың кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды
P.CLS.068
шаруашылық субъектілерін сәйкестендіру әдістерінің анықтамалығы
анықтамалық
шаруашылық субъектілерін сәйкестендіргіштердің және сәйкестендіру әдістерінің тізбесін қамтиды
P.SS.11.CLS.001
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органдары аумақтық бөлімшелерінің анықтамалығы
анықтамалық
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органдарының аумақтық бөлімшелері атауларының тізбесін және оларға тиісті кодтарды қамтиды
VIII. Ортақ процесс рәсімдері
"Берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді беру" (P.SS.11.PRC.001) рәсімі
19. "Берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді беру" (P.SS.11.PRC.001) рәсімін орындау схемасы 2-суретте берілген.
2-сурет. "Берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді беру" (P.SS.11.PRC.001) рәсімін орындау схемасы
20. "Берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді беру" (P.SS.11.PRC.001) рәсімі мүше мемлекеттер арасында тасымалдау кезінде оның карантинге жатқызылған өнімнің партиясын алып жүру үшін фитосанитариялық сертификатты беру (соның ішінде ауыстыруға) фактісі бойынша орындалады.

12. Приведенное описание структуры общего процесса представлено на рисунке 1.
Рис. 1. Структура общего процесса
13. Порядок выполнения процедур общего процесса, сгруппированных по своему назначению, включая детализированное описание операций, приведен в разделе VIII настоящих Правил.
14. Для каждой группы процедур приводится общая схема, демонстрирующая связи между процедурами общего процесса и порядок их выполнения. Общая схема процедур построена с использованием графической нотации UML (унифицированный язык моделирования – Unified Modeling Language) и снабжена текстовым описанием.
4. Группа процедур обмена сведениями о перемещении партий подкарантинной продукции
15. Группа процедур представляет собой совокупность процедур обмена сведениями о перемещении партий подкарантинной продукции.
Совокупность представлена следующим списком:
а) процедура представления сведений о партии подкарантинной продукции в полном объеме (P.SS.11.PRC.001);
б) процедура представления сведений о нарушении (P.SS.11.PRC.002);
в) процедура представления сведений об изъятом или погашенном фитосанитарном сертификате (P.SS.11.PRC.003);
г) процедура предоставления сведений о партии подкарантинной продукции по запросу (P.SS.11.PRC.011);
д) процедура представления сведений о партии подкарантинной продукции в ограниченном объеме (P.SS.11.PRC.012).
16. Приведенное описание группы процедур обмена сведениями о перемещении партий подкарантинной продукции представлено на рисунке 2.
Рис. 2. Общая схема группы процедур обмена сведениями о перемещении партий подкарантинной продукции
17. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур обмена сведениями о перемещении партий подкарантинной продукции, приведен в таблице 2.
Таблица 2
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур обмена сведениями о перемещении партий подкарантинной продукции
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.SS.11.PRC.001
представление сведений о партии подкарантинной продукции в полном объеме
в процессе выполнения процедуры уведомляющим уполномоченным органом формируются и направляются сведения о партии подкарантинной продукции в полном объеме в уведомляемый уполномоченный орган
P.SS.11.PRC.002
представление сведений о нарушении
в процессе выполнения процедуры уведомляемым уполномоченным органом формируются и направляются сведения о нарушении в уведомляющий уполномоченный орган
P.SS.11.PRC.003
представление сведений об изъятом или погашенном фитосанитарном сертификате
в процессе выполнения процедуры уведомляемым уполномоченным органом формируются и направляются сведения об изъятом или погашенном фитосанитарном сертификате в уведомляющий уполномоченный орган
P.SS.11.PRC.011
предоставление сведений о партии подкарантинной продукции по запросу
в процессе выполнения процедуры уведомляемым уполномоченным органом осуществляется получение по запросу сведений о партии подкарантинной продукции
P.SS.11.PRC.012
представление сведений о партии подкарантинной продукции в ограниченном объеме
в процессе выполнения процедуры уведомляющим уполномоченным органом формируются и направляются сведения о партии подкарантинной продукции в ограниченном объеме в уведомляемый уполномоченный орган
5. Группа процедур обмена обобщенными сведениями о фитосанитарных сертификатах и нарушениях
18. Процедура "Предоставление обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях по запросу" (P.SS.11.PRC.006) выполняется при необходимости получения Комиссией обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях в целях мониторинга и анализа результатов реализации (исполнения) общего процесса.
19. Приведенное описание группы процедур обмена обобщенными сведениями о фитосанитарных сертификатах и нарушениях представлено на рисунке 3.
Рис. 3. Общая схема группы процедур обмена обобщенными сведениями
о фитосанитарных сертификатах и нарушениях
20. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур обмена обобщенными сведениями о фитосанитарных сертификатах и нарушениях, приведен в таблице 3.
Таблица 3
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур обмена обобщенными сведениями о фитосанитарных сертификатах и нарушениях
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.SS.11.PRC.006
предоставление обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях по запросу
в процессе выполнения процедуры осуществляется предоставление обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях в Комиссию по запросу
V. Информационные объекты общего процесса

37. Межелі орын мемлекетінің уәкілетті органы алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді өңдеу туралы хабарлама алған кезде "Алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді өңдеу туралы хабарлама алу" (P.SS.11.OPR.009) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша көрсетілген хабарламаны қабылдау және өңдеу жүзеге асырылады.
38. Жөнелту орны мемлекетінің уәкілетті органына алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді беру "Алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.SS.11.PRC.003) рәсімін орындау нәтижелері болып табылады.
39. "Алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.SS.11.PRC.003) рәсімі шеңберінде орындалатын ортақ процесс операцияларының тізбесі 13-кестеде келтірілген.
13-кесте
"Алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.SS.11.PRC.003) рәсімі шеңберінде орындалатын ортақ процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленімі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.SS.11.OPR.007
алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну
осы Қағидалардың 14-кестесінде келтірілген
P.SS.11.OPR.008
алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 15-кестесінде келтірілген
P.SS.11.OPR.009
алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді өңдеу туралы хабарламаны алу
осы Қағидалардың 16-кестесінде келтірілген
14-кесте
"Алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.SS.11.OPR.007) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.SS.11.OPR.007
2
Операцияның атауы
алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну
3
Орындаушы
межелі орын мемлекетінің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
карантинге жатқызылған өнімнің партиясын жеткізу орны бойынша карантиндік фитосанитарлық бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру кезінде фитосанитариялық сертификатты алып қойған жағдайда орындалады
5
Шектеулер
ұсынылған мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Уәкілетті органдар арасында ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді қалыптастырады және жөнелту орны мемлекетінің уәкілетті органына ұсынады
7
Нәтижелер
алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер жөнелту орны мемлекетінің уәкілетті органына жіберілді
15-кесте
"Алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.SS.11.OPR.008) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.SS.11.OPR.008
2
Операцияның атауы
алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
жөнелту орны мемлекетінің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
орындаушы алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді алған кезде ("Алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.SS.11.OPR.007) операциясы) орындалады
5
Шектеулер
ұсынылған мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс. Хабарлама мен электрондық құжат (мәліметтер) Уәкілетті органдар арасында ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінде көзделген электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптарға сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді қабылдауды және өңдеуді жүзеге асырады және межелі орын мемлекетінің уәкілетті органына алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді өңдеу туралы хабарлама жібереді
7
Нәтижелер
алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер өңделді, алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер өңдеу туралы хабарлама межелі орын мемлекетінің уәкілетті органына жіберілді
16-кесте
"Алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді өңдеу туралы хабарлама алу" (P.SS.11.OPR.009) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.SS.11.OPR.009
2
Операцияның атауы
алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді өңдеу туралы хабарлама алу
3
Орындаушы
межелі орын мемлекетінің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді өңдеу туралы хабарлама алған кезде ("Алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.SS.11.OPR.008) операция) орындалады
5
Шектеулер
ұсынылған мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Уәкілетті органдар арасында ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді өңдеу туралы хабарламаны қабылдауды және өңдеуді жүзеге асырады
7
Нәтижелер
алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама өңделді
"Сұрау салу бойынша фитосанитариялық сертификатты беру немесе бермеу фактісі туралы мәліметтерді ұсыну" (P.SS.11.PRC.004) рәсімі

37. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Представление сведений о нарушении" (P.SS.11.PRC.002), приведен в таблице 10.
Таблица 10
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Представление сведений о нарушении" (P.SS.11.PRC.002)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.SS.11.OPR.004
представление сведений о нарушении
приведено в таблице 11 настоящих Правил
P.SS.11.OPR.005
прием и обработка сведений о нарушении
приведено в таблице 12 настоящих Правил
P.SS.11.OPR.006
получение уведомления об обработке сведений о нарушении
приведено в таблице 13 настоящих Правил
Таблица 11
Описание операции "Представление сведений о нарушении" (P.SS.11.OPR.004)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.SS.11.OPR.004
2
Наименование операции
представление сведений о нарушении
3
Исполнитель
уведомляемый уполномоченный орган
4
Условия выполнения
выполняется в случае выявления нарушения в отношении выданного фитосанитарного сертификата или партии подкарантинной продукции
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет сведения о нарушении в уведомляющий уполномоченный орган в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами
7
Результаты
сведения о нарушении направлены в уведомляющий уполномоченный орган
Таблица 12
Описание операции "Прием и обработка сведений о нарушении" (P.SS.11.OPR.005)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.SS.11.OPR.005
2
Наименование операции
прием и обработка сведений о нарушении
3
Исполнитель
уведомляющий уполномоченный орган
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сведений о нарушении (операция "Представление сведений о нарушении" (P.SS.11.OPR.004))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов
и структур электронных документов и сведений. Сообщение и электронный документ (сведения) должны соответствовать требованиям к заполнению реквизитов электронного документа (сведений), предусмотренным Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием и обработку сведений о нарушении и направляет в уведомляемый уполномоченный орган уведомление об обработке сведений о нарушении
7
Результаты
сведения о нарушении обработаны, уведомление об обработке сведений о нарушении направлено в уведомляемый уполномоченный орган
Таблица 13
Описание операции "Получение уведомления об обработке сведений
о нарушении" (P.SS.11.OPR.006)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.SS.11.OPR.006
2
Наименование операции
получение уведомления об обработке сведений
о нарушении
3
Исполнитель
уведомляемый уполномоченный орган
4
Условия выполнения
выполняется при получении уведомления
об обработке сведений о нарушении (операция "Прием и обработка сведений о нарушении" (P.SS.11.OPR.005))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов
и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием и обработку уведомления об обработке сведений о нарушении
в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами
7
Результаты
уведомление о результатах обработки сведений
о нарушении обработано
Процедура "Представление сведений об изъятом или погашенном фитосанитарном сертификате" (P.SS.11.PRC.003)
38. Схема выполнения процедуры "Представление сведений об изъятом или погашенном фитосанитарном сертификате" (P.SS.11.PRC.003) представлена на рисунке 6.
Рис. 6. Схема выполнения процедуры "Представление сведений об изъятом
или погашенном фитосанитарном сертификате" (P.SS.11.PRC.003)
39. Процедура "Представление сведений об изъятом или погашенном фитосанитарном сертификате" (P.SS.11.PRC.003) выполняется по факту изъятия или погашения фитосанитарного сертификата при осуществлении карантинного фитосанитарного контроля (надзора) по месту доставки партии подкарантинной продукции.

2. Осы Регламент "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесі (бұдан әрі – ортақ процесс) транзакцияларын орындау тәртібі мен шарттарын ортақ процеске қатысушылардың бірізді қолдануын, сондай-ақ оларды орындау кезінде өз рөлін қамтамасыз ету мақсатында әзірленді.
3. Осы Регламент ортақ процеске қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл жасауды іске асыруға тікелей бағытталған ортақ процесс операцияларын орындау тәртібі мен шарттарына қойылатын талаптарды айқындайды.
4. Осы Регламентті ортақ процеске қатысушылар ортақ процесс шеңберіндегі рәсімдер мен операцияларды орындау тәртібін бақылау кезінде, сондай-ақ ортақ процесті іске асыруды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданады.
III. Негізгі ұғымдар
5. Осы Регламенттің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"авторландыру" – ортақ процеске белгілі бір қатысушыға белгілі бір іс-қимылдарды орындауға құқықтар беру;
"электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемесі" – белгілі бір контексте бөлінбейтін болып саналатын электрондық құжат (мәліметтер) деректерінің бірлігі;
"ортақ процестің ақпараттық объектісінің жай-күйі" – ортақ процесс операцияларын орындау кезінде өзгеретін оның өмірлік циклінің белгілі бір сатысында ақпараттық объектіні сипаттайтын қасиет.
Осы Регламентте пайдаланылатын "бастамашы", "бастамашылық операция", "қабылдаушы операция", "респондент", "ортақ процесс хабары" және "ортақ процесс транзакциясы" деген ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде Жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мағыналарда қолданылады.
Осы Регламентте пайдаланылатын өзге ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 229 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында айқындалған мағыналарда қолданылады.
IV. Ортақ процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл туралы негізгі мәліметтер

2. Настоящий Регламент разработан в целях обеспечения единообразного применения участниками общего процесса порядка и условий выполнения транзакций общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах" (далее – общий процесс), а также своей роли при их выполнении.
3. Настоящий Регламент определяет требования к порядку и условиям выполнения операций общего процесса, непосредственно направленных на реализацию информационного взаимодействия между участниками общего процесса.
4. Настоящий Регламент применяется участниками общего процесса при контроле за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию этого общего процесса.
III. Основные понятия
5. Для целей настоящего Регламента используются понятия, которые означают следующее:
"авторизация" – предоставление определенному участнику общего процесса прав на выполнение определенных действий;
"реквизит электронного документа (сведений)" – единица данных электронного документа (сведений), которая в определенном контексте считается неразделимой;
"состояние информационного объекта общего процесса" – свойство, характеризующее информационный объект на определенной стадии его жизненного цикла, изменяющееся при выполнении операций общего процесса.
Понятия "инициатор", "инициирующая операция", "принимающая операция", "респондент", "сообщение общего процесса" и "транзакция общего процесса", используемые в настоящем Регламенте, применяются в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.
Иные понятия, используемые в настоящем Регламенте, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 декабря 2019 г. № 229 (далее – Правила информационного взаимодействия).
IV. Основные сведения об информационном взаимодействии в рамках общего процесса

1. Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар
6. Ортақ процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлдерінің тізбесі 1-кестеде берілген.
1-кесте
Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлдерінің тізбесі
Рөлдің атауы
Рөлдің сипаттамасы
Рөлді орындайтын қатысушы
1
2
3
Мәліметтердің иесі
сұрау салу бойынша фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді ұсынады
уәкілетті орган (P.SS.11.ACT.003)
Үйлестіруші
фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерге сұрау салуды және алуды жүзеге асырады
Комиссия (P.ACT.001)
2. Ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы
7. Ортақ процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл Одаққа мүше мемлекеттердің өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органдары (бұдан әрі - уәкілетті орган) мен Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) арасында ортақ процестің мынадай рәсімдеріне сәйкес жүзеге асырылады:
сұрау салу бойынша фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді ұсыну.
Уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл құрылымы 1-суретте берілген.
1-сурет. Уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл құрылымы
8. Уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл ортақ процесс шеңберінде іске асырылады. Ортақ процестің құрылымы Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларында айқындалған.
9. Ақпараттық өзара іс-қимыл ортақ процестің транзакцияларын орындау тәртібін айқындайды, олардың әрқайсысы ортақ процеске қатысушылар арасындағы ортақ процестің ақпараттық объектісінің жай-күйлерін синхрондау мақсатында өзара хабар алмасуды білдіреді. Ақпараттық өзара іс-қимыл үшін операциялармен және осындай операцияларға сәйкес келетін ортақ процестің транзакцияларымен арасындағы өзара байланыстар айқындалған.
10. Ортақ процесс транзакциясын орындаған кезде бастамашы өзі жүзеге асыратын операция (бастамашылық операция) шеңберінде респондентке сұрау салу хабарын жібереді, оған жауап ретінде респондент өзі жүзеге асыратын операция (бастамашылық операция) шеңберінде ортақ процесс транзакциясының шаблонына қарай жауап хабар жіберуі немесе жібермеуі мүмкін. Хабардың құрамындағы деректердің құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 229 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттар мен мәліметтер форматтарының және құрылымдарының сипаттамасы) сәйкес келуге тиіс.

1. Участники информационного взаимодействия
6. Перечень ролей участников информационного взаимодействия в рамках общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень ролей участников информационного взаимодействия
Наименование роли
Описание роли
Участник, выполняющий роль
1
2
3
Владелец сведений
предоставляет обобщенные сведения о фитосанитарных сертификатах и нарушениях по запросу
уполномоченный орган (P.SS.11.ACT.003)
Координатор
осуществляет запрос и получение обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях
Комиссия (P.ACT.001)
2. Структура информационного взаимодействия
7. Информационное взаимодействие в рамках общего процесса осуществляется между уполномоченными органами по карантину растений государств – членов Союза (далее – уполномоченный орган) и Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия) в соответствии с процедурой общего процесса:
предоставление обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях по запросу.
Структура информационного взаимодействия между уполномоченными органами и Комиссией представлена на рисунке 1.
Рис. 1. Структура информационного взаимодействия
между уполномоченным органом и Комиссией
8. Информационное взаимодействие между уполномоченными органами и Комиссией реализуется в рамках общего процесса. Структура общего процесса определена в Правилах информационного взаимодействия.
9. Информационное взаимодействие определяет порядок выполнения транзакций общего процесса, каждая из которых представляет собой обмен сообщениями в целях синхронизации состояний информационного объекта общего процесса между участниками общего процесса. Для информационного взаимодействия определены взаимосвязи между операциями и соответствующими таким операциям транзакциями общего процесса.
10. При выполнении транзакции общего процесса инициатор в рамках осуществляемой им операции (инициирующей операции) направляет респонденту сообщение-запрос, в ответ на которое респондент в рамках осуществляемой им операции (принимающей операции) может направить или не направить сообщение-ответ в зависимости от шаблона транзакции общего процесса. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах", утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 декабря 2019 г. № 229 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).

11. Ортақ процесс транзакциялары осы Регламентте айқындалғандай ортақ процесс транзакцияларының берілген параметрлеріне сәйкес орындалады.
V. Рәсімдер топтарының шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
1. Сұрау салу бойынша фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді беру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
12. Сұрау салу бойынша фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді Комиссияға беру кезінде ортақ процесс транзакцияларын орындау схемасы 2-суретте берілген. Ортақ процесс рәсімі үшін 2-кестеде ортақ процестің ақпараттық объектілерінің операциялары, аралық және нәтижелеуші жай-күйі мен ортақ процесс транзакциялары арасындағы байланыс берілген.
2-сурет. Сұрау салу бойынша фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді Комиссияға беру кезінде ортақ процесс транзакцияларын орындау схемасы
2-кесте
Сұрау салу бойынша фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді ұсыну кезіндегі ортақ процесс транзакцияларының тізбесі
Р/с №
Бастамашы орындайтын операция
Ортақ процестің ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Ортақ процестің ақпараттық объектісінің нәтижелеуші жай-күйі
Ортақ процесс транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1
Сұрау салу бойынша фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді ұсыну (P.SS.11.PRC.005)
1.1

11. Транзакции общего процесса выполняются в соответствии с заданными параметрами транзакций общего процесса, как это определено настоящим Регламентом.
V. Информационное взаимодействие в рамках процедур
1. Информационное взаимодействие при предоставлении обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях по запросу
12. Схема выполнения транзакций общего процесса при предоставлении обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях по запросу в Комиссию представлена на рисунке 2. Для процедуры общего процесса в таблице 2 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 2. Схема выполнения транзакций общего процесса при предоставлении обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях по запросу
Таблица 2
Перечень транзакций общего процесса при предоставлении обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях по запросу
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1
Предоставление обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях по запросу (P.SS.11.PRC.006)
1.1
Запрос обобщенных сведений
о фитосанитарных сертификатах

фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерге сұрау салу (P.SS.11.OPR.016)
фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.SS.11.OPR.018)
жалпыланған мәліметтер (P.SS.11.BEN.003):
мәліметтерге сұрау салынды
сұрау салуды өңдеу және фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді ұсыну (P.SS.11.OPR.017)
жалпыланған мәліметтер (P.SS.11.BEN.003):
мәліметтер жоқ; жалпыланған мәліметтер (P.SS.11.BEN.003): мәліметтер жіберілді
сұрау салуды өңдеу және фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді ұсыну (P.SS.11.TRN.001)
VI. Ортақ процесс хабарларының сипаттамасы
13. Ортақ процесті іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде берілетін ортақ процесс хабарларының тізбесі 3-кестеде берілген. Хабар құрамындағы деректердің құрылымы ортақ процесті іске асыру үшін пайдаланылатын Электрондық құжаттардың (мәліметтердің) форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасындағы тиісті құрылымға сілтеме 3-кестенің 3-графасының мәні бойынша белгіленеді.
3-кесте
Ортақ процесс хабарларының тізбесі
Кодтық белгіленім
Атауы
Электрондық құжаттың (мәліметтердің) құрылымы
1
2
3
P.SS.11.MSG.005
мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама (R.006)
P.SS.11.MSG.008
фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерге сұрау салу
карантиндік фитосанитарлық бақылау (қадағалау) жүргізу кезінде анықталған берілген фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерге сұрау салу (R.SM.SS.11.003)
P.SS.11.MSG.009
фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтер

и нарушениях (P.SS.11.OPR.016).
Прием и обработка обобщенных сведений
о фитосанитарных сертификатах
и нарушениях (P.SS.11.OPR.018)
обобщенные сведения (P.SS.11.BEN.003): сведения запрошены
обработка запроса
и предоставление обобщенных сведений
о фитосанитарных сертификатах
и нарушениях (P.SS.11.OPR.017)
обобщенные сведения (P.SS.11.BEN.003): сведения направлены.
Обобщенные сведения (P.SS.11.BEN.003): сведения отсутствуют
предоставление обобщенных сведений
о фитосанитарных сертификатах
и нарушениях (P.SS.11.TRN.001)
VI. Описание сообщений общего процесса
13. Перечень сообщений общего процесса, передаваемых в рамках информационного взаимодействия при реализации общего процесса, приведен в таблице 3. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Ссылка на соответствующую структуру
в Описании форматов и структур электронных документов и сведений устанавливается по значению графы 3 таблицы 3.
Таблица 3
Перечень сообщений общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Структура электронного документа (сведений)
1
2
3
P.SS.11.MSG.005
уведомление об отсутствии сведений
уведомление о результате обработки (R.006)
P.SS.11.MSG.008
запрос обобщенных сведений
о фитосанитарных сертификатах и нарушениях
запрос обобщенных сведений о выданных фитосанитарных сертификатах и нарушениях, выявленных при проведении карантинного фитосанитарного контроля (надзора) (R.SM.SS.11.003)
P.SS.11.MSG.009
обобщенные сведения
о фитосанитарных сертификатах и нарушениях

карантиндік фитосанитарлық бақылау (қадағалау) жүргізу кезінде анықталған берілген фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтер (R.SM.SS.11.004)
VII. Ортақ процесс транзакцияларының сипаттамасы
1. "Фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді ұсыну" (P.SS.11.TRN.001) ортақ процесінің транзакциясы
14. "Фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді ұсыну" (P.SS.11.TRN.001) ортақ процесінің транзакциясы бастамашының респонденттен фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді алуы үшін орындалады. Көрсетілген ортақ процесс транзакциясын орындау схемасы 3суретте берілген. Ортақ процесс транзакциясының параметрлері 4-кестеде келтірілген.

обобщенные сведения о выданных фитосанитарных сертификатах и нарушениях, выявленных при проведении карантинного фитосанитарного контроля (надзора) (R.SM.SS.11.004)
VII. Описание транзакций общего процесса
1. Транзакция общего процесса "Предоставление обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях" (P.SS.11.TRN.001)
14. Транзакция общего процесса "Предоставление обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях" (P.SS.11.TRN.001) выполняется для получения инициатором от респондента обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 3. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 4.

3-сурет. Фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді ұсыну" (P.SS.11.TRN.001) ортақ процесінің транзакциясын орындау схемасы
4-кесте
"Фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді ұсыну" ортақ процесі транзакциясының (P.SS.11.TRN.001) сипаттамасы
Р/с №
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілеме
P.SS.11.TRN.001
2
Ортақ процесс транзакциясының атауы
фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді ұсыну
3
Ортақ процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерге сұрау салу
6
Ден қоюшы рөл
респондент
7
Қабылдаушы операция
сұрау салуды өңдеу және фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді ұсыну
8
Ортақ процесс транзакциясын орындау нәтижесі
жалпыланған мәліметтер (P.SS.11.BEN.003): мәліметтер жоқ;
жалпыланған мәліметтер (P.SS.11.BEN.003): мәліметтер жіберілді
9
Ортақ процесс транзакциясының параметрлері:
алынғанын растау уақыты
-
өңдеуге қабылданғанын растау уақыты
15 мин
жауап күту уақыты
4 сағат
авторландыру белгісі
ия
қайталау саны
3
10
Ортақ процесс транзакциясының хабары:
бастамашылық хабар

Рис. 3. Схема выполнения транзакции общего процесса "Предоставление обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях" (P.SS.11.TRN.001)
Таблица 4
Описание транзакции общего процесса "Предоставление обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях" (P.SS.11.TRN.001)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.SS.11.TRN.001
2
Наименование транзакции общего процесса
предоставление обобщенных сведений
о фитосанитарных сертификатах и нарушениях
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
обработка запроса и предоставление обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах
и нарушениях
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
обобщенные сведения (P.SS.11.BEN.003): сведения направлены
обобщенные сведения (P.SS.11.BEN.003): сведения отсутствуют
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
15 мин
время ожидания ответа
4 часа
признак авторизации
да
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение

фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерге сұрау салу (P.SS.11.MSG.008)
жауап хабар
фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтер (P.SS.11.MSG.009)
мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама (P.SS.11.MSG.005)
11
ортақ процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ (осы ортақ процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру кезінде ЭЦҚ қолдану Комиссия Алқасының тиісті шешімінде көзделген жағдайларды қоспағанда) –P.SS.11.MSG.009, P.SS.11.MSG.005 үшін
жоқ – P.SS.11.MSG.008 үшін
электрондық құжатты дұрыс емес ЭЦҚ-мен беру
VIII. Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимыл тәртібі
15. Ортақ процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимыл жасау кезінде кезінде штаттан тыс жағдайлар болып, онда деректерді өңдеу әдеттегі режимде жүргізіле алмауы мүмкін. Штаттан тыс жағдайлар техникалық іркілістер, күту уақыты өткен кезде және өзге жағдайларда туындайды. Ортақ процесс қатысушысының штаттан тыс жағдайдың туындау себептері туралы түсініктемелер және оны шешу жөнінде ұсынымдар алуы үшін Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін қолдау қызметіне тиісті сұрау салу жолдау мүмкіндігі көзделген. Штаттан тыс жағдайды шешу жөніндегі жалпы ұсынымдар 5-кестеде келтірілген.
16. Уәкілетті орган оған байланысты қате туралы хабарлама алынған хабардың Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына және осы Регламенттің ІХ бөлімінде көрсетілген хабарларды бақылауға қойылатын талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізеді. Егер көрсетілген талаптарға сәйкессіздік анықталған болса, уәкілетті орган анықталған қатені жою үшін барлық қажетті шараны қабылдайды. Егер сәйкессіздік анықталмаса, уәкілетті орган Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін қолдау қызметіне осы штаттан тыс жағдайды сипаттай отырып, хабар жібереді.
5-кесте
Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимыл
Штаттан тыс жағдайдың коды
Штаттан тыс жағдайдың сипаттамасы
Штаттан тыс жағдайдың себептері
Штаттан тыс жағдай туындаған кездегі іс-қимылдың сипаттамасы
1
2
3
4
P.EXC.002
ортақ процестің екіжақты транзакциясының бастамашысы қайталаулардың келісілген саны өткеннен кейін жауап хабар алмады
көлік жүйесіндегі техникалық іркілістер немесе бағдарламалық қамтамасыз етудің жүйелік қатесі
хабар қалыптастырылған ұлттық сегментті техникалық қолдау қызметіне сұрау салу жіберу қажет
P.EXC.004
ортақ процесс транзакциясының бастамашысы қате туралы хабарлама алды
анықтамалықтар мен сыныптауыштар синхрондалмаған немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемасы жаңартылмаған
ортақ процесс транзакциясының бастамашысы пайдаланатын анықтамалықтар мен сыныптауыштарды синхрондауы немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемаларын жаңартуы қажет. Егер анықтамалықтар мен сыныптауыштар синхрондалса немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемаларын жаңартылса, қабылдаушы қатысушының қолдау қызметіне сұрау салу жіберу керек
IX. Электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптар

запрос обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях (P.SS.11.MSG.008)
ответное сообщение
уведомление об отсутствии сведений (P.SS.11.MSG.005)
обобщенные сведения о фитосанитарных сертификатах и нарушениях (P.SS.11.MSG.009)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет (за исключением случаев, если применение ЭЦП при осуществлении информационного взаимодействия в рамках настоящего общего процесса предусмотрено соответствующим решением Коллегии Комиссии) – для P.SS.11.MSG.009, P.SS.11.MSG.005
нет – для P.SS.11.MSG.008
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
VIII. Порядок действий в нештатных ситуациях
15. При информационном взаимодействии в рамках общего процесса вероятны нештатные ситуации, когда обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Нештатные ситуации возникают при технических сбоях, истечении времени ожидания и в иных случаях. Для получения участником общего процесса комментариев о причинах возникновения нештатной ситуации и рекомендаций по ее разрешению предусмотрена возможность направления соответствующего запроса в службу поддержки интегрированной информационной системы Союза. Общие рекомендации по разрешению нештатной ситуации приведены в таблице 5.
16. Уполномоченный орган проводит проверку сообщения, в связи с которым получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений и требованиям к контролю сообщений, указанным в разделе IX настоящего Регламента. В случае если выявлено несоответствие указанным требованиям, уполномоченный орган принимает все необходимые меры для устранения выявленной ошибки. В случае если несоответствий не выявлено, уполномоченный орган направляет сообщение с описанием этой нештатной ситуации в службу поддержки интегрированной информационной системы Союза.
Таблица 5
Действия в нештатных ситуациях
Код нештатной ситуации
Описание нештатной ситуации
Причины нештатной ситуации
Описание действий
при возникновении нештатной ситуации
1
2
3
4
P.EXC.002
инициатор двусторонней транзакции общего процесса не получил сообщение-ответ после истечения согласованного количества повторов
технические сбои в транспортной системе или системная ошибка программного обеспечения
необходимо направить запрос в службу технической поддержки национального сегмента, в котором было сформировано сообщение
P.EXC.004
инициатор транзакции общего процесса получил уведомление
об ошибке
не синхронизированы справочники и классификаторы или не обновлены XML-схемы электронных документов (сведений)
инициатору транзакции общего процесса необходимо синхронизировать используемые справочники и классификаторы или обновить XML-схемы электронных документов (сведений).
Если справочники и классификаторы синхронизированы, XML-схемы электронных документов (сведений) обновлены, необходимо направить запрос в службу поддержки принимающего участника
IX. Требования к заполнению электронных документов и сведений

17. "Фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерге сұрау салу" (P.SS.11.MSG.008) хабарында берілетін "Фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді ұсыну" (R.SM.SS.11.003) электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 6-кестеде келтірілген.
6-кесте
"Фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерге сұрау салу" (P.SS.11.MSG.008) хабарында берілетін "Фитосанитариялық сертификаттар және бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерді ұсыну" (R.SM.SS.11.003) электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдалуы
1
"Кезең" (ccdo:​Period​Details) күрделі деректемесінің құрамындағы "Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) және "Түпкілікті күні мен уақыты" (csdo:​End​Date​Time) деректемелері толтырылуға тиіс
2
"Фитосанитарлық бақылау (қадағалау) туралы ұсынылатын ақпарат типінің коды" (smsdo:​Phyto​Cert​Info​Kind​Code) деректемесінің мәні мына мәндердің біріне сәйкес келуі тиіс:
"1" – берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы мәліметтер;
"2" – карантиндік фитосанитарлық бақылау (қадағалау) жүргізу кезінде анықталған бұзушылықтар туралы мәліметтер
3
егер, "Фитосанитарлық бақылау (қадағалау) туралы ұсынылатын ақпарат типінің коды" (smsdo:​Phyto​Cert​Info​Kind​Code) деректемесінің мәні
"2" – карантиндік фитосанитарлық бақылау (қадағалау) жүргізу кезінде анықталған бұзушылықтар туралы мәліметтер мәніне сәйкес келген жағдайда "фитосанитарлық бақылау (қадағалау) жүргізу кезінде анықталған бұзушылықтар түрінің коды" (smsdo:​Phytosanitary​Control​Violation​Code) деректемесі толтырылуға және кемінде бір мәнді қамтуы тиіс
4
егер, "Импорт елінің коды" (smsdo:​Importer​Country​Code) деректемесі толтырылған жағдайда, онда оның мәні ISO 3166-1 сәйкес әлем елдерінің кодтары мен атауларының тізбесін құрайтын әлем елдері сыныптауышынан елдің кодына сәйкес келуге тиіс, ал оның құрамында "Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" (атрибут code​List​Id) атрибутының мәні Одақтың нормативтік-анықтама тізілімінде көрсетілген сыныптауыштың кодының мәніне сәйкес келуі тиіс
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2019 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 229 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл РЕГЛАМЕНТІ
I. Жалпы ережелер

17. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Запрос обобщенных сведений о выданных фитосанитарных сертификатах и нарушениях, выявленных при проведении карантинного фитосанитарного контроля (надзора)" (R.SM.SS.11.003), передаваемых в сообщении "Запрос обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях" (P.SS.11.MSG.008), приведены в таблице 6.
Таблица 6
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Запрос обобщенных сведений о выданных фитосанитарных сертификатах и нарушениях, выявленных при проведении карантинного фитосанитарного контроля (надзора)" (R.SM.SS.11.003), передаваемых в сообщении "Запрос обобщенных сведений о фитосанитарных сертификатах и нарушениях" (P.SS.11.MSG.008)
Код требования
Формулировка требования
1
реквизиты "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime) и "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) в составе сложного реквизита "Период" (ccdo:PeriodDetails) должны быть заполнены
2
значение реквизита "Код типа представляемой информации
о фитосанитарном контроле (надзоре)" (smsdo:PhytoCertInfoKindCode) должно соответствовать одному из следующих значений:
"1" – сведения о выданных фитосанитарных сертификатах;
"2" – сведения о нарушениях, выявленных при проведении карантинного фитосанитарного контроля (надзора)
3
если значение реквизита "Код типа представляемой информации
о фитосанитарном контроле (надзоре)" (smsdo:PhytoCertInfoKindCode) соответствует значению "2" (сведения о нарушениях, выявленных
при проведении карантинного фитосанитарного контроля (надзора)),
то реквизит "Код вида нарушения, выявленного при проведении фитосанитарного контроля (надзора)" (smsdo:PhytosanitaryControlViolationCode) должен быть заполнен
и содержать хотя бы 1 значение
4
если реквизит "Код страны импорта" (smsdo:ImporterCountryCode) заполнен, то его значение должно соответствовать коду страны
из классификатора стран мира, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия, а значение атрибута "Идентификатор справочника (классификатора)" (атрибут codeListId) в его составе должно содержать кодовое обозначение этого классификатора
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 24 декабря 2019 г. № 229
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 мая 2024 г. № 53)
Регламент
информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах"
Сноска. Регламент - в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13.05.2024 № 53 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
I. Общие положения

9. Ақпараттық өзара іс-қимыл ортақ процестің транзакцияларын орындау тәртібін айқындайды, олардың әрқайсысы ортақ процеске қатысушылар арасындағы ортақ процестің ақпараттық объектісінің жай-күйлерін синхрондау мақсатында хабарлармен өзара алмасуды білдіреді. Әрбір ақпараттық өзара іс-қимыл үшін операциялармен және осындай операцияларға сәйкес келетін ортақ процестің транзакцияларымен арасындағы өзара байланыстар айқындалды.
10. Ортақ процесс транзакциясын орындаған кезде бастамашы өзі жүзеге асыратын операция (бастамашылық операция) шеңберінде респондентке сұрау салу хабарын жібереді, оған жауап ретінде респондент өзі жүзеге асыратын операция (қабылдайтын операция) шеңберінде ортақ процесс транзакциясының шаблонына қарай жауап хабар жіберуі немесе жібермеуі мүмкін. Хабардың құрамындағы деректердің құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 229 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын Электрондық құжаттар мен мәліметтер форматтарының және құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттар мен мәліметтер форматтарының және құрылымдарының сипаттамасы) сәйкес келуге тиіс.

9. Информационное взаимодействие определяет порядок выполнения транзакций общего процесса, каждая из которых представляет собой обмен сообщениями в целях синхронизации состояний информационного объекта общего процесса между участниками общего процесса. Для каждого информационного взаимодействия определены взаимосвязи между операциями и соответствующими таким операциям транзакциями общего процесса.
10. При выполнении транзакции общего процесса инициатор в рамках осуществляемой им операции (инициирующей операции) направляет респонденту сообщение-запрос, в ответ на которое респондент в рамках осуществляемой им операции (принимающей операции) может направить или не направить сообщение-ответ в зависимости от шаблона транзакции общего процесса. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах", утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 декабря 2019 г. № 229 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).

11. Ортақ процесс транзакциялары осы Регламентте айқындалғандай ортақ процесс транзакцияларының берілген параметрлеріне сәйкес орындалады.
V. Рәсімдердің шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
1. Берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді беру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
12. Берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді беру кезінде ортақ процесс транзакцияларын орындау схемасы 2-суретте берілген. Ортақ процестің әрбір рәсімі үшін 2-кестеде ортақ процестің ақпараттық объектілерінің операциялары, аралық және нәтижелеуші жай-күйі мен ортақ процесс транзакциялары арасындағы байланыс берілген.
2-сурет. Берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді беру кезінде ортақ процесс транзакцияларын орындау схемасы
2-кесте
Берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді беру кезінде ортақ процесс транзакцияларының тізбесі
Р/с №
Бастамашы орындайтын операция
Ортақ процестің ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Ортақ процестің ақпараттық объектісінің нәтижелеуші жай-күйі
Ортақ процесс транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1
Берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну (P.SS.11.PRC.001)
1.1
берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну (P.SS.11.OPR.001)
берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді өңдеу туралы хабарлама алу (P.SS.11.OPR.003)
фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер (P.SS.11.BEN.001): мәліметтер жіберілді
берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.SS.11.OPR.002)
фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер (P.SS.11.BEN.001):
мәліметтер өңделді
берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну (P.SS.11.TRN.002)
2
Фитосанитариялық сертификатты беру немесе бермеу фактісі туралы мәліметтер мәліметтерді ұсыну (P.SS.11.PRC.004)
2.1
фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерге сұрау салу (P.SS.11.OPR.010) фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.SS.11.OPR.012)
фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер (P.SS.11.BEN.001): мәліметтерге сұрау салынды
сұрау салуды өңдеу және фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну (P.SS.11.OPR.011)
фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер (P.SS.11.BEN.001):
мәліметтер жоқ; фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер (P.SS.11.BEN.001): мәліметтер жіберілді
фитосанитариялық сертификатты беру немесе бермеу фактісі туралы мәліметтер мәліметтерді ұсыну (P.SS.11.TRN.003)

11. Транзакции общего процесса выполняются в соответствии с заданными параметрами транзакций общего процесса, как это определено настоящим Регламентом.
V. Информационное взаимодействие в рамках групп процедур
1. Информационное взаимодействие при представлении сведений уведомляемому уполномоченному органу
12. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении сведений уведомляемому уполномоченному органу представлена на рисунке 2. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 2 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 2. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении сведений уведомляемому уполномоченному органу
Таблица 2
Перечень транзакций общего процесса при представлении сведений уведомляемому уполномоченному органу
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1
Представление сведений о партии подкарантинной продукции в полном объеме (P.SS.11.PRC.001)
1.1
Представление сведений о партии подкарантинной продукции в полном объеме (P.SS.11.OPR.001).
Получение уведомления об обработке сведений
о партии подкарантинной продукции в полном объеме (P.SS.11.OPR.003)
сведения о партии подкарантинной продукции (P.SS.11.BEN.001): сведения направлены
прием и обработка сведений о партии подкарантинной продукции в полном объеме (P.SS.11.OPR.002)
сведения о партии подкарантинной продукции (P.SS.11.BEN.001): сведения обработаны
представление сведений о партии подкарантинной продукции в полном объеме (P.SS.11.TRN.002)
2
Предоставление сведений о партии подкарантинной продукции по запросу (P.SS.11.PRC.011)
2.1
Запрос сведений
о партии подкарантинной продукции (P.SS.11.OPR.031).
Прием и обработка сведений о партии подкарантинной продукции (P.SS.11.OPR.033)
сведения о партии подкарантинной продукции (P.SS.11.BEN.001): сведения запрошены
обработка запроса
и предоставление сведений о партии подкарантинной продукции (P.SS.11.OPR.032)
сведения о партии подкарантинной продукции (P.SS.11.BEN.001): сведения направлены.
Сведения о партии подкарантинной продукции (P.SS.11.BEN.001): сведения отсутствуют
предоставление сведений о партии подкарантинной продукции по запросу (P.SS.11.TRN.011)
3
Представление сведений о партии подкарантинной продукции в ограниченном объеме (P.SS.11.PRC.012)
3.1
Представление сведений о партии подкарантинной продукции в ограниченном объеме (P.SS.11.OPR.034).
Получение уведомления об обработке сведений
о партии подкарантинной продукции в ограниченном объеме (P.SS.11.OPR.036)
сведения о партии подкарантинной продукции (P.SS.11.BEN.001): сведения направлены
прием и обработка сведений о партии подкарантинной продукции в ограниченном объеме (P.SS.11.OPR.035)
сведения о партии подкарантинной продукции (P.SS.11.BEN.001): сведения обработаны
представление сведений о партии подкарантинной продукции в ограниченном объеме (P.SS.11.TRN.012)

2. Жөнелту орны мемлекетінің уәкілетті органына мәліметтерді ұсыну кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
13. Жөнелту орны мемлекетінің уәкілетті органына мәліметтерді ұсыну кезіндегі ортақ процесс транзакцияларын орындау схемасы 3-суретте берілген. Ортақ процестің әрбір рәсімі үшін 3-кестеде операциялар, ортақ процестің ақпараттық объектілерінің аралық және нәтижелеуші жай-күйлері және ортақ процесс транзакциялары арасындағы байланыс берілген.
3-сурет. Жөнелту орны мемлекетінің уәкілетті органына мәліметтерді ұсыну кезіндегі ортақ процесс транзакцияларын орындау схемасы
3-кесте
Жөнелту орны мемлекетінің уәкілетті органына мәліметтерді ұсыну кезіндегі ортақ процесс транзакцияларының тізбесі
Р/с №
Бастамашы орындайтын операция
Ортақ процестің ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Ортақ процестің ақпараттық объектісінің нәтижелеуші жай-күйі
Ортақ процесс транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1
Бұзушылық туралы мәліметтерді ұсыну (P.SS.11.PRC.002)
1.1
бұзушылық туралы мәліметтерді ұсыну (P.SS.11.OPR.004) бұзушылық туралы мәліметтерді өңдеу туралы хабарлама алу (P.SS.11.OPR.006)
бұзушылық туралы мәліметтер (P.SS.11.BEN.002):
мәліметтер жіберілді
бұзушылық туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.SS.11.OPR.005)
бұзушылық туралы мәліметтер (P.SS.11.BEN.002): мәліметтер өңделді
бұзушылық туралы мәліметтерді ұсыну (P.SS.11.TRN.004)
2
Алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну (P.SS.11.PRC.003)
2.1

2. Информационное взаимодействие при представлении сведений уведомляющему уполномоченному органу
13. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении сведений уведомляющему уполномоченному органу представлена на рисунке 3. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 3 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 3. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении сведений уведомляющему уполномоченному органу
Таблица 3
Перечень транзакций общего процесса при представлении сведений уведомляющему уполномоченному органу
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1
Представление сведений о нарушении (P.SS.11.PRC.002)
1.1
Представление сведений
о нарушении (P.SS.11.OPR.004).
Получение уведомления
об обработке сведений
о нарушении (P.SS.11.OPR.006)
сведения о нарушении (P.SS.11.BEN.002): сведения направлены
прием и обработка сведений о нарушении (P.SS.11.OPR.005)
сведения
о нарушении (P.SS.11.BEN.002): сведения обработаны
представление сведений
о нарушении (P.SS.11.TRN.004)
2
Представление сведений об изъятом или погашенном фитосанитарном сертификате (P.SS.11.PRC.003)
2.1
Представление сведений

алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну (P.SS.11.OPR.007)
алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді өңдеу туралы хабарлама алу (P.SS.11.OPR.009)
фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер (P.SS.11.BEN.001): мәліметтер жіберілді
алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.SS.11.OPR.008)
фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер (P.SS.11.BEN.001): мәліметтер өңделді
алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну (P.SS.11.TRN.005)
3. Үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
14. Үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну кезінде ортақ процесс транзакцияларын орындау схемасы 4-суретте берілген. Ортақ процестің әрбір рәсімі үшін 4-кестеде ортақ процестің ақпараттық объектілерінің операциялары, аралық және нәтижелеуші жай-күйі мен ортақ процесс транзакциялары арасындағы байланыс берілген.
4-сурет. Үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну кезінде ортақ процесс транзакцияларын орындау схемасы
4-кесте
Үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну кезінде ортақ процесс транзакцияларының тізбесі
Р/с №
Бастамашы орындайтын операция
Ортақ процестің ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Ортақ процестің ақпараттық объектісінің нәтижелеуші жай-күйі
Ортақ процесс транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1
Үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну (P.SS.11.PRC.005)
1.1
үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерге сұрау салу (P.SS.11.OPR.013)
үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.SS.11.OPR.015)
фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер (P.SS.11.BEN.001):
мәліметтерге сұрау салынды
сұрау салуды өңдеу үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну (P.SS.11.OPR.014)
фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер (P.SS.11.BEN.001):
мәліметтер жоқ; фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер (P.SS.11.BEN.001): мәліметтер жіберілді
үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну (P.SS.11.TRN.006)
VI. Ортақ процесс хабарларының сипаттамасы
15. Ортақ процесті іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде берілетін ортақ процесс хабарларының тізбесі 5-кестеде берілген. Хабар құрамындағы деректердің құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасындағы тиісті құрылымға сілтеме 5-кестенің 3-бағанының мәні бойынша белгіленеді.
5-кесте
Ортақ процесс хабарларының тізбесі
Кодтық белгілеме
Атауы
Электрондық құжаттың (мәліметтердің) құрылымы
1
2
3
P.SS.11.MSG.001
фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер
берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер (R.SM.SS.11.001)
P.SS.11.MSG.002
бұзушылық туралы мәліметтер
карантиндік фитосанитарлық бақылау (қадағалау) жүргізу кезінде анықталған бұзушылықтар туралы мәліметтер (R.SM.SS.11.002)
P.SS.11.MSG.003
мәліметтерді өңдеу туралы хабарлама
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама (R.006)
P.SS.11.MSG.004
фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерге сұрау салу
құжат (R.004)
P.SS.11.MSG.005
мәліметтер жоқ екендігі туралы хабарлама
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама (R.006)
P.SS.11.MSG.006
алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер
құжат (R.004)
P.SS.11.MSG.007
сұрау салу бойынша үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер
үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы мәліметтер (R.SM.SS.11.005)
VII. Ортақ процесс транзакцияларының сипаттамасы
1. "Берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" ортақ процесінің транзакциясы (P.SS.11.TRN.002)
16. "Берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" ортақ процесінің транзакциясы (P.SS.11.TRN.002) бастамашының респондентке берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді беруі үшін орындалады. Көрсетілген ортақ процесс транзакциясын орындау схемасы 5-суретте берілген. Ортақ процесс транзакциясының параметрлері 6-кестеде келтірілген.
5-сурет. "Берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" ортақ процесінің транзакциясын (P.SS.11.TRN.002) орындау схемасы
6-кесте
"Берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" ортақ процесі транзакциясының (P.SS.11.TRN.002) сипаттамасы
Р/с №
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілеме
P.SS.11.TRN.002
2
Ортақ процесс транзакциясының атауы
Берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну
3
Ортақ процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну
6
Ден қоюшы рөл
респондент
7
Қабылдаушы операция
берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
8
Ортақ процесс транзакциясын орындау нәтижесі
фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер (P.SS.11.BEN.001): мәліметтер өңделді
9
Ортақ процесс транзакциясының параметрлері:
алынғанын растау уақыты
өңдеуге қабылданғанын растау уақыты
15 минут
жауап күту уақыты
4 сағат
авторландыру белгісі
жоқ
қайталау саны
3
10
Ортақ процесс транзакциясының хабары:
бастамашылық хабар
фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер (P.SS.11.MSG.001)
жауап хабар
мәліметтерді өңдеу туралы хабарлама (P.SS.11.MSG.003)
11
ортақ процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ (осы ортақ процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру кезінде ЭЦҚ қолдану Комиссия Алқасының тиісті шешімінде көзделген жағдайларды қоспағанда) –P.SS.11.MSG.001 үшін
жоқ – P.SS.11.MSG.003 үшін
электрондық құжатты дұрыс емес ЭЦҚ-мен беру

об изъятом или погашенном фитосанитарном сертификате (P.SS.11.OPR.007).
Получение уведомления
об обработке сведений
об изъятом
или погашенном фитосанитарном сертификате (P.SS.11.OPR.009)
сведения о партии подкарантинной продукции (P.SS.11.BEN.001): сведения направлены
прием и обработка сведений об изъятом или погашенном фитосанитарном сертификате (P.SS.11.OPR.008)
сведения о партии подкарантинной продукции (P.SS.11.BEN.001): сведения обработаны
представление сведений
об изъятом
или погашенном фитосанитарном сертификате (P.SS.11.TRN.005)
VI. Описание сообщений общего процесса
14. Перечень сообщений общего процесса, передаваемых в рамках информационного взаимодействия при реализации общего процесса, приведен в таблице 4. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Ссылка на соответствующую структуру в Описании форматов и структур электронных документов и сведений устанавливается по значению графы 3 таблицы 4.
Таблица 4
Перечень сообщений общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Структура электронного документа (сведений)
1
2
3
P.SS.11.MSG.002
сведения о нарушении
сведения о нарушениях, выявленных при проведении карантинного фитосанитарного контроля (надзора) (R.SM.SS.11.002)
P.SS.11.MSG.003
уведомление об обработке сведений
уведомление о результате обработки (R.006)
P.SS.11.MSG.005
уведомление об отсутствии сведений
уведомление о результате обработки (R.006)
P.SS.11.MSG.006
сведения об изъятом или погашенном фитосанитарном сертификате
документ (R.004)
P.SS.11.MSG.017
запрос сведений о партии подкарантинной продукции
сведения о партии подкарантинной продукции (R.SM.SS.11.012)
P.SS.11.MSG.018
сведения о партии подкарантинной продукции в полном объеме
сведения о партии подкарантинной продукции (R.SM.SS.11.012)
P.SS.11.MSG.019
сведения о партии подкарантинной продукции в ограниченном объеме
сведения о партии подкарантинной продукции (R.SM.SS.11.012)
VII. Описание транзакций общего процесса
1. Транзакция общего процесса "Представление сведений о партии подкарантинной продукции в полном объеме" (P.SS.11.TRN.002)
15. Транзакция общего процесса "Представление сведений о партии подкарантинной продукции в полном объеме" (P.SS.11.TRN.002) выполняется для передачи инициатором респонденту сведений о партии подкарантинной продукции. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 4. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 5.
Рис. 4. Схема выполнения транзакции общего процесса "Представление сведений о партии подкарантинной продукции в полном объеме" (P.SS.11.TRN.002)
Таблица 5
Описание транзакции общего процесса "Представление сведений
о партии подкарантинной продукции в полном объеме" (P.SS.11.TRN.002)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.SS.11.TRN.002
2
Наименование транзакции общего процесса
представление сведений о партии подкарантинной продукции в полном объеме
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
представление сведений о партии подкарантинной продукции в полном объеме
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
прием и обработка сведений о партии подкарантинной продукции
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
сведения о партии подкарантинной продукции (P.SS.11.BEN.001): сведения обработаны
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
-
время подтверждения принятия в обработку
15 минут
время ожидания ответа
4 часа
признак авторизации
нет
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
сведения о партии подкарантинной продукции
в полном объеме (P.SS.11.MSG.018)
ответное сообщение
уведомление об обработке сведений (P.SS.11.MSG.003)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет (за исключением случаев, если применение ЭЦП при осуществлении информационного взаимодействия в рамках настоящего общего процесса предусмотрено соответствующим решением Коллегии Комиссии) – для P.SS.11.MSG.018
нет – для P.SS.11.MSG.003
передача электронного документа с некорректной ЭЦП

2. "Фитосанитариялық сертификатты беру немесе бермеу фактісі туралы мәліметтерді ұсыну" ортақ процесінің транзакциясы (P.SS.11.TRN.003)
17. "Фитосанитариялық сертификатты беру немесе бермеу фактісі туралы мәліметтерді ұсыну" ортақ процесінің транзакциясы (P.SS.11.TRN.003) фитосанитариялық сертификатты беру фактісін тексеру және бастамашының сұрау салуы бойынша фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді алуы мақсатында орындалады. Көрсетілген ортақ процесс транзакциясын орындау схемасы 6-суретте берілген. Ортақ процесс транзакциясының параметрлері 7-кестеде келтірілген.
6-сурет. "Фитосанитариялық сертификатты беру немесе бермеу фактісі туралы мәліметтерді ұсыну" ортақ процесінің транзакциясын (P.SS.11.TRN.003) орындау схемасы
7-кесте
"Фитосанитариялық сертификатты беру немесе бермеу фактісі туралы мәліметтерді ұсыну" ортақ процесі транзакциясының (P.SS.11.TRN.003) сипаттамасы
Р/с №
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілеме
P.SS.11.TRN.003
2
Ортақ процесс транзакциясының атауы
фитосанитариялық сертификатты беру немесе бермеу фактісі туралы мәліметтерді ұсыну
3
Ортақ процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерге сұрау салу
6
Ден қоюшы рөл
респондент
7
Қабылдаушы операция
сұрау салуды өңдеу және фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну
8
Ортақ процесс транзакциясын орындау нәтижесі
фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер (P.SS.11.BEN.001): мәліметтер жоқ
фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер (P.SS.11.BEN.001): мәліметтер жіберілді
9
Ортақ процесс транзакциясының параметрлері:
алынғанын растау уақыты
5 мин
өңдеуге қабылданғанын растау уақыты
10 мин
жауап күту уақыты
20 мин
авторландыру белгісі
ия
қайталау саны
3
10
Ортақ процесс транзакциясының хабары:
бастамашылық хабар
фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерге сұрау салу (P.SS.11.MSG.004)
жауап хабар
фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер (P.SS.11.MSG.001)
мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама (P.SS.11.MSG.005)
11
ортақ процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ – P.SS.11.MSG.004 үшін
жоқ (осы ортақ процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру кезінде ЭЦҚ қолдану Комиссия Алқасының тиісті шешімінде көзделген жағдайларды қоспағанда) – P.SS.11.MSG.001, P.SS.11.MSG.005 үшін
электрондық құжатты дұрыс емес ЭЦҚ-мен беру
3. "Бұзушылықтар туралы мәліметтерді ұсыну" ортақ процесінің транзакциясы (P.SS.11.TRN.004)
18. "Бұзушылықтар туралы мәліметтерді ұсыну" ортақ процесінің транзакциясы (P.SS.11.TRN.004) бастамашының респондентке бұзушылықтар туралы мәліметтерді беруі үшін орындалады. Көрсетілген ортақ процесс транзакциясын орындау схемасы 7-суретте берілген. Ортақ процесс транзакциясының параметрлері 8-кестеде келтірілген.
7-сурет. "Бұзушылықтар туралы мәліметтерді ұсыну" ортақ процесінің транзакциясын (P.SS.11.TRN.004) орындау схемасы
8-кесте
"Бұзушылықтар туралы мәліметтерді ұсыну" ортақ процесі транзакциясының (P.SS.11.TRN.004) сипаттамасы
Р/с №
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілеме
P.SS.11.TRN.004
2
Ортақ процесс транзакциясының атауы
бұзушылықтар туралы мәліметтерді ұсыну
3
Ортақ процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
бұзушылықтар туралы мәліметтерді ұсыну
6
Ден қоюшы рөл
респондент
7
Қабылдаушы операция
бұзушылықтар туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
8
Ортақ процесс транзакциясын орындау нәтижесі
бұзушылықтар туралы мәліметтер (P.SS.11.BEN.002): мәліметтер өңделді
9
Ортақ процесс транзакциясының параметрлері:
алынғанын растау уақыты
-
өңдеуге қабылданғанын растау уақыты
-
жауап күту уақыты
20 мин
авторландыру белгісі
жоқ
қайталау саны
3
10
Ортақ процесс транзакциясының хабары:
бастамашылық хабар
бұзушылықтар туралы мәліметтер (P.SS.11.MSG.002)
жауап хабар

2. Транзакция общего процесса "Представление сведений о нарушении" (P.SS.11.TRN.004)
16. Транзакция общего процесса "Представление сведений о нарушении" (P.SS.11.TRN.004) выполняется для передачи инициатором респонденту сведений о нарушении. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 5. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 6.
Рис. 5. Схема выполнения транзакции общего процесса "Представление сведений о нарушении" (P.SS.11.TRN.004)
Таблица 6
Описание транзакции общего процесса "Представление сведений
о нарушении" (P.SS.11.TRN.004)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.SS.11.TRN.004
2
Наименование транзакции общего процесса
представление сведений о нарушении
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
представление сведений о нарушении
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
прием и обработка сведений о нарушении
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
сведения о нарушении (P.SS.11.BEN.002): сведения обработаны
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
-
время подтверждения принятия в обработку
-
время ожидания ответа
20 мин
признак авторизации
нет
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
сведения о нарушении (P.SS.11.MSG.002)
ответное сообщение
уведомление об обработке сведений (P.SS.11.MSG.003)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
3. Транзакция общего процесса "Представление сведений об изъятом или погашенном фитосанитарном сертификате" (P.SS.11.TRN.005)
17. Транзакция общего процесса "Представление сведений об изъятом или погашенном фитосанитарном сертификате" (P.SS.11.TRN.005) выполняется для передачи инициатором респонденту сведений об изъятом или погашенном фитосанитарном сертификате. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 6. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 7.
Рис. 6. Схема выполнения транзакции общего процесса "Представление сведений об изъятом или погашенном фитосанитарном сертификате" (P.SS.11.TRN.005)
Таблица 7
Описание транзакции общего процесса "Представление сведений
об изъятом или погашенном фитосанитарном сертификате" (P.SS.11.TRN.005)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.SS.11.TRN.005
2
Наименование транзакции общего процесса
представление сведений об изъятом
или погашенном фитосанитарном сертификате
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
представление сведений об изъятом
или погашенном фитосанитарном сертификате
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
прием и обработка сведений об изъятом
или погашенном фитосанитарном сертификате
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
сведения о партии подкарантинной продукции (P.SS.11.BEN.001): сведения обработаны
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
-
время подтверждения принятия в обработку
-
время ожидания ответа
20 мин
признак авторизации
нет
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
сведения об изъятом или погашенном фитосанитарном сертификате (P.SS.11.MSG.006)
ответное сообщение

мәліметтерді өңдеу туралы хабарлама (P.SS.11.MSG.003)
11
ортақ процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
электрондық құжатты дұрыс емес ЭЦҚ-мен беру
4. "Алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" ортақ процесінің транзакциясы (P.SS.11.TRN.005)
19. "Алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" ортақ процесінің транзакциясы (P.SS.11.TRN.005) бастамашының респондентке алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді беруі үшін орындалады. Көрсетілген ортақ процесс транзакциясын орындау схемасы 8-суретте берілген. Ортақ процесс транзакциясының параметрлері 9-кестеде келтірілген.
8-сурет. "Алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" ортақ процесінің транзакциясын (P.SS.11.TRN.005) орындау схемасы
9-кесте
"Алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" ортақ процесінің транзакциясының (P.SS.11.TRN.005) сипаттамасы
Р/с №
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілеме
P.SS.11.TRN.005
2
Ортақ процесс транзакциясының атауы
алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну
3
Ортақ процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну
6
Ден қоюшы рөл
респондент
7
Қабылдаушы операция
алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
8
Ортақ процесс транзакциясын орындау нәтижесі
фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер (P.SS.11.BEN.001): мәліметтер өңделді
9
Ортақ процесс транзакциясының параметрлері:
алынғанын растау уақыты
-
өңдеуге қабылданғанын растау уақыты
-
жауап күту уақыты
20 мин
авторландыру белгісі
жоқ
қайталау саны
3
10
Ортақ процесс транзакциясының хабары:
бастамашылық хабар
алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер (P.SS.11.MSG.006)
жауап хабар
мәліметтерді өңдеу туралы хабарлама (P.SS.11.MSG.003)
11
ортақ процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
электрондық құжатты дұрыс емес ЭЦҚ-мен беру

уведомление об обработке сведений (P.SS.11.MSG.003)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
4. Транзакция общего процесса "Предоставление сведений о партии подкарантинной продукции по запросу" (P.SS.11.TRN.011)
18. Транзакция общего процесса "Предоставление сведений о партии подкарантинной продукции по запросу" (P.SS.11.TRN.011) выполняется для получения инициатором от респондента сведений о партии подкарантинной продукции по запросу. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 7. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 8.
Рис. 7. Схема выполнения транзакции общего процесса "Предоставление сведений о партии подкарантинной продукции по запросу" (P.SS.11.TRN.011)
Таблица 8
Описание транзакции общего процесса "Предоставление сведений
о партии подкарантинной продукции по запросу" (P.SS.11.TRN.011)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.SS.11.TRN.011
2
Наименование транзакции общего процесса
предоставление сведений о партии подкарантинной продукции по запросу
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос сведений о партии подкарантинной продукции
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
обработка запроса и предоставление сведений
о партии подкарантинной продукции
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
сведения о партии подкарантинной продукции (P.SS.11.BEN.001): сведения направлены
сведения о партии подкарантинной продукции (P.SS.11.BEN.001): сведения отсутствуют
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
-
время подтверждения принятия в обработку
15 мин
время ожидания ответа
4 часа
признак авторизации
да
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
запрос сведений о партии подкарантинной продукции (P.SS.11.MSG.017)
ответное сообщение
уведомление об отсутствии сведений (P.SS.11.MSG.005)
сведения о партии подкарантинной продукции (P.SS.11.MSG.018)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП

5. "Үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" ортақ процесінің транзакциясы (P.SS.11.TRN.006)
20. "Үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" ортақ процесінің транзакциясы (P.SS.11.TRN.006) карантинге жатқызылған өнімнің партиясын Одақтың кедендік аумағынан үшінші елдерге әкету кезінде фитосанитариялық сертификатты беру фактісін тексеру және бастамашының сұрау салуы бойынша үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді алуы мақсатында орындалады. Көрсетілген ортақ процесс транзакциясын орындау схемасы 9-суретте берілген. Ортақ процесс транзакциясының параметрлері 10-кестеде келтірілген.
9-сурет. "Үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" ортақ процесінің транзакциясын (P.SS.11.TRN.006) орындау схемасы
10-кесте
"Үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" ортақ процесі транзакциясының (P.SS.11.TRN.006) сипаттамасы
Р/с №
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгілеме
P.SS.11.TRN.006
2
Ортақ процесс транзакциясының атауы
үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну
3
Ортақ процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерге сұрау салу
6
Ден қоюшы рөл
респондент
7
Қабылдаушы операция
сұрау салуды өңдеу және үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерді ұсыну
8
Ортақ процесс транзакциясын орындау нәтижесі
фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер (P.SS.11.BEN.001): мәліметтер жоқ
фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер (P.SS.11.BEN.001): мәліметтер жіберілді
9
Ортақ процесс транзакциясының параметрлері:
алынғанын растау уақыты
5 мин
өңдеуге қабылданғанын растау уақыты
10 мин
жауап күту уақыты
20 мин
авторландыру белгісі
ия
қайталау саны
3
10
Ортақ процесс транзакциясының хабары:
бастамашылық хабар
фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтерге сұрау салу (P.SS.11.MSG.004)
жауап хабар
сұрау салу бойынша үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер (P.SS.11.MSG.007)
мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама (P.SS.11.MSG.005)
11
ортақ процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ – P.SS.11.MSG.004 үшін
жоқ (осы ортақ процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру кезінде ЭЦҚ қолдану Комиссия Алқасының тиісті шешімінде көзделген жағдайларды қоспағанда) –P.SS.11.MSG.007, P.SS.11.MSG.005 үшін
электрондық құжатты дұрыс емес ЭЦҚ-мен беру
VIII. Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимыл тәртібі

5. Транзакция общего процесса "Представление сведений о партии подкарантинной продукции в ограниченном объеме" (P.SS.11.TRN.012)
19. Транзакция общего процесса "Представление сведений о партии подкарантинной продукции в ограниченном объеме" (P.SS.11.TRN.012) выполняется для передачи инициатором респонденту сведений о партии подкарантинной продукции. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 8. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 9.
Рис. 8. Схема выполнения транзакции общего процесса "Представление сведений о партии подкарантинной продукции в ограниченном объеме" (P.SS.11.TRN.012)
Таблица 9
Описание транзакции общего процесса "Представление сведений
о партии подкарантинной продукции в ограниченном объеме" (P.SS.11.TRN.012)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.SS.11.TRN.012
2
Наименование транзакции общего процесса
представление сведений о партии подкарантинной продукции в ограниченном объеме
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
представление сведений о партии подкарантинной продукции в ограниченном объеме
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
прием и обработка сведений о партии подкарантинной продукции
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
сведения о партии подкарантинной продукции (P.SS.11.BEN.001): сведения обработаны
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
-
время подтверждения принятия в обработку
15 мин
время ожидания ответа
4 часа
признак авторизации
нет
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
сведения о партии подкарантинной продукции
в ограниченном объеме (P.SS.11.MSG.019)
ответное сообщение
уведомление об обработке сведений (P.SS.11.MSG.003)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
VIII. Порядок действий в нештатных ситуациях
20. При информационном взаимодействии в рамках общего процесса вероятны нештатные ситуации, когда обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Нештатные ситуации возникают при технических сбоях, истечении времени ожидания и в иных случаях. Для получения участником общего процесса комментариев о причинах возникновения нештатной ситуации и рекомендаций по ее разрешению предусмотрена возможность направления соответствующего запроса в службу поддержки интегрированной информационной системы Союза. Общие рекомендации по разрешению нештатной ситуации приведены в таблице 10.

"Бұзушылық туралы мәліметтер" (P.SS.11.MSG.002) хабарында берілетін "Карантиндік фитосанитарлық бақылау (қадағалау) жүргізу кезінде анықталған бұзушылықтар туралы мәліметтер" (R.SM.SS.11.002) электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдалуы
1
"Карантиндік фитосанитарлық бақылау (қадағалау) жүргізу кезінде анықталған бұзушылық түрінің коды" деректемесінің (smsdo:​Phytosanitary​Control​Violation​Code) мәні мына мәндердің біріне сәйкес келуі тиіс:
"01" – жалған фитосанитариялық сертификат;
"02" – жарамсыз фитосанитариялық сертификат;
"03" – фитосанитариялық сертификат карантинге жатқызылған өнімнің карантиндік фитосанитарлық талаптарға сәйкестігін растамайды;
"04" – карантинге жатқызылған өнім карантиндік фитосанитарлық бақылау (қадағалау) жүргізуге көрсетілген жоқ
2
"Құжат" (ccdo:​Doc​V4​Details) деректемесі толтырылуға тиіс және оның құрамында "Құжат нөмірі" (csdo:​Doc​Id) және "Құжаттың күні" (csdo:​Doc​Creation​Date) деректемелері толтырылуға тиіс
25. "Алып қойылған фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер" (P.SS.11.MSG.006) хабарында берілетін "Құжат" (R.004) электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 14-кестеде келтірілген.
14-кесте

Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Сведения о нарушениях, выявленных при проведении карантинного фитосанитарного контроля (надзора)" (R.SM.SS.11.002), передаваемых в сообщении "Сведения о нарушении" (P.SS.11.MSG.002)
Код требования
Формулировка требования
1
значение реквизита "Код вида нарушения, выявленного при проведении фитосанитарного контроля (надзора)" (smsdo:PhytosanitaryControlViolationCode) должно соответствовать одному из следующих значений:
"01" – поддельный фитосанитарный сертификат;
"02" – недействительный фитосанитарный сертификат;
"03" – фитосанитарный сертификат не подтверждает соответствие подкарантинной продукции карантинным фитосанитарным требованиям;
"04" – подкарантинная продукция не предъявлена для карантинного фитосанитарного контроля (надзора);
"05" – уполномоченный орган места назначения не уведомлен о прибытии подкарантинной продукции;
"06" – идентификационный номер партии подкарантинной продукции не соответствует информации, сформированной в отношении этой партии подкарантинной продукции;
"07" – средство идентификации партии подкарантинной продукции не соответствует информации, сформированной в отношении этой партии подкарантинной продукции
2
реквизит "Документ" (ccdo:DocV4Details) должен быть заполнен
и в его составе должны быть заполнены следующие реквизиты: "Номер документа" (csdo:DocId) и "Дата документа" (csdo:DocCreationDate)
23. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Документ" (R.004), передаваемых в сообщении "Сведения об изъятом или погашенном фитосанитарном сертификате" (P.SS.11.MSG.006), приведены в таблице 12.
Таблица 12

2. Осы Сипаттама "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесінің (бұдан әрі – ортақ процесс) шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарына қойылатын талаптарды айқындайды.
3. Осы Сипаттама ортақ процесс рәсімдерін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – интеграцияланған жүйе) құралдарымен іске асыру кезінде ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданылады.
4. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы қарапайым (атомарлық) деректемелерге дейінгі иерархия деңгейлері ескеріле отырып, толық деректемелік құрамды көрсете отырып, кесте нысанында беріледі.
5. Кестеде электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелері (бұдан әрі – деректемелер) мен деректер моделі элементтерінің бірмәнді сәйкес келуі сипатталады.
6. Кестеде мынадай жолдар (бағандар) қалыптастырылады:
"иерархиялық нөмір" – деректеменің реттік нөмірі;
"деректеменің аты" – деректеменің орныққан немесе ресми сөздік белгілемесі;
"деректеменің сипаттамасы" – деректеменің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"сәйкестендіргіш" – деректер моделіндегі деректер элементінің деректемеге сәйкес келетін сәйкестендіргіші;
"мәндер саласы" – деректеменің ықтимал мәндерінің сөздік сипаттамасы;
"көпт." – деректемелердің көптігі: деректеменің ықтимал қайталануының міндеттілігі (опциялылығы) және саны.
7. Деректемелердің көптігін көрсету үшін мынадай белгіленімдер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, n рет (n > 1) қайталануға тиіс;
1..* – деректеме міндетті, ешбір шектеусіз қайталауға болады;
n..* – деректеме міндетті, кемінде n рет (n > 1) кем қайталануға тиіс;
n..m – деректеме міндетті, n реттен кем және m реттен көп (n > 1, m > n) қайталанбауға тиіс;
0..1 – деректеме опциялы, қайталануға жол берілмейді;
0..* – деректеме опциялы, ешбір шектеусіз қайталауға болады;
0..m – деректеме опциялы, m реттен (m > 1) асырмай қайталауға болады.
III. Негізгі ұғымдар

2. Настоящее Описание определяет требования к форматам и структурам электронных документов и сведений, используемых при информационном взаимодействии в рамках общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах" (далее – общий процесс).
3. Настоящее Описание применяется при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем при реализации процедур общего процесса средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза (далее – интегрированная система).
4. Описание форматов и структур электронных документов и сведений приводится в табличной форме с указанием полного реквизитного состава с учетом уровней иерархии вплоть до простых (атомарных) реквизитов.
5. В таблице описывается однозначное соответствие реквизитов электронных документов (сведений) (далее – реквизиты) и элементов модели данных.
6. В таблице формируются следующие поля (графы):
"иерархический номер" – порядковый номер реквизита;
"имя реквизита" – устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"описание реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) реквизита;
"идентификатор" – идентификатор элемента данных в модели данных, соответствующего реквизиту;
"область значений" – словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизитов: обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита.
7. Для указания множественности реквизитов используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
III. Основные понятия

8. Осы Сипаттаманың мақсаттары үшін мынаны білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"электрондық құжаттың (мәліметтер) деректемесі" – белгілі бір контексте бөлінбейтін біртұтас болып саналатын электрондық құжат (мәліметтер) деректерінің бірлігі.
"Базистік деректер моделі", "деректер моделі", "нысаналы сала деректерінің моделі", "нысаналы сала" және "электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізілімі" деген ұғымдар осы Сипаттамада Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ортақ процестерді талдау, оңтайландыру, үндестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерінде қолданылады.

8. Для целей настоящего Описания используются понятия, которые означают следующее:
"реквизит электронного документа (сведений)" – единица данных электронного документа (сведений), которая в определенном контексте считается неразделимой.
Понятия "базисная модель данных", "модель данных", "модель данных предметной области", "предметная область" и "реестр структур электронных документов и сведений" используются в настоящем Описании в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.

Осы Сипаттамада пайдаланылатын өзге ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 229 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының 4-тармағында айқындалған мағыналарында қолданылады.
Осы Сипаттаманың 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22-кестелерінде Ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті деп Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 229 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссияның арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 229 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті түсініледі.
IV. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымдары

Иные понятия, используемые в настоящем Описании, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 декабря 2019 г. № 229.
В таблицах 4, 7, 10, 13, 16, 19 настоящего Описания под Регламентом информационного взаимодействия понимается Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союзаи Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах", утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 декабря 2019 г. № 229, и Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах", утвержденные Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 декабря 2019 г. № 229.
IV. Структуры электронных документов и сведений

R.SM.SS.11.003
берілген фитосанитариялық сертификаттар және карантиндік фитосанитарлық бақылау (қадағалау) жүргізу кезінде анықталған бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтерге сұрау салу
urn:EEC:R:SM:SS:11:PhytosanitaryCertificateComissionRequestDetails:v1.0.0
2.4
R.SM.SS.11.004
берілген фитосанитариялық сертификаттар және карантиндік фитосанитарлық бақылау (қадағалау) жүргізу кезінде анықталған бұзушылықтар туралы жалпыланған мәліметтер
urn:EEC:R:SM:SS:11:PhytosanitaryCertificateMonitoringDetails:v1.0.0
2.5
R.SM.SS.11.005
үшінші елдерге әкетілген карантинге жатқызылған өнімнің партиясына ресімделген берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы мәліметтер
urn:EEC:R:SM:SS:11:PhytosanitaryCertificateMonitoringDetails:v1.0.0
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдары аттарының кеңістіктеріндегі "Y.Y.Y" символдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 229 шешімінің 2-тармағына сәйкес электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған базистік деректер моделі нұсқасының нөміріне сәйкес айқындалатын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

R.SM.SS.11.003
запрос обобщенных сведений
о выданных фитосанитарных сертификатах и нарушениях, выявленных при проведении карантинного фитосанитарного контроля (надзора)
urn:EEC:R:SM:SS:11:PhytosanitaryCertificateComissionRequestDetails:v1.1.0
2.3
R.SM.SS.11.004
обобщенные сведения
о выданных фитосанитарных сертификатах и нарушениях, выявленных при проведении карантинного фитосанитарного контроля (надзора)
urn:EEC:R:SM:SS:11:PhytosanitaryCertificateMonitoringDetails:v1.1.0
2.4
R.SM.SS.11.012
сведения о партии подкарантинной продукции
urn:EEC:R:SM:SS:11:RegulatedProductConsignmentDetails:v1.1.0
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с номером версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур электронных документов и сведений, используемых при реализации информационного взаимодействия в интегрированной системе (далее – реестр структур электронных документов и сведений).

11. Аттардың импортталатын кеңістіктері 3-кестеде келтірілген.
3-кесте
Аттардың импортталатын кеңістіктері
Р/с №
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
2
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
Аттардың импортталатын кеңістіктеріндегі "X.X.X" символдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 229 шешімінің 2-тармағына сәйкес электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған базистік деректер моделі нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

11. Импортируемые пространства имен приведены в таблице 3.
Таблица 3
Импортируемые пространства имен
№ п/п
Идентификатор пространства имен
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
2
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
Символы "X.X.X" в импортируемых пространствах имен соответствуют номеру версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур электронных документов и сведений.

ccdo:​Status​Details​V2​Type (M.CDT.00074)
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
0..1
2.1. Күні
(csdo:​Event​Date)
Мәртебелік жай-күйдің белгіленген күні
M.SDE.00131
bdt:​Date​Type (M.BDT.00005)
МемСТ ИСО 8601-2001-ге сәйкес күнін белгілеу
0..1
2.2. Мәртебенің коды
(csdo:​Status​Code)
мәртебелік жай-күйдің кодтық белгіленімі
M.SDE.00130
csdo:​Status​Code​Type (M.SDT.00040)
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутында айқындалған мәртебелер сыныптауышынан кодтың мәні.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 3
0..1
а) Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(атрибут code​List​Id)
соған сәйкес код көрсетілген анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленуі
-
csdo:​Reference​Data​Id​Type (M.SDT.00091)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
1
2.3. Ескертпе
(csdo:​Note​Text)
мәртебелік жай-күйге ескертпе
M.SDE.00076
csdo:​Text4000​Type (M.SDT.00088)
Символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 4000
0..*
2.4. Құжатқа сілтеме
(ccdo:​Doc​Reference​Details)
мәртебелік жай-күйді белгілейтін құжат
M.CDE.00083
ccdo:​Doc​Reference​Details​Type (M.CDT.00088)
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
0..1
2.4.1. Құжат түрінің коды
(csdo:​Doc​Kind​Code)
Құжат түрінің кодпен белгіленуі
M.SDE.00054
csdo:​Unified​Code20​Type (M.SDT.00140)
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутында айқындалған анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес кодтың мәні.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
0..1
а) Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(атрибут code​List​Id)
соған сәйкес код көрсетілген анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленуі
-
csdo:​Reference​Data​Id​Type (M.SDT.00091)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
1
2.4.2. Құжаттың атауы
(csdo:​Doc​Name)
Құжаттың атауы
M.SDE.00108
csdo:​Name500​Type (M.SDT.00134)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 500
0..1
2.4.3. Құжаттың нөмірі
(csdo:​Doc​Id)
құжатты тіркеген кезде оған берілген цифрлық немесе әріп-цифрлық белгіленім
M.SDE.00044
csdo:​Id50​Type (M.SDT.00093)
Қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
0..1
2.4.4. Құжаттың күні
(csdo:​Doc​Creation​Date)
Құжаттың берілген, қол қойылған, бекітілген немесе тіркелген күні
M.SDE.00045
bdt:​Date​Type (M.BDT.00005)
МемСТ ИСО 8601-2001-ге сәйкес күнін белгілеу
0..1
2.4.5. Құжаттың қолданылу мерзімінің басталған күні
(csdo:​Doc​Start​Date)
құжаттың күші болатын мерзімінің басталған күні
M.SDE.00137
bdt:​Date​Type (M.BDT.00005)
МемСТ ИСО 8601-2001-ге сәйкес күнін белгілеу
0..1

ccdo:‌Status‌Details‌V2‌Type (M.CDT.00074)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
3.1. Дата
(csdo:‌Event‌Date)
дата установки статусного состояния
M.SDE.00131
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии с ISO 8601
0..1
3.2. Код статуса
(csdo:‌Status‌Code)
кодовое обозначение статусного состояния
M.SDE.00130
csdo:‌Status‌Code‌Type (M.SDT.00040)
Значение кода статуса.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 3
0..1
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code‌List‌Id)
обозначение справочника (классификатора),
в соответствии с которым указан код
csdo:‌Reference‌Data‌Id‌Type (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
3.3. Примечание
(csdo:‌Note‌Text)
примечание к статусному состоянию
M.SDE.00076
csdo:‌Text4000‌Type (M.SDT.00088)
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
0..*
3.4. Ссылка на документ
(ccdo:‌Doc‌Reference‌Details)
документ, устанавливающий статусное состояние
M.CDE.00083
ccdo:‌Doc‌Reference‌Details‌Type (M.CDT.00088)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
3.4.1. Код вида документа
(csdo:‌Doc‌Kind‌Code)
кодовое обозначение вида документа
M.SDE.00054
csdo:‌Unified‌Code20‌Type (M.SDT.00140)
Значение кода в соответствии
со справочником (классификатором), идентификатор которого определен
в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code‌List‌Id)
обозначение справочника (классификатора),
в соответствии с которым указан код
csdo:‌Reference‌Data‌Id‌Type (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
3.4.2. Наименование документа
(csdo:‌Doc‌Name)
наименование документа
M.SDE.00108
csdo:‌Name500‌Type (M.SDT.00134)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
0..1
3.4.3. Номер документа
(csdo:‌Doc‌Id)
цифровое или буквенно-цифровое обозначение, присвоенное документу
при его регистрации
M.SDE.00044
csdo:‌Id50‌Type (M.SDT.00093)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
0..1
3.4.4. Дата документа
(csdo:‌Doc‌Creation‌Date)
дата выдачи, подписания, утверждения или регистрации документа
M.SDE.00045
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии
с ISO 8601
0..1
3.4.5. Дата начала срока действия документа
(csdo:‌Doc‌Start‌Date)
дата начала срока, в течение которого документ имеет силу
M.SDE.00137
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии
с ISO 8601
0..1
4. Идентификатор информационного объекта общего процесса
(csdo:‌Information‌Resource‌Id)
строка символов, идентифицирующая общий
или национальный ресурс (реестр, перечень, базу данных), содержащий документ
M.SDE.00326
csdo:‌Information‌Resource‌Id‌Type (M.SDT.00330)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1

13. "Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы 5-кестеде келтірілген.
5-кесте
"Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгілемесі
Сипаттама
1
2
3
1
Аты
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама
2
Сәйкестендіргіш
R.006
3
Нұсқа
Y.Y.Y
4
Анықтама
респонденттің сұрау салуды өңдеу нәтижесі туралы
5
Пайдалану
6
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
urn:EEC:R:ProcessingResultDetails:vY.Y.Y
7
XML-құжаттың түбірлік элементі
ProcessingResultDetails
8
XML-схема файлының аты
EEC_R_ProcessingResultDetails_vY.Y.Y.xsd
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдары аттарының кеңістіктеріндегі "Y.Y.Y" символдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 229 шешімінің 2-тармағына сәйкес электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған базистік деректер моделі нұсқасының нөміріне сәйкес айқындалатын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

13. Описание структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006) приведено в таблице 5.
Таблица 5
Описание структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Имя
уведомление о результате обработки
2
Идентификатор
R.006
3
Версия
Y.Y.Y
4
Определение
сведения о результате обработки запроса респондентом
5
Использование
6
Идентификатор пространства имен
urn:EEC:R:ProcessingResultDetails:vY.Y.Y
7
Корневой элемент XML-документа
ProcessingResultDetails
8
Имя файла XML-схемы
EEC_R_ProcessingResultDetails_vY.Y.Y.xsd
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с номером версии базисной модели данных Союза, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур электронных документов и сведений.

15. "Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының деректемелік құрамы 7-кестеде келтірілген.
7-кесте
"Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының деректемелік құрамы
Деректеменің аты
Деректеменің сипаттамасы
Сәйкестендіргіш
Деректемелер типі
Көпт.
1. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) тақырыбы
(ccdo:​E​Doc​Header)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) технологиялық деректемелерінің жиынтығы
M.CDE.90001
ccdo:​E​Doc​Header​Type (M.CDT.90001)
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
1
1.1. Ортақ процесс хабарының коды
(csdo:​Inf​Envelope​Code)
ортақ процесс хабарының кодпен белгіленуі
M.SDE.90010
csdo:​Inf​Envelope​Code​Type (M.SDT.90004)
Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) коды
(csdo:​E​Doc​Code)
электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізіліміне сәйкес электрондық құжаттың (мәліметтердің) кодпен белгіленуі
M.SDE.90001
csdo:​E​Doc​Code​Type (M.SDT.90001)
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізіліміне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
(csdo:​E​Doc​Id)
электрондық құжатты (мәліметті) бірмәнді сәйкестендіретін символдар жолы
M.SDE.90007
csdo:​Universally​Unique​Id​Type (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8 стандартына сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
1.4. Бастапқы электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
(csdo:​E​Doc​Ref​Id)
Жауап ретінде осы электрондық құжат (мәлімет) қалыптастырылған электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
M.SDE.90008
csdo:​Universally​Unique​Id​Type (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8 стандартына сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
1.5. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) күні мен уақыты
(csdo:​E​Doc​Date​Time)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) жасалған күні мен уақыты
M.SDE.90002
bdt:​Date​Time​Type (M.BDT.00006)
МемСТ ИСО 8601-2001-ге сәйкес күн мен уақытты белгілеу
1

15. Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006) приведен в таблице 7.
Таблица 7
Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006)
Имя реквизита
Описание реквизита
Идентификатор
Тип данных
Мн.
1. Заголовок электронного документа (сведений)
(ccdo:‌EDoc‌Header)
совокупность технологических реквизитов электронного документа (сведений)
M.CDE.90001
ccdo:‌EDoc‌Header‌Type (M.CDT.90001)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
1.1. Код сообщения общего процесса
(csdo:‌Inf‌Envelope‌Code)
кодовое обозначение сообщения общего процесса
M.SDE.90010
csdo:‌Inf‌Envelope‌Code‌Type (M.SDT.90004)
Значение кода в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Код электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Code)
кодовое обозначение электронного документа (сведений) в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений
M.SDE.90001
csdo:‌EDoc‌Code‌Type (M.SDT.90001)
Значение кода в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Идентификатор электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Id)
строка символов, однозначно идентифицирующая электронный документ (сведения)
M.SDE.90007
csdo:‌Universally‌Unique‌Id‌Type (M.SDT.90003)
Значение идентификатора в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
1.4. Идентификатор исходного электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Ref‌Id)
идентификатор электронного документа (сведений), в ответ на который был сформирован данный электронный документ (сведения)
M.SDE.90008
csdo:‌Universally‌Unique‌Id‌Type (M.SDT.90003)
Значение идентификатора в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
1.5. Дата и время электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Date‌Time)
дата и время создания электронного документа (сведений)
M.SDE.90002
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с ISO 8601
1

1.6. Тілдің коды
(csdo:​Language​Code)
тілдің кодпен белгіленуі
M.SDE.00051
csdo:​Language​Code​Type (M.SDT.00051)
ISO 639-1 стандартына сәйкес тілдің екі әріпті коды.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. "Санитарлық, ветеринарлық және фитосанитарлық шаралар" нысаналы саладағы электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымы
16. "Берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы мәліметтер" (R.SM.SS.11.001) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы 8-кестеде келтірілген.
8-кесте
"Берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы мәліметтер" (R.SM.SS.11.001) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгілемесі
Сипаттама
1
2
3
1
Аты
берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер
2
Сәйкестендіргіш
R.SM.SS.11.001
3
Нұсқа
1.0.0
4
Анықтама
берілген фитосанитариялық сертификат туралы мәліметтер
5
Пайдалану
берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы мәліметтерді ұсыну
6
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
urn:EEC:R:SM:SS:11:PhytosanitaryCertificateDetails:v1.0.0
7
XML-құжаттың түбірлік элементі
PhytosanitaryCertificateDetails
8
XML-схема файлының аты
EEC_R_SM_SS_11_PhytosanitaryCertificateDetails_v1.0.0.xsd
17. Аттардың импортталатын кеңістіктері 9-кестеде келтірілген.
9-кесте
Аттардың импортталатын кеңістіктері
Р/с №
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
3
urn:EEC:M:SM:SimpleDataObjects:vX.X.X
smsdo
4
urn:EEC:M:SM:ComplexDataObjects:vX.X.X
smcdo
Аттардың импортталатын кеңістіктеріндегі "X.X.X" символдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 229 шешімінің 2-тармағына сәйкес электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған базистік деректер моделі нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.
18. "Берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы мәліметтер" (R.SM.SS.11.001) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының деректемелік құрамы 10-кестеде келтірілген.
10-кесте
"Берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы мәліметтер" (R.SM.SS.11.001) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының деректемелік құрамы
Деректеменің аты
Деректеменің сипаттамасы
Сәйкестендіргіш
Деректемелер типі
Көпт.
1. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) тақырыбы
(ccdo:​E​Doc​Header)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) технологиялық деректемелерінің жиынтығы
M.CDE.90001
ccdo:​E​Doc​Header​Type (M.CDT.90001)
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
1
1.1. Ортақ процесс хабарының коды
(csdo:​Inf​Envelope​Code)
ортақ процесс хабарының кодпен белгіленуі
M.SDE.90010
csdo:​Inf​Envelope​Code​Type (M.SDT.90004)
Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) коды
(csdo:​E​Doc​Code)
электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізіліміне сәйкес электрондық құжаттың (мәліметтердің) кодпен белгіленуі
M.SDE.90001
csdo:​E​Doc​Code​Type (M.SDT.90001)
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізіліміне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
(csdo:​E​Doc​Id)
электрондық құжатты (мәліметті) бірмәнді сәйкестендіретін символдар жолы
M.SDE.90007
csdo:​Universally​Unique​Id​Type (M.SDT.90003)

1.6. Код языка
(csdo:‌Language‌Code)
кодовое обозначение языка
M.SDE.00051
csdo:‌Language‌Code‌Type (M.SDT.00051)
Двухбуквенный код языка в соответствии с ISO 639-1.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. Дата и время
(csdo:‌Event‌Date‌Time)
дата и время окончания обработки сведений
M.SDE.00132
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с ISO 8601
1
3. Код результата обработки
(csdo:‌Processing‌Result‌V2‌Code)
кодовое обозначение результата обработки полученного электронного документа (сведений) информационной системой участника общего процесса
M.SDE.90014
csdo:‌Processing‌Result‌Code‌V2‌Type (M.SDT.90006)
Значение кода в соответствии со справочником результатов обработки электронных документов и сведений.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
4. Описание
(csdo:‌Description‌Text)
описание результата обработки сведений в произвольной форме
M.SDE.00002
csdo:‌Text4000‌Type (M.SDT.00088)
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
0..1
2. Структуры электронных документов и сведений в предметной области "Санитарные, ветеринарные и фитосанитарные меры"
16. Описание структуры электронного документа (сведений) "Сведения о нарушениях, выявленных при проведении карантинного фитосанитарного контроля (надзора)" (R.SM.SS.11.002) приведено в таблице 8.
Таблица 8
Описание структуры электронного документа (сведений) "Сведения о нарушениях, выявленных при проведении карантинного фитосанитарного контроля (надзора)" (R.SM.SS.11.002)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Имя
сведения о нарушениях, выявленных при проведении карантинного фитосанитарного контроля (надзора)
2
Идентификатор
R.SM.SS.11.002
3
Версия
1.1.0
4
Определение
сведения о нарушениях, выявленных при проведении карантинного фитосанитарного контроля (надзора)
5
Использование
представление сведений о нарушениях, выявленных
при проведении карантинного фитосанитарного контроля (надзора)
6
Идентификатор пространства имен
urn:EEC:R:SM:SS:11:ErrorPhytosanitaryControlDetails:v1.1.0
7
Корневой элемент XML-документа
ErrorPhytosanitaryControlDetails
8
Имя файла XML-схемы
EEC_R_SM_SS_11_ErrorPhytosanitaryControlDetails_v1.1.0.xsd
17. Импортируемые пространства имен приведены в таблице 9.
Таблица 9
Импортируемые пространства имен
№ п/п
Идентификатор пространства имен
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
3
urn:EEC:M:SM:SimpleDataObjects:vZ.Z.Z
smsdo
4
urn:EEC:M:SM:ComplexDataObjects:vZ.Z.Z
smcdo
Символы "X.X.X" и "Z.Z.Z" в импортируемых пространствах имен соответствуют номеру версии базисной модели данных и модели данных предметной области, использованных при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур электронных документов и сведений.
18. Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Сведения о нарушениях, выявленных при проведении карантинного фитосанитарного контроля (надзора)" (R.SM.SS.11.002) приведен в таблице 10.
Таблица 10
Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Сведения о нарушениях, выявленных при проведении карантинного фитосанитарного контроля (надзора)" (R.SM.SS.11.002)
Имя реквизита
Описание реквизита
Идентификатор
Тип данных
Мн.
1. Заголовок электронного документа (сведений)
(ccdo:‌EDoc‌Header)
совокупность технологических реквизитов электронного документа (сведений)
M.CDE.90001
ccdo:‌EDoc‌Header‌Type (M.CDT.90001)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
1.1. Код сообщения общего процесса
(csdo:‌Inf‌Envelope‌Code)
кодовое обозначение сообщения общего процесса
M.SDE.90010
csdo:‌Inf‌Envelope‌Code‌Type (M.SDT.90004)
Значение кода в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Код электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Code)
кодовое обозначение электронного документа (сведений) в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений
M.SDE.90001
csdo:‌EDoc‌Code‌Type (M.SDT.90001)
Значение кода в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Идентификатор электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Id)
строка символов, однозначно идентифицирующая электронный документ (сведения)
M.SDE.90007
csdo:‌Universally‌Unique‌Id‌Type (M.SDT.90003)

ЕАЭО СЭҚ ТН-нан 2, 4, 6, 8, 9 немесе 10 белгі деңгейіндегі кодтың мәні.
Шаблон: \d{2}|\d{4}|\d{6}|\d{8,10}
0..1
*.4. Тауардың орамасы туралы мәліметтер
(smcdo:​Package​Details)
карантинге жатқызылған өнімнің орамасы туралы ақпарат
M.SM.CDE.00030
smcdo:​Package​Details​Type (M.SM.CDT.00137)
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
1..*
*.4.1. Орама түрінің коды
(csdo:​Unified​Package​Kind​Code)
жүктің, орама немесе орама материалдары түрінің кодпен белгіленуі
M.SDE.00165
csdo:​Unified​Code20​Type (M.SDT.00140)
Сәйкестендіргіші "Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутында айқындалған анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес кодтың мәні.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
0..1
а) Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(атрибут code​List​Id)
соған сәйкес код көрсетілген анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленуі
-
csdo:​Reference​Data​Id​Type (M.SDT.00091)
Қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
1
*.4.2. Орамасының саны
(csdo:​Package​Quantity)
тауар орамасының саны
M.SDE.00150
csdo:​Quantity8​Type (M.SDT.00156)
Санаудың ондық жүйесіндег тұтас теріс емес сан.
Цифрлардың ең көп саны: 8
0..1
*.4.3. Маркілеудің сәйкестендіргіші
(smsdo:​Marking​Id)
орамды одан әрі сәйкестендіру мақсатында оған жасалған шартты белгілеу
M.SM.SDE.00023
csdo:Id20Type (M.SDT.00092)
Қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
0..1
*.5. Тауардың шыққан жері
(smcdo:​Origin​Place​Details)
карантинге жатқызылған өнімнің шыққан жері
M.SM.CDE.00165
ccdo:ObjectAddressDetailsType (M.CDT.00082)
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
1
*.5.1. Елдің коды
(csdo:​Unified​Country​Code)
елдің кодпен белгіленуі
M.SDE.00162
csdo:​Unified​Country​Code​Type (M.SDT.00112)
Сәйкестендіргіші "Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутында айқындалған анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес елдің екі әріпті кодының мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
а) Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(атрибут code​List​Id)
соған сәйкес код көрсетілген анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленуі
-
csdo:​Reference​Data​Id​Type (M.SDT.00091)
Қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
1
*.5.2. Аумақ коды
(csdo:​Territory​Code)
әкімшілік-аумақтық бөлініс бірлігінің коды
M.SDE.00031
csdo:​Territory​Code​Type (M.SDT.00031)
Қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 17
0..1
*.5.3. Өңір
(csdo:​Region​Name)
бірінші деңгейдегі әкімшілік-аумақтық бөлініс бірлігінің атауы
M.SDE.00007
csdo:​Name120​Type (M.SDT.00055)
Қалыпқа келтірілген символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1

Значение кода из ТН ВЭД ЕАЭС на уровне 2, 4, 6, 8, 9 или 10 знаков.
Шаблон: \d{2}|\d{4}|\d{6}|\d{8,10}
0..1
*.4. Сведения об упаковке товара
(smcdo:‌Package‌Details)
информация об упаковке подкарантинной продукции
M.SM.CDE.00030
smcdo:‌Package‌Details‌Type (M.SM.CDT.00137)
Определяется областями значений вложенных элементов
1..*
*.4.1. Код вида упаковки
(csdo:‌Unified‌Package‌Kind‌Code)
кодовое обозначение вида груза, упаковки или упаковочного материала
M.SDE.00165
csdo:‌Unified‌Code20‌Type (M.SDT.00140)
Значение кода в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code‌List‌Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo:‌Reference‌Data‌Id‌Type (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
*.4.2. Количество упаковок
(csdo:‌Package‌Quantity)
количество упаковок товара
M.SDE.00150
csdo:‌Quantity8‌Type (M.SDT.00156)
Целое неотрицательное число в десятичной системе счисления.
Макс. кол-во цифр: 8
0..1
*.4.3. Идентификатор маркировки
(smsdo:‌Marking‌Id)
условное обозначение, нанесенное на упаковку, с целью ее дальнейшей идентификации
M.SM.SDE.00023
csdo:‌Id20‌Type (M.SDT.00092)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
*.5. Место происхождения товара
(smcdo:‌Origin‌Place‌Details)
место происхождения подкарантинной продукции
M.SM.CDE.00165
ccdo:‌Object‌Address‌Details‌Type (M.CDT.00082)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
*.5.1. Код страны
(csdo:‌Unified‌Country‌Code)
кодовое обозначение страны
M.SDE.00162
csdo:‌Unified‌Country‌Code‌Type (M.SDT.00112)
Значение двухбуквенного кода страны в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code‌List‌Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo:‌Reference‌Data‌Id‌Type (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
*.5.2. Код территории
(csdo:‌Territory‌Code)
код единицы административно-территориального деления
M.SDE.00031
csdo:‌Territory‌Code‌Type (M.SDT.00031)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 17
0..1
*.5.3. Регион
(csdo:‌Region‌Name)
наименование единицы административно-территориального деления первого уровня
M.SDE.00007
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1

2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Карантиндік фитосанитариялық шаралар қолдануды ақпараттық қамтамасыз ету саласында жалпы процестерді іске асыру қағидаларын бекіту туралы" 2019 жылғы 19 наурыздағы № 38 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үндестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесін мемлекетаралық сынаулар туралы" 2015 жылғы 18 тамыздағы № 96 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді іске асыру тәртібін бекіту туралы" 2016 жылғы 19 желтоқсандағы № 169 шешімі.
II. Қолданылу саласы
2. Осы Тәртіп "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесін (P.SS.11) (бұдан әрі – ортақ процесс) қолданысқа енгізу рәсімдерінің құрамы мен мазмұнына және ортақ процеске жаңа қатысушы қосылған кезде қойылатын талаптарды, сондай-ақ ақпараттық өзара іс-қимыл жасауға қойылатын талаптарды айқындайды.
III. Негізгі ұғымдар
3. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"интеграцияланған жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде қолданылатын құжаттар" – Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 30-тармағында көзделген техникалық, технологиялық, әдістемелік және ұйымдастырушылық құжаттар;
"технологиялық құжаттар" – Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімінің 1-тармағында көзделген, ортақ процесті іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттардың типтік тізбесіне енгізілген құжаттар.

Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 18 августа 2015 г. № 96 "О межгосударственных испытаниях интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 "Об утверждении Порядка реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 марта 2019 г. № 38 "Об утверждении Правил реализации общих процессов в сфере информационного обеспечения применения карантинных фитосанитарных мер".
II. Область применения
2. Настоящий Порядок определяет требования к составу и содержанию процедур введения в действие общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах" (P.SS.11) (далее – общий процесс) и присоединения нового участника к общему процессу, а также требования к осуществляемому при их выполнении информационному взаимодействию.
III. Основные понятия
3. Для целей настоящего Порядка используются понятия, которые означают следующее:
"документы, применяемые при обеспечении функционирования интегрированной системы" – технические, технологические, методические и организационные документы, предусмотренные пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года);
"технологические документы" – документы, включенные в типовой перечень технологических документов, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации общего процесса, предусмотренный пунктом 1 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200.

Осы Тәртіпте пайдаланылатын өзге ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 229 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында айқындалған мағыналарда қолданылады.
IV. Өзара іс-қимылға қатысушылар
4. Өзара іс-қимылға қатысушылардың осы Тәртіпте көзделген рәсімдерді орындауы кезіндегі рөлі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Өзара іс-қимылға қатысушылардың рөлі
Р/с №
Рөлдің атауы
Рөлдің сипаттамасы
Рөлді орындайтын қатысушы
1
Ортақ процеске қосылатын қатысушы
осы Тәртіпте көзделген рәсімдерді орындайды
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органы (бұдан әрі – уәкілетті орган)
2
Әкімші
осы Тәртіпте көзделген рәсімдердің орындалуын үйлестіреді
Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия)
3
Ортақ процеске қатысушы
технологиялық құжаттарға сәйкес өзара іс-қимыл жасауды жүзеге асырады және ортақ процеске қосылған қатысушымен ақпараттық өзара іс-қимыл жасауды сынауға қатысады
уәкілетті орган, Комиссия
V. Ортақ процесті қолданысқа енгізу
5. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында берілген фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету" ортақ процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 229 шешімі күшіне енген күннен бастап Одаққа мүше мемлекеттер (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) Комиссияның үйлестіруімен ортақ процесті қолданысқа енгізу рәсімдерін орындауға кіріседі.
6. Ортақ процесті қолданысқа енгізу үшін мүше мемлекеттер осы Тәртіптің VI бөліміне сәйкес ортақ процеске қосылу рәсімінде айқындалған қажетті іс-шараларды орындауға тиіс.
7. Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесін мемлекетаралық сынауды жүргізу жөніндегі комиссия ұсынымдарының негізінде Комиссия Алқасы ортақ процесті қолданысқа енгізу туралы өкім қабылдайды.
8. Кемінде екі мүше мемлекеттің ақпараттық жүйелері арасында ақпараттық өзара іс-қимылды сынаудың, сондай-ақ, мүше мемлекеттердің бірінің және Комиссияның ақпараттық жүйелері арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды тестілеу нәтижелері Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесін мемлекетаралық сынауды жүргізу жөніндегі комиссия ұсынымдарын қабылдауға негіз болады.

Иные понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 декабря 2019 г. № 229 (далее – Правила информационного взаимодействия).
IV. Участники взаимодействия
4. Роли участников взаимодействия при выполнении ими процедур, предусмотренных настоящим Порядком, приведены в таблице 1.
Таблица 1
Роли участников взаимодействия
№ п/п
Наименование роли
Описание роли
Участник,
выполняющий роль
1
Присоединяющийся участник общего процесса
выполняет процедуры, предусмотренные настоящим Порядком
уполномоченный орган государства – члена Евразийского экономического союза (далее – уполномоченный орган)
2
Администратор
координирует выполнение процедур, предусмотренных настоящим Порядком
Евразийская экономическая комиссия (далее – Комиссия)
3
Участник общего процесса
осуществляет взаимодействие в соответствии с технологическими документами и участвует в тестировании информационного взаимодействия с присоединяющимся участником общего процесса
уполномоченный орган, Комиссия
V. Введение общего процесса в действие
5. С даты вступления в силу Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 декабря 2019 г. № 229 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение обмена между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза информацией о выданных фитосанитарных сертификатах" государства – члены Союза (далее – государство-член) при координации Комиссии приступают к выполнению процедуры введения в действие общего процесса.
6. Для введения в действие общего процесса государствами-членами должны быть выполнены необходимые мероприятия, определенные процедурой присоединения к общему процессу в соответствии с разделом VI настоящего Порядка.
7. На основании рекомендаций комиссии по проведению межгосударственных испытаний интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли Коллегия Комиссии принимает распоряжение о введении в действие общего процесса.
8. Основанием для принятия рекомендации комиссии по проведению межгосударственных испытаний интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли о готовности общего процесса к введению в действие могут являться результаты тестирования информационного взаимодействия между информационными системами как минимум двух государств-членов между собой, а также тестирования информационного взаимодействия между информационной системой одного из государств-членов и Комиссии.

9. Ортақ процесс қолданысқа енгізілгеннен кейін оған жаңа қатысушылар ортақ процеске қосылу рәсімдерін орындау арқылы қосыла алады.
VI. Қосылу рәсімінің сипаттамасы
10. Ортақ процеске қосылу үшін ортақ процеске қосылатын қатысушы интеграцияланған ақпараттық жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде қолданылатын құжаттардың, технологиялық құжаттардың талаптарын, сондай-ақ мүше мемлекеттің ұлттық сегменті шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін мүше мемлекет заңнамасының талаптарын орындауға тиіс.
11. Ортақ процеске жаңа қатысушының қосылу рәсімдерін орындау мынаны қамтиды:
а) мүше мемлекеттің Комиссияны ортақ процеске қатысушының қосылуы туралы хабардар етуі (ортақ процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету үшін жауапты уәкілетті органды көрсете отырып);
б) мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актілеріне технологиялық құжаттардың талаптарын орындау үшін қажетті өзгерістер енгізу (қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 2 ай ішінде);
в) қажет болған кезде ортақ процеске қосылатын қатысушының ақпараттық жүйесін әзірлеу (пысықтау) (қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 3 ай ішінде);
г) егер мұндай қосу бұрын жүзеге асырылмаса, ортақ процеске қосылатын қатысушының ақпараттық жүйесін мүше мемлекеттің ұлттық сегментіне қосу (қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 3 ай ішінде);
д) ортақ процеске қосылатын қатысушының әкімші тарататын, Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларында көрсетілген анықтамалықтар мен сыныптауыштарды алуы;
е) ортақ процеске қосылатын қатысушы мен әкімшінің ақпараттық жүйелері арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды технологиялық құжаттардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан тестілеу (қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 6 ай ішінде).

9. После введения в действие общего процесса к нему могут присоединяться новые участники путем выполнения процедуры присоединения к общему процессу.
VI. Описание процедуры присоединения
10. Для присоединения к общему процессу присоединяющимся участником общего процесса должны быть выполнены требования документов, применяемых при обеспечении функционирования интегрированной системы, технологических документов, а также требования законодательства государства-члена, регламентирующие информационное взаимодействие в рамках национального сегмента государства-члена.
11. Выполнение процедуры присоединения нового участника к общему процессу включает в себя:
а) информирование государством-членом Комиссии о присоединении нового участника к общему процессу (с указанием уполномоченного органа, ответственного за обеспечение информационного взаимодействия в рамках общего процесса);
б) внесение в нормативные правовые акты государства-члена изменений, необходимых для выполнения требований технологических документов (в течение 2 месяцев с даты начала выполнения процедуры присоединения);
в) разработку (доработку) при необходимости информационной системы присоединяющегося участника общего процесса (в течение 3 месяцев с даты начала выполнения процедуры присоединения);
г) подключение информационной системы присоединяющегося участника общего процесса к национальному сегменту государства-члена, если такое подключение не было осуществлено ранее (в течение 3 месяцев с даты начала выполнения процедуры присоединения);
д) получение присоединяющимся участником общего процесса распространяемых администратором справочников и классификаторов, указанных в Правилах информационного взаимодействия;
е) тестирование информационного взаимодействия между информационными системами присоединяющихся участников общего процесса и участников общего процесса, а также между информационными системами присоединяющихся участников общего процесса и администратора на соответствие требованиям технологических документов (в течение 6 месяцев с даты начала выполнения процедуры присоединения).