Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде экономикалық қызмет субъектілерін трансшекаралық сәйкестендіру жүйесін құру жөніндегі бастаманы пысықтау туралы
Еуразиялық Экономикалық Кеңес комиссиясының 2019 жылғы 8 тамыздағы № 29 Өкімі
Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі - Одақ) шеңберінде экономикалық қызмет субъектілерін трансшекаралық сәйкестендіру механизмін құру жөніндегі бастаманы пысықтау туралы ақпаратты, сондай-ақ Одаққа мүше мемлекеттердің көрсетілген бастаманы одан әрі пысықтауға мүдделілігін ескере отырып:
1. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы:
"Еуразиялық экономикалық одақтағы экономикалық қызмет субъектілерін трансшекаралық сәйкестендіру механизмдерін әзірлеу" тақырыбы бойынша зерттеу жүргізуді;
зерттеу жүргізу кезінде 2013 жылы Еуразиялық экономикалық комиссияның тапсырысымен орындалған "Кеден одағы мен Бірыңғай экономикалық кеңістіктің нормативтік-құқықтық базасын талдау және Кеден одағы аумағында сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларды сәйкестендірудің бірегей жүйесін, оның EORI жүйесімен интеграциясын ескере отырып, құру бойынша ұсыныстар мен ұсынымдарды әзірлеу" тақырыбындағы ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін пайдалануды;
зерттеу жүргізу кезінде ұлттық сәйкестендіргіштерді тану және Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде экономикалық субъектілерді трансшекаралық сәйкестендіру механизмі үшін мүше мемлекеттердің цифрлық тәуелсіздігін қамтамасыз ету мәселесін пысықтауды;
Одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары ұсынған сарапшылардың осы ғылыми-зерттеу жұмысының орындаушыларын таңдау бойынша конкурстық рәсімдерге қатысуын қамтамасыз етсін.
2. Одаққа мүше мемлекеттерден Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларды сәйкестендірудің бірыңғай жүйесі туралы келісім жобасын келісуді 2020 жылғы 1 ақпанға дейін аяқтау сұралсын.
3. Осы Өкім Одақтың ресми сайтында жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
М. Григорян
Беларусь Республикасынан
И. Петришенко
Қазақстан Республикасынан
Ә. Смайылов
Қырғыз Республикасынан
Ж. Разаков
Ресей Федерациясынан
А. Силуанов

О проработке инициативы по созданию системы трансграничной идентификации субъектов экономической деятельности в рамках Евразийского экономического союза
Распоряжение Совета Евразийской экономической комиссии от 8 августа 2019 года № 29
С учетом информации о проработке инициативы по созданию механизма трансграничной идентификации субъектов экономической деятельности в рамках Евразийского экономического союза (далее – Союз), а также заинтересованности государств – членов Союза в дальнейшей проработке указанной инициативы:
1. Коллегии Евразийской экономической комиссии обеспечить:
проведение исследования по теме "Разработка механизмов трансграничной идентификации субъектов экономической деятельности в Евразийском экономическом союзе";
при проведении исследования использовать результаты научно-исследовательской работы, выполненной по заказу Евразийской экономической Комиссии в 2013 году по теме: "Анализ нормативно-правовой базы Таможенного союза и Единого экономического пространства и разработка предложений и рекомендаций по созданию системы уникальной идентификации участников внешнеэкономической деятельности на территории Таможенного союза, с учетом ее интеграции с системой EORI";
при проведении исследования проработать вопрос признания национальных идентификаторов и обеспечение цифрового суверенитета государств-членов для механизма трансграничной идентификации субъектов экономической деятельности в рамках Евразийского экономического союза;
участие в конкурсных процедурах по выбору исполнителей данной научно-исследовательской работы экспертов, представленных уполномоченными органами государств – членов Союза.
2. Просить государства-члены Союза завершить согласование проекта соглашения о единой системе идентификации участников внешнеэкономической деятельности в рамках Евразийского экономического союза в срок до 1 февраля 2020 года.
3. Настоящее распоряжение вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Союза.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко А. Смаилов Ж. Разаков А. Силуанов