Еуразиялық экономикалық одақтың Фармакопеясы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 11 тамыздағы № 100 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 30 және 56-баптарына, Санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 12 қосымша) 14-тармағына, Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде дәрілік заттар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімнің 5-бабының 3-тармағына және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 22 қыркүйектегі № 119 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің фармакопеясын үйлестіру тұжырымдамасына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1.  Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың Фармакопеясы бекітілсін және ол 2021 жылғы 1 наурыздан бастап қолданысқа енгізілсін.
2. 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап медицинада қолдануға арналған дәрілік заттардың және ветеринариялық дәрілік заттардың тіркеу дерекнамалары осы Шешіммен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ Фармакопеясының талаптарына сәйкес келтірілуге тиіс деп белгіленсін.
3.  Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 180 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссии
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2020 жылғы 11 тамыздағы
№ 100 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақтың ФАРМАКОПЕЯСЫ
1. ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР
101000000-2019
1.1. Жалпы ережелер
1. Жалпы мәліметтер бөлімінің ережелері Еуразиялық экономикалық одақ фармакопеясының бүкіл мәтініне қолданылады.
Еуразиялық экономикалық одақтың фармакопеясы Еуразиялық эконмоикалық одақтың фармацевтикалық нарығындағы дәрілік заттар сапасының шекіт жол берілетін деңгейін белгілейтін өңірлік талаптар мен ережелердің жиынтығын білдіреді. Фармакопеяның мәтіндерінде оның қысқартылған атауы келтіріледі — Одақ фармакопеясы. Бірқатар жағдайларда Одақ фармакопеясын білдіретін "фармакопея" деген сөз пайдаланылуы мүмкін.
Одақ фармакопеясының мәтіндері жалпы мәліметтерді, жалпы бөлімдерді, фармакопеялық мақалаларды және қосымшаларды қамтиды, олар орыс тілінде жарияланады әрі ресми болып табылады.
Фармакопеялық мақала (фармакопеялық монография) фармакопеяның дәрілік заттарға, қосалқы заттар мен материалдарға, сондай-ақ сынақтарға және оларды жүргізу әдістеріне қойылатын талаптары мен ережелерін белгілейтін мақала (монография) болып табылады.
Фармакопеялық мақалалар жалпы және жеке болуы мүмкін.
Жалпы фармакопеялық мақала (жалпы фармакопеялық монография) дәрілік заттардың, қосалқы заттар мен материалдардың сапасы мен қаплауына, сондай-ақ сынақтарға және оларды жүргізу әдістері мен пайдаланылатын реактивтерге қойылатын талаптар мен ережелерді белгілейтін фармакопеялық мақала (фармакопеялық монография) болып табылады.
Жеке фармакопеялық мақала (жеке фармакопеялық монография) нақты дәрілік заттардың, қосалқы заттар мен материалдардың сапасына қойылатын арнайы талаптарды белгілейтін фармакопеялық мақала (фармакопеялық монография) болып табылады.
Фармакопея материалдарындағы фармакопеялық мақалаға және (немесе) оның бөліміне сілтеме дәрілік заттар, қосалқы заттар мен материалдар аталған фармакопеялық мақаланың талаптарына сәйкес келеді дегенді білдіреді. Сілтеме келтірілетін фармакопеялық мақаланың атауы және оның нөмірі курсивпен беріледі.
Фармакопеяның дәрілік препараттарға талаптары олар сақталатын бүкіл мерзім бойы орындалуға тиіс. Фармакопеялық мақала ашылған қаптама үшін дәрілік препаратты сақтау мерзімін және (немесе) оның ерекшелігін регламенттемейді, бұлар уәкілетті органмен келісілуге тиіс. Фармакопеялық мақалалардың кез келген басқа материалдарға (белсенді фармацевтикалық субстанция, қосалқы зат және т.б.) талаптары олар пайдаланылатын бүкіл кезең бойы орындалуға тиіс. Сақтау мерзімі және сақтау мерзімі есептеле бастайтын уақыт тұрақтылықты зерттеудің эксперименттік нәтижелерінің негізінде уәкілетті органмен келісілуге тиіс.
Фармакопеялық мақалалардың талаптары міндетті, ұсынымдық және ақпараттық сипатта болуы мүмкін. 1. Жалпы мәліметтерде немесе жалпы фармакопеялық мақалаларда жазылған басқа нұсқаулар болмаса, жеке фармакопеялық мақалалардың талаптары міндетті болып табылады. Егер жеке фармакопеялық мақалада жалпы фармакопеялық мақалаларға сілтеме келтірілсе, олар міндетті болады, бұған сілтеме ақпараттық немесе ұсынымдық сипатта болатын жағдайлар кірмейді.
Көрсетілген салалардың біреуінде ғана пайдалану туралы ерекше нұсқау болмаса, фармакопеялық мақалаларда сипатталатын белсенді фармацевтикалық субстанциялар, қосалқы заттар, дәрілік препараттар мен басқа да материалдар медицинада да, ветеринарияда да қолдануға арналады.
Сапа жүйелері. Қаралатын дәрілік заттар, қосалқы заттар мен материалдар тиісті сапа жүйесінің шеңберінде шығарылуы шартымен ғана оларға фармакопеялық мақалаларда белгіленген сапа стандарттары қолданылады. Сапа жүйесі дәрілік заттардың, қосалқы заттар мен материалдардың фармакопеялық стандарттар талаптарына ұдайы сәйкес болуын қамтамасыз етуге тиіс.
Балама әдістемелер. Фармакопеяда келтірілген барлық сынақтар мен әдістемелер ресми болып табылады және фармакопеялық сапа стандарттарының негізін құрайды.
Дәрілік заттардың сапасын бақылау кезінде уәкілетті органмен келісу бойынша балама әдістемелер пайдаланылуы мүмкін. Өндірушінің сапа ерекшелігіне және (немесе) сапа жөніндегі нормативтік құжаттарға қосылатын балама әдістемелер ресми әдістемелер пайдаланылған кездегідей дәрілік заттың фармакопеялық мақала талаптарына сәйкестігі туралы бір мәнді шешім қабылдау мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс. Ұсынылған әдістемелердің баламалы болуы фармакопеялық әдістемелердегідей валидациялық сипаттамалар бойынша валидация жүргізу жолымен расталады. Талдамалық әдістемелердің валидациясы жалпы фармакопеялық Талдамалық әдістемелердің валидациясы мақаласының талаптарына сәйкес жүргізілуге тиіс. Күмән туындағанда және келіспеушіліктер болған жағдайда талдаудың фармакопеялық әдістемелері ғана негіз қалаушы болып табылады.
Фармакопея талаптарына сәйкестікті растау. (1) Дәрілік зат, қосалқы зат және материал жеке фармакопеялық мақаланың барлық талаптарына сәйкес болса ғана, ол фармакопеялық сападағы зат болып табылады. Бұл шарт дәрілік зат айналысқа шығарылғанға дейін фармакопеяға сәйкестігін бағалау кезінде өндіруші жеке фармакопеялық мақалада сипатталған сынақтардың бәрін орындауы қажет дегенді білдірмейді. Дәрілік затты бақылау стратегиясымен және мысалы, өндірістік процесс валидациясы кезінде алынған деректермен бірге жүретін өзінің әзірлемесі деректерінің негізінде өндіруші дәрілік заттың фармакопеялық сапасына сенімді болуы мүмкін.
(2)Сапаны бақылаудың жақсартылған тәсілі нақты уақыт режимінде шығарған кезде (өндірістік процесс параметрлері бойынша шығаруды қоса алғанда) процестік-талдамалық технологияларды және/немесе сынау стратегияларын дайын өнімді сынаудың бірден-бір баламасы ретінде көздеуі мүмкін может. Осылайша, нақты уақыт режимінде шығарған кезде уәкілетті орган қолайлы деп таныған шарттарда сынау фармакопеялық талаптарға сәйкес болу қажеттігін жоққа шығармайды.

О Фармакопее Евразийского экономического союза
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 11 августа 2020 г. № 100.
В соответствии со статьями 30 и 56 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, пунктом 14 Протокола о применении санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер (приложение № 12 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года), пунктом 3 статьи 5 Соглашения о единых принципах и правилах обращения лекарственных средств в рамках Евразийского экономического союза от 23 декабря 2014 года и Концепцией гармонизации фармакопей государств - членов Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 сентября 2015 г. № 119, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемую Фармакопею Евразийского экономического союза и ввести ее в действие с 1 марта 2021 г.
2. Установить, что:
регистрационные досье лекарственных средств для медицинского применения должны быть приведены в соответствие с требованиями Фармакопеи Евразийского экономического союза, утвержденной настоящим Решением, до 1 января 2026 г.;
регистрационные досье ветеринарных лекарственных препаратов, зарегистрированных в соответствии с подпунктом "а" пункта 2 Решения Совета Евразийской экономической комиссии от 21 января 2022 г. № 1 "О Правилах регулирования обращения ветеринарных лекарственных средств на таможенной территории Евразийского экономического союза" (далее – Решение Совета Комиссии № 1), и регистрационные досье ветеринарных лекарственных препаратов с регистрационными удостоверениями, предусмотренными подпунктом "в" пункта 2 Решения Совета Комиссии № 1, должны быть приведены в соответствие с требованиями Фармакопеи Евразийского экономического союза не позднее 31 декабря 2027 г.;
регистрационные досье ветеринарных лекарственных препаратов, зарегистрированных в соответствии с подпунктом "б" пункта 2 Решения Совета Комиссии № 1, должны быть приведены в соответствие с требованиями Фармакопеи Евразийского экономического союза до даты истечения срока действия их регистрационных удостоверений согласно подпункту "г" пункта 2 Решения Совета Комиссии № 1.
Сноска. Пункт 2 – в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25.06.2024 № 75 (вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования).
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕНА
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 11 августа 2020 г. № 100
ФАРМАКОПЕЯ
Евразийского экономического союза
1. ОБЩИЕ СВЕДЕНИЯ
101000000-2019
1.1. Общие положения
Положения раздела 1. Общие сведения распространяются на все тексты Фармакопеи Евразийского экономического союза.
Фармакопея Евразийского экономического союза представляет собой свод региональных требований и положений, устанавливающих предельный допустимый уровень качества лекарственных средств на фармацевтическом рынке Евразийского экономического союза. В текстах фармакопеи приводится сокращенное ее название — Фармакопея Союза. В ряде случаев может использоваться слово "фармакопея", которое подразумевает Фармакопею Союза.
Тексты Фармакопеи Союза включают общие сведения, общие разделы, фармакопейные статьи и приложения, которые публикуются на русском языке и являются официальными.
Фармакопейная статья (фармакопейная монография) представляет собой статью (монографию), устанавливающую требования и положения фармакопеи к лекарственным средствам, вспомогательным веществам и материалам, а также испытаниям и методам их проведения.
Фармакопейные статьи могут быть общими и частными.
Общая фармакопейная статья (общая фармакопейная монография) представляет собой фармакопейную статью (фармакопейную монографию), устанавливающую общие требования и положения к качеству и упаковке лекарственных средств, вспомогательных веществ и материалов, а также испытаниям, методам их проведения и используемым реактивам.
Частная фармакопейная статья (частная фармакопейная монография) представляет собой фармакопейную статью (фармакопейную монографию), устанавливающую специальные требования к качеству конкретных лекарственных средств, вспомогательных веществ и материалов.
Ссылка в материалах фармакопеи на фармакопейную статью и (или) ее раздел означает, что лекарственные средства, вспомогательные вещества и материалы соответствуют требованиям данной фармакопейной статьи. Название фармакопейной статьи, на которую приводится ссылка, и ее номер выделяются курсивом.
Требования фармакопеи на лекарственные препараты должны выполняться на всем протяжении их срока хранения. Фармакопейная статья не регламентирует срок хранения лекарственного препарата и (или) его спецификацию качества для вскрытой упаковки, которые должны быть согласованы с уполномоченным органом. Требования фармакопейных статей на любые другие материалы (активная фармацевтическая субстанция, вспомогательное вещество и др.), должны выполняться на всем протяжении их периода использования. Срок хранения и время, от которого отсчитывается срок хранения, должны быть согласованы с уполномоченным органом на основании экспериментальных результатов исследования стабильности.
Требования фармакопейных статей могут носить обязательный, рекомендательный и информационный характер. Требования частных фармакопейных статей являются обязательными при отсутствии других указаний, изложенных в 1. Общие сведения или общих фармакопейных статьях. Общие фармакопейные статьи становятся обязательными, если на них приводится ссылка в частной фармакопейной статье, за исключением случаев, когда ссылка имеет информационный или рекомендательный характер.
Активные фармацевтические субстанции, вспомогательные вещества, лекарственные препараты и другие материалы, описываемые в фармакопейных статьях, предназначены для применения как в медицине, так и ветеринарии, при отсутствии особого указания об использовании только в одной из данных областей.
Системы качества. Стандарты качества, установленные в фармакопейных статьях, применимы к рассматриваемым лекарственным средствам, вспомогательным веществам и материалам лишь при условии их производства в рамках соответствующей системы качества. Система качества должна обеспечивать постоянное соответствие лекарственных средств, вспомогательных веществ и материалов требованиям фармакопейных стандартов.
Альтернативные методики. Все испытания и методики, приведенные в фармакопее, являются официальными и составляют основу фармакопейных стандартов качества.
По согласованию с уполномоченным органом при контроле качества лекарственных средств могут использоваться альтернативные методики. Альтернативные методики, включаемые в спецификации качества производителя и (или) нормативные документы по качеству, должны обеспечивать возможность принятия такого же однозначного решения о соответствии лекарственного средства требованиям фармакопейной статьи, как и при использовании официальных методик. Альтернативность предложенных методик подтверждается путем проведения валидации по тем же валидационным характеристикам, что и в случае фармакопейных методик. Валидация аналитических методик должна проводиться в соответствии с требованиями общей фармакопейной статьи Валидация аналитических методик. В случае сомнений и разногласий основополагающими являются только фармакопейные методики анализа.
Подтверждение соответствия требованиям фармакопеи. (1) Лекарственное средство, вспомогательное вещество и материал считаются фармакопейного качества лишь при его соответствии всем требованиям частной фармакопейной статьи. Данное условие не означает необходимость выполнения производителем всех испытаний, описанных в частной фармакопейной статье, при оценке соответствия фармакопее до выпуска лекарственного препарата в обращение. Производитель может быть уверенным в фармакопейном качестве лекарственного средства на основании данных его разработки, сопровождаемых стратегией его контроля и данными, полученными, например, при валидации производственного процесса.
(2) Улучшенный подход к контролю качества может предусматривать использование процессно-аналитической технологии и/или стратегии испытаний при выпуске в режиме реального времени (включая выпуск по параметрам производственного процесса) как единственной альтернативы испытаниям готового продукта. Испытания при выпуске в режиме реального времени в условиях, признанных приемлемыми уполномоченным органом, не исключают, таким образом, необходимость соответствовать фармакопейным требованиям.

(3)Жануарларда сынауды қысқарту: фармакопеяда жануарлар пайдаланылатын сынақтардан Эксперименттік және басқа да ғылыми мақсаттарда пайдаланылатын омыртқалы жануарларды қорғау жөніндегі еуропалық конвенцияның ережелеріне сәйкес сынақтарды алмастыру, қысқарту, жетілдіру жолымен біртіндеп бас тарту көзделеді. Фармакопея талаптарына сәйкестікті растау үшін жоғарыда (1) көрсетілгендей өндірушілер өндірістің тұрақтылығын бақылаудың қосымша жүйелерін орната алады. Уәкілетті органмен келісу бойынша фармакопея талаптарына сәйкестікті бағалау үшін жануарларда сынауды қамтитын сынақтарды таңдау оларды пайдалануды барынша азайтатындай түрде жүзеге асырылады.
Материалдарды жіктеу. Қойылатын талаптарды жеке фармакопеялық мақалаларда келтіруге болатын кейбір материалдар атауларына қарай әртүрлі сапада шығарылуы мүмкін. Жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмаса, оның талаптары материалдардың барлық сыныптарына (санаттарына, нысандарына, маркаларына, сыныптарына) қолданылады. Кейбір жеке фармакопеялық мақалаларда, мысалы қосалқы заттарға арналған, қосымша ақпарат ретінде затты пайдалану үшін маңызды функциялық сипаттамаларының тізбесі келтірілуі мүмкін. Бұдан басқа, жеке фармакопеялық мақалада ақпарат үшін осындай бір немесе бірнеше сипаттаманы айқындау әдістемелері келтірілуі мүмкін. Қосалқы заттарға арналған мәліметтердің ақпараттық немесе ұсынымдық сипаты Қосалқы заттардың функциялық сипаттамалары жалпы фармакопеялық мақаласында көрсетілген.
Фармакопеялық әдістемелердің валидациясы. Жалпы және жеке фармакопеялық мақалаларда келтірілген сынау әдістемелері жалпы қабылданған ғылыми практикаға және талдамалық әдістемелердің валидациясы жөніндегі заманауи ұсынымдарға сәйкес валидацияланған. Жалпы және жеке фармакопеялық мақалаларда басқа нұсқаулар болмаса, талдамалық әдістеменің валидациясы талап етілмейді.
Фармакопеялық әдістемелерді орындау. Фармакопеялық әдістемелерді орындау кезінде орындаушы әдістеменің шынайы пайдалану жағдайларына келетін-келмейтінін және жеке және жалпы фармакопеялық мақалалардың, сондай-ақ сапа жүйелерінің талаптарына сәйкестікті растау үшін қаншалықты жарамды екенін бағалауға (верификациялауға) тиіс. Фармакопеялық әдістеменің жарамдылығы мен оның жарамдылық дәрежесін бағалау Фармакопеялық әдістемелердің верификациясы жалпы фармакопеялық мақаласының талаптарына сәйкес жүргізілуге тиіс.
Қабылданған терминология. "Уәкілетті орган (ұйым)" термині дәрілік заттардың айналысы мәселелері бойынша шешім қабылдау құқығы берілген органды (ұйымды) білдіреді.
"Басқа негіз және уәкілетті органның рұқсаты болмаса" деген тіркес фармакопеялық мақаланың талаптары орындалуға тиіс дегенді білдіреді, бірақ уәкілетті органның рұқсаты бойынша бұл талаптарға белгілі бір жағдай үшін негізді өзгерістер немесе алып тастаулар енгізілмеуі шарт.
Кейбір фармакопеялық мақалаларда немесе басқа мәтіндерде реактивті, микроағзаны, сынау әдістемесін және т.б. сипаттаған кезде "келетін" немесе "жарамды" деген терминдер пайдаланылады. Егер бұл ретте олардың жарамдылық критерийлері фармакопеялық мақалада сипатталмаса, жарамдылық уәкілетті органның алдында расталуы мүмкін.
Фармакопеяда мынадай негізгі терминдер мен олардың анықтамалары пайдаланылады.
Дәрілік зат — адам ағзасымен қатынасқа түсетін, фармакологиялық, иммунологиялық немесе метаболиттік әсер ету арқылы адамның ауруларын емдеуге, алдын алуға немесе оның физиологиялық функцияларын қалпына келтіруге, түзетуге немесе өзгертуге немесе адамның ауруы мен жағдайын диагностикалауға арналған зат немесе заттар комбинациясын білдіретін немесе құрамында солар бар зат.
Дәрілік препарат — дәрілік нысан түріндегі дәрілік зат.
Дәрілік нысан — дәрілік препараттың оны енгізу және қолдану тәсілдеріне сәйкес келетін және қажетті әсерге қол жеткізуді қамтамасыз ететін күйі.
Фармацевтикада қолдануға арналған субстанция — дәрілік препараттарды өндіруге және жасауға арналған субстанция.
Белсенді фармацевтикалық субстанция (фармацевтикалық субстанция) — фармацевтикада қолдануға арналған, құрамында химиялық түрде, өсімдіктен, жануардан және адамнан алынған әрекет ететін зат (заттар) бар субстанция.
Қосалқы зат — осы дәрілік препарат үшін белсенді фармацевтикалық субстанция болып табылмайтын және белгілі бір қасиеттері бар дәрілік нысанды жасауға арналған субстанция.
Реттеушілік құжаттарға сілтемелер. Жалпы және жеке фармакопеялық мақалаларда Одақтың нормативтік құқықтық актілеріне сілтемелер қамтылуы мүмкін. Бұл сілтемелер фармакопеяны пайдаланушыларға ақпарат үшін берілген. Мұндай сілтеменің енгізілуі көрсетілген құжаттың міндетті немесе ұсынымдық сипатта болуы мүмкін мәртебесін өзгертпейді.

(3) Сокращение испытаний на животных: фармакопея предусматривает постепенный отказ от испытаний с использованием животных путем замены, сокращения, усовершенствования испытаний в соответствии с положениями Европейской конвенции по защите позвоночных животных, используемых в экспериментальных и других научных целях. Для подтверждения соответствия требованиям фармакопеи, как показано выше (1), производители могут устанавливать дополнительные системы для контроля постоянства производства. По согласованию с уполномоченным органом выбор испытаний для оценки соответствия требованиям фармакопеи, включающих испытания на животных, осуществляется таким образом, чтобы минимизировать по возможности их использование.
Квалификация материалов. Некоторые материалы, требования к которым установлены в частных фармакопейных статьях, могут производиться с различным качеством в зависимости от их назначения. При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье ее требования распространяются на все квалификации (категории, формы, марки, классы) материалов. В некоторых частных фармакопейных статьях, например, на вспомогательные вещества, в качестве дополнительной информации может быть приведен перечень функциональных характеристик вещества, важных для его использования. Кроме того, в частной фармакопейной статье для информации могут быть приведены методики определения одной или нескольких таких характеристик. Информационный или рекомендательный характер сведений на вспомогательные вещества указан в общей фармакопейной статье Функциональные характеристики вспомогательных веществ.
Валидация фармакопейных методик. Методики испытания, приведенные в общих и частных фармакопейных статьях, валидированы в соответствии с общепринятой научной практикой и современными рекомендациями по валидации аналитических методик. При отсутствии других указаний в общей и частной фармакопейных статьях проведение валидации аналитической методики не требуется.
Выполнение фармакопейных методик. При выполнении фармакопейных методик исполнитель должен оценить (верифицировать), подходит ли методика в реальных условиях использования и в какой степени подходит для подтверждения соответствия требованиям частных и общих фармакопейных статей, а также систем качества. Оценка пригодности фармакопейной методики и степени ее пригодности должна проводиться в соответствии с требованиями общей фармакопейной статьи Верификация фармакопейных методик.
Принятая терминология. Термин "уполномоченный орган (организация)" означает орган (организацию), наделенный(ую) правом принятия решений по вопросам обращения лекарственных средств.
Выражение "при отсутствии другого обоснования и разрешения уполномоченного органа" означает, что требования фармакопейной статьи должны быть выполнены, если только по разрешению уполномоченного органа в эти требования не внесены изменения или исключения, обоснованные для определенного случая.
В некоторых фармакопейных статьях или других текстах при описании реактива, микроорганизма, методики испытания и т.д. используется термин "подходящий" или "пригодный", Если при этом критерии их пригодности не описаны в фармакопейной статье, пригодность должна быть подтверждена перед уполномоченным органом.
В фармакопее используют следующие ключевые термины и их определения.
Лекарственное средство — средство, представляющее собой или содержащее вещество, или комбинацию веществ, вступающее в контакт с организмом человека, предназначенное для лечения, профилактики заболеваний человека или восстановления, коррекции или изменения его физиологических функций посредством фармакологического, иммунологического или метаболического воздействия, или для диагностики заболеваний и состояний человека.
Лекарственный препарат — лекарственное средство в виде лекарственной формы.
Лекарственная форма — состояние лекарственного препарата, соответствующее способам его введения и применения и обеспечивающее достижение необходимого эффекта.
Субстанция для фармацевтического применения — субстанция, предназначенная для производства и изготовления лекарственных препаратов.
Активная фармацевтическая субстанция (фармацевтическая субстанция) -субстанция для фармацевтического применения, содержащая действующее(ие) вещество(а) химического, растительного, животного и человеческого происхождения.
Вспомогательное вещество — субстанция для фармацевтического применения, не являющаяся активной фармацевтической субстанцией для данного лекарственного препарата и предназначенная для создания лекарственной формы с определенными свойствами.
Ссылки на регуляторные документы, Общие и частные фармакопейные статьи могут содержать ссылки на нормативные правовые акты Союза, Данные ссылки представлены пользователям фармакопеи для информации. Включение такой ссылки не изменяет статус указанного документа, который может быть обязательным или рекомендательным.

102000000-2019
1.2. Жалпы және жеке фармакопеялық мақалаларға қолданылатын өзге ережелер
Заттың саны. Сандық берілген шектері бар сынақтарда немесе сандық анықтау әдістемелерінде сыналатын сынаманың жақын саны көрсетіледі. Фармакопеялық мақалада көрсетілген мөлшерден 10%-дан аспайтын шекте ауытқуы мүмкін заттың мөлшері дәл таразыланады немесе өлшенеді және барлық есептеулер алынған нақты санды пайдалана отырып жүргізіледі. Егер сынақтағы шектер санмен берілмей, сол жағдайларда стандартты үлгімен салыстыру арқылы анықталса, сынақтарда фармакопеялық мақалада қатаң көрсетілген талданатын сынама саны пайдаланылады. Реактивтер әрқашан көрсетілген сандарда қолданылады.

102000000-2019
1.2. Иные положения, распространяющиеся на общие и частные фармакопейные статьи
Количество вещества. В испытаниях с численно заданными пределами или в методиках количественного определения указывается приблизительное количество испытуемой пробы, Количество вещества, которое может отклоняться в пределах не более 10 % от указанного в фармакопейной статье количества, точно взвешивают или отмеряют, и все вычисления производят с использованием полученного точного количества, Если пределы в испытании не заданы численно, а определяются путем сравнения со стандартным образцом при тех же условиях, в испытаниях используют строго указанное в фармакопейной статье количество анализируемой пробы. Реактивы всегда применяют в указанных количествах.

Заттың саны көрсетілген дәлдік деңгейіне сәйкес таразыланады немесе өлшенеді. Таразылау дәлдігі фармакопеялық мақалада көрсетілген соңғы цифрдан кейін ±5 бірлікті құрауы тиіс (мысалы, 0,25 г өлшеп алу 0,245 г-дан 0,255 г-ға дейінгі шекте алынуы тиіс). Көлемдер мынадай түрде өлшенеді. Егер ондық үтірден кейін 0 немесе 0-мен аяқталатын сан болса (мысалы, 10,0 мл немесе 0,50 мл), қажетті көлем тамшуыр, өлшеуіш колба немесе бюретка көмегімен өлшенеді. Қалған жағдайларда межеленген өлшеуін цилиндрді немесе межеленген тамшуырды пайдалануға болады. Микролиттерде көрсетілген сұйықтық көлемі микротамшуыр немесе микрошприц көмегімен өлшенеді.
Алайда, кейбір жағдайларда заттың саны көрсетілетін дәлдік берілген сандық шектерде көрсетілген маңызды сандардың санына сәйкес келмеуі мүмкін. Бұл жағдайларда таразылау және өлшеу неғұрлым жоғары дәлдікпен жүргізілуі тиіс.
Жабдықтар және талдамалық операциялар. Өлшегіш ыдыс Халықаралық стандарттау ұйымының (ISO) тиісті стандартының А сыныбының талаптарына сай келуі тиіс. А сыныбының өлшеу ыдысын 1-сыныптың өлшеу ыдысына ауыстыру сынақ нәтижесінің кеңейтілген белгісіздігінің мәнін арттырмайтындығы расталған жағдайда, Одаққа мүше мемлекеттің тиісті стандартының 1-сыныпты өлшеу ыдысын пайдалануға жол беріледі.
Жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмаған кезде талдамалық операциялар 15 °С-ден 25 °С-ге дейінгі температурада жүргізіледі.
Жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмаған кезде салыстырмалы сынақтар жалпақ негізі және ішкі диаметрі 16 мм болатын түссіз мөлдір бейтарап шыныдан жасалған ұқсас пробиркаларды пайдалана отырып орындалады, өйткені көрсетілген сұйықтық көлемі осы диаметр үшін есептелген; үлкен ішкі диаметрі бар пробиркалар пайдаланылатын сұйықтық көлемін түзету шартымен қолданылуы мүмкін (2.1.1.5-жалпы фармакопеялық мақала). Сұйықтықтардың тең көлемін салыстыруды ақ немесе қажет болған жағдайда қара фонда түтіктердің тік осі бойымен төмен бағытта орындайды. Сынақ шашыраңқы жарықта өткізіледі.
Егер сынақ немесе сандық анықтау жүргізу үшін онда ерітілген индикаторы бар еріткішті пайдалану талап етілсе және бұл ретте бақылау тәжірибесі көзделмесе, еріткішті осы индикатор бойынша алдын ала бейтараптандырады.
Су моншасы. "Су моншасы" термині судың басқа температурасының жеке фармакопеялық бабында нұсқаулар болмаған кезде қайнаған суы бар моншаны білдіреді.
Егер температура 100 °C-ге жақын, бірақ одан жоғары болмайтын немесе басқа көрсетілген температура қамтамасыз етілсе, қыздырудың басқа тәсілдерін қолдануға рұқсат етіледі.

Количество вещества взвешивают или отмеряют в соответствии с указанной степенью точности, Точность взвешивания должна составлять ±5 единиц после последней указанной в фармакопейной статье цифры (например, навеска 0,25 г должна быть взята в пределах от 0, 245 г до 0,255 г), Объемы отмеривают следующим образом, Если после десятичной запятой стоит 0 или число, заканчивающееся 0 (например, 10,0 мл или 0,50 мл), требуемый объем отмеряют с помощью пипетки, мерной колбы или бюретки, В остальных случаях можно использовать градуированный мерный цилиндр или градуированную пипетку, Объем жидкости, выраженный в микролитрах, отмеряют с помощью микропипетки или микрошприца.
Однако в некоторых случаях точность, с которой указывают количество вещества, может не соответствовать числу значащих цифр, указанных в заданных количественных пределах. Взвешивание и измерение в данных случаях должны проводиться с более высокой точностью.
Оборудование и аналитические операции. Мерная посуда должна отвечать требованиям класса А соответствующего стандарта Международной организации по стандартизации (ISO). Допускается использование мерной посуды класса точности 1 соответствующего стандарта государства-члена Союза при условии подтверждения, что замена мерной посуды класса А на мерную посуду класса 1 не увеличивает значение расширенной неопределенности результата испытания.
Аналитические операции, при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье, проводят при температуре от 15 °С до 25 °С.
Сравнительные испытания, при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье, выполняют с использованием идентичных пробирок из бесцветного прозрачного нейтрального стекла с плоским основанием и внутренним диаметром 16 мм, так как указываемые объемы жидкостей рассчитаны для данного диаметра; пробирки с большим внутренним диаметром могут применяться при условии корректирования объема используемой жидкости (общая фармакопейная статья 2.1.1.5). Сравнение равных объемов жидкостей выполняют по направлению вниз вдоль вертикальной оси пробирок на белом или, при необходимости, черном фоне. Испытание проводят в рассеянном свете.
Если для проведения испытания или количественного определения требуется использовать растворитель с растворенным в нем индикатором и при этом не предусмотрен контрольный опыт, растворитель предварительно нейтрализуют по данному индикатору.
Водяная баня. Термин "водяная баня" означает баню с кипящей водой, при отсутствии указаний в частной фармакопейной статье другой температуры воды.
Допускается использование других способов нагревания, если обеспечивается температура, близкая, но не выше 100 °С или другой указанной температуры.

Тұрақты массаға дейін кептіру және қыздыру. "Тұрақты массаға дейін кептіру" немесе "тұрақты массаға дейін қыздыру" деген терминдер қатарынан екі өлшеудің нәтижелері 0,5 мг-ден аспауы керек дегенді білдіреді; екінші өлшеудің алдында қосымша кептіру немесе қыздыру ұзақтығы кептірілетін немесе қыздырылатын қалдықтың қасиеттерімен және санымен анықталады.
Эксикаторда немесе вакуумда кептіру талап етілетін жағдайларда кептіру жалпы фармакопеялық мақалада сипатталған шарттарға сәйкес жүзеге асырылады. Кептіру кезінде салмақ жоғалту.
Реактивтер. Фармакопеяда сипатталған талдамалық операциялардың тиісінше орындалуы және алынатын нәтижелердің анықтығы, атап айтқанда, қолданылатын реактивтердің сапасына байланысты. Реактивтерге арналған ерекшеліктер Реактивтер бөлімінің жалпы фармакопеялық мақалаларында келтірілген. Сынақтарды жүргізу кезінде "тазалықтың талдамалық дәрежесі" деген біліктіліктегі реактивтерді пайдалану болжанып отыр, кейбір реактивтер үшін жарамдылықты анықтау үшін ерекшелікте сынақты қамтиды.
Еріткіштер. Егер фармакопеялық мақалада еріткіштің атауы көрсетілмесе, "ерітінді" термині сулы ерітіндіні білдіреді.
"Су" термині тазартылған суды білдіреді. Фармакопеяда сипатталған талдамалық операцияларды жүргізу немесе реактивтер дайындау үшін бактериалдық эндотоксиндердің (Тазартылған су буып-түйілмеген өнім) және микробиологиялық тазалықтың (Орамадағы тазартылған су) құрамына қойылатын талаптарды қоспағанда, Тазартылған су жеке фармакопеялық бабының талаптарына сәйкес келетін су пайдаланылады. "Дистилденген су" термині дистилляция әдісімен алынған тазартылған суды білдіреді.
Біліктілігі көрсетілмеген "этанол" термині сусыз этанолды білдіреді. Біліктілігі көрсетілмеген "спирт" термині 96 % (айн/айн) этанолды білдіреді. Араластырудың басқа дәрежелері көлемдік пайыздарда этанолдың (С2Н6О) құрамын көрсете отырып, "этанол" немесе "спирт" терминімен белгіленеді.
Құрамын білдіру тәсілдері. Құрамды анықтау кезінде "пайыз" мәні үш мәннің біріндегі шарттарға байланысты қолданылады:
- дайын өнімнің 100 граммындағы заттың грамм санын білдіретін массалық пайыз (м/м);
- дайын өнімнің 100 миллилитріндегі заттың миллилитр мөлшерін білдіретін көлемдік пайыз (айн/айн);
- дайын өнімнің 100 миллилитріндегі заттың грамм санын білдіретін масса-көлемдік пайыз (м/айн).
Миллиондық үлесті немесе миллионға бөлікті (немесе ppm) және миллиардтық үлесті немесе миллиардқа бөлікті (немесе ppb) белгілеу жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмаған кезде массалық арақатынасты білдіреді.
Қоспаларды дайындау кезінде қолданылатын сұйық заттар мен ерітінділердің мөлшері көлемі (айн/айн) бойынша арақатынас түрінде көрсетілуі мүмкін.
Температура. Егер талдамалық әдістемелерде температура мәндері көрсетілмесе, мынадай жалпы терминдер қолданылады:
Мұздатқыш камерада      -15      °С төмен

Высушивание и прокаливание до постоянной массы. Термины "высушивание до постоянной массы" или "прокаливание до постоянной массы" означают, что результаты двух последовательных взвешиваний не должны отличаться более чем на 0,5 мг; продолжительность дополнительного высушивания или прокаливания перед вторым взвешиванием определяется свойствами и количеством высушиваемого или прокаливаемого остатка.
В тех случаях, когда требуется высушивание в эксикаторе или в вакууме, высушивание осуществляется в соответствии с условиями, описанными в общей фармакопейной статье. Потеря в массе при высушивании.
Реактивы. Надлежащее выполнение аналитических операций, описанных в фармакопее, и достоверность получаемых результатов зависит, в частности, от качества используемых реактивов. Спецификации на реактивы приведены в общих фармакопейных статьях раздела Реактивы. При проведении испытаний предполагается использование реактивов квалификации "аналитическая степень чистоты" для некоторых реактивов в спецификации включают испытания для определения пригодности.
Растворители. Если в фармакопейной статье не указывается название растворителя, термин "раствор" означает водный раствор.
Термин "вода" означает воду очищенную. Для проведения описанных в фармакопее аналитических операций или приготовления реактивов используют воду, соответствующую требованиям частной фармакопейной статьи Вода очищенная, за исключением требований к содержанию бактериальных эндотоксинов (Воды очищенной нерасфасованный продукт) и микробиологической чистоты (Вода очищенная в упаковке). Термин "вода дистиллированная" означает воду очищенную, полученную методом дистилляции.
Термин "этанол" без указания квалификации означает этанол безводный. Термин "спирт" без указания квалификации означает 96 % (об/об) этанол. Другие степени разбавления обозначают термином "этанол" или "спирт" с указанием содержания этанола (С2Н6О) в объемных процентах.
Способы выражения содержания. При определении содержания выражение "процент" используется в зависимости от условий в одном из трех значений:
- массовый процент (м/м), выражающий количество граммов вещества в 100 граммах готового продукта;
- объемный процент (об/об), выражающий количество миллилитров вещества в 100 миллилитрах готового продукта;
- массо-объемный процент (м/об), выражающий количество граммов вещества в 100 миллилитрах готового продукта.
Обозначение миллионной доли или части на миллион (или ppm) и миллиардной доли или части на миллиард (или ppb) подразумевает массовое соотношение, при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье.
Количества жидких веществ и растворов, применяемых при приготовлении смесей, могут указываться в виде соотношения по объему (об/об).
Температура. Если в аналитических методиках не указаны значения температуры, используют следующие общие термины:
В морозильной камере
ниже -15 °С
В холодильнике

Тоңазытқышта      2      °С-ден 8 °С-ге дейін
Суық жерде      8      °С-ден 15 °С-ге дейін
Жылы            40      °С-ден 50 °С-ге дейін
Ыстық            80      °С-ден 90 °С-ге дейін
"Ыстық монша" температурасында 98      °С-ден 100 °С-ге дейін
"Мұздай монша" температурасында      0 °С
103000000-2019
1.3. Жалпы бөлімдер (тараулар) және жалпы фармакопеялық мақалалар
Жалпы бөлімдердің (тараулардың) және жалпы фармакопеялық мақалалардың атаулары орыс тілінде беріледі. Бірқатар жағдайларда (мысалы, дәрілік формаларға арналған жалпы фармакопеялық мақалаларда) латын тіліндегі атауларды қосымша көрсетуге жол беріледі.
Жалпы бөлімдер (тараулар). Фармакопеяның жалпы бөлімдері (тараулары) фармакопеялық стандарттау объектілерінің типтері, сынақтардың түрлері және оларды жүргізу әдістері, талаптардың сипаты және т. б. бойынша біріктірілген бірнеше жалпы фармакопеялық мақалаларды қамтуы мүмкін. Мысалы, жалпы бөлімдерде (тарауларда) физикалық және физикалық-химиялық сынақ әдістеріне, биологиялық сынақ әдістеріне, орамаға және орама материалдарына, реактивтерге және т. б. жалпы фармакопеялық мақалалар болуы мүмкін.
Жалпы фармакопеялық мақалалар. Жеке фармакопеялық мақалаларда сипатталған фармацевтикалық қолдануға арналған субстанциялар, дәрілік препараттар және басқа да материалдар да тиісті жалпы фармакопеялық мақаланың талаптарына жауап беруі тиіс.
Жалпы фармакопеялық мақалалар осы қолдану жеке фармакопеялық мақалалардағы немесе жалпы фармакопеялық мақаланың кіріспе бөлігіндегі нұсқаулармен шектелген жағдайларды қоспағанда, фармацевтикалық қолдануға арналған барлық субстанцияларға және осы жалпы мақалаларды қолдану саласына сәйкес дәрілік препараттарға, мысалы, жеке фармакопеялық мақалада сипатталған фармацевтикалық қолдануға арналған субстанциялар мен дәрілік препараттар үшін ғана қолданылады.
Қандай да бір дәрілік нысанға арналған жалпы фармакопеялық мақала осы дәрілік нысанда өндірілген барлық дәрілік препараттарға қолданылады. Нақты дәрілік препарат үшін тиісті жалпы фармакопеялық мақаланың талаптары толық болуы міндетті емес және уәкілетті органмен келісім бойынша толықтырылуы мүмкін.
Жалпы және жеке фармакопеялық мақалалар бір-бірін өзара толықтырады. Егер жалпы фармакопеялық мақаланың талаптары белгілі бір дәрілік препаратқа қолданылмайтын болса, бұл туралы жеке фармакопеялық мақалада көрсетіледі.
Орама. Орама үшін қолданылатын материалдар Одақ Фармакопеясының жалпы бөлімінде сипатталған. Ораманы, әсіресе полимерлі материалдарды өндіру үшін қолданылатын материалдар үшін жалпы атаулар қолданылады, олардың әрқайсысы негізгі компоненттің қасиеттерімен де, қолданылатын қоспалармен де ерекшеленетін бірқатар материалдарды қамтиды. Сынақ әдістері мен сапа көрсеткіштерінің рұқсат етілген шектері материалдың нақты құрамына байланысты және осылайша құрамы оның сипаттамасының кіріспе бөлігіне сәйкес келетін материалдарға ғана қолданылады. Басқа құрамы бар материалдарды, сынақ әдістемелерін және олардың сапа көрсеткіштерінің жол берілетін шектерін пайдалану уәкілетті органмен келісілуге тиіс.
Одақ Фармакопеясының жалпы бөліміне енгізілген орамаға арналған ерекшеліктер барлық көрсетілген санаттардың орамалары үшін әзірленген. Алайда, қолда бар орамалардың алуан түрлілігін және жаңа орамалардың пайда болу ықтималдығын ескере отырып, уәкілетті органмен келісу кезінде басқа ерекшеліктерге сәйкес келетін орамаларды пайдалану мүмкіндігі жоққа шығарылмайды.
Фармакопеялық мақалаларда Орама бөлімінде қамтылған орамалардың анықтамалары мен ерекшеліктеріне сілтемелер келтірілуі мүмкін. Дәрілік нысандарға жалпы фармакопеялық мақалаларды Анықтама және Өндіріс бөлімдерінде ораманың белгілі бір типін пайдалану талабы болуы мүмкін. Кейбір фармакопеялық мақалаларды Сақтау бөлімінде ұсынылатын ораманың типі көрсетілуі мүмкін.

от 2 °С до 8 °С
В прохладном месте
от 8 °С до 15 °С
Теплый
от 40 °С до 50 °С
Горячий
от 80 °С до 90 °С
Температура "водяной бани"
от 98 °С до 100 °С
Температура "ледяной бани"
0 °С
103000000-2019
1.3. Общие разделы (главы) и общие фармакопейные статьи
Названия общих разделов (глав) и общих фармакопейных статей приводят на русском языке. В ряде случаев (например, в общих фармакопейных статьях на лекарственные формы) допускается дополнительное указание названий на латинском языке.
Общие разделы (главы). Общие разделы (главы) фармакопеи могут включать несколько общих фармакопейных статей, объединенных по типам объектов фармакопейной стандартизации, видам испытаний и методам их проведения, характеру требований и т.д. Например, общие разделы (главы) могут содержать общие фармакопейные статьи на физические и физико-химические методы испытаний, биологические методы испытаний, упаковку и материалы упаковки, реактивы и др.
Общие фармакопейные статьи. Субстанции для фармацевтического применения, лекарственные препараты и другие материалы, описанные в частных фармакопейных статьях, должны также отвечать требованиям соответствующей общей фармакопейной статьи.
Общие фармакопейные статьи распространяются на все субстанции для фармацевтического применения и лекарственные препараты согласно области применения данных общих статей, за исключением случаев, когда это применение ограничивается указаниями в частных фармакопейных статьях или вводной части общей фармакопейной статьи, например, только для субстанций для фармацевтического применения и лекарственных препаратов, описанных в частной фармакопейной статье.
Общая фармакопейная статья на ту или иную лекарственную форму распространяется на все лекарственные препараты, произведенные в данной лекарственной форме. Для конкретного лекарственного препарата требования соответствующей общей фармакопейной статьи необязательно являются исчерпывающими и могут быть дополнены по согласованию с уполномоченным органом.
Общие и частные фармакопейные статьи взаимно дополняют друг друга. Если требования общей фармакопейной статьи не применимы к определенному лекарственному препарату, об этом указывают в частной фармакопейной статье.
Упаковка. Материалы, применяемые для упаковки, описаны в общем разделе Фармакопеи Союза. Для материалов, используемых для производства упаковки, особенно полимерных материалов, применяют общие названия, каждое из которых охватывает ряд материалов, отличающихся как свойствами основного компонента, так и используемыми добавками. Методики испытаний и допустимые пределы показателей качества зависят от конкретного состава материала и, таким образом, применимы только к материалам, состав которых соответствует вводной части его спецификации. Использование материалов с другим составом, методик испытаний и допустимых пределов показателей их качества должно быть согласовано с уполномоченным органом.
Спецификации на упаковку, включенные в общий раздел Фармакопеи Союза, разработаны для упаковок всех указанных категорий. Однако, учитывая большое разнообразие существующих упаковок и вероятность появления новых упаковок, не исключается возможность использования упаковок, соответствующих другим спецификациям, при согласовании с уполномоченным органом.
В фармакопейных статьях могут быть приведены ссылки на определения и спецификации упаковок, содержащиеся в разделе Упаковка, В разделах Определение и Производство общих фармакопейных статей на лекарственные формы может содержаться требование по использованию определенного типа упаковки, В разделе Хранение некоторых фармакопейных статей может указываться тип рекомендуемой упаковки,

Қосымша заттарға арналған жеке фармакопеялық мақалаларға функционалдық сипаттамаларды сипаттайтын бөлім енгізілуі мүмкін. Осы бөлімде сипатталған сипаттамалар, оларды анықтау үшін сынақ әдістемелері және ауытқудың жол берілетін нормалары міндетті талаптар болып табылмайды. Алайда, олар көмекші заттарды қолдану кезінде маңызды болуы мүмкін және ақпарат үшін беріледі (сондай-ақ 1.1. Жалпы ережелерді қараңыз).
СТАНДАРТТЫ ҮЛГІЛЕР
Кейбір жеке фармакопеялық мақалалар стандартты үлгілерді қолдануды талап етеді, оған химиялық заттардың стандартты үлгілері, өсімдіктердің стандартты үлгілері, биологиялық препараттардың стандартты үлгілері, стандартты спектрлер кіреді (сондай-ақ Стандартты үлгілер жалпы фармакопеялық мақаласын қараңыз).
Одақ Фармакопеясының стандартты үлгілері ретінде Одаққа мүше мемлекеттер фармакопеяларының және Одақ Фармакопеясы үйлестірілген негізгі фармакопеялардың стандартты үлгілері қабылданады.
1050000000-2019
1.5. Қысқартулар мен белгіленімдер
Сіңіру (оптикалық тығыздық)
Сіңірудің үлес көрсеткіші
Ar
Салыстырмалы атомдық масса
Үлестік оптикалық айналу
BRP
CRS
Биологиялық препараттың стандартты үлгісі
Химиялық заттың стандартты үлгісі
Салыстырмалы тығыздық
л
Толқын ұзындығы
HRS
Өсімдіктің стандартты үлгісі
M
Молярлық концентрация
МЕ
Биологиялық белсенділіктің халықаралық бірлігі
Mr
Салыстырмалы молекулалық массасы
nD20
Сыну көрсеткіші
Ph. Eur. U.
Еуропалық фармакопея бірлігі
ppb
Миллиардтық үлес немесе миллиардқа бөлік (бір килограмға микрограмм)
ppm
Миллиондық үлес немесе миллионға бөлік (бір килограмға миллиграмм)
P
Реактивтер бөлімінде көрсетілген зат немесе ерітінді
RF
Баяулау коэффициенті (2.1.2.36-жалпы фармакопеялық мақала)
Rst
Хроматографияда қолданылатын зат өткен қашықтықтың стандартты үлгі өткен қашықтыққа қатынасы
PO
Көлемдік талдауда бастапқы стандартты үлгі ретінде пайдаланылатын зат (2.2.2.1-фармакопеялық мақала)
Тқай
Қайнау температурасы
Тбал
Балқу температурасы
МАҚАЛАЛАРДА ПАЙДАЛАНЫЛАТЫН ИММУНОГЛОБУЛИНДЕРГЕ, САРЫСУЛАРҒА ЖӘНЕ ВАКЦИНАЛАРҒА АРНАЛҒАН ҚЫСҚАРТУЛАР
КОЕ LD50
Колония құрушы бірліктер Статистикалық анықталған субстанция саны, ол көрсетілген енгізу жолы кезінде белгілі бір уақыт кезеңі ішінде сыналатын жануарлардың 50%-ының қырылуына әкеп соқтыруы мүмкін
MLD
Минималды өлім дозасы
L +/ 10 дозасы
Уыттың ең аз мөлшері, ол 0,1 МЕ антитоксинмен қоспада көрсетілген енгізу жолы кезінде сынақ жағдайында белгілі бір уақыт кезеңі ішінде сыналатын жануарлардың қырылуын туындатады
L+ дозасы
Уыттың ең аз мөлшері, ол 1 МЕ антитоксинмен қоспада көрсетілген енгізу жол кезінде сынақ жағдайында белгілі бір уақыт кезеңі ішінде сыналатын жануарлардың қырылуын туындатады
Ir/100 дозасы

В частные фармакопейные статьи на вспомогательные вещества может быть включен раздел, описывающий функциональные характеристики. Характеристики, методики испытаний для их определения и допустимые нормы отклонения, описанные в данном разделе, не являются обязательными требованиями. Тем не менее, они могут быть важны при использовании вспомогательных веществ и приводятся для информации (см. также 1.1. Общие положения).
СТАНДАРТНЫЕ ОБРАЗЦЫ
Некоторые частные фармакопейные статьи требуют использования стандартных образцов, к которым относятся стандартные образцы химических веществ, растительные стандартные образцы, стандартные образцы биологических препаратов, стандартные спектры (см. также общую фармакопейную статью Стандартные образцы).
В качестве стандартных образцов Фармакопеи Союза принимаются стандартные образцы фармакопей государств-членов Союза и основных фармакопей, с которыми гармонизирована Фармакопея Союза.
1050000000-2019
1.5. Сокращения и обозначения
A
Поглощение (оптическая плотность)
Удельный показатель поглощения
Ar
Относительная атомная масса
Удельное оптическое вращение
BRP
Стандартный образец биологического препарата
CRS
Стандартный образец химического вещества
Относительная плотность
л
Длина волны
HRS
Растительный стандартный образец
M
Молярная концентрация
МЕ
Международная единица биологической активности
Mr
Относительная молекулярная масса
Показатель преломления
Ph. Eur. U.
Единица Европейской фармакопеи
ppb
Миллиардная доля или часть на миллиард (микрограмм на килограмм)
ppm
Миллионная доля или часть на миллион (миллиграмм на килограмм)
P
Вещество или раствор, указанные в разделе Реактивы
RF
Коэффициент замедления (общая фармакопейная статья 2.1.2.36)
Rst
Используемое в хроматографии отношение расстояния, пройденного веществом, к расстоянию, пройденному стандартным образцом
PO
Вещество, используемое в качестве первичного стандартного образца в объемном анализе (фармакопейная статья 2.2.2.1)
Ткип
Температура кипения
Тпл
Температура плавления
СОКРАЩЕНИЯ, ИСПОЛЬЗУЕМЫЕ В СТАТЬЯХ НА ИММУНОГЛОБУЛИНЫ, СЫВОРОТКИ И ВАКЦИНЫ
КОЕ LD50
Колониеобразующие единицы Статистически определенное количество субстанции, которое при указанном пути введения, способно вызвать гибель 50 % испытуемых животных в течение определенного периода времени
MLD
Минимальная летальная доза
Доза L+/10
Наименьшее количество токсина, которое в смеси с 0,1 МЕ антитоксина при указанном пути введения в условиях испытания вызывает гибель испытуемых животных в течение определенного периода времени
Доза L+
Наименьшее количество токсина, которое в смеси с 1 МЕ антитоксина при указанном пути введения в условиях испытания вызывает гибель испытуемых животных в течение определенного периода времени
Доза Ir/100

Уыттың ең аз мөлшері, ол 0,01 МЕ антитоксин қоспасында тері ішіне енгізу кезінде сынақ жағдайында сыналатын жануарларда белгілі бір уақыт кезеңі ішінде енгізу орнында сипатты реакциялар туғызады
Lр/10 дозасы
Уыттың ең аз мөлшері, ол 0,1 МЕ антитоксинмен қоспада көрсетілген енгізу жолы кезінде сынақ жағдайларында сыналатын жануарларда белгілі бір уақыт кезеңі ішінде сал ауруын тудырады
Lo/10 дозасы
Уыттың ең аз мөлшері, ол 0,1 МЕ антитоксинмен қоспада көрсетілген енгізу жолы кезінде сыналатын жағдайларда белгілі бір уақыт кезеңі ішінде сыналатын жануарларда уытты реакция тудырмайды
Lf дозасы
Ең қысқа мерзімде 1 МЕ антитоксинді байланыстыруға қабілетті уыттың немесе анатоксин мөлшері
CCID50
Жасушы дақылына енгізу кезінде енгізілген жасушалардың 50%-ын жұқтыруға қабілетті вирустық бөлшектердің статистикалық анықталған саны
EID50
Тауық эмбриондарына енгізу кезінде енгізілген эмбриондардың 50%-ын жұқтыруға қабілетті вирустық бөлшектердің статистикалық анықталған саны
ID50
Жануарлардың организміне енгізу кезінде енгізілген дарақтардың 50%-ын инфекциялауға қабілетті вирустық бөлшектердің статистикалық анықталған саны
PD50
Сынақ жағдайында жануарлардың 50 %-ын осы вакцина белсенді болатын микроорганизмдердің немесе уыттың инфекцияланған дозасынан қорғауға қабілетті вакцинаның статистикалық анықталған дозасы
ED50
Сынақ жағдайында жануарлардың 50 %-ында вакцинаның тиісті антигендеріне ерекше антиденелер шығаруын индукциялауға қабілетті вакцинаның статистикалық анықталған дозасы
PFU
Шешек түзетін бірліктер немесе түйін түзетін бірліктер
SPF
Ерекше патогенді микрофлорадан бос
МИКРООРГАНИЗМДЕР КОЛЛЕКЦИЯЛАРЫ МЕН ДЕПОЗИТАРИЙЛЕРІ
ATCC
Американдық типтік мәдениеттер жинағы
AmericanTypeCultureCollection 10801 University Boulevard Manassas, Virginia 20110 - 2209, USA
С. I. P.
Пастер институтының коллекциясы (бактериялардың штамдары)
Collection de Bacteries de l’Institut Pasteur,
B. P. 52, 25 rue du Docteur Roux,
75724 Paris Cedex 15, France
IMI
Халықаралық микология институты
International Mycological Institute Bakeham Lane
Surrey TW20 9TY, Great Britain
I. P.
Микроорганизмдер дақылдарының ұлттық коллекциясы
Collection Nationale de Culture de Microorganismes (С. N. M. С.)
Institut Pasteur 25, rue du Docteur-Roux
75724 Paris Cedex 15, France
NCIMB
Өнеркәсіптік және теңіз бактерияларының ұлттық жиынтығы
National Collection of Industrial and Marine Bacteria Ltd 23 St Machar Drive Aberdeen AB2 1 RY, Great Britain
NCPF
Патогендік саңырауқұлақтардың ұлттық коллекциясы
National Collection of Pathogenic Fungi London School of Hygiene and Tropical Medicine Keppel Street

Наименьшее количество токсина, которое в смеси с 0,01 МЕ антитоксина при внутрикожном введении в условиях испытания вызывает характерные реакции в месте введения у испытуемых животных в течение определенного периода времени
Доза Lp/10
Наименьшее количество токсина, которое в смеси с 0,1 МЕ антитоксина при указанном пути введения в условиях испытания вызывает паралич у испытуемых животных в течение определенного периода времени
Доза Lo/10
Наибольшее количество токсина, которое в смеси с 0,1 МЕ антитоксина при указанном пути введения в условиях испытания не вызывает токсической реакции у испытуемых животных в течение определенного периода времени
Доза Lf
Количество токсина или анатоксина, способное связать 1 МЕ антитоксина за кратчайшее время
CCID50
Статистически определенное количество вирусных частиц, способное при внесении в клеточную культуру инфицировать 50 % клеток, в которые было внесено
EID50
Статистически определенное количество вирусных частиц, способное при внесении в куриные эмбрионы инфицировать 50 % эмбрионов, в которые было внесено
ID50
Статистически определенное количество вирусных частиц, способное при введении в организм животных инфицировать 50 % особей, которым было введено
PD5o
Статистически определенная доза вакцины, способная в условиях испытания защитить 50 % животных от инфицирующей дозы микроорганизмов или токсинов, в отношении которых данная вакцина активна
ED50
Статистически определенная доза вакцины, способная в условиях испытания индуцировать выработку специфических антител к соответствующим антигенам вакцины у 50 % животных
PFU
Оспинообразующие единицы или бляшкообразующие единицы
SPF
Свободный от специфической патогенной микрофлоры
КОЛЛЕКЦИИ И ДЕПОЗИТАРИИ МИКРООРГАНИЗМОВ
ATCC
Американская коллекция типовых культур
AmericanTypeCultureCollection
10801 University Boulevard
Manassas, Virginia 20110 - 2209, USA
C. I. P.
Коллекция Пастеровского института (штаммы бактерий)
Collection de Bacteries de l’Institut Pasteur,
B. P. 52, 25 rue du Docteur Roux,
75724 Paris Cedex 15, France
IMI
Международный институт микологии
International Mycological Institute
Bakeham Lane
Surrey TW20 9TY, Great Britain
I. P.
Национальная коллекция культур микроорганизмов
Collection Nationale de Culture de Microorganismes (C. N. C. M.)
Institut Pasteur
25, rue du Docteur-Roux
75724 Paris Cedex 15, France
NCIMB
Национальная коллекция промышленных и морских бактерий
National Collection of Industrial and Marine Bacteria Ltd
23 St Machar Drive
Aberdeen AB2 1 RY, Great Britain
NCPF
Национальная коллекция патогенных грибов
National Collection of Pathogenic Fungi
London School of Hygiene and Tropical Medicine
Keppel Street

London WC1E 7HT, Great Britain
NCTC
Типті дақылдардың ұлттық жиынтығы
National Collection of Type Cultures Central Public Health Laboratory,
Colindale Avenue
London NW9 5HT, Great Britain
NCYC
Ұлттық ашытқы коллекциясы
National Collection of Yeast Cultures AFRC Food Research Institute Colney Lane
Norwich NR4 7UA, Great Britain
NITE
Биологиялық ресурстар орталығы
Биотехнология департаменті
Ұлттық технология және сараптама институты
Biological Resource Center
Department of Biotechnology
National Institute of Technology and Evaluation
2-5-8 Kazusakamatari, Kisarazu-shi, Chiba, 292-0818, Japan
S. S. I.
Мемлекеттік сарысу институты
StatensSerumInstitut
80 Amager Boulevard, Copenhagen, Denmark
БЕЛАРУСЬ РЕСПУБЛИКАСЫ
ВБМК
Адамдар үшін патогенді Вирустар мен бактериялардың мамандандырылған коллекциясы:
Беларусь Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Эпидемиология және микробиология республикалық ғылыми-практикалық орталығы" ММ
БМИ
Белоруссия патогендік емес микроорганизмдер коллекциясы:
Беларусь Республикасы Ұлттық ғылым академиясының "Микробиология институты" МҰУ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
АҚИҚК
Аса қауіпті инфекциялар қоздырғыштарының коллекциясы:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
"М. Айқымбаев атындағы Қазақ карантиндік және зооноздық инфекциялар ғылыми орталығы" ШЖҚ РМК
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің "Ветеринария бойынша ұлттық референттік орталық" ШЖҚ РМК
ӨМК
Өнеркәсіптік микроорганизмдер коллекциясы:
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Ұлттық биотехнология орталығы" ШЖҚ РМК
АҚИҚД
Аса қауіпті инфекциялар қоздырғыштарының депозитарийі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
"М. Айқымбаев атындағы Қазақ карантиндік және зооноздық инфекциялар ғылыми орталығы" ШЖҚ РМК
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Биологиялық қауіпсіздік проблемаларының ғылыми-зерттеу институты" ШЖҚ РМК;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің "Ветеринария бойынша ұлттық референттік орталық" ШЖҚ РМК
РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫ
ПММК
Патогендік микроорганизмдердің мемлекеттік коллекциясы:
Ресей Федерациясы Денсаулық сақтау министрлігінің "Медицинада қолданылатын құралдарды ғылыми сараптау орталығы" федералдық мемлекеттік бюджеттік мекемесі ("МҚҚҒСО" ФМБМ);
"Микроб" ("Микроб") Ресей обаға қарсы ғылыми-зерттеу институты
ӨМБК
Өнеркәсіптік микроорганизмдердің бүкілресейлік коллекциясы:
Өнеркәсіптік микроорганизмдердің генетикасы мен селекциясының мемлекеттік ғылыми-зерттеу институты.
ПЕМБК
Патогендік емес микроорганизмдердің бүкілресейлік коллекциясы:
Г.К. Скрябин атындағы Микроорганизмдер биохимиясы және физиологиясы институты. РҒА;
Қолданбалы микробиология және биотехнология мемлекеттік ғылыми орталығы (ҚМБ МҒО).
РПСК
Ресейлік патогендік саңырауқұлақтар коллекциясы:
Санкт-Петербург медициналық жоғары оқу орнынан кейінгі білім академиясы;
П.Н. Кашкин атындағы Медициналық микология ғылыми-зерттеу институты.
ГМОБЖ
Қауіпті, аса қауіпті, оның ішінде зооантропонозды және елдің аумағында кездеспейтін жануарлар аурулары микроорганизмдерінің мемлекеттік коллекциясы:
"Вирусология және микробиология федералдық зерттеу орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік ғылыми мекеме ("ВМФЗО" ФМБҒМ)
ПжВШБК
Жануарлардың жұқпалы ауруларын қоздыратын микроорганизмдердің патогендік және вакциналық штамдарының бүкілресейлік коллекциясы:
Я.Р. Коваленко атындағы Бүкілресейлік эксперименттік ветеринария ғылыми-зерттеу институты ФМБҒМ
АМПЕМК
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы патогендік емес микроорганизмдер коллекциясы:
Бүкілресейлік ауылшаруашылық микробиология ғылыми-зерттеу институты (БАМҒЗИ)
ВГКШМВЖ
Ветеринарияда және мал шаруашылығында пайдаланылатын микроорганизмдер штамдарының бүкілресейлік мемлекеттік коллекциясы:
"Жануарлар мен жемге арналған дәрілік заттардың сапасы мен стандарттаудың бүкілресейлік мемлекеттік орталығы" федералдық мемлекеттік бюджеттік мекемесі ("ЖЖБМО" ФМБМ).
ВМК
Вирустардың мемлекеттік коллекциясы:
Д.И. Ивановский атындағы Вирусология институтының бөлімшесі
Ресей Федерациясы Денсаулық сақтау министрлігінің
Н.Ф. Гамалеи атындағы ЭМҰЗО. Бруцеллалар ұлттық дақылдай музейі; Legionella және Listeria тектес бактериялар дақылдарының коллекциясы; Патогенді және сапрофитті лептос-пир эталондық штамдарының халықаралық коллекциясы; Микоплазмалар коллекциясы;
Borrelia тектес бактериялар коллекциясы; francisellatularensis дақылдар коллекциясы; Бүкілресейлік риккетсиоздық дақылдар музейі:
Ресей Федерациясы Денсаулық сақтау министрлігінің
"Н.Ф. Гамалеи атындағы Эпидемиология және микробиология ғылыми-зерттеу орталығы" федералды мемлекеттік бюджеттік мекемесі "ЭМҰЗО" ФМБМ).
КО
Коллекциялық орталық:
Волгоград обаға қарсы ғылыми-зерттеу институты (ВолгОҚҒЗИ).
ТДМ
Тірі дақылдар музейі (патогендігі I-IV топтағы бактериялардың жұмыс коллекциясы – әртүрлі вибриондар мен иерсиниялар):
Ростов обаға қарсы ғылыми-зерттеу институты.

London WC1E 7HT, Great Britain
NCTC
Национальная коллекция типовых культур
National Collection of Type Cultures
Central Public Health Laboratory,
Colindale Avenue
London NW9 5HT, Great Britain
NCYC
Национальная коллекция дрожжей
National Collection of Yeast Cultures
AFRC Food Research Institute
Colney Lane
Norwich NR4 7UA, Great Britain
NITE
Центр биологических ресурсов
Департамент биотехнологии
Национальный институт технологии и экспертизы
Biological Resource Center
Department of Biotechnology
National Institute of Technology and Evaluation
2-5-8 Kazusakamatari, Kisarazu-shi, Chiba, 292-0818, Japan
S. S. I.
Государственный институт сывороток
StatensSerumInstitut
80 Amager Boulevard, Copenhagen, Denmark
РЕСПУБЛИКА БЕЛАРУСЬ
СКВБ
Специализированная коллекция вирусов и бактерий, патогенных для человека:
ГУ "Республиканский научно-практический центр эпидемиологии и микробиологии" Министерства здравоохранения Республики Беларусь
БИМ
Белорусская коллекция непатогенных микроорганизмов:
ГНУ "Институт микробиологии" Национальной академии наук Республики Беларусь
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
КВООИ
Коллекция возбудителей особо опасных инфекций:
РГП на ПХВ "Казахский научный центр карантинных и зоонозных инфекций им. М.
Айкимбаева" Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
РГП на ПХВ "Национальный референтный центр по ветеринарии" Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
КПМ
Коллекция промышленных микроорганизмов:
РГП на ПХВ "Национальный центр биотехнологии" Министерства образования и науки Республики Казахстан.
ДВООИ
Депозитарий возбудителей особо опасных инфекций:
РГП на ПХВ "Казахский научный центр карантинных и зоонозных инфекций им. М. Айкимбаева" Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
РГП на ПХВ "Научно-исследовательский институт проблем биологической безопасности" Министерства образования и науки Республики Казахстан;
РГП на ПХВ "Национальный референтный центр по ветеринарии" Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
РОССИЙСКАЯ ФЕДЕРАЦИЯ
ГКПМ
Государственная коллекция патогенных микроорганизмов:
Федеральное государственное бюджетное учреждение "Научный центр экспертизы средств медицинского применения" Министерства здравоохранения Российской Федерации (ФГБУ "НЦЭСМП");
Российский научно-исследовательский противочумный институт "
Микроб"("Микроб".
ВКПМ
Всероссийская коллекция промышленных микроорганизмов:
Государственный научно-исследовательский институт генетики и селекции промышленных микроорганизмов.
ВКНПМ
Всероссийская коллекция непатогенных микроорганизмов:
Институт биохимии и физиологии микроорганизмов им. Г. К. Скрябина РАН;
Государственный научный центр прикладной микробиологии и биотехнологии (ГНЦ ПМБ).
РКПГ
Российская коллекция патогенных грибов:
Санкт-Петербургская медицинская академия последипломного образования;
Научно-исследовательский институт медицинской микологии им. П. Н. Кашкина.
ГКМОБЖ
Государственная коллекция микроорганизмов, вызывающих опасные, особо опасные, в том числе зооантропонозные и не встречающиеся на территории страны болезни животных: Федеральное государственное бюджетное научное учреждение
"Федеральный исследовательский центр вирусологии и микробиологии" (ФГБНУ "ФИЦВиМ")
ВКПиВШМ
Всероссийская коллекция патогенных и вакцинных штаммов микроорганизмов-возбудителей инфекционных болезней животных:
ФГБНУ Всероссийский научно-исследовательский институт экспериментальной ветеринарии им. Я. Р. Коваленко.
КНПМСН
Коллекция непатогенных микроорганизмов сельскохозяйственного назначения:
Всероссийский научно-исследовательский институт сельскохозяйственной микробиологии (ВНИИСХМ).
ВГКШМВЖ
Всероссийская государственная коллекция штаммов микроорганизмов, используемых в ветеринарии и животноводстве:
Федеральное государственное бюджетное учреждение "Всероссийский государственный центр качества и стандартизации лекарственных средств для животных и кормов" (ФГБУ "ВГНКИ").
ГКВ
Государственная коллекция вирусов:
Подразделение Института вирусологии им. Д. И. Ивановского
ФГБУ "НИЦЭМ им. Н. Ф. Гамалеи" Министерства здравоохранения Российской Федерации.
Национальный музей культур бруцелл; Коллекция культур бактерий родов Legionella и Listeria; Международная коллекция эталонных штаммов патогенных и сапрофитных лептоспир; Коллекция микоплазм;
Коллекция бактерий рода Borrelia; Коллекция культур Francisellatularensis; Всероссийский музей риккетсиозных культур:
Федеральное государственное бюджетное учреждение "Научно-исследовательский центр эпидемиологии и микробиологииим. Н. Ф. Гамалеи" Министерства здравоохранения Российской Федерации (ФГБУ "НИЦЭМ").
КЦ
Коллекционный центр:
Волгоградский научно-исследовательский противочумный институт (ВолгНИПЧИ).
МЖК
Музей живых культур (рабочая коллекция бактерий I - IV групп патогенности - вибрионов и иерсиний разных видов):
Ростовский научно-исследовательский противочумный институт.

1060000000-2019
1.6. Одақтың Фармакопеясында пайдаланылатын халықаралық жүйенің (СИ) бірліктері және олардың басқа бірліктерге сәйкестігі
БІРЛІКТЕРДІҢ ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ЖҮЙЕСІ
Халықаралық бірліктер жүйесі (СИ бірліктердің үш сыныбын қамтиды: негізгі бірліктер, туынды бірліктер және қосымша бірліктер. Негізгі бірліктер және олардың анықтамалары 1.6.-1-кестеде келтірілген.
Туынды бірліктер тиісті сандарды байланыстыратын алгебралық қатынастарға сәйкес негізгі бірліктердің тіркесімі арқылы құрылуы мүмкін. Осындай туынды бірліктердің кейбірінің өз атаулары мен белгілері бар. Одақтың Фармакопеясында пайдаланылатын СИ бірліктері 1.6.-2-кестеде келтірілген.
1.6.-1-кесте – Халықаралық бірліктер жүйесінің негізгі бірліктері
Шамасы Атауы Белгіленуі
Бірлік
Атауы
Белгіленуі
Анықтама
Ұзындығы
l
метр
м
Бір метр секундтың 1/299 792 458 бөлігі үшін вакуумдағы жарық жолының ұзындығын білдіреді
Массасы
m
кило-грамм
кг
Бір килограмм халықаралық прототип килограммының массасына тең
Уақыт
1
секунд
с
Бір секунд цезий-133 атомының негізгі жай-күйінің екі өте жұқа деңгейі арасындағы ауысуға сәйкес келетін 9 192 631 770 сәулелену кезеңінің реакцияларына тең уақытты білдіреді
Электр тоғының күші
I
ампер
А
Бір ампер – бұл тұрақты ток күшін білдіреді, ол шексіз ұзындықтағы және вакуумда 1 метр қашықтықта орналасқан екі қатаң параллель өткізгіштен өтіп, осы өткізгіштер арасында әр метр ұзындыққа 2·10-7 Ньютонға тең өзара әрекеттесу күшін тудырады
Термо-динами-калық температура
T
кельвин
К
Бір Келвин үштік су нүктесінің термодинамикалық температурасының 1/273, 16 бөлігін құрайды
Заттың саны
n
моль
моль
Бір моль – бұл 0,012 килограмм көміртегі-12 қанша құрылымдық бірлік (атомдар, молекулалар, иондар, электрондар және басқа бөлшектер), қанша атом болса сонша зат мөлшерін білдіреді
Жарық күші
Iv
канделла
кд
Бір кандела – жиілігі 540·1012 герц және бір стерадианға 1/683 ватт болатын монохроматикалық сәулеленудің жарқыл қарқынын білдіреді
1.6.-2-кесте. — Одақтың Фармакопеясында пайдаланылатын Бірліктердің Халықаралық Жүйесінің бірліктері және олардың басқа бірліктерге сәйкестігі
Шама
Бірлік
Атауы
Белгіленуі
Атауы
Белгіленуі
Негізгі СИ бірліктеріндегі мәні
Басқа СИ бірліктеріндегі мәні
СИ бірліктерінің басқа бірліктерінде
Толқынды сан
н
1 метрге бірлік
1/м
м-1
Толқын-ның ұзын-дығы
л
микрометр
нанометр
мкм
нм
10-6 м
10-9 м
Алаңы
A, S
шаршы метр
м2
м-2
Көлемі
V
текше метр
м3
м-3
1 мл = 1 см3 =10-6 м3
Жиілігі
н
герц
Гц
с-1
Тығыздығы
с
шаршы метрге килограмм
кг/м3
кг·м-3

1060000000-2019
1.6. Единицы международной системы (СИ),
используемые в Фармакопее СОЮЗА,
и их соответствие другим единицам
МЕЖДУНАРОДНАЯ СИСТЕМА ЕДИНИЦ
Международная система единиц (СИ) включает три класса единиц: основные единицы, производные единицы и дополнительные единицы. Основные единицы и их определения приведены в таблице 1.6.-1.
Производные единицы могут быть образованы сочетанием основных единиц согласно алгебраическим соотношениям, связывающим соответствующие количества. Некоторые из таких производных единиц имеют свои названия и обозначения. Единицы СИ, используемые в Фармакопее Союза, приведены в таблице 1.6.-2.
Таблица 1.6.-1. Основные единицы Междунураодной системы единиц
Величина
Единица
Определение
Наименование
Обозна чение
Наименование
Обозна чение
Длина
l
метр
м
Один метр представляет собой длину пути света в вакууме за 1/299 792 458 часть секунды
Масса
m
килограмм
кг
Один килограмм равен массе международного прототипа килограмма
Время
1
секунда
с
Одна секунда представляет собой время, равное 9 192 631 770 периодов излучения, соответствующее переходу между двумя сверхтонкими уровнями основного состояния атома цезия-133
Сила электрического тока
I
ампер
А
Один ампер представляет собой силу постоянного тока, который, проходя в двух строго параллельных проводниках бесконечной длины и ничтожно малого поперечного сечения, расположенных в вакууме на расстоянии 1 метр, вызывает между этими проводниками силу взаимодействия, равную 2 • 10-7 ньютон на каждый метр длины
Термоди намическая температура
T
кельвин
К
Один кельвин представляет собой 1/273,16 часть от термодинамической температуры тройной точки воды
Количество вещества
n
моль
моль
Один моль представляет собой количество вещества, содержащее столько структурных единиц (атомов, молекул, ионов, электронов и других частиц), сколько атомов содержится в 0,012 килограмм углерода-12
Сила света
Iv
канделла
кд
Одна кандела представляет собой интенсивность свечения монохроматического излучения частотой 540 • 1012 герц и мощностью 1/683 ватт на один стерадиан
Таблица 1.6.-2. - Единицы Международной системы единиц, используемые в Фармакопее Союза, и их соответствие другим единицам
Величина
Единица
Преобразование
других единиц в единицы СИ
Наименование
Обозначение
Наименование
Обозначение
Выражение в основны единицах СИ
Выражение в других единицах СИ
Волновое
число
н
единица на метр
1/м
м 1
Длина волны
л
Микрометр нанометр
Мкм
нм
10 6 м
10 9 м
Площадь
A, S
квадратный метр
м2
м2
Объем
V
кубический метр
м3
м3
1 мл = 1 см3 =10 6 м3
Частота
н
герц
Гц
с 1
Плотность
с
килограмм на кубический метр
кг/м3
кг-м 3

1 г/мл = 1 г/см3 = 103 кг·м-3
Жыл-дамдығы
н
секундына
1 метр
м/с
м·с-1
Күші
F
ньютон
Н
м·кг·с-2
1 дин = 1 г·см·с-2 = 10-5Н 1 кгс = 9,806 65 Н
Қысымы
р
паскаль
Па
м-1·кг·с-2
Нм-2
1 дин/см2 = 10-1 Па=10-1 Н·м-2 1 атм = 101 325 Па =
= 101,325 кПа 1 бар = 105 Па = 0,1 МПа 1 мм рт.ст. = 133,322 387 Па
1 Торр = 133,322 368 Па 1 psi = 6,894 757 кПа
1.6.-2-кесте – (соңы)
Шама
Бірлік
Атауы
Белгіленуі
Атауы
Белгіленуі
Негізгі СИ бірліктеріндегі мәні
Басқа СИ бірліктеріндегі мәні
СИ бірліктерінің
басқа бірліктерінде
Серпінді
3
паскаль-секунд
Пас
м-1·кг·с -1
Н·с·м-2
1 П = 10-1 Па·с = 10-1 Н·с·м-2 1сП = 1 мПа·с
Кинематикалық тұтқырлық
н
секундына шаршы метр
м2
м2·с-1
Па·с·м3·
кг-1
Н·м·с·
кг-1
1 Ст= 1 см2·с-1 = 10-4 м2·с-1
Энергия
W
джоуль
Дж
м2·кг·с-2
Н·м
1 эрг = 1 см2·г·с 2 = 1 дин·см = 10-7Дж 1 кал = 4,1868 Дж
Электромагниттік сәулелену ағыны
Р
ватт
Вт
м2·кг·с-3
Н·м·с-1 Дж·с-1
1 эрг/с = 1 дин·см·с-1 =10-7 Вт =10-7 Н·м·с-1 = 10-7 Дж·с-1
Иондаушы сәулеленудің жұту дозасы
D
грей
Гр
м2·с 2
Дж·кг-1
1 рад =10-2 Гр
Электрлік әлеуеті, электр қозғалтқыш күш
U
вольт
В
м2·кг·с-3 А-1
Вт·А-1
Электрлік қарсы тұру
Электр саны
R
Q
ом
кулон
Ом
Кл
м2·кг·с-3 А2
А·с
В·А-1
Заттың радиоак
тивтілігі
A
беккерель
Бк
с-1
1 Ки = 37·109 Бк = 37·109 с-1
Молярлық
концентра
ция
c, C
текше метрге моль
моль/м3
моль·м-3
1 моль/л = 1 М =
= 1 моль/дм3 = 103 моль·
м-3
Массалық
концентра
ция
с
текше метрге килограмм
кг/м3
кг·м-3
1 г/л = 1 г/дм3 = 1 кг·м-3
СИ-ге кірмейтін кейбір маңызды және кеңінен қолданылатын қондырғылар 1.6.-3-кестеде келтірілген.
Ондық еселік және үлестік бірліктерді құруға арналған көбейткіштер мен приставкалар 1.6.-4-кестеде келтірілген.
1.6.-3-кесте – Бірліктердің халықаралық жүйесінің бірліктерімен қатар пайдаланылатын бірліктер
Бірлік
Шама       СО бірліктеріндегі мәні
Атауы Белгіленуі
Уақыт
минут
мин
1 мин = 60 с
сағат
сағ
1 сағ = 60 мин = 3600 с
тәулік
тәулік
1 тәулік = 24 ч = 86 400 с
Жазықтықтағы қыры
градус
°
1° = (p/180) рад
Көлемі
литр
л
1 л = 1 дм3 = 10-3 м3
Массасы
тонна
т
1 т = 103 кг
Айналу жиілігі
минутына айналым
айн/мин
1 айн/мин = (1/60) с-1
1.6.4-кесте — Ондық еселік және үлестік бірліктерді құруға арналған көбейткіштер мен приставкалар
Көбейткіш ль
Приставка
Белгіленуі Көбейткіш
Приставка
Белгіленуі
1018
экза
Е
10 -1
деци
д
д
1015
пета
Р
10 -2
санти
с
с
1012
тера
Т
10 -3
милли
м
м
109
гига
Г
10 -6
микро
мк
мк
106
мега
М
10 -9
нано
н
н
103
кило
к
10 -12
пико
п
п
102
гекто
г
10 -15
фемто
ф
ф
101
дека
да
10 -18
атто
а
а
ЕСКЕРТПЕЛЕР
1. Одақ Фармакопеясында температура Цельсий шкаласы бойынша көрсетіледі (t белгісі). Цельсий температурасы мына теңдеумен анықталады:
t = T – T0,
мұндағы T0 = 273,15 K. Цельсий шкаласы бойынша температура Цельсий градусымен көрсетіледі (°С белгісі). Бір Цельсий градусы бір кельвинге тең.
1. Фармакопеяда қолданылатын концентрациялар үшін практикалық өрнектер 1. Жалпы мәліметтер жалпы бөлімінде анықталған.
2. Радиан шеңбердің екі радиусы арасындағы жазықтықтағы, доғаның шеңберіне кесіліп, радиустың ұзындығына тең бұрышты білдіреді.
3. Одақтың Фармакопеясында Центрифугалау шарттары еркін құлауды жеделдетуге қатысты ортадан тепкіш үдеумен анықталады (g):
g = 9,80665 м-с-2.
1. Одақтың Фармакопеясында кейбір шамалар өлшем бірліктерін көрсетпей қолданылады, мысалы, салыстырмалы тығыздық (2.1.2.S), сіңіру (2.1.2.24), сіңірудің үлестік көрсеткіші және сыну көрсеткіші (2.1.2.6).
2. Микрокатал – бұл ферментативті белсенділіктің бірлігін білдіреді, ол көрсетілген жағдайларда трансформацияға әкеледі (мысалы, гидролизге) секундына 1 микромоль субстрат.

1 г/мл = 1 г/см3 = 103 кг-м 3
Скорость
н
метр в секунду
м/с
м-с 1
Сила
F
ньютон
Н
м-кг-с-2
1 дин = 1 г-см-с 2 = 10 5Н 1 кгс = 9,806 65 Н
Давление
р
паскаль
Па
м *-кг-с 2
Нм-2
1 дин/см2 = 10 1 Па=10 1 Н-м 2 1 атм = 101 325 Па = 101,325 кПа 1 бар = 105 Па = 0,1 МПа 1 мм рт.ст. = 133,322 387 Па 1 Торр = 133,322 368 Па 1 psi = 6,894 757 кПа
Динамическая вязкость
3
паскаль-секунда
Пас
м 1-кг-с 1
Нсм 2
1 П = 10 1 Пас = 10 ‘Нсм 2 1сП = 1 мПас
Кинематическая вязкость
н
квадратный метр на секунду
м2
м21
Па-с-м^кг4 Нмс-кг4
1 Ст= 1 см21 = 10 4м21
Энергия
W
джоуль
Дж
м2-кг-с 2
Нм
1 эрг = 1 см2-г-с 2 = = 1 дин-см = 10 7Дж 1 кал = 4,1868 Дж
Поток электромагнитного излучения
Р
ватт
Вт
м2-кг-с_3
Нмс 1 Дж-с 1
1 эрг/с = 1 дин-см-с 1 = = 10 7 Вт =10 7 Н м с > = = 10 7 Дж-с 1
Поглощенная доза ионизирующего излучения
D
грей
Гр
м22
Дж-кг1
1 рад =10 2 Гр
Электрический потенциал, электродвижущая сила
U
вольт
В
м2-кг-с 31
ВтА 1
Электрическое сопротивление
R
ом
Ом
м2-кг-с 32
ВА 1
Количество электричества
Q
кулон
Кл
А-с
Радиоактивность вещества
A
беккерель
Бк
с 1
1 Ки = 37 109 Бк = 37 1 09 с 1
Молярная концентрация
c, C
моль на кубический метр
моль/м3
моль-м 3
1 моль/л = 1 М = 1 моль/дм3 = 103 моль-м 3
Массовая концентрация
с
килограмм на кубический метр
кг/м3
кг-м 3
1 г/л = 1 г/дм3 = 1 кг-м 3
Некоторые важные и широко используемые единицы, не входящие в СИ, приведены в таблице 1.6.-3.
Множители и приставки для образования десятичных кратных и дольных единиц приведены в таблице 1.6.-4.
Таблица 1.6.-2. – Единицы, изпользуемые наряду с единицами Междунурадной системы единиц
Величина
Единица
Значение в единицах СИ
Наименование
Обозначение
Время
минута
мин
1 мин = 60 с
час
ч
1 ч = 60 мин = 3600 с
сутки
сут
1 сут = 24 ч = 86 400 с
Угол на плоскости
градус
°
Объем
литр
л
1 л = 1 дм3 = 10 3 м3
Масса
тонна
т
1 т = 103 кг
Частота вращения
оборот в минуту
об/мин
1 об/мин = (1/60) с 1
Таблица 1.6.- 4. Множители и приставки для образования десятичных кратных и дольных единиц
Множитель
Приставка
Обозначение
Множитель
Приставка
Обозначение
1018
экза
Е
10 1
деци
д
1015
пета
Р
10 2
санти
с
1012
тера
Т
10 3
милли
м
109
гига
Г
10 6
микро
мк
106
мега
М
10 9
нано
н
103
кило
к
10 12
пико
п
102
гекто
г
10 15
фемто
ф
101
дека
да
10 18
атто
а
ПРИМЕЧАНИЯ
1. В Фармакопее Союза температуру выражают по шкале Цельсия (обозначение t). Температуру по Цельсию определяют по уравнению:
t = T - T0,
где Т0= 273,15 K. Температуру по шкале Цельсия выражают в градусах Цельсия (обозначение °С). Один градус Цельсия равен одному кельвину.
2. Практические выражения для концентраций, используемых в фармакопее, определены в общем разделе 1. Общие сведения.
3. Радиан представляет собой угол на плоскости между двумя радиусами круга, отсекающими на окружности дугу, равную по длине радиусу.
4. В Фармакопее Союза условия центрифугирования определяют центробежным ускорением по отношению к ускорению свободного падения (g):
g = 9,80665 м-с-2.
5. В Фармакопее Союза некоторые величины используют без указания единиц измерения, например, относительная плотность (2.1.2.S), поглощение (2.1.2.24), удельный показатель поглощения и показатель преломления (2.1.2.6).
6. Микрокатал представляет собой единицу ферментативной активности, которая при указанных условиях приводит к трансформации (например, к гидролизу) 1 микромоль субстрата в секунду.

2. ЖАЛПЫ ФАРМАКОПЕЯЛЫҚ МАҚАЛАЛАР
2.1. ТАЛДАУ ӘДІСТЕРІ
2.1.1. ЖАБДЫҚ
201010001-2019
2.1.1.1.Тамшы өлшегіш
"Тамшылар" термині стандартты тамшы өлшегіштен еркін ағатын тамшыларды білдіреді (2.1.1.1.-1-сурет). Стандартты тамшы өлшегіштер түссіз әйнектен жасалады. Төменгі ұшында оське перпендикуляр жазықтықта орналасқан дөңгелек тесік болады.
2.1.1.1.-1-сурет – Стандартты тамшы өлшегіш. Мөлшерлері миллиметрлермен берілген
Басқа тамшы өлшегіштерді, егер олар мынадай тесттің талаптарына сай келсе, қолдануға болады.

2. ОБЩИЕ ФАРМАКОПЕЙНЫЕ СТАТЬИ
2.1. МЕТОДЫ АНАЛИЗА
2.1.1. ОБОРУДОВАНИЕ
201010001-2019
2.1.1.1. Каплемеры
Термин "капли" обозначает капли, свободновытекающие из стандартного каплемера (рисунок 2.1.1.1.-1). Стандартные каплемеры изготавливают из бесцветного стекла. Нижний конец имеет круглое отверстие, расположенное в плоскости, перпендикулярной оси.
Рисунок 2.1.1.1.-1. — Стандартный каплемер. Размеры приведены в миллиметрах
Другие каплемеры могут быть использованы, если они отвечают требованиям следующего теста.

20 ± 1 °С температурадағы секундына бір тамшы жылдамдықпен тігінен қалыпта ұсталатын тамшы өлшегіштен (тамшуырдан) еркін ағатын Р жиырма су тамшысында массасы 1000 ± 50 мг болуы тиіс.
Тамшы өлшегішті қолданар алдында мұқият жуу керек. Әр тамшы өлшегіш үшін үш өлшем жасалады. Нәтижелердің бірде-біреуі үш өлшемнің орташа мәнінен 5% артық ауытқымауы тиіс.
201010002-2019
2.1.1.2. Шыны сүзгілердің кеуектілігі
Шектері шамамен алынған сүзгілерді қолдану салалары (микрометрлердегі диаметр):

Двадцать капель воды Р при температуре 20 ± 1 °С, свободно вытекающих из каплемера (пипетки), удерживаемого в вертикальном положении, со скоростью одна капля в секунду, должны иметь массу 1000 ± 50 мг.
Каплемер перед использованием должен быть тщательно вымыт. Проводят три измерения для каждого каплемера. Ни один из результатов не должен отклоняться более чем на 5 % от среднего значения трех измерений.
201010002-2019
2.1.1.2. Пористость стеклянных фильтров
Области применения фильтров (диаметр в микрометрах), пределы которых являются приблизительными:

- 10-40 – талдамалық сүзу, өте жұқа сынапты сүзу, өте жұқа газды тарату;
- 40-100 – жұқа сүзу, сынапты сүзу, газды жұқа диспергациялау;
- 100-160 – ірі түйіршікті материалдарды сүзу, газдарды шашырату және жуу, басқа сүзгі материалдары үшін төсеніш ретінде пайдалану;
- 160-500 – өте ірі түйіршікті материалдарды сүзу, газдарды диспергациялау және жуу.
201010003-2019
2.1.1.3. Талдамалық мақсаттарға арналған ультракүлгін сәулелі шамдар
Кварц шамдарында ультракүлгін сәуле көзі ретінде сынап буы қолданылады. Шам шығаратын спектрдің көрінетін бөлігін жою үшін қолайлы сүзгіні қолдануға болады. Егер Фармакопея 254 нм немесе 365 нм ультракүлгін шамды қолдануды тағайындаса, құрамында сынап буы бар шамнан және максималды қарқындылығы шамамен 254 нм немесе 365 нм болатын сәулелену спектрін беретін сүзгіден тұратын құрылғы қолданылады. Пайдаланылатын шам диаметрі шамамен 5 мм натрий салицилатының стандартты дақтарын G Р силикагель қабаты бар пластинада біркелкі анықтауға мүмкіндік беруі керек, ал дақ шамның сәулеленуіне перпендикуляр жерде зерттелуі тиіс.
Осы мақсат үшін максималды сәулеленуі 254 нм шамдарға 0,4 г/л натрий салицилаты Р 5 мкл ерітіндісін 96% спиртте Р (спирт флуоресценттенбеуі тиіс) және максималды сәулеленуі 365 нм шамдарға Р 2 г/л натрий салицилаты Р 5 мкл ерітіндісін пайдаланады. Жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген шам мен хроматографиялық пластина арасындағы қашықтық жоғарыда көрсетілген сынақты жүргізу кезіндегі қашықтықтан аспауы тиіс.
201010004-2019
2.1.1.4. Електер

- 10-40 — аналитическая фильтрация, очень тонкая фильтрация ртути, очень тонкое диспергирование газов;
- 40- 100 — тонкая фильтрация, фильтрация ртути, тонкое диспергирование газов;
- 100- 160 — фильтрация крупнозернистых материалов, диспергирование и промывка газов, использование в качестве подложки для других фильтрующих материалов;
- 160-500 — фильтрация очень крупнозернистых материалов, диспергирование и промывка газов.
201010003-2019
2.1.1.З. Лампы с ультрафиолетовым излучением для аналитических целей
В качестве источника ультрафиолетового излучения в кварцевых лампах используются пары ртути. Для устранения видимой части спектра, испускаемого лампой, может использоваться подходящий фильтр. Если Фармакопея предписывает использование ультрафиолетовой лампы 254 нм или 365 нм, используют прибор, состоящий из лампы, содержащей пары ртути и фильтра, дающего спектр излучения с максимальной интенсивностью около 254 нм или 365 нм. Используемая лампа должна позволять однозначно обнаруживать стандартное пятно натрия салицилата диаметром около 5 мм на пластинке со слоем силикагеля G Р, причем пятно должно исследоваться в положении, перпендикулярном к излучению лампы.
Для этой цели используют 5 мкл раствора 0,4 г/л натрия салицилата Р в 96% спирте Р (спирт не должен флуоресцировать) для ламп с максимальным излучением 254 нм и 5 мкл раствора 2 г/л натрия салицилата Р в 96% спирте Р для ламп с максимальным излучением при 365 нм. Расстояние между лампой и хроматографической пластинкой, указанное в частной фармакопейной статье, не должно превышать расстояния при проведении вышеуказанного испытания.
2.1.1.4. Сита

Шаршы тесіктері бар електі тиісті материалдардан жасайды. Талдамалық емес рәсімдер үшін диаметрі тиісті нөмірдегі електің шаршы саңылауының бүйірінен 1,25 есе үлкен дөңгелек тесіктері бар елек пайдаланылуы мүмкін. Електен жасалған материал мен електен өткізілген зат арасында өзара әрекеттесу болмауы тиіс. Жеке фармакопеялық мақалада ұнтақтау дәрежесі заттың атауынан кейін жақшада келтірілген микрометрдегі саңылау жағының номиналды мөлшеріне сәйкес келетін Елек нөмірін қолдана отырып көрсетіледі (2.1.1.4.-1-кесте).
Тесіктің мөлшері үшін ең жоғары рұқсат (+X): мөлшері номиналды мөлшерден X шамаға асатын тесіктер болмауы тиіс:
мұндағы:
– тесіктің номиналды мөлшері.
Тесік мөлшерінің орташа мәні үшін рұқсат (±Y): тесіктің орташа мөлшері номиналды мөлшерден ± Y шамаға артық ауытқымауы тиіс
Аралық рұқсат (+Z): тесіктердің жалпы санының 6%-дан аспайтынында "номиналды+X" және "номиналды +Z" арасында мөлшері болуы мүмкін:

Сита с квадратными отверстиями производят из соответствующих материалов. Для неаналитических процедур могут быть использованы сита с круглыми отверстиями, диаметр которых в 1,25 раза превышает размер стороны квадратного отверстия сита соответствующего номера. Не должно быть взаимодействия между материалом, из которого изготовлено сито, и веществом, которое просеивают. Степень измельчения в частной фармакопейной статье указывают, используя номер сита, соответствующий номинальному размеру стороны отверстия в микрометрах, который приводится в скобках после названия вещества (таблица 2.1.1.4.-1).
Максимальный допуск для размера отверстия (+X): не должно быть отверстий, размер которых превышает номинальный размер более чем на величину X:
где:
— номинальный размер отверстия.
Допуск для среднего значения размера отверстия (±Y): средний размер отверстия не должен отклоняться от номинального размера более чем на величину ± Y
Промежуточный допуск (+Z): не более 6 % общего числа отверстий могут иметь размеры между "номинальный +X" и "номинальный +Z":

Рамкаға салынған металл сым матасын тоқу үшін қолданылатын d сымының диаметрі 2.1.1.4.-1-кестеде келтірілген. Сым диаметрінің номиналды мөлшері dmax және dmin шегінде көрсетілген d мәндерінен ауытқуы мүмкін. Шектер ұсынылған номиналды мөлшердің ±15% рұқсат етілген диапазонында белгіленген. Сымның диаметрі бүкіл електе бірдей болуы тиіс.
2.1.1.4.-1-кесте — Електің сипаттамасы
Тесікке арналған рұқсат, мкм      Сымның диаметрі,       мкм
Електің нөмірі тесіктің (номиналды мөлшері, мкм)
Тесікке арналған ең жоғары рұқсат
Тесіктің мөлшерінің орташа мәні үшін рұқсат
Аралық рұқсат
Ұсынылған номиналды диаметр
Рұқсат етілген шек
+X
±Y
+Z
d
dmax
dmin

Диаметр проволоки d, применяемой для плетения металлической проволочной ткани, вставленной в рамку, представлен в таблице 2.1.1.4.-1. Номинальные размеры диаметра проволоки могут отклоняться от указанных значений d в пределах dmax и dmin. Пределы установлены в допустимом диапазоне ±15 % от рекомендуемых номинальных размеров. Диаметр проволоки по всему ситу должен быть одинаковым.
201010004-2019
Таблица 2.1.1.4.-1. —Характеристика сит
Допуск для отверстия, мкм
Диаметр проволоки, мкм
Номер сита юминальный размер верстия, мкм)
Максимальный допуск для отверстия
Допуск для среднего значения размера отверстия
Промежуточный допуск
Рекомендованный номинальный диаметр
Допустимый предел
+X
±Y
+Z
d
dmax
dmin

Ішкі диаметрі 16 мм түтіктерді пайдаланған жөн. Ішкі диаметрі үлкен түтіктер сыналатын сұйықтықтың көлемі түтіктердегі сұйықтықтың биіктігі ішкі диаметрі 16 мм түтіктердегі сұйықтық пайдаланылатын ұқсас сынақ кезіндегіден төмен болмайтындай етіп ұлғайған жағдайда жоғарыда аталғандардың орнына пайдаланылуы мүмкін.
201010006-2019
2.1.1.6. Индикаторлық түтікшелер
Индикаторлық түтікшелер – инертті мөлдір материалдан тұратын және олар арқылы газдың өту мүмкіндігін ескере отырып құрастырылған герметикалық цилиндрлік түтіктер. Олардың құрамында анықталатын затты визуализациялауға жарамды, инертті жеткізгіште адсорбцияланған және қажет болған жағдайда заттарды кетіруге арналған қосымша жоғарғы қабаттар және/немесе адсорбцияланатын сүзгілер анықталатын затпен өзара әрекет етуі мүмкін бар реагент бар. Индикатор қабатында белгілі бір затты анықтауға мүмкіндік беретін бір реагент не бірнеше заттарды (бір қабатты және көп қабатты түтіктер) анықтауға арналған бірнеше реагент бар.
Сынақтар индикаторлық түтікше арқылы қажетті газ көлемі өткізіліп жүргізіледі. Боялған қабаттың ұзындығы немесе градустау шкаласындағы түс өзгерісінің қарқындылығы анықталатын құрамдастың массалық концентрациясының функциясы мен шамасы болып табылады.
2.1.1.6.-1-сурет – Индикатор түтіктеріне арналған құрылғы. 1. Газ беру; 2. Қысым реттегіш; 3. Инелі клапан; 4. T-тәрізді учаске; 5. Индикаторлық түтікше; 6. Индикаторлық түтікшеге арналған сорғы; 7. Газдың атмосфераға шығуы үшін ашық ұшы.Индикаторлық түтікшелерді тексеру жасаушының нұсқаулықтарына сәйкес жүргізіледі.
Өлшеуге дайындық. Ол жасаушының нұсқауларына сәйкес немесе мынадай түрде жүргізіледі.
Газ беру құрылғысы қысым реттегішіне инелі клапанмен қосылады. Түтікшенің иілгіш шлангісін клапанның Т-тәрізді учаскесіне қосады және жүйені үрлейді (2.1.1.6.-1-сурет). Индикаторлық түтікшенің ашық ұшын шлангінің қысқа ұшына жалғайды және сорғымен түтікше арқылы өтетін талданатын газдың көлемін реттейді. Градустау шкаласында боялған қабаттың ұзындығына немесе түс қарқындылығына сәйкес келетін мәндерді жазады. Талдаудың теріс нәтижесі кезінде индикаторлық түтікше тиісті қоспасы бар калибрлеу газының көмегімен тексерілуі тиіс.
Әртүрлі компрессорлық майларды кеңінен қолдануды ескере отырып, май түтікшесінің қолданылатын майға реакциясын тексеру қажет. Әртүрлі майларға арналған реакциялық қабілеттілік туралы ақпарат түтікшеге қоса берілген ілеспе парақта келтіріледі. Егер пайдаланылған май ілеспе парақта көрсетілмесе, түтікше жасаушы реакциялық қабілеттілікті тексеруге және қажет болған жағдайда құрылғыны осы майға арналған арнайы түтікшемен қамтамасыз етуі тиіс.

Принято использовать пробирки с внутренним диаметром 16 мм. Пробирки с большим внутренним диаметром могут быть использованы вместо вышеупомянутых при условии увеличения объема испытуемой жидкости настолько, чтобы высота жидкости в пробирках была не ниже, чем при аналогичном испытании с использованием жидкости в пробирках с внутренним диаметром 16 мм.
201010006-2019
2.1.1.6. Индикаторные трубки
Индикаторные трубки — герметичные цилиндрические трубки, состоящие из инертного прозрачного материала и сконструированные с учетом возможности пропускания через них газа. Они содержат реагент, подходящий для визуализации обнаруживаемого вещества, адсорбированный на инертном носителе и, при необходимости, дополнительные верхние слои и/или адсорбирующие фильтры для удаления веществ, которые могут взаимодействовать с обнаруживаемым веществом. Слой индикатора содержит либо один реагент, позволяющий обнаружить определенное вещество, либо несколько реагентов для обнаружения нескольких веществ (однослойные и многослойные трубки).
Испытания проводят путем пропускания требуемого объема газа через индикаторную трубку. Длина окрашенного слоя или интенсивность изменения цвета на градуировочной шка-
Рисунок 2.1.1.6.-1. — Прибор для индикаторных трубок. 1. Подача газа; 2. Регулятор давления; 3. Игольчатый клапан; 4. T-образный участок; 5. Индикаторная трубка; 6. Насос для индикаторной трубки; 7. Открытый конец для выхода газа в атмосферу.
ле является функцией и мерой массовой концентрации определяемого компонента.
Проверка индикаторных трубок проводится в соответствии с инструкциями изготовителя.
Подготовка к измерению. Проводится согласно инструкциям изготовителя или следующим образом.
Устройство для подачи газа подсоединяют к регулятору давления с игольчатым клапаном. Соединяют гибкий шланг трубки с Т-образным участком клапана и продувают систему (рисунок 2.1.1.6.-1). Присоединяют открытый конец индикаторный трубки к короткому концу шланга и регулируют насосом объем анализируемого газа, проходящего через трубку. Записывают значения, соответствующие длине окрашенного слоя или интенсивности цвета на градуировочной шкале. При отрицательном результате анализа индикаторная трубка должна быть проверена с помощью калибровочного газа, содержащего соответствующую примесь.
Ввиду широкого использования разнообраных компрессорных масел необходимо проверить реакцию трубки для масел на используемое масло. Информация о реакционной способности для различных масел приводится в сопроводительном листке, прилагаемом к трубке. Если используемое масло не указано в сопроводительном листке, изготовитель трубки должен проверить реакционную способность и, при необходимости, обеспечить прибор специальной трубкой для данного масла.

Көміртегі диоксидіне арналған индикаторлық түтікше. Сіңіргіш сүзгілер мен гидразин және кристалды күлгін индикаторлары үшін қолайлы жеткізгіштер бар герметикалық шыны түтікше. Ең аз анықталатын концентрация – ±15% салыстырмалы стандартты ауытқумен 100 ppm.
Күкірт диоксидіне арналған индикаторлық түтікше. Сіңіргіш сүзгілер мен йод және крахмал индикаторлары үшін қолайлы жеткізгіштер бар герметикалық шыны түтікше. Ең аз анықталатын концентрация – ±15% салыстырмалы стандартты ауытқумен 0,5 ppm.
Майларға арналған индикатор түтігі. Сіңіргіш сүзгілер мен күкірт қышқылы индикаторы үшін қолайлы жеткізгіштер бар герметикалық шыны түтікше. Ең аз анықталатын концентрация – ±30 % салыстырмалы стандартты ауытқумен 0,1 мг/м3.
Азот монооксиді мен азот диоксидіне арналған индикаторлық түтікше. Сіңіргіш сүзгілер мен тотығу қабатына (CR (VI) тұзы) және дифенил бензидин индикаторына қолайлы жеткізгіштер бар герметикалық шыны түтікше. Ең аз анықталатын концентрация – ±15% салыстырмалы стандартты ауытқумен 0,5 ppm.
Көміртек монооксидіне арналған индикаторлық түтікше. Сіңіргіш сүзгілер мен йод (V) оксиді, селен диоксиді және түтінді күкірт қышқылы индикаторларына қолайлы жеткізгіштер бар герметикалық шыны түтікше. Ең аз анықталатын концентрация – ±15% салыстырмалы стандартты ауытқумен 5 ppm немесе одан кем.
Күкіртсутекке арналған индикаторлық түтікше. Сіңіргіш сүзгілер мен қорғасын тұздары индикаторына қолайлы жеткізгіштер бар герметикалық шыны түтікше. Ең төменгі анықталатын концентрация – ±10% салыстырмалы стандартты ауытқумен 1 ppm немесе одан кем.
Су буына арналған индикаторлық түтікше. Сіңіргіш сүзгілер мен магний перхлораты индикаторына қолайлы жеткізгіштер бар герметикалық шыны түтікше. Ең төменгі анықталатын концентрация – ±20% салыстырмалы стандартты ауытқумен 67 ppm немесе одан кем.
2.2.2.ФИЗИКАЛЫҚ ЖӘНЕ ФИЗИКАЛЫҚ-ХИМИЯЛЫҚ ТАЛДАУ ӘДІСТЕРІ

Индикаторная трубка для углерода диоксида. Герметичная стеклянная трубка, содержащая адсорбирующие фильтры и подходящие носители для индикаторов: гидразина и кристаллического фиолетового. Минимальная определяемая концентрация — 100 ppm с относительным стандартным отклонением ±15 %.
Индикаторная трубка для серы диоксида. Герметичная стеклянная трубка, содержащая адсорбирующие фильтры и подходящие носители для индикаторов: йода и крахмала. Минимальная определяемая концентрация — 0,5 ppm с относительным стандартным отклонением ±15 %.
Индикаторная трубка для масел. Герметичная стеклянная трубка, содержащая адсорбирующие фильтры и подходящие носители для индикатора — серной кислоты. Минимальная определяемая концентрация — 0,1 мг/м3 с относительным стандартным отклонением ±30 %.
Индикаторная трубка для азота монооксида и азота диоксида. Герметичная стеклянная трубка, содержащая адсорбирующие фильтры и подходящие носители для окисляющего слоя (соль Cr (VI)) и индикатора — дифенилбензидина. Минимальная определяемая концентрация — 0,5 ppm с относительным стандартным отклонением ±15 %.
Индикаторная трубка для углерода монооксида. Герметичная стеклянная трубка, содержащая адсорбирующие фильтры и подходящие носители для индикаторов: йода (V) оксида, селена диоксида и серной кислоты дымящей. Минимальная определяемая концентрация — 5 ppm или менее с относительным стандартным отклонением ±15 %.
Индикаторная трубка для сероводорода. Герметичная стеклянная трубка, содержащая адсорбирующие фильтры и подходящие носители для индикатора — соли свинца. Минимальная определяемая концентрация — 1 ppm или менее с относительным стандартным отклонением ±10 %.
Индикаторная трубка для паров воды. Герметичная стеклянная трубка, содержащая адсорбирующие фильтры и подходящие носители для индикатора — магния перхлората. Минимальная определяемая концентрация — 67 ppm или менее с относительным стандартным отклонением ±20 %.
2.1.2. ФИЗИЧЕСКИЕ И ФИЗИКО-ХИМИЧЕСКИЕ МЕТОДЫ АНАЛИЗА

201020001-2019
2.1.2.1.Сұйықтардың мөлдірлігі және опалесценция дәрежесі
КӨЗБЕН ШОЛУ ӘДІСІ
Сұйықтықтардың мөлдірлігі мен лайлылық дәрежесін анықтау үшін ішкі диаметрі 15 мм-ден 25 мм-ге дейін жалпақ түбі бар түссіз, мөлдір және нейтральды шыныдан жасалған бірдей түтіктер қолданылады; сыналатын сұйықтық қабатының биіктігі 40 мм. Сұйықтықты объектілерді қара фондағы түтіктердің пробиркалардың тік осі бойымен қарап, салыстыру суспензиясын дайындағаннан кейін 5 минуттан кейін шашыраңқы күндізгі жарықта салыстырудың жаңадан дайындалған суспензиясымен (қабаттың биіктігі
40 мм) салыстырады. Шашыраңқы жарық I салыстыру суспензиясы судан Р оңай ерекшеленетіндей, ал II салыстыру суспензиясы I салыстыру суспензиясынан оңай ерекшеленетіндей болуы тиіс.
Мөлдірлігі бойынша судан Р ерекшеленбейтін немесе жоғарыда сипатталған жағдайларда ерітіндіні дайындау кезінде пайдаланылатын немесе қарқындылығы бойынша I салыстыру суспензиясының бұлыңғырлығынан аспайтын сұйықтықтар мөлдір болып саналады.
Гидразин сульфатының ерітіндісі. 1,0 г Р гидразин сульфатын Р суда ерітеді және сумен Р 100,0 мл көлеміне дейін жеткізеді. Ерітінді 4-6 сағат ішінде ұсталады.
Гексаметилентетрамин ерітіндісі. 2,5 г Р гексаметилентетрамин 100 мл Р суда сыйымдылығы 100 мл. кептелген тығыны бар колбада ерітеді.
Бастапқы опалесцирлеуші суспензия (формазин суспензиясы). Гидразин сульфатының 25,0 мл ерітіндісін дайындалған гексаметилентетрамин ерітіндісіне қосады, араластырып, 24 сағат бойы ұстайды. Суспензия әйнек ыдыста сақтаған кезде 2 ай бойы тұрақты болады, оның бетінде ақаулар болмайды. Суспензия бөлшектері әйнекке жабысып қалуы мүмкін, сондықтан қолданар алдында суспензияны мұқият шайқайды.
Опалесценция стандарты. 15,0 мл бастапқы опалесцирлеуші суспензияны P сумен 1000,0 мл көлеміне дейін жеткізеді. Опалесценция стандартының жарамдылық мерзімі 24 сағаттан аспайды.
Салыстыру суспензиясы. Салыстыру суспензияларын дайындау 2.1.2.1.-1-кестеге сәйкес жүргізіледі. Опалесценция стандарты мен суын Р араластырады және тікелей қолданар алдында шайқайды.
Лайлану стандарты. Гидразин сульфаты ерітіндісі мен гексаметилентетрамин ерітіндісінің тең көлемін араластыру арқылы дайындалған формазин суспензиясы 4000 NTU (Nephelometric Turbidity Units — нефелометриялық лайлану бірліктері) салыстырудың бастапқы суспензиясы болып табылады. I, II, III және IV салыстырудың суспензиялары сәйкесінше 3 NTU, 6 NTU, 18 NTU және 30 NTU мәндеріне ие. Тұрақты сұйылтылған лайлану стандарттарын дайындауға жарамды формазиннің тұрақтандырылған суспензиялары коммерциялық тұрғыдан қол жетімді және жоғарыда көрсетілгендей дайындалған стандарттармен салыстыруға төтеп берген жағдайда пайдаланылуы мүмкін.
Формазиннің лайлылықты анықтау үшін стандарт ретінде кеңінен қолданылуын анықтайтын бірқатар сипаттамалары бар. Оны алдын-ала талданған реактивтерден жаңғыртып дайындауға болады. Физикалық сипаттамалары оны жарық шашырауын калибрлеу үшін стандарт ретінде пайдалануға мүмкіндік береді. Формазин полимері кездейсоқ конфигурациялар болатын әртүрлі ұзындықтағы тізбектерден тұрады. Бұл сынақ үлгілерінде орналасқан басқа ықтимал мөлшерлермен және нысандармен бөлшектерге талдамалы түрде сәйкес келетін нысандар мен мөлшерлердің кең спектрі бар бөлшектердің пайда болуына әкеледі. Формазиннің трассалануы, жаңғыртылуы және жарықты шашырату қасиеттерінің арқасында аспаптық калибрлеу алгоритмдері мен орындау критерийлері осы стандартқа негізделген.

201020001-2019
2.1.2.1. Прозрачность и степень опалесценции жидкостей
ВИЗУАЛЬНЫЙ МЕТОД
Для определения прозрачности и степени мутности жидкостей используют одинаковые пробирки из бесцветного, прозрачного и нейтрального стекла с плоским дном, которые имеют внутренний диаметр от 15 мм до 25 мм; слой испытуемой жидкости высотой 40 мм. Жидкость сравнивают со свежеприготовленной суспензией сравнения (высота слоя 40 мм) при рассеянном дневном освещении через 5 мин после приготовления суспензии сравнения, просматривая объекты вдоль вертикальной оси пробирок на черном фоне. Рассеянный свет должен быть таким, чтобы суспензия сравнения I легко отличалась от воды Р., а суспензия сравнения II легко отличалась от суспензии сравнения I.
Прозрачными считаются жидкости, которые по прозрачности не отличаются от воды Р, или растворителя, который используют при приготовлении раствора в описанных выше условиях, или которые не превышают по интенсивности мутность суспензии сравнения I.
Раствор гидразина сульфата. 1,0 г гидразина сульфата Р растворяют в воде Р и доводят водой Р до объема 100,0 мл. Раствор выдерживают в течение 4 - 6 ч.
Раствор гексаметилентетрамина. 2,5 г гексаметилентетрамина Р растворяют в 25,0 мл воды Р в колбе с притертой пробкой вместимостью 100 мл.
Первичная опалесцирующая суспензия (суспензия формазина). 25,0 мл раствора гидразина сульфата прибавляют к приготовленному раствору гексаметилентетрамина, перемешивают и выдерживают в течение 24 ч. Суспензия стабильна в течение 2 месяцев при хранении в стеклянной посуде, которая не имеет дефектов поверхности. Частицы суспензии могут прилипать к стеклу, поэтому перед применением суспензию тщательно взбалтывают.
Стандарт опалесценции. 15,0 мл первичной опалесцирующей суспензии доводят водой Р до объема 1000,0 мл. Срок годности стандарта опалесценции составляет не более 24 ч.
Суспензии сравнения. Приготовление суспензий сравнения проводят в соответствии с таблицей 2.1.2.1.-1. Стандарт опалесценции и воду Р смешивают и встряхивают непосредственноперед применением.
Стандарт мутности. Суспензия формазина, приготовленная смешиванием равных объемов раствора гидразина сульфата и раствора гексаметилентетрамина, является первичной суспензией сравнения с 4000 NTU (Nephelometric Turbidity Unitsнефелометрические единицы мутности). Суспензии сравнения I, II, III и IV имеют значения 3 NTU, 6 NTU, 18 NTU и 30 NTU соответственно. Стабилизированные суспензии формазина, пригодные для приготовления стабильных разведенных стандартов мутности, являются коммерчески доступными и могут быть использованы в случае, если выдерживают сравнение со стандартами, приготовленными как указано выше.
Формазин обладает рядом характеристик, обуславливающих его широкое использование в качестве стандарта для определения мутности. Он может быть воспроизводимо приготовлен из предварительно проанализированных реактивов. Физические характеристики позволяют использовать его в качестве стандарта для калибровки светорассеяния. Полимер формазин состоит из цепей различной длины, которые принимают случайные конфигурации. Это приводит к получению частиц с широким спектром форм и размеров, аналитически соответствующих частицам с другими возможными размерами и формами, находящимся в испытуемых образцах. Благодаря трассируемости, воспроизводимости и светорассеивающим свойствам

2.1.2.1.-1-кесте – Салыстыру суспензияларын дайындау
I
II
III
IV
Опалесценция
5,0
10,0
30,0
50,0
стандарты, мл
Р су, мл
95,0
90,0
70,0
50,0
ҚҰРАЛДЫҚ ӘДІСТЕР
КІРІСПЕ
Ерітіндінің лайлану дәрежесі опалесцирлеуші ерітінділер мен суспензиялардың оптикалық тығыздығының субмикроскопиялық біртекті болмауы есебінен жарықтың сіңуін немесе шашырауын аспаптық өлшеу арқылы анықталуы мүмкін. Практикада 2 әдіс қолданылады: нефелометрия және турбидиметрия. Боялған сынақ үлгілерінің лайлылығын өлшеу үшін таңдалған сигналдардың қатынасына негізделген салыстырмалы турбидиметрия және нефелометрия әдістері қолданылады.
Суспензияланған бөлшектермен жарықтың шашырау әсерін не өтпелі жарықтың (турбидиметрия) не шашыраңқы жарықтың (нефелометрия) көмегімен өлшеуге болады. Салыстырмалы турбидиметрия нефелометрия мен турбидиметрияның да принциптерін біріктіреді. Тубидиметрия мен нефелометрияны аздап опалесцирлеуші суспензиялар болған жағдайда қолдануға болады. Тек нақты белгіленген жағдайларда дайындалған салыстыру суспензиялары қолданылуы тиіс. Сандық анықтамалар үшін калибрлеу графигін құру қажет болып табылады, өйткені суспензияның оптикалық қасиеттері мен диспергирленген фазаның концентрациясы арасындағы байланыс ең жақсы жағдайда жартылай эмпирикалық болып табылады.
Боялған сұйықтықтардың опалесценциясын анықтау таңдалған сигналдардың қатынасына негізделген салыстырмалы турбидиметрия немесе нефелометрия әдісімен жүргізіледі, өйткені бояу теріс әсер етеді, құлаған және шашыраңқы жарықты әлсіретіп, лайлану мәнін азайтады. Әсері соншалықты үлкен, тіпті орташа боялған үлгілер жағдайында да қарапайым нефелометрлерді қолдануға болмайды.
Ашықтық пен опалесценцияны аспаптық бағалау – бұл аналитиктің көру өткірлігіне тәуелді емес неғұрлым селективті әдіс. Сандық нәтижелер сапаны мониторингтеу және процесті бақылау үшін, әсіресе сақтау кезінде тұрақтылықты тексеру үшін неғұрлым көрнекі болып табылады. Мысалы, тұрақтылық бойынша алдын ала сандық деректер дәрілік препараттың немесе фармацевтикалық субстанцияның осы партиясының сақтау мерзімі аяқталғанға дейін жарамдылық мерзімі үшін шекті мәннен асып кету мүмкіндігін айқындау үшін пайдаланылуы мүмкін.
НЕФЕЛОМЕТРИЯ

Таблица 2.1.2.1.-1. — Приготовление суспензий сравнения
I
II
III
IV
Стандарт опалесценции, мл
5,0
10,0
30,0
50,0
Вода Р, мл
95,0
90,0
70,0
50,0
формазина инструментальные калибровочные алгоритмы и критерии выполнения основаны на этом стандарте.
ИНСТРУМЕНТАЛЬНЫЕ МЕТОДЫ
ВВЕДЕНИЕ
Степень мутности раствора может быть определена с помощью инструментального измерения поглощения или рассеяния света за счет субмикроскопических неоднородностей оптической плотности опалесцирующих растворов и суспензий. На практике используются 2 метода: нефелометрия и турбидиметрия. Для измерения мутности окрашенных испытуемых образцов используют методы относительной турбидиметрии и нефелометрии, основанные на соотношении выбранных сигналов.
Эффект рассеяния света суспендированными частицами может быть измерен с помощью либо проходящего света (турбидиметрия), либо рассеянного света (нефелометрия). Относительная турбидиметрия сочетает принципы и нефелометрии, и турбидиметрии. Тубидиметрия и нефелометрия могут использоваться в случае со слегка опалесцирующими суспензиями. Должны использоваться только суспензии сравнения, приготовленные при четко определенных условиях. Для количественных определений необходимым является построение калибровочного графика, так как зависимость между оптическими свойствами суспензий и концентрации диспергированной фазы является в лучшем случае полуэмпирической.
Определение опалесценции окрашенных жидкостей проводят методом относительной турбидиметрии или нефелометрии, основанной на соотношении выбранных сигналов, так как окрашивание оказывает негативное воздействие, ослабляя как падающий, так и рассеянный свет, и уменьшает значение мутности. Эффект настолько велик, что даже в случае умеренно окрашенных образцов обычные нефелометры не могут быть использованы.
Инструментальная оценка прозрачности и опалесценции является более селективным методом, который не зависит от остроты зрения аналитика. Числовые результаты более наглядны для мониторинга качества и контроля процесса, особенно в проверке стабильности при хранении. Например, предварительные числовые данные по стабильности могут быть использованы для определения возможности того, что данная партия лекарственного препарата или фармацевтической субстанции превысит предельное значение для срока годности до окончания срока хранения.
НЕФЕЛОМЕТРИЯ

Суспензияны жарық түсетін бағытқа белгілі бір бұрышпен қараған кезде жүйе суспензия бөлшектерінен жарықтың шағылысуы салдарынан бұлыңғыр болып көрінеді (Тиндаль әсері). Лайланған сұйықтыққа түсетін жарық сәулесінің белгілі бір бөлігі ол арқылы өтеді, екінші бөлігі сіңеді, ал қалған бөлігі тоқтатылған бөлшектермен таралады. Егер өлшеу түсетін жарық сәулесіне 90° бұрышпен жүргізілсе, суспендирленген бөлшектермен шашыраңқы жарық бөлшектердің шашырауға әсер ететін саны мен мөлшері тұрақты болып қалған жағдайда, олардың концентрациясын анықтау үшін қолданылуы мүмкін. Салыстыру суспензиясының тұрақты лайлану дәрежесі болуға тиіс, ал сынақ үлгісі мен салыстыру суспензиялары бірдей жағдайларда дайындалуға тиіс. Тиндаль әсері бөлшектердің санына және олардың мөлшеріне байланысты. Нефелометриялық деректер нефелометриялық лайлылық бірлігі (NTU) мәні мен детектордың сигналына қатысты мәндер арасында сызықтық байланыс байқалған кезде суспензиялардың төмен лайлылығы кезінде анағұрлым сенімді. Лайлылық дәрежесі жоғарылаған кезде түсетін жарық барлық бөлшектерге түспейді, ал басқа бөлшектердің шашыраңқы сәулеленуі детекторға барар жолда сіңеді. Дұрыс өлшеу жүргізілуі мүмкін максималды нефелометриялық мән 1750-2000 NTU диапазонында болады. Сызықтықты растау үшін кемінде төрт концентрация бойынша калибрлеу графигін құру қажет.
ТУРБИДИМЕТРИЯ
Лайлылық – бұл жарық пен сұйықтықта суспензияланған бөлшектердің өзара әрекеттесуі кезінде пайда болатын оптикалық қасиет. Бұл оптикалық қасиеттің анықтамасы, ол түсетін жарық сыналатын үлгі арқылы түзу сызықтан өтетіннен гөрі, көп мөлшерде шашырайтындығына немесе сіңуіне негізделеді. Суспензиядағы қатты бөлшектердің санын өткен жарықтың қарқындылығын өлшеу арқылы анықтауға болады. Лайлылық пен концентрация арасындағы сызықтық байланыс суспензиядағы бөлшектердің мөлшерінің біртектілігі мен гомогендігі жағдайында байқалады. Бұл кішкентай бөлшектері бар өте сұйылтылған суспензияларға ғана қатысты. Сызықтықты растау үшін кем дегенде төрт концентрацияда калибрлеу графигін құру қажет.
САЛЫСТЫРМАЛЫ ТУРБИДИМЕТРИЯ
Салыстырмалы турбидиметрияда өткен жарықтың қарқындылығының 90°бұрышпен таралған жарықтың қарқындылығына қатынасы анықталады. Мұндай сынақты өткізу сыналатын үлгіні бояудың әсерін өтейді. Бұл әсерге толқын ұзындығы 860 нм болатын инфрақызыл диодты жарық көзі ретінде пайдалану арқылы қол жеткізуге болады. Құрылғының фотодиодты детекторлары шашыраған жарықтың қарқындылығын, сондай-ақ сыналатын үлгі алдындағы тікелей бағыттағы шашырау қарқындылығын (шағылысқан жарық) және тікелей сыналатын үлгі арқылы өтетін жарық қарқындылығын 90° бұрышпен алады және өлшейді. NTU бірліктеріндегі өлшенген нәтижелер (қатынас) 90° бұрышпен шашыраңқы жарықтың қарқындылығының тікелей бағыттағы шашыраңқы қарқындылық пен өткен жарықтың қарқындылығы сомасына қатынасы ретінде есептеледі. Салыстырмалы турбидиметрияда бөгде жарықтың әсері шамалы болады. Нефелометрлер түссіз сұйықтықтардың лайлану дәрежесін өлшеу үшін қолданылады.

При просматривании суспензии под определенным углом к направлению падающего света система кажется мутной вследствие отражения света от частичек суспензии (эффект Тиндаля). Определенная часть светового луча, попадающего в мутную жидкость, проходит через нее, другая часть поглощается, а оставшаяся часть рассеивается суспендированными частицами. Если измерение проводят под углом 90° к падающему лучу света, рассеянный суспендированными частицами свет может быть использован для определения их концентрации, при условии, что количество и размер частиц, влияющих на рассеяние, остается постоянным. Суспензия сравнения должна иметь постоянную степень мутности, а испытуемый образец и суспензии сравнения должны быть приготовлены в идентичных условиях. Эффект Тиндаля зависит и от числа частиц, и от их размеров. Нефелометрические данные более достоверны при низкой мутности суспензий, когда наблюдается линейная зависимость между значением нефелометрической единицы мутности (NTU) и относительным сигналом детектора. При возрастании степени мутности падающий свет попадает не на все частицы, а рассеянное излучение других частиц поглощается на пути к детектору. Максимальное нефелометрическое значение, при котором может быть проведено достоверное измерение, находится в диапазоне 1750—2000 NTU. Для подтверждения линейности необходимо построение калибровочного графика как минимум по четырем концентрациям.
ТУРБИДИМЕТРИЯ
Мутность — это оптическое свойство, возникающее при взаимодействии между светом и суспендированными в жидкости частицами. Это определение оптического свойства, обусловливающего то, что падающий свет в большей степени рассеивается или поглощается, чем проходит через испытуемый образец по прямой. Количество твердых частиц в суспензии может быть определено с помощью измерения интенсивности прошедшего света. Линейная зависимость между мутностью и концентрацией наблюдается в случае однородности и гомогенности размера частиц в суспензии. Это справедливо только для очень разведенных суспензий, содержащих маленькие частицы. Для подтверждения линейности необходимо построение калибровочного графика как минимум по четырем концентрациям.
ОТНОСИТЕЛЬНАЯ ТУРБИДИМЕТРИЯ
В относительной турбидиметрии находят отношение интенсивности прошедшего света к интенсивности рассеянного света под углом 90°. Проведение такого испытания компенсирует влияние окрашивания испытуемого образца. Этого эффекта можно добиться также за счет использования в качестве источника света инфракрасного светоиспускающего диода при длине волны 860 нм. Фотодиодные детекторы прибора получают и измеряют интенсивность рассеянного света под углом 90°, а также интенсивность рассеяния в прямом направлении (отраженный свет) перед испытуемым образцом и интенсивность света, прошедшего непосредственно через испытуемый образец. Измеренные результаты в единицах NTU (отношение) рассчитываются как отношение интенсивности рассеянного света под углом 90° к сумме интенсивности рассеяния в прямом направлении и интенсивности прошедшего света. В относительной турбидиметрии влияние постороннего света становится незначительным. Нефелометры используют для измерения степени мутности бесцветных жидкостей.
Определение степени мутности суспензий сравнения I - IV с помощью относительной турбидиметрии показало, что зависимость между концентрациями и измеренными значениями

2.1.2.1.-2-кесте - Формазиннің әртүрлі суспензиялары үшін опалесценция мәндері
Формазиннің суспензиясы
Опалесценция мәндері (NTU)
Салыстыру суспензиясы I
3
Салыстыру суспензиясы II
6
Салыстыру суспензиясы III
18
Салыстыру суспензиясы IV
30
Опалесценция стандарты
60
Бастапқы опалесценциялаушы
4000
суспензия
Салыстырмалы турбидиметрия көмегімен I – IV салыстыру суспензияларының лайлылық дәрежесін анықтау концентрациялар мен өлшенген мәндер арасындағы байланысты көрсетті. NTU сызықтық (2.1.2.1.-2-кестені қараңыз). I – IV салыстыру суспензияларын құрылғыны калибрлеу үшін қолдануға болады.
ОПАЛЕСЦЕНЦИЯНЫ ҚҰРАЛДЫҚ АНЫҚТАУ
Жеке фармакопеялық мақалаларда келтірілген талаптар лайлылық дәрежесін салыстырудың нақты суспензиясымен салыстырғанда көзбен шолып анықтауға арналған терминдерде көрсетілген. Жеке фармакопеялық мақалаларда келтірілген талаптарға сәйкестікті растау үшін аспап төменде көрсетілген талаптарға сәйкес келген жағдайда және егер калибрлеу I – IV салыстыру суспензиясы мен су Р немесе пайдаланылатын еріткішті пайдалана отырып жүргізілген жағдайда лайлылық дәрежесін анықтаудың аспаптық әдістері де пайдаланылуы мүмкін.

Таблица 2.1.2.1.-2. — Значения опалесценции для различных суспензий формазина
Суспензия формазина
Значение опалесценции (NTU)
Суспензия сравнения I
3
Суспензия сравнения II
6
Суспензия сравнения III
18
Суспензия сравнения IV
30
Стандарт опалесценции
60
Первичная опалесцирующая суспензия
4000
NTU является линейной (см. таблицу 2.1.2.1.-2). Суспензии сравнения I - IV могут быть использованы для калибровки прибора.
ИНСТРУМЕНТАЛЬНОЕ ОПРЕДЕЛЕНИЕ ОПАЛЕСЦЕНЦИИ
Требования, приведенные в частных фармакопейных статьях, указаны в терминах для визуального определения степени мутности в сравнении с конкретной суспензией сравнения. Для подтверждения соответствия требованиям, приведенным в частных фармакопейных статьях, могут быть использованы также инструментальные методы определения степени мутности при условии, что прибор соответствует требованиям, указанным ниже, и если проведена калибровка с использованием суспензий сравнения I - IV и воды Р или используемого растворителя.

Аспап. Таңдалған дабылдардың арақатынасын пайдаланатын салыстырмалы турбидиметрияға арналған аспаптарда немесе нефелометрлерде жарық көздері ретінде 2700 К температурада жұмыс істейтін, шамамен 550 нм спектральдық сезімталдығы бар вольфрам шамын немесе 60 нм спектральдық өткізу өрісі бар 860 нм ең көп өткізетін инфрақызыл жарық шығаратын диодты пайдаланады. Басқа қолайлы жарық көздерін пайдалануға да болады. Сынақ үлгісімен жарықты шашыратуда немесе өткізуде өзгерістерді жазатын детекторлар ретінде әдетте кремний фотодиодтары мен фото көбейткіштер қолданылады. (90 ± 2,5)° бұрышындағы шашыраңқы жарық бастапқы детектормен тіркеледі. Қалған детекторлар тікелей және кері бағытта шашыраудың қарқындылығын, сондай-ақ өтетін жарықтың қарқындылығын тіркейді. Қолданылатын аспаптар белгілі бір лайлылық дәрежесі бар стандарттарды пайдалана отырып калибрленеді; бұдан басқа, аспаптар лайлылық дәрежесін автоматты түрде анықтауға қабілетті болуы тиіс. NTU-да көрсетілген сынақ нәтижелері тікелей аспап дисплейінен оқылады және жеке фармакопеялық мақалада келтірілген ерекшелікпен салыстырылады.
Аспап мынадай техникалық шарттарға сәйкес келсе жарамды деп саналады.
- Өлшем бірліктері: NTU. NTU формазиннің бастапқы стандартты үлгісінің лайлылығына негізделген. Сондай-ақ FTU (formazin Turbidity Units — формазин бойынша лайлылық бірліктері) немесе FNU (Formazin Nephelometry Units – формазинді нефелометриялық бірліктер) пайдаланылуы мүмкін, олар төмен мәндерде (40 NTU-ға дейін) NTU-ға тең. Бұл бірліктер барлық үш аспаптық әдістерде қолданылады (нефелометрия, турбидиметрия және салыстырмалы турбидиметрия).
- Өлшеу диапазоны: 0,01 NTU-дан 1100 NTU-ға дейін.
- Рұқсат: 0,01 NTU диапазонында (0-10) NTU; 0,1 NTU диапазонында (10-100) NTU; 1 NTU диапазонында100 NTU астам. Аспапты формазинді салыстыру суспензиясын қолдану арқылы калибрлейді және бақылайды.
- Дәлдік: (0-10) диапазонда NTU: ±(құрал көрсеткішінің 2% + 0,01) NTU; (10-1000) диапазонда NTU: ±5 %.
- Қайталануы: 1-10 NTU диапазонында: ±0,01 NTU; (10-1000) NTU диапазонында: өлшенген мәннен ±2%.
- Калибрлеу: қызығушылық білдірілген диапазонда формазинді салыстырудың 4 суспензиясын қолданады. Жоғарыда сипатталған салыстыру суспензиялары немесе бастапқы салыстыру суспензиялары бойынша калибрленген қолайлы стандартты үлгілер қолданылуы мүмкін.
- Бөгде жарық: бөгде жарық турбидиметриялық өлшеулердің төмен мәндеріндегі қателіктердің маңызды көзі болып табылады; бөгде жарық детектордың оптикалық жүйесіне түседі, бірақ сыналатын үлгіден келмейді; (0-10) NTU диапазонында 0,15 NTU-дан аз, (10-1000) NTU диапазонында 0,5 NTU-дан аз.
Жоғарыда көрсетілген талаптарға жауап беретін және "Көзбен шолу әдісі" бөлімінде сипатталған салыстыру суспензияларын пайдалана отырып тексерілген аспаптар көзбен шолып анықтаудың орнына жеке фармакопеялық мақаланың талаптарына сәйкестігін растау үшін пайдаланылуы мүмкін.
Толық валидацияланған және болжамды пайдалану үшін жарамды болған жағдайда жоғарыда көрсетілгендерден ерекшеленетін сипаттамалары (өлшеу диапазоны, ажыратымдылығы, дәлдігі, қайталануы) бар аспаптар пайдаланылуы мүмкін. Жекелеген сыналатын фармацевтикалық субстанциялар/дәрілік препараттар үшін пайдалану мүмкіндігін растау үшін сынақ әдістемесі валидациялануы тиіс. Аспап пен әдістеме сыналатын үлгінің қасиеттеріне қайшы келмеуі тиіс.

Прибор. В качестве источников света в приборах для относительной турбидиметрии или нефелометрах, использующих соотношение выбранных сигналов, используют вольфрамовую лампу со спектральной чувствительностью около 550 нм, работающую при температуре 2700 К, или инфракрасный светоиспускающий диод, имеющий максимум испускания при 860 нм со спектральной полосой пропускания 60 нм. Могут использоваться и другие подходящие источники света. В качестве детекторов, записывающих изменения в рассеянии или пропускании света испытуемым образцом, обычно используют кремниевые фотодиоды и фотоумножители. Рассеянный свет под углом (90 ± 2,5)° регистрируется первичным детектором. Остальные детекторы регистрируют интенсивность рассеяния в прямом и в обратном направлениях, а также интенсивность проходящего света. Используемые приборы калибруют с использованием стандартов с известной степенью мутности; кроме этого, приборы должны быть способны к автоматическому определению степени мутности. Результаты испытания, выраженные в NTU, считываются непосредственно с дисплея прибора и сравниваются со спецификацией, приведенной в частной фармакопейной статье.
Прибор считают пригодным, если он соответствует следующим техническим условиям.
- Единицы измерения: NTU. NTU основана на мутности первичного стандартного образца формазина. Также могут использоваться FTU (Formazin Turbidity Units — единицы мутности по формазину) или FNU (Formazin Nephelometry Units — формазиновые нефелометрические единицы), которые эквивалентны NTU при низких значениях (до 40 NTU). Эти единицы используются во всех трех инструментальных методах (нефелометрия, турбидиметрия и относительная турбидиметрия).
- Диапазон измерений: от 0,01 NTU до 1100 NTU.
- Разрешение: 0,01 NTU в диапазоне (0-10) NTU; 0,1 NTU в диапазоне (10-100) NTU; 1 NTU в диапазоне более 100 NTU. Прибор калибруют и контролируют с использованием суспензий сравнения формазина.
- Точность: в диапазоне (0-10) NTU: ±(2 % от показания прибора + 0,01) NTU; в диапазоне (10 - 1000) NTU: ±5 %.
- Повторяемость: в диапазоне 1 - 10 NTU: ±0,01 NTU; в диапазоне (10 - 1000) NTU: ±2 % от измеренного значения.
- Калибровка: используют 4 суспензии сравнения формазина в интересующем диапазоне. Могут быть использованы суспензии сравнения, описанные выше, или подходящие стандартные образцы, откалиброванные по первичным суспензиям сравнения.
- Посторонний свет: посторонний свет является существенным источником ошибок при низких значениях турбидиметрических измерений; посторонний свет попадает на оптическую систему детектора, но приходит не от испытуемого образца; менее 0,15 NTU в диапазоне (0-10) NTU, менее 0,5 NTU в диапазоне (10- 1000) NTU.
Приборы, отвечающие требованиям, указанным выше, и поверенные с использованием суспензий сравнения, описанных в разделе "Визуальный метод", могут быть использованы для подтверждения соответствия требованиям частной фармакопейной статьи вместо визуального определения.
Могут быть использованы приборы с характеристиками (диапазоном измерения, разрешением, точностью, повторяемостью), отличными от указанных выше, при условии, что они полностью валидированы и подходят для предполагаемого использования. Для отдельных испытуемых фармацевтических субстанций/лекарственных препаратов для подтверждения возможности использования также должна быть валидирована методика испытания. Прибор и методология не должны противоречить свойствам испытуемого образца.

201020002-2019
2.1.2.1.Сұйықтықтардың түсі және түсінің қанықтығы
Қоңыр-сары-қызыл қатардағы сұйықтықтар мен ерітінділердің боялу дәрежесін анықтау жеке фармакопеялық мақалада көрсетілгендей, төменде сипатталған екі әдістің бірімен салыстырудың тиісті ерітінділерімен салыстыру арқылы көзбен шолып жүргізіледі.
Сұйықтықтардың түсі мен бояу қарқындылығын анықтау үшін аспаптық фармакопеялық әдістерді пайдалануға тиісті валидация болған кезде жол беріледі.
Ерітінді, егер ол Р сумен немесе еріткішпен салыстыруға шыдаса немесе В9 салыстыру ерітіндісінен аса қарқынды боялмаса, түссіз болып саналады.
I ӘДІС
2,0 мл сыналатын сұйықтықты сыртқы диаметрі 12 мм болатын түссіз, мөлдір, бейтарап әйнектен жасалған бірдей түтіктерді қолдана отырып, жеке мақалада көрсетілген 2,0 мл Р сумен, еріткішпен немесе салыстыру ерітіндісімен (салыстыру ерітінділерінің кестесін қараңыз) салыстырады. Түстерді салыстыру объектілерді ақ күңгірт фонда көлденеңінен (түтіктердің осіне перпендикуляр) қарау арқылы күндізгі жарықта шашыраңқы шағылысқан жарықта жүргізіледі.
II ӘДІС
Қабатының биіктігі 40 мм болатын сыналатын сұйықтық ішкі диаметрі
15 мм-ден 25 мм-ге дейінгі жалпақ түбі бар түссіз, мөлдір, бейтарап әйнектің бірдей түтіктерін қолдана отырып, жеке мақалада көрсетілген 40 мм Р су, еріткіш немесе салыстыру ерітіндісінің қабатымен салыстырылады (салыстыру ерітінділерінің кестесін қараңыз).
РЕАКТИВТЕР
БАСТАПҚЫ ЕРІТІНДІЛЕР
Сары ерітінді. 46 г Р темір (III) хлоридінР хлорлы-сутекті қышқыл – Р су (25:975, айн/айн) 900 мл қоспада ерітіліп, 1000,0 мл көлеміне дейін сол еріткішпен жеткізіледі. Алынған ерітіндінің концентрациясын анықтайды және ерітіндіні 1 мл-дегі РеС13-6Н2О мөлшері 45,0 мг теңескенше сол еріткіш араластырады.
Ерітіндіні жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Концентрацияны анықтау. Алынған ерітіндінің 10,0 мл конустық колбусқа сыйымдылығы 250 мл тығынмен салады, 15 мл Р су, 5 мл Р хлорлы-сутекті қышқыл және 4 г Р калий йодидін қосады, колбаны жабады және қараңғы жерде 15 минут ұстайды. 100 мл Р су қосады және бөлінген йодты 0,1 м натрий тиосульфатының ерітіндісімен титрлейді, титрлеудің соңында индикатор ретінде 0,5 мл крахмал ерітіндісін қосады.
1 мл 0,1 М натрий тиосульфатының ерітіндісі 27,03 мг FеС13-6Н2О сәйкес келеді.
Қызыл ерітінді. 60 г Р кобальт хлоридін 900 мл Р хлорлы-сутекті қышқыл – Р су (25:975, айн/айн) қоспасында ерітіп, сол еріткішпен 1000,0 мл көлеміне жеткізеді. Алынған ерітіндінің концентрациясын анықтайды және ерітіндіні 1 мл-дегі СоС122О мөлшері 59,5 мг теңесуі үшін сол еріткішпен сұйылтады.

201020002-2019
2.1.2.2. Окраска и интенсивность окраски жидкостей
Определение степени окрашивания жидкостей и растворов в ряду коричневый-желтый-красный проводят визуально путем сравнения с соответствующими растворами сравнения одним из двух описанных ниже методов, как указано в частной фармакопейной статье.
Использование инструментальных фармакопейных методов для определения окраски и интенсивности окраски жидкостей допускается при наличии соответствующей валидации.
Раствор считается бесцветным, если он выдерживает сравнение с водой Р или растворителем, или окрашен не более интенсивно, чем раствор сравнения В9.
МЕТОД I
2,0 мл испытуемой жидкости сравнивают с 2,0 мл воды Р, растворителя или раствора сравнения (см. таблицы растворов сравнения), указанного в частной статье, используя одинаковые пробирки из бесцветного, прозрачного, нейтрального стекла с внешним диаметром 12 мм. Сравнение окраски проводят при дневном освещении в рассеянном отраженном свете, просматривая объекты горизонтально (перпендикулярно оси пробирок) на белом матовом фоне.
МЕТОД II
Испытуемую жидкость высотой слоя 40 мм сравнивают со слоем 40 мм воды Р, растворителя или раствора сравнения (см. таблицы растворов сравнения), указанного в частной статье, используя одинаковые пробирки из бесцветного, прозрачного, нейтрального стекла с плоским дном, которые имеют внутренний диаметр от 15 мм до 25 мм. Сравнение окраски проводят при дневном освещении в рассеянном отраженном свете, просматривая объекты вдоль вертикальной оси пробирок на белом фоне.
РЕАКТИВЫ
ПЕРВИЧНЫЕ РАСТВОРЫ
Желтый раствор. 46 г железа (III) хлорида Р растворяют в 900 мл смеси хлороводородная кислота Р — вода Р (25:975, об/об) и доводят до объема 1000,0 мл этим же растворителем. Определяют концентрацию полученного раствора и разводят раствор этим же растворителем таким образом, чтобы содержание РеС132О в 1 мл равнялось 45,0 мг.
Раствор хранят в защищенном от света месте.
Определение концентрации. 10,0 мл полученного раствора помещают в коническую колбус притертой пробкой вместимостью 250 мл, прибавляют 15 мл воды Р, 5 мл хлороводородной кислоты Р и 4 г калия йодида Р, колбу закрывают и выдерживают в течение 15 мин в темном месте. Прибавляют 100 мл воды Р и выделившийся йод титруют 0,1 М раствором натрия тиосульфата, прибавляя в конце титрования в качестве индикатора 0,5 мл крахмала раствора.
1 мл 0,1 раствора натрия тиосульфата М соответствует 27,03 мг РеС132О.
Красный раствор. 60 г кобальта хлорида Р растворяют в 900 мл смеси хлороводородная кислота Р — вода Р (25:975, об/об) и доводят до объема 1000,0 мл этим же растворителем. Определяют концентрацию полученного раствора и разводят раствор этим же растворителем таким образом, чтобы содержание СоС122О в 1 мл равнялось 59,5 мг.

Концентрацияны анықтау. 5,0 мл алынған ерітіндіні сыйымдылығы 250 мл кептелген тығыны бар конустық колбаға салады, 5 мл сұйылтылған Р пероксидінің сутегі ерітіндісін және 10 мл 300 г/л Р натрий гидроксиді ерітіндісі қосады, 10 минут мұқият қайнатады, салқындатылады және 60 мл сұйылтылған Р күкірт қышқылын және 2 г Р калий йодидін қосады. Шығарылған йодты 0,1 м натрий тиосульфатының ерітіндісімен титрлейді, титрлеудің соңында индикатор ретінде 0,5 мл крахмал ерітіндісін қосып, бозғылт қызғылт дақ пайда болғанға дейін титрлейді.
1 мл 0,1 М натрий тиосульфаты ерітіндісі 23,79 мг Со122О сәйкес келеді.
Көк ерітінді. 63 г Р мыс(11) пентагидрат сульфатын Р хлорлы-сутекті қышқыл – Р су (25:975, айн/айн) 900 мл қоспасында ерітіп, сол еріткішпен 1000,0 мл көлеміне дейін жеткізеді. Алынған ерітіндінің концентрациясын анықтайды және ерітіндіні сол еріткішпен 1 мл-дегі СuSO4·5Н2О құрамы 62,4 мг-ға тең болатындай етіп араластырады.

Определение концентрации. 5,0 мл полученного раствора помещают в коническую колбу с притертой пробкой вместимостью 250 мл, прибавляют 5 мл раствора водорода пероксида разбавленного Р и 10 мл раствора 300 г/л натрия гидроксида Р, осторожно кипятят в течение 10 минут, охлаждают и прибавляют 60 мл серной кислоты разбавленной Р и 2 г калия йодида Р. Колбу закрывают и осторожно встряхивают до полного растворения осадка. Выделившийся йод титруют 0,1 М раствором натрия тиосульфата, прибавляя в конце титрования в качестве индикатора 0,5 мл крахмала раствора Р и титруют до появления бледно-розового окрашивания.
1 мл 0,1 М раствора натрия тиосульфата соответствует 23,79 мг СоС122О.
Синий раствор. 63 г Меди(11) сульфата пентагидрата Р растворяют в 900 мл смеси хлороводородная кислота Р — вода Р (25:975, об/об) и доводят до объема 1000,0 мл этим же растворителем. Определяют концентрацию полученного раствора и разводят раствор этим же растворителем таким образом, чтобы содержание Си804-5Н2О в 1 мл равнялось 62,4 мг.

Концентрацияны анықтау. 10,0 мл алынған ерітіндіні конустық колбусқа сыйымдылығы 250 мл тығынмен салынады, 50 мл Р су, 12 мл Р араластырылған сірке қышқылын және 3 г Р калий йодидін қосады. Шығарылған йодты 0,1 м натрий тиосульфатының ерітіндісімен титрлейді, титрлеудің соңында индикатор ретінде 0,5 мл Р крахмал ерітіндісін қосып, бозғылт қоңыр түс пайда болғанға дейін титрлейді.
1 мл 0,1 М натрий тиосульфаты ерітіндісі 24,97 мг СuSO4·5Н2О сәйкес келеді.
СТАНДАРТТЫ ЕРІТІНДІЛЕР

Определение концентрации. 10,0 мл полученного раствора помещают в коническую колбус притертой пробкой вместимостью 250 мл, прибавляют 50 мл воды Р, 12 мл уксусной кислоты разбавленной Р и 3 г калия йодида Р. Выделившийся йод титруют 0,1 М раствором натрия тиосульфата, прибавляя в конце титрования в качестве индикатора 0,5 мл крахмала раствора Р и титруют до появления бледно-коричневого окрашивания.
1 мл 0,1 М раствора натрия тиосульфата соответствует 24,97 мг Си804-5Н2О.
СТАНДАРТНЫЕ РАСТВОРЫ

Калибрлеу және өлшеу шарттары. Жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмаған кезде барлық өлшеулер калибрлеу жүргізілген температурада (±2,5 °С), әдетте 20 °С-тан 25 °С-қа дейінгі температурада жүргізіледі, 2.1.2.3.-2-кестеде калибрлеу үшін қолданылатын әртүрлі салыстыру буферлік ерітінділері үшін рН мәнінің температураға тәуелділігі көрсетілген. Өндірушінің нұсқауларына сәйкес температуралық түзетулерді қолданыңыз.
Калибрлеу көлбеу анықтаудан (мысалы, 95 – 105 %) және өлшеу жүйесінің ығысуынан тұрады. Коммерциялық қол жетімді рН-метрлерінің көпшілігі қосылған кезде өзін-өзі диагностикалауға немесе диагноз қоюға мүмкіндік береді, бұл ретте, мысалы, тексерілетін көлбеу және потенциалдың асимметриясы өндірушінің сипаттамасымен салыстырылады. Аспап сыналатын ерітіндінің рН күтілетін мәні буферлік ерітінділердің рН мәндерінің арасында жататындай етіп кемінде екі таңдалған буферлік ерітіндіні пайдалана отырып калибрленеді. Диапазон кемінде екі рН болуы тиіс. Аралық рН мәні бар буферлік ерітіндіге арналған аспаптың көрсеткіші осы ерітіндіге сәйкес келетін рН мәнінен рН 0,05 бірлікке аспауы тиіс.
Коммерциялық сертификатталған буферлік салыстыру ерітінділерін қолданған жөн.
Балама ретінде буферлік ерітінділер 2.1.2.3.-2-кестеге сәйкес дайындалуы мүмкін. Бұл ерітінділер бастапқы стандарттарға дейін бақылануы керек.
Калибрлеу жүйелі түрде, күн сайын қолданар алдында немесе әр өлшеу сериясы алдында жүргізілуі тиіс.
Электродтар сыналатын ерітіндіге орналастырылады және көрсеткіштерді салыстырудың буферлік ерітінділерін пайдалану жағдайындағыдай жағдайда оқиды.
Егер жоғарыда көрсетілгендей калибрленген жүйе суспензиялардағы, эмульсиялардағы немесе сулы емес немесе ішінара сулы үлгілерде рН өлшеу үшін пайдаланылса, рН көрсеткіштерін тек шын мәнін жуықтау деп санауға болады. Мұндай қоспалардың рН-ын өлшеу үшін қолайлы электродтар қолданылуы керек.
САЛЫСТЫРУДЫҢ БУФЕРЛІК
ЕРІТІНДІЛЕРІН ДАЙЫНДАУ
Калий тетраоксалатының 0,05 м ерітіндісі.
12,61 г С4Н3К08·2Н20 көміртек диоксидінен Р таза Р суда ерітеді және ерітінді көлемін осы ертіккішпен 1000,0 мл-ге дейін жеткізеді.
25 °C температурада қаныққан калий гидротартраты ерітіндісі. Артық С4Н5К06 25 °С температурада 30 мин бойы көміртек диоксидінен Р таза Р сумен қатты сілкиді. Тұнба үстіндегі сұйықтықты сүзгіден өткізеді немесе құяды. Ерітінді қолданар алдында бірден дайындалады.
Калий дигидроцитратының 0,05 м ерітіндісі. 11,41 г С6Н7К07 көміртек диоксидінен Р таза Р суда ерітеді және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 1000,0 мл-ге дейін жеткізеді. Ерітінді қолданар алдында бірден дайындалады.
Калий гидрофталатының 0,05 м ерітіндісі.
1 сағат бойы (110 ± 2) °С температурада алдын ала кептірілген 10,13 г С8Н5К04 көміртек диоксидінен Р таза Р суда ерітіледі және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 1000,0 мл дейін жеткізеді.

Условия калибровки и измерений. При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье, все измерения проводят при той же температуре, при которой проводилась калибровка (±2,5 °C), обычно при температуре от 20 °С до 25 °C. В таблице 2.1.2.3.-2 приведена зависимость значения рН от температуры для различных буферных растворов сравнения, используемых для калибровки. Используют температурные поправки в соответствии с инструкциями производителя.
Калибровка состоит из определения наклона (например, 95- 105 %) и смещения измерительной системы. Большинство коммерчески доступных рН-метров позволяют проводить самодиагностику или диагностику при включении, при этом, например, проверяемые наклон и асимметрия потенциала сравниваются со спецификацией производителя. Прибор калибруют с использованием не менее двух выбранных буферных растворов таким образом, чтобы ожидаемое значение pH испытуемого раствора лежало между значениями pH буферных растворов. Диапазон должен быть не менее двух единиц pH. Показание прибора для буферного раствора с промежуточным значением рН не должно отличаться более чем на 0,05 единиц рН от значения рН, соответствующего этому раствору.
Предпочтительно использовать коммерческие сертифицированные буферные растворы сравнения.
В качестве альтернативы буферные растворы могут быть приготовлены в соответствии с таблицей 2.1.2.3.-2. Данные растворы должны быть прослеживаемы до первичных стандартов.
Калибровка должна проводиться регулярно, желательно ежедневно перед использованием либо перед каждой серией измерений.
Электроды помещают в испытуемый раствор и считывают показания в тех же условиях, что и при использовании буферных растворов сравнения.
Если откалиброванная как указано выше система используется для измерения рН в суспензиях, эмульсиях или неводных или частично водных образцах, показания pH могут считаться, лишь аппроксимацией истинного значения. Для измерения pH таких смесей должны использоваться подходящие электроды.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ БУФЕРНЫХ РАСТВОРОВ СРАВНЕНИЯ
0,05 М раствор калия тетраоксалата. 12,61 г С4Н3К0820 растворяют в воде, свободной от углерода диоксида, Р и доводят объемрастворатем же растворителем до 1000,0 мл.
Насыщенный при 25 °С раствор калия гидротартрата. Избыток С4Н5К06 энергично встряхивают с водой, свободной от углерода диоксида, Р при температуре 25 °С в течение 30 мин. Надосадочную жидкость фильтруют или сливают. Раствор готовят непосредственно перед использованием.
0,05 М раствор калия дигидроцитрата. 11, 41 г С6Н7К07 растворяют в воде, свободной от углерода диоксида, Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл. Раствор готовят непосредственно перед использованием.
0,05 М раствор калия гидрофталата. 10,13 г С8Н5К04, предварительно высушенного при температуре (110 ± 2) °С в течение 1 ч, растворяют в воде, свободной от углерода диоксида, Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.

Калий дигидрофосфатының 0,025 М ерітіндісі + динатрийгидрофосфатының 0,025 м ерітіндісі. 3,39 г КН2Р04 және 3,53 г Na2НР04, 2 сағат бойы (120 ± 2) °С температурада алдын ала кептірілген, Р суда ерітеді және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Калий дигидрофосфатының 0,0087 М ерітіндісі + динатрийгидрофосфатының 0,0303 м ерітіндісі. 1,18 г КН2Р04 және 4,30 г Na2HP04, 2 сағат ішінде (120 ± 2) °С температурада алдын ала кептірілген, көміртек диоксидінен Р таза Р суда ерітеді және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Натрий тетраборатының 0,01 м ерітіндісі. 3,80 г Na2B407·10Н20 көміртек диоксидінен Р таза Р суда ерітіледі және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 1000,0 мл дейін жеткізеді. Атмосфералық көміртек диоксидінен қорғалған жерде сақталады.
Натрий карбонатының 1000,0 0,025 М ерітіндісі + натрий гидрокарбонатының 0,025 М ерітіндісі. 2,64 г Na2C03 және 2,09 г NaНС03 көміртек диоксидінен Р таза Р суда ерітіледі және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
2.1.2.3.-2-кесте — Әртүрлі температурадағы салыстыру буферлік ерітінділерінің рН мәні
Температура, °С
0,05 М калий тетраоксалатының ерітіндісі
25 °С кезінде қаныққан калий ерітіндісі
0,05 М калий дигидроцитратының ерітіндісі
0,05 М калий гидрофталатының ерітіндісі
0,025 М калий дигидрофосфатының ерітіндісі +
+ 0,025 М динатрий-гидрофосфатының ерітіндісі

0,025 М раствор калия дигидрофосфата + 0,025 М раствор динатриягидрофосфата. 3, 39 г КН2Р04 и 3,53 г №2НР04, предварительно высушенных при температуре (120 ± 2) °С в течение 2 ч, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
0,0087 М раствор калия дигидрофосфата+0,0303 М раствор динатриягидрофосфата. 1,18 г КН2Р04 и 4,30 г Na2HP04, предварительно высушенных при температуре (120 ± 2) °С в течение 2 часов, растворяют в воде, свободной от углерода диоксида, Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
0,01 М раствор натрия тетрабората. 3,80 г Na2B407T0H20 растворяют в воде, свободной от углерода диоксида, Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл. Хранят в месте, защищенном от атмосферного углерода диоксида.
0,025 М раствор натрия карбоната + 0,025 М раствор натрия гидрокарбоната. 2,64 г Na2C03 и 2,09 г №НС03 растворяют в воде Р, свободной от углерода диоксида, Р и доводят объем раствора тем же растворителем до
Таблица 2.1.2.3.-2. — Значение рН буферных растворов сравнения при различных температурах
Температура, °С
0,05 М раствор калия тетраоксалата
Насыщенный при 25 °С раствор калия гидротартрата
0,05 М раствор калия дигидроцитрата
0,05 М раствор калия гидрофталата
0,025 М раствор калия дигидрофосфата + 0,025 М раствор динатриягидрофо сфата

+0,0012
-0,0028
-0,0028
-0,0082
-0,0096
-0,034
(1) температура Цельсий бойынша 1 градусқа өзгерген кезде рН өзгеруі
25 °C температурада қаныққан кальций гидроксиді ерітіндісі. Артық кальций гидроксидін р көміртек диоксидінен Р таза Р суда шайқайды және тұнба үстіндегі сұйықтықты 25 °C температурада ағызады. Атмосфералық көміртек диоксидінен қорғалған жерде сақтайды.
БУФЕРЛІК ЕРІТІНДІЛЕРДІ САҚТАУ
Буферлік ерітінділер I сыныпты шыны контейнер немесе сулы ерітінділерге арналған полимерлі контейнерлер сияқты қолайлы химиялық төзімді тығыз жабылатын контейнерлерде сақталады.

+0,0012
-0,0028
-0,0028
-0,0082
-0,0096
-0,034
(1) — изменение рН при изменении температуры на 1 градус по Цельсию. 1000,0 мл. Хранят в месте, защищенном от атмосферного углерода диоксида.
Насыщенный при 25 °С раствор кальция гидроксида. Избыток кальция гидроксида Р встряхивают с водой Р, свободной от углерода диоксида Р, и сливают надосадочную жидкость при температуре 25 °С. Хранят в месте, защищенном от атмосферного углерода диоксида.
ХРАНЕНИЕ БУФЕРНЫХ РАСТВОРОВ
Буферные растворы хранят в подходящих химически стойких плотно укупориваемых контейнерах, таких как контейнеры из стекла класса I или полимерные контейнеры для водных растворов.

201020004-2019
2.1.2.4. рН жуық мәнін анықтау
рН жуық мәнін рН анықтауға арналған индикаторлық жолақтардың көмегімен анықтайды. Бұдан басқа, 2.1.2.4.-1-кестеде көрсетілген рН анықтауға арналған индикаторлар пайдаланылуы мүмкін.
2.1.2.4.-1-кесте – рН анықтауға арналған индикаторлар
Ерітіндінің
рН
Индикатор
реакциясы
Сілтілі
>8
Қызыл лакмус қағазы Р
Сілтісі
8-10
Фенофталеин ерітінді Р
аз
Тимолды көк ерітінді Р
Сілтісі
>10
Фенолфталеин қағаз Р
көп
Тимолды көк ерітінді Р
Бейтарап
6-8
Метил қызыл ерітінді Р
Фенол қызыл ерітінді Р
Қышқыл
<6
Метил қызыл ерітінді Р Бромтимол көк ерітінді Р
Қышқылы
4-6
Метил қызыл
аз
ерітінді Р Бромкрезол жасыл ерітінді Р
Қышқылы
<4
Конго қызыл
көп
қағаз Р
201020005-2019
2.1.2.5. Салыстырмалы тығыздық
Салыстырмалы тығыздық
температурадағы заттың белгілі бір көлемі массасының t2 температурада оған тең су көлемінің массасына t2 қатынасын білдіреді.
Егер жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмаса, салыстырмалы тығыздық
қолданылады. Салыстырмалы тығыздық көбінесе
түрінде беріледі. 20 °С температурада зат көлемі бірлігінің массасы ретінде айқындалатын және текше метрге килограммен немесе текше сантиметрге граммен (1 кг/м3 = 0,001 г/см3) айқындалатын r20 тығыздығын пайдалануға болады. Бұл шамалар мынадай теңдеулермен өзара байланысты, оларда тығыздық текше сантиметрге грамммен көрсетілген:
,
Салыстырмалы тығыздықты немесе тығыздықты пикнометрді (қатты заттар мен сұйықтықтар үшін), гидростатикалық таразыларды (қатты заттар үшін), ареометрді (сұйықтықтар үшін) немесе тербелгіш датчигі бар (сұйықтықтар мен газдар үшін) цифрлық денсиметрді (тығыздық өлшегішті) пайдалана отырып, жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген ондық белгілерге дейінгі дәлдікпен айқындайды. Өлшеуді қолданатын анықтамалардағы атмосфералық қысым ескерілмейді, өйткені онымен байланысты қате үшінші ондық белгідегі бірліктен аспайды. Ауа қысымы денсиметрді пайдалану арқылы анықтауға әсер етпейді.
Тербелгіш датчигі бар денсиметр. Құрылғы мынадай негізгі құрауыштардан тұрады:
- U-тәрізді түтікше, әдетте боросиликатты әйнектен жасалған, оған сыналатын сұйықтық орналастырылады;
- сыналатын сұйықтықтың тығыздығына байланысты сипаттамалық жиілігі бар U-тәрізді түтікшені тербеліске мәжбүрлейтін магнитоэлектрлік немесе пьезоэлектрлік қоздыру генераторы;
- аспап тікелей тығыздыққа айналдыруы не төменде көрсетілгендей А және В тұрақты мәндерін пайдалана отырып, тығыздықты есептеу үшін пайдаланылуы мүмкін тербеліс кезеңін (Т) анықтайтын өлшеу аппараты.
Резонанстық жиілік (ƒ) жүйенің серпімділік константасының (C) және массасының (m) функциясы:
Бұдан:
мұндағы: M – түтікшенің массасы;
V – түтікшенің ішкі көлемі.
Екі тұрақты
және B = M / V енгізу теңдікті тербелгіш датчик үшін классикалық түрге әкеледі:

201020004-2019
2.1.2.4. Определение приблизительного значения рН
Приблизительное значение pH определяют с помощью индикаторных полосок для определения pH. Кроме того, могут быть использованы
Таблица 2.1.2.4.-1. — Индикаторы для определения рН
Реакция раствора
рН
Индикатор
Щелочная
>8
Лакмусовая бумага красная Р
Слабощелочная
8-10
Фенофталеина раствор Р
Тимолового синего раствор Р
Сильнощелочная
>10
Фенолфталеиновая бумага Р
Тимоловогосиненго раствор Р
Нейтральная
6-8
Метилового красного раствор Р
Фенолового красного раствор Р
Кислая
<6
Метилового красного раствор Р
Бромтимоловогосинего раствор Р
Слабокислая
4-6
Метилового красного раствор Р
Бромкрезолового зеленого раствор Р
Сильнокислая
<4
Конго красного бумага Р
индикаторы для определения pH, указанные в таблице 2.1.2.4.-1.
201020005-2019
2.1.2.5. Относительная плотность
Относительная плотность
представляет собой отношение массы определенного объема вещества при температуре t1 к массе равного ему объема воды при температуре t2.
Если нет других указаний в частной фармакопейной статье, используют относительную плотность
Относительная плотность также часто выражается как
. Может использоваться плотность
определяемая как масса единицы объема вещества при температуре 20 °С и выражаемая в килограммах на кубический метр или в граммах на кубический сантиметр (1 кг/м3 = 0,001 г/см3). Эти величины связаны между собой следующими уравнениями, в которых плотность выражена в граммах на кубический сантиметр:
Относительную плотность или плотность определяют с точностью до десятичных знаков, указанных в частной фармакопейной статье, с использованием пикнометра (для твердых веществ и жидкостей), гидростатических весов (для твердых веществ), ареометра (для жидкостей) или цифрового денсиметра (плотномера) с осциллирующим датчиком (для жидкостей и газов). Атмосферное давление в определениях с использованием взвешивания не учитывают, так как связанная с ним ошибка не превышает единицы в третьем десятичном знаке. Давление воздуха не оказывает влияние на определения с использованием денсиметра.
Денсиметр с осциллирующим датчиком. Прибор состоит из следующих основных составляющих:
- U-образная трубка, обычно из боросиликатного стекла, в которую помещают испытуемую жидкость;
- генератор магнитоэлектрического или пьезоэлектрического возбуждения, заставляющий колебаться U-образную трубку с характеристической частотой, зависящей от плотности испытуемой жидкости;
- измерительный аппарат, определяющий период колебаний (Т), который может быть преобразован прибором непосредственно в плотность, либо использован для расчета плотности с использованием постоянных А и В как указано ниже.
Резонансная частота (f) является функцией константы упругости (с) и массы (m) системы:
Отсюда:
где: M — масса трубки;
V — внутренний объем трубки.
Введение двух постоянных
и B = M / V приводит уравнение к классическому виду для осциллирующего датчика:

Тұрақты А және В U-тәрізді түтікшені тығыздығы белгілі екі түрлі үлгімен, мысалы, газсыздандырылған Р сумен және ауамен толтырып, нақты құрылғы үшін анықталады. Газсыздандырудың мынадай әдісін қолдануға болады: суды мұқият араластырып шамамен 41 °C температураға дейін қыздырады, кеуек мөлшері 0,45 мкм немесе одан аз сүзгі арқылы вакуум астында қарқынды түрде араластырып, дереу сүзеді және вакуум астында шамамен 5 минут бойы араластыруды жалғастырады. Сондай-ақ ерітілген газдарды өзге де валидацияланған жою әдісі пайдаланылуы мүмкін.
Алынған деректерді тексеру күн сайын газсыздандырылған Р суды пайдалана отырып жүргізіледі. Газсыздандырылған Р суды пайдалана отырып тексеру кезінде алынған нәтижелер стандартты мәндерден
ерекшелікте көрсетілген өлшеу қателігіне артық ерекшеленбеуі тиіс. Мысалы, өлшеу қателігі ±0,0001 г/см3 дейінгі аспап, егер 0,9982 ± 0,0001 г/см3 мәнін берсе, одан әрі өлшеу үшін жарамды болып саналады. Әйтпесе, қайта орнату қажет. Сертификатталған стандартты үлгілерді қолдана отырып, калибрлеу үнемі жүргізілуі тиіс. Өлшеулер калибрлеу сияқты жағдайларда жүргізілуі керек. Сыналатын сұйықтықты түтікшеге салмас бұрын қажет болған жағдайда газ көпіршіктерінің пайда болуын болдырмау және өлшеуге қажетті уақытты азайту үшін 20°C температурада термостатталады.
Өлшеу дәлдігіне әсер ететін факторлар:
- түтікшенің барлық көлеміндегі температураның біркелкі еместігі;
- өлшенетін тығыздық мәні диапазонында сызықтық болмауы;
- кедергі келтіретін резонанстық әсерлер;
- тұтқырлық, нәтижесінде калибрлеу жүргізілген ерітіндіге қарағанда тұтқырлығы жоғары ерітінділер тығыздықты шындыққа қарағанда едәуір жоғары көрсетеді.
Сызықтық және тұтқырлық болмауының әсеріне байланысты проблемаларды калибрлеуге арналған тығыздығы мен тұтқырлық мәні сыналатын сұйықтық үшін жақын заттарды пайдалану кезінде шешуге болады (тығыздық үшін ±5% және тұтқырлық үшін ±50%). Денсиметрде тұтқырлықты автоматты түрде түзету және сызықтықтың болмауына және температураның өзгеруіне байланысты қателерді түзету функциясы болуы мүмкін.
Дәлдік – бұл ұяшық көлемінің, массасының және серпімділік константасына байланысты тербелгіш датчик жиілігінің жаңғыртылуы мен тұрақтылығының функциясы болып табылады.
Денсиметрлер 1·10-3 г/см3-ден 1·10-5 г/см3-ге дейінгі дәлдікпен және 110-4 г/см3-ден 110-6 г/см3-ге дейінгі қайталанумен өлшеулер жүргізуге қабілетті.
Тығыздықты пикнометрдің көмегімен анықтауды 1 және 2-әдістерде көрсетілгендей, ареометрдің көмегімен 3-әдісте көрсетілгендей, жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмаған кезде жүргізеді.

Постоянные А и В определяют для конкретного прибора, заполняя U-образную трубку двумя различными образцами с известными плотностями, например дегазированной водой Р и воздухом. Может быть использован следующий способ дегазации: воду нагревают при аккуратном перемешивании до температуры около 41 °С, немедленно фильтруют под вакуумом через фильтр с размером пор 0,45 мкм или менее при интенсивном перемешивании и продолжают перемешивать под вакуумом в течение около 5 мин. Также может быть использован иной валидированный метод удаления растворенных газов.
Проверку получаемых данных проводят ежедневно с использованием дегазированной воды Р. Результаты, полученные при проверке с использованием дегазированной воды Р, не должны отличаться от стандартных значений
более чем на погрешность измерений, указанную в спецификации. Например, прибор с погрешностью измерений до ±0,0001 г/см3, считается пригодным для дальнейших измерений, если выдает значение 0,9982 ± 0,0001 г/см3. В противном случае необходима повторная настройка. Регулярно должна проводиться калибровка с использованием сертифицированных стандартных образцов. Измерения должны проводиться при тех же условиях, что и калибровка. Перед помещением в трубку испытуемую жидкость при необходимости термостатируют при 20 °С для предотвращения образования пузырьков газа и для уменьшения времени, необходимого для измерения.
Факторы, влияющие на точность измерения:
- неравномерность температуры во всем объеме трубки;
- отсутствие линейности в диапазоне измеряемого значения плотности;
- мешающие резонансные эффекты;
- вязкость, вследствие чего растворы с вязкостью большей, чем у раствора, по которому проводилась калибровка, показывают плотность заметно более высокую, чем истинная.
Проблемы, связанные с эффектами отсутствия линейности и вязкости, могут быть решены при использовании для калибровки веществ со значениями плотности и вязкости близкими к таковым для испытуемой жидкости (±5 % для плотности и ±50 % для вязкости). Денсиметр может иметь функцию для автоматической коррекции вязкости и для коррекции ошибок, связанных с отсутствием линейности и с изменениями температуры.
Прецизионность является функцией воспроизводимости и стабильности частоты осциллирующего датчика, которая зависит от стабильности объема, массы и константы упругости ячейки.
Денсиметры способны проводить измерения с точностью от 110-3 г/см3 до 110-5 г/см3 и повторяемостью от 110-4 г/см3 до 110-6 г/см3.
Определение плотности при помощи пикнометра проводят, как указано в методах 1 и 2, при помощи ареометра — как указано в методе 3, при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье.

1-әдіс. Сұйықтықтардың тығыздығын 0,001 г/см3 дейінгі дәлдікпен анықтаған жағдайда қолданылады.
Таза құрғақ пикнометрді 0,0002 г дейінгі дәлдікпен өлшейді, құрғақ құйғыштың көмегімен Р сумен таңбадан сәл жоғары толтырады, тығынмен жабады және 20 минут бойы (20 ±0,1) °С температурада термостаттайды. Бұл температурада пикнометрдегі су деңгейі белгіге дейін жеткізіліп, артық суды тамшуырмен немесе түтікшеге оралған сүзгі қағазының жолағымен тез алады. Пикнометр қайтадан тығынмен жабылады және тағы 10 минут термостатталады, менискустың белгіге қатысты орнын тексереді. Содан кейін пикнометрді термостаттан шығарады, сүзгі қағазымен пикнометр мойнының ішкі бетін, сондай-ақ барлық пикнометрді сыртынан сүртеді, таразы әйнегінің астына 10 минут ұстайды және жоғарыда көрсетілген дәлдікпен өлшейді.
Пикнометр судан босатылады, кептіріледі, 96% Р спиртімен және Р эфирімен рет-ретімен шайылады (пикнометрді қыздыру жолымен кептіруге жол берілмейді), ауаны үрлеп, эфир қалдығын шығарады, пикнометрді сыналатын сұйықтықпен толтырады, содан кейін сумен Р жасалатын операцияларды жүргізеді.
(г/см3) тығыздығы мына формуламен есептеледі:
мұндағы: т      – бос пикнометрдің массасы, г;
m1 - Р сумен пикнометрдің массасы, г;
m2 - сыналатын сұйықтық бар пикнометрдің массасы, г;
0,99703 – 20 ° С кезіндегі су тығыздығының мәні, г/см3 (ауа тығыздығын ескере отырып);
0,0012 – 20 °С, г/см3 және барометрлік қысым кезінде 101,3 кПа (760 мм сын.бағ.) ауа тығыздығының мәні.
2-әдіс. Қатты майлар мен балауыздың тығыздығын 0,001 г/см3 дейінгі дәлдікпен анықтау үшін қолданылады.
Бос пикнометрді өлшейді, содан кейін сумен Р толтырылған сол пикнометрді өлшейді. Содан кейін су алынып, пикнометр кептіріледі. Барлық операциялар 1-әдісте көрсетілген шарттарды сақтай отырып жүргізіледі.
Пикнометрге тамшуырдың немесе ұсақ ұшы бар кішкене воронканың көмегімен пикнометр көлемінің 1/3-тен 1/2-ге дейін болатындай мөлшерде балқытылған май немесе балауыз құяды. Пикнометрді ыстық суда тығынсыз 1 сағат бойы ұстайды, содан кейін 20 °С температураға дейін салқындатады, өлшейді, 20 °С температурада Р сумен белгіге дейін жеткізеді, құрғатып сүртеді және қайтадан өлшейді. Екі фазада да, олардың бөлімінің жоғары бөлігінде ауа көпіршіктері болмауы тиіс.
Тығыздығы
(г/см3) мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы: т – бос пикнометрдің массасы, г;
m1–су Р бар пикнометрдің массасы, г;
m2 – сыналатын үлгісі бар пикнометрдің массасы, г;
m3 – сыналатын үлгісі және су Р бар пикнометрдің массасы, г.
3-әдіс. Сұйықтықтардың тығыздығын 0,01 г/см3 дейінгі дәлдікпен анықтаған жағдайда қолданылады.

Метод 1. Применяют в случае определения плотности жидкостей с точностью до 0,001 г/см3.
Чистый сухой пикнометр взвешивают с точностью до 0,0002 г, заполняют с помощью сухой воронки водой Р чуть выше метки, закрывают пробкой и термостатируют в течение 20 мин при температуре (20 ±0,1) °С. При этой температуре доводят уровень воды в пикнометре до метки, быстро отбирая избыток воды с помощью пипетки или свернутой в трубку полоски фильтровальной бумаги. Пикнометр снова закрывают пробкой и термостатируют еще 10 мин, проверяя положение мениска по отношению к метке. Затем пикнометр вынимают из термостата, фильтровальной бумагой вытирают внутреннюю поверхность шейки пикнометра, а также весь пикнометр снаружи, выдерживают под стеклом весов в течение 10 мин и взвешивают с точностью, указанной выше.
Пикнометр освобождают от воды, высушивают, ополаскивая последовательно 96 % спиртом Р и эфиром Р (сушить пикнометр путем нагревания не допускается), удаляют остаток эфира продуванием воздуха, заполняют пикнометр испытуемой жидкостью и затем проводят те же операции, что и с водой Р.
Плотность
(г/см3) рассчитывают по формуле:
где:       m             — масса пустого пикнометра, г;
m1             — масса пикнометра с водой Р, г;
m2             — масса пикнометра с испытуемой жидкостью, г;
0,99703       — значение плотности воды при 20°С, г/см3
(с учетом плотности воздуха);
0,0012       — значение плотности воздуха при 20 °С, г/см3 и
барометрическом давлении 101,3 кПа (760 мм рт. ст.).
Метод 2. Применяют для определения плотности твердых жиров и воска с точностью до 0,001 г/см3.
Взвешивают пустой пикнометр, затем взвешивают тот же пикнометр, заполненный водой Р. После этого воду удаляют и пикнометр высушивают. Все операции проводят, соблюдая условия, указанные в методе 1.
В пикнометр вливают при помощи пипетки или небольшой воронки с тонкооттянутым концом расплавленный жир или воск в таком количестве, чтобы он занимал от 1/3 до 1/2 объема пикнометра. Пикнометр выдерживают в течение 1 ч без пробки в горячей воде, затем охлаждают до температуры 20 °С, взвешивают, доводят до метки водой Р при температуре 20 °С, вытирают насухо и снова взвешивают. В обеих фазах и на поверхности их раздела не должно быть пузырьков воздуха.
Плотность
(г/см3) рассчитывают по формуле:
где:       m             — масса пустого пикнометра, г;
m1             — масса пикнометра с водой Р, г;
m2             — масса пикнометра с испытуемым образцом, г;
m3             — масса пикнометра с испытуемым образцом и водой Р, г.
Метод 3. Применяют в случае определения плотности жидкостей с точностью до 0,01 г/см3.

Сыналатын сұйықтықты цилиндрге салып, 20 °С сұйықтық температурасында таза құрғақ ареометрге мұқият түсіріледі, оның шкаласы күтілетін тығыздық шамасын анықтауға мүмкіндік береді. Ареометрді оның жүзетіні анық болғанға дейін қолдан босатылмайды; бұл ретте ареометр цилиндрдің қабырғалары мен түбіне тиіп кетпеуін қадағалау қажет. Тығыздықты есептеу сұйықтықтың төменгі менискусына сәйкес келетін шкала бойынша ареометрді батырғаннан кейін 3-4 минуттан кейін жүзеге асырылады (қара түсті сұйықтықтарды анықтаған жағдайда, жоғарғы менискус бойынша есептеледі). Санау кезінде көз менискус деңгейінде болуы тиіс. Қатты ұшатын заттардың тығыздығын гидрометрмен анықтауға жол берілмейді.
201020006-2019

Испытуемую жидкость помещают в цилиндр и при температуре жидкости 20 °С осторожно опускают в нее чистый сухой ареометр, шкала которого позволяет определить ожидаемую величину плотности. Ареометр не выпускают из рук, пока не станет очевидным, что он плавает; при этом необходимо следить, чтобы ареометр не касался стенок и дна цилиндра. Отсчет плотности проводят через 3-4 мин после погружения ареометра по делению на шкале, соответствующему нижнему мениску жидкости (в случае определения темноокрашенных жидкостей отсчет производят по верхнему мениску). При отсчете глаз должен быть на уровне мениска. Определение плотности сильно летучих веществ ареометром не допускается.
201020006-2019

2.1.2.6. Сыну көрсеткіші (рефракция индексі)
Ауаға қатысты ортаның сыну көрсеткіші ауадағы жарық сәулесінің түсу бұрышы синусының осы ортадағы жарық сәулесінің түсу бұрышының синусына қатынасына тең болады.
Жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмаған кезде сыну көрсеткішін анықтау натрий спектрінің D сызығының толқын ұзындығы (l = 589,3 нм) кезінде (20 ± 0,5) °С температурада жүргізіледі; мұндай жағдайда анықталған сыну көрсеткіші символмен белгіленеді.
Рефрактометрлер әдетте сындарлы бұрышты анықтайды. Мұндай аспапта негізгі бөлігі сыналатын сұйықтықпен байланысатын белгілі сыну көрсеткіші бар призма болып табылады.
Аспапты калибрлеу үшін сертификатталған стандартты үлгілер қолданылады.
Ақ жарықты пайдалану кезінде рефрактометрлер компенсациялық жүйемен жабдықталуы тиіс. Аспап кем дегенде үшінші ондық белгіге дейінгі дәлдікпен көрсеткіштер беруі және берілген температура кезінде операциялар жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс. Термометрдің бөліну бағасы 0,5 °C-тан аспауы тиіс.
201020007-2019
2.1.2.7. Оптикалық айналу
Оптикалық айналу дегеніміз – бұл заттың поляризацияланған жарықтың поляризация жазықтығын айналдыру қасиеті.
Оптикалық айналу оңынан айналатын заттар үшін оң (+) (яғни поляризация жазықтығын сағат тілімен бұратындар) және солға айналатын заттар үшін теріс (–) болып саналады.
Радианмен (рад) көрсетілген үлестік оптикалық айналу
t температурасында l толқын ұзындығымен полярланған жарық ол арқылы өткен кезде оптикалық белсенді заттың 1 кг/м3 болатын қалыңдығы 1 м сұйықтық немесе ерітінді қабатын шығаратын оптикалық айналу. (мрад·м2·кг-1).
Фармакопеяда мынадай жалпыға бірдей қабылданған анықтамалар қолданылады.
Сұйық заттардың оптикалық айналу бұрышы 20 ° С температурада өлшенген натрий спектрінің D сызығының толқын ұзындығы (l = 589,3 нм) градуспен (°) көрсетілген поляризация жазықтығының a айналу бұрышын білдіреді. Ерітінділер үшін дайындау тәсілі жеке фармакопеялық мақалада көрсетіледі.
с ұйықтықтың үлестік оптикалық айналуы 20 ° C температурада өлшенген, сыналатын заттың 1 дм қабатының қалыңдығы үшін есептелген және текше сантиметрге грамммен көрсетілген тығыздыққа бөлінген натрий спектрінің D сызығының толқын ұзындығы (l = 589,3 нм) градуспен (°) көрсетілген поляризация жазықтығының оптикалық a айналу бұрышын білдіреді.
Ерітіндідегі заттың үлестік оптикалық айналуы

2.1.2.6. Показатель преломления (индекс рефракции)
Показатель преломления среды относительно воздуха равняется отношению синуса угла падения луча света в воздухе к синусу угла преломления луча света в данной среде.
При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье определение показателя преломления проводят при температуре (20 ± 0,5) °С при длине волны линии D спектра натрия (
= 589,3 нм); показатель преломления, определенный в таких условиях, обозначают символом
.
Рефрактометры обычно определяют критический угол. В таком приборе главной частью является призма с известным показателем преломления, которая контактирует с испытуемой жидкостью.
Для калибровки прибора используют сертифицированные стандартные образцы.
При использовании белого света рефрактометры должны быть оборудованы компенсационной системой. Прибор должен давать показания с точностью как минимум до третьего десятичного знака и обеспечивать возможность проведения операций при заданной температуре. Цена деления термометра не должна превышать 0,5 °С.
201020007-2019
2.1.2.7. Оптическое вращение
Оптическое вращение — это свойство вещества вращать плоскость поляризации поляризованного света.
Оптическое вращение считается положительным (+) для правовращающих веществ (то есть тех, которые вращают плоскость поляризации по часовой стрелке) и отрицательным (-) для левовращающих веществ.
Удельное оптическое вращение
, выраженное в радианах (рад), представляет собой оптическое вращение, которое производит слой жидкости или раствора толщиной 1 м, содержащий 1 кг/м3 оптически активного вещества при прохождении через него поляризованного света с длиной волны
при температуре t. Для практических целей удельное оптическое вращение обычно выражают в миллирадианметрах квадратных на килограмм (мрад-м2-кг-1).
B Фармакопее используются следующие общепринятые определения.
Угол оптического вращения жидких веществ представляет собой угол вращения
плоскости поляризации, выраженный в градусах (°), при длине волны линии D спектра натрия (
= 589,3 нм), измеренный при температуре 20 °С в толщине слоя 1 дм. Для растворов способ приготовления указывают в частной фармакопейной статье.
Удельное оптическое вращение
жидкости представляет собой угол оптического вращения а плоскости поляризации, выраженный в градусах (°), при длине волны линии D спектра натрия (X = 589,3 нм), измеренный при температуре 20 °С, рассчитанный для толщины слоя 1 дм испытуемого вещества и деленный на плотность, выраженную в граммах на кубический сантиметр.
Удельное оптическое вращение
вещества в растворе представляет собой угол оптического вращения а лоскости поляризации, выраженный в градусах (°), при длине волны линии D спектра натрия (

натрий спектрінің D сызығының толқын ұзындығымен (l = 589,3 нм) градуспен (°) көрсетілген, сыналатын заттың ерітіндісінде 20 °C температурада өлшенген және ерітіндідегі 1 г/мл заттың құрамына қайта есептегенде 1 дм қабаты үшін есептелген поляризация жазықтығының оптикалық a айналу бұрышын білдіреді. Ерітіндідегі заттың нақты айналуы үшін қолданылатын еріткіш пен ерітіндінің концентрациясы әрдайым көрсетіледі.
Фармакопеяда үлестік оптикалық айналу өлшемсіз көрсетіледі; нақты өлшем дециметр граммына градус-миллилитр [(°)·мл·дм-1г-1] түрінде көрсетіледі.
Халықаралық жүйе бойынша бірліктердегі үлестік айналымды Фармакопея пайдаланатын бірліктерге қайта есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген жекелеген жағдайларда айналу бұрышы 20 °C-тан басқа температурада және басқа толқын ұзындығында өлшенуі мүмкін.
Пайдаланылатын поляриметр өлшеу дәлдігін 0,01°дейін қамтамасыз етуі тиіс. Шкаланы әдетте сертификатталған кварц тақталарымен тексереді. Шкаланың сызықтығын сахароза ерітінділерінің көмегімен тексеруге болады.
Әдістеме. (20 ± 0,5) °С температурада натрий спектрінің D сызығының (l = 589,3 нм) толқын ұзындығы кезінде поляризация жазықтығының нөлдік поляриметрін және оптикалық айналу бұрышын анықтайды. Оптикалық айналымды өлшеу басқа температуралар кезінде, егер жеке фармакопеялық мақалада температураны есепке алу тәсілі көрсетілген жағдайларда ғана жүргізілуі мүмкін. Аспаптың нтыныш уақытжабық түтікшемен анықталады; сұйықтықтар үшін – бос түтікшемен; қатты заттардың ерітінділері үшін – тиісті еріткішпен толтырылған түтікшемен.
Үлестік оптикалық айналу мынадай формулалармен есептеледі.
Сұйықтықтар үшін:
Ерітіндідегі заттар үшін:
мұндағы: с – ерітіндідегі заттың концентрациясы, г/л.
Еріген заттың с (г/л) немесе с' (% (м/м)) құрамы мынадай формулалармен есептеледі:
мұндағы: a – (20 ± 0,5) °С температурада өлшенген оптикалық айналу бұрышы, градуспен;
l – поляриметриялық түтікшенің ұзындығы, дециметрмен;
р20 – 20 °С температурадағы тығыздығы, текше сантиметрге граммен. Фармакопеялық талдауда тығыздық салыстырмалы тығыздықпен ауыстырылады.
201020008-2019
2.1.2.8. Тұтқырлық
Динамикалық тұтқырлық немесе тұтқырлық коэффициенті ɳ – бұл үстіңгі бірлікке әсер ететін тангенциалды күш, оны паскальдарда (Па) көрсетілген ығысу кернеуі t деп те атайды, оны алаңы 1 м2 сұйықтық қабатын секундына 1 метр (м·с-1) (v) жылдамдықпен, сырғанау бетіне параллель басқа қабатқа қатысты 1 м (х) қашықтыққа жылжыту үшін қолдану керек.
dv/dx шамасы жылдамдық градиентін білдіреді және кері секундтарда көрсетілген ығысу жылдамдығын D анықтайды (c-1). Осылайша, ɳ = t / D.
Динамикалық тұтқырлық бірлігі паскаль-секунд (Па·с). Ең жиі қолданылатын үлестік бірлік — миллипаскаль-секунд (мПа·с).
Секундына шаршы метрмен (м2·с-1) көрсетілген кинематикалық тұтқырлық v динамикалық тұтқырлық ɳ шамасының бір температурада өлшенген текше метрге килограммен (кг·/м3) көрсетілген сұйықтығының r тығыздығына қатынасы ретінде қарастырылады: және u = ɳ / r. Кинематикалық тұтқырлық әдетте секундына шаршы миллиметрмен көрсетіледі (мм2·с-1).
Ньютондық сұйықтықтардың тұтқырлығын анықтау үшін капиллярлық вискозиметрді қолдануға болады; ньютондық және ньютондық емес сұйықтықтардың тұтқырлығын анықтау үшін айналмалы вискозиметрді қолдануға болады. Өлшеулердің дұрыстығы мен дәлдігі осы бапта көрсетілген вискозиметрлерден кем болмайтындығын ескере отырып, вискозиметрлердің басқа да түрлерін пайдалануға жол беріледі.

= 589,3 нм), измеренный при температуре 20 °С в растворе испытуемого вещества, и рассчитанный для слоя 1 дм в пересчете на содержание вещества 1 г/мл в растворе. Для удельного вращения вещества в растворе всегда указывают используемый растворитель и концентрацию раствора.
B Фармакопее удельное оптическое вращение выражают без размерности; реальная размерность выражается в градус-миллилитрах на дециметр-грамм [(°)-мл-дм-1-1].
Пересчет удельного вращения в единицах по Международной Системе в единицы, используемые Фармакопеей, проводят по формуле:
B отдельных случаях, указанных в частной фармакопейной статье, угол вращения может быть измерен при температурах, отличных от 20 °С, и при других длинах волн.
Используемый поляриметр должен обеспечивать точность измерения до 0,01°. Шкалу обычно проверяют с помощью сертифицированных кварцевых пластинок. Линейность шкалы может быть проверена с помощью растворов сахарозы.
Методика. Определяют ноль поляриметра и угол оптического вращения плоскости поляризации при длине волны линии D спектра натрия (
= 589,3 нм) при температуре (20 ± 0,5) °С. Измерения оптического вращения могут проводиться при других температурах только в тех случаях, если в частной фармакопейной статье указан способ учета температуры. Ноль прибора определяют с закрытой трубкой; для жидкостей — с пустой трубкой; для растворов твердых веществ — с трубкой, заполненной соответствующим растворителем.
Удельное оптическое вращение рассчитывают по следующим формулам.
Для жидкостей:
Для веществ в растворе:
где: с — концентрация вещества в растворе, г/л.
Содержание с (г/л) или с' (% (м/м)) растворенного вещества рассчитывают по формулам:
где:
— угол оптического вращения, измеренный при температуре
(20 ± 0,5) °С, в градусах;
l       — длина поляриметрической трубки, в дециметрах;
— плотность при температуре 20 °С, в граммах на
кубический сантиметр. В фармакопейном анализе
плотность заменяют относительной плотностью.
201020008-2019
2.1.2.8. Вязкость
Динамическая вязкость, или коэффициент вязкости
— это тангенциальная сила, действующая на единицу поверхности, которая также называется напряжением сдвига
, выраженная в паскалях (Па), которую необходимо приложить для того, чтобы переместить слой жидкости площадью 1 м2 со скоростью (v) 1 метр в секунду (м-с-1) на расстояние (х) 1 м относительно другого слоя, параллельно поверхности скольжения.
Величина dv/dx представляет собой градиент скорости и обусловливает скорость сдвига D, выраженную в обратных секундах (с-1). Таким образом,
Единицей динамической вязкости является паскаль-секунда (Па-с). Чаще всего используется дольная единица — миллипаскаль-секунда (мПа-с).
Кинематическая вязкость v, выраженная в метрах квадратных в секунду (м2-1), рассматривается как отношение величины динамической вязкости
к плотности жидкости
, выраженной в килограммах на метр кубический (кг.3), измеренной при этой же температуре:
. Кинематическую вязкость обычно выражают в миллиметрах квадратных на секунду (мм2-1).
Для определения вязкости ньютоновских жидкостей можно использовать капиллярный вискозиметр; для определения вязкости как ньютоновских, так и неньютоновских жидкостей можно использовать ротационный вискозиметр. Допускается использование и других типов вискозиметров с учетом того, что правильность и прецизионность измерений не будут уступать таковым для указанных в настоящей статье вискозиметров.

201020009-2019
2.1.2.9. Капиллярлық вискозиметрия әдісі
Тұтқырлықты анықтау жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмаған кезде (20 ± 0,1) °С температурада қолайлы капиллярлық вискозиметрді қолдану арқылы жүргізіледі. Вискозиметрдің бір белгісінен екіншісіне дейінгі ағу уақыты секундомермен секундтың бестен біріне дейінгі дәлдікпен өлшенеді. Алынған деректер қатарынан екі өлшемнің нәтижелері 1 %-дан аспайтын жағдайда дұрыс деп есептеледі.
Сыналатын сұйықтықтың ағу уақытын кемінде үш өлшемнің ортасы ретінде анықтайды.
Миллипаскаль-секундтарда (мПа·с) көрсетілген динамикалық тұтқырлық ɳ (2.1.2.8) мынадай формула бойынша есептеледі:
ɳ = krt,
мұндағы: k – вискозиметрдің секундына шаршы миллиметрмен (мм2·с-2) өлшенетін тұрақты мәні,
r – сыналатын сұйықтықтың тығыздығы, салыстырмалы тығыздықты
0,9982-ге көбейтіп алынған текше миллиметрге миллиграммен (мг·мм-3);
t – сыналатын сұйықтықтың ағу уақыты, секундпен (с).
Тұрақты k вискозиметрлерді калибрлеу үшін тиісті сұйықтықты қолдану арқылы анықталады.

201020009-2019
2.1.2.9. Метод капиллярной вискозиметрии
Определение вязкости проводят, используя подходящий капиллярный вискозиметр, при температуре (20 ± 0,1) °С при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье. Время вытекания от одной отметки вискозиметра до другой измеряется секундомером с точностью до одной пятой секунды. Полученные данные считаются достоверными при условии, что результаты двух последовательных измерений отличаются не более чем на 1 %.
Время вытекания испытуемой жидкости определяют как среднее не менее трех измерений.
Динамическую вязкость
(2.1.2.8), выраженную в миллипаскаль-секундах (мПа • с), рассчитывают по формуле:
где:       k       — постоянная вискозиметра, в миллиметрах
квадратных на секунду в квадрате (мм2-2);
— плотность испытуемой жидкости, в
миллиграммах на миллиметр кубический (мг-мм-3),
полученная умножением относительной плотности (d20) на 0,9982;
t       — время вытекания испытуемой жидкости, в секундах (с).
Постоянную k определяют с использованием соответствующей жидкости для калибровки вискозиметров.

Секундына шаршы миллиметрмен (мм2·с-1) көрсетілген кинематикалық тұтқырлықты мынадай формула бойынша есептейді:
u = kt.
Тұтқырлықты анықтау 2.1.2.9.-1-суретте және 2.1.2.9.-1-кестеде берілген аспаптың көмегімен жүргізілуі мүмкін (Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйым ұсынған).
2.1.2.9.-1-кесте – Вискозиметрдің аспалы деңгеймен сипаттамалары
Мөлшері
Номиналды тұрақты
вискозиметр
Кинематикалық тұтқырлықтың диапазоны
R түтікшенің ішкі диаметрі
Кеңею көлемі С
Түтікшенің ішкі диаметрі N

Кинематическую вязкость, выраженную в миллиметрах квадратных на секунду (мм2-1), рассчитывают по формуле:
Определение вязкости может проводиться при помощи прибора (предложен Международной организацией по стандартизации), характеристики которого представлены на рисунке 2.1.2.9. -1 и в таблице 2.1.2.9.-1.
Таблица 2.1.2.9.-1. —Характеристики вискозиметра с висячим уровнем
Размер
Номинальная постоянная вискозиметра
Диапазон кинематической вязкости
Внутренний диаметр трубки R
Объем расширения С
Внутренний диаметр трубки N

Әдістеме. 20 °С температурадағы сыналатын сұйықтықты жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмаған кезде вискозиметрге түтікше (L) арқылы кеңейтуді (А) толтыратындай мөлшерде толтырады, бірақ бұл ретте кеңейтудегі (В) сұйықтық деңгейі желдеткіш түтікшеге (М) шығу жолынан төмен болып қалуы тиіс. Егер жеке фармакопеялық мақалада өзгеше температура көрсетілмесе, вискозиметрді температуралық тепе-теңдік орнату үшін тік жағдайда кемінде 30 минут ұстап тұрып, осы қалыпта (20 ± 0,1) °С температурада су моншасына батырады. Түтікшені (М) жабады және түтікшедегі сұйықтық деңгейін (N) белгіден (Е) шамамен 8 мм жоғары болатындай етіп арттырады. Түтікшені (N) жауып, түтікшені (М) ашып, сұйықтықты осы деңгейде ұстап тұрады. Содан кейін түтікшені (N) ашып, және сұйықтық деңгейі белгіден (Е) белгіге (F) дейін секундомермен секундтың бестен бір бөлігіне дейін төмендейтін уақытты өлшейді.
Жоғарыда сипатталған аспаппен жұмыс істеу параметрлері 2.1.2.9.-1- суретте келтірілгенге ұқсас аспалы деңгейі бар капиллярлық әйнектің вискозиметрлерін (мысалы, ВПЖ-1 типті капиллярлық шыны вискозиметрлер) пайдалануға жол береді. Тұтқырлық вискозиметрді қолдану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес өлшенеді.
2.1.2.9-1-сурет — Аспалы деңгейі бар вискозиметр. Мөлшері миллиметрмен келтірілген
Сұйықтықтың салыстырмалы тұтқырлығын анықтау үшін өлшеу ɳ қат. жүргізілетін сұйықтықтың вискозиметрінің жоғарғы және төменгі белгісі арасындағы ағып кету уақыты t0(сp) өлшенеді. Содан кейін, сол таза және құрғақ вискозиметрде, сол жағдайларда, сыналатын сұйықтықтың ағып кету уақыты t0(сp) анықталады.
Сонымен бірге зерттелетін сұйықтықтардың тығыздығын пикнометрмен (r0 және r) тұтқырлық анықталатын температурада өлшейді және салыстырмалы тұтқырлықты мынадай формула бойынша есептейді:
Сипаттамалық тұтқырлықты анықтау үшін әр түрлі концентрациядағы кемінде бес сынақ ерітіндісі дайындалады. Бұл ретте келтірілген тұтқырлықты нөлдік концентрацияға сызықтық экстраполяциялау мүмкіндігінің шарты толық болуы тиіс, яғни өлшеу әдісінің сезімталдығы мен дәлдігі шегінде ерітіндінің минималды концентрациясын таңдау керек. Ерітіндінің әр концентрациясы үшін tcp анықтайды және келтірілген тұтқырлықты есептейді. Содан кейін ɳприв с концентрациясына тәуелділігін құрады және ең аз квадраттардың графикалық немесе сызықтық әдісімен келтірілген тұтқырлықты нөлдік концентрацияға экстраполяциялайды, яғни сипаттамалық тұтқырлықты табады.
201020010 2019
2.1.2.10. Ротациялық вискозиметрия әдісі
Әдістің принципі сұйықтықтағы тұрақты бұрыштық жылдамдықпен (айналу жылдамдығы) айналу кезінде роторға (айналмалы кез) әсер ететін күшті өлшеу болып табылады. Ротациялық вискозиметрлер ньютондық сұйықтықтардың (тұтқырлық ығысу кернеуіне тәуелді емес) және ньютондық емес сұйықтықтардың (тұтқырлық ығысу кернеуіне байланысты, көрінетін тұтқырлық) тұтқырлығын өлшеу үшін қолданылады. Ротациялық вискозиметрлерді екі топқа бөлуге болады, атап айтқанда: абсолютті вискозиметрлер және салыстырмалы вискозиметрлер. Абсолютті вискозиметрлерде қолданылатын геометриядағы ағып кету уақыты жақсы белгілі. Өлшеу нәтижелері кез келген басқа абсолютті мәндермен салыстыруға болатын абсолютті тұтқырлық бірліктерінде ұсынылады. Салыстырмалы вискозиметрлерде қолданылатын геометрияда ағып кету уақыты анықталмаған. Өлшеу нәтижелері салыстырмалы тұтқырлық бірліктерінде ұсынылады, оларды абсолютті тұтқырлық мәндерімен немесе сол аспапта алынбаған салыстырмалы тұтқырлық мәндерімен байланыстыруға болмайды.
Бұл тұтқырлық диапазоны үшін және әртүрлі айналу жылдамдығы үшін әртүрлі өлшеу жүйелері қол жетімді.
АСПАП
Аспаптардың мынадай типтері неғұрлым қарапайым болып табылады.
КОНЦЕНТРЛІК ЦИЛИНДРЛІК ВИСКОЗИМЕТРЛЕР (АБСОЛЮТТІ ВИСКОЗИМЕТРЛЕР)
Концентрлік цилиндрлік вискозиметрлерде (коаксиалды қос цилиндрлік вискозиметр немесе жай коаксиалды вискозиметр) тұтқырлық сыналатын сұйықтықты ішкі және сыртқы цилиндрлер арасындағы саңылауға қою арқылы анықталады. Өлшеу кезінде тиісінше 2.1.2.10.-1 және 2.1.2.10.-2-суреттерде көрсетілгендей не ішкі цилиндрді (Сирл типті вискозиметр (Searle)) немесе сыртқы цилиндрді (Куэтта типті вискозиметр (Couette)) айналдырады. Ламинарлық ағын үшін паскаль-секундтарда (Па·с) көрсетілген ɳ тұтқырлығы (немесе көрінер тұтқырлық) мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы: M – цилиндр бетіне әcер ететін айналатын кез, ньютон-метрмен;
– бұрыштағы жылдамдық, секундына радианмен;
h – ішкі цилиндрдің сұйық ортаға бату тереңдігі, метрмен;
Ri – ішкі цилиндрдің радиусы, метрмен;
R0 – сыртқы цилиндрдің радиусы, метрмен;
к – аспаптың тұрақты мәні, текше метрге радианмен.
2.1.2.10.-1-сурет 2.1.2.10.-2-сурет
Ньютондық емес сұйықтықтар үшін тұтқырлық өлшенетін ығысу кезіндегі кернеуді (t) немесе ығысу жылдамдығын (g) көрсету қажет. Талаптар интервалы жақын болған кезде (абсолютті вискозиметрлер үшін қолайлы) М және t, сондай-ақ w және g арасында пропорционалды байланыс байқалады:
t = AM; g = Bw,
мұндағы: А және В – тұрақты аспаптар, олар мынадай формулалар бойынша есептеледі:
- концентрлік үстіңгі қабат үшін:
- конус-плита құрылғысы үшін:
мұндағы: M – конустық немесе цилиндрлік үстіңгі қабатқа әсер ететін айналу кезі, ньютон-метрмен;
w – бұрыштағы жылдамдық, секундына радианда;
Ri – ішкі цилиндрдің радиусы, метрмен;
R0 – сыртқы цилиндрдің радиусы, метрмен;
R – конустың радиусы, метрмен;
h – ішкі цилиндрдің сұйық ортаға бату тереңдігі, метрмен;
a – жалпақ диск пен конус арасындағы бұрыш, радианда;
t – ығысу кернеуі, паскальмен (Па);
g – ығысу жылдамдығы, кері секундтарда (с-1).
ВИСКОЗИМЕТРЛЕР КОНУС-ПЛИТА
(АБСОЛЮТТІ ВИСКОЗИМЕТРЛЕР)

Методика. Испытуемую жидкость, имеющую температуру 20 °С, при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье, заливают в вискозиметр через трубку (L) в таком количестве, чтобы заполнить расширение (А), но при этом уровень жидкости в расширении (В) должен остаться ниже выхода к вентиляционной трубке (М). Вискозиметр в вертикальном положении погружают в водяную баню при температуре (20 ± 0, 1) °С, если в частной фармакопейной статье не указана иная температура, удерживая его в этом положении не менее 30 минут для установления температурного равновесия. Трубку (М) закрывают и повышают уровень жидкости в трубке (N) таким образом, чтобы она находилась примерно на 8 мм выше метки (Е). Удерживают жидкость на этом уровне, закрыв трубку (N) и открыв трубку (М). Затем открывают трубку (N) и измеряют время, за которое уровень жидкости снизится от метки (Е) до метки (F), секундомером с точностью до одной пятой секунды.
Работа с прибором, описанным выше, допускает использование вискозиметров капиллярных стеклянных с висячим уровнем (например, вискозиметры капиллярные стеклянные типа ВПЖ-1), параметры которого аналогичны приведенным на рисунке 2.1.2.9.-1. Вязкость измеряют в соответствии с инструкцией по применению вискозиметра.
Для определения относительной вязкости жидкости измеряют время
вытекания между
Рисунок 2.1.2.9-1. — Вискозиметр с висячим уровнем. Размеры приведены в миллиметрах
верхней и нежней отметкой вискозиметра той жидкости, относительно которой проводят измерение
. Затем в том же чистом и сухом вискозиметре притех же условиях определяют время вытекания
испытуемой жидкости.
Одновременно измеряют плотность жидкостей, которые изучаются, пикнометр (
0 и
) при той же температуре, при которой определяют вязкость, и рассчитывают относительную вязкость по формуле:
Для определения характеристической вязкости готовят не менее пяти испытуемых растворов разной концентрации. При этом должно выполняться условие возможности линейной экстраполяции приведенной вязкости к нулевой концентрации, то есть нужно выбирать минимальные концентрации раствора в пределах чувствительности и точности метода измерения. Для каждой концентрации раствора опредялют
и рассчитовают приведенную вязкость. Затем строят зависимость
прив концентрации с и графически или линейным методом наименьших квадратов экстраполирут приведенную вязкость к нулевой концентрации, то есть находят характеристическую вязкости.
201020010-2019
2.1.2.10. Метод ротационной висзкозиметрии
Принцип метода заключаются в измерении силы, действующей на ротор (вращающий момент) во время его вращения с постоянной угловой скоростью (скорость вращения) в жидкости. Ротационные вискозиметры используется для измерения взякости ньютоновских жидкостей (вязкость не зависит от наприжения сдвига) и неньютоновских жидкостей (вязкость зависит от наприжения сдивага, кажущаяся вязкость). Ротационные вискозиметры могут быть разделены на две группы, а именно: абсолютные вискозиметры и относительные вискозиметры. В абсолютных вискозиметрах время вытекания в используемой геометрии хорошо известно. Результаты измерений предоставляются в идиницах абсолютной вязкости, которые могут сравниваться с любими другими абсолютными значениями. В относительных вискозиметрах время вытекания в используемой геометрии не определено. Результаты измерений предоставляются в единицах относительной вязкости, которые не могут быть соотнесены с абсолютными значениями вязкости или со значениями относительной вязкости, полученными не на том же самом приборе.
Для данных диапазонов вязкости и для различных скоростей вращения доступны различные измерительные системы.
ПРИБОР
Наиболее обычными являются следующие типы приборов.
КОНЦЕНТРИЧЕСКИЕ ЦИЛИНДРИЧЕСКИЕ ВИСКОЗИМЕТРЫ (АБСОЛЮТНЫЕ ВИСКОЗИМЕТРЫ)
В концентрических цилидрических вискозиметрах (коакиальный двойной цилиндрический вискозиметр или просто коаксиальный вискозиметр) вязкость определяют, помещая испытуемую жидкость в зазор между внутренним и внешним цилиндрами. При проведении измерений вращают либо внутрений цилиндр (вискозиметр типа Сирла (Searle)), либо внешний цилиндр (вискозиметр типа Куэтта (Couette)), как показано на рисунках 2.1.2.10.-1 и 2.1.2.10.-2 соответственно. Для ламинарного потока вязкость (или кажущуюся вязкость)
, выраженную в паскаль-секундах (Па.с), рассчитывают по формуле:
где       M       - вращающий момент, действующий на
цилиндрическую поверхность, в ньютон-метрах;
- угловая скорость, в радианах в секунду
h       - глубина погружения внутреннего цилиндра в жидкую среду, в метрах;
Ri       - радиус внутреннего цилиндра, в метрах;
R0       - радиус внешнего цилиндра, в метрах;
k       - постоянная прибора, в радианах на метр кубический.
Рисунок 2.1.2.10.-1.
Для неньютоновских жидкостей необходимо указывать напряжение при сдвиге (
) или скорость сдвига (
), при которых измеряется вязкость. В узком интервале условий (подходящих для абсолютных вискозиметров) наблюдается пропорциональная зависимость между М и
, а также между
и
:
где: А и В — постоянные прибора, которые рассчитывают по следующим формулам:
- для концентрической поверхности:
- для устройства конус-плита:
где       M       - вращающий момент, действующий на кончическую
или цилиндрическую поверхность, ньютон-метрах;
угловая скорость, в радианах секунду;
Ri       радиус внутреннего цилиндра, метрах;
R0       радиус внешнего цилиндра, в метрах;
R       радиус конуса, в метрах;
h       глубина погружения внутреннего цилиндра в жидкую среду, в метрах;
угол между плоским диском и конусом, в радианах;
Рисунок 2.1.2.10.-2.
— напряжение при сдвиге, в паскалях (Па);
— скорость сдвига, в обратных секундах (с-1).
ВИСКОЗИМЕТРЫ КОНУС-ПЛИТА (АБСОЛЮТНЫЕ ВИСКОЗИМЕТРЫ)

Конус-плита түріндегі вискозиметрлерде сұйықтық жалпақ диск пен белгілі бір бұрышы бар конус арасындағы аралыққа орналастырылады. Тұтқырлықты анықтау тиісінше 2.1.2.10.-3 немесе 2.1.2.10.-4-суреттерде көрсетілгендей конусты немесе жалпақ дискіні айналдыру арқылы жүргізіледі. Паскаль-секундтарда (Па·с) көрсетілген тұтқырлық (немесе көрінер тұтқырлық) ɳ ламинарлық ағын үшін мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы: M – конустық үстіңгі қабатқа немесе жапақ дискінің үстіңгі қабатына әсер ететін айналу кезі, ньютон-метрмен;
w – бұрыштағы жылдамдық, секундына радианда;
a — жалпақ диск пен конус арасындағы бұрыш, радианда;
R — конустың радиусы, метрмен;
к – аспаптың тұрақты мәні, текше метрге радианмен.
Аспаптың тұрақты А және В концентрлік цилиндрлік вискозиметрлер үшін де дәл осылай анықтайды.
ШПИНДЕЛЬДІ ВИСКОЗИМЕТРЛЕР
(САЛЫСТЫРМАЛЫ ВИСКОЗИМЕТРЛЕР)
Шпиндельді вискозиметрде тұтқырлық сұйықтыққа орналастырылған айналмалы шпиндельдің көмегімен анықталады (мысалы, тиісінше 2.1.2.10.-5 және 2.1.2.10.-6-суреттерде көрсетілгендей цилиндр немесе диск тәрізді). Тұтқырлықтың (немесе көрінер тұтқырлықтың) салыстырмалы мәндері берілген айналу жылдамдығы кезіндегі аспаптың көрсеткіштері негізінде қайта есептеу коэффициенттерін пайдалана отырып тікелей есептелуі мүмкін.
Жалпы жағдайда аспаптың тұрақты мәнін к вискозиметрді калибрлеу үшін сертификатталған сұйықтықты қолдана отырып, әртүрлі айналу жылдамдығы үшін анықтауға болады. Осыдан кейін тұтқырлық ɳ мынадай формула бойынша есептеледі:
ӘДІСТЕМЕ
Тұтқырлықты (немесе көрінер тұтқырлықты) ротациялық вискозиметр өндірушісінің нұсқаулықтарына сәйкес өлшейді. Тұтқырлық өлшенетін температура жеке фармакопеялық мақалада көрсетіледі. Ньютондық емес жүйелер үшін жеке фармакопеялық мақалада қолданылатын вискозиметрдің типі және егер абсолютті вискозиметрлер қолданылса, өлшеу жүргізілетін бұрыш жылдамдығы немесе ығысу жылдамдығы көрсетіледі. Егер қажетті ығысу жылдамдығын дәл алу мүмкін болмаса, ығысу жылдамдығының мәндерін қажеттіліктен жоғары және төмен қолданады және интерполяциялайды.
Салыстырмалы вискозиметрлер жағдайында ығысу жылдамдығы үлгінің бүкіл көлемінде тұрақты болмайды және, осылайша, оны анықтау мүмкін емес. Мұндай жағдайларда жоғарыда келтірілген формула бойынша анықталған ньютондық емес сұйықтықтардың тұтқырлығы салыстырмалы сипатқа ие, ол шпиндельдің типіне, бұрыш жылдамдығына, сондай-ақ үлгілерге арналған контейнердің мөлшеріне (Ø = кемінде 80 мм) және шпиндельді батыру тереңдігіне байланысты болады. Алынатын нәтижелер қатаң бірдей эксперимент шарттарын сақтаған жағдайда ғана салыстырылады.

В вискозиметрах типа конус-плита жидкость помещают в промежуток между плоским диском и конусом с определенным углом. Определение вязкости проводят, вращая конус или плоский диск, как показано на рисунках 2.1.2.10. -3 или 2.1.2.10.-4 соответственно. Вязкость (или кажущуюся вязкость)
, выраженную в паскаль-секундах (Па-с) для ламинарного потока рассчитывают по формуле:
где:       M       - вращающий момент, действующий на коническую
поверхность или поверхность плоского диска, в ньютон-метрах;
- угловая скорость, в радианах в секунду;
- угол между плоским диском и конусом, в радианах;
R       - радиус конуса, в метрах;
k       - постоянная прибора, в радианах на метр кубический.
Постоянные А и В прибора определют аналигочно как для концентрических цилиндрических вискозиметров.
ШПИНДЕЛЬНЫЕ ВИСКОЗИМЕТРЫ (ОТНОСИТЕЛЬНЫЕ ВИСКОЗИМЕТРЫ)
В шпиндельном вискозиметре вязкость определяют с помощью вращающегося шпинделя (например, цилиндрического или дискообразного, как показано на рисунках 2.1.2.10.-5 и 2.1.2.10. -6 соответственно), помещенного в жидкость. Относительные значения вязкости (или кажущейся вязкости) могут быть рассчитаны непосредственно с использованием коэффициентов пересчета исходя из показаний прибора при данной скорости вращения.
В общем случае постоянная k прибора может быть определена для разных скоростей вращения с использованием жидкости, сертифицированной для калибровки вискозиметра. После этого вязкость
рассчитывают по формуле:
МЕТОДИКА
Измеряют вязкость (или кажущуюся вязкость) в соответствии с инструкциями производителя ротационного вискозиметра. Температуру, при которой измеряют вязкость, указывают в частной фармакопейной статье. Для неньютоновских систем в частной фармакопейной статье указывают тип используемого вискозиметра и, если используются абсолютные вискозиметры, угловую скорость или скорость сдвига, при которых производится измерение. B случае если точно получить необходимую скорость сдвига невозможно, используют значения скорости сдвига выше и ниже необходимого и интерполируют.
B случае относительных вискозиметров скорость сдвига не является постоянной по всему объему образца и, таким образом, она не может быть определена. B этих условиях вязкость неньютоновских жидкостей, определенная по вышеприведенной формуле, имеет относительный характер, который зависит от типа шпинделя, угловой скорости, а также от размеров контейнера для образцов (
= не менее 80 мм) и глубины погружения шпинделя. Получаемые результаты сопоставимы только при соблюдении строго одинаковых условий эксперимента.

201020011-2019
2.1.2.11. Айдаудың температуралық шектері
Айдаудың температуралық шектері – бұл 101,3 кПа (760 мм сын.бағ.) қысымына әкелген температура аралығын білдіреді, оның шегінде сұйықтық немесе оның кейбір фракциясы мынадай жағдайларда айдалады.
Аспап. Аспап (2.1.2.11.-1-сурет) айдау колбасынан (А), айдау колбасының бұру түтікшесіне қосылған тік тоңазытқыштан (В) және тоңазытқыштың соңына қосылған алмалы-салмалы түтікшеден (аллонж) (С) тұрады. Балама ретінде, аллонжды болдырмау үшін тоңазытқыштың төменгі ұшы бүгілуі мүмкін. Термометр айдау колбасының мойнына термометр шарының жоғары ұшы айдау колбасының бұру түтікшесінің төменгі шетінен 5 мм төмен болатындай етіп орналастырылады. Шкала диапазоны кемінде 50 °С және бөлу бағасы 0,2 °С болатын термометр қолданылады. Сынақ кезінде колба, оның ішінде мойны, қолайлы экранмен салқындатудан қорғалады.
- Айдаудың температуралық шегін анықтауға арналған аспап. Өлшемдері миллиметрмен көрсетілген.
2.1.2.11.-1-сурет.
2.1.2.11.-1-кесте – Қалыпты қысымға келтіруге арналған түзету коэффициенті
Айдау температурасы
Түзету коэффициенті £
100 °С-ге дейін
0,30
100 °С артық 140 °С дейін
0,34
140 °С артық до 190 °С дейін
0,38
190 °С артық 240 °С дейін
0,41
240 °С артық
0,45

201020011-2019
2.1.2.11. Температурные пределы перегонки
Температурные пределы перегонки представляют собой интервал температур, приведенных к давлению 101,3 кПа (760 мм рт. ст.), в пределах которого перегоняется жидкость или некоторая ее фракция в следующих условиях.
Прибор. Прибор (рисунок 2.1.2.11.-1) состоит из перегонной колбы (А), прямого холодильника (В), присоединенного к отводной трубке перегонной колбы, и вставной трубки (аллонжа) (С), присоединенной к концу холодильника. B качестве альтернативы, нижний конец холодильника может быть изогнут, для того чтобы исключить аллонж. B горловину перегонной колбы помещают термометр таким образом, чтобы верхний конец шарика термометра находился на 5 мм ниже нижнего края отводной трубки перегонной колбы. Используют термометр с диапазоном шкалы не менее 50 °С и ценой деления 0,2 °С. Bо время испытания колбу, включая горловину, защищают от охлаждения подходящим экраном.
— Прибор для определения температурных пределов перегонки. Размеры приведены в миллиметрах.
Рисунок 2.1.2.11.-1.
Таблица 2.1.2.11.-1. — Коэффициент поправки для приведения к нормальному давлению
Температура перегонки
Поправочный коэффициент k
До 100 °С
0,30
Свыше 100 °С до 140 °С
0,34
Свыше 140 °С до 190 °С
0,38
Свыше 190 °С до 240 °С
0,41
Свыше 240 °С
0,45

Әдістеме. 50,0 мл сыналатын сұйықтық және кеуекті керамикалық материалдың бірнеше кесегі колбаға (А) салынады. Айдауды жинау үшін сыйымдылығы 50 мл цилиндрді 1 мл бөлу бағасымен қолданады. 150 °C-тан төмен температурада қайнап жатқан сұйықтықтар үшін айналмалы сумен салқындату қолданылады. Колбаны тез қайнатуға болатындай етіп қыздырады және цилиндрге айдаудың алғашқы тамшысы түсетін температураны белгілейді. Минутына 2-ден 3 мл-ге дейін айдау жылдамдығын қамтамасыз ететін қыздыруды орнатады және барлық сұйықтық немесе оның кейбір фракциясы, көлемі 20 °C температурада өлшенетін температураны белгілейді.
Мынадай формула бойынша қалыпты қысымға келтіру үшін байқалатын температураға түзету енгізеді:
t1 –t2 + k (101,3 – b),
мұндағы: t1 – түзетілген температура;
t2 – атмосфералық қысым b кезінде байқалатын температура;
к – 2.1.2.11.-1-кестеге сәйкес түзету коэффициенті, егер басқаша көрсетілмесе;
b – айдау кезіндегі барометрлік қысым, килопаскальдарда.
201020012-2019
2.1.2.12. Қайнау температурасы
Қайнау температурасы деп сұйықтықтың бу қысымы 101,3 кПа тең болатын түзетілген температураны атайды.
Аспап. Бұл жағдайда термометр шаригінің төменгі ұшы айдау колбасының төменгі ұшының деңгейінде болатындай және колбаның өзі диаметрі 35 мм болатын өтпелі саңылауы бар оқшаулағыш материалдан жасалған тақтайшада орналасатындай етіп термометрді колбаның мойнына енгізуді қоспағанда, айдау шегін анықтау үшін бірдей аспапты қолданады (2.1.2.11.).
Әдістеме. 20 мл сыналатын сұйықтық және бірнеше кеуекті материал колбаға (А) орналастырылады. Колбаны тез қайнатуға болатындай етіп қыздырады және сұйықтық ағызу түтігінен тоңазытқышқа ағып кететін температураны белгілейді.
Мынадай формула бойынша қалыпты қысымға келтіру үшін байқалатын температураға түзету енгізеді:
t1 –t2 + k (101,3 – b),
мұндағы: t1 – түзетілген температура;
t2 – атмосфералық қысым b кезінде байқалатын температура;
к – 2.1.2.11.-1-кестеге сәйкес түзету коэффициенті;
b – айдау кезіндегі барометрлік қысым, килопаскальдарда.
201020013-2019
2.1.2.13. Айдау әдісімен суды анықтау
Аспап (2.1.2.13.-1-сурет) градусталған қабылдағышпен (Е) және кері тоңазытқышпен (С) жабдықталған цилиндрлік түтікше (В) бар түтікшемен (D) жалғанған түбі дөңгелек шыны колбадан (А) тұрады. Қабылдағышты бөлу бағасы (E) 0,1 мл. Тиісті қыздыру үшін реостат немесе май моншасы бар электр жылытқышын қолданған жөн. Колбаның жоғары бөлігі мен байланыстырушы түтікше жылуоқшаулағышпен жабылуы мүмкін.
Әдістеме. Аспаптың қабылдағышы мен тоңазытқышы тазаланады, сумен жуылады және кептіріледі.

Методика. 50,0 мл испытуемой жидкости и несколько кусочков пористого керамического материала помещают в колбу (А). Для сбора отгона используют цилиндр вместимостью 50 мл с ценой деления 1 мл. Для жидкостей, кипящих при температуре ниже 150 °С, применяют охлаждение циркулирующей водой. Колбу нагревают таким образом, чтобы быстро достичь кипения, и отмечают температуру, при которой в цилиндр поступает первая капля отгона. Устанавливают нагревание, которое обеспечивает скорость перегонки от 2 до 3 мл в минуту, и отмечают температуру, при которой вся жидкость или некоторая ее фракция, объем которой измеряют при температуре 20 °С, отогнаны.
Вносят поправку в наблюдаемую температуру для приведения к нормальному давлению по формуле:
где:       t1       — исправленная температура;
t2       — наблюдаемая температура при атмосферном давлении b;
k       — поправочный коэффициент в соответствии с таблицей 2.1.2.11.-1, если не
указано иного;
b       — барометрическое давление во время перегонки, в килопаскалях.
201020012-2019
2.1.2.12. Температура кипения
Точкой кипения называют скорректированную температуру, при которой давление паров жидкости равно 101,3 кПа.
Прибор. В данном случае используют тот же прибор, что и для определения пределов перегонки (2.1.2.11.), за исключением того, что термометр вводят в горло колбы таким образом, чтобы нижний конец шарика термометра был на уровне нижнего конца горла перегонной колбы, и чтобы сама колба располагалась на пластине из изолирующего материала со сквозным отверстием диаметром 35 мм.
Методика. 20 мл испытуемой жидкости и несколько кусочков пористого материала помещают в колбу (А). Колбу нагревают таким образом, чтобы быстро достичь кипения, и отмечают температуру, при которой жидкость начинает вытекать из отводной трубки в холодильник.
Вносят поправку в наблюдаемую температуру для приведения к нормальному давлению по формуле:
где:       t1       —исправленная температура;
t2       —наблюдаемая температура при атмосферном давлении b;
k       — поправочный коэффициент в соответствии с таблицей 2.1.2.11.-1;
b — барометрическое давление во время перегонки, в килопаскалях.
201020013-2019
2.1.2.13. Определение воды методом отгонки
Прибор (рисунок 2.1.2.13.-1) состоит из стеклянной круглодонной колбы (А), соединенной трубкой (D) с цилиндрической трубкой (В), снабженной градуированным приемником (Е) и обратным холодильником (С). Цена деления приемника (Е) 0,1 мл. Для соответствующего нагревания целесообразно использовать электрический нагреватель с реостатом или масляную баню. Верхняя часть колбы и соединительная трубка могут быть покрыты теплоизоляцией.
Методика. Приемник и холодильник прибора очищают, промывают водой и высушивают.

200 мл толуол Р және шамамен 2 мл су Р құрғақ колбаға салып, 2 сағат бойы айдайды. Колбаны 30 минут бойы салқындатады және су көлемін 0,05 мл дейінгі дәлдікпен жазып алады. Колбаға шамамен 2-ден 3 мл су бар 1%-ға дейінгі дәлдікпен өлшенген заттың мөлшері орналастырылады. Егер зат паста тәрізді консистенцияда болса, оны металл фольганың кесегімен өлшейді. Колбаға кеуекті материалдың бірнеше кесегін салып, 15 минут ішінде мұқият қыздырады. Толуол қайнай бастаған кезде, судың көп бөлігі айдалғанша секундына шамамен екі тамшы жылдамдықпен айдайды, содан кейін айдау жылдамдығын секундына төрт тамшыға дейін арттырады.
2.1.2.13.-1-сурет – Айдау әдісімен суды анықтайтын аспап. Мөлшері миллиметрмен берілген.
Су толығымен айдалған кезде тоңазытқыштың ішкі түтікшесі толуолмен Р жуылады. Қыздыруды тағы 5 минут жалғастырады, содан кейін қыздырғыш алынып тасталады, қабылдағыш бөлме температурасына дейін салқындатылып, қабылдағыштың қабырғаларындағы барлық су тамшылары шайқалады. Су мен толуол толық бөлінгеннен кейін судың көлемі жазылады және оның құрамы бір килограмға миллилитрмен мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы: m – сыналатын үлгінің массасы, граммен;
n1 – бірінші айдау кезінде анықталған су көлемі, миллилитрмен;
n2 – екі айдау кезінде анықталған айдалған судың жалпы көлемі, миллилитрмен.
201020014-2019
2.1.2.14. Балқу температурасы – капиллярлық әдіс
Капиллярлық әдіспен анықталған балқу температурасы – бұл капиллярлық түтіктегі заттың тығыздалған бағанының соңғы қатты бөлігі сұйық фазаға өтетін температураның білдіреді.
Егер жеке фармакопеялық мақалада нұсқама болса, сол аспап пен әдістеме балқу кезіндегі заттың әрекетін сипаттайтын менискустың пайда болуы немесе балқу диапазоны сияқты басқа көрсеткіштерді анықтау үшін қолданылады.
Аспап. Аспаптың құрамдас бөліктері:
- монша ретінде пайдаланылатын және тиісті қыздыру құрылғысымен жабдықталған сұйықтық (мысалы, су, вазелин немесе силикон майы) бар қолайлы шыны ыдыс;
- монша ішінде біркелкі температураны қамтамасыз ететін араластыруға арналған құрылғы;
- батыру белгісі бар және бөлу бағасы 0,5 °С-ден аспайтын термометр, Өлшенетін температура саласындағы термометрдің жоғары және төменгі бөліктері арасындағы айырмашылық 100 °С-ден аспайды;
- бір ұшымен дәнекерленген диаметрі 0,9 мм-ден 1,1 мм-ге дейін және қабырғасының қалыңдығы 0,10 мм-ден 0,15 мм-ге дейін сілтілі емес берік шыныдан жасалған капиллярлық түтікшелер.
Әдістеме. Жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмаған кезде ұсақ ұнтақталған зат сусыз Р силикагелінің үстіндегі вакуумда 24 сағат бойы кептіріледі. Заттың жеткілікті мөлшері биіктігі 4 мм-ден 6 мм-ге дейін тығыздалған баған алынғанға дейін капиллярлық түтікшеге орналастырылады.

200 мл толуола Р и около 2 мл воды Р помещают в сухую колбу и перегоняют в течение 2 ч. Колбу охлаждают в течение 30 мин и записывают объем воды с точностью до 0,05 мл. В колбу помещают количество вещества, отвешенного с точностью до 1 %, которое содержит приблизительно от 2 до 3 мл воды. Если вещество имеет пастоподобную консистенцию, его взвешивают на кусочке металлической фольги. В колбу вносят несколько кусочков пористого материала и осторожно нагревают в течение 15 мин. Когда толуол начнет кипеть, отгоняют со скоростью
Рисунок 2.1.2.12.-1. – Прибор для определения воды методом отгонки. Размеры приведены в миллиметрах.
около двух капель в секунду, пока большая часть воды не отгонится, а затем увеличивают скорость отгонки до четырех капель в секунду.
Когда вода отгонится полностью, внутреннюю трубку холодильника промывают толуолом Р. Нагревание продолжают еще 5 мин, затем нагреватель убирают, дают приемнику охладиться до комнатной температуры и стряхивают все капли воды, которые находятся на стенках приемника. После полного разделения воды и толуола записывают объем воды и определяют ее содержание в миллилитрах на килограмм по формуле:
где:       m       — масса испытуемого образца, в граммах;
n1      — объем воды, определенный при первом отгоне, в миллилитрах;
п2       — общий объем отогнанной воды, определенный в обоих
отгонах, в миллилитрах.
201020014-2019
2.1.2.14. Температура плавления — капиллярный метод
Температура плавления, определенная капиллярным методом, представляет собой температуру, при которой последняя твердая частичка уплотненного столбика вещества в капиллярной трубке переходит в жидкую фазу.
Если есть указание в частной фармакопейной статье, тот же прибор и методику применяют для определения других показателей, таких, как образование мениска или диапазона плавления, характеризующих поведение вещества при плавлении.
Прибор. Составными частями прибора являются:
- подходящий стеклянный сосуд, содержащий жидкость (например, воду, вазелиновое или силиконовое масло), используемый в качестве бани и оснащенный подходящим устройством для нагрева;
- устройство для перемешивания, обеспечивающее однородную температуру внутри бани;
- термометр с меткой погружения и ценой деления не более 0,5 °С. Разность между верхним и нижним делениями термометра в области измеряемой температуры — не более 100 °С;
- запаянные с одного конца капиллярные трубки из бесщелочного прочного стекла диаметром от 0,9 мм до 1,1 мм и толщиной стенок от 0,10 мм до 0,15 мм.
Методика. При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье тонкоизмельченное вещество сушат в вакууме над силикагелем безводным Р в течение 24 ч. Достаточное количество вещества помещают в капиллярную трубку до получения уплотненного столбика высотой от 4 мм до 6 мм.

Олар ваннаның температурасын болжанған балқу температурасынан шамамен 10 °C температураға дейін көтереді, содан кейін шамамен 1 °C/мин жылдамдықпен қыздыруды жалғастырады. Температура болжанған балқу температурасынан 5 °C-ге төмен болған кезде, капиллярлық түтікше затпен бірге аспапқа орналастырылады. Жоғарыда сипатталған аспап үшін капиллярлық түтікше оның дәнекерленген ұшы термометр шаригінің ортасына жақын болатындай етіп орналастырылады, оның батыру белгісі сұйықтық бетінің деңгейінде болады. Соңғы қатты бөлшек сұйық фазаға өтетін температураны белгілейді.
Аспапты калибрлеу. Аспапты калибрлеу үшін осы мақсаттарға жарамды қолайлы заттар қолданылады.
Егер өлшеулердің дәлдігі мен дұрыстығы жоғарыда сипатталған аспапты қолданған жағдайдан гөрі нашар болмайтындығы көрсетілсе, капиллярлық әдісті қолданатын басқа аспаптарды қолдануға жол беріледі (мысалы, 2.1.2.42-мақалада көрсетілгендей).
201020015-2019
2.1.2.15. Балқу температурасы – ашық капиллярлық әдіс
Бұл әдіс кейбір заттардың балқу температурасын (ығысу немесе көтеру температурасы не сұйылту температурасы деп те белгілі) анықтау үшін қолданылады.
Екі ұшынан ашық, ұзындығы шамамен 80 мм, сыртқы диаметрі 1,4 мм-ден 1,5 мм-ге дейін және ішкі диаметрі 1,0 мм-ден 1,2 мм-ге дейін шыны капиллярлық түтікше қолданылады.
Алдын ала өңделген зат, жеке фармакопеялық мақалада көрсетілгендей, бес капиллярлық түтікшенің әрқайсысына әрбір түтікшеде биіктігі шамамен 10 мм болатын бағанды қалыптастыру үшін жеткілікті мөлшерде орналастырылады. Түтікшелер жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген температурада белгілі бір уақытқа төтеп береді.
Жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмаған жағдайда, балауыз тәріздес консистенциясы бар заттар капиллярлық түтікшелерді толтырмас бұрын су моншасында мұқият толығымен ериді. Түтікшелер 2 °С-ден 8 °С-ге дейінгі температурада 2 сағат бойы ұсталады.
Капиллярлық түтікшелердің бірін бөлу бағасы 0,5 °C термометрге зат термометр шаригіне тікелей жақын болатындай етіп бекітеді. Бекітілген капиллярлық түтікшесі бар термометр стақанның түбі мен термометр шаригінің төменгі бөлігі арасындағы қашықтық 1 см болатындай етіп стаканға орналастырылады. Стакан қабаттың биіктігі 5 см болатындай етіп сумен толтырылады. Судың температурасын 1 °C/мин жылдамдықпен көтереді.
Балқу температурасы деп зат капиллярлық түтікше арқылы көтеріле бастайтын температура түсініледі.
Бұл операцияны басқа төрт капиллярлық түтікшемен қайталайды және нәтижені бес көрсеткіштің орташа мәні ретінде есептейді.

Повышают температуру бани до температуры приблизительно на 10 °С ниже предполагаемой температуры плавления и затем продолжают нагревание со скоростью около 1 °С/мин. Когда температура достигнет значения на 5 °С ниже предполагаемой температуры плавления, помещают капиллярную трубку с веществом в прибор. Для описанного выше прибора капиллярную трубку помещают таким образом, чтобы ее запаянный конец располагался около центра шарика термометра, метка погружения которого находится на уровне поверхности жидкости. Отмечают температуру, при которой последняя твердая частичка переходит в жидкую фазу.
Калибровка прибора. Для калибровки прибора используют подходящие вещества, пригодные для этих целей.
Допускается применение других приборов (например, как указано в статье 2.1.2.42.), использующих капиллярный метод, если показано, что прецизионность и правильность измерений будут не хуже, чем в случае применения прибора, описанного выше.
201020015-2019
2.1.2.15. Температура плавления — открытый капиллярный метод
Данный метод используют для определения температуры плавления (также известной как температура сдвига или подъема, либо температура разжижения) некоторых веществ.
Используют стеклянную капиллярную трубку, открытую с обоих концов, длиной около 80 мм, наружным диаметром от 1,4 мм до 1,5 мм и внутренним диаметром от 1,0 мм до 1,2 мм.
Вещество, предварительно обработанное, как указано в частной фармакопейной статье, помещают в каждую из пяти капиллярных трубок в количестве, достаточном для формирования в каждой трубке столбика высотой около 10 мм. Трубки выдерживают определенное время при температуре, указанной в частной фармакопейной статье.
При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье вещества с воскообразной консистенцией осторожно полностью расплавляют на водяной бане перед заполнением капиллярных трубок. Трубки выдерживают в течение 2 ч при температуре от 2 °С до 8 °С.
Прикрепляют одну из капиллярных трубок к термометру с ценой деления 0,5 °С таким образом, чтобы вещество находилось в непосредственной близости к шарику термометра. Термометр с прикрепленной капиллярной трубкой помещают в стакан так, чтобы расстояние между дном стакана и нижней частью шарика термометра составляло 1 см. Стакан наполняют водой таким образом, чтобы высота слоя составляла 5 см. Повышают температуру воды со скоростью 1 °С/мин.
За температуру плавления принимают температуру, при которой вещество начинает подниматься по капиллярной трубке.
Повторяют эту операцию с четырьмя другими капиллярными трубками и рассчитывают результат как среднее из пяти показаний.

201020016-2019
2.1.2.16. Балқу температурасы – шапшаң балқыту әдісі
Шапшаң балқыту әдісімен балқу температурасы мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы: t1 – төменде келтірілген шарттарда анықталатын бірінші температура;
t2 – төменде келтірілген шарттарда анықталатын екінші температура.
Аспап. Құрылғы жоғары жылу өткізгіштігі бар және сыналатын, мысалы, жезден жасалған затпен өзара әрекет етпейтін материалдан жасалған металл блоктан тұрады. Блоктың үстіңгі беті тегіс және мұқият жылтыратылған болуы тиіс. Блок бүкіл массасының бойымен микрореттеуі бар газ қыздырғышымен немесе жұқа реттелетін электр қыздырғышымен біркелкі қызады. Блокта термометрді орналастыру үшін жеткілікті кең цилиндрлік қуыс бар, ол калибрлеуде де, сыналатын заттың балқу температурасын анықтауда да бірдей күйде болуы тиіс. Цилиндрлік қуыс блоктың жылтыратылған жоғарғы бетіне параллель және одан шамамен 3 мм қашықтықта орналасқан. Аспап белгілі балқу температурасы бар қолайлы заттарды қолдана отырып калибрленеді.
Әдістеме. Блок болжанған балқу температурасынан 10 °C төмен температураға дейін тез қыздырылады, содан кейін қыздыру жылдамдығы шамамен 1 °C/мин. Сусыз Р силикагельдің үстіндегі вакуумда кептірілген жұқалап ұсақталған заттың бірнеше бөлшегін әр сынақтан кейін бетін тазартып, 24 сағат ішінде термометр шаригіне тікелей жақын блок бетіне тең уақыт аралығында лақтырылады. t1 температурасын жазады, онда зат металмен үйкеліске түскен кезде бірден балқиды. Қызуды тоқтатады. Салқындату кезінде блоктың үстіңгі бетін әрбір сынақтан кейін тазарта отырып, заттың бірнеше бөлшектерін блоктың үстіңгі бетіне тең уақыт аралығында лақтырады. t2 температурасын жазады, онда зат металмен үйкеліске түскен кезде бірден балқуды тоқтатады.
Аспапты калибрлеу. Аспапты калибрлеу үшін осы мақсаттарға жарамды қолайлы заттар қолданылады.
201020017-2019
2.1.2.17. Қатаю температурасы
Қатаю температурасы – бұл асыра суытылған сұйықтықтың қатаюы болатын ең жоғары температураны білдіреді.
Аспап. Аспап (2.1.2.17.-1-сурет) диаметрі шамамен 40 мм және ұзындығы шамамен 160 мм болатын басқа түтіктің ішіне орналастырылған, диаметрі шамамен 25 мм және ұзындығы шамамен 150 мм болатын анықтау жүргізуге арналған түтіктен тұрады. Ішкі түтік бөлу бағасы 0,2 °c, ұзындығы шамамен 175 мм термометрмен жабдықталған, ол сынап шаригі түтікшенің түбінен шамамен 15 мм деңгейінде болатындай етіп бекітілген. Тығынның ішінде шыны шыбықтан немесе басқа қолайлы материалдан жасалған араластырғыш білік өтетін тесік бар, оның ұшында ілмек түрінде тіке бұрышпен бүгілген, сыртқы диаметрі шамамен 18 мм. Ішкі түтікше сыртқы түтікшемен бірге сыйымдылығы 1 литр болатын ыдыстың ортасына орналастырылады, оған тиісті салқындатқыш сұйықтық орналастырылады, оның деңгейі ыдыстың жоғарғы шетінен 20 мм кем болмайтын шекте орналасады. Салқындатқыш монша да термометрмен жабдықталуы тиіс.

201020016-2019
2.1.2.16. Температура плавления — метод мгновенного плавления
Температуру плавления по методу мгновенного плавления рассчитывают по формуле:
где:       t1      — первая температура, определяемая в условиях, приведенных ниже;
t2       — вторая температура, определяемая в условиях, приведенных ниже.
Прибор. Прибор состоит из металлического блока, изготовленного из материала, обладающего высокой теплопроводностью и не взаимодействующего с испытуемым веществом, например, из латуни. Верхняя поверхность блока должна быть плоской и тщательно отполированной. Блок равномерно нагревают по всей массе газовой горелкой с микрорегулировкой или электрическим нагревателем с тонкой регулировкой. Блок имеет достаточно широкую цилиндрическую полость для размещения термометра, который должен находиться в одном и том же положении как при калибровке, так и при определении температуры плавления испытуемого вещества. Цилиндрическая полость размещена параллельно отполированной верхней поверхности блока и на расстоянии около 3 мм от нее. Прибор калибруют, используя подходящие вещества с известной температурой плавления.
Методика. Блок быстро нагревают до температуры на 10 °С ниже предполагаемой температуры плавления и затем устанавливают скорость нагревания около 1 °С/мин. Несколько частиц тонко измельченного вещества, высушенного в вакууме над силикагелем безводным Р в течение 24 ч, бросают через равные промежутки времени на поверхность блока в непосредственной близости от шарика термометра, очищая поверхность после каждого испытания. Записывают температуру t1, при которой вещество плавится мгновенно при соприкосновении с металлом. Останавливают нагревание. Во время охлаждения через равные временные промежутки бросают несколько частичек вещества на поверхность блока, очищая ее после каждого испытания. Записывают температуру t2, при которой вещество прекращает мгновенно плавиться при соприкосновении с металлом.
Калибровка прибора. Для калибровки прибора используют подходящие вещества, пригодные для этих целей.
201020017-2019
2.1.2.17. Температура затвердевания
Температура затвердевания представляет собой максимальную температуру, при которой происходит затвердевание переохлажденной жидкости.
Прибор. Прибор (рисунок 2.1.2.17.-1) состоит из пробирки для проведения определения диаметром около 25 мм и длиной около 150 мм, помещенной вовнутрь другой пробирки диаметром около 40 мм и длиной около 160 мм. Внутренняя пробирка закрыта пробкой, снабженной термометром длиной около 175 мм с ценой деления 0,2 °С, который закреплен таким образом, чтобы ртутный шарик находился на уровне около 15 мм от дна пробирки. В пробке имеется отверстие, через которое проходит вал мешалки, изготовленный из стеклянного стержня или другого подходящего материала, загнутый на конце под прямым углом в виде петли, внешний диаметр которой около 18 мм. Внутреннюю пробирку вместе с внешней пробиркой размещают в центре сосуда вместимостью 1 л, в

2.1.2.17.-1-сурет — Қатаю температурасын анықтауға арналған аспап. Мөлшері миллиметрмен көрсетілген.
Әдістеме. Термометрдің сынапты шаригін (термометрдің сынап шаригі сыналатын зат қабатының ортасында болуы тиіс) жабу үшін ішкі түтікке жеткілікті сұйықтық немесе алдын-ала балқытылған зат орналастырылады және тез салқындаған кезде шамамен алғандағы қатаю температурасы анықталады. Ішкі түтік кристалдар толығымен ерігенше шамамен белгілі бір температурадан 5 °C жоғары температурада су моншасына орналастырылады. Содан кейін ыдысты сумен немесе натрий хлоридінің қаныққан ерітіндісімен 5 °C температурада күтілетін қатаю температурасынан төмен толтырады. Ішкі пробирканы сыртқысымен бірге ыдысқа орналастырады, кристалдану орталықтарының бар-жоғына көз жеткізеді және сыналатын үлгіні қатаю кезінде мұқият араластырады. Қатаю кезінде байқалатын ең жоғары температураны белгілейді.
201020018-2019

Рисунок 2.1.2.17.-1. — Прибор для определения температуры затвердевания. Размеры приведены в миллиметрах.
который помещают подходящую охлаждающую жидкость, уровень которой находится в пределах не ниже 20 мм от верхнего края сосуда. Охлаждающая баня также должна быть снабжена термометром.
Методика. Во внутреннюю пробирку помещают достаточное количество жидкости или предварительно расплавленного вещества, чтобы покрыть ртутный шарик термометра (ртутный шарик термометра должен находиться посередине слоя испытуемого вещества), и при быстром охлаждении определяют приблизительную температуру затвердевания. Внутреннюю пробирку помещают в водяную баню с температурой на 5 °С выше приблизительно определенной температуры до полного расплавления кристаллов. Затем заполняют сосуд водой или насыщенным раствором натрия хлорида с температурой на 5 °С ниже ожидаемой температуры затвердевания. Внутреннюю пробирку вместе с внешней помещают в сосуд, убеждаются в наличии центров кристаллизации и тщательно перемешивают испытуемый образец в течение затвердевания. Отмечают наиболее высокую температуру, наблюдаемую во время затвердевания.
201020018-2019

2.1.2.18. Амперометрлік титрлеу
Амперометриялық титрлеу – бұл сандық талдау әдісі болып табылады, онда титрлеудің соңғы нүктесі қосылатын титранттың мөлшеріне байланысты талданатын ерітіндіге батырылған электродтар арасындағы токтың өзгеруімен анықталады. Электродтардың бірі – индикатор, екіншісі – тұрақты әлеуеті бар салыстыру электроды. Электродтарға қолданылатын кернеу индикаторлық электродтың әлеуеті титриметриялық реакцияға қатысатын электрохимиялық белсенді қосылыстардың разрядына негізделген шекті диффузиялық токты қамтамасыз ететіндей болуы тиіс.
Әдістің бір түрі – ерітіндіде тотығу-қалпына келтіру буы болған кезде катодты және анодты процестердің жүруіне жеткілікті кернеулі шағын беттік (әдетте платина немесе алтын) бірдей индикатор электродтарының жұбын қолдану болып табылады. Титрлеудің бұл түрі йодометриялық және нитритометриялық анықтамада, сондай-ақ К.Фишер әдісімен суды анықтау кезінде ұсынылады.
Жабдықтар. Амперометриялық титрлеуге арналған аспап реттелетін кернеуі бар тұрақты ток көзінен, микроамперметрден және электрод жұбынан тұрады. Индикаторлық электрод ретінде инертті электродтар қолданылады – платина, алтын, сынап тамшылары, графит немесе шыны көміртегі, сондай-ақ осы материалдардан жасалған айналмалы дискілі электродтар. Салыстыру электроды ретінде әдетте каломель немесе хлор күміс электроды қолданылады.
Үлкен кедергісі бар ортада титрлеу кезінде үш электрод схемасы қолданылуы мүмкін. Кернеу индикаторлық және қосалқы электродтарға қолданылады, ал индикаторлық электродтың қажетті әлеуеті салыстыру электродына қатысты орнатылады.
Әдістеме. Амперометрлік титрлеу кезінде электрхимиялық реакцияның жүруін қамтамасыз ететін индикаторлық электродтың әлеуеті орнатылады және қосылған титрант мөлшеріне байланысты ток шамасы тіркеледі. Титрлеу болжамды эквиваленттік нүктеге жеткеннен кейін жалғасады. Эквиваленттік нүктенің екі жағындағы кем дегенде үш нүкте түзу сызықта жатуы тиіс. Титрлеудің соңғы нүктесі екі түзу сызықтың қиылысу нүктесі болып табылады.
Екі индикаторлық электродпен амперометриялық титрлеу кезінде титрлеудің барлық қисығы тіркеледі және титрлеудің соңғы нүктесін анықтау үшін қолданылады.
Жеке фармакопеялық мақалаларда көрсетілетін параметрлердің тізбесі. Нақты параметрлер – индикаторлық электродтың типі, индикаторлық электродтың әлеуеті (немесе екі индикаторлық электродтың әлеуетінің әртүрлілігі), салыстыру электроды, талданатын заттың массасы, титранттың типі мен концентрациясы жеке фармакопеялық мақалаларда көрсетіледі.

2.1.2.18. Амперометрическое титрование
Амперометрическое титрование является методом количественного анализа, при котором конечная точка титрования определяется по изменению тока между погруженными в анализируемый раствор электродами в зависимости от количества прибавляемого титранта. Один из электродовиндикаторный, второй - электрод сравнения, обладающий постоянным потенциалом. Напряжение, накладываемое на электроды, должно быть таким, чтобы потенциал индикаторного электрода обеспечивал предельный диффузионный ток, обусловленный разрядом электрохимически активных соединений, участвующих в титриметрической реакции.
Разновидностью метода является использование пары идентичных индикаторных электродов небольшой поверхности (обычно платиновые или золотые), находящихся под напряжением, достаточным для протекания катодного и анодного процессов при наличии в растворе окислительно-восстановительной пары. Это вид титрования рекомендуется при йодометрическом и нитритометрическом определении, а также при определении воды по методу К. Фишера.
Оборудование. Прибор для амперометрического титрования состоит из источника постоянного тока с регулируемым напряжением, микроамперметра и электродной пары. В качестве индикаторного электрода обычно используют инертные электроды — платиновый, золотой, ртутный капельный, графитовый или стеклоуглеродный, а также сделанный из этих материалов вращающийся дисковый электрод. В качестве электрода сравнения обычно используют каломельный или хлорсеребряный электрод.
При титровании в средах с большим сопротивлением может использоваться трехэлектродная схема. Напряжение накладывается на индикаторный и вспомогательный электроды, а требуемый потенциал индикаторного электрода устанавливается относительно электрода сравнения.
Методика. При амперометрическом титровании устанавливают потенциал индикаторного электрода, обеспечивающий протекание электрохимической реакции, и регистрируют величину тока в зависимости от количества прибавленного титранта. Титрование продолжают после достижения предполагаемой точки эквивалентности. По меньшей мере, три точки с двух сторон от точки эквивалентности должны лежать на прямой. Конечная точка титрования является точкой пересечения двух прямых.
При амперометрическом титровании с двумя индикаторными электродами регистрируют всю кривую титрования и используют для определения конечной точки титрования.
Перечень параметров, указываемых в частных фармакопейных статьях. Конкретные параметры - тип индикаторного электрода, потенциал индикаторного электрода (или разность потенциалов двух индикаторных электродов), электрод сравнения, массу анализируемого вещества, тип и концентрацию титрантауказывают в частных фармакопейных статьях.

201020019-2019
2.1.2.19. Потенциометриялық титрлеу
Потенциометриялық титрлеу кезінде (соңғы нүктені потенциометриялық анықтаумен көлемді титрлеу) соңғы нүкте титранттың қосылған көлемінің функциясы ретінде сыналатын ерітіндіге батырылған 2 электрод (немесе 1 индикаторлық электрод және 1 салыстыру электроды немесе аралас электрод) арасындағы әлеуеттің өзгеруін тіркеу арқылы анықталады.
Аспап. Аспап милливольтметрді білдіреді. Титрлеудің сипатталған типі үшін ұсынылатын электродтарды қолдана отырып, өндіруші зауыттардың нұсқаулықтарына сәйкес пайдаланылатын коммерциялық қол жетімді автоматты титраторларды қолдануға болады.
Анықталатын заттың табиғатына байланысты шыны немесе металл болуы мүмкін (мысалы, платина, алтын немесе күміс) қолайлы индикатор электроды таңдалады.
Қышқыл-негізді титрлеу үшін әдетте аралас шыны электродтар қолданылады.
Әдіс. Үлгі ерітіндісін жеке фармакопеялық мақалада көрсетілгендей дайындайды. Қосу жылдамдығы мен соңғы нүктеге жақын қадамның шамасына ерекше назар аудара отырып, титранттың қолайлы аликвоттарын қосады. Титрлеуді оны нақты анықтау үшін болжанған соңғы нүктеден асырып жалғастырады.
Титрлеудің соңғы нүктесі әлеует мәнінің титрант көлеміне тәуелділігі графигіндегі әлеуеттің барынша өзгеруіне сәйкес келеді және титранттың тиісті көлемі ретінде көрінеді. Бірінші немесе екінші туындыны тіркеу соңғы нүктені анықтауға ықпал етуі мүмкін.
Әлсіз қышқылды немесе негізді сулы емес еріткіштерді пайдалана отырып потенциометриялық титрлеу кезінде қажет болған жағдайда не бақылау тәжірибесін жүргізеді, не еріткіштердің қоспасын алдын ала бейтараптандырады. Егер осы мақсаттар үшін потенциометриялық детекторлау орынды болмаса, еріткіштердің қоспасын тиісті индикаторды қолдана отырып титрлеу арқылы алдын-ала бейтараптандыруға болады. Кейбір мысалдар 2.1.2.19.-1-кестеде келтірілген.
2.1.2.19.-1-кесте – Еріткіштер қоспасын бейтараптандыруға қолайлы индикаторлар
Титрант
Индикатор
Хлор қышқылы
Кристалл күлгін ерітінді Р
Тетрабутиламмония
3 г/л тимол ерітіндісі
гидроксид
метанолдағы Р көк Р
Натрий гидроксиді этаноль ерітіндісі
Тимолфталеин ерітіндісі Р
201020020-2019
2.1.2.20. Флуориметрия
Флуориметрия - сыналатын зат сәуле тарататын флуоресценцияның қарқындылығын стандартты үлгі сәуле тарататын флуоресценцияға біршама өлшеуге негізделген талдау әдісі.
Әдіс. Жеке фармакопеялық бөлімде аталған еріткіште немесе еріткіштер қоспасында сыналатын затты ерітеді. Алынған ерітіндіні астаушаға немесе флуориметр камерасына салады және жеке фармакопеялық бөлімде аталған толқын ұзындығы кезінде мүмкіндігінше көп біртүстілігі бар қоздыратын жарықпен сәулелендіреді.
Шығатын сәуленің қарқындылығын ең жоғары флуоресценция толқынының ұзындығымен таңдамалы сәуле өткізетін сүзгі арқылы өткеннен кейін қоздыратын сәулеге қатысты 90° бұрышта өлшейді. Егер ұқсас нәтиже алынатын болса аспаптардың басқа да түрлері қолданылуы мүмкін.
Сандық анықтаулар жүргізген кезде аспапқа сыналатын затты ерітуге қолданылатын еріткішті немесе еріткіштер қоспасын салады және аспаптың тіркейтін құрылғысын нөлдік мағынаға орнатады. Сосын стандартты ерітіндіні салады және аспаптың сезімталдығын көрсеткіштер үні 50-ден жоғары болатындай етіп орнатады. Егер басқа реттеу саңылау енін өзгерте отырып жүргізілген болса тіркейтін құрылғыны қайтадан нөлдік мағынаға орнатады және тағы да стандартты ерітіндінің флуоресценция қарқындылығын өлшейді. Сосын аспапқа белгісіз концентрациялы болатын сыналатын затты салады және аспаптың көрсеткіштерін тіркейді. Ерітіндідегі сыналатын заттың концентрациясын (сх) мына формула арқылы есептейді:
мұндағы: cx — сыналатын ерітіндінің концентрациясы;
cs — стандартты ерітіндінің концентрациясы;
Ix — сыналатын ерітіндінің флуоресценция қарқындылығы;
Is — стандартты ерітіндінің флуоресценция қарқындылығы.
Егер флуоресценция қарқындылығының мағынасы ерітінділер концентрациясының мағынасына аса дәлме-дәл пропорционалды болмаса өлшеулер дәлме-дәлдеу кестесін қолдана отырып жүргізілуі мүмкін.
Кейбір жағдайларда өлшеулер бекітілген стандартты қолдана отырып жүргізілуі мүмкін (мысалы, флуоресценттеуші шыныны немесе флуоресценттеуші сұйықтықтың ерітіндісін). Мұндай жағдайларда сыналатын заттың концентрациясы тура сондай жағдайларда құрылған дәлме-дәлдеу кестесін қолдана отырып анықталуы мүмкін.

201020019-2019
2.1.2.19. Потенциометрическое титрование
При потенциометрическом титровании (объемном титровании с потенциометрическим определением конечной точки) конечную точку определяют путем регистрации изменения потенциала между 2 электродами (либо 1 индикаторный электрод и 1 электрод сравнения, либо комбинированный электрод), погруженными в испытуемый раствор, как функции добавленного объема титранта.
Прибор. Прибор представляет собой милливольтметр. Могут быть использованы коммерчески доступные автоматические титраторы, эксплуатируемые в соответствии с инструкциями заводов-изготовителей, с использованием
Таблица 2.1.2.19.-1. —Индикаторы, подходящие для нейтрализации смеси растворителей
Титрант
Индикатор
Хлорная кислота
Кристаллического фиолетового раствор Р
Тетрабутиламмония гидроксид
3 г/л раствор тимолового синего Р в метаноле Р
Натрия гидроксида этанольный раствор
Тимолфталеина раствор Р
электродов, рекомендуемых для описываемого типа титрования.
В зависимости от природы определяемого вещества подбирают подходящий индикаторный электрод, который может быть стеклянным или металлическим (например, платиновым, золотым или серебряным).
Для кислотно-основных титрований обычно используют комбинированные стеклянные электроды.
Метод. Раствор образца готовят, как указано в частной фармакопейной статье. Добавляют подходящие аликвоты титранта, уделяя особое внимание скорости добавления и величине шага около конечной точки. Титрование продолжают сверх предполагаемой конечной точки для ее четкого определения.
Конечная точка титрования соответствует максимальному изменению потенциала на графике зависимости значения потенциала от объема титранта, и выражается как соответствующий объем титранта. Определению конечной точки может способствовать регистрация первой или второй производной.
При потенциометрическом титровании слабой кислоты или основания с использованием неводных растворителей при необходимости проводят либо контрольный опыт, либо предварительно нейтрализуют смесь растворителей. В случае если использование для этих целей потенциометрического детектирования не целесообразно, смесь растворителей может быть предварительно нейтрализована путем титрования с использованием подходящего индикатора. Некоторые примеры приведены в таблице 2.1.2.19.-1.
201020020-2019
2.1.2.20. Флуориметрия
Флуориметрия — метод анализа, основанный на измерении интенсивности флуоресценции, излучаемой испытуемым веществом, относительно флуоресценции, излучаемой стандартным образцом.
Метод. Испытуемое вещество растворяют в растворителе или смеси растворителей, указанных в частной фармакопейной статье. Полученный раствор помещают в кювету или камеру флуориметра и облучают возбуждающим светом, имеющим как можно большую монохроматичность, при длине волны, указанной в частной фармакопейной статье.
Измеряют интенсивность испускаемого света под углом 90° относительно возбуждающего света после прохождения сквозь фильтр, избирательно пропускающий свет с длиной волны максимальной флуоресценции. Могут быть использованы и другие типы приборов при условии получения аналогичных результатов.
При проведении количественных определений в прибор помещают растворитель или смесь растворителей, используемые для растворения испытуемого вещества, и устанавливают регистрирующее устройство прибора на нулевое значение. Затем помещают стандартный раствор и устанавливают чувствительность прибора таким образом, чтобы отклик показаний был больше 50. Если другое регулирование было проведено с изменением ширины щели, повторно устанавливают регистрирующее устройство прибора на нулевое значение и снова измеряют интенсивность флуоресценции стандартного раствора. Затем в прибор помещают испытуемый раствор с неизвестной концентрацией и регистрируют показания прибора. Концентрацию (сх) испытуемого вещества в растворе рассчитывают по формуле:
где:       cx       — концентрация испытуемого раствора;
cs       — концентрация стандартного раствора;
Ix       — интенсивность флуоресценции испытуемого раствора;
Is       — интенсивность флуоресценции стандартного раствора.
Если значения интенсивности флуоресценции не строго пропорциональны значениям концентрации растворов, измерения могут проводиться с использованием калибровочного графика.
В некоторых случаях измерения могут проводиться с использованием фиксированного стандарта (например, флуоресцирующего стекла или раствора флуоресцирующей жидкости). В таких случаях концентрация испытуемого вещества может определяться с использованием калибровочного графика, построенного в тех же условиях.

201020021-2019
2.1.2.21. Атомдық-эмиссиялық спектрометрия
НЕГІЗГІ ПРИНЦИП
Атомдық эмиссия - қозған атомдармен немесе иондармен электрмагниттік сәуле шығару процессі. Сыналатын үлгі атомдық-эмиссиялық спектрометрияда сыналатын үлгі сыналатын үлгінің атомдарын қоздыруға және ионизациялануға апаратын атомдарға ыдыратуды да, елеулі соқтығысуларды да шақыратын жеткілікті жоғары температураның әсеріне түседі. Қоздырылған жағдайда болатын атомдар және иондар жылулық немесе сәуле шығаратын энергияны бере отырып және электрмагниттік сәулені шығара (эмиссиялай) отырып негізгі энергетикалық жағдайға қайта келуге қабілетті. Элементтің эмиссиялық спектрі тиісті абсорбциялық спектрге қарағанда біршама көп сызықтардан тұрады.
Атомдық-эмиссиялық спектрометрия – элементтің атомдық буының эмиссиялық сызықтарының бірінің қарқындылығын өлшеу арқылы сыналатын үлгіде химиялық элементтің құрамын анықтау әдісі. Анықтауды таңдалған эмиссиялық сызыққа сәйкес келетін толқын ұзындығы кезінде анықтайды.
Осы жалпы фармакопеялық бөлімде тек қана жалынды атомдану қаралады. Плазмамен индуктивті байланысқан атомдық-эмиссиялық спектрометрия әдісі (ПИБ-АЭС) басқа жалпы фармакопеялық бөлімде сипатталған.
АСПАП
Аспаптың басты құрамдас бөліктері мыналар болып табылады:
- үлгіні енгізу және шашырату жүйесі;
атомдық будың жалынды генераторы;
монохроматор;
детектор;
деректерді жинау блогы.
Жалынды алу үшін оттегімен немесе ауамен үйлестіре отырып сутегі, ацетилен, пропан немесе бутан қолданылуы мүмкін. Атомдық будың генераторын таңдау күрделі кезеңі болып табылады, себебі ол атомдарды қоздыру және шашырату үшін жеткілікті энергиямен қамтамасыз етуі қажет. Атомдық будың жалынды генераторын қолдана отырып алынған атомдық спектрлердің басқа типті атомдық будың генераторларын қолдана отырып алынған спектрлермен салыстырғанда қарапайымдау болғандықтан артықшылықтары бар, бірақ оны қолдануды негізгі лимиттейтін фактор болып көптеген элементтердің атомдарын қоздыру үшін қуаттылығының жеткіліксіздігі табылады. Сыналатын ерітінділерді және салыстыру ерітінділерін дайындау үшін қолайлы еріткіш қышқылтылған су болып табылады, бірақ егер олар жалынның тұрақтылығына әсер етпейтіні дәлелденген болса, органикалық еріткіштер де қолданылуы мүмкін.
ИНТЕРФЕРЕНЦИЯ
Спектрлік интерференцияны спектрдің қолайлы сызығын өлшеу немесе тесіктің енін іріктеу үшін таңдау жолымен азайтады немесе алып тастайды. Физикалық интерференцияны сыналатын үлгінің ерітіндісін араластыру, қалыпты іріктеу немесе стандартты қосындылар әдісін қолдану арқылы түзетіледі. Химиялық интерференцияны химиялық түрлендіргіштерді немесе иондаушы буферлерді қолдана отырып азайтады.
ЖАДЫ ӘСЕРІ
Аспаптағы анықталатын элементті тұндырумен шартталған жады әсерінің ықпалы сынақтар арасында аспапты мұқият жуу, егер мүмкін болса, осылайша тұздың құрамын төмендету үшін өлшенетін ерітінділерді араластыру және мүмкіндігінше тезірек ерітінділерді бүркіп енгізу арқылы төмендетілуі мүмкін.
ӘДІС
Анықтау анықталатын элементтің белгілі концентрациясы бар стандартты ерітінділермен салыстыру жолы арқылы калибрлеу графигі әдісімен (І әдіс) немесе стандартты қосындылар әдісімен (ІІ әдіс) өткізеді.
Атомдық-эмиссиялық спектрометрді өндіруші-зауыттың нұсқаулығына сәйкес режимге әкеледі және толқынның қажетті ұзындығын орнатады. Үлгінің қалыбын ескере отырып талданатын элементті анықтау үшін қажетті (жалын температурасы, шілтерді күйге келтіру, иондық буферді қолдану, ерітінділер концентрациясы) тәжірибе параметрлерін орнатады. Атомдық бу генераторына бақылау ерітіндісін енгізеді және тіркейтін құрылғыны нөлдік мағынаға немесе бақылау тәжірибесінің мағынасына келтіреді. Ең жоғары концентрациясы бар анықталатын элементтің салыстыру ерітіндісін енгізеді және өлшеулердің оңтайлы диапазонында тіркелетін дабыл алуға болатындай етіп аспапты күйге келтіреді.
Ерітінділер концентрациясы калибрлеу графигінің сызықтық бөлігінде орналастырылғаны қолайлырақ. Егер бұл мүмкін болмаса, ыңғайлы бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдана отырып қисық сызықты калибрлеу кестелері қолданылуы мүмкін.
Тәжірибені жүргізудің барлық кезеңдерінде мүмкіндігінше полимерлік зертханалық ыдысты қолдану ұсынылады.
I ӘДІС - КАЛИБРЛЕУ ГРАФИГІ ӘДІСІ
Әдетте өлшеулер үшін анықталатын элементтің үш салыстыру ерітіндісін және бақылау ерітіндісін дайындайды және қолданады.

201020021-2019
2.1.2.21. Атомно-эмиссионная спектрометрия
ОСНОВНОЙ ПРИНЦИП
Атомная эмиссия — процесс испускания электромагнитного излучения возбужденными атомами или ионами. В атомно-эмиссионной спектрометрии испытуемый образец подвергается воздействию достаточно высоких температур, вызывающих как диссоциацию на атомы, так и значительное количество соударений, приводящих к возбуждению и ионизации атомов испытуемого образца. Атомы и ионы, будучи в возбужденном состоянии, способны возвращаться в основное энергетическое состояние с передачей тепловой или излучающей энергии и испусканием (эмиссией) электромагнитного излучения. Эмиссионный спектр элемента содержит несколько больше линий, чем соответствующий абсорбционный спектр.
Атомно-эмиссионная спектрометрия — метод определения содержания химического элемента в испытуемом образце посредством измерения интенсивности одной из эмиссионных линий атомного пара элемента. Определение проводят при длине волны, соответствующей выбранной эмиссионной линии.
В данной общей фармакопейной статье рассматривается только пламенная атомизация. Метод атомно-эмиссионной спектрометрии с индуктивно связанной плазмой (АЭС-ИСП) описан в другой общей фармакопейной статье.
ПРИБОР
Главными составляющими частями прибора являются:
- система введения и распыления образца;
- пламенный генератор атомного пара;
- монохроматор;
- детектор;
- блок сбора данных.
Для получения пламени могут быть использованы водород, ацетилен, пропан или бутан в сочетании с кислородом или воздухом. Выбор генератора атомного пара является критическим моментом, так как он должен обеспечивать достаточную энергию для возбуждения и распыления атомов. Атомные спектры, полученные с использованием пламенного генератора атомного пара, имеют преимущества, будучи более простыми, по сравнению со спектрами, полученными с использованием генераторов атомного пара других типов, однако основным лимитирующим фактором в его использовании является недостаточная мощность для возбуждения атомов многих элементов. Предпочтительным растворителем для приготовления испытуемых растворов и растворов сравнения является подкисленная вода, но могут быть использованы и органические растворители, если доказано, что они не влияют на стабильность пламени.
ИНТЕРФЕРЕНЦИЯ
Спектральную интерференцию уменьшают или исключают путем выбора для измерения подходящей линии спектра либо подбора ширины щели. Физическую интерференцию корректируют разведением раствора испытуемого образца, подбором матрицы или использованием метода стандартных добавок. Химическую интерференцию уменьшают использованием химических модификаторов или ионизационных буферов.
ЭФФЕКТ ПАМЯТИ
Влияние эффекта памяти, обусловленного осаждением определяемого элемента в приборе, может быть снижено тщательным промыванием прибора между испытаниями, разведением, если это возможно, измеряемых растворов, снижающим таким образом содержание соли, и по возможности быстрым впрыскиванием растворов.
МЕТОД
Определения проводят путем сравнения со стандартными растворами с известными концентрациями определяемого элемента методом калибровочного графика (метод I) или методом стандартных добавок (метод II).
Атомно-эмиссионный спектрометр выводят на режим в соответствии с инструкцией завода-производителя и устанавливают необходимую длину волны. Устанавливают параметры эксперимента (температура пламени, настройка горелки, использование ионного буфера, концентрация растворов), необходимые для определения анализируемого элемента, учитывая матрицу образца. В генератор атомного пара вводят контрольный раствор и настраивают регистрирующее устройство на нулевое значение или на значение контрольного опыта. Вводят раствор сравнения определяемого элемента с наибольшей концентрацией и настраивают прибор так, чтобы получить регистрируемый сигнал в оптимальном диапазоне измерений.
Предпочтительно, чтобы концентрации растворов находились в линейной части калибровочного графика. Если это невозможно, могут быть использованы криволинейные калибровочные графики с применением подходящего программного обеспечения.
На всех этапах проведения испытания рекомендуется по возможности использовать полимерную лабораторную посуду.
МЕТОД I — МЕТОД КАЛИБРОВОЧНОГО ГРАФИКА
Обычно для измерений готовят и используют три раствора сравнения определяемого элемента и контрольный раствор.

Сыналатын үлгінің ерітіндіндісін (сыналатын ерітінді) жеке фармакопеялық бөлімде көрсетілгендей дайындайды. Анықталатын элементтің кем дегенде үш салыстыру ерітінділерін сыналатын ерітіндіде бұл ерітінділер концентрациясының диапазоны анықталатын элементтің концентрациясының күтілетін мағынасын қосатындай болып дайындайды. Сандық талдау үшін калибрлеудің оңтайлы мағыналары анықталатын элементтің күтілетін құрамынан немесе жеке фармакопеялық бөлімде көрсетілген шектен 0,7-ден 1,3-ке дейінгі диапазонда орналасуы қажет. Құрамында қоспалардың болуын талдау үшін калибрлеудің оңтайлы мағыналары анықталатын элемент үшін табу шегінен шекті мәннен 1,2-ге дейін диапазонда орналасуы қажет. Сыналатын ерітіндіні дайындаған кезде қолданылатын кез-келген реактивтерді бақылау ерітінділеріне және салыстыру ерітінділеріне сыналатын ерітіндіге қосатындай мөлшерде қосады.
Тұрақты нәтижелерді алу үшін бірдей қайталаулар санын қолдана отырып ерітінділерді енгізеді.
Есептеу. Салыстыру ерітінділерінің эмиссиясының орташа мағыналы тәуелділік калибрлеу қисығын ол бойынша сыналатын ерітіндіде элементтің концентрациясын анықтайтын концентрациядан құрады.
II ӘДІС - СТАНДАРТТЫ ҚОСПАЛАР ӘДІСІ
Сыналатын үлгінің ерітіндісін (сыналатын ерітінді) жеке фармакопеялық бөлімде көрсетілгендей дайындайды. Сыналатын ерітіндінің бірдей көлемін үштен кем емес бірдей көлемді шыны сауыттарға салады. Біреуінен басқа барлық колбаларға оның эмиссиясының мағынасы, егер бұл мүмкін болса, калибрлеу графигінің сызықтық аймағында орналасатын элементтің тұрақты ұлғаятын концентрациясынан тұратын ерітінділер сериясын ала отырып анықталатын элементтің белгілі концентрациясы бар салыстыру ерітіндісінің бара-бар ұлғаятын көлемін қосады. Әрбір шыны сауыттың ішіндегісін еріткішпен белгіге дейін жеткізеді.
Тұрақты нәтижелерді алу үшін бірдей қайталаулар санын қолдана отырып ерітінділерді енгізеді.
Есептеу. Ең кішкентай шаршылар әдісімен кестенің сызықтық теңдігін және ол арқылы сыналатын ерітіндіде анықталатын элементтің концентрациясын есептейді.
ӘДІСТЕМЕНІҢ ВАЛИДАЦИЯСЫ
Жеке фармакопеялық бөлімде суреттелген белгілі бір уақыт аралықтарынан кейін әдістеменің қанағаттанарлықтай орындалғанын верификациялайды.
ЖЕЛІЛІК
Концентрациясы калибрлеу диапазонының шегінде болатын кемінде төрт салыстыру ерітініділерін және бақылау ерітінідісін дайындайды және талдайды. Кемінде бес өлшеу жүргізеді.
Барлық алынған деректерді қолдана отырып ең кіші шаршылар әдісімен калибрлеу қисығын есептейді. Регрессия қисығын орташа мағыналарды, өлшенген мағыналарды және калибрлеу графигінің сенімді аралығын белгілей отырып құрады. Мынадай талаптарды сақтаған жағдайда әдіс жарамды болып табылады:

Раствор испытуемого образца (испытуемый раствор) готовят, как указано в частной фармакопейной статье. Не менее трех растворов сравнения определяемого элемента готовят так, чтобы диапазон концентраций этих растворов включал ожидаемое значение концентрации определяемого элемента в испытуемом растворе. Для количественного анализа оптимальные значения калибровки должны находиться в диапазоне от 0,7 до 1,3 от ожидаемого содержания определяемого элемента или от предела, указанного в частной фармакопейной статье. Для анализа на содержание примесей оптимальные значения калибровки должны находиться в диапазоне от предела обнаружения до 1,2 от предельного значения для определяемого элемента. Любые реактивы, используемые при приготовлении испытуемого раствора, прибавляют в контрольный раствор и растворы сравнения в таких же количествах, как и в испытуемый раствор.
Вводят растворы, используя одинаковое количество повторов для получения устойчивых результатов.
Расчет. Строят калибровочную кривую зависимости средних значений эмиссии растворов сравнения от концентрации, по которой определяют концентрацию элемента в испытуемом растворе.
МЕТОДII — МЕТОД СТАНДАРТНЫХ ДОБАВОК
Раствор испытуемого образца (испытуемый раствор) готовят, как указано в частной фармакопейной статье. Равные объемы испытуемого раствора помещают не менее чем в три мерные колбы одинакового объема. Во все мерные колбы кроме одной прибавляют пропорционально увеличивающиеся объемы раствора сравнения с известной концентрацией определяемого элемента, получая серию растворов, содержащих устойчиво возрастающие концентрации элемента, значения эмиссии которого, если это возможно, находятся в линейной области калибровочного графика. Доводят содержимое каждой колбы растворителем до метки.
Вводят растворы, используя одинаковое количество повторов для получения устойчивых результатов.
Расчет. Методом наименьших квадратов рассчитывают линейное уравнение графика и по нему - концентрацию определяемого элемента в испытуемом растворе.
ВАЛИДАЦИЯ МЕТОДИКИ
Через определенные временные интервалы верифицируют удовлетворительное исполнение методики, описанной в частной фармакопейной статье.
ЛИНЕЙНОСТЬ
Готовят и анализируют не менее четырех растворов сравнения, концентрация которых находится в пределах диапазона калибровки, и контрольный раствор. Проводят не менее пяти измерений.
Используя все полученные данные, рассчитывают калибровочную кривую методом наименьших квадратов. Строят кривую регрессии, отмечая средние значения, измеренные значения и доверительный интервал калибровочного графика. Метод является пригодным при условии соблюдения следующих требований:

өзара байланыстылық корреляциясы 0,99-дан кем болмау керек;
калибрлеу графигінде әрбір калибрлеу деңгейінің қателіктері кездейсоқ тәсілмен бөлінуі қажет.
Ең кіші және ең үлкен калибрлеу деңгейі үшін орташа мағынаны және салыстырмалы стандартты ауытқуды есептейді.
Егер ең кіші және ең үлкен калибрлеу деңгейінің есептелген стандартты ауытқуының қатынасы 0,5-тен кем немесе 2,0-ден артық болса, онда калибрлеу графигінің ең дәл бағалауы өлшенген сызықтық регрессияны қолдана отырып алынуы мүмкін. Сызықтық және квадраттық салмақ функциялары алынған деректерге салмақ функциясын қолдану үшін ең қолайлысын табу үшін қолданылады. Егер орташа мағыналар калибрлеу графигімен салыстырған кезде сызықтылықтан ауытқулар көрсетсе, екі өлшеуішті сызықтық регрессияны қолданады.
ДҰРЫСТЫҒЫ
Дұрыстылығын сертификатталған стандартты үлгілерді қолдана отырып верификациялаған қолайлы. Егер бұл мүмкін емес болса ашылатындығын тексереді.
Ашылуы. Сандық анықтау әдістемелері жағдайында ашылатындығы 90 %-дан 110 %-ға дейін болуы қажет. Басқа анықтаулар үшін, мысалы элементтің іздік санын анықтау үшін ашылатындығы теориялық мағынадан 80 %-дан 120 %-ға дейін болуы қажет. Ашылатындығы анықталатын элементтің белгілі бір мөлшерінен (калибрлеу графигінің орташа концентрациясы) тұратын қолайлы салыстыру ерітіндісін (қалыптық ерітінді) қолдана отырып анықталуы мүмкін.
ҚАЙТАЛАНУЫ
Қайталану сандық анықтау үшін 3 %-дан аспауға және қоспалардың бар-жоғын сынау үшін 5 %-дан сапауға тиіс.
САНДЫҚ АНЫҚТАУ ШЕГІ
Сандық анықтау шегі (мысалы, 10а шамаласты қолдана отырып анықталған) өлшенетін мағынадан төмен екеніне көз жеткізеді.
201020022-2019
2.1.2.22. Атомдық-абсорбциялық спектрометрия
НЕГІЗГІ ПРИНЦИП
Атомдық абсорбция — толқынның ерекше ұзындығының электрмагниттік сәуле шығаруын атомның негізгі жағдайдан қозу жағдайына ауыса отырып жұту процессі. Атомдар негізгі жағдайында энергияны резонанстық жиілікпен жұтады және мұндай резонанстық жұту салдарынан электрмагниттік сәуле шығарулар әлсірейді. Жұтылған энергия іс жүзінде бар атомдардың санына тікелей бара-бар.
Осы жалпы фармакопеялық бөлім жалпы ақпаратты ұсынады және элементтерді атомдық-абсорбциялық спектрометрия арқылы немесе жалынды қолдана отырып атомдау, графиттік пеште электртермиялық буландыру арқылы немесе сынапты анықтау үшін суық бу тәсілімен анықтау кезінде іс-қимылдар тәртібін анықтайды.
Атомдық-абсорбциялық спектрометрия — сыналатын үлгінің элементінің атомдық буымен электрмагниттік сәуле шығаруды жұтуын өлшеу жолымен сыналатын үлгідегі элементтің концентрациясын анықтау әдісі. Анықталатын элементтің жұту сызықтарының бірінің (резонанстық сызықтар) толқынының ұзындығы кезінде сынақты өткізеді. Жұтылған сәуленің саны, Бугер-Ламберт-Бер заңына сәйкес, элементтің концентрациясына бара-бар.
АСПАП
Аспаптың басты құрамдас бөліктері мыналар болып табылады:
- сәуле шығару көзі;
- үлгіні енгізу және шашырату жүйесі;
атомизатор;
монохроматор немесе полихроматор;
детектор;
деректерді жинау блогы.

- коэффициент корреляции должен быть не менее 0,99;
- на калибровочном графике погрешности каждого калибровочного уровня должны быть распределены случайным образом.
Рассчитывают среднее значение и относительное стандартное отклонение для наименьшего и наибольшего калибровочного уровня.
В случае если отношение рассчитанного стандартного отклонения наименьшего и наибольшего калибровочного уровня менее 0,5 или более 2,0, то более точная оценка калибровочного графика может быть получена с использованием взвешенной линейной регрессии. Линейная и квадратичная весовая функции применяются к полученным данным для нахождения наиболее подходящей для использования весовой функции. Если средние значения при сравнении с калибровочным графиком проявляют отклонение от линейности, используют двухмерную линейную регрессию.
ПРАВИЛЬНОСТЬ
Предпочтительно верифицировать правильность с использованием сертифицированных стандартных образцов. Если это невозможно, проверяют открываемость.
Открываемость. В случае методик количественного определения открываемость должна быть от 90 % до 110 %. Для других определений, например для определения следовых количеств элемента, открываемость должна быть от 80 % до 120 % от теоретического значения. Открываемость может быть определена с использованием подходящего раствора сравнения (матриксного раствора), содержащего известное количество определяемого элемента (средняя концентрация калибровочного графика).
ПОВТОРЯЕМОСТЬ
Повторяемость должна быть не более 3 % для количественного определения и не более 5 % для испытания на содержание примесей.
ПРЕДЕЛ КОЛИЧЕСТВЕННОГО ОПРЕДЕЛЕНИЯ
Удостоверяются, что предел количественного определения (например, определенный с использованием приближения 10а) ниже измеряемого значения.
201020022-2019
2.1.2.22. Атомно-абсорбционная спектрометрия
ОСНОВНОЙ ПРИНЦИП
Атомная абсорбция — процесс поглощения электромагнитного излучения специфической длины волны атомом в основном состоянии с переходом в возбужденное состояние. Атомы в основном состоянии поглощают энергию с резонансной частотой, и вследствие такого резонансного поглощения электромагнитное излучение ослабляется. Поглощенная энергия фактически прямо пропорциональна количеству присутствующих атомов.
Данная общая фармакопейная статья приводит общую информацию и определяет порядок действия при определении элементов атомноабсорбционной спектрометрией либо с помощью атомизации с использованием пламени, электротермического испарения в графитовой печи, получения гидридов, либо способом холодного пара для определения ртути.
Атомно-абсорбционная спектрометрия — техника определения концентрации элемента в испытуемом образце путем измерения поглощения электромагнитного излучения атомным паром элемента испытуемого образца. Испытание проводят при длине волны одной из линий поглощения (резонансных линий) определяемого элемента. Количество поглощенного излучения, в соответствии с законом Бугера-Ламберта-Бера, пропорционально концентрации элемента.
ПРИБОР
Основными составляющими частями прибора являются:
- источник излучения;
- система введения и распыления образца;
- атомизатор;
- монохроматор или полихроматор;
- детектор;
- блок сбора данных.

Аспапты әдетте фонды түзету жүйесімен жабдықтайды. Сәуле шығару көзі ретінде қуыс катоды бар шамдарды (ҚКШ, HCLhollow-cathodelamp) және электродсыз газразрядтық шамдарды (ЭГШ, EDLelectrodeless- dischargelamp) қолданады. Мұндай шамдардың сәулесінде шамамен 0,002 нм жартыені бар өте тар сызықтардан тұратын анықталатын элементтің спектрі бар.
Атомизаторлардың үш түрі бар:
Жалынды әдіс
Жалынды атомизатор аэрозоль алуға арналған пневматикалық құрылғысы бар тозаңдату жүйесінен, газ реттеушісінен және шілтерден тұрады. 2000 К-дан 3000 К-ға дейін температураны алу үшін жанатын газдың (пропан, сутегі және ацетилен) және тотықтырғыштың (ауа және азот оксиді) әртүрлі қоспаларын қолданады. Шілтердің конфигурациясын қолданылатын газға бейімдеуге болады, газды жіберу жылдамдығы реттеледі. Сыналатын ерітінділерді және салыстыру ерітінділерін дайындауға арналған қолайлы еріткіш ретінде қышқылдандырылған суды қолдана отырып үлгілерді тозаңдатады. Егер жалынның тұрақтылығына әсер етпейтіні кепілдендірілген болса, органикалық еріткіштер де қолданылуы мүмкін.
Электртермиялық атомдау әдісі
Электртермиялық атомизатордың негізгі құраушысы болып графитті түтікшелі пеш және электр энергиясының көзі табылады. Графитті түтікшелі пешті қолданған кезде үлгінің толық атомдануы болады және атомдық бу ұзақ уақыт ішінде сәуле шығару жолында ұсталып тұрады, бұл анықтау шегін жақсартады. Үлгілерді (сұйықтықтар және қатты заттар) графитті түтікшелі пешке тікелей енгізеді, ол алдымен үлгіні кептіріп, сосын күйдіру жолымен матрикстің негізгі құрамдауыштарын алып тастап, содан кейін барлық анықталатын элементті атомдандырып берілген бағдарлама бойынша біртіндеп қызады, ол алдымен үлгіні кептіреді, сосын күйдіру жолымен матрикстің негізгі құрамдауыштарын алып тастайды, содан кейін барлық анықталатын элементті атомдандырады. Пешті атомдандыру температурасына қарағанда оны жоғарырақ температураға дейін қыздыра отырып тазартады. Күйдіру кезінде графитті пешті инертті газбен үрлеу атомдану процесінің сапалырақ болуына әкеледі.
Суық бу әдісі және гибридтік тәсіл
Атомдық бу спектрометрден тыс та алынуы мүмкін. Атомдық буды алудың мұндай әдісін сынапты анықтаған кезде немесе күшала, сүрме, висмут, селен және қалайы сияқты гидридтер түзетін элементтерді анықтау үшін суық бу тәсілінде қолданады. Сынапты анықтаған жағдайда хлоридтің қалайысы немесе натрийдің натрийі көмегімен атомдар химиялық қалпына келтіру арқылы өндіріледі, содан кейін шам шығаратын сәуленің жолында орналасқан суық кварцты астаушаға инертті газдың көмегімен атомдық буды тез ауыстырады. Мұндай жолмен өндірілген гидридтер инертті газдың көмегімен ыстық астаушаға ауыстырылады, онда олар атомдарға ыдырайды.
ИНТЕРФЕРЕНЦИЯ

Прибор обычно оснащают системой коррекции фона. В качестве источника излучения используют лампы с полым катодом (ЛПК, HCL — hollow-cathodelamp) и безэлектродные газоразрядные лампы (БЭГЛ, EDL — electrodeless- dischargelamp). Излучение таких ламп имеет спектр определяемого элемента, состоящий из очень узких линий с полушириной около 0,002 нм.
Существует три типа атомизаторов:
- Пламенный способ
Пламенный атомизатор состоит из системы распыления с пневматическим приспособлением для получения аэрозоля, регулятора газа и горелки. Для получения температуры от 2000 K до 3000 K используют различные смеси горючего газа (пропан, водород и ацетилен) и окислителя (воздух и оксид азота). Конфигурацию горелки адаптируют под используемые газы, скорость подачи газа регулируется. Образцы распыляют, используя подкисленную воду как предпочтительный растворитель для приготовления испытуемых растворов и растворов сравнения. Могут быть использованы и органические растворители, если гарантировано, что они не влияют на стабильность пламени.
- Способ электротермической атомизации
Основными составляющими электротермического атомизатора являются графитовая трубчатая печь и источник электроэнергии. При использовании графитовой трубчатой печи происходит полная атомизация образца и атомный пар удерживается на пути излучения в течение длительного времени, что улучшает предел определения. Образцы (жидкости и твердые вещества) вводят непосредственно в графитовую трубчатую печь, которая нагревается постепенно по заданной программе, сначала высушивая образец, затем удаляя основные компоненты матрикса путем пиролиза, после чего атомизируя весь определяемый элемент. Очищают печь, нагревая ее до температуры более высокой, чем температура атомизации. Продувание графитовой печи инертным газом во время пиролиза приводит к более качественному процессу атомизации.
- Способ холодного пара и гидридный метод
Атомный пар может быть получен и вне спектрометра. Такой способ получения атомного пара используют в методе холодного пара при определении ртути или для определения таких элементов, образующих гидриды, как мышьяк, сурьма, висмут, селен и олово. В случае определения ртути, атомы генерируют химическим восстановлением с помощью олова хлорида или натрия натрия, после чего атомный пар быстро переносят с помощью инертного газа в холодную кварцевую кювету, расположенную на пути излучения, испускаемого лампой. Гидриды, генерированные таким образом, переносятся с помощью инертного газа в горячую кювету, где они диссоциируют на атомы.
ИНТЕРФЕРЕНЦИЯ

Атомдық абсорбцияны өлшеулер кезінде химиялық, физикалық, иондаушы және спектрлік интерференциялар орын алуы мүмкін. Матрикстің немесе босатып жіберетін агенттердің модификаторларын қолдана отырып немесе азот оксиді – ацетиленнің жалынының жоғары температураларын қолдана отырып химиялық интерференцияның орнын толтырады. Арнайы иондаушы буферлерді (мысалы, лантандық немесе цезийлік) қолдана отырып иондаушы интерференцияның орнын толтырады. Тұздың жоғары құрамымен немесе тұтқырлығымен шартталған физикалық интерференцияны стандартты қоспалар тәсілі немесе матриксті іріктеу арқылы үлгіні араластыруды қолдана отырып орнын толтырады. Спектрлік интерференция резонанстық сызықтарды қалқалау кезінде орын алады, және оны болдырмау үшін басқа резонанстық сызықты қолданады. Зееман фонын түзетуді қолдану да спектрлік интерференцияның және молекулалардың шығарылған сәулелерді, әсіресе электртермиялық атомдау әдісін қолданған кезде, жұтуымен байланысты орнын толтырады. Сонымен қатар спектрлік интерференцияға қуысты катоды бар көп элементті шамдарды қолдану да әкелуі мүмкін. Спецификалық немесе спецификалық емес сәулені жұтуды монохроматор тесігінің таңдап алынған енімен (0,2 - 2 нм) анықталатын спектрлік диапазонында өлшейді.
ФОНДЫ ТҮЗЕТУ
Шашырату және фон жалынмен атомдау кезінде немесе электртермиялық атомдау кезінде өлшенетін жұтудың мағынасын ұлғайтады. Фонмен жұту толқындардың ұзындығының кең диапазонын қамти тұра, атомдар 0,005 – 0,02 нм қатарындағы өте тар диапазондарында жұтады. Анықталатын элементті ескермегенде, тура үлгінің ерітіндісінің құрамындай бақылау ерітіндісін қолдана отырып фонмен жұтуды түзетеді, бұны бірақ көбінесе жүзеге асыру мүмкін емес. Электртермиялық атомдау кезінде күйдіру температурасы фондық сіңірілуге әкелетін матрикстің шіру өнімдерін алып тастайтындай етіп таңдалуы қажет. Фонды түзету әртүрлі екі энергия көздерін қолдана отырып та өткізілуі мүмкін: қуысты катоды бар шамдардың көмегімен жалпы жұтуды өлшейді (элемент + фон) және үздіксіз эмиссиясы бар дейтерий шамдарының көмегімен фондық сіңірілуді өлшейді. Фонды түзету үшін дейтерий шамынан алынған дабылды қуысты катоды бар шамнан алынған дабылдан алып тастайды. Бұл әдіс дейтерий шамының спектрлік диапазонымен (190 нм-дан 400 нм-ға дейін) шектелген. Фондық сіңірілу толқынның екі ұзындықтары кезінде: резонанстық сызықта және резонанстыққа жақын, бірақ онда үлгінің сіңіруі бақыланбайтын болған кезде, толқынның ұзындығында сіңірілуді өлшеу жолымен табылуы да мүмкін және кейіннен жұтудан толқынның екінші ұзындығының сіңірілуінің резонанстық сызығының сіңірілуін алып тастайды.

При измерениях атомной абсорбции могут иметь место химическая, физическая, ионизационная и спектральная интерференции. Химическую интерференцию компенсируют использованием модификаторов матрикса или высвобождающих агентов, либо использованием высоких температур пламени азота оксида — ацетилен. Ионизационную интерференцию компенсируют использованием специальных ионизационных буферов (например, лантановых или цезиевых). Физическую интерференцию, обусловленную высоким содержанием соли или вязкостью, компенсируют, используя разведение образца, посредством метода стандартных добавок или подбором матрикса. Спектральная интерференция происходит при перекрывании резонансных линий, и для ее исключения используют другую резонансную линию. Использование коррекции фона Зеемана также компенсирует спектральную интерференцию и помехи, связанные с поглощением излучения молекулами, особенно при использовании способа электротермической атомизации. Также к спектральной интерференции может приводить использование многоэлементных ламп с полым катодом. Специфическое или неспецифическое поглощение измеряют в спектральном диапазоне, определяемом выбранной шириной щели монохроматора (0,2 - 2 нм).
КОРРЕКЦИЯ ФОНА
Рассеивание и фон увеличивают значение измеряемого поглощения при атомизации пламенем или при электротермической атомизации. Поглощение фоном охватывает широкий диапазон длин волн, в то время как атомы поглощают в очень узких диапазонах порядка 0,005 - 0,02 нм. Поглощение фоном может быть скорректировано использованием контрольного раствора, имеющего точно такой же состав, что и раствор образца, за исключением определяемого элемента, что, однако, часто является неосуществимым. При электротермической атомизации температура пиролиза должна быть подобрана так, чтобы исключить продукты разложения матрикса, вызывающие фоновое поглощение. Коррекция фона может быть проведена также с использованием двух различных источников энергии: лампы с полым катодом, с помощью которой измеряют общее поглощение (элемент + фон), и дейтериевой лампы с непрерывной эмиссией, с помощью которой измеряют фоновое поглощение. Для коррекции фона сигнал, полученный от дейтериевой лампы, вычитают из сигнала, полученного от лампы с полым катодом. Этот способ лимитирован спектральным диапазоном дейтериевой лампы (от 190 нм до 400 нм). Фоновое поглощение также может быть найдено путем измерения поглощения при двух длинах волн: резонансной линии и длине волны, близкой к резонансной, но при которой не наблюдается поглощения образцом, и последующим вычитанием из поглощения резонансной линии поглощения второй длины волны.

Фонды түзетудің тағы бір әдісі – Зееман әсері (магниттік алаңда сіңірілуі сызығының Зееман бөлшектенуіне негізделген). Бұл әдіс егер фонның құрылымы жұқа болған жағдайда әсіресе пайдалы, сонымен қатар 185 нм-дан 900 нм-ға дейін диапазонында фонды түзетуге елеулі мүмкіндік береді.
СЫНАУДЫ ӨТКІЗУ ШАРТТАРЫН ТАҢДАУ
Анықталатын элемент үшін қолайлы толқынның ұзындығын және тесіктің енін таңдағаннан кейін келесі кезеңдерді қарастырады:
спецификалық емес фондық сіңіруді түзету;
үлгіге, сондай-ақ бақылау ерітіндісіне және салыстыру ерітінділеріне химиялық модификаторларды немесе иондаушы буферлерді қосу қажеттілігі;
үлгіні араластыру (мысалы, физикалық интерференцияны барынша азайту үшін);
температуралық бағдарламаның бөлшектері, алдын-ала қыздыру, кептіру, күйдіру, атомдау, сызықтық өсіп кету уақытымен және ұстап тұру уақытымен постатомдану;
инертті газдың шығыны;
электртермиялық атомдау (пеш) үшін матрикстің модификаторлары;
суық буы бар астаушаның температурасымен немесе қыздырылатын астаушаның температурасымен бірге сынапты немесе басқа гидрид түзгіш элементтерді анықтау үшін химиялық қалпына келтіретін реагенттер;
- пешті орындау бойынша техникалық талаптар (камера, Львов платформасы және басқалар).
ӘДІС
Анықтауды анықталатын элементтің белгілі концентрациясы бар стандартты ерітінділермен салыстыру жолы арқылы калибрлеу графигі әдісімен (І әдіс) немесе стандартты қосындылар әдісімен (ІІ әдіс) өткізеді.
Атомдық-абсорбциялық спектрометрді өндіруші-зауыттың нұсқаулығына сәйкес режимге әкеледі және толқынның қажетті ұзындығын орнатады. Атомдық бу генераторына бақылау ерітіндісін енгізеді және тіркейтін құрылғыны максималды өткізуге келтіреді. Бақылау ерітіндісіне арналған мағына аспаптың нөлдік мағынаға орнату үшін еріткішті қолдану жолымен анықталуы мүмкін. Ең жоғары концентрациясы бар анықталатын элементтің салыстыру ерітіндісін енгізеді және максималды тіркелетін дабылды алуға болатындай етіп аспапты күйге келтіреді. Ластанудың және жады әсерінің ықпалының алдын алу мақсатында аспапты мұқият жуады. Талдауды аяқтағаннан кейін аспапты Р сумен немесе қышқылдандырылған сумен жуады.
Егер қатты үлгілерді енгізу техникасын қолданған жағдайда сынауды өткізудің барлық шарттарын жеке фармакопеялық бөлімде сипаттайды.
Ерітінділер концентрациясы калибрлеу графигінің сызықтық бөлігінде орналастырылғаны қолайлырақ. Егер бұл мүмкін болмаса, ыңғайлы бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдана отырып қисық сызықты калибрлеу кестелері қолданылуы мүмкін.
Тәжірибені жүргізудің барлық кезеңдерінде мүмкіндігінше полимерлік зертханалық ыдысты қолдану ұсынылады. Үлгінің матриксін тазарту үшін және/немесе құрамында көміртегі бар заттарды алып тастау үшін үлгіні дайындау үшін еріту, шіріту (әдетте, микротолқынды пеште) күлдену немесе осы аталған операциялардың барлығын үйлестіру қажет болуы мүмкін. Жеке фармакопеялық бөлімде басқа нұсқаулар көрсетілмеген жағдайда, егер үрдіс ашық жүйеде өткізілсе кейбір металлдардың ұшқыштығына байланысты қыздыру температурасы 600 °С-тан аспауы қажет.
I ӘДІС — КАЛИБРЛЕУ ГРАФИГІ ӘДІСІ
Әдетте өлшеулер үшін анықталатын элементтің үш салыстыру ерітіндісін және бақылау ерітіндісін дайындайды және қолданады.

Еще один способ коррекции фона — эффект Зеемана (основан на расщеплении Зеемана линии поглощения в магнитном поле). Данный способ особенно полезен в случае, если фон имеет тонкую структуру, а также позволяет значительно скорректировать фон в диапазоне от 185 нм до 900 нм.
ВЫБОР УСЛОВИЙ ПРОВЕДЕНИЯ ИСПЫТАНИЯ
После подбора подходящей длины волны и ширины щели для определяемого элемента рассматривают следующие моменты:
- коррекцию неспецифического фонового поглощения;
- необходимость прибавления химических модификаторов или ионизационных буферов к образцу, а также к контрольному раствору и растворам сравнения;
- разведение образца (например, для минимизации физической интерференции);
- детали температурной программы, предварительный нагрев, высушивание, пиролиз, атомизацию, постатомизацию со временем линейного нарастания и временем удерживания;
- расход инертного газа;
- модификаторы матрикса для электротермической атомизации (печь);
- химические восстанавливающие реагенты для определений ртути или других гидридобразующих элементов вместе с температурой кюветы с холодным паром или температуры нагреваемой кюветы;
- технические требования по исполнению печи (камера, платформа Львова и другие).
МЕТОД
Определения проводят путем сравнения со стандартными растворами с известными концентрациями определяемого элемента методом калибровочного графика (метод I), или методом стандартных добавок (метод II).
Атомно-абсорбционный спектрометр выводят на режим в соответствии с инструкцией завода-производителя и устанавливают необходимую длину волны. В генератор атомного пара вводят контрольный раствор и настраивают регистрирующее устройство на максимум пропускания. Значение для контрольного раствора может быть определено путем использования растворителя для установки прибора на нулевое значение. Вводят раствор сравнения определяемого элемента с наибольшей концентрацией и настраивают прибор так, чтобы получить максимальный регистрируемый сигнал. Во избежание загрязнения и эффекта памяти тщательно промывают прибор. После завершения анализа прибор промывают водой Р или подкисленной водой.
В случае использования техники ввода твердых проб, все условия проведения испытания описывают в частной фармакопейной статье.
Предпочтительно, чтобы концентрации растворов находились в линейной части калибровочного графика. Если это невозможно, могут быть использованы криволинейные калибровочные графики с применением подходящего программного обеспечения.
На всех этапах проведения испытания рекомендуется по возможности использовать полимерную лабораторную посуду. Для подготовки образца может потребоваться растворение, разложение (как правило, в микроволновой печи), озоление или сочетание указанных операций для того, чтобы очистить матрикс образца и/или удалить углеродсодержащие вещества. Если процесс происходит в открытой системе, при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье, температура прокаливания не должна превышать 600 °С по причине летучести некоторых металлов.
МЕТОД I — МЕТОД КАЛИБРОВОЧНОГО ГРАФИКА
Обычно для измерений готовят и используют три раствора сравнения определяемого элемента и контрольный раствор.

Сыналатын ерітіндіндіні жеке фармакопеялық бөлімде көрсетілгендей дайындайды. Анықталатын элементтің кем дегенде үш салыстыру ерітінділерін сыналатын ерітіндіде бұл ерітінділер концентрациясының диапазоны анықталатын элементтің концентрациясының күтілетін мағынасын қосатындай болып дайындайды. Сандық талдау үшін калибрлеудің оңтайлы мағыналары анықталатын элементтің күтілетін құрамынан немесе жеке фармакопеялық бөлімде көрсетілген шектен 0,7-ден 1,3-ке дейінгі диапазонда орналасуы қажет. Құрамында қоспалардың болуын талдау үшін калибрлеудің оңтайлы мағыналары анықталатын элемент үшін табу шегінен шекті мәннен 1,2-ге дейін диапазонда орналасуы қажет. Сыналатын ерітіндіні дайындаған кезде қолданылатын кез-келген реактивтерді бақылау ерітінділеріне және салыстыру ерітінділеріне сыналатын ерітіндіге қосатындай мөлшерде қосады.
Тұрақты нәтижелерді алу үшін бірдей қайталаулар санын қолдана отырып ерітінділерді енгізеді.
Есептеу. Салыстыру ерітінділері сіңірілуінің орташа мағыналы тәуелділік калибрлеу қисығын ол бойынша сыналатын ерітіндіде элементтің концентрациясын анықтайтын концентрациядан құрады.
II ӘДІС - СТАНДАРТТЫ ҚОСПАЛАР ӘДІСІ
Сыналатын ерітіндіні жеке фармакопеялық бөлімде көрсетілгендей дайындайды. Сыналатын ерітіндінің бірдей көлемін үштен кем емес бірдей көлемді шыны сауыттарға салады. Біреуінен басқа барлық колбаларға оның мағынасын, егер бұл мүмкін болса, сызықтық аймағында орналасатын анықталатын элементтің тұрақты ұлғаятын концентрациясынан тұратын ерітінділер сериясын ала отырып анықталатын элементтің белгілі концентрациясы бар салыстыру ерітіндісінің бара-бар ұлғаятын көлемін қосады. Әрбір шыны сауыттың ішіндегісін еріткішпен белгіге дейін жеткізеді.
Тұрақты нәтижелерді алу үшін бірдей қайталаулар санын қолдана отырып ерітінділерді енгізеді.
Есептеу. Ең кішкентай шаршылар әдісімен графиктің сызықтық теңдігін және ол арқылы сыналатын ерітіндіде анықталатын элементтің концентрациясын есептейді.
ӘДІСТЕМЕНІҢ ВАЛИДАЦИЯСЫ
Жеке фармакопеялық бөлімде суреттелген белгілі бір уақыт аралықтарынан кейін әдістеменің қанағаттанарлықтай орындалғанын верификациялайды.
ЖЕЛІЛІК
Олардың концентрациясы калибрлеу диапазонының шегінде болатын төрттен кем емес салыстыру ерітініділерін және бақылау ерітінідісін дайындайды және талдайды. Бестен кем емес өлшеулер жүргізеді.
Барлық алынған деректерді қолдана отырып ең кіші шаршылар әдісімен калибрлеу қисығын есептейді. Регрессия қисығын орташа мағыналарды, өлшенген мағыналарды және калибрлеу графигінің сенімді аралығын белгілей отырып құрады. Мынадай талаптарды сақтаған жағдайда әдіс жарамды болып табылады:

Испытуемый раствор готовят, как указано в частной фармакопейной статье. Не менее трех растворов сравнения определяемого элемента готовят так, чтобы диапазон концентраций этих растворов включал ожидаемое значение концентрации определяемого элемента в испытуемом растворе. Для количественного анализа оптимальные значения калибровки должны находиться в диапазоне от 0,7 до 1,3 от ожидаемого содержания определяемого элемента или от предела, указанного в частной фармакопейной статье. Для анализа на содержание примесей оптимальные значения калибровки должны находиться в диапазоне от предела обнаружения до 1,2 от предельного значения для определяемого элемента. Любые реактивы, используемые при приготовлении испытуемого раствора, прибавляют в контрольный раствор и растворы сравнения в таких же количествах, как и в испытуемый раствор.
Вводят растворы, используя одинаковое количество повторов для получения устойчивых результатов.
Расчет. Строят калибровочную кривую зависимости средних значений поглощения растворов сравнения от концентрации, по которой определяют концентрацию элемента в испытуемом растворе.
МЕТОД II—МЕТОД СТАНДАРТНЫХ ДОБАВОК
Испытуемый раствор готовят, как указано в частной фармакопейной статье. Равные объемы испытуемого раствора помещают не менее, чем в три мерные колбы одинакового объема. Во все мерные колбы кроме одной прибавляют пропорционально увеличивающиеся объемы раствора сравнения с известной концентрацией определяемого элемента, получая серию растворов, содержащих устойчиво возрастающие концентрации определяемого элемента, получая, если это возможно, значения в линейной области кривой. Доводят содержимое каждой колбы растворителем до метки.
Вводят растворы, используя одинаковое количество повторов для получения устойчивых результатов.
Расчет. Методом наименьших квадратов находят линейное уравнение графика и по нему рассчитывают концентрацию определяемого элемента в испытуемом растворе.
ВАЛИДАЦИЯ МЕТОДИКИ
Через определенные временные интервалы верифицируют удовлетворительное исполнение методики, описаннойв частной фармакопейной статье.
ЛИНЕЙНОСТЬ
Готовят и анализируют не менее четырех растворов сравнения, концентрация которых находится в пределах диапазона калибровки, и контрольный раствор. Проводят не менее пяти измерений.
Используя все полученные данные, рассчитывают калибровочную кривую методом наименьших квадратов. Строят кривую регрессии, отмечая средние значения, измеренные значения и доверительный интервал калибровочного графика. Метод является пригодным при условии соблюдения следующих требований:

өзара байланыстылық корреляциясы 0,99-дан кем болмау керек;
калибрлеу графигінде әрбір калибрлеу деңгейінің қателіктері кездейсоқ тәсілмен бөлінуі қажет.
Ең кіші және ең үлкен калибрлеу деңгейі үшін орташа мағынаны және салыстырмалы стандартты ауытқуды есептейді.
Егер ең кіші және ең үлкен калибрлеу деңгейінің есептелген стандартты ауытқуының қатынасы 0,5-тен кем немесе 2,0-ден артық болса, онда калибрлеу графигінің ең дәл бағалауы өлшенген сызықтық регрессияны қолдана отырып алынуы мүмкін. Сызықтық та, квадраттық та салмақ функциялары алынған деректерге салмақ функциясын қолдану үшін ең қолайлысын табу үшін қолданылады. Егер орташа мағыналар калибрлеу графигімен салыстырған кезде сызықтылықтан ауытқулар көрсетсе, екі өлшеуішті сызықтық регрессияны қолданады.
ДҰРЫСТЫҒЫ
Дұрыстылығын сертификатталған стандартты үлгілерді қолдана отырып верификациялаған қолайлы. Егер бұл мүмкін емес болса ашылатындығын тексереді.
Ашылуы. Сандық анықтау әдістемелері жағдайында ашылатындығы 90 %-дан 110 %-ға дейін болуы қажет. Басқа анықтаулар үшін, мысалы элементтің іздік санын анықтау үшін ашылатындығы теориялық мағынадан 80 %-дан 120 %-ға дейін болуы қажет. Ашылатындығы анықталатын элементтің белгілі бір мөлшерінен (калибрлеу графигінің орташа концентрациясы) тұратын қолайлы салыстыру ерітіндісін (қалыптық ерітінді) қолдана отырып анықталуы мүмкін
ҚАЙТАЛАНУЫ
Қайталану сандық анықтау үшін 3 %-дан артық және қоспалар құрамына сынау үшін 5 %-дан артық болмауы қажет.
САНДЫҚ АНЫҚТАУ ШЕГІ
Сандық анықтау шегі (мысалы, 10а шамаласты қолдана отырып анықталған) өлшенетін мағынадан төмен екеніне көз жеткізеді.
201020023-2019
2.1.2.23. Инфрақызыл саладағы абсорбциялық спектрофотометрия
Инфрақызыл спектрофотометрлер 4000 см-1 - 650 см-1 (2,5 мкм 15,4 мкм дейін) аралығындағы, ал кейбір жағдайларда 200 см-1 (50 мкм дейін) дейінгі саладағы спектрлерді жазу үшін қолданады.
АСПАП
Спектрлерді жазуға арналған спектрофотометрлер тиісті сәуленің шығу көзінен, монохроматордан немесе интерферометрден және детектордан тұрады.
Фурье-түрлендіруі бар спектрофотометрлерде полихроматикалық сәуле шығару қолданылып, бастапқы деректерді Фурье-түрлендіру арқылы берілген жиіліктер саласындағы спектр есептеледі. Сондай-ақ өлшенетін саладағы монохроматикалық сәуле шығару қабілеті бар оптикалық жүйемен жабдықталған спектрофотометрлер пайдаланыла алады. Әдетте спектр өткізу функциясы, яғни өткен сәулеленуден үлгіге түсетін сәуле шығару қарқындылығының арақатынасы ретінде беріледі. Дегенмен де сіңіру функциясы ретінде де берілуі мүмкін.
Оптикалық тығыздық (А) кері өткізу шамасының (Т) ондық логарифмі ретінде айқындалады:
мұнда
І0 – затқа түсетін сәулелердің таралу қарқыны;
І – зат арқылы өткен сәулелердің таралу қарқыны.
ҮЛГІНІ ДАЙЫНДАУ
ӨТКІЗУ НЕМЕСЕ СІҢІРУ СПЕКТРЛЕРІН
ШЫҒАРУ ҮШІН
Сынақтан өткізілетін үлгіні мынадай әдістемелердің біреуі бойынша дайындайды.
Сұйықтықтар. Сұйықтықтар инфрақызыл сәулелендіру үшін мөлдір екі пластина арасында орналасқан қабыршақ түрінде немесе инфрақызыл сәулелендіру үшін мөлдір болып табылатын тиісті қабат қалыңдығы бар кюветте зерттеледі.

- коэффициент корреляции должен быть не менее 0,99;
- на калибровочном графике погрешности каждого калибровочного уровня должны быть распределены случайным образом.
Рассчитывают среднее значение и относительное стандартное отклонение для наименьшего и наибольшего калибровочного уровня.
В случае если отношение рассчитанного стандартного отклонения наименьшего и наибольшего калибровочного уровня менее 0,5 или более 2,0, может быть получена более точная оценка калибровочного графика с использованием взвешенной линейной регрессии. И линейная, и квадратичная весовая функции применяются к полученным данным для нахождения наиболее подходящей для использования весовой функции. Если средние значения при сравнении с калибровочным графиком проявляют отклонение от линейности, используют двухмерную линейную регрессию.
ПРАВИЛЬНОСТЬ
Предпочтительно верифицировать правильность с использованием сертифицированных стандартных образцов. Если это невозможно, проверяют открываемость.
Открываемость. В случае методик количественного определения открываемость должна быть от 90 % до 110 %. Для других определений, например для определения следовых количеств элемента, открываемость должна быть от 80% до 120% от теоретического значения. Открываемость может быть определена с использованием подходящего раствора сравнения (матриксного раствора), содержащего известное количество определяемого элемента (средняя концентрация калибровочного графика).
ПОВТОРЯЕМОСТЬ
Повторяемость должна быть не более 3 % для количественного определения и не более 5 % для испытания на содержание примесей.
ПРЕДЕЛ КОЛИЧЕСТВЕННОГО ОПРЕДЕЛЕНИЯ
Удостоверяются, что предел количественного определения (например, определенный с использованием приближения 10
) ниже измеряемого значения.
201020023-2019
2.1.2.23. Абсорбционная спектрофотометрия в инфракрасной области
Инфракрасные спектрофотометры применяют для записи спектров в области от 4000 см-1 до 650 см-1 (от 2,5 мкм до 15,4 мкм), а в некоторых случаях до 200 см-1 (до 50 мкм).
ПРИБОР
Спектрофотометры для записиспектров состоят из подходящего источника излучения, монохроматора или интерферометра и детектора.
В спектрофотометрах с Фурье-преобразованием используется полихроматическое излучение и рассчитывается спектр в заданной области частот путем Фурье-преобразования исходных данных. Также могут быть использованы спектрофотометры, снабженные оптической системой, способной выделять монохроматическое излучение в измеряемой области. Обычно спектр представляется как функция пропускания, т.е. отношения интенсивности прошедшего к падающему на образец излучению. Но также может быть представлен как функция поглощения.
Оптическую плотность (А) определяют как десятичный логарифм обратной величиныпропускания (Т):
где:
I0 — интенсивность излучения, падающего на вещество;
I — интенсивность излучения, прошедшего через вещество.
ПОДГОТОВКА ОБРАЗЦА
ДЛЯ ПОЛУЧЕНИЯ СПЕКТРОВ ПРОПУСКАНИЯ ИЛИ ПОГЛОЩЕНИЯ
Испытуемый образец готовят по одной из следующих методик.
Жидкости. Жидкости исследуют в форме пленки, находящейся между двумя пластинками, прозрачными для инфракрасного излучения, или в кювете с соответствующей толщиной слоя, также прозрачной для инфракрасного излучения.

Сұйықтықтар немесе ерітіндідегі қатты заттар. Сынақтан өткізілетін үлгінің ерітіндісі тиісті еріткіште дайындалады. Қанағаттанарлық спектрге қол жеткізуге мүмкіндік беретін заттың шоғырлануы мен кювет қабатының қалыңдығы таңдалады. Әдетте жақсы нәтижелерге 10 г/л – 100 г/л шоғырлануында және 0,5 мм – 0,1 мм-ге дейінгі қабат қалыңдығында қол жеткізіледі. Еріткіштің сіңірілуін салыстыру арнасына таңдалған еріткіш салынған ұқсас кюветті орналастыру арқылы өтейді. Фурье-түрлендіруі бар аспапты қолданған кезде кезек кезекпен еріткіш спектрі мен үлгі спектрін жазып, өтеу коэффицентін ескере отырып, еріткіштің сіңіруін шегереді.
Қатты заттар. Қатты заттар лайықты сұйықтықты бөлшектеу жолымен алынған суспензиялар түрінде немесе қатты күйінде (галогенидтенден тұратын дискілер) зерттеледі. Жеке фармакопеялық мақалада көрсетілсе, инфрақызыл сәулелендіру үшін мөлдір екі пластина арасындағы балқытылған массадан қабыршақ қалыптастырылады.
а) Суспензия. Сынақтан өткізілетін заттың шағын мөлшері вазелин майының Р немесе басқа да жарамды сұйықтықтың ең аз көлемімен ұнтақталады; әдетте сынақтан өткізілетін заттың 5 мг-нан 10 мг-на дейінгі көлемі вазелин майының Р бір тамшысын қолдану арқылы жарамды суспензия алу үшін жеткілікті болады. Алынған суспензия инфрақызыл сәулелендіру үшін мөлдір екі пластина арасында сығылады.
б) Дискілер. Сынақтан өткізілетін заттың 1 мг-нан 2 мг-на дейін, жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмағанда, мұқият ұнтақталған және кептірілген калий бромидінің Р немесе калий хлоридінің Р 300 – 400 мг ұнтақталады. Әдетте бұл мөлшерлер диаметрі 10 – 15 мм дискіні және тиісті қарқындағы спектрді шығару үшін жеткілікті болады. Егер зат гидрохлорид болып табылса, калий хлоридін Р қолдану ұсынылады. Қоспа әбден ұнтақталып, біркелкі етіп пуансонға орналастырылады және 800 МПа (8 т˙см2) жуық қысымда престеледі. Қалыпты атмосфералық жағдайларда тұрақсыз немесе ылғал тартқыш заттардан тұратын дискілер вакуумда престеледі. Жеткіліксіз немесе аса ұнтақтау, ылғалдық немесе дисперсиялық ортадағы өзге де қоспалар және бөлшектердің жеткіліксіз ұсақталуы секілді факторлар сапасыз дискілердің түзілу себебі болуы мүмкін. Егер көзбен тексергенде, олар мөлдірлігі бойынша біркелкі емес болса немесе 2000 см-1 (5 мкм) өткізгіштігі затты сіңірудің арнайы жолағы болмағанда, өтеусіз 60 %-дан кем болса, диск сынақтан өткізуге жарамсыз болып табылады.
Газдар. Газдар инфрақызыл сәуле шығару үшін мөлдір, оптикалық жолының ұзындығы шамамен алғанда 100 мм болатын кюветте зерттеледі. Кюветтен ауа айдап шығарылады да кран арқылы немесе кювет пен сынақтан өткізуге арналған зат салынған контейнер арасындағы тиісті газ желісі арқылы ине ұшты клапанның көмегімен талап етілетін қысымға дейін қажетті газбен толтырылады.
Қажет болғанда, кюветтегі қысым инфрақызыл сәуле шығару үшін мөлдір газды (мәселен, азотты Р немесе аргонды Р) қолдана отырып, атмосфералық қысымға дейін жеткізіледі. Суды, көміртегі диоксидін немесе басқа да атмосфералық газдарды сіңірудің бөгет жасайтын ықпалы салыстыру арнасына вакуумделген не болмаса инфрақызыл сәуле шығару үшін мөлдір газбен толтырылған ұқсас кюветті орналастыру жолымен жоққа шығарылады.
ДИФФУЗИЯЛЫҚ ШАҒЫЛЫСУ
СПЕКТРЛЕРІН ШЫҒАРУ ҮШІН
Қатты заттар. Сынақтан өткізілетін заттың ұсақ ұнтақталған және кептірілген калий бромидімен Р немесе калий хлоридімен Р қоспасы ұнтақ болып үгіледі. Жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмағанда, құрамында шамамен 5 % зат қамтылған қоспа дайындалады. Қоспа ұнтақталып, үлгіге арналған ыдысқа салынады және шағылысу спектрі жазып алынады.
Кубелка-Мунк функциясы бойынша жазып алынған спектрді математикалық өңдегеннен кейін затты сіңіру спектрі шығарылуы мүмкін.
БҰЗЫЛҒАН ТОЛЫҚ
ІШКІ ШАҒЫЛЫСУ
СПЕКТРЛЕРІН ШЫҒАРУ ҮШІН
Бұзылған толық шағылысу (көп ретті шағылысуды қоса алғанда) әдетте өткізуші ортамен көп рет ішкі шағылысқан жарыққа қатысты болады. Бір ғана шағылысу орын алатын аспаптар бар. Сынақтан өткізілетін зат, мәселен алмаздан, германийден, мырыш селенидінен, талий бромидінен – талий йодидінен (KRS-5) немесе жоғары сыну көрсеткіші бар басқа тиісті заттан тұратын ішкі шағылыстыратын элементке (ВОЭ, IRE) орналастырылады және қысым арқылы немесе затты осыған жарайтын еріткіште ерітіп және алынған ерітіндіні ішкі шағылыстыру элементінде кептіріп, ішкі шағылыстыру элементі кристалының бүкіл үстіңгі бетімен тығыз және біркелкі жанасуына қол жеткізеді. Бұзылған толық ішкі шағылысу спектрін (БТІШ, ATR) қарап шығады.
СТАНДАРТТЫ ҮЛГІЛЕРДІ
ҚОЛДАНА ОТЫРЫП СӘЙКЕСТЕНДІРУ

Жидкости или твердые вещества в растворе. Готовят раствор испытуемого образца в подходящем растворителе. Выбирают концентрацию вещества и толщину слоя кюветы, позволяющие получить удовлетворительный спектр. Обычно хорошие результаты получают при концентрациях от 10 г/л до 100 г/л итолщине слоя от 0,5 мм до 0,1 мм. Поглощение растворителя компенсируют путем помещения в канал сравнения аналогичной кюветы, содержащей выбранный растворитель. При использовании прибора с Фурьепреобразованием записывают поочередно спектр растворителя и спектр образца, и вычитают поглощение растворителя с учетом коэффициента компенсации.
Твердые вещества. Твердые вещества исследуют в виде суспензий, полученных путем диспергированияв подходящей жидкости, или в твердом состоянии (диски из галогенидов). Если указано в частной фармакопейной статье, формируют пленку из расплавленной массы между двумя пластинами, прозрачными для инфракрасного излучения.
а) Суспензия. Небольшое количество испытуемого вещества растирают с минимальным количеством вазелинового масла Р или другой подходящей жидкости; обычно от 5 мг до 10 мг испытуемого вещества достаточно для получения подходящей суспензии с использованием одной капли вазелинового масла Р. Полученную суспензию сжимают между двумя пластинками, прозрачными для инфракрасного излучения.
б) Диски. От 1 мг до 2 мг испытуемого вещества растирают с 300—400 мг, при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье, тщательно измельченного и высушенного калия бромида Р или калия хлорида Р. Обычно этих количеств достаточно для получения диска диаметром 10-15 мм и спектра соответствующей интенсивности. Если вещество является гидрохлоридом, рекомендуют использовать калия хлорид Р. Смесь тщательно растирают, помещают равномерно в пуансон и прессуют при давлении около 800 МПа (8 т-см-2). Диски из нестабильных при обычных атмосферных условиях или гигроскопичных веществпрессуют в вакууме. Причиной образования некачественных дисков могут быть такие факторы, как недостаточное или чрезмерное растирание, влажность или иные примеси в дисперсионной среде и недостаточное измельчение частиц. Диск непригоден для испытания, если он при визуальном осмотре неоднороден по прозрачности или пропускание при 2000 см-1 (5 мкм) составляет менее 60 % без компенсации при отсутствии специфической полосы поглощения вещества.
Газы. Газы исследуют в кювете, прозрачной для инфракрасного излучения, с длиной оптического пути около 100 мм. Из кюветы откачивают воздух и заполняют ее необходимым газом до требуемого давления через кран или при помощи игольчатого клапана через подходящую газовую линию между кюветой и контейнером с веществом, предназначеннымдля испытания.
Принеобходимости, давление в кювете доводят до атмосферного, используя газ, прозрачный для инфракрасного излучения (например, азот Р или аргон Р). Мешающее влияние поглощения воды, углерода диоксида или других атмосферных газов исключают путем помещения в канал сравнения идентичной кюветы, которая либо вакуумирована, либо заполнена газом, прозрачным для инфракрасного излучения.
ДЛЯ ПОЛУЧЕНИЯ СПЕКТРОВ ДИФФУЗНОГО ОТРАЖЕНИЯ
Твердые вещества. Смесь испытуемого веществастонкоизмельченным и высушеннымкалия бромидом Р или калия хлоридом Р растирают в порошок. При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье, готовят смесь, содержащую около 5 % вещества. Смесь растирают, помещают в чашку для образца и записывают спектр отражения.
После математической обработки записанного спектра по функции Кубелка - Мунка может быть получен спектр поглощения вещества.
ДЛЯ ПОЛУЧЕНИЯ СПЕКТРОВ НАРУШЕННОГО ПОЛНОГО ВНУТРЕННЕГО ОТРАЖЕНИЯ
Нарушенное полное отражение (включая многократное отражение) касается света, обычно многократно внутренне отраженного пропускающей средой. Существуют приборы, где происходит только одно отражение. Испытуемое веществопомещают на внутренний отражающий элемент (ВОЭ, IRE), например, из алмаза, германия, цинка селенида, таллия бромида — таллия йодида (KRS-5) или из другого подходящего вещества с высоким показателемпреломления, и добиваются плотного и однородного контакта со всей поверхностью кристалла внутреннего отражающего элемента с помощью давления или растворяя веществов подходящем растворителе и высушивая полученный раствор на внутреннем отражающем элементе. Просматривают спектр нарушенного полного внутреннего отражения (НПВО, ATR).
ИДЕНТИФИКАЦИЯ С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ СТАНДАРТНЫХ ОБРАЗЦОВ

Сынақтан өткізілетін зат пен стандартты үлгі түрлері бірдей әдістеме бойынша дайындалып, бірдей жағдайларда 4000 см-1 – 650 см-1 аралығындағы (2,5 мкм-нен 15,4 мкм-ге дейін) спектрлер жазып алынады. Сынақтан өткізілетін зат спектрлеріндегі өткізу минимумдері (сіңіру максимумдары) ережесі және салыстырмалы шамасы бойынша стандартты үлгі спектріндегі осыларға сәйкес болуы тиіс.
Қатты күйінде шығарылған спектрлер өткізу минимумдарының (сіңіру максимумдарының) ережесі бойынша өзгешеленсе, онда сынақтан өткізілетін зат пен стандартты үлгі олар кристалданатындай немесе бірдей пішінде болып шығатындай етіп бірдей тәсілмен өңделеді немесе жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген тәсілмен өңделеді, одан кейін спектрлері шығарылады.
СТАНДАРТТЫ СПЕКТРЛЕРДІ ҚОЛДАНА ОТЫРЫП СӘЙКЕСТЕНДІРУ
Айыру қабілетін бақылау. Монохроматорлары бар аспаптар жағдайында, қалыңдығы 35 мкм жуық полистирол қабыршағының спектрі жазып алынады. 2870 см-1 (3,48 мкм) болғандағы А өткізу максимумы мен 2849,5 см-1 (3,51 мкм) болғандағы В өткізу минимумындағы өткізу пайызы арасындағы х айырмасы (2.1.2.23.-1-суретті қараңыз) 18-ден жоғары болуы тиіс. 1589 см-1 (6,29 мкм) болғандағы С өткізу максимумы мен 1583 см-1 (6,32 мкм) болғандағы D өткізу минимумындағы өткізу пайызы арасындағы у айырмасы 10-нан жоғары болуы тиіс.
2.1.2.23.-1-сурет.
Фурье-түрлендіруі бар аспаптар жағдайында өндіруші ұсынатын тиісті аподизациясы бар тиісті айыру орнатылады. Айыру қабілетін бақылау үшін жарамды әдістер қолданылады, мысалы қалыңдығы 35 мкм жуық полистирол қабыршағының спектрі жазып алынады. 2870 см-1 болғандағы өткізу минимумындағы және 2849,5 см-1 болғандағы өткізу максимумындағы сіңіру арасындағы айырма 0,33-ден жоғары болуы тиіс. 1589 см-1 болғандағы өткізу минимумындағы және 1583 см-1 болғандағы өткізу максимумындағы сіңіру арасындағы айырма 0,08-ден жоғары болуы тиіс.
Айыру қабілетін тексеру үшін пайдаланылатын полистиролдың үлгі спектрі.
Толқындық сандар шкаласын тексеру. Толқындық сандар шкаласы 2.1.2.23.-1-кестеде келтірілген толқындық сандардағы (см-1) өткізу минимумы (сіңіру максимумы) бар полистирол қабыршағы пайдаланыла отырып, тексеріле алады.
Әдістеме. Сынақтан өткізілетін зат сынаққа стандартты спектрге/стандартты үлгіге қоса берілген нұсқаулыққа сәйкес дайындалады. Айыру қабілетін тексеру жүргізілген және стандартты спектр шығарылған жағдайларды пайдалана отырып, сынақтан өткізіліп жатқан заттың спектрі жазып алынады.
Сынақтан өткізілетін заттың спектрі мен стандартты спектрдегі ережелер мен жолақтардың салыстырмалы шамалары өзара келісілуі тиіс.
Су буларының және атмосфералық көміртегі диоксидінің ықпалын өтеу. Фурье-түрлендіруі бар аспаптар пайдаланылған кезде су буларынан және көміртегі диоксидінен болатын спектралды интерференция өндірушінің нұсқаулығына сәйкес жарамды алгоритмдерді қолдану арқылы өтеледі. Сонымен қатар спектрлер тиісті тәсілмен тазартылған аспаптарда не болмаса бірсәулелі фон спектрі мен үлгі спектрін жазудың әбден ұқсас жағдайларында шығарыла алады.
ГАЗДАРДАҒЫ ҚОСПАЛАР
Қоспаларды талдау үшін инфрақызыл сәуле шығару үшін мөлдір және оптикалық жолының тиісті ұзындығы (мәселен, 1 м-ден 20 м-ге дейін) бар кювет пайдаланылады. Кювет "Газдар" бөлімінде көрсетілгендей толтырылады. Қоспаларды айқындау және мөлшерлік бағалау үшін жеке фармакопеялық мақалаларда көрсетілген әдістемелер қолданылады.
2.1.2.23.-1-кесте – Полистирол қабыршағына арналған өткізу минимумдері мен рұқсат етілетін ауытқулар
Өткізу минимумы
(см-1)
Рұқсат етілетін ауытқулар (см)
Монохроматоры бар аспап
Фурье-түрлендіруі бар аспап

Образцы испытуемого веществаи стандартного образца готовят по одной и той же методике и записывают спектры в области от 4000 см-1 до 650 см-1 (от 2,5 мкм до 15,4 мкм) в одних и тех же условиях. Минимумы пропускания (максимумы поглощения) в спектрах испытуемого веществадолжны соответствовать по положению и относительной величине таковым в спектре стандартного образца.
Если спектры, полученные в твердом состоянии, отличаются по положению минимумов пропускания (максимумов поглощения), то испытуемое веществои стандартный образец обрабатывают одним и тем же способом так, чтобы они кристаллизовались или получались в одной и той же форме, или обрабатывают способом, указанным в частной фармакопейной статье, а затем снимают спектры.
ИДЕНТИФИКАЦИЯ С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ СТАНДАРТНЫХ СПЕКТРОВ
Контроль разрешающей способности. В случае приборов с монохроматором записывают спектр пленки полистирола толщиной около 35 мкм. Разность x (см. рисунок 2.1.2.23,-1) между процентом пропускания в максимуме пропускания А при 2870 см-1 (3,48 мкм) и минимуме пропускания В при 2849,5 см-1 (3,51 мкм) должна быть более 18. Разность у между процентом пропускания в максимуме пропускания С при 1589 см-1 (6,29 мкм) и минимуме пропускания D при 1583 см-1 (6,32 мкм) должна быть более 10.
В случае приборов с Фурье-преобразованием устанавливают подходящее разрешение с соответствующей аподизацией, рекомендуемое производителем. Для контроля разрешающей способности используют подходящие методы, например, записывают спектр пленки полистирола толщиной около 35 мкм. Разность между поглощением в минимуме поглощения при 2870 см-1 и максимуме поглощения при 2849,5 см-1 должна быть более 0,33. Разность между поглощением в минимуме поглощения при 1589 см-1и максимуме поглощения при 1583 см-1 должна быть более 0,08.
Типичный спектр полистирола, используемого для проверки разрешающей способности.
Проверка шкалы волновых чисел. Шкала волновых чисел может быть проверена с использованием пленки полистирола, которая имеет минимум пропускания (максимум поглощения) при волновых числах (см-1), приведенных в таблице 2.1.2.23.-1.
Методика. Испытуемое вещество готовят к испытанию согласно инструкции, приложенной к стандартному спектру/стандартному образцу. Используя условия, при которых проводилась проверка разрешающей способности и получен стандартный спектр, записывают спектр испытуемого вещества.
Положения и относительные величины полос вспектре испытуемого вещества и стандартномспектре должны согласовываться между собой.
Компенсация влияния паров воды и атмосферного углерода диоксида. При использовании приборов с Фурье-преобразованием спектральная интерференция, вызываемая парами
Рисунок 2.1.2.23.-1.
воды и диоксидом углерода, компенсируется с использованием подходящих алгоритмов в соответствии с инструкциями производителя. Кроме того, спектры могут быть получены либо на приборах, очищенных соответствующим образом, либо при абсолютно одинаковых условиях записи однолучевого спектра фона и спектра образца.
ПРИМЕСИ В ГАЗАХ
Для анализа примесей используют кювету, прозрачную для инфракрасного излучения и
Таблица 2.1.2.23.-1. — Минимумы пропускания и допустимые отклонения для пленки полистирола
Минимум пропускания (см-1)
Допустимые отклонения(см-1)
Прибор с монохроматором
Прибор с Фурье- преобразованием

3060,0
±1,5
±1,0
2849,5
±2,0
±1,0
1942,9
±1,5
±1,0
1601,2
±1,0
±1,0
1583,0
±1,0
±1,0
1154,5
±1,0
±1,0
1028,3
±1,0
±1,0
201020024-2019
2.1.2.24. Ультракүлгін және көзге көрінетін салалардағы абсорбциялық спектрофотометрия Оптикалық тығыздықты айқындау.
Ерітіндінің оптикалық тығыздығы (А) біртүсті сәуле шығару үшін кері өткізу шамасының ондық логарифмі (Т) болып табылады және мына арақатынаспен көрініс табады:
мұндағы:
І0 — түсетін біртүсті сәулелену қарқындылығы;
І — өткен біртүсті сәулелену қарқындылығы.
Басқа физикалық-химиялық факторлар болмағанда, өлшенген оптикалық тығыздық (А) сәулелену өтетін жол ұзындығына (b) және келесі теңдеуге сәйкес ерітіндідегі заттың шоғырлануына (с) пропорционалды болып келеді:
мұндағы: ɛ — мольдік сіңіру коэффициенті;
b — оптикалық жол ұзындығы, сантиметрлерде;
с — ерітіндідегі заттың шоғырлануы; литрге моль.
шамасы үлестік сіңіру көрсеткішін, яғни қабатының қалыңдығы 1 см болатын кюветтегі 10 г/л шоғырлануымен зат ерітіндісінің оптикалық тығыздығын білдіреді:
Жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмағанда, оптикалық тығыздықты өлшеуді 1 см кюветін пайдаланып, көрсетілген толқын ұзындығымен өткізеді. Жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмағанда, өлшемді зат ерітілген дәл еріткішпен немесе еріткіштер қоспасымен салыстыра отырып жүргізеді. Көрсетілген толқын ұзындығындағы ауаға қарсы өлшенген еріткіштің оптикалық тығыздығы 0,4 аспауы тиіс және оның 0,2-ден төмен болғаны дұрыс. Сіңіру спектрін оптикалық тығыздық немесе оның белгілі бір функциясы ординаталар осі бойынша, ал толқын ұзындығы мен толқын ұзындығынан белгілі бір функция – абсциссалар осі бойынша өткізілетіндей тәсілмен көрсетеді.
Егер жеке фармакопеялық мақалада сіңіру максимумының ережесі үшін бір ғана мән берілсе, онда ол максимумның шығарылған мәні көрсетілгеннен ±2 нм артық өзгеше болмауы тиіс екендігін білдіреді.
Аспап. Спектрдің ультракүлгін және көзге көрінетін салаларындағы өлшемдерге арналған спектрофотометрлер 200 нм-нен 800 нм-ге дейінгі салада біртүсті сәуле шығаратын оптикалық жүйеден және оптикалық тығыздықты өлшеуге арналған құрылғыдан тұрады.
Толқындар ұзындығы шкаласын тексеру. Толқындар ұзындықтарының шкаласын тексеру үшін сутегі немесе дейтерий қуатсыздану шамының сызықтары немесе сынап буларының сызықтары, сондай-ақ 2.2.2.24.-1-кестеде берілген гольмий перхлорат ерітіндісінің Р сіңіру максимумдары пайдаланылады. Жол берілетін ауытқу ультракүлгін диапазон үшін ±1 нм және көзге көрінетін диапазон үшін ±3 нм құрайды. Сондай-ақ басқа да сертификатталған стандартты үлгілер пайдаланыла алады.
Оптикалық тығыздық шкаласын тексеру. Жарайтын сүзгілерді немесе 2.1.2.24.-2-кестеде көрсетілген толқындар ұзындықтарында калий дихромат ерітіндісі Р қолданыла отырып, оптикалық тығыздықтардың мәндері тексеріледі. 2.1.2.24.-2-кестеде үлестік сіңіру көрсеткішінің дәл мәндері мен толқындардың әрбір ұзындығы үшін жол берілетін шектері келтірілген. Кестенің деректері сіңіруді өлшегенде, ±0,01 рұқсат етілетін қателігіне негізделген.

3060,0
±1,5
±1,0
2849,5
±2,0
±1,0
1942,9
±1,5
±1,0
1601,2
±1,0
±1,0
1583,0
±1,0
±1,0
1154,5
±1,0
±1,0
1028,3
±1,0
±1,0
имеющую соответствующую длину оптического пути (например, от 1 м до 20 м). Кювету заполняют так, как указано в разделе "Газы". Для определения и количественной оценки примесей используют методики, указанные в частных фармакопейных статьях.
201020024-2019
2.1.2.24. Абсорбционная спектрофотометрия в ультрафиолетовой и видимой областях
Определение оптической плотности. Оптическая плотность (А) раствора представляет собой десятичный логарифм обратной величины пропускания (Т) для монохроматического излучения и выражается соотношением:
где
I0 — интенсивность падающего монохроматического излучения;
I — интенсивность прошедшего монохроматического излучения.
В отсутствие других физико-химических факторов измеренная оптическая плотность (А) пропорциональна длине пути (b), через который проходит излучение, и концентрации (с) вещества в растворе в соответствии с уравнением:
где:
— молярный коэффициент поглощения;
b — длина оптического пути, в сантиметрах;
с — концентрация вещества в растворе, в моль на литр.
Величина
представляет собой удельный показатель поглощения, то есть оптическую плотность раствора вещества с концентрацией 10 г/л в кювете с толщиной слоя 1 см:
При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье измерение оптической плотности проводят при указанной длине волны с использованием кюветы 1 см. При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье измерение проводят по сравнению с тем же растворителем или той же смесью растворителей, в которой растворено вещество. Оптическая плотность растворителя, измеренная против воздуха при указанной длине волны, не должна превышать 0,4 и желательно, чтобы она была менее 0,2. Спектр поглощения представляют таким образом, чтобы оптическая плотность или ее некоторая функция были приведены по оси ординат, а длина волны или некоторая функция от длины волны — по оси абсцисс.
Если в частной фармакопейной статье приводят только одно значение для положения максимума поглощения, то это означает, что полученное значение максимума не должно отличаться от указанного более чем на ±2 нм.
Прибор. Спектрофотометры, предназначенные для измерений в ультрафиолетовой и видимой областях спектра, состоят из оптической системы, выделяющей монохроматическое излучение в области от 200 нм до 800 нм, и устройства для измерения оптической плотности.
Проверка шкалы длин волн. Для проверки шкалы длин волн используют линии водородной или дейтериевой разрядной лампы или линии паров ртути, а также максимумы поглощения гольмия перхлората раствор Р, которые представлены в таблице 2.2.2.24.-1. Допустимое отклонение составляет ±1 нм для ультрафиолетового и ±3 нм для видимого диапазонов. Также могут быть использованы и другие сертифицированные стандартные образцы.
Проверка шкалы оптической плотности. Проверяют значения оптических плотностей, используя подходящие фильтры или калия дихромата раствор Р при длинах волн, указанных в таблице 2.1.2.24.-2. В таблице 2.1.2.24.-2 приведены точные значения удельного показа-

2.1.2.24.-1-кесте. Толқындар ұзындықтарының шкаласын тексеруге арналған сіңіру (немесе шығару) максимумдары
241,15 нм (Но)
404,66 нм (Hg)
253,7 нм (Hg)
435,83 нм (Hg)
287,15 нм (Но)
486,0 нм (Db)
302,25 нм (Hg)
486,1 нм (Hb)
313,16 нм (Hg)
536,3 нм (Но)
334,15 нм (Hg)
546,07 нм (Hg)
361,5 нм (Но)
576,96 нм (Hg)
365,48 нм (Hg)
579,07 нм (Hg)
Оптикалық тығыздықтар шкаласын тексеру үшін калий дихроматы Р ерітінділері пайдаланылады, олар алдын ала 130 °С температурасында тұрақты массаға дейін кептіріледі. 235 нм, 257 нм, 313 нм және 350 нм толқындар ұзындықтарындағы оптикалық тығыздықтар шкаласын тексеру үшін калий дихроматының Р (57,0-63,0) мг күкірт қышқылының 0,005 М ерітіндісінде ерітіп, дәл осы еріткішпен 1000,0 мл көлеміне дейін жеткізеді. 430 нм толқын ұзындығындағы оптикалық тығыздықтар шкаласын тексеру үшін калий дихроматының Р (57,0-63,0) мг күкірт қышқылының 0,005 М ерітіндісінде ерітіп, дәл осы еріткішпен 100,0 мл көлеміне дейін жеткізеді. Сондай-ақ басқа да сертификатталған стандартты үлгілер пайдаланыла алады.

Таблица 2.1.2.24.-1. Максимумы поглощения (или испускания) для проверки шкалы длин волн
241,15 нм (Ho)
404,66 нм (Hg)
253,7 нм (Hg)
435,83 нм (Hg)
287,15 нм (Ho)
486,0 нм (DP)
302,25 нм (Hg)
486,1 нм (HP)
313,16 нм (Hg)
536,3 нм (Ho)
334,15 нм (Hg)
546,07 нм (Hg)
361,5 нм (Ho)
576,96 нм (Hg)
365,48 нм (Hg)
579,07 нм (Hg)
теля поглощения и его допустимые пределы для каждой длины волны. Данные таблицы основаны на допустимой погрешности при измерении поглощения ±0,01.
Для проверки шкалы оптических плотностей используют растворы калия дихромата Р, который предварительно сушат при температуре 130 °С до постоянной массы. Для проверки шкалы оптических плотностей при длинах волн 235 нм, 257 нм, 313 нм и 350 нм растворяют (57,0-63,0) мг калия дихромата Р в 0,005 М растворе серной кислоты и доводят до объема 1000,0 мл этим же растворителем. Для проверки шкалы оптических плотностей при длине волны 430 нм растворяют (57,0—63,0) мг калия дихромата Р в 0,005 Мрастворе сернойкислотът доводят до объема 100,0 мл этим же растворителем. Также могут быть использованы и другие сертифицированные стандартные образцы.

Шашыраңқы жарықтың шекті деңгейі. Шашыраңқы жарық тиісті сүзгілерді немесе ерітінділерді қолдану арқылы берілген толқын ұзындығында айқындала алады. Мәселен, қабат қалыңдығы 1 см болатын кюветте калий хлоридінің Р 12 г.л ерітіндісінің оптикалық тығыздығы 220 нм мен 200 нм арасында күрт өсіп, суды өтемдік ерітінді ретінде пайдаланған кезде 198 нм-де 2,0 артық мәнге ие болады. Сондай-ақ басқа да сертификатталған стандартты үлгілер пайдаланыла алады.

Предельный уровень рассеянного света. Рассеянный свет может быть определен при данной длине волны с использованием соответствующих фильтров или растворов. Например, оптическая плотность раствора 12 г/л калия хлорида Р в кювете с толщиной слоя 1 см резко возрастает между 220 нм и 200 нм и имеет значение более 2,0 при 198 нм при использовании воды в качестве компенсационного раствора. Также могут быть использованы и другие сертифицированные стандартные образцы.

Айыру қабілеті (сапалы талдау үшін). Егер жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген болса, спектрофотометрдің айыру қабілеті мынадай тәсілмен айқындалады. Гександағы Р толуол Р ерітіндісінің 0,02 % (айналым/айналым) спектрі жазып алынады. 266 нм болғандағы сіңіру минимумындағы оптикалық тығыздыққа 269 нм болғандағы сіңіру максимумындағы оптикалық тығыздық қатынасының ең аз жол берілетін мәні жеке фармакопеялық мақалада көрсетіледі. Сондай-ақ басқа да сертификатталған стандартты үлгілер пайдаланыла алады.

Разрешающая способность (для качественного анализа). Если указано в частной фармакопейной статье, то определяют разрешающую способность спектрофотометра следующим образом. Записывают спектр 0,02 % (об/об) раствора толуола Р в гексане Р. Минимально допустимое значение отношения оптической плотности в максимуме поглощения при 269 нм к оптической плотности в минимуме поглощения при 266 нм указывают в частной фармакопейной статье. Также могут быть использо-

2.1.2.24.-2-кесте. Үлестік сіңіру көрсеткішінің мәндері және оның жол берілетін шектері
Толқын ұзындығы, нм
Үлестік сіңіру көрсеткіші, А 1 %
Жол берілетін шектері А 1 %/1 см
235
124,5
122,9-дан 126,2 дейін
257
144,5
142,8-ден 146,2 дейін
313
48,6
47,0-ден 50,3 дейін
350
107,3
105,6-дан 109,0 дейін
430
15,9
15,7-ден 16,1 дейін
Спектрлік саңылау ені (сандық талдау үшін). Таңдалған толқын ұзындығында спектрлік саңылауының ені өзгеріп отыратын спектрофотометрді пайдаланған жағдайда, осы саңылаудың енімен байланысты қателіктер болуы мүмкін. Оларды болдырмау үшін спектрлік саңылау ені сіңіру жолағының жарты енімен салыстырғанда аз болуы және сонымен қатар І0 жоғары деңгейін шығару үшін барынша көп болуы керек. Осылайша, саңылау ені оның әрі қарай азаюы өлшенетін оптикалық тығыздықтың шамасын өзгертпейтіндей болуы тиіс.

Таблица 2.1.2.24.-2 Значения удельного показателя поглощения и его допустимые пределы
Длина волны, нм
Удельный показатель поглощения
Допустимые пределы
235
124,5
от 122,9 до 126,2
257
144,5
от 142,8 до 146,2
313
48,6
от 47,0 до 50,3
350
107,3
от 105,6 до 109,0
430
15,9
от 15,7 до 16,1
ваны и другие сертифицированные стандартные образцы.
Ширина спектральной щели (для количественного анализа). В случае использования спектрофотометра с изменяемой шириной спектральной щели при выбранной длине волны возможны погрешности, связанные с шириной этой щели. Для их исключения ширина спектральной щели должна быть малой по сравнению с полушириной полосы поглощения и в то же время должна быть максимально велика для получения высокого уровня I0. Таким образом, ширина щели должна быть такой, чтобы дальнейшее ее уменьшение не изменяло величину измеряемой оптической плотности.

Кюветтер. Пайдаланылатын кюветтер қабатының қалыңдығындағы жол берілетін вариациялар ±0,005 см аспауы керек. Сынақтан өткізіліп жатқан және өтеуші ерітінділерге арналған кюветтер бірдей еріткішпен толтырылғанда, олар бірдей өткізуі (немесе оптикалық тығыздығы бірдей болуы) керек.
Кюветтерді тазалау және оларды пайдалану тиянақты болуы керек.
ТУЫНДЫ
СПЕКТРОФОТОМЕТРИЯ
Туынды спектрофотометрияда бастапқы сіңіру спектрінің (нөлдік реттілік) бірінші, екінші және одан жоғары реттіліктегі спектрлердің туындыларына түрленуі пайдаланылады.
Бірінші реттіліктегі туынды спектр сіңіру қисығы градиентінің (оптикалық тығыздықтың толқын ұзындығымен өзгеру жылдамдығы, dA/dl) толқын ұзындығынан тәуелділік кестесін білдіреді.
Екінші реттіліктегі туынды спектр сіңіру спектрі қисығының толқын ұзындығынан тәуелділік кестесін (d2A/dl2) білдіреді. Екінші туынды толқынның кез келген Х ұзындығында шоғырлануымен мынадай арақатынаста байланысты:
d2A/dl2 = d2A 1 % 1 см/ dl2 · с'b/10 = d2Aɛ/ dl2 · сb/10
мұндағы: с' — сіңіруші ерітіндінің шоғырлануы, литрге шаққанда граммдарда.
Аспап. Жоғарыда көрсетілген талаптарға сай келетін және аналогтық резистент сыйымды саралаушы модульмен, цифрлық саралағышпен немесе туынды спектрлерді шығарудың басқа да құралдарымен жарақтандырылған спектрофотометр пайдаланылады. Екінші реттіліктегі туынды спектрлерді шығарудың кейбір әдістері оларды нөлдік реттіліктегі спектрге қатысты ығыстырады, осыны қолданылған жағдайда ескеру керек.
2.1.2.24.-1-сурет. Метанолдағы Р 0,02 % толуол Р ерітіндісінің (айналым/айналым) екінші тәртіптегі туынды спектрі
Айыру қабілеті. Егер жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген болса, метанолды Р өтеуші ерітінді ретінде пайдаланып, метанолдағы Р 0,02 % толуол Р ерітіндісі (айналым/айналым) үшін екінші тәртіптегі туынды спектрді жазып алады. Спектрде 261 нм мен 268 нм болғандағы екі үлкен теріс экстремум арасында, яғни 2.1.2.24.-1-суретте көрсетілгендей шағын теріс экстремум орналасуы тиіс. Жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмағанда, А/В арақатынасы (2.1.2.24.-1-суретті қараңыз) 0,2 кем болмауы тиіс.
Әдістеме. Сынақтан өткізілетін заттың ерітіндісін дайындап, аспапқа берілген нұсқаулыққа сәйкес түрлі құрал-жабдық сипаттамалары орнатылады және жеке фармакопеялық мақалада көрсетілгендей айқындалатын заттың мөлшері есептеп шығарылады.
201020025-2019
2.1.2.25. Қағаз хроматография
Қағаз хроматография жылжымалы фазаның капиллярлар мен сүзгілеуші қағаздың үстіңгі беті бойынша жылжуына негізделген бөлу әдісін білдіреді.
Қағаз немесе оның талшықтарына алдын ала жағылған заттар жылжымайтын фаза болып табылады. Қағаздағы хроматография тетігі үлестіруші немесе адсорбциялық болуы мүмкін. Жылжымалы фазаның орын ауыстыруы не капилляр күштерінің (жоғарылаушы қағаз хроматографиясы) әсерінен, не болмаса капилляр күштерінің және ауырлық күшінің (бәсеңдеуші қағаз хроматографиясы) әсерінен жүзеге асады.
Хроматографиялау кезінде айқындалатын заттар қағаз бетінде жағу тәсіліне орай (нүктесіне немесе жолақпен) дөңгелек немесе сопақ дақтар немесе жолақтар түріндегі адсорбциялау аймақтарын түзеді.
Хроматографиялау кезіндегі заттың жылжымалылығы баяулау коэффициентімен (Rf) сипатталады (2.2.2.36. Хроматографиялық бөлу әдістері жалпы фармакопеялық мақаласы).
Қағаз хроматографиясы сәйкестендіру, тазалығын сынақтан өткізу және сандық анықтама үшін қолданыла алады.
ЖОҒАРЫЛАУШЫ ҚАҒАЗ ХРОМАТОГРАФИЯСЫ

Кюветы. Допустимые вариации в толщине слоя используемых кювет должны быть не более ±0,005 см. Кюветы, предназначенные для испытуемого и компенсационного растворов, должны иметь одинаковое пропускание (или оптическую плотность) при заполнении одним и тем же растворителем. В противном случае это различие следует учитывать.
Чистка и обращение с кюветами должны быть аккуратными.
ПРОИЗВОДНАЯ СПЕКТРОФОТОМЕТРИЯ
В производной спектрофотометрии используется преобразование исходного спектра поглощения (нулевой порядок) в производные спектры первого, второго и более высоких порядков.
Производный спектр первого порядка представляет собой график зависимости градиента кривой поглощения (скорость изменения оптической плотности с длиной волны, dA/d
) от длины волны.
Производный спектр второго порядка представляет собой график зависимости кривизны спектра поглощения от длины волны (d2A/d
2). Вторая производная при любой длине волны
связана с концентрацией следующим соотношением:
где:
— концентрация поглощающего раствора, в граммах на литр.
Прибор. Используют спектрофотометр, отвечающий указанным выше требованиям и ос-
Рисунок 2.1.2.24.-1. —Производный спектр второго порядка раствора 0,02 % (об/об) толуола Р в метаноле Р
нащенныи аналоговым резистентноемкостным дифференцирующим модулем, цифровым дифференциатором или другими средствами получения производных спектров. Некоторые методы получения производных спектров второго порядка сдвигают их относительно спектра нулевого порядка, что следует учитывать в случае применимости.
Разрешающая способность. Если указано в частной фармакопейной статье, записывают производный спектр второго порядка для раствора 0,02 % (об/об) толуола Р в метаноле Р, используя метанол Р в качестве компенсационного раствора. На спектре должен присутствовать небольшой отрицательный экстремум, расположенный между двумя большими отрицательными экстремумами при 261 нм и 268 нм, соответственно, как показано на рисунке 2.1.2.24.-1. При отсутствии других указании в частной фармакопейной статье отношение А/В (см. рисунок 2.1.2.24.-1) должно быть не менее 0,2.
Методика. Готовят раствор испытуемого вещества, устанавливают различные инструментальные характеристики в соответствии с инструкцией к прибору и рассчитывают количество определяемого вещества, как указано в частной фармакопейной статье.
201020025-2019
2.1.2.25. Бумажная хроматография
Бумажная хроматография представляет собой метод разделения, основанный на перемещении подвижной фазы по капиллярам и поверхности фильтровальной бумаги.
Неподвижной фазой является бумага или вещества, предварительно нанесенные на ее волокна. Механизм хроматографии на бумаге может быть распределительным или адсорбционным. Перемещение подвижной фазы происходит либо только под действием капиллярных сил (восходящая бумажная хроматография), либо под действием капиллярных сил и силы тяжести (нисходящая бумажная хроматография).
При хроматографировании определяемые вещества образуют на бумаге зоны адсорбции в виде круглых или овальных пятен или полос в зависимости от способа нанесения (в точку или полосой).
Подвижность вещества при хроматографировании характеризуется коэффициентом замедления (Rf) (общая фармакопейная статья 2.1.2.36.. Хроматографические методы разделения).
Бумажная хроматография может использоваться для идентификации, испытания на чистоту и количественное определение.
Сноска. Статья 2.1.2.25. с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25.10.2022 № 150 (вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования).
ВОСХОДЯЩАЯ БУМАЖНАЯ ХРОМАТОГРАФИЯ

Жабдық. Жабдық тығыз жонып тегістелген қақпағы бар, көлемі бойынша пайдаланылатын хроматографиялық қағазға сәйкес келетін шыны камерадан тұрады. Камераның жоғарғы бөлігінде хроматографиялық қағазды ілулі күйінде ұстап тұратын және оны камера жабық болғанда, түсіру қабілеті бар арнайы құрылғы болады. Камераның түбіне жылжымалы фазасы бар қайықшаны орналастырып, оған қағаздың шетін салады. Жарамды сүзгілеуші қағазды білдіретін хроматографиялық қағаз бітімінің бағыты бойынша ұзындығы жеткілікті және ені кем дегенде 2,5 см болатын жолақтарға қиып кесіледі.
Әдістеме. Қайықшаны тереңдігі 2,5 см қабат түзілгенге дейін жылжымалы фазамен толтырады. Жеке фармакопеялық мақала көрсетілгенде, камера мен қайықша қабырғаларының арасына хроматографиялық қағаз орналастырылады. Қанықтыру үшін камераны қақпақпен жауып, әдетте 20 °С-тан 25 °С-қа дейінгі температурада 24 сағат бойы ұстайды. Камераны осы температурада бүкіл сынақтан өткізу кезеңі бойынша термостаттайды. Шетінен 3 см бос жер қалдырып, хроматографиялық қағазда қарындашпен көлденең сызық сызады (старт сызығы), оның үстіне шағын тамшуырмен жеке фармакопеялық мақаладағы сипаттамаға сәйкес ерітіндінің мөлшерін тамызады. Дақ диаметрі 10 мм аспауы тиіс болғандықтан, ерітіндінің үлкен мөлшерін бірнеше рет жағады, келесі жағудың алдында әрбір порцияның кебуіне уақыт беріледі. Бірнеше ерітіндіні бірлесіп хроматографиялаған кезде старт желісіндегі дақтар арасындағы арақашықтық 3 см кем болмауы тиіс. Қағазды камераға орналастырып, оны қақпақпен жабады да 1 сағат 30 минут бойы ұстап тұрады. Жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген уақыт бойы немесе арақашықтыққа дейін хроматографиялайды. Хроматограмманы камерадан алып шығып, ауада кептіреді. Хроматографиялық қағазды бүкіл бөлу процесі бойы жарық сәуледен қорғайды.
ТӨМЕНДЕУШІ ҚАҒАЗ ХРОМАТОГРАФИЯСЫ
Жабдық. Жабдық тығыз жонып тегістелген қақпағы бар, көлемі бойынша пайдаланылатын хроматографиялық қағазға сәйкес келетін шыны камерадан тұрады. Қақпағының ортасында ауыр шыны пластинамен немесе тығынмен жабылған диаметрі 1,5 см-ге жуық тесік болуы керек. Камераның жоғары бөлігіне жылжымалы фазаға арналған қайықша ілінеді. Қайықшаның әрбір жағында параллельді түрде және оның үстіңгі шеттерінен сәл жоғарырақ қағазды камераның қабырғаларына жанаспайтындай ұстап тұратын екі шыны реттеуші өзек орнатылады. Жарамды сүзгілеуші қағазды білдіретін хроматографиялық қағаз бітімінің бағыты бойынша ұзындығы жеткілікті және ені кем дегенде 2,5 см болатын жолақтарға қиып кесіледі.

Оборудование. Оборудование состоит из стеклянной камеры, по размеру соответствующей используемой хроматографической бумаге, с плотно пришлифованной крышкой. В верхней части камеры имеется специальное приспособление, удерживающее в подвешенном состоянии хроматографическую бумагу и способное опускать ее при закрытой камере. На дно камеры помещают лодочку с подвижной фазой, в которую опускают конец бумаги. Хроматографическую бумагу, представляющую собой подходящую фильтровальную бумагу, разрезают в направлении ее текстуры на полосы достаточной длины и шириной не менее 2,5 см.
Методика. Лодочку заполняют подвижной фазой до образования слоя глубиной 2,5 см. При указании в частной фармакопейной статье между стенками камеры и лодочки помещают хроматографическую бумагу. Для насыщения камеру закрывают крышкой и выдерживают обычно в течение 24 ч при температуре от 20 °С до 25 °С. Камеру термостатируют при данной температуре в течение всего испытания. Отступив от края 3 см, на хроматографической бумаге карандашом проводят горизонтальную линию (линия старта), на которую микропипеткой наносят объем раствора в соответствии с описанием в частной фармакопейной статье. Поскольку диаметр пятна не должен превышать 10 мм, большой объем раствора наносят в несколько приемов, позволяя каждой порции высохнуть перед следующим нанесением. При совместном хроматографировании нескольких растворов расстояние между пятнами на линии старта должно быть не менее 3 см. Бумагу помещают в камеру, закрывают ее крышкой и выдерживают в течение 1 ч 30 мин. Хроматографируют в течение времени или до расстояния, указанных в частной фармакопейной статье. Хроматограмму вынимают из камеры, сушат на воздухе. Хроматографическую бумагу защищают от яркого света в течение всего процесса разделения.
НИСХОДЯЩАЯ БУМАЖНАЯ ХРОМАТОГРАФИЯ
Оборудование. Оборудование состоит из стеклянной камеры, по размеру соответствующей используемой хроматографической бумаге, с плотно пришлифованной крышкой. В центре крышки должно быть отверстие диаметром около 1,5 см, закрытое тяжелой стеклянной пластиной или пробкой. В верхней части камеры подвешивают лодочку для подвижной фазы. На каждой стороне лодочки параллельно и чуть выше ее верхних краев устанавливают два стеклянных регулирующих стержня, удерживающих бумагу таким образом, чтобы она не соприкасалась со стенками камеры. Хроматографическую бумагу, представляющую собой подходящую фильтровальную бумагу, разрезают в направлении ее текстуры на полосы достаточной длины и шириной не менее 2,5 см и не более длины лодочки.

Әдістеме. Камераның түбіне тереңдігі 2,5 см қабат түзілгенге дейін жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген жылжымалы фазаны орналастырады, қақпақпен жауып, 20 °С-тан 25 °С-қа дейінгі температурада 24 сағат бойы ұстайды. Камераны осы температурада бүкіл сынақтан өткізу кезеңі бойынша термостаттайды. Қағаздың шетінен сызық реттеуші өзектен бірнеше сантиметрге жоғары және қағаздың ұшын қайықшада бекіткеннен кейін оған параллельді болатындай арақашықтыққа бос орын қалдырып, оның бір шетінде қарындашпен старт желісін салады. Қағаз парақтың қалған бөлігі реттеуші өзектің үстінен еркін салбырап тұруы тиіс. Старт сызығына шағын тамшуырмен жекеше монографияда көрсетілген ерітінді мөлшері жағылады. Дақ диаметрі 10 мм аспауы тиіс болғандықтан, ерітіндінің үлкен мөлшерін бірнеше рет жағады, келесі жағудың алдында әрбір порцияның кебуіне уақыт беріледі. Бірнеше ерітіндіні бірлесіп хроматографиялаған кезде старт желісіндегі дақтар арасындағы арақашықтық 3 см кем болмауы тиіс.
Хроматограмманы камераға орналастырып, оны қақпақпен жабады да 1 сағат 30 минут бойы ұстап тұрады. Одан кейін қақпағындағы тесік арқылы қайықшаны жылжымалы фазамен толтырып, тесікті жабады да жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген уақыт бойы немесе арақашықтыққа дейін хроматографиялайды. Хроматограмманы камерадан алып шығып, ауада кептіреді. Бөлу процесінде хроматографиялық қағазды жарық сәуледен қорғайды.
201020026-2019

Методика. На дно камеры помещают указанную в частной фармакопейной статье подвижную фазу до образования слоя глубиной 2,5 см, закрывают крышкой и выдерживают в течение 24 ч при температуре от 20 °С до 25 °С. Камеру термостатируют при данной температуре в течение всего испытания. Карандашом проводят линию старта на одном конце бумаги, отступив от ее края на такое расстояние, чтобы линия находилась на несколько сантиметров выше регулирующего стержня и была параллельна ему после закрепления конца бумаги в лодочке. Остальная часть листа бумаги должна свободно свисать над регулирующим стержнем. На линию старта микропипеткой наносят указанный в частной монографии объем раствора. Поскольку диаметр пятна не должен превышать 10 мм, большой объем раствора наносят в несколько приемов, позволяя каждой порции высохнуть перед следующим нанесением. При совместном хроматографировании нескольких растворов расстояние между пятнами на линии старта должно быть не менее 3 см.
Хроматограмму помещают в камеру, закрывают ее крышкой и выдерживают в течение 1 ч 30 мин. Затем через отверстие в крышке заполняют лодочку подвижной фазой, закрывают отверстие и хроматографируют в течение времени или до расстояния, указанных в частной фармакопейной статье. Хроматограмму вынимают из камеры и сушат на воздухе. В процессе разделения хроматографическую бумагу защищают от яркого света.
201020026-2019

2.1.2.26. Жұқа қабатты хроматография
Жұқа қабатты хроматография (ЖҚХ) адсорбциялау, бөлу, иондық алмасу процестеріне немесе олардың комбинациясына негізделген бөлу әдісін білдіреді және жұқа қабатта (жылжымайтын фазада) ерітіндіде немесе ерітінділердің тиісті қоспасында (жылжымалы фазада) ерітілген айқындалатын заттардың (аналиттердің) орын ауыстыру арқылы жүзеге асырылады. Жылжымайтын фаза жұқа қабат түрінде жағылған және шыныдан, металдан немесе полимерден жасалған төсеніште (пластинада) бекітілген тиісті материалдан тұрады. Хроматографиялау алдында айқындалатын заттардың ерітінділері пластинаға жағылады.
Неғұрлым ұсақ көлемдегі сіңіргіш бөлшектері бар арнайы пластиналарды қолдану есебінен сезімталдық пен бөлу тиімділігінің барынша жақсы көрсеткіштеріне қол жеткізуге мүмкіндік беретін жетілдірілген әдіс жоғары тиімді жұқа қабатты хроматография (ЖТЖҚХ) деп аталады.
ЖАБДЫҚ
Пластиналар. Хроматографиялау 2.2.1.1. Реактивтер деген жалпы фармакопеялық мақаладағы нұсқауларға сәйкес алынған пластиналарды пайдалана отырып жүзеге асырылады. Сынақтарды сипаттаған кезде силикагель бөлшектерінің көлемі оның атауынан кейін көрсетіледі.
Пластиналарды алдын ала дайындау. Қажет болғанда, пластиналар қолданар алдында не жарамды ерітіндіде хроматографиялау арқылы жуып тазартылады не элюирлеу, батыру немесе бүрку арқылы ылғалдандырылады не болмаса қажет болған кезде 120 °С температурасында 20 мин бойы кептіру шкафында қыздырылып активтендіріледі.
Тік элюирлеуге арналған хроматографиялық камера тығыз қиюластырылған қақпағы және тегіс түбі немесе көлемі бойынша пайдаланылатын пластиналарға сай келетін инертті мөлдір материалдан жасалған екі астаушасымен түбі бар сыйымдылықты білдіреді. Көлденең элюирлеу үшін хроматографиялық камераның жылжымалы фазаға арналған астаушасы болады және қосымша жылжымалы фазаны жылжымайтын фазаға беруге арналған құрылғысы болады.
Шағын тамшуырлар, шағын шприцтер, калибрленген капиллярлар немесе ерітінділерді жағуға жарамды басқа да құрылғылар.
Сәулеленуін анықтауға арналған құрылғы. Тікелей сәулеленуді өлшеу немесе сәулеленуді сөндіруді анықтау үшін.
Айқындаушы құрылғылар мен реактивтер. Бөлінген заттарды айқындау үшін реактивтерді пластинаға жағуға (бүрку, батыру немесе булармен өңдеу арқылы) және, қолданыла алатын жағдайда, қыздыруға жарамды тиісті құрылғылар пайдаланылады.
Құжаттау. Көрнекіленген хроматограммаларды тіркеуді, мәселен, фотоға түсіруді немесе компьютерлік файлды жасауды қамтамасыз ететін құрылғыларды пайдалануға жол беріледі.
ӘДІС

2.1.2.26. Тонкослойная хроматография
Тонкослойная хроматография (ТСХ) представляет собой метод разделения, основанный на процессах адсорбции, распределения, ионного обмена или на их комбинации и осуществляется посредством перемещения в тонком слое (неподвижной фазе) определяемых веществ (аналитов), растворенных в растворителе или в соответствующей смеси растворителей (подвижной фазе). Неподвижная фаза состоит из подходящего материала, нанесенного в виде тонкого слоя и зафиксированного на подложке (пластинке) из стекла, металла или полимера.
Перед хроматографированием растворы определяемых веществ наносят на пластинку.
Усовершенствованный метод, позволяющий достигать лучших показателей чувствительности и эффективности разделенияза счет использования специальных пластинок с более мелким размером частиц сорбента, носит название высокоэффективной тонкослойной хроматографии (ВЭТСХ).
ОБОРУДОВАНИЕ
Пластинки. Хроматографирование проводят с использованием пластинок, полученных в соответствии с указаниями общей фармакопейной статье 2.2.1.1. Реактивы. При описании испытаний размер частиц силикагеля указывается после его названия.
Предварительная подготовка пластинок. При необходимости перед использованием пластинки либо промывают путем хроматографирования в подходящем растворителе, либо пропитывают посредством элюирования, погружения или опрыскивания, либо, при необходимости, активируют, нагревая в сушильном шкафу при температуре 120 °С в течение 20 мин.
Хроматографическая камера для вертикального элюирования представляет собой емкость с плотно подогнанной крышкой и плоским дном или дном с двумя желобами из инертного прозрачного материала, соответствующими по размеру используемым пластинкам. Для горизонтального элюирования хроматографическая камера имеет желоб для подвижной фазы и дополнительно содержит устройство для подачи подвижной фазы к неподвижной фазе.
Микропипетки, микрошприцы, калиброванные капилляры или другие устройства, пригодные для нанесения растворов.
Устройство для обнаружения флуоресценции. Для измерения непосредственной флуоресценции или обнаружения тушения флуоресценции.
Проявляющие устройства и реактивы. Для проявления разделенных веществ используют подходящие устройства, пригодные для нанесения реактивов на пластинку (посредством опрыскивания, погружения или обработки парами) и, в случае применимости, нагревания.
Документирование. Допускается использование устройств, обеспечивающих регистрацию визуализированных хроматограмм, например, фотографирование или создание компьютерного файла.
МЕТОД

Жағу. Пластинаның төменгі шетіне параллель сызыққа оның төменгі шеті мен жақтарынан тиісті арақашықтықта көрсетілген ерітінділер мөлшерлері жағылады; дөңгелек дақтардың орталары арасындағы арақашықтық кемінде 10 мм (ЖТЖҚХ арналған пластиналар үшін 5 мм), жолақтардың шеттері арасындағы арақашықтық – кемінде 5 мм (ЖТЖҚХ арналған пластиналар үшін 2 мм) құрауы тиіс. Ерітінділер диаметрі 2 – 5 мм (ЖТЖҚХ арналған пластиналар үшін 1 – 2 мм) дақтарды немесе ұзындығы 10 – 20 мм (ЖТЖҚХ арналған пластиналар үшін 5 – 10 мм) және ені 1 – 2 мм жолақтарды жасау үшін ең аз порциялармен жағылады.
Егер жеке фармакопеялық мақалада қалыпты пластиналармен қатар ЖТЖҚХ арналған пластиналарды қолдану көзделген болса, жоғары тиімді жұқа қабатты хроматография үшін жұмыс шарттары қалыпты пластиналарға арналған шарттарды көрсеткеннен кейін төрт бұрышты жақшаларда [ ] көрсетіледі.
Тік хроматографиялау. Хроматографиялық камераның қабырғаларына сүзгілеуші қағаз төселеді. Жылжымалы фаза сүзгілеуші қағазды сулағаннан кейін камераның түбін хроматографиялауға қажетті сұйықтық қабатымен жабу үшін жететіндей мөлшерде құйылады. Қанықтыру үшін жылжымалы фазалы хроматографиялық камераны қақпақпен жауып, 20 °С-тан 25 °С-қа дейінгі температурада 1 сағат бойы ұстап тұрады. Жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмағанда, хроматографиялау қанықтырылған камерада өткізіледі. Ерітінділердің көрсетілген мөлшерлерін жоғарыда сипатталғандай жағады. Жағылған сынамалардан ерітінділер буланғаннан кейін пластинаны хроматографиялық камераға дақтары немесе жолақтары жылжымалы фазаның үстіңгі бетінен жоғары болуын қадағалап, барынша тік орналастырады. Камераны жауып, оны тікелей күн сәулелерінің түсуінен қорғалған жерде 20 °С-тан 25 °С-қа дейінгі температурада қалдырады. Жылжымалы фаза жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген арақашықтықтан өткеннен кейін пластинаны алып шығып, кептіреді және жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген тәсілмен дақтарды анықтайды.
Екі өлшемді хроматография жағдайында бірінші хроматографиялаудан кейін пластинаны кептіріп, екінші хроматографиялауды біріншіге перпендикуляр бағытта орындайды.
Көлденең хроматографиялау. Ерітінділердің көрсетілген мөлшерлерін жоғарыда сипатталғандай жағады. Жағылған сынамалардан ерітінділер буланып шыққаннан кейін хроматографиялық камераның астаушасына шприцтің немесе тамшуардың көмегімен жылжымалы фазаның жеткілікті мөлшерін енгізіп, оның көлденең орналасқанына және өндірушінің нұсқаулықтарына сәйкес жылжымалы фазаны беруге арналған құрылғыға жалғанғанына көз жеткізіп, пластинаны салады. Егер жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген болса, пластинаны екі ұшынан бірден бастап элюирлейді. Камераны жауып, 20 °С-тан 25 °С-қа дейінгі температурада хроматографиялауды жүргізеді. Жылжымалы фаза жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген арақашықтықтан өткеннен кейін пластинаны алып шығып, кептіреді және көрсетілген тәсілмен дақтарды анықтайды.
Екі өлшемді хроматография жағдайында бірінші хроматографиялаудан кейін пластинаны кептіріп, екінші хроматографиялауды біріншіге перпендикуляр бағытта орындайды.
Сатылы хроматографиялау. Ерітінділердің көрсетілген мөлшерлерін жоғарыда сипатталғандай жағады. Хроматографиялау процесінде жылжымалы фазаның құрамын немесе хроматографиялаудың өзге де шарттарын сатылы түрде өзгертеді. Мәселен, түрлі жылжымалы фазалармен сатылы хроматографиялауды талданатын қоспаны бөлу үшін бір ғана жылжымалы фазаны пайдалана отырып, хроматографиялау жеткіліксіз болған жағдайда қолданады.
КӨЗБЕН ШОЛЫП БАҒАЛАУ
Сәйкестендіру. Сынақтан өткізіліп жатқан ерітінді хроматограммасындағы негізгі дақтың түсін, көлемі мен баяулау коэффициентін (RF) немесе Rst негізгі коэффициентін салыстыру ерітіндісіндегі хроматограммадағы тиісті дақпен көзбен шолып салыстырады.

Нанесение. На линию, параллельную нижнему краю пластинки, на соответствующем расстоянии от ее нижнего края и сторон наносят указанные объемы растворов; расстояние между центрами круглых пятен должно составлять не менее 10 мм (5 мм для пластинок для ВЭТСХ), расстояние между краями полос — не менее 5 мм (2 мм для пластинок для ВЭТСХ). Растворы наносят минимальными порциями для получения пятен диаметром 2-5 мм (1-2 мм для пластинок для ВЭТСХ) или полос длиной 10-20 мм (5-10 мм для пластинок для ВЭТСХ) и шириной 1-2 мм.
Если в частной фармакопейной статье предусмотрено использование наряду с обычными пластинками пластинок для ВЭТСХ, рабочие условия для высокоэффективной тонкослойной хроматографии указывают в квадратных скобках [ ] после указания условий для обычных пластинок.
Вертикальное хроматографирование. Стенки хроматографической камеры выстилают фильтровальной бумагой. Подвижную фазу наливают в камеру в количестве, достаточном для того, чтобы после смачивания фильтровальной бумаги покрыть дно камеры слоем жидкости, необходимым для хроматографирования. Для насыщения хроматографическую камеру с подвижной фазой закрывают крышкой и выдерживают при температуре от 20 °С до 25 °С в течение 1 ч. При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье хроматографирование проводят в насыщенной камере. Наносят указанные объемы растворов как описано выше. После испарения растворителей из нанесенных проб пластинку помещают в хроматографическую камеру как можно более вертикально, следя за тем, чтобы пятна или полосы находились выше поверхности подвижной фазы. Камеру закрывают, оставляют ее при температуре от 20 °С до 25 °С в защищенном от попадания прямых солнечных лучей месте. После того, как подвижная фаза пройдет расстояние, указанное в частной фармакопейной статье, пластинку вынимают, сушат и обнаруживают пятна способом, указанным в частной фармакопейной статье.
В случае двумерной хроматографии после первого хроматографирования пластинку сушат и выполняют второе хроматографирование в направлении, перпендикулярном первому.
Горизонтальное хроматографирование. Наносят указанные объемы растворов как описано выше. После испарения растворителей из нанесенных проб в желоб хроматографической камеры вводят с помощью шприца или пипетки достаточное количество подвижной фазы, помещают пластинку, убеждаясь, что она расположена горизонтально и подсоединена к устройству для подачи подвижной фазы в соответствии с инструкциями производителя. Если указано в частной фармакопейной статье, пластинку элюируют, начиная одновременно с двух концов. Камеру закрывают и проводят хроматографирование при температуре от 20 °С до 25 °С. После того, как подвижная фаза пройдет расстояние, указанное в частной фармакопейной статье, пластинку вынимают, сушат и обнаруживают пятна указанным способом.
В случае двумерной хроматографии после первого хроматографирования пластинку сушат и выполняют второе хроматографирование в направлении, перпендикулярном первому.
Ступенчатое хроматографирование. Наносят указанные объемы растворов как описано выше. В процессе хроматографирования ступенчато изменяют состав подвижной фазы либо иные условия хроматографирования. Например, ступенчатое хроматографирование с различными подвижными фазами применяют в случае, если для разделения анализируемой смеси недостаточно хроматографирования с использованием лишь одной подвижной фазы.
ВИЗУАЛЬНАЯ ОЦЕНКА
Идентификация. Визуально сравнивают цвет, размер и коэффициент замедления (RF) либо коэффициент Rst основного пятна на хроматограмме испытуемого раствора с соответствующим пятном на хроматограмме раствора сравнения.

Баяулау коэффициенті сынама жағылған нүктеден дақтың ортасына дейінгі арақашықтық пен ерітінді мөлшерінің сынама жағылған нүктеден бастап өткен арақашықтықтың арақатынасы ретінде айқындалады (2.1.2.36. жалпы фармакопеялық мақаласын қараңыз).
Сәйкестендіру үшін жылжымайтын фазаның бөлу қасиетін тексеру. Әдетте жарамдылығын бағалау үшін 2.2.1.1. Реактивтер жалпы фармакопеялық мақаласында сипатталған жылжымайтын фазаның жарамдылығына өткізілетін сынақ жеткілікті. Ерекше жағдайларда қосымша талаптар жеке фармакопеялық мақалада көрсетіледі.
Тектес қоспаларға сынақтан өткізу. Сынақтан өткізіліп жатқан ерітінді хроматограммасындағы қосымша дақты (тарды) қоспасы (қоспалары) бар салыстыру ерітіндісі не болмаса сынақтан өткізілетін ерітіндіні айыру жолымен дайындалған салыстыру ерітіндісі хроматограммасындағы тиісті дақпен (тармен) салыстырады.
Бөлу қасиетін тексеру. Бөлу қасиетін тексеруге қойылатын талаптар тиісті жеке фармакопеялық мақалада келтіріледі.
Сезімталдығын тексеру. Неғұрлым айырылған салыстыру ерітіндісінің хроматограммасында дақ немесе жолақ айқын анықталса, сезімталдығы қанағаттанарлық болып есептеледі.
САНДЫҚ ӨЛШЕМДЕР
Рұқсат ету мен бөлуге қойылатын талаптар тиісті жеке фармакопеялық мақалаларда келтіріледі.
Жұқа қабатты хроматография әдісімен бөлінетін заттар ультракүлгін немесе көзге көрінетін жарықта сіңіретін немесе сәулелендіретін жағдайда, оларды сандық түрде тиісті жабдықты қолданып, тікелей пластинада айқындауға болады. Ол үшін пластинаны немесе өлшеуші құрылғыны жылжытып отырып, түсетін жарықтың шағылысуын немесе өткізуін өлшейді. Осыған ұқсас тәсілмен жарамды оптикалық жабдықты пайдаланып, флуоресценцияны өлшеуге болады. Құрамында радионуклидтер бар заттарды сандық түрде үш тәсілмен айқындауға болады:
тікелей пластина үстінде – пластиналарды тиісті радиобелсенділік есептегіші бойымен немесе радиобелсенділік есептегішін тілім бойымен жылжыту арқылы (Радиофармацевтикалық препараттар жалпы фармакопеялық мақаласын қараңыз);
пластиналарды жолақтарға қиып кесу және тиісті радиобелсенділік есептегішін пайдаланып, әрбір жолақтағы радиобелсенділікті өлшеу арқылы;
жылжымайтын фазаны қырып алу, оны тиісті сцинтилляциялық коктейльде еріту және сұйықтық сциянтилляциялық есептегішті пайдалана отырып, радиобелсенділігін өлшеу арқылы.
Жабдық. Тікелей пластинада өлшемдер жасауға арналған жабдық мыналарды қамтиды:
пластинаның белгілі бір жерінде заттың қажетті мөлшерін дәл жағуға арналған құрылғы;
Х немесе Ү осьтері бойынша пластинаны немесе өлшеу құрылғысын жылжытуға арналған механикалық құрылғы;
тіркеуші құрылғы және интегратор немесе компьютер;
ультакүлгін немесе көзге көрінетін жарықта сіңіретін немесе сәулелендіретін заттар үшін: шағылысуын немесе өткізуін өлшеу үшін жарық көзі бар фотометр, монохроматты жарықты өндіретін оптикалық құрылғы және тиісті сезімталдықтағы фотоэлемент пайдаланылады; флуоресценция өлшенген жағдайда, сәулелендіретін жарықтың тиісті спектрлік саласын таңдау үшін қосымша монохроматты сүзгі талап етіледі;
құрамында радионуклидтері бар заттар үшін: жарамды радиобелсенділік есептегіші; ол үшін диапазонның сызықтығын тексеру керек.
Әдістеме. Жеке фармакопеялық мақаладағы нұсқаулықтарға сәйкес сынақтан өткізілетін үлгі ерітіндісін (сынақтан өткізілетін ерітіндіні), қажет болғанда, сынақтан өткізілетін ерітіндіні дайындауға арналған дәл сол ерітіндіні қолдана отырып, талданатын заттардың стандартты үлгілерінің ерітінділерін (салыстыру ерітінділерін) дайындайды. Пластинаға әрбір ерітіндінің бірдей мөлшерлерін жағып, хроматографиялайды.

Коэффициент замедления определяют как отношение расстояния от точки нанесения пробы до центра пятна и расстояния, пройденного фронтом растворителя от точки нанесения пройбы (см. общую фармакопейную статью 2.1.2.36.).
Проверка разделяющей способности неподвижной фазы для идентификации. Обычно для оценки пригодности достаточно испытания на пригодность неподвижной фазы, описанного в общей фармакопейной статье 2.2.1.1. Реактивы. В особых случаях дополнительные требования указывают в частной фармакопейной статье.
Испытание на родственные примеси. Дополнительное(ые) пятно(а) на хроматограмме испытуемого раствора сравнивают визуально с соответствующим(и) пятном(ами) на хроматограмме раствора сравнения, содержащего примесь (примеси), или раствора сравнения, приготовленного путем разведения испытуемого раствора.
Проверка разделяющей способности. Требования для проверки разделяющей способности приводят в соответствующих частных фармакопейных статьях.
Проверка чувствительности. Чувствительность считается удовлетворительной если на хроматограмме наиболее разведенного раствора сравнения четко обнаруживается пятно или полоса.
КОЛИЧЕСТВЕННЫЕ ИЗМЕРЕНИЯ
Требования к разрешению и разделению приводят в соответствующих частных фармакопейных статьях.
В том случае, когда вещества, разделяемые методом тонкослойной хроматографии, поглощают или флуоресцируют в ультрафиолетовом или видимом свете, их можно количественно определить непосредственно на пластинке, используя подходящее оборудование. Для этого измеряют отражение или пропускание падающего света, передвигая пластинку или измеряющее устройство. Аналогичным образом, используя подходящее оптическое оборудование, можно измерять флуоресценцию. Вещества, содержащие радионуклиды, могут быть количественно определены тремя способами:
- непосредственно на пластинке — передвигая пластинки вдоль подходящего счетчика радиоактивности или счетчика радиоактивности вдоль пластины (см. общую фармакопейную статью Радиофармацевтические препараты);
- разрезанием пластинки на полосы и измерением радиоактивности на каждой полосе, используя подходящий счетчик радиоактивности;
- соскребанием неподвижной фазы, растворением ее в подходящем сцинтилляционном коктейле и измерением радиоактивности с использованием жидкостного сцинтилляционного счетчика.
Оборудование. Оборудование для измерений непосредственно на пластинке включает в себя:
- устройство для точного нанесения в определенном месте пластинки необходимого количества вещества;
- механическое устройство для передвижения пластинки или измерительного устройства вдоль осей Xили Y;
- регистрирующее устройство и интегратор или компьютер;
- для веществ, поглощающих или флуоресцирующих в ультрафиолетовом или видимом свете: для измерения отражения или пропускания используются фотометр с источником света, оптическое устройство, генерирующее монохроматический свет, и фотоэлемент соответствующей чувствительности; в том случае, когда измеряется флуоресценция, требуется дополнительно монохроматический фильтр для выбора соответствующей спектральной области излучаемого света;
- для веществ, содержащих радионуклиды: подходящий счетчик радиоактивности; для него необходимо проверить линейность диапазона.
Методика. Готовят раствор испытуемого образца (испытуемый раствор) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье и, при необходимости, растворы стандартных образцов анализируемых веществ (растворы сравнения), используя тот же растворитель, что и для приготовления испытуемого раствора. На пластинку наносят одинаковые объемы каждого из растворов и хроматографируют.

Ультакүлгін немесе көзге көрінетін жарықта сіңіретін немесе сәулелендіретін заттар. Шоғырлануы сынақтан өткізілетін ерітінді шоғырлануының болжамды мәнін (осы шоғырланудан 80 %, 100 % және 120 %-ға жуық) қамтитын кемінде үш салыстыру ерітіндісі дайындалып жағылады. Қажет болғанда, көрсетілген реактивпен өңдеп, сынақтан өткізілетін ерітінді мен салыстыру ерітінділерінің хроматограммаларындағы шағылысу, өткізу немесе флуоресценция тіркейді. Алынған деректер бойынша сынақтан өткізілетін ерітіндідегі заттың мөлшері есептеп шығарылады.
Құрамында радионуклидтері бар заттар. Шоғырланудың болжамды мәнінің 100 %-ға жуығын қамтитын сынақтан өткізілетін ерітіндіні дайындап жағады. Радиобелсенділігін жол ұзындығының функциясы ретінде өлшеп, жиынтық радиобелсенділіктен әрбір қол жеткізілген үдемелі кездің радиобелсенділік мәнін пайыздарда жазып алады.
Жүйенің жарамдылығын бағалау критерийлері 2.1.2.36. Хроматографиялық бөлу әдістері жалпы фармакопеялық мақаласында көрсетілген. Аталған құжатта жарамдылық критерийлеріне сәйкес болу үшін хроматографиялық жүйенің параметрлері түзетіле алатын шектер келтірілген.
201020027-2019
2.1.2.27. Газды хроматография
Газды хроматография (ГХ) жылжымалы фаза болып табылатын тасымалдаушы газ бағанда орналасқан жылжымайтын фаза арқылы өтетін екі жылжымайтын фазалар арасында заттарды түрлі бөлуге негізделген хроматографиялық бөлу әдісін білдіреді. Әдіс ұшпалы немесе қыздырған кезде ұшпалы болатын заттарға не болмаса олардың туындыларына қатысты қолданыла алады.
Газды хроматография адсорбциялау, салмақтары немесе көлемдері бойынша бөлу тетіктеріне негізделген.
АСПАП
Аспап сынамаларды енгізу блогынан (инжектордан), жылу тұрақтандырғыштың ішіне орналастырылған хроматографиялау бағанынан, детектор мен тіркеуші құрылғыдан (арнайы бағдарламалық қамтылымы бар интегралдаушы құрылғы немесе өзіжазғыш) тұрады. Тасымалдаушы газ берілген жылдамдықпен немесе қысыммен баған арқылы, одан кейін детектор арқылы өтеді.
Айқындау бағанның тұрақты температурасында немесе берілген температуралық бағдарламаға сәйкес жүргізіледі.
СЫНАМАЛАРДЫ ЕНГІЗУ БЛОГЫ (ИНЖЕКТОР)
Жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмағанда, ерітінділерді тікелей енгізу сынамаларды енгізудің қалыпты тәсілі болып табылады. Сынамаларды енгізу шприцті немесе инжекторлық клапанды қолдана отырып, баған басына тікелей не болмаса ағынды бөлгішпен жарақтандырылуы мүмкін буландырғышқа жүзеге асырыла алады.
Бу фазасын енгізу статикалық немесе динамикалық қосфазалы енгізу жүйесін пайдалану арқылы жүзеге асырыла алады.
Динамикалық қосфазалы енгізу жүйесі (үрлеп тазарту және тұту) барботаж құрылғысын қамтиды, оның көмегімен ерітіндідегі ұшпалы заттар жоғары емес температурада сіңіргіш түтікше арқылы үрленіп тазартылады. Одан кейін ұсталып қалатын заттар сіңіргіш түтікшені тез қыздырған кезде жылжымалы фазаға десорбцияланады.
Статикалық қосфазалы енгізу жүйесі үлгілерге арналған жылу тұрақтандырғыш қыздырушы камераны қамтиды, оған үлгінің ұшпалы құрамдас бөліктеріне газды емес және газды фазалар арасында тепе-теңдікке қол жеткізуге мүмкіндік беретін қатты немесе сұйық үлгілер бар жабық құтылар тіркелген уақыт кезеңіне орналастырылған. Тепе-теңдікке қол жеткізілгеннен кейін бу фазасының берілген көлемі құтылардан газды хроматографқа енгізіледі.
ЖЫЛЖЫМАЙТЫН ФАЗА
Жылжымайтын фазалармен толтырылған бағандар түрлері:
ішкі қабырғалары жылжымайтын фазамен бүркелген капиллярлы, әдетте, кварцты бағандар;
жылжымайтын фаза ерітіндісі сіңірілген инертті бөлшектермен толтырылған толтырмалы бағандар;
қатты жылжымайтын фазамен толтырылған толтырмалы бағандар.

Вещества, поглощающие или флуоресцирующие в ультрафиолетовом или видимом свете. Готовят и наносят не менее трех растворов сравнения, концентрации которых охватывают предполагаемое значение концентрации испытуемого раствора (около 80 %, 100 % и 120 % от этой концентрации). Обрабатывают, при необходимости, указанным реактивом и регистрируют отражение, пропускание или флуоресценцию на хроматограммах испытуемого раствора и растворов сравнения. По полученным данным рассчитывают количество вещества в испытуемом растворе.
Вещества, содержащие радионуклиды. Готовят и наносят испытуемый раствор, содержащий около 100 % предполагаемого значения концентрации. Измеряют радиоактивность как функцию длины пути и записывают значение радиоактивности каждого полученного пика в процентах от суммарной радиоактивности.
Критерии оценки пригодности системы приведены в общей фармакопейной статье 2.1.2.36. Хроматографические методы разделения. В данной статье также приведены пределы, в которых могут корректироваться параметры хроматографической системы для соответствия критериям ее пригодности.
201020027-2019
2.1.2.27. Газовая хроматография
Газовая хроматография (ГХ) представляет собой метод хроматографического разделения, основанный на различном распределении веществ между двумя несмешивающимися фазами, в котором газ-носитель, являющийся подвижной фазой, проходит через неподвижную фазу, находящуюся в колонке. Метод может быть применен к летучим или летучим при нагревании веществам или их производным.
Газовая хроматография основана на механизмах адсорбции, распределения по массам или размерам (эксклюзии).
ПРИБОР
Прибор состоит из блока ввода проб (инжектора), хроматографической колонки, помещенной в термостат, детектора и регистрирующего устройства (интегрирующее устройство со специальным программным обеспечением или самописец). Газ-носитель проходит с заданной скоростью или давлением через колонку, а затем через детектор.
Определение проводят при постоянной температуре колонки или в соответствии с заданной температурной программой.
БЛОК ВВОДА ПРОБ (ИНЖЕКТОР)
Прямой ввод растворов является обычным способом ввода проб, при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье. Ввод пробы может осуществляться либо непосредственно в начало колонки с использованием шприца или инжекторного клапана, либо в испаритель, который может оснащаться делителем потока.
Ввод паровой фазы может осуществляться с использованием статической или динамической парофазной системы ввода.
Динамическая парофазная (продувка и ловушка) система ввода включает барботажную установку, при помощи которой летучие вещества в растворе продуваются через поглотительную трубку при невысокой температуре. Удерживаемые вещества затем десорбируются в подвижную фазу при быстром нагревании поглотительной трубки.
Статическая парофазная система ввода включает термостатируемую нагревающую камеру для образцов, в которую помещены закрытые флаконы с твердыми или жидкими образцами на фиксированный период времени, позволяющий летучим компонентам образца достичь равновесия между негазовой и паровой фазами. После достижения равновесия заданное количество паровой фазы из флаконов вводится в газовый хроматограф.
НЕПОДВИЖНАЯ ФАЗА
Типы колонок, заполненных неподвижными фазами:
- капиллярные, как правило, кварцевые колонки, внутренние стенки которых покрыты неподвижной фазой;
- набивные колонки, заполненные инертными частицами, импрегнированными неподвижной фазой;
- набивные колонки, заполненные твердой неподвижной фазой.

Капиллярлы бағандардың ішкі диаметрі, әдетте, 0,1 мм – 0,53 мм аралығында және ұзындығы 5 м – 60 м аралығында болады. Ішкі бетімен химиялық түрде байланысып тұруы ықтимал сұйықтық немесе жылжымайтын фаза қалыңдығы 0,1 мкм – 5,0 мкм бола алатын қабыршақты білдіреді.
Шыныдан немесе металдан дайындалған толтырмалы бағандардың әдетте ұзындығы 1 м – 3 м аралығында және ішкі диаметрі 2 мм – 4 мм аралығында болады. Әдетте жылжымайтын фаза кеуекті полимерлерден немесе сұйық фаза ерітіндісі сіңірілген қатты тасымалдағыштардан тұрады. Артқы көлемі созылған ("құйрығы бар") үдемелі кездердің түзілуіне жол бермеу үшін сыйымдылығы төмен және полярлығы төмен жылжымайтын фазалармен толтырылған бағалардағы поляр қоспаларды айқындаған кезде инертті тасымалдағыштарды пайдаланған жөн.
Тасымалдағыштардың реакциялық қасиеті сұйық фазаны жағудың алдында болатын силанизация жолымен төмендетіле алады. Әдетте қышқылмен өңделген және қатты қыздырылған диатомит пайдаланылады. Бөлшектер көлемі әртүрлі болуы мүмкін, алайда неғұрлым жиі 150 мкм – 180 мкм және 125 мкм – 150 мкм аралығындағы көлемдегі бөлшектер қолданылады.
ЖЫЛЖЫМАЛЫ ФАЗА
Тасымалдағыш газ ағынының жылдамдығы ұстап тұру уақытына және үдемелі кез сипаттамаларына әсер етеді; ұстап тұру уақыты баған ұзындығына тура пропорционал, ал рұқсат ету баған ұзындығының шаршы түбіріне пропорционал болып келеді. Толтырмалы бағандар үшін тасымалдағыш газ ағынының жылдамдығы әдетте атмосфералық қысым мен бөлме температурасындағы бір минуттағы миллилитрлерде көрсетіледі. Ағын жылдамдығы калибрленген механикалық құрылғының немесе көбікті өлшеуіштің көмегімен детектордың шығаберісіндегі бағанның жұмыс температурасында өлшенеді. Толтырмалы баған арқылы өтетін тасымалдағыш газдың сызықтық жылдамдығы берілген ағын көлемі үшін бағанның ішкі диаметрінің шаршы түбіріне кері пропорционал болып келеді. Бағанның ішкі диаметрі 4 мм болғандағы 60 мл/мин және ішкі диаметрі 2 мм болғандағы 15 мл/мин ағын жылдамдықтары ұқсас сызықтық жылдамдықтар, яғни тиісінше жақын ұстап тұру уақыттарын береді.
Толтырмалы бағандар үшін тасымалдағыш газдар ретінде әдетте гелий немесе азот, капиллярлы бағандар үшін – азот, гелий және сутек қолданылады.
ДЕТЕКТОРЛАР
Әдетте алаулы-ионизациялық детекторлар пайдаланылады; сонымен қатар талдау мақсатына орай детекторлардың мынадай үлгілері қолданыла алады: электрондық қармау, азотты-фосфорлық, масс-спектрометрлік, термокондуктометрлік, Фурье-түрлендіруі бар ИК-спектрофотометрлік және тағы да басқа.
ӘДІС
Бағанды, сынаманы енгізу блогы мен детекторды жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген газ тасымалдағыштың температурасы мен жылдамдығында теңдейді. Сынақтан өткізілетін ерітіндіні (ділерді) және салыстыру ерітіндісін (ділерін) жеке фармакопеялық мақалада көрсетілгендей дайындайды. Ерітнділердің құрамында қатты бөлшектер болмауы тиіс.

Капиллярные колонки, как правило, имеют внутренний диаметр от 0,1 мм до 0,53 мм и длину от 5 м до 60 м. Жидкость или неподвижная фаза, которая может быть химически связана с внутренней поверхностью, представляет собой пленку толщиной от 0,1 мкм до 5,0 мкм.
Набивные колонки, изготовленные из стекла или металла, имеют длину обычно от 1 м до 3 м и внутренний диаметр от 2 мм до 4 мм. Неподвижная фаза обычно состоит из пористых полимеров или твердых носителей, импрегнированных жидкой фазой. Во избежание образования пика с растянутым задним фронтом ("хвостом") при определении полярных соединений на колонках, заполненных неподвижной фазой с низкой емкостью и низкой полярностью, следует использовать инертные носители.
Реакционная способность носителей может быть снижена путем силанизации, предшествующей нанесению жидкой фазы. Обычно используют обработанный кислотой и прокаленный диатомит. Размер частиц может быть разный, но наиболее часто используются частицы размером от 150 мкм до 180 мкм и от 125 мкм до 150 мкм.
ПОДВИЖНАЯ ФАЗА
Скорость потока газа-носителя влияет на время удерживания и характеристики пика; время удерживания прямо пропорционально длине колонки, а разрешение пропорционально квадратному корню из длины колонки. Для набивных колонок скорость потока газа-носителя обычно выражают в миллилитрах в минуту при атмосферном давлении и комнатной температуре. Скорость потока измеряется при рабочей температуре колонки на выходе из детектора с помощью калиброванного механического устройства или пенного измерителя. Линейная скорость газа-носителя через набивную колонку обратно пропорциональна корню квадратному из внутреннего диаметра колонки для заданного объема потока. Скорости потока 60 мл/мин при внутреннем диаметре колонки 4 мм и 15 мл/мин при внутреннем диаметре 2 мм дают идентичные линейные скорости и, следовательно, близкие времена удерживания.
В качестве газа-носителя для набивных колонок обычно используют гелий или азот, для капиллярных — азот, гелий и водород.
ДЕТЕКТОРЫ
Обычно используют пламенно-ионизационные детекторы; кроме этого, в зависимости от цели анализа могут применяться следующие типы детекторов: электронного захвата, азотно-фосфорный, масс-спектрометрический, термокондуктометрический, ИК-спектрофотометрический с Фурье-преобразованием и другие.
МЕТОД
Колонку, блок ввода пробы и детектор уравновешивают при указанной в частной фармакопейной статье температуре и скорости газа-носителя до получения стабильной базовой линии. Готовят испытуемый(е) раствор(ы) и раствор(ы) сравнения, как указано в частной фармакопейной статье. Растворы не должны содержать твердых частиц.

Хроматографиялық жүйенің жарамдылығын бағалау критерийлері 2.1.2.36. Хроматографиялық бөлу әдістері деген жалпы фармакопеялық мақалада сипатталған. Аталған құжатта сондай-ақ хроматографиялық жүйенің жарамдылық критерийлеріне сәйкес болу үшін оның көрсеткіштері түзетіле алатын шектер де келтірілген.
Статикалық қосфазалы газды хроматография
Статикалық қосфазалы газды хроматография қатты немесе сұйық үлгілерде бар ұшпалы қоспаларды бөлу және айқындау үшін неғұрлым оңтайлы болатын әдіс болып табылады.
АСПАП
Аспап қысым мен температураны автоматты бақылау модулімен байланысты болуы ықтимал сынақтан өткізілетін үлгіні енгізуге арналған блокпен жабдықталған газды хроматографтан тұрады. Қажет болғанда, ерітінділерді жоюға арналған құрылғы пайдаланылады.
Сынақтан өткізілетін үлгі тиісті тығынмен және тасымалдағыш газдың өтуін реттейтін клапанды жүйемен жарақтандырылған құтыға енгізіледі. Құты сынақтан өткізілетін үлгінің қасиеттеріне сәйкес орнатылатын температурасы бар жылу ұстағыш камераға орналастырылады. Құты берілген температурада қатты немесе сұйық фаза мен бу фазасы арасындағы тепе-теңдікті орнату үшін жеткілікті уақыт бойы ұсталады.
Құтыға тасымалдағыш газды енгізеді және көрсетілген уақыт өткеннен кейін газ өзімен бірге бу фазасына өткен құрамдас бөліктерді тасымалдай отырып, хроматографиялық бағанға келіп түсуі үшін клапанды ашады.
Хроматографтың сынамаларын енгізу үшін арнайы жарақтандырылған блоктың орнына газды шприцтер мен қалыпты хроматографты пайдалануға болады. Мұндай жағдайда теңдестіру жеке камерада жүргізіледі, ал бу фазасы тепе-тең жүйедегі кез келген өзгерістерді болдырмау үшін қажетті сақтандыру шаралары сақтала отырып, бағанға енгізіледі.
ӘДІС
Дайындалған салыстыру үлгілерін пайдалана отырып, қажетті сигналды алуға арналған аспапты теңшейді.
ТІКЕЛЕЙ КАЛИБРЛЕУ ӘДІСІ
Бірдей құтыларға жеке фармакопеялық мақалада көрсетілгендей дайындалған сынақтан өткізілетін үлгі пен салыстыру үлгілерінің әрбіреуін сынамаларды енгізу блогы мен үлгілердің жанасуын болдырмай жеке орналастырады.
Құтылар ауа өткізбейтіндей жабылады да жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген температурасы мен қысымы бар жылу ұстап тұратын камераға орналастырылады. Тепе-теңдігі орнатылғаннан кейін бу фазасын көрсетілген жағдайларда хроматографиялайды.
СТАНДАРТТЫ ҚОСПАЛАР ӘДІСІ
Сынақтан өткізілетін үлгінің тең көлемдері бірдей тиісті құтыларға орналастырылады. Бір құтыдан басқа барлық құтыларға осы заттың біркелкі ұлғайып келе жатқан шоғырлануы бар үлгілер қатарын шығару үшін салыстыру ерітіндісінің көрсетілген мөлшері қосылады.
Құтылар ауа өткізбейтіндей жабылады да жеке фармакопеялық мақалдада көрсетілген температурасы мен қысымы бар жылу ұстап тұратын камераға орналастырылады. Тепе-теңдігі орнатылғаннан кейін хроматографиялау көрсетілген жағдайларда өткізіледі.
Сызықтық тәуелділік теңдеуін ең кіші квадраттар әдісімен есептеп шығарады. Шығарылған теңдеу бойынша сынақтан өткізіліп жатқан үлгідегі айқындалатын заттың шоғырлануын айқындайды.
Графикалық әдісті пайдалану арқылы шоғырлануын айқындауға жол беріледі. Ол үшін ординаталар осі бойынша шығарылған нәтижелердің орташа мәндері, ал абсцисса осі бойынша – айқындалатын заттың стандартты қоспаларының шоғырлануы көрсетіледі. Алынған нүктелер арқылы өтетін сызық абсцисса осімен қиылысқанға дейін экстраполяцияланады. Осы нүкте мен координаталар басы арасындағы арақашықтық сынақтан өткізіліп жатқан үлгідегі айқындалатын заттың шоғырлануын білдіреді.
ТІЗБЕКТІК ТАҢДАУЛАР
ӘДІСІ (КӨП РЕТТІК
ҚОСФАЗАЛЫ ЭКСТРАКЦИЯ)
Егер көп реттік қосфазалы экстракция қолданылса, бұл әдіс жеке фармакопеялық мақалада толық сипатталуы тиіс.

Критерии оценки пригодности хроматографической системы описаны в общей фармакопейной статье 2.1.2.36. Хроматографические методы разделения. В данной статье также приведены пределы, в которых могут корректироваться параметры хроматографической системы для соответствия критериям ее пригодности.
Статическая парофазная газовая хроматография
Статическая парофазная газовая хроматография является методом, наиболее подходящим для разделения и определения летучих соединений которые присутствуют в твердых или жидких образцах. Метод основан на анализе паровой фазы, находящейся в равновесии с твердой или жидкой фазой.
ПРИБОР
Прибор состоит из газового хроматографа, снабженного блоком для ввода испытуемого образца, который может быть связан с модулем автоматического контроля давления и температуры. При необходимости используют устройство для удаления растворителей.
Испытуемый образец вносят во флакон, снабженный подходящей пробкой и клапанной системой, которая регулирует прохождение газа-носителя. Флакон помещают в термостатируемую камеру с температурой, устанавливаемой в соответствии со свойствами испытуемого образца. Флакон выдерживают при заданной температуре в течение времени, достаточного для установления равновесия между твердой или жидкой фазой и паровой фазой.
Во флакон вводят газ-носитель и по истечении указанного времени открывают клапан, чтобы газ поступал в хроматографическую колонку, перенося с собой перешедшие в паровую фазу компоненты.
Вместо специально оснащенного блока для ввода проб хроматографа возможно использование газовых шприцов и обычного хроматографа. Уравновешивание в таком случае проводится в отдельной камере, а паровая фаза вводится в колонку с соблюдением необходимых мер предосторожности для предотвращения любых изменений в равновесной системе.
МЕТОД
Настраивают прибор для получения необходимого сигнала, используя подготовленные образцы сравнения.
МЕТОД ПРЯМОЙ КАЛИБРОВКИ
В одинаковые флаконы раздельно помещают испытуемый образец и каждый из образцов сравнения, приготовленные, как указано в частной фармакопейной статье, избегая контакта между блоком для ввода проб и образцами.
Флаконы герметично закрывают и помещают в термостатируемую камеру с температурой и давлением, указанными в частной фармакопейно статье. После установления равновесия паровую фазу хроматографируют в указанных условиях.
МЕТОД СТАНДАРТНЫХ ДОБАВОК
Равные объемы испытуемого образца помещают в одинаковые подходящие флаконы. Во все флаконы, кроме одного, прибавляют указанные количества раствора сравнения, содержащего известную концентрацию определяемого вещества, для получения ряда образцов с равномерно увеличивающимися концентрациями этого вещества.
Флаконы герметично закрывают и помещают в термостатируемую камеру с температурой и давлением, указанными в частной фармакопейной статье. После установления равновесия хроматографирование проводят в указанных условиях.
Уравнение линейной зависимости рассчитывают методом наименьших квадратов. По полученному уравнению определяют концентрацию определяемого вещества в испытуемом образце.
Допускается определение концентрации с использованием графического метода. Для этого по оси ординат откладывают средние значения полученных результатов, а по оси абсцисс — концентрации стандартных добавок определяемого вещества. Экстраполируют линию, проходящую через полученные точки, до пересечения с осью абсцисс. Расстояние между этой точкой и началом координат представляет собой концентрацию определяемого вещества в испытуемом образце.
МЕТОД ПОСЛЕДОВАТЕЛЬНЫХ ОТБОРОВ (МНОГОКРАТНАЯ ПАРОФАЗНАЯ ЭКСТРАКЦИЯ)
Если используется многократная парофазная экстракция, этот метод должен быть полностью описан в частной фармакопейной статье.

201010028-2019
2.1.2.28. Жоғары тиімді сұйықтықтық хроматография
Жоғары тиімді сұйықтықтық хроматография (ЖТСХ) екі араласпайтын фазалар арасындағы заттарды түрлі бөлуге негізделген бөлу әдісі болып табылады, онда жылжымалы фаза болып табылатын сұйықтық гидравликалық кедергісі жоғары бағанға орналастырылған жылжымайтын фаза арқылы өтеді. Бөлшектердің кішірейтілген көлемі (мәселен, 2 мкм кіші) бар бағандар пайдаланылатын сұйықтықтық хроматография аса жоғары тиімді сұйықтықтық хроматография (АЖТСХ) деп аталады.

201010028-2019
2.1.2.28. Высокоэффективная жидкостная хроматография
Высокоэффективная жидкостная хроматография (ВЭЖХ) представляет собой метод разделения, основанный на различном распределении веществ между двумя не смешивающимися фазами, в котором жидкость, являющаяся подвижной фазой, проходит через неподвижную фазу, помещенную в колонку с высоким гидравлическим сопротивлением. Жидкостная хроматография, в которой используются колонки с уменьшенным размером частиц (например, менее 2 мкм) называется сверхвысокоэффективной жидкостной хроматографией (СВЭЖХ).

Соңғы жағдайда мыналармен сипатталатын жабдықтар талап етіледі: жоғары қысымдарды пайдалану мүмкіндігі (әдетте 100 МПа дейін, яғни 15 000 psi жуық); үдемелі кездерді бағандардан тыс азайтылған кеңейту, градиентті араластырудың жақсартылған көрсеткіштері және детекторлау жүйесінің ұлғайтылған деректерді алу жылдамдығы.
Сұйықтықтық хроматография заттарды бөлу тетігіне орай негізгі көрініс табатын молекулааралық өзара әрекеттесулер сипатына сәйкес адсорбциялау, бөлу, иондар алмастыру, эксклюзиялық, хиралдық және т.б. болуы мүмкін. Егер хроматографияны жасау үшін бағандағы жоғары қысымы бар хроматографиялау режимі қолданылса, осы түрлердің әрқайсысы жоғары тиімді болуы мүмкін.
АСПАП
Аспап әдетте газсыздандыру жүйесі бар жылжымалы фазаны дайындау торабынан, сорғы жүйесінен, жылжымалы фазаны араластырғыштан (қажет болғанда), сынаманы енгізу блогынан (инжектордан), хроматографиялық бағандан (баған температурасын бақылау құрылғысы қолданыла алады), детектордан және деректерді жинау және өңдеу жүйесінен (интегралдаушы құрылғы немесе өзіжазғыш) тұрады. Сонымен қатар хроматографтың құрамына мыналар кіруі мүмкін: сынаманы дайындау жүйесі мен баған алдындағы реактор, бағандарды ауыстырып қосу жүйесі, бағандан кейінгі реактор және басқа да жабдықтар. Жылжымалы фаза бір немесе бірнеше сыйымдылықтан әдетте тұрақты жылдамдықпен баған арқылы, ал одан кейін детектор арқылы ағып өтеді.
СОРҒЫ ЖҮЙЕСІ
Сорғы жүйесі жылжымалы фазаны берудің бақыланатын жылдамдығын ұстап тұру үшін қажет. Қысым ауытқулары барынша азайтылуы тиіс, мәселен, қысымдағы жылжымалы фазаны толастату құрылғысы арқылы өткізу жолымен. Өткізуші капиллярлар жүйесі мен жалғаушы тораптар сорғы жүйесі жұмыс жасаған кезде дамитын қысымды көтеруі керек. Жоғары тиімді сұйықтықтық хроматографияда пайдаланылатын сорғы жүйелері газсыздандырғыштармен жарақтандырылуы мүмкін.
Микропроцессормен бақыланатын жылжымалы фазаны беру жүйелері белгіленген бағдарламаға сәйкес тұрақты (изократикалық элюирлеу) немесе ауыспалы (градиенттік элюирлеу) құрамдағы жылжымалы фазаның дәл берілуін қамтамасыз етуі тиіс. Градиенті элюирлеу жағдайында араласуы сорғылар жасайтын төмен не болмаса жоғары қысымдарда жүзеге асатын бірнеше резервуардан еріткішті (еріткіштерді) беретін сорғы жүйелері қолданылады.
СЫНАМАЛАРДЫ ЕНГІЗУ БЛОГЫ (ИНЖЕКТОР)
Сынақтан өткізіліп жатқан үлгі ерітіндісі жоғары қысымда жұмыс жасап тұрған сынамаларды енгізу блогының көмегімен бағанға келіп түсетін жылжымалы фаза ағынына енгізіледі. Сынаманы енгізу үшін белгіленген көлемдегі ілмектік мөлшерлеуіштер немесе қолмен не болмаса автоматты түрде басқарыла алатын реттелетін көлемді құрылғылар пайдаланылады. Ілмектік мөлшерлеуішті қолдан ішінара толтыру енгізілетін сынама көлемінің дәлдігін төмендетеді.
ЖЫЛЖЫМАЙТЫН ФАЗА
Жоғары тиімді сұйықтықтық хроматографияда мынадай үлгілердегі жылжымайтын фазалар қолданылады:
силикагель, алюминий тотығы немесе қалыпты фазалық хроматографияда қолданылатын кеуекті графит, онда бөліну сіңірудегі және/немесе салмақты бөлудегі айырмаға негізделген (үлестіру хроматографиясы);
қалыпты фазалық (адсорбциялық хроматография) және қайтарымды фазалық хроматографияда қолданылатын полимерлерден, силикагельден немесе кеуекті графиттен дайындалған химиялық түрлендірілген тасымалдағыштардың үлкен мөлшері, онда бөліну жылжымалы және жылжымайтын фазалар арасындағы молекулалардың бөлінуіне негізделген;
иондарды алмастыру хроматографиясында қолданылатын қышқылды немесе негізгі топтармен түрлендірілген шайырлар немесе полимерлер, онда бөліну бөлінетін иондар мен жылжымалы фазаның иондары арасындағы бәсекелестік өзара әрекеттесуге негізделген;
кеуекті силикагель немесе эксклюзиялық хроматографияда қолданылатын полимерлер, онда бөліну стерикалық эксклюзияға сәйкес келетін молекулалар көлемдеріндегі айырмаға негізделген;
арнайы химиялық түрлендірілген жылжымайтын фазалар, мәселен, целлюлоза мен амилоза туындылары, ақуыздар және пептидтер, энантиомерлерді бөлу үшін қолданылатын циклодестриндер және т.с.с. (хиралдық жылжымайтын фазалардағы хроматография);
сұйықтықтық хроматографияның түрлі үлгілеріндегі жоғары тиімді модификацияларында қолданылатын басқа да жылжымайтын фазалар.
Бөлінулердің басым бөлігі жылжымайтын фаза ретінде қолданылатын химиялық түрлендірілген силикагель мен жылжымалы фаза ретінде қолданылатын поляр ерітінділер арасындағы бөліну тетігіне негізделген. Тасымалдағыштың үстіңгі беті, мәселен, силикагельдің силанольді топтары тасымалдағыштың үстіңгі бетіндегі белсенді топтардың түрлі санын қамтитын коваленттік байланысты силильді туындыларды түзе отырып, түрлі силанды реагенттермен реакцияға түседі. Ұластырылған фазаның табиғаты хроматографиялық жүйенің бөлу қасиеттерін айқындайтын маңызды сипаттама болып табылады.
Төменде неғұрлым жиі қолданылатын ұластырылған фазалар ұсынылған:
Октильді

В последнем случае требуется оборудование, характеризующееся следующим: возможность использования высоких давлений (обычно до 100 МПа, то есть около 15 000 psi), уменьшенное внеколоночное уширение пиков, улучшенные параметры градиентного смешивания и увеличенная скорость получения данных системой детектирования.
Жидкостная хроматография в зависимости от механизма разделения веществ может быть адсорбционной, распределительной, ионообменной, эксклюзионной, хиральной и др. в соответствии с характером основных проявляющихся межмолекулярных взаимодействий. Каждый из этих видов может быть высокоэффективным, если для проведения хроматографии используется режим хроматографирования с высоким давлением в колонке.
ПРИБОР
Прибор обычно состоит из узла подготовки подвижной фазы с системой дегазации, насосной системы, смесителя подвижной фазы (при необходимости), блока ввода пробы (инжектора), хроматографической колонки (может использоваться устройство контроля температуры колонки), детектора и системы сбора и обработки данных (интегрирующее устройство или самописец). Помимо этого в состав хроматографа могут входить: система пробоподготовки и предколоночный реактор, система переключения колонок, постколоночный реактор и другое оборудование. Подвижная фаза из одной или нескольких емкостей протекает обычно с постоянной скоростью через колонку, а затем через детектор.
НАСОСНАЯ СИСТЕМА
Насосная система необходима для поддержания контролируемой скорости подачи подвижной фазы. Колебания давления должны быть минимизированы, например, путем пропускания подвижной фазы, находящейся под давлением, через демпферное устройство. Проводящая система капилляров и соединительные узлы должны выдерживать давление, которое развивается при работе насосной системы. Насосные системы, использующиеся в высокоэффективной жидкостной хроматографии, могут оснащаться дегазаторами.
Системы подачи подвижной фазы, контролируемые микропроцессором, должны обеспечивать точную подачу подвижной фазы постоянного (изократическое элюирование) или переменного (градиентное элюирование) состава в соответствии с определенной программой. В случае градиентного элюирования используют насосные системы, подающие растворитель (растворители) из нескольких резервуаров, смешивание которых происходит при низком либо высоком давлении, создаваемом насосами.
БЛОК ВВОДА ПРОБ (ИНЖЕКТОР)
Раствор испытуемого образца вводится в поток подвижной фазы, поступающей в колонку, при помощи блока ввода проб, функционирующего при высоком давлении. Для ввода пробы используют петлевые дозаторы фиксированного объема или устройства с регулируемым объемом, которые могут управляться вручную или автоматически. Частичное заполнение петлевого дозатора вручную снижает точность вводимого объема пробы.
НЕПОДВИЖНАЯ ФАЗА
В высокоэффективной жидкостной хроматографии используются неподвижные фазы следующих типов:
- силикагель, оксид алюминия или пористый графит, используемый в нормальнофазовой хроматографии, в которой разделение основано на разнице в адсорбции и/или массовом распределении (распределительная хроматография);
- большое количество химически модифицированных носителей, изготовленных из полимеров, силикагеля или пористого графита, используемых в нормально-фазовой (адсорбционная хроматография) и обращенно-фазовой хроматографии, в которой разделение основано на разделении молекул между подвижной и неподвижной фазой;
- смолы или полимеры, модифицированные кислотными или основными группами, используемые в ионообменной хроматографии, в которой разделение основано на конкурирующем взаимодействии между разделяемыми ионами и ионами подвижной фазы;
- пористый силикагель или полимеры, используемые в эксклюзионной хроматографии, в которой разделение основано на разнице в размерах молекул, соответствующих стерической эксклюзии;
- специальные химически модифицированные неподвижные фазы, например, производными целлюлозы или амилозы, белками и пептидами, циклодекстринами и т.д., используемые для разделения энантиомеров (хроматография на хиральных неподвижных фазах);
- другие неподвижные фазы, используемые в высокоэффективных модификациях различных типов жидкостной хроматографии.
Большая часть разделений основана на механизме распределения между химически модифицированным силикагелем, использующимся в качестве неподвижной фазы, и полярными растворителями, использующимися в качестве подвижной фазы. Поверхность носителя, например, силанольные группы силикагеля, реагирует с различными силановыми реагентами с образованием ковалентно связанных силильных производных, покрывающих различное число активных групп на поверхности носителя. Природа привитой фазы является важной характеристикой, определяющей разделяющие свойства хроматографической системы.
Ниже представлены наиболее часто используемые привитые фазы:
Октильная

Si – [CH2]7 – CH3
C8
Октадецильді
Si – [CH2]17 – CH3
C18
Фенилді
Si – [CH2]n – C6H5
C6H5
Цианопропильді
Si – [CH2]3 – CN
CN
Аминопропильді
Si – [CH2]3 – NH2
NH2
Диольді
Si – [CH2]3 – O – CH(OH)-CH2 -OH
Өндірушінің басқа нұсқаулары болмағанда, бағандар ішіндегі силикагель негізіндегі қайтарымды фазалық жылжымайтын фаза 2,0-ден 8,0-ге дейінгі диапазонда рН мәндерінде жылжымалы фазаларды тұрақты болып саналады. Құрамында кеуекті графит немесе полимерлік материалдар, мәселен, дивинилбензолы бар стирол сополимері бөлшектері бар бағандар рН мәндерінің неғұрлым кең диапазонында тұрақты болып табылады.
Кейбір жағдайларда талдау үшін жылжымайтын фаза ретінде түрлендірілмеген силикагельді, кеуекті графитті немесе поляр топтарымен химиялық түрлендірілген силикагельді (мәселен, цианопропильді немесе диольді) пайдалана отырып, қалыпты фазалық хроматографияны қолданады.
Пайдаланылатын жылжымайтын фазалардың көпшілігі үшін бөлшектердің көлемі 2 мкм-нен 10 мкм-ге дейін құрайды. Бөлшектердің сфералық немесе дұрыс емес пішіні, түрлі кеуектілігі және үстіңгі бетінің меншікті ауданы болуы мүмкін. Аталған параметрлер нақты жылжымайтын фазалардың хроматографиялық жүріс-тұрысын айқындайды. Қайтарымды фазалық хроматографияда жылжымайтын фаза табиғаты, көміртек құрамымен көрсетілетін байланыстыру деңгейі және эндкепирлеу (яғни қалған силанольді топтардың силилирленуі) қосымша айқындаушы факторлар болып табылады. Қалдық силанольді топтар үдемелі кездің артқы көлемінің шайылуының, әсіресе негізгі сипаттағы заттар үшін, себебі болуы мүмкін.
Кеуекті бөлшектерден басқа үстіңгі беті кеуекті немесе монолитті материалдар пайдаланыла алады.
Жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмаған кезде талдау хроматографиясында түрлі ұзындықтағы және ішкі диаметрдегі тот баспайтын болаттан жасалған бағандар қолданылады. Ішкі диаметрі 2 мм кем бағандар жиі шағын бағандарға жатқызылады. Жылжымалы фаза мен бағанның температурасы талдау уақыты бойы тұрақты болуы тиіс. Талдаулардың көбі бөлме температурасында өткізіледі, алайда бағанның оңтайлы жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін басқа да температураларды қолдану талап етілуі мүмкін.
ЖЫЛЖЫМАЛЫ ФАЗА
Қалыпты фазалық хроматографияда әдетте жылжымалы фазаның элюирлеуші күшін реттейтін полярлы органикалық қоспалар аз қосылған төмен полярлы органикалық еріткіштер (гексан, циклогексан, гептан және т.б.) қолданылады. Қалыпты фазалық хроматографияда ұдайы қалпына келтірілетін нәтижелерге қол жеткізу үшін жылжымалы фазада қолданылатын еріткіштердегі судың құрамын қатаң бақылау керек.
Қайтарымды фазалық хроматографияда әдетте құрамында органикалық еріткіштер бар немесе жоқ сулы жылжымалы фазалар қолданылады. Органикалық қоспалар ретінде әдетте полярлы органикалық еріткіштер (ацетонитрил және метанол) қызмет етеді. Бөлінуді оңтайландыру үшін белгілі бір рН мәні бар су ерітінділері, атап айтқанда, буферлік ерітінділер, сондай-ақ жылжымалы фазаға кез келген қоспалар қолданыла алады: қышқылды сипаттағы қоспаларды бөлу кезінде фосфорлық және сірке су қышқылдары; негізгі сипаттағы қоспаларды бөлген кезде аммиак және майлы аминдер және басқа да түрлендіргіштер.
Жылжымалы фазаның құрамдас бөліктерін әдетте көлемі 0,45 мкм (егер жылжымайтын фаза 2 мкм кіші бөлшектерден тұрса, сондай-ақ егер арнайы детекторлар, мәселен, жарықты сейілту детекторы қолданылса) үлкен бөлшектерді жою үшін сүзгіден өткізеді. Көп компонентті жылжымалы фазаларды дайындаған кезде жеке құрамдас бөліктердің өлшеулі мөлшерлерін (егер салмақтары көрсетілмеген болса) араластырады. Сонымен қатар еріткіштер мөлшерлеуіш клапандары бар жеке сорғылармен беріле алады, олардың көмегімен еріткіштерді қажетті пропорцияларда араластыруды жүзеге асырады. Газ көпіршіктерінің пайда болуы мен олардың детектордың ұяшығына түсуін болдырмау үшін еріткіштерді әдетте олар арқылы гелий өткізу, ультрадыбыспен өңдеу және/немесе "on-line" режимінде жұмыс жасайтын мембраналық-вакуумдық модельдерді пайдалану жолымен газсыздандырады.
Жылжымалы фазаларды дайындауға арналған еріткіштердің құрамында әдетте тұрақтандырғыштар болмайды, ал ультракүлгін детекторларды пайдаланған кезде детекторлау толқынының ұзындығында мөлдір болуы тиіс. Еріткіштер мен жылжымалы фазаның басқа құрамдас бөліктері тиісті сапада болуы керек. Қажет болғанда, жылжымалы фазаның қоспаларын емес, су құрамдас бөлігін ғана пайдаланып, рН мәнін түзетеді. Буферлік немесе тұзды ерітінділерді пайдаланған кезде тұздардың кристалдануына жол бермеу үшін хроматографиялауды аяқтағаннан кейін жүйе су мен жылжымалы фазаның органикалық бөлігінің шағын мөлшерінің (5 % (айн/айн)) қоспасымен жуып шаяды.
Жылжымалы фазалардың басқа да құрамдас бөліктері болуы мүмкін, мәселен ионды-булы хроматография үшін контр-иондар немесе ахиралды жылжымайтын фазаларды қолданатын хроматография үшін хиралдық слекторлар.
ДЕТЕКТОРЛАР

- Si-[CH2]7-CH3
C8
Октадецильная
- Si-[CH2]17-CH3
С18
Фенильная
- Si-[CH2]„-C6H5
C6H5
Цианопропильная
- Si-[CH2]3-CN
CN
Аминопропильная
- Si-[CH2]3-NH2
NH2
Диольная
- Si-[CH2]3-O-CH(OH)-CH2-OH
При отсутствии других указаний производителя, находящаяся в колонках обращенно-фазовая неподвижная фаза на основе силикагеля считается стабильной в подвижных фазах при значениях рН в диапазоне от 2,0 до 8,0. Колонки, содержащие пористый графит или частицы полимерных материалов, например, сополимера стирола с дивинилбензолом, стабильны в более широком диапазоне значений рН.
В некоторых случаях для анализа применяют нормально-фазовую хроматографию, используя в качестве неподвижной фазы немодифицированный силикагель, пористый графит или силикагель, химически модифицированный полярными группами (например, цианопропильными или диольными).
Размер частиц для большинства используемых неподвижных фаз составляет от 2 мкм до 10 мкм. Частицы могут иметь сферическую или неправильную форму, различную пористость и удельную площадь поверхности. Эти параметры определяют хроматографическое поведение конкретных неподвижных фаз. В обращенно-фазовой хроматографии дополнительными определяющими факторами являются природа неподвижной фазы, степень связывания, выражаемая содержанием углерода, и эндкепирование (т.е. силилирование оставшихся силанольных групп). Остаточные силанольные группы могут являться причиной размывания заднего фронта пика, особенно для веществ основного характера.
Кроме пористых частиц могут быть использованы поверхностно-пористые или монолитные материалы.
При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье в аналитической хроматографии используют колонки из нержавеющей стали различной длины и внутреннего диаметра. Колонки с внутренним диаметром менее 2 мм часто относят к микроколонкам. Температура подвижной фазы и колонки в течение анализа должна быть постоянной. Большинство анализов проводится при комнатной температуре, но для обеспечения оптимального функционирования колонки может потребоваться использование других температур.
ПОДВИЖНАЯ ФАЗА
В нормально-фазовой хроматографии обычно используют малополярные органические растворители (гексан, циклогексан, гептан и др.) с небольшими добавками полярных органических соединений, которые регулируют элюирующую силу подвижной фазы. Для получения воспроизводимых результатов в нормально-фазовой хроматографии необходимо строго контролировать содержание воды в растворителях, использующихся в подвижной фазе.
В обращенно-фазовой хроматографии используют водные подвижные фазы, содержащие или не содержащие органические растворители. Органическими добавками обычно служат полярные органические растворители (ацетонитрил и метанол). Для оптимизации разделения могут использоваться водные растворы с определенным значением рН, в частности буферные растворы, а также различные добавки в подвижную фазу: фосфорная и уксусная кислоты при разделении соединений кислотного характера; аммиак и алифатические амины при разделении соединений основного характера, и другие модификаторы.
Компоненты подвижной фазы обычно фильтруют для удаления частиц с размером более 0,45 мкм (или 0,2 мкм, если неподвижная фаза состоит из частиц размером менее 2 мкм, а также, если используются специальные детекторы, например, детектор светорассеяния). При приготовлении многокомпонентных подвижных фаз смешивают отмеренные объемы (если массы не указаны) индивидуальных компонентов. Кроме этого, растворители могут подаваться индивидуальными насосами, снабженными дозирующими клапанами, с помощью которых осуществляют смешивание растворителей в необходимых пропорциях. Во избежание образования пузырьков газа и попадания их в ячейку детектора растворители обычно дегазируют путем пропускания через них гелия, обработкой ультразвуком и/или использованием мембранно-вакуумных модулей, работающих в режиме "on-line".
Растворители для приготовления подвижных фаз обычно не содержат стабилизаторов, а при использовании ультрафиолетовых детекторов должны быть прозрачными при длине волны детектирования. Растворители и другие компоненты подвижной фазы должны быть приемлемого качества. При необходимости значение рН корректируют, используя только водный компонент подвижной фазы, но не смеси. При использовании буферных или солевых растворов для предотвращения кристаллизации солей по окончании хроматографирования систему промывают смесью воды и небольшого количества органической части подвижной фазы (5 % (об/об)).
Подвижные фазы могут содержать другие компоненты, например, контр-ионы для ионпарной хроматографии или хиральные селекторы для хроматографии, использующей ахиральные неподвижные фазы.
ДЕТЕКТОРЫ

Детекторлар ретінде неғұрлым жиі ультракүлгін/көзге көрінетін салаларда жұмыс істейтін спектрофотометрлер қолданылады. Спектофотометрлік детектордың жұмыс диапазонындағы (әдетте, 190 – 600 нм) кез келген толқын ұзындығында детекторлауды жүргізуге мүмкіндік береді. Сондай-ақ толқындардың бірнеше ұзындығында бір уақытта детекторлауды жүргізуге мүмкіндік беретін көп толқынды детекторлар, толқындар ұзындықтарының бүкіл жұмыс диапазонында (әдетте, 190 – 950 нм) оптикалық тығыздықты бір уақытта тіркеуге болатын идиодты матрицалық детекторлар қолданылады. Бұл детектор ұяшығы арқылы өтетін құрамдас бөліктердің сіңіру спектрлерін тіркеуге мүмкіндік береді. Одан басқа, арнайы детекторлар қолданыла алады. Флуоресцентті детектор флуоресцентті қоспаларды немесе олардың флуоресцентті туындылары түріндегі флуоресцентті емес қоспаларды айқындау үшін қолданылып, аса жоғары сезімділік пен талғамдылыққа ие болады. Спектрдің ультракүлгін және көзге көрінетін салаларында нашар сіңіретін қоспаларды (мәселен, көмірсуларды) айқындау үшін рефрактометрлік детекторлар (рефрактометрлер) пайдаланылады. Аталған детекторлардың кемшіліктері – олардың біршама төмен сезімталдығы мен сигнал қарқындылығының айтарлықтай температуралық тәуелдігі (детекторды белгілі температурада ұстау қажет), сондай-ақ оларды градиенттік элюирлеу режимінде пайдаланудың мүмкін еместігі. Сонымен қатар, электробелсенді қоспалар үшін электрохимиялық (амперометрлік, кондуктометрлік) детекторлар, жарық сейілтуші детекторлар, зарядталған аэрозольдер детекторлары, аса жоғары сезімталдық пен талғамдылыққа ие масса-спектрометрлік детекторлар, Фурье-ИК-детекторлар, радиобелсенділік детекторлары және басқалар қолданыла алады.
ДЕРЕКТЕРДІ ЖИНАУ ЖӘНЕ ӨҢДЕУ ЖҮЙЕСІ
Заманауи деректерді өңдеу жүйесі хроматографпен түйіндес хроматограмманы тіркеп өңдеуге, сондай-ақ хроматографтың жұмысын басқаруға және хроматографиялық жүйенің негізгі көрсеткіштерін қадағалауға мүмкіндік беретін орнатылған бағдарламалық қамтамасыз етуі бар дербес компьютерді білдіреді.
ӘДІС
Бағанды тұрақты базалық желіні шығарғанға дейін жылжымалы фазаның көрсетілген құрамы мен жылдамдығында, сондай-ақ бөлме температурасында немесе жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген температурада теңдестіреді. Сынақтан өткізілетін ерітіндіні (лерді) және салыстыру ерітіндісін (лерін) жеке фармакопеялық мақаладағы нұсқауларға сәйкес дайындайды. Ерітінділердің қатты бөлшектері болмауы тиіс. Хроматографиялық жүйенің жарамдылығын бағалау критерийлері 2.1.2.36. Хроматографиялық бөлу әдістері деген жалпы фармакопеялық мақалада сипатталған. Аталған құжатта сондай-ақ хроматографиялық жүйенің жарамдылық критерийлеріне сәйкес болу үшін әдістемені түбегейлі өзгертпей, оның көрсеткіштерін түзетуге болатын шектер келтірілген.

Наиболее часто в качестве детекторов используют спектрофотометры, работающие в ультрафиолетовой/видимой областях. Спектрофотометрический детектор позволяет проводить детектирование при любой длине волны в его рабочем диапазоне (как правило, 190 - 600 нм). Применяются также многоволновые детекторы, позволяющие проводить детектирование при нескольких длинах волн одновременно, идиодноматричные детекторы, с помощью которых можно регистрировать оптическую плотность одновременно во всем рабочем диапазоне длин волн (как правило, 190-950 нм). Это позволяет регистрировать спектры поглощения проходящих через ячейку детектора компонентов. Кроме этого могут использоваться специальные детекторы. Флуоресцентный детектор применяется для определения флуоресцирующих соединений или не флуоресцирующих соединений в виде их флуоресцирующих производных, и обладает очень высокой чувствительностью и селективностью. Для определения соединений, слабо поглощающих в ультрафиолетовой и видимой областях спектра (например, углеводов), используют рефрактометрические детекторы (рефрактометры). Недостатки этих детекторов - их относительно низкая чувствительность и значительная температурная зависимость интенсивности сигнала (детектор необходимо термостатировать), а также невозможность их использования в режиме градиентного элюирования. Кроме того, могут использоваться электрохимические детекторы (амперометрический, кондуктометрический) для электроактивных соединений, светорассеивающие детекторы, детекторы заряженных аэрозолей, масс-спектрометрические детекторы, обладающие очень высокой чувствительностью и селективностью, Фурье-ИК-детекторы, детекторы радиоактивности и другие.
СИСТЕМА СБОРА И ОБРАБОТКИ ДАННЫХ
Современная система обработки данных представляет собой сопряженный с хроматографом персональный компьютер с установленным программным обеспечением, позволяющим регистрировать и обрабатывать хроматограмму, а также управлять работой хроматографа и следить за основными параметрами хроматографической системы.
МЕТОДИКА
Колонку уравновешивают при указанном составе и скорости подвижной фазы, а также при комнатной температуре или температуре, указанной в частной фармакопейной статье, до получения стабильной базовой линии. Готовят испытуемый(е) раствор(ы) и раствор(ы) сравнения, в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье. Растворы не должны содержать твердых частиц. Критерии оценки пригодности хроматографической системы описаны в общей фармакопейной статье 2.1.2.36. Хроматографические методы разделения. В данной статье также приведены пределы, в которых могут корректироваться параметры хроматографической системы без принципиального изменения методики для соответствия критериям ее пригодности.

201020029-2019
2.1.2.29. Эксклюзиялық хроматография
Эксклюзиялық хроматография молекулалардың көлемдеріне сәйкес оларды ерітіндіде бөлудің хроматографиялық әдісін білдіреді. Органикалық жылжымалы фаза қолданылған кезде әдіс гель өтімді хроматография, ал сулы жылжымалы фаза қолданылған кезде – гель сүзуші хроматография деп аталады. Сынама гельмен немесе толтырғыштың кеуекті бөлшектерімен толтырылған бағанға енгізіліп, жылжымалы фазамен баған арқылы жылжытылады. Көлемдеріне сәйкес бөліну жылжымалы фазаның молекулалары мен баған толтырылған материал кеуектерінің (жылжымайтын фаза) арасында бар дәл сол еріткіштің арасындағы ерітілген зат молекулаларының дүркін-дүркін алмасуы есебінен жүзеге асады.
Мейлінше ұсақ молекулалар толтырғыш материалының барлық кеуектеріне өтіп, бағанның толық өтімді көлемінде (V1) элюирленеді. Баған материалының барлық кеуектерінің көлемінен асып түсетін көлемді молекулалар толтырғышпен ұсталып қалмай, оның бөлшектерінің арасындағы кеңістік арқылы орнын ауыстырады және бағанның бос көлемінде немесе эксклюзия көлемінде (V0, бос қуыстардың көлемі) элюирленеді. Молекулалар көлемдерінің сәйкес бөлінуі эклюзия көлемі мен бағаның толық өтімді көлемі арасында жүзеге асады; барынша тиімді бөліну аталған диапазонның алғашқы үштен екі бөлігінде орындалады.
АСПАП
Аспаптың негізгі бөлігі қажетті диапазонда молекулалардың көлемдері бойынша бөлінуін қамтамасыз ететін түрлі ұзындықтағы және ішкі диаметрдегі хроматографиялық баған болып табылады. Қажет болғанда, баған белгілі температурада ұсталады. Тұрақты жылдамдығы бар баған арқылы элюент өткізіледі. Бағанның бір шетіне әдетте сынамаларды енгізуге арналған блок, мәселен, ағын үзгіші бар инжектор, ағынды тоқтатпай, сынамаларды енгізуге арналған мембранасы бар шприцты инжектор немесе ағынды тоқтататын клапаны бар ілмекті инжектор қосылады. Бағанның дәл осы шетіне сондай-ақ жылдамдығы бақыланатын элюентті беруге арналған тиісті сорғы жалғануы мүмкін. Сонымен қатар сынама тікелей баған материалының құрғақ үстіңгі бетіне жағылуы мүмкін не болмаса егер сынаманың тығыздығы элюент тығыздығынан жоғары болса, элюенттің астына баған материалының үстіңгі бетіне қабатталып жағыла алады. Бағаның басқа шеті әдетте сынаманың бөлінген құрамдас бөліктерінің салыстырмалы шоғырлануларын бақылауды қамтамасыз ететін автоматты тіркеуші құрылғысы бар тиісті детекторға жалғанады. Әдетте фотометрлік, рефрактометрлік немесе люминисцентті детекторлар қолданылады. Қажет болғанда, фракциялардың автоматты коллекторы қосыла алады.
Жылжымайтын фаза ретінде жұмсақ тасымалдаушы, мәселен, ісінген гель немесе қатты тасымалдаушы – кеуекті шыны, силикагель немесе осы еріткішке жарайтын көлденең тігілген органикалық полимер пайдаланыла алады. Қатты тасымалдаушылар пайдаланылған кезде әдетте қысымдағы жылжымалы фазаны беру талап етіледі, бұл бөлінуді тездетеді. Жылжымалы фаза сынама, толтырғыш және детекторлау әдісінің табиғатына негізделіп таңдалады. Бөлінуді өткізу алдында жылжымайтын фазаны өңдеп, бағанды жеке фармакопеялық мақаладағы нұсқауларға немесе өндірушінің нұсқаулығына сәйкес толтырады.

201020029-2019
2.1.2.29. Эксклюзионная хроматография
Эксклюзионная хроматография представляет собой хроматографический метод разделения молекул в растворе в соответствии с их размерами. При использовании органической подвижной фазы метод называют гель-проникающей хроматографией, а при использовании водной подвижной фазы — гель-фильтрационной хроматографией. Проба вводится в колонку, заполненную гелем или пористыми частичками наполнителя, и переносится подвижной фазой через колонку. Разделение в соответствии с размерами происходит за счет неоднократного обмена молекул растворенного вещества между молекулами растворителя подвижной фазы и тем же растворителем, находящимся в порах материала, которым заполнена колонка (неподвижная фаза). Диапазон размеров распределяемых молекул определяется диапазоном размеров пор наполнителя.
Достаточно маленькие молекулы проникают во все поры материала наполнителя и элюируются в полном проникающем объеме колонки (V). Молекулы с размерами, превышающими размер всех пор материала колонки, мигрируют лишь через пространство между частицами наполнителя, не удерживаясь им, и элюируются в свободном объеме колонки или объеме эксклюзии (V0, объем пустот). Разделение молекул в соответствии с размерами происходит между объемом эксклюзии и полным проникающим объемом колонки; наиболее эффективное разделение происходит в первые две трети данного диапазона.
ПРИБОР
Основной частью прибора является хроматографическая колонка с различными длиной и внутренним диаметром, заполненная материалом, обеспечивающим разделение молекул по размерам в необходимом диапазоне. При необходимости колонку термостатируют. Через колонку с постоянной скоростью пропускают элюент. К одному концу колонки обычно присоединяют блок для ввода проб, например, инжектор с прерывателем потока, шприцевой инжектор с мембраной для ввода проб без приостановки потока или петлевой инжектор с клапаном, перекрывающий поток. К этому же концу колонки также может быть присоединен соответствующий насос для подачи элюента с контролируемой скоростью. Проба может также наноситься непосредственно на сухую поверхность материала колонки или, если плотность пробы превышает плотность элюента, может наслаиваться на поверхность материала колонки под элюент. Другой конец колонки обычно присоединяют к соответствующему детектору с автоматическим регистрирующим устройством, обеспечивающим контроль относительных концентраций разделенных компонентов пробы. Обычно используют детекторы: фотометрический, рефрактометрический или люминесцентный. При необходимости, может быть присоединен автоматический коллектор фракций.
В качестве неподвижной фазы может использоваться или мягкий носитель, например, набухший гель, или твердый — пористое стекло, силикагель или подходящий для данного растворителя поперечно-сшитый органический полимер. При использовании твердых носителей обычно требуется подача подвижной фазы под давлением, что ускоряет разделение. Подвижную фазу выбирают исходя из природы пробы, наполнителя и метода детектирования. Перед проведением разделения неподвижную фазу обрабатывают и заполняют колонку в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье или инструкцией производителя.

Хроматографиялық жүйенің жарамдылығын бағалау критерийлері 2.1.2.36. Хроматографиялық бөлу әдістері деген жалпы фармакопеялық мақалада сипатталған. Аталған құжатта сондай-ақ хроматографиялық жүйенің жарамдылық критерийлеріне сәйкес болу үшін оның көрсеткіштері түзетіле алатын шектер келтірілген.
ҚОСПАЛАРДЫҢ САЛЫСТЫРМАЛЫ КОМПОНЕНТТІК ҚҰРАМЫН АЙҚЫНДАУ
Бөліну жеке фармакопеялық мақаладағы нұсқауларға сәйкес өткізіледі. Мүмкіндігінше компоненттердің элюирленуін тұрақты бақылайды және тиісті үдемелік кездердің алаңдарын өлшейді. Егер сынаманы бақылау барлық қалатын компоненттер бірдей талдамалық сигналдар (мәселен, бірдей үлестік оптикалық сіңіру) беретін физикалық-химиялық қабілеті бойынша жүргізілсе, әрбір компоненттің салыстырмалы құрамы тиісті компоненттің үдемелі кез ауданының барлық компоненттердің үдемелі кездерінің аудандары жиынтығының арақатынасы ретінде есептеліп шығарылады. Егер компоненттердің талдамалық сигналдары детекторланатын қасиеті бойынша өзгешеленсе, әрбір компоненттің құрамы жеке фармакопеялық мақалада көрсетілгендей тиісті стандартты үлгілерді пайдалану арқылы шығарылған калибрлеу кестелері бойынша есептеледі.
МОЛЕКУЛАЛЫҚ МАССАЛАРДЫ АЙҚЫНДАУ
Эксклюзиялық хроматография жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген калибрлеуге арналған тиісті стандартты үлгілермен салыстыру арқылы заттардың молекулалық массаларын айқындау үшін пайдаланыла алады. Стандартты үлгілер үшін заттардың молекулалық массаларының логарифмінен оларды ұстап тұру көлемінің тәуелділік кестесі сызылады. Эксклюзия көлемі мен толық өткізу көлемінің мәндерімен шектелген шеңберде сызылған график әдетте берілген эксперименталдық жағдайларда осы бағанға арналған түзу сызыққа жақындайды. Аталған график бойынша молекулалық массалардың мәндерін есептеуге болады. Молекулалық-массалық бөліну үшін калибрлеу графигі әдісін пайдалану сипатталған эксперименталдық жағдайларда жоғары молекулалық зат/еріткіш жүйелерінің меншікті жағдайлары үшін ғана шынайы нәтижелер шығаруға мүмкіндік береді.
ПОЛИМЕРЛЕРДІҢ МОЛЕКУЛАЛЫҚ-МАССАЛЫҚ БӨЛІНУІН АЙҚЫНДАУ
Эксклюзиялық хроматография полимерлердің молекулалық-массалық бөлінуін айқындау үшін пайдаланыла алады. Дегенмен де бірдей эксперименттік жағдайларда шығарылған нәтижелерді ғана өзара салыстыруға болады. Калибрлеу үшін қолданылатын стандартты үлгілер мен полимерлердің молекулалық-массалық бөлінуін айқындау әдістері жеке фармакопеялық мақалаларда келтіріледі.
201020030-2019
2.1.2.30. Электрофорез
1. ЖАЛПЫ ПРИНЦИП
Электр өрісінің әсерінен электролит ерітіндісінде ерітілген немесе көпіршіктенген зарядталған бөлшектер қарама-қарсы полярлықтағы электрод бағытында қозғалады. Гельдегі электрофорез кезінде бөлшектер қозғалысы молекулалық елек ретінде әсер ететін айналадағы гель-матрицамен өзара әрекеттесу арқылы баяулайды. Электр тогы мен молекулалық електің қарама-қарсы өзара әрекеттесулері олардың көлемдеріне, пішіндері мен зарядтарына байланысты бөлшектер миграциясындағы жылдамдықтың айырмашылығына әкеліп соғады. Физикалық-химиялық қасиеттерінің айырмашылықтары салдарынан қоспадағы түрлі макромолекулалар электрофорез кезінде түрлі жылдамдықпен қозғалады және осылайша дискретті фракцияларға бөлшектенеді. Электрофоретикалық бөліну тіреуіш фазалары жоқ жүйелерде (мәселен, капиллярлы электрофорезде еркін ерітіндіні бөлшектеу) және жұқа қабатты тілімдер, қабыршақтар немесе гельдер секілді тұрақтандырылған орталарда өткізілуі мүмкін.

Критерии оценки пригодности хроматографической системы описаны в общей фармакопейной статье 2.1.2.36. Хроматографические методы разделения. В данной статье также приведены пределы, в которых могут корректироваться параметры хроматографической системы для соответствия критериям ее пригодности.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ ОТНОСИТЕЛЬНОГО КОМПОНЕНТНОГО СОСТАВА СМЕСЕЙ
Разделение проводят в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье. По возможности постоянно контролируют элюирование компонентов и измеряют площади соответствующих пиков. Если контроль пробы проводится по физико-химическому свойству, по которому все рассматриваемые компоненты дают одинаковые аналитические сигналы (например, одинаковое удельное оптическое поглощение), относительное содержание каждого компонента рассчитывают как отношение площади пика соответствующего компонента к сумме площадей пиков всех компонентов. Если аналитические сигналы компонентов по детектируемому свойству отличаются, содержание каждого компонента рассчитывают по калибровочным графикам, полученным с использованием соответствующих стандартных образцов, как указано в частной фармакопейной статье.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ МОЛЕКУЛЯРНЫХ МАСС
Эксклюзионная хроматография может быть использована для определения молекулярных масс веществ путем сравнения с соответствующими стандартными образцами для калибровки, указанными в частной фармакопейной статье. Для стандартных образцов строят график зависимости объема удерживания веществ от логарифма их молекулярных масс. График, построенный в пределах, ограниченных значениями объема эксклюзии и полного проникающего объема, обычно приближается к прямой линии для данной колонки в данных экспериментальных условиях. По данному графику могут быть рассчитаны значения молекулярных масс. Использование метода калибровочного графика для молекулярно-массового распределения позволяет получать достоверные результаты лишь для частных случаев систем высокомолекулярное вещество/растворитель в описанных экспериментальных условиях.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ МОЛЕКУЛЯРНО-МАССОВОГО РАСПРЕДЕЛЕНИЯ ПОЛИМЕРОВ
Эксклюзионная хроматография может быть использована для определения молекулярно-массового распределения полимеров. Однако сравнить между собой можно лишь результаты, полученные в одинаковых экспериментальных условиях. Стандартные образцы, используемые для калибровки, и методики определения молекулярно-массового распределения полимеров приводят в частных фармакопейных статьях.
201020030-2019
2.1.2.30. Электрофорез
1. ОБЩИЙ ПРИНЦИП
Под действием электрического поля заряженные частицы, растворенные или диспергированные в растворе электролита, передвигаются в направлении электрода противоположной полярности. При электрофорезе в геле движение частиц замедляется взаимодействием с окружающей гель-матрицей, действующей как молекулярное сито. Противоположные взаимодействия электрического тока и молекулярного сита приводят к различиям в скорости миграции частиц в зависимости от их размеров, форм и зарядов. Вследствие различий физико-химических свойств разные макромолекулы в смеси будут мигрировать с разной скоростью при электрофорезе и, таким образом, будут разделены на дискретные фракции. Электрофоретическое разделение может быть проведено в системах без опорных фаз (например, разделение свободного раствора в капиллярном электрофорезе) и в стабилизированных средах, таких, как тонкослойные пластины, пленки или гели.

2. ЕРКІН ЕРІТІНДІДЕГІ ЭЛЕКТРОФОРЕЗ НЕМЕСЕ ФРОНТАЛДЫ ЭЛЕКТРОФОРЕЗ
Аталған әдіс негізінен заттардың экспериментті түрде тікелей өлшенетін және қалпына келтірілетін сипаттамасы болып табылатын электрофоретикалық қозғалмалылығын айқындау үшін қолданылады. Әдіс әдетте диффузияға қабілеті аз болып келетін салыстырмалы жоғары молекулалық массасы бар заттар үшін қолданылады. Айқындауды бастар алдында шектердің орналасқан жерін физикалық әдістермен, мәселен, рефрактометриямен немесе кондуктометриямен белгілейді. Белгілі бір электр өрісі қабаттасқаннан кейін дәл өлшенген уақыт ішінде жаңа шектер мен олардың салыстырмалы орналасуы айқындалады. Сынақтан өткізу жағдайлары сынақтан өткізіліп жатқан үлгіде қанша зат болса, сонша шектерді айқындауға болатындай таңдалады.
3. ТАСЫМАЛДАУШЫ ФАЗАСЫ ПАЙДАЛАНЫЛАТЫН АЙМАҚТЫҚ ЭЛЕКТРОФОРЕЗ
Осы сынақты өткізу үшін сынақтан өткізілетін үлгінің шағын ғана мөлшері қажет етіледі.
Тасымалдаушы табиғаты, мәселен, қағаз, агарозды гель, целлюлоза ацетаты, крахмал, агароза, полиакриламид, аралас гель, олардың қозғалмалығына әсер ететін қосымша факторлар қатарының себебі болып табылады:
а) тасымалдаушы фазасындағы капиллярлық әсерлердің салдарынан өткен болып көрінетін арақашықтық нақты өткен арақашықтықтан аз болады;
б) тасымалдаушының кейбір фазалары электр тұрғысынан бейтарап болып табылмайды. Тасымалдаушылар жылжымайтын фаза болып табылатындықтан, бұл кейде айтарлықтай электроэндоосмотикалық ағынға әкеліп соғуы ықтимал;
в) Джоуль эффектісінің нәтижесіндегі кез келген қыздыру тасымалдаушы фазасынан сұйықтықтың белгілі бір булануына әкелуі мүмкін, ал бұл капиллярлы әсердің салдарынан ерітіндінің шеттен ортасына қарай қозғалуына әкеліп соғады. Бұл жағдайда иондық күш өседі.
Тиісінше жылжу жылдамдығы басты төрт факторға тәуелді болып табылады: зарядталған бөлшектің қозғалмалылығы, электроэндоосмос ағынының жылдамдығы, сұйықтықтың тасымалдаушы фазасынан булануы, өріс кернеулілігі. Сондықтан сынақты қатаң айқындалған эксперименттік жағдайларда өткізіп, мүмкіндігінше, стандартты заттарды қолдану қажет.
Электрофорезге арналған аспаптың негізгі құраушылары мыналар болып табылады:
Кернеуін бақылауға және мүмкіндігінше тұрақтандыруға болатын тұрақты ток көзі.
Электрофоретикалық камера. Әдетте бұл шыныдан немесе қатты полимерден жасалған, электролит ерітіндісі бар анодты және катодты екі жеке резервуардан тұратын камера болып табылады. Камераның, мәселен, платинадан немесе графиттен жасалған әрбір резервуарға электрод батырып салынады. Олар оқшауланған сызба арқылы қоректендіру көзінің тиісті шығаберісіне жалғанып, анод пен катодты құрайды. Сифонданудың алдын алу үшін камераның екі резервуарындағы сұйықтық деңгейі бірдей болып тұрады.
Электрофоретикалық камера ауа өткізбейтін қақпақпен жабдықталған, ол сынақты өткізу бойы қаныққан ылғалдылық атмосферасын ұстап тұрады және еріткіштің булануын азайтады. Қақпағын алған кезде ток сақтандырғышпен сөндіріледі. Жолақтан көлденең өлшенген ток қуаты 10 Вт асса, камераны суытқан жөн.
Тасымалдаушыны орнату құралы:
Жолақшалардағы электрофорез. Алдын ала дәл сол электролитпен суланған тасымалдаушы жолақтың әрбір ұшы электродты камераға батырылып салынады, бекітіледі және электролиттің диффузиясына жол бермеу үшін тиісті ұстағышпен тіркеледі. Ондай ұстағыштар көлденең жақтау, аударылған V тәрізді тіреуіш немесе белгілі бір интервалдар арқылы жанасу нүктелері бар біркелкі үстіңгі бет болуы мүмкін.
Гель-электрофорез. Құрылғы негізінен үстіңгі бетіне қалыңдығы бірдей жақсы бекітілген гель қабаты жағылған шыны пластинасынан (мәселен, төсеніш шыны) тұрады. Гельдің электролитпен қосылуы қолданылатын аспап үлгісіне тәуелді түрлі тәсілдермен жүзеге асырылады. Су конденсациясының немесе қатты қабат кебуінің алдын алу үшін шаралар қабылдау қажет.
Өлшеуіш құрылғы немесе детектор.
Әдістеме. Электролит ерітіндісі электродты бөлімдерге орналастырылады. Электролит ерітіндісі сіңірілген тасымалдаушы пайдаланылатын аспапқа арналған нұсқаулыққа сәйкес камераға орналастырылады. Старт сызығын белгілеп, үлгіні жағады. Көрсетілген уақыт ішінде электр тогын береді. Токты ажыратқаннан кейін тасымалдаушыны камерадан алып шығып, кептіреді және айқындайды.

2. ЭЛЕКТРОФОРЕЗ В СВОБОДНОМ РАСТВОРЕ ИЛИ ФРОНТАЛЬНЫЙ ЭЛЕКТРОФОРЕЗ
Этот метод в основном используется для определения электрофоретической подвижности, являющейся экспериментальной непосредственно измеряемой и воспроизводимой характеристикой веществ. Метод обычно применяется для веществ с высокой относительной молекулярной массой, которые имеют малую способность к диффузии. Перед началом определения фиксируют месторасположение границ физическими методами, например, рефрактометрией или кондуктометрией. После наложения определенного электрического поля, в течение точно измеренного времени, определяют новые границы и их относительное положение. Условия испытания подбирают так, чтобы можно было определять столько границ, сколько веществ присутствует в испытуемом образце.
3. ЗОННЫЙ ЭЛЕКТРОФОРЕЗ С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ ФАЗЫ НОСИТЕЛЯ
Для проведения этого испытания требуется лишь небольшое количество испытуемого образца.
Природа носителя, например, бумага, агарозный гель, ацетат целлюлозы, крахмал, агароза, полиакриламид, смешанный гель, служит причиной ряда дополнительных факторов, влияющих на подвижность:
а) вследствие капиллярных эффектов в фазе носителя кажущееся пройденное расстояние меньше реального пройденного расстояния;
б) некоторые фазы носителя не являются электрически нейтральными. Поскольку носители являются неподвижной фазой, это иногда может приводить к значительному электроэндоосмотическому потоку;
в) любое нагревание в результате эффекта Джоуля может вызвать некоторое испарение жидкости с фазы носителя, что вследствие капиллярного эффекта приводит к движению раствора в направлении от краев к центру. Ионная сила в этом случае возрастает.
Следовательно, скорость передвижения зависит от четырех главных факторов: подвижности заряженной частицы, скорости потока электроэндоосмоса, испарения жидкости с фазы носителя, напряженности поля. Поэтому необходимо проводить испытание в строго определенных экспериментальных условиях и, по возможности, использовать стандартные вещества.
Основными составляющими прибора для электрофореза являются:
- Источник постоянного тока, напряжение которого можно контролировать и, желательно, стабилизировать.
- Электрофоретическая камера. Обычно это камера из стекла или твердого полимера, состоящая из двух отдельных резервуаров — анодного и катодного, содержащих раствор электролита. В каждый резервуар камеры погружается электрод, например, платиновый или графитовый. Они присоединяются изолированной схемой к соответствующему выходу источника питания и образуют анод и катод. Для предотвращениясифонирования уровень жидкости в обоих резервуарах камеры поддерживается одинаковым.
Электрофоретическая камера снабжена воздухонепроницаемой крышкой, которая поддерживает атмосферу насыщенной влажности на протяжении испытания и уменьшает испарение растворителя. При снятии крышки ток отключается предохранителем. Если мощность тока, измеренная поперек полосы, превышает 10 Вт, желательно охладить камеру
- Приспособление установки носителя:
Электрофорез на полосках. Каждый конец несущей полоски, предварительно смоченной тем же электролитом, погружают в электродную камеру, закрепляют и фиксируют соответствующим держателем для предупреждения диффузии электролита. Такими держателями могут быть горизонтальная рамка, перевернуто-V-образная подставка или однородная поверхность с точками контакта через определенные интервалы.
Гель-электрофорез. Приспособление в основном состоит из стеклянной пластинки (например, предметное стекло), на поверхность которой нанесен слой хорошо закрепленного геля одинаковой толщины. Соединение геля с электролитом осуществляется разными способами в зависимости от типа используемого прибора. Необходимо принять меры для предупреждения конденсации воды или высыхания твердого слоя.
- Измерительное устройство или детектор.
Методика. Раствор электролита помещают в электродные отделения. Носитель, пропитанный раствором электролита, помещают в камеру в соответствии с инструкцией для используемого прибора. Устанавливают линию старта и наносят образец. Подают электрический ток в течение указанного времени. После отключения тока носитель вынимают из камеры, высушивают и проявляют.

4. ПОЛИАКРИЛАМИДТІ ГЕЛЬ БАР БАҒАНДАРДАҒЫ ЭЛЕКТРОФОРЕЗ
Полиакриламидті гель бар бағандардағы электрофорез кезінде стационарлық фаза акриламид пен N,N'–метиленбисакриламид қоспасынан дайындалған гель болып табылады. Гелі бар бағандар ұзындығы 4,5 см және ішкі диаметрі 0,5 см түтікшелерді пайдалану арқылы дайындалады, түтікшелердің барлығында бірдей ерітінді пайдаланылуы керек.
Аспап. Аспап буферлік ерітіндіге арналған, жарамды материалдан, мәселен, поли(метилметакрилаттан) жасалған бірінің үстіне бірі тік орнатылған екі резервуардан тұрады. Әрбір резервуар платина электродымен жарақтандырылған. Электродтар ток көзіне жалғанған, бұл сынақты не тұрақты токта, не болмаса тұрақты кернеуде өткізуге мүмкіндік береді. Жоғарғы резервуардың негізінде электродтан бірдей қашықтықтағы ұстағыштар қатары болады.
Әдістеме. Әдетте ерітінділерді полимерлеуді бастағанға дейін газсыздандырады, гельдерді бірден дайындалғаннан кейін қолданады. Компоненттердің тағайындалған қоспасын дайындап, оны астында жабылған тиісті шыны түтікшелерге бірдей деңгейге дейін, жоғарғы шетіне шамамен алғанда 1 см жеткізбей, ауа көпіршіктерінің түтікшелерге түсуіне жол бермей құяды. Ауамен жанасуды болдырмау үшін қоспаға су Р қабатын қабаттастырып, полимерленуі үшін қалдырады. Гельдің түзілуі әдетте шамамен алғанда 30 минутты алып, гельдің үстіңгі қабатын су қабатынан айқын бөлетін шек пайда болғанда аяқталады. Су қабатын алып тастайды. Төменгі резервуарды тағайындалған буферлік ерітіндімен толтырады. Шыны түтікшелерді ашып (төменгі шетіндегі қалпақшаларды алады), жоғары резервуардың ұстағыштарына түтікшелердің түбі төменгі резервуардың буферлік ерітіндісіне батырылатындай қондырады. Бағандарды тағайындалған буферлік ерітіндімен абайлап толтырады. Сынақтан өткізілетін және құрамында тағайындалған индикаторлық бояғыш бар бақылау үлгілерін дайындап, олардың ішінде, мәселен, сахарозаны Р еріту арқылы тығыздайды.
Дайындалған үлгілерді гельдің үстіңгі бетіне қабаттастырып жағады, әрбір үлгі үшін жеке түтікшені пайдаланады. Жоғарғы резервуарды дәл сол буферлік ерітіндімен толтырады. Электродтарды ток көзіне қосып, берілген температурада және берілген тұрақты кернеуді немесе токты пайдаланып, электрофорез процесін өткізеді.
Индикаторлық бояғыш төменгі резервуарға толығымен ауысты деген кезде ток көзін ажыратады. Әрбір түтікшені бірден аспаптан суырып алады да сығу арқылы гельді шығарады. Тағайындалғандай электрофореграммадағы жолақтардың орналасқан жерін айқындайды.
5. ҚҰРАМЫНДА НАТРИЙ ДОДЕЦИЛСУЛЬФАТЫ (ДСН-ПААГ) БАР ПОЛИАКРИЛАМИДТІ ГЕЛЬДЕГІ АҚУЫЗДАР ЭЛЕКТРОФОРЕЗІ

4. ЭЛЕКТРОФОРЕЗ НА КОЛОНКАХ С ПОЛИАКРИЛАМИДНЫМ ГЕЛЕМ
При электрофорезе на колонках с полиакриламидным гелем стационарной фазой является гель, приготовленный из смеси акриламида и N,N'-метиленбисакриламида. Колонки с гелем готовят с использованием трубок длиной 7,5 см и внутренним диаметром 0,5 см, во всех трубках должен быть использован один и тот же раствор.
Прибор. Прибор состоит из двух вставленных вертикально один над одним резервуаров для буферного раствора, изготовленных из подходящего материала, например, поли(метилметакрилата). Каждый резервуар снабжен платиновым электродом. Электроды присоединены к источнику тока, что позволяет проводить испытание либо при постоянном токе, либо при постоянном напряжении. В основании верхнего резервуара имеется ряд держателей, равноудаленных от электрода.
Методика. Обычно растворы дегазируют до начала полимеризации, гели используют сразу после приготовления. Готовят предписанную смесь компонентов, заливают ее в соответствующие закрытые снизу стеклянные трубки до одинакового уровня, не достигая около 1 см от верхнего края, избегая попадания пузырьков воздуха в трубки. На смесь наслаивают слой воды Р, чтобы исключить контакт с воздухом, и оставляют для полимеризации. Гелеобразование обычно занимает около 30 минут и завершается, когда образуется граница, четко разделяющая поверхности геля отслоя воды. Водный слой удаляют. Нижний резервуар наполняют предписанным буферным раствором. Стеклянные трубки открывают (снимают колпачки с нижнего конца) и вставляют в держатели верхнего резервуара так, чтобы дно трубок было погружено в буферный раствор нижнего резервуара. Колонки осторожно наполняют предписанным буферным раствором. Готовят испытуемые и контрольные образцы, содержащие предписанный индикаторный краситель, и уплотняют путем растворения в них, например, сахарозы Р.
Приготовленные образцы наслаивают на поверхность геля, используя для каждого образца отдельную трубку. Верхний резервуар наполняют тем же буферным раствором. Электроды подключают к источнику тока и проводят процесс электрофореза при заданной температуре и с использованием заданного постоянного напряжения или тока.
Источник тока отключают, когда индикаторный краситель почти переходит в нижний резервуар. Каждую трубку сразу вынимают из прибора и путем выдавливания извлекают гель. Определяют, как предписано, местоположение полос на электрофореграмме.
5. ЭЛЕКТРОФОРЕЗ БЕЛКОВ В ПОЛИАКРИЛАМИДНОМ ГЕЛЕ, СОДЕРЖАЩЕМ ДОДЕЦИЛСУЛЬФАТ НАТРИЯ (ДСН-ПААГ)

5-1. ДСН-ПААГ — КОНЦЕНТРАЦИЯСЫ БІРКЕЛКІ ГЕЛЬДЕР
Қолданылу саласы. Полиакриламид геліндегі электрофорез биологиялық препараттардағы ақуыздарды сапалы сәйкестендіру, олардың тазалығын бақылау және мөлшерлік айқындау үшін қолданылады.
Мақсаты. Талдамалы электрофорез гелі – дәрі-дәрмек заттарындағы ақуыздардың біртектілігін сәйкестендіруге және бағалауға мүмкіндік беретін әдіс. Әдіс әдетте ақуыз суббірліктерінің молекулалық массалары мен тазартылған ақуыздардың суббірлікті құрамын айқындау үшін пайдаланылады.
Дайын гельдер мен реактивтер нарықта кеңінен қолжетімді болып табылады және олар баламалы нәтижелер беріп, төменде келтірілген "Сынақты валидациялау" бөлімінің талаптарына сай келеді деген шартпен осы фармакопеялық мақалада сипатталғандардың орнына пайдаланылуы мүмкін.
5-1-1. ПОЛИАКРИЛАМИДТІ ГЕЛЬДЕРДІҢ ҚАСИЕТТЕРІ
Полиакриламидті гельдердің (ПААГ) бөлу функциялары көршілес полиакриламидті тізбектер арасындағы қос функционалды бис-акриламидті көлденең байланыстардың арқасында түзілетін талшықтар мен бос қуыстарының үшөлшемді желісіне негізделген. Полимеризация процесі персульфат аммонийден және N,N, N', N'-тетраметилэтилендиаминнен (ТЕМЭД) тұратын бос радикалдарды өндіруші жүйемен шапшаңдатылады.
Акриламид концентрациясы ұлғайған кезде гельдегі бос қуыстардың тиімді көлемі азаяды. Гельдің бос қуыстарының тиімді көлемі оның елеуіш қасиеттерімен, яғни макромолекулалардың миграциясына беретін кедергімен функционалды түрде айқындалады. Пайдаланылуы мүмкін акриламид шоғырлануларына шектеулер бар. Акриламид шоғырланулары жоғары болған кезде гельдер неғұрлым сынғыш болып, оларды пайдалану қиынға соғады. Гельдің бос қуыстарының көлемі азайған сайын ақуыздың гель арқылы қозғалу жылдамдығы төмендейді. Бос қуыстарының көлемі мен акриламид шоғырлануын реттей отырып, нақты талданатын ақуыз өнімі үшін әдістің айыру қабілетін оңтайландыруға болады. Осылайша, нақты гельдің қасиеттері оның ішіндегі акриламид пен бисакриламидтің пайыздық құрамымен айқындалады.
Гельдің құрамымен қатар электрофоретикалық қозғалмалылықтың маңызды құрамдас бөлігі талданатын ақуыздың жай-күйі болып табылады. Ақуыздың электрофоретикалық қозғалмалылығы рК зарядталған топтардың мәні мен молекула көлеміне тәуелді болады. Қозғалмалылығына буферлік ерітіндінің түрі, шоғырлануы мен рН, электр өрісінің температурасы мен кернеуі, сондай-ақ тасымалдаушы материалының табиғаты әсер етеді.
5-1-2. ПОЛИАКРИЛАМИДТІ ГЕЛЬДЕГІ ДЕНАТУРАЦИЯЛАУШЫ ЭЛЕКТРОФОРЕЗ
Бұл әдіс молекулалық массасы 14 000-нан 100 000 дальтонға дейінгі полипептидтердің мономерлерін талдауға мүмкіндік береді. Түрлі әдістемелерді (мәселен, градиентті гельдерді, белгілі бір буферлік жүйелерді қолдану арқылы) пайдалана отырып, молекулалық массалардың шектерін кеңейтуге болады. Мәселен, электрофорезге арналған бөлуші буферлік ерітіндіде артта қалушы ион ретінде құрамында трицин (жоғарыда сипатталған әдісте секілді глициннің орнына) бар трицин-ПААГ 10 000-нан 15 000 дальтоннан кем аса ұсақ ақуыздар мен пептидтерді бөлуге мүмкіндік береді.
Натрий додецилсульфаты қолданылған полиакриламидті гельдегі (ДСН-ПААГ) денатурациялаушы электрофорез фармацевтикалық өнімдердегі ақуыздардың сапасын бағалау үшін пайдаланылатын барынша жалпымен қолданылатын электрофорез әдісі болып табылады және төменде келтірілген әдістің мысалы ретінде сипатталған. Әдетте, ақуыздардың талдамалық электрофорезін полиакриламидті гельдерде олардың жеке полипептидті суббірліктерге бөлшектеніп ыдырауын қамтамасыз ететін және агрегациялауды барынша азайтатын жағдайларда өткізеді. Гельге жағардың алдында аса жиі ақуыздар күшті анионды детергент – натрий додецилсульфатымен (ДСН) қыздыра отырып, бөлшектеніп ыдырауға ұшырайды. Денатурацияланған полипетидтер ақуыз түріне қарамастан массаның зарядқа деген тұрақты арақатынасы бар теріс зарядталған бөлшектерге айналып, ДСН-мен байланысады. Байланысқан ДСН көлемі үнемі полипептидтің молекулалық массасына пропорционал болып, оның кезектілігіне тәуелді емес болғандықтан, ДСН-полипептидті кешендер поакриламидті гельде полипептид көлеміне байланысты жылдамдықпен миграциялайды.
Шығарылған детергент-полипептидті кешендердің электрофоретикалық қозғалмалылығы олардың молекулалық массаларымен функционалдық өзара байланыста болады. ДСН-кешендерінің миграциясы анодқа қарай бағытта жүзеге асады, бұл ретте молекулалық массалары төмен кешендер молекулалық массалары үлкендерге қарағанда тезірек қозғалады. Тиісінше ақуыздың молекулалық массасы калибрленген ДСН-ПААГ оның салыстырмалы қозғалмалылығы бойынша айқындала алады, ал гельде жалғыз-жарым жолақтың бар болуы ақуыз тазалығының критерийі болып табылады.
Полипептидті тізбек түрленімдері, мәселен, N- или О-байланыстырылған гликозилирлеу ақуыздың солай болып көрінетін орташа молекулалық массасына айтарлықтай әсер етуге әкеліп соғады, өйткені ДСН полипептидті құрамдас бөлікпен секілді көмірсулы құрамдас бөлікпен де байланыспайды.
Гликозилирлеу және басқа да трансляциялаудан кейінгі түрленімдер деңгейіне байланысты ақуыздардың орташа молекулалық массасы полипептидті тізбек массасының ақиқат көрінісі бола алмайды.
Қалпына келтіруші жағдайлар. Полипептидті суббірліктер мен ақуыздардың үшөлшемді құрылымына қос сульфитті байланыстар болуының арқасында жиі қолдау көрсетіледі. Қалпына келтіруші жағдайларда ДСН-ПААГ талдаудың мақсаты ақуыздар құрылымын қос сульфатты ақуыздарды ажырату арқылу бұзу болып табылады. 2-меркаптоэтанолмен немесе дитиотреитолмен (ДТТ) өңдеу арқылы ақуыздарды толық денатурациялау және бөлшектеп ыдырату полипептидті тізбекті жаюға және кейіннен ДСН-мен кешен түзуге әкеледі. Осындай жағдайларда полипептидті суббірліктердің молекулалық массасын сызықтық регрессия әдісімен (неғұрлым дәл нәтиже шығару үшін – сызықтық емес регрессия әдісімен) молекулалық массалардың жарамды стандарттарын пайдаланған кезде есептеп шығаруға болады.
Қалпына келтірілмейтін жағдайлар. Бірқатар сынақтар үшін ақуыздың полипептидті суббірліктерге толық бөлшектеніп ыдырауы қажетсіз. 2-меркаптоэтанол немесе ДТТ секілді қалпына келтіруші агенттермен өңдеу болмаған кезде қос сульфитті ковалентті байланыстар зақымданбаған болып қалады және полипептидті суббірліктерге бөліну орын алмайды. Олигомерлі ДСН-ақуызды кешендер олардың ДСН-полипептидті суббірліктеріне қарағанда баяу миграциялайды. Сонымен қатар қалпына келтірілмеген ақуыздар тұтас ДСН-мен қанағаттана алмайды және тиісінше тұрақты массалық қатынаста детергентті байланыстыра алмайды. Тізбек ішіндегі қос сульфитті байланыстар әдетте молекуланың гидродинамикалық радиусын азайту және осылайша солай болып көрінетін орташа молекулалық массаны кеміту арқылы полипептид құрылысын нығайтады. Осыған байланысты ДСН-ПААГ пайдалану арқылы осы молекулалардың молекулалық массасын айқындау толығымен денатурацияланған полипептидтерді талдауға қарағанда кем стандартталған болып табылады, өйткені сенімді салыстыру үшін стандарттардың да, талданатын ақуыздардың да конфигурациялары бірдей болуы қажет.
5-1-3. ҮЗІЛМЕЛІ БУФЕРЛІК ЖҮЙЕСІ БАР ГЕЛЬДЕГІ ЭЛЕКТРОФОРЕЗДІҢ СИПАТТАМАСЫ (ДИСК-ЭЛЕКТРОФОРЕЗ)
Күрделі ақуыз қоспаларын зерттеудің неғұрлым кең қолданылатын электрофоретикалық әдісі екі жақын, бірақ әртүрлі гельді: айырушы немесе бөлуші (төменгі) гель мен шоғырландырушы (жоғарғы) гельді қамтитын үзілмелі буферлік жүйені пайдаланады. Аталған екі гель бос қуыстар мөлшерлерімен, рН және иондық ортамен өзгешеленеді. Одан басқа, гель мен электродты буферлік желілерде қозғалмалығы бойынша түрлі иондар қолданылады. Буферлік жүйенің үзілмелі болуының арқасында шоғырландырушы гельде талданатын үлгінің неғұрлым үлкен көлемдерінің шоғырлануы жүзеге асады, бұл оны ең жақсы айыруды қамтамасыз етеді. Ток көзін қосқаннан кейін кернеу айырымы ақуыздардың шоғырландырушы гельге өтіп кетуіне әкеліп соғады. Электродты буферлік ерітіндідегі глицинат-иондар ақуыздардың артынан шоғырландырушы гельдің ішіне қарай жылжиды. Алдыңғы шетінде тез қозғалатын хлорид-иондар мен артқы шетінде салыстырмалы түрде баяу глицинат-иондары бар жылжымалы шек саласы тез пайда болады. ДСН-ақуызды кешендерді жұқа аймақтар (дискілерді) қалыптастыруға және хлорид пен глицинат фазаларының арасында миграциялауға мәжбүрлей отырып, жетектеуші және артта қалушы иондардың шептері арасында оқшауланған жоғары вольтты градиент түзіледі.
Кең шектерде жағылған үлгінің биіктігіне қарамастан барлық ДСН-ақуыздар өте тар салаға шоғырланып, ақуыздың тығыздығы жоғары анық айқындалған жұқа аймақ түріндегі айырушы гельге қарай бағытта қозғалады. Ірі кеуекті шоғырландырушы гель ақуыздардың көбінің миграциясын тежемейді және негізінен антиконвекциялық орта болып қызмет етеді. Шоғырландырушы және айырушы гельдердің бөліну шегінде айырушы гельдің бос қуыстарының шектелген көлеміне және буферлік ерітіндінің үзілмелі болуына байланысты ақуыздарды тежеу эффектісі күрт өседі, бұл да ақуыздардың жинастырылуына ықпал етеді. Бір уақытта айырушы гельдегі ақуыздардың қозғалысы матрицаның електік (бөлуші) қасиеттерінің салдарынан баяулауды жалғастырады. Глицинат-иондар трис(гидроксиметил)аминометанмен және глицинмен түзілген тұрақты рН бар кеңістікте әрі қарай қозғалатын ақуыздарды қуып жетеді. Фазаның молекулалық-електік қасиеттері ДСН-полипептидтік кешендердің олардың молекулалық массаларына сәйкес бөлінуіне алып келеді.

5-1. ДСН-ПААГ—ГЕЛИ С ОДНОРОДНОЙ КОНЦЕНТРАЦИЕЙ
Область применения. Электрофорез в полиакриламидном геле применяется для качественной идентификации белков в биологических препаратах, контроля их чистоты и количественных определений.
Цель. Аналитический гель-электрофорез — метод, позволяющий идентифицировать и оценить гомогенность белков в лекарственных средствах. Метод обычно используется для определения молекулярных масс белковых субъединиц и субъединичного состава очищенных белков.
Готовые гели и реактивы широко доступны на рынке и могут быть использованы вместо описанных в данной фармакопейной статье, при условии, что они дают эквивалентные результаты и отвечают требованиям раздела "Валидация испытания", приведенного ниже.
5-1-1. СВОЙСТВА ПОЛИАКРИЛАМИДНЫХ ГЕЛЕЙ
Разделяющие свойства полиакриламидных гелей (ПААГ) обусловлены трехмерной сетью волокон и пор, образующихся благодаря бифункциональным бис-акриламидным поперечным связям между соседними полиакриламидными цепями. Процесс полимеризации катализируется системой, генерирующей свободные радикалы, состоящей из аммония персульфата и N,N,N’, N'-тетраметилэтилендиамина (ТЕМЭД).
При увеличении концентрации акриламида уменьшается эффективный размер пор в геле. Эффективный размер пор геля функционально определяется его просеивающими свойствами, то есть сопротивлением, которое он придает миграции макромолекул. Существуют ограничения на концентрации акриламида, которые могут быть использованы. При высоких концентрациях акриламида гели становятся более ломкими и трудны в обращении. С уменьшением размера пор геля скорость миграции белка через гель уменьшается. Регулируя размер пор и концентрацию акриламида, можно оптимизировать разрешающую способность метода для конкретного анализируемого белкового продукта. Таким образом, свойства конкретного геля определяются процентным содержанием в нем акриламида и бисакриламида.
Кроме состава геля, важным компонентом электрофоретической подвижности является состояние анализируемого белка. Электрофоретическая подвижность белка зависит от значения pK заряженных групп и размера молекулы. На подвижность влияют тип, концентрация и рН буферного раствора, температура и напряжение электрического поля, а также природа материала носителя.
5-1-2. ДЕНАТУРИРУЮЩИЙ ЭЛЕКТРОФОРЕЗ В ПОЛИАКРИЛАМИДНОМ ГЕЛЕ
Данный метод позволяет анализировать мономеры полипептидов с молекулярной массой от 14 000 до 100 000 дальтон. Возможно расширение границ молекулярных масс с использованием различных методик (например, путем использования градиентных гелей, определенных буферных систем). Например, трицин-ПААГ гели, содержащие трицин в качестве отстающего иона в разделяющем буферном растворе для электрофореза (вместо глицина, как в методе, описанном выше), позволяют разделять очень маленькие белки и пептиды от менее 10 000 до 15 000 дальтон.
Денатурирующий электрофорез в полиакриламидном геле с использованием натрия додецилсульфата (ДСН-ПААГ) является наиболее общепринятым методом электрофореза, который используется для оценки качества белков в фармацевтической продукции и описан ниже в качестве примера указанного метода. Как правило аналитический электрофорез белков проводят в полиакриламидных гелях в условиях, обеспечивающих их диссоциацию на отдельные полипептидные субъединицы и минимизирующих агрегацию. Чаще всего перед нанесением на гель белки подвергают диссоциации нагреванием с сильным анионным детергентом — натрия додецилсульфатом (ДСН). Денатурированные полипептиды связываются с ДСН, превращаясь в отрицательно заряженные частицы с постоянным отношением массы к заряду независимо от типа белка. Поскольку количество связанного ДСН почти всегда пропорционально молекулярной массе полипептида и не зависит от его последовательности, ДСН-полипептидные комплексы мигрируют в полиакриламидном геле со скоростью, зависящей от размера полипептида.
Электрофоретическая подвижность полученных детергент-полипептидных комплексов находится в функциональной взаимосвязи с их молекулярными массами. Миграция ДСН-комплексов происходит в направлении к аноду, при этом комплексы с низкими молекулярными массами движутся быстрее, чем с большими молекулярными массами. Следовательно, молекулярная масса белка может быть определена по его относительной подвижности в калиброванном ДСН-ПААГ, а наличие единичной полосы в геле является критерием чистоты белка.
Модификации полипептидной цепи, например, N- или О-связанное гликозилирование, приводят к значительному влиянию на кажущуюся среднюю молекулярную массу белка, поскольку ДСН не связывается с углеводным компонентом так же, как с полипептидным. В этом случае постоянное отношение заряда к молекулярной массе не сохраняется.
В зависимости от степени гликозилирования и других посттрансляционных модификаций средняя молекулярная масса белков не может быть истинным отражением массы полипептидной цепи.
Восстанавливающие условия. Полипептидные субъединицы и трехмерная структура белков часто поддерживаются благодаря присутствию дисульфидных связей. Цель анализа ДСН-ПААГ в восстанавливающих условиях состоит в том, чтобы разрушить структуру белков расщеплением дисульфидных связей. Полная денатурация и диссоциация белков обработкой 2-меркаптоэтанолом или дитиотреитолом (ДТТ) приводит к разворачиванию полипептидной цепи и последующему комплексообразованию с ДСН. В этих условиях молекулярную массу полипептидных субъединиц можно рассчитать методом линейной регрессии (для получения более точного результата — методом нелинейной регрессии) при использовании подходящих стандартов молекулярных масс.
Невосстанавливающие условия. Для ряда испытаний полная диссоциация белка на полипептидные субъединицы нежелательна. В отсутствии обработки восстанавливающими агентами, такими, как 2-меркаптоэтанол или ДТТ, дисульфидные ковалентные связи остаются неповрежденными и разделения на полипептидные субъединицы не происходит. Олигомерные ДСН-белковые комплексы мигрируют медленнее, чем их ДСН-полипептидные субъединицы. Кроме того, невосстановленные белки не могут быть целиком насыщены ДСН и, соответственно, поэтому не могут связывать детергент в постоянном массовом отношении. Дисульфидные связи внутри цепи укрепляют структуру полипептида, обычно посредством уменьшения гидродинамического радиуса молекулы, и таким образом уменьшая кажущуюся среднюю молекулярную массу. В связи с этим, определение молекулярной массы этих молекул с использованием ДСН-ПААГ является менее стандартизованным, чем анализ полностью денатурированных полипептидов, так как необходимо, чтобы и стандарты и анализируемые белки имели бы одинаковые конфигурации для достоверного сравнения.
5-1-3.ХАРАКТЕРИСТИКА ЭЛЕКТРОФОРЕЗА В ГЕЛЕ С ПРЕРЫВИСТОЙ БУФЕРНОЙ СИСТЕМОЙ (ДИСК-ЭЛЕКТРОФОРЕЗ)
Наиболее широко применяемый электрофоретический метод исследования сложных белковых смесей, использует прерывистую буферную систему, включающую два смежных, но разных геля: разрешающий или разделяющий (нижний) гель и концентрирующий (верхний) гель. Эти два геля отличаются размерами пор, рН и ионной силой. Кроме того, используются разные по подвижности ионы в геле и электродных буферных растворах. Благодаря наличию прерывистости буферной системы происходит концентрирование больших объемов анализийруемого образца в концентрирующем геле, что обеспечивает его наилучшее разрешение. После подключения источника тока перепад напряжения приводит к тому, что белки проникают в концентрирующий гель. Глицинат-ионы из электродного буферного раствора двигаются вслед за белками в концентрирующий гель. Быстро образуется область подвижной границы с высокоподвижными хлорид-ионами на переднем краю и относительно медленными глицинат-ионами на заднем. Образуется локализованный высоковольтный градиент между фронтами лидирующих и отстающих ионов, заставляя ДСН-белковые комплексы формировать тонкие зоны (диски) и мигрировать между фазами хлорида и глицината.
В широких границах, независимо от высоты нанесенного образца, все ДСН-белки концентрируются в очень узкую область и двигаются по направлению к разрешающему гелю в виде четко определенной тонкой зоны с высокой плотностью белка. Крупнопористый концентрирующий гель не задерживает миграцию большинства белков и, в основном, служит антиконвекционной средой. На границе раздела концентрирующего и разрешающего гелей происходит резкое возрастание эффекта задерживания белков вследствие ограниченного размера пор разрешающего геля и прерывистости буферного раствора, что также способствует фокусированию белков. Одновременно движение белков в разрешающем геле продолжает замедляться вследствие ситовых (разделяющих) свойств матрицы. Глицинат-ионы догоняют белки, которые далее передвигаются в пространстве с постоянным рН, образованным трис(гидроксиметил)аминометаном и глицином. Молекулярно-ситовые свойства фазы приводят к разделению ДСН-полипептидных комплексов в соответствии с их молекулярными массами.

5-1-4. ТІК ҮЗІЛМЕЛІ-БУФЕРЛІК ДСН-ПОЛИАКРИЛАМИДТІ ГЕЛЬДЕРДІ ДАЙЫНДАУ
Осы бөлім арнайы құрал-жабдықтарды пайдалану арқылы гельдердің дайындалуын сипаттайды. Бұл құрамалы гельдерге жатпайды. Алдын ала дайындалған немесе кез келген басқа да коммерциялық қолжетімді гельдер мен өзге де жабдықтарды пайдаланған жағдайда, өндірушінің нұсқаулықтарын басшылыққа алу қажет. Ерітіндіде тазартылған коммерциялық қолжетімді реактивтерді пайдалану ұсынылады. Өзге жағдайда, сондай-ақ жеткілікті тазартылмаған реактивтерді пайдаланған кезде алдын ала өңдеу жүргізіледі. Мәселен, сүзгілеуді қажет ететін ластану деңгейі бар ерітінді акрилді қышқыл мен басқа да зарядталған ыдырау өнімдерін жою үшін аралас үлгідегі ион алмастырушы (катион алмастырушы/анион алмастырушы) шайырды пайдалану арқылы ионсыздандырылуы тиіс. Акриламид/бисакриламид ерітінділері және қатты күйдегі персульфат ұсынымдарға сәйкес сақталған жағдайда ұзақ кезең бойы тұрақты болып қала береді.

5-1-4. ПРИГОТОВЛЕНИЕ ВЕРТИКАЛЬНЫХ ПРЕРЫВИСТО-БУФЕРНЫХ ДСН-ПОЛИАКРИЛАМИДНЫХ ГЕЛЕЙ
Данный раздел описывает приготовление гелей с использованием специального инструментария. Это не относится к сборным гелям. В случае применения предварительно приготовленных или любых других коммерчески доступных гелей и иного оборудования необходимо руководствоваться инструкциями производителя. Рекомендуется использовать коммерчески доступные реактивы, очищенные в растворе. В ином случае, а также при использовании недостаточно очищенных реактивов, проводят предварительную обработку. Например, раствор, имеющий такую степень загрязнения, что его необходимо фильтровать, должен быть также деионизирован с использованием ионообменной смолы смешанного типа (катионообменной/анионообменной) для удаления акриловой кислоты и других заряженных продуктов разложения. Растворы акриламида/бисакриламида и персульфат в твердом состоянии остаются стабильными в течение длительного периода при условии хранения в соответствии с рекомендациями.

Гельді қалыптастыратын кассеталарды жинау. Екі шыны пластинаны (мәселен, көлемі 10 см х 8 см), политетрафторэтиленді тарақты, екі төсем пен силиконды түтікшелер (мәселен, диаметрі 0,6 мм және ұзындығы 35 см) жұмсақ жуу құралдарын пайдалана отырып, жуады және сумен, одан кейін сусыз этанолмен мұқият шайып тазартады және бөлме температурасында кептіреді. Төсемдер мен түтікшелерді силиконды емес маймен майлайды. Төсемдерді шеттерінен 2 мм және гельдің түбі болып табылатын ұзын жағынан 2 мм қашықтығында шыны пластиналардың екі қысқа жақтарының бойымен төсейді. Бір төсемді негіз ретінде пайдаланып, түтікшені сала бастайды. Түтікшені төсемнің төменгі жағына қарай абайлап бүгеді және шыны пластинаның ұзын жағы бойымен тартады. Түтікшені пластинаның ұзын жағы бойымен жібермей ұстап тұрып, түтікшені қайта бүгеді де төсемді бағыттаушы ретінде пайдаланып, оны шыны пластинаның қысқа жағы бойынша тартады. Кассетаны қолдармен нықтап басып, басқа шыны пластинамен жабады. Кассетаның екі қысқа жағына екі қысқыштан орнатады. Кассетаның түбін қалыптастырып, гель кассетасының ұзын жағына төрт қысқышты абайлап орнатады. Түтікшенің шыны пластинасының шетімен өтетініне және қысқыштарды орналастырған кезде еш жерде жаншып шығып кетпеуіне көз жеткізу қажет.
Гельді дайындау. Үзілмелі буферлік ДСН-полиакриламидті гельді дайындаған жағдайда, алдымен бөлуші гельді құю, оның полимерленуін күту, ал одан кейін шоғырландырушы гельді құю ұсынылады, өйткені гельдер акриламид-бисакриламид құрамымен, буферлік ерітіндімен және рН өзгешеленеді.

Сборка кассет, формирующих гель. Две стеклянные пластинки (например, размером 10 см х 8 см), политетрафторэтиленовую гребенку, две прокладки и силиконовые трубки (например, диаметром 0,6 мм и длиной 35 см) моют с использованием мягких моющих средств и тщательно ополаскивают водой, а затем безводным этанолом и высушивают при комнатной температуре. Прокладки и трубки смазывают несиликоновым маслом. Прокладки укладывают вдоль двух коротких сторон стеклянных пластин на расстоянии 2 мм от их краев и 2 мм от длинной стороны, являющейся дном геля. Используя одну прокладку в качестве основы, начинают укладывать трубку. Осторожно загибают трубку к низу прокладки и протягивают вдоль длинной стороны стеклянной пластинки. Придерживая трубку вдоль длинной стороны пластинки, снова загибают трубку и протягивают ее по короткой стороне стеклянной пластинки, используя прокладку в качестве направляющей. Накрывают другой стеклянной пластинкой, плотно прижимая кассету руками. Устанавливают по два зажима на две короткие стороны кассеты. Осторожно устанавливают четыре зажима на длинную сторону кассеты геля, формируя дно кассеты. Необходимо удостовериться, чтобы трубка проходила вдоль края стеклянной пластинки и нигде не выдавливалась при размещении зажимов. Кассета готова для заливания гелем.
Приготовление геля. В случае приготовления прерывистого буферного ДСН-полиакриламидного геля рекомендуется сначала залить разделяющий гель, дождаться его полимеризации, а затем залить концентрирующий гель, поскольку гели различаются содержанием акриламида-бисакриламида, буферным раствором и рН.

Бөлуші гельді дайындау. Конусты шыны сауытта 2.1.2.30.-1-кестеде келтірілген нұсқауларды пайдаланып, айырушы гельді қалыптастыру үшін акриламидтің қажетті шоғырлануымен ерітіндінің тиісті көлемін дайындайды. Компоненттерді көрсетілген кезектілікпен араластырады. Қажет болғанда, аммоний персульфаты мен ТЕМЭД ерітіндісін қосудың алдында ерітіндіні ацетатцеллюлозалы мембрана (бос қуыстарының диаметрі 0,45 мкм) арқылы вакуум астында сүзгіден өткізеді; сүзгілеуші құрылғыны ерітіндіде көпіршіктердің пайда болуының аяғына дейін шайқап, вакуум астында ұстап тұрады. Одан кейін 2.1.2.30.-1-кестеде көрсетілгендей аммоний персульфаты мен ТЕМЭД ерітіндісінің тиісті мөлшерін қосып, шайқайды және бірден кассетаның екі пластинасы арасындағы кеңістікке құяды. Шоғырландырушы гель үшін қажетті орын (тарақ тісшелерінің ұзындығы 1 см) қалдырады. Үшкірленген шыны тамшуырды қолданып, суға қаныққан изобутанол ерітіндісін абайлап қабаттастырып жағады. Гельді бөлме температурасында тік күйінде гель полимерленге дейін ұстайды.
Шоғырландырушы гельді дайындау. Полимерлеуді аяқтағаннан кейін (30 мин жуық) изобутанолды қотарып, жағылған изобутанолды және полимерленбеген акриламидтің артылған қалдықтарын жою үшін гельдің үстіңгі бетін бірнеше рет сумен жуып шаяды. Мүмкіндігінше гельдің үстіңгі бетінен суды төгіп, одан кейін су қалдықтарын қағаз майлығы ұшының көмегімен кетіреді.
Конусты шыны сауытта 2.1.2.30.-2-кестеде келтірілген мәндерді қолданып, гельді қалыптастыру үшін акриламидтің қажетті шоғырлануымен ерітіндінің тиісті көлемін дайындайды. Компоненттерді көрсетілген кезектілікпен араластырады. Қажет болғанда, аммоний персульфаты мен ТЕМЭД ерітіндісін қосудың алдында ерітіндіні ацетатцеллюлозалы мембрана (бос қуыстарының диаметрі 0,45 мкм) арқылы вакуум астында сүзгіден өткізеді; сүзгілеуші құрылғыны ерітіндіде көпіршіктердің пайда болуының аяғына дейін шайқап, вакуум астында ұстап тұрады. Одан кейін 2.1.2.30.-2-кестеде көрсетілгендей аммоний персульфаты мен ТЕМЭД ерітіндісінің тиісті мөлшерін қосып, шайқайды және бірден кассетаның екі пластинасы арасындағы кеңістікке тікелей осыдан бұрын полимерленген бөлуші гельдің үстіңгі бетіне құяды. Ауа көпіршіктерінің пайда болуына жол бермеу үшін шоғырландырушы гель ерітіндісіне бірден таза политетрафторэтиленді тарақты қондырады. Тарақ пен бөлуші гель арасындағы кеңістікті толық толтырғанға дейін шоғырландырушы гельдің ерітіндісін тағы қосады. Гельді бөлме температурасында тік күйінде гель полимерленге дейін ұстайды.
2.1.2.30.-1-кесте — Бөлуші гельді дайындау
Ерітінді компоненттері
Мынадай сыйымдылықтағы гельдің 1 кассетасына шаққандағы компонент көлемі
5 мл
10 мл
15 мл
20 мл
25 мл
30 мл
40 мл
50 мл
6 % акриламид
Су Р
2,6
5,3
7,9

Приготовление разделяющего геля. В конической колбе готовят соответствующий объем раствора с необходимой концентрацией акриламида для формирования разрешающего геля, используя указания, приведенные в таблице 2.1.2.30. -1. Компоненты смешивают в указанной последовательности. При необходимости перед добавлением раствора аммония персульфата и ТЕМЭДа раствор фильтруют под вакуумом через ацетатцеллюлозную мембрану (диаметр пор 0,45 мкм); раствор выдерживают под вакуумом, взбалтывая фильтрационное приспособление до окончания образования в растворе пузырьков. Затем добавляют соответствующее количество раствора аммония персульфата и ТЕМЭДа, как указано в таблице 2.1.2.30.-1, взбалтывают и сразу заливают в пространство между двумя пластинками кассеты. Оставляют необходимое место для концентрирующего геля (длина зубцов гребенки плюс 1 см). Используя заостренную стеклянную пипетку, осторожно наслаивают насыщенный водой раствор изобутанола. Гель выдерживают в вертикальном положении при комнатной температуре до полимеризации геля.
Приготовление концентрирующего геля. После завершения полимеризации (около 30 мин) сливают изобутанол и промывают верхнюю поверхность геля несколько раз водой для удаления нанесенного изобутанола и неполимеризованных излишков акриламида. По возможности с верхней поверхности геля сливают воду, а затем удаляют остатки воды при помощи кончика бумажной салфетки.
В конической колбе готовят соответствующий объем раствора с необходимой концентрацией акриламида для формирования геля, используя значения, приведенные в таблице 2.1.2.30. -2. Компоненты смешивают в указанной последовательности. При необходимости перед добавлением раствора аммония персульфата и ТЕМЭДа раствор фильтруют под вакуумом через ацетатцеллюлозную мембрану (диаметр пор 0,45 мкм); раствор выдерживают под вакуумом, встряхивая фильтрационное приспо-
Таблица 2.1.2.30.-1. – Приготовление разделяющего геля
Компоненты раствора
Объем компонента (мл) на 1 кассету геля вместимостью
5 мл
10 мл
15 мл
20 мл
25 мл
30 мл
40 мл
50 мл
6 % акриламид
Вода Р
2,6
5,3
7,9

0,002
0,004
0,006
0,008
0,01
0,012
0,016
0,02
(1)Акриламид ерітіндісі: 30 % акриламид-бисакриламид ерітіндісі (29:1) Р.
(2)1,5 МТрис (pH 8,8): 1,5 М трис-гидрохлоридтің буферлік ерітіндісі pH 8,8 Р.
(3)100 г/л ДСН ерітіндісі: 100 г/л натрий додецилсульфат ерітіндісі Р.
(4)100 г/л АПС ерітіндісі: 100 г/л аммоний персульфат ерітіндісі Р. Аммоний персульфаттың арқасында акриламид пен бисакриламидтің полимерленуін тездететін бос радикалдар пайда болады. Аммоний персульфатының ерітіндісі тез ыдырайтындықтан, жаңа ерітінділерді күн сайын дайындау қажет.
(5)ТЕМЭД: тетраметилэтилендиамин Р.
Үлгілерді дайындау. Егер өзгесі жеке фармакопеялық мақалада көрсетілмесе, үлгілер төменде келтірілген тәсілдермен дайындала алады.
Үлгілерді дайындау (қалпына келтірмейтін жағдайлар). Су Р мен сынақтан өткізілетін препараттан немесе салыстыру препаратынан тұратын қоспаның және натрий додецилсульфаты Р болғанда полиакриламидті гельдегі электрофорезде үлгілерді дайындауға арналған шоғырландырылған буферлік ерітіндінің тең көлемдерін араластырады.
Үлгілерді дайындау (қалпына келтіруші жағдайлар). Су Р мен сынақтан өткізілетін препараттан немесе салыстыру препаратынан тұратын қоспаның және құрамында қалпына келтіруші күйінде 2-меркаптоэтанол (немесе дитиотреитол) бар натрий додецилсульфаты Р болғанда полиакриламидті гельдегі электрофорезде қалпына келтіруші жағдайларда үлгілерді дайындауға арналған шоғырландырылған буферлік ерітіндінің тең көлемдерін араластырады.
Жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген шоғырлану ақуыз бен бояу тәсіліне орай құбыла алады.
Үлгіні өңдеу: үлгіні қайнап жатқан су моншасында 5 мин бойы немесе 100 °С температурасында қыздыру блогында ұстап, кейіннен суытады. Жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген температура мен уақыт ыстықпен өңдеген кезде орын алуы мүмкін ақуыздың ықтимал бұзылуына байланысты құбылуы мүмкін.
Электрофорезге арналған аспапта гельді орналастыру және электрофоретикалық бөлу. Полимерлеу аяқталғаннан кейін (30 мин жуық) политетрафторэтиленді тарақты абайлап алып тастайды. Пайда болған шұңқыршаларды сумен немесе полимерленбеген акриламидті жою үшін натрий додецилсульфатының Р бар болғанда полиакриламидті гельдегі электрофорез үшін буферлік жұмыс ерітіндісімен бірден жуып шаяды. Қажет болғанда, шприцке бекітілген тері астына дәрі құюға арналған доғал иненің көмегімен шоғырландырушы гельдің арақабырғаларын тегістейді. Бір қысқа жақтан қысқыштарды алып, түтікшені ақырын тартады және қысқыштарды орнына қайтарады. Аталған операцияларды басқа қысқа жағынан қайталайды. Түтікшені гельдің түбінен алып шығады. Гельді электрофорезге арналған аспап ішіне орналастырады. Үстіңгі және төменгі резервуарларды электрофорезге арналған буферлік ерітіндімен толтырады. Гельдің түбінде екі шыны пластинаның арасында пайда болатын барлық көпіршіктерді жояды. Осы мақсаттар үшін шприцке бекітілген қисық инені пайдалану жөн болады. Бастапқы электрофорезді үлгілерді жаққанға дейін өткізуге болмайды, өйткені бұл буферлік жүйе үзілмелілігінің бұзылуына әкеліп соғады. Үлгілерді жағар алдында әрбір шұңқыршаны натрий додецилсульфаты Р болғанда полиакриламидті гельдегі электрофорезге арналған жұмыс ерітіндісімен шайып тазалайды. Үлгілер үшін ұсынылған буферлік ерітіндіде сынақтан өткізілетін және бақылау үлгілерін дайындап, жеке фармакопеялық мақалада көрсетілгендей өңдейді. Әрбір ерітіндінің қажетті мөлшерін шоғырландырушы гельдің шұңқыршаларына енгізеді.

0,002
0,004
0,006
0,008
0,01
0,012
0,016
0,02
(1) Раствор акриламида: 30% раствор акриламид-бисакриламида (29:1) Р
(2) 1,5 МТрис (рН 8,8): 1,5 М буферный раствор трис-гидрохлорида рН 8,8 Р
(3) Раствор 100 г/л ДСН: раствор 100 г/л натрия додецилсульфата Р
(4) Раствор 100 г/л АПС: раствор 100 г/л аммония персульфата Р. Благодоря аммония персульфату появляются сободные радикалы, ускоряющие полимеризацию акриламида и бисакриламида. Так как раствор аммония персульфата быстро разлогается, свежие растворы следует готовить ежедневно.
(5) ТЕМЭД: тетраметилэтил ендиамин Р.
собление до окончания образования в растворе пузырьков. Прибавляют соответствующее количество раствора аммония персульфата и ТЕМЭДа, как указано в таблице 2.1.2.30.-2, взбалтывают и сразу заливают в пространство между двумя стеклянными пластинками кассеты прямо на поверхность ранее заполимеризованного разделяющего геля. Во избежание появления воздушных пузырьков в раствор концентрирующего геля сразу вставляют чистую политетрафторэтиленовую гребенку. Добавляют еще раствор концентрирующего геля до полного заполнения пространства между гребенкой и разделяющим гелем. Гель выдерживают в вертикальном положении при комнатной температуре до полимеризации геля.
Приготовление образцов. Если иное не указано в частной фармакопейной статье, образцы могут быть приготовлены приведенными ниже способами.
Приготовление образцов (невосстанавливающие условия). Смешивают равные объемы смеси, состоящей из воды Р и испытуемого препарата или препарата сравнения, и концентрированного буферного раствора для приготовления образцов при электрофорезе в полиакриламидном геле в присутствии додецилсульфата натрия Р.
Приготовление образцов (восстанавливающие условия). Смешивают равные объемы смеси, состоящей из воды Р и испытуемого препарата или препарата сравнения, и концентрированного буферного раствора для приготовления образцов в восстанавливающих условиях при электрофорезе в полиакриламидном геле в присутствии додецилсульфата натрия Р, содержащего 2-меркаптоэтанол (или дитиотреитол) в качестве восстановителя.
Концентрация, указанная в частной фармакопейной статье, может варьировать в зависимости от белка и способа окрашивания.
Обработка образца: образец выдерживают в кипящей водяной бане в течение 5 мин или нагревательном блоке при температуре 100 °C, затем охлаждают. Температура и время, указанные в частной фармакопейной статье могут варьировать в связи с возможным разрушением белка, которое может произойти при термической обработке.
Установка геля в приборе для электрофореза и электрофоретическое разделение. После завершения полимеризации (около 30 мин) политетрафторэтиленовую гребенку осторожно удаляют. Лунки незамедлительно промывают водой или буферным рабочим раствором для электрофореза в полиакриламидном геле в присутствии додецилсульфата натрия Р для удаления неполимеризованного акриламида. При необходимости выравнивают перегородки концентрирующего геля с помощью тупой иглы для подкожных инъекций, прикрепленной к шпри-

(1)Акриламид ерітіндісі: 30 % акриламид-бисакриламид ерітіндісі (29:1) Р.
(2)1,5 МТрис (pH 8,8): 1,5 М трис-гидрохлоридтің буферлік ерітіндісі pH 6,8 Р.
(3)100 г/л ДСН ерітіндісі: 100 г/л натрий додецилсульфат ерітіндісі Р.
(4)100 г/л АПС ерітіндісі: 100 г/л аммоний персульфат ерітіндісі Р. Аммоний персульфаттың арқасында акриламид пен бисакриламидтің полимерленуін тездететін бос радикалдар пайда болады. Аммоний персульфатының ерітіндісі тез ыдырайтындықтан, жаңа ерітінділерді күн сайын дайындау қажет.
(5)ТЕМЭД: тетраметилэтилендиамин Р.
Электрофорез жабдықты өндіруші ұсынған жағдайларда өткізеді. ДСН-ПААГ үшін жабдықтарды өндірушілер түрлі аудандағы және қалыңдықтағы гельдерді ұсына алады. Электрофорезді өткізу уақыты мен ток/кернеу көрсеткіштері оңтайлы бөлінуге жеткен кезде құбылуы мүмкін. Бояғыш мөлшері бөлуші гельдің ішіне жылжып бара жатқанына көз жеткізу керек. Гелі бар кассетаны аспаптан алып шығып, шыны пластиналарды абайлап бөледі. Төсемдерді алып тастап, шоғырландырушы гельді кесіп алып лақтырады және қалған гельді дереу бояуды бастайды.
2.1.2.30.-3-кесте — Шоғырлану градиенті бар гельдердің бөліну қасиеті.
Акриламид (%)
Ақуыздың молекулалық массаларының диапазоны (кДа)
5-15
20-250
5-20
10-200
10-20
10-150
8-20
8-150
5-2. ДСН-ПААГ ГРАДИЕНТТІК КОНТРАЦИОНДЫҚ ГЕЛЬДЕР
Градиенттік гельдерді (бөлуші гельдерді) акриламид шоғырлануын жоғарыдан төменге қарай бағытта дайындайды. Градиенттік гельдерді дайындау үшін градиентті қалыптастыруға арналған құрылғы талап етіледі. Дайын градиенттік гельдер ұсынылған хаттамаларды пайдалану арқылы сатылымда қолжетімді болып келеді.
Градиенттік гельдердің кейбір артықшылықтары бар, өйткені олар бекітілген акриламид шоғырлануы бар гельдерде бірлесіп миграциялайтын ақуыздарды бөлуге мүмкіндік береді. Электрофорез кезінде ақуыздар бос қуыстарының көлемі олардың әрі қарай жылжуына кедергі жасамайтын кезге дейін миграциялайды, сондықтан неғұрлым айқын жолақтардың пайда болуына әкелетін төсеу әсері пайда болады. 2.1.2.30.-3-кестеде көрсетілгендей, градиенттік гельдер сондай-ақ тіркелген шоғырлануы бар гельдермен салыстырғанда молекулалық массаларының диапазоны неғұрлым кең ақуыздарды бөлуге мүмкіндік береді.
Кестеде акриламид шоғырлануларының диапазоны ақуыздың молекулалық массаларының тиісті диапазондарымен салыстырыла отырып, сызықтық градиенттің ұсынылған құрамдары келтірілген. Арнайы қолдану үшін градиенттің басқа да пішіндері (мәселен, ойыс) дайындалуы мүмкін екендігін ескеру қажет.
Градиенттік гельдер сондай-ақ ақуыздардың молекулалық массасы мен тазалық деңгейін айқындау үшін қолданылады.
5-3. ГЕЛЬДЕРДЕ АҚУЫЗДАРДЫ АНЫҚТАУ
Төменде ақуыздарды Кумасси бояғышымен және күміспен бояудың неғұрлым кең қолданылатын әдістері егжей-тегжейлі сипатталған. Сондай-ақ басқа да бояғыштар, анықтау әдістері мен жиынтықтар коммерциялық тұрғыдан қолжетімді. Мәселен, флуоресцентті бояғыштар кескіндемелерді жасауға арналған флуоресцентті құрылғымен бірлесіп пайдаланылады және жиі ақуыз шоғырлануларының кең диапазонындағы талдамалы сигналдың сызықтық тәуелділігін ақуыздың табиғатына орай жиі бірнеше реттіліктер шегінде қамтамасыз етеді.
Кумасси бояғышымен бояу бір жолақта ақуыздардың 1 мкг-нан 10 мкг-на дейін айқындауға мүмкіндік береді. Күміспен бояу – ақуыздарды бояудың неғұрлым сезімтал әдісі, бұл ретте құрамында 10 нг-дан 00 нг-ға дейінгі ақуыздар бар жолақтар анықталуы мүмкін. Бұл цифрлар гельдердің аталған бояуы үшін шынайы қол жеткізуге болатын болып есептеледі. Кейде әдебиетте 1 немесе 2 реттілікте жоғары күміспен бояу сезімталдығы көрсетіледі.
Кумасси бояғышымен бояу күміспен бояуға қарағанда неғұрлым сызықтық сигналды қамтамасыз етеді; дегенмен де сигнал мен диапазон ақуыз табиғатына және электрофоретикалық бөлуді өткізу уақытына тәуелді болады. Кумасси бояғышымен және күміспен бояған кездегі жаңғыртылу егер бояу субъективті ұғымдарға байланысты тоқтатылса, яғни ол жеткілікті болып көрінетін сәтте азаюы мүмкін. Стандартты ақуыздардың серпінді диапазондарын пайдалану аса маңызды, өйткені олар сынақты өткізген кезде сезімталдық пен сызықтықты бағалауға көмектеседі. Гельмен бояудың барлық сатылары бір рет пайдаланылатын қолғаптарда, бөлме температурасында, абайлап араластыру (мәселен, орбиталық шейкер тұғырнамасында) және кез келген ыңғайлы контейнерді пайдалану арқылы орындалады.
Кумасси бояғышымен бояу. Гельді Кумасси бояғыш ерітіндісінің Р үлкен мөлшеріне батырып енгізеді, кем дегенде 1 сағат бойы ұстап тұрады. Одан кейін бояушы ерітіндіні төгіп тастайды.
Гельдің жуып шаятын ерітіндінің Р үлкен мөлшерімен түссіздендіреді Жуып шаятын ерітінді мөлдір фонда ақуызды жолақтар анық көрінгенге дейін бірнеше рет ауыстырылады. Гельді неғұрлым мұқият жуып шайса, осы әдіспен ақуыздардың соғұрлым аз мөлшерін табуға болады. Түссіздендіруді жуып шаятын ерітіндіге Р анион алмастырушы шайырдың бірнеше грамын немесе кеуекті материалдың кішкентай кесегін қосу арқылы тездетуге болады.

(1) Раствор акриламида: 30% раствор акриламид/бисакриламида (29:1) Р
(2) 1 МТрис (рН 6,8): 1 М буферный раствор трис-гидрохлорида рН 6,8 Р
(3) Раствор 100 г/л ДСН: раствор 100 г/л натрия додецилсульфата Р
(4) Раствор 100 г/л АПС: раствор 100 г/л аммония персульфата Р. Благодоря аммония персульфату появляются сободные радикалы, ускоряющие полимеризацию акриламида и бисакриламида. Поскольку раствор аммония персульфата быстро разлогается, свежие растворы следует готовить ежедневно.
(5) ТЕМЭД: тетраметилэтил ендиамин Р.
цу. Снимают зажимы с одной короткой стороны, осторожно вытягивают трубку и возвращают зажимы на место. Повторяют эти операции с другой короткой стороны. Удаляют трубку со дна геля. Помещают гель в прибор для электрофореза. Верхний и нижний резервуары наполняют буферным раствором для электрофореза. Удаляют все пузырьки, образующиеся на дне геля между двумя стеклянными пластинками. Для этих целей лучше всего использовать изогнутую иглу, прикрепленную к шприцу. Не следует проводить первоначальный электрофорез до нанесения образцов, так как это приведет к нарушению прерывистости буферной системы. Перед нанесением образцов осторожно ополаскивают каждую лунку рабочим раствором для электрофореза в полиакриламидном геле в присутствии додецилсулъфата натрия Р. Готовят испытуемый и контрольный образцы в рекомендованном буферном растворе для образцов и обрабатывают, как указано в частной фармакопейной статье. Наносят необходимое количество каждого раствора в лунки концентрирующего геля.
Электрофорез проводят в условиях, рекомендованных производителем оборудования. Производители оборудования для ДСН-ПААГ могут предоставлять гели различной площади и толщины. Время проведения электрофореза и показатели ток/напряжение могут варьировать при достижении оптимального разделения. Необходимо удостовериться, что фронт красителя перемещается в разделяющий гель. Когда краситель доходит до нижнего края геля, электрофорез останавливают. Кассету с гелем вынимают из прибора и осторожно разделяют стеклянные пластины. Удаляют прокладки, отрезают и отбрасывают концентрирующий гель и немедленно начинают окрашивание оставшегося геля.
Таблица 2.1.2.30.-3. — Разделяющая способностъ гелей с градиентом концентрации.
Акриламид (%)
Диапазон молекулярных масс белка (кДа)
5-15
20-250
5-20
10-200
10-20
10-150
8-20
8-150
5-2. ДСН-ПААГ ГРАДИЕНТНЫЕ КОНТРАЦИОННЫЕ ГЕЛИ
Градиентные гели (разделяющие гели) готовят с увеличением концентрации акриламида в направлении сверху вниз. Для приготовления градиентных гелей требуется устройство для формирования градиента. Готовые градиентные гели доступны в продаже с использованием рекомендованных протоколов.
Градиентные гели обладают некоторыми преимуществами, так как они позволяют разделять белки, которые совместно мигрируют в гелях с фиксированной концентрацией акриламида. При электрофорезе белки мигрируют до тех пор, пока размер пор не препятствует их дальнейшему продвижению, и поэтому возникает эффект укладки, который приводит к появлению более резких полос. Как показано в таблице 2.1.2.30.-3, градиентные гели также позволяют разделять белки с более широким диапазоном молекулярных масс по сравнению с гелями с фиксированной концентрацией.
В таблице приведены рекомендованные составы линейного градиента, с сопоставлением диапазона концентраций акриламида к соответствующим диапазонам молекулярных масс белка. Необходимо учитывать, что могут быть приготовлены другие формы градиента (например, вогнутая) для специального применения.
Градиентные гели также применяются для определения молекулярной массы и степени чистоты белка.
5-3. ОБНАРУЖЕНИЕ БЕЛКОВ В ГЕЛЯХ
Ниже детально описаны наиболее широко применяемые методы окрашивания белков красителем Кумасси и серебром. Коммерчески доступны также и другие красители, методы обнаружения и наборы. Например, флуоресцентные красители используются совместно с флуоресцентным устройством для получения изображений и часто обеспечивают линейную зависимость аналитического сигнала в широком диапазоне концентраций белка, часто в пределах нескольких порядков в зависимости от природы белка.
Окрашивание красителем Кумасси позволяет определять от 1 мкг до 10 мкг белков в одной полосе. Окрашивание серебром — более чувствительный метод окрашивания белков, при этом могут быть обнаружены полосы, содержащие от 10 нг до 100 нг белка. Эти цифры считаются реально достижимыми для данной окраски гелей. Иногда в литературе указывается чувствительность окрашивания серебром на 1 или 2 порядка выше.
Окрашивание красителем Кумасси обеспечивает более линейный сигнал, чем окрашивание серебром; тем не менее, сигнал и диапазон зависят от природы белка и времени проведения электрофоретического разделения. Воспроизводимость при окрашивании красителем Кумасси и серебром может уменьшаться, если окрашивание прекращают из субъективных соображений, то есть в момент, когда оно кажется достаточным. Очень важно использовать динамические диапазоны стандартных белков, так как они помогают оценить чувствительность и линейность при проведении испытания. Все стадии окрашивания гелем выполняются в одноразовых перчатках, при комнатной температуре, при осторожном перемешивании (например, на платформе орбитального шейкера) и с использованием любого удобного контейнера.
Окрашивание красителем Кумасси. Гель погружают в большой объем окрашивающего раствора Кумасси Р, выдерживают в течение не менее 1 ч. Затем сливают окрашивающий раствор.
Гель обесцвечивают большим объемом отмывающего раствора Р. Отмывающий раствор меняют несколько раз до четкого проявления белковых полос на прозрачном фоне. Чем тщательнее отмывают гель, тем меньшее количество белков можно найти этим методом. Обесцвечивание можно ускорить добавлением в отмывающий раствор Р нескольких граммов анионообменной смолы или маленького кусочка пористого материала.

ЕСКЕРТПЕ. Көрсетілген әдістемеде пайдаланылатын қышқылды-спирттық ерітінділер гельдегі ақуыздарды толық тіркеуге мүмкіндік бермейді. Бұл жұқа гельдерді бояу және түссіздендіру процесінде кейбір төмен молекулалық ақуыздарды жоғалтуға әкеліп соғуы ықтимал. Толық тіркеу гельді үш хлорлы сірке су қышқылы Р – метанол Р – су Р (1:4:5, айналым/айналым/айналым) қоспасында гельді Кумасси бояғыш ерітіндісіне батырудың алдында 1 сағат бойы ұстаған кезде мүмкін.
Күміспен бояу. Гельді тіркеуші ерітіндінің Р үлкен мөлшеріне батырып, 1 сағат бойы ұстайды. Тіркеуші ерітіндіні төгіп тастап, тіркеуші ерітіндінің жаңа порциясын қосады, кем дегенде 1 сағат бойы немесе, егер мүмкіндік болса, түні бойы ұстайды. Одан кейін тіркеуші гельді төгіп тастап, гельді 1 сағат бойы судың Р үлкен мөлшерімен жуып шаяды. Бүдан әрі гельді 15 мин бойы 1 % глутарлы альдегид ерітіндісінде Р (айналым/айналым) ұстайды, екі рет судың Р көп мөлшерімен жуып шаяды, әрбір ретте 15 мин бойы жаңадан дайындалған нитрат күмісі реактивіне Р орналастырып, 15 мин бойы қараңғы жерде ұстайды. Одан кейін әрбір ретте 5 мин бойы үш рет судың Р көп мөлшерімен жуып шаяды. Гель жеткілікті боялғанға дейін шамамен алғанда 1 мин бойы айқындаушы ерітіндіде Р ұсталады. Гельді 15 минутке бұғаттаушы ерітіндіге Р орналастырып, айқындауды тоқтатады. Гельді сумен Р шайып жуады.
5-4. НӘТИЖЕЛЕРДІ РЕСІМДЕУ
Гельдерді олар әлі ылғалды болып тұрғанда немесе тиісті кептіру рәсімінен кейін фотоға түсіреді және сканерлейді. Қазіргі уақытта деректерді талдауға арнлаған және дымқыл гельдерді дереу фотоға түсіріп, талдауға мүмкіндік беретін бағдарламалық қамтамасыз етумен жарақтандырылған гельдерді сканерлеу жүйелері қолжетімді.
Гельдер қолданылған бояу әдісіне байланысты өңделеді. Кумасси бояғышымен боялған гельдерді түссіздендіру сатысынан кейін кемінде 2 сағат бойы (түн бойы инкубациялауға болады) 100 г/л глицерин Р ерітіндісінде ұстайды. Күміспен бояған кезде жуып шаюдың соңғы сатысында гельдерді 5 мин бойы 20 г/л глицерин Р ерітіндісінде ұстайды.
Боялған ДСН-полиакриламидті гельдерді кептіру ұзақ мерзімді құжаттау үшін қолданылатын әдістердің бірі болып табылады. Бұл әдіс жиі гельді целлюлоза қабыршақтары арасында кептірген кезде оның жарылуына әкеліп соғады.
Кеуекті целлюлоза қабыршағының екі парағын суға Р батырады және 5-10 мин бойы ұстап тұрады. Қабыршақ парағының біреуін кептіруге арналған жақтауда тартып созады, тартылған целлюлоза қабыршағына ерітінді сіңірген гельді абайлап орналастырып, кездейсоқ түсіп қалған барлық ауа көпіршіктерін жояды, гель шектерінің айналасында бірнеше миллилитр су Р құйып, қабыршақтың екінші парағын үстінен орналастырады және барлық ауа көпіршіктерін қайта жояды, гельді кептіруге арналған жақтауды жинақтауды аяқтап, оны кептіру шкафына орналастырады немесе бөлме температурасында гель толық кепкенге дейін қалдырады.

ПРИМЕЧАНИЕ. Кислотно-спиртовые растворы, используемые в указанной методике, не позволяют полностью фиксировать белки в геле. Это может привести к потерям некоторых низкомолекулярных белков в процессе окрашивания и обесцвечивания тонких гелей. Полная фиксация возможна при выдерживании геля в смеси трихлоруксусная кислота Р - метанол Р - вода Р (1:4:5, об/об/об) в течение 1 ч перед погружением геля в окрашивающий раствор Кумасси Р.
Окрашивание серебром. Гель погружают в большой объем фиксирующего раствора Р и выдерживают в течение 1 ч. Фиксирующий раствор сливают, добавляют новую порцию фиксирующего раствора, выдерживают в течение не менее 1 ч или, если возможно, в течение ночи. Затем фиксирующий раствор сливают и гель промывают большим объемом воды Р в течение 1 ч. Далее гель выдерживают в 1 % растворе глутарового альдегида Р (об/об) в течение 15 мин, дважды промывают большим объемом воды Р, каждый раз в течение 15 мин, помещают в свежеприготовленный реактив серебра нитрата Р и выдерживают в течение 15 мин в темном месте. Затем трижды промывают большим объемом воды Р, каждый раз в течение 5 мин. Гель выдерживают в растворе проявителя Р в течение около 1 мин до достаточного окрашивания. Проявление останавливают, помещая гель в блокирующий раствор Р на 15 мин. Ополаскивают гель водой Р.
5-4. ОФОРМЛЕНИЕ РЕЗУЛЬТАТОВ
Гели фотографируют и сканируют пока они еще влажные или после соответствующей процедуры сушки. В настоящее время доступны системы для сканирования гелей, оснащенные программным обеспечением для анализа данных и позволяющие незамедлительно фотографировать и анализировать мокрые гели.
Гели обрабатывают в зависимости от используемого метода окрашивания. Окрашенные красителем Кумасси гели после стадии обесцвечивания выдерживают в растворе 100 г/л глицерина Р в течение не менее 2 ч (возможно инкубирование в течение ночи). При окрашивании серебром на конечной стадии отмывания гели выдерживают в растворе 20 г/л глицерина Р в течение 5 мин.
Высушивание окрашенных ДСН-полиакриламидных гелей является одним из методов, применяемых для долговременного документирования. Этот метод часто приводит к растрескиванию геля во время высушивания между целлюлозными пленками.
Два листа пористой целлюлозной пленки погружают в воду Р и выдерживают в течение 5-10 мин. Растягивают один из листов пленки на рамке для высушивания, на натянутую целлюлозную пленку аккуратно помещают пропитанный в растворе гель, удаляют все случайно попавшие воздушные пузыри, заливают вокруг граней геля несколько миллилитров воды Р, помещают второй лист пленки сверху и снова удаляют все воздушные пузыри, заканчивают сборку рамки для сушки геля и помещают ее в сушильный шкаф или оставляют при комнатной температуре до полного высыхания геля.

5-5. МОЛЕКУЛАЛЫҚ МАССАСЫН АЙҚЫНДАУ
Ақуыздардың молекулалық массаларын олардың қозғалмалылығын молекулалық массасы белгілі бірнеше маркерлік ақуыздың қозғалмалылығымен салыстырып, айқындайды. Гельдерді калибрлеу үшін біркелкі боялу үшін араластырылған, молекулалық массалары дәл белгілі болған алдын ала боялған және боялмаған ақуыздардың қоспалары қолжетімді болып табылады. Молекулалық массалардың түрлі диапазондарына арналған қоспалар шығарылған. Молекулалық массалары белгілі ақуыздардың шоғырландырылған ерітінділері үлгінің тиісті буферімен сұйылтылады және сынақтан өткізілетін үлгі секілді дәл сол гельге жағылады.
Бірден электрофорезді өткізгеннен кейін электрофоретикалық ионды көлемінің алдыңғы жиегіне сәйкес келетін көк бромфенолды бояғыш жолағының орналасқан жерін белгілеп қояды. Мұны гельдің шетін кесу немесе боялған гель аймағында гельді қара сүрмеге немесе басқа да жарамды қарама-қарсы бояғышқа алдын ала малынған инемен тесу жолымен жасауға болады. Гельді бояғаннан кейін айырушы гельдің үстіңгі шыңынан бастап ақуыздың (маркерлердің немесе сынақтан өткізілетін үлгінің) әрбір жолағы үшін аралық өлшенеді. Әрбір ақуыз аралық арақашықтығының бояғыш өткен аралықтың арақашықтығына арақатынасын есептеп шығарады. Осындай тәсілмен есептеп шығарылған аралықтың қалыптандырылған қашықтықтары ақуыздардың салыстырмалы қозғалмалылықтары (бояғыш фронтына қатысты) деп аталады және RF болып белгіленеді. Шығарылған RF мәндерінен ақуызды стандартты үлгілердің салыстырмалы молекулалық массалары (Мм) логарифмінің тәуелділік графигі сызылады. Белгісіз молекулалық массаларды сызықтық регрессия әдісінің (неғұрлым дәл нәтиже шығару үшін – сызықтық емес регрессия әдісімен) көмегімен немесе, егер сынақтан өткізілетін үлгілер үшін шығарылған мәндер кестенің сызықтық бөлігінде орналасса, Мr log RF-тен тәуелділігі қисықтарының интерполяциясы арқылы айқындайды.
5-6. СЫНАҚТЫ ВАЛИДАЦИЯЛАУ
Егер гельді айырудың талап етілетін диапазоны молекулалық массалары белгілі маркерлік ақуыздардың, мәселен, гель ұзындығының 80 %-ы бойы таралуымен расталса, сынақтан өткізу нәтижелері шынайы деп танылады. Маркерлік ақуыздар үшін шығарылған бөліну молекулалық масса логарифмінің RF-тен сызықтық тәуелділігін көрсетуі тиіс. Егер график сигмовидті пішінде болса, онда есептеулерде қисықтың сызықтық саласы учаскесінің деректері ғана пайдаланыла алады. Жеке фармакопеялық мақалада сынақтан өткізілетін үлгіге қатысты валидацияға қойылатын қосымша талаптар көрсетілген.
Сезімталдығы да валидациядан өтуі керек. Жүйенің жарамдылығын тексеру үшін сынақтан өткізілетін үлгілермен қатар талданатын, қажетті шекке сәйкес келетін шоғырлануы бар ақуыздың стандартты үлгісі қолданылуы мүмкін.

5-5. ОПРЕДЕЛЕНИЕ МОЛЕКУЛЯРНОЙ МАССЫ
Молекулярные массы белков определяют, сравнивая их подвижность с подвижностью нескольких маркерных белков с известной молекулярной массой. Для калибровки гелей доступны смеси из предварительно окрашенных и неокрашенных белков с точно известными молекулярными массами, смешанными для равномерного окрашивания. Получены смеси для различных диапазонов молекулярных масс. Концентрированные растворы белков с известной молекулярной массой разводят соответствующим буфером образца и наносят на тот же гель, что и испытуемый образец.
Сразу после проведения электрофореза отмечают положение полосы красителя бромфенолового синего, которая соответствует передней кромке электрофоретического ионного фронта. Это можно сделать нанесением надреза края геля или путем прокола геля в зоне окрашенного геля иглой, предварительно смоченной в черную тушь или другой подходящий контрастный краситель. После окрашивания геля измеряют пробег для каждой полосы белка (маркеров или испытуемого образца) от вершины разрешающего геля. Вычисляют отношение расстояние пробега каждого белка к расстоянию пробега, пройденного красителем. Нормализованные расстояния пробега, вычисленные таким образом, называются относительными подвижностями белков (относительно фронта красителя) и обозначаются, как RF, Строят график зависимости логарифма относительных молекулярных масс (М.м.) белковых стандартных образцов от полученных значений RF. Неизвестные молекулярные массы определяют с помощью метода линейной регрессии (для получения более точного результата - методом нелинейной регрессии) или интерполяцией кривых зависимости log Mr от RF, если значения, полученные для испытуемых образцов, располагаются на линейной части графика.
5-6. ВАЛИДАЦИЯ ИСПЫТАНИЯ
Результаты испытания признаются достоверными, если требуемый диапазон разрешения геля подтвержден распределением маркерных белков с известными молекулярным массами, например, на протяжении 80 % длины геля. Разделение, полученное для маркерных белков, должно проявлять линейную зависимость логарифма молекулярной массы от RF. Если график имеет сигмовидную форму, то в расчетах могут быть использованы только данные участка линейной области кривой. В частной фармакопейной статье могут быть указаны дополнительные требования к валидации по отношению к испытуемому образцу.
Чувствительность также должна быть валидирована. Для проверки пригодности системы может применяться стандартный образец белка с концентрацией, соответствующей необходимому пределу, анализируемый параллельно с испытуемыми образцами.

5-7. ҚОСПАЛАРДЫ МӨЛШЕРЛІК АЙҚЫНДАУ
ДСН-ПААГ қоспалардың шекті құрамына сынақтар өткізілген кезде жиі қолданылады. Егер қоспалардың құрамы қалыптандыру әдісімен айқындалған және денситометрлік интегралдауды қолдану немесе кескіндемелерді талдау арқылы негізгі жолаққа қатысты белгіленген жағдайда, сигнал сызықтығы валидациялануы қажет. Анықтау әдісіне байланысты сызықтық диапазоны құбылуы ықтимал екендігін ескеру қажет, дегенмен де ол шоғырланулардың тиісті диапазонында ақуыздары бар бақыланатын бір немесе одан көп үлгілерді пайдалану арқылы әрбір сынақ кезінде айқындалуы тиіс.
Қоспалардың шекті құрамы жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген жағдайларда сынақта қоспа құрамының осы деңгейіне сәйкес келетін, сынақтан өткізілетін ерітіндіні сұйылту арқылы дайындалған салыстыру ерітіндісін пайдалану қажет. Мәселен, егер қоспалардың шекті құрамы 5 %-ды құраса, сынақтан өткізілетін ерітіндіні 1:20 арақатынасында сұйылту жолымен салыстыру ерітіндісін дайындау қажет. Сынақтан өткізілетін ерітіндімен жасалған электрофореграммада негізгіден басқа бірде-бір жолақ салыстыру ерітіндісімен алынған жолақтан айқын болмауы тиіс.
Валидацияланатын әдістеме үшін қоспалардың құрамы интегралдаушы денситометрді қолдану немесе кескіндемелерді талдау арқылы негізгі жолаққа қатысты ішкі қалыптандыру әдісімен мөлшерлік түрде айқындала алады. Әдістемені валидациялаған кезде сызықтығы расталуы тиіс.
201020031-2019
2.1.2.31. Кептірген кезде масса жоғалту
Кептірген кезде масса жоғалтуды айқындау берілген тәсілдердің бірі арқылы өткізіліп, пайыздармен (м/м) көрсетіледі.
Әдістеме. Жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген сынақтан өткізілетін үлгінің мөлшері сынақтан өткізілетін үлгі үшін сипатталған жағдайларда алдын ала кептірілген өлшенген бюкске орналастырылады. Үлгі қақпағы ашық бюксте тұрақты массаға дейін төменде келтірілген тәсілдердің бірімен кептіріледі, қажет болған кезде эксикаторда суытылады да бюкстің қақпағын жауып, салмағы өлшенеді. Егер температуралық интервалы көрсетілмеген болса, онда кептіру көрсетілген ±2 °С температурасында жүргізіледі.
1-тәсіл. Сынаманы кептіру шкафында кептіреді, оның жарамдылығын тексеруді сапа жүйесінің белгіленген рәсімдеріне сәйкес, мәселен, лайықты сертификатталған стандартты үлгілерді қолдану арқылы өткізеді. Егер жеке фармакопеялық мақалада өзгеше көрсетілмесе, кептіруді 2 сағат бойы 105 °С-та өткізеді, одан кейін ашық бюксті қақпағымен бірге суыту үшін 50 минутқа эксикаторға орналастырады, осыдан кейін қақпағын жауып, салмағын өлшейді. Кейінгі салмағын өлшеулер тұрақты массаға қол жеткізгенге дейін одан әрі кептірудің әрбір сағаты сайын өткізіледі.
2-тәсіл. Кептіруді мынадай тәсілдердің біреуімен Р фосфор (V) оксидімен өткізеді:
- эксикаторда атмосфералық қысым мен бөлме температурасында;

5-7. КОЛИЧЕСТВЕННОЕ ОПРЕДЕЛЕНИЕ ПРИМЕСЕЙ
ДСН-ПААГ часто используется при проведении испытания на предельное содержание примесей. В случае, если содержание примесей определяется методом нормализации и по отношению к основной полосе с использованием денситометрического интегрирования или путем анализа изображений, линейность сигнала должна быть валидирована. Необходимо учитывать, что в зависимости от метода обнаружения, диапазон линейности может варьировать, но он должен быть определен при каждом испытании с использованием одного или более контрольных образцов, содержащих белки в подходящем диапазоне концентраций.
В тех случаях, когда предельное содержание примесей указано в частной фармакопейной статье, в испытании необходимо использовать раствор сравнения, соответствующий этому уровню содержания примеси, приготовленный разведением испытуемого раствора. Например, если предельное содержание примесей составляет 5 %, необходимо приготовить раствор сравнения путем разведения испытуемого раствора в соотношении 1:20. На электрофореграмме с испытуемым раствором ни одна полоса, кроме основной, не должна быть интенсивнее полосы, полученной с раствором сравнения.
Для валидированной методики содержание примесей может быть количественно определено методом внутренней нормализации по отношению к основной полосе с использованием интегрирующего денситометра или путем анализа изображений. При валидации методики должна быть подтверждена линейность.
201020031-2019
2.1.2.31. Потеря в массе при высушивании
Определение потери в массе при высушивании проводят одним из приведенных способов и выражают в процентах (м/м).
Методика. Указанное в частной фармакопейной статье количество испытуемого образца помещают во взвешенный бюкс, предварительно выкушенный в условиях, описанных для испытуемого образца. Образец сушат в бюксе с открытой крышкой до постоянной массы одним из следующих ниже способов, при необходимости охлаждают в эксикаторе и взвешивают с закрыто крышкой бюкса. Если температурный интервал не указан, то высушивание проводят при указанной температуре ±2 °С.
Способ 1. Пробу высушивают в сушильном шкафу, проверку пригодности которого проводят в соответствии с установленными процедурами системы качества, например, с использованием подходящих сертифицированных стандартных образцов. Если в частной фармакопейной статье не указано иначе, высушивание проводят в течение 2 ч при 105 °С, затем открытый бюкс вместе с крышкой помещают в эксикатор для охлаждения на 50 мин, после чего закрывают крышкой и взвешивают. Последующие взвешивания проводят после каждого часа дальнейшего высушивания до достижения постоянной массы.
Способ 2. Высушивание проводят над фосфора (V) оксидом Р одним из следующих методов:
- в эксикаторе при атмосферном давлении и комнатной температуре;

- вакуумда 1,5 кПа - 2,5 кПа аралығындағы қысымда және бөлме температурасында немесе жеке фармакопеялық мақалада немесе сапа жөніндегі нормативтік құжатта көрсетілген температурада;
- "жоғары вакуумда": 0,1 кПа аспайтын қысымда және жеке фармакопеялық мақалада немесе нормативтік құжатта көрсетілген температурада.
Өзге жағдайларды қолданған кезде пайдаланылатын әдістеме толық жеке фармакопеялық мақалада сипатталады.

- в вакууме при давлении от 1,5 кПа до 2,5 кПа и комнатной температуре или температуре, указанной в частной фармакопейной статье или в нормативном документе по качеству;
- в "высоком вакууме": при давлении не более 0,1 кПа и температуре, указанной в частной фармакопейной статье или нормативной документации.
В случае использования иных условий, используемая методика полностью описывается в частной фармакопейной статье.

201020032-2019
2.1.2.32. Осмостық
Осмостық – ерітілген түрлі заттардың ерітіндінің осмотикалық қысымына жиынтық үлесін бағалауға мүмкіндік беретін көрсеткіш.
Сулы ерітінді осмостығының xm жуық есебін мынадай формула бойынша жүргізеді:
xm = umФ,
мұндағы: u - бөлшектеніп ыдырау салдарынан ерітілген заттың бір молекуласынан түзілетін иондардың жиынтық саны. Егер ерітілген зат иондар бөлшектеніп ыдырайтын жағдайда, u = 1;
т - ерітіндігің моляльдығы, яғни ерітіндінің килограммына шаққандағы ерітілген заттың моль саны;
Ф - ерітіндідегі қарама-қарсы белгінің иондары арасындағы өзара әрекеттесуді есепке алатын және т шамасына тәуелді моляльды осмотикалық коэффициент. Ерітіндінің құрамы күрделенген сайын Ф шамасын айқындау да күрделене түседі.
Осмоляльдық бірлігі килограмға шаққандағы осмоль (осмоль/кг) болып табылады, алайда іс жүзінде әдетте килограмға шаққандағы миллиосмоль (мосмоль/кг) бірлігі қолданылады.
Жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмаған кезде осмостық ерітіндінің қату температурасының төмендеуі бойынша айқындалады. Осмостық пен қату температурасының төмендеуі арасындағы тәуелділік ∆Т мынадай арақатынаспен көрсетіледі:
xm = ∆Т/1,86 · 1000 мосмоль/кг.
Аспап. Аспаптың (осмометрдің) құрамдас бөліктері мыналар болып табылады:
- өлшеуіш ұяшығы бар ыдысты салқындатуға арналған құрылғы;
- токты немесе потенциалдар айырмасын өлшеуге арналған тиісті құрылғысы бар температураға сезімтал кедергіден (термистор) тұратын температураны өлшеуге арналған құрал. Өлшеу құралы температураның төмендеуі градустарында немесе тікелей осмостық бірліктерінде калибрленуі мүмкін;
- әдетте, үлгіні араластыруға арналған құрал.

201020032-2019
2.1.2.32. Осмоляльность
Осмоляльность — показатель, позволяющий оценить суммарный вклад различных растворенных веществ в осмотическое давление раствора.
Приближенный расчет осмоляльности
водного раствора проводят по формуле:
где:
— суммарное число ионов, образующихся из одной
молекулы растворенного вещества в результате диссоциации.
В случае если растворенное вещество не диссоциирует на ионы,
= 1;
m       — моляльность раствора, т.е. число молы растворенного вещества
на килограмм растворителя;
Ф       — моляльный осмотический коэффициент, учитывающий
взаимодействие между ионами противоположного знака
в растворе и зависящий от величины m. По мере усложнения состава
раствора усложняется и определение величины Ф.
Единицей осмоляльности является осмоль на килограмм (осмоль/кг), но на практике обычно используется единица миллио смоль на килограмм (мосмоль/кг).
При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье осмоляльность определяют по понижению температуры замерзания раствора. Зависимость между осмоляльностью и понижением температуры замерзания
Т выражают соотношением:
Прибор. Составными частями прибора (осмометра) являются:
- приспособление для охлаждения сосуда с измерительной ячейкой;
- система для измерения температуры, состоящая из чувствительного к температуре сопротивления (термистора) с соответствующим устройвом для измерения тока или разности потенциалов. Измерительное устроиство может быть откалибровано в градусах понижения тем-

0,9157
1,116
22,380
700
765,86
0,9140
1,302
Әдістеме. 2.1.2.32.-1-кестеге сәйкес стандартты ерітінділер дайындалады. Суды Р қолданып, аспап шкаласында нөлдік мәнді қояды. Стандартты ерітінділерді пайдаланып, аспапты калибрлеуді жүргізеді: стандартты ерітіндінің тиісті көлемдерін өлшеуіш ұяшыққа орналастырып, жүйені салқындатуды бастайды. Артық салқындатудың алдын алу үшін өлшеуіш құрылғыны, әдетте, температураның күтілетін криоскопиялық төмендеуіне қарағанда, неғұрлым төмен температураларда жұмыс жасауға бағдарламалайды. Лайықты құрылғы тепе-теңдікке қол жеткізілгендігін көрсетеді. Әрбір өлшеудің алдында өлшеуіш ұяшықты тиісті стандартты ерітіндімен шайып тазалайды.
Дәл осы операцияларды сынақтан өткізілетін ерітіндімен өткізеді. Бұл ретте әрбір өлшеудің алдында өлшеуіш ұяшықты сынақтан өткізілетін ерітіндімен шайып тазалайды. Нәтижелерді не аспап шкаласы бойынша тікелей айқындайды, не қату температурасының өлшенген төмендеуі бойынша есептеп шығарады. Егер сынақтан өткізілетін ерітінді осмостығының шығарылған мәні калибрлеу үшін пайдаланылған екі стандартты ерітінді осмостығы мәндерінің шектерінен шығып кетпесе, нәтижелер сенімді болып есептеледі.

0,9157
1,116
22,380
700
765,86
0,9140
1,302
пературы или непосредственно в единицах осмоляльности;
- как правило, приспособление для перемешивания образца.
Методика. Готовят стандартные растворы в соответствии с таблицей 2.1.2.32.-1. Устанавливают нулевое значение на шкале прибора, используя воду Р. Проводят калибровку прибора, используя стандартные растворы: помещают соответствующие объемы стандартного раствора в измерительную ячейку и начинают охлаждение системы. Чтобы предотвратить переохлаждение, измерительное устройство, как правило, программируют на работу при температурах более низких, чем ожидаемое криоскопическое понижение температуры. Подходящее устройство указывает на достижение равновесия. Перед каждым измерением измерительную ячейку ополаскивают соответствующим стандартным раствором.
Те же операции проводят с испытуемым раствором. При этом перед каждым измерением измерительную ячейку ополаскивают испытуемым раствором. Результаты либо непосредственно определяют по шкале прибора, либо рассчитывают по измеренному понижению температуры замерзания. Результаты считают достоверными, если полученное значение осмоляльности испытуемого раствора не выходит за пределы значений осмоляльности двух стандартных растворов, использованных для калибровки.

201020033-2019
2.1.2.33. Электрөткізгіштік
Өткізгіш арқылы ағып өтетін ток күші І (амперлерде) қолданылған электр қозғаушы күшке Е (вольттарда) тура пропорционалды және өткізгіш кедергісіне R (омдарда) кері пропорционалды.
І = Е/ R.
Ерітіндінің электр өткізгіштігі (бұрын меншікті электрөткізгіштік деп аталатын) (k) анықтамасы бойынша кедергіге (r) кері шама болып табылады. Кедергіні электр өрісі кернеулілігінің ток тығыздығына арақатынасы ретінде айқындайды. Қима ауданы S (см2) мен ұзындығы L (см) бар өткізгіш кедергісі R (Ом) мынадай формула бойынша есептеледі:
R = r L/ S.
Осылайша:
R = 1/ k · L/ S
немесе
k = 1/ R · L/ S,
мұнда L/S мінсіз ұяшық константасына сәйкес келеді.
СИ жүйесінде электр өткізгіштігі бірлігі метрге шаққандағы сименс (См· м-1) болып табылады. Іс жүзінде ерітіндінің электр өткізгіштігін сантиметрге шаққандағы сименс (См· м-1) немесе сантиметрге шаққандағы микросименс (мкСм· м-1) ретінде білдіреді. СИ жүйесінде кедергі бірлігі ом-метр (Ом·м) болып табылады. Іс жүзінде ерітіндінің кедергісін ом-сантиметр Ом-см) ретінде білдіреді. Жеке фармакопеялық мақалада өзгеше көрсетілмесе, электр өткізгіштігінің немесе кедергінің мәндері 25 °С стандартты температурасы үшін беріледі.
Аспаптың сипаттамасы мен төменде көрсетілген сынақты өткізу тәртібі мәндері 10 мкСм·см-1 жоғары болатын электр өткізгіштігін зертханалық өлшеу үшін жарамды. Судың электр өткізгіштігін өлшеуді тиісті жеке фармакопеялық мақалаларда сипатталғандай түрде өткізеді.
АСПАП
Қолданылатын аспаптың (кондуктометрдің немесе омметрдің) жұмыс принципі батырылған өлшеуіш құрылғының (кондуктометрлік ұяшық) электродтары арасындағы сұйықтық бағанының кедергісін өлшеуге негізделген. Электродтардың полярлануын болдырмау үшін аспап ауыспалы токқа қосылады. Аспап сондай-ақ температура датчигімен және температуралық компенсатормен жарақтандырылған.
Кондуктометрлік ұяшықтың құрамында әрқайсысының үстіңгі бетінің S ауданы бар екі платина электроды бар, олар бір-біріне L қашықтығында параллельді орналастырылған және қаралтымдалған платинамен бүркелген. Әдетте электродтың екеуі де шыны түтікшемен қорғалған болады. Басқа да ұяшықтар түрлерін пайдалануға жол беріледі.
СЫНАҚТЫ ӨТКІЗУ ТӘРТІБІ
Ұяшық константасын айқындау
Сынақтан өткізіліп жатқан ерітіндінің қасиеттері мен электр өткізгіштке сәйкес келетін кондуктометрлік ұяшық таңдалады. Болжамды электр өткізгіштігі неғұрлым жоғары болса, ұяшық константасының шамасы (төменгі r) соғұрлым үлкен болуы тиіс. Әдетте 0,1 см-1, 1 см-1 және 10 см-1 маңайындағы константалары бар кондуктометрлік ұяшықтар қолданылады. Өлшеуді өткізу үшін сертификатталған стандартты үлгіні, мәселен, өлшеу үшін қолайлы калий хлорид ерітіндісін пайдаланады. Сертификатталған стандартты үлгінің электр өткізгіштігінің мәні сынақтан өткізіліп жатқан ерітіндінің электр өткізгіштігінің болжамды мәніне жақын болуы тиіс. Басқа да сертификатталған стандартты үлгілерді, әсіресе 0,1 см-1 маңайындағы константасы бар ұяшықтар үшін қолдануға болады. Ұяшықты бірнеше рет тазартылған сумен Р және кондуктометрлік ұяшықтың константасын айқындау үшін пайдаланылатын сертификатталған стандартты үлгімен кем дегенде екі рет тазартып жуады. Сертификатталған стандартты үлгіні 25 ± 1 °С температурасында пайдаланып, кондуктометрлік ұяшықтың кедергісін өлшейді. Ұяшық константасы Кұяшық (см-1) кондуктометрлік ұяшықтың геометриялық пішініне тәуелді болады және мынадай формула бойынша есептеледі:
Кұяшық = RССО · КССО
мұндағы: RССО — мегаомдардағы өлшенген кедергі;
КССО - сантиметрге шаққандағы микросименстардағы сертификатталған стандартты үлгінің электр өткізгіштігі.
Кондуктометрлік ұяшық константасының Кұяшық өлшенген мәні көрсетілген мәннен 5 %-дан аса өзгеше болмауы керек.
Егер кондуктометрлік ұяшықтың константасын айқындау сертификатталған стандартты материал үшін көрсетілген температурадан басқаша температурада өткізілсе, электр өткізгіштігінің мәндері мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы: kТ — басқа температурадағы электр өткізгіштігінің мәні;
kТССО — сертификатталған стандартты үлгінің электр өткізгіштігінің мәні;
Т — калибрлеу үшін орнатылған температура;
ТССО — сертификатталған стандартты үлгі үшін көрсетілген температура;

201020033-2019
2.1.2.33. Электропроводность
Сила тока I (в амперах), протекающего через проводник, прямо пропорциональна приложенной электродвижущей силе E (в вольтах) и обратно пропорциональна сопротивлению проводника R (в омах):
Электрическая проводимость (ранее называемая удельной электропроводностью) раствора (к) является, по определению, величиной, обратной сопротивлению (
). Сопротивление определяют как отношение напряженности электрического поля к плотности тока. Сопротивление R (Ом) проводника, имеющего площадь сечения S (см2) и длину L (см), рассчитывают по формуле:
Таким образом:
или
где L/S соответствует константе идеальной ячейки.
Единицей электрической проводимости в системе СИ является сименс на метр (См-м-1). На практике электрическую проводимость раствора выражают в сименсах на сантиметр (См-м-1) или в микросименсах на сантиметр (мкСм-см-1). Единицей сопротивления в системе СИ является ом-метр (Ом-м). На практике сопротивление раствора обычно выражают в ом-сантиметрах (Ом-см). При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье значения электрической проводимости или сопротивления приводят для стандартной температуры 25 °С.
Описание прибора и порядок проведения испытания, описанные ниже, пригодны для лабораторного измерения электрической проводимости, значения которой больше, чем 10 мкСм-см-1. Измерение электрической проводимости воды проводят, как описано в соответствующих частных фармакопейных статьях.
ПРИБОР
Принцип работы используемого прибора (кондуктометра или омметра) основан на измерении сопротивления столба жидкости между электродами погруженного измеряющего устройства (кондуктометрическая ячейка). Во избежание поляризации электродов прибор подключают к переменному току. Прибор также оснащен датчиком температуры и температурным компенсатором.
Кондуктометрическая ячейка содержит два платиновых электрода, каждый с площадью поверхности S, располагающихся параллельно один к другому на расстоянии L и покрытых платиновой чернью. Обычно оба электрода защищены стеклянной трубкой. Допускается использование других типов ячеек.
ПОРЯДОК ПРОВЕДЕНИЯ ИСПЫТАНИЯ
Определение константы ячейки
Выбирают кондуктометрическую ячейку, соответствующую свойствам и электрической проводимости испытуемого раствора. Чем выше предполагаемая электрическая проводимость, тем большей должна быть величина константы ячейки (низкая
). Обычно используют кондуктометрические ячейки с константами порядка 0,1 см-1, 1 см-1 и 10 см-1. Для проведения измерения используют сертифицированный стандартный образец, например, раствор калия хлорида, приемлемый для измерения. Значение электрической проводимости сертифицированного стандартного образца должно быть близким к предполагаемому значению электрической проводимости испытуемого раствора. Допускается использование других сертифицированных стандартных образцов, особенно для ячеек с константой порядка 0,1 см-1. Ячейку промывают несколько раз водой дистиллированной Р и как минимум дважды сертифицированным стандартным образцом, используемым для определения константы кондуктометрической ячейки. Измеряют сопротивление кондуктометрической ячейки, используя сертифицированный стандартный образец при температуре 25 ± 1 °С. Константа ячейки Кячейки (см-1) зависит от геометрической формы кондуктометрическоц ячецки и рассчитывается по формуле:
где:       ЯССО       — измеренное сопротивление в мегаомах;
кссо       — электрическая проводимость сертифицированного
стандартного образца в микросименсах на сантиметр.
Измеренное значение константы Кячейки кондуктометрической ячейки не должно отличаться от указанного значения более чем на 5 %.
Если определение константы кондуктометрической ячейки проводят при температуре, отличающейся от указанной для сертифицированного стандартного материала, значение электрической проводимости рассчитывают по формуле:
где:       кт       — значение электрической проводимости при другой температуре;
ктссо      — значение электрической проводимости сертифицированного
стандартного образца;
Т       — температура, установленная для калибровки;
ТССО       — температура, указанная для сертифицированного стандартного образца;
— температурный коэффициент для значения электрической
проводимости сертифицированного стандартного образца;
для калия хлорида

a — сертификатталған стандартты үлгінің электр өткізгіштігінің мәні үшін температуралық коэффициент; калий хлорид үшін a = 0,021.
Сынақтан өткізіліп жатқан ерітіндінің меншікті электр өткізгіштігін айқындау
Сертификатталған стандартты үлгі ерітіндісін пайдалана отырып, аспапты калибрлегеннен кейін кондуктометрлік ұяшықты бірнеше рет тазартылған сумен Р және сынақтан өткізіліп жатқан сулы ерітіндімен кемінде екі рет тазартып жуады. Кейінгі өлшемдер жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген нұсқауларға сәйкес жүргізіледі.
201020034-2019
2.1.2.34. Жақын инфрақызыл саладағы спектроскопия
Жақын инфрақызыл (ЖИҚ) саладағы спектроскопия – фармацевттік талдауда кең және әртүрлі қолданылатын әдіс. Жақын инфрақызыл спектрлік сала 780 нм – 2500 нм аралығындағы толқындар ұзындықтарының диапазонын (толқынды сандар диапазоны 12 800 см-1 – 4000 см-1) қамтиды. ЖИҚ саласындағы спектрлерде негізінен С-Н, N-H, О-Н және S-Н тербелістерінің обертондары мен орташа инфрақызыл сала тербелістерінің негізгі түрлерінің комбинациялары көрініс тапқан. Олар күрделі химиялық және физикалық ақпаратты алып жүреді, ол көбінесе деректерді математикалық өңдеу жолымен шығарылған. ЖИҚ саласындағы жолақтар өздері туындайтын орташа ИҚ саласындағы негізгі тербелістердің жолақтарына қарағанда, әлдеқайда әлсіз болып табылады. ЖИҚ саласындағы сіңірушілік қасиеттер аз болғандықтан, сәуле шығару материалға (қатты заттарды қоса алғанда) бірнеше миллиметрге өтуге қабілетті. Сонымен қатар, шыны секілді көптеген заттар аталған толқындар ұзындықтарында біршама мөлдір болып табылады.
Сынамаларды іріктеу мен сынақтарды өткізудің стандартты рәсімдеріне қосымша ретінде өлшемдер in situ үлгілерінде өткізіле алады. ЖИҚ саласындағы өлшемдер өндірістік-талдамалық технологиялар (РАТ) үшін автономды режимде (off-line) де, сол сияқты ағынды режимде (at-line, in-line, on-line) де өткізілуі мүмкін. Сәйкестендіру мақсаттары үшін лайықты хемометриялық әдістерді пайдалану талап етілуі ықтимал. Дегенмен де сапалы әдіс үшін өзгешелік критерийлерін сақтаған кезде қатты заттарды химиялық сәйкестендіру немесе сипаттау сынақтан өткізіліп жатқан химиялық үлгінің өңделмеген немесе алдын ала өңделген спектрлерін стандартты үлгінің спектрімен тікелей салыстыру арқылы мүмкін болады.
ЖИҚ спектроскопияның химиялық, физикалық және процестік талдау үшін кең қолданылу саласы бар, мәселен:
Химиялық талдау:
- белсенді субстанцияларды, қосалқы заттарды, дайын дәрі-дәрмек нысандарын, өндірістің аралық өнімдерін, химиялық шикізатты және қаптау материалдарын сәйкестендіру;
- серияларды спектрлік салыстыруды және өнім жеткізушінің ауыстырылуын бағалауды қоса алғанда, белсенді субстанциялардың, қосалқы заттардың, дайын дәрі-дәрмек нысандарының, өндірістің аралық өнімдердің, химиялық шикізаттың және қаптау материалдарының жіктелуі;
- үлгі матрицасындағы белсенді субстанциялардың құрамын сандық анықтама, гидроксильді сан секілді химиялық сандарды айқындау, судың абсолютті құрамын айқындау, гидроксилирлеу деңгейін айқындау, еріткіштер құрамын бақылау.
Физикалық талдау:
- кристалды пішіні мен кристалдығы, полиморфизм, сольваттар, бөлшектердің көлемі;
- ыдырағыштығы, қаттылығы;
- қабыршақтардың қасиеттері.
Өндірістік талдау:
- өндірістік процесті бақылау мақсатында өндірістік операцияларды, мәселен, синтезді, араластыруды, кептіруді, түйіршектеуді және қабықшамен жабуды мониторингтеу;
- соңғы нүктелерді бақылау және айқындау.
ЖИҚ саласындағы өлшемдерге төменде сипатталған көптеген химиялық және физикалық факторлар әсер етеді; нәтижелердің жаңғыртылуы мен релеванттығы осы факторларды бақылауға тәуелді болады; өлшемдер әдетте нақты калибрлеу моделі үшін ғана дұрыс болып табылады.
АСПАП
ЖИҚ саласындағы барлық өлшеулер жарық сәуле таратудың үлгі арқылы немесе оның тереңдігіне қарай өтуге және сәуленің (өткен немесе шағылысқан) қарқындылығын өлшеуге негізделген. ЖИҚ саласындағы өлшемдерге арналған спектрометрлердің жарамды жарық көзі (тұрақтылығы жоғары кварцты-вольфрамды шам секілді), монохроматоры немесе интерферометрі және детекторы болады. Қалыпты монохроматорлар акустооптикалық қайта құрылатын сүзгіні (АОЛФ), дифракциялық торларды немесе призмаларды білдіреді. Дәстүрлі түрде көптеген ЖИҚ спектрометрлердің бір сәулелі құрылысы болады, алайда аспаптардың кейбір процестері ішкі салыстыруды пайдаланады және осылайша қос сәулелі (мәселен, диодтық матрицасы бар аспаптар) болуы мүмкін. Детектор материалдарының мысалдары кремний, қорғасын сульфиді және индий-галлий арсенид болып табылады. Үлгілерді кейбір ұстағыштардың мысалдары кюветтерді қалыпты ұстағыштар, оптикалық-талшықтық зондтар, өткізуге арналған батырмалы ұяшықтар, бейтарап боросиликатты құтылар мен үлгінің айналмалы немесе қозғалмалы ұстағыштары болып табылады. Аспапты таңдау оны болжалды қолданылуына байланысты болады, талданатын үлгілердің тиісті түрі үшін үлгілерді ұстағыштардың жарамдылығына ерекше көңіл бөлінеді. Деректерді өңдеу және оларды бағалау жөніндегі тиісті блоктар (мәселен, бағдарламалық қамтамасыз ету және компьютер) әдетте жүйенің бір бөлігі болып табылады.
Өлшеу тәсіліне және аспапқа байланысты әдетте толқын ұзындығын (l) нанометрлерде (нм) немесе толқындық санды (n) кері сантиметрлерде (см-1) білдіреді. Нанометрлер мен кері сантиметрлер арасындағы қайта есептеуді мынадай формула бойынша жүргізеді:
ӨЛШЕУ ӘДІСТЕРІ
Өткізу режимі. Өткізу (Т) сәулеленудің үлгі арқылы өткен кезегі берілген толқындар ұзындықтарындағы сәулелену қарқындылығын төмендету шарасы болып табылады. Үлгіні көз бен детектор арасындағы оптикалық сәулеге орналастырады. Осындай орналасу көптеген дәстүрлі спектрофотометрлерде қолданылады. Шығарылған спектр тікелей өткізудің (Т) және/немесе сіңірудің (А) толқын ұзындығынан немесе толқындық саннан (х осі) тәуелділігінің кестесі түрінде ұсынылуы мүмкін.
мұндағы: І — түсетін сәулелену қарқындылығы;
І0 — өткен сәулелену қарқындылығы.
А = -log10Т = log10 (1/Т) = log100 /І).

= 0,021.
Определение удельной электрической проводимости испытуемого раствора
После калибровки прибора с использованием раствора сертифицированного стандартного образца, кондуктометрическую ячейку промывают несколько раз водой дистиллированной Р и не менее двух раз испытуемым водным раствором. Последующие измерения проводят в соответствии с указаниями частной фармакопейной статьи.
201020034-2019
2.1.2.34. Спектроскопия в ближней инфракрасной области
Спектроскопия в ближней инфракрасной (БИК) области — метод с широкими и разнообразными применением в фармацевтическом анализе. Ближняя инфракрасная спектральная область охватывает диапазон длин волн от 780 нм до 2500 нм (диапазон волновых чисел от 12 800 см-1 до 4000 см1). В спектрах БИК области представлены главным образом обертоны колебаний C-H, N-H, O-H и S-H и комбинации основных типов колебаний средней инфракрасной области. Они несут сложную химическую и физическую информацию, которая в большинстве случаев извлечена путем математической обработки данных. Полосы в БИК области значительно более слабые, чем полосы основных колебаний в средней ИК области, от которых они происходят. Так как абсорбционные способности в БИК области малы, излучение способно проникать в материал (включая твердые вещества) на несколько миллиметров. Кроме того, многие вещества, такие как стекло, являются относительно прозрачными в этой области длин волн.
В дополнение к стандартным процедурам отбора проб и проведению испытаний, измерения могут быть проведены на образцах in situ. Измерения в БИК области могут проводиться, как в автономном режиме (off-line), так и в поточном режиме (at-line, in-line, on-line) для производственно-аналитической технологии (PAT). Для целей идентификации может потребоваться использование подходящих хемометрических методов. Однако при соблюдении критериев специфичности для качественного метода, химическая идентификация или характеристика твердых тел становится возможна путем прямого сравнения необработанных или предварительно обработанных спектров испытуемого химического образца со спектром стандартного образца.
БИК спектроскопия имеет широкую область применения для химического, физического и процессного анализа, например:
Химический анализ:
- идентификация активных субстанций, вспомогательных веществ, готовых лекарственных форм, промежуточных продуктов производства, химического сырья и упаковочных материалов;
- квалификация активных субстанций, вспомогательных веществ, готовых лекарственных форм, промежуточных продуктов производства и упаковочных материалов, включая спектральное сравнение серий и оценку смены поставщика;
- количественное определение содержания активных субстанций в матрице образца, определение химических чисел, таких как гидроксильное число, определение абсолютного содержания воды, определение степени гидроксилирования, контроль содержания растворителей.
Физический анализ:
- кристаллическая форма и кристалличность, полиморфизм, сольваты, размер частиц;
- распадаемость, твердость;
- свойства пленок.
Производственный анализ:
- мониторинг производственных операций, например, синтеза, смешивания, высушивания, гранулирования и покрытия оболочкой с целью контроля производственного процесса;
- контроль и определение конечных точек.
На измерения в БИК области влияют многие химические и физические факторы, описанные ниже; воспроизводимость и релевантность результатов зависят от контроля этих факторов; измерения справедливы обычно только для конкретной модели калибровки.
ПРИБОР
Все измерения в БИК области основаны на прохождении светового излучения через или вглубь образца и измерении интенсивности (прошедшего или отраженного) луча. Спектрометры для измерений в БИК области имеют подходящий источник света (такой как высокостабильная кварцево-вольфрамовая лампа), монохроматор или интерферометр и детектор. Обычные монохроматоры представляют собой акустооптические перестраиваемые фильтры (ЛОЛФ), дифракционные решетки или призмы. Традиционно многие БИК спектрометры имеют однолучевое строение, хотя некоторые процессы приборов используют внутреннее сравнение и таким образом могут быть двулучевыми (например, приборы с диодной матрицей). Примерами материалов детектора являются кремний, свинца сульфид и индия-галлия арсенид. Примерами некоторых держателей образцов являются обычные держатели кювет, оптоволоконные зонды, погружные ячейки для пропускания, нейтральные боросиликатные флаконы и вращающиеся или подвижные держатели образца. Выбор прибора зависит от предполагаемого применения, особое внимание обращают на пригодность держателя образцов для соответствующего типа анализируемых образцов. Подходящие блоки по обработке данных и их оценке (например, программное обеспечение и компьютер) обычно являются частью системы.
В зависимости от способа измерения и прибора обычно выражают длину волны (
) в нанометрах (нм) либо волновое число (v) в обратных сантиметрах (см-1). Пересчет между нанометрами и обратными сантиметрами проводят по формуле:
МЕТОДЫ ИЗМЕРЕНИИ
Режим пропускания. Пропускание (T) является мерой снижения интенсивности излучения при данных длинах волн при прохождении излучения сквозь образец. Образец помещают в оптический луч между источником и детектором. Такое расположение применяется во многих традиционных спектрофотометрах. Полученный спектр может быть представлен непосредственно в виде графика зависимости пропускания (T) и/или поглощения (А) (ось у) от длины волны или волнового числа (ось x).
где:       I       — интенсивность падающего излучения;
I0       — интенсивность прошедшего излучения.

Өткізу режимі. Өлшеу және өткізу режимі (Т) фондық өткізуден тәуелді болады. Фондық өткізуді айқындау үшін әдетте ауа, полимерлік диск, бос кювета, қолданылатын еріткіш немесе арнайы жағдайларда стандартты үлгі пайдаланылады. Әдіс негізінен сұйылтылған және сұйылтылмаған сұйықтықтарды, дисперсиялық жүйелерді, ерітінділер мен қатты үлгілерді (таблеткалар мен капсулаларды қоса алғанда) зерттеу үшін қолданылады. Қатты үлгілердің өткізуін өлшеу үшін үлгілер үшін жарамды құрылғыларды пайдалану қажет. Сұйық үлгілер лайықты ұзындықтағы (әдетте 0,5 мм-ден 4 мм-ге дейін), ЖИҚ саласында мөлдір кюветтерде не болмаса жарамды конфигурациядағы оптикалық-талшықтық зондты батыру жолымен зерттеледі.
Диффуздық шағылысу режимі. Бұл режим әдетте қатты денелер үшін қолданылады. Үлгілер тікелей не болмаса жарамды құрылғының (мәселен, үлгіні ұстағыштың) көмегімен не болмаса оптикалық-талшықты зондпен тікелей жанасу арқылы зерттеледі. Өндіріс процесін бақылау кезінде материалдар жылтыратылған (мәселен, жақұтты) әйнек арқылы немесе оптикалық-талшықты зондты қолдану арқылы бақылана алады. Үлгіден үлгіге спектрлерді өлшеу шарттарының жаңғыртылуын қамтамасыз ету үшін шаралар қабылдануы тиіс. Базалық желіні жасау үшін фонның шағылысқан сәулеленуі сканерленеді, одан кейін зерттелетін бір немесе бірнеше үлгінің шағылысуы өлшенеді. Стандартты шағылыстырушы үстіңгі бет ретінде әдетте камера, термопластикалық шайырлар және алтын пайдаланылады. Басқа да жарайтын материалдар қолданыла алады.
Өткізу-шағылыстыру режимі. Аталған режим әдетте сұйықтықтар, суспензиялар мен мөлдір полиметрлік материалдар үшін қолданылады. Шағылыстырушы үлгінің артында оптикалық жолды екі есе арттыратындай етіп орналастырылады. Осындай конфигурация шағылыстырушысы бар жүйе және сәулелендіру көзі мен детектор үлгінің бір жағында орналасқанда, оптикалық-талшықты зонды бар жүйе үшін аспаптың сол бір геометриясын бірлесіп пайдалануға бейімделген болуы керек. Үлгі айнасы немесе металдан, не болмаса ЖИҚ саласында сіңірмейтін инертті материалдан (мәселен, кептірілген титан диоксидінен) жасалған лайықты диффуздық шағылыстырушысы бар кюветте зерттеледі. Сұйықтықтар сондай-ақ in-line өткізу-шағылыстыру зондтарын қолдана отырып, өлшене алады.
СПЕКТРЛІК ЖАУАПҚА ӘСЕР ЕТУШІ ФАКТОРЛАР
Қоршаған орта. Сынақтарды өткізген кезде қоршаған ортаның температурасы мен ылғалдылығы ескерілуі тиіс.
Үлгінің жанасу саласы. Үлгінің жанасу саласы немесе зондтың ұшы өлшеуді жүргізу алдында тазартылуы керек. Сол секілді үлгімен жанасудың in-line немесе on-line саласында өнімнің немесе өлшеуге әсер етуі ықтимал ластанулардың айтарлықтай жабысқандары болмау керек.
Үлгі температурасы. Аталған параметр сулы ерітінділерді және көптеген сұйықтықтарды зерттеген кезде маңызды болады, онда бірнеше градустағы айырмашылық спектрдің айтарлықтай өзгерістеріне әкеліп соғуы мүмкін, ал олар талдауға біршама әсер ете алады. Сонымен қатар, температура құрамында су бар қатты үлгілерді және ұнтақтарды зерттеген кезде маңызды рөл атқарады.
Ылғалдылық және қалдық еріткіштер. Үлгі құрамында бар ылғалдылық және қалдық еріткіштер ЖИҚ саласындағы айтарлықтай сіңіру жолақтарына әкеліп соғады.
Үлгінің қалыңдығы. Үлгінің қалыңдығы спектрлік өзгергіштіктің белгілі көзі болып табылады және әсіресе өткізу режимінде таблеткалар мен капсулаларды талдаған кезде ескерілуі және/немесе бақылануы тиіс. Престелген ұнтақтарды өлшеу үшін шексіз қалыңдыққа әдетте үлгінің 5 мм артық тереңдігінде (мәселен, құты ішінде) қол жеткізіледі.
Үлгінің оптикалық қасиеттері. Қатты материалдар үшін үлгінің үстіңгі бетінің де, сол сияқты үйілген массасының да сейілтуші қасиеттері ескерілуі керек. Үлгінің репрезентативті спектрін шығару үшін физикалық, химиялық немесе оптикалық біртекті емес үлгілердің спектрлерін жазу үшін сәулелендіру шоғын ұлғайту, үлгілердің көп санын зерттеу немесе үлгіні айналдыру қажет болуы мүмкін. Тығыздану деңгейі немесе ұнтақ бөлшектерінің көлемі секілді белгілі бір факторлар, сондай-ақ үстіңгі бетінің сипаты біршама спектрлік өзгерістерді туындатуы ықтимал.
Қатты күй пішіндері. Тербелгіш спектрлерге қатты күй пішіндеріндегі (полиморфты пішіндер, гидраттар, сольваттар және аморфты пішіндер) айырмашылықтар әсер етеді. Тиісінше түрлі кристалдық пішіндерді, сондай-ақ қатты денелердің аморфты пішіндерін олардың ЖИҚ спектрлерінің негізінде бір-бірінен айыруға болады. Түрлі кристалдық пішіндер болған жағдайда калибрлеуші стандартты үлгілердің де болжамды қолдану үшін жарайтын пішіндер бөлінуінің бар болуын қамтамасыз ету қажет.
Үлгінің жасы. Уақыт өте келе үлгілердің физикалық, химиялық немесе оптикалық қасиеттері өзгеруі мүмкін. Сақтау жағдайларына байланысты қатты үлгілер суды сіңіруі немесе жоғалтуы, ал аморфты заттың бөліктері кристалдануы мүмкін. ЖИҚ калибрлеу үшін қолданылатын материалдар болашақ үлгілерге және олардың матрицасының құбылмалылығына қатысты репрезентативті болуы тиіс.
ЖИҚ СПЕКТЕРЛЕРДІҢ ДЕРЕКТЕРІН АЛДЫН АЛА ӨҢДЕУ
Жіктелімді немесе калибрлеу моделін әзірлеудің алдында көптеген жағдайларда және, атап айтқанда, шағылысу режимінде шығарылатын спектрлер үшін спектрді алдын ала математикалық өңдеудің белгілі бір нысаны қажет болуы мүмкін. Бұл, мәселен, базалық желінің құбылмалылығын азайту, кейінгі математикалық модельдерге ықпал ететін белгілі кедергілердің әсер етуін азайту немесе деректерді пайдаланар алдында оңайлату мақсатында жасалуы ықтимал. Кейбір жағдайларда спектрлер сондай-ақ қалыптандырылуы мүмкін немесе, мәселен, қалыпты үлестірілуі бар кездейсоқ шаманың стандартты ауытқуын түрлендіруді пайдалану арқылы оның шашырауы түзетілуі ықтимал. Алдын ала спектралдық өңдеу, мәселен, кадрлеуді, шуды төмендетуді және бірінші немесе екінші реттіліктегі спектр туындыларының сандық есебін қамти алады. Одан жоғары реттіліктегі туындыларды ұлғая түсетін спектрлік шуға байланысты қолдану ұсынылмайды.
АСПАП ПАРАМЕТРЛЕРІН БАҚЫЛАУ
Аспап өндірушінің нұсқаулығына сәйкес қолданылады және аспапты қолдануға және пайдалануға сәйкес тағайындалған тексерістер тұрақты түрде өткізіліп тұрады. Ағынды режимдерде (on-line және in-line) қолданылатын аспаптың жарамдылығын тексерудің баламалы тәсілдерін пайдалану ғылыми негізделген болуы тиіс. Мәселен, аспаптың тиісті жұмыс істеуін растау (қолайлылығын тексеру) үшін аспап ішіне немесе жеке арнаға/зондқа кіріктірілген стандартты үлгілерді пайдалану.

Режим пропускания. Измерение и расчет пропускания (T) зависит от фонового пропускания. Для определения фонового пропускания обычно используют воздух, полимерный диск, пустую кювету, используемый растворитель или, в специальных случаях, стандартный образец. Метод в основном применяется для исследования разведенных и неразведенных жидкостей, дисперсионных систем, растворов и твердых образцов (включая таблетки и капсулы). Для измерения пропускания твердых образцов необходимо использовать подходящие приспособления для образцов. Жидкие образцы исследуются либо в кюветах подходящей длины (обычно от 0,5 мм до 4 мм), прозрачных в БИК области, либо путем погружения оптико-волоконного зонда подходящей конфигурации.
Режим диффузного отражения. Данный режим обычно используется для твердых тел. Образцы исследуют непосредственно, либо с помощью подходящего устройства (например, держателя образца), либо путем прямого контакта с оптоволоконным зондом. При контроле процесса производства материалы могут контролироваться через полированное окошко (например, сапфировое) или с использованием оптоволоконного зонда. Должны быть приняты меры для обеспечения воспроизводимости условий измерения спектров от образца к образцу Для получения базовой линии сканируется отраженное излучение фона, а затем измеряется отражение одного или нескольких исследуемых образцов. В качестве стандартной отражательной поверхности обычно используются керамика, термопластические смолы и золото. Могут использоваться и другие подходящие материалы.
Режим пропускания-отражения. Данный режим обычно используется для жидкостей, суспензий и прозрачных полимерных материалов. Отражатель размещается позади образца таким образом, чтобы удваивать оптический путь. Такая конфигурация может быть адаптирована для совместного использования одной и той же геометрии прибора для системы с отражателем и системы с оптико-волоконным зондом, когда источник излучения и детектор располагаются по одну сторону образца. Образец исследуется в кювете с зеркалом или подходящим диффузным отражателем, сделанным либо из металла, либо из инертного вещества (например, высушенного титана диоксида), которое не поглощает в БИК области. Жидкости также могут быть измерены с использованием in-line зондов пропускания-отражения.
ФАКТОРЫ, ВЛИЯЮЩИЕ НА СПЕКТРАЛЬНЫЙ ОТКЛИК
Окружающая среда. При проведении испытаний должны учитываться температура и влажность окружающей среды.
Область контакта образца. Область контакта образца или конец зонда должны быть очищены перед проведением измерения. Аналогично, в in-line или on-line области контакта с образцом не должно быть значительного налипания продукта либо загрязнений, которые могли бы влиять на измерение.
Температура образца. Данный параметр важен при исследовании водных растворов и многих жидкостей, когда различие в несколько градусов может приводить к существенным изменениям спектра, которые могут иметь значительное влияние на анализ. Кроме того, температура играет важную роль при исследовании твердых образцов и порошков, содержащих воду.
Влага и остаточные растворители. Влага и остаточные растворители, присутствующие в образце, приводят к значительным полосам поглощения в БИК области.
Толщина образца. Толщина образца является известным источником спектральной изменчивости и должна учитываться и/или контролироваться, особенно при анализе таблеток и капсул в режиме пропускания. Для измерения прессованных порошков бесконечная толщина обычно достигается при глубине образца более 5 мм (например, во флаконе).
Оптические свойства образца. Для твердых материалов должны учитываться рассеивающие свойства, как поверхности, так и насыпной массы образца. Для записи спектров физически, химически или оптически неоднородных образцов для получения репрезентативного спектра образца может понадобиться увеличение пучка излучения, исследование большого количества образцов или вращение образца. Определенные факторы, такие как степень уплотнения или размер частиц порошков, а также характер поверхности могут вызывать значительные спектральные изменения.
Формы твердого состояния. На вибрационные спектры оказывают влияние различия в формах твердого состояния (полиморфные формы, гидраты, сольваты и аморфные формы). Следовательно, различные кристаллические формы, а также аморфные формы твердых тел можно отличить друг от друга на основании их БИК спектров. В случае наличия различных кристаллических форм, необходимо обеспечить, чтобы и калибровочные стандартные образцы имели распределение форм, подходящее для предполагаемого использования.
Возраст образца. Со временем физические, химические или оптические свойства образцов могут измениться. В зависимости от условий хранения твердые образцы могут абсорбировать или терять воду, а части аморфного вещества могут кристаллизоваться. Материалы, используемые для БИК калибровки, должны быть репрезентативны в отношении будущих образцов и вариабельности их матрицы.
ПРЕДВАРИТЕЛЬНАЯ ОБРАБОТКА ДАННЫХ БИК СПЕКТРОВ
Перед разработкой классификации или калибровочной модели во многих случаях и, в частности, для спектров, получаемых в режиме отражения, может понадобиться некоторая форма предварительной математической обработки спектра. Это может быть сделано с целью, например, уменьшения вариабильности базовой линии, уменьшения воздействия известных помех, которые оказывают влияние на последующие математические модели, или для упрощения данных перед их использованием. В некоторых случаях спектры также могут быть нормализованы или скорректировано рассеяние, например, с использованием преобразования стандартного отклонения случайной величины с нормальным распределением. Предварительная спектральная обработка может включать, например, кадрирование, снижение шума и численный расчет производных спектра первого или второго порядка. Производные более высоких порядков использовать не рекомендуется ввиду увеличивающегося спектрального шума.
КОНТРОЛЬ ПАРАМЕТРОВ ПРИБОРА
Прибор эксплуатируют согласно инструкциям изготовителя и регулярно проводят предписанные проверки в соответствии с использованием прибора и его применением. Использование альтернативных способов проверки пригодности прибора применяемого в поточных режимах (on-line и in-line) должно быть научно обосновано. Например, использование стандартных образцов, встроенных в прибор или в отдельный канал/зонд для подтверждения над-

2.1.2.34.-1-кесте – Аспаптың жарамдылығын тексеру
Өлшеу режимі
Шағылысу
Өткізу-шағылысу
Өткізу
Толқындар ұзындықтары шкаласын тексеру (сүзгімен жарақтандырылған аспаптан басқа)
Стандартты мәндерге сәйкестікті растау үшін үлгілік ауытқулар:
780 нм-да ± 1,0 нм (12 800 см-1-де ± 16 см-1)
1200 нм-да ± 1,0 нм (8300 см-1-де ± 8 см-1)
1600 нм-да ± 1,0 нм (6250 см-1-де ± 6 см-1)
2000 нм-да ± 1,5 нм (5000 см-1-де ± 4 см-1)
2500 нм-да ± 1,5 нм (4000 см-1-де ± 2 см-1)
Пайдаланылатын стандартты үлгі үшін әрбір үдемелі кез үшін толқынның ең жақын ұзындығының немесе толқындық санының ауытқулары қолданылады. Диодты матрицалы аспаптар үшін спектрлік айыру тиісті болуы үшін пиксельді айыру бейімделуі керек. Үдемелі кездерді табу алгоритмдері толқындар ұзындықтарын белгілеу дәлдігі үшін шекті болып табылады. Іс жүзінде үдемелі кез толқыны ұзындығының дәлдігі ± 2 нм осындай аспаптарды қолданған кезде қолайлы болып табылады. Балама ретінде аспап өндірушінің спецификацияларын пайдалануға жол беріледі.
Стендтік/жылжымалы аспаптар
Лайықты ортаны немесе оптикалық-талшықтық зондты қолдану арқылы талькті Р өлшейді. Тальктің Р калибрлеу үшін жарамды 948 нм, 1391 нм және 2113 нм кезіндегі сипаттамалық үдемелі кездері болады. Баламалы түрде әдістеменің жұмыс диапазонында толқын ұзындығының дәлдігін қамтамасыз ететін басқа да жарамды стандартты үлгі қолданыла алады. Мәселен, егер полистирол кіріктірілген болса, оның ішкі стандарты өлшенеді немесе NIST стандартты үлгісі немесе басқа қадағаланатын материал өлшенеді және калибрлеу үшін толқындар ұзындықтары диапазонының шегінде үш үдемелі кез бағаланады.
Шамамен алғанда 4 мл метиленхлоридтегі құрғақ титан диоксидінің Р 1,2 г суспензиясы тікелей кювета немесе зонд үшін қолданылады. Титан диоксиді ЖИҚ саласында сіңірмейді. Спектрлер 2500 нм-де 10 нм (4000 см-1-де 16 см-1) өткізу жолағының ең үлкен атаулы енімен жазылады. Метиленхлоридтің 1155 нм, 1366 нм, 1417 нм, 1690 нм, 1838 нм, 1894 нм, 2068 нм және 2245 нм кезінде сипатты өткір жолақтары болады. Калибрлеу үшін толқындар ұзындықтары диапазонының шегінде үш үдемелі кез таңдап алынады. Сондай-ақ титан диоксидімен немесе кез келген басқа шағылыстырушы ортамен қоспадағы өткізу-шағылысудың сұйық стандартты үлгісі секілді басқа да лайықты стандартты үлгі қолданыла алады.
1155 нм, 1366 нм, 1417 нм, 1690 нм, 1838 нм, 1894 нм, 2068 нм және 2245 нм кезінде сипатты өткір жолақтары бар метиленхлорид Р қолданыла алады. Калибрлеу үшін толқындар ұзындықтары диапазонының шегінде үш үдемелі кез таңдалады. Сондай-ақ басқа да лайықты стандартты үлгі пайдаланыла алады.
Өндірістік процеске арналған аспаптар

Таблица 2.1.2.34.-1. – Проверка пригодности прибора
Режим измерения
Отражение
Пропускание-отражеие
Пропускание
Проверка шкалы длин волн (кроме прибора, оснащенного фиильтром)
Типовые отклонения для подтверждения соответствия стандартным значениям:
±1,0 нм при 780 нм (±16 см-1 при 12 800 см-1);
±1,0 нм при 780 нм (±16 см-1 при 12 800 см-1);
±1,0 нм при 1200 нм (±8 см-1 при 8300 см-1);
±1,0 нм при 1600 нм (±6 см-1 при 6250 см-1);
±1,5 нм при 2000 нм (±4 см-1 при 5000 см-1);
±1,5 нм при 2500 нм (±2 см-1 при 4000 см-1).
Для используемого стандартного образца применяют отклонения ближайшей длины волны или волнового числа для каждого пика. Для приборов с диодной матрицей пиксельное разрешение (длина волны между пикселями) чаще всего может доходить до 10 нм. Пиксельное разрешение должно быть адаптировано, чтобы спектральное разрешение было соответствующим. Алгоритмы нахождения пиков является критичными для точности установки длин волн. На практике, точность длины волны пика ±2 нм является приемлемой при использовании таких приборов. В качестве альтернативы допускается использовать спецификации производителя прибора.
Стендовые/мобильные прибора
Измеряют тальк Р использованием оптико-волоконного зонда. Талык Р имеет подходящие для калибровки характеристические пики при 948 нм и 2312 нм. Альтернативо может использоваться другой подходящий стандарт образец, образец, обеспечивающий точность длины волны в рабочем диапазоне методики. Например, измеряют стандартный полистрола, если он встроен, или измеряют стандартный образец NIST или другой прослеживаемый материал, и оценивают для калибровки три пика в пределах диапазона длин волн.
Суспензия 1,2 г сухого титана диоксида Р в приблизительно 4 мл. метиленхлорида Р используется непосредственно для кювета или зонда. Титана диоксид не поглощает в БИК области. Спектры записывают с максимальной номинальной шириной полосы пропускания 10 нм при 2500 нм (16 см-1 при 4000 см-1). Метиленхлорид имеет характеристические острые полосы при 1155 нм, 1366 нм, 1417 нм, 1690 нм, 1838 нм, 1894 нм, 2068 нм и 2245 нм. Для калибровки выбирают три пика в пределах диапазона длин волн. Также может использовать и другой подходящий стандартный образец, такой как жидкий стандартный образец пропускания-отражения в смеси с титана диоксидом или любой другой отражающей средой.
Может быть использован метиленхлорид Р, который имеет характеристические острые полосы при 1155 нм, 1366 нм, 1417 нм, 1690 нм, 1838 нм, 1894 нм, 2068 нм и 2245 нм. Для калибровки выбирают три пика в пределах диапозона длин волн. Также может использоваться и другой подходящий стандартный образец.
Приборы для производственного процесса
В случае если на практике невожможно измерить прослеживаемый стандартный образец в точке измерения образца, используют внутренние стандартные материалы, такие как полистирол, стекловолокно или растворитель и/или водяной пар. Альтернативно установливают второй внешний канал/зонд.

Егер іс жүзінде үлгіні өлшеу нүктесінде қадағаланатын стандартты үлгіні өлшеу мүмкін емес болса, полистирол, шыны талшық немесе еріткіш және/немесе су буы секілді ішкі стандартты материалдар қолданылады. Баламалы түрде екінші сыртқы арна/зонд орнатылады. Фурье-түрлендіруі бар аспаптар үшін толқындық сандар шкаласын калибрлеу су буының тар оқшауланған сызығын, мәселен, 7306,74 см-1 немесе 7299,45 см-1 немесе 7299,81 см-1 сызықтарын не болмаса сертификатталған стандартты үлгінің тар сызығын пайдалана отырып, өткізіле алады.
Толқындар ұзындықтарының жинақылығын тексеру (сүзгімен жарақтандырылған аспаптан басқа)
Толқын ұзындығының стандартты ауытқуы аспап өндірушісінің спецификацияларымен салыстыруға келетіндей немесе ғылыми тұрғыдан негізделген болуы тиіс.
2.1.2.34.-1-кесте – (жалғасы)
Өлшеу режимі
Шағылысу
Өткізу-шағылысу
Өткізу
Стендтік/жылжымалы аспаптар
Лайықты сыртқы немесе ішкі стандартты үлгіні қолдана отырып, толқындар ұзындықтарының жинақылығы тексеріледі.
Өндірістік процеске арналған аспаптар
Лайықты сыртқы немесе ішкі стандартты үлгіні қолдана отырып, толқындар ұзындықтарының жинақылығы тексеріледі.
Жауаптың фотометрлік сызықтығы мен тұрақтылығын тексеру(1)
Әдістеменің сіңірудің жұмыс диапазоны шегінде 4 фотометрлік стандартты үлгі өлшенеді.
Стендтік/жылжымалы аспаптар
4 стандартты шағылысу үлгісі, мәселен, 10 %, 20 %, 40 % және 80 %-ды қоса алғанда, (10-99) % диапазонында талданады. Кейбір жағдайларда 2 % мәні қолданыла алады. Қадағаланатын сіңіру мәндері стандартты мәндерге қатысты, мәселен, сызықтық регрессия арқылы бағаланады. Аспаптың фотометрлік сызықтығын бірінші тексеруге көлбеу үшін 1,00 ± 0,05 және кесіп тасталатын бөлік үшін 0,00 ± 0,05 ауытқуларына жол беріледі. Фотометрлік сызықтықты кейінгі тексерулер кезінде стандартты сіңіру көрсеткіштері ретінде бірінші тексеру кезінде шығарылған көрсеткіштер қолданыла алады.
Өткізу-шағылысу өлшемдері кезінде лайықты стандартты шағылысу және өткізу үлгілері мен бағалау критерийлері қолданыла алады.
Модельденетін деректерді сіңірудің бүкіл жұмыс диапазонында 4 стандартты өткізу үлгісі талданады. Қадағаланатын сіңіру мәндері стандартты мәндерге қатысты, мәселен, сызықтық регрессия арқылы бағаланады. Аспаптың фотометрлік сызықтығын бірінші тексеруге көлбеу үшін 1,00 ± 0,05 және кесіп тасталатын бөлік үшін 0,00 ± 0,05 ауытқуларына жол беріледі. Фотометрлік сызықтықты кейінгі тексерулер кезінде стандартты сіңіру көрсеткіштері ретінде бірінші тексеру кезінде шығарылған көрсеткіштер қолданыла алады.
Өндірістік процеске арналған аспаптар
Егер үлгіні өлшеу нүктесінде шағылысудың немесе өткізудің фотометрлік стандартты үлгісін өлшеу мүмкін емес болған жағдайда, аспапқа кіріктірілген фотометрлік стандартты үлгілер қолданылады. Өндірістік процеске арналған аспаптар үшін фотометрлік сызықтығын тексеру үшін ішкі фотометрлік стандартты үлгілер қолданыла алады. Ондай жағдайларда аспап өндірушісінен алынған тексерілген рұқсаттар басшылыққа алынады.
Фотометрлік шуды тексеру(1)
Спектрдің тиісті фотометрлік саласындағы фотометрлік шу шағылысудың жарамды стандартты үлгілері, мәселен, ақ керамика тақтайшаларының немесе көміртекпен қоспаланған полиметрлердің стандарттары қолданыла отырып, айқындалады. Аспап өндірушісінің әдіснамасы мен спецификациялары пайдаланылады.
Стендтік/жылжымалы аспаптар

Для приборов с Фурье-преобразователем калибровка шкалы волновых чисел может быть проведена с использованием узкой изолированной линии водянного пара, например, линии при 7306,74 см-1, или 7299,45 см-1, или 7299,81 см-1 или узкой линии сертифицированного стандартного образца.
Проверка сходимости длин волн (кроме прибора, оснащенного фильтром)
Стандартные отклонение длины волны должно быть сопоставимо со спецификациями производителя прибора либо быть научно обоснованным.
Стендовые/ мобильные приборы
Проверяют сходимость длин волн с использованием подходящего внешнего или внутрреннего стандартного образца.
Приборы для производственного процесса
Проверяют сходимость длин волн с использованием подходящего внешнего или внутрреннего стандартного образца.
Проверка фотометрической линейности и стабильности отклика(1)
Измеряют 4 фотометрических стандартных образца в пределах рабочего диапазона поглощения методики.
Стендоваые/ мобильные приборы
Анализируют 4 стандартных При измерениях пропуска- Анализируют 4 стандартных образца отражения, например, ния-отражения могут быть образца пропускания во всем в диапазоне (10-99) %, вклю- использованы подходящие рабочем диапазоне поглощения моделируемых данных. Оценивают наблюдаемые значения поглощения относительно стандартных, например, с помощью линейной регрессии. Для первой проверки фотометрической линейности прибора допустимыми являются отклонения 1,00 ±0,05 для наклона и 0,00 ± 0,05 для отсекаемого отрезка. При последующих проверках фотометрической линейности в качестве стандартных показателей поглощения могут быть использованы показатели, полученные при первой проверке.
При изменениях пропускания-отражения могут быть использованы подходящие стандартные образцы отражения или пропускания и критерии оценки.
Анализируют 4 стандартных образца пропускания во всем рабочем диапазоне поглощения моделируемых данных. Оценивают наблюдаемые значения поглащения относительно стандартных, например, с помощью линейной регрессии. Для первой проверки фотометрической линейности прибора допустимыми являются отклонения 1,00 ±0,005 для наклона и 0,00±0,05 для отсекаемого отрезка. При последующих проверках фотометрической линейности в качестве стандартных показателей поглащения могут быть использованы показатели, полученные при первой проверке.
Приборы для производственого процесса
В случае если невозможно измерить фотометрический стандартный образец отражения или пропускания в точке измерения в точке измерения образца, используют фотометрические стандартные образцы, встроенные прибора.
Для приборов для производственного процесса для проверки фотометрической линейности могут быть использованы внутренние фотометрические стандартные образца. В этих случаях следуют проверенным допускам от производителя прибора.
Проверка фото-метрического шума(1)

Төменгі ағынды шағылыстырудың стандартты үлгісі (мәселен, 5 % немесе 10 %, көміртекпен қоспаланған полимердің стандартты үлгісі) спектрофотометрді өндірушінің ұсынымдарына сәйкес толқындар ұзындықтарының лайықты диапазонында сканерленіп, сигналдың үдемелі кезі/базалық желінің үдемелі кезі арақатынасы ретінде фотометрлік шу есептеліп шығарылады.
Жоғарғы ағынды шағылыстырудың стандартты үлгісі (мәселен, 90 % немесе 99 %, көміртекпен қоспаланған полимердің стандартты үлгісі) спектрофотометрді өндірушінің ұсынымдарына сәйкес толқындар ұзындықтарының/ толқындық сандардың лайықты диапазонында сканерленіп, сигналдың үдемелі кезі/базалық желінің үдемелі кезі арақатынасы ретінде фотометрлік шу есептеліп шығарылады.
2.1.2.34.-1-кесте – (соңы)
Өлшеу режимі
Шағылысу
Өткізу-шағылысу
Өткізу
Өндірістік процеске арналған аспаптар
Жоғарыда сипатталғандай, немесе ондай практикалық мүмкіндік болмағанда, шу мен ерекшеленген сипаттамаларды тексеру үшін аспапқа кіріктірілген стандартты үлгі қолданылады.
Жоғарыда сипатталғандай, немесе ондай практикалық мүмкіндік болмағанда, шу мен ерекшеленген сипаттамаларды тексеру үшін аспапқа кіріктірілген стандартты үлгі қолданылады.
(-) Фотометрлік сызықтығын тексеру және Фотометрлік шуды тексеру фотометрлік сіңіру модельдеу стратегиясының бір бөлігі ретінде қолданылмайтын (мәселен, сіңіруші толқындар ұзындықтары бар қарапайым корреляция) дәлдігін тексеруге арналған қарапайым сынақтар үшін пайдаланылатын аспаптарға талап етілмейді.
Үлгіні сканерлеу алдында жүйенің жарамдылығын сынақтан өткізу қажет болуы мүмкін, сондай-ақ өлшеу нәтижесіне ықтимал есер ететін аспап сипаттамалары (әдетте фотометрлік шу мен толқындар ұзындықтары қондырғысының дәлдігі) тексерілуі тиіс. Аспаптың жұмысқа қабілеттілігін әрбір тексеруді өткізу жиілігі аспап үлгісі мен оны қоршаған ортаның жағдайларын ескере отырып, тәуекелдерді бағалауға негізделуі керек. Мәселен, температурасы мен ылғалдығының ауытқулары бар қоршаған ортаның қолайсыз жағдайларында пайдаланылатын аспаптар үшін жұмысқа қабілеттілігін жиі тексеру талап етілуі мүмкін. Сондай-ақ өлшеу жүйесі алына алмайтын жағдайларды, мәселен in-line зонд немесе ағынды кюветаларды ескеру қажет.
Аспаптың кейбір элементтері жеке тапсырыс бойынша орындалуы мүмкін, ондай жағдайда жұмысқа қабілеттілігін дәлме-дәл тексеру қажет.
Толқындар ұзындықтары немесе толқындық сандар шкаласын (сүзгімен жарақтандырылған аспаптан басқа) тексеру және калибрлеу. Әдетте 780 нм және 2500 нм аралығында (12 800 см-1-нен 4000 см-1-ге дейін) немесе талап етілетін спектрлік салада пайдаланылатын толқындар ұзындықтарының шкаласын пайдаланылатын толқындар ұзындықтарының диапазонында сипаттамалық максимумдары немесе минимумдары бар толқындардың ұзындықтарын айқындауға арналған бір немесе одан артық жарамды стандартты үлгілердің көмегімен тексереді. Жарамды стандартты үлгілер, мәселен метиленхлорид Р, тальк Р, референстік толқындар ұзындықтары бар шамдар немесе сирек жер металдар оксидтерінің қоспасы болып табылады. Басқа да жарамды стандартты үлгілер пайдаланылуы мүмкін. Жұмыс дипазонында орналасқан кемінде 3 үдемелі кездің спектрін түсіріп, қалыптарын өлшейді. Сирек жер металдар оксидтерінің жарамды стандартты үлгілері Ұлттық Стандарттар және Технологиялар Институтынан (NIST) қолжетімді. Фурье-түрлендіруі бар аспаптардың сызықтық жиіліктер диапазоны бар, сондықтан толқын ұзындығын бір жиілікте сертификаттау жеткілікті болады.
Фотометрлік сызықтықты тексеру және калибрлеу. Фотометрлік сызықтықты тексеру өткізу немесе шағылысудың пайыздық көрсеткіштері белгілі өткізу немесе шағылысудың стандартты үлгілерінің көмегімен өткізіледі. Шағылысуын өлшеу үшін көміртекпен қоспаланған полимерлердің стандарттары қолжетімді. Пайдаланылатын материалдарды сіңіру әдістеменің болжамды сызықтық жұмыс диапазоны үшін жарамды екендігіне көз жеткізеді. Бастапқы сіңіру мәндері фотометрлік сызықтықты кейінгі тексерулер үшін стандартты мәндер ретінде қызмет ете алады. Сызықтық емес калибрлеу модельдері, тиісінше сызықтық емес жауаптар пайдаланушы осы процесті түсінушілікті көрсеткен кезде қолжетімді болып табылады.
Шағылысу мен өткізудің стандартты үлгілерінің спектрлері олардың зауыттық калибрленуі өткізілген эксперименттік жағдайлар айырмашылықтарының және олар одан кейін пайдаланылған жағдайлардың салдарынан құбылмалы болуы мүмкін. Сондықтан калибрлеуші стандартты үлгілер жиынтығымен бірге ұсынылатын шағылысу коэффициенттерінің пайыздық мәндері нақты аспаптың "абсолютті" калибрлеуін шығару үшін қолданылуға келмеуі мүмкін. Дегенмен де стандартты үлгілердің физикалық немесе химиялық қасиеттерінің өзгерісі болмаған және сертификатталған мәндерді алған кездегі секілді фондық салыстыру материалдарын пайдалану шартымен аталған стандартты үлгілерді кейінгі өлшеулер сынаманың дәл орналасуын қоса алғандағы бірдей шарттарда фотометрлік жауаптың тұрақтылығын сақтау кезеңін бағалау үшін қолданылады. Сіңіру мәнінен ±2 % ауытқу ұзақ тұрақтылық үшін қолайлы болып табылады; аталған тексеру спектрлерді алдын ала өңдемей пайдаланған кезде ғана қажет.

Сканируют стандартный образец отражения низкого потока (например, 5% или 10% , стандартный образец полимера, легированного углеродом) в соответствии с рекомендациями изготовителя спектрофотометра в подходящем диапазоне длин волн и рассчитывают фотометрический шум как соотношение пик сигнала/пик базовой линии.
Сканириуют стандартный образец пропускания высокого потомка (например, 90% или 99%, стандартный образец полиметра, легированного углеродом) в соответствии с рекомендациями изготовителя спектрофотометра в соответствующим диапазоне длин волн/волновых чисел и рассчитывают фотометрический шум как соотношение пик сигнала/пик базовой линии.
Приборы для производственного процесса
Как описано выше или, при отсутствии такой практической возможности, для проверки шума и специфицированных характеристик используют стандартный образец, встроенный в прибор.
Как описано выше или, при отсутствии такой практической возможности, для проверки шума и специфированных характеристик используют стандартный образец, встроенный в прибор.
(1) Проверка фотометрической линейности и Проверка фотометрического шума не требуется для приборов, использующихся для простых испытаний на подлиность, для которых фотометрическое поглащение не испольуется как часть стратегии моделирования (напрмер, простая корреляция с поглощающими длинами волн).
лежащией работы прибора (проверка практичности).
Перед сканированием образца может понадобиться проведение испытания пригодности системы, а также должны быть проверены характеристики прибора, оказывающие возможное влияние на результат измерения (обычно фотометрический шум и точность установки длин волн). Частота проведения каждой проверки работоспособности прибора должна основываться на оценке рисков с учетом типа прибора и условий окружающий его среды. Например, для приборов, эксплуатирующихся в неблагоприятных условиях окружающей среды с колебаниями температуры и влажности, могут потребоваться частые проверки работоспособности. Также необходимо учитывать случаи, когда измерительная система не может быть извлечена, например, in-line зонд или проточная кювета.
Некоторые элементы прибора могут быть выполнены по индивидуальному заказу, в таком случае необходима и адекватная проверка работоспособности.
Проверка и калибровка шкалы длин волн или волновых чисел (кроме прибора, оснащенного филътром). Используемую шкалу длин волн, обычно в области между 780 нм и 2500 нм (от 12 800 см-1 до 4000 см-1) или в требуемой спектральной области, проверяют с помощью одного или более подходящих стандартных образцов для определения длин волн, которые имеют характеристические максимумы или минимумы в диапазоне используемых длин волн. Подходящими стандартными образцами являются например, метиленхлорид Р, тальк Р, лампы с референсными длинами волн или смесь оксидов редкоземельных металлов. Могут быть использованы и другие подходящие стандартные образцы. Снимают спектр и измеряют положения не менее 3 пиков, находящихся в рабочем диапазоне. Подходящие стандартные образцы оксидов редкоземельных металлов доступны от Национального Института Стандартов и Технологий (NIST). Приборы с Фурьепреобразователем имеют линейный диапазон частот, поэтому достаточно сертификации длины волны на одной частоте.
Проверка и калибровка фотометрической линейности. Проверка фотометрической линейности проводится с помощью набора стандартных образцов пропускания или отражения с известными процентными показателями пропускания или отражения. Для измерения отражения доступны стандарты полимеров легированных углеродом. Удостоверяются, что поглощение используемых материалов является подходящим для предполагаемого линейного рабочего диапазона методики. Первоначальные значения поглощения могут служить в качестве стандартных значений при последующих проверках фотометрической линейности. Модели нелинейных калибровок и, следовательно, нелинейные отклики являются допустимыми при демонстрации пользователем понимания данного процесса.
Спектры стандартных образцов отражения и пропускания подвержены вариабельности вследствие различий экспериментальных условий, в которых производилась их заводская калибровка, и условиями, в которых они впоследствии использовались. Поэтому процентные значения коэффициентов отражения, предоставляемые вместе с набором калибровочных стандартных образцов, могут быть не применимы для получения "абсолютной" калибровки конкретного прибора. Однако при условии отсутствия изменений физических или химических свойств стандартных образцов и использования такого же фонового материала сравнения, как и при получении сертифицированных значений, последующие измерения этих стандартных образцов при идентичных условиях, включая точное положение пробы, используются для оценки периода сохранения стабильности фотометрического отклика. Отклонение ±2 % от значения поглощения является приемлемым для длительной стабильности; данная проверка необходима только в случае использования спектров без предварительной обработки.

2.1.2.34.-1-кестеде түрлі өлшеу режимдері үшін аспаптың жарамдылығын тексеру үшін ұсынылған жағдайлар келтірілген.
САПАЛЫ ТАЛДАУ (СӘЙКЕСТЕНДІРУ ЖӘНЕ СИПАТТАУ)
Стандартты спектрлер кітапханасын жасау. Қасиеттері қадағаланатын және үлгілік өзгергіштігі (мәселен, қатты дене пішіні, бөлшектер көлемі бойынша және т.с.с.) бар белгілі заттың репрезентативті үлгілерінің тиісті санының спектрлері алынады. Кітапханалар қоршаған ортаның лайықты жағдайларындағы репрезентативті үлгілерді пайдалану арқылы жасалады. Шығарылған спектрлер жиынтығы талданатын үлгіні сәйкестендіру үшін қолданыла алады.
Кітапханадағы спектрлер топтамасы сәйкестендіру үшін қолданылатын математикалық әдіспен айқындалатын түрлі тәсілдермен ұсыныла алады. Ондай тәсілдер мыналар болуы мүмкін:
- затты білдіретін барлық жеке спектрлер;
- әрбір химиялық зат үшін өлшенген сериялардың орташа спектрі;
- қажет болғанда, зат спектрлеріндегі өзгергіштігінің сипаттамасы.
Кітапханадағы заттар спектрлерінің саны оның спецификалық қолданылуына байланысты. Қолданылатын кітапханадағы барлық спектрлердің:
- спектрлік диапазоны және бастапқы нүктелер саны;
- өлшеу техникасы;
- деректерді алдын ала өңдеуі бірдей болуы тиіс.
Егер кіші топтар (кіші кітапханалар) жасалатын болса, онда әрбір топ үшін тәуелсіз жоғарыда аталған критерийлерін қолданылады. Кіші кітапханаларды жеке валидациялайды. Спектерлер кітапханасын дайындауға арналған бастапқы спектрлік деректер мұрағатталуы тиіс. Кез келген математикалық түрлендіру кезінде абай болу керек, өйткені деректерге жасанды деректер енгізілуі мүмкін не болмаса маңызды ақпарат (жіктелім әдістері үшін қажет) жоғалуы мүмкін. Пайдаланылатын алгоритмнің жарамдылығы әдістеменің сәтті валидациясымен расталуы қажет және барлық жағдайларда математикалық түрлендіруді қолданудың оңтайлы негіздемесі берілуі тиіс.
Сынақтан өткізіліп жатқан зат пен стандартты үлгі спектрлерін тура салыстыру. Егер спецификациясы мүмкіндік берсе, сапалы химиялық немесе физикалық сәйкестендіру мақсаттары үшін спектрлік салыстыру кітапханасын пайдалану талап етілмеуі ықтимал.
Деректерді бағалау. Сынақтан өткізіліп жатқан заттың спектрін дерекқордағы барлық заттардың жеке немесе орташа стандартты спектрімен оларды математикалық корреляциялау немесе басқа да тиісті алгоритмдер негізінде тура салыстыру жүргізіледі. Сәйкестендіру мақсаттары үшін қолданылатын алгоритмде белгілі орташа стандартты спектрлердің және осы орташа спектрлердің өзгергіштігі пайдаланылуы мүмкін; сонымен қатар, егер спецификациясы бар болса, спектрлік деректерді қабаттастыру жолымен көзбен шолып салыстыруға қол жеткізуге болады. Басты компоненттерді талдау, кластерлік талдау, сыныптарға ұқсас жұмсақ тәуелсіз модельдеу секілді түрлі алгоритмдер бар. Нақты қолдану үшін таңдалған әдістеменің сенімділігі валидациялануы керек.
Модельді валидациялау. Спектрлерді тура салыстыруды қолдану арқылы сәйкестендіру әдістемелері сәйкестендіру әдістемесін валидациялау рәсімдеріне сәйкес валидациялануы қажет. Сапалы әдістемелер үшін робастылық және өзгешелік валидациялық сипаттамалар болып табылады.
ШЕКТІ ҚҰРАМЫН ТАЛДАУ
Спектрлерді салыстырмалы талдау. Аналит сіңіретін, спектрлерді салыстыру орын алатын максималды немесе минималды оптикалық тығыздық секілді шекті құрамын талдау мақсаттары үшін калибрлеу талап етілмейді. Сонымен қатар, кептірудің соңғы нүктесін бақылау, сіңіру толқындарының спецификалық ұзындықтары шегінде сапалы талдауда секілді тәсіл қолданыла алады. Спектрлік диапазон мен деректерді алдын ала өңдеудің (ол қолданылған кезде) көзделген мақсаттарға жарамдылығын көрсету қажет.
Ерекшелігі. Шекті сынақтан өткізу үшін салыстырмалы айрықша қабілеті көрсетілуі тиіс. Спецификациялығын айқындау жөніндегі сынақтар көлемі қолданылуына және бақыланатын тәуекелдерге тәуелді болады. Жұмыс диапазоны шегіндегі матрикс шоғырлануларындағы өзгергіштік өлшеуге ықпал етпеуі керек.
ТРЕНДТЕРДІ ТАЛДАУ
Спектрлерді салыстырмалы талдау. Орташа, медиандық және стандартты ауытқу секілді статистикалық параметрлерді есептеп шығаруға арналған жылжымалы блок тәсілі іспетті трендтерді талдау мақсатында спектрлерді салыстырған кезде калибрлеу міндетті емес. Мәселен, ЖИҚ спектроскопияны пайдалану арқылы қоспаның біртектілігін бақылау үшін осындай деректерді талдау әдісі қабылданған. Трендтерді талдау үшін жарамды спектрлік диапазондар мен алгоритмдер қолданылуы тиіс.
Ерекшелігі. Трендтерді талдаудың салыстырмалы айрықша қасиеті көрсетілуі тиіс. Спецификациялығын айқындау жөніндегі сынақтар көлемі қолданылуына және бақыланатын тәуекелдерге тәуелді болады. Жұмыс диапазоны шегіндегі матрикс шоғырлануларындағы өзгергіштік трендтерді талдауға ықпал етпеуі керек.
САНДЫҚ ТАЛДАУ
Калибрлеуші модель үшін салыстыру спектрлерінің кітапханасын жасау. Калибрлеу – үлгіні талдайтын аспаппен сканерлеген кезде шығарылған жауапты үлгілер қасиеттерімен байланыстыратын математикалық модельді құру процесі. Дәл математикалық өрнекпен анық сипатталып, тиісті нәтижелерге қол жеткізуді қамтамасыз ететін кез келген калибрлеу моделі пайдаланыла алады. Бүкіл өлшенетін диапазон бойынша белгілі немесе кейіннен белгіленетін көрсеткіш мәндері (мәселен, судың құрамы) бар репрезентативті үлгілердің тиісті санының спектрлері тіркеледі. Калибрлеуге арналған үлгілердің саны үлгі матрицасының күрделілігіне және жасалатын әсерлерге (мәселен, температура, бөлшектердің көлемі және т.с.с.) тәуелді болады. Барлық үлгілер әдістеменің көзделген белгіленуіне сәйкес айқындалған калибрлеу аралығының шегінде сандық нәтижелер беруі тиіс. Әдетте көп еселік сызықтық регрессия моделі, басты компоненттердің регрессиясы және меншікті ең аз квадраттар әдісі қолданылады. Басты компоненттердің регрессиясы әдісімен және меншікті ең аз квадраттар әдісімен жасалған калибрлеуші модельдер үшін регрессия коэффициенттері және/немесе салмақ коэффициенттері бойынша ең көп коэффициенттер немесе салмақ коэффициенттер кестесі мен салаларын жасап, аналит спектрімен салыстыруға болады. Квадраттар қосындысының есептік қалдық қатесінің диаграммалары басты компоненттердің регрессиясы әдісі мен меншікті ең аз квадраттар әдісі факторларының санын оңтайландыруға ықпал етеді.
Деректерді алдын ала өңдеу. Толқын ұзындығын таңдау немесе толқындар ұзындықтарының кейбір диапазондарын алып тастау калибрлеуші модельдердің дұрыстығы мен робастылығын ұлғайта алады. Деректерге толқындар ұзындықтарын сығу (толқындар ұзындықтарын орталандыру) қолданылуы мүмкін.
Модельді валидациялау параметрлері. ЖИҚ саласындағы спектроскопия негізіндегі әдістемелердің валидациялық сипаттамалары кез келген басқа талдау әдістемесінің валидациялау параметрлеріне ұқсас болып келеді. Әрбір валидациялау параметрі үшін қолайлы болудың спецификалық критерийлері әдістеменің көзделетін белгіленуіне сәйкес болуы керек. Сандық әдістемелер үшін дұрыстық, сызықтық, дәлдік (жинақтылығы және зертхана ішіндегі дәлдігі), робастылық және өзгешелік валидациялық сипаттамалар болып табылады.
МОДЕЛЬДІ КЕЙІНГІ БАҒАЛАУ
ЖИҚ қолдану үшін валидацияланған модельдер жарамдылығын кейіннен тұрақты бағалауға және валидациялау параметрінің мониторингіне жатады.
ДЕРЕКҚОРЛАРДЫ АУЫСТЫРУ
Дерекқорларды басқа аспапқа ауыстырған кезде спектрлік диапазон, эксперименттік нүктелер саны, спектрлік айыру және басқа да параметрлер ескерілуі тиіс. Модельдің жаңа дерекқор немесе жаңа аспап үшін жарамды болып қалатынын көрсету үшін рәсімдер көзделуі және тиісті критерийлер белгіленуі керек.

В таблице 2.1.2.34.-1 приведены рекомендованные условия для проверки пригодности прибора для различных режимов измерения.
КАЧЕСТВЕННЫЙ АНАЛИЗ (ИДЕНТИФИКАЦИЯ И ХАРАКТЕРИСТИКА)
Создание библиотеки стандартных спектров. Снимают спектры подходящего количества репрезентативных образцов известного вещества с прослеживаемыми свойствами и типичной изменчивостью (например, по форме твердого тела, размеру частиц и т.п.). Библиотеки создаются с использованием репрезентативных образцов в подходящих условиях окружающей среды. Набор полученных спектров представляет собой информацию, которая может быть использована для идентификации анализируемого образца.
Коллекция спектров в библиотеке может быть представлена различными способами, определяемыми математическим методом, используемым для идентификации. Такими способами могут быть:
- все индивидуальные спектры, представляющие вещество;
- усредненный спектр измеренных серий для каждого химического вещества;
- при необходимости, описание изменчивости в спектрах вещества.
Количество спектров веществ в библиотеке зависит от ее специфического применения. Все спектры в используемой библиотеке должны иметь одинаковые:
- спектральный диапазон и количество исходных точек;
- технику измерения;
- предварительную обработку данных.
Если создаются подгруппы (подбиблиотеки), то для каждой группы независимо применяются вышеупомянутые критерии. Подбиблиотеки валидируют индивидуально. Исходные спектральные данные для подготовки библиотеки спектров должны быть архивированы. При любом математическом преобразовании следует соблюдать осторожность, так как в данные могут быть внесены артефакты или может быть потеряна существенная информация (необходимая для методов квалификации). Пригодность используемого алгоритма должна быть подтверждена успешной валидацией методики, и во всех случаях необходимо дать рациональное обоснование использования математического преобразования.
Прямое сравнение спектров испытуемого вещества и стандартного образца. Если позволяет специфичность, для целей качественной химической или физической идентификации использование спектральной библиотеки сравнения может не требоваться.
Оценка данных. Проводится прямое сравнение спектра испытуемого вещества с индивидуальным или средним стандартным спектром всех веществ в базе данных на основе их математической корреляции или других соответствующих алгоритмов. В алгоритме, применяющемся для целей идентификации, может быть использован набор известных средних стандартных спектров и изменчивость этих средних спектров; кроме того, можно добиться визуального сравнения путем наложения спектральных данных если присутствует специфичность. Существуют различные алгоритмы, такие как анализ главных компонентов, кластерный анализ, мягкое независимое моделирование по аналогии классов. Надежность методики, выбранной для конкретного использования, должна быть валидирована.
Валидация модели. Методики идентификации с использованием прямого сравнения спектров должны быть валидированы в соответствии с процедурами валидации методики идентификации. Для качественных методик валидационными характеристиками являются робастность и специфичность.
АНАЛИЗ ПРЕДЕЛЬНОГО СОДЕРЖАНИЯ
Относительное сравнение спектров. Для целей такого анализа предельного содержания, как максимальная или минимальная оптическая плотность, при которых поглощает аналит, когда происходит сравнение спектров, калибровка не требуется. Кроме того, для контроля конечной точки сушки, в пределах специфичных длин волн поглощения, может быть использован подход, как в качественном анализе. Необходимо продемонстрировать пригодность спектрального диапазона и предварительной обработки данных (при ее использовании) для намеченных целей.
Специфичность. Для предельного испытания должна быть продемонстрирована относительная отличительная способность. Объем испытаний по определению специфичности зависит от применения и контролируемых рисков. Изменчивость в концентрациях матрикса в пределах рабочего диапазона не должна оказывать влияние на измерение.
АНАЛИЗ ТРЕНДОВ
Относительное сравнение спектров. Калибровка не обязательна при сравнении спектров с целью анализа трендов, таких как подход подвижного блока для расчета статистических параметров, таких как среднее, медианное и стандартное отклонение. Например, для контроля однородности смеси с использованием БИК спектроскопии принят такой метод анализа данных. Для анализа трендов должны использоваться подходящие спектральные диапазоны и алгоритмы.
Специфичность. Должна быть продемонстрирована относительная отличительная способность анализа трендов. Объем испытаний по определению специфичности зависит от применения и контролируемых рисков. Изменчивость в концентрациях матрикса в пределах рабочего диапазона не должна оказывать влияние на анализ трендов.
КОЛИЧЕСТВЕННЫЙ АНАЛИЗ
Создание библиотеки спектров сравнения для калибровочной модели. Калибровка — процесс построения математической модели, связывающей отклик, полученный при сканировании образца аналитическим прибором, со свойствами образцов. Может использоваться любая модель калибровки, которая может быть ясно описана точным математическим выражением и обеспечивает получение соответствующих результатов. Регистрируют спектры соответствующего количества репрезентативных образцов с известными или в последствии устанавливаемыми значениями показателя (например, содержание воды) по всему измеряемому диапазону. Количество образцов для калибровки будет зависеть от сложности матрицы образца и оказываемых воздействий (например, температура, размер частиц и т.п.). Все образцы должны давать количественные результаты в пределах калибровочного интервала, определенного в соответствии с предполагаемым назначением методики. Обычно используются модель множественной линейной регрессии, регрессия главных компонент и метод частных наименьших квадратов. Для калибровочных моделей, полученных методом регрессии главных компонент и методом частных наименьших квадратов, по коэффициентам регрессии и/или весовым коэффициентам можно построить график и области наибольших коэффициентов или весовых коэффициентов сопоставить со спектром аналита. Диаграммы расчетной остаточной ошибки суммы квадратов способствуют оптимизации числа факторов метода регрессии главных компонент и метода частных наименьших квадратов.
Предварительная обработка данных. Выбор длины волны или исключение некоторых диапазонов длин волн могут увеличить правильность и робастность калибровочных моделей. К данным может быть применено сжатие длин волн (усреднение длин волн).
Параметры валидации модели. Валидационные характеристики методик на основе спектроскопии в БИК области, аналогичны параметрам валидации любой другой аналитической методики. Специфические критерии приемлемости для каждого параметра валидации должны соответствовать предполагаемому назначению методики. Для количественных методик валидационными характеристиками являются правильность, линейность, прецизионность (сходимость и внутрилабораторная прецизионность), робастность и специфичность.
ПОСЛЕДУЮЩАЯ ОЦЕНКА МОДЕЛИ
Валидированные для использования БИК модели подлежат последующей регулярной оценке пригодности и мониторингу параметров валидации.
ПЕРЕНОС БАЗ ДАННЫХ
При переносе баз данных на другой прибор должны быть учтены спектральный диапазон, количество экспериментальных точек, спектральное разрешение и другие параметры. Для демонстрации того, что модель остается пригодной для новой базы данных или нового прибора, в дальнейшем должны быть предусмотрены процедуры и установлены соответствующие критерии.

201020035-2019
2.1.2.35. Фармацевтік қолдануға арналған судағы жалпы органикалық көміртек
Жалпы органикалық көміртектің (ЖОК) құрамын айқындау фармацевтік қолдануға арналған судағы органикалық заттардың құрамын айқындаудың жанама әдісі болып табылады. ЖОК құрамын айқындау сондай-ақ дәрі-дәрмектерді өндіру кезіндегі түрлі операциялардың орындалуын бақылау кезінде пайдаланыла алады.
ЖОК құрамын айқындау үшін түрлі әдістемелер қолданыла алатындықтан, осы жалпы фармакопеялық мақалада әдістемелердің сипаттамалары емес, олардың жіктелуі мен шекті сынақтардағы нәтижелерін интерпретациялау берілген. Салыстыру ерітіндісінің сынақтарын өлшемдер жиілігіне байланысты белгілі бір уақыт аралықтарынан кейін өткізеді; ерітінді аспаптың сигналы ЖОК құрамының өлшенетін шегіне сәйкес болатындай шоғырланумен оңай тотығатын субстанцияны (мәселен, сахарозаны) пайдалана отырып дайындалады. Жүйенің жарамдылығын қиын тотығатын субстанцияны (мәселен, 1,4-бензохинонды) пайдалана отырып тексереді.
Фармацевтік қолдануға арналған судағы ЖОК айқындауға арналған аспаптардың түрлі үлгілері, әдетте, су үлгісіндегі органикалық молекулаларды одан кейін судағы көміртек шоғырлануын есептеу үшін пайдаланылатын кейіннен оның мөлшерін өлшей отырып, көміртек диоксидіне дейін толық тотықтыруға арналған.
Қолданылатын аспап жұмыс барысында органикалық көміртек пен карбонаттар түрінде болатын бейорганикалық көміртекті айыра алуы қажет. Бұл бейорганикалық көміртек мөлшерін айқындау және оны жалпы көміртектің мөлшерінен шегеру немесе тотықтырудың алдында үрлеу арқылы үлгіден бейорганикалық көміртекті жою жолымен қамтамасыз етілуі мүмкін. Үрлеу процесінде сынақтан өткізілетін үлгіден органикалық молекулалар жойылуы ықтимал, алайда фармацевтік қолдануға арналған судағы онымен байланысты көміртек бөлігі мардымсыз болып табылады.
Аспап. "Оn-line" немесе "off-line" режимінде орнатылып, калибрленген аспап пайдаланылады. Жүйенің жарамдылығы белгілі бір уақыт аралығынан кейін төменде сипатталғандай тексеріледі. Аспап өндірушісінің паспортына сәйкес аспаптың 0,05 мг/л немесе одан кем көміртекті анықтау шегі болуы тиіс.
ЖОК құрамын айқындауға арналған су. Мынадай талаптарға сәйкес келетін аса тазартылған су қолданылады:
- 25 °С температурасында 1,0 мкСм·см-1 аспайтын электр өткізгіштік;
- жалпы органикалық көміртектің құрамы: кемінде 0,1 мг/л.
Пайдаланылатын аспап үлгісіне байланысты сондай-ақ судың құрамында ауыр металдар немесе мыстың болуы да шекті параметр болып табылады, ол туралы аспап өндірушісінің нұсқаулығында көрсетілуі тиіс.
Ыдысты дайындау. Органикалық заттарды жоюға мүмкіндік беретін әдістің көмегімен мұқият жуып тазартылған ыдыс пайдаланылады. Соңғы рет жуып тазарту үшін ЖОК құрамын айқындауға арналған су пайдаланылады.

201020035-2019
2.1.2.35. Общий органический углерод в воде для фармацевтического применения
Определение содержания общего органического углерода (ООУ) является косвенным методом определения содержания органических веществ в воде для фармацевтического применения. Определение содержания ООУ может также использоваться при контроле выполнения различных операций в производстве лекарственных средств.
Поскольку для определения содержания ООУ могут применяться различные методики, в данной общей фармакопейной статье приведены не описания методик, а их квалификация и интерпретация результатов в предельных испытаниях. Испытания раствора сравнения проводят через определенные интервалы времени в зависимости от частоты измерений; раствор готовят с использованием легкоокисляющейся субстанции (например, сахарозы) с такой концентрацией, чтобы сигнал прибора соответствовал измеряемому пределу содержания ООУ Пригодность системы проверяют с использованием трудноокисляющейся субстанции (например, 1,4-бензохинона).
Разные типы приборов для определения ООУ в воде для фармацевтического применения, как правило, предназначены для полного окисления органических молекул в образце воды до углерода диоксида с последующим измерением его количества, используемого затем для расчета концентрации углерода в воде.
Используемый прибор в процессе работы должен различать органический углерод и неорганический углерод, который присутствует в виде карбонатов. Это может обеспечиваться путем определения количества неорганического углерода и вычитанием его из количества общего углерода или удалением неорганического углерода из образца при помощи продувания перед окислением. В процессе продувания из испытуемого образца могут удаляться и органические молекулы, но часть связанного с ними углерода в воде для фармацевтического применения незначительна.
Прибор. Используют откалиброванный прибор, установленный в режим "on-line" или "off-line". Пригодность системы проверяют, как описано ниже, через определенный промежуток времени. Прибор должен иметь предел обнаружения углерода 0,05 мг/л или менее, соответственно паспорту изготовителя прибора.
Вода для определения содержания ООУ. Используют воду высокоочищенную, соответствующую следующим требованиям:
- электропроводность не более 1,0 мкСм-см-1 при температуре 25 °С;
- содержание общего органического углерода: не более 0,1 мг/л.
В зависимости от типа используемого прибора критическим параметром может быть также содержание в воде тяжелых металлов или меди, что должно быть указано в инструкции изготовителя прибора.
Подготовка посуды. Используют посуду, тщательно вымытую с помощью метода, позволяющего удалить органические вещества. Для последнего промывания используют воду для определения содержания ООУ.

Салыстыру ерітіндісі. 3 сағат бойы 105 °С температурасында алдын ала кептірілген сахарозаны Р ЖОК құрамын айқындауға арналған суда ерітіп, құрамында 1,19 мг/л сахароза (0,50 мг/л көміртек) бар ерітінді жасайды.
Сынақтан өткізілетін ерітінді. Сынақтан өткізілетін суды ең аз ауа кеңістігін болдырмай, ластануын болдырмау үшін барлық мүмкін шараларды қабылдап, ауа өткізбейтін контейнерге жинайды. Сынақты судың контейнерден және оны тығындау материалынан болуы ықтимал ластануын азайту мақсатында уақыт бойынша ең аз кідірумен өткізеді.
Жүйенің жарамдылығын тексеруге арналған ерітінді. ЖОК құрамын айқындауға арналған суда 0,75 мг/л 1,4-бензохинон Р ерітіндісін (0,50 мг/л көміртек) дайындайды.
ЖОК құрамын айқындауға арналған бақылау суы. Салыстыру ерітіндісін және жүйенің жарамдылығын тексеруге арналған ерітіндіні дайындауға арналған сумен бір уақытта алынған ЖОК құрамын айқындауға арналған су пайдаланылады.
Бақылау ерітінділері. ЖОК құрамын айқындауға арналған судан басқа соған жарайтын бақылау ерітінділері немесе базалық желіні қалпына келтіруге немесе аспап өндірушісінің нұсқаулығына сәйкес калибрлеуді түзетуге қажетті басқа да ерітінділер дайындалады; бақылау ерітінділерін пайдаланып, аспапты нөлге орнатады.
Жүйенің жарамдылығын тексеру. Көрсетілген ерітінділерді сынақтан өткізіп, аспап сигналдарын жазады: ЖОК құрамын айқындауға арналған су, салыстыру ерітіндісі, жүйенің жарамдылығын тексеруге арналған ерітінді. Сигналдардың пайыздардағы тиімділігі мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы: rwЖОК құрамын айқындауға арналған суға арналған аспаптың сигналы;
rsсалыстыру ерітіндісіне арналған аспаптың сигналы;
rssжүйенің жарамдылығын тексеруге арналған ерітіндіге арналған аспаптың сигналы.
Егер аспап сигналының тиімділігі кемінде 85 %-ын құраса және теориялық сигналдың 115 %-нан аспаса, жарамды болып есептеледі.
Әдістеме. Сынақтан өткізіліп жатқан ерітінді үшін сигналы (ru) жазылады. Егер ru мәні rs - rw мәнінен асып түспесе, сынақтан өткізіліп жатқан ерітінді сынақты көтереді.
Аталған әдістеме тиісті түрде калибрленген және жүйенің жарамдылығы талаптарына сәйкес келетін аспапта "on-line" режимінде орындала алады. Аспаптың орналастырудың таңдалған жері пайдаланылатын суға қатысты аспап көрсеткіштерінің репрезентативтілігін қамтамасыз етуі тиіс.
201020036-2019
2.1.2.36. Хроматографиялық бөлу әдістері
Үлгінің компоненттері екі фаза (жылжымайтын және жылжымалы) арасында бөлінетін көп сатылы бөлу әдістері хроматографиялық деп аталады. Жылжымайтын фаза қатты зат, қатты тасымалдаушыға жағылған сұйықтық немесе гель болуы ықтимал. Жылжымайтын фаза бағанға енгізілуі, жұқа қабат немесе қабыршақ және т.с.с. түрінде жағылуы мүмкін. Жылжымалы фаза газ, сұйықтық немесе шектен асқан газ (флюид) бала алады. Бөліну адсорбцияға, массалардың таратылуына (бөлінуіне), иондық алмасуға және т.б. немесе көлемі, массасы, мөлшері және т.б. сияқты молекулалардың физикалық химиялық қасиеттеріндегі айырмаларға негізделе алады.
Бұл бөлімде жалпы параметрлердің және барлық хроматографиялық әдістерге қолданыла алатын, жүйенің жарамдылығына қойылатын талаптардың анықтамалары мен есептері қамтылған. Бөлу принциптері, аспаптар мен әдістемелердің сипаттамалары мынадай жалпы мақалаларда беріледі:

Раствор сравнения. Сахарозу Р, предварительно высушенную при температуре 105 °С в течение 3 ч, растворяют в воде для определения содержания ООУ, получая раствор, содержащий 1,19 мг/л сахарозы (0,50 мг/л углерода).
Испытуемый раствор. Испытуемую воду собирают, исключая минимальное воздушное пространство, в воздухонепроницаемый контейнер, используя все возможные меры для предотвращения загрязнения. Испытание проводят с минимальной задержкой по времени с целью уменьшения возможного загрязнения воды от контейнера и его укупорочного материала.
Раствор для проверки пригодности системы. Готовят раствор 0,75 мг/л 1,4-бензохинона Р в воде для определения содержания ООУ (0,50 мг/л углерода).
Контролъная вода для определения содержания ООУ. Используют воду для определения содержания ООУ, полученную одновременно с водой для приготовления раствора сравнения и раствора для проверки пригодности системы.
Контрольные растворы. Кроме контрольной воды для определения содержания ООУ готовят подходящие контрольные растворы или другие растворы, необходимые для восстановления базовой линии или корректирования калибровки в соответствии с инструкцией изготовителя прибора; используя контрольные растворы, устанавливают ноль прибора.
Проверка пригодности системы. Проводят испытания указанных растворов и записывают сигналы прибора: вода для определения содержания ООУ, раствор сравнения, раствор для проверки пригодности системы. Эффективность сигналов, в процентах, рассчитывают по формуле:
где:       rw       — сигнал прибора для воды для определения содержания ООУ;
rs       — сигнал прибора для раствора сравнения;
rss       — сигнал прибора для раствора для проверки пригодности системы.
Система считается пригодной, если эффективность сигнала прибора составляет не менее 85 % и не более 115 % от теоретического сигнала.
Методика. Записывают сигнал (ru) для испытуемого раствора. Испытуемый раствор выдерживает испытание, если значение ru не превышает значение rs - rw.
Данная методика может быть выполнена в режиме "on-line" на приборе, который соответствующим образом откалиброван и соответствует требованиям пригодности системы. Выбранное место расположения прибора должно обеспечивать репрезентативность показаний прибора в отношении используемой воды.
201020036-2019
2.1.2.36. Хроматографические методы разделения
Хроматографическими называют многостадийные методы разделения, в которых компоненты образца распределяются между двумя фазами (неподвижной и подвижной). Неподвижная фаза может быть твердым веществом, жидкостью, нанесенной на твердый носитель, или гелем. Неподвижная фаза может помещаться в колонку, наноситься в виде тонкого слоя или пленки и т.д. Подвижная фаза может быть газом, жидкостью или сверхкритическим газом (флюидом). Разделение может быть основано на адсорбции, распределении (разделении) масс, ионном обмене и т.д. или на различиях в физико-химических свойствах молекул, таких, как размер, масса, объем и т.д.
Данный раздел содержит определения и расчеты общих параметров и применимых ко всем хроматографическим методам требований для пригодности системы. Принципы разделения, описание приборов и методик приводятся в следующих общих статьях:

- Қағаз хроматография (2.1.2.25);
- Жұқа қабатты хроматография (2.1.2.26);
- Газды хроматография (2.1.2.2 7);
- Жоғары тиімді сұйықтықтық хроматография (2.1.2.28);
- Эксклюзиялық хроматография (2.1.2.29);
- Шектен асқан флюидті хроматография.
АНЫҚТАМАЛАР
Хроматографиялық жүйенің жарамдылығын белгілеу және қолайлылық критерийлерін есептеп шығару үшін жеке фармакопеялық мақалаларда төменде келтірілген анықтамалар пайдаланылған. Бірқатар параметрлерді (мәселен, сигнал/шу және айыру арақатынасы) қолданылатын жабдықтың өндірушісі ұсынатын бағдарламалық қамтылымның көмегімен есептеуге болады. Бағдарламалық қамтамасыз етуде қолданылатын есептеу тәсілдерінің Фармакопея талаптарына сәйкес болуын қамтамасыз ету және олар сәйкес болмаған жағдайда, қажетті түзетулерді енгізу пайдаланушының жауапкершілігіне кіреді.
Хроматограмма — (детектор сигналының, аймақтардың түсі мен қарқындылығын, элюаттағы заттардың шоғырлануын немесе элюаттағы заттардың шоғырлануын өлшеу үшін пайдаланылатын басқа да мөлшерлік шаманың уақыттан, көлемнен немесе қашықтықтан тәуелділігін графикалық немесе өзге түрде ұсыну. Ең жақсысы хроматограммалар базалық сызықта орналасқан гаустық үдемелі кездердің кезектілігін білдіреді (2.1.2.36.-1-сурет).
Үдемелі кез – бір компоненттің (немесе екі не одан артық бөлінбеген компоненттің) бағанынан элюирлеген кезде детектордың сигналы жазылған хроматограмманың бір бөлігі.
2.1.2.36-1-сурет. – Хроматограмманың схемалық кескіндемесі.
Үдемелі кез үдемелі кез ауданымен немесе үдемелі кез биіктігімен (h) және биіктіктің жартысындағы үдемелі кездің енімен (wһ) немесе үдемелі кездің биіктігімен (h) және бүгілген жерінің нүктелері арасындағы үдемелі кездің енімен (wі) сипаттала алады. Гаустық үдемелі кездер үшін (2.1.2.36.-1-суреті) мынадай арақатынасы орындалады:
wһ = 1,18 wі.
Адсорбция аймағы – адсорбталған айқындалушы зат қамтылған және дақ (дөңгелек немесе эллипс тәрізді) немесе жолақ түрінде көзге көрінетін хроматографиялық қабыршақтың бір бөлігі.
Ұстап тұру уақыты (tR) – компонентті элюирлеуге қажетті уақыт (2.1.2.36.-1-сурет, базалық сызықтың минуттардағы шкаласы).
Ұстап тұру көлемі (VR) – компонентті элюирлеуге қажетті жылжымалы фазаның көлемі. Ұстап тұру көлемін ұстап тұру уақыты мен жылжымалы фазаның жылдамдығы бойынша (Ғ) (минутқа шаққандағы миллилитрлерде) мынадай формула бойынша есептеуге болады:
VR = tR х Ғ.
"Тыныштық" уақыты (tM) ұсталмайтын компонентті элюирлеуге қажетті уақыт (2.1.2.36.-1-сурет, базалық сызықтың минуттардағы шкаласы). Эксклюзиялық хроматографияда t0 символы қолданылады (төменде қараңыз).
"Тыныштық" көлемі (VM) – ұсталмайтын компонентті элюирлеуге қажетті жылжымалы фазаның көлемі. "Тыныштық" көлемін "тыныштық" уақыты мен жылжымалы фазаның жылдамдығы бойынша (Ғ) (минутқа шаққандағы миллилитрлерде) мынадай формула бойынша есептеуге болады:
VМ = tМ х Ғ.
Эксклюзиялық хроматографияда символ V0 қолданылады (төменде қараңыз).
Ұстап тұру коэффициенті (k) – мынадай формула бойынша есептелетін сипаттама.
k = жылжымайтын фазадағы зат мөлшері / жылжымалы фазадағы зат мөлшері = КС VS/ VM ,
мұндағы: КС – үлестіру константасы (тепе-тең үлестіру коэффициенті ретінде те белгілі);
Vs – жылжымайтын фаза көлемі;
VMжылжымалы фаза көлемі.
Компонентті ұстап тұру коэффиценті хроматограммадан мынадай формула бойынша айқындала алады:
k = tR - tM / tM.
2.1.2.36.-2-сурет. – Хроматограммалардың уақыт/көлем көрсеткіштері.
Жылжымалы фазаның жалпы уақыты (tt) – молекулалары эксклюзиялық хроматографиядағы гельдің ең кішкентай бос қуысының көлемінен аз болатын компонентті ұстап тұру уақыты (2.1.2.36.-2-сурет).
Эксклюзияның толық көлемі (Vt) – молекулалары эксклюзиялық хроматографиядағы гельдің ең кішкентай бос қуысының көлемінен аз болатын компонентті ұстап тұру көлемі. Эксклюзияның толық көлемін жылжымалы фазаның жалпы уақыты мен жылжымалы фазаның жылдамдығы (Ғ) (минутқа шаққандағы миллилитрлерде) бойынша мынадай формула бойынша есептеуге болады:
Vt = tt х F.
Ұсталмайтын компонентті ұстап тұру уақыты (t0) – молекулалары эксклюзиялық хроматографиядағы гельдің ең үлкен бос қуысының көлемінен үлкен болатын компонентті ұстап тұру уақыты (2.1.2.36.-2-суреті)
Ұсталмайтын компонентті ұстап тұру көлемі (V0) – молекулалары эксклюзиялық хроматографиядағы гельдің ең үлкен бос қуысының көлемінен үлкен болатын компонентті ұстап тұру көлемі. Ұсталмайтын компонентті ұстап тұру көлемін ұсталмайтын компонентті ұстап тұру уақыты мен жылжымалы фазаның жылдамдығы (Ғ) (минутқа шаққандағы миллилитрлерде) бойынша мынадай формула бойынша есептеуге болады:
V0 = t0 х F.
Үлестіру константасы (К0) – эксклюзионды хроматографиядағы белгілі бір бағандағы компоненттің элюентті қасиеттерінің сипаттамасы, мынадай формула бойынша есептеледі:
К0 = tR – t0 / tt – t0.
Баяулату коэффициенті (RҒ) – компоненттің жұқа қабатта орын ауыстыруының салыстырмалы жылдамдығының сипаттамасы (сондай-ақ жазықтық хроматографияда ұстап тұру коэффиценті (Rf) ретінде белгілі). Баяулату коэффиценті сынаманы жағу нүктесінен адсорбция аймағының ортасына дейінгі қашықтықтың және еріткіш фронтының сынаманы жағу нүктесінен өткен қашықтығының арақатынасына тең (2.1.2.36.-3-сурет):
RҒ = b / а,
мұнда: b – компонент өткен қашықтық;
а – еріткіш фронты өткен қашықтық.
2.1.2.36.-3-сурет - Жұқа қабатты хроматограмманың схемалық кескіндемесі. А - жылжымалы фаза аймағы; В - дақ; С - сынама жағу сызығы (бастау сызығы).
Бағанның теориялық тәрелкелерінің саны (N) – баған тиімділігінің (көрінер тиімділігінің) сипаттамасы. Теориялық тәрелкелер санын tR және wh шамалары бірдей бірліктерде берілуі тиісті формула бойынша изотермиялық немесе изократиялық режимдердегі, сол сияқты тұрақты тығыздық режиміндегі әдістемеге байланысты алынған деректер бойынша есептеуге болады:
N = 5,54 (tR / wh)2,
мұндағы: tR – компоненттің үдемелі кезін ұстап тұру уақыты;
wh – үдемелі кез биіктігінің жартысындағы ені.
Теориялық тәрелкелер саны құрам бөлікке, сол сияқты қолданылып отырған баған мен оның температурасына, сондай-ақ жылжымалы фаза мен ұстап тұру уақытына тәуелді болып табылады.
Кідірту көлемі (D) – элюенттердің араласуын орын алатын нүкте мен баған кіреберісі арасындағы көлем (сондай-ақ градиенттің кідіру көлемі ретінде де белгілі). Кідірту көлемі төменде келтірілген хроматографиялау жағдайларында айқындала алады.

- Бумажная хроматография (2.1.2.25);
- Тонкослойная хроматография (2.1.2.26);
- Газовая хроматография (2.1.2.27);
- Высокоэффективная жидкостная хроматография (2.1.2.28);
- Эксклюзионная хроматография (2.1.2.29);
- Сверхкритическая флюидная хроматография
ОПРЕДЕЛЕНИЯ
Для установления пригодности хроматографической системы и расчета критериев приемлемости в частных фармакопейных статьях использованы приведенные ниже определения. Ряд параметров (например, отношение сигнал/шум и разрешение) может быть рассчитан с помощью программного обеспечения, предоставляемого производителем используемого оборудования. Обеспечение соответствия способов расчета, используемых в программном обеспечении, требованиям Фармакопеи и внесение необходимых поправок в случае их несоответствия входит в ответственность пользователя.
Хроматограмма — (графическое или иное представление зависимости сигнала детектора, цвета и интенсивности зон, концентрации веществ в элюате или другой количественной величины, используемой для измерения концентрации веществ в элюате, от времени, объема или расстояния. В идеале хроматограммы представляют собой последовательность гауссовых пиков, расположенных на базовой линии (рисунок 2.1.2.36.-1).
Пик — участок хроматограммы с записанным сигналом детектора при элюировании из
Рисунок 2.1.2.36-1 – Схематическое изображение хроматограммы.
колонки одного компонента (или двух и более неразделенных компонентов).
Пик может быть охарактеризован площадью пика, или высотой пика (h) и шириной пика на половине высоты (wh), или высотой пика (h) и шириной пика между точками перегиба (w) Для гауссовых пиков (рисунок 2.1.2.36.-1) выполняется соотношение:
Зона адсорбции — часть хроматографической пластинки, содержащая адсорбированное определяемое вещество и визуализируемая в виде пятна (круглого или эллипсовидного) или полосы.
Время удерживания (tR) — время, необходимое для элюирования компонента (рисунок 2.1.2.36. -1, шкала базовой линии в минутах).
Объем удерживания (VR) — объем подвижной фазы, необходимый для элюирования компонента. Объем удерживания может быть рассчитан по времени удерживания и скорости подвижной фазы (F) (в миллилитрах в минуту) по формуле:
"Мертвое" время (tM) — время, необходимое для элюирования неудерживаемого компонента (рисунок 2.1.2.36.-1, шкала базовой линии в минутах). В эксклюзионной хроматографии используют символ t0 (см. ниже).
"Мертвый" объем (VМ) — объем подвижной фазы, необходимый для элюирования неудерживаемого компонента. "Мертвый" объем может быть рассчитан по "мертвому" времени и скорости подвижной фазы (F) (в миллилитрах в минуту) по формуле:
В эксклюзионной хроматографии используют символ V0 (см. ниже).
Коэффициент удерживания (к) — характеристика, определяемая по формуле:
где       КС       -- константа распределения (известная также как коэффициент
равновесного распределения);
Vs       - обьем неподвижной фазы
VM       - обьем подвижной фазы
Коэффициент удержания компонента может быть определен из хроматограммы по формуле:
Рисунок 2.1.2.36.-2 – Временные/объемный показатели хроматограмм.
Общее время подвижной фазы (tt) — время удерживания компонента, молекулы которого меньше, чем размер наименьшей поры геля в эксклюзионной хроматографии (известное также как полное время эксклюзии) (рисунок 2.1.2.36.-2).
Полный объем эксклюзии (Vt) — объем удерживания компонента, молекулы которого меньше, чем размер наименьшей поры геля в эксклюзионной хроматографии. Полный объем эксклюзии может быть рассчитан по общему времени подвижной фазы и скорости подвижной фазы (F) (в миллилитрах в минуту) по формуле:
Время удерживания неудерживаемого компонента (to) — время удерживания компонента, молекулы которого больше, чем размер наибольшей поры геля в эксклюзионной хроматографии (рисунок 2.1.2.36.-2).
Объем удерживания неудерживаемого компонента (V0) — объем удерживания компонента, молекулы которого больше, чем размер наибольшей поры геля в эксклюзионной хроматографии. Объем удерживания неудерживаемого компонентаможет быть рассчитан по времени удерживания неудерживаемого компонента и скорости подвижной фазы (F) (в миллилитрах в минуту) по формуле:
Константа распределения (K0) — характеристика элюентных свойств компонента в определенной колонке в эксклюзионной хроматографии, рассчитываемая по формуле:
Коэффициент замедления (RF) — характеристика относительной скорости перемещения компонента в тонком слое (известная также как коэффициент удерживания (Rf) в плоскостной хроматографии). Коэффициент замедления равен отношению расстояния от точки нанесения пробы до центра зоны адсорбции и расстояния, пройденного фронтом растворителя от точки нанесения пробы (рисунок 2.1.2.36.-3):
где:       b       — расстояние, пройденное компонентом;
— расстояние, пройденное фронтом растворителя.
Число теоретических тарелок (N) — характеристика эффективности (кажущейся эффективности) колонки. Число теоретических тарелок может быть рассчитано по данным, полученным в зависимости от методики как при изотермическом или изократическом режимах, так и режиме постоянной плотности по формуле, в которой величины tR и wh должны быть выражены в одинаковых единицах:
где:       tR       — время удерживания пика компонента;
wh       — ширина пика на половине его высоты.
Число теоретических тарелок зависит как от компонента, так и используемой колонки и ее температуры, а также от подвижной фазы и времени удерживания.
Объем задержки (D) — объем между точкой, при которой происходит смешение элюентов, и входом в колонку (известный также как
Рисунок 2.1.2.36.-3Схематическое изображение тонкослойной хроматограммы. Афронт подвижной фазы; Впятно; Слиния нанесения пробы (линия старта).
объем задержки градиента). Объем задержки может быть определен в приведенных ниже условиях хроматографирования.

Баған: хроматографиялық бағанды соған жарайтын капилляр түтікшесімен (мәселен, ұзындығы 1 м және ішкі диаметрі 0,12 мм) алмастырады.
Жылжымалы фаза:
- жылжымалы фаза А: су Р;
- жылжымалы фаза В: 0,1 % (айналым/айналым) ацетон Р ерітіндісі;
Уақыт (мин)
Жылжымалы фаза А (%, айналым/айналым)
Жылжымалы фаза А (%, айналым/айналым)
0 – 20
20 – 30
100 → 0
0
0 → 100
100
Жылжымалы фаза жылдамдығы: жеткілікті кері қысымға дейін орнатады (мәселен 2 мл/мин);
Детекторлау: спектрофотометр, 265 нм толқын ұзындығында.
Оптикалық тығыздық 50 %-ға дейін артатын уақыт (t0,5) (минуттарда) айқындалады (2.1.2.36.-4-сурет).
D = tD x F,
мұндағы: tDt0,5 - 0,5tG (минуттарда);
tD — градиенттің алдын ала орнатылған уақыты (20 мин тең);
F — жылжымалы фаза жылдамдығы (минутқа шаққанда миллилитрлерде).
2.1.2.36.-4-сурет – Градиенттік кідіру көлемін айқындау.
2.1.2.36.-5-сурет – Артқы аймағы созылған үдемелі кездің схемалық кескіндемесі.
Симметрия коэффициенті (As) — үдемелі кез симметриялылығының сипаттамасы (2.1.2.36.-5-суреті), мынадай формула бойынша есептеледі:
As = w0,05 / 2d,
мұндағы: w0,05 — үдемелі кез биіктігінің жиырмадан бір бөлігіндегі ені;
d — үдемелі кездің максимумына түсірілген перпендикуляр мен үдемелі кез биіктігінің жиырмадан бір бөлігінің алдыңғы шегі арасындағы арақашықтық.
1,0-ге тең As мәні толық симметрияны білдіреді. Егер As > 1,0 болса, үдемелі кездің артқы аймағы ("құйрығы бар") созылыңқы болады; егер As < 1,0 болса, үдемелі кездің алдыңғы аймағы созылыңқы болады.
Айыру (Rs) — екі компоненттің үдемелі кездерінің арасында бөліну деңгейінің сипаттамасын (2.1.2.36.-1-сурет) мынадай формула бойынша есептеуге болады:
Rs = 1,18 (tR2 _ tR1) / wh1 +wh2,
мұндағы: tR2 > tRi
tR1 және tR2 – үдемелі кездерді ұстап қалу уақыттары;
wh1 және wh2 – үдемелі кездердің биіктігінің жартысындағы ені.
Денситометрия қолданылатын сандық жазықтық хроматографияда ұстап тұру уақыттарының орнына өткен арақашықтықтары пайдаланылып, екі компоненттің үдемелі кездері арасындағы айырма мынадай формула бойынша есептеледі:
Rs = 1,18а (RF2 _ RF1) / wh1 +wh2,
мұндағы: RF1 және RF2 – үдемелі кездерді баяулату коэффициенттері;
wh1 және wh2 үдемелі кездердің биіктігінің жартысындағы ені;
а – еріткіш фронты өткен арақашықтық.
2.1.2.36.-6-сурет – Бөлінбеген үдемелі кездердің схемалық кескіндемесі
Үдемелі кез/ойыс арақатынасы (p/v) — базалық сызыққа дейін екі үдемелі кездің бөлінуіне қол жеткізілмеген кезде туыстас қоспаларға сынақтан өткізуде хроматографиялық жүйенің жарамдылығы критерийі ретінде қолданылатын сипаттама (2.1.2.36.-6-сурет). Үдемелі кез/ойыс арақатынасы мынадай формула бойынша есептеледі:
p/v = Hp / Hv,
мұндағы: Нр — экстраполяцияланған базалық сызыққа қатысты ең аз үдемелі кездің биіктігі;
Hv – ең аз және ең үлкен үдемелі кездерді бөлетін қисық сызықтың неғұрлым төмен нүктесінің экстраполяцияланған базалық сызығының үстіндегі биіктігі.
Салыстырмалы ұстап тұру (r) (мынадай формула бойынша есептелетін сипаттама:
r = tRi – tM / tRst – tM,
мұндағы: tRi – айқындалатын компоненттің үдемелі кезін ұстап тұру уақыты;
tRst – салыстырудың үдемелі кезін ұстап тұру уақыты (әдетте сынақтан өткізіліп жатқан заттың үдемелі кезі);
tM – "тыныштық" уақыты.
Түзетілмеген салыстырмалы ұстап тұру (rG) мынадай формула бойынша есептеледі:
rG = tRi – tRst.
Басқа нұсқаулар болмаған кезде жеке фармакопеялық мақалаларда көрсетілген салыстырмалы ұстап тұру мәндері түзетілмеген салыстырмалы ұстап тұруға сәйкес келеді.
Жазықтық хроматографиясында tRst және tRi орнына RFst и RFi баяулату коэффициенттері қолданылады.
2.1.2.36.-7-сурет – Сигнал/шу арақатынасын есептеуге арналған параметрлердің схемалық кескіндемесі.
Сигнал/шу арақатынасы (S/N) – қысқа мерзімді шудың сандық анықтаманың жоғары дәлдігіне әсерінің сипаттамасы. Сигнал/шу арақатынасы мынадай формула бойынша есептеледі:
S/N = 2Н / һ,
мұндағы: Н - көрсетілген салыстыру ерітіндісінің хроматограммасындағы қаралып отырған компоненттің үдемелі кезінің биіктігі (2.1.2.36.-7-сурет); биіктігін үдемелі кездің максимумынан бастап, кемінде үдемелі кез биіктігінің жартысындағы бес есе еніне тең болатын арақашықтықта байқалатын сигналдың экстраполяцияланған базалық сызығына дейін өлшейді;
h - көрсетілген салыстыру ерітіндісінің хроматограммасында кемінде үдемелі кез биіктігінің жартысындағы бес есе еніне тең болатын арақашықтықта байқалатын және мүмкіндігінше үдемелі кезді ықтимал анықтау орнынан екі тең жағына орналастырылған, бақылау ерітіндісін енгізген немесе жаққан кезде шығарылған хроматограммадағы фондық шу саласы.
Жүйенің қайталануы – салыстыру ерітіндісін кемінде үш енгізуге немесе жағуға жасалған өлшемдердің дәйекті серияларының пайыздарда (sr(%)) есептеп шығарылған салыстырмалы стандартты ауытқу түрінде білдірілетін және мынадай формула бойынша есептелетін сигнал сипаттамасы:
(sr(%) = 100 / y √∑ (yi - ?)2 /n – 1,
мұндағы: yі – үдемелі кез ауданының, үдемелі кез биіктігінің жеке мәндері немесе ішкі стандарт әдісіндегі аудандардың арақатынасы;
? – жеке мәндердің орташасы;
n – жеке мәндердің саны.
Есепке алынбайтын шек – оның кезінде немесе одан төмен үдемелі кездер есепке алынбайтын шек.
ХРОМАТОГРАФИЯЛЫҚ ЖҮЙЕНІҢ ЖАРАМДЫЛЫҒЫ
Қолданылатын жабдықтың түрлі бөліктеріне баға беріліп, олар сынақты өткізу немесе сандық анықтама үшін қажетті жұмыс істеу деңгейіне қол жеткізуге жарамды болуы керек.
Жүйенің жарамдылығын сынау әдістеменің ажырамас бөлігі болып табылады және хроматографиялық жүйенің тиісінше жұмыс жасауын қамтамасыз ету үшін пайдаланылады. Бағанның жұмысын бағалау үшін, әдетте, мынадай параметрлер қолданылады: көрінетін тиімділігі, ұстап тұру коэффициенті (салмақтарды бөлу коэффициенті), айыру және симметрия коэффициенті.
Хроматографиялық қолданылуына мынадай факторлар әсер ете алады:
- жылжымалы фазаның құрамы, иондық күші, температурасы мен көрінетін рН;
- жылжымалы фазаның жылдамдығы, баған көлемдері, баған температурасы мен қысымы;
- жылжымайтын фазаның сипаттамасы, оның ішінде хроматографиялық тасымалдаушы үлгісі (бөлшектерден тұратын немесе монолитті), бөлшектердің немесе макротесіктердің көлемі, кеуектілігі, үстіңгі бетінің меншікті ауданы;
- жылжымайтын фазаның үстіңгі бетінің химиялық түрленуі (кері фазалық және басқа да түрленімдері), химиялық түрлену деңгейі (шеткі топтарды бұғаттау, яғни эндкепирлеу), көміртектің пайыздардағы құрамы және т.б.).
Басқа нұсқаулар болмаған кезде мынадай талаптар мен жеке фармакопеялық мақалада келтірілген кез келген басқа қосымша талаптар орындалуы тиіс:

Колонка: хроматографическую колонку заменяют подходящей капиллярной трубкой (например, длиной 1 м и внутренним диаметром 0,12 мм);
Подвижная фаза:
- подвижная фаза А: вода Р;
- подвижная фаза В: 0,1 % (об/об) раствор ацетона Р;
Время (мин)
Подвижная фаза А(%, об/об)
Подвижная фаза В (%, об/об)
0-20
100
0
0
100
20-30
0
100
Скорость подвижной фазы: устанавливают до достаточного обратного давления (например, 2 мл/мин);
Детектирование: спектрофотометр, при длине волны 265 нм.
Определяют время (t0,5) (в минутах), при котором оптическая плотность увеличивается на 50 % (рисунок 2.1.2.36.-4).
где: tD       — to,5 - 0,5tG (в минутах);
tG       — предварительно установленное время градиента (равное 20 мин);
F       — скорость подвижной фазы (в миллилитрах в минуту).
Рисунок 2.1.2.36.-4. — Определение объема градиентной задержки.
Рисунок 2.1.2.36.-5. — Схематическое изображение пика с растянутым задним фронтом.
Коэффициент симметрии (As) — характеристика симметричности пика, (рисунок 2.1.2.36. -5), рассчитываемая по формуле:
где:       w0,05       — ширина пика на одной двадцатой его высоты;
d       — расстояние между перпендикуляром, опущенным из максимума
пика, и передней границей пика на одной двадцатой его высоты.
Значение As, равное 1,0, означает полную симметрию. Если As > 1,0, пик имеет растянутый задний фронт ("хвост"); если As < 1,0, пик имеет растянутый передний фронт.
Разрешение (Rs) — характеристика степени разделения между пиками двух компонентов
Рисунок 2.1.2.36.-6. — Схематическое изображение неразделившихся пиков.
(рисунок 2.1.2.36.-1), которая может быть рассчитана по формуле:
где:       tR2 > tR1
tR1 и tR2       — времена удерживания пиков;
wh1 и wh2       — ширина пиков на половине высоты.
В количественной плоскостной хроматографии с использованием денситометрии вместо времен удерживания используют пройденные расстояния, и разрешение между пиками двух компонентов рассчитывают по формуле:
где:       RF1 и RF2       — коэффициенты замедления пиков;
wh1 и wh2       — ширина пиков на половине их высоты;
— расстояние, пройденное фронтом растворителя.
. Значение As, равное 1,0, означает полную симметрию. Если As > 1,0, пик имеет растянутый задний фронт ("хвост"); если As < 1,0, пик имеет растянутый передний фронт.
Отношение пик/впадина (p/v) — характеристика, используемая в качестве критерия пригодности хроматографической системы в испытании на родственные примеси, когда разделение двух пиков до базовой линии не достигнуто
Рисунок 2.1.2.36.-7. — Схематическое изображение параметров для расчета отношения сигнал/шум.
(рисунок 2.1.2.36.-6). Отношение пик/впадина рассчитывают по формуле:
где:       Hp       — высота меньшего пика относительно экстраполированной базовой линии;
Hv       — высота над экстраполированной базовой линией наиболее низкой
точки кривой, разделяющей меньший и больший пики.
Относительное удерживание (r) (характеристика, рассчитываемая по формуле:
где:       tRi       — время удерживания пика определяемого компонента;
tRst       — время удерживания пика сравнения (обычно пик испытуемого вещества);
tM       — "мертвое" время.
Неоткорректированное относительное удерживание (rG) рассчитывают по формуле:
При отсутствии других указаний значения относительного удерживания, указанные в частных фармакопейных статьях, соответствуют неоткорректированному относительному удерживанию.
В плоскостной хроматографии вместо tRst и tRi используют коэффициенты замедления RFst и RFi. Полученное значение является коэффициентом RSt.
Отношение сигнал/шум (S/N) — характеристика влияния кратковременного шума на прецизионность количественного определения. Отношение сигнал/шум рассчитывают по формуле:
где:       H       — высота пика (рисунок 2.1.2.36.-7) рассматриваемого компонента на
хроматограмме указанного раствора сравнения; высоту измеряют
от максимума пика до экстраполированной базовой линии
сигнала, наблюдаемого на расстоянии, равном не менее пятикратной
ширине пика на половине его высоты;
h       — область фонового шума на хроматограмме, полученной при введении
или нанесении контрольного раствора, наблюдаемая на расстоянии,
равном не менее пятикратной ширине пика на половине высоты пика
на хроматограмме указанного раствора сравнения, и, по
возможности, расположенная по обе равные стороны от места
возможного обнаружения пика.
Повторяемость системы — характеристика сигнала, выражаемая в виде рассчитанного относительного стандартного отклонения в процентах (sr(%)) последовательных серий измерений для не менее трех введений или нанесений раствора сравнения и рассчитываемая по формуле:
где:       yI       — индивидуальные значения площади пика, высоты пика или
отношения площадей в методе внутреннего стандарта;
— среднее индивидуальных значений;
n       — число индивидуальных значений.
Неучитываемый предел — предел, при котором и ниже которого пики не учитываются.
ПРИГОДНОСТЬ ХРОМАТОГРАФИЧЕСКОЙ СИСТЕМЫ
Различные части применяемого оборудования должны быть квалифицированы и способны к достижению уровня функционирования, необходимого для проведения испытания или количественного определения.
Испытания пригодности системы являются неотъемлемой частью методики и используются для обеспечения надлежащего функционирования хроматографической системы. Для оценки работы колонки обычно используют следующие параметры: кажущаяся эффективность, коэффициент удерживания (коэффициент распределения масс), разрешение и коэффициент симметрии.
На хроматографическое поведение могут влиять следующие факторы:
- состав, ионная сила, температура и кажущийся рН подвижной фазы;
- скорость подвижной фазы, размеры колонки, температура колонки и давление;
- характеристика неподвижной фазы, в том числе тип хроматографического носителя (состоящий из частиц, или монолитный), размер частиц или макропор, пористость, удельная площадь поверхности;
- химическая модификация поверхности неподвижной фазы (обращенно-фазовая и другие модификации), степень химической модификации (блокирование концевых групп, т.е. эндкепирование), содержание углерода в процентах и т.д.).
При отсутствии других указаний должны выполняться следующие требования и любые другие дополнительные требования, приведенные в частной фармакопейной статье:

- тектес қоспаларға сынаған және сандық айқындаған кезде сандық есептер үшін қолданылатын салыстыру ерітіндісінің хроматограммасында шығарылған үдемелі кез симметриясы коэффициентінің шамасы басқа нұсқаулар болмаған кезде 0,8-ден 1,5-ға дейінгі шектерде болуы тиіс;
- таза зат үшін 100 % мәнінде қолданыстағы затты сандық айқындаған кезде берілген шектер үшін максималды жол берілетін салыстырмалы стандартты ауытқу (sr(%)) салыстыру ерітіндісін енгізу серияларынан мынадай формула бойынша есептеп шығарады:
(sr(%)max = KB √ n / t90%, n-1,
мұндағы: К - К = 0,6 /√2 · t90%,5 / /√2 теңдеуінен шығарылған константа (0,349), ондағы 0,6 /√2 В = 1,0 үшін сынаманы алты рет қайта енгізген кездегі салыстырмалы стандартты ауытқу мәніне (пайыздарда) сәйкес келеді;
В - жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген сандық құрамының жоғарғы шегі, минус 100 %;
n - салыстыру ерітіндісін қайта енгізу саны (3 ≤ n ≤ 6);
t90%, n-1 – еркіндік деңгейлерінің саны n - 1 болған кездегі екіжақты аралықты 90 % сенімгерлік ықтималдылық кезіндегі t Стьюдент коэффициенті.
Басқа нұсқаулар болмаған кезде максималды жол берілетін стандартты ауытқу 2.1.2.36.-1-кестеде берілген тиісті мәндерден асып түспеуі тиіс. Бұл талап тектес қоспаларға жасалатын сынақтарға қатысты қолданылмайды.
2.1.2.36.-1-кесте Қайталануға қойылатын талаптар
Сынаманы жеке енгізу саны
В (%)
3
4
5
6
Ең көп жол берілетін стандартты салыстырмалы ауытқу
2,0
0,41
0,59
0,73
0,85
2,5
0,52
0,74
0,92
1,06
3,0
0,62
0,89
1,10
1,27
- тектес қоспаларға сынақтан өткізген кезде сандық құрам шегі (10-ға тең сигнал/шу арақатынасына сәйкес келетін) есепке алынбайтын шекке тең немесе одан кем болуы керек.
Жүйенің жарамдылығы талаптарына сәйкес болу бүкіл хроматографиялау процесі бойы қолданылып тұруы керек. Әдістемені қолдану жиілігі, хроматографиялық жүйемен жұмыс жасау тәжірибесі секілді түрлі факторларға байланысты талдаушы осы сәйкестікті бақылау үшін тиісті тексеру схемасын іріктеп таңдап алады.
ХРОМАТОГРАФИЯЛАУ ЖАҒДАЙЛАРЫН РЕТТЕУ
Төменде әдістемені түбегейлі өзгертпей, хроматографиялық жүйенің жарамдылығы критерийлеріне сәйкес болуға арналған хроматографиялық сынақтардың түрлі параметрлері түзетіле алатын шектер келтірілген.
Градиенттік элюирленуі бар хроматографиялау жағдайларын реттеу изократикалық элюирленуі бар жағдайларға қарағанда неғұрлым сыни болып табылады, өйткені градиенттің түрлі деңгейлерінде үдемелі кездердің ығысуына және осылайша үдемелі кездердің бұрыс орнатылуына, үдемелі кездердің бүркемеленуіне немесе элюирлену көрсетілген элюирлеу уақытының шегінен тыс жүзеге асатындай олардың ығысуына әкеліп соғуы мүмкін.
Көрсетілгендерден өзгеше өзгерістер әдістемені қайта валидациялауды талап етеді. Сипатталған хроматографиялау жағдайлары жеке фармакопеялық мақалада әзірлеген кезде валидациялануы қажет.
Хроматографиялық жүйенің жарамдылығын тексеруді сынақты немесе сандық айқындауды тиісті өткізу үшін қажет бөліну деңгейіне қол жеткізілгенін растау мақсатында қосады. Дегенмен де жылжымайтын фазалар жалпы түрде сипатталғандықтан және сатылымда қолжетімді, хроматографиялық қолданылуы өзгеше болатын фазалардың кең ауқымы бар болғандықтан, жүйе жарамдылығының көрсетілген талаптарын орындау үшін хроматографиялау жағдайларын шамалы түзету талап етілуі мүмкін. Атап айтқанда, кері фазалық хроматография әдістемелерінде түрлі параметрлерді түзету қанағаттанарлық бөлінуге үнемі әкеле бермейді. Мұндай жағдайда бағанды талап етілетін хроматографиялық қолданылуды көрсететін басқа ұқсас үлгідегі бағанмен (мәселен, октадецилсилильді силикагель) ауыстыру қажет болуы ықтимал.
Жүйенің жарамдылығын қамтамасыз етуге арналған шекті параметрлерді түзету жеке фармакопеялық мақалада анық көрсетіледі.
Жұқа қабатты және қағаз хроматография

- при испытании на родственные примеси и количественном определении величина коэффициента симметрии пика, полученного на хроматограмме раствора сравнения, используемого для количественных расчетов, должна находиться в пределах от 0,8 до 1,5 при отсутствии других указаний;
- при количественном определении действующего вещества при значении 100 % для чистого вещества, максимально допустимое отно-
Таблица 2.1.2.36.-1. — Требования к повторяемости
В (%)
Число отдельных вводов пробы
3
4
5
6
Максимально допустимое относительное стандартное отклонение
2,0
0,41
0,59
0,73
0,85
2,5
0,52
0,74
0,92
1,06
3,0
0,62
0,89
1,10
1,27
сительное стандартное отклонение (sr(%)) для заданных пределов рассчитывают из серии введений раствора сравнения по формуле:
где:       K       — константа (0,349), полученная из
в
котором
соответствует значению относительного
стандартного отклонения (в процентах) при шести повторных
вводах пробы для В = 1,0;
В       — верхний предел количественного содержания, указанный
в частной фармакопейной статье, минус 100 %;
n       — число повторных вводов раствора сравнения (3
n
6);
t90%,n-1       — коэффициент Стьюдента t при доверительной вероятности
90 % в двустороннем интервале с числом степеней свободы n - 1.
При отсутствии других указаний, максимально допустимое относительное стандартное отклонение не должно превышать соответствующих значений, приведенных в таблице 2.1.2.36. -1. Данное требование не распространяется на испытания на родственные примеси.
- в испытании на родственные примеси предел количественного содержания (соответствующий отношению сигнал/шум, равному 10) должен быть равен или меньше неучитываемого предела.
Соответствие требованиям пригодности системы должно поддерживаться в течение всего процесса хроматографирования. В зависимости от различных факторов, таких как частота использования методики, опыта работы с хроматографической системой, аналитик подбирает подходящую схему проверки для контроля данного соответствия.
РЕГУЛИРОВАНИЕ УСЛОВИЙ ХРОМАТОГРАФИРОВАНИЯ
Ниже приведены пределы, в которых могут корректироваться различные параметры хроматографических испытаний для соответствия критериям пригодности хроматографической системы без принципиального изменения методики.
Регулирование условий хроматографирования с градиентным элюированием является более критичным, чем с изократическим элюированием, так как может вызвать сдвиг пиков на различных уровнях градиента, и, таким образом, привести к некорректному установлению пиков, маскированию пиков или к такому их смещению, при котором элюирование будет происходить за пределами указанного времени элюирования.
Изменения, отличные от указанных, требуют ревалидации методики. Описанные условия хроматографирования должны быть валидированы при разработке частной фармакопейной статьи.
Проверку пригодности хроматографической системы включают с целью подтверждения достижения степени разделения, необходимой для надлежащего проведения испытания или количественного определения. Тем не менее, поскольку неподвижные фазы описаны в общем виде и существует широкое разнообразие доступных в продаже фаз, отличающихся хроматографическим поведением, может потребоваться некоторое корректирование условий хроматографирования для выполнения указанных требований пригодности системы. В частности, в методиках обращенно-фазовой хроматографии корректирование различных параметров не всегда приводит к удовлетворительному разделению. В данном случае может быть необходимой замена колонки другой однотипной колонкой (например, силикагель октадецилсилильный), проявляющей требуемое хроматографическое поведение.
Корректирование критических параметров для обеспечения пригодности системы четко указывают в частной фармакопейной статье.
Тонкослойная и бумажная хроматография

Жылжымалы фазаның құрамы: аздау мөлшерде бар болған еріткіш компоненттің құрамы олардың қайсысы көбірек болуына байланысты ± 30 % (салыстырмалы құрамы) немесе ± 2 % (абсолютті құрамы) шектерінде түзетіле алады. Мәселен, жылжымалы фазаның 10 %-ын құрайтын құрамы аздау болатын компонент үшін салыстырмалы құрамды 30 %-ға түзетуде 7 %-дан 13 %-ға дейінгі шекті мәндерге жол беріледі, ал абсолютті құрамды 2 %-ға түзетуде 8 %-дан 12 %-ға дейінгі шекті мәндерге жол беріледі, яғни салыстырмалы құрам бойынша түзету көбірек болады. Жылжымалы фазаның 5 %-ын құрайтын құрамы бойынша аздау компонент үшін салыстырмалы құрамды 30 %-ға түзетуде 3,5 %-дан 6,5 %-ға дейінгі шекті мәндерге жол беріледі, ал абсолютті құрамды 2 %-ға түзетуде 3 %-дан 7 %-ға дейінгі шекті мәндерге жол беріледі, яғни бұл жағдайда абсолютті құрам бойынша түзету көбірек болады. Басқа компоненттердің абсолютті құрамы 10 %-дан астамға өзгертіле алмайды.
Жылжымалы фазаның су компонентінің pH: жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмағанда, ±0,2 pH немесе иондалмаған заттарды сынақтан өткізген жағдайда ±1,0 pH.
Жылжымалы фазаның буферлік компонентіндегі тұздардың шоғырлануы: ±10 %.
Сынаманың жағылатын көлемі: бөлшектердің кішірек көлемі бар пластиналарды пайдаланған кезде көрсетілген көлемнен 10 %-дан 20 %-ға дейін.
Сұйықтықтық хроматография:
изократикалық элюирлеу
Жылжымалы фазаның құрамы: аздау мөлшердегі еріткіш компонентінің құрамы олардың қайсысы көбірек болуына байланысты ± 30 % (салыстырмалы құрамы) немесе ± 2 % (абсолютті құрамы) шектерінде түзетіле алады (жоғарыдағы мысалды қараңыз). Басқа компоненттердің абсолютті құрамы 10 %-дан астамға өзгертіле алмайды.
Жылжымалы фазаның су компонентінің pH. Жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмағанда, ±0,2 pH немесе иондалмаған заттарды сынақтан өткізген жағдайда ±1,0 pH.
Жылжымалы фазаның буферлік компонентіндегі тұздардың шоғырлануы: ±10 %.
Жылжымалы фазаның жылдамдығы: ±50 %; баған көлемдері өзгерген кезде көбірек түзетуге жол беріледі (төмендегі формуланы қараңыз).
Бағанның сипаттамалары:
Жылжымайтын фаза:
- жылжымайтын фаза алмастырғыштарын өзгертуге жол берілмейді (яғни С18-ді С8-ге ауыстыруға жол берілмейді);
- бөлшектердің көлемі: көлемін максималды 50 %-ға азайтуға жол беріледі, арттыруға жол берілмейді.
Бағанның көлемі:
- ұзындығы: ± 70 %;
- ішкі диаметрі: ± 25 %.
Баған көлемі өзгерген кезде жылжымалы фазаның жылдамдығы қажет болғанда мынадай формула бойынша түзетіле алады:
F2 = F1 l2 · d22 / l1 · d21,
мұндағы: F1 – жеке фармакопеялық мақалада минутқа шаққанда миллилитрлерде көрсетілген жылжымалы фаза жылдамдығы;
F2 – минутқа шаққанда миллилитрлерде көрсетілген жылжымалы фазаның түзетілген жылдамдығы;
l1 – жеке фармакопеялық мақалада миллиметрлерде көрсетілген баған ұзындығы;
l2 – пайдаланылатын бағанның миллиметрлердегі ұзындығы;
d1 – жеке фармакопеялық мақалада миллиметрлерде көрсетілген бағанның ішкі диаметрі;
d2 – пайдаланылатын бағанның миллиметрлердегі ішкі диаметрі.
Температурасы: жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмағанда, бақыланатын жұмыс температурасы кезінде ±10 °С.
Детектор толқынының ұзындығы: түзетуге жол берілмейді.
Енгізілетін сынаманың көлемі: қолданылатын детекторлау және үдемелі кездің (кездердің) қайталанушылығы қанағаттанарлық болып қалады деген шартпен азайтыла алады; арттыруға жол берілмейді.
Сұйықтықтық хроматография:
градиенттік элюирлеу
градиенттік элюирлеу кезінде хроматографиялау жағдайларын реттеу изократиялық элюирлеуге қарағанда көбірек абай болуды талап етеді.
Жылжымалы фазаның/градиенттік элюирлеудің құрамы: мынадай жағдайларда жылжымалы фазаның құрамы мен градиент жүйесін шамалы түзетуге жол беріледі:
- хроматографиялық жүйенің жарамдылығы талаптары орындалады;
- негізгі үдемелі кез (кездер) көрсетілген ұстап тұру уақытынан (уақыттарынан) ±15 % шектерінде элюирленеді;
- жылжымалы фазаның соңғы құрамының элюирлеуші қасиеті жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген құрамнан төмен болмауы тиіс.
Егер хроматографиялық жүйенің жарамдылық талаптарына сәйкес болуға қол жеткізу мүмкіндігі болмаса, жиі кідіру көлемін бағалау немесе хроматографиялық бағанды ауыстыру жиі артық болып көрінеді.
Кідіру көлемі. Пайдаланылатын жабдықтар конфигурациясы әдістемеде сипатталған айыруды, ұстап тұру уақыты мен салыстырмалы ұстап тұруды біршама өзгертуі мүмкін, бұл аса кідіру мөлшеріне байланысты орын алуы ықтимал. Жеке фармакопеялық мақалаларда әдетте жеке фармакопеялық мақаланы әзірлеген кезде пайдаланылған жүйе мен нақты пайдаланылатын жүйе арасындағы кідіру мөлшеріндегі айырманы ескере отырып, градиенттің уақытша нүктелеріне бейімделуді қамтамасыз ету арқылы градиенттік элюирлеу бағдарламасы басталғанға дейін изократиялық саты қосылады. Изократиялық сатының ұзақтығын бейімдеу пайдаланылатын талдау жабдығына тәуелді пайдаланушының жауапкершілігіне кіреді. Егер жеке фармакопеялық мақалада оны әзірлеген кезде белгіленген кідіру көлемі келтірілген болса, градиент кестесінде көрсетілген уақыт нүктелері (t, мин) төмендегі формула бойынша есептелген бейімделген уақыт нүктелеріне (tc, мин) алмастырыла алады:
tc = t – (D – D0) / F,
мұндағы: D – миллилитрлердегі кідіру көлемі;
D0 – әдістемені әзірлеген кезде пайдаланылған миллилитрлердегі кідіру көлемі;
F – минутқа шаққандағы миллилитрлердегі жылжымалы фаза жылдамдығы.
Осы мақсатпен қосылған изократиялық саты көрсетілген сатысыз қолданылатын әдістемені валидациялау бойынша деректер болған кезде алынып тасталуы мүмкін.
Жылжымалы фазаның су компонентінің pH: түзетуге жол берілмейді.
Жылжымалы фазаның буферлік компонентіндегі тұздардың шоғырлануы: түзетуге жол берілмейді.
Жылжымалы фазаның жылдамдығы: баған көлемдері өзгерген кезде көбірек түзетуге жол беріледі (төмендегі формуланы қараңыз).
Бағанның сипаттамалары:
Жылжымайтын фаза:
- жылжымайтын фаза алмастырғыштарын өзгертуге жол берілмейді (яғни С18-ді С8-ге ауыстыруға жол берілмейді);
- бөлшектердің көлемі: түзетуге жол берілмейді.
Бағанның көлемі:
- ұзындығы: ± 70 %;
- ішкі диаметрі: ± 25 %.
Баған көлемі өзгерген кезде жылжымалы фазаның жылдамдығы қажет болғанда мынадай формула бойынша түзетіле алады:
F2 = F1 l2 · d22 / l1 · d21,
мұндағы: F1 – жеке фармакопеялық мақалада минутқа шаққанда миллилитрлерде көрсетілген жылжымалы фаза жылдамдығы;
F2 – минутқа шаққанда миллилитрлерде көрсетілген жылжымалы фазаның түзетілген жылдамдығы;
l1 – жеке фармакопеялық мақалада миллиметрлерде көрсетілген баған ұзындығы;
l2 – пайдаланылатын бағанның миллиметрлердегі ұзындығы;
d1 – жеке фармакопеялық мақалада миллиметрлерде көрсетілген бағанның ішкі диаметрі;
d2 – пайдаланылатын бағанның миллиметрлердегі ішкі диаметрі.
Температурасы: жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмағанда, бақыланатын жұмыс температурасы кезінде ±5 °С.
Детектор толқынының ұзындығы: түзетуге жол берілмейді.
Енгізілетін сынаманың көлемі: қолданылатын детекторлау және үдемелі кездің (кездердің) қайталанушылығы қанағаттанарлық болып қалады деген шартпен азайтыла алады; арттыруға жол берілмейді.
Газды хроматография
Бағанның сипаттамалары:
Жылжымайтын фаза:
- бөлшектердің көлемі: көлемін максималды 50 %-ға азайтуға жол беріледі, арттыруға жол берілмейді (толтырмалы бағандар);

Состав подвижной фазы: содержание компонента-растворителя, присутствующего в меньшем количестве, может корректироваться в пределах ± 30 % (относительное содержание) или ± 2 % (абсолютное содержание), в зависимости от того, что из них больше. Например, для меньшего по содержанию компонента, составляющего 10 % подвижной фазы, корректирование относительного содержания на 30 % допускает предельные значения от 7 % до 13 %, а корректирование абсолютного содержания на 2 % допускает предельные значения от 8 % до 12 %, т.е. корректирование по относительному содержанию больше. Для меньшего по содержанию компонента, составляющего 5 % подвижной фазы, корректирование относительного содержания на 30 % допускает предельные значения от 3,5 % до 6,5 %, а корректирование абсолютного содержания на 2 % допускает предельные значения от 3 % до 7 %, т.е. в данном случае корректирование по абсолютному содержанию больше. Абсолютное содержание других компонентов не может быть изменено более чем на 10 %.
pH водного компонента подвижной фазы: ±0,2 pH при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье или ±1,0 pH в случае испытания неионизированных веществ.
Концентрация солей в буферном компоненте подвижной фазы: ±10 %.
Наносимый объем пробы: от10 % до 20 % от указанного объема при использовании пластинок с малым размером частиц (от 2 мкм до 10 мкм).
Жидкостная хроматография:
изократическое элюирование
Состав подвижной фазы: содержание компонента-растворителя, присутствующего в меньшем количестве, может корректироваться в пределах ±30 % (относительное содержание) или ±2 % (абсолютное содержание), в зависимости от того, что из них больше (см. пример выше). Абсолютное содержание других компонентов не может быть изменено более чем на 10%.
pH водного компонента подвижной фазы: ±0,2 pH при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье, или ±1,0 pH в случае испытания неионизированных веществ.
Концентрация солей в буферном компоненте подвижной фазы: ±10 %.
Скорость подвижной фазы: ±50 %; при изменении размеров колонки допускается большее корректирование (см. формулу ниже).
Характеристики колонки:
Неподвижная фаза:
- не допускается изменение заместителей неподвижной фазы (т.е. не допускается замена С18 на С8);
- размер частиц: допускается максимальное уменьшение размера на 50 %, увеличение не допускается.
Размер колонки:
- длина: ± 70 %;
- внутренний диаметр: ± 25 %.
При изменении размера колонки скорость подвижной фазы может корректироваться, при необходимости, по формуле:
где:       F1       — скорость подвижной фазы, указанная в частной фармакопейной
статье, в миллилитрах в минуту;
F2       — скорректированная скорость подвижной фазы в миллилитрах в минуту;
l1       — длина колонки, указанная в частной фармакопейной
статье, в миллиметрах;
l2       — длина используемой колонки, в миллиметрах;
d1       — внутренний диаметр колонки, указанный в частной фармакопейной
статье, в миллиметрах;
d2       — внутренний диаметр используемой колонки в миллиметрах.
Температура: ±10 °С в случае контролируемой рабочей температуры приотсутствии других указаний в частной фармакопейной статье.
Длина волны детектора: корректирование не допускается.
Объем вводимой пробы: может быть уменьшен при условии, что используемое детектирование и повторяемость пика(ов) остаются удовлетворительными; увеличение не допускается.
Жидкостная хроматография:
градиентное элюирование
Регулирование условий хроматографирования при градиентном элюировании требует большей осторожности, чем при изократическом элюировании.
Состав подвижной фазы/градиентного элюирования: незначительное корректирование состава подвижной фазы и системы градиента допустимо при следующих условиях:
- выполняются требования пригодности хроматографической системы;
- основной(ые) пик(и) элюируется в пределах ±15 % от указанного(ых) времени(ен) удерживания;
- элюирующая способность конечного состава подвижной фазы должна быть не ниже, чем у состава, указанного в частной фармакопейной статье.
Если соответствие требованиям пригодности хроматографической системы не может быть достигнуто, предпочтительным зачастую является оценка объема задержки или замена хроматографической колонки.
Объем задержки. Конфигурация используемого оборудования может значительно изменить разрешение, время удерживания или относительное удерживание, описанные в методике, что может произойти из-за избыточного объема задержки. В частных фармакопейных статьях обычно включают изократическую стадию до начала программы градиентного элюирования, обеспечивая адаптацию к временным точкам градиента с учетом разницы в объеме задержки между системой, использованной при разработке частной фармакопейной статьи, и фактически используемой системы. Адаптация продолжительности изократической стадии в зависимости от используемого аналитического оборудования входит в ответственность пользователя. Если в частной фармакопейной статье приведен объем задержки, установленный при ее разработке, то временные точки (t, мин), указанные в таблице градиента, могут быть заменены на адаптированные временные точки (tc, мин), рассчитанные по формуле:
где:       D       — объем задержки в миллилитрах;
D0       — объем задержки, использованный при разработке методики,
в миллилитрах;
F       — скорость подвижной фазы в миллилитрах в минуту.
Изократическая стадия, введенная с данной целью, может быть исключена при наличии данных по валидации методики, применяемой без указанной стадии.
pH водного компонента подвижной фазы: корректирование не допускается.
Концентрация солей в буферном компоненте подвижной фазы: корректирование не допускается.
Скорость подвижной фазы: корректирование допускается при изменении размеров колонки (см. формулу ниже).
Характеристики колонки:
Неподвижная фаза:
- не допускается изменение заместителей неподвижной фазы (т.е. не допускается замена С18 на С8);
- размер частиц: корректирование не допускается.
Размер колонки:
- длина: ±70 %;
- внутренний диаметр: ±25 %.
При изменении размера колонки скорость подвижной фазы может корректироваться, при необходимости, по формуле:
где:       F1       — скорость подвижной фазы, указанная в частной фармакопейной статье
в миллилитрах в минуту;
F2       — скорректированная скорость подвижной фазы в миллилитрах в минуту;
l1       —длина колонки, указанная в частной фармакопейной статье в миллиметрах;
l2       — длина используемой колонки в миллиметрах;
d1       — внутренний диаметр колонки, указанный в частной фармакопейной
статье в миллиметрах;
d2       — внутренний диаметр используемой колонки в миллиметрах.
Температура: ±5 °С в случае контролируемой рабочей температуры при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье.
Длина волны детектора: корректирование не допускается.
Объем вводимой пробы: может быть уменьшен при условии, что используемое детектирование и повторяемость пика(ов) остаются удовлетворительными; увеличение не допускается.
Газовая хроматография
Характеристики колонки:
Неподвижная фаза:
- размер частиц: допускается максимальное уменьшение размера на 50 %, увеличение не допускается (набивные колонки);

- қабаттың қалыңдығы: -50 %-дан ±100 %-ға дейін (капиллярлы бағандар).
Бағанның көлемі:
- ұзындығы: ± 70 %;
- ішкі диаметрі: ± 50 %.
Ағын жылдамдығы: ±50 %.
Температурасы: ±10 %.
Енгізілетін сынаманың көлемі: қолданылатын детекторлау және қайталанушылығы қанағаттанарлық болып қалады деген шартпен өзгертуге болады.
Шектен асқан флюидті хроматография
Жылжымалы фазаның құрамы: толтырмалы бағандар үшін аздау мөлшердегі еріткіш компонентінің құрамын олардың қайсысы көбірек болуына байланысты ± 30 % (салыстырмалы құрамы) немесе ± 2 % (абсолютті құрамы) шектерінде түзетуге болады. Капиллярлы бағандар үшін өзгерістерге жол берілмейді.
Детектор толқынының ұзындығы: түзетуге жол берілмейді.
Бағанның сипаттамалары:
Жылжымайтын фаза:
- бөлшектердің көлемі: көлемін максималды 50 %-ға азайтуға жол беріледі, арттыруға жол берілмейді (толтырмалы бағандар).
Бағанның көлемі:
- ұзындығы: ± 70 %;
- ішкі диаметрі:
± 25 % (толтырмалы бағандар);
± 50 % (капиллярлы бағандар).
Ағын жылдамдығы: ±50 %.
Температурасы: бақыланатын жұмыс температурасы кезінде ±5 %.
Енгізілетін сынаманың көлемі: қолданылатын детекторлау және қайталанушылығы қанағаттанарлық болып қалады деген шартпен азайтуға болады; арттыруға жол берілмейді.
САНДЫҚ АНЫҚТАМА
Сандық анықтама кезінде еріткіштер мен реактивтердің үдемелі кездері, сондай-ақ сынақтан өткізіліп жатқан үлгінің жылжымалы фазасы мен матрицасының үдемелі кездері ескерілмейді.
- Детектор сезімталдығы. Детектор сезімталдығы детектор құрамына кіретін жылжымалы фазадағы заттың шоғырлану бірлігіне немесе салмағының бірлігіне шаққанда шығаберісіндегі сигналды білдіреді. Әдетте сезімталдық коэффициенті деп аталатын детектордың салыстырмалы сезімталдығы коэффициенті детектордың осы затқа стандартты затқа қатысты сезімталдығын көрсетеді. Түзету коэффициенті сезімталдық коэффициентіне кері пропорционал болып келеді.
- Сыртқы стандарт әдісі. Айқындалатын компонент (тер) шоғырлануын сынақтан өткізіліп жатқан ерітінді үшін шығарылған үдемелі кез (дер) детекторының сигналы (дары) мен салыстыру ерітіндісі үшін шығарылған үдемелі кез (дер) детекторының сигналын (дарын) салыстыру арқылы табады.
- Ішкі стандарт әдісі. Сынақтан өткізілетін ерітінді мен салыстыру ерітіндісіне компоненттің (ішкі стандарттың) тең мөлшерлерін енгізіп, оны зерттеліп жатқан затпен айырады. Ішкі стандарт зерттеліп жатқан затпен өзара әрекеттеспеуі керек, тұрақты болуы тиіс және құрамында зерттеліп жатқан затпен сәйкес келетін ұстап тұру уақытымен қоспалары болмауы керек. Зерттеліп жатқан заттың шоғырлануын зерттеліп жатқан затқа және сынақтан өткізіліп жатқан ерітіндідегі ішкі стандартқа сәйкес келетін үдемелі кездер аудандарының немесе биіктіктерінің арақатынасын және зерттеліп жатқан затқа және салыстыру ерітіндісіндегі ішкі стандартқа сәйкес келетін үдемелі кездер аудандарының немесе биіктіктерінің арақатынасын салыстыру жолымен айқындайды.
- Ішкі қалыптандыру әдісі. Зерттеліп жатқан зат компонентінің пайыздардағы құрамын еріткіштер мен реактивтердің үдемелі кездерін немесе жылжымалы фаза компоненттеріне немесе сынақтан өткізіліп жатқан үлгі матрицасына негізделген үдемелі кездерді, сондай-ақ ауданы есепке алынбайтын шекке тең немесе одан кем заттардың үдемелі кездерін қоспағанда, барлық үдемелі кездердің жалпы ауданынан пайыздарда көрсетілген бөлігі ретінде тиісті үдемелі кездің ауданын айқындау жолымен есептеп шығарады.
- Калибрлеу функциясы әдісі. Зерттеліп жатқан заттың өлшенген немесе есептелген сигналы (у) мен мөлшері (шоғырлануы, салмағы және т.б.) (х) арасындағы тәуелділікті айқындап, калибрлеу функциясының теңдеуін есептеп шығарады. Сынақтан өткізу нәтижелері кері функцияның көмегімен зерттеліп жатқан заттың өлшенген немесе есептелген сигналына негізделіп айқындалады.

- толщина слоя: от -50 % до +100 % (капиллярные колонки).
Размер колонки:
- длина: ± 70 %;
- внутренний диаметр: ±50 %.
Скорость потока: ±50 %.
Температура: ±10 %.
Вводимый объем пробы: может быть изменен при условии, что используемое детектирование и повторяемость остаются удовлетворительными.
Сверхкритическая флюидная хроматография
Состав подвижной фазы: для набивных колонок содержание компонента-растворителя, присутствующего в меньшем количестве, может корректироваться в пределах ±30 % (относительное содержание) или ±2 % (абсолютное содержание) в зависимости от того, что из них больше. Для капиллярных колонок изменения не допускаются.
Длина волны детектора: корректирование не допускаются.
Характеристики колонки:
Неподвижная фаза:
- размер частиц: допускается максимальное уменьшение размера на 50 %, увеличение не допускается (набивные колонки);
Размер колонки:
- длина: ±70 %;
- внутренний диаметр:
±25 % (набивные колонки);
±50 % (капиллярные колонки).
Скорость потока: ±50 %.
Температура: ±5 °С в случае контролируемой рабочей температуры.
Вводимый объем пробы: может быть уменьшен при условии, что используемое детектирование и повторяемость остаются удовлетворительными; увеличение не допускается.
КОЛИЧЕСТВЕННОЕ ОПРЕДЕЛЕНИЕ
При количественном определении не учитывают пики растворителей и реактивов, а также пики подвижной фазы и матрицы испытуемого образца.
- Чувствительность детектора. Чувствительность детектора представляет собой сигнал на выходе на единицу концентрации или единицу массы вещества в подвижной фазе, входящей в детектор. Коэффициент относительной чувствительности детектора, называемый обычно коэффициентом чувствительности выражает чувствительность детектора к данному веществу относительно стандартного вещества. Поправочный коэффициент обратно пропорционален коэффициенту чувствительности.
- Метод внешнего стандарта. Концентрацию определяемого(ых) компонента(ов) находят путем сравнения сигнала(ов) детектора (пика(ов)), полученного(ых) для испытуемого раствора, и сигнала(ов) детектора (пика(ов)), полученного(ых) для раствора сравнения.
- Метод внутреннего стандарта. В испытуемый раствор и раствор сравнения вводят равные количества компонента (внутреннего стандарта), который разделяют с исследуемым веществом. Внутренний стандарт не должен взаимодействовать с исследуемым веществом, должен быть стабильным и не содержать примесей с временем удерживания, совпадающим с исследуемым веществом. Концентрацию исследуемого вещества определяют путем сравнения отношения площадей или высот пиков, соответствующих исследуемому веществу и внутреннему стандарту в испытуемом растворе, и отношения площадей или высот пиков, соответствующих исследуемому веществу и внутреннему стандарту в растворе сравнения.
- Метод внутренней нормализации. Содержание компонента исследуемого вещества в процентах рассчитывают путем определения площади соответствующего пика как части, выраженной в процентах от общей площади всех пиков, за исключением пиков растворителей или реактивов, или пиков, обусловленных компонентами подвижной фазы или матрицы испытуемого образца, а также пиков веществ, с площадью, равной или меньшей неучитываемого предела.
- Метод калибровочной функции. Определяют зависимость между измеренным или рассчитанным сигналом (у) и количеством (концентрацией, массой и т.д.) исследуемого вещества (х) и рассчитывают уравнение калибровочной функции. Результаты испытания определяют, исходя из измеренного или рассчитанного сигнала исследуемого вещества, с помощью обратной функции.

Салыстыру ерітіндісі ретінде сұйытылған сынақтан өткізілетін ерітіндіні пайдалану арқылы сыртқы стандарт әдісімен, сол сияқты ішкі қалыпқа келтіру әдісімен тектес қоспаларға жасалатын сынақтарда жеке фармакопеялық мақалада келтірілген түзету коэффициенттері (яғни сезімталдық коэффициенті 0,8-ден 1,2-ге дейінгі шектерден шығып кеткен кез) қолданылады.
Егер тектес қоспаларға жасалатын сынақта қоспалар қосындысы айқындалса немесе қоспаны сандық анықтама өткізілсе, тиісті шекті мәндерді және үдемелі кездер аудандарын интеграциялау үшін лайықты шарттарды іріктеп таңдау маңызды. Ондай сынақтарда есепке алынбайтын шек әдетте 0,05 %-ды құрайды. Негізгі үдемелі кезбен толық бөлінбейтін кез келген қоспаның үдемелі кезінің ауданын интеграциялау көбінесе үдемелі кездің төменгі нүктелері бойынша (жанама бойынша) экстраполяциялау арқылы өткізіледі.
201020037-2019

В испытаниях на родственные примеси как методом внешнего стандарта с использованием в качестве раствора сравнения разведенного испытуемого раствора, так и методом внутренней нормализации применяют поправочные коэффициенты, приведенные в частной фармакопейной статье (т.е. когда коэффициент чувствительности выходит за пределы от 0,8 до 1,2).
Если в испытании на родственные примеси определяют сумму примесей или проводят количественное определение примеси, важно выбрать соответствующие пороговые значения и подходящие условия для интегрирования площадей пиков. В таких испытаниях неучитываемый предел обычно составляет 0,05 %. Интегрирование площади пика любой примеси, которая не полностью разделяется с основным пиком, преимущественно проводят экстраполяцией по нижним точкам пика (по касательной).
201020037-2019

2.1.2.37. Капиллярлық электрофорез
ЖАЛПЫ ПРИНЦИПТЕР
Капиллярлық электрофорез анықталатын заттардың зарядталған, тұрақты электр алаңының әсерімен электролит ерітіндісінде еріген бөлшектерінің капиллярының ішіндегі көші-қонға негізделген физикалық талдау әдісін білдіреді.
Анықталатын заттың бөлшектерінің Е кернеулі электр өрісінің әсерінен көші-қон жылдамдығы капилляр ішіндегі буферлік ерітіндінің электрофоретикалық қозғалғыштығымен және электроосмотикалық қозғалғыштығымен анықталады. Еріген заттың электрофоретикалық қозғалғыштығы (
) оның көші-қон процесі (электролиттің түрі мен иондық күші, рН мәні, тұтқырлық және қоспалардың болуы) жүретін қасиеттеріне (электр заряды, молекулалардың мөлшері мен формасы) және буферлік ерітіндінің қасиеттеріне байланысты. Бөлшектер сфералық деп қабылданатын ерітіндінің электрофоретикалық жылдамдығы (µер) теңдеумен сипатталады:
мұндағы: q – заттың тиімді заряды;
r – зат бөлшектерінің Стоксов радиусы;
ɳ – электролит ерітіндісінің тұтқырлығы;
V – қоса берілген кернеу;
L – капиллярдың жалпы ұзындығы.
Буферлік ерітіндімен толтырылған капиллярды капилляр ішіндегі электр өрісіне орналастырған кезде электроосмотикалық ағын деп аталатын еріткіштің қозғалысы басталады. Электроосмотикалық ағынның жылдамдығы электроосмотикалық қозғалғыштыққа (
) байланысты, ол өз кезегінде капиллярдың ішкі қабырғасындағы зарядтың тығыздығына және буферлік ерітіндінің қасиеттеріне байланысты. Электроосмотикалық жылдамдық (veo) теңдеумен сипатталады:
мұндағы: Ɛ – буферлік ерітіндінің диэлектрлік тұрақтысы;
z – капилляр бетінің дзета-потенциалы
Заттың жылдамдығы (v) былай анықталады:
Зат бөлшектерінің зарядына байланысты оның электрофоретикалық қозғалғыштығы мен электроосмотикалық қозғалғыштығы бірдей немесе қарама-қарсы бағытта болуы мүмкін. Қалыпты капиллярлық электрофорез жағдайында аниондар электроосмотикалық ағынның бағытына қарама-қарсы бағытта қозғалады, ал олардың жылдамдығы электроосмотикалық жылдамдықтан аз болады. Катиондар электроосмотикалық ағынның бағытына сәйкес келетін бағытта қозғалады, ал олардың жылдамдығы электроосмотикалық жылдамдықтан асады. Электроосмотикалық жылдамдық электрофоретикалық жылдамдықтан асып кеткен жағдайда катиондар мен аниондарды бір талдау кезінде бөлуге болады.
Зат енгізілетін капиллярдың ұшынан детекция нүктесіне (капиллярдың тиімді ұзындығы) дейінгі қашықтыққа (l) көшу үшін затқа қажетті уақыт (t) теңдеумен анықталады:
Жалпы алғанда, рН 3-тен жоғары болған кезде, балқытылған кварцтан жасалған беті түрлендірілмеген капиллярлар капиллярдың ішкі қабырғасында орналасқан силанол топтарының иондануына байланысты теріс зарядқа ие болады. Тиісінше, электроосмотикалық ағын анодтан катодқа бағытталған. Еріген заттардың талдаудан талдауға көшу жылдамдығының тиісті туындауына қол жеткізу үшін электроосмотикалық ағын тұрақты болып қалуы тиіс. Кейбір жағдайларда капиллярдың ішкі қабырғасын түрлендіру немесе буферлік ерітіндінің концентрациясын, құрамын және/немесе рН-ын өзгерту арқылы электроосмотикалық ағынды азайту немесе жою талап етіледі.
Сыналатын үлгіні капиллярға енгізгеннен кейін сынама құрамына кіретін анықталатын заттың әрбір ионы өзінің электрофоретикалық қозғалғыштығына сәйкес тәуелсіз аймақ ретінде фондық электролит ортасында көшеді. Әр заттың жолағын кеңейту болып табылатын аймақтың дисперсиясы әртүрлі құбылыстардың салдары болып табылады. Идеалды жағдайда зат аймағын кеңейту процесіне тек капилляр бойымен заттың молекулалық диффузиясы (бойлық диффузия) ғана ықпал етеді. Мұндай идеалды жағдайда теориялық табақшалардың (N) санымен көрінетін аймақтың тиімділігі былай анықталады:
мұндағы: D – буферлік ерітіндідегі заттың молекулалық диффузиясының коэффициенті.
Практикада жылу конвекциясы, капилляр қабырғаларында үлгіні адсорбциялау процестері, сондай-ақ үлгі мен буферлік ерітінді арасындағы біркелкі емес өткізгіштік, сынаманы енгізуге арналған құрылғының ұзындығы, детектор ұяшығының мөлшері және буферлік ерітінділері бар сыйымдылықтардың әртүрлі деңгейлерде орналасуы жолақ дисперсиясына айтарлықтай үлес қосады.
Екі жолақты бөлуге (ажыратымдылық ретінде көрсетілген, RS) анықталатын заттар бөлшектерінің электрофоретикалық қозғалғыштығы мен электроосмотикалық қозғалғыштығы өзгерген кезде, сондай-ақ теңдеуге сәйкес әр анықталатын зат үшін жолақтың тиімділігі артқан кезде қол жеткізуге болады:
мұндағы:
және
— екі бөлінетін заттың электрофоретикалық қозғалқыштығы;
- екі анықталатын заттың орташа электрофоретикалық
қозғалғыштығы
АСПАП
Капиллярлық электрофорезге арналған аспап мыналардан тұрады:
- тұрақты токтың реттелетін жоғары вольтты көзі;
- бір деңгейде орналасқан және құрамында көрсетілген анодты және катодты ерітінділер бар буферлі ерітінділері бар екі резервуар;
- буферлік ерітінділері бар резервуарларға батырылған және қоректендіру көзіне қосылған екі электрод (катод және анод);
- бөліну жүретін капилляр (әдетте балқытылған кварцтан жасалған); детекторлардың кейбір типтерін қолданған кезде капиллярда детектор деңгейінде орналасқан оптикалық терезе бар; капиллярдың ұштары буферлік ерітінділері бар резервуарларға орналастырылған; капилляр жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген ерітіндімен толтырылады;
- тиісті сынама енгізу жүйесі;
- белгілі бір уақыт ішінде капиллярдың бөлгіш сегменті арқылы өтетін анықталатын заттардың мөлшерін бақылауға қабілетті детектор; детекторлау әдетте абсорбциялық спектрофотометрияға (ультракүлгін және көрінетін жерлерде) немесе флюориметрияға негізделген, кейбір жағдайларда кондуктометриялық, амперометриялық немесе масс-спектрометриялық детекторлауды да қолдануға болады; ультрафиолет сәулесін сіңірмейтін және флуоресценттемейтін заттарды детекторлаудың балама әдісі жанама детекторлау болып табылады;
- туынды бөлу нәтижелерін алу үшін капилляр ішіндегі тұрақты температураны ұстап тұруға қабілетті термостат;
- тіркеу құрылғысы және ұқсас интегратор немесе компьютер.
Дәл сандық талдау үшін сыни факторлар – бұл сынаманы енгізу процесін анықтау және оны автоматтандыру болып табылады. Сынаманы енгізу ауырлық күшін, қысымды, вакуумды және электрокинетикалық күштерді пайдалануға негізделуі мүмкін. Электрокинетикалық әдіспен енгізілген үлгінің әр компонентінің мөлшері оның электрофоретикалық қозғалғыштығына байланысты, бұл сынаманы енгізудің осы режимін қолданған кезде әртүрлі заттар үшін мүмкін болатын тең емес жағдайларға әкеледі.
Сыналатын үлгі үшін жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген капиллярды, буферлік ерітінділерді, алдын ала дайындауды, сынама ерітіндісін және көші-қон жағдайларын пайдаланады. Қолданылатын электролит ерітіндісі қатты бөлшектерді алып тастау үшін сүзіледі және бөліну процесінде детектордың жұмысына және капиллярда электр байланысының пайда болуына кедергі келтіретін көпіршіктердің пайда болуын болдырмау үшін газсыздандырылады. Заттардың көші-қон уақытының туынды мәндерін қамтамасыз ету үшін әрбір талдау әдістемесі үшін жүйені мұқият жуу әдістемесі әзірленуі тиіс.
КАПИЛЛЯРЛЫҚ АЙМАҚТЫҚ ЭЛЕКТРОФОРЕЗ
ПРИНЦИП
Капиллярлық аймақтық электрофорезде анықталатын заттар қандай да бір қарама-қарсы ағысты ортасы жоқ текбуферлік ерітінді бар капиллярда бөлінеді. Бұл әдісте бөлу үлгінің әртүрлі құрамдастарының жеке жолақтар түрінде әр түрлі жылдамдықпен көші-қонына байланысты. Әр жолақтың қозғалу жылдамдығы еріген зат бөлшектерінің электрофоретикалық қозғалғыштығына және капиллярдағы электроосмотикалық ағынға байланысты (Жалпы принциптерді қараңыз). Кварц бетіне сіңірілетін заттардың бөлінуін жақсарту үшін модификацияланған беті бар капиллярларды қолдануға болады.

2.1.2.37. Капиллярный электрофорез
ОБЩИЕ ПРИНЦИПЫ
Капиллярный электрофорез представляет собой физический метод анализа, основанный на миграции внутри капилляра заряженных частиц определяемых веществ, растворенных в растворе электролита, под влиянием постоянного электрического поля.
Скорость миграции частиц определяемого вещества под влиянием электрического поля с напряженностью E определяется их электрофоретической подвижностью и электроосмотической подвижностью буферного раствора внутри капилляра. Электрофоретическая подвижность растворенного вещества (
) зависит от его свойств (электрический заряд, размер и форма молекул) и от свойств буферного раствора, в котором происходит процесс миграции (тип и ионная сила электролита, значение рН, вязкость и наличие добавок). Электрофоретическая скорость растворенного вещества (vep), частицы которого принимаются за сферические, описывается уравнением:
где:       q       — эффективный заряд вещества;
r       — Стоксовский радиус частиц вещества;
— вязкость раствора электролита;
V       — приложенное напряжение;
L       — общая длина капилляра.
При помещении капилляра, заполненного буферным раствором, в электрическое поле внутри капилляра начинается перемещение растворителя, называемое электроосмотическим потоком. Скорость электроосмотического потока зависит от электроосмотической подвижности (
), которая, в свою очередь, зависит от плотности заряда на внутренней стенке капилляра и свойств буферного раствора. Электроосмотическая скорость (veo) описывается уравнением:
где:
— диэлектрическая постоянная буферного раствора;
— дзета-потенциал поверхности капилляра.
Скорость вещества (v) определяется как:
В зависимости от заряда частиц вещества его электрофоретическая подвижность и электроосмотическая подвижность могут иметь одинаковое или противоположное направление. В условиях нормального капиллярного электрофореза анионы перемещаются в направлении, противоположном направлению электроосмотического потока, а их скорости меньше электроосмотической скорости. Катионы мигрируют в направлении, совпадающем с направлением электроосмотического потока, а их скорости превышают электроосмотическую скорость. В условиях, когда электроосмотическая скорость превышает электрофоретическую, катионы и анионы могут быть разделены в течение одного анализа.
Время (t), необходимое веществу для миграции на расстояние (l) от конца капилляра, в который вводится вещество, до точки детекции (эффективная длина капилляра), определяется уравнением:
В общем, при значении рН более 3 капилляры с немодифицированной поверхностью, изготовленные из плавленого кварца, имеют отрицательный заряд, обусловленный ионизацией силанольных групп, расположенных на внутренней стенке капилляра. Соответственно, электроосмотический поток направлен от анода к катоду. Для достижения надлежащей воспроизводимости скорости миграции растворенных веществ от анализа к анализу, электроосмотический поток должен оставаться постоянным. В некоторых случаях требуется уменьшить или устранить электроосмотический поток путем модификации внутренней стенки капилляра или изменения концентрации, состава и/или рН буферного раствора.
После введения испытуемого образца в капилляр каждый ион определяемого вещества, входящего в состав пробы, мигрирует в среде фонового электролита согласно своей электрофоретической подвижности как независимая зона. Дисперсия зоны, представляющая собой уширение полосы каждого вещества, является следствием различных явлений. В идеальных условиях вклад в процесс уширения зоны вещества вносит только молекулярная диффузия вещества вдоль капилляра (продольная диффузия). В таком идеальном случае эффективность зоны, выражаемая числом теоретических тарелок (N), определяется как:
где: D — коэффициент молекулярной диффузии вещества в буферном растворе.
На практике значительный вклад в дисперсию полосы вносят процессы тепловой конвекции, адсорбции образца на стенках капилляра, а также неодинаковая проводимость между образцом и буферным раствором, длина устройства для ввода пробы, размер ячейки детектора и расположение емкостей с буферными растворами на разных уровнях.
Разделение двух полос (выражаемое как разрешение, Rs) может быть достигнуто при изменении электрофоретической подвижности частиц определяемых веществ иэлектроосмотической подвижности, а также при увеличении эффективности полосы для каждого определяемого вещества, согласно уравнению:
где:
и
— электрофоретические подвижности двух разделяемых веществ;
— средняя электрофоретическая подвижность двух определяемых
веществ
ПРИБОР
Прибор для капиллярного электрофореза состоит из:
- регулируемого высоковольтного источника постоянного тока;
- двух резервуаров с буферными растворами, расположенных на одном и том же уровне и содержащих указанные анодный и катодный растворы;
- двух электродов (катода и анода), погруженных в резервуары с буферными растворами и соединенных с источником питания;
- капилляра, в котором проводится разделение (обычно изготовленного из плавленого кварца); при использовании некоторых типов детекторов капилляр имеет оптическое окошко, расположенное на уровне детектора; концы капилляра помещены в резервуары с буферными растворами; капилляр заполняют раствором, указанным в частной фармакопейной статье;
- подходящей системы ввода пробы;
- детектора, способного контролировать количество определяемых веществ, проходящих-через разделяющий сегмент капилляра в течение определенного времени; детектирование обычно основано на абсорбционной спектрофотометрии (в ультрафиолетовой и видимой областях) или флуориметрии, в ряде случаев может быть использовано также кондуктометрическое, амперометрическое или масс-спектрометрическое детектирование; альтернативным способом детектирования веществ, которые не поглощают УФ-излучение и не флуоресцируют, является непрямое детектирование;
- термостата, способного поддерживать постоянную температуру внутри капилляра для получения воспроизводимых результатов разделения;
- регистрирующего устройства и походящего интегратора или компьютера.
Для точного количественного анализа критическими факторами являются определение процесса ввода пробы и его автоматизация. Ввод пробы может быть основан на использовании силы тяжести, давления, вакуума и электрокинетических сил. Количество каждого компонента образца, введенного электрокинетическим способом, зависит от его электрофоретической подвижности, что приводит к возможным неравным условиям для разных веществ при использовании данного режима ввода пробы.
Используют капилляр, буферные растворы, предварительную подготовку, раствор пробы и условия миграции, указанные в частной фармакопейной статье для испытуемого образца. Применяемый раствор электролита фильтруют для удаления твердых частиц и дегазируют для предотвращения образования пузырьков, мешающих работе детектора и созданию электрического контакта в капилляре во время процесса разделения. Для обеспечения воспроизводимых значений времени миграции веществ для каждой аналитической методики должна быть разработана методика тщательной промывки системы.
КАПИЛЛЯРНЫЙ ЗОННЫЙ ЭЛЕКТРОФОРЕЗ
ПРИНЦИП
В капиллярном зонном электрофорезе определяемые вещества разделяются в капилляре, содержащем только буферный раствор без какой-либо противоточной среды. В данном методе разделение обусловлено миграцией различных компонентов образца с различной скоростью в виде отдельных полос. Скорость перемещения каждой полосы зависит от электрофоретической подвижности частиц растворенного вещества и электроосмотического потока в капилляре (см. Общие принципы). Для улучшения разделения веществ, адсорбирующихся на кварцевой поверхности, могут быть использованы капилляры с модифицированной поверхностью.

Капиллярлық электрофорездің осы түрін пайдалану кезінде кіші (Mr < 2000), сол сияқты үлкен молекулаларға (2000 < Mr < 100 000) талдау жүргізуге болады. Капиллярлық аймақтық электрофорездің жоғары тиімділігіне байланысты зарядтың массаға қатынасы шамаларында өте аз айырмашылықтары бар молекулаларды бөлуге болады. Бөлінетін буферлік ерітіндіге хиральды селекторлар қосылған кезде хиральды қосылыстарды бөлуге болады.
ОҢТАЙЛАНДЫРУ
Бөлуді оңтайландыру – бұл бірнеше бөлу параметрлері негізгі рөл атқара алатын кешенді процесс болып табылады. Бөлу әдістемелерін жасау кезінде ескерілуі керек негізгі факторлар аспаптық параметрлер, сондай-ақ электролит ерітіндісінің параметрлері болып табылады.
Құралдық параметрлер
Кернеу. Берілген кернеу мен капилляр температурасын оңтайландыру үшін Джоуль қыздыру трафигі пайдалы. Бөлу уақыты қоса берілген кернеуге кері пропорционалды. Алайда, кернеудің жоғарылауы шамадан тыс жылу шығаруға, температураның жоғарылауына және нәтижесінде капиллярдағы буферлік ерітіндіде тұтқырлық градиенттерінің пайда болуына әкелуі мүмкін. Бұл әсер жолақтың кеңеюіне және ажыратымдылықтың төмендеуіне әкеледі.
Полярлығы. Электродтардың полярлығы қалыпты болуы мүмкін (кірістегі анод және шығудағы катод), бұл ретте электроосмотикалық ағын катодқа қарай жылжиды. Электродтардың кері полярлығы жағдайында электрмотикалық ағын капиллярдан шығуға бағытталған және электрофоретикалық ағынның мөлшерінен асатын электрофоретикалық қозғалғыштығы бар зарядталған анықталған заттар ғана шығысқа түседі.
Температура. Температура негізінен тұтқырлық пен электр өткізгіштікке, нәтижесінде көші-қон жылдамдығына әсер етеді. Кейбір жағдайларда капилляр температурасының жоғарылауы ақуыз молекулаларында конформациялық өзгерістерге әкелуі мүмкін, бұл олардың көші-қон уақытын және бөліну тиімділігін өзгертеді.
Капилляр. Капиллярдың өлшемдері (ұзындығы мен ішкі диаметрі) талдау уақытына, бөлудің тиімділігіне және жүктеме сыйымдылығына әсер етеді. Капиллярдың тиімді және жалпы ұзындығының артуы электр өрісін әлсіретуі мүмкін (тұрақты кернеуде жұмыс істеген жағдайда), бұл көші-қон уақытының артуына әкеледі. Белгілі бір буферлік ерітінді мен электр өрісі үшін жылу конвекциясы және, демек, үлгінің жолақтарын кеңейту капиллярдың ішкі диаметрінің мөлшеріне байланысты болады. Бұдан басқа, капиллярдың ішкі диаметрінің мөлшері енгізілген сынаманың көлеміне және қолданылатын детекторға байланысты анықтау шегіне әсер етеді.
Үлгі құрамдастарының капилляр қабырғасына адсорбциясы тиімділікті шектейтіндіктен, бөлу әдістемесін жасау кезінде мұндай өзара әрекеттесудің алдын алу жолдарын қарастырған жөн. Ақуыздар жағдайында олардың адсорбциясын болдырмау үшін бірнеше әдіс жасалды. Ақуыздардың адсорбциясының алдын алу үшін осы әдістердің кейбіреулері (рН экстремалды мәндерін қолдану және оң зарядталған буферлік қоспалардың адсорбциясы) буферлік қоспаның құрамын өзгертуді ғана қажет етеді. Басқа әдістерде капиллярдың ішкі қабырғасы бетіне ковалентті байланысқан полимермен жабылады, бұл ақуыздар мен теріс зарядталған кварц бетінің өзара әрекеттесуіне жол бермейді. Осы мақсаттар үшін бейтарап гидрофильді, катионды немесе анионды полимерлерден тұратын жабындары бар қолдануға дайын капиллярлар шығарылады.
Электролит ерітіндісінің параметрлері
Буферлік ерітіндінің типі мен концентрациясы. Капиллярлық электрофорезге сәйкес келетін буферлік ерітінділер таңдалған рН диапазонында тиісті буферлік сыйымдылыққа ие және токтың пайда болуын азайту үшін төмен қозғалғыштыққа ие.
Буферлік ионның барлық ықтимал жағдайларында еріген заттың қозғалғыштығына сәйкес келетін таңдау жолақтың бұрмалануын азайту үшін маңызды. Анықталған затты еріту үшін қолданылатын еріткіштің типі заттың бағанға шоғырлануына қол жеткізу үшін де маңызды, бұл бөлу тиімділігін арттырады және детекторлауды жақсартады.
Буферлік ерітінді концентрациясының жоғарылауы (берілген рН мәні үшін) электроосмотикалық ағынды және еріген заттың көші-қон жылдамдығын төмендетеді.
Буферлік ерітіндінің рН мәні. Буферлік ерітіндінің рН мәні анықталатын заттың немесе қоспалардың зарядының өзгеруіне, сондай-ақ электроосмотикалық ағынға байланысты бөлінуге әсер етуі мүмкін. Ақуыздар мен пептидтердің бөлінуі кезінде буферлік ерітіндінің рН изоэлектрлік нүктеден (pI) асатын мәннен одан аз мәнге өзгеруі заттың жиынтық теріс зарядын оңға өзгертеді. Буферлік ерітіндінің рН жоғарылауы әдетте электроосмотикалық ағынды арттырады.
Органикалық еріткіштер. Заттардың немесе басқа қоспалардың ерігіштігін арттыру және/немесе үлгі құрамдастарының иондану дәрежесіне әсер ету үшін су буферлік ерітінділерге органикалық модификаторлар (метанол, ацетонитрил және т.б.) қосылуы мүмкін. Буферлік ерітіндіге мұндай органикалық модификаторларды қосу, әдетте, электроосмотикалық ағынның азаюына әкеледі.
Хиральды бөліністерге арналған қоспалар. Оптикалық изомерлерді бөлу үшін бөлінетін буферлік ерітіндіге хиральды селекторды қосады. Ең жиі қолданылатын хиральды селекторлар циклодекстриндер болып табылады, бірақ бұдан басқа краун эфирлері, полисахаридтер және ақуыздар қолданылуы мүмкін. Хиральды тану хиральды селектор мен энантиомерлердің әрқайсысы арасындағы әртүрлі өзара әрекеттесулермен басқарылатындықтан, хиральды қосылыстарға қол жеткізілетін шешім негізінен қолданылатын хиральды селектордың типіне байланысты болады. Осыған байланысты осы бөлу әдістемелерін әзірлеу кезінде қуыстардың әртүрлі мөлшері бар (a-, b- немесе g-циклодекстрин немесе бейтарап (метил-, этил-, тидроксиалкил- және басқалары) немесе иондауға қабілетті (аминометил-, карбоксиметил-, сульфобутилді эфирлер және басқалары) топтары бар түрленген циклодекстриндермен сынау пайдалы болуы мүмкін. Түрленген циклодекстриндерді пайдалану кезінде осы заттардың әртүрлі партиялары арасындағы алмастыру дәрежесіндегі айырмашылықтарды назарға алу керек, өйткені бұл селективтілікке әсер етуі мүмкін. Хиральды бөлінудегі ажыратымдылықты бақылайтын басқа факторлар – хиральды селектордың концентрациясы, буферлік ерітіндінің құрамы мен рН мәні, сондай-ақ температура болып табылады. Қол жеткізілген ажыратымдылық шамасы метанол немесе несепнәр сияқты органикалық қоспаларды қолдануды өзгерте алады.
КАПИЛЛЯРЛЫҚ ГЕЛЬ – ЭЛЕКТРОФОРЕЗ
ПРИНЦИП
Капиллярлық гель – электрофорезде бөліну молекулалық елек ретінде әрекет ететін гельмен толтырылған капилляр ішінде жүреді. Кішкентай мөлшердегі молекулалар гель құрылымына оңай еніп, үлкендерге қарағанда тезірек қоныс аударатындықтан, молекулалардың зарядтың массаға қатынасының жақын шамаларымен бөлінуі олардың мөлшеріне сәйкес жүреді. Осылайша, капиллярлық гель – электрофорез әдісі молекулалық массалардың шамалары бойынша жиі зарядтың массаға қатынасына жақын шамада әртүрлі биологиялық макромолекулалар бөлінуі мүмкін (мысалы, ақуыздар мен ДНҚ фрагменттері).
ГЕЛЬДІҢ СИПАТТАМАЛАРЫ

При использовании данного вида капиллярного электрофореза возможно проведение анализа как малых (Mr < 2000), так и больших молекул (2000 < Mr < 100 000). Благодаря высокой эффективности капиллярного зонного электрофореза может быть проведено разделение молекул, имеющих очень незначительные различия в величинах отношений заряда к массе. При добавлении к разделяющему буферному раствору хиральных селекторов можно разделять хиральные соединения.
ОПТИМИЗАЦИЯ
Оптимизация разделения является комплексным процессом, в котором основную роль могут играть несколько параметров разделения. Основными факторами, которые следует принимать во внимание при разработке методик разделения, являются инструментальные параметры, а также параметры раствора электролита.
Инструментальные параметры
Напряжение. Для оптимизации прилагаемого напряжения и температуры капилляра полезен график Джоулева нагрева. Время разделения обратно пропорционально приложенному напряжению. Однако увеличение напряжения может вызвать избыточное выделение тепла, повышение температуры и, как результат, образование градиентов вязкости в буферном растворе, находящемся в капилляре. Данный эффект приводит к уширению полосы и уменьшению разрешения.
Полярность. Полярность электродов может быть нормальной (анод на входе и катод на выходе), электроосмотический поток при этом перемещается по направлению к катоду. В случае обращенной полярности электродов электроосмотический поток направлен от выхода из капилляра, и только заряженные определяемые веществас электрофоретическими подвижностями, превышающими величину электрофоретического потока, попадают к выходу.
Температура. Температура влияет, главным образом, на вязкость и электрическую проводимость и, как следствие, на скорость миграции. В некоторых случаях увеличение температуры капилляра может вызвать конформационные изменения в молекулах белков, что изменяет их времена миграции и эффективность разделения.
Капилляр. Размеры капилляра (длина и внутренний диаметр) влияют на время анализа, эффективность разделения и загрузочную емкость. Увеличение как эффективной, так и общей длины капилляра может ослабить электрическое поле (в случае работы при постоянном напряжении), что приводит к увеличению времени миграции. Для определенного буферного раствора и электрического поля тепловая конвекция и, следовательно, уширение полос образца зависит от величины внутреннего диаметра капилляра. Кроме этого, величина внутреннего диаметра капилляра влияет на предел обнаружения, зависящий от объема введенной пробы и используемого детектора.
Поскольку адсорбция компонентов образца на стенке капилляра ограничивает эффективность, при разработке методики разделения следует предусмотреть способы предотвращения таких взаимодействий. В случае белков во избежание их адсорбции было разработано несколько способов. Некоторые из таких способов (использование экстремальных значений рН и адсорбция положительно заряженных буферных добавок) для предотвращения адсорбции белков требуют лишь изменения состава буферной смеси. В других способах внутренняя стенка капилляра покрывается полимером, ковалентно связанным с поверхностью, что предотвращает взаимодействие между белками и отрицательно заряженной поверхностью кварца. Для этих целей выпускаются готовые к использованию капилляры с покрытиями, состоящими из нейтральных гидрофильных, катионных или анионных полимеров.
Параметры раствора электролита
Тип и концентрация буферного раствора. Буферные растворы, подходящие для капиллярного электрофореза, имеют соответствующую буферную емкость в выбранном диапазоне рН и низкую подвижность для минимизации образования тока.
Подбор во всех возможных случаях буферного иона с подвижностью, соответствующей подвижности растворенного вещества, важен для минимизации искажения полосы. Тип растворителя, использованного для растворения определяемого вещества, также важен для достижения фокусирования вещества на колонке, что увеличивает эффективность разделения и улучшает детектирование.
Увеличение концентрации буферного раствора (для данного значения pH) уменьшает электроосмотический поток и скорость миграции растворенного вещества.
Значение рН буферного раствора. Значение рН буферного раствора может влиять на разделение вследствие изменения заряда определяемого вещества или добавок, а также электроосмотического потока. При разделении белков и пептидов изменение рН буферного раствора от значения, превышающего изоэлектрическую точку (pI), до значения, которое меньше ее, изменяет суммарный отрицательный заряд вещества на положительный. Увеличение рН буферного раствора обычно увеличивает электроосмотический поток.
Органические растворители. К водным буферным растворам для увеличения растворимости веществ или других добавок, и/или воздействия на степень ионизации компонентов образца могут быть добавлены органические модификаторы (метанол, ацетонитрил и др.). Добавление таких органических модификаторов к буферному раствору обычно вызывает уменьшение электроосмотического потока.
Добавки для хиральных разделений. Для разделения оптических изомеров к разделяющему буферному раствору добавляют хиральный селектор. Наиболее часто используемыми хиральными селекторами являются циклодекстрины, но кроме этого могут быть использованы краун-эфиры, полисахариды и белки. Поскольку хиральное распознавание управляется различными взаимодействиями между хиральным селектором и каждым из энантиомеров, разрешение, достигаемое для хиральных соединений, зависит, главным образом, от типа использованного хирального селектора. В связи с этим при разработке данных методик разделения может оказаться полезным испытание с циклодекстринами с различным размером полостей (
-,
-или
-циклодекстрин) или модифицированными циклодекстринами с нейтральными (метил-, этил-, гидроксиалкил- и другие) или способными к ионизации (аминометил-, карбоксиметил-, сульфобутиловые эфиры и другие) группами. При использовании модифицированных циклодекстринов следует принимать во внимание различия в степени замещения между разными партиями данных веществ, поскольку это может оказывать влияние на селективность. Другими факторами, контролирующими разрешение при хиральных разделениях, являются концентрация хирального селектора, состав и значение рН буферного раствора, а также температура. Достигнутую величину разрешения также может изменять использование органических добавок, таких как метанол или мочевина.
КАПИЛЛЯРНЫЙ ГЕЛЬ-ЭЛЕКТРОФОРЕЗ
ПРИНЦИП
В капиллярном гель-электрофорезе разделение происходит внутри капилляра, заполненного гелем, действующим как молекулярное сито. Поскольку молекулы меньшего размера легче проникают в структуру геля и мигрируют быстрее, чем большие, разделение молекул с близкими величинами отношения заряда к массе происходит в соответствии с их размерами. Таким образом, методом капиллярного гель-электрофореза по величинам молекулярных масс могут быть разделены различные биологические макромолекулы (например, белки и фрагменты ДНК), часто имеющие близкие величины отношения заряда к массе.
ХАРАКТЕРИСТИКИ ГЕЛЕЙ

Капиллярлық электрофорезде гельдің екі түрі қолданылады: химиялық түрлендірілген және серпінді түрлендірілген. Химиялық түрлендірілген гельдер, мысалы, көлденең тігілген полиакриламид, капилляр ішіндегі мономерлерді полимерлеу арқылы алынады. Олар әдетте балқытылған кварцтың бетімен химиялық байланысты және капиллярды бұзбай алып тастауға болмайды. Егер гельдер ақуыздарды талдау үшін пайдаланылса, бөлгіш буферлік ерітіндіде әдетте натрий додецил сульфаты болады және сынама енгізер алдында натрий додецилсульфаты мен 2-меркаптоэтанол немесе дитиотреитол қоспасында қыздыру арқылы денатуратталады. Қалпына келтірмейтін жағдайларды қолданған кезде (мысалы, бүлінбеген антиденені талдау) 2-меркаптоэтаетл және дитиотреитол қолданылмайды. Көлденең тігілген гельдердегі бөліну бөлінетін буферлік ерітіндінің өзгеруімен (капиллярлық аймақтық электрофорезге арналған бөлімдегі нұсқауларға сәйкес) және оны алу кезінде дененің кеуектілігін бақылау арқылы оңтайландырылуы мүмкін. Көлденең тігілген полиакриламидті гельдердің кеуектілігін акриламид концентрациясын және/немесе тігілетін реагенттің пропорциясын өзгерту арқылы түрлендіруге болады. Әдетте, гельдің кеуектілігінің төмендеуі бөлінетін заттардың қозғалғыштығының төмендеуіне әкеледі. Осындай гельдердің қаттылығының салдарынан ғана сынаманы электрокинетикалық іске қосу пайдаланылуы мүмкін. Динамикалық түрлендірілген гельдер – бұл сызықтық полиакриламид, целлюлоза туындылары, декстран және басқалары сияқты гидрофильді полимерлер, олар су бөлетін буферлік ерітінділерде ериді және молекулалық елек ретінде әрекет ететін бөлу ортасын құрайды. Мұндай бөлу орталарын көлденең тігілген полимерлерге қарағанда оңай алуға болады. Оларды түтікте дайындауға және қысыммен түрлендірілген беті бар капиллярға салуға болады (электроосмотикалық ағынсыз). Сынаманы әрбір енгізер алдында гельді ауыстыру, әдетте, бөлінудің туындауын жақсартады. Гельдердің кеуектілігі жоғары молекулалық массасы бар полимерлерді қолданған кезде (полимердің белгілі бір концентрациясында) немесе полимердің концентрациясын төмендету арқылы (полимердің белгілі бір молекулалық массасында) артуы мүмкін. Гельдің кеуектілігінің төмендеуі сол буферлік ерітінді үшін заттың сіңімділігінің төмендеуіне әкеледі. Мұндай полимерлер буферлік ерітіндіде еріген кезде тұтқырлығы төмен ерітінділер пайда болғандықтан, сынаманы гидродинамикалық және электрокинетикалық енгізуді қолдануға болады.
КАПИЛЛЯРЛЫҚ ИЗОЭЛЕКТРЛІК ФОКУСТАУ
ПРИНЦИП
Изоэлектрлік фокустау кезінде молекулалар буферлік ерітіндіде ерітілген Pi (полиаминокарбон қышқылдары) мәндерінің кең диапазонына ие амфолиттер шығаратын рН градиентінде зарядталғанға дейін электр өрісінің әсерінен қозғалады. Изоэлектрлік фокустаудың үш негізгі кезеңі фокустау, жүктеу және жұмылдыру болып табылады.
Жүктеу кезеңі. Екі әдіс пайдаланылуы мүмкін:
- бір сатылы жүктеу: сынама амфолитпен араласады және қысыммен немесе вакуумның көмегімен капиллярға енгізіледі;
- дәйекті жүктеу: алдымен капиллярға жетекші буферлік ерітінді, содан кейін амфолиттер, содан кейін амфолиттермен араласқан сынама енгізіледі, содан кейін қайтадан амфолиттер мен соңында буферлік ерітінді енгізіледі. Сынама көлемі рН градиентінің шамасына әсер етпеу үшін аз болуы тиіс.
Фокустау кезеңі. Кернеу қолданылған кезде амфолиттер, олардың жиынтық зарядына байланысты, катод немесе анод бағытына ауысады, осылайша анодтан (рН-ның неғұрлым төмен мәні) катодқа (рН-ның неғұрлым жоғары мәні) градиент жасайды Бұл кезеңде бөлінетін құрамдастар олардың изоэлектрлік нүктесіне (pI) сәйкес келетін рН мәніне жеткенше және ток өте төмен мәндерге дейін төмендегенше көшеді.
Жұмылдыру кезеңі. Егер детекторлау үшін жұмылдыру қажет болса, мынадай тәсілдердің бірін қолданады:
- бірінші тәсілде жұмылдыру электроосмотикалық ағынның әсерінен фокустау сатысында жүзеге асырылады; электроосмотикалық ағын құрамдастарды фокустауды жүргізуге мүмкіндік беретіндей жеткілікті аз болуы тиіс;
- екінші тәсілде жұмылдыру фокустау сатысынан кейін оң қысымды қолдану арқылы жүзеге асырылады;
- үшінші тәсілде жұмылдыру фокустау сатысынан кейін кернеу қолданылған кезде капиллярдағы рН-ны өзгерту үшін тұздарды катодты немесе анодты (жұмылдыру үшін таңдалған бағытқа байланысты) резервуарға қосу арқылы жүзеге асырылады. рН өзгеретіндіктен ақуыздар мен электролиттер қосылған тұздары бар резервуарға қарай жылжиды және детектор арқылы өтеді.
∆рl ретінде берілген қол жеткізілетін бөліну рН градиентіне (dpH/dx), pI әртүрлі шамалары бар амфолиттердің санына, молекулалық диффузия коэффициентіне (D), электр өрісінің кернеуіне (E) және рН өзгерген кезде анықталатын заттың электрофоретикалық қозғалғыштығының өзгеруіне байланысты (-/dpH):
ОҢТАЙЛАНДЫРУ
Бөлу әдістемелерін жасау кезінде ескерілетін негізгі параметрлер мыналар болып табылады.

В капиллярном электрофорезе используют гели двух типов: химически модифицированные и динамически модифицированные. Химически модифицированные гели, например, поперечно-сшитый полиакриламид, получают полимеризацией мономеров внутри капилляра. Они обычно химически связаны с поверхностью плавленого кварца и не могут быть удалены без разрушения капилляра. Если гели используются для анализа белков, разделяющий буферный раствор обычно содержит натрия додецилсульфат и пробы перед вводом денатурируют нагреванием в смеси натрия додецилсульфата и 2-меркаптоэтанола или дитиотреитола. При использовании не восстанавливающих условий (например, анализ интактного антитела) 2- меркаптоэтанол и дитиотреитол не применяют. Разделение на поперечносшитых гелях может быть оптимизированно изменением разделяющего буферного раствора (в соответствии с указаниями в разделе, посвященном капиллярному зонному электрофорезу), и контролем пористости геля во время его получения. Пористость поперечно-сшитых полиакриламидных гелей может быть модифицирована путем изменения концентрации акриламида и/или пропорции сшивающего реагента. Как правило, уменьшение пористости геля приводит к уменьшению подвижности разделяемых веществ. Вследствие жесткости подобных гелей может быть использован только электрокинетический ввод пробы. Динамически модифицированные гели представляют собой гидрофильные полимеры, такие как линейный полиакриламид, производные целлюлозы, декстран и другие, способные растворяться в водных разделяющих буферных растворах и образующие разделяющую среду, которая также действует как молекулярное сито. Такие разделяющие среды получить легче, чем поперечно-сшитые полимеры. Они могут быть приготовлены в пробирке и помещены под давлением в капилляр с модифицированной поверхностью (без электроосмотического потока). Замена геля перед каждым вводом- пробы обычно улучшает воспроизводимость разделения. Пористость гелей может быть увеличена при использовании полимеров с большей молекулярной массой (при определенной концентрации полимера) или путем уменьшения концентрации полимера (при определенной молекулярной массе полимера). Уменьшение пористости геля приводит к уменьшению подвижности вещества для того же самого буферного раствора. Поскольку при растворении таких полимеров в буферном растворе образуются растворы с низкой вязкостью, может быть использован как гидродинамический, так и электрокинетический ввод пробы.
КАПИЛЛЯРНОЕ ИЗОЭЛЕКТРИЧЕСКОЕ ФОКУСИРОВАНИЕ
ПРИНЦИП
При изоэлектрическом фокусировании молекулы мигрируют под влиянием электрического поля до тех пор, пока они остаются заряженными в градиенте рН, создаваемом амфолитами, имеющими широкий диапазон значений pI (полиаминокарбоновые кислоты), растворенными в буферном растворе. Тремя основными стадиями изоэлектрического фокусирования являются загрузка, фокусирование и мобилизация.
Стадия загрузки. Могут быть использованы два способа:
- одноступенчатая загрузка: проба смешивается с амфолитами и вводится в капилляр под давлением или с помощью вакуума;
- последовательная загрузка: в капилляр вводят сначала ведущий буферный раствор, затем амфолиты, затем пробу, смешанную с амфолитами, после чего снова амфолиты и в конце замыкающий буферный раствор. Объем пробы должен быть небольшим, чтобы не повлиять на величину градиента рН.
Стадия фокусирования. При наложении напряжения амфолиты, в зависимости от своего суммарного заряда, мигрируют по направлению к катоду или аноду, тем самым создавая градиент от анода (более низкие значения рН) к катоду (более высокие значения рН). На данной стадии разделяемые компоненты мигрируют до тех пор, пока не достигнут значения рН, соответствующего своей изоэлектрической точке (pI) и ток не упадет до очень низких значений.
Стадия мобилизации. Если для детектирования необходима мобилизация, используют один из следующих способов:
- в первом способе мобилизация проводится в течение стадии фокусирования вследствие действия электроосмотического потока; электроосмотический поток должен быть достаточно малым, чтобы позволить провести фокусирование компонентов;
- во втором способе мобилизация проводится после стадии фокусирования путем использования положительного давления;
- в третьем способе мобилизация проводится после стадии фокусирования путем добавления солей в катодный или анодный резервуар (в зависимости от направления, выбранного для мобилизации) для изменения рН в капилляре при наложении напряжения. Поскольку рН изменяется, белки и электролиты перемещаются по направлению к резервуару, который содержит добавленные соли, и проходят через детектор.
Достигаемое разделение, выраженное как
р1, зависит от градиента рН (dpH/dx), количества амфолитов, имеющих различные величины pI, коэффициента молекулярной диффузии (D), напряженности электрического поля (E) и изменения электрофоретической подвижности определяемого вещества при изменении рН (-d
/dpH):
ОПТИМИЗАЦИЯ
Основными параметрами, которые следует учитывать при разработке методик разделения, являются следующие.

Кернеу. Капиллярлық изоэлектрлік фокустауда фокустау сатысында өте жоғары кернеулі электр өрісі қолданылады – 300 В/см-ден 1000 В/см-ге дейін.
Капилляр. Жұмылдыру тәсіліне байланысты (жоғарыдан қараңыз) электроосмотикалық ағын азайтылуы немесе басылуы тиіс. Беті түрлендірілген капиллярлар, әдетте, электроосмотикалық ағынды азайтады.
Ерітінділер. Анодты буферлік ерітіндісі бар резервуарды рН мәні қышқыл амфолиттердің көпшілігінің pl мәнінен аз ерітіндімен, ал катодты резервуарды рН мәні негізгі амфолиттердің көпшілігінің pl мәнінен үлкен ерітіндімен толтырады. Анодты буферлік ерітінділер үшін фосфор қышқылы жиі қолданылады, ал катодты ерітінділер үшін натрий гидроксиді қолданылады.
Метилцеллюлоза сияқты полимерді амфолит ерітіндісіне қосу тұтқырлықтың жоғарылауына байланысты конвективті күштердің (егер бар болса) және электроосмотикалық ағынның басылуына әкеледі. Сатылатын амфолиттер рН-ның көптеген диапазондарын қамтиды, ал қажет болған жағдайда рН-ның кең ауқымын алу үшін оларды араластыруға болады. рН кең диапазондары изоэлектрлік нүктенің шамасын бағалау үшін қолданылады, ал тар диапазондар талдаудың дәлдігін жақсарту үшін қолданылады. Калибрлеу үшін ақуыз маркерлерінің сериясы үшін көші-қон уақыты мен изоэлектрлік нүкте арасындағы байланысты қолдануға болады. Қажет болса, фокустау сатысында изоэлектрлік нүктеде ақуыздардың тұндырылуына буферлік ерітіндіге глицерин, беттік белсенді заттар, несепнәр немесе цвиттер-иондық буферлік ерітінділер қосу арқылы жол берілмейді. Несепнәр концентрацияға байланысты ақуыздарды денатурациялайтынын есте ұстаған жөн.
МИЦЕЛЯРЛЫҚ ЭЛЕКТРОКИНЕТИКАЛЫҚ ХРОМАТОГРАФИЯ
ПРИНЦИП
Мицеллярлық электрокинетикалық хроматографияда (MЭКХ, MEKC) бөліну электролит ерітіндісінде жүреді, оның құрамында мицелла түзілуінің шектік шоғырлануынан (МШШ) асатын концентрациядағы үстіңгі белсенді зат бар. Еріген заттың молекулалары су буферлік ерітінді мен мицеллалар түзетін жалған қозғалатын фаза арасында олардың таралу коэффициентіне сәйкес бөлінеді. Осылайша, бұл әдісті электрофорез және хроматография буданы ретінде қарастыруға болады. Ол сонымен қатар капиллярлық электрофорезге тән тиімділікті, жылдамдықты, сондай-ақ жабдықты, сақтай отырып, зарядталған және бейтарап ерітінділерді бөлу үшін пайдаланылуы мүмкін. MЭКХ-де кеңінен қолданылатын үстіңгі белсенді заттардың бірі – анионды үстіңгі белсенді натрий додецилсульфаты болып табылады. Басқа үстіңгі белсенді заттар да қолданылады, мысалы, цетилтриметиламмоний тұздары сияқты катионды үстіңгі белсенді заттар.
Бөлу механизмі мынадан тұрады. Бейтарап немесе сілтілі ортада күшті электроосмотикалық ағын пайда болады, ол бөлінетін буферлік ерітіндінің иондарын катодқа қарай жылжытады. Егер натрий додецилсульфаты үстіңгі белсенді зат ретінде пайдаланылса, анионды мицеллалардың электрофоретикалық көші-қоны қарама-қарсы бағытта, яғни анодқа қарай жүреді. Нәтижесінде мицеллалардың жалпы көші-қон жылдамдығы электролит ерітіндісінің ағын жылдамдығымен салыстырғанда төмендейді. Бейтарап бөлінетін заттар жағдайында анықталатын заттың көші-қон жылдамдығы оның мицелла мен су буферлік ерітінді арасындағы таралу коэффициентінің шамасына ғана байланысты болады, өйткені анықталатын зат мицелла мен су буферлік ерітіндісі арасында бөлінуге қабілетті болғандықтан, электрофоретикалық қозғалғыштығы болмайды. Электрофореграммада бөлінетін зарядталмаған еріген заттардың әрқайсысына сәйкес келетін шыңдар әрдайым электроосмотикалық ағын маркерінің шыңы мен мицелла шыңы арасында болады (осы екі шыңның арасындағы уақыт бөлу терезесі деп аталады). Зарядталған еріген заттар үшін көші-қон жылдамдығы мицелла мен су буферлік ерітіндісі арасындағы заттың таралу коэффициентіне де, мицелла болмаған кезде заттың электрофоретикалық қозғалғыштығына да байланысты.
Бейтарап және әлсіз иондалған еріген заттардың MEKХ-тегі бөліну тетігі негізінен хроматографиялық болғандықтан, еріген заттың көші-қоны мен ажыратымдылық бөлудің концентрациялық коэффициенті (Dm) деп те аталатын заттардың кідірту коэффициентінің (k') көмегімен сипатталуы мүмкін, ол, мицелладағы еріген заттың моль мөлшерінің осы заттың жылжымалы фазадағы моль мөлшеріне қатынасын білдіреді.
Бейтарап қосылыстар үшін k' былайша анықталады:
мұндағы: tR еріген заттың көші-қон уақыты;
to – кідірмейтін еріген затты талдау уақыты (мицеллаға кірмейтін электросмотикалық ток маркерінің көмегімен анықталады, мысалы, метанол);
tmc мицелланың көші-қон уақыты (мицеллада толықтай бола тұра, көшіп қонып жүретін Cудан III сияқты мицелла маркерінің көмегімен өлшенеді);
K – еріген затты бөлу коэффициенті;
VS мицеллярлық фазаның көлемі; VM – жылжымалы фазаның көлемі.
Осыған ұқсас екі жақын көшіп-қонатын заттардың шыңы арасындағы ажыратымдылық (Rs) мынау ретінде анықталады:
мұндағы: N – заттардың біріне арналған теориялық тарелкалар саны;
а – селективтілік;
k'а және k'b – тиісінше екі зат үшін де кідірту коэффициенттері (k’b > k'a).
K және Rs мәндері үшін ұқсас, бірақ бірдей емес теңдеулер зарядталған заттарды бөлу кезінде де қолданылады
ОҢТАЙЛАНДЫРУ
MЭКХ-де бөлу әдістемелерін жасау кезінде ескерілуі керек негізгі параметрлер құралдық, сонымен қатар электролит ерітіндісінің параметрлері болып табылады.
Құралдық параметрлер
Кернеу. Бөлу уақыты қоса берілген кернеуге кері пропорционалды. Алайда, кернеудің жоғарылауы шамадан тыс жылу шығаруға, температураның жоғарылауына және нәтижесінде капиллярдағы буферлік ерітіндіде температура мен тұтқырлық градиенттерінің пайда болуына әкелуі мүмкін. Бұл әсер әсіресе жоғары электр өткізгіштігі бар және құрамында мицелла бар буферлік ерітінділерге тән. Қанағаттанарлықсыз жылу конвекциясы жолақтың кеңеюіне әкеледі және ажыратымдылықты азайтады.
Температура. Капилляр температурасының өзгеруі заттың буферлік ерітінді мен мицелла арасындағы таралу коэффициентіне, мицелла түзілуінің шектік шоғырлануына және буферлік ерітіндінің тұтқырлығына әсер етеді. Бұл параметрлер еріген заттың көші-қон уақытының шамасына үлес қосады. Тиісті салқындату жүйесін пайдалану еріген заттардың көші-қон уақытының жаңғыртылуын жақсартады.
Капилляр. Капиллярлық аймақтық электрофорез сияқты, капилляр мөлшері (ұзындығы мен ішкі диаметрі) талдаудың ұзақтығына және бөлудің тиімділігіне әсер етеді. Капиллярдың тиімді және жалпы ұзындығының артуы электр өрісін әлсіретуі (тұрақты кернеуде жұмыс істеген жағдайда), көші-қон уақытын арттыруы және бөлу тиімділігін жақсартуы мүмкін. Ішкі диаметр жылу конвекциясын (белгілі бір буферлік ерітінді мен электр өрісі үшін) және тиісінше зат жолағының кеңеюін бақылайды.
Электролит ерітіндісінің параметрлері
Үстіңгі белсенді заттың типі мен концентрациясы. Үстіңгі белсенді заттың типі хроматографиядағы қозғалмайтын фаза сияқты ажыратымдылыққа әсер етеді, өйткені ол бөлінудің селективтілігін өзгертеді. Бейтарап қосылыстың мәні Lgk' жылжымалы фазадағы үстіңгі белсенді зат концентрациясы ұлғайған кезде сызықты түрде артады. МЭКХ-тегі ажыратымдылық k' шамасы
мәніне жақындағанда максимумға жететіндіктен, жылжымалы фазадағы үстіңгі белсенді зат концентрациясының өзгеруі ажыратымдылық шамасын өзгертеді.
Буферлік ерітіндінің рН мәні. рН мәні иондалмаған заттардың бөліну коэффициентін өзгертпесе де, ол беті түрлендірілмеген капиллярлардағы электроосмотикалық ағынды өзгерте алады. Буферлік ерітіндінің рН мәнінің азаюы электроосмотикалық ағынды азайтады және осылайша талдау ұзақтығының артуына байланысты МЭКХ-тегі бейтарап заттардың ажыратымдылығын арттырады.
Органикалық еріткіштер. Гидрофобты қосылыстардың МЭКХ-бөлінуін жақсарту үшін электролит ерітіндісіне органикалық модификаторларды (метанол, пропанол, ацетонитрил және т.б.) қосуға болады. Мұндай модификаторларды қосу, әдетте, көші-қон уақытын және бөлінудің селективтілігін азайтады. Органикалық модификаторлардың қосылуы мицелла түзілуінің шектік шоғырлануының мөлшеріне әсер ететіндіктен, анықталған үстіңгі белсенді зат концентрациясы мицелланың түзілуін тоқтатқанға дейін немесе осы процеске теріс әсер еткенге дейін, мицеллалардың жойылып кетуіне және бөлінудің тоқтатылуына әкелетін органикалық модификатордың белгілі бір пайызында ғана қолданыла алады. Мицеллалардың органикалық еріткіштің көп мөлшері болған кезде ыдырауы әрдайым одан әрі бөлінудің мүмкін еместігін білдірмейді; кейбір жағдайларда иондық беттік белсенді заттың мономері мен бейтарап бөлінетін зат арасындағы гидрофобты өзара әрекеттесу электрофоретикалық жолмен бөлуге болатын сольвофобты кешендердің пайда болуына әкеледі.
Хиральды бөліністерге арналған қоспалар. МЭКХ пайдаланып,көмегімен энантиомерлерді бөлу үшін хиральды селектор мицеллярлық жүйеге қосылады не үстіңгі белсенді затпен ковалентті түрде байланысады не мицеллалар ыдырайтын электролит ерітіндісіне қосылады. Хиральды бөлінуге қабілетті мицеллалар әдетте өзіне N-додеканил-L-аминқышқылдарының тұздарын, өт қышқылдарының тұздарын және т.б. қамтиды. Хиральды бөлінуді құрамында ахиральды үстіңгі белсенді заттар мицеллалары бар электролиттердің ерітінділеріне қосылған цикдодекстриндердің көмегімен де жүргізуге болады.
Басқа қоспалар. Селективтілікті өзгерту үшін буферлік ерітіндіге әртүрлі реагенттерді қосуды болжайтын бірнеше тәсіл бар. Циклодекстриндердің кейбір типтерін буферлік ерітіндіге қосу гидрофобты заттардың мицелламен өзара әрекеттесуін азайту үшін, осылайша қосылыстардың осы типі үшін бөліну селективтілігін арттырып пайдаланылуы мүмкін.
Бөлінетін зат пен мицелла арасындағы өзара әрекеттесуді өзгертуге қабілетті заттарды қосу соңғысына адсорбция салдарынан MЭKХ-де бөлінудің селективтілігін жақсарту үшін қолданылады. Бұл қоспалар екінші үстіңгі белсенді зат (иондық немесе иондық емес) болуы мүмкін, ол мицеллада еритін және бөлінетін заттармен үйлестіру кешендерін құрайтын аралас мицеллалардың немесе металл катиондарының санын көбейтеді.
САНДЫҚ АНЫҚТАМА
Шыңдардың аудандары нәтижесінде өтелуге мүмкіндік беретін түзетілген аумақты алу үшін көші-қонның тиісті уақыттарымен бөлінуі тиіс:
- кідірту уақытын талдаудан талдауға ығыстыру және сол арқылы талдамалық сигнал шамасындағы айырмашылықтарды азайту;
- әртүрлі көші-қон уақыты бар сынама құрамдастарының әртүрлі талдамалық сигналдары.
Ішкі стандартты қолданған кезде сыналатын заттың шыңы ішкі стандарттың шыңымен жабылмайтынына көз жеткізіңіз.
ЕСЕПТЕУЛЕР
Алынған деректер бойынша сыналатын құрамдастың немесе құрамдастардың құрамы есептеледі. Егер көрсетілген болса, еріткіштерге немесе кез келген қосылған реагенттерге сәйкес келетін шыңдарды қоспағанда (қалыпқа келтіру әдісі), барлық шыңдардың түзетілген аудандарының пайыздық бөлігі ретінде шыңның немесе шыңдардың түзетілген ауданын анықтау арқылы үлгінің бір немесе бірнеше құрамдастарының пайыздық мөлшерін есептейді. Автоматтандырылған интеграция жүйесін (интегратор немесе деректерді алу және өңдеу жүйесі) пайдалану ұсынылады.
ЖҮЙЕНІҢ ЖАРАМДЫЛЫҒЫ
Жүйенің жарамдылық параметрлері капиллярлық электрофорез жүйесінің әрекетін тексеру үшін қолданылады. Параметрлерді таңдау капиллярлық электрофорездің қолданылатын түріне байланысты. Оларға мыналар жатады: сыйымдылық коэффициенті (k') (тек мицеллярлық электрокинетикалық хроматография үшін), теориялық тарелкалар саны (N), симметрия коэффициенті (As) және ажыратымдылық (Rs). Алдыңғы бөлімдерде N және Rs есептемелеріне арналған теңдеулер сипатталған, төменде электрофореграммалардан осы параметрлерді есептеуге мүмкіндік беретін теңдеулер келтірілген.
ТЕОРИЯЛЫҚ ТАРЕЛКАЛАР САНЫ
Теориялық тарелкалар саны (N) мына формула бойынша есептелуі мүмкін:
мұндағы: tR – көші-қон уақыты немесе базалық желі бойынша сынаманы енгізу нүктесінен құрамдасқа сәйкес келетін шыңның максимумынан түсірілген перпендикулярға дейінгі қашықтық;
wh биіктіктің жартысындағы шыңның ені.
АЖЫРАТЫМДЫЛЫҚ
Шыңдардың биіктігі бойынша жақын екі құрамдастың шыңдарының ажыратымдылығын (Rs) мынадай формула бойынша есептеуге болады:
мұндағы: tR1 және tR2 – қон уақыты немесе базалық желі бойынша сынаманы енгізу нүктесінен екі көрші шыңдардың максимумынан түсірілген перпендикулярға дейінгі қашықтық;
wh1 және wh2 – биіктіктің жартысындағы шыңдардың ені.
Қажет болған кезде, ажыратымдылық стандартты үлгіде ішінара бөлінген екі шыңның арасындағы ойықтың биіктігін (Hv), кіші шыңның биіктігін (Hp) өлшеу және шыңның/ойықтың қатынасын өлшеу арқылы есептеуге болады:
СИММЕТРИЯ КОЭФФИЦИЕНТІ
Шыңның симметрия коэффициенті (As) мынадай формула бойынша есептеледі:

Напряжение. В капиллярном изоэлектрическом фокусировании на стадии фокусирования используется электрическое поле с очень высокой напряженностью — от 300 В/см до 1000 В/см.
Капилляр. В зависимости от способа мобилизации (см. выше) электроосмотический поток должен быть уменьшен или подавлен. Капилляры с модифицированной поверхностью, как правило, уменьшают электроосмотический поток.
Растворы. Резервуар с анодным буферным раствором заполняют раствором, значение рН которого меньше значения pI большинства кислотных амфолитов, а катодный резервуар — раствором, значение рН которого больше значения pI большинства основных амфолитов. Для анодных буферных растворов часто используют фосфорную кислоту, а для катодных — натрия гидроксид.
Добавление полимера, такого как метилцеллюлоза, в раствор амфолита приводит к подавлению конвективных сил (если такие имеются) и электроосмотического потока, что обусловлено увеличением вязкости. Имеющиеся в продаже амфолиты покрывают множество диапазонов рН, а при необходимости для получения более широкого диапазона рН их можно смешивать. Широкие диапазоны рН используются для оценки величины изоэлектрической точки, в то время как более узкие применяются для улучшения точности анализа. Для калибровки можно использовать зависимость между временем миграции и изоэлектрической точкой для серии белковых маркеров. При необходимости, осаждение белков в изоэлектрической точке во время стадии фокусирования может быть предотвращено добавлением к буферному раствору глицерина, поверхностно-активных веществ, мочевины или цвиттер-ионных буферных растворов. Следует иметь в виду, что мочевина в зависимости от концентрации денатурирует белки.
МИЦЕЛЛЯРНАЯ ЭЛЕКТРОКИНЕТИЧЕСКАЯ ХРОМАТОГРАФИЯ
ПРИНЦИП
В мицеллярной электрокинетической хроматографии (МЭКХ, MEKC) разделение происходит в растворе электролита, который содержит поверхностно-активное вещество в концентрации, превышающей критическую концентрацию мицеллообразования (ккм). Молекулы растворенного вещества распределяются между водным буферным раствором и псевдонепо- движной фазой, образованной мицеллами, в соответствии со своим коэффициентом распределения. Таким образом, данный метод можно рассматривать как гибрид электрофореза и хроматографии. Он может быть использован для разделения как заряженных, так и нейтральных растворенных веществ, сохраняя при этом эффективность, скорость, а также оборудование, присущие капиллярному электрофорезу. Одним из поверхностно-активных веществ, широко используемым в МЭКХ, является анионное поверхностно-активное вещество натрия додецил- сульфат. Применяются также и другие поверхностно-активные вещества, например, катионные поверхностно-активные вещества, такие как соли цетилтриметиламмония.
Механизм разделения заключается в следующем. В нейтральной или щелочной среде возникает сильный электроосмотический поток, который перемещает ионы разделяющего буферного раствора по направлению к катоду Если в качестве поверхностно-активного вещества используется натрия додецилсульфат, электрофоретическая миграция анионных мицелл происходит в противоположном направлении, т.е. к аноду. В результате общая скорость миграции мицелл уменьшается по сравнению со скоростью потока раствора электролита. В случае нейтральных разделяемых веществ скорость миграции определяемого вещества будет зависеть только от величины его коэффициента распределения между мицеллой и водным буферным раствором, поскольку определяемое вещество способно распределяться между мицеллой и водным буферным раствором не обладает электрофоретической подвижностью. На электрофореграмме пики, соответствующие каждому из разделяемых незаряженных растворенных веществ, всегда находятся между пиком маркера электроосмотического потока и пиком мицеллы (время между этими двумя пиками называется окном разделения). Для заряженных растворенных веществ скорость миграции зависит как от коэффициента распределения вещества между мицеллой и водным буферным раствором, так и от электрофоретической подвижности вещества в отсутствии мицеллы.
Поскольку механизм разделения в МЭКХ нейтральных и слабоионизированных растворенных веществ главным образом хроматографический, миграция растворенного вещества и разрешение могут быть охарактеризованы с помощью коэффициента удерживания вещества (k'), также известного как концентрационный коэффициент распределения (Dm), который представляет собой отношение количества моль растворенного вещества, находящегося в мицелле, к количеству моль данного вещества в подвижной фазе.
Для нейтральных соединений k' определяется как:
где:       tR       — время миграции растворенного вещества;
t0       — время анализа неудерживаемого растворенного вещества
(определяемое с помощью маркера электроосмотического тока,
не входящего в мицеллу, например, метанола);
tmc       — время миграции мицеллы (измеряется с помощью маркера мицеллы,
такого как Судан III, который мигрирует, полностью находясь в мицеллах);
K       — коэффициент распределения растворенного вещества;
VS       — объем мицеллярной фазы;
VM       — объем подвижной фазы.
Аналогично, разрешение между пиками двух близко мигрирующих веществ (Rs) определяется как:
где:       N             — число теоретических тарелок для одного из веществ;
—селективность;
k'
и k'b       — коэффициенты удерживания для обоих веществ соответственно
(к'b > к'a).
Подобные, но не идентичные уравнения для значений k' и Rs используются и в случае разделения заряженных веществ.
ОПТИМИЗАЦИЯ
Основными параметрами, которые следует принимать во внимание при разработке методик разделения в МЭКХ, являются инструментальные, а также параметры раствора электролита.
Инструментальные параметры
Напряжение. Время разделения обратно пропорционально приложенному напряжению. Однако увеличение напряжения может вызвать избыточное выделение тепла, повышение температуры и, как результат, образование градиентов температуры и вязкости в буферном растворе, находящемся в капилляре. Данный эффект особенно характерен для буферных растворов с высокой электрической проводимостью и содержащих мицеллы. Неудовлетворительная тепловая конвекция приводит к уширению полосы и уменьшает разрешение.
Температура. Изменения температуры капилляра влияют на коэффициент распределения вещества между буферным раствором и мицеллой, критическую концентрацию мицеллообразования и вязкость буферного раствора. Данные параметры вносят вклад в величину времени миграции растворенного вещества. Использование надлежащей охлаждающей системы улучшает воспроизводимость времени миграции растворенных веществ.
Капилляр. Как и в случае капиллярного зонного электрофореза, размеры капилляра (длина и внутренний диаметр) влияют на продолжительность анализа и эффективность разделения. Увеличение как эффективной, так и общей длины капилляра может ослабить электрическое поле (в случае работы при постоянном напряжении), увеличить время миграции и улучшить эффективность разделения. Внутренний диаметр контролирует тепловую конвекцию (для определенного буферного раствора и электрического поля) и, соответственно, уширение полосы вещества.
Параметры раствора электролита
Тип и концентрация поверхностно-активного вещества. Тип поверхностно-активного вещества таким же образом, как и неподвижная фаза в хроматографии, влияет на разрешение, поскольку изменяет селективность разделения. Величина lgk' нейтрального соединения линейно увеличивается при увеличении концентрации поверхностно-активного вещества в подвижной фазе. Поскольку разрешение в МЭКХ достигает максимума при приближении величины k' к значению
изменение концентрации поверхностно-активного вещества в подвижной фазе изменяет величину разрешения.
Значение рН буферного раствора. Несмотря на то, что значение pH не изменяет коэффициент распределения неионизированных веществ, оно может изменять электроосмотический поток в капиллярах с немодифицированной поверхностью. Уменьшение значения рН буферного раствора уменьшает электроосмотический потоки и тем самым увеличивает разрешение нейтральных веществ в МЭКХ вследствие увеличения продолжительности анализа.
Органические растворители. Для улучшения МЭКХ-разделения гидрофобных соединений к раствору электролита могут быть добавлены органические модификаторы (метанол, пропанол, ацетонитрил и др.). Добавление таких модификаторов обычно уменьшает время миграции и селективность разделения. Поскольку добавление органических модификаторов влияет на величину критической концентрации мицеллообразования, определенная концентрация поверхностно-активного вещества может быть использована только в пределах некоторого процентного содержания органического модификатора до прекращения мицеллообразования или отрицательного влияния на этот процесс, приводящего к исчезновению мицелл и прекращению разделения. Диссоциация мицелл в присутствии большого количества органического растворителя не всегда означает невозможность дальнейшего разделения; в некоторых случаях гидрофобное взаимодействие между мономером ионного поверхностно-активного вещества и нейтральным разделяемым веществом приводит к образованию сольвофобных комплексов, которые могут быть разделены электрофоретически.
Добавки для хиральных разделений. Для разделения энантиомеров с использованием МЭКХ хиральный селектор включается в мицеллярную систему, либо ковалентно связывается с поверхностно-активным веществом либо добавляется к раствору электролита, в котором происходит разделение мицелл. Мицеллы, способные к хиральным разделениям, обычно включают в себя соли N-додеканоил-L-аминокислот, соли желчных кислот и т.д. Хиральное разделение может быть также проведено с помощью циклодекстринов, добавленных к растворам электролитов, содержащих мицеллы ахиральных поверхностно-активных веществ.
Другие добавки. Существует ряд подходов, предполагающих добавление различных реагентов к буферному раствору для изменения селективности. Добавление некоторых типов циклодекстринов к буферному раствору также может быть использовано для уменьшения взаимодействия гидрофобных веществ с мицеллой, тем самым увеличивая селективность разделения для такого типа соединений.
Добавление веществ, которые способны изменять взаимодействие между разделяемым веществом и мицеллой вследствие адсорбции на последней, используется для улучшения селективности разделения в МЭКХ. Данные добавки могут представлять собой второе поверхностно-активное вещество (ионное или неионное), которое увеличивает количество смешанных мицелл или катионов металлов, которые растворяются в мицелле и образуют координационные комплексы с разделяемыми веществами.
КОЛИЧЕСТВЕННОЕ ОПРЕДЕЛЕНИЕ
Площади пиков должны быть разделены соответствующими временами миграции, чтобы в итоге получить исправленную площадь, позволяющую компенсировать:
- смещение времен удерживания от анализа к анализу и тем самым уменьшить различия в величине аналитического сигнала;
- различные аналитические сигналы компонентов пробы с различными временами миграции.
При использовании внутреннего стандарта следует убедиться в том, что пик испытуемого вещества не перекрывается пиком внутреннего стандарта.
РАСЧЕТЫ
По полученным данным рассчитывают содержание испытуемого компонента или компонентов. Если указано, рассчитывают процентное содержание одного или нескольких компонентов образца путем определения исправленной площади пика или пиков как процентной части исправленных площадей всех пиков, исключая пики, соответствующие растворителям или любым добавленным реагентам (метод нормализации). Рекомендуется использование автоматической системы интегрирования (интегратора или системы получения и обработки данных).
ПРИГОДНОСТЬ СИСТЕМЫ
Параметры пригодности системы используются для проверки поведения системы капиллярного электрофореза. Выбор параметров зависит от используемого вида капиллярного электрофореза. К ним относятся: коэффициент емкости (k') (только для мицеллярной электрокинетической хроматографии), число теоретических тарелок (N), коэффициент симметрии (As) и разрешение (Rs). В предыдущих разделах были описаны уравнения для расчетов N и Rs, ниже приведены уравнения, позволяющие рассчитать эти параметры из электрофореграмм.
ЧИСЛО ТЕОРЕТИЧЕСКИХ ТАРЕЛОК
Число теоретических тарелок (N) может быть рассчитано по формуле:
где:       tR       — время миграции или расстояние по базовой линии от точки ввода
пробы до перпендикуляра, опущенного из максимума
пика, соответствующего компоненту;
wh       — ширина пика на половине высоты.
РАЗРЕШЕНИЕ
Разрешение (Rs) близких по высоте пиков двух компонентов может быть рассчитано по формуле:
где:       tRi и tR2       — времена миграции или расстояния по базовой линии от точки
ввода пробы до перпендикуляров, опущенных из максимумов
двух соседних пиков;
whi и wh2 — ширины пиков на половине высоты.
При необходимости разрешение может быть рассчитано путем измерения высоты впадины (Hv) между двумя частично разделенными пиками в стандартном образце, высоты меньшего пика (Hp) и расчета отношения пик/впадина:
КОЭФФИЦИЕНТ СИММЕТРИИ
Коэффициент симметрии пика (As) рассчитывают по формуле:

мұндағы: w0,05 – шыңның биіктігінің жиырмасыншы бөлігіндегі ені;
d – шыңның максимумынан түсірілген перпендикуляр мен шыңның биіктігінің жиырмасыншы бөлігіндегі алдыңғы шекарасының арасындағы қашықтық.
Аудандардың қайталануына арналған сынақтар (аудандардың стандартты ауытқуы немесе көші-қон ауданы/уақыт қатынасы) және көші-қон уақыты (көші-қон уақытының стандартты ауытқуы) жарамдылық параметрлері ретінде қолданылады. Көші-қон уақытының қайталануы капиллярды жуу рәсімінің жарамдылығын сынауды қамтамасыз етеді. Көші-қон уақытының қайталануының нашарлауын алдын алудың балама тәсілі көші-қон уақытын ішкі стандарттың көші-қон уақытына қатысты пайдалану болып табылады.
Байланысты қоспаларды анықтау үшін стандартты үлгі үшін сигнал/шу қатынасын растау сынағы (немесе сандық анықтау шегін анықтау) пайдалы болуы мүмкін.
СИГНАЛ/ШУ ҚАТЫНАСЫ
Анықтау және сандық анықтау шектері тиісінше 3 және 10 сигнал/шу қатынасына жауап береді. Сигнал/шу қатынасы (S/N) мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы: H – қаралып отырған құрамдас шыңының электрофореграммадағы биіктігі; биіктікті шыңның максимумынан қашықтықта байқалатын сигналдың экстраполяцияланған базалық сызығына дейін оның биіктігінің жартысындағы шыңның кемінде жиырма еселенген еніне тең өлшейді;
h – бақылау ерітіндісін енгізу кезінде алынған, шыңның биіктігінің жартысындағы шыңның енінен кемінде жиырма есе тең қашықтықта көрсетілген салыстыру ерітіндісінің электрофореграммасында байқалатын және мүмкіндігінше шыңды табу мүмкін болатын жердің екі жағында орналасқан электрофореграммадағы фондық шу аймағы.
201020039-2019
2.1.2.38. Изоэлектрлік фокустау
ЖАЛПЫ ПРИНЦИПТЕР
Изоэлектрлік фокустау (ИЭФ) – бұл белоктардың изоэлектрлік нүктелеріне сәйкес бөлінуіне негізделген электрофорез әдісін білдіреді. Бөліну амфотерлік электролиттердің (амфолиттердің) қоспасы бар полиакриламидті немесе агарозды гельден жасалған пластинада жүзеге асырылады. Электр өрісінің әсерінен амфолиттер рН градиентін жасап, гельге көшеді. Кейбір жағдайларда әлсіз қышқылдарды немесе негіздерді дайындау кезінде гельдің белгілі бір жерлеріне қосу арқылы алынған РН бекітілген градиенті бар гельдер қолданылады. Жағылған ақуыздар олардың изоэлектрлік нүктесімен (pI) бірдей рН мәні бар гель фракциясына жеткенде, бұл ақуыздардың заряды бейтараптандырылады және көші-қон тоқтайды. Градиенттерді таңдалған амфолит қоспасына байланысты әр түрлі рН диапазонында жасауға болады.
ТЕОРИЯЛЫҚ АСПЕКТІЛЕР
Изоэлектрлік нүктеде ақуыз молекуласы зарядталмайды және электр өрісінің әсерінен гель матрицасында қозғалмайды. Оның орын ауыстыруы диффузия нәтижесінде жүруі мүмкін. РН градиенті ақуызды осы затты шоғырландыру арқылы изоэлектрлік күйде қалуға мәжбүр етеді. Мұндай шоғырлану "фокустау" деп аталады. Қоса берілген кернеудің жоғарылауы немесе жағылған зат мөлшерінің азаюы жолақтардың бөлінуін жақсартады. Қоса берілген кернеудің мәні бөлінетін жылумен шектеледі, оны тарату керек. Гельдің жұқа қабаттарын, сондай-ақ термостаттау құрылғысымен басқарылатын тиімді салқындату плиталарын қолдану гельдің жануын болдырмайды және сонымен бірге дәл фокустауды қамтамасыз етеді. Бөліну екі көршілес жолақты бөлу үшін қажет ең аз рI (∆pI) айырмашылығымен бағаланады:
мұндағы: D – белок диффузиясының коэффициенті;
– градиент Рh;
E – электр өрісінің кернеулігі, сантиметр вольтпен;
диапазондағы рН өзгерген кезде DPH затының қозғалғыштығының өзгеруі, pI-ге жақын.
Себебі D және
белгілі бір ақуыз үшін өзгеруі мүмкін емес, рН-ның неғұрлым тар диапазонын қолдану кезінде немесе электр өрісінің кернеулігін арттыру кезінде бөлуді жақсартуға болады.

где:       w0,05       — ширина пика на одной двадцатой его высоты;
d       — расстояние между перпендикуляром, опущенным из
максимума пика, и передней границей пика на одной двадцатой его высоты.
Испытания на повторяемость площадей (стандартное отклонение площадей или отношений площадь/время миграции) и времен миграции (стандартное отклонение времени миграции) используются в качестве параметров пригодности. Повторяемость времени миграции обеспечивает испытание пригодности процедуры промывки капилляра. Альтернативным способом предупреждения ухудшения повторяемости времени миграции является использование времени миграции относительно времени миграция внутреннего стандарта.
Для определения родственных примесей может быть полезно испытание на подтверждение отношения сигнал/шум для стандартного образца (или определение предела количественного определения).
ОТНОШЕНИЕ СИГНАЛ/ШУМ
Пределы обнаружения и количественного определения отвечают отношению сигнал/шум 3 и 10 соответственно. Отношение сигнал/шум (S/N) рассчитывают по формуле:
где:       H       — высота пика рассматриваемого компонента на
электрофореграмме, указанного раствора сравнения;
высоту измеряют от максимума пика до экстраполированной
базовой линии сигнала, наблюдаемого на расстоянии,
равном не менее двадцатикратной ширине пика на
половине его высоты;
h       — область фонового шума на электрофореграмме,
полученной при введении контрольного раствора,
наблюдаемая на расстоянии, равном не менее
двадцатикратной ширины пика на половине высоты
пика на электрофореграмме указанного раствора
сравнения и, по возможности, расположенная по обе
стороны от места возможного обнаружения пика.
201020039-2019
2.1.2.38. Изоэлектрическое фокусирование
ОБЩИЕ ПРИНЦИПЫ
Изоэлектрическое фокусирование (ИЭФ) представляет собой метод электрофореза, основанный на разделении белков в соответствии с их изоэлектрическими точками. Разделение проводится на пластине из полиакриламидного или агарозного геля, содержащего смесь амфотерных электролитов (амфолитов). При действии электрического поля амфолиты мигрируют в геле, создавая градиент рН. В некоторых случаях используют гели с фиксированным градиентом рН, полученные путем включения слабых кислот или оснований в определенные места геля во время его приготовления. Когда нанесенные белки достигают фракции геля, которая имеет такое же значение рН, что и их изоэлектрическая точка (pI), заряд данных белков нейтрализуется и миграция прекращается. Градиенты могут быть созданы в различных диапазонах рН в зависимости от выбранной смеси амфолитов.
ТЕОРЕТИЧЕСКИЕ АСПЕКТЫ
В изоэлектрической точке молекула белка не заряжена и не может передвигаться в матрице геля под действием электрического поля. Ее перемещение, однако, может происходить в результате диффузии. Градиент рН вынуждает белок оставаться в изоэлектрическом состоянии, концентрируя данное вещество. Такое концентрирование называется "фокусированием". Увеличение приложенного напряжения или уменьшение количества нанесенного вещества улучшает разделение полос. Величина приложенного напряжения ограничена выделяющейся теплотой, которая должна быть рассеяна. Использование тонких слоев геля, а также пластин с эффективным охлаждением, контролируемых термостатирующим устройством, предотвращает возгорание геля и в тоже время обеспечивает точное фокусирование. Разделение оценивают по минимальной разности pI (
pI), которая необходима для разделения двух соседних полос:
где:       D             — коэффициент диффузии белка;
— градиент рН;
Е             — напряженность электрического поля, в вольтах на сантиметр;
— изменение подвижности вещества при изменении
рН в диапазоне, близком к pI.
Поскольку D и
для определенного белка не могут быть изменены, улучшить разделение можно при использовании более узкого диапазона рН либо при увеличении напряженности электрического поля.

Жетекші амфолиттері бар ИЭФ гелін қолданған жағдайда ақуыз жолақтары арасындағы ажыратымдылық өте жақсы. Бекітілген рН градиенттерін қолдану кезінде ажыратымдылықты жақсартуға болады, оны жасау үшін гель матрицасымен сополимерленген жетекші электролиттерге ұқсас буферлік заттар қолданылады. Жетекші электролиттері бар гельді қолданған кезде рI мәні 0,02 рH бірлік шегінде ерекшеленетін ақуыздар бөлінуі мүмкін, ал бекітілген рН градиенттері изоэлектрлік нүктелері шамамен 0,001 pH әртүрлі болатын ақуыздарды бөлуге мүмкіндік береді.
ПРАКТИКАЛЫҚ АСПЕКТІЛЕРІ
Үлгінің сипаттамаларына және/немесе дайындауға ерекше назар аудару керек. Үлгіде тұздардың болуы бірқатар проблемаларды тудыруы мүмкін, сондықтан оны дайындаған кезде диализді немесе гель-фильтрацияны қолдана отырып, иондалған суды немесе амфолиттердің 2% ерітіндісін қолданған дұрыс.
Полиакридамидті гельдердің жұқа қабатында фокустауды аяқтауға қажетті уақытты гель бетінің әртүрлі аймақтарына боялған ақуызды (мысалы, гемоглобинді) қолдану және электр өрісін қолдану арқылы анықталады: барлық түсірулер бірдей жолақ үлгісін берген кезде тұрақты күйге қол жеткізіледі. Кейбір жағдайларда фокустың аяқталуы туралы үлгіні қолданғаннан кейін өткен уақыт бойынша бағаланады.
ИЭФ түпнұсқалықты сынау ретінде пайдаланылуы мүмкін. Бұл жағдайда гельдегі көшетін сынақ үлгісі тиісті стандартты үлгімен және ИЭФ калибрлеу ақуыздарымен салыстырылады. ИЭФ шекті ұстауға арналған сынақ ретінде пайдаланылуы мүмкін. Бұл ретте, егер өлшеу денситометрдің немесе жолақтағы ақуыздың салыстырмалы концентрациясын анықтауға мүмкіндік беретін ұқсас құрылғының көмегімен жүргізілсе, ИЭФ-тағы жолақтың тығыздығы, тиісінше, стандартты үлгіні пайдалану кезінде пайда болатын ИЭФ-тағы жолақпен салыстырылады. ИЭФ ақуыздардың сандық құрамын сынау кезінде де пайдаланылуы мүмкін.
АСПАП
ИЭФ арналған аспап мыналардан тұрады:
- тұрақты потенциалды, ток пен қуатты құру үшін басқарылатын генератор; шамасы 2500 В потенциалдар қолданылады: олар қолданылатын жұмыс жағдайлары үшін оңтайлы болып саналады; тұрақты қуаты 30 Вт-қа дейінгі ток көзі ұсынылады;
- салқындатылатын пластинка немесе гельді жағуға негіз болатын қолайлы материал бар қатты пластикалық ИЭФ камералары;
- анодтық және катодтық электролиттердің ерітінділеріне малынған, ені, ұзындығы мен қалыңдығы бойынша қағаз білтелердің көмегімен гельмен байланысқан платина электродтары бар полимерлі қақпақ.
ПОЛИАКРИЛАМИДТІ ГЕЛЬДЕРДЕ
ИЗОЭЛЕКТРЛІК ФОКУСТАУ:
ЕГЖЕЙ-ТЕГЖЕЙЛІ ӘДІСТЕМЕ
Төменде келтірілген әдістеме жеке фармакопеялық мақалада басқа нұсқаулар болмаған кезде орындалатын полиакриламидті гель пластиналарындағы ИЭФ рәсімінің егжей-тегжейлі сипаттамасын білдіреді.
ГЕЛЬ ДАЙЫНДАУ

Разрешение между полосами белков в случае использования ИЭФ-геля, содержащего ведущие амфолиты, достаточно хорошее. Улучшить разрешение можно при использовании фиксированных градиентов рН, для создания которых применяются буферные вещества, аналогичные ведущим электролитам, сополимеризованные с матрицей геля. При использовании геля, содержащего ведущие электролиты, могут быть разделены белки, значения pI которых отличаются в пределах 0,02 единиц pH, в то время как фиксированные градиенты рН позволяют разделить белки, изоэлектрические точки которых различаются приблизительно на 0,001 pH.
ПРАКТИЧЕСКИЕ АСПЕКТЫ
Следует уделять особое внимание характеристикам и/или подготовке образца. Наличие солей в образце может вызвать ряд проблем, поэтому лучше всего при его приготовлении использовать деионизированную воду или 2 % раствор амфолитов, используя при необходимости диализ или гель-фильтрацию.
Время, необходимое для завершения фокусирования в тонком слое полиакриламидных гелей, определяют путем нанесения окрашенного белка (например, гемоглобина) в различные области поверхности геля и применения электрического поля: стабильное состояние достигается тогда, когда все нанесения дают идентичный образец полос. В ряде случаев о завершении фокусирования судят по времени, прошедшему после нанесения образца.
ИЭФ может быть использовано в качестве испытания на подлинность. В этом случае испытуемый образец, мигрирующий на геле, сравнивается с подходящим стандартным образцом и ИЭФ-калибровочными белками. ИЭФ может быть использовано в качестве испытания на предельное содержание. При этом плотность полосы на ИЭФ сравнивается, соответственно, с полосой на ИЭФ, появляющейся при использовании стандартного образца, если измерение производится с помощью денситометра или аналогичного устройства, позволяющего определить относительную концентрацию белка в полосе. ИЭФ может быть также использовано при испытании на количественное содержание белков.
ПРИБОР
Прибор для ИЭФ состоит из:
- управляемого генератора для создания постоянного потенциала, тока и мощности; используются потенциалы величиной 2500 В: они считаются оптимальными для используемых условий работы; рекомендуется источник тока, имеющий постоянную мощность до 30 Вт;
- жесткой пластиковой ИЭФ камеры, в которой находится охлаждаемая пластинка или подходящий материал, служащий основой для нанесения геля;
- полимерной крышки с платиновыми электродами, которые соединены с гелем с помощью бумажных фитилей подходящей ширины, длины и толщины, пропитанных растворами анодных и катодных электролитов.
ИЗОЭЛЕКТРИЧЕСКОЕ ФОКУСИРОВАНИЕ В ПОЛИАКРИЛАМИДНЫХ ГЕЛЯХ: ПОДРОБНАЯ МЕТОДИКА
Приведенная ниже методика представляет собой подробное описание процедуры ИЭФ в пластинах полиакриламидного геля, используемой при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ ГЕЛЕЙ

Қалыптау матрицасы. Қалыптау матрицасы (2.1.2.38.-1-суретті қараңыз) гельмен жұмысты жеңілдету үшін полиэфирлі пленка (В), бір немесе бірнеше кергіш бөлшектер (С), екінші шыны пластинка (D) және бүкіл құрылымды бекітетін қысқыштар орналастырылған шыны пластинадан (А) тұрады.
7,5% полиакриламидті гель. 29,1 т акриламид Р және 0,9 т метиленбисакрилмид Р 100 мл суда ерітіледі. Алынған ерітіндінің 2,5 көлеміне жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген амфолиттердің қоспасы қосылады және сумен Р 10 мл көлеміне жеткізіледі. Ерітіндіні мұқият араластырылып, газсыздандырады.
Пішінді дайындау. Полиэфир пленкасы төменгі шыны пластинкаға салынып, аралық бөлік салынып, екінші шыны пластинкаға салынады және құрылымды қысқыштармен бекітеді.
2.1.2.38.-1-сурет – Қалыптау матрицасы
Қолданар алдында ерітінді магниттік араластырғышқа салынып, оған 100 г/л аммоний персульфаты Р ерітіндісінің 0,25 көлемі және тетраметилэтилендиаминнің Р 0,25 көлемі қосылады. Пішіннің шыны пластинкалары арасындағы кеңістікті дереу ерітіндімен толтырады.
ӘДІСТЕМЕ
Пішінді құрамдас бөліктерге бөледі және полиэфир пленкасын қолдана отырып, гельді ауа көпіршіктерінің пайда болуына жол бермей, қолайлы сұйықтықтың бірнеше миллилитрімен суланған салқындатылған төсенішке көшіреді. Жеке фармакопеялық мақаладағы нұсқауларға сәйкес сыналатын ерітінділер мен салыстыру ерітінділерін дайындайды. Үлгіні жағу үшін гель бетіне мөлшері шамамен 10 мм х 5 мм қағаз жолақтары салынып, олардың әрқайсысы сыналатын ерітінді мен салыстыру ерітіндісінің көрсетілген мөлшерімен сіңіріледі. Сондай-ақ, жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген гельді калибрлеу үшін рН маркерлері ретінде қызмет ететін изоэлектрлік нүктелердің белгілі шамалары бар ақуыз ерітіндісінің мөлшерін жағады. Кейбір хаттамаларда импрегнирленген қағаз жолақтардың орнына үлгі ерітіндісін орналастыруға арналған шұңқырлары бар гель қолданылады. Гельдің ұзындығына сәйкес келетін ұзындықтағы қағаздың 2 жолағын кесіп тастайды және оларды электролиттер: анодқа арналған қышқыл және катодқа арналған сілті (анод пен катод ерітінділерінің құрамы жеке фармакопеялық мақалада келтірілген) ерітінділерімен сіңдіреді. Бұл қағаз білтелерді гельдің әрбір жағына оның шекарасынан бірнеше миллиметр қашықтықта орналастырады. Қақпақты электродтар қағаз жолақтарымен (тиісінше анод және катод өрістері) байланыста болатындай етіп орнатады. Жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген электр өрісінің параметрлерін қолдана отырып, изоэлектрлік фокусты орындайды. Стандартты ақуыздар қоспасының көші-қоны тұрақтанған кезде қуат көзі өшіріледі. Пинцеттің көмегімен үлгіні қолдануға арналған жолақтар мен 2 электрод білтесі алып тасталады. Гельді полиакриламидті гельде Р изоэлектрлік фокустау үшін бекітетін ерітіндіге батырады. Бөлме температурасында 30 мин бойы мұқият шайқап, бабына келтіреді. Ерітіндіні төгіп тастайды және 200 мл түссіздендіретін ерітінді Р қосады.1 сағат бойы араластырып, бабына келтіреді. Гельді кептіреді, Кумасси бояғыш ерітіндісін Р қосады. 30 минут бойы ұстайды және гель таза фонда жолақтар айқын көрінгенше түссіз ерітіндісінің Р пассивті диффузиясы арқылы түссізденеді. Электрофореграммадағы жолақтардың жағдайы мен қарқындылығын жеке фармакопеялық мақаладағы нұсқауларға сәйкес белгілейді.
ТОЛЫҚ ӘДІСТЕМЕНІҢ ӨЗГЕРІСТЕРІ
(ВАЛИДАЦИЯ НЫСАНАСЫ)
Изоэлектрлік фокустаудың жалпы әдістемесіне сілтеме жасалған жерде изоэлектрлік фокустаудың әдіснамасындағы немесе әдістемесіндегі өзгерістер валидация нысанасы болуы мүмкін. Олар мыналарды қамтиды:
- сатылымда бар зауыттық гельдерді, сондай-ақ бояғыш және түссіздендіретін жинақтарды пайдалану;
- бекітілген рН градиенттерін пайдалану;
- өзекті гельдерді пайдалану;

Матрица формования. Матрица формования (см. рисунок 2.1.2.38.-1) состоит из стеклянной пластинки (A), на которую для облегчения работы с гелем помещена полиэфирная пленка (B) , одной или нескольких распорных деталей (C) , второй стеклянной пластинки (D) и зажимов, скрепляющих всю конструкцию.
7,5 %-ный полиакриламидный гель. 29,1 г акриламида Р и 0,9 г метиленбисакриламида Р растворяют в 100 мл воды Р. К 2,5 объемам полученного раствора прибавляют смесь амфолитов, указанных в частной фармакопейной статье, и доводят водой Р до объема 10 мл. Раствор тщательно перемешивают и дегазируют.
Приготовление формы. Полиэфирную пленку помещают на нижнюю стекляннуюпластинку, вставляют распорную деталь, помещают вторую стеклянную пластинку и скрепляют конструкцию зажимами. Перед использованием раствор помещают на магнитную мешалку и
Рисунок 2.1.2.38.-1. —Матрица формования
прибавляют к нему 0,25 объема раствора 100 г/л аммония персульфата Р и 0,25 объема тетраметилэтилендиамина Р. Немедленно заполняют раствором пространство между стеклянными пластинками формы.
МЕТОДИКА
Форму разбирают на составные части и, используя полиэфирную пленку, переносят гель на охлажденную подложку, увлажненную несколькими миллилитрами подходящей жидкости, избегая образования воздушных пузырьков. Готовят испытуемые растворы и растворы сравнения, в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье. Для нанесения образца на поверхность геля помещают полоски бумаги размером приблизительно 10 мм х 5 мм и пропитывают каждую из них указанным количеством испытуемого раствора и раствора сравнения. Также наносят указанное в частной фармакопейной статье количество раствора белков с известными величинами изоэлектрических точек, служащих в качестве маркеров рН для калибровки геля. В некоторых протоколах вместо импрегнированных бумажных полосок используют гель, который имеет лунки, предназначенные для помещения раствора образца. Отрезают 2 полоски бумаги длиной, соответствующей длине геля, и пропитывают их растворами электролитов: кислотой для анода и щелочью для катода (составы анодного и катодного растворов приводятся в частной фармакопейной статье). Эти бумажные фитильки помещают на каждую сторону геля на расстоянии нескольких миллиметров от его границы. Устанавливают крышку так, чтобы электроды контактировали с полосками бумаги (соответственно, анодным и катодным полями). Выполняют изоэлектрическое фокусирование, используя параметры, электрического поля, указанные в частной фармакопейной статье. Когда миграция смеси стандартных белков стабилизируется, отключают источник питания. С помощью пинцета удаляют полоски, предназначенные для нанесения образца, и 2 электродных фитилька. Погружают гель в фиксирующий раствор для изоэлектрического фокусирования в полиакриламидном геле Р. Выдерживают, осторожно встряхивая, при комнатной температуре в течение 30 мин. Сливают раствор и прибавляют 200 мл обесцвечивающего раствора Р. Выдерживают при перемешивании в течение 1 ч. Высушивают гель, прибавляют Кумасси красящий раствор Р. Выдерживают в течение 30 мин и обесцвечивают гель путем пассивной диффузии обесцвечивающего раствора Р до тех пор, пока на чистом фоне не будут хорошо видны полосы. Положение и интенсивность полос на электрофореграмме, отмечают в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье.
ИЗМЕНЕНИЯ ПОДРОБНОЙ МЕТОДИКИ (ПРЕДМЕТ ВАЛИДАЦИИ)
Там, где делается ссылка на общую методику изоэлектрического фокусирования, изменения в методологии или методике изоэлектрического фокусирования могут быть предметом валидации. Они включают в себя:
- использование имеющихся в продаже гелей заводского производства, а также окрашивающих и обесцвечивающих наборов;
- использование фиксированных градиентов рН;
- использование стержневых гелей;

- ультра жұқа (0,2 мм) гельдерді қоса алғанда, әртүрлі мөлшердегі гель кассеталарын пайдалану;
- үлгінің әртүрлі көлемдерін немесе қағаздан жасалмаған шаблондарды немесе білтелерді пайдалануды қамтитын үлгіні салу әдістемесіндегі өзгерістер;
- гельдің және жабдықтың мөлшеріне байланысты электр өрісінің өзгеруін қамтитын орын ауыстырудың баламалы шарттарын пайдалану, сондай-ақ жолақ тұрақтылығын субъективті интерпретациялаудың орнына белгіленген көші-қон уақытын пайдалану;
- алдын ала фокустау сатысын қосу;
- автоматтандырылған жабдықты пайдалану;
- агароза гельдерін пайдалану.
ИЗОЭЛЕКТРЛІК ФОКУСТАУ ӘДІСТЕМЕСІНІҢ ВАЛИДАЦИЯСЫ
Сипатталған әдістемеге қатысты баламалы әдістемелерді пайдалану кезінде олар валидациялануы тиіс. Бөлінуді валидациялау үшін мынадай критерийлер пайдаланылуы мүмкін:
- қажетті сипаттамалары бар тұрақты рН градиентінің түзілуі, мысалы, изоэлектрлік нүктелердің белгілі шамалары бар боялған рН маркерлерінің көмегімен бағаланады;
- стандартты үлгіге қоса берілген электрофореграмманы сынақ жүргізу кезінде алынған электрофореграммамен салыстыру;
- жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген валидацияның кез келген басқа критерийлері.
ЖАЛПЫ ӘДІСТЕМЕНІҢ ЕРЕКШЕЛЕНДІРІЛГЕН ӨЗГЕРІСТЕРІ
Нақты субстанцияларды талдау кезінде қажетті жалпы әдістеменің өзгерістері жеке фармакопеялық мақалаларда егжей-тегжейлі сипатталуы мүмкін. Олар мыналарды қамтиды:
- гельге несепнәр қосу (әдетте 3 м концентрация ақуызды еріген күйде ұстап тұруға жеткілікті, бірақ 8 м дейін концентрацияны қолдануға болады): изоэлектрлік нүктедегі кейбір ақуыздар тұнбаға түседі, бұл жағдайда ақуыз ерітіндіде қалуы үшін гельге несепнәр енгізіледі; несепнәрді қолданған кезде ақуыздың карбамоилденуіне жол бермеу үшін оның жаңа ерітінділерін ғана қолдану керек;
- бояудың балама әдістерін қолдану;
- неиондық емес детергенттер (мысалы, октилглюкозид) немесе цвиттер-иондық детергенттер (мысалы, CHAPS немесе CHAPSO) сияқты гель қоспаларын қолдану және ақуыздардың агрегация мен преципитация процестерін болдырмау үшін үлгіге амфолит қосу.
НАЗАРҒА АЛЫНУҒА ТИІС ЕРЕЖЕЛЕР
Үлгілерді гель бетінің кез келген учаскесіне қолдануға болады, бірақ ақуыздарды рН шамадан тыс мәндерінен қорғау үшін үлгілерді электродтарға тікелей жақын жерде жағуға болмайды. Әдістемені әзірлеу кезінде талдаушы ақуызды гельге үш жерде (ортасында және екі ұшында) қолдана алады. Гельдің қарама-қарсы ұштарында қолданылатын ақуыз үлгілері әртүрлі болуы мүмкін.
Гельде тым ұзақ фокустау кезінде катодты дрейф деп аталатын процесс пайда болуы мүмкін, онда уақыт өте келе рН градиенті бұзылады. Бұл құбылыстың себептері толығымен айқын емес, бірақ катод дрейфін тудыратын факторлар электроэндоосмос және көмірқышқыл диоксидінің абсорбциясы болуы мүмкін. Бұл проблеманы зерттеу үшін бекітілген рН градиенттерін қолдануға болады.
Фокустауды жүргізу кезінде гель орналастырылған төсеніштің тиімді салқындауын (шамамен 4 °C) қамтамасыз етке маңызды. Изоэлектрлік фокустау кезінде қолданылатын электр өрісінің жоғары кернеуі қызып кетуіне және фокусталған гельдің сапасына әсер етуі мүмкін.

- использование кассет геля различных размеров, включая ультратонкие (0,2 мм) гели;
- изменения в методике нанесения образца, включающие различные объемы образца или использование шаблонов или фитильков, изготовленных не из бумаги;
- использование альтернативных условий перемещения, включающих изменения электрического поля в зависимости от размеров геля и оборудования, а также использование фиксированных времен миграции вместо субъективной интерпретации стабильности полосы;
- включение стадии предварительного фокусирования;
- использование автоматизированного оборудования;
- использование гелей агарозы.
ВАЛИДАЦИЯ МЕТОДИКИ ИЗОЭЛЕКТРИЧЕСКОГО ФОКУСИРОВАНИЯ
При использовании альтернативных методик по отношению к описанной методике, они должны быть валидированы. Для валидации разделения могут быть использованы следующие критерии:
- образование устойчивого градиента рН с желаемыми характеристиками, оцениваемого, например, с помощью окрашенных маркеров рН с известными величинами изоэлектрических точек;
- сравнение электрофореграммы, прилагаемой к стандартному образцу, с электрофореграммой, полученной при проведении испытания;
- любые другие критерии валидации, указанные в частной фармакопейной статье.
СПЕЦИФИЦИРОВАННЫЕ ИЗМЕНЕНИЯ ОБЩЕЙ МЕТОДИКИ
Изменения общей методики, необходимые при анализе конкретных субстанций, могут быть подробно описаны в частных фармакопейных статьях. Они включают:
- добавление в гель мочевины (обычно 3 M концентрация достаточна для поддерживания белка в растворенном состоянии, но может быть использована концентрация до 8 M): некоторые белки в изоэлектрической точке выпадают в осадок, в этом случае для того, чтобы белок оставался в растворе, в гель вводится мочевина; при использовании мочевины следует применять только ее свежие растворы, чтобы не допустить карбамоилирования белка;
- использование альтернативных способов окрашивания;
- использование добавок для геля, таких как неионные детергенты (например, октилглюкозид) или цвиттер-ионные детергенты (например, CHAPS или CHAPSO), и добавление амфолита к образцу для предотвращения процессов агрегации и преципитации белков.
ПОЛОЖЕНИЯ, КОТОРЫЕ СЛЕДУЕТ ПРИНИМАТЬ ВО ВНИМАНИЕ
Образцы могут наноситься на любой участок поверхности геля, но для того, чтобы защитить белки от экстремальных значений рН, образцы не должны наноситься в непосредственной близости от электродов. При разработке методики аналитик может нанести белок на гель в трех местах (посередине и на обоих концах). Образцы белка, наносимые на противоположные концы геля, могут быть различными.
При слишком продолжительном фокусировании в геле может возникнуть процесс, называемый катодным дрейфом, при котором градиент рН с течением времени разрушается. Причины данного явления не совсем ясны, но факторами, вызывающими катодный дрейф, могут быть электроэндоосмос и абсорбция углерода диоксида. Для исследования этой проблемы могут быть использованы фиксированные градиенты рН.
Во время проведения фокусирования важно обеспечить эффективное охлаждение (приблизительно 4 °C) подложки, на которую помещен гель. Высокие напряженности электрического поля, используемые во время изоэлектрического фокусирования, могут приводить к перегреванию и влиять на качество фокусируемого геля.

201020039-2019
2.1.2.38. Пептидтік карта жасау
Пептидтік карта жасау – бұл әсіресе рекомбинантты ДНК арқылы алынатын ақуыздарды сәйкестендіру әдісін білдіреді. Бұл әдіс пептидтік фрагменттер пайда болғанға дейін ақуыздардың химиялық немесе ферментативті бөлінуін, содан кейін оларды бөліп, көбейтілетін әдіспен анықтауды қамтиды. Бұл комплементарлық ДНК (ДНК-ға) транскрипция кезіндегі қателіктер немесе нүктелік мутациялар нәтижесінде пайда болған кез келген жеке аминқышқылын алмастыруды сәйкестендіруге мүмкіндік беретін сенімді сынақ әдісі. Пептидтік карта жасау – бұл салыстыру процедурасын білдіреді, өйткені алынған ақпаратты өңделген ақпаратпен бірдей стандартты үлгімен салыстыру ақуыздың бастапқы құрылымын растауға, мұндайлар бар болған жағдайда бастапқы құрылымның ықтимал өзгерістерін анықтауға, процестің сәйкестігін және генетикалық тұрақтылықты растауға мүмкіндік береді. Әрбір ақуыздың бірегей сипаттамалары бар, олар ғылыми және талдамалық тәсілдер жеткілікті ерекшелікті қамтамасыз ететін пептидтік картаны әзірлеуді валидациялауға мүмкіндік береді.
Бұл бөлімде талданатын ақуыздың сипаттамасын алу, рекомбинантты ДНК өнімдерін алу үшін пайдаланылатын жасушалық экспрессия жүйелерінің тұрақтылығын бағалау және тұтастай алғанда өнімнің тұрақтылығын бағалауға, сондай-ақ ақуыздың сәйкестілігін қамтамасыз етуге қатысты процестің келісілуін бағалау не құрылымдағы өзгерістермен протеиндердің құрамын айқындау мақсатында пептидтік карта жасау әдісін пайдалану және валидациялау аспектілерін егжей-тегжейлі сипаттау қамтылады.
Пептидтік карта жасау – бұл жалпы әдіс емес, бірақ әр жеке ақуыз үшін жеке карталарды құрудан тұрады. Технология қарқынды дамып келе жатса да, жалпыға бірдей танылған бірқатар әдістер бар. Осы әдістермен белгілі бір айырмашылықтар болған кезде олар тиісті жеке фармакопеялық мақалаларда сипатталатын болады.
Пептидтік карталарды жасау ақуыздың "саусақ іздерін" алу әдісі ретінде қарастырылуы мүмкін және бірқатар химиялық процестер нәтижесінде алынған талданатын ақуызды толықтай ашып жазуды білдіреді. Бұл әдіс төрт принципті сатыны қамтиды: ақуызды оқшаулау және тазарту — егер ақуыз кез келген қоспаның құрамына кірсе; пептидтік байланыстардың таңдаулы ыдырауы; түзілген пептидтік фрагменттердің хроматографиялық бөлінуі; пептидтерді талдау және сәйкестендіру. Талданатын үлгі стандартты үлгіге параллель ыдырауға бөлшектеуге және талдауға ұшырайды. Пептидтік байланыстардың толықтай ыдырауы химиялық гидролиздейтін реагенттердің орнына энопептидазалар (мысалы, трипсин) сияқты ферменттер пайдаланылғанда анағұрлым ықтимал. Карта ақпарат беруі үшін оның құрамында пептидтердің жеткілікті мөлшері болуы тиіс. Екінші жағынан, егер пептидтік фрагменттер тым көп болса, карта өзінің ерекшелігін жоғалтуы мүмкін, өйткені көптеген ақуыздарда ұқсас профиль болуы мүмкін.
БӨЛІП ШЫҒАРУ ЖӘНЕ ТАЗАРТУ
Бөліп шығару және тазарту бөлшектелмеген дәрілік заттарды немесе талдауға кедергі келтіретін қосымша заттары немесе ақуыз тасымалдаушылары бар дәрілік препараттарды талдау кезінде қажет, бұл туралы қажет болған жағдайда жеке фармакопеялық мақалада көрсетілетін болады. Дәрілік препараттан ақуыздың сандық алынуы валидациялануы тиіс.
ПЕПТИДТІК БАЙЛАНЫСТАРДЫ ТАҢДАП ЫДЫРАТУ

201020039-2019
2.1.2.39. Пептидное картирование
Пептидное картирование представляет собой метод идентификации белков, особенно получаемых методом рекомбинантных ДНК. Метод включает химическое или ферментативное расщепление белков до образования пептидных фрагментов с последующим их разделением и идентификацией воспроизводимым способом. Это надежный метод испытания, позволяющий идентифицировать замену практически любой- отдельной аминокислоты, произошедшей вследствие ошибок при транскрипции комплементарной ДНК (кДНК), или точечных мутаций. Пептидное картирование представляет собой процедуру сравнения, поскольку сравнение полученной информации с обработанным таким же образом стандартным образцом позволяет подтвердить первичную структуру белка, определить возможные изменения первичной структуры в случае наличия таковых, подтвердить соответствие процесса и генетическую стабильность. Каждый белок обладает уникальными характеристиками, которые должны быть хорошо изучены, чтобы научные и аналитические подходы позволяли валидировать разработку пептидной карты, обеспечивающей достаточную специфичность.
Данныйраздел содержит детальное описание аспектов использования и валидации метода пептидного картирования с целью получения характеристики анализируемого белка, оценки стабильности клеточных систем экспрессии, используемых для получения продуктов рекомбинантных ДНК и оценки согласованности процесса в целом — в отношении как оценки стабильности продукта, так и обеспечения идентичности белка, либо определения содержания протеинов с изменениями в структуре.
Пептидное картирование не является общим методом, а заключается в составлении индивидуальных карт для каждого отдельного белка. Хотя технологии продолжают стремительно развиваться, существует ряд методов, которые являются общепризнанными. При наличии определенных расхождений с данными методами они будут описываться в соответствующих частных фармакопейных статьях.
Составление пептидных карт может рассматриваться как метод получения "отпечатков пальцев" белка и представляет собой получаемую в результате ряда химических процессов полную расшифровку анализируемого белка. Метод включает четыре принципиальные стадии: выделение и очистка белка — в случае, если белок входит в состав какой-либо смеси; избирательное расщепление пептидных связей; хроматографическое разделение образующихся пептидных фрагментов; анализ и идентификация пептидов. Анализируемый образец подвергается расщеплению и анализу параллельно со стандартным образцом. Полное расщепление пептидных связей более вероятно, когда вместо химических гидролизующих реагентов используются такие ферменты, как эндопептидазы (например, трипсин). Для того, чтобы карта была информативной, она должна содержать достаточное количество пептидов. С другой стороны, в случае, если пептидных фрагментов будет слишком много, карта может утратить свою специфичность, поскольку у многих белков может оказаться аналогичный профиль.
ВЫДЕЛЕНИЕ И ОЧИСТКА
Выделение и очистка необходимы при анализе нерасфасованных лекарственных средств или лекарственных препаратов, содержащих вспомогательные вещества мешающие анализу или носители белков о чем, при необходимости, будут указывать в частной фармакопейной статье. Количественное извлечение белка из лекарственного препарата должно быть валидировано.
ИЗБИРАТЕЛЬНОЕ РАСЩЕПЛЕНИЕПЕПТИДНЫХ СВЯЗЕЙ

Пептидтік байланыстарды ыдырату үшін қолданылатын тәсілді таңдау талданатын ақуызға байланысты болады. Таңдау рәсімі таңдалған санат шеңберінде ыдырау типін (химиялық немесе ферментативті), сондай-ақ протеолитикалық реагент типін анықтауды қамтиды. 2.1.2.39.-1-кестеде бірқатар протеолитикалық реагенттер мен олардың ерекшелігінің параметрлері берілген. Бұл тізім толық емес және пептидтік байланыстарды ыдыратуға қабілетті басқа реагенттердің анықталуына қарай толықтырылатын болады.
Үлгіні алдын-ала өңдеу. Ақуыздың мөлшеріне немесе конфигурациясына байланысты үлгіні алдын-ала өңдеудің әртүрлі тәсілдері қолданылады. Егер ақуыздың пептидтік байланыстарын 100 000-нан асатын молекулалық массамен ыдырату үшін трипсин қолданылатын болса, лизиннің қалдықтары цитракон немесе малеин ангидридтері бар туындыларды алу арқылы қорғалуы тиіс, өйткені, олай болмағанда тым көп пептидтік фрагменттер пайда болуы мүмкін.
Ыдырату агентін алдын-ала өңдеу. Ыдырайтын агентті, әсіресе ферменттерді алдын-ала өңдеу картаның талап етілетін тазалығы мен туындылығын қамтамасыз ету үшін қажет болуы мүмкін. Мысалы, пептидтік байланыстарды ыдырату үшін реагент ретінде пайдаланылатын трипсинді химотрипсинді инактивациялау мақсатында тозил-L-фенилаланинхлорметилкегонмен өңдеу керек. Басқа әдістер, мысалы, тиімділігі жоғары хроматография сұйықтықтарын (ТЖХС) трипсин әдісімен тазарту немесе ферментті гель тасымалдағышта иммобилизация, әсіресе ақуыз мөлшері шектеулі болған кезде сәтті қолданылады.
2.1.2.39.-1-кесте – Пептидті байланыстарды ыдыратуға арналғани реагенттер үлгілері
Типі
Реагент
Ерекшелік
Ферментативтік
Трипсин (ЕС 3.4.21.4)
С-ұштық аргинин және лизин
Химотрипсин (ЕС 3.4.21.1)
С-ұштық гидрофилді қалдықтар (мысалы, лейцин метионин аланин, хош иісті амин қышқылдар)
Пепсин (ЕС 3.4.23.1 и 2)
Ерекше емес реагент
Лизилэвдопептидаза (Lys-C эндопептидаза)
(ЕС3.4.21.50)
С-ұштық лизин
Глутамилэндопептидаза (из 5. aureus
штамм V8) (ЕС 3.4.21.19)
С-ұштық глутамин и аспарагин
Пептидил-Asp метало-эндопептидаза (эндопротеазаAsp-N)
А-ұштық аспарагин
КлострипаинЕС 3.4.22.8)
С-ұштық аргинин
Химиялық
Цианобромид
С-ұштық метионин
2-Hитро-5-тио-цианобензой қышқылы
А-ұштықцистеин
O-Иодозобензойная кислота
С-ұштық триптофан әжен тирозин
Араластырылған қышқыл
Aспарагин және пролин
BNPS-скатол
Триптофан
Ақуызды алдын-ала өңдеу. Белгілі бір жағдайларда, егер олар карта жасау рәсіміне кедергі келтірсе үлгіні шоғырландыру немесе дайын өнімде қолданылатын көмекші заттар мен тұрақтандырғыштардан ақуызды бөлу қажет болуы мүмкін. Ақуызды алдын-ала дайындау үшін қолданылатын физикалық рәсімдерге ультрафильтрация, колонна хроматографиясы және лиофилизация кіруі мүмкін. Пептидтік карта жасау рәсіміне дейін ақуызды денатурациялауды жүргізу мақсатында хаотропты агенттерді (мысалы, несепнәр) қосу сияқты басқа да дайындау әдістерін пайдалануға болады. Ферменттің байланыс үзілген жерлерге толық қол жетімділігін және ақуыздың ішінара денатурациясын қамтамасыз ету үшін протеолитикалық ыдырау жүргізілгенге дейін жиі дисульфидті байланыстарды қалпына келтіру және алкилдеу қажет. Трипсинді пайдалана отырып пептидтік байланыстардың ыдырауы протеолитикалық ыдырау реакциясымен қатар жүретін жанама реакциялардың бірқатар дәлсіздіктердің пайда болуымен қатар жүруі мүмкін, мысалы, спецификалық емес ыдырау, аминсіздендіру, дисульфидті изомерлеу, метионин қалдықтарының тотығуы, пептидтің N-ұштық жағында глутаминді аминсіздендіру кезінде пироглутаминдік топтардың пайда болуы. Мұның үстіне, трипсиннің автогидролизінде қосымша шыңдар пайда болуы мүмкін. Олардың пайда болу қарқындылығы трипсин құрамының ақуызға қатынасына байланысты. Автогидролизді болғызбау үшін протеаз ерітінділері оңтайлы мәннен өзгеше рН кезінде дайындалуы мүмкін (мысалы, трипсин үшін рН 5 кезінде), соның арқасында фермент ыдырауды жүргізу кезінде буферлік ерітіндімен сұйылту сәтіне дейін белсенді күйге өтпейді.
Пептидтік байланыстардың ыдырауы үшін оңтайлы жағдайлар жасау. Протеиндердің ыдырауының толықтығына және тиімділігіне бөлінуіне әсер ететін факторлар химиялық және ферментативті реакцияларға әсер ететін факторлар болып табылады.

Выбор подхода, используемого длярасщепления пептидных связейбудет зависетьот анализируемого белка. Процедура выбора включает определение типа расщепления (химического или ферментативного), а также типа протеолитического реагента в рамках выбранной категории. В таблице 2.1.2.39.-1 приведен ряд протеолитических реагентов и параметры их специфичности. Данный список не является исчерпывающим и будет дополняться по мере определения других реагентов, способных расщеплять пептидные связи.
Предварительная обработка образца. В зависимости от размера или конфигурации белка используют различные подходы к предварительной обработкеобразца. Если для расщепления пептидных связей белка с молекулярной массой более 100 000 Да используют трипсин, остатки лизина должны быть защищены путем получения производных с цитраконовым или малеиновым ангидридами, так как в противном случае может образоваться слишком много пептидных фрагментов.
Предварительная обработка расщепляющего агента. Предварительная обработка расщепляющего агента, особенно ферментов, может быть необходима для обеспечения требуемой чистоты и воспроизводимости карты. Например, трипсин, используемый в качестве реагента для расщепления пептидных связей, следует обработать тозил-L-фенилаланинхлор-
Таблица 2.1.2.39.-1. — Примеры реагентов для расщепления пептидных связей
Тип
Реагент
Специфичность
Ферментативные
Трипсин (ЕС 3.4.21.4)
С-концевые аргинин и лизин
Химотрипсин (ЕС 3.4.21.1)
С-концевые гидрофильные остатки (например, лейцин, метионин, аланин, ароматические аминокислоты)
Пепсин (ЕС 3.4.23.1 и 2)
Неспецифический реагент
Лизилэндопептидаза (Lys-C эндопептидаза) (ЕС 3.4.21.50)
С-концевой лизин
Глутамилэндопептидаза (из S. aureus штамм V8) (ЕС 3.4.21.19)
С-концевые глутамин и аспарагин
Пептидил-Asp метало-эндопептидаза (эндопротеазаAsp-N)
N-концевой аспарагин
Клострипаин (ЕС 3.4.22.8)
C-концевой аргинин
Химические
Цианобромид
C-концевой метионин
2-Нитро-5-тио-цианобензойная кислота
N-концевойцистеин
О-Иодозобензойная кислота
С-концевые триптофан и тирозин
Разбавленная кислота
Аспарагин и пролин
BNPS-скатол
Триптофан
метилкетоном с целью инактивации химотрипсина. Другие методы, например, очистка трипсинаметодом высокоэффективной жидкостной хроматографии (ВЭЖХ) или иммобилизация фермента на гелевом носителе, успешно используются, особенно при ограниченном количестве имеющегося белка.
Предварительная обработка белка. При определенных условиях может потребоваться концентрирование образца или отделение белка от используемых в готовом продукте вспомогательных веществ и стабилизаторов, если они мешают процедуре картирования. Используемые для предварительной подготовки белка физические процедуры могут включать ультрафильтрацию, колоночную хроматографию и лиофилизацию. С целью проведения денатурации белка до процедуры пептидного картирования возможно использование других методов подготовки, таких как добавление хаотропных агентов (например, мочевины). Для обеспечения полного доступа фермента к местам разрыва связей и частичной денатурации белка часто до проведения протеолитического расщепления необходимо восстановление и алкилирование дисульфидных связей. Расщепление пептидных связей с использованием трипсина может сопровождаться появлением в пептидной карте ряда неточностей ввиду протекающих параллельно с реакцией протеолитического расщепления побочных реакций, таких как неспецифическое расщепление, дезаминирование, дисульфидная изомеризация, окисление остатков метионина, образование пироглутаминовых групп при дезаминировании глутамина на N-концевой стороне пептида. Более того, при автогидролизе трипсина также могут появляться дополнительные пики. Интенсивность их образования зависит от соотношения содержания трипсина к белку. Для предотвращения автогидролиза растворы протеаз могут быть приготовлены при рН, отличном от оптимального значения (например, при рН 5 для трипсина), благодаря чему фермент не перейдет в активное состояние до момента разведения с буферным раствором при проведении расщепления.
Установление оптимальных условий для расщепления пептидных связей. Факторы, которые влияют на полноту и эффективность расщепления протеинов, являются факторами, оказывающими влияние на химические и ферментативные реакции.

Реакциялық ортаның рН. Пептидтің ыдырауы жүзеге асырылатын қоспаның рН мәні эмпирикалық түрде анықталады, бұл ыдырайтын реактивтің жай-күйін оңтайландыруды қамтамасыз етеді. Мысалы, бромцианды ыдырататын реагент ретінде қолданған кезде күшті қышқыл ортаны (мысалы, рН 2, құмырсқа қышқылы) құру қажет болып табылады; алайда трипсинді ыдырататын агент ретінде қолданған кезде сілтісі аз орта (рН 8) оңтайлы болады. Жалпы алғанда, реакциялық ортаның рН мәні ыдырау реакциясы барысында ақуыздың химиялық құрылымын өзгертпеуі тиіс және фрагментация реакциясын жүргізу барысында өзгермеуі тиіс.
Температура. Ыдырау реакцияларының көпшілігі үшін ең қолайлы температура 25 °C-тан 37 °C-қа дейінгі аралық болып табылады. Жасалатын температура кері химиялық реакцияларды азайтуға ықпал етуі тиіс. Сыналатын ақуыздың типі реакциялық орта температурасын таңдауды анықтайды, өйткені температурасы жоғары кейбір ақуыздар денатурацияға бейім. Мысалы, рекомбинантты бұқаның соматропинінің ыдырауы 4 °C температурада жүргізіледі, өйткені неғұрлым жоғары температурада ол ыдырау реакциясын жүргізу барысында тұндырылады.
Уақыты. Егер сыналатын үлгінің жеткілікті саны болған жағдайда, жаңғыртылатын картаны алу үшін оңтайлы болып табылатын және толық ыдыратуды жүргізу үшін жеткілікті болып табылатын уақытты анықтау бойынша сынақ жүргізген жөн. Ыдырау ұзақтығы 2 сағаттан 30 сағатқа дейін өзгереді. Реакция алынған пептидтік картаға әсер етпейтін қышқыл қосылған кезде, не мұздату арқылы тоқтатылады.
Қолданылатын ыдырайтын реагенттің мөлшері. Тез ыдырауды қамтамасыз ету үшін (6 сағаттан 20 сағатқа дейін) ыдырайтын реагенттің артық мөлшері қолданылады; алайда реактивтің пептидтік карта құрылымына реагенттің қосылуын болдырмау үшін оның мөлшерін азайту керек. Әдетте талданатын ақуыз мен реагент 20:1 немесе 200:1 қатынасында алынады. Ыдырау рәсімін оңтайландыру үшін ыдырату агентін екі немесе одан да көп сатыға қосу ұсынылады. Бұл ретте әрекет ететін қоспаның соңғы көлемі пептидтік карта жасаудың келесі кезеңін – бөлуді қамтамасыз ету үшін жеткілікті үлкен болып қалуы тиіс. Ыдыраудың бұрмалаушы өнімдерінің (артефактілердің) кейінгі талдау нәтижелеріне ықтимал әсерін болдырмау үшін талданатын ақуызды қоспағанда, барлық реагенттермен бақылау анықтамасы жүргізіледі.
ХРОМАТОГРАФИЯЛЫҚ БӨЛІНУ
Карта жасау үшін ақуыздарды бөлудің әртүрлі әдістері қолданылады. Әдісті таңдау пептидтік карта жасалатын ақуызға байланысты. 2.1.2.39.-2-кестеде пептидтерді бөлу үшін сәтті қолданылатын әдістер санамаланған. Бұл бөлімде хроматографиялық бөлудің жиі қолданылатын әдістерінің бірі –тиімділігі жоғары сұйық хроматографияның (ТЖСХ) айналымды-фазалық әдісінің сипаттамасы келтірілген.
ТЖСХ бөлінудегі шекті факторлар еріткіштер мен жылжымалы фазаның тазалығы болып табылады. Айналымды-фазалық ТЖСХ жүргізу үшін еріткіштер мен "ТЖСХ үшін" тазалық деңгейіндегі суды пайдалану ұсынылады. Ерітілген газдар градиенттік жүйелер үшін проблема болып табылады, егер еріткіштегі газдың ерігіштігі еріткіштің өзіне қарағанда қоспада аз болуы мүмкін. Газсыздандырудың тиімді тәсілі ретінде вакуумды газсыздандыру және ультрадыбыспен әсер ету пайдаланылуы мүмкін. Егер еріткіштегі қатты заттар хроматографиялық жүйеге енсе, олар сорғы клапандарының тығыздығын бұзуы немесе хроматографиялық бағанның жоғары бөлігін бітеп тастауы мүмкін.
2.1.2.39.-2-кесте – Пептидті фрагменттерді бөлу үшін қолданылатын әдістер
Айналымды-фазалық тиімділігі
жоғары сұйық хроматография
Ион алмасу хроматографиясы
Гидрофобты өзара әрекеттесу хроматографиясы
Полиакриламидті гельдегі
денатураттайтын электрофорез
Натрий додецилсульфаты бар полиакриламидті
гельдегі электрофорез
Капиллярлық электрофорез
Қағаз түріндегі электр-хроматография
Қағаздағы жоғары вольтты электрофорез
Осыған байланысты сорғыға дейін және одан кейін сүзу ұсынылады.

рН реакционной среды. Значение рН смеси, в которой осуществляется расщепление пептида, определяется эмпирическичто обеспечивает оптимизацию состояния расщепляющего реагента. Например, при использовании бромциана в качестве расщепляющего реагента необходимым является создание сильнокислой среды (например, рН 2, муравьиная кислота); однако при использовании трипсина в качестве расщепляющего агента оптимальной является слабощелочная среда (рН 8). В целом значение рН реакционной среды не должно изменять химическую структуру белка в ходе реакции расщепления и не должно изменяться в ходе проведения реакции фрагментации.
Температура. Для большинства реакций расщепления наиболее подходящей является температура в интервале от 25 °С до 37 °С. Создаваемая температура должна способствовать минимизации побочных химических реакций. Тип испытуемого белка определяет выбор температуры реакционной среды, поскольку некоторые белки с повышением температуры склонны к денатурации. Например, расщепление рекомбинантного бычьего соматропина проводится при температуре 4 °С, поскольку при более высокой температуре он осаждается в ходе проведения реакции расщепления.
Время. В случае если имеется достаточное количество испытуемогообразца, следует провести испытание по определению времени, являющегося оптимальным для получения воспроизводимой карты и достаточным для проведения полного расщепления. Продолжительность расщепления варьируется от 2 ч до 30 ч. Реакция прекращается либо прибавлением кислоты, которая не оказывает влияния на полученную пептидную карту, либо замораживанием.
Количество используемого расщепляющего реагента. Для обеспечения достаточного быстрого расщепления (от 6 ч до 20 ч) используется избыточное количество расщепляющего реагента; тем не менее, его количество должно быть минимизировано, чтобы предотвратить вклад реагента в структуру пептидной карты. Обычно анализируемый протеин и реагент берут в соотношении 20:1 или 200:1. Для оптимизации процедуры расщепления рекомендуется добавлять расщепляющий агент в два или более этапов. При этом конечный объем реагирующей смеси должен оставаться достаточно небольшим для обеспечения следующего этапа пептидного картирования — разделения. Для того, чтобы исключить возможное влияние искажающих продуктов расщепления (артефактов) на результаты последующего анализа, проводится контрольное определение со всеми реагентами за исключением анализируемого белка.
ХРОМАТОГРАФИЧЕСКОЕ РАЗДЕЛЕНИЕ
Для картирования используют различные методы разделения белков. Выбор метода зависит от белка, для которого составляется пептидная карта. В таблице 2.1.2.39.-2 перечислены методы, успешно используемые для разделения пептидов. В данном разделе приведено описание метода обращенно-фазовой высокоэффективной жидкостной хроматографии (ВЭЖХ), одного из наиболее часто используемых методов хроматографического разделения.
Критическими факторами при ВЭЖХ разделении являются чистота растворителей и подвижной фазы. Для проведения обращенно-фазовой ВЭЖХ рекомендуется использование растворителей и воды степени чистоты "для ВЭЖХ". Растворенные газы являются проблемой для градиентных систем в тех случаях, когда растворимость газа в растворителе может быть меньше в смеси, чем в самом растворителе. В качестве эффективного способа дегазации может быть использована вакуумная дегазация и воздействие ультразвуком. В случае если твердые частицы в растворителе попадут в хроматографическую систему, они могут нарушить герметичность клапанов насоса или засорить верхнюю часть хроматографической колонки. В
Таблица 2.1.2.39.-2. — Методы, используемые для разделенияпептидных фрагментов
Обращенно-фазовая высокоэффективная жидкостная хроматография
Ионообменная хроматография
Хроматография гидрофобного взаимодействия
Электрофорез в полиакриламидном геле, неденатурирующий
Электрофорез в полиакриламидном геле с натрия додецилсульфатом
Капиллярный электрофорез
Бумажная электро-хроматография Высоковольтный электрофорез на бумаге
связи с этим рекомендуется проведение фильтрации до и после насоса.

Хроматографиялық баған. Әр ақуыз үшін бағанды таңдау эмпирикалық түрде жүзеге асырылады. Силикагель негізіндегі сорбентпен толтырылған кеуек мөлшері 10 нм-ден 30 нм-ге дейінгі бағандар оңтайлы бөлуді қамтамасыз ете алады. Шағын пептидтер үшін қозғалмайтын фазалар хроматография үшін октилсилилді силикагель Р (3 – 10 мкм) және хроматография үшін октадецилилилді силикагель Р (3 – 10 мкм) толтырғыш ретінде бағандар хроматография үшін бутилсиликагеліне Р (5 – 10 мкм) қарағанда анағұрлым тиімді.
Еріткіш. 0,1%-дан аспайтын трифтор сірке суы қышқылы қосылған органикалық модификатор ретінде ацетонитрилі бар су ең жиі қолданылатын еріткіш болып табылады. Қажет болған кезде гидролизат құрамдастарын солюилизациялау үшін оларды қосу құрамдастардың тұтқырлығының шамадан тыс жоғарылауына әкелмейтін жағда      йда пропанол немесе 2-пропанол қосылады.
Жылжымалы фаза. Фосфат буфері бар жылжымалы фаза рН таңдау мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін қолданылады, өйткені рН-тың 3,0-ден 5,0-ге дейінгі аралықта өзгеруі құрамында қышқыл қалдықтары бар пептидтердің бөлінуін жақсартады (мысалы, глутамин және аспарагин қышқылдары). Натрий немесе калий фосфаттары, аммоний ацетаты, фосфор қышқылы 2 мен 7 арасындағы рН мәні кезінде (немесе полимерлі толтырғышты пайдалану кезінде жоғары) ацетонитрильді градиентпен қолданылады. Трифто сірке суы қышқылы бар ацетонитрил жиі қолданылады.
Градиент. Градиент сызықты, сызықты емес немесе құрамның сатылы өзгеруін қамтуы мүмкін. Күрделі қоспаларды бөлу үшін жайпақ градиент ұсынылады. Градиент сынақтан өту үшін "маркерлік" шыңдарға айналатын 1 немесе 2 шыңдармен нақты шешімге қол жеткізу арқылы оңтайландырылады.
Изократиялық элюирлеу. тұрақты құрамның жылжымалы фазасын қолдана отырып, изократиялық ТЖСХ оның ыңғайлылығына және детектордың жақсарған талдамалық сигналына байланысты қолданылады. Кейбір жағдайларда бұл әр шыңға жақсы ажыратымдылыққа қол жеткізуге мүмкіндік беретін жылжымалы фазаның оңтайлы құрамын таңдау қиын. Изократиялық ТЖСХ жүргізу үшін жылжымалы фазалар пайдаланылмауы тиіс, олар үшін құрамдастардың арақатынасындағы немесе РН мәніндегі мардымсыз өзгеріс пептидтік картада шыңдардың кідіру уақытына айтарлықтай әсер етеді.
Басқа параметрлер. Жақсы репродуктивтілікке қол жеткізу үшін, әдетте, бағанның температурасын бақылау қажет. Жылжымалы фазаның жылдамдығы 0,1 мл/мин-ден 2,0 мл/мин-ге дейін өзгереді, пептидтерді детекторлаудың толқын ұзындығы 200 нм-ден 230 нм-ге дейінгі спектрофотометриялық детектормен жүзеге асырылады. Детекторлаудың басқа әдістері де қолданылады (мысалы, бағаннан кейінгі дериватизациялау), бірақ олар ультракүлгін аймақтағы детекторлау сияқты сенімді және әмбебап емес.
Валидация. Бұл бөлімде қолданылатын әдістің жалпы сипаттамаларын бағалауға арналған эксперименттік құралдар берілген. Жүйенің жарамдылығын бағалау критерийлері деректерді интерпретациялауға және олардың қолайлылығына әсер ететін сынақтың сыни параметрлерін анықтауға байланысты. Сыни параметрлер пептидтердің ыдырауын және оларды талдауды бақылайтын критерийлер да болып табылады. Қажетті ыдыраудың толықтығын бақылау үшін сыналатын ақуыз сияқты әсер етуге ұшыраған стандартты үлгімен салыстыру қолданылады. Стандартты үлгіні сыналатын ақуызбен параллель пайдалану жүйенің жарамдылығын бағалау критерийлерінің мәндерін әзірлеу және белгілеу кезінде өте маңызды. Бұдан басқа, қосымша салыстыру мақсатында стандартты үлгідегі хроматограмманың үлгісі қосылады. Басқа көрсеткіштерге ақуыздың немесе пептидтердің ерігіштігінің көрнекі бақылауы, интактілі ақуыздың болмауы, қиын ыдырайтын пептидтердің реакциясын өлшеу кіруі мүмкін. Пептидтік талдау үшін жүйенің жарамдылығын бағалаудың сыни параметрлері нақты пайдаланылатын ыдырау және детекторлау әдісіне, сондай-ақ талдау нәтижесінде алынған деректерге қойылатын талаптарға байланысты болады.
Пептидтік карта жасау сәйкестендіру бойынша сынақ ретінде пайдаланылған жағдайда, сәйкестендірілетін пептидтер үшін жүйенің жарамдылығына қойылатын талаптар таңдаулылықты және жаңғыртуды қамтиды. Бұл жағдайда, құрамы бойынша ерекшеленетін ақуыздарды сәйкестендіру жағдайындағыдай, карта жасау кезінде пептидтік фрагменттердің бастапқы құрылымын анықтау белгілі бастапқы құрылымды тексеруді де, құрылымы белгіленген ақуыз үшін стандартты үлгідегі пептидтік картамен салыстыру арқылы ерекшеленетін ақуыздардың құрылымын сәйкестендіруді де қамтамасыз етеді. Пептидтер мен амин қышқылдарының бөлінуін анықтау кезінде ыдырауға ұшыраған стандартты үлгіні пайдалану референттік әдіс болып табылады. Құрамы бойынша ерекшеленетін ақуыздарды талдау үшін құрамы бойынша сипатталған айрықша ақуыз бен стандартты үлгінің қоспасын, әсіресе құрамы бойынша ерекшеленетін ақуыздар пептидтік картадағы ең нашар ажыратымдылық аймағында болса, пайдалануға болады. Ақуыз құрылымын анықтау жүйесін таңдау критерийі негізгі анықталатын пептидтердің саны болуы мүмкін. Ақуыз құрылымын анықтайтын жүйені таңдау критерийлері пептид шыңдарының ажыратымдылығымен жақсы анықталады. Шыңдар арасындағы ажыратымдылық, шыңның негізінен санағандағы ені, шыңның ауданы, шыңның артқы жиегінің шайылу дәрежесі және бағанның тиімділігі сияқты хроматографиялық параметрлер пептидтердің ажыратымдылығын анықтау үшін қолданылуы мүмкін. Сыналатын ақуызға және қолданылатын ыдырау әдісіне байланысты бір немесе бірнеше пептидтерді шешуге қойылатын талаптар белгіленуі мүмкін.
Сыналатын ақуыз үшін стандартты үлгінің ыдырау өнімдерін қайта талдау дәлдік пен ашылудың сандық сипаттамаларын анықтауға мүмкіндік береді. Анықталатын пептидтердің ашылуы жалпы ішкі және сыртқы пептидтік стандарттардың көмегімен анықталады. Дәлдік салыстырмалы стандартты ауытқу ретінде көрінеді. Сәйкестендірілетін протеинді алу мен жаңғыртудағы айырмашылықтарды күту керек; демек, жүйенің жарамдылығын бағалау үшін рұқсат критерийлері сәйкестендіретін пептидтерді алу үшін де, көбейту үшін де белгіленуі тиіс. Рұқсат етудің белгіленген критерийлері осы протеинге тән болып табылады және жеке фармакопеялық мақалада көрсетіледі.

Хроматографическая колонка. Для каждого белка выбор колонки осуществляется эмпирически. Колонки с размером пор от 10 нм до 30 нм, заполненные сорбентом на основе силикагеля, могут обеспечить оптимальное разделение. Для небольших пептидов неподвижные фазысиликагель октилсилильный для хроматографии Р (3-10 мкм) и силикагель октадецилсилильный для хроматографии Р (3-10 мкм) в качестве наполнителей колонки являются более эффективными, чем силикагель бутилси- лильный для хроматографии Р (5-10 мкм).
Растворитель. Наиболее часто используемым растворителем является вода с ацетонитрилом в качестве органического модификатора с добавлением не более 0,1 % трифторуксусной кислоты. При необходимости, для солюбилизации компонентов гидролизата, добавляют пропанол или 2-пропанол, при условии, что их добавление не приведет к чрезмерному повышению вязкости компонентов.
Подвижная фаза. Подвижная фаза, содержащая фосфатный буфер, используется для обеспечения возможности выбора рН, поскольку изменение рН в интервале от 3,0 до 5,0 улучшает разделение пептидов, содержащих кислотные остатки (например, глутаминовая и аспарагиновая кислоты). Натрия или калия фосфаты, ацетат аммония, фосфорная кислота при значении рН между 2 и 7 (или выше при использовании полимерного наполнителя) используются с ацетонитрильным градиентом. Достаточно часто используется ацетонитрил с трифторуксусной кислотой.
Градиент. Градиент может быть линейным, нелинейным или включать ступенчатое изменение состава. Для разделения сложных смесей рекомендуется пологий градиент. Градиент оптимизируют, добиваясь четкого разрешения с 1 или 2 пиков, которые становятся "маркерными" пиками для испытания.
Изократическое элюирование. Изократическая ВЭЖХ с использованием подвижной фазой постоянного состава используется ввиду ее удобства и улучшенного аналитического сигналадетектора. В ряде случаев сложно подобрать оптимальный состав подвижной фазы, позволяющий добиться хорошего разрешения для каждого пика. Для проведения изократической ВЭЖХ не должны использоваться подвижные фазы, для которых незначительное изменение в соотношении компонентов или взначении рН существенно влияет на время удерживания пиков на пептидной карте.
Другие параметры. Для достижения хорошей воспроизводимости, как правило, требуется контроль температуры колонки. Скорость подвижной фазы варьируется от 0,1 мл/мин до 2,0 мл/мин, детектирование пептидов осуществляется спектрофотометрическим детектором при длине волны от 200 нм до 230 нм. Используются и другие методы детектирования (например, постколоночная дериватизация), но они не столь надежны и универсальны, как детектирование в ультрафиолетовой области.
Валидация. В данном разделе приводятся экспериментальные средства для оценки общих характеристик используемого метода. Критерии оценки пригодности системы зависят от определения критических параметров испытания, влияющих на интерпретацию данных и их приемлемость. Критические параметры являются также критериями, по которым производится контроль расщепления и анализа пептидов. Для контроля полноты требуемого расщепления используется сравнение со стандартным образцом, который был подвергнут такому же воздействию, как и испытуемый белок. Использование стандартного образца параллельно с испытуемым белком является критическим приразработкеи установлении значений критериев оценки пригодности системы. Кроме этого, с целью дополнительного сравнения включается образец хроматограммы стандартного образца. Другие показатели могут включать визуальный контроль растворимости белка или пептидов, отсутствие интактного белка, измерение откликов трудно расщепляемых пептидов. Критические параметры оценки пригодности системы для пептидного анализа будут зависеть от конкретного используемого метода разделения и детектирования, а также требований к получаемым в результате анализа данным.
В случае, когда пептидное картирование используется в качестве испытания по идентификации, требования к пригодности системы для идентифицируемых пептидов включают избирательность и воспроизводимость. В этом случае, как и в случае идентификации отличающихся по составу белков, определение первичной структуры пептидных фрагментов при картировании обеспечивает как верификацию известной первичной структуры, так и идентификацию структуры отличающихся белков путем сравнения с пептидной картой стандартного образца для белка установленной структуры. Использование подвергнутого расщеплению стандартного образца при определении разделения пептидов и аминокислот является референтным методом. Для анализа отличающихся по составу белков может быть использована охарактеризованная по составу смесь отличающегося белка и стандартного образца, в особенности если отличные по составу белки находятся в зоне худшего разрешения на пептидной карте. Критерием выбора системы определения структуры белка может являться число основных определяемых пептидов. Критерии выбора системы для определения структуры белка лучшим образом определяются разрешением пиков пептидов. Хроматографические параметры, такие как разрешение между пиками, ширина пика у основания, площадь пика, степень размывания заднего фронта пика и эффективность колонки, могут быть использованы для определения разрешения пептидов. В зависимости от испытуемого белка и используемого метода разделения могут устанавливаться требования к разрешению одного или нескольких пептидов.
Повторный анализ продуктов расщепления стандартного образца для испытуемого белка позволяет установить количественные характеристики прецизионности и открываемости. Открываемость определяемых пептидов в целом устанавливается при помощи внутренних и внешних пептидных стандартов. Прецизионность выражается как относительное стандартное отклонение. Следует ожидать различий в извлечении и воспроизводимости идентифицируемого протеина; следовательно, критерии допуска для оценки пригодности системы должны быть установлены как для извлечения, так и для воспроизводимости идентифицируемых пептидов. Установленные критерии допуска являются специфическими для данного протеина и указываются в частной фармакопейной статье.

Салыстырмалы кідірту уақыттарын, шыңдардың параметрлерін (шыңның ауданы немесе шыңның биіктігі), шыңдардың санын және жалпы элюирлеу әдісін көзбен шолып салыстыру бастапқыда жасалады. Ол шыңдардың талданатын параметрлерінің және сыналатын үлгінің және салыстыру үлгісінің ыдырау өнімдерінің 1:1 (айн/айн) қоспасының хроматографиялық бейінінің арақатынасын математикалық талдаумен толықтырылады және расталады. Талданатын үлгінің сәйкестігі, егер талданатын ақуыз мен стандартты үлгінің ыдырау өнімдерінің барлық шыңдарында бағаланатын шыңдар параметрлерінің ұстап қалу және арақатынас уақыттары ұқсас болса, расталады.
Егер бастапқыда салыстырмалы кідірту уақыттарымен айтарлықтай ерекшеленген шыңдар, содан кейін 1:1 қоспасында бір шыңмен анықталса, бастапқыда анықталған айырмашылық жүйенің тұрақсыздығының көрсеткіші болып табылады. Алайда, егер 1: 1 қоспасында бөлінген шыңдар байқалса, бұл шыңдардың әрқайсысында әртүрлі пептидтердің бар екендігінің дәлелі. Егер 1: 1 қоспасындағы шың талданған ақуыз бен стандартты үлгідегі тиісті шыңға қарағанда едәуір кең болса, бұл әртүрлі пептидтердің болуын білдіруі мүмкін. Пептидті карталау деректерін талдау үшін компьютерлік тану бағдарламасын пайдалану ұсынылды, алайда компьютерлік бағдарламаның валидация аспектілері оны жақын арада анықтамалық тест ретінде пайдалануды болдырмайды. Математикалық формулаларды, модельдерді және тану жүйелерін қолдана отырып, өзге автоматтандырылған тәсілдер де қолданылды. Осындай тәсілдердің бірі, мысалы, ИК-спектроскопия әдісімен қосылыстарды автоматты түрде анықтау және пептидтерді сәйкестендіру үшін диодты-матрицалық УК-спектрлік талдауды қолдану болып табылады. Бұл әдістерде жеткіліксіз ажыратымдылыққа, фрагменттерді бір уақытта элюирлеуге, талданатын және стандартты үлгілердің ыдырау өнімдері арасындағы шыңдар параметрлерінің абсолютті мәндеріндегі айырмашылықтарға негізделген шектеулер бар.
Пептидтік картада дұрыс сәйкестендірілген тиісті шыңдардың таңдалған тобы үшін кідіру уақыты мен ауданын немесе шыңдардың биіктігін бірнеше рет салыстыруға болады. Шыңның ауданын біріктіру негізгі өзгергіштікке сезімтал және талдау қатесін тудыруы мүмкін екендігін ескере отырып, шыңдардың ауданын ішкі стандарт ретінде салыстырмалы түрде аз өзгергіштікті көрсететін бір шыңды пайдаланып есептеуге болады. Сыналатын үлгі үшін баламалы нұсқа ретінде барлық шыңдардың биіктігі сомасына қатысты әрбір пептидтің шыңының биіктігі пайызын есептеуге болады. Содан кейін алынған пайыз стандартты үлгінің сәйкес шыңының ұқсас параметрінің мәнімен салыстырылады. Трипсин автогидролизінің мүмкіндігі анықталатын ақуызы жоқ ерітіндіні трипсинмен өңдеу кезінде алынатын пептидтік карта-плацебо жасаудың көмегімен бақыланады.
Пептидтік карта жасау сапасын бағалау үшін ең төменгі талап бақылау ретінде жүйенің жарамдылығын қамтитын тестілеудің қабылданған рәсімі болып табылады. Жалпы, реттеуші процестің бастапқы кезеңінде талданатын ақуыздың пептидтік картасын сапалы талдау жеткілікті болып табылады. Ақуыздарды реттеушілік мақұлдау процесін жетілдіре отырып, сапаны бағалау бойынша қосымша сынақтар әдіс жоспарланғанға сәйкес анықталатын ақуыздың пептидтік картасын әзірлеу кезінде жүргізілетініне кепілдікті қамтамасыз ету үшін талдамалық рәсімнің ішінара валидациясын қамтуы мүмкін.
ПЕПТИДТЕРДІ ТАЛДАУ ЖӘНЕ СӘЙКЕСТЕНДІРУ
Бұл бөлімде дәрілік заттарды тіркеу кезінде жеке фармакопеялық мақалалар мен сапа жөніндегі нормативтік құжаттарды әзірлеу кезінде пептидтік карта жасауды орындау бойынша нұсқаулық келтірілген.
Пептидтік картаны сапалы анықтау құралы ретінде пайдалану жеке пептидтік шыңдардың толық сипаттамасын талап етпейді. Алайда, жеке фармакопеялық мақалаларды және сапа бойынша нормативтік құжаттарды әзірлеу кезінде пептидтік карта жасау әдістемесінің валидациясы пептидтік картаның әрбір жеке шыңының нақты сипаттамасын талап етеді. Жеке шыңдарды сипаттау үшін амин қышқылдарын кейіннен талдай отырып N-ұштық секвенирлеу әдісі де, масс-спектроскопияны қолдану әдісі қолданылуы мүмкін.
N-ұштық секвенирлеу мен амин қышқылын талдауды қолдана отырып, шыңдардың сипаттамасын жасау үшін талдамалық бөлу сатысын масштабтау жүргізіледі. Эмпирикалық деректер негізінде масштабтау салдарынан шыңдар арасындағы ажыратымдылықтың нашарлауына көз жеткізу керек. Ерекше пептидтік шыңдарға сәйкес келетін элюаттарды жинайды, вакуумда шоғырландырады және қажет болған жағдайда қайта хроматографиялайды. Амин қышқылының фрагменттерін талдау пептидтердің мөлшерімен шектелуі мүмкін. Егер N-ұштық амин қышқылы бұғатталған жағдайда, оны ретке келтіргенге дейін босату қажет болуы мүмкін. Сипаттаманы алу мақсатында карбоксипептидаза комбинациясымен және матрицалық белсендірілген лазерлік десорбция/ионизация әдісімен уақыт өткізу масс-анализатормен бірге ақуыздардың С-ұштық секвинирлеуін де қолдануға болады.
Пептидтік фрагменттерді сипаттау үшін масс-спектроскопияны пайдалану не бөлінген пептидтерді тікелей енгізу арқылы, не құрылымдық талдау үшін масс-спектрометрі бар ТЖСХ on-line жүйесін пайдалану арқылы жүргізіледі. Жалпы алғанда, оған уақыт аралық масс-анализатормен, сондай-ақ жылдам атомдармен бомбалаумен матрицалық активтендірілген лазерлік десорбция/ионизация әдісімен электрлік тозаңдану және масс-спектрометрия кіреді. Тандемді масс-спектроскопия түрлендірілген ақуыздардың реттілігін және болған аминқышқылдарының түрленуінің типін анықтау үшін де пайдаланылады. Қалпына келтіруге дейін және кейін гидролиз өнімдерінің масс-спектрлерін салыстыру құрамында сульфгидрил бар түрлі пептидтердегі дисульфидтік байланыстардың орналасуын анықтауды қамтамасыз етеді.
Егер бастапқы құрылымның кейбір бөліктері пептидтік картада жеткілікті түрде анық көрінбесе, қайталама пептидтік карта жасау қажет болуы мүмкін. Пептидтік карта жасау арқылы ақуызды сипаттауға арналған валидацияланған әдістеменің мақсаты ақуыз құрылымының теориялық құрамының кемінде 95%-ын айқындау болып табылады.

Визуальное сравнение относительных времен удерживания, параметров пиков (площади пика или высоты пика), числа пиков и в целом метода элюирования производится изначально. Оно дополняется и подтверждается математическим анализом соотношений анализируемых параметров пиков и хроматографического профиля смеси 1:1 (об/об) продуктов расщепления испытуемого образца и образца сравнения. Идентичность анализируемого образца подтверждается, если все пики продуктов расщепления анализируемого белка и стандартного образца имеют аналогичные времена удерживания и соотношения оцениваемых параметров пиков.
Если пики, которые изначально характеризовались значительно различающимися относительными временами удерживания, затем в смеси 1:1 обнаруживались единым пиком, изначально выявленное различие является показателем нестабильности системы. Однако если в смеси 1:1 наблюдаются разделенные пики, это является доказательством наличия различных пептидов в каждом из пиков. Если пик в смеси 1:1 существенно шире, чем соответствующий пик в анализируемом белке и стандартном образце, это может означать наличие различных пептидов. Было предложено использование компьютерной программы распознавания для анализа данных пептидного картирования, однако аспекты валидации компьютерной программы исключают ее использование в качестве справочного теста в ближайшем будущем. Использовались также иные автоматизированные подходы с использованием математических формул, моделей и систем распознавания. Одним из таких подходов, например, является автоматическое определение соединений методом ИК-спектроскопии и применение диодно-матричного УФ-спектрального анализа для идентификации пептидов. Данные методы имеют ограничения, обусловленные недостаточным разрешением, одновременным элюированием фрагментов, различиями в абсолютных значениях параметров пиков между продуктами расщепления анализируемого и стандартных образцов.
Можно произвести множественное сравнение времен удерживания и площадей или высоты пиков для выбранной группы соответствующих пиков, которые правильно идентифицируются на пептидной карте. Площади пиков могут быть рассчитаны с использованием одного пика, демонстрирующего относительно небольшую вариабельность в качестве внутреннего стандарта, с учетом того, что интегрирование площади пика является чувствительным к базовой вариабельности и может служить причиной ошибки анализа. Как альтернативный вариант для испытуемого образца может быть рассчитан процент высоты пика каждого пептида относительно суммы высоты всех пиков. Затем полученный процент сравнивается со значением аналогичного параметра соответствующего пика стандартного образца. Возможность автогидролиза трипсина контролируется при помощи создания пептидной карты-плацебо, получаемой при обработке трипсином раствора без определяемого белка.
Минимальным требованием для оценки качества пептидного картирования является принятая процедура тестирования, которая включает пригодность системы в качестве контроля. В целом на начальном этапе регуляторного процесса качественный анализ пептидной карты анализируемого белка является достаточным. С усовершенствованием процесса регуляторного одобрения белков дополнительные испытания по оценке качества могут включать частичную валидацию аналитической процедуры для обеспечения гарантии того, что метод будет произведен в соответствии с запланированным при разработке пептидной карты определяемого белка.
АНАЛИЗ И ИДЕНТИФИКАЦИЯ ПЕПТИДОВ
В данном разделе приведено руководство по использованию пептидного картирования при разработке частных фармакопейных статей и нормативных документов по качеству при регистрации лекарственных средств.
Использование пептидной карты как инструмента качественного определения не требует полной характеристики индивидуальных пептидных пиков. Однако валидация методики пептидного картирования при разработке частных фармакопейных статей и нормативных документов по качеству требует точной характеристики каждого из индивидуальных пиков пептидной карты. Для характеристики индивидуальных пиков могут быть использованы как метод N-концевого секвенирования с последующим анализом аминокислот, так и метод с использованием масс-спектроскопии.
Для составления характеристики пиков с использованием N-концевого секвенированияи аминокислотного анализа проводят масштабирование стадии аналитического разделения. Необходимо убедиться на основании эмпирических данных, что ухудшения разрешения между пиками вследствие проведения масштабирования не происходит. Элюаты, соответствующие специфическим пептидным пикам, собирают, концентрируют в вакууме и, при необходимости, повторно хроматографируют. Аминокислотный анализ фрагментов может быть ограничен размером пептидов. В случае если N-концевая аминокислота заблокирована, может потребоваться ее высвобождение до секвенирования. С целью получения характеристики может также использоваться С-концевое секвенирование белков в комбинации с карбоксипептидазой и методом матрично-активированной лазерной десорбции/ионизации с времяпролетным масс-анализатором.
Использование масс-спектроскопии для характеристики пептидных фрагментов производится либо путем непосредственного введения выделенных пептидов, либо с использованием on-line системы ВЭЖХ с масс-спектрометром для структурного анализа. В целом он включает электрораспыление и масс-спектрометрию методом матрично-активированной лазерной десорбции/ионизации с время пролетным масс-анализатором, а также бомбардировку быстрыми атомами. Тандемная масс-спектроскопия также используется для определения последовательности модифицированных белков и типа произошедшей аминокислотной модификации. Сравнение масс-спектров продуктов гидролиза до и после восстановления обеспечиваетопределение расположения дисульфидных связей в различных сульфгидрилсодержащих пептидах.
Если некоторые части первичной структуры не могут быть достаточно четко отражены пептидной картой, может потребоваться составление вторичной пептидной карты. Целью валидированной методики для характеристики белкапо средством пептидного картирования является определение как минимум 95 % теоретического состава структуры белка.

201020040-2019
2.1.2.38. Аминқышқылды талдау
Аминқышқылды талдау ақуыздардағы, пептидтердегі және дәрі-дәрмектердегі аминқышқылды құрамды немесе аминқышқылдарының сандық құрамын анықтау үшін қолданылатын әдістемеге жатады. Ақуыздар мен пептидтер – бұл сызықтық полимерлерді құрайтын ковалентті байланысқан аминқышқыл қалдықтарынан тұратын макромолекулаларды білдіреді. Аминқышқылдарының ақуыздардағы немесе пептидтердегі тізбегі молекуланың қасиеттерін анықтайды. Ақуыздар – бұл ірі молекулаларды білдіреді, олар әдетте ерекше конформациясы бар күрделі құрылымдар түрінде болады, ал пептидтер кішірек және бірнеше аминқышқылдарынан тұруы мүмкін. Аминқышқылды талдауды ақуыздар мен пептидтерді сандық анықтау, ақуыздарды немесе пептидтерді аминқышқылдарының құрамы негізінде сәйкестендіру, ақуыздар мен пептидтерді құрылымдық талдау, пептидтерді қалдықтардың картасын жасау үшін фрагментация стратегиясын бағалау және ақуыздарда немесе пептидтерде болуы мүмкін атипті аминқышқылдарын анықтау үшін қолдануға болады. Аминқышқылын талдаудан бұрын ақуыздарды/пептидтерді жеке аминқышқылды құрауыштарды алғанға дейін гидролиздеу қажет. Ақуыздар/пептидтер гидролизінен кейін аминқышқылын талдау процесі басқа дәрілік заттардағы бос аминқышқылдары сияқты болуы мүмкін. Сыналатын үлгіні құрайтын аминқышқылдарды талдау алдында әдетте химиялық түрлендіруден (немесе деривациядан) өтеді.
ЖАБДЫҚ
Аминқышқылды талдау үшін қолданылатын әдістер, әдетте, сынақ үлгісінде болатын аминқышқылдарының хроматографиялық бөлінуіне негізделген. Заманауи талдау әдістері талдамалық есептерді шешу үшін автоматтандырылған хроматографиялық аспаптарды пайдалануға негізделген. Аминқышқылды талдауға арналған аспап ретінде әдетте жылжымалы фазамен градиенттік элюирлеу жасауға қабілетті төмен немесе жоғары қысымды сұйық хроматограф қолданылады, ол хроматографиялық бағанда талданатын аминқышқылдарының бөлінуін қамтамасыз етеді. Егер үлгіні талдау баған алдындағы дериватизацияны қолдану арқылы жүзеге асырылмаса, аспапта бағаннан кейінгі дериватизацияға арналған құрылғы болуы тиіс. Детектор ретінде ультракүлгін/көрінетін аймақтағы спектрофотометриялық детектор немесе қолданылатын дериватизация әдісіне байланысты флуоресцентті детектор қолданылады. Тіркеуші құрылғы (мысалы, интетратор) аналогтық сигналды детектордан түрлендіру және сандық есептеулер жүргізу үшін қолданылады. Құрылғыны тек аминқышқылды талдау үшін қолданған жөн.
ЖАЛПЫ САҚТЫҚ ШАРАЛАРЫ
Аминқышқылды талдауды орындау кезінде талдаушы әрдайым фондық ластану мүмкіндігін ескеруі тиіс. Реактивтердің тазалығының жоғары дәрежесі қажет (мысалы, хлорсутек қышқылының төмен тазалығы глициннің ластануына ықпал етуі мүмкін). Талдамалық реактивтер бірнеше апта сайын үнемі өзгеріп отыруы тиіс, бұл ретте "тиімділігі жоғары сұйық хроматография (ТЖСХ) үшін" сыныпты еріткіштер ғана пайдаланылуы тиіс. Еріткіштерде болуы мүмкін микроорганизмдермен және мұндағы бөлшектермен ықтимал ластану осы еріткіштерді қолданар алдында сүзу, еріткіштерді жабық ыдыстарда сақтау және аминқышқылды талдауға арналған аспапты тікелей күн сәулесінен қорғалған жерге орналастыру арқылы жойылады.
Аминқышқылды талдаудың сапасы зертханалық практикамен анықталады. Аспаптарды персоналдың қозғалысы аз жерлерде орналастырылады. Зертхана таза ұсталады. Тамшуырлар кестеге сәйкес тазаланады және калибрленеді. тамшуыр ұштары жабық күйде сақталады; талдаушыларға оларды қорғалмаған қолмен ұстауға рұқсат етілмейді. Талдаушы ұнтақсыз латекс немесе осыған ұқсас қолғаптарды қолдануы керек. Сыналатын үлгісі бар құтының ашылу және жабылу санын шектейді, өйткені шаң глицин, серин және аланин құрамы бойынша нәтижелерді арттыруға әкелуі мүмкін.
Аминқышқылды талдаудың қанағаттанарлық нәтижелерін алу үшін аспапты тиісті түрде ұстау керек. Егер аспап стандартты бағдарлама бойынша қолданылса, оны ағып кетпеу, детектор мен шамдардың тұрақты жұмыс істеуі және бағанның жеке аминқышқылдарының бөлінуінің қажетті деңгейін ұстап тұру қабілеті күнделікті тексерілуі тиіс. Кестеге сәйкес аспаптың барлық сүзгілерін тазалау немесе ауыстыру және басқа да техникалық қызмет көрсету жүргізіледі.
СТАНДАРТТЫ ҮЛГІЛЕР
Аминқышқылды талдауды жүргізу үшін қажетті аминқышқылдарының стандартты үлгілері коммерциялық түрде қол жетімді және әдетте аминқышқылдарының сумен аралас ерітіндісі болып табылады. Аминқышқылдың құрамын анықтау кезінде сыналатын үлгімен қатар бүкіл процестің толықтығын растау үшін бақылау ретінде пайдаланылатын ақуыздардың немесе пептидтердің стандартты үлгілері талданады. Осы мақсатта ақуыздың стандартты үлгісі ретінде жоғары тазартылған бұқаның сарысу альбумині қолданылады.
АСПАПТЫ КАЛИБРЛЕУ
Аминқышқылды талдау үшін аспапты калибрлеу әдетте әр аминқышқылы үшін сигналдың мөлшері мен жұмыс концентрациясының диапазонын аминқышқылдарының әртүрлі концентрацияларының қоспасы бар стандартты үлгіні қолдана отырып анықтаудан тұрады. Стандартты үлгідегі әрбір амин қышқылының шоғырлануы белгілі. Аминқышқылды талдауды орындау кезіндегі калибрлеу процесінде стандартты үлгіні пайдаланылатын талдамалық әдістемеге сәйкес сызықтық болжанған аймақ шегінде талданатын заттың әртүрлі шоғырлануына дейін сұйылтылады. Содан кейін талданатын заттың әртүрлі шоғырлануы бар ерітінділерді талдайды. Ординат осімен әрбір аминқышқыл шыңының ауданына, ал абсцисс осімен – сұйылтуды ескере отырып, әрбір аминқышқылының тиісті белгілі шоғырлануы жағылады. Бұл нәтижелер аминқышқылдарының шоғырлану аймағын анықтауға мүмкіндік береді, онда осы аминқышқыл шыңы ауданының оның шоғырлануына тәуелділігі сызықтық функция болып табылады. Аминқышқылды талдауға арналған үлгілердің осы үлгілердегі аминқышқылдарының шоғырлануы нақты және жаңғыртылатын нәтижелер алу мақсатында пайдаланылатын әдістеменің талдамалық аймағы (яғни, жұмысшы сызықтық сала) шегінде болатындай етіп дайындалуы маңызды.

201020040-2019
2.1.2.40. Аминокислотный анализ
Аминокислотный анализотносится к методологии, используемой для определения аминокислотного состава или количественного содержания аминокислот в белках, пептидах и лекарственных препаратах. Белки и пептиды представляют собой макромолекулы, состоящие из ковалентно связанных остатков аминокислот, которые образуют линейные полимеры. Последовательность аминокислот в белках или пептидах определяет свойства молекулы. Белки представляют собой крупные молекулы, которые обычно существуют в виде сложных структур со специфической конформацией, в то время как пептиды имеют меньший размер и могут состоять только из нескольких аминокислот. Аминокислотный анализ может быть использован для количественного определения белков и пептидов, идентификации белков или пептидов на основе их аминокислотного состава, структурного анализа белков и пептидов, оценки стратегий фрагментации для картирования пептидных остатков и обнаружения атипичных аминокислот, которые могут присутствовать в белках или пептидах. Перед аминокислотным анализом необходимо гидролизовать белки/пептиды до получения отдельных аминокислотных составляющих. После гидролиза белков/пептидов процесс аминокислотного анализа может быть таким же, как и для свободных аминокислот в других лекарственных средствах. Аминокислотные составляющие испытуемого образца перед анализом обычно подвергаются химической модификации (или дериватизации).
ОБОРУДОВАНИЕ
Методы, используемые для аминокислотногоанализа, обычно основаны на хроматографическом разделении аминокислот, присутствующих в испытуемом образце. Современные методики анализа основаны на использовании автоматизированных хроматографических приборов для решения аналитических задач. В качестве прибора для аминокислотногоанализа обычно используют жидкостный хроматограф низкого или высокого давления, способный создавать градиентное элюирование подвижной фазой, что обеспечивает разделение анализируемых аминокислот на хроматографической колонке. Если анализ образца не осуществляется с использованием предколоночной дериватизации, прибор должен иметь устройство для постколоночнойдериватизации. В качестве детектора обычно используется спектрофотометрический детектор в ультрафиолетовой/видимой области или флуоресцентный детектор в зависимости от используемого метода дериватизации. Регистрирующее устройство (например, интегратор) используется для преобразования аналогового сигнала из детектора и для проведения количественных вычислений. Предпочтительно, чтобы прибор использовался исключительно для аминокислотногоанализа.
ОБЩИЕ МЕРЫ ПРЕДОСТОРОЖНОСТИ
При выполнении аминокислотногоанализа аналитик всегда должен учитывать возможность фонового загрязнения. Необходима высокая степень чистоты реактивов (например, низкая чистота хлороводороднойкислоты может способствовать загрязнению глицина). Аналитические реактивы должны меняться регулярно каждые несколько недель, при этом должны использоваться только растворители класса "для высокоэффективной жидкостной хроматографии (ВЭЖХ)". Возможное загрязнение микроорганизмами и посторонними частицами, которые могут присутствовать в растворителях, устраняется путем фильтрования этих растворителей перед применением, хранением растворителей в закрытых емкостях и размещением прибора для аминокислотного анализа в защищенном от прямого солнечного света месте.
Качество аминокислотногоанализа определяется лабораторной практикой. Приборы размещают в местах наименьшего передвижения персонала. Лабораторию содержат в чистоте. Очищают и калибруют пипетки согласно графику. Наконечники пипеток хранят в закрытой коробке; аналитикам не позволяется трогать их незащищенными руками. Аналитик должен использовать неопудренные латексные или аналогичные перчатки. Ограничивают число открываний и закрыванийфлаконас испытуемым образцом, так как пыль может приводить к завышению результатов по содержанию глицина, серина и аланина.
Для получения удовлетворительных результатов аминокислотногоанализа прибор необходимо обслуживать надлежащим образом. Если прибор используется по стандартной программе, он должен ежедневно проверяться на отсутствие протечки, стабильную работу детектора и ламп и способность колонки поддерживать необходимую степень разделения индивидуальных аминокислот. Согласно графику проводят очистку или замену всех фильтров прибора и другое техническое обслуживание.
СТАНДАРТНЫЕ ОБРАЗЦЫ
Необходимые стандартные образцы аминокислот для проведения аминокислотногоанализа коммерчески доступны и обычно представляют собой водный раствор смеси аминокислот При определении аминокислотного состава наряду с испытуемым образцом анализируются стандартные образцы белков или пептидов, которые используются в качестве контроля для подтверждения полноты всего процесса. Для этой цели в качестве стандартного образца белка используют высокоочищенный бычий сывороточный альбумин.
КАЛИБРОВКА ПРИБОРА
Калибровка прибора для аминокислотного анализа обычно состоит в определении величины сигнала и рабочего диапазона концентраций для каждой аминокислоты с использованием стандартного образца, содержащего смесь разных концентраций аминокислот. Концентрация каждой аминокислоты в стандартном образце известна. В процессе калибровкипри выполнении аминокислотногоанализа стандартный образец разводят до различных концентраций анализируемого вещества в пределах предполагаемойобласти линейности согласно используемой аналитической методике. Затем анализируют растворы с различными концентрациями анализируемого вещества. По оси ординат наносят площади пиков каждой аминокислоты, а по оси абсцисс — соответствующие известные концентрации каждой аминокислоты с учетом разведений. Эти результаты позволяют определить область концентраций аминокислот, в которой зависимость площади пика данной аминокислоты от ее концентрации является линейной функцией. Важно, чтобы образцы для аминокислотного анализа были приготовлены таким образом, чтобы концентрации аминокислот в этих образцах находились в пределах аналитической области (т.е. в рабочей линейной области) используемой методики с целью получения точных и воспроизводимых результатов.

Әрбір аминқышқылы сигналының коэффициентін анықтау үшін стандартты үлгінің 4-тен 6-ға дейінгі шоғырлануы талданады. Сигнал коэффициенті стандартты үлгіде болатын аминқышқылының 1 нмольіне (10-9моль) шың ауданының немесе биіктігінің орташа мәні ретінде есептеледі. Әрбір аминқышқылы сигналының коэффициенттері сынақ үлгісінде ұсынылған әрбір аминқышқылының шоғырлануын есептеу үшін қолданылады. Талданған аминқышқылының зат мөлшері (нмоль) осы аминқышқылына сәйкес келетін шыңның ауданын осы аминқышқылының сигнал коэффициентіне бөлу арқылы есептеледі. Күнделікті талдау үшін бір нүктеде калибрлеу жеткілікті болуы мүмкін; бұл ретте әрбір аминқышқылының сигнал коэффициенттері бойынша калибрлеу жаңартылуға және сенімділікті бақылау үшін тексерілуі тиіс.
ҚАЙТАЛАНУ
Толық аминқышқылды талдау талдамалық зертханадан сандық анықтау нәтижелерінің қайталануын бақылауды талап етеді. Аминқышқылдарының немесе олардың туындыларының хроматографиялық бөлінуі кезінде хроматограммада аминқышқылдарына жататын көптеген шыңдар байқалады. Шыңдардың көп болуы кідірту уақытына негізделген шыңдарды бірнеше рет сәйкестендіруге және сандық есептеулер үшін шың аудандарын біріктіруге қабілетті бағдарламалық қамтамасыз етудің болуын қажет етеді. Қайталануды типтік бағалау аминқышқылдарының стандартты ерітіндісін дайындауды және бір стандартты ерітіндінің бірнеше рет қайталап енгізілуін (мысалы, 6 немесе одан көп рет енгізілгенде) талдауды қамтиды. Әрбір аминқышқылы шыңының кідірту уақыты мәндерінің салыстырмалы стандартты ауытқуы мен біріктірілген ауданы анықталады. Қайталануды бағалау бірнеше күн ішінде әртүрлі талдаушылар жүргізетін бірнеше еселенген сандық анықтамаларды қосумен толықтырылады. Бірнеше сандық анықтамаларға үлгіні манипуляциялау нәтижесінде пайда болатын нәтижелердің айырмашылығын анықтау үшін бастапқы материалдардан стандартты сұйылтуды дайындау кіреді. Қайталануды бағалау кезінде ақуыздың стандартты үлгісінің құрамына аминқышқылды талдау жиі жасалады (мысалы, бұқаның сарысу альбумині). Салыстырмалы стандартты ауытқуларды бағалау негізінде зертхана осы зертханадағы талдаулардың тиісті түрде жүргізілгенін растау үшін талдамалық шектерді есептейді. Ең жақсы нәтижелерге кепілдік беру үшін ауытқулардың ең аз практикалық шегін белгілеген жөн. Аминқышқылды талдау нәтижелеріндегі ауытқуларды азайтуға назар аудару қажет факторларға үлгіні дайындау, реактивтердің және/немесе зертханалық манипуляциялардың сапасына байланысты жоғары фондық спектральдық кедергілер, аспаптардың жұмысы мен қызмет көрсетуі, деректерді талдау және интерпретациялау, талдаушының кәсіби қасиеттері мен оның жай-күйі жатады. Сөз болып отырған барлық параметрлер валидация жүргізу шеңберінде жан-жақты зерттелуі тиіс.
ҮЛГІНІ ДАЙЫНДАУ

Для определения коэффициента сигналакаждой аминокислоты анализируют от 4 до 6 концентраций стандартного образца. Коэффициент сигналарассчитывается как среднее значение площади или высоты пика на 1 нмоль (10-9моль) аминокислоты, присутствующейв стандартном образце. Коэффициенты сигналакаждой аминокислоты используют для расчета концентрации каждой аминокислоты, представленной в испытуемом образце. Количество вещества (нмоль) анализируемой аминокислоты рассчитывают путем деления площади пика, соответствующего данной аминокислоте, на коэффициент сигналаэтой аминокислоты. Для рутинного анализа может быть достаточно калибровки по одной точке; при этом калибровка по коэффициентам сигнала каждой аминокислоты должна часто обновляться и проверяться для контроля достоверности.
ПОВТОРЯЕМОСТЬ
Полный аминокислотныйанализ требует от аналитической лаборатории контроля повторяемости результатов количественного определения. Во время хроматографического разделения аминокислот или их производных на хроматограмме наблюдается множество пиков, относящихся к аминокислотам. Большое количество пиков делает необходимым наличие программного обеспечения, способного неоднократно идентифицировать пики, основываясь на времени удерживания, и интегрировать площади пиков для количественных расчетов. Типичная оценка повторяемости включает приготовление стандартного раствора аминокислот и анализ многократных повторных вводов пробы (например, 6 или более повторных вводов) одного и того же стандартного раствора. Определяют относительное стандартное отклонение значений времени удерживания и интегрированной площади пика каждой аминокислоты. Оценку повторяемости дополняют включением многократных количественных определений, проводимых в течение нескольких дней разными аналитиками. Многократные количественные определения включают приготовление стандартных разведений из исходных материалов для определения различий результатов, возникающих из-за манипуляций с образцом. При оценке повторяемости часто проводят аминокислотныйанализ состава стандартного образца белка (например, бычий сывороточный альбумин). На основе оценки относительных стандартных отклонений лаборатория рассчитывает аналитические пределы для подтверждения того, что анализы в данной лаборатории проведены надлежащим образом. Для гарантирования наилучших результатов желательно установить наименьшие практические пределы отклонений. Факторы, на которые следует обратить внимание для уменьшения отклонений в результатах аминокислотногоанализа, включают приготовление образца, высокие фоновые спектральные помехи из-за качества реактивов и/или лабораторных манипуляций, работу и обслуживание приборов, анализ и интерпретацию данных, профессиональные качества аналитика и его состояние. Все параметры, о которых идет речь, должны всесторонне исследоваться в рамках проведение валидации.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ ОБРАЗЦА

Аминқышқылды талдау нәтижелерінің дәлдігі ақуыздар мен пептидтердің тазартылған үлгілерін қолдануды қажет етеді. Буфер құрамдастары (мысалы, тұздар, несепнәр, детергенттер) аминқышқылдарының талдауына әсер етуі мүмкін және талдаудан бұрын үлгіні алып тасталуы тиіс. Аминқышқылдарының бағандан кейінгі дериватизациясы қолданатын әдістемелерде буфер құрамдастары әдетте баған алдындағы дериватизациямен салыстырғанда айтарлықтай әсер етпейді. Әлеуетті ықтимал фондық ластануды азайту, талданатын заттың ашылуын жақсарту және еңбек шығындарын азайту үшін үлгімен жасалатын операциялардың санын шектеген жөн. Ақуыз үлгілерінен буфер құрамдастарын алып тастау үшін қолданылатын жалпы техникалық тәсілдерге мынадай әдістер кіреді: (1) ТЖХС-тің айналымдық-фазалық жүйесіне ақуыз үлгісін енгізу, органикалық құрамдастың жеткілікті мөлшері бар ұшпа еріткіштің көмегімен ақуызды алып тастау және үлгіні вакуумдық центрифугада кептіру; (2) ұшпа буферлік ерітіндімен немесе сумен диализ; (3) буферді ұшпа буферлік ерітіндімен немесе сумен алмастыру үшін ультрасүзгіш центрифугалау; (4) органикалық еріткішті (мысалы, ацетонды) пайдалана отырып, буферлік ерітіндіден ақуызды тұндыру; (5) гель-сүзу.
ІШКІ СТАНДАРТТАР
Аминқышқылды талдау барысында физикалық және химиялық шығындар мен өзгерістерді бақылау үшін ішкі стандартты қолдану ұсынылады. Гидролизден бұрын ақуыз ерітіндісіне ішкі стандарттың дәл белгілі мөлшерін қосуға болады. Ішкі стандарттың ашылуы ақуыз ерітіндісі аминқышқылдарының жалпы ашылуын көрсетеді. Алайда, бос аминқышқылдары гидролиз кезінде ақуыз аминқышқылдарына қарағанда басқаша әрекет етеді, олардың босату жылдамдығы әрдайым әртүрлі болады. Сондықтан гидролиз барысында шығындарға түзету енгізу үшін ішкі стандартты пайдалану дұрыс нәтиже бермеуі мүмкін, оны оларды таныстыру кезінде ескеру қажет. Ішкі стандарттар үлгі сынамасын енгізудегі айырмашылықтарға, реактивтердің өзгермелі тұрақтылығына және жылжымалы фаза жылдамдығының ауытқуларына түзетулер енгізу үшін гидролизден кейінгі аминқышқылдар қоспасына да қосылуы мүмкін. Ең дұрысы, табиғи аминқышқылдарынан ерекшеленетін коммерциялық қолжетімді аминқышқылы ішкі стандарт ретінде қолданылады. Бұдан басқа, гидролиз барысында ішкі стандарт тұрақты болуы тиіс, оның сигнал коэффициенті концентрацияға сызықтық тәуелді болуы және хроматографиялық бағаннан басқа аминқышқылдарының шыңдарын жаппай, тек осы кідірту уақыты стандартына тән шығуы тиіс. Аминқышқылдарының ең көп қолданылатын стандартты үлгілеріне норлейцин, нитротирозин және a-аминді-майлы қышқыл жатады.
АҚУЫЗДАРДЫҢ ГИДРОЛИЗІ

точность результатов аминокислотного анализа требует использования очищенных образцов белков и пептидов. Компоненты буфера (например, соли, мочевина, детергенты) могут повлиять на аминокислотный анализ и должны удаляться из образца перед анализом. В методиках с использованием постколоночной дериватизацией аминокислот, компоненты буфера обычно не оказывают значимого влияния по сравнению с методиками с предколоночной дериватизацией. Желательно ограничить число операций с образцом для уменьшения потенциально возможного фонового загрязнения, улучшения открываемости анализируемого вещества и уменьшения трудозатрат. Общие технические приемы, которые используются для удаления компонентов буфера из образцов белка, включают следующие методы: (1) введение образца белка в обращенно-фазовую систему ВЭЖХ, удаление белка с помощью летучего растворителя, содержащего достаточное количество органического компонента, и высушивание образца в вакуумной центрифуге; (2) диализ с летучим буферным раствором или водой; (3) ультрафильтрационное центрифугирование для замены буфера летучим буферным раствором или водой; (4) осаждение белка из буферного раствора с использованием органического растворителя (например, ацетона); (5) гель-фильтрацию.
ВНУТРЕННИЕ СТАНДАРТЫ
Внутренний стандарт рекомендуется использовать для контроля физических и химических потерь и изменений в ходе аминокислотного анализа. Перед гидролизом к раствору белка может быть прибавлено точно известное количество внутреннего стандарта. Открываемость внутреннего стандарта указывает на общую открываемость аминокислот белкового раствора. Однако свободные аминокислоты ведут себя иначе, чем аминокислоты белка во время гидролиза, скорость высвобождения которых всегда разная. Поэтому использование внутреннего стандарта для введения поправки на потери в ходе гидролиза может давать недостоверныерезультаты, что необходимо учитывать при их интерпретации. Внутренние стандарты также могут добавляться к смеси аминокислот после гидролиза для введения поправки на различия во введениях пробы образца, на изменяющуюся стабильность реактивов и на отклонения скорости подвижной фазы. В идеальном случае в качестве внутреннего стандарта используют коммерчески доступную аминокислоту, которая отличается от природных аминокислот. Кроме того, внутренний стандарт должен быть стабильным в ходе гидролиза, его коэффициент сигналадолжен иметь линейную зависимость от концентрации и выходить из хроматографической колонки со свойственным только этому стандарту временем удерживания без перекрывания пиков других аминокислот. Наиболее часто используемые стандартные образцы аминокислот включают норлейцин, нитротирозин и
-аминомасляную кислоту.
ГИДРОЛИЗ БЕЛКОВ

Ақуыздар мен пептидтерді аминқышқылды талдау үшін гидролиз жүргізу қажет. Гидролиз жүргізу үшін қолданылатын зертханалық ыдыс өте таза болуы тиіс. Қолғап ұнтағы, сондай-ақ гидролиз жүргізілетін ыдыстағы саусақ іздері ластануға әкелуі мүмкін. Гидролиз жүргізуге арналған шыны түтіктерді тазарту үшін хлорсутек қышқылының 1 м ерітіндісінде 1 сағат қайнату немесе концентрацияланған азот қышқылына немесе концентрацияланған хлорсутек және азот қышқылдарының тең көлемінің қоспасына салып қою қолданылады. Гидролиз үшін пайдаланылатын таза түтіктерді жоғары тазартылған сумен жуады, содан кейін хроматография үшін метанолмен шаяды, кептіру шкафында түні бойы кептіреді және қолданылғанға дейін жабық күйінде сақтайды. Гидролиз үшін пайдаланылатын түтіктерден ластануды жою үшін таза шыны ыдысты 500 °C температурада 4 сағат бойы қыздыруға болады. Тиісті бірреттік зертханалық керек-жарақтарды пайдалануға рұқсат етіледі.
Қышқыл гидролизі аминқышқылды талдау жасамас бұрын ақуызды ыдыратудың ең көп қолданылатын әдісі болып табылады. Қышқыл гидролиз әдісі кейбір аминқышқылдарының толық немесе ішінара жойылуына байланысты талдау нәтижелерінің ауытқуына әсер етуі мүмкін: триптофан ыдырайды, серин мен треонин ішінара ыдырайды, метионин тотығуға ұшырауы мүмкін, ал цистеин әдетте цистин ретінде анықталады (бірақ цистиннің ашылуы әдетте ішінара бұзылу немесе цистеинге дейін қалпына келу салдарынан төмен). Тиісті вакуумды қолдану (кемінде 200 мкм сынап бағаны немесе 26,7 Па) немесе реакциялық ыдыстың кеңістігіне инертті газды (аргонды) енгізу тотығу деструкциясы дәрежесін азайтуы мүмкін. Изолейцин мен валин түзген пептидтік байланыстарда Иле-Иле, Вал-Вал, Иле-Вал және Вал-Иле амидтік топтары ішінара гидролизденеді; аспарагин және глутамин тиісінше аспарагин және глутамин қышқылдарын түзе отырып, дезамидирленеді. Қышқыл гидролизі кезінде триптофанның, аспарагиннің және глутаминнің жоғалуы сандық анықтауды 17 аминқышқылына дейін шектейді. Қышқылды гидролиздің төменде сипатталған кейбір әдістері осы міндеттерді шешу үшін қолданылады. Гидролиздің кейбір әдістері (мысалы, 4-11-әдістер) басқа аминқышқылдарына ауысуға әкелуі мүмкін. Сондықтан нақты әдістемені қолданудың артықшылықтары оның көмегімен шешілетін тапсырмаларға қатысты бағаланады және әдеттегі қышқыл гидролизінен өзгеше әдістемені таңдау алдында жан-жақты зерделенеді.

Для аминокислотногоанализа белков и пептидов необходимо проводить гидролиз. Лабораторная посуда, используемая для проведения гидролиза, должна быть очень чистой. Опудривающий порошок для перчаток, а также отпечатки пальцев на посуде, в которой проводится гидролиз, могут привести к загрязнению. Для очистки стеклянных пробирок для проведения гидролиза используют кипячение в течение 1 ч в 1 М растворе хлороводородной кислоты или замачивание в концентрированной азотной кислоте или в смеси из равных объемов концентрированных хлороводородной и азотной кислот. Чистые пробирки, используемые для гидролиза, промывают водой высокоочищенной, затем ополаскивают метанолом для хроматографии, сушатв сушильном шкафу в течение ночи и хранят закрытыми вплоть до использования. Для удаления загрязнения из пробирок, которые используются для гидролиза, также можно использовать прокаливание чистой стеклянной посуды при температуре 500 °С в течение 4 ч.
Допускается использование соответствующих одноразовых лабораторных принадлежностей.
Кислотный гидролиз является наиболее часто используемым методом для расщепления белка перед проведением аминокислотного анализа. Метод кислотного гидролиза может повлиять на отклонение результатов анализа из-за полного или частичного разрушения некоторых аминокислот: триптофан разрушается, серии и треонин частично разрушаются, метионин может подвергаться окислению, а цистеин обычно определяется как цистин (но открываемостьцистина обычно низкая вследствие частичного разрушения или восстановления до цистеина). Применение соответствующего вакуума (менее 200 мкм ртутного столба, или 26,7 Па) или введение инертного газа (аргона) в пространство реакционного сосуда может уменьшить степень окислительной деструкции. В пептидных связях, образованных изолейцином и валином, амидные группы Иле-Иле, Вал-Вал, Иле-Вал и Вал-Иле гидролизуютсячастично; аспарагин и глутаминдезамидируются с образованием соответственно аспарагиновой и глутаминовой кислот. Потеря триптофана, аспарагина и глутамина в ходе кислотного гидролиза ограничивает количественное определение до 17 аминокислот. Некоторые из описанных ниже методов кислотного гидролиза используются для решения этих задач. Некоторые методы гидролиза (например, методы 4-11) могут приводить к превращениям в другие аминокислоты. Поэтому преимущества использования конкретной методики оцениваются относительно задач, решаемых с ее помощью, и всесторонне изучаются перед выбором методики, отличающейся от обычного кислотного гидролиза.

Ішінара ыдырайтын немесе баяу ұсақтап жарылатын аминқышқылдарының бастапқы шоғырлануын анықтау үшін уақыт өте келе гидролизді зерттеу жиі қолданылады (24 сағат, 48 сағат және 72 сағат ішінде қышқыл гидролизіндегі аминқышқылды талдау). Лабильді аминқышқылдарының (мысалы, серин және треонин) табылған шоғырлануының тәуелділік графигін құру арқылы гидролиз уақытынан және координаталардың басына алынған қисықтың экстраполяциясынан осы аминқышқылдардың бастапқы концентрациясы анықталады. Баяу ұсақтап жарылатын аминқышқылдарының қалдық шоғырлануы (мысалы, изолейцин және валин) қалдық шоғырлануының гидролиз уақытына тәуелділігінің алынған графигінде үстірттің биіктігіне тең болады. Егер гидролиз тым ұзақ уақытқа созылса, үлгідегі аминқышқылдарының қалдық шоғырлануы төмендей бастайды, бұл гидролиздің осы жағдайларында олардың жойылуын көрсетеді.
Уақыт өте келе гидролизді зерттеудің қолайлы баламасы – белгілі концентрациялары бар аминқышқылдары стандартының гидролизін сынақ үлгісімен бірдей жағдайларда жүргізу болып табылады. Еркін күйдегі аминқышқылдары пептидтер немесе ақуыздар құрамына кіретін гидролизолабильді аминқышқылдарының жойылу жылдамдығын толық көрсете алмайды. Бұл әсіресе баяу ыдырайтын пептидтік байланыстарға қатысты (мысалы, Иле-Вал байланысы). Алайда, бұл әдіс талдаушыға ыдырайтын аминқышқылдарының бір бөлігін ғана ескеруге мүмкіндік береді. Микротолқынды сәулеленуді қолдана отырып, қышқыл гидролизді қолдануға болады, ол жылдамдығымен ерекшеленеді, бірақ арнайы жабдықты, сондай-ақ арнайы сақтық шараларын қажет етеді. Микротолқынды сәулеленуді қолдана отырып, гидролиздің оңтайлы шарттары әр жеке ақуыз/протеин үлгісі үшін орнатылуы тиіс. Микротолқынды гидролиз әдетте бірнеше минутқа созылады, бірақ тіпті бір минутқа ауытқу қанағаттанарлықсыз нәтижелерге әкелуі мүмкін (мысалы, лабильді аминқышқылдарының толық емес гидролизі немесе бұзылуы). Протеаз қоспасын қолданатын толық протеолиз тым күрделі болуы мүмкін, ол тиісті бақылауды қажет етеді және әдетте ақуыздарға қарағанда пептидтер үшін қолайлы.
Белгісіз құрамдағы ақуызды бастапқы талдау барысында оңтайлы жағдайларды анықтау үшін әртүрлі гидролиз уақыттарымен және әртүрлі температуралық режимдермен эксперименттер жүргізіледі.
1-ӘДІС
Құрамында фенол бар хлоры сутегі қышқылын қолданатын қышқыл гидролизі аминқышқылды талдау кезінде ақуыз/пептид гидролизі үшін қолданылатын ең көп таралған рәсім болып табылады. Фенолды қосу тирозиннің галогендену реакциясының алдын алады.

Для определения исходной концентрации аминокислот, которые частично разрушаются или медленно отщепляются, часто используют исследование гидролиза во времени (аминокислотный анализ при кислотном гидролизе в течение 24 ч, 48 ч и 72 ч). Путем построения графика зависимости найденной концентрации лабильных аминокислот (например, серина и треонина) от времени гидролиза и экстраполяции полученной кривой к началу координат определяют исходную концентрацию этих аминокислот. Концентрацию остатков аминокислот, которые медленно отщепляются (например, изолейцин и валин), принимают равной высоте плато на полученном графике зависимости концентрации остатков от времени гидролиза. Если гидролиз будет протекать слишком долго, концентрация остатков аминокислот в образце начнет уменьшаться, что указывает на их разрушение при данных условиях гидролиза.
Приемлемой альтернативой исследованию гидролиза во времени является проведение гидролиза стандарта аминокислот с известными концентрациями в такихже условиях, что и для испытуемого образца. Аминокислоты в свободном состоянии не могут в полной мере отражать скорость деструкции при гидролизолабильных аминокислот, входящих в состав пептидов или белков. Это особенно справедливо для медленно расщепляющихся пептидных связей (например, связи Иле-Вал). Однако данная методика позволяет аналитику учесть лишь некоторую часть разрушающихся аминокислот. Возможно применение кислотного гидролиза с использованием микроволнового излучения, который отличается быстротой, но требует специального оборудования, а также специальных мер предосторожности. Оптимальные условия гидролиза с использованием микроволнового излучения должны быть установлены для каждого отдельного белкового/протеинового образца. Микроволновый гидролиз обычно протекает в течение нескольких минут, но отклонение даже в одну минуту может привести к неудовлетворительным результатам (например, неполный гидролиз или разрушение лабильных аминокислот). Полный протеолиз с применением смеси протеаз может быть слишком сложным, он требует надлежащего контроля и обычно более подходит для пептидов, чем для белков.
Для определения оптимальных условий в ходе первоначального анализа белка неизвестного состава проводятся эксперименты с различными временами гидролиза и при разных температурных режимах.
МЕТОД 1
Кислотный гидролиз с использованием хлороводородной кислоты, содержащей фенол, является наиболее общей процедурой, используемой для гидролиза белка/пептида при аминокислотноманализе. Добавление фенола предупреждает реакцию галогенирования тирозина.

Гидролиздеуші ерітінді. Құрамында 0,1%-дан 1,0%-ға дейін фенол бар хлорсутек қышқылының 6 М ерітіндісі.
Әдістеме
Сұйық фазалық гидролиз. Ақуыз немесе пептид үлгісі гидролиз үшін ампулаға салынып, кептіріледі (үлгіні су гидролиз үшін пайдаланылатын қышқылды сұйылтпауы үшін кептіріледі). Гидролиздейтін ерітінді 500 мкг лиофилизацияланған ақуызға 200 мкл мөлшерінде қосылады. Ампуладағы үлгіні құрғақ мұз бен ацетон бар моншада мұздатады және жалынның көмегімен вакуумда дәнекерлейді. Үлгілер әдетте тотығуды болдырмау үшін вакуумда немесе инертті газ атмосферасында 24 сағат ішінде 110 °C температурада гидролизденеді. Егер сыналатын ақуыз толығымен гидролизденбейді деген күдік болса, гидролизді ұзақ уақыт жүргізу мүмкіндігі қарастырылады (мысалы, 48 сағат және 72 сағат).
Парофазалық гидролиз. Бұл қышқыл гидролизінің ең көп таралған әдістерінің бірі. Бұл үлгінің аз ғана мөлшеріне қолжетімді болған кезде микроанализ үшін қолайлы. Бу фазалы гидролизді қолданған кезде үлгінің қышқыл реактивтермен ластануы азайтылады. Кептірілген үлгілері бар құтылар гидролиздейтін ерітіндінің тиісті мөлшері бар ыдысқа орналастырылады. Гидролиздейтін ерітінді сыналатын үлгімен жанаспауы тиіс. Ыдыстың бос кеңістігінде инертті атмосфера немесе вакуум (200 мкм сынап бағанынан аз немесе 26,7 Па) жасалады және гидролиз жүргізу үшін 24 сағат ішінде шамамен 110 °C температурада қыздырылады. Үлгісі бар құтыларда қышқылдың конденсациялану мүмкіндігі барынша азайтылуы тиіс. Гидролизден кейін сыналатын үлгі қышқыл қалдықтары жойылғанға дейін вакуумда кептіріледі.
2-ӘДІС
Меркаптоэтансульфон қышқылын қалпына келтіретін қышқыл ретінде пайдалану гидролиз процесінде триптофанның тотығуын азайтады.
Гидролиздеуші ерітінді. 2,5 м меркаптоэтансульфон қышқылының ерітіндісі.
Парофазалық гидролиз. 1 мкг-ден 100 мкг-ға дейін сыналатын ақуыз/пептид гидролизге арналған ампулада кептіріледі. Ампуланы шамамен 200 мкл гидролиздейтін ерітіндісі бар үлкен ампулаға орналастырады. Үлкен ампула вакуумда герметикалық түрде дәнекерленген (шамамен 50 мкм сынап бағаны немесе 6,7 Па). Гидролизге арналған ампула 170 °C-тан 185 °C-қа дейін 12,5 минут бойы қыздырылады. Гидролизден кейін үлгі бар ампуланы вакуумда қышқыл қалдықтарын кетіргенге дейін 15 минут бойы кептіріледі.
3-ӘДІС
Тиогликоль қышқылын (TГҚ) қалпына келтіру қышқылы ретінде пайдалану гидролиз кезінде триптофанның тотығуына жол бермейді.
Гидролиздейтін ерітінді. Құрамында 1% фенол, 10% трифтор сірке суы қышқылы және 20% тиогликоль қышқылы бар хлорсутек қышқылының 7 М ерітіндісі.
Парофазалық гидролиз. 10 мкг-ден 50 мкг-ға дейін сыналатын ақуыз/пептид гидролизге арналған ампулада кептіріледі. Гидролизге арналған ампуланы шамамен 200 мкл гидролиздейтін ерітіндісі бар үлкен ампулаға орналастырады. Үлкен ампула вакуумда герметикалық түрде дәнекерленеді (шамамен 50 мкм сынап бағаны немесе 6,7 Па). Гидролизге арналған ампула 166 °C температураға дейін 15-30 минут қыздырылады. Гидролизден кейін үлгі бар ампуланы вакуумда қышқыл қалдықтарын кетіргенге дейін 15 минут бойы кептіріледі. Бұл әдісте триптофанның ашылуы сыналатын үлгінің мөлшеріне байланысты болады.
4-ӘДІС
Ақуыз гидролизі алдында цистеиннің/цистиннің және метиониннің құмырсқа қышқылымен тотығуын жүргізеді.

Гидролизующий раствор. 6 М раствор хлороводородной кислоты, содержащий, от 0,1 % до 1,0 % фенола.
Методика
Жидкофазный гидролиз. Образец белка или пептида помещают в ампулу для гидролиза и высушивают (образец сушатдля того, чтобы вода в образце не разбавлялакислоту, используемую для гидролиза). Прибавляют гидролизующий раствор из расчета 200 мкл на 500 мкг лиофилизированного белка. Образец в ампуле замораживают в бане с сухим льдом и ацетоном и запаивают в вакууме при помощи пламени. Образцы обычно гидролизуют при температуре 110 °С в течение 24 ч в вакууме или в атмосфере инертного газа для предотвращения окисления. Если есть подозрение, что испытуемый белок полностью не гидролизуется, рассматривают возможность проведения гидролиза в течение более продолжительноговремени (например, 48 ч и 72 ч).
Парофазный гидролиз. Это один из наиболее общих методов кислотного гидролиза. Он предпочтителен для микроанализа, когда доступны лишь небольшие количества образца. При использовании парофазного гидролиза контаминация образца кислотными реактивами минимизирована. Флаконы с высушенными образцами помещают в сосуд, содержащий подходящее количество гидролизующего раствора. Гидролизующий раствор не должен контактировать с испытуемым образцом. В свободном пространстве сосуда создают инертнуюатмосферу или вакуум (менее 200 мкм ртутного столба, или 26,7 Па) и для проведения гидролиза нагревают при температуре около 110 °С в течение 24 ч. Пары кислоты гидролизуют сухой образец. Возможность конденсации кислоты во флаконах с образцом должна быть сведена к минимуму. После гидролиза испытуемый образец сушат в вакууме до удаления остатков кислоты.
МЕТОД 2
Использование меркаптоэтансульфоновой кислоты в качестве восстанавливающей кислоты уменьшает окисление триптофана в процессе гидролиза.
Гидролизующий раствор. 2,5 М раствор меркаптоэтансульфоновой кислоты.
Парофазный гидролиз. От 1 мкг до 100 мкг испытуемого белка/пептида сушатв ампуле для гидролиза. Ампулу помещают в большую ампулу, содержащую около 200 мклгидролизующегораствора. Герметично запаивают большую ампулу в вакууме (около 50 мкм ртутного столба, или 6,7 Па). Нагревают ампулу для гидролиза до температуры от 170 °С до 185 °С в течение 12,5 мин. После гидролиза ампулу с образцомсушатв вакууме в течение 15 мин до удаления остатков кислоты.
МЕТОД 3
Использование тиогликолевой кислоты (ТГК) в качестве восстанавливающей кислоты предотвращает окисление триптофана при гидролизе.
Гидролизующий раствор. 7 М раствор хлороводородной кислоты, содержащий 1 % фенола, 10 % трифторуксусной кислоты и 20 % тиогликолевойкислоты.
Парофазный гидролиз. От 10 мкг до 50 мкг испытуемого белка/пептида высушивают в ампуле для гидролиза. Ампулу для гидролиза помещают в большую ампулу, содержащую около 200 мклгидролизующегораствора. Большую ампулу герметично запаивают в вакууме (около 50 мкм ртутного столба, или 6,7 Па). Нагревают ампулу для гидролиза до температуры 166 °С в течение 15-30 мин. После гидролиза для удаления остатков кислотыампулу с образцом сушат в вакууме в течение 5 мин. Окрываемость триптофана в этом методе зависит от количества испытуемого образца.
МЕТОД 4
Перед гидролизом белка проводят окисление цистеина/цистина и метионина надмуравьинойкислотой.

Тотықтырғыш ерітінді. 1 көлем 30% пероксид сутегі ерітіндісі мен 9 көлемдегі құмырсқа қышқылын сусыз араластырылып, бөлме температурасында 1 сағат ұсталады. Алынған құмырсқа қышқылын жаңадан дайындалған күйде пайдаланылады.
Әдістеме. Ақуыз/пептид үлгісі 20 мкл құмырсқа қышқылында сусыз ерітіледі, 50 °C температурада 5 минут бойы қыздырылады және 100 мкл тотықтырғыш ерітінді қосады. Қышқылдану процесін 10 – 30 мин бойы жүргізеді. Бұл реакцияда цистеин цистеин қышқылына, ал метионин метионинсульфонға айналады. Артық реактив вакуумдық центрифугалау көмегімен үлгіден шығарылады. Содан кейін тотыққан ақуызды 1-әдіс бойынша немесе 2-әдіс бойынша гидролиздеуге болады. Галогендер болған кезде бұл әдістеме тирозин қалдықтарының өзгеруіне әкелуі мүмкін.
5-ӘДІС
Цистеинді/цистинді тотықтыру натрий азидімен сұйық фазалық гидролиз кезінде жүреді.
Гидролиздейтін ерітінді. Құрамында 0,2% фенол бар хлорсутек қышқылының 6 М ерітіндісіне натрий азиді соңғы концентрациясы 2 г/л алынғанға дейін қосылады. Фенолдың қосылуы тирозиннің галогенденуіне жол бермейді.
Сұйық фазалық гидролиз. Ақуыздың/пептидтің гидролизі 24 сағат ішінде шамамен 110 °C температурада жүзеге асырылады. Гидролиз кезінде үлгідегі цистеин/цистин гидролиз ерітіндісіндегі натрий азидінің әсерінен цистеин қышқылына айналады. Бұл әдіс 4-әдіске қарағанда тирозиннің жақсы ашылуына әкеледі, бірақ метионинді сандық анықтауға жарамайды. Метионин метионин мен оның тотығуының екі өнімі – метионин сульфоксиді мен метионинсульфон қоспасына айналады.
6-ӘДІС
Цистеиннің/цистиннің тотығуы диметилсульфоксидтің (ДМСО) әсерінен болады.
Гидролиздейтін ерітінді. Құрамында 0,1%-дан 1,0%-ға дейін фенол бар хлорсутек қышқылының 6 М ерітіндісіне түпкілікті концентрациясы 2 % (айн/об) ерітінді алғанға дейін ДМСО қосылады.
Парофазалық гидролиз. Ақуыздың/пептидтің гидролизі 24 сағат ішінде шамамен 110 °C температурада жүзеге асырылады. Гидролиз кезінде үлгідегі цистеин/цистин гидролиз ерітіндісіндегі ДМСО әсерінен цистеин қышқылына айналады. Деректердің таралуын шектеу және ішінара жойылуды өтеу мақсатында құрамында 1-8 цистеин қалдықтары бар ақуыздың стандартты үлгісінің тотығу гидролизі кезінде цистеин қышқылының ашылуын бағалау ұсынылады. Ақуыз/пептид гидролизатының сигнал коэффициенті әдетте цистеин қышқылының гидролизденбеген стандартты үлгісіне қарағанда 30% төмен. Гистидин, метионин, тирозин және триптофан да түрленетіндіктен, осы әдістемені қолданған кезде құрамды толық талдау мүмкін емес.
7-ӘДІС
Цистеинді/цистинді қалпына келтіру және алкилдеу бу фазасында пиридилэтилдеу кезінде жүреді.

Окисляющий раствор. Смешивают 1 объем 30% раствора водорода пероксида и 9 объемов муравьиной кислоты безводной и выдерживают при комнатной температуре в течение 1 ч. Полученную надмуравьиную кислоту используют свежеприготовленной.
Методика. Образец белка/пептида растворяют в 20 мкл муравьиной кислоты безводной, нагревают при температуре 50 °С в течение 5 мин и прибавляют 100 мкл окисляющего раствора. Процесс окисления проводят в течение 10-30 мин. В даннойреакции цистеин превращается в цистеиновую кислоту, а метионин — в метионинсульфон. Избыток реактива удаляют из образца при помощи вакуумного центрифугирования. Окисленный белок может быть затем гидролизован по методу 1 или методу 2. При наличии галогенидов эта методика может приводить к модификации остатков тирозина.
МЕТОД 5
Окисление цистеина/цистина происходит во время жидкофазного гидролиза с натрия азидом.
Гидролизующий раствор. К 6 М раствору хлороводородной кислоты, содержащему 0,2 % фенола, прибавляют натрия азид до получения конечной концентрации 2 г/л. Прибавление фенола предотвращает галогенирование тирозина.
Жидкофазный гидролиз. Гидролиз белка/пептида проводят при температуре около 110 °С в течение 24 ч. Во время гидролиза присутствующий в образце цистеин/цистин превращается в цистеиновуюкислоту под воздействием натрия азида, содержащегося в гидролизном растворе. Эта методика приводит к лучшей открываемо сти тирозина, чем метод 4, но она не подходит для количественного определения метионина. Метионин превращается в смесь из метионина и двух продуктов его окисления — метионинсульфоксида и метионинсульфона.
МЕТОД 6
Окисление цистеина/цистина происходит под воздействием диметилсульфоксида (ДМСО).
Гидролизующий раствор. К 6 М раствору хлороводородной кислоты, содержащему от 0,1 % до 1,0 % фенола, прибавляют ДМСО до получения раствора с конечной концентрацией 2 % (об/об).
Парофазный гидролиз. Гидролиз белка/пептида проводят при температуре около 110 °С в течение 24 ч. Во время гидролиза присутствующий в образце цистеин/цистин превращается в цистеиновуюкислоту под воздействием ДМСО, содержащегося в гидролизном растворе. С целью ограничения разброса данных и компенсации частичного разрушения рекомендуется оценивать открываемость цистеиновой кислоты при окислительном гидролизе стандартного образца белка, содержащего 1—8 остатков цистеина. Коэффициент сигнала гидролизата белка/пептида обычно на 30 % ниже, чем для негидролизованного стандартного образца цистеиновой кислоты. Так как гистидин, метионин, тирозин и триптофан также модифицируются, полный анализ состава при использовании этой методики невозможен.
МЕТОД 7
Восстановление и алкилирование цистеина/цистина происходит при пиридилэтилировании в паровой фазе.

Қалпына келтіретін ерітінді. 83,3 мкл пиридин, 16,7 мкл 4-винилпиридин, 16,7 мкл трибутилфосфин және 83,3 мкл су қолайлы контейнерге салынып, араластырылады.
Әдістеме. Ақуыз/пептид үлгісі бар гидролизге арналған ампуланы (1 мкг-ден 100 мкг-ға дейін) үлкен ампулаға орналастырады. Қалпына келтіретін ерітінді үлкен ампулаға ауыстырылады, вакуумда герметикалық түрде дәнекерленеді (шамамен 50 мкм сынап бағаны немесе 6,7 Па) және шамамен 100 °C температурада 5 минут бойы қыздырылады. Содан кейін гидролизге арналған ішкі ампуланы вакуумды эксикаторға орналастырып, реактивтердің қалдықтарын кетіру үшін 15 мин бойы кептіледі. Пиридилэтилденген үлгіні кейін бұрын сипатталған әдістемеге сәйкес гидролиздейді. Пиридилэтилцистеиннің ашылуын бағалау үшін құрамында 1-8 цистеин қалдығы бар ақуыздың стандартты үлгісінің пиридилэтилдену реакциясы қатар жүргізіледі. Пиридилэтилдену реакциясы кезіндегі инкубацияның ұзақ уақыты ақуыздағы a-амин топтары мен e-амин топтары лизинінің соңғы түрленуінің себебі болуы мүмкін.
8-ӘДІС
Цистеинді/цистинді қалпына келтіру және алкилдеу сұйық фазада пиридилэтилдеу кезінде жүреді.
Бастапқы ерітінділер. 3 ерітінді дайындалады және сүзіледі: құрамында 0,004 М динатрияэдетаты (бастапқы ерітінді А) бар рН 8,5 бар трис-гидрохлоридтің 1 М ерітіндісі; гуанидин гидрохлоридінің 8 М ерітіндісі (бастапқы ерітінді В); 2-меркаптоэтанолдың 10% ерітіндісі (бастапқы ерітінді С).
Қалпына келтіретін ерітінді. гуанидин гидрохлориді ерітіндісінің 6 М буферлік ерітіндісін алу үшін 0,25 м трис-гидрохлорид ерітіндісінде бастапқы ерітіндінің А 1 көлемін және бастапқы ерітіндінің В 3 көлемін араластырады.
Әдістеме. Сыналатын үлгінің шамамен 10 мкг 50 мкл қалпына келтіретін ерітіндіде ерітіп, шамамен 2,5 мкл бастапқы ерітінді С қосады. Бөлме температурасында азот немесе аргон атмосферасында 2 сағат бойы жарықтан қорғалған жерде ұстайды. Пиридинэтилдену реакциясын жүргізу үшін ақуыз ерітіндісіне шамамен 2 мкл 4-винилпиридин қосылады және бөлме температурасында жарықтан қорғалған жерде қосымша 2 сағат ұсталады. Ақуызды/пептидті айналымдық-фазалық ТЖХС әдісімен ақуызды/пептидті фракцияны жинап, тұзсыздандырады. Қышқыл гидролизі алдында жиналған үлгіні вакуумды центрифугалау көмегімен кептіруге болады.
9-ӘДІС
Цистеинді/цистинді қалпына келтіру және алкилдеу сұйық фазада карбоксиметилдеу кезінде жүреді.
Бастапқы ерітінділер. 8-әдісте көрсетілгендей дайындалады.
Карбоксиметилденуге арналған ерітінді. 96% спиртте 100 т/л йодацетамид ерітіндісін дайындайды.
Буферлік ерітінді. 8-әдісте көрсетілгендей дайындалған қалпына келтіруші ерітіндіні пайдаланады.
Әдістеме. Сынақ үлгісі 50 мкл буферлік ерітіндіде ерітіліп, шамамен 2,5 мкл бастапқы ерітінді С қосылады. Бөлме температурасында азот немесе аргон атмосферасындағы жарықтан қорғалған жерде 2 сағат бойы ұсталады. Карбоксиметилденуге арналған ерітінді тиолдардың жалпы теориялық құрамынан 1,5 есе мөлшерде қосылады және бөлме температурасында жарықтан қорғалған жерде қосымша 30 минут ұсталады. Егер ақуыздағы тиол мөлшері белгісіз болса, сыналатын ақуыз үлгісінің әрбір 20 нмоліне 5 мкл 0,1 М йодацетамид ерітіндісі қосылады. Реакцияны тоқтату үшін 2-меркаптоэтанолдың артық мөлшері қосылады. Ақуыз/пептид фракциясын жинай отырып, айналымдық-фазалық ТЖХС әдісімен ақуызды/пептидті тұзсыздандырады. Қышқылды гидролизден бұрын жиналған үлгі вакуумды центрифугалау арқылы кептірілуі мүмкін. Қышқылды гидролиз процесінде алынған S-карбоксиамидометилцистеин 5-карбоксиметилцистеинге айналады.
10-ӘДІС
Дитиогликоль қышқылымен немесе дитиодипропион қышқылымен реакция жасаған цистеин/цистин аралас дисульфид түзеді. Дитиогликоль қышқылын немесе дитиодипропион қышқылын таңдау аминқышқылды талдау әдістемесінің қажетті шешіміне байланысты.

Восстанавливающий раствор. 83,3 мкл пиридина, 16,7 мкл 4-винилпиридина, 16,7 мкл трибутилфосфина и 83,3 мкл воды помещают в подходящий контейнер и перемешивают.
Методика. Ампулу для гидролиза с образцом белка/пептида (от 1 мкг до 100 мкг) помещают в большую ампулу. Переносят восстанавливающий раствор в большую ампулу, герметично запаивают в вакууме (около 50 мкм ртутного столба, или 6,7 Па) и нагревают при температуре около 100 °С в течение 5 мин. Затем внутреннюю ампулу для гидролиза помещают в вакуумный эксикатор и сушатв течение 15 мин для удаления остатков реактивов. Пиридилэтилированный образец затем гидролизуют согласно описанной ранее методике. Для оценки открываемо стипиридилэтилцистеина параллельно проводят реакцию пиридилэтилирования стандартного образца белка, содержащего 1-8 остатков цистеина. Длительное время инкубации при реакции пиридилэтилирования может быть причиной модификации концевых
-аминогрупп и
-аминогрупп лизина в белке.
МЕТОД 8
Восстановление и алкилирование цистеина/цистина происходит при пиридилэтилировании в жидкой фазе.
Исходные растворы. Готовят и фильтруют 3 раствора: 1 М раствор трис-гидрохлорида с рН 8,5, содержащий 0,004 М динатрияэдетата (исходный раствор А); 8 М раствор гуанидина гидрохлорида (исходный раствор В); 10 % раствор 2-меркаптоэтанола (исходный раствор С).
Восстанавливающий раствор. Для получения буферного раствора 6 М раствора гуанидина гидрохлорида в 0,25 М растворе трис-гидрохлорида смешивают 1 объем исходного раствора А и 3 объема исходного раствора В.
Методика. Около 10 мкг испытуемого образца растворяют в 50 мкл восстанавливающего раствора и прибавляют около 2,5 мкл исходного раствора С. Выдерживают при комнатной температуре в защищенном от света месте в атмосфере азота или аргона в течение 2 ч. Для проведения реакции пиридинэтилирования к раствору белка прибавляют около 2 мкл 4-винилпиридина и выдерживают дополнительно 2 ч при комнатной температуре в защищенном от света месте. Обессоливают белок/пептид методом обращенно-фазовой ВЭЖХ, собирая белковую/пептидную фракцию. Перед кислотным гидролизом собранный образец может быть высушен при помощи вакуумного центрифугирования.
МЕТОД 9
Восстановление и алкилирование цистеина/цистина происходит при карбоксиметилировании в жидкой фазе.
Исходные растворы. Готовят как указано в Методе 8.
Раствордля карбоксиметилирования. Готовят раствор 100 г/л йодацетамида в 96 % спирте.
Буферный раствор. Используют восстанавливающий раствор, приготовленный как указано в Методе 8.
Методика. Испытуемый образец растворяют в 50 мкл буферного раствора и прибавляют около 2,5 мкл исходного раствора С. Выдерживают при комнатной температуре в защищенном от света месте в атмосфере азота или аргона в течение 2 ч. Прибавляют раствор для карбоксиметилирования в 1,5-кратном количестве от общего теоретического содержания тиолов, и выдерживают дополнительно в течение 30 мин при комнатной температуре в защищенном от света месте. Если содержание тиолов в белке неизвестно, прибавляют 5 мкл 0,1 М раствора йодацетамида на каждые 20 нмоль испытуемого образца белка. Для прекращения реакции прибавляют избыток 2-меркаптоэтанола. Обессоливают белок/пептид методом обращенно-фазовой ВЭЖХ, собирая белковую/пептидную фракцию. Перед кислотным гидролизом собранный образец может быть высушен при помощи вакуумного центрифугирования. В процессе кислотного гидролиза полученный 5-карбоксиамидо- метилцистеин будет превращаться в 5-карбок- симетилцистеин.
МЕТОД 10
Цистеин/цистин, прореагировавший с дитиогликолевой кислотой или дитиодипропионовой кислотой, образует смешанный дисульфид. Выбор дитиогликолевой кислоты или дитиодипропионовой кислоты зависит от требуемого разрешения методики аминокислотного анализа.

Қалпына келтіретін ерітінді. 0,2 М натрий гидроксиді ерітіндісіндегі 10 т/л дитиогликоль қышқылының (немесе дитиодипропион қышқылының) ерітіндісі.
Әдістеме. Шамамен 20 мкг сынақ үлгісі гидролизге арналған ампулаға салынып, 5 мкл қалпына келтіретін ерітінді қосылады. 10 мкл изопропил спирті қосылады және барлық сұйықтықты үлгіден вакуумды центрифугалау арқылы алып тастайды. Үлгі 1-әдісті қолдана отырып гидролизденеді. Бұл әдістің артықшылығы – басқа аминқышқылдарының қалдықтары жағымсыз реакцияларға қатыспайды, ал үлгіні гидролизден бұрын тұзсыздандырудың қажеті жоқ.
11-ӘДІС
Аспарагин мен глутамин қышқыл гидролизі процесінде тиісінше аспарагин қышқылы мен глутамин қышқылына айналады. Аспарагин мен аспарагин қышқылының қалдықтары Asx, ал глутамин мен глутамин қышқылының қалдықтары Glx деп белгіленеді. Ақуыздар / пептидтер бис(1,1-трифторацегокси)йодбензолмен (БТЙ) әрекеттесіп, гидролиз кезінде аспарагин мен глутамин қалдықтарын тиісінше диаминопропион қышқылы мен диамин майы қышқылының қалдықтарына айналдыра алады. Бұл түрлендірулер аспарагин қышқылы мен глутамин қышқылының қалдықтары болған кезде ақуыз/пептидте аспарагин мен глутаминнің құрамын анықтауға мүмкіндік береді.
Қалпына келтіретін ерітінділер. 3 ерітіндіні дайындайды және сүзеді: 0,01 м трифторацет қышқылының ерітіндісі (А ерітіндісі); 0,01 м трифторацет қышқылы бар гуанидин гидрохлоридінің 5 М ерітіндісі (В ерітіндісі); 36 мт/мл БТЙ (с ерітіндісі) бар диметилформамидтің жаңадан дайындалған ерітіндісі.
Әдістеме. Шамамен 200 мкг сынақ үлгісі гидролизге арналған таза ампулаға салынып, 2 мл А ерітіндісі немесе В ерітіндісі және 2 мл С ерітіндісі қосылады. Гидролизге арналған ампула вакуумда герметикалық түрде дәнекерленеді. Сыналатын үлгіні 60 °С температурада 4 сағат бойы жарықтан қорғалған жерде қыздырады. Содан кейін үлгі артық реагенттерді кетіру үшін сумен диализге ұшырайды. Диализделген үлгіні үш рет бутилацетаттың тең көлемімен экстрагирлейді және лиофилизациялайды. Содан кейін ақуызды бұрын сипатталған әдістемеге сәйкес гидролиздеуге болады. a, b-диаминопропион қышқылының және a, g-диамин майы қышқылының қалдықтары әдетте аминқышқылды талдау кезінде қолданылатын ион алмасу хроматографиясымен лизин қалдықтарынан бөлінбейді. Осылайша, аминқышқылды талдау кезінде бөлу үшін ион алмасуын қолданған кезде аспарагин мен глутаминнің мөлшері деритиватизациялаусыз және BTI-дериватизациясынсыз қышқыл гидролизінде алынған аспарагин қышқылы мен глутамин қышқылының сандық құрамы арасындағы айырманы білдіреді. Треониннің, метиониннің, цистеиннің, тирозиннің және гистидиннің сандық құрамы БТЙ-дериватизациялау кезінде өзгеруі мүмкін; осы аминқышқылды ақуыз/пептид қалдықтарын анықтау қажет болған жағдайда БТЙ дериватизациялаусыз гидролиз жүргізу керек.
АМИНҚЫШҚЫЛДЫ ТАЛДАУДЫҢ ӘДІСНАМАСЫ:
ЖАЛПЫ ПРИНЦИПТЕР

Восстанавливающий раствор. Раствор 10 г/л дитиогликолевой кислоты (или дитиодипропионовой кислоты) в 0,2 М растворе натрия гидроксида.
Методика. Около 20 мкг испытуемого образца помещают в ампулу для гидролиза и прибавляют 5 мкл восстанавливающего раствора. Прибавляют 10 мкл изопропилового спирта и удаляют всю жидкость из образца при помощи вакуумного центрифугирования. Образец гидролизуют, используя метод 1. Преимущество данного метода заключается в том, что остатки других аминокислот не участвуют в побочных реакциях, а образец не нуждается в обессоливании перед гидролизом.
МЕТОД11
Аспарагин и глутамин в процессе кислотного гидролиза превращаются в аспарагиновую кислоту и глутаминовую кислоту, соответственно. Остатки аспарагина и аспарагиновой кислоты обозначают как Asx, а остатки глутамина и глутаминовой кислоты обозначают как Glx. Белки/пептиды могут взаимодействовать с бис (1,1-трифторацетокси) йодбензолом (БТЙ), превращая при гидролизе остатки аспарагина и глутамина в остатки диаминопропионовой кислоты и диаминомасляной кислоты, соответственно. Эти превращения позволяют определять в белке/пептиде содержание аспарагина и глутамина в присутствии остатков аспарагиновой кислоты и глутаминовой кислоты.
Восстанавливающие растворы. Готовят и фильтруют 3 раствора: 0,01 М раствор трифторуксусной кислоты (раствор А); 5 М раствор гуанидина гидрохлорида, содержащий 0,01 М трифторуксусной кислоты (раствор В); свежеприготовленный раствор диметилформамида, содержащий 36 мг/мл БТЙ (раствор С).
Методика. Около 200 мкг испытуемого образца помещают в чистую ампулу для гидролиза и прибавляют 2 мл раствора А или раствора В и 2 мл раствора С. Ампулу для гидролизагерметично запаивают в вакууме. Испытуемый образец нагревают при температуре 60 °С в течение 4 ч в защищенном от света месте. Затем образец подвергают диализу водой для удаления избытка реактивов. Диализированный образец трижды экстрагируют равными объемами бутилацетата и лиофилизируют. Белок может быть затем гидролизован согласно описанной ранее методике. Остатки
,
-диаминопропионовой кислоты и
,
-диаминомасляной кислоты обычно не отделяются от остатков лизина ионообменной хроматографией, используемой при аминокислотноманализе. Таким образом, при использовании ионного обмена для разделения при аминокислотном анализе содержание аспарагина и глутамина представляет собой разницу между количественным содержанием аспарагиновой кислоты и глутаминовой кислоты, полученным при кислотном гидролизе без дериватизации и с BTI-дериватизацией. Количественное содержание треонина, метионина, цистеина, тирозина и гистидина может изменяться при БТЙ-дериватизации; при необходимости определения этих аминокислотных остатков белка/пептида следует проводить гидролиз без БТЙ-дериватизации.
МЕТОДОЛОГИЯ АМИНОКИСЛОТНОГО АНАЛИЗА:
ОБЩИЕ ПРИНЦИПЫ

Аминқышқылды талдаудың көптеген тәсілдері бар. Белгілі бір тәсілді таңдау көбінесе сандық анықтаманың қажетті сезімталдығымен анықталады. Жалпы алғанда, аминқышқылды талдаудың қолданылатын әдістерінің жартысына жуығы кейіннен бағаннан кейінгі дериватизациялап (мысалы, нингидринмен немесе о-фтал альдегидімен) ион алмасу хроматографиясы арқылы бос аминқышқылдарын бөлуге негізделген. Бағаннан кейінгі дериватизациялау әдістерін буферлік құрамдастары (мысалы, тұздар мен несепнәр) аз мөлшердегі үлгілер үшін қолдануға болады және әдетте бір талдау жасау үшін 5 мкг-ден 10 мкг-ге дейін сыналатын ақуыз үлгісі қажет. Аминоқышқылды талдаудың қалған әдістеріне әдетте кейіннен айналымды-фазалық ТЖХС талдап, бос аминқышқылдардың бағанға дейінгі дериватизациясы жатады (мысалы, фенилизотиоцианат; 6-аминохинолил-N-гидроксисукцинимидилкарбамат немесе о-фталь альдегидімен; (диметиламино)азобензолсульфонилхлоридпен; 9-фторенилметилхлорформатпен; 7-фтор-4-нитробензо-2-окса-1,3-диазолмен). Бағанға дейінгі дериватизациялау әдісі жоғары сезімталдықпен ерекшеленеді (әдетте бір талдау жүргізу үшін 0,5 мкг-ден 1,0 мкг-ға дейін сыналатын ақуыз үлгісі қажет), алайда оған сыналатын үлгінің құрамындағы тұз буферінің құрамдастары әсер етуі мүмкін. Бағанға дейінгі дериватизациялау бір аминқышқылының туындыларының пайда болуына әкелуі мүмкін, бұл нәтижелерді түсіндірудің қиындауына әкеледі.
Аминқышқылдарының сандық талдауы үшін төмендегі әдістерді қолдануға болады. Бұл сынақтарды өткізуге арналған аспаптар мен реагенттер коммерциялық түрде қол жетімді. Бұдан басқа, осы әдістердің көпшілігінде әртүрлі реактивтерді дайындау, химиялық реакцияларды жүргізу, әртүрлі хроматографиялық жүйелер және т.б. бар модификациялар бар. Ерекше параметрлер нақты жабдыққа және талдау жүргізу әдістемесіне байланысты ерекшеленуі мүмкін. Көптеген зертханалар аминқышқылды талдаудың бірнеше әдістемелерін қолданады, өйткені олардың әрқайсысының өзіндік артықшылықтары бар. Осы әдістемелердің әрқайсысында аналогтық сигнал деректерді жинау жүйесін қолдана отырып анықталады, ал шыңдардың аудандары сандық анықтау үшін қолданылады.
1-ӘДІС. НИНГИДРИНМЕН БАҒАННАН КЕЙІНГІ ДЕРИВАТИЗАЦИЯЛАУ
Нингидринмен бағаннан кейінгі туынды ион алмасу хроматографиясы сандық аминқышқылды талдауға арналған ең көп таралған әдістердің бірі болып табылады. Әдетте, күрделі физиологиялық үлгілердің көпшілігін талдау үшін литий ионына негізделген катион алмасу жүйесі қолайлы болып табылады, ал натрий ионына негізделген жылдам катион алмасу жүйесі ақуыздардың гидролизінен алынған аминқышқылдарының неғұрлым қарапайым қоспалары үшін қолданылады (әдетте 17 аминқышқылы). Аминқышқылдарын ион алмасу бағанына бөлу рН мен иондық күшті таңдау арқылы жүзеге асырылады. Бөлуді жақсарту үшін температура градиенті жиі қолданылады.
Аминқышқылының нингидринмен әрекеттесуі кезінде күлгін немесе сары түске тән өнім пайда болады. Аминқышқылдары, иминқышқылдарын қоспағанда, 570 нм-Де максималды сіңуі бар күлгін түсті өнімді құрайды. Пролин сияқты иминқышқылдары максималды сіңуі 440 нм болатын сары түсті өнімді құрайды.
Бағаннан алынған нингидрин мен элюцияланған аминқышқылдары арасындағы бағаннан кейінгі реакция өнімдері толқын ұзындығы 440 нм және 570 нм, ал алынған хроматограмма амин қышқылының құрамын анықтау үшін қолданылады.

Существует множество способов аминокислотного анализа. Выбор конкретного способа зачастую определяется требуемой чувствительностью количественного определения. В целом около половины применяемых способов аминокислотногоанализа основаны на разделении свободных аминокислот посредством ионообменной хроматографии с последующей постколоночной дериватизацией (например, с нингидрином или о-фталевым альдегидом). Методы постколоночной дериватизации могут быть использованы для образцов, содержащих небольшое количество буферных компонентов (таких как соли и мочевина) и обычно требует от 5 мкг до 10 мкг испытуемого образца белка для проведения одного анализа. Остальные методы аминокислотного анализа обычно включают предколоночную дериватизацию свободных аминокислот (например, фенилизотиоцианатом; 6-аминохинолил-N-гидроксисукциними-дилкарбаматом или о-фталевым альдегидом; (диметиламино) азобензолсульфонилхлоридом; 9-фторенилметилхлорформиатом; 7-фтор-4-нит- робензо-2-окса-1,3-диазолом) с последующим обращенно-фазовым ВЭЖХ анализом. Метод предколоночной дериватизации отличается высокой чувствительностью (обычно требуется от 0,5 мкг до 1,0 мкг испытуемого образца белка для проведения одного анализа), однако на него могут оказывать влияние компоненты солевого буфера, содержащиеся в испытуемом образце. Предколоночная дериватизация может привести к образованию производных одной аминокислоты, что приводит к усложнению интерпретации результатов.
Для количественного аминокислотного анализа могут быть использованы приведенные ниже методы. Приборы и реактивы для проведения этих испытаний коммерчески доступны. Кроме того, многие из этих методов имеют модификации с различным приготовлением реактивов, проведением химических реакций, различными хроматографическими системами и так далее. Специфические параметры могут отличаться в зависимости от конкретного оборудования и методики выполнения анализа. Многие лаборатории используют несколько методик аминокислотногоанализа, так как каждая из них имеет свои преимущества. В каждой из этих методик аналоговый сигнал обнаруживается с помощью системы сбора данных, а площади пиков используются для количественного определения.
МЕТОД 1. ПОСТКОЛОНОЧНАЯ ДЕРИВАТИЗАЦИЯ С НИНГИДРИНОМ
Ионообменная хроматография с постколоночной дериватизацией с нингидрином является одним из наиболее распространенных методов, предназначенных для количественного аминокислотного анализа. Как правило, для анализа большинства сложных физиологических образцов пригодной является катионообменная система на основе ионов лития, а быстрая катионообменная система на основе ионов натрия используется для более простых смесей аминокислот, полученных при гидролизе белков (обычно 17 аминокислот). Разделение аминокислот на ионообменной колонке достигается подбором рН и ионной силы. Для улучшения разделения часто используют температурный градиент.
При взаимодействии аминокислоты с нингидрином образуется продукт с характерным фиолетовым или желтым цветом. Аминокислоты, за исключением иминокислот, образуют продукт фиолетового цвета, имеющий максимум поглощения при 570 нм. Иминокислоты, такие как пролин, образуют продукт желтого цвета, имеющий максимум поглощения при 440 нм.
Продукты постколоночной реакции между нингидрином и элюируемыми из колонки аминокислотами детектируются при длинах волн 440 нм и 570 нм, а полученная хроматограмма используется для определения аминокислотного состава.

Аминқышқылдарының көптеген туындылары үшін анықтау шегі әдетте 10 пмоль құрайды, ал пролин туындылары үшін – 50 пмоль. Сигналдың сызықтығы корреляция коэффициенті 0,999-дан асатын 20-500 пмоль аймағында байқалады. Қанағаттанарлық деректерді алу үшін гидролизден бұрын салмағы 1 мкг-ден асатын ақуыз/пептид үлгілерін пайдалану ұсынылады.
2-ӘДІС. О-ФТАЛЬ АЛЬДЕГИДІМЕН БАҒАННАН КЕЙІНГІ ДЕРИВАТИЗАЦИЯЛАУ
о-Фталь альдегиді (ОФА) тиол қосылыстарының қатысуымен бастапқы аминдермен әрекеттесіп, күшті флуоресценциясы бар изоиндол туындыларын құрайды. Бұл реакция ион алмасу хроматографиясы әдісімен аминқышқылды талдауда бағаннан кейінгі дериватизациялау үшін қолданылады. Бөлу шарттары 1-әдісте көрсетілгенмен бірдей.
ФФА-мен флуоресцентті туындыларды қалыптастыру үшін қайталама аминдер (пролин сияқты иминқышқылдары) натрий гипохлоритімен немесе т хлораминімен алдын-ала тотықтырылады. Әдістемеде бос аминқышқылдарын натрий гипохлоритімен немесе хлораминімен Т кейіннен бағаннан кейінгі тотығумен және ОФА мен N-ацетил-L-цистеин немесе 2-меркаптоэтанол сияқты тиол қосылыстарын қолдана отырып бағаннан кейінгі дериватизациялаумен бөлу үшін қышқылдылығы жоғары катион алмасу бағандарын қолданады. Натрий гипохлоритіне немесе хлорамин Т-ға ұзақ уақыт әсер ету бастапқы аминқышқылдарының дериватизациясына айтарлықтай әсер етпейді.
Аминқышқылдарының ион алмасу бағанына бөлінуі рН мен иондық күшті таңдау арқылы жүзеге асырылады. БФА-дан элюирленетін аминқышқылдарын бағаннан кейінгі дериватизациялаудан кейін реакция өнімдері флуориметриялық детектор арқылы өтеді. ОФА-туынды аминқышқылдарының флуоресценциясының қарқындылығы қоздырғыш жарықтың толқын ұзындығы 348 нм және шығарылатын жарықтың толқын ұзындығы 450 нм болған кезде өлшенеді.
Көптеген ОФА-туынды амин қышқылдары үшін анықтау шегі әдетте бірнеше ондаған пикомольді құрайды. Сигналдың сызықтығы бірнеше пикомолдан бірнеше ондаған наномольге дейінгі аймақта байқалады. Қанағаттанарлық деректерді алу үшін гидролизден бұрын салмағы 500 нг-ден асатын ақуыз/пептид үлгілерін пайдалану ұсынылады.
3-ӘДІС. ФЕНИЛИЗОТИОЦИАНАТПЕН БАҒАН АЛДЫНДА ДЕРИВАТИЗАЦИЯЛАУ
Фенилизотиоцианат (ФИТЦ) аминқышқылдарымен әрекеттесіп, фенилтиокарбамилді туындыларды (ФТК-туындылары) түзеді, оларды толқын ұзындығы 254 нм жоғары сезімталдықпен анықтауға болады. аминқышқылдарын баған алдында ФИТЦ-пен дериватизациялау аминқышқылды қоспаларды УК-спектрофотометриялық детекторлаумен бірге айналымдық-фазалық ТЖХС әдісімен бөлу алдында жүргізіледі.
Вакуумдағы реактивті алып тастағаннан кейін, құрғақ мұздатылған аминқышқылдарының туындыларын бірнеше апта бойы елеулі бұзбай сақтауға болады. Енгізуге арналған сынама ерітіндісі суық жерде 3 күн бойы хроматографиялық сигналдың елеулі өзгерістерсіз сақталуы мүмкін.
Октадецилсилиль силикагелімен толтырылған бағандағы айналымдық-фазалық ТЖХС әдісімен аминқышқылдарының ФТК туындыларын бөлуге ацетонитрил концентрациясын және буферлік ерітіндінің иондық күшін таңдау арқылы қол жеткізіледі. Бағаннан элюирленетін ФТК-аминқышқылдарының туындылары толқын ұзындығы 254 нм болғанда анықталады.

Предел обнаружения для большинства производных аминокислот обычно составляет 10пмоль, а для производных пролина — 50 пмоль. Линейность сигналанаблюдается в области 20-500 пмоль с коэффициентом корреляции более 0,999. Для получения удовлетворительных данных рекомендуется перед гидролизом использовать образцы белка/пептида массой более 1 мкг.
МЕТОД 2. ПОСТКОЛОНОЧНАЯ ДЕРИВАТИЗАЦИЯ С О-ФТАЛЕВЫМ АЛЬДЕГИДОМ
о-Фталевый альдегид (ОФА) реагирует с первичными аминами в присутствии тиольных соединений, образуя производные изоиндола с сильной флуоресценцией. Эта реакция используется для постколоночнойдериватизации при аминокислотноманализе методом ионообменной хроматографии. Условия разделения такие же, как указано в методе 1.
Для образования флуоресцирующих производных с ОФА вторичные амины (иминокислоты, такие как пролин) предварительно окисляют натрия гипохлоритом или хлорамином Т. В методике используются сильнокислотные катионообменные колонки для разделения свободных аминокислот с последующим постколоночным окислением натрия гипохлоритом или хлорамином Т и постколоночнойдериватизацией с использованием ОФА и тиольных соединений, таких как N-ацетил-L-цистеин или 2-меркапто- этанол. Длительное воздействие натрия гипохлорита или хлорамина Т не оказывает заметного влияния на дериватизацию первичных аминокислот.
Разделение аминокислот на ионообменной колонке достигается подбором рН и ионной силы. После постколоночнойдериватизации- элюируемых аминокислот с ОФА продукты реакции проходят через флуориметрический детектор. Интенсивность флуоресценции ОФА- производных аминокислот измеряется при длине волны возбуждающего света 348 нм и длине волны излучаемого света 450 нм.
Предел обнаружения для большинства ОФА-производных аминокислот обычно составляет несколько десятков пикомоль. Линейность сигналанаблюдается в области от нескольких пикомоль до нескольких десятков наномоль. Для получения удовлетворительных данных рекомендуется перед гидролизом использовать образцы белка/пептида массой более 500 нг.
МЕТОД 3. ПРЕДКОЛОНОЧНАЯ ДЕРИВАТИЗАЦИЯ С ФЕНИЛИЗОТИОЦИАНАТОМ
Фенилизотиоцианат (ФИТЦ) реагирует с аминокислотами с образованием фенилтиокарбамильных производных (ФТК-производных), которые могут быть обнаружены с высокой чувствительностью при длине волны 254 нм. Предколоночная дериватизация аминокислот с ФИТЦ проводится перед разделением смеси аминокислот методом обращенно-фазовой ВЭЖХ с УФ-спектрофотометрическим детектированием.
После удаления реактива под вакуумом сухие замороженные производные аминокислот могут храниться без заметной деструкции в течение нескольких недель. Раствор пробы для введения может храниться в холодном месте в течение 3 дней без заметных изменений хроматографического сигнала.
Разделение ФТК-производных аминокислот методом обращенно-фазовой ВЭЖХ на колонке, заполненной силикагелемоктадецилсилильным достигается путем подбора концентрации ацетонитрила и ионной силы буферного раствора. Элюируемые из колонки ФТК-производные аминокислот определяют при длине волны 254 нм.

Көптеген аминқышқылдарының ФТК туындыларының анықталу шегі әдетте 1 пмоль құрайды. Сигналдың сызықтығы корреляция коэффициенті 0,999-дан асатын 20-500 пмоль аймағында байқалады. Қанағаттанарлық деректерді алу үшін гидролизден бұрын салмағы 500 нг-ден асатын ақуыз/пептид үлгілерін пайдалану ұсынылады.
4-ӘДІС. 6-АМИНОХИНОЛИЛ-N-ГИДРОКСИСУКЦИНИМИДИЛКАРБАМАТПЕН
БАҒАН АЛДЫНДА ДЕРИВАТИЗАЦИЯЛАУ
6-аминохинолил-N-гидроксисукцинимидилкарбаматпен баған алдында дериватизациялау (АХК) аминқышқылдарының қоспасын айналымдық-фазалық ТЖХC әдісімен бөлер алдында жүргілізеді. АХК тұрақты флуоресцентті симметриялы емес несепнәр туындыларын (АХК-аминқышқылдары) құра отырып, аминқышқылдарымен әрекеттеседі, оларды флуорометриялық детекторлаумен айналымдық-фазалық ТЖХС әдісімен оңай талдауға болады.
Аминқышқылдарының АХК туындыларын айналымдық-фазалық ТЖХС әдісімен октадецилилиль силикагелімен толтырылған бағанда бөлу ацетонитрил концентрациясын және буферлік ерітіндінің иондық күшін таңдау арқылы қол жеткізіледі. Қоздырғыш жарықтың толқын ұзындығы 250 нм және сәулеленетін жарықтың толқын ұзындығы 395 нм кезінде туындыларды селективті флуоресцентті анықтау реакция қоспасын негізгі флуоресцентті жанама өнімге – 6-аминохинолинге елеулі түзетулерсіз тікелей енгізуге мүмкіндік береді. Артық реактив (t1/2 < 15 С) 6-аминохинолин, N-гидроксисукцинимид және көміртегі диоксиді түзіле отырып тез гидролизденеді, ал 1 минуттан кейін одан әрі туындылардың түзілуі болмайды.
АКХ-аминқышқылдары үшін шыңдардың ауданы, мәні бойынша, ерітінділерді бөлме температурасында 1 апта бойы сақтау кезінде өзгермейді. Демек, АХК-аминқышқылдары тәулік бойы автоматты хроматографиялық талдау жүргізу үшін жеткілікті тұрақтылыққа ие. Цистеиннен басқа әр аминқышқылы үшін анықтау шегі 40 фмольдан 320 фмолға дейінгі аралықта болады.
Цистеинді анықтау шегі шамамен 800 фмоль құрайды. Сигналдың сызықтығы корреляция коэффициенті 0,999-дан асатын 2,5-500 мкмоль аймағында байқалады. Қанағаттанарлық деректерді алу үшін гидролизден бұрын салмағы 30 нг-ден асатын ақуыз/пептид үлгілерін пайдалану ұсынылады.
5-ӘДІС. О-ФТАЛЬ АЛЬДЕГИДІМЕН БАҒАН АЛДЫНДА ДЕРИВАТИЗАЦИЯЛАУ
О-фталь альдегидімен (ОФА) аминқышқылдарының баған алдында дериватизациялау флуориметриялық детекторлаумен айналымдық-фазалық ТЖХС әдісімен амин қышқылдарының қоспасын бөлу алдында жүргізіледі. Әдіс қайталама аминдер (мысалы, пролин) болып табылатын аминқышқылдарын анықтауға мүмкіндік бермейді.

Предел обнаружения для большинства ФТК-производных аминокислот обычно составляет 1 пмоль. Линейность сигналанаблюдается в области 20-500 пмоль с коэффициентом корреляции более 0,999. Для получения удовлетворительных данных рекомендуется перед гидролизом использовать образцы белка/пептида массой более 500 нг.
МЕТОД 4. ПРЕДКОЛОНОЧНАЯ ДЕРИВАТИЗАЦИЯ С 6-АМИНОХИНОЛИЛ-N- ГИДРОКСИСУКЦИНИМИДИЛ-КАРБАМАТОМ
Предколоночнаядериватизация аминокислот с 6-аминохинолил-N-гидроксисукциними- дилкарбаматом (АХК) проводится перед разделением смеси аминокислот методом обращенно-фазовой ВЭЖХ. АХК реагирует с аминокислотами с образованием стабильных флуоресцирующих несимметричных производных мочевины (АХК-аминокислот), которые легко поддаются анализу методом обращенно-фазовой ВЭЖХ с флуориметрическим детектированием.
Разделение АХК-производных аминокислот методом обращенно-фазовой ВЭЖХ на колонке, заполненной силикагелем октадецилсилильным, достигается подбором концентрации ацетонитрила и ионной силы буферного раствора. Селективное флуоресцентное детектирование производных при длине волны возбуждающего света 250 нм и при длине волны излучаемого света 395 нм допускает прямой ввод реакционной смеси без каких-либо существенных поправок на основной флуоресцирующий побочный продукт — 6-аминохинолин. Избыток реактива быстро гидролизуется (t1/2 < 15 с) с образованием 6-аминохинолина, N-гидроксисукцинимида и диоксида углерода, а через 1 мин дальнейшее образование производных не происходит.
Площади пиков для АКХ-аминокислот, по существу, не изменяются, по меньшей мере, в течение 1 недели хранения растворов при комнатной температуре. Следовательно, АХК-аминокислоты обладают более чем достаточной стабильностью для проведения круглосуточного автоматического хроматографического анализа. Предел обнаружения для каждой аминокислоты, кроме цистеина, находится в области от 40 фмоль до 320 фмоль.
Предел обнаружения для цистеина составляет около 800 фмоль. Линейность сигналана блюдается в области 2,5 - 500 мкмоль с коэффициентом корреляции более 0,999. Для получения удовлетворительных данных рекомендуется перед гидролизом использовать образцы белка/пептида массой более 30 нг.
МЕТОД 5. ПРЕДКОЛОНОЧНАЯ ДЕРИВАТИЗАЦИЯ С О-ФТАЛЕВЫМ АЛЬДЕГИДОМ
Предколоночная дериватизация аминокислот с о-фталевым альдегидом (ОФА) проводится перед разделением смеси аминокислот методом обращенно-фазовой ВЭЖХ с флуориметрическим детектированием. Метод не позволяет определять аминокислоты, являющиеся вторичными аминами (например, пролин).

Tиол қосылыстарының қатысуымен ОФА бастапқы амин тобымен әрекеттесіп, күшті флуоресценциясы бар изоиндол туындыларын құрайды. 2-меркаптоэтанол және 3-меркаптопропион қышқылы тиол қосылыстары ретінде пайдаланылуы мүмкін. ОФА флуоресценция болмайды, сондықтан кедергі келтіретін шыңдарды құрмайды. Бұдан басқа, оның су ерітіндісіндегі ерігіштігі мен тұрақтылығы жоғары реакция жылдамдығымен бірге сынақ үлгісі мен реагентті араластыру үшін автодозаторды қолдана отырып, автоматты түрде дериватизация жасауға мүмкіндік береді. ОФА-ның басты кемшілігі – оның қайталама аминқышқылдарымен (мысалы, пролинмен) реакция жасау қабілетінің болмауы болып табылады. Бұл кемшілікті 7 немесе 8-әдістерде сипатталған әдістемелермен біріктіру арқылы өтеуге болады.
OФА бар аминқышқылдарының баған алдындағы дериватизациясы айналымдық-фазалық ТЖХC алдында сынама дайындау үшін қолданылады. Аминқышқылдарының ОФА туындылары тұрақсыз болғандықтан, ТЖХC әдісімен талдауды және бөлуді деривализациядан кейін дереу жүргізеді. Сұйық хроматографияға арналған хроматограф аминқышқылдарының туындыларын анықтауға арналған флуометриялық детектормен жабдықталуы тиіс. ОФА-туынды аминқышқылдарының флуоресценциясының қарқындылығы қоздырғыш жарықтың толқын ұзындығы 348 нм және шығарылатын жарықтың толқын ұзындығы 450 нм болған кезде өлшенеді.
Флуориметриялық детекторлау кезінде анықтаудың мәлімделген шегі 50 фмольден төмен емес, алайда практикада анықтау шегі 1 пмоль құрайды.
6-ӘДІС. С (ДИМЕТИЛ - АМИН)-АЗОБЕНЗОЛСУЛЬФОНИЛХЛОРИДПЕН
БАҒАН АЛДЫНДАҒЫ ДЕРИВАТИЗАЦИЯЛАУ
Аминқышқылдарының (диметиламино)азобензолсульфонилхлоридпен (ДАБС) баған алдындағы дериватизациясы спектрдің көрінетін аймағында спектрофотометриялық детекторлаумен, айналымдық-фазалық ТЖХC әдісімен аминқышқылдарының қоспасын бөлу алдында жүргізіледі.
ДАБС хромофорлы реактив болып табылады және аминқышқылдарын таңбалау үшін пайдаланылады. DАБС (ДАБС-аминқышқылдары) деп таңбаланған аминқышқылдары жоғары тұрақтылыққа ие және 436 нм кезінде максималды сіңуді көрсетеді.
Табиғатта кездесетін барлық туынды аминқышқылдардың DАБС-аминқышқылдары градиентті элюирлеуді және ацетонитрил мен сулы буферлік қоспадан тұратын жылжымалы фазаны қолдана отырып, айналымдық-фазалық ТЖХC әдісімен октадецилсилиль силикагелімен толтырылған бағанға бөлуге болады. Бағаннан элюирленетін ДАБС-амин қышқылдары толқын ұзындығы 436 нм болғанда анықталады.
Бұл әдіс аминқышқылдары сияқты, иминқышқылдарын (мысалы, пролин) бірдей сезімталдықпен талдауға мүмкіндік береді. ДАБС-пен дериватизациялау әдісі ақуыздың/пептидтің сульфон қышқылдарымен гидролизі кезінде алынған триптофан қалдықтарын (мысалы, меркаптоэтансульфон қышқылы, n-толуолсульфон қышқылы немесе метансульфон қышқылы) "Белоктардың гидролизі" бөлімінде сипатталған 2-әдісте көрсетілгендей сандық анықтауға мүмкіндік береді. Аспарагин және глутамин сияқты аминқышқылдарының басқа лабильді қалдықтарын "Ақуыз гидролизі" бөлімінде сипатталған 11-әдісте көрсетілгендей, оларды диаминопропионды қышқылға және диамино май қышқылына айналдырғаннан кейін алдындағыдай талдауға болады.
Норлейцинді бұл әдіс үшін ішкі стандарт ретінде қолдануға болмайды, өйткені ол хроматограмма аймағында бастапқы аминқышқылдарының шыңдарының жиналуымен элюирленеді. Ішкі стандарт ретінде хроматограмманың шыңдарсыз аймағында элюирленетін нитротирозин пайдаланылуы мүмкін.

ОФА в присутствии тиольных соединений реагирует с первичной аминогруппой, образуя производные изоиндола с сильной флуоресценцией. В качестве тиольных соединений могут быть использованы 2-меркаптоэтанол и 3-меркаптопропионовая кислота. ОФА не обладает флуоресценцией и, следовательно, не образует мешающих пиков. Кроме того, его растворимость и стабильность в водном растворе, наряду с высокой скоростью реакции, позволяет проводить автоматическую дериватизацию с использованием автодозатора для смешивания испытуемого образца и реагента. Основным недостатком ОФА является отсутствие у него способности реагировать со вторичными аминокислотами (например, пролином). Компенсировать данный недостаток можно сочетанием с методиками, описанными в методах 7 или 8.
Предколоночнаядериватизация аминокислот с ОФА используется для пробоподготовки перед обращенно-фазовой ВЭЖХ. Так как ОФА-производные аминокислот неустойчивы, анализ и разделение методом ВЭЖХ проводят немедленно после дериватизации. Хроматограф для жидкостной хроматографии должен быть оснащенфлуометрическим детектором для обнаружения производных аминокислот. Интенсивность флуоресценции ОФА-производных аминокислот измеряют при длине волны возбуждающего света 348 нм и длине волны излучаемого света 450 нм.
Заявленный предел обнаружения при флуориметрическом детектировании не ниже 50 фмоль, однако на практике предел обнаружения составляет 1 пмоль.
МЕТОД 6. ПРЕДКОЛОНОЧНАЯ ДЕРИВАТИЗАЦИЯ С (ДИМЕТИЛ-АМИНО)-АЗОБЕНЗОЛСУЛЬ-ФОНИЛХЛОРИДОМ
Предколоночнаядериватизация аминокислот с (диметиламино) азобензолсульфонилхлоридом (ДАБС) проводится перед разделением смеси аминокислот методом обращенно-фазовой ВЭЖХ со спектрофотометрическим детектированием в видимой области спектра.
ДАБС является хромофорным реактивом и используется для маркировки аминокислот. Аминокислоты, маркированные ДАБС (ДАБС- аминокислоты), обладают высокой стабильностью и проявляют максимум поглощения при 436 нм.
ДАБС-аминокислоты всех встречающихся в природе производных аминокислот могут быть разделены на колонке, заполненной силикагелем октадецилсилильным, методом обращенно-фазовой ВЭЖХ с использованием градиентного элюирования и подвижной фазы, состоящей из ацетонитрила и водной буферной смеси. Элюируемые из колонки ДАБС-аминокислоты определяют при длине волны 436 нм.
Метод позволяет проводить с одинаковой чувствительностью анализ как аминокислот, так и иминокислот (таких как пролин). Метод дериватизации с ДАБС позволяет количественно определять остатки триптофана, полученные при гидролизе белка/пептида с сульфоновыми кислотами (такими как кислота меркаптоэтан- сульфоновая, кислота п-толуолсульфоновая или кислота метансульфоновая) как указано в методе 2, описанном в разделе "Гидролиз белков". Другие лабильные остатки аминокислот, такие как аспарагин и глутамин, можно анализировать как и предыдущие после превращения их в кислоту диаминопропионовую и кислоту диаминомасляную соответственно, как указано в методе 11, описанном в разделе "Гидролиз белков".
В качестве внутреннего стандарта для этого метода не может быть использован норлейцин, так как он элюируется в области хроматограммы со скоплением пиков первичных аминокислот. В качестве внутреннего стандарта может быть использован нитротирозин, который элюируется в свободной от пиков области хроматограммы.

DАБС аминқышқылдарын анықтау шегі әдетте 1 пмоль құрайды. ДАБС-аминқышқылдарын анықтау шегі - 2 – 5 пмоль. Қанағаттанарлық деректерді алу үшін бір талдау үшін ақуыз гидролизатының 10-30 нг ДАБС туындыларын пайдалану ұсынылады.
7-ӘДІС. 9-ФТОРЕНИЛМЕТИЛХЛОРФОРМАТПЕН БАҒАН АЛДЫНДАҒЫ ДЕРИВАТИЗАЦИЯЛАУ
Аминқышқылдарының 9-фторенилметилхлорформатпен (ФМФ) баған алдындағы дериватизациясы флуориметриялық детекторлаумен айналымдық-фазалық ТЖХС әдісімен аминқышқылдарының қоспасын бөлу алдында жүргізіледі.
ФМФ күшті флуоресценциясы бар туындыларды қалыптастыру үшін бастапқы және қайталама аминқышқылдарымен өзара әрекеттеседі. Реакция жұмсақ жағдайда сулы ерітіндіде 30 с бойы жүреді. Алынған туындылар гистидин туындыларының бұзылуына сезімталдықты қоспағанда, тұрақты болады. ФМФ-ның өзі флуоресценция болатынына қарамастан, артық ФМФ және реакцияның флуоресцентті жанама өнімдері ФМФ-аминқышқылдарын жоғалтпай жойылуы мүмкін.
ФМФ-аминқышқылдарын айналымдық-фазалық ТЖХС әдісімен октадецилсилиль силикагелімен толтырылған бағанға бөлуге болады. Бөлу ацетонитрил - метанол - ацетатты буферлік ерітінді қоспасынан (10:40:50, айн/айн/айн) ацетонитрил - ацетатты буферлік ерітінді қоспасына дейін (50:50, айн/айн) жылжымалы фаза құрамының сызықтық өзгеруімен градиентті элюирлеу бағдарламасы бойынша жүргізіледі. Осындай элюирлеу нәтижесінде 20 туынды аминқышқылдары 20 минут ішінде бөлінеді. Колоннадан элюирленетін аминқышқылдарының туындылары қоздырғыш жарықтың толқын ұзындығы 260 нм және шығарылатын жарықтың толқын ұзындығы 313 нм болған кезде анықталады.
Анықтау шегі төменгі фемтомолярлық диапазонда орналасқан. Көптеген аминқышқылдары үшін сигналдың сызықтығы 0,1 - 50 мкмоль аймағында байқалады.
8-ӘДІС. 7-ФТОР-4-НИТРОБЕНЗО-2-ОКСА-1,3-ДИАЗОЛМЕН БАҒАН АЛДЫНДАҒЫ ДЕРИВАТИЗАЦИЯЛАУ
Аминқышқылдарының 7-фтор-4-нитробензо-2-окса-1,3-диазолмен (НБД) баған алдындағы дериватизациясы флуориметриялық детекторлаумен айналымдық-фазалық ТЖХС әдісімен аминқышқылдарының қоспасын бөлу алдында жүргізіледі.
НБД бастапқы және қайталама аминқышқылдарымен күшті флуоресценциясы бар туындыларды қалыптастыру үшін өзара әрекеттеседі. Аминқышқылдары 5 минут ішінде 60 °C дейін қызған кезде НБД-мен дериватизацияланады.
НБД-аминқышқылдарының туындыларын градиентті элюирлеу бағдарламасын және ацетонитрилден және сулы буферлік қоспадан тұратын жылжымалы фазаны пайдалана отырып, айналымдық-фазалық ТЖХС әдісімен октадецилсилиль силикагелімен толтырылған бағанға бөлуге болады. Осындай элюирлеу нәтижесінде 17 туынды аминқышқылдары 35 минут ішінде бөлінеді. Ішкі стандарт ретінде қ-аминокапрон қышқылы пайдаланылуы мүмкін, ол хроматограмманың шыңдарынан бос аймағында элюирленеді. Бағаннан элюирленген аминқышқылдарының туындылары қоздырғыш жарықтың толқын ұзындығы 480 нм және шығарылатын жарықтың толқын ұзындығы 530 нм болған кезде анықталады.

Предел обнаружения ДАБС-аминокислот обычно составляет 1 пмоль. Предел определения ДАБС-аминокислот - 2 - 5 пмоль. Для получения удовлетворительных данных рекомендуется для одного анализа использовать 10 - 30 нг ДАБС-производных белкового гидролизата.
МЕТОД 7. ПРЕДКОЛОНОЧНАЯ ДЕРИВАТИЗАЦИЯ С 9-ФТОРЕНИЛ-МЕТИЛХЛОРФОРМИАТОМ
Предколоночнаядериватизация аминокислот с 9-фторенилметилхлорформиатом (ФМФ) проводится перед разделением смеси аминокислот методом обращенно-фазовой ВЭЖХ с флуориметрическим детектированием.
ФМФ взаимодействует с первичными и вторичными аминокислотами с образованием производных с сильной флуоресценцией. Реакция протекаетвмягких условиях в водном растворе в течение 30 с. Полученные производные стабильны, за исключением подверженных деструкции производных гистидина. Несмотря на то, что ФМФ сам по себе обладает флуоресценцией, избыток ФМФ и флуоресцирующие побочные продукты реакции могут быть удалены без потерь ФМФ-аминокислот.
ФМФ-аминокислоты могут быть разделены на колонке, заполненной силикагелем октадецилсилильным, методом обращенно-фазовой ВЭЖХ. Разделение проводят по программе градиентного элюирования с линейным изменением состава подвижной фазы от смеси ацетонитрил - метанол - ацетатный буферный раствор (10:40:50, об/об/об) до смеси ацетонитрил — ацетатный буферный раствор (50:50, об/об). В результате такого элюирования 20 производных аминокислот разделяются в течение 20 мин. Элюируемые из колонки производные аминокислот определяют при длине волны возбуждающего света 260 нм и длине волны излучаемого света 313 нм.
Предел обнаружения находится в нижнем фемтомолярном диапазоне. Линейность сигналадля большинства аминокислот наблюдается в области 0,1—50 мкмоль.
МЕТОД 8. ПРЕДКОЛОНОЧНАЯ ДЕРИВАТИЗАЦИЯ С 7-ФТОР-4-НИТРО-БЕНЗО-2-ОКСА-1,3-ДИАЗОЛОМ
Предколоночнаядериватизация аминокислот с 7-фтор-4-нитробензо-2-окса-1,3-диазолом (НБД) проводится перед разделением смеси аминокислот методом обращенно-фазовой ВЭЖХ с флуориметрическим детектированием.
НБД взаимодействует с первичными и вторичными аминокислотами с образованием производных с сильной флуоресценцией. Аминокислоты дериватизируются с НБД при нагревании до 60 °С в течение 5 мин.
НБД-производные аминокислот могут быть разделены на колонке, заполненной силикагелем октадецилсилильным, методом обращенно-фазовой ВЭЖХ с использованием программы градиентного элюирования и подвижной фазы, состоящей из ацетонитрила и водной буферной смеси. В результате такого элюирования 17 производных аминокислот разделяются в течение 35 мин. В качестве внутреннего стандарта может быть использована
-аминокапроновая кислота, которая элюируется в свободной от пиков области хроматограммы. Элюируемые из колонки производные аминокислот определяют при длине волны возбуждающего света 480 нм и длине волны излучаемого света 530 нм.

Бұл әдістің сезімталдығы ОФА-мен реакция жасамайтын пролинді қоспағанда, ОФА-мен (5-әдіс) баған алдындағы дериватизациялаумен бірдей (әдістің НБД-мен басым айырмашылығы). Әр аминқышқылы үшін анықтау шегі шамамен 10 фмоль құрайды. Талдау баған алдындағы реакциялық қоспада 1,5 мг ақуыз гидролизатын қолданып жүргізіледі.
АЛЫНҒАН ДЕРЕКТЕРДІ ЕСЕПТЕУ ЖӘНЕ ТАЛДАУ
Ақуыз/пептид гидролизатЫНДағы аминқышқылдарының құрамын анықтау кезінде қышқыл гидролизінде триптофан мен цистеин ыдырайтынын, серин мен треонин ішінара бұзылатындығын, ал изолейцин мен валин қалдықтарындағы байланыс толығымен ыдырамайтынын ескеру қажет. Қышқыл гидролизі кезінде метионин тотығуға ұшырауы мүмкін, нәтижесінде үлгіні ластайтын бос аминқышқылдары (мысалы, глицин және серин) пайда болады. Вакуумды (200 мкм сынап бағанынан кем немесе 26,7 Па) пайдалану немесе реакциялық ыдыс кеңістігіне инертті газды (аргонды) енгізу тотығу деструкциясының дәрежесін бәсеңдетуі мүмкін. Сондықтан ақуыз/пептид гидролизатынан цистеин, триптофан, треонин, изолейцин, валин, метионин, глицин және серин үшін алынған сандық нәтижелер тұрақты болмауы мүмкін және әрі қарай зерттеу мен талдау үшін негіз бола алады.
Амин қышқылының моль пайызы – бұл ақуыздағы 100 қалдыққа белгілі бір аминқышқылы қалдықтарының мөлшері. Егер зерттелетін ақуыздың молекулалық массасы белгісіз болса, бұл шама аминқышқылды талдау кезінде алынған деректерді бағалауда пайдалы болуы мүмкін. Ақпарат ақуыздың/пептидтің түпнұсқалығын растау үшін немесе басқа мақсаттар үшін де пайдаланылуы мүмкін. Сыналатын үлгідегі әрбір аминқышқылының моль пайызы мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы: rU біріктірілген сыналатын үлгідегі аминқышқылы
шыңының сигналы, наномольде;
r – біріктірілген сыналатын үлгідегі барлық аминқышқылдар шыңдары сигналдарының сомасы, наномольде.
Сынақта алынған аминқышқылдарының моль пайызын белгілі ақуыздардың деректерімен салыстыру сыналатын ақуыз үлгісінің түпнұсқалығын анықтауға немесе растауға көмектеседі.
Белгісіз ақуыздың үлгілері. Есептеудің бұл әдісін аминқышқылды талдау кезінде алынған деректерді қолдана отырып, белгісіз ақуыз үлгісінде ақуыздың түзілуін бағалау үшін қолдануға болады. Әрбір босатылатын аминқышқылының массасы формула бойынша микрограмммен есептеледі:
мұндағы: m – сынақта анықталған аминқышқылының мөлшері, наномольде;
Mr– бұл амин қышқылының орташа молекулалық массасы, пептидтік байланыс пайда болған кезде алынған су молекуласының массасын ескере отырып реттеледі.
Шығарылған аминқышқылдарының массаларын жинақтай келе, олар ішінара немесе толығымен жойылған аминқышқылдарын ескере отырып, тиісті түзетуден кейін талданған ақуыздың жалпы массасын алады. Егер белгісіз ақуыздың молекулалық массасы белгілі болса (мысалы, натрий додецилсульфатомен полиакриламидті гельдегі гель электрофорез әдісімен немесе масс-спектрометрия әдісімен), белгісіз ақуыздың амин қышқылдық құрамын анықтауға болады. Әрбір аминқышқылы қалдықтарының саны мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы: m – сынақта анықталған аминқышқылының мөлшері, наномольмен
M – ақуыздың жалпы массасы, микрограммда
Mrt – белгісіз ақуыздың молекулалық массасы.
Белгілі ақуыздың үлгілері. Есептеудің бұл әдісін аминқышқылды құрамды және аминқышқылды талдау кезінде алынған деректерді қолдана отырып, белгілі молекулалық массасы мен аминқышқыл құрамы бар ақуыз үлгісінде ақуыздың концентрациясын анықтау үшін қолдануға болады. Белгілі ақуыздың құрамын талдау кезінде басқа аминқышқылдарының ашылуы байланыстардың толық немесе ішінара жойылуына (мысалы, триптофан цистеин треонин, серин, метионин), толық емес ыдырауына (мысалы, изолейцин және валин), бос аминқышқылдарымен (мысалы, глицин және серин) контаминациялануына байланысты қиындауы мүмкін болған кезде кейбір аминқышқылдарының жақсы шығарылатындығы ескеріледі.
Ақуыздың сандық құрамын анықтау үшін ашылуы жақсы аминқышқылдар қолданылады. Жақсы ашылатын аминқышқылдары әдетте мыналар болып табылады: аспартат-аспарагин глутамат-глутамин аланин, лейцин, фенилаланин, лизин және аргинин. Бұл тізбе талдау жүргізу бойынша жинақталған тәжірибе негізінде өзгертілуі мүмкін. Әрбір жақсы ашылатын аминқышқыл бойынша ақуыздың сандық құрамын анықтау үшін әрбір жақсы ашылатын амин қышқылының наномольдеғы мөлшерін ақуыздағы осы аминқышқылы қалдықтарының болжамды мөлшеріне бөледі. Ақуыз құрамының орташа мәнін есептеледі. Әрбір жақсы ашылатын аминқышқылының мөлшері бойынша белгіленген ақуыз құрамының мәні орташа мәнге қатысты біркелкі бөлінуі тиіс. Осы аминқышқылдары бойынша анықталған ақуыз құрамының мәнінде орташа мәннен қолайсыз ауытқулар (әдетте 5%-дан асады) болған жағдайларда олар тасталады. Қалған мәндерді ескере отырып, сынақ үлгісіндегі ақуыздың орташа мөлшері қайта есептеледі. Сыналатын үлгінің аминқышқылдық құрамын анықтау үшін әрбір аминқышқылының құрамы ақуыз құрамының есептелген орташа мәніне бөлінеді. Аминқышқылының құрамын анықтаудың салыстырмалы қателігі мына формула бойынша пайызбен есептеледі:
мұндағы: m – аминқышқылының қалдығына наномольдегі аминқышқылдарының эксперименталды түрде белгіленген мөлшері;
ms – бұл амин қышқылы үшін қалдықтардың белгілі мәні.
Аминқышқылының құрамын анықтаудағы салыстырмалы қатенің орташа мәні – бұл әдетте триптофан мен цистеин бойынша деректерді есептеуден басқа, әрбір аминқышқылының салыстырмалы қателіктерінің абсолютті шамаларының орташа мәні. Аминқышқылының құрамын анықтаудағы салыстырмалы қатенің орташа мәні уақыт өте келе талдаудың тұрақтылығы туралы маңызды ақпарат бере алады. Ақуыз үлгісінің табылған аминқышқылы құрамының және белгілі құрамның сәйкестігі сынақ үлгісіндегі ақуыздың шынайылығы мен тазалығын растауы мүмкін.

Чувствительность этого метода почти такая же, как в предколоночной дериватизации с ОФА (метод 5), за исключением пролина, который не реагирует с ОФА (преимущественное отличие метода с НБД). Предел обнаружения для каждой аминокислоты составляет около 10 фмоль. Анализ проводят с использованием 1,5 мг белкового гидролизата в предколоночной реакционной смеси.
РАСЧЕТ И АНАЛИЗ ПОЛУЧЕННЫХ ДАННЫХ
При определении содержания аминокислот в белковом/пептидном гидролизате следует учитывать, что при кислотном гидролизе триптофан и цистеин разрушаются, серии и треонин разрушаются частично, в то время как связи по остаткам изолейцина и валина расщепляются не полностью. Метионин во время кислотного гидролиза может подвергаться окислению, в результате чего появляются свободные аминокислоты (например, глицин и серии), загрязняющие образец. Использование вакуума (менее 200 мкм ртутного столба, или 26,7 Па) или введение инертного газа (аргон) в пространство реакционного сосуда может уменьшить степень окислительной деструкции. Поэтому количественные результаты, полученные для цистеина, триптофана, треонина, изолейцина, валина, метионина, глицина и серина из белкового/пептидного гидролизата, могут быть непостоянными и служить основанием для дальнейшего исследования и анализа.
Мольный процент аминокислоты — это количество остатковопределеннойаминокислоты на 100 остатков в белке. Эта величина может быть полезной при оценке данных, полученных при аминокислотноманализе, если молекулярная масса исследуемого белка неизвестна. Информация также может быть использована для подтверждения подлинности белка/пептида или для других целей. Мольный процент каждой аминокислоты в испытуемом образце рассчитывают по формуле:
где:       rU       — сигналпика аминокислоты в испытуемом образце,
проинтегрированный в наномолях
r       — сумма сигналовпиков всех аминокислот в испытуемом образце,
проинтегрированных в наномолях.
Сравнение полученного в испытании мольного процента аминокислот с данными известных белков может помочь установить или подтвердить подлинность испытуемого образца белка.
Образцы неизвестного белка. Этот метод расчета может быть использован для оценки концентрации белка в образце неизвестного белка с использованием данных, полученных при аминокислотноманализе. Массу каждой высвобождаемой аминокислоты рассчитывают в микрограммах по формуле:
где:       m       — количество аминокислоты, определенное в испытании, в наномолях;
Mr      — средняя молекулярная масса данной аминокислоты, скорректированная
с учетом массы молекулы воды, удаленной при образовании пептидной связи.
Суммируя массы высвобожденных аминокислот, получают общую массу анализируемого белка после соответствующей коррекции с учетом частично или полностью разрушенных аминокислот. Если известна молекулярная масса неизвестного белка (например, определенная методом гель-электрофореза в полиакриламидном геле с натрия додецилсульфатомили методом масс-спектрометрии), можно установить аминокислотный состав неизвестного белка. Число остатков каждой аминокислоты рассчитывают по формуле:
где:       m       — количество аминокислоты определенное в испытании, в наномолях
M       — общая масса белка, в микрограммах
Mrt — молекулярная масса неизвестного белка.
Образцы известного белка. Этот метод расчета может быть использован для установления аминокислотного состава и концентрации белка в образце белка с известной молекулярной массой и аминокислотным составом с использованием данных, полученных при аминокислотном анализе. При анализе состава известного белка учитывают, что некоторые аминокислоты высвобождаются хорошо, в то время как открываемость других аминокислот может быть затруднена вследствие полного или частичного разрушения (например, триптофан, цистеин, треонин, серии, метионин), неполного расщепления связей (например, изолейцин и валин), контаминации свободными аминокислотами (например, глицин и серии).
Для определения количественного содержания белка используют аминокислоты, открываемость которых наилучшая. Хорошо открываемыми аминокислотами обычно являются: аспартат-аспарагин, глутамат-глутамин, аланин, лейцин, фенилаланин, лизин и аргинин. Этот перечень может изменяться на основании наработанного опыта по проведению анализа. Для определения количественного содержания белка по каждой хорошо открываемой аминокислоте количество каждой хорошо открываемой аминокислоты, в наномоль, делят на предполагаемое количество остатков этой аминокислоты в белке. Рассчитывают среднее значение содержания белка. Значения содержания белка, установленные по количеству каждой хорошо открываемой аминокислоты, должны быть равномерно распределены относительно среднего значения. В тех случаях, когда значения содержания белка, определенные по этим аминокислотам, имеют неприемлемые отклонения (обычно более 5 %) от средней величины, их отбрасывают. С учетом оставшихся значений пересчитывают среднее содержание белка в испытуемом образце. Для определения аминокислотного состава испытуемого образца содержание каждой аминокислоты делят на рассчитанное среднее значение содержания белка. Относительную ошибку определения аминокислотного состава рассчитывают в процентах по формуле:
где:       m       — экспериментально установленное количество аминокислот в
наномоль на аминокислотный остаток;
ms       — известное значение остатков для этой аминокислоты.
Среднее значение относительной ошибки определения аминокислотного состава является средним значением абсолютных величин относительных ошибок определения каждой аминокислоты, обычно кроме расчета данных по триптофану и цистеину. Средняя величина относительной ошибки определения аминокислотного состава может дать важную информацию об устойчивости анализа во времени. Соответствие найденного аминокислотного состава образца белка и известного состава может служить подтверждением подлинности и чистоты белка в испытуемом образце.

201020041-2019
2.1.2.38. Индуктивті байланысқан плазмамен атомдық-эмиссиялық спектрометрия ЖАЛПЫ ПРИНЦИП
Плазмамен индуктивті байланысқан атомдық-эмиссиялық спектрометрия (ИБП-АЭС) атомды эмиссиялық спектрометрия әдісін білдіреді, онда атомдардың қозу көзі ретінде индуктивті байланысқан плазма (ИБП) қолданылады.
Индуктивті байланысқан плазма – бұл радиожиілік (РЖ) өрісі қолдайтын электрондар мен иондардың саны бірдей жоғары иондалған инертті газды білдіреді (әдетте аргон). Плазмада қол жеткізілген жоғары температура сыналатын үлгінің атомдарын біртіндеп ыдыратады, буға айналдырады, қоздырады (атом-эмиссиялық спектрометрия (АЭС) әдісімен детекторлау) және иондайды (масс-спектрометрия (МС) әдісімен детекторлау). Анықтау шектері әдетте аз нанограммадан (МС-ИБП) литрге аз микрограммға (ИБП-АЭС) дейін болады.
Плазма "оттық", яғни үш концентрлі кварц түтіктерінен тұратын жүйе арқылы тірек газының тангенциалды ағынымен қалыптасады. Металл катушка (индуктор) оттықтың жоғары ұшын қоршап, радиожиілік (РЖ) генераторына қосылады. Катушкаға қуат беріледі (әдетте 700 – 1500 Вт) және генератор жиілігіне сәйкес келетін жиілікте айнымалы магнит өрісі пайда болады (көп жағдайда 27 МГц, 40 МГц). Плазма тасымалдаушы газ өткізгіш болып, бастапқы электрондар мен иондар пайда болған кезде пайда болады. Индукцияланған магнит өрісінде зарядталған бөлшектер (иондар мен электрондар) тұйықталған сақиналы траектория бойымен қозғалады. Қозғалысқа қарсылықтың болуына байланысты жылыну орын алады, нәтижесінде одан әрі ионизация пайда болады. Процесс дереу жүреді және плазма толық мөлшері мен қуатына дейін дамиды. Катушкаға берілетін қуаттың радиожиілік осцилляциясы оттықтың жоғары жағында радиожиілік электр және магнит өрістерінің пайда болуына әкеледі. Ұшқын (Тесла түтігі не басқа құрылғы шығаратын) оттық арқылы өтетін тасымалдаушы газға әсер еткенде, кейбір электрондар тасымалдаушы газдан шығады. Бұл электрондар магнит өрісі арқылы алынады және жеделдетіледі. Катушканың көмегімен электрондарға энергия беру индуктивті байланыстыру деп аталады. Бұл жоғары энергетикалық электрондар басқа тасымалдаушы газ атомдарымен соқтығысып, көбірек электрондарды қағып кетеді. Тізбекті реакция режимінде болатын соқтығысу кезінде тасымалдаушы газдың иондалуы газдың тасымалдаушы газ атомдарынан, электрондар мен тасымалдаушы газ иондарынан тұратын физикалық плазмаға айналуына әкеледі. Содан кейін плазма оттық пен тұрақты қуат беру катушкасы арасында индуктивті байланыстыру процесі арқылы сақталады.
ИБП алау түрінде қарқынды, өте жарқын плазма түрінде болады. Негізде плазманың тороидальды формасы бар және бұл учаскені индукция аймағы (ИА) деп атайы, яғни индуктивті энергия индуктордан плазмаға берілетін аймақ. Үлгі ИА арқылы плазма орталығына енгізіледі.
АСПАП
Аспаптың басты құрамдас бөліктері мыналар болып табылады:
- бүріккішке тұрақты жылдамдықпен ерітінді беретін перистальтикалық сорғыдан тұратын үлгіні енгізу жүйесі;
- радиожиілік (РЖ) генераторы;
- плазмалық оттық;
- плазманың бейнесін спектрометрдің кіріс саңылауына бағыттайтын таратушы оптика; радиалды проекция күрделі матрицаларға (сілтілер, органикалық заттар) көбірек сәйкес келеді, ал осьтік проекция қарапайым матрицалар жағдайында үлкен қарқындылық пен жақсырақ анықтау шегін береді;
- дифракциялық торлардан, призмалардан, сүзгілерден немесе интерферометрлерден тұратын дисперсиялық құрылғылар;
- сәулелену энергиясын электр энергиясына айналдыратын детектор;
- деректерді жинау блогы.
ИНТЕРФЕРЕНЦИЯ
Интерференция деп үлгідегі элементтің талдамалық сигналының бірдей концентрациядағы калибрлеу ерітіндісіндегі элементтің сигналына сәйкес келмеуін тудыратын құбылыс аталады. Жалынды атомдық-абсорбциялық спектрометрияда кездесетін жақсы белгілі химиялық кедергі, әдетте, ИБП-АЭС-те әлсіз көрінеді. Интерференция орын алатын сирек кездесетін жағдайларда, оны жою үшін радиожиілік қуатын арттыру немесе ішкі тасымалдаушы газ ағынын азайту қажет болуы мүмкін. ИБП-АЭС-тегі интерференцияның шығу тегі спектральдық болуы мүмкін немесе матрицаның белгілі бір элементтерінің немесе құрамдастарының жоғары концентрациясының нәтижесі болуы мүмкін. Физикалық интерференция (үлгінің ерітіндісі мен калибрлеу ерітіндісінің тұтқырлығы мен беттік керілуінің айырмашылығынан туындайтын) сұйылту, матрицаны таңдау, ішкі стандарттарды қолдану немесе стандартты қоспалар әдісін қолдану арқылы азайтылуы мүмкін.

201020041-2019
2.1.2.41. Атомно-эмиссионная спектрометрия с индуктивно-связанной плазмой
ОБЩИЙ ПРИНЦИП
Атомно-эмиссионная спектрометрия с индуктивно-связанной плазмой (АЭС-ИСП) представляет собой метод атомно-эмиссионной спектрометрии, в котором в качестве источника возбуждения атомов используется индуктивно-связанная плазма (ИСП).
Индуктивно связанная плазма представляет собой сильно ионизированный инертный газ (обычно аргон) с одинаковым числом электронов и ионов, поддерживаемых радиочастотным (РЧ) полем. Высокая температура, достигнутая в плазме, последовательно десольватирует, превращает в пар, возбуждает (детектирование методом атомно-эмиссионной спектрометрии (АЭС)) и ионизирует (детектирование методом масс-спектрометрии (МС)) атомы испытуемого образца. Пределы обнаружения обычно находятся в диапазоне от менее нанограмма (МС-ИСП) до менее микрограмма (АЭС-ИСП) на литр.
Плазма формируется тангенциальным потоком поддерживающего газа через "горелку", т.е. систему, состоящую из трех концентрических кварцевых трубок. Металлическая катушка (индуктор) окружает верхний конец горелки и подсоединена к радиочастотному (РЧ) генератору. На катушку подается мощность (обычно 700- 1500 Вт) и образуется переменное магнитное поле с частотой, соответствующей частоте генератора (в большинстве случаев 27 МГц, 40 МГц). Плазма образуется, когда газ-носитель становится проводящим и возникают первичные электроны и ионы. В индуцированном магнитном поле заряженные частицы (ионы и электроны) движутся по замкнутой кольцевой траектории. Из-за наличия сопротивления движению происходит разогревание, в результате которого появляется дальнейшая ионизация. Процесс происходит почти мгновенно, и плазма развивается до своих полных размеров и мощности. Радиочастотная осцилляция мощности, подающаяся на катушку, вызывает образование около верха горелки радиочастотных электрического и магнитного полей. Когда искра (продуцируемая либо трубкой Тесла, либо иным приспособлением) воздействует на газ-носитель, протекающий через горелку, из газа-носителя выбиваются некоторые электроны. Эти электроны подхватываются магнитным полем и ускоряются. Придание энергии электронам с помощью катушки называется индуктивным связыванием. Эти высокоэнергетические электроны сталкиваются с другими атомами газа-носителя, выбивая все больше электронов. Ионизация газа-носителя при столкновениях, происходящая в режиме цепной реакции, приводит к превращению газа в физическую плазму, состоящую из атомов газа-носителя, электронов и ионов газа-носителя. Плазма затем поддерживается между горелкой и катушкой постоянной подачей энергии с помощью процесса индуктивного связывания.
ИСП имеет вид интенсивной, очень яркой плазмы в виде факела. В основании плазма имеет тороидальную форму и этот участок называют зоной индукции (ЗИ), то есть областью, в которой индуктивная энергия передается от индуктора плазме. Образец вводится через ЗИ в центр плазмы.
ПРИБОР
Главными составляющими частями прибора являются:
- система ввода образца, состоящая из перистальтического насоса, подающего раствор с постоянной скоростью в распылитель;
- радиочастотный (РЧ) генератор;
- плазменная горелка;
- передающая оптика, фокусирующая изображение плазмы на входной щели спектрометра; радиальная проекция больше подходит для сложных матриц (щелочи, органические вещества), в то время как осевая проекция дает большую интенсивность и лучший предел определения в случае с простыми матрицами;
- дисперсионные устройства, состоящие из дифракционных решеток, призм, фильтров или интерферометров;
- детектор, превращающий энергию излучения в электрическую энергию;
- блок сбора данных.
ИНТЕРФЕРЕНЦИЯ
Интерференцией называется явление, вызывающее несоответствие аналитического сигнала элемента в образце сигналу элемента в калибровочном растворе такой же концентрации. Хорошо известная химическая интерференция, которая встречается в пламенной атомно-абсорбционной спектрометрии, обычно слабо проявляется в АЭС-ИСП. В редких случаях, когда имеет место интерференция, для ее устранения может потребоваться увеличение мощности радиочастот или уменьшение потока внутреннего газа-носителя. Интерференция в АЭС-ИСП может быть спектрального происхождения или может быть результатом высоких концентраций определенных элементов или компонентов матрицы. Физическая интерференция (возникающая из-за различий в вязкости и поверхностном натяжении раствора образца и калибровочного раствора) может быть уменьшена путем разведения, подбора матрицы, использования внутренних стандартов или использованием метода стандартных добавок.

Кейде ИБП-АЭС-та кездесетін интерференцияның тағы бір түрі "оңай иондалатын элементтердің әсері" деп аталады. Оңай иондалатын элементтер деп, мысалы сілтілік және сілтілі жер металдары сияқты едәуір иондалатын элементтер аталады. Мұндай элементтердің жоғары концентрациясы бар үлгілерде (0,1%-дан астам) эмиссияны басу не ұлғайту орын алуы мүмкін.
Cпeктpaльдық интерференция. Бұл басқа сызықтардың болуына немесе базалық сызықтың қарқындылығындағы ығысуларға байланысты болуы мүмкін. Бұл сызықтар аргонға сәйкес келуі мүмкін (мысалы, 300 нм қашықтықта байқалады); OH сызықтар, судың ыдырауына байланысты пайда болатын сызықтар (шамамен 300 нм); NО сызықтар, қоршаған ортадан алынған азоттың плазмамен әрекеттесуіне байланысты пайда болатын сызықтар (200 нм мен 300 нм арасында); әсіресе үлгіде жоғары концентрацияда орналасатын басқа элементтердің сызықтары болуы мүмкін. Интерференция төрт түрлі санатқа бөлінеді: базалық сызықтың қарапайым ығысуы; базалық сызықты көлбеу ығысуы; тікелей спектральдық қабаттасу; базалық сызықтың күрделі ығысуы.
Абсорбциялық интерференция. Интерференцияның бұл түрі аналит сигналының бір бөлігі детекторға жеткенге дейін жұтылған кезде пайда болады. Атап айтқанда, бұл әсер күшті эмиссиясы бар элементтің концентрациясы энергиясы неғұрлым төмен осы элементтің атомдары немесе иондары тиісті қоздырылған атомдар немесе иондар шығаратын сәулеленудің едәуір мөлшерін сіңіретіндей жоғары болған кезде анықталады. Өзін-өзі сіңіру деп аталатын бұл әсер эмиссияның берілген толқын ұзындығы үшін жұмыс диапазонының сызықтық бөлігінің жоғары шекарасын анықтайды.
Көп компонентті спектральдық таңдау. Спектрлік интерференциямен проблема болмас үшін әдетте бірнеше эмиссиялық сызықтарды қолданып анықтау жүргізіледі. Спектральдық интерференцияны дәлірек түзету үшін көпқұрамдасты спектральдық таңдаудың көмегімен жетілдірілген детекторлар жүйесін қолдана отырып ақпарат алады. Бұл тәсіл интерференцияны ғана емес, сонымен қатар матрицаның фондық үлесін де ескереді, осылайша түзету формуласын жасайды. Көпқұрамдасты спектральдық таңдау интерференцияны ескере отырып, математикалық модель құра отырып, таза элементті, матрицаны және бақылау ерітіндісін талдауға негізделген бірнеше сызықтық квадраттар моделін қолданады. Бұл детекторлау шектері төмен және дәлдігі жоғары күрделі матрицада элементтің эмиссиясын анықтауға мүмкіндік береді.
ӘДІСТЕМЕ
ҮЛГІНІ ДАЙЫНДАУ ЖӘНЕ ЕНГІЗУ
Үлгіні дайындаудың негізгі мақсаты сұйылтуды қолданғаннан немесе аспапты жұмыс диапазонына шоғырландырғаннан кейін элемент концентрациясының түсуін қамтамасыз ету және қайтадан тозаңдануға қабілетті сыналатын үлгінің ерітіндісін алу болып табылады.
Үлгіні енгізудің кейбір жүйелері қышқылдардың жоғары концентрациясының әрекетіне төзімді, бірақ күкірт және фосфор қышқылдарын пайдалану ИБП спектрлерінде байқалатын фондық сәулеленуге ықпал етуі мүмкін. Азот және хлор сутек қышқылын қолдану неғұрлым дұрысырақ болады. Фторсутек қышқылын оған төзімді (мысалы, перфторалкоксиполимерден) үлгіні енгізу жүйелері мен оттықтар болған кезде қолдануға болады. Үлгіні енгізу әдісін таңдау кезінде сезімталдық, тұрақтылық, жылдамдық, үлгінің мөлшері, коррозияға төзімділік және тығынға төзімділік талаптары ескеріледі. Көптеген жағдайларда бүріккіш камерамен және оттықпен бірге көлденең ағынды бүріккішті қолдану қолайлы. ИБП-АЭС пайдаланылатын перистальтикалық сорғылар әдетте стандартты және сыналатын ерітінділерді 1 мл/мин немесе одан төмен жылдамдықпен береді.
Органикалық еріткіштерді қолданған жағдайда органикалық қабаттардың пайда болуын болдырмау үшін оттегін енгізу қажеттілігін ескеру қажет.
ТАЛДАУ ЖҮРГІЗУ ШАРТТАРЫН ТАҢДАУ
Талдау жүргізу шарттарын таңдағанда аспап өндірушінің ұсынымдарын ескерген жөн. Су ерітінділері мен органикалық еріткіштерді талдау әдетте әртүрлі жағдайларда жүреді. Келесі талдамалық параметрлер тиісті түрде таңдалуы тиіс:
- толқыннның ұзындығы;
- тасымалдаушы газ ағындарының жылдамдығы (оттықтың сыртқы, аралық және ішкі түтіктері);
- радиожиілік сәулесінің қуаты;
- байқауға арналған ереже (радиалды немесе аксиалды);
- сорғы жылдамдығы;
- детектор үшін жағдайлар (күшейту/кернеу – фотокүшейткіш түтігі бар детектор үшін, басқалары – матрицалық детектор үшін);
- ықпалдастыру уақыты (әрбір толқын ұзындығында эмиссия қарқындылығын өлшеу үшін белгіленген уақыт).
АСПАПТЫҢ ЖҰМЫСҚА ҚАБІЛЕТТІЛІГІН БАҚЫЛАУ
Жүйенің жарамдылығы
ИБП-АЭС аспабының көп элементті ерітіндіні пайдалана отырып, тиісті жұмысын растау үшін мынадай сынақтар жүргізілуі мүмкін:

Другим типом интерференции, иногда встречающимся в АЭС-ИСП, является так называемый "эффект легко ионизируемых элементов". Легко ионизируемыми элементами называются элементы, которые ионизируются значительно легче, например, щелочные и щелочноземельные металлы. В образцах, которые содержат высокие концентрации таких элементов (более 0,1 %) может происходить подавление либо увеличение эмиссии.
Спектральная интерференция. Она может происходить из-за присутствия других линий или сдвигов в интенсивности базовой линии. Эти линии могут соответствовать аргону (наблюдаются после 300 нм); OH линии, появляющиеся из-за разложения воды (около 300 нм); NO линии, появляющиеся из-за взаимодействия азота из окружающей среды с плазмой (между 200 нм и 300 нм); могут присутствовать линии других элементов, особенно тех, которые находятся в высокой концентрации в образце. Интерференция распадается на четыре различные категории: простой сдвиг базовой линии; наклонный сдвиг базовой линии; прямое спектральное наложение; сложный сдвиг базовой линии.
Абсорбционная интерференция. Данный вид интерференции возникает тогда, когда часть сигнала аналита поглощается до достижения детектора. В частности, этот эффект обнаруживается, когда концентрация элемента с сильной эмиссией настолько высока, что атомы или ионы этого элемента с более низкой энергией абсорбируют значительное количество излучения, испускаемого соответствующими возбужденными атомами или ионами. Этот эффект, называемый самопоглощением, предопределяет верхнюю границу линейного участка рабочего диапазона для данной длины волны эмиссии.
Многокомпонентный спектральный подбор. Во избежание проблем со спектральной интерференцией обычно проводят определение с использованием нескольких эмиссионных линий. Для более точной коррекции спектральной интерференции получают информацию с использованием усовершенствованной системы детекторов при помощи многокомпонентного спектрального подбора. Этот способ учитывает не только интерференцию, но также фоновый вклад матрицы, создавая, таким образом, формулу поправки. Многокомпонентный спектральный подбор использует модель множественных линейных квадратов, основанную на анализе чистого элемента, матрицы и контрольного раствора, создавая математическую модель с учетом интерференции. Это позволяет определять эмиссию элемента в сложной матрице с более низкими пределами детектирования и более высокой точностью.
МЕТОДИКА
ПРИГОТОВЛЕНИЕ И ВВОД ОБРАЗЦА
Основной целью приготовления образца является обеспечение попадания концентрации элемента после использования разведения или концентрирования в рабочий диапазон прибора и получения раствора испытуемого образца, способного воспроизводимо распыляться.
Некоторые системы ввода образца устойчивы к действию высоких концентраций кислот, но использование серной и фосфорной кислот может способствовать фоновому излучению, наблюдаемому в спектрах ИСП. Более предпочтительным является использование азотной и хлороводородной кислот. Фтороводородную кислоту можно использовать при наличии устойчивых к ней (например, из перфторалкокси- полимера) систем ввода образца и горелок. При выборе метода ввода образца учитывают требования по чувствительности, стабильности, скорости, размеру образца, устойчивости к коррозии и устойчивости к закупорке. В большинстве случаев подходит использование распылителя с поперечным потоком вместе с распылительной камерой и горелкой. Перистальтическиие насосы, использующиеся в АЭС-ИСП, обычно подают стандартный и испытуемый растворы со скоростью 1 мл/мин или менее.
В случае использования органических растворителей следует учитывать необходимость введения кислорода для предупреждения образования органических слоев.
ВЫБОР УСЛОВИЙ ПРОВЕДЕНИЯ АНАЛИЗА
При выборе условий проведения анализа следуют рекомендациям производителя прибора. Анализ водных растворов и органических растворителей обычно происходит при различных условиях. Надлежащим образом должны быть выбраны следующие аналитические параметры:
- длины волн;
- скорости потоков газа-носителя (внешняя, промежуточная и внутренняя трубки горелки);
- мощность радиочастотного излучения;
- положение для наблюдения (радиальное или аксиальное);
- скорость насоса;
- условия для детектора (усиление/напряжение — для детектора с фотоумножающей трубкой, другие — для матричного детектора);
- время интегрирования (установленное время для измерения интенсивности эмиссии на каждой длине волны).
КОНТРОЛЬ РАБОТОСПОСОБНОСТИ ПРИБОРА
Пригодность системы
Для подтверждения надлежащей работы АЭС-ИСП прибора с использованием многоэлементного раствора могут быть проведены следующие испытания:

- энергияны беру (генератор, оттық, плазма); Mg II (280,270 нм)/Mg I (285,213 нм) қатынасын қолдануға болады);
- бүріккіштің тиімділігі мен тұрақтылығын тексеру арқылы үлгіні беру;
- ажыратымдылық (оптикалық жүйе), шыңның енін жарты биіктікте өлшеу арқылы, мысалы, As (189,042 нм), Mn (257,610 нм), Cu (324,745 нм) немесе Ba (455,403 нм);
- толқын ұзындығының осы диапазонында таңдалған элементтерді анықтау шегін есептеу арқылы талдамалық сипаттамалар.
ӘДІС ВАЛИДАЦИЯСЫ
Белгілі бір уақыт аралығында олар жеке фармакопеялық мақалада сипатталған әдістің қанағаттанарлық орындалуын тексереді.
СЫЗЫҚТЫҒЫ
Кемінде төрт салыстыру ерітіндісін дайындайды және талдайды, олардың концентрациясы калибрлеу диапазоны және бақылау ерітіндісі шегінде болады. Кемінде бес қайталама анықтау жүргізеді.
Алынған барлық деректерді қолдана отырып, калибрлеу қисығын ең кіші квадраттардың регрессия әдісімен есептейді. Орташа мәндерді, өлшенген мәндерді және калибрлеу қисығының сенімділік аралығын белгілеу арқылы регрессия қисығын құрады. Мынадай талаптар сақталған жағдайда әдістеме жарамды болып табылады:
- корреляция коэффициенті кемінде 0,99 құрайды;
- калибрлеу графигінде әр калибрлеу деңгейінің қателіктері кездейсоқ түрде таратылуы тиіс.
Ең кіші және ең үлкен калибрлеу деңгейі үшін орташа және салыстырмалы стандартты ауытқуды есептейді.
Егер ең кіші және ең үлкен калибрлеу деңгейінің есептелген стандартты ауытқуының қатынасы 0,5-тен аз немесе 2,0-ден көп болса, онда калибрлеу графигін дәл бағалауды өлшенген сызықтық ретрессияны қолдана отырып алуға болады. Алынған мәліметтерге сызықтық және квадраттық салмақ функциялары салмақ функциясын қолдануға ең қолайлы деп табу үшін қолданылады. Егер калибрлеу қисығымен салыстыру тәсілдері сызықтық ауытқуды анықтаса, екі өлшемді сызықтық ретрессияны қолданады.
ДҰРЫСТЫҚ
Сертификатталған стандартты үлгілерді қолдана отырып, дұрыстығын тексерген жөн. Егер бұл мүмкін болмаса, ашылуды тексереді.
Ашылуы. Сандық анықтау әдістемелері үшін ашылу 90%-дан 110%-ға дейін болуы тиіс. Егер сынақ, мысалы, микроэлементтерді анықтау кезінде жарамсыз деп саналса, ашылу теориялық мәннен 80%-дан 120%-ға дейін шектен шығады. Ашылуды тиісті салыстыру ерітіндісінде (матрицалық ерітіндіде) анықтауға болады, оған талданатын элементтің белгілі мөлшері қосылады (сынақ үлгілеріне сәйкес келетін концентрация диапазонында).
ЖИНАҚТЫЛЫҚ

- передача энергии (генератор, горелка, плазма); может быть использовано соотношение Mg II (280,270 нм)/Mg I (285,213 нм);
- подача образца, путем проверки эффективности и стабильности распылителя;
- разрешение (оптическая система), путем измерения ширины пика на половине высоты, например, для As (189,042 нм), Mn (257,610 нм), Cu (324,745 нм) или Ba (455,403 нм);
- аналитические характеристики, путем расчета пределов обнаружения выбранных элементов в данном диапазоне длин волн.
ВАЛИДАЦИЯ МЕТОДА
Через определенные временные интервалы верифицируют удовлетворительное исполнение метода, описанного в частной фармакопейной статье.
ЛИНЕЙНОСТЬ
Готовят и анализируют не менее четырех растворов сравнения, концентрация которых находится в пределах диапазона калибровки, и контрольный раствор. Проводят не менее пяти повторных определений.
Используя все полученные данные, рассчитывают калибровочную кривую методом регрессии наименьших квадратов. Строят кривую регрессии, отмечая средние значения, измеренные значения и доверительный интервал калибровочной кривой. Методика является пригодной при условии соблюдения следующих требований:
- коэффициент корреляции составляет не менее 0,99;
- на калибровочном графике погрешности каждого калибровочного уровня должны быть распределены случайным образом.
Рассчитывают среднее значение и относительное стандартное отклонение для наименьшего и наибольшего калибровочного уровня.
В случае если отношение рассчитанного стандартного отклонения наименьшего и наибольшего калибровочного уровня менее 0,5 или более 2,0, то более точная оценка калибровочного графика может быть получена с использованием взвешенной линейной регрессии. Линейная и квадратичная весовая функции применяются к полученным данным для нахождения наиболее подходящей для использования весовой функции. Если способы сравнения с калибровочной кривой выявляют отклонение от линейности, используют двумерную линейную регрессию.
ПРАВИЛЬНОСТЬ
Предпочтительно верифицировать правильность с использованием сертифицированных стандартных образцов. Если это невозможно, проверяют открываемость.
Открываемость. Для методик количественного определения открываемость должна быть от 90 % до 110 %. Испытание считается недействительным, если, например, при определении микроэлементов, открываемость выходит за пределы от 80 % до 120 % от теоретического значения. Открываемость может быть определена на подходящем растворе сравнения (матричном растворе), в который добавляют известное количество анализируемого элемента (в диапазоне концентраций, который соответствует испытуемым образцам).
СХОДИМОСТЬ

Жинақтылық сандық анықтау үшін 3%-дан және қоспалардың құрамын сынау үшін 5%-дан аспауы тиіс.
САНДЫҚ АНЫҚТАУ ШЕГІ
Сандық анықтау шегі (мысалы, 10o жуықтауды пайдалана отырып анықталған) төменде өлшенетін мәннен төмен екендігіне көз жеткізіледі.
201020042-2019
2.1.2.38. Балқу температурасы - құралдық әдіс
Жалпы фармакопеялық мақалада балқу температурасын құралдық анықтау әдісін қолдана отырып, капиллярлық әдіспен өлшеу сипатталған.
АСПАП
Автоматты түрде тіркеудің екі тәсілі бар:
- А тәсілі: үлгімен толтырылған жарықтың өтуін капиллярлық түтік арқылы өлшеу;
- В тәсілі: жарықтың капиллярлық түтіктегі үлгіден шағылысуын өлшеу.
Екі тәсілде де капиллярлық түтікті электрмен қыздыратын металл блоктың қуысына орналастырады және металл блоктың басқа қуысына орналастырылған температура датчигінің көмегімен бақыланады. Блоктағы қыздыру элементі берілген температураны ±0,1 °с дәлдікпен ұстап тұруға, сондай-ақ бастапқы изотермиялық кезеңнен кейін 1 °С/мин қыздыру жылдамдығымен температураның баяу және тұрақты көтерілуін қамтамасыз етуге қабілетті.
А тәсілінде жарық сәулесі қыздыру блогындағы көлденең қуыстан өтіп, капиллярлық түтікті кесіп өтеді. Датчик сәулені капиллярлық түтіктің артындағы цилиндрлік тесіктің соңына тіркейді.
В тәсілінде жарық сәулесі капиллярлық түтікті алдыңғы жағынан жарықтандырады, ал датчик шағылысқан сигналды жазады.
Аспаптардың кейбір модельдері балқу нүктесін көзбен шолып анықтауды жүргізуге мүмкіндік береді.
Датчик сигналы өзінің бастапқы мәнін бірінші рет өзгертетін температура балқудың басталуы деп саналады, ал датчик сигналы өзінің соңғы мәніне жететін температура — балқудың соңы немесе балқу температурасы деп саналады.
Бір ұшы ашық, ұзындығы шамамен 100 мм, сыртқы диаметрі 1,3 - 1,5 мм және ішкі диаметрі 0,8 - 1,3 мм шыны капиллярлық түтіктер пайдаланылады. Капиллярлық түтік қабырғасының қалыңдығы 0,1 – 0,3 мм.
Аспаптардың кейбір модельдері бір капиллярлық түтіктен артық балқу температурасын анықтауға мүмкіндік береді.
ӘДІСТЕМЕ
Жеке фармакопеялық мақаладағы нұсқауларға сәйкес алдын ала өңделген сыналатын үлгіні әрбір капиллярлық түтікте биіктігі шамамен 4 мм тығыз баған қалыптастыру үшін жеткілікті мөлшерде капиллярлық түтікке орналастырады және жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген температурада белгілі бір уақыт бойы ұстайды.
Әрі қарай аспап өндірушілерінің нұсқауларына сәйкес немесе келесідей жасайды. Қыздыру блогын күтілетін балқу температурасынан шамамен 5 °C төмен температураға дейін қыздырады. Капиллярлық түтік қыздыру блогына дәнекерленген ұшымен төмен қарай орналастырылады. Температура бағдарламасын қосады. Сынақ үлгісі ери бастағанда, оның капиллярлық түтіктегі сыртқы түрі өзгереді, нәтижесінде жарықтың өтуіне (2.1.2.42.-1-сурет) немесе шағылыстың өзгеруіне (2.1.2.42.-2-сурет) негізделген фотодатчиктің сигналы өзгергеннен кейін қыздыру блогының температурасы автоматты түрде жазылатын болады.
Басқа екі үлгі үшін сынақ жүргізіліп, үш нәтиженің орташа мәні есептеледі.

Сходимость должна быть не более 3 % для количественного определения и не более 5 % для испытания на содержание примесей.
ПРЕДЕЛ КОЛИЧЕСТВЕННОГО ОПРЕДЕЛЕНИЯ
Удостоверяются, что предел количественного определения (например, определенный с использованием приближения 10
) ниже измеряемого значения.
201020042-2019
2.1.2.42. Температура плавления — инструментальный метод
В общей фармакопейной статье описано измерение температуры плавления капиллярным методом с использованием инструментального метода определения.
ПРИБОР
Существуют два способа автоматической регистрации:
- способ А: измерение пропускания света через капиллярную трубку, заполненную образцом;
- способ В: измерение отражения света от образца в капиллярной трубке.
В обоих способах капиллярную трубку помещают в полость металлического блока с электрическим нагревом и контролируют с помощью температурного датчика, размещенного в другой полости металлического блока. Нагревательный элемент в блоке способен поддерживать заданную температуру с точностью до ±0,1 °С, а также обеспечивать медленный и постоянный подъем температуры со скоростью нагрева 1 °С/мин после начального изотермического периода.
В способе А луч света проходит через горизонтальную полость в нагревательном блоке и пересекает капиллярную трубку. Датчик регистрирует луч в конце цилиндрического отверстия за капиллярной трубкой.
В способе В луч света освещает капиллярную трубку спереди, а датчик записывает отраженный сигнал.
Некоторые модели приборов позволяют проводить визуальное определение точки плавления.
Температуру, при которой сигнал датчика впервые меняет свое начальное значение, считают началом плавления, а температуру, при которой сигнал датчика достигает своего конечного значения — концом плавления, или температурой плавления.
Используют стеклянные капиллярные трубки открытые с одного конца, длиной около 100 мм, наружным диаметром 1,3 - 1,5 мм и внутренним диаметром 0,8 - 1,3 мм. Толщина стенки капиллярной трубки составляет 0,1 - 0,3 мм.
Некоторые модели приборов позволяют определять температуру плавления более чем на одной капиллярной трубке.
МЕТОДИКА
Испытуемый образец, предварительно обработанный согласно указаниям в частной фармакопейной статье, помещают в капиллярную трубку в количестве, достаточном для формирования плотного столбика высотой около 4 мм в каждой капиллярной трубке и выдерживают в течение определенного времени при температуре, указанной в частной фармакопейной статье.
Далее поступают в соответствии с инструкцией производителей приборов или следующим образом. Нагревают нагревательный блок до температуры примерно на 5 °С ниже ожидаемой температуры плавления. Помещают капиллярную трубку в нагревательный блок запаянным концом вниз. Включают температурную программу. Когда испытуемый образец начинает плавиться, изменяется его внешний вид в ка-

2.1.2.42.-1-сурет. – А тәсілі – өткізіп жіберу. A. Шыны капиллярлық түтік; В. Сынақ үлгісі; C. Фотодатчик; D. Температура датчигі; E. Қыздыру блогы; F. Жарық көзі.
КАЛИБРЛЕУ
Аспаптың температуралық шкаласы сертификатталған стандартты үлгілердің балқу температурасын өлшеу арқылы мезгіл-мезгіл тексеріледі. Бұл үшін сыналатын үлгілердің балқу температурасын өлшеу кезіндегідей бірдей мөлшердегі капиллярлық түтіктерді қолданады ("Аспапты" қараңыз).
Кемінде екі сертификатталған стандартты үлгілердің әрқайсысы үшін үш капиллярлық түтік дайындалады. Сынақ жүргізіледі және әрбір стандартты үлгі үшін үш анықтаманың орташа мәнін есептеледі.
2.1.2.42.-2-сурет. – В тәсілі – шағылысу. A. Шыны капиллярлық түтік; B. Сынақ үлгісі; C. Датчиктің бейнесі; D. Температура датчигі; E. Қыздыру блогы; F. Жарық көзі; G. Мөлдір пластинка.
ЖҮЙЕНІҢ ЖАРАМДЫЛЫҒЫ
Калибрлеуге қосымша өлшеу алдында заттың балқу температурасының болжамды мәніне жақын балқу температурасы бар сертификатталған стандартты үлгіні қолдана отырып верификациялау жүргізіледі.
Үш капиллярлық түтік дайындалып, сынақ жүргізіліп, үш анықтаманың орташа мәні есептеледі.
Орташа мән сертификатталған стандартты үлгіге қоса берілетін сертификатта көрсетілген рұқсат етілген ауытқулар шегінде болуы тиіс.
201020043-2019
2.1.2.38. Радиоактивтілікті табу және өлшеу
КІРІСПЕ
Фармакопея тұрғысынан "радиоактивтілік" ұғымы радиоактивті ыдырау құбылысын сипаттау және осы құбылыстың физикалық шамасын білдіру үшін қолданылады. Радиофармацевтикалық дәрілік препараттарға (РФДП) жеке фармакопеялық мақалаларда радиоактивтілікті табу және өлшеу әртүрлі мақсаттармен жүргізіледі: сипаттамаларын растау, сәйкестендіру, радионуклидтік және радиохимиялық тазалығын анықтау, сондай-ақ заттың радиоактивтілігін анықтау (сандық анықтау).
Жоғарыда көрсетілгенге сүйене отырып, өлшеу оның радионуклидті сәйкестендіруге немесе оның белсенділігін (ыдырау жылдамдығын) анықтауға бағытталғанына байланысты сапалық, сандық немесе екеуі де болуы мүмкін немесе бір мезгілде екі мақсаты да болуы мүмкін.
Радионуклидтік құрамға сәйкес радиоактивті көздер альфа бөлшектері, электрондар, позитрондар, гамма және рентген сәулелері сияқты сәулеленудің әртүрлі типтерін шығаруы мүмкін.
Әрбір радионуклид энергия мен салыстырмалы қарқындылықтың белгілі бір мәндеріне тән сәулеленуді шығарады. Мұндай сәулеленулер иондаушы қасиеттердің пайда болуы нәтижесінде иондаушы камерада олардың сипаттамаларын одан әрі анықтамай анықталуы мүмкін; олар анықталған және спектрометрді қолдана отырып талданған кезде энергия мәндерінің спектрі алынады. Егжей-тегжейлі спектральдық талдау әдетте үлгідегі радионуклидтерді сәйкестендіру үшін қолданылады. Спектрометрия бір радионуклидтен немесе радионуклидтер қоспасынан тұратын көздердің немесе жеке-жеке бар радионуклидтердің радиоактивтілігін сандық анықтау үшін де қолданылуы мүмкін.
Радиоактивтілікті өлшеу әдетте анықталған ыдырау құбылыстарының (эмиссиялардың) санын есептеу арқылы жүзеге асырылады. Бұл ретте радиоактивтілікті өлшеу процесінде үлгінің геометриясы және анықтау уақыты нәтижеге қатты әсер етеді. Жалпы жағдайда өлшеу геометриясы калибрлеу кезінде геометрияға сәйкес келуі тиіс, ал анықтау уақыты статистикалық сенімді деректерді алу үшін жеткілікті ұзақ болуы керек.
Радиоактивтілікті өлшеу қоспада болатын әртүрлі радиоактивті химиялық нысандардың салыстырмалы үлестерін есептеу үшін дербес (мысалы, иондаушы камераны немесе спектрометрді пайдалана отырып) немесе бөлу әдісімен комбинацияда (мысалы, радиохроматография) жүзеге асырылуы мүмкін.
РАДИОАКТИВТІЛІКТІ ӨЛШЕУ
Егер радионуклидтің ыдырау схемасы белгілі болса, беккерельдегі (Бк) сыналатын үлгінің радиобелсенділігін тікелей анықтау жүргізілуі мүмкін, бірақ іс жүзінде дәл нәтижелер алу үшін көптеген түзетулер енгізу қажет. Осыған байланысты өлшеуді бастапқы стандартты көздің көмегімен немесе иондау камерасы немесе нақты радионуклидтер үшін қолайлы стандарттарды қолдана отырып калибрленген спектрометр сияқты өлшеу құралдарын қолдана отырып жүргізуге рұқсат етіледі.
Спектрометр әрбір радионуклидті оның сәулелері мен энергияның сипаттамалық мәндері бойынша сәйкестендіре отырып, қоспадағы радионуклидтердің радиоактивтілігін өлшеу кезінде қолданылады.
Радиоактивтіліктің барлық өлшемдері детектордың тыныш уақытын, қоршаған ортаға және жабдық тудыратын жалған сигналдарға байланысты фондық сәулеленуді ескере отырып түзетілуі тиіс.
Дәрілік препараттың радиоактивтілігі белгілі бір күнге белгіленеді. Егер радионуклидтің жартылай ыдырау кезеңі 70 тәуліктен аз болса, сондай-ақ нақты уақытша (сағаттық) белдеу үшін уақытты көрсетеді. Уақыттың басқа мәндері үшін радиоактивтілікті экспоненциалды ыдырау теңдеуінен немесе кестелерден есептеуге болады.
Әдетте радиоактивтілікті дұрыс өлшеу келесі позициялардың кейбірін немесе барлығын ескеруді қажет етеді.
Тыныш уақытқа кететін шығындар. Детектор рұқсатының және оған қосылған электрондық жабдықтың шектеулі уақытына (тыныш уақыт) байланысты сәйкес келуі кезінде шығындарға түзетулер енгізу қажет болуы мүмкін. Есептегішті шешу уақыты – есептегішке екі бөлек тіркелген импульсті шешу үшін қажет ең аз уақыт аралығын білдіреді. Неғұрлым қысқа уақыт аралығындағы эпизодтық сәулелену құбылыстары жалпы энергиясы бар жеке құбылыс ретінде табылмауы немесе табылуы мүмкін. Бұл шығындар кейде "тыныш уақытқа жоғалту" деп аталады. Белгіленген тыныш уақытпен есептеу жүйесі үшін әр шоттан кейін с-1 шотының нақты жылдамдығы мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы: N1 — секундына байқалатын шот жылдамдығы;
t – секундтағы тыныш уақыт.
Кейбір аспаптар бұл түзетуді автоматты түрде енгізеді. Сәйкестіктерден туындаған шығындарға түзетулер енгізу фондық сәулеленуге түзетулер енгізу алдында жасалуы тиіс.

Рисунок 2.1.2.42.-1. — Способ Апропускание. А. Стеклянная капиллярная трубка; В. Испытуемый образец; С. Фотодатчик; D. Температурный датчик; Е. Нагревательный блок; F. Источник света.
пиллярной трубке, в результате чего после изменения сигнала фотодатчика, обусловленного пропусканием света (рисунок 2.1.2.42.-1) или изменением отражения (рисунок 2.1.2.42.-2), автоматически будет записана температура нагревательного блока.
Проводят испытание еще для двух других образцов и рассчитывают среднее значение по трем результатам.
КАЛИБРОВКА
Температурная шкала прибора периодически проверяется путем измерения температуры плавления сертифицированных стандартных образцов. Для этого используют капиллярные трубки таких же размеров, что и при измерении температуры плавления испытуемых образцов (см. "Прибор").
Готовят три капиллярные трубки для каждого из не менее двух сертифицированных стандартных образцов. Проводят испытание и рас-
Рисунок 2.1.2.42.-2. — Способ Вотражение. А. Стеклянная капиллярная трубка; В. Испытуемый образец; С. Датчик изображения; D. Температурный датчик; Е. Нагревательный блок; F. Источник света; G. Прозрачная пластинка.
считывают среднее значение трех определений для каждого стандартного образца.
ПРИГОДНОСТЬ СИСТЕМЫ
В дополнение к калибровке перед измерениями проводят верификацию с использованием подходящего сертифицированного стандартного образца с температурой плавления, близкой к предполагаемому значению температуры плавления вещества.
Готовят три капиллярные трубки, проводят испытание и рассчитывают среднее значение трех определений.
Среднее значение должно находиться в пределах допустимых отклонений, указанных в сертификате, прилагаемом к сертифицированному стандартному образцу.
201020043-2019
2.1.2.43. Обнаружение и измерение радиоактивности
ВВЕДЕНИЕ
В контексте фармакопеи понятие "радиоактивность" применяется для описания явления радиоактивного распада и выражения физической величины данного явления. В частных фармакопейных статьях на радиофармацевтические лекарственные препараты (РФЛП) обнаружение и измерение радиоактивности проводят с различными целями: подтверждение характеристик, идентификация, определение радионуклидной и радиохимической чистоты, а также определение радиоактивности вещества (количественное определение).
Исходя из вышеуказанного, измерение может быть качественным, количественным или и тем и другим в зависимости от того, направлено оно на идентификацию радионуклида или определение его активности (скорости распада), или имеет одновременно обе цели.
В соответствии с радионуклидным составом радиоактивные источники могут испускать различные типы излучений, такие как альфа-частицы, электроны, позитроны, гамма- и рентгеновское излучение.
Каждый радионуклид испускает характерные излучения с определенными значениями энергий и относительных интенсивностей. Подобные излучения могут быть обнаружены без дальнейшего определения их характеристик в ионизационной камере в результате проявления ионизирующих свойств; при их обнаружении и анализе с использованием спектрометра получают спектр значений энергии. Детальный спектральный анализ обычно применяют для идентификации радионуклидов, присутствующих в образце. Спектрометрия может также применяться для количественного определения радиоактивности источников, состоящих из одного радионуклида или смеси радионуклидов, или присутствующих радионуклидов по отдельности.
Измерение радиоактивности обычно осуществляется путем подсчета числа обнаруженных явлений распада (эмиссий). При этом геометрия образца в процессе измерения радиоактивности и время определения оказывают сильное влияние на результат. В общем случае геометрия измерения должна соответствовать геометрии при калибровке, а время определения должно быть достаточно длительным для получения статистически достоверных данных.
Измерение радиоактивности может быть осуществлено автономно (например, с использованием ионизационной камеры или спектрометра) или в комбинации с методом разделения (например, радиохроматография) для расчета относительных вкладов различных радиоактивных химических форм, присутствующих в смеси.
ИЗМЕРЕНИЕ РАДИОАКТИВНОСТИ
Если известна схема распада радионуклида, может проводиться прямое определение радиоактивности испытуемого образца в беккерелях (Бк), но на практике для получения точных результатов требуется внесение большого количества поправок. В связи с этим допускается возможность проводить измерение с помощью первичного стандартного источника или используя измерительные приборы, такие как ионизационная камера или спектрометр, калиброванные с использованием подходящих стандартов для конкретных радионуклидов.
Спектрометр используют при измерении радиоактивности радионуклидов в смеси, идентифицируя каждый радионуклид по его излучениям и характерным значениям энергий.
Все измерения радиоактивности должны корректироваться с учетом мертвого времени детектора, фонового излучения, связанного с окружающей средой и ложными сигналами, создаваемыми оборудованием.
Радиоактивность лекарственного препарата устанавливают на определенную дату. Если период полураспада радионуклида составляет менее 70 суток, также указывают время для конкретного временного (часового) пояса. Радиоактивность для других значений времени может быть рассчитана из экспоненциального уравнения распада или из таблиц.
Обычно правильное измерение радиоактивности требует учета некоторых или всех следующих позиций.
Потери на мертвое время. В связи с ограниченным временем разрешения (мертвое вре-
2.1.2.43. ОБНАРУЖЕНИЕ И ИЗМЕРЕНИЕ РАДИОАКТИВНОСТИ
мя) детектора и соединенного с ним электронного оборудования может быть необходимым внесение поправок на потери при совпадениях. Время разрешения счетчика представляет собой минимальный временной интервал, необходимый счетчику для разрешения двух отдельно регистрируемых импульсов. Эпизодические явления излучения в более короткие интервалы времени могут не обнаруживаться или обнаруживаться как отдельное явление с суммарной энергией. Эти потери иногда называются "потерями на мертвое время". Для подсчитывающей системы с фиксированным мертвым временем (после каждого счета истинную скорость счета, с-1, рассчитывают по следующей формуле:
где:       N       — наблюдаемая скорость счета в секунду;
— мертвое время в секундах.
Некоторые приборы вносят данную поправку автоматически. Внесение поправок на потери, вызванные совпадениями, должно быть сделано перед поправками на фоновое излучение.

Өлшеу процесінде болатын ыдырауға түзетулер. Егер жеке өлшеу (tm) үшін уақыт кезеңі T1/2 радионуклидінің жартылай ыдырау кезеңімен салыстырғанда ескерілмейтіндей аз болса, өлшеу процесінде болатын ыдырауды ескеру қажет. Мысалы, өлшеу кезеңі ішінде ыдырау салдарынан болған есептеу кезіндегі жиынтық шығындардың 5% радионуклидтің жартылай шығарылу кезеңінің 15%-ын құрайды.
Фондық сигналдарды және қажет болған кезде электрондық әсерлерден туындаған ысыраптарды ескере отырып түзетілген аспаптың көрсеткіші (есептеу жылдамдығы, иондау тогы және т. б.) жеке өлшеудің басына мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы: R – ыдырауға түзету енгізер алдындағы, бірақ фондық сигналға және т. б. түзетуден кейін аспаптың көрсеткіші;
- радионуклидтің ыдырау констансасы (ln 2/T1/2);
e – заттай логарифмнің негізі;
tm – өлшеу ұзақтығы.
2.1.2.43.-1-сурет. – Техникалық-99м бар дереккөзді өлшеу жабдығының сызықтық диапазонынан асатын радиоактивтілік мәндерінің деңгейінен басталатын уақыттан пайдаланған кезде өлшенген және экстраполирленген есептеу жылдамдығын байланысты график (секундына импульстер санының табиғи логарифмі (ln cps))
Радиоактивтілікті өлшеу статистикасы. Радиоактивтілікті анықтау нәтижелеріндегі айырмашылықтар негізінен ядролық қайта құрулардың хаотикалық табиғатынан туындайды. Кез келген шектеулі уақыт кезеңі үшін санау арқылы ядролық қайта құрулардың шынайы жылдамдығын ғана бағалауға болады. Уақыт кезеңіндегі өзгерістер санындағы айырмашылықтарды өтеу үшін импульстердің жеткілікті саны тіркелуі тиіс. Радиоактивтілікті өлшеу жағдайында тіркелген импульстердің стандартты ауытқуы осы импульстердің квадрат түбіріне тең болады. Осылайша, 1%-дан аспайтын салыстырмалы стандартты ауытқуды алу үшін кем дегенде 10 000 импульс қажет.
Сызықтық. Өлшеу құралының сызықтығы нақты радионуклидтің радиоактивтілігі мәндерінің диапазонын білдіреді, оның шегінде оның тиімділігі тұрақты болып қалады.
Радиоактивтілікті жиынтық өлшеу мәндерінің сызықтық диапазоны бекітілген геометрия жағдайында радиоактивтік үлгі үшін қайта есептеу кезінде анықталуы мүмкін, өйткені үлгінің радионуклиді сызықтық диапазоннан асатын белсенділік мәндерінің деңгейінен бастап ыдырайды. Фондық сигналға түзетулер енгізілгеннен кейін олар бірінші өлшеуден кейін өткен уақыттан бастап санау жылдамдығы мәндерінің табиғи логарифміне байланысты график жасайды (2.1.2.43.-1-сурет).
Деректер жиынтығының орталық сызықтық бөлігінің сызықтық регрессиялық талдауы әрбір радионуклидке тән
ыдырау тұрақтысына тең қисықтың көлбеуіне әкеледі:
мұндағы: с – толығымен сызықты өлшеу аспабы жасаған t = 0 кезінде санау жылдамдығының табиғи логарифмі.
Регрессияның қорытынды теңдеуі аспаптың ағымдағы көрсеткіштері тіркелген уақыттың әрбір мәні кезінде есептеудің теориялық жылдамдығын есептеу үшін қолданылады. Өлшеу жабдықтарының сызықтық диапазоны, егер өлшенген есептеу жылдамдығының теориялық жылдамдықтан ауытқуы қолайсыз жоғары болса, асып кетеді.
Екінші жағынан белгілі радиоактивтілігі бар радиоактивті заттың ерітіндісін бірқатар сұйылтуға болады. Содан кейін әрбір сұйылтылған ерітіндінің тең көлемі өлшенеді және стандартталған геометрия мен есептегіш комплектацияны қолдана отырып есептеледі. Әрбір үлгі үшін (фондық сигналдарға түзетілгеннен және ыдырағаннан кейін) Бк-дағы тиісті үлгінің есептелген радиоактивтілігіне шот жылдамдығының қатынасы шоттың тиімділігін білдіреді. Осы қатынас шегінде тұрақты мәні бар диапазон осы радионуклид үшін қолайлы өлшеу жабдығының диапазоны болып табылады.
Радиоактивтілікті өлшеу кезінде пайдаланылатын жабдықтар мен әдістемелер үшін табу шегі және сандық анықтау шегі оларды күнделікті пайдалану алдында белгіленуі тиіс.
Табу шегі. Жеке әдістеменің табу шегі (ТШ) табылуы мүмкін үлгідегі радиоактивтіліктің ең аз құрамын білдіреді, бірақ дәл мән түрінде сандық анықталуы міндетті емес. Практикада бұл үшін фондық сигналды және оның стандартты ауытқуын анықтау керек. БҚ әдетте фондық сигналдың үш есе стандартты ауытқуына тең қабылданады.
Сандық анықтау шегі. Жеке әдістеменің сандық анықтау шегі (САШ) үлгідегі радиоактивтіліктің ең аз мөлшерін білдіреді, ол тиісті дәлдігімен және дұрыстығымен сандық түрде анықталуы мүмкін. САШ, атап айтқанда, қоспаларды және/немесе тозу өнімдерін анықтау үшін қолданылады. Іс жүзінде, САШ әдетте фондық сигналдың 10 еселенген стандартты ауытқуына тең қабылданады.
ИОНДАУШЫ КАМЕРАНЫ ПАЙДАЛАНА ОТЫРЫП, РАДИОАКТИВТІЛІКТІ ӨЛШЕУ
Аспап. Практикалық радиофармацияда радиоактивтілікті өлшеу үшін иондаушы камералар жиі қолданылады (дозаның калибраторларын қоса алғанда). Аспап көп жағдайда бірнеше ондаған кБк-дан жүздеген ГБк-ға дейін радиоактивтілікті өлшей алады және әдетте құдығы бар тығыз жабылған иондаушы камерадан және детектор сигналын радиоактивтілік бірліктеріне айналдыру үшін орнатылған компьютерлік жабдықтан тұрады.
Камераны электр өрісі қолданылатын газбен толтырады. Газ көзі шығаратын сәулеленудің әсерінен ионданғаннан кейін нәтижелі иондаушы ток өлшенеді және иондаушы камерадағы радиоактивтілікпен байланысады. Қолданылатын кернеу, энергия, сәулелену қарқындылығы, газдың табиғаты мен қысымы иондаушы токқа әсер етеді. Аспаптың қондырғылары (калибрлеу факторы) нақты радионуклидтің сәулеленуі нәтижесінде иондану мен әрбір өлшеу геометриясы үшін алынған радиоактивтілік мәні арасында тікелей байланыс жасау үшін реттелуі мүмкін.
Иондаушы камера камераның ішіндегі иондау қорытындысында пайда болатын нәтижелі токты ғана өлшейді және әртүрлі радионуклидтердің сәулеленуін ажырата алмайды.
Жеке радионуклидтің радиоактивтілігін дәл өлшеу үшін өлшеуге дәрілік препаратта бар радионуклидтер қоспаларының иондаушы тогына салымдарына түзетулер енгізілуі тиіс. Өлшенетін белсенділік деңгейлері қанықтылыққа, күшейткіш диапазонына және камера конструкциясына байланысты. Иондаушы камераның сызықтық диапазонын жоғарыда сипатталғандай "Сызықтық" кіші бөлімінде орнатады.
Иондаушы камера фондық сигналдарды қолайлы деңгейге дейін азайту үшін экрандалуы тиіс.
Әдісі. Үлгіні иондаушы камера құдығының ішіне ұстағышты қолдана отырып, берілген күйде орналастырады. Үлгіні иондау камерасына орналастырғаннан кейін және тұрақты сигналға қол жеткізгеннен кейін белсенділік мәні жазылады. Ең дұрыс нәтиже алу үшін үлгінің белсенділігі мен калибрлеу көзін өлшеу мүлдем бірдей геометрияда жүргізілуі тиіс. Қажет болған жағдайда радиоактивтілігін өлшеу қажет дәрілік препараттың көлемін калибрлеу көзінің көлеміне дейін жеткізеді.
Калибрлеу. Иондаушы камераны бастапқы қаптаманың нысанын, мөлшерін, материалын, ерітіндінің көлемі мен құрамын, өлшенетін радионуклидтің камера ішіндегі орнын ескере отырып калибрлейді. Калибрлеу кезіндегі белгісіздік шектерінің мәндерін мемлекеттік (ұлттық) немесе халықаралық нормативтік құжаттардан табуға болады.
Иондаушы камераны жылына кемінде бір рет мемлекеттік (ұлттық) немесе халықаралық стандарттарға сәйкес келетін радионуклидті көздерді пайдалана отырып, геометрия бойынша қолайлы бастапқы орамада (құты, шприц) калибрлейді. Өлшенетін радионуклидтер үлгілерінің конфигурацияларындағы айырмашылықтарды есепке алу үшін қосымша түзету коэффициенттерін белгілейді және қолданады. Өлшеу үшін осы жабдық қолданылатын энергия мен белсенділік мәндерінің барлық диапазоны шегінде аспап сигналының сызықтық бақылауын орындайды.
Иондаушы камераның калибрленген жай-күйін растау үшін параметрді әрбір орнату үшін және әрбір қолдану алдында (қолдану күніне кемінде бір рет) ұзақ жартылай ыдырау кезеңімен стандартты радионуклидті көздерді пайдалана отырып, иондаушы камераның тұрақтылығына тексеру жүргізіледі.
Калибрлеуді растау үшін иондаушы камера қолданған күні салыстыру көзіне, мысалы, цезий-137 сәйкестігін тексеру орындалуы тиіс.
ҚАТТЫ ДЕНЕЛЕРДІ ДЕТЕКТОРЛАР ҚОЛДАНА ОТЫРЫП РАДИОАКТИВТІЛІКТІ ӨЛШЕУ
Қатты денелі детекторларға полимерлі флуоресцентті және кристалды сцинтилляторлар, сондай-ақ жартылай өткізгіштер жатады. "Спектрометрия" бөлімінде сипатталғандай, оларды спектрометрияда пайдаланудан басқа, радиоактивтілікті өлшеу үшін қатты күйдегі детекторларды қолдануға болады. Атап айтқанда, олардың жоғары сезімталдығына байланысты полимерлік және кристалды сцинтилляциялық детекторлар радиоактивтіліктің төмен деңгейлерін есептеу үшін қолданылады. Тыныш уақытқа кеткен шығындар детекторлардың барлық түрлері үшін мұқият зерттелуі керек. Жартылай өткізгіш детекторлар сәулелену энергиясын неғұрлым дәл өлшеу қажет болған кезде, мысалы, радионуклидтер қоспаларының радиоактивтілігін өлшеу жағдайында немесе егер болжамды қоспалық радионуклидтер сәулелену энергиясының ұқсас мәндеріне ие болса қолданылады.
Аспап. Аспап құрамында күшейткішке және электронды есептеу құрылғыларына қосылған фотокөбейткішке қосылған полимерлі немесе кристалды сцинтиллятор немесе жартылай өткізгіш бар экрандалған детектордан тұрады. Жүйеде қажет болған жағдайда энергия спектрінде диапазонды санау үшін қажетті оператор таңдауы үшін реттелетін қуат терезесі болуы мүмкін. Өлшеу аспаптарында детектордың типіне, оның көлемдік және геометриялық сипаттамаларына байланысты энергия мен анықтау тиімділігі бойынша әртүрлі ажыратымдылық параметрлері бар. Тиімділік неғұрлым аз болса, соғұрлым есеп айырысу уақыты соғұрлым көп болады.
Өлшенетін үлгілер детектордың алдына немесе детектор құдығының ішіне орналастырылуы тиіс. Өлшеу камералары детекторды экрандауға арналған құрылғымен жабылуы мүмкін, ал үлгілерді жеке-жеке енгізу қақпақты немесе өлшеудің дұрыс геометриясын қамтамасыз ету үшін үлгілерді белгілі бір позицияға орналастыруға мүмкіндік беретін басқа жүйелерді пайдаланып жүзеге асырылуы мүмкін.
Сцинтилляциялық детекторды динамикалық режимде радиоактивтілікті өлшеу үшін қолдануға болады, мысалы, сұйық хроматографтан алынған элюат бөлу әдістерімен үйлесімде радиоактивтілікті табу мен өлшеуге арналған бөлімде сипатталғандай детектордың үстіне немесе ол арқылы жіберіледі (радиохимиялық тазалықты анықтау).
Әдіс. Үлгінің радиоактивтілігі жабдықтың сызықтық диапазонында болатынына көз жеткізу керек. Өлшеу барлық қорғаныс экрандары орнында болғаннан кейін немесе құдықтың қақпағы бастапқы қалпына келтірілгеннен кейін басталады және санау уақыты қажетті статистикалық өңдеуді жүргізу үшін жеткілікті импульстер санын алатындай етіп таңдалады.

Поправки на распад, происходящий в процессе измерения. Если период времени для отдельного измерения (tm) не настолько мал, что им можно пренебречь по сравнению с периодом полураспада радионуклида T1/2, необходимо учитывать распад, происходящий в процессе измерения. Например, 5 % суммарных потерь при счете вследствие распада в течение периода измерения составляет 15 % от периода полураспада радионуклида.
Показание прибора (скорость счета, ионизационный ток и т.д.), откорректированное с учетом фоновых сигналов и при необходимости потерь, вызванных электронными эффектами, на начало отдельного измерения рассчитывают по следующей формуле:
где:       R       — показание прибора перед внесением поправки на распад,
но после поправки на фоновый сигнал и т.д.;
— константа распада радионуклида (ln 2/Г1/2);
е       — основание натурального логарифма;
tm       — продолжительность измерения.
Рисунок 2.1.2.43.-1. —График зависимости измеренной и экстраполированной скорости счета (натуральный логарифм числа импульсов в секунду (ln cps)) при использовании источника, содержащего технеций-99м, от времени, начиная с уровня значений радиоактивности, превышающих линейный диапазон измерительного оборудования
Статистика измерения радиоактивности. Различия в результатах определений радиоактивности происходят, главным образом, из хаотичной природы ядерных превращений. С помощью счета при любом ограниченном периоде времени можно только оценить истинную скорость ядерных превращений. Для компенсации различий в числе превращений за период времени должно регистрироваться достаточное количество импульсов. В случае измерения радиоактивности стандартное отклонение зарегистрированных импульсов равно корню квадратному из числа этих импульсов. Таким образом, для получения относительного стандартного отклонения, не превышающего 1 %, необходимо не менее 10 000 импульсов.
Линейность. Линейность измерительного прибора представляет собой диапазон значений радиоактивности конкретного радионуклида, в пределах которого его эффективность остается постоянной.
Линейный диапазон значений совокупного измерения радиоактивности может быть определен при повторном счете для радиоактивного образца в условиях фиксированной геометрии, так как радионуклид образца распадается, начиная с уровня значений активности, превышающего линейный диапазон. После внесения поправок на фоновый сигнал строят график зависимости натурального логарифма значений скорости счета от времени, прошедшего после первого измерения (рисунок 2.1.2.43.-1).
Линейный регрессионный анализ центральной линейной части совокупности данных приводит к наклону кривой, который равен постоянной распада
, имеющей характерное значение для каждого радионуклида:
где:       с       — натуральный логарифм скорости счета при t = 0 совершенно
линейного измерительного прибора.
Итоговое уравнение регрессии используют для расчета теоретической скорости счета при каждом значении времени, при котором были зарегистрированы текущие показания прибора. Линейный диапазон измерительного оборудования является превышенным в случае, если отклонение измеренной скорости счета от теоретической неприемлемо высокое.
С другой стороны, может быть произведен ряд разбавлений раствора радиоактивного вещества с известной радиоактивностью. Затем отмеряют равные объемы каждого разбавленного раствора и подвергают счету с использованием стандартизованных геометрии и комплектации счетчика. Отношение скорости счета для каждого образца (после поправки на фоновые сигналы и распад) к рассчитанной радиоактивности соответствующего образца в Бк представляет собой эффективность счета. Диапазон, в пределах которого это отношение имеет постоянное значение, является диапазоном измерительного оборудования, подходящим для данного радионуклида.
Предел обнаружения и предел количественного определения для оборудования и методик, используемых при измерении радиоактивности, должны устанавливаться перед их повседневным использованием.
Предел обнаружения. Предел обнаружения (ПО) отдельной методики представляет собой наименьшее содержание радиоактивности в образце, которое может быть обнаружено, но не обязательно определено количественно в виде точного значения. На практике для этого необходимо определить фоновый сигнал и его стандартное отклонение. ПО обычно принимается равным трехкратному стандартному отклонению фонового сигнала.
Предел количественного определения. Предел количественного определения (ПКО) отдельной методики представляет собой наименьшее содержание радиоактивности в образце, которое может быть определено количественно с соответствующей прецизионностью и правильностью. ПКО применяется, в частности, для определения примесей и/или продуктов деградации. На практике ПКО обычно принимается равным 10-кратному стандартному отклонению фонового сигнала.
ИЗМЕРЕНИЕ РАДИОАКТИВНОСТИ С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ ИОНИЗАЦИОННОЙ КАМЕРЫ
Прибор. В практической радиофармации для измерения радиоактивности чаще всего применяют ионизационные камеры (включая калибраторы дозы). Прибор в большинстве случаев может измерять радиоактивность от нескольких десятков кБк до сотен ГБк и обычно содержит плотно закрытую ионизационную камеру с колодцем и встроенное компьютерное оборудование для преобразования сигнала детектора в единицы радиоактивности.
Камеру заполняют газом, на который накладывают электрическое поле. После ионизации газа под действием излучения, испускаемого источником, результирующий ионизационный ток измеряют и соотносят с радиоактивностью в ионизационной камере. Прикладываемое напряжение, энергия, интенсивность излучения, природа и давление газа оказывают влияние на ионизационный ток. Установки прибора (фактор калибровки) могут быть отрегулированы для создания прямой зависимости между ионизацией в результате излучения конкретного радионуклида и значением радиоактивности, полученным для каждой геометрии измерения.
Ионизационная камера измеряет только результирующий ток, возникающий в итоге ионизации внутри камеры, и не может различать излучения различных радионуклидов.
Для точного измерения радиоактивности отдельного радионуклида в измерение должны быть внесены поправки на вклады в ионизационный ток примесей радионуклидов, присутствующих в лекарственном препарате. Измеряемые уровни активности зависят от насыщения, диапазона усилителя и конструкции камеры. Диапазон линейности ионизационной камеры устанавливают, как описано выше в подразделе "Линейность".
Ионизационная камера должна быть экранирована для минимизации фоновых сигналов до приемлемого уровня.
Метод. Образец размещают внутри колодца ионизационной камеры в заданном положении, используя держатель. После помещения образца в ионизационную камеру и достижения стабильного сигнала регистрируют значение активности. Для получения наиболее правильных результатов измерение активности образца и калибровочного источника должны быть проведены в абсолютно идентичной геометрии. При необходимости доводят объем лекарственного препарата, радиоактивность которого необходимо измерить, до объема калибровочного источника.
Калибровка. Ионизационную камеру калибруют с учетом формы, размеров, материала первичной упаковки, объема и состава раствора, положения внутри камеры измеряемого радионуклида. Значения пределов неопределенности при калибровке можно найти в государственных (национальных) или международных нормативных документах.
Ионизационную камеру калибруют не менее одного раза в год используя радионуклидные источники, соответствующие государственным (национальным) или международным стандартам, в первичной упаковке (флакон, шприц), подходящей по геометрии. Устанавливают и применяют дополнительные поправочные коэффициенты для учета различия в конфигурациях образцов измеряемых радионуклидов. Выполняют контроль линейности сигнала прибора в пределах всего диапазона значений энергии и активности, для измерения которых применяется данное оборудование.
Для подтверждения калиброванного состояния ионизационной камеры для каждой установки параметра и перед каждым применением (как минимум один раз в день применения) проводят проверку стабильности ионизационной камеры с использованием стандартных радионуклидных источников с длительным периодом полураспада.
В день применения ионизационной камеры для подтверждения калибровки должна выполняться проверка на соответствие источнику сравнения, например, цезию-137.
ИЗМЕРЕНИЕ РАДИОАКТИВНОСТИ С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ ТВЕРДОТЕЛЬНЫХ ДЕТЕКТОРОВ
К твердотельным детекторам относятся полимерные флуоресцентные и кристаллические сцинтилляторы, а также полупроводники. Кроме их использования в спектрометрии, как описано в разделе "Спектрометрия", твердотельные детекторы могут применяться для измерения радиоактивности. В частности, в связи с их высокой чувствительностью полимерные и кристаллические сцинтилляционные детекторы применяют при счете низких уровней радиоактивности. Потери на мертвое время должны быть тщательно изучены для всех типов детекторов. Полупроводниковые детекторы применяют при необходимости более точного измерения энергии излучения, например, в случае измерения радиоактивности смесей радионуклидов или если предполагаемые примесные радионуклиды имеют близкие значения энергии излучения.
Прибор. Прибор состоит из экранированного детектора, содержащего присоединенный к усилителю и электронно-вычислительным устройствам полимерный или кристаллический сцинтиллятор, соединенный с фотоумножителем, или полупроводник. Система может иметь регулируемое энергетическое окно для выбора, при необходимости, оператором требуемого для счета диапазона в спектре энергий. Измерительные приборы имеют различные параметры разрешения по энергии и эффективности обнаружения, зависящие от типа детектора, его объемных и геометрических характеристик. Чем меньше эффективность, тем больше необходимое время счета.
Измеряемые образцы должны быть помещены перед детектором или внутрь колодца детектора. Камеры измерения могут быть закрыты устройством для экранирования детектора, а введение образцов по отдельности может осуществляться с использованием крышки или других систем, позволяющих размещать образцы в определенном положении для обеспечения правильной геометрии измерения.
Сцинтилляционный детектор может применяться для измерения радиоактивности в динамическом режиме, например, в случае, когда элюат из жидкостного хроматографа направляется над детектором или через него, как описано в разделе, посвященном обнаружению и измерению радиоактивности в сочетании с методами разделения (определение радиохимической чистоты).
Метод. Необходимо удостовериться, что радиоактивность образца находится в диапазоне линейности оборудования. Измерение начинают после того, как все защитные экраны находятся на месте или крышка колодца возвращена в исходное положение и время счета выбрано таким образом, чтобы получить число импульсов, достаточное для проведения необходимой статистической обработки.

Калибрлеу. Детекторды калибрлеу мемлекеттік (ұлттық) немесе халықаралық стандарттарға сәйкес келетін радпонуклид көзін пайдалана отырып, оның тиімділігін өлшеумен жүзеге асырылуы тиіс. Тиімділікке негізделген калибрлеу кезінде энергия мәндерінің қажетті диапазонына сәйкес цезий-137, кобальт-60, барий-133 және басқалары сияқты көздер қолданылады.
СҰЙЫҚ СЦИНТИЛЛЯЦИЯЛЫҚ ДETEKTOPЛАРДЫ ПАЙДАЛАНЫП, РАДИОАКТИВТІЛІКТІ ӨЛШЕУ
Сұйық сцинтиллятор әдетте бета бөлшектерін шығаратын үлгілер үшін, сонымен қатар альфа бөлшектерін шығаратын үлгілер үшін қолданылады. Сұйық сцинтилляциялық детекторларды қолдана отырып радиоактивтілікті табу принциптері "Бета-спектрометрия" бөлімінде сипатталған.
Калибрлеу. Сұйық сцинтилляция есептегішінің сіңуіне байланысты шоттың тиімділігін жоғалтуды есепке алу үшін сыртқы көзді, әдетте барий-133 немесе еуропий-152 қолдана алады, ол Комптонның электрондарын шығару үшін үлгісі бар құтыға жақын жеткізіледі. Алынған спектрдің формасы сіңіруді сипаттайтын параметрді есептеу үшін автоматты түрде талданады. Содан кейін бұл параметр белгілі бір құрамда сіңіргіш болған кезде белсенділігі белгілі санау тиімділігін өлшеу көздеріне қатысты болуы мүмкін. Алынған қисық сіңіру белгілі санау жылдамдығы мен сіңіру параметрінің белгілі мәндерінде белгісіз үлгінің белсенділігін анықтауға мүмкіндік береді.
ЖАРТЫЛАЙ ЫДЫРАУ КЕЗЕҢІНІҢ АНЫҚТАМАСЫ
Жартылай ыдырау кезеңі оны сәйкестендіру үшін қолданылуы мүмкін радионуклидтің сипаттамасы болып табылады. Жартылай ыдырау кезеңі уақыт функциясы ретінде сыналатын үлгінің радиоактивтілігінің өзгеруін өлшеу арқылы есептеледі. Өлшеулер калибрленген өлшеу құралының сызықтық диапазонында орындалады.
Аспап. Жартылай ыдырау кезеңі детектор осы өлшемге тән радиоактивтілік мәндерінің бүкіл диапазоны кезінде сызықтық диапазон шегінде қолданылатын жағдайда, ал геометрия өлшеу процесінде өзгермесе, радиоактивтілікті сандық анықтау үшін детектордың кез келген типін қолдана отырып өлшенуі мүмкін.
Құрамында жартылай ыдырау кезеңі қысқа радионуклид бар дәрілік препараттар үшін жартылай ыдырау кезеңінің шамамен алынған мәнін айқындау, егер бұл жеке фармакопеялық мақалада көрсетілсе, сәйкестендірудің бір бөлігі болып табылады (радионуклид бойынша түпнұсқалығын анықтау).
Әдіс
Жартылай ыдырау кезеңі. Сыналатын дәрілік препарат ол ұсынылған немесе сұйылтылған түрінде қолданылады немесе тиісті сұйылтудан кейін капсулада кептіріледі. Радиоактивті үлгі онымен жұмыс істеу кезінде заттың жоғалуын болдырмайтындай етіп дайындалады. Егер радиоактивті үлгі сұйықтық (ерітінді) болса, ол жабық колбада немесе тығыз жабылған түтікте сақталады. Егер үлгі капсулада кептірілгеннен кейінгі қалдық болса, ол жабысқақ ацетилцеллюлоза қабатынан немесе қандай да бір басқа материалдардан тұратын орамаға орналастырылады.
Үлгінің радиоактивтілігі 3 жартылай ыдырау кезеңінде өлшеу жүргізуді қамтамасыз ету үшін жеткілікті жоғары болуы тиіс, бірақ әр өлшеу үшін ол жабдықтың сызықтық диапазоны шегінде болуы тиіс. Қажет болған жағдайда тыныш уақыттағы шығындарға түзетулер енгізіледі.
Бір көзді өлшеу геометрияның бірдей жағдайларында және әдетте болжамды жартылай ыдырау кезеңінің жартысынан кем емес аралықта орындалады. Әр мән кестеге бастапқы өлшемнен бастап уақыт аралығына қарама-қарсы енгізіледі. Өлшеу процесінде ыдыраудың әсерін болдырмау үшін санау уақыты барлық өлшемдер үшін бірдей болады.
Абсцисса осіне уақыт мәндерін қою арқылы график құрады, ал ординат осіне – аспаптың тиісті көрсеткіштерінің логарифмі (мысалы, санау жылдамдығы). Жартылай ыдырау кезеңі әр өлшемге сәйкес келетін уақыт мәндеріне қатысты өлшенген мәндер қисығының сызықтық бөлігінің көлбеуі бойынша есептеледі.

Калибровка. Калибровка детектора должна осуществляться измерением его эффективности с использованием радионуклидного источника, соответствующего государственным (национальным) или международным стандартам. При калибровке, исходя из эффективности, используют такие источники, как цезий-137, кобальт-60, барий-133 и другие, в соответствии с необходимым диапазоном значений энергии.
ИЗМЕРЕНИЕ РАДИОАКТИВНОСТИ С ИСПОЛЬЗОВАНИЕМ ЖИДКОСТНЫХ СЦИНТИЛЛЯЦИОННЫХ ДЕТЕКТОРОВ
Жидкостной сцинтиллятор обычно используют для образцов, испускающих бетачастицы, но также и для образцов, испускающих альфа-частицы. Принципы обнаружения радиоактивности с использованием жидкостных сцинтилляционных детекторов описаны в подразделе "Бета-спектрометрия".
Калибровка. Для учета потери эффективности счета в связи с поглощением жидкостной сцинтилляционный счетчик может использовать внешний источник, обычно барий-133 или европий-152, который подносится близко к флакону с образцом для высвобождения электронов Комптона. Форму результирующего спектра анализируют автоматически для вычисления параметра, характеризующего поглощение. Затем этот параметр может иметь отношение к источникам измерения эффективности счета с известной активностью при определенном содержании поглотителя. Полученная кривая поглощения позволяет определить активность неизвестного образца при известных значениях скорости счета и параметра поглощения.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ ПЕРИОДА ПОЛУРАСПАДА
Период полураспада является характеристикой радионуклида, которая может применяться для его идентификации. Период полураспада рассчитывают путем измерения изменения радиоактивности испытуемого образца как функции времени. Измерения выполняют в диапазоне линейности калиброванного измерительного прибора.
Прибор. Период полураспада может измеряться с использованием любого типа детектора для количественного определения радиоактивности при условии, что он используется в пределах диапазона линейности на протяжении всего диапазона значений радиоактивности, характерного для данного измерения, а геометрия не изменяется в процессе измерения.
Для лекарственных препаратов, содержащих радионуклид с коротким периодом полураспада, определение приблизительного значения периода полураспада, если это указано в частной фармакопейной статье, является частью идентификации (установление подлинности по радионуклиду).
Метод
Период полураспада. Испытуемый лекарственный препарат используют в том виде, в котором он представлен, или разбавляют, или высушивают в капсуле после соответствующего разбавления. Радиоактивный образец готовят таким образом, чтобы избежать потери вещества при работе с ним. Если радиоактивный образец представляет собой жидкость (раствор), его хранят в закрытой колбе или плотно закрытой пробирке. Если образец представляет собой остаток после высушивания в капсуле, его помещают в упаковку, состоящую из слоя клейкой ацетилцеллюлозы или каких-либо других материалов.
Радиоактивность образца должна быть достаточно высокой, чтобы обеспечить проведение измерений в течение 3 периодов полураспада, но для каждого измерения она должна находиться в пределах диапазона линейности оборудования. При необходимости проводят внесение поправок на потери на мертвое время.
Измерение одного и того же источника выполняют в идентичных условиях геометрии и с интервалами обычно не менее половины предполагаемого периода полураспада. Каждое значение вносят в таблицу напротив временного интервала, начиная с первоначального измерения. Во избежание влияния распада в процессе измерения время счета поддерживают одинаковым для всех измерений.
Строят график, откладывая на оси абсцисс значения времени, а на оси ординат — логарифм соответствующих показаний прибора (например, скорость счета). Период полураспада рассчитывают, по наклону линейного участка кривой измеренных значений относительно значений времени, соответствующих каждому измерению.

Жартылай ыдырау кезеңінің шамаланған мәні. Оны анықтау үшін болжамды жартылай ыдырау кезеңінің кемінде 1/4 ішінде кемінде үш өлшем орындалады.
Сыналатын үлгі мен қолданылатын өлшеу аспабы жоғарыда айтылған талаптарға сәйкес болуы тиіс. Деректерді өңдеу жоғарыда сипатталған тәсілмен жүзеге асырылады.
СПЕКТРОМЕТРИЯ
Радионуклидтер олардың сәулелену спектрі бойынша сәйкестендірілуі мүмкін. Сәулеленудің әр түрінің спектрін алу (мысалы, альфа бөлшектері, бета бөлшектері және электрондар, гамма және рентген сәулелері) белгілі бір жабдықты қажет етеді. Тиісті жұмысты қамтамасыз ету үшін спектрометрлер калибрленуі тиіс. Әр түрлі өлшеу жабдықтарының сипаттамасы және сенімді өлшеу үшін негізгі әдістердің егжей-тегжейлі сипаттамасы келесі бөлімдерде келтірілген.
ГАММА-СПЕКТРОМЕТРИЯ
Негізгі принциптері. Сцинтилляциялық детекторды қолдана отырып, гамма-спектрометрияда гамма мен рентген сәулелерінің сіңірілуі фотокөбейткіштің көмегімен электр импульсіне айналатын жарықтың пайда болуына әкеледі. Жартылай өткізгіш детекторды қолданатын гамма-спектрометрияда гамма және рентген сәулелерінің сіңуі электр импульсінің тез пайда болуына әкеледі.
Екі жағдайда да импульстің амплитудасы сіңірілген сәулелену энергиясына пропорционалды. Гамма және рентген спектрометриясының ең көп таралған детекторлары-таллий қосылған натрий йодидіне негізделген сцинтилляциялық есептегіштер(NaI (Tl)) және жоғары таза германий (HPGe) негізіндегі жартылай өткізгіш детекторлар.
Гамма-сәулелену спектрі импульстердің жеткілікті санын алу және талдау кезінде құрылуы мүмкін.
Аспап. Гамма-спектрометрде әдетте үлгіні, детекторды, электр тізбегін және көп арналы талдағышты орналастыратын экрандалған өлшеу камерасы болады.
Камераны экрандау фондық сигналды гамма-сәулеленудің дұрыс спектрін тіркеуді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін деңгейге дейін азайтуы тиіс.
Өлшеу камерасында үлгіні орналастыруға мүмкіндік беретін жылжымалы қақпақ немесе тартпа бар. Өлшемдер арасындағы геометрияның туындылығын қамтамасыз ету үшін үлгі ұстағышты қолдануға болады.
Өлшеу ұзақтығы белгілі бір радионуклидтің радиоактивтілігіне байланысты және қажетті санау статистикасына қол жеткізу үшін нәтиже алудың ұзақ кезеңі қажет болуы мүмкін. Детектордың осы типі үшін тыныш уақытқа кететін шығындар мұқият қарастырылуы тиіс.
Nai(Tl) негізіндегі детектордың сезімталдығы бірдей мөлшердегі германий детекторына қарағанда жоғары. Әдетте энергия мәндерінің спектріндегі шыңдар шыңның биіктігінің жартысындағы енінің мәндеріне байланысты белгісіздікпен анықталады. Сцинтилляциялық қатты денелі детектордың энергия ажыратымдылығы жартылай өткізгіш детекторға қарағанда әлдеқайда нашар және сондықтан жартылай өткізгіш детекторды қолдану арқылы алынған шыңдар сцинтилляциялық детекторды қолдануға қарағанда әлдеқайда тар. 2.1.2.43.-2-суретте бір көзден алынған спектрлерді детекторлардың екі түрімен салыстыруды көрсетеді.

Приблизительное значение периода полураспада. Для его определения выполняют не менее трех измерений в течение не менее 1/4 предполагаемого периода полураспада.
Испытуемый образец и используемый измерительный прибор должны соответствовать изложенным выше требованиям. Обработку данных осуществляют описанным выше способом.
СПЕКТРОМЕТРИЯ
Радионуклиды могут быть идентифицированы по их спектру излучений. Получение спектра каждого типа излучений (например, альфа-частицы, бета-частицы и электроны, гамма- и рентгеновское излучения) требует определенного оборудования. Для обеспечения надлежащей работы спектрометры должны быть откалиброваны. Описание различного измерительного оборудования и детальное изложение основных методик для надежного измерения приводятся в следующих разделах.
ГАММА-СПЕКТРОМЕТРИЯ
Основные принципы. В гамма-спектрометрии с использованием сцинтилляционного детектора поглощение гамма- и рентгеновского излучения приводит к образованию света, который преобразуется с помощью фотоумножителя в электрический импульс. В гамма-спектрометрии с использованием полупроводникового детектора поглощение гамма- и рентгеновского излучения приводит к незамедлительному образованию электрического импульса.
В обоих случаях амплитуда импульса пропорциональна энергии поглощенного излучения. Наиболее распространенными детекторами для гамма- и рентгеновской спектрометрии являются сцинтилляционные счетчики на основе активированного таллием натрия йодида (NaI(Tl)) и полупроводниковые детекторы на основе высокочистого германия (HPGe).
Спектр гамма-излучения может быть образован при получении и анализе достаточного числа импульсов.
Прибор. Гамма-спектрометр обычно содержит экранированную измерительную камеру, в которую помещают образец, детектор, электрическую цепь и многоканальный анализатор.
Экранирование камеры должно уменьшать фоновый сигнал до уровня, позволяющего осуществлять регистрацию правильного спектра гамма-излучения.
Измерительная камера имеет подвижную крышку или выдвижной ящик, позволяющие разместить образец. Может применяться держатель образца для обеспечения воспроизводимости геометрии между измерениями.
Продолжительность измерения зависит от радиоактивности конкретного радионуклида, и для достижения необходимой статистики счета может потребоваться длительный период получения результата. Должны быть тщательно рассмотрены потери на мертвое время для данного типа детектора.
Чувствительность детектора на основе NaI(Tl) выше, чем у германиевого детектора того же размера. Обычно пики на спектре значений энергии идентифицируют с неопределенностью в зависимости от значений ширины пика на половине его высоты. Разрешение по энергии сцинтилляционного твердотельного детектора намного хуже, чем для полупроводникового детектора и, следовательно, пики, полученные при использовании полупроводникового детектора, намного уже, чем в случае применения сцинтилляционного детектора. На рисунке 2.1.2.43. -2 показано сравнение спектров, полученных с использованием одного и того же источника с двумя типами детекторов.
Различные характеристики детекторов на основе NaI(Tl) и HPGe могут ограничивать их применение в некоторых спектрометрических анализах.
Для идентификации радионуклида(ов) в РФЛП и определения радионуклидной чистоты оценка риска процесса производства радионуклида должна включать в себя оценку возможного присутствия других радионуклидов со значениями энергии фотона в диапазоне (±10 %), характерном также и для радионуклида(ов), присутствующего(их) в РФЛП.
В случае присутствия радионуклидных примесей, которые испускают гамма- или рентгеновское излучения с энергией в диапазоне зна-

2.1.2.43.-2-сурет - Таллиймен активтендіріген (жоғарғы қисық сызық) натрий йидидінің негізіндегі сцинтилляторды және тазалығы мжоғары германий (төменгі қисық сызық) негізіндегі жартылай өткізгіш детекторды пайдалана отырып алынған импульстердің салыстырмалы амплитудалық спектрлері. Бастапқы көз ретінде йод-131 ыдырауының нәтижесінде алынған гамма- және рентген сәулелену пайдалданылған
Nai(Tl) және HPGe негізіндегі детекторлардың әртүрлі сипаттамалары олардың кейбір спектрометриялық талдауларда қолданылуын шектеуі мүмкін.
РФЛП-дағы радионуклидті(лерді) сәйкестендіру және радионуклидтік тазалықты айқындау үшін радионуклид өндірісі процесінің тәуекелін бағалау РФЛП-да болатын радионуклид (тер) үшін де тән диапазондағы (±10%) Фотон энергиясының мәндерімен басқа радионуклидтердің болуы мүмкін екендігін бағалауды қамтуы тиіс.
Мәндер диапазонында энергиясы бар гамма немесе рентген сәулеленуін шығаратын радионуклидті қоспалар болған жағдайда дәрілік препараттың радионуклидімен шығарылатын фотондар үшін де тән шыңды сәйкестендіру үшін шыңның номиналды энергиясына қатысты ±2 кэВ немесе ±2 % (ең жоғары шыңы) мәндерінің ең жоғары аралығы шегіндегі шыңның өлшенген энергиясы жеткілікті болып табылады (фармакопеяда көрсетілген Радионуклидтердің физикалық сипаттамалары жалпы фармакопеялық мақаланы қараңыз,).
Егер осындай қоспалардың болуы болжанбаған жағдайда шыңды сәйкестендіру үшін шыңның номиналды энергиясына қатысты ±10 кэВ немесе ±6 % (ең жоғары шыңы) ең жоғары аралық қолайлы болып табылады.
Әдіс. Үлгіні есептеу жылдамдығы жабдықтың сызықтық диапазоны шегінде болуын қамтамасыз ету қажет. Сұйық үлгілер үшін бұған тиісті сұйылту арқылы; қатты үлгілер үшін көз бен детектор арасындағы қашықтықты өзгерту немесе еріткішті қолдану арқылы қол жеткізуге болады. Алғашқы орамадағы сыналатын дәрілік препаратты өлшеу жабдығының камерасына енгізеді және спектрді алады.
Сандық өлшеу үшін қолданылатын контейнердің пішіні, өлшемі, көлемі және материалы бойынша калибрлеу стандарты бар контейнермен бірдей болуын қамтамасыз ету қажет.
Үлгінің радионуклидтік құрамының (энергия бойынша) контейнердегі сәйкестігін және оның өлшеу камерасындағы орнын сандық анықтау үшін калибрлеу стандарты бар контейнермен қамтамасыз ету қажет.
Радионуклидті сәйкестендіру (радионуклид бойынша түпнұсқалықты анықтау). Спектрометрді энергия бойынша калибрлейді. Үлгі үшін табылған шыңдар энергиясының жеке фармакопеялық мақалада көрсетілген энергия мәндеріне сәйкестігін анықтау сынақтағы радионуклидтің түпнұсқалығын растайды.
Радионуклидтік тазалық. Спектрометр тиімділігі мен энергиясы бойынша калибрленеді. Өлшеу жабдықтарының САШ және ажыратымдылығын анықтайды. Алынған мәндер анықталатын радионуклидтердің шекті мәніне сәйкес келуі тиіс. Дәрілік препараттың спектрін алып тастайды.

Рисунок 2.1.2.43.-2. — Сравнительные амплитудные спектры импульсов, полученные с использованием сцинтиллятора на основе натрия йодида, активированного таллием (верхняя кривая), и полупроводникового детектора на основе высокочистого германия (нижняя кривая). В качестве источника использовано гамма- и рентгеновское излучение, полученное в результате распада йода-131
чений, также характерном и для фотонов, испускаемых радионуклидом лекарственного препарата, для идентификации пика достаточной является измеренная энергия пика, находящаяся в пределах максимального интервала значений ±2 кэВ или ±2 % (тот пик, который больше) по отношению к номинальной энергии пика (см. общую фармакопейную статью Физические характеристики радионуклидов, указанных в фармакопее).
В случае если не предполагается присутствие таких примесей, для идентификации пика приемлемым является максимальный интервал ±10 кэВ или ±6 % (тот пик, который больше) по отношению к номинальной энергии пика.
Метод. Необходимо обеспечить, чтобы скорость счета образца находилась в пределах диапазона линейности оборудования. Для жидких образцов этого можно достичь с помощью соответствующего разбавления; для твердых образцов — изменением расстояния между источником и детектором или применением растворителя. Испытуемый лекарственный препарат в первичной упаковке вносят в камеру измерительного оборудования и снимают спектр.
Необходимо обеспечить, чтобы контейнер, применяемый для количественных измерений, был идентичен по форме, размерам, объему и материалу контейнеру с калибровочным стандартом.
Необходимо обеспечить идентичность радионуклидного состава образца (по энергиям) в контейнере и его положения в измерительной камере контейнеру с калибровочным стандартом для количественного определения.
Идентификация радионуклида (Установление подлинности по радионуклиду). Калибруют спектрометр по энергии. Установление соответствия энергии пиков, обнаруженных для образца, значениям энергии, указанным в частной фармакопейной статье, подтверждает подлинность радионуклида в испытании.
Радионуклидная чистота. Калибруют спектрометр по эффективности и энергии. Определяют ПКО и разрешение измерительного оборудования. Полученные значения должны соответствовать предельным содержаниям опреде-

2.1.2.43.-3-сурет – Детектордың жоғары жағына орналастырылған цилиндр пішінді контейнер үшін алынған HPGe негізінде детектор үшін тиімділіктің типтік қисығы
Сыналатын дәрілік препараттағы радионуклидтерді сәйкестендіреді және олардың радиоактивтілігін фармакопеяда көрсетілген Радионуклидтердің физикалық сипаттамалары жалпы фармакопеялық мақаланы пайдаланып анықтайды. Жалпы радиоактивтіліктің пайызбен көрсетілген радионуклидті қоспалардың құрамы уақыт өте келе өсуі немесе азаюы мүмкін екендігіне байланысты әрбір қоспаның өлшенген белсенділігі дәрілік препараттың жарамдылық мерзімінің басындағы және соңындағы белсенділікке қайта есептелуі тиіс. Барлық радионуклидті қоспалардың белсенділігін дәрілік препараттың жалпы радиоактивтілігін алу үшін (сандық анықтау шегін назарға ала отырып) жинақтау қажет.
Үлгі детекторға жақын немесе ұңғымасы бар детектордың ішіне орналастырылады. Берілген энергия мәндерінің диапазонындағы барлық нәтижелер жылдамдық өлшегішті секундына импульстер саны ретінде жинайды және дисплейге шығарады немесе белгілі бір уақыт аралығында жинақтайды. Радионуклид(тер) шығаратын фотондар энергиясы мәндерінің жеткілікті айырмашылығы болған жағдайда, оның жоғары сезімталдығы анықталған кезде натрий йодиді негізіндегі детектор пайдаланылуы мүмкін. Алайда, энергияның ұқсас мәндерімен сәулеленудің айырмашылығын анықтау қажет болса, HPGe негізіндегі детекторды немесе жартылай өткізгіш детекторды қолдану керек.
Калибрлеу. Энергия бойынша калибрлеу мемлекеттік (ұлттық) немесе халықаралық стандарттарға сәйкес келетін белгілі көздердің шыңдарын, мысалы, кобальт-57, цезий-137, кобальт-60 және энергияның қажетті диапазоны бар басқа да көздерді пайдалана отырып жүзеге асырылады. Сонымен қатар, энергия мәндерінің спектрін ғана емес, бұдан әрі үлгінің белсенділігі мен радионуклидті қоспалардың мәндерін алу мақсатында тиімділік бойынша калибрлеу жүргізілуі мүмкін. Тиімділік бойынша калибрлеу энергия спектрінің тиісті диапазоны бар стандартты радионуклидті көзді қолдана отырып орындалуы мүмкін.
Тиімділік қисық сызығын алу үшін детектордың сигналын энергия функциясы ретінде өлшеу белгілі бір үлгі/детектор геометриясында жүргізілуі тиіс. Осыған байланысты стандартты эталондық көздің көмегімен өлшеу жүргізуге болады. Стандартты эталондық көздер жартылай ыдырау кезеңі қысқа радионуклидтер, мысалы, кейбір позитрон сәулеленулері үшін жарамсыз болуы мүмкін. Өлшеу кезінде үлгі негізінен бастапқы орамада және детекторға қатысты белгілі бір позицияда болуы тиіс. Бұл жағдайда үлгі/детектор геометриясы үлгінің детекторға қатысты орналасуымен және контейнер мен үлгінің сипаттамасымен, мысалы, пішінімен, көлемімен және тығыздығымен анықталады. 2.1.2.43.-3-суретте детектордың жоғары жағына орналастырылған цилиндр пішінді контейнер үшін алынған HPGe негізінде детектор үшін тиімділіктің типтік қисық сызығы көрсетілген.
БЕТА-СПЕКТРОМЕТРИЯ
Бета сәулелену жағдайында бета-спектрометр энергия бойынша шығарылатын бета бөлшектердің таралуын анықтауы керек. Бұл гамма-спектрометрге ұқсас, бірақ бета бөлшектердің энергиясын жарыққа айналдыру үшін сұйық сцинтиллятор жиі пайдаланылады, оны анықтауға және содан кейін талдауға болады. Бета-спектрометрия негізінен үлгіні сұйық сцинтилляциялық қоспада мөлдір немесе мөлдір (шыны немесе полимер) контейнерлерде ерітумен немесе суспензиялаумен және сәуле шығаратын фотокөбейткіштің көмегімен пайда болған электр импульстарын кейіннен есептеумен байланысты. Импульстің амплитудасы сіңірілген сәулелену энергиясына байланысты. Бета бөлшектерінің спектрін импульстардың жеткілікті саны пайда болған кезде алуға болады. Сұйық сцинтилляциялық қоспа сіңіру, химилюминесценция, фосфоресценция және т. б. салдарынан санау қателерін азайту үшін таңдалады. Екі немесе одан да көп фотокөбейткіштерді пайдалану кезіндегі сәйкестік есебін фондық сәулелену, электронды әсерлер және т. б. әкелетін импульстар санын азайту үшін де қолданады. Альфа және бета бөлшектері арасындағы айырмашылықты анықтау үшін импульстарды әдетте формада ажыратады.
Радионуклидті сәйкестендіру. Үлгі үшін алынған энергияның энергия спектріндегі орташа және/немесе ең жоғары мәндерінің жеке фармакопея бабында көрсетілген энергия мәндеріне сәйкестігін белгілеу сынақтағы радионуклидтің түпнұсқалығын растайды.
Калибрлеу. Энергия бойынша калибрлеудің жалпыға бірдей қабылданған әдісі анықталатын радионуклидпен шығарылатын бета-бөлшектер энергиясының ең жоғары мәнін анықтау үшін сіңірмейтін салыстыру үлгісін қолдану болып табылады.
АЛЬФА-СПЕКТРОМЕТРИЯ
Альфа сәулелендіргіштерін сәйкестендіру және сандық анықтау үшін сұйық сцинтилляциялық детекторды қолдана отырып спектрометрия жиі қолданылады. Принципі бета-спектрометрияға арналған алдыңғы бөлімде көрсетілген.
Альфа сәулелендіргіштердің радионуклидтік тазалығын сәйкестендіру және анықтау үшін кремний диодтарындағы жартылай өткізгіш детекторды пайдалану арқылы спектрометрия қолданылуы мүмкін. Мұндай детекторды қолданған кезде альфа бөлшектерін сіңіру электр импульсінің тез пайда болуына алып келеді. Сәулелену әсерінен пайда болған электронды саңылауы буларының қозғалысы электр зарядын тудырады, ол күшейтеді және өлшейді.
Үлгіні дайындау өте маңызды болып табылады. Анықталатын радионуклидтің химиялық бөлінуінен кейін үлгі өзінің сіңірілуін барынша азайту үшін заттың өте жұқа қабаты түрінде тот баспайтын болаттан жасалған дискіге электролиттік жабын ретінде жағылады. Бүкіл процедураның тиімділігі бөлудің тиімділігін, электролиттік жабынның тиімділігін және есептеудің тиімділігін ескеруі тиісті индикатордың белгілі мөлшерін қосу арқылы экспериментті түрде анықталуы мүмкін.
Детекторлардың екі түрі үшін де импульстің амплитудасы сіңірілген сәулелену энергиясына байланысты. Альфа бөлшектерінің спектрін жеткілікті импульстер пайда болған кезде алуға болады.
Радионуклидті сәйкестендіру. Үлгі үшін табылған шек жағдайларындағы энергиясының жеке фармакопея бабында көрсетілген энергия мәндеріне сәйкестігін анықтау сынақтағы радионуклидтің түпнұсқалығын растайды.

Рисунок 2.1.2.43.-3. — Типичная кривая эффективности для детектора на основе HPGe, полученная при применении специального контейнера, помещенного наверху детектора
ляемых радионуклидов. Снимают спектр лекарственного препарата.
Идентифицируют радионуклиды, присутствующие в испытуемом лекарственном препарате, и определяют их радиоактивность, используя общую фармакопейную статью Физические характеристики радионуклидов, указанных в фармакопее. В связи с тем, что содержание радионуклидных примесей, выраженное в процентах от общей радиоактивности, может возрастать или уменьшаться со временем, измеренная активность каждой примеси должна пересчитываться на активность на начало и конец срока годности лекарственного препарата. Активности всех радионуклидных примесей необходимо суммировать (принимая во внимание предел количественного определения) для получения общей радиоактивности лекарственного препарата.
Образец размещают близко к детектору или внутри детектора с колодцем. Все результаты в пределах диапазона заданных значений энергии собирают и выводят на дисплей измерителя скорости в виде числа импульсов в секунду или накапливают в течение заданного периода времени. В случае достаточного различия значений энергии фотонов, испускаемых радионуклидом(ами), может использоваться детектор на основе натрия йодида при установлении его высокой чувствительности. Однако при необходимости установления различия излучений со сходными значениями энергии следует применять детектор на основе HPGe или другой полупроводниковый детектор.
Калибровка. Калибровка по энергии осуществляется с использованием пиков известных источников, соответствующих государственным (национальным) или международным стандартам, например, кобальта-57, цезия-137, кобальта-60 и других, имеющих необходимый диапазон энергий. Параллельно может быть проведена калибровка по эффективности с целью получения не только спектра значений энергии, но в дальнейшем также и значений активности образца и радионуклидных примесей. Калибровка по эффективности может выполняться с применением стандартного радионуклидного источника с соответствующим диапазоном спектра энергий.
Для получения кривой эффективности измерение сигнала детектора как функции энергии, должно проводиться в определенной геометрии образец/детектор. В связи с этим возможно проводить измерение с помощью стандартного эталонного источника. Стандартные эталонные источники могут быть неподходящими для радионуклидов с коротким периодом полураспада, например, некоторых излучателей позитронов. При измерении образец должен преимущественно находиться в первичной упаковке и занимать определенное положение по отношению к детектору. В этом случае геометрия образец/детектор определяется положением образца относительно детектора и характеристиками контейнера и образца, например, формой, объемом и плотностью. На рисунке 2.1.2.43.-3 показана типичная кривая эффективности для детектора на основе HPGe, полученная для контейнера цилиндрической формы, помещенного наверху детектора.
БЕТА-СПЕКТРОМЕТРИЯ
В случае бета-излучателя необходимо, чтобы бета-спектрометр определял распределение испускаемых бета-частиц по энергиям. Он аналогичен гамма-спектрометру, но в нем часто используется жидкостной сцинтиллятор для преобразования энергии бета-частиц в свет, который можно обнаружить и затем проанализировать. Бета-спектрометрия заключается преимущественно в растворении или суспендировании образца в жидкой сцинтилляционной смеси в прозрачных или полупрозрачных (стеклянных или полимерных) емкостях и последующем счете электрических импульсов, образованных с помощью фотоумножителя из излучаемого света. Амплитуда импульса зависит от энергии поглощенного излучения. Спектр бета-частиц может быть получен при образовании достаточного числа импульсов. Жидкую сцинтилляционную смесь выбирают таким образом, чтобы минимизировать ошибки счета вследствие поглощения, хемилюминесценции, фосфоресценции и т.д. Счет совпадений при использовании двух или более фотоумножителей также используют для минимизации числа импульсов, к которым приводят фоновое излучение, электронные эффекты и т.д. Для выявления различия между эмиссиями альфа- и бета-частиц обычно дифференцируют импульсы по форме.
Идентификация радионуклида. Установление соответствия на спектре энергии средних и/или максимальных значений энергии, полученных для образца, значениям энергии, указанным в частной фармакопейной статье, подтверждает подлинность радионуклида в испытании.
Калибровка. Общепринятым методом калибровки по энергии является применение непоглощающего образца сравнения для определения максимального значения энергии бета- частиц, испускаемых определяемым радионуклидом.
АЛЬФА-СПЕКТРОМЕТРИЯ
Для идентификации и количественного определения альфа-излучателей чаще всего применяют спектрометрию с использованием жидкостного сцинтилляционного детектора. Принцип изложен в предыдущем разделе, посвященном бета-спектрометрии.
Для идентификации и определения радионуклидной чистоты альфа-излучателей может применяться спектрометрия с использованием полупроводникового детектора на кремниевых диодах. При использовании такого детектора поглощение альфа-частиц приводит к незамедлительному образованию электрического импульса. Движение электронно-дырочных пар, образованных при воздействии излучения, индуцирует электрический заряд, который усиливают и измеряют.
Подготовка образца является исключительно важной. После химического отделения определяемого радионуклида образец наносится как электролитическое покрытие на диск из нержавеющей стали в виде очень тонкого слоя вещества для минимизации собственной абсорбции. Результативность всей процедуры может определяться экспериментально с добавлением известного количества индикатора, который должен учитывать эффективность разделения, эффективность нанесения электролитического покрытия и эффективность счета.
Для обоих типов детекторов амплитуда импульса зависит от энергии поглощенного излучения. Спектр альфа-частиц может быть получен при образовании достаточного количества импульсов.
Идентификация радионуклида. Установление соответствия энергии пиков, обнаруженных для образца, значениям энергии, указанным в частной фармакопейной статье, подтверждает подлинность радионуклида в испытании.

Калибрлеу. Альфа-спектрометр энергия мен тиімділік бойынша калибрленуі керек. Калибрлеу америциялар-241 және плутоний-242 сияқты энергия мәндерінің қажетті диапазонына ие белгілі көздердің шек мәндерін қолдану арқылы жүзеге асырылады. Шығу көзінен шыққан барлық альфа бөлшектері жүйеде импульс түзе бермейді. Шығарылатын альфа бөлшектерінің детектор материалымен өзара әрекеттесу және импульс қалыптастыру ықтималдығы геометрияға байланысты детектордың тиімділігін сипаттайды.
РАДИОХИМИЯЛЫҚ ТАЗАЛЫҚТЫ АНЫҚТАУ
РФДЗ қажеттідегіден ерекшеленетін әртүрлі химиялық нысандарда радионуклидті қамтуы мүмкін. Сондықтан радионуклидті қамтитын әртүрлі заттарды бөліп, олардың салыстырмалы радиоактивтілігін анықтау керек. Ол үшін радиоактивтілікті анықтауға және өлшеуге арналған құрылғылар бөлудің физика-химиялық әдістерімен бірге үйлесімділікте қолданылады. Негізінде бөлудің кез келген әдісі қолданылуы мүмкін.
РФДЗ-дағы жеке фармакопея баптары Радиоактивтілікті өлшеу әдісін және қағаздағы хроматография (2.1.2.25), жұқа қабатты хроматография (2.1.2.26), газды хроматография (2.1.2.27), жоғары тиімді сұйық хроматография (2.1.2.28), эксклюзивтік хроматография (2.1.2.29) немесе электрофорез (2.1.2.30) әдістерін бірге қолдануды қамтуы мүмкін.
Барлық жағдайларда әрбір талданатын үлгінің радиоактивтілігін көрсетілген әдіспен жүргізілген бөлінуден кейін өлшейді.
Радиоактивтілікті өлшеу аналитикалық өлшеу аспаптарында басқа детекторлармен қатар орнатылған детекторларды қолдану арқылы, мысалы, сыналатын үлгілердің радиоактивтілігін ағындық ("in-line") анықтауды жүзеге асыра отырып, сұйық хроматографтарды қолдану арқылы немесе дербес ("off-line"), яғни сұйық хроматография көмегімен бөлінгеннен кейін немесе қағаз немесе жұқа қабатты хроматографиядағы жолақтарда (пластиналарда) радиоактивтілік бойынша бөлу түрінде алынған элюат фракцияларының радиоактивтілігін өлшеу жолымен талдамалық бөлу аяқталғаннан кейін орындалуы мүмкін.
СҰЙЫҚ ХРОМАТОГРАФИЯМЕН БІРГЕ РАДИОАКТИВТІЛІКТІ ҮЗДІКСІЗ ("IN-LINE") АНЫҚТАУ ЖӘНЕ ӨЛШЕУ
Аспап. Тиімділігі жоғары сұйықтық хроматографиясы (2.1.2.28) радиофармацевтикалық препараттың негізгі радиоактивті затын радиохимиялық қоспалардан немесе тозу өнімдерінен бөлу үшін қолданылуы мүмкін. Үздіксіз ("in-line") анықтауды әдетте жылдамдық өлшегішпен және тіркеу құрылғысымен қосылған ағынды сцинтилляциялық детектордың көмегімен жүргізеді. Детектордың сцинтилляциялық материалын анықталатын сәулелену түрі негізінде таңдайды, мысалы, бета бөлшектері үшін – полимерлі сцинтиллятор немесе гамма және рентген сәулелері үшін – сцинтилляциялық кристалдар. Радионуклидтер ағынындағы шығарылатын бета бөлшектерін анықтау үшін детектор элюатының алдында сұйық сцинтилляциялық қоспаны қосу да пайдаланылуы мүмкін.
Радиоактивті сәулелену детекторын және ретімен қосылған басқа детекторларды (ультракүлгін, рефрактометриялық, кондуктометриялық және т.б.) бір мезгілде пайдалану затты сәйкестендіру үшін қолданылуы мүмкін, мысалы,қолайлы стандартты үлгіні пайдалана отырып заттың мөлшерін анықтау үшін және осы заттың радиоактивтілігін өлшеу үшін белгілі стандартты ұстап тұру уақыты бойынша қолданылуы мүмкін. Әртүрлі детекторларды ретімен қосу кезінде детекторлар арасындағы уақыттың кідірісін ескере отырып,ұстау уақытының экспериментті алынған мәндерін түзету қажет.
Сұйық хроматографияда кейбір радиохимиялық қоспалар, мысалы, коллоидтық қоспалар бағанда сақталуы мүмкін. Мұндай жағдайларда ұсталған радиохимиялық қоспалардың құрамын анықтау үшін жеке әдіс қажет, ал жалпы радиохимиялық тазалық үшін есептеу формуласы ұсталған радиохимиялық қоспалардың салыстырмалы құрамын ескеруі тиіс.
Әдістемені валидациялау процесінде осындай ұстап қалуды бағалау үшін бағанасы бар және онсыз хроматографиялық жабдықтың көмегімен алынған жалпы радиоактивтілікті өлшеу жолымен бағанадан элюаттың радиоактивтілігінің шығуын анықтауға болады.
Әдіс. Үлгі қажет болған жағдайда сұйылтылады, содан кейін бағанға көрсетілген көлемде және көрсетілген жағдайларда енгізіледі. Бұл жағдайда бағдарламалық қамтылымды, PKO-ны, сондай-ақ өлшенетін белсенділік мәндерінің барлық диапазоны шегіндегі детектордың сызықтығын растау маңызды.
Ағынды детектор. Радиоактивті компоненттері бар элюат қозғалатын түтіктің бір бөлігі детектордың алдына немесе ішіне орналастырылады. Есептеудің тиімділігін түтіктің ұзын бөлігін қолдану арқылы арттыруға болады (мысалы, детектордың алдында немесе оның ішінде бірнеше рет бұрауды жүзеге асыру арқылы); дегенмен, бұл жүйенің радиоактивтілігінің екі жақын орналасқан элюцияланған шек мәндерін бөлу қабілетін төмендетеді.
Радиохимиялық тазалықты сынауда радиохимиялық қоспалардың жалпы құрамын анықтау немесе жеке қоспаның сандық анықтамасы көрсетілген кезде шектердің аудандарын интеграциялау үшін тиісті шекті мәндер мен сәйкес жағдайларды таңдау маңызды. Мұндай сынақтарда ескерілмейтін шек, яғни ол кезде немесе шек одан төмен шегі есепке алынбайтын шек әдістемесіне байланысты болады және сандық анықтау шегіне жатады. Осылайша, деректерді жинау жүйесіндегі шекті мәндер ескерілмеген шектің кем дегенде жартысына сәйкес келеді.
Детектор сигналын уақыт функциясы ретінде тіркейді.
Радиометриялық сигнал (радиохроматограмма) бойынша шектерді сәйкестендіру талданатын үлгілерді ұстап қалу уақыты негізінде жүзеге асырылады. Осы мақсатта басқа детекторлардың көмегімен алынған профильді пайдалануға болады.
Хроматограмма мен радиохроматограмма профильдерінің әртүрлі компоненттерін сандық анықтауды шектердің аудандары негізінде жүргізеді. Шектердің аудандары әдетте коммерциялық қолжетімді бағдарламалық қамсыздандыруды қолдана отырып, детектор сигналын тікелей интеграциялау арқылы алынады.
РАДИОАКТИВТІЛІКТІ АВТОНОМДЫ ("OFF-LINE") АНЫҚТАУ ЖӘНЕ ӨЛШЕУ
Тиімділігі жоғары сұйықтық хроматографиясы (2.1.2.28). Түрлі радиохимиялық заттарды ұстап қалу уақытының ұдайы өндірілетін реттілігі жағдайында радиоактивтілікті автономды (off-line) анықтау үшін сұйықтық хроматографиясында уақыт ішінде шығатын порциялар (фракциялар) түрінде элюатты жинаумен байланысты радиоактивтілікті сандық анықтаудың баламалы әдісі қолданылады. Шектерге сәйкес келетін фракциялардың радиоактивтілігі сандық анықтау шегін ескере отырып, барлық фракциялардың жалпы радиоактивтілігінің пайызымен салыстырмалы бөлік түрінде көрсетілуі мүмкін.
Әдіс. Үлгіні көрсетілген көлемде және көрсетілген жағдайларда бағанға енгізеді. Фракцияларды хроматографияның соңғы сатысында жинайды.
Шектерді ұстап тұру уақытын анықтау үшін пайдаланылатын детектор мен фракцияларды жинау орны арасындағы көлем өлшенеді, ал ұстап қалу факторы элюат ағынының жылдамдығы негізінде есептеледі және жинау орнындағы әр шекке элюция уақытын есептеу үшін қолданылады. Фракцияларды белгіленген уақыт аралығын ескере отырып немесе кез-келген шектің бір немесе одан да көп фракцияларына жататындай етіп ұстау уақытына сүйене отырып анықталған шығу сәтінде жинайды.
Әр фракцияның радиоактивтілігі калибрленген өлшеу құралын қолдана отырып өлшенеді, мысалы, сандық және сызықтық шегін ескере отырып, доза калибраторы немесе сцинтилляциялық детектор.
Элюция профилі кесте деректерін графикалық өңдеу нәтижесінде алынады, онда бір фракцияға сәйкес келетін импульстар саны элюция уақытына немесе көлеміне қарама-қарсы енгізіледі. Радиохимиялық тазалықты анықтау үшін сол бір шекке жататын фракциялар белсенділігінің мәнін қосады және салыстырмалы пайыздық құрамды есептейді.

Калибровка. Альфа-спектрометр должен быть откалиброван по энергии и эффективности. Калибровка осуществляется с использованием пиков известных источников, имеющих необходимый диапазон значений энергии, таких как америций-241 и плутоний-242. Не все альфа-частицы, испускаемые источником, будут образовывать импульс в системе. Вероятность того, что испускаемые альфа-частицы будут взаимодействовать с материалом детектора и образовывать импульс, характеризует эффективность детектора, зависящую от геометрии.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ РАДИОХИМИЧЕСКОЙ ЧИСТОТЫ
РФЛП может содержать радионуклид в различных химических формах, отличных от необходимой. Поэтому следует разделить различные вещества, содержащие радионуклид, и определить их относительную радиоактивность. Для этого приборы для обнаружения и измерения радиоактивности используют в сочетании с физико-химическими методами разделения. В принципе может быть использован любой метод разделения.
Частные фармакопейные статьи на РФЛП могут включать совместное применение метода измерения радиоактивности и методов хроматографии на бумаге (2.1.2.25), тонкослойной хроматографии (2.1.2.26), газовой хроматографии (2.1.2.27), высокоэффективной жидкостной хроматографии (2.1.2.28), эксклюзионной хроматографии (2.1.2.29) или электрофореза (2.1.2.30).
Во всех случаях радиоактивность каждого анализируемого образца измеряют после разделения, проведенного указанным методом.
Измерение радиоактивности может выполняться с применением детекторов, смонтированных последовательно с другими детекторами в аналитических измерительных приборах, например, жидкостных хроматографах с осуществлением поточного ("in-line") обнаружения радиоактивности испытуемых образцов, или выполняться автономно ("off-line"), то есть после завершения аналитического разделения путем измерения радиоактивности фракций элюата, полученных после разделения с помощью жидкостной хроматографии или в виде распределения по радиоактивности на полосках (пластинах) в бумажной или тонкослойной хроматографии.
НЕПРЕРЫВНОЕ ("IN-LINE") ОБНАРУЖЕНИЕ И ИЗМЕРЕНИЕ РАДИОАКТИВНОСТИ В СОЧЕТАНИИ С ЖИДКОСТНОЙ ХРОМАТОГРАФИЕЙ
Прибор. Высокоэффективна жидкостная хроматография (2.1.2.28) может применяться для отделения основного радиоактивного вещества радиофармацевтического препарата от радиохимических примесей или продуктов деградации. Непрерывное ("in-line") обнаружение обычно проводят с помощью проточного сцинтилляционного детектора, соединенного с измерителем скорости и регистрирующим устройством. Сцинтилляционный материал детектора выбирают, исходя из типа обнаруживаемого излучения, например, полимерный сцинтиллятор — для бета-частиц или сцинтилляционные кристаллы — для гамма- и рентгеновского излучений. Для обнаружения в потоке радионуклидов, испускающих бета-частицы, может также использоваться добавление жидкой сцинтилляционной смеси перед достижением элюатом детектора.
Одновременное использование детектора радиоактивного излучения и других детекторов (ультрафиолетового, рефрактометрического, кондуктометрического и т.д.), соединенных последовательно, может применяться для идентификации вещества, например, по времени удерживания известного стандарта, для определения количества вещества с использованием подходящего стандартного образца и для измерения радиоактивности данного вещества. При последовательном соединении разных детекторов необходимо откорректировать экспериментально полученные значения времени удерживания с учетом задержки во времени между детекторами.
В жидкостной хроматографии некоторые радиохимические примеси, например, коллоидные примеси, могут удерживаться в колонке. В подобных случаях необходим отдельный метод для определения содержания удержанных радиохимических примесей, а расчетная формула для общей радиохимической чистоты должна учитывать относительное содержание удержанных радиохимических примесей.
Для оценки подобного удерживания в процессе валидации методики можно определить выход радиоактивности элюата из колонки путем измерения общей радиоактивности, полученной с помощью хроматографического оборудования с колонкой и без нее.
Метод. Образец разбавляют при необходимости и затем вносят в колонку в указанном объеме и при указанных условиях. В данном случае важно подтвердить ПО, ПКО, а также линейность детектора в пределах всего диапазона измеряемых значений активности.
Проточный детектор. Часть трубки, через которую движется элюат, содержащий радиоактивные компоненты, помещается перед детектором или внутри него. Эффективность счета можно повысить, используя более длинную часть трубки (например, осуществляя многократные повороты перед детектором или внутри него); однако это будет уменьшать способность системы к разделению двух близко расположенных элюируемых пиков радиоактивности.
При указании в испытании на радиохимическую чистоту определения общего содержания радиохимических примесей или количественного определения отдельной примеси важно выбрать соответствующие пороговые значения и подходящие условия для интегрирования площадей пиков. В подобных испытаниях не учитываемый предел, то есть предел, при котором или ниже которого пик не учитывается, зависит от методики и относится к пределу количественного определения. Таким образом, пороговые значения в системе сбора данных соответствуют не менее чем половине не учитываемого предела.
Сигнал детекторов регистрируют как функцию времени.
Идентификация пиков по радиометрическому сигналу (радиохроматограмма) осуществляют на основании времени удерживания анализируемых образцов. Для этой цели может быть использован профиль, полученный с помощью других детекторов.
Количественное определение различных компонентов профилей хроматограммы и радиохроматограммы проводят, исходя из площадей пиков. Площади пиков обычно получают непосредственным интегрированием сигнала детектора с использованием коммерчески доступного программного обеспечения.
АВТОНОМНОЕ ("OFF-LINE") ОБНАРУЖЕНИЕ И ИЗМЕРЕНИЕ РАДИОАКТИВНОСТИ
Высокоэффективная жидкостная хроматография (2.1.2.28). При условии воспроизводимой последовательности времен удерживания различных радиохимических веществ применяется альтернативный метод количественного определения радиоактивности, заключающийся в сборе элюата в жидкостной хроматографии в виде выходящих во времени порций (фракций) для автономного (off-line) определения радиоактивности. Радиоактивность фракций, соответствующих пикам, может быть выражена в виде относительной части в процентах от общей радиоактивности всех фракций с учетом предела количественного определения.
Метод. Образец вносят в колонку в указанном объеме и при указанных условиях. Фракции собирают на конечной стадии хроматографирования.
Измеряют объем между детектором, используемым для идентификации времени удерживания пиков, и местом сбора фракций, а фактор удерживания рассчитывают на основании скорости потока элюата и используют для оценки времени элюирования для каждого пика в месте сбора. Фракции собирают с учетом фиксированного интервала времени или в момент выхода, определенный исходя из времени удерживания таким образом, чтобы любой из рассматриваемых пиков относился к одной или более фракциям.
Радиоактивность каждой фракции измеряют с использованием калиброванного средства измерения, например, калибратора доз или сцинтилляционного детектора, с учетом предела количественного определения и линейности.
Профиль элюирования получают в результате графической обработки данных таблицы, в которой количество импульсов, соответствующее одной фракции, вносится напротив времени элюирования или объема. Для определения радиохимической чистоты значения активности фракций, относящихся к одному и тому же пику, суммируют и рассчитывают относительное процентное содержание.

Жұқа қабатты хроматография (2.1.2.26) және қағаздағы хроматография (2.1.2.25). Радиоактивті препараттың компоненттерін бөлу үшін, жұқа қабатты хроматография немесе қағаз хроматография әдістемелері валидацияланған жағдайда, бөлінген дақтардың саны мен салыстырмалы қанықтығы радиоактивтілік детекторын пайдалана отырып анықталуы және өлшенуі мүмкін.
Дақтардың (шектердің) орналасуы тиісті детектерлеу әдісін пайдалана отырып, дәл сол химиялық заттардың (радиоактивті емес) ерітінділерімен салыстыру кезінде химиялық сәйкестендіруді жүргізуге мүмкіндік береді.
Аспап.
Сканерлеу құрылғысы. Құрылғыда әдетте радиоактивтілік детекторы болады, мысалы, сканерленген хроматографиялық пластина (жолақ) орналасқан платформадан белгіленген қашықтықта орналасқан позицияға сезімтал пропорционалды есептегіш немесе коллимацияланған сцинтилляциялық детектор болады.
Хроматографиялық жолаққа қолданылатын үлгінің радиоактивтілігі есептеу жылдамдығының мәні өлшеу жабдығының сызықтық диапазонында болатындай болуы керек, сондықтан қажет болған жағдайда үлгіні сұйытуға болады. Сканерленетін аймақ қажетті жолақ детекторды сканерлеу траекториясымен бір сызықта болатындай етіп тиісті жағдайда орналастырылады. Бір реттік талдаудың ішінде жеткілікті санау уақытын қамтамасыз ету үшін сканерлеу уақытын түзету қажет.
Детектор немесе платформа жазықтықта x осі немесе у осі бойымен бүкіл беті бір талдаудың ішінде толық сканерленетіндей қозғала алады.
Детектор анықталатын радиоактивтіліктің сандық өлшеуін жүргізуге және санау жылдамдығын сканерленген бетке кеңістіктік байланыстыруға болатындай етіп тиісті есептеу құрылғысына қосылады.
Детектормен жүріп өткен қашықтыққа қатысты радиоактивтілікті өлшеу нәтижелері бар хаттама автоматты түрде шығарылады, ал профиль қашықтық бірлігіне импульстар саны пропорционалды ауданы бар шектерді қамтиды.
Радиоактивтілік есептегіші. Егер толық бөлінген үшеуден аспайтын радиохимиялық компоненттерді сәйкестендіру қажет болған жағдайда, пластина (жолақ) тең бөліктерге кесілуі мүмкін, олардың әрқайсысы ең жақын орналасқан екі дақтың бөліну факторларының (Rf) айырмашылығына сәйкес пластина (жолақ) ұзындығының жартысынан аспайтын мөлшерде болады. Әрбір жеке учаске бастапқы шетінен нөмірленеді және жеке-жеке есептеледі. Екінші жағынан, жақсы сипатталған жүйелер үшін жолақты екі немесе одан да көп тең емес бөліктерге бөлуге болады, олардың өлшемдері қажет болған жағдайда түзетілуі мүмкін. Өлшеу үшін ионизация камерасы немесе сцинтилляциялық есептегіш, олар өлшеу жабдықтарының сызықтық диапазоны шегінде және оның PKO-сынан жоғары болған жағдайда, пайдаланылуы мүмкін.
Авторадиография. Авторадиографияны хроматографиялық жолақта радиоактивтіліктің таралу бейнесін алу үшін де қолдануға болады. Бұл жағдайда суретті алу үшін қолданылатын жүйенің сигналы, мысалы, бейнені немесе фотопленканы қалыптастырудың люминофорлық жүйесі хроматограммада көрсетілген радиоактивтілікке қатысты сызықты екенін көрсету қажет. Олай болмаған жағдайда, жүйені қайта калибрлеу керек немесе параллель түрде төсеніште болуы мүмкін компоненттердің радиоактивтілігінің болжамды мәндерінің диапазонында калибрлеу стандартты ерітіндісін сұйыту арқылы алынған бірқатар радиоактивті салыстыру көздерінің әсеріне ұшырату керек.
Әдіс. Үлгінің қажетті мөлшерін хроматографиялық жолақтың бастапқы сызығына орналастырады, қажет болған жағдайда дақтың жарылуын болдырмау үшін кептіреді. Хроматографиялауды көрсетілген әдіске сәйкес жүзеге асырады. Егер жеке фармакопея бабында көрсетілсе, тасымалдағышты пайдалануға жол беріледі.
Қағаз және жұқа қабатты хроматографияда сыналатын дәрілік препаратты сұйылтпаған жөн, бірақ оны өлшеу процесінде сәйкестікке байланысты (өлі уақыттағы шығындар) есептеу кезінде шығындармен байланыстыратын радиоактивтіліктің осындай мөлшеріндегі затты қолданудан аулақ болу керек.
Бөлінгеннен кейін жолақты кептіреді және радиоактивтік учаскелердің орналасуын тиісті коллимирленген санауышты пайдалана отырып, авторадиография көмегімен немесе жолақтарды бөліктерге кесу және әрбір бөліктің радиоактивтілігін өлшеу арқылы хроматограмма бойындағы радиоактивтілікті өлшеу жолымен анықтайды.
Жалпы радиоактивтілікті автоматтандырылған өлшеу құралын немесе сандық индикациясы бар есептегішті қолдана отырып интеграциялау арқылы анықтауға болады.
Шектер аудандарының қатынасынан тиісті радиоактивті заттар үшін радиоактивтілік мәндерінің пайыздық қатынасы алынады.
Егер жолақтар бөліктерге бөлінсе, радиоактивтіліктің өлшенген мәндерінің қатынасынан радиоактивтілік мәндерінің қатынасы тиісті радиоактивті заттар үшін пайызбен анықталады.

Тонкослойная хроматография (2.1.2.26) и хроматография на бумаге (2.1.2.25). При условии валидированности методик тонкослойной хроматографии или бумажной хроматографии для разделения компонентов радиоактивного препарата число и относительная интенсивность разделенных пятен могут обнаруживаться и измеряться с использованием детектора радиоактивности.
Расположение пятен (пиков) дает возможность провести химическую идентификацию при сравнении с растворами этих же химических веществ (нерадиоактивных), используя соответствующий метод детектирования.
Прибор
Сканирующее устройство. Прибор обычно содержит детектор радиоактивности, например, позиционно-чувствительный пропорциональный счетчик или коллимированный сцинтилля- ционный детектор, размещенный на фиксированном расстоянии от платформы, на которой располагается сканируемая хроматографическая пластина (полоска).
Радиоактивность образца, наносимого на хроматографическую полоску, должна быть такой, чтобы значение скорости счета находилось в диапазоне линейности измерительного оборудования, поэтому при необходимости образец может быть разбавлен. Сканируемая область размещается в соответствующем положении таким образом, чтобы необходимая полоса находилась на одной линии с траекторией сканирования детектора. Необходимо откорректировать время сканирования для обеспечения достаточного времени счета в течение единичного анализа.
Детектор или платформа могут перемещаться в плоскости вдоль оси x или оси у таким образом, чтобы вся поверхность полностью была просканирована в течение одного анализа.
Детектор соединяется с соответствующим счетным устройством, чтобы можно было провести количественное измерение детектируемой радиоактивности и соотнести пространственно скорость счета со сканируемой поверхностью.
Протокол с результатами измерения радиоактивности по отношению к пройденному детектором расстоянию выводится автоматически, а профиль содержит пики с площадью, пропорциональной числу импульсов на единицу расстояния.
Счетчик радиоактивности. В случае если необходимо идентифицировать не более трех полностью разделенных радиохимических компонентов, пластина (полоска) может быть разрезана на равные участки, каждый из которых имеет размер, не превышающий половину длины пластины (полоски) в соответствии с различием факторов разделения (Rf) двух наиболее близко расположенных пятен. Каждый отдельный участок нумеруют от начального края и подвергают счету по отдельности. С другой стороны, для хорошо характеризуемых систем полоска может быть разрезана на две или более неравные части, размеры которых перед счетом, при необходимости, могут быть откорректированы. Для измерений могут быть использованы ионизационная камера или сцинтилляционный счетчик при условии их применения в пределах диапазона линейности измерительного оборудования и свыше его ПКО.
Авторадиография. Авторадиография также может быть использована для получения изображения распределения радиоактивности на хроматографической полоске. В этом случае необходимо показать, что сигнал системы, применяемой для получения изображения, например, люминофорной системы формирования изображения или фотопленки, является линейным по отношению к радиоактивности, представленной на хроматограмме. В ином случае систему необходимо калибровать повторно или параллельно подвергнуть действию серии радиоактивных источников сравнения, полученной разбавлением калибровочного стандартного раствора в диапазоне предполагаемых значений радиоактивности компонентов, которые могут присутствовать на подложке.
Метод. Помещают необходимое количество образца на стартовую линию хроматографической полоски, высушивая, при необходимости, во избежание расплывания пятна. Хроматографирование осуществляют согласно указанному методу. Допускается использование носителя, если указано в частной фармакопейной статье.
В бумажной и тонкослойной хроматографии предпочтительно не разбавлять испытуемый лекарственный препарат, но важно избегать нанесения вещества с таким количеством радиоактивности, которое в процессе ее измерения обусловливает потери при счете в связи с совпадениями (потери на мертвое время).
После разделения полоску высушивают и определяют расположение радиоактивных участков путем измерения радиоактивности на протяжении всей хроматограммы, используя соответствующий коллимированный счетчик, с помощью авторадиографии или разрезанием полосок на части и измерением радиоактивности каждой части.
Суммарная радиоактивность может быть определена путем интегрирования с использованием автоматизированного измерительного прибора или счетчика с цифровой индикацией.
Из отношения площадей пиков получают отношение значений радиоактивности в процентах для соответствующих радиоактивных веществ.
Если полоски разрезаются на части, из отношения измеренных значений радиоактивности определяют отношение значений радиоактивности в процентах для соответствующих радиоактивных веществ.

Калибрлеу. Анықтау және сандық анықтау шектерін, сондай-ақ өлшенетін белсенділік мәндерінің барлық диапазонындағы детектордың сызықтығын растау және хроматографиялық жүйенің төсенішіндегі барлық позициялар үшін өте маңызды. Осы мақсатта болжамды диапазонның 0,1%-дан 100%-ға дейінгі белсенділік мәні бар үлгілер қолданылады. Үлгілер сұйыту арқылы дайындалады және қажет болған жағдайда кептіріліп, олар тең көлемде қолданылады. Стандартты өлшеу жабдығын пайдалана отырып радиоактивтілік профилін алғаннан кейін шектердің аудандары әрбір нүктенің радиоактивтілігінің есептелген мөлшерімен салыстыру үшін интеграцияланады. Детектордың бүкіл өлшеу бетіндегі сезімталдығы бірдей болуын бақылайды, өйткені ол детектордың орналасу жағдайына байланысты өзгешеленуі мүмкін.
Шектердің ажыратымдылығына дақ мөлшері, радионуклидтің жалпы радиоактивтілігі және детектордың техникалық мүмкіндіктері әсер етеді. Мұны 4 мм-ден 20 мм-ге дейін өсе отырып және 2 мм қадаммен бөлінген 5 мкл дақтарды қолданған кезде тексеруге болады. Анықтау жүйесінің шамамен ажыратымдылығын радиоактивтілік профилі негізінде, екі дақ арасындағы қашықтық ретінде анықтауға болады, мұнда негізгі сызық нақты бөлінген болып табылады.
2.1.3. СӘЙКЕСТЕНДІРУ
Бұл бөлімде иондарға, функционалды топтарға және заттардың жеке топтарына сапалы реакциялар жүргізу әдістері берілген.
201030001-2019
2.1.3.1. Сапалық реакциялар
АЛКАЛОИДТАР
а) Жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің ілмегін 5 мл Р суда ерітеді, ерітіндінің қышқыл реакциясына дейін (2.1.2.4) Р сұйытылған хлорсутек қышқылын қосады, содан кейін Р 1 мл калий йодвисмутаты ерітіндісін қосады; сол мезетте қызғылт немесе қызғылт-қызыл түсті тұнба пайда болады.
б) 1,0 г ұсақталған өсімдік шикізатын сыйымдылығы 100 мл колбаға салады, 25 мл 1 % (көл/көл) хлорсутек қышқылын Р қосады және қайнаған су моншасында 5 мин бойы қыздырады, суытады және алынған затты қағаз фильтр арқылы фильтрден өткізеді. 1 мл фильтратқа 1 мл ерітіндіден 10 мг/мл Р фосфорполибден қышқылы Р суда қосады; сарғыш тұнба пайда болады, ол біраз уақыттан кейін көк немесе жасыл түске ие болады.
в) Сынақта алынған 1 мл фильтратқа (б) 1 мл фосфорвольфрам қышқылының 10 г/л ерітіндісін Р суына қосады; ақ түс дерлік тұнба түзіледі.
АЛЮМИНИЙ
15 мг-ға жуық сынақтағы үлгіні 2 мл Р суға ерітеді. Алынған ерітіндіге немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 2 мл ерітіндіге 0,5 мл сұйытылған Р сутегі қышқылы және шамамен 0,5 мл тиоацетамид реактиві Р қосылады; тұнба пайда болмайды. Содан кейін сұйытылған Р натрий гидроксидінің ерітіндісі тамшыларға қосылады; сұйытылған Р натрий гидроксидінің ерітіндісін кейіннен қосқанда еритін ақ желатинді тұнба пайда болады. Алынған ерітіндіге Р хлоридінің аммоний ерітіндісін біртіндеп қосады; қайтадан желатинді ақ тұнба пайда болады.
БАСТАПҚЫ ХОШ ИІСТІ АМИНДЕР

Калибровка. Подтверждение пределов обнаружения и количественного определения, а также линейности детектора во всем диапазоне измеряемых значений активности и для всех положений на подложке хроматографической системы имеет важное значение. С этой целью применяют образцы со значениями активности от 0,1 % до 100 % от предполагаемого диапазона. Образцы готовят разбавлением и применяют их равные объемы, высушивая при необходимости. После получения профиля радиоактивности с использованием стандартного измерительного оборудования, площади пиков интегрируют для сравнения с рассчитанным количеством радиоактивности каждого пятна. Контролируют, чтобы чувствительность детектора на всей поверхности измерений была одинакова, так как она может отличаться в зависимости от положения детектора.
На разрешение пиков влияют размер пятна, общая радиоактивность радионуклида и технические возможности детектора. Это может быть проверено при нанесении пятен объемом 5 мкл, разделенных расстоянием, возрастающим от 4 мм до 20 мм, и с шагом 2 мм. Приблизительное разрешение системы обнаружения может определяться, исходя из профиля радиоактивности, как расстояние между двумя пятнами, где базовая линия является четко выделенной.
2.1.3. ИДЕНТИФИКАЦИЯ
В данном разделе представлены методики проведения качественных реакций на ионы, функциональные группы и отдельные группы веществ.
201030001-2019
2.1.З.1. Качественные реакции
АЛКАЛОИДЫ
а) Навеску испытуемого образца, указанную в частной фармакопейной статье, растворяют в 5 мл воды Р, прибавляют хлороводородную кислоту разбавленную Р до кислой реакции раствора (2.1.2.4), затем добавляют 1 мл раствора калия йодвисмутата Р; тотчас образуется осадок оранжевого или оранжево-красного цвета.
б) 1,0 г измельченного растительного сырья помещают в колбу вместимостью 100 мл, прибавляют 25 мл 1 % (об/об) хлороводородной кислоты Р и нагревают на кипящей водяной бане в течение 5 мин, охлаждают и фильтруют извлечение через бумажный фильтр. К 1 мл фильтрата прибавляют по 1 мл раствора 10 мг/мл фосфорномолибденовой кислоты Р в воде Р; образуется желтоватый осадок, который через некоторое время приобретает синюю или зеленую окраску.
в) К 1 мл фильтрата, полученного в испытании (б), прибавляют 1 мл раствора 10 г/л фосфорновольфрамовой кислоты Р в воде Р; образуется осадок почти белого цвета.
АЛЮМИНИЙ
Около 15 мг испытуемого образца растворяют в2 мл воды Р. К полученному раствору или к 2 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 0,5 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р и около 0,5 мл реактива тиоацетамида Р; осадок не образуется. Затем по каплям прибавляют раствор натрия гидроксида разбавленный Р; образуется студенистый осадок белого цвета, растворяющийся при последующем добавлении раствора натрия гидроксида разбавленного Р. К полученному раствору постепенно прибавляют раствор аммония хлорида Р; вновь образуется студенистый белый осадок.
АМИНЫ ПЕРВИЧНЫЕ АРОМАТИЧЕСКИЕ

Жеке фармакопея бабында көрсетілген сынақ ерітіндісі сұйытылған Р хлорсутек қышқылымен қышқылданады, 0,2 мл Р натрий нитритінің ерітіндісі қосылады және 1-2 минуттан кейін 1 мл Р b-нафтол ерітіндісі қосылады; қанық қызғылт сары немесе қызыл бояу пайда болады және, әдетте, сондай түстегі тұнба пайда болады.
АММОНИЙ ТҰЗДАРЫ
Жеке фармакопея бабында көрсетілген сынақ ерітіндісіне 0,2 г. Р магний оксиді қосылады. Алынған қоспадан ауа ағыны өтіп, нәтижесінде пайда болған газды 1 мл. қоспаға 0,1 М хлорид қышқылына және 0,05 мл. метил қызыл Р ерітіндісінің қоспасына жіберіледі; индикатордың түсі сарыға айналады. Содан кейін 1 мл. жаңа дайындалған 100 г/л Р натрий кобальтинитрит ерітіндісін қосады; сары түсті тұнба пайда болады.
АММОНИЙ ТҰЗДАРЫ ЖӘНЕ ҰШПА НЕГІЗДЕРДІҢ ТҰЗДАРЫ
20 мг-ге жуық сыналатын үлгіні 2 мл Р суға ерітеді. Алынған ерітіндіге немесе жеке фармакопея мақаласында көрсетілген 2 мл ерітіндіге сұйытылған Р натрий гидроксидінің 2 мл ерітіндісі қосылады. Ерітінді қызған кезде иіс пен сілтілік реакция арқылы анықталатын аммиак пен ұшпа негіздердің буы шығады (2.1.2.4).
АЦЕТАТТАР
а) Сыналатын үлгіні Р қымыздық қышқылының тең мөлшерімен қыздырады; иісі және қышқыл реакциясы бойынша анықталатын сірке қышқылы бөлінеді (2.1.2.4.).
б) Шамамен 30 мг сыналатын үлгіні 3 мл Р суында ерітеді, алынған ерітіндіге немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 3 мл ерітіндіге 0,25 мл Р лантан нитраты ерітіндісі, 0,1 мл 0,05 мл М йод ерітіндісі және 0,05 мл сұйытылған Р2 аммиак ерітіндісі дәйекті түрде қосылады. Қоспаны қайнағанға дейін мұқият қыздырады; бірнеше минут ішінде Көк тұнба пайда болады немесе қою көк бояу пайда болады.
в) Құрамында 20 мг-ден 60 мг ацетатион (СН3СОО-) бар сыналатын үлгінің 2 мл бейтарап ерітіндісіне 0,2 мл ерітіндіні 30 г/л Р темір(Ш) хлоридін қосады; сұйытылған минералды қышқылдар қосылған кезде жоғалып кететін қызыл-қоңыр бояу пайда болады.
г) Құрамында 20 мг-ден 60 мг-ға дейін ацетатион (СН3СОО-) бар сыналатын үлгінің 2 мл Р ерітіндісін күкірт қышқылының тең мөлшерімен және 0,5 мл 96% Р этанолмен қыздырады; иісі бойынша анықталатын этилацетат түзіледі.
АЦЕТИЛ ТОПТАРЫ
Жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің шамамен 15 мг немесе сыналатын үлгінің ілмегін сыртқы диаметрі 18 мм пробиркаға салады, 0,15 мл Р фосфор қышқылын қосады. Пробирка тығынмен жабылады, ол арқылы ұзындығы шамамен 100 мм және сыртқы диаметрі 10 мм, құрамында су бар және тоңазытқыш рөлін атқаратын кішкене пробирка өтеді. Кіші пробирканың сыртқы бетіне Р лантан нитраты ерітіндісінің 1 тамшысы салынады. Егер зат салыстырмалы түрде оңай гидролизденсе, құрылғы су моншасында 5 минутқа орналастырылады, содан кейін кішкене пробиркаға шығарылады. Тамшы алынып, Фарфор пластинкада 0,05 мл 0,01 м йод ерітіндісімен араластырылады. Тамшының шетіне 0,05 мл сұйытылған Р2 аммиак ерітіндісі қолданылады; 1-2 минуттан кейін екі тамшының қосылған жерінде көк бояу пайда болады, ол күшейеді, қысқа уақыт аралығында сақталады.
Гидролизденуі қиын субстанциялар үшін қоспа ашық жалынмен қайнағанға дейін баяу қыздырылады және жоғарыда келтірілген нұсқауларға сәйкес сынақ орындалады.
БАРБИТУРАТТАР (АЗОТТЫ АЛМАСТЫРАТЫНДАРДЫ ҚОСПАҒАНДА)

Испытуемый раствор, указанный в частной фармакопейной статье, подкисляют хлороводородной кислотой разбавленной Р, прибавляют 0,2 мл раствора натрия нитрита Р и через 1-2 мин добавляют 1 мл раствора
-нафтола Р; появляется интенсивное оранжевое или красное окрашивание и, как правило, образуется осадок такого же цвета.
АММОНИЯ СОЛИ
К испытуемому раствору, указанному в частной фармакопейной статье, прибавляют 0,2 г магния оксида Р. Через полученную смесь пропускают поток воздуха и направляют образующийся при этом газ в смесь 1 мл 0,1 Мхлороводородной кислоты и 0,05 мл раствора метилового красного Р; окраска индикатора становится желтой. Затем прибавляют 1 мл свежеприготовленного раствора 100 г/л натрия кобальтинитрита Р; образуется осадок желтого цвета.
АММОНИЯ СОЛИ И СОЛИ ЛЕТУЧИХ ОСНОВАНИЙ
Около 20 мг испытуемого образца растворяютв2 мл воды Р. К полученному раствору или к 2 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 2 мл раствора натрия гидроксида разбавленного Р. При нагревании раствора выделяются пары аммиака и летучих оснований, обнаруживаемые по запаху и щелочной реакции (2.1.2.4).
АЦЕТАТЫ
а) Испытуемый образец нагревают с равным количеством щавелевой кислоты Р; выделяется уксусная кислота, обнаруживаемая по запаху и кислой реакции (2.1.2.4.).
б) Около 30 мг испытуемого образца растворяют в 3 мл воды Р. К полученному раствору или к 3 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, последовательно прибавляют 0,25 мл раствора лантана нитрата Р, 0,1 мл 0,05 Мраствора йода и 0,05 мл раствора аммиака разбавленного Р2. Смесь осторожно нагревают до кипения; в течение нескольких минут образуется синий осадок или появляется темно-синее окрашивание.
в) К 2 мл нейтрального раствора испытуемого образца, содержащегоот 20 мг до 60 мг ацетат-иона (СН3СОО-), прибавляют 0,2 мл раствора 30 г/л железа(Ш) хлорида Р; появляется красно-бурое окрашивание, исчезающее при прибавлении разбавленных минеральных кислот.
г) 2 мл раствора испытуемого образца, содержащего от 20 мг до 60 мг ацетат-иона (СН3СОО), нагревают с равным количеством серной кислоты Р и 0,5 мл 96 % этанола Р; образуется этилацетат, обнаруживаемый по запаху.
АЦЕТИЛЬНЫЕ ГРУППЫ
Около 15 мг испытуемого образца или навеску испытуемого образца, указанное в частной фармакопейной статье, помещают в пробирку с наружным диаметром 18 мм, прибавляют 0,15 мл фосфорной кислоты Р. Пробирку закрывают пробкой, через которую пропущена небольшая пробирка длиной около 100 мм и наружным диаметром 10 мм, содержащая воду Р и выполняющая роль холодильника. На внешнюю поверхность меньшей пробирки помещают 1 каплю раствора лантана нитрата Р. Если субстанция относительно легко гидролизуется, устройство помещают на 5 мин в водяную баню, затем вынимают меньшую пробирку. Каплю снимают и смешивают на фарфоровой пластинке с 0,05 мл 0,01 Мраствора йода. На край капли наносят 0,05 мл раствора аммиака разбавленного Р2; через 1-2 мин в месте соединения двух капель появляется синее окрашивание, которое усиливается и сохраняется в течение короткого промежутка времени.
Для трудногидролизуемых субстанций смесь медленно нагревают на открытом пламени до кипения и выполняют испытание в соответствии с вышеприведенными указаниями.
БАРБИТУРАТЫ (ЗА ИСКЛЮЧЕНИЕМ АЗОТЗАМЕЩЕННЫХ)

Шамамен 5 мг сыналатын үлгіні 3 мл Р метанолмен ерітеді, құрамында 100 г/л Р кобальт нитраты және 100 г/л Р кальций хлориді бар 0,1 мл ерітінді қосылады, араластырылады және сұйытылған Р натрий гидроксидінің 0,1 мл ерітіндісі шайқай отырып қосылады; күлгін-көк бояу мен тұнба пайда болады.
БЕНЗОАТТАР
а) Жеке фармакопея бабында көрсетілген 1 мл ерітіндіге Р1 хлоридінің 0,5 мл темір (Ш) ерітіндісі қосылады; Р эфирінде еритін бозғылт сары тұнба пайда болады.
б) Қажет болған жағдайда жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес өңделген сыналатын үлгінің 0,2 г пробиркаға салынады, 0,2 мл немесе 0,3 мл Р күкірт қышқылын сулайды және пробирканың түбін мұқият қыздырады; пробирканың ішкі қабырғаларында ақ жабын пайда болады.
в) Сыналатын үлгінің 0,5 г.-ы 10 мл Р суында ерітіледі, алынған ерітіндіге немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 10 мл ерітіндіге 0,5 мл Р хлорсутек қышқылы қосылады; Р жылы суынан қайта кристалданғаннан және вакуумда кептіргеннен кейін 120оС-тан 124оС-қа дейінгі балқу температурасына ие тұнба пайда болады (2.1.2.14.).
БРОМИДТЕР
а) Шамамен 3 мг бромид ионына (Br-) тең сыналатын үлгінің ілмегін 2 мл Р суында ерітеді. Алынған ерітінді немесе жеке фармакопея мақаласында көрсетілген 2 мл ерітінді сұйытылған Р азот қышқылымен қышқылданады, 0,4 мл Р1 күміс нитратының ерітіндісі қосылады, араластырылады және тұндырылады; ашық сары фильтрат тұнбасы пайда болады. Тұнбаны центрифугалау арқылы бөледі және 1 мл-дан Р судың үш порциясымен жуады, бұл операциялар жарқын жарықтан қорғалған жерде тез жүзеге асырылады. Бұл ретте тұнба үстіндегі сұйықтық опалесценцияға ие болуы мүмкін. Алынған тұнба 2 мл Р суда суспензияланады және 1,5 мл Р аммиак ерітіндісі қосылады; тұнба баяу ериді.
б) Шамамен 5 мг бромид-ионға (Br-) балама немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің ілмегін шағын пробиркаға салады, 0,25 мл Р су, шамамен 75 мг Р қорғасын диоксидін, 0,25 мл Р сірке қышқылын қосады және мұқият шайқайды. Түтіктің жоғарғы ішкі бөлігі фильтрлегіш қағазбен кептіріп, 5 минутқа қалдырады. Қажетті мөлшердегі фильтр қағазының жолағы сіңдіріліп, оның ұшын Р түссіз фуксин ерітіндісінің тамшысына батырады, сіңдірілген бөлігі сол мезетте түтікке салады. 10 с ішінде фильтрленген қағаздың төменгі ұшында күлгін бояу пайда болады, ол қағаз жолағының жоғарғы сіңдірілген бөлігінде байқалған фуксиннің қызыл түсінен айқын ерекшеленеді.
в) 2 мг-ден 30 мг бромидионы (Br-) бар сыналатын үлгінің 1 мл ерітіндісіне 1 мл сұйытылған Р хлорсутек қышқылы, 0,5 мл жаңадан дайындалған Р 50 г/л хлорамин ерітіндісі, 1 мл Р хлороформ қосылады және сілкіленеді; хлороформ қабаты сары-қоңыр түске ие болады.
ВИСМУТ

Около 5 мг испытуемого образца растворяют в 3 мл метанола Р, прибавляют 0,1 мл раствора, содержащего 100 г/л кобальта нитрата Р и 100 г/л кальция хлорида Р, перемешивают и добавляют при встряхивании 0,1 мл раствора натрия гидроксида разбавленного Р; появляется фиолетово-синее окрашивание и осадок.
БЕНЗОАТЫ
а) К 1 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 0,5 мл раствора железа(Ш) хлорида Р1; образуется бледно-желтый осадок, растворимый в эфире Р.
б) 0,2 г испытуемого образца, при необходимости обработанного в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье, помещают в пробирку, смачивают 0,2 мл или 0,3 мл серной кислоты Р и осторожно нагревают дно пробирки; на внутренних стенках пробирки появляется белый налет.
в) 0,5 г испытуемого образца растворяют в 10 мл воды Р. К полученному раствору или к 10 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 0,5 мл хлороводородной кислоты Р; образуется осадок, который после перекристаллизации из теплой воды Р и высушивания в вакууме имеет температуру плавления (2.1.2.14.) от 120 оС до 124 оС.
БРОМИДЫ
а) Навеску испытуемого образца, эквивалентную примерно 3 мг бромид-иона (Br-), растворяют в 2 мл воды Р. Полученный раствор или 2 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, подкисляют азотной кислотой разбавленной Р, прибавляют 0,4 мл раствора серебра нитрата Р1, перемешивают и отстаивают; образуется светло-желтый творожистый осадок. Осадок отделяют центрифугированием и промывают тремя порциями воды Р по 1 мл. Данные операции проводят быстро в защищенном от яркого света месте. При этом надосадочная жидкость может иметь опалесценцию. Полученный осадок суспендируют в 2 мл воды Р и прибавляют 1,5 мл раствора аммиака Р; осадок медленно растворяется.
б) Навеску испытуемого образца, эквивалентную примерно 5 мг бромид-иона (Br-) или указанную в частной фармакопейной статье, помещают в небольшую пробирку, прибавляют 0,25 мл воды Р, около 75 мг свинца диоксида Р, 0,25 мл уксусной кислоты Р и осторожно встряхивают. Верхнюю внутреннюю часть пробирки высушивают с помощью фильтровальной бумаги и оставляют на 5 мин. Полоску фильтровальной бумаги необходимого размера пропитывают, погружая ее конец в каплю раствора фуксина обесцвеченного Р, и тотчас помещают пропитанную часть в пробирку. В течение 10с на нижнем конце фильтровальной бумаги появляется фиолетовое окрашивание, которое четко отличается от красной окраски фуксина, наблюдаемой в верхней пропитанной части полоски бумаги.
в) К 1 мл раствора испытуемого образца, содержащегоот 2 мг до 30 мг бромид-иона (Br-), прибавляют 1 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р, 0,5 мл свежеприготовленного раствора 50 г/л хлорамина Р, 1 мл хлороформа Р и встряхивают; хлороформный слой приобретает желто-бурую окраску
ВИСМУТ

а) Сыналатын үлгінің 0,5 г-ға сұйытылған Р хлорсутек қышқылының 10 мл қосылады. Алынған ерітіндіні немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 10 мл ерітіндіні 1 мин бойы қайнатады, салқындатады және қажет болған жағдайда фильтрден фильтрлейді. Алынған ерітіндінің 1 мл-не 20 мл Р су қосылады; ақ немесе ашық сары тұнба пайда болады, оның түсі 0,05 мл-ден 0,1 мл Р натрий сульфидінің ерітіндісін қосқаннан кейін қоңырға өзгереді.
б) 45 мг сыналатын үлгіге 10 мл Р сұйытылған азот қышқылы қосылады. Алынған ерітіндіні немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 10 мл ерітіндіні 1 мин бойы қайнатады, салқындатады және қажет болған жағдайда фильтрден фильтрлейді. Алынған ерітіндінің 5 мл-не 2 мл ерітінді 100 г/л Р тиомочевина қосылады; сарғыш-қызғылт немесе сарғыш тұнба пайда болады. Содан кейін 4 мл ерітінді 25 г/л Р натрий фториді қосылады; ерітінді 30 минут ішінде түссізденбейді.
ТЕМІР
а) Шамамен 10 мг темірионға (Fe2+) тең сыналатын үлгінің ілмегін 1 мл Р суда ерітеді. Алынған ерітіндіге немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 1 мл ерітіндіге 1 мл Р калий феррицианид ерітіндісі қосылады; 5 мл Р сұйытылған сутегі қышқылы қосылған кезде ерімейтін көк тұнба пайда болады.
б) Шамамен 1 мг темір ионына (Fe3+) тең сыналатын үлгінің ілмегін 30 мл Р суда ерітеді. Алынған ерітіндіге немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 3 мл ерітіндіге 1 мл ерітілген Р хлоросутегі қышқылы және 1 мл Р калий тиоционат ерітіндісі қосылады; қызыл бояу пайда болады. Алынған ерітіндінің екі порциясы 1 мл-ден алынады. Бір порцияға 5 мл Р изоамил спирті немесе 5 мл Р эфир қосылады, шайқайды және бөліктерге бөлінгенге дейін қалдырылады; органикалық қабат қызғылт түске боялады. Басқа бөлікке 2 мл Р хлоридінің сынап ерітіндісі қосылады; ерітіндінің қызыл түсі жоғалады.
в) Кемінде 1 мг темір-ионға (Fe3+) баламалы сыналатын үлгінің ілмегін 1 мл Р суда ерітеді. Алынған ерітіндіге немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 1 мл ерітіндіге 1 мл Р ферроцианид калий ерітіндісін қосады; 5 мл Р сұйытылған хлорсутек қышқылын қосқанда ерімейтін көк тұнба түзіледі.
ЙОДИДТЕР
а) Шамамен 4 мг йодидионға (I-) балама сыналатын үлгінің ілмегі 2 мл Р суға ерітіледі. Алынған ерітінді немесе жеке фармакопея мақаласында көрсетілген 2 мл ерітінді сұйытылған Р азот қышқылымен қышқылданады, 0,4 мл Р1 күміс нитратының ерітіндісі қосылады, араластырылады және ашық сары фильтраттай тұнба пайда болғанша қалдырылады. Тұнба центрифугалау арқылы бөлінеді және оны 1 мл Р судың үш порциясымен жуады. Бұл операция тез, жарық жарықтан қорғала отырып жүргізіледі. Бұл ретте тұнба үстіндегі сұйықтық опалесценцияға ие болуы мүмкін. Тұнба 2 мл Р суда суспензияланады және 1,5 мл Р аммиак ерітіндісі қосылады; тұнба ерімейді.

а) К 0,5 г испытуемого образца прибавляют 10 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р. Полученный раствор или 10 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, кипятят в течение 1 мин, охлаждают и, при необходимости, фильтруют. К 1 мл полученного раствора прибавляют 20 мл воды Р; образуется белый или светло-желтый осадок, цвет которого после добавления от 0,05 мл до 0,1 мл раствора натрия сульфида Р изменяется на коричневый.
б) К 45 мг испытуемого образца прибавляют 10 мл азотной кислоты разбавленной Р. Полученный раствор или 10 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, кипятят в течение 1 мин, охлаждают и, при необходимости, фильтруют. К 5 мл полученного раствора прибавляют 2 мл раствора 100 г/л тиомочевины Р; появляется желтовато-оранжевое окрашивание или оранжевый осадок. Затем добавляют 4 мл раствора 25 г/л натрия фторида Р; раствор не обесцвечивается в течение 30 мин.
ЖЕЛЕЗО
а) Навеску испытуемого образца, эквивалентную примерно 10 мг железо-иона (Fe2+), растворяют в 1 мл воды Р. К полученному раствору или к 1 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 1 мл раствора калия феррицианида Р; образуется синий осадок, не растворяющийся при добавлении 5 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р.
б) Навеску испытуемого образца, эквивалентную примерно 1 мг железо-иона (Fe3+), растворяют в 30 мл воды Р. К полученному раствору или к 3 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 1 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р и 1 мл раствора калия тиоционата Р; появляется красное окрашивание. Отбирают две порции полученного раствора по 1 мл. К одной порции прибавляют 5 мл изоамилового спирта Р или 5 мл эфира Р, встряхивают и оставляют до расслоения; органический слой окрашивается в розовый цвет. К другой порции прибавляют 2 мл раствора ртути хлорида Р; красное окрашивание раствора исчезает.
в) Навеску испытуемого образца, эквивалентную не менее 1 мг железо-иона (Fe3+), растворяют в 1 мл воды Р. К полученному раствору или к 1 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 1 мл раствора калия ферроцианида Р; образуется синий осадок, не растворяющийся при добавлении 5 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р.
ЙОДИДЫ
а) Навеску испытуемого образца, эквивалентную примерно 4 мг йодид-иона (I-), растворяют в 2 мл воды Р. Полученный раствор или 2 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, подкисляют азотной кислотой разбавленной Р, прибавляют 0,4 мл раствора серебра нитрата Р1, перемешивают и оставляют до образования светло-желтого творожистого осадка. Осадок отделяют центрифугированием и промывают тремя порциями воды Р по 1 мл. Данную операцию проводят быстро, защищая от яркого света. При этом надосадочная жидкость может иметь опалесценцию. Осадок суспендируют в 2 мл воды Р и прибавляют 1,5 мл раствора аммиака Р; осадок не растворяется.

б ) 1 мл-ге жуықн 5 мг йодидионы (I-) бар сыналатын үлгінің 0,2 мл ерітіндісіне немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 0,2 мл ерітіндіге 0,5 мл Р сұйытылған күкірт қышқылы, 0,1 мл Р калий дихроматы ерітіндісі, 2 мл Р су, 2 мл Р хлороформ қосылады, бірнеше секунд бойы шайқалады және қатпарланғанға дейін қалдырылады; хлороформ қабаты күлгін немесе күлгін-қызыл түске ие болады.
КАЛИЙ
а) Сыналатын үлгінің 0,1 г 2 мл Р суда ерітеді. Алынған ерітіндіге немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 2 мл ерітіндіге 1 мл Р натрий карбонаты ерітіндісін қосады және қыздырады; тұнба түзілмейді. Ыстық ерітіндіге 0,05 мл натрий сульфидінің ерітіндісі қосылады; тұнба пайда болмайды. Ерітінді мұз ваннасында салқындатылады, 2 мл ерітінді 150 г/л Р шарап қышқылы қосылады және тұндырылады; ақ кристалды тұнба пайда болады.
б) Сыналатын үлгінің 40 мг-ға жуығын 1 мл Р суда ерітеді. Алынған ерітіндіге немесе жеке фаракопеялық бапта көрсетілген 1 мл ерітіндіге 1 мл Р сұйытылған сірке қышқылы және 1 мл жаңа дайындалған 100 г/л Р натрий кобальтинитриті ерітіндісі қосылады; сол мезетте сары немесе қызғылт-сары түсті тұнба пайда болады.
в) Түссіз жалынға қосылған калий тұзы оны күлгін түске бояйды немесе көк шыны арқылы қараған кезде – күлгін-қызыл түске бояйды.
КАЛЬЦИЙ
а) 1 мл-де 0,2 мг жуық кальций ионы (Са2+) бар сыналатын үлгінің 0,2 мл бейтарап ерітіндісіне немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 0,2 мл ерітіндіге Р 96% этанолда 2 г/л Р глиоксальгидроксианил ерітіндісі, 0,2 мл Р сұйытылған натрий гидроксидінің 0,5 мл ерітіндісі және 0,2 мл Р натрий карбонатының ерітіндісі қосылады; Қоспаны 1 мл немесе 2 мл Р хлороформмен шайқайды және 1 мл-ден 2 мл-ге дейін Р су қосады; хлороформ қабаты қызыл түске боялады.
б) Сыналатын үлгінің 20 мг жуығын немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің ілмегін 5 мл Р сірке қышқылында ерітеді. Алынған ерітіндіге 0,5 мл Р калий ферроцианидінің ерітіндісі қосылады; ерітінді мөлдір болып қалады. Ерітіндіге 50 мг жуық Р аммоний хлориді қосылады; ақ кристалды тұнба пайда болады.
в) Құрамында 2 мг-ден 20 мг-ға дейін кальций ионы (Са2+) бар сыналатын үлгінің 1 мл ерітіндісіне 40 г/л Р аммоний оксалатының 1 мл ерітіндісі қосылады. Р сұйытылған сірке қышқылында және Р аммиак ерітіндісінде ерімейтін, бірақ сұйытылған минералды қышқылдарда еритін ақ тұнба пайда болады.
г) Р хлорсутек қышқылына малынған және түссіз жалынға қосылған кальций тұзы оны сарғыш-қызыл түске бояйды.
КАРБОНАТТАР МЕН БИКАРБОНАТТАР

б) К 0,2 мл раствора испытуемого образца, содержащегооколо 5 мг йодид-иона (I ) в 1 мл, или к 0,2 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 0,5 мл серной кислоты разбавленной Р, 0,1 мл раствора калия дихромата Р, 2 мл воды Р, 2 мл хлороформа Р, встряхивают в течение нескольких секунд и оставляют до расслоения; хлороформный слой приобретает фиолетовую или фиолетово-красную окраску.
КАЛИЙ
а) 0,1 г испытуемого образца растворяют в 2 мл воды Р. К полученному раствору или к 2 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 1 мл раствора натрия карбоната Р и нагревают; осадок не образуется. К горячему раствору прибавляют 0,05 мл раствора натрия сульфида Р; осадок не образуется. Раствор охлаждают на ледяной бане, добавляют 2 мл раствора 150 г/л винной кислоты Р и отстаивают; образуется белый кристаллический осадок.
б) Около 40 мг испытуемого образца растворяют в 1 мл воды Р. К полученному раствору или к 1 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 1 мл уксусной кислоты разбавленной Р и 1 мл свежеприготовленного раствора 100 г/л натрия кобальтинитрита Р; тотчас образуется осадок желтого или оранжево-желтого цвета.
в) Соль калия, внесенная в бесцветное пламя, окрашивает его в фиолетовый цвет или при рассмотрении через синее стекло — в пурпурно-красный цвет.
КАЛЬЦИЙ
а) К 0,2 мл нейтрального раствора испытуемого образца, содержащегооколо 0,2 мг кальций-иона (Са2+) в 1 мл, или к 0,2 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 0,5 мл раствора 2 г/л глиоксальгид- роксианила Р в 96 % этаноле Р, 0,2 мл раствора натрия гидроксида разбавленного Р и 0,2 мл раствора натрия карбоната Р. Смесь встряхивают с 1 мл или 2 мл хлороформа Р и добавляют от 1 мл до 2 мл воды Р; хлороформный слой окрашивается в красный цвет.
б) Около 20 мг испытуемого образца или навеску испытуемого образца указанную в частной фармакопейной статье, растворяют в 5 мл уксусной кислоты Р. К полученному раствору прибавляют 0,5 мл раствора калия ферроцианида Р; раствор остается прозрачным. К раствору прибавляют около 50 мг аммония хлорида Р; образуется белый кристаллический осадок.
в) К 1 мл раствора испытуемого образца, содержащего от 2 мг до 20 мг кальций-иона (Са2+), прибавляют 1 мл раствора 40 г/л аммония оксалата Р. Образуется белый осадок, нерастворимый в уксусной кислоте разбавленной Р и растворе аммиака Р, но растворимый в разбавленных минеральных кислотах.
г) Соль кальция, смоченная хлороводородной кислотой Р и внесенная в бесцветное пламя, окрашивает его в оранжево-красный цвет.
КАРБОНАТЫ И ГИДРОКАРБОНАТЫ

а) Сыналатын үлгінің 0,1 г пробиркаға салынады және 2 мл Р суда суспензияланады. Алынған суспензияға немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 2 мл суспензияға 3 мл Р сұйытылған сірке қышқылы қосылады. Пробирка бірден екі рет дұрыс бұрышта иілген шыны түтігі бар тығынмен жабылады; түссіз және иіссіз газ көпіршіктерінің тез бөлінуі байқалады. Пробирканы мұқият қыздырады және бөлінетін газды 5 мл Р гидроксиді барийінің ерітіндісі арқылы өткізеді; Р1 хлорсутек қышқылының артық мөлшері қосылған кезде, еритін ақ тұнба пайда болады.
б) Сыналатын үлгінің 0,2 г 2 мл Р суда ерітеді. Алынған ерітіндіге 0,5 мл Р қаныққан магний сульфаты ерітіндісі қосылады; ақ тұнба пайда болады (қоспаны қайнатқанда ғана тұнба түзетін гидрокарбонаттардан айырмашылығы).
ЕСКЕРТУ. Магний сульфатының қаныққан ерітіндісін алу үшін 100 г Р магний сульфаты 100 мл Р су қосылады және жиі шайқай отырып 24 сағатқа қалдырылады. Ерітіндіні фильтрден өткізеді.
в) Сыналатын үлгінің 0,2 г 2 мл Р суда ерітеді. Алынған ерітіндіге 0,05 мл Р фенолфталеин ерітіндісі қосылады; қызыл бояу пайда болады (ерітінділері түссіз қалатын гидрокарбонаттардан айырмашылығы).
КСАНТИНДЕР
Жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің ілмегіне 0,1 мл Р концентрацияланған сутегі пероксидінің ерітіндісі, 0,3 мл Р сұйытылған хлорсутек қышқылы қосылады және құрғақ сарғыш-қызыл қалдық алынғанша су моншасында буланады. Қалдыққа 0,1 мл P2 сұйытылған аммиак қосылады; қалдықтың түсі қызыл-күлгінге өзгереді.
ЛАКТАТТАР
Шамамен 5 мг сүт қышқылына баламалы сыналатын үлгінің ілмегін 5 мл Р суда ерітеді. Алынған ерітіндіге немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 5 мл ерітіндіге 1 мл Р бромдық су, 0,5 мл Р сұйылтылған күкірт қышқылы қосылады және ерітінді түссізденгенге дейін мезгіл-мезгіл шыны таяқшамен араластыра отырып, су моншасында қыздырылады. Содан кейін 4 г Р аммоний сульфаты қосылады және араластырылады, содан кейін Р сұйытылған күкірт қышқылында 100 г/л Р натрий нитропруссидінің 0,2 мл ерітіндісі 100 мл Р натрий нитропруссидін тамшымен, араластырмай, мұқият қосады, 1 мл Р концентрацияланған аммиак ерітіндісін де араластырмай қосады және 30 минут тұндырады; екі қабаттың бөліну шекарасында қою жасыл сақина пайда болады.
МАГНИЙ
Шамамен 15 мг сыналатын үлгі 2 мл Р суға ерітіледі. Алынған ерітіндіге немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 2 мл ерітіндіге 1 мл Р1 сұйытылған аммиак ерітіндісі қосылады; 1 мл Р хлоридінің аммоний ерітіндісі қосылған кезде еритін ақ тұнба пайда болады. Содан кейін оған 1 мл Р динатрий гидрофосфат ерітіндісі қосылады; ақ кристалды тұнба пайда болады.
МЫШЬЯК
а) Жеке фармакопея бабында көрсетілген 5 мл ерітіндіні Р гипофосфит реактивінің көлеміне тең су моншасында қыздырады; қоңыр тұнба пайда болады.
б) Шамамен 30 мг арсенитион
бар сыналатын үлгінің 0,3 мл ерітіндісіне 0,5 мл Р сұйытылған хлорсутек қышқылының және 0,1 мл Р натрий сульфидінің ерітіндісі қосылады; Р концентрацияланған хлорсутек қышқылында ерімейтін және Р аммиак ерітіндісінде еритін сары тұнба түзіледі.
в) Шамамен 1 мг арсенатион
бар сыналатын үлгінің 0,3 мл ерітіндісіне 1 мл ерітіндіден 100 г/л Р аммоний хлориді, Р аммиак ерітіндісі және 100 г/л Р магний сульфаты ерітіндісі қосылады; Р сұйытылған хлорсутек қышқылында еритін, ақ кристалды тұнба пайда болады (арсениттерден айырмашылығы).
НАТРИЙ

а) 0,1 г испытуемого образца помещают в пробирку и суспендируют в 2 мл воды Р. К полученной суспензии или к 2 мл суспензии, указанной в частной фармакопейной статье, прибавляют 3 мл уксусной кислоты разбавленной Р. Пробирку тотчас закрывают притертой пробкой со стеклянной трубкой, дважды изогнутой под прямым углом; наблюдается бурное выделение пузырьков газа без цвета и запаха. Пробирку осторожно нагревают и пропускают выделяющийся газ через 5 мл раствора бария гидроксида Р; образуется белый осадок, растворяющийся при прибавлении избытка хлороводородной кислоты Р1.
б) 0,2 г испытуемого образца растворяют в 2 мл воды Р. К полученному раствору прибавляют 0,5 мл насыщенного раствора магния сульфата Р; образуется белый осадок (в отличие от гидрокарбонатов, растворы которых образуют осадок только при кипячении смеси).
ПРИМЕЧАНИЕ. Для получения насыщенного раствора магния сульфата к 100 г магния сульфата Р прибавляют 100 мл воды Р и оставляют на 24 ч при частом встряхивании. Раствор фильтруют.
в) 0,2 г испытуемого образца растворяют в 2 мл воды Р. К полученному раствору прибавляют 0,05 мл раствора фенолфталеина Р; появляется красное окрашивание (в отличие от гидрокарбонатов, растворы которых остаются бесцветными).
КСАНТИНЫ
К навеске испытуемого образца, указанной в частной фармакопейной статье, прибавляют 0,1 мл раствора пероксида водорода концентрированного Р, 0,3 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р и упаривают на водяной бане до получения сухого желтовато-красного остатка. К остатку прибавляют 0,1 мл аммиака разбавленного Р2; цвет остатка изменяется на красно-фиолетовый.
ЛАКТАТЫ
Навеску испытуемого образца, эквивалентную примерно 5 мг молочной кислоты, растворяют в 5 мл воды Р. К полученному раствору или к 5 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 1 мл бромной воды Р, 0,5 мл серной кислоты разбавленной Р и нагревают на водяной бане, периодически перемешивая стеклянной палочкой, до обесцвечивания раствора. Затем добавляют 4 г аммония сульфата Р и перемешивают, после чего прибавляют по каплям, не перемешивая, 0,2 мл раствора 100 г/л натрия нитропруссида Р в серной кислоте разбавленной Р, осторожно добавляют, также не перемешивая, 1 мл раствора аммиака концентрированного Р и отстаивают в течение 30 мин; на границе раздела двух слоев образуется темно-зеленое кольцо.
МАГНИЙ
Около 15 мг испытуемого образца растворяют в2 мл воды Р. К полученному раствору или к 2 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 1 мл раствора аммиака разбавленного Р1; образуется белый осадок, растворяющийся при добавлении 1 мл аммония раствора хлорида Р. Затем к нему прибавляют 1 мл раствора динатрия гидрофосфата Р; образуется белый кристаллический осадок.
МЫШЬЯК
а) 5 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, нагревают на водяной бане с равным объемом реактива гипофосфита Р; образуется коричневый осадок.
б) К 0,3 мл раствора испытуемого образца, содержащего около 30 мг арсенит-иона (AsO3-), прибавляют 0,5 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р и 0,1 мл раствора натрия сульфида Р; образуется желтый осадок, нерастворимый в хлороводородной кислоте концентрированной Р и растворимый в растворе аммиака Р.
в) К 0,3 мл раствора испытуемого образца, содержащего около 1 мг арсенат-иона (AsO4-), прибавляют по 1 мл раствора 100 г/л аммония хлорида Р, раствора аммиака Р и раствора 100 г/л магния сульфата Р; образуется белый кристаллический осадок, растворимый в хлороводородной кислоте разбавленной Р (в отличие от арсенитов).
НАТРИЙ

а) 0,1 г сыналатын үлгін 2 мл Р суда ерітеді. Алынған ерітіндіге немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 2 мл ерітіндіге 2 мл ерітінді 150 г/л Р калий карбонатын қосады және қайнағанға дейін қыздырады; тұнба түзілмейді. Ерітіндіге 4 мл Р калий пироантимонаты ерітіндісі қосылып, қайнатылады, содан кейін мұз ваннада салқындатылады және қажет болған жағдайда түтіктің ішкі қабырғаларын шыны таяқшамен сүртеді; ақ түсті тығыз тұнба пайда болады.
б) Шамамен 2 мг натрий ионына (Na+) балама сыналатын үлгінің ілмегін 0,5 мл Р суда ерітеді. Алынған ерітіндіге немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 0,5 мл ерітіндіге 1,5 мл Р метоксифенилуксус қышқылы реактиві қосылады, мұз моншада 30 мин бойы салқындатылады; көлемді ақ кристалды тұнба түзіледі. Қоспа 20 °C температурада суға салынып, 5 минут бойы араластырылады; тұнба жоғалмайды. Қоспаға 1 мл Р1 сұйытылған аммиак ерітіндісі қосылады; тұнба толығымен ериді. Алынған ерітіндіге 1 мл Р аммоний карбонаты ерітіндісі қосылады; тұнба пайда болмайды.
в) Р хлорсутек қышқылымен суланған және түссіз жалынға қосылған натрий тұзы оны сары түске бояйды.
НИТРАТТАР
Шамамен 1 мг ион нитратына (NO3) баламалы немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің ілмегін 0,1 мл Р нитробензол қоспасына, 0,2 мл Р күкірт қышқылына қосады және 5 минуттан кейін мұз ваннада салқындатады. Салқындатуды жалғастыра отырып, араластыру кезінде баяу 5 мл Р су, содан кейін 5 мл Р концентрацияланған натрий гидроксиді ерітіндісі, 5 мл Р ацетон қосылады, шайқалады және тұндырылады; жоғарғы қабат қою күлгін түске ие болады.
НИТРИТТЕР
Бірнеше Р феназон кристалдары фарфор шыныаяғында 0,1 мл Р сұйытылған хлорид қышқылында ерітіледі, құрамында шамамен 1 мг нитрит ионы (NO2) бар 0,1 мл ерітінді қосылады; жасыл бояу пайда болады (нитраттардан айырмашылығы).
СЫНАП
а) Сыналатын үлгінің шамамен 0,1 мл ерітіндісін мыс фольгасының мұқият тазартылған бетіне орналастырады; ысқылаған кезде жылтыр болатын қара-сұр дақ пайда болады. Фольга кептіріліп, пробиркада қызады; дақ кетеді.
б) Жеке фармакопея бабында көрсетілген Р ерітіндімен сұйытылған натрий гидроксидінің ерітіндісі күшті сілтілі ортаға қосылады (2.1.2.4.); сары түсті тығыз тұнба (сынап тұздары) түзіледі.
в) Құрамында 10 мг-ден 30 мг-ға дейін сынап-ионы (Hg2+) бар сыналатын үлгінің 1 мл ерітіндісіне Р калий йодидінің ерітіндісін тамшымен мұқият қосады; осы реактивтің артығында еритін қызыл тұнба пайда болады.
САЛИЦИЛАТТАР

а) 0,1 г испытуемого образца растворяют в 2 мл воды Р. К полученному раствору или к 2 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 2 мл раствора 150 г/л калия карбоната Р и нагревают до кипения; осадок не образуется. К раствору прибавляют 4 мл раствора калия пироантимоната Р и нагревают до кипения, затем охлаждают на ледяной бане и, при необходимости, потирают внутренние стенки пробирки стеклянной палочкой; образуется плотный осадок белого цвета.
б) Навеску испытуемого образца, эквивалентную примерно 2 мг натрий-иона (Na+), растворяют в 0,5 мл воды Р. К полученному раствору или к 0,5 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 1,5 мл реактива метоксифенилуксусной кислоты Р, охлаждают на ледяной бане в течение 30 мин; образуется объемный белый кристаллический осадок. Смесь помещают в воду при температуре 20 °С и перемешивают в течение 5 мин; осадок не исчезает. К смеси добавляют 1 мл раствора аммиака разбавленного Р1; осадок полностью растворяется. К полученному раствору прибавляют 1 мл раствора аммония карбоната Р; осадок не образуется.
в) Соль натрия, смоченная хлороводородной кислотой Р и внесенная в бесцветное пламя, окрашивает его в желтый цвет.
НИТРАТЫ
Навеску испытуемого образца, эквивалентную примерно 1 мг нитрат-иона (NO-) или указанную в частной фармакопейной статье, прибавляют к смеси 0,1 мл нитробензола Р, 0,2 мл серной кислоты Р и через 5 мин охлаждают на ледяной бане. Продолжая охлаждение медленно при перемешивании прибавляют 5 мл воды Р, затем 5 мл раствора натрия гидроксида концентрированного Р, 5 мл ацетона Р, встряхивают и отстаивают; верхний слой приобретает темно-фиолетовую окраску
НИТРИТЫ
Несколько кристаллов феназона Р растворяют в фарфоровой чашке в 0,1 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р, прибавляют 0,1 мл раствора, содержащего около 1 мг нитрит-иона (NO-); появляется зеленое окрашивание (в отличие от нитратов).
РТУТЬ
а) Около 0,1 мл раствора испытуемого образца помещают на тщательно очищенную поверхность медной фольги; появляется темно-серое пятно, которое при натирании становится блестящим. Фольгу сушат и нагревают в пробирке; пятно исчезает.
б) К раствору, указанному в частной фармакопейной статье, прибавляютп раствор натрия гидроксида разбавленный Р до сильнощелочной среды (2.1.2.4.); образуется плотный осадок желтого цвета (соли ртути).
в) К 1 мл раствора испытуемого образца, содержащего от 10 мг до 30 мг ртуть-иона (Hg2+), прибавляют осторожно по каплям раствор калия йодида Р; образуется красный осадок, растворяющийся в избытке данного реактива.
САЛИЦИЛАТЫ

а) Жеке фармакопея бабында көрсетілген 1 мл ерітіндіге 0,5 мл Р1 темір (Ш) хлориді ерітіндісі қосылады; 0,1 мл Р сірке қышқылы қосылғаннан кейін жойылмайтын күлгін бояу пайда болады.
б) Сыналатын үлгінің 0,5 г 10 мл Р суда ерітіледі, алынған ерітіндіге немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 10 мл ерітіндіге 0,5 мл Р хлорсутек қышқылы қосылады. Р ыстық судан қайта кристалданғаннан және вакуумда кептіргеннен кейін алынған тұнба 156 °С-ден 161 °с-қа дейін балқу температурасына ие (2.1.2.14.).
ҚОРҒАСЫН
а) Сыналатын үлгінің 0,1 г 1 мл Р сірке қышқылында ерітеді. Алынған ерітіндіге немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 1 мл ерітіндіге 2 мл Р калий хроматы ерітіндісі қосылады; 2 мл Р концентрацияланған натрий гидроксиді ерітіндісі қосылған кезде еритін сары тұнба пайда болады.
б) 50 мг сыналатын үлгіні 1 мл Р сірке қышқылында ерітеді. Алынған ерітіндіге немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 1 мл ерітіндіге 10 мл Р су және 0,2 мл Р калий йодиді ерітіндісі қосылады; сары тұнба пайда болады. Қоспа 1-2 минут қайнатылады; тұнба ериді. Ерітінді салқындатылады, ал тұнба жылтыр сары плиталар түрінде қайтадан пайда болады.
КҮМІС
Шамамен 10 мг сынақ үлгісі 10 мл Р суда ерітіледі. Алынған ерітіндіге немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 10 мл ерітіндіге 0,3 мл Р1 хлорсутек қышқылы қосылады; 3 мл Р1 сұйытылған аммиак ерітіндісі қосылған кезде еритін ақ фильтрат тұнбасы пайда болады.
СИЛИКАТТАР
Жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің ілмегі мыс сымының көмегімен қорғасын немесе платина тиглінде шамамен 10 мг Р натрий фторидімен және Р бірнеше тамшы күкірт қышқылымен жұқа дисперсті суспензия түзілгенге дейін араластырылады. Ілінген бір тамшы P суы бар тигельді жұқа мөлдір полимерлі табақпен жабады және ақырын қыздырады; қысқа уақыт аралығынан кейін су тамшысының айналасында тез ақ сақина пайда болады.
КҮРДЕЛІ ЭФИРЛЕР
30 мг сыналатын үлгіге немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің ілмегіне Р метанолдағы 70 г/л Р гидроксиламин гидрохлоридінің 0,5 мл ерітіндісін, Р 96% метанолдағы 100 г/л Р калий гидроксидінің 0,5 мл ерітіндісін қосады, қайнағанға дейін қыздырады, салқындатады, Р сұйытылған хлорсутек қышқылымен қышқылдайды, 0,2 мл он есе сұйытылған Р темір (Ш) хлориді ерітіндісін қосады; көкшіл-қызыл немесе қызыл бояу пайда болады.
СУЛЬФАТТАР
а) Сыналатын үлгінің 45 мг жуығын 5 мл Р суда ерітеді. Алынған ерітіндіге немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 5 мл ерітіндіге 1 мл Р сұйытылған хлорсутек қышқылы және 1 мл Р1 барий хлоридінің ерітіндісі қосылады; ақ тұнба пайда болады.

а) К 1 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 0,5 мл раствора железа(Ш) хлорида Р1; появляется фиолетовое окрашивание, не исчезающее после добавления 0,1 мл уксусной кислоты Р.
б) 0,5 г испытуемого образца растворяют в 10 мл воды Р. К полученному раствору или к 10 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 0,5 мл хлороводородной кислоты Р. Полученный осадок после перекристаллизации из горячей воды Р и высушивания в вакууме имеет температуру плавления (2.1.2.14.) от 156 °С до 161 °С.
СВИНЕЦ
а) 0,1 г испытуемого образца растворяют в 1 мл уксусной кислоты Р. К полученному раствору или к 1 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 2 мл раствора калия хромата Р; образуется желтый осадок, растворяющийся при добавлении 2 мл раствора натрия гидроксида концентрированного Р
б) 50 мг испытуемого образца растворяют в 1 мл уксусной кислоты Р. К полученному раствору или к 1 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 10 мл воды Р и 0,2 мл раствора калия йодида Р; образуется желтый осадок. Смесь кипятят в течение 1- 2 мин; осадок растворяется. Раствор охлаждают, при этом вновь образуется осадок в виде блестящих желтых пластинок.
СЕРЕБРО
Около 10 мг испытуемого образца растворяют в 10 мл воды Р. К полученному раствору или к 10 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 0,3 мл хлороводородной кислоты Р1; образуется белый творожистый осадок, растворяющийся при добавлении 3 мл раствора аммиака разбавленного Р1.
СИЛИКАТЫ
Навеску испытуемого образца, указанную в частной фармакопейной статье, смешивают в свинцовом или платиновом тигле с помощью медной проволоки примерно с 10 мг натрия фторида Р и несколькими каплями серной кислоты Р до образования тонкодисперсной суспензии. Тигель накрывают тонкой прозрачной полимерной пластинкой с висящей каплей воды Р и осторожно нагревают; через короткий промежуток времени вокруг капли воды быстро появляется белое кольцо.
СЛОЖНЫЕ ЭФИРЫ
К 30 мг испытуемого образца или навеске испытуемого образца, указанной в частной фармакопейной статье, прибавляют 0,5 мл раствора 70 г/л гидроксиламина гидрохлорида Р в метаноле Р, 0,5 мл раствора 100 г/л калия гидроксида Р в 96% этаноле Р, нагревают до кипения, охлаждают, подкисляют хлороводородной кислотой разбавленной Р, прибавляют 0,2 мл разбавленного в десять раз раствора железа(Ш) хлорида Р; появляется синевато-красное или красное окрашивание.
СУЛЬФАТЫ
а) Около 45 мг испытуемого образца растворяют в 5 мл воды Р. К полученному раствору или к 5 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 1 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р и 1 мл раствора бария хлорида Р1; образуется белый осадок.

б) Реакция нәтижесінде алынған суспензияға (а) 0,1 мл 0,05 М йод ерітіндісі қосылады; йодтың сары түсі жоғалмайды (сульфиттер мен дитиониттерден айырмашылығы), бірақ Р қалайы хлоридінің ерітіндісі тамшылармен (йодаттардан айырмашылығы) қосылған кезде түссізденеді. Қоспа қайнатылады; тұнба боялмайды (селенаттар мен вольфрамдардан айырмашылығы).
СУЛЬФИТТЕР
Құрамында 10 мг-ден 30 мг дейін сульфитион (SO2-/3) бар сыналатын үлгінің 2 мл ерітіндісіне 2 мл Р сұйытылған хлорсутек қышқылы қосылады және сілкіленеді; өзіне тән өткір иісі бойынша анықталатын күкірт диоксиді біртіндеп бөлінеді.
СУРЬМА
Сыналатын үлгінің 10 мг-ға жуығын 10 мл Р суда Р калий-натрий тартратының 0,5 г ерітіндісінде мұқият қыздырып ерітеді және салқындатады. 2 мл алынған ерітіндіге немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген ерітіндіге тамшымен Р натрий сульфидінің ерітіндісі қосылады; сұйытылған Р натрий гидроксидінің ерітіндісі қосылған кезде еритін қызғылт-қызыл тұнба түзіледі.
ТАРТРАТТАР
а) Сыналатын үлгінің 15 мг-ға жуығын 5 мл Р суда ерітеді, алынған ерітіндіге немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 5 мл ерітіндіге 0,05 мл 10 г/л Р темір (ІІ) сульфаты ерітіндісі және 0,05 мл Р сұйытылған сутегі пероксиді ерітіндісі қосылады; тұрақсыз сары бояу пайда болады. Ерітінді түссізденгеннен кейін оған сұйытылған Р ерітіндісі натрий гидроксидін тамшылармен қосады; күлгін немесе күлгін бояу пайда болады.
б) Шамамен 15 мг/мл шарап қышқылы бар сыналатын үлгінің 0,1 мл ерітіндісіне немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 0,1 мл ерітіндіге 0,1 мл 100 г/л Р калий бромиді ерітіндісі, 0,1 мл 20 г/л Р резорцинол ерітіндісі, 3 мл Р күкірт қышқылы қосылады және су моншасында 5-10 минут қыздырылады; қою көк бояу пайда болады. Ерітінді салқындатылып, суға құйылады; ерітіндінің түсі қызылға өзгереді.
ФОСФАТТАР (ОРТОФОСФАТТАР)
а) Жеке фармакопея бабында көрсетілген 5 мл ерітіндіге қажет болған жағдайда бейтараптандырылған 5 мл Р1 ерітіндісінің күміс нитраты қосылады; сары тұнба пайда болады, оның түсі қайнаған кезде өзгермейді және Р аммиак ерітіндісі қосылған кезде ериді.
б) Жеке фармакопея бабында көрсетілген 1 мл ерітіндіге 2 мл Р молибденованадийлі реактивін қосады және араластырады; сары бояу пайда болады.
ХЛОРИДТЕР
а) Шамамен 2 мг хлоридионға (С1-) балама сыналатын үлгінің ілмегін 2 мл Р суда ерітеді. Алынған ерітінді немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 2 мл ерітінді Р сұйытылған азот қышқылымен қышқылдандырады, оған 0,4 мл Р1 ерітіндісінің күміс нитраты қосылады, араластырылады және қойылады; центрифугаланатын және 1 мл-ден Р судың үш порциясымен жуылатын ақ фильтрат тұнбасы пайда болады. Бұл операцияны жарықтан қорғай отырып, тез қорғайды. Бұл ретте тұнба үстіндегі сұйықтық опалесценцияға ие болуы мүмкін. Тұнба 2 мл Р суда суспензияланады және 1,5 мл Р аммиак ерітіндісі қосылады; тұнба тез ериді. Бірнеше баяу еритін ірі бөлшектердің болуына жол беріледі.

б) К суспензии, полученной в результате реакции (а), прибавляют 0,1 мл 0,05 М раствора йода; желтая окраска йода не исчезает (в отличие от сульфитов и дитионитов), но обесцвечивается при прибавлении по каплям раствора олова хлорида Р (в отличие от йодатов). Смесь кипятят; осадок не окрашивается (в отличие от селенатов и вольфраматов).
СУЛЬФИТЫ
К 2 мл раствора испытуемого образца, содержащего от 10 мг до 30 мг сульфит-иона (SO2-), прибавляют 2 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р и встряхивают; постепенно выделяется серы диоксид, обнаруживаемый по характерному резкому запаху.
СУРЬМА
Около 10 мг испытуемого образца растворяют, осторожно нагревая в растворе 0,5 г калия-натрия тартрата Р в 10 мл воды Р, и охлаждают. К 2 мл полученного раствора или раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют по каплям раствор натрия сульфида Р; образуется оранжево-красный осадок, растворяющийся при добавлении раствора натрия гидроксида разбавленного Р.
ТАРТРАТЫ
а) Около 15 мг испытуемого образца растворяют в 5 мл воды Р. К полученному раствору или к 5 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 0,05 мл раствора 10 г/л железа(П) сульфата Р и 0,05 мл раствора пероксида водорода разбавленного Р; появляется неустойчивое желтое окрашивание. После обесцвечивания раствора к нему прибавляют по каплям натрия гидроксида раствор разбавленный Р; появляется фиолетовое или пурпурное окрашивание.
б) К 0,1 мл раствора испытуемого образца, содержащего около 15 мг/мл винной кислоты, или к 0,1 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 0,1 мл раствора 100 г/л калия бромида Р, 0,1 мл раствора 20 г/л резорцина Р, 3 мл серной кислоты Р и нагревают на водяной бане в течение 5-10 мин; появляется темно-синее окрашивание. Раствор охлаждают и вливают в воду Р; окраска раствора изменяется на красную.
ФОСФАТЫ (ОРТОФОСФАТЫ)
а) К 5 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, при необходимости, нейтрализованного, прибавляют 5 мл серебра нитрата раствора Р1; образуется желтый осадок, цвет которого не изменяется при кипячении и который растворяется при добавлении раствора аммиака Р.
б) К 1 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 2 мл молибденованадиевого реактива Р и перемешивают; появляется желтое окрашивание.
ХЛОРИДЫ
а) Навеску испытуемого образца, эквивалентную примерно 2 мг хлорид-иона (С1-), растворяют в 2 мл воды Р. Полученный раствор или 2 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, подкисляют азотной кислотой разбавленной Р, прибавляют 0,4 мл серебра нитрата раствора Р1, перемешивают и отстаивают; образуется белый творожистый осадок, который центрифугируют и промывают тремя порциями воды Р по 1 мл. Данную операцию проводят быстро, защищая от яркого света. При этом надосадочная жидкость может иметь опалесценцию. Осадок суспендируют в 2 мл воды Р и прибавляют 1,5 мл раствора аммиака Р; осадок быстро растворяется. Допускается наличие нескольких медленно растворяющихся крупных частиц.

б) Шамамен 15 мг хлорид-ионға (С1-) балама немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің ілмегін пробиркаға салады, 0,2 г Р калий дихроматын және 1 мл Р күкірт қышқылын қосады. Пробирканың кіру тесігіне 0,1 мл Р дифенилкарбазид ерітіндісі сіңірілген фильтрлейтін қағазды орналастырады (бұл ретте сіңірілген қағаз калий дихроматымен жанаспауы тиіс); қағаз күлгін-қызыл түске боялады.
МЫРЫШ
а) Сыналатын үлгінің 0,1 г 5 мл Р суда ерітіледі, алынған ерітіндіге немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 5 мл ерітіндіге 0,2 мл Р концентрацияланған натрий гидроксиді ерітіндісі қосылады; ақ тұнба пайда болады. Содан кейін Р концентрацияланған натрий гидроксидінің тағы 2 мл ерітіндісі қосылады; тұнба ериді. Алынған ерітіндіге 10 мл Р аммоний хлоридінің ерітіндісі қосылады; ерітінді мөлдір болып қалады. Ерітіндіге 0,1 мл Р натрий сульфидінің ерітіндісі қосылады; ақ қабыршақ тәрізді тұнба пайда болады.
б) Құрамында 5 мг-ден 20 мг-ға дейін мырыш-ионы (Zn2+) бар сыналатын үлгінің 2 мл ерітіндісіне 0,5 мл Р ферроцианид калий ерітіндісі қосылады; Р сұйытылған хлорсутекті қышқылда ерімейтін ақ тұнба түзіледі.
ЦИТРАТТАР
а) Сыналатын үлгінің ілмегі, шамамен 50 мг лимон қышқылын 5 мл Р суда ерітеді. Алынған ерітіндіге немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 5 мл ерітіндіге 0,5 мл Р күкірт қышқылы және 1 мл Р калий перманганаты ерітіндісі қосылады. Ерітіндіні түссізденгенге дейін қыздырады, күкірт қышқылында сұйытылған 0,5 мл 100 г/л Р натрий нитропруссидінің ерітіндісі, 4 г Р сульфамин қышқылы қосылады. Қоспаға Р концентрацияланған аммиак ерітіндісін ортаның сілтілік реакциясына дейін қосады, оны сульфамин қышқылы толығымен ерігенше тамшылармен қосып отырады. Р концентрацияланған аммиакының артық ерітіндісінің қосылуы күлгін-көкке айналатын күлгін түстің пайда болуына алып келеді.
б) Құрамында 2 мг-ден 10 мг-ға дейін цитрат-ионы бар сыналатын үлгінің 1 мл бейтарап ерітіндісіне 1 мл 200 г/л Р кальций хлориді ерітіндісін қосады; ерітінді мөлдір болып қалады. Ерітінді қайнатылған кезде ақ тұнба түзіліп, Р сұйытылған хлорид қышқылында ериді.
в) 1 мг-ден 2 мг цитрат-ионына баламалы сыналатын үлгінің ілмегіне 0,5 мл Р сірке ангидридін қосады және қыздырады; 20-40 с-тан кейін қызыл бояу пайда болады.
201030002-2019
2.1.3.2. Иісін анықтау
Иісті "иіссіз", " өзіне тән иісі бар", "өзіне тән әлсіз иісі бар" терминдерімен сипаттау керек.
Сынақ әдетте ораманы ашқаннан кейін бірден жасалады.

б) Навеску испытуемого образца, эквивалентную примерно 15 мг хлорид-иона (С1) или указанную в частной фармакопейной статье, помещают в пробирку, прибавляют 0,2 г калия дихромата Р и1 мл серной кислоты Р. У входного отверстия пробирки помещают фильтровальную бумагу, пропитанную 0,1 мл раствора дифенилкарбазида Р (при этом пропитанная бумага не должна соприкасаться с калия дихроматом); бумага окрашивается в фиолетово-красный цвет.
ЦИНК
а) 0,1 г испытуемого образца растворяют в 5 мл воды Р. К полученному раствору или к 5 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 0,2 мл раствора натрия гидроксида концентрированного Р; образуется белый осадок. Затем прибавляют еще 2 мл раствора натрия гидроксида концентрированного Р; осадок растворяется. К полученному раствору прибавляют 10 мл раствора аммония хлорида Р; раствор остается прозрачным. К раствору добавляют 0,1 мл раствора натрия сульфида Р; образуется белый хлопьевидный осадок.
б) К 2 мл раствора испытуемого образца, содержащего от 5 мг до 20 мг цинк-иона (Zn2+), прибавляют 0,5 мл раствора калия ферроцианида Р; образуется белый осадок, нерастворимый в хлороводородной кислоте разбавленной Р.
ЦИТРАТЫ
а) Навеску испытуемого образца, эквивалентную примерно 50 мг лимонной кислоты, растворяют в 5 мл воды Р. К полученному раствору или к 5 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 0,5 мл серной кислоты Р и 1 мл раствора калия перманганата Р. Раствор нагревают до обесцвечивания, прибавляют 0,5 мл раствора 100 г/л натрия нитропруссида Р в серной кислоте разбавленной Р, 4 г сульфаминовой кислоты Р. К смеси прибавляют раствор аммиака концентрированный Р до щелочной реакции среды, добавляя его по каплям до полного растворения сульфаминовой кислоты. Прибавление избытка раствора аммиака концентрированного Р приводит к появлению фиолетового окрашивания, переходящего в фиолетово-синее.
б) К 1 мл нейтрального раствора испытуемого образца, содержащего от 2 мг до 10 мг цитрат-иона, прибавляют 1 мл раствора 200 г/л кальция хлорида Р; раствор остается прозрачным. При кипячении раствора образуется белый осадок, растворяющийся в хлороводородной кислоте разбавленной Р.
в) К навеске испытуемого образца, эквивалентной от 1 мг до 2 мг цитрат-иона, прибавляют 0,5 мл уксусного ангидрида Р и нагревают; через 20 - 40 с появляется красное окрашивание.
201030002-2019
2.1.З.2. Определение запаха
Запах следует характеризовать терминами: "без запаха", "с характерным запахом", "со слабым характерным запахом".
Испытание обычно проводят тотчас после вскрытия упаковки.

Сыналатын үлгін 0,5 г-нан 2,0 г - ға дейін диаметрі 6 см-ден 8 см-ге дейінгі сағат шынысында жұқа қабатпен бөледі; 15 минуттан кейін 4-6 см қашықтықта иісті анықтайды немесе оның жоқтығы туралы қорытынды жасайды.
Жеңіл ұшатын сұйық дәрілік заттардың иісін анықтау үшін фильтрлегіш қағазға сыналатын үлгінің 0,5 мл жағылады және басқа нұсқаулар болмаған кезде иісті сол мезетте анықтайды.
2.1.4. ҚОСПАЛАРДЫҢ ШЕКТІ ҚҰРАМЫН СЫНАУ
Бұл бөлімде шығу тегі әртүрлі қоспалардың шекті құрамын анықтау әдістері келтірілген.
201040001-2019
2.1.4.1. Аммоний тұздары
А әдісі жеке фармакопея мақаласында басқа нұсқаулар болмаған кезде қолданылады.
А ӘДІСІ
а) жеке фармакопея бабында көрсетілген ерітіндіні пробиркаға салады немесе пробиркада сыналатын үлгінің көрсетілген ілмегін 14 мл Р суда ерітеді. Қажет болған кезде Р сұйытылған натрий гидроксиді ерітіндісімен сілтілендіреді, ерітіндінің көлемін Р сумен 15 мл-ге дейін жеткізеді және 0,3 мл Р калий тетрайодмеркуратының сілтілі ерітіндісін қосады. Салыстыру ерітіндісі ретінде 10 мл Р суының Р стандартты аммоний иондарының ерітіндісі (1 ppm NH4') 5 мл және 0,3 мл Р калий тетрайодмеркуратының ерітіндісі қолданылады.
5 минуттан кейін сыналатын ерітіндінің сары түсінің қанықтығы салыстыру ерітіндісінің түс қанықтығынан аспауы тиіс.
Б ӘДІСІ
Мұқият үгітілген сыналатын үлгінің ілмегі сыйымдылығы 25 мл тығыны бар түтік ыдысқа салынады және 1 мл Р суда ерітіледі немесе суспензияланады. 0,30 г Р ауыр магний оксиді қосылады, тығын астындағы түтік ыдысқа бірнеше тамшы Р суға малынған 5 мм2 күміс-марганец қағазының жолағы салынады, содан кейін түтік ыдыс дереу тығынмен жабылады. Түтік ыдыстың ішіндегісін қағазға шашыраулардың түсуіне жол бермей, дөңгелек қимылмен араластырады және 40 °С температурада 30 минут ұстайды.
Осылайша параллель түрде салыстыру ерітіндісі дайындалады. Аммоний иондарының (1 ppm NH') стандартты ерітіндісінің көрсетілген көлеміне 1 мл Р су, 0,30 г Р ауыр магний оксиді қосылады және одан әрі сыналатын ерітінді сияқты түседі.
Сынақ ерітіндісімен тәжірибеде алынған Р күміс-марганец қағазының сұр түсі салыстыру ерітіндісімен тәжірибеде алынған Р күміс-марганец қағазының түсінен қанық болмауы керек.
В ӘДІСІ
Бұл әдіс сілтілі жер және ауыр металдардың қатысуымен аммоний тұздарын анықтауға арналған.
Сыналатын ерітінді. Жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің ілмегін Р судың мүмкіндігінше аз мөлшерінде ерітеді, 2 мл 10 % (м/көл) Р натрий гидроксиді ерітіндісі, 2 мл 10 % (м/көл) Р натрий карбонаты ерітіндісі салқындаған кезде қосады және Р суымен талап етілетін концентрацияға дейін жеткізеді, шайқайды және фильтрлейді. Алынған фильтраттың 10 мл қолданылады.
Салыстыру ерітіндісі. 10 мл стандартты аммоний иондарының ерітіндісі (2 ppm NH').

От 0,5 г до 2,0 г испытуемого образца распределяют тонким слоем на часовом стекле диаметром от 6 см до 8 см; через 15 мин определяют запах на расстоянии 4 - 6 см или делают вывод о его отсутствии.
Для определения запаха легколетучих жидких лекарственных средств на фильтровальную бумагу наносят 0,5 мл испытуемого образца и тотчас определяют запах, при отсутствии других указаний.
2.1.4. ИСПЫТАНИЯ НА ПРЕДЕЛЬНОЕ СОДЕРЖАНИЕ ПРИМЕСЕЙ
В данном разделе приведены методики определения предельного содержания примесей различного происхождения.
201040001-2019
2.1.4.1. Аммония соли
Метод А применяют при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье.
МЕТОД А
а) Указанный в частной фармакопейной статье раствор помещают в пробирку или растворяют в пробирке указанную навеску испытуемого образца в 14 мл воды Р. При необходимости подщелачивают раствором натрия гидроксида разбавленным Р, доводят объем раствора водой Р до 15 мл и прибавляют 0,3 мл раствора калия тетрайодмеркурата щелочного Р. В качестве раствора сравнения используют раствор, полученный прибавлением к 10 мл стандартного раствора аммония ионов (1 ppm NH4') Р 5 мл воды Р и 0,3 мл раствора калия тетрайодмеркурата щелочного Р. Пробирки закрывают.
Через 5 мин интенсивность желтой окраски испытуемого раствора не должна превышать интенсивность окраски раствора сравнения.
МЕТОД Б
Навеску тщательно растертого испытуемого образца помещают в сосуд с пробкой вместимостью 25 мл и растворяют или суспендируют в 1 мл воды Р. Прибавляют 0,30 г магния оксида тяжелого Р, помещают в сосуд под пробку полоску серебряно-марганцевой бумаги Р размером 5 мм2, смоченную несколькими каплями воды Р, после чего сосуд тотчас закрывают пробкой. Перемешивают содержимое сосуда круговыми движениями, не допуская попадания брызг на бумагу, и выдерживают при температуре 40 °С в течение 30 мин.
Параллельно таким же образом готовят раствор сравнения. К указанному объему стандартного раствора аммония ионов (1 ppm NH+4) Р прибавляют 1 мл воды Р, 0,30 г магния оксида тяжелого Р и далее поступают, как с испытуемым раствором.
Серая окраска серебряно-марганцевой бумаги Р, полученная в опыте с испытуемым раствором, не должна быть интенсивнее окраски серебряно-марганцевой бумаги Р, полученной в опыте с раствором сравнения.
МЕТОД В
Метод предназначен для определения аммония солей в присутствии щелочноземельных и тяжелых металлов.
Испытуемый раствор. Навеску испытуемого образца, указанную в частной фармакопейной статье, растворяют в возможно меньшем количестве воды Р, прибавляют при охлаждении 2 мл 10 % (м/об) раствора натрия гидроксида Р, 2 мл 10 % (м/об) раствора натрия карбоната Р и доводят водой Р до требуемой концентрации, встряхивают и фильтруют. Используют 10 мл полученного фильтрата.
Раствор сравнения. 10 мл стандартного раствора аммония ионов (2 ppm NH+4).

Сыналатын ерітіндіге және салыстыру ерітіндісіне 0,15 мл Р калий тетрайодмеркатының сілтілі ерітіндісі қосылады және араластырылады. 5 минуттан кейін ерітінділердің түсі салыстырылады.
Г ӘДІСІ
Бұл әдіс тұздардың аммонийін 0,03%-нан аспайтын темір қоспаларының қатысуымен анықтауға арналған.
Сыналатын ерітінді. Жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес дайындалған 10 мл ерітіндіге Р натрий гидроксиді ерітіндісінің 10 % (м/көл) екі тамшысын және Р калий-натрий тартраты ерітіндісінің 3 мл 20 % (м/көл) қосады, араластырады.
Салыстыру ерітіндісі. Стандартты аммоний иондарының 10 мл ерітіндісіне (2 ppm NH%) Р натрий гидроксиді ерітіндісінің 10% (м/көл) және Р калий-натрий тартратының 3 мл 20% (м/көл) екі тамшысы қосылады.
Сыналатын ерітіндіге және салыстыру ерітіндісіне 0,15 мл Р сілтілі калий тетрайодомеркураты ерітіндісін қосады және араластырады. 5 минуттан кейін ерітінділердің бояуы салыстырылады.
201040002-2019
2.1.4.2. Мышьяк
А ӘДІСІ
Аспап (2.1.4.2-суретті қараңыз).-1) ұзындығы шамамен 200 мм, ішкі диаметрі 5 мм шыны түтік өтетін шыны тығынмен жабылған, сыйымдылығы 100 мл конустық колбадан тұрады. Түтіктің төменгі бөлігі ішкі диаметрі 1,0 мм дейін тарылады; түтіктің ұшынан 15 мм қашықтықта диаметрі 2 мм-ден 3 мм-ге дейінгі бүйірлік саңылау орналасқан. Түтік бүйірлік саңылау тығынның төменгі бетінен кемінде 3 мм төмен болатындай етіп орналастырылады. Түтіктің жоғарғы ұшында түтіктің осіне тік бұрышта орналасқан тегіс, қатты тегістелген беті болуы керек. Ұзындығы 30 мм болатын бірдей ішкі диаметрі және бірдей тегіс тегістелген беті бар басқа бір шыны түтік біріншісінің үстіне қойылып, оған екі серіппемен мықтап бекітіледі.
Төменгі түтікті 50-60 мг Р қорғасын - ацетатты мақта жүнімен тығыз толтырмайды немесе кішкене мақта тампонымен және салмағы 50 мг-ден 60 мг-ға дейінгі Р қорғасын-ацетатты қағаздың түтікке бұралған жолағымен толтырады. Түтіктің тесігін жабу үшін осы мөлшердегі Р сынап-бромидті қағаздың бір бөлігі түтіктердің тегіс беттерінің арасына орналастырылады (15 мм х 15 мм).
Жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің ілмегін конустық колбаға орналастырады және 25 мл Р суда ерітеді немесе сыналатын ерітіндінің көрсетілген көлемін конустық колбаға орналастырады және ерітінді көлемін Р сумен 25 мл дейін жеткізеді. 15 мл Р хлорсутек қышқылы, 0,1 мл Р қалайы хлориді ерітіндісі, 5 мл Р калий йодиді ерітіндісі қосылып, 15 минутқа қалдырылады, содан кейін 5 г Р белсендендірілген мырыш қосылады. Бірден құрылғының екі бөлігі қосылады, колбаның температурасы газдың біркелкі бөлінуін қамтамасыз ететіндей болуы үшін оны су ваннасына орналастырады.

К испытуемому раствору и раствору сравнения прибавляют по 0,15 мл раствора калия тетрайодмеркурата щелочного Р и перемешивают. Через 5 мин сравнивают окраску растворов.
МЕТОД Г
Метод предназначен для определения аммония солей в присутствии не более 0,03 % примесей железа.
Испытуемый раствор. К 10 мл раствора, приготовленного в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье, прибавляют две капли 10 % (м/об) раствора натрия гидроксида Р и 3 мл 20 % (м/об) раствора калия-натрия тартрата Р, перемешивают.
Раствор сравнения. К 10 мл стандартного раствора аммония ионов (2 ppm NH%) прибавляют две капли 10 % (м/об) раствора натрия гидроксида Р и 3 мл 20 % (м/об) калия-натрия тартрата Р.
К испытуемому раствору и раствору сравнения прибавляют по 0,15 мл раствора калия тетрайодомеркурата щелочного Р и перемешивают. Через 5 мин сравнивают окраску растворов.
201040002-2019
2.1.4.2. Мышьяк
МЕТОД А
Прибор (см. рисунок 2.1.4.2.-1) состоит из конической колбы вместимостью 100 мл, закрытой стеклянной притертой пробкой, через которую проходит стеклянная трубка длиной около 200 мм с внутренним диаметром 5 мм. Нижняя часть трубки сужается до внутреннего диаметра 1,0 мм; на расстоянии 15 мм от кончика трубки расположено боковое отверстие диаметром от 2 мм до 3 мм. Трубка помещена таким образом, чтобы боковое отверстие находилось минимум на 3 мм ниже нижней поверхности пробки. Верхний конец трубки должен иметь совершенно плоскую притертую поверхность, расположенную под прямым углом к оси трубки. Другая стеклянная трубка длиной 30 мм с таким же внутренним диаметром и такой же плоской притертой поверхностью помещается поверх первой и плотно прикрепляется к ней двумя пружинами.
Нижнюю трубку неплотно заполняют 50 - 60 мг свинцово-ацетатной ваты Р или помещают небольшой ватный тампон и скрученную в трубочку полоску свинцово-ацетатной бумаги Р массой от 50 мг до 60 мг. Между плоскими поверхностями трубок помещают кусочек ртутно-бромидной бумаги Р такого размера, чтобы закрыть отверстие трубки (15 мм х 15 мм).
Навеску испытуемого образца, указанную в частной фармакопейной статье, помещают в коническую колбу и растворяют в 25 мл воды Р или указанный объем испытуемого раствора помещают в коническую колбу и доводят объем раствора водой Р до 25 мл. Прибавляют 15 мл хлороводородной кислоты Р, 0,1 мл раствора олова хлорида Р, 5 мл раствора калия йодида Р,
Рисунок 2.1.4.2.-1. — Прибор для испытания на мышьяк (метод А) (размеры в миллиметрах)
оставляют на 15 мин и затем добавляют 5 г цинка активированного Р. Тотчас соединяют две части прибора, колбу помещают в водяную баню, температура которой поддерживается такой, чтобы обеспечить равномерное выделение газа.

Осылайша параллель түрде сынақты 1 мл Р мышьяк иондарының стандартты ерітіндісін (1 ppm As3+) 25 мл P сумен сұйылту арқылы алынған салыстыру ерітіндісімен өткізеді.
Кемінде 2 сағат өткеннен кейін сыналатын ерітіндімен тәжірибеде алынған сынап-бромидті қағаздың бояуының қанықтығы салыстыру ерітіндісімен сынауда алынған сынап-бромидті қағаздың бояуының қанықтығынан аспауы тиіс.
В ӘДІСІ
Жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің ілмегі құрамында 4 мл Р хлорсутек қышқылы және шамамен 5 мг Р калий йодиді бар пробиркаға салады және 3 мл Р гипофосфит реактивін қосады. Қоспаны мезгіл-мезгіл сілкілей отырып су ваннасында 15 минут қыздырады.
Осылайша, 0.5 мл Р стандартты мышьяк иондарының ерітіндісін (10 ppm As3+) қолдана отырып, салыстыру ерітіндісі дайындалады.
Су моншасында қызғаннан кейін сыналатын ерітіндінің бояуының қанықтығы салыстыру ерітіндісінің бояуының қанықтығынан аспауы тиіс.
201040003-2019
2.1.4.3. Кальций
Осы сынақта қолданылатын барлық ерітінділерді дайындау кезінде Р тазартылған суды пайдалану қажет.
0,2 мл Р спиртті кальций иондарының стандартты ерітіндісіне (100 ppm Ca2+) 1 мл Р аммоний оксалаты ерітіндісі қосылады, 1 минуттан кейін 1 мл Р сұйытылған сірке қышқылының қоспасы және жеке фармакопея бабында көрсетілген ерітіндінің немесе сыналатын үлгінің көрсетілген ілмегі бар ерітіндінің 15 мл қоспасы қосады және шайқайды. Осылайша, 10 мл Р сулы стандартты кальций иондарының ерітіндісі (10 ppm Ca2+), 1 мл Р сұйытылған сірке қышқылының және 5 мл Р тазартылған судың қоспасын қолдана отырып, салыстыру ерітіндісі дайындалады.
15 минуттан кейін сыналатын ерітіндінің опалесценция қанықтығы салыстыру ерітіндісінің опалесценция қанықтығынан аспауы тиіс.
201040004-2019
2.1.4.4. Хлоридтер
Жеке фармакопея бабында көрсетілген 15 мл ерітіндіге 1 мл Р сұйытылған азот қышқылы қосылады және қоспасы 1 мл Р2 күміс нитратының ерітіндісі бар пробиркаға бір қабылдауға құйылады. Осылайша салыстыру ерітіндісі 15 мл сынақ ерітіндісінің орнына 10 мл стандартты хлорид иондарының ерітіндісін (5 ppm Cl) және 5 мл Р суды қолдана отырып дайындалады. Пробиркаларды жарықтан қорғалған жерге орналастырады.
5 минуттан кейін пробиркалар өтпелі жарықта қара фонда көрінеді (түтіктердің осіне перпендикуляр). Сыналатын ерітіндінің опалесценция қанықтығы салыстыру суспензиясының опалесценция қанықтығынан аспауы тиіс.
201040005-2019
2.1.4.3. Фторидтер
Жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің ілмегі, қышқылмен жуылған 0,1 г Р құм және 2.1.4.5.-1.-суретте көрсетілген аспаптың ішкі пробиркасына Р күкірт қышқылы мен Р судың тең көлемінің 20 мл қоспасы салынады. Р тетрахлорэтанмен толтырылған көйлекті тетрахлорэтанның қайнау температурасына дейін қыздырады (146 °C). Су буының генераторын қосып, қыздырылған су буы бар пробирканың ішіндегісін дистиллятты 0,3 мл 0,1 м Р натрий гидроксиді ерітіндісі мен 0,1 мл Р фенолфталеин ерітіндісі бар сыйымдылығы 100 мл өлшеуіш колбаға жинайды. Айдау кезінде пробиркадағы ерітіндінің көлемі тұрақты болуы керек (20 мл). Қажет болған жағдайда Р натрий гидроксидінің 0,1 м ерітіндісін тамшылатып қоса отырып, өлшегіш колбаның ішіндегісінің сілтілік реакциясына қолдау жасайды. Дистилляттың көлемін Р суымен 100 мл-ге дейін жеткізеді (сыналатын ерітінді).

Параллельно таким же образом проводят испытание с раствором сравнения, полученным разведением 1 мл стандартного раствора мышьяка ионов (1 ppm As3+) Р до 25 мл водой Р.
По истечении не менее 2 ч интенсивность окраски ртутно-бромидной бумаги, полученная в опыте с испытуемым раствором, не должна превышать интенсивность окраски ртутно-бромидной бумаги, полученной в испытании с раствором сравнения.
МЕТОД B
Навеску испытуемого образца, указанную в частной фармакопейной статье, помещают в пробирку, содержащую 4 мл хлороводородной кислоты Р и около 5 мг калия йодида Р, и прибавляют 3 мл реактива гипофосфита Р. Смесь нагревают на водяной бане в течение 15 мин, время от времени встряхивая.
Таким же образом готовят раствор сравнения, используя 0.5 мл стандартного раствора мышьяка ионов (10 ppm As3+) Р.
После нагревания на водяной бане интенсивность окраски испытуемого раствора не должна превышать интенсивность окраски раствора сравнения.
201040003- 2019
2.1.4.3. Кальций
При приготовлении всех растворов, применяемых в данном испытании, необходимо использовать воду дистиллированную Р.
К 0,2 мл стандартного раствора кальция ионов спиртового (100 ppm Ca2+) Р прибавляют 1 мл раствора аммония оксалата Р. Через 1 мин добавляют смесь 1 мл уксусной кислоты разбавленной Р и 15 мл указанного в частной фармакопейной статье раствора или раствора, содержащего указанную навеску испытуемого образца, и встряхивают. Таким же образом готовят раствор сравнения, используя смесь 10 мл водного стандартного раствора кальция ионов (10 ppm Ca2+) Р, 1 мл уксусной кислоты разбавленной Р и 5 мл воды дистиллированной Р.
Через 15 мин интенсивность опалесценции испытуемого раствора не должна превышать интенсивность опалесценции раствора сравнения.
201040004- 2019
2.1.4.4. Хлориды
К 15 мл указанного в частной фармакопейной статье раствора прибавляют 1 мл азотной кислоты разбавленной Р и выливают смесь в один прием в пробирку, содержащую 1 мл раствора серебра нитрата Р2. Таким же образом готовят раствор сравнения, используя вместо 15 мл испытуемого раствора 10 мл стандартного раствора хлорид-ионов (5 ppm Cl) Р и 5 мл воды Р. Пробирки помещают в защищенное от света место.
Через 5 мин пробирки просматривают на черном фоне в проходящем свете (перпендикулярно оси пробирок). Интенсивность опалесценции испытуемого раствора не должна превышать интенсивность опалесценции суспензии сравнения.
201040005-2019
2.1.4.5. Фториды
Навеску испытуемого образца, указанную в частной фармакопейной статье, 0,1 г песка Р, промытого кислотой, и 20 мл смеси равных объемов серной кислоты Р и воды Р помещают во внутреннюю пробирку прибора, изображенного на рисунке 2.1.4.5.-1. Рубашку, заполненную тетрахлорэтаном Р, нагревают до температуры кипения тетрахлорэтана (146 °С). Подсоединяют генератор водяного пара и перегоняют содержимое пробирки с перегретым водяным па-
Рисунок 2.1.4.5.-1. — Прибор для испытания на фториды (размеры в миллиметрах)
ром, собирая дистиллят в мерную колбу вместимостью 100 мл, содержащую 0,3 мл 0,1 М раствора натрия гидроксида Р и 0,1 мл раствора фенолфталеина Р. Объем раствора в пробирке во время перегонки должен быть постоянным (20 мл). Поддерживают щелочную реакцию содержимого мерной колбы, при необходимости прибавляя по каплям 0,1М раствор натрия гидроксида Р. Доводят объем дистиллята водой Р до 100 мл (испытуемый раствор).

Осылайша, сынақ субстанциясының орнына 5 мл стандартты фторид иондарының ерітіндісін (10 ppm F-) қолдана отырып, салыстыру ерітіндісі дайындалады.
Үйкелген шыны тығыны бар бір цилиндрге 20 мл сынақ ерітіндісі, ал басқа цилиндрге 20 мл салыстыру ерітіндісі қойылады. Әр цилиндрге 5 мл Р аминометилализариндисіркелі қышқылы реагенті қосылады.
20 минуттан кейін бастапқы қызыл түстің орнына пайда болған сынақ ерітіндісінің көк түсінің қанықтығы салыстыру ерітіндісінің түсінің қанықтығынан аспауы керек.
201040006-2019
2.1.4.6. Магний
Жеке фармакопея бабында көрсетілген 10 мл ерітіндіге 0,1 г Р тетраборат динатриясы қосылады. Қажет болған жағдайда ерітіндінің рН-ін Р сұйытылған хлор сутегі қышқылымен немесе Р сұйытылған натрий гидроксиді ерітіндісімен 8,8-ден 9,2-ге дейін түзетеді. Ерітіндіні бөлгіш құйғышқа салады, 1 мин бойы 1 г/л Р гидроксихинолин ерітіндісінің екі порциясымен Р хлороформда 5 мл-ден шайқайды, қабаттарға бөлінгенге дейін қалдырады және органикалық қабатты тастайды. Су қабатына 0,4 мл Р бутиламин және 0,1 мл Р триэтаноламин қосылады, қажет болған жағдайда ерітіндінің рН-ы 10,5-тен 11,5-ке дейін түзетіледі. Хлороформға 4 мл 1 г/л Р гидроксихинолин ерітіндісі қосылады, 1 минут шайқайды, стратификацияға дейін қалдырылады; төменгі қабат салыстыру үшін қолданылады (сынақ ерітіндісі). Осылайша, салыстыру ерітіндісі 10 мл ерітіндінің орнына 1 мл Р магний иондарының стандартты ерітіндісінің (10 ppm Mg2+) және 9 мл Р судың қоспасын қолдана отырып дайындалады.
Сыналатын ерітінді бояуының қанықтығы салыстыру ерітіндісі бояуының қанықтығынан аспауы тиіс.
201040007-2019
2.1.4.7. Магний және сілтілі жер металдары
200 мл суға 0,1 г Р гидрокси-ламинин гидрохлориді, 10 мл Р аммиак буферлік ерітіндісі РН 10,0, 1 мл 0,1 М Р мырыш сульфаты ерітіндісі және шамамен 15 мг Р улағыш қара 11 индикаторлық қоспасы қосылады. Шамамен 40 °C температураға дейін қыздырады және ерітіндінің түсі күлгіннен көкке ауысқанға дейін 0,01 М Р натрий эдетаты ерітіндісімен титрленеді. Алынған ерітіндіге жеке фармакопея бабында көрсетілген, 100 мл Р суда ерітілген сыналатын үлгінің мөлшері немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген ерітінді қосылады. Егер ерітіндінің түсі күлгін болса, ерітіндінің түсі көкке ауысқанға дейін қайтадан титрленеді.
Екінші титрлеуге жұмсалған 0,01 М Р натрий эдетаты ерітіндісінің көлемі жеке фармакопея бабында көрсетілген титранттың көлемінен аспауы тиіс.
201040008-2019
2.1.4.8. Ауыр металдар
Төменде келтірілген әдістерде Р тиоацетамид реактиві қолданылады. Р1 натрий сульфидінің ерітіндісін (0,1 мл) қолдануға рұқсат етіледі. Егер жеке фармакопея бабында көрсетілген сынау әдістемесі Р реактивінің тиоацетамидін пайдалана отырып әзірленген болса, бірақ оның орнына Р1 натрий сульфидінің ерітіндісі пайдаланылса, онда А, Б және 3 әдістері үшін сыналатын үлгінің сондай мөлшерінен дайындалған тексеру ерітіндісін қосу қажет, оған салыстыру ерітіндісін дайындау кезіндегідей стандартты қорғасын ерітіндісінің көлемі қосылады. Егер сынақ ерітіндісінің түсінің қанықтығы салыстыру ерітіндісінің түсінің қанықтығына тең немесе одан асатын болса, сынақ нәтижелері дұрыс деп саналады.
А ӘДІСІ
Сыналатын ерітінді. Жеке фармакопея бабында көрсетілген сынақ үлгісінің 12 мл ерітіндісі.

Таким же образом готовят раствор сравнения, используя вместо испытуемой субстанции 5 мл стандартного раствора фторидионов (10 ppm F-) Р.
В один цилиндр со стеклянной притертой пробкой помещают 20 мл испытуемого раствора, в другой такой же цилиндр — 20 мл раствора сравнения. В каждый цилиндр прибавляют по 5 мл реактива аминометилализариндиуксусной кислоты Р.
Через 20 мин интенсивность синей окраски испытуемого раствора, появившейся вместо первоначальной красной, не должна превышать интенсивность окраски раствора сравнения.
201040006-2019
2.1.4.6. Магний
К 10 мл указанного в частной фармакопейной статье раствора прибавляют 0,1 г динатрия тетрабората Р. При необходимости корректируют рН раствора хлороводородной кислотой разбавленной Р или раствором натрия гидроксида разбавленным Р до значения от 8,8 до 9,2. Раствор помещают в делительную воронку, встряхивают в течение 1 мин с двумя порциями раствора 1 г/л гидроксихинолина Р в хлороформе Р по 5 мл, оставляют до расслоения и отбрасывают органический слой. К водному слою прибавляют 0,4 мл бутиламина Р и 0,1 мл три- этаноламина Р. При необходимости корректируют рН раствора до значения от 10,5 до 11,5. Прибавляют 4 мл раствора 1 г/л гидроксихинолина Р в хлороформе Р, встряхивают в течение 1 мин, оставляют до расслоения; нижний слой используют для сравнения (испытуемый раствор). Таким же образом готовят раствор сравнения, используя вместо 10 мл указанного раствора смесь 1 мл стандартного раствора магния ионов (10 ppm Mg2+) Р и 9 мл воды Р.
Интенсивность окраски испытуемого раствора не должна превышать интенсивность окраски раствора сравнения.
2010400007-2019
2.1.4.7. Магний и щелочноземельные металлы
К 200 мл воды Р прибавляют 0,1 г гидроксиламина гидрохлорида Р, 10 мл аммиачного буферного раствора с рН 10,0 Р, 1 мл 0,1 М раствора цинка сульфата Р и около 15 мг индикаторной смеси протравного черного 11 Р. Нагревают до температуры около 40 °С и титруют 0,01 Мраствором натрия эдетата Р до перехода окраски раствора от фиолетовой к синей. К полученному раствору прибавляют указанное в частной фармакопейной статье количество испытуемого образца, растворенного в 100 мл воды Р, или указанный в частной фармакопейной статье раствор. Если окраска раствора становится фиолетовой, снова титруют до перехода окраски раствора к синей.
Объем 0,01 Мраствора натрия эдетата Р, израсходованный на второе титрование, не должен превышать объем титранта, указанный в частной фармакопейной статье.
201040008-2019
2.1.4.8. Тяжелые металлы
В методах, приведенных ниже, используют тиоацетамида реактив Р. Допускается использование раствора натрия сульфида Р1 (0,1 мл). Если указанная в частной фармакопейной статье методика испытания разработана с использованием тиоацетамида реактива Р, но вместо него используют раствор натрия сульфида Р1, то для методов А, Б и З необходимо включить проверочный раствор, приготовленный из такого же количества испытуемого образца, что и при приготовлении испытуемого раствора, к которому прибавляют такой же объем стандартного раствора свинца, что и при приготовлении раствора сравнения. Результаты испытания считают достоверными, если интенсивность окраски проверочного раствора равна или превышает интенсивность окраски раствора сравнения.
МЕТОД А
Испытуемый раствор. 12 мл указанного в частной фармакопейной статье раствора испытуемого образца.

Салыстыру ерітіндісі. Жеке фармакопея бабында көрсетілген 10 мл Р қорғасын иондарының стандартты ерітіндісінің (1 ppm Pb2+) немесе Р қорғасын иондарының стандартты ерітіндісінің (2 ppm Pb2+) және сыналатын үлгінің жеке фармакопея бабында көрсетілген 2 мл ерітіндісінің қоспасы.
Бақылау ерітіндісі. 10 мл Р су мен 2 мл сынақ үлгісінің жеке фармакопея бабында көрсетілген ерітінді қоспасы.
Әрбір ерітіндіге рН 3,5 болатын Р 2 мл буферлік ерітінді қосылады, араластырылады, 1,2 мл Р реактивтің тиоацетамиді қосылады және бірден араластырылады. Ерітінділер 2 минуттан кейін қаралады.
Егер салыстыру ерітіндісі бақылау ерітіндісімен салыстырғанда ашық-қоңыр түске ие болса, сынақ нәтижелері сенімді деп саналады.
Егер сыналатын ерітіндінің қоңыр түсінің қанықтығы салыстыру ерітіндісі түсінің қанықтығынан аспаса, сыналатын үлгі сынақтан өтеді.
Егер нәтижені біржақты бағалау қиын болса, ерітінділер кеуек мөлшері 0,45 мкм болатын қолайлы мембраналық фильтр арқылы фильтрленеді. Баяу және біркелкі фильтрлеуді қамтамасыз ету үшін шприцтің поршеньіндегі қысым қалыпты және тұрақты болуы керек. Әртүрлі ерітінділерді фильтрлеу арқылы алынған фильтрлердегі дақтарды салыстырады.
Б ӘДІСІ
Сыналатын ерітінді. Судың ең аз мөлшері бар органикалық еріткіште еріту арқылы дайындалған сыналатын үлгінің жеке фармакопея бабында көрсетілген 12 мл ерітінді (мысалы, диоксан немесе құрамында 15% су бар ацетон).
Салыстыру ерітіндісі. 10 мл стандартты қорғасын иондары ерітіндісінің қоспасы.
Жеке фармакопея бабында көрсетілген Р (1 ppm немесе 2 ppm Pb2+) және органикалық еріткіштегі жеке фармакопея бабында көрсетілген 2 мл сынақ үлгісінің ерітіндісі. Р Қорғасын иондарының стандартты ерітіндісін (1 ppm немесе 2 ppm Pb2+) Р қорғасын иондарының стандартты ерітіндісін (100 ppm Pb2+) сыналатын үлгіні еріту үшін қолданылатын органикалық еріткішпен сұйылту арқылы дайындайды.
Бақылау ерітіндісі. Сыналатын үлгіні еріту үшін қолданылатын 10 мл еріткіштің және органикалық еріткіште сыналатын үлгінің жеке фармакопея бабында көрсетілген 2 мл ерітіндінің қоспасы.
Әрбір ерітіндіге рН 3,5 Р болатын 2 мл буферлік ерітінді қосылады, араластырылады, 1,2 мл Р реактивтің тиоацетамиді қосылады және бірден араластырылады. Ерітінділерді 2 минуттан кейін қарайды.
Егер салыстыру ерітіндісі бақылау ерітіндісімен салыстырғанда ашық-қоңыр түске ие болса, сынақ нәтижелері дұрыс деп саналады.
Егер сыналатын ерітіндінің қоңыр түсінің қанықтығы салыстыру ерітіндісі түсінің қанықтығынан аспаса, сыналатын үлгі сынақтан өтеді.

Раствор сравнения. Смесь 10 мл стандартного раствора свинца ионов (1 ppm Pb2+) Р или стандартного раствора свинца ионов (2 ppm Pb2+) Р, указанного в частной фармакопейной статье, и 2 мл указанного в частной фармакопейной статье раствора испытуемого образца.
Контрольный раствор. Смесь 10 мл воды Р и 2 мл указанного в частной фармакопейной статье раствора испытуемого образца.
К каждому раствору прибавляют по 2 мл буферного раствора с рН 3,5 Р, перемешивают, добавляют 1,2 мл тиоацетамида реактива Р и тотчас перемешивают. Растворы просматривают через 2 мин.
Результаты испытания считают достоверными, если раствор сравнения имеет светло-коричневую окраску по сравнению с контрольным раствором.
Испытуемый образец выдерживает испытание, если интенсивность коричневой окраски испытуемого раствора не превышает интенсивность окраски раствора сравнения.
Если однозначная оценка результата вызывает затруднение, растворы фильтруют через подходящий мембранный фильтр с размером пор 0,45 мкм. Для обеспечения медленного и равномерного фильтрования давление на поршень шприца должно быть умеренным и постоянным. Сравнивают пятна на фильтрах, полученные при фильтровании разных растворов.
МЕТОД Б
Испытуемый раствор. 12 мл указанного в частной фармакопейной статье раствора испытуемого образца, приготовленного путем его растворения в органическом растворителе, содержащем минимальное количество воды (например, диоксан или ацетон, содержащие 15 % воды).
Раствор сравнения. Смесь 10 мл стандартного раствора свинца ионов
(1 ppm или 2 ppm РЬ2+) Р, указанного в частной фармакопейной статье, и 2 мл указанного в частной фармакопейной статье раствора испытуемого образца в органическом растворителе. Стандартный раствор свинца ионов (1 ppm или 2 ppm Pb2+) Р готовят путем разведения стандартного раствора свинца ионов (100 ppm Pb2+) Р органическим растворителем, применяемым для растворения испытуемого образца.
Контрольный раствор. Смесь 10 мл растворителя, применяемого для растворения испытуемого образца, и 2 мл указанного в частной фармакопейной статье раствора испытуемого образца в органическом растворителе.
К каждому раствору прибавляют по 2 мл буферного раствора с рН 3,5 Р, перемешивают, добавляют по 1,2 мл тиоацетамида реактива Р и тотчас перемешивают. Растворы просматривают через 2 мин.
Результаты испытания считают достоверными, если раствор сравнения имеет светло-коричневую окраску по сравнению с контрольным раствором.
Испытуемый образец выдерживает испытание, если интенсивность коричневой окраски испытуемого раствора не превышает интенсивность окраски раствора сравнения.

Егер нәтижені біржақты бағалау қиын болса, ерітінділер кеуек мөлшері 0,45 мкм болатын қолайлы мембраналық фильтр арқылы фильтрленеді. Баяу және біркелкі фильтрлеуді қамтамасыз ету үшін шприцтің поршеньіндегі қысым қалыпты және тұрақты болуы керек. Әртүрлі ерітінділерді фильтрлеу арқылы алынған фильтрлердегі дақтардың түсі салыстырылады.
В ӘДІСІ
Сыналатын ерітінді. Кварц тигеліне 250 г/л Р магний сульфаты ерітіндісінің 4 мл Р сұйытылған күкірт қышқылында орналастырады және жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің мөлшері қосылады (2 г артық емес). Жұқа шыны таяқшамен араластырады және ақырын қыздырады. Егер қоспасы сұйық болса, құрғақ су ваннасында мұқият булайды, содан кейін біртіндеп көміртектенгенге дейін қыздырады және қызуды ақ немесе тіпті болмаған жағдайда сұр түстегі қалдыққа дейін жалғастырады. Жандыру 800 °С-тан аспайтын температурада жүргізіледі. Салқындағанға дейін қалдырылады, содан кейін тигельдегі қалдық Р сұйытылған күкірт қышқылының бірнеше тамшысымен суланады. Құрғатылғанға дейін буланады, жаңадан өртейді және салқындағанға дейін қалдырылады. Жанудың жалпы уақыты 2 сағаттан аспауы керек. Тигельден қалған қалдық 5 мл-ден Р сұйытылған хлорсутек қышқылының екі порциясымен сандық түрде қолайлы ыдысқа ауыстырылады. 0,1 мл Р фенолфталеин ерітіндісін қосылады, содан кейін қызғылт түс пайда болғанға дейін Р концентрацияланған аммиак ерітіндісімен сілтілендіреді. Салқындатылады, ерітінді түссізденгенге дейін Р мұзды сірке қышқылы қосылады және 0,5 мл Р мұзды сірке қышқылын қосады. Қажет болған кезде фильтрді Р сумен фильтрлейді, шаяды, ерітінді көлемін Р сумен 20 мл-ге дейін жеткізіп, араластырады.
Салыстыру ерітіндісі. Сынақ үлгісінің орнына жеке фармакопея бабында көрсетілген Р қорғасын иондарының стандартты ерітіндісінің (10 ppm Pb2+) көлемін қолдана отырып, сыналатын ерітіндіге ұқсас түрде дайындайды. Алынған ерітіндінің 10 мл-не 2 мл сынақ ерітіндісін қосады.
Тексеру ерітіндісі. Сынақ үлгісіне салыстыру ерітіндісін дайындау үшін жеке фармакопея бабында көрсетілген Р қорғасын иондарының стандартты ерітіндісінің (10 ppm Pb2+) көлемін қоса отырып, сынақ ерітіндісіне ұқсас түрде дайындайды. Алынған ерітіндінің 10 мл-не 2 мл сынақ ерітіндісін қосады.
Бақылау ерітіндісі. 10 мл су мен 2 мл сынақ ерітіндісінің қоспасы.
Әрбір ерітіндінің 12 мл-не рН 3,5 Р болатын 2 мл буферлік ерітінді қосылады, араластырылады, Р1,2 мл реактивтің тиоацетамиді қосылады және дереу араластырылады. Ерітінділерді 2 минуттан кейін қарайды.
Сынақ нәтижелері, егер:
- салыстыру ерітіндісі бақылау ерітіндісімен салыстырғанда ашық-қоңыр түске ие болса;
- сынақ ерітіндісінің түсінің қанықтығы салыстыру ерітіндісінің түсінің қанықтығына тең немесе одан асса дұрыс деп саналады.
Егер сыналатын ерітіндінің қоңыр түсінің қанықтығы салыстыру ерітіндісі түсінің қанықтығынан аспаса, сыналатын үлгі сынақтан өтеді.

Если однозначная оценка результата вызывает затруднение, растворы фильтруют через подходящий мембранный фильтр с размером пор 0,45 мкм. Для обеспечения медленного и равномерного фильтрования давление на поршень шприца должно быть умеренным и постоянным. Сравнивают окраску пятен на фильтрах, полученных при фильтровании разных растворов.
МЕТОД В
Испытуемый раствор. В кварцевый тигель помещают 4 мл раствора 250 г/л магния сульфата Р в серной кислоте разбавленной Р и прибавляют указанное в частной фармакопейной статье количество испытуемого образца (не более 2 г). Перемешивают тонкой стеклянной палочкой и осторожно нагревают. Если смесь жидкая, осторожно упаривают досуха на водяной бане, затем постепенно нагревают до обугливания и продолжают нагревание до получения почти белого или, в крайнем случае, сероватого остатка. Сжигание проводят при температуре не более 800 °С. Оставляют до охлаждения, затем остаток в тигле смачивают несколькими каплями серной кислоты разбавленной Р. Упаривают досуха, вновь сжигают и оставляют до охлаждения. Общее время сжигания не должно превышать 2 ч. Остаток из тигля количественно переносят в подходящую емкость двумя порциями хлороводородной кислоты разбавленной Р по 5 мл. Прибавляют 0,1 мл раствора фенолфталеина Р, затем подщелачивают раствором аммиака концентрированным Р до появления розовой окраски. Охлаждают, прибавляют уксусную кислоту ледяную Р до обесцвечивания раствора и добавляют 0,5 мл уксусной кислоты ледяной Р. При необходимости фильтруют и промывают фильтр водой Р. Доводят объем раствора водой Р до 20 мл и перемешивают.
Раствор сравнения. Готовят аналогично испытуемому раствору, используя вместо испытуемого образца указанный в частной фармакопейной статье объем стандартного раствора свинца ионов (10 ppm Pb2+) Р. К 10 мл полученного раствора прибавляют 2 мл испытуемого раствора.
Проверочный раствор. Готовят аналогично испытуемому раствору, прибавляя к испытуемому образцу объем стандартного раствора свинца ионов 10 ppm Pb2+) Р, указанный в частной фармакопейной статье для приготовления раствора сравнения. К 10 мл полученного раствора добавляют 2 мл испытуемого раствора.
Контрольный раствор. Смесь 10 мл воды Р и 2 мл испытуемого раствора.
К 12 мл каждого раствора прибавляют по 2 мл буферного раствора с рН 3,5 Р, перемешивают, добавляют по 1,2 мл тиоацетамида реактива Р и тотчас перемешивают. Растворы просматривают через 2 мин.
Результаты испытания считают достоверными, если:
- раствор сравнения имеет светло-коричневую окраску по сравнению с контрольным раствором;
- интенсивность окраски проверочного раствора равна или превышает интенсивность окраски раствора сравнения.
Испытуемый образец выдерживает испытание, если интенсивность коричневой окраски испытуемого раствора не превышает интенсивность окраски раствора сравнения.

Егер нәтижені біржақты бағалау қиын болса, ерітінділер кеуек мөлшері 0,45 мкм болатын қолайлы мембраналық фильтр арқылы фильтрленеді. Баяу және біркелкі фильтрлеуді қамтамасыз ету үшін шприцтің поршеньіндегі қысым қалыпты және тұрақты болуы керек. Әртүрлі ерітінділерді фильтрлеу арқылы алынған фильтрлердегі дақтардың түсін салыстырады.
Г ӘДІСІ
Сыналатын ерітінді. Жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің мөлшері кварцтық тигельге салынып, 0,5 г Р1 магний оксидімен мұқият араластырылады. Ақ немесе сұр-ақ түсті біркелкі қалдық пайда болғанға дейін әлсіз қызыл қыздырумен жағылады. Егер 30 минут жаққаннан кейін қоспасы боялған болып қалса, тигель салқындатылады, ішіндегісі жұқа шыны таяқшамен араластырылады және жағуды қайталайды. Қажет болса, операция қайталанады. 800 °C температурада шамамен 1 сағатта қызады. Тиглден қалған қалдық Р1 хлорсутек қышқылы мен Р судың тең көлемінің қоспасынан 5 мл екі порциямен қолайлы ыдысқа сандық түрде ауыстырылады. 0,1 мл Р фенолфталеин ерітіндісін қосады, содан кейін қызғылт түс пайда болғанға дейін Р концентрацияланған аммиак ерітіндісімен сілтілендіреді. Ерітінді түссізденгенге дейін салқындатады, Р мұздық сірке қышқылымен қышқылдайды және 0,5 мл Р мұздық сірке қышқылын қосады. Қажет болған кезде фильтрлейді және фильтрді Р суымен шаяды. Ерітінді көлемін Р сумен 20 мл-ге дейін жеткізеді.
Салыстыру ерітіндісі. Сынақ үлгісінің орнына жеке фармакопея бабында көрсетілген Р қорғасын иондарының стандартты ерітіндісінің (10 ppm Pb2+) көлемін пайдалана отырып, сыналатын ерітіндіге ұқсас түрде дайындайды және кептіру шкафында 100 °С-тан 105 °с-қа дейінгі температурада кептіреді. Алынған ерітіндінің 10 мл-не 2 мл сынақ ерітіндісн қосады.
Тексеру ерітіндісі. Сынақ үлгісіне салыстыру ерітіндісін дайындау үшін жеке фармакопея бабында көрсетілген Р қорғасын иондарының стандартты ерітіндісінің (10 ppm Pb2+) көлемін қосып, сынақ ерітіндісіне ұқсас түрде дайындайды және кептіру шкафында 100°С-тан 105°с-қа дейінгі температурада кептіреді. Алынған ерітіндінің 10 мл-не 2 мл сынақ ерітіндісін қосады.
Бақылау ерітіндісі. 10 мл су мен 2 мл сынақ ерітіндісінің қоспасы.
Әрбір ерітіндінің 12 мл-не рН 3,5 Р болатын 2 мл буферлік ерітіндіні қосады, араластырады, 1,2 мл Р реактивінің тиоацетамидін қосады және бірден араластырады. Ерітінділерді 2 минуттан кейін қарайды.
Сынақ нәтижелері, егер:
- салыстыру ерітіндісі бақылау ерітіндісімен салыстырғанда ашық-қоңыр түске ие болса;
- сынақ ерітіндісінің түсінің қанықтығы салыстыру ерітіндісінің түсінің қанықтығына тең болса немесе одан асса дұрыс деп саналады.

Если однозначная оценка результата вызывает затруднение, растворы фильтруют через подходящий мембранный фильтр с размером пор 0,45 мкм. Для обеспечения медленного и равномерного фильтрования давление на поршень шприца должно быть умеренным и постоянным. Сравнивают окраску пятен на фильтрах, полученных при фильтровании разных растворов.
МЕТОД Г
Испытуемый раствор. Количество испытуемого образца, указанное в частной фармакопейной статье, помещают в кварцевый тигель и тщательно смешивают с 0,5 г магния оксида Р1. Сжигают при слабом красном калении до образования однородного остатка белого или серовато-белого цвета. Если после 30 мин сжигания смесь остается окрашенной, тигель охлаждают, содержимое перемешивают тонкой стеклянной палочкой и повторяют сжигание. При необходимости операцию повторяют. Нагревают при температуре 800 °С в течение около 1 ч. Остаток из тигля количественно переносят в подходящую емкость двумя порциями по 5 мл смеси равных объемов хлороводородной кислоты Р1 и воды Р. Прибавляют 0,1 мл раствора фенолфталеина Р, затем подщелачивают раствором аммиака концентрированным Р до появления розовой окраски. Охлаждают, подкисляют уксусной кислотой ледяной Р до обесцвечивания раствора и добавляют 0,5 мл уксусной кислоты ледяной Р. При необходимости фильтруют и промывают фильтр водой Р. Доводят объем раствора водой Р до 20 мл.
Раствор сравнения. Готовят аналогично испытуемому раствору, используя вместо испытуемого образца указанный в частной фармакопейной статье объем стандартного раствора свинца ионов (10 ppm Pb2+) Р, и сушат в сушильном шкафу при температуре от 100 °С до 105 °С. К 10 мл полученного раствора прибавляют 2 мл испытуемого раствора.
Проверочный раствор. Готовят аналогично испытуемому раствору, прибавляя к испытуемому образцу объем стандартного раствора свинца ионов (10 ppm Pb2+) Р, указанный в частной фармакопейной статье для приготовления раствора сравнения, и сушат в сушильном шкафу при температуре от 100 °С до 105 °С. К 10 мл полученного раствора прибавляют 2 мл испытуемого раствора.
Контрольный раствор. Смесь 10 мл воды Р и 2 мл испытуемого раствора.
К 12 мл каждого раствора прибавляют по 2 мл буферного раствора с рН 3,5 Р, перемешивают, добавляют по 1,2 мл тиоацетамида реактива Р и тотчас перемешивают. Растворы просматривают через 2 мин.
Результаты испытания считают достоверными, если:

2.1.4.8.-1.-сурет. – Ауыр металдардың тұзында сынауға арналған аспап (өлшемдері миллиметрмен)
Егер сыналатын ерітіндінің қоңыр түсінің қанықтығы салыстыру ерітіндісі түсінің қанықтығынан аспаса, сыналатын үлгі сынақтан өтеді.
Егер нәтижені біржақты бағалау қиын болса, ерітінділер кеуек мөлшері 0,45 мкм болатын қолайлы мембраналық фильтр арқылы фильтрленеді. Баяу және біркелкі фильтрлеуді қамтамасыз ету үшін шприцтің поршеньіндегі қысым қалыпты және тұрақты болуы керек. Әртүрлі ерітінділерді фильтрлеу арқылы алынған фильтрлердегі дақтарды салыстырады.
Д ӘДІСІ
Сыналатын ерітінді. Жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің мөлшерін 30 мл Р суда немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген Р су көлемінде ерітеді.
Салыстыру ерітіндісі. Р қорғасын иондарының стандартты ерітіндісінің көрсетілген көлемі (1 ppm Pb2+) жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде сыналатын ерітіндінің көлеміне дейін сұйытылады.
Төсенішінде мембраналық фильтр (бу тесігінің өлшемі 3 мкм) және оның үстіне алдын ала фильтр орналастырылған (2.1.4.8-сурет.-1) фильтрлеуге арналған құрылғының ұстағышына поршеньсіз сыйымдылығы 50 мл шприц орнатылады.
Сыналатын ерітіндіні шприцке салады және барлық ерітінді фильтрленетіндей қысым жасай отырып, поршеньді кіргізеді. Ұстағышты ашады, алдын-ала фильтрді алады және мембраналық фильтрде қоспалардың жоқтығын тексереді. Олай болмаса оны басқа мембрана фильтрімен ауыстырады және процедура бірдей жағдайларда қайталайды.
Алдын ала фильтратқа немесе алдын ала фильтраттың көрсетілген көлеміне Р рН 3,5 бар 2 мл буферлік ерітіндісі қосылады және араластырылады, 1,2 мл Р реактивтің тиоацетамиді қосылады, дереу араластырылады және 10 минутқа қалдырылады. Жоғарыда келтірілген сипаттамаға сәйкес фильтрлейді, бірақ фильтрлердің орналасуы сұйықтық алдымен мембраналық фильтр арқылы, содан кейін – алдын ала фильтр арқылы өтетіндей етіп өзгертіледі (2.1.4.8-1-сурет.).
Баяу және біркелкі фильтрлеуді қамтамасыз ету үшін шприцтің поршеньіндегі қысым қалыпты және тұрақты болуы керек. Фильтрлеу аяқталғаннан кейін ұстағыш ашылады, мембрана фильтрі алынып, фильтрлік қағазбен кептіріледі.
Параллель түрде сынақ ерітіндісі үшін сипатталған жағдайларда салыстыру ерітіндісімен сынақ жүргізіледі.
Егер сыналатын ерітіндімен тәжірибеде алынған дақтың түсінің қанықтығы салыстыру ерітіндісімен тәжірибеде алынған дақтың түсінің қанықтығынан аспаса, сыналатын үлгі сынақтан өтеді.
Е ӘДІСІ

Рисунок. 2.1.4.8.-1. Прибор для испытания на соли тяжелых металлов (размеры в миллиметрах)
- раствор сравнения имеет светло-коричневую окраску по сравнению с контрольным раствором;
- интенсивность окраски проверочного раствора равна или превышает интенсивность окраски раствора сравнения.
Испытуемый образец выдерживает испытание, если интенсивность коричневой окраски испытуемого раствора не превышает интенсивность окраски раствора сравнения.
Если однозначная оценка результата вызывает затруднение, растворы фильтруют через подходящий мембранный фильтр с размером пор 0,45 мкм. Для обеспечения медленного и равномерного фильтрования давление на поршень шприца должно быть умеренным и постоянным. Сравнивают пятна на фильтрах, полученные при фильтровании разных растворов.
МЕТОД Д
Испытуемый раствор. Количество испытуемого образца, указанное в частной фармакопейной статье, растворяют в 30 мл воды Р или в объеме воды Р, указанном в частной фармакопейной статье.
Раствор сравнения. Указанный объем стандартного раствора свинца ионов (1 ppm Pb2+) Р разводят до объема испытуемого раствора, при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье.
В держатель устройства для фильтрования, на подложку которого помещен мембранный фильтр (размер пор 3 мкм), а сверху него — предфильтр (рисунок 2.1.4.8.-1), устанавливают шприц вместимостью 50 мл без поршня.
Испытуемый раствор помещают в шприц и вводят поршень, прилагая такое давление, чтобы профильтровался весь раствор. Открывают держатель, вынимают предфильтр и проверяют отсутствие примесей на мембранном фильтре. В противном случае его заменяют другим мембранным фильтром и процедуру повторяют в тех же условиях.
К предфильтрату или указанному объему предфильтрата прибавляют 2 мл буферного раствора с рН 3,5 Р и перемешивают, добавляют 1,2 мл тиоацетамида реактива Р, тотчас перемешивают и оставляют на 10 мин. Фильтруют в соответствии с вышеприведенным описанием, но расположение фильтров изменяют таким образом, чтобы жидкость проходила сначала через мембранный фильтр, а затем — через предфильтр (рисунок 2.1.4.8.-1).
Для обеспечения медленного и равномерного фильтрования давление на поршень шприца должно быть умеренным и постоянным. После окончания фильтрования держатель открывают, мембранный фильтр вынимают и сушат с помощью фильтровальной бумаги.
Параллельно в условиях, описанных для испытуемого раствора, проводят испытание с раствором сравнения.
Испытуемый образец выдерживает испытание, если интенсивность окраски пятна, полученного в опыте с испытуемым раствором, не превышает интенсивность окраски пятна, полученного в опыте с раствором сравнения.
МЕТОД Е

Сыналатын ерітінді. Жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің мөлшері немесе көлемі сыйымдылығы 100 мл таза құрғақ ұзын мойынды Кьельдаль колбасына орналастырылады (қарқынды көбіктену жағдайында сыйымдылығы 300 мл колбаны пайдалану қажет). Колбаны 45° бұрышпен бекітеді, егер субстанция қатты зат болса, сыналатын үлгіні толық сулау үшін жеткілікті мөлшерде 8 мл Р күкірт қышқылы және 10 мл Р азот қышқылы қоспасы қосылады, егер зат сұйықтық болса жоғарыда аталған қоспаның бірнеше миллилитрі қосылады. Реакция басталғанға дейін мұқият қыздырады. Реакция тоқтағаннан кейін әр қоспадан кейін қыздыра отырып, сол қышқыл қоспасының қосымша порциялары қосылады. Операция қосылған қышқыл қоспасының көлемі 18 мл-ге жеткенше қайталанады. Қыздыруды күшейтіп, ерітінді қара болғанша мұқият қайнатады. Салқындатады, 2 мл Р азот қышқылын қосады және ерітінді қараңғы болғанша қайтадан қыздырады. Кейіннен ерітінді қара болғанға дейін қыза отырып, Р азот қышқылының қосылуы жалғасады, содан содан кейін тығыз ақ булар пайда болғанша қатты қыздырады. Салқындатылады, мұқият 5 мл Р су қосылады, тығыз ақ булар пайда болғанға дейін мұқият қайнатады және 2-3 мл қалдық алынғанша қызуды жалғастырады. Салқындатылады, 5 мл Р су қосылады және ерітіндінің түсі анықталады. Егер ерітінді сары түске ие болса, Р концентрацияланған пероксидтің 1 мл сутегі ерітіндісін тамшылармен мұқият қосады, тығыз ақ булар пайда болғанға дейін қайтадан қыздырады және 2-3 мл қалдық алынғанша қыздыруды жалғастырады. Егер ерітіндінің түсі әлі де сары болып қалса, ерітінді түссізденгенге дейін 5 мл Р су мен 1 мл Р концентрацияланған пероксидінің сутегі ерітіндісін қайта қосады. Салқындатады, сумен мұқият сұйылтады және ерітіндінің жалпы көлемі 25 мл-ден аспауын бақылай отырып, бояуды салыстыру үшін сыйымдылығы 50 мл пробиркаға ауыстырады. Концентрацияланған Р1 аммиак ерітіндісімен (рН көрсетілген мәніне жақындаған кезде сұйылтылған Р1 аммиак ерітіндісін қолдануға болады) сыртқы индикатор ретінде рН тар аралықта әрекет ететін индикатор қағазды пайдалана отырып 3,0-4,0 мәніне дейін жеткізеді, содан кейін ерітінді көлемін Р сумен 40 мл дейін жеткізеді, араластырады және рН 3,5 Р 2 мл буферлік ерітінді қосады. Алынған қоспаға Р реактивінің 1,2 мл тиоацетамиді қосылады және бірден араластырылады. Ерітінді көлемін Р сумен 50 мл-ге дейін жеткізіп, араластырады.
Салыстыру ерітіндісі. Параллель түрде дәл осындай жағдайларда салыстыру ерітіндісі жеке фармакопея мақаласында көрсетілген Р қорғасын иондарының стандартты ерітіндісінің көлемін (10 ppm Pb2+) қолдана отырып дайындалады.
Тексеру ерітіндісі. Сынақ үлгісіне салыстыру ерітіндісін дайындау үшін жеке фармакопея бабында көрсетілген Р қорғасын иондарының стандартты ерітіндісінің (10 ppm Pb2+) көлемін қосу арқылы сынақ ерітіндісіне ұқсас түрде дайындалады.
Бақылау ерітіндісі. Сыналатын ерітіндіге ұқсас түрде дайындалады, бірақ қолданылатын үлгіні қоспайды.
2 минуттан кейін ерітінділер салыстырылады, оларды ақ фонда түтіктердің тік осіне перпендикуляр түрде қарайды. Сынақ нәтижелері, егер:
- салыстыру ерітіндісі бақылау ерітіндісімен салыстырғанда қоңыр түске ие болса;
- сынақ ерітіндісінің түсінің қанықтығы салыстыру ерітіндісінің түсінің қанықтығына тең немесе одан асса дұрыс деп саналады.
Егер сыналатын ерітіндінің қоңыр түсінің қанықтығы салыстыру ерітіндісі түсінің қанықтығынан аспаса, сыналатын үлгі сынақтан өтеді.

Испытуемый раствор. Количество или объем испытуемого образца, указанные в частной фармакопейной статье, помещают в чистую сухую длинногорлую колбу Кьельдаля вместимостью 100 мл (в случае интенсивного пенообразования необходимо использовать колбу вместимостью 300 мл). Колбу закрепляют под углом 45° и, если субстанция представляет собой твердое вещество, прибавляют смесь 8 мл серной кислоты Р и 10 мл азотной кислоты Р в количестве, достаточном для полного смачивания испытуемого образца, если субстанция представляет собой жидкость прибавляют несколько миллилитров вышеуказанной смеси. Осторожно нагревают до начала реакции. После прекращения реакции прибавляют дополнительные порции той же смеси кислот, нагревая после каждого прибавления. Операцию повторяют до тех пор, пока объем прибавленной смеси кислот не достигнет 18 мл. Усиливают нагревание и осторожно кипятят до потемнения раствора. Охлаждают, прибавляют 2 мл азотной кислоты Р и вновь нагревают до потемнения раствора. Продолжают прибавление азотной кислоты Р с последующим нагреванием до тех пор, пока раствор не перестанет темнеть, затем сильно нагревают до появления плотных белых паров. Охлаждают, осторожно прибавляют 5 мл воды Р, осторожно кипятят до появления плотных белых паров и продолжают нагревание до получения остатка объемом 2-3 мл. Охлаждают, осторожно прибавляют 5 мл воды Р и определяют окраску раствора. Если раствор имеет желтую окраску, осторожно прибавляют по каплям 1 мл раствора водорода пероксида концентрированного Р, вновь нагревают до появления плотных белых паров и продолжают нагревание до получения остатка объемом 2-3 мл. Если окраска раствора все еще остается желтой, повторно прибавляют 5 мл воды Р и 1 мл раствора водорода пероксида концентрированного Р до обесцвечивания раствора. Охлаждают, осторожно разводят водой и переносят в пробирку вместимостью 50 мл для сравнения окраски, контролируя, чтобы общий объем раствора не превышал 25 мл. Доводят рН раствора до значения 3,0 - 4,0 раствором аммиака концентрированным Р1 (при приближении к указанному значению рН можно применять раствор аммиака разбавленный Р1), используя в качестве внешнего индикатора индикаторную бумагу, действующую в узком интервале рН, затем доводят объем раствора водой Р до 40 мл, перемешивают и прибавляют 2 мл буферного раствора с рН 3,5 Р. К полученной смеси прибавляют 1,2 мл тиоацетамида реактива Р и тотчас перемешивают. Доводят объем раствора водой Р до 50 мл и перемешивают.
Раствор сравнения. Параллельно в таких же условиях готовят раствор сравнения, используя вместо испытуемого образца указанный в частной фармакопейной статье объем стандартного раствора свинца ионов (10 ppm Pb2+) Р.
Проверочный раствор. Готовят аналогично испытуемому раствору, прибавляя к испытуемому образцу объем стандартного раствора свинца ионов (10 ppm Pb2+) Р, указанный в частной фармакопейной статье для приготовления раствора сравнения.
Контрольный раствор. Готовят аналогично испытуемому раствору, но без добавления испытуемого образца.
Через 2 мин сравнивают растворы, просматривая их перпендикулярно вертикальной оси пробирок на белом фоне.Результаты испытания считают достоверными, если:- раствор сравнения имеет коричневую окраску по сравнению с контрольным раствором;
- интенсивность окраски проверочного раствора равна или превышает интенсивность окраски раствора сравнения.
Испытуемый образец выдерживает испытание, если интенсивность коричневой окраски испытуемого раствора не превышает интенсивность окраски раствора сравнения.

Егер нәтижені біржақты бағалау қиын болса, ерітінділер кеуек мөлшері 0,45 мкм болатын қолайлы мембраналық фильтр арқылы фильтрленеді. Баяу және біркелкі фильтрлеуді қамтамасыз ету үшін шприцтің поршеньіндегі қысым қалыпты және тұрақты болуы керек. Әртүрлі ерітінділерді фильтрлеу арқылы алынған фильтрлердегі дақтардың түсі салыстырылады.
Ж ӘДІСІ
АЛДЫН АЛА ЕСКЕРТУ. Жоғары қысымды реакциялық түтік ыдыстарды пайдалану кезінде өндіруші ұсынған сақтық шаралары мен пайдалану нұсқауларын сақтауы қажет. Жандыру процесінің циклы микротолқынды пештің түріне байланысты егжей-тегжейлі жасалуы керек (мысалы, қуатты басқаратын микротолқынды пештер, температураны басқаратын микротолқынды пештер немесе қысымды басқаратын пештер). Жандыру циклы өндірушінің нұсқауларына сәйкес келуі керек. Жандыру циклы мөлдір ерітінді алу кезінде жарамды болып саналады.
Сыналатын ерітінді. Жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің мөлшері (0,5 г аспайтын) магнитті араластырғышы бар қолайлы таза химиялық шыныға салынады. 2,7 мл Р күкірт қышқылы, 3,3 мл Р азот қышқылы, 2,0 мл концентрацияланған пероксидтің сутегі ерітіндісін біртіндеп қосады, әр реактивті қоса отырып, сынақ үлгісіне алдыңғысына ден қоюға мүмкіндік береді. Алынған қоспа жоғары қысымға төзімді құрғақ реакциялық түтік ыдысқа жіберіледі (мысалы, фторополимерден немесе кварц әйнегінен).
Салыстыру ерітіндісі. Сынақ үлгісінің орнына Р қорғасын иондарының стандартты ерітіндісінің көрсетілген көлемін (10 ppm Pb2+) қолдана отырып, сынақ ерітіндісіне ұқсас түрде дайындалады.
Тексеру ерітіндісі. Сынақ үлгісіне салыстыру ерітіндісін дайындау үшін жеке фармакопея бабында көрсетілген Р қорғасын иондарының стандартты ерітіндісінің (10 ppm Pb2+) көлемін қосу арқылы сынақ ерітіндісіне ұқсас түрде дайындалады.
Бақылау ерітіндісі. Сынақ ерітіндісіне ұқсас түрде дайындалады, бірақ сынақ үлгісін қоспайды.
Түтік ыдыстарды қақпақпен жауып, зертханалық микротолқынды пешке орналастырады. Жағу рәсімін екі қолайлы бағдарламаны пайдалана отырып, жүйелі түрде жүргізеді. Қолданылатын микротолқынды пештің түріне байланысты реакция процесін бақылау, қысымды, температураны немесе қуатты мониторинг жасау үшін көп сатылы бағдарламалар әзірлейді. Бірінші бағдарлама аяқталғаннан кейін реакциялық түтік ыдыстар салқындатылып, қақпақтар алынады. Әр түтік ыдысқа 2,0 мл Р концентрацияланған пероксидтің сутегі ерітіндісі қосылады және екінші бағдарламаны қолдана отырып процесті жалғастырады. Екінші бағдарлама аяқталғаннан кейін реакциялық түтік ыдыстар салқындатылады, содан кейін қақпақтар алынады. Егер мөлдір ерітінді алу қажет болса, Р концентрацияланған пероксидтің сутегі ерітіндісін қайта қосады және екінші бағдарламаны қолдана отырып жағады.
Салқындатады, Р сумен мұқият сұйылтады және түтік ыдысты Р сумен шайып, колбаға ауыстырады және ерітіндінің жалпы көлемі 25 мл-ден аспайтынына көз жеткізеді.

Если однозначная оценка результата вызывает затруднение, растворы фильтруют через подходящий мембранный фильтр с размером пор 0,45 мкм. Для обеспечения медленного и равномерного фильтрования давление на поршень шприца должно быть умеренным и постоянным. Сравнивают окраску пятен на фильтрах, полученных при фильтровании разных растворов.
МЕТОД Ж
ПРЕДОСТЕРЕЖЕНИЕ. При использовании реакционных сосудов, находящихся под высоким давлением, необходимо соблюдать меры предосторожности и инструкции по эксплуатации, предоставленные производителем. Цикл процесса сжигания должен быть детально разработан в зависимости от типа используемой микроволновой печи (например, микроволновые печи с контролем мощности, микроволновые печи с контролем температуры или печи с контролем давления). Цикл сжигания должен соответствовать требованиям инструкции производителя. Цикл сжигания считают пригодным при получении прозрачного раствора.
Испытуемый раствор. Количество испытуемого образца, указанное в частной фармакопейной статье (не более 0,5 г), помещают в подходящий чистый химический стакан с магнитной мешалкой. Последовательно прибавляют 2,7 мл серной кислоты Р, 3,3 мл азотной кислоты Р, 2,0 мл раствора водорода пероксида концентрированного Р, добавляя каждый реактив дают испытуемому образцу прореагировать с предыдущим. Полученную смесь переносят в сухой реакционный сосуд, устойчивый к высокому давлению (например, из фторполимера или кварцевого стекла).
Раствор сравнения. Готовят аналогично испытуемому раствору, используя вместо испытуемого образца указанный объем стандартного раствора свинца ионов (10 ppm Pb2+) Р.
Проверочный раствор. Готовят аналогично испытуемому раствору, прибавляя к испытуемому образцу объем стандартного раствора свинца ионов (10 ppm Pb2+) Р, указанный в частной фармакопейной статье для приготовления раствора сравнения.
Контрольный раствор. Готовят аналогично испытуемому раствору, но без добавления испытуемого образца.
Сосуды закрывают крышкой и помещают в лабораторную микроволновую печь. Процедуру сжигания проводят, последовательно используя две подходящие программы. В зависимости от типа используемой микроволновой печи разрабатывают многоступенчатые программы для контроля процесса реакции, мониторинга давления, температуры или мощности. После завершения первой программы реакционные сосуды охлаждают, снимают крышки. В каждый сосуд прибавляют по 2,0 мл раствора водорода пероксида концентрированного Р и продолжают процесс, используя вторую программу. После окончания второй программы реакционные сосуды охлаждают, затем снимают крышки. При необходимости получения прозрачного раствора повторно прибавляют раствор водорода пероксида концентрированного Р и проводят сжигание, используя вторую программу.
Охлаждают, осторожно разводят водой Р и переносят в колбу, ополаскивая сосуд водой Р, и следят за тем, чтобы общий объем раствора не превышал 25 мл.

Алынған ерітіндінің рН-ы сыртқы индикатор ретінде рН тар аралығы бар индикаторлық қағазды қолдана отырып, Р1 концентрацияланған аммиак ерітіндісімен 3,0-4,0 мәніне дейін жеткізіледі (рН көрсетілген мәніне жақындаған кезде Р1 сұйытылған аммиак ерітіндісін қолдануға болады). Ерітінділердің қызуын болдырмау үшін мұз ваннасы мен магниттік араластырғышты қолданады. Ерітінділердің көлемін Р сумен 40 мл-ге дейін жеткізіп, араластырады. РН 3,5 бар 2 мл Р буферлік ерітіндіні қосады, араластырады, 1,2 мл Р реактивтің тиоацетамидін қосады және бірден араластырады. Алынған ерітінділердің көлемі Р сумен 50 мл-ге дейін жеткізіліп, араластырылып, 2 минутқа қалдырылады.
Ерітінділерді кеуек мөлшері 0,45 мкм болатын қолайлы мембраналық фильтр арқылы фильтрлейді. Баяу және біркелкі фильтрлеуді қамтамасыз ету үшін шприцтің поршеньіндегі қысым қалыпты және тұрақты болуы керек. Әртүрлі ерітінділерді фильтрлеу арқылы алынған фильтрлердегі дақтарды салыстырады.
Сынақ нәтижелері сенімді деп саналады, егер:
- салыстыру ерітіндісімен тәжірибеде алынған дақ бақылау ерітіндісімен тәжірибеде алынған дақпен салыстырғанда қоңыр болса;
- сынақ ерітіндісімен тәжірибеде алынған дақтың түсінің қанықтығы салыстыру ерітіндісімен тәжірибеде алынған дақтың түсінің қанықтығына тең болса немесе одан асса дұрыс деп саналады.
Егер сыналатын ерітіндімен тәжірибеде алынған дақтың қоңыр түсінің қанықтығы салыстыру ерітіндісімен тәжірибеде алынған дақтың түсінің қанықтығынан аспаса, сыналатын үлгі сынақтан өтеді.
З ӘДІСІ
Сыналатын ерітінді. Жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің мөлшері көрсетілген еріткіште немесе еріткіштер қоспасында ерітіледі.
Салыстыру ерітіндісі. Жеке фармакопея бабында көрсетілген Р қорғасын иондарының стандартты ерітіндісінің көлемі (10 ppm Pb2+) көрсетілген еріткішпен немесе еріткіштер қоспасымен 20 мл көлеміне дейін жеткізіледі.
Бақылау ерітіндісі. 20 мл көрсетілген еріткіш немесе еріткіш қоспасы.
Әр ерітіндіге рН 3,5 болатын 2 мл Р буферлік ерітінді қосылады және араластырылады (Кейбір жағдайларда тұнба пайда болады, сондықтан жеке фармакопея бабында осы еріткіштің көрсетілген көлемінде қайта еріту сипатталған). Алынған әрбір ерітінді 1,2 мл Р реактивтің тиоацетамидіне қосылады, дереу араластырылып, 2 минутқа қалдырылады. Ерітінділер кеуек мөлшері 0,45 мкм болатын қолайлы мембраналық фильтр арқылы фильтрленеді. Әртүрлі ерітінділерді фильтрлеу арқылы алынған фильтрлердегі дақтар салыстырылады.
Егер салыстыру ерітіндісімен тәжірибеде алынған дақ бақылау ерітіндісімен тәжірибеде алынған дақпен салыстырғанда қоңыр-қара түсті болса, сынақ нәтижелері дұрыс деп саналады.
Егер сыналатын ерітіндімен тәжірибеде алынған дақтың қоңыр-қара түсінің қанықтығы салыстыру ерітіндісімен тәжірибеде алынған дақтың түсінің қанықтығынан аспаса, сыналатын үлгі сынақтан өтеді.

рН полученного раствора доводят раствором аммиака концентрированным Р1 до значения 3,0 - 4,0 (при приближении к указанному значению рН можно использовать раствор аммиака разбавленный Р1), применяя в качестве внешнего индикатора индикаторную бумагу с узким интервалом рН. Во избежание нагревания растворов используют ледяную баню и магнитную мешалку. Доводят объемы растворов водой Р до 40 мл и перемешивают. Прибавляют по 2 мл буферного раствора с рН 3,5 Р, перемешивают, добавляют по 1,2 мл тиоацетамида реактива Р и тотчас перемешивают. Объем полученных растворов доводят водой Р до 50 мл, перемешивают и оставляют на 2 мин.
Растворы фильтруют через подходящий мембранный фильтр с размером пор 0,45 мкм. Для обеспечения медленного и равномерного фильтрования, давление на поршень шприца должно быть умеренным и постоянным. Сравнивают пятна на фильтрах, полученных при фильтровании разных растворов.
Результаты испытания считают достоверными, если:
- пятно, полученное в опыте с раствором сравнения, имеет коричневую окраску в сравнении с пятном, полученным в опыте с контрольным раствором;
- интенсивность окраски пятна, полученного в опыте с проверочным раствором, равна или превышает интенсивность окраски пятна, полученного в опыте с раствором сравнения.
Испытуемый образец выдерживает испытание, если интенсивность коричневой окраски пятна, полученного в опыте с испытуемым раствором, не превышает интенсивность окраски пятна, полученного в опыте с раствором сравнения.
МЕТОД 3
Испытуемый раствор. Количество испытуемого образца, указанное в частной фармакопейной статье, растворяют в указанном растворителе или смеси растворителей.
Раствор сравнения. Указанный в частной фармакопейной статье объем стандартного раствора свинца ионов (10 ppm Pb2+) Р доводят указанным растворителем или смесью растворителей до объема 20 мл.
Контрольный раствор. 20 мл указанного растворителя или смеси растворителей.
К каждому раствору прибавляют по 2 мл буферного раствора с рН 3,5 Р и перемешивают. (В некоторых случаях происходит выпадение осадка, поэтому в частной фармакопейной статье описывается повторное растворение в указанном объеме данного растворителя). Каждый полученный раствор прибавляют к 1,2 мл тиоацетамида реактива Р, тотчас перемешивают и оставляют на 2 мин. Растворы фильтруют через подходящий мембранный фильтр с размером пор 0,45 мкм. Сравнивают пятна на фильтрах, полученные при фильтровании разных растворов.
Результаты испытания считают достоверными, если пятно, полученное в опыте с раствором сравнения, имеет коричневато-черную окраску в сравнении с пятном, полученным в опыте с контрольным раствором.
Испытуемый образец выдерживает испытание, если интенсивность коричневато-черной окраски пятна, полученного в опыте с испытуемым раствором, не превышает интенсивность окраски пятна, полученного в опыте с раствором сравнения.

201040009-2019
2.1.4.9. Темір
Жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің мөлшерін Р суда ерітеді, Р сумен ерітіндінің көлемін 10 мл дейін жеткізеді немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген 10 мл ерітіндіні пайдаланады. 2 мл ерітінді 200 г/л Р лимон қышқылын және 0,1 мл Р тиогликоль қышқылын қосады. араластырады, Р аммиак ерітіндісімен сілтіленеді және ерітіндінің көлемін 20 мл дейін жеткізеді. Осылайша 5 мл Р темір иондарының стандартты ерітіндісі (2 ppm Fe3+) Р сумен 10 мл-ге дейін жеткізілген салыстыру ерітіндісін дайындайды.
5 минуттан кейін сыналатын ерітіндінің қызғылт түсінің қанықтығы салыстыру ерітіндісінің түсінің қанықтығынан аспауы тиіс.
201040010-2019

201040009-2019
2.1.4.9. Железо
Количество испытуемого образца, указанное в частной фармакопейной статье, растворяют в воде Р, доводят объем раствора водой Р до 10 мл или используют 10 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье. Прибавляют 2 мл раствора 200 г/л лимонной кислоты Р и 0,1 мл тиогликолевой кислоты Р. Перемешивают, подщелачивают раствором аммиака Р и доводят объем раствора водой Р до 20 мл. Таким же образом готовят раствор сравнения, используя 5 мл стандартного раствора железа ионов (2 ppm Fe3+) доведенного водой Р до 10 мл.
Через 5 мин интенсивность розовой окраски испытуемого раствора не должна превышать интенсивность окраски раствора сравнения.
201040010- 2019

2.1.4.10. Қанттағы қорғасын
Қорғасынды анықтау атомды-абсорбциялық спектрометрия әдісімен жүргізіледі (2.1.2.22., II әдіс).
Сыналатын ерітінді. Сыналатын үлгінің 20,0 г Р сұйытылған сірке қышқылының тең көлемінің және Р судың қоспасында ерітіледі, ерітіндінің көлемін еріткіштердің сол қоспасымен 100,0 мл дейін жеткізеді. 2,0 мл мөлдір ерітіндіге 10 г/л Р аммоний пирролидиндитио - карбаматын, 10,0 мл Р метилизобутилкетонды қосады және қатты жарықтан қорғай отырып, 30 с бойы шайқайды. Қабаттар бөлінгенге дейін қалдырады және метилизобутилкетон қабатын қолданады.
Салыстыру ерітінділері. Салыстырудың үш ерітіндісі сыналатын ерітінді сияқты, бірақ 20,0 г сыналатын үлгіге тиісінше 0,5 мл, 1,0 мл және 1,5 мл Р қорғасын иондарының стандартты ерітіндісін (10 ppm Pb2+) қоса отырып, дайындалады.
Сыналатын ерітіндіге ұқсас өңделген, бірақ сыналатын үлгіні қоспай, Р метилизобутилкетонды пайдалана отырып, аспапта нөлдік нүктені орнатады. Толқын ұзындығы 283,3 нм болатын оптикалық тығыздықты сәулелену көзі ретінде қуыс қорғасын катоды бар шамды және ауа ацетилен жалынын қолдана отырып өлшейді.
Сыналатын үлгідегі қорғасынның құрамы жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде 0,5 ppm-ден аспауы тиіс.
201040011-2019
2.1.4.11. Фосфаттар
Жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес дайындалған және қажет болған жағдайда бейтараптандырылған 100 мл ерітіндіге 4 мл Р3 сульфомолибден реактиві қосылады. Шайқайды және 0,1 мл Р1 хлоридінің қалайы ерітіндісін қосады. Осылайша 100 мл субстанция ерітіндісінің орнына 2 мл Р стандартты фосфат иондарының ерітіндісін (5 ppm
және 98 мл Р су қоспасын қолдана отырып, салыстыру ерітіндісін дайындайды.
10 минуттан кейін әр ерітіндінің 20 мл түсі салыстырылады.
Сыналатын ерітінді бояуының қанықтығы салыстыру ерітіндісі бояуының қанықтығынан аспауы тиіс.
201040012-2019
2.1.4.12. Калий
Жеке фармакопея бабында көрсетілген 10 мл ерітіндіге 2 мл жаңадан дайындалған 10 г/л Р натрий тетрафенилбораты ерітіндісін қосады.
Параллель түрде осылайша салыстыру ерітіндісі 5 мл Р калий иондарының стандартты ерітіндісінің (20 ppm K+) және 5 мл Р судың қоспасын қолдана отырып дайындалады.
5 минуттан кейін сыналатын ерітіндінің опалесценциясының қанықтығы салыстыру ерітіндісінің опалесценциясының қанықтығынан аспауы тиіс.
201040013-2019
2.1.4.13. Сульфаттар
Осы сынақта қолданылатын барлық ерітінділер Р тазартылған суды пайдаланып дайындалуы тиіс.
4,5 мл Р сульфат иондарының стандартты ерітіндісіне
3 мл ерітінді 250 г/л Р барий хлоридін қосады. Шайқайды және 1 минутқа қалдырады. 2,5 мл алынған суспензияға жеке фармакопея бабында көрсетілген 15 мл ерітіндіні және 0,5 мл Р сірке қышқылын қосады.
Осылайша салыстыру ерітіндісін жеке фармакопея бабында көрсетілген ерітіндінің орнына 15 мл Р стандартты сульфат иондарының ерітіндісін
қолдана отырып дайындайды.
5 минуттан кейін сыналатын ерітіндінің опалесценциясының қанықтығы салыстыру ерітіндісінің опалесценциясының қанықтығынан аспауы тиіс.

2.1.4.10. Свинец в сахарах
Определение свинца проводят методом атомно-абсорбционной спектрометрии (2.1.2.22., метод II).
Испытуемый раствор. 20,0 г испытуемого образца растворяют в смеси равных объемов уксусной кислоты разбавленной Р и воды Р, доводят объем раствора той же смесью растворителей до 100,0 мл. Прибавляют 2,0 мл прозрачного раствора 10 г/л аммония пирролидиндитио- карбамата Р, 10,0 мл метилизобутилкетона Р и встряхивают в течение 30 с, защищая от яркого света. Оставляют до разделения слоев и используют слой метилизобутилкетона.
Растворы сравнения. Готовят три раствора сравнения таким же образом, что и испытуемый раствор, но с добавлением к 20,0 г испытуемого образца соответственно 0,5 мл, 1,0 мл и 1,5 мл стандартного раствора свинца ионов (10 ppm Pb2+) Р.
Устанавливают нулевую точку на приборе, используя метилизобутилкетон Р, обработанный аналогично испытуемому раствору, но без добавления испытуемого образца. Измеряют оптическую плотность при длине волны 283,3 нм, используя в качестве источника излучения лампу с полым свинцовым катодом и воздушно-ацетиленовое пламя.
Содержание свинца в испытуемом образце должно быть не более 0,5 ppm при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье.
201040011- 2019
2.1.4.11. Фосфаты
К 100 мл приготовленного и, при необходимости, нейтрализованного в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье раствора прибавляют 4 мл сульфомолибденового реактива Р3. Встряхивают и добавляют 0,1 мл раствора олова хлорида Р1.Таким же образом готовят раствор сравнения, используя вместо 100 мл раствора субстанции смесь 2 мл стандартного раствора фосфат-ионов (5 ppm PO43-) Р и 98 мл воды Р.
Через 10 мин сравнивают окраску 20 мл каждого раствора.
Интенсивность окраски испытуемого раствора не должна превышать интенсивность окраски раствора сравнения.
201040012- 2019
2.1.4.12. Калий
К 10 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, прибавляют 2 мл свежеприготовленного раствора 10 г/л натрия тетрафе- нилбората Р.
Параллельно таким же образом готовят раствор сравнения, используя смесь 5 мл стандартного раствора калия ионов (20 ppm К+) Ри 5 мл воды Р.
Через 5 мин интенсивность опалесценции испытуемого раствора не должна превышать интенсивность опалесценции раствора сравнения.
201040013- 2019
2.1.4.13. Сульфаты
Все растворы, применяемые в данном испытании, должны быть приготовлены с использованием воды дистиллированной Р.
К 4,5 мл стандартного раствора сульфат-ионов (10 ppm SO42-) Р прибавляют 3 мл раствора 250 г/л бария хлорида Р. Встряхивают и оставляют на 1 мин. К 2,5 мл полученной суспензии прибавляют 15 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, и 0,5 мл уксусной кислоты Р.
Таким же образом готовят раствор сравнения, используя 15 мл стандартного раствора сульфат-ионов (10ppm SO42-) Р вместо указанного в частной фармакопейной статье раствора.
Через 5 мин интенсивность опалесценции испытуемого раствора не должна превышать интенсивность опалесценции раствора сравнения.

201040014-2019
2.1.4.14. Сульфат күлі
Қолайлы тигель (мысалы, Фарфор, кварц немесе платина) 30 минут ішінде (600 ± 50) °C температурада кальцийленеді, силикагель қабатының немесе басқа сәйкес келетін құрғатқыштың үстіндегі эксикаторда салқындатылады және дәл өлшенеді. Жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің мөлшері алдын ала қыздырылған тигельге орналастырылады және дәл өлшенеді. Сыналатын үлгіні 1 мл Р күкірт қышқылымен сулайды, мүмкіндігінше ең төмен температурада, үлгі толық көміртектенгенге дейін мұқият қыздырады. Салқындағаннан кейін қалдықты 1 мл Р күкірт қышқылымен сулайды, ақ будың бөлінуі тоқтағанға дейін мұқият қыздырады және қалдық толығымен күлге айналғанға дейін (600 ± 50) °С температурада муфельді пеште қыздырады. Процедура кезінде жалынның болмауын қамтамасыз ету қажет. Тигель эксикаторда силикагель немесе басқа қолайлы құрғатқыш қабаты үстінде салқындатылады, қайтадан өлшенеді және қалдық мөлшері пайызбен есептеледі.

201040014- 2019
2.1.4.14. Сульфатная зола
Подходящий тигель (например, фарфоровый, кварцевый или платиновый) прокаливают при температуре (600 ± 50) °С в течение 30 мин, охлаждают в эксикаторе над слоем силикагеля или другого подходящего осушителя и точно взвешивают. Количество испытуемого образца, указанное в частной фармакопейной статье, помещают в предварительно прокаленный тигель и точно взвешивают. Испытуемый образец смачивают 1 мл серной кислоты Р, осторожно нагревают при температуре, по возможности наиболее низкой, до полного обугливания образца. После охлаждения остаток смачивают 1 мл серной кислоты Р, осторожно нагревают до прекращения выделения белых паров и прокаливают в муфельной печи при температуре (600 ± 50) °С до тех пор, пока остаток полностью не превратится в золу. Необходимо обеспечить отсутствие пламени во время проведения процедуры. Тигель охлаждают в эксикаторе над слоем силикагеля или другого подходящего осушителя, повторноточно взвешивают и рассчитывают количество остатка в процентах.

Егер алынған қалдық мөлшері жеке фармакопея бабында көрсетілген шектен асып кетсе, оны қайтадан Р күкірт қышқылымен сулайды және жоғарыда сипатталғандай 30 минут ішінде өртейді. Жағуды екі рет жүргізілген өлшеулер бір-бірінен 0,5 мг-ден аспайтын айырмашылыққа дейін немесе пайыздық қалдық мөлшері көрсетілген шекке сәйкес келгенше қайталайды.
Сынақ үшін пайдаланылатын сыналатын үлгінің мөлшері (әдетте 1 - 2 г) қалдық массасының көрсетілген шегі (әдетте шамамен 1 мг) жеткілікті дәлдікпен өлшенетіндей етіп таңдалады.
201040015-2019

Если количество полученного остатка превышает предел, указанный в частной фармакопейной статье, его повторно смачиваютсерном кислотой Р и сжигают, как описано выше, в течение 30 мин. Сжигание повторяют до тех пор, пока два последовательно проведенных взвешивания не будут отличаться друг от друга не более чем на 0,5 мг или содержание остатка в процентах не будет соответствовать указанному пределу.
Количество испытуемого образца, используемое для испытания (обычно 1 - 2 г) выбирают таким образом, чтобы указанный предел массы остатка (обычно около 1 мг) можно было измерить с достаточной точностью.
201040015-2019

2.1.4.15. Полиолдардағы никель
Никельді анықтау атомды-абсорбциялық спектрометрия әдісімен жүргізіледі (2.1.2.22., II әдіс).
Сыналатын ерітінді. Сыналатын үлгінің 20,0 г Р сұйытылған сірке қышқылының және Р судың тең көлемінің қоспасында ерітіледі, ерітіндінің көлемін еріткіштердің сол қоспасымен 100,0 мл дейін жеткізеді және араластырады. 2,0 мл Р аммоний пирролидиндитиокарбаматының қаныққан ерітіндісі (шамамен 10 г/л) және 10,0 мл Р метилизобутилкетон қосады, 30 с ішінде ашық жарықтан қорғай отырып шайқайды. Қабаттар бөлінгенге дейін қалдырылады және метил-зобутилкетон қабаты қолданылады.
Салыстыру ерітінділері. Сыналатын ерітіндіге ұқсас түрде, бірақ 20,0 г сыналатын үлгіге тиісінше 0,5 мл, 1,0 мл және 1,5 мл Р никель иондарының стандартты ерітіндісін (10 ppm Ni2+) қоса отырып, үш салыстыру ерітіндісі дайындалады.
Сыналатын ерітіндіге ұқсас өңделген, бірақ сыналатын үлгіні қоспай, Р метилизобутилкетонды пайдалана отырып, аспапта нөлдік нүктені орнатады. Толқын ұзындығы 232,0 нм болатын оптикалық тығыздықты сәулелену көзі ретінде қуыс қорғасын катоды бар шамды және ауа ацетилен жалынын қолдана отырып өлшейді.
Сыналатын үлгіде жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде 1 ppm аспайтын никель болуы тиіс.
201040016-2019
2.1.4.16. Жалпы күл
Кварц немесе платиналы тигель 30 минут бойы қызыл қызуға дейін (600 ± 50) °с дейін қыздырылады, эксикаторда салқындатылады және өлшенеді. Сыналатын үлгінің немесе өсімдік фармацевтикалық субстанциясының 1,00 г жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде тигельге орналастырады және тигельдің түбімен біркелкі бөледі. 100 °С-тан 105 °с-қа дейінгі температурада 1 сағат бойы кептіріледі, содан кейін (600 ± 5025) °С температурада муфта пешінде тұрақты массаға дейін жағылады. Тигель әрбір жағудан кейін эксикаторда салқындатылады. Бүкіл процедура барысында тигельде жалын пайда болмауы керек. Егер ұзақ уақыт жаққаннан кейін күлде әлі де қара бөлшектер болса, онда тигельдің құрамы күлсіз фильтрге ыстық сумен ауыстырылып, қалдықтар мен фильтр жағылады. фильтратты күлмен қосып, құрғақ күйінде мұқият булап, тұрақты массаға дейін қыздырады.
201040017-2019
2.1.4.17. Алюминий
А ӘДІСІ
Сыналатын ерітінді. Жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес дайындалған сыналатын үлгінің ерітіндісін бөлііп құйғышқа орналастырады, алдымен Р хлороформдағы 5 г/л Р гидроксихинолин ерітіндісінің 20 мл екі порциясымен, содан кейін сол ерітіндінің 10 мл-мен шайқайды. Хлороформ қабаттары бөлініп, біріктіріліп, Р хлороформымен 50,0 мл көлеміне дейін жеткізіледі.
Салыстыру ерітіндісі. Жеке фармакопея бабында көрсетілген салыстыру ерітіндісін қолдана отырып, дәл осылайша дайындайды.
Бақылау ерітіндісі. Жеке фармакопея бабында көрсетілген бақылау ерітіндісін пайдалана отырып, дәл осылайша дайындайды.
Сыналатын ерітіндінің (I1), салыстыру ерітіндісінің (I2) және бақылау ерітіндісінің (I3) флуоресценциясының қарқындылығын толқын ұзындығы
392 нм қоздырушы сәулеленуді және толқын ұзындығы 518 нм болғанда ең жоғары өткізу жолағы бар қайталама фильтрді немесе берілген толқын ұзындығын өткізуге орнатылған монохроматорды пайдалана отырып өлшейді.
Сыналатын ерітіндінің флуоресценция қарқындылығы (I1 -I3) салыстыру ерітіндісінің флуоресценция қарқындылығынан (I2 -I3) аспауы тиіс.
Б ӘДІСІ
Бұл әдісті гемодиализде пайдалануға арналған субстанциялар үшін қолданады.

2.1.4.15. Никель в полиолах
Определение никеля проводят методом атомно-абсорбционной спектрометрии (2.1.2.22., метод II).
Испытуемый раствор. 20,0 г испытуемого образца растворяют в смеси равных объемов уксусной кислоты разбавленной Р и воды Р, доводят объем раствора той же смесью растворителей до 100,0 мл и перемешивают. Прибавляют 2,0 мл насыщенного раствора (около 10 г/л) аммония пирролидиндитиокарбамата Р и 10,0 мл метилизобутилкетона Р, встряхивают в течение 30 с, защищая от яркого света. Оставляют до разделения слоев и используют слой метилизобутилкетона.
Растворы сравнения. Готовят три раствора сравнения аналогично испытуемому раствору, но с добавлением к 20,0 г испытуемого образца соответственно 0,5 мл, 1,0 мл и 1,5 мл стандартного раствора никеля ионов (10 ppm Ni2+) Р.
Устанавливают нулевую точку на приборе, используя метилизобутилкетон Р, обработанный аналогично испытуемому раствору, но без добавления испытуемого образца. Измеряют оптическую плотность при длине волны 232,0 нм, используя в качестве источника излучения лампу с полым никелевым катодом и воздушно-ацетиленовое пламя.
Испытуемый образец должен содержать не более 1 ppm никеля при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье.
201040016- 2019
2.1.4.16. Общая зола
Кварцевый или платиновый тигель нагревают до красного каления (600 ± 50) °С в течение 30 мин, охлаждают в эксикаторе и взвешивают. При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье 1,00 г испытуемого образца или растительной фармацевтической субстанции помещают в тигель и равномерно распределяют по дну тигля. Сушат при температуре от 100 °С до 105 °С в течение 1 ч и затем сжигают до постоянной массы в муфельной печи при температуре (600 ± 25) ºС. Тигель после каждого сжигания охлаждают в эксикаторе. В течение всей процедуры в тигле не должно появляться пламя. Если после длительного сжигания зола все еще содержит темные частицы, содержимое тигля количественно переносят горячей водой на беззольный фильтр и сжигают остатки и фильтр. Фильтрат объединяют с золой, осторожно упаривают досуха и прокаливают до постоянной массы.
Сноска. Статья 2.1.4.16. с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25.10.2022 № 150 (вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования).
201040017- 2019
2.1.4.17. Алюминий МЕТОД А
Испытуемый раствор. Раствор испытуемого образца, приготовленный в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье, помещают в делительную воронку, встряхивают сначала с двумя порциями по 20 мл раствора 5 г/л гидроксихинолина Р в хлороформе Р, затем с 10 мл того же раствора. Хлороформные слои отделяют, объединяют и доводят хлороформом Р до объема 50,0 мл.
Раствор сравнения. Готовят таким же образом, используя указанный в частной фармакопейной статье раствор сравнения.
Контрольный раствор. Готовят таким же образом, используя указанный в частной фармакопейной статье контрольный раствор.
Измеряют интенсивность флуоресценции (2.1.2.20) испытуемого раствора (I1), раствора сравнения (I2) и контрольного раствора (I3), используя возбуждающее излучение при длине волны 392 нм и вторичный фильтр с полосой пропускания, имеющей максимум при длине волны 518 нм, или монохроматор, установленный на пропускание данной длины волны.
Интенсивность флуоресценции (I1 -13) испытуемого раствора не должна превышать интенсивность флуоресценции раствора сравнения (I2 -13).
МЕТОД Б
Данный метод применяют для субстанций, предназначенных для использования в гемодиализе.

Анықтауды атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісімен жүргізеді (2.1.2.22).
Сыналатын ерітінді. Жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған жағдайда, құрамында 1,2 мкг-ден 3,8 мкг-ге дейін алюминий ионы бар сыналатын үлгінің ілмегі сыйымдылығы 100 мл полимерлі өлшеуіш колбаға салынады, 50 мл Р су қосылады және ультрадыбыстық ваннада 30 минут бойы ерітіледі. 4 мл Р азот қышқылын қосып, ерітінді көлемін Р сумен 100,0 мл-ге дейін жеткізеді.
Салыстыру ерітінділері. Алюминий сымды 80 °C дейін қыздырылған 6 М хлорсутек қышқылына бірнеше минутқа салады. Шамамен 0,1 г өңделген сым 10 мл 25% (көл/көл) хлорсутек қышқылы мен 2 мл концентрацияланған азот қышқылының қоспасында 80 °C температурада ерітіледі және қоспаның көлемі шамамен 4 мл болғанша қыздыру жалғасады. Қоспаны бөлме температурасына дейін салқындатады, 4 мл Р су қосады, содан кейін шамамен 2 мл көлемге дейін булайды, салқындатады, сыйымдылығы 100 мл өлшеуіш колбаға ауыстырады, сумен 100,0 мл көлемге дейін жеткізіп, араластырылады. Алынған ерітіндінің 10 мл Р сумен 100,0 мл көлеміне дейін жеткізіліп, араластырылады. Осы ерітіндінің 1,0 мл Р сумен 100,0 мл көлеміне дейін жеткізеді. Содан кейін 1,0 мл, 2,0 мл және 4,0 мл алынған ерітіндіні сыйымдылығы 100 мл жеке өлшеу колбаларына орналастырады және Р1 сұйытылған азот қышқылымен 100,0 мл көлеміне дейін жеткізеді (тиісінше алюминий-ионының концентрациясы - 0,01 мкг/мл, 0,02 мкг/мл және 0,04 мкг/мл).
Бақылау ерітіндісі. Р1 сұйытылған азот қышқылы.
Сыналатын ерітіндінің және толқын ұзындығы 309,3 нм болатын салыстыру ерітінділерінің сіңірілуін сәулелену көзі ретінде қуыс алюминий катоды бар шамды және жалынсыз электр пешін пайдалана отырып өлшейді.
Сыналатын ерітіндідегі алюминийдің концентрациясы салыстыру ерітінділері бойынша құрылған калибрлеу графигі бойынша анықталады. Заттағы алюминий мөлшері есептеледі.
201040018-2019
2.1.4.18. Еркін формальдегид
Жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде А әдісі қолданылады. Б әдісі вакциналар үшін қолданылады, онда артық формальдегидті бейтараптандыру үшін натрий метабисульфиті қолданылады.
А ӘДІСІ
Медицинада қолданылатын вакциналар 10 есе өсіріледі. Ветеринарияда қолданылатын бактериялық анатоксиндер 25 есе өсіріледі.
Жоғарыда айтылғандай сұйытылған 1 мл вакцинаға 4 мл Р су және 5 мл Р1 ацетилацетон реактиві қосылады. Пробирканы су моншасына орналастырады және 40 минут бойы 40 °С температурада ұстайды. Үлгілерін пробирканың тік осімен қарап шығады. Алынған ерітіндінің бояуының қанықтығы сұйытылған вакцинаның орнына бір миллилитрде 20 мкг формальдегиді (СН2О) бар 1 мл Р формальдегид ерітіндісін пайдалана отырып, сыналатын вакцинаға ұқсас түрде дайындалған салыстыру ерітіндісі бояуының қанықтығынан аспауы тиіс.
Б ӘДІСІ

Определение проводят методом атомно-абсорбционной спектрометрии (2.1.2.22).
Испытуемый раствор. При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье, навеску испытуемого образца, содержащую от 1,2 мкг до 3,8 мкг алюминий-иона, помещают в полимерную мерную колбу вместимостью 100 мл, прибавляют 50 мл воды Р и растворяют на ультразвуковой бане в течение 30 мин. Добавляют 4 мл азотной кислоты Р и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл.
Растворы сравнения. Алюминиевую проволоку опускают на несколько минут в 6 М хлороводородную кислоту P, нагретую до 80 °С. Около 0,1 г обработанной проволоки растворяют в смеси 10 мл 25% (об/об) хлороводородной кислоты и 2 мл азотной кислоты концентрированной при температуре около 80 °С и продолжают нагревание до получения объема смеси около 4 мл. Смесь охлаждают до комнатной температуры и прибавляют 4 мл воды Р, затем упаривают до объема около 2 мл, охлаждают, переносят в мерную колбу вместимостью 100 мл, доводят водой Р до объема 100,0 мл и перемешивают. 10 мл полученного раствора доводят водой Р до объема 100,0 мл и перемешивают. 1,0 мл данного раствора доводят водой Р до объема 100,0 мл. Затем 1,0 мл, 2,0 мл и 4,0 мл полученного раствора помещают в отдельные мерные колбы вместимостью 100 мл и доводят азотной кислотой разбавленной Р1 до объема 100,0 мл (концентрация алюминий-иона 0,01 мкг/мл, 0,02 мкг/мл и 0,04 мкг/мл, соответственно).
Контрольный раствор. Азотная кислота разбавленная Р1.
Измеряют поглощение испытуемого раствора и растворов сравнения при длине волны 309,3 нм, используя в качестве источника излучения лампу с полым алюминиевым катодом и беспламенную электрическую печь.
Концентрацию алюминия в испытуемом растворе определяют по калибровочному графику, построенному по растворам сравнения. Рассчитывают содержание алюминия в субстанции.
201040018-2019
2.1.4.18. Свободный формальдегид
При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье применяют метод А. Метод Б применяют для вакцин, в которых для нейтрализации избыточного формальдегида используют натрия метабисульфит.
МЕТОД А
Вакцины, применяемые в медицине, разводят в 10 раз. Бактериальные анатоксины, применяемые в ветеринарии, разводят в 25 раз.
К 1 мл испытуемой вакцины, разведенной как указано выше, прибавляют 4 мл воды Р и 5 мл ацетилацетонового реактива Р1. Пробирку помещают на водяную баню и выдерживают при температуре 40 °С в течение 40 мин. Образцы просматривают вдоль вертикальной оси пробирок. Интенсивность окраски полученного раствора не должна превышать интенсивность окраски раствора сравнения, приготовленного аналогично испытуемой вакцине, с использованием вместо разведенной вакцины 1 мл раствора формальдегида Р, содержащего 20 мкг формальдегида (СН2О) в одном миллилитре.
МЕТОД Б

Сыналатын ерітінді. Сыналатын вакцинаны 1:200 қатынасында Р сумен сұйылтады. Егер сынақ вакцинасы эмульсия болса, қолайлы әдіспен бөлінген су фазасын қолдана отырып балама сұйылтуды дайындайды (төменге қараңыз). Егер су фазасын бөлу үшін төменде сипатталған әдістердің бірі қолданылса, 1:20 қатынасында су фазасын сұйыту қолданылады.
Салыстыру ерітінділері. Құрамында 0,25 г/л, 0,50 г/л, 1,00 г/л, 2,00 г/л CH2O бар ерітінділер Р формальдегид ерітіндісін Р сумен сұйылту арқылы дайындалады. Содан кейін алынған ерітінділердің әрқайсысын 1:200 қатынасында Р сумен сұйытады.
0,5 мл сыналатын ерітіндіге және әрбір салыстыру ерітіндісіне 5,0 мл жаңадан дайындалған ерітіндіден 0,5 г/л Р метилбен-зотиазолонгидразон гидрохлоридін қосады, пробиркаларды жабады, шайқайды және 60 минутқа қалдырады. Содан кейін 1 мл темір(W)хлориді мен сульфамин қышқылының реактивін қосады және 15 минутқа қалдырады.
Алынған ерітінділердің оптикалық тығыздығын (2.1.2.24) 628 нм толқын ұзындығымен өлшейді. Сыналатын вакцинадағы формальдегидтің құрамы салыстыру ерітінділерінің көмегімен құрылған калибрлеу қисығы бойынша анықталады. Егер калибрлеу қисығының корреляциясының коэффициенті (г) 0,97-ден кем болмаса, талдау нәтижелері дұрыс деп саналады.
Эмульсиялар. Егер сынақ вакцинасы эмульсия болса, су фазасы қолайлы әдісті қолдана отырып бөлінеді және сынақ ерітіндісін дайындау үшін қолданылады. Келесі әдістерді қолданылады.
(а) сыналатын вакцинаның 1,0 мл-не 1,0 мл Р изопропил миристатын қосады және араластырады. 1,3 мл 1 М хлорсутек қышқылы, 2,0 мл Р хлороформ және 2,7 мл 9 г/л Р натрий хлориді ерітіндісі қосылады, мұқият араластырылады. 60 минут ішінде 15000g жеделдетумен центрифугаланады. Су фазасы 10 мл сыйымдылығы бар өлшеуіш колбаға ауыстырылады және ерітінді көлемін Р сумен 10,0 мл-ге дейін жеткізеді. Егер сипатталған процедура су фазасын бөлуге мүмкіндік бермесе, 100 г/л полисорбат ерітіндісі 20 Р натрий хлориді ерітіндісіне қосылады және процедураны қайталайды, бірақ 22 500g жеделдетумен центрифугаланады.
(б) сыналатын вакцинаның 1,0 мл-не Р 100 г/л натрий хлоридінің 1,0 мл ерітіндісін қосады және араластырады. 15 минут ішінде 1000 G жеделдетумен центрифугалайды. Су фазасын 10 мл сыйымдылығы бар өлшеуіш колбаға ауыстырады және ерітінді көлемін Р сумен 10,0 мл-ге дейін жеткізеді.
(в) сыналатын вакцинаның 1,0 мл-ге Р 100 г/л натрий хлоридінің 2,0 мл ерітіндісін және 3,0 мл Р хлороформ қосады, араластырады. 5 минут ішінде 1000 G жеделдетумен центрифугалайды. Су фазасын сыйымдылығы 10 мл өлшеуіш колбаға ауыстырады және ерітінді көлемін Р сумен 10,0 мл дейін жеткізеді.

Испытуемый раствор. Испытуемую вакцину разводят водой Р в соотношении 1:200. Если испытуемая вакцина представляет собой эмульсию, готовят эквивалентные разведения, используя водную фазу, отделенную подходящим способом (см. ниже). Если для отделения водной фазы применяют одну из методик, описанных ниже, используют разведение водной фазы в соотношении 1:20.
Растворы сравнения. Готовят растворы, содержащие 0,25 г/л,
0,50 г/л, 1,00 г/л, 2,00 г/л СН2О, разведением раствора формальдегида Р водой Р. Затем готовят разведения каждого из полученных растворов водой Р в соотношении 1:200.
К 0,5 мл испытуемого раствора и каждого раствора сравнения прибавляют по 5,0 мл свежеприготовленного раствора 0,5 г/л метилбен- зотиазолонгидразона гидрохлорида Р, закрывают пробирки, встряхивают и оставляют на 60 мин. Затем добавляют по 1 мл реактива железа(III)хлорида и сульфаминовой кислоты Р и оставляют на 15 мин.
Измеряют оптическую плотность (2.1.2.24) полученных растворов при длине волны 628 нм. Содержание формальдегида в испытуемой вакцине определяют по калибровочной кривой, построенной с помощью растворов сравнения. Результаты анализа считаются достоверными, если коэффициент корреляции (r) калибровочной кривой составляет не менее 0,97.
Эмульсии. Если испытуемая вакцина представляет собой эмульсию, водную фазу отделяют, используя походящую методику, и применяют для приготовления испытуемого раствора. Используют следующие методики.
(а) К 1,0 мл испытуемой вакцины прибавляют 1,0 мл изопропилмиристата Р и перемешивают. Добавляют 1,3 мл 1 М хлороводородной кислоты, 2,0 мл хлороформа Р и 2,7 мл раствора 9 г/л натрия хлорида Р, тщательно перемешивают. Центрифугируют с ускорением 15 000g в течение 60 мин. Водную фазу переносят в мерную колбу вместимостью 10 мл и доводят объем раствора водой Р до 10,0 мл. Если описанная процедура не позволяет отделить водную фазу, к раствору натрия хлорида прибавляют раствор 100 г/л полисорбата 20 Р и повторяют процедуру, но центрифугируют с ускорением 22 500g.
(б) К 1,0 мл испытуемой вакцины прибавляют 1,0 мл раствора 100 г/л натрия хлорида Р и перемешивают. Центрифугируют с ускорением 1000 g в течение 15 мин. Водную фазу переносят в мерную колбу вместимостью 10 мл и доводят объем раствора водой Р до 10,0 мл.
(в) К 1,0 мл испытуемой вакцины прибавляют 2,0 мл раствора 100 г/л натрия хлорида Р и 3,0 мл хлороформа Р, перемешивают. Центрифугируют с ускорением 1000 g в течение 5 мин. Переносят водную фазу в мерную колбу вместимостью 10 мл и доводят объем раствора водой Р до 10,0 мл.

201040019-2019
2.1.4.19. Қалдық еріткіштерді сәйкестендіру және бақылау
Осы жалпы әдісте сипатталған сынақ әдістерін қолданылуы мүмкін:
1) Егер қалдық еріткіштер белгісіз болса, белсенді субстанциядағы, қосалқы заттағы немесе дәрілік препараттағы 1 және 2-сыныптағы қалдық еріткіштердің көпшілігін сәйкестендіру үшін;
2) егер олар белсенді субстанцияда, қосалқы затта немесе дәрілік препаратта болса, 1 және 2-сыныптағы қалдық еріткіштердің шекті құрамын айқындау үшін;
3) егер олардың құрамының шекті нормалары 1000 ppm (0.1%) асатын болса, 2-сыныпты еріткіштерді сандық анықтау үшін немесе қажет болған жағдайда 3-сыныпты еріткіштерді сандық анықтау үшін.
1-сыныпты, 2-сыныпты және 3-сыныпты қалдық еріткіштер жалпы 2.3.2.0-фармакопея бабында тізбектелген. Қалдық еріткіштер.
Сыналатын үлгіні дайындау үшін төменде үш еріткіш және үлгінің бу фазасын хроматографиялық жүйеге енгізудің статикалық шарттары сипатталған. Сипатталған екі хроматографиялық жүйенің ішінен А жүйесіне артықшылық беріледі. В жүйесін әдетте сәйкестендіру үшін қолданады. Сынақ үлгісін дайындау әдісін таңдау заттың ерігіштігіне және кейбір жағдайларда анықталған қалдық еріткіштерге байланысты.
Формамид, 2-этоксиэтанол, 2-метоксиэтанол, этиленгликоль, N-метилпирролидон және сульфолан сияқты осындай қалдық еріткіштерді парофазалық талдау жағдайында табу қиын. Осы қалдық еріткіштерді бақылау үшін басқа қолайлы әдістерді қолдану керек.
Егер сынақ әдістемесі субстанциядағы қалдық еріткіштерді сандық анықтау үшін қолданса, ол валидациялануы тиіс.
ӘДІСТЕМЕ
Анықтауды бу фазасын статикалық енгізумен газды хроматография әдісімен жүргізеді (2.1.2.27).
1 сынама дайындау. Сыналатын үлгі суда еритін субстанциялардағы қалдық еріткіштерді бақылауға арналған.
Үлгі ерітіндісі (1). Сыналатын үлгінің 0,200 г суда ерітіледі және сол еріткішпен 20,0 мл көлеміне дейін жеткізеді.
2 cынама дайындау. Үлгі суда ерімейтін заттардағы қалдық еріткіштерді бақылауға арналған.
Үлгі ерітіндісі (2). Сыналатын үлгінің 0,200 г H Р диметилформамидте (ДМФ) ерітеді және сол еріткішпен 20,0 мл көлеміне дейін жеткізеді.
3 cынама дайындау. Сыналатын үлгі, егер бір немесе екі еріткіштің субстанцияда бар екені белгілі болса немесе оған рұқсат етілсе, N,N-диметилацетамидті және/немесе N,N диметилформамидті бақылауға арналған.
Үлгі ерітіндісі (3). Сыналатын үлгінің 0,200 г Р 1,3-диметил-2-имидазолидинонда (ДМИ) ерітеді және сол еріткішпен 20,0 мл көлеміне дейін жеткізеді.
Кейбір жағдайларда, үлгіні дайындаудың жоғарыда аталған әдістерінің ешқайсысы сәйкес келмеген жағдайда, басқа еріткішті және бу фазасын статикалық енгізудің басқа қолайлы жағдайларын қолдануға болады, олардың жарамдылығы дәлелденуі керек.

201040019-2019
2.1.4.19. Идентификация и контроль остаточных растворителей
Методики испытаний, описанные в данном общем методе, могут быть использованы:
1) для идентификации большинства остаточных растворителей классов 1 и 2 в активной субстанции, вспомогательном веществе или лекарственном препарате, если остаточные растворители неизвестны;
2) для определения предельного содержания остаточных растворителей классов 1 и 2, если они присутствуют в активной субстанции, вспомогательном веществе или лекарственном препарате;
3) для количественного определения растворителей класса 2, если их предельные нормы содержания превышают 1000 ppm (0.1 %) или для количественного определения растворителей класса 3, при необходимости.
Остаточные растворители класса 1, класса 2 и класса 3 перечислены в общей фармакопейной статье 2.3.2.0. Остаточные растворители.
Для приготовления испытуемого образца ниже описаны три растворителя и статические условия ввода паровой фазы образца в хроматографическую систему. Из двух описанных хроматографических систем предпочтительной является система А. Систему В обычно используют для идентификации. Выбор методики приготовления испытуемого образца зависит от растворимости субстанции и в некоторых случаях от определяемых остаточных растворителей.
Такие остаточные растворители как формамид, 2-этоксиэтанол, 2-метоксиэтанол, этиленгликоль, N-метилпирролидон и сульфолан с трудом обнаруживаются в условиях парофазного анализа. Для контроля указанных остаточных растворителей следует применять другие подходящие методики.
Если методику испытания применяют для количественного определения остаточных растворителей в субстанции, она должна быть валидирована.
МЕТОДИКА
Определение проводят методом газовой хроматографии со статическим вводом паровой фазы (2.1.2.27).
Пробоподготовка 1. Испытуемый образец предназначен для контроля остаточных растворителей в водорастворимых субстанциях.
Раствор образца (1). 0,200 г испытуемого образца растворяют в воде Р и доводят тем же растворителем до объема 20,0 мл.
Пробоподготовка 2. Образец предназначен для контроля остаточных растворителей в нерастворимых в воде субстанциях.
Раствор образца (2). 0,200 г испытуемого образца растворяют в диметилформамиде Р (ДМФ) и доводят тем же растворителем до объема 20,0 мл.
Пробоподготовка 3. Испытуемый образец предназначен для контроля N,N-диметилацетамида и/или N,N-диметилформамида, если известно или допускается, что один или оба растворителя присутствуют в субстанции.
Раствор образца (3). 0,200 г испытуемого образца растворяют в 1,3-диметил-2-имидазолидиноне Р (ДМИ) и доводят тем же растворителем до объема 20,0 мл.
В некоторых случаях, когда ни одна из вышеприведенных методик приготовления образца не подходит, возможно использование другого растворителя и других подходящих условий статического ввода паровой фазы, пригодность которых должна быть доказана.

Еріткіш ерітіндісі (а). 1 сыныпты 1,0 мл еріткішке 9 мл Р диметилсульфоксид қосылады және 100,0 мл көлеміне дейін Р сумен жеткізеді, 1,0 мл алынған ерітіндінің 100 мл көлеміне дейін Р сумен жеткізеді, 1,0 мл алынған ерітіндінің 10,0 мл көлеміне дейін Р сумен жеткізеді.
Салыстыру ерітінділері қалдық еріткіштердің келесі рұқсат етілген нормаларына сәйкес келуі керек:
- бензол: 2 ppm;
- көміртегі тетрахлориді: 4 ppm;
- 1,2-дихлорэтан: 5 ppm;
- 1.1-дихлорэтен: 8 ppm;
- 1,1,1-трихлорэтан: 10 ppm.
Еріткіш ерітіндісі (b). 2-сыныпты еріткіштердің тиісті мөлшерін Р диметилсульфоксидінде ерітеді және сол еріткішпен 100,0 мл көлеміне дейін жеткізеді. Алынған ерітіндіні жалпы 2.3.2.0-фармакопея бабының 2-кестесінде келтірілген шекті концентрацияның мәндерінен Р сумен 1/20 концентрациясына дейін Р сумен сұйылтылады. Қалдық еріткіштер.
Еріткіш ерітіндісі (с). 1,00 г еріткіш немесе субстанция құрамындағы еріткіштер Р диметилсульфоксидінде немесе Р суда ерітеді, қолданымды болған жағдайда Р сумен 100,0 мл көлеміне дейін жеткізеді. Алынған ерітінді жалпы 2.3.2.0-фармакопея бабының 1 немесе 2-кестесінде көрсетілген шекті концентрация мәндерінің 1/20 концентрациясына дейін сұйылтылады. Қалдық еріткіштер.
Бақылау ерітіндісі. Еріткіш (с) ерітіндісі үшін сипатталған жағдайларда, бірақ еріткішті(терді) қоспай дайындалады (кедергі шектердің болмауын растау үшін қолданылады).
Сыналатын ерітінді. Сыналатын үлгінің 5,0 мл ерітіндісі және 1,0 мл бақылау ерітіндісі бу фазасын енгізу үшін флаконға салынады.
Салыстыру ерітіндісі (А) (1 сыныпты). 1,0 мл еріткіш (а) ерітіндісі және 5,0 мл тиісті еріткіш бу фазасын енгізу үшін құтыға салынады.
Салыстыру ерітіндісі (а1) (1 сыныпты). Сыналатын үлгінің 5,0 мл ерітіндісі және 1,0 мл еріткіш (а) ерітіндісі бу фазасын енгізу үшін флаконға салынады.
Салыстыру ерітіндісі (b) (2 сыныпты). 1,0 мл еріткіш (b) ерітіндісі және 5,0 мл тиісті еріткіш бу фазасын енгізу үшін флаконға салынады.
Салыстыру ерітіндісі (с). Сыналатын үлгінің 5,0 мл ерітіндісі және еріткіштің (с) 1,0 мл ерітіндісі бу фазасын енгізу үшін флаконға салынады.
Салыстыру ерітіндісі (d). 1,0 мл бақылау ерітіндісі және 5,0 мл тиісті еріткіш бу фазасын енгізу үшін флаконға салынады.
Флакондар политетрафторэтиленмен қапталған резеңке мембраналық қақпақпен тығыз тығындалады және алюминий қалпақшамен қапталады. Флаконның ішіндегісін гомогенді ерітіндіні алғанға дейін шайқайды.

Раствор растворителя (а). К1,0 мл СО растворителя класса 1 прибавляют 9 мл диметил- сульфоксида Р и доводят водой Р до объема 100,0 мл. 1,0 мл полученного раствора доводят водой Р до объема 100 мл. 1,0 мл полученного раствора доводят водой Р до объема 10,0 мл.
Растворы сравнения должны соответствовать следующим допустимым нормам содержания остаточных растворителей:
- бензол: 2 ppm;
- углерода тетрахлорид: 4 ppm;
- 1,2-дихлорэтан: 5 ppm;
- 1,1-дихлорэтен: 8 ppm;
- 1,1,1-трихлорэтан: 10 ppm.
Раствор растворителя (b). Соответствующие количества растворителей класса 2 растворяют в диметилсульфоксиде Р и доводят тем же растворителем до объема 100,0 мл. Полученный раствор разводят водой Р до концентрации 1/20 от значений предельной концентрации, приведенной в таблице 2 общей фармакопейной статьи 2.3.2.0. Остаточные растворители.
Раствор растворителя (с). 1,00 г растворителя или растворителей, содержащихся в субстанции, растворяют в диметилсульфоксиде Р или воде Р, в случае применимости, и доводят водой Р до объема 100,0 мл. Полученный раствор разводят до концентрации 1/20 от значений предельной концентрации, указанной в таблице 1 или 2 общей фармакопейной статьи 2.3.2.0, Остаточные растворители.
Контрольный раствор. Готовят в условиях, описанных для раствора растворителя (с), но без добавления растворителя(ей) (используют для подтверждения отсутствия мешающих пиков).
Испытуемый раствор. 5,0 мл раствора испытуемого образца и 1,0 мл контрольного раствора помещают во флакон для ввода паровой фазы.
Раствор сравнения (а) (класс 1). 1,0 мл раствора растворителя (а) и 5,0 мл соответствующего растворителя помещают во флакон для ввода паровой фазы.
Раствор сравнения (а1) (класс 1). 5,0 мл раствора испытуемого образца и 1,0 мл раствора растворителя (а) помещают во флакон для ввода паровой фазы.
Раствор сравнения (b) (класс 2). 1,0 мл раствора растворителя (b) и 5,0 мл соответствующего растворителя помещают во флакон для ввода паровой фазы.
Раствор сравнения (с). 5,0 мл раствора испытуемого образца и 1,0 мл раствора растворителя (с) помещают во флакон для ввода паровой фазы.
Раствор сравнения (d). 1,0 мл контрольного раствора и 5,0 мл соответствующего растворителя помещают во флакон для ввода паровой фазы.
Флаконы плотно укупоривают резиновой мембранной крышкой, покрытой политетрафторэтиленом и обвальцовывают алюминиевым колпачком. Встряхивают содержимое флакона до получения гомогенного раствора.

Статикалық парофазалық талдау үшін 2.1.4.19.-1.-кестеде келтірілген шарттар пайдаланылуы мүмкін.
Хроматографиялық талдау жүргізу үшін келесі жүйелер пайдаланылуы мүмкін:
А ЖҮЙЕСІ
- өлшемі 30 м х 0,32 мм немесе 30 м х 0,53 мм капиллярлық кварцтық колонка, қалыңдығы 1,8 мкм немесе 3 мкм 6% полицианопропил-фенилсилоксаны және 94% полидиметилсилоксаны бар көлденеңінен байланыстырылған полимер үлдірмен қапталған;
- хроматографияға арналған газ-тасымалдаушы Р азот немесе хроматографияға арналған Р гелий;

Для статического парофазного анализа могут быть использованы условия, приведенные в таблице 2.1.4.19.-1.
Для проведения хроматографического анализа могут быть использованы следующие системы:
СИСТЕМА А
- колонка кварцевая капиллярная размером 30 м х 0,32 мм или 30 м х 0,53 мм, покрытая пленкой поперечно-сшитого полимера с6 % полицианопропил-фенилсилоксана и 94 % полидиметилсилоксана толщиной 1,8 мкм или 3 мкм;
- газ-носитель азот для хроматографии Р или гелий для хроматографии Р;

- 1: 5 ағынын бөлу;
- газ тасымалдағыштың сызықтық жылдамдығы шамамен 35 см/с;
- жалын-ионизациялық детектор (1 класты хлорланған қалдық еріткіштер үшін масс-спектрометр немесе электронды қармау детекторы да пайдаланылуы мүмкін);
- колонка температурасы 20 мин ішінде 40 °с, содан кейін 10 °С/мин жылдамдықпен 240°с температураға дейін көтеріліп, 20 мин бойы 240°С температурада ұстап тұрады;
- сынамаларды енгізу блогының температурасы 140 °С;
- детектордың температурасы 250 °С.
Матрица анықтамаға кедергі келтірген жағдайда В жүйесі қолданылады.
2.1.4.19.-1.-кесте – статикалық бу фазалық талдау шарттары
.Жұмыс параметрі
1
Сынама дайындау әдістемесі 2
3
Теңестіру температурасы (°С)
80

- деление потока 1:5;
- линейная скорость газа-носителя около 35 см/с;
- детектор пламенно-ионизационный (для хлорированных остаточных растворителей класса 1 может быть также использован масс-спектрометр или детектор электронного захвата);
- температура колонки 40 °С в течение 20 мин, затем повышение температуры со скоростью 10 °С/мин до 240 °С и выдерживание при 240 °С в течение 20 мин;
Таблица 2.1.4.19.-1. — Условия статического парофазного анализа
Рабочие параметры
1
Методика пробоподготовки 2
3
Температура уравновешивания (°С)
80

- 1: 5 ағынын бөлу;
- газ тасымалдағыштың сызықтық жылдамдығы шамамен 35 см/с;
- жалын-ионизациялық детектор (1 сыныпты хлорланған қалдық еріткіштер үшін масс-спектрометр немесе электронды қармау детекторы да пайдаланылуы мүмкін);
- колонка температурасы 20 мин ішінде 50 °с, содан кейін 6 °С/мин жылдамдықпен 165°с температураға дейін көтеріліп, 20 мин бойы 165°С температурада ұстап тұрады;
- сынамаларды енгізу блогының температурасы 140 °С;
- детектордың температурасы 250 °С.
А жүйесі үшін сипатталған колонкаға салыстыру (а) ерітіндісінің 1 мл тепе-теңдік бу фазасын енгізеді және хроматограмма 1,1,1-трихлорэтан шегі үшін сигнал/шу қатынасын анықтауға мүмкіндік беретін жағдайларда жазылады. Сигнал / шу қатынасы кем дегенде 5 болуы керек. Типтік хроматограмма 2.1.4.19.-1.-суретте көрсетілген.
Салыстыру ерітіндісінің 1 мл (а1) тепе-теңдік бу фазасын А жүйесі үшін сипатталған колонкаға енгізеді, хроматограммада 1-сыныптағы қалдық еріткіштердің шек мәндері анықталуы керек.
Салыстыру ерітіндісінің 1 мл (b) тепе-теңдік бу фазасын А жүйесі үшін сипатталған колонкаға енгізеді және хроматограмма пикамиацетонитрил мен метиленхлорид арасындағы ажыратымды анықтауға мүмкіндік беретін жағдайларда жазылады. Егер алынған хроматограмма 2.1.4.19.-2.-суретте көрсетілген хроматограммаға ұқсас болса, хроматографиялық жүйе жарамды деп саналады., ал пикмиацетонитрил мен метиленхлорид арасындағы ажыратым кемінде 1,0 құрайды.
Сынақ ерітіндісінің 1 мл тепе-теңдік бу фазасын А жүйесі үшін сипатталған колонкаға енгізеді. Егер сыналатын ерітіндінің хроматограммасында (А) немесе (b) салыстыру ерітінділерінің хроматограммаларында қалдық еріткіштердің шектеріне сәйкес келетін шектер болмаса, сыналатын үлгі сынақтан өтеді. Егер сыналатын ерітіндінің хроматограммасында (А) немесе (b) салыстыру ерітінділерінің хроматограммаларында кез келген қалдық еріткіштің шегіне сәйкес келетін шек анықталса, В жүйесін пайдалану керек.
В жүйесі үшін сипатталған колонкаға 1 мл салыстыру (а) ерітіндісінің тепе-теңдік бу фазасын енгізеді және бензол шегі үшін сигнал/шу қатынасын анықтауға мүмкіндік беретін жағдайларда хроматограмма жазылады. Сигнал / шу қатынасы кем дегенде 5 болуы керек. Типтік хроматограмма 2.1.4.19.-3.- суретте көрсетілген.
Салыстыру ерітіндісінің 1 мл тепе-теңдік бу фазасын (а1) В жүйесі үшін сипатталған колонкаға енгізеді, хроматограммада 1-сыныптағы қалдық еріткіштердің шектері анықталуы керек.

- деление потока 1:5;
- линейная скорость газа-носителя около 35 см/с;
- детектор пламенно-ионизационный (для хлорированных остаточных растворителей класса 1 может быть также использован масс- спектрометр или детектор электронного захвата);
- температура колонки: 50 °С в течение 20 мин, затем повышение температуры со скоростью 6 °С/мин до 165 °С и выдерживание при температуре 165 °С в течение 20 мин;
- температура блока ввода проб 140 °С;
- температура детектора 250 °С.
В колонку, описанную для системы А, вводят 1 мл равновесной паровой фазы раствора сравнения (а)и записывают хроматограмму в условиях, позволяющих определить отношение сигнал/шум для пика 1,1,1-трихлорэтана. Отношение сигнал/шум должно быть не менее 5. Типичная хроматограмма представлена на рисунке 2.1.4.19.-1.
1 мл равновесной паровой фазы раствора сравнения (а1) вводят в колонку, описанную для системы А. На хроматограмме должны обнаруживаться пики остаточных растворителей класса 1.
1 мл равновесной паровой фазы раствора сравнения (b) вводят в колонку, описанную для системы А, и записывают хроматограмму в условиях, позволяющих определить разрешение между пикамиацетонитрила и метиленхлорида. Хроматографическая система считается пригодной, если полученная хроматограмма имеет сходство с хроматограммой, представленной на рисунке 2.1.4.19.-2, а разрешение между пикамиацетонитрила и метиленхлорида составляет не менее 1,0.
1 мл равновесной паровой фазы испытуемого растворавводят в колонку, описанную для системыА. Если на хроматограмме испытуемого раствора отсутствуют пики, соответствующие пикам остаточных растворителей на хроматограммах растворов сравнения (а) или (b), испытуемый образец выдерживает испытание. Если на хроматограмме испытуемого раствора обнаруживается пик, соответствующий пику любого остаточного растворителя на хромато-
Рисунок 2.1.4.19.-2. —Хроматограмма растворителей класса 2 (раствор растворителя (b))при использовании условий, описанных для системы А и методики 1. Пламенно-ионизационный детектор
граммах растворов сравнения (а) или (b), следует использовать систему В.
В колонку, описанную для системы В, вводят 1 мл равновесной паровой фазы раствора сравнения (а) и записывают хроматограмму в условиях, позволяющих определить отношение сигнал/шум для пика бензола. Отношение сигнал/шум должно быть не менее 5. Типичная хроматограмма представлена на рисунке 2.1.4.19.-3.
1 мл равновесной паровой фазы раствора сравнения (а1) вводят в колонку, описанную для системы В. На хроматограмме должны обнаруживаться пики остаточных растворителей класса 1.

Сынау Р N,N-диэтиланилинді ішкі стандарт ретінде пайдалана отырып, газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізеді.
Ішкі стандарттың ерітіндісі. 50 мг Р N,N-диэтиланилинді 4 мл 0,1 М хлорсутек қышқылында ерітеді және Р сумен 50 мл көлеміне дейін жеткізеді. Алынған ерітіндіні 1 мл Р сумен 100 мл көлеміне дейін жеткізеді.
Сыналатын ерітінді. Сыналатын үлгінің 0,50 г. үйкелген шыны тығыны бар пробиркаға салынады, 30,0 мл Р суда ерітеді, содан кейін 1,0 мл ішкі стандарт ерітіндісі қосылады және алынған ерітіндіні 26-28 °С температураға дейін қыздырады, 1,0 мл Р концентрацияланған натрий гидроксиді ерітіндісі қосылады және толық ерігенше араластырады. 2,0 мл Р триметилпентан қосады, 2 мин бойы шайқайды және қабаттары бөлінгенге дейін қалдырады. Жоғарғы қабатын қолданады.
Салыстыру ерітіндісі. 50,0 мг Р N,N-диметилнилинді 4,0 мл 0,1 М хлорсутек қышқылында ерітеді және ерітінді көлемін Р сумен 50,0 мл дейін жеткізеді. Алынған ерітіндіні 1,0 мл Р сумен 100,0 мл көлеміне дейін жеткізеді. Осы ерітіндінің 1,0 мл Р сумен 30,0 мл көлеміне дейін жеткізеді. Ішкі стандарттың 1,0 мл ерітіндісін және Р концентрацияланған натрий гидроксидінің 1,0 мл ерітіндісін қосады, 2,0 мл Р триметилпентан қосады, 2 мин бойы шайқайды және қабаттары бөлінгенге дейін қалдырады. Жоғарғы қабатты қолданады.
Анықтау жалынды-ионизациялық детекторы бар газды хроматографта мынадай шарттарда жүргізілуі мүмкін:
- өлшемі 25 м х 0,32 мм капиллярлық кварцтық колонка, қалыңдығы 0,52 мкм полицианопропил-фенилсилоксанды үлдірмен қапталған;
- хроматографияға арналған Р гелий;
- 1:20 ағынын бөлу;
- 50 кПа бағанға кіру қысымы;
- шығарылатын тасымалдаушы газдың көлемдік жылдамдығы 20 мл/мин;
- 10% мөлшерінде Р полидиметилсилоксан сіңдірілген газды хроматография үшін диатомит қабатымен толтырылған, ұзындығы шамамен 1 см буландырғышқа кварцты қондырылым (м/м);
- колонка температурасы 5 мин ішінде 150 °с, содан кейін 210 °С/мин жылдамдықпен 275°с температураға дейін көтеріліп, 3 мин бойы температураны ұстап тұрады;
- сынамаларды енгізу блогының температурасы 140 °С;
- детектордың температурасы 250 °С.
N,N-диметиланилин шегінің сақталу уақыты шамамен 3,6 мин, ал N,N-диэтиланилин шамамен 5,0 мин.
1 мкл сыналатын ерітінді мен салыстыру ерітіндісін хроматографиялайды.
В ӘДІСІ
Сынауды газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) ішкі стандарт ретінде Р нафталинді пайдалана отырып жүргізеді.
Ішкі стандарттың ерітіндісі. 50 мг Р нафталинды Р циклогександа ерітеді және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 50 мл-ге дейін жеткізеді, 5 мл алынған ерітіндіні Р циклогексанмен 100 мл-ге дейін жеткізеді.

Испытание проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27), используя в качестве внутреннего стандарта N,N- диэтиланилин Р.
Раствор внутреннего стандарта. 50 мг N,N-диэтиланилина Р растворяют в 4 мл 0,1 М хлороводородной кислоты и доводят водой Р до объема 50 мл. 1 мл полученного раствора доводят водой Р до объема 100 мл.
Испытуемый раствор. 0,50 г испытуемого образца помещают в пробирку с притертой стеклянной пробкой, растворяют в 30,0 мл воды Р, затем прибавляют 1,0 мл раствора внутреннего стандарта и нагревают полученный раствор до температуры 26-28 °С. Добавляют 1,0 мл раствора натрия гидроксида концентрированного Р и перемешивают до полного растворения. Прибавляют 2,0 мл триметилпентана Р, встряхивают в течение 2 мин и оставляют до расслоения. Используют верхний слой.
Раствор сравнения. 50,0 мг N,N-диметила- нилина Р растворяют в 4,0 мл 0,1 М хлороводородной кислоты и доводят объем раствора водой Р до 50,0 мл. 1,0 мл полученного раствора доводят водой Р до объема 100,0 мл. 1,0 мл данного раствора доводят водой Р до объема 30,0 мл. Прибавляют 1,0 мл раствора внутреннего стандарта и 1,0 мл раствора натрия гидроксида концентрированного Р, добавляют 2,0 мл триметилпентана Р, встряхивают в течение 2 мин и оставляют до расслоения. Используют верхний слой.
Определение может быть проведено на газовом хроматографе с пламенно-ионизационным детектором в следующих условиях:
- кварцевая колонка капиллярная размером 25 м х 0,32 мм, покрытая пленкой поперечно-сшитого полиметилфенилсилоксана Р толщиной 0,52 мкм;
- газ-носитель гелий для хроматографии Р;
- деление потока 1:20;
- давление на входе в колонку 50 кПа;
- объемная скорость сбрасываемого газа- носителя 20 мл/мин;
- кварцевая вставка в испаритель длиной около 1 см, заполненная слоем диатомита для газовой хроматографии Р, пропитанным полидиметилсилоксаном Р в количестве 10 % (м/м);
- температура колонки 150 °С в течение 5 мин, затем повышение температуры со скоростью 20 °С/мин до 275 °С и удерживание температуры в течение 3 мин;
- температура блока ввода проб 220 °С;
- температура детектора 300 °С.
Время удерживания пика N,N-диметиланилина составляет около 3,6 мин, N,N-диэтиланилина — около 5,0 мин.
Хроматографируют по 1 мкл испытуемого раствора и раствора сравнения.
МЕТОД B
Испытание проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27), используя в качестве внутреннего стандарта нафталин Р.
Раствор внутреннего стандарта. 50 мг нафталина Р растворяют в циклогексане Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 50 мл. 5 мл полученного раствора доводят циклогексаном Р до объема 100 мл.

Сыналатын ерітінді. 1,0 г зат шыны тығыны бар пробиркаға құйылады, 5 мл 1 М натрий гидроксиді ерітіндісі және 1,0 мл ішкі стандартты ерітінді қосылады. Пробирканы жабады және 1 минут бойы қатты шайқайды. Қажет болған жағдайда центрифугалайды және жоғарғы қабатты пайдаланады.
Салыстыру ерітіндісі. 50,0 мг N,N-диметиланилинге 2 мл Р хлорсутек қышқылын және 20 мл Р су қосады, толық ерігенге дейін шайқайды және ерітінді көлемін Р сумен 50,0 мл дейін жеткізеді. 5,0 мл алынған ерітіндіні Р сумен 250,0 мл көлеміне дейін жеткізеді. Ұнтақталған шыны тығыны бар пробиркаға салынған осы 1,0 мл ерітіндіге 5 мл 1 М натрий гидроксиді ерітіндісін және 1,0 мл ішкі стандартты ерітіндіні қосады. Пробирка тығынмен жабылады және 1 минут бойы қатты шайқайды. Қажет болғанда центрифугалайды және жоғарғы қабатын қолданады.
Хроматографиялау жалынды-ионизациялық детекторы бар газды хроматографта мынадай шарттарда жүргізілуі мүмкін:
- көлемі 3% Р полиметилфенилсилоксан сіңдірілген Р газ хроматографиясы үшін силанизацияланған диатомитпен толтырылған көлемі 2 м х 2 мм шыны колонка (м/м);
- хроматографияға арналған газ-тасымалдаушы;
- газ тасымалдағыштың жылдамдығы 30 см/с;
- баған температурасы 120 €с,;
- сынамаларды енгізу блогының температурасы 150 €с;
- детектордың температурасы 250 €с.
1 мкл сыналатын ерітінді мен салыстыру ерітіндісін хроматографиялайды.
201040021-2019
2.1.4.21. Дәрілік өсімдік шикізатындағы және дәрілік өсімдік препараттарындағы ауыр металдар мен мышьяк
АЛДЫН АЛА ЕСКЕРТУ. Жабық жоғары қысымды реакциялық түтік ыдыстар мен қысқа толқынды зертханалық жабдықты пайдаланған кезде қауіпсіздік техникасы және өндірушінің пайдалану жөніндегі нұсқаулығының талаптарын сақтау қажет.
АСПАП
Аспап әдетте мынадай бөліктерден тұрады:
- реакциялық ретінде политетрафторэтилен, перфторалкоксиполимер, кварц немесе түтік ыдыстар, сыйымдылығы 20 мл-ден 150 мл-ге дейінгі ауа өткізбейтін қақпағы бар, контейнер ішіндегі қысымды реттеуге арналған клапан және газ шығаруға арналған политетрафторэтилен түтігі;
- түтік ыдыстарды ауаға қол жеткізуден оқшаулауды қамтамасыз ететін және олардың әрқайсысы үшін бірдей бұралу күшін пайдаланатын жүйелер;
- бағдарламаланатын микротолқынды пеш (мысалы, магниттік жиілігі 2450 МЕц және таңдаулы қуаты 0-ден (1500 ± 70) Вт-қа дейін 1% - ға дейін), бағдарламаланатын цифрлық компьютер, политетрафторэтиленмен қапталған микротолқынды резонатор, шығарылатын жылдамдығы өзгеретін желдеткіш, іске қосу жүйесінің айналатын дискісі және бу шығаруға арналған түтік;

Испытуемый раствор. 1,0 г субстанции помещают в пробирку с притертой стеклянной пробкой, прибавляют 5 мл 1 М раствора натрия гидроксида и 1,0 мл раствора внутреннего стандарта. Пробирку закрывают и энергично встряхивают в течение 1 мин. При необходимости центрифугируют и используют верхний слой.
Раствор сравнения. К 50,0 мг N,N -димети- ланилина Р прибавляют 2 мл хлороводородной кислоты Р и 20 мл воды Р, встряхивают до полного растворения и доводят объем раствора водой Р до 50,0 мл. 5,0 мл полученного раствора доводят водой Р до объема 250,0 мл. К 1,0 мл данного раствора, помещенного в пробирку с притертой стеклянной пробкой, прибавляют 5 мл 1 М раствора натрия гидроксида и 1,0 мл раствора внутреннего стандарта. Пробирку закрывают пробкой и энергично встряхивают в течение 1 мин. При необходимости центрифугируют и используют верхний слой.
Хроматографирование может быть проведено на газовом хроматографе с пламенно-ионизационным детектором в следующих условиях:
- колонка стеклянная размером 2 м х 2 мм, заполненная диатомитом силанизированным для газовой хроматографии Р, пропитанным по- лиметилфенилсилоксаном Р в количестве 3 % (м/м);
- газ-носитель азот для хроматографии Р;
- скорость газа-носителя 30 мл/мин;
- температура колонки 120 еС;
- температура блока ввода проб 150 еС;
- температура детектора 150 еС. Хроматографируют по 1 мкл испытуемого раствора и раствора сравнения.
201040021-2019
2.1.4.21. Тяжелые металлы и мышьяк в лекарственном растительном сырье и лекарственных растительных препаратах
ПРЕДОСТЕРЕЖЕНИЕ. При использовании закрытых реакционных сосудов высокого давления и микроволнового лабораторного оборудования необходимо соблюдать требования инструкции по технике безопасности и эксплуатации производителя.
ПРИБОР
Прибор обычно состоит из следующих частей:
- политетрафторэтиленовых, перфторал- коксиполимерных, кварцевых или стеклянных сосудов в качестве реакционных, вместимостью от 20 мл до 150 мл с воздухонепроницаемой крышкой, клапана для регулирования давления внутри контейнера и политетрафторэтиленовой трубки для выброса газа;
- системы, обеспечивающей изоляцию сосудов от доступа воздуха и использующей одинаковую торсионную силу для каждого из них;
- программируемой микроволновой печи (например, с магнитной частотой 2450 МГц и избирательной мощностью от 0 до (1500 ± 70) Вт на 1 % повышения), программирующего цифрового компьютера, микроволнового резонатора, покрытого политетрафторэтиленом, с вентилятором с изменяющейся скоростью выброса, вращающегося диска приводной системы и отводной трубки для пара;

- атомдық-абсорбциялық спектрометр (2.1.2.21), индуктивті-байланысқан плазмасы бар атомдық-эмиссиялық спектрометр (2.1.2.41) немесе индуктивті-байланысқан плазмасы бар масс-спектрометр.
ӘДІСТЕМЕ
Сынақтар атомдық-абсорбциялық спектрометрия (ААС) (2.1.2.22), индуктивті-байланысқан плазмасы бар атомдық-эмиссиялық спектрометрия (ЛЭС-ИСП) (2.1.2.41) немесе индуктивті-байланысқан плазмасы бар масс-спектрометрия (МС-ИСП) әдістерімен жүргізіледі. Сынама дайындау рәсімінің эксперименттік параметрлерінен ауытқулар және төменде сипатталған әдістеме валидациялық талаптарды сақтаған және талдау күні жүйенің жарамдылығына сынақ орындаған жағдайда қолайлы.
1 сынама дайындау
Қолданар алдында барлық шыны ыдыстар мен зертханалық жабдықтарды 10 г/л Р азот қышқылының ерітіндісімен тазартады.

- атомно-абсорбционного спектрометра (2.1.2.21), атомно-эмиссионного спектрометра с индуктивно-связанной плазмой (2.1.2.41) или масс-спектрометра с индуктивно-связанной плазмой.
МЕТОДИКА
Испытания проводят методами атомно-абсорбционной спектрометрии (ААС) (2.1.2.22), атомно-эмиссионной спектрометрии с индуктивно-связанной плазмой (АЭС-ИСП) (2.1.2.41) или масс-спектрометрии с индуктивно-связанной плазмой (МС-ИСП).Отклонения от экспериментальных параметров процедуры пробо- подготовки и методика, описанная ниже, приемлемы при условии соблюдения валидационных требований и выполнения испытания пригодности системы в день анализа.
Пробоподготовка 1
Перед использованием всю стеклянную посуду и лабораторное оборудование очищают раствором 10 г/л азотной кислоты Р.

Сыналатын ерітінді. Реакциялық түтік ыдысқа сыналатын үлгінің көрсетілген мөлшерін (шамамен 0,50 г ұсақталған дәрілік өсімдік шикізаты) орналастырады, Р ауыр металдардан бос 4 мл хлорсутек қышқылын және Р ауыр металдардан бос 6 мл азот қышқылын қосады және қайта ауыстырады. Түтік ыдыс ауа өткізбейтін болуы тиіс.
Реакция түтік ыдысы микротолқынды пешке салынып, келесі бағдарламаға сәйкес үш кезеңмен жылытуды бағдарламалайды: 15 минут ішінде 80% қуат, 5 минут ішінде 100% қуат, 20 минут ішінде 80% қуат. Сынақ үшін сынақ ерітіндісі бар жеті түтік ыдыс қолданылады.

Испытуемый раствор. В реакционный сосуд помещают указанное количество испытуемого образца (около 0,50 г измельченнойлекарственного растительного сырья), прибавляют 4 мл хлороводородной кислоты, свободной от тяжелых металлов, Р и 6 мл азотной кислоты, свободной от тяжелых металлов, Р и перемешивают. Сосуд должен быть воздухонепроницаемым.
Реакционный сосуд помещают в микроволновую печь и программируют нагревание в три этапа в соответствии со следующей программой: 80 % мощности в течение 15 мин, 100 % мощности в течение 5 мин, 80 % мощности в течение 20 мин. Для испытания используют семь сосудов с испытуемым раствором.

Цикл аяқталғаннан кейін түтік ыдыстар ауада немесе суда салқындатады. Салқындағаннан кейін әрбір реакциялық түтік ыдыс ашылып, алынған мөлдір түссіз ерітіндіні сыйымдылығы 50 мл өлшеуіш колбаға өткізеді. Әрбір реакциялық түтік ыдыс Р ауыр металдардан бос, Р 15 мл-ден порциялармен сұйылтылған азот қышқылымен екі рет шайылады. Шайындыларды сол өлшегіш колбаға ауыстырады және ерітінді көлемін Р сумен 50,0 мл дейін жеткізеді. Қажет болған жағдайда модификаторларды (мысалы, электротермиялық атомизациясымен атомдық-абсорбциялық спектрометрия (ААС) әдісімен 10 г/л Р магний нитраты ерітіндісінің 1,0 мл және 100 г/л Р аммоний дигидрофосфаты ерітіндісінің 1,0 мл) және тұрақтандырушы агенттерді пайдалануға жол беріледі.

По окончании цикла сосуды охлаждают на воздухе или в воде. После охлаждения каждый реакционный сосуд открывают и переносят полученный прозрачный бесцветный раствор в мерную колбу вместимостью 50 мл. Каждый реакционный сосуд дважды ополаскивают азотной кислотой разбавленной, свободной от тяжелых металлов, Р порциями по 15 мл. Смывы переносят в ту же мерную колбу и доводят объем раствора водой Р до 50,0 мл. При необходимости допускается использование модификаторов (например, при определении методом атомно-абсорбционной спектрометрии (ААС) с электротермической атомизацией 1,0 мл раствора 10 г/л магния нитрата Р и 1,0 мл раствора 100 г/л аммония дигидрофосфата Р) и стабилизирующих агентов.

Бақылау ерітіндісі. Р ауыр металдардан бос 4 мл хлорсутек қышқылын және Р ауыр металдардан бос 6 мл азот қышқылын реакциялық түтік ыдыста араластырады және сыналатын ерітінді сияқты бағдарлама бойынша микротолқынды пеште ұстайды.
2 сынама дайындау
Минералдану микротолқынды ыдырау жүйесінде жүзеге асырылады. Микротолқынды жүйеде ыдырау әртүрлі қышқылдар мен реагенттерді пайдалану кезінде әртүрлі аппаратурада орындалуы мүмкін. Мұндай жүйелерді пайдалану кезінде өндірушінің ұсыныстарын орындау керек. Дәрілік өсімдік шикізаты мен дәрілік өсімдік препараттарының ыдырау әдістемесін валидациялау қажет.

Контрольный раствор. 4 мл хлороводородной кислоты, свободной от тяжелых металлов, Р и 6 мл азотной кислоты, свободной от тяжелых металлов, Р смешивают в реакционном сосуде и выдерживают в микроволновой печи по той же программе, что и испытуемый раствор.
Пробоподготовка 2
Минерализацию проводят в системе микроволнового разложения. Разложение в микроволновой системе возможно в различном аппаратурном исполнении при использовании различных кислот и реагентов. При использовании таких систем нужно придерживаться рекомендаций фирмы-изготовителя. Необходимо валидировать методику разложения лекарственного растительного сырья и лекарственных растительных препаратов.

Сыналатын ерітінді. Шамамен 0,5 г (дәл ілме) ұсақталған дәрілік өсімдік шикізатын/дәрілік өсімдік препаратын микротолқынды ыдырауға арналған түтік ыдысқа салады, 4 мл Р суды және 6 мл Р азот қышқылын қосады, толық суланғанға дейін мұқият араластырады және 10-15 минут бойы ұстайды. Түтік ыдысты герметикалық түрде жаулып, қорғаныш қабына, содан кейін микротолқынды жүйенің роторына орналастырады. Әрі қарай 2.1.4.21-1.-кестеде келтірілген бағдарлама бойынша өңдеуді жүзеге асырады.
Цикл соңында түтік ыдысты ауада салқындатды, мұқият ашады және алынған мөлдір немесе аз тұнбасы бар ерітіндіні сандық түрде 50 мл сыйымдылығы бар өлшеуіш колбаға ауыстырады, 0,1 М сутегі хлоридімен жуылған бос фильтр арқылы фильтрлейді, ерітінді көлемін Р сумен 25,0 мл-ге дейін жеткізеді және араластырады.
Бақылау ерітіндісі. 4 мл Р суды және 6 мл Р азот қышқылын реакциялық түтік ыдыста араластырады және сыналатын ерітінді сияқты бағдарлама бойынша микротолқынды жүйенің роторында ұстайды.

Испытуемый раствор. Около 0,5 г (точная навеска) измельченного лекарственного растительного сырья/лекарственного растительного препарата помещают в сосуд для микроволнового разложения, прибавляют 4 мл воды Р и 6 мл азотной кислоты Р, осторожно перемешивают до полного смачивания и выдерживают в течении 10-15 мин. Сосуд герметично закрывают, помещают его в защитный кожух и затем в ротор микроволновой системы. Далее проводят обработку по программе, приведенной в таблице 2.1.4.21.-1.
В конце цикла сосуд охлаждают на воздухе, осторожно открывают и полученный прозрачный или с небольшим осадком раствор количественно переносят в мерную колбу вместимостью 50 мл, фильтруя через беззольный фильтр, промытый 0,1 М хлороводородной кислотой,

1400
Атомизациялану температурасы
°С
2000
1700
2600
Интеграциялау типі
шектің ауданы бойынша
шектің ауданы бойынша
шектің ауданы бойынша
Фонды түзету жүйесі (Зееман эффектісінде)
қосулы.
қосулы.
қосулы.
Сыналатын ерітінді сынамасының көлемі, мл
20
10
30 (2 реттен)
Модификатордың дозалау көлемі, мкл
10
10
10 (2 реттен)
МЫШЬЯК ПЕН СЫНАПТЫ СУЫҚ БУ ТӘСІЛІМЕН АТОМИЗАЦИЯЛАЙ ОТЫРЫП, ААС (2.1.2.22) ӘДІСІМЕН НЕМЕСЕ ГИДРИД ӘДІСІМЕН АНЫҚТАУ
А ӘДІСІ
Мышьяк пен сынаптың құрамы калибрлеу қисығы әдісімен (2.1.2.22, I әдіс) немесе 2.1.2.22 стандартты қоспалар әдісімен, II әдіс) мышьяк пен сынапты салыстыру ерітінділерін және анықталған элементтің гидрид буларының үздіксіз ағынын генерациялаудың автоматтандырылған жүйесін қолдана отырып анықталады.
Бақылау ерітіндісінің оптикалық тығыздығының мәні сыналатын ерітіндінің оптикалық тығыздығының алынған мәнінен автоматты түрде шегеріледі.
Мышьяк
Үлгі ерітіндісі. Жоғарыда сипатталған 19,0 мл сынақ ерітіндісіне немесе бақылау ерітіндісіне 1 мл 200 г/л Р калий йодиді ерітіндісі қосылады, сынақ ерітіндісі бөлме температурасында шамамен 50 минут немесе 70 °С температурада шамамен 4 минут ұсталады.
Қышқыл реактив. Ауыр металдардан бос хлорсутекті қышқыл, Р.
Қалпына келтіретін реактив. 5 г / л Р натрий гидроксиді ерітіндісіндегі 6 г/л Р натрий тетрагидробораты ерітіндісі.
2.1.4.21.-2.-кестеде келтірілген аспаптың сипаттамаларын пайдалануға жол беріледі.
Сынап
Үлгі ерітіндісі. Сынақ және бақылау ерітінділері бұрын берілген сипаттамаға сәйкес дайындалады.
Қышқыл реактив. Ауыр металдардан бос 515 г/л хлорсутек қышқылының ерітіндісі, Р.
Қалпына келтіретін реактив. Р ауыр металдардан бос, хлорсутекті қышқылда сұйытылған 10 г/л Р қалайы хлориді ерітіндісі.

1400
Температура атомизации
°С
2000
1700
2600
Тип интегрирования
по площади пика
по площади пика по площади пика
Система коррекции фона (на эффекте Зеемана)
вкл.
вкл.
вкл.
Объем пробы испытуемого раствора, мл
20
10
30 (за 2 раза)
Объем дозирования модификатора, мкл
10
10
10 (за 2 раза)
держания кадмия — растворы с концентрацией ионов кадмия 0,0005 мкг/мл, 0,001 мкг/мл, 0,002 мкг/мл, 0,003 мкг/мл, для определения содержания мышьяка - растворы с концентрацией ионов мышьяка 0,002 мкг/мл; 0,004 мкг/мл; 0,006 мкг/мл; 0,008 мкг/мл.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ МЫШЬЯКА И РТУТИ МЕТОДОМ ААС (2.1.2.22) С АТОМИЗА- ЦИЕЙ СПОСОБОМ ХОЛОДНОГО ПАРА ИЛИГИДРИДНЫМ СПОСОБОМ
МЕТОД А
Содержание мышьяка и ртути определяют методом калибровочной кривой (2.1.2.22, метод I) или методом стандартных добавок 2.1.2.22, метод II), используя растворы сравнения мышьяка и ртути и автоматизированную систему генерирования беспрервного потока паров гидридов определяемого элемента.
Значение оптической плотности контрольного раствора автоматически вычитается из полученного значения оптической плотности испытуемого раствора.
Мышьяк
Раствор образца. К 19,0 мл испытуемого раствора или контрольного раствора, приготовление которых описано выше, прибавляют 1 мл раствора 200 г/л калия йодида Р. Испытуемый раствор выдерживают при комнатной температуре около 50 мин или при температуре 70 °С около 4 мин.
Кислотный реактив. Хлороводородная кислота, свободная от тяжелых металлов, Р.
Восстанавливающий реактив. Раствор 6 г/л натрия тетрагидробората Р в растворе 5 г/л натрия гидроксида Р
Допускается использование характеристик прибора, приведенных в таблице 2.1.4.21.-2.
Ртуть
Раствор образца. Испытуемый и контрольный растворы готовят в соответствии с ранее приведенным описанием.
Кислотный реактив. Раствор 515 г/л хлороводородной кислоты, свободной от тяжелых металлов, Р.
Восстанавливающий реактив. Раствор 10 г/л олова хлорида Р в хлороводородной кислоте разбавленной, свободной от тяжелых металлов, Р.

2.1.4.21.-4.-кестеде келтірілген аспаптың сипаттамаларын пайдалануға жол беріледі.
Б ӘДІСІ
Сынаптың құрамын 2.1.4.21.-5.-кестеде келтірілген жағдайларда калибрлеу қисығы әдісімен (2.1.2.22, I әдісі) анықтайды.
Сыналатын ерітінді мен бақылау ерітіндісін 2 сынама дайындауға сәйкес дайындайды.
МЫШЬЯКТЫ, КАДМИЙДІ, МЫСТЫ, СЫНАПТЫ, НИКЕЛЬДІ ЖӘНЕ ҚОРҒАСЫНДЫ АЭС - ИСП ӘДІСІМЕН АНЫҚТАУ (2.1.2.41)
Мышьяк, кадмий, мыс, сынап, никель және қорғасынның құрамын калибрлеу қисығы әдісімен (2.1.2.22, I әдіс), әр элементті немесе барлық анықталатын элементтердің қоспасын салыстыру ерітінділерін, сондай-ақ 2.1.4.21.-6.-кестеде келтірілген құрылғының сипаттамаларын қолдана отырып анықтайды.
Бақылау ерітіндісінің эмиссиясы қарқындылығының мәні сыналатын ерітіндінің эмиссиясы қарқындылығының алынған мәнінен автоматты түрде шегеріледі.

Допускается использование характеристик прибора, приведенных в таблице 2.1.4.21.-4.
МЕТОД Б
Содержание ртути определяют методом калибровочной кривой (2.1.2.22, метод I) в условиях, приведенных в таблице 2.1.4.21.-5.
Испытуемый раствор и контрольный раствор готовят в соответствии с пробоподготовкой 2.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ МЫШЬЯКА, КАДМИЯ, МЕДИ, РТУТИ, НИКЕЛЯ И СВИНЦА МЕТОДОМ АЭС- ИСП (2.1.2.41)
Содержание мышьяка, кадмия, меди, ртути, никеля и свинца определяют методом калибровочной кривой (2.1.2.22, метод I), используя растворы сравнения каждого элемента или смеси всех определяемых элементов, а также характеристики прибора, приведенные в таблице 2.1.4.21.-6.
Значение интенсивности эмиссии контрольного раствора автоматически вычитается из по-

2.1.4.21.-5.-кесте – Гидридті тәсілмен атомизациялаумен ААС әдісіне арналған аспаптың сипаттамасы
Аспаптың сипаттамасы
Hg
Толқынның ұзындығы
нм
253,7
Саңылауының ені, нм
нм
0,5R
Шамның тоғының күші
мА
3
МС-ИСП ӘДІСІМЕН МЫШЬЯКТЫ, КАДМИЙДІ, МЫСТЫ, СЫНАПТЫ, НИКЕЛЬДІ ЖӘНЕ ҚОРҒАСЫНДЫ АНЫҚТАУ
Мышьяктың, кадмийдің, мыстың, сынаптың, никельдің және қорғасынның құрамы 2.1.4.21.-7.-кестеде келтірілген әрбір элементті салыстыру ерітінділерін, аналитикалық изотоптарды және қосымша массаларды пайдалана отырып, калибрлеу қисығы әдісімен (2.1.2.22, I әдісі) айқындалады.
Бақылау ерітіндісінің сигналының қарқындылығы сынақ ерітіндісінің сигнал қарқындылығының алынған мәнінен автоматты түрде шегеріледі.
Дәрілік өсімдік шикізаты мен дәрілік өсімдік препараттарындағы ауыр металдар мен мышьяктың рұқсат етілген шекті құрамы 2.1.4.21.-8.-кестелерде келтірілген мәндерден аспауы тиіс.
ЖҮЙЕНІҢ ЖАРАМДЫЛЫҒЫ
Жүйенің жарамдылығын сынау сынама дайындау мен өлшеу жүйесінің қолайлылығын қамтамасыз ету үшін талдау күні жүзеге асырылуы тиіс.
Үлгі ерітіндісін дайындауға жарамдылық критерийлері: мөлдір ерітінді.
Өлшеу жүйесі үшін жарамдылық өлшемдері: пайдаланылатын калибрлеу қисығының шоғырлану ауқымы шегінде болатын элементтің стандартты ерітіндісінің өлшенген концентрациясы нақты концентрациядан 20%-дан артық ерекшеленбеуі тиіс.
ВАЛИДАЦИЯЛЫҚ ТАЛАПТАР
Талдау әдістемелері ААС (2.1.2.22), ЛЭС-ИСП (2.1.2.41) және МС-ИСП жалпы әдістерінің талаптарына сәйкес расталуға тиіс. Сонымен қатар, келесі критерийлер орындалуы керек. ЕРЕКШЕЛІГІ. Ерекшелігі бар сынамаларды дайындау мен өлшеудің аналитикалық әдістерінің болжамды компоненттердің (мысалы, тасымалдаушы газ, қоспалар, матрицалар) қатысуымен элементті (лерді) дұрыс анықтауды қамтамасыз ету қабілеті дегенді білдіреді.
2.1.4.21.-6.-кесте – АЭС-ИСП әдісіне арналған аспаптың сипаттамасы
Аспаптың сипаттамалары
As
Cd
Си
Hg
Ni
РЬ
Длина волны
нм

Таблица 2.1.4.21.-5. —Характеристика прибора для метода ААС с атомизациейгидридным способом
Характеристика прибора
Hg
Длина волны
нм
253,7
Ширина щели, нм
нм
0,5R
Сила тока лампы
мА
3
лученного значения интенсивности эмиссии испытуемого раствора.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ МЫШЬЯКА, КАДМИЯ, МЕДИ, РТУТИ, НИКЕЛЯ И СВИНЦА МЕТОДОМ МС-ИСП
Содержание мышьяка, кадмия, меди, ртути, никеля и свинца определяют методом калибровочной кривой (2.1.2.22, метод I), используя растворы сравнения каждого элемента, аналитические изотопы и дополнительные массы, приведенные в таблице 2.1.4.21.-7.
Интенсивность сигнала контрольного раствора автоматически вычитается из полученного значения интенсивности сигнала испытуемого раствора.
Предельно допустимое содержание тяжелых металлов и мышьяка в лекарственном растительном сырье и лекарственных растительных препаратах не должно превышать значений, приведенных в таблиц 2.1.4.21.-8.
ПРИГОДНОСТЬ СИСТЕМЫ
Испытание на пригодность системы должно осуществляться в день анализа для обеспечения приемлемости пробоподготовки и системы измерения.
Критерии приемлемости для приготовления раствора образца: прозрачный раствор.
Критерии приемлемости для системы измерения: измеренная концентрация стандартного раствора элемента, находящаяся в пределах диапазона концентраций используемой калибровочной кривой, не должна отличаться от фактической концентрации более чем на 20 %.
ВАЛИДАЦИОННЫЕ ТРЕБОВАНИЯ
Аналитические методики должны быть подтверждены в соответствии с требованиями общих методов ААС (2.1.2.22), АЭС-ИСП (2.1.2.41) и МС-ИСП. Кроме того, должны выполняться следующие критерии. СПЕЦИФИЧНОСТЬ Специфичность представляет собой способность аналитических методик пробоподготовки и измерения обеспечивать достоверное определение элемента(ов) в присутствии пред-
Таблица 2.1.4.21.-6. –Характеристика прибора для метода АЭС-ИСП
Характеристика прибора
As
Cd
Cu
Hg
Ni
Pb
Длина волны
нм

63,65
Мыс
202
Сынап
60, 62
Никель
206, 207, 208
Қорғасын
2.1.4.21.-8.-кесте – Дәрілік өсімдік шикізаты мен дәрілік өсімдік препараттарындағы ауыр металдар мен мышьяктың рұқсат етілген шекті құрамы
Элемент
рұқсат етілген шекті құрамы, ppm
Қорғасын
6,0
Кадмий
1,0
Сынап
0,1
Мышьяк
0,5
Қолайлылық критерийлері: әдістеме болжамды компоненттердің, оның ішінде басқа ауыр металдардың, матрица компоненттерінің және басқа да кедергі көздерінің қатысуымен әрбір анықталатын элементті біржақты бағалауға қабілетті болуы тиіс; ерекшелікті элементті(терді) анықтаудың дұрыстығына арналған талапқа сәйкестікпен расталады.
ҚОЛДАНУ АУҚЫМЫ
Әрбір металл үшін калибрлеу диапазоны Әдістеменің сызықтық диапазоны шегінде болуы тиіс; анықтау диапазонынан тыс концентрациядағы металдың қалдық мөлшері бар сыналатын ерітінділер калибрлеу диапазонындағы концентрацияға дейін сұйытылуы мүмкін.
Қолайлылық критерийлері: диапазон ашылуға арналған сәйкестікпен расталады.
ДҰРЫСТЫҚ
Дұрыстық сертификатталған стандартты үлгінің көмегімен немесе ашылу талабын орындау арқылы расталады.

63,65
Медь
202
Ртуть
60, 62
Никель
206, 207, 208
Свинец
Таблица 2.1.4.21.-8. —Предельно допустимое содержание тяжелых металлов и мышьяка в лекарственном растительном сырье и лекарственных растительных препаратах
Элемент
Предельно допустимое содержание, ppm
Свинец
6,0
Кадмий
1,0
Ртуть
0,1
Мышьяк
0,5
полагаемых компонентов (например, газа-носителя, примесей, матрицы).Критерии приемлемости: методика должна быть способна однозначно оценивать каждый определяемый элемент в присутствии предполагаемых компонентов, в том числе других тяжелых металлов, компонентов матрицы и других источников помех; специфичность подтверждается соответствием требованию для правильности определения элемента(ов).
ДИАПАЗОН ПРИМЕНЕНИЯ
Диапазон калибровки для каждого металла должен быть в пределах линейного диапазона методики; испытуемые растворы, содержащие остаточные количества металла в концентрации за пределами диапазона определения, могут быть разведены до концентрации в диапазоне калибровки.
Критерии приемлемости: диапазон подтверждается соответствием требованию для открываемости.
ПРАВИЛЬНОСТЬ
Правильность подтверждают с помощью сертифицированного стандартного образца или путем выполнения требования на открываемость.

Ашылуы. Ашылуы үш параллель экспериментте элементтің стандартты үлгісінің белгілі саны (стандартты үлгінің шынайы концентрациясы көрсетілген мәнге сәйкес келсе де, ерекшелікпен белгіленген шекті мәннен 50% - дан 150% - ға дейінгі диапазондағы концентрацияның үш мәні) енгізілген субстанцияның сыналатын үлгісінде анықталуы мүмкін.
Қолайлылық критерийлері: әр концентрацияның үш анықтамасының орташа мәні үшін ашылу 70% - дан 150% - ға дейін болуы керек.
ҚАЙТАЛАНУ
Сыналатын үлгілер. Реттелетін деңгейге сәйкес келетін концентрациясы бар қолайлы стандартты үлгіні қосу арқылы алты жеке сынақ үлгілері дайындалады немесе үш параллель тәжірибе үшін үш концентрациядағы үлгі дайындалады.
Қолайлылық критерийлері: екі жағдайда да салыстырмалы стандартты ауытқу 2.4.27.-9.-кестеде көрсетілген мәндерден аспауы тиіс.
ЗЕРТХАНАІШІЛІК ДӘЛДІК
Әдістеменің аналитикалық дәлдігіне кездейсоқ факторлардың әсері (зертханаішілік өзгерістер) белгіленуі тиіс. Зертханаішілік дәлдікті белгілеу үшін қолайлы сынақтар әр түрлі күндері немесе әртүрлі аспаптарда немесе әртүрлі талдаушылармен қайта талдау жүргізу болып табылады. Зертханаішілік дәлдікті растау үшін үш сынақтың біреуі ғана талап етіледі.
Қабылдау критерийлері: салыстырмалы стандартты ауытқу 2.1.4.21.-9.-кестеде көрсетілген мәндерден аспауы тиіс.
САНДЫҚ АНЫҚТАУ ШЕГІ
Қабылдау өлшемдеріне сәйкес келетін ең аз концентрацияны анықтаңыз. Бұл ретте дұрыстығын анықтау нәтижелерін қолданады.
Қолайлылық критерийлері: сандық анықтау шегі спецификацияның шекті мәнінен төмен болуы тиіс.
2.1.4.21.-9.-кесте – Металл концентрациясының диапазонына байланысты қайталануы және зертханаішілік дәлдігі
Металл концентрациясының диапазоны (мг/кг)
Қайталану (RSD) (%)
Зертханаішілік дәлдік (RSD) (%)

Открываемость. Открываемость может определяться на испытуемом образце субстанции, в который внесено известное количество стандартного образца элемента (три значения концентрации в диапазоне от 50 % до 150 % от установленного спецификацией предельного значения, даже если истинная концентрация стандартного образца соответствует указанно- музначению) в трех параллельных опытах.
Критерии приемлемости: открываемость должна составлять от 70 % до 150 % для среднего значения из трех определений каждой концентрации.
ПОВТОРЯЕМОСТЬ
Испытуемые образцы. Готовят шесть отдельных испытуемых образцов с добавлением подходящего стандартного образца с концентрацией, соответствующей регламентируемому уровню, или готовят образцы в трех концентрациях для трех параллельных опытов.
Критерии приемлемости: относительное стандартное отклонение в обоих случаях недолжно превышать значения, указанные в таблице 2.4.27.-9.
ВНУТРИЛАБОРАТОРНАЯ ПРЕЦИЗИОННОСТЬ
Должно быть установлено влияние случайных факторов (внутрилабораторные изменения) на аналитическую прецизионность методики. Приемлемыми испытаниями для установления внутрилабораторной прецизионности является проведение повторного анализа в разные дни, или на разных приборах, или разными аналитиками. Для подтверждения внутрилабораторной прецизионности требуется только одно из трех испытаний.
Критерии приемлемости: относительное стандартное отклонение не должно превышать значения, указанные в таблице 2.1.4.21.-9.
ПРЕДЕЛ КОЛИЧЕСТВЕННОГО ОПРЕДЕЛЕНИЯ
Определяют наименьшую концентрацию, соответствующую критериям приемлемости. При этом используют результаты определения правильности.
Критерии приемлемости: предел количественного определения должен быть ниже предельного значения спецификации.
Таблица 2.1.4.21.-9. — Повторяемость и внутрила- бораторнаяпрецизионность в зависимости от диапазона концентрации металла
Диапазон концентрации металла (мг/кг)
Повторяемость (RSD) (%)
Внутрилабораторная прецизионность (RSD) (%)

0,01 - 1
20
32
>1
10
16
АНЫҚТАУ ШЕГІ (ҚОСПАЛАРДЫҢ ШЕКТІ ҚҰРАМЫН СЫНАУ ҮШІН ҒАНА ҚОЛДАНЫЛАДЫ)
Ең аз концентрацияны анықтайды, оның сигналы бақылау ерітіндісінің сигналынан нақты ерекшеленеді.
Қолайлылық критерийлері: анықтау шегі ерекшеліктің шекті мәніне сәйкес келетін концентрациядан 0,1 еседен аспауы тиіс.
201040022-2019
2.1.4.22. 2-этилгексан қышқылы
Анықтау ішкі стандарт ретінде Р 3-циклогексилпропан қышқылын қолдана отырып, газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізіледі.

0,01 - 1
20
32
>1
10
16
ПРЕДЕЛ ОБНАРУЖЕНИЯ (ПРИМЕНИМ ТОЛЬКО ДЛЯ ИСПЫТАНИЙ НА ПРЕДЕЛЬНОЕ СОДЕРЖАНИЕ ПРИМЕСЕЙ)
Определяют наименьшую концентрацию, сигнал которой четко отличается от сигнала контрольного раствора.
Критерии приемлемости: предел обнаружения не должен превышать более чем в 0,1 раза концентрацию, соответствующую предельному значению спецификации.
201040022-2019
2.1.4.22.2-этилгексановая кислота
Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27), используя в качестве внутреннего стандарта 3-циклогексилпропановую кислоту Р.

2.1.5. САНДЫҚ АНЫҚТАУ ӘДІСТЕРІ
201050001-2019
2.1.5.1. Қышқыл саны
IА қышқылдық саны деп 1 г заттың құрамындағы бос қышқылдарды бейтараптандыру үшін қажетті миллиграммдағы калий гидроксидінің мөлшерін атайды.
Жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің 10,0 г немесе сыналатын үлгінің ілмегін индикатор ретінде 0,5 мл Р1 фенолфталеин ерітіндісін пайдалана отырып, жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде алдын ала 0,1 М калий гидроксиді ерітіндісімен немесе 0,1 М натрий гидроксиді ерітіндісімен бейтараптандырылған 96% этанол және Р3 петролей эфирінің тең көлемдегі қоспасының 50 мл-інде ерітеді. Сынақ үлгісінің еруін жақсарту үшін алынған қоспаны қажет болған жағдайда шамамен 90 °C дейін қыздырады және титрлеу процесінде осы температураны сақтайды. Сыналатын үлгі ерігеннен кейін алынған ерітіндіні 15 С ішінде кетпейтін қызғылт бояу пайда болғанға дейін 0,1 М калий гидроксиді ерітіндісімен немесе 0,1 М натрий гидроксиді ерітіндісімен титрлейді.
Қышқыл санын мынадай формула бойынша есептейді:
мұнда:
V
m
5,610
– сыналатын үлгіні титрлеуге жұмсалған 0,1 м калий гидроксиді ерітіндісінің (немесе 0,1 м натрий гидроксиді ерітіндісінің) көлемі, миллилитрмен;
– сыналатын үлгінің ілмегі, граммен;
– 0,1 м калий гидроксиді ерітіндісіне (немесе 0,1 м натрий гидроксиді ерітіндісіне) сәйкес келетін 1 мл калий гидроксидінің мөлшері, миллилитрмен.

2.1.5. МЕТОДЫ КОЛИЧЕСТВЕННОГО ОПРЕДЕЛЕНИЯ
201050001-2019
2.1.5.1. Кислотное число
Кислотным числом IА называют количество калия гидроксида в миллиграммах, необходимое для нейтрализации свободных кислот, содержащихся в 1 г субстанции.
10,0 г испытуемого образца или навеску испытуемого образца, указанную в частной фармакопейной статье, растворяют в 50 мл смеси равных объемов 96 % этанола Р и петролейного эфира Р3, предварительно нейтрализованной 0,1 М раствором калия гидроксида или 0,1 М раствором натрия гидроксида, при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье, используя в качестве индикатора 0,5 мл раствора фенолфталеина Р1. Для улуч- шениярастворения испытуемого образца полученную смесь, при необходимости, нагревают примерно до 90 °С и поддерживают эту температуру в процессе титрования. После растворения испытуемого образца полученный раствор титруют 0,1 М раствором калия гидроксида или 0,1 Мраствором натрия гидроксида до появления розового окрашивания, не исчезающего в течение 15 с.
Кислотное число рассчитывают по формуле:
где:       V       — объем 0,1 Мраствора калия гидроксида (или 0,1 М раствора
натрия гидроксида), израсходованный на титрование
испытуемого образца, в миллилитрах;
m       —навеска испытуемого образца в граммах;
5,610      —количество калия гидроксида, соответствующее 1 мл
0,1 Мраствора калия гидроксида (или 0,1 Мраствора натрия
гидроксида), в миллилитрах.

201050002-2019
2.1.5.2. Эфир саны
IE эфир саны деп 1 г заттың құрамындағы эфирлерді сабындандыру үшін қажеттиі миллиграммдағы калий гидроксидінің мөлшерін атайды.
Эфир санын мынадай формула бойынша есептейді:
IE = IS IA,
мұнда: IS – сабындану саны;
IA– қышқыл саны.
201050003-2019
2.1.5.3. Гидроксил саны
IOH гидроксил саны деп 1 г субстанцияны ацилдеу кезінде байланысатын қышқылды бейтараптандыру үшін қажетті миллиграммдағы калий гидроксидінің мөлшері деп аталады.
А ӘДІСІ
2.1.5.3.-1.-кестеге сәйкес алынған сыналатын үлгінің ілмегі жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде ауа тоңазытқышымен жабдықталған, сыйымдылығы 150 мл ацилденуге арналған колбаға орналастырады. Р1 сірке ангидридінің ерітіндісін 2.1.5.3.-1-кестеде көрсетілген мөлшерде қосадыз және ауа тоңазытқышына қосады.

201050002-2019
2.1.5.2. Эфирное число
Эфирным числом IЕ называют количество калия гидроксида в миллиграммах, необходимое для омыления эфиров, содержащихся в 1 г субстанции.
Эфирное число рассчитывают по формуле:
где:       IS       — число омыления;
IA       — кислотное число.
201050003- 2019
2.1.5.3. Гидроксильное число
Гидроксильным числом IOH называют количество калия гидроксида в миллиграммах, необходимое для нейтрализации кислоты, связывающейся при ацилировании 1 г субстанции.
МЕТОД А
Навеску испытуемого образца, взятую в соответствии с таблицей 2.1.5.3.-1, помещают в колбу для ацилирования вместимостью 150 мл, снабженную воздушным холодильником, при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье. Прибавляют раствор уксусного ангидрида Р1 в количестве, указан-

2.1.5.3.-1.-кесте – Сыналатын үлгінің ілмегіне және ацилденетін реагент көлеміне байланысты гидроксил санының болжамды мәндері
IOH болжанатын мәні
Сыналатын үлгінің ілмегі (г)
Ацилдену реагентінің
көлемі (мл)
10-100
2,0
5,0
100-150
1,5
5,0
150-200
1,0
5,0
200-250
0,75
5,0
250-300
0,60 немесе 1,20
5,0 немесе 10,0
300 - 350
1,0
10,0
350 - 700
0,75
15,0
700 - 950
0,5
15,0
Колбаны қайнаған су ваннасында 1 сағат бойы қыздырады, ваннадағы су деңгейін колбадағы сұйықтық деңгейінен шамамен 2,5 см жоғары ұстайды. Колбаны моншадан шығарып алады және салқындатады. Содан кейін тоңазытқыштың жоғарғы ұшы арқылы 5 мл Р су қосады. Егер ерітінді бұлдырланса, оған жұмсалған көлемін белгілей отырып, бұлдырлануы жоғалып кеткенге дейін жеткілікті мөлшерде Р пиридин қосады. Колбаны шайқап, қайнаған су ваннасында 10 минут ішінде қайта қыздырады, содан кейін колба алып, салқындатады. Тоңазытқыш пен колбаның қабырғаларын алдын ала Р1 фенолфталеин ерітіндісімен бейтараптандырылған 5 мл Р этанолмен жуады. Алынған ерітіндіні 0,5 мл Р1 фенолфталеин ерітіндісін индикатор ретінде пайдалана отырып, 0,2 м калий гидроксиді спиртінің ерітіндісімен титрлейді. Бақылау тәжірибесін дәл осындай жағдайларда өткізеді.
Гидроксил санын мынадай формула бойынша есептейді:
мұнда:
V1
V2
m
28,05
IA
– сыналатын үлгіні титрлеуге жұмсалған спиртті калий гидроксидінің 0,5 М ерітіндіcінің көлемі, миллилитрмен;
бақылау тәжірибесінде титрлеуге жұмсалған спиртті калий гидроксидінің 0,5 м ерітіндісінің көлемі, миллилитрмен;
– сыналатын үлгінің ілмегі, граммен;

Таблица 2.1.5.3.-1. — Предполагаемые значения гидроксильного числа в зависимости от навески испытуемого образца и объема ацилирующего реагента
Предполагаемое значение I0H
Навеска испытуе мого образца (г)
Объем ацилирую щего реагента (мл)
10 – 100
2,0
5,0
100 – 150
1,5
5,0
150 – 200
1,0
5,0
200 – 250
0,75
5,0
250 – 300
0,60 или 1,20
5,0 или 10,0
300 – 350
1,0
10,0
350 – 700
0,75
15,0
700 – 950
0,5
15,0
ном в таблице 2.1.5.3.-1 и присоединяют воздушный холодильник.
Колбу нагревают на кипящей водяной бане в течение 1 ч, поддерживая уровень воды в бане примерно на 2,5 см выше уровня жидкости в колбе. Вынимают колбу из бани и охлаждают. Затем через верхний конец холодильника прибавляют 5 мл воды Р. Если раствор мутнеет, к нему добавляют достаточное количество пиридина Р до исчезновения мути, отмечая израсходованный объем. Колбу встряхивают и повторно нагревают на кипящей водяной бане в течение 10 мин, затем колбу вынимают и охлаждают. Холодильник и стенки колбы промывают 5 мл этанола Р, предварительно нейтрализованного раствором фенолфталеина Р1. Полученный раствор титруют 0,5 М раствором калия гидроксида спиртовым, используя в качестве индикатора 0,2 мл раствора фенолфталеина Р1. Проводят контрольный опыт в таких же условиях.
Гидроксильное число рассчитывают по формуле:

спиртті калий гидроксидінің 1 мл 0,5 м ерітіндісіне сәйкес келетін калий гидроксидінің мөлшері, миллиграммен;
қышқыл саны.
Б ӘДІСІ
Жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің ілмегі сыйымдылығы 5 мл үйкелген шыны немесе қолайлы полимер тығыны бар құрғақ конустық колбаға салады және 2,0 мл Р пропиондық ангидрид реактивін қосады. Колбаны жабады, сыналатын үлгі ерігенге дейін мұқият шайқайды және жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде 2 сағатқа қалдырады. Тығынды ашады, колбаның ішіндегісін сыйымдылығы 500 мл, құрамында Р циклогександағы 9 г/л Р анилиннің 25,0 мл ерітіндісі және 30 мл Р мұзды сірке қышқылы бар кең мойыны бар конустық колбаға ауыстырады. Колбаның ішіндегісін дөңгелек қозғалыстармен араластырады, 5 минутқа қалдырады, 0,05 мл Р кристалл күлгін ерітіндісін қосады және изумруд жасыл түс пайда болғанға дейін 0,1 м хлор қышқылының ерітіндісімен титрлейді. Бақылау тәжірибесін дәл осындай жағдайларда өткізеді.
Гидроксил санын мынадай формула бойынша есептейді:
мұнда:
V1
V2
m
5,610
– сыналатын үлгіні титрлеуге жұмсалған хлор қышқылы ерітіндісінің 0,1 м көлемі, миллилитрмен;
бақылау тәжірибесінде титрлеуге жұмсалған хлор қышқылы ерітіндісінің 0,1 м көлемі, миллилитрмен;
– сыналатын үлгінің ілмегі, граммен;

где:       V1      — объем 0,5 Мраствора калия гидроксида спиртового,
израсходованный на титрование испытуемого образца, в миллилитрах;
V2      — объем 0,5 Мраствора калия гидроксида спиртового, израсходованный
на титрование в контрольном опыте, в миллилитрах;
m       — навеска испытуемого образца в граммах;
28,05       — количество калия гидроксида, соответствующее 1 мл 0,5
Мраствора калия гидроксидаспиртового, в миллиграммах;
IA       — кислотное число.
МЕТОД Б
Навеску испытуемого образца, указанную в частной фармакопейной статье, помещают в сухую коническую колбу с притертой стеклянной или подходящей полимерной пробкой вместимостью 5 мл и прибавляют 2,0 мл реактива пропионового ангидрида Р. Колбу закрывают, осторожно встряхивают до растворения испытуемого образца и оставляют на 2 ч при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье. Открывают пробку, содержимое колбы переносят в коническую колбу с широким горлом вместимостью 500 мл, содержащую 25,0 мл раствора 9 г/л анилина Р в циклогексане Р и 30 мл уксусной кислоты ледяной Р. Содержимое колбы перемешивают круговыми движениями, оставляют на 5 мин, прибавляют 0,05 мл раствора кристаллического фиолетового Р и титруют 0,1 М раствором хлорной кислоты до появления изумрудно-зеленого окрашивания. Проводят контрольный опыт в таких же условиях.
Гидроксильное число рассчитывают по формуле:

хлор қышқылы ерітіндісінің 1 мл 0,1 м ерітіндісіне сәйкес келетін калий гидроксидінің мөлшері, миллиграммен;
Субстанциядағы судың құрамын жартылай гидрометрмен анықтайды (2.1.5.12).
Гидроксил санын қайта есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
IOH = (гидроксил санының табылған мәні) – 31,1∙у,
мұнда: у – субстанциядағы судың пайыздық мөлшері.
В ӘДІСІ
2.1.5.3.-2-кестеде көрсетілген сыналатын үлгінің ілмегін сыйымдылығы 250 мл үйкелген шыны тығыны бар құрғақ конустық колбаға салады және жаңа айдалған Р пиридиннің 5 мл қоспасын – жаңа айдалған Р сірке ангидридін (3:1 көл/көл) қосады, кері тоңазытқышы бар қайнаған су моншасында 1 сағат бойы қыздырады. Содан кейін тоңазытқыштың жоғарғы шеті арқылы 10 мл Р су қосады және 10 минут бойы қыздырады және салқындатады. Фенолфталеинге 0,5 мл калий гидроксиді ерітіндісімен алдын-ала бейтараптандырылған 25 мл Р бутанол қосады: алдымен тоңазытқыштың жоғарғы ұшынан 15 мл Р бутанол қосады, содан кейін тоңазытқышты ажыратып, колбаның қабырғаларын 10 мл Р бутанолмен жуады. 1 мл Р1 фенолфталеин ерітіндісін қосып, 0,5 М калий гидроксидінің спиртті ерітіндісімен титрлейді. Бақылау тәжірибесін дәл осындай жағдайларда өткізеді.
Гидроксил санын мынадай формула бойынша есептейді:
мұнда:
V
V1
V2
m1
– сыналатын үлгіні титрлеуге жұмсалған хлор қышқылы ерітіндісінің 0,5 M көлемі, миллилитрмен;
бақылау тәжірибесінде титрлеуге жұмсалған калий гидроксидінің спиртті ерітіндісінің 0,5 M көлемі, миллилитрмен;
бос қышқылдарды титрлеуге жұмсалған спиртті калий гидроксидінің 0,5 м ерітіндісінің көлемі, миллилитрмен
– сыналатын үлгінің ілмегі, граммен.
2.1.5.3.-2.-кесте – Сыналатын үлгінің ілмегіне байланысты гидроксил санының болжамды мәндері
IOH болжанатын мәні
Сыналатын үлгінің ілмегі (г)
менее 20
10
20-50
5
50-100
3
100-150
2
150-200
1,5
200 - 250
1,25
250-300
1,0
300 - 350
0,75
28,05
m2 – бос қышқылдарды анықтау үшін сыналатын үлгінің ілмегі, граммен; 1 мл 0,5 M калий гидроксидінің спиртті ерітіндісіне сәйкес келетін калий гидроксидінің мөлшері, миллиграммен.
Боялған майларды талдау кезінде титрлеудің соңғы нүктесін потенциометриялық түрде анықтайды (2.1.2.19).

где:       V1       — объем 0,1 Мраствора хлорной кислоты, израсходованныйна
титрование испытуемого образца, в миллилитрах
V2      — объем 0,1 М раствора хлорной кислоты, израсходованный на
титрование в контрольном опыте, в миллилитрах
m       — навеска испытуемого образца в граммах
5,610       — количество калия гидроксида, соответствующее 1 мл
0,1 М раствора хлорной кислоты, в миллиграммах.
Содержание воды в субстанции определяют полумикрометодом (2.1.5.12).
Пересчет гидроксильного числа проводят по формуле:
IOH= (найденное значение
гидроксильного числа) - 31,1- у,
где:       у       — содержание воды в субстанции в процентах.
МЕТОД В
Навеску испытуемого образца, указанную в таблице 2.1.5.3.-2, помещают в сухую коническую колбу с притертой стеклянной пробкой вместимостью 250 мл и прибавляют 5 мл смеси свежеперегнанный пиридин Р — свежеперегнанный уксусный ангидрид Р (3:1 об/об), нагревают с обратным холодильником на кипящей водяной бане в течение 1 ч. Затем через верхний конец холодильника прибавляют 10 мл воды Р и нагревают в течение 10 мин и охлаждают. Прибавляют 25 мл бутанола Р, предварительно нейтрализованного 0,5 М раствором калия гидроксида спиртовых по фенолфталеину: сначала через верхний конец холодильника прибавляют 15мл бутанола Р. Добавляют 1 мл раствора фенолфталеина Р1 и титруют 0,5 М раствором калия гидроксида спиртовым. Проводят контрольный опыт в таких же условиях.
Опредение свободных кислот. Около 10,0 г испытуемого образца помещают в коническую колбу вместимостью 125 мл, прибавляют 10мл свежеперегнанного пиридина Р, предварительно нейтрализованного по фенолфталеину, 1 мл раствора фенолфталеина Р1 и титруют 0,5 М раствором калия гидроксидаспиртовым.
Гидроксильное число рассчитывают по формуле:
где       V       -объем 0,5 М растворва калия гидроксида
спиртового, израсходованный на титрование испытуемого
образца, в миллилитрах;
V1       - объем 0,5 М раствора калия гидроксид спиртового,
израсходованный на титрование в контрольном опыте, в миллилитрах;
V2       объем 0,5 М раствора калия гидроксида спиртового,
израсходованный на титрование свободных кислот, миллилитрах;
m1       - навеска испытуемого образца в граммах;
Таблица 2.1.5.3.-2 – Предпологаемые значения гидроксильного числа в зависимости от испытуемого образца
Предпологаемое значение IOH
Навеска испытуемого образца (r)
менее 20
10
20 – 50
5
50 – 100
3
100 – 150
2
150 – 200
1,5
200 – 250
1,25
250 – 300
1,0
300 – 350
0,75
m2       - навеска испытуемого образца для определения свободных кислот в граммах;
28,05       - количество калия гидроксида, соответствующее 1 мл 0,5 раствора
калия гидроксида спиртового, в миллилитрах.

201050004-2019
2.1.5.4. Йод саны
II йод саны деп сипатталған жағдайларда 100 г субстанцияны байланыстыру үшін қажетті граммдағы йодқа қайта есептелген галоген мөлшерін атайды.
Жеке фармакопея бабында нұсқаулар болмаған жағдайда А әдісі қолданылады. А әдісін В әдісіне ауыстыру валидацияны қажет етеді..
А ӘДІСІ
Жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде 2.1.5.4.-1.-кестеде келтірілген сыналатын үлгінің мөлшерін айқындау үшін пайдаланады.
Сыналатын үлгінің ілмегін сыйымдылығы 250 мл үйкелген шыны тығыны бар, алдын ала кептірілген немесе Р мұзды сірке қышқылымен жуылған колбаға салады, жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған жағдайда 15 мл Р хлороформда ерітеді. Алынған ерітіндіге 25,0 мл Р йод бромидінің ерітіндісін өте баяу қосады. Колбаны тығынмен жабады және жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде 30 минут бойы жиі араластыра отырып, қараңғы жерде ұсталады.
2.1.5.4.-1.-кесте – Сыналатын үлгінің ілмегіне байланысты йод санының болжамды мәндері
Г болжанатын мәні
Сыналатын үлгінің ілмегі (г)
менее 20
1,0
20-60
0,5-0,25
60-100

201050004-2019
2.1.5.4. Йодная число
Йодным числом II называют количество галогена в пересчете на йод в граммах, необходимое для связывания 100 г субстанции в описанных условиях.
При отсутствии указаний в частной фармакопейной статье используют метод А. Затена метода А на метод В требует проведения валидации.
Метод А
При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье для определения используют количества испытуемого образца, приведенные в таблице 2.1.5.4.-1.
Навеску испытуемого образца помещают в колбу с притертой стеклянной пробкою вместимостью 250мл, предварительно высушенную или промытую уксусной кислотой ледяной Р, растворяют в 15 мл хлороформа Р, при отсутствии других указаний в частной фармокопейной статье. К полученному раствору очень медленно прибовляют 25,0 мл раствора йода бромида Р. Колбу закрывают пробкой и выдерживают в темном месте при частом перемеши-
Таблица 2.1.5.5.-1. – Предпологаемые значения йодного числа в зависимости от навески испытуемого образца
Предпологаемые значения II
Навеска испытуемого образца (r)
менее 20
1,0
20 – 60
0,5 – 0,25
60 – 100

0,25-0,15
более 100
0,15-0,10
10 мл 100 г/л Р калий йодиді ерітіндісін, 100 мл Р суды қосады және 0,1 М натрий тиосульфатының ерітіндісімен сары бояуға түссізденгенге дейін қарқынды түрде араластыра отырып титрлейді. Содан кейін 5 мл Р крахмал ерітіндісін қосып, түссізденгенге дейін тамшыларға 0,1 М натрий тиосульфатының ерітіндісімен титрлеуді жалғастырады. Бақылау тәжірибесін дәл осындай жағдайларда өткізеді.
Йод санын мынадай формула бойынша есептейді:
мұнда:
V1
V2
m
– сыналатын үлгіні титрлеуге жұмсалған натрий тиосульфаты ерітіндісінің 0,1 М көлемі, миллилитрмен;
бақылау тәжірибесінде титрлеуге жұмсалған натрий тиосульфаты ерітіндісінің 0,1 М көлемі, миллилитрмен;
сыналатын үлгінің ілмегі, граммен.
В ӘДІСІ
Жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде анықтау үшін 2.1.5.4.-2.-кестеде келтірілген сыналатын үлгінің санын пайдаланады.
Сыналатын үлгінің ілмегі Р хлорид йоды ерітіндісінің артық мөлшері жалпы санның 50 - 60%, яғни байланысты мөлшерінің 100 - 150% құрайтындай болуы тиіс.
Жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің ілмегін сыйымдылығы 250 мл үйкелген шыны тығыны бар, алдын ала кептірілген немесе Р мұзды сірке қышқылымен жуылған колбаға орналастырады және жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде Р циклогексан мен Р мұзды сірке қышқылының тең көлемінің қоспасында ерітеді.

0,25 – 0,15
Более 100
0,15 – 0,10
вании в течение 30 мин, при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье. Добавляют 10 мл раствора 100 г/л калия йодида Р, 100 мл воды Р и титруют 0.1 М раствором натрия тиосульфата при интенсивном перемешивании до обесцвечивания желтой окраски. Затем прибавляют 5 мл раствора крахмала Р и продолжают титрование 0,1 Мраствором натрия тиосульфата по каплям до обесцвечивания. Проводят контрольный опыт в таких же условиях.
Йодное число рассчитывают по формуле:
где:       V       — объем 0,1 М раствора натрия тиосульфата, израсходованного
на титрование испытуемого образца, в миллилитрах;
V2       — объем 0,1 М раствора натрия тиосульфата, израсходованного
на титрование в контрольном опыте, в миллилитрах;
т       — навеска испытуемого образца в граммах.
МЕТОД В
При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье, для определения используют количества испытуемого образца, приведенные в таблице 2.1.5.4.-2.
Навеска испытуемого образца должна быть такая, чтобы избыток раствора йода хлорида Р составлял 50 - 60 % от общего количества, т.е. 100- 150 % от связанного количества.
Навеску испытуемого образца, указанную в частной фармакопейной статье, помещают в колбу с притертой стеклянной пробкой вместимостью 250 мл, предварительно высушенную или промытую уксусной кислотой ледяной Р, и растворяют в смеси равных объемов цикло- гексана Р и уксусной кислоты ледяной Р, при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье.

Қажет болған кезде еріту алдында сыналатын үлгінің ілмегі ерітіледі (балқу температурасы 50 °C-тан жоғары). Алынған ерітіндіге 2.1.5.4.-2.-кестеде көрсетілген Р йод хлориді ерітіндісінің көлемі өте баяу қосылады. Колбаны жабады және жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде 30 минут бойы жиі араластыра отырып, қараңғы жерде ұстайды. 10 мл 100 г/л Р калий йодиді ерітіндісі, 100 мл Р су қосады және 0,1 М натрий тиосульфатының ерітіндісімен титрлейді, сары бояуға түссізденгенге дейін қарқынды түрде араластырады. Содан кейін 5 мл Р крахмал ерітіндісін қосады және түссізденгенге дейін 0,1 М натрий тиосульфатының ерітіндісін тамшылатумен қосып, титрлеуді жалғастырады. Бақылау тәжірибесін дәл осындай жағдайларда өткізеді.
Йод санын мынадай формула бойынша есептейді:
мұнда:
V1
V2
m
– сыналатын үлгіні титрлеуге жұмсалған натрий тиосульфаты ерітіндісінің 0,1 М көлемі, миллилитрмен;
бақылау тәжірибесінде титрлеуге жұмсалған натрий тиосульфаты ерітіндісінің 0,1 М көлемі, миллилитрмен;
сыналатын үлгінің ілмегі, граммен.
2.1.5.4.-2.-кесте – Сыналатын үлгінің ілмегіне және IC1 йод хлориді (йод хлориді) ерітіндісінің көлеміне байланысты йод санының болжамды мәндері
Божанатын
I мәні
Сыналатын үлгінің ілмегі (г) (ICl артық мөлшеріне
150% сәйкес келеді)
Сыналатын үлгінің ілмегі (г)
(ICl артық мөлшеріне
100% сәйкес келеді)
ICl ерітіндісінің
көлемі (мл)
<3
10
10
25
3

При необходимости перед растворением навеску испытуемого образца расплавляют (температура плавления выше 50 °C). К полученному раствору очень медленно прибавляют объем раствора йода хлорида Р, указанный в таблице 2.1.5.4. -2. Колбу закрывают и выдерживают в темном месте при частом перемешивании в течение 30 мин, при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье. Прибавляют 10 мл раствора 100 г/л калия йодида Р, 100 мл воды Р и титруют 0,1 М раствором натрия тиосульфата при интенсивном перемешивании почти до полного обесцвечивания желтой окраски. Затем добавляют 5 мл раствора крахмала Р и продолжают титрование, прибавляя по каплям 0,1 Мраствор натрия тиосульфата до обесцвечивания. Проводят контрольный опыт в таких же условиях.
Йодное число рассчитывают по формуле:
где:       V1       — объем 0,1 М раствора натрия тиосульфата, израсходованного
на титрование испытуемого образца, в миллилитрах
V2       — объем 0,1 М раствора натрия тиосульфата, израсходованного
на титрование в контрольном опыте, в миллилитрах
т       — навеска испытуемого образца в граммах.
Таблица 2.1.5.4.-2. — Предполагаемые значения йодного числа в зависимости от навески испытуемого образца и объема раствора йода хлорида ICl (йода хлорид)
Предполагаемое значение Ii
Навеска (г) испытуемого образца (соответствует избытку 150% ICl)
Навеска(г) испытуемого образца (соответствует избытку 100 % ICl)
Объем раствора ICl (мл)
<3
10
10
25
3

5,0 г сыналатын үлгіні сыйымдылығы 250 мл үйкелген шыны тығыны бар конустық колбаға орналастырады, 30 мл Р хлороформ қоспасынР мұзды сірке қышқылын (2:3 көл/көл) қосады. Колбаны сыналатын үлгі ерігенше шайқайды, 0,5 мл Р калий йодидінің қаныққан ерітіндісін қосады, дәл 1 мин араластырады және 30 мл Р суды қосады. Алынған 0,01 М ерітіндіні Р натрий тиосульфатымен титрлейді, үздіксіз қарқынды араластыру кезінде титрантты сары түстің толық түссізденуіне дейін баяу қосады. Содан кейін 5 мл Р крахмал ерітіндісін қосады және ерітінді түссізденгенше қарқынды араластырып, титрлеуді жалғастырады. Бақылау тәжірибесін дәл осындай жағдайларда өткізеді. Бақылау тәжірибесінде титрлеуге жұмсалған 0,01 М натрий тиосульфаты ерітіндісінің көлемі 0,1 мл-ден аспауы тиіс.
Пероксид санын мынадай формула бойынша есептейді:
мұнда:
V1
V2
m
– сыналатын үлгіні титрлеуге жұмсалған натрий тиосульфатының 0,1 М көлемі, миллилитрмен;
бақылау тәжірибесінде титрлеуге жұмсалған натрий тиосульфатының 0,1 М көлемі, миллилитрмен;
сыналатын үлгінің ілмегі, граммен.
В ӘДІСІ
Сынақтар жарықтан қорғалған жерде жүргізіледі.
50 мл Р триметилпентан қоспасын (Р мұзды сірке қышқылы (2:3 көл/көл) конустық колбаға салып, тығынмен жабады. Колбаға сыналатын үлгінің ілмегін енгізеді (2.1.5.5.-1.-кесте) және ол толығымен ерігенше дөңгелек қозғалыстармен араластырады. Алынған ерітіндіге тиісті көлемдегі тамшуырмен 0,5 мл Р калий йодиді қаныққан ерітіндісін қосып, колбаны қайтадан тығынмен жабады. Ерітіндіні 60 ±1 с бойы үздіксіз шайқап ұстайды, содан кейін 30 мл Р суды қосады.
Натрий тиосульфатының 0,01 м ерітіндісімен титрлейді, йодтың сары түсі толығымен жойылғанға дейін тұрақты және қарқынды араластыру кезінде біртіндеп титрант қосады. Содан кейін шамамен 0,5 мл Р1 крахмал ерітіндісін қосады және органикалық еріткіш қабатынан йодты толығымен босату үшін, әсіресе эквиваленттік нүктеге жақын, тұрақты қарқынды араластыру арқылы титрлеуді жалғастырады. Натрий тиосульфатының ерітіндісін тамшылармен көк бояу жойылғанға дейін қосады.
Титрлеуге жұмсалған 0,01 М натрий тиосульфаты ерітіндісінің көлеміне байланысты қажет болған жағдайда 0,1 М натрий тиосульфаты ерітіндісімен титрлеуге жол беріледі.
ЕСКЕРТПЕ. Шамамен 70 және одан да көп пероксид саны үшін 15 с-тан 30 с-қа дейінгі крахмалдың түссізденуінің кідірісі байқалады, бұл триметилпентанның су фазасының бетіне қалқып шығу қабілетімен байланысты. Сондықтан еріткішті сулы титрантпен араластырған кезде йодтың толық босап шығуы үшін жеткілікті уақытты сақтау қажет. Мәні 150-ден асатын пероксидті сандар үшін 0,1 М натрий тиосульфатының ерітіндісін қолдану ұсынылады. Фазалардың стратификациялануын болдырмау және йодтың босап шығу уақытын азайту мақсатында қоспаға аз мөлшерде (0,5%-дан 1,0% - ға дейін, м/м) жоғары гидрофильді-нолипофильді теңгерімі бар эмульгаторды (мысалы, полисорбат 60) қосуға жол беріледі.

5,0 г испытуемого образца помещают в коническую колбу с притертой стеклянной пробкой вместимостью 250 мл, прибавляют 30 мл смеси хлороформ Р — уксусная кислота ледяная Р (2:3 об/об). Колбу встряхивают до растворения испытуемого образца, добавляют 0,5 мл насыщенного раствора калия йодида Р, перемешивают точно 1 мин и прибавляют 30 мл воды Р. Полученный раствор титруют 0,01 Мраствором натрия тиосульфата, медленно добавляя титрант при непрерывном интенсивном перемешивании почти до полного обесцвечивания желтой окраски. Затем прибавляют 5 мл раствора крахмала Р и продолжают титрование, интенсивно перемешивая до обесцвечивания раствора. Проводят контрольный опыт при тех же условиях. Объем 0,01М раствора натрия тиосульфата, израсходованный на титрование в контрольном опыте, не должен превышать 0,1 мл.
Пероксидное число рассчитывают по формуле:
где:       V1       — объем 0,01 М натрия тиосульфата, израсходованный на
титрование испытуемого образца, в миллилитрах;
V2       — объем 0,01 М натрия тиосульфата, израсходованный на
титрование в контрольном опыте, в миллилитрах;
m       — навеска испытуемого образца в граммах.
МЕТОД В
Испытания проводят в защищенном от света месте.
50 мл смеси триметилпентан Р (уксусная кислота ледяная Р (2:3 об/об) помещают в коническую колбу и закрывают пробкой. В колбу вносят навеску испытуемого образца (таблица 2.1.5.5.-1) и перемешивают круговыми движениями до полного его растворения. К полученному раствору пипеткой подходящего объема прибавляют 0,5 мл насыщенного раствора калия йодида Р и снова закрывают колбу пробкой. Раствор выдерживают в течение60 ±1 с, непрерывно его встряхивая, а затем добавляют 30 мл воды Р.
Титруют 0,01 М раствором натрия тиосульфата, постепенно добавляя титрант при постоянном и интенсивном перемешивании почти до полного исчезновения желтой окраски йода. Затем прибавляют около 0,5 мл раствора крахмала Р1 и продолжают титрование при постоянном интенсивном перемешивании, особенно вблизи точки эквивалентности, с целью полного высвобождения йода из слоя органического растворителя. Раствор натрия тиосульфата прибавляют по каплям до исчезновения синей окраски.
В зависимости от объема 0,01 М раствора натрия тиосульфата, израсходованного на титрование, при необходимости, допускается титрование 0,1 М раствором натрия тиосульфата.
ПРИМЕЧАНИЕ. Для пероксидного числа около 70 и более наблюдается задержка обесцвечивания крахмала от 15 с до 30 с, что обусловлено способностью триметилпентана всплывать на поверхность водной фазы. Поэтому при смешивании растворителя с водным титрантом необходимо выдерживать время, достаточное для полного высвобождения йода. Для перок- сидных чисел, значение которых превышает 150, рекомендуют использовать 0,1 М раствор

2.1.5.5.-1.-кесте – Сыналатын үлгінің ілмегіне байланысты пероксид санының болжамды мәндері
Iр болжанатын мәні
Сыналатын үлгінің ілмегі (г)
0-ден 12-ге дейін
5,00-ден 2,00-ге дейін
12-ден 20-ға дейін
2,00-ден 1,20-ға дейін
20-дан 30-ға дейін
1,20-ден 0,80-ге дейін
30-дан 50-ге дейін
0,800-ден 0,500-ге дейін
50-ден 90-ға дейін
0,500-ден 0,300-ге дейін
Бақылау тәжірибесін өткізеді. Егер бақылау тәжірибесінде титрлеуге жұмсалған титранттың көлемі 0,1 мл-ден асса, сынақ жаңадан дайындалған реактивтермен қайталанады.
Пероксид санын мынадай формула бойынша есептейді:
мұнда:
V1
V0
m
с
– сыналатын үлгіні титрлеуге жұмсалған натрий тиосульфатының 0,1 М көлемі, миллилитрмен;
бақылау тәжірибесінде титрлеуге жұмсалған натрий тиосульфатының 0,1 М көлемі, миллилитрмен;
сыналатын үлгінің ілмегі, граммен.
натрий тиосульфаты ерітіндісінің бір литріне моль концентрациясы
201050006-2019
2.1.5.6. Сабындану саны
IS сабындандыру саны деп 1 г заттың құрамындағы бос қышқылдарды бейтараптандыру және күрделі эфирлерді сабындандыру үшін қажетті миллиграммдағы калий гидроксидінің мөлшерін атайды.
Жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде 2.1.5.6.-1.-кестеде келтірілген сыналатын үлгінің санын айқындау үшін пайдаланады.
Сыналатын үлгінің ілмегін сыйымдылығы 250 мл боросиликатты шыныдан жасалған, кері тоңазытқышпен жабдықталған, үйкелген шыны тығыны бар колбаға орналастырады. 25,0 мл 0,5 М Р спиртті калий гидроксиді ерітіндісі мен бірнеше шыны шарларды қосады. Тоңазытқышты жалғап қосады және жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде 30 минут бойы қыздырады. 1 мл Р1 фенолфталеин ерітіндісін қосады, ыстық ерітіндіні дереу 0,5 М сутегі қышқылымен титрлейді. Бақылау тәжірибесін дәл осындай жағдайларда өткізеді.
2.1.5.6.-1.-кесте – Сыналатын үлгінің ілмегіне байланысты сабындау санының болжамды мәндері
Is болжанатын мәні
Сыналатын үлгінің
ілмегі (г)
<3
20
3-тен 10-ға дейін
12-ден 15-ке дейін
10-нан 40-қа дейін
8-ге 12-ге дейін
40-тан 60-қа дейін
5-тен 8-ге дейін
60-тан 100-ге дейін
3-тен 5-ке дейін
100-ден 200-ге дейін
2,5-тен 3-ке дейін
200-ден 300-ге дейін
1-ден 2-ге дейін
300-ден 400-ге дейін
0,5-тен 1-ге дейін
Пероксид санын мынадай формула бойынша есептейді:
мұнда:
V1
V0
m
28,05
– сыналатын үлгіні титрлеуге жұмсалған хлорсутек қышқылының 0,5 М көлемі, миллилитрмен;
бақылау тәжірибесінде титрлеуге жұмсалған хлорсутек қышқылының 0,5 М көлемі, миллилитрмен;
сыналатын үлгінің ілмегі, граммен.
0,5 М хлорсутек қышқылының 1 мл-не сәйкес келетін калий гидроксидінің мөлшері, миллиграммен.

Таблица 2.1.5.5.-1. — Предполагаемые значения пероксидного числа в зависимости от навески испытуемого образца
Предполагаемое значение IP
Навеска испытуемого образца (г)
от 0 до 12
от 5,00 до 2,00
от 12 до 20
от 2,00 до 1,20
от 20 до 30
От 1,20 до 0,80
от 30 до 50
от 0,800 до 0,500
от 50 до 90
от 0,500 до 0,300
натрия тиосульфата. С целью предотвращения расслоения фаз и уменьшения времени высвобождения йода допускается прибавление к смеси небольшого количества (от 0,5 % до 1,0 %, м/м) эмульгатора с высоким гидрофильно-липофильным балансом (например, полисорбат 60).
Проводят контрольный опыт. Если объем титранта, израсходованный на титрование в контрольном опыте, превышает 0,1 мл, повторяют испытание со свежеприготовленными реактивами.
Пероксидное число рассчитывают по формуле:
где:       V1       — объем 0,01 М натрия тиосульфата, израсходованный на
титрование испытуемого образца, в миллилитрах;
Vo       — объем 0,01 М натрия тиосульфата, израсходованный на титрование
в контрольном опыте, в миллилитрах;
m       — навеска испытуемого образца в граммах;
с       — концентрация раствора натрия тиосульфата в моль на литр.
201050006-2019
2.1.5.6. Число омыления
Числом омыления IS называют количество калия гидроксида в миллиграммах, необходимое для нейтрализации свободных кислот и омыления сложных эфиров, содержащихся в 1 г субстанции.
При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье для определения используют количества испытуемого образца, приведенные в таблице 2.1.5.6.-1.
Навеску испытуемого образца помещают в колбу из боросиликатного стекла вместимостью 250 мл с притертой стеклянной пробкой, снабженную обратным холодильником. Прибавляют 25,0 мл 0,5 М раствора калия гидроксида спиртового Р и несколько стеклянных шариков. Присоединяют холодильник и нагревают в течение 30 мин, при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье. Добавляют 1 мл раствора фенолфталеина Р1, го-
Таблица 2.1.5.6.-1. — Предполагаемые значения числа омыления в зависимости от навески испытуемого образца
Предполагаемые значения Is
Навеска испытуемого образца (г)
<3
20
от 3 до 10
от 12 до 15
от 10 до 40
от 8 до 12
от 40 до 60
от 5 до 8
от 60 до 100
от 3 до 5
от 100 до 200
от 2,5 до 3
от 200 до 300
от 1 до 2
от 300 до 400
от 0,5 до 1
рячий раствор тотчас титруют 0,5 М хлороводородной кислотой. Проводят контрольный опыт в таких же условиях.
Число омыления рассчитывают по формуле:
где:       V1      — объем 0,5 М хлороводородной кислоты, израсходованный на
титрование испытуемого образца, в миллилитрах;
V2      — объем 0,5 М хлороводородной кислоты, израсходованный на
титрование в контрольном опыте, в миллилитрах;
m       — навеска испытуемого образца в граммах;
28,05      — количество калия гидроксида, соответствующее 1 мл
0,5 Мхлороводородной кислоты, в миллиграммах.

201050007-2019
2.1.5.7. Сабынданбайтын заттар
"Сабынданбайтын заттар" термині 100 °С-тан 105 °С-қа дейінгі температурада ұшпайтын және сабынданғаннан кейін субстанциядан органикалық ерітіндімен экстракциялау жолымен алынатын заттарға қолданылады. Сабынданбайтын заттардың құрамы пайызбен есептеледі (м/м).
Майлаусыз шлифтері бар шыны ыдысты пайдалану қажет.
Жеке фармакопея бабында көрсетілген сыналатын үлгінің ілмегі сыйымдылығы 250 мл, тоңазытқышпен жабдықталған колбаға салынады. 50 мл 2 М Р спиртті калий гидроксиді ерітіндісін қосады және мезгіл-мезгіл айналмалы қозғалыстармен араластыра отырып су ваннасында 1 сағат бойы қыздырады, содан кейін 25 °C-тан төмен температураға дейін салқындатады. Колбаның ішіндегісін 100 мл Р судың көмегімен бөліп құйғышқа ауыстырады. Алынған ерітіндіні пероксидтен бос эфирмен, Р-ны 100 мл-ден үш рет Р порциялармен мұқият шайқайды. Барлық эфирлі бөлінулерді 40 мл Р суы бар басқа бөліп құйғышқа жинайды, бірнеше минут бойы (5 минуттан артық емес) мұқият шайқайды және қабаттары толық бөлінгенге дейін қалдырады, содан кейін су қабатын тастайды. Эфир қабатын 40 мл порциялармен екі рет Р сумен жуады, содан кейін 30 г/л 40 мл Р калий гидроксиді ерітіндісін және 40 мл Р суды; бұл операцияны үш рет қайталайды. Эфир қабатын фенолфталеин бойынша су қабатындағы теріс сілтілі реакцияға дейін 40 мл порциялармен бірнеше рет Р сумен жуады. Эфирлік қабатты бөліп құйғышты эфирмен жуа отырып, Р пероксидтерден бос, саны жағынан тұрақты массаға дейін жеткізілген колбаға ауыстырады.
Эфирді тиісті сақтық шараларымен шығарылады, қалған бөлігіне 6 мл Р ацетонды қосады. Еріткіш ауа ағынында мұқият алынып тастайды. Колбадағы қалдық 100 °С-тан 105 °с-қа дейінгі температурада тұрақты массаға дейін кептіреді, эксикаторда салқындатады және өлшейді.
Сабынданбайтын заттардың құрамын мынадай формула бойынша есептейді:
Сабынданбайтын заттар =
мұнда:
a
m
– қалдық массасы, граммен;
сыналатын үлгінің ілмегі, граммен.
Қалдықты Р фенолфталеин ерітіндісімен алдын-ала бейтараптандырылған 20 мл Р этанолда ерітіп, 0,1 м натрий гидроксиді спиртті ерітіндісімен титрлейді. Егер 0,1 М спиртті гидроксиді ерітіндісінің жұмсалған көлемі 0,2 мл-ден асса, қабаттардың бөлінуі толық болмайды; бұл ретте өлшенген қалдықты тозаңданбайтын заттар ретінде қарастыруға болмайды. Бұл жағдайда сынақты қайталайды.
201050008-2019
2.1.5.8. Бастапқы хош иісті аминдердегі амин азотын анықтау
Жеке фармакопея бабындда көрсетілген сынақ үлгісінің ілмегін 50 мл Р сұйытылған хлорсутек қышқылында немесе басқа көрсетілген еріткіште ерітеді және 3 г Р калий бромидін қосады. Мұзды суда салқындатады және 0,1 М натрий нитритінің ерітіндісімен тұрақты араластыру арқылы баяу титрлейді.
Титрлеудің соңғы нүктесін электрометриялық түрде немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген индикатордың көмегімен орнатады.

201050007-2019
2.1.5.7. Неомыляемые вещества
Термин "неомыляемые вещества" применяется к веществам, нелетучим при температуре от 100 °С до 105 °С и получаемым путем экстракции органическим растворителем из субстанции после ее омыления. Содержание неомыляемых веществ вычисляют в процентах (м/м).
Необходимо использовать стеклянную посуду со шлифами без смазки.
Навеску испытуемого образца, указанную в частной фармакопейной статье, помещают в колбу вместимостью 250 мл, снабженную обратным холодильником. Прибавляют 50 мл 2 М раствора калия гидроксида спиртового Р и нагревают на водяной бане в течение 1 ч, периодически перемешивая круговыми движениями, затем охлаждают до температуры ниже 25 °С. Содержимое колбы с помощью 100 мл воды Р переносят в делительную воронку. Полученный раствор осторожно встряхивают с эфиром, свободным от пероксидов, Р трехкратно порциями по 100 мл. Все эфирные извлечения собирают в другую делительную воронку, содержащую 40 мл воды Р, осторожно встряхивают в течение нескольких минут (не более 5 мин) и оставляют до полного разделения слоев, после чего отбрасывают водный слой. Эфирный слой промывают дважды водой Р порциями по 40 мл, затем 40 мл раствора 30 г/л калия гидроксида Р и 40 мл воды Р; данную операцию повторяют три раза. Эфирный слой промывают несколько раз водой Р порциями по 40 мл до отрицательной щелочной реакции в водном слое по фенолфталеину. Эфирный слой количественно переносят в доведенную до постоянной массы колбу, промывая делительную воронку эфиром, свободным от пероксидов, Р.
Эфир отгоняют с соответствующими предосторожностями, к остатку прибавляют 6 мл ацетона Р. Растворитель осторожно удаляют в потоке воздуха. Остаток в колбе сушат при температуре от 100 °С до 105 °С до постоянной массы, охлаждают в эксикаторе и взвешивают.
Содержание неомыляемых веществ рассчитывают по формуле:
Неомыляемые вещества =
где:
— масса остатка в граммах;
m       — навески испытуемого образца в граммах.
Остаток растворяют в 20 мл этанола Р, предварительно нейтрализованного по раствору фенолфталеина Р, и титруют 0,1 М раствором натрия гидроксида спиртовым. Если израсходованный объем 0,1 Мраствора натрия гидроксида спиртового превышает 0,2 мл, разделение слоев было неполным; при этом взвешенный остаток не может рассматриваться как неомыляемые вещества. В этом случае испытание повторяют.
201050008- 2019
2.1.5.8. Определение аминного азота в первичных ароматических аминах
Навеску испытуемого образца, указанную в частной фармакопейной статье, растворяют в 50 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р или в другом указанном растворителе и прибавляют 3 г калия бромида Р. Охлаждают в ледяной воде и медленно титруют при постоянном перемешивании 0,1 М раствором натрия нитрита.
Конечную точку титрования устанавливают электрометрически или с помощью индикатора, указанного в частной фармакопейной статье.

201050009-2019
2.1.5.9. Күкірт қышқылымен минералданғаннан кейін азотты анықтау
ЖАРТЫЛАЙ МИКРОӘДІС
Шамамен 2 мг азоты бар сынақ үлгісінің ілмегін жағу үшін колбаға салып, 100 г Р калий сульфатын, 5 г Р мыс сульфатын және 2,5 г Р селенді, сондай-ақ үш шыны шардан тұратын ұнтаққа ұсақталған 4 г қоспаны қосады. 5 мл күкірт қышқылын қосады, ол колбаның қабырғаларымен ағып кететіндей етіп колбаның мойнына жабысып қалған бөлшектердің қалдықтарын жуып кетеді. Құтының ішіндегіні дөңгелек қимылмен араластырады . Күкірт қышқылының көп жоғалуын болдырмау үшін колбаның мойны бос жабады, мысалы, қысқа дәнекерленген өсіндісі бар шыны алмұрт тәрізді тығынмен жабады. Колбаны қыздырады, температураны біртіндеп қарқынды қайнатуға және колбаның мойнындағы күкірт қышқылы буларының конденсациясына дейін көтереді; бұл ретте колбаның жоғарғы бөлігі қызып кетпеуін қамтамасыз ету керек. Жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде қыздыруды 30 минут бойы жалғастырады. Салқындатады, қатты қалдықты ерітеді, қоспаға 25 мл Р су қосып, қайтадан салқындатып, су буымен айдау құрылғысына қосады. 30 мл Р концентрацияланған натрий гидроксиді ерітіндісін қосып, бу қоспасы арқылы бірден өткізеді. Құрамында 20,0 мл 0,01 М сутегі қышқылы бар қабылдағышқа шамамен 40 мл дистиллятты және тоңазытқыштың ұшын батыру үшін жеткілікті мөлшерде Р суды жинайды. Өткізудің соңында қабылдағышты тоңазытқыштың ұшы қышқыл бетінен жоғары болатындай етіп төмендетеді. Сұйықтықтың қабылдағыштан тоңазытқыштың сыртқы бетіне түсуін болдырмау керек. Дистиллят индикатор ретінде Р метил қызыл аралас ерітіндісін қолдана отырып, 0,01 М натрий гидроксиді ерітіндісімен титрлейді.
Сынақты сыналатын үлгінің орнына 50 мг Р глюкозаны пайдалана отырып қайталайды.
Пайызбен азот құрамын мынадай формула бойынша есептейді:
Азоттың құрамы
мұнда:
V1
V0
m
– сыналатын үлгінің аспасын жаққаннан кейін алынған ерітіндіні титрлеуге жұмсалған 0,01 М натрий гидроксиді ерітіндісінің көлемі, миллилитрмен;
глюкозаны жаққаннан кейін алынған ерітіндіні титрлеуге жұмсалған 0,01 М натрий гидроксиді ерітіндісінің көлемі, миллилитрмен;
сыналатын үлгінің ілмегі, граммен.
201050010-2019
2.1.5.10. Оттегісі бар колбада жағу әдісі
Бұл әдіс оттегіде жану арқылы органикалық заттардың ыдырауына, нәтижесінде пайда болған жану өнімдерін сіңіретін сұйықтықта ерітуге, содан кейін ерітіндіде иондар түрінде болатын элементтерді анықтауға негізделген. Бұл әдіс галогендерді (фтор, хлор, бром және йод), күкірт пен фосфорды анықтау үшін қолданылады.
Өртеуге арналған колба сыйымдылығы 500 мл кем емес боросиликатты шыныдан жасалған, үйкелген шыны тығыны бар конус тәрізді колба болып табылады, оған диаметрі 0,7 мм-ден 0,8 мм-ге дейінгі платина, нихром немесе платина-иридий сымы дәнекерленген, ол колба түбінен 1,5 см-ден 2,0 см-ге дейінгі арақашықтықта сондай материалдан жасалған себет немесе спираль тәрізді үлгідегі ұстағышпен бітеді (2.1.5.10.-1-сурет).

201050009- 2019
2.1.5.9. Определение азота после минерализации серной кислотой
ПОЛУМИКРОМЕТОД
Навеску испытуемого образца, содержащую около 2 мг азота, помещают в колбу для сжигания, прибавляют 4 г измельченной в порошок смеси, состоящей из 100 г калия сульфата Р, 5 г меди сульфата Р и 2,5 г селена Р, а также три стеклянных шарика. Прибавляют 5 мл серной кислоты Р таким образом, чтобы она смывала любые остатки частиц, прилипшие к горлу колбы, и стекала по стенкам колбы. Содержимое колбы перемешивают круговыми движениями. Во избежание больших потерь серной кислоты горло колбы закрывают неплотно, например, стеклянной грушевидной пробкой с коротким запаянным отростком. Колбу нагревают, постепенно повышая температуру до интенсивного кипения и конденсации паров серной кислотыв горле колбы; при этом необходимо следить за тем, чтобы верхняя часть колбы не перегревалась. Нагревание продолжают в течение 30 мин при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье. Охлаждают, твердый остаток растворяют, осторожно прибавляя к смеси 25 мл воды Р, снова охлаждают и присоединяют к прибору для перегонки с водяным паром. Прибавляют 30 мл раствора натрия гидроксида концентрированного Р и тотчас перегоняют, пропуская пар через смесь. Около 40 мл дистиллята собирают в приемник, содержащий 20,0 мл 0,01 М хлороводородной кислоты и достаточное количество воды Р для того, чтобы конец холодильника был погружен. В конце перегонки приемник опускают таким образом, чтобы конец холодильника находился над поверхностью кислоты. Необходимо исключить попадание жидкости из приемникана внешнюю поверхность холодильника. Дистиллят титруют 0,01 М раствором натрия гидроксида, используя в качестве индикатора смешанный раствор метилового красного Р.
Испытание повторяют, используя вместо испытуемого образца 50 мг глюкозы Р
Содержание азота в процентах рассчитывают по формуле:
0,01401 • (V2 - V1) Содержание азота
где:       V1       — объем 0,01 Мраствора натрия гидроксида, израсходованный
на титрование раствора, полученного после сжигания навески
испытуемого образца, в миллилитрах;
V2       — объем 0,01 Мраствора натрия гидроксида, израсходованный
на титрование раствора, полученного после сжигания глюкозы,
в миллилитрах;
т       — навеска испытуемого образца в граммах.
201050010-2019
2.1.5.10. Метод сжигания в колбе с кислородом
Метод основан на разрушении органических веществ путем сжигания в кислороде, растворении образующихся продуктов сгорания в поглощающей жидкости для последующего определения элементов, находящихся в растворе в виде ионов. Метод применяют для определения галогенов (фтора, хлора, брома и йода), серы и фосфора.
Колба для сжигания представляет собой коническую колбу из боросиликатного стекла вместимостью не менее 500 мл с притертой стеклянной пробкой, в которую впаяна платиновая, нихромовая или платино-иридиевая проволока диаметром от 0,7 мм до 0,8 мм, заканчивающаяся держателем образца в виде корзинки или спирали, изготовленных из того же мате-

2.1.5.10.-1.-сурет. – Оттегіде жағуға арналған колба
Сыналатын субстанцияны мұқият ұсақтайды және жеке фармакопея бабында көрсетілген мөлшерді фильтр қағазының бір бөлігінің ортасына 40 мм-ден 45 мм-ге дейінгі мөлшерде орналастырады және 2.5.10.-2.-суреттегі схемаға сәйкес ені шамамен 10 мм және ұзындығы 30-35 мм шығыңқы болатын жолақты қалдыра отырып, пакет түрінде орайды.
Егер жеке фармакопея бабында қағазды литий карбонатымен сіңдіру керек деп көрсетілсе, онда қолданар алдында қағаздың ортасын Р литий карбонатының қаныққан ерітіндісімен ылғалдандырылады және 100 – 105 °C температурада кептіргіш шкафта кептіріледі.
2.1.5.10.-2.-сурет. – Пакетті дайындауға арналған фильтр қағазы
Сұйықтықты сынау кезінде ілмегті парафинмен балқыған капиллярға немесе полиэтиленнен, нитропленкадан немесе метилцеллюлозадан жасалған капсулаға орналастырады. Ұшу қиын сұйықтықтар үшін қос қағаз қапшықты қолдануға рұқсат етіледі. Жақпа тәрізді субстанцияларды талдау үшін нитропленкадан жасалған капсуланы немесе балауыз қағаздан жасалған пакетті қолданады. Капсулалар мен капиллярларды төмендегі схемаға сәйкес фильтр қағазына пакетке орайды. Жарқылдап жанатын қатты және май тәрізді субстанциялар жағдайында ілмекке 3 мг-ден 5 мг-ға дейін парафинді қосады.
Үлгісі бар дайындалған пакетті ұстап тұрғышқа орналастырады. Колбаға Р суы немесе жану өнімдерін сіңіруге арналған жеке фармакопея бабында көрсетілген ерітіндіні енгізеді. Соңы сұйықтық деңгейінен жоғары түтіктің көмегімен оттегі тогын өткізіп, колбадан ауаны шығарады. Содан кейін фильтр қағазының бос жолағының тар ұшын мұқият өртеп, дереу колбаны Р суға малынған тығынмен тығыз жабады. Колбаны бүкіл жану процесінде тығыз жабық күйде қалдырады. Жану өнімдерін толық еріту үшін колбаны қатты шайқайды, салқындатады және шамамен 5 минуттан кейін, жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған жағдайда, мұқият ашады. Колбаның түбін және қабырғаларын, сондай-ақ үлгідегі ұстағышты Р сумен жуады. Жуудың сулары негізгі ерітіндіге қосылады және элементті жеке фармакопея бабында көрсетілген әдіспен анықтауды жүргізеді.
Параллель түрде бақылау тәжірибесі жүргізіледі.
ЕСКЕРТПЕ. Сынақ жүргізу кезінде сақтық шараларын сақтау қажет (қорғаныш көзілдірігін пайдалану, колбаны сақтандырғыш қапқа орналастыру, қорғаныс экранын орнату). Күйдіру колбасы мұқият жуылып, онда органикалық заттар мен ерітінділердің іздері болмауы керек.

Рисунок 2.1.5.10.-1. — Колба для сжигания в кислороде
риала, на расстоянии от 1,5 см до 2,0 см от дна колбы (рисунок 2.1.5.10.-1).
Тщательно измельчают испытуемую субстанцию и помещают указанное в частной фармакопейной статье количество в центр кусочка фильтровальной бумаги размером от 40 мм до 45 мм и заворачивают в виде пакетика, оставляя выступающую полоску шириной около 10 мм и длиной 30-35 мм, в соответствии со схемой на рис. 2.5.10.-2.
Если в частной фармакопейной статье указано, что бумага должна быть пропитана лития карбонатом, то перед использованием центр бумаги увлажняют насыщенным раствором лития карбоната Р и сушат в сушильном шкафу при температуре 100 - 105 °С.
При испытании жидкости навеску помещают в капилляр, заплавленный парафином, или в капсулу, изготовленную из полиэтилена, нитропленки или метилцеллюлозы. Для труднолетучих жидкостей допускается применение двойного бумажного пакетика. Для анализа мазеобразных субстанций применяют капсулу из нитропленки или пакет из вощеной бумаги. Капсулы и капилляры заворачивают в пакетик из фильтровальной бумаги по приведенной ниже схеме. В случае твердых и мазеобразных субстанций, сгорающих со вспышкой, к навеске прибавляют от 3 мг до 5 мг парафина.
Подготовленный пакетик с образцом помещают в держатель. В колбу вносят воду Р или указанный в частной фармакопейной статье раствор, предназначенный для поглощения продуктов горения. С помощью трубки, конец которой находится выше уровня жидкости, вытесняют воздух из колбы, пропуская ток кислорода. За-
Рисунок 2.1.5.10.-2. — Фильтровальная бумага для приготовления пакетика
тем осторожно поджигают узкий конец свободной полоски фильтровальной бумаги и тотчас плотно закрывают колбу пробкой, смоченной водой Р. Колбу оставляют плотно закрытой в течение всего процесса сжигания. Энергично встряхивают колбу для полного растворения продуктов горения, охлаждают и примерно через 5 мин, при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье, осторожно открывают. Промывают дно и стенки колбы, а также держатель образца водой Р. Промывные воды присоединяют к основному раствору и проводят определение элемента методом, указанным в частной фармакопейной статье.
Параллельно проводят контрольный опыт.
ПРИМЕЧАНИЕ. При проведении испытания необходимо соблюдать меры предосторожности (использовать защитные очки, колбу поместить в предохранительный чехол, установить защитный экран). Колба для сжигания должна быть тщательно вымыта и не содержать следов органических веществ и растворителей.

201050011-2019
2.1.5.11. Комплексометриялық титрлеу
АЛЮМИНИЙ
Жеке фармакопея бабында көрсетілген 20,0 мл ерітіндіні сыйымдылығы 500 мл конустық колбаға салады, 25,0 мл 0,1 М натрий эдетаты ерітіндісін және 155 г/л Р аммоний ацетаты және Р сұйытылған сірке қышқылы ерітіндісінің тең көлемінің 10 мл қоспасын қосады. 2 мин бойы қайнатады және салқындатады. 50 мл Р этанол және 3 мл жаңадан дайындалған Р этанолдағы 0,25 г/л дитизон ерітіндісін қосады. Натрий эдетатының артық мөлшерін ерітінді жасыл-көк түстен қызғылт-күлгінге ауысқанға дейін 0,1 М мырыш сульфаты ерітіндісімен титрлейді.
1 мл 0,1 М натрий эдетаты ерітіндісі 2,698 мг Al сәйкес келеді.
ВИСМУТ
Жеке фармакопея бабында көрсетілген ерітінді сыйымдылығы 500 мл конустық колбаға салынады. Жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде ерітінді 250 мл дейін Р сумен сұйытылады, араластыру кезінде Р концентрацияланған аммиак ерітіндісін қоспа буланғанға дейін тамшылап қосады. 0,5 мл Р азот қышқылын қосады, 70 °C температурада булану толығымен жойылғанша қыздырады, шамамен 50 мг Р ксиленол сарғыш индикаторлық қоспасын қосады және ерітіндінің қызғылт-күлгін түсі сарыға ауысқанға дейін 0,1 М натрий эдетаты ерітіндісімен титрлейді.
1 мл 0,1 М натрий эдетаты ерітіндісі 20,90 мг Bi сәйкес келеді.
КАЛЬЦИЙ
Жеке фармакопея бабында көрсетілген ерітіндіні сыйымдылығы 500 мл конустық колбаға салады. Ерітіндінің көлемі Р сумен 300 мл-ге дейін жеткізеді, 6,0 мл Р концентрацияланған натрий гидроксиді ерітіндісін, шамамен 200 мг кальконкарбон қышқылының индикаторлық қоспасын қосады және ерітіндінің күлгін түсі қаныққан көкке ауысқанға дейін 0,1 М натрий эдетаты ерітіндісімен титрлейді.
1 мл 0,1 М натрий эдетаты ерітіндісі 4,008 мг Са сәйкес келеді.
МАГНИЙ
Жеке фармакопея бабында көрсетілген ерітіндіні сыйымдылығы 500 мл конустық колбаға салады. Ерітіндінің көлемін Р сумен 300 мл-ге дейін жеткізеді, рН 10,0 болатын 10 мл Р аммиак буферлік ерітіндісі нжәне шамамен 50 мг 11 Р қара уландырылған индикаторлық қоспасын қосады. Ерітіндіні шамамен 40 °C температураға дейін қыздырады және осы температурада 0,1 М натрий эдетаты ерітіндісімен ерітіндінің күлгін түсі қаныққан көкке ауысқанға дейін титрлейді.
1 мл 0,1 МР натрий эдетаты 2,431 мг Mg сәйкес келеді.
ҚОРҒАСЫН
Жеке фармакопея бабында көрсетілген ерітіндіні сыйымдылығы 500 мл конустық колбаға салады, ерітіндінің көлемін р сумен 200 мл дейін жеткізеді, шамамен 50 г. Р ксиленол сарғыш индикаторлық қоспасын, содан кейін ерітіндінің күлгін-қызғылт түсі пайда болғанға дейін Р гексаметилентетрамин қосады. Ерітіндінің күлгін-қызғылт түсі сарыға ауысқанға дейін 0,1 М натрий эдетаты ерітіндісімен титрлейді.

201050011-2019
2.1.5.11. Комплексометрическое титрование
АЛЮМИНИЙ
20,0 мл раствора, указанного в частной фармакопейной статье, помещают в коническую колбу вместимостью 500 мл, прибавляют 25,0 мл 0,1 М раствора натрия эдетата и 10 мл смеси равных объемов раствора 155 г/л аммония ацетата Р и уксусной кислоты разбавленной Р, кипятят в течение 2 мин и охлаждают. Прибавляют 50 мл этанола Р и 3 мл свежеприготовленного раствора 0,25 г/л дитизона Р в этаноле Р. Избыток натрия эдетата титруют 0,1 М раствором цинка сульфата до перехода зеленовато-синей окраски раствора в красновато-фиолетовую.
1 мл 0,1 Мраствора натрия эдетата соответствует 2,698 мг Al.
ВИСМУТ
Раствор, указанный в частной фармакопейной статье, помещают в коническую колбу вместимостью 500 мл. При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье раствор разводят водой Р до 250 мл, прибавляют по каплям при перемешивании раствор аммиака концентрированный Р до помутнения смеси. Добавляют 0,5 мл азотной кислоты Р, нагревают при температуре около 70 °С до полного исчезновения помутнения, прибавляют около 50 мг индикаторной смеси ксиленолового оранжевого Р и титруют 0,1 М раствором натрия эдетата до перехода розовато-фиолетовой окраски раствора в желтую.
1 мл 0,1 Мраствора натрия эдетата соответствует 20,90 мг Bi.
КАЛЬЦИЙ
Раствор, указанный в частной фармакопейной статье, помещают в коническую колбу вместимостью 500 мл. Объем раствора доводят водой Р до 300 мл, прибавляют 6,0 мл раствора натрия гидроксида концентрированного Р, около 200 мг индикаторной смеси кислоты кальконкарбоновой Р и титруют 0,1 Мраствором натрия эдетатадо перехода фиолетовой окраски раствора в насыщенно-синюю.
1 мл 0,1 Мраствора натрия эдетата соответствует 4,008 мг Са.
МАГНИЙ
Раствор, указанный в частной фармакопейной статье, помещают в коническую колбу вместимостью 500 мл. Объем раствора доводят водой Р до 300 мл, прибавляют 10 мл аммиачного буферного раствора с рН 10,0 Р и около 50 мг индикаторной смеси протравного черного 11 Р. Раствор нагревают до температуры около 40 °С и титруют при этой температуре 0,1 Мраствором натрия эдетата до перехода фиолетовой окраски раствора в насыщенно-синюю.
1 мл 0,1 Мраствора натрия эдетата соответствует 2,431 мг Mg.
СВИНЕЦ
Раствор, указанный в частной фармакопейной статье, помещают в коническую колбу вместимостью 500 мл. Объем раствора доводят водой Р до 200 мл, прибавляют около 50 мг индикаторной смеси ксиленолового оранжевого Р, затем гексаметилентетрамин Р до появления фиолетово-розовой окраски раствора. Титруют 0,1 М раствором натрия эдетата до перехода фиолетово-розовой окраски раствора в желтую.

1 мл 0,1 М натрий эдетаты ерітіндісі 20,72 мг Pb сәйкес келеді.
МЫРЫШ
Жеке фармакопея бабында көрсетілген ерітіндіні сыйымдылығы 500 мл конустық колбаға салады, ерітіндінің көлемі Р сумен 200 мл дейін жеткізеді, шамамен 50 мг Р ксиленол сарғыш индикаторлық қоспасын, содан кейін ерітіндінің күлгін-қызғылт түсі пайда болғанға дейін Р гексаметилентетрамин қосады. 2 г Р гексаметилентетрамин артық қосады және ерітіндінің күлгін-қызғылт түсі сарыға ауысқанға дейін 0,1 М натрий эдетаты ерітіндісімен титрлейді.
1 мл 0,1 М натрий эдетаты ерітіндісі 6,54 мг Zn сәйкес келеді.
201050012-2019
2.1.5.12. Су: жартылай микроәдіспен анықтау
Суды жартылай микроәдіспен анықтау (К.Фишер әдісі) судың жеткілікті буферлік сыйымдылығы бар негіз болған кезде қолайлы сусыз ортада судың күкірт диоксиді мен йодпен сандық реакциясына негізделген.
Реакция теңдеулер бойынша мынадай стехиометриялық екі сатыда жүреді:
R1OH + SO2 + R2N = [R2NH]SO3R1,
I2 + H2O + [R2NH]SO3R1 + 2R2N =
= [R2NH]SO4R1 + 2[R2NH]I,
мұнда:
R1OH
R2N
– алифатты спирт;
негіз (пиридин және имидазол).
К. Фишердің реактиві. Метанолдағы күкірт диоксиді, йод және пиридин (немесе имидазол) ерітіндісі.
Метанолда ерімейтін қатты субстанциялардағы суды айқындау кезінде ұсақталған ілмекті Р метанолмен шайқайды, содан кейін К.Фишер реактивімен титрлейді. Кейбір субстанцияларды немесе субстанциялардың қоспаларын жеке фармакопея баптарындағы нұсқауларға сәйкес Р сусыз сірке қышқылында, Р хлороформда, Р пиридинде немесе басқа еріткіштерде ерітуге болады. К. Фишер реагентінің көмегімен гигроскопиялық және кристалдану суын анықтауға болады.
К. Фишер реактиві реактивтің бір немесе бірнеше компоненттерімен әрекеттесетін субстанцияларды талдау үшін қолданылмайды.
АСПАП
Аспап титрлеуге арналған түтік ыдыстан тұрады, ол:
- екі бірдей платина электродтармен;
- еріткіш пен титрантты жеткізуге арналған өткізбейтін кіру саңылаулармен;
- құрғатқыш арқылы ауаны беруге арналған кіру тесігімен;
- тығыны немесе сұйықтыққа арналған тығыздағышы бар үлгі үшін кіру тесігімен жабдықталған.
Кіру саңылауларының жүйелері құрғақ азотты жеткізуге немесе еріткіштерді бүркуге де жарамды.
Титрлеуді аспапқа қоса берілген нұсқаулықтарға сәйкес орындайды. Сынақ процесінде реактивтер мен еріткіштерді атмосфералық ылғалдан қорғауды қамтамасыз ету керек. Титрлеудің соңғы нүктесін электр тогының көзіне қосылған екі бірдей индикатор электродтардың көмегімен анықтайды, осылайша электродтар арасында тұрақты ток (Вольтамперметрлік титрлеу) немесе тұрақты кернеу сақталады (2.1.2.18. Амперметрлік титрлеу). Тікелей титрлеу кезінде (А әдісі) титранттың қосылуы тұрақты ток кернеуінің төмендеуіне немесе титрлеудің соңғы нүктесі басталғанға дейін тұрақты кернеудің жоғарылауына әкеледі. Әдетте титрлеудің соңғы нүктесін автоматты түрде анықтайтын құрылғыны қолданады. Құрылғының біліктілігін сапа жүйесі шеңберінде белгіленген рәсімдерге сәйкес, мысалы, қолайлы сертификатталған стандартты үлгіні пайдалана отырып жүргізеді.
Титрді орнату. Титрлеуге арналған түтік ыдысқа Р метанол, қажет болған жағдайда кептірілген метанол немесе титрант өндірушісі ұсынған еріткіш қосылады. Аспап үшін қолданылатын жағдайда өлшеу ұяшығынан қалдық суды кетіруге арналған құрылғыны пайдаланады немесе алдын-ала титрлеуді орындайды. Судың тиісті мөлшерін салады (құяды) (Р су немесе сертификатталған су стандарты) және қажетті уақыт ішінде араластырып титрлейді. Пайдаланылатын титранттың титрі өндіруші көрсеткендегіден кемінде 80%-ы болуы тиіс. Титр бірінші пайдаланудың алдында және содан кейін тиісті уақыт аралығында орнатады.
Басқа нұсқаулар болмаған жағдайда А әдісін пайдаланады.
А әдісі. Титрлеуге арналған түтік ыдысқа жеке фармакопея бабында көрсетілген немесе титрант өндірушісі ұсынған Р метанолды немесе еріткішті орналастырады. Құрылғы үшін қолданылатын жағдайда өлшеу ұяшығынан қалдық суды кетіруге арналған құрылғы пайдаланылады немесе алдын-ала титрлеу орындалады. Сынақ үлгісін тез орналастырады және экстракция үшін қажетті уақыт ішінде араластыра отырып титрлейді.

1 мл 0,1 Мраствора натрия эдетата соответствует 20,72 мг Pb.
ЦИНК
Раствор, указанный в частной фармакопейной статье, помещают в коническую колбу вместимостью 500 мл. Объем раствора доводят водой Р до 200 мл, прибавляют около 50 мг индикаторной смеси ксиленолового оранжевого Р, затем гексаметилентетрамин Р до появления фиолетово-розовой окраски раствора. Прибавляют 2 г гексаметилентетрамина Р в избытке и титруют 0,1 Мраствором натрия эдетата до перехода фиолетово-розовой окраски раствора в желтую.
1 мл 0,1 Мраствора натрия эдетата соответствует 6,54 мг Zn.
201050012-2019
2.1.5.12. Вода: определение полумикрометодом
Определение воды полумикрометодом (метод К. Фишера) основано на количественной реакции воды с серы диоксидом и йодом в подходящей безводной среде в присутствии основания с достаточной буферной емкостью.
Реакция протекает в две стадии стехиометрически по уравнениям:
где:       R1OH       — алифатический спирт;
R2N       — основание (пиридин или имидазол).
Реактив К. Фишера. Раствор серы диоксида, йода и пиридина (или имидазола) в метаноле.
При определении воды в твердых субстанциях, нерастворимых в метаноле, тонкоизмельченную навеску встряхивают с метанолом Р, а затем титрует реактивом К. Фишера. Некоторые субстанции или смеси субстанций можно растворять в уксусной кислоте безводной Р, хлороформе Р, пиридине Р или других растворителях в соответствии с указаниями в частных фармакопейных статьях. С помощью реактива К. Фишера может быть определена гигроскопическая и кристаллизационная вода.
Реактив К. Фишера не применим для анализа субстанций, реагирующих с одним или несколькими компонентами реактива.
ПРИБОР
Прибор состоит из сосуда для титрования, снабженный:
- двумя одинаковыми платиновыми электродами;
- непроницаемыми входными отверстиями для подвода растворителя и титранта;
- входным отверстием для подачи воздуха через осушитель;
- входным отверстием для образца с пробкой или прокладкой для жидкостей.
Системы входных отверстий подходят также для подвода сухого азота или для распыления растворителей.
Титрование выполняют в соответствии с инструкциями, прилагаемыми к прибору. В процессе испытания следует обеспечить защиту реактивов и растворителей от атмосферной влаги. Конечную точку титрования определяют, используя два одинаковых индикаторных электрода, подключенных к источнику электрического тока таким образом, чтобы между электродами проходил либо постоянный ток (Вольтамперометрическое титрование), либо поддерживалось постоянное напряжение (2.1.2.18. Амперометрическое титрование). При прямом титровании (метод А) добавление титранта вызывает либо уменьшение напряжения при постоянном токе, либо увеличение силы тока при постоянном напряжении до тех пор, пока не наступит конечная точка титрования. Обычно используют прибор с автоматическим определением конечной точки титрования. Квалификация прибора проводится в соответствии с процедурами, установленными в рамках системы качества, например, с использованием подходящего сертифицированного стандартного образца.
Установка титра. В сосуд для титрования прибавляют метанол Р, при необходимости высушенный, или растворитель, рекомендованный производителем титранта. В случае применимости для прибора используют приспособление, предназначенное для удаления остаточной воды из измерительной ячейки, или выполняют предварительное титрование. Помещают соответствующее количество воды (вода Р или сертифицированный стандарт воды) и титруют, перемешивая в течение необходимого времени. Титр используемого титранта должен быть не менее 80 % от указанного производителем. Титр устанавливают перед первым использованием и затем через соответствующие интервалы времени.
При отсутствии других указаний используют метод А.
Метод А. В сосуд для титрования помещают метанол Р или растворитель, указанный в частной фармакопейной статье, или рекомендованный производителем титранта. В случае применимости для прибора используют приспособление, предназначенное для удаления остаточной воды из измерительной ячейки, или выполняют предварительное титрование. Быстро помещают испытуемый образец и титруют, перемешивая в течение времени, необходимого для экстракции.

Б әдісі. Титрлеуге арналған түтік ыдысқа Р метанолды немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген немесе титрант өндірушісі ұсынған еріткішті орналастырады. Құрылғы үшін қолданылатын жағдайда өлшеу ұяшығынан қалдық суды кетіруге арналған құрылғы қолданылады немесе алдын-ала титрлеу орындалады. Қажетті дәрежеге дейін ұсақталған сынақ үлгісін тез титрлеуге арналған түтік ыдысқа орналастырады. Шамамен 1 мл артық алынған титранттың дәл өлшенген көлемі немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген көлем қосылады. Түтік ыдыстың ішіндегісін араластыру кезінде жарықтан қорғалған жерде 1 минут немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген уақыт ішінде ұстайды. Артық реактивті Р метанол немесе судың нақты белгілі мөлшері бар жеке фармакопея бабында көрсетілген еріткіш арқылы титрлейді.
Жүйенің жарамдылығы. Таңдалған титрантпен анықтаманың жарамдылығы субстанцияның, титранттың және еріткіштің әрбір комбинациясы үшін расталуға тиіс. Мысал ретінде төменде келтірілген әдістеме 2,5 мг-ден 25 мг-ға дейін суы бар үлгілерге жарамды.
Субстанциядағы судың мөлшерін таңдалған "реактив/еріткіш" жүйесін қолдану арқылы анықтайды. Осыдан кейін, титрлеу үшін сай келетін нысанда дәл сол түтік ыдысқа белгілі бір Р су мөлшерін бірізді түрде қосады, ол субстанциядағы табылған мөлшердің шамамен 50-100%-ына сәйкес келеді (кем дегенде 5 қосу) және әр қосқаннан кейін судың құрамын анықтайды. Әр су қосқаннан кейін ашылу (r) мәнін пайызбен мынадай формула бойынша есептейді:
мұнда:
W1
W2
– қосылған су мөлшері,
миллилитрмен;
– қосылған су мөлшері,
миллилитрмен.
Ашудың орташа мәнін (r) пайызбен есептейді. "Реактив / еріткіш" жүйесі, егер г 97,5% - дан 102,5% - ға дейінгі көрсеткішті құраса, жарамды болып саналады.
Сызықтық тәуелділік теңдеуін есептейді. Қосылған судың жалпы мөлшерін х осі бойынша, ал у осі бойынша – сыналатын үлгі (M) үшін анықталған судың бастапқы мөлшерінің және әрбір су қосылғаннан кейін анықталған судың жалпы мөлшерінің сомасын қояды. Көлбеу (b) бұрышының тангенсін, y(a) осіне кесілген кесіндіні және калибрлеу қисығын экстраполяциялау кезінде x(d) осіне кесілген кесіндіні есептейді.
Қателікті пайызбен мынадай (e1 және e2) формулалары бойынша есептейді:
мұнда:
a
– миллиграмм судың құрамына тең у осін кесетін кесіндінің шамасы;
d
– миллиграмм судың құрамына тең x осін кесетін кесіндінің шамасы;
M
– сыналатын үлгідегі судың құрамы миллиграммен.
"Реактив / еріткіш" жүйесі, егер:
–

Метод Б. В сосуд для титрования помещают метанол Р или растворитель, указанный в частной фармакопейной статье, или рекомендованный производителем титранта. В случае применимости для прибора используют приспособление, предназначенное для удаления остаточной воды из измерительной ячейки, или выполняют предварительное титрование. Испытуемый образец, измельченный до необходимой степени, быстро помещают в сосуд для титрования. Прибавляют точно измеренный объем титранта, взятый в избытке приблизительно на 1 мл или объем, указанный в частной фармакопейной статье. Выдерживают в защищенном от света месте в течение 1 мин или в течение времени, указанного в частной фармакопейной статье, при перемешивании содержимого сосуда. Избыток реактива титруют, используя метанол Р или указанный в частной фармакопейной статье растворитель, содержащий точно известное количество воды.
Пригодность системы. Пригодность определения с выбранным титрантом должна быть подтверждена для каждой комбинации субстанции, титранта и растворителя. Методика, приведенная ниже в качестве примера, пригодна для образцов, содержащих от 2,5 мг до 25 мг воды.
Содержание воды в субстанции определяют, используя выбранную систему "реактив/растворитель". После этого в тот же сосуд для титрования последовательно прибавляют в подходящей форме известные количества воды Р, соответствующие примерно 50- 100% от найденного количества в субстанции (по крайней мере, 5 добавлений), и определяют содержание воды после каждого добавления. Рассчитывают величину открываемости (г) в процентах после каждого добавления воды по формуле:
где:       W1       — добавленное количество воды в миллиграммах;
W2       — найденное количество воды в миллиграммах.
Рассчитывают среднее значение открываемости (
) в процентах. Система "реактив/растворитель" считается пригодной, если
составляет от 97,5 % до 102,5 %.
Рассчитывают уравнение линейной зависимости. По оси x откладывают общее количество добавленной воды, а по оси у — сумму первоначального содержания воды, определенного для испытуемого образца (M), и общего количества воды, определенного после каждого добавления воды. Рассчитывают тангенс угла наклона (b), отрезка, отсекаемого на оси y (
), и отрезка, отсекаемого на оси x (d) при экстраполяции калибровочной кривой.
Рассчитывают погрешность в процентах (е1 и е2) по формулам:
где:
— величина отрезка, отсекаемого на оси у, равного
содержанию воды в миллиграммах;
d       — величина отрезка, отсекаемого на оси х, равного содержанию
воды в миллиграммах;
M       — содержание воды в испытуемом образце в миллиграммах.
Система "реактив/растворитель" считается пригодной, если:
- значения

2,5 %аспайтын мөлшерде болса,
– b мәні 0,975-тен 1,025-ке дейінгі аралықта болса, жарамды деп саналады.
201050013-2019
2.1.5.13. Су: микроанықтау
ПРИНЦИП
Суды кулонометриялық титрлеу жеткілікті буферлік сыйымдылығы бар негіз болған кезде сусыз ортада күкірт диоксиді мен йодты судың сандық реакциясына негізделген. Жалпы 2.1.5.12. Су: жартылай микроәдіспен анықтау фармакопея бабында сипатталған көлемдік әдіске қарағанда йод йодидтің тотығуы кезінде реакциялық жасушада электрохимиялық жолмен алынады. Анодта алынған йод, реакция ұяшығындағы сумен және күкірт диоксидімен бірден әрекеттеседі. Сыналатын үлгідегі судың мөлшері электр тогының (амперлерде) күші ретінде көрсетілген, уақытқа (секундтарда) көбейтілген және титрлеудің соңғы нүктесі басталғанға дейін йод алу үшін пайдаланылатын электр мөлшеріне (кулондарда) тікелей пропорционалды. Реакция ұяшығындағы барлық су реакцияға түскенде, артық йодтың пайда болуымен анықталатын титрлеу соңғы нүктесіне жетеді. Бір моль йод бір моль суға сәйкес келеді, ал электр қуаты 10,71 Кл 1 мг суға сәйкес келеді.
Реакция ұяшығындағы ылғалды алдын-ала титрлеу арқылы кетіреді, яғни электролиттік реактив сыналатын үлгіні талдаудың алдында құрғағанға дейін титрлейді.
Жеке анықтамалар келесі жағдайларда реактивтің сол ерітіндісінде рет-ретімен орындалуы мүмкін:
- сыналатын қоспаның әрбір компоненті басқа компоненттермен үйлесімді;
- басқа реакциялар болмайды;
- электролиттік реактивтің су көлемі мен сыйымдылығы жеткілікті.
Кулонометриялық титрлеу судың аз мөлшерін (10 мкг - ден) сандық түрде анықтауға арналған, бірақ репродуктивтілікті ескере отырып, ұсынылатын аралық 100 мкг-ден 10 мг-ға дейін.
Әдістің дұрыстығы мен дәлдігі негізінен сыналатын үлгіні дайындау тәсіліне және атмосфералық ылғалдың жүйеге әсер ету дәрежесіне байланысты. Жүйені бақылау базалық сызықтың дрейфін өлшеу арқылы жүзеге асырылады.
АСПАП
Аспап реакциялық ұяшықтан, электродтардан және магниттік араластырғыштан тұрады. Реакциялық ұяшық үлкен анодтан және кіші катодтан тұрады. Электродтың дизайнына байланысты екі бөлімді де диафрагмамен бөлуге болады. Әр бөлімде платина электродтары бар. Сұйықтық немесе еріген үлгілер бөлуші аралықтан шприцтің көмегімен енгізіледі. Балама ретінде булану техникасынпайдалануға болады, онда сынақ үлгісі пеште қыздырылады, су буланып, ұяшыққа құрғақ инертті газ ағынымен жіберіледі. Ұяшыққа қатты үлгілердің түсуіне жол бермеген дұрыс. Алайда, егер қатты үлгілерде сынақ жүргізу қажет болса, герметикалық түрде жабылатын енгізуді пайдаланады; бұл ретте аспапқа атмосфералық ылғалдың түсуін болдырмау үшін шаралар қабылдануы тиіс, мысалы, құрғақ инертті газ атмосферасында қолғаппен бокста жасалатын жұмыс. Талдау әдістері дисплеймен жабдықталған тиісті электрондық құрылғының көмегімен бақылануы тиіс.
Аспаптың біліктілігі сапа жүйесінің белгіленген рәсімдеріне сәйкес, мысалы, тиісті түрде сертификатталған стандартты үлгілерді пайдалана отырып жүргізіледі. Пеші бар аспап үшін аспаптың жұмыс сипаттамаларын тексеруге арналған амоксициллин тригидратының стандартты үлгісі қолданылуы мүмкін.
ӘДІСТЕМЕ
Реакция ұяшығының бөліктері өндірушінің нұсқауларына сәйкес Р микроәдісімен суды анықтау үшін электролиттік реактивпен толтырады және тұрақты титрлеудің соңғы нүктесіне дейін кулонометриялық алдын-ала титрлеуді орындайды. Содан кейін сыналатын үлгінің көрсетілген мөлшерін реакциялық ұяшыққа орналастырады, жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде 30 с ішінде араластырады және титрлеудің тұрақты соңғы нүктесіне дейін қайтадан титрлейді. Пеш пайдаланылған жағдайда сыналатын үлгінің көрсетілген санын пешке орналастырады және қыздырады. Реакция ұяшығындағы үлгіден суды буландырғаннан кейін титрлеу жүргізіледі. Балама түрде ұзақ қыздыру процесінде реакциялық ерітіндіде жиналған суды жоғалтуды болдырмау үшін буланған су дереу титрлейді, сонымен бір мезгілде сыналатын үлгіні пеште қыздырады. Құрылғының көрсеткіштерін жазып алады және қажет болған жағдайда үлгідегі судың пайызын немесе мөлшерін есептейді. Қажет болған жағдайда, оны үлгінің түрі немесе сынама дайындау қажет етсе бақылау тәжірибесі орындалады.
ДҰРЫСТЫҒЫН РАСТАУ

составляют не более 2,5 %;
- значение b находится в интервале от 0,975 до 1,025.
201050013-2019
2.1.5.13. Вода: микроопределение
ПРИНЦИП
Кулонометрическое титрование воды основано на количественной реакции воды с серы диоксидом и йодом в безводной среде в присутствии основания с достаточной буферной емкостью. В отличие от объемного метода, описанного в общей фармакопейной статье 2.1.5.12. Вода: определение полумикрометодом, йод получается электрохимическим путем в реакционной ячейке при окислении йодида. Йод, получаемый на аноде, сразу взаимодействует с водой и серы диоксидом, содержащимися в реакционной ячейке. Количество воды в испытуемом образце прямо пропорционально количеству электричества (в кулонах), выраженному как сила- электрического тока (в амперах), умноженная на время (в секундах) и используемому для получения йода донаступления конечной точки титрования. Когда вся вода в реакционной ячейке прореагирует, достигается конечная точка титрования, определяемая по появлению избытка йода. Один моль йода соответствует одному моль воды, а количество электричества 10,71 Кл соответствует 1 мг воды.
Влагу из реакционной ячейки удаляют предварительным титрованием, т.е. электролитический реактив титруют досуха перед анализом испытуемого образца.
Индивидуальные определения могут быть выполнены последовательно в том же растворе реактива при следующих условиях:
- каждый компонент испытуемой смеси совместим с другими компонентами;
- других реакций не происходит;
- объем и емкость воды электролитического реактива достаточны.
Кулонометрическое титрование предназначено для количественного определения малых- количеств воды (от 10 мкг), однако рекомендуемый интервал, с учетом воспроизводимости, от 100 мкг до 10 мг воды.
Правильность и прецизионность метода обусловлены в основном способом приготовления испытуемого образца и степенью влияния атмосферной влаги на систему. Контроль за системой осуществляют путем измерения дрейфа базовой линии.
ПРИБОР
Прибор состоит из реакционной ячейки, электродов и магнитной мешалки. Реакционная ячейка состоит из большого анодного отдела и меньшего катодного отдела. В зависимости от конструкции электрода оба отделения могут быть разделены диафрагмой. Каждое отделение содержит платиновый электрод. Жидкость или растворенные образцы вводятся через перегородку с помощью шприца. В качестве альтернативы может использоваться техника выпаривания, при которой испытуемый образец нагревают в печи, вода испаряется и переносится в ячейку потоком сухого инертного газа. Следует избегать попадания в ячейку твердых образцов. Однако если необходимо провести испытание на твердых образцах, используют герметично закрываемый ввод; при этом должны быть предприняты меры для предотвращения попадания атмосферной влаги в прибор, например, работа в перчаточном боксе в атмосфере сухого инертного газа. Методики анализа должны контролироваться с помощью соответствующего электронного устройства, снабженного дисплеем.
Квалификация прибора проводится в соответствии с установленными процедурами системы качества, например, с использованием подходящих сертифицированных стандартных образцов. Для прибора с печью может быть применен Стандартный образец амоксициллина тригидрата для проверки эксплуатационных характеристик прибора.
МЕТОДИКА
Отделения реакционной ячейки заполняют электролитическим реактивом для определения воды микрометодом Р в соответствии с инструкциями производителя и выполняют кулонометрическое предварительное титрование до стабильной конечной точки титрования. Затем указанное количество испытуемого образца помещают в реакционную ячейку, перемешивают в течение 30 с, при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье, и снова титруют до стабильной конечной точки титрования. В случае использования печи указанное количество испытуемого образца помещают в печь и нагревают. После выпаривания воды из образца в реакционной ячейке проводят титрование. Альтернативно, для предотвращения потерь воды, уже собранной в реакционном растворе в процессе длительного нагревания, выпаренную воду титруют немедленно, одновременно с нагреванием испытуемого образца в печи. Записывают показания прибора и, при необходимости, рассчитывают процент или количество воды, присутствующее в образце. При необходимости, когда этого требует тип образца или его пробоподготовка, выполняют контрольный опыт.
ПОДТВЕРЖДЕНИЕ ПРАВИЛЬНОСТИ

Белгілі бір уақыт аралығыннан кейін, кем дегенде, бірқатар үлгілерді титрлеудің басында және соңында, сәйкес келетін стандарт үлгіні қолдана отырып, сынамадағы судың мөлшерімен бірдей мөлшердегі судың дәл ілмегін орналастырады және кулонометриялық титрлеуді орындайды. Ашылуы 1000 мкг H2O ілмегі үшін 97,5%- дан 102,5% - ға дейінгі диапазонда және 100 мкг H2O ілмегі үшін 90,0%-дан 110,0% - ға дейінгі диапазонда болуы тиіс.
201050014-2019

Через определенные промежутки времени, как минимум, в начале и конце титрования серии образцов, помещают точную навеску воды такого же порядка, что и количество воды в образце, используя подходящий стандартный образец, и выполняют кулонометрическое титрование. Открываемость должна быть в диапазоне от 97,5% до 102,5% для навески 1000 мкг H2O и в диапазоне от 90,0 % до 110,0 % для навески 100 мкг H2O.
201050014-2019

2.1.5.14. Жалпы белок
Осы бөлімде сипатталған сандық анықтау әдістердің көпшілігі сатылымда бар жиынтықтарды қолдана отырып жасалуы мүмкін.
1 ӘДІС
Ерітіндідегі ақуыз құрылымында хош иісті аминқышқылдарының, негізінен тирозин мен триптофанның болуына байланысты толқын ұзындығы 280 нм болатын ультракүлгін сәулені сіңіреді. Ақуыздардың бұл қасиетін оларды сандық анықтау үшін пайдалануға болады. Егер ақуызды еріту үшін қолданылатын буферлік ерітінді суға қатысты оптикалық тығыздықтың үлкен мәніне ие болса, онда кедергі келтіретін заттар болады. Кедергі келтіретін заттардың әсерін компенсациялық ерітінді ретінде буферлік ерітіндіні қолдану арқылы жоюға болады. Бірақ, егер кедергі келтіретін заттар жоғары оптикалық тығыздыққа ие болса, онда нәтижелерге күмән келтіруге болады. Төмен концентрацияда ақуыз кювет қабырғаларына адсорбциялануы мүмкін, бұл оның ерітіндідегі құрамының айтарлықтай төмен нәтижесіне әкеледі. Бұған жол бермеу үшін ақуыздың жоғары концентрациясы бар үлгілерін дайындайды немесе пісіру кезінде иондық емес жуғыш заттарды қолданады.
Сыналатын ерітінді. Сыналатын үлгінің ерітіндісін жеке фармакопея бабында көрсетілген буферлік ерітіндіде 0,2 мг/мл-ден 2 мг/мл-ге дейінгі ақуыз концентрациясымен дайындайды.
Салыстыру ерітіндісі. Сол буферлік ерітіндіде және сыналатын ерітіндідегідей ақуыз концентрациясы бар анықталатын ақуыз үшін тиісті стандартты үлгідегі ерітіндіні дайындайды.
Әдістеме. Сынақ жүргізу кезінде сыналатын ерітіндіні, салыстыру ерітіндісін және компенсациялық ерітіндіні бірдей температурада ұстайды. Көрсетілген буферлік ерітіндіні компенсациялық ерітінді ретінде пайдалана отырып, сыналатын ерітіндінің оптикалық тығыздығын (2.1.2.24) және толқын ұзындығы 280 нм кварц кюветтеріндегі салыстыру ерітіндісін анықтайды. Дәл нәтиже алу үшін оптикалық тығыздық мәндері ақуыздың белгілі бір концентрациясы аралығындағы сызықтық талаптарға сәйкес келуі керек.
Жарық шашырауы. Ақуызды анықтау дәлдігі сыналатын үлгінің ерітіндісімен жарықтың шашырауына байланысты төмендеуі мүмкін. Егер ерітіндідегі ақуыз өлшенетін жарықтың толқын ұзындығымен (250 нм-ден 300 нм-ге дейін) салыстырылатын бөлшектер түрінде болса, жарық ағынының шашырауы сыналатын үлгінің оптикалық тығыздығының едәуір артуына әкеледі. Жарықтың шашырауын ескере отырып, толқын ұзындығы 280 нм болатын оптикалық тығыздықты есептеу үшін толқын ұзындығы 320 нм, 325 нм, 330 нм, 335 нм, 340 нм, 345 нм және 350 нм болатын сынақ ерітіндісінің оптикалық тығыздығы анықталады. Алынған оптикалық тығыздықтың логарифмінің толқын ұзындығының логарифміне тәуелділік графигі құрылады және сызықтық регрессияны қолдана отырып, қолданылатын нүктелерге сәйкес келетін калибрлеу қисығы жүргізіледі. Толқын ұзындығы 280 нм болатын оптикалық тығыздықтың логарифмін анықтау үшін алынған қисық экстраполяцияланады. Бұл мәннің антилогарифмі-жарықтың шашырауына қатысты оптикалық тығыздық. Ерітіндідегі ақуыздың оптикалық тығыздығының мәнін анықтау үшін алынған мәндерді толқын ұзындығы 280 нм болатын жалпы оптикалық тығыздықтан жарықтың шашырауына қатысты оптикалық тығыздықты шегеріп түзетеді. Жарықтың шашырауының әсерін азайту үшін, әсіресе ерітіндінің айтарлықтай бұлдырлығы кезінде, оны мөлшері 0,2 мкм тері тесігі бар ақуызды сіңірмейтін фильтр арқылы фильтрден өткізуге немесе центрифугалау арқылы жарық етуге болады.
Есептеулер. Есептеулер үшін түзетілген оптикалық тығыздық мәндері қолданылады. Сыналатын ерітіндідегі ақуыз концентрациясын (Сu) мынадай теңдеу бойынша есептейді:
Сu = Сs (Аu / As),
мұнда:
Cs –
миллилитрге миллиграммен салыстыру ерітіндісіндегі ақуыз концентрациясы;
Аu –
сыналатын ерітіндінің оптикалық тығыздығының түзетілген мәні;
As –
салыстыру ерітіндісінің оптикалық тығыздығының түзетілген мәні.
2 ӘДІС

2.1.5.14. Общий белок
Многие из методов количественного определения, описанные в данном разделе, могут быть выполнены с использованием имеющихся в продаже наборов.
МЕТОД 1
Белок в растворе поглощает ультрафиолетовый свет при длине волны 280 нм благодаря присутствию в его структуре ароматических аминокислот, главным образом, тирозина и триптофана. Это свойство белков может быть использовано для их количественного определения. Если буферный раствор, используемый для растворения белка, имеет большее значение оптической плотности по отношению к воде, в нем присутствуют мешающие вещества. Влияние мешающих веществ может быть устранено использованием буферного раствора в качестве компенсационного раствора. Но, если мешающие вещества имеют высокую оптическую плотность, результаты могут быть подвергнуты сомнению. При низких концентрациях белок может адсорбироваться на стенках кюветы, что приводит к существенному заниженному результату его содержания в растворе. Во избежание этого готовят образцы с высокой концентрацией белка или используют при приготовлении неионные детергенты.
Испытуемый раствор. Готовят раствор испытуемого образца в буферном растворе, указанном в частной фармакопейной статье, с концентрацией белка от 0,2 мг/мл до 2 мг/мл.
Раствор сравнения. Готовят раствор соответствующего стандартного образца для определяемого белка в том же буферном растворе и с такой же концентрацией белка, что и в испытуемом растворе.
Методика. При проведении испытания испытуемый раствор, раствор сравнения и компенсационный раствор выдерживают при одинаковой температуре. Определяют оптические плотности (2.1.2.24) испытуемого раствора и раствора сравнения в кварцевых кюветах при длине волны 280 нм, используя указанный буферный раствор в качестве компенсационного раствора. Для получения точных результатов значения оптической плотности должны соответствовать требованиям линейности в интервале определяемых концентраций белка.
Светорассеяние. Точность определения белка может быть снижена за счет светорассеяния раствором испытуемого образца. Если белок в растворе присутствует в виде частиц, сопоставимых по размерам с длиной волны измеряемого света (от 250 нм до 300 нм), рассеяние светового потока приводит к значительному увеличению оптической плотности испытуемого образца. Чтобы рассчитать оптическую плотность при длине волны 280 нм с учетом светорассеяния, определяют оптическую плотность испытуемого раствора при длинах волн 320 нм, 325 нм, 330 нм, 335 нм, 340 нм, 345 нм и 350 нм. Строят график зависимости логарифма полученной оптической плотности от логарифма длины волны и, используя линейную регрессию, проводят калибровочную кривую, наилучшим образом совпадающую с нанесенными точками. Для определения логарифма оптической плотности при длине волны 280 нм экстраполируют полученную кривую. Антилогарифм данного значения является оптической плотностью, относящейся к светорассеянию. Для определения значения оптической плотности белка в растворе корректируют полученные значения, вычитая оптическую плотность, относящуюся к светорассеянию, из общей оптической плотности, измеренной при длине волны 280 нм. Для уменьшения влияния светорассеяния, особенно при заметной мутности раствора, его можно профильтровать через фильтр, не адсорбирующий белок, с размером пор 0,2 мкм или осветлить путем центрифугирования.
Расчеты. Для расчетов используют откорректированные значения оптической плотности. Рассчитывают концентрацию белка в испытуемом растворе (СU) по уравнению:
где: CS       — концентрация белка в растворе сравнения в миллиграммах на миллилитр;
АU       — откорректированное значение оптической плотности испытуемого
раствора;
AS — откорректированное значение оптической плотности раствора сравнения.
МЕТОД 2

Бұл әдіс (әдетте Лоури ақуызын сандық анықтау әдісі деп аталады) фосформолибден-вольфрам аралас қышқыл хромогенді фосформолибден-вольфрам реактивінде ақуызбен қалпына келтіруге негізделген, нәтижесінде толқын ұзындығы 750 нм болатын максималды сіңіру пайда болады. Фосформолибден-вольфрам реактиві негізінен тирозин қалдықтарымен өзара басым әрекеттеседі. Бояу бөлме температурасында 20-30 минуттан кейін максимумға жетеді, содан кейін біртіндеп түссіздену пайда болады. Бұл әдіс кедергі келтіретін заттарға сезімтал болғандықтан, сынақ үлгісінен ақуызды тұндыру әдісін қолдануға болады. Көптеген кедергі келтіретін заттар бояудың әлсіреуін тудырады, бірақ кейбір жуғыш заттарды қолдану бояудың жоғарылауына алып келуі мүмкін. Тұздың жоғары концентрациясы тұнбаның түзілуіне алып келуі мүмкін. Ақуыздардың әртүрлі түрлері түс қанықтығында әр түрлі болуы мүмкін болғандықтан, стандартты үлгі мен сынақ ақуызы бірдей болуы керек. Сыналатын ерітіндіні дайындау алдында, қажет болған жағдайда, араластыратын заттарды төменде сипатталған әдістеме бойынша сыналатын үлгідегі ақуыздан бөледі. Кедергі жасайтын заттардың әсерін дәл өлшеулер жүргізу үшін жеткілікті деңгейде сыналатын ақуыздың шоғырлануын қамтамасыз ететін сұйыту жолымен азайтуға болады.
Осы әдіспен қолданылатын барлық буферлік ерітінділер мен реактивтерді дайындау үшін Р тазартылған су қолданылады.
Сыналатын ерітінді. Сынақ үлгісінің ерітіндісін жеке фармакопея бабында көрсетілген буферлік ерітіндіде калибрлеу қисығының концентрациясы аралығының шегінде ақуыздардың концентрациясымен дайындайды. Тиісті буферлік ерітінді сыналатын ерітіндінің 10,0-ден 10,5-ке дейінгі рН мәнін қамтамасыз етеді.
Салыстыру ерітінділері. Жеке фармакопея бабында көрсетілген буферлік ерітіндіде ақуыздың тиісті стандартты үлгісінің ерітіндісін дайындайды. Алынған ерітіндінің порцияларын 5 мкг/мл-ден 100 мкг/мл-ге дейінгі аралықта біркелкі бөлінген ақуыз концентрациясымен салыстырудың кемінде бес ерітіндісін алу үшін сол буферлік ерітіндімен сұйытады.
Бақылау ерітіндісі. Сыналатын ерітінді мен салыстыру ерітінділерін дайындау үшін пайдаланылатын буферлік ерітінді.
Мыс сульфатының реактиві. 100 мг Р мыс(11) сульфаты және 0,2 г Р натрий тартратын Р тазартылған суда ерітіп, ерітінді көлемін сол еріткішпен 50 мл-ге дейін жеткізіді. 10 г Р сусыз натрий карбонатын Р тазартылған суда ерітіп, ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 50 мл-ге дейін жеткізеді. Натрий карбонатының ерітіндісіне баяу араластыра отырып мыс сульфатының ерітіндісін құяды.Ерітінді 24 сағат ішінде қолданылады.

Данный метод (обычно называемый методом количественного определения белка Лоури) основан на восстановлении белком фосфорномолибденово-вольфрамового смешанного кислого хромогена в фосфорномолибденововольфрамовом реактиве, что приводит к появлению максимума поглощения при длине волны 750 нм. Фосфорномолибденово-вольфрамовый реактив взаимодействует преимущественно с остатками тирозина. Окрашивание достигает максимума через 20-30 мин при комнатной температуре, после чего происходит постепенное обесцвечивание. Поскольку данный метод является чувствительным к мешающим веществам, можно использовать методику осаждения белка из испытуемого образца. Большинство мешающих веществ вызывают ослабление окрашивания, но применение некоторых детергентов может вызывать усиление окраски. Высокая концентрация соли может привести к образованию осадка. Поскольку разные виды белков могут давать различные по интенсивности окраски, стандартный образец и испытуемый белок должны быть одинаковыми. Перед приготовлением испытуемого раствора, при необходимости, отделяют мешающие вещества от белка в испытуемом образце по описанной ниже методике. Влияние мешающих веществ может быть минимизировано путем разведения, обеспечивающего концентрацию испытуемого белка на уровне, достаточном для проведения точных измерений.
Для приготовления всех буферных растворов и реактивов, применяемых в данном методе, используют воду дистиллированную Р.
Испытуемый раствор. Готовят раствор испытуемого образца в буферном растворе, указанном в частной фармакопейной статье, с концентрацией белков в пределах интервала концентраций калибровочной кривой. Соответствующий буферный раствор обеспечивает значение рН испытуемого раствора от 10,0 до 10,5.
Растворы сравнения. Готовят раствор соответствующего стандартного образца белка в буферном растворе, указанном в частной фармакопейной статье. Порции полученного раствора разводят тем же буферным раствором для получения не менее пяти растворов сравнения с концентрациями белка, равномерно распределенными в интервале от 5 мкг/мл до 100 мкг/мл.
Контрольный раствор. Буферный раствор, используемый для приготовления испытуемого раствора и растворов сравнения.
Меди сульфата реактив. 100 мг меди(11) сульфата Р и 0,2 г натрия тартрата Р растворяют в воде дистиллированной Р и доводят до объема раствора тем же растворителем до 50 мл. 10 г натрия карбоната безводного Р растворяют в воде дистиллированной Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 50 мл. В раствор меди сульфата медленно при перемешивании вливают раствор натрия карбоната. Раствор используют в течение 24 ч.

Мыс сілтілі реактиві. Мыс сульфатының реактив қоспасы – 50 г / л Р натрий додецил-сульфатының ерітіндісі – 32 г/л Р натрий гидроксиді ерітіндісі (1: 2: 1 көл/көл). Бөлме температурасында сақтайды және екі апта бойы қолданады.
Фосформолибденді-вольфрамды сұйытылған реактив. 5 мл Р фосформолибденді-вольфрам реактивін және 55 мл Р тазартылған суды араластырады. Бөлме темературасы кезінде қара шыныдан жасалған контейнерде сақтайды.
Әдістеме.
1,0 мл әрбір салыстыру ерітіндісіне, сыналатын ерітіндіге мен бақылау ерітіндісіне 1,0 мл сілтілік реактив қосады және араластырады. 10 мин ұстайды. Сұйытылған 0,5 мл фосформолибден-вольфрам реактивін қосады, араластырады және 30 мин бойы бөлме температурасында ұстайды. Бақылау ерітіндісін компенсациялық ерітінді ретінде пайдалана отырып, 750 нм толқын ұзындығы кезіндегі ерітінділердің оптикалық тығыздығын (2.1.2.24) өлшейді.
Есептеулер. Оптикалық тығыздықтың ақуыз концентрациясына тәуелділігі сызықтық емес; алайда, егер калибрлеу қисығын құру үшін қолданылатын концентрация аралығы аз болса, ол сызықтыққа жақындайды. Салыстыру ерітінділерінің оптикалық тығыздығының ақуыз концентрациясына тәуелділік графигін құрылады және сызықтық регрессияны қолдана отырып, калибрлеу қисығын құрылады. Сынақ ерітіндісінің калибрлеу қисығы мен оптикалық тығыздығына негізінде сыналатын ерітіндідегі ақуыз концентрациясы анықталады.
Кедергі жасайтын заттар. Ұсынылған әдістемеде сынақ жүргізгенге дейін кедергі келтіретін заттарды сынақ үлгісінің ерітіндісіне дезоксихолаттрихлорсірке қышқылы қосылған кезде ақуыздарды тұндыру арқылы алады. Бұл әдіс ақуыздарды сұйытылған ерітіндіден шоғырландыру үшін де қолданылуы мүмкін.
0,1 мл 1,5 г/л Р натрий дезоксихолаты ерітіндісін сыналатын үлгінің 1 мл ерітіндісіне қосады, құйынды шайқағышта араластырады және бөлме температурасында 10 минут ұстайды. 720 г/л Р трихлорсірке қышқылының 0,1 мл ерітіндісін қосады және құйынды шайқағышта араластырады. 30 минут ішінде 3000 G үдеткен кезде центрифугалайды, декантталады және қалған сұйықтықты тамшуырмен алып тастайды. Алынған ақуыз тұнбасы 1 мл мыс сілті реактивінде ериді.
3 ӘДІС
Бұл әдіс (әдетте Бредфордтың сандық әдісі деп аталады) ақуыздың 470 НМ-ден 595 нм-ге дейінгі толқын ұзындығының 90 НМ қышқыл көк бояғышпен байланыстырылуына байланысты сіңу максимумының өзгеруіне негізделген. Қышқыл көк 90 бояғыш ақуыздағы аргинин мен лизиннің қалдықтарын белсенді түрде байланыстырады, бұл әртүрлі ақуыздарды сандық анықтауда қателіктерге әкелуі мүмкін. Стандартты үлгі ретінде пайдаланылатын ақуыз сыналатын ақуыз сияқты болуы керек. Кедергі келтіретін заттар салыстырмалы түрде аз, бірақ сынақ үлгісінде детергенттер мен амфолиттердің болуын болдырмау керек. Қатты сілтілі үлгілер қышқыл реагентімен әрекеттесе алады.
Осы әдіспен қолданылатын барлық буферлік ерітінділер мен реактивтерді дайындау үшін Р тазартылған су қолданылады.
Сыналатын ерітінді. Сыналатын үлгінің ерітіндісін жеке фармакопея бабында көрсетілген буферлік ерітіндіде калибрлеу қисығының концентрация аралығы шегінде ақуыз концентрациясымен дайындайды.

Меди реактив щелочной. Смесь меди сульфата реактив - раствор 50 г/л натрия додецил- сульфата Р — раствор 32 г/л натрия гидроксида Р (1:2:1 об/об). Хранят при комнатной температуре и используют в течение двух недель.
Фосфорномолибденово-вольфрамовый реактив разбавленный. Смешивают 5 мл фосфорно- молибденово-вольфрамового реактива Р и 55 мл воды дистиллированной Р. Хранят в контейнере из темного стекла при комнатной температуре.
Методика. К 1,0 мл каждого раствора сравнения, испытуемого раствора и контрольного раствора прибавляют по 1,0 мл меди реактива щелочного и перемешивают. Выдерживают в течение 10 мин. Прибавляют 0,5 мл фосфор- номолибденововольфрамового реактива разбавленного, перемешивают и выдерживают при комнатной температуре в течение 30 мин. Измеряют оптические плотности (2.1.2.24) растворов при длине волны 750 нм, используя контрольный раствор в качестве компенсационного раствора.
Расчеты. Зависимость оптической плотности от концентрации белка не является линейной; однако, если интервал концентраций, используемых для построения калибровочной кривой, небольшой, она приближается к линейной. Строят график зависимости оптических плотностей растворов сравнения от концентраций белка и, используя линейную регрессию, строят калибровочную кривую. На основании калибровочной кривой и оптической плотности испытуемого раствора определяют концентрацию белка в испытуемом растворе.
Мешающие вещества. В представленной методике до проведения испытания мешающие вещества удаляют путем осаждения белков при добавлении к раствору испытуемого образца дезоксихолаттрихлоруксусной кислоты. Данная методика также может быть применена для концентрирования белков из разбавленного раствора.
0,1 мл раствора 1,5 г/л натрия дезоксихолата Р прибавляют к 1 мл раствора испытуемого образца, перемешивают на вихревом встряхивателе и выдерживают при комнатной температуре в течение 10 мин. Прибавляют 0,1 мл раствора 720 г/л трихлоруксусной кислоты Р и перемешивают на вихревом встряхивателе. Центрифугируют при ускорении 3000 g в течение 30 мин, декантируют и удаляют оставшуюся жидкость пипеткой. Полученный осадок белка растворяют в 1 мл меди реактива щелочного.
МЕТОД 3
Данный метод (обычно называемый методом количественного определения Бредфорда) основан на сдвиге максимума поглощения, обусловленного связыванием белка с красителем кислотным синим 90, от длины волны 470 нм до 595 нм. Краситель кислотный синий 90 наиболее активно связывает в белке остатки аргинина и лизина, что может приводить к погрешности при количественном определении различных белков. Белок, используемый в качестве стандартного образца, должен быть таким же, как и испытуемый белок. Мешающих веществ относительно немного, однако необходимо избегать присутствия в испытуемом образце детергентов и амфолитов. Сильнощелочные образцы могут взаимодействовать с кислотным реактивом.
Для приготовления всех буферных растворов и реактивов, применяемых в данном методе, используют воду дистиллированную Р.
Испытуемый раствор. Готовят раствор испытуемого образца в буферном растворе, указанном в частной фармакопейной статье, с концентрацией белка в пределах интервала концентраций калибровочной кривой.

Салыстыру ерітінділері. Жеке фармакопея бабында көрсетілген буферлік ерітіндіде ақуыздың тиісті стандартты үлгісінің ерітіндісін дайындайды. Алынған ерітіндінің порцияларын 0,1 мкг/мл-ден 1 мкг/мл-ге дейінгі аралықта біркелкі бөлінген ақуыз концентрациясымен салыстырудың кемінде бес ерітіндісін алу үшін сол буферлік ерітіндімен сұйытады.
Бақылау ерітіндісі. Сыналатын ерітінді мен салыстыру ерітінділерін дайындау үшін қолданылатын буферлік ерітінді.
Қышқыл көк 90 реактиві. 0,10 г Р 90 қышқыл көкті 50 мл 96% Р этанолда ерітеді. 100 мл Р фосфор қышқылын қосады, ерітіндінің көлемін Р тазартылған сумен 1000 мл-ге дейін жеткізіп, араластырады. Ерітіндіні фильтрлеп, бөлме температурасында қара шыны контейнерде сақтайды. Сақтау кезінде бояғыш тұнба түседі, сондықтан реагентті қолданар алдында фильтрлеу керек.
Әдістеме. Әрбір салыстыру ерітіндісінің 0,100 мл-ге, сыналатын ерітіндіге және бақылау ерітіндісіне 5 мл 90 қышқыл көк реактивін қосады, төңкеріп араластырады. Өнімділіктің нашарлауына алып келетін көбіктің пайда болуын қаламайды. Салыстыру ерітінділерінің және сынақ ерітіндісінің оптикалық тығыздығын (2.1.2.24) 595 нм толқын ұзындығында компенсациялық ерітінді ретінде бақылау ерітіндісін пайдалана отырып өлшейді. Кварцты (кремнийлі) спектрофотометриялық кюветтерді, бояғышты осы материалдармен байланыстыру салдарынан пайдалануға жол берілмейді.
Есептеулер. Оптикалық тығыздықтың ақуыз концентрациясына тәуелділігі сызықтық емес, алайда егер калибрлеу қисығын құру үшін қолданылатын концентрация аралығы аз болса, ол сызықтыққа жақындайды. Салыстыру ерітінділерінің оптикалық тығыздығының ақуыз концентрациясына тәуелділік графигі құрылады және сызықтық регрессияны қолдана отырып, калибрлеу қисығы құрылады. Сынақ ерітіндісінің калибрлеу қисығы мен оптикалық тығыздығы негізінде сыналатын ерітіндідегі ақуыз концентрациясы анықталады.
4 ӘДІС
Бұл әдіс (әдетте бицинхонин қышқылымен немесе ЦКБ әдісімен сандық анықтау әдісі деп аталады) екі валентті мыс ионының ақуызымен (Cu2+) моновалентті мыс ионына (Cu+) дейін қалыпқа келуге негізделген. Бицинхон қышқылының реактиві моновалентті мыс ионын анықтау үшін қолданылады. Кейбір заттар реакцияның жүруіне кедергі келтіреді, олардың әсерін дәл өлшеу үшін жеткілікті деңгейде ақуыз концентрациясын қамтамасыз ететін сұйыту арқылы азайтуға болады. Кедергі келтіретін заттарды жою үшін 2-Әдіс бөлімінде сипатталған ақуызды тұндыру әдісін де пайдалануға болады. Ақуыздардың әртүрлі түрлері түстің әртүрлі қанықтығын беруі мүмкін болғандықтан, стандартты үлгі мен сынақ ақуызы бірдей болуы керек.
Осы әдіспен қолданылатын барлық буферлік ерітінділер мен реактивтерді дайындау үшін Р тазартылған су пайдаланылады.
Сыналатын ерітінді. Сыналатын үлгінің ерітіндісін жеке фармакопея бабында көрсетілген буферлік ерітіндіде калибрлеу қисығының концентрация аралығы шегіндегі ақуыз концентрациясымен дайындайды.

Растворы сравнения. Готовят раствор соответствующего стандартного образца белка в буферном растворе, указанном в частной фармакопейной статье. Порции полученного раствора разводят тем же буферным раствором для получения не менее пяти растворов сравнения с концентрациями белка, равномерно распределенными в интервале от 0,1 мкг/мл до 1 мкг/мл.
Контрольный раствор. Буферный раствор, применяемый для приготовления испытуемого раствора и растворов сравнения.
Кислотного синего 90 реактив. 0,10 г кислотного синего 90 Р растворяют в 50 мл 96 % этанола Р. Прибавляют 100 мл фосфорной кислоты Р, доводят объем раствора дистиллированной водой Р до 1000 мл и перемешивают. Фильтруют раствор и хранят в контейнере из темного стекла при комнатной температуре. При хранении выпадает осадок красителя, поэтому перед использованием реактив необходимо фильтровать.
Методика. К 0,100 мл каждого раствора сравнения, испытуемого раствора и контрольного раствора прибавляют по 5 мл кислотного синего 90 реактива, перемешивают переворачивая. Избегают образования пены, приводящей к ухудшению воспроизводимости. Измеряют оптические плотности (2.1.2.24) растворов сравнения и испытуемого раствора при длине волны 595 нм, используя контрольный раствор в качестве компенсационного раствора. Не допускается использование кварцевых (кремниевых) спектрофотометрических кювет, вследствие связывания красителя с этими материалами.
Расчеты. Зависимость оптической плотности от концентрации белка не является линейной, однако, если интервал концентраций, используемых для построения калибровочной кривой, небольшой, она приближается к линейной. Строят график зависимости оптических плотностей растворов сравнения от концентраций белка и, используя линейную регрессию, строят калибровочную кривую. На основании калибровочной кривой и оптической плотности испытуемого раствора определяют концентрацию белка в испытуемом растворе.
МЕТОД 4
Данный метод (обычно называемый методом количественного определения с бицинхониновой кислотой или БЦК методом) основан на восстановлении белком иона двухвалентной меди (Cu2+) до иона одновалентной меди (Cu+). Реактив бицинхониновой кислоты применяют для определения иона одновалентной меди. Протеканию реакции мешают некоторые вещества, влияние которых может быть минимизировано путем разведения, обеспечивающего концентрацию белка на уровне, достаточном для проведения точных измерений. Для удаления мешающих веществ также может быть использована методика осаждения белка, описанная в разделе Метод 2. Поскольку разные виды белков могут давать различные по интенсивности окраски, стандартный образец и испытуемый белок должны быть одинаковыми.
Для приготовления всех буферных растворов и реактивов, применяемых в данном методе, используют воду дистиллированную Р.
Испытуемый раствор. Готовят раствор испытуемого образца в буферном растворе, указанном в частной фармакопейной статье, с концентрацией белка в пределах интервала концентраций калибровочной кривой.

Салыстыру ерітінділері. Жеке фармакопея бабында көрсетілген буферлік ерітіндіде ақуыздың тиісті стандартты үлгісінің ерітіндісін дайындайды. Алынған ерітіндінің порцияларын 10 мкг/мл-ден 1200 мкг/мл-ге дейінгі аралықта біркелкі бөлінген ақуыз концентрациясымен салыстырудың кемінде бес ерітіндісін алу үшін сол буферлік ерітіндімен сұйытады.
Бақылау ерітіндісі. Сыналатын ерітінді мен салыстыру ерітінділерін дайындау үшін қолданылатын буферлік ерітінді.
ЦКБ реактив. 10 г Р динатрий бицинхонинаты, 20 г Р натрий карбонаты моногидраты, 1,6 г Р натрий тартраты, 4 г Р натрий гидроксиді және 9,5 г Р натрий гидрокарбонаты тазартылған суда ерітіледі. Қажет болған жағдайда ерітіндінің рН-ы Р натрий гидроксиді ерітіндісімен немесе Р натрий гидрокарбонаты ерітіндісімен 11,25 мәніне дейін түзетеді және Р тазартылған сумен 1000 мл көлеміне дейін жеткізеді, араластырады.
Мыс-ЦКБ реактиві. 1 мл 40 г/л Р мыс сульфаты пентагидраты ерітіндісін және 50 мл БЦК реагенті араласады.
Әдістеме. Әрбір 0,1 мл салыстыру ерітіндісі, сыналатын ерітінді мен бақылау ерітіндісі 2 мл мыс-ЦКБ реактивімен араласады және араластырылады. Алынған ерітінділерді 37 °C температурада 30 минут инкубациялайды, уақытты белгілеп, бөлме температурасына дейін салқындатады. Инкубация аяқталғаннан кейін 60 минуттан кейін кварцты кюветтерде салыстыру ерітінділерінің және 562 нм толқын ұзындығы кезінде сыналатын ерітіндінің оптикалық тығыздығы (2.1.2.24) компенсациялық ерітінді ретінде бақылау ерітіндісін пайдалана отырып өлшенеді. Ерітінділерді бөлме температурасына дейін салқындатқаннан кейін олардың түсінің қанықтығы біртіндеп артатынын ескеру қажет.
Есептеулер. Оптикалық тығыздықтың ақуыз концентрациясына тәуелділігі сызықтық емес, бірақ егер калибрлеу қисығын құру үшін қолданылатын концентрация аралығы аз болса, ол сызықтыққа жақындайды. Салыстыру ерітінділерінің оптикалық тығыздығының ақуыз концентрациясына тәуелділік графигі құрылады және сызықтық регрессиясын пайдалана отырып, калибрлеу қисығы құрылады. Сынақ ерітіндісінің калибрлеу қисығы мен оптикалық тығыздығы негізінде сыналатын ерітіндідегі ақуыз концентрациясы анықталады.
5 ӘДІСІ
Бұл әдіс (әдетте сандық биурет әдісі деп аталады) мыс ионының (Cu2+) сілтілік ортадағы ақуызмен әрекеттесуіне негізделген, нәтижесінде толқын ұзындығы 545 нм болатын максималды сіңіру пайда болады. Бұл әдіс иммуноглобулин мен альбумин үлгілерінің тең мөлшерлері арасындағы минималды айырмашылықты анықтап табады. Натрий гидроксиді мен биурет реактивін аралас реактив түрінде қосу, натрий гидроксидін қосқаннан кейін жеткіліксіз араластыру немесе натрий гидроксиді мен биурет реактивін қосу арасындағы ұзақ уақыт кезеңі иммуноглобулин үлгілерінің оптикалық тығыздығының мәндерін альбумин үлгілерімен салыстырғанда арттыратады. Кедергі келтіретін заттардың әсерін азайту үшін пайдаланылатын трихлорсірке қышқылды әдіс 500 мкг/мл-ден төмен концентрациядағы сынақ үлгілеріндегі ақуыз мөлшерін анықтау үшін де қолданылуы мүмкін.
Осы әдіспен қолданылатын барлық буферлік ерітінділер мен реактивтерді дайындау үшін Р тазартылған су қолданылады.
Сыналатын ерітінді. Сынақ үлгісінің ерітіндісін калибрлеу қисығының концентрация аралығы шегінде ақуыз концентрациясы бар 9 г/л Р натрий хлориді ерітіндісінде дайындайды.

Растворы сравнения. Готовят раствор соответствующего стандартного образца белка в буферном растворе, указанном в частной фармакопейной статье. Порции полученного раствора разводят тем же буферным раствором для получения не менее пяти растворов сравнения с концентрациями белка, равномерно распределенными в интервале от 10 мкг/мл до 1200 мкг/мл.
Контрольный раствор. Буферный раствор, применяемый для приготовления испытуемого раствора и растворов сравнения.
БЦК реактив. 10 г динатрия бицинхонина- та Р, 20 г натрия карбоната моногидрата Р,
1,6 г натрия тартрата Р, 4 г натрия гидроксида Р и 9,5 г натрия гидрокарбоната Р растворяют в воде дистиллированной Р. При необходимости pH раствора корректируют раствором натрия гидроксида Р или раствором натрия гидрокарбоната Р до значения 11,25 и доводят водой дистиллированной Р до объема 1000 мл, перемешивают.
Медно-БЦК реактив. Смешивают 1 мл раствора 40 г/л меди сульфата пентагидрата Р и 50 мл БЦК реактива.
Методика. 0,1 мл каждого раствора сравнения, испытуемого раствора и контрольного раствора смешивают с 2 мл медно-БЦК реактива и перемешивают. Полученные растворы инкубируют при температуре 37 °С в течение 30 мин, отмечают время и охлаждают до комнатной температуры. Через 60 мин после окончания инкубации в кварцевых кюветах измеряют оптическую плотность (2.1.2.24) растворов сравнения и испытуемого раствора при длине волны 562 нм, используя контрольный раствор в качестве компенсационного раствора. Необходимо учитывать, что после охлаждения растворов до комнатной температуры, интенсивность их окраски постепенно увеличивается.
Расчеты. Зависимость оптической плотности от концентрации белка не является линейной, однако, если интервал концентраций, используемых для построения калибровочной кривой, небольшой, она приближается к линейной. Строят график зависимости оптических плотностей растворов сравнения от концентраций белка и, используя линейную регрессию, строят калибровочную кривую. На основании калибровочной кривой и оптической плотности испытуемого раствора определяют концентрацию белка в испытуемом растворе.
МЕТОД 5
Данный метод (обычно называемый биуретовым методом количественного определения) основан на взаимодействии двухвалентного иона меди (Cu2+) с белком в щелочной среде, что приводит к появлению максимума поглощения при длине волны 545 нм. Метод обнаруживает минимальное различие между равными количествами иммуноглобулиновых и альбуминовых образцов. Прибавление натрия гидроксида и биуретового реактива в виде комбинированного реактива, недостаточное перемешивание после прибавления натрия гидроксида или продолжительный период времени между прибавлением натрия гидроксида и биуретового реактива завышают значения оптической плотности иммуноглобулиновых образцов по сравнению с альбуминовыми образцами. Метод с трихло- руксусной кислотой, используемый для минимизации влияния мешающих веществ, также может быть применен для определения содержания белка в испытуемых образцах при концентрациях ниже 500 мкг/мл.
Для приготовления всех буферных растворов и реактивов, применяемых в данном методе, используют воду дистиллированную Р.
Испытуемый раствор. Готовят раствор испытуемого образца в растворе 9 г/л натрия хлорида Р с концентрацией белка в пределах интервала концентраций калибровочной кривой.

Салыстыру ерітінділері. 9 г/л Р натрий хлориді ерітіндісінде ақуыздың тиісті стандартты үлгісінің ерітіндісін дайындайды. Алынған ерітіндінің порциялары 0,5 мг/мл-ден 10 мг/мл-ге дейінгі аралықта біркелкі бөлінген ақуыз концентрациясымен салыстырудың кемінде үш ерітіндісін алу үшін 9 г/л Р натрий хлориді ерітіндісімен сұйытылады.
Бақылау ерітіндісі. 9 г/л Р натрий хлориді ерітіндісі.
Биуретиктік реактив. 3,46 г Р мыс(11) сульфатын 10 мл Р тазартылған ыстық сумен ерітіп, салқындатады (А ерітіндісі). 34,6 г Р натрий цитратын және 20,0 г Р сусыз натрий карбонаты 80 мл Р тазартылған ыстық суда ерітіп, салқындатады (Б). А және В ерітінділерін араластырып, Р тазартылған сумен 200 мл көлеміне дейін жеткізеді. Алынған ерітіндіні алты ай ішінде қолданады. Егер ол бұлдыр болса немесе тұнба пайда болса, реактивті пайдалануға болмайды.
Әдістеме. Сыналатын ерітіндінің 1 көлеміне 60 г/л Р натрий гидроксиді ерітіндісінің тең көлемін қосады және араластырады. Биурет реактивін сыналатын ерітіндінің 0,4 көлеміне тең мөлшерде бірден қосады және тез араластырады. 15°С-тан 25 °С-қа дейінгі температурада кемінде 15 минут ұстайды. биурет реактивін қосқаннан кейін 90 минут ішінде салыстыру ерітінділерінің және 545 нм толқын ұзындығы кезінде сыналатын ерітіндінің оптикалық тығыздығын (2.1.2.24) компенсациялық ерітінді ретінде бақылау ерітіндісін пайдалана отырып өлшейді. Бұлдыр ерітінділер немесе тұнбасы бар ерітінділер ақуыз концентрациясын анықтауға жарамсыз.
Есептеулер. Оптикалық тығыздықтың ақуыз концентрациясына тәуелділігі салыстыру ерітінділеріне арналған ақуыз концентрациясының көрсетілген аралығы аясында сызықтыққа жуық сипатқа ие. Салыстыру ерітінділерінің оптикалық тығыздығының ақуыз концентрациясына тәуелділік графигі құрылады және сызықтық регрессияны пайдалана отырып, калибрлеу қисығын құрылады. Калибрлеу қисығы үшін түзету коэффициенті есептеледі. Егер сызықтық тәуелділіктің түзету коэффициенті кемінде 0,99 болса, жүйе жарамды деп саналады. Сынақ ерітіндісінің калибрлеу қисығы мен оптикалық тығыздығы негізінде сыналатын ерітіндідегі ақуыз концентрациясы анықталады.
Кедергі жасайтын заттар. Кедергі келтіретін заттардың әсерін азайту үшін ақуызды сыналатын үлгіден былайша тұндыруға болады: сыналатын үлгінің ерітіндісінің 1 көлеміне 500 г/л Р трихлорсірке қышқылы ерітіндісінің 0,1 көлемін қосады, тұнба үстіндегі сұйықтықты алып тастайды және тұнбаны кішігірім көлемдегі 0,5 М натрий гидроксиді ерітіндісінде ерітеді. Алынған ерітіндіні сынақ ерітіндісін дайындау үшін пайдаланады.
6 ӘДІС
Бұл флуориметриялық әдіс ақуыздың бастапқы амин топтарымен (N-соңындағы амин қышқылы және Ɛ-лизин қалдықтарының амин тобы) әрекеттесетін о-фталь альдегидімен ақуызды дериваттандыруға негізделген. О-фталь альдегидін қосудың алдында ақуыздың гидролизімен сандық анықтаудың сезімталдығы жоғарылауы мүмкін. Гидролиз фталь альдегид реактивімен реакцияға қолжетімді ақуыз құрылымына кіретін аминқышқылдарының a-амин топтарын жасайды. Бұл әдіс ақуыздың өте аз мөлшерін қажет етеді. Бастапқы аминдер, мысалы, трис (гидроксиметил)-аминометан және амин қышқылы буферлік ерітінділері фтал альдегидпен әрекеттеседі, сондықтан оларды болдырмау немесе алып тастау керек. Аммиак жоғары концентрацияда фталь альдегидімен әрекеттеседі. Аминнің фталий альдегидімен әрекеттесуі нәтижесінде алынған флуоресценция тұрақсыз болуы мүмкін. Бұл әдісті стандарттау үшін автоматтандырылған процедураларды пайдалану дұрыстық пен дәлдікті арттыруы мүмкін.
Осы әдісте қолданылатын барлық буферлік ерітінділер мен реактивтерді дайындау үшін Р тазартылған су қолданылады.

Растворы сравнения. Готовят раствор соответствующего стандартного образца белка в растворе 9 г/л натрия хлорида Р. Порции полученного раствора разводят раствором 9 г/л натрия хлорида Р для получения не менее трех растворов сравнения с концентрациями белка, равномерно распределенными в интервале от 0,5 мг/мл до 10 мг/мл.
Контрольный раствор. Раствор 9 г/л натрия хлорида Р.
Биуретовый реактив. 3,46 г меди(11) сульфата Ррастворяют в 10 мл горячей воды дистиллированной Р и охлаждают (раствор A).
34,6 г натрия цитрата Р и 20,0 г натрия карбоната безводного Р растворяют в 80 мл горячей водыдистиллированной Р и охлаждают (Б). Смешивают растворы А и Б и доводят водой дистиллированной Р до объема 200 мл. Используют полученный раствор в течение шести месяцев. Реактив нельзя использовать, если он становится мутным или образуется осадок.
Методика. К 1 объему испытуемого раствора прибавляют равный объем раствора 60 г/л натрия гидроксида Р и перемешивают. Тотчас добавляют биуретовый реактив в количестве, равном 0,4 объема испытуемого раствора, и быстро перемешивают. Выдерживают при температуре от 15 °С до 25 °С не менее 15 мин. В течение 90 мин после прибавления биуретового реактива измеряют оптические плотности (2.1.2.24) растворов сравнения и испытуемого раствора при длине волны 545 нм, используя контрольный раствор в качестве компенсационного раствора. Мутные растворы или растворы с осадком непригодны для определения концентрации белка.
Расчеты. Зависимость оптической плотности от концентрации белка имеет почти линейный характер в рамках указанного интервала концентрации белка для растворов сравнения. Строят график зависимости оптических плотностей растворов сравнения от концентраций белка и, используя линейную регрессию, строят калибровочную кривую. Рассчитывают коэффициент корреляции для калибровочной кривой. Система считается пригодной, если линейная зависимость имеет коэффициент корреляции не менее 0,99. На основании калибровочной кривой и оптической плотности испытуемого раствора определяют концентрацию белка в испытуемом растворе.
Мешающие вещества. Для минимизации влияния мешающих веществ белок может быть осажден из испытуемого образца следующим образом: к 1 объему раствора испытуемого образца прибавляют 0,1 объема раствора 500 г/л трихлоруксусной кислоты Р, удаляют надосадочную жидкость и растворяют осадок в небольшом объеме 0,5 Мраствора натрия гидроксида. Полученный раствор используют для приготовления испытуемого раствора.
МЕТОД 6
Данный флуориметрический метод основан на дериватизации белка о-фталевым альдегидом, который взаимодействует с первичными аминогруппами белка (N-концевая аминокислота и
-аминогруппа остатков лизина). Чувствительность количественного определения может быть повышена гидролизом белка перед прибавлением о-фталевого альдегида. Гидролиз делает
-аминогруппы аминокислот, входящих в структуру белка, доступными для реакции с реактивом фталевого альдегида. Для данного метода требуется очень небольшое количество белка. Первичные амины, например, трис (гидроксиметил)-аминометан и аминокислотные буферные растворы взаимодействуют с фталевым альдегидом, поэтому их необходимо избегать или удалять. Аммиак при высоких концентрациях взаимодействует с фталевым альдегидом. Флуоресценция, полученная при взаимодействии амина с фталевым альдегидом, может быть нестабильной. Использование автоматизированных процедур для стандартизации данного метода может повысить правильность и прецизионность.
Для приготовления всех буферных растворов и реактивов, применяемых в данном методе, используют воду дистиллированную Р.

Сыналатын ерітінді. Сынақ үлгісінің ерітіндісін салыстыру ерітінділерінің концентрациясы шегінде ақуыз концентрациясы бар 9 г / л Р натрий хлориді ерітіндісінде сынақ үлгісін дайындайды. Фталь альдегидінің реактивін қосудың алдында рНерітіндісінің мәнін 8-ден 10,5-ке дейін жеткізеді.
Салыстыру ерітінділері. 9 г/л Р натрий хлориді ерітіндісінде ақуыздың тиісті стандартты үлгісінің ерітіндісін дайындайды. Алынған ерітіндінің бөліктері 10мкг/мл-ден 200 мкг/мл-ге дейінгі аралықта біркелкі бөлінген ақуыз концентрациясымен салыстырудың кемінде бес ерітіндісін алу үшін 9 г/л Р натрий хлориді ерітіндісімен сұйытады. Фталь альдегидінің реактивін қосудың алдында рН ерітіндісінің мәнін 8-ден 10,5-ке дейін жеткізеді.
Бақылау ерітіндісі. 9 г/л Р натрий хлориді ерітіндісі.
Боратты буферлік ерітінді. 61,83 г Р бор қышқылын тазартылған суда ерітеді, pН ерітіндісін Р калий гидроксиді ерітіндісімен 10,4 мәніне дейін түзетеді және Р тазартылған сумен 1000 мл көлеміне дейін жеткізеді, араластырады.
Фталь альдегидінің негізгі ерітіндісі. 1,20 г Р фталь альдегидін 1,5 мл Р метанолда ерітеді, 100 мл борат буферлік ерітіндісін қосады және араластырады. 0,6 мл 300 г/л макрогол ерітіндісі 23 Р лаурил эфирін қосып, араластырады. Бөлме температурасында сақтайды және үш апта бойы пайдаланады.
Фталь альдегид реактиві. Фталь альдегидінің негізгі ерітіндісінің 5 мл-не 15 мкл Р 2-меркаптоэтанол қосады. Ерітіндіні пайдалану алдында кемінде 30 минут бұрын дайындайды. 24 сағат ішінде пайдаланады.
Әдістеме. Сыналатын ерітіндіні 10 мкл-ден және фталь альдегидінің 0,1 мл реактивімен салыстырылатын әрбір ерітіндіні араластырады, қайта араластырады және бөлме температурасында 15 мин бойы ұстайды. 0,5 М натрий гидроксидінің ерітіндісін 3 мл-ден қосады және қайта араластырады. Салыстыру ерітінділерінің және сыналатын ерітіндінің флуоресценциясын (2.1.2.20) қоздырушы сәулеленудің толқын ұзындығы 340 нм және шығарылатын сәулеленудің толқын ұзындығы 440 нм-ден 455 нм-ге дейін болған кезде анықтайды. Алынған ерітінділердің флуоресценция қарқындылығын тек бір рет өлшейді, өйткені сәуле флуоресценция қарқындылығын төмендетеді.
Есептеулер. Флуоресценцияның ақуыз концентрациясына тәуелділігі сызықты болып табылады. Салыстыру ерітінділерінің флуоресценция қарқындылығының ақуыз концентрациясына тәуелділік графигі құрыладыз және сызықтық регрессияны пайдалана отырып, калибрлеу қисығы құрылады. Калибрлеу қисығы мен сыналатын ерітіндінің флуоресценциясының қарқындылығын негізінде сыналатын ерітіндідегі ақуыз концентрациясын анықтайды.
7 ӘДІС
Бұл әдіс ақуызды анықтау әдісі ретінде азотты анықтауға негізделген. Сынақ үлгісінде құрамында азоты бар басқа заттардың болуы осы әдіспен ақуызды анықтауға кедергі келтіретіндей әсер етуі мүмкін. Азотты анықтау әдістемесі талдау барысында сыналатын үлгінің бұзылуына негізделген, бірақ сулы ортадағы ақуыз құрамымен шектелмейді.

Испытуемый раствор. Готовят раствор испытуемого образца в растворе 9 г/л натрия хлорида Р с концентрацией белка в пределах концентраций растворов сравнения. Перед прибавлением реактива фталевого альдегида pH раствора доводят до значения от 8 до 10,5.
Растворы сравнения. Готовят раствор соответствующего стандартного образца белка в растворе 9 г/л натрия хлорида Р. Порции полученного раствора разводят раствором 9 г/л натрия хлорида Р для получения не менее пяти растворов сравнения с концентрациями белка, равномерно распределенными в интервале от 10 мкг/мл до 200 мкг/мл. Перед прибавлением реактива фталевого альдегида pH раствора доводят до значения от 8 до 10,5.
Контрольный раствор. Раствор 9 г/л натрия хлорида Р.
Боратный буферный раствор. 61,83 г борной кислоты Р растворяют в воде дистиллированной Р, pH раствора корректируют раствором калия гидроксида Р до значения 10,4 и доводят водой дистиллированной Р до объема 1000 мл, перемешивают.
Фталевого альдегида основной раствор. 1,20 г фталевого альдегида Р растворяют в 1,5 мл метанола Р, прибавляют 100 мл боратного буферного раствора и перемешивают. Добавляют 0,6 мл раствора 300 г/лмакрогола 23 лаурилового эфира Р и перемешивают. Хранят при комнатной температуре и используют в течение трех недель.
Фталевого альдегида реактив. К 5 мл основного раствора фталевого альдегида прибавляют 15 мкл 2-меркаптоэтанола Р. Раствор готовят не менее чем за 30 мин перед использованием. Используют в течение 24 ч.
Методика. Смешивают по 10 мкл испытуемого раствора и каждого раствора сравнения с 0,1 мл реактива фталевого альдегида, перемешивают и выдерживают при комнатной температуре в течение 15 мин. Добавляют по 3 мл 0, 5 М раствора натрия гидроксида и перемешивают. Определяют флуоресценцию (2.1.2.20) растворов сравнения и испытуемого раствора при длине волны возбуждающего излучения 340 нм и длине волны испускаемого излучения от 440 нм до 455 нм. Измеряют интенсивность флуоресценции полученных растворов только один раз, поскольку излучение снижает интенсивность флуоресценции.
Расчеты. Зависимость флуоресценции от концентрации белка является линейной. Строят график зависимости интенсивности флуоресценции растворов сравнения от концентраций белка и, используя линейную регрессию, строят калибровочную кривую. На основании калибровочной кривой и интенсивности флуоресценции испытуемого раствора определяют концентрацию белка в испытуемом растворе.
МЕТОД 7
Данный метод основан на определении азота как способе определения белка. Присутствие других азотсодержащих веществ в испытуемом образце может оказывать мешающее влияние на определение белка данным методом. Методика определения азота основана на разрушении испытуемого образца в ходе анализа, но не лимитируется содержанием белка в водной среде.

А әдістемесі. Анықтау күкірт қышқылымен минералданғаннан кейін азотты анықтау талаптарына сәйкес жүргізіледі (2.1.5.9) немесе азотты сандық анықтау үшін сатылуда қолжетімді Кьельдаль құрал-жабдығын пайдаланады.
В әдістемесі. Азотты анықтау үшін сатуда қолжетімді болатын аспаптар жарамды. Азотты анықтау аспаптарының көпшілігінде пиролиз пайдаланылады (яғни 1000 °C-қа жететін температурада оттегі болған кезде үлгіні жағу). Бұл жағдайда сыналатын үлгілердегі азоттан азот оксиді (NO) және басқа азот оксидтері (NOx) түзіледі. Кейбір аспаптарда азот оксидтері жылу өткізгіштік детекторымен сандық түрде анықталатын азот газына айналады. Басқа аспаптарда азот оксидін (NO) қозған күйде азот диоксидін алу үшін (NO2*), ыдырау кезінде сәуле шығаратын озонмен (O3) араластырады, оны химилюминесцентті детектор көмегімен сандық тұрғыдан анықтауға болады.
Пиролиздің сынамасы мен параметрлерін енгізуді оңтайландыру, сондай-ақ талдау процесінің тұрақтылығын бағалау үшін құрамы сыналатын ақуыздың құрамына ұқсас салыстырмалы түрде таза стандартты ақуыз үлгісі пайдаланылады.
Есептеулер. Ақуыз концентрациясын сыналатын үлгідегі азот құрамын ақуыздағы азоттың белгілі құрамына бөлу арқылы есептейді. Ақуыздағы азоттың белгілі құрамын ақуыздың химиялық құрамына байланысты немесе қолайлы стандартты үлгімен салыстыру арқылы анықтауға болады.
201050015-2019
2.1.5.15. Анизидин саны
Анизидин саны (IАН) деп келесі әдістемеге сәйкес панизидинмен реакциядан кейін 100 мл еріткіштер қоспасында 1 г сыналатын заттың ерітіндісінің 1 см қабаты бар кюветте өлшенген 100 есе үлкейтілген оптикалық тығыздыққа тең екінші тотығу өнімдерінің (альдегидтер, кетондар) сыналатын заттағы (май, қатты майлар, липидтер) құрамын анықтайтын сан аталады.
Күн сәулесінің әсерінен аулақ бола отырып, операцияларды мүмкіндігінше тез орындайды.
Сыналатын ерітінді (а). Жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде сыналатын үлгінің 0,500 г Р триметилпентанда ерітеді және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 25,0 мл-ге жеткізеді.
Сыналатын ерітінді (б). 5,0 мл сыналатын ерітіндіге (а) 1,0 мл 2,5 г/л Р п-панизидин ерітіндісін Р мұзды сірке қышқылында қосады, шайқайды және жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Салыстыру ерітіндісі. 5,0 мл Р триметилпентанға 1,0 мл 2,5 г/л Р п-анизидин ерітіндісін Р мұзды сірке қышқылында қосады, шайқайды және қорғалған жарықтан қорғалған жерде сақтайды. Р п-анизидин ерітіндісін жаңадан дайындалған күйінде пайдаланады.

Методика А. Определение проводят в соответствии с требованиями определения азота после минерализации серной кислотой (2.1.5.9) или используют доступный в продаже прибор Кьельдаля для количественного определения азота.
Методика В. Для определения азота пригодны доступные в продаже приборы. В большинстве приборов для определения азота используются пиролиз (т.е. сжигание образца в присутствии кислорода при температуре, достигающей 1000 °C). При этом из азота, присутствующего в испытуемых образцах, образуется оксид азота (NO) и другие оксиды азота (NOx). В некоторых приборах оксиды азота преобразуются в газообразный азот, который количественно определяется с помощью детектора по теплопроводности. В других приборах оксид азота (NO) смешивается с озоном (O3) для получения азота диоксида в возбужденном состоянии (NO2*), испускающего излучение при распаде, который может быть количественно определен с помощью хемилюминесцентного детектора.
Для оптимизации введения пробы и параметров пиролиза, а также оценки стабильности процесса анализа используют относительно чистый стандартный образец белка, состав которого подобен составу испытуемого белка.
Расчеты. Концентрацию белка рассчитывают путем деления содержания азота в испытуемом образце на известное содержание азота в белке. Известное содержание азота в белке можно определить, исходя из химического состава белка или сравнивая с подходящим стандартным образцом.
201050015-2019
2.1.5.15. Анизидиновое число
Анизидиновым числом (IAH) называется число, определяющее содержание в испытуемом веществе (масле, твердых жирах, липидах) вторичных продуктов окисления (альдегидов, кетонов), равное увеличенной в 100 раз оптической плотности, измеренной в кювете с толщиной слоя 1 см, раствора, содержащего 1 г испытуемого вещества в 100 мл смеси
растворителей после реакции с п-анизидином в соответствии со следующей методикой.
Выполняют операции по возможности быстро, избегая воздействия солнечного света.
Испытуемый раствор (а). При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье 0,500 г испытуемого образца растворяют в триметилпентане Р и доводят объем раствора тем же растворителемдо 25,0 мл.
Испытуемый раствор (б). К 5,0 мл испытуемого раствора (а) прибавляют 1,0 мл раствора 2,5 г/л п-анизидина Р в уксусной кислоте ледяной Р, встряхивают и хранят в защищенном отсвета месте.
Раствор сравнения. К 5,0 мл триметилпентана Р прибавляют 1,0 мл раствора 2,5 г/л п-анизидина Р в уксусной кислоте ледяной Р, встряхивают и хранят в защищенном отсвета месте. Раствор п-анизидина Р используют свежеприготовленным.

Өтемдік сұйықтық ретінде Р триметилпентан пайдалана отырып, сыналатын ерітіндінің (а) оптикалық тығыздығын (2.1.2.24) толқын ұзындығы 350 нм кезінде сіңіру максимумында өлшейді. Сыналатын ерітіндінің оптикалық тығыздығын (б) 350 нм кезінде оны дайындағаннан кейін тура 10 минуттан соң компенсациялық ерітінді ретінде салыстыру ерітіндісін пайдалана отырып өлшейді.
Анизидин санын мынадай формула бойынша есептейді:
мұнда:
A1
– сыналатын ерітіндінің оптикалық тығыздығы (б) 350 нм кезінде;
A2
– сыналатын ерітіндінің оптикалық тығыздығы (a) 350 нм кезінде;
m
– сыналатын ерітіндіні (а) дайындау үшін алынған сыналатын үлгінің ілмегі, граммен;
1,2
сыналатын ерітінділердің көлемін ескеретін коэффициент.
2.1.6. БИОЛОГИЯЛЫҚ СЫНАҚТАР
201060001-2019
2.1.6.1. Стерильділік
Осы жалпы фармакопея бабы стерильділік талабы қойылатын әртүрлі дәрілік заттардың (ДЗ) – инъекцияға, инфузияға, көз тамшыларына, пленкаларға, фармацевтикалық субстанцияларға және қосымша заттарға, соның ішінде биологиялық дәрілік препараттар мен олардың еріткіштеріне және т.б. арналған препараттардың стерильділігін сынау әдістеріне қолданылады.
СЫНАҚТЫ ӨТКІЗУ ТАЛАПТАРЫ
Стерильділікке сынау асептикалық жағдайларда ламинарлық қондырғыларда, таза үй-жайларда немесе А тазалық сыныбының оқшаулағыштарында жүргізіледі. Контаминацияны болдырмайтын шаралар биологиялық дәрілік препараттарды (БДП) қоса алғанда, ДЗ сыналатын үлгілерінде болуы мүмкін микроорганизмдерге зиянды әсер етпеуі тиіс. Сынақ талаптары тиісті өндірістік және зертханалық практика қағидаларына сәйкес үнемі бақыланады.
СТЕРИЛЬДІЛІКТІ СЫНАУ ӘДІСТЕРІ
Стерильділікке сынау екі әдіспен жүргізіледі: тікелей себу әдісімен немесе мембраналық фильтрлеу әдісімен. Мембраналық фильтрлеу әдісі препараттың табиғаты, оның физика-химиялық қасиеттері оны мембраналық фильтрлер арқылы фильтрлеуге мүмкіндік беретін барлық жағдайларда қолданылады.
Тікелей себу әдісін микробқа қарсы әсері жоқ немесе микробқа қарсы әсерін сұйыту немесе инактивациялау арқылы жоюға болатын дәрілердің стерильділігін сынау үшін, сондай-ақ мембраналық фильтрлеу әдісімен сынау мүмкін емес үлгілер үшін қолданады.
Стерильділікке сынау кезінде тиісті теріс бақылаулар параллель түрде жүргізіледі.
1. Сынау әдістемесінің жарамдылығын тексеру (микробқа қарсы әрекетті анықтау)
Стерильділікке сынау әдістемесінің жарамдылығын тексеруді мынадай жағдайларда жүргізген жөн:
а) жаңа препараттың стерильділігіне сынақ жүргізу кезінде;
б) сынақтың эксперименттік талаптарына кез келген өзгерістер енгізу кезінде;
в) препарат құрамы өзгерген жағдайда немесе оны өндіру технологиясында өзгерістер болған кезде.

Измеряют оптическую плотность (2.1.2.24) испытуемого раствора (а) в максимуме поглощения при длине волны 350 нм, используя триметилпентан Р в качестве компенсационной жидкости. Измеряют оптическую плотностьиспытуемого раствора (б) при 350 нм ровно через 10 мин после его приготовления, используя раствор сравнения в качестве компенсационного раствора.
Анизидиновое число рассчитывают по формуле:
где:       А1       — оптическая плотность испытуемого раствора (б) при 350 нм;
А2       — оптическая плотность испытуемого раствора (а) при 350 нм;
m       — навеска испытуемого образца, взятая для приготовления испытуемого
раствора (а), в граммах;
1,2       — коэффициент, учитывающий объем испытуемых растворов.
2.1.6. БИОЛОГИЧЕСКИЕ ИСПЫТАНИЯ
201060001-2019
2.1.6.1. Стерильность
Настоящая общая фармакопейная статья распространяется на методы испытания на стерильность различных лекарственных средств (ЛС) — препаратов для инъекций, инфузий, глазных капель, пленок, фармацевтических субстанций и вспомогательных веществ, включая биологические лекарственные препараты и их растворители и др., к которым предъявляется требование стерильности.
УСЛОВИЯ ПРОВЕДЕНИЯ ИСПЫТАНИЯ
Испытание на стерильность проводят в асептических условиях в ламинарных установках, чистых помещениях или изоляторах класса чистоты А. Меры, предотвращающие контаминацию, не должны оказывать губительного влияния на микроорганизмы, которые могут содержаться в испытуемых образцах ЛС, включая биологические лекарственные препараты (БЛП). Условия проведения испытания регулярно контролируют в соответствии с правилами надлежащих производственной и лабораторной практик.
МЕТОДЫ ИСПЫТАНИЯ СТЕРИЛЬНОСТИ
Испытание на стерильность проводят двумя методами: методом прямого посева или методом мембранной фильтрации. Метод мембранной фильтрации используют во всех случаях, когда природа препарата, его физико-химические свойства позволяют фильтровать его через мембранные фильтры.
Метод прямого посева используют для испытания на стерильность ЛС, не обладающих антимикробным действием или антимикробное действие которых можно устранить разведением или инактивированием, а также для образцов, испытание которых невозможно выполнить методом мембранной фильтрации.
При испытании на стерильность параллельно проводятся соответствующие отрицательные контроли.
1. Проверка пригодности методики испытания (определение антимикробного действия)
Проверку пригодности методики испытания на стерильность следует проводить в следующих случаях:
а) при проведении испытания на стерильность нового препарата;
б) при внесении любых изменений в экспериментальные условия испытания;
в) в случае изменения состава препарата или при изменениях в технологии его производства.

Микробқа қарсы әсерді тексеру үшін қоректік ортаның өсу қасиеттерін бағалау кезінде бірдей тест штаммдары қолданылады (2.1.6.1.-3-кесте).
Микробқа қарсы әсерді анықтау стерильділікке сынау сияқты бірдей әдістермен және жағдайларда жүргізіледі.
Мембраналық фильтрлеу. Жарамдылықты тексеру (микробқа қарсы әрекетті анықтау) сыналатын үлгінің стерильділігін сынаумен бір мезгілде орындалуы мүмкін (2.2 т.). Сыналатын үлгінің талап етілетін мөлшерін фильтрге ауыстырғаннан кейін жуу сұйықтығының соңғы порциясына микроорганизмдердің 100-ден аспайтын колония құраушы бірлік (КҚБ) тест-штамдарын енгізеді (2.2.8-т.).
Тікелей себу. Жарамдылығын тексеру кезінде (микробқа қарсы әсерін анықтау) соңғы концентрациясы 1 мл-де 100 КОЕ-ден аспайтын тест-штамдардың жүзінділері дайындалады. Сынақты микроорганизмдердің әр түрімен жүргізеді.
10 мл тиісті қоректік ортасы бар әрбір тест-штаммы үшін 4 пробирканы пайдаланады. Микроорганизм дақылы бар алғашқы екі пробиркаға сыналатын үлгінің 1 мл (г)-нан, ал қалған екеуіне – 1 мл еріткіштен (оң бақылау) енгізеді. Барлық төрт пробиркаға 1 мл-нан тиісті тест-штамм енгізіледі.
Тиогликольді ортадағы себінділерді 3 тәулік бойы 32,5 ± 2,5 °С температурада инкубациялайды. Сұйық соя-казеин немесе Сабуро сұйық ортасындағы дақылдарды 22,5 ± 2,5 °С температурада 5 күн инкубациялайды.
Нәтижелерді есепке алуды тәжірибелік және бақылау дақылдарындағы микроорганизмдердің тест-штамдарының өсуін салыстыра отырып, өтпелі жарықта көрінімді түрде жүргізеді. Егер тәжірибелік пробиркаларда байқалған өсімді сыналатын үлгісі жоқ бақылау егістеріндегі өсумен көзбен салыстыратын болса, сынақ жағдайында препараттың микробқа қарсы әсері жоқ деген қорытынды жасалады. Бұл жағдайда стерильділікке сынауды стандартты әдістермен жүргізеді.
Егер тест-штаммның өсуі бақылауда байқалса және тәжірибеде өсу болмаса, сыналатын үлгінің микробқа қарсы әсері бар деп саналады, оны жою керек.
1.1. Препараттың микробқа қарсы әсерін жою
Препараттың микробқа қарсы әсерін жою үшін мыналар қолданылады:
A) еріткіштің/сұйылтқыштың/қоректік ортаның үлкен көлемін алып, сыналатын үлгіні сұйылтуды ұлғайтады (бірақ сыналатын үлгінің 1 мл-не (г-на) 200 мл-ден артық емес). ЖДП үшін тек қоректік ортамен сұйытуға жол беріледі.
Препараттың микробқа қарсы әсерін бейтараптандыруды қамтамасыз ететін қоректік орта мен тұқым материалы көлемінің эксперименттік белгіленген арақатынасы препаратты стерильділікке сынау кезінде сақталуы тиіс.
Б) егер препарат Сулы сұйылтқыштарда немесе изопропилмиристатында (ИПМ) еритін болса, кейіннен фильтрлерді жуу арқылы мембраналық фильтрлеу әдісін қолданады.
B) өнеркәсіптік өндірісте немесе зертханада дайындалған стерильді бейтараптандырғыш сұйықтықты мынадай құрамда пайдалануға жол беріледі:
Твина-80
Жұмыртқа лецитині
L-гистидин гидрохлориді
Пептон
(ет немесе казеин)
Натрий хлориді
Бір алмастырылған калий фосфаты
Екі алмастырылған натрий фосфаты
Тазартылған су
рН 7,0 ± 0,2.

Для проверки антимикробного действия используют те же тест-штаммы, что и при оценке ростовых свойств питательных сред (таблица 2.1.6.1.-3).
Определение антимикробного действия проводят теми же методами и в тех же условиях, что и испытание на стерильность.
Мембранная фильтрация. Проверка пригодности (определение антимикробного действия) может выполняться одновременно с испытанием стерильности испытуемого образца (п. 2.2.). После переноса требуемого количества испытуемого образца на фильтр в последнюю порцию жидкости для промывания вносят не более 100 колониеобразующих единиц (КОЕ) тест-штаммов микроорганизмов (п. 2.2.8.).
Прямой посев. При проверке пригодности (определении антимикробного действия) готовят взвеси тест-штаммов с конечной концентрацией не более 100 КОЕ в 1 мл. Испытание проводят с каждым видом микроорганизмов.
Используют по 4 пробирки для каждого тест-штамма с 10 мл соответствующей питательной среды. В первые две пробирки с культурой микроорганизма вносят по 1 мл (г) испытуемого образца, а в две другие — по 1 мл растворителя (положительный контроль). Во все четыре пробирки вносят по 1 мл соответствующего тест-штамма.
Посевы на тиогликолевой среде инкубируют при температуре 32,5 ± 2,5 °С в течение 3 сут. Посевы на жидкой соево-казеиновой среде или жидкой среде Сабуро инкубируют при температуре 22,5 ± 2,5 °С в течение 5 сут.
Учет результатов проводят визуально в проходящем свете, сравнивая рост тест-штаммов микроорганизмов в опытных и контрольных посевах. Если обнаруженный рост в опытных пробирках визуально сравним с ростом в контрольных посевах, не содержащих испытуемый образец, делают вывод о том, что препарат в условиях испытания не обладает антимикробным действием. В этом случае испытание на стерильность проводят стандартными методами.
В случае если в контроле наблюдают рост тест-штамма, а в опыте рост отсутствует, считают, что испытуемый образец обладает антимикробным действием, которое следует устранить.
1.1. Устранение антимикробного действия препарата
Для устранения антимикробного действия препарата используют следующее:
A) Увеличивают разведение испытуемого образца, взяв больший объем растворителя/разбавителя/питательной среды (но не более 200 мл на 1 мл (г) испытуемого образца). Для БЛП допускается только разбавление питательной средой.
Экспериментально установленное соотношение объемов питательной среды и посевного материала, обеспечивающее нейтрализацию антимикробного действия препарата, должно соблюдаться при испытании препарата на стерильность.
Б) Применяют метод мембранной фильтрации с последующим промыванием фильтров, если препарат растворим в водных разбавителях или в изопропилмиристате (ИПМ).
B) Допускается использовать стерильную нейтрализующую жидкость, промышленного производства или приготовленную в лаборатории, следующего состава:
• Твина-80

30,0 г
3,0 г
1,0 г
1,0 г
4,3 г
3,6 г
7,2 г
1000 мл
Г) ерекшелікті емес инактиваторларды қолданады. Бірқатар дәрілік препараттардың құрамына кіретін консерванттарды инактивациялау үшін стерильдеуге дейін сұйылтқышқа және/немесе қоректік ортаға мынадай ерекшелікті емес инактиваторлар енгізіледі: ортаның көлемінен 3% твин-80 немесе 0,3% лецитин (жұмыртқа немесе соя). Егер препаратта әртүрлі химиялық құрылымдағы екіден көп консервант болса, ортаға бір мезгілде 3% твин-80, 0,3% лецитин, 0,1% l-гистидин және 0,5% натрий тиосульфатын енгізеді. Егер жоғарыда көрсетілген ерітіндідегі сұйылту дәрілердің (ДЗ) микробқа қарсы қасиеттерін белсенді етпесе, твин-80 немесе лецитин концентрациясын арттырады.
Микробқа қарсы әсер ететін кейбір инактиваторлар "Микробиологиялық тазалық" ОФС-нда көрсетілген.
Тиогликоль ортасының құрамына натрий тиогликолаты – сынапты қосылыстардың инактиваторы кіретінін ескере отырып, құрамында сынапты консерванттары бар БДП сынақтарын жүргізудің алдында тікелей себу әдісімен осы ортаның инактивацияны растайтын бейтараптандыру қасиеттерін анықтау жүргізіледі.
БДП құрамына кіретін басқа консерванттардың әсерін бейтараптандыру үшін инактиваторлар пайдаланылмайды, ал олардың әрекетін жоюдың негізгі тәсілі-асыл тұқымды өсіру. Сыналатын үлгіні қоректік ортаға себуді препараттың микробқа қарсы әсерін анықтау нәтижелерін ескере отырып, 1:20 қатынасында жүргізуге болады.
Д) ДЗ микробқа қарсы әсерін бейтараптандыратын, бірақ микроорганизмдердің өсуін тежемейтін ерекшелігі бар инактиваторларды қолданады.
Пенициллиндер мен цефалоспориндерді олардың дәрілік түріне қарамастан, инактивациялау үшін үлгіні еріту, суспензиялау немесе эмульсиялау үшін пайдаланылатын буферлік ерітіндіге, сондай-ақ оларды қолданар алдында қоректік ортаға фармакопея бабында немесе нормативтік құжаттамада көрсетілген мөлшерде ß-лактамазаның стерильді ерітіндісін асептикалық түрде енгізеді.
ß-лактамазаның пенициллиндер мен цефалоспориндерге инактивациялаушы әсерін ферментпен және антибиотикпен 50-ден 100 КОЕ S.aureus қоса отырып анықтау қажет. Қоректік ортадағы сынақ штаммының әдеттегі өсуі ß-лактамаза ферментінің концентрациясы жеткілікті екенін растайды.
Сульфаниламидті препараттарды олардың дәрілік түріне қарамастан инактивациялау үшін үлгіні еріту, суспензиялау немесе эмульсиялау үшін пайдаланылатын буферлік ерітіндіге, сондай-ақ қоректік ортаға, егер қажет болса, стерильденуге дейін 0,05-0,1 г/л орта есебінен буаминобензой қышқылын (ПАБК) енгізеді.
Жаңа препараттарды әзірлеу кезінде жеке фармакопея бабына және сапа жөніндегі нормативтік құжатқа препараттың микробқа қарсы әсерінің болуы/болмауы туралы мәліметтерді оны жою жөніндегі ұсынымдармен бірге және оны стерильділікке сынау әдісі туралы ақпаратты қосу керек. Технологиялық процесс немесе препараттың құрамы өзгерген жағдайда микробқа қарсы әсердің болмауын растау қажет.

30,0 г
• Лецитина яичного
3,0 г
• L-гистидина гидрохлорида
1,0 г
• Пептона(мясного или казеинового)
1,0 г
• Натрия хлорида
4,3 г
• Калия фосфата однозамещенного
3,6 г
• Натрия фосфата двузамещенного
7,2 г
• Воды очищенной
1000 мл
рН 7,0 ± 0,2.
Г) Используют неспецифические инактиваторы. Для инактивации консервантов, входящих в состав ряда лекарственных препаратов, в разбавитель и/или в питательные среды до стерилизации вносят следующие неспецифические инактиваторы: 3 % твина-80 или 0,3 % лецитина (яичного или соевого) от объема среды. В случае, если в препарате имеется более двух консервантов различной химической структуры, в среду вносят 3 % твина-80, 0,3 % лецитина, 0,1 % L-гистидина и 0,5 % натрия тиосульфата одновременно. Если разведение в вышеприведенном растворе не инактивирует антимикробные свойства ЛС, увеличивают концентрацию твина-80 или лецитина.
Некоторые инактиваторы антимикробного действия указаны в ОФС "Микробиологическая чистота".
Учитывая, что в состав тиогликолевой среды входит тиогликолят натрия — инактиватор ртутных соединений, перед проведением испытаний БЛП, содержащих ртутные консерванты, методом прямого посева, проводят определение нейтрализующих свойств этой среды, подтверждающих инактивацию.
Для нейтрализации действия других консервантов, входящих в состав БЛП, инактиваторы не используются, а основным способом устранения их действия является разведение питательной средой. Посев испытуемого образца в питательную среду могут проводить в соотношении 1:20, с учетом результатов определения антимикробного действия препарата.
Д) Применяют специфические инактиваторы, нейтрализующие антимикробное действие ЛС, но не угнетающие рост микроорганизмов.
Для инактивации пенициллинов и цефалоспоринов, независимо от их лекарственной формы, в буферный раствор, используемый для растворения, суспендирования или эмульгирования образца, а также в питательные среды перед их применением, асептически вносят стерильный раствор
-лактамазы в количестве, указанном в фармакопейной статье или нормативной документации.
Инактивирующее действие
-лактамазы на пенициллины и цефалоспорины необходимо определять, внося в среды с ферментом и антибиотиком от 50 до 100 КОЕ S.aureus. Типичный рост тест-штамма в питательной среде служит подтверждением того, что концентрация фермента
-лактамазы достаточна.
Для инактивации сульфаниламидных препаратов, независимо от их лекарственной формы, в буферный раствор, используемый для растворения, суспендирования или эмульгирования образца, а также в питательные среды, если необходимо, до стерилизации вносят парааминобензойную кислоту (ПАБК) из расчета 0, 05 - 0,1 г/л среды.
При разработке новых препаратов в частную фармакопейную статью и нормативный документ по качеству следует включать сведения о наличии/отсутствии антимикробного действия препарата с рекомендациями по его устранению и информацию о методе его испытания на стерильность. В случае изменения технологического процесса или состава препарата необходимо подтвердить отсутствие антимикробного действия.

2. Стерильділікке сынау
2.1. Сынау үшін үлгілерді іріктеу
Стерильділікке сынақ жүргізу кезінде бақыланатын бастапқы орамалардың саны сериядағы бірліктердің жалпы санын ескере отырып айқындалады. 1-кестеде көрсетілгендей препарат үлгілерін іріктеп алады.
БДП-ны өндіру процесінде стерильділікке сынауды өндіріс регламентіне сәйкес жүргізеді.
Қажет болған жағдайда препараттың стерильділігін бақылаудың сенімділігін қамтамасыз ететін бақыланатын ыдыстардың қажетті санына қатысты ерекше талаптар регламенттелуі мүмкін.
Тиісті қоректік ортаға себу үшін 2-кестеде келтірілген мөлшерде үлгіні қолданады.
2.2. Мембраналық фильтрлеу әдісі
Айқын микробқа қарсы әсері бар ДЗ және сыйымдылығы 100 мл астам ыдыстардағы ДЗ стерильділігін анықтау кезінде мембраналық фильтрлеу әдісі қолайлы болып табылады. Сұйытылатын суда немесе ИПМ-да ерімейтін, микробқа қарсы әрекеті бар препараттар өзіндік өзгешелікке ие.
1-кесте – Серияның көлеміне байланысты стерильділікке сынақ жүргізуге арналған препарат бірліктерінің саны
Сериядағы бірліктер саны (ампулалар, флакондар және т. б.) *
Әрбір қоректік ортаға себуге арналған бірліктердің ең аз төменгі саны (ампулалар, флакондар және т. б.) **
Дәрілік заттар
1. Парентеральді дәрілік заттар:
100 аспайтын
10 % немесе 4
100-ден 500-ге дейін
10
500-ден аса
2 % немесе 20
Үлкен көлемдегі парентеральді дәрілік заттар
2 % немесе 10
(100 мл-ден аса)
2. Инъекциялық емес дәрілік заттар (оның ішінде көздің дәрілік заттары):
200-ден аспайтын
5 % немесе 2
200 аса
10
Бір дозалы орамадағы препараттар
"Парентеральді дәрілік заттар" бағанын қараңыз
3. Қатты формалар, ангро:
4 орамадан аспайтын
Әрбірін
4-тен жоғары, бірақ 50-ден аспайтын
20 % немесе 4
50-ден жоғары
2 % немесе 10
* Егер сериядағы бірліктер саны белгісіз болса, онда бағанда көрсетілген максималды санды қолданады.
** егер ДЗ-ның бір сыйымдылығының құрамы (БДП-дан басқа) екі қоректік ортаны инокуляциялау үшін жеткілікті болса, онда бұл бағанда екі қоректік ортада стерильділікті сынау үшін қажетті үлгілердің саны келтіріледі.
Мембраналық фильтрлеу әдісімен стерильділікке сынау рәсімі мынадай негізгі сатылардан тұрады: мембраналарды сулау, үлгілерді дайындау және мембраналық фильтрлер арқылы барлық ыдыстардың ішіндегісін фильтрлеу, мембраналық фильтрлерді тиісті стерильді ерітіндімен жуу, қоректендіру ортасын қосу және егістіктерді инкубациялау.
Сынақ асептикалық жағдайларда микроорганизмдерді ұстап қалуға қабілетті мембраналық фильтрлер арқылы (сыртқы диаметрі 47 мм; кеуек диаметрі 0,45 мкм) сыналатын үлгіні тасымалдауға және фильтрлеуге мүмкіндік беретін ашық немесе жабық үлгідегі фильтреу қондырғыларын пайдалана отырып орындалады. Ашық типтегі фильтрлеу қондырғысы сынақ үлгісін асептика жағдайында енгізуге және фильтрлеуге болатындай етіп орнатылуы керек. Фильтрлеу аяқталғаннан кейін мембрана асептикалық түрде қоректік ортаға беріледі. Ашық типтегі фильтрлеу қондырғысы сынақ үлгісін асептика жағдайында енгізуге және фильтрлеуге болатындай етіп орнатылуы керек. фильтрлеу аяқталғаннан кейін мембрана асептикалық түрде қоректік ортаға беріледі. Канистрге орнатылған мембранасы бар жабық стерильді жүйені пайдаланған кезде, фильтрленгеннен кейін қоректік орта мембранадағы канистрге тікелей енгізіледі. Нитрат целлюлоза фильтрлері су, май және әлсіз спирт ерітінділері үшін, ацетат целлюлоза фильтрлері концентрацияланған алкоголь ерітінділері мен қышқылдар үшін пайдаланылады. Фильтрдің гидрофобты жиегі және төмен сорғыштық қабілеті мембрананың тиімді жуылуын қамтамасыз етеді және микробқа қарсы әсері бар препараттың адсорбциясын барынша азайтады.
Микробқа қарсы әсері жоқ препараттар үшін гидрофобты жиегі жоқ фильтрлерді қолданылатын еріткішпенфильтрлеуден бұрын сулай отырып пайдалануға болады.
Егер сыналатын үлгінің микробқа қарсы әсері болмаса, сынақ барысында фильтрлерді жуу рәсімі алынып тасталуы мүмкін.

2. Испытание на стерильность
2.1. Отбор образов для испытания
При проведении испытания на стерильность число контролируемых первичных упаковок определяется с учетом общего количества единиц в серии. Отбирают образцы препарата, как указано в Таблице 1.
Испытание на стерильность в процессе производства БЛП проводят в соответствии с регламентом производства.
При необходимости, могут быть регламентированы особые требования в отношении необходимого количества контролируемых емкостей, обеспечивающие надежность контроля стерильности препарата.
Для посева на соответствующую питательную среду используют образец в количестве, приведенном в Таблице 2.
2.2. Метод мембранной фильтрации
При определении стерильности ЛС, обладающих выраженным антимикробным действием, и ЛС в емкостях вместимостью более 100 мл, предпочтительным является метод мембранной фильтрации. Исключение составляют препараты с антимикробным действием, нерастворимые в водных разбавителях или ИПМ.
Таблица 1. —Количество единиц препарата для проведения испытания на стерильность в зависимости от объема серии
Количество единиц (ампул, флаконов и др.) в серии*
Минимальное количество единиц (ампул, флаконов и др.) для посева на каждую питательную среду **
Лекарственные средства
1. Парентеральные лекарственные средства:
Не более 100
10 % или 4
От 100 до 500
10
Более 500
2 % или 20
Парентеральные лекарственные средства большого объема (более 100 мл)
2 % или 10
2. Неинъекционные лекарственные средства (в том числе глазные):
Не более 200
5 % или 2
Более 200
10
Препараты в однодозовой упаковке
См. графу "Парентеральные лекарственные средства"
3. Твердые формы, ангро:
Не более 4 упаковок
Каждую
Свыше 4, но не более 50
20 % или 4
Свыше 50
2 % или 10
* Если количество единиц в серии неизвестно, то используют максимальное количество, указанное в колонке.
** если содержимого одной емкости ЛС (кроме БЛП) достаточно для инокулирования двух питательных сред, то в этой колонке приводится количество образцов, ноебходимых для испытания на стерильность на двух питательных средах.
Процедура испытания на стерильность методом мембранной фильтрации состоит из следующих основных стадий: смачивание мембран, подготовка образцов и фильтрация содержимого всех емкостей через мембранные фильтры, отмывка мембранных фильтров соответствующим стерильным раствором, добавление питательной среды и инкубирование посевов.
Испытание выполняют с использованием фильтрационных установок открытого или закрытого типа, позволяющих в асептических условиях переносить и фильтровать испытуемый образец через мембранные фильтры (внешний диаметр 47 мм; диаметр пор 0,45 мкм), способные улавливать микроорганизмы. Фильтрационная установка открытого типа должна быть смонтирована таким образом, чтобы испытуемый образец можно было внести и профильтровать в условиях асептики. После окончания фильтрации мембрану асептически переносят в питательную среду. При использовании закрытой стерильной системы с мембраной, вмонтированной в канистру, после фильтрации питательную среду вносят непосредственно в канистру на мембрану. Фильтры из нитратцеллюлозы используют для водных, масляных и слабых спиртовых растворов, фильтры из ацетатцеллюлозы - для концентрированных спиртовых растворов и кислот. Гидрофобный край фильтра и низкая сорбционная способность обеспечивают эффективную отмывку мембраны и сводят к минимуму адсорбцию препарата, обладающего антимикробным действием.
Для препаратов, не обладающих антимикробным действием, можно использовать фильтры без гидрофобного края, смачивая их перед фильтрацией используемым разбавителем.
Если испытуемый образец не обладает антимикробным действием, в ходе испытания возможно исключить процедуру промывания фильтров.

2.2.1. ДЗ су ерітінділерін сынау
Барлық үлгілерден стерильді іріктелген препараттың белгілі бір көлемі араластырылады және алдын ала суланған бір немесе бірнеше фильтрге асептикалық түрде ауыстырылады. Фильтрлер фильтр ұстағыштан асептикалық түрде алынады және ортаға орналастырылады немесе фильтр ұстағыштары бар контейнерлерге құйылады. Жабық жүйені пайдаланған кезде канистрлерді ортасының тең көлемімен толтырады. Бұл жағдайда тиогликоль ортасының аэрациясын болдырмауға ұмтылу керек.
2.2.2. Сумен араласпайтын сұйық препараттарды сынау
Сынақты, сондай-ақ ДЗ сулы ерітінділері үшін де жүргізеді. Тұтқыр сұйықтықтарды сынау кезінде филтрлеу алдында жалпы сынамаға фильтрлеу жылдамдығын арттыру үшін тиісті стерильді еріткіштің жеткілікті мөлшері асептикалық түрде қосылады.
2-кесте – Қоректік ортаға себуге арналған үлгінің ең төменгі мөлшері
Бастапқы орамадағы препараттың мөлшері
Егер негізделмесе және өзгеше рұқсат етілмесе, әрбір қоректік ортаға себуге арналған препараттың ең төменгі мөлшері
Сұйықтары:
1 мл-ден кем
1 мл-ге дейін біріктірілген бастапқы орамалардың барлық көлемі
1 - 40 мл
1/2 ішіндегісі, бірақ 1 мл-ден кем емес
40 - 100 мл
20 мл
100 мл-ден аса
10% ішіндегісі, бірақ 20 мл-ден кем емес
Антибиотиктер (сұйықтықтар)
1 мл
Суда еритін басқа препараттар немесе ИПМ
ораманың ішіндегісі, бірақ 200 мг кем емес
Эмульсиялауға немесе суспензиялауға болатын ерімейтін препараттар, жақпамайлар және кремдер
ораманың ішіндегісі, бірақ 200 мг кем емес
Қаттылары:
50 мг-ден кем
барлық ішіндегісі
50 - 300 мг
1/2 құрамы, бірақ 50 мг кем емес
300 мг - 5 г
150 мг
5 г-нан аса
500 мг
Егер сыналатын үлгінің құрамына лецитин, май немесе консервант кірсе, ал препараттың өзі микробқа қарсы әсерге ие болса, фильтрлерді жуу үшін № 2 сұйықтық пайдаланылады.
2.2.3. ИПМ-да еритін жақпамайлар, кремдер және майлардағы ерітінділердің сынамасын дайындау және сынау
Май негізіндегі жақпамай және "майдағы су" эмульсиясы IPM-де алдын-ала стерильденген филтрлеу әдісімен ерітіледі (тері тесігінің диаметрі 0,22 мкм болатын мембрана). Стерильді сұйылтқыш / еріткіш және егер қажет болған жағдайда сыналатын үлгіні тікелей фильтрлеу алдында 44 °с аспайтын температураға дейін қыздырады, сыналатын үлгінің ерітіндісін ИПМ-да фильтрлейді және мембрананы әрқайсысы 100 мл-ден № 2 сұйықтықтың үш порциясымен жуады. Сынақ 1 г/л Твин-80 қосып қоректік орталарда жүргізіледі.
Егер сыналатын үлгінің құрамына вазелин кірсе, мембраналық фильтрлерді жуу үшін № 3 сұйықтық қолданылады.
Егер препарат майдағы ерітінді болса, қолданар алдында фильтр мен қондырғы мұқият кептірілуі керек.

2.2.1. Испытание водных растворов ЛС
Определенный объем препарата, стерильно отобранный из всех образцов, перемешивают и асептически переносят на один или несколько предварительно смоченных фильтров. Фильтры асептически снимают с фильтродержателя и помещают в среды или заливают их в емкости с фильтродержателями. При использовании замкнутой системы канистры заполняют равным объемом сред. При этом следует избегать аэрации тиогликолевой среды.
2.2.2. Испытание жидких препаратов, не смешивающихся с водой
Испытание проводят так же, как и для водных растворов ЛС. При испытании вязких жидкостей к общей пробе перед фильтрацией асептически добавляют достаточное количество подходящего стерильного растворителя для увеличения скорости фильтрации.
Таблица 2. —Минимальное количество образца для посева на питательные среды
Количество препарата в первичной упаковке
Минимальное количество препарата для посева на каждую питательную среду, если не обосновано и не разрешено иное
Жидкие:
Менее 1 мл
весь объем первичных упаковок, объединенных до 1 мл
1 - 40 мл
1/2 содержимого, но не менее 1 мл
40 - 100 мл
20 мл
более 100 мл
10 % содержимого, но не менее 20 мл
Антибиотики (жидкости)
1 мл
Другие препараты, растворимые в воде или ИПМ
содержимое упаковки, но не менее 200 мг
Нерастворимые препараты, мази и кремы, поддающиеся эмульгированию или суспендированию
содержимое упаковки, но не менее 200 мг
Твердые:
Менее 50 мг
все содержимое
50 - 300 мг
1/2 содержимого, но не менее 50 мг
300 мг - 5 г
150 мг
более 5 г
500 мг
Если в состав испытуемого образца входит лецитин, масло или консервант, а сам препарат обладает антимикробным действием, для промывания фильтров используют жидкость № 2.
2.2.3. Пробоподготовка и испытание мазей, кремов, растворимых в ИПМ, и растворов в маслах
Мази на жировой основе и эмульсии типа "вода в масле" растворяют в ИПМ, предварительно простерилизованном методом фильтрации (мембрана с диаметром пор 0,22 мкм). Стерильный разбавитель/растворитель и, если необходимо, испытуемый образец, непосредственно перед фильтрацией нагревают до температуры не более 44 °С. Фильтруют раствор испытуемого образца в ИПМ и промывают мембрану тремя порциями жидкости № 2 по 100 мл каждая. Испытание проводят на питательных средах с добавлением 1 г/л твина-80.
Если в состав испытуемого образца входит вазелин, для промывания мембранных фильтров используют жидкость № 3.
Если препарат представляет собой раствор в масле, фильтр и установка перед применением должны быть тщательно высушены.

2.2.4. Препараттарды шприц-тюбиктерде сынау
Әрбір шприц-тюбиктің ішіндегісін мембраналық фильтрлеуге арналған қондырғыларға өткізеді немесе кейіннен фильтрге өткізу үшін стерильді пробиркаға жалпы сынаманы жинайды.
2.2.5. Инъекцияға арналған қатты дәрілік нысандарды (антибиотиктерден басқа) сынау)
Сыналатын үлгі қолдану жөніндегі нұсқаулықта көрсетілгендей сұйытылады және 2.2.1 және 2.2.2-бөлімдерде келтірілген әдістемеге сәйкес сынақ жүргізіледі.
2.2.6. Стерильді аэрозольді дәрілік нысандарды сынау
Аэрозоль орамасындағы сыналатын үлгінің талап етілетін мөлшерін бүріккіш клапанның өзегін басу арқылы стерильді колбаға асептикалық түрде ауыстырады. Мүмкін болса, пропеллент булану арқылы алынады. Колбаға № 2 сұйықтық қосып, мұқият араластырады. Сынақ 2.2.1 және 2.2.2-бөлімдерде көрсетілгендей жүргізіледі.
2.2.7. Микробқа қарсы әсері бар үлгілерді сынау кезінде мембраналық фильтрлерді жууға арналған сұйықтықтар
Фильтрлерді жуу үшін микроорганизмдердің өсуін тоқтатпайтын кез-келген стерильді сұйықтықты пайдалануға болады:
0,9% натрий хлоридінің РН 7,0 ± 0,2 ерітіндісі (стерильдеуден кейін).
№ 1 сұйықтық: 1 г ферментативті пептонды 1000 мл суда ерітеді, тазарту үшін фильтрлейді немесе центрифугалайды, түтік ыдыстарға құяды және стерильдейді; рН 7,0 ± 0,2.
Пенициллиндердің немесе цефалоспориндердің үлгілерін фильтрлеу кезінде (егер қажет болса) № 1 сұйықтыққа жеке фармакопея бабында және сапа жөніндегі нормативтік құжатта көрсетілген ß-лактамазаның валидацияланған мөлшері фильтрдегі антибиотиктің микробқа қарсы қалдық әсерін инактивациялау үшін жеткілікті қосылады.
№ 2 сұйықтық: 1 мл Твин-80-ді № 1 1000 мл сұйықтыққа қосады, түтік ыдыстарға құяды және стерильдейді; рН 7,0 ± 0,2
№ 3 сұйықтық: 5 г ферментативті пептонды, 3 г ет сығындысын және 10 г Твин-80 1000 мл суда ерітеді, құтыға құяды және стерильдейді; рН 7,0 ± 0,2.
БДП-ны сынау кезінде мембраналық фильтрлерді жууды препараттың микробқа қарсы әсерін анықтау кезінде пайдаланылған микроорганизмдердің өсуін тежемейтін кез келген стерильді ерітіндімен жүргізуге болады, мысалы: 0,9% натрий хлоридінің ерітіндісі (рН 7,0 ± 0,2) немесе № 1 сұйықтық.
2.2.8. Микробқа қарсы әсері бар үлгілерді сынау кезінде мембраналық фильтрлеу әдісінің жарамдылығын тексеру
Бір фильтр үшін стерильділікке арналған сынақтағыдай бірліктердің (ампулалар, флакондар және т.б.) санын пайдалана отырып, сыналатын үлгінің көлемі фильтрленеді (2-кесте). Фильтр әрқайсысы 100 мл тиісті сұйықтықтың кем дегенде үш порциясымен жуылады. Жууға арналған сұйықтықтың соңғы порциясына 100кое/мл концентрациясы бар микроорганизмдердің тест-штамдарының дайындалған жүзінділері (әрқайсысы жеке-жеке) 1 мл-ден енгізіледі (3-кесте).

2.2.4. Испытание препаратов в шприц-тюбиках
Содержимое каждого шприц-тюбика переносят в установки для мембранной фильтрации или собирают общую пробу в стерильную пробирку для последующего переноса на фильтр.
2.2.5. Испытание твердых лекарственных форм для инъекций (кроме антибиотиков)
Испытуемый образец разводят, как указано в инструкции по применению, и проводят испытание согласно методике, приведенной в разделах 2.2.1 и 2.2.2.
2.2.6. Испытание стерильных аэрозольных лекарственных форм
Требуемое количество испытуемого образца в аэрозольной упаковке асептически переносят в стерильную колбу нажатием на шток распылительного клапана. Если возможно, удаляют пропеллент путем испарения. Добавляют в колбу жидкость № 2 и осторожно перемешивают. Испытание проводят, как указано в разделах 2.2.1 и 2.2.2.
2.2.7. Жидкости для промывания мембранных фильтров при испытании образцов, обладающих антимикробным действием
Для промывания фильтров можно использовать любую стерильную жидкость, не подавляющую рост микроорганизмов:
• 0,9 % раствор натрия хлорида рН 7,0 ± 0,2 (после стерилизации).
• Жидкость № 1: растворяют 1 г ферментативного пептона в 1000 мл воды, фильтруют или центрифугируют для осветления, разливают в сосуды и стерилизуют; рН 7,0 ± 0,2.
При фильтрации образцов пенициллинов или цефалоспоринов (если необходимо) к жидкости № 1 добавляют валидированное количество
-лактамазы, указанное в частной фармакопейной статье и нормативном документе по качеству, достаточное для инактивации остаточного антимикробного действия антибиотика на фильтре.
• Жидкость № 2: добавляют 1 мл твина-80 к 1000 мл жидкости № 1, разливают в сосуды и стерилизуют; рН 7,0 ± 0,2
• Жидкость № 3: растворяют 5 г ферментативного пептона, 3 г мясного экстракта и 10 г твина-80 в 1000 мл воды, разливают во флаконы и стерилизуют; рН 7,0 ± 0,2.
При испытании БЛП промывку мембранных фильтровможно проводить любым стерильным раствором, не подавляющим рост микроорганизмов, использованным при определении антимикробного действия препарата, например: 0,9 % раствор натрия хлорида (рН 7,0 ± 0,2) или жидкость № 1.
2.2.8. Проверка пригодности метода мембранной фильтрации при испытании образцов, обладающих антимикробным действием
Фильтруют объем испытуемого образца, используя для одного фильтра то же количество единиц (ампул, флаконов и т.д.), что и в испытании на стерильность (Таблица 2). Фильтр промывают, как минимум, тремя порциями соответствующей жидкости по 100 мл каждая. В последнюю порцию жидкости для промывания вносят по 1 мл приготовленных взвесей тест- штаммов микроорганизмов (каждого в отдельности) с концентрацией Ю0КОЕ/мл (Таблица 3).

Фильтрді тиісті қоректік ортаның 100 мл контейнеріне орналастырады немесе жабық жүйенің канистрінің ортасына қосады. Егістерді тиісті температурада бактериялар үшін 3 тәуліктен және саңырауқұлақтар үшін 5 тәуліктен асырмай инкубациялайды.
Нәтижелерді есепке алу барысында микроағзалардың тест-штамдарының өсуін болуын өтпелі жарықта көрінімді түрде анықтайды. Өсім анықталған жағдайда микробқа қарсы әсер толығымен инактивацияланбаған деп саналады және препараттың бірдей мөлшерін, жуу сұйықтығының ұқсас көлемін және бірдей қоректік ортаны қолдана отырып, стерильділікті сынау жүргізіледі.
Егер микроорганизмдердің тест-штамдарының өсуі болмаса, микробқа қарсы әсері инактивацияланбаған деген қорытынды жасалады. Сынақ фильтрді жууға арналған сұйықтықтың көлемін ұлғайту арқылы қайталанады (бірақ 500 мл-ден аспайды) немесе бейтараптандырудың басқа әдістерін қолданады (1.1-тармақ).
3-кесте – Қоректік ортаның өсу қасиеттерін анықтау және препараттың микробқа қарсы әсерін тексеру үшін қолданылатын микроорганизмдердің тест-штамдары*
Қоректену ортасы
Микроорганизмдердің тест-штамдары
Инкубация талаптары
Температурасы
Уақыты
Сұйық тиогликоль ортасы
Аэробты бактериялар:
32,5 ± 2,5 °С
3 тәул
Bacillus subtilis ГКПМ 010011, АТСС 6633, CIP 52.62, NCIMB 8054, NBRC 3134 или Bacillus cereus ГКПМ 010014, ATCC 10702
Staphylococcus aureus ГКПМ 201108,, ATCC 6538, CIP 4.83, NCTC 10788, NCIMB 9518, NBRC 13276
Pseudomonas aeruginosa ГКПМ 190155, ATCC 9027, NCIMB 8626, CIP 82.118, NBRC 13275
Alcaligenes faecalis 415* ** ГКПМ 300205
2 тәул
Анаэробты бактериялар:
3 тәул
Clostridium sporogenes 272 ГКПМ 300524, ATCC 19404, CIP 79.3, NCTC 532, ATCC 11437, NBRC 14293
Clostridium novyi 198** ГКПМ 242484
2 тәул
Саңырауқұлақтар **:
22,5 ± 2,5 °С
5 тәул
Candida albicans NCTC 885-653, АТСС 10231, IP 48.72, NCPF3179, NBRC 1594
Сұйық соя-казеин ортасы
Аэробты бактериялар:
22,5 ± 2,5 °С
5 тәул
Bacillus subtilis ГКПМ 010011, АТСС 6633, CIP 52.62, NCIMB 8054, NBRC 3134 немесеи Bacillus cereus ГКПМ 010014, ATCC 10702
Саңырауқұлақтар:
Candida albicans NCTC 885-653, АТСС 10231, IP 48.72, NCPF3179, NBRC 1594
Aspergillus brasiliensis АТСС 9642, АТСС 16404, IP 1431.83, IMI 149007, NBRC 9455
Сабуроның Сұйық Ортасы
Саңырауқұлақтар:
22,5 ± 2,5 °С
5 тәул
Candida albicans NCTC 885-653, АТСС 10231, IP 48.72, NCPF3179, NBRC 1594
Aspergillus brasiliensis АТСС 9642, АТСС 16404, IP 1431.83, IMI 149007, NBRC 9455
* мәдени-морфологиялық, тинкторлық және биохимиялық қасиеттеріне тән әртүрлі коллекциялардан басқа да тест штамдарын пайдалануға болады. Тест-штамдар жиынтығы қолдану тәсіліне немесе сыналатын препараттың құрамына байланысты өзгертілуі мүмкін.

Фильтр помещают в емкость со 100 мл соответствующей питательной среды или добавляют среду в канистру замкнутой системы. Посевы инкубируют при соответствующей температуре в течение не более 3 сут для бактерий и 5 сут для грибов.
В ходе учета результатов определяют визуально в проходящем свете наличие роста тест-штаммов микроорганизмов. В случае обнаружения роста считают, что антимикробное действие полностью инактивировано и проводят испытание стерильности, используя то же количество препарата, аналогичный объем жидкости для промывания и те же питательные среды.
Если рост тест-штаммов микроорганизмов отсутствует, делают вывод, что антимикробное действие не инактивировано. Испытание повто-
Таблица 3. — Тест-штаммы микроорганизмов, используемые для определения ростовых свойств питательных сред и проверки антимикробного действия препарата *
Питательные среды
Тест-штаммы микроорганизмов
Условия инкубации
Температура
Время
Жидкая тиогликолевая среда
Аэробные бактерии:
32,5 ± 2,5 °С
3 сут
Bacillus subtilis ГКПМ 010011, АТСС 6633, CIP 52.62, NCIMB 8054, NBRC 3134 или Bacillus cereus ГКПМ 010014, ATCC 10702
Staphylococcus aureus ГКПМ 201108,, ATCC 6538, CIP 4.83, NCTC 10788, NCIMB 9518, NBRC 13276
Pseudomonas aeruginosa ГКПМ 190155, ATCC 9027, NCIMB 8626, CIP 82.118, NBRC 13275
Alcaligenes faecalis 415** ГКПМ 300205
2 сут
Анаэробные бактерии:
3 сут
Clostridium sporogenes 272 ГКПМ 300524, ATCC 19404, CIP 79.3, NCTC 532, ATCC 11437, NBRC 14293
Clostridium novyi 198** ГКПМ 242484
2 сут
Грибы**:
22,5 ± 2,5 °С
5 сут
Candida albicans NCTC 885-653, АТСС 10231, IP 48.72, NCPF3179, NBRC 1594
Жидкая соевоказеиновая среда
Аэробные бактерии:
22,5 ± 2,5 °С
5 сут
Bacillus subtilis ГКПМ 010011, АТСС 6633, CIP 52.62, NCIMB 8054, NBRC 3134 или Bacillus cereus ГКПМ 010014, ATCC 10702
Грибы:
Candida albicans NCTC 885-653, АТСС 10231, IP 48.72, NCPF3179, NBRC 1594
Aspergillus brasiliensis АТСС 9642, АТСС 16404, IP 1431.83, IMI 149007, NBRC 9455
Жидкая Среда Сабуро
Грибы:
22,5 ± 2,5 °С
5 сут
Candida albicans NCTC 885-653, АТСС 10231, IP 48.72, NCPF3179, NBRC 1594
Aspergillus brasiliensis АТСС 9642, АТСС 16404, IP 1431.83, IMI 149007, NBRC 9455
* могуть быть использованы и другие тест-штаммы из различных коллекций, типичные по культурально-морфологическим, тинкториальным и биохимическим свойствам. Наборот тест-штаммов может быть изменен в зависимости от способа применения или состава испытуемого препарата.

** БДП сынау кезінде тиогликоль ортасын әмбебап ретінде пайдалану жағдайлары үшін тест-штамдар белгіленген. Өсіру екі температура жағдайында жүзеге асырылады-32,5 ± 2,5 °C және 22,5 ± 2,5 °C.
2.3. Тікелей себу әдісі
Тікелей себу әдісі микробқа қарсы әсері жоқ дәрілердің стерильділігін немесе мембраналық фильтрлеу әдісімен сынау мүмкін емес үлгілерді сынау үшін пайдаланылады.
Егер сынақ жағдайында микробқа қарсы әсер анықталса, ол қолайлы инактиваторларды қосу немесе қоректік ортаның көлемін ұлғайту арқылы бейтараптандырылады (1.1-тармақ). Берілген концентрациядағы қосылған инактиватор тест-штамдардың өсуін тежемеуі тиіс. Қажет болған жағдайда инактиваторды қорек ортасына да қосуға болады.
Сынақ үлгілері қоректік ортаға, әдетте, 1:10 қатынасында тікелей себіледі. Сыналатын материал мен пайдаланылатын қоректік орта мөлшерінің арақатынасы препараттың микробқа қарсы әсерін тексеру кезінде анықталуы тиіс.
2.3.1. Фильтрленбейтін сұйықтықтарды сынау
Флакондардың, ампулалардың және т.б. белгілі бір санынан (1-Кесте) 1:10 қатынасында қоректік ортаға себу үшін жеткілікті үлгінің көлемін асептикалық түрде іріктейді. Егістен кейін аэрацияны қоспағанда, ортаны мұқият араластырады.
2.3.2. Майлардағы жақпамайларды, кремдер мен ерітінділерді сынау
Әрбір сыналатын сериядан қажетті бірлік саны алынады (1-кесте).
Майлардағы ерітінділер. Препараттың эмульсиясын тиісті стерильді сұйылтқышы бар стерильді колбаға, диаметрі 5-6 мм шыны моншақтар және қажет болған жағдайда белгілі бір мөлшерде Твин-80 салып, 1:10 сұйытуға дайындайды.
Майлардағы ерітінді себінділерін күн сайын мұқият араластырады.
Майлар мен кремдер. Түтіктерді (құтыларды) ішу алдында дезинфекциялайды, олардың ашып, асептикалық түрде препараттың бірінші порциясын зерттеместен жояды.
Суда оңай эмульсияланатын жақпамайлар және кремдер. Үлгіні тиісті стерильді сұйытқышы бар стерильді колбаға (мысалы, 0,9% натрий хлориді ерітіндісі немесе № 1 сұйықтық) және диаметрі 5-6 мм шыны моншақтарға салып, 1:10 ДЗ сұйылтуды дайындайды. Қоспаны 40 °С температурадағы су банедосында қыздырады және сұйық ортаға – тиогликоль, соя-казеин немесе Сабуроға себілетін біртекті эмульсия алынғанға дейін 5-15 минут бойы қатты шайқайды.
Сумен араластыру қиын болатын жақпамайлар мен кремдер. Тиісті стерильді сұйытқышы бар стерильді колбаға (мысалы, 0,9% натрий хлориді ерітіндісі немесе № 3 сұйықтық), твин-80 ілмегі массасының 50% мөлшерінде және диаметрі 5-6 мм шыны моншақтармен 1:10 сынамалы үлгіні сұйылтуды дайындайды. Қоспаны 40 °C температураға дейінгі су моншасында қыздырады (ерекше жағдайларда 45 °C температураға дейін), біртекті эмульсия алғанға дейін 5-15 минут (ең көп 30 минут) қатты шайқайды, содан кейін сұйық орта – тиогликоль, соя-казеин немесе Сабуроға егеді.

** обозначены тест-штаммы для случаев использования тиогликолевой среды в качестве универсальной при испытании БЛП. Культивирование производят при двух температурных режимах – 32,5 ± 2,5 °С и 22,5 ± 2,5 °С.
ряют, увеличивая объем жидкости для промывания фильтра (но не более 500 мл) или используют другие способы нейтрализации (п.1.1).
2.3. Метод прямого посева
Метод прямого посева используют для испытания на стерильность ЛС, не обладающих антимикробным действием, или тех образцов, испытание которых невозможно выполнить методом мембранной фильтрации.
В том случае, если выявлено антимикробное действие в условиях испытания, его нейтрализуют путем добавления подходящих инактиваторов или увеличивая объем питательной среды (п. 1.1). Добавляемый инактиватор в заданной концентрации не должен подавлять рост тест-штаммов. При необходимости инактиватор можно добавлять и в питательную среду.
Испытуемые образцы засевают непосредственно в питательные среды в соотношении, как правило, 1:10. Соотношение количества испытуемого материала и используемой питательной среды должно быть определено при проверке антимикробного действия препарата.
2.3.1. Испытание нефильтрующихся жидкостей
Из определенного количества флаконов, ампул и т.д. (Таблица 1) асептически отбирают объем образца, достаточный для посева на питательные среды в соотношении 1:10. После посева аккуратно перемешивают среду, исключая аэрацию.
2.3.2. Испытание мазей, кремов и растворов в маслах
От каждой испытуемой серии отбирают необходимое количество единиц (Таблица 1).
Растворы в маслах. Готовят эмульсию препарата в разведении 1:10, помещая в стерильную колбу, содержащую соответствующий стерильный разбавитель, стеклянные бусы диаметром 5-6 мм, и, при необходимости, определенное количество твина-80.
Посевы растворов в маслах ежедневно аккуратно перемешивают.
Мази и кремы. Тубы (флаконы) перед испытанием дезинфицируют, вскрывают их асептическии первую порцию препарата удаляют, не исследуя.
Мази и кремы, легко эмульгируемые в воде. Готовят разведение ЛС 1:10, помещая образец в стерильную колбу с соответствующим стерильным разбавителем (например, раствором 0,9 % натрия хлорида или жидкостью № 1) и стеклянными бусами диаметром 5-6 мм. Смесь нагревают на водяной банедо температуры 40 °С и энергично встряхивают в течение 5-15 минут до получения гомогенной эмульсии, которую высевают в жидкие среды — тиогликолевую, соево-казеиновую или Сабуро.
Мази и кремы, трудно смешиваемые с водой. Готовят разведение испытуемого образца 1:10, помещая в стерильную колбу с соответствующим стерильным разбавителем (например, раствором 0,9 % натрия хлорида или жидкостью № 3), твином-80 в количестве 50 % от массы навески и стеклянными бусами диаметром 5-6 мм. Смесь нагревают на водяной бане до температуры 40 °С (в исключительных случаях до температуры 45 °С), энергично встряхивают в течение 5-15 мин (максимально 30 мин), до получения гомогенной эмульсии, которую затем высевают в жидкие среды — тиогликолевую, соевоказеиновую или Сабуро.

2.3.3. Қатты қалыптарды сынау
Сыналатын үлгіні ұнтақ түрінде 2-кестеде көрсетілген мөлшерде сұйық ортаға – тиогликоль, соя-казеин немесе Сабуроға ауыстырады және мұқият араластырады. Егер үлгіге стерильді еріткіш қосылса, онда алынған суспензия стерильділікке сыналады.
2.4. Дақылдарды инкубациялау шарттары.
Егістерді себу әдісіне қарамастан 32.5 ± 2,5 °С температурада сұйық тиогликоль ортасында және 22,5 ± 2,5 °С температурада сұйық соя-казеин ортасында немесе Сабуро ортасында кемінде 14 тәулік инкубациялайды.
БДП-ны сынау кезінде тек тиогликоль ортасын ғана пайдалану және 32.5 ± 2,5 °С және 22,5 ± 2,5 °С екі температуралық режимде егістіктерді инкубациялау мүмкін болады.
2.5. Сынақ нәтижелерін есепке алу және түсіндіру
Инкубация кезінде дақылдарды мезгіл-мезгіл қарап отырады. Микроорганизмдердің өсуінің болуын өтпелі жарық арқылы көрінімді түрде анықтайды. Егер сыналатын үлгі қоректік ортаның бұлдырауын тудырса және микробтық өсімнің болуын немесе болмауын көзбен анықтауға болмайды, сынақ басталғаннан кейін 14 тәуліктен кейін кемінде 1 мл бұлдыр ортаны ұқсас стерильді ортасы бар пробиркаларға ауыстырады. Бастапқы және қайталанатын дақылдарды инкубациялайды. Инкубацияның жалпы уақыты сынақ басталғаннан бастап 14 + 4 тәуліктен кем болмауы тиіс.
Микроорганизмдердің өсуі болмаған жағдайда сыналатын үлгі стерильділікке сынау талаптарына сәйкес келеді деп есептеледі.
Бұлдырлықтың, шөгіндінің, қабыршақтардың және ортаның басқа да өзгерістерінің болуы бойынша көзбен шолып анықталатын және микроскопиялық зерттеумен расталатын микроорганизмдердің өсуі анықталған кезде сыналатын үлгі стерильділікке сынау талаптарына сәйкес келмейді деп есептеледі. Бұл жағдайда сәйкессіздік себептеріне тексеру жүргізіледі.
Стерильділікке сынау нәтижелері, егер төменде келтірілген бір немесе бірнеше шарттар орындалса, дұрыс емес деп танылуы мүмкін:
1) стерильділікке сынақ жүргізу кезінде қоршаған ортаны (ауаның ортасын, персоналдың беті мен қолын және т.б.) микробиологиялық бақылаудың қанағаттанарлықсыз нәтижелері алынса;
2) сынақ барысында жіберілген қателер анықталса;
3) теріс бақылауда микроорганизмдердің өсуі анықталса (стерильді еріткішті/сұйылтқышты немесе қоректік ортаны бақылау);
4) қоректік орта стерильді емес және / немесе оның өсу қасиеттері қанағаттанарлықсыз болса;
5) материалдарды стерильдеу процесі барысында қателер анықталса.
Егер сынақ нәтижелері дұрыс емес деп танылса (талдау барысында қателер анықталған жағдайда), тестілеуді, қайта сынау үлгілердің екі еселенген мөлшерінде жүргізілетін БДП препараттарын алып тастай отырып, сол бір бастапқы сынамалар санымен бірдей мөлшерде қайталайды.
Егер қайта сынау нәтижесінде микроорганизмдердің өсуі анықталмаса, зерттелетін үлгі стерильді деп саналады. Егер қайта сынау нәтижесінде микроорганизмдердің өсуі анықталса, зерттелетін үлгі "Стерильділік" көрсеткіші бойынша нормативтік құжаттаманың талаптарына сәйкес келмейді деп есептеледі.
Егер тексеру барысында стерильділікке тест орындаудың дұрыстығы дәлелденсе, сыналатын үлгі "Стерильділік" көрсеткіші бойынша нормативтік құжаттаманың талаптарына сәйкес келмейді деп есептеледі.
3. Қоректік орта
Стерильділікті сынау үшін сұйық орталар — тиогликоль, соя-казеин немесе Сабуро пайдаланылады. Тиогликол ортасын аэробты және анаэробты бактерияларды анықтау үшін қолданады. Сұйық соя-казеин ортасын саңырауқұлақтар мен аэробты бактерияларды анықтау үшін қолданады. Сабуроның сұйық ортасын саңырауқұлақтарды анықтау үшін қолданады.
БДП-ны стерильділікке сынау кезінде Сабуроның сұйық ортасын пайдалануға ұсыным жасалмайды.
БДП-ны, оның ішінде құрамында сынап консерванттары бар БДП-ны стерильділікке сынау кезінде аэробты және анаэробты бактериялар мен саңырауқұлақтарды анықтау үшін әмбебап ретінде тиогликоль ортасын ғана пайдалануға жол беріледі (3-кестеге сәйкес тест-микроорганизмдерін пайдалана отырып, оның өсу және бейтараптандыру қасиеттерін алдын ала айқындаған жағдайда). Дақылдарды инкубациялау екі температуралық жағдайда жүзеге асырылады.

2.3.3. Испытание твердых форм
Испытуемый образец в виде порошка переносят в количестве, указанном в Таблице 2, в жидкие среды — тиогликолевую, соево-казеиновую или Сабуро и осторожно перемешивают. Если в образец добавлен стерильный растворитель, то испытанию на стерильность подвергают полученную суспензию.
2.4. Условия инкубации посевов
Посевы инкубируют независимо от метода посева не менее 14 сут при температуре 32.5 ± 2,5 °С в жидкой тиогликолевой среде и при температуре 22,5 ± 2,5 °С в жидких соевоказеиновой среде или среде Сабуро.
При испытании БЛП возможно использование только тиогликолевой среды и инкубирование посевов при двух температурных режимах 32.5 ± 2,5 °С и 22,5 ± 2,5 °С.
2.5. Учет и интерпретация результатов испытания
Во время инкубации периодически просматривают посевы. Наличие роста микроорганизмов определяют визуально в проходящем свете. Если испытуемый образец вызывает помутнение питательной среды и визуально нельзя определить наличие или отсутствие микробного роста, через 14 сут после начала испытания переносят не менее 1 мл помутневшей среды в пробирки с аналогичной стерильной средой. Инкубируют исходные и повторные посевы. Общее время инкубации должно составлять не менее чем 14 + 4 суток от начала испытания.
При отсутствии роста микроорганизмов, считают, что испытуемый образец соответствует требованиям испытания на стерильность.
При обнаружении роста микроорганизмов, определяемого визуально по наличию мутности, осадка, хлопьев и других изменений среды и подтверждаемого микроскопическим исследованием, считают, что испытуемый образец не соответствует требованиям испытания на стерильность. В этом случае проводят расследование причин несоответствия.
Результаты испытания на стерильность могут быть признаны недостоверными в случае, если выполняется одно или несколько условий, приведенных ниже:
1) получены неудовлетворительные результаты микробиологического контроля окружающей среды (воздушной среды, поверхностей и рук персонала и др.) при проведении испытания на стерильность;
2) выявлены ошибки, допущенные в ходе испытания;
3) обнаружен рост микроорганизмов в отрицательном контроле (контроль стерильного растворителя/разбавителя или питательной среды);
4) питательная среда нестерильна и/или ее ростовые свойства неудовлетворительны;
5) выявлены ошибки в ходе процесса стерилизации материалов.
Если результаты испытания признаны недостоверными (в случае обнаружения ошибок в ходе анализа), тест повторяют на том же количестве образцов, что и первоначально, исключая препараты БЛП, повторное испытание которых проводят на удвоенном количестве образцов.
Если в результате повторного испытания не обнаруживают рост микроорганизмов, считают, что исследуемый образец стерилен. Если в результате повторного испытания обнаруживают рост микроорганизмов, считают, что исследуемый образец не соответствует требованиям нормативной документации по показателю "Стерильность".
Если в ходе расследования доказана правильность выполнения теста на стерильность, считают, что испытуемый образец не соответствует требованиям нормативной документации по показателю "Стерильность".
Для испытания стерильности используют жидкие среды — тиогликолевую, соево-казеиновую или Сабуро. Тиогликолевую среду применяют для выявления аэробных и анаэробных бактерий. Жидкую соевоказеиновую среду — для выявления грибов и аэробных бактерий. Жидкую среду Сабуро используют для выявления грибов.
При испытании на стерильность БЛП не рекомендуется использовать жидкую среду Сабуро.
При испытании на стерильность БЛП, в том числе, содержащих ртутные консерванты, допустимо использование только тиогликолевой среды в качестве универсальной для выявления аэробных и анаэробных бактерий и грибов (при условии предварительного определения ее ростовых и нейтрализующих свойств с использованием тест-микроорганизмов в соответствии с Таблицей 3). Инкубацию посевов осуществляют при двух температурных режимах.

3.1. Қоректік ортаны дайындау
Қоректік орталарды зертханада өнеркәсіптік өндірістің құрғақ қоректік орталарын немесе жеке компоненттерді пайдалана отырып дайындайды. Өндірушінің сертификаты бар пайдалануға дайын ортаны қолдануға рұқсат етіледі. Зертханада дайындалған қоректік орталар стерильдікке тексеріліп, олардың өсу қасиеттерін анықтайды.
Фильтрлерді жууға арналған қоректік орталар мен сұйықтықтарды, егер фармакопея бабында немесе нормативтік құжаттамада басқа нұсқаулар болмаса, 121 °С температурада 15 минут бойы автоклавта стерильдейді.
Тиогликоль ортасы
L-цистин
Натрий хлориді
Глюкоза моногидраты
Микробиологиялық агар
(ылғалдылығы 15% артық емес)
Ашытқы сығындысы
(суда еритін)
Панкреатиялық гидролизат
казеин
Натрий тиогликоляты
немесе тиогликоль қышқылы
Натрий резазурині ерітіндісі
(1 г/л), жаңадан дайындалған
тазартылған су
рН стерилизациядан кейін
0,5 г
2,5 г
5,5 г
0,75 г
5,0 г
15,0 г
0,5 г
0,3 мл
1,0 мл
1000,0 мл
7,1 ± 0,2
Суға тазартылған L-цистинді, микробиологиялық агарды, натрий хлоридін, глюкозаны, суда еритін ашытқы сығындысын және казеин панкреатиялық гидролизатын қосып, толығымен ерігенше қыздырады. Осыдан кейін натрий тиогликолатын немесе тиогликоль қышқылын қосады және қажет болған жағдайда 1 М натрий гидроксиді ерітіндісімен ортаның рН-ын қажетті мәнге дейін жеткізеді. Резазурин ерітіндісін қосады, араластырады, тиісті көлемдегі пробиркаларға құяды және стерильдейді.
Сұйық соя-казеин ортасы
Казеин панкреатиялық гидролизаты
Соя ұнының папаинді гидролизаты
Натрий хлориді
Екі есе алмастырылған калий фосфаты
Глюкозалар
Тазартылған су
рН стерилизациядан кейін
17,0 г
3,0 г
5,0 г
2,5 г
2,5 г
1000,0 мл
7,3 ± 0,2
Компоненттерді суда ерітеді (қажет болса-қызған кезде). Бөлме температурасында салқындатады. Қажет болса, стерилизациядан кейін ортаның рН мәні 7,3 ± 0,2 болатындай етіп натрий гидроксидінің 1 М ерітіндісін қосады. Мөлдір орта алу үшін фильтрлейді, пробиркаларға құяды және стерильдейді.
Сабуро сұйық ортасы
Ферментативті пептон
Глюкоза моногидраты
Тазартылған су
рН стерилизациядан кейін
10,0 г
40,0 г
1000,0 мл
5,6 ± 0,2
Пептон мен глюкозаны тазартылған суға қосады және аздап қызған кезде толығымен ерітеді. Бөлме температурасына дейін салқындатып, рН-ды қажетті мәнге дейін жеткізеді. Қажет болған жағдайда, фильтрлейді, пробиркаларға құяды және стерильдейді.
Өнеркәсіптік өндірістің құрғақ және қолдануға дайын орталарының құрамына, олардың өсу қасиеттері бойынша талаптарға сәйкес келген жағдайда ерекшеленуге жол беріледі.
3.2. Қоректік ортаның стерильділігі
Стерилизациядан кейін қоректік ортаның әрбір партиясынан кемінде 5% сыйымдылықты термостатқа орналастырады және кемінде 14 тәулік бойы инкубациялайды. Бақылауды ДЗ сынағына дейін немесе сыналатын үлгіні стерильдікке себумен параллель түрде жүргізеді. Микроорганизмдердің өсуі болмауы керек.

3.1. Приготовление питательных сред
Питательные среды готовят в лаборатории, используя сухие питательные среды промышленного производства или отдельные компоненты. Допускается применение сред, готовых к использованию, с сертификатом производителя. Приготовленные в лаборатории питательные среды проверяют на стерильность и определяют их ростовые свойства.
Питательные среды и жидкости для промывания фильтров стерилизуют в автоклавепри температуре 121 °С в течение 15 мин, если нет других указанийв фармакопейной статье или нормативной документации.
Тиогликолевая среда
• L-цистина
0,5 г
• Натрия хлорида
2,5 г
• Глюкозы моногидрата
5,5 г
• Агара микробиологического (влажность не более 15 %)
0,75 г
• Дрожжевого экстракта (водорастворимого)
5,0 г
• Панкреатического гидролизата казеина
15,0 г
• Натрия тиогликолята
0,5 г
• или кислоты тиогликолевой
0,3 мл
• Раствора резазурина натрия (1 г/л), свежеприготовленного
1,0 мл
• Воды очищенной
1000,0 мл
рН после стерилизации
7,1 ± 0,2.
Добавляют в воду очищенную L-цистин, агар микробиологический, натрия хлорид, глюкозу, водорастворимый дрожжевой экстракт и панкреатический гидролизат казеина и нагревают до полного растворения. После этого вносят- натрия тиогликолят или тиогликолевую кислоту и, если необходимо, доводят рН среды 1М раствором натрия гидроксида до необходимого значения. Добавляют раствор резазурина, перемешивают, разливают в пробирки соответствующего объема и стерилизуют.
Жидкая соево-казеиновая среда
• Панкреатического гидролизата казеина
17,0 г
• Папаинового гидролизата соевой муки
3,0 г
• Натрия хлорида
5,0 г
• Калия фосфата двузамещенного
2,5 г
• Глюкозы
2,5 г
• Воды очищенной
1000,0 мл
рН после стерилизации 7,3 ± 0,2.
Компоненты растворяют в воде (если необходимо — при нагревании). Охлаждают при комнатной температуре. Если требуется, добавляют 1 М раствор натрия гидроксида, чтобы после стерилизации значение рН среды было 7,3 ± 0,2. Фильтруют для получения прозрачной среды, разливают в пробирки и стерилизуют.
Жидкая среда Сабуро
• Пептона ферментативного
10,0 г
• Глюкозы моногидрата
40,0 г
• Воды очищенной
1000,0 мл
рН после стерилизации 5,6 ± 0,2.
Пептон и глюкозу добавляют в воду очищенную и полностью растворяют при слабом нагревании. Охлаждают до комнатной температуры и доводят рН до требуемого значения. Если необходимо, фильтруют, разливают в пробирки и стерилизуют.
Допускается, чтобы состав сухих и готовых к применению сред промышленного производства различался, при условии их соответствия требованиям по ростовым свойствам.
3.2. Стерильность питательных сред После стерилизации не менее 5 % емкостей от каждой партии питательной среды помещают в термостат и инкубируют в течение как минимум 14 сут. Контроль проводят до испытания ЛС или параллельно с посевом испытуемого образца на стерильность. Рост микроорганизмов должен отсутствовать.

3.3. Қоректік ортаның өсу қасиеттерін анықтау
Ортаның өсу қасиеттерін өнеркәсіп шығарған және нөмірі бар қоректік ортаның әр сериясы үшін және зертханада өндірілген ортаның әр партиясы үшін анықтайды.
10-100 КОЕ мөлшеріндегі микроорганизмнің әрбір түрін сыналатын ортаның жеке порциясына (2 пробиркаға) енгізеді. 3-кестеде көрсетілген шарттарға сәйкес инкубациялайды. Егер инокуляцияланған ортада инкубацияның қажетті уақытында микроорганизмдердің өсуі көрінімді түрде байқалса, орта қолдануға жарамды деп саналады.
3.3.1. Микроорганизмдердің тест-штамдарын дайындау
Арнайы коллекциялардан алынған бактериялар мен саңырауқұлақтардың сынақ штаммдары пайдаланылады, олар дақылдық морфологиялық және биохимиялық қасиеттерге тән болуы керек.
Жұмыс дақылдары отырғызылу жолақтарының саны бестен аспауға тиіс.
Аэробты бактериялардың дақылын сынаудың алдында шабылған соя-казеин агарына, № 1 ортаға немесе басқа да жеткілікті тығыз қоректік ортаға себеді; С.albicans және A. brasiliensis саңырауқұлақ дақылдарын — шабылған Сабуро агарына (немесе № 2 ортаға); Clostridium novyi және С. sporogenes анаэробты дақылдарды* – анаэробты микроорганизмдерге арналған ортаға (мысалы, сұйық тиогликол) себеді және тиісті температурада инкубациялайды.ы.
* Анаэростатта инкубация жағдайында аэробтар үшін дақылдарды егуге болады.
3.3.2. Инокулятты дайындау
Бактериялардың тест-штамдарының өсірілген өсірінділері (соның ішінде анаэробты жағдайларда өсірілген С.sporogenes) және С. albicans шабылған агардың бетін 0,9% натрий хлоридінің стерильді ерітіндісімен жуады. Бұлдырлықтың оптикалық стандартты үлгісі бойынша 10 бірлікке сәйкес келетін әрбір тест-штаммның жүзіндісін дайындайды.
В. subtilis, B. cereus, C. albicans, A. brasiliensis жасушаларының концентрациясын 1 x 107 КОЕ/мл дейін; S. aureus, P. aeruginosa, C. sporogenes, A. faecalis – 1 x 109 КОЕ/мл дейін жеткізеді.
Анаэробты микроорганизмдерге арналған сұйық өсіру ортасында өсірілген C. novyi дақылы (2 қайта егу) центрифугалаудан кейін 3000 көл/мин 20 минут ішінде келесі құрамдағы стерильді сұйықтықпен сұйылтылады:
натрий хлориді
тиогликоль қышқылы
Тазартылған су
рН стерилизациядан кейін
8,5 г
0,3 мл
1000 мл
7,2 ± 0,2
A. brasiliensis конидияларын шаю үшін құрамында 0,05% Твин-80 бар стерильді 0,9% натрий хлориді ерітіндісі пайдаланылады. 1 мл шайындыдағы конидиялардың санын Горяев камерасының көмегімен немесе Сабуро агарына немесе № 2 ортаға қолайлы сұйылтуды себу арқылы анықтайды.
Бактериялар мен саңырауқұлақтардың стандартталған жүзінділерін олардың өсу қасиеттерін анықтау үшін сұйық және жартылай сұйық қоректік ортаға себу үшін 10-100 КОЕ/мл концентрациясына дейін қатарынан он рет сұйылту әдісімен 0,9% натрий хлориді ерітіндісімен жеткізеді.

3.3. Определение ростовых свойств питательных сред
Ростовые свойства сред определяют для каждой серии питательной среды, выпущенной промышленностью и имеющей номер, и для каждой партии среды, изготовленной в лаборатории.
Каждый вид микроорганизма в количестве 10- 100 КОЕ вносят в отдельную порцию испытуемой среды (в 2 пробирки). Инкубируют в соответствии с условиями, указанными в Таблице 3. Если в течение необходимого времени инкубации в инокулированных средах визуально отмечается рост микроорганизмов, среду считают пригодной для использования.
3.3.1. Подготовка тест-штаммов микроорганизмов
Используют тест-штаммы бактерий и грибов из специализированных коллекций, которые должны быть типичными по культурально-морфологическим и биохимическим свойствам.
Число пассажей рабочих культур не должно превышать пяти.
Перед испытанием культуры аэробных бактерий высевают на скошенный соевоказеиновый агар, среду № 1 или другую адекватную плотную питательную среду; культуры грибов С. albicans и А. brasiliensis — на скошенный агар Сабуро (или среду № 2); культуры анаэробов Clostridium novyi и С. sporogenes* — на среды для анаэробных микроорганизмов (например, жидкую тиогликолевую) и инкубируют при соответствующей температуре.
* Возможен высев культуры на среды для аэробов при условии инкубации в анаэростате.
3.3.2. Приготовление инокулята
Выросшие культуры тест-штаммов бактерий (в том числе, С. sporogenes, выращенную в анаэробных условиях) и С. albicans смывают с поверхности скошенного агара стерильным 0,9 % раствором натрия хлорида. Готовят взвесь каждого тест-штамма, соответствующую 10 ЕД по оптическому стандартному образцу мутности.
Концентрацию клеток В. subtilis, B. cereus, C. albicans, A. brasiliensis доводят до 1 x 107 КОЕ/мл; S. aureus, P. aeruginosa, C. sporogenes, A.faecalis — до 1 x 109 КОЕ/мл.
Культуру С. novyi, выращенную на жидкой среде культивирования для анаэробных микроорганизмов (2 пересева), после центрифугирования 3000 об/мин в течение 20 мин разводят стерильной жидкостью следующего состава:
• натрия хлорид
8,5 г
• кислота тиогликолевая
0,3 мл
• вода очищенная
1000 мл
рН 7,2 ± 0,2 после стерилизации.
Для смыва конидий A. brasiliensis используют стерильный 0,9 % раствор натрия хлорида, содержащий 0,05 % твина-80. Количество конидий в 1 мл смыва определяют с помощью камеры Горяева или посевом подходящего разведения на агар Сабуро или среду № 2.
Стандартизованные взвеси бактерий и грибов доводят стерильным 0,9 % раствором натрия хлорида методом последовательных десятикратных разведений до концентрации 10-100 КОЕ/мл для посева в жидкие и полужидкие питательные среды для определения их ростовых свойств.

Алынған концентрацияны растау үшін бактериялардың инокуляттарын, соның ішінде С.sporogenes (соңғысын анаэростатта инкубациялау жағдайында) соя-казеин агарына (тиісінше № 1 орта немесе клостридиялар үшін мамандандырылған орта) 103 КОЕ/мл концентрациясы бар жүзіндіден 0,1 мл-ден, C. novyi – клостридияларға арналған арнайы орта үшін себеді. Саңырауқұлақтардың инокуляттарын Сабуро агарына себеді (немесе № 2 орта).
3.4. Тиогликоль ортасының бейтараптандырушы қасиеттерін анықтау
Құрамында мертиолят (тиомерсал) бар БДП сынақтарын жүргізу кезінде тиогликоль ортасының бейтараптандырушы қасиеттерін анықтау үшін Alcaligenes faecalis 415 тест-штаммын пайдаланады (инокулятты дайындау 3.3.2-тармағын қараңыз.) Әр пробиркаға тиогликольді ортасы бар бағанның ортасына алдын ала 0,5 млтесіг жаңадан дайындалған 0,01% натрий хлоридінің стерильді 0,9% ерітіндісімен сұйытылған тиомерсал ерітіндісін енгізеді.
Егер 32,5 ± 2,5° С температурада егістіктерді инкубациялаудың 5 тәулігінен кешікпей A. faecalis 415 тест-штаммының өсуі көрінімді түрде байқалса, тиогликоль ортасын бейтараптандырушы қасиеттері бойынша жарамды деп таниды.
3.5. Қоректік ортаны сақтау
Зертханада дайындалған ортаны 2-ден 25°С-қа дейінгі температурада жарықтан қорғалған жерде 1 айдан аспайтын немесе валидациялық сынақтар барысында расталған өзге мерзім ішінде сақтайды.
Егер резазурині бар тиогликоль ортасын сақтау кезінде ортаның жоғарғы қабаты (көлемнің 1/3 астамы) қызғылт түске боялса, ортаны қайнаған су моншасында қызғылт түс жоғалғанға дейін 10-15 минут қыздыру арқылы қалпына келтіруге болады, содан кейін тез суытады. Егер қыздырудан кейін түс жоғалмаса, орта қолдануға жарамсыз болып саналады. Ортаның регенерациясын тек бір рет жүргізуге болады.
Пайдалануға дайын өнеркәсіптік өндірістің қоректік орталары жарамдылық мерзімі ішінде олардың стерильділігі мен өсу қасиеттері сақталған жағдайда тығыз тығындалған ыдыстарда сақталады.
Өнеркәсіптік өндірістің құрғақ қоректік орталары қолдану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес сақталады және өндіруші көрсеткен жарамдылық мерзімі өткеннен кейін жойылады.
201060002-2019
2.1.6.2. Пирогендік
Осы жалпы фармакопея бабы инъекциялық ерітінділер мен олар дайындалатын фармацевтикалық субстанциялардың пирогенділігін сынауға қолданылады. Сынақ инъекцияға дейін және одан кейін қояндардағы дене температурасын өлшеуге негізделген.
ЖАНУАРЛАРДЫ БАҒЫП ҰСТАУ ЖӘНЕ ОЛАРДЫ СЫНАҚ ЖҮРГІЗУГЕ ДАЙЫНДАУ
Әрбір қоянды толық тамақтану рационында, тітіркендіргіш әсерлерден (акустикалық, оптикалық және т.б.) қорғалатын бөлек торда бағып ұстайды. Жануарлар орналасқан және сынақтар өткізілетін бөлмелерде шамамен 20 °C тұрақты температураны сақтайды. Үй-жайлардағы температура 3 °С-тан аспауы керек. Сынақ алдында жануарларды тексеріп, бір жыныстағы сау қояндарды, альбинос емес, дене салмағы кемінде 1,5 кг, алдыңғы апта ішінде салмағын жоғалтпаған сау қояндарды таңдайды.
Сынақтан 18 сағат бұрын қояндарға суды шектемейді жем бермейді. Тәжірибе кезінде жануарларға тамақ та, су да бермейді. Тәжірибеге алғаш рет арналған немесе төрт аптадан астам тәжірибеге қатыспаған қояндарды, инъекцияны қоспағанда, барлық жұмыс операцияларын (қарау, өлшеу, дене температурасын өлшеу) жүзеге асыра отырып, сынақ рәсіміне алдын ала дайындайды.

Для подтверждения полученной концентрации инокуляты бактерий, в том числе, С. sporogenes (при условии инкубации последнего в анаэростате), высевают на соевоказеиновый агар (среду № 1 или специализированную среду для клостридий соответственно) по 0,1 мл из взвеси с концентрацией 103 КОЕ/мл, С. novyi — на специальную среду для клостридий. Инокуляты грибов высевают на агар Сабуро (или среду № 2).
3.4. Определение нейтрализующих свойств тиогликолевой среды
При проведении испытаний БЛП, содержащих мертиолят (тиомерсал), для определения нейтрализующих свойств тиогликолевой среды используют тест-штамм Alcaligenes faecalis 415 (подготовка инокулята см. п. 3.3.2.) Предварительно перед посевом культуры в каждую пробирку в середину столбика с тиогликолевой средой вносят по 0,5 мл свежеприготовленного 0, 01 % раствора тиомерсала, разведенного стерильным 0,9 % раствором натрия хлорида.
Тиогликолевую среду признают пригодной по нейтрализующим свойствам, если не позднее 5 суток инкубации посевов при температуре 32,5 ± 2,5° С визуально обнаруживается рост тест-штамма A. faecalis 415.
3.5. Хранение питательных сред
Приготовленные в лаборатории среды хранят при температуре от 2 до 25 °С в защищенном от света месте в течение не более 1 мес или в течение иного срока, подтвержденного в ходе валидационных испытаний.
В случае, если при хранении тиогликолевой среды, содержащей резазурин, верхний слой среды (более 1/3 объема) окрасится в розовый цвет, среду можно регенерировать нагреванием на кипящей водяной бане в течение 10-15 мин до исчезновения розовой окраски с последующим быстрым охлаждением. Если окраска не исчезает после нагревания, среду считают непригодной к применению. Регенерацию среды можно проводить только один раз.
Питательные среды промышленного производства, готовые к использованию, хранят в плотно укупоренных емкостях при условии сохранения их стерильности и ростовых свойств в течение срока годности.
Сухие питательные среды промышленного производства хранят в соответствии с инструкцией по применению и уничтожают по истечении срока годности, указанного производителем.
201060002-2019
2.1.6.2. Пирогенность
Настоящая общая фармакопейная статья распространяется на испытание пирогенности инъекционных растворов и фармацевтических субстанций, из которых они изготавливаются. Испытание основано на измерении температуры тела у кроликов до и после инъекции.
СОДЕРЖАНИЕ ЖИВОТНЫХ И ПОДГОТОВКА ИХ К ПРОВЕДЕНИЮ ИСПЫТАНИЯ
Каждого кролика содержат в отдельной клетке на полноценном пищевом рационе, ограждая от раздражающих воздействий (акустических, оптических и других). В помещениях, где находятся животные и проводятся испытания, поддерживают постоянную температуру около 20 °С. Температура в помещениях не должна различаться более, чем на 3 °С. Перед испытанием проводят осмотр животных и отбирают здоровых кроликов одного пола, не альбиносов, с массой тела от не менее 1,5 кг, которые не теряли в массе в течение предыдущей недели.
За 18 часов до испытания кроликов лишают корма без ограничения воды. Во время опыта животные не получают ни корма, ни воды. Кроликов, впервые предназначенных для опыта или не участвовавших в опыте более четырех недель, предварительно готовят к процедуре испытания, осуществляя все рабочие операции (осмотр, взвешивание, измерение температуры тела) за исключением инъекции.

Бұрын тәжірибеде болған қояндарды, егер оларға енгізілген дәрілік зат апирогендік болса, үш күннен кейін қайта пайдаланылуы мүмкін. Жануардың дене температурасы 0,6 °C немесе одан жоғары көтерілгенде, қоянды екі аптадан ерте емес мерзімде тәжірибе жасау үшін қолдануға болады.
Егер сыналатын дәрілік заттың антигендік қасиеттері болса, онда жануарларды сынау үшін қайта пайдалану тәртібі фармакопея бабынд көрсетіледі.
МАТЕРИАЛДАР МЕН ЖАБДЫҚТАР
Сұйылтуға арналған ыдыстар, шприцтер мен инъекцияға арналған инелер стерильді және апирогенді болуы тиіс, оны 250 °С температурада 30 минут немесе 200 °С температурада 60 минут қыздыру арқылы қамтамасыз етеді.
Егер фармакопея бабында басқа еріткіш көрсетілмесе, дәрілік заттың сыналатын үлгісін сұйылту үшін 0,9% натрий хлориді ерітіндісі пайдаланылады. Барлық еріткіштер стерильді және апирогенді болуы керек.
Қояндардағы тік ішектің температурасы медициналық максималды сынаппен немесе термосезімтал сенсоры бар электронды термометрмен 0,1 °C дәлдікпен өлшенеді. Термометр немесе сенсор жануардың дене салмағына байланысты қоянның тік ішегіне 5-тен 7,5 см тереңдікке енгізіледі.
СЫНАЛАТЫН ДӘРІЛІК ЗАТТЫ ЕНГІЗУ
Егер фармакопея бабында енгізудің басқа жолы көрсетілмесе, сыналатын дәрілік затты қоянның құлақ венасына енгізеді. Сыналатын үлгінің инъекцияланатын ерітіндісінің көлемі жануардың дене салмағының 1,0 кг-на кемінде 0,2 мл және 10 мл-ден аспауы тиіс. Енгізер алдында ерітіндіні 37,0 ± 2 °С температураға дейін қыздырады.
Сыналатын дәрілік заттың тест-дозасы, енгізілетін ерітіндінің көлемі және қажет болған жағдайда енгізу жылдамдығы фармакопея бабында көрсетіледі.
СЫНАҚ ЖҮРГІЗУ
Сыналатын дәрілік затты сынауды 38,5 – 39,5°С бастапқы температурасында үш қояннан тұратын топта жүргізеді.
Тәжірибе алдында, кем дегенде 30 минут аралықпен, әр қоян дене температурасын екі рет өлшейді. Бір жануардағы температура көрсеткіштеріндегі айырмашылықтар 0,2 °с-тан аспауы керек, әйтпесе қоян сынақтан шығарылады. Бастапқы температура ретінде соңғы өлшеу нәтижесінің мәні алынады.
Сынақ үлгісінің ерітіндісін жануарларға температураны екінші өлшегеннен кейін бірден енгізеді.
Сыналатын үлгіні көктамыр ішіне енгізгеннен кейін температураны өлшеу үш сағат бойы 30 минуттан аспайтын аралықпен жүргізіледі. Парентеральді енгізудің басқа жолдарында – бес сағат бойы жүргізіледі.
НӘТИЖЕЛЕРДІ ЕСЕПКЕ АЛУ
Сыналатын дәрілік затты сынауды саты-сатысымен жүргізуге болады. Әр сатыда үш қоян қолданылады. Сатылардың ең көп саны төрттен аспауы керек.
Әрбір сынақ сатысы аяқталғаннан кейін бастапқы мәнмен салыстырғанда әр қоян денесінің температурасының (∆t) максималды өзгерісі анықталады. Жануардың дене температурасының бастапқы мәннен төмен өзгеруі нөлге тең болып қабылданады және ескерілмейді.
Үш қоян үшін жеке максималды температураның жоғарылауы (∑∆t) анықталады. Сынақтың әртүрлі сатыларында алынған ∑∆t t мәндері рет-ретімен қосылады, ал нәтижелері 2.1.6.2.-1.-кестеде көрсетілген деңгейлермен салыстырылады.
Сынақтың бірінші сатысынан кейін, егер алынған нәтиже 1,2 °С-тан аз немесе оған тең болса (1-кесте, 3-колонка), ал үш қоянның ешқайсысында температураның жеке жоғарылауы 0,5 °С-тан аспаса (4-колонка), сыналатын дәрілік зат апирогенді деп танылады.
2.1.6.2.-1.-кесте – Сынақ нәтижелерін бағалау
Сынақ нәтижелерін бағалау
Сатысы
Малдың жалпы саны
Препарат апирогендік деп танылады
Қайта сынауды (орнын ауыстыруды) жүргізеді
Егер ∑∆t болса, дәрілік затты пирогенді
деп таниды
егер ∑∆t
малдың саны
∆t > 0,5 °С артық емес артқанда
егер ∑∆t
малдың саны
∆t > 0,5 °С артық емес артқанда
1
2
3
4
5
6
7
I
3
≤1,2
>1,2
≥1
II
6
≤2,8
1

Кролики, ранее бывшие в опыте, могут быть использованы повторно через трое суток, если введенное им лекарственное средство было апирогенным. При повышении температуры тела у животного на 0,6 °С и более, кролик может быть использован для дальнейших опытов не ранее, чем через две недели.
Если испытуемое лекарственное средство обладает антигенными свойствами, то порядок повторного использования животных для испытаний указывают в фармакопейной статье.
МАТЕРИАЛЫ И ОБОРУДОВАНИЕ
Посуда для разведения, шприцы и иглы для инъекций должны быть стерильными и апирогенными, что обеспечивается нагреванием при температуре 250 °С в течение 30 минут или 200 °С в течение 60 минут.
Для разведения испытуемого образца лекарственного средства используют раствор натрия хлорида 0,9 %, если в фармакопейной статье не указан другой растворитель. Все растворители должны быть стерильными и апирогенными.
Ректальную температуру у кроликов измеряют с точностью до 0,1 °С медицинским максимальным ртутным или электронным термометром с термочувствительным датчиком. Термометр или датчик вводят в прямую кишку кролика на глубину от 5 до 7,5 см в зависимости от массы тела животного.
ВВЕДЕНИЕ ИСПЫТУЕМОГО ЛЕКАРСТВЕННОГО СРЕДСТВА
Испытуемое лекарственное средство вводят в ушную вену кролика, если в фармакопейной статье не указан другой путь введения. Объем инъецируемого раствора испытуемого образца должен составлять не менее 0,2 мл и не более 10 мл на 1,0 кг массы тела животного. Перед введением раствор подогревают до температуры 37,0 ± 2 °С. Весь объем лекарственного средства вводят за период времени не более 2 минут.
Тест-дозу испытуемого лекарственного средства, объем вводимого раствора и, если необходимо, скорость введения указывают в фармакопейной статье.
ПРОВЕДЕНИЕ ИСПЫТАНИЯ
Испытание испытуемого лекарственного средства проводят на группе из трех кроликов с исходной температурой 38,5 - 39,5 °С.
Перед опытом, с интервалом не менее 30 минут, у каждого кролика дважды измеряют температуру тела. Различия в показаниях температуры у одного и того же животного не должны превышать 0,2 °С. В противном случае кролика исключают из испытания. За исходную температуру принимают величину последнего результата измерения.
Раствор испытуемого образца вводят животным сразу после второго измерения температуры.
Измерения температуры после внутривенного введения испытуемого образца проводят с интервалом не более 30 минут на протяжении трех часов. При других путях парентерального введения — на протяжении пяти часов.
УЧЕТ РЕЗУЛЬТАТОВ
Испытание испытуемого лекарственного средства можно проводить поэтапно. На каждом этапе используют трех кроликов. Максимальное число этапов не должно превышать четырех.
По окончании каждого из этапов испытания определяют максимальное изменение температуры (
t) тела каждого кролика по сравнению с исходным значением. Изменение температуры тела животного ниже исходной величины принимают за нулевое и не учитывают.
Для трех кроликов определяют сумму индивидуальных максимальных повышений температур (
). Значения
, полученные на разных этапах испытания, последовательно суммируют, а результаты сравнивают с уровнями, указанными в Таблице 2.1.6.2.-1.
После первого этапа испытания испытуемое лекарственное средство признают апирогенным, если полученный результат меньше или равен 1,2 °С (Таблица 1, колонка 3), а инди-
Таблица 2.1.6.1.2.-1. – Оценка результатов испытания
Этап
Общее количество животных
Оценка результатов испытания (
)
Лекарственное средство признают апирогенным
Повторное испытание (перестановку) проводят
Лекарственное средство признают пирогенным, если
если
при числе животных с повышением
t > 0,5 °С не более
если
при числе животных с повышением
t > 0,5 °С
1
2
3
4
5
6
7
I
3
1,2
>1,2
1
II
6
2,8
1

>2,8, бірақ <4,3
>1
>4,3
III
9
≤4,5
2
>4,5, бірақ <6,0
>2
>6,0
IV
12
≤6,6
3
>6,6*
* Он екі қоянның үшеуінде температура 0,5 °C-тан жоғары жеке көтерілген кезде сыналатын препарат пирогендік деп танылады.
Егер бірінші сатыда алынған нәтиже 1,2 °С-тан асса (5-колонка) немесе кемінде үш қоянның бірінде (6-колонка) 0,5 °С-тан астам температураның жеке көтерілуі тіркелген болса, онда сынақтың келесі сатысын өткізуге көшу қажет.
Сынақтың екінші сатыдан кейін, егер алынған нәтиже 2,8 °С-тан (3-колонка) аз немесе оған тең болса, ал температураның 0,5 °С-тан жоғары жеке көтерілуі алты қоянның біреуінен аспаса (4-колонка), сыналатын дәрілік зат апирогендік деп танылады.
Егер сынақтың екінші сатысында алынған нәтиже 2,8 °С-тан жоғары болса, бірақ 4,3 °С-тан төмен болса (5-колонка), немесе бір жануардан көп жануарда температураның 0,5 °С-тан жоғары көтерілуі тіркелген (6-колонка) болса, онда сынақтың келесі сатысына өту қажет.
Сынақтың үшінші сатысынан кейін, егер алынған нәтиже 4,5 °С-тан (3-колонка) аз немесе оған тең болса, ал 0,5 °С-тан жоғары температураның жеке көтерілуі тоғыз қоянның екеуінен артық (4-колонка) байқалмаса, сыналатын дәрілік зат апирогендік деп танылады.
Егер сынақтың үшінші сатысында алынған нәтиже 4,5 °С-тан жоғары болса, бірақ 6,0 °С-тан төмен болса (5-колонка) немесе температураның 0,5 °С-тан жоғары жеке көтерілуі екі жануардан аса жануарда тіркелсе (6-колонка), онда сынақтың келесі сатысын өткізуге көшу қажет.
Сынақтың төртінші сатысынан кейін, егер алынған нәтиже 6,6 °С-тан (3-колонка) аз немесе оған тең болса, ал температураның 0,5 °С-тан жоғары жеке көтерілуі он екі қоянның үшеуінен артық (4-колонка) байқалмаса, сыналатын дәрілік зат апирогенді деп танылады.
Егер сынақтың екінші немесе кейінгі сатыларындағы нәтиже 7-колонкада көрсетілген шамадан жоғары болса, сыналатын дәрілік зат пирогендік деп танылады.
Сыналатын дәрілік зат, егер сынақтың төрт сатысының нәтижесінде температураның 0,5 °С жоғары жеке көтерілуі он екі қоянның үшеуінен аспайтын мөлшерде тіркелген жағдайда да пирогендік деп танылады.
201060003-2019
2.1.6.3. Аномалды уыттылық
Осы жалпы фармакопея бабы Дәрілік заттардың аномалды уыттылығын анықтау әдісіне қолданылады.
СЫНАУДЫҢ НЕГІЗГІ ӘДІСТЕМЕСІ
Сынақ бұрын эксперименттерде қолданылмаған салмағы 19-21 г болатын екі жыныстағы 5 сау түрі ақ сызықты емес тышқандарда жүргізіледі. Бағып ұстау және тамақтандыру шарттары жануарлардың қалыпты өмірін қамтамасыз етуі керек. Сыналатын үлгіні инъекцияға арналған 0,9% натрий хлоридінің ерітіндісімен немесе инъекцияға арналған сумен ерітеді немесе сұйылтады (қажет болған жағдайда). Тест-доза сыналатын ерітіндінің 0,5 мл көлемінде болуы тиіс, ол жануардың құйрық тамырына секундына 0,1 мл жылдамдықпен енгізіледі. Тест-дозаны жеке фармакопея бабында көрсетеді. Жануарларды бақылау кезеңі 48 сағатты құрайды.
Егер жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар берілсе, оларды орындаған дұрыс.
Егер көзделген байқау мерзімі ішінде сынақ жүргізілетін жануарлардың бірде-біреуі өлмесе, сынақ жүргізілетін үлгі сынақтан өтті деп есептеледі.

>2,8, но <4,3
>1
>4,3
III
9
4,5
2
>4,5, но <6,0
>2
>6,0
IV
12
6,6
3
>6,6*
* При индивидуальном повышении температуры свыше 0,5 °С более, чем у трех кроликов из двенадцати, испытуемое лекарственное средство признают пирогенным.
видуальное повышение температуры ни у одного из трех кроликов не превышает 0,5 °С (колонка 4).
Если результат, полученный на первом этапе, превышает 1,2 °С (колонка 5) или зарегистрировано индивидуальное повышение температуры более чем на 0,5 °С хотя бы у одного из трех кроликов (колонка 6), то необходимо перейти к проведению следующего этапа испытания.
После второго этапа испытания испытуемое лекарственное средство признают апирогенным, если полученный результат меньше или равен 2,8 °С (колонка 3), а индивидуальное повышение температуры свыше 0,5 °С отмечено не более, чем у одного из шести кроликов (колонка 4).
Если результат, полученный на втором этапе испытания, больше 2,8 °С, но меньше 4,3 °С (колонка 5), или более, чем у одного животного зарегистрировано индивидуальное повышение температуры свыше 0,5 °С (колонка 6), то необходимо перейти к проведению следующего этапа испытания.
После третьего этапа испытания испытуемое лекарственное средство признают апирогенным, если полученный результат меньше или равен 4,5 °С (колонка 3), а индивидуальное повышение температуры свыше 0, 5 °С отмечено не более, чем у двух из девяти кроликов (колонка 4).
Если результат, полученный на третьем этапе испытания, больше 4,5 °С, но меньше 6,0 °С (колонка 5), или зарегистрировано индивидуальное повышение температуры свыше 0,5 °С более, чем у двух животных (колонка 6), то необходимо перейти к проведению следующего этапа испытания.
После четвертого этапа испытания испытуемое лекарственное средство признают апирогенным, если полученный результат меньше или равен 6,6 °С (колонка 3), а индивидуальное повышение температуры свыше 0, 5 °С отмечено не более, чем у трех из двенадцати кроликов (колонка 4).
Испытуемое лекарственное средство признают пирогенным, если результат на втором или последующих этапах испытания выше, чем величины, указанные в колонке 7.
Испытуемое лекарственное средство признают пирогенным и в том случае, если в результате четырех этапов испытания зарегистрировано индивидуальное повышение температуры свыше 0,5 °С более, чем у трех кроликов из двенадцати.
201060003-2019
2.1.6.3. Аномальная токсичность
Настоящая общая фармакопейная статья распространяется на метод определения аномальной токсичности лекарственных средств.
ОСНОВНАЯ МЕТОДИКА ИСПЫТАНИЯ
Испытание проводят на 5 здоровых белых нелинейных мышах обоего пола массой 19-21 г, которые ранее не использовались в экспериментах. Условия содержания и кормления должны обеспечивать нормальную жизнедеятельность животных. Испытуемый образец растворяют или разводят (в случае необходимости) раствором натрия хлорида 0,9 % для инъекций или водой для инъекций. Тест-доза должна содержаться в объеме 0,5 мл испытуемого раствора, который вводят в хвостовую вену животного со скоростью 0,1 мл в секунду. Тест-дозу указывают в частной фармакопейной статье. Период наблюдения за животными составляет 48 ч.
Если в частной фармакопейной статье даны иные указания, то следуют им.
Испытуемый образец считают прошедшим испытание, если в течение предусмотренного срока наблюдения не погибнет ни одно из подопытных животных.

Бір жануар қайтыс болған жағдайда, эксперимент салмағы 20,0 ± 0,5 г 5 тышқанда қайталанады. Егер екінші сынақ кезінде бірде-бір тышқан өлмесе, сынақ үлгісі сынақтан өтті деп саналады.
Егер көзделген байқау мерзімі ішінде бір жануардан артық жануар өлсе, сыналатын үлгі сынақтан өтпеген болып шығады.
ИММУНОБИОЛОГИЯЛЫҚ ДӘРІЛІК ЗАТТАРДЫ СЫНАУ
Сынақтар жануарлардың екі түріне: салмағы 18-20 г 5 ақ тышқанға және/немесе дене салмағы 250-300 г екі теңіз шошқасына жүргізіледі. Жануарлардың массасын сынақ басталған күні анықтайды. Сынақтарға бұрын эксперименттерде пайдаланылмаған сау жануарларды алады. Бағып ұстау және тамақтандыру шарттары жануарлардың қалыпты өмірін қамтамасыз етуі керек.
АҚ ТЫШҚАНДАРҒА ЖҮРГІЗІЛЕТІН СЫНАҚ
Сыналатын үлгіні, егер нормативтік құжаттамада өзге нұсқаулар болмаса, дәрілік зат арналған адамға немесе жануарға (бірақ 1,0 мл-ден аспайтын) бір ең жоғары бір реттік дозада 5 жануардың әрқайсысының ішінің ішіне енгізеді. Лиофилизацияланған сыналатын үлгіні зат жапсырмасындағы нұсқауларға сәйкес қоса берілген еріткішпен қалпына келтіреді. Егер сыналатын үлгі көктамыр ішіне енгізуге арналған болса, онда оның аномалды уыттылығы көктамыр ішіне енгізу кезінде анықталады, бұл ретте сыналатын доза 0,5 мл-ден аспауы тиіс. Көктамыр ішіне енгізілетін сыналатын үлгінің температурасы 36 ± 1°с болуы тиіс.
Жануарларды бақылау кезеңі – 7 күн. Егер жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар берілсе, оларды орындаған дұрыс.
Егер бақылаудың барлық мерзімі ішінде:
• тәжірибелік жануарлардың өлімі жоқ болса;
• жануарлардың ешқайсысында уыттылық белгілері болмаса;
• бастапқы салмағымен салыстырғанда жануарлардың дене салмағының төмендеуі болмаса, сыналатын үлгі сынақтан өтті деп есептеледі. Егер жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар берілсе, оларды ған дұрыс.
Егер бірден артық жануар өлсе, сынақ үлгісі сынақтан өтпеген болып саналады. Егер бір жануар өлсе, уыттылық белгілері пайда болса немесе дене салмағының төмендеуі байқалса, онда сынақты жануарлардың екі еселенген мөлшерінде қайталайды. Егер екінші топтағы бірде-бір жануар өлмесе, уыттану белгілері байқалмаса және бақылау кезеңінде дене салмағының кемуі байқалмаса, сыналатын үлгі сынақтан өткен болып танылады.
ТЕҢІЗ ШОШҚАЛАРЫНА ЖҮРГІЗІЛЕТІН СЫНАҚ
Сыналатын үлгіні 2 жануарға дәрілік зат арналған адамға немесе жануарға бір ең жоғары бір реттік дозаға тең, бірақ 5 мл-ден аспайтын (егер нормативтік құжаттамада өзге нұсқаулар болмаса) дозада енгізеді.
Лиофилизацияланған сыналатын үлгіні зат жапсырмасындағы нұсқауларға сәйкес қоса берілетін еріткішпен қалпына келтіреді. Егер сыналатын үлгі ішке енгізуге арналған болса, онда оның аномалды уыттылығын іштің ішіне енгізген кезде анықтайды, бұл ретте енгізілетін доза 5 мл-ден аспауы тиіс.
Егер нормативтік құжатта сапа бойынша басқа талаптар көрсетілмесе, жануарларды бақылау кезеңі 7 күнді құрайды.
Егер бақылаудың барлық мерзімі ішінде:
• - тәжірибелік жануарлардың өлімі болмаса және олардың бірде-бірінде уыттылықтың көрінетіндей белгілері анықталған жоқ;
• - бастапқы салмағымен салыстырғанда бақылау аяқталған күнгі әр жануардың дене салмағының төмендеуі болмаса;
• - сыналатын үлгіні тері астына алған бірде-бір жануардың оны енгізген жерінде некроз немесе абсцесс дамымаса (сыналатын үлгіні енгізу орнында реакцияның басқа көріністерінің даму мүмкіндігі нормативтік құжаттамада көрсетіледі), сыналатын үлгі сынақтан өтті деп есептеледі.
Егер жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар берілсе, оларды орындаған дұрыс.
Егер жануарлардың бірде-бірінде уыттылық белгілері байқалмаса және дене салмағының кемуі байқалмаса, сыналатын үлгі сынақтан өткен болып танылады.
Егер екі жануар да өлсе, сыналатын үлгі сынақтан өтпеді деп танылады.
Егер бақылау кезеңі ішінде бір жануардың өлімі, ауруы, салмағының азаюы, некроздың немесе абсцестің дамуы кем дегенде бір жануарда сыналатын үлгіні енгізу орнында тіркелсе, сынақ сол түрдегі жануарлардың екі еселенген мөлшерінде қайталануы тиіс. Егер сыналатын үлгі жоғарыда аталған талаптарға жауап берсе, қайта сынау қанағаттанарлық деп есептеледі.
Егер екінші топтағы бірде-бір жануар өлмесе немесе уыттану белгілері байқалмаса және бақылау кезеңінде дене салмағының кемуі байқалмаса, сыналатын үлгі сынақтан өткен болып танылады.
Егер екі жануар да өлсе, дәрілік зат сынақтан өтпеді деп танылады.
Егер бақылау кезеңі ішінде бір жануардың өлімі, ауру, салмақтың азаюы, кем дегенде бір жануарда сыналатын препаратты енгізу орнында некроздың немесе абсцестің дамуы тіркелсе, сынақ сол түрдегі жануарлардың екі еселенген мөлшерінде қайталануы тиіс. Егер препарат жоғарыда аталған талаптарға жауап берсе, қайта сынау қанағаттанарлық деп саналады.
Егер екінші топтағы бірде-бір жануар өлмесе немесе уыттылық белгілері байқалмаса және бақылау кезеңінде дене салмағының кемуі байқалмаса, дәрілік зат сынақтан өтті деп танылады.

В случае гибели одного животного, эксперимент повторяют на 5 мышах массой 20,0 ± 0,5 г. Если при повторном испытании не погибнет ни одна мышь, испытуемый образец считают прошедшим испытание.
Испытуемый образец не выдерживает испытание, если в течение предусмотренного срока наблюдения погибнет более, чем одно животное.
ИСПЫТАНИЯ ИММУНОБИОЛОГИЧЕСКИХ ЛЕКАРСТВЕННЫХ СРЕДСТВ
Испытания проводят на двух видах животных: на 5 белых мышах массой 18- 20 г и/или на двух морских свинках, массой тела 250 - 300 г. Массу животных определяют в день начала испытания. В испытания берут здоровых животных, которые ранее не использовались в экспериментах. Условия содержания и кормления должны обеспечивать нормальную жизнедеятельность животных.
ИСПЫТАНИЕ НА БЕЛЫХ МЫШАХ
Испытуемый образец вводят каждому из 5 животных внутрибрюшинно в одной максимальной разовой дозе для человека или животного, для которого предназначено лекарственное средство (но не более 1,0 мл), если в нормативной документации нет иных указаний. Лиофилизированный испытуемый образец восстанавливают прилагаемым растворителем в соответствии с указаниями на этикетке. Если испытуемый образец предназначен для внутривенного введения, то его аномальную токсичность определяют при внутривенном введении, при этом испытуемая доза не должна превышать 0,5 мл. Испытуемый образец, вводимый внутривенно, должен иметь температуру 36 ± 1°С.
Период наблюдения за животными составляет 7 сут. Если в частной фармакопейной статье даны иные указания, то следуют им.
Испытуемый образец считают выдержавшим испытание, если в течение всего срока наблюдения:
• отсутствует гибель подопытных животных;
• ни у одного из животных не проявятся признаки интоксикации;
• отсутствует снижение массы тела животных по сравнению с исходной. Если в частной фармакопейной статье даны иные указания, то следуют им.
Если более, чем одно животное погибнет, испытуемый образец считают не выдержавшим испытание. Если погибнет одно животное, проявятся признаки интоксикации или будет отмечено снижение массы тела, то испытание повторяют на удвоенном количестве животных. Испытуемый образец признается прошедшим испытание, если ни одно животное из второй группы не погибнет, не проявятся признаки интоксикации и не будет отмечено уменьшение массы тела за период наблюдения.
ИСПЫТАНИЕ НА МОРСКИХ СВИНКАХ
Испытуемый образец вводят 2 животным подкожно в дозе, равной одной максимальной разовой дозе для человека или животного, для которого предназначено лекарственное средство, но не более 5 мл (если в нормативной документации нет иных указаний).
Лиофилизированный испытуемый образец восстанавливают прилагаемым растворителем в соответствии с указаниями на этикетке. Если испытуемый образец предназначен для внутривенного введения, то его аномальную токсичность определяют при внутрибрюшинном введении, при этом вводимая доза не должна превышать 5 мл.
Период наблюдения за животными составляет 7 сут, если в нормативном документе по качеству не указаны другие требования.
Испытуемый образец считают выдержавшим испытание, если в течение всего срока наблюдения:
• отсутствует гибель подопытных животных и ни у одного из них не были выявлены видимые признаки интоксикации;
• отсутствует снижение массы тела каждого животного в день окончания наблюдения по сравнению с исходной;
• ни у одного животного, получавшего испытуемый образец подкожно, не развился некроз или абсцесс в месте его введения (возможность развития других проявлений реакции в месте введения испытуемого образца указывают в нормативной документации).
Если в частной фармакопейной статье даны иные указания, то следуют им.
Испытуемый образец признается прошедшим испытание, если ни у одного из животных не проявятся признаки интоксикации и не будет отмечено уменьшение массы тела.
Если оба животных погибнут, испытуемый образец признается не выдержавшим испытание.
Если в течение периода наблюдения регистрируют гибель одного животного, заболевание, уменьшение массы, развитие некроза или абсцесса в месте введения испытуемого образца хотя бы у одного животного, испытание должно быть повторено на удвоенном количестве животных того же вида. Повторное испытание считают удовлетворительным, если испытуемый образец отвечает вышеперечисленным требованиям.
Испытуемый образец признается прошедшим испытание, если ни одно животное из второй группы не погибнет или не проявятся признаки интоксикации и не будет отмечено уменьшение массы тела за период наблюдения.
Если оба животных погибнут, лекарственное средство признается не выдержавшим испытание.
Если в течение периода наблюдения регистрируют гибель одного животного, заболевание, уменьшение массы, развитие некроза или абсцесса в месте введения испытуемого препарата хотя бы у одного животного, испытание должно быть повторено на удвоенном количестве животных того же вида. Повторное испытание считают удовлетворительным, если препарат отвечает вышеперечисленным требованиям.
Лекарственное средство признается прошедшим испытание, если ни одно животное из второй группы не погибнет или не проявятся признаки интоксикации и не будет отмечено уменьшение массы тела за период наблюдения.

201060004-2019
2.1.6.4. Гистамин сынағы
Осы бап парентеральді қолдануға арналған дәрілік заттардағы in vitro гистаминінің құрамын айқындауға қолданылады.
ОҚШАУЛАНҒАН ОРГАНДЫ ДАЙЫНДАУ
Тәжірибеге 200-350 г дене салмағы бар еркек теңіз шошқасы алынады. Тәжірибеден 24 сағат бұрын жануарға тамақ бермейді, бірақ суға еркін қол жеткізеді. Эвтаназиядан кейін шошқалар ішін кеудесіндегі іш қуысының мүшеленген жеріне дейін ашып, соқыр ішегін табады. Оның тоқ ішекке өту орны – соқырішектен осы аймаққа дейін 1-2 см қашықтықты алатын мықын ішегін іздеуде бағдар болып табылады.
Мықын ішегін алу үшін оның негізін өткір қысқышпен немесе пинцетпен мықтап ұстап, қайшымен кеседі. Ішектің кесілген ұшын сәл көтереді, содан кейін тартпай және оны ұстап тұрмай, ұшы өткір емес ұсақ қайшының көмегімен шажырқай матаны кішкене кесектермен кеседі. Шажырқайдың қалдықтарын алып тастаудың қажеті жоқ. Мықын ішегімен жасалатын барлық манипуляцияларды ұзаққа созбай мұқият жасау керек. Тәжірибе үшін ішектің дистальды бөлігі жарамды, тік ішекке жақын 10-15 см қоспағанда.
Мықын ішекті тең бөліктерге (әрқайсысы шамамен 6 см) кеседі және Тирод гипокальций ерітіндісі бар Петри ыдысына салады (1-ескертпе). Бұл ерітіндімен алынған сегменттер шприцпен немесе Пастер тамшуыры бар резеңке алмұртпен ішек ішіндегісі толығымен жойылғанша мұқият жуылады. Жуылған мықын ішек қалдықтарын Тиродтың таза гипокальций ерітіндісіне салады. Оларды бірден пайдалануға болады немесе 2 °C-тан 4 °C-қа дейінгі температурада 24 сағат бойы сақтауға болады (2-ескертпе).
Эксперимент алдында ішектің жуылған бөлігін эксперимент шарттарында талап етілетін ұзындыққа дейін кеседі (электрондық датчикті пайдалану кезінде 10 мм немесе механикалық иінтіректі және кимографты пайдалану кезінде 20 мм).
СЫНАЛАТЫН ҮЛГІНІҢ САЛЫСТЫРУ ЖӘНЕ СҰЙЫЛТУ ЕРІТІНДІЛЕРІН ДАЙЫНДАУ
1. Салыстыру ерітіндісі.
Салыстыру ерітіндісі ретінде гистамин дигидрохлоридінің ерітінділері ч. немесе ч. д. а. үш концентрацияда қолданылады: 1 ерітінді (1,30-10-6 Г /мл); 2 ерітінді (2,5-10-6 г / мл) және 3 ерітіндісі (5,0010-6 г/мл), сәйкесінше ішектің 50, 75 және 100% жиырылуын тудырады. Еріткіш ретінде 0,9% натрий хлориді ерітіндісі қолданылады. Салыстыру ерітінділерін енгізу көлемі ванна көлемінің 1/100 құрайды.
2. Сыналатын үлгіні сұйылту
Сұйылтылмаған препараттағы гистаминнің сапасы бойынша нормативтік құжатпен рұқсат етілетін ең жоғары концентрациясы гистамин дигидрохлоридіне қайта есептегенде 1,30 10-6 г/мл-ден 2,5010-6 г/мл-ге дейінгі диапазонда болған кезде сұйылтылмаған сыналатын үлгі сынаққа тартылады. Сыналатын үлгіні енгізу көлемі ванна көлемінің 1/100 құрауы тиіс.

201060004-2019
2.1.6.4. Испытание на гистамин
Настоящая статья распространяется на определение содержания гистамина in vitro в лекарственных средствах для парентерального применения.
ПОДГОТОВКА ИЗОЛИРОВАННОГО ОРГАНА
В опыт берут морскую свинку-самца массой тела 200 - 350 г. За 24 ч до эксперимента животное лишают пищи, но оставляют свободный доступ к воде. После эвтаназии у свинки вскрывают брюшную полость от лонного сочленения до грудины и находят слепую кишку. Место ее перехода в ободочную кишку является ориентиром при поиске подвздошной кишки, которая отходит от слепой за 1 - 2 см до этого участка.
Для того чтобы извлечь подвздошную кишку, тупым зажимом или пинцетом плотно захватывают ее основание и отрезают ножницами. Отсеченный конец кишки слегка приподнимают, а затем без натяжения и, не перехватывая ее, отсекают ткань брыжейки маленькими разрезами при помощи тупоконечных ножниц. Остатки брыжейки удалять не следует. Все манипуляции с подвздошной кишкой следует проводить осторожно, не растягивая ее. Для эксперимента пригоден дистальный участок подвздошной кишки, исключая 10-15 см, ближайшие к слепой кишке.
Подвздошную кишку нарезают на равные части (около 6 см каждая) и помещают в чашку Петри с гипокальциевым раствором Тироде (примечание 1). Этим раствором осторожно промывают полученные отрезки с помощью шприца или резиновой груши с пастеровской пипеткой с затупленным концом до полного удаления содержимого кишечника. Промытые отрезки подвздошной кишки помещают в чистый гипокальциевый раствор Тироде. Они могут быть использованы сразу или храниться в течение 24 ч при температуре от 2 °С до 4 °С (примечание 2).
Непосредственно перед экспериментом промытый отрезок кишки разрезают до длины, требуемой условиями эксперимента (10 мм при использовании электронного датчика или 20 мм при использовании механического рычага и кимографа).
ПРИГОТОВЛЕНИЕ РАСТВОРОВ СРАВНЕНИЯ И РАЗВЕДЕНИЙ ИСПЫТУЕМОГО ОБРАЗЦА
1. Растворы сравнения
В качестве растворов сравнения используют растворы гистамина дигидрохлорида ч. или ч.д.а. в трех концентрациях: раствор 1 (1,30Т0-6г/мл); раствор 2 (2,5Т0-6 г/мл) и раствор 3 (5,0010-6 г/мл), вызывающие 50, 75 и 100 % сокращение кишки соответственно. В качестве растворителя используют 0,9 % раствор натрия хлорида. Объем введения растворов сравнения составляет 1/100 от объема ванночки.
2. Разведение испытуемого образца
Испытанию подвергают неразведенный испытуемый образец, когда максимально допустимая нормативным документом по качеству концентрация гистамина в неразведенном препарате находится в диапазоне от 1,3010-6 г/мл до 2,5010-6 г/мл в пересчете на гистамина дигидрохлорид. Объем введения испытуемого образца должен составлять 1/100 от объема ванночки.

Егер сұйылтылмаған сыналатын үлгідегі гистамин дигидрохлоридіне шаққанда қайта есептеудегі гистаминнің рұқсат етілген ең жоғары концентрациясының мәні көрсетілген диапазоннан аз немесе оның төменгі шегіне жақын болса, сұйылтылмаған сыналатын үлгіні енгізу көлемін ванна көлемінің 1/20 дейін ұлғайтуға жол беріледі.
Егер сұйылтылмаған сыналатын гистамин дигидрохлоридіне шаққанда қайта есептеудегі гистаминнің ең жоғары рұқсат етілген концентрациясы көрсетілген диапазоннан жоғары болса, сыналатын үлгіні 0,9% натрий хлоридінің ерітіндісімен 2,5010-6 г/мл (енгізу көлемі ванна көлемінің 1/100) гистамин дигидрохлоридінің болжамды концентрациясына дейін сұйылтады.
ТІРКЕЙТІН ЖҮЙЕ
Теңіз шошқасының мықын ішегінің оқшауланған бөлігінің жиырылуын изотоникалық жағдайларда тіркеу үшін салыстыру ерітінділері мен сыналатын үлгінің енгізілуіне жауап ретінде 34-36 °С температурадағы Тирод гипокальций ерітіндісі бар термостатталатын ваннадан, сондай-ақ Тіркеуші құрылғысы бар электрондық датчиктен немесе кимографы бар механикалық иінтіректен тұратын тіркеу жүйесі пайдаланылады. Ваннаны карбогенмен (95% O2 және 5% CO2) немесе ауамен газдандырды. Жүктеме әдетте 500-800 мг құрайды. Механикалық тұтқаны қолданған жағдайда жүктемені есептеу үшін тепе-теңдік ережесін қолдану керек:
күш x иық күші = жүктеме x иық жүктемесі.
ТӘЖІРИБЕ ӨТКІЗУ
Мықын ішегінің оқшауланған бөлігі ваннаға салынып, қарама-қарсы ұштарынан диагональ бойынша лигатураның көмегімен тіркеу жүйесіне бекітіледі: біреуі ваннаның түбіндегі ілгекке, екіншісі – сенсорға немесе тұтқаға бекітіледі. Кесіндіге жүктеме қояды және оны 30 минутқа қозғаусыз қалдырады. Осы уақыт ішінде ваннадағы Тиродтың гипокальций ерітіндісін кемінде 3 рет ауыстыру керек.
1. Теңіз шошқасының оқшауланған ішегінің бөлігін гистаминнің субмаксимальды дозасына бейімдеу
Термостатталатын ваннаға 3 ерітіндісі оның сыйымдылығының 1/100-ге тең көлемде енгізіледі. 30 С-тан кейін (экспозиция уақыты) ваннаны Тирод гипокальций ерітіндісінің үш есе көлемімен жуады. Бірінші жуудан кейін екінші ерітінді бірдей көлемде жүргізеді. Бірінші енгізуден кейін кемінде 4 минут өткен соң "кіріспе – экспозиция – екі жуу" циклын қайтадан қайталайды. Бұл циклдар кем дегенде екі бірдей шекті алғанға дейін қайталанады. Олардың биіктігін 100%-ға қабылдайды (3-ескертпе). Сыналатын затты енгізу арасындағы және екі жуу арасындағы уақыт аралықтары тұрақты болуы тиіс.
2. Сыналатын үлгіні гистаминге сынау
2.0. Алдын ала сынау
3 ерітіндіні енгізуге ішек бөлігі жауабының тұрақты шамасына жеткеннен кейін сыналатын үлгіні гистаминге сынау жүргізіледі. Ол үшін кемінде 4 минут аралықпен бір рет кездейсоқ тәртіпте 1 және 3 ерітінділерді және сұйылтылмаған сыналатын үлгіні енгізеді. "Кіріспе – экспозиция – екі рет жуу" циклдері органның субмаксимальды дозаға бейімделуімен бірдей болады.

Если значение максимально допустимой концентрации гистамина в пересчете на гистамина дигидрохлорид в неразведенном испытуемом образце, меньше указанного диапазона или близко к его нижнему пределу, допустимо увеличение объема введения неразведенного испытуемого образца до 1/20 от объема ванночки.
Если максимально допустимая концентрация гистамина в пересчете на гистамина дигидрохлорид в неразведенном испытуемом образце находится выше указанного диапазона, испытуемый образец разводят 0,9 % раствором натрия хлорида до предполагаемой концентрации гистамина дигидрохлорида 2,5010-6 г/мл (объем введения 1/100 от объема ванночки).
РЕГИСТРИРУЮЩАЯ СИСТЕМА
Для регистрации сокращений изолированного отрезка подвздошной кишки морской свинки в изотонических условиях в ответ на введение растворов сравнения и испытуемого образца используют регистрирующую систему, состоящую из термостатируемой ванночки с гипокальциевым раствором Тироде при температуре 34 - 36 °С, а также электронного датчика с регистрирующим устройством или механического рычага с кимографом. Ванночку аэрируют карбогеном (95 % О2 и 5 % СО2) или воздухом. Нагрузка обычно составляет 500 - 800 мг. В случае использования механического рычага для вычисления нагрузки следует применять правило равновесия:
сила
плечо силы = нагрузка
плечо нагрузки.
ПРОВЕДЕНИЕ ОПЫТА
Изолированный отрезок подвздошной кишки помещают в ванночку и прикрепляют к регистрирующей системе с помощью лигатуры по диагонали за противоположные концы: один — к крючку на дне ванночки, а другой — к датчику или рычагу. Прикладывают к отрезку нагрузку и оставляют его в покое на 30 мин. За это время необходимо не менее 3 раз сменить в ванночке гипокальциевый раствор Тироде.
1. Адаптация изолированного отрезка подвздошной кишки морской свинки к субмаксимальной дозе гистамина
В термостатируемую ванночку вводят раствор 3 в объеме, равном 1/100 от ее емкости. Через 30 с (время экспозиции) ванночку промывают тройным объемом гипокальциевого раствора Тироде. После первого отмывания проводят второе таким же объемом раствора. Не менее чем через 4 мин после первого введения снова повторяют цикл "введение - экспозиция - два отмывания". Эти циклы повторяют до тех пор, пока не получат не менее двух одинаковых пиков. Их высоту принимают за 100 % (примечание 3). Временные интервалы между введениями испытуемого вещества и между двумя отмываниями должны быть постоянными.
2. Испытание испытуемого образца на гистамин
2.0. Предварительное испытание
После достижения постоянной величины ответа отрезка кишки на введение раствора 3 проводят испытание испытуемого образца на гистамин. Для этого с интервалом не менее 4 мин однократно в случайном порядке вводят растворы 1 и 3, и неразведенный испытуемый образец. Циклы "введение - экспозиция - два отмывания" такие же, как и при проведении адаптации органа к субмаксимальной дозе.

Егер сыналатын үлгіні енгізуге жауап ретінде алынған шек, биіктігі бойынша 1 ерітінді шектен кем емес болса, сыналатын үлгідегі гистамин құрамын сандық анықтау жүргізіледі (2.1-тармақты қараңыз). Егер сыналатын үлгіні енгізуге жауап ретінде алынған шек 1 ерітінді шегінен аз болса немесе мүлде болмаса, бақылау сынағын жүргізеді (2.2-тармақты қараңыз).
2.1. Сыналатын үлгіні гистаминге сандық сынау
Кездейсоқ тәртіпте 1 және 3 (Ванна көлемінің 1/100-ін) ерітінділерін және сұйылтылған немесе бөлінбеген сыналатын үлгіні (алдын ала сынау кезіндегі сол енгізу көлемін) әрбір ерітіндінің енгізілуіне жауап ретінде кемінде үш шек алғанға дейін кезекпен енгізеді. Әр ерітіндіге ішек бөлігінің орташа мәнін табады. Регрессиялық талдауды қолдана отырып, салыстыру ерітінділерін енгізуге ішектің орташа жауабының олардың концентрациясының логарифміне сызықтық тәуелділігінің параметрлері есептеледі. Содан кейін, осы параметрлердің алынған мәндерін регрессия теңдеуіне қоя отырып, гистамин концентрациясы оның шегінің орташа биіктігіне сәйкес келетін сыналатын үлгіні сұйылтуда есептейді және осының негізінде сұйылтылмаған үлгідегі гистаминнің мөлшерін есептейді.
Егер табылған гистамин құрамы сапа бойынша нормативтік құжатта көрсетілген ең жоғары рұқсат етілген мөлшерден аспаса (гистамин дигидрохлоридін гистамин-негізге қайта есептеу коэффициенті 0,6038-ге тең болса), сыналатын үлгі сынақтан өтті деп есептеледі.
2.2. Бақылау сынағы
Бақылау сынағын жүргізу схемасы сыналатын үлгідегі гистамин құрамын сандық анықтау кезіндегідей, тек сыналатын үлгінің орнына 2 (Ванна көлемінің 1/100-ін) ерітіндіні пайдаланады. Егер оның шегінің орташа биіктігі берілген ерітіндідегі гистамин дигидрохлоридінің енгізілген концентрациясына сәйкес келсе (2,50∙10-6 г / мл), онда тәжірибе нәтижелері сенімді деп танылуы керек.
Тәжірибе нәтижелері келесі жағдайлардың әрқайсысында дұрыс емес деп танылуы керек:
Егер ерітінді шегінің орташа биіктігі 2 осы ерітіндідегі гистамин дигидрохлоридінің енгізілетін концентрациясына сәйкес келмесе (2,50∙10-6 г/мл).
Егер сыналатын үлгідегі гистамин құрамын сандық анықтау кезінде сыналатын үлгіні енгізуге ішек бөлігінің жауаптарының репродуктивтілігі болмаса.
Егер эксперимент барысында шектердің биіктігінің айтарлықтай төмендеуі байқалса.
Осы 3 жағдайдың әрқайсысында "депрессорлық заттарды сынау" ОФС-не сәйкес депрессорлық әсер ететін заттарға сыналатын үлгіні сынақтан өткізу керек.
Ескертпе
1. Тирод гипокальций ерітіндісі
Құрамы:
Натрий хлориді
Натрий гидрокарбонаты
D-глюкоза
Кальций хлориді
Кальций хлориді дигидраты
Магний хлориді гексагидрат
Натрий дигидрофосфаты моногидрат
тазартылған су

В случае, если пик, полученный в ответ на введение испытуемого образца, по высоте не меньше, чем пик раствора 1, проводят количественное определение содержания гистамина в испытуемом образце (см. п. 2.1). Если пик, полученный в ответ на введение испытуемого образца, меньше пика раствора 1 или вообще отсутствует, проводят контрольное испытание (см. п. 2.2).
2.1. Количественное испытание испытуемого образца на гистамин
В случайном порядке поочередно вводят растворы 1 и 3 (1/100 от объема ванночки), и разведенный или неразведенный испытуемый образец (тот же объем введения, что и при предварительном испытании) до получения не менее трех пиков в ответ на введение каждого раствора. Находят среднее значение ответа отрезка кишки на каждый раствор. С помощью регрессионного анализа вычисляют параметры линейной зависимости среднего ответа кишки на введение растворов сравнения от логарифма их концентрации. Затем, подставляя полученные значения этих параметров в уравнение регрессии, вычисляют концентрацию гистамина в том разведении испытуемого образца, которому соответствует средняя высота его пика, и исходя из этого, рассчитывают содержание гистамина в неразведенном испытуемом образце.
Испытуемый образец считают прошедшим испытание, если найденное содержание гистамина не превышает максимально допустимое, указанное в нормативном документе по качеству (коэффициент пересчета гистамина дигидрохлорида на гистамин-основание равен 0,6038).
2.2. Контрольное испытание
Схема проведения контрольного испытания такая же, как и при количественном определении содержания гистамина в испытуемом образце, только вместо испытуемого образца используют раствор 2 (1/100 от объема ванночки). Если средняя высота его пика соответствует вводимой концентрации гистамина дигидрохлорида в данном растворе (2,5010-6 г/мл), то результаты опыта следует признать достоверными.
Результаты опыта следует признать недостоверными в каждом из следующих случаев:
Если средняя высота пика раствора 2 не соответствует вводимой концентрации гистамина дигидрохлорида в данном растворе (2,50-10-6 г/мл).
Если при количественном определении содержания гистамина в испытуемом образце отсутствует воспроизводимость ответов отрезка кишки на введение испытуемого образца.
Если в процессе эксперимента наблюдается значительное снижение высоты пиков.
В каждом из этих 3 случаев следует провести испытание испытуемого образца на вещества депрессорного действия в соответствии с ОФС "Испытание на депрессорные вещества".
Примечания
1. Гипокальциевый раствор Тироде.
Состав:

80,00 г
10,00 г
11,00 г
2,00 г
1,30 г
2,10 г
0,58 г
10 л дейін
Дайындау
Сыйымдылығы 1 л өлшеуіш цилиндрде натрий хлоридінің, натрий гидрокарбонатының және D-глюкозаның тазартылған ілмегін суда кез келген тәртіппен ерітеді. Ерітінді көлемін сол еріткішпен белгіленген белгіге дейін жеткізеді, араластырады және цилиндрдің ішіндегісін тығыны үйкелген 10 литрлік шыны ыдысқа немесе бұрандалы қақпағы бар көлемі бірдей полиэтилен ыдысқа құяды.
Осылайша, бірақ жеке-жеке, қалған ілмектің әрқайсысы тазартылған 1 литр суда ерітіп, мынадай тәртіпті қатаң сақтай отырып, сол 10 литрлік ыдысқа ауыстырады:
1) калий хлориді
2) кальций хлориді
3) магний хлориді
4) натрий дигидрофосфаты.
Содан кейін тазартылған суды 10 литр белгісіне дейін құйып, қайтадан мұқият араластырады.
Алынған ерітіндіні 3 °С-тан 5 °С-қа дейінгі температурада 24 сағаттан аспайтын температурада сақтауға болады. Бұлдырлануына жол берілмейді.
Бұлдырланған ерітіндіні төгіп, ыдысты ағынды сумен жақсылап жуып, тазартылған сумен шайған дұрыс. Белсенді жуғыш заттарды атүсті қолдануға болмайды.
Оқшауланған органның стихиялық белсенділігінің алдын алу үшін қосымша шара ретінде ерітіндіге 0,5 мг/л концентрациясында атропин сульфатын қосуға болады.
2. Сақтау кезінде мықым ішегінің бөліктері бар түтік ыдысты тығыз жаппайды, ауаның кіріп тұруын қамтамасыз ету үшін дәкенің қос қабатымен байлайды. Тәжірибеде қолданар алдында бөліктерді дайындап алу керек. Ол үшін түтік ыдысты бөлме температурасында 10 минут, содан кейін термостатта 34-36 °C температурада 20 минут ұстайды. Қызғаннан кейін бөліктен бөлінген сұйықты алып тастау керек. Бұған ыдысты бойлайтын бағыттағы жеңіл сипайтын қозғалыстармен қол жеткізуге болады.
3. Енгізілген ерітіндінің ағыны тікелей ішектің оқшауланған бөлігіне емес, ваннаның қабырғасына бағытталуы керек, ал ағынның бағыты өзгермеуі керек. Енгізу жылдамдығы барынша жоғары және тұрақты болуы тиіс.
Қысқартуларды тіркеу үздіксіз жүргізіледі (таспа жылдамдығы 2 мм/мин). Механикалық иінтірек пен кимографты пайдаланған жағдайда, жуу кезінде жазушыны алып тастауға және жазуды тоқтатуға болады.
201060005-2019
2.1.6.5. Депрессиялық заттарды сынау
Осы жалпы фармакопея бабы тамырдың ішіне енгізуге арналған инъекциялық препараттардағы және оларды өндіретін фармацевтикалық субстанциялардағы депрессорлық әсер ететін in vivo заттарды айқындауға қолданылады.

• Натрия хлорид                         80,00 г
• Натрия гидрокарбонат                   10,00 г
• D -глюкоза                               11,00 г
• Калия хлорид                         2,00 г
• Кальция хлорид дигидрат             1,30 г
• Магния хлорид гексагидрат             2,10 г
• Натрия дигидрофосфат
моногидрат                               0,58 г
• Вода очищенная                         до 10 л
Приготовление
В мерном цилиндре вместимостью 1 л растворяют в воде очищенной навески натрия хлорида, натрия гидрокарбоната и D-глюкозы в любом порядке. Доводят объем раствора тем же растворителем до метки, перемешивают и переливают содержимое цилиндра в 10-литровую стеклянную емкость с притертой пробкой или полиэтиленовый сосуд того же объема с завинчивающейся крышкой.
Таким же образом, но по отдельности, каждую из оставшихся навесок растворяют в 1 л воды очищенной и по очереди переносят в тот же 10-литровый сосуд, строго придерживаясь следующего порядка:
1) калия хлорид
2) кальция хлорид
3) магния хлорид
4) натрия дигидрофосфат.
Затем доливают воду очищенную до отметки 10 л и вновь тщательно перемешивают.
Полученный раствор может храниться при температуре от 3 °С до 5 °С не более 24 ч. Помутнение недопустимо.
Помутневший раствор следует вылить, тщательно промыть сосуд в проточной воде и прополоскать водой очищенной. Поверхностно активные моющие средства применять нельзя.
В качестве дополнительной меры по предупреждению спонтанной активности изолированного органа, в состав раствора можно добавить атропина сульфат в концентрации 0,5 мг/л.
2. Сосуд, в котором находятся отрезки подвздошной кишки при хранении, плотно не закрывают, а затягивают двойным слоем марли, чтобы обеспечить доступ воздуха. Перед использованием в опыте отрезки следует подготовить. Для этого сосуд в течение 10 мин держат при комнатной температуре, а затем в течение 20 мин при температуре 34 - 36 °С в термостате. После нагревания из отрезка следует удалить слизь. Это достигается легкими поглаживающими движениями в продольном направлении.
3. Струя вводимого раствора должна быть направлена не прямо на изолированный отрезок кишки, а в сторону стенки ванночки, причем направление струи не должно меняться. Скорость введения должна быть максимально высокой и постоянной.
Регистрацию сокращений проводят непрерывно (скорость ленты 2 мм/мин). В случае использования механического рычага и кимографа писчик во время отмывания можно отводить и прекращать запись.
201060005-2019
2.1.6.5. Испытание на депрессорные вещества
Настоящая общая фармакопейная статья распространяется на определение веществ депрессорного действия in vivo в инъекционных препаратах для внутрисосудистого введения и фармацевтических субстанциях, из которых их производят.

Сынақты салмағы кемінде 2 кг болатын кез-келген жыныстағы есірткіге негізделген сау мысықтарға жүргізеді. Ұрғашы мысықтар жүкті немесе ұрпақ көтермеген болуы керек. Сынақтан 24 сағат бұрын жануарға жем бермейді, бірақ суға еркін қол жеткізуге мүмкіндік береді. Анестезияны қан қысымының тұрақты деңгейін ұстап тұруға мүмкіндік беретін кез-келген анестезияны, мысалы, хлоралоза мен уретан қоспасын қолдану арқылы жүзеге асырады. Жануардың дене температурасын физиологиялық шектерде ұстап тұрады.
Мысықты қондырғыға артқы жағымен жатқан жағдайға қояды. Ұйқы артериясын препараттайды. Дайындалған каротид артериясына қанның ұюын болдырмайтын ерітіндімен толтырылған каннула енгізеді. Мысалы, 9 г/л концентрациясы бар натрий хлоридінің 1 мл ерітіндісіндегі гепариннің 50 бірлігін немесе концентрациясы 250 г/л магний сульфаты ерітіндісін енгізеді. Жоғарыда аталған антикоагулянттардың бірімен толтырылған екінші каннуланы немесе инені жамбастың вена тамырына енгізеді, ол арқылы гистамин дигидрохлоридінің ерітіндісін (1-нұсқадағы Р гистамин ерітіндісі, 2-нұсқада салыстыру ерітіндісі) және дәрілік препаратты енгізеді.
Р гистамин ерітіндісін немесе салыстыру ерітіндісін дайындау үшін гистамин дигидрохлориді гистамин негізіне қайта есептегенде қолданылады (гистамин дигидрохлоридін гистамин негізіне қайта есептеу коэффициенті 0,6038-ге тең). Гистамин дигидрохлоридінің біліктілігі – ч. немесе ч. д. а.
Депрессорлық заттар екі нұсқаның бірімен анықталуы мүмкін.
1-НҰСҚА
Сынақты жүргізудің алдында дәрілік заттың сыналатын үлгінің ерітіндісі дайындалады, оны 9 г/л концентрациясы бар натрий хлориді ерітіндісінде немесе жеке бапта көрсетілген және қажетті концентрацияны алу үшін жеткілікті мөлшерде алынған басқа еріткіште ерітеді немесе сұйылтады.
Мысықтың гистаминге сезімталдығын анықтау үшін 0,1 мкг/мл концентрациясы бар Р гистамин ерітіндісі дайындалады, содан кейін жануарға тең уақыт аралығында дене салмағының кг үшін 1,0 мл және 1,5 мл көлемінде Р гистамин ерітіндісін енгізеді.
1 мл/кг көлемінде Р гистамин ерітіндісін енгізу кемінде үш рет қайталанады. Осы ерітіндінің екінші және одан кейінгі инъекцияларын артериялық қысым алдыңғы инъекцияның алдында тікелей байқалған деңгейге оралғаннан кейін бір минуттан ерте емес жүргізіледі. Жануарды, егер Р гистамин ерітіндісін 1 мл/кг көлемінде қайталап енгізген кезде артериялық қысымның төмендетуінің жақын мәндері тіркелсе, ал Р гистамин ерітіндісін 1,5 мл/кг көлемінде енгізген кезде анағұрлым айқын көрінетін реакция тіркелген жағдайда, сынақта пайдаланады.

Испытание проводят на наркотизированных здоровых кошках любого пола массой не менее 2 кг. Самки не должны быть беременными или лактирующими. За 24 ч до испытания животное лишают корма, но оставляют свободный доступ к воде. Анестезию проводят с использованием любого средства для наркоза, позволяющего поддерживать стабильный уровень артериального давления, например смесь хлоралозы и уретана. У животного поддерживают температуру тела в физиологических пределах.
Кошку фиксируют в станке в положении на спине. Препарируют сонную артерию. В отпрепарированную сонную артерию, вставляют канюлю, заполненную раствором, предупреждающим свертывание крови. Например, 50 ЕД гепарина в 1 мл раствора хлорида натрия с концентрацией 9 г/л или раствора магния сульфата концентрацией 250 г/л. Канюлю присоединяют к системе, обеспечивающей постоянную регистрацию артериального давления. В бедренную вену вставляют вторую канюлю или иглу, наполненную одним из вышеперечисленных антикоагулянтов, через которую вводят раствор гистамина дигидрохлорида (раствор гистамина Р в варианте 1, раствор сравнения — в варианте 2) и лекарственное средство.
Для приготовления раствора гистамина Р или раствора сравнения используют гистамина дигидрохлорид в пересчете на гистамин - основание (коэффициент пересчета гистамина дигидрохлорида на гистамин основание равен 0,6038). Квалификация гистамина дигидрохлорида — ч. или ч.д.а.
Определение депрессорных веществ возможно одним из двух вариантов.
ВАРИАНТ 1
Перед проведением испытания готовят раствор испытуемого образца лекарственного средства, который растворяют или разводят в растворе натрия хлорида с концентрацией 9 г/л или в другом растворителе, указанном в частной статье, и взятом в количестве, достаточном для получения необходимой концентрации.
Для определения чувствительности кошки к гистамину готовят раствор гистамина Р с концентрацией 0,1 мкг/мл. Затем животному через равные промежутки времени вводят раствор гистамина Р в объеме 1,0 мл и 1,5 мл на кг массы тела.
Введение раствора гистамина Р в объеме 1 мл/кг повторяют не менее трех раз. Вторую и последующие инъекции данного раствора проводят не ранее, чем через одну минуту после того, как артериальное давление вернется к уровню, наблюдавшемуся непосредственно перед предыдущей инъекцией. Животное используют в испытании в случае, если при повторных введениях раствора гистамина Р в объеме 1 мл/кг регистрируют близкие значения снижения артериального давления, а при введении раствора гистамина Р в объеме 1,5 мл/кг — более выраженную реакцию.

Сыналатын үлгіні және Р гистамин ерітіндісін енгізудің екі циклін орындалады. Әрбір цикл препараттың кейінгі екі инъекциясының килограмына 1,0 мл көлемінде Р гистаминдер ерітіндісін енгізуді қамтиды және 1 мл/кг көлемінде Р гистамин ерітіндісін енгізумен аяқталады. Дәрілік заттың ерітіндісін жеке бапта көрсетілген көлем мен концентрацияда енгізеді. Сынақты кг дене салмағына / 1,5 мл Р гистамин ерітіндісін енгізумен аяқталады.
Егер 1,5 мл/кг дозада Р гистамин ерітіндісін енгізуге артериялық қысым реакциясы 1,0 мл/кг дозада гистаминге реакциядан аспаса, сынақ нәтижелері дұрыс емес деп танылады. Дәрілік зат, егер:
- оны енгізуге артериялық қысым реакциясының орташа мәні 1,0 мл/кг дозада гистамин р ерітіндісін енгізуге реакцияның орташа мәнінен асса;
- сыналатын үлгіні енгізу 1,5 мл/кг дозадағы Р гистамин ерітіндісінің әсеріне қарағанда анағұрлым күшті депрессорлық реакция берсе сынақтан өтпейді.
Жануарды:
- егер сыналатын Р гистамин (1,0 мл/кг) ерітіндісінің кез келген дозалары Р гистамин (1,5 мл/кг) ерітіндісінің соңғы дозасына қарағанда анағұрлым айқын депрессорлық реакцияны тудырса;
- егер сыналатын үлгіден кейін дозасы 1,5 мл/кг болатын Р гистамин ерітіндісін енгізгенде жауап 1,0 мл/кг дозадағы Р гистамин ерітіндісінің инъекциясына орташа жауаптан аз болса, одан әрі пайдалануға болмайды.
2-НҰСҚА
Салыстыру ерітінділері мен дәрілік заттарды дайындау үшін негізінен инъекцияға арналған 0,9% натрий хлоридінің ерітіндісі немесе инъекцияға арналған су қолданылады. Салыстыру ерітінділерінің концентрациясы гистамин негізге қайта есептегенде 0,5 мкг/мл (1-ерітінді) және 1,0 мкг/мл (2-ерітінді) құрауы тиіс.
Бүкіл сынақ бойы ерітінділер секундына 0,1 мл жылдамдықпен енгізіледі және енгізулер арасындағы аралық кемінде 5 минут болады.
Тәжірибенің басында жануардың гистаминге сезімталдығы тексеріледі. Ол үшін мысықтың дене салмағының 1 кг шаққанда 0,2 мл көлемінде 1-ерітінді және 2-ерітінді тамырға біртіндеп енгізіледі. 2-ерітіндіні енгізу кезінде артериалды қан қысымының шамасы 20 мм сынап бағанасынан төмен болған жануарлар тәжірибеге алынбайды. Мысықтың артериалды қан қысымының гистаминге реакциясының тұрақтылығын растау үшін 1-ерітіндіні екі рет енгізеді.
Бұдан әрі мысыққа жеке бапта көрсетілген көлем мен концентрацияда дәрілік заттың ерітіндісі бір рет енгізіледі.
Бір жануарға екі және одан да көп сыналатын үлгілерге талдау жүргізу кезінде дәрілік заттың әрбір инъекциясы алдында 1-ерітіндіні енгізгенде артериалды қан қысымының төмендеу шамасын тексеру қажет. Сынақ басында оны енгізгенге дейін алынған артериялды қан қысымы шамасымен салыстырғанда 1-ерітіндіні енгізгенде артериялды қан қысымы реакциясы айтарлықтай азайған жағдайда, жануардың 2-ерітіндінің әсеріне сезімталдығын қайта тексеру қажет. Егер артериалды қан қысымының төмендеуі кемінде 20 мм с.б. құраса, сынақты жоғарыда көрсетілген талаптарға сәйкес жүргізуді жалғастырады.

Выполняют два цикла введения испытуемого образца и раствора гистамина Р. Каждый цикл включает введение раствора гистаминам Р в объеме 1,0 мл на килограмм, двух последующих инъекций препарата и заканчивается введением раствора гистамина Р в объеме 1 мл/кг. Раствор лекарственного средства вводят в объеме и концентрации, указанной в частной статье. Завершают испытание введением 1,5 мл раствора гистамина Р/кг массы тела.
Результаты испытания признают недостоверными, если реакция артериального давления на введение раствора гистамина Р в дозе
1,5 мл/кг не превышает реакцию на гистамин в дозе 1,0 мл/кг. Лекарственное средство не выдерживает испытание, если:
- среднее значение реакции артериального давления на его введение превышает среднее значение реакции на введение раствора гистамина Р в дозе 1,0 мл/кг;
- введение испытуемого образца вызывает более сильную депрессорную реакцию, чем ответ на раствор гистамина Р в дозе 1,5 мл/кг.
Животное не следует использовать в дальнейшем в случае:
- если любая из испытуемых доз раствора гистамина Р (1,0 мл/кг), вызывает более выраженную депрессорную реакцию, чем завершающая доза раствора гистамина Р (1,5 мл/кг).
- если ответ на введение раствора гистамина Р в дозе 1,5 мл/кг, после испытуемого образца, меньше, чем средний ответ на инъекцию раствора гистамина Р в дозе 1,0 мл/кг.
ВАРИАНТ 2
Для приготовления растворов сравнения и лекарственных средств используют в основном, 0,9 % раствор натрия хлорида для инъекций или воду для инъекций. Концентрация растворов сравнения в пересчете на гистамин-основание должна составлять 0,5 мкг/мл (раствор 1) и 1, мкг/мл (раствор 2).
Введение растворов на протяжении всего испытания проводят со скоростью 0,1 мл в секунду и интервалом между введениями не менее 5 мин.
В начале опыта проверяют чувствительность животного к гистамину. Для этого в вену последовательно вводят раствор 1 и раствор 2 в объеме 0,2 мл на 1 кг массы тела кошки. Животных, у которых при введении раствора 2 величина артериального давления снизится менее чем на 20 мм рт.ст., из опыта исключают. Раствор 1 вводят дважды, чтобы подтвердить стабильность реакции артериального давления кошки на гистамин.
Далее кошке однократно вводят раствор лекарственного средства, в объеме и концентрации, которые указаны в частной статье.
При анализе на одном животном двух и более испытуемых образцов перед каждой инъекцией лекарственного средства, необходимо проверять величину снижения артериального давления на введение раствора 1. В случае значительного уменьшения реакции артериального давления на введение раствора 1 по сравнению с величиной артериального давления, полученной после его введения в начале испытания, необходимо вновь проверить чувствительность животного к действию раствора 2. Если снижение артериального давления составляет не менее 20 мм рт.ст., продолжают проводить испытание в соответствии с указанными выше требованиями.

Егер зерттеліп отырған тест-дозадағы дәрілік зат енгізілгеннен кейін 60 секунд ішінде артериялды қан қысымының төмендеуі 1-ерітіндіні енгізген кезде болған реакциядан аспаса, дәрілік зат сынақтан өтті деп есептеледі.
201060006-2019
2.1.6.6. Стерилді емес дәрілік заттарға микробиологиялық сынақтар жүргізу: тіршілікке бейімді аэробты микроорганизмдердің жалпы саны
1. КІРІСПЕ
Дәрілік заттардың (ДЗ) микробиологиялық тазалығына сынақ төменде келтірілген әдістер мен қоректік орталардың көмегімен асептикалық жағдайларда жүргізіледі.
Төменде сипатталған сынақтар талдау үшін сыналатын үлгілерді іріктеуді, әртүрлі дәрілік нысандарды дайындау тәсілдерін, ДЗ микробқа қарсы әсерін анықтау әдістерін және тіршілікке бейімді микроорганизмдерді сандық анықтауды қамтиды.
Бактериялар үшін қоректік ортада себінділерді инкубациялау үшін стандартты температура (32,5 ± 2,5) °C, зеңдер үшін (22,5 ± 2,5) °C болып табылады.
2. МИКРООРГАНИЗМДЕРДІҢ ТЕСТ-ШТАМДАРЫМЕН ЖҰМЫС
Сынақтарды жүргізу үшін (ДЗ микробқа қарсы әсерін, қоректік орталардың сапасын анықтау, бөлінген микроорганизмдерді биохимиялық тестілеу үшін) ресми коллекцияларда депонирленген микроорганизмдердің тест-штамдарын (2.1.6.6.-1-кесте) пайдалану қажет, мысалы:
- Патогенді микроорганизмдердің мемлекеттік коллекциясы (ПММК), Ресей;
- Ресейлік патогенді саңырауқұлақтар коллекциясы (РПСК), Ресей;
- Бүкілресейлік микроорганизмдер коллекциясы РҒА (БМК), Ресей;
- Америкалық типтік өсінділер коллекциясы ( АТӨК), АҚШ;
- Типтік өсінділердің ұлттық коллекциясы (ТӨҰК), Ұлыбритания;
- Пастер институтының өсінділер коллекциясы (СIP), Франция;
- Гигиена және эпидемиология институтының өсінділер коллекциясы (IHE), Чехия.
2.6.6.6.-1-кестеде келтірілген микроорганизмдердің тест-штамдарынан басқа морфологиялық, тинкториалдық және биохимиялық қасиеттері бойынша типтік басқа да өсінділерді пайдалануға болады.
Тест-микроорганизмдердің жиынтығын қажет болған жағдайда азайтуға немесе көбейтуге болады.
Тест-микроорганизмдер лиофилизацияланған түрде ампулаларда, жартылай сұйық агардағы пробиркаларда 2-ден 8 °С-қа дейінгі температурада сақталады. Микроорганизмдердің өсінділері дискіде минус 20 °С жоғары емес температурада сақталады.
Бастапқы өсіндіден 5 пассаждан артық жасауға жол берілмейді.
2-1. МИКРООРГАНИЗМДЕРДІҢ ЛИОФИЛИЗАЦИЯЛАНҒАН ТЕСТ-ШТАМДАРЫН АКТИВАЦИЯЛАУ
Микроорганизмдердің лиофилизацияланған ампуладағы тест-штамдарын сәйкестік сертификаты (штамм паспорты) бар ресми коллекциялардан алады.
Ампулаларды өндірушінің нұсқаулығына сәйкес асептикалық жағдайда ашады.
Өсінділердің тіршілікке қабілеттілігін қалпына келтіру үшін осы штамм үшін оңтайлы температуралық жағдайда инкубациялау кезінде штамның биологиялық қасиеттеріне сәйкес келетін қоректік ортада кемінде 2 рет қайта себу қажет. Тест-штамның оқшауланған колонияларын алу үшін тиісті қатты қоректік ортаға қайта себу жүргізіледі.
Өсінділердің инкубациясы аяқталғаннан кейін өскен колониялардың морфологиясын зерттейді, Грам бойынша боялған жұғындыларды микроскопиялау жүргізіледі, пайдалануға рұқсат етілген тест жүйелерін қолдана отырып, биохимиялық қасиеттерін зерттейді. Микроорганизмнің тест-штаммы коллекцияның ұсынылған сертификаттарына сәйкес типтік морфологиялық, тинкториалдық, биохимиялық қасиеттерге ие болуы тиіс.
Тест-штаммның қасиеттерін растағаннан кейін өсіндіні тиісті қоректік ортаға (бірінші пассажға) қайта себеді және стандартты жағдайларда инкубациялайды.

Лекарственное средство считают выдержавшим испытание, если в течение 60 с после его введения в исследуемой тест-дозе снижение артериального давления не превышает реакцию на введение раствора 1.
201060006-2019
2.1.6.6. Микробиологические испытания нестерильных лекарственных средств: общее количество жизнеспособных аэробных микроорганизмов
1. ВВЕДЕНИЕ
Испытание микробиологической чистоты лекарственных средств (ЛС) проводят в асептических условиях при помощи приведенных ниже методов и питательных сред.
Испытания, описанные ниже, включают отбор испытуемых образцов для анализа, способы подготовки различных лекарственных форм, методы определения антимикробного действия ЛС и количественного определения жизнеспособных микроорганизмов.
Для инкубации посевов на питательных средах для бактерий стандартной температурой является (32,5 ± 2,5) °С, для грибов — (22,5 ± 2,5) °С.
2. РАБОТА С ТЕСТ-ШТАММАМИ МИКРООРГАНИЗМОВ
Для проведения испытаний (определения антимикробного действия ЛС, качества питательных сред, биохимического тестирования выделенных микроорганизмов) необходимо использовать тест-штаммы микроорганизмов (табл. 2.1.6.6.-1), депонированные в официальных коллекциях, например:
- Государственной коллекции патогенных микроорганизмов (ГКПМ), Россия;
- Российской коллекции патогенных грибов (РКПГ), Россия;
- Всероссийской коллекции микроорганизмов (ВКМ) РАН, Россия;
- Американской коллекции типовых культур (АТСС), США;
- Национальной коллекции типовых культур (NCTC), Великобритания;
- Коллекции культур института Пастера (CIP), Франция;
- Коллекции культур института гигиены и эпидемиологии (IHE), Чехия.
Кроме перечисленных в табл. 2.1.6.6.-1 тест-штаммов микроорганизмов, возможно использование и других культур, типичных по морфологическим, тинкториальным и биохимическим свойствам.
Набор тест-микроорганизмов может быть уменьшен или увеличен в случае необходимости.
Тест-микроорганизмы в лиофилизированном виде в ампулах, в пробирках на полужидком агаре хранят при температуре от 2 до 8 °С. Культуры микроорганизмов на дисках хранят при температуре не выше минус 20 °С.
Допускается не более 5 пассажей от исходной культуры.
2- 1. АКТИВАЦИЯ ЛИОФИЛИЗИРОВАННЫХ ТЕСТ-ШТАММОВ МИКРООРГАНИЗМОВ
Тест-штаммы микроорганизмов лиофилизированные, в ампулах, получают из официальных коллекций с сертификатом соответствия (паспортом штамма).
Ампулы вскрывают в асептических условиях в соответствии с инструкцией производителя.
Для восстановления жизнеспособности культуры необходимо не менее 2 пересевов на питательной среде, соответствующей биологическим свойствам штамма, при инкубации в оптимальных для данного штамма температурных условиях. Для получения изолированных колоний тест-штамма проводят пересев на соответствующую плотную питательную среду.
После окончания инкубации культуры изучают морфологию выросших колоний, микроскопируют мазки, окрашенные по Граму, изучают биохимические свойства с использованием тест-систем, разрешенных к использованию. Тест-штамм микроорганизма должен обладать типичными морфологическими, тинкториальными, биохимическими свойствами в соответствии с представленными сертификатами коллекции.
После подтверждения свойств тест-штамма культуру пересевают на соответствующую питательную среду (первый пассаж) и инкубируют в стандартных условиях.

A. brasiliensis конидияларын алу үшін өсіндіні глюкозасы бар Сабуро агарында (немесе № 2 ортада) стандартты жағдайда 5 – 7 тәулік бойы өсіреді.
2.1.6.6.-1-кесте. — Сынақтарда пайдаланылатын микроорганизмдердің тест-штамдары
Микроорганизмнің аты
Штамның нөмірі
Bacillus subtilis
ГКПМ 010011, АТСС 6633, NCTC 10400, DSM 347, СIР 52.62, NCIMB 8054, NВRС 3134
Bacillus cereus
ГКПМ 010014, АТСС 10702, NCTC 8035, DSM 487
Escherichia coli
ГКПМ 240533, АТСС 25922, АТСС 8739, NCTC 12923, NCTC 12241, DSM 1103, NCIМВ 8545, СIР 53.126, NBRC 3972
Salmonella enterica subsp. Enterica serovar abony (бұрынғы атауы Salmonella abony)
Pseudomonas aeruginosa
ГКПМ 100329, АТСС 14028, IHE* 103/39, NCTC 6017, СIР 80.39, NВRС 100797
ГКПМ 190155, АТСС 9027, NCTC 12924, NCIMB 8626, СIP 82.118, NВRС 13275, ГИСК453
Staphylococcus aureus
ГКПМ 201108, АТСС 6538, СIР 4.83, NCTC 10788, NCIMB 9518,
NВRС 13276, АТСС 6538 Р (FDA 209-Р)
Staphylococcus epidermidis Candida albicans
ГКПМ 202001, АТСС 14990, ГКПМ 202004, АТСС 12228
ГКПМ 303903, ГКПМ 303901, РКПГY401/NСТС 885-653, NCPF 3179, АТСС10231, IР 48.72, NВRС 1594
Aspergillus.brasiliensis (бұрынғы атауы Aspergillus niger)
ВКМ F-1119, АТСС 9642, АТСС 16404, NCPF 2275, IP 1431.83, IМI 149007, NВRС 9455, РКПГF106
2-2. ДИСКТЕ САҚТАЛҒАН МИКРООРГАНИЗМДЕРДІҢ ТЕСТ-ШТАМДАРЫН АКТИВАЦИЯЛАУ
Дискті осы микроорганизмнің қажеттіліктеріне сәйкес келетін сұйық қоректік ортаға орналастырады. Тиісті жағдайларда инкубациялау аяқталғаннан кейін лиофилизацияланған өсіндіні активациялау кезінде жасалған дәл сондай операциялар және дәл сол дәйектілікпен жасалады.
2-3. ТЕСТ-ШТАМДАРДЫ ТЕРЕҢ МҰЗДАТУДА САҚТАУ
Микроорганизмдердің тест-штамдарын терең мұздату жағдайында сақтау минус (70 ± 5) °С температурасында (криожүйе) жүзеге асырылады. Криожүйе өзіндік ерекшелігі бар крио сұйықтыққа батырылған, керамикалық моншақтары бар тығыз жабылған пробиркалар жиынтығынан және ұяшықтары бар қорғасын криоблогынан тұрады. Тест-штамдармен жұмыс криожүйені өндірушінің ұсынымдарына толық сәйкестікте жүргізіледі.
3. МИКРОБҚА ҚАРСЫ ӘРЕКЕТТІ АНЫҚТАУ
Микробиологиялық тазалыққа сынақ алдында алынған нәтижелердің бұрыс бағалануын болдырмау үшін дәрілік заттың микроорганизмдердің белгілі бір түрлеріне қатысты микробқа қарсы әрекетінің ықтимал көрінісін анықтау қажет.
Микробқа қарсы әрекетті анықтау әдісінің негізінде микроорганизмдердің тест-штамдарының сыналатын үлгімен және онсыз өсу қарқынын салыстыру жатыр.
3-1. ИНОКУЛЯТТЫ ДАЙЫНДАУ
Микробқа қарсы әрекетті анықтаудың таңдалған әдісіне байланысты инокулят төменде келтірілген әдістердің бірімен дайындалады:

Для получения конидий A. brasiliensis культуру выращивают на агаре Сабуро с глюкозой (или среде № 2) в течение 5-7 сут в стандартных условиях.
2- 2. АКТИВАЦИЯ ТЕСТ-ШТАММОВ МИКРООРГАНИЗМОВ, ХРАНЯЩИХСЯ НА ДИСКАХ
Диск помещают в жидкую питательную среду, соответствующую потребностям данного
Таблица 2.1.6.6.-1. — Тест-штаммы микроорганизмов, используемых в испытаниях
Название микроорганизма
Номер штамма
Bacillus subtilis
ГКПМ 010011, ATCC 6633, NCTC 10400, DSM 347, CIP 52.62, NCIMB 8054, NBRC 3134
Bacillus cereus
ГКПМ 010014, АТСС 10702, NCTC 8035, DSM 487
Escherichia coli
ГКПМ 240533, ATCC 25922, АТСС 8739, NCTC 12923, NCTC 12241, DSM1103, NCIMB 8545, CIP 53.126, NBRC 3972
Salmonella enterica subsp. enterica
ГКПМ 100329, ATCC 14028, IHE* 103/39, NCTC 6017, CIP 80.39,
serovar аbony (прежнее название Salmonella аbony)
NBRC 100797
Pseudomonas aeruginosa
ГКПМ 190155, АТСС 9027, NCTC 12924, NCIMB 8626, CIP 82.118, NBRC 13275, ГИСК453
Staphylococcus aureus
ГКПМ 201108, ATCC 6538, CIP 4.83, NCTC 10788, NCIMB 9518, NBRC 13276, АТСС 6538 Р (FDA209-P)
Staphylococcus epidermidis
ГКПМ 202001, АТСС 14990, ГКПМ 202004, АТСС 12228
Candida albicans
ГКПМ 303903, ГКПМ 303901, РКПГY401/NCTC 885-653, NCPF 3179, АТСС10231, IP 48.72, NBRC 1594
Aspergillus brasiliensis (прежнее
ВКМ F-1119, АТСС 9642, АТСС 16404, NCPF2275, IP 1431.83,
название Aspergillus niger)
IMI 149007, NBRC 9455, РКПт06
микроорганизма. После инкубации в соответствующих условиях совершают те же операции и в той же последовательности, как при активации лиофилизированной культуры.
2- 3. ХРАНЕНИЕ ТЕСТ-ШТАММОВ В ГЛУБОКОЙ ЗАМОРОЗКЕ
Хранение тест-штаммов микроорганизмов в условиях глубокой заморозки осуществляется при температуре минус (70 ± 5) °С (криосистема). Криосистема состоит из набора плотно закрытых пробирок, содержащих керамические бусы, погруженных в специфическую криожидкость, и свинцового криоблока с ячейками. Работу с тест-штаммами проводят в полном соответствии с рекомендациями производителя криосистемы.
3. ОПРЕДЕЛЕНИЕ АНТИМИКРОБНОГО ДЕЙСТВИЯ
Во избежание неправильной оценки полученных результатов перед испытанием на микробиологическую чистоту необходимо определить возможность проявления лекарственным средством антимикробного действия в отношении определенных видов микроорганизмов.
В основе метода определения антимикробного действия лежит сравнение интенсивности роста тест-штаммов микроорганизмов в присутствии и без испытуемого образца.
3- 1. ПРИГОТОВЛЕНИЕ ИНОКУЛЯТА
В зависимости от выбранного метода определения антимикробного действия инокулят готовят одним из приведенных ниже способов:

соя-казеин сорпасында (№8 ортада) өсірілген бактериялардың 24 сағаттық сорпалық өсінділері және Сабуро (соя-казеин сорпасында немесе № 8 ортада) сұйық ортасында өсірілген 24 – 48 сағаттық C.albicans өсіндісі стерильді 0,9% натрий хлоридінің ерітіндісімен 1:1000 (В. Cereus, C. albicans) және 1:100000 (E. cоli, S. аbony, Р. aeruginosa, S. aureus) қатынасында 104 КОЕ/мл концентрациясына дейін сұйылтылады.
шабылған соя-казеин агарында (№1 орта) өсірілген бактериялардың 24 сағаттық өсінділері және Сабуро шабылған агарында (№2 орта) өсірілген 24 – 48 сағаттық C.albicans өсіндісі стерильді 0,9% натрий хлоридінің ерітіндісімен жуылады, стандартталады және белгілі бір концентрациядағы суспензия алынғанға дейін бірқатар дәйекті сұйылтулар жасалады.
Дайындалған өсінділер 2 сағат ішінде немесе 2 – 8°С температурада сақталған жағдайда 24 сағат ішінде пайдаланылады.
B. subtilis спорасының жүзіндісі де әдіске қарай қажетті концентрацияға дейін сұйылтылады.
Сабуро шабылған агарынан (№2 орта) алынған A. Brasiliensis өсіндісін 0,05% полисорбат 80 ерітіндісі бар 0,9 % натрий хлоридінің ерітіндісімен жуады. Горяев камерасын немесе шыныаяқ агар әдісін қолдана отырып, 1 мл шайындыдағы конидиялардың санын анықтайды және қажетті концентрацияға дейін сұйылтады.
Микробтық жасушалардың белгілі бір санын қамтитын субстраттарды білдіретін, қолдануға дайын коммерциялық жүйелерді пайдалануға жол беріледі.
3-2. МИКРОБҚА ҚАРСЫ ӘРЕКЕТТІ АНЫҚТАУ ҮШІН СЫНАЛАТЫН ҮЛГІНІ ДАЙЫНДАУ
Сыналатын үлгіге 1:10 қатынасындағы сұйылтуды алу үшін қолайлы сұйылтқышты қосады. Сұйылтқыш ретінде, әдетте, натрий хлориді мен пептон бар фосфатты буферлік ерітінді (рН 7,0), сұйықтықты бейтараптандыратын соя-козеин сорпасы немесе полисорбат 80 ерітіндісінің 5% аспайтын мөлшерін қамтитын буферлік ерітінді қолданылады. 1:10 қатынасындағы сұйылтудан дәйекті түрде 1:50, 1:100, 1:500, 1:1000 және т. б. қатынастардағы сұйылтулар дайындалады.
3-3. МИКРОБҚА ҚАРСЫ ӘРЕКЕТТІ АНЫҚТАУ ӘДІСТЕРІ
ДЗ микробқа қарсы әрекетін анықтау төменде сипатталған әдістердің бірімен жасалады.
3-3-1. Микробиологиялық тазалықты сынау жағдайында микробқа қарсы әрекетті анықтау
Сыналатын үлгінің 1 мл мөлшеріндегі әрбір сұйылтуын диаметрі 90 мм болатын 6 Петри шыныаяғына енгізіледі, олардың екеуіне B. cereus сорпа өсіндісі жүзіндісінің 0,2 мл-нен (немесе В. subtilis спорасы), қалған екеуіне – С. albicans сорпа өсіндісі жұмысшы жүзіндісінің 0,2 мл-нен, соңғы екеуіне – A. brasiliensis конидиялар жүзіндісінің 0,2 мл қосылады. Бактериялары бар шыныаяқтарға – 10 – 15 мл балқытылған және (42,5 ± 2,5) °C дейін салқындатылған соя - казеин агары (№1 орта), саңырауқұлақ өсінділері бар шыныаяқтарға дәл сол мөлшерде Сабуро агары (№2 орта) құйылады.

24-часовые бульонные культуры бактерий, выращенные на соево-казеиновом бульоне (среде № 8), и 24 - 48-часовую культуру C.albicans, выращенную на жидкой среде Сабуро (соево-казеиновом бульоне или среде № 8), разводят стерильным 0,9 % раствором натрия хлорида 1:1000 (B. cereus, C. albicans) и 1:100000 (E. coli, S. abony, P. aeruginosa, S. aureus) до концентрации около 104 КОЕ/мл.
24-часовые культуры бактерий, выращенные на скошенном соево-казеиновом агаре (среде № 1), и 24 - 48-часовую культуру C.albicans, выращенную на скошенном агаре Сабуро (среде № 2), смывают стерильным 0,9 % раствором натрия хлорида, стандартизуют и делают ряд последовательных разведений до получения суспензии с определенной концентрацией.
Приготовленные культуры используют в течение 2 часов или в течение 24 часов при хранении при температуре 2-8 °С.
Взвесь спор B. subtilis также разводят до требуемой концентрации в зависимости от метода.
Культуру A. brasiliensis со скошенного агара Сабуро (среды № 2) смывают 0,9 % раствором натрия хлорида с 0,05 % раствором полисорбата-80. Определяют количество конидий в 1 мл смыва, используя камеру Горяева или чашечный агаровый метод, и разводят до требуемой концентрации.
Допускается использование готовых к применению коммерческих систем, представляющих собой субстраты, содержащие определенное количество микробных клеток.
3-2. ПОДГОТОВКА ИСПЫТУЕМОГО ОБРАЗЦА ДЛЯ ОПРЕДЕЛЕНИЯ АНТИМИКРОБНОГО ДЕЙСТВИЯ
К испытуемому образцу добавляют подходящий разбавитель для получения разведения 1:10. В качестве разбавителя используют, как правило, фосфатный буферный раствор с натрия хлоридом и пептоном (рН 7,0), соево-казеиновый бульон, нейтрализующую жидкость или буферный раствор, содержащий не более 5 % полисорбата-80. Из разведения 1:10 готовят последовательные разведения 1:50,1:100,1:500, 1:1000 и т.д.
3- 3. МЕТОДЫ ОПРЕДЕЛЕНИЯ АНТИМИКРОБНОГО ДЕЙСТВИЯ
Определение антимикробного действия ЛС проводят одним из описанных ниже методов.
3- 3-1. Определение антимикробного действия в условиях испытания микробиологической чистоты
Каждое разведение испытуемого образца в количестве 1 мл вносят в 6 чашек Петри диаметром 90 мм, в две из которых прибавляют по 0,2 мл взвеси бульонной культуры B. cereus (или спор B. subtilis), в две другие — по 0,2 мл рабочей взвеси бульонной культуры C. albicans, в две последние — 0,2 мл взвеси конидий A. brasiliensis. Чашки с бактериями заливают 10 - 15 мл расплавленного и охлажденного до (42,5 ± 2,5) °С соево-казеинового агара (среды № 1), чашки с культурами грибов — тем же количеством агара Сабуро (среды № 2).

Сыналатын үлгінің әрбір сұйылтуының 1,0 мл 10 мл сұйық ортасы – Моссель сорпасы және соя-козеин сорпасы (немесе соған ұқсас – № 3 орта және № 8 орта) бар пробиркаларға енгізіледі. Содан кейін сұйық қоректік ортада өсірілген тест-штамдардың, E. Coli, S.abony, P. Aeruginosa, S. Aureus (әр штамм бөлек) жүзінділері 1 мл-ден микроорганизмнің қажеттіліктеріне сәйкес келетін ортасы бар пробиркаға енгізіледі.
Бақылау шыныаяқтары мен пробиркаларға сыналатын үлгінің сұйылтуының орнына еріткіштің дәл сондай мөлшері енгізіледі.
Себінділер стандартты жағдайда бактериялар үшін 48 сағат және саңырауқұлақтар үшін 5 тәулік ішінде инкубацияланады.
3-3-3. Репликация әдісі
Репликация әдісін суда ерімейтін (суспензиялар, эмульсиялар және т.б.) немесе боялған дәрілік заттардың микробқа қарсы әрекетін анықтау үшін қолдану ұсынылады.
Стерильді Петри шыныаяғына сыналатын үлгінің әрбір сұйылтуының 1 мл-ден енгізеді. Бақылау шыныаяқтарына сұйылтулар алу үшін қолданылатын еріткіштің 1 мл-ден қосады. Петри шыныаяқтарына эксперимент кезінде де, бақылау кезінде де балқытылған және (42,5 ± 2,5) °С температураға дейін салқындатылған соя-казеин агарының (№1 орта) 10 – 15 мл-н, басқаларына – Сабуро агарының (№2 орта) дәл сондай мөлшерін қосады және мұқият араластырады. Агар ұйығаннан кейін шыныаяқтарды ортаның бетінен конденсатты жою үшін термостатта немесе ламинарлық шкафта құрғатады, содан кейін оған бактериологиялық ілмекпен, тамшуырмен немесе репликатормен сорпа өсіндісінен дайындалған түйіншектер түріндегі бактериялар мен саңырауқұлақтардың әрбір тест-штамының жұмысшы жүзіндісі салынады. Ортадағы себінділер қалыпты жағдайда бактериялар үшін 48 сағат және саңырауқұлақтар үшін 5 тәулік ішінде инкубацияланады.
3-3-3. Сандық әдіс
Жоғарыда сипатталғандай дайындалған сыналатын үлгіге, сондай-ақ бақылау ерітіндісіне (сұйылтуды алу үшін пайдаланылатын сұйытқышқа) түпкілікті ерітіндідегі жасушалардың концентрациясы 100 КОЕ-дан аспайтындай етіп микроорганизмнің әрбір тест-штамының жұмысшы жүзінділерін қосады. Инокуляттың көлемі үлгінің сұйылтуы көлемінің 1%-нан аспауға тиіс.
Аэробты микроорганизмдердің жалпы санын анықтау әдістерінің жарамдылығын бағалау үшін S. aureus, P. aeruginosa, B. subtilis, C. albicans, A. brasiliensis, ашытқы және зең саңырауқұлақтарының жалпы санын анықтау үшін – C. albicans, A. brasiliensis қолданады. Патогендік бактериялар мен саңырауқұлақтардың жекелеген түрлерін анықтау әдістерін бағалау үшін олардың мақсатына сәйкес келетін тест-штамдар қолданылады.
Петри стерильдік шыныаяқтарына сыналатын үлгінің немесе бақылау ерітіндісінің әрбір сынамасынан 1 мл-ден енгізіледі. Балқытылған және (42,5 ± 2,5) °С температурасына дейін салқындатылған соя-казеин агарының (№1 орта) 10 – 15 мл-н, басқаларына Сабуро агарының дәл сондай мөлшерін (№2 орта) қосады және мұқият араластырады.
Себінділер қалыпты жағдайда 5 тәуліктен аспай инкубацияланады, содан кейін сыналатын үлгі мен бақылау ерітіндісі үшін алынған сандық нәтижелер салыстырылады.
Микроорганизмдердің жекелеген түрлерін анықтау әдістемесін қолдануды бағалау кезінде сыналатын үлгі мен бақылау ерітіндісін пайдалана отырып, тиісті әдістемені қайта жаңғыртады.
3-4. МИКРОБҚА ҚАРСЫ ӘРЕКЕТ НӘТИЖЕЛЕРІН ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӘНЕ ИНТЕРПРЕТАЦИЯЛАУ

По 1,0 мл каждого разведения испытуемого образца вносят в пробирки с 10 мл жидких сред — бульона Мосселя и соево-казеинового бульона (или аналогичных - среда № 3 и среда № 8). Затем по 1 мл взвеси тест-штаммов, выращенных на жидкой питательной среде, E. coli, S. аbony, P aeruginosa, S. aureus (каждый штамм отдельно) вносят в пробирку со средой, соответствующей потребностям микроорганизма.
В контрольные чашки и пробирки вместо разведений испытуемого образца вносят такое же количество растворителя.
Посевы инкубируют в стандартных условиях в течение 48 ч для бактерий и 5 суток - для грибов.
3- 3-2. Метод репликаций
Метод репликаций рекомендуется использовать для определения антимикробного действия водонерастворимых (суспензии, эмульсии и др.) или окрашенных лекарственных средств.
В стерильные чашки Петри вносят по 1 мл каждого разведения испытуемого образца. В контрольные чашки вносят по 1 мл разбавителя, используемого для получения разведений. В чашки Петри, как в эксперименте, так и в контроле, добавляют по 10 - 15 мл расплавленного и охлажденного до температуры (42,5 ± 2,5) °С соево-казеинового агара (среды № 1), в другие — такое же количество агара Сабуро (среды № 2) и тщательно перемешивают. После застывания агара чашки подсушивают в термостате или ламинарном шкафу для удаления конденсата с поверхности среды, на которую затем бактериологической петлей, пипеткой или репликатором наносят рабочую взвесь каждого тест-штамма бактерий и грибов, приготовленных из бульонной культуры, в виде бляшек. Посевы на средах инкубируют в стандартных условиях в течение 48 ч для бактерий и 5 сут - для грибов.
3- 3-3. Количественный метод
К испытуемому образцу, приготовленному как описано выше, а также к контрольному раствору (разбавитель, используемый для получения разведений) добавляют рабочие взвеси каждого тест-штамма микроорганизма так, чтобы концентрация клеток в конечном растворе составляла не более 100 КОЕ. Объем инокулята не должен превышать 1 % от объема разведения образца.
Для оценки пригодности методов определения общего количества аэробных микроорганизмов используют S. aureus, P aeruginosa, B. subtilis, C. albicans, A. brasiliensis, общего количества дрожжевых и плесневых грибов — C. albicans, A. brasiliensis. Для оценки методик определения отдельных видов патогенных бактерий и грибов используют тест-штаммы, соответствующие их назначению.
В стерильные чашки Петри вносят по 1 мл каждой пробы испытуемого образца или контрольного раствора. Добавляют по 10 - 15 мл расплавленного и охлажденного до температуры (42,5 ± 2,5) °С соево-казеинового агара (среды № 1), в другие - такое же количество агара Сабуро (среды № 2) и тщательно перемешивают.
Посевы инкубируют в стандартных условиях не более 5 сут., после чего сравнивают количественные результаты, полученные для испытуемого образца и контрольного раствора.
При оценке применимости методики определения отдельных видов микроорганизмов, воспроизводят соответствующую методику с использованием испытуемого образца и контрольного раствора.
3- 4. УЧЕТ И ИНТЕРПРЕТАЦИЯ РЕЗУЛЬТАТОВ АНТИМИКРОБНОГО ДЕЙСТВИЯ

3-3-1 және 3-3-2 әдістерін пайдаланған кезде инкубациялау уақыты аяқталғаннан кейін себінділерді қарайды және бақылау шыныаяқтары мен пробиркаларда (сыналатын үлгісіз) және сыналатындарда (сыналатын үлгілердің әртүрлі сұйылтуларында) тест-микроорганизмдердің типтік өсуінің пайда болуын бақылайды. Нәтижелерді есепке алу қиын болған жағдайда (дәрілік заттың қоректік ортамен өзара әрекеттесуі нәтижесінде сұйық ортаның бұлдырлануы немесе түсінің өзгеруі) агарланған ортаға қайта егу жүргізіледі.
Қоректік ортада E. coli, S. abony, P. aeruginosa, S. aureus өсуі болған кезде сыналатын үлгінің микробқа қарсы әрекетінің жоқ екендігі туралы қорытынды жасалады.
Сыналатын шыныаяқтарда және пробиркаларда бақыланатындарға ұқсас тест-микроорганизмдердің өсуі болса – "+" белгісімен, өсу
болмаса " ˗" белгісімен белгіленеді. Егер сыналатын үлгісі бар ортада шыныаяқтарда колониялар санының азаюы немесе тест-микроорганизмдер өсуінің жоқтығы байқалса, онда оның микробқа қарсы әрекеті бар екендігі туралы қорытынды шығарады. Микробқа қарсы әрекеті жоқ сыналатын үлгінің дәйекті сұйылтылғанының біріншісін тиісті қоректік ортаға егу үшін қолданады.
3-3-3 әдісімен алынған нәтижелерді есепке алған кезде сыналатын үлгі мен бақылау ерітіндісі бар шыныаяқтардағы колониялардың санын салыстырады. Орташа мәндердің айырмашылығы екі еседен артық болса, пайдаланылған сұйылтуда сыналатын үлгінің микробқа қарсы әрекетінің бар екендігі расталады.
Сыналатын үлгідегі микроорганизмдердің жекелеген түрлерін анықтау нәтижелері бақылау ерітіндісі үшін алынған нәтижелерге сәйкес келуі тиіс.
3-5. ДӘРІЛІК ЗАТТАРДЫҢ МИКРОБҚА ҚАРСЫ ӘРЕКЕТІН ЖОЮ ТӘСІЛДЕРІ
ДЗ-ның микробқа қарсы әрекетін жою үшін мынадай әдістер ұсынылады:
- ұйғарынды шектегі микробтық ластану нормалары шегінде сұйытқыштың немесе қоректік ортаның үлкен көлемі есебінен сыналатын үлгінің сұйылтылуын ұлғайту (сұйытқыш ретінде стандартты фосфатты буферлік ерітіндінің орнына зертханада немесе өнеркәсіпте дайындалған бейтараптандырғыш сұйықтықты (9-т.) пайдаланады);
- үлгінің микробқа қарсы әрекетін бейтараптандыратын, бірақ ДЗ-ны контаминациялайтын микроорганизмдердің өсуін тежемейтін өзіндік ерекшелігі бар инактиваторларды қолдану (мәселен, b-лактамазаны кейбір b-лактамды антибиотиктер үшін, ал пара-аминобензой қышқылын (ПАБҚ) – сульфаниламидті препараттар үшін қолдану);
- консерванттары бар үлгілер үшін өзіндік ерекшелігі жоқ инактиваторларды пайдалану. Валидация жүргізілгеннен кейін буферлік ерітіндіге және (немесе) қоректік ортаға полисорбат 80, соя немесе жұмыртқа лецитині және т. б. қосылуы мүмкін;
- суда немесе изопропилмиристатта (ИПМ) еритін үлгілер үшін кейіннен фильтрлерді жуа отырып, мембрандық фильтрлеу әдісі қолданылады.
3-5-1. Кейбір антибиотиктерді инактивациялау. Пенициллиндер мен цефалоспориндерді олардың дәрілік нысанына қарамастан инактивациялау үшін үлгіні еріту, суспензиялау немесе эмульгациялау үшін пайдаланылатын буферлік ерітіндіге, сондай-ақ оларды пайдалану алдында қоректік ортаға сапа бойынша нормативтік құжаттарда көрсетілген мөлшерде b-лактамазаның стерильді ерітіндісі асептикалық түрде енгізіледі.
3-5-2. Сульфаниламидті препараттарды инактивациялау. Сульфаниламидті препараттарды олардың дәрілік нысанына қарамастан инактивациялау үшін үлгіні еріту, суспензиялау немесе эмульгациялау үшін пайдаланылатын буферлік ерітіндіге, сондай-ақ қоректік ортаға, егер қажет болса, микробқа қарсы әрекетті сұйылту жолымен жою мүмкін болмаған жағдайда, стерильдеуге дейін 0,05 г/л орта есебінен ПАБҚ енгізіледі.
3-5-3. ДЗ құрамына кіретін консерванттарды инактивациялау. Бірқатар дәрілік препараттардың құрамына кіретін консерванттарды инактивациялау үшін сыналатын үлгі эмульгацияланатын буферлік ерітіндіге, сондай-ақ қоректік ортаға стерильдеуге дейін мынадай өзіндік ерекшелігі жоқ инактиваторлар: ортаның көлеміне қарай 3% полисорбат 80 немесе 0,3% лецитин (жұмыртқа немесе соя) енгізіледі. Егер препаратта химиялық құрылымы әртүрлі 2-ден көп консервант болса, ортаға бір мезгілде 3% полисорбат 80, 0,3% лецитин, 0,1% L-гистидин және 0,5% натрий күкірт қышқылы енгізіледі. Дәрілік заттардың микробқа қарсы әрекетінің инактиваторлары 2.1.6.6.-2-кестеде көрсетілген.

При использовании методов 3-3-1 и 3-3-2 после окончания времени инкубации просматривают посевы и отмечают появление типичного роста тест-микроорганизмов в контрольных чашках и пробирках (без испытуемого образца) и испытуемых (с различными разведениями испытуемого образца). В случаях, затрудняющих учет результатов (помутнение или изменение окраски жидкой среды в результате взаимодействия ЛС с питательной средой), делают пересевы на агаризованные среды.
При наличии роста E. coli, S. abony, P. aeruginosa, S. аureus на питательных средах делают вывод об отсутствии антимикробного действия испытуемого образца.
Наличие в испытуемых чашках и пробирках роста тест-микроорганизмов, аналогичного контрольным, обозначают знаком "+", отсутствие роста — знаком "-". Если на средах с испытуемым образцом наблюдают уменьшение количества колоний на чашках или отсутствие роста тест-микроорганизмов, делают заключение о наличии у него антимикробного действия. Первое из последовательных разведений испытуемого образца, в котором отсутствует антимикробное действие, используют для посева на соответствующую питательную среду.
При учете результатов, полученных методом 3-3-3, сравнивают количество колоний на чашках с испытуемым образцом и контрольным раствором. Различие средних значений более чем в два раза свидетельствует о наличии антимикробного действия испытуемого образца в использованном разведении.
Результаты определения отдельных видов микроорганизмов в испытуемом образце должны соответствовать результатам, полученным для контрольного раствора.
3- 5. СПОСОБЫ УСТРАНЕНИЯ АНТИМИКРОБНОГО ДЕЙСТВИЯ ЛЕКАРСТВЕННЫХ СРЕДСТВ
Для устранения антимикробного действия ЛС рекомендованы следующие методы:
• увеличение разведения испытуемого образца за счет большего объема разбавителя или питательной среды в пределах норм допустимой микробной загрязненности (в качестве разбавителя вместо стандартного фосфатного буферного раствора используют нейтрализующую жидкость (п. 9) лабораторного или промышленного изготовления);
• применение специфических инактиваторов (например, использование
-лактамазы для некоторых
-лактамных антибиотиков и па- ра-аминобензойной кислоты (ПАБК) — для сульфаниламидных препаратов), нейтрализующих антимикробное действие образца, но не угнетающих рост микроорганизмов, контамини- рующих ЛС;
• использование не специфических инактиваторов для образцов с консервантами. После проведения валидации в буферный раствор и (или) в питательные среды могут быть добавлены полисорбат-80, соевый или яичный лецитин и др.;
• для образцов, растворимых в воде или в изопропилмиристате (ИПМ), применяется метод мембранной фильтрации с последующим промыванием фильтров.
3- 5-1. Инактивация некоторых антибиотиков. Для инактивации пенициллинов и цефалоспоринов, независимо от их лекарственной формы, в буферный раствор, используемый для растворения, суспендирования или эмульгирования образца, а также в питательные среды перед их использованием асептически вносят стерильный раствор
лактамазы в количестве, указанном в нормативных документах по качеству.
3- 5-2.Инактивация сульфаниламидных препаратов. Для инактивации сульфаниламидных препаратов, независимо от их лекарственной формы, в буферный раствор, используемый для растворения, суспендирования или эмульгирования образца, а также в питательные среды, если необходимо, до стерилизации вносят ПАБК из расчета 0,05 г/л среды в случае, если антимикробное действие не удается устранить путем разведения.
3- 5-3. Инактивация консервантов, входящих в состав ЛС. Для инактивации консервантов, входящих в состав ряда лекарственных препаратов, в буферный раствор, в котором эмульгируют испытуемый образец, а также в питательные среды до стерилизации вносят следующие неспецифические инактиваторы: 3 % полисорбата-80 или 0,3 % лецитина (яичного или соевого) от объема среды. В случае, если в препарате имеется более 2 консервантов раз-

2.1.6.6.-2-кесте. – Дәрілік заттардың микробқа қарсы әрекетінің инактиваторы
Химиялық қосылыстар
Инактивациялайтын заттар немесе әдіс
Глутарлық альдегид, құрамында сынап бар қосылыстар
натрий гидросульфиті (натрий бисульфиті)
Фенолдар, спирттар, альдегидтер, сорбаттар
сұйылту
Альдегидтер
глицин
Төрттік аммониий қосылыстары (ТАҚ), бисбигуанидтер, пара-гидроксибензоаттар (парабендер)
лецитин
ТАҚ, құрамында йод бар қосылыстар, парабендер
полисорбат, полисорбат 80
құрамында сынап бар қосылыстар
тиогликолят
құрамында сынап бар қосылыстар, галогендер, альдегидтер
тиосульфат
Этилендиаминтетраацетат тұздары (ЭДТА)
Мg(II) немесе Са (II) иондары
Егер ДЗ сапасын талдау кезінде мембраналық фильтрлеу әдісін қолдану мүмкін болмаса, ал микроорганизмнің нақты тест-штамына қатысты микробқа қарсы әрекетті жоюдың жоғарыда аталған барлық әдістері тиімсіз болса, сынақтың бұл түрі үлгіні барынша ұйғарынды шекте сұйылту арқылы жүргізіледі.
4. ДӘРІЛІК ЗАТТАРДЫҢ ҮЛГІЛЕРІН ІРІКТЕУ
Сынақ жүргізу үшін ДЗ зерттелетін әрбір сериясынан түрлі орамалардың жеткілікті санынан (кемінде 3 – 10) препараттың санатына сәйкес сыналатын үлгілердің қажетті саны іріктеледі.
Сұйық немесе қатты заттар негізіндегі аэрозольдер үшін 10 контейнер, трансдермальды пластырьлер үшін – 10 пластырь іріктеледі.
Кейбір жағдайларда (препараттың жоғары құны және/немесе серияның аз көлемі кезінде) сыналатын үлгі жекелеген жағдайларда 2 – 3 г (мл) дейін азайтылуы мүмкін. Сынақ әдісін көрсете отырып, сыналатын үлгінің санын азайту белгіленген тәртіппен сапа жөніндегі нормативтік құжатта негізделуге және бекітілуге тиіс.
4-1. ҚАТТЫ ДӘРІЛІК НЫСАНДАР
- 10,0 г сыналатын үлгі – 1 г препаратта аэробты микроорганизмдердің жалпы санын, ашытқы және зең саңырауқұлақтарының жалпы санын анықтау үшін, 1 г препаратта P. aeruginosa, S. Aureus және E. coli, Candida albicans жоқ екеніне сынақ жүргізу үшін;
- 25,0 г немесе 10,0 г сыналатын үлгі – Salmonella тектес бактериялардың жоқ екеніне сынақ жүргізу үшін;
- 10,0 г сыналатын үлгі – өтке төзімді энтеробактериялардың санын анықтау үшін.
4-1-1. Таблеткалар, драже, гранулалар, ұнтақтар және т. б.
Сыналатын үлгінің 10,0 г ұсақталады (қажет болған жағдайда) және 90 мл буферлік ерітіндіге ауыстырылады. Бұдан әрі микроорганизмдерді сандық және сапалық анықтау жүргізіледі.
4-1-2. Капсулалар
10,0 г сыналатын үлгіні полисорбат 80 (қажет болған жағдайда) 5% аспайтын мөлшері қамтылған және 40 °С-дан аспайтын температураға дейін қыздырылған 90 мл буферлік ерітіндіге ауыстырады. Капсулаларды буферлік ерітіндіде суспензиялағаннан кейін микроорганизмдерді сандық және сапалық анықтау жүргізіледі.
4-2. ЖҰМСАҚ ДӘРІЛІК НЫСАНДАР

Таблица 2.1.6.6.-2. Инактиваторы антимикробного действия ЛС
Химические соединения
Инактивирующие вещества или метод
Глутаровый альдегид, ртутьсодержащие соединения
гидросульфит натрия (бисульфит натрия)
Фенолы, спирты, альдегиды, сорбаты
разведение
Альдегиды
глицин
Четвертичные аммониевые соединения (ЧАС), бисбигуаниды, пара-гидроксибензоаты (парабены)
лецитин
ЧАС, йодсодержащие соединения, парабены
полисорбат, полисорбат-80
Ртутьсодержащие соединения
тиогликолят
Ртутьсодержащие соединения, галогены, альдегиды
тиосульфат
Соли этилендиаминтетраацетата (ЭДТА)
ионы Mg(II) или Са(П)
личной химической структуры, в среду вносят 3 % полисорбата-80, 0,3 % лецитина, 0,1 % L-гистидина и 0,5 % натрия серноватистокислого одновременно. Инактиваторы антимикробного действия лекарственных средств указаны в табл. 2.1.6.6.-2.
Если при анализе качества ЛС нельзя использовать метод мембранной фильтрации, а все вышеперечисленные способы устранения его антимикробного действия в отношении конкретного тест-штамма микроорганизма неэффективны, этот вид испытания проводят в максимально допустимом разведении образца.
4. ОТБОР ОБРАЗЦОВ ЛЕКАРСТВЕННЫХ СРЕДСТВ
От каждой исследуемой серии ЛС для проведения испытания отбирают необходимое количество испытуемых образцов в соответствии с категорией препарата из достаточного числа разных упаковок (не менее 3-10).
Для аэрозолей на основе жидких или твердых веществ отбирают 10 контейнеров, для трансдермальных пластырей — 10 пластырей.
В некоторых случаях (при высокой стоимости препарата и/или малом объеме серии) испытуемый образец может быть уменьшен в отдельных случаях до 2 - 3 г (мл). Уменьшение количества испытуемого образца с указанием метода испытания должно быть обосновано и утверждено в нормативном документе по качеству в установленном порядке.
4- 1. ТВЕРДЫЕ ЛЕКАРСТВЕННЫЕ ФОРМЫ
- 10,0 г испытуемого образца — для определения общего числа аэробных микроорганизмов, общего числа дрожжевых и плесневых грибов в 1 г препарата, для испытания на отсутствие P aeruginosa, S. aureus и E. coli, Candida albicans в 1 г препарата.
- 25,0 г или 10,0 г испытуемого образца — для испытания на отсутствие бактерий рода Salmonella;
- 10,0 г испытуемого образца — для количественного определения энтеробактерий, устойчивых к желчи.
4- 1-1. Таблетки, драже, гранулы, порошки и др.
10,0 г испытуемого образца измельчают (в случае необходимости) и переносят в 90 мл буферного раствора. Далее проводят количественное и качественное определение микроорганизмов.
4- 1-2. Капсулы
10,0 г испытуемого образца переносят в 90 мл буферного раствора, содержащего не более 5 % полисорбата-80 (при необходимости) и нагретого до температуры не выше 40 °С. После суспендирования капсул в буферном растворе проводят количественное и качественное определение микроорганизмов.
4- 2. МЯГКИЕ ЛЕКАРСТВЕННЫЕ ФОРМЫ

- 10,0 г сыналатын үлгі – 1 г препаратта аэробты микроорганизмдердің жалпы санын, ашытқы және зең саңырауқұлақтарының жалпы санын анықтау үшін, 1 г препаратта P. Aeruginosa, S. aureus, E. Сoli, 1 г препаратта Candida albicans жоқ екендігіне тест жүргізу үшін;
- 10,0 г сыналатын үлгі – 1 г препаратта өтке төзімді энтеробактерияларды сандық анықтау немесе оның жоқ екендігіне тест жүргізу үшін.
4-2-1. Сумен оңай араластырылатын жақпамайлар, линименттер, кремдер, суппозиторийлер. 10,0 г сыналатын үлгіні 90 мл буферлік ерітіндісі бар стерильді колбаға орналастырады. Қажет болған кезде диаметрі 5 – 6 мм стерильді шыны моншақтар мен ББЗ, мәселен 1 г/л полисорбат 80 қосылады. Қоспаны 40 °C-дан аспайтын температураға дейін су моншасында қыздырады және микроорганизмдерді сандық және сапалық анықтау үшін қолданылатын гомогенді эмульсия алынғанға дейін қатты шайқайды.
4-2-2. Сумен қиын араластырылатын жақпамайлар, линименттер, кремдер, суппозиторийлер. 10,0 г сыналатын үлгіні стерильді ББЗ-ның, мысалы полисорбат 80 қажетті ең аз мөлшерімен араластырады. Қоспаны 40 °С-дан аспайтын температураға дейін (ерекше жағдайларда 45 °С температураға дейін) су моншасында немесе термостатта қыздырады және абайлап араластырады. Тиісті температураға дейін алдын ала қыздырылған шыны моншақтары бар стерильді фосфатты буферлік ерітіндіні стерильді ББЗ мен стерильді фосфатты буферлік ерітіндінің жалпы көлемі (моншақтарды есепке алмағанда) 90 мл болатындай мөлшерде қосады. Қоспаны гомогенді эмульсия алу үшін абайлап араластырады, оны микроорганизмдерді сандық және сапалық анықтау үшін қолданады. Асептика ережелері мен термостаттау режимдерін сақтай отырып, басқа техникалық құралдарды, гомогенизация әдістерін қолдануға болады.
4-3. СҰЙЫҚ ДӘРІЛІК НЫСАНДАР
- 10,0 мл сыналатын үлгіні 1 мл препаратта микроорганизмдердің жалпы санын, ашытқы және зең саңырауқұлақтарының жалпы санын анықтау үшін, 1 мл препаратта E. сoli, P. Aeruginosa, S. Aureus, Candida albicans жоқ екендігіне тест жүргізу үшін;
- 25,0 мл немесе 10,0 мл сыналатын үлгі – Salmonella тектес бактериялардың жоқ екендігіне сынақ жүргізу үшін;
- 10,0 мл сыналатын үлгі – 1 мл препаратта өтке төзімді энтеробактерияларды сандық анықтау немесе олардың жоқ екендігіне тест жүргізу үшін зерттейді.
4-3-1. Ерітінділер, суспензиялар, сироптар, микстуралар. 10,0 мл сыналатын үлгіні 90 мл буферлік ерітіндіге ауыстырады, араластырады және микроорганизмдерді сандық және сапалық анықтауды жүргізеді.
4-3-2. Майлардағы, эмульсиялардағы ерітінділер. 10,0 мл сыналатын үлгіні 5%-дан аспайтын мөлшерде полисорбат 80 бар 90 мл буферлік ерітінді және шыны моншақтар қамтылған стерильді колбаға салады. Қоспаны 40 °C-дан аспайтын температураға дейін су моншасында қыздырады және гомогенді эмульсия алынғанға дейін қатты шайқайды, оны микроорганизмдерді сандық және сапалық анықтау үшін қолданады.
4-4. АЭРОЗОЛЬДЕР
4-4-1. Спирттер мен қатты заттарға негізделген аэрозольдер. 3,0 г сыналатын үлгіні (пропеллент буланғаннан кейін) 30 мл буферлік ерітіндіге ауыстырады, араластырады және микроорганизмдерді сандық және сапалық анықтауды жүргізеді. Респираторлық түрде қолданылатын сыналатын үлгінің кемінде 1,0 г өтке төзімді энтеробактериялардың жоқ екендігіне сынақ жүргізу үшін пайдаланылады.
4-4-2. Майлар негізіндегі аэрозольдер. 3,0 г сыналатын үлгіні (пропеллент буланғаннан кейін) 5% аспайтын мөлшерде полисорбат 80 бар 30 мл буферлік ерітінді және стерильді шыны моншақтар қамтылған стерильді ыдысқа ауыстырады. Қоспаны 40 °C-дан аспайтын температураға дейін су моншасында қыздырады және гомогенді эмульсия алынғанға дейін қатты шайқайды, оны микроорганизмдерді сандық және сапалық анықтау үшін қолданады.

- 10,0 г испытуемого образца — для определения общего числа аэробных микроорганизмов, общего числа дрожжевых и плесневых грибов в 1 г препарата, для теста на отсутствие P. aeruginosa, S. aureus, E. coli в 1 г препарата, Candidaalbicans в 1 г препарата.
- 10,0 г испытуемого образца — для количественного определения или теста на отсутствие в 1 г препарата энтеробактерий, устойчивых к желчи.
4- 2-1. Мази, линименты, кремы, суппозитории, легко смешиваемые с водой. 10,0 г испытуемого образца помещают в стерильную колбу, содержащую 90 мл буферного раствора. При необходимости добавляют стерильные стеклянные бусы диаметром 5-6 мм и ПАВ, например, 1 г/л полисорбата-80. Смесь нагревают на водяной бане до температуры не выше 40 °С и энергично встряхивают до получения гомогенной эмульсии, которую используют для количественного и качественного определения микроорганизмов.
4- 2-2. Мази, линименты, кремы, суппозитории, трудно смешиваемые с водой. 10,0 г испытуемого образца смешивают с минимально необходимым количеством стерильного ПАВ, например, полисорбата-80. Смесь нагревают на водяной бане или в термостате до температуры не выше 40 °С (в исключительных случаях — до температуры 45 °С) и осторожно перемешивают. Добавляют предварительно нагретый до соответствующей температуры стерильный фосфатный буферный раствор со стеклянными бусами в таком количестве, чтобы общий объем стерильного ПАВ и стерильного фосфатного буферного раствора (без учета бус) составлял 90 мл. Смесь осторожно перемешивают для получения гомогенной эмульсии, которую используют для количественного и качественного определения микроорганизмов. Возможно использование других технических средств, методик гомогенизации с соблюдением правил асептики и режимов термостатирования.
4- 3. ЖИДКИЕ ЛЕКАРСТВЕННЫЕ ФОРМЫ
- 10,0 мл испытуемого образца исследуют для определения общего числа микроорганизмов, общего числа дрожжевых и плесневых грибов в 1 мл препарата, для теста на отсутствие E. coli, P aeruginosa, S. aureus, Candida albicans в 1 мл препарата;
- 25,0 мл или 10,0 мл испытуемого образца — для испытания на отсутствие бактерий рода Salmonella;
- 10,0 мл испытуемого образца — для количественного определения или теста на отсутствие в 1 мл препарата энтеробактерий, устойчивых к желчи.
4- 3-1. Растворы, суспензии, сиропы, микстуры. Переносят 10,0 мл испытуемого образца в 90 мл буферного раствора, перемешивают и проводят количественное и качественное определение микроорганизмов.
4- 3-2. Растворы в маслах, эмульсии. Помещают 10,0 мл испытуемого образца в стерильную колбу, содержащую 90 мл буферного раствора с полисорбатом-80 в количестве не более 5 % и стеклянные бусы. Смесь нагревают на водяной бане до температуры не выше 40 °С и энергично встряхивают до получения гомогенной эмульсии, которую используют для количественного и качественного определения микроорганизмов.
4- 4. АЭРОЗОЛИ
4- 4-1. Аэрозоли на основе спиртов и твердых веществ. Переносят 3,0 г испытуемого образца (после испарения пропеллента) в 30 мл буферного раствора, перемешивают и проводят количественное и качественное определение микроорганизмов. Не менее 1,0 г испытуемого образца, применяемого респираторно, используют для испытания на отсутствие энтеробактерий, устойчивых к желчи.
4- 4-2. Аэрозоли на основе масел. Переносят 3,0 г испытуемого образца (после испарения пропеллента) в стерильную емкость с 30 мл буферного раствора с полисорбатом-80 в количестве не более 5 % и стерильные стеклянные бусы. Смесь нагревают на водяной бане до температуры не выше 40 °С и энергично встряхивают до получения гомогенной эмульсии, которую используют для количественного и качественного определения микроорганизмов.

Респираторлық түрде қолданылатын сыналатын үлгінің кемінде 1,0 г өтке төзімді энтеробактериялардың жоқ екендігіне сынақ жүргізу үшін пайдаланылады.
4-5. ТРАНСДЕРМАЛЬДЫҚ ПЛАСТЫРЬЛАР
Трансдермальдық пластырьлерді іріктеу кезінде 10 бірліктен тұратын сыналатын үлгі қолданылады. 10 пластырьдің әрқайсысынан стерильді құралдар қолданыла отырып, қорғаныс пленкасы алынады. Қажет болған жағдайда стерильді қайшымен пластырьлер анағұрлым ұсақ фрагменттерге кесіледі, олар 500 мл стерильді буферлік ерітіндіден және шыны моншақтардан (шартты сұйылту 1:50) тұратын сыйымдылығы 1000 мл колбаға ауыстырылады. Колбаны 40 °С-дан аспайтын температураға дейін су моншасында қыздырады, 30 минут бойы қатты шайқайды.
Микроорганизмдерді мембраналық фильтрлеу әдісімен сандық анықтау және P. Aeruginosa және S. Aureus жоқ екендігіне сынау үшін алынған шайындының 50 мл-ден (немесе бір пластырьге сәйкес келетін басқа көлемде) пайдаланылады.
Егер пластырьдің микробқа қарсы әрекеті бар екендігі белгілі болса, сұйытқышқа қолайлы инактиваторды (полисорбат 80 және/немесе лецитин) қосады.
Егер трансдермальді пластырьлерден алынған шайындыларды мембраналық фильтрлеу әдісімен анықтау үшін пайдалану мүмкін болмаса, 1:50 қатынасындағы сұйылтуды қолдана отырып, қоректік ортаға тікелей егу әдісін қолданады.
5. АЭРОБТЫ МИКРООРГАНИЗМДЕРДІ САНДЫҚ АНЫҚТАУ ӘДІСТЕРІ
ДЗ табиғатына және оның физикалық-химиялық қасиеттеріне байланысты шыныаяқ агар әдісі (тереңдік, қосқабатты, беттік, терең модификацияланған) нұсқаларының біреуін, мембраналық фильтрлеу әдісін немесе анағұрлым ықтимал сандардың пробиркалық әдісін қолданады.
5-1. ШЫНЫАЯҚ АГАР ӘДІСТЕРІ
Микроорганизмдерді өсіру үшін агаризацияланған қоректік орталар қолданылады: бактерияларды өсіру үшін – соя-казеин агары немесе микробтық ластануды бақылау үшін № 1 құрғақ орта, ашытқы мен зең саңырауқұлақтарын өсіру үшін – глюкозасы бар Сабуро агары немесе микробтық ластануды бақылау үшін № 2 құрғақ орта қолданылады.
Сыналатын үлгіні әрбір сұйылту үшін белгілі бір ортасы бар кемінде 2 Петри шыныаяғы қолданылады.
5-1-1. Тереңдік әдісі. Диаметрі 90 мм стерильді Петри шыныаяғына талдау үшін дайындалған сыналатын үлгінің 1 мл сұйылтуы енгізіледі. Балқытылған және (42,5 ± 2,5) °С температураға дейін салқындатылған 15 – 20 мл стерильді агаризацияланған қоректік ортаны қосады және айналмалы қозғалыспен тез араластырады. Петри шыныаяқтарының диаметрі үлкен болса, орта мөлшерін тиісінше 20 – 25 мл-ге дейін ұлғайтады. Агар ұйығаннан кейін шыныаяқтар аударылып, себінділер инкубацияланады.

Не менее 1,0 г испытуемого образца, применяемого респираторно, используют для испытания на отсутствие энтеробактерий, устойчивых к желчи.
4- 5. ТРАНСДЕРМАЛЬНЫЕ ПЛАСТЫРИ
При отборе трансдермальных пластырей используют испытуемый образец, состоящий из 10 единиц. С каждого из 10 пластырей снимают защитную пленку, пользуясь стерильными инструментами. При необходимости пластыри разрезают стерильными ножницами на более мелкие фрагменты, которые переносят в колбу вместимостью 1000 мл, содержащую 500 мл стерильного буферного раствора и стеклянные бусы (условное разведение 1:50). Колбу нагревают на водяной бане до температуры не выше 40 °С, энергично встряхивают в течение 30 мин.
Используют по 50 мл (или другой объем, соответствующий одному пластырю) полученного смыва для количественного определения микроорганизмов методом мембранной фильтрации и испытания на отсутствие P aeruginosa и S. aureus.
Если известно, что пластырь обладает антимикробным действием, в разбавитель добавляют подходящий инактиватор (полисорбат-80 и/или лецитин).
Если смыв с трансдермальных пластырей нельзя использовать для определения методом мембранной фильтрации, применяют метод прямого посева на питательные среды, используя разведение 1:50.
5. МЕТОДЫ КОЛИЧЕСТВЕННОГО ОПРЕДЕЛЕНИЯ АЭРОБНЫХ МИКРООРГАНИЗМОВ
В зависимости от природы ЛС и его физико-химических свойств используют один из вариантов чашечного агарового метода (глубинный, двухслойный, поверхностный, модифицированный глубинный), метод мембранной фильтрации или пробирочный метод наиболее вероятных чисел.
5- 1. ЧАШЕЧНЫЕ АГАРОВЫЕ МЕТОДЫ
Для культивирования микроорганизмов используют агаризованные питательные среды: соево-казеиновый агар или среду № 1 сухую для контроля микробной загрязненности — для выращивания бактерий, агар Сабуро с глюкозой или среду № 2 сухую для контроля микробной загрязненности - для выращивания дрожжевых и плесневых грибов.
Для каждого разведения испытуемого образца используют не менее 2 чашек Петри с определенной средой.
5-1-1. Глубинный метод. В стерильную чашку Петри диаметром 90 мм вносят 1 мл разведения испытуемого образца, приготовленного для анализа. Добавляют 15 - 20 мл расплавленной и охлажденной до температуры (42,5 ± 2,5) °С стерильной агаризованной питательной среды и быстро перемешивают вращательными движениями. При большем диаметре чашек Петри количество среды соответственно увеличивают до 20 - 25 мл. После застывания агара чашки переворачивают и инкубируют посевы.

5-1-2. Қосқабатты әдіс. Балқытылған агаризацияланған стерильді қоректік ортаны диаметрі 90 мм стерильді Петри шыныаяғына 15 – 20 мл мөлшерінде енгізеді және ұйығанға дейін қалдырады. Петри шыныаяғының диаметрі үлкен болса, орта мөлшерін тиісінше ұлғайтады. Шыныаяқтағы агардың бетін кептіреді.
Балқытылған және (42,5 ± 2,5) °С температураға дейін салқындатылған 4 мл тиісінше қоректік ортасы бар пробиркаға талдау үшін дайындалған сыналатын үлгінің 1 мл сұйылтуын енгізеді, пробирканың ішіндегіні тез араластырады. Содан кейін пробирканың ішіндегіні Петри шыныаяғындағы ұйыған және кептірілген агардың бетіне құяды, ортаның жоғарғы қабатын айналмалы қозғалыспен біркелкі тегістейді. Беті қатқаннан кейін шыныаяқты аударады және инкубациялау үшін термостатқа орналастырады.
5-1-3. Беттік әдіс. Балқытылған және (42,5 ± 2,5) °С температураға дейін салқындатылған стерильді қоректік орталарды диаметрі 90 мм стерильді Петри шыныаяғының әрқайсысына 15 – 20 мл мөлшерінде енгізеді және ұйығанға дейін қалдырады. Петри шыныаяқтарының диаметрі үлкен болса, орта мөлшерін тиісінше ұлғайтады. Шыныаяқтардағы агардың бетін термостатта немесе ламинарлы шкафта кептіреді.
Талдауға дайындалған сыналатын үлгінің сұйылтуын стерильді тамшуырмен 0,1 мл мөлшерінде агарға жағады және қалақшамен ортаның бетіне біркелкі тегістейді.
Шыныаяқтарды аударады және инкубациялау үшін термостатқа орналастырады.
5-1-4. Терең модификацияланған әдіс. Талдау үшін 1,0 мл мөлшерінде дайындалған сыналатын үлгінің сұйылтуын диаметрі 90 мм стерильді Петри шыныаяғына енгізеді. Балқытылған және (42,5 ± 2,5) °С температурасына дейін салқындатылған қоректік ортанының 7 – 10 мл-н қосады және айналмалы қозғалыспен тез араластырады. Агар ұйығаннан кейін шыныаяқтар аударылады және инкубацияланады.
5-1-5. Шыныаяқ агар әдістерімен алынған нәтижелерді есепке алу және интерпретациялау. Нәтижені 5 тәуліктен кейін тіркейді.
Дұрыс нәтиже алу үшін бактериялар колонияларының саны – 250-ден, ал саңырауқұлақтар колонияларының саны 50-ден аспайтын шыныаяқтар іріктеледі. Егер кейінгі 2 сұйылтудың нәтижелерін есепке алған кезде шыныаяқтардағы колониялардың саны жоғарыда көрсетілген шектерде болса, аз сұйылтудың нәтижелері есепке алынады.
Егер шыныаяқтарда орташа есеппен 250-ден астам бактериялар колониясы немесе 50-ден астам саңырауқұлақтар колониясы өссе, онда егу үшін қолайлы мән таңдалып, сыналатын үлгіні одан әрі дәйекті түрде сұйылту жүргізіледі.
Егер соя-казеин агарында (№1 орта) саңырауқұлақтардың колониялары қосымша табылса, онда оларды бактериялардың санымен қосады және ДЗ-ның әр санаты үшін белгіленген аэробты микроорганизмдердің жалпы санын анықтайды.
Егер Сабуро ортасында (№2 орта) бактериялардың колониялары қосымша табылса, онда оларды саңырауқұлақтардың санымен қосады және ДЗ-ның әр санаты үшін белгіленген ашытқы мен зең саңырауқұлақтардың жалпы санын анықтайды.

5-1-2. Двухслойный метод. Расплавленную агаризованную стерильную питательную среду вносят в количестве 15-20 мл в стерильную чашку Петри диаметром 90 мм и оставляют до застывания. При большем диаметре чашки Петри количество среды соответственно увеличивают. Поверхность агара в чашке подсушивают.
В пробирку с 4 мл соответствующей расплавленной и охлажденной до температуры (42,5 ± 2,5) °С питательной среды вносят 1 мл разведения испытуемого образца, приготовленного для анализа, быстро перемешивают содержимое пробирки. Затем содержимое пробирки выливают на поверхность застывшего и подсушенного агара в чашке Петри, равномерно распределяя верхний слой среды вращательными движениями. После застывания чашку переворачивают и помещают в термостат для инкубации.
5-1-3. Поверхностный метод. Расплавленные и охлажденные до температуры (42,5 ± 2,5) °С стерильные питательные среды вносят в количестве 15-20 мл в каждую стерильную чашку Петри диаметром 90 мм и оставляют до застывания. При большем диаметре чашек Петри количество среды соответственно увеличивают. Поверхность агара в чашках подсушивают в термостате или ламинарном шкафу.
Разведение испытуемого образца, приготовленного для анализа, наносят стерильной пипеткой на агар в количестве 0,1 мл и равномерно распределяют шпателем по поверхности среды.
Чашки переворачивают и помещают в термостат для инкубации.
5-1-4. Модифицированный глубинный метод. Разведение испытуемого образца, приготовленного для анализа, в количестве 1,0 мл вносят в стерильную чашку Петри диаметром 90 мм. Добавляют 7-10 мл расплавленной и охлажденной до температуры (42,5 ± 2,5) °С питательной среды и быстро перемешивают вращательными движениями. После застывания агара чашки переворачивают и инкубируют.
5-1-5. Учет и интерпретация результатов, полученных чашечными агаровыми методами. Результат фиксируют через 5 сут.
Для получения достоверных результатов отбирают чашки, в которых число колоний бактерий не превышает 250, а колоний грибов — 50. Если при учете результатов 2 последующих разведений число колоний на чашках находится в указанных выше пределах, рассчитывают результаты из меньшего разведения.
Если в среднем на чашках выросло более 250 колоний бактерий или более 50 колоний грибов, делают ряд дальнейших последовательных разведений испытуемого образца, выбирая приемлемое для посева значение.
Если на соево-казеиновом агаре (среде № 1) дополнительно обнаружены колонии грибов, то их суммируют с числом бактерий и определяют общее число аэробных микроорганизмов, которое установлено для каждой категории ЛС.
Если на среде Сабуро (среда № 2) дополнительно обнаружены колонии бактерий, то их суммируют с числом грибов и определяют общее число дрожжевых и плесневых грибов, которое установлено для каждой категории ЛС.

Егер қоректік ортада микроорганизмдердің өсуі болмаса, нәтижелер сынақ хаттамасында мынадай түрде белгіленеді: сыналатын үлгіні 1:10 қатынасындағы сұйылтуда еккен кезде – "1 г (немесе 1 мл) дәрілік затта 10-нан аз микроорганизм (немесе саңырауқұлақтар) қамтылған"; сыналатын үлгіні 1: 100 қатынасындағы сұйылтуда еккен кезде – "1 г (немесе 1 мл) дәрілік затта 100-ден аз микроорганизмдер (немесе саңырауқұлақтар) қамтылған" және т. б.
Микроорганизмдердің 1 г немесе 1 мл мөлшері (N) мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
c – барлық Петри шыныаяқтарындағы колониялар саны;
n – Петри шыныаяқтарының саны;
d – сыналатын үлгіні сұйылту коэффициенті;
n – шыныаяққа (мл) егілген үлгінің көлемі.
Мысалы. 10-2 сұйылтудан алынған сыналатын үлгінің 1,0 мл егілген кезде 2 шыныаяқта 168 және 215 колония өсті:
Алынған нәтижені 2 мәнді цифрға дейін дөңгелектейді – 19000 және 1,9·104 колония құрайтын бірлік (КҚБ) ретінде жазады.
Шыныаяқ агар әдісінің нұсқаларын (тереңдік, қосқабатты және терең модификацияланған) микробтық ластану деңгейіне қарамастан әртүрлі дәрілік нысандарды сынау кезінде қолдануға болады. Беттік агар әдісін микробтық контаминация деңгейі жоғары ДЗ-ны сынау кезінде қолданған жөн. Колониялары араласып өсуге бейім бактериялар мен саңырауқұлақтарды сандық анықтау нәтижелерін алу мерзімдерін қысқарту үшін егудің модификацияланған агар әдісі қолданылады.
5-2. МЕМБРАНАЛЫҚ ФИЛЬТРЛЕУ ӘДІСІ
Мембраналық фильтрлеу әдісі микробқа қарсы әрекеті бар немесе ондай әрекеті жоқ ДЗ-ның микроорганизмдерін сандық және сапалық анықтау үшін, атап айтқанда ДЗ-ның ерітінділері мен суда еритіндері үшін, сондай-ақ изопропилмиристатта (ИПМ) еритін құрамында май бар препараттар үшін қолданылады.
5-2-1. Сынақ жүргізу шарттары. Мембраналық фильтрлеуге арналған қондырғыда фильтрі оңай алынатын, кейіннен оны қоректік ортаға ауыстыру жеңіл болатын конструкция болуы тиіс. Пораларының диаметрі 0,45 мкм-ден аспайтын, микроорганизмдерді тиімді ұстауға қабілетті мембраналық фильтрлер пайдаланылады, оны валидациялау арқылы растау қажет. Мембрананың материалын зерттелетін препараттың компоненттері оның жұмысының тиімділігіне әсер етпейтіндей етіп таңдау керек. Целлюлоза нитратынан жасалған фильтрлер – су, май және сұйылтылған спирт ерітінділері үшін (30%-дан кем), целлюлоза ацетатынан жасалған фильтрлер спирт ерітінділері (30%-дан астам), қышқылдар, сілтілер үшін пайдаланылады. Мембраналық фильтрлеуді вакуум көмегімен асептикалық жағдайларда жүргізеді.
5-2-2. Сынақты орындау. Сыналатын үлгіні, әдетте, 1:10 қатынасында буферлік ерітіндіде ерітеді. Фильтрлеу қондырғысының шұңқырына фильтрді жұмсарту үшін алдымен жуу сұйықтығын (шамамен 5 мл) енгізеді. Сыналатын үлгінің 1 г сәйкес келетін препарат ерітіндісінің мөлшерін қосады және дереу фильтрлейді. Сыналатын үлгінің микробқа қарсы әрекеті болған жағдайда мембрананы жуу үшін 0,9% натрий хлориді ерітіндісін немесе төменде сипатталған сұйықтықты пайдаланады (№ 1, № 2, № 3), ол үшін фильтр арқылы 100 мл-ден қолайлы стерильді жуу сұйықтығының кемінде 3 порциясы өткізіледі. Қажет болған жағдайда жуу сұйықтығына беттік белсенді заттар (мысалы, полисорбат 80) немесе микробқа қарсы әрекетті инактиваторлар қосылуы мүмкін. 1 мембрана арқылы 500 мл аспайтын жуу сұйықтығын өткізуге болады.
Мембраналарды жуу үшін әдісті валидациялау шартымен кемінде 3 порция жуу сұйықтығын пайдалануға жол беріледі.

Если на питательной среде отсутствует рост микроорганизмов, результаты отмечают в протоколе испытания следующим образом: при посеве испытуемого образца в разведении 1:10 — "В 1 г (или в 1 мл) лекарственного средства содержится менее 10 микроорганизмов (или грибов)"; при посеве испытуемого образца в разведении 1:100 — "В 1 г (или в 1 мл) лекарственного средства содержится менее 100 микроорганизмов (или грибов)" и т.д.
Количество микроорганизмов (N) в 1 г или в 1 мл рассчитывают по формуле:
где:       с       — количество колоний на всех чашках Петри;
n       — число чашек Петри;
d       — коэффициент разведения испытуемого образца;
v       — объем образца, высеваемый на чашку (мл).
Пример. При посеве 1,0 мл испытуемого образца из разведения 10-2 на 2 чашках выросло 168 и 215 колоний:
Полученный результат округляют до 2 значащих цифр — 19000 и записывают как 1,9104 колониеобразующих единиц (КОЕ).
Варианты чашечного агарового метода (глубинный, двухслойный и глубинный модифицированный) можно использовать при испытании различных лекарственных форм, независимо от уровня микробной загрязненности. Поверхностный агаровый метод предпочтительнее использовать при испытании ЛС с высоким уровнем микробной контаминации. Для сокращения сроков получения результатов количественного определения бактерий и грибов, колонии которых склонны к сливному росту, используют модифицированный агаровый метод посева.
5-2. МЕТОД МЕМБРАННОЙ ФИЛЬТРАЦИИ
Метод мембранной фильтрации используют для количественного и качественного определения микроорганизмов в ЛС, обладающих или не обладающих антимикробным действием, в частности для растворов и водорастворимых ЛС, а также для жиро содержащих препаратов, растворимых в изопропилмиристате (ИПМ).
5-2-1. Условия проведения испытания. Установка для мембранной фильтрации должна иметь конструкцию, из которой легко извлекается фильтр, с последующим его переносом на питательные среды. Используют мембранные фильтры с диаметром пор не более 0,45 мкм, способные эффективно задерживать микроорганизмы, что необходимо подтвердить валидацией. Материал мембраны следует выбирать таким образом, чтобы компоненты исследуемого препарата не влияли на эффективность его работы. Фильтры из нитрата целлюлозы используют для водных, масляных и разбавленных спиртовых растворов (менее 30 %), из ацетата целлюлозы — для спиртовых растворов (более 30 %), кислот, щелочей. Мембранную фильтрацию проводят в асептических условиях с помощью вакуума.
5- 2-2. Выполнение испытания. Испытуемый образец, как правило, растворяют в буферном растворе в соотношении 1:10. В воронку фильтровальной установки вносят сначала промывную жидкость (примерно 5 мл) для смачивания фильтра. Добавляют количество раствора препарата, соответствующее 1 г испытуемого образца, и немедленно фильтруют. В случае наличия антимикробного действия испытуемого образца для отмывания мембраны используют 0,9 % раствор натрия хлорида или описанные ниже жидкости (№ 1, № 2, № 3), для чего через фильтр пропускают не менее 3 порций по 100 мл подходящей стерильной промывной жидкости. При необходимости к промывной жидкости могут быть добавлены поверхностно-активные вещества (например, полисор- бат-80) или инактиваторы антимикробного действия. Через 1 мембрану можно пропускать не более 500 мл промывной жидкости.
Допускается использование для отмывания мембран менее 3 порций промывной жидкости при условии валидации метода.

Микробқа қарсы әрекеті бар фильтрленетін сыналатын үлгінің мембраналары толық жуылғанын-жуылмағанын анықтау үшін ерітіндіні фильтрлегеннен кейін жуу сұйықтығының соңғы порциясына жүргізілетін сынақ типіне сәйкес микроорганизмдердің тест-штамдары жүзіндісінің 1 мл-н (әрқайсысы үшін жеке-жеке) енгізеді. Тест-штамм жүзіндісінің енгізілетін жасушалар концентрациясы 1 мл-де 100 КОЕ аспауы тиіс.
Фильтрдегі тест-штамдардың өсуі микробқа қарсы әрекеттің жоқ екендігін растайды. Егер микробқа қарсы әрекет сақталса, өзіндік ерекшелігі бар немесе өзіндік ерекшелігі жоқ инактиваторларды қолданады немесе жуу сұйықтығының көлемін ұлғайтады.
Трансдермальді пластырьлерден алынған шайындыны әрбір мембрана арқылы 50 мл-ден (1 пластырьға сәйкес келеді) мембраналық фильтрлер арқылы өткізеді.
Фильтрлеу процесі аяқталғаннан кейін мембраналарды сұйық Петри шыныаяқтарына құйылған тиісті қоректік орталарға немесе қоректік орталары бар флакондарға ауыстырылады. Фильтрлері бар шыныаяқтар төңкеріледі. Шыныаяқтар мен флакондардағы себінділерді стандартты жағдайда инкубациялайды.
5-2-3. Нәтижелерді есепке алу және интерпретациялау. Себінділерді алдын ала байқауды 24 – 72 сағаттан кейін жүргізеді және түпкілікті нәтиже 5 – 7 тәуліктен кейін тіркеледі.
Фильтрлердегі бактериялар колонияларының саны 100-ден, ал саңырауқұлақтардың саны 50-ден аспайтын шыныаяқтарды іріктейді және 1,0 г (1,0 мл) сыналатын үлгіге немесе 1 пластырьге шаққандағы микроорганизмдердің санын есептейді. Егер фильтрде микроорганизмдердің саны көп болса, онда сыналатын үлгіні дәйекті сұйылту жүргізіледі және қолайлысы таңдалады.
Сұйық қоректік орталардағы нәтижелерді есепке алу 2.1.6.6 ЖФБ сәйкес жүргізіледі.
5-2-4. Фильтрлерді жуу сұйықтықтары. Фильтрлерді жуу үшін микроорганизмдердің өсуін баспайтын кез-келген стерильді сұйықтықты қолдануға болады:
• рН (7,0 ± 0,2) 0,9% натрий хлоридінің ерітіндісін (стерилизациядан кейін);

Для того чтобы определить, полностью ли отмыты мембраны от фильтруемого испытуемого образца, обладающего антимикробным действием, после фильтрации раствора в последнюю порцию промывной жидкости вносят по 1 мл взвеси тест-штаммов микроорганизмов (для каждого в отдельности), соответствующих типу проводимого испытания. Концентрация клеток вносимой взвеси тест-штамма не должна превышать 100 КОЕ в 1 мл.
Рост тест-штаммов на фильтрах подтверждает отсутствие антимикробного действия. В случае, если антимикробное действие сохраняется, используют специфические или неспецифические инактиваторы или увеличивают объем промывной жидкости.
Смыв с трансдермальных пластырей пропускают через мембранные фильтры по 50 мл (соответствует 1 пластырю) через каждую мембрану.
По окончании процесса фильтрации мембраны переносят на соответствующие питательные среды, разлитые в чашки Петри или флаконы с жидкими питательными средами. Чашки с фильтрами переворачивают. Посевы на чашках и во флаконах инкубируют в стандартных условиях.
5-2-3. Учет и интерпретация результатов.
Предварительный просмотр посевов производят через 24 - 72 ч и фиксируют окончательный результат через 5-7 сут.
Отбирают чашки, в которых число колоний бактерий на фильтрах не превышает 100, а грибов - 50, и рассчитывают число микроорганизмов на 1,0 г (1,0 мл) испытуемого образца или на 1 пластырь. Если на фильтре большее количество микроорганизмов, то делают ряд последовательных разведений испытуемого образца и выбирают подходящее.
Учет результатов на жидких питательных средах проводят в соответствии с ОФС 2.1.6.6
5- 2-4. Жидкости для промывания фильтров. Для промывания фильтров можно использовать любую стерильную жидкость, не подавляющую рост микроорганизмов:
• 0,9 % раствор натрия хлорида рН (7,0 ± 0,2) (после стерилизации);

• № 1 сұйықтық: 1 г ферментті пептонды 1000 мл тазартылған суда ерітеді, ағарту үшін фильтрлейді немесе центрифугалайды, түтік ыдыстарға құяды және стерильдейді; стерильдеуден кейінгі рН (7,0 ± 0,2);
• № 2 сұйықтық: 1 мл полисорбат 80-ді 1000 мл № 1 сұйықтыққа қосады, флакондарға құяды және стерильдейді. Стерилизациядан кейінгі рН шамасы (6,9 ± 0,2). № 2 сұйықтық, егер препараттың құрамында май болса, қолданылады;

• жидкость № 1: растворяют 1 г ферментативного пептона в 1000 мл воды очищенной, фильтруют или центрифугируют для осветления, разливают в сосуды и стерилизуют; рН после стерилизации (7,0 ± 0,2);
• жидкость № 2: добавляют 1 мл полисорба- та-80 к 1000 мл жидкости №1, разливают во флаконы и стерилизуют. Величина рН после стерилизации (6,9 ± 0,2). Жидкость № 2 применяют, если в составе препарата имеется масло;

• № 3 сұйықтық: 5 г ет пептонын, 3 г ет экстрактын және 10 г полисорбат 80-ді 1000 мл тазартылған суда ерітеді. Флакондарға құяды және стерильдейді; стерильдеуден кейінгі рН (6,9 ± 0,2).
5-3. ЕҢ ЫҚТИМАЛ САНДАР ӘДІСІ (ЕЫС)
ЕЫС әдісі микробтық контаминация деңгейі төмен ДЗ сынау кезінде, сондай-ақ басқа әдістерді қолдануға болмайтын жағдайларда қолданылады. ЕЫС әдісі шыныаяқ агар әдісімен немесе мембраналық фильтрлеу әдісімен салыстырғанда сезімталдығы төмен және дәл келеді, оны бактериялардың жалпы санын анықтау үшін ғана қолданады, өйткені саңырауқұлақтардың жалпы санын, әсіресе зең саңырауқұлақтарының жалпы санын анықтау кезінде алынған нәтижелер дұрыс емес деп есептеледі.
5-3-1. Сынақты орындау. Сыналатын үлгі тиісті еріткішті қолдана отырып, 1:10, 1:100, 1:1000 қатынастарындағы сұйылтуларда ерітінді, суспензия немесе эмульсия түрінде дайындалады. Сұйық қоректік ортаны әрқайсысы 9 мл-ден болатын 12 стерильді пробиркаға құяды. Пробиркаларды штативке әр қатарда 3 пробиркадан 4 қатарға қояды.

• жидкость №3: растворяют 5 г мясного пептона, 3 г мясного экстракта и 10 г полисорба- та-80 в 1000 мл воды очищенной. Разливают во флаконы и стерилизуют; рН после стерилизации (6,9 ±0,2).
5- 3. МЕТОД НАИБОЛЕЕ ВЕРОЯТНЫХ ЧИСЕЛ (НВЧ)
Метод НВЧ используют при испытании ЛС с низким уровнем микробной контаминации, а также в тех случаях, когда нельзя применить другие методы. Метод НВЧ менее чувствителен и точен по сравнению с чашечным агаровым методом или методом мембранной фильтрации, и его используют только для определения общего числа бактерий, так как результаты, полученные при определении общего числа грибов, особенно плесневых, считают недостоверными.
5- 3-1. Выполнение испытания. Испытуемый образец готовят в виде раствора, суспензии или эмульсии в разведениях 1:10, 1:100, 1:1000, используя подходящий растворитель. Жидкую питательную среду разливают в 12 стерильных пробирок по 9 мл в каждой. Пробирки ставят в штатив в 4 ряда по 3 пробирки в ряду.

Пробиркалардың бірінші қатарына 1:10 қатынасындағы сұйылтуында 1 мл-ден, екінші қатарына – 1:100 қатынасындағы сұйылтуында 1 мл-ден, үшінші қатарына 1:1000 қатынасындағы сұйылтуында 1 мл-ден сыналатын үлгі құйылады. Төртінші қатардағы пробиркаларға үлгіні еріту, суспензиялау немесе эмульсиялау үшін қолданылатын 1 мл сұйытқыш құйылады. Себінділерді стандартты жағдайда 3 тәуліктен аспайтын мерзімде инкубациялайды.
5-3-2. Нәтижелерді есепке алу және интерпретациялау. Микроорганизмдердің өсуі визуалды байқалатын бірінші, екінші және үшінші қатарлардағы пробиркалардың саны белгіленеді. Төртінші қатардағы пробиркалардағы орта (сұйытқышты бақылау) стерильді болып қалуы тиіс. Алынған үш таңбалы сан 1,0 г немесе 1,0 мл сыналатын үлгідегі тіршілікке қабілетті микроорганизмдердің ең ықтимал санына сәйкес келеді (2.1.6.6.-3- кесте).

В первый ряд пробирок вносят по 1 мл испытуемого образца в разведении 1:10, во второй ряд — по 1 мл в разведении 1:100, в третий ряд-по 1 мл в разведении 1:1000. В пробирки четвертого ряда вносят по 1 мл разбавителя, который используют для растворения, суспендирования или эмульгирования образца. Посевы инкубируют в стандартных условиях в течение не более 3 сут.
5- 3-2. Учет и интерпретация результатов. Отмечают число пробирок в первом, втором и третьем рядах, в которых визуально наблюдают рост микроорганизмов. Среда в пробирках четвертого ряда (контроль разбавителя) должна оставаться стерильной. Полученное трехзначное число соответствует наиболее вероятному количеству жизнеспособных микроорганизмов в 1,0 г или в 1,0 мл испытуемого образца (табл. 2.1.6.6.-3).

Мысал. Бірінші қатарда микроорганизмдердің өсуі 3 пробиркада, екінші қатарда – 2 пробиркада, үшінші қатарда – 1 пробиркада байқалады. Алынған "321" саны 5-кесте бойынша "150" санына сәйкес келеді.
Демек, 1 г немесе 1 мл сыналатын үлгіде бактериялардың ең ықтимал саны — 150. Егер нәтижелерді есепке алуды сыналатын үлгінің табиғатына (ортаның бұлдырлануы, түсінің өзгеруі және т.б.) байланысты дәл анықтау мүмкін болмаса, микроорганизмдердің өсуіне көз жеткізу үшін тиісті сұйық немесе агаризацияланған ортаға қайта егу жүргізіледі.
5-4. СЫНАҚТЫ ҚАЙТАЛАУ ЖӘНЕ НӘТИЖЕЛЕРДІ БАҒАЛАУ
Қажет болған жағдайда нәтижелері сапа жөніндегі нормативтік құжаттың талаптарына сәйкес келмейтін сынақ бөлімін қайта қайталайды. Талдау препараттың сыналатын үлгілерінің екі еселенген мөлшерінде жүргізіледі.
Дәрілік препараттар үшін (ДӨП қоспағанда) микробтық ластанудың рұқсат етілген нормалары мына түрде интерпретацияланады:

Пример. В первом ряду рост микроорганизмов наблюдается в 3 пробирках, во втором ряду — в2 пробирках, в третьем ряду — в1 пробирке. Полученное число "321" по табл. 5 соответствует числу "150".
Следовательно, наиболее вероятное число бактерий в 1 г или 1 мл испытуемого образца — 150. Если учет результатов не может быть определен точно в связи с природой испытуемого образца (помутнение среды, изменение ее цвета и т.п.), делают пересев на соответствующую жидкую или агаризованную среду, чтобы убедиться в наличии роста микроорганизмов.
5- 4. ПОВТОРЕНИЕ ИСПЫТАНИЯ
И ОЦЕНКА РЕЗУЛЬТАТОВ
При необходимости повторяют тот раздел испытания, результаты которого не соответствуют требованиям нормативного документа по качеству. Анализ проводят на удвоенном количестве испытуемых образцов препарата.
Для лекарственных препаратов (за исключением ЛРП) нормы допустимой микробной загрязненности интерпретируют следующим образом:

6. ҚОРЕКТІК ОРТАЛАРДЫҢ ӨСУ ҚАСИЕТТЕРІ МЕН СТЕРИЛЬДІГІН ТЕКСЕРУ.
Коммерциялық ортаның (құрғақ және пайдалануға дайын) әрбір сериясы үшін, сондай-ақ зертханада дайындалған ортаның әрбір партиясы үшін микроорганизмдердің және аттестатталған қоректік орталардың көмегімен өсу қасиеттерін анықтау жүргізіледі. Аттестатталғандар ретінде өндірушінің сертификаты бар, пайдалануға дайын орталарды, сондай-ақ зертханада бұрын аттестатталған жоғары сападағы орталар пайдаланылады.
Қоректік ортаның өсу қасиеттері дегеніміз – қоректік ортаның микроорганизмдердің тиісті тест-штамдарының тиімді және типтік өсуін қамтамасыз ету қабілеті.
6-1. МИКРООРГАНИЗМДЕРДІҢ ТЕСТ-ШТАМДАРЫ
2.1.6.6.-4-кестеде қоректік орталардың өсу қасиеттерін анықтауға арналған тест-микроорганизмдер мен инкубациялау шарттары көрсетілген.
6-1-1. Тест-микроорганизмдердің жұмысшы жүзіндісін дайындау. Бактериялар мен C. аlbicans саңырауқұлақтарының өсінділері шабылған агардың бетінен 0,9% натрий хлоридінің стерильді ерітіндісімен шаяды. Лайлылықтың стандартты үлгісі бойынша 10 МЕ сәйкес келетін әрбір тест-штамның стандартты жүзінділері дайындалады. B. subtilis, B. cereus және C. аlbicans өсінділері үшін концентрациясы – 107КОЕ/мл, E. coli, S. abony, P. aeruginosa, S. аureus үшін 109 КОЕ/мл құрайды. Бұдан кейінгі он еселенген сұйылтулар әдісімен стандартталған жүзінділерді стерильді 0,9% натрий хлориді ерітіндісімен 103 КОЕ/мл концентрациясына дейін жеткізеді. Бактериялардың және C. аlbicans жұмысшы жүзінділерінің нақты концентрациясын анықтау үшін өсінділерді тиісті түрде аттестатталған агаризацияланған ортасы бар Петри шыныаяғына концентрациясы 103 КОЕ/мл болатын 0,1 мл-ден беттік әдіспен егеді.
A. brasiliensis конидияларын глюкозасы бар Сабуро агарынан шайып әкету үшін полисорбат 80-нің 0,05% қамтитын стерильді 0,9% натрий хлориді ерітіндісі пайдаланылады. 1 мл жүзіндідегі конидиялардың санын Горяев камерасының көмегімен немесе аттестатталған глюкозасы бар Сабуро агарына немесе № 2 ортаға қолайлы сұйылтуды егу арқылы анықтайды.
Егу үшін 1 мл шамамен 0,5∙103 конидиялар концентрациясы бар A. brasiliensis жұмысшы жүзіндісі дайындалады, оны глюкозасы бар Сабуро агарымен (немесе № 2 орта) шыныаяқтарға 0,1 мл-ден беттік әдіспен егеді.
Тест-микроорганизмдердің дайындалған жұмысшы жүзінділерін қоректік орталардың өсу қасиеттерін анықтау үшін қолданады. Сұйық немесе агаризацияланған қоректік ортаға енгізуге арналған тест-штамдар жасушаларының саны 102 КОЕ-ден аспауы тиіс.
2.1.6.6.-4-кесте. Қоректік орталардың өсу қасиеттерін анықтауға арналған микроорганизмдердің тест-штамдары және инкубациялау шарттары
Қоректік орталар
Микроорганизмдердің тест-штамдары
Инкубациялау шарттары
Соя-казеин
(триптиказо-соя) агары
Бактерияларды өсіруге арналған № 1 орта
Bacillus subtilis немесе Bacillus cereus,
Escherichia coli, Staphylococcus aureus,
Candida albicans, Aspergillus brasiliensis
немесе A. niger
3 тәулік (32,5 ± 2,5) °С
Глюкозасы бар Сабуро агары
Саңырауқұлақтарды өсіруге арналған № 2 орта
Candida albicans, Aspergillus brasiliensis немесе A. niger
5 тәулік (22,5 ± 2,5) °С
Соя-казеин (триптиказо-соя) сорпасы
Бактерияларды өсіруге арналған №8 орта
Bacillus cereus немесе Bacillus subtilis Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa
24 сағат (32,5 ± 2,5) °С
Сабуро сорпасы
Candida albicans,

6. ПРОВЕРКА РОСТОВЫХ СВОЙСТВ И СТЕРИЛЬНОСТИ ПИТАТЕЛЬНЫХ СРЕД.
Для каждой серии коммерческой среды (сухой и готовой к использованию), а также для каждой партии среды, изготовленной в лаборатории, проводят определение ростовых свойств с помощью микроорганизмов и аттестованных питательных сред. В качестве аттестованных используют готовые к употреблению среды с сертификатом производителя, а также ранее аттестованные в лаборатории среды высокого качества.
Ростовые свойства питательной среды (это способность питательной среды обеспечивать эффективный и типичный рост соответствующих тест-штаммов микроорганизмов.
6- 1. ТЕСТ-ШТАММЫ МИКРООРГАНИЗМОВ
Тест-микроорганизмы и условия инкубации для определения ростовых свойств питательных сред представлены в табл. 2.1.6.6.-4.
6- 1-1. Приготовление рабочей взвеси тест-микроорганизмов. Культуры бактерий и грибов C. albicans смывают с поверхности скошенного агара стерильным 0,9 % раствором натрия хлорида. Готовят стандартные взвеси каждого тест-штамма, соответствующие 10 МЕ по стандартному образцу мутности. Для культур B. subtilis, B. cereus и C. albicans — это концентрация 107 КОЕ/мл, для E. coli, S. abony, P. aeruginosa, S. aureus — 109 КОЕ/мл. Стандартизованные взвеси методом последующих десятикратных разведений доводят стерильным 0,9 % раствором натрия хлорида до концентрации 103 КОЕ/мл. Для определения фактической концентрации рабочих взвесей бактерий и C. albicans культуры высевают поверхностным методом из концентрации 103 КОЕ/мл по 0,1 мл на чашку Петри с соответствующей аттестованной агаризованной средой.
Для смыва конидий A. brasiliensis с агара Сабуро с глюкозой используют стерильный 0,9 % раствор натрия хлорида, содержащий
Таблица 2.1.6.6.-4. — Тест-штаммы микроорганизмов и условия инкубации для определения ростовых свойств питательных сред
Питательные среды
Тест-штаммы микроорганизмов
Условия инкубации
Соево-казеиновый (триптиказо-соевый) агар
Bacillus subtilis или Bacillus cereus, Escherichia coli, Staphylococcus oureus,
3 сут (32,5 ± 2,5) °С
Среда № 1 для выращивания бактерий
Bacillus subtilis или Bacillus cereus, Escherichia coli, Staphylococcus oureus,
Агар Сабуро с глюкозой
Candida albicans,
5 сут (22,5 ± 2,5) °С
Среда № 2 для выращивания грибов
Aspergillus brasiliensis или A. niger
Соево-казеиновый (триптиказо-соевый) бульон
Bacillus cereus или Bacillus subtilis Escherichia coli, Staphylococcus аureus, Pseudomonas aeruginosa
24 ч (32,5 ± 2,5) °С
Среда № 8 для выращивания бактерий
Бульон Сабуро
Candida albicans

5 тәулік (22,5 ± 2,5) °С
6-2. ҚОРЕКТІК ОРТАЛАРДЫҢ ӨСУ ҚАСИЕТТЕРІН АНЫҚТАУ
Сыналатын агаризацияланған орта, егер өсу коэффициенті аттестатталған қоректік ортамен салыстырғанда 0,5-тен 2-ге дейін болса, пайдалануға жарамды деп есептеледі.
Сыналатын сұйық орта, егер сыналатын және аттестатталған орталарда тест-штамның бірдей өсуі визуалды байқалса, пайдалануға жарамды болып саналады.
6-2-1. Агаризацияланған ортаны сынау. Сыналатын және аттестатталған агаризацияланған орталарды диаметрі 90 мм Петри шыныаяқтарына 15 – 20 мл-ден құяды, ұйығаннан кейін агар кептіріледі. Концентрациясы 103 КОЕ/мл тест-микроорганизмнің жұмысшы жүзіндісін 0,1 мл-ден сыналатын және аттестатталған орталары бар Петри шыныаяғына екі рет қайталап беттік әдіспен егеді.
Агаризацияланған орталарда инкубациядан кейін микроорганизмдердің тест-штамдарының колониялары есептеледі және мына формула бойынша оның өсіп-өну коэффициенті Kөсу анықталады:
мұнда: N – сыналатын ортасы бар Петри шыныаяғындағы колониялардың орташа арифметикалық саны;
No – аттестатталған ортасы бар Петри шыныаяғындағы колониялардың орташа арифметикалық саны.
6-2-2. Сұйық орталарды сынау. Сұйық сыналатын және аттестатталатын қоректік орталарды 10 мл-ден мөлшері 15 Ч 150 мм стерильді пробиркаларға құяды. Концентрациясы 103 КОЕ/мл микроорганизм тест-штамының жұмысшы жүзіндісін 0,1 мл-ден сыналатын және стандартты ортасы бар пробиркаларға егеді (ортаның әрбір түрі үшін 3 пробиркадан). Бұл тест үшін ең аз уақыт ішінде тиісті температурада инкубациялайды. Микроорганизмдердің өсуін визуалды анықтайды.
6-3. ҚОРЕКТІК ОРТАЛАРДЫҢ СТЕРИЛЬДІЛІГІ
Дайындалған қоректік ортаның әрбір партиясынан ыдыстардың (флакондардың, пробиркалардың) кемінде 5%-ын тиісті температурада 2 – 3 тәулік бойы ұстап, стерильдігін бақылайды. Ыдыстардың ең болмағанда біреуінде микробтық өсу анықталған кезде қоректік ортаның сыналатын партиясы жойылуға жатады.
7. ҚОРЕКТІК ОРТАЛАРДЫ САҚТАУ
Құрғақ қоректік орталарды герметикалық оралған, қараңғы құрғақ жерде 2 – 30 °С температурада сақтау керек. Құрғақ қоспалардан дайындалған және флакондарға құйылған қоректік орталар бөлме температурасында 1 ай немесе 2 – 8 °С температурада 3 ай сақталады. Петри шыныаяқтарына құйылған ортаның жарамдылық мерзімі 2 – 8°С температурада 7 тәулікті құрайды. Эксперименттік мәліметтер негізінде қоректік ортаны сақтаудың басқа мерзімдері белгіленуі мүмкін.

5 сут (22,5 ± 2,5) °С
0,05 % полисорбата-80. Количество конидий в 1 мл взвеси определяют с помощью камеры Горяева или посевом подходящего разведения на аттестованный агар Сабуро с глюкозой или среду № 2.
Для посева готовят рабочую взвесь A. brasiliensis с концентрацией конидий около 0,5103 в 1 мл, которую высевают поверхностным методом по 0,1 мл на чашки с агаром Сабуро с глюкозой (или средой № 2).
Приготовленные рабочие взвеси тест-микроорганизмов используют для определения ростовых свойств питательных сред. Количество клеток тест-штаммов для внесения в жидкую или агаризованную питательные среды не должно превышать 102 КОЕ.
6- 2. ОПРЕДЕЛЕНИЕ РОСТОВЫХ СВОЙСТВ ПИТАТЕЛЬНЫХ СРЕД
Испытуемая агаризованная среда считается годной к использованию, если коэффициент прорастания составляет от 0,5 до 2 при сравнении с аттестованной питательной средой.
Испытуемая жидкая среда считается годной к использованию, если на испытуемой и аттестованных средах наблюдают визуально одинаковый рост тест-штамма.
6- 2-1. Испытание агаризованных сред. Испытуемую и аттестованную агаризованные среды разливают в чашки Петри диаметром 90 мм по 15-20 мл, подсушивая агар после застывания. По 0,1 мл рабочей взвеси тест-микроорганизма с концентрацией 103 КОЕ/мл засевают поверхностным методом на чашки Петри с испытуемой и аттестованной средами в двойной повторности.
На агаризованнных средах после инкубации подсчитывают колонии тест-штаммов микроорганизмов и определяют коэффициент прорастания Кпр по формуле:
где:       N       — среднее арифметическое числа колоний на чашке
Петри с испытуемой средой;
Nо       — среднее арифметическое числа колоний на чашке
Петри с аттестованной средой.
6- 2-2. Испытание жидких сред. Жидкие испытуемые и аттестованные питательные среды разливают в стерильные пробирки размером 15 Ч 150 мм по 10 мл. По 0,1 мл рабочей взвеси тест-штамма микроорганизма с концентрацией 103 КОЕ/мл засевают в пробирки с испытуемой и стандартной средой (по 3 пробирки для каждого вида среды). Инкубируют при соответствующей температуре в течение минимального для этого теста времени. Рост микроорганизмов определяют визуально.
6- 3. СТЕРИЛЬНОСТЬ ПИТАТЕЛЬНЫХ СРЕД
Не менее 5 % емкостей (флаконов, пробирок) от каждой партии приготовленной питательной среды контролируют на стерильность, выдерживая их при соответствующей температуре в течение 2-3 сут. При обнаружении микробного роста хотя бы в одной из емкостей испытуемая партия питательной среды подлежит уничтожению.
7. ХРАНЕНИЕ ПИТАТЕЛЬНЫХ СРЕД
Сухие питательные среды необходимо хранить герметично упакованными, в темном сухом месте при температуре 2-30 °С. Приготовленные из сухих смесей и разлитые во флаконы питательные среды хранят 1 мес при комнатной температуре или 3 мес при температуре 2- 8 °С. Срок годности сред, разлитых в чашки Петри, составляет 7 сут при температуре 2- 8 °С. Могут быть установлены иные сроки хранения питательных сред на основании экспериментальных данных.

8. ҰСЫНЫЛАТЫН ҚОРЕКТІК ОРТАЛАР ЖӘНЕ ЕРІТІНДІЛЕР
Натрий хлориды мен пептон (рН 7,0) бар фосфатты буферлік ерітінді:
• Бір алмастырылған калий фосфаты
3,6 г
• Екі алмастырылған натрий фосфаты
7,2 г
• Натрий хлориді
4,3 г
• Пептон
(ет немесе казеин)
1,0г
• Тазартылған су
1000,0 мл
Бейтараптандыратын сұйықтық
• Полисорбат 80
30,0 г
• Лецитин (жұмыртқа немесе соя)
3,0 г
• Гистидин гидрохлориді
1,0г
• Пептон
(ет немесе казеин)
1,0г
• Натрий хлориді
4,3 г
• Бір алмастырылған калий фосфаты
3,6 г
• Екі алмастырылған натрий фосфаты
7,2 г
• Тазартылған су
1000,0 мл
стерильдеуден кейінгі рН 7,6 ± 0,2.
Соя-казеин агары
(Casein Soya Bean Digest agar)
• Казеиннің
панкреатикалық гидролизаты
15,0г
* Соя бұршағының папаинді гидролизаты
5,0 г
• Натрий хлориді
5,0 г
• Микробиологиялық агар
15,0г
• Тазартылған су
1000,0 мл
стерильдеуден кейінгі рН 7,3 ± 0,2.
Аэробты бактерияларды өсіруге арналған балама орта – микробтық ластануды бақылауға арналған № 1 орта, құрғақ; ет-пептонды агар (ЕПА); балық ұнының гидролизатына (БҰГ) негізделген агаризацияланған қоректік орта.
Глюкоза бар Сабуро агары
(Sabouraud 4% Glucose Agar)
• Пептон
(ет немесе казеин) 10,0 г
• Глюкоза моногидраты 40,0 г
• Бактериялогиялық агар 15,0 г
• Тазартылған су 1000,0 мл
стерильдеуден кейінгі pH 5,6 ± 0,2
Ашытқы мен зең саңырауқұлақтарын өсіруге арналған балама орта –микробтық ластануды бақылауға арналған, құрғақ, әртүрлі өндірушілер шығарған № 2 орта (глюкоза бар Сабуро агары).
Бактериялардың өсуін болдырмау мақсатында ортаның селективтілігін арттыру үшін стерильдеу алдында 1 л ортаға 50 мг хлорамфеникол (левомицетин) қосылады немесе Петри шыныаяғына құю алдында стерильді ерітінділер түрінде балқытылған ортаға 0,1 г бензилпенициллиннің натрий тұзы және 1 л ортаға 0,1 г тетрациклин енгізіледі.
Соя-казеин сорпасы (Casein Soya Bean Digest Broth)
• Казеиннің панкреатикалық
гидролизаты
17,0 г
• Папаиндық гидролизат
соя бұршағы
3,0 г
• Натрий хлориді
5,0 г
• Екі алмастырылған калий фосфаты
2,5 г
• Глюкоза моногидраты
2,5 г
• Тазартылған су
1000,0 мл
стерильдеуден кейінгі рН 7,3 ± 0,2.
Бактерияларды өсіруге арналған балама орта – микробтық ластануды бақылауға арналған, құрғақ, әртүрлі өндірушілер шығарған № 8 орта.
Сабуро сорпасы (Saburaud Broth)
• Пептон (ет)      5,0 г
• Пептон (казеин)      5,0 г

8. РЕКОМЕНДУЕМЫЕ ПИТАТЕЛЬНЫЕ СРЕДЫ И РАСТВОРЫ
Фосфатный буферный раствор с натрия хлоридом и пептоном (рН 7,0):
• Калия фосфат однозамещенный             3,6 г
• Натрия фосфат двузамещенный             7,2 г
• Натрия хлорид                         4,3 г
• Пептон
(мясной или казеиновый)                   1,0 г
• Вода очищенная                         1000,0 мл
Нейтрализующая жидкость
• Полисорбат-80                         30,0 г
• Лецитин (яичный или соевый)             3,0 г
• Гистидина гидрохлорид                   1,0 г
• Пептон
(мясной или казеиновый)                   1,0 г
• Натрия хлорид                         4,3 г
• Калия фосфат однозамещенный             3,6 г
• Натрия фосфат двузамещенный             7,2 г
• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН после стерилизации 7,6 ± 0,2.
Соево-казеиновый агар
(Casein Soya Bean Digest agar)
• Панкреатический гидролизат
казеина                               15,0г
бобов сои                               5,0 г
• Натрия хлорид                         5,0 г
• Агар микробиологический             15,0г
• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН после стерилизации 7,3 ± 0,2.
Альтернативная среда для выращивания аэробных бактерий — среда № 1 для контроля микробной загрязненности, сухая; мясопептонный агар (МПА); агаризованные питательные среды на основе гидролизата рыбной муки (ГРМ).
Агар Сабуро с глюкозой
(Sabouraud 4 % GlucoseAgar)
• Пептон
(мясной или казеиновый)                   10,0 г
• Глюкозы моногидрат                   40,0 г
• Агар бактериологический             15,0 г
• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН после стерилизации 5,6 ± 0,2.
Альтернативная среда для выращивания дрожжевых и плесневых грибов — среда № 2 (агар Сабуро с глюкозой) для контроля микробной загрязненности, сухая, различных производителей.
Для повышения селективности среды с целью предотвращения роста бактерий перед стерилизацией добавляют 50 мг хлорамфеникола (левомицетина) на 1 л среды или перед розливом в чашки Петри в расплавленную среду вносят 0,1 г натриевой соли бензилпенициллина и 0,1 г тетрациклина на 1 л среды в виде стерильных растворов.
Соево-казеиновый бульон
(Casein Soya Bean Digest Broth)
• Панкреатический гидролизат
Казеина                               17,0г
• Папаиновый гидролизат
бобов сои                               3,0 г
• Натрия хлорид                         5,0 г
• Калия фосфат двузамещенный             2,5 г
• Глюкозы моногидрат                   2,5 г
• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН после стерилизации 7,3 ± 0,2.
Альтернативная среда для выращиваниябактерий — среда № 8 для контроля микробной загрязненности, сухая, различных производителей.
Бульон Сабуро (Sabouraud Broth)
• Пептон (мясной)                         5,0 г
• Пептон (казеиновый)                   5,0 г

• Глюкоза моногидраты      20,0 г
• Тазартылған су 1000,0 мл
стерильдеуден кейінгі рН 5,6 ± 0,2.
Тест-микроорганизмдерді сақтауға арналған жартылай сұйық агар
• Казеиннің панкреатикалық гидролизаты 8,0 г
• Натрий хлориді      5,0 г
• Микробиологиялық агар      5,0 г
• Тазартылған су      1000,0 мл
стерильдеуден кейінгі рН 7,0 ± 0,2.
201060007-2019
2.1.6.7. СТЕРИЛЬДІ ЕМЕС ДӘРІЛІК ЗАТТАРДЫ ОЛАРДАҒЫ МИКРООРГАНИЗМДЕРДІҢ ЖЕКЕЛЕГЕН ТҮРЛЕРІНІҢ БОЛУЫНА МИКРОБИОЛОГИЯЛЫҚ СЫНАУ
1. КІРІСПЕ
Төменде сипатталған сынақтар дәрілік заттың микробиологиялық тазалық талаптарына сәйкестігін растау үшін селективті және диагностикалық қоректік орталарды пайдалана отырып, микроорганизмдердің жекелеген түрлерінің болмауын немесе шекті мөлшерін анықтауға мүмкіндік береді.
2. ЖАЛПЫ РӘСІМДЕР
Үлгілер 2.1.6.6 ЖФБ келтірілген нұсқауларға сәйкес дайындалады.
Егер сыналатын үлгінің микробқа қарсы әрекеті болса, оны 2.1.6.6 ЖФБ-да сипатталғандай жою немесе бейтараптандыру қажет.
Егер үлгіні дайындау үшін беттік белсенді заттар пайдаланылса, олардың микроорганизмдерге қатысты уыттылығы және 2.1.6.6 ЖФБ келтірілген нұсқауларға сәйкес инактиваторлармен үйлесімділігі расталуы тиіс.
3. МИКРООРГАНИЗМДЕРДІҢ ЖЕКЕЛЕГЕН ТҮРЛЕРІН АНЫҚТАУ
3-1. ӨТКЕ ТӨЗІМДІ ЭНТЕРОБАКТЕРИЯЛАР
3-1-1 Өтке төзімді энтеробактериялардың жоқ екендігіне сынақ жүргізу (сапалық әдіс). Микроорганизмдердің тіршілікке қабілеттілігін қалпына келтіру үшін сұйық қоректік ортада сыналатын үлгіні алдын ала инкубациялау қолданылады. Осы мақсатта 10,0 г немесе 10,0 мл сыналатын үлгіні 90 мл соя-казеин сорпасына (немесе № 8 ортаға) ауыстырады, араластырады және (22,5 ± 2,5) °С температурада 2 сағат бойы, бірақ 5 сағаттан аспайтын уақытта инкубациялайды.

• Глюкозы моногидрат                   20,0 г
• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН после стерилизации 5,6 ± 0,2.
Полужидкий агар для хранения тест-микроорганизмов
• Панкреатический гидролизат казеина
8,0 г
• Натрия хлорид                         5,0 г
• Агар микробиологический             5,0 г
• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН после стерилизации 7,0 ± 0,2.
Сноска. Статья 2.1.6.6. с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25.10.2022 № 150 (вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования).
201060007-2019
2.1.6.7. Микробиологические испытания нестерильных лекарственных средств на наличие отдельных видов микроорганизмов
1. ВВЕДЕНИЕ
Испытания, описанные ниже, позволяют определять отсутствие или предельное содержание отдельных видов микроорганизмов с использованием селективных и диагностических питательных сред для подтверждения соответствия лекарственного средства требованиям по микробиологической чистоте.
2. ОБЩИЕ ПРОЦЕДУРЫ
Образцы готовят в соответствии с указаниями, приведенными в ОФС 2.1.6.6.
Если испытуемый образец обладает антимикробным действием, необходимо его устранить или нейтрализовать, как описано в ОФС 2.1.6.6.
Если для приготовления образца используют поверхностно-активные вещества, должна быть подтверждена их нетоксичность по отношению к микроорганизмам и совместимость с инактиваторами в соответствии с указаниями, приведенными в ОФС 2.1.6.6
3. ОПРЕДЕЛЕНИЕ ОТДЕЛЬНЫХ ВИДОВ МИКРООРГАНИЗМОВ
3-1. ЭНТЕРОБАКТЕРИИ, УСТОЙЧИВЫЕ К ЖЕЛЧИ
3-1-1 Испытание на отсутствие энтеробактерий, устойчивых к желчи (качественный метод). Для восстановления жизнеспособности микроорганизмов используют предварительную инкубацию испытуемого образца в жидкой питательной среде. С этой целью 10,0 г или 10,0 мл испытуемого образца переносят в 90 мл соевоказеинового бульона (или среды № 8), перемешивают и инкубируют при температуре (22,5 ± 2,5) °С в течение 2 ч, но не более 5 ч.

Инкубациядан кейін микроорганизмдердің (гомогенат А) тіршілікке қабілеттілігін қалпына келтіру жүргізілген флаконның ішіндегі зат қайта араластырылады және 10 мл (сыналатын үлгінің 1 г немесе 1 мл сәйкес келетін мөлшер) 100 мл байыту ортасына (Моссель сорпасы) ауыстырады. Себінділер қалыпты жағдайда 24 – 48 сағат ішінде инкубацияланады. Бактериологиялық ілмекпен Моссель агарына немесе № 4 ортаға қайта егіледі, ол 18 – 24 сағат ішінде инкубациялануы тиіс.

После инкубации снова перемешивают содержимое флакона, в котором проводилось восстановление жизнеспособности микроорганизмов (гомогенат А), и переносят 10 мл (количество, соответствующее 1 г или 1 мл испытуемого образца) в 100 мл среды обогащения (бульон Мосселя). Посевы инкубируют в течение 24 - 48 ч в стандартных условиях. Делают пересев бактериологической петлей на агар Мосселя или среду № 4, которую инкубируют в течение 18-24 ч.

Егер Моссель агарында морфологиялық және тинкториялық қасиеттері бойынша цитохромоксидаза жоқ, грам теріс спора түзбейтін таяқшалар (4-1 т.) іспетті энтеробактериялардың типтік колониялары анықталса, онда зерттелетін үлгі өтке төзімді энтеробактериялармен контаминацияланды деп саналады.
3-1-2. Өтке төзімді энтеробактерияларды сандық анықтау. Егу үшін әрқайсысында 9 мл Моссель сорпасы бар 3 пробирка қолданылады. 1 мл (0,1 г немесе 0,1 мл сыналатын үлгіге сәйкес келеді) көлемдегі гомогенат А бірінші пробиркаға енгізеді, мұқият араластырады және 1 мл (0,01 г немесе 0,01 мл сыналатын үлгіге сәйкес келеді) екінші пробиркаға ауыстырады, қайта араластырады және 1 мл (0,001 г немесе 0,001 мл сыналатын үлгіге сәйкес келеді) үшінші пробиркаға ауыстырады, әрбір қадамнан кейін тамшуыр ауыстырылады. Себінділер 24 – 48 сағат ішінде инкубацияланады.

Если на агаре Мосселя выявлены типичные колонии энтеробактерий, по морфологическим и тинкториальным свойствам представляющие собой грамотрицательные неспорообразующие палочки, не обладающие цитохромоксидазой (п. 4-1), считают, что исследуемый образец контаминирован энтеробактериями, устойчивыми к желчи.
3-1-2. Количественное определение энтеробактерий, устойчивых к желчи. Для посева используют 3 пробирки с 9 мл бульона Мосселя в каждой. Гомогенат А в количестве 1 мл (соответствует 0,1 г или 0,1 мл испытуемого образца) вносят в первую пробирку, тщательно перемешивают и переносят 1 мл (соответствует 0,01 г или 0,01 мл испытуемого образца) во вторую пробирку, снова перемешивают и переносят 1 мл (соответствует 0,001 г или 0,001 мл испытуемого образца) в третью пробирку, меняя пипетку после каждого шага. Посевы инкубируют в течение 24 - 48 ч.

Өтке төзімді энтеробактериялардың жоқтығын растау үшін Моссель агарына (№4 орта) анық өсуі бар әрбір пробиркадан бактериологиялық ілмекпен қайта егу жүргізеді және Петри шыныаяқтарын 18 – 24 сағат ішінде инкубациялайды. Тығыз ортада табылған колонияларға микроскопиялық зерттеу жүргізеді. Грам теріс таяқша тәріздес спора түзбейтін бактериялардың анықталуы ДЗ-да өтке төзімді энтеробактериялардың бар екендігін растайды. 1 г (мл) сыналатын үлгіде өтке төзімді энтеробактериялардың ең ықтимал санын 2.1.6.7.-1-кесте бойынша анықтайды.

Для подтверждения отсутствия энтеробактерий, устойчивых к желчи, делают пересев бактериологической петлей из каждой пробирки с видимым ростом на агар Мосселя (среда № 4) и инкубируют чашки Петри в течение 18 - 24 ч. Проводят микроскопическое исследование обнаруженных на плотной среде колоний. Выявление грамотрицательных палочковидных неспорообразующих бактерий свидетельствует о присутствии в ЛС энтеробактерий, устойчивых к желчи. Наиболее вероятное количество устойчивых к желчи энтеробактерий в 1 г (мл) испытуемого образца определяют по табл. 2.1.6.7.-1.

3-2. ESCHERICHIA COLI БАКТЕРИЯЛАРЫ
3-2-1. E. coli бактерияларының жоқ екендігіне сынақ жүргізу (сапалық әдіс). 1:10 қатынасында стерильді фосфатты-буферлік ерітіндімен ерітілген немесе сұйытылған сыналатын үлгінің 10 г (мл) 100 мл соя-казеин сорпасына (немесе № 8 ортаға) 10 мл мөлшерде (1 г немесе 1 мл сыналатын үлгіге сәйкес келеді) ауыстырады. Араластырады және 18 – 24 сағат ішінде инкубациялайды. Флакон ішіндегі 1 мл затты 100 мл Мак-Конки сорпасына (немесе № 3 ортаға) ауыстырады және 24 - 48 сағат ішінде (43 ± 1) °С температурада инкубациялайды.

3-2. БАКТЕРИИ ESCHERICHIA COLI
3-2-1. Испытание на отсутствие бактерий E. coli (качественный метод). 10 г (мл) испытуемого образца, растворенного или разбавленного стерильным фосфатно-буферным раствором 1:10, переносят в количестве 10 мл (соответствует 1 г или 1 мл испытуемого образца) в 100 мл соево-казеинового бульона (или среды № 8). Перемешивают и инкубируют в течение 18 - 24 ч. 1 мл содержимого флакона переносят в 100 мл бульона Мак-Конки (или среды № 3) и инкубируют 24 - 48 ч при температуре (43 ± 1) °С.

3-2-2. E. coli бактерияларын сандық анықтау
1-әдіс. E. coli сандық анықтау А гомогенатынан Мак-Конки сорпасы бар пробиркаларға қайта егуді (№3 орта) жасай отырып, өтке төзімді энтеробактерияларды сандық анықтау сияқты жүзеге асырылады (3-1-2-т.), 24 – 48 сағат ішінде (43 ± 1) °C температурада инкубацияланады. Әр пробиркадан бактериологиялық ілмекпен Мак-Конки агарына (№4 ортаға) қайта егу жасалады. Себінділер 18 – 48 сағат (Мак-Конки агары) немесе 18 – 24 сағат (№4 орта) белгілі бір температурада инкубацияланады.

3-2-2. Количественное определение бактерий E. coli.
Метод 1. Количественное определение E. coli проводят так же, как и количественное определение энтеробактерий, устойчивых к желчи (п. 3-1-2), делая пересев из гомогената А в пробирки с бульоном Мак-Конки (средой № 3), инкубируют при (43 ± 1) °С 24 - 48 ч. Из каждой пробирки делают пересев бактериологической петлей на агар Мак-Конки (среду № 4). Посевы инкубируют при температуре в течение 18-48 ч (агар Мак-Конки) или 18 - 24 ч (среда № 4).

2-әдіс. Үлгіні 2.1.6.6-бапта көрсетілгендей 1:10 қатынасындағы сұйылтуды пайдалана отырып, кемінде 1 г (мл) сыналатын өнімнен дайындайды. Егу үшін 9 мл соя-казеин сорпасы (№8 орта) бар 3 пробирка қолданылады, оларға 0,1; 0,01 және 0,001 г (мл) сәйкес келетін үлгінің сұйылтуының 1 мл енгізіледі. Араластырады және 18 – 24 сағат ішінде стандартты жағдайда инкубациялайды. Инкубациялау мерзімі өткеннен кейін пробиркалардың ішіндегі 1 мл-н 100 мл Мак-Конки сорпасына ауыстырады және 24 – 48 сағат ішінде (43±1)°С температурда инкубациялайды. Мак-Конки агарына қайта егеді. Себінділер стандартты жағдайда 18 – 72 сағат ішінде инкубацияланады.

Метод 2. Готовят образец с использованием разведения 1:10 из не менее 1 г (мл) испытуемого продукта так, как указано в статье 2.1.6.6. Для посева используют 3 пробирки с 9 мл соево-казеинового бульона (среды № 8), в которые вносят по 1 мл разведения образца, соответствующего 0,1; 0,01 и 0,001 г (мл). Перемешивают и инкубируют в стандартных условиях в течение 18 - 24 ч. По истечение срока инкубации по 1 мл содержимого пробирок переносят в 100 мл бульона Мак-Конки и инкубируют при температуре (43 ± 1) °С в течение 24 - 48 ч. Делают пересев на агар Мак-Конки. Посевы инкубируют в стандартных условиях в течение 18 - 72 ч.

Көрсетілген орталарда морфологиялық және тинкториялық қасиеттері бойынша цитохромоксидаза ферментін қамтымайтын, натрий цитратын кәдеге жаратпайтын және индол түзетін грам теріс таяқшалар іспеттес бактериялардың типтік колониялары анықталған кезде (2.1.6.7.-2-кесте), ДЗ E. coli бактерияларымен контаминацияланған деп қорытынды шығарылады. 1 г немесе 1 мл сыналатын үлгідегі E. coli жасушаларының ең ықтимал саны 2.1.6.7.-1-кесте бойынша анықталады.
2.1.6.7.-1-кесте. Нәтижелерді интерпретациялау
Сыналатын үлгінің саны
0,1 г (мл) 1мл А гомогенаты
0,01 г (мл) 1:10 қатынасындағы сұйылтуда 1 мл А гомогенаты
0,001 г (мл) 1:100 қатынасындағы сұйылтуда 1 мл А гомогенаты
1 г (мл) үлгідегі бактериялардың ЕЫС
+
+
+
103 астам
+
+
-
102 - 103дейін
+
-
-
101 - 102 дейін
-
-
-
101 аз
Белгіленімдер: +– өсудің болуы; - – өсудің болмауы.
3-3. SALMONELLA ТЕКТЕС БАКТЕРИЯЛАР
10 г (мл) немесе 25 г (мл) сыналатын үлгіні 100 немесе 225 мл соя-казеин сорпасына (немесе № 8 ортаға) ауыстырады, араластырады және 18 – 24 сағат ішінде инкубациялайды. Араластырғаннан кейін 0,1 мл Salmonella тектес бактерияларға арналған 10 мл жинақтау сорпасына – Раппопорт-Вассилиадис ортасына ауыстырады және стандартты жағдайда 18 – 24 сағат ішінде инкубациялайды. Инкубация аяқталғаннан кейін бактериологиялық ілмекпен екі тығыз диагностикалық ортаның біріне: ксилоза-лизин-дезокси-холат агарына немесе висмут-сульфит агарына (№5 ортаға) қайта себуді жасайды, содан кейін оларды 48 сағат ішінде инкубациялайды.
Көрсетілген ортада Salmonella тектес бактерияларға тән колониялар анықтаған кезде (2.1.6.7.-2-кесте) микроскопиялық зерттеу жүргізеді. Жұғындыларда грам теріс таяқшалар табылса, колонияларды темір тұздары бар үшқантты шабылған агарға (немесе № 13 ортаға) қайта егеді, алдымен агардың шабылған бөлігіне бактериологиялық ілмекпен, содан кейін бағанға екпе сала отырып, пробирканың түбіне тигізбестен себіндінің көп мөлшерін салады. Стандартты жағдайдағы инкубацияның 24 сағаты өткеннен кейін қоректік орта бағанының негізіндегі ортаның түсі қызылдан сарыға өзгеруі байқалады (глюкозаны ферментациялау). Агардың шабылған бөлігінде ортаның түсі өзгермейді (сахароза мен лактоза ферментацияланған жоқ). Ортаның қара түске боялуы күкіртсутегінің пайда болуын көрсетеді – Salmonella тектес бактериялардың басым бөлігіне тән белгі. Сол мезетте параллель цитохромоксидаза ферментінің бар-жоғын анықтау (4-1 т.), сондай-ақ қосымша растау қажет болған жағдайда басқа биохимиялық және серологиялық тесттер жүргізіледі.

При обнаружении на указанных средах типичных колоний бактерий (табл.2.1.6.7.-2), по морфологическим и тинкториальным свойствам представляющих собой грамотрицательные палочки, которые не содержат фермент цитохромоксидазу, не утилизируют натрия цитрат и образуют индол, делают вывод, что ЛС контаминировано бактериями E. coli. Наиболее вероятное количество клеток E. coli в 1 г или в 1 мл испытуемого образца определяют по табл. 2.1.6.7.-1.
3-3. БАКТЕРИИ РОДА SALMONELLA
Переносят 10 г (мл) или 25 г (мл) испытуемого образца в 100 или 225 мл соевоказеинового бульона (или среды № 8), перемешивают и инкубируют в течение 18 - 24 ч. После перемешивания 0,1 мл переносят в 10 мл накопительного бульона для бактерий рода Salmonella — среду Раппопорта - Вассилиадиса и инкубируют в стандартных условиях в течение 18 - 24 ч. По окончании инкубации делают пересев бактериологической петлей на одну из двух плотных диагностических сред: ксилоза-лизин-дезоксихолат агар или висмут-сульфитный агар (среда № 5), которые затем инкубируют в течение 48 ч.
При выявлении на указанных средах колоний, типичных для бактерий рода Salmonella (табл. 2.1.6.7.-2), проводят микроскопическое исследование. При обнаружении в мазках грамотрицательных палочек характерные колонии пересевают на скошенный трехсахарный агар с солями железа (или среду № 13), нанося большое количество культуры бактериологической петлей сначала на скошенную часть агара, а потом уколом в столбик, не касаясь дна пробирки. Через 24 ч инкубации в стандартных условиях отмечают изменение цвета среды из красного в желтый в основании столбика питательной среды (ферментация глюкозы). В скошенной части агара цвет среды не изменяется (отсутствие ферментации сахарозы и лактозы). Почернение среды свидетельствует об образовании сероводорода — типичном признаке большинства бактерий рода Salmonella. Параллельно проводят определение наличия фермента цитохромоксидазы (п. 4-1), а также другие биохимические и серологические тесты в случае необходимости дополнительного подтверждения.

Егер сыналатын үлгіде цитохромоксидаза ферментін қамтымайтын, сахароза мен лактозаны ферменттемейтін және күкіртсутегін шығаратын, өзінің дақылдық, морфологиялық және тинкториялық қасиеттері бойынша типтік бактериялар (2.1.6.7.-2-кесте) табылса, онда үлгі Salmonella тектес бактериялармен контаминацияланған деп саналады.
3-4. PSEUDOMONAS AERUGINOSA БАКТЕРИЯЛАРЫ
1:10 қатынасындағы стерильді буферлік ерітіндімен ерітілген немесе сұйытылған сыналатын үлгіні 10 мл (1 г немесе 1 мл сәйкес келеді) мөлшерде 100 мл сұйық қоректік ортаға (соя-казеин сорпасы немесе № 8 орта) ауыстырады. Араластырады және стандартты жағдайда 24 – 48 сағат ішінде инкубациялайды. Инкубация аяқталғаннан кейін бактериологиялық ілмекпен көк іріңді таяқшаны (цетримидті агар немесе цетилпиридий хлориді (ЦПХ) агар – № 16 орта) бөліп алу үшін селективті қоректік ортаға қайта егуді жүргізеді. Себінділер стандартты жағдайда 24 – 48 сағат ішінде инкубацияланады. Тинкториялық морфологиялық қасиеттері бойынша грам теріс таяқшалар болып табылатын микроорганизмдердің бөлініп алынған колонияларын пиоцианиннің көк-жасыл пигментін анықтау үшін агарға (немесе № 9 орта) ауыстырады. Себінділер 24 – 48 сағат ішінде инкубацияланады.
Бөлінген бактериялардың P. aeruginosa түріне тиесілігін растау үшін цитохромоксидаза ферментінің болуы (4-1 т.) және бөлініп алынған микроорганизмдердің соя-казеин сорпасында (немесе № 8 ортада) (42 ± 1) °С температурада 18 – 24 сағат ішінде өсу қабілеті анықталады.
Трансдермальды пластырьлерді сынамаға дайындау 2.1.6.6-кестеде көрсетілгендей жүргізіледі.
50 мл мөлшерінде алынған сұйықтықты поралар диаметрі 0,45 мкм болатын, нитрат целлюлозасынан тұратын стерильді мембраналық фильтр арқылы өткізеді, содан кейін оны 100 мл соя-казеин сорпасына (немесе № 8 ортаға) ауыстырады. Себінділер 24 – 48 сағат ішінде инкубацияланады. Инкубациядан кейін өсу байқалған кезде бактериологиялық ілмекпен селективті ортаға – цетримидті агарға немесе ЦПХ-агарға қайта егу жүргізіледі. Одан кейінгі сәйкестендіру жоғарыда айтылғандай жүзеге асырылады.
Егер сыналатын үлгіде көк-жасыл пигмент пиоцианинді түзетін, цитохромоксидаза ферментін қамтитын және (42 ± 1) °С температурада өсетін, морфологиялық және тинкториялық қасиеттері бойынша псевдомонадтар үшін типтік бактериялар табылса (кесте. 2.1.6.7.-2), үлгіні P. aeruginosa бактериялары контаминациялады деп саналады.
3-5. STAPHYLOCOCCUS AUREUS БАКТЕРИЯЛАРЫ
1:10 қатынасындағы стерильді буферлік ерітіндімен ерітілген немесе сұйытылған сыналатын үлгіні 10 мл мөлшерде (1 г немесе 1 мл үлгіге сәйкес келеді) 100 мл соя-казеин сорпасына немесе № 8 ортаға ауыстырады. Араластырады және 24 – 48 сағат ішінде инкубациялайды. Ілмек арқылы маннитті-тұзды агарға (немесе № 10 ортаға) қайта егуді жасайды және стандартты жағдайда 24 – 48 сағат ішінде инкубациялайды.
Инкубация аяқталғаннан кейін маннит бар ортада сары аймақтармен қоршалған типтік алтын-сары түстес колониялардың пайда болуы (2.1.6.7.-2-кесте), маннитті ферменттейтін S. аureus өсуін дәлелдейді. Типтік колонияларға микроскопиялық зерттеу жүргізіледі. Жұғындыларда жүзім шоғыры түрінде орналасқан грам оң кокктер анықталған кезде соя-казеин агарына (немесе № 1 ортаға) қайта егу жүргізіледі. Стандартты жағдайда 24 – 48 сағат ішінде инкубациялайды. Сәйкестендіру үшін коагулазаның (4 – 3 т.) болуына тест жүргізіледі.

Если в испытуемом образце обнаружены бактерии, типичные по своим культуральным, морфологическим и тинкториальным свойствам (табл. 2.1.6.7.-2), не содержащие фермент цитохромоксидазу, не ферментирующие сахарозу и лактозу и выделяющие сероводород, считают, что образец контаминирован бактериями рода Salmonella.
3-4. БАКТЕРИИ PSEUDOMONAS AERUGINOSA
Испытуемый образец, растворенный или разбавленный стерильным буферным раствором 1:10, переносят в количестве 10 мл (соответствует 1 г или 1 мл) в 100 мл жидкой питательной среды (соево-казеинового бульона или среды № 8). Перемешивают и инкубируют в стандартных условиях в течение 24 - 48 ч. После окончания инкубации производят пересев бактериологической петлей на селективную питательную среду для выделения синегнойной палочки (цетримидный агар или цетилпиридиний хлорид (ЦПХ) агар - среда № 16). Посевы инкубируют в стандартных условиях в течение 24 - 48 ч. Выделенные колонии микроорганизмов, которые по своим тинкториальными морфологическим свойствам являются грамотрицательными палочками, пересевают на агар для выявления сине-зеленого пигмента пиоцианина (или среду № 9). Посевы инкубируют в течение 24 - 48 ч.
Для подтверждения видовой принадлежности выделенных бактерий к P aeruginosa определяют наличие фермента цитохромоксидазы (п. 4- 1) и способность выделенных микроорганизмов расти на соево-казеиновом бульоне (или среде № 8) при температуре (42 ± 1) °С в течение 18 - 24 ч.
Пробоподготовку трансдермальных пластырей проводят, как указано в 2.1.6.6.
Полученную жидкость в количестве 50 мл пропускают через стерильный мембранный фильтр из нитрат-целлюлозы с диаметром пор 0,45 мкм, который затем переносят в 100 мл соево-казеинового бульона (или среды № 8). Посевы инкубируют в течение 24 - 48 ч. После инкубации при наличии роста производят пересев бактериологической петлей на селективные среды — цетримидный агар или ЦПХ-агар. Дальнейшую идентификацию проводят, как указано выше.
Если в испытуемом образце обнаружены бактерии, типичные для псевдомонад по своим морфологическим и тинкториальным свойствам (табл. 2.1.6.7.-2), образующие сине-зеленый пигмент пиоцианин, содержащие фермент цитохромоксидазу и растущие при температуре (42 ±1) °С, считают, что образец контаминирован бактериями P aeruginosa.
3- 5. БАКТЕРИИ STAPHYLOCOCCUS AUREUS
Испытуемый образец, растворенный или разбавленный стерильным буферным раствором 1:10, переносят в количестве 10 мл (что соответствует 1 г или 1 мл образца) в 100 мл соево-казеинового бульона или среды № 8. Перемешивают и инкубируют в течение 24 - 48 ч. Делают пересев петлей на маннитно-солевой агар (или среду № 10) и инкубируют в стандартных условиях в течение 24 - 48 ч.
Появление после окончания инкубации типичных золотисто-желтых колоний (табл. 2.1.6.7.-2), окруженных желтыми зонами на среде с маннитом, свидетельствует о росте S. aureus, ферментирующем маннит. Проводят микроскопическое исследование типичных колоний. При обнаружении в мазках грамположительных кокков, расположенных в виде виноградных гроздей, производят пересев на соево-казеиновый агар (или среду № 1). Инкубируют в стандартных условиях в течение 18 - 24 ч. Для идентификации проводят тест на наличие коагулазы (п. 4 - 3).

Трансдермальді пластырьлерді сынамаға дайындау 2.1.6.6 ЖФБ-да көрсетілгендей жүргізіледі.
50 мл көлемінде алынған сұйықтықты поралар диаметрі 0,45 мкм болатын, целлюлоза нитратынан жасалған стерильді мембраналық фильтр арқылы өткізеді, содан кейін оны 100 мл соя-казеин сорпасына (немесе № 8 ортаға) ауыстырады және 24 – 48 сағат ішінде инкубациялайды. Инкубациядан кейін өсу болған кезде S. Aureus бөліп алу үшін маннитті-тұзды агарға (немесе № 10 ортаға) ілмекпен қайта егіледі. Себінділер 48 сағат ішінде инкубацияланады.
Егер сыналатын үлгіде коагулазаны қамтитын, маннитті кәдеге жарататын, дақылдық, морфологиялық және тинкториялық қасиеттері бойынша типтік бактериялар табылса (2.1.6.7.-2-кесте), үлгіні S. Aureus контаминациялаған деп саналады.
3-6. CANDIDA ALBICANS АШЫТҚЫ САҢЫРАУҚҰЛАҚТАРЫ
1:10 қатынасындағы стерильді буферлік ерітіндімен ерітілген немесе сұйытылған сыналатын үлгіні 10 мл мөлшерде (1 г немесе 1 мл үлгіге сәйкес келеді) 100 мл Сабуро сорпасына ауыстырады, араластырады және (32,5 ± 2,5) °С температурада 3 – 5 тәулік бойы инкубацияланады. Бактериологиялық ілмекпен глюкоза бар Сабуро агарына (немесе № 2 ортаға) қайта егуді жүргізеді және дәл сол температурада 24 – 48 сағат ішінде инкубациялайды.
Ақ дөңгелек, дөңес, тегіс және жылтыр колониялардың өсуі Candida albicans болуын көрсетуі мүмкін, оны кейінгі сәйкестендіру барысында растайды, кезеңдердің бірі микроскопиялық зерттеу (Грам бойынша боялу) болып табылады, ол өлшемі 4 – 8 мкм болатын грам оң ашытқы тәрізді бүйршіктелетін сопақ немесе дөңгелек жасушаларды анықтайды. Сәйкестендіру үшін C. аlbicans және Candida тұқымдас саңырауқұлақтардың басқа түрлерін ажыратуға арналған арнайы ортаны қолдануға болады.
Егер сыналатын үлгіде C. аlbicans ретінде сәйкестендірілген, морфологиялық және тинкториялдық қасиеттері бойынша типтік ашытқы тәріздес саңырауқұлақтар табылса (2.1.6.7.-2-кесте), үлгіні саңырауқұлақтың аталған түрі контаминациялаған деп есептеледі.
3-7. МИКРООРГАНИЗМДЕРДІҢ ДАҚЫЛДЫҚ, МОРФОЛОГИЯЛЫҚ ЖӘНЕ ТИНКТОРИЯЛЫҚ ҚАСИЕТТЕРІ
Кейбір микроорганизмдерге (ДЗ ықтимал контаминанттарға) тән дақылдық, морфологиялық және тинкториялық қасиеттер 2.1.6.7.-2-кестеде көрсетілген.
3-8. СЫНАҚТЫ ҚАЙТАЛАУ
ДЗ контаминациялануы анықталған кезде қажет болған жағдайда нәтижелері сапа жөніндегі нормативтік құжаттың талаптарына сәйкес келмейтін сынақтың дәл сол бөлімі қайталанады. Талдау препараттың сыналатын үлгілерінің екі еселенген мөлшерінде жүргізіледі.
4. МИКРООРГАНИЗМДЕРДІ СӘЙКЕСТЕНДІРУ ҮШІН БИОХИМИЯЛЫҚ ТЕСТТЕР
4-1. ЦИТОХРОМОКСИДАЗА ФЕРМЕНТІНІҢ БОЛУЫНА ТЕСТ (ОКСИДАЗАЛЫҚ ТЕСТ)

Пробоподготовку трансдермальных пластырей проводят, как указано в ОФС 2.1.6.6.
Полученную жидкость в объеме 50 мл пропускают через стерильный мембранный фильтр из нитрата целлюлозы с диаметром пор 0,45 мкм, который затем переносят в 100 мл соево-казеинового бульона (или среды № 8) и инкубируют в течение 24 - 48 ч. После инкубации при наличии роста пересевают петлей на маннитно-солевой агар (или среду № 10) для выделения S. аureus. Посевы инкубируют в течение 48 ч.
Если в испытуемом образце обнаружены типичные по культуральным, морфологическим и тинкториальным свойствам бактерии (табл. 2.1.6.7.-2), содержащие коагулазу, утилизирующие маннит, считают, что образец контаминирован S. aureus.
3- 6. ДРОЖЖЕВЫЕ ГРИБЫ CANDIDA ALBICANS
Испытуемый образец, растворенный или разбавленный стерильным буферным раствором 1:10, переносят в количестве 10 мл (что соответствует 1 г или 1 мл образца) в 100 мл бульона Сабуро, перемешивают и инкубируют в течение 3-5 сут при температуре (32,5 ± 2,5) °С. Делают пересев бактериологической петлей на агар Сабуро с глюкозой (или среду № 2) и инкубируют в течение 24 - 48 ч при той же температуре.
Рост белых круглых, выпуклых, гладких и блестящих колоний может указывать на наличие Candida albicans, что подтверждают в ходе дальнейшей идентификации, одним из этапов которой является микроскопическое исследование (окраска по Граму), выявляющее грамположительные дрожжеподобные почкующиеся овальные или округлые клетки размером 4- 8 мкм. Для идентификации возможно использовать специальную среду, предназначенную для дифференциации C. albicans и других видов грибов рода Candida.
Если в испытуемом образце обнаружены типичные по морфологическим и тинкториальным свойствам дрожжеподобные грибы (табл. 2.1.6.7.-2), идентифицированные как C. albicans, считают, что образец контаминирован указанным видом грибов.
3- 7. КУЛЬТУРАЛЬНЫЕ, МОРФОЛОГИЧЕСКИЕ И ТИНКТОРИАЛЬНЫЕ СВОЙСТВА МИКРООРГАНИЗМОВ
Характерные культуральные, морфологические и тинкториальные свойства некоторых микроорганизмов (возможных контаминантов ЛС) представлены в табл. 2.1.6.7.-2.
3- 8. ПОВТОРЕНИЕ ИСПЫТАНИЯ
В случае необходимости при выявлении контаминации ЛС повторяют тот раздел испытания, результаты которого не соответствуют требованиям нормативного документа по качеству. Анализ проводят на удвоенном количестве испытуемых образцов препарата.
4. БИОХИМИЧЕСКИЕ ТЕСТЫ ДЛЯ ИДЕНТИФИКАЦИИ МИКРООРГАНИЗМОВ
4- 1. ТЕСТ НА НАЛИЧИЕ ФЕРМЕНТА ЦИТОХРОМОКСИДАЗА (ОКСИДАЗНЫЙ ТЕСТ)

Реактив – 1% N,N-диметил-пара-фенилендиаминадигидрохлорид ерітіндісі. Ерітінді 2 – 8°С температурада бейтарап жарықтан қорғайтын шыныдан жасалған флаконда белгіленген валидацияланған жарамдылық мерзімі ішінде сақталады. Ерітінді түссіз болуы керек.
Фильтр қағазының жолағын реактивпен сулайды. Платина ілмегімен немесе шыны таяқшамен соя-казеин агарында (немесе № 1 ортада) өсірілген, зерттелетін бактериялардың 24 сағаттық таза өсінділері салынады. 1 минут ішінде пайда болатын қошқыл қызыл бояу оң оксидаза реакциясын растайды. P. aeruginosa тест-микроорганизмі – оң бақылауды, E. coli тест-микроорганизмі (түсі жоқ) – теріс бақылау болып табылады.
2.1.6.7.-2-кесте. Микроорганизмдердің дақылдық, морфологиялық және тинкториялық қасиеттері
Қоректік орталар
Колониялардың морфологиясы
Грам бойынша боялуы
Escherichia coli
Мак-Конки сорпасы
Ортаны түссіздендіру, бұлдарлануы, газ түзілу
споралары жоқ грам теріс таяқшалар
№ 3 орта
Орта бояуының өзгеруі, газ түзілу
Мак-Конки агары
Кірпіш түстес қызыл колониялар тұнбаға түскен өт аймақтарымен қоршалуы мүмкін
№ 4 орта
Таңқурай түсті аймақтармен қоршалған металл жылтыры бар таңқурай түстес немесе қызғылт колониялар
Моссель агары
Преципитацияның қызыл аймақтарымен қоршалған қызыл колониялар
Salmonella spp.
Раппопорт – Вассилиадис сорпасы
Түсін сақтау кезінде ортаның бұлдырлануы немесе көзге көрінетін өсудің болмауы
споралары жоқ грам теріс таяқшалар
Ксилоза-лизин-дезокси- холат агары
Қара діңгегі бар немесе онсыз қызыл колониялар
Висмут-сульфит агары (немесе № 5 орта)
Антрацит жылтыры бар қара колониялар, колониялардың астындағы орта қара түске боялған
Моссель агары
Преципитацияның қызыл аймақтарымен қоршалған қызыл колониялар
Pseudomonas aeruginosa
Соя-казеин сорпасы (№ 8 орта)
Бұлдырлану, пленка түрінде беткі өсу
споралары жоқ грам теріс таяқшалар
Цетримидтік агар
Жасыл түсті колониялар, ультракүлгін сәуледе жасыл
№ 16 орта (ЦПХ-агар)
Жасыл түсті колониялар, ультракүлгін сәуледе жасыл
Пиоцианинді анықтауға арналған агар, № 9 орта
Көк-жасыл колониялар, ультракүлгін сәуледе көк- жасыл
Staphylococcus aureus
Соя-казеин сорпасы (№ 8 орта)
Біркелкі бұлдырлану
жүзім шоғы түріндегі грам оң кокктар
Маннитті-тұзды агар (немесе № 10 орта)
Сары аймақпен қоршалған алтын сары колониялар
Staphylococcus epidermidis
Маннитті-тұзды агар (немесе № 10 орта)
Ақ колониялар, колониялар айналасында сары аймақтар жоқ
жүзім шоғы түріндегі грам оң кокктар
Candida albicans
Сабуро сорпасы
Терең түбіндегі өсу
мөлшері 4 - 8 мкм болатын грам оң ашытқы тәрізді
бүйіршіктелетін сопақ немесе дөңгелек жасушалар
Сабуро агары (№ 2 орта)
Ақ, дөңгелек, дөңес, тегіс және жылтыр колониялар
4-2. ИНДОЛДЫҢ БОЛУЫНА СЫНАҚ ЖҮРГІЗУ
Ковач реактиві:
• амил немесе изоамил спирті 75 мл
• пара-диметиламинобенз-альдегид 5 г
• концентрацияланған хлорсутекті қышқыл 20 мл

Реактив — 1 % раствор N,N-диметил-лара-фенилендиаминадигидрохлорида. Раствор хранят при температуре 2 - 8 °С во флаконах из нейтрального светозащитного стекла в течение установленного валидированного срока годности. Раствор должен быть бесцветным.
Полоску фильтровальной бумаги смачивают реактивом. Платиновой петлей или стеклянной палочкой наносят 24-часовую чистую культуру исследуемых бактерий, выросших на соево-казеиновом агаре (или среде № 1). Темно-красное окрашивание, появляющееся в течение 1 мин, свидетельствует о положительной оксидазной реакции. Положительным контролем служит тест-микроорганизм P aeruginosa, отрицатель-
Таблица 2.1.6.7.-2. – Культуральные, морфологические и тинкториальные свойства микроорганизмов
Питательные среды
Морфология колоний
Окраска по Граму
Escherichia coli
Бульон Мак-Конки
Обесцвечивание среды, помутнение, газообразование
грамотрицательные палочки, не имеющие спор
Среда № 3
Изменение окраски среды, газообразование
Агар Мак-Конки
Кирпично-красные колонии, могут быть окружены зонами выпавшей в осадок желчи
Среда № 4
Малиновые или розовые колонии с металлическим блеском, окруженные зонами малинового цвета
Агар Мосселя
Красные колонии, окруженные красными зонами преципитации
Salmonella spp.
Бульон Раппопорта - Вассилиадиса
Помутнение среды при сохранении цвета или отсутствие видимого роста
грамотрицательные палочки, не имеющие спор
Ксилоза-лизин-дезокси- холат агар
Красные колонии с черным центром или без него
Висмут-сульфит агар (или среда № 5)
Черные колонии с антрацитовым блеском, среда под колониями окрашена в черный цвет
Агар Мосселя
Красные колонии, окруженные красными зонами преципитации
Pseudomonas aeruginosa
Соево-казеиновый бульон (среда № 8)
Помутнение, поверхностный рост в виде пленки
грамотрицательные палочки, не имеющие спор
Цетримидный агар
Зеленоватые колонии, зеленые в УФ свете
Среда № 16 (ЦПХ-агар)
Зеленоватые колонии, зеленые в УФ свете
Агар для выявления пиоцианина, среда № 9
Сине-зеленые колонии, сине-зеленые в УФ свете
Staphylococcus aureus
Соево-казеиновый бульон (среда № 8)
Равномерное помутнение
грамположительные кокки в виде гроздей
Маннитно-солевой агар (или среда № 10)
Золотисто-желтые колонии, окруженные желтыми зонами
Staphylococcus epidermidis
Маннитно-солевой агар (или среда № 10)
Белые колонии, отсутствие желтых зон вокруг колоний
грамположительные кокки в виде гроздей
Candida albicans
Бульон Сабуро
Придонный рост
грамположительные дрожжеподобные почкующиеся овальные или круглые клетки размером 4-8 мкм
Сабуро агар (среда № 2)
Белые, круглые, выпуклые, гладкие и блестящие колонии
ным — тест-микроорганизм E. coli (окраска отсутствует).
4- 2. ТЕСТ НА НАЛИЧИЕ ИНДОЛА
Реактив Ковача:
• Спирта амилового или изоамилового                         75 мл
• пара-диметиламинобенз альдегида                         5 г
• Хлористоводородной кислоты, концентрированной             20 мл

Пара-диметиламинобензальдегидтің тиісті мөлшерін (52,5 ± 2,5) °С температурада су моншасында қыздырған кезде изоамил немесе амил спиртінде ерітеді, салқындатады және хлорсутек қышқылын бір тамшыдан қосады. Ерітіндіні жарықтан қорғалған жерде 2 – 8°C температурада сақтайды. Раектив сары түсті болуы тиіс. Дұрыс сақталмаған кезде реактивтің түсі қоңыр болады және реактив қолдануға жарамсыз болып қалады.
Зерттелетін тәуліктік өсінді өскен соя-казеин сорпасы бар пробиркаға 0,5 мл Ковач реактивін енгізеді және сәл шайқайды. 3 – 5 минуттан кейін индол болған кезде пробиркадағы орта бетінде қызыл сақина пайда болады. E. сoli тест-микроорганизмі – оң бақылау, S. abony тест-штамы (бояу жоқ) теріс бақылау болып табылады.
4-3. КОАГУЛАЗА ФЕРМЕНТІНІҢ БОЛУЫНА ТЕСТ
(ПЛАЗМОКОАГУЛЯЦИЯ РЕАКЦИЯСЫ)
Құрғақ цитратты қоян плазмасын қоса берілген нұсқаулыққа сәйкес 0,9% натрий хлоридінің стерильді ерітіндісімен сұйытады және 0,5 мл-ден стерильді пробиркаларға құяды. Қалпына келтірілген қоян плазмасы бар пробиркаға соя-казеин агарында (немесе № 1 ортада) өсірілген бөлініп алынған бактериялардың тәуліктік таза өсіндісінің 1 ілмегін енгізеді. Екінші пробирка инокуляцияланбайды (теріс бақылау). S. аureus тест-штамы – оң бақылау, S. еpidermidis тест-штамы теріс бақылау болып табылады. Барлық пробиркалар стандартты жағдайда инкубацияланады. Плазмокоагуляция реакциясын әр сағат сайын 4 – 6 сағат бойы пробирканы шайқамай, сәл еңкейтіп бақылайды.
Плазмокоагуляцияның оң реакциясы болмаған жағдайда түпкілікті нәтиже алу үшін инкубация уақытын 24 сағатқа дейін ұзартады. Плазма ұюы анықталған кезде коагулазаның бар-жоғын анықтауға арналған тест оң деп саналады.
5. ҚОРЕКТІК ОРТАЛАРДЫҢ САПАСЫН БАҒАЛАУ
Коммерциялық ортаның әрбір сериясы үшін (құрғақ және пайдалануға дайын), сондай-ақ зертханада дайындалған ортаның әрбір партиясы үшін өсу, селективті және диагностикалық қасиеттерін анықтау жүргізіледі.
Микроорганизмдер және аттестатталған қоректік орталар ретінде өндірушінің сертификаты бар пайдалануға дайын немесе бұрын жоғары сападағы орта зертханасында аттестатталған орталар қолданылады, олардың көмегімен анықталатын өсу және селективті қасиеттер қоректік орталардың сапасының негізгі биологиялық критерийлері болып табылады.
Қоректік ортаның өсу қасиеттері дегеніміз – қоректік ортаның микроорганизмдердің тиісті тест-штамдарының тиімді және типтік өсуін қамтамасыз ету қабілеті.
Селективті қасиеттер – бұл қоректік ортаның микробтық ассоциациядан алынған ілеспе микроорганизмдердің өсуін тежеу қабілеті.
Қоректік орталардың өсу және селективті қасиеттерін анықтау үшін тест-микроорганизмдер, ассоциант-штамдар және инкубациялау шарттары 2.1.6.7.-3-кестеде келтірілген.
2.1.6.7.-3-кесте. Қоректік орталардың өсу және селективті қасиеттерін анықтау үшін микроорганизмдердің тест-штамдары және инкубациялау шарттары
Қоректік орталар
Қолдану
Микроорганизмдердің тест-штамдары
Инкубациялау шарттары
1
2
3
4
Соя-казеин агары
Бактерияларды өсіруге арналған № 1 орта
Аэробты микроорганизмдерді бөліп алу
Bacillus subtilis немесе Bacillus cereus, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Candida albicans, Aspergillus brasiliensis немесе A. Niger
3 тәулік (32,5±2,5)°С
Сабуро сорпасы
Ашытқы саңырауқұлақтарын бөліп алу
Candida albicans, 5 тәулік (22,5 ± 2,5) °С
Құрамында глюкоза бар Сабуро агары
Бактерияларды өсіруге арналған № 2 орта
Ашытқы мен зең саңырауқұлақтарын бөліп алу
Candida albicans, Aspergillus brasiliensis немесе A. niger
5 тәулік (22,5 ± 2,5) °С
Моссель сорпасы № 3 орта
Энтеробактерияларды байыту
Escherichia coli, Salmonella enterica subsp. enterica serovar abony
24-48 сағ (32,5±2,5)°С
Селективті қасиеттерді анықтауға арналған ассоциант-штамм: Staphylococcus aureus
Мак-Конки сорпасы
E. coli бөліп алу
Escherichia coli

Соответствующее количество пара-диметиламинобензальдегида растворяют в изоамиловом или амиловом спирте при нагревании на водяной бане при температуре (52,5 ± 2,5) °С, остужают и по каплям прибавляют хлористоводородную кислоту. Раствор хранят в защищенном от света месте при температуре 2-8 °С. Реактив должен быть желтого цвета. При неправильном хранении цвет реактива становится коричневым, и реактив становится непригодным для использования.
В пробирку с соево-казеиновым бульоном, в которой выросла исследуемая суточная культура, вносят 0,5 мл реактива Ковача и слегка встряхивают. Через 3-5 мин при наличии индола наблюдают появление красного кольца на поверхности среды в пробирке. Положительным контролем является тест-микроорганизм E. coli, отрицательным — тест-штамм S. abony (окраска отсутствует).
4- 3. ТЕСТ НА НАЛИЧИЕ
ФЕРМЕНТА КОАГУЛАЗЫ
(РЕАКЦИЯ ПЛАЗМОКОАГУЛЯЦИИ)
Сухую цитратную кроличью плазму разводят согласно приложенной инструкции 0,9 % стерильным раствором натрия хлорида и разливают по 0,5 мл в стерильные пробирки. Вносят в пробирку с восстановленной кроличьей плазмой 1 петлю суточной чистой культуры выделенных бактерий, выращенных на соево-казеиновом агаре (или на среде № 1). Вторую пробирку не инокулируют (отрицательный контроль). Положительным контролем служит тест-штамм S. aureus, отрицательным — тест-штамм S. epidermidis. Все пробирки инкубируют в стандартных условиях. Реакцию плаз- мокоагуляции отмечают через каждый час в течение 4 - 6 ч, слегка наклоняя пробирку, не встряхивая ее.
При отсутствии положительной реакции плазмокоагуляции удлиняют время инкубации до 24 ч для получения окончательных результатов. Тест на наличие коагулазы считается положительным при обнаружении сгустка плазмы.
5. ОЦЕНКА КАЧЕСТВА ПИТАТЕЛЬНЫХ СРЕД
Для каждой серии коммерческой среды (сухой и готовой к использованию), а также для каждой партии среды, изготовленной в лаборатории, проводят определение ростовых, селективных и диагностических свойств.
Основными биологическими критериями качества питательных сред являются их ростовые и селективные свойства, определяемые с помощью микроорганизмов и аттестованных питательных сред, в качестве которых используют готовые к употреблению среды с сертификатом производителя или ранее аттестованные в лаборатории среды высокого качества.
Ростовые свойства питательной среды (это способность питательной среды обеспечивать эффективный и типичный рост соответствующих тест-штаммов микроорганизмов.
Селективные свойства (это способность питательной среды подавлять рост сопутствующих микроорганизмов из микробной ассоциации.
Тест-микроорганизмы, штаммы-ассоцианты и условия инкубации для определения ростовых и селективных свойств питательных сред представлены в табл. 2.1.6.7.-3.
5- 1. РОСТОВЫЕ СВОЙСТВА ПИТАТЕЛЬНЫХ СРЕД
5- 1-1. Приготовление рабочей взвеси тест-микроорганизмов. Культуры бактерий и грибов C. albicans смывают с поверхности скошенного агара стерильным 0,9 % раствором натрия хлорида. Готовят стандартные взвеси каждого тест-штамма, соответствующие 10 МЕ по стандартному образцу мутности. Для культур B. subtilis, B. cereus и C. albicans — это концентрация 107 КОЕ/мл, для E. coli, S. abony, P. aeruginosa, S. aureus — 109 КОЕ/мл. Стандартизованные взвеси методом последующих десятикратных разведений доводят стерильным 0,9 % раствором натрия хлорида до концентрации 103 КОЕ/мл. Для определения фактической концентрации рабочих взвесей бактерий и C. albicans культуры высевают поверхностным методом из концентрации 103 КОЕ/мл по 0,1 мл на чашку Петри с соответствующей аттестованной агаризованной средой.
Для смыва конидий A. brasiliensis с агара Сабуро с глюкозой используют стерильный 0,9 % раствор натрия хлорида, содержащий 0,05 % полисорбата-80. Количество конидий в 1мл взвеси определяют с помощью камеры Горяева или посевом подходящего разведения на аттестованный агар Сабуро с глюкозой или среду № 2.
Для посева готовят рабочую взвесь A. brasiliensis с концентрацией конидий около 0,5103 в 1 мл, которую высевают поверхностным методом по 0,1 мл на чашки с агаром Сабуро с глюкозой (или средой № 2).
Приготовленные рабочие взвеси тест-микроорганизмов используют для определения ростовых свойств питательных сред. Количество клеток тест-штаммов для внесения в жидкую
Таблица 2.1.6.7.-3. — Тест-штаммы микроорганизмов и условия инкубации для определения ростовых и селективных свойств питательных сред
Питательные среды
Применение
Тест-штаммы микроорганизмов
Условия инкубации
1
2
3
4
Соево-казеиновый агар
Выделение аэроб
Bacillus subtilis или Bacillus cereus.
3 сут
Среда № 1 для выращи
ных микроорганиз-
Escherichia coli, Staphylococcus аureus,
(32,5 ± 2,5) °С
вания бактерий
мов
Candida albicans, Aspergillus brasiliensis или A. niger
Бульон Сабуро
Выделение дрожжевых грибов
Candida albicans, 5 сут (22,5 ± 2,5) °С
Агар Сабуро с глюкозой
Выделение дрож
Candida albicans, Aspergillus brasiliensis
5 сут
Среда № 2 для выращивания грибов
жевых и плесневых грибов
или A. niger
(22,5 ± 2,5) °С
Бульон Мосселя
Обогащение
Escherichia coli, Salmonella enterica subsp.
24-48 ч
Среда № 3
энтеробактерий
enterica serovar abony
Штамм-ассоциант для определения селективных свойств: Staphylococcus аureus
(32,5 ± 2,5) °С
Бульон Мак-Конки
Выделение E. coli
Escherichia coli

Селективті қасиеттерді анықтауға арналған ассоциант-штамм: Staphylococcus aureus, 24 – 48 сағ (43,0 ± 1,0) °С
Мак-Конки агары Моссель агары
Энтеробактериялар-ды бөліп алу
Escherichia coli, Salmonella enterica subsp. enterica serovar abony
24-48 сағ (32,5±2,5)°С
Энтеробактерияларды бөліп алуға арналған № 4 орта
Селективті қасиеттерді анықтауға арналған ассоциант-штамм: Staphylococcus aureus
Ксилоза-лизин-дезокси- холат агар Висмут-сульфитты агар
Salmonella тектес бактерияларды бөліп алу
Salmonella enterica ssp. enterica serovar abony Селективті қасиеттерді анықтауға арналған ассоциант-штамм: Escherichia coli
24-8 сағ (32,5±2,5)°С
Salmonella тектес бактерияларды сәйкестендіруге арналған № 5 орта
Соя-казеин сорпасы Бактерияларды өсіруге арналған № 8 орта
Аэробты бактерияларды жинақтау
Bacilluscereus немесе Bacillus subtilis, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa
24 сағ (32,5±2,5)°С
P. aeruginosa пиоцианинін анықтауға арналған агар
P. Aeruginosa бөліп алу
Pseudomonas aeruginosa
24-48 сағ (32,5±2,5)°С
P. aeruginosa сәйкестендіруге арналған № 9 орта
Цетримидті агар P. aeruginosa бөліп алуға арналған ЦПХ-агар
P. aeruginosa сәйкестендіру
Pseudomonas aeruginosa Селективті қасиеттерді анықтауға арналған ассоциант-штамм: Escherichia coli
24-48 сағ (32,5±2,5)°С
Маннитті-тұзды агар
S. aureus сәйкестендіруге арналған № 10 орта
S. aureus сәйкестендіру
Staphylococcus aureus Селективті қасиеттерді анықтауға арналған ассоциант-штамм: Pseudomonas aeruginosa
48 сағ (32,5±2,5)°С
Раппопорт-Вассилиадис сорпасы
Salmonella тектес бактерияларды байыту
Salmonella enterica subsp. Enterica serovar abony
24 сағ (32,5 ± 2,5) °С
Темір тұздары бар үшқантты агар Salmonella тектес бактерияларды сәйкестендіруге арналған № 13 орта
Salmonella тектес бактерияларды сәйкестендіру
Salmonella enterica subsp. Enterica serovar abony, Escherichia coli
24 сағ (32,5 ± 2,5) °С
Симмонстың цитратты агары E. coli сәйкестендіруге арналған № 14 орта
E. coli сәйкестендіру
Escherichia coli, Salmonella enterica subsp. Enterica serovar abony (орта түсінің жасыл түстен көк түске өзгеруі байқалады)
24 сағ (32,5 ± 2,5) °С
5-1. ҚОРЕКТІК ОРТАЛАРДЫҢ ӨСУ ҚАСИЕТТЕРІ
5-1-1. Тест-микроорганизмдердің жұмысшы жүзіндісін дайындау. C. albicans бактериялары мен саңырауқұлақтарының өсінділерін шабылған агардың бетінен 0,9% натрий хлоридінің стерильді ерітіндісімен жуады. Бұлдырланудың стандартты үлгісі бойынша 10 МЕ сәйкес келетін әр тест-штамның стандартты жүзіндісі дайындалады. B. subtilis, B. Cereus және C. аlbicans өсінділері үшін бұл концентрация 107КОЕ/мл, E. coli, S. abony, P. aeruginosa, S. aureus үшін 109 КОЕ/мл құрайды. Бұдан кейінгі он еселенген сұйылту әдісімен стандартталған жүзінділер 0,9% натрий хлоридінің стерильді ерітіндісімен 103 КОЕ/мл концентрациясына дейін жеткізіледі. Бактериялардың жұмысшы жүзінділерінің және C. аlbicans нақты концентрациясын анықтау үшін өсінділерді тиісті аттестатталған агаризацияланған ортасы бар Петри шыныаяғына 103 КОЕ/мл концентрациясы есебінен 0,1 мл-ден беттік әдіспен егеді.
A.brasiliensis конидияларын глюкоза бар Сабуро агарынан шайып әкету үшін құрамында 0,05% полисорбат 80 бар 0,9% натрий хлоридінің стерильді ерітіндісін пайдаланады. 1 мл жүзіндідегі конидиялардың санын Горяев камерасының көмегімен немесе қолайлы сұйылтуды глюкоза бар аттестатталған Сабуро агарына немесе № 2 ортаға егу арқылы анықтайды.
Егу үшін 1 мл-де шамамен 0,5∙103 конидиялар концентрациясы бар A.brasiliensis жұмысшы жүзіндісі дайындалады, оны глюкоза бар Сабуро агарының (немесе № 2 ортаға) шыныаяғына 0,1 мл-ден беттік әдіспен егеді.
Тест-микрооранизмдердің дайындалған жұмысшы жүзінділері қоректік орталардың өсу қасиеттерін анықтау үшін қолданылады. Сұйық немесе агаризацияланған қоректік орталарға енгізу үшін тест-штамдар жасушаларының саны 102 КОЕ аспауы тиіс.
5-1-2. Агаризацияланған ортаны сынау. Сыналатын және аттестатталған агаризацияланған орталарды диаметрі 90 мм Петри шыныаяқтарына 15 – 20 мл-ден құяды, ұйығаннан кейін агарды кептіреді. Концентрациясы 103КОЕ/мл тест-микроорганизмдердің жұмысшы жүзіндісінің 0,1 мл-ден сыналатын және аттестатталатын ортасы бар Петри шыныаяқтарына екі рет қайталап беттік әдіспен егеді.
Агаризацияланған орталарда инкубациядан кейін микроорганизмдердің тест-штамдарының колониялары есептеледі және Көсу коэффициенті мына формула бойынша анықталады:
мұнда, N – сыналатын орта бар Петри шыныаяғындағы колониялардың орташа арифметикалық мәні;
N0 - аттестатталған орта бар Петри шыныаяғындағы колониялар санының орташа арифметикалық мәні.
5-1-3. Сұйық ортаны сынау. Сұйық сыналатын және аттестатталған қоректік орталарды 10 мл-ден мөлшері 15 х 150 мм болатын стерильді пробиркаларға құяды. Концентрациясы 103 КОЕ/мл микроорганизмдер тест-штамының жұмысшы жүзіндісінің 0,1 мл сыналатын және стандартты ортасы бар пробиркаларға егеді (ортаның әрбір түрі үшін 3 пробиркадан). Бұл тест түрі үшін ең аз уақыт ішінде тиісті температурада инкубациялайды. Микроорганизмдердің өсуін визуалды анықтайды.
5-1-4. Қоректік ортаның өсу қасиеттеріне қойылатын талаптар. Егер өсу коэффициенті аттестатталған қоректік ортамен салыстырғанда 0,5 – 2 құраса, сыналатын агаризацияланған орта пайдалануға жарамды болып саналады.
Егер сыналатын және аттестатталған орталарда тест-штамның бірдей өсуі визуалды байқалса, сыналатын сұйық орта пайдалануға жарамды болып саналады.

Штамм-ассоциант для определения селективных свойств: Staphylococcus аureus. 24-48 ч (43,0 ± 1,0) °С
АгарМак-Конки
Выделение
Escherichia coli, Salmonella enterica subsp.
24-48 ч
Агар Мосселя
Среда № 4 для выделения энтеробактерий
энтеробактерий
enterica serovar abony
Штамм-ассоциант для определения селективных свойств: Staphylococcus аureus
(32,5 ± 2,5) °С
Ксилоза-лизин-дезокси-
Выделение
Salmonella enterica ssp. enterica serovar abony
24-8 ч
холат агар
бактерий рода
Штамм-ассоциант для определения селек
(32,5 ± 2,5) °С
Висмут-сульфитный
агар
Среда № 5 для идентификации бактерий рода Salmonella
Salmonella
тивных свойств: Escherichia coli
Соево-казеиновый
Накопление аэроб
Bacilluscereus или Bacillus subtilis,
24 ч
бульон
Среда № 8 для выращивания бактерий
ных бактерий
Escherichia coli, Staphylococcus аureus, Pseudomonas aeruginosa
(32,5 ± 2,5) °С
Агар для выявления
Выделение
Pseudomonas aeruginosa
24-48 ч
пиоцианина
P. aeruginosa
Среда № 9 для идентификации P. aeruginosa
P. aeruginosa
(32,5 ± 2,5) °С
Цетримидный агар
Идентификация
Pseudomonas aeruginosa
24-48 ч
ЦПХ-агар для выделения P aeruginosa
P. aeruginosa
Штамм-ассоциант для определения селективных свойств: Escherichia coli
(32,5 ± 2,5) °С
Маннитно-солевой агар
Идентификация
Staphylococcus аureus
48 ч
Среда № 10 для идентификации S. aureus
S. aureus
Штамм-ассоциант для определения селективных свойств: Pseudomonas aeruginosa
(32,5 ± 2,5) °С
Бульон Раппопорта - Вассилиадиса
Обогащение бактерий рода Salmonella
Salmonella enterica subsp .Enterica serovar abony
24 ч (32,5 ± 2,5) °С
Трехсахарный агар с солями железа
Среда № 13 для идентификации бактерий рода Salmonella
Идентификация бактерий рода Salmonella
Salmonella enterica subsp. Enterica serovar abony, Escherichia coli
24 ч (32,5 ± 2,5) °С
Цитратный агар Симмонса
Среда № 14 для идентификации E. coli
Идентификация E. coli
Escherichia coli, Salmonella enterica subsp. Enterica serovar abony (отмечается изменение цвета среды с зеленого на синий)
24 ч (32,5 ± 2,5) °С
или агаризованную питательные среды не должно превышать 102 КОЕ.
5- 1-2. Испытание агаризованных сред. Испытуемую и аттестованную агаризованные среды разливают в чашки Петри диаметром 90 мм по 15-20 мл, подсушивая агар после застывания. По 0,1 мл рабочей взвеси тест-микроорганизма с концентрацией 103 КОЕ/мл засевают поверхностным методом на чашки Петри с испытуемой и аттестованной средами в двойной повторности.
На агаризованнных средах после инкубации подсчитывают колонии тест-штаммов микроорганизмов и определяют коэффициент прорастания Кпр по формуле:
где:       N       — среднее арифметическое количества колоний на чашке
Петри с испытуемой средой;
Nо       — среднее арифметическое количества колоний на чашке
Петри с аттестованной средой.
5- 1-3. Испытание жидких сред. Жидкие испытуемые и аттестованные питательные среды разливают в стерильные пробирки размером 15 х 150 мм по 10 мл. По 0,1 мл рабочей взвеси тест-штамма микроорганизма с концентрацией 103 КОЕ/мл засевают в пробирки с испытуемой и стандартной средой (по 3 пробирки для каждого вида среды). Инкубируют при соответствующей температуре в течение минимального для этого теста времени. Рост микроорганизмов определяют визуально.
5- 1-4. Требование к ростовым свойствам питательных сред. Испытуемая агаризованная среда считается годной к использованию, если коэффициент прорастания составляет от 0,5 до 2 при сравнении с аттестованной питательной средой.
Испытуемая жидкая среда считается годной к использованию, если на испытуемой и аттестованных средах наблюдают визуально одинаковый рост тест-штамма.

5-2. ҚОРЕКТІК ОРТАНЫҢ СЕЛЕКТИВТІ ҚАСИЕТТЕРІ
5-2-1. Сынақ жүргізу. Қоректік орталардың селективті қасиеттерін анықтау үшін сыналатын және аттестатталған орталарды егу дозасы 100 КОЕ болатын, әрқайсысын жеке-жеке ассоциант-штамдармен контаминациялайды.
Сұйық қоректік орталарға егу үшін әрбір орта құйылған 3 пробиркаға концентрациясы 103 КОЕ/мл болатын ассоциант-штамм жұмысшы жүзіндісінің 0,1 мл енгізіледі. Осы тест үшін инкубациялаудың ең ұзақ мерзімі аяқталғаннан кейін тиісті температурада пробиркалардағы барлық егілген қоректік орталарда ассоциант-штамның өсуінің болмауын байқайды.
5-2-2. Қоректік ортаның селективті қасиеттеріне қойылатын талаптар. Егер ассоциант-штамдарды егу кезінде олардың толық өсуінің болмауы байқалса, сыналатын селективті орта пайдалануға жарамды деп саналады.
5-3. ҚОРЕКТІК ОРТАНЫҢ ДИАГНОСТИКАЛЫҚ ҚАСИЕТТЕРІ
5-3-1. Сынақты орындау. Диагностикалық қасиеттерін сынауды Моссель агары (немесе №4 орта), Мак-Конки агары, ксилозо-лизин-дезоксихолат-агары (немесе №5 орта), цетримидті агар (немесе ЦПХ-агар), пиоцианинді анықтауға арналған агар (немесе №9 орта), маннитті-соя агары (немесе №10 орта), темір тұздары бар үшқантты агар (немесе №13 орта), Симмонс цитрат агары (немесе № 14 орта) сияқты қоректік орталар үшін жүргізіледі.
Қоректік ортаның диагностикалық қасиеттерін растау үшін бактериоеогиялық ілмекпен тест-микроорганизмдердің сорпалық себіндісін (әрқайсысын жеке-жеке) сынақ ортасы бар 2 Петри шыныаяқтарына немесе 2 пробиркаға егеді. Стандартты жағдайдағы инкубациядан кейін микроорганизмдердің белгілі бір түрінің тест-штамдарына тән белгілер анықталады: колониялардың сыртқы түрі, түсі, пигменттің болуы, колониялар айналасындағы ореол, ортаның түсінің өзгеруі және т.б. (2.1.6.7.-2-кесте).
Диагностикалық қоректік орталардың селективті қасиеттерін растау үшін сыналатын ортаға ассоциант-штамдардың (әрқайсысын жеке-жеке) дақылдық сорпасы егіледі. Стандартты жағдайдағы инкубациядан кейін ассоциациант-штамдардың өсуі болмауы керек.
5-3-2. Қоректік ортаның диагностикалық қасиеттеріне қойылатын талаптар. Егер тест-микроорганизмдердің морфоеогиялық және диагностикалық белгілері 2.1.6.7.-3-кестеде келтірілген сипаттамаларға сәйкес келсе, бұл ретте ассоциант-штамдардың өсуі толық жоқ болса, сыналатын орта пайдалануға жарамды деп саналады.
5-4. ҚОРЕКТІК ОРТАЛАРДЫҢ СТЕРИЛЬДІГІ
Дайындалған қоректік ортаның әрбір партиясынан ыдыстардың (флакондардың, пробиркалардың) кемінде 5%-ын тиісті температурада 48 – 72 сағат бойы ұстап, стерильдігі бақылайды. Ыдыстардың ең болмағанда біреуінде микробтық өсу анықталған кезде қоректік ортаның сыналатын партиясы жойылуға жатады.
5-5. ҚОРЕКТІК ОРТАНЫ САҚТАУ

5-2. СЕЛЕКТИВНЫЕ СВОЙСТВА ПИТАТЕЛЬНЫХ СРЕД
5- 2-1. Проведение испытания. Для определения селективных свойств питательных сред испытуемую и аттестованную среды контаминируют штаммами-ассоциантами, каждым в отдельности, с посевной дозой 100 КОЕ.
Для посева на жидкие питательные среды в 3 пробирки с каждой средой вносят по 0,1 мл рабочей взвеси с концентрацией 103 КОЕ/мл штамма-ассоцианта. На всех засеянных питательных средах в пробирках после наиболее длительного срока инкубации для этого теста при соответствующей температуре отмечают отсутствие роста штамма-ассоцианта.
5- 2-2. Требование к селективным свойствам питательных сред. Испытуемая селективная среда считается годной к использованию, если при посеве штаммов-ассоциантов наблюдается полное отсутствие их роста.
5- 3. ДИАГНОСТИЧЕСКИЕ СВОЙСТВА ПИТАТЕЛЬНЫХ СРЕД
5- 3-1. Выполнение испытания. Испытание диагностических свойств проводят для таких питательных сред, как агар Мосселя (или среда № 4), агар Мак-Конки, ксилозо-лизин-дезокси- холат-агар (или среда № 5), цетримидный агар (или ЦПХ-агар), агар для выявления пиоциани- на (или среда № 9), маннитно-солевой агар (или среда № 10), трехсахарный агар с солями железа (или среда № 13), цитратный агар Симмонса (или среда № 14).
Для подтверждения диагностических свойств питательной среды бактериологической петлей делают посев бульонной культуры тест-микроорганизмов (каждого в отдельности) на 2 чашки Петри или в 2 пробирки с испытуемой средой. После инкубации в стандартных условиях определяют характерные признаки тест-штаммов определенного вида микроорганизмов: внешний вид колоний, цвет, наличие пигмента, ореол вокруг колоний, изменение цвета среды и др. (табл. 2.1.6.7.-2).
Для подтверждения селективных свойств диагностических питательных сред делают посев бульонной культуры штаммов-ассоциантов (каждого в отдельности) на испытуемую среду После инкубации в стандартных условиях рост штаммов-ассоциантов должен отсутствовать.
5- 3-2. Требование к диагностическим свойствам питательных сред. Испытуемая среда считается годной к использованию, если морфологические и диагностические признаки тест-микроорганизмов соответствуют описанию, приведенному в табл. 2.1.6.7.-3, при этом рост штаммов-ассоциантов полностью отсутствует.
5- 4. СТЕРИЛЬНОСТЬ ПИТАТЕЛЬНЫХ СРЕД
Не менее 5 % емкостей (флаконов, пробирок) от каждой партии приготовленной питательной среды контролируют на стерильность, выдерживая их при соответствующей температуре в течение 48 - 72 ч. При обнаружении микробного роста хотя бы в одной из емкостей испытуемая партия питательной среды подлежит уничтожению.
5- 5. ХРАНЕНИЕ ПИТАТЕЛЬНЫХ СРЕД

Құрғақ қоректік орталарды герметикалық түрде оралған, қараңғы құрғақ жерде 2 – 30 °С температурада сақтау керек. Құрғақ қоспалардан дайындалған және флакондар мен шыныаяқтарға құйылған қоректік орталар валидациялық сынақтар барысында белгіленген жағдайларда және мерзімдерде сақталады.
6. ҰСЫНЫЛАТЫН ҚОРЕКТІК ОРТАЛАР ЖӘНЕ ЕРІТІНДІЛЕР
Сынақ үшін пайдалануға дайын немесе дайындалған қоректік орталар немесе зертханада дайындалған қоректік орталар қолданылады.
Қоректік ортаны зертханада дайындаған кезде – берілген рецептураны, ал коммерциялық құрғақ қоректік орталарды пайдаланған кезде өндіруші кәсіпорынның нұсқаулғын қатаң ұстану қажет. Қоректік орталардың құрамына кіретін индикаторлар мен бояғыштар белгілі бір концентрациядағы ерітінділер түрінде қосылады. Қоректік ортаның қажетті рН мәні (22,5 ± 2,5) °С температурада орнатылады.
Егер сапа бойынша нормативтік құжатта басқа нұсқаулар болмаса, стерильдеу процесін валидациялау шартымен орталарды 121 °С температурада 15 мин бойы автоклавта стерильдейді.
Натрий хлориді және пептон бар фосфатты буферлік ерітінді (рН 7,0):
• Бір алмастырылған калий фосфаты
3,6 г
• Екі алмастырылған натрий фосфаты
7,2 г
• Натрий хлориді
4,3 г
• Пептон
(ет немесе казеин)
1,0 г
• Тазартылған су
1000,0 мҰ
Бейтараптандырушы сұйықтық
• Полисорбат 80
30,0 г
• Лецитин (жұмыртқа немесе соя)
3,0 г
• Гидрохлорид гистидині
1,0г
• Пептон (ет немесе казеин) 1,0 г
• Натрий хлориді
4,3 г
• Бір алмастырылған калий фосфаты
3,6 г
• Екі алмастырылған натрий фосфаты
7,2 г
• Тазартылған су
1000,0 мл
стерильдеуден кейінгі рН 7,6 ± 0,2.
Тест-микроорганизмдерді сақтауға арналған жартылай сұйық агар
• Казеиннің панкреатикалық
гидролизаты
8,0 г
• Натрий хлориді
5,0 г
• Микробиологиялық агар
5,0 г
• Тазартылған су
1000,0 мл
стерильдеуден кейінгі рН 7,0 ± 0,2.
Соя-казеин агары
(Casein Soya Bean Digest agar)
• Казеиннің
панкреатикалық гидролизаты
15,0г
• Соя бұршағының
папаинді гидролизаты
5,0 г
• Натрий хлориді
5,0 г
Микробиологиялық агар
15,0г
• Тазартылған су
1000,0 мл
стерильдеуден кейінгі рН 7,3 ± 0,2.
Аэробты бактерияларды өсіруге арналған балама орта – микробтардың ластануын бақылауға арналған № 1 орта, құрғақ; ет пептонды агар (ЕПА); балық ұнының гидролизаты негізінде агаризацияланған қоректік орта (ГБҰ).
Сабуро сорпасы (Saburaud Broth)
• Пептон (ет)      5,0 г
• Пептон (казеин)      5,0 г

Сухие питательные среды необходимо хранить герметично упакованными, в темном сухом месте при температуре 2-30 °С. Приготовленные из сухих смесей и разлитые во флаконы и чашки питательные среды хранят в условиях и в течение срока, установленного в ходе валидационных испытаний.
6. РЕКОМЕНДУЕМЫЕ ПИТАТЕЛЬНЫЕ СРЕДЫ И РАСТВОРЫ
Для испытания используют готовые к использованию или приготовленные питательные среды или питательные среды, приготовленные в лаборатории.
При приготовлении питательных сред в лаборатории необходимо строго придерживаться приведенной рецептуры, а при использовании коммерческих сухих питательных сред — инструкции предприятия-изготовителя. Входящие в состав питательных сред индикаторы и красители добавляют в виде растворов определенной концентрации. Необходимое значение рН питательной среды устанавливают при температуре (22,5 ± 2,5) °С.
Если нет других указаний в нормативном документе по качеству, среды стерилизуют в автоклаве при температуре 121 °С в течение 15 мин, при условии валидации процесса стерилизации.
Фосфатный буферный раствор с натрия хлоридом и пептоном (рН 7,0):
• Калия фосфат однозамещенный             3,6 г
• Натрия фосфат двузамещенный             7,2 г
• Натрия хлорид                         4,3 г
• Пептон
(мясной или казеиновый)                   1,0 г
• Вода очищенная                         1000,0 мл
Нейтрализующая жидкость
• Полисорбат-80                         30,0 г
• Лецитин (яичный или соевый)             3,0 г
• Гистидина гидрохлорид                   1,0 г
• Пептон (мясной или казеиновый)       1,0 г
• Натрия хлорид                         4,3 г
• Калия фосфат однозамещенный             3,6 г
• Натрия фосфат двузамещенный             7,2 г
• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН после стерилизации 7,6 ± 0,2.
Полужидкий агар для хранения тест-микроорганизмов
• Панкреатический гидролизат
казеина                               8,0 г
• Натрия хлорид                         5,0 г
• Агар микробиологический             5,0 г
• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН после стерилизации 7,0 ± 0,2.
Соево-казеиновый агар (Casein Soya Bean Digest agar)
• Панкреатический гидролизат
казеина                               15,0 г
• Папаиновый гидролизат
бобов сои                               5,0 г
• Натрия хлорид                         5,0 г
Агар микробиологический                   15,0 г
• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН после стерилизации 7,3 ± 0,2.
Альтернативная среда для выращивания аэробных бактерий — среда № 1 для контроля микробной загрязненности, сухая; мясопептонный агар (МПА); агаризованные питательные среды на основе гидролизата рыбной муки (ГРМ).
Бульон Сабуро (Sabouraud Broth)
• Пептон (мясной)                         5,0 г
• Пептон (казеиновый)                   5,0 г

• Глюкоза моногидраты      20,0 г
• Тазартылған су 1000,0 мл
стерильдеуден кейінгі рН 5,6 ± 0,2.
Глюкоза бар Сабуро агары
(Saburaud 4% Glucose Agar)
• Пептон
(ет немесе казеин)      10,0 г
• Глюкоза моногидраты      40,0 г
• Бактериологиялық агар      15,0 г
• Тазартылған су 1000,0 мл
стерильдеуден кейінгі рН 5,6 ± 0,2
Ашытқы мен зең саңырауқұлақтарын өсіруге арналған балама орта –микробтық ластануды бақылау үшін, құрғақ, әртүрлі өндірушілер шығарған № 2 орта (глюкоза бар Сабуро агары).
Бактериялардың өсуін болдырмау мақсатында ортаның селективтілігін арттыру үшін стерильдеу алдында 1 л ортаға 50 мг хлорамфеникол (левомицетин) қосады немесе Петри шыныаяқтарына құю алдында балқытылған ортаға стерильді ерітінділер түрінде 0,1 г бензилпенициллин натрий тұзын және 1 л ортаға 0,1 г тетрациклин енгізеді.
Энтеробактерияларды байыту үшін Моссель сорпасы
(Enterobacteria Enrichment Broth – Mossel)
• Желатиннің панкреатикалық
гидролизаты      10,0 г
• Глюкоза моногидраты      5,0 г
• Бұқаның құрғақ өті      20,0 г
• Бір алмастырылған калий фосфаты 2,0 г
• Екі алмастырылған натрий фосфаты 8,0 г
• Алмаз жасыл      0,015 г
• Тазартылған су      1000,0 мл
рН 7,2 ± 0,2.
Ортаны кейіннен тез салқындата отырып, 100 °C температурада 30 минут бойы қыздырады.
Аэробты бактерияларды өсіруге арналған балама орта – микробтық ластануды бақылау үшін, құрғақ; әр түрлі өндірушілер шығарған № 3 орта.
Моссель агары (Crystal violet, Neutral Red, Bile Agar with Glucose)
•
• Казеиннің панкреатикалық
гидролизаты 7,0 г
• Өт тұздары       1,5 г
• Лактоза моногидраты      10,0 г
• Натрий хлориді       5,0 г
• Глюкоза моногидраты       10,0 г
• Микробиологиялық агар      15,0 г
• Бейтарап қызыл       0,03 г
• Кристалл күлгін 0,002 г
• Тазартылған су       1000,0 мл
рН 7,4 ± 0,2.
Қайнағанға дейін қыздырады. Ортаны автоклав жасамайды.
Энтеробактерияларды бөліп алуға арналған балама орта – микробтық ластануды бақылау үшін, құрғақ; әр түрлі өндірушілер шығарған № 4 орта (Эндо).
Мак-Конки сорпасы (MacConkeyBroth)
• Желатиннің панкреатикалық
гидролизаты      20,0 г
• Лактоза моногидраты      10,0 г
• Бұқаның құрғақ өті      5,0 г
• Бромкрезол күлгін 0,01 г

• Глюкозы моногидрат                   20,0 г
• Вода очищенная 1000,0 мл рН после стерилизации 5,6 ± 0,2.
Агар Сабуро с глюкозой (Sabouraud 4 % Glucose Agar)
• Пептон
(мясной или казеиновый)                   10,0 г
• Глюкозы моногидрат                   40,0 г
• Агар бактериологический             15,0 г
• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН после стерилизации 5,6 ± 0,2.
Альтернативная среда для выращивания дрожжевых и плесневых грибов — среда № 2 (агар Сабуро с глюкозой) для контроля микробной загрязненности, сухая, различных производителей.
Для повышения селективности среды с целью предотвращения роста бактерий перед стерилизацией добавляют 50 мг хлорамфеникола (левомицетина) на 1 л среды или перед розливом в чашки Петри в расплавленную среду вносят 0,1 г натриевой соли бензилпенициллина и 0,1 г тетрациклина на 1 л среды в виде стерильных растворов.
Бульон Мосселя для обогащения энтеробактерий (Enterobacteria Enrichment Broth - Mossel)
• Панкреатический гидролизат
желатина                               10,0 г
• Глюкозы моногидрат                   5,0 г
• Бычья желчь сухая                   20,0 г
• Калия фосфат однозамещенный             2,0 г
• Натрия фосфат двузамещенный             8,0 г
• Бриллиантовый зеленый                   0,015 г
• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН 7,2 ± 0,2.
Среду нагревают при температуре 100 °С в течение 30 мин с последующим быстрым охлаждением.
Альтернативная среда для выращивания аэробных бактерий — среда № 3 для контроля микробной загрязненности, сухая; различных производителей.
Агар Мосселя (Crystal violet, Neutral Red, Bile Agar with Glucose)
• Дрожжевой экстракт                   3,0 г
• Панкреатический гидролизат
казеина                               7,0 г
• Соли желчи                         1,5 г
• Лактозы моногидрат                   10,0 г
• Натрия хлорида                         5,0 г
• Глюкозы моногидрат                   10,0 г
• Агар микробиологический             15,0 г
• Нейтральный красный                   0,03 г
• Кристаллический фиолетовый             0,002 г
• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН 7,4 ± 0,2.
Нагревают до кипения. Среду не автоклавируют.
Альтернативная среда для выделения энтеробактерий — среда № 4 (Эндо) для контроля микробной загрязненности, сухая; различных производителей.
Бульон Мак-Конки (MacConkeyBroth)
• Панкреатический гидролизат
желатина                               20,0 г
• Лактозы моногидрат                   10,0 г
• Бычья желчь сухая                   5,0 г
• Бромкрезоловый пурпурный             0,01 г

• Тазартылған су      1000,0 мл
рН 7,3 ± 0,2.
Энтеробактеряларды байытудың балама ортасы – микробтық ластануды бақылау үшін, құрғақ, әртүрлі өндірушілер шығарған № 3 орта.
Мак-Конки агары (MacConkey Agar)
•
гидролизаты 17,0 г
• Пептон
(ет немесе казеин) 3,0
• Лактоза моногидраты      10,0 г
• Натрий хлориді       5,0 г
• Өт тұздары 1,5 г
• Микробиологиялық агар      13,5 г
• Бейтарап қызыл       0,03 г
• Кристалл күлгін 0,001 г
• Тазартылған су       1000,0 мл
рН 7,1 ± 0,2.
Стерильдеу алдында үнемі шайқай отырып, 1 минут қайнатады.
Энтеробактерияларды бөліп алуға арналған балама орта – микробтық ластануды бақылау үшін, құрғақ, әртүрлі өндірушілер шығарған № 4 орта (Эндо).
Salmonella тектес бактериялар үшін жинақтаушы орта
(Раппапорт-Вассилиадис сорпасы)
• Соя пептоны
4,5 г
• Алты сулы магний хлориді
29,0 г
• Натрий хлориді
7,2 г
• Екі алмастырылған фосфор
қышқылды калий
0,18г
• Бір алмастырылған фосфор
қышқылды калий
1,26г
• Малахит жасыл
0,036 г
• Тазартылған су
1000,0 мл
стерильдеуден кейнгі рН 5,2 ± 0,2.
Ортаны 15 минут ішінде 115 С°температурада автоклав жасайды.
Ксилоза, лизин, дезоксихолат агары
(Xylose, Lisine, DeoxycholateAgar)
• Ксилоза
3,5 г
• L-лизин
5,0 г
• Лактоза моногидраты
7,5 г
• Сахароза
7,5 г
• Натрий хлориді
5,0 г
• Ашытқы экстракты
3,0 г
• Фенол қызыл
0,08 г
• Микробиологиялық агар
13,5 г
• Натрий дезоксихолат
2,5 г
• Натрий тиосульфат
6,8 г
• Темір аммоний цитраты
0,8 г
• Тазартылған су
1000,0 мл
рН 7,4 ± 0,2.
Қайнағанға дейін жеткізеді, 50 °C температураға дейін салқындатады және Петри шыныаяқтарына құяды. Ортаға автоклав жасамайды.
Висмут-сульфатты агар
(BismuthSulfiteagar)
• Ет экстракты
5,0 г
• Ет пептоны
10,0 г
• Глюкоза моногидраты
5,0 г
• Екі алмастырылған натрий фосфаты
4,0 г
• Темір сульфаты
0,3 г
• Алмаз жасыл
0,025 г
• Висмут сульфат
8,0 г
• Микробиологиялық агар
15,0 г
• Тазартылған су
1000,0 мл
рН 7,6 ± 0,2
Ортаға автоклав жасалмайды. Дайындалған орта мөлдір емес, жасыл түсті.
Сальмонеллаларды бөлуге арналған балама орта – микробтық ластануды бақылау үшін, құрғақ, әртүрлі өндірушілер шығарған № 5 орта.
Соя-казеин сорпасы
(Casein Soya Bean Digest Broth)
• Казеиннің панкреатикалық
гидролизаты
17,0г
• Соя бұршақтарының
папаин гидролизаты
3,0 г
• Натрий хлориді
5,0 г
• Екі алмастырылатын калий
фосфаты
2,5 г
• Глюкоза моногидраты
2,5 г
• Тазартылған су
1000,0 мҰ
стерильдеуден кейінгі рН 7,3 ± 0,2.
Бактерияларды өсіруге арналған балама орта – микробтық ластануды бақылау үшін, құрғақ, әртүрлі өндірушілер шығарған № 8 орта.
Цетримидный агар (Cetrimide Agar)
Желатиннің панкреатикалық
гидролизаты
20,0 г
Магний хлориді
1,4 г
Екі алмастырылған калий сульфаты
10,0г
Цетримид (цетилпиридиния
бромид)
0,3 г
Микробиологиялық агар
13,6 г
Глицерин
10,0 мл
Тазартылған су
стерильдеуден кейінгі рН 7,2 ± 0,2.
1000,0 мл
Көк іріңді таяқшаны бөлу үшін балама орта – ЦПХ (№16 орта) – көк іріңді таяқшаны бөлуге арналған агар, құрғақ.
ЦПХ-агар (№ 16 орта)
Құрғақ ферменттелген пептон
20,0 г
Күкірт қышқылды калий
7,6 г
Жеті сулы күкірт қышқылды
магний
2,4 г
Кальциленген сода
1,0г
Фенозан-қышқыл
0,2 г
ЦПХ (N-цетилпиридті
хлорлы 1-сулы)
0,3 г
Микробиологиялық агар
8,0 г
Тазартылған су
1000,0 мл
рН 7,2 ± 0,2.
Ортаны автоклав жасамайды.
Пиоцианинді анықтауға арналған агар
Pseudomonas (Pseudomonas Agar Medium for Detection of Pyocyanin)
Желатиннің панкреатикалық гидролизат
гидролизаты
20,0 г
Сусыз магний хлориді
1,4 г
Сусыз калий сульфаты
10,0г
Микробиологиялық агар
15,0г
Глицерин
10,0 мл
Тазартылған су
1000,0 мл
стерильдеуден кейінгі pH 7,2± 0,2
Глицериннен басқа барлық компоненттерді суда ерітеді. Араластыру кезінде қыздырады және 1 минут қайнатады. Глицерин қосады және стерильдейді.
Көк іріңді таяқшаны сәйкестендіруге арналған балама орта – микробтық ластануды бақылау үшін, құрғақ, әртүрлі өндірушілер шығарған № 9 орта.
Манниті-тұзды агар
Құрғақ ферменттелген пептон
10,0 г
D-Маннит
10,0 г
Натрий хлориды

• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН после стерилизации 7,3 ± 0,2.
Альтернативная среда обогащения для энтеробактерий — среда № 3 для контроля микробной загрязненности, сухая, различных производителей.
Агар Мак-Конки (MacConkeyAgar)
• Панкреатический гидролизат
желатина                               17,0 г
• Пептон
(мясный или казеиновый)                   3,0 г
• Лактозы моногидрат                   10,0 г
• Натрия хлорид                         5,0 г
• Соли желчи                         1,5 г
• Агар микробиологический             13,5 г
• Нейтральный красный                   0,03 г
• Кристаллический фиолетовый             0,001 г
• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН после стерилизации 7,1 ± 0,2.
Перед стерилизацией кипятят 1 мин, постоянно встряхивая.
Альтернативная среда для выделения энтеробактерий — среда № 4 (Эндо) для контроля микробной загрязненности, сухая, различных производителей.
Накопительная среда для бактерий рода Salmonella (бульон Раппопорта - Вассилиадиса)
• Соевый пептон                         4,5 г
• Магния хлорид шестиводный             29,0 г
• Натрия хлорид                         7,2 г
• Калий фосфорнокислый
двузамещенный                         0,18 г
• Калий фосфорнокислый
однозамещенный                         1,26 г
• Малахитовый зеленый                   0,036 г
• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН после стерилизации 5,2 ± 0,2.
Среду автоклавируют в течение 15 мин при температуре 115 °С.
Ксилоза, лизин, дезоксихолат агар (Xylose, Lisine, DeoxycholateAgar)
• Ксилоза                               3,5 г
• L-лизин                               5,0 г
• Лактозы моногидрат                   7,5 г
• Сахароза                               7,5 г
• Натрия хлорид                         5,0 г
• Дрожжевой экстракт                   3,0 г
• Феноловый красный                   0,08 г
• Агар микробиологический             13,5 г
• Натрия дезоксихолат                   2,5 г
• Натрия тиосульфат                   6,8 г
• Железа аммоний цитрат                   0,8 г
• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН 7,4 ± 0,2.
Доводят до кипения, охлаждают до температуры 50 °С и разливают в чашки Петри. Среду не автоклавируют.
Висмут-сульфитный агар (BismuthSulfiteagar)
• Мясной экстракт                         5,0 г
• Мясной пептон                         10,0 г
• Глюкозы моногидрат                   5,0 г
• Натрия фосфат двузамещенный             4,0 г
• Железа сульфат                         0,3 г
• Бриллиантовый зеленый                   0,025 г
• Висмута сульфит                         8,0 г
• Агар микробиологический             15,0 г
• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН 7,6 ± 0,2.
Среду не автоклавируют. Приготовленная среда непрозрачна, зеленого цвета.
Альтернативная среда для выделения сальмонелл — среда № 5 для контроля микробной загрязненности, сухая, различных производителей.
Соево-казеиновый бульон (Casein Soya Bean Digest Broth)
• Панкреатический гидролизат
казеина                               17,0 г
• Папаиновый гидролизат
бобов сои                               3,0 г
• Натрия хлорид                         5,0 г
• Калия фосфат двузамещенный             2,5 г
• Глюкозы моногидрат                   2,5 г
• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН после стерилизации 7,3 ± 0,2.
Альтернативная среда для выращивания бактерий — среда № 8 для контроля микробной загрязненности, сухая, различных производителей.
Цетримидный агар (Cetrimide Agar)
• Панкреатический гидролизат
желатина                               20,0 г
• Магния хлорид                         1,4 г
• Калия сульфат двузамещенный             10,0 г
• Цетримид (цетилпиридиния
бромид)                               0,3 г
• Агар микробиологический             13,6 г
• Глицерин                               10,0 мл
• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН после стерилизации 7,2 ± 0,2.
Альтернативная среда для выделения синегнойной палочки — ЦПХ (среда № 16) — агар для выделения синегнойной палочки, сухая.
ЦПХ агар (среда №16)
• Пептон сухой ферментативный             20,0г
• Калий сернокислый                   7,6 г
• Магний сернокислый семиводный       2,4 г
• Сода кальцинированная                   1,0 г
• Фенозан-кислота                         0,2 г
• ЦПХ (N-цетилпиридиний
хлористый 1-водный)                   0,3 г
• Агар микробиологический             8,0 г
• Вода очищенная рН 7,2 ± 0,2.
Среду не автоклавируют.
Агар для выявления пиоцианина Pseudomonas (Pseudomonas Agar Medium for Detection of Pyocyanin)
• Панкреатический гидролизат
желатина                               20,0 г
• Магния хлорид безводный             1,4 г
• Калия сульфат безводный             10,0 г
• Агар микробиологический             15,0 г
• Глицерин                               10,0 мл
• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН после стерилизации 7,2 ± 0,2.
Все компоненты, кроме глицерина, растворяют в воде. Нагревают при перемешивании и кипятят 1 мин. Добавляют глицерин и стерилизуют.
Альтернативная среда для идентификации синегнойной палочки — среда № 9 для контроля микробной загрязненности, сухая, различных производителей.
Маннитно-солевой агар
• Пептон ферментативный сухой             10,0 г
• D-Маннит                               10,0 г

75,0 г
Микробиологиялық агар
15,0 г
Фенол қызыл
0,025 г
Тазартылған су
1000,0 мл
стерильдеуден кейінгі pH 7,4± 0,2
Алтын стафилококты бөлуге және сәйкестендіруге арналған балама орта – микробтық ластануды бақылау үшін, құрғақ, әртүрлі өндірушілер шығарған № 10 орта.
Темір тұздары бар үшқантты агар
(TripleSugar – Iron – Agar)
Ет экстракты
3,0 г
Ашытқы экстракты
3,0 г
Пептон (казеин немесе ет)
20,0 г
Натрий хлориді
5,0 г
Лактоза моногидраты
10,0 г
Сахароза
10,0 г
Глюкоза моногидраты
1,0 г
Темір-аммоний цитраты
0,3 г
Натрий үш сульфат
0,3 г
Фенол қызыл
0,025 г
Микробиологиялық агар
12,0 г
Тазартылған су
1000,0 мл
стерильдеуден кейінгі pH 7,4± 0,2
Ортаны көлемнің 1/3 бөлігін толтыра отырып, пробиркаларға құяды. Стерильдеуден кейін ортаны баған мен оның үстіндегі шабылған бөлік пайда болатындай етіп, қатаю үшін қалдырады.
Сальмонеллаларды сәйкестендіруге арналған балама орта – микробтық ластануды бақылау үшін, құрғақ, әртүрлі өндірушілер шығарған № 13 орта.
Симмонстың цитратты агары
Натрий хлориді
5,0 г
Магний сульфаты
0,2 г
Аммоний дигидрофосфаты
1,0 г
Калий гидрофосфаты
1,0 г
Натрий цитраты
3,0 г
Бромтимолды көк
0,08 г
Микробиологиялық агар
20,0 г
Тазартылған су
1000,0 мл
стерильдеуден кейінгі pH 7,2± 0,2
E. coli сәйкестендіруге арнғалған балама орта – микробтық ластануды бақылау үшін, құрғақ, әртүрлі өндірушілер шығарған № 14 орта.
201060008-2019
2.1.6.8. БАКТЕРИЯЛЫҚ ЭНДОТОКСИНДЕР
Осы бапта бактериялық эндотоксиндерді парентеральдік қолдануға арналған дәрілік препараттарда және оларды дайындау үшін пайдаланылатын фармацевтикалық субстанцияларда анықтау әдістері сипатталады.
Бактериалды эндотоксиндердің қамтылуын анықтау Limulus polyphemus немесе Tachypleus tridentatus (ЛАЛ-реактив немесе ТАЛ-реактив) семсерқұйрықтың қанынан алынған амебоциттердің лизаты іспеттес реактивтің көмегімен жүзеге асырылады. Амебоциттер лизаты бактериалды эндотоксиндермен ерекше әрекеттеседі. Ферментативті реакция нәтижесінде эндотоксин концентрациясына пропорционалды реакциялық қоспаның өзгеруі жүреді.
Бұл сынақты өткізудің үш негізгі әдіснамалық тәсілі бар: гель түзуге негізделген гель-тромб әдісі; амебоциттердің лизатындағы субстраттың ыдырауынан кейін реакциялық қоспаның бұлдырлануына негізделген турбидиметриялық әдіс; және синтетикалық пептид-хромогендік кешен ыдырағаннан кейін боялудың пайда болуына негізделген хромогендік әдіс.
Бұл бапта жоғарыда сипатталған принциптерге негізделген келесі алты тест сипатталған:
- Сапалық гель-тромб тесті (А әдісі);
- Сандық гель-тромб тесті (В әдісі);
- Турбидиметриялық кинетикалық тест (С әдісі);
- Хромогендік кинетикалық тест (D әдісі);
- Соңғы нүкте бойынша хромогендік тест (Е әдісі);
- Соңғы нүкте бойынша турбидиметриялық тест (F әдісі).
Сынақ келтірілген алты әдістің кез-келгенімен жүзеге асырылады. Күмән туындаған немесе қайшылықтар болған жағдайда түпкілікті қорытынды А әдісімен сынақ жүргізу кезінде алынған нәтижелер негізінде қабылданады.
ЫДЫС-АЯҚ ЖӘНЕ ОНЫ ДАЙЫНДАУ
Тестте қолданылатын шыны және пластикалық ыдыстар тестте анықталған мөлшерде бактериялық эндотоксиндерді қамтымауы және реакция барысына ықпал етпеуі тиіс.

• Натрия хлорид                         75,0 г
• Агар микробиологический             15,0 г
• Феноловый красный                   0,025 г
• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН после стерилизации 7,4 ± 0,2.
Альтернативная среда для выделения и идентификации золотистого стафилококка — среда № 10 для контроля микробной загрязненности, сухая, различных производителей.
Трехсахарный агар с солями железа(TripleSugar-Iron-Agar)
• Мясной экстракт                         3,0 г
• Дрожжевой экстракт                   3,0 г
• Пептон
(казеиновый или мясной)                   20,0 г
• Натрия хлорид                         5,0 г
• Лактозы моногидрат                   10,0г
• Сахароза                               10,0г
• Глюкозы моногидрат                   1,0г
• Железо-аммоний цитрат                   0,3 г
• Натрия тиосульфат                   0,3 г
• Феноловый красный                   0,025 г
• Агар микробиологический             12,0г
• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН после стерилизации 7,4 ± 0,2.
Среду разливают в пробирки, заполняя их на 1/3 объема. После стерилизации среду оставляют для застывания таким образом, чтобы образовались столбик и скошенная часть над ним.
Альтернативная среда для идентификации сальмонелл — среда № 13 для контроля микробной загрязненности, сухая, различных производителей.
Цитратный агар Симмонса
• Натрия хлорид                         5,0 г
• Магния сульфат                         0,2 г
• Аммония дигидрофосфат                   1,0г
• Калия гидрофосфат                         1,0г
• Натрия цитрат                         3,0 г
• Бромтимоловый синий                   0,08 г
• Агар микробиологический             20,0 г
• Вода очищенная                         1000,0 мл
рН после стерилизации 7,2 ± 0,2.
Альтернативная среда для идентификации E. coli — среда № 14 для контроля микробной загрязненности, сухая, различных производителей.
201060008-2019
2.1.6.8. Бактериальные эндотоксины
Настоящая статья описывает методы определения бактериальных эндотоксинов в лекарственных препаратах, предназначенных для парентерального применения, и фармацевтических субстанциях, используемых для их изготовления.
Определение содержания бактериальных эндотоксинов проводят с помощью реактива, представляющего собой лизат амебоцитов из крови мечехвоста Limulus polyphemus или Tachypleus tridentatus (ЛАЛ-реактив или ТАЛ-реактив). Лизат амебоцитов специфически реагирует с бактериальными эндотоксинами. В результате ферментативной реакции происходит изменение реакционной смеси, пропорциональное концентрации эндотоксина.
Существуют три основных методологических подхода для проведения данного испытания: гель-тромб метод, основанный на образовании геля; турбидиметрический метод, основанный на помутнении реакционной смеси после расщепления субстрата, содержащегося в лизате амебоцитов; и хромогенный метод, основанный на появлении окрашивания после расщепления синтетического пептид-хромогенного комплекса.
В данной статье описаны следующие шесть тестов, основанных на описанных выше принципах:
- Качественный гель-тромб тест (Метод А);
- Количественный гель-тромб тест (Метод В);
- Турбидиметрический кинетический тест (Метод С);
- Хромогенный кинетический тест (Метод D);
- Хромогенный тест по конечной точке (Метод Е);
- Турбидиметрический тест по конечной точке (Метод F).
Испытание проводят любым из шести приведенных методов. В случае сомнений или разногласий окончательное заключение принимают на основании результатов, полученных при проведении испытания методом А.
ПОСУДА И ЕЕ ПОДГОТОВКА
Стеклянная и пластиковая посуда, используемая в тесте, не должна содержать бактериальные эндотоксины в количествах, определяемых в тесте, и не должна оказывать влияния на ход реакции.

Валидациялау рәсіміне сәйкес кемінде 30 минут 250°С температурада қыздыру депирогенизацияның ұсынылатын режимі болып табылады.
ЭНДОТОКСИН СТАНДАРТТАРЫ
Бактериялық эндотоксиндердің қамтылуы Эндотоксиннің халықаралық стандартының эндотоксин бірліктерінде (ЭБ) көрсетіледі. Эндотоксиннің бір халықаралық бірлігі (ХБ) бір ЭБ-ге сәйкес келеді.
Талдау жүргізу кезінде белсенділігі Эндотоксиннің халықаралық стандарты бойынша белгіленген Эндотоксиннің бақылау стандарты (ЭБС) пайдаланылуы мүмкін. ЭБС амебоциттер лизатының осы партиясымен талдау жүргізуге арналуы тиіс. ЭБС ерітуді және сақтауды өндіруші фирманың нұсқаулығына сәйкес жүзеге асырады.
Амебоциттердің лизаты
Бактериялық эндотоксиндерді анықтаудың таңдалған әдісіне арналған Limulus polyphemus немесе Tachypleus tridentatus (ЛАЛ-реактив немесе ТАЛ-реактив) семсерқұйрықтың қанынан алынған амебоциттер лизатын қолдану қажет.
Амебоциттер лизатының (l) сезімталдығы эндотоксин бірліктерінде [ЭБ/мл] көрсетілген және осы амебоциттер лизатымен (А және В әдістері) реакция кезінде тығыз гельдің түзілуін туындататын Эндотоксиннің халықаралық стандартының ең аз концентрациясына сәйкес келеді немесе стандартты қисықта (С, Э, Е және F әдістері) ең аз мәні бар нүктеге сәйкес келеді.
Амебоциттердің лиофилизацияланған лизатын өсіру және оны сақтау өндіруші фирманың нұсқаулығына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескертпе: Эндооксиндерден басқа, амебоциттердің лизаты кейбір b-глюкандармен де реакцияға түсе алады, сондықтан глюкандармен әрекеттесетін G факторы жойылған өзіндік ерекшелігі бар амебоциттердің лизаты қолданылуы мүмкін. Сондай-ақ, G факторының реакциялық жүйесін бұғаттайтын қосалқы ерітінділерді қолдануға рұқсат етіледі. Мұндай реактивтер глюкандардың қатысуымен эндотоксиндерді анықтау үшін қолданылуы мүмкін.
Бактериялық эндотоксиндер тестіне арналған су (БЭТ-ке арналған су)
Реактивтер ерітінділерін және сыналатын дәрілік заттың сұйылтуларын дайындау үшін БЭТ-ке арналған су пайдаланылады. БЭТ-ке арналған су инъекцияға арналған суға қойылатын талаптарға сәйкес келуі тиіс және бұл ретте тестте айқындалатын мөлшерде бактериялық эндотоксиндерді қамтымауы тиіс.
СЫНАЛАТЫН ҮЛГІНІ ДАЙЫНДАУ
Әрбір таңдалған үлгі жеке сыналады.
Егер фармакопея бабында өзге еріткіш көрсетілмесе, сыналатын дәрілік затты еріту және/немесе сұйылту үшін БЭТ-ке арналған су пайдаланылады. Сыналатын ерітіндінің рН-ы амебоциттер лизатын өндіруші көрсеткен шектерде болуы тиіс, ол әдетте 6,0 – 8,0 құрайды. Қажет болған жағдайда рН-ті қажетті мәнге дейін жеткізу үшін қышқыл, негіз ерітінділері немесе буферлік ерітінді қолданылады. Пайдаланылатын ерітінділер тестте анықталатын мөлшердегі бактериялық эндотоксиндерді қамтымауы тиіс және реакция барысына әсер етпеуі керек.
Сыналатын дәрілік затты максималды ұйғарынды сұйылту
Осы дәрілік зат үшін белгіленген бактериялық эндотоксиндердің шекті мөлшерінің мәніне сәйкес келетін, онда эндотоксин концентрациясын анықтау мүмкін болатын, сыналатын дәрілік затты неғұрлым көп сұйылту сыналатын дәрілік затты максималды ұйғарынды сұйылту (МҰС) деп түсініледі.
Сыналатын дәрілік зат сұйылтудың соңғы дәрежесі формула бойынша есептелетін МҰС мәнінен аспаған жағдайда бір сұйылтуда немесе сұйылтулар сериясында тексерілуі мүмкін.
Бактериялық эндотоксиндердің шекті мөлшерін есептеу үшін келесі формула қолданылады:
мұнда:
"бактериялық эндотоксиндердің шекті мөлшері"
=
фармакопея бабында көрсетілген сыналатын дәрілік заттағы бактериялық эндоксиндердің ұйғарынды мөлшері;
"сыналатын ерітіндінің концентрациясы"
=
бактериялық эндотоксиндердің шекті мөлшері көрсетілген дәрілік заттың немесе әрекет ететін заттың концентрациясы;
l
=
амебоциттер лизатының сезімталдығы, ЭБ/мл.
Бактериялық эндотоксиндердің шекті мөлшері'
=KM
мұнда:
K
=
сыналатын дәрілік препарат үшін шекті пирогендік доза 1 сағатта 5 ЭБ/кг тең (егер ол интратекальды әдістен басқа кез келген парентералдық жолмен пациентке енгізілсе). Дәрілік препаратты интратекальді енгізу кезінде К 0,2 ЭБ/кг құрайды;
М
бір сағат ішінде енгізілетін сыналатын дәрілік препараттың максималды емдік дозасы (дене салмағының 1 кг үшін мг, мл немесе ЭБ түрінде көрсетіледі).

Рекомендуемым режимом депирогенизации является нагревание при температуре 250 °С не менее 30 минут в соответствии с валидированной процедурой.
СТАНДАРТЫ ЭНДОТОКСИНА
Содержание бактериальных эндотоксинов выражается в единицах эндотоксина (ЕЭ) Международного стандарта эндотоксина. Одна международная единица (МЕ) эндотоксина соответствует одной ЕЭ.
При проведении анализа может использоваться Контрольный стандарт эндотоксина (КСЭ), активность которого установлена по Международному стандарту эндотоксина. КСЭ должен быть предназначен для проведения анализа с данной партией лизата амебоцитов. Растворение и хранение КСЭ осуществляют согласно инструкции фирмы-производителя.
Лизат амебоцитов
Необходимо использовать лизат амебоцитов из крови мечехвоста Limulus polyphemus или Tachypleus tridentatus (ЛАЛ-реактив или ТАЛ- реактив), предназначенный для выбранного метода определения бактериальных эндотоксинов.
Чувствительность лизата амебоцитов (
) выражена в единицах эндотоксина [ЕЭ/мл] и соответствует минимальной концентрации Международного стандарта эндотоксина, которая вызывает образование плотного геля при реакции с данным лизатом амебоцитов (Методы А и В), или соответствует точке с минимальным значением на стандартной кривой (Методы С, D, E и F).
Разведение лиофилизированного лизата амебоцитов и его хранение осуществляют согласно инструкции фирмы-производителя.
Примечание: Лизат амебоцитов, кроме эндотоксинов, может реагировать и с некоторыми
-глюканами, поэтому возможно использование специфического лизата амебоцитов, у которого удален фактор G, реагирующий с глюканами. Также разрешается применение вспомогательных растворов, которые блокируют реакционную систему фактора G. Такие реактивы могут применяться для определения эндотоксинов в присутствии глюканов.
Вода для теста бактериальные эндотоксины (вода для БЭТ)
Для приготовления растворов реактивов и разведений испытуемого лекарственного средства используют воду для БЭТ. Вода для БЭТ должна соответствовать требованиям, предъявляемым к воде для инъекций, и при этом не должна содержать бактериальные эндотоксины в количествах, определяемых в тесте.
ПОДГОТОВКА ИСПЫТУЕМОГО ОБРАЗЦА
Каждый отобранный образец испытывается индивидуально.
Для растворения и/или разведения испытуемого лекарственного средства используют воду для БЭТ, если в фармакопейной статье не указан иной растворитель. Испытуемый раствор должен иметь рН в пределах, указанных производителем лизата амебоцитов, обычно 6,0 - 8,0. В случае необходимости рН доводят до нужного значения растворами кислоты, основания или с помощью буферного раствора. Используемые растворы не должны содержать бактериальные эндотоксины в количествах, определяемых в тесте, и не должны оказывать влияния на ход реакции.
Максимально допустимое разведение испытуемого лекарственного средства
Максимально допустимое разведение (МДР) представляет собой наибольшее разведение испытуемого лекарственного средства, в котором возможно определение концентрации эндотоксина, соответствующей значению предельного содержания бактериальных эндотоксинов, установленному для данного лекарственного средства.
Испытуемое лекарственное средство может быть проверено в одном разведении или в серии разведений при условии, что конечная степень разведения не превысит значения МДР, которое рассчитывается по формуле:
Для расчета предельного содержания бактериальных эндотоксинов используют следующую формулу:
"концентраци испытуемого раствора" -       концентрация лекарственного средства или
действующего вещества, для которого указано
предельное содержание бактериальных
эндотоксинов;
-       чувствительность лизата амебоцитов, в ЕЭ/мл.
Предельное содержание бактериальных эндотоксинов
где:       К —             пороговая пирогенная доза, равная 5 ЕЭ/кг в 1 час для
испытуемого лекарственного препарата (если он вводится
пациенту любым парентеральным путем, кроме интратекального).
При интратекальном пути введения лекарственного препарата
К составляет 0,2 ЕЭ/кг;
М —             максимальная терапевтическая доза испытуемого лекарственного
препарата, вводимая в течение одного часа (выражается в мг, мл
или ЕД на 1 кг массы тела).

Эндотоксин концентрациясының тексерілетін диапазоны үшін корреляция коэффициентінің абсолютті мәні /r/ 0,980-ге тең немесе одан артық болуы тиіс.
Кедергі келтіретін факторлар
МҰС мәнінен аспайтын кез келген сұйылтудағы дәрілік затқа сынақ жүргізілуі мүмкін.
Сынақ жүргізу рәсімі. 2.1.6.8.-5-кестеде көрсетілгендей A – D ерітінділері дайындалады. А, В, С және D ерітінділерін сынауды амебоциттер лизатын өндірушінің ұсынымдарына сәйкес (сыналатын препарат пен амебоциттер лизатының көлемі мен көлемдік арақатынасы, инкубациялау уақыты, температура, рН және т.б.) кемінде екі рет қайталап жүргізеді.
2.1.6.8.-5-кесте. – "Кедергі келтіретін факторлар" экспериментінің сызбасы
Ерітінді
Эндотоксин концентрациясы
Эндотоксин қосылған еріткіш
Қайталау саны
A
Сыналатын ерітінді
кем дегенде 2
B
Стандартты қисықтың орташа концентрациясы
Сыналатын ерітінді
кем дегенде 2
C
Кем дегенде 3 концентрация
(ең аз концентрация l деп белгіленеді)
БЭТ-ке арналған су
Әр концентрация үшін кем дегенде 2
D
БЭТ-ке арналған су
кем дегенде 2
А ерітіндісі – МҰС мәнінен аспайтын сұйылтудағы сыналатын дәрілік заттың ерітіндісі;
В ерітіндісі – ЭБС қосылған таңдалған сұйылтудағы сыналатын дәрілік зат. Талданатын ерітіндідегі эндотоксиннің соңғы концентрациясы стандартты қисықты құру үшін пайдаланылған ЭБС концентрациясының орташа мәніне сәйкес келуі немесе соған жақын болуы тиіс (сыналатын үлгіні оң бақылау);
С ерітінділері – "Стандартты қисық критерийлерінің дұрыстығын тексеру" (оң бақылау) талдауын жүргізу кезінде пайдаланылған дәл сол концентрацияларда стандартты қисықты құру үшін пайдаланылатын ЭБС ерітінділері;
D ерітіндісі – БЭТ-ке арналған су (теріс бақылау).
Егер:
- стандартты қисық үшін алынған нәтижелер (С ерітіндісі) "Стандартты қисық критерийлерінің дұрыстығын тексеру" бөлімінде белгіленген дұрыстық талаптарына сәйкес келсе;
- D ерітіндісі үшін алынған нәтиже (теріс бақылау) пайдаланылатын амебоциттер лизатына нұсқаулықта көрсетілген шаманың мәнінен аспайды немесе пайдаланылатын әдіспен айқындалатын эндотоксин концентрациясынан кем болса, сынақ дұрыс деп саналады.
Тәжірибе кезінде алынған қосылған эндотоксин концентрациясының орташа мәнін В ерітіндісіндегі эндотоксин концентрациясының орташа мәнінен (құрамында қосылған эндотоксин бар) А ерітіндісіндегі эндотоксин концентрациясының орташа мәнін (ол болған кезде) шегере отырып, есептейді.
Егер сынақ жағдайында сыналатын ерітіндіге қосылған эндотоксиннің өлшенген концентрациясы қосылған эндотоксиннің белгілі концентрациясының 50 – 200 % - ын құраса, сыналатын ерітіндінің құрамында кедергі келтіретін фактор жоқ екендігі дәлелденді деп есептеледі.
Егер тәжірибеде айқындалған эндотоксин концентрациясы берілген шеңберге сәйкес келмесе, сыналатын препараттың құрамында реакцияға кедергі келтіретін факторлар бар деген қорытынды жасалады. Бұл жағдайда тәжірибе анағұрлым көп сұйылтуда МҰС-қа тең сұйылтуға дейін қайталануы мүмкін. Сыналатын препаратты анағұрлым көп сұйылтудан бөлек, кедергі келтіретін факторлардың әсерін тиісті өңдеу арқылы, мысалы фильтрлеу, бейтараптандыру, диализ немесе температуралық әсер ету арқылы еңсеруге болады.
Кедергі келтіретін факторларды жоюдың таңдалған тәсілі сыналатын дәрілік заттағы бактериялық эндотоксиндер концентрациясының азайуына әкеп соқпауы тиіс, сондықтан мұндай өңдеуді жүргізер алдында сыналатын ерітіндіге алдымен белгілі концентрациядағы ЭБС ерітіндісін қосу керек, содан кейін "Кедергі келтіретін факторлар" талдауын қайталау керек. Егер таңдалған тәсілмен өңдеуден кейін талдау нәтижелері қанағаттанарлық болса, онда сыналатын дәрілік затқа құрамында бактериялық эндотоксиндердің болуына талдау жүргізілуі мүмкін.
Егер сыналатын дәрілік затты кедергі келтіретін факторлардан босату мүмкін болмаса, оны осы әдістердің көмегімен бактериялық эндотоксиндердің болуы тұрғысынан зерттеу мүмкін емес.
Сынақ жүргізу
Сынақ жүргізу рәсімі. Сынақты "Кедергі келтіретін факторлар" бөлімінде келтірілген әдістемеге сәйкес жүргізеді.
Нәтижелері. Әр қайталаудағы А ерітіндісі үшін эндотоксиндердің концентрациясын (С ерітіндісі) ЭБС сұйылту сериялары негізінде алынған стандартты қисықты қолдана отырып анықтайды.
Егер:

Для проверяемого диапазона концентраций эндотоксина абсолютное значение коэффициента корреляции |r| должно быть равно или более 0,980.
Мешающие факторы
Испытанию может быть подвергнуто лекарственное средство в любом разведении, не превышающем значения МДР.
Процедура испытания. Готовят растворы A - D, как указано в Таблице 2.1.6.8.-5. Испытание растворов A, B, C и D проводят по меньшей мере в двух повторностях, в соответствии с рекомендациями производителя лизата амебоцитов (объемы и объемные соотношения испытуемого препарата и лизата амебоцитов, время инкубирования, температура, рН и т.д.).
Таблица 2.1.6.8.-5. — Схема эксперимента "Мешающие факторы"
Раствор
Концентрация эндотоксина
Раствор, к которому добавлен эндотоксин
Количество повторностей
А
Испытуемый раствор
Не менее 2
B
Средняя концентрация стандартной кривой
Испытуемый раствор
Не менее 2
C
Не менее 3-х концентраций
Вода для БЭТ
Не менее 2 для каждой
(наименьшая концентрация обозначается А)
из концентраций
D
Вода для БЭТ
Не менее 2
Раствор А — раствор испытуемого лекарственного средства в разведении, не превышающем значение МДР;
Раствор В — испытуемое лекарственное средство в выбранном разведении, к которому добавлен КСЭ. Конечная концентрация эндотоксина в анализируемом растворе должна соответствовать или быть близкой среднему значению концентраций КСЭ, использованных для построения стандартной кривой (положительный контроль испытуемого образца);
Растворы С — растворы КСЭ, используемые для построения стандартной кривой в тех же концентрациях, которые использовались при проведении анализа "Проверка достоверности критериев стандартной кривой" (положительный контроль);
Раствор D — вода для БЭТ (отрицательный контроль).
Испытание считают достоверным, если соблюдены следующие условия:
- результаты, полученные для стандартной кривой (Раствор С) соответствуют требованиям достоверности, установленным в разделе "Проверка достоверности критериев стандартной кривой";
- результат, полученный для раствора D (отрицательный контроль) не превышает значения величины, указанной в инструкции к используемому лизату амебоцитов или менее концентрации эндотоксина, определяемой используемым методом.
Полученное в опыте среднее значение концентрации добавленного эндотоксина рассчитывают, вычитая из среднего значения концентрации эндотоксина в растворе В (содержащего добавленный эндотоксин) среднее значение концентрации эндотоксина в растворе А (при его наличии).
Считают доказанным, что испытуемый раствор не содержит мешающих факторов, если в условиях испытания измеренная концентрация эндотоксина, добавленного в испытуемый раствор, составляет 50 - 200 % от известной концентрации добавленного эндотоксина.
Если определенная в опыте концентрация эндотоксина не укладывается в заданные рамки, делают заключение, что испытуемый препарат содержит факторы, мешающие реакции. В этом случае опыт может быть повторен в большем разведении, вплоть до разведения, равного МДР. Помимо большего разведения испытуемого препарата, влияние мешающих факторов может быть преодолено соответствующей обработкой, например, фильтрацией, нейтрализацией, диализом или температурным воздействием.
Выбранный способ удаления мешающих факторов не должен приводить к уменьшению концентрации бактериальных эндотоксинов в испытуемом лекарственном средстве, поэтому перед проведением такой обработки к испытуемому раствору следует сначала добавить раствор КСЭ известной концентрации, после чего повторить анализ "Мешающие факторы". Если после обработки выбранным способом результаты анализа окажутся удовлетворительными, то испытуемое лекарственное средство может быть подвергнуто анализу на содержание бактериальных эндотоксинов.
Если испытуемое лекарственное средство нельзя освободить от мешающих факторов, оно не может быть исследовано на предмет содержания бактериальных эндотоксинов с помощью данных методов.
Проведение испытания
Процедура испытания. Испытание проводят в соответствии с методикой, приведенной в разделе "Мешающие факторы".
Результаты. Для раствора А в каждой повторности определяют концентрацию эндотоксинов, используя стандартную кривую, полученную на основании серий разведений КСЭ (Раствор С).
Испытание считают достоверным, если соблюдены следующие условия:

1) стандартты қисық үшін алынған нәтижелер (С ерітінділері) "Стандартты қисық өлшемдерінің дұрыстығын тексеру" бөлімінде белгіленген дұрыстық талаптарына сәйкес келсе;
2) В ерітіндісіне қосылған, тәжірибеде анықталған эндооксин концентрациясы А ерітіндісінде анықталған эндотоксин концентрациясының мәнін алып тастағаннан кейін белгілі шаманың 50 – 200 % шегінде болса;
3) D ерітіндісі үшін алынған нәтиже (теріс бақылау) нұсқаулықта көрсетілген пайдаланылатын амебоциттер лизаты шамасының мәнінен аспаса немесе пайдаланылатын әдіспен айқындалатын эндотоксин концентрациясынан кем болса, сынақ дұрыс деп саналады.
Нәтижелерді интерпретациялау. Егер экспериментте анықталған А ерітіндісінің қайталануындағы бактериялық эндотоксиндер мөлшерінің орташа мәні (сыналатын дәрілік заттың сұйылтылуы мен концентрациясын ескере отырып) фармакопея бабында көрсетілген бактериялық эндотоксиндердің шекті мөлшерінің мәнінен аз болса, дәрілік зат сынақтан өтті деп есептеледі.
201060009-2019
2.1.6.9. Ішуге арналған шығу тегі табиғи дәрілік препараттарды және оларды алу үшін пайдаланылатын шикізатты микробиологиялық сынау
1. КІРІСПЕ
Дәрілік өсімдік препараттарына (ДӨП) дәрілік өсімдік шикізатының бір түрінен немесе осындай шикізаттың бірнеше түрінен өндірілген немесе дайындалған және қайталама (тұтыну) қаптамада (бумалар, пакеттер, брикеттер және т.б.) өлшеп оралған түрінде сатылатын препараттар жатады.
ДӨП микробиологиялық тазалығына қойылатын талаптар ЖФБ-ның 2.3.1.2 – "Дәрілік заттардың, фармацевтикалық субстанциялардың және оларды өндіруге арналған көмекші заттардың микробиологиялық тазалығына қойылатын талаптар" бабында сипатталған.
2. ТАЛДАУ ҮШІН ҮЛГІЛЕРДІ ІРІКТЕУ ЖӘНЕ ДАЙЫНДАУ
Дәрілік өсімдік препаратының әрбір бақыланатын сериясынан біріктірілген сынама алынады, одан микробиологиялық тазалықты анықтау үшін сыналатын үлгі бөлініп алынады (жалпы массасы кемінде 50 г болатын кемінде 5 ашылмаған тұтыну орамасы).
Сынау алдында тұтыну қаптамаларын стерильді аспаптардың көмегімен ашады, олардан сынаманы тең мөлшерде алады, араластырады және стерильді ыдысқа ауыстырады.
Аэробты микроорганизмдер мен саңырауқұлақтарды сандық анықтау үшін массасы 10,0 г (жемістер, қабығы, тамырлары мен тамырсабақтары, бүршіктері және т.б.) немесе 2,0 г (шөптер, жапырақтар, гүлдер және су сіңіру коэффициенті жоғары басқалары) сыналатын үлгіні стерильді колбаға ауыстырады. Сыналатын үлгінің массасы 10,0 г болған кезде колбаға 100 мл 0,9% натрий хлоридінің стерильді ерітіндісі құйылады. Сыналатын үлгісі бар колбаны тербелгіште немесе шайқауға арналған аппаратта кемінде 15 минут шайқайды. Алынған шайындыны 1:10 қатынасындағы сұйылту деп қарастырады. Сыналатын үлгінің массасы 2,0 г болған кезде колбаға 200 мл 0,9% стерильді натрий хлориді ерітіндісін қосады. Алынған шайынды 1:100 қатынасындағы сұйылту деп есептейді.

1) результаты, полученные для стандартной кривой (Растворы С), соответствуют требованиям достоверности, установленным в разделе "Проверка достоверности критериев стандартной кривой";
2) определенная в опыте концентрация эндотоксина, добавленного к раствору B после вычитания значения концентрации эндотоксина, определенного в растворе А, находится в пределах от 50 до 200 % от известной величины;
3) результат, полученный для раствора D (отрицательный контроль), не превышает значения величины, указанной в инструкции к используемому лизату амебоцитов или менее концентрации эндотоксина, определяемой используемым методом.
Интерпретация результатов. Лекарственное средство считают выдержавшим испытание, если определенное в эксперименте среднее значение содержания бактериальных эндотоксинов в повторностях раствора А (с учетом разведения и концентрации испытуемого лекарственного средства) менее значения предельного содержания бактериальных эндотоксинов, указанного в фармакопейной статье.
201060009-2019
2.1.6.9. Микробиологические испытания лекарственных препаратов природного происхождения для приема внутрь и сырья, используемого для их получения
1. ВВЕДЕНИЕ
К лекарственным растительным препаратам (ЛРП) относятся препараты, произведенные или изготовленные из одного вида лекарственного растительного сырья или нескольких видов такого сырья и реализуемые в расфасованном виде во вторичной (потребительской) упаковке (пачки, пакеты, брикеты и пр.).
Требования к микробиологической чистоте ЛРП описаны в ОФС 2.3.1.2 Требования к микробиологической чистоте лекарственных препаратов, фармацевтических субстанций и вспомогательных веществ для их производства
2. ОТБОР И ПОДГОТОВКА ОБРАЗЦОВ ДЛЯ АНАЛИЗА
От каждой контролируемой серии лекарственного растительного препарата отбирают объединенную пробу, из которой выделяют испытуемый образец для определения микробиологической чистоты (минимум 5 невскрытых потребительских упаковок общей массой не менее 50 г.
Перед испытанием потребительские упаковки вскрывают с помощью стерильных инструментов, отбирают из них пробу в равных количествах, перемешивают и переносят в стерильную емкость.
Для количественного определения аэробных микроорганизмов и грибов испытуемый образец массой 10,0 г (плоды, кора, корни и корневища, почки и др.) или 2,0 г (трава, листья, цветки и другие с большим коэффициентом водопоглощения) переносят в стерильную колбу. При массе испытуемого образца 10,0 г в колбу помещают 100 мл стерильного 0,9% раствора натрия хлорида. Колбу с испытуемым образцом встряхивают на качалке или аппарате для встряхивания в течение не менее 15 мин. Полученный смыв считают разведением 1:10. При массе испытуемого образца 2,0 г в колбу добавляют 200 мл стерильного 0,9 % раствора натрия хлорида. Полученный смыв считают разведением 1:100.

Егер сынақ үлгісі нашар суланса, колбаға ерітінді көлемінің 0,1% мөлшерінде стерильді твин-80 беттік белсенді заты қосылады.
3. АЭРОБТЫ МИКРООРГАНИЗМДЕРДІ САНДЫҚ АНЫҚТАУ
Аэробты микроорганизмдердің жалпы санын, 1 г (мл) препараттағы ашытқы және зең саңырауқұлақтарының жалпы санын сандық анықтауды 2.1.6.6. ЖФБ көрсетілгендей шыныаяқ агар әдісімен жүргізеді. Осы өнімдердің жоғары бастапқы контаминациясын ескере отырып, 1:10 немесе 1:100 қатынасындағы сұйылтуларға сәйкес келетін ДӨП-тен алынған шайындылардан сол сұйытқышта дәйекті он еселенген сұйылту дайындалады.
4. МИКРООРГАНИЗМДЕРДІҢ ЖЕКЕЛЕГЕН ТҮРЛЕРІН АНЫҚТАУ
E. coli бактерияларының, өтке төзімді энтеробактериялардың, P. aeruginosa, S. aureus бактерияларының жоқтығын сандық анықтау және сынау 2.1.6.7. ЖФБ келтірілген әдістермен орындалады.
Salmonella тектес бактерияларды бөліп алу үшін 225 мл тиісті сұйытқышта егу үшін 25 г (мл) сыналатын өнім қолданылады. Бұдан әрі сынақтар 2.1.6.7. ЖФБ көрсетілгендей жүргізіледі.
5. НӘТИЖЕЛЕРДІ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӘНЕ ИНТЕРПРЕТАЦИЯЛАУ
Сандық анықтамалардың нәтижелерін есепке алу 2.1.6.6 ЖФБ көрсетілгендей жүргізіледі.
Дәрілік өсімдіктер болып табылатын ДӨП немесе олардың бөліктері (жапырақтар, гүлдер, шөптер, жемістер, тұқымдар, қабықтар, тамырлар, тамырсабақтар және т. б.) аэробты бактериялар мен саңырауқұлақтар санына қатысты әртекті болып табылатындықтан, дәрілік өсімдік шикізатының микробтық ластануының ұйғарынды нормалары "5" коэффициентін ескере отырып, мына түрде интерпретацияланады:
- егер 1 г-да микроорганизмдердің саны 105 КОЕ-ден артық болмаса – максималды 5∙10 5 КОЕ/г рұқсат етіледі;
- егер 1 г-да микроорганизмдердің саны 107 КОЕ-ден артық болмаса – максималды 5∙107 КОЕ/г және т. б. рұқсат етіледі.
201060010-2019
2.1.6.10. Иммуноферменттік талдау әдісі
Осы жалпы фармакопея бабы иммуноферменттік талдау (ИФТ) әдісіне қолданылады. ИФТ жоғары сезімтал және жоғары өзіндік ерекшелігі бар иммунодиагностикалық әдіс болып табылады, оның көмегімен антиген, гаптен (толық емес антиген) немесе антиденелер қасиеттеріне ие әртүрлі заттарды сапалы және сандық анықтау жүргізіледі. ИФТ әдісі биологиялық дәрілік препараттардың (БДП) сапасын анықтау үшін қолданылады.
ИФТ принципі иммундық кешенді қалыптастыра отырып, антиген мен антидененің өзіндік ерекшелігі бар өзара әрекеттесуіне негізделген, ол конъюгат (ферментпен белгіленген компонент) және тиісті субстрат болған кезде сигнал қалыптастырады. Сигналды детекциялау тікелей (зерттелетін заттың өзі ферментативті белсенділікке ие болған кезде немесе ферменттік белгімен белгіленген кезде), сондай-ақ жанама немесе тікелей емес (қатты фазада иммобилизацияланған антиденелермен байланысқан сыналатын зат ақуыздармен (иммуноглобулиндерге қарсы антиденелер, стафилококк А ақуызы және т.б.) инкубацияланған кезде), ферменттермен белгіленген болуы мүмкін. Сапалы талдау "бар/жоқ" принципі бойынша зерттелетін материалдың құрамында антиген немесе антидененің болуы туралы ақпарат алуға мүмкіндік береді. Сандық талдау жүргізу кезінде зерттелетін материалдағы антиген немесе антидененің концентрациясы калибрлеу графигі қолданыла отырып анықталады.
ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР

Если испытуемый образец плохо смачивается, в колбу прибавляют поверхностно-активное вещество — стерильный твин-80 в количестве 0,1 % от объема раствора.
3. КОЛИЧЕСТВЕННОЕ ОПРЕДЕЛЕНИЕ АЭРОБНЫХ МИКРООРГАНИЗМОВ
Количественное определение общего числа аэробных микроорганизмов, общего числа дрожжевых и плесневых грибов в 1 г (мл) препарата проводят чашечным агаровым методом, как указано в ОФС 2.1.6.6 С учетом высокой исходной контаминации данных продуктов, из полученных смывов ЛРП, соответствующих разведениям 1:10 или 1:100, готовят последовательные десятикратные разведения в том же разбавителе.
4. ОПРЕДЕЛЕНИЕ ОТДЕЛЬНЫХ ВИДОВ МИКРООРГАНИЗМОВ
Количественное определение и испытание на отсутствие бактерий E. сoli, энтеробактерий, устойчивых к желчи, P aeruginosa, S. aureus выполняют методами, приведенными в ОФС 2.1.6.7.
Для выделения бактерий рода Salmonella используют 25 г (мл) испытуемого продукта для посева в 225 мл соответствующего разбавителя. Далее испытания проводят, как указано ОФС 2.1.6.7.
5. УЧЕТ И ИНТЕРПРЕТАЦИЯ РЕЗУЛЬТАТОВ
Учет результатов количественных определений проводят, как указано в ОФС 2.1.6.6.
В связи с тем, чтоЛРП, представляющие собой лекарственные растения или их части (листья, цветки, трава, плоды, семена, кора, корни, корневища и др.), являются неоднородными в отношении количества аэробных бактерий и грибов, нормы допустимой микробной загрязненности лекарственного растительного сырья интерпретируют с учетом коэффициента "5" следующим образом:
- если количество микроорганизмов в 1 г не более 105 КОЕ — максимально допускается 5105 КОЕ/г;
- если количество микроорганизмов в 1 г не более 107 КОЕ — максимально допускается 5107 КОЕ/г и т.д.
201060010-2019
2.1.6.10. Метод иммуноферментного анализа
Настоящая общая фармакопейная статья распространяется на метод иммуноферментного анализа (ИФА). ИФА является высокочувствительным и высокоспецифичным иммунодиагностическим методом, с помощью которого проводят качественное и количественное определение различных веществ, обладающих свойствами антигена, гаптена (неполноценного антигена) или антитела. Метод ИФА применяется для определения качества биологических лекарственных препаратов (БЛП).
Принцип ИФА основан на специфическом взаимодействии антигена и антитела с образованием иммунного комплекса, который, при наличии конъюгата (меченного ферментом компонента) и соответствующего субстрата, формирует сигнал. Детекция сигнала может быть как прямой (когда исследуемое вещество само обладает ферментативной активностью, либо оно помечено ферментной меткой), так и косвенной или непрямой (когда исследуемое вещество, связавшееся с иммобилизованными на твердой фазе антителами, инкубируется с белками (антитела против иммуноглобулинов, белок А стафилококков и др.), меченными ферментом. Качественный анализ позволяет получить информацию о содержании антигена или антитела висследуемом материале по принципу "есть/"нет". При проведении количественного анализа определяютконцентрацию антигена или антитела в исследуемом материале с использованием калибровочного графика.
ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ

ИФТ әдісі 3 негізгі кезеңнен тұрады: 1) "антиген (зерттелетін зат) – оған тән өзіндік ерекшелігі бар антидене" иммундық кешенінің пайда болуы немесе керісінше; 2) алдыңғы кезеңде пайда болған иммундық кешенмен немесе байланыстыратын бос орындары бар (детерминанттармен) конъюгаттың байланысын қалыптастыру; 3) биохимиялық реакция нәтижесінде тіркелетін сигналға ферменттік белгінің әрекеті арқылы субстраттың қайта түзілуі.
Иммуноферментті талдаудың барлық әдістері біртекті немесе гетерогенді болып жіктеледі.
ИФТ-ның барлық 3 сатысы ерітіндіде өтетін және негізгі сатылар арасында пайда болған иммундық кешендерді реакцияға түспеген компоненттерден бөлудің қосымша кезеңдері жоқ әдістер ИФТ-ның гомогенді әдістері тобына жатады. Гомогенді ИФТ негізінде, әдетте төмен молекулалы субстанцияларды анықтау үшін ферменттің антигенмен немесе антиденемен қосылу кезіндегі белсенділігін ингубациялау процесі жатыр. Антиген-антидене реакциясы нәтижесінде ферменттің белсенділігі қалпына келеді. Құрамында фермент белгісі бар антиген - антидене иммундық кешені пайда болған кезде ферменттің белсенділігін жоғары молекулалы субстратқа қатысты 95%-ға ингубациялау жүреді, бұл субстратты ферменттің белсенді ортасынан стерикалық алып тастаумен байланысты. Антиген концентрациясының ұлғаюына қарай антиденелердің көп байланысуы жүреді және жоғары молекулярлық субстратты гидролиздеуге қабілетті көп "антиген – фермент" бос конъюгаттары сақталады. Гомогенді ИФТ әдісі экспресс болып табылады.
Гетерогенді әдістер үшін қатты фазаның – тасушының қатысуымен екі фазалы жүйеде талдау жүргізу тән және иммундық кешендерді әр түрлі фазаларда (қалыптасқан иммундық кешендер қатты фазада, ал реакцияға түспеген кешендер ерітіндіде болады) болатын реакцияға түспеген компоненттерден бөлу (жуу) сатысы міндетті. Бірінші кезеңде иммундық кешендердің қалыптасуы қатты фазада болатын гетерогенді әдістер қатты фазалық әдістер деп аталады.
Әдістер гомогенді-гетерогенді болып бөлінеді, егер 1 кезең – өзіндік ерекшелігі бар кешендердің түзілуі ерітіндіде жүрсе, содан кейін компоненттерді бөлу үшін иммобилизацияланған реагенті бар қатты фаза қолданылады.
Гетерогенді ИФТ әдісі 3 негізгі сатыдан тұрады:
1) антигенді немесе антиденені қатты фазада иммобилизациялау (алынған кешен иммуносорбент деп аталады) және байланысқа түспеген реагентті жою және оқшаулайтын ақуыздар (альбумин, казеин) көмегімен қатты фазадағы байланыстырушы сайттарды бұғаттау;

Метод ИФА включает 3 основных этапа: 1) образование иммунного комплекса "антиген (исследуемое вещество) — специфическое к нему антитело" или наоборот; 2) формирование связи конъюгата с образовавшимся на предыдущем этапе иммунным комплексом или со свободными местами связывания (детерминантами); 3) преобразование субстрата под действием ферментной метки в регистрируемый сигнал в результате биохимической реакции.
Все методы выполнения иммуноферментного анализа классифицируются как гомогенные или гетерогенные.
Методы, в которых все 3 стадии ИФА проходят в растворе, и между основными стадиями нет дополнительных этапов разделения образовавшихся иммунных комплексов от непрореагировавших компонентов, относятся к группе гомогенных методов ИФА. В основе гомогенного ИФА, применяемого, как правило, для определения низкомолекулярных субстанций, лежит процесс ингибирования активности фермента при его соединении с антигеном или антителом. В результате реакции антиген - антитело активность фермента восстанавливается. При образовании иммунного комплекса антиген - антитело, содержащегоферментную метку, происходит ингибирование активности фермента на 95 % по отношению к высокомолекулярному субстрату, что обусловлено стерическим исключением субстрата из активного центра фермента. По мере увеличения концентрации антигена происходит связывание все больше антител, и сохраняется все больше свободных конъюгатов "антиген - фермент", способных гидролизовать высокомолекулярный субстрат. Гомогенный метод ИФА является экспрессным.
Для гетерогенных методов характерно проведение анализа в двухфазной системе с участием твердой фазы — носителя и обязательна стадия разделения иммунных комплексов от непрореагировавших компонентов (отмывка), которые находятся в разных фазах (образовавшиеся иммунные комплексы находятся на твердой фазе, а непрореагировавшие комплексы — в растворе). Гетерогенные методы, в которых формирование иммунных комплексов на первой стадии протекает на твердой фазе, называют твердофазными методами.
Методы относятся к гомогенно-гетерогенным, если 1 стадия — образование специфических комплексов — происходит в растворе, а затем для разделения компонентов используют твердую фазу с иммобилизированным реагентом.
Метод гетерогенного ИФА состоит из 3 основных этапов:
1) иммобилизация антигена или антитела на твердой фазе (полученный комплекс называется иммуносорбентом) иудаление несвязавшего ся реагента, и блокирование сайтов связывания на твердой фазе с помощью блокирующих белков (альбумин, казеин);

2) талданатын препаратты иммуносорбентпен инкубациялау;
3) талданатын препараттың ферментативті белсенділігі бойынша детекциясы. Тікелей нұсқада талданатын зат ферментативті белсенділікке ие не оған ферментативті белгімен байланысу нәтижесінде ие болады. Жанама нұсқада ферментативті белгімен конъюгацияланған қайталама антиденелері бар "иммуносорбент – зерттелетін зат" кешенін қосымша инкубациялау жасалады.
Зерттелетін затты сандық анықтау қолданылатын детекторға қолайлы субстратты қосу және зерттелетін заттың сигналын стандартты үлгімен салыстыру арқылы жүзеге асырылады.
Гетерогенді ИФТ әдісі бәсекелес емес ИФТ және бәсекелес ИФТ болып бөлінеді. Талдау сызбалары дәрілік препаратты әзірлеу процесінде қажетті талаптарға сәйкес өзгертілуі мүмкін. Өзгерістер жеке фармакопея бабында немесе сапа жөніндегі нормативтік құжатта көрсетілуге тиіс. ИФТ-ні қою тәсілін таңдау зерттелетін заттың сипатына және оның мөлшеріне байланысты, өйткені ИФТ-ның әртүрлі түрлері әртүрлі сезімталдыққа ие. Антиденелері бар заттардың сапасын бағалау үшін өзіндік ерекшелігі бар антиидиотиптік антиденелерді пайдалануға болады.
ИФТ-ның бәсекелес емес әдісі
ИФТ-ның бәсекелес емес әдісі детекция түрі бойынша (тікелей бәсекелес емес, жанама (тікелей емес) бәсекелес емес) және қатты фазада иммобилизацияланған зат типі бойынша (антиген немесе антидене) бірнеше түрге бөлінеді.
ИФТ-ның тікелей бәсекелес емес нұсқасы
Оны 2 жолмен орындауға болады. Бірінші жағдайда зерттелетін зат (антиген) қатты фазада тікелей иммобилизацияланады; сонда антигенмен байланысқан таңбаланған антидене детектор болып табылады. Тестті басқа жолмен орындау кезінде қатты фазада иммобилизацияланған антиденелер қолданылады. Бұл жағдайда детектор ферментпен таңбаланған зерттелетін зат болып табылады.
ИФТ-ның жанама (тікелей емес) бәсекелес емес нұсқасы
ИФТ-ның тікелей емес нұсқасын орындау кезінде антиген қатты фазада иммобилизацияланады. Бұғатталғаннан кейін антигенге өзіндік ерекшелігі бар антиденелердің ерітіндісі қосылады. Инкубациядан кейін түзілетін антиген-антидене кешені байланыспаған антиденелерден жуады және детектор ретінде әрекет ететін ферментпен таңбаланған анти-иммуноглобулинді (анти-Ig) қосады. Анти-Ig детекторлары Ig-ның нақты сыныптары мен кіші сыныптары үшін коммерциялық қолжетімді, бұл талдаудың осы форматын антиденелерді изотиптеуге ыңғайлы етеді. Сонымен қатар, таңбаланған анти-Ig қолдану иммуноферментті талдаудың тікелей әдісімен салыстырғанда сигналды күшейтеді, осылайша талдаудың сезімталдығы арттырылады.
"Сэндвич" әдісі ИФТ қою нұсқасы ретінде
Ең көп таралған бәсекелес емес әдістің бірі "сэндвич" әдісі. Оны орындау кезінде қатты фазада кейіннен бұғаттай отырып, бастапқы антиденелер иммобилизацияланады. Содан кейін оларға антигені бар зерттелетін зат қосылады және инкубацияланады. Инкубациядан кейін антиген – антидене кешенін байланысқа түспеген антигеннен жуады және ферментпен таңбаланған қайталама антиденелерді қосады және детекцияны жүргізеді.
ИФТ-ның бәсекелес әдісі
ИФТ-ның бәсекелес әдісі бірнеше типке: детекция типі бойынша (тікелей бәсекелес, жанама (тікелей емес) бәсекелес) және қатты фазада иммобилизацияланған зат типі бойынша (антиген немесе антидене) бөлінеді.
ИФТ-ның тікелей бәсекелес нұсқасы
Еритін антигендерді табу немесе сандық анықтау үшін қатты фазада иммобилизацияланған антигені бар ИФТ-ның тікелей бәсекелес нұсқасы қолданылады. Ол үшін тиісті детектормен конъюгацияланған антиген-өзіндік ерекшелігі бар антиденелер қолданылады (мысалы, желкек пероксидазасы, сілтілі фосфатаза, рутений немесе флуоресцеин). Стандартты антигенді кейіннен бұғаттау арқылы қатты фазада иммобилизациялайды. Ферментативті таңбамен конъюгацияланған антиденені зерттелетін затпен (еритін антиген) инкубациялайды. Содан кейін бұл қоспаны иммобилизацияланған антигенге қосады, инкубациялайды, содан кейін антиген - антиденеден байланыспаған кешенді жуады. Келесі қадам – таңба ретінде қолданылатын фермент үшін қолайлы субстрат қосу. Жүйеде 2 антигеннің болуымен байланысты реакцияны ингубациялау бәсекелес еритін антигені жоқ бақылау үлгісімен салыстырғанда зерттелетін зат мөлшеріне кері пропорционал болып табылады.
Қатты фазада иммобилизацияланған антиденесі бар ИФТ-ның тікелей бәсекелес нұсқасын орындау қатты фазада иммобилизацияланған антигені бар тікелей бәсекелес ИФТ-ға ұқсас, алайда антиденелерді табу немесе сандық анықтау үшін қолданылады.
ИФТ-ның жанама (тікелей емес) бәсекелес нұсқасы
ИФТ-ні қоюдың бұл тәсілі тікелей бәсекелес нұсқаға ұқсас, алайда таңбаланған антидененің немесе антигеннің орнына детекция кезінде таңбаланған анти-Ig реагент немесе сәйкесінше таңбаланған қайталама антиденелер пайдаланылады.
ИФТ әдісін жүргізудің жалпы шарттары

2) инкубация анализируемого препарата с иммуносорбентом;
3) детекция анализируемого препарата по ферментативной активности. При прямом варианте анализируемое вещество либо обладает ферментативной активностью, либо приобретает ее в результате связывания с ферментативной меткой. При непрямом варианте производится дополнительная инкубация комплекса "иммуносорбент — исследуемое вещество" с вторичными антителами, конъюгированными с ферментативной меткой.
Количественное определение исследуемого вещества осуществляется путем добавления подходящего для используемого детектора субстрата и сравнениясигнала исследуемого вещества со стандартным образцом.
Метод гетерогенного ИФА подразделяют на неконкурентный ИФА и конкурентный ИФА. Схемы анализа могут быть модифицированы в процессе разработки лекарственного препарата в соответствии с необходимыми требованиями. Изменения должны быть указаны в частной фармакопейной статье или нормативном документе по качеству. Выбор способа постановки ИФА зависит от природы исследуемого вещества и его количества, так как разные виды ИФА обладают различной чувствительностью. Для оценки качества веществ, содержащих антитела, возможно использование специфичных антиидиотипических антител.
Неконкуретный метод ИФА
Неконкурентный метод ИФА подразделяется на несколько видов по типу детекции (прямой неконкурентный, косвенный (непрямой) неконкурентный) и по типу иммобилизованного на твердой фазе вещества (антиген или антитело).
Прямой неконкурентный вариант ИФА
Может выполняться 2 способами. В первом случае исследуемое вещество (антиген) непосредственно иммобилизовано на твердой фазе; тогда связавшееся с антигеном меченое антитело является детектором. При выполнении теста иным способом используют иммобилизованные на твердой фазе антитела. В этом случае детектором является исследуемое вещество, мечен- ноеферментом.
Косвенный (непрямой) неконкурентный вариант ИФА
При выполнении непрямого варианта ИФА- антиген иммобилизован на твердой фазе. После блокировки к антигену прибавляют раствор специфических к нему антител. После инкубации образовавшийся комплекс антиген-антитело отмывают от несвязавшихся антител и добавляют меченный ферментом анти-иммуноглобулин (анти-Ig), выступающий в роли детектора. Анти-Ig детекторы коммерчески доступны для конкретных классов и подклассов Ig, что делает этот формат анализа удобным для изотипирования антител. Кроме того, использование меченого анти-Ig усиливает сигнал по сравнению с прямым методом иммуноферментного анализа, тем самым увеличивая чувствительность анализа.
Метод "сэндвича" как вариант постановки ИФА
Наиболее распространенным неконкурентным методом является "сэндвич" метод. При его выполнении на твердой фазе иммобилизуют первичные антитела с их последующей блокировкой. Затем к ним прибавляют исследуемое вещество, содержащее антиген, и инкубируют. После инкубации комплекс антиген - антитело отмывают от несвязавшегося антигена и добавляют вторичные антитела, меченные ферментом, и проводят детекцию.
Конкурентный метод ИФА
Конкурентный метод ИФА подразделяется на несколько видов: по типу детекции (прямой конкурентный, косвенный (непрямой) конкурентный) и по типу иммобилизованного на твердой фазе вещества (антиген или антитело).
Прямой конкурентный вариант ИФА
Для обнаружения или количественного определения растворимых антигенов применяют прямой конкурентный вариант ИФА с иммобилизованным на твердой фазе антигеном. Для этого используют антиген-специфические антитела, конъюгированные с соответствующим детектором (например, пероксидаза хрена, щелочная фосфатаза, рутений или флуоресцеин). На твердую фазу иммобилизуют стандартный антиген споследующей блокировкой. Конъюгированное с ферментативной меткой антитело инкубируют с исследуемым веществом (растворимым антигеном). Затем эту смесь добавляют к иммобилизованному антигену, инкубируют, а потом отмывают от несвязавшегося комплекса антиген - антитело. Следующий шаг заключается в добавлении подходящего субстрата для используемого в качестве метки фермента. Ингибирование реакции, обусловленное наличием 2 антигенов в системе, по сравнению с контрольным образцом без конкурентного растворимого антигена, является обратно пропорциональным значению количества исследуемого вещества.
Выполнение прямого конкурентного варианта ИФА с иммобилизованным на твердой фазе антителом аналогично прямому конкурентному ИФА с иммобилизованным на твердой фазеантигеном, однако используется для обнаружения или количественного определения антител.
Косвенный (непрямой) конкурентный вариант ИФА
Этот способ постановки ИФА аналогичен прямому конкурентному варианту, однако вместо меченого антитела или антигена при детекции используется меченый анти-Ig реагент или меченые вторичные антитела, соответственно.
Общие условия проведения метода ИФА

2.1.7. ФАРМАКОГНОСТИКАЛЫҚ СЫНАҚТАР
201070001-2019
2.1.7.1. Сынамаларды іріктеу
Осы жалпы фармакопея бабы өндірілген (дайындалған) дәрілік заттардың сынамаларын (іріктемелерін), сондай-ақ олардың сапасының жалпы немесе жеке фармакопея бабындарда көрсетілген талаптарға сәйкестігін айқындау үшін материалдарды іріктеуге қойылатын жалпы талаптарды белгілейді.
Осы жалпы фармакопея бабы дәрілік өсімдік шикізатының сынамаларын іріктеуге қолданылмайды.
НЕГІЗГІ ТЕРМИНДЕР МЕН АНЫҚТАМАЛАР
Іріктеме (сынама) — бас жиынтықтан іріктеменің белгіленген рәсіміне сәйкес іріктелген бір немесе бірнеше іріктеме бірліктері.
Іріктеме бірлігі – бірлікті құрайтын және іріктеменің бір бөлігін қалыптастыру үшін бір уақытта бір жерден алынған дәрілік заттардың немесе материалдардың белгілі бір саны.
Бас жиынтық – бақыланатын серия (партия).
Дайын өнім (дайын өнім, түпкі өнім) – технологиялық процестің барлық кезеңдерінен, оның ішінде түпкілікті қаптамадан өткен дәрілік зат.
Сынаманы бөлу – кесу, механикалық бөлу немесе ширектеу сияқты тәсілмен бір немесе бірнеше сынаманы бөлінбеген өлшеп оралмаған өнім сынамасынан іріктеу процесі.
Ластану (контаминация) – технологиялық процесс, сынамаларды іріктеу, қаптау немесе қайта орау, сақтау немесе тасымалдау кезінде бастапқы шикізатқа, аралық өнімге немесе фармацевтикалық субстанцияға химиялық немесе микробиологиялық сипаттағы қоспаларды немесе бөгде заттарды орынсыз енгізу.
Сапаны бақылау – жеке фармакопея бабының немесе сапа жөніндегі нормативтік құжаттың талаптарына сәйкес келуіне сынақтар жүргізу.
Материалдар – шикізатты (бастапқы шикізат, реактивтер, еріткіштер), қосалқы материалдарды, аралық өнімді, фармацевтикалық субстанцияны және қаптау мен таңбалауға арналған материалдарды білдіретін жалпы ұғым.
Сапа жөніндегі нормативтік құжат – талдамалық әдістемелер мен сынақтардың ерекшелігі мен сипаттамасын немесе оларға сілтемелерді, сондай-ақ дәрілік препаратқа сараптама жүргізу негізінде көрсетілген сапа көрсеткіштері үшін қолайлылықтың тиісті критерийлерін және т. б. қамтитын дәрілік препараттың сапасын бақылауға қойылатын талаптарды белгілейтін, Еуразиялық экономикалық одақ аумағында тіркеу кезінде уәкілетті орган бекітетін және Еуразиялық экономикалық одақ аумағында тіркеуден кейінгі кезеңде дәрілік препараттың сапасын бақылауға арналған құжат.
Үлгі (сынақтар үшін) (соңғы (ақтық) іріктеме) – сынақ кезінде осы объектілердің өкілі ретінде пайдаланылатын белгілі бір нақты дәрілік заттың немесе материалдың саны.
Репрезентативтік үлгі – серияның әртүрлі бөліктері немесе әртекті өнімнің әртүрлі қасиеттері пропорционалды түрде ұсынылғанына кепілдік беретін осындай іріктеу процедурасын қолдана отырып алынған үлгі.
Біріктірілген сынама – осы дәрілік заттан немесе материалдардан алынған бірнеше нақты сынамаларды біріктіру арқылы алынатын, нормативтік құжаттама талаптарына сәйкестікке сынақтар жүргізуге арналған дәрілік заттың немесе материалдардың сынамасы.
Іріктеме көлемі – іріктемедегі іріктеме бірліктерінің саны.
Сынамаларды іріктеу – жеке фармакопея бабының немесе сапа бойынша нормативтік құжаттың немесе өзге де мақсаттардың талаптарына сәйкестігіне сынақтар жүргізу үшін дәрілік заттар мен материалдардың сынамаларын алу (іріктеу) бойынша іс-әрекеттер.
Сынамаларды іріктеу жоспары – сынақтар жүргізу үшін қажет және қолайлықтың осы критерийлеріне сәйкес келетін іріктеме бірліктерінің санын белгілейтін жоспар.
Сынама – бақыланатын сериядан (партиядан) іріктелген дәрілік заттар мен материалдардың белгілі бір мөлшері.
Өлшеп оралмаған өнім (ангро, in bulk product) – буып-түюден басқа, технологиялық процестің барлық сатыларынан өткен және одан әрі өлшеп орауға немесе дәрілік препараттарды өндіруге арналған ірі ораудағы, оның ішінде белгілі бір дәрілік нысандағы дәрілік зат.
Аралық өнім – фармацевтикалық субстанция өндірісінің технологиялық процесі барысында алынған және одан әрі молекулалық қайта құрулардан өтетін немесе фармацевтикалық субстанцияға айналмас бұрын тазартуға түсетін материал. Технологиялық процесс барысында аралық өнім бөлініп шығуы немесе бөлінбеуі мүмкін.
Сынамаларды іріктеу рәсімі – белгілі бір мақсатты іске асыру үшін белгілі бір дәрілік затпен немесе материалмен жүргізілуі тиіс сынамаларды іріктеу бойынша барлық операциялар.
Серия (партия) – технологиялық процесс немесе процестер сериялары нәтижесінде алынған, белгіленген шекте оның біртектілігіне көз жеткізуге болатын материалдардың белгілі бір саны. Үздіксіз өндіріс жағдайында серия өнімнің белгілі бір бөлігіне сәйкес келуі мүмкін. Бұл жағдайда серияның мөлшері тіркелген санда немесе белгілі бір уақыт аралығында өндірілген санда анықталуы мүмкін.
Ыдыс – дайын өнім мен материалдарды орналастыруға арналған қаптаманың негізгі элементі.
Көлік ыдысы – дайын өнім мен материалдарды буып-түюге, сақтауға және тасымалдауға арналған, дербес көлік бірлігін құрайтын ыдыс. Дәрілік заттар үшін көлік ыдысы дәрілік заттардың белгілі бір мөлшерін тұтыну қаптамасында немесе топтық қаптамада (жәшік, қап, бөшке, фляга) тасымалдауды қамтамасыз етеді.
Нүктелік сынама – бір қабылдауда бір жерден, осы объектілердің үлкен көлемінен бір рет алынған өлшеп оралмаған өнімнің немесе материалдардың саны.
Қаптама – дәрілік заттың сапасын белгіленген жарамдылық (сақтау) мерзімі ішінде сақтауды қамтамасыз ететін, дәрілік затты зақымданудан және жоғалтудан қорғауды қамтамасыз ететін, сондай-ақ қоршаған ортаны ластанудан қорғайтын материал немесе құрылғы.
Қайталама (тұтынушылық) қаптама – дәрілік препарат тұтынушыға өткізу үшін бастапқы немесе аралық қаптамаға орналастырылатын қаптама.
Топтық қаптама –бірдей қаптама бірліктерді тұтыну қаптамасында біріктіретін, орау немесе байлау материалдарының көмегімен бекітілген қаптама.
Бастапқы (ішкі) қаптама – дәрілік затпен тікелей жанасатын қаптама.
Аралық қаптама – дәрілік препаратты қосымша қорғау мақсатында немесе дәрілік препаратты қолдану ерекшеліктеріне қарай бастапқы қаптама орналастырылуы мүмкін қаптама.
Қаптама бірлігі – дайын өнімнің белгілі бір мөлшерін қамтитын қаптама.
Ескертпе. Осы жалпы фармакопея бабында (ЖФБ) пайдаланылатын негізгі терминдердің анықтамасы ЖФБ-ның "Жалпы ережелер" бөлімінде көрсетілген.
ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
Өндіру (дайындау) процесінде пайдаланылатын немесе өндірудің (дайындаудың) технологиялық процесінің сатыларын сипаттайтын, өндірілген (дайындалған) дәрілік заттардың және материалдардың сынамаларын (іріктемелерін) іріктеу, егер сапа жөніндегі нормативтік құжатта өзгеше көрсетілмесе, сынамаларды іріктеудің бекітілген рәсіміне сәйкес жүргізілуге тиіс.
Сынамаларды іріктеу рәсімі белгілі бір іріктеу мақсаттарына, сынақ түрлеріне және іріктелетін үлгілердің ерекшелігіне сәйкес келуі тиіс.
Сынамаларды іріктеу рәсімін жүргізу кезінде:
- сынамаларды іріктеу жоспары немесе сызбасы;
- сынамаларды іріктеу көлемі мен типі;
- сынамаларды іріктеу орны мен уақыты;
- сынамаларды сынақ үшін алу және дайындау;
- арнайы сақтық шаралары, әсіресе стерильді және қауіпті дәрілік заттарға немесе материалдарға қатысты;
- сынамаларды іріктеу үшін қолданылатын жабдықтардың тізімі;
- сынамаларды іріктеуге арналған жабдықты тазалау және сақтау бойынша талаптар және т. б.;
- сынамаларды сақтауға арналған ыдыстың типі, сипаттамасы және таңбалануы;
- сынақ үшін сынамаларды іріктеу және дайындау кезіндегі қоршаған орта параметрлері көзделуі және ескерілуі тиіс.
Сынамаларды іріктеу жоспарын қалыптастыру кезінде сынамаларды іріктеудің нақты мақсаттарын, зерттелетін объектінің физика-химиялық, биологиялық және басқа да қасиеттерін, оның біртектілігін, тұрақтылығын, критикалығын, іріктелетін үлгінің санын; іріктеу жоспарын таңдау бойынша шешімнің қате болуымен байланысты тәуекелдер мен салдарларды назарға алу қажет.
Сынамаларды іріктеуге мыналар жатады:
- дәрілік препараттар (серия);
- өндіріс/дайындау процесінің күрделі кезеңдеріндегі аралық өнім;
- қосалқы заттар;
- қаптама және баспа материалдары.
СЫНАМА ІРІКТЕУ ЕРЕЖЕЛЕРІ
Сынамаларды іріктеме бірліктерден тұратын бас жиынтықтан (партиядан/сериядан) алады.
Өндірістің (дайындаудың) технологиялық процесінің сатыларын сипаттайтын сынамаларды іріктеу кезінде бас жиынтық дәрілік заттарды өндіруші (дайындаушы) кәсіпорынның ішкі құжаттарымен белгіленеді.
Сынамаларды іріктеу процесінде сынақ нәтижелерінің дұрыстығын қамтамасыз ету үшін бақылауға алынатын факторларды ескеру қажет.
Іріктеу әдістемесі сынамалар алынатын дәрілік заттар мен материалдардың, іріктеп алынатын сынамалардың өздерінің, сондай-ақ басқа да дәрілік заттардың, материалдар мен қоршаған ортаның ластануын болдырмауды көздеуі тиіс.
Ішкі өндірістік процесс кезінде материалдардың сынамаларын іріктеу әдістемесі дәрілік заттарды өндіру (дайындау) процесінің критикалық кезеңдерін ескеруі және сынамаларды іріктеудің белгіленген бақылау нүктелерін (ыдыстар, іріктеу орындары және т.б.) қамтуы тиіс.
Сынамаларды іріктеу кезінде қателіктерге жол бермеу үшін дәрілік заттардың немесе материалдардың екі және одан да көп атауларынан, дайын өнімнің екі және одан да көп сериясынан (партиясынан) бір мезгілде сынамаларды іріктеуге жол берілмейді. Дайын өнімнің немесе материалдың келесі сериясынан (партиясынан) іріктеуге алдыңғы сериядан (партиядан) барлық іріктеу рәсімі орындалғаннан кейін ғана кірісуге болады.
Сынамаларды іріктеу алдында дайын өнімнің немесе материалдардың барлық сериясының (партиясының) әрбір қаптамасының бірлігіне сыртқы тексеру жүргізу қажет. Қарап-тексеру кезінде дайын өнім немесе материалдар орналасқан қаптаманың және оның таңбалануының жеке фармакопея бабының немесе сапа жөніндегі нормативтік құжаттың талаптарына сәйкестігіне назар аудару қажет, дайын өнім мен материалдардың санын, қаптамадағы пломбалардың бүтіндігін және болуын, ілеспе құжаттаманың дұрыс ресімделуін және онда сынамалар іріктеуге арналған дайын өнімнің немесе материалдардың сериясы (партиясы) деректерінің сәйкестігін анықтау қажет.
Сынамаларды жеке фармакопея бабына немесе сапа жөніндегі нормативтік құжатқа сәйкес бүлінбеген, тығындалған және буып-түйілген қаптама бірліктерінен ғана алады. Жеке фармакопея бабының немесе сапа жөніндегі нормативтік құжаттың талаптарына сәйкес келмейтін бүлінген қаптамадағы дайын өнім мен материалдар қабылданбауға тиіс.
Ескертпе. Өндіруші кәсіпорынның құжаттамасында тиісті нұсқау болған кезде талданатын объектілердің сапасына толық бақылау жүргізу үшін зақымдалған қаптамадан дайын өнімнің немесе материалдардың әрбір бірлігінен сынама алуға жол беріледі.
СЫНАМАЛАРДЫ ІРІКТЕУ ӘДІСТЕРІ
Сынамаларды кездейсоқ іріктеу. Сынамалар іріктеп бақылау кезінде іріктеме бірліктердің белгіленген санынан, толық бақылау кезінде әрбір іріктемелі бірліктен кездейсоқ іріктеу әдісімен немесе әзірленген статистикалық негізделген іріктеу жоспарына сәйкес басқа әдіспен іріктелуі мүмкін.
Сынамаларды кездейсоқ іріктеуді жүзеге асыру үшін әрбір іріктеме бірлігін рет-ретімен нөмірлеу, содан кейін кездейсоқ сандар кестесін (немесе компьютер кездейсоқ генерациялаған сандарды) пайдалана отырып, қандай кездейсоқ іріктеме бірліктерінен сынамалардың қажетті санын іріктеп алуды белгілеу қажет.
Сынамаларды көп сатылы іріктеу. Жеке фармакопея бабында нұсқаулар болмаған кезде дәрілік заттардың үлгілерін (сынамаларын, іріктемелерін) сапа жөніндегі нормативтік құжаттың талаптарына сәйкестігіне сынақтар жүргізу үшін іріктеу кезінде сынамаларды көп сатылы іріктеу жүргізіледі, бұл ретте дәрілік заттың сериясы (партиясы) біртекті өнім болып табылады деп есептеледі. Материалдарды іріктеу осыған ұқсас түрде жүзеге асырылады.
Көп сатылы іріктеу кезінде сынаманы сатылар бойынша қалыптастырады және дайын өнім немесе материалдар әрбір сатыда алдыңғы сатыда іріктелген қаптама бірліктеріне пропорционалды мөлшерде кездейсоқ түрде іріктеледі. Қадамдар саны қаптама түрімен анықталады.
Мысалы, егер тұтыну (қайталама) қаптамадағы өнім топтық қаптамаға, содан кейін көліктік ыдысқа салынса, онда сынамаларды үш сатылы іріктеу жүргізілуі мүмкін.
I-саты: көлік ыдысының бірліктерін (жәшіктер, қораптар, қаптар және т.б.) іріктеу.
II-саты: топтық қаптаманың қаптама бірліктерін іріктеу (қораптар, пакеттер, орамдар және т.б.).
III-саты: тұтыну (қайталама) қаптамасындағы өнімдерді іріктеу (флакондар, тубалар, контурлық қаптамалар және т.б.).
Әрбір сатыда іріктелетін буып-түю бірліктерінің (N) санын есептеу үшін біртекті өнімге арналған формула пайдаланылады:
мұнда: n – бір серияның (партияның) осы сатыдағы қаптама бірліктерінің жалпы саны.

2.1.7. Отбор проб
Сноска. Наименование раздела 2.1.7 в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25.06.2024 № 75 (вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования).
201070001-2019
2.1.7.1. Отбор проб
Настоящая общая фармакопейная статья устанавливает общие требования к отбору проб (выборок) произведенных (изготовленных) лекарственных средств, а также материалов для определения соответствия их качества требованиям, указанным в общих или частных фармакопейных статьях.
Настоящая общая фармакопейная статья не распространяется на отбор проб лекарственного растительного сырья.
ОСНОВНЫЕ ТЕРМИНЫ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ
Выборка (проба) — одна или несколько выборочных единиц, отобранных в соответствии с установленной процедурой выборки из генеральной совокупности.
Выборочная единица — определенное количество лекарственных средств или материалов, образующее единство и взятое из одного места в одно время для формирования части выборки.
Генеральная совокупность — контролируемая серия (партия).
Готовая продукция (готовый продукт, конечный продукт) — лекарственное средство, прошедшее все этапы технологического процесса, в том числе окончательную упаковку.
Деление пробы — процесс отбора одной или нескольких проб из пробы нештучной нерасфасованной продукции таким способом, как нарезание, механическое деление или квартование.
Загрязнение (контаминация) — нежелательное внесение примесей химической или микробиологической природы или инородных веществ в исходное сырье, промежуточную продукцию или фармацевтическую субстанцию во время технологического процесса, отбора проб, упаковки или переупаковки, хранения или транспортирования.
Контроль качества — проведение испытаний на соответствие требованиям частной фармакопейной статьи или нормативного документа по качеству.
Материалы — общее понятие, обозначающее сырье (исходное сырье, реактивы, растворители), вспомогательные материалы, промежуточную продукцию, фармацевтическую субстанцию и материалы для упаковки и маркировки.
Нормативный документ по качеству — документ, который устанавливает требования к контролю качества лекарственного препарата (содержащий спецификацию и описание аналитических методик и испытаний или ссылки на них, а также соответствующие критерии приемлемости для указанных показателей качества и т.п. на основании проведения экспертизы лекарственного препарата, утверждается уполномоченным органом при регистрации на территории Евразийского экономического союза и предназначен для контроля качества лекарственного препарата в пострегистрационный период на территории Евразийского экономического союза.
Образец (для испытаний) (выборка конечная (финальная) — определенное количество конкретного лекарственного средства или материала, используемое в качестве представителя этих объектов при испытании.
Образец репрезентативный — образец, полученный с использованием такой процедуры выборки, которая гарантирует, что разные части серии или разные свойства неоднородной продукции представлены пропорционально.
Объединенная проба — проба лекарственного средства или материалов, получаемая объединением нескольких точечных проб, взятых из этого же лекарственного средства или материалов, предназначенная для проведения испытаний на соответствие требованиям нормативной документации.
Объем выборки — число выборочных единиц в выборке.
Отбор проб — действия по изъятию (выборке) проб лекарственных средств и материалов для проведения их испытаний на соответствие требованиям частной фармакопейной статьи или нормативного документа по качеству или иных целей.
План отбора проб — план, который устанавливает количество выборочных единиц, необходимых для проведения испытаний и соответствующих этому критерию приемлемости.
Проба — определенное количество лекарственных средств и материалов, отобранных из контролируемой серии (партии).
Продукция нерасфасованная (ангро, in bulk product) — лекарственное средство в крупной фасовке, в том числе в определенной лекарственной форме, прошедшее все стадии технологического процесса, кроме упаковки, и предназначенное для последующей расфасовки или производства лекарственных препаратов.
Продукция промежуточная — материал, который получают в ходе технологического процесса производства фармацевтической субстанции и который претерпевает дальнейшие молекулярные превращения или подвергается очистке, прежде чем станет фармацевтической субстанцией. Промежуточная продукция в ходе технологического процесса может подвергаться или не подвергаться выделению.
Процедура отбора проб — все операции по отбору проб, которые должны быть проведены с определенным лекарственным средством или материалом для реализации определенной цели.
Серия (партия) — конкретное количество материалов, полученных в результате технологического процесса или серии процессов таким образом, что можно рассчитывать на его однородность в установленных пределах. В случае непрерывного производства серия может соответствовать определенной части продукции. Размер серии в этом случае может определяться либо фиксированным количеством, либо количеством, произведенным за определенный промежуток времени.
Тара — основной элемент упаковки, предназначенный для размещения готовой продукции и материалов.
Тара транспортная — тара, предназначенная для упаковки, хранения и транспортирования готовой продукции и материалов, образующая самостоятельную транспортную единицу. Для лекарственных средств тара транспортная обеспечивает транспортирование определенного количества лекарственных средств в потребительской или групповой упаковке (ящик, мешок, бочка, фляга).
Точечная проба — количество нерасфасованной продукции или материалов, взятое единовременно за один прием, из одного места, из большего объема этих же объектов.
Упаковка — материал или устройство, гарантирующее сохранение качества лекарственного средства на протяжении установленного срока годности (хранения), обеспечивающее защиту лекарственного средства от повреждений и потерь, а также предохраняющее окружающую среду от загрязнений.
Упаковка вторичная (потребительская) — упаковка, в которую помещается лекарственный препарат в первичной или промежуточной упаковке для реализации потребителю.
Упаковка групповая — упаковка, объединяющая одинаковые упаковочные единицы в потребительской упаковке, скрепленная с помощью упаковочных или обвязочных материалов.
Упаковка первичная (внутренняя) — упаковка, непосредственно соприкасающаяся с лекарственным средством.
Упаковка промежуточная — упаковка, в которую может быть помещена первичная упаковка с целью дополнительной защиты лекарственного препарата или исходя из особенностей применения лекарственного препарата.
Упаковочная единица — упаковка, содержащая определенное количество готовой продукции.
Примечание. Определение ключевых терминов, используемых в настоящей общей фармакопейной статье (ОФС), указаны в ОФС "Общие положения".
ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Отбор проб (выборок) произведенных (изготовленных) лекарственных средств и материалов, используемых в процессе их производства (изготовления) или характеризующих стадии технологического процесса производства (изготовления), должен проводиться в соответствии с утвержденной процедурой отбора проб, если иное не указано в нормативном документе по качеству.
Процедура отбора проб должна соответствовать определенным целям отбора, виду испытаний и специфике отбираемых образцов.
При проведении процедуры отбора проб должны быть предусмотрены и учтены:
- план или схема отбора проб;
- объем и тип отбора проб;
- место и время отбора проб;
- извлечение и подготовка проб для испытаний;
- специальные меры предосторожности, особенно в отношении стерильных и опасных лекарственных средств или материалов;
- перечень используемого оборудования для отбора проб;
- требования по очистке и хранению оборудования для отбора проб и др.;
- тип, характеристика и маркировка тары для хранения проб;
- параметры окружающей среды при отборе и подготовке проб для испытаний.
При формировании плана отбора проб необходимо принимать во внимание конкретные цели отбора проб, физико-химические, биологические и другие свойства исследуемого объекта, его однородность, стабильность, критичность, количество отбираемого образца; риски и последствия, связанные с ошибочными решениями по выбору плана отбора.
Отбору проб подлежат:
- лекарственные препараты (серия);
- промежуточная продукция на критических стадиях процесса производства/изготовления;
- вспомогательные вещества;
- упаковочные и печатные материалы.
ПРАВИЛА ОТБОРА ПРОБ
Пробы отбирают от генеральной совокупности (партии/серии), состоящей из выборочных единиц.
При отборе проб, характеризующих стадии технологического процесса производства (изготовления), генеральная совокупность устанавливается внутренними документами предприятия-производителя (изготовителя) лекарственных средств.
В процессе проведения отбора проб необходимо учитывать факторы, которые должны контролироваться с тем, чтобы обеспечить достоверность результатов испытаний.
Методика отбора должна предусматривать предотвращение загрязнения лекарственных средств и материалов, из которых отбираются пробы, самих отбираемых проб, а также других лекарственных средств, материалов и окружающей среды.
Методика отбора проб материалов при внутрипроизводственном процессе должна учитывать критические стадии процесса производства (изготовления) лекарственных средств и включать установленные контрольные точки отбора проб (емкости, места отбора и т.п.).
Не допускается отбор проб одновременно от двух и более наименований лекарственных средств или материалов, двух и более серий (партий) готовой продукции во избежание ошибок при отборе проб. К отбору от следующей серии (партии) готовой продукции или материалов можно приступать только после выполнения всей процедуры отбора от предыдущей серии (партии).
Перед отбором проб необходимо провести внешний осмотр каждой упаковочной единицы всей серии (партии) готовой продукции или материалов. При осмотре необходимо обратить внимание на соответствие упаковки, в которой находится готовая продукция или материалы и ее маркировки требованиям частной фармакопейной статьи или нормативного документа по качеству, определить количество готовой продукции и материалов, целостность и наличие пломб на упаковке, правильность оформления сопроводительной документации и соответствия в ней данных серии (партии) готовой продукции или материалов, предназначенной для отбора проб.
Пробы отбирают только из неповрежденных, укупоренных и упакованных согласно частной фармакопейной статьи или нормативного документа по качеству упаковочных единиц. Готовая продукция и материалы в поврежденной упаковке, не соответствующей требованиям частной фармакопейной статьи или нормативного документа по качеству, должна быть отклонена.
Примечание. При соответствующем указании в документации предприятия-производителя допускается отбор проб от каждой единицы готовой продукции или материалов из поврежденной упаковки для проведения полного контроля качества анализируемых объектов.
МЕТОДЫ ОТБОРА ПРОБ
Случайный отбор проб. Пробы могут быть отобраны методом случайного отбора от установленного количества выборочных единиц при выборочном контроле, от каждой выборочной единицы при сплошном контроле или другим методом в соответствии с разработанным статистически обоснованным планом отбора.
Для осуществления случайного отбора проб необходимо последовательно пронумеровать каждую выборочную единицу, затем, воспользовавшись таблицей случайных чисел (или сгенерированными компьютером случайными числами), установить, из каких случайных выборочных единиц производить отбор необходимого количества проб.
Многоступенчатый отбор проб. При отсутствии указаний в частной фармакопейной статье при отборе образцов (проб, выборок) лекарственных средств для проведения их испытаний на соответствие требованиям нормативного документа по качеству проводят многоступенчатый отбор проб, считая при этом, что серия (партия) лекарственного средства является однородной продукцией. Аналогичным образом осуществляется отбор материалов.
При многоступенчатом отборе пробу образуют по ступеням и готовую продукцию или материалы в каждой ступени отбирают случайным образом в пропорциональных количествах из упаковочных единиц, отобранных в предыдущей ступени. Число ступеней определяется видом упаковки.
Например, если продукция в потребительской (вторичной) упаковке помещена в групповую упаковку, а затем и в транспортную тару, то возможен трехступенчатый отбор проб.
I ступень: отбор единиц транспортной тары (ящиков, коробок, мешков и др.).
II ступень: отбор упаковочных единиц групповой упаковки (коробок, пакетов, рулонов и др.).
III ступень: отбор продукции в потребительской (вторичной) упаковке (флаконов, туб, контурных упаковок и др.).
Для расчета количества отбираемых упаковочных единиц (N) на каждой ступени используют формулу для однородной продукции:
где:       n       — общее количество упаковочных единиц данной ступени одной
серии (партии).

Формула (1) бойынша есептеу нәтижесінде алынған бөлшек сан бүтін санға дейін ұлғаю жағына дөңгелектенеді, ол 3 кем болмауы және 30-дан аспауы тиіс.
Буып-түю бірліктерінің саны жеткіліксіз болған жағдайда сынақ жүргізу үшін жоғарыда көрсетілгендей қаптама бірліктері қайта іріктеледі.
Соңғы сатыда іріктелген буып-түю бірліктерінен сыртқы түрі бойынша бақылаудан кейін белгілі бір мақсатты іске асыру үшін қажетті мөлшерде (микробиологиялық тазалыққа, стерильдікке сынауды, парентеральді және офтальмологиялық ерітінділерді механикалық қосуға сынауды және т.б. ескере отырып) дәрілік заттың жеке фармакопея бабының немесе сапа бойынша нормативтік құжаттың талаптарына сәйкестігіне зерттеу үшін сынама (іріктеу) алынады.
Ескертпе. Қатты дозаланған дәрілік заттар үшін микробиологиялық бақылау жүргізу үшін үлгілер бірліктерінің саны үлгілердің қажетті санын таблетканың, драженің, капсуланың немесе суппозиторийдің орташа салмағына граммен (50 г) бөлу арқылы есептейді.
Егер біртекті өнімнің түпнұсқалығы дұрыс болса, онда таңдалған қаптама бірліктерінің санын есептеу үшін мына формуланы қолдану керек:
Формула (2) бойынша есептеу нәтижесінде алынған бөлшек сан жай дөңгелектеу жолымен бүтін санға дейін ұлғайту немесе азайту жағына қарай дөңгелектенеді. Егер қаптама бірліктері 4 және одан аз болса, онда барлық бірліктер іріктеледі.
Ескертпе. Дәрілік заттарды өндіруге арналған материалдарды қабылдау (кіру) бақылау кезінде (2) формуланы пайдалану ұсынылмайды.
Егер өнім әртекті және/немесе белгісіз көзден алынған болса, іріктелетін қаптама бірліктерінің санын есептеу үшін мына формуланы қолдануға болады:
(3) формула бойынша есептеу нәтижесінде алынған бөлшек сан бүтін санға дейін ұлғаю жағына дөңгелектенеді.
Өлшеп оралмаған дәрілік заттар мен материалдардан сынама алуға қойылатын талаптар.
Өлшеп оралмаған дәрілік заттардың немесе материалдардың сынамасы шамамен тең мөлшерде алынған, араластырылған және қажет болған жағдайда дәрілік затты немесе материалдарды белгілі бір мақсатты іске асыру үшін сапа жөніндегі нормативтік құжаттың талаптарына сәйкес келуіне сынау үшін қажетті үлгінің массасына (көлеміне) дейін азайтылған, біріктірілген нүктелік сынамалар болуы тиіс.
Ескертпе. Егер әрбір нүктелі сынаманы жеке-жеке талдайтын болса, онда олардың массалары (көлемдері) бірдей болмауы мүмкін, бірақ сынақтың нақты түрі үшін сапа бойынша нормативтік құжатта белгіленген саннан кем болмауы тиіс.
Сынамаларды іріктеу үшін өнім қаптамасының физикалық жағдайына, түріне сәйкес келетін, өнімді ластамайтын және онымен әрекеттеспейтін материалдан жасалған сынама алғыштар қолданылады. Сынама алғыштың сыйымдылығы барлық нүктелі сынаманы алу үшін жеткілікті болуы тиіс, ал оның конструкциясы тазалау үшін ыңғайлы болуы тиіс. Пайдаланылатын сынама алғыштар таза және құрғақ, сынама микробиологиялық тазалықты анықтау үшін пайдаланылған жағдайда стерильді болуы тиіс.
Нүктелік сынамаларды іріктеу қолайлы сынама алғыштармен әр түрлі деңгейде: әрбір іріктелген қаптама бірлігінің жоғарғы, орта және төменгі қабаттары деңгейінде жүргізіледі. Сұйықтықтардың сынамаларын алу үшін оларды алдымен мұқият араластырады, егер араластыру қиын болса (үлкен көлемді ыдыстар болса), нүктелі сынамаларды әртүрлі қабаттардан ауыстырмай алады.
Өнімнің біртектілігін тексеру үшін оның сынамаларын алған жағдайда сусымалы, тұтқыр, гетерогенді және басқа да белгіленген өнімнің нүктелік сынамалары жеке-жеке зерттеледі және сыртқы қарап тексеру кезінде іріктелген нүктелік сынамалардың біртектілігіне көз жеткізіледі.
Ескертпе. Әртектілік белгілеріне қатты заттың кристалды, түйіршікті немесе ұнтақ тәрізді массасындағы бөлшектердің пішіні, мөлшері немесе түсі бойынша айырмашылықтар, гигроскопиялық заттардағы ылғалды қыртыстар, сұйық субстанцияларда табылған қатты заттар, сұйық субстанциялардың қатпарлануы және т. б. болуы мүмкін.
Егер нүктелі сынамалар біртекті болса, онда оларды таза құрғақ бетте немесе біріктірілген сынаманы алу үшін қолайлы ыдыста мұқият араластырып, біріктіреді.
Қажет болған жағдайда біріктірілген сынаманы бөлу (азайту) үшін негізделген қолмен жасалған немесе автоматтандырылған әдістер қолданылады.
ТҰТЫНУ ҚАПТАМАСЫНДАҒЫ ДӘРІЛІК ПРЕПАРАТТАРДЫҢ СЫНАМАЛАРЫН ІРІКТЕУГЕ ҚОЙЫЛАТЫН ТАЛАПТАР
Бір өнім берушіден алынған, бір өндірушінің бір сериядағы дәрілік препараттарын біртекті деп санауға болады.
Дәрілік препараттардың іріктемесі бүлінбеген қаптама бірліктерінен тұруы тиіс.
Дәрілік препараттарды іріктеу көлемі іріктеу мақсатымен, сынау әдісінің талаптарымен, дәрілік нысанның түрімен және басқа да факторлармен айқындалады.
Дәрілік препараттардың іріктемелерін іріктеу жалпы фармакопея бабындардың нақты дәрілік нысандарға, сынақ әдістеріне қойылатын талаптарға сәйкес немесе сапа жөніндегі нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
ІРІКТЕЛГЕН ҮЛГІЛЕРДІ ҚАПТАУ, ТАҢБАЛАУ, САҚТАУ
Дәрілік заттар мен материалдардың іріктеп алынған үлгілері (соңғы, ең соңғы іріктемесі) дайындалған ыдысқа салынады және/немесе буып-түйіледі, қажет болған жағдайда пломбаланады немесе іріктеу орнында сүргі соғылады.
Қаптама сынаманың келесі сынақтар жүргізу үшін жарамдылығын қамтамасыз етуі және тасымалдау мен сақтау кезінде зерттелетін сапа көрсеткіштерін өзгертпеуі тиіс.
Өлшеп оралмаған өнімнің немесе материалдардың сынамаларын іріктеу стерильді ыдысқа жүргізілуі тиіс.
Іріктеуден өткен сынамалар бірыңғай таңбалауды қолданумен тиісті түрде сәйкестендірілуі және іріктеу актісімен немесе іріктеу күнін, уақытын және орнын, іріктеу кезіндегі қоршаған орта жағдайларын, іріктеуді жүргізген адамның тегін, атын және әкесінің атын және басқа да қажетті ақпаратты қамтитын басқа құжатпен ресімделуі тиіс.
Сынақтар жүргізілгенге дейін және одан кейін сынамалар жеке фармакопея бабының немесе сапа жөніндегі нормативтік құжаттың дәрілік заттарға немесе материалдарға қойылатын талаптарына сәйкес жеке үй-жайда сақталуға тиіс. Үй-жайдағы жағдай сақтау мерзімі ішінде сынамалардың сақталуын қамтамасыз етуі тиіс.
Сынамалар алынған буып-түю бірліктері ұқыпты ашылып, жабылуы тиіс, оларға осы қаптамадан (ыдыстан) сынамалар алынғанын көрсететін таңба және талданатын объектінің қалған саны нақты белгіленіп қойылуы тиіс.
Егер сынама алу үшін қаптама тесілген болса, онда іріктеуден кейін пункция орнын жауып, таңбалау керек.
Сынамаларды іріктеуге арналған үй-жайларға, жабдықтарға және персоналға қойылатын талаптар
Сынамаларды іріктеумен байланысты барлық операцияларды сынамаларды іріктеуге арналған тиісті жабдықтар мен құралдарды пайдалана отырып, бөлек үй-жайда немесе арнайы бөлінген орында тиісті түрде орындау керек. Сынама алу кезінде пайдаланылатын сынақ жабдығы мен өлшеу құралдары белгіленген тәртіппен аттестаттаудан немесе тексеруден өтуі тиіс.
Сынама алуды орындайтын персоналдың тиісті даярлығы болуы тиіс.
Сынамаларды іріктеу рәсімі бойынша құжаттама сынамаларды іріктеу орындарында болуы және персонал үшін қолжетімді болуы тиіс.
Сынамаларды іріктеу алдында іріктеуге жауапты персонал қауіпсіздік техникасымен және өз денсаулығын қорғаумен байланысты қажетті сақтық шаралары мен сынамаларды іріктеу жөніндегі персоналға және қоршаған ортаға қойылатын талаптарды қамтитын қажетті ақпаратты зерделеуі тиіс.
Сынамаларды іріктеумен айналысатын персонал денсаулық жағдайын және жеке гигиена талаптарын регламенттейтін нұсқаулықтарды қатаң сақтауы тиіс.
Сынама алушылар қажет болған жағдайда тапсырманы орындау үшін қолғап, алжапқыш, көзілдірік, респиратор және басқа да жеке қорғаныш құралдарын пайдалана отырып, тиісті қорғаныш киімін, арнайы аяқ киім киюі тиіс.
Сынама алу кезінде тамақ ішуге, ішуге, темекі шегуге, сондай-ақ тамақты, темекі шегуге арналған құралдарды арнайы киімде немесе сынама іріктеу орнында сақтауға тыйым салынады.
Сынамаларды іріктеу кезінде өнімнің уыттылығын, от пен жарылыс қаупін, гигроскопиялығын және басқа да қасиеттерін ескере отырып, сақтық шаралары мен қауіпсіздік талаптарын, сондай-ақ іріктеп алынатын сынамаларды олармен жұмыс істеу кезінде бүлінуден және ластанудан қорғауға бағытталған шараларды, кейінгі сынақтардың талаптары мен әдістерін ескере отырып, оларды қаптауға, тасымалдауға, жинақтауға және сақтауға қойылатын талаптарды сақтау қажет.
Есірткі құралдарына, психотроптық заттарға және олардың прекурсорларына жататын дәрілік заттар мен материалдардың сынамаларын іріктеу кезінде басшылыққа Еуразиялық экономикалық одақтың қолданыстағы заңнамалық құжаттарын алған жөн.
Сынамаларды іріктеуге жауапты адамдардың сынамаларды іріктеу аймағына және үлгілерді сақтау орнына қауіпсіз кіру және шығу мүмкіндігі болуы тиіс. Үлгілерді сақтайтын үй-жайлар тиісті жарықтандырылған, желдетілетін, іріктелген өнім үлгілерінің сипатына байланысты қауіпсіздік талаптарына сәйкес келетін ішкі ұйымдастырылған болуы тиіс.
Бірге жиналған көп көлемдегі орамалардың құлауын болдырмау үшін шаралар қабылдау қажет.

Полученное в результате подсчета по формуле (1) дробное число округляют в сторону увеличения до целого числа, оно должно быть не менее 3 и не более 30.
В случае недостаточного количества упаковочных единиц для проведения испытания повторно отбирают упаковочные единицы, как указано выше.
Из отобранных на последней ступени упаковочных единиц после контроля по внешнему виду берут пробу (выборку) для исследования лекарственного средства на соответствие требованиям частной фармакопейной статьи или нормативного документа по качеству в количестве, необходимом для реализации определенной цели (с учетом испытания на микробиологическую чистоту, стерильность, испытания парентеральных и офтальмологических растворов на механические включения и т.п.).
Примечание. Для твердых дозированных лекарственных средств количество единиц образцов для проведения микробиологического контроля рассчитывают путем деления требуемого количества образца в граммах (50 г) на среднюю массу таблетки, драже, капсулы или суппозитория.
Если подлинность однородной продукции достоверна, то для расчета количества отбираемых упаковочных единиц следует использовать формулу:
Полученное в результате подсчета по формуле (2) дробное число округляют в сторону увеличения или уменьшения до целого числа путем простого округления. Если упаковочных единиц 4 и менее, то отбираются все единицы.
Примечание. Не рекомендуется использовать формулу (2) при приемочном (входном) контроле материалов, предназначенных для производства лекарственных средств.
Если продукция неоднородная и/или получена из неизвестного источника, для расчета количества отбираемых упаковочных единиц можно использовать формулу:
Полученное в результате подсчета по формуле (3) дробное число округляют в сторону увеличения до целого числа.
Требования к отбору проб из нерасфасованных лекарственных средств и материалов.
Проба из нерасфасованных лекарственных средств или материалов должна представлять собой объединенные точечные пробы, взятые примерно в равных количествах, смешанные и при необходимости уменьшенные до массы (объема) образца, необходимой для испытания лекарственного средства или материалов на соответствие требованиям нормативного документа по качеству для реализации определенной цели.
Примечание. Если каждую точечную пробу анализируют по отдельности, то их массы (объемы) могут быть неодинаковыми, но не менее количества, определенного нормативным документом по качеству для конкретного вида испытаний.
Для отбора проб применяют пробоотборники, соответствующие физическому состоянию, виду упаковки продукции, изготовленные из материала, который не загрязняет продукцию и не реагирует с ней. Вместимость пробоотборника должна быть достаточной для отбора всей точечной пробы, а его конструкция должна быть доступна для очистки. Используемые пробоотборники должны быть чистыми и сухими, в случае использования пробы для определения микробиологической чистоты — стерильными.
Отбор точечных проб проводят подходящим пробоотборником с разных уровней: верхнего, среднего и нижнего слоев каждой отобранной упаковочной единицы. Для отбора проб жидкостей их сначала тщательно перемешивают, в случае, если перемешивание затруднено (большие емкости), точечные пробы отбирают без перемешивания из разных слоев.
В случае отбора проб продукции для проверки ее однородности точечные пробы сыпучей, вязкой, гетерогенной и другой установленной продукции исследуют по отдельности и при внешнем осмотре убеждаются в однородности отобранных точечных проб.
Примечание. Признаками неоднородности могут быть различия по форме, размеру или цвету частиц в кристаллической, гранулированной или порошкообразной массе твердого вещества, влажные корки на гигроскопических веществах, обнаруженные твердые вещества в жидких субстанциях, расслоение жидких субстанций и др.
Если точечные пробы однородны, то их объединяют, тщательно перемешивая на чистой сухой поверхности или в подходящей емкости для получения объединенной пробы.
При необходимости для деления (уменьшения) объединенной пробы применяют обоснованные ручные или автоматизированные методы.
ТРЕБОВАНИЯ К ОТБОРУ ПРОБ ЛЕКАРСТВЕННЫХ ПРЕПАРАТОВ В ПОТРЕБИТЕЛЬСКОЙ УПАКОВКЕ
Лекарственные препараты одной серии одного производителя, полученные от одного поставщика, можно считать однородными.
Выборка лекарственных препаратов должна состоять из ненарушенных упаковочных единиц.
Объем выборки лекарственных препаратов определяется целью отбора, требованиями метода испытания, видом лекарственной формы и другими факторами.
Отбор выборок лекарственных препаратов осуществляется в соответствии с требованиями общих фармакопейных статей на конкретные лекарственные формы, на методы испытаний или в соответствии с требованиями нормативных документов по качеству.
УПАКОВКА, МАРКИРОВКА, ХРАНЕНИЕ ОТОБРАННЫХ ОБРАЗЦОВ
Отобранные образцы (конечная, финальная выборка) лекарственных средств и материалов помещают в подготовленную тару и/или упаковывают, при необходимости пломбируют или опечатывают на месте отбора.
Упаковка должна обеспечивать пригодность пробы для проведения последующих испытаний и не изменять исследуемые показатели качества при транспортировании и хранении.
Отбор проб нерасфасованной продукции или материалов должен осуществляться в стерильную тару
Пробы, прошедшие отбор, должны соответствующим образом идентифицироваться с использованием единой маркировки и оформляться актом отбора или другим документом, включающим дату, время и место отбора, условия окружающей среды при отборе, фамилию, имя и отчество лица, проводившего отбор, и другую необходимую информацию.
До и после проведения испытаний пробы должны храниться в отдельном помещении в соответствии с требованиями частной фармакопейной статьи или нормативного документа по качеству на лекарственные средства или материалы. Условия в помещении должны обеспечивать сохранность проб в течение срока хранения.
Упаковочные единицы, из которых были отобраны пробы, должны быть аккуратно вскрыты и закрыты, на них должна быть нанесена маркировка, показывающая, что из этой упаковки (тары) были взяты пробы, и уточнено оставшееся количество анализируемого объекта.
Если для отбора пробы был сделан прокол упаковки, то после отбора необходимо запечатать место прокола и промаркировать.
Требования к помещениям для отбора проб, оборудованию и персоналу
Все операции, связанные с отбором проб, следует выполнять должным образом в отдельном помещении или специально отведенном месте с использованием надлежащего оборудования и инструментов для отбора проб. Используемое при отборе проб испытательное оборудование и средства измерений должны пройти в установленном порядке аттестацию или поверку.
Персонал, выполняющий отбор проб, должен иметь соответствующую подготовку.
Документация по процедуре отбора проб должна находиться в местах отбора проб и быть доступной для персонала.
Перед отбором проб персонал, ответственный за отбор, должен изучить необходимую информацию, связанную с техникой безопасности и охраной своего здоровья, содержащую необходимые меры предосторожности и требования к персоналу по отбору проб и окружающей среде.
Персонал, занятый отбором проб, должен строго соблюдать инструкции, регламентирующие состояние здоровья и требования личной гигиены.
Пробоотборщики должны носить соответствующую защитную одежду, специальную обувь для выполнения задания, используя при необходимости перчатки, фартуки, очки, респираторы и другие средства индивидуальной защиты.
При отборе проб запрещается принимать пищу, пить, курить, а также хранить еду, средства для курения в специальной одежде или месте отбора проб.
При отборе проб необходимо соблюдать меры предосторожности и требования безопасности, учитывая токсичность, огне- и взрывоопасность, гигроскопичность и другие свойства продукции, а также меры, направленные на предохранение отбираемых проб от повреждения и загрязнения во время работы с ними, требования к их упаковке, транспортированию, складированию и хранению с учетом требований и методов последующих испытаний.
При отборе проб лекарственных средств и материалов, относящихся к наркотическим средствам, психотропным веществам и их прекурсорам, следует принимать к руководству действующие законодательные документы Евразийского экономического союза.
Лица, ответственные за отбор проб, должны иметь безопасный доступ и выход из зоны отбора проб и места хранения образцов. Помещения хранения образцов должны иметь надлежащее освещение, вентиляцию, внутреннюю организацию, соответствующую требованиям безопасности, связанным с характером отобранных образцов продукции.
Необходимо принимать меры для предотвращения обрушения сложенных вместе в большом количестве упаковок.

2.1.8. ФАРМАКОГНОСТИКАЛЫҚ СЫНАҚТАР ӘДІСТЕРІ
201080001-2019
2.1.8.1. Хлорсутекті қышқылда ерімейтін күл
Хлорсутекті қышқылда ерімейтін күл – сульфатты немесе жалпы күлді хлорсутекті қышқылмен алынғаннан кейін 100 г шикізатқа қайта есептегенде алынған қалдық.
Сульфатты немесе жалпы күлді анықтағаннан кейін алынған тигельдегі қалдыққа 15 мл Р су және 10 мл Р хлорсутек қышқылы қосылады, тигель сағат шынысымен жабылады және 10 минут бойы абайлап қайнатады, салқындатады және күлсіз фильтр арқылы фильтрлейді. Қалдықты фильтраттың рН бейтарап мәніне дейін ыстық сумен жуады, кептіреді, содан кейін қызыл қыздыру температурасында қыздырады, эксикаторда салқындатады және өлшейді. Дәйекті екі рет өлшенген массалар арасындағы айырмашылық 0,5 мг-дан аспайтындай етіп қол жеткізгенге дейін қыздырады.
201080002-2019

2.1.8. МЕТОДЫ ФАРМАКОГНОСТИЧЕСКИХ
ИСПЫТАНИЙ
201080001- 2019
2.1.8.1. Зола, нерастворимая в хлороводородной кислоте
Зола, нерастворимая в хлороводородной кислоте представляет собой остаток, полученный после извлечения сульфатной или общей золы хлороводородной кислотой в пересчете на 100 г сырья.
К остатку в тигле, полученному после определения сульфатной или общей золы, прибавляют 15 мл воды Р и 10 мл хлороводородной кислоты Р, накрывают тигель часовым стеклом и осторожно кипятят в течение 10 мин, охлаждают и фильтруют через беззольный фильтр. Остаток промывают горячей водой до нейтрального значения рН фильтрата, сушат, а затем прокаливают при температуре красного каления, охлаждают в эксикаторе и взвешивают. Прокаливают до достижения разницы между массами двух последовательных взвешиваний не более 0, 5 мг.
201080002- 2019

2.1.8.2. Бөгде қоспалар
Дәрілік өсімдік шикізатын зең баспауы тиіс. Дәрілік өсімдік шикізатында рұқсат етілген және рұқсат етілмеген қоспаларға бөлінетін бөгде қоспалардың болуы мүмкін.
Рұқсат етілген қоспаларға мыналар жатады:
- дәрілік өсімдік шикізатының/препараттың осы түріне тән түсін өзгерткен шикізаттың бөліктері (қоңыр, қара, өңсіз және т. б.);
- шикізаттың белгіленген сипаттамасына сәйкес келмейтін өсімдіктің басқа бөліктері;
- органикалық қоспа (басқа улы емес өсімдіктердің бөліктері);
- минералды қоспалар (жер, құм, тастар).
Рұқсат етілмеген қоспаларға мыналар жатады:
- шыны;
- кеміргіштер мен құстардың қиы;
- улы өсімдіктердің бөліктері;
- дайындау, өңдеу және сақтау кезінде шикізатқа түсетін зиянкестер.
КЕПТІРІЛГЕН ӨСІМДІКТЕР
Сынамаларды іріктеу және үлгілерді дайындау. Жалпы баптың талаптарына сәйкес. Дәрілік өсімдік шикізаты: сынамаларды іріктеу және үлгілерді дайындау.
Рұқсат етілген қоспаларды анықтау. 100 г-нан 500 г-ға дейінгі шикізат навескасын немесе жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес оның ең аз мөлшерін жұқа қабат қылып бөледі. Рұқсат етілген қоспаларды көзбен немесе лупаның көмегімен (6 сағат) анықтайды, бөліп алады, өлшейді және олардың мөлшерін пайызбен есептейді.
ЖАҢАДАН ЖИНАЛҒАН ӨСІМДІКТЕР
Дәрілік өсімдік шикізаты: сынамаларды іріктеу және үлгілерді дайындау жалпы бабын қолдану мүмкін болмаған кезде мынадай әдістердің бірі: егер сынақ бүкіл партия үшін жүргізілсе, А әдісі; егер сынақ бүкіл партия үшін жүргізілмесе, В әдісі қолданылады.
А ӘДІСІ
Сынамаларды іріктеу және үлгілерді дайындау. Сынақ бүкіл партия үшін өткізіледі.
Рұқсат етілген қоспаларды анықтау. Партияны жұқа қабатпен бөледі және рұқсат етілген қоспаларды көзбен немесе лупа (6х) көмегімен анықтайды, бөліп алады, өлшейді және олардың мөлшерін пайызбен есептейді.
В ӘДІСІ
Сынамаларды іріктеу және үлгілерді дайындау. Бүкіл партияны тексеру мүмкін болмаған кезде келесіні орындайды.
Біріктірілген сынама. Біріктірілген сынаманы жалпы баптың нұсқауларына сәйкес дайындайды. Дәрілік өсімдік шикізаты: сынамаларды іріктеу және үлгілерді дайындау.
Сыналатын сынама. Біріктірілген сынаманы пайдаланады немесе егер ол 1 кг көп болса, біріктірілген сынаманың репрезентативтілігін қамтамасыз ететін қолайлы әдіспен 500 – 1000 г массаға дейін азайтады.
Рұқсат етілген қоспаларды анықтау. Сынаманы немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген оның ең аз мөлшерін пайдаланады, оны жұқа қабаттап бөледі және рұқсат етілген қоспаларды көзбен немесе лупа көмегімен (6 сағат) анықтайды, бөледі, өлшейді және олардың мөлшерін пайызбен есептейді.

2.1.8.2. Посторонние примеси
Лекарственное растительное сырье не должно быть поражено плесенью. В лекарственном растительном сырье возможно присутствие посторонних примесей, которые разделяют на допустимые и недопустимые примеси.
К допустимым примесям относят:
- части сырья, изменившей окраску, присущую данному виду лекарственного растительного сырья/препарата (побуревшие, почерневшие, выцветшие и т.д.);
- другие части растения, не соответствующие установленному описанию сырья;
- органическую примесь (части других неядовитых растений);
- минеральную примесь (земля, песок, камешки).
К недопустимым примесям относят:
- стекло;
- помет грызунов и птиц;
- части ядовитых растений;
- вредители, попадающие в сырье при заготовке, переработке и хранении.
ВЫСУШЕННЫЕ РАСТЕНИЯ
Отбор проб и подготовка образцов. В соответствии с требованиями общей статьи. Лекарственное растительное сырье: отбор проб и подготовка образцов.
Определение допустимых примесей. Навеску от 100 г до 500 г сырья или в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье его минимальное количество распределяют тонким слоем. Допустимые примеси определяют невооруженным глазом или с помощью лупы (6Ч), отделяют, взвешивают и рассчитывают их содержание в процентах.
СВЕЖЕСОБРАННЫЕ РАСТЕНИЯ
При неприменимости общей статьи Лекарственное растительное сырье: отбор проб и подготовка образцов используют один из следующих методов: метод А, если испытание может быть проведено для всей партии; метод В, если испытание не может быть проведено для всей партии.
МЕТОД А
Отбор проб и подготовка образцов. Испытание проводят для всей партии.
Определение допустимых примесей. Партию распределяют тонким слоем и определяют допустимые примеси невооруженным глазом или с помощью лупы (6х), отделяют, взвешивают и рассчитывают их содержание в процентах.
МЕТОД В
Отбор проб и подготовка образцов. При невозможности проверить всю партию, выполняют следующее.
Объединенная проба. Объединенную пробу готовят в соответствии с указаниями общей статьи. Лекарственное растительное сырье: отбор проб и подготовка образцов.
Испытуемая проба. Используют объединенную пробу или, если она больше 1 кг, уменьшают до массы 500 - 1000 г подходящим методом, обеспечивающим репрезентативность объединенной пробы.
Определение допустимых примесей. Используют пробу или ее минимальное количество, указанное в частной фармакопейной статье, которую распределяют тонким слоем и определяют допустимые примеси невооруженным глазом или с помощью лупы (6 Ч), отделяют, взвешивают и рассчитывают их содержание в процентах.

Ұнтаққа ұсақталған дәрілік өсімдік шикізатындағы минералды қоспаны анықтау. Сыналатын сынаманы ықтимал қателігі ±0,01 г болатындай өлшейді, содан кейін сыйымдылығы 1000 мл шыны стаканға салады, 200 мл Р су қосады. Жабысып қалған бөлшектерден тұратын түйіршіктерді жою үшін ішіндегісін шикізат/препарат толық дымқылданғанға дейін араластырады, сұйықтық көлемінде біркелкі таратады және 3 – 5 минут бойы ұстайды. Минералды қоспалар шөкеннен кейін өлшенген бөлшектері бар суды (шикізат бөлшектерінің ісініп кетуіне жол бермей) тез тұнбадан құйып алады. Стакандағы тұнбаны шикізаттың өлшенген бөлшектері толығымен жойылғанша бірнеше рет Р сумен жуады. Жуу аяқталғаннан кейін стаканда судың ең аз мөлшері бар минералды қоспаның тұнбасы қалуы тиіс. Стакандағы тұнба 100 °С-ден 105 °С-ге дейінгі температурада кептіргіш шкафта тұнба құмға айналғанға дейін кептіріледі. Кептірілген тұнба (минералды қоспа) салқындатылып, ±0,01 г ықтимал қателікпен өлшенеді. Минералды қоспаның құрамдағы мөлшері пайызбен есептеледі.
Әдетте, органикалық қоспаның мөлшері 1% - дан, минералды қоспаның мөлшері 1% - дан аспауы керек.
201080003-2019

Определение минеральной примеси в лекарственном растительном сырье, измельченном в порошок. Испытуемую пробу взвешивают с погрешностью ±0,01 г, затем помещают в стеклянный стакан вместимостью 1000 мл, прибавляют 200 мл воды Р. Для устранения комочков из слипшихся частиц, содержимое размешивают до полного смачивания сырья /препарата, равномерно распределяя в объеме жидкости и выдерживают в течение 3-5 мин. После оседания минеральной примеси воду со взвешенными частицами быстро (не давая разбухнуть частицам сырья) сливают с осадка. Осадок в стакане несколько раз промывают водой Р до полного удаления взвешенных частиц сырья. По окончании промывания в стакане должен остаться осадок минеральной примеси с минимальным количеством воды. Осадок в стакане сушат в сушильном шкафу при температуре от 100 °С до 105 °С до приобретения осадком сыпучести. Высушенный осадок (минеральную примесь) охлаждают и взвешивают с погрешностью ±0,01 г. Рассчитывают содержание минеральной примеси в процентах.
Как правило, содержание органической примеси должно быть не более 1 %, минеральной примеси — не более 1%.
201080003-2019

2.1.8.З. Тыныс саңылауы және оның индексі ТЫНЫС САҢЫЛАУЫ
Тыныс саңылауы маңы жасушаларының пішіні мен орналасуы бойынша анықталатын тыныс саңылауларының бірнеше түрі бар (2.1.8.3-1-суретті қараңыз).
1. Аномоциттік (ретсіз-жасушалық) типі: көп жағдайда тыныс саңылауларыне эпидермис жасушаларынан айырмашылығы жоқ саны белгісіз жасушалар қоршайды.
2. Анизоциттік (тең емес-жасушалық) типі: тыныс саңылаулары әдетте үш тыныс саңылауы маңы жасушаларымен қоршалады, олардың біреуі қалғандарына қарағанда айтарлықтай кішкентай.
3. Диациттік (айқасқан-жасушалық) типі: тыныс саңылаулары екі тыныс саңылауы маңы жасушаларымен қоршалған, олардың іргелес қабырғалары тыныс саңылауының саңылауына перпендикуляр.
4. Парациттік (параллель-жасушалық) типі: тыныс саңылауларының параллель-бойлық осінің әр жағынан бір немесе одан да көп тыныс саңылауы маңы жасушалары орналасқан.
2.1.8.3.-1.-сурет. Лептесіктер типтері
ТЫНЫС САҢЫЛАУЫНЫҢ ИНДЕКСІ
Тыныс саңылауының индексі
мұнда, S – жапырақтың аталған алаңдағы тыныс саңылауларының саны;
E – жапырақтың аталған алаңдағы эпидермалдық (трихомаларды қоса алғанда) жасушаларының саны.
Жапырақтың әр үлгісі үшін кем дегенде 10 анықтама жасалады және орташа мәні есептеледі.
201080004-2019
2.1.8.4. Ісіну коэффициенті
Жабысқан шырышты қоса алғанда, дәрілік өсімдік шикізатының су ерітіндісінде 4 сағат бойы ісінгеннен кейін 1,0 г-да алатын миллилитрдағы көлемін ісіну коэффициенті деп атайды.
Тұтас немесе ұсақталған 1,0 г дәрілік өсімдік шикізаты жеке баптағы нұсқауларға сәйкес сыйымдылығы 25 мл, биіктігі 125±5 мм және бөлінісі 0,5 мл болатын тығыз тығыны бар межеленген цилиндрге салынады. Жеке бапта басқа нұсқаулар болмаған жағдайда үлгіні 1,0 мл Р спиртке салады, 25 мл Р су қосады, цилиндрді жабады, әр 10 минут сайын 1 сағат бойы қатты шайқайды. Содан кейін 3 сағат бойы ұстайды. Сынақ басталғаннан кейін 90 минуттан кейін цилиндрді тік оське айналдыру арқылы бетінде қалқып жүрген шикізат бөлшектерімен бірге сұйықтықтың ең көп ықтимал мөлшерін төгіп тастайды. Жабысқан шырышты қоса алғанда, шикізат алып отырған көлем өлшенеді. Параллель үш сынақ өткізіледі.
Ісіну коэффициенті үш анықтаманың орташа мәні ретінде есептеледі.
201080005-2019
2.1.8.5. Эфир майларындағы су
Эфир майының 10 тамшысын 1 мл Р көміртегі дисульфидімен араластырады. Ерітінді тұрған кезде мөлдір болуы керек.
201080006-2019
2.1.8.6. Эфир майларындағы бөгде эфирлер
1 мл эфир майы 3,0 мл жаңа дайындалған 100 г/л Р калий гидроксиді ерітіндісімен Р спиртте су моншасында 2 минут бойы қыздырады. Кристалдар 30 минут ішінде, тіпті салқындатқан кезде де пайда болмауы керек.

2.1.8.З. Устьица и устьичный индекс
УСТЬИЦА
Различают несколько типов устьиц, определяемых по форме и расположению околоустьичных клеток (см. рисунок 2.1.8.3.-1).
1. Аномоцитный (беспорядочно-клеточный) тип: в большинстве случаев устьица окру-
Рисунок 2.1.8.3.-1. —Типы устьиц.
жены неопределенным числом клеток, не отличающихся от клеток эпидермиса.
2. Анизоцитный (неравно-клеточный) тип: устьица обычно окружены тремя околоустьичными клетками, одна из которых значительно меньше остальных.
3. Диацитный (скрещено-клеточный) тип: устьица окружены двумя околоустьичными клетками, смежные стенки которых перпендикулярны устьичной щели.
4. Парацитный (параллельно-клеточный) тип: с каждой стороны устьица параллельнопродольной оси расположены по одной или более околоустьичных клеток.
УСТЬИЧНЫЙ ИНДЕКС
Устьичный индекс
где:       S       — число устьиц на данной площади листа;
Е — число эпидермальных клеток (включая трихомы) на данной
площади листа.
Для каждого образца листа делают не менее 10 определений и рассчитывают среднее значение.
201080004-2019
2.1.8.4. Коэффициент набухания
Коэффициентом набухания называют объем в миллилитрах, занимаемый 1,0 г лекарственного растительного сырья, включая прилипшую слизь, после набухания в водном растворе в течение 4 ч.
1, г лекарственного растительного сырья, цельного или измельченного, в соответствии с указаниями в частной статье помещают в градуированный цилиндр с притертой пробкой вместимостью 25 мл, высотой 125 ± 5 мм и ценой деления 0,5 мл. При отсутствии других указаний в частной статье образец смачивают 1,0 мл спирта Р, прибавляют 25 мл воды Р, закрывают цилиндр, энергично встряхивают через каждые 10 мин в течение 1 ч. Затем выдерживают в течение 3 ч. Через 90 мин после начала испытания сливают максимально возможное количество жидкости вместе с частицами сырья, плавающими на поверхности, путем вращения цилиндра вокруг вертикальной оси. Измеряют объем, занимаемый сырьем, включая прилипшую слизь. Параллельно проводят три испытания.
Коэффициент набухания рассчитывают как среднее значение трех определений.
201080005- 2019
2.1.8.5. Вода в эфирных маслах
10 капель эфирного масла смешивают с 1 мл углерода дисульфида Р. Раствор должен быть прозрачным при стоянии.
201080006- 2019
2.1.8.6. Посторонние эфиры в эфирных маслах
1 мл эфирного масла нагревают в течение 2 мин на водяной бане с 3,0 мл свежеприготовленного раствора 100 г/л калия гидроксида Р в спирте Р. Не должно происходить образования кристаллов в течение 30 мин, даже при охлаждении.

201080007-2019
2.1.8.7. Эфир майларындағы қанық минералды майлар
Қанық минералды майларды анықтау келесі әдістермен жүргізілуі мүмкін:
а) фильтр қағазына эфир майының бір тамшысын жағады. Тамшы жартылай мөлдір немесе майлы дақ қалдырмай, 24 сағат ішінде толығымен буланып кетуі керек;
б) 1 мл эфир майын сыйымдылығы 20 мл пробиркада 10 мл 96% Р этанолмен шайқайды, ерітіндінің бұлдырлануы және майлы тамшылардың пайда болуы байқалмауы тиіс.
201080008-2019

201080007- 2019
2.1.8.7. Жирные и минеральные масла в эфирных маслах
Определение жирных и минеральных масел может быть проведено по следующим методикам:
а) одну каплю эфирного масла наносят на фильтровальную бумагу. Капля должна полностью испариться в течение 24 ч, не оставляя полупрозрачного или жирного пятна;
б) 1 мл эфирного масла встряхивают в пробирке вместимостью 20 мл с 10 мл 96 % этанола Р, не должно наблюдаться помутнения раствора и образования жирных капель.
201080008- 2019

2.1.8.8. Эфир майларының иісі мен дәмі
Эфир майларының иісі мен дәмін анықтау үшін келесі әдістерді қолдануға болады:
а) үш тамшы эфир майы мен 5 мл 90% Р этанол қоспасы 10 г Р сахароза ұнтағымен араластырылады. Дәмі мен иісі өсімдік немесе эфир майы алынған өсімдік бөліктерімен бірдей болуы керек;
б) эфир майының екі тамшысы (шамамен 0,1 мл) ұзындығы 12 см және ені 5 см фильтр қағазының жолағына жағылады және оның иісін әр 15 минут сайын стандартты үлгінің иісімен салыстырады. Эфир майының иісі стандартты үлгінің иісінен 1 сағат ішінде ерекшеленбеуі керек.
201080009-2019
2.1.8.9. Эфир майларын буландырғаннан кейінгі қалдық
Эфир майын буландырғаннан кейінгі қалдық төменде көрсетілген жағдайларда су моншасында буландырылғаннан кейін қалған эфир майының пайыздық мөлшерін білдіреді.
Аспап (2.1.8.9-1-суретті қараңыз) мыналарды қамтиды:
- диаметрі 70 мм болатын саңылауы бар, қақпағы бар су моншасы;
- шыныаяқтың ішіндегісіне қатысты инертті, ыстыққа төзімді шыныдан жасалған булау шыныяаяғы;
- эксикатор.
Әдістеме. Буландыратын шыныаяқты су моншасында 1 сағат қыздырады, эксикаторда салқындатады және өлшейді. Жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде, буландыратын шыныаяқта 5,00 г эфир майы өлшеніп (майда ұшпайтын қалдық 8% көп болса, бұдан аз навеска көрсетілуі мүмкін), көрсетілген уақыт ішінде соратын шкафта интенсивті қайнатылған су моншасында қыздырады. Шыныаяқты эксикаторға орналастырады, салқындатады және өлшейді.
Сынақ кезінде моншадағы су деңгейі қақпақ деңгейінен шамамен 50 мм төмен болуы керек.

2.1.8.8. Запах и вкус эфирных масел
Для определения запаха и вкуса эфирных масел могут быть использованы следующие методики:
а) смесь трех капель эфирного масла и 5 мл 90 % этанола Р перемешивают с 10 г измельченной в порошок сахарозы Р. Вкус и запах должны быть такими же, как и у растения или части растения, из которых получено эфирное масло;
б) две капли (около 0,1 мл) эфирного масла наносят на полоску фильтровальной бумаги длиной 12 см и шириной 5 см и сравнивают его запах с запахом стандартного образца через каждые 15 мин. Запах эфирного масла не должен отличаться от запаха стандартного образца в течение 1 ч.
201080009- 2019
2.1.8.9. Остаток после выпаривания эфирных масел
Остаток после выпаривания эфирного масла представляет собой содержание эфирного масла в процентах, оставшегося после выпаривания на водяной бане в приведенных ниже условиях.
Прибор (см. рисунок 2.1.8.9.-1) включает:
- водяную баню с крышкой, имеющей отверстие диаметром 70 мм;
- выпарительную чашку, изготовленную из термостойкого стекла, инертного по отношению к содержимому чашки;
- эксикатор.
Методика. Выпарительную чашку нагревают на водяной бане в течение 1 ч, охлаждают в эксикаторе и взвешивают. При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье взвешивают 5,00 г эфирного масла (при содержании в масле нелетучего остатка свыше 8 % может быть указана меньшая навеска) в выпарительной чашке нагревают на интенсивно ки-

2.1.8.9.-1-сурет. – Эфир майларын буландыруға арналған аспаптың сызбасы (миллиметрдегі өлшемдер)
201080010-2019
2.1.8.10. Эфир майларының спиртте еру қабілеті
1,0 мл эфир майын сыйымдылығы 25 мл немесе 30 мл болатын тығыз тығыны бар цилиндрге салады. Цилиндрді 20 ± 0,2 °С температурада термостатқа орналастырады. Сыйымдылығы кемінде 20 мл бюреткадан концентрациясы жеке фармакопея бабында көрсетілген спиртті 0,1 мл-ден ерітінді түзілгенге дейін қосады, содан кейін үнемі және қатты шайқай отырып, жалпы көлемі 20 мл-ге дейін 0,5 мл порциядан қосады. Қосылған спирттің көлемі мөлдір ерітінді түзілу сәтінде белгіленеді немесе егер ерітінді 20 мл спирт қосылғанға дейін бұлдыр немесе опалесценцияланған болса, қосылған кезде ерітіндінің бұлығырлануы немесе опалесценциялануы байқалатын спирттің көлемі және қосылған кезде бұлдырлану немесе бозаңдану жоғалып кететін спирттің көлемі белгіленеді.
Егер берілген концентрациядағы 20 мл спирт қосылған кезде мөлдір ерітінді алынбаса, сынақ жоғары концентрациядағы спиртті пайдалана отырып қайталанады.
Егер мөлдір ерітінді V көлемінде тұтастай 20 көлемге дейін осы концентрациядағы спиртті одан әрі біртіндеп қосқаннан кейін сұйытылмаған маймен салыстырғанда дәл сондай мөлдір болып қалса, эфир майы "V спирт көлемінде немесе t концентрациядағы спирттің үлкен көлемінде ериді" деп саналады.

Рисунок 2.1.8.9.-1. — Схема прибора для выпаривания эфирных масел (размеры в миллиметрах)
пящей водяной бане в вытяжном шкафу в течение указанного времени. Чашку помещают в эксикатор, охлаждают и взвешивают.
Во время испытания уровень воды в бане должен быть примерно на 50 мм ниже уровня крышки.
201080010-2019
2.1.8.10. Растворимость эфирных масел в спирте
1,0 мл эфирного масла помещают в цилиндр вместимостью 25 мл или 30 мл с притертой пробкой. Цилиндр помещают в термостат при температуре 20 ± 0,2 °С. Из бюретки вместимостью не менее 20 мл прибавляют по 0,1 мл спирта, концентрация которого указана в частной фармакопейной статье, до образования раствора, затем при постоянном и энергичном встряхивании добавляют порциями по 0,5 мл до общего объема 20 мл. Отмечают объем добавленного спирта в момент образования прозрачного раствора или, если раствор становится мутным или опалесцирующим до того, как добавлено 20 мл спирта, отмечают объем спирта, при прибавлении которого наблюдается помутнение или опалесценция раствора и, в случае применимости объем спирта, при добавлении которого мутность или опалесценция исчезает.
Если при добавлении 20 мл спирта заданной концентрации не получают прозрачный раствор, испытание повторяют, используя спирт большей концентрации.
Считают, что эфирное масло "растворимо в объеме спирта V или большем объеме спирта концентрации t", если раствор, прозрачный в объеме V, остается таким же прозрачным по сравнению с неразбавленным маслом после дальнейшего постепенного прибавления спирта той же концентрации в целом до 20 объемов.

Егер V көлемінде мөлдір ерітінді V1 (V1 20-дан кем) көлемінде мөлдір емес болса және тұтастай алғанда 20 көлемге дейін сол концентрациядағы спиртті біртіндеп қосқаннан кейін өзгеріссіз қалса, эфир майы "спиртінің V көлемінде немесе сұйыту кезінде бұлдырланатын t концентрациядағы спирттің үлкен көлемінде ериді" деп саналады.
Егер V көлемінде мөлдір ерітінді V1 (V1 20-дан кем) көлемінде мөлдір болмаса және сол концентрациядағы спиртті V2 (V2 20-дан кем) спирт көлеміне дейін біртіндеп қосқан кезде өзгеріссіз қалса, ал содан кейін мөлдір болса, эфир майы "V1 және V2 көлемдері арасындағы шекте бұлдырлануы бар берілген t концентрациядағы V спирттің көлемінде ериді" деп есептеледі.

Считают, что эфирное масло "растворимо в объеме спирта V или большем объеме спирта концентрации t, который мутнеет при разбавлении", если раствор, прозрачный в объеме V, становится непрозрачным в объеме V1 (V1 меньше 20) и остается таким же после постепенного прибавления спирта той же концентрации в целом до 20 объемов.
Эфирное масло считают "растворимым в объеме спирта V заданной концентрации t с помутнением в пределах между объемами V1 и V2", если раствор, прозрачный в объеме V, становится непрозрачным в объеме V1 (V1 меньше 20) и остается таким же при постепенном добавлении спирта той же концентрации до объема спирта V2 (V2 меньше 20), а затем становится прозрачным.

Егер спирт ерітіндісі жаңа дайындалған опалесценция стандарты сияқты көкшіл түске боялса, эфир майы "опалесценциямен ериді" деп саналады. Опалесценция стандартын дайындау: Р2 күміс нитраты ерітіндісінің 0,5 мл және Р азот қышқылының 0,05 мл араластырады, содан кейін Р натрий хлоридінің 12 мг/л ерітіндісінің 50 мл қосады, қайта араластырады және жарықтан қорғалған жерде 5 минутқа қалдырады.
201080011-2019
2.1.8.11. Эфир майларындағы 1,8-цинеолды сандық анықтау
Құрғақ пробиркада Р сусыз натрий сульфатының үстінен алдын ала кептірілген 3,00 г май өлшенеді, 2,10 г ерітілген Р крезол қосылады. Пробирканы қатаю температурасын анықтау үшін (2.1.2.17) аспапқа салады және үнемі араластыра отырып салқындатады.
Кристалдану басталған сәттен бастап температураның шамалы көтерілуі байқалады. Кристалданудың (t) ең жоғары температурасын белгілейді.

Эфирное масло считают "растворимым с опалесценцией", если спиртовой раствор приобретает такой же голубоватый оттенок, что и свежеприготовленный стандарт опалесценции. Приготовление стандарта опалесценции: смешивают 0,5 мл раствора серебра нитрата Р2 и 0,05 мл азотной кислоты Р, затем прибавляют 50 мл раствора 12 мг/л натрия хлорида Р, перемешивают и оставляют на 5 мин в защищенном от света месте.
201080011-2019
2.1.8.11. Количественное определение 1,8-цинеола в эфирных маслах
В сухой пробирке взвешивают 3,00 г масла, предварительно высушенного над натрия сульфатом безводным Р, прибавляют 2,10 г расплавленного крезола Р. Пробирку помещают в прибор для определения температуры затвердевания (2.1.2.17) и охлаждают при постоянном перемешивании.
С момента начала кристаллизации наблюдается небольшое повышение температуры. Отмечают наиболее высокую температуру кристаллизации (t1).

Ең жоғары байқалатын температураға (t2) сәйкес келетін цинеолдың болуы 2.1.8.11-1-кестеде келтірілген.
5,10 г кешенді қосқан кезде цинеолдың пайыздық мөлшері (м/м) мына формула бойынша есептеледі:
мұнда: А – 2.1.8.11-1-кестеде табылған мән.
Байқалатын ең жоғары температураға (t2) сәйкес келетін цинеолдың мөлшері, қажет болған жағдайда, интерполяция жолымен анықталады.
201080012-2019
2.1.8.12. Дәрілік өсімдік шикізатындағы эфир майлары
Дәрілік өсімдік шикізатындағы эфир майларын анықтау төменде сипатталған жағдайларда арнайы аспаптарда су буымен дистилляциялау арқылы жүргізіледі.
1 – ӘДІСТЕМЕ
Дистиллятты эфир майын сіңіру үшін ксилолды қолдана отырып, межеленген түтікке жинайды, су фазасы автоматты түрде дистилляция үшін колбаға қайтып келеді.
Аспап. Аспап келесі бөліктерден тұрады:
(а) ішкі диаметрі оның кең бөлігінде шамамен 29 мм болатын қысқа шлифтелген мойны бар қолайлы дөңгелек түбі бар колба;
(б) колбаға тығыз қосылған конденсациялау жүйесі (2.1.8.12. -1-суретті қараңыз); жүйенің әртүрлі бөліктері бір тұтас қоспа қылып шығару жолымен біріктірілген, кеңею коэффициенті төмен шыны пайдаланылады:
- жүйенің қысымын атмосфералық қысыммен теңестіру үшін саңылауы бар Л1 тығындары, сондай-ақ тығынның саңылауына сәйкес келетін диаметрі шамамен 1 мм саңылауы бар Л түтіктері, ішкі диаметрі 10 мм шлифтелген түбі кең Л түтігі;
- сыйымдылығы 3 мл К алмұртқа ұқсас кеңею;
- 0,01 мл бөлу шамасы бар КМ межеленген түтік;
- сыйымдылығы шамамен 2 мл М шар тәрізді кеңею;
- Н үшқозғалтқышты шүмек;
- межеленген түтіктің ең жоғарғы бөлінісінен 20 мм жоғары орналасқан Б қосу орындары;
(в) температураны дәл реттейтін қолайлы жылыту құрылғысы;
(г) оқшаулағыш материалмен қапталған көлденең сақинасы бар тік штатив.
Әдістеме. Мұқият тазартылған аспап қолданылады. Сандық анықтау дәрілік өсімдік шикізатының табиғатына байланысты жүргізіледі. Жеке фармакопея бабында көрсетілген айдалатын сұйықтықтың көлемін кеуекті фарфордың бірнеше шақпағымен бірге колбаға салады, содан кейін оны конденсацияланатын жүйеге қосады. Воронка тәрізді кеңею O арқылы Б деңгейіне жеткізгенге дейін Р су құйылады. Л1 тығыны шығарылады және тамшуырдың көмегімен ұшын Л түтігінің түбіне түсіре отырып, жеке фармакопея бабында көрсетілген Р ксилол мөлшерін қосады. Л түтігін саңылаулардың біріктірілгеніне көз жеткізіп, Л1 тығынымен жабады. Сұйықтықты колбада қайнағанға дейін қыздырады және жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаса, дистилляциялау жылдамдығын 2 – 3 мл/мин деп белгілейді.
2.1.8.12.-1-сурет. – Дәрілік өсімдік шикізатында эфир майларын анықтауға арналған аспап (өлшемдер миллиметрде).
Дистилляция жылдамдығын анықтау үшін сынақ процесінде су деңгейін үшқозғалтқышты шүмектің көмегімен мениск төменгі белгіге (а) түскенге дейін төмендетеді (2.1.8.12.-2-суретті қараңыз). Шүмекті жабады және сұйықтықтың жоғарғы белгі деңгейіне (б) жетуі үшін қажетті уақытты белгілейді. Шүмекті ашады және қыздыру температурасын өзгерту арқылы дистилляциялау жылдамдығын реттей отырып, дистилляциялауды жалғастырады. 30 минуттан кейін қыздыру тоқтатылады және кем дегенде 10 минут өткеннен кейін межеленген түтіктегі ксилолдың көлемі анықталады.
Жеке фармакопея бабында көрсетілген шикізат мөлшерін колбаға орналастырады және дистилляцияны жоғарыда сипатталғандай, көрсетілген дистилляциялау жылдамдығымен және уақытымен жалғастырады. Қыздыруды тоқтатады, 10 минут өткеннен кейін межеленген түтікке жиналған сұйықтықтың көлемі анықталады, оның мәнінен ксилол көлемінің бұрын анықталған мәні шегеріледі. Пайда болған айырмашылық алынған шикізат массасындағы эфир майының мөлшерін көрсетеді. Нәтиже бір килограмм шикізат үшін миллилитрмен есептеледі.
Эфир майын басқа аналитикалық мақсаттар үшін қолданған кезде құрамында суы жоқ ксилол мен эфир майының қоспасын мына тәсілдердің бірімен алуға болады: Л1 тығынын алып тастайды және 0.1 мл Р натрий флуоресцеинатының 1 г/л ерітіндісін және 0,5 мл Р су қосады. Үшқозғалтқышты шүмектің көмегімен ксилол мен эфир майының қоспасы М шар тәрізді кеңейтуге түсіріліп, 5 минутқа қалдырылады, содан кейін оны Н шүмегінің деңгейіне дейін баяу түсіреді. Шүмекті су БН біріктіргіш түтігінен ағып кететіндей етіп сағат тіліне қарсы ашады. Түтікті О воронка тәрізді кеңею арқылы енгізілетін Р ацетонмен және Р толуолдың аз мөлшерімен жуады. Шүмекті сағат тіліне қарсы бұрады және ксилол мен эфир майының қоспасын қолайлы түтік ыдысқа құяды.
2.1.8.12-2-сурет.
2-ӘДІСТЕМЕ
Эфир майын анықтау үшін 2.1.8.12-3-суретте көрсетілген құрылғыны қолданады. Ұсақталған шикізаттың навескасын сыйымдылығы 1000 мл болатын кең мойын түбі дөңгелек колбаға (А) орналастырады, 300 мл Р су қосады және кері тоңазытқышы (В) бар резеңке тығынмен (Б) жабады. Тығынның төменгі жағына металл ілгектер бекітіледі, оларға жұқа сымның көмегімен межеленген қабылдағыш (Г) ілінеді, тоңазытқыштың ұшы қабылдағыштың шұңқыр тәрізді кеңеюінің үстінде онымен жанаспайтындай орналастырылады. Қабылдағыш колбаның мойнына қабырғаға тимейтіндей етіп еркін орналастырылуы керек және су деңгейінен кем дегенде 50 мм қашықтықта болуы керек. Қабылдағыштың межеленген бөлігін бөлу шамасы 0.025 мл құрайды. Ішінде заты бар колбаны жеке фармакопея бабында көрсетілген уақыт ішінде қыздырады және қайнатады.
Қабылдағыштың межеленген бөлігіндегі майдың көлемін дистилляциялау аяқталғаннан кейін және аспапты бөлме температурасына дейін салқындатқаннан кейін өлшейді. 6 – 8 анықтамадан кейін тоңазытқыш пен межеленген қабылдағышты рет-ретімен Р ацетонмен және Р сумен жуу керек.
Абсолютті құрғақ шикізатқа қайта есептегенде эфир майының пайыздық мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
V
миллилитрдегі эфир майының көлемі;
M
шикізаттың граммдағы навескасы;
W
кептіру кезінде массаның жоғалуы, пайызбен.

Содержание цинеола, соответствующее наиболее высокой наблюдаемой температуре (t2), приведено в таблице 2.1.8.11.-1.
При добавлении 5,10 г комплекса содержание цинеола в процентах (м/м) рассчитывают по формуле:
2-(А- 50),
где:       А       — значение, найденное в таблице 2.1.8.11.-1.
Содержание цинеола, соответствующее наиболее высокой наблюдаемой температуре (t2), определяют, при необходимости, путем интерполяции.
201080012-2019
2.1.8.12. Эфирные масла в лекарственном растительном сырье
Определение эфирных масел в лекарственном растительном сырье проводят путем дистилляции с водяным паром в специальных приборах в условиях, описанных ниже.
МЕТОДИКА 1
Дистиллят собирают в градуированную трубку, используя ксилол для поглощения эфирного масла, водная фаза автоматически возвращается в колбу для дистилляции.
Прибор. Прибор состоит из следующих частей:
(а) подходящей круглодонной колбы с коротким шлифованным горлом с внутренним диаметром в широкой его части около 29 мм;
(б) конденсирующей системы (см. рисунок 2.1.8.12. -1), плотно присоединенной к колбе; различные части системы соединены путем сплавления в единое целое, используют стекло с низким коэффициентом расширения:
- пробки Л', имеющей отверстие для выравнивания давления системы с атмосферным давлением, трубки Л', также имеющей отверстие диаметром около 1 мм, которое должно совпадать с отверстием пробки, широкий конец трубки Л', шлифованный с внутренним диаметром 10 мм;
- грушеобразного расширения К вместимостью 3 мл;
- градуированной трубки КМ с ценой деления 0,01 мл;
- шарообразного расширения М вместимостью около 2 мл;
- трехходового крана Н;
- места соединения Б, расположенного на 20 мм выше самого верхнего деления градуированной трубки;
(в) подходящего нагревательного устройства с точной регулировкой температуры;
(г) вертикального штатива с горизонтальным кольцом, покрытым изоляционным материалом.
Методика. Используют тщательно очищенный прибор. Количественное определение проводят в зависимости от природы лекарственного растительного сырья. Указанный в частной
Рисунок 2.1.8.12.-1. —Прибор для определения эфирных масел в лекарственном растительном сырье (размеры в миллиметрах)
фармакопейной статье объем перегоняемой жидкости вместе с несколькими кусочками пористого фарфора помещают в колбу, которую затем присоединяют к конденсирующей системе. Через воронкообразное расширение О приливают воду Р до достижения уровня Б. Вынимают пробку Л' и добавляют указанное в частной фармакопейной статье количество ксилола Р с помощью пипетки, опустив ее кончик на дно трубки Л. Трубку Л закрывают пробкой Л', убедившись, что отверстия совмещены. Жидкость нагревают в колбе до кипения и устанавливают скорость дистилляции 2-3 мл/мин при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье.
Для определения скорости дистилляции в процессе испытания уровень воды понижают с помощью трехходового крана до понижения ме-
Рисунок 2.1.8.12.-2.
ниска до нижней отметки (а) (см. рисунок 2.1.8.12. -2). Закрывают кран и засекают время, необходимое для достижения жидкостью уровня верхней отметки (б). Открывают кран и продолжают дистилляцию, регулируя скорость дистилляции изменением температуры нагревания. Через 30 мин прекращают нагревание и по истечении не менее 10 мин определяют объем ксилола в градуированной трубке.
Помещают в колбу указанное в частной фармакопейной статье количество сырья и продолжают дистилляцию, как описано выше, с указанными скоростью дистилляции и временем. Прекращают нагревание, по истечении 10 мин определяют объем жидкости, собравшейся в градуированной трубке, вычитая из его значения ранее определенное значение объема ксилола. Полученная разность представляет собой количество эфирного масла в массе взятого сырья. Результат рассчитывают в миллилитрах на килограмм сырья.
При использовании эфирного масла для других аналитических целей смесь ксилола и эфирного масла, не содержащая воды, может быть извлечена следующим образом: вынимают пробку Л' и вносят 0.1 мл раствора 1 г/л натрия флуоресцеината Р и 0,5 мл воды Р. С помощью трехходового крана смесь ксилола и эфирного масла спускают в шарообразное расширение М и оставляют на 5 мин, затем медленно спускают ее до уровня крана Н. Кран открывают против часовой стрелки таким образом, чтобы вода вытекала из соединительной трубки БН. Трубку промывают ацетоном Р и небольшим количеством толуола Р, вводимых через воронкообразное расширение О. Поворачивают кран против часовой стрелки и сливают смесь ксилола и эфирного масла в подходящий сосуд.

2.1.8.12.-3-сурет. – 1-әдіс бойынша эфир майының мөлшерін анықтауға арналған аспап.
3-ӘДІСТЕМЕ
Эфир майын анықтау үшін 2.1.8.12-4-суретте көрсетілген аспапты қолданады. Аспап сыйымдылығы 1000 мл болатын түбі дөңгелек (А) колбадан, бу өткізгіш иілген түтіктен (Б), тоңазытқыштан (В), төменгі жағы түсіру шүмегімен (Д) және ағызу түтігімен (Е) аяқталатын межеленген түтіктен (Г) тұрады. Қабылдағыштың жоғарғы бөлігінде бүйір түтігі (З) бар кеңею (Ж) бар, ол эфир майының еріткішін дистиллятқа енгізуге және аспаптың ішкі бөлігін атмосферамен байланыстыруға арналған. Колба мен бу өткізгіш түтікті шлиф арқылы қосады. Межеленген түтіктің бөлу шамасы 0,02 мл құрайды. Аспапты сумен толтыру үшін ұзындығы 450 мм ішкі диаметрі 4,5 – 5 мм резеңке түтік (И) және диаметрі 30 – 40 мм воронка (К) қолданылады.
Әр анықтау алдында аспап арқылы 15 – 20 минут ішінде бу жіберіледі. 6 – 8 анықтаудан кейін аспапты рет-ретімен Р ацетонмен және Р сумен жуу керек.
Ұсақталған шикізаттың навескасы колбаға салынады, 300 мл Р су қосылады. Колбаны бу өткізгіш түтікке қосады, межеленген және су төгетін түтіктерді шүмек арқылы воронкамен аяқталатын резеңке түтіктің көмегімен сумен толтырады. Колбаны қыздырады және жеке фармакопея бабында көрсетілген уақыт ішінде дистилляттың ағу жылдамдығы 60 – 65 тамшы/мин құрайтындай қарқындылықпен қайнатады.
Дистилляциялау аяқталғаннан кейін 5 минуттан кейін шүмек ашылып, дистиллятты эфир майы қабылдағыш түтіктің межеленген бөлігін алатындай етіп біртіндеп түсіреді және 5 минуттан кейін майдың көлемі өлшенеді.
Абсолютті құрғақ шикізатқа қайта есептегенде эфир майының пайыздық мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
V
миллилитрдегі эфир майының көлемі;
M
шикізаттың граммдағы навескасы;
W
кептіру кезінде массаның жоғалуы, пайызбен.
2.1.8.12.-4-сурет. – 3 және 4-әдістемелер бойынша эфир майының мөлшерін анықтауға арналған аспап.
4-ӘДІСТЕМЕ
Эфир майын анықтау үшін 2.1.8.12.-5-суретте көрсетілген аспап қолданылады. Ұсақталған шикізаттың навескасы колбаға салынып, 300 мл Р су қосылады. Колбаны бу өткізгіш түтікке жалғайды, межеленген және су төгетін түтікті шүмек арқылы воронкамен аяқталатын резеңке түтіктің көмегімен сумен толтырады. Бүйір түтік арқылы тамшуырдың көмегімен қабылдағышқа декалиннің нақты көлемі (шамамен 0,5 мл) құйылады, ол үшін сұйықтықтың деңгейін түтіктің межеленген бөлігіне түсіреді. Бұдан әрі 3-әдістемеде келтірілген нұсқауларға сәйкес жасайды.
Абсолютті құрғақ шикізатқа қайта есептегенде эфир майының пайыздық мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
V
эфир майының декалиндегі миллилитрдегі көлемі;
V1
миллилитрге шаққанда декалиннің көлемі;
M
шикізаттың граммдағы навескасы;
W
кептіру кезінде массаның жоғалуы, пайызбен.
5-ӘДІСТЕМЕ
Эфир майын анықтау үшін 2.1.8.12.-5-суретте көрсетілген аспап қолданылады. Аспап сыйымдылығы 1000 мл болатын түбі дөңгелек (А) колбадан, бу өткізгіш түтіктен (Б), тоңазытқыштан (В), сынап түйіршігі тоңазытқыштың саңылауы деңгейінде орналасқан 100 ℃ дейінгі термометрі (Д) бар тұндырғыштан (Г), бөлу шамасы 0,001 мл болатын межеленген түтіктен (Е), түсіру шүмегінен (Ж) және ағызу түтігінен (З) тұрады. Аспапты Р сумен толтыру үшін ұзындығы 450 мм ішкі диаметрі 4,5 – 5 мм резеңке түтік (И) және диаметрі 30 – 40 мм воронка қолданылады.
Әр анықтау алдында аспап арқылы 15 – 20 минут ішінде бу жіберіледі. 6 – 8 анықтаудан кейін аспапты рет-ретімен Р ацетонмен және Р сумен жуу керек.
Ұсақталған шикізаттың навескасы колбаға салынады, қажетті Р су көлемі қосылады. Колба бу өткізгіш түтікке қосылады, шүңғымамен аяқталатын межеленген түтік пен су төгетін түтік тұндырғыштың төменгі шұңқыр тәрізді бөлігінде биіктігі 8 – 12 мм су қабаты жиналғанға дейін Р сумен толтырылады. Дистилляция кезінде судың бұл деңгейі өзгеріссіз қалуы керек. Колба жеке фармакопея бабында көрсетілген уақыт ішінде қыздырылады және қайнатылады. Дистилляция кезінде тұндырғыштың температурасы 25°C-тан аспауы керек. Дистилляция аяқталғаннан кейін 5 минуттан кейін шүмек ашылады, дистиллятты эфир майы түтіктің межеленген бөлігін толтыратындай етіп біртіндеп түсіреді. 5 минуттан кейін эфир майының көлемі өлшенеді.

Рисунок 2.1.8.12.-3. — Прибор для определения со содержания эфирного масла по методике 1
МЕТОДИКА 2
Для определения эфирного масла используют прибор, приведенный на рисунке 2.1.8.12.-3. Навеску измельченного сырья помещают в широкогорлую круглодонную колбу (А) вместимостью 1000 мл, прибавляют 300 мл воды Р и закрывают резиновой пробкой (Б) с обратным холодильником (В). В пробке снизу укрепляют металлические крючки, на которые с помощью тонкой проволоки подвешивают градуированный приемник (Г) таким образом, чтобы конец холодильника находился над воронкообразным расширением приемника, не касаясь его. Приемник должен свободно помещаться в горле колбы, не касаясь стенок, и отстоять от уровня воды не менее чем на 50 мм. Цена деления градуированной части приемника 0.025 мл. Колбу с содержимым нагревают и кипятят в течение времени, указанного в частной фармакопейной статье.
Объем масла в градуированной части приемника измеряют после окончания дистилляции и охлаждения прибора до комнатной температуры. После 6-8 определений холодильник и градуированный приемник необходимо промыть последовательно ацетоном Р и водой Р.
Рисунок 2.1.8.12.-4. — Прибор для определения со держания эфирного масла по методикам 3 и 4
Содержание эфирного масла в процентах в пересчете на абсолютно сухое сырье рассчитывают по формуле:
где:       V       — объем эфирного масла в миллилитрах;
m       — навеска сырья в граммах;
W       — потеря в массе при высушивании в процентах.
МЕТОДИКА 3
Для определения эфирного масла используют прибор, приведенный на рисунке 2.1.8.12.-4. Прибор состоит из круглодонной колбы (А) вместимостью 1000 мл, паропроводной изогнутой трубки (Б), холодильника (В), градуированной трубки (Г), оканчивающейся внизу спускным краном (Д) и сливной трубкой (Е). Верхняя часть приемника имеет расширение (Ж) с боковой трубкой (3), которая служит для внесения растворителя эфирного масла в дистиллят и сообщения внутренней части прибора с атмосферой. Колбу и паропроводную трубку соединяют через шлиф. Градуированная трубка имеет цену деления 0,02 мл. Для заполнения прибора водой используют резиновую трубку (И) длиной 450 мм с внутренним диаметром 4.5-5 мм и воронку (К) диаметром 30-40 мм.
Перед каждым определением через прибор пропускают пар в течение 15-20 мин. После 6- 8 определений прибор необходимо промыть последовательно ацетоном Р и водой Р.
Навеску измельченного сырья помещают в колбу, прибавляют 300 мл воды Р. Колбу присоединяют к паропроводной трубке, заполняют водой градуированную и сливную трубки через кран при помощи резиновой трубки, оканчивающейся воронкой. Колбу нагревают и кипятят с интенсивностью, при которой скорость стекания дистиллята составляет 60 - 65 капель/мин в течение времени, указанного в частной фармакопейной статье.
где:       V       — объем эфирного масла в миллилитрах;
m       — навеска сырья в граммах;
W       — потеря в массе при высушивании в процентах.
МЕТОДИКА 4
Для определения эфирного масла используют прибор, приведенный на рисунке 2.1.8.12.-5. Навеску измельченного сырья помещают в колбу, прибавляют 300 мл воды Р. Колбу присоединяют к паропроводной трубке, заполняют водой градуированную и сливную трубки через кран при помощи резиновой трубки, оканчивающейся воронкой. Через боковую трубку при помощи пипетки вливают в приемник точный объем декалина (около 0,5 мл), опуская для этого уровень жидкости в градуированную часть трубки. Далее поступают в соответствии с указаниями, приведенными в методике 3
Содержание эфирного масла в процентах в пересчете на абсолютно сухое сырье рассчитывают по формуле:
где:       V       — объем раствора масла в декалине в миллилитрах ;
V1       — объем декалина в миллилитрах;
m       — навеска сырья в граммах;
W       — потеря в массе при высушивании в процентах.
МЕТОДИКА 5
Для определения эфирного масла используют прибор, приведенный на рисунке 2.1.8.12.-5. Прибор состоит из круглодонной колбы с коротким горлом (А) вместимостью 1000 мл, паропроводной трубки (Б), холодильника (В), отстойника (Г) с термометром до 100 °С (Д), ртутный шарик которого находится на уровне отверстия холодильника, градуированной трубки (Е) с ценой деления 0,001 мл, спускного крана (Ж) и сливной трубки (3). Для заполнения прибора водой Р используют резиновую трубку

2.1.8.12.-5. 5-әдістеме бойынша эфир майының мөлшерін анықтауға арналған аспап.
Абсолютті құрғақ шикізатқа қайта есептегенде эфир майының пайыздық мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
V
миллилитрге шаққанда эфир майының көлемі;
M
шикізаттың граммға шаққанда навескасы;
W
кептіру кезінде массаның жоғалуы, пайызбен.
201080013-2019
2.1.8.13. Дәрілік өсімдік шикізатындағы, өсімдік фармацевтикалық субстанциясындағы және дәрілік өсімдік препараттарындағы илік заттар
Экстракциялаудың және сұйытудың барлық процестері жарықтан қорғалған жерде жүзеге асырылады.
А ӘДІСІ
Жеке фармакопея бабында көрсетілген дәрілік өсімдік шикізатын немесе құрғақ экстрактты талдау кезінде ұсақталған шикізаттың немесе экстракттың мөлшері сыйымдылығы 250 мл түбі дөңгелек колбаға салады, 150 мл Р су қосады, су моншасында 30 минут бойы қыздырады, содан кейін ағынды судың астында салқындатады және сыйымдылығы 250 мл өлшегіш колбаға сандық түрде ауыстырады. Түбі дөңгелек колбаны Р сумен шаяды, шайған суды сол өлшегіш колбаға ауыстырады және колбаның ішіндегісін 250,0 мл көлемге дейін Р сумен толтырады. Қатты бөлшектер тұндырылғаннан кейін сұйықтықты диаметрі 125 мм қағаз фильтр арқылы фильтрлейді, алғашқы 50 мл фильтрат алып тасталады.
Сұйық экстрактіні немесе тұнбаны талдау кезінде жеке фармакопея бабында көрсетілген сұйық экстракт немесе тұнбаның мөлшерін Р сумен 250 мл көлемге дейін жеткізеді. Қоспаны диаметрі 125 мм қағаз фильтр арқылы фильтрлейді, алғашқы 50 мл фильтрат алып тасталады.
Сыналатын ерітінді (а). Жалпы полифенолдар. 5,0 мл фильтратты 25,0 мл көлемге дейін Р сумен толтырады. Алынған 2,0 мл ерітіндіге 1,0 мл фосфорлы-молибденді вольфрам Р реактивін, 10,0 мл Р су қосады, араластырады және 290 г/л Р натрий карбонаты ерітіндісімен 25,0 мл көлемге дейін жеткізеді. 30 минуттан кейін компенсациялайтын сұйықтық ретінде Р суды қолдана отырып, толқын ұзындығы 760 нм (2.1.2.24) болған кезде алынған ерітіндінің оптикалық тығыздығын (A1) өлшейді.
Сыналатын ерітінді (б). Тері ұнтағымен абсорбцияланбаған полифенолдар. 10,0 мл фильтратқа 0,10 г СО тері ұнтағын қосады және 60 минут бойы қатты шайқайды, фильтрден өткізеді, содан кейін 5,0 мл фильтратты 25,0 мл көлемге дейін Р сумен толтырады. Алынған 2,0 мл ерітіндіге 1,0 мл Р фосфорлы-молибденді вольфрам, 10,0 мл Р су қосады, араластырады және 290 г/л Р натрий карбонаты ерітіндісімен 25,0 мл көлемге дейін жеткізеді. 30 минуттан кейін компенсациялайтын сұйықтық ретінде Р суды қолдана отырып, толқын ұзындығы 760 нм (2.1.2.24) болған кезде алынған ерітіндінің оптикалық тығыздығын (A2) өлшейді.
Салыстыру ерітіндісі. Қолдану алдында 50,0 мг Р пирогаллолды Р суда ерітеді және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 100,0 мл дейін жеткізеді. 5,0 мл ерітіндіні Р сумен 100,0 мл көлемге дейін жеткізеді. Алынған 2,0 мл ерітіндіге 1,0 мл Р фосфорлы-молибденді вольфрам реактивін, 10,0 мл Р су қосады, араластырады және 290 г/л Р натрий карбонаты ерітіндісімен 25,0 мл көлемге дейін жеткізеді. 30 минуттан кейін компенсациялайтын сұйықтық ретінде Р суды қолдана отырып, толқын ұзындығы 760 нм (2.1.2.24) болған кезде алынған ерітіндінің оптикалық тығыздығын (A3) өлшейді.
Пирогаллолға қайта есептегенде илік заттардың пайыздық мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
А1
сыналатын ерітіндінің оптикалық тығыздығы (а);
А2
сыналатын ерітіндінің оптикалық тығыздығы (б);
А3
салыстыру ерітіндісінің оптикалық тығыздығы;
m1
сыналатын үлгінің граммға шаққанда навескасы;
m2
пирогаллолдың граммға шаққанда навескасы.
Б ӘДІСІ
2,0 г ұсақталған дәрілік шикізатты сыйымдылығы 500 мл конустық колбаға салады, үстіне Р қайнаған суды құяды және мезгіл-мезгіл араластыра отырып, спиралі жабық электр плитасында кері тоңазытқышпен 30 минут қайнатады. Алынған бөліп алуды бөлме температурасына дейін салқындатады және өсімдік шикізатының бөлшектері түспейтіндей мақта тампоны арқылы сыйымдылығы 250 мл өлшеуіш колбаға фильтрлейді, бөліп алынған көлемді 25,0 мл дейін Р сумен толтырады және араластырады. 25,0 мл фильтратты сыйымдылығы 1000 мл конустық колбаға салады, 500,0 мл Р су, 25 мл Р идигосулъфоқышқыл ерітіндісін қосады және алтын сары түске боялғанға дейін 0,02 М калий перманганаты ерітіндісін үнемі араластыра отырып титрлейді.

2.1.8.12.-5. — Прибор для определения содержания эфирного масла по методике 5
(И) длиной 450 мм с внутренним диаметром 4,5 - 5 мм и воронку диаметром 30 - 40 мм.
Перед каждым определением через прибор пропускают пар в течение 15-20 мин. После 6- 8 определений прибор необходимо промыть последовательно ацетоном Р и водой Р.
Навеску измельченного сырья помещают в колбу, прибавляют необходимое количество воды Р. Колбу соединяют с паропроводной трубкой, заполняют водой Р градуированную трубку и сливную трубку, оканчивающуюся воронкой, до тех пор, пока в нижней воронкообразной части отстойника не наберется слой воды высотой 8-12 мм. Во время дистилляции данный уровень воды должен оставаться без изменения. Колбу нагревают и кипятят в течение времени, указанного в частной фармакопейной статье. Во время дистилляции температура в отстойнике не должна превышать 25°С. Через 5 мин после окончания дистилляции открывают кран, постепенно спуская дистиллят таким образом, чтобы эфирное масло заполнило градуированную часть трубки. Через 5 мин измеряют объем эфирного масла.
Содержание эфирного масла в процентах в пересчете на абсолютно сухое сырье рассчитывают по формуле:
где:       V       — объем эфирного масла в миллилитрах;
m       — навеска сырья в граммах;
W       — потеря в массе при высушивании в процентах.
201080013-2019
2.1.8.13. Дубильные вещества в лекарственном растительном сырье, растительной фармацевтической субстанции и лекарственных растительных препаратах
Все процессы экстракции и разбавления проводят в защищенном от света месте.
МЕТОД А
При анализе лекарственного растительного сырья или сухого экстракта, указанное в частной фармакопейной статье количество измельченного сырья или экстракта помещают в круглодонную колбу вместимостью 250 мл, прибавляют 150 мл воды Р, нагревают на водяной бане в течение 30 мин, затем охлаждают под проточной водой и количественно переносят в мерную колбу вместимостью 250 мл. Круглодонную колбу ополаскивают водой Р, промывные воды переносят в ту же мерную колбу и содержимое колбы доводят водой Р до объема 250,0 мл. После осаждения твердых частиц жидкость фильтруют через бумажный фильтр диаметром 125 мм, отбрасывая первые 50 мл фильтрата.
При анализе жидкого экстракта или настойки указанное в частной фармакопейной статье количество жидкого экстракта или настойки доводят водой Р до объема 250 мл. Смесь фильтруют через бумажный фильтр диаметром 125 мм, отбрасывая первые 50 мл фильтрата.
Испытуемый раствор (а). Общие полифенолы. 5,0 мл фильтрата доводят водой Р до объема 25,0 мл. К 2,0 мл полученного раствора прибавляют 1,0 мл реактива фосфорномолибденововольфрамового Р, 10,0 мл воды Р, перемешивают и доводят раствором 290 г/л натрия карбоната Р до объема 25,0 мл. Через 30 мин измеряют оптическую плотность (А1) полученного раствора при длине волны 760 нм (2.1.2.24), используя в качестве компенсационной жидкости воду Р.
Испытуемый раствор (б). Полифенолы, не адсорбированные кожным порошком. К 10,0 мл фильтрата прибавляют 0,10 г СО кожного порошка и энергично встряхивают в течение 60 мин, фильтруют, затем 5,0 мл фильтрата доводят водой Р до объема 25,0 мл. К 2,0 мл полученного раствора прибавляют 1,0 мл фосфорномолибденововольфрамового Р 10,0 мл воды Р, перемешивают и доводят раствором 290 г/л натрия карбоната Р до объема 25,0 мл. Через 30 мин измеряют оптическую плотность (A2) полученного раствора при длине волны 760 нм (2.1.2.24), используя в качестве компенсационной жидкости воду Р.
Раствор сравнения. Непосредственно перед использованием 50,0 мг пирогаллола Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл. 5,0 мл раствора доводят водой Р до объема 100,0 мл. К 2,0 мл полученного раствора прибавляют 1,0 мл реактива фосфорномолибденововолъфрамового Р, 10.0 мл воды Р, перемешивают и доводят раствором 290 г/л натрия карбоната Р до объема 25.0 мл. Через 30 мин измеряют оптическую плотность (А3) полученного раствора при длине волны 760 нм (2.1.2.24), используя в качестве компенсационной жидкости воду Р.
Содержание дубильных веществ в пересчете на пирогаллол в процентах рассчитывают по формуле:
где:       A1       — оптическая плотность испытуемого раствора (а);
А2       — оптическая плотность испытуемого раствора (б);
А3       — оптическая плотность раствора сравнения;
m1       — навеска испытуемого образца в граммах;
m2       — навеска пирогаллола в граммах.
МЕТОД Б
2, г измельченного лекарственного растительного сырья помещают в коническую колбу вместимостью 500 мл, заливают кипящей водой Р и кипятят с обратным холодильником на электрической плитке с закрытой спиралью в течение 30 мин при периодическом перемешивании. Полученное извлечение охлаждают до комнатной температуры и фильтруют через ватный тампон в мерную колбу вместимостью 250 мл, избегая попадания в нее частиц растительного сырья, доводят объем извлечения водой Р до 25.0 мл и перемешивают. 25, 0 мл фильтрата помещают в коническую колбу вместимостью 1000 мл, прибавляют 500,0 мл воды Р, 25 мл индигосулъфокислоты раствора Р и титруют при постоянном перемешивании 0,02 Мраствором калия перманганата до золотисто-желтого окрашивания.

25,0 мл фильтраттың орнына 25,0 мл Р су қолдана отырып, параллель бақылау тәжірибесін жүргізеді.
1мл 0,02 М калий перманганаты ерітіндісін танинге қайта есептегенде 0,004157 г илік заттарға сәйкес келеді.
Абсолютті құрғақ шикізаттағы танинді қайта есептегенде илік заттардың пайыздық мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
V1
бөліп алуды титрлеуге жұмсалған 0,02 М калий перманганаты ерітіндісінің көлемі, миллилитрге шаққанда;
V2
бақылау тәжірибесінде титрлеуге жұмсалған 0,02 М калий перманганаты ерітіндісінің көлемі, миллилитрге шаққанда;
m
дәрілік өсімдік шикізатының граммға шаққанда навескасы;
W
дәрілік өсімдік шикізатын кептіру кезінде граммға шаққанда массалық жоғалту.
201080014-2019
2.1.8.14. Ащы дәм көрсеткіші
Осы баптың талаптары ұсынымдық сипатқа ие.
Ащы дәм көрсеткіші әлі де ащы дәмі сезілетін затты, сұйықтықты немесе экстрактіні сұйылтуға қарама-қарсы шама болып табылады. Ащы дәм көрсеткішін хинин гидрохлоридімен салыстыру арқылы анықтайды, оның ащы дәм көрсеткіші 200 000-ға тең.
ТҮЗЕТУ КОЭФФИЦИЕНТІН АНЫҚТАУ
Сынақты кемінде алты адамнан құралған топпен өткізу ұсынылады. Оны бастамас бұрын ауыз қуысын Р сумен шайған жөн.
Дәм сезудің жеке сезімталдығын түзету үшін ащыға сынақ жүргізу кезінде жеке түзету коэффициенті (әрбір адам үшін) анықталады.
Негізгі ерітінді. 0,100 г Р хинин гидрохлоридін Р суда ерітеді және ерітіндінің көлемін дәл сол еріткішпен 100,0 мл-ге дейін жеткізеді. Алынған ерітіндінің 1,0 мл Р сумен 100,0 мл көлемге дейін жеткізеді.
Салыстыру ерітіндісі. Бірінші пробиркаға 3,6 мл негізгі ерітіндіні сала отырып, сұйылтулардың сериясын дайындайды, содан кейін келесі пробиркалардағы көлемді әр жолы 0,2 мл-ге көбейте отырып, соңғы пробиркадағы негізгі ерітіндінің көлемін 5,8 мл-ге дейін жеткізеді. Әр пробиркадағы ерітіндінің көлемін Р сумен 10,0 мл дейін жеткізеді.
Ащы дәмді ең аз концентрациядан бастап сұйылту тәртібімен анықтайды. Ең әлсіз ерітіндінің 10,0 мл ауызға алып, оны 30 сек. бойы ауыз қуысының бір жағынан екінші жағына және тілдің төменгі жағы бойынша ауыстырады. Ащы дәм болмаған жағдайда ерітіндіні түкіреді, 1 минуттан кейін ауызды Р сумен шаяды. 10 минут өткеннен кейін концентрацияны жоғарылату тәртібімен келесі сұйылтуды қолданады.
К жеке түзету коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
V
ащы дәмі сұйылту кезінде концентрациясы ең төмен ерітіндіде анықталатын негізгі ерітіндінің көлемі, миллилитрге шаққанда.

Параллельно проводят контрольный опыт, используя вместо 25,0 мл фильтрата 25,0 мл воды Р.
1 мл 0,02 М раствора калия перманганата соответствует 0,004157 г дубильных веществ в пересчете на танин.
Содержание дубильных веществ в пересчете на танин в абсолютно сухом сырье в процентах рассчитывают по формуле:
где:       V1       — объем 0,02 Мраствора калия перманганата, израсходованный
на титрование извлечения, в миллилитрах;
V2       — объем 0,02 Мраствора калия перманганата,
израсходованный на титрование в контрольном опыте, в миллилитрах;
m       — навеска лекарственного растительного сырья в граммах;
W       — потеря в массе при высушивании лекарственного растительного
сырья в граммах.
201080014-2019
2.1.8.14. Показатель горечи
Требования данной статьи имеют рекомендательный характер.
Показатель горечи представляет собой величину, обратную разведению вещества, жидкости или экстракта, при котором все еще ощущается вкус горечи. Показатель горечи определяют сравнением с хинина гидрохлоридом, показатель горечи которого принят, равным 200 000.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ ПОПРАВОЧНОГО КОЭФФИЦИЕНТА
Испытание рекомендуется проводить в группе не менее шести человек. Перед его началом следует прополоскать полость рта водой Р.
При испытании горечи для коррекции индивидуальной чувствительности вкуса определяют индивидуальный поправочный коэффициент (для каждого человека).
Основной раствор. 0,100 г хинина гидрохлорида Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
1,0 мл полученного раствора доводят водой Р до объема 100,0 мл.
Раствор сравнения. Готовят серию разведений, помещая в первую пробирку 3,6 мл основного раствора, а затем, увеличивая объем в последующих пробирках каждый раз на 0,2 мл, доводят объем основного раствора в последней пробирке до 5,8 мл. Объем раствора в каждой пробирке доводят водой Р до 10,0 мл.
Вкус горечи определяют в порядке разведения, начиная с наименьшей концентрации. Набирают в рот 10,0 мл самого слабого раствора, перемещая его с одной стороны на другую и по нижней поверхности языка в течение 30 с. При отсутствии вкуса горечи раствор выплевывают, через 1 мин рот ополаскивают водой Р. По истечении 10 мин используют следующее разведение в порядке повышения концентрации.
Индивидуальный поправочный коэффициент к рассчитывают по формуле:
где:       V       — объем основного раствора, вкус горечи которого
определяется в растворе с наименьшей концентрацией при
разведении, в миллилитрах.

5,8 мл негізгі ерітіндіден дайындалған салыстыру ерітіндісіндегі ащы дәмді анықтауға қабілетсіз адамдар топтан шығарылуы тиіс.
СЫНАЛАТЫН ҮЛГІНІ ДАЙЫНДАУ
Қажет болса үлгіні ұнтаққа айналдырады. 1,0 г сыналатын үлгіге 100 мл қайнаған Р су қосады, үнемі араластыра отырып, су моншасында 30 минут қыздырады, салқындатады және ерітінді көлемін 100 мл дейін Р сумен сұйылтады. Қоспаны қатты шайқайды және фильтрлейді, фильтраттың алғашқы 2 мл тастайды. Фильтрат С-1 деп белгіленеді, оның сұйылту дәрежесі (СД) 100-ге тең.
АЩЫЛЫҚ КӨРСЕТКІШІН АНЫҚТАУ
Сыналатын ерітінділер:
10,0 мл С-1 ерітіндісін Р сумен 100 мл-ге дейін сұйылтады: С-2
(СД = 1000)
10,0 мл С-2 ерітіндісін Р сумен 100 мл-ге дейін сұйылтады: С-3

Лица, не способные определить вкус горечи в растворе сравнения, приготовленного из 5,8 мл основного раствора, должны быть исключены из группы.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ ИСПЫТУЕМОГО ОБРАЗЦА
При необходимости образец растирают в порошок. К 1,0 г испытуемого образца прибавляют 100 мл кипящей воды Р, нагревают на водяной бане в течение 30 мин при постоянном перемешивании, охлаждают и доводят объем раствора водой Р до 100 мл. Смесь энергично встряхивают и фильтруют, отбрасывая первые 2 мл фильтрата. Фильтрат обозначают С-1, его степень разведения (СР) равна 100.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ ПОКАЗАТЕЛЯ ГОРЕЧИ
Испытуемые растворы:
10,0 мл раствора С-1 разводят
водой Р до 100 мл: С-2
(СР= 1000)
10,0 мл раствора С-2 разводят
водой Р до 100 мл: С-3

10,0 мл дейін Р сумен сұйылтқан кезде ащы (X) дәмі бар Д ерітіндісінің миллилитрге шаққандағы мөлшері анықталады.
Ащылықтың жеке көрсеткіші мына формула бойынша есептеледі:
Сыналатын үлгінің ащылық көрсеткіші ащылықтың жеке көрсеткіштерінің орташа мәні ретінде есептеледі.
201080015-2019
2.1.8.15. Экстрактілердің құрғақ қалдығы
Диаметрі шамамен 50 мм және биіктігі шамамен 30 мм болатын түбі жайпақ шыныаяққа 2,00 г немесе 2,0 мл экстракт салынады, су моншасында құрғағанға дейін буландырылады және 100 °С-ден 105 °С-қа дейінгі температурада 3 сағат бойы кептіріледі, Р фосфор (V) оксиді немесе сусыз Р силикагел үстінде эксикаторда салқындатылады және өлшенеді. Нәтиже массалық пайызбен (м/м) немесе литрге шаққанда граммда есептеледі.
201080016-2019
2.1.8.16. Экстрактіні кептіру кезінде массаны жоғалту
Диаметрі шамамен 50 мм және биіктігі шамамен 30 мм болатын, алдын ала тұрақты массаға дейін кептірілген және сынақ жүргізу жағдайында өлшенген түбі жайпақ шыныаяққа немесе ашық бокске 0,50 г экстрактіні өлшейді, 100 °С - ден 105 °С-қа дейінгі температурада 3 сағат бойы кептіреді, Р фосфор (V) оксиді немесе Р сусыз силикагел үстінде эксикаторда салқындатады және өлшейді. Нәтиже пайызбен (м/м) есептеледі.
201080017-2019

Определяют количество миллилитров раствора Д, которое при разведении водой Р до 10.0 мл имеет вкус горечи (X).
Индивидуальный показатель горечи рассчитывают по формуле:
Показатель горечи испытуемого образца рассчитывают как среднее значение индивидуальных показателей горечи.
201080015- 2019
2.1.8.15. Сухой остаток экстрактов
В плоскодонную чашку диаметром около 50 мм и высотой около 30 мм помещают 2,00 г или 2,0 мл экстракта, упаривают досуха на водяной бане и сушат при температуре от 100 °С до 105 °С в течение 3 ч, охлаждают в эксикаторе над фосфора(V) оксидом Р или силикагелем безводным Р и взвешивают. Результат рассчитывают в массовых процентах (м/м) или граммах на литр.
201080016- 2019
2.1.8.16. Потеря в массе при высушивании экстрактов
В плоскодонной чашке или открытом бюксе диаметром около 50 мм и высотой около 30 мм, предварительно высушенных до постоянной массы и взвешенных в условиях проведения испытания, взвешивают 0,50 г экстракта, сушат при температуре от 100 °С до 105 °С в течение 3 ч, охлаждают в эксикаторе над фосфора(V) оксидом Р или силикагелем безводным Р и взвешивают. Результат рассчитывают в процентах (м/м).
201080017-2019

2.1.8.17. Дәрілік өсімдік шикізатын микроскопиялық және микрохимиялық зерттеу
Осы жалпы фармакопея бабы дәрілік өсімдік шикізатын микроскопиялық және микрохимиялық зерттеуді жүргізуге қойылатын жалпы талаптарды белгілейді.
Дәрілік өсімдік шикізатынан микроскопиялық препараттарды дайындау техникасы зерттелетін объектінің морфологиялық тобына, сондай-ақ шикізаттың жай-күйіне: тұтас, ұсақталған, кесілген немесе ұнтақ тәрізді болуына байланысты.
Р хлоралгидрат ерітіндісі ең жиі қолданылатын реактив болып табылады. Алайда препаратты осы реактивте дайындағаннан кейін кейбір элементтер көрінбейді немесе анық көрінбейді. Бұл жағдайда басқа реактивтер қолданылады, мысалы крахмал дәндерін табуға мүмкіндік беретін 50 % Р глицерин (көл/көл) ерітіндісі. Қажет болған жағдайда жеке фармакопея бабында микрохимиялық зерттеу жүргізуге арналған ерекше реактивтер көрсетілуі мүмкін, мысалы түрлі элементтерді (лигнификацияланған элементтерді, эфир майларын, шайырларды және т.б.) анықтау үшін – Р сүт қышқылы реактиві, жасушаларда немесе тіндерде лигнинді анықтау үшін – 10 % (көл/көл) Р флороглюцин спирті ерітіндісі және Р хлорсутек қышқылы, жасушаларда шырышты анықтау үшін – Р рутения қызыл ерітіндісі, крахмал мен инулинді анықтау үшін – Р глицерин немесе Р люголь ерітіндісі, қанық эфир майларын анықтау үшін – Р судан III ерітіндісі. Сонымен қатар, поляризацияланған жарықта зерттеу (қос сәуленің сынуы нәтижесінде) крахмал дәндерін (қара крест эффектісі), кальций оксалатының кристалдарын (рефракция), сүректенген (лигнификацияланған) құрылымдарды сәйкестендіруге мүмкіндік береді.
ҰНТАҚҚА ҰСАҚТАЛҒАН ДӘРІЛІК ӨСІМДІК ШИКІЗАТЫ
Осы бөлімде келтірілген препараттарды дайындау әдістемесі жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде ұнтаққа ұсақталған дәрілік шикізаттың барлық морфологиялық топтары үшін жарамды.
Препаратты хлоралгидрат ерітіндісінде дайындау
Төсеніш шыныға 2 – 3 тамшы Р хлоралгидрат ерітіндісін құяды. Дәрілік өсімдік шикізатының ұсақталған ұнтағының аз мөлшерін сұйықтыққа салады, жабын әйнекпен жабады. Препаратты ыстық плиткада немесе микрогаз жанарғысында қайнағанға дейін абайлап қыздырады, қысқа уақыт ішінде болмашы қайнатады және құйылатын сұйықтықтың жеткілікті мөлшерін қамтамасыз етеді. Қажет болған кезде енгізілетін сұйықтықты сына тәрізді шыны тамшуырмен толтырады, салқындатады, содан кейін микроскоппен қарайды. Крахмал дәндері мен жасушаның суда еритін құрамы көрінбейтіндей етіп қайта қыздырады. Микроскоппен қарайды.

2.1.8.17. Микроскопическое и микрохимическое исследование лекарственного растительного сырья
Настоящая общая фармакопейная статья устанавливает общие требования к проведению микроскопического и микрохимического исследования лекарственного растительного сырья.
Техника приготовления микроскопических препаратов из лекарственного растительного сырья зависит от морфологической группы исследуемого объекта, а также от состояния сырья — цельного, дробленого, резаного или порошкообразного.
Наиболее часто используемым реактивом является хлоралгидрата раствор Р. Однако после приготовления препарата в данном реактиве некоторые элементы невидимы или видны нечетко. В данном случае используют другие реактивы, например 50 % (об/об) раствор глицерина Р, позволяющие обнаруживать крахмальные зерна. При необходимости в частной фармакопейной статье могут быть указаны специфические реактивы ля проведения микрохимического исследования, например, реактив молочной кислоты Р - для обнаружения различных элементов (лигнифицированные элементы, эфирные масла, смолы и др.), 10 % (об/об) спиртовой раствор флороглюцина Р и хлороводородная кислота Р — для обнаружения лигнина в клетках или тканях, рутения красного раствор Р — для обнаружения слизи в клетках, глицерин Р или раствор Люголя Р — для обнаружения крахмала и инулина, раствор судана IIIР — для обнаружения жирного и эфирного масел. Кроме того, исследование в поляризованном свете (в результате двойного лучепреломления) позволяет идентифицировать крахмальные зерна (эффект черного креста), кристаллы кальция оксалата (рефракция) или одревесневшие (лигнифицированные) структурыы.
ЛЕКАРСТВЕННОЕ РАСТИТЕЛЬНОЕ СЫРЬЕ, ИЗМЕЛЬЧЕННОЕ В ПОРОШОК
Методики приготовления препаратов, приведенные в данном разделе, пригодны для всех морфорологических групп лекарственного растительного сырья, измельченного в порошок при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье.
Приготовление препарата в растворе хлоралгидрата
На предметное стекло помещают 2-3 капли хлоралгидрата раствора Р. Небольшое количество измельченного в порошок лекарственного растительного сырья распределяют в жидкости и накрывают покровным стеклом. Препарат очень осторожно нагревают до кипения на горячей плитке или микрогазовой горелке, поддерживая слабое кипение в течение короткого времени и обеспечивая при этом достаточное количество включающей жидкости. При необходимости включающую жидкость восполняют с помощью клиновидной стеклянной пипетки, охлаждают, а затем рассматривают под микроскопом. Повторно нагревают до тех пор, пока крахмальные зерна и водорастворимые составляющие клеток станут невидимыми. Рассматривают под микроскопом.

Р хлоралгидрат ұзын инелер түрінде кристалдануға бейім. Оның алдын алу үшін мынадай түрде әрекет етеді: қыздырғаннан кейін жабын әйнек алынып тасталады, препаратқа Р глицериндегі 10 % хлоралгидрат ерітіндісінің (көл/көл) 1 тамшысын қосады, таза жабын әйнекпен жабады және микроскоппен қарайды.
Препаратты глицериннің 50 % (көл/көл) ерітіндісінде дайындау
Төсеніш шыныға Р глицериннің 50 % (ob/ob) ерітіндісінің 2 тамшысы құйылады. Дәрілік өсімдік шикізатының ұнтаққа ұсақталған аз мөлшерін сұйықтыққа салады, жабын әйнекпен жабады және микроскоппен қарайды.
Ескертпе: Тері тәрізді жапырақтары мен қатты сабағы бар дәрілік өсімдік шикізаты ұнтаққа ұсақталғаннан кейін 5 % (м/об) Р натрий гидроксиді ерітіндісінде қайнату арқылы ағартылады.
МИКРОХИМИЯЛЫҚ ЗЕРТТЕУ
Препаратты флороглюцин мен хлорсутек қышқылының 10% (көл/көл) спирт ерітіндісінде дайындау
Төсеніш шыныға шикізаттың ұнтаққа ұсақталған аз мөлшерін салады, 1–2 тамшы (ob/ob) Р флороглюциннің 10% спирттік ерітіндісін қосады. Араластырады және еріткіш толық буланғанға дейін ұстайды. Содан кейін 1 – 2 тамшы Р хлорсутек қышқылын қосады, препаратты жабын әйнекпен жабады және дереу микроскоппен қарайды. Қызыл түске боялу лигниннің болуын көрсетеді.
Препаратты сүт қышқылы реактивінде дайындау
Төсеніш шыныға Р сүт қышқылы реактивінің 2 – 3 тамшысы құйылады. Шикізаттың ұнтаққа ұсақталған аз мөлшерін сұйықтыққа салады және жабын әйнекпен жабады. Қысқа уақыт ішінде әлсіз қайнатуды сақтай отырып және енгізілетін сұйықтықтың жеткілікті мөлшерін қамтамасыз ете отырып, препаратты қайнағанға дейін абайлап қыздырады. Қажет болса, енгізілетін сұйықтықты сына тәрізді шыны тамшуырмен толтырады. Салқындатып, микроскоппен қарайды. Лигнификацияланған элементтер ашық сары түске боялады; целлюлозасы бар элементтер түссіз қалады. Крахмал дәндері ашық немесе қою күлгін түске боялады; кейбір секреторлық жинақтар (мысалы, эфир майлары, шайырлар, майлы шайырлар) қызғылт сары түске боялады, ал тығын қызыл түске боялады.
Препаратты қызыл рутений ерітіндісінде дайындау
Төсеніш шыныға Р қызыл рутений ерітіндісінің 2 тамшысы құйылады. Шикізаттың ұнтаққа ұсақталған аз мөлшерін сұйықтыққа енгізеді және жабын әйнекпен жабады. Шамамен 1 минут өткен соң Р су тамшысын төсеніш және жабын шыны арасына өтуге мүміндік бере отырып, құяды. Микроскоппен қарайды. Шырыш күлгін-қызыл түске боялады.
Препаратты Люголь ерітіндісінде дайындау
Төсеніш шыныға Люголь Р ерітіндісінің 2 тамшысы құйылады. Шикізаттың ұнтаққа ұсақталған аз мөлшерін сұйықтыққа енгізеді және жабын әйнекпен жауып, микроскоппен қарайды. Крахмал дәндері көк түске боялады.
Препаратты қара тушь ерітіндісінде дайындау
Төсеніш шыныға Р қара тушь ерітіндісінің 2 тамшысы құйылады. Шикізаттың ұнтаққа ұсақталған аз мөлшерін сұйықтыққа енгізеді және жабын әйнекпен жабады және бірден микроскоппен қарайды (шамалы үлкейту). Шырыш қара фонда түссіз масса түрінде көрінеді.
Препаратты судан III ерітіндісінде дайындау

Хлоралгидрат Р имеет тенденцию к кристаллизации в форме длинных игл. Для предотвращения этого поступают следующим образом: после нагревания убирают покровное стекло, к препарату прибавляют 1 каплю 10 % (об/об) раствора хлоралгидрата Р в глицерине Р, накрывают чистым покровным стеклом и рассматривают под микроскопом.
Приготовление препарата в 50 % (об/об) растворе глицерина
На предметное стекло помещают 2 капли 50 % (об/об) раствора глицерина Р. Небольшое количество измельченного в порошок лекарственного растительного сырья распределяют в жидкости, накрывают покровным стеклом и рассматривают под микроскопом.
Примечание: Лекарственное растительное сырье с кожистыми листьями и жесткими стеблями после измельчения в порошок просветляют кипячением в 5 % (м/об) растворе натрия гидроксида Р.
МИКРОХИМИЧЕСКОЕ ИССЛЕДОВАНИЕ
Приготовление препарата в 10 % (об/об) спиртовом растворе флороглюцина и хлороводородной кислоты
На предметное стекло помещают небольшое количество измельченного в порошок сырья, прибавляют 1-2 капли 10 % (об/об) спиртового раствора флороглюцина Р. Перемешивают и выдерживают до полного испарения растворителя. Затем прибавляют 1-2 капли хлороводородной кислоты Р, накрывают препарат покровным стеклом и тотчас рассматривают под микроскопом. Красное окрашивание указывает на наличие лигнина.
Приготовление препарата в реактиве молочной кислоты
На предметное стекло помещают 2-3 капли реактива молочной кислоты P. Небольшое количество измельченного в порошок сырья распределяют в жидкости и накрывают покровным стеклом. Препарат очень осторожно нагревают до кипения, поддерживая слабое кипение в течение короткого времени и обеспечивая при этом достаточное количество включающей жидкости. При необходимости, включающую жидкость восполняют с помощью клиновидной стеклянной пипетки. Охлаждают и рассматривают под микроскопом. Лигнифицированные элементы окрашиваются в ярко желтый цвет; элементы, содержащие целлюлозу, остаются бесцветными. Крахмальные зерна окрашиваются в светло- или темно-фиолетовый цвет; некоторые секреторные накопления (например, эфирные масла, смолы, маслянистые смолы) окрашиваются в оранжевый цвет, а пробка — в красный цвет.
Приготовление препарата в растворе рутения красного
На предметное стекло помещают 2 капли раствора рутения красного Р. Небольшое количество измельченного в порошок сырья распределяют в жидкости и накрывают покровным стеклом. По истечении около 1 мин наносят каплю воды Р, позволяя проникнуть ей между предметным и покровным стеклом. Рассматривают под микроскопом. Слизь окрашивается в фиолетово-красный цвет.
Приготовление препарата в растворе Люголя
На предметное стекло помещают 2 капли раствора Люголя Р. Небольшое количество измельченного в порошок сырья распределяют в жидкости и накрывают покровным стеклом и рассматривают под микроскопом. Крахмальные зерна окрашиваются в синий цвет.
Приготовление препарата в растворе туши черной
На предметное стекло помещают 2 капли раствора туши черной Р. Небольшое количество измельченного в порошок сырья распределяют в жидкости и накрывают покровным стеклом и тотчас рассматривают под микроскопом (малое увеличение). Слизь заметна в виде бесцветных масс на черном фоне.
Приготовление препарата в растворе судана III

Төсеніш шыныға Р судан III ерітіндісінің 2 – 3 тамшысын құяды. Шикізаттың ұнтаққа ұсақталған аз мөлшерін сұйықтыққа енгізеді және жабын әйнекпен жабады, қыздырады және микроскоппен қарайды. Қанық эфир майының тамшылары қызғылт сары – қызғылт түске боялады.
Препаратты b- нафтол (резорцин немесе тимол) ерітіндісінде дайындау
Төсеніш шыныға шамамен 0,1 г ұнтаққа ұсақталған шикізатты салады, Р b- нафтол (Р резорцин немесе Р тимол) ерітіндісінің 1 – 2 тамшысын және Р күкірт қышқылының 1 тамшысын қосады және микроскоппен қарайды. Инулин қызғылт-күлгін түске боялады, резорцин мен тимолды қолданған кезде қызғылт сары – қызыл түске боялады. Инулиннің болуы крахмал болмаған кезде ғана байқалады.
ЖАПЫРАҚТАР, ШӨПТЕР, ГҮЛДЕР
Бүтін және кесілген шикізат. Бүтін шикізатты зерттеу кезінде шеті мен тамырлары бар жапырақ пластинкаларының бөлігі қолданылады; шөптерде – жапырақ, кейде сабағының және гүлінің үзіндісі, гүлдерде айшанағы мен гүл күлтесі жеке қаралады. Кесілген шикізатты зерттеу кезінде жоғарыда аталған органдарға қатысы болуы мүмкін бірнеше әртүрлі бөліктер қолданылады.
Препаратты ағартуды екі тәсілмен жүргізуге болады:
- шикізат бөліктерін пробиркаға салады, Р сумен (1:1) араластырылған 5% (м/көл) Р натрий гидроксидінің ерітіндісін қосады және 1 – 2 минут қайнатады. Содан кейін ішіндегі затты фарфор шыныаяғына құйяды, сұйықтықты ағызып тастайды, шикізат бөліктерін Р сумен мұқият жуады және Р суда қалдырады. Р судан зерттелетін материалды іреуіш инемен немесе күрекшемен алады және төсеніш шыныға Р хлоралгидрат ерітіндісінің немесе Р глицериннің тамшысына салады;
- шикізат бөліктерін Р сумен (1:1) сұйытылған Р хлоралгидрат ерітіндісінде 5 – 10 минут (ағартылғанға дейін) қайнатады, содан кейін төсеніш шыныға Р хлоралгидрат ерітіндісінің немесе Р глицериннің тамшысына салады, скальпельмен немесе іреуіш инемен екі бөлікке бөледі, олардың біреуін абайлап аударады. Нысанды жабын әйнекпен жабады, ауа көпіршіктері жойылғанға дейін аздап қыздырады және салқындатқаннан кейін екі жағын микроскоппен алдымен кіші ұлғайту, содан кейін үлкен ұлғайту арқылы қарайды. Қалың жапырақтардан микропрепараттар дайындау кезінде оларды алдын ала скальпельмен езеді.
Сабақтарын зерттеу үшін олардың кесінділерін 5 % (м/көл) Р натрий гидроксиді ерітіндісінде қайнатады, Р сумен мұқият жуады, эпидермисті скальпельмен немесе іреуіш инелермен алып тастайды және оны беткі қабатынан қарайды; қалған тіндерді төсеніш шыныда Р хлоралгидрат ерітіндісінде немесе Р глицеринде скальпельмен ұсақтап, препарат дайындайды.
Р хлоралгидрат ерітіндісінде 10 минут қайнатқаннан кейін жапырақтар мен сабақтардың көлденең кесінділерін дайындау үшін шикізат бөліктерін тығынға немесе аюбадам өзегіне қысып, кесінді жасайды. Дайын кесінділерді P сумен жуады және Р хлоралгидрат ерітіндісіне сала отырып, олардан микропрепараттар дайындайды.
ЖЕМІСТЕР МЕН ТҰҚЫМДАР
Бүтін шикізат. Тұқым мен жемісқап қабығы препараттарын беткі қабаттан немесе көлденең кесіндіден дайындайды.

На предметное стекло помещают 2-3 капли раствора судана IIIP. Небольшое количество измельченного в порошок сырья распределяют в жидкости и накрывают покровным стеклом, подогревают и рассматривают под микроскопом. Капли жирного и эфирного масла окрашиваются в оранжево-розовый цвет.
Приготовление препарата в растворе
- нафтола (резорцина или тимола)
На предметное стекло помещают около 0,1 г измельченного в порошок сырья, прибавляют 1-2 капли раствора fi-нафтола Р (резорцина Р или тимола Р) и 1 каплю серной кислоты Р и рассматривают под микроскопом. Инулин окрашивается в красновато-фиолетовый цвет, при использовании резорцина и тимола - в оранжево-красный. О наличии инулина судят только при отсутствии крахмала.
ЛИСТЬЯ, ТРАВЫ, ЦВЕТКИ
Целъное и резаное сыръе. При исследовании цельного сырья используют кусочки пластинки листа с краем и жилкой; у трав — лист, иногда кусочек стебля и цветок, у цветков отдельно рассматривают чашечку и венчик. При исследовании резаного сырья используют по несколько различных кусочков, предположительно относящихся к вышеперечисленным органам.
Просветление препарата можно проводить двумя способами:
- кусочки сырья помещают в пробирку, прибавляют 5 % (м/об) раствор натрия гидроксида Р, разбавленный водой Р (1:1), и кипятят в течение 1-2 мин. Затем содержимое выливают в фарфоровую чашку, жидкость сливают, кусочки сырья тщательно промывают водой Р и оставляют в воде Р. Из воды Р исследуемый материал вынимают препаровальной иглой или лопаточкой и помещают на предметное стекло в каплю хлоралгидрата раствора Р или глицерина Р;
- кусочки сырья кипятят в растворе хлоралгидрата Р, разбавленного водой Р (1:1) в течение 5-10 мин (до просветления), затем помещают на предметное стекло в каплю хлоралгидрата раствора Р или глицерина Р, разделяют скальпелем или препаровальной иглой на две части, одну из них осторожно переворачивают. Объект накрывают покровным стеклом, слегка подогревают до удаления пузырьков воздуха и после охлаждения рассматривают с обеих сторон под микроскопом сначала при малом, затем при большом увеличении. При приготовлении микропрепаратов из толстых листьев их предварительно раздавливают скальпелем.
Для исследования стеблей их отрезки кипятят в 5 % (м/об) растворе натрия гидроксида Р, тщательно промывают водой Р, снимают эпидермис скальпелем или препаровальными иглами и рассматривают его с поверхности; из остальных тканей готовят препарат, раздавливая объект скальпелем на предметном стекле в хлоралгидрата растворе Р или глицерина Р.
Для приготовления поперечных срезов листьев и стеблей после кипячения в хлоралгидрата растворе Р в течение 10 мин делают срезы, зажимая кусочки сырья в пробку или сердцевину бузины. Готовые срезы промывают водой Р и готовят из них микропрепараты, помещая в хлоралгидрата раствор Р.
ПЛОДЫ И СЕМЕНА
Цельное сырье. Готовят препараты кожуры семени и околоплодника с поверхности или поперечные срезы.

Беткі қабаттан алынған қабық пен жемісқап препараттары. 2 – 3 тұқымды немесе жемісті пробиркада 5% Р натрий гидроксиді ерітіндісінде 2 – 3 минут бойы қайнатады және Р сумен мұқият жуады. Нысанды төсеніш шыныға орналастырады, іреуіш инемен тұқымның қабығын немесе жемісқап тіндерін бөліп алады және оларды Р хлоралгидрат ерітіндісінде немесе Р глицеринде қарайды.
Кесінділер. Кесінділерді дайындау үшін құрғақ жемістер мен тұқымдар бір тәулікке ылғалды камераға орналастырылып, алдын ала жұмсартылады. Бірнеше тамшы Р хлороформ қосылған Р су бар эксикатор ылғалды камера болып қызмет атқарады. Нысанның қатты болуына байланысты 15 – 30 минут бойы немесе одан да көп су буымен жұмсартуға болады.
Ұсақ жемістер мен тұқымдарды өлшемі 0,5 см х 0,5 см х 1,5 см болатын парафин блогына дәнекерлейді. Ол үшін қыздырылған іреуіш иненің ұшымен парафинді ерітіп, пайда болған щұңқырға объектіні тез салады (объектінің беті құрғақ болуы керек). Нысанның кесінділерін парафинмен бірге жасайды және микропрепараттарды Р глицерин немесе Р хлоралгидрат ерітіндісінде дайындайды.
Крахмалды, қанық эфир майларын, шырышты анықтау үшін Микрохимиялық зерттеу бөліміне сәйкес ұнтаққа ұсақталған шикізатқа қосымша микрохимиялық зерттеулер жүргізіледі. Қажет болса, ұнтаққа ұсақталған өсімдік шикізаты (жемістер, тұқымдар) майсыздандырылып, ағартылады.
ҚАБЫҚ
Бүтін және кесілген шикізат. Көлемі 2 – 3 см х 0.5 – 1 см болатын қабық бөліктерін 5 минут бойы Р суы бар пробиркада қайнатады, содан кейін оларды қатаң көлденең немесе бойлық қима болатындай етіп скальпельмен тегістейді. Кесінділер жасалады және Р хлоралгидрат немесе Р глицерин ерітіндісінде микропрепараттар дайындалады.
Легнификацияланған элементтерді анықтау үшін төсеніш шыныдағы кесіндіге бірнеше тамшы Р флороглюцин ерітіндісі және 1 тамшы 25% Р күкірт қышқылы ерітіндісі қосылады. 1 минуттан кейін фильтр қағазының жолағымен сұйықтықты алып тастайды, кесіндіні Р хлоралгидрат ерітіндісіне немесе Р глицеринге салады, жабын әйнекпен жабады (қыздырмай қарайды); ағашқа айналған механикалық элементтер таңқурай түстес - қызыл түске боялады. Сонымен қатар сафранин ерітіндісін қолдануға болады. Кесінділерді 50% Р спирттегі 10 г/л сафранин ерітіндісіне 30 минутқа (бюксте немесе сағат шыныға) салады, алдымен 50% Р спиртпен, содан кейін қышқылдандырылған 96% Р спиртпен жуады; 100 мл 96% Р спиртке 2 тамшы концентрацияланған Р хлорсутекті қышқылын қосады және төсеніш шыныға Р глицеринге орналастырады; лигнификацияланған қабықшалар қызыл түске боялады.
Крахмалды анықтау үшін құрғақ қабықтан қырынды алады және оны Люголь Р ерітіндісінде қарайды; крахмал дәндері көк түске боялады. Қолданар алдында ерітіндіні (1:4) қатынасында Р сумен сұйытады. Ерітіндіні жарықтан қорғалған жерде сақтайды.

Препараты кожуры и околоплодника с поверхности. 2-3 семени или плода кипятят в пробирке в 5 % растворе натрия гидроксида Р в течение 2-3 мин и тщательно промывают водой Р. Объект помещают на предметное стекло, препаровальными иглами отделяют кожуру семени или ткани околоплодника и рассматривают их в растворе хлоралгидрата Р или глицерина Р
Срезы. Для приготовления срезов сухие плоды и семена предварительно размягчают, поместив их на сутки во влажную камеру. Влажной камерой служит эксикатор с водой Р, в которую добавляют несколько капель хлороформа Р. В зависимости от твердости объекта, размягчение можно проводить водяным паром в течение 15-30 мин или более.
Мелкие плоды и семена запаивают в парафиновый блок размером 0.5 см х 0.5 см х 1.5 см. Для этого кончиком нагретой препаровальной иглы парафин расплавляют и в образовавшуюся ямку быстро погружают объект (поверхность объекта должна быть сухой). Срезы объекта делают вместе с парафином и готовят микропрепараты в растворе глицерина Р или хлоралгидрата Р.
Для определения крахмала, жирного и эфирного масел, слизи дополнительно проводят микрохимическое исследования измельченного в порошок сырья в соответствии с разделом Микрохимическое исследование. При необходимости измельченное в порошок растительное сырье (плоды, семена) обезжиривают и просветляют.
КОРА
Цельное и резаное сырье. Кусочки коры размером 2 - 3 см х 0.5 - 1 см кипятят в пробирке с водой Р в течение 5 мин, затем выравнивают их скальпелем так, чтобы они имели строго поперечное или продольное сечение. Делают срезы и готовят микропрепараты в растворе хлоралгидрата Р или глицерина Р.
Для обнаружения лигнифицированных элементов к срезу на предметном стекле прибавляют нескольких капель раствора флороглюцина Р и 1 каплю 25 % раствора серной кислоты Р. Через 1 мин жидкость удаляют полоской фильтровальной бумаги, срез заключают в хлоралгидрата раствор Р или глицерина Р и закрывают покровным стеклом (рассматривают без подогревания); одревесневшие механические элементы окрашиваются в малиново-красный цвет. Кроме того можно использовать раствор сафранина. Срезы помещают в раствор 10 г/л сафранина в 50% спирте Р на 30 мин (в бюксе или на часовом стекле), промывают сначала 50 % спиртом Р, затем подкисленным 96 %о спиртом Р; на 100 мл 96 % спирта Р прибавляют 2 капли хлороводородной кислоты концентрированной Р и помещают на предметном стекле в глицерин Р; лигнифицированные оболочки окрашиваются в красный цвет.
Для обнаружения крахмала проводят соскоб с сухой коры и рассматривают его в растворе Люголя Р; крахмальные зерна окрашиваются в синий цвет. Перед использованием раствор разбавляют водой Р в соотношении (1:4). Раствор хранят в защищенном от света месте.

2.1.9. ФАРМАЦЕВТИКАЛЫҚ-ТЕХНОЛОГИЯЛЫҚ СЫНАҚТАР
201090001-2019
2.1.9.1. Таблеткалар мен капсулалардың ыдырауы
Сынақ төменде немесе жалпы немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген жағдайларда, қынаптық таблеткаларды, ректалдық және қынаптық капсулаларды қоспағанда, таблеткалар мен капсулалардың сұйық ортада белгілі бір уақыт аралығында ыдырау қабілетін анықтауға арналған.
Торда орналасқан немесе дискінің, егер дискілер пайдаланылған болса, төменгі бетіне жабысқан таблетканың (капсуланың) ерімейтін қабықшасының фрагменттерінен басқа, ешқандай қалдық болмаса немесе қалдық шыны таяқшаның жеңіл жанасуы кезінде ыдырайтын жұмсақ масса болса, үлгі ыдырады деп саналады. Мұндай қалдықтың болуы жеке фармакопея бабында айтылуға тиіс.
Ұзындығы 18 мм-ден аспайтын таблеткалар мен капсулалар үшін А құрал-жабдығын қолданады. Ал үлкен таблеткалар мен капсулалар үшін Б құрал-жабдығын қолданады.
Көлемі 18 мм аспайтын таблеткалар мен капсулалар үшін А сынақ
Жабдықтар. А құрал-жабдығы (2.1.9.1-1-сурет) ыдырауды анықтау үшін құрама себеттен, сыйымдылығы 1 л сұйықтыққа арналған шыны түтік ыдыстан, сұйықтықтың температурасын (37 ± 2) °С шегінде ұстап тұратын термостатикалық құрылғыдан және жиілігі 1 мин. 29 – 32 цикл болатын тік жазықтықта 53 кем емес және 57 мм аспайтын қашықтықта себетке қайтарымды ілгерілемелі қозғалысты хабарлайтын электромеханикалық құрылғыдан тұрады.
2.1.9.1.-1-сурет. – Таблеткалар мен капсулалардың ыдырауын анықтау үшін А құрал-жабдығының құрамдас бөліктерінің құрылымы мен өлшемдері. Өлшемдер миллиметрде көрсетілген
Аспаптың негізгі бөлігі ішкі диаметрі 21,85 ± 1,15 мм және қабырғасының қалыңдығы 1,9 ± 0,9 мм болатын, ұзындығы 77,5 ± 2,5 мм 6 цилиндрлі шыны түтіктері бар құрама себеттен тұрады. Түтіктерді тік қалыпта үстіңгі және астыңғы жағынан диаметрі 90 ± 2 мм, қалыңдығы 6,75 ± 1,75 мм, әрқайсысының диаметрі 24±2 мм болатын 6 саңылауы бар екі қапталған пластмасса пластиналары ұстап тұрады. Саңылаулар пластинаның ортасынан бірдей қашықтықта орналасқан және бір-бірінен тең қашықтықта орналасқан. Төменгі пластинаның төменгі бетіне диаметрі 0,615 ± 0,045 мм тот баспайтын болат сымнан жасалған, көлемі 2,0 ± 0,2 мм саңылаулары бар тор бекітілген. Пластиналар шеңбер бойымен бір-біріне қатысты тік металл шыбықтармен тығыз бекітілген. Жоғарғы пластинаның ортасына қарай тағы бір металл шыбық бекітілген, бұл себетті оны көтеріп, түсіре алатын механикалық құрылғыға бекітуге мүмкіндік береді. Жоғарыға қозғалу үшін қажет уақыт төмен қозғалу үшін қажет уақытқа тең; қозғалыс бағытының өзгеруі біртіндеп жүреді.
Себет ось бойымен тігінен қозғалады. Көлденең жазықтықта осьтің көрінетін ығысуы болмау керек.

2.1.9. ФАРМАЦЕВТИКО-ТЕХНОЛОГИЧЕСКИЕ ИСПЫТАНИЯ
201090001-2019
2.1.9.1. Распадаемость таблеток и капсул
Испытание предназначено для определения способности таблеток и капсул, за исключением вагинальных таблеток, ректальных и вагинальных капсул, распадаться в жидкой среде за определенный промежуток времени в условиях, указанных ниже или в общей, или частной фармакопейной статье.
Образец считается распавшимся, когда кроме фрагментов нерастворимой оболочки таблетки (капсулы), находящихся на сетке или прилипших к нижней поверхности диска, если использовались диски, нет никакого остатка или остаток представляет собой мягкую массу, которая разрушается при легком прикосновении стеклянной палочки. Наличие такого остатка должно быть оговорено в частной фармакопейной статье.
Для таблеток и капсул длиной не более 18 мм используют прибор А. Для таблеток и капсул большего размера используют прибор Б.
Испытание А для таблеток и капсул размером не более 18 мм
Оборудование. Прибор А (рисунок 2.1.9.1.-1) для определения распадаемости состоит из сборной корзинки, стеклянного сосуда для жид-
Рисунок 2.1.9.1.-1. — Устройство и размеры составных частей прибора А для определения распадаемости таблеток и капсул. Размеры указаны в миллиметрах
кости вместимостью 1 л, термостатического устройства, поддерживающего температуру жидкости в пределах (37 ± 2) °С, и электромеханического устройства, сообщающего корзинке возвратно-поступательное движение на расстоянии не менее 53 и не более 57 мм в вертикальной плоскости при частоте 29-32 цикла в 1 мин.
Основную часть прибора составляет сборная корзинка с 6 цилиндрическими стеклянными трубками длиной 77,5 ± 2,5 мм с внутренним диаметром 21,85 ± 1,15мм и толщиной стенки 1,9 ±0,9 мм. Трубки поддерживаются в вертикальном положении сверху и снизу двумя накладными пластмассовыми пластинами диаметром 90 ± 2 мм, толщиной 6,75 ± 1,75 мм с 6 отверстиями, каждое диаметром 24 ± 2 мм. Отверстия равноудалены от центра пластины и находятся на равном расстоянии друг от друга. К нижней поверхности нижней пластины прикреплена сетка с отверстиями размером 2,0 ± 0,2 мм из нержавеющей стальной проволоки диаметром 0,615 ± 0,045 мм. Пластины удерживаются жестко относительно друг друга вертикальными металлическими стержнями по окружности. Еще один металлический стержень прикреплен к центру верхней пластины, что позволяет прикрепить корзинку к механическому устройству, которое может поднимать и опускать ее. Время, требующееся для движения вверх, равно времени движения вниз; изменение направления движения происходит плавно.
Корзинка движется вертикально вдоль оси. Не должно быть заметного смещения оси в горизонтальной плоскости.

Аспаптың конструкциясында дискілерді пайдалану қарастырылған. Бұл ретте әрбір шыны түтік диаметрі 20,7 ± 0,15 мм және биіктігі 9,5 ± 0,15 мм болатын, тығыздығы 1,18 – 1,20 г/см3 мөлдір пластмассадан жасалған цилиндр пішінді дискімен жабдықталады. Дискіде диаметрі 2,0 ± 0,1 мм 5 параллель тесік бұрғыланды; олардың бірі дискінің ортасында, қалған 4-і дискінің ортасынан радиусы 6,0 ± 0,2 мм шеңбер бойымен біркелкі орналасқан. Дискінің бүйір бетінде трапеция тәрізді симметриялық пішінді 4 ойық кесілген, олар дискінің жоғарғы және төменгі беттеріне перпендикуляр. Ойықтың параллель жақтары дискінің шеттеріне сәйкес келеді және шеңберді бойлай орналасқан екі көрші тесіктерді жалғайтын ойда бар сызыққа параллель болады. Дискінің төменгі бетіндегі трапециясының параллель жағының ұзындығы 1,5 – 1,8 мм, ойық квадрат түрінде болады. Дискінің жоғарғы бетіндегі трапецияның параллель жағының ұзындығы 9,4 ± 0,2 мм, ал ортасы диск шеңберінен 2,6 ± 0,1 мм қашықтықта орналасқан. Дискінің барлық беттері тегіс.
Дискілерді қолдану жалпы немесе жеке фармакопея бабында жазылған.
Себетті биіктігі 149 ± 11 мм, ішкі диаметрі 106 ± 9 мм болатын стаканға салады. Сұйықтықтың көлемі себетті жоғарғы шеткі қалыпқа көтерген кезде тор сұйықтық бетінен кемінде 15 мм төмен, ал себетті төменгі шеткі қалыпқа түсірген кезде түтік ыдыстың түбінен 25 мм жоғары болатындай және шыны түтіктердің жоғарғы ашық ұштары сұйықтық бетінен шығып тұратындай болуы керек.
Себеттің конструкциясы шыны түтіктер мен сым торларға қойылатын жоғарыда көрсетілген талаптарды сақтаған жағдайда өзгеруі мүмкін.
Әдістеме. Егер жалпы немесе жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаса, сынақ жүргізу үшін таблеткалардың (немесе капсулалардың) 18 үлгісі іріктеп алынады. 6 түтіктің әрқайсысына бір үлгі, егер жазылған болса, диск қойылады. Себетті жалпы немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген сұйықтығы бар түтік ыдысқа салады және аспапты қосады. Белгіленген уақыт өткеннен кейін себетті алады, таблеткалар мен капсулалардың жай-күйі зерттеледі. Барлық үлгілер ыдырауы керек. Егер 1 немесе 2 үлгі ыдырамаса, сынақты қосымша 12 үлгіде қайталайды. 18 үлгінің кемінде 16-сы ыдырауы тиіс.
Көлемі 18 мм-ден асатын таблеткалар мен капсулалар үшін Б сынақ
Жабдық. Б құрал-жабдығы (2.1.9.1-2-сурет) ыдырауды анықтау үшін қатты себеттен, сыйымдылығы 1 л сұйықтыққа арналған шыны түтік ыдыстан, сұйықтықтың температурасын (37 ± 2) °С шегінде ұстап тұратын термостатикалық құрылғыдан және 1 минутына жиілігі 29 – 32 цикл болатын тік жазықтықта кемінде 53 және 57 мм аспайтын қашықтықта себетке қайтарымды ілгерілемелі қозғалысты хабарлайтын электромеханикалық құрылғыдан тұрады.
Аспаптың негізгі бөлігі ішкі диаметрі 33,0 ± 0,5 мм және қабырғасының қалыңдығы 2,5 ± 0,5 мм болатын, ұзындығы 77,5 ± 2,5 мм 3 цилиндрлі шыны түтіктері бар себеттен тұрады. Түтіктерді тік қалыпта үстіңгі және астыңғы жағынан диаметрі 97 мм, қалыңдығы 9 мм 3 тесігі бар екі қапталған пластмасса пластиналар ұстап тұрады. Саңылаулар пластинаның ортасынан бірдей қашықтықта орналасқан және бір-бірінен тең қашықтықта орналасқан. Төменгі пластинаның төменгі бетіне диаметрі 0,63 ± 0,3 мм тот баспайтын болат сымнан жасалған, көлемі 2,0 ± 0,2 мм саңылаулары бар тор бекітілген. Пластиналар шеңбер бойымен тік металл шыбықтармен 77,5 мм қашықтықта бір-біріне қатысты тығыз бекітілген. Жоғарғы пластинаның ортасына қарай тағы бір металл шыбық бекітілген, бұл себетті оны көтеріп, түсіре алатын механикалық құрылғыға бекітуге мүмкіндік береді. Жоғарыға қозғалу үшін қажет уақыт төмен қозғалу үшін қажет уақытқа тең; қозғалыс бағытының өзгеруі біртіндеп жүреді.
Себет ось бойымен тігінен қозғалады. Көлденең жазықтықта осьтің көрінетін ығысуы болмау керек.

В конструкции прибора предусмотрено использование дисков. При этом каждая стеклянная трубка снабжается диском цилиндрической формы диаметром 20,7 ±0,15 мм и высотой 9,5 ±0,15 мм, изготовленным из прозрачной пластмассы с плотностью от 1,18 до 1,20 г/см3. В диске просверлены 5 параллельных отверстий диаметром 2,0 ±0,1 мм; одно из них расположено в центре диска, остальные 4 — равномерно по кругу радиусом 6,0 ± 0,2 мм от центра диска. На боковой поверхности диска вырезаны 4 выемки трапециевидной симметричной формы, практически перпендикулярные верхней и нижней поверхностям диска. Параллельные стороны выемки совпадают с краями диска и параллельны воображаемой линии, соединяющей два соседних отверстия, расположенных по кругу. Длина параллельной стороны трапеции на нижней поверхности диска составляет от 1,5 до 1,8 мм, выемка имеет форму квадрата. Длина параллельной стороны трапеции на верхней поверхности диска составляет 9,4 ± 0,2 мм, и ее середина находится на расстоянии 2,6 ±0,1 мм от окружности диска. Все поверхности диска гладкие.
Применение дисков оговаривается в общей или частной фармакопейной статье.
Корзинку помещают в стакан, высота которого составляет 149 ± 11 мм, внутренний диаметр — 106 ±9 мм. Объем жидкости должен быть таким, чтобы при подъеме корзинки в крайнее верхнее положение сетка находилась ниже поверхности жидкости не менее чем на 15 мм, а при опускании корзинки в крайнее нижнее положение — на 25 мм выше дна сосуда, и верхние открытые концы стеклянных трубок — над поверхностью жидкости.
Конструкция корзинки может изменяться при условии соблюдения указанных выше требований для стеклянных трубок и проволочной сетки.
Методика. Для проведения испытания отбирают 18 образцов таблеток (или капсул), если нет других указаний в общей или частной фармакопейной статье. В каждую из 6 трубок помещают по одному образцу и, если предписано, диск. Опускают корзинку в сосуд с жидкостью, указанной в общей или частной фармакопейной статье, и включают прибор. По истечении установленного времени корзинку вынимают и исследуют состояние таблеток и капсул. Все образцы должны распасться. Если 1 или 2 образца не распались, повторяют испытание на дополнительных 12 образцах. Не менее 16 из 18 образцов должны распасться.
Испытание Б для таблеток и капсул размером более 18 мм
Оборудование. Прибор Б (рисунок 2.1.9.1.-2) для определения распадаемости состоит из жесткой корзинки, стеклянного сосуда для жидкости вместимостью 1 л, термостатического устройства, поддерживающего температуру жидкости в пределах (37 ± 2) °С, и электромеханического устройства, сообщающего корзинке возвратно-поступательное движение на расстоянии не менее 53 и не более 57 мм в вертикальной плоскости при частоте 29 - 32 цикла в 1 мин.
Основную часть прибора составляет корзинка с 3 цилиндрическими стеклянными трубками длиной 77,5 ± 2,5 мм с внутренним диаметром 33,0 ± 0,5 мм и толщиной стенки
Рисунок 2.1.9.1.-2. — Устройство и размеры составных частей прибора Б для определения распа- даемости таблеток и капсул. Размеры указаны в миллиметрах
2,5 ± 0,5 мм. Трубки поддерживаются в вертикальном положении сверху и снизу двумя накладными пластмассовыми пластинами диаметром 97 мм, толщиной 9 мм с 3 отверстиями. Отверстия равноудалены от центра пластины и находятся на равном расстоянии друг от друга. К нижней поверхности нижней пластины прикреплена сетка с отверстиями размером 2,0 ± 0,2 мм из нержавеющей стальной проволоки диаметром 0,63 ± 0,3 мм. Пластины удерживаются жестко относительно друг друга на расстоянии 77,5 мм вертикальными металлическими стержнями по окружности. Еще один металлический стержень прикреплен к центру верхней пластины, что позволяет прикрепить корзинку к механическому устройству, которое может поднимать и опускать ее. Время, требующееся для движения вверх, равно времени движения вниз; изменение направления движения происходит плавно.
Корзинка движется вертикально вдоль оси. Не должно быть заметного смещения оси в горизонтальной плоскости.

Аспаптың конструкциясында дискілерді пайдалану көзделген. Әрбір шыны түтік диаметрі 31,4 ± 0,13 мм және биіктігі 15,3 ± 0,15 мм болатын, тығыздығы 1,18 – 1,20 г/см3 мөлдір пластмассадан жасалған цилиндр пішінді дискімен жабдықталады. Дискіде диаметрі 3,15 ± 0,1 мм 7 параллель саңылау бұрғыланды; олардың бірі дискінің ортасында, қалған 6-ы дискінің ортасынан 4,2 мм радиуста шеңбер бойымен біркелкі орналасқан. Дискілер 2.1.9.1.-1-суреттегі өлшемдерге сәйкес келеді.
Дискілерді қолдану жалпы немесе жеке фармакопея бабында жазылған.
Модификацияланған дискілерді пайдалана отырып, автоматты түрде детектірлеу дискілерді қолдану көрсетілген немесе рұқсат етілген жағдайларда рұқсат етіледі. Мұндай дискілер материалдың тығыздығы мен өлшемі бойынша осы бөлімде келтірілген талаптарға сәйкес келуі тиіс.
Себетті стаканға салады. Сұйықтықтың көлемі себетті жоғарғы шеткі қалыпқа көтерген кезде тор сұйықтық бетінен кемінде 15 мм төмен, ал себетті төменгі шеткі қалыпқа түсірген кезде ыдыстың түбінен 25 мм жоғары болатындай және шыны түтіктердің жоғарғы ашық ұштары сұйықтық бетінен шығып тұратындай болуы керек.
Себеттің конструкциясы шыны түтіктер мен сым торларға қойылатын жоғарыда көрсетілген талаптарды сақтаған жағдайда өзгеруі мүмкін.
Әдістеме. Сынақ жүргізу үшін таблеткалардың (немесе капсулалардың) 6 үлгісі іріктеп алынады және оны екі себетті бір мезгілде пайдалана отырып не сынақты қайталай отырып жүргізеді. Әрбір түтікке бір-бір үлгіден, ал егер жазылған болса, диск салынады. Себетті жалпы немесе жеке фармакопея бабында көрсетілген сұйықтығы бар түтік ыдысқа түсіреді және аспапты қосады. Белгіленген уақыт өткеннен кейін себетті алады, таблеткалар мен капсулалардың жай-күйін зерттейді. Барлық үлгілер ыдырауы тиіс.
2.1.9.1.-2-сурет. – Таблеткалар мен капсулалардың ыдырауын анықтау үшін Б құрал-жабдығының құрамдас бөліктерінің құрылымы мен өлшемдері. Өлшемдер миллиметрде көрсетілген
201090002-2019
2.1.9.2. Суппозиторийлердің, қынаптық таблеткалардың, ректальді және қынаптық капсулалардың ыдырауы
Сынақ суппозиторийлердің, қынаптық таблекталардың, ректальді және қынаптық капсулалардың сұйық ортада белгілі бір уақыт аралығында төменде, сондай-ақ жеке фармакопея бабында немесе тиісті жалпы фармакопея баптарында көрсетілген жағдайларда, жұмсару немесе ыдырау қабілетін анықтауға арналған.
Жабдық. Аспап (2.1.9.2-1-сурет) қабырғаларының тиісті қалыңдығы бар мөлдір шыныдан немесе пластмассадан жасалған іші бос цилиндрден тұрады, оның ішінде үш ұстағыштың көмегімен металл құрылғы бекітілген. Құрылғы бір-бірінен 30 мм қашықтықта бекітілген тот баспайтын металдан жасалған 2 перфорацияланған диск болып табылады. Дискілердің диаметрі цилиндрдің ішкі диаметріне тең, әр дискіде диаметрі 4 мм 39 саңылау бар.

В конструкции прибора предусмотрено использование дисков. Каждая стеклянная трубка снабжается диском цилиндрической формы диаметром 31,4 ±0,13 мм и высотой 15,3 ±0,15 мм, изготовленным из прозрачной пластмассы с плотностью от 1,18 до 1,20 г/см3. В диске просверлены 7 отверстий диаметром 3,15 ± 0,1 мм; одно из них расположено в центре диска, остальные 6 — равномерно по кругу радиусом 4,2 мм от центра диска. Диски соответствуют размерам на рисунке 2.1.9.1.-1.
Применение дисков оговаривается в общей или частной фармакопейной статье.
Автоматическое детектирование с использованием модифицированных дисков разрешается в тех случаях, когда применение дисков указано или разрешено. Такие диски по плотности материала и размерам должны соответствовать требованиям, приведенным в данном разделе.
Корзинку помещают в стакан. Объем жидкости должен быть таким, чтобы при подъеме корзинки в крайнее верхнее положение сетка находилась ниже поверхности жидкости не менее чем на 15 мм, а при опускании корзинки в крайнее нижнее положение — на 25 мм выше дна сосуда, и верхние открытые концы стеклянных трубок — над поверхностью жидкости.
Конструкция корзинки может изменяться при условии соблюдения указанных выше требований для стеклянных трубок и проволочной сетки.
Методика. Для проведения испытания отбирают 6 образцов таблеток (или капсул) и проводят его либо с одновременным использованием двух корзинок, либо повторяя испытание. В каждую трубку помещают по одному образцу и, если предписано, диск. Опускают корзинку в сосуд с жидкостью, указанной в общей или частной фармакопейной статье, и включают прибор. По истечении установленного времени корзинку вынимают и исследуют состояние таблеток и капсул. Все образцы должны распасться.
2.1.9.2. Распадаемость суппозиториев, вагинальных таблеток, ректальных и вагинальных капсул
Испытание предназначено для определения способности суппозиториев, вагинальных таблеток, ректальных и вагинальных капсул раз мягчаться или распадаться в жидкой среде за определенный промежуток времени в условиях, указанных ниже, а также в частной фармакопейной статье или соответствующих общих фарма-копейных статьях.
Рисунок 2.1.9.2.-1. - Прибор для определения распадаемости суппозиториев. Размеры указаны в миллиметрах
Оборудование. Прибор (Рисунок 2.1.9.2.-1) состоит из прозрачного стеклянного или пластмассового полого цилиндра с соответствующей толщиной стенок, внутри которого с помощью трех держателей закреплено металлическое устройство. Устройство представляет собой 2 перфорированных диска из нержавеющего металла, закрепленных на расстоянии около 30 мм друг от друга. Диаметр дисков почти равен внутреннему диаметру цилиндра, и в каждом диске имеется 39 отверстий диаметром 4 мм.

Сынақтар осындай 3 аспаптың көмегімен жүзеге асырылады, олардың әрқайсысы жеке үлгіні қамтиды. Әрбір аспапты сұйық ортамен толтырылған, сыйымдылығы кемінде 4 л термостаттайтын құрылғысы бар түтік ыдысқа салады.
Сұйық орта ретінде, егер жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаса, (36,5 ± 0,5) °С дейін қыздырылған суды пайдаланады.
Түтік ыдыс баяу қозғалатын араластырғышпен және аспапты сұйық ортаның бетінен кемінде 90 мм төмен тік қалыпта ұстап тұратын және оны ортадан шығармай 180° айналдыруға мүмкіндік беретін құрылғымен жабдықталған.
Үш аспапты сыйымдылығы кемінде 12 литр болатын бір түтік ыдысқа салуға болады.
Суппозиторийлерге арналған сынақ әдістемесі. Сынақ үш суппозиторийде жүргізіледі. Әрбір үлгіні құрылғының төменгі дискісіне орналастырады, құрылғыны аспаптың цилиндріне орнатады және бекітеді. Аспапты сұйық ортасы бар түтік ыдысқа салады және сынақты бастайды. Аспаптарды әр 10 минут сайын аударады.
Жеке фармакопея бабында көрсетілген уақыт өткеннен кейін талданатын үлгілердің жай-күйі зерттеледі.
Егер барлық үлгілер ыдыраса, препарат сынақтан өтеді.
2.1.9.2.-1-сурет. – Суппозиторийлердің ыдырауын анықтауға арналған аспап. Өлшемдер миллиметрмен көрсетілген
Қынаптық таблеткаларды, ректальді және қынаптық капсулаларды сынау әдістемесі. Ұстағыштарға орнатылған жоғарыда сипатталған аспапты қолданады (2.1.9.2-2-сурет). Аспапты сұйық ортаға толтырылған, ыңғайлы диаметрдегі зертханалық стаканға орналастырады, бұл ретте сұйық ортаның беті жоғарғы тұрған перфорацияланған дискіден сәл төмен болуы керек. Содан кейін тамшуырдың көмегімен көрсетілген сұйық ортаны дискінің перфорациялары сұйық ортаның жұқа қабатымен жабылғанша қосады.
Сынақ үш вагинальды таблеткада немесе үш ректальды немесе вагинальды капсулаларда жүргізіледі. Әр таблетка немесе капсула жеке-жеке құрылғының жоғарғы дискісіне бөлек орналастырылады, ылғалдылықтың тиісті жағдайларын сақтау үшін аспапты шыны пластинамен жабады.
Жеке фармакопея бабында көрсетілген уақыт өткеннен кейін талданатын үлгілердің жай-күйі зерттеледі.
Егер барлық үлгілер ыдыраса, препарат сынақтан өтті.
Нәтижелерді интерпретациялау. Егер:
а) үлгілер толығымен ерісе;
б) суппозиторий компоненттерінің бөлінуі байқалса: балқытылған липофильді заттар сұйық ортаның бетіне жайылды, ерімейтін компоненттер түбіне шөкті, ал еритін заттар еріді; құрамы мен алу әдісіне байланысты компоненттер көрсетілген жолдардың біреуі немесе бірнешеуі арқылы бөлінуі мүмкін;
в) үлгіні жұмсарту компоненттер толық бөлінбестен, пішіннің айтарлықтай өзгеруімен бірге жүрсе; суппозиторийде шыны таяқшаның қысымына тойтарыс беретін қатты ядроның болмауы да жұмсарту болып саналса;
г) перфорацияланған дискіде тұнба болмаса немесе қалған тұнба шыны таяқшаның қысымына тойтарыс беретін қатты ядросы жоқ тек жұмсақ немесе көбік тәрізді массадан тұрса (вагинальды таблеткалар);
д) ішіндегі заттың босап шығуына мүмкіндік беретін ректальды немесе вагинальды капсуланың желатин қабықшасының жарылуы байқалса, үлгілер ыдырады деп саналады.
2.1.9.2.-2-сурет. – Қынаптық таблеткалардың, ректальді және қынаптық капсулалардың ыдырауын анықтауға арналған аспап. А – шыны пластина; Б – қынаптық таблетка немесе ректальді капсула немесе қынаптық капсула; В – судың беті; Г – су; Д – стакан
201090003-2019
2.1.9.3. Қатты дозаланған дәрілік нысандарды ерітуге арналған сынақ
"Еріту" сынағы белгілі бір уақыт аралығында төменде көрсетілген жағдайларда, сондай-ақ жеке фармакопея бабында және тиісті жалпы фармакопея баптарында көрсетілген жағдайларда қатты дозаланған дәрілік нысаннан еру ортасына босап шығуы тиіс әрекет ететін заттың мөлшерін айқындауға арналған.
"Еріту" сынағы қатты дозаланған дәрілік нысандар қасиеттерінің тұрақтылығын және өндірістік процестің тиісті жағдайларын растау мақсатында олардың сапасын бақылау кезінде жүргізіледі.
Әрекет ететін заттардың босап шығу жылдамдығына байланысты барлық қатты дозаланған дәрілік нысандар (таблеткалар, түйіршіктер (еру уақыты 5 минуттан асатын) және капсулалар) мынадай топтарға бөлінеді:

Испытания проводят, используя 3 таких прибора, каждый из которых содержит отдельный образец. Каждый прибор помещают в сосуд с термостатирующим устройством, вместимостью не менее 4 л, заполненный жидкой средой.
В качестве жидкой среды используют воду, нагретую до (36,5 ± 0,5) °С, если нет других указаний в частной фармакопейной статье.
Рисунок 2.1.9.2.-2. - Прибор для определения распадаемости вагинальных таблеток, ректальных и вагинальных капсул. А - стеклянная пластинка; Б - вагинальная таблетка или ректальная капсула или вагинальная капсула; В - поверхность воды; Г - вода; Д - стакан
Сосуд снабжен медленно движущейся ме¬шалкой и устройством, которое поддерживает прибор в вертикальном положении ниже поверхности жидкой среды не менее чем на 90 мм и дает возможность переворачивать его на 180°, не вынимая из среды.
Три прибора могут быть также помещены вместе в один сосуд вместимостью не менее 12 л.
Методика испытания для суппозиториев.
Испытание проводят на трех суппозиториях. Каждый образец помещают на нижний диск устройства, устанавливают устройство в цилиндр прибора и закрепляют его. Помещают прибор в сосуд с жидкой средой и начинают испытание. Приборы переворачивают каждые 10 мин.
По истечении времени, указанного в частной фармакопейной статье, исследуют состояние анализируемых образцов.
Препарат выдерживает испытание, если все образцы распались.
Методика испытания для вагинальных таблеток, ректальных и вагинальных капсул. Используют описанный выше прибор, установленный на держателях (рисунок 2.1.9.2. -2). Прибор помещают в лабораторный стакан подходящего диаметра, заполненный жидкой средой, при этом поверхность жидкой среды должна находиться немного ниже верхнего перфорированного диска. Затем с помощью пипетки прибавляют указанную жидкую среду до тех пор, пока перфорации диска не покроются лишь тонким слоем жидкой среды.
Испытание проводят на трех вагинальных таблетках или трех ректальных или вагинальных капсулах. Каждую таблетку или капсулу в отдельности помещают на верхний диск устройства, накрывают прибор стеклянной пластинкой, чтобы поддержать соответствующие условия влажности.
По истечении времени, указанного в частной фармакопейной статье, исследуют состояние анализируемых образцов.
Препарат выдерживает испытание, если все образцы распались.
Интерпретация результатов. Образцы считаются распавшимися если:
а) образцы полностью растворились;
б) наблюдается разделение компонентов суппозитория: расплавленные липофильные ве-щества распределились на поверхности жидкой среды, нерастворимые компоненты осели на дно, а растворимые - растворились; в зависимости от состава и способа получения компоненты могут распределяться по одному или нескольким из указанных путей;
в) размягчение образца сопровождается заметным изменением формы, без полного разделения компонентов; размягчением считается также отсутствие у суппозитория твердого ядра, оказывающего сопротивление давлению стеклянной палочки;
г) на перфорированном диске не осталось осадка, или оставшийся осадок состоит только из мягкой или пенообразной массы, не имеющей твердого ядра, оказывающего сопротивление давлению стеклянной палочки (вагинальные таблетки);
д) наблюдается разрыв желатиновой обо¬лочки ректальной или вагинальной капсулы, по-зволяющий освободиться ее содержимому.
2.1.9.З. Испытание на растворение для твердых дозированных лекарственных форм
Испытание "Растворение" предназначено для определения количества действующего вещества, которое за определенный промежуток времени должно высвобождаться в среду растворения из твердой дозированной лекарственной формы в условиях, указанных ниже, а также в частной фармакопейной статье и соответствующих общих фармакопейных статьях.
Испытание "Растворение" проводится при контроле качества твердых дозированных лекарственных форм с целью подтверждения постоянства их свойств и надлежащих условий производственного процесса.
В зависимости от скорости высвобождения действующих веществ все твердые дозированные лекарственные формы (таблетки, гранулы (время растворения которых превышает 5 мин) и капсулы) подразделяются на группы:

1-топ: таблеткалар; қабықшамен қапталған таблеткалар; түйіршіктер (еру уақыты 5 минуттан асады); қабықшамен қапталған түйіршіктер; капсулалар (босап шығуы стандартты таблеткалар, капсулалар, түйіршіктер);
2-топ: босап шығуы кейінге қалдырылған таблеткалар, капсулалар және түйіршіктер;
3-топ: босап шығуы ұзаққа созылатын таблеткалар, капсулалар және түйіршіктер.
Бұл бөлімде дәрілік нысан бірлігі деп бір таблетка немесе бір капсула немесе түйіршіктердің көрсетілген саны түсініледі.
1-аспап (айналмалы себет). Аспап (2.1.9.3.-1-суретті қараңыз):
- боросиликат шыныдан немесе басқа қолайлы мөлдір инертті материалдан жасалған жартышарлы (В) түбі бар ерітуге арналған цилиндр тәрізді түтік ыдыстан тұрады. Ерітуге арналған ыдыстың номиналды сыйымдылығы 1000 мл; биіктігі 160 – 210 мм; ішкі диаметрі 98 – 106;
- жеке фармакопея бабында көрсетілген себеттің айналу жылдамдығынан ±4% шегінде себеттің айналу жылдамдығын ұстап тұратын жылдамдықты реттегіші бар қозғалтқыштан;
төменгі бөлігіне цилиндр тәрізді себет (Б) бекітілген тік біліктен (A) тұратын ± араластырғыш элементтен тұрады. Біліктің айналу осі ыдыстың тік осінен 2 мм-ден артық ауытқымауы тиіс. Біліктің айналуы айтарлықтай тербелусіз бірқалыпты болуы керек.
Себет екі бөліктен тұрады: диаметрі 2,0 ± 0,5 мм болатын тесіктері бар жоғарғы бөлігі білікке дәнекерленуі тиіс және 3 серпімді қысқышпен немесе сыналатын дәрілік затты енгізу үшін себеттің төменгі бөлігін алып тастауға мүмкіндік беретін басқа қолайлы құралмен жабдықталуы тиіс. Себеттің алынатын бөлігі диаметрі 0,22 – 0,31 мм болатын сымнан көлемі 0,36 – 0,44 мм саңылаудан жасалатын, тік тігіспен дәнекерленген металл сым торынан жасалған. Тордың цилиндр тәрізді пішіні бар, үстіңгі және астыңғы жағы металл жақтаумен шектелген.
Агрессивті қышқыл ерітінділерді қолданған кезде қалыңдығы 2,5 мкм болатын алтын қабатымен жалатылған себет қолданылады.
Ерітуге арналған түтік ыдыстың түбі мен себет арасындағы арақашықтық 23 – 27 мм құрауы керек.
Еріту ортасының булануын болдырмау үшін ерітуге арналған түтік ыдыстар себет осінің өтуі үшін орталық саңылауы бар, сондай-ақ термометрге және сынама алуға арналған саңылаулары бар қақпақтармен жабылуы тиіс.
Еріту ортасының температурасын (37 ± 0,5) °С ұстап тұру үшін аспап термостатталатын сұйықтықтың тұрақты көлемі бар су моншасымен жабдықталуы керек.
Аспаптың құрамдас бөліктері, сондай-ақ аспап орналасқан қоршаған орта ауыспалы элементтің бірқалыпты айналу шегінен шығатын айтарлықтай қозғалыс, тербеліс немесе діріл шығармауы керек. Сынақ процесінде сыналатын препарат пен араластырғышқа бақылау жүргізуге мүмкіндік беретін аспапты пайдаланған жөн.
2.1.9.3.1.-1-сурет. – 1-аспап, араластырғыш элемент – себет (өлшемдер миллиметрде көрсетілген)
2-аспап (қалақты араластырғыш). Жоғарыда сипатталған 1- аспаптың комплектациясы қолданылады, онда араластырғыш элемент ретінде қалақтан және біліктен тұратын қалақ орнатады. Білік оның осі ыдыстың тік осінің кез келген нүктесінен 2 мм-ден аспайтын арақашықтықта болатындай етіп орналастырылуы және сынақ нәтижелеріне әсер етуі мүмкін елеулі тербелістерсіз бірқалыпты айналуы тиіс. Қалақтың орталық тік сызығы қалақтың төменгі бөлігі біліктің төменгі бөлігінің деңгейінде болатындай біліктің осінен өтуі керек. Тиісті спецификациясы бар қалақты араластырғыш 2.1.9.3.-2-суретте келтірілген. Сынақ барысында қалақтың төменгі бөлігі мен түтік ыдыс түбінің ішкі беті арасындағы арақашықтық 25 ± 2 мм деңгейінде ұсталуы тиіс. Металдан немесе қолайлы инертті қатты материалдан жасалған қалақ пен білік біртұтас конструкция болуы керек. Сынақ процесінде берік бекітілген, екі алмалы-салмалы бөліктерден тұратын құрылғыларды пайдалануға жол беріледі.
2.1.9.3.-2-сурет. – 2-аспап, араластырғыш элемент – қалақ (өлшемдер миллиметрде көрсетілген)

1 группа: таблетки; таблетки, покрытые оболочкой; гранулы (время растворения которых превышает 5 мин); гранулы, покрытые оболочкой; капсулы (таблетки, капсулы, гранулы со стандартным высвобождением);
2 группа: таблетки, капсулы и гранулы с отсроченным (отложенным) высвобождением;
3 группа: таблетки, капсулы и гранулы с пролонгированным высвобождением.
В данном разделе под единицей лекарственной формы понимают одну таблетку, или одну капсулу, или указанное количество гранул.
Рисунок 2.1.9.3.-1. - Прибор 1, перемешивающий элемент - корзинка (размеры в миллиметрах)
Рисунок 2.1.9.3.-2. – Прибор 2, перемешивающий элемент – лопасть. Размеры в миллиметрах.
Сноска. Рисунок 2.1.9.3.-2. – в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25.10.2022 № 150 (вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования).
Рисунок 2.1.9.3.-2. - Прибор 2, перемешивающий элемент - лопастъ(размеры в миллиметрах)
Рисунок 2.1.9.3.-3. – Альтернативное приспособление для погружения (размерыв миллиметрах). А – кислотоустойчивый проволочный зажим; В – кислотоустойчивая проволочная основа.
Рисунок 2.1.9.3.-4. – Прибор 3, стеклянный сосуд и поршневой цилиндр (размеры в миллиметрах при отсутствии других указаний)
Рисунок 2.1.9.3.-5. - Прибор 4, большая яцейка для таблеток и капсул (вверху), держатель таблеток для большой ячейки (внизу) (размеры в миллиметрах при отсутствии других указаний)
Рисунок 2.1.9.3.-6. – Прибор 4, маленькая ячейка для таблеток и капсул (вверху, держатель таблеток для маленькой ячейки (внизу) (размеры в миллиметрах при отсутствии других указаний)
Прибор 1 (вращающаяся корзинка). Прибор (см. рисунок 2.1.9.3.-1) состоит из:
- цилиндрического сосуда для растворения (В) с полусферическим дном, изготовленного из боросиликатного стекла или другого подходящего прозрачного инертного материала. Номинальная вместимость сосуда для растворения составляет 1000 мл; высота от 160 до 210 мм; внутренний диаметр от 98 до 106 мм;
- двигателя с регулятором скорости, поддерживающим скорость вращения корзинки в пределах ±4 % от скорости вращения корзинки, указанной в частной фармакопейной статье;
±перемешивающего элемента, который состоит из вертикального вала (А), к нижней части которого прикреплена цилиндрическая корзинка (Б). Ось вращения вала не должна отклоняться от вертикальной оси сосуда более чем на 2 мм. Вращение вала должно быть плавным, без существенных колебаний.
Корзинка состоит из двух частей: верхняя часть, имеющая отверстие диаметром 2,0 ± 0,5 мм, должна быть приварена к валу и снабжена 3 упругими зажимами или другим подходящим приспособлением, позволяющим удалять нижнюю часть корзинки для введения испытуемого лекарственного средства. Съемная часть корзинки сделана из сваренной прямым швом металлической проволочной сетки, в которой проволока диаметром 0,22 - 0,31 мм образует отверстия размером 0,36 - 0,44 мм. Сетка имеет форму цилиндра и сверху и снизу ограничена металлической оправой.
При использовании агрессивных кислых растворов может использоваться корзинка, по-крытая слоем золота толщиной 2,5 мкм.
Расстояние между дном сосуда для растворения и корзинкой должно составлять от 23 до 27 мм.
Для предотвращения испарения среды растворения сосуды для растворения должны закрываться крышками с центральным отверстием для прохождения оси корзинки, а также с от-верстиями для термометра и отбора проб.
Для поддержания температуры среды растворения (37 ± 0,5) °С прибор должен быть оснащен водяной баней с постоянным объемом термостатируемой жидкости.
Составные части прибора, а также окружающая среда, в котором находится прибор, не должны производить существенного движения, колебания или вибрации, выходящих за пределы плавного вращения перемешивающего элемента. Целесообразно использование прибора, позволяющего вести наблюдение за испытуемым препаратом и мешалкой в процессе испытания.
Прибор 2 (лопастная мешалка). Используют описанную выше комплектацию Прибора 1, где в качестве перемешивающего элемента устанавливают лопасть, состоящую из собственно лопасти и вала. Вал должен размещаться таким образом, чтобы его ось находилась на расстоянии не более 2 мм от любой точки вертикальной оси сосуда, и вращаться плавно без существенных колебаний, способных повлиять на результаты испытаний. Центральная вертикальная линия лопасти должна проходить через ось вала так, чтобы нижняя часть лопасти находилась на уровне нижней части вала. Лопастная мешалка соответствующей спецификации приведена на рисунке 2.1.9.3.-2. Расстояние между нижней частью лопасти и внутренней поверхностью дна сосуда в ходе испытания поддерживают на уровне 25 ± 2 мм. Лопасть и вал, изготовленные из металла или подходящего инертного жесткого материала, могут представлять собой цельную конструкцию. Допускается использование приспособления, состоящего из двух разъемных частей, сохраняющихся прочно закрепленными в процессе испытания.

Қалақ пен білікке қорғанышты инертті жабын жағылуы мүмкін. Қалақтың айналуының алдында дәрілік нысанның бірлігі ыдыстың түбіне орналастырылады. Қалқып шығудың алдын алу үшін дәрілік нысанның бірлігіне инертті материалдың кішкене бөлігін бекітеді, мысалы сым спиралінің бірнеше орамын немесе 2.1.9.3 -3-суретте көрсетілген құрылғыны бекітуге болады. Басқа валидацияланған құрылғыларды пайдалануға жол беріледі.
А және В өлшемдеріндегі айырмашылықтар орталық ось айналасында айналдырған кезде 0,5 мм-ден аспауы керек. Басқа нұсқаулар болмаған кезде ауытқулар ±1,0 мм болуы мүмкін.
2.1.9.3.-3-сурет. – Батыруға арналған баламалы құрылғы (өлшемдері миллиметрде көрсетілген). А – қышқылға төзімді сым қысқыштар; В – қышқылға төзімді сым негіз
3-аспап (поршенді цилиндр). Аспап цилиндрлі жайпақ түпті шыны түтік ыдыстар жиынтығынан; қайтымды ілгерілеме қозғалыстар жасайтын шыны цилиндрлер жиынтығынан; инертті фитингтерден (316 типті тот баспайтын болаттан немесе басқа да қолайлы материалдан жасалған) және қолайлы сіңірмейтін инертті материалдардан дайындалған және қайтымды ілгерілеме қозғалыстар жасайтын цилиндрлердің түбі мен үстін жабатындай етіп жасалған елеуіштер; цилиндрлерді ыдыстардың ортасында тік қайтымды ілгерілемелі қозғалысқа әкелетін және қажет болған жағдайда оларды ыдыстардың әртүрлі қатарларында көлденең жылжытатын мотор мен жетек жүйелерден тұрады. Түтік ыдыстар сынақ барысында 37 ± 0,5 °С температураны ұстап тұруға мүмкіндік беретін тиісті мөлшердегі су моншасына жартылай батырылады. Аспаптың құрамдас бөліктері, сондай-ақ аспап орналасқан қоршаған орта цилиндрлердің бірқалыпты қайтымды ілгерілеме қозғалысы шегінен шығатын елеулі қозғалыс, тербеліс немесе діріл шығармауы керек. Цилиндрлердің қайтымды ілгерілеме қозғалысының жылдамдығын таңдау және оның мәнін ±5% шегінде ұстау мүмкіндігі бар аспапты пайдаланады. Сыналатын препаратқа және қайтымды ілгерілеме қозғалыстар жасайтын цилиндрлерге бақылау жүргізуге мүмкіндік беретін аспапты қолданған жөн. Сынақ кезінде буланудың алдын алу үшін түтік ыдыстарды қақпақпен жабады. Жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде аспап элементтері 2.1.9.3-4-суретте келтірілген өлшемдерге сәйкес келуі тиіс.
4-аспап (ағынды ұяшық). Аспап еріту ортасына арналған резервуар мен сорғыдан; ағынды ұяшықтан; еріту ортасының температурасын 37 ± 0,5 °C ұстап тұру үшін су моншасынан тұрады. Жеке фармакопея бабында көрсетілген өлшемдегі ұяшықты пайдаланады.
Еріту ортасын сорғының көмегімен ағынды ұяшық арқылы жоғары қарай тартады. Сорғы стандартты жылдамдығы 4 мл/мин, 8 мл/мин және 16 мл/мин болатын 240 мл/сағ-тан 960 мл/сағ-қа дейін ағын беруді өзгерту диапазонын қамтуы және ағынның номиналды жылдамдығынан ±5% дәлдікпен ағынның тұрақтылығын қамтамасыз етуі тиіс; ағынның профилі пульсациясы 120 ± 10 пульс/мин болатын синусоидалық болуы тиіс. Сорғыны пульсациясыз қолдануға рұқсат етіледі. Ағынды ұяшықты пайдалана отырып, сынау әдістемесі ағын жылдамдығы мен пульсация параметрлерін қамтуы тиіс.
2.1.9.3.-4-сурет. – 3-аспап, шыны түтік ыдыс және поршенді цилиндр (басқа нұсқаулар болмаған кезде өлшем миллиметрде көрсетіледі)

На лопасть и вал может быть нанесено защитное инертное покрытие. Перед вращением лопасти единицу лекарственной формы помещают на дно сосуда. Для предотвращения всплывания к единице лекарственной формы прикрепляют небольшой кусочек инертного материала, например, несколько витков проволочной спирали или приспособление, приведенное на рисунке 2.1.9.3.-3. Допускается использование других валидированных приспособлений.
Различия в размерах А и В должны составлять не более 0,5 мм при вращении вокруг центральной оси. Отклонения могут быть ±1,0 мм при отсутствии других указаний.
Прибор 3 (поршневой цилиндр). Прибор состоит из набора цилиндрических плоскодонных стеклянных сосудов; набора стеклянных цилиндров, совершающих возвратно-поступательные движения; инертных фиттингов (изготовленных из нержавеющей стали типа 316 или другого подходящего материала) и сит, изготовленных из подходящих несорбирующих инертных материалов и конструированных таким образом, что они закрывают дно и верх цилиндров, совершающих возвратно-поступательные движения; мотора и системы привода, приводящих в вертикальное возвратно-поступательное движение цилиндры в середине сосудов и, при необходимости, перемещающих их горизонтально в разных рядах сосудов. Сосуды частично погружают в водяную баню соответствующего размера, позволяющую поддерживать температуру 37 ± 0,5 °С в ходе испытания. Составные части прибора, а также окружающая среда, в которой находится прибор, не должны производить существенного движения, колебания или вибрации, выходящих за пределы плавного возвратно-поступательного движения цилиндров. Используют прибор с возможностью выбора скорости возвратно-поступательного движения цилиндров и поддержания ее значения в пределах ±5 %. Целесообразно применение прибора, позволяющего вести наблюдение за испытуемым препаратом и цилиндрами, совершающими возвратно-поступательные движения. Во время испытания сосуды закрывают крышкой во избежание испарения. При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье элементы прибора должны соответствовать размерам, приведенным на рисунке 2.1.9.3.-4.
Прибор 4 (проточная ячейка). Прибор состоит из резервуара и насоса для среды растворения; проточной ячейки; водяной бани для поддержания температуры среды растворения 37 ± 0,5 °С. Используют ячейку размером, указанным в частной фармакопейной статье.
Среду растворения прокачивают вверх через проточную ячейку с помощью насоса. Насос должен иметь диапазон изменения подачи потока от 240 мл/ч до 960 мл/ч со стандартными скоростями 4 мл/мин, 8 мл/мин и 16 мл/мин и обеспечивать постоянство потока с точностью ±5 % от номинальной скорости потока; профиль потока должен быть синусоидальным с пульсацией 120 ± 10 пульс/мин. Допускается применение насоса без пульсаций. Методика испытания с использованием проточной ячейки должна содержать параметры скорости потока и пульсации.

Мөлдір инертті материалдан жасалған ағынды ұяшықты (2.1.9.3.-5 және 2.1.9.3.-6- суреттерді қараңыз) ұяшықтың жоғарғы бөлігінен түсетін ерімеген бөлшектердің түсуін болдырмайтын фильтрлар жүйесін пайдалана отырып, тік орнатады. Ұяшықтың стандартты диаметрлері 12 мм және 22,6 мм құрайды; төменгі конусты әдетте диаметрі шамамен бір миллиметр болатын кішкентай шыны шарлармен толтырады. Сұйықтықты енгізу түтігін қорғау мақсатында конустың жоғарғы жағына диаметрі шамамен 5 мм болатын бір шарды қояды. Ерекше дозаланған нысандар үшін (2.1.9.3-5 және 2.1.9.3.-6-суреттерді қараңыз) таблеткалар ұстағышты орнатуға болады. Ұяшықты су моншасына батырады және 37 ± 0,5 °C температураны ұстап тұрады.
Кювет құрылғысын аспапта бекіту үшін қысқыш пен екі О-тәрізді сақина қолданылады. Сорғы тудыратын тербелістерден қорғау үшін еріту модулін сорғыдан бөліп алады. Бұл ретте сорғының орналасуы резервуарлық ыдыстардың деңгейінен жоғары болмауы тиіс. Қосылу түтіктері мүмкіндігінше қысқа, қолайлы инертті материалдан, мысалы ішкі диаметрі 1,6 мм және инертті фланец ұштары бар политетраф-торетиленнен жасалған болуы керек.
2.1.9.3.-5-сурет. – 4-аспап, таблеткалар мен капсулаларға арналған үлкен ұяшық (жоғарыда), үлкен ұяшыққа арналған таблеткалар ұстағыш (төменде) (басқа нұсқаулар болмаған кезде өлшем миллиметрде көрсетіледі)
Аспаптың жарамдылығын тексеру. Сынақ жоғарыда келтірілген өлшемдер мен талаптарға сәйкестігін белгілеуді қамтуы тиіс. Бұдан басқа, сынақ барысында еріту ортасының көлемі мен температурасы, айналу жылдамдығы (1 және 2-аспаптар), бату жылдамдығы (3-аспап) және орта ағынының жылдамдығы (4-аспап) сияқты критикалық параметрлерді мерзімді тексеру қажет. Аспаптың еріту үшін сынаққа жарамдылығын тексеру мерзімді жүргізіледі.
Сынама іріктеу
Сынамаларды іріктеу еріту ортасының беткі қабаты мен себеттің немесе араластырғыш қалақтың алмалы-салмалы элементінің жоғарғы бөлігі арасындағы S қашықтықта және ерітуге арналған түтік ыдыс қабырғасынан кемінде 1 см қашықтықта орналасқан ерітуге арналған түтік ыдыс аймағынан жүзеге асырылады.
Сынамаларды іріктеу уақыты жеке фармакопея бабында көрсетілуі тиіс және ±2% дәлдікпен сақталуы тиіс.
1-топтағы препараттар үшін, егер жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаса, сынамаларды іріктеу уақыты сынақ басталғаннан кейін 45 минуттан кейін басталады.
2 -топтағы препараттар үшін қышқыл сатысы мен сілтілік сатысы үшін 2 бөлек нормаланатын уақыт аралықтары көрсетілуі тиіс.
3-топтағы препараттар үшін кемінде 3 уақыт аралығы көрсетілуі тиіс.
Сынаманы әрбір іріктеуден кейін еріту ортасының көлемі аликвотаның іріктеп алынған көлеміне тең келетін көлемдегі дәл сол еріткішпен өтелуі тиіс. Егер алдын ала жүргізілген зерттеулер еру ортасын толықтыру міндетті болып табылмайтынын көрсетсе, еру ортасының кемуі еру ортасына босап шыққан дәрілік заттың мөлшерін есептеу кезінде ескерілуге тиіс.

Проточную ячейку (см. рисунки 2.1.9.3.-5 и 2.1.9.3.-6), изготовленную из прозрачного инертного материала, устанавливают вертикально, используя систему фильтров, предотвращающих попадание не растворившихся частиц из верхней части ячейки. Стандартные диаметры ячейки составляют 12 мм и 22,6 мм; нижний конус обычно заполняют маленькими стеклянными шариками диаметром около одного миллиметра. С целью защиты трубки ввода жидкости на вершине конуса помещают один шарик диаметром около 5 мм. Для особых дозированных форм (см. рисунки 2.1.9.3.-5 и 2.1.9.3.-6) возможна установка держателя таблеток. Ячейку погружают в водяную баню и поддерживают температуру 37 ± 0,5 °С.
Для фиксации кюветного приспособления в приборе используют зажим и два О-образных кольца. С целью защиты от вибраций, вызываемых насосом, модуль растворения отделяют от насоса. При этом положение насоса не должно быть выше уровня резервуарных сосудов. Соединительные трубки должны быть по возможности короче, изготовлены из подходящего инертного материала, например, из политетраф-торэтилена, с внутренним диаметром 1,6 мм и инертными фланцевыми наконечниками.
Проверка пригодности прибора. Испытание должно включать установление соответствия размерам и требованиям, приведенным выше. Кроме того, в ходе испытания необходима периодическая проверка таких критических параметров, как объем и температура среды растворения, скорость вращения (Приборы 1 и 2), скорость погружения (Прибор 3) и скорость потока среды (Прибор 4). Проверку пригодности прибора для испытания на растворение проводят периодически.
Отбор проб
Отбор проб осуществляется из зоны сосуда для растворения, находящейся на S расстояния между поверхностью среды растворения и верхней частью съемного элемента корзинки или лопасти мешалки и на расстоянии не менее 1 см от стенок сосуда для растворения.
Время отбора проб должно быть указано в частной фармакопейной статье и должно со-блюдаться с точностью ±2 %.
Для препаратов 1 группы, если нет других указаний в частной фармакопейной статье, время отбора проб - через 45 мин после начала испытания.
Для препаратов 2 группы должны быть указаны 2 отдельных нормируемых временных интервала - для кислотной стадии и щелочной стадии.
Для препаратов 3 группы должно быть указано не менее 3 временных интервалов.
После каждого отбора пробы объем среды растворения должен быть возмещен тем же растворителем в объеме, равном объему отобранной аликвоты. Если предварительными исследованиями показано, что пополнение среды растворения не является обязательным, убыль среды растворения должна учитываться при расчете количества лекарственного средства, высвободившегося в среду растворения.

Еріту ортасынан алынған ерітінді аликвотасы дереу инертті фильтр арқылы фильтрленеді, ол әрекет ететін затты ерітіндіден сіңірмеуі және еріту ортасымен экстрагирлеуге қабілетті заттарды қамтымауы тиіс. Егер жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаса, фильтр пораларының мөлшері 0,45 мкм-ден аспауы тиіс.
Аликвотаны центрифугалауға сынаманы фильтрлеуді және сынама дайындау әдістемесін валидациялауды қолдану мүмкін еместігін негіздеген кезде ғана жол беріледі.
Ерітіндідегі әрекет ететін затты сандық анықтаудың талдамалық әдісі жеке фармакопея бабында сипатталуы және белгіленген талаптарға сәйкес валидациялануы тиіс.
2.1.9.3.-6-сурет. – 4-аспап, таблеткалар мен капсулаларға арналған кіші ұяшық (жоғарыда), кіші ұяшыққа арналған таблеткалар ұстағыш (төменде) (басқа нұсқаулар болмаған кезде өлшем миллиметрде көрсетіледі)
Егер капсуланың қабығы талдау нәтижелеріне әсер етсе, онда түзету (түзеу) факторы анықталады, ол үшін әрекет ететін заты жоқ осы дәрілік нысанды өндіру кезінде пайдаланылатын капсулаларға "Еріту" сынағы жүргізіледі. Түзету факторы еріту ортасына босап шыққан әрекет ететін заттың қамтылуын есептеу кезінде ескеріледі. Түзету факторы әрекет ететін заттың мәлімделген қамтылымының 25% - ынан аспауы тиіс.
Сынақ әдістемесі
Таблеткалар, капсулалар, стандартты босап шығатын түйіршіктер
Ерітуге арналған аспаптың түтік ыдысына (1 және 2 аспаптар) еріту ортасының көрсетілген көлемін орналастырады. Еріту ортасының температурасын (37 ± 0,5) °С дейін жеткізеді.
1 аспапты (айналмалы себетті) пайдалану кезінде жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде аппараттың 6 құрғақ себетінің әрқайсысына дәрілік нысанның бір бірлігі бойынша орналастырады. Себеттерді еріту ортасына түсіріп, араластырғыш құрылғыларды айналдыратын қозғалтқышты қосады.
2-аспапты (қалақты араластырғышты) пайдаланған кезде, егер жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаса, дәрілік нысанның бір бірлігі араластырғыштың айналуы басталғанға дейін еріту ортасы бар 6 ыдыстың әрқайсысына тікелей орналастырылады. Таблеткалар мен капсулалардың еріту ортасының бетіне қалқып шығуын болдырмау үшін аспаптың жиынтығында тиісті құрылғы көзделген. Таблетка немесе капсула бетіне ауа көпіршіктерінің түсуіне жол бермеу үшін абай болу керек.
3-аспапты (поршеньді цилиндр) пайдаланған кезде еріту ортасының көрсетілген көлемі (±1 %) аспаптың әрбір ыдысына орналастырылады, аспапты жинайды, еріту ортасын (37 ± 0,5) °С температураға дейін қыздырады және термометрді алып тастайды. Дәрілік нысанның бір бірлігі оның бетінде ауа көпіршіктерінің пайда болуын болдырмай, қайтымды ілгерлеме қозғалыс жасайтын әрбір поршеньдік цилиндрге орналастырылады. Содан кейін аспапты нұсқауларға сәйкес іске қосады. Жоғары-төмен қайтымды ілгерлеме қозғалыс кезінде цилиндр жалпы 9,9 – 10,1 см қашықтықты жүріп өтеді. Көрсетілген уақыт аралығы ішінде немесе көрсетілген уақыт аралықтарының әрқайсысында цилиндрлерді көтереді және еріту ортасының беті мен әрбір ыдыстың түбі арасындағы ортадан сынама бөлігін алады.

Аликвота раствора, отобранная из среды растворения, сразу же фильтруется через инертный фильтр, который не должен абсорбировать действующее вещество из раствора и содержать вещества, способные экстрагироваться средой растворения. Размер пор фильтра должен составлять не более 0,45 мкм, если нет других указаний в частной фармакопейной статье.
Центрифугирование аликвоты допускается только при обосновании невозможности применения фильтрации пробы и валидации методики пробоподготовки.
Аналитический метод количественного определения действующего вещества в растворе должен быть описан в частной фармакопейной статье и валидирован в соответствии с установленными требованиями.
Если оболочка капсулы влияет на результаты анализа, то определяют фактор коррекции (поправку), для чего проводят испытание "Растворение" на капсулах, используемых при производстве данной лекарственной формы, не содержащих действующего вещества. Фактор коррекции учитывается при расчете содержания действующего вещества, высвободившегося в среду растворения. Фактор коррекции не должен превышать 25 % от заявленного содержания действующего вещества.
Методика испытания
Таблетки, капсулы, гранулы со стандартным высвобождением
В сосуд прибора для растворения (приборы 1 и 2) помещают указанный объем среды растворения. Доводят температуру среды растворения до (37 ± 0,5) °С.
При использовании прибора 1 (вращающаяся корзинка) при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье, помещают по одной единице лекарственной формы в каждую из 6 сухих корзинок аппарата. Опускают корзинки в среду растворения и включают мотор, вращающий перемешивающее устройство.
При использовании прибора 2 (лопастная мешалка), если нет других указаний в частной фармакопейной статье, по одной единице лекарственной формы помещают непосредственно в каждый из 6 сосудов со средой растворения до начала вращения мешалки. Для предотвращения всплывания таблеток и капсул на поверхность среды растворения комплектность прибора предусматривает соответствующее приспособление. Необходимо соблюдать осторожность для того, чтобы избежать оседания пузырьков воздуха на поверхности таблетки или капсулы.
При использовании прибора 3 (поршневой цилиндр) указанный объем среды растворения (±1 %) помещают в каждый сосуд прибора, собирают прибор, нагревают среду растворения до температуры (37 ± 0,5) °С и удаляют термометр. Одну единицу лекарственной формы помещают в каждый поршневой цилиндр, совершающий возвратно-поступательные движения, избегая образования пузырьков воздуха на ее поверхности. Затем прибор приводят в действие в соответствии с указаниями. Во время возвратно-поступательного вверх-вниз движения цилиндр проходит общее расстояние 9,9 - 10,1 см. В течение указанного интервала времени или в каждом из указанных промежутков времени поднимают цилиндры и отбирают порцию пробы из центра между поверхностью среды растворения и дном каждого сосуда.

4-аспапты (ағынды ұяшық) пайдаланған кезде сұйықтықтың түтікке өтуіне жол бермеу үшін ағынды ұяшықтың конустық бөлігінің түбіне диаметрі (5,0 ± 0,5) мм болатын 1 шар және содан кейін тиісті көлемдегі, әдетте (1,0 ± 0,1) мм, шыны шарлар (аспаптың жиынтығына кіреді) орналастырылады. Егер жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаса, дәрілік нысанның бірлігі ұяшыққа немесе тікелей шыны шарлардың қабатына орналастырылады. Құрылғыны фильтрлейтін жүйемен жабады.
Сыналатын сынамаларды басқа нұсқаулар болмаған кезде оларды іріктегеннен кейін бірден фильтрлейді. Белсенді затты сіңірмейтін және талдау нәтижелеріне әсер етуі мүмкін экстрагацияланатын заттары жоқ инертті фильтр пайдаланылады.
Сынамаларға талдау сандық анықтаудың тиісті әдісін жүргізу арқылы жүргізіледі. Қажет болған жағдайда сынақ дозаланған дәрілік нысан бірліктерінің қосымша санында қайталанады.
Босап шығу мерзімі ұзартылған (кейінге қалдырылған) таблеткалар, капсулалар, түйіршіктер
2-топтағы қатты дәрілік нысандар үшін 1 немесе 2-аспапты пайдалана отырып, "Еріту" сынағын жүргізудің 2 балама әдістемесінің бірі қолданылуы мүмкін.
Қолданылатын әдістеме мен аспапқа сілтеме жеке фармакопея бабында келтіріледі.
1-әдістеме. Сынақ екі кезеңде жүргізіледі.
1-кезең (қышқылдық). 750 мл 0,1 М хлорсутек қышқылы, егер жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаса, ерітуге арналған 6 ыдыстың әрқайсысына салынады. Еріту ортасының температурасын (37 ± 0,5) °С дейін жеткізеді. Дәрілік нысанның бір бірлігін, жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде, ерітуге арналған 6 ыдыстың әрқайсысына орналастырады, араластырғыш құрылғының моторын қосады. 2 сағаттан кейін, егер жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаса, аликвот іріктеледі және төменде сипатталғандай сілтілі ортада еріту процесі дереу жалғастырылады.
Ерітіндінің таңдалған аликвот бөлігі жеке фармакопея бабында сипатталған әдістеме бойынша талданады. Егер еріту ортасына өткен әрекет ететін заттың мөлшері "Нәтижелерді интерпретациялау" бөлімінің өлшемдеріне сәйкес келсе, 1-сатыдағы сынақтардың нәтижелері қанағаттанарлық деп есептеледі (2.1.9.3-2-кестені қараңыз).
2.1.9.3.-1-кесте. – 1-топтағы қатты дозаланған дәрілік нысандарға арналған "Еріту" сынағының нәтижелерін интерпретациялау
Деңгейі
Сыналатын бірліктің саны
Критерийлердің қолайлығы
S1
6
Әрбір сыналатын бірлік үшін: еріту ортасына әрекет ететін заттың номиналды мөлшерінің кемінде Q + 5% босап шығуы тиіс
S2
6
Дәрілік нысанның 12 сыналатын бірлігінен (S1 + S2) еріту ортасына босап шыққан әрекет ететін заттың орташа саны кемінде Q болуға және еріту ортасына әрекет ететін заттың номиналды мөлшерінің Q – 15% кем өткен бірде-бір бірлік болмауы тиіс
S3
12

При использовании прибора 4 (проточная ячейка) - помещают 1 шарикдиаметром (5,0 ± 0,5) мм и затем стеклянные шарики подходящего размера, обычно (1,0 ±0,1) мм (входят в комплект прибора), на дно конической части проточной ячейки для предотвращения прохождения жидкости в трубку. Единицу лекарственной формы, если нет других указаний в частной фармакопейной статье, помещают в ячейку или непосредственно в слой стеклянных шариков. Закрывают аппарат фильтрующей системой.
Испытуемые пробы фильтруют сразу после их отбора при отсутствии других указаний. Используют инертный фильтр, не адсорбирующий активное вещество и не содержащий экстрагирующихся веществ, способных повлиять на результаты анализа.
Анализ пробы проводят, используя подходящий метод количественного определения. При необходимости повторяют испытание на дополнительном количестве единиц дозированной лекарственной формы.
Таблетки, капсулы, гранулы
с отсроченным (отложенным)
высвобождением
Для твердых лекарственных форм 2 группы может применяться одна из 2 альтернативных методик проведения испытания "Растворение" с использованием приборов 1 или 2.
Ссылка на используемую методику и прибор приводится в частной фармакопейной статье.
Методика 1. Испытание проводят в две стадии.
1- я стадия (кислотная). По 750 мл 0,1 хлороводородной кислоты, если нет других указаний в частной фармакопейной статье, помеща¬ют в каждый из 6 сосудов для растворения. Доводят температуру среды растворения до (37 ± 0,5) °С. Помещают по одной единицы лекарственной формы, при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье, в каждый из 6 сосудов для растворения, включают мотор перемешивающего устройства. Через 2 ч, если нет других указаний в частной фармакопейной статье, отбирают аликвоту и сразу же продолжают процесс растворения в щелочной среде, как описано ниже.
Отобранную аликвотную часть раствора анализируют по методике, описанной в частной фармакопейной статье. Результаты испытаний на 1-й стадии считаются удовлетворительными, если количество действующего вещества, перешедшего в среду растворения, соответствует критериям раздела "Интерпретация результатов" (см. таблицу 2.1.9.3.-2).
Таблицу 2.1.9.3.-1. - Интерпретация результатов испытания "Растворение"для твердых дозированных лекарственных форм 1 группы
Уровень
Количество испытуемых единиц
Критерии приемлимости
S1
6
Для каждой испытуемой единицы: в среду растворения должно высвободиться не менее Q+5% от номинального содержания действующего вещества
S2
6
Среднее количество высвободившегося в среду растворения действующего вещества из 12 испытуемых единиц лекарственной формы (S1 + S2) должно быть не менее Q и не должно быть ни одной единицы, где в среду растворения перешло бы менее Q-15% от номинального содержания действующего вещества
S3
12

Дәрілік нысанның 24 сыналатын бірлігінен (S1 + S2 + S3) еріту ортасына босап шыққан әрекет ететін заттың орташа саны кем дегенде Q болуы керек; тек 2 бірлік үшін Q — 15 % кем болуы мүмкін және бірде-бір бірлік үшін әрекет ететін заттың номиналды мөлшерінің Q — 25% кем болмауы тиіс
2.1.9.3.-2-кесте. – 2-топтағы қатты дозаланған дәрілік нысандарға арналған "Еріту" сынағының нәтижелерін интерпретациялау
Деңгейі
Сыналатын бірліктің саны
Критерийлердің қолайлығы
1-саты (қышқылды)
A1
6
Әрбір сыналатын бірлік үшін: еріту ортасына әрекет ететін заттың номиналды мөлшерінен 10 % артық емес босап шығуы тиіс
А2
6
Дәрілік нысанның 12 сыналатын бірлігінен (А1 + А2) еріту ортасына босап шыққан әрекет ететін заттың орташа саны әрекет ететін заттың мәлімделген мөлшерінен 10 % аспауы тиіс және босап шыққан әрекет ететін заттың саны номиналды мөлшердің 25 % асатын бірде-бір бірлік болмауы тиіс
А3
12
Дәрілік нысанның 24 сыналатын бірлігінен (А1 +А2 + А3) еріту ортасына босап шыққан әрекет ететін заттың орташа саны әрекет ететін заттың мәлімделген мөлшерінен 10 % аспауы тиіс және одан босап шыққан әрекет ететін заттың саны номиналды мөлшердің 25 % асатын бірде-бір бірлік болмауы тиіс
2-саты (буферлік)
В1
6
Әрбір сыналатын бірлік үшін: еріту ортасына әрекет ететін заттың номиналды мөлшерінің кемінде Q + 5% босап шығуы тиіс
В2
6
Дәрілік нысанның 12 сыналатын бірлігінен (В1 + В2) еріту ортасына босап шыққан әрекет ететін заттың орташа саны кемінде Q болуға тиіс және еріту ортасына әрекет ететін заттың номиналды мөлшерінің Q – 15% кем босап шыққан бірде-бір бірлігі болмауы тиіс
В3
12
24 сыналатын бірліктен (В1 +В2 + В3) еріту ортасына босап шыққан әрекет ететін заттың орташа саны кемінде Q болуы тиіс; тек 2 бірлік үшін Q — 15 % кем болуы мүмкін және бірде-бір бірлік үшін әрекет ететін заттың номиналды мөлшерінің Q — 25% кем болмауы тиіс
2-саты (буферлік). Ерітуге арналған 6 ыдыстың әрқайсысына 0,2 М додекагидрат тринатрий фосфаты Р (Na3PO4 ∙ 12 H2O) ерітіндісінің 250 мл қосылады, оның температурасы (37 ± 0,5) °С құрайды (аспаптың араластырғыш құрылғысы жұмысын жалғастырады). Еріту ортасының рН мәні 6,80 ± 0,052 М сутегі қышқылымен немесе 2 М натрий гидроксиді ерітіндісімен реттеледі.
Егер жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаса, еріту процесін 45 минут бойы жалғастырады. Ерітіндінің сынамасын іріктегеннен кейін жеке фармакопея бабында сипатталған әдістеме бойынша ерітіндідегі әрекет ететін заттың мөлшерін анықтау жүргізіледі. Егер еріту ортасына өткен әрекет ететін заттың саны "Нәтижелерді интерпретациялау" бөлімінің критерийлеріне сәйкес келсе, 2-сатыдағы сынақтардың нәтижелері қанағаттанарлық деп есептеледі (2.1.9.3.-2-кестені қараңыз).

Среднее количество высвободившегося в среду растворения действующего вещества из 24 испытуемых единиц лекарственоой формы (S1 + S2+ S3) должны быть не менее Q, только для 2 единиц может быть Q-15%, и ни одной единицы не должно быть менее Q-25% от номинального содержания действующего вещества
Таблица 2.1.9.3.-2. - Интерпретация результатов испытания "Растворение" для твердых дозированных лекарственных форм 2 группы
Уровень
Количество испытуемых единиц
Критерии приемлемости
1-я стадия (кислотная)
А1
6
Для каждой испытуемой единицы: в среду растворения должно высвободиться не более 10 % от номинального содержания действующего вещества
А2
6
Среднее количество высвободившегося в среду растворения действующего вещества из 12 испытуемых единиц (А1 + А2) не должно быть более 10 % от заявленного содержания действующего вещества и не должно быть ни одной единицы, количество высвободившегося действующего вещества из которой превышает 25 % от номинального содержания
А3
12
Среднее количество высвободившегося в среду растворения действующего вещества из 24 испытуемых единиц (А1 + А2 + А3) не должно быть более 10 % от заявленного содержания действующего вещества и не должно быть ни одной единицы, количество высвободившегося действующего вещества из которой превышает 25 % от номинального содержания
2-я стадия (буферная)
В1
6
Для каждой испытуемой единицы: в среду растворения должно высвободиться не менее Q + 5 % от номинального содержания действующего вещества
В2
6
Среднее количество высвободившегося в среду растворения действующего вещества из 12 испытуемых единиц (В1 + В2) должно быть не менее Q и не должно быть ни одной единицы, где в среду растворения высвободилось бы менее Q-15 % от номинального содержания действующего вещества
В3
12
Среднее количество высвободившегося в среду растворения действующего вещества из 24 испытуемых единиц (B1 + B2 + B3) должно быть не менее Q; только для 2 единиц может быть менее Q - 15 %, и ни для одной единицы не должно быть менее Q-25 % от номинального содержания действующего вещества
2- я стадия (буферная). В каждый из 6 сосудов для растворения прибавляют по 250 мл 0,2 М раствора тринатрия фосфата додекагидрата Р (Na3P04-12H20), температура которого составляет (37 ± 0,5) °С (перемешивающее устройство прибора продолжает работать). Доводят рН среды растворения до значения 6,80 ± 0,052 хлороводородной кислотой или 2 М раствором натрия гидроксида.
Продолжают процесс растворения в течение 45 мин, если нет других указаний в частной фармакопейной статье. После отбора пробы раствора проводят определение содержания действующего вещества в растворе по методике, описанной в частной фармакопейной статье. Результаты испытаний на 2-й стадии считаются удовлетворительными, если количество действующего вещества, перешедшего в среду растворения, соответствует критериям раздела "Интерпретация результатов" (см. таблицу 2.1.9.3. -2).

Ескертпе. Тринатрий фосфаты додекагидратының 0,2 М ерітіндісін қосу және еріту ортасының рН берілген мәнге дейін жеткізу рәсімі 5 минуттан аспайтын уақыт ішінде жүргізілуі тиіс.
2-әдістеме. Сынақ екі сатыда жүргізіледі.
1-саты (қышқылды). Егер жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаса, 0,1 М хлорсутек қышқылының 1000 мл ерітуге арналған 6 ыдыстың әрқайсысына орналастырады. Еріту ортасының температурасын (37 ± 0,5) °С дейін жеткізеді. Дәрілік нысанның бір-бір бірлігін, жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде, ерітуге арналған 6 ыдыстың әрқайсысына орналастырады, араластырғыш құрылғының моторын қосады. 2 сағаттан кейін, егер жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаса, аликвота іріктеліп және төменде сипатталғандай сілтілі ортада еріту процесін дереу жалғастырады.
Ерітіндінің іріктеліп алынған аликвота бөлігін жеке фармакопея бабында сипатталған әдістеме бойынша талдайды.
Егер еріту ортасына өткен әрекет ететін заттың саны "Нәтижелерді интерпретациялау" бөлімінің критерийлеріне сәйкес келсе, 1-сатыдағы сынақтардың нәтижелері қанағаттанарлық деп есептеледі (2.1.9.3.-2-кестені қараңыз).
2-саты (буферлік). Ерітуге арналған әрбір түтік ыдыстан 0,1 М хлорсутек қышқылы алынып тасталады және температурасы (37 ± 0,5) °С болатын рН 6,8 (2) фосфатты буферлік ерітіндісінің 1000 мл салынады. 0,1 М хлорсутек қышқылын қамтитын ерітуге арналған түтік ыдыстардан температурасы (37 ± 0,5) °∁ болатын рН 6,8 (2) фосфатты буферлік ерітіндінің 1000 мл қамтитын ерітуге арналған түтік ыдыстарға қатты дозаланған дәрілік нысанның сыналатын бірліктерін тасымалдауға болады.
Егер жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаса, еріту процесі 45 минут бойы жалғасады. Содан кейін аликвотаны іріктеп алады және жеке фармакопея бабында сипатталған әдістеме бойынша дереу талдайды. Егер еріту ортасына босап шыққан әрекет ететін заттың саны "Нәтижелерді интерпретациялау" бөлімінің критерийлеріне сәйкес келсе, 2-сатыдағы сынақтардың нәтижелері қанағаттанарлық деп есептеледі (2.1.9.3.-2-кестені қараңыз).
Ескертпе. рН 6,8 (2) болатын фосфатты буферлік ерітіндіні дайындау. 0,1 М сутек қышқылы және 0,20 М додекагидрат тринатрий фосфаты Р (Na3PO4 ∙ 12 H2O) ерітіндісі 3:1 (көл/көл) қатынасында араластырылады және қажет болған жағдайда алынған ерітіндінің рН мәнін хлорсутегі қышқылымен немесе 2 М натрий гидроксиді ерітіндісімен 6,80 ± 0,052 мәніне дейін жеткізеді.
3-аспапты (поршень цилиндрін) пайдаланған кезде 2-әдістеме қолданылады.
Қышқыл сатысы үшін түтік ыдыстардың бір қатары, буферлік саты үшін — еріту ортасының көлемі көрсетілген кезде түтік ыдыстардың келесі қатары (әдетте 300 мл) қолданылады.

Примечание. Процедура добавления 0,2 М раствора тринатрия фосфата додекагидрата и доведения рН среды растворения до заданного значения должна проводиться в течение не более 5 мин.
Методика 2. Испытание проводят в две стадии.
1- я стадия (кислотная). По 1000 мл 0,1 М хлороводородной кислоты, если нет других указаний в частной фармакопейной статье, помещают в каждый из 6 сосудов для растворения. Доводят температуру среды растворения до (37 ± 0,5) °С. Помещают по одной единице лекарственной формы, при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье, в каждый из 6 сосудов для растворения, включают мотор перемешивающего устройства. Через 2 ч, если нет других указаний в частной фармакопейной статье, отбирают аликвоту и сразу же продолжают процесс растворения в щелочной среде, как описано ниже.
Отобранную аликвотную часть раствора анализируют по методике, описанной в частной фармакопейной статье.
Результаты испытаний на 1-й стадии считаются удовлетворительными, если количество действующего вещества, перешедшего в среду растворения, соответствует критериям раздела "Интерпретация результатов" (см. таблицу 2.1.9.3.-2).
2- я стадия (буферная). Из каждого сосуда для растворения удаляют 0,1 М хлороводородную кислоту и помещают по 1000 мл фосфатного буферного раствора рН 6,8 (2) с температурой(37 ± 0,5) °С. Допустимо переносить испытуемые единицы твердой дозиро-ванной лекарственной формы из сосудов для растворения, содержащих 0,1 М хлороводородную кислоту, в сосуды для растворения, содержащие по 1000 мл фосфатного буферного раствора рН 6,8 (2) с температурой (37 ± 0,5) °С.
Процесс растворения продолжают в течение 45 мин, если нет других указаний в частной фармакопейной статье. Затем отбирают аликвоту и сразу же анализируют по методике, описанной в частной фармакопейной статье. Результаты испытания на 2-й стадии считаются удовлетворительными, если количество действующего вещества, высвободившегося в среду растворения, соответствует критериям раздела "Интерпретация результатов"(см. таблицу 2.1.9.3.-2).
Примечание. Приготовление фосфатного буферного раствора с рН 6,8 (2). Смешивают 0,1 М хлороводородную кислоту и 0,20 М раствор тринатрия фосфата додекагидрата Р(Na3Р0412Н20) в соотношении 3:1 (ОБ/ОБ) и при необходимости доводят рН полученного раствора до значения 6,80 ± 0,052 М хлороводородной кислотой или 2 М раствором натрия гидроксида.
При использовании прибора 3 (поршневой цилиндр) применяют методику 2.
Для кислотной стадии используют один ряд сосудов, для буферной стадии - следующий ряд сосудов при указанном объеме среды растворения (обычно 300 мл).

4-аспапты (ағынды ұяшықты) пайдаланған кезде 1 және 2- әдістемелерді қолдануға болады.
Босап шығуы ұзаққа созылатын таблеткалар, капсулалар, түйіршіктер
3-топтағы қатты дозаланған дәрілік нысандар үшін аспап, сынақ әдістемесі және ерітіндідегі әрекет ететін заттың құрамын анықтаудың талдамалық әдісі қалыпты босап шығатын қатты дәрілік нысандар үшін жоғарыда көрсетілген талаптарға сәйкес жеке фармакопея бабында сипатталуы тиіс.
Нәтижелерді интерпретациялау
1-топ. Босап шығуы стандартты таблеткалар, капсулалар, түйіршіктер.
Егер жеке фармакопея бабында өзгеше көрсетілмесе, себеттің айналу жылдамдығы 100 айн/мин немесе қалақты араластырғыштың айналу жылдамдығы 50 айн/мин болған кезде 45 минут ішінде температурасы (37 ± 0,5) °С болатын, еріту ортасында босап шыққан әрекет ететін заттың мөлшері номиналды мөлшерден кемінде 75% (Q) құрауы тиіс. Q саны – номиналды мөлшерінен пайызбен көрсетілген ерітілген әрекет ететін заттың нормаланатын саны.
Сынақ дәрілік нысанның 6 бірлігіне жүргізіледі. Егер еріту ортасына босап шыққан әрекет ететін заттың саны 2.1.9.3.-1-кестеде келтірілген критерийлерге сәйкес келсе, S1 деңгейі, сынақ нәтижелері қанағаттанарлық деп есептеледі.
Егер бұл ретте, ең болмағанда бір нәтиже S1 деңгейі, 2.1.9.3.-1-кестеде көрсетілген нормаға сәйкес келмесе, онда "Еріту" сынағын тағы да қатты дозаланған дәрілік нысанның 6 бірлігінде қайталайды. Нәтижелерді интерпретациялау S2 деңгейі, 2.1.9.3.-1-кестеге сәйкес жүргізіледі.
Егер қайта сынақ кезінде нәтижелер белгіленген критерийлерге сәйкес келмесе, сынақ қатты мөлшерленген дәрілік нысанның қосымша 12 бірлігінде қайталанады. Нәтижелерді интерпретациялау S3 деңгейі, 2.1.9.3-1-кестеге сәйкес жүргізіледі.
Жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде, егер зерттеу сатыларының бірде-бірінде сынақ нәтижелері белгіленген критерийлерді қанағаттандырмаса, серия жарамсыз болады.
2-топ. Босап шығу мерзімі кейінге қалдырылған (кейінге қалдырылған) қатты дәрілік нысандар.
Сынақ әрбір саты (қышқыл және буферлік) үшін қатты дозаланған дәрілік нысанның 6 бірлігінде жүргізіледі.
Егер еріту ортасына босап шыққан әрекет ететін заттың мөлшері А1 деңгейі, 2.1.9.3-2-кестеде келтірілген критерийлерге сәйкес келсе, әрбір сатыдағы сынақ нәтижелері қанағаттанарлық деп есептеледі.
Егер жеке фармакопея бабында өзгеше көрсетілмесе, Q мәні 75% - ға тең деп есептеледі.
Егер ең болмағанда бір нәтиже жеке фармакопея бабында көрсетілген нормаға сәйкес келмесе, "Еріту" сынағы тағы 6 қатты дозаланған дәрілік нысанда қайталанады. Нәтижелерді интерпретациялау А2 деңгейі, 2.1.9.3.-2-кестеге сәйкес жүргізіледі.
2.1.9.3.-3-кесте. – 3-топтағы қатты дозаланған дәрілік заттарға арналған "Еріту" сынағының нәтижелерін интерпретациялау
Деңгейі
Сыналатын бірліктің саны
Критерийлердің қолайлығы
L1
6
Әрекет ететін заттың еріту ортасына босап шыққан саны белгіленген диапазондардың шегінен тыс және сынақтың соңғы уақыты үшін белгіленген мәннен кем болатын бірде-бір сыналатын бірлік болмауы тиіс
L2
6
12 сыналатын бірліктен (L1 + L2 ) еріту ортасына босап шыққан әрекет ететін заттың орташа саны белгіленген диапазондар шегінде жатуы тиіс және сынақтың соңғы уақыты үшін белгіленген мәннен кем болмауы тиіс
Бірде-бір жеке мән номиналды мөлшердің 10%-н аспауы тиіс, белгіленген диапазондардың шегінен шықпауы және сынақтың соңғы уақыты үшін белгіленген мәннен номиналды мөлшердің 10% -н астам төмен болмауы тиіс
L3
12
24 сыналатын бірліктен (L1 + L2 + L3) еріту ортасына босап шыққан әрекет ететін заттың орташа саны белгіленген диапазондардың шегінде болуы және сынақтың соңғы уақыты үшін белгіленген мәннен кем болмауы тиіс
24 бірліктің 2-і үшін артық емес босаған заттың саны белгіленген диапазондардың шегінен мәлімделген мөлшердің 10%-нан асуы мүмкін және сынақтың соңғы уақыты үшін белгіленген мәннен төмен номиналды мөлшердің 10% - нан артық болуы тиіс.
Бірде-бір бірлік үшін босап шыққан заттың саны белгіленген диапазондардың шегінен номиналды мөлшердің 20%-нан аспауы тиіс және сынақтың соңғы уақыты үшін белгіленген мәннен төмен номиналды мөлшердің 20% - нан артық болуы тиіс
Егер қайта сынақ кезінде нәтижелер белгіленген критерийлерге сәйкес келмесе, сынақты қатты дозаланған дәрілік нысанның қосымша 12 бірлігінде қайталайды. Нәтижелерді интерпретациялау А3 деңгейі, 2.1.9.3-2-кестеге сәйкес жүргізіледі.
Жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде, егер зерттеу сатыларының бірде-бірінде сынақ нәтижелері белгіленген критерийлерді қанағаттандырмаса, серия жарамсыз болады.
3-топ. Босап шығуы ұзаққа созылатын қатты дәрілік нысандар.
Сынақ дәрілік нысанның 6 бірлігіне жүргізіледі. Егер еріту ортасына босап шыққан әрекет ететін заттың саны 2.1.9.3.-3-кестеде келтірілген критерийлерге сәйкес келсе, L1 деңгейі, сынақ нәтижелері қанағаттанарлық деп есептеледі.
Бұл ретте, егер ең болмағанда бір нәтиже жеке фармакопея бабында көрсетілген нормаға сәйкес келмесе, онда "Еріту" сынағын қатты дозаланған дәрілік нысанның тағы 6 бірлігінде қайталайды. Нәтижелерді интерпретациялау L 2 деңгейі, 2.1.9.3.-3-кестеге сәйкес жүргізіледі.

При использовании прибора 4 (проточная ячейка) возможно использование методик 1 и 2.
Таблетки, капсулы, гранулы с пролонгированным высвобождением
Для твердых дозированных лекарственных форм 3 группы прибор, методика испытания и аналитический метод определения содержания действующего вещества в растворе должны быть описаны в частной фармакопейной статьев соответствии с требованиями, указанными выше для твердых лекарственных форм с обычным высвобождением.
Интерпретация результатов
1 группа. Таблетки, капсулы, гранулы со стандартным высвобождением.
Если не указано иначе в частной фармакопейной статье, количество действующего вещества, высвободившегося в среду растворения, имеющую температуру (37 ± 0,5) °С, в течение 45 мин при скорости вращения корзинки 100 об/мин или скорости вращения лопастной мешалки 50 об/мин должно составлять не менее 75 % (Q) от номинального содержания. Количество Q - нормируемое количество растворившегося действующего вещества, выраженное в процентах от номинального содержания.
Испытание проводят на 6 единицах лекарственной формы. Результаты испытания считаются удовлетворительными, если количество действующего вещества, высвободившегося в среду растворения, соответствует критериям, приведенным в таблице 2.1.9.3.-1, уровень S1.
Если при этом хотя бы один результат не соответствует норме, указанной в таблице 2.1.9.3. -1, уровень S1, то испытание "Растворение" повторяют еще на 6 единицах твердой до-зированной лекарственной формы. Интерпретация результатов проводится согласно таблице 2.1.9.3. -1, уровень S2.
Если при повторном испытании результаты не соответствуют установленным критериям, испытание повторяют на 12 дополнительных единицах твердой дозированной лекарственной формы. Интерпретация результатов проводится согласно таблице 2.1.9.3.-1, уровень S3.
При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье серия бракуется, если ни на одной из стадий исследования результаты испытания не удовлетворяют установленным критериям.
2 группа. Твердые лекарственные формы с отсроченным (отложенным) высвобождением.
Испытание проводят на 6 единицах твердой дозированной лекарственной формы для каждой стадии (кислотной и буферной).
Результаты испытания на каждой стадии считаются удовлетворительными, если количество действующего вещества, высвободившегося в среду растворения, соответствует критериям, приведенным в таблице 2.1.9.3.-2, уровень А1.
Если не указано иначе в частной фармакопейной статье, значение Q считают равным 75 %.
Если при этом хотя бы один результат не соответствует норме, указанной в частной фармакопейной статье, то испытание "Растворение" повторяют еще на 6 единицах твердой дозированной лекарственной формы. Интерпритация результатов проводиться согласно таблице 2.1.9.3.-2, уровень А2.
Если при повторном испытании результаты не соответствуют установленным критерия, испытания повторяют на 12 дополнительных единицах твнрдо дозированной лекарственной формы. Интерпритация результатов проводится согласно таблице 2.1.9.3.-2 А3.
При отсутствии других указаний в частной фармокопейной статье серия бракуется, если ни на одной из стадий исследования рузультаты испытания не удовлетворяют установленным критериям.
3 группа. Твердые лекарственные формы с пролонгированным высвобождением.
Испытание проводят на 6 единицах твердой лекарственной формы. Результаты испытания считаются удовлетворительными, если количество действующего вещества, высвободившегося в среду растворения, соответствует критериям, приведенным в таблице 2.1.9.3.-3, уровень L1.
Если при этом хотя бы один результат не соответствует норме, указанной в частной фармокопейной статье, то испытание "Растворение" повторяют еще на 6 единицах твердой дозированной лекарственной формы. Интерпритация результатов проводится согласно таблице 2.1.9.3.-3, уровень L2.

Негіз. Негіздің орталық бөлігі пластырьді нығайтуға арналған қуысты құрайды. Қуыстың тереңдігі 2,6 мм болады және диаметрі сынақ пластырінің мөлшеріне сәйкес келеді. Мынадай диаметрлерді пайдалануға рұқсат етіледі: 1,48 мл, 2,94 мл, 4,13 мл, 5,52 мл, олар мына көлемдерге сәйкес келуі тиіс: 27 мм, 38 мм, 45 мм, 52 мм (2.1.9.4-2-сурет).
Қақпақша. Қақпақша ортасында диаметрі сыналатын пластырьдің мөлшеріне сәйкес таңдалған саңылау бар. Осылайша, пластырь дәл ортасында орналаса алады, ал оның босап шығу беті шектеулі болуы мүмкін. Мынадай диаметрлерді пайдалануға жол беріледі: 20 мм, 32 мм, 40 мм, 50 мм, олар мынадай алаңдарға сәйкес келеді: 3,14 см2, 8,03 см2, 12,56 см2, 19,63 см2. Қақпақша негізге салынған бұрандамаға бұралған сомын көмегімен ұсталады. Қақпақ пен негіз резеңке сақинамен герметизацияланады, ол түтік ыдысқа киіледі (2.1.9.4-2-сурет).
Трансдермальді пластырь (немесе мембранасы бар трансдермальді пластырь) бекітілген ұстағышты ыдыстың түбіне босап шығатын бетімен жоғары араластырғыш қалақтың төменгі жиегіне параллель орналастырады. Ұстағыш пен ыдыстың түбі арасындағы еріту ортасының көлемі барынша аз болуы тиіс, ұстағыштың беті мен араластырғыш қалақтың төменгі шеті арасындағы қашықтық 25±2 мм болуы тиіс және сынақ барысында өзгермейді.
2.1.9.4.-2-сурет. – Экстракциялық ұяшық
2-аспап. Бұл аспапта көлемі 125 мкм тесіктері бар тор түріндегі тот баспайтын болаттан жасалған жиынтық диск пайдаланылады (2.1.9.4.-3-сурет).
2.1.9.4.-3-сурет. – Жиынтық дискінің сызбасы
2.1.9.4.-4-сурет. – 3-аспаптың сызбасы
3-аспап. Араластырғыш пен білік тот баспайтын болаттан жасалған цилиндрге ауыстырылады (2.1.9.4-4, 2.1.9.4.-5-суреттер). Ыдыстың ішкі беті мен цилиндр арасындағы қашықтық 25 ± 2 мм болуы тиіс және сынақ барысында өзгермеуі тиіс.
Еріту ортасы
Еріту ортасы ретінде су, рН мәні 5,5 – 7,5 аралықта болатын буферлік ерітінділер (рН рұқсат етілетін ауытқу ±0,05), 0,9% натрий хлориді ерітіндісі, органикалық еріткіштер (спирт 96 %, изопанол) және жеке фармакопея бабында көрсетілген басқа да орталар қолданылуы мүмкін. Егер жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаса, еріту ортасының көлемі 500 мл, ал ыдыстағы еріту ортасының температурасы (32,0 ± 0,5) °С құрайды.
Еріту ортасындағы ерітілген газдар ерітінділерді газсыздандырудың валидацияланған әдісімен сынақ жүргізгенге дейін шығарылуы тиіс.
Еріту ортасының булануын болдырмау үшін ерітуге арналған ыдыстар тиісті қақпақтармен жабылуы тиіс.
Араластырғыштың айналу жылдамдығы

Основание. Центральная часть основания образует полость, предназначенную для укрепления пластыря. Полость имеет глубину 2,6 мм и диаметр, соответствующий размеру испытуемого пластыря. Допускается использование следующих диаметров: 27 мм, 38 мм, 45 мм, 52 мм, соответствующих объемам 1,48 мл, 2,94 мл, 4,13 мл, 5,52 мл (рисунок 2.1.9.4.-2).
Крышечка. Крышечка имеет отверстие в центре с диаметром, подобранным согласно размеру испытуемого пластыря. Пластырь, таким образом, может располагаться точно в центре, а поверхность его высвобождения ограничиваться. Допускается использование следующих диаметров: 20 мм, 32 мм, 40 мм, 50 мм, соответствующих площадям 3,14 см2, 8,03 см2, 12,56 см2, 19,63 см2. Крышечку удерживают с помощью гаек, накрученных на болты, вставленные в основание. Крышечку и основание герметизируют резиновым кольцом, которое надевается на сосуд (рисунок 2.1.9.4.-2).
Держатель с закрепленным в нем трансдермальным пластырем (или трансдермальным пластырем с мембраной) помещают на дно сосуда высвобождающей поверхностью вверх параллельно нижнему краю лопасти мешалки. Объем среды растворения между держателем и дном сосуда должен быть минимальным, расстояние между поверхностью держателя и нижним краем лопасти мешалки должно составлять 25 ± 2 мм и не меняться в течение испытания.
Прибор 2. В данном приборе используется сборный диск из нержавеющей стали в виде сетки с размером отверстий 125 мкм (рисунок 2.1.9.4.-3).
Рисунок 2.1.9.4.-3. – Схема сборного диска
Рисунок 2.1.9.4.-4. – Схема прибора 3
Прибор 3. Мешалку и вал заменяют на вращающийся цилиндр из нержавеющей стали (рисунки 2.1.9.4.-4, 2.1.9.4.-5). Расстояние между внутренней поверхностью сосуда и цилиндром должно быть 25 ± 2 мм и не меняться в течение испытания.
Рисунок 2.1.9.4.-5. – Схема вращающегося цилиндра. Размеры указаны в сантиметрах
Среда растворения
В качестве среды растворения могут применяться вода, буферные растворы со значениями рН в интервале 5,5 - 7,5 (допустимое отклонение рН ±0,05), натрия хлорида раствор 0,9 %, органические растворители (спирт 96 %, изопропанол) и другие среды, указанные в частной фармакопейной статье. Если нет других указаний в частной фармакопейной статье, объем среды растворения составляет 500 мл, а температура среды растворения в сосуде составляет (32,0 ± 0,5) °С.
Растворенные газы, находящиеся в среде растворения, должны быть удалены до проведения испытания валидированным методом дегазации растворов.
Для предотвращения испарения среды растворения сосуды для растворения должны закрываться соответствующими крышками.
Скорость вращения мешалки

Араластырғыштың айналу жылдамдығы жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде 100 айн/мин құрайды. Жеке фармакопея бабында көрсетілген жылдамдықтан ± 4% айналу жылдамдығының ауытқуы рұқсат етіледі.
Сынақ әдістемесі
Сынақ кемінде 6 трансдермалды пластырьде (немесе 5 полимерлік мембрананы қолдана отырып, еріту тесті жағдайында) жүргізіледі.
Жеке фармакопея бабында көрсетілген еріту ортасының көлемі ыдысқа салынып, температурасы (32,0 ± 0,5) °С дейін жеткізіледі.
1-аспапты пайдаланған кезде, егер жеке фармакопея бабында өзгеше көрсетілмесе, ұяшықтың негізіне трансдермалды пластырь орналастырылады, қажет болған жағдайда трансдермалды пластырь босап шығу бетімен сыртқа, дәл ұяшықтың ортасына орналастырылады, қажет болған жағдайда трансдермалды пластырь мембранамен жабылады, содан кейін үстіне ұстағыштың қақпағы қойылады. Қажет болған кезде тығыз байланыс орнату үшін және пластырьді ұстап тұру үшін тегіс беттерді майлауға гидрофобты зат (мысалы, вазелин) қолданылады. Ұяшықты ыдыстың түбіне босап шығу бетімен жоғары қояды.
2-аспапты пайдаланған кезде трансдермальді пластырьді жиынтық дискіге пластырьдің босап шығу беті барынша жазық және тегіс болатындай етіп орналастырады. Трансдермальды пластырь дискіге желім немесе екі жақты жабысқақ лентаның көмегімен бекітілуі мүмкін. Пластырьді дискінің шегінен тыс шықпайтындай етіп босап шығу бетімен сыртқы жағына бекітіледі. Трансдермальды пластырь бекітілген диск ыдыстың түбіне босап шығу бетімен жоғары орналастырылады.
2.1.9.4.-5-сурет. – Айналмалы цилиндрдің сызбасы. Өлшемдер сантиметрде берілген
- 3-аспапты пайдаланған кезде трансдермалдық пластырьдан қорғаныш лентасын алып тастайды және оны жабысқақ жағымен инертті кеуекті мембрананың таза бетіне орналастырады. Мембрананың мөлшері барлық жағынан пластырьдан кемінде 1 см үлкен болуы тиіс. Трансдермальдық пластырьды цилиндрге бекітудің мынадай екі әдісін қолдануға болады:
- оған бекітілген мембранасы бар трансдермальды пластырьды мембранасын төмен қаратып, таза бетке орналастырады және мембрананың бос жиектеріне, сондай-ақ қажет болған жағдайда пластырьдың сыртқы жабын қабатына қолайлы желім қолданады;
- цилиндрдің сыртқы қабырғасына бекітілетін екіжақты желімді лента пайдаланады.
Трансдермальдық пластырьды мұқият басып, трансдермальдық пластырьдың бойлық осі цилиндр шеңберінің айналасында болатындай етіп сыртқы жапқыш жағымен цилиндрге мұқият бекітеді.
1-аспап үшін мембрананы пайдаланған жағдайда алдын ала мембрананың талдау нәтижелеріне әсерін тексеру керек. 2 және 3-аспаптар үшін желімнің немесе жабысқақ лентаның сынақ нәтижелеріне әсерін тексеру және оларға әсер ететін заттардың адсорбция мүмкіндігін болдырмау керек.
Жылжымалы құрылғыны қосады. Осы сәттен бастап жеке фармакопея бабында көрсетілген әрбір сағат немесе өзге уақыт аралығы өткенде ерітіндінің сынамаларын алады.
Ескертпе. Қажет болған жағдайда инертті кеуекті целлюлоза немесе силикондар сияқты әртүрлі материалдардан жасалған және белсенді заттың (заттардың) пластырьдан шығарылу кинетикасына әсер етпейтін мембрананы қолдануға рұқсат етіледі. Бұдан басқа, мембранада оның функционалды қабілетіне әсер ететін материалдар болмауы тиіс. Мембрананы сынақ жүргізер алдында, мысалы, оны сынақ жағдайында 24 сағат бойы ұстап тұру арқылы арнайы өңдеуден өткізілуі мүмкін. Мембрана ауа көпіршіктерінің пайда болуына жол бермей, пластырьдың босатылатын бетіне жапсырады.
2.1.9.4-кесте — Трансдермальды пластырьға арналған "Еру" сынағының нәтижелерін түсіндіру
Деңгейі
Тәжіри-бе саны
Өлшемдер
А
6(5)
Трансдермалдық пластырьдан әсер етуші заттың босап шығуы (немесе берілуі) жылдамдығының жеке мәндерінің ешқайсысы жеке фармакопея бабында нормаланған жылдамдық мәндерінің шектерінен тыс жатпайды.
Б
6(5)

Скорость вращения мешалки составляет 100 об/мин при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье. Допустимое отклонение скорости вращения ± 4 % от скорости, указанной в частной фармакопейной статье.
Методика испытания
Испытание проводят не менее чем на 6 трансдермальных пластырях (или 5 в случае теста растворения с применением полимерной мембраны).
Объем среды растворения, указанный в частной фармакопейной статье, помещают в сосуд и доводят температуру до (32,0 ± 0,5) °С.
При использовании прибора 1, если не указано иначе в частной фармакопейной статье, на основание ячейки помещают трансдермальный пластырь, при необходимости трансдермальный пластырь поверхностью высвобождения наружу, точно по центру ячейки, при необходимости трансдермальный пластырь накрывают мембраной, затем помещают сверху крышечку держателя. При необходимости используют гидрофобное вещество (например, вазелин) для смазывания плоских поверхностей для более плотного соединения и удерживания пластыря. Помещают ячейку на дно сосуда поверхностью высвобождения кверху.
При использовании прибора 2 трансдермальный пластырь помещают на сборный диск так, чтобы поверхность высвобождения пла¬стыря была максимально плоской и ровной. Трансдермальный пластырь может крепиться к диску с помощью клея или двусторонней клейкой ленты. Пластырь прижимают поверхностью высвобождения наружу, чтобы он не выходил за пределы диска. Диск, с прикрепленным к нему трансдермальным пластырем помещают на дно сосуда поверхностью высвобождения вверх.
При использовании прибора 3 с трансдермального пластыря удаляют защитную ленту и помещают его липкой стороной на чистую поверхность инертной пористой мембраны. Размер мембраны со всех сторон должен быть не менее чем на 1 см больше пластыря. Можно использовать два способа крепления трансдермального пластыря к цилиндру:
- трансдермальный пластырь с прикрепленной к нему мембраной помещают мембраной вниз на чистую поверхность и наносят подходящий клей на свободные края мембраны, а также при необходимости - на внешний покровный слой пластыря;
- используют двустороннюю клейкую ленту, которую крепят к внешней стенке цилиндра.
Аккуратно надавливая, тщательно прикрепляют трансдермальный пластырь внешней покровной стороной к цилиндру так, чтобы продольная ось трансдермального пластыря находилась вокруг окружности цилиндра.
Для прибора 1, в случае использования мембраны, следует предварительно проверить влияние мембраны на результаты анализов. Для приборов 2 и 3 следует проверить влияние клея или клейкой ленты на результаты испытаний и исключить возможность адсорбции на них действующих веществ.
Включают перемешивающее устройство. С этого момента через каждый час или иной интервал времени, указанный в частной фармакопейной статье, отбирают пробы раствора.
Примечание. При необходимости допускается использование мембраны, изготовленной из различных материалов таких как, инертная пористая целлюлоза или силиконы, и не оказывающей воздействия на кинетику высвобождения действующего вещества (веществ) из пластыря. Кроме того, мембрана не должна содержать материалов, оказывающих влияние на ее функциональную способность. Мембрана может быть подвергнута специальной обработке перед проведением испытания, например, путем выдерживания ее в условиях испытания в течение 24 ч. Мембрану наносят на высвобождающую поверхность пластыря, избегая при этом образования пузырьков воздуха.
Таблица 2.1.9.4.-1. – Интерпритация результатов испытания "Растворения" для трансдермалъных пластырей
Уровень
Число опытов
Критерии
А
6 (5)
Ни одно из индивидуальных значений скорости высвобождения (или подачи) действующего вещества из трансдермального пластыря не лежит вне нормируемых в частной фармако¬пейной статье пределов значений скорости.
Б
6 (5)

12 (10) ыдыстағы (А + Б) трансдермалдық пластырьдан әсер етуші заттың босап шығуы (немесе берілуі) жылдамдығының жеке мәндерінің орташа мәні жеке фармакопея бабында нормаланатын жылдамдық мәндерінің шегінде болады. Трансдермалдық пластырьдан әсер етуші заттың босап шығуы (немесе берілуі) жылдамдығының жеке мәндерінің ешқайсысы жеке фармакопея бабында нормаланатын жылдамдық мәндерінің шектерінен белгіленген шектің орташа мәнінен 10%-дан артық ауытқымайды.
В
12 (10)
24 (20) ыдыстағы (А + Б + В) трансдермалдық пластырьдан дәрілік заттың босап шығу (немесе берілу) жылдамдығының жеке мәндерінің орташа мәні жеке фармакопея бабында нормаланатын жылдамдық мәндерінің шегінде болады. 24 (20) нәтиженің 2-уінен аспайтыны мәндердің нормаланатын шегінен тыс болады, бұл ретте ауытқу белгіленген шектің орташа мәнінен 10%-дан аспайды, нәтижелердің бірде-біреуі жылдамдық мәндері шегінің жеке фармакопея бабында нормаланатын мәннен 20%-дан артық ауытқымайды.
Сынамалар алу
Сынамалар алу ыдыстың ішкі қабырғасынан 10 мм жақын емес қашықтықта еріту ортасының биіктігі бойынша орташа бөлігінен жүзеге асырылады.
Әрбір сынама әсер етуші заттың сандық құрамына талданады. Еріту ортасы көлемінің азаюы ерітіндінің сынамасын ыдысқа қайтару немесе еріту ортасын қосу арқылы өтеледі немесе есептеу кезінде ескеріледі.
Сынамаларды іріктеу уақыты жеке фармакопея бабында көрсетілуі тиіс және ± 2% дәлдікпен сақталуы тиіс.
Нәтижелерді бағалау
Егер уақыт бірлігінде аудан бірлігіне көрсетілген сынамаларды іріктеу уақытының белгілі бір аралығына пластырьдан босатылған әсер етуші заттың(заттардың) саны белгіленген талаптарға сәйкес келсе, дәрілік нысан сынақтан өтеді.
Егер босату жылдамдығы 2.1.9.4-1-кестеде, А деңгейі, келтірілген критерийлерге сәйкес келсе, сынақ нәтижелері қанағаттанарлық деп есептеледі.
Егер бұл ретте ең болмағанда бір нәтиже жеке фармакопея бабында көрсетілген нормаға сәйкес келмесе, онда сынақ тағы 6 (5) үлгілерде қайталанады, бұл ретте нәтижелерді түсіндіру 2.1.9.4.1-кестеге, Б деңгейі, сәйкес жүргізіледі.
Егер қайта сынау кезінде нәтижелер белгіленген өлшемдерге сәйкес келмесе, сынақ 12 (10) қосымша үлгілерде қайталанады, нәтижелерді түсіндіру 2.1.9.4-1-кестеге, В деңгей, сәйкес жүргізіледі. Егер В деңгейі бойынша талап орындалмаса, онда талданатын серия қабылданбайды.
Жеке фармакопея бабында көрсетілген уақыт кезеңдерінің ең үлкені ішінде еру ортасында босаған әсер етуші заттың мөлшері трансдермалдық бұласырдағы әсер етуші заттың мәлімделген құрамының кемінде 75%-ын құрауы тиіс.
201090005-2019

Среднее значение индивидуальных значений скорости высвобождения (или подачи) действующего вещества из трансдермального пластыря в 12 (10) сосудах (А + Б) лежит в норми-руемых в частной фармакопейной статье пределах значений скорости. Ни одно из индиви-дуальных значений скорости высвобождения (или подачи) действующего вещества из трансдермального пластыря не отклоняется более чем на 10 % от среднего значения уста-новленного предела от нормируемых в частной фармакопейной статье пределов значений скорости.
В
12 (10)
Среднее значение индивидуальных значений скорости высвобождения (или подачи) лекарственного вещества из трансдермального пластыря в 24 (20) сосудах (А + Б + В) лежит в нормируемых в частной фармакопейной статье пределах значений скорости. Не более чем 2 из 24 (20) результатов находятся вне нормируемых пределов значений, причем отклонение не превышает 10 % от среднего значения установленного предела, ни один из результатов не отклоняется от среднего нормируемого в частной фармакопейной статье предела значений скорости более чем на 20 %
Отбор проб
Отбор проб осуществляют из средней по высоте части среды растворения на расстоянии не ближе 10 мм от внутренней стенки сосуда.
Каждую пробу анализируют на количественное содержание действующего вещества. Уменьшение объема среды растворения ком¬пенсируют либо возвращением пробы раствора в сосуд, либо добавлением среды растворения или учитывают при расчетах.
Время отбора проб должно быть указано в частной фармакопейной статье и должно со-блюдаться с точностью ± 2 %.
Оценка результатов
Лекарственная форма выдерживает испытание, если количество действующего(их) вещества(в), высвобожденного(ых) из пластыря в определенные промежутки времени отбора проб, выраженное на единицу площади в единицу времени, соответствует установленным требованиям.
Результаты испытания считаются удовле¬творительными, если скорость высвобождения соответствует критериям, приведенным в таблице 2.1.9.4.-1, уровень А.
Если при этом хотя бы один результат не соответствует норме, указанной в частной фарма-копейной статье, то испытание повторяют еще на 6 (5) образцах, при этом интерпретацию ре-зультатов проводят согласно таблице 2.1.9.4.-1, уровень Б.
Если при повторном испытании результаты не соответствуют установленным критериям, испытание повторяют на 12 (10) дополнитель¬ных образцах, интерпретацию результатов про¬водят согласно таблице 2.1.9.4.-1, уровень В. Если требование по уровню В не выполняется, то анализируемая серия бракуется.
Количество действующего вещества, высвободившегося в среду растворения в течение наибольшего из указанных в частной фармакопейной статье периодов времени, должно составлять не менее 75 % от заявленного содержания действующего вещества в трансдермальном пластыре.

2.1.9.5. Дозаланған дәрілік препарат бірлігі массасының біркелкілігі
Осы сынақ дозаланған дәрілік нысандар түріндегі (таблеткалар, капсулалар, суппозиторийлер және т.б.) және жеке қаптамалардағы (түйіршіктер, ұнтақтар, лиофилизаттар және т.б.) бір дозалы дәрілік нысандар түріндегі дәрілік препараттарға жатады. Егер 2.1.9.14 Дозаланған бірліктердің біркелкілігі ЖФБ сәйкес барлық әсер етуші заттарды дозалаудың біркелкілігіне сынақ жүргізілсе, сынақ қолданылмайды.
Жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде осы сынақ мультивитаминді дәрілік препараттар үшін және құрамында микроэлементтер бар дәрілік препараттар үшін жүргізілмейді.
Сынақ дәрілік препараттың дозаланған дәрілік нысанының 20 бірлігінде немесе дәрілік препараттың дәрілік нысанының 20 бірлігінде кездейсоқ түрде алынған бір дозалы жеке қаптамаларда жүргізіледі.
Әдістеме. Дәрілік препараттың дозаланған дәрілік нысанының 20 бірлігін немесе дәрілік препараттың дәрілік нысанының 20 бірлігінің ішіндегісін бір дозалы жеке қаптамаларда өлшеу арқылы орташа массаны анықтайды: жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде әрбір бірлікті 0,001 г дейінгі дәлдікпен жеке өлшейді және орташа массаны есептейді.
Бір дозалы қаптамадағы капсула және қатты дәрілік нысандар түріндегі дәрілік препараттар үшін ішіндегісінің массасы төменде сипатталғандай анықталады.
Капсулалар. Ашылмаған капсуланы өлшейді. Капсуланы ашып, оның ішіндегісін мүмкіндігінше толығымен алып тастайды. Жұмсақ капсулалардың қабығын жеке фармакопея бабында көрсетілген еріткішпен жуады және еріткіштің иісі кетірілгенге дейін күйінде қалдырады. Қабықты өлшейді. Әр капсуланың құрамындағы масса өлшеу арасындағы айырмашылық ретінде есептеледі. Қалған 19 капсулада анықтаманы қайталайды.
Бір дозалы қаптамадағы қатты дәрілік нысандар (ұнтақтар, түйіршіктер, лиофилизаттар). Қажет болған жағдайда жеке қаптаманың бетінен қағаз затбелгіні алып тастайды. Қаптаманың сыртқы бетін жуады және кептіреді. Қаптаманы ашып, дереу өлшейді. Абайлап түрту арқылы қаптаманы ішіндегісінен барынша толық босатады, қажет болған жағдайда оны сумен, содан кейін 96% этанолмен Р шаяды және 1 сағат ішінде 100-ден 105 °С-ға дейінгі температурада кептіреді немесе егер қаптама материалы осы температурада қыздыруды пайдалануға мүмкіндік бермесе, төменгі температурада тұрақты массаға дейін кептіреді. Эксикаторда салқындатады және жүзеді. Өлшеу айырмашылығына сәйкес қаптаманың массасы есептеледі. Қалған 19 капсулада анықтаманы қайталайды.

2.1.9.5. Однородность массы единицы дозированного лекарственного препарата
Данное испытание относится к лекарственным препаратам в виде дозированных лекарственных форм (таблеткам, капсулам, суппозиториям и др) и в виде однодозовых лекарственных форм в индивидуальных упаковках (гранулам, порошкам, лиофилизатам и др). Испытание не применяют в случае, если проводят испытание на однородность дозирования всех действующих веществ в соответствии с ОФС 2.1.9.14. Однородность дозированных единиц.
При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье данное испытание не проводят для поливитаминных лекарственных препаратов и для лекарственных препаратов, содержащих микроэлементы.
Испытание проводят на 20 единицах дозированной лекарственной формы лекарственного препарата или на содержимом 20 единиц лекарственной формы лекарственного препарата в однодозовых индивидуальных упаковках, отобранных случайным образом.
Методика. Определяют среднюю массу взвешиванием 20 единиц дозированной лекарственной формы лекарственного препарата или содержимого 20 единиц лекарственной формы лекарственного препарата в однодозовых индивидуальных упаковках: взвешивают каждую единицу в отдельности с точностью до 0,001 г, при отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье, и рассчитывают среднюю массу.
Для лекарственных препаратов в виде капсул и твердых лекарственных форм в однодозовых упаковках массу содержимого определяют, как описано ниже.
Капсулы. Взвешивают невскрытую капсулу. Вскрывают капсулу и удаляют как можно полнее ее содержимое. Оболочку мягких капсул промывают растворителем, указанным в частной фармакопейной статье, и оставляют на воздухе до удаления запаха растворителя. Взвешивают оболочку. Массу содержимого каждой капсулы рассчитывают как разность между взвешиваниями. Повторяют определение на 19 оставшихся капсулах.
Твердые лекарственные формы (порошки, гранулы, лиофилизаты) в одноразовых упаковках. При необходимости удаляют бумажную этикетку с поверхности индивидуальной упаковки. Промывают и высушивают внешнюю поверхность упаковки. Вскрывают упаковку и тотчас взвешивают. Осторожным постукиванием освобождают упаковку от содержимого как можно полнее, при необходимости ополаскивают ее водой, затем 96 % Этанолом Р и сушат при температуре от 100 до 105 °С в течение 1 ч или, если материал упаковки не позволяет использовать нагревание при этой температуре, сушат при более низкой температуре до постоянной массы. Охлаждают в эксикаторе и взвешивают. По разности взвешиваний рассчитывают массу содержимого упаковки. Повторяют определение на 19 оставшихся индивидуальных упаковках.

Талап. Егер кестеде көрсетілген рұқсат етілген ауытқудан асатын шамаға орташа массадан 2-ден аспайтын жеке масса ауытқып кетсе, дәрілік препарат сынақтан өтеді. Бұл ретте бірде-бір жеке масса орташа массадан кестеде көрсетілген мәннен 2 есе артық шамаға ауытқымауы тиіс.
2.1.9.5.1-кесте. — Дозаланған дәрілік нысандардың орташа салмағынан рұқсат етілген ауытқулар
Дозаланған дәрілік нысан
Орташа салмағы, мг
Рұқсат етілген ауытқу, %
Қабықшасыз таблеткалар және үлдірлі қабықпен таблеткалар
80 және одан аз
10
қапталған таблеткалар

Требование. Лекарственный препарат выдерживает испытание, если не более 2 индивидуальных масс отклоняются от средней массы на величину, превышающую допустимое отклонение, указанное в таблице. При этом ни одна индивидуальная масса не должна отклоняться от средней массы на величину, в 2 раза превышающую значение, указанное в таблице.
Таблица 2.1.9.5.-1. - Допустимые отклонения от средней массы дозированных лекарственных форм
Дозированная лекарственная форма
Средняя масса, мг
Допустимое отклонение, %
Таблетки без оболочки и таблетки, покрытые пленочной оболочкой
80 и менее
10

Ескертпе. * Егер орташа салмағы 40 мг және одан аз болса, онда көрсетілген дәрілік нысан түріндегі дәрілік препарат 2.1.9.14 Дозаланған бірліктердің біркелкілігі ЖФБ сәйкес дозалаудың біркелкілігіне сыналуға жатады және осы жалпы фармакопея бабына сәйкес массаның біркелкілігіне сынауға жатпайды.
201090006-2019
2.1.9.6. Таблеткалардың мүжілушілігі
Сынақ белгілі бір жағдайларда қапталмаған таблеткалардың мүжілушілігін анықтауға мүмкіндік береді, яғни механикалық соққы немесе үйкеліс әсерінен таблеткалардың зақымдануы. Таблеткалардың желінушілігін анықтау таблеткалардың ұсақтауға төзімділігі сияқты басқа физикалық сынақтарды толықтырады. Осы бапта келтірілген сынақ әдістері престелген таблеткалардың көпшілігіне қолданылады.
Мүжілушілік сыналатын таблеткалардың бастапқы массасының пайызы ретінде есептелген массаның жоғалуымен көрінеді.
Аспап. Мөлдір синтетикалық полимерден жасалған, ішкі диаметрі 287,0 ± 4,0 мм және тереңдігі 38,0 ± 2,0 мм барабанды қолданады (2.1.9.60-1-сурет); барабанның ішкі беттері жылтыратылуы және электрлендірілмеуі тиіс. Барабанның бір жағы алынбалы. Барабанның әрбір айналымы кезінде таблеткалар барабанның ортасы мен оның сыртқы қабырғасы арасында орналасқан ішкі радиусы 80,5 ± 5,0 мм иілген қалақ арқылы қозғалысқа келтіріледі. Орталық біліктің сыртқы диаметрі 25,0 ± 0,5 мм құрайды. Барабан оның айналу жылдамдығын 25 ± 1 айн/мин қамтамасыз ететін құрылғының көлденең осіне бекітіледі. Осылайша, барабанның әрбір айналымында таблеткалар аунап немесе сырғи отырып, барабан қабырғасына немесе бір-біріне қарай құлайды.
Әдістеме. Бір таблетканың салмағы 0,650 г және одан аз болған кезде сынау үшін жалпы салмағы шамамен 6,5 г таблеткалар санын алады, бір таблетканың салмағы 0,650 г артық болған кезде сынау үшін 10 таблетка алады. Сынақ алдында таблеткаларды шаңнан мұқият тазартады, 0,001 г дәлдікпен өлшейді және барабанға орналастырады. Барабанның 100 айналымынан кейін таблеткалар шығарылады, қайтадан шаңсыздандырылады және 0,001 г дәлдікпен өлшенеді, массадағы шығын 1,0%-дан аспауы тиіс.
Егер сынақтан кейін жарылған, бөлінген немесе сынған таблеткалар табылса, мүжілушілікке сынау нәтижесі қанағаттанғысыз деп танылады.
Егер сынақ нәтижелері күмән туғызса (тек бірлі-жарым болмашы жарықтар немесе сынықтар болса, немесе массадағы шығын нормаланған мәннен шамалы асып кетсе), сынақ тағы екі рет қайталанады. Қосымша сынақтардың әрқайсысында салмақта жоғалту немесе 3 сынақтың нәтижелері бойынша есептелген салмақта орташа жоғалту нормаланған мәннен аспауы тиіс.
Көпіршікті және шайнайтын таблеткалар үшін мүжілушілікті анықтау үшін басқа талаптар белгіленуі мүмкін. Бөлмедегі гигроскопиялық таблеткалар жағдайында ылғалдылық бақыланады.
Таблеткалардың бірнеше сынамаларын бір мезгілде сынау үшін қос қалақты барабанды немесе біреуден артық барабаны бар аспапты пайдалануға жол беріледі.
Ескертпе. Егер таблеткалардың пішіні немесе мөлшері олардың барабан ішінде қозғалуын қиындатса, аспап жанында жатқан таблеткалар бір-біріне тірелмейтіндей және еркін құлау мүмкіндігіне ие болатындай етіп реттеледі. Әдетте барабанның осін көлденең бетке 10° бұрышпен дәл орнату жеткілікті.

Примечание. * Если средняя масса равна 40 мг и менее, то лекарственный препарат в виде указанной лекарственной формы подлежит испытанию на однородность дозирования в соответствии с ОФС 2.1.9.14. Однородность дозированных единиц и не подлежит испытанию на однородность массы в соответствии с настоящей общей фармакопейной статьей.
2.1.9.6. Истираемость таблеток
Испытание позволяет определить истираемость таблеток без оболочки при определенных условиях, т.е. повреждения таблеток под воздействием механического удара или истирания. Определение истираемости таблеток дополняет другие физические испытания, такие как устой-чивость таблеток к раздавливанию. Методики испытания, приведенные в данной статье, применимы для большинства прессованных таблеток.
Истираемость выражают потерей в массе, вычисленной в процентах от исходной массы испытуемых таблеток.
Прибор. Используют барабан (рисунок 2.1.9.6.-1) с внутренним диаметром 287,0 ± 4,0 мм и глубиной 38,0 ± 2,0 мм, изготовленный из прозрачного синтетического полимера; внутренние поверхности барабана должны быть отполированы и не должны электризоваться. Одна сторона барабана является съемной. При каждом обороте барабана таблетки приводятся в движение посредством изогнутой лопасти с внутренним радиусом 80,5 ± 5,0 мм, расположенной между центром барабана и его наружной стенкой. Наружный диаметр центрального вала составляет 25,0 ± 0,5 мм. Барабан крепится к горизонтальной оси устройства, обеспечивающего скорость вращения барабана 25 ± 1 об/мин. Таким образом, при каждом обороте барабана таблетки падают, переворачиваясь или скользя, на стенку барабана или друг на друга.
Методика. При массе одной таблетки 0,650 г и менее для испытания берут количество таблеток общей массой около 6,5 г, при массе одной таблетки более 0,650 г для испытания берут 10 таблеток. Перед испытанием таблетки тщательно обеспыливают, взвешивают с точностью 0,001 г и помещают в барабан. После 100 оборотов барабана таблетки извлекают, снова обеспыливают и взвешивают с точностью 0,001 г. Потеря в массе не должна превышать 1,0%.
Если после испытания обнаруживают треснутые, расколотые или разбитые таблетки, результат испытания на истираемость признают неудовлетворительным.
Если результаты испытания вызывают сомнение (имеются лишь единичные незначительные трещины или сколы, или потеря в массе незначительно превышает нормированное значение), испытание повторяют еще дважды. Потеря в массе в каждом из дополнительных испытаний или средняя потеря в массе, вычисленная по результатам 3 испытаний, не должна превышать нормированное значение.
Для таблеток шипучих и жевательных по определению истираемости могут быть установлены другие требования. В случае гигроскопических таблеток в помещении контролируют влажность.
Для одновременного испытания нескольких проб таблеток допускается использовать барабан с двойными лопастями или прибор с более чем одним барабаном.
Примечание. Если форма или размер таблеток затрудняют их перемещение внутри барабана, прибор регулируют так, чтобы лежащие рядом таблетки не упирались друг в друга и имели возможность падать свободно. Обычно достаточно установить ось барабана под углом 10° к горизонтальной поверхности.

2.1.9.6.-1-сурет – Таблеткалардың мүжілушілігін анықтауға арналған аспап. Критерийлері миллиметрмен көрсетілген.
2.1.9.7.-1-кесте. Таблеткалардың диаметріне байланысты ең аз рұқсат етілген беріктігі.
Диаметрі, мм 6      7      8      9 10 11      12      13
Беріктігі, Н 30 30      30      30 40 40 50      50
Ескертпе. Бұл әдіс толық автоматтандырылған жабдықты пайдалану кезінде қолданылмайды.
201090007-2019
2.1.9.7. Таблеткалардың жаншуға төзімділігі
Сынақ таблеткаларды бұзу үшін қажетті күшті өлшеу арқылы белгілі бір жағдайларда таблеткалардың қысымға төзімділігін анықтауға мүмкіндік береді.
Таблеткалардың механикалық беріктігін айқындау және нормалау өнеркәсіптік өндіріс жағдайларында да (мысалы, таблеткаларды жабу және өлшеп-орау процесі), сондай-ақ препараттың тұтынушылық қасиеттерін қамтамасыз ету үшін (қаптамадан алу кезінде таблетканың тұтастығын сақтау) қажет.
Жабдықтар. Аспап біреуі екіншісіне қарай жылжи алатын, бір-біріне қарама-қарсы орналасқан екі қысқышты білдіреді. Қысқыштар беттерінің жазықтықтары қозғалыс бағытына перпендикуляр. Екі қысқыш бір-біріне қарай тұрақты жылдамдықпен қозғала алатын аспапты пайдалануға рұқсат етіледі. Қысқыштардың қысқыш беттері тегіс болуы керек және планшетпен байланыс аймағынан асып кетуі керек. Аспап таблеткалардың тұтастығы бұзылған жағдайда қысуды тоқтатуды қамтамасыз етуі тиіс.
Аспап 1 Н (ньютон) дәлдігін қамтамасыз ететін жүйенің көмегімен калибрленеді.
Әдістеме. Жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде таблетканы қысқыштар арасында аспаптың жылжымалы бөлігіне қатысты қырымен орналастырады. Таблетканы сынғанға дейін қысады. Өлшеу 10 таблеткаға жүргізіледі. Әр өлшеу алдында алдыңғы таблетканың барлық бөліктерін мұқият алып тастайды.
Егер таблеткада бөлу сызығы (қауіп) немесе жазу болса, әрбір таблетка қолданылатын күштің бағытына қатысты бірдей бағдарлануы тиіс.
Сопақша немесе ұзын пішінді таблеткалар, егер жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаса, қысқыштардың арасына ұзын қабырғамен аспаптың қысатын беттеріне (қоса берілген жүктеме бағыты бойынша) перпендикуляр орналастырылады.
Нәтижелерді ұсыну. Ньютонмен өлшенген күштің орташа, минималды және максималды мәндерін, сондай-ақ қолданылатын аспап түрін және қажет болған жағдайда таблеткалардың бағытын көрсетіңіз.
Дөңгелек пішінді таблеткалардың беріктігі, егер жеке фармакопея бабында бнұсқаулар болмаса, 2.1.9.7-1-кестеде келтірілген мәндерден төмен болмауы тиіс.
201090008-2019
2.1.9.8. Этанол құрамы

Рисунок 2.1.9.6.-1. – Прибор для определения истираемости таблеток. Размеры указаны в миллиметрах
2.1.9.7. Устойчивость таблеток к раздавливанию
Испытание позволяет определить устойчивость таблеток к давлению при определенных условиях путем измерения силы, необходимой для разрушения таблеток.
Определение и нормирование механической прочности таблеток необходимо как в условиях промышленного производства (например, процесс покрытия таблеток и фасовка), так и для обеспечения потребительских свойств препарата (сохранение целостности таблетки при извлечении из упаковки).
Оборудование. Прибор представляет собой два расположенных друг против друга зажима, один из которых может перемещаться по направлению к другому. Плоскости поверхностей зажимов перпендикулярны направлению движения. Допускается использование прибора, в котором оба зажима могут перемещаться с постоянной скоростью по направлению друг к другу. Сдавливающие поверхности зажимов должны быть плоскими и превосходить по размеру зону контакта с таблеткой. Прибор должен обеспечивать прекращение сдавливания при любом нарушении целостности таблеток.
Прибор калибруют с использованием систе¬мы, обеспечивающей точность 1 Н (ньютон).
Методика. При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье таблетку помещают между зажимами ребром по отношению к движущейся части прибора. Таблетку сжимают до разрушения. Измерения проводят для 10 таблеток. Перед каждым измерением тщательно удаляют все фрагменты предыдущей таблетки.
Если на таблетке есть разделительная линия (риска) или надпись, каждая таблетка должна быть ориентирована одинаково по отношению к направлению прилагаемой силы.
Таблетки овальной или продолговатой формы помещают между зажимами длинным ребром перпендикулярно по отношению к сдавливающим поверхностям прибора (вдоль направления прилагаемой нагрузки), если нет других указаний в частной фармакопейной статье.
Представление результатов. Указывают среднее, минимальное и максимальное значения измеренной силы в ньютонах (Н), а также тип использованного прибора и, при необходимости, ориентацию таблеток.
Таблетки круглой формы должны иметь прочность не ниже значений, приведенных в таблице 2.1.9.7.-1, если нет других указаний в частной фармакопейной статье.
Таблица 2.1.9.7.-1. - Минимально допустимая прочность в зависимости от диаметра таблеток.
Диаметр, мм
6
7
8
9
10
11
12
13
Прочность, Н
30
30
30
30
40
40
50
50
Примечание. Данная методика неприменима при ис¬пользовании полностью автоматизированного оборудования.
2.1.9.8. Содержание этанола

Осы баптың талабы мынадай дәрілік заттарға қолданылады: құрамында этил спирті бар субстанциялар (гомеопатиялық матрицалық тұнбалар, сұйық экстракттар және т.б.) және сұйық дәрілік нысандардағы дәрілік препараттар (тұнбалар, экстракттар, спирттік ерітінділер және т.б.). Дәрілік заттардағы этанол олардың құрамына және физика-химиялық қасиеттеріне байланысты мынадай әдістердің бірімен анықталуы мүмкін: кейіннен тығыздығын пикнометр (1-әдістеме) немесе ареометр (2-әдістеме) немесе газды хроматография (1, 2, 3-әдістеме) көмегімен айқындай отырып дистилляциялау арқылы. Этанолды сандық анықтау әдісі жеке фармакопея бабында көрсетілуі тиіс.
(20±0,1)°С температурада сұйықтықтың 100 көлемдік бөлігіндегі этанолдың көлемдік бөліктерінің санымен көрсетілген сұйықтықтардағы этанолдың мөлшері этанолдың "көлемдік пайызы" (% көл/көл) деп аталады. (20±0,1)°С температурада 100 г сұйықтықтағы граммдағы салмақ бөліктерінің санымен көрсетілген сұйықтықтардағы этанолдың құрамы этанолдың "массалық пайызы" (% м/м) деп аталады.
Дистилляция әдісі (1-әдістеме)
Бұл әдіс этанолды ондағы ерітілген заттардан дистилляция арқылы бөлуден тұрады. Препараттарда ерітілген субстанциялар болған жағдайда оларды дистилляция жолымен бөледі. Егер этанол мен судан бөлек басқа ұшпа заттар айдалатын болса, жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес алдын ала өңдеу жүргізу керек.
Дистилляция әдісімен сұйық дәрілік заттардағы этанолды анықтауға арналған аспаптардың (1 және 2) схемалары 2.1.9.8.-1 және 2.1.9.8.-2-суреттерде көрсетілген.
Сыйымдылығы 200-250 мл түбі дөңгелек колбаға (1) дәрілік препараттың дәл өлшенген мөлшері енгізіледі. Дәрілік заттағы этанол мөлшері 20%-ға дейін болған кезде анықтау үшін 75 мл препарат, құрамы 20-дан 50%-ға дейін болған кезде – 50 мл, құрамы 50%-дан және одан жоғары болған кезде – 25 мл алады; айдау алдында дәрілік затты 75 мл-ге дейін сумен араластырады.
Колбаны мүмкіндігінше суық суы бар ыдысқа салынған сыйымдылығы 50 мл (5) қабылдағышқа - өлшегіш колбаға дистиллятты бағыттайтын аллонж (4) бар көлденең орналасқан тік тоңазытқышқа жалғайды.
Айдағыш колбаны электр жылытқышта қыздырады (6). Біркелкі қайнату үшін капиллярлар, пемза немесе кальциленген фарфордың бөліктері сынақ дәрісі бар колбаға орналастырылады. Бу температурасы құрылғыға орналастырылған термометрмен (2) өлшенеді, осылайша сынап шары шығару түтігінің тесігінен 0,5-1,0 см төмен орналасады. Айдаудың температуралық шектерін сақтаған кезде сыналатын ерітіндіні біркелкі қайнатуға қол жеткізіледі. Егер дистилляция кезінде сынақ ерітіндісі қатты көбіктенсе, онда 2 - 3 мл фосфор қышқылы Р немесе концентрацияланған күкірт қышқылы Р, кальций хлориді Р, парафин, балауыз (2 - 3 г) қосылады.

Требование данной статьи распространяются на лекарственные средства: субстанции (настойки гомеопатические матричные, экстракты жидкие и др) и лекарственные препараты в жидких лекарственных формах (настойки, экстракты, растворы спиртовые и др), содержащие в своем составе спирт этиловый. Этанол в лекарственных средствах в зависимости от их состава и физико-химических свойств, может быть определен одним из следующих методов: дистилляцией с последующим определением плотности с помощью пикнометра (методика 1) или ареометра (методика 2) или газовой хроматографией (методика 1, 2, 3). Метод количественного определения этанола должен быть указан в частной фармакопейной статье.
Содержание этанола в жидкостях, выраженное количеством объемных частей этанола в 100 объемах частях жидкости при температуре (20±0,1)°С, называется "объемный процент" этанола (% ОБ/ОБ). Содержание этанола в жидкостях, выраженное количеством весовых частей в граммах в 100 г жидкости при температуре (20±0,1)°С, называется "массовый процент" этанола (% м/м).
Метод дистилляции (методика 1)
Данный метод заключается в отделении этанола от растворенных в нем веществ путем дистилляции. В случае присутствия в препаратах растворенных субстанций их отделяют путем дистилляции. Если помимо этанола и воды перегоняются другие летучие вещества, следует проводить предварительную обработку в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье.
Схемы приборов (1 и 2) для определения этанола в жидких лекарственных средствах методом дистилляции представлены на рисунках 2.1.9.8.-1 и 2.1.9.8.-2.
В круглодонную колбу (1) вместимостью 200 - 250 мл вносят точно отмеренное количество лекарственного препарата. При содержании этанола в лекарственном средстве до 20 % для определения берут 75 мл препарата, при содержании от 20 до 50 % - 50 мл, при содержании от 50 % и выше - 25 мл; перед перегонкой лекарственное средство разбавляют водой до 75 мл.
Колбу присоединяют к горизонтально расположенному прямому холодильнику с аллонжем (4), направляющим дистиллят в приемник - мерную колбу вместимостью 50 мл (5), желательно помещенную в сосуд с холодной водой.
Нагревают перегонную колбу на электронагревателе (6). Для равномерного кипения в колбу с испытуемым лекарственным средством помещают капилляры, пемзу или кусочки прокаленного фарфора. Температуру паров измеряют термометром (2), размещенным в приборе таким образом, чтобы ртутный шарик располагался на 0,5-1,0 см ниже отверстия отводной трубки. При соблюдении температурных пределов перегонки достигается равномерное кипение испытуемого раствора. Если испытуемый раствор при дистилляции сильно пенится, то прибавляют 2 - 3 мл фосфорной кислоты Р или серной кислоты концентрированной Р, кальция хлорид Р, парафин, воск (2 - 3 г).

Шамамен 48 мл дистиллят жиналады, оны 20 °C температураға дейін салқындатады, ерітіндінің көлемін сумен белгіге жеткізеді және араластырады. Дистиллят мөлдір немесе сәл бұлдыр болуы мүмкін.
Дистилляттың тығыздығын пикнометрмен анықтайды және алкоголь-метрикалық кестелер этанолдың көлемін көлемдік пайызбен табады.
Дәрілік заттағы этанолдың мөлшері көлемдік пайызбен мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы: 50 – дистиллят көлемі, мл;
a – дистилляттағы этанолдың құрамы, % (көл/көл);
V – дистилляция үшін алынған сыналатын дәрілік заттың көлемі,
2.1.9.8.-1-сурет – Этанолдың құрамын анықтау үшін құрылғының схемасы (1). 1-түбі дөңгелек колба; 2-термометр; 3-тоңазытқыш; 4-аллонж; 5-қабылдағыш; 6-электр қыздырғыш
Аспап (2.1.9.8.02-сурет) тік тоңазытқышқа (С) қосылған су буын ұстағышы (В) бар дөңгелек түбі (А) бар колбаны білдіреді. Тоңазытқыштың төменгі бөлігі түтікке (D) қосылған, ол арқылы дистиллят сыйымдылығы 100 немесе 250 мл өлшеуіш шамның төменгі бөлігіне түседі. Дистилляция кезінде өлшеуіш шам мұз бен су (Е) қоспасына батырылады. Ерітілген заттардың күйіп кетуіне жол бермеу үшін колбаның (А) астына диаметрі 6 см дөңгелек тесік бар диск қойылады.
Әдістеме.
Пикнометрикалық әдіс/тербелмелі датчигі бар тығыздық өлшеуіш пайдаланылатын әдіс. (20 ±0,1) °С температурада өлшенген сыналатын үлгінің 25,0 мл дистиляциялық колбаға орналастырады, 100 мл немесе 150 мл көлемге тазартылған сумен Р сұйылтады және пемзаның бірнеше кесегін қосады. Өткізгіш пен тоңазытқышты қосыңыз. Сыйымдылығы 100 мл кем дегенде 90 мл дистиллят (айдау) болатын өлшеуіш колбаға айдалады және жинайды. Айдау температурасын (20 ± 0,1) °С температураға дейін жеткізеді, температурасы (20±0,1)°С болатын тазартылған сумен Р 100 мл көлемге жеткізеді. Айдаудың салыстырмалы тығыздығын (20±0,1)°С температурада пикнометрдің көмегімен немесе тербелмелі датчигі бар тығыздық өлшегіштің көмегімен анықтайды.
Алкоголь-метрикалық кестелерге сәйкес, отгондағы этанолдың мөлшері табылып, табылған кестелік мәнді төртке көбейту арқылы дәрілік заттағы этанолдың мөлшері (көл/көл) есептеледі. Алынған нәтиже ондық санға дейін дөңгелектенеді.
Гидрометриялық әдіс. (20 ± 0,1) °С температурада өлшенген 50,0 мл сыналатын үлгіні дистилляциялық колбаға орналастырады, 200 мл-ден 300 мл тазартылған су Р қосады және сыйымдылығы 250 мл кем дегенде 180 мл дистиллятты өлшейтін колбаға жинай отырып, жоғарыда сипатталғандай дистилляциялауды орындайды. Айдау температурасын (20 ± 0,1) °С дейін жеткізеді және температурасы (20 ±0,1) °С болатын тазартылған су Р 250,0 мл көлемге сұйылтады.
Айдалма цилиндрге орналастырылады, оның диаметрі ареометрдің қалыңдығынан

Собирают около 48 мл дистиллята, охлаждают его до температуры 20 °С, доводят объем раствора водой до метки и перемешивают. Дистиллят может быть прозрачным или слегка мутным.
Определяют плотность дистиллята пикнометром и по алкоголеметрическим таблицам находят содержание этанола в объемных процентах.
Рисунок 2.1.9.8.-1. - Схема прибора (1) для опреде¬ления содержания этанола. 1 - круглодонная колба; 2 - термометр; 3 - холодильник; 4 - аллонж; 5 - приемник; 6 - электронагреватель
Содержание этанола в лекарственном средстве в объемных процентах вычисляют по формуле:
где: 50 – объем дистиллята, мл;
а – содержание эталона в дистилляте, % (об/об);
V – объем испытуемого лекарственного средства, взятый для дистилляции, мл.
Прибор (рисунок 2.1.9.8.-2) представляет собой колбу с круглым дном (А), имеющую переходник (В) с улавливателем водяного пара, соединенную с вертикальным холодильником (С). Нижняя часть холодильника соединена с трубкой (D), через которую дистиллят поступает в нижнюю часть мерной колбы вместимостью 100 или 250 мл. Во время дистилляции мерная колба погружена в смесь льда и воды (Е). Для предотвращения обугливания растворенных веществ под колбой (А) помещают диск, который имеет круглое отверстие диаметром 6 см.
Рисунок 2.1.9.8.-2. - Схема прибора (2) для определения содержания этанола (размеры приведены в миллиметрах)
Методика
Пикнометрический метод/метод с использованием плотномера с осциллирубщим датчиком. 25,0 мл испытуемого образца, измеренных при температуре (20 ±0,1) °С, помещают в дис- тилляционную колбу, разводят водой дистиллированной Р до объема 100 мл или 150 мл и прибавляют несколько кусочков пемзы. Присоединяют переходник и холодильник. Отгоняют и собирают в мерную колбу вместимостью 100 мл не менее 90 мл дистиллята (отгона). Температуру отгона доводят до температуры (20 ± 0,1) °С и доводят водой дистиллированной Р с температурой (20±0,1)°С до объема 100 мл. Определяют относительную плотность отгона при температуре (20±0,1)°С с помощью пикнометра или с помощью плотномера с осциллирующим датчиком.
По алкоголеметрическим таблицам находят содержание этанола в отгоне и рассчитывают содержание этанола в лекарственном средстве (ОБ/ОБ) путем умножения найденного табличного значения на четыре. Полученный результат округляют до десятичного знака.
Гтдрометрический метод. 50,0 мл испытуемого образца, отмеренных при температуре (20 ± 0,1) °С, помещают в дистилляционную колбу, прибавляют от 200 мл до 300 мл воды дистиллированной Р и выполняют дистилляцию как описано выше, собирая в мерную колбу вместимостью 250 мл не менее 180 мл дистиллята. Температуру отгона доводят до (20 ± 0,1) °С и разводят до объема 250,0 мл водой дистиллированной Р с температурой (20 ±0,1) °С.

6 мм кеңірек болуы тиіс. Егер дистилляттың көлемі жеткіліксіз болса, сыналатын дәрілік заттың мөлшері екі еселенеді және дистиллятты температурасы (20 ± 0,1) °С болатын 500,0 мл тазартылған су Р көлемге сұйылтады.
Табылған мәнді беске көбейту арқылы араластыруға түзету енгізеді. Алкоголь-метрикалық кестелер бойынша дәрілік заттағы этанолдың пайыздық құрамы есептеледі (көл/көл) және нәтиже стандартты белгіге дейін дөңгелектенеді.
Егер дәрілік құралда эфир майлары, хлороформ, диэтил эфирі, камфора болса, оған натрий хлориді Р мен мұнай эфирінің Р қаныққан ерітіндісінің тең мөлшері бөлгіш воронкамен қосылады. Қоспа 3 минут бойы шайқалады. Қабаттарды бөлгеннен кейін спиртті қабат басқа бөлгіш воронкаға құйылады және осылайша тең мөлшерде мұнай эфирімен Р өңделеді. Спиртті-сулы қабат дистилляция үшін колбаға құйылады. Біріктірілген эфир сығындылары натрий хлоридінің Р қаныққан ерітіндісінің жартысын шайқайды, содан кейін дистилляттауға арналған колбадағы сұйықтыққа қосылады.
Егер дәрілік препараттың құрамында 30%-дан аз спирт болса, онда тұздау ерітіндімен емес, 10 г натрий хлоридімен Р жүргізіледі.
Дәрілік препаратта ұшпа қышқылдар болған кезде олар сілтілі металл ерітіндісімен гидроксидпен, ал ұшпа негіздер болған кезде фосфор қышқылы Р немесе күкірт қышқылы Р бейтараптандырылады.
Құрамында бос йод бар дәрілік препараттар дистилляциядан бұрын мырыш шаңымен немесе натрий тиосульфатының Р есептелген мөлшерімен түссізденгенге дейін өңделеді, Ұшпа күкірт қосылыстарын байланыстыру үшін дәрілік затқа натрий гидроксиді Р ерітіндісінің 10 % (м/о) бірнеше тамшысын қосады.
2.1.9.8.-2-сурет – Этанолдың құрамын анықтауға арналған аспаптың схемасы (2) (критерийлері миллиметрмен келтірілген)
Дистилляция әдісі (2-әдістеме)
(20 ±0,1) °С температурада іріктелген 50,0 мл дәрілік препаратты дистилляцияға арналған колбаға орналастырады, 200-300 мл тазартылған су Р қосады және дистиллятты сыйымдылығы 250 мл өлшегіш колбаға кемінде 180 мл алғанға дейін жинай отырып, жоғарыда сипатталған тәсілмен дистилляциялауды жүзеге асырады. Дистилляттың температурасы (20 ± 0,1) °С-ға келтіреді және оның көлемін тазартылған сумен Р сол температурада белгіге дейін жеткізеді. Дистиллят цилиндрге ауыстырылады, оның диаметрі гидрометр корпусының енінен кемінде 6 мм асуы тиіс. Дистилляттың көлемі жеткіліксіз болған жағдайда үлгінің көлемі екі еселенеді және дистилляттың көлемі тазартылған сумен Р (20 ±0,1) °С температурада 500,0 мл дейін жеткізіледі. Алкоголь-метрикалық кестелерден табылған этанол мөлшерінің мәнін пайызбен 5-ке көбейту арқылы араластыруға түзетулер енгізіледі. Алкоголь-метрикалық кестелерге сәйкес есептелген этанолдың құрамы ондық санға дейін дөңгелектенеді.

Помещают отгон в цилиндр, диаметр которого должен быть на 6 мм шире утолщения ареометра. Если объем дистиллята недостаточен, удваивают количество испытуемого лекарственного средства и дистиллят разводят до объема 500,0 мл водой дистиллированной Р с температурой (20 ± 0,1) °С.
Вносят поправку на разведение путем умно¬жения найденного значения на пять. По алкого-леметрическим таблицам рассчитывают про¬центное содержание этанола в лекарственном средстве (об/об), и результат округляют до деся¬тичного знака.
Если в лекарственном средстве содержатся эфирные масла, хлороформ, диэтиловый эфир, камфора, к нему добавляют в делительной воронке равные объемы насыщенного раствора натрия хлорида Р и петролейного эфира Р. Смесь взбалтывают в течение 3 мин. После разделения слоев спиртоводный слой сливают в другую делительную воронку и обрабатывают таким же образом половинным количеством петролейного эфира Р. Спиртоводный слой сливают в колбу для дистилляции. Объединенные эфирные извлечения взбалтывают с половинным количеством насыщенного раствора натрия хлорида Р, а потом присоединяют к жидкости, находящейся в колбе для дистилляции.
Если лекарственный препарат содержит менее 30 % спирта, то высаливание проводят не раствором, а 10 г натрия хлорида Р.
При содержании в лекарственном препарате летучих кислот их нейтрализуют раствором ще-лочного металла гидроксидом, а при содержа¬нии летучих оснований – фосфорной кислотой Р или серной кислотой Р.
Лекарственные препараты, содержащие свободный йод, перед дистилляцией обрабатывают до обесцвечивания цинковой пылью или рассчитанным количеством натрия тиосульфата Р. Для связывания летучих сернистых соединений к лекарственному средству прибавляют несколько капель 10 % (М/О) раствора натрия гидроксида натрия гидроксида Р.
Метод дистилляции (методика 2)
50,0 мл лекарственного препарата, отобранного при температуре (20 ±0,1) °С, помещают в колбу для дистилляции, прибавляют 200 - 300 мл воды дистиллированной Р и осуществляют дистилляцию вышеописанным способом, собирая дистиллят в мерную колбу вместимостью 250 мл до получения не менее 180 мл. Температуру дистиллята приводят к (20 ± 0,1) °С и доводят его объем водой дистиллированной Р до метки при той же температуре. Дистиллят переносят в цилиндр, диаметр которого должен превышать ширину корпуса ареометра не менее чем на 6 мм. В случае недостаточности объема дистиллята количество образца удваивают и доводят объем дистиллята водой дистиллированной Р до 500,0 мл при температуре (20 ±0,1) °С. Вносят поправку на разведение, умножая найденное по алкоголеметрическим таблицам значение содержания этанола в процентах на 5. Содержание этанола, рассчитанное по алкоголеметрическим таблицам, округляют до десятичного знака.

Этил спиртіндегі этанолдың неғұрлым жоғары концентрациядағы құрамын айқындау қажет болған жағдайда, 5.5. Алкогольді-метрикалық кестелерді қолдану жалпы фармакопея бабын басшылыққа ала отырып, Қосымшада келтірілген алкоголь-метрлік кестелерді пайдаланады.
Газды хроматография әдісі (1-әдістеме)
Егер жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаса, сынақ жүргізу үшін 1-әдістеме немесе 2-әдістеме немесе бу-фазалы газды хроматография әдісі (3-әдіс) қолданылады.
Сыналатын ерітінді. Сыйымдылығы 100 мл өлшегіш колбаға құрамында 4-6 % (көл/көл) этанол Р бар ерітіндіні алу үшін жеткілікті сыналатын дәрілік заттың дәл өлшенген көлемін орналастырады, 5,0 мл ішкі стандартты қосады, араластырады, ерітінді көлемін сумен Р 100,0 дейін жеткізеді және қайта араластырады. Алынған ерітіндінің 10,0 мл-ін сыйымдылығы 100 мл өлшегіш колбаға орналастырады, ерітінді көлемін сумен Р 100,0 мл көлемге дейін жеткізеді және араластырады.
Салыстыру ерітіндісі. Сыйымдылығы 100 мл өлшегіш колбаға 5,0 мл этанолдың Р кемінде 96 % (көл/көл) және ішкі стандарттың 5,0 мл қосады, сумен Р 100,0 мл көлемге дейін жеткізеді және араластырады. Алынған ерітіндінің 10,0 мл сумен 100,0 мл көлемге дейін жеткізіліп, араластырылады.
Ішкі стандарт. Пропанол Р.
Хроматографиялауды жалынды-ионизациялық детекторы бар газды хроматографта мынадай жағдайларда жүргізеді:
- бөлшектердің мөлшері 100 – 120 мкм дивинилбензол/ этилвинилбензол сорбентімен толтырылған көлемі 150 х 0,4 см колонка (бетінің ауданы
500-600 м2/г) ;
- колонканың температурасы – 150 °С;
- буландырғыштың температурасы – 170 °C;
- детектордың температурасы – 170 °C;
- хроматографияға арналған газ-тасымалдаушы азот Р немесе хроматографияға арналған гелий Р;
- тасымалдаушы газдың жылдамдығы – 30 мл/мин.
1 - 2 мкл сыналатын ерітінді мен салыстыру ерітіндісін хроматографиялайды.
Дәрілік заттағы этанолдың көлемдік пайызбен (көл/көл) құрамы мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы: S – сыналатын ерітіндінің хроматограммаларындағы этанол шегінің ауданы;
S' – салыстыру ерітіндісінің хроматограммаларындағы этанол шегінің ауданы;
Ѕо – сыналатын ерітіндінің хроматограммаларындағы ішкі стандарт шегінің ауданы;
Ѕо' - салыстыру ерітіндісінің хроматограммаларындағы ішкі стандарт шыңының ауданы;
Vпрталдау үшін алынған дәрілік заттың көлемі, мл;
P – этанолдың пайыздық мөлшері (oб/oб).
Хроматографиялық жүйенің жарамдылығын тексеру. Егер хроматограммада салыстыру ерітіндісі болса, хроматографиялық жүйе жарамды деп саналады:
- этанол мен пропанолдың шектері арасындағы ажыратымдылық кемінде 2,0;

В случае необходимости определения содержания этанола в спирте этиловом более высоких концентраций используют алкоголеметрические таблицы, приведенные в Приложении, руководствуясь при этом общей фармакопейной статьей 5.5. Применение алкоголеметрических таблиц.
Метод газовой хроматографии (методика 1)
Если нет других указаний в частной фармакопейной статье, для проведения испытания используют методику 1 или методику 2 или метод парофазной газовой хроматографии (методика 3).
Испытуемый раствор. В мерную колбу вместимостью 100 мл помещают точно отмеренный объем испытуемого лекарственного средства, достаточное для получения раствора, содержащего 4 - 6 % (об/ об) этанола, прибавляют 5.0 мл внутреннего стандарта, перемешивают, доводят объем раствора водой Р до 100,0 и перемешивают. 10,0 мл полученного раствора помещают в мерную колбу вместимостью 100 мл, доводят объем раствора водой Р до объема 100.0 мл и перемешивают.
Раствор сравнения. В мерную колбу вместимостью 100 мл вносят 5,0 мл не менее 96 % (об/ об) этанола Р и 5,0 мл внутреннего стандарта, доводят водой Р до объема 100,0 мл и перемешивают. 10,0 мл полученного раствора доводят водой Р до объема 100,0 мл и перемешивают.
Внутренний стандарт. Пропанол Р.
Хроматографирование проводят на газовом хроматографе с пламенно-ионизационным де-тектором в следующих условиях:
- колонка размером 150 х 0,4 см, заполненная сорбентом дивинилбензол / этилвинилбензол (площадь поверхности 500 - 600 м2/г) с размером частиц 100 - 120 мкм;
- температура колонки - 150 °С;
- температура испарителя - 170 °С;
- температура детектора - 170 °С;
- газ-носитель азот для хроматографии Р или гелий для хроматографии Р;
- скорость газа-носителя - 30 мл/мин.
Хроматографируют по 1 - 2 мкл испытуемого раствора и раствора сравнения.
Содержание этанола в лекарственном сред¬стве в объемных процентах (об/ об) рассчитывают по формуле:
где: S - площадь пика этанола на хроматограммах испытуемого раствора;
S' - площадь пика этанола на хроматограммах раствора сравнения;
S0 - площадь пика внутреннего стандарта на хроматограммах испытуемого раствора;
S'0 - площадь пика внутреннего стандарта на хроматограммах раствора сравнения;
Vпр - объем лекарственного средства, взятый для анализа, мл;
P - содержание этанола в процентах (об/ об).
Проверка пригодности хроматографической системы. Хроматографическая система считается пригодной, если на хроматограмме раствора сравнения:
- разрешение между пиками этанола и пропанола составляет не менее 2,0;

- этанол шегі үшін есептелген симметрия коэффициенті 1,5-тен аспайды;
- этанол шегі ауданының ішкі стандарт шыңының ауданына қатынасы үшін есептелген салыстырмалы стандартты ауытқу 2%-дан аспайды.
Газды хроматография әдісі (2-әдістеме)
Ішкі стандарт ерітіндісі. 1,0 мл пропанол Р1 сумен Р 100.0 мл көлемге дейін жеткізіледі.
Сыналатын ерітінді. 1 г этанолға сәйкес келетін дәрілік заттың көлемі сумен 50,0 мл көлемге дейін жеткізіледі, алынған ерітіндінің 1,0 мл-ге 1,0 мл ішкі стандартты ерітінді қосылады және сумен Р 20,0 мл көлемге дейін жеткізіледі.
Салыстыру ерітіндісі (а). 1,0 мл сусыз этанол Р сумен Р 50,0 мл көлемге дейін жеткізеді.
Салыстыру ерітіндісі (б). 1,0 мл метанол Р2 сумен Р 100,0 мл көлемге дейін жеткізеді, алынған ерітіндінің 1,0 мл сумен Р 20.0 мл көлемге дейін жеткізеді.
Салыстыру ерітіндісі (в). 1,0 мл ішкі стандартты ерітіндіге 1,0 мл салыстыру ерітіндісі (а), 2,0 мл салыстыру ерітіндісі (б) қосылады және сумен Р 20,0 мл көлемге дейін жеткізіледі.
Хроматографиялауды жалынды-ионизациялық детекторы бар газды хроматографта мынадай жағдайларда жүргізеді:
- мөлшері 30 м х 0,53 мм, қалыңдығы 3 мкм поли [(цианопропил) (фенил)] [диметил]силоксан Р үлдірімен қапталған кварц колонкасы;
- хроматографияға арналған гелий Р газ тасымалдаушысы;
- газ тасымалдаушының жылдамдығы 3 мл/мин;
- ағынның бөлінуі 1:50;
- температураны бағдарламалау режимі:
Уақыты (мин)
Температура (°С)
Колонка
0-1,6
40
1,6-9,9
40 >65
9,9-13,6
65 > 175
13,6-2,0
175
Сынамаларды енгізу блогы
200
Детектор
200
1,0 мкл салыстыру (в) ерітіндісі мен сыналатын ерітіндіні хроматографиялайды.
Салыстыру ерітіндісінің хроматограммасында элюирлеу тәртібі: метанол, этанол, 1-пропанол.
Этанол шегінің сақталу уақыты шамамен 5,3 мин. Шегін ұстаудың салыстырмалы уақыты: метанол — шамамен 0,8; 1-пропанол — шамамен 1,6.
Хроматографиялық жүйенің жарамдылығын тексеру. Егер салыстыру (в) ерітіндісінің хроматограммасында метанол мен этанол шыңдары арасындағы рұқсат кемінде 5,0 болса, хроматографиялық жүйе жарамды деп есептеледі.
Дәрілік заттағы этанолдың көлемдік пайызбен (көл/көл) құрамы мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы: S1 – сыналатын ерітіндінің хроматограммасындағы этанол шегінің ауданы;
S2 – салыстыру ерітіндісінің (в) хроматограммасындағы этанол шегінің ауданы;
S'1 – сыналатын ерітіндінің хроматограммасындағы ішкі стандарт шегінің ауданы;
S'2 – салыстыру ерітіндісінің хроматограммасындағы ішкі стандарт шегінің ауданы (в);
V1 – сыналатын ерітіндідегі дәрілік заттың көлемі, мл.
Бу фазалы Газды хроматография әдісі (3-әдіс)
Ішкі стандарттың ерітіндісі. 1,0 мл пропанол Р сумен Р 100,0 мл көлемге дейін жеткізіледі, алынған ерітіндінің 1,0 мл сумен 20,0 мл көлемге жеткізіледі.

- коэффициент симметрии, рассчитанный для пика этанола составляет не более 1,5;
- относительное стандартное отклонение, рассчитанное для отношения площади пика этанола к площади пика внутреннего стандарта, составляет не более 2 %.
Метод газовой хроматографии (методика 2)
Раствор внутреннего стандарта. 1,0 мл пропанола Р1 доводят водой Р до объема 100.0 мл.
Испытуемый раствор. Объем лекарственного средства, соответствующий 1 г этанола, доводят водой Р до объема 50,0 мл. К 1,0 мл полученного раствора прибавляют 1,0 мл раствора внутреннего стандарта и доводят водой Р до объема 20,0 мл.
Раствор сравнения (а). 1,0 мл этанола безводного Р доводят водой Р до объема 50,0 мл.
Раствор сравнения (б). 1,0 мл Метанола Р2 доводят водой Р до объема 100,0 мл. 1,0 мл полученного раствора доводят водой Р до объема 20.0 мл.
Раствор сравнения (в). К 1,0 мл раствора внутреннего стандарта прибавляют 1,0 мл раствора сравнения (а), 2,0 мл раствора сравнения (б) и доводят водой Р до объема 20,0 мл.
Хроматографирование проводят на газовом хроматографе с пламенно-ионизационным де-тектором в следующих условиях:
- колонка кварцевая размером 30 м х 0,53 мм, покрытая пленкой поли [(циано-пропил) (фенил)] [диметил]силоксана Р толщиной 3 мкм;
- газ-носитель гелий для хроматографии Р;
- скорость газа-носителя 3 мл/мин;
- деление потока 1:50;
- режим программирования температуры:
Время (мин)
Температура (°С)
Колонка
0-1,6
40
1,6-9,9
40 >65
9,9-13,6
65 > 175
13,6-2,0
175
Блок ввода проб
200
Детектор
200
Хроматографируют по 1,0 мкл раствора сравнения (в) и испытуемого раствора.
Порядок элюирования на хроматограмме раствора сравнения: метанол, этанол, 1-пропанол.
Время удерживания пика этанола составляет около 5,3 мин. Относительные времена удерживания пиков должны быть: метанол - около 0,8; 1-пропанол - около 1,6.
Проверка пригодности хроматографической системы. Хроматографическая система считается пригодной, если на хроматограмме раствора сравнения (в) разрешение между пиками метанола и этанола составляет не менее 5,0.
Содержание этанола в лекарственном средстве в объемных процентах (об/об) рассчитывают по формуле:
где: S1 - площадь пика этанола на хроматограмме испытуемого раствора;
S2 - площадь пика этанола на хроматограмме раствора сравнения (в);
S1 - площадь пика внутреннего стандарта на хроматограмме испытуемого раствора;
S'2 - площадь пика внутреннего стандарта на хроматограмме раствора сравнения (в);
V1 - объем лекарственного средства в испытуемом растворе, мл.
Метод парофазной газовой хроматографии (методика 3)
Раствор внутреннего стандарта. 1,0 мл пропанола Р доводят водой Р до объема 100,0 мл. 1,0 мл полученного раствора доводят водой Р до объема 20,0 мл.

Сыналатын ерітінді. 1 г этанолға сәйкес келетін дәрілік заттың көлемі сумен Р 50,0 мл көлемге жеткізіледі, алынған ерітіндінің 1,0 мл сумен Р 20,0 мл көлемге жеткізіледі. Бұл ерітіндінің 2,0 мл-ге 1,0 мл ішкі стандартты ерітінді қосылады және сумен 20,0 мл көлемге жеткізіледі.
Салыстыру ерітіндісі (а). 5,0 мл сусыз Р этанол Р сумен 100,0 мл көлемге дейін жеткізеді. Алынған ерітіндінің 25.0 мл сумен Р 100,0 мл көлемге дейін жеткізіледі, осы ерітіндінің 1,0 мл сумен Р 20,0 мл көлемге дейін жеткізіледі.
Салыстыру ерітіндісі (б). 0,5 мл салыстыру (а) ерітіндісі 1,0 мл ішкі стандартты ерітіндімен араластырылады және алынған ерітінді 20,0 мл көлемге дейін сумен Р жеткізіледі.
Салыстыру ерітіндісі (в). 1,0 мл салыстыру (а) ерітіндісі 1,0 мл ішкі стандартты ерітіндімен араластырылып, 20,0 мл көлемге дейін сумен Р шайылады.
Салыстыру ерітіндісі (г). 1,5 мл салыстыру (а) ерітіндісі 1,0 мл ішкі стандартты ерітіндімен араластырылып, 20,0 мл көлемге дейін сумен Р жеткізіледі.
Салыстыру ерітіндісі (д). 1,0 мл метанол P2 сумен Р 100,0 мл көлемге дейін жеткізіледі, алынған ерітіндінің 1,0 мл Р сумен 20,0 мл көлемге дейін жеткізіледі.
Салыстыру ерітіндісі шешімі (е). 1,0 мл ішкі стандартты ерітіндіге 2,0 мл салыстыру ерітіндісі (а), 2,0 мл салыстыру ерітіндісі (д) қосылады және ерітінді сумен Р 20,0 мл көлемге дейін жеткізіледі.
Газды хроматографта жалынды-ионизациялық детектормен мынадай жағдайларда хроматографиялайды:

Испытуемый раствор. Объем лекарственного средства, соответствующий 1 г этанола, доводят водой Р до объема 50,0 мл. 1,0 мл полученного раствора доводят водой Р до объема 20.0 мл. К 2,0 мл данного раствора прибавляют 1.0 мл раствора внутреннего стандарта и доводят водой Р до объема 20,0 мл.
Раствор сравнения (а). 5,0 мл этанола безводного Р доводят водой Р до объема 100,0 мл. 25.0 мл полученного раствора доводят водой Р до объема 100,0 мл. 1,0 мл данного раствора доводят водой Р до объема 20,0 мл.
Раствор сравнения (б). 0,5 мл раствора сравнения (а) смешивают с 1,0 мл раствора внутреннего стандарта и доводят полученный раствор водой Р до объема 20,0 мл.
Раствор сравнения (в). 1,0 мл раствора сравнения (а) смешивают с 1,0 мл раствора внутреннего стандарта и доводят водой Р до объема 20.0 мл.
Раствор сравнения (г). 1,5 мл раствора сравнения (а) смешивают с 1,0 мл раствора внутреннего стандарта и доводят водой Р до объема 20.0 мл.
Раствор сравнения (д). 1,0 мл Метанола Р2 доводят водой Р до объема 100,0 мл. 1,0 мл полученного раствора доводят водой Р до объема 20.0 мл.
Раствор сравнения (е). К 1,0 мл раствора внутреннего стандарта прибавляют 2,0 мл раствора сравнения (а), 2,0 мл раствора сравнения (д) и доводят раствор водой Р до объема 20,0 мл.
Хроматографируют на газовом хроматографе с пламенно-ионизационным детектором в следующих условиях:

Сыналатын ерітіндінің, (б), (в), (г) және (е) салыстыру ерітінділерінің үстінен 1,0 мл газ фазасынан кемінде үш рет хроматографиялайды.
Салыстыру ерітіндісінің хроматограммасында элюциялау тәртібі: метанол, этанол, 1-пропанол. Этанол шегінің сақталу уақыты шамамен 5,3 мин. құрайды. Шекті ұстаудың салыстырмалы уақыты: метанол — шамамен 0,8; 1-пропанол — шамамен 1,6.
Хроматографиялық жүйенің жарамдылығын тексеру. Егер салыстыру ерітіндісінің (е) хроматограммасында метанол мен этанол шектері арасындағы рұқсат 5,0-ден кем болмаса, хроматографиялық жүйе жарамды деп есептеледі.
Салыстыру ерітінділерінде (б), (в), (г) және (е) этанолдың концентрациясын абсцисса осі бойымен қою арқылы калибрлеу қисығын құрады, ал ординат осі бойынша — тиісті хроматограммаларда этанол шыңдары мен ішкі стандарт арасындағы қатынастардың орташа мәні.
Дәрілік заттағы этанолдың мөлшері көлемдік пайызбен (көл/көл) есептеледі.
201090006-2019
2.1.9.9. Парентеральді дәрілік препараттарды алынатын көлеміне сынау
Қаптамадағы дәрілік нысанның көлемі заттаңбада көрсетілген номиналды көлемнің енгізілуін қамтамасыз ету үшін жеткілікті болуы тиіс. Майлы және тұтқыр дәрілік нысандарды қажет болған жағдайда заттаңбада келтірілген нұсқауларға сәйкес алдын ала қыздырады және ішіндегісін алу алдында тікелей шайқайды. Көлемді өлшеу алдында мазмұны 20-25 °C дейін салқындатылады.

Хроматографируют по 1,0 мл газовой фазы над испытуемым раствором, растворами сравнения (б), (в), (г) и (е) не менее трех раз.
Порядок элюирования на хроматограмме раствора сравнения: метанол, этанол, 1-пропанол. Время удерживания пика этанола составляет около 5,3 мин. Относительные времена удерживания пиков должны быть: метанол - около 0,8; 1-пропанол - около 1,6.
Проверка пригодности хроматографической системы. Хроматографическая система считается пригодной, если на хроматограмме раствора сравнения (е) разрешение между пиками метанола и этанола составляет не менее 5,0.
Строят калибровочную кривую, откладывая по оси абсцисс концентрацию этанола в растворах сравнения (б), (в), (г) и (е), а по оси ординат - средние значения отношений площадей пиков этанола и внутреннего стандарта на соответствующих хроматограммах.
Рассчитывают содержание этанола в лекарственном средстве в объемных процентах (об/об).
2.1.9.9. Испытание на извлекаемый объем парентеральных лекарственных препаратов
Объем лекарственной формы в упаковке должен быть достаточным, чтобы обеспечить введение номинального объема, указанного на этикетке. Масляные и вязкие лекарственные формы при необходимости предварительно нагревают в соответствии с указаниями, приведенными на этикетке и встряхивают непосредственно перед извлечением содержимого. Перед измерением объема содержимое охлаждают до 20 - 25 °С.

Парентеральді қолдануға арналған дәрілік препараттардың алынатын көлемге сынау талаптарына сәйкестігі номиналды көлемнен аздап артық қаптамаларды толтыру арқылы қол жеткізіледі (2.1.9.9-1-кестені қараңыз).
Суспензиялар мен эмульсиялар қаптамадан алу алдында және тығыздығын анықтау алдында шайқалады.
Бір дозалы қаптамалар
Егер номиналды көлем 10 мл немесе одан көп болса, сынақ бір қаптамамен, егер номиналды көлем 3 мл-ден 10 мл-ге дейін болса, сынақ үш қаптамамен, егер номиналды көлем 3 мл және одан аз болса, сынақ бес қаптамамен жүргізіледі. Әрбір қаптаманың ішіндегісін ұзындығы кемінде 2,5 см № 21 істігі бар, сыйымдылығы үш еселік өлшенетін көлемнен аспайтын құрғақ шприцті пайдалана отырып алады, шприц пен инеден ауа көпіршіктері алынады, ішіндегісін инені босатпай, стандартты құрғақ цилиндрге (толтыруға градусталған) құяды. Цилиндрдің сыйымдылығы өлшенетін көлем цилиндрдің аяқталған бөлігінің кемінде 40%-ын құрайтындай жеткілікті болуы тиіс. Балама ретінде, миллилитрдегі мазмұнның көлемін сыналатын дәрілік заттың массасын (грамммен) тығыздыққа бөлу арқылы есептеуге болады.
Номиналды көлемі 2 мл және одан аз қаптамалар үшін, егер әрбір қаптама үшін жеке құрғақ шприц пайдаланылса, бірнеше қаптаманың ішіндегісі өлшеуге жарамды көлемді алу үшін біріктірілуі мүмкін.
Ішіндегісі 10 мл және одан асатын қаптамалар үшін дәрілік затты тікелей цилиндрге немесе алдын ала өлшенген шыныға құюға жол беріледі.
Егер қаптамалар жеке зерттелсе, қаптаманың ішіндегісінің көлемі номиналдыдан кем болмауы тиіс. Номиналды көлемі 2 мл және аз өлшенген көлемі бар қаптамалар үшін зерттелген қаптамалардың номиналды көлемінің сомасынан кем болмауы тиіс.
Көп дозалы дәрілік қаптамалар
Парентеральді қолдануға арналған көп дозалы дәрілік нысандар үшін белгілі бір көлемдегі дозалар саны көрсетілген қаптамаларда бір қаптаманы таңдап, көрсетілген дозалар саны сияқты жеке шприцтердің санын пайдалана отырып, бір дозалы дәрілік нысандар үшін көрсетілгеніндей келіп түседі.
Өлшенген көлем әрбір шприцтен алынатын көлем мәлімделгеннен кем емес дозаны қамтамасыз ететіндей болуы тиіс.
Картридждер және алдын ала толтырылған шприцтер
Егер номиналды көлем 10 мл немесе одан көп болса, сынақ бір қаптамамен, егер номиналды көлем 3 мл-ден 10 мл-ге дейін болса, сынақ үш қаптамамен, егер номиналды көлем 3 мл және одан аз болса, сынақ бес қаптамамен жүргізіледі. Қажет болса, қаптамаға қолдануға қажетті керек-жарақтар (ине, поршень, шприц) қосылады және инені босатпастан, құрғақ, алдын-ала өлшенген бюкске, поршеньді баяу және үнемі басып тұрады. Көлемі әр қаптаманың ішіндегісінің массасын дәрілік препараттың тығыздығына бөлу арқылы есептеледі.
Әрбір қаптама үшін алынған көлем номиналдыдан кем болмауы тиіс.
Инфузиялық ерітінділер
Бір қаптаманы алыңыз. Ішіндегісін толтыру үшін градусталған құрғақ өлшеуіш цилиндрге, анықталатын көлем цилиндрдің номиналды көлемінің кемінде 40% толтыратындай сыйымдылықпен ауыстырады. Өлшенген көлем.
Алынған көлем көрсетілген номиналды көлемнен кем болмауы тиіс.
2.1.9.9.-1-кесте – Бір дозалы қаптамадағы инъекциялық ерітінділерді толтыру көлемі
Номиналды көлемі, мл
Толтыру көлемі, мл
Тұтқыр емес ерітінділер
Тұтқыр ерітінділер
0,5
0,6
0,62
1,0
1,10
1,15
2,0
2,15
2,25
5,0
5,30
5,50
10,0
10,50
10,70
20,0
20,60
20,90
30,0
30,80
31,20
50,0
51,00
51,50
50-ден астам
2%-дан астам номиналды
3 %-дан астам номиналды
201090010-2019

Соответствие лекарственных препаратов для парентерального применения требованиям испытания на извлекаемый объем достигается заполнением упаковок с небольшим избытком от номинального объема (см. таблицу 2.1.9.9.-1).
Суспензии и эмульсии перед извлечением из упаковки и перед определением плотности встряхивают.
Однодозовые упаковки
Если номинальный объем составляет 10 мл и более, испытание проводят с одной упаковкой, если номинальный объем составляет от 3 мл до 10 мл, испытание проводят с тремя упаковками, если номинальный объем составляет 3 мл и менее, испытание проводят с пятью упаковками. Содержимое каждой упаковки извлекают, используя сухой шприц вместимостью не более чем трехкратный измеряемый объем, имеющий иглу № 21 длиной не менее 2,5 см. Из шприца и иглы удаляют пузырьки воздуха, содержимое переливают в стандартный сухой цилиндр (градуированный на заполнение), избегая опорожнения иглы. Вместимость цилиндра должна быть достаточной, чтобы измеряемый объем составлял не менее 40 % градуированной части цилиндра. В качестве альтернативы объем содержимого в миллилитрах можно рассчитать путем деления массы испытуемого лекарственного средства (в граммах) на плотность.
Для упаковок с номинальным объемом 2 мл и менее содержимое нескольких упаковок может быть объединено, чтобы получить объем, подходящий для измерения, при условии, что для каждой упаковки используется отдельный сухой шприц.
Для упаковок, содержимое которых составляет 10 мл и более, допускается переливание лекарственного средства непосредственно в цилиндр или предварительно взвешенный стакан.
Объем содержимого упаковки должен быть не менее номинального, если упаковки исследуются индивидуально. Для упаковок с номинальным объемом 2 мл и менее измеренный объем должен быть не менее суммы номинальных объемов исследованных упаковок.
Номинальный объем, мл
Объем заполнения, мл
Невязкие растворы
Вязкие растворы
0,5
0,6
0,62
1,0
1,10
1,15
2,0
2,15
2,25
5,0
5,30
5,50
10,0
10,50
10,70
20,0
20,60
20,90
30,0
30,80
31,20
50,0
51,00
51,50
Более 50
На 2 % более
На 3 % более
номинального
номинального
Многодозовые лекарственные упаковки
Для многодозовых лекарственных форм для парентерального применения в упаковках, на которых указано количество доз определенного объема, выбирают одну упаковку и поступают, как указано для однодозовых лекарственных форм, используя то же количество отдельных шприцев, что и количество указанных доз.
Измеренный объем должен быть таким, чтобы объем, извлекаемый из каждого шприца, обеспечивал дозу не менее заявленной.
Картриджи и предварительно наполненные шприцы
Если номинальный объем составляет 10 мл и более, испытание проводят с одной упаковкой, если номинальный объем составляет от 3 мл до 10 мл, испытание проводят с тремя упаковками, если номинальный объем составляет 3 мл и менее, испытание проводят с пятью упаковками. При необходимости к упаковке присоединяют аксессуары, необходимые для использования (иглу, поршень, шприц) и переносят содержимое, избегая опорожнения иглы, в сухой, предварительно взвешенный бюкс, медленно и постоянно нажимая на поршень. Рассчитывают объем путем деления массы содержимого каждой упаковки на плотность лекарственного препарата.
Объем, полученный для каждой упаковки, должен быть не менее номинального.
Инфузионные растворы
Отбирают одну упаковку. Содержимое переносят в сухой мерный цилиндр, градуированный на заполнение, такой вместимости, чтобы определяемый объем заполнил не менее 40 % номинального объема цилиндра. Измеряют перенесенный объем.
Полученный объем должен быть не менее, указанного номинального объема.

2.1.9.10. Механикалық қосылыстар: көрінбейтін бөлшектер
Көрінбейтін механикалық қосылыстардың бар-жоғына сынау қатты заттарға және парентеральді қолдануға арналған сұйық дәрілік препараттарға арналған.
Парентеральді қолдануға арналған дәрі-дәрмектердегі механикалық қосылыстар – бұл препараттардың ерітінділерінде кездейсоқ кездесетін газ көпіршіктерін қоспағанда, бөгде жылжымалы ерімейтін бөлшектер.
Көзге көрінбейтін бөлшектерді анықтау үшін (мөлшері 100 мкм-ден аз) үш әдісті пайдаланады.
1-әдіс – есептеу-фотометриялық әдіс.
2-әдіс – электр сезгіш аймақтар әдісі (Култер әдісі).
3-әдіс – микроскопия әдісі.
Парентеральді қолдануға арналған дәрілік препараттарды көзбен көрінбейтін бөлшектердің болуына сынау кезінде 1 немесе 2-әдістерді қолданған жөн. Қажет болған жағдайда негізделген қорытынды алу үшін 3-әдісті де пайдалану қажет.
1-әдіс лайланған дәрілік препараттарды (мысалы, эмульсияларды, коллоидты және липосомальді препараттарды) немесе өлшеу ұяшығынан өткен кезде ауа немесе газ көпіршіктерін түзетін дәрілік препараттарды зерттеуге жарамсыз. Бұл жағдайда сынақ 3- әдіс бойынша жүргізіледі. Лайланған дәрілік препараттарды (мысалы, эмульсияларды) зерттеу кезінде препаратты тиісті еріткішпен сандық сұйылтуды жүргізгеннен кейін 2-әдісті қолдануға болады, бұл жеке фармакопея бабында немесе сапа жөніндегі нормативтік құжатта көрсетілуге тиіс.
Қараға боялған дәрілік препараттарды сынау кезінде 2-әдісті қолдану басымырақ болып табылады және еріткішті қоспай-ақ қолдануға болады.
Егер сыналатын препараттың тұтқырлығы жеткілікті түрде жоғары болса, бұл оны кез келген әдіспен сынауға кедергі болады. Тұтқырлықты төмендету үшін механикалық бөлшектерден алынған тиісті еріткішпен сандық сұйылту жүзеге асырылады, бұл жеке фармакопея бабында немесе сапа туралы нормативтік құжатта көрсетілуі тиіс.
Препарат бірліктерінің жекелеген бірлігі немесе тобы үшін алынған нәтижені сынақтан өтпеген басқа бірліктерге дұрыс экстраполяциялау мүмкін емес. Сондықтан препараттың үлкен партиясының механикалық қосылыстарымен ластану деңгейі туралы дұрыс қорытынды алу үшін сынама алу ережелерін сақтау қажет.
СЫНАҚ ЖҮРГІЗУ ШАРТТАРЫ
Сынақты механикалық қосылыстармен ластануды шектейтін жағдайларда – жақсырақ ламинарлық ауа ағыны бар шкафта жүргізген жөн. Шыны ыдыстар мен фильтрлеуге арналған жабдық мембраналық фильтрлерді пайдаланғаннан кейін детергенттің жылы ерітіндісімен мұқият жуылады және беттік-белсенді заттың іздерін кетіру үшін судың үлкен көлемімен шайылады. Қолданар алдында, бөлшектерсіз сумен сыртқы және ішкі жууды қайталайды.
Зерттелетін препаратқа ауа көпіршіктерінің түсуіне, әсіресе препараттың сынамалары сынақ жүргізілетін ыдысқа алынған жағдайда жол бермеу керек.

2.1.9.10. Механические включения: невидимые частицы
Испытание на наличие невидимых механических включений предназначено для твердых и жидких лекарственных препаратов для парентерального применения.
Механические включения в лекарственных препаратах для парентерального применения - это посторонние подвижные нерастворимые частицы, за исключением пузырьков газа, случайно присутствующие в растворах препаратов.
Для определения частиц, невидимых невоо¬руженным глазом (размером менее 100 мкм), используют три метода.
Метод 1 - счетно-фотометрический метод.
Метод 2 - метод электрочувствительных зон (метод Култера).
Метод 3 - метод микроскопии.
При испытании лекарственных препаратов для парентерального применения на присутствие частиц, которые не видны невооруженным глазом, предпочтительнее применять методы 1 или 2. При необходимости для получения обос¬нованного заключения необходимо использо¬вать и метод 3.
Метод 1 непригоден для исследования мутных лекарственных препаратов (например, эмульсий, коллоидных и липосомальных препаратов) или лекарственных препаратов, образующих воздушные или газовые пузыри при прохождении через измерительную ячейку. В таком случае испытание проводят по методу 3. При исследовании мутных лекарственных препаратов (например, эмульсий) возможно применение метода 2 после проведения количественного разбавления препарата соответствующим растворителем, что должно быть указано в частной фармакопейной статье или нормативном документе по качеству.
При испытании темно окрашенных лекарственных препаратов, применение метода 2 является приоритетным и возможно без добавления разбавителя.
Если вязкость испытуемого препарата достаточно высока, это служит препятствием для его испытания любым из методов. Для понижения вязкости проводят количественное разбавление соответствующим растворителем, свободным от механических частиц, что должно быть указано в частной фармакопейной статье или нормативном документе по качеству.
Результат, полученный для отдельной единицы или группы единиц препарата, не может быть достоверно экстраполирован на другие единицы, которые не прошли испытания. Поэтому для получения правильных выводов об уровне загрязнения механическими включениями большой партии препарата необходимо соблюдать правила отбора проб.
УСЛОВИЯ ПРОВЕДЕНИЯ ИСПЫТАНИЯ
Испытание следует проводить в условиях, ограничивающих загрязнение механическими включениями, - предпочтительно в шкафу с ламинарным потоком воздуха. Стеклянную посуду и оборудование для фильтрования, за исключением мембранных фильтров, осторожно промывают теплым раствором детергента и ополаскивают большим объемом воды для удаления следов поверхностно-активного вещества. Непосредственно перед использованием повторяют промывание снаружи и внутри водой, свободной от частиц.
Следует избегать попадания воздушных пузырей в исследуемый препарат, особенно в тех случаях, когда пробы препарата отбирают в емкость, в которой проводится испытание.

Көлемі 25 мл және одан астам қаптамаларда парентеральді қолдануға арналған ерітінділерді сынау жеке қаптамаларда жүргізіледі. Құрамында 25 мл-ден кем емес қаптамалар үшін 10 немесе одан да көп қаптамалардың ішіндегісі 25 мл-ден кем емес көлемді алу үшін таза ыдысқа біріктіріледі. Сыналатын ерітіндіні, сондай-ақ, егер бөлшектерсіз суды пайдалану мүмкін болмаса, бөлшектерсіз сумен немесе бөлшектерсіз еріткішпен кейіннен 25 мл-ге дейін сұйылту арқылы қаптамалардың тиісті санының ішіндегісін араластыру жолымен дайындауға болады, бұл жеке фармакопея бабында көрсетілуге тиіс.
Парентеральді қолдануға арналған ерітінділерді дайындауға арналған ұнтақтарды, Егер суды пайдалану мүмкін болмаса, бөлшектерсіз сумен немесе бөлшектерсіз тиісті еріткіште ерітеді, бұл жеке фармакопея бабында немесе сапа жөніндегі нормативтік құжатта көрсетілуге тиіс.
Сыналатын үлгілердің саны статистикалық маңызды нәтиже алу үшін жеткілікті болуы тиіс. Көлемі 25 мл және одан астам үлгілерді сынамаларды іріктеу қағидаларына сәйкес 10 данадан кем емес серияда сынауға болады.
1. Есептеу-фотометриялық әдіс
Жабдықтар. Сынақ жарық блоктау принципіне негізделген және бөлшектердің мөлшері мен тиісті мөлшердегі бөлшектердің санын анықтауға мүмкіндік беретін құрылғыларда жүргізіледі. Аспап 10-нан 25 мкм-ге дейінгі белгілі өлшемді сфералық бөлшектердің дисперсиясы (стандартты үлгі) арқылы калибрленеді. Стандартты үлгі бөлшектерсіз суда диспергирленеді. Дисперсия процесінде бөлшектердің агрегациялануына жол бермеу үшін абай болу керек.
Сынақ жүргізу жағдайларының жарамдылығын тексеру. Сынақ жүргізу үшін жағдайлардың (қоршаған ортаның, дайындалған шыны ыдыстың және пайдаланылатын судың) жарамдылығына алдын ала тексеру жүргізіледі. Ол үшін төменде сипатталған әдістемеге сәйкес әрқайсысы 5 мл бөлшектерден бос судың 5 сынамасында механикалық қосындылардың болуы анықталады. Егер біріктірілген 5 сынама үшін 25 мл-де өлшемі 10 мкм және одан асатын бөлшектердің саны 25-тен асса, онда шарттар сынақ жүргізу үшін жарамсыз болады.
Сынақ жүргізудің дайындық кезеңдері қоршаған орта, шыны ыдыс және су сынақ жүргізуге жарамды болғанша қайталануы керек.
Әдістеме. Үлгінің ішіндегіні баяу 20 рет бұрап араластырады. Қажет болған жағдайда заттаңбалар мен жабу элементтерін мұқият алып тастайды. Ашылатын қаптаманың сыртқы беттерін бөлшектерден бос су ағынымен тазартады және ішіндегісінің қандай да бір ластануын болдырмай тығынды алып тастайды. Сыналатын ерітіндіні контейнердің ішіндегісінің көлеміне байланысты жоғарыда келтірілген нұсқауларға сәйкес дайындайды. Ауа көпіршіктерін кетіру үшін дайындалған ерітінді 2 минут тұруға қалдырылады немесе ультрадыбыспен өңделеді.

Испытание растворов для парентерального применения в упаковках объемом 25 мл и более проводят на единичных упаковках. Для упаковок, содержащих менее 25 мл, содержимое 10 или большего числа упаковок объединяют в чистой емкости для получения объема не менее 25 мл. Испытуемый раствор может быть приготовлен также путем смешивания содержимого соответствующего числа упаковок с последующим разбавлением до 25 мл водой, свободной от частиц, или свободным от частиц растворителем, если невозможно использовать воду, свободную от частиц, что должно быть указано в частной фармакопейной статье.
Порошки для приготовления растворов для парентерального применения растворяют водой, свободной от частиц, или в соответствующем растворителе, свободном от частиц, если невозможно использовать воду, что должно быть указано в частной фармакопейной статье или нормативном документе по качеству.
Число испытуемых образцов должно быть достаточным для получения статистически зна-чимого результата. Испытания образцов объемом 25 мл и более можно проводить на серии менее 10 шт. в соответствии с правилами отбора проб.
1. Счетно-фотометрический метод
Оборудование. Испытание проводят на приборах, основанных на принципе светобло - кировки и позволяющих определять размер частиц и число частиц соответствующего размера. Прибор калибруют с помощью дисперсии сферических частиц (стандартный образец), имеющих известный размер от 10 до 25 мкм. Стандартный образец диспергируют в воде, свободной от частиц. Следует соблюдать осторожность, чтобы избежать агрегации частиц в процессе диспергирования.
Проверка пригодности условий проведения испытания. Предварительно проводят проверку пригодности условий (окружающей среды, подготовленной стеклянной посуды и используемой воды) для проведения испытания. Для этого определяют наличие механических включений в 5 пробах воды, свободной от частиц, по 5 мл каждая, по описанной ниже методике. Если в 25 мл для объединенных 5 проб число частиц размером 10 мкм и более превысит 25, то условия не пригодны для проведения испытания.
Подготовительные этапы проведения испытания необходимо повторять, пока окружающая среда, стеклянная посуда и вода не станут пригодными для проведения испытания.
Методика. Перемешивают содержимое образца, медленно переворачивая его 20 раз. При необходимости осторожно удаляют этикетки и элементы укупорки. Очищают наружные поверхности вскрываемой упаковки струей воды, свободной от частиц, и удаляют пробку, избегая какого-либо загрязнения содержимого. Готовят испытуемый раствор в соответствии с указаниями, приведенными выше, в зависимости от объема содержимого контейнера. Для удаления пузырьков воздуха приготовленный раствор оставляют стоять в течение 2 мин или обрабатывают ультразвуком.

Көлемі кемінде 25 мл біріктірілген сынамада 10 және 25 мкм-ге тең немесе одан асатын бөлшектердің санын анықтайды. 4 өлшеу жүргізеді. Бұл ретте бірінші сынама үшін анықтау нәтижелерін есепке алмайды және сыналатын үлгідегі бөлшектердің орташа санын есептейді.
Нәтижелерді бағалау. Егер бір контейнерде мөлшері 10 мкм және одан артық бөлшектердің орташа саны 6000-нан аспаса, ал мөлшері 25 мкм және одан артық бөлшектердің орташа саны 600-ден аспаса, номиналды көлемі 100 мл және одан кем препараттар талаптарға жауап береді.
Нәтижелерді бағалау.
Егер бір контейнерде мөлшері 10 мкм және одан артық бөлшектердің орташа саны 6000-нан аспаса, ал мөлшері 25 мкм және одан артық бөлшектердің орташа саны 600-ден аспаса, номиналды көлемі 100 мл және одан кем препараттар талаптарға жауап береді
Егер 1 мл-де мөлшері 10 мкм және одан артық бөлшектердің орташа саны 25-тен аспаса, ал мөлшері 25 мкм және одан артық бөлшектердің орташа саны 3-тен аспаса, номиналды көлемі 100 мл-ден асатын препараттар, талаптарға жауап береді.
Егер бөлшектердің орташа саны көрсетілген мәндерден асып кетсе, онда препарат микроскопия әдісімен тексеріледі.
2. Электр сезгіш аймақтар әдісі (Култер әдісі)
Жабдықтар. Сынақ Култер есептегішін қолдану арқылы жүзеге асырылады, оның жұмысы бөлшектің ампертурадан өтуі кезінде пайда болатын электр импульстарын тіркеуге негізделген (диаметрі 100 мкм калибрленген тесік). Импульстің мөлшері бөлшектің мөлшеріне пропорционалды. Аспапта алынған нәтижелерге бөлшектердің түсі, бөлшектердің немесе сұйықтықтың сыну көрсеткіші, сондай-ақ бөлшектердің пішіні әсер етпейді.
Аспап белгілі өлшемі 10-нан 25 мкм-ге дейін болатын латекс бөлшектерінің дисперсиясы (стандартты үлгі) арқылы калибрленеді. Стандартты үлгі бөлшектерсіз 0,9% натрий хлориді ерітіндісінде таралады.
Сынақ жүргізу жағдайларының жарамдылығын тексеру. Сынақ жүргізу үшін жағдайлардың (қоршаған ортаның, дайындалған шыны ыдыстың және пайдаланылатын хлорид ерітіндісінің 0,9 %) жарамдылығына алдын ала тексеру жүргізіледі. Ол үшін әрқайсысы 20 мл 0,9% натрий хлориді ерітіндісінің 3 сынамасында механикалық қоспалардың болуы анықталады. Егер біріктірілген 3 сынама үшін 60 мл-де өлшемі 10 мкм бөлшектердің саны 25-тен асса, онда шарттар сынақ жүргізу үшін жарамсыз болады.
Сынақты өткізудің дайындық кезеңдері қоршаған орта, шыны ыдыс және 0,9% хлорид ерітіндісі сынауды жүргізу үшін жарамды болғанша қайталануы қажет.
Әдістеме. Үлгінің ішіндегіні кем дегенде 20 рет баяу бұрап араластырады. Ашылатын қаптаманың сыртқы беттерін бөлшектерсіз су ағынымен тазартады, ішіндегісінің қандай да бір ластануына жол бермей, оны ашады. Сыналатын ерітіндіні "Сынақ жүргізу шарттары" бөлімінде келтірілген нұсқауларға сәйкес дайындайды.
Бөлшектерсіз еріткіш ретінде, әдетте, коммерциялық немесе зертханада дайындалған 0,9% натрий хлориді ерітіндісі пайдаланылады.
Ауа көпіршіктерін кетіру үшін дайындалған ерітінді 2 минут тұруға қалдырылады немесе ультрадыбыспен өңделеді.

В объединенной пробе объемом не менее 25 мл определяют число частиц размером, равным или превышающим 10 и 25 мкм. Проводят 4 измерения. При этом не принимают в расчет результаты определения для первой пробы и рассчитывают среднее число частиц в испытуемом образце.
Оценка результатов. Препараты с номинальным объемом 100 мл и менее отвечают требованиям, если в одном контейнере среднее число частиц размером 10 мкм и более не превышает 6000, а среднее число частиц размером 25 мкм и более не превышает 600.
Препараты с номинальным объемом более 100 мл отвечают требованиям, если в 1 мл среднее число частиц размером 10 мкм и более не превышает 25, а среднее число частиц размером 25 мкм и более не превышает 3.
Если среднее число частиц превышает указанные значения, то проводят испытание препарата методом микроскопии.
2. Методэлектрочувствительных зон (метод Култера)
Оборудование. Испытание проводят с использованием счетчика Култера, работа которого основана на регистрации электрических импульсов, возникающих при прохождении частицы через апертуру (калиброванное отверстие диаметром 100 мкм). Величина импульса пропорциональна размеру частицы. На результаты, полученные на приборе, не влияют цвет частиц, показатель преломления частицы или жидкости, а также форма частиц.
Прибор калибруют с помощью дисперсии латексных частиц (стандартный образец), имеющих известный размер от 10 до 25 мкм. Стандартный образец диспергируют в растворе натрия хлорида 0,9 %, свободном от частиц.
Проверка пригодности условий проведения испытания. Предварительно проводят проверку пригодности условий (окружающей среды, подготовленной стеклянной посуды и используемого раствора натрия хлорида 0,9 %) для проведения испытания. Для этого определяют наличие механических включений в 3 пробах раствора натрия хлорида 0,9 % по 20 мл каждая. Если в 60 мл для объединенных 3 проб число частиц размером 10 мкм превысит 25, то условия не пригодны для проведения испытания.
Подготовительные этапы проведения испы¬тания необходимо повторять, пока окружающая среда, стеклянная посуда и раствора натрия хлорида 0,9 % не станут пригодны для проведения испытания.
Методика. Перемешивают содержимое об¬разца, медленно переворачивая его не менее 20 раз. Очищают наружные поверхности вскры¬ваемой упаковки струей воды, свободной от частиц, вскрывают его, избегая какого-либо загрязнения содержимого. Готовят испытуемый раствор в соответствии с указаниями, приведенными в разделе "Условия проведения испытания".
В качестве свободного от частиц растворителя, как правило, используют коммерческий или приготовленный в лаборатории раствора натрия хлорида 0,9 %.
Для удаления пузырьков воздуха приготов¬ленный раствор оставляют стоять в течение 2 мин или обрабатывают ультразвуком.

Көлемі кемінде 20 мл біріктірілген сынамада 10 және 25 мкм-ге тең немесе одан асатын бөлшектердің санын анықтайды.
Әрқайсысы 1,0 мл-ден кем емес үш өлшемнің нәтижелерін есепке алады және сыналатын үлгідегі бөлшектердің орташа санын есептейді.
Нәтижелерді бағалау. Егер бір контейнерде мөлшері 10 мкм және одан артық бөлшектердің орташа саны 6000-нан аспаса, ал мөлшері 25 мкм және одан артық бөлшектердің орташа саны 600-ден аспаса, номиналды көлемі 100 мл және одан кем препараттар талаптарға жауап береді.
Номиналды көлемі 100 мл-ден асатын препараттар, егер 1 мл-де мөлшері 10 мкм және одан артық бөлшектердің орташа саны 25-тен аспаса, ал мөлшері 25 мкм және одан артық бөлшектердің орташа саны 3-тен аспаса, талаптарға жауап береді.
Егер бөлшектердің орташа саны көрсетілген мәндерден асып кетсе, онда препарат микроскопия әдісімен тексеріледі.
3. Микроскопия әдісі
Жабдықтар: бинокулярлық микроскоп және фильтр қондырғысы.
Микроскоп окуляр-микрометрмен және екі жарықтандырғышпен жабдықталған. Микроскоп 100 есе үлкейтуге арналған.
Окуляр-микрометрдің көз өрісі – бұл диаметрге бөлінген шеңбер және қиылысулармен квадранттарға бөлінген үлкен шеңберден тұрады, диаметрі 10 және 25 мкм болатын мөлдір және қара стандартты шеңберлер және 10 мкм бөлу бағасы бар сызықтық шкала. Шкала аттестатталған объект-микрометр бойынша калибрленеді. Сызықтық шкаланың салыстырмалы қатесіне ± 2% шегінде жол беріледі.
Сәулелендіргіштердің бірі – микроскопқа салынған жарқын эпископиялық жарықтандырғыш, екіншісі – сыртқы, фокусталған жарықтандырғыш, ол 10-20°бұрышта шағылысқан бүйірлік жарықтандыруды қамтамасыз етеді.
Фильтр қондырғысы механикалық қосылыстарды ұстап тұруға арналған және әйнектен немесе басқа қолайлы материалдан жасалған фильтр ұстағышынан, вакуум көзі мен мембраналық фильтрден тұрады. Мембраналық фильтр тиісті мөлшерде болуы керек, сәйкес түсті болуы керек, таңбаланған немесе онсыз, тері тесігі 1,0 мкм немесе одан аз болуы тиіс.
Сынақ жүргізу жағдайларының жарамдылығын тексеру. Сынақ жүргізу үшін жағдайлардың (қоршаған ортаның, дайындалған шыны ыдыстың, фильтр жабдықтың және пайдаланылатын судың) жарамдылығына алдын ала тексеру жүргізіледі. Ол үшін төменде сипатталған әдістеме бойынша бөлшектерден бос 50 мл суда механикалық қосындылардың болуы анықталады. Егер фильтрде 50 мл су өткізгеннен кейін 10 мкм және одан жоғары мөлшердегі бөлшектердің саны 20-дан асса немесе 25 мкм және одан жоғары мөлшердегі бөлшектердің саны 5-тен асса, онда сынақ жүргізу үшін жағдайлар жарамсыз.
Сынақтың дайындық кезеңдерін қоршаған орта, шыны ыдыс, фильтр жабдықтары мен су сынаққа жарамды болғанша қайталау қажет.
Әдістеме. Үлгінің ішіндегіні баяу 20 рет бұрап араластырады. Қажет болған жағдайда заттаңбалар мен жабу элементтерін мұқият алып тастайды. Ашылатын қаптаманың сыртқы беттерін бөлшектерден бос су ағынымен тазартады және ішіндегісінің қандай да бір ластануын болдырмай тығынды алып тастайды. Сыналатын ерітінді контейнердің ішіндегісінің көлеміне байланысты жоғарыда келтірілген нұсқауларға сәйкес дайындалады.

В объединенной пробе объемом не менее 20 мл определяют число частиц размером, рав¬ным или превышающим 10 и 25 мкм.
Принимают в расчет результаты не менее трех измерений по 1,0 мл каждое и рассчитывают среднее число частиц в испытуемом образце.
Оценка результатов. Препараты с номинальным объемом 100 мл и менее отвечают требованиям, если в одном контейнере среднее число частиц размером 10 мкм и более не превышает 6000, а среднее число частиц размером 25 мкм и более не превышает 600.
Препараты с номинальным объемом более 100 мл отвечают требованиям, если в 1 мл среднее число частиц размером 10 мкм и более не превышает 25, а среднее число частиц размером 25 мкм и более не превышает 3.
Если среднее число частиц превышает указанные значения, то проводят испытание препарата методом микроскопии.
3. Метод микроскопии
Оборудование: бинокулярный микроскоп и фильтровальная установка.
Микроскоп оборудован окуляр-микрометром и двумя осветителями. Микроскоп настроен на 100-кратное увеличение.
Поле зрения окуляр-микрометра представляет собой окружность, разделенную по диаметру, и состоит из большого круга, разделенного перекрестиями на квадранты, прозрачные и черные стандартные окружности диаметром 10 и 25 мкм при стократном увеличении, и линейной шкалы с ценой деления 10 мкм. Шкала калибруется по аттестованному объект-микрометру. Относительная ошибка линейной шкалы допускается в пределах ± 2 %.
Один из осветителей - яркий эпископический осветитель, встроенный в микроскоп, другой - внешний, фокусируемый осветитель, позволяющий обеспечить отраженное боковое освещение под углом 10 - 20°.
Фильтровальная установка предназначена для удерживания механических включений и состоит из держателя фильтра, изготовленного из стекла или другого подходящего материала, источника вакуума и мембранного фильтра. Мембранный фильтр должен иметь соответствующий размер, быть подходящего цвета, с нанесенной разметкой или без нее, и с размером пор 1,0 мкм или менее.
Проверка пригодности условий проведения испытания. Предварительно проводят проверку пригодности условий (окружающей среды, подготовленной стеклянной посуды, фильтровального оборудования и используемой воды) для проведения испытания. Для этого определяют наличие механических включений в 50 мл воды, свободной от частиц, по описанной ниже методике. Если на фильтре после пропускания 50 мл воды число частиц размером 10 мкм и более превышает 20 или число частиц размером 25 мкм и более превышает 5, то условия не пригодны для проведения испытания.
Подготовительные этапы проведения испытания необходимо повторять, пока окружающая среда, стеклянная посуда, фильтровальное оборудование и вода не станут пригодными для проведения испытания.
Методика. Перемешивают содержимое образца, медленно переворачивая его 20 раз. При необходимости осторожно удаляют этикетки и элементы укупорки. Очищают наружные поверхности вскрываемого контейнера струей воды, свободной от частиц, и удаляют пробку, избегая какого-либо загрязнения содержимого. Готовят испытуемый раствор в соответствии с указаниями, приведенными выше, в зависимости от объема содержимого контейнера.

Күшейтілген мембрана фильтрі бар фильтр ұстағышының ішкі жағын бірнеше миллилитр бөлшектерден бос сумен сулайды. Ерітіндінің бүкіл көлемін немесе бір контейнердің көлемін фильтрлеу үшін шұңқырға өткізіп, вакуумды қосады. Қажет болған жағдайда ерітіндіні барлық көлем сүзілгенге дейін бөліктерге қосады. Ерітіндіні соңғы қосқаннан кейін фильтр ұстағышының ішкі қабырғалары бөлшектерден бос сумен жуылады. Вакуум фильтрнің беті сұйықтықтан босатылғанша қосылады. Фильтр слайдқа Петри шыныаяғына салынып, сәл ашық қақпағы бар ауада кептіріледі. Кептіру аяқталғаннан кейін фильтрі бар заттық шыны микроскоптың үстелшесіне орналастырылады және фильтрнің бүкіл бетін шағылысқан жарықта қарайды. 10 мкм және одан үлкен бөлшектердің саны және 25 мкм және одан үлкен бөлшектердің саны анықталады. Фильтр бөлігін көруге рұқсат етіледі, содан кейін нәтиже фильтрнің бүкіл аймағына экстраполяцияланады. Сыналатын препараттағы бөлшектердің орташа саны есептеледі.
Микроскопиялық әдіспен бөлшектерді есептеу кезінде дақтар немесе пленкалар типіндегі белгісіз морфологияның аморфты немесе басқа түзілімдерінің мөлшерін немесе санын анықтауға болмайды. Бұл жағдайда 1 немесе 2 әдісін пайдалану керек.
Нәтижелерді бағалау. Егер бір контейнерде мөлшері 10 мкм және одан артық бөлшектердің орташа саны 3000-нан аспаса, ал мөлшері 25 мкм және одан артық бөлшектердің орташа саны 300-ден аспаса, номиналды көлемі 100 мл және одан кем препараттар талаптарға жауап береді.
Номиналды көлемі 100 мл-ден асатын препараттар, егер 1 мл-де мөлшері 10 мкм және одан артық бөлшектердің орташа саны 12-ден аспаса, ал мөлшері 25 мкм және одан артық бөлшектердің орташа саны 2-ден аспаса, талаптарға жауап береді.
Микроскопия әдісі төрелік болып табылады.
201090011-2019
2.1.9.11. Липофильді негіздегі суппозиторийлердің толық деформациялану уақытын анықтау
Сынақ берілген жағдайларда липофильді негізде жасалған суппозиторийлердің толық деформациясы үшін қажетті уақытты анықтауға мүмкіндік береді.
1-аспап (2.1.9.11.-1-сурет) ішкі диаметрі 15,5 мм және ұзындығы шамамен 140 мм түбі жалпақ шыны түтіктен (1) және диаметрі 12 мм-ге дейін төмен қарай кеңейетін диаметрі 5,0 мм өзек (2), диаметрі 5,2 мм саңылауы бар еркін сырғитын тірек құрылғысымен (3) тұрады. Өзектің төменгі, жалпақ жағына диаметрі 1 мм және ұзындығы 2 мм металл ине (4) бекітілген. Өзектің жоғарғы жағында жылжымалы таңбалау сақинасы (5) бар.
Өзек 2 біріктірілген бөліктен тұрады: төменгі, пластмассадан жасалған және жоғарғы, пластмассадан немесе белгілі бір массадағы дискісібар металдан жасалған. Бүкіл өзектің массасы 30 ± 0,4 г құрайды.
Әдістеме. Таңбалау сақинасының нөлдік позициясы орнатылады, ол үшін өзек түбіне жеткенше шыны түтікке енгізіледі және бұл позицияны тірек құрылғысымен бекітеді. Бұл ретте таңбалау сақинасы өзектің қолдау құрылғысының жоғарғы шеті деңгейіне (нөлдік позиция) жылжиды.

Внутреннюю сторону держателя фильтра с укрепленным мембранным фильтром смачивают несколькими миллилитрами воды, свободной от частиц. Переносят в воронку для фильтрования весь объем раствора или объем одного контейнера и подключают вакуум. При необходимости раствор прибавляют порциями до тех пор, пока не будет отфильтрован весь объем. После последнего прибавления раствора промывают внутренние стенки держателя фильтра воды, свободной от частиц. Вакуум оставляют включенным до тех пор, пока поверхность фильтра не освободится от жидкости. Помещают фильтр на предметное стекло в чашку Петри и сушат на воздухе со слегка приоткрытой крышкой. По окончании сушки предметное стекло с фильтром помещают на столик микроскопа и просматривают всю поверхность фильтра в отраженном свете. Определяют число частиц размером 10 мкм и более, и число частиц размером 25 мкм и более. Допускается просмотр части фильтра с последующей экстраполяцией полученного результата на всю площадь фильтра. Рассчитывают среднее число частиц в испытуемом препарате.
При подсчете частиц микроскопическим методом не следует определять размеры или число аморфных или других образований неопределенной морфологии типа пятен или пленок. В этом случае следует использовать метод 1 или 2.
Оценка результатов. Препараты с номинальным объемом 100 мл и менее отвечают требованиям, если в одном контейнере среднее число частиц размером 10 мкм и более не превышает 3000, а среднее число частиц размером 25 мкм и более не превышает 300.
Препараты с номинальным объемом более 100 мл отвечают требованиям, если в 1 мл среднее число частиц размером 10 мкм и более не превышает 12, а среднее число частиц размером 25 мкм и более не превышает 2.
Метод микроскопии является арбитражным.
2.1.9.11. Определение времени полной деформации суппозиториев на липофильной основе
Испытание позволяет при заданных условиях определить время, необходимое для полной деформации суппозиториев, изготовленных на липофильной основе.
Прибор 1 (рисунок 2.1.9.11.-1) состоит из плоскодонной стеклянной трубки (1) с внутренним диаметром 15,5 мм и длиной около 140 мм и стержня (2) диаметром 5,0 мм, расширяющегося книзу до диаметра 12 мм, со свободно скользящим поддерживающим устройством (3), имеющим отверстие диаметром 5,2 мм. К нижней, плоской стороне стержня крепится металлическая игла (4) диаметром 1 мм и длиной 2 мм. На верхней части стержня имеется скользящее маркировочное кольцо (5).
Стержень состоит из 2 соединенных частей: нижней, изготовленной из пластмассы, и верхней, изготовленной из пластмассы или металла с диском определенной массы. Масса всего стержня 30 ± 0,4 г.
Методика. Устанавливают нулевое положение маркировочного кольца, для чего вводят стержень в стеклянную трубку до достижения дна и фиксируют это положение поддерживающим устройством. При этом маркировочное кольцо передвигается на уровень верхнего края поддерживающего устройства стержня (нулевое положение).

10 мл су шыны түтікке салынып, оны тігінен температурасы (36,5 ± 0,5) °С болатын су моншасына су бетінен кемінде 7 см тереңдікке батырады, бірақ ол су моншасының түбіне тиіп кетпеуі үшін. Суппозиторий түтікке ұшты ұшымен төмен қарай орналастырылады, содан кейін шыбық металл ине суппозиторийдің негізіне тигенге дейін енгізіледі. Осы сәттен бастап секундомер қосылады. Таңбалау сақинасының нөлдік жағдайына сәйкес келетін шыны түтік түбінің стерженін инемен жеткізу үшін қажетті уақытты тіркейді.
2-аспап (2.1.9.11.-2-сурет) қақпағы бар су моншасынан (А) тұрады, оған термометр (Б) және қысқа ұшынан тығынмен жабылған капиллярлық ауысымы бар шыны түтік (В) және кірістіру (Г) кіреді.
2.1.9.11.-1-сурет. – 1-аспап. 1 – шыны түтік; 2 – өзек; 3 – өзектің тірек құрылғысы;
4 – металл ине; 5 – таңбалау сақинасы нөлдік қалыпта
2.1.9.11.-2-сурет. – 2-аспап. А – су моншасы; Б – термометр; В – шыны түтік; Г1 – шыны өзек; Г2 – өткіш ендірме.
Ендірме ретінде мыналарды пайдалануға болады:
- түтік түріндегі екі жағынан дәнекерленген, төменгі ұшында қорғасын жиегі бар шыны өзек (Г1). Өзек салмағы 30 ± 0,4 г;
№ суппозиторийді бекіту үшін төмен қарай кеңейтімі бар штоктағы салмағы 7,5 ± 0,1 г өзектен тұратын енетін ендірме (Г2); екі бөлігі де тот баспайтын болаттан жасалған.
Әдістеме. Су моншасының температурасын белгілеп, ұстап тұрады. (36,5 ± 0,5) °С. Түтікке (В) 5 мл су (36,5 ± 0,5) °с дейін қызған суппозиторий ұшы төмен және ендірме (Г1 немесе Г2) енгізіледі. Секундомердің күшімен шыны түтіктің тарылған бөлігінің төменгі жиегіне жету үшін қажетті уақыт жазылады.
201090012-2019
2.1.9.12. Көп дозалы қаптамадан өлшенген дозалар массасының біркелкілігі
Осы сынақ дозалау құралы өлшеу құрылғысымен жабдықталған көп дозалы қаптамада шығарылатын ішке қабылдауға арналған дәрілік нысандар (түйіршіктер, ұнтақтар, сұйық дәрілік нысандар) дозалары массасының (көлемінің) біркелкілігін бағалау үшін пайдаланылады.
Өлшеу құрылғысының көмегімен бір немесе бірнеше көп дозалы пакеттерден кездейсоқ таңдалған 20 жеке дозаның әрқайсысының массасын анықтайды, содан кейін орташа массаны есептейді.
Қолайлылық критерийлері
Егер екеуден аспайтын жеке салмақ орташа салмақтан 10% артық ауытқып кетсе, дәрілік препарат сынақтан өтті деп есептеледі. Бұл ретте бірде-бір жеке масса орташа массадан 20%-дан артық ауытқымауы тиіс.
2010900013-2019

В стеклянную трубку помещают 10 мл воды и погружают ее вертикально в водяную баню с температурой (36,5 ± 0,5) °С на глубину не менее 7 см ниже поверхности воды, но так, чтобы она не касалась дна водяной бани. В трубку заостренным концом вниз помещают суппозиторий, затем вводят стержень до тех пор, пока металлическая игла не коснется основания суппозитория. С этого момента включают секундомер. Регистрируют время, необходимое для достижения иглой стержня дна стеклянной трубки, соответствующего нулевому положению маркировочного кольца.
Прибор 2 (рисунок 2.1.9.11.-2) состоит из водяной бани (А) с крышкой, в которую вставлены термометр (Б) и стеклянная трубка (В) с капиллярным переходом, закрытая пробкой с короткого конца, и вставки (Г).
Рисунок 2.1.9.11.-1. – Прибор 1.1. - стеклянная трубка; 2 – стержень; 3 – поддерживающее устройство стержня; 4 – метталическая игла; 5 – маркировочное кольцо в нулевом положении
Рисунок 2.1.9.11.-2. – Прибор 2. А – водяная баня; Б – термометр; В – стеклянная трубка; Г1 – стеклянный стержень; Г2 – проникающая вставка
В качестве вставки могут быть использованы:
- стеклянный стержень (Г1) в форме трубки, запаянной с обоих концов, имеющий свинцовый ободок на нижнем конце. Масса стержня 30 ± 0,4 г;
№ проникающая вставка (Г2), состоящая из стержня массой 7,5 ± 0,1 г в штоке, который имеет расширение книзу для крепления суппозитория; обе части изготовлены из нержавеющей стали.
Методика. Устанавливают и поддерживают температуру водяной бани (36,5 ± 0,5) °С. В трубку (В) помещают 5 мл воды, нагретой до (36,5 ± 0,5) °С, суппозиторий заостренным концом вниз и вводят вставку (Г1 или Г2). При помощи секундомера регистрируют время, необходимое для достижения нижним краем вставки суженной части стеклянной трубки.
2.1.9.12. Однородность массы доз, отмеренных из многодозовой упаковки
Данное испытание используется для оценки однородности массы (объема) доз лекарственных форм для приема внутрь (гранулы, порошки, жидкие лекарственные формы), выпускаемых в многодозовой упаковке, снабженной средством дозирования - мерным устройством.
Определяют массу каждой из 20 индивидуальных доз, отобранных случайным образом из одной или нескольких многодозовых упаковок с помощью мерного устройства, затем рассчитывают среднюю массу.
Критерии приемлемости
Лекарственный препарат считают выдержавшим испытание, если не более двух индивидуальных масс отклоняются от средней массы более чем на 10 %. При этом ни одна индивидуальная масса не должна отклоняться от средней массы более чем на 20 %.

2.1.9.13. Оптикалық микроскопия
Оптикалық микроскопия деп оптикалық микроскоптың көмегімен көзге көрінбейтін дәрілік заттардың талданған үлгілерінің бөлшектерін бақылау және зерттеу әдістерінің жиынтығын атайды.
Осы әдіспен зерттелетін бөлшектердің мөлшері микроскоптың ажыратымдылығымен анықталады және әдетте 1 мкм немесе одан да көп. Алайда, қажет болған жағдайда жалпы үлкейтуі 1500-ден асатын микроскоптар қолданылуы мүмкін, бұл объектінің жеке құрылымдарының рұқсатымен 0,5 мкм-ден 0,1 мкм-ге дейінгі объектілерді сипаттауға мүмкіндік береді.
Қолданылу саласы
Фармакопеялық талдауда оптикалық микроскопия жұмсақ дәрілік нысандардың, суспензиялардың, эмульсиялардың, аэрозольдердің сапасын бақылау кезінде бөлшектердің мөлшерін анықтау үшін қолданылады; дәрілік нысандар технологиясында — заттар мен қосалқы заттардың ұсақталу дәрежесін анықтау үшін, сондай-ақ кристалдардың пішіні, түсі мен мөлшері заттың жеке сипаттамалары болғандықтан, кристалды заттарды зерттеу үшін қолданылады.
Жабдықтар
Әдетте оптикалық микроскопта объектив пен окулыр арқылы пайда болатын екі сатылы үлкейту жүйесі болады.
Микроскоптың барлық тораптары массивті тұғырға орнатылады. Тұғырда түтік ұстағыш орнатылған, онда линзасы мен көзілдірігі бар түтік нығайтылған. Линзаның астында жарықтандыру жүйесі (айна, коллектор, конденсатор) орналасқан заттық үстел орналасқан. Бақылау объектісін жарықтандыру үшін табиғи жарық пен арнайы жарық көздерін (кіріктірілген немесе сыртқы жарықтандырғыштар) пайдалануға болады, мысалы, 6 В 30 в галоген шамы.
Микроскоп қосымша құрылғылармен жабдықталуы мүмкін (фазалық-контрасттық құрылғылар, қара өрістің конденсаторлары, поляризаторлар, анализаторлар және т. б.) және таңдалған бақылау әдісіне байланысты ол жеңіл, қараңғы, фазалық-контрастты, поляризациялық және т б. болуы мүмкін.
Сыналатын объект затқа арналған үстелге орналастырылады. Жарық көзінен жарық, жарық жүйесі, сынақ объектісі және объектив арқылы өтіп, окулярға немесе оның орнына орнатылған тіркеу жүйесіне, фото немесе бейнекамераға түседі. Окуляр арқылы өтетін жарық ағынында (мысалы, Келлер бойынша орталықтандырылған) объектіні визуалды зерттеу жүзеге асырылады, ал компьютерге қосылған цифрлық фото- немесе бейнекамера объектінің бейнесін қайта тіркеуге мүмкіндік береді, содан кейін оларды жартылай немесе Толық автоматты режимде арнайы бағдарламалармен өңдеуге болады.
Микроскоптың ұлғаюы (линзаның, окулярдың және қосымша приставкалардың ұлғаюы) үлгінің ең кішкентай бөлшектерінің мөлшерін барабар сипаттау және анықтау үшін жеткілікті болуы тиіс.
Әрбір үлкейту диапазоны үшін объективтің максималды сандық апертурасын таңдау керек. Боялған объектілердің контрастын және егжей-тегжейлі бейнесін бақылау үшін салыстырмалы түрде тар спектрі бар түрлі-түсті фильтрлерді пайдалану ұсынылады. Түсті фильтрлерді ахроматикалық (түссіз) объектілер үшін де қолдануға болады.
Оптикалық жүйенің барлық элементтерін баптау, фокустау және калибрлеу микроскопқа қоса беріліп отырған нұсқауларға сәйкес жүргізіледі.
Сынама дайындау
Сыналатын үлгілерді иммерсиялық сұйықтықты пайдалана отырып та, онсыз да зерттеуге болады. Қолданылатын иммерсиялық сұйықтықтың табиғаты көбінесе сыналатын үлгінің физикалық қасиеттерімен анықталады, ол онда ерімеуі керек. Егер басқа нұсқаулар болмаса, минералды май фармацевтикалық заттар мен көмекші заттарды зерттеу кезінде иммерсиялық сұйықтық ретінде қолданылады.
Ұнтақ бөлшектері бір жазықтықта болуы керек және жеке бөлшектер көрінетін етіп диспергирленуі керек (бөлшектердің жабысуына жол берілмейді).
Бұдан басқа, микроскопия үшін үлгіні дайындау кезінде (оның ішінде иммерсиялық сұйықтықта диспергирлеу кезінде) сыналатын үлгіге тән бөлшектердің бастапқы мөлшері және олардың мөлшері бойынша таралуы сақталуы тиіс.
Дәрілік нысандар фармакопея бабында көрсетілгендей, сұйылтусыз талданады немесе араластырылады.
Әдістеме

2.1.9.13. Оптическая микроскопия
Оптической микроскопией называют совокупность методов наблюдения и исследования частиц анализируемых образцов лекарственных средств, невидимых невооруженным глазом, с помощью оптического микроскопа.
Размер частиц, которые могут быть исследованы данным методом, определяется разрешающей способностью микроскопа и обычно составляет 1 мкм и более. Однако при необходимости могут быть использованы микроскопы с общим увеличением более 1500, что позволяет характеризовать объекты размером от 0,5 мкм с разрешением отдельных структур объекта до 0, 1 мкм.
Область применения
В фармакопейном анализе оптическую микроскопию применяют для определения размера частиц при контроле качества мягких лекарственных форм, суспензий, эмульсий, аэрозолей; в технологии лекарственных форм - для определения степени измельчения субстанций и вспомогательных веществ, а также для исследования кристаллических субстанций, так как форма, окраска и размер кристаллов являются индивидуальными характеристиками вещества.
Оборудование
Обычно оптический микроскоп имеет двухступенчатую систему увеличения, образованную объективом и окуляром.
Все узлы микроскопа монтируются на массивном основании. На основании установлен тубусодержатель, в котором укреплен тубус с объективом и окуляром. Под объективом находится предметный столик, под которым расположена осветительная система (зеркало, коллектор, конденсор). Для освещения объекта наблюдения может быть использован как естественный свет, так и специальные источники света (встроенный или внешние осветители), например, галогеновая лампа 6 В 30 Вт.
Микроскоп может быть снабжен дополнительными приспособлениями (фазово-контрастными устройствами, конденсорами темного поля, поляризаторами, анализаторами и др) и, в зависимости от выбранного метода наблюдения, может быть светлопольным, темнопольным, фазово-контрастным, поляризационным и др.
Испытуемый объект помещают на предметный столик. Свет от источника света, проходя через осветительную систему, испытуемый объект и объектив, попадает в окуляр или установленную вместо него систему регистрации, фото- или видеокамеру. Через окуляр, в потоке проходящего света (например, центрируемого по Келлеру) осуществляют визуальное исследование объекта, а соединенная с компьютером цифровая фото - или видеокамера позволяет регистрировать изображения объекта, после чего их можно обрабатывать специальными программами в полу- или полностью автоматическом режиме.
Увеличение микроскопа (произведение увеличений объектива, окуляра и дополнительных приставок) должно быть достаточным для адекватного описания и определения размеров самых мелких частиц образца.
Для каждого диапазона увеличения следует выбирать максимальную числовую апертуру объектива. Для контроля контрастности и детализации изображения окрашенных объектов рекомендуется использовать цветные фильтры с относительно узким спектром пропускания. Цветные фильтры могут применяться и для ахроматических (бесцветных) объектов.
Настройку всех элементов оптической системы, фокусировку и калибровку проводят в соответствии с прилагаемой к микроскопу инструкцией.
Пробоподготовка
Испытуемые образцы можно исследовать как с использованием иммерсионной жидкости, так и без нее. Природа применяемой иммерсионной жидкости в значительной степени определяется физическими свойствами испытуемого образца, который не должен в ней растворяться. Если нет других указаний, в качестве иммерсионной жидкости при исследовании фармацевтических субстанций и вспомогательных веществ используют минеральное масло.
Частицы порошка должны находиться в одной плоскости и должны быть диспергированы так, чтобы были видны отдельные частицы (недопустимо слипание частиц).
Кроме того, при приготовлении образца для микроскопии (в том числе, при диспергировании в иммерсионной жидкости) должны быть сохранены первоначальный размер частиц и их распределение по размерам, свойственные испытуемому образцу.
Лекарственные формы анализируют без разведения или разводят, как указано в фармакопейной статье.
Методика

Ұнтақтарды зерттеу кезінде 5 – 100 мг ұнтақ қажет болған жағдайда суландырғыш агент қосып, 10 мл иммерсиялық сұйықтықта суспензияланады. Құрамында кемінде 10 мкг зат бар алынған гомогенді суспензияның 1-2 тамшысын микроскоптың есептеу алаңына заттық шыныға салады.
Әрбір субстанция үшін бөлшектер мөлшерінің шегі және осы шектен асатын бөлшектердің жол берілетін саны фармакопея бабында көрсетілген немесе жүргізілетін зерттеулердің мақсатымен айқындалады.
Дәрілік нысандарды талдау ("Бөлшектердің мөлшері" көрсеткіші бойынша) тиісті фармакопея бабында көрсетілгендей жүргізіледі.
Бөлшектердің пішініне сипаттама
2.1.9.13.-1-суретте бөлшектердің ең көп таралған пішіндері ұсынылған.
Бөлшектер әртүрлі, белгісіз пішінде болуы мүмкін.
Бөлшектер мөлшерінің сипаттамасы
Бөлшектің мөлшерін анықтау әдісі оның пішініне байланысты. Сфералық бөлшектер үшін мөлшері диаметрмен анықталады. 2.1.9.13.-1-суретте көрсетілген бөлшектердің мөлшері, әдетте максималды ұзындықтың мәні бойынша анықталады.
2.1.9.13.-1-сурет. – Бөлшектердің пішіндері. 1 – тең қабырғалы: кубтық және сфералық бөлшектерді қоса алғанда, ұзындығы, ені және қалыңдығы бірдей бөлшектер; 2 — ине тәрізді: жұқа, ине тәрізді бөлшектер немесе ұзындығы мен қалыңдығына байланысты оған ұқсас; 3 – баған тәрізді: ені мен қалыңдығы инелерден үлкен ұзын, жұқа бөлшектер; 4 — қабыршақты: жұқа, ені мен ұзындығы бірдей; 5 – тақтайша: жалпақ, ұзындығы мен ені бірдей, бірақ қалыңдығы масштабқа қарағанда үлкен; 6 – планк тәрізді: үлкен, жұқа, ламельді бөлшектер.
2.1.9.13.-2-суретте тұрақты емес пішінді бөлшектерді сипаттау үшін жиі қолданылатын өлшемдер ұсынылған.
Бірлік бөлшегі, әдетте, ең кішкентай түзілімді білдіреді. Бөлшек сұйық немесе тұтқыр тамшы, моно немесе поликристалды, аморфты немесе агломерат болуы мүмкін; бөлшектер байланысты болуы мүмкін.
Ассоциация дәрежесі бойынша бөлшектерді келесі терминдермен сипаттауға болады:
- ламелларлар – жинақталған тақталар;
- агрегаттар – жабысқан бөлшектердің массасы;
- агломераттар – балқытылған немесе цементтелген бөлшектер;
- конгломераттар – бөлшектердің екі немесе одан да көп түрлерінің қоспасы;
- сферолиттер – жұқа істікті кристалдардың сфералық кластері;
- друздар – өте ұсақ бөлшектермен жабылған бөлшектер.
Бөлшектердің бетін келесідей сипаттауға болады:
- тегіс – кедір-бұдырсыз, кедір-бұдырсыз немесе жабыспай;
- бұдыр – тегіс емес, тегіс емес;
- сынғыш – жартылай бөлінген, қираған, жарықтары бар;
- кеуекті – тесіктері немесе өтпелері бар;
- шұбарланған – кішкентай ойықтармен.
Бөлшектер сондай-ақ былайша сипатталуы мүмкін:
- шеттерінің пішіні бойынша – бұрыштық, серратталған, тегіс, өткір, сынғыш;
- оптикалық қасиеттері бойынша – боялған, мөлдір, мөлдір, мөлдір емес;
- ақаулардың болуы бойынша – қосусыз, қосумен.

При исследовании порошков 5 - 100 мг порошка суспендируют в 10 мл иммерсионной жидкости, добавляя при необходимости смачивающий агент. 1-2 капли полученной гомогенной суспензии, содержащей не менее 10 мкг вещества, помещают на предметное стекло в счетное поле микроскопа.
Предел размера частиц и допустимое количество частиц, превышающее этот предел, для каждой субстанции указан в фармакопейной статье или определяется целью проводимых исследований.
Анализ лекарственных форм (по показателю "Размер частиц") проводят, как указано в соответствующей фармакопейной статье.
Характеристика формы частиц
На рис. 2.1.9.13.-1. представлены наиболее часто встречающиеся формы частиц.
Частицы могут быть иной, неопределенной формы.
Характеристика размера частиц
Способ определения размера частицы зависит от ее формы. Для сферических частиц размер определяется диаметром. Размер частиц, представленных на рис. 2.1.9.13.-1, обычно определяют по значению максимальной длины.
Рисунок 2.1.9.13.-1. - Формы частиц. 1 - равносторонние: частицы с одинаковой длиной, шириной и толщиной, включая кубические и сферические частицы; 2 - игольчатые: тонкие, похожие на иглу частицы, или сходные с ней по соотношению длины и толщины; 3 - колоннообразные: длинные, тонкие частицы с шириной и толщиной больше, чем игольчатые; 4 - чешуйчатые: тонкие, плоские с одинаковой шириной и длиной; 5 - пластинчатые: плоские, одинаковые по длине и ширине, но с большей толщиной, чем чешуйчатые; 6 - планкообразные: крупные, тонкие, пластинчатые частицы.
На рис. 2.1.9.13.-2. представлены размеры, обычно используемые для характеристики частиц неправильной формы.
Под единичной частицей, как правило, подразумевают мельчайшее образование. Частица может быть жидкой или вязкой каплей, моно - или поликристаллической, аморфной или агло - мератом; частицы могут быть ассоциированными.
По степени ассоциации частицы могут быть описаны следующими терминами:
- ламеллары - скученные пластинки;
- агрегаты - масса слипшихся частиц;
- агломераты - сплавленные или сцементированные частицы;
- конгломераты - смесь двух или более типов частиц;
- сферолиты - сферический кластер тон¬ких игольчатых кристаллов;

2.1.9.13.-2-сурет – Тұрақты емес пішінді бөлшектердің мөлшерін анықтау әдістері. 1. Фере диаметрі-кездейсоқ бағытталған Бөлшекке каса-тылған және окуляр шкаласына перпендикуляр параллель сызықтар арасындағы қашықтық; 2. Мартиннің диаметрі-кездейсоқ бағытталған бөлшектің проекция аймағын екі тең бөлікке бөлетін аккордтың ұзындығы; 3. Эквивалентті диаметр-шеңбердің диаметрі, оның ауданы бөлшектің проекция ауданына тең; 4. Көлденеңінен ең үлкен өлшем; 5. Ұзындық – окуляр шкаласына параллель бағытталған бөлшектің бір ұшынан екінші ұшына дейінгі максималды мөлшері; 6. Ені – ұзындыққа дұрыс бұрышпен өлшенген бөлшектің максималды мөлшері.- сферолиттер-жұқа істікті кристалдардың сфералық кластері
2010900014-2019
2.1.9.14. Дозаланған бірліктердің біркелкілігі
Дозаланған бірліктерді әрбір дозаланған бірлікте әсер етуші зат дозасының бір немесе бір бөлігі бар дозаланған дәрілік нысандар деп атайды. Дозаланған бірліктердің біркелкілігін сынаудың мақсаты дозаланған дәрілік нысанның жеке алынған бірліктері (таблеткалар, капсулалар, суппозиторийлер және т.б.) бойынша әсер етуші заттың біркелкі таралуын бақылау болып табылады. Осы сынақтың нәтижелері сыналатын дозаланған препараттың жеке алынған бірліктері бойынша әсер етуші зат құрамындағы таралуды сипаттайтын көрсеткіштерді сандық бағалауға мүмкіндік береді.
Дозаланған бірліктердің біркелкілігін (ДББ) қамтамасыз ету үшін әрбір серияның дәрілік нысаны бірлігіндегі әсер етуші заттың құрамы мәлімделген мөлшерден тар аралықта болуы тиіс.
Дозаланған бірліктердің біркелкілігін сынау құрамында бір және бірнеше белсенді заттар бар дозаланған препараттарға қолданылады.
Бұл сынаққа әдетте витаминді дәрілік препараттар; құрамында микроэлементтер бар дәрілік препараттар; құрамында өсімдік немесе жануар тектес белсенді компоненттер және тиісті негіздеме болған жағдайда басқа да препараттар, сондай-ақ жергілікті және сыртқа қолдануға арналған бір дозалы қаптамадағы суспензиялар, эмульсиялар, гельдер ұшырамайды.
Дозаланған бірліктердің біркелкілігін сынау екі тәсілмен орындалуы мүмкін:
- препараттың сынау үшін іріктелген әрбір дозаланған бірлігінде әсер етуші заттың құрамын жеке-жеке сандық анықтаумен (тікелей анықтау тәсілі – ТА);

Рисунок 2.1.9.13.-2. - Способы определения размеров частиц неправильной формы. 1. Диаметр Фере - расстояние между параллельными линиями, касательными к случайно ориентированной частице и перпендикулярными к шкале окуляра; 2. Диаметр Мартина - длина хорды, которая делит площадь проекции случайно ориентированной частицы на две равные части; 3. Эквивалентный диаметр - диаметр окружности, площадь которой равна площади проекции частицы; 4. Максимальный размер по горизонтали; 5. Длина -максимальный размер частицы, ориентированной параллельно шкале окуляра, от одного ее конца до другого; 6. Ширина - максимальный размер частицы, измеренный под прямым углом к длине.
- друзы - частицы, покрытые очень мелкими частицами.
Поверхность частиц может быть описана следующим образом:
- гладкая - свободная от неровностей, шероховатости или налипаний;
- шероховатая - неровная, негладкая;
- ломкая - частично расщепленная, разрушенная, с трещинами;
- пористая - имеющая отверстия или ходы;
- изрытая - с маленькими выемками.
Частицы могут быть описаны также:
- по форме краев - угловатые, зазубренные, гладкие, острые, ломкие;
- пооптическим свойствам - окрашенные, прозрачные, полупрозрачные, непрозрачные;
- по наличию дефектов - без включений, с включениями.
2.1.9.14. Однородность дозированных единиц
Дозированными единицами называют дозированные лекарственные формы, содержащие одну или часть дозы действующего вещества в каждой дозированной единице. Целью испытания на однородность дозированных единиц является контроль равномерности распределения действующего вещества по отдельно взятым единицам дозированной лекарственной формы (таблеткам, капсулам, суппозиториям и др). Результаты этого испытания позволяют количественно оценить показатели, характеризующие разброс в содержании действующего вещества по отдельно взятым единицам испытуемого дозированного препарата.
Для обеспечения однородности дозированных единиц (ОДЕ) содержание действующего вещества в единице лекарственной формы каждой серии должно находиться в узком интервале от заявленного количества.
Испытание на однородность дозированных единиц применимо к дозированным препаратам, содержащим как одно, так и несколько действующих веществ.
Данному испытанию обычно не подвергают витаминные лекарственные препараты; лекарственные препараты, содержащие микроэлементы; содержащие активные компоненты растительного или животного происхождения и другие препараты при наличии соответствующего обоснования, а также суспензии, эмульсии, гели в однодозовой упаковке, предназначенные для местного и наружного применения.
Испытание на однородность дозированных единиц может быть выполнено двумя способами:
- количественным определением содержания действующего вещества по отдельности в каждой отобранной для испытания дозированной единице препарата (способ прямого определения - ПО);

- сынау үшін іріктелген әрбір препарат бірлігінің нетто массасын дәл анықтаумен (есептеу-массалық тәсіл – ЕМТ) (2.1.9.14-1-кесте).
Тікелей анықтау тәсілі кез келген дозаланған дәрілік нысандар үшін қолданылады.
Есептеу-массалық тәсілмен сынау мынадай дозаланған нысандар үшін қолданылады:
(1) бір дозалы қаптамадағы және жұмсақ капсуладағы ерітінділер;
(2) бір дозалы қаптамадағы және құрамында басқа белсенді және қосымша заттар жоқ қатты дәрілік нысандар (ұнтақтарды, түйіршіктерді және стерильді нысандарды қоса алғанда);
(3) шынайы ерітінділерден дайындалған және соңғы қаптамада лиофилизацияланған, әсер етуші немесе қосымша заттар қосылған немесе қосылмаған бір дозалы қаптамадағы қатты дәрілік нысандар (стерильділерді қоса алғанда); заттаңбада дайындау тәсілі көрсетіледі;
(4) қатты капсулалар, қабықшасыз немесе құрамында 25 мг және одан астам әсер етуші заты бар үлбірлі қабықпен қапталған таблеткалар және дозаланған бірлік массасынан немесе қатты капсула ішіндегі массасынан 25% және одан астам; көрсетілген мәндерден аз басқа әсер етуші заттар болған кезде құрамының біркелкілігін анықтайды (ТА).
Дозаланған бірліктердің біркелкілігін анықтау
Препараттың сыналатын сериясынан кездейсоқ түрде 30 бірлік мөлшерінде сынама алынады, оның ішінен еркін тәртіпте сынақтың бірінші кезеңін жүргізу үшін 10 бірлік алынады. Іріктелген бірліктердің әрқайсысында ТА немесе ЕМТ әдісі бойынша әсер етуші заттың құрамы анықталады. Дәрілік нысанның қалған 20 бірлігі сынақтың екінші кезеңін өткізу үшін сақталады.
Тікелей анықтау әдісі
Берілген дозаланған форма үшін көрсетілгендей анықтау жүргізеді. Дәрілік затты сандық анықтау және мазмұнның біркелкілігін сынау үшін әртүрлі әдістер қолданылатын жерлерде соңғы тест нәтижелері үшін түзету коэффициентін қолдану қажет болуы мүмкін.
Сыналатын препараттың іріктелген 10 бірлігінің әрқайсысында (n = 10) фармакопея бабының тиісті бөлімінде келтірілген әдістеме бойынша әсер етуші заттың құрамын анықтайды. Сұйық немесе жұмсақ дәрілік түрлер үшін сынау кезінде анықтау әрбір қаптаманы мұқият араластыру арқылы орындалады. Алынған нәтижелердің әрқайсысы әсер етуші заттың номиналды құрамының бір дозадағы пайызымен (хі) көрсетіледі (I – талдау жүргізу тәртібі бойынша препарат бірлігінің нөмірі).
Есептеу-массалық әдіс
Әсер етуші заттарды(затты) сандық анықтау дәрілік препарат сериясының репрезентативтік үлгісінде қолайлы талдау әдісімен жүргізіледі. Алынған а нәтижесі номиналды санның пайызымен көрсетіледі (қолайлы мәнді есептеуді қараңыз). Концентрация (әсер етуші зат массасының дозаланған бірлік массасына қатынасы) барлық дозаланған бірліктер үшін біркелкі болып табылады. Анықтау үшін дәрілік препараттың кемінде 30 бірлігін алады және одан әрі дозаланған дәрілік нысанның әрбір түрі үшін нұсқауларға сәйкес сынауды орындайды.

- точным определением массы нетто каждой отобранной для испытания единицы препарата (расчетно-массовый способ - РМС) (таблица 2.1.9.14.-1).
Способ прямого определения применим для любых дозированных лекарственных форм.
Испытание расчетно-массовым способом применимо для следующих дозированных форм:
(1) растворы в однодозовых упаковках и в мягких капсулах;
(2) твердые лекарственные формы (включая порошки, гранулы и стерильные формы) в однодозовых упаковках и не содержащие других активных и вспомогательных веществ;
(3) твердые лекарственные формы (включая стерильные) в однодозовых упаковках с добавлением или без добавления действующих или вспомогательных веществ, приготовленные из истинных растворов и лиофилизированные в конечной упаковке; на этикетке указывают способ приготовления;
(4) твердые капсулы, таблетки без оболочки или покрытые пленочной оболочкой с содержанием действующего вещества 25 мг и более и 25 % и более от массы дозированной единицы или от массы содержимого твердой капсулы; при содержании других действующих веществ, меньше указанных значений, определяют однородность содержания (ПО).
Определение однородности дозированных единиц
От испытуемой серии препарата отбирают случайным образом пробу в количестве 30 единиц, из них в произвольном порядке отбирают 10 единиц для проведения первого этапа испытания. В каждой из отобранных единиц определяют содержание действующего вещества по способу ПО или РМС. Оставшиеся 20 единиц лекарственной формы сохраняют для проведения второго этапа испытания.
Способ прямого определения
Проводят определение, как указано для данной дозированной формы. Там, где используют разные методики для количественного определения лекарственного средства и испытания однородности содержания, для результатов последнего теста может понадобиться применение корректирующего коэффициента.
В каждой из 10 отобранных единиц испытуемого препарата (п = 10) определяют содержание действующего вещества по методике, приведенной в соответствующем разделе фармакопейной статьи. При испытании для жидких или мягких лекарственных форм определение выполняют при тщательном перемешивании каждой упаковки. Каждый из полученных результатов выражают в процентах (Xt) от номинального содержания действующего вещества в одной дозе (i - номер единицы препарата по порядку проведения анализа).
Расчетно-массовый способ
Количественное определение действующих(его) веществ(а) проводят на репрезентативном образце серии лекарственного препарата подходящим аналитическим методом. Полученный результат А выражают в процентах от номинального количества (см. Расчет приемлемого значения). Допускают, что концентрация (отношение массы действующего вещества к массе дозированной единицы) однородна для всех дозированных единиц. Для определения отбирают не менее 30 единиц лекарственного препарата и далее выполняют испытание в соответствии с указаниями для каждого типа дозированной лекарственной формы.

2.1.9.14.-1-кесте – Дозаланған бірліктердің біркелкілігін сынау кезінде тікелей анықтау (ТА) және есептеу-массалық тәсілдерін (ЕМТ) қолдану
Дәрілік нысаны
Белсенді заттың дозасы және массалық үлесі
<25 мг және >25 %
>25 мг немесе <25 %
Таблеткалар
қабықсыз
ЕМТ
ТА
үлбірлі қабықпен қапталған
ЕМТ
ТА
ұзарту немесе престеу әдісімен қабықшамен қапталған
ТА
Капсулалар
қатты
ЕМТ
ТА
ТА
жұмсақ, құрамында суспензия, гель немесе эмульсия бар
ЕМТ
Бір дозалы қаптамадағы түйіршіктер мен ұнтақтар
жұмсақ, құрамында ерітінді бар
ЕМТ
бір компонентті көмекші жоқ-
малары заттар
ТА
құрамында екі және одан да көп әсер ететін заттар және/ немесе қосымша заттары бар
Бір дозалы қаптамадағы лиофилизацияланған препараттар
ЕМТ
Бір дозалы ерітінділер
ЕМТ
қаптамаада Парентеральді қолдануға және ішке қабылдауға арналған бір дозалы қаптамадағы суспензиялар, эмульсиялар, гельдер
ТА
Суппозиторийлер
ТА
Трансдермальды жүйелер
ТА
Басқалар
ТА
Қабықшасы жоқ немесе үлбірлі қабықпен қапталған таблеткалар. Таңдалған 10 таблетканың әрқайсысын дәл өлшейді. Әр таблеткадағы белсенді заттың құрамын жеке кесте-ток массасына және белсенді затты сандық анықтау нәтижесіне сүйене отырып есептейді.
Қатты капсулалар. Таңдалған 10 капсуланың әрқайсысын дәл өлшеңіз. Әрбір капсуланың мазмұны тиісті түрде алынады, содан кейін бос қабықты дәл өлшейді. Капсула құрамының массасы капсула массасы мен қабық массасының айырмашылығы бойынша есептеледі. Әрбір капсуладағы әсер етуші заттың құрамын капсула ішіндегі массаның және сандық анықтау нәтижесінің негізінде есептейді.
Жұмсақ капсулалар. Таңдалған 10 капсуланың әрқайсысын дәл өлшеңіз. Капсуланың ішіндегісін алып тастайды, оны таза және құрғақ құралмен (қайшы немесе скальпель) кеседі, қабықты қолайлы еріткішпен жуады. Еріткішті қабықтың бетінен кетіру үшін бөлме температурасында 30 минут қалдырады, ылғалдың сіңуіне немесе жоғалуына жол бермеңіз. Содан кейін қабықты өлшеп, капсуланың массасын есептейді. Әрбір капсуладағы әсер етуші заттың құрамын капсула ішіндегі массаның және сандық анықтау нәтижесінің негізінде есептейді.
Басқа қатты дозаланған дәрілік нысандар. Анықтау қатты капсулаларға арналған нұсқауларға сәйкес жүргізіледі.
Сұйық немесе жұмсақ дозаланған дәрілік нысандар. Таңдалған 10 қаптамадан алынған сұйықтықтың немесе жұмсақ мазмұнның мөлшерін дәл өлшейді. Қажет болса, тығыздықты алдын-ала анықтай отырып, балама көлемді есептейді. Әрбір қаптамадағы әсер етуші заттың құрамын қаптаманың ішіндегі массаның және сандық анықтау нәтижесінің негізінде есептейді.
Алынған нәтижелерді пайдалана отырып, препараттың әрбір бірлігінде әсер етуші заттың құрамы заттаңбада көрсетілген мәннен пайызбен (х) есептеледі:
мұндағы: i — өлшеу реті бойынша препарат бірлігінің нөмірі;
Wi – сыналатын препарат бірлігінің таза салмағы;
W – препараттың бірліктерінде анықталған нетто орташа массасы
А – "Санын анықтау" бөлімінде көрсетілгендей, алынған және номиналды мәннен пайызбен алынған сыналатын препарат бірлігіндегі әсер етуші заттың құрамы.
Қолайлы мәнді есептеу
Сипатталған әдістердің кез келгені үшін XI мәндерінің жиынтығы орташа арифметикалық (X) және стандартты ауытқу (s) шамаларын есептейді.

Таблица 2.1.9.14.-1. - Применение способов прямого определения (ПО) и расчетно-массового (РМС) при испытании на однородность дозированных единиц
Лекарственная форма
Доза и масоовая доля действующего вещества
Таблетки
без оболочки
РМС
ПО
покрытые пленочной оболочкой
РМС
ПО
покрытые оболочкой методом наращивания или прессования
ПО
Капсулы
твердые
РМС
ПО
мягкие, содержащие суспензию, гель или эмульсию
ПО
мягкие, содержащие раствор
РМС
Гранулы и порошки в однодозовой упаковке
однокомпонентные без вспомогательных веществ
РМС
содержащие два или более действующих веществ и/или вспомогательныевещества
ПО
Лиофолизированные препараты в однодозовой упаковке
РМС
Растворы, содержащиеся в однодозовых упаковках
РМС
Суспензии, эмульсии, гели в однодозовой упаковке, предназначенные для парентерального применения и приема внутрь
ПО
Суппозитории
ПО
Трансдермальные системы
ПО
Другие
ПО
Таблетки без оболочки или покрытые пленочной оболочкой. Взвешивают точно каждую из 10 отобранных таблеток. Рассчитывают содержание действующего вещества в каждой таблетке на основании массы отдельных таблеток и результата количественного определения действующего вещества.
Твердые капсулы. Взвешивают точно каждую из 10 отобранных капсул. Извлекают содержимое каждой капсулы подходящим способом, затем точно взвешивают пустую оболочку. Массу содержимого капсулы вычисляют по разности массы капсулы и массы оболочки. Рассчитывают содержание действующего вещества в каждой капсуле на основании масс содержимого капсул и результата количественного определения.
Мягкие капсулы. Взвешивают точно каждую из 10 отобранных капсул. Извлекают содержимое капсулы, разрезая ее чистым и сухим инструментом (ножницы или скальпель), промывают оболочку подходящим растворителем. Для удаления растворителя с поверхности оболочки оставляют при комнатной температуре в течение 30 мин, избегая поглощения или потери влаги. Затем взвешивают оболочку и вычисляют массу содержимого капсулы. Рассчитывают содержание действующего вещества в каждой капсуле на основании масс содержимого капсул и результата количественного определения.
Другие твердые дозированные лекарственные формы. Определение проводят в соответствии с указаниями для твердых капсул.
Жидкие или мягкие дозированные лекарственные формы. Взвешивают точно количество жидкости или мягкого содержимого, извлеченное из 10 отобранных отдельных упаковок. При необходимости рассчитывают эквивалентный объем, предварительно определив плотность. Рассчитывают содержание действующего вещества в каждой упаковке на основании масс содержимого упаковок и результата количественного определения.
С использованием полученных результатов в каждой единице препарата вычисляют содержание действующего вещества в процентах (хi) от значения, указанного на этикетке:
где: i — номер единицы препарата по порядку взвешивания;
Wi - масса нетто единицы испытуемого препарата;
W - средняя масса нетто, определенная на единицах препарата;
А - содержание действующего вещества в единице испытуемого препарата, полученное, как указано в разделе "Количественное определение", и выраженное в процентах от номинального значения.
Расчет приемлемого значения
Для полученной любым из описанных способов совокупности значений Хi рассчитывают величины среднего арифметического (
) и стандартного отклонения (s).
Соответственно найденной величине

Табылған шамаға сәйкес стандартты мән (М) таңдалады және алғашқы 10 дозаланған бірлік үшін (1-кезең) және одан әрі, қажет болған жағдайда, 30 дозаланған бірлік үшін (2 кезең) қолайлы мән (AV) формула бойынша есептеледі:
Шамаларды белгілеу 2.1.9.14-кестеде келтірілген.-2. Қабылданған М мәнін қолдана отырып, 2.1.9.14-2-кестеде көрсетілгендей, қолайлы мәнді есептейді.
Қолайлылық критерийлері
Жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде, егер алғашқы 10 дозаланған бірлік үшін қолайлы мән L1-ден аз немесе оған тең болса, дозаланған бірліктердің біркелкілігіне қойылатын талаптар орындалды деп есептеледі. Егер 10 бірлік үшін қолайлы мән L1-ден үлкен болса, қосымша 20 өлшенген бірлік сыналады және қолайлы мән қайтадан есептеледі.
Егер 30 дозаланған бірлік үшін соңғы қолайлы мән L1-ден аз немесе оған тең болса және әрбір дозаланған бірліктегі белсенді зат құрамының бірде-бір алынған мәні (1-L2 х 0,01) м-ден кем болмаса немесе қолайлы мәнді мазмұнның біркелкілігін тікелей анықтау әдісімен немесе массаның өзгеруін анықтау әдісімен есептеу кезінде (1 + L2 х 0,01) м-ден аспаса, талаптар орындалды деп есептеледі. Жеке монографияда басқа нұсқаулар болмаған кезде L1 – 15,0-ге, ал L2 – 25,0-ке тең.
2.1.9.14.-2-кесте – Эксперименттік деректерді өңдеу тәртібі
Белгілеу      Анықтама      Түсіндіру (шарттар) Формула немесе мәні
X      номиналды мәнінен %-бен көрсетілген ^,, x2, ...,
xn) орташа арифметикалық мәні
x1, x2,..., xn      Сыналатын препарат бірлігіндегі әсер етуші
заттың номиналды мәнінен %-бен
көрсетілген құрамы
Сынаққа қатысатын препарат бірліктерінің саны (іріктеме көлемі)
n
к
Қолайлылық константасы
егер n = 10, онда
2,4
егер n = 30, онда
2,0
s
Стандартты ауытқу
1
£ (x, - X )2 1 = 1
RSD
Салыстырмалы стандартты ауытқу
I
n -1 100-s
X
М (1-жағдай)
Стандартты мәні
98,5% < X < 101,5%
X
егер Т <101.5 болса, қолданыл.
X < 98,5 % X > 101,5%
98,5%
101,5%
М (2-жағдай)
Стандартты мәні
98,5 % < X < T
X
егер Т >101.5
болса, қолданыл.
X < 98,5 % X > Т
98,5%
T%
АУ
Қолайлы мәні, %-бен
| M - X |+к - s
L1
Барынша рұқс.етілген мәні АУ, %-бен
15,0
L2
Әрбір дозаланған бірліктің М санаулы мәнінен
ауытқуының барынша
рұқсат етілген шегі
Анықтаманың төменгі шегі-0,75 М, анықтаманың жоғарғы шегі-1,25 М; (l2= 25,0 мәніне негізделген)
Басқа нұсқаулар болмаған кезде
Т      Номиналды мәннен пайызбен көрс.
өндіріс кезіндегі сыналатын үлгідегі
талданатын компонент мөлшерінің
нысаналы мәні.
Егер басқа нұсқаулар болмаса, онда
T = 100%. Т > 100% артық тұрақты-
лық жөніндегі деректермен растал-
ғанда
201090015-2019
2.1.9.15. Липофильді негіздегі дәрілік нысандар үшін ерітуге сынау
Бұл сынақ белгілі бір уақыт интервалында липофильді негіздегі дәрілік препараттардан (суппозиторийлер, жұмсақ капсулалар) еру ортасында босап шығуы тиіс екенін анықтауға арналған.
Бұл сынақтың шарттары жеке фармакопея мақаласында және тиісті жалпы фармакопея мақалаларында көрсетілген, атап айтқанда:
- еріту ортасы – құрамы мен көлемі;
- еріту ортасы ағынының жылдамдығы;
- еріту ортасының температурасы;
- сынама көлемі;
- сынама алу уақыты;
- еріту ортасында босаған әсер етуші затты немесе әсер етуші заттарды сандық анықтаудың талдамалық әдісі;
- номиналды құрамның пайызымен көрсетілген нормаланған уақыт ішінде еріту ортасында босап шығуы тиіс әсер етуші заттың мөлшері.
2.1.9.15.-1-сурет. "Ағындық ұяшық" аспабының схемасы
Жабдықтар
"Ағындық ұяшық" аспабы пайдаланылады (2.1.9.15-1-сурет), ол мыналардан тұрады:
- су моншасына орналастырылған еріту ортасына арналған резервуар;
- (37,0 ± 0,5) °С мәндер диапазонында еріту ортасының температурасын ұстап тұратын су моншасы;
- ағынды ұяшық арқылы еріту ортасын соратын сорғы;
- фильтр жүйесі бар термостатталатын ағындық ұяшық;
- сынамаларды іріктеуге арналған құрылғылар.
Ағын ұяшығы бір-біріне салынатын 3 мөлдір бөліктен тұрады (2.1.9.15-2-сурет):
І. Төменгі бөлігі толып кететін тесікпен байланысқан (1) 2 іргелес камерадан (А және Б) тұрады.
Еріту ортасы А камерасына жоғары ағынмен түседі, содан кейін Б камерасына өтеді, онда ағын төмен түседі және фильтр құрылғысына апаратын кішкене шығатын тесік (2) арқылы өтеді. Шығатын тесік алдында ірі бөлшектерді ұстап қалатын жүзі бар елеуіш (3) орнатылуы мүмкін.

выбирают стандартное значение (М) и рассчитывают приемлемое значение (AV) для первых 10 дозированных единиц (1 этап) и далее, при необходимости, для 30 дозированных единиц (2 этап) по формуле:
Обозначения величин приведены в таблице 2.1.9.14. -2. Используя принятое значение М, рассчитывают приемлемое значение, как это указано в таблице 2.1.9.14.-2.
Критерии приемлемости
При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье, требования к однородности дозированных единиц считают выполненными, если приемлемое значение для первых 10 дозированных единиц меньше или равно L1. Если приемлемое значение для 10 единиц больше L1, испытывают дополнительно 20 дозированных единиц и вновь рассчитывают приемлемое значение.
Требования считают выполненными, если последнее приемлемое значение для 30 дозированных единиц меньше или равно L1 и ни одно полученное значение содержания активного вещества в каждой дозированной единице не меньше (1-L2 х 0,01) М или не больше (1 + L2 х 0,01) М при расчете приемлемого значения методом прямого определения однородности содержания или методом определения изменения массы. При отсутствии других указаний в частной монографии L1 равно 15,0, а L2 - 25,0.
Таблица 2.1.9.14.-2. – Порядок обработки экспериментальных данных
2.1.9.15. Испытание на растворение для лекарственных форм на липофильной основе
Данное испытание предназначено для определения количества действующего вещества, которое за определенный промежуток времени должно высвободиться в среду растворения из лекарственных препаратов на липофильной основе (суппозиториев, мягких капсул).
Условия проведения данного испытания указываются в частной фармакопейной статье и соответствующих общих фармакопейных статьях, а именно:
- среда растворения - состав и объем;
- скорость потока среды растворения;
- температура среды растворения;
- объем пробы;
- время отбора проб;
- аналитический метод количественного определения действующего вещества или дей-ствующих веществ, высвободившихся в среду растворения;
- количество действующего вещества, которое должно высвободиться в среду растворения за нормируемое время, выраженное в процентах от номинального содержания.
Рисунок 2.1.9.15.-1. - Схема прибора "Проточная ячейка"
Оборудование
Используется прибор "Проточная ячейка" (рисунок 2.1.9.15.-1), который состоит из:
- резервуара для среды растворения, помещенного на водяную баню;
- водяной бани, поддерживающей температуру среды растворения в диапазоне значений (37,0 ± 0,5) °С;
- насоса, перекачивающего среду растворения через проточную ячейку;
- термостатируемой проточной ячейки с системой фильтров;
- устройства для отбора проб.
Проточная ячейка состоит из 3 прозрачных частей, вставляемых одна в другую (рисунок 2.1.9.15.-2):
I. Нижняя часть состоит из 2 смежных камер (А и Б), соединенных переливным отверстием (1).
Среда растворения попадает в камеру А с восходящим потоком, затем переходит в камеру Б, где поток является нисходящим, и проходит через небольшое выходное отверстие (2), ведущее наверх к фильтрующему устройству. Перед выходным отверстием может быть установлено сито с острием (3), улавливающее крупные частицы.

ІІ. Жасушаның ортаңғы бөлігінде еріту ортасының бетінде жүзетін липофильді толтырғыштарды (4) жинайтын қуыс бар. Металл тор (5) өрескел фильтр ретінде қызмет етеді.
ІІІ. Фильтр бөлігі қағаз, шыны немесе целлюлоза фильтр (6) жабдықталған.
Еріту ортасы
Егер еріту ортасы буферлік ерітінді болса, онда рН мәнін берілген мәнге дейін жеткізеді (рН мәнінің рұқсат етілген ауытқуы ± 0,05). Қолданар алдында еріту ортасы ауасыздандырылуы керек.
Сынау әдістемесі
Сыналатын дәрілік препараттың бір дозаланған бірлігі А камерасына орналастырылады, ұяшық дайындалған фильтр бөлігімен жабылады. Еріту ортасы қолайлы температураға дейін қызады. Сорғыны қолдана отырып, ±5% ағым жылдамдығының ауытқуы бар ашық немесе жабық циклде ағынды құру үшін ұяшықтың төменгі бөлігі арқылы қыздырылған еріту ортасы енгізіледі. Еріту ортасы толып кететін саңылау деңгейіне жеткенде, ауа фильтр құрылғысына қосылған капилляр (7) арқылы шыға бастайды, ал В камерасы еріту ортасына толады. Белсенді зат оның физика-химиялық қасиеттеріне байланысты орта ерітіндіде бөлінеді.
Сынама алу
Сынамаларды іріктеу ашық және жабық циклді пайдалану кезінде ұяшықтан шығу кезінде жүргізіледі.
Іріктелген сынаманы белсенді заттың ерітіндіден адсорбциясын тудырмайтын және жеке фармакопея бабында сипатталған талдау нәтижелеріне әсер етуі мүмкін еріту ортасымен экстрагирленетін заттары жоқ қолайлы кеуек мөлшері бар инертті фильтрні пайдалана отырып сүзеді.
Нәтижелерді түсіндіру
Көрсетілген уақыт ішінде ерітіндіге өткен әсер етуші заттың мөлшері номиналды құрамның пайызымен көрсетіледі. Жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде еріту ортасында 45 минуттан кейін әсер етуші заттың кемінде 75 % (Q) босап шығуы тиіс.
Сынақ дәрілік нысанның 6 бірлігінде жүргізіледі. Егер еріту ортасында босаған әсер етуші заттың мөлшері 2.1.9.15-1-кестеде, S\кезеңі, келтірілген өлшемдерге сәйкес келсе, сынақ нәтижелері қанағаттанарлық деп есептеледі.
Егер бұл ретте ең болмағанда бір нәтиже жеке фармакопея бабында көрсетілген нормаға сәйкес келмесе, онда "еріту" сынағын дәрілік нысанның 6 бірлігінде қосымша қайталайды. Нәтижелерді түсіндіру кестеге сәйкес, S2 сатысы арқылы жүзеге асырылады..
2.1.9.15.-1-кесте – Липофильді негіздегі дәрілік препараттар үшін "Еру" сынағының нәтижелерін түсіндіру
Сатысы
Сыналатын үлгілердің саны
Дәрілік нысанның бір бірлігі
S1
6
Әрбір сыналатын бірлік үшін: еріту ортасында әсер етуші заттың номиналды құрамының кемінде Q + 5% босап шығуы тиіс
S2
6
Дәрілік нысанның 12 сыналатын бірлігінен (S1 + S2) босатылған әсер етуші заттың орташа мөлшері Q-дан кем болмауы тиіс және әрекет етуші заттың номиналдық құрамы үшін Q — 15% - дан кем емес еріту ортасына ауысатын бірде-бір бірлік болмауы тиіс
S3
12
Дәрілік нысанның 24 сыналатын бірлігінен (S1 + S2 + S3) босатылған әсер етуші заттың орташа мөлшері Q кем болмауы тиіс; тек 2 бірлік үшін Q-15% кем болуы мүмкін және бір бірлік үшін де әсер етуші заттың номиналды құрамының Q — 25% кем болмауы тиіс
Егер қайта сынау кезінде нәтижелер белгіленген критерийлерге сәйкес келмесе, сынақ дәрілік нысанның қосымша 12 бірлігінде қайталанады. Нәтижелерді түсіндіру кестеге сәйкес жүргізіледі, S3 сатысы.
Жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде, Егер зерттеу сатыларының бірде-бірінде сынақ нәтижелері белгіленген критерийлерді қанағаттандырмаса, серия жарамсыз болады.
2.1.9.15.2-сурет – Ағын ұяшығы. Критерийлері миллиметрмен көрсетілген. А-жоғары ағынды камера; Б-төмен ағынды камера; 1-толып кететін тесік; 2-шығатын саңылау; 3-үшкірі бар елек; 4-толтырғыштарды жинауға арналған қуыс; 5-металл тор; 6-фильр; 7-капилляр
201090016-2019

II. Средняя часть ячейки имеет полость для сбора липофильных наполнителей (4), которые плавают на поверхности среды растворения. Металлическая сетка (5) служит грубым фильтром.
III. Фильтрующая часть снабжена фильтром (6) из бумаги, стекловолокна или целлюлозы.
Среда растворения
Если среда растворения представляет собой буферный раствор, то доводят значение рН до заданного (допустимое отклонение значения рН ± 0,05). Перед использованием среда растворения должна быть деаэрирована.
Методика испытания
Одну дозированную единицу испытуемого лекарственного препарата помещают в камеру А. Закрывают ячейку подготовленной фильтрующей частью. Среду растворения нагревают до подходящей температуры. Используя насос, через нижнюю часть ячейки вводят подогретую среду растворения для создания потока в открытом или закрытом цикле с установленным отклонением скорости потока ±5 %. Когда среда растворения достигнет уровня переливного отверстия, воздух начнет выходить через капилляр (7), соединенный с фильтрующим устройством, и камера Б заполнится средой растворения. Действующее вещество распределяется в среде растворения в зависимости от его физико-химических свойств.
Отбор проб
Отбор проб производят на выходе из ячейки при использовании как открытого, так и закрытого цикла.
Отобранную пробу фильтруют, используя инертный фильтр с подходящим размером пор, который не вызывает адсорбции действующего вещества из раствора и не содержащим веществ, экстрагируемых средой растворения, которые могли бы влиять на результаты анализа, описанного в частной фармакопейной статье.
Интерпретация результатов
Количество действующего вещества, перешедшего в раствор за указанное время, выражают в процентах от номинального содержания. При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье через 45 мин в среду растворения должно высвободиться не менее 75 % (Q) действующего вещества.
Испытание проводят на 6 единицах лекарственной формы. Результаты испытания считаются удовлетворительными, если количество действующего вещества, высвободившегося в среду растворения, соответствует критериям, приведенным в таблице 2.1.9.15.-1, стадия S1.
Если при этом хотя бы один результат не соответствует норме, указанной в частной фармакопейной статье, то испытание "Растворение" повторяют дополнительно на 6 единицах лекарственной формы. Интерпретация результатов проводится согласно таблице, стадия S2.
Рисунок 2.1.9.15.-2. - Проточная ячейка. Размеры указаны в миллиметрах. А - камера с восходящим потоком; Б - камера с нисходящим потоком; 1 - переливное отверстие; 2 - выходное отверстие; 3 - сито с острием; 4 - полость для сбора липофильных наполнителей; 5 - металлическая сетка; 6 - фильтр; 7 - капилляр
Таблица 2.1.9.15.-1. - Интерпретация результатов испытания "Растворение" для лекарственных препаратов на липофильной основе
Стадия
Число испытуемых образцов
Одна единица лекарственной формы
S1
6
Для каждой испытуемой единицы: в среду растворения должно высвободиться не менее Q + 5 % от номинального содержания действующего вещества
S2
6
Среднее количество высвободившегося в среду растворения действующего вещества из 12 испытуемых единиц лекарственной формы (S1 + S2) должно быть не менее Q, и не должно быть ни одной единицы, где в среду растворения перешло бы менее Q - 15 % от за номинального содержания действующего вещества
S3
12
Среднее количество высвободившегося в среду растворения действующего вещества из 24 испытуемых единиц лекарственной формы (S1 + S2 + S3) должно быть не менее Q; только для 2 единиц может быть менее Q - 15 %, и ни для одной единицы не должно быть менее Q - 25 % от номинального содержания действующего вещества
Если при повторном испытании результаты не соответствуют установленным критериям, испытание повторяют на 12 дополнительных единицах лекарственной формы. Интерпретация результатов проводится согласно таблице, стадия S3.
При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье серия бракуется, если ни на одной из стадий исследования результаты испытания не удовлетворяют установленным критериям.

2.1.9.16. Ішуге арналған сұйық дәрілік нысандар үшін алынатын көлем
Осы жалпы фармакопея бабы ішуге арналған сұйық дәрілік нысандарға қолданылады. Бұл сынақтар дәрілік нысандарға, олар сұйық дәрілік нысандар түрінде жеткізілгеніне немесе көрсетілген еріткіштің белгілі бір көлемінде қатты заттарды еріту арқылы алынғанына қарамастан қолданылады. Егер жеке фармакопея бабына немесе нормативтік құжаттамаға дозалаудың біркелкілігіне сынақ енгізілсе, сынақтар бір дозалы қаптамадағы дәрілік нысандар үшін жүргізілмейді.
ҚАПТАМАСЫНЫҢ КӨЛЕМІ 250 МЛ-ДЕН АСПАЙТЫН ДӘРІЛІК НЫСАНДАР
Егер жеке фармакопея бабында өзгеше көрсетілмесе, 30 қаптама іріктеледі және нақты дәрілік түр үшін төменде сипатталғандай сынауды орындайды.
Ішуге арналған ерітінділер, суспензиялар, эмульсиялар және басқа да сұйық дәрілік нысандар. 10 қаптаманың әрқайсысының ішіндегісін шайқайды және әдістемеге сәйкес сынақтар жүргізеді.
Ішуге арналған ерітінділер мен суспензияларды дайындауға арналған ұнтақтар. 10 қаптаманың әрқайсысының ішіндегісіне қолдану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес заттаңбада көрсетілген еріткіштің өлшенген көлемі қосылады. Әрбір қаптаманың ішіндегісін шайқайды және әдістемеге сәйкес сынақ жүргізеді.
Әдістеме. Егер жеке фармакопея бабында өзгеше көрсетілмесе, сынақ мынадай әдістеме бойынша жүргізіледі. Ауа көпіршіктерінің пайда болуын болдырмау үшін әрбір қаптаманың ішіндегісін сыйымдылығы өлшенетін көлемнен 2,5 есе артық емес жеке құрғақ өлшеуіш, калибрленген цилиндрлерге құяды. Егер жеке фармакопея бабында немесе нормативтік құжаттамада өзгеше көрсетілмесе, әрбір қаптаманың ішіндегісін дозаланбаған препараттар үшін 30 минуттан аспайтын және бір дозалы дәрілік препараттар үшін 5 с аспайтын уақыт ішінде ағызуға рұқсат етіледі. Ауа көпіршіктері жоғалғаннан кейін әр цилиндрдегі сұйықтық көлемі өлшенеді.
Шағын көлемді бір дозалы дәрілік препараттар үшін алынатын көлемді былайша анықтауға болады:
- қаптаманың ішіндегісін алдын ала өлшенген құрғақ бюкске құйып, ішіндегісінің 5 с артық емес ағуына мүмкіндік береді;
- ішіндегісінің массасын анықтайды;
- тығыздықты анықтағаннан кейін алынған көлем есептеледі.
Қолайлылық критерийлері
Дозаланбаған препараттар үшін. 10 қаптаманың ішіндегісі көлемінің орташа мәні 100%-дан кем болмауы тиіс және қаптамалардың бірде-бірінде номиналды көлемнен 95%-дан кем болмауы тиіс.
Егер 10 қаптаманың ішіндегісі көлемінің орташа мәні заттаңбада көрсетілгеннен 100%-дан кем болса, бірақ қаптамалардың бірде-бірінің көлемі 95%-дан кем болмаса немесе 10 қаптаманың ішіндегісі көлемінің орташа мәні 100%-ды құраса және бір қаптамадан аспайтын көлемі 95%-дан кем, бірақ номиналды көлемнен 90%-дан кем болмаса, онда 20 қосымша қаптамада сынау орындалады.

2.1.9.16. Извлекаемый объем для жидких лекарственных форм для приема внутрь
Настоящая общая фармакопейная статья распространяется на жидкие лекарственные формы для приема внутрь. Данные испытания применимы к лекарственным формам независимо от того, поставляются они в виде жидких лекарственных форм или их получают растворением твердых веществ в определенном объеме указанного растворителя. Испытания не проводят для лекарственных форм в однодозовых упаковках, если в частную фармакопейную статью или нормативную документацию включено испытание на однородность дозирования.
ЛЕКАРСТВЕННЫЕ ФОРМЫ,
ОБЪЕМ УПАКОВКИ КОТОРЫХ
НЕ ПРЕВЫШАЕТ 250 МЛ
Отбирают 30 упаковок, если не указано иначе в частной фармакопейной статье, и выполняют испытание, как описано ниже для конкретной лекарственной формы.
Растворы, суспензии, эмульсии и другие жидкие лекарственные формы для приема внутрь. Встряхивают содержимое каждой из 10 упаковок и проводят испытания в соответствии с методикой.
Порошки для приготовления растворов и суспензий для приема внутрь. К содержимому каждой из 10 упаковок добавляют отмеренный объем растворителя, указанный на этикетке, в соответствии с инструкцией по применению. Встряхивают содержимое каждой упаковки и проводят испытание в соответствии с методикой.
Методика. Если не указано иначе в частной фармакопейной статье, испытание проводят по следующей методике. Осторожно, чтобы избежать образования воздушных пузырьков, выливают содержимое каждой упаковки в отдельные сухие мерные, калиброванные цилиндры, вместимость которых не более чем в 2,5 раза больше измеряемого объема. Если не указано иначе в частной фармакопейной статье или нормативной документации, содержимому каждой упаковки дают стекать в течение не более 30 мин для недозированных препаратов и 5 с - для однодозовых лекарственных препаратов. После исчезновения воздушных пузырьков измеряют объем жидкости в каждом цилиндре.
Для однодозовых лекарственных препаратов малого объема извлекаемый объем может быть определен следующим образом:
- выливают содержимое упаковки в сухой предварительно взвешенный бюкс, давая вытекать содержимому в течение не более 5 с;
- определяют массу содержимого;
- после определения плотности рассчитывают извлекаемый объем.
Критерии приемлемости
Для недозированных препаратов. Среднее значение объема содержимого 10 упаковок должно быть не менее 100 %, и ни одна из упаковок не должна иметь объем менее 95 % от номинального объема.
Если среднее значение объема содержимого 10 упаковок менее 100 % от указанного на этикетке, но ни одна из упаковок не имеет объем менее 95 % или среднее значение объема содержимого 10 упаковок составляет 100 % и объем не более чем одной упаковки менее 95%, но не менее 90% от номинального объема, то выпол¬няют испытание на 20 дополнительных упаковках.

30 қаптаманың ішіндегі көлемі көлемінің орташа мәні номиналды көлемнің кемінде 100% -ын құрауы тиіс және 30 қаптаманың біреуінен аспайтын көлем 95%-дан кем, бірақ заттаңбада көрсетілгеннен кемінде 90% болуы мүмкін.
Бір дозалы дәрілік препараттар үшін. Егер ЖФБ 2.1.9.14 "Дозаланған бірліктердің біркелкілігі" талаптары қолданылмаса, онда 10 қаптаманың ішіндегі көлемінің орташа мәні 100%-дан кем болмауы тиіс және 10 қаптаманың әрқайсысының көлемі номиналды көлемнің 95-тен 110%-ына дейінгі аралықта болуы тиіс.
Егер 10 қаптаманың ішіндегісінің орташа мәні номиналды көлемнен 100% кем болса, бірақ барлық қаптамалар үшін көлем 95 – 110% шегінен шықпаса немесе егер 10 қаптаманың ішіндегісінің орташа мәні кемінде 100% және бір қаптамадан аспайтын көлем 95-110% аралықтан тыс болса және 90 – 115% шегінен шықпаса, онда сынақ 20 қосымша қаптамаларда орындалады.
30 қаптамадан алынған 10 қаптаманың ішіндегі көлемі көлемінің орташа мәні номиналды көлемнің кемінде 100%-ын құрауы тиіс, 30 қаптаманың біреуінен аспайтын көлем 95-110% шегінен шығуы мүмкін, бірақ номиналды көлемнің 90-115% шегінде болуы тиіс.
ҚАПТАМАЛАРЫНЫҢ КӨЛЕМІ 250 МЛ-ДЕН АСАТЫН ДӘРІЛІК НЫСАНДАР
Анықтау жоғарыда аталған әдістемеге сәйкес бір қаптамадан жүргізіледі.
Бір қаптамадан алынған сұйықтық көлемі номиналды көлемнің кемінде 100% - ын құрауы тиіс.
201090017-2019
2.1.9.17. Қаптама ішіндегісінің массасы (көлемі)
Бұл сынақ дозаланған дәрілік нысандарға: жақпаларға, сыртқа және жергілікті қолдануға арналған сұйық дәрілік нысандарға, ұнтақтарға, аэрозольдерге, спрейлерге және басқа да дәрілік нысандарға, ішке қабылдауға арналған сұйық дәрілік нысандарды және парентеральді қолдануға арналған дәрілік нысандарды пайдалануға қолданылады.
Аэрозольдер мен спрейлерден басқа дәрілік нысандарға арналған әдістеме
Массасы бойынша таңбаланған қаптамалар үшін
Жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған кезде толтырылған 10 қаптама алынады және заттаңбалар алып тасталады. Әрбір қаптаманың сыртқы бетін мұқият жуады және кептіреді және қаптаманы жеке-жеке өлшейді. Әр қаптаманың ішіндегісін саны бойынша алып тастайды және қаптаманың барлық бөліктерін жеке фармакопея бабында көрсетілген еріткішпен жуады. Әр қаптаманы кептіріп, қайтадан өлшеңіз. Массаның айырмашылығы бойынша пакеттің мазмұнын есептеңіз.
Көлемі бойынша таңбаланған қаптамалар үшін. Жеке фармакопея бабында басқа нұсқаулар болмаған жағдайда, 10 қаптаманың әрқайсысының ішіндегісін 10 құрғақ өлшеуіш калибрленген цилиндрге құйып, сұйық сүйектерді толығымен ағызып жібереді. Әр қаптаманың мазмұнын анықтаңыз.
Қолайлылық критерийлері

Среднее значение объема содержимого 30 упаковок должно составлять не менее 100 % от номинального объема, и объем не более чем одной из 30 упаковок может быть менее 95 %, но не менее 90 % от указанного на этикетке.
Для однодозовых лекарственных препаратов. Если не применимы требования ОФС 2.1.9.14 "Однородность дозированных единиц", то среднее значение объема содержимого 10 упаковок должно быть не менее 100 % и объем каждой из 10 упаковок должен находиться в интервале от 95 до 110 % от номинального объема.
Если среднее значение объема содержимого 10 упаковок менее 100 % от номинального объ-ема, но объем для всех упаковок не выходит за пределы 95 - 110 % или, если среднее значение объема содержимого 10 упаковок не менее 100 % и объем не более чем одной упаковки находится вне интервала 95 - 110 % и не выходит за пределы 90-115 %, то испытание выполняют на 20 дополнительных упаковках.
Среднее значение объема содержимого 10 упаковок, полученного из 30 упаковок, должно составлять не менее 100 % от номинального объема, объем не более одной из 30 упаковок может выходить за пределы 95-110 %, но должен находиться в пределах 90 - 115 % от номинального объема.
ЛЕКАРСТВЕННЫЕ ФОРМЫ,
ОБЪЕМ УПАКОВОК КОТОРЫХ
ПРЕВЫШАЕТ 250 МЛ
Определение проводят из одной упаковки в соответствии с приведенной выше методикой.
Критерии приемлемости
Объем жидкости, полученной из одной упа¬ковки, должен составлять не менее 100 % от но-минального объема.
2.1.9.17. Масса (объем) содержимого упаковки
Данное испытание распространяется на недозированные лекарственные формы: мази, жидкие лекарственные формы для наружного и местного применения, порошки, аэрозоли, спреи и другие лекарственные формы, за исключением жидких лекарственных форм для приема внутрь и лекарственных форм для парентерального применения.
Методика для лекарственных форм, кромеаэрозолей и спреев для упаковок, маркированных по массе. При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье, отбирают 10 заполненных упаковок и удаляют этикетки. Тщательно промывают и высушивают внешнюю поверхность каждой упаковки и взвешивают упаковки по отдельности. Количественно удаляют содержимое из каждой упаковки и промывают все части упаковки растворителем, указанным в частной фармакопейной статье. Высушивают и снова взвешивают каждую упаковку. По разности масс вычисляют массу содержимого упаковки.
Для упаковок, маркированных по объему. При отсутствии других указаний в частной фармакопейной статье, выливают содержимое каждой из 10 упаковок в 10 сухих мерных калиброванных цилиндров, давая полностью стечь жидкости. Определяют объем содержимого каждой упаковки.
Критерии приемлемости

2.2.1.1. РЕАКТИВТЕР
Реактивтің немесе реактив ерітіндісінің атауын курсивпен бөлу және оны Р әрпімен белгілеу реактив төменде келтірілген тізбеге енгізілгенін және фармакопеялық мәртебеге ие екенін білдіреді. Реактивтер үшін келтірілген ерекшеліктер дәрілік заттарда қолдану үшін олардың сапасына кепілдік беруі міндетті емес. Сондай-ақ, реактивтердің сипаттамалары, қасиеттері, рұқсат етілген қоспалары, жалпы және жеке фармакопея баптарының атаулары және олардың нөмірлері курсивпен көрсетілген.
Әрбір реактивтің сипаттамасы Chemical Abstract Service Registry (CAS) нөмірін қамтиды, мысалы, [9002-93-1].
Әрбір реактивтің сипаттамасына оған тән белгі бойынша, танылатын Chemical Abstract Service Registry (CAS) нөмірі кіреді, мысалы [9002-93-1].
Тізбеге енгізілген реактивтердің кейбірі уытты болып табылады және олармен жұмыс істеу кезінде тиісті сақтық шараларын сақтау қажет.
Реактивтерді сақтау мерзімдерін есептеуді қолданыстағы сапа жүйесіне сәйкес реактивтерді өндірушінің өзі немесе пайдаланушы жүргізеді.
Бояғыштардың (индикаторлардың) сипаттамасында "Түсті индексті" жазғаннан кейін нөмірдің алдында Color Index "C.I." (жақшада) анықтамалығы бойынша белгісі келтірілген.
Реактивтердің сулы ерітінділерін су Р пайдалана отырып дайындайды. Егер реактив ерітіндісі "10 г/л хлорсутек қышқылының ерітіндісі" деген сөзбен сипатталса, ерітінді осы бөлімде келтірілген реактивтің концентрацияланған ерітіндісінің сумен Р тиісті сұйылту арқылы дайындалады. Барий, кальций және сульфаттардың шекті құрамын сынау үшін қолданылатын реагенттердің ерітінділері тазартылған судың Р көмегімен дайындалады. Егер еріткіштің атауы көрсетілмесе, олар су ерітіндісін білдіреді.
Реактивтер мен реактивтердің ерітінділері тығыз жабылған контейнерлерде сақталады. Таңбалау ұлттық заңнама талаптарына және халықаралық келісімдерге сәйкес келуі тиіс.
Хроматографияға арналған агароза. [9012-36-6].
Диаметрі 60 мкм-ден 140 мкм-ге дейінгі ісінген түйіршіктердің судағы 4% суспензиясы.
Эксклюзиялық хроматографияда салыстырмалы молекулалық массасы
6 · 104-тен 20 · 106-ға дейінгі ақуыздарды және салыстырмалы молекулалық массасы 3 · 103-тен 5 · 106-ға дейінгі полисахаридтерді бөлу үшін қолданылады.
Хроматографияға арналған көлденеңінен байланыстырылған агароза. [61970-08-9].
Агарозадан жоғары сілтілі ортада 2,3 дибромпропанолмен реакция арқылы алынады.
Диаметрі 60 мкм-ден 140 мкм-ге дейінгі ісінген түйіршіктердің судағы Р 4% суспензиясы.
Эксклюзиялық хроматографияда салыстырмалы молекулалық массасы

2.2.1.1. РЕАКТИВЫ
Сноска. Раздел 2.2.1.1. с изменениями, внесенными решениями Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25.06.2024 № 75 (вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования); от 25.06.2024 № 75 (вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования).
Выделение курсивом наименования реактива или раствора реактива и его обозначение буквой Р означает, что реактив включен в нижеприведенный перечень и обладает фармакопейным статусом. Спецификации, приведенные для реактивов, необязательно гарантируют их качество для применения в лекарственных средствах. Также курсивом выделены названия характеристик, свойств, допустимых примесей реактивов, названия общих и частных фармакопейных статей и их номера.
Описание каждого реактива включает номер Chemical Abstract Service Registry (САБ), опознаваемый по характерному обозначению, например, [9002-93-1].
Некоторые из реактивов, включенных в перечень, являются токсичными, и при работе с ними необходимо соблюдать соответствующие меры предосторожности.
Исчисление сроков хранения реактивов проводится самим производителем реактивов или пользователем в соответствии с действующей системой качества.
В описании красителей (индикаторов) после написания "Цветной индекс" перед номером приведено обозначение по справочнику Color Index "C.I." (в скобках).
Водные растворы реактивов готовят с ис¬пользованием воды Р. Если раствор реактива описывают выражением "раствор 10 г/л хлороводородной кислоты", раствор готовят соответствующим разбавлением водой Р более концентрированного раствора реактива, приведенного в данном разделе. Растворы реактивов, используемые для испытаний на предельное содержание бария, кальция и сульфатов, готовят с использованием воды дистиллированной Р. Если не указано название растворителя, подразумевают водный раствор.
Реактивы и растворы реактивов хранят в плотно закрытых контейнерах. Маркировка должна соответствовать требованиям нацио¬нального законодательства и международным соглашениям.
Агароза для хроматографии. [9012-36-6].
4 % суспензия в воде Р набухших гранул диаметром от 60 мкм до 140 мкм.
Используют в эксклюзионной хроматогра¬фии для разделения белков с относительными молекулярными массами от 6 • 104 до 20 • 106 и полисахаридов с относительными молекуляр¬ными массами от 3 • 103 до 5 • 106.
Агароза поперечно-сшитая для хроматографии. [61970-08-9].
Получают из агарозы реакцией с 2,3-диб- ромпропанолом в сильнощелочной среде.
4 % суспензия в воде Р набухших гранул диаметром от 60 мкм до 140 мкм.

6 · 104-тен 20 · 106-ға дейінгі ақуыздарды және салыстырмалы молекулалық массасы 3 · 103-тен 5 · 106-ға дейінгі полисахаридтерді бөлу үшін қолданылады.
Хроматографияға арналған көлденеңінен байланыстырылған агароза Р1. [65099-79-8].
Агарозадан жоғары сілтілі ортада 2,3 диб-ромпропанолмен реакция арқылы алынады.
Диаметрі 60 мкм-ден 140 мкм-ге дейінгі ісінген түйіршіктердің судағы Р 4% суспензиясы.
Эксклюзиялық хроматографияда салыстырмалы молекулалық массасы
7 · 104-тен 40 · 106-ға дейінгі ақуыздарды және салыстырмалы молекулалық массасы 1 · 105-тен 2 · 107-ге дейінгі полисахаридтерді бөлу үшін қолданылады.
Электрофорезге арналған агароза. [9012-36-6].
Бейтарап сызықтық полисахарид, оның негізгі компоненті агардан алынады.
Ұнтақ ақ немесе ақшыл түсті. Мүлде суық суда ерімейді, ыстық суда бәсең ериді.
Ион алмасу хроматографиясына арналған агароза-ДЭАЭ. [57407-08-6]
Ауыстырылған диэтиламиноэтил топтары бар және сфералық түйіршіктер пайда болатын көлденең агароза.
Агароза/көлденеңінен байланыстырылған полиакриламид.
Өзара байланысқан полиакриламидті матрицадағы агароза; салыстырмалы молекулалық салмағы 2 • 104-тен 35 • 104-ке дейінгі глобулярлы ақуыздарды бөлу үшін қолданылады.
Агнузид. C22H26011. (Mr 466,4). [11027-63-7]. (1RS,4аSR6 5RS,7аRS)-5гидрокси-7-[[(4-гидрокси-бензоил)окси]метил]-1, 4а, 5, 7а-тетрагидроцик-лопента[с]пиран-1-ил b-D-глюкопиранозид.
Ақ немесе ақшыл кристалдар.
Аденин. C5H5N5. (Mr 135,1). [73-24-5].
Адениннің құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 98,5% және 101,0%-дан аспайтын 7Н-пурин-6-амин бар.
Ақ немесе ақшыл ұнтақ.
Суда және 96% этанолда бәсең ериді, сұйылтылған минералды қышқылдарда және сілтілі гидроксидтердің сұйылтылған ерітінділерінде ериді.
Аденозин. C10H13N504. (Mr 267,24). [58-61-7].
6-Амино-9-b-D-рибофуранозил-9Н-пурин.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ, суда аздап ериді, ацетонда және 96% этанолда ерімейді, сұйылтылған қышқыл ерітінділерінде ериді.
Балқу температурасы шамамен 234 °C.
Адипин қышқылы. C6H1004. (Mr 146,14). [124-04-9].
Метанолда тез еритін, ацетонда еритін, мұнай эфирінде мүлде ерімейтін призмалар түріндегі кристалдар.
Балқу температурасы шамамен 152 °C.
Адреналин. C9H13NO3. (Mr 183,20). [51-43-4]. (1R)-1-(3,4-дигидроксифенил)-2-(метиламино) этанол. 4-[(1R)-1-гидрокси-2-(метиламино) этил] бензол-1,2-диол.
Ұнтақ ақ немесе ақ түсте, жарық пен ауада біртіндеп қоңырға айналады, суда және 96% этанолда тез ериді, ацетонда ерімейді, минералды қышқылдар мен сілтілі гидроксидтердің сұйылтылған ерітінділерінде ериді.
Балқу температурасы шамамен 215 °C.
Азометр H. C17H12NNa08S2. (Mr 445,4). [5941-07-1]. Натрий гидрогені-4-гидрокси-5-(2-гидроксибензилиденамин)-2,7-нафталин-дисульфонат.
Азометин Н ерітіндісі.

Используют в эксклюзионной хроматографии для разделения белков с относительными молекулярными массами от 6 • 104 до 20 • 106 и полисахаридов с относительными молекулярными массами от 3 • 103 до 5 • 106.
Агароза поперечно-сшитая для хроматографии Р1. [65099-79-8].
Получают из агарозы реакцией с 2,3-диб- ромпропанолом в сильнощелочной среде.
4 % суспензия в воде Р набухших гранул диаметром от 60 мкм до 140 мкм.
Используют в эксклюзионной хроматографии для разделения белков с относительными молекулярными массами от 7 • 104 до 40 • 106 и полисахаридов с относительными молекулярными массами от 1 • 105 до 2 • 107.
Агароза для электрофореза. [9012-36-6].
Нейтральный линейный полисахарид, ос¬новной компонент которого получают из агара.
Порошок белого или почти белого цвета.Практически не растворима в холодной воде, очень мало растворима в горячей воде.
Агароза-ДЭАЭ для ионообменной хроматографии. [57407-08-6].
Поперечно-сшитая агароза, содержащая замещенные диэтиламиноэтильные группы, и имеющая вид шарообразных гранул.
Агароза/поперечно-сшитый полиакриламид.
Агароза в поперечно-сшитой полиакриламидной матрице; используют для разделения глобулярных белков с относительными молекулярными массами от 2 • 104 до 35 • 104.
Агнузид. С22Н26О11. (Mr 466,4). [11027-63-7]. (1RS,4aSR,5RS,7aRS)-5гидрокси-7-[[(4-гидрокси- бензоил)окси]метил]-1,4а,5,7а-тетрагидроцик- лопента[с]пиран-1-ил B-D-глюкопиранозид.
Белые или почти белые кристаллы.
Аденин. C5H5N5. (Mr 135,1). [73-24-5].
Аденин содержит не менее 98,5 % и не более 101,0 % 7Н-пурин-6-амина в пересчете на сухую субстанцию.
Белый или почти белый порошок.
Очень мало растворим в воде и 96 % этаноле, растворим в разбавленных минеральных ки¬слотах и в разбавленных растворах щелочных гидроксидов.
Аденозин. С10Н13К5О4. (Mr 267,24). [58-61-7]. 6-Амино-9-B-D-рибофуранозил-9H-пурин.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета, мало растворим в воде, практически не растворим в ацетоне и 96 % этаноле, растворим в разбавленных растворах кислот.
Температура плавления около 234 °С.
Адипиновая кислота. С6Н10О4. (Mr 146,14). [124-04-9].
Кристаллы в виде призм, легко растворима в метаноле, растворима в ацетоне, практически не растворима в петролейном эфире.
Температура плавления около 152 °С.
Адреналин. С9Н13NO3. (Mr 183,20). [51-43-4]. (1R)-1-(3,4-дигидроксифенил)-2-(метиламино) этанол. 4-[(1R)-1-гидрокси-2-(метиламино) этил]бензол-1,2-диол.
Порошок белого или почти белого цвета, на свету и воздухе постепенно становится коричневым, очень легко растворим в воде и 96 % этаноле, не растворим в ацетоне, растворим в разбавленных растворах минеральных кислот и щелочных гидроксидов.
Температура плавления около 215 °С.
Азометин H. С17Н12NNаО8S2. (Mr 445,4). [5941-07-1]. Натрия гидрогено-4-гидрокси-5-(2-гидроксибензилиденамино)-2,7-нафталин- дисульфонат.
Азометина H раствор.

0,45 г азометин H Р және 1 г аскорбин қышқылы Р суда Р нашар қызған кезде ерітіледі және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 100 мл дейін жеткізеді.
Азот. N2. (Mr 28,01). [7727-37-9]. Жуылған және кептірілген азот.
Оттегісіз азот.
Азот Р пирогаллолының сілтілі ерітіндісі Р арқылы өту арқылы оттектен тазартылады.
Азот Р1. N2. (Mr 28,01). [7727-37-9].
Құрамында кемінде 99,999 % (көл/көл) N2 бар.
Көміртек моноксиді. 5 ppm-нен аз.
Оттегі. 5 ppm-нен аз.
Хроматографияға арналған азот. N2. (Mr 28,01). [7727-37-9].
Құрамында кемінде 99,95 % (көл/көл) N2 бар.
Азот диоксиді. NO2. (Mr 46,01). [10102-44-0]. Азот оксиді (1У).
Құрамында кемінде 98,0 % (көл/көл) NO2 бар.
Азот моноксиді. NO. (Mr 30,01). Азот оксиді (11).
Құрамында кемінде 98,0 % (көл/көл) NO бар.
Азот қышқылы. HNO3. (Mr 63,01).[7697-37-2].
Құрамында кемінде 63,0 % (м/м) және 70% (м/м) HNO3 бар.
Мөлдір түссіз немесе түссіз дерлік сұйықтық, сумен араласады.
1,384-тен 1,416-ға дейін.
10 г/л ерітінді күшті қышқыл болып табылады және нитраттарға реакция береді (2.1.3.1).
Ашықтық (2.1.2.1). Азот қышқылы мөлдір болуы керек.
Түсі (2.1.2.2, II әдіс). Азот қышқылының түсі Y6 салыстыру ерітіндісінің бояуынан қарқынды болмауы тиіс.
Хлоридтер (2.1.4.4). 0,5 ppm артық емес.
5 г азот қышқылына 10 мл су Р және 0,3 мл күміс нитраты ерітіндісі Р2 қосылады, жарықтан қорғалған жерде 2 минут ұсталады. Алынған ерітіндінің опалесценциясы 13 мл су Р, 0,5 мл азот қышқылы Р, 0,5 мл хлорид-иондардың стандартты ерітіндісінің (5 ppm Cl ) Р және 0,3 мл күміс нитраты ерітіндісінің Р2 қоспасын пайдалана отырып дайындалған стандарттың опалесценциясынан қарқынды болмауы тиіс.
Сульфаттар (2.1.4.13). 2 ppm артық емес.
10 г азот қышқылына 0,2 г натрий карбонаты Р қосылады және құрғақ буланады; қалдық 15 мл тазартылған суда Р ерітіледі, 2 мл стандартты сульфат иондарының (10 ppm SO2") ерітіндісі және 13 мл тазартылған судың Р көмегімен дайындалады.
Мышьяк (2.1.4.2, А әдісі). 0,02 ppm артық емес.
50 г азот қышқылына 0,5 мл күкірт қышқылы Р қосылады және ақ булар пайда болғанша ақырын қызады; 1 мл ерітінді 100 г/л гидроксиламин гидрохлориді Р қосылады және сумен 2 мл көлемге жеткізіледі. Стандартты мышьяк иондарының 1,0 мл ерітіндісін (1 ppm As3+)P қолдана отырып дайындайды.
Темір (2.1.4.9). 1 ppm артық емес.
Сульфат күліне сынау кезінде алынған тұнба сұйылтылған хлорсутек қышқылының Р 1 мл-де ерітіледі және ерітінді көлемін сумен Р 50 мл-ге дейін жеткізеді, алынған ерітіндінің 5 мл-ін сумен Р 10 мл-ге дейін жеткізеді.
Ауыр металдар (2.1.4.8, А әдісі). 2 ppm артық емес.

0,45 г азометина HP и 1 г аскорбиновой кислоты растворяют в воде Р при слабом нагревании и доводят объем раствора тем же растворителем до 100 мл.
Азот. N2. (Mr 28,01). [7727-37-9]. Азот промытый и высушенный.
Азот, свободный от кислорода.
Азот Р очищают от кислорода пропусканием через щелочной раствор пирогаллола Р.
Азот Р1. N2. (Mr 28,01). [7727-37-9].
Содержит не менее 99,999 % (об/об) N2.
Углерода моноксид. Менее 5 ppm.
Кислород. Менее 5 ppm.
Азот для хроматографии. N2. (Mr 28,01). [7727-37-9].
Содержит не менее 99,95 % (об/об) N2.
Азота диоксид.2. (MR 46,01). [10102-44-0]. Оксид азота(IV).
Содержит не менее 98,0 % (об/об) NO2.
Азота моноксид. NO. (MR 30,01). Оксид азота(11).
Содержит не менее 98,0 % (об/об) NO.
Азотная кислота. HNO3. (MR 63,01).
[7697-37-2].
Содержит не менее 63,0 % (м/м) и не более
70,0 % (м/м) HN03.
Прозрачная бесцветная или почти бесцвет¬ная жидкость, смешивается с водой.
от 1,384 до 1,416.
Раствор 10 г/л является сильной кислотой и дает реакцию на нитраты (2.13.1),
Прозрачность (2.1.2.1). Азотная кислота должна быть прозрачной.
Цветность (2.1.2.2, МЕТОД II). Окраска азотной кислоты не должна быть интенсивнее окраски раствора сравнения Y6.
Хлориды (2.1.4.4). Не более 0,5 ppm.
К 5 г азотной кислоты прибавляют 10 мл воды Р и 0,3 мл раствора серебра нитрата Р2, выдерживают в течение 2 мин в защищенном от света месте. Опалесценция полученного раствора должна быть не интенсивнее опалесценции стандарта, приготовленного с использованием смеси 13 мл воды Р, 0,5 мл азотной кислоты Р, 0,5 мл стандартного раствора хлорид - ионов (5 PPM CL ) Р и 0,3 мл раствора серебра нитрата Р2.
Сульфаты (2.1.4.13). Не более 2 ppm.
К 10 г азотной кислоты прибавляют 0,2 г натрия карбоната Р и выпаривают досуха; остаток растворяют в 15 мл воды дистиллированной Р. Готовят стандарт, используя 2 мл стандартного раствора сульфат-ионов (10 PPM S02-) Р и 13 мл воды дистиллированной Р.
Мышьяк (2.1.4.2, метод А). Не более 0,02 ppm.
К 50 г азотной кислоты прибавляют 0,5 мл серной кислоты Р и осторожно нагревают до появления белых паров; к остатку прибавляют 1 мл раствора 100 г/л гидроксиламина гидрохлорида Р и доводят водой Р до объема 2 мл. Готовят стандарт, используя 1,0 мл стандартного раствора мышьяка ионов (1 PPM AS3+)Р,
Железо (2.1.4.9). Не более 1 ppm.
Осадок, полученный при испытании на сульфатную золу, растворяют в 1 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р и доводят объем раствора водой Р до 50 мл. 5 мл полученного раствора доводят водой Р до объема 10 мл.
Тяжелые металлы (2.1.4.8, метод А). Не более 2 ppm.

Темірді сынау үшін дайындалған 10 мл ерітіндіні сумен Р 20 мл көлемге дейін жеткізеді, алынған ерітіндінің 12 мл ауыр металдар сынағынан өтуге тиіс. Салыстыру ерітіндісі қорғасын иондарының стандартты ерітіндісін (2 ppm PЬ 2+) қолдана отырып дайындалады. Сульфат күлі.10-3% артық емес.
100 г азот қышқылы құрғақ болған кезде мұқият буланып кетеді; қалған бөлігі Р күкірт қышқылының бірнеше тамшысымен суланып, бозғылт қызылға дейін қыздырады.
Санын анықтау. 1,50 г азот қышқылына шамамен 50 мл су Р қосылады және 1 мл натрий гидроксиді ерітіндісімен титрленеді, индикатор ретінде 0,1 мл Р метил қызыл ерітіндісін қолданады.
1 мл 1 натрий гидроксиді ерітіндісі 63,0 мг HNO3 сәйкес келеді.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Түтіндейтін азот қышқылы. [52583-42-3].
Мөлдір сұйықтық, сәл сарғыш түсті, ауада түтіндейді.
шамамен 1,5.
Сұйылтылған азот қышқылы.
Құрамында шамамен 125 г/л HNO3 бар (Mr 63.01).
20 г Р азот қышқылы cумен Р 100 мл көлемге жеткізіледі.
Сұйылтылған азот қышқылы Р1.
40 г Р азот қышқылы Р сумен 100 мл көлемге жеткізіледі.
Сұйылтылған азот қышқылы Р2.
30 г Р азот қышқылы Р сумен 100 мл көлемге жеткізіледі.
Қорғасынсыз азот қышқылы.
Азот қышқылына Р арналған сынақтарға және мынадай қосымша сынақтарға шыдауы тиіс.
Қорғасын. 0,1 ppm артық емес.
Анықтау атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісімен жүргізіледі (2.1.2.22, II әдіс).
Сыналатын ерітінді. 100 г азот қышқылына Р 0,1 г сусыз натрий карбонаты Р қосылады және құрғақ буланады; қалдық Р суда аздап қыздырып, ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 50,0 мл-ге дейін жеткізеді.
Сіңіру қарқындылығы толқын ұзындығы 283,3 нм немесе 217,0 нм, қуыс қорғасын катоды бар шамды және ауа ацетилен жалынын сәулелену көзі ретінде қолданады.
Қорғасынсыз азот қышқылы, Р1.
Құрамында 1 мкг/кг аспайтын қорғасын бар Р азот қышқылы.
Сұйылтылған, қорғасынсыз азот қышқылы.
5 г қорғасыннан бос Р1 азот қышқылы тазартылған, иондалған суда Р ерітіледі және ерітіндінің көлемін 100 мл-ге дейін жеткізеді.
Қорғасын мен кадмийсіз азот қышқылы.
Азот қышқылына Р арналған сынақтарға және мынадай қосымша сынақтарға шыдауы тиіс.
Сыналатын ерітінді. 100 г азот қышқылына Р 0,1 г сусыз натрий карбонаты Р қосылады, құрғағанша буланады; қалдықты суда Р аздап қыздырып, ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 50,0 мл-ге дейін жеткізеді.
Кадмий. 0,1 ppm артық емес.
Кадмийдің құрамын атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісімен анықтайды (2.1.2.22. II әдіс). Сіңіру қарқындылығы 228,8 нм толқын ұзындығымен өлшенеді, ол қуыс кадмий катоды бар шамды және ауа ацетилен немесе ауа пропан жалынын сәулелену көзі ретінде пайдаланады.

10 мл раствора, приготовленного для испытания на железо, доводят водой Р до объема 20 мл. 12 мл полученного раствора должны выдерживать испытание на тяжелые металлы. Раствор сравнения готовят, используя стандартный раствор свинца ионов (2 PPM РЬ2+) Р. Сульфатная зола. Не более 10-3 %.
100 г азотной кислоты осторожно выпаривают досуха; остаток смачивают несколькими каплями серной кислоты Р и нагревают до бледно-красного цвета.
Количественное определение. К 1,50 г азотной кислоты прибавляют около 50 мл воды Р и титруют 1 М раствором натрия гидроксида, используя в качестве индикатора 0,1 мл раствора метилового красного Р.
1 мл 1 М раствора натрия гидроксида соответствует 63,0 мг HNO3.
Хранят в защищенном от света месте.
Азотная кислота дымящая. [52583-42-3].
Прозрачная жидкость, слегка желтоватого цвета, дымящая на воздухе.
около 1,5.
Азотная кислота разбавленная.
Содержит около 125 г/л HNO3 (Mr 63,01).
20 г азотной кислоты Р доводят водой Р до объема 100 мл.
Азотная кислота разбавленная Р1.
40 г азотной кислоты Р доводят водой Р до объема 100 мл.
Азотная кислота разбавленная Р2.
30 г азотной кислоты Р доводят водой Р до объема 100 мл.
Азотная кислота, свободная от свинца.
Должна выдерживать испытания для азотной кислоты Р и следующие дополнительные испытания.
Свинец. Не более 0,1 ppm.
Определение проводят методом атомно-абсорбционной спектрометрии (2.1.2.22, метод II).
Испытуемой раствор. К 100 г азотной кислоты Р прибавляют 0,1 г натрия карбоната безводного Р и выпаривают досуха; остаток растворяют в воде Р при слабом нагревании и доводят объем раствора тем же растворителем до 50,0 мл.
Интенсивность поглощения измеряют при длине волны 283,3 нм или 217,0 нм, используя в качестве источника излучения лампу с полым свинцовым катодом и воздушно-ацетиленовое пламя.
Азотная кислота, свободная от свинца, Р1.
Азотная кислота Р, содержащая не более 1 мкг/кг свинца.
Азотная кислота разбавленная, свободная от свинца.
5 г азотной кислотой, свободной от свинца, Р1 растворяют в воде дистиллированной, деионизированной Р и доводят объем раствора до 100 мл.
Азотная кислота, свободная от свинца и кадмия.
Должна выдерживать испытания для азотной кислоты Р и следующие дополнительные испытания.
Испытуемый раствор. К 100 г азотной кислоты Р прибавляют 0,1 г натрия карбоната безводного Р, выпаривают досуха; остаток растворяют в воде Р при слабом нагревании и доводят объем раствора тем же растворителем до 50,0 мл.
Кадмий. Не более 0,1 ppm.
Содержание кадмия определяют методом атомно-абсорбционной спектрометрии (2.1.2.22, метод II). Интенсивность поглощения измеряют при длине волны 228,8 нм, используя в качестве источника излучения лампу с полым кадмиевым катодом и воздушно-ацетиленовое или воздушно-пропановое пламя.

Қорғасын. 0,1 ppm артық емес.
Қорғасын құрамы атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісімен анықталады (2.1.2.22, II әдіс). Жұтылу қарқындылығы толқын ұзындығы 283,3 нм немесе 217,0 нм, қуыс қорғасын катодты шам және ауа ацетилен жалыны арқылы өлшенеді.
Ауыр металдарсыз азот қышқылы.
Азот қышқылына Р арналған сынақтарға және мынадай қосымша сынақтарға шыдауы тиіс.
As 0,005 ppm артық емес.
Cd 0,005 ppm артық емес.
Cu 0,001 ppm артық емес.
Fe 0,02 ppm артық емес.
Hg 0,002 ppm артық емес.
Ni 0,005 ppm артық емес.
Pb 0,001 ppm артық емес.
Zn 0,01 ppm артық емес.
сұйылтылған, ауыр металдардан бос азот қышқылы.
Сұйылтылған азот қышқылына Р арналған сынақтарға және мынадай қосымша сынақтарға шыдауы тиіс. Ауыр металдардың ең жоғары құрамымен азот қышқылына Р арналған талаптарға сәйкес келеді.
As 0,005 ppm артық емес.
Cd 0,005 ppm артық емес.
Cu 0,001 ppm артық емес.
Fe 0,02 ppm артық емес.
Hg 0,002 ppm артық емес.
Ni 0,005 ppm артық емес.
Pb 0,001 ppm артық емес.
Zn 0,01 ppm артық емес.
Акриламид. C3H5NO. (Mr 71,08). [79-06-1]. Проп-2-енамид.
Түссіз немесе ақ түсті қабыршақ немесе ақ немесе ақ түсті кристалл ұнтақ. Суда және метанолда өте тез ериді, сусыз этанолда тез ериді. Балқу температурасы шамамен 84 °C.
Акриламид-бисакриламид (29:1) 30% ерітінді.
290 г акриламид Р және 10 г метилен-бисакри-ламид Р 1л суда Р ерітіледі және сүзеді.
Акриламид-бисакриламид (36,5:1) 30% ерітінді.
292 г Р акриламид және 8 г Р метиленбис-акрил-ламид 1 л суда Р ерітіледі және сүзіледі.
Акрил қышқылы. С3Н4О2. (Mr 72,06). [79-10-7]. Проп-2-ен қышқылы. Винилмуравин қышқылы.
Құрамында кемінде 99% С3Н4О2 бар.
0,02% монометилді эфир гидрохинонының ерітіндісімен тұрақтандырылған.
Күйдіргіш сұйықтық. Сумен және 96% этанолмен араластырылады. Оттегі болған кезде тез полимерленеді.
d2020 шамамен 1,05.
n20Dшамамен 1,421.
Қайнау температурасы шамамен 141 °C.
Балқу температурасы 12 °С-дан 15 °С-ға дейін.
Аланин. С3Н7О2. (Mr 89,1). [56-41-7].
Аланин құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 98,5% және 101,0 % (25)-2-аминопропан қышқылы бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда ериді, 96% этанолда бәсең ериді.
Жарықтан қорғалған жерде сақталады.
в-Аланин. [107-95-9].
3-Аминопропион қышқылы Р қараңыз.
Алеурин қышқылы. С16Н32О5. (Mr 304,43). [533-87-9].
(9RS,10SR)-9,10,16-Тригидроксигексадека – жаңа қышқыл.
Ұнтақ ақ немесе ақ түсте, сипағанда майлы. Метанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 101 °C.
Ализарин S. С14Н7 № О78-Н2О. (Mr 360,27). [130-22-3].
Шульц көрсеткіші № 1145.
Түсті индексі (С. I.) № 58005.

Свинец. Не более 0,1 ppm.
Содержание свинца определяют методом атомно-абсорбционной спектрометрии
(2.1.2.22, метод II). Интенсивность поглощения измеряют при длине волны 283,3 нм или 217,0 нм, используя лампу с полым свинцовым катодом и воздушно-ацетиленовое пламя.
Азотная кислота, свободная от тяжелых металлов.
Должна выдерживать испытания для азотной кислоты Р и следующие дополнительные испытания.
As не более 0,005 ppm.
Cd не более 0,005 ppm.
Cu не более 0,001 ppm.
Fe не более 0,02 ppm.
Hg не более 0,002 ppm.
Ni не более 0,005 ppm.
Pb не более 0,001 ppm.
Zn не более 0,01 ppm.
Азотная кислота разбавленная, сво¬бодная от тяжелых металлов.
Должна выдерживать испытания для азотной кислоты разбавленной Р и следующие дополнительные испытания. Соответствует требованиям для азотной кислоты Р со следующим максимальным содержанием тяжелых металлов.
As не более 0,005 ppm.
Cd не более 0,005 ppm.
Cu не более 0,001 ppm.
Fe не более 0,02 ppm.
Hg не более 0,002 ppm.
Ni не более 0,005 ppm.
Pb не более 0,001 ppm.
Zn не более 0,01 ppm.
Акриламид. C3H5NO. (Mr 71,08). [79-06-1]. Проп-2-енамид.
Бесцветные или белого цвета хлопья или кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Очень легко растворим в воде и метаноле, легко растворим в этаноле безводном. Температура плавления около 84 °С.
Акриламид-бисакриламида (29:1) 30 % раствор.
290 г Акриламида Р и 10 г метилен-бисакри-ламида Р растворяют в 1л воды Р и фильтруют.
Акриламид-бисакриламида (36,5:1) 30 % раствор.
292 г акриламида Р и 8 г метиленбис-акри-ламида Р растворяют в 1 л воды Р и фильтруют.
Акриловая кислота. С3Н4О2. (MR 72,06). [79-10-7]. Проп-2-еновая кислота. Винилмуравьиная кислота.
Содержит не менее 99 % С3Н4О2.
Стабилизирована 0,02 % раствором монометилового эфира гидрохинона.
Едкая жидкость. Смешивается с водой и 96 % этанолом. Легко полимеризуется в присутствии кислорода.
около 1,05.
около 1,421.
Температура кипения около 141 °С.
Температура плавления от 12 °С до 15 °С.
Аланин. С3H72. (MR 89,1). [56-41-7].
Аланин содержит не менее 98,5 % и не более 101,0 % (25)-2-аминопропановой кислоты в пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Растворим в воде, очень мало растворим в 96 % этаноле.
Хранят в защищенном от света месте.
в-Аланин. [107-95-9].
См. 3-Аминопропионовая кислота Р.
Алеуриновая кислота. С16Н32О5. (MR 304,43). [533-87-9].
(9RS,10SR)-9,10,16-Тригидроксигексадека- новая кислота.
Порошок белого или почти белого цвета, жирный на ощупь. Растворима в метаноле.
Температура плавления около 101 °С.
Ализарин S. С14Н7NaО7S Н2О. (Mr 360,27). [130-22-3].
Показатель Шульца № 1145.
Цветной индекс (С. I.) № 58005.

Натрий 1,2-дигидроксиантрахинон - 3суль-фоната моногидраты. Натрий 3,4 - дигидрокси-9,10 диоксо-9,10-дигидроантрацен-2 - сульфонат моногидраты.
Ұнтақ сарғыш-сары түсті. Суда және 96% этанолда тез ериді.
Ализарин S ерітіндісі.
Ерітінді 1 г/л.
Сезгіштікке сынау. Реактив перхлорат барийінің ерітіндісінің 0,05 М титрі белгіленгенде түсін сарыдан сарғыш-қызылға дейін өзгертеді.
Түсінің өзгеруі. рН 3,7-5,2 интервалында сарыдан күлгінге дейін.
Бұқа альбумині. [9048-46-8]. Сарысулық бұқа альбумині. Құрамында шамамен 96% ақуыз бар.
Ақ түстен ашық сарғыш қоңыр түске дейінгі ұнтақ.
Су (2.1.5.12). 3,0% артық емес.
Анықтау 0,800 г бұқа альбуминінен жүргізіледі.
Адамның альбумині.
Адамның сарысулық альбуминінің құрамында кемінде 96% альбумин бар.
Адамның альбумині ерітіндісі. [9048-46-8].
Адам альбумині ерітіндісі құрамында адам альбумині бар плазма ақуызының фракциясынан алынған стерильді сұйық препарат болып табылады.
Мөлдір, сәл тұтқыр сұйықтық сары, кәріптас немесе жасыл немесе түссіз.
Альбумин адам ерітіндісі Р1.
Адам альбумині Р ерітіндісін 9 г/л натрий хлориді ерітіндімен Р 1 г/л ақуыз концентрациясына дейін сұйылтады. рН ерітіндіні мұзды сірке қышқылымен Р 3,5 - 4,5 мәніне дейін жеткізеді.
Альдегиддегидрогеназа.
Наубайханалық ашытқыдан алынған фермент ацетальдегидті сірке қышқылына никотинамидаденинди-нуклеотид, рН 8,0 кезінде калий тұздары мен тиолдардың қатысуымен тотықтырады.
Альдегид дегидрогеназа ерітіндісі.
70 бірлікке тең альдегиддегидрогеназаның Р мөлшері суда Р ертіледі және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 10 мл-ге дейін жеткізеді. Ерітінді 8 сағат ішінде 4°C температурада тұрақты болады.
Алюминий. А1. (Аг 26,98). [7429-90-5]. Жұмсақ, иілгіш металл ақ немесе ақ түсте, жолақтар, парақтар, ұнтақ, таспа немесе сым түрінде көкшіл түске ие. Ауада металды коррозиядан қорғайтын оксид пленкасы пайда болады.
Аналитикалық тазалық.
Алюминий-калий сульфаты. A1K(SO4)2-12H2O. (Mr 474,4). [7784-24-9]. Квасцы.
Құрамында 99,0%-дан кем емес және 100,5%-дан аспайтын A1K(SO4)2'12H2O бар.
Түйіршікті ұнтақ немесе түссіз, мөлдір, кристалды масса.
Суда жақсы ериді, қайнаған суда өте жақсы ериді, глицеринде ериді, 96% этанолда ерімейді.
Алюминий нитраты. A1(NO3)39H2O. (Mr 375,13). [7784-27-2]. Алюминий нитраты но-нагидрат.
Ауада жайылатын кристалдар. Суда және 96% этанолда өте тез ериді, ацетонда бәсең ериді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Сусыз алюминий оксиді. A12O3. (Mr 101,96). [1344-28-1]. Алюминий оксиді.
ᵞ-Al2O3-тен тұратын, құрғатылған және қыздыру арқылы белсендірілген алюминий оксиді. Бөлшектердің мөлшері 75 мкм-ден 150 мкм-ге дейін.
Негізгі алюминий оксиді.
Негізгі формадағы сусыз алюминий оксиді Р хроматографиялық бағандарға жарамды.

Натрия 1,2-дигидроксиантрахинон-3сульфоната моногидрат. Натрия 3,4-дигидрокси- 9,10диоксо-9,10-дигидроантрацен-2-сульфона- та моногидрат.
Порошок оранжево-жeлтого цвета. Легко растворим в воде и 96 % этаноле.
Ализарина S раствор.
Раствор 1 г/л.
Испытание на чувствительность.Реактив изменяет окраску от жeлтой до оранжево-красной при установлении титра 0,05 М раствора бария перхлората.
Изменение окраски. От жeлтой до фиолетовой в интервале рН 3,7-5,2.
Альбумин бычий. [9048-46-8]. Альбумин бычий сывороточный. Содержит около 96 % белка.
Порошок от белого до светлого желтовато¬коричневого цвета.
Вода (2.1.5.12). Не более 3,0 %.
Определение проводят из 0,800 г альбумина бычьего.
Альбумин человека.
Сывороточный альбумин человека содер¬жит не менее 96 % альбумина.
Альбумина человека раствор. [9048-46-8].
Альбулина человека раствор представляет собой стерильный жидкий препарат из фракции белка плазмы, содержащий альбумин человека.
Прозрачная, немного вязкая жидкость желтого, янтарного или зеленого цвета или почти бесцветная.
Альбумина человека раствор Р1.
Альбумина человека раствор Р разводят раствором 9 г/л натрия хлорида Р до концентрации белка 1 г/л. рН раствора доводят уксусной кислотой ледяной Р до значения 3,5- 4,5.
Альдегиддегидрогеназа.
Фермент, полученный из хлебопекарских дрожжей, окисляет ацетальдегид в уксусную кислоту в присутствии никотинамидаденинди- нуклеотида, солей калия и тиолов при рН 8,0.
Альдегиддегидрогеназы раствор.
Количество Альдегиддегидрогеназы Р, эквивалентное 70 единицам, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 10 мл. Раствор стабилен в течение 8 ч при температуре 4°С.
Алюминий. А1. (Аг 26,98). [7429-90-5]. Мягкий, ковкий металл белого или почти белого с голубоватым оттенком цвета в видебрусков, листов, порошка, ленты или проволоки. На воздухе образуется оксидная пленка, защи¬щающая металл от коррозии.
Аналитической чистоты.
Алюминия-калия сульфат. A1K(S04)212H20. (MR 474,4). [7784-24-9]. Квасцы.
Содержит не менее 99,0 %и не более 100,5 % A1K(S04V12H20.
Гранулированный порошок или бесцветная, прозрачная, кристаллическая масса.
Хорошо растворим в воде, очень хорошо растворим в кипящей воде, растворим в глицерине, практически нерастворим в 96 % этаноле.
Алюминия нитрат.
.
(Mr375,13). [7784-27-2]. Нитрата алюминия нонагидрат.
Кристаллы, расплывающиеся на воздухе. Очень легко растворим в воде и 96 % этаноле, очень мало растворим в ацетоне.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Алюминия оксид безводный.
. (Mr 101,96). [1344-28-1]. Оксид алюминия.
Алюминия оксид, состоящий из
, обезвоженный и активированный нагреванием. Размер частиц от 75 мкм до 150 мкм.
Алюминия оксид основный.
Алюминия оксид ,безводный Р основной формы пригоден для хроматографических колонок.

рН (2.1.2.3). 9-дан 10-ға дейін.
5 минут ішінде көміртегі диоксиді жоқ 10 мл сумен Р 1 г шайқау арқылы алынған суспензияның рН өлшенеді.
Бейтарап алюминий оксиді. Гидратталған алюминий оксиді.
Құрамында кемінде 47,0% және 60,0% аспайтын A12O3. (Mr 102,0) бар.
Ақ немесе ақшыл түсті аморфты ұнтақ.
Суда мүлде ерімейді, сұйылтылған минералды қышқылдар мен сілтілі гидроксидтердің ерітінділерінде ериді.
Алюминий хлориді. A1C136H2O. (Mr 241,43). [7784-13-6]. Алюминий хлориді гексагидраты. Құрамында кемінде 98,0% A1C136H2O бар. Ақтан сәл сарғышқа дейін, гигроскопиялық кристалл ұнтақ. Суда және 96% этанолда тез ериді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Алюминий хлориді ерітіндісі.
65,0 г алюминий хлориді суда Р ерітіліп, ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 100 мл-ге дейін жеткізеді. 0,5 г белсендірілген көмір Р қосады, 10 минут араластырып, сүзеді. Үздіксіз араластыру кезінде фильтрге рН мәні шамамен 1,5 алынғанша 10 г/л натрий гидроксиді Р (шамамен 60 мл) ерітіндісінің жеткілікті мөлшері қосылады.
Алюминий хлориді реактиві.
2,0 г алюминий хлориді Р 100 мл 5 % (көл/көл) мұзды сірке қышқылының Р ерітіндісінде метанолнда Р ериді.
Амидо-қара 10В. С22Н14 N6Na2O9S2. (Mr 617). [1064-48-8].
Шульц көрсеткіші №299.
Түс индексі (с.I.) № 20470.
Динатрий 5-амин-4-гидрокси-6-[(4 -нитро-фенил)азо]-3-(фенилазо)нафталин-2,7-дисуль-фонат.
Қара қоңырдан қараға дейінгі ұнтақ. Суда орташа ериді, 96% этанолда ериді.
Амидо-қара 10 В ерітіндісі.
Сірке қышқылының Р - метанол Р (10:90). еріткіштері қоспасындағы 5 г/л амидо-қара 10B ерітіндісі.
б-Амилаза. 1,4-а-И-Глюкан-глюканогидролаза.
Ақ түстен ашық қоңырға дейін ұнтақ.
a-Амилаза ерітіндісі.
Белсенділігі 800 ФАБ (франко-американдық бірлік)/г а-амилаза Р ерітіндісі.
Аминоазобензол. C12H11N3. (Mr 197,24). [60-09-3]. 4-(Фенилазо)анилин.
Түс индексі (С. I.) № 11000.
Қоңыр-сары түсті, көкшіл реңді істікті кристалдар. Суда аз ериді, 96% этанолда тез ериді. Балқу температурасы шамамен 128 °C.
2-Аминобензой қышқылы. C7H7N02. (Mr 137,14). [118-92-3]. Антранил қышқылы.
Ақ түстен бозғылт сарыға дейін кристалл ұнтақ. Суық суда орташа ериді, ыстық суда тез ериді, 96% этанол және глицерин.
96% этанол немесе эфирдегі ерітінділер, әсіресе глицеринде күлгін флуоресценцияны анықтайды.
Балқу температурасы шамамен 145 °C.
3-Аминобензой қышқылы. G7H7N02. (Mr 137,14). [99-05-8].
Ақ немесе ақшыл түсті кристалдар. Ауада сулы ерітінділер қоңыр түске боялады. Балқу температурасы шамамен 174 °C. Жарықтан қорғалған жерде герметикалық ыдыста сақтайды ауа өткізбейтін контейнерде жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
4-Аминобензой қышқылы. C7H7N02. (Mr 137,14). [150-13-0].
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда аз ериді, 96% этанолда тез ериді, мұнай эфирінде мүлде жоқ.

рН (2.1.2.3). От 9 до 10.
Измеряют рН суспензии, полученной встряхиванием 1 г с 10 мл воды, свободной от углерода диоксида, Р в течение 5 мин.
Алюминия оксид нейтральный. Оксид алюминия гидратированный.
Содержит не менее 47,0 % и не более 60,0 %
(Мг 102,0).
Аморфный порошок белого или почти белого цвета.
Практически нерастворим в воде, растворяется в разбавленных минеральных кислотах и растворах щелочных гидроксидов.
Алюминия хлорид.
. (Mr 241,43). [7784-13-6]. Хлорида алюминия гексагидрат. Содержит не менее 98,0 %
. Кристаллический порошок от белого до слегка желтоватого цвета, гигроскопичен. Легко растворим в воде и 96 % этаноле.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Алюминия хлорида раствор.
65,0 г Алюминия хлорида Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100 мл. Прибавляют 0,5 г угля активированного Р, перемешивают в течение 10 мин и фильтруют. К фильтрату при непрерывном перемешивании прибавляют достаточное количество раствора 10 г/л натрия гидроксида Р (около 60 мл) до получения значения рН около 1,5.
Алюминия хлорида реактив.
2,0 г алюминия хлорида Р растворяют в 100 мл 5 % (об/об) раствора уксусной кислоты ледяной Р в метаноле Р.
Амидо-черный 10В.
. (Mr 617). [1064-48-8].
Показатель Шульца №299.
Цветной индекс (С. I.) № 20470.
Динатрия 5-амино-4-гидрокси-6-[(4-нитро- фенил)азо]-3-(фенилазо)нафталин-2,7-дисульфонат.
Порошок от темно-коричневого до черного цвета. Умеренно растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Амидо-черного 10В раствор.
Раствор 5 г/л Амидо-черного 10В Р в смеси растворителей уксусная кислота Р - метанол Р (10:90).
б-Амилаза. 1,4-а-В-Глюкан-глюканогидролаза.
Порошок от белого до светло-коричневого цвета.
а-Амилазы раствор.
Раствор а-Амилазы Р с активностью 800 ФАЕ (франко-американских единиц)/г.
Аминоазобензол. С12Н11N3. (Mr 197,24).
[60-09-3]. 4-(Фенилазо)анилин.
Цветной индекс (С. I.) № 11000.
Игольчатые кристаллы коричневато-желтого с голубоватым оттенком цвета. Мало растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле. Температура плавления около 128 °С.
2- Аминобензойная кислота. С7H72. (Mr 137,14). [118-92-3]. Антраниловая кислота.
Кристаллический порошок от белого до бледно-желтого цвета. Умеренно растворима в холодной воде, легко растворима в горячей воде, 96 % этаноле и глицерине.
Растворы в 96 % этаноле или эфире и, особенно, в глицерине обнаруживают фиолетовую флуоресценцию.
Температура плавления около 145 °С.
3- Аминобензойная кислота. С7H72. (Mr 137,14). [99-05-8].
Кристаллы белого или почти белого цвета. На воздухе водные растворы буреют. Температура плавления около 174 °С. Хранят в воздухонепроницаемом контейнере в защищенном от света месте.
4-Аминобензойная кислота. С7H72.
(Mr 137,14). [150-13-0].
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Мало растворима в воде, легко растворима в 96 % этаноле, практически не растворима в петролейном эфире.

Балқу температурасы шамамен 187 °C. Хроматография. Анықтау Прокаин гидрохлоридінің жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) жүргізіледі; хроматограммада тек бір негізгі дақ анықталуы тиіс.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
4-Аминобензой қышқылының ерітіндісі.
1 г 4-аминобензой қышқылы Р сусыз Р сірке қышқылының 18 мл, 20 мл су Р және 1 мл фосфор қышқылының Р қоспасында ерітіледі, қолданар алдында алынған ерітінді Р ацетонымен араластырылады (2:3).
N-(4-Аминобензоил)-L-глутамин қышқылы. C12H14N2O5. (Mr 266,25). [4271-30-1]. (2S)-2-[(4-Аминобензоил) амин]пентанди қышқылы.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 175 °С.
Аминобутанол. C4H11NO. (Mr 89,14). [5856-63-3]. 2-Аминобутанол.
Майлы сұйықтық. Сумен араласады, 96% этанолда ериді.
шамамен 0,94.
шамамен1,453. Қайнау температурасы шамамен 180 °C.
6-Аминогексан қышқылы. C6H13NO2. (Mr 131,17). [60-32-2].
Түссіз кристалдар. Суда тез ериді, метанолда орташа ериді, сусыз этанолда мүлде ерімейді. Балқу температурасы шамамен 205 °C.
Аминогидроксинафталинсульфон қышқылы. C10H9NO4S. (Mr 239,3). [116-63-2].
4-Амин-3-гидроксинафталин-1-сульфон қышқылы.
Ақ немесе сұр түсті істікті кристалдар, жарықтың әсерінен, әсіресе ылғалды жағдайда қызғылт түске айналады. Суда мүлде және 96% этанолда ерімейді, сілтілі металл гидроксиді ерітінділерінде және натрий метабисульфитінің ыстық ерітінділерінде ериді.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Аминогидроксинафталинсульфон қышқылының ерітіндісі.
5,0 г Р сусыз натрий сульфиті, 94,3 г Р натрий гидросульфиті мен 0,7 г Р аминогидроксинафталин сульфон қышқылы араластырылады, алынған қоспаның 1,5 г Р суда ериді және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 10,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндінің сақтау мерзімі-1 күн.
Аминогипур қышқылы. C9H10N2O3. (Mr 194,2). [61-78-9].
(4-Аминобензамидо)сірке қышқылы.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ. Суда орташа ериді, 96% этанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 200 °C.
Аминогиппур қышқылының реактиві.
3 г фтал қышқылы Р және 0,3 г аминогиппур қышқылы Р 96% этанолда Р ерітіледі және ерітінді көлемін сол еріткішпен 100 мл дейін жеткізеді.
Аминометилазариндиацет қышқылы. C19H15NO8,2H20. (Mr 421,4). [3952-78-1].2,2'[(3,4-дигидроксиантрахинон-3-ил)метилен-нитрило]дисірке қышқылының дигидраты.
Ашық қоңыр-сары немесе қызғылт-қоңыр түсті ұсақ кристалл ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, сілтілі металл гидроксидтерінің ерітінділерінде ериді.

Температура плавления около 187 °С. храматография. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями в частной фармако¬пейной статье прокаина гидрохлорид; на хроматограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Хранят в защищенном от света месте.
4-Аминобензойной кислоты раствор.
1 г 4-Аминобензойной кислоты Р растворяют в смеси 18 мл уксусной кислоты безводной Р, 20 мл воды Р и 1 мл фосфорной кислоты Р. Непосредственно перед использованием полученный раствор смешивают с ацетоном Р (2:3).
N-(4-Аминобензоил)-L-глутаминовая кислота. С12Н14N2О5. (Mr 266,25). [4271-30-1]. (2S)-2-[(4-Аминобензоил)амино]пентандиовая кислота.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета.
Температура плавления около 175 °С с раз¬ложением.
Аминобутанол. С4Н11NО. (Mr 89,14). [5856-63-3]. 2-Аминобутанол.
Маслянистая жидкость. Смешивается с во¬дой, растворим в 96 % этаноле.
около 0,94.
около 1,453.
Температура кипения около 180 °С.
6-Аминогексановая кислота. С6H13NO (Mr 131,17). [60-32-2].
Бесцветные кристаллы. Легко растворима в воде, умеренно растворима в метаноле, практически не растворима в этаноле безводном. Температура плавления около 205 °С.
Аминогидроксинафталинсульфоновая кислота. С10H94S. (Mr 239,3). [116-63-2]. 4-Амино-3-гидроксинафталин-1-сульфоновая кислота.
Игольчатые кристаллы белого или серого цвета, под действием света становятся розового цвета, особенно во влажном состоянии. Практически не растворима в воде и 96 % этаноле, растворима в растворах гидроксидов щелочных металлов и горячих растворах натрия метабисульфита.
Хранят в защищенном от света месте.
Аминогидроксинафталинсульфоновой кислоты раствор.
Смешивают 5,0 г натрия сульфита безводного Р, 94,3 г натрия гидросульфита Р и 0,7 г аминогидроксинафталинсульфоновой кислоты Р. 1,5 г полученной смеси растворяют в воде Р и доводят объeм раствора тем же растворителем до 10,0 мл.
Срок хранения раствора 1 сут.
Аминогиппуровая кислота. С9Н10N2О3. (Mr 194,2). [61-78-9]. (4-Аминобензамидо) уксусная кислота.
Порошок белого или почти белого цвета. Умеренно растворима в воде, растворима в 96 % этаноле.
Температура плавления около 200 °С.
Аминогиппуровой кислоты реактив.
3 г фталевой кислоты Р и 0,3 г аминогиппуровой кислоты Р растворяют в 96 % этаноле Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100 мл.
Аминометилализариндиуксусная кислота. С19Н158,2Н2О. (Mr 421,4). [3952-78-1]. 2,2'[(3,4-дигидроксиантрахинон-3-ил)метилен- нитрило]диуксусной кислоты дигидрат.
Мелкокристаллический порошок светлокоричневато-желтого или оранжево-коричневого цвета. Практически не растворима в воде, растворима в растворах гидроксидов щелочных металлов.

Балқу температурасы шамамен 185 °C. Кептіру кезінде массаның жоғалуы (2.1.2.31) 10,0% артық емес.
Анықтау 1,000 г-дан жүргізіледі.
Аминометилазариндиуксус қышқылының ерітіндісі.
0,192 г аминометилализаринді сірке қышқылын Р 6 мл жаңа дайындалған 1 М натрий гидроксиді ерітіндісінде Р ерітіп, оған 750 мл су Р, 25 мл сукцинат буферінің cH 4,6 Р және 0,5 М хлорсутек қышқылы ерітіндісінің түсі күлгін-қызылдан сарыға дейін (рН 4,5-тен 5-ке дейін) өзгергенге дейін тамшылатып қосыңыз, содан кейін 100 мл ацетон Р қосып, 1000 мл-ге сумен Р сұйылтыңыз
Аминометилазаринди сірке қышқылының реактиві.
А ерітіндісі. 0,36 г церий нитраты Р суда Р ериді және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 50 мл-ге дейін жеткізеді.
В ерітіндісі. 0,7 г аминометилазаринди сірке қышқылы Р 50 мл суда Р суспензияланады, шамамен 0,25 мл концентрацияланған аммиак ерітіндісі Р ерігенше қосылады, содан кейін 0,25 мл мұзды сірке қышқылы Р қосылады және ерітінді көлемін 100 мл дейін сумен Р жеткізеді.
С ерітіндісі. 6 г натрий ацетаты Р 50 мл суда Р ерітіледі, 11,5 мл мұзды сірке қышқылы Р қосылады және ерітінді көлемін су Р ерітіндісімен 100 мл-ге дейін жеткізеді.
33 мл ацетонға Р 6,8 мл С ерітіндісі, 1,0 мл В ерітіндісі, 1,0 мл А ерітіндісі қосылады және алынған ерітіндінің көлемін сумен Р 50 мл-ге дейін жеткізеді.
Сезгіштікке сынау. 1.0 мл стандартты фторид ерітіндісіне (10 ppm F) 19,0 мл су Р және 5.0 мл аминометилазаринди сірке қышқылы реактиві қосылады. 20 минуттан кейін ерітінді көк түске айналады.
Ерітіндінің сақтау мерзімі - 5 тәулік.
4-Аминометилбензой қышқылы. C8H9NO2. (Mr 151,16). [56-91-7].
Аминонитробензофенон. С13Н10N2O3. (Mr 242,23). [1775-95-7]. 2-Амин-5-нитробен-зофенон.
Сары түсті кристалл ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, тетрагидрофуранда ериді, метанолда аздап ериді. Балқу температурасы шамамен 160 °C.
E1%1см 690-дан 720-ға дейін. Анықтау 233 нм толқын ұзындығында метанолда Р 0,01 г/л ерітінді қолдана отырып жүргізіледі.
Аминопиразолон. C11H13N3O. (Mr 203,2). [83-07-8]. 4-Амин-2,3-диметил-1 - фенилпира-золин-5-он.
Істікті кристалдар немесе ашық сары түсті ұнтақ. Суда орташа ериді, 96% этанолда тез ериді.
Балқу температурасы шамамен 108 °C.
Аминопиразолон ерітіндісі.
рН 9,0 буферлік ерітіндідегі Р 1 г/л ерітінді.
Аминополиэфир. C18H36N206. (Mr 376,49). [23978-09-8]. 4,7,13,16,21,24-гексаокс-1,10-диазабицикло [8,8,8]гексакозан.
Балқу температурасы 70 °C-дан 73 °C-қа дейін.
3-Аминопропанол. C3H9N0. (Mr 75,11).
[156-87-6]. 3-Аминопропан-1-ол. Пропаноламин.
Мөлдір түссіз тұтқыр сұйықтық.

Температура плавления около 185 °С. Потеря в массе при высушивании (2.1.2.31). Не более 10,0 %.
Определение проводят из 1,000 г.
Аминометилализариндиуксусной кислоты раствор.
0,192 г Аминометилализариндиуксусной кислоты Р растворяют в 6 мл свежеприготовленного 1 М раствора натрия гидроксида, прибавляют 750 мл ВОДЫ Р, 25 мл сукцинатного буферного раствора С РН 4,6 Р и по каплям 0,5 М хлороводородной кислоты до изменения окраски раствора от фиолетово-красной до желтой (рН от 4,5 до 5), затем прибавляют 100 мл ацетона Р и доводят объем раствора водой Р до 1000 мл.
Аминометилализариндиуксусной кислоты реактив.
Раствор А. 0,36 г церия нитрата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 50 мл.
Раствор В. 0,7 г АМИНОМЕТИЛАЛИЗАРИНДИУКСУСНОЙ КИСЛОТЫ Р суспендируют в 50 мл ВОДЫ Р, прибавляют до растворения около 0,25 мл раствора АММИАКА КОНЦЕНТРИ¬РОВАННОГО Р, затем прибавляют 0,25 мл УКСУСНОЙ КИСЛОТЫ ЛЕДЯНОЙ Р и доводят объем раствора ВОДОЙ Р до 100 мл.
РАСТВОР С. 6 г НАТРИЯ АЦЕТАТА Р растворяют в 50 мл ВОДЫ Р, прибавляют 11,5 мл УКСУСНОЙ КИСЛОТЫ ЛЕДЯНОЙ Р и доводят объем раствора ВОДОЙ Р до 100 мл.
К 33 мл АЦЕТОНА Р прибавляют 6,8 мл раствора С, 1,0 мл раствора В, 1,0 мл раствора А и доводят объем полученного раствора ВОДОЙ Р до 50 мл.
Испытание на чувствительность. К 1.0 мл стандартного раствора фторида (10 ppm F) Р прибавляют 19,0 мл воды Р и
5.0 мл реактива аминометилализариндиуксусной кислоты. Через 20 мин раствор ста¬новится синего цвета.
Срок хранения раствора 5 сут.
4-Аминометилбензойная кислота. С8H92. (Mr 151,16). [56-91-7].
Аминонитробензофенон. С13Н103.
(MR 242,23). [1775-95-7]. 2-Амино-5-нитробен- зофенон.
Кристаллический порошок желтого цвета. Практически не растворим в воде, растворим в тетрагидрофуране, мало растворим в метаноле.
Температура плавления около 160 °С.
см от 690 до 720. Определение проводят при длине волны 233 нм, используя раствор 0,01 г/л в МЕТАНОЛЕ Р.
Аминопиразолон. C11H13N3O. (Mr 203,2). [83-07-8]. 4-Амино-2,3-диметил-1-фенилпира- золин-5-он.
Игольчатые кристаллы или порошок свет- ло-жeлтого цвета. Умеренно растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 108 °С.
Аминопиразолона раствор.
Раствор 1 г/лв буферном растворе с рН 9,0 Р.
Аминополиэфир. С18Н36N2О6. (MR 376,49). [23978-09-8]. 4,7,13,16,21,24-гексаокса-1,10-
диазабицикло[8,8,8]гексакозан.
Температура плавления от 70 °С до 73 °С.
3-Аминопропанол. С3H9NО (MR 75,11). [156-87-6]. 3-Аминопропан-1-ол. Пропанола- мин.
Прозрачная бесцветная вязкая жидкость.

шамамен 0,99.
n20D шамамен1,461.
Балқу температурасы шамамен 11 °C.
3-Аминопропион қышқылы. C3H7N02. (Mr 89,09). [107-95-9]. Аминопропан қышқылы. Р-Аланин.
Құрамында кемінде 99% C3H7N02 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда тез ериді, 96% этанолда аз ериді, ацетонда мүлде ерімейді.
Балқу температурасы ыдырауымен шамамен 200 °C құрайды.
2-Аминофенол. C6H7NO. (Mr 109,13). [95-55-6].
Ашық сарғыш қоңыр кристалдар, тез қоңыр түске ие болады.
Суда орташа ериді, 96% этанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 172 °C.
Ауа өткізбейтін контейнерде жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
3-Аминофенол. C6H7N0. (Mr 109,13). [591-27-5].
Кристалдары ашық-сарғыш-қоңыр түсті. Суда орташа ериді.
Балқу температурасы шамамен 122 °C.
4-Аминофенол. C6H7N0. (Mr 109,13). [123-30-8].
Құрамында кем дегенде 95% C6H7N0 болады.
Ақ түсті кристалл ұнтақ немесе ауа мен жарықтың әсерінен аздап боялған. Суда орташа ериді, сусыз этанолда ериді.
Балқу температурасы ыдырауымен шамамен 186 °C құрайды.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
4-Аминофолий қышқылы. C19H20N805. (Mr 440,4). [54-62-6]. (25)-2-[[4-[[(2,4-Диами-ноптеридин-6-ил)метил]амин]бензоил]ами-но]пентандион қышқылы. N-[4[[(2,4-Диами-ноптеридин-6-ил)метил]амин]бензоил]-L-глуттамин қышқылы. Аминоптерин.
Ұнтақ сарғыш түсті.
Балқу температурасы шамамен 230 °C.
Аминохлорбензофенон. C13H10ClN0. (Mr 231,68). [719-59-5]. 2-Амин-5-хлорбензофенон.
Сары түсті кристалл ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, ацетонда тез ериді, 96% этанолда ериді. Балқу температурасы шамамен 97 °C. құрамында кемінде 95,0%. C13H10ClN0 бар. Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Концентрацияланған аммиак ерітіндісі. NH3. (Mr 17,03).
Концентрацияланған аммиак ерітіндісі құрамында кемінде 25,0 % (м/м) және 30,0% (м/м) артық емес аммиак бар.
Мөлдір түссіз өте сілтілі сұйықтық.
Сумен және 96% этанолмен араласады.
Аммиак ерітіндісі.
Құрамында кемінде 170 г/л және 180 г/л NH3 (Mr 17,03) көп емес.
67 г концентрацияланған аммиак ерітіндісі Р сумен Р 100 мл көлемге жеткізіледі.
0,931-ден 0,934-ке дейін.
Темірдің шекті құрамына сынауда пайдаланылатын аммиак ерітіндісі Р мынадай қосымша талаптардан өтуге тиіс: 5 мл аммиак ерітіндісі Р құрғақ болған кезде су моншасында буланады. Құрғақ қалдыққа 10 мл су Р, 2 мл ерітінді 200 г/л лимон қышқылы Р, 0,1 мл тиогликоль қышқылы Р және аммиак ерітіндісі Р сілтілік реакцияға дейін қосылады, алынған ерітіндінің көлемі сумен Р 20 мл дейін жеткізіледі.
Атмосфералық көмірқышқыл газынан сақтай отырып, 20 °C-дан төмен температурада сақтайды.
Сұйылтылған аммиак ерітіндісі Р1.

около 0,99.
около 1,461.
Температура плавления около 11 °С.
3- Аминопропионовая кислота. С3H72. (Mr 89,09). [107-95-9]. Аминопропановая кисло¬та. Р-Аланин.
Содержит не менее 99 % С3H72.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Легко растворима в воде, мало растворима в 96 % этаноле, практически не растворима в ацетоне.
Температура плавления около 200 °С с разложением.
2- Аминофенол. С6Н7NO. (MR 109,13). [95-55-6].
Кристаллы светло-желтовато-коричневого цвета, быстро приобретают коричневый цвет.
Умеренно растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 172 °С.
Хранят в воздухонепроницаемом контейне¬ре в защищенном от света месте.
3- Аминофенол. С6Н7NО. (MR 109,13). [591-27-5].
Кристаллы светло-желтовато-коричневого цвета. Умеренно растворим в воде.
Температура плавления около 122 °С.
4- Аминофенол. С6H7NО. (MR 109,13).
[123-30-8].
Содержит не менее 95 % С6H7NО.
Кристаллический порошок белого цвета или под действием воздуха и света слегка окрашен-ный. Умеренно растворим в воде, растворим в этаноле безводном.
Температура плавления около 186 °С с разложением.
Хранят в защищенном от света месте.
4- Аминофолиевая кислота. С19Н20N8О5. (MR 440,4). [54-62-6]. (2S)-2-[[4-[[(2,4-Диами- ноптеридин-6-ил)метил] амино]бензоил]ами- но]пентандиоевая кислота. N-[4-[[(2,4-Диами- ноптеридин-6-ил)метил]амино]бензоил]-L-глутаминовая кислота. Аминоптерин.
Порошок желтоватого цвета.
Температура плавления около 230 °С.
Аминохлорбензофенон. С13Н10СINО. (MR 231,68). [719-59-5]. 2-Амино-5-хлорбензофенон.
Кристаллический порошок желтого цвета. Практически не растворим в воде, легко растворим в ацетоне, растворим в 96 % этаноле. Температура плавления около 97 °С. Содержит не менее 95,0 % С13Н10СINО. Хранят в защищенном от света месте.
Аммиака раствор концентрированный.
NH3.(Mr 17,03).
Аммиакараствор концентрированный со¬держит не менее 25,0 % (м/м) и не более 30,0 % (м/м) Аммиака.
Прозрачная бесцветная очень щелочная жидкость.
Смешивается с водой и 96 % этанолом.
Аммиака раствор.
Содержит не менее 170 г/л и не более 180 г/л NH3 (Mr 17,03).
67 г РАСТВОРА АММИАКА КОНЦЕНТРИРОВАННОГО Р доводят ВОДОЙ Р до объема 100 мл. D20 от 0,931 до 0,934.
АММИАКА РАСТВОР Р, используемый в испытании на предельное содержание железа, должен выдерживать следующее дополнительное требование: 5 мл РАСТВОРА АММИАКА Р выпаривают на водяной бане досуха. К сухому остатку прибавляют 10 мл ВОДЫ Р, 2 мл раствора 200 г/л ЛИМОННОЙ КИСЛОТЫ Р, 0,1 мл ТИОГЛИКОЛЕВОЙ КИСЛОТЫ Р и РАСТВОРА АММИАКА Р до щелочной реакции, доводят объем полученного раствора ВОДОЙ Р до 20 мл. Раствор не должен окрашиваться в розовый цвет.
Хранят при температуре ниже 20 °С, защищая от атмосферного углерода диоксида.
Аммиака раствор разбавленный Р1.

Құрамында кемінде 100 г/л және 104 г/л NH3 (Mr 17,03) көп емес.
41 г концентрацияланған аммиак ерітіндісі Р сумен Р 100 мл көлемге жеткізіледі.
Сұйылтылған аммиак ерітіндісі Р2.
Құрамында кемінде 33 г/л және 35 г/л NH3 (Mr 17,03) артық емес.
14 г концентрацияланған аммиак ерітіндісі Р сумен Р 100 мл көлемге жеткізіледі.
Сұйылтылған аммиак ерітіндісі Р3.
Құрамында кемінде 1,6 г/л және 1,8 г/л NH3 (Mr 17,03) көп емес.
0,7 г концентрацияланған аммиак ерітіндісі Р сумен Р 100 мл көлемге жеткізіледі.
Сұйылтылған аммиак ерітіндісі Р4.
Құрамында кемінде 8,4 г/л және 8,6 г/л NH3 (Mr 17,03) көп емес.
3,5 г концентрацияланған аммиак ерітіндісі Р сумен Р 100 мл көлемге жеткізіледі.
Қорғасыннан бос аммиак ерітіндісі.
Сұйылтылған аммиак ерітіндісі Р1 үшін сынақтарға және мынадай қосымша сынақтарға шыдауы тиіс.
20 мл қорғасынсыз аммиак ерітіндісіне 1 мл қорғасынсыз калий цианидінің ерітіндісін Р қосып, сумен Р 50 мл көлемге сұйылтыңыз және 0,10 мл натрий сульфидінің ерітіндісін Р қосыңыз. Алынған ерітіндінің түсі натрий сульфидісіз дайындалған анықтамалық ерітіндінің түсінен аса қарқынды болмауы керек.
Концентрацияланған аммиак ерітіндісі Р1.
Құрамында кемінде 30,0 % (м/м) NH3 (Mr 17,03) бар.
Мөлдір түссіз сұйықтық.
d2200 0,892-ден аз.
Санын анықтау. 50,0 мл 1м хлорсутек қышқылы тығыны сүртілген колбаға құйылады, дәл өлшенеді, 2 мл концентрацияланған ерітіндісі Р1 қосылады және қайтадан өлшенеді. 1 м натрий гидроксиді ерітіндісімен Р титрлеңіз, индикатор ретінде 0,5 мл аралас метил қызыл ерітіндісін Р қолданыңыз.
1 мл 1 М хлорсутек қышқылы 17,03 мг NH3 сәйкес келеді.
Атмосфералық көмірқышқыл газынан сақтай отырып, 20 ° C аспайтын температурада сақтау керек.
Аммоний ацетаты. C2H7N02. (Mr 77,08). [631-61-8]. Аммоний ацетаты.
Ауада өте тез жайылатын түссіз кристалдар. Суда және 96% этанолда өте тез ериді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Аммоний ацетаты ерітіндісі.
150 г аммоний ацетатын Р суда Р ерітеді, 3 мл мұзды сірке қышқылын Р қосады және ерітінді көлемін 1000 мл-ге дейін жеткізеді.
Сақтау мерзімі 7 тәулік.
Аммоний ванадаты. NH4VO3. (Mr 116,98). [7803-55-6]. Триоксованадат) аммоний.
Ақтан сәл сарғышқа дейін кристалл ұнтақ. Суда аздап ериді, сұйылтылған аммиак ерітіндісінде Р1 ериді.
Аммоний ванадаты ерітіндісі.
1,2 г аммоний ванадатын Р 95 мл суда Р ерітіп, ерітіндінің көлемін күкірт қышқылымен Р 100 мл-ге дейін жеткізеді.
Аммоний гидрокарбонаты. NH4HCO3. (Mr 79,06). [1066-33-7]. Аммоний гидрокарбонаты.
Құрамында кемінде 99% NH4HCO3 бар.

Содержит не менее 100 г/л и не более 104 г/л NH3 (Mr 17,03).
41 г раствора АММИАКА КОНЦЕНТРИРОВАННОГО Р доводят ВОДОЙ Р до объема 100 мл.
Аммиака раствор разбавленный Р2.
Содержит не менее 33 г/л и не более 35 г/л NH3 (Mr 17,03).
14 г раствора аммиака концентрированного Р доводят водой Р до объема 100 мл.
Аммиака раствор разбавленный Р3.
Содержит не менее 1,6 г/л и не более 1,8 г/л NH3 (Mr 17,03).
0,7 г раствора аммиака концентрированногоР доводят водой Р до объема 100 мл.
Аммиака раствор разбавленный Р4.
Содержит не менее 8,4 г/л и не более 8,6 г/л NH3 (Mr 17,03).
3,5 г раствора аммиака концентрированного Р доводят водой Р до объема 100 мл.
Аммиака раствор, свободный от свинца.
Должен выдерживать испытаниядля РАСТВОРА АММИАКА РАЗБАВЛЕННОГО Р1 и следующие дополнительные испытания.
К 20 мл раствора аммиака, свободного от свинца, прибавляют 1 мл РАСТВОРА КАЛИЯ ЦИАНИДА, СВОБОДНОГО ОТ СВИНЦА, Р,доводят ВОДОЙ Р до объема 50 мл и добавляют 0,10 мл РАСТВОРА НАТРИЯ СУЛЬФИДА Р. Окра¬ска полученного раствора не должна быть интенсивнее окраски раствора сравнения, приготовленного без натрия сульфида.
Аммиака раствор концентрированный Р1.
Содержит не менее 30,0 % (м/м) NH3 (MR 17,03).
Прозрачная бесцветная жидкость. D20 менее 0,892.
Количественное определение. 50,0 мл 1 М хлороводородной кислоты помещают в колбу с притертой пробкой, точно взвешивают, прибавляют 2 мл растворааммиака концентрированного Р1 и снова взвешивают. Титруют 1 М раствором натрия гидроксида, используя в качестве индикатора 0,5 мл смешанного раствора метилового красного Р.
1 мл 1 МХЛОРОВОДОРОДНОЙ КИСЛОТЫ соответствует 17,03 мг NH3.
Хранят при температуре не выше 20 °С, защищая от атмосферного углерода диоксида.
Аммония ацетат. С2H72. (MR 77,08).
[631-61-8].Ацетат аммония.
Бесцветные кристаллы, очень легко расплы¬вающиеся на воздухе. Очень легко растворим в воде и 96 % этаноле.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Аммония ацетата раствор.
150 г АММОНИЯ АЦЕТАТА Р растворяют в ВОДЕ Р, прибавляют 3 мл УКСУСНОЙ КИСЛОТЫ ЛЕДЯНОЙ Р и доводят объем раствора ВОДОЙ Р до 1000 мл.
Срок хранения 7 сут.
Аммония ванадат. NH4VO3. (MR 116,98). [7803-55-6]. Триоксованадат(V) аммония.
Кристаллический порошок от белого до слегка желтоватого цвета. Мало растворим в воде, растворим в РАСТВОРЕ АММИАКА РАЗБАВЛЕННОМ Р1.
Аммония ванадата раствор.
1,2 г АММОНИЯ ВАНАДАТА Р растворяют в 95 мл ВОДЫ Р и доводят объем раствора СЕРНОЙ КИСЛОТОЙ Р до 100 мл.
Аммония гидрокарбонат. NH4HCO3. (MR 79,06). [1066-33-7]. Гидрокарбонат аммония.
Содержит не менее 99 % NH4HCO3.

Аммоний гидрофосфаты. (NH4)2HPO4. (Mr 132,06). [7783-28-0]. Гидрофосфатиаммония.
Ақ немесе ақ түсті кристалдар немесе түйіршіктер. Гигроскопиялық, суда өте тез ериді, мүлде 96% этанолда ерімейді.
рН(2.1.2.3) шамамен 8. Ерітіндінің рН 200 г/л өлшейді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Аммоний дигидрофосфаты. (NH4)H2P04. (Mr 115,03). [7722-76-1]. Аммоний дигидрофосфаты.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда тез ериді.
pH(2.1.2.3) шамамен 4,2. Ерітіндінің рН 23 г/л өлшейді.
(1R)-(-)-Аммоний 10-камфоросульфонаты. C10H19N04S. (Mr 249,3).
Құрамында кем дегенде 97,0% C10H19N04S бар.
[a]20D – 18 ± 2. Анықтау 50 г/л ерітіндіні пайдалып жүргізеді.
Аммоний карбонаты. [506-87-6]. Аммоний карбонаты.
Аммоний гидрокарбонаты (NH4HCO3, Mr 79,1) және аммоний карбаматы (NH2COONH4, Mr 78,1) қоспасы әртүрлі сандық арақатынаста.
Ақ немесе ақшыл түсті мөлдір масса. Судың шамамен төрт бөлігінде баяу ериді. Қайнаған суда ыдырайды. Аммоний карбонаты еркін күйде кемінде 30 % (м/м) NH3 (Mr 17,03) шығарады.
Санын анықтау. 2,00 г аммоний карбонаты 25 мл суда Р ерітіледі, ақырындап 50,0 мл 1 М хлорсутегі қышқылы қосылады және 1 мл натрий гидроксиді ерітіндісімен титрленеді, индикатор ретінде 0,1 мл сарғылт метил Р ерітіндісін қолданады.
1 мл 1 М хлорсутегі қышқылы 17,03 мг NH3-ке сәйкес келеді.
20 °C-дан төмен температурада сақтайды.
Аммоний карбонаты ерітіндісі.
Ерітінді 158 г/л.
Аммоний карбонаты ерітіндісі Р1.
20 тонна аммоний карбонаты Р 20 мл сұйылтылған Р1 аммиак ерітіндісінде ерітіліп, ерітінді көлемін Сумен Р 100 мл-ге дейін жеткізеді.
Аммоний молибдаты. (NН4)6Мо7024-4Н20. (Mr 1235,9). [12054-85-2]. Гептамолибдата тексаммония тетратидрат.
Түссіз кристалдар немесе сарғыштан жасыл түске дейінгі кристалдар. Суда ериді, мүлде 96% этанолда ерімейді.
Аммоний молибдаты ерітіндісі.
Ерітінді 100 г/л.
Аммоний молибдаты ерітіндісі Р2.
5,0 т аммоний молибдаты Р 30 мл Р суды қыздырып ерітіледі, содан кейін салқындатылады және рН-ны сұйылтылған аммиак ерітіндісімен Р2 7,0 мәніне дейін жеткізеді, алынған ерітіндінің көлемі сумен Р 50 мл-ге дейін жеткізіледі.
Аммоний молибдаты ерітіндісі Р3.
А ерітіндісі. 5 тонна аммоний молибдаты Р ерітіндісі 20 мл Р суды қыздырып ерітіледі.
В ерітіндісі. 150 мл 96% этанолды P 150 мл сумен араластырады. Салқындаған кезде 100 мл күкірт қышқылын қосыңыз.
Қолданар алдында В ерітіндісіне А ерітіндісін 80: 20 қатынасында қосыңыз.
Аммоний молибдаты ерітіндісі Р4.
1,0 т аммоний молибдаты Р суда Р ерітіледі, сол еріткішпен 40 мл көлеміне жеткізіледі, 3 мл хлорсутегі қышқылы Р, 5 мл хлор қышқылының ерітіндісі Р қосылады және ацетон р ерітіндісінің көлемін 100 мл-ге дейін жеткізеді.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Сақтау мерзімі 1 ай.
Аммоний молибдаты ерітіндісі Р5.

Аммония гидрофосфат. (NH4)2HPO4. (Mr 132,06). [7783-28-0]. Гидрофосфатдиаммония.
Кристаллы или гранулы белого или почти белого цвета. Гигроскопичен, очень легко растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
РН(2.1.2.3). Около 8. Измеряют рН раствора 200 г/л.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Аммония дигидрофосфат.
. [7722-76-1]. Дигидрофосфат аммония.
Кристаллический порошок белого или поч¬ти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Легко растворим в воде.
PH (2.1.2.3). Около 4,2. Измеряют рН раствора 23 г/л.
(1R)-(-)-Аммония 10-камфоросульфонат.
С10Н194S. (MR 249,3).
Содержит не менее 97,0 % С10Н194S.
. Определение проводят, используя раствор 50 г/л.
Аммония карбонат. [506-87-6]. Карбонат аммония.
Смесь аммония гидрокарбоната (NH4HCO3, Mr 79,1) и аммония карбамата (NH2COONH4, Mr 78,1) в различных количественных соотношениях.
Полупрозрачная масса белого или почти белого цвета. Медленно растворим примерно в че-тырех частях воды. Разлагается в кипящей воде. Аммония карбонат в свободном состоянии выделяет не менее 30 % (м/м) NH3 (Mr 17,03).
КОЛИЧЕСТВЕННОЕ ОПРЕДЕЛЕНИЕ. 2,00 г аммония карбоната растворяют в 25 мл ВОДЫ Р,медленно прибавляют 50,0 мл 1 М ХЛОРОВОДОРОДНОЙ КИСЛОТЫ и титруют 1 Мраствором натрия гидроксида, используя в качестве индикатора 0,1 мл раствора метилового оранжевого Р. 1 мл 1 МХЛОРОВОДОРОДНОЙ КИСЛОТЫ соответствует 17,03 мгNH3.
Хранят при температуре ниже 20 °С.
Аммония карбоната раствор.
Раствор 158 г/л.
Аммония карбоната раствор Р1.
20 г аммония карбоната Р растворяют в
20 мл РАСТВОРА АММИАКА РАЗБАВЛЕННОГО Р1 и доводят объем раствора ВОДОЙ Р до 100 мл.
Аммония молибдат. (NН4)6Мо7О242О. (Mr 1235,9). [12054-85-2]. Гептамолибдата гексааммония тетрагидрат.
Бесцветные кристаллы или кристаллы от слегка желтоватого до зеленоватого цвета. Растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Аммония молибдата раствор.
Раствор 100 г/л.
Аммония молибдата раствор Р2.
5.0 г АММОНИЯ МОЛИБДАТА Р растворяют при нагревании в 30 мл ВОДЫ Р, затем охлаждают и доводят рН РАСТВОРОМ АММИАКА РАЗБАВЛЕННЫМ Р2 до значения 7,0, объем полученного раствора доводят ВОДОЙ Р до 50 мл.
Аммония молибдата раствор Р3.
РАСТВОР А. 5 г АММОНИЯ МОЛИБДАТА Р растворяют при нагревании в 20 мл ВОДЫ Р.
РАСТВОР В. Смешивают 150 мл 96 % ЭТАНОЛА Р с 150 мл воды Р. При охлаждении прибавляют 100 мл СЕРНОЙ КИСЛОТЫ Р.
Непосредственно перед использованием к раствору Вприбавляют раствор А в соотношении 80:20.
Аммония молибдата раствор Р4.
1.0 г АММОНИЯ МОЛИБДАТА Р растворяют в ВОДЕ Р, доводят тем же растворителем до объема 40 мл, прибавляют 3 мл ХЛОРОВОДОРОДНОЙ КИСЛОТЫ Р, 5 мл РАСТВОРА ХЛОРНОЙ КИСЛОТЫ Р и доводят объем раствора АЦЕТОНОМ Р до 100 мл.
Хранят в защищенном от света месте.
Срок хранения 1 мес.
Аммония молибдата раствор Р5.

1,0 т аммоний молибдаты Р 40,0 мл ерітіндіде 15 % (көл/көл) күкірт қышқылы Р ерітіндісінде ерітіледі.
Ерітінді күн сайын дайындалады.
Аммоний молибдаты ерітіндісі Р6.
Шамамен 40 мл суға Р 10 мл күкірт қышқылы Р мұқият қосылады, араластырылады, салқындатылады және қоспаның көлемін 100 мл-ге дейін жеткізеді, 2,5 т аммоний молибдаты Р және 1 т церий сульфаты Р қосылады, ерігенге дейін 15 минут шайқалады.
Аммоний молибдаты рективі.
25 т/л аммоний молибдаты Р ерітіндісі, 100 т/л аскорбин қышқылы Р ерітіндісі және 294,5 т/л (H2S04) күкірт қышқылы Р ерітіндісі дәйекті түрде араласады, содан кейін 2 мл су Р көлемі қосылады.
Сақтау мерзімі 1 тәулік.
Аммоний молибдаты реактиві Р1.
10 мл ерітінді 60 т/л арсенат динатриясы Р, 50 мл молибдат аммоний ерітіндісі Р, 90 мл күкірт қышқылы сұйылтылған Р араласады және ерітінді көлемін 200 мл дейін жеткізеді.
Қызғылт сары шыныдан жасалған құтыда 37 °С температурада 24 сағат бойы сақтайды.
Аммоний молибдаты реактиві Р2.
50 тонна аммоний молибдаты Р 600 мл суда ериді, 250 мл суық суға Р 150 мл күкірт қышқылы Р қосылады және салқындатылады. Екі ерітіндіні араластырыңыз.
Сақтау мерзімі 1 тәулік.
Аммоний нитраты. NH4NO3. (Mr 80,04). [6484-52-2]. Аммоний нитраты.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Гитроскопиялық, суда өте тез ериді, метанолда тез ериді, 96% этанолда ериді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Аммоний нитраты Р1.
Аммоний нитраты Р үшін талаптарға және мынадай қосымша сынақтарға шыдауы тиіс.
Қышқылдығы (2.1.2.4). Ерітіндінің сәл қышқыл реакциясы болуы керек.
Хлоридтер (2.1.4.4). 100 ppm артық емес.
Анықтау 0,50 т-дан жүргізіледі.
Сульфаттар (2.1.4.13). 150 ppm артық емес.
Анықтау 1,0 т-дан жүргізіледі.
Сульфат күлі (2.1.4.14). 0,05% артық емес.
Анықтау 1,0 т-дан жүргізіледі.
Аммоний оксалаты. C2H8N2O4'H2O. (Mr 142,11). [6009-70-7].0ксалат аммоний моногидраты. Түссіз кристалдар. Суда ериді.
Аммоний оксалаты ерітіндісі.
Ерітінді 40 г/л.
Аммоний персульфаты. (NH02S2O8. (Mr 228,2). [7727-54-0]. Диаммоний пероксодисульфаты.
Ақ немесе ақ түсті кристалл ұнтақ немесе түйіршіктер. Суда тез ериді.
Аммоний пирролидиндитиокарбаматы. C5H12N2S2. (Mr 164,29). [5108-96-3]. Аммоний 1-пирролидинил-дитиоформиаты.
Ақтан ашық сарыға дейін кристалл ұнтақ. Суда орташа ериді, 96% этанолда бәсең ериді.
Зығыр қапшықта аз мөлшерде аммоний карбонаты бар контейнерде сақтайды.
Аммоний рейнекаты. NH4[Cr(NCS)4(NH3)2]-H2O. (Mr 354,44). [13573-16-5]. Аммоний диаминтет-ракис(изотиоцианато)хромат (Ш) моногидраты.
Ұнтақ немесе қызыл кристалдар. Суық суда орташа ериді, ыстық суда және 96% этанолда ериді.
Аммоний рейнекаты ерітіндісі.
Ерітінді 10 г/л. Қолданар алдында бірден дайындалады.
Аммоний сульфаматы. NH2SO3NH4. (Mr 114,12). [7773-06-0]. Аммоний сульфаматы.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.

1.0 г АММОНИЯ МОЛИБДАТА Р растворяют в растворе 40,0 мл 15 % (ОБ/ОБ) раствора СЕРНОЙ КИСЛОТЫ Р.
Раствор готовят ежедневно.
Аммония молибдата раствор Р6.
К примерно 40 мл ВОДЫ Р осторожно прибавляют 10 мл СЕРНОЙ КИСЛОТЫ Р, перемешивают, охлаждают и доводят объем смеси ВОДОЙ Р до 100 мл. Прибавляют 2,5 г АММОНИЯ МОЛИБДАТА Р и 1 г ЦЕРИЯ СУЛЬФАТА Р, встряхивают в течение 15 мин до растворения.
Аммония молибдата реактив.
Последовательно смешивают по 1 объему раствора 25 г/л АММОНИЯ МОЛИБДАТА Р, раствора 100 г/л АСКОРБИНОВОЙ КИСЛОТЫ Р и раствора 294,5 г/л (Н2БО4) СЕРНОЙКИСЛОТЫ Р, затем прибавляют 2 объема ВОДЫ Р.
Срок хранения 1 сут.
Аммония молибдата реактив Р1.
Смешивают 10 мл раствора 60 г/л динатрия арсената Р, 50 мл раствора аммония молибдата Р, 90 мл серной кислоты разбавленной Р и доводят объем раствора водой Р до 200 мл.
Хранят во флаконах из оранжевого стек¬ла при температуре 37 °С в течение 24 ч.
Аммония молибдата реактив Р2.
50 г АММОНИЯ МОЛИБДАТА Р растворяют в 600 мл ВОДЫ Р. К 250 мл холодной ВОДЫ Р прибавляют 150 мл СЕРНОЙ КИСЛОТЫ Р и ох¬лаждают. Смешивают оба раствора.
Срок хранения 1 сут.
Аммония нитрат. NH4NO3. (MR 80,04).
[6484-52-2]. Нитрат аммония.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Гигроскопичен, очень легко растворим в воде, легко растворим в метаноле, растворим в 96 % этаноле.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Аммония нитрат Р1.
Должен выдерживать требования для АММОНИЯ НИТРАТА Р и следующие дополнительные испытания.
КИСЛОТНОСТЬ (2.1.2.4). Раствор должен иметь слабокислую реакцию.
ХЛОРИДЫ (2.1.4.4). Не более 100 ppm.
Определение проводят из 0,50 г.
Сульфаты (2.1.4.13). Не более 150 ppm.
Определение проводят из 1,0 г.
Сульфатная зола (2.1.4.14). Не более 0,05 %.
Определение проводят из 1,0 г.
Аммония оксалат. C2H8N204^H20. (MR 142,11). [6009-70-7].Оксалата аммония моногидрат. Бесцветные кристаллы. Растворим в воде.
Аммония оксалата раствор.
Раствор 40 г/л.
Аммония персульфат. (NH4)2S208. (MR 228,2). [7727-54-0].Пероксодисульфат диаммония.
Кристаллический порошок или гранулы бе¬лого или почти белого цвета. Легко растворим в воде.
Аммония пирролидиндитиокарбамат.
C5H12N2S2. (Mr 164,29). [5108-96-3]. Аммония 1-пирролидинил-дитиоформиат.
Кристаллический порошок от белого до светло-желтого цвета. Умеренно растворим в воде, очень мало растворим в 96 % этаноле.
Хранят в контейнере, содержащем неболь¬шое количество аммония карбоната в полотняном мешочке.
Аммония рейнекат. NH4[Cr(NCS)4(NH3)2]-H20. (MR 354,44). [13573-16-5]. Аммония диаминтет- ракис(изотиоцианато)хромата(Ш) моногидрат.
Порошок или кристаллы красного цвета. Умеренно растворим в холодной воде, растворим в горячей воде и 96 % этаноле.
Аммония рейнеката раствор.
Раствор 10 г/л. Готовят непосредственно перед использованием.
Аммония сульфамат. NH2S03NH4. (MR 114,12). [7773-06-0].Сульфамат аммония.
Кристаллический порошок белого или поч¬ти белого цвета или бесцветные кристаллы.

Гигроскопиялық, суда өте тез ериді, 96% этанолда аз ериді. Балқу температурасы шамамен 130 °C. Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Аммоний сульфаты. (NH4)2SO4. (Mr 132,14). [7783-20-2]. Диаммоний сульфаты.
Түссіз кристалдар немесе түйіршіктер ақ немесе ақ түсте болады. Суда өте тез ериді, ацетонда және 96% этанолда ерімейді.
pH (2.1.2.3). 4,5-тен 6,0-ге дейін.
Көміртегі диоксидінсіз судағы Р 50 г/л ерітіндінің рН-ын өлшейді.
Сульфат күлі (2.1.4.14). 0,1 % артық емес.
Аммоний сульфидінің ерітіндісі.
Күкірт сутегімен Р қаныққан 120 мл сұйылтылған Р1 аммиак ерітіндісіне 80 мл сұйылтылған Р1 аммиак ерітіндісі қосылады. Қолданар алдында бірден дайындаңыз.
Аммоний тиоцианаты. NH4SCN. (Mr 76,12). [1762-95-4]. Аммоний тиоцианаты.
Ауада бұлдыр түссіз кристалдар. Суда өте тез ериді, 96% этанолда ериді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Аммоний тиоцианаты ерітіндісі.
Ерітінді 76 г/л.
Аммоний формиаты. CH5N02. (Mr 63,06). [540-69-2]. Аммоний формиаты.
Бұлдыр кристалдар немесе түйіршіктер. Суда өте тез ериді, 96% этанолда ериді.
Балқу температурасы 119 °C-дан 121 °C-қа дейін.
Аммоний хлориді. NH4CI. (Mr 53,49). [12125-02-9].
Аммоний хлориді құрғақ субстанцияға шаққанда құрамында 99,0%-дан кем емес және 100,5%-дан аспайтын NH4CI бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар. Суда тез ериді.
Аммоний хлориді ерітіндісі.
Ерітінді 107 г/л.
Аммоний церий (ІV) нитраты. (NН4)2Се(N03)6. (Mr 548,2). [16774-21-3]. Диаммоний-церий гексанитраты (ГУ).
Сарғыш-сары кристалл ұнтақ немесе қызғылт сары мөлдір кристалдар. Суда ериді.
Аммоний церий (ІV) сульфаты.
(NН4)4Се(S04)4-2Н20. (Mr 633). [10378-47-9]. Тетрасульфат тетрааммоний-церий(ІV) дигидраты.
Кристалл ұнтақ немесе қызғылт сары түсті кристалдар. Суда баяу ериді.
Аммоний цитраты. C6H14N2O7. (Mr 226,18). [3012-65-5]. Диаммоний гидроцитраты.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда тез ериді, 96% этанолда аз ериді.
pH(2.1.2.3). Шамамен 4,3.
Ерітіндінің рН 22,6 г/л өлшейді.
Амокеициллин тригидраты. C16H19N3O5S-3H2O. (Mr 419,4).
Амокеициллин тригидраты сусыз субстанцияға қайта есептегенде құрамында кемінде 95,0% және 102,0%-дан артық емес (2S,5R,6R)-6-[[(2R)-2-амин-2-(4-гидроксифенил)ацетил]амин]-3,3-диметил-7-оксо-4-тиа-1-азабицикло-3.2.0]гептан- 2-карбон қышқылы тригидраты.
Ашыту өнімінен алынған жартылай синтетикалық өнім.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ.
Суда аз ериді, 96% этанолда бәсең ериді, майлы майларда мүлде ерімейді. Ол сұйылтылған қышқылдарда және сілтілі металл гидроксидтерінің сұйылтылған ерітінділерінде ериді.

Гигроскопичен, очень легко растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле. Температура плавления около 130 °С. Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Аммония сульфат. (NH4)2S04. (MR 132,14). [7783-20-2]. Сульфат диаммония.
Бесцветные кристаллы или гранулы белого или почти белого цвета. Очень легко растворим в воде, практически не растворим в ацетоне и 96 % этаноле.
PH (2.1.2.3). От 4,5 до 6,0.
Измеряют рН раствора 50 г/л в воде, свобод¬ной от углерода диоксида, Р.
Сульфатная зола (2.1.4.14). Не более 0,1 %.
Аммония сульфида раствор.
К 120 мл раствора аммиака разбавленного Р1,насыщенного сероводородом Р, прибавляют 80 мл РАСТВОРА АММИАКА РАЗБАВЛЕННОГО Р1. Готовят непосредственно перед использованием.
Аммония тиоцианат. NH4SCN. (Mr 76,12). [1762-95-4].Тиоцианат аммония.
Бесцветные кристаллы, расплывающиеся на воздухе. Очень легко растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Аммония тиоцианата раствор.
Раствор 76 г/л.
Аммония формиат. СН52 (MR 63,06). [540-69-2]. Формиат аммония.
Расплывающиеся кристаллы или гранулы. Очень легко растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления от 119 °С до 121 °С. Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Аммония хлорид. NH4CI. (MR 53,49). [12125-02-9].
АММОНИЯ ХЛОРИД содержит не менее 99,0 % и не более 100,5 % NH4CI пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок белого или поч¬ти белого цвета или бесцветные кристаллы. Легко растворим в воде.
Аммония хлорида раствор.
Раствор 107 г/л.
Аммония церия(IV) нитрат. (NH4)2Се(NО3)6. (MR 548,2). [16774-21-3]. Гексанитрат диаммония-церия(IV).
Кристаллический порошок оранжево-желтого цвета или оранжевые прозрачные кристаллы. Растворим в воде.
Аммония церия(IV) сульфат.
(NН4)4Се(SО4)42О. (MR 633). [10378-47-9]. Тетрасульфата тетрааммония-церия(IV) дигидрат.
Кристаллический порошок или кристаллы оранжевого-желтого цвета. Медленно раствоим в воде.
Аммония цитрат. C6H14N2O7. (MR 226,18). [3012-65-5]. Гидроцитрат диаммония.
Кристаллический порошок белого или поч¬ти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Легко растворим в воде, мало растворим в
96 % этаноле.
pH(2.1.2.3). Около 4,3.
Измеряют рН раствора 22,6 г/л.
Амоксициллина тригидрат. C16H19N3O5S 3H2O. (MR 419,4).
АМОКСИЦИЛЛИНА ТРИГИДРАТ содержит не ме¬нее 95,0% и не более 102,0% (2S,5R,6R)-
6-[[(2R)-2-амино-2-(4-гидроксифенил)ацетил] амино]-3,3-диметил-7-оксо-4-тиа-1-азабицикло- [3.2.0]гептан-2-карбоновой кислоты тригидрата в пересчете на безводную субстанцию.
Полусинтетический продукт, полученный из продукта ферментации.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета.
Мало растворим в воде, очень мало растворим в 96 % этаноле, практически не растворим в жирных маслах. Растворяется в разбавленных кислотах и разбавленных растворах гидроксидов щелочных металлов.

Анетол. C10H12O. (Mr 148,20). [4180-23-8]. 1-Метокси-4-(пропен-1-ил)- бензол.
20 °С-дан 21 °C-ға дейінгі температурада ақ немесе ақ түсті кристалды масса, 23 °С-дан жоғары температурада - сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, сусыз этанолда тез ериді, этилацетатта және мұнай эфирінде ериді. Шамамен 1,56.
Қайнау температурасы шамамен 230 °C.
Газды хроматографияда қолданылатын анетол мынадай сынақтан өтугеге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау Газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес анетолды сынақ ерітіндісі ретінде қолдана отырып жүргізіледі.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген тране-анетолдың мөлшері 99,0%-дан кем болмауы тиіс (ұстап қалу уақыты шамамен 41 минут).
n-Анизидин. C7H9NO. (Mr 123,15). [104-94-9]. 4-Метоксианилин.
Құрамында кемінде 97,0% C7H9NO бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалдар. Суда орташа ериді, сусыз этанолда ериді.
Терінің тітіркенуін тудырады; сенсибилизатор.
0 °С-дан 4 °С-ға дейінгі температурада жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Сақтау кезінде п-анизидин тотығу салдарынан қараяды. Тотыққан n-анизидинді төмендегіше қалпына келтіруге және түсін өзгертуге болады: 20 г п-анизидин Р 500 мл суда Р 75 ° C температурада ерітіп, 1 г натрий сульфиті Р мен 10 г белсендірілген көмір Р қосып, 5 минут араластырып, фильтрден өткізеді. Алынған сүзінді салқындатылып, кем дегенде 4 сағат 0 °C температурада сақталады, содан кейін сүзіледі. Алынған кристалдар 0 °С температураға дейін салқындатылған сыдың Р аз мөлшерімен жуылады және фоcфор (У) окcиді Р үстіндегі вакуумда кептіріледі.
Анилин. C6H7N. (Mr 93,13). [62-53-3]. Бензоламин.
Түссіз немесе сәл сарғыш түсті сұйықтық. Суда ериді, 96% этанолмен араласады.
шамамен 1,02.
Қайнау температурасы 183 °С-дан 186 °С-ға дейін.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Анилин гидрохлориді. C6H8ClN. (Mr 129,59). [142-04-1]. Бензоламин гидрохлориді.
Құрамында кемінде 97,0% C6H8ClN бар.
Кристалдар. Ауа мен жарыққа ұшыраған кезде қараяды.
Балқу температурасы шамамен 198 °C.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Анион алмасу шайыры.
2% дивинилбензолмен көлденеңінен байланыстырылған полистиролдан тұратын полимер торына қосылған төрттік аммоний топтары [CH2N+(CH3)3] бар хлорланған шайыр. Түйіршіктер түрінде шығарылады, олардың мөлшері жеке фармакопея мақаласында көрсетілуі керек.
Шайырды шыны фильтрде (40) (2.1.2) 1 М натрий гидрокеиді ерітіндісімен жуу ерітіндісінде хлоридтерге теріс реакцияға дейін жуады, содан кейін жуған суда Р бейтарап реакция алғанға дейін Сумен Р жуады. Аммиактан, Р-дан жаңа дайындалған суда суспензияланады және атмосфералық көмірқышқыл газынан қорғайды.
Анион алмасу шайыры Р1.

Анетол. C10H12O. (MR 148,20). [4180-23-8]. 1-Метокси-4-(пропен-1-ил)-бензол.
Кристаллическая масса белого или почти белого цвета при температуре от 20 °С до 21 °С, при температуре выше 23 °С - жидкость. Практически не растворим в воде, легко растворим в этаноле безводном, растворим в этилацетате и петролейном эфире.
около 1,56.
Температура кипения около 230 °С.
Анетол, применяемый в газовой хромато¬графии, должен выдерживать следующее ис-пытание.
КОЛИЧЕСТВЕННОЕ ОПРЕДЕЛЕНИЕ. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствие с указаниями в частной фармакопейной статьеМасло АНИСОВОЕ, используя анетол в качестве испытуемого раствора.
Содержание транс-анетола, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 99,0 % (время удерживания около 41 мин).
n-Анизидин. C7H9NО. (MR 123,15). [104-94-9].
4-Метоксианилин.
Содержит не менее 97,0 % C7H9NО.
Кристаллы белого или почти белого цвета. Умеренно растворим в воде, растворим в этаноле безводном.
Вызывает раздражение кожи; сенсибилизатор.
Хранят в защищенном от света месте при температуре от 0 °С до 4 °С.
При хранении п-анизидин темнеет вследст¬вие окисления. Окисленный п-анизидин может быть восстановлен и обесцвечен следующим образом: 20 г П-АНИЗИДИНА Р растворяют в 500 мл ВОДЫ Р при температуре 75 °С, прибавляют 1 г НАТРИЯ СУЛЬФИТА Р и 10 г УГЛЯ АКТИВИ¬РОВАННОГО Р, перемешивают в течение 5 мин и фильтруют. Полученный фильтрат охлаждают и отстаивают при температуре около 0 °С не ме¬нее 4 ч, затем фильтруют. Полученные кристал¬лы промывают небольшим количеством ВОДЫ Р, охлажденной до температуры 0 °С, и сушат в вакууме над ФОСФОРА(V) ОКСИДОМ Р.
Анилин. C6H7N. (MR 93,13). [62-53-3]. Бензоламин.
Бесцветная или слегка желтоватого цвета жидкость. Растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
около 1,02.
Температура кипения от 183 °С до 186 °С.
Хранят в защищенном от света месте.
Анилина гидрохлорид. C6H8CIN. (MR 129,59). [142-04-1]. Гидрохлорид бензоламина.
Содержит не менее 97,0 % C6H8CIN.
Кристаллы. Темнеет при воздействии воздуха и света.
Температура плавления около 198 °С.
Хранят в защищенном от света месте.
Анионообменная смола.
Смола в хлорированной форме, содержа¬щая четвертичные аммониевые группы [CH2N+(CH3)3], присоединенные к полимерной решетке, состоящей из полистирола, попереч¬но сшитого 2 % дивинилбензолом. Выпускают в виде гранул, размер которых должен быть ука¬зан в частной фармакопейной статье.
Смолу промывают на стеклянном фильтре (40) (2.1.2) 1 М РАСТВОРОМ НАТРИЯ ГИДРОКСИДА до отрицательной реакции на хлориды в промывном растворе, затем промывают ВОДОЙ Р до получения нейтральной реакции в промывной воде. Суспендируют в свежеприготовленной ВОДЕ, СВОБОДНОЙ ОТ АММИАКА, Р и защищают от ат-мосферного углерода диоксида.
Анионообменная смола Р1.

Метакрилаттан тұратын торға қосылған төрттік аммоний топтары бар шайыр [CH2N+(CH3)3].
Күшті негізгі анион алмасу шайыры.
8% дивинилбензолмен көлденеңінен байланыстырылған полистиролдан тұратын полимер торына қосылған төрттік аммоний топтары [CH2N+(CH3)3, тип 1] бар гидроксидті түрдегі гель тәрізді шайыр. Мөлдір қоңыр түйіршіктер. Бөлшектердің мөлшері: 0,2 мм-ден 1,0 мм-ге дейін. Ылғал мөлшері шамамен 50% құрайды. Толық айналым сыйымдылығы. Кемінде 1,2 мэкв/мл.
Хроматографияға арналған өте қарапайым анионды алмасу шайыры.
Дивинилбензолмен көлденеңінен байланыстырылған латекс торына қосылған төрттік аммоний топтары бар шайыр.
Анис альдегиді. C8H802. (Mr 136,15). [123-11-5]. 4-Метоксибензальдегид.
Майлы сұйықтық. Суда бәсең ериді, 96% этанолмен араласады. Қайнау температурасы шамамен 248 °C. Газды хроматографияда қолданылатын анис альдегиді келесі сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен жеке фармакопея бабында анис майы көрсетілген жағдайларда, сынақ ерітіндісі ретінде анис альдегидін қолдана отырып жүргізіледі.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген анис альдегидінің құрамы кемінде 99,0% болуы тиіс.
Анис альдегиді ерітіндісі.
0,5 мл анис альдегиді Р, 10 мл мұзды сірке қышқылы Р, 85 мл метанол Р және 5 мл күкірт қышқылы Р қатарынан араластырылады.
Анис альдегиді ерітіндісі Р1.
10 мл анис альдегидіне Р 90 мл 96% этанол Р қосылады, араластырылады және 10 мл күкірт қышқылы Р қосылады және қайтадан араластырылады.
Антитромбин III. [90170-80-2]. Антитромбин III адам плазмасынан гепарин-агароз бағанасын қолдану арқылы хроматографиялық жолмен бөліп алады. Үлестік белсенділігі кемінде 6 МЕ/мг болуы тиіс.
Антитромбин III ерітіндісі Р1.
Антитромбин III Р өндірушінің нұсқауларына сәйкес өңделеді және 1 МЕ/мл белсенділікке дейін срН 7,4 натрий хлоридінің трис(гидроксиметил)аминометан буферлік ерітіндісімен Р сұйылтылады.
Антитромбин III ерітіндісі Р2.
Антитромбин ІІІР өндірушінің нұсқауларына сәйкес өңделеді және рН 7,4 Р-ден 0,5 МЕ/мл белсенділікке дейін натрий хлоридінің трис(гидро-ксиметил)аминометан буферлік ерітіндісімен сұйылтылады.
Антитромбин III ерітіндісі Р3.
Антитромбин ІІІР өндірушінің нұсқауларына сәйкес өңделеді және рН 6,5 Р-ден 0,3 МЕ/мл белсенділікке дейін фосфатты буферлік ерітіндімен сұйылтылады.
Антитромбин III ерітіндісі Р4.
Антитромбин ІІІР өндірушінің нұсқауларына сәйкес өңделеді және рН 8,4 Р-ден 0,1 МЕ/мл белсенділікке дейін трис(гидро-ксиметил)аминометан-ЭДТА буферлік ерітіндісімен сұйылтылады.
Антитромбин III ерітіндісі Р5.

Смола, содержащая четвертичные аммоние¬вые группы [CH2N+(CH3)3], присоединенные к решетке, состоящей из метакрилата.
Анионообменная смола сильноосновная.
Гелеобразная смола в гидроксидной форме, содержащая четвертичные аммониевые группы [CH2N+(CH3)3, тип 1], присоединенные к полимерной решетке, состоящей из полистирола, поперечно сшитого 8 % дивинилбензолом. Прозрачные гранулы коричневого цвета. РАЗМЕР ЧАСТИЦ: от 0,2 мм до 1,0 мм. СОДЕРЖАНИЕ ВЛАГИ около 50 %. ПОЛНАЯОБМЕННАЯ ЕМКОСТЬ. Не менее 1,2 мэкв/мл.
Анионообменная смола сильноосновная для хроматографии.
Смола с четвертичными аммониевыми группами, присоединенными к решетке латекса, поперечносшитого дивинилбензолом.
Анисовый альдегид. C8H8O2. (MR 136,15). [123-11-5]. 4-Метоксибензальдегид.
Маслянистая жидкость. Очень мало растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом. Температура кипения около 248 °С. АНИСОВЫЙ АЛЬДЕГИД, ПРИМЕНЯЕМЫЙ В ГАЗОВОЙ ХРОМАТОГРАФИИ, ДОЛЖЕН ВЫДЕРЖИВАТЬ СЛЕДУЮЩЕЕ ИСПЫТАНИЕ.
КОЛИЧЕСТВЕННОЕ ОПРЕДЕЛЕНИЕ. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в условиях, указанных в частной фармакопейной статье МАСЛО АНИСОВОЕ, используя анисовый альдегид в качестве испытуемого раствора.
Содержание анисового альдегида, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 99,0 %.
Анисового альдегида раствор.
Последовательно смешивают 0,5 мл анисового альдегида Р, 10 мл уксусной кислоты ледяной Р, 85 мл метанола Р и 5 мл серной кислоты Р.
Анисового альдегида раствор Р1.
К 10 мл АНИСОВОГО АЛЬДЕГИДА Р прибав¬ляют 90 мл 96 % ЭТАНОЛА Р, перемешивают и добавляют 10 мл СЕРНОЙ КИСЛОТЫ Р и повторно перемешивают.
Антитромбин III. [90170-80-2]. Антитромбин III выделяют из плазмы человека хроматографически, используя гепарин-агарозную колонку. Удельная активность должна быть не менее 6 МЕ/мг.
Антитромбина III раствор Р1.
АНТИТРОМБИН IIIР обрабатывают в соответствии с указаниями производителя и разбавляют БУФЕРНЫМ РАСТВОРОМ ТРИС(ГИДРОКСИМЕТИЛ)АМИНОМЕТАНА НАТРИЯ ХЛОРИДА С РН 7,4 Р до активности 1 МЕ/мл.
Антитромбина III раствор Р2.
АНТИТРОМБИН IIIР обрабатывают в соответствии с указаниями производителя и разбавляют БУФЕРНЫМ РАСТВОРОМ ТРИС(ГИДРОКСИМЕТИЛ)АМИНОМЕТАНАНАТРИЯ ХЛОРИДА С РН 7,4 Р до активности 0,5 МЕ/мл.
Антитромбина III раствор Р3.
АНТИТРОМБИН IIIР обрабатывают в соответствии с указаниями производителя и разбавляют ФОСФАТНЫМ БУФЕРНЫМ РАСТВО¬РОМ С РН 6,5 Р до активности 0,3 МЕ/мл.
Антитромбина III раствор Р4.
АНТИТРОМБИН IIIР обрабатывают в соответствии с указаниями производителя и разбавляют БУФЕРНЫМ РАСТВОРОМ ТРИС(ГИДРОКСИМЕТИЛ)АМИНОМЕТАНА-ЭДТА С РН 8,4 Р до активности 0,1 МЕ/мл.
Антитромбина III раствор Р5.

Антитромбин ІІІР өндірушінің нұсқауларына сәйкес өңделеді және рН 8,4 Р1-ден 0,125 МЕ/мл белсенділікке дейін трис(гидро-ксиметил)аминометан-ЭДТА буферлік ерітіндісімен сұйылтылады.
Антитромбин III ерітіндісі Р6.
Антитромбин ІІІР өндірушінің нұсқауларына сәйкес өңделеді және рН 8,4 Р1-ден 1,0 МЕ/мл белсенділікке дейін трис(гидро-ксиметил)аминометан-ЭДТА буферлік ерітіндісімен сұйылтылады.
Антрацен. С14Н10. (Mr 178,22). [120-12-7]. Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, хлороформда аздап ериді. Балқу температурасы шамамен 218 °C.
Антрон. С14Н10О. (Mr 194,23). [90-44-8]. 9-(10Н)-Антраценон.
Ашық сары түсті кристалл ұнтақ.
Балқу температурасы шамамен 155 °C.
Апигенин. С15Н10О5. (Mr 270,24). [520-36-5]. 4',5,7-Тригидроксифлавон.
Сарғыш түсті жеңіл ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолда орташа ериді.
Балқу температурасы ыдырауымен шамамен 310 °С.
Хроматография. Анықтау жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) Рим түймедағының гүлдері жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес метанолда Р 10 мкл 0,25 г/л ерітіндісін қолдана отырып жүзеге асырылады. Хроматограмманың жоғарғы үштен бірінде сарғыш-жасыл флуоресценциясы бар негізгі аймақ анықталуы керек.
Апигенин 7-глюкозид. С21Н20О10. (Mr 432,6). [578-74-5]. Апигетрин. 7-(Р-Н-глюкопирано-зил-окси)-5-гидрокси-2-(4-гидроксифенил)-4Н-1-бензопиран-4-он.
Сарғыш түсті жеңіл ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолда орташа ериді.
Балқу температурасы 198 °С-дан 201 °С-ға дейін.
Хроматография. Анықтау жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) Рим түймедағының гүлдері жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес метанолда Р 10 мкл ерітінді 0,25 г/л қолдана отырып жүзеге асырылады. Хроматограмманың үштен бірінде сарғыш флуоресценциясы бар негізгі аймақ анықталуы керек.
Сұйық хроматографияда қолданылатын апигенин 7-глюкозид келесі сынақтан өтуі тиіс.
Санын анықтау. Анықтау түймедақ гүлдерінің жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес сұйық хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізіледі.
Сыналатын ерітінді. 10,0 мг апегинин 7-глюкозиді метанолда Р ерітіледі және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 100 мл дейін жеткізеді.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген апегинин 7-глюкозидінің құрамы 95,0%-дан кем болмауы тиіс.
Апротинин. C284H432N84O79S7. (Mr 6511). [9087-70-1].
Апротинин – 58 аминқышқылдарының тізбегінен тұратын полипептид. Ол химотрипсин, калликреин, плазмин және трипсин сияқты бірнеше протеолитикалық ферменттердің стехиометриялық белсенділігін тежейді. Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда ап - ротининнің миллиграммға кемінде 3,0 ЕФЕ белсенділігі бар.
Ақшыл түсті ұнтақ, гигроскопиялық.
Суда және изотоникалық ерітінділерде ериді, органикалық еріткіштерде мүлде ерімейді.
Арабиноза. С5Н10О5. (Mr 150,13). [87-72-9]. (3Я,45,,55)-тетрагидро-2Н-пиран-2,3,4,5-тетрол. L-Арабинопираноза. L-(+)-Арабиноза.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда тез ериді.
[a]20D +103-тен +105-ке дейін. Анықтау шамамен 0,05% % NH3 бар Р суда 50 г/л ерітіндіні қолдану арқылы жүзеге асырылады.

АНТИТРОМБИН IIIР обрабатывают в со¬ответствии с указаниями производителя и разбавляют БУФЕРНЫМ РАСТВОРОМ ТРИС(ГИДРОКСИМЕТИЛ)АМИНО-МЕТАНА-ЭДТА С РН 8,4 Р1 до активности 0,125 МЕ/мл.
Антитромбина III раствор Р6.
АНТИТРОМБИН IIIР обрабатывают в со¬ответствии с указаниями производителя и разбавляют БУФЕРНЫМ РАСТВОРОМ ТРИС(ГИД- РОКСИМЕТИЛ)АМИНО-МЕТАНА-ЭДТА С РН 8,4 Р1 до активности 1,0 МЕ/мл.
Антрацен. С14Н10. (Mr 178,22). [120-12-7]. Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Практически не растворим в воде, мало растворим в хлороформе. Температура плавления около 218 °С.
Антрон. С14Н10О. (MR 194,23). [90-44-8]. 9-(10H)-Антраценон.
Кристаллический порошок светло-желтого цвета.
Температура плавления около 155 °С.
Апигенин. С15Н10О5. (MR 270,24). [520-36-5]. 4',5,7-Тригидроксифлавон.
Легкий порошок желтоватого цвета. Практически не растворим в воде, умеренно растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 310 °С с разложением.
ХРОМАТОГРАФИЯ. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями в частной фармако¬пейной статье ЦВЕТКИ РИМСКОЙ РОМАШКИ, используя 10 мкл раствора 0,25 г/л в МЕТАНОЛЕ Р. В верхней трети хроматограммы должна обнаруживаться основная зона с желтовато-зеленой флуоресценцией.
Апигенина 7-глюкозид. С21Н20О10. (MR 432,6). [578-74-5]. Апигетрин. 7-(B-D-глюкопирано- зил-окси)-5-гидрокси-2-(4-гидроксифенил)-4H-1-бензопиран-4-он.
Легкий порошок желтоватого цвета. Практически не растворим в воде, умеренно раствоpим в 96 % этаноле.
Температура плавления от 198 °С до 201 °С.
ХРОМАТОГРАФИЯ. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье ЦВЕТКИ РИМСКОЙ РОМАШКИ, используя 10 мкл раствора 0,25 г/л в МЕТАНОЛЕ Р. На средней трети хроматограммы должна обнаруживаться основная зона с желтоватой флуоресценцией.
Апигенина 7-глюкозид, применяемый в жидкостной хроматографии, должен выдерживать следующее испытание.
КОЛИЧЕСТВЕННОЕ ОПРЕДЕЛЕНИЕ. Определение проводят методом жидкостной хроматографии (2.1.2.28) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье РОМАШКИ ЦВЕТКИ.
Испытуемый раствор. 10,0 мг апегинина
7- глюкозида растворяют в МЕТАНОЛЕ Р и дово¬дят объем раствора тем же растворителем до
100,0 мл.
Содержание апегинина 7-глюкозида, рас¬считанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 95,0 %.
Апротинин. C284H432N84O79S7. (MR 6511). [9087-70-1].
Апротинин представляет собой полипептид, состоящий из цепи из 58 аминокислот. Он инги-бирует стехиометрическую активность не¬скольких протеолитических ферментов, таких как химотрипсин, калликреин, плазмин и трип¬син. Содержит не менее 3,0 ЕФЕ активности ап- ротинина на миллиграмм в пересчете на сухую субстанцию.
Порошок почти белого цвета, гигроскопич¬ный.
Растворим в воде и в изотонических раство¬рах, практически нерастворим в органических растворителях.
Арабиноза. С5Н10О5. (MR 150,13). [87-72-9]. (3R,4S,5S)-тетрагидро-2H-пиран-2,3,4,5-тетрол. L-Арабинопираноза. L-(+)-Арабиноза.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Легко растворима в воде.
от +103 до +105. Определение проводят, используя раствор 50 г/л в ВОДЕ Р, содержащей около 0,05 % NH3.

Арбутин. С12Н16О7. (Mr 272,25). [497-76-7]. Арбутозид. 4-Еидроксифенил-b-D-глюкопиранозид.
Кішкентай жылтыр Ақ немесе ақшыл түсті істікті кристалдар. Суда тез ериді, ыстық суда өте тез ериді, 96% этанолда ериді.
Хроматография. Анықтау Аю жапырақтары жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) жүзеге асырылады. Хроматограммада тек бір негізгі дақ анықталуы керек.
Аргинин. С6Н14N4О2. (Mr 174,2).[74-79-3].
Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 98,5% және 101,0 % (2S)-2-амин-5-гуанидинопентан қышқылы бар.
Бұл ферменттеу өнімі немесе ақуыз гидролизаты.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар, гигроскопиялық.
Суда тез ериді, 96% этанолда бәсең ериді.
Аргон. Ar. (Ar 39,95). [7440-37-1].
Құрамында кемінде 99,995 % (көл/көл) Ar бар.
Көміртегі моноксиді ("Көміртегі моноксиді" ЖФБ, I әдіс). 0,6 ppm (көл/көл) артық емес.
Титрлеуге ағынның жылдамдығы 4 л/сағ болғанда 10 л аргон Р өткеннен кейін 0,5 мл 0,002 М натрий тиосульфаты ерітіндісі жұмсалуы тиіс.
Аргон Р1. Ar. (Ar 39,95). [7440-37-1].
Құрамында кемінде 99,99990 % (көл/көл) Ar бар.
Хроматографияға арналған аргон. Ar. (Ar 39,95). [7440-37-1].
Құрамында кемінде 99,95 % (көл/көл) Ar бар.
Аскорбин қышқылы. С6Н8О6. (Mr 176,1). [50-81-7].
Құрамында кемінде 99,0% және 100,5%-дан аспайтын (5R)-5-[(1S)-1,2-дигидроксиэтил]-3,4-дигидроксифуран-2(5H)-она.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе ауа мен ылғалдың әсерінен түсін өзгертетін түссіз кристалдар.
Суда тез ериді, 96% этанолда орташа ериді.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 190 °C.
Аскорбин қышқылының ерітіндісі.
50 мг аскорбин қышқылы Р 0,5 мл суда ерітіледі және ерітіндінің көлемін диметилформамид Р 50 мл дейін жеткізеді.
Аспарагин қышқылы. C4H7NO4. (Mr 133,1). [56-84-8].
Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 98,5% және 101,5% (2S)-2-аминобутандин қышқылы бар.
Ақ немесе ақшыл кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда ерімейді, мүлде алкогольде ерімейді. Сұйылтылған минералды қышқылдарда және сілтілі металл гидроксидтерінің сұйылтылған ерітінділерінде ериді.
L-Аспартил-L-фенилаланин. C13H16N2O5. (Mr 280,28). [13433-09-5]. (S)-3-амин-N-[(S)- 1-карбокси-2-фенилэтил]-сукцин қышқылы. Ұнтақ ақ немесе ақ түсте. Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 210 °C.
Ацеталь. С6H14O2. (Mr 118,17). [105-57-7]. Ацетальдегидтің диэтилацеталы. 1,1-Диэтоксиэтан.
Мөлдір түссіз, ұшпа сұйықтық. Сумен және 96% этанолмен араласады.
шамамен 0,824.
шамамен1,382.
Қайнау температурасы шамамен 103 °C.
Ацетальдегид. С2Н40. (Mr 44,05). [75-07-0]. Этаналь.
Мөлдір түссіз тұтанғыш сұйықтық. Сумен және 96% этанолмен араласады.

Арбутин. С12Н16O7. (MR 272,25). [497-76-7]. Арбутозид. 4-Гидроксифенил-B-глюкопира- нозид.
Мелкие блестящие игольчатые кристаллы белого или почти белого цвета. Легко растворим в воде, очень легко растворим в горячей воде, растворим в 96 % этаноле.
ХРОМАТОГРАФИЯ. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье ЛИСТЬЯ ТОЛОКНЯНКИ. На хроматограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Аргинин. С6H14N4O2.(Mr 174,2).[74-79-3].
Содержит не менее 98,5 % и не более
101,0 % (2S)-2-амино-5-гуанидинопентановой кислоты в пересчете на сухую субстанцию.
Представляет собой продукт ферментации или белковый гидролизат.
Кристаллический порошок белого или поч¬ти белого цвета или бесцветные кристаллы, гиг-роскопичный.
Легко растворим в воде, очень мало растворим в 96 % этаноле.
Аргон. Ar. (Аг 39,95). [7440-37-1].
Содержит не менее 99,995 % (ОБ/ОБ) Ar.
Углерода моноксид ( ОФС "Углерода моноксид", Метод I). Не более 0,6 ppm (об/об).
На титрование должно быть израсходовано не более 0,5 мл 0,002 МРАСТВОРА НАТРИЯ ТИОСУЛЬФАТА после прохождения 10 л АРГОНА Р при скорости потока 4 л/ч.
Аргон Р1. Ar. (Аг 39,95). [7440-37-1].
Содержит не менее 99,99990 % (ОБ/ОБ) Ar.
Аргон для хроматографии. Ar. (Аг 39,95). [7440-37-1].
Содержит не менее 99,95 % (ОБ/ОБ) Ar.
Аскорбиновая кислота. С6Н8О6. (Мг 176,1). [50-81-7].
Содержит не менее 99,0 % и не более
100,5 % (5Я)-5-[(1£)-1,2-дигидроксиэтил]-3,4-ди- гидроксифуран-2(5Н)-она.
Кристаллический порошок белого или поч¬ти белого цвета или бесцветные кристаллы, из-меняющие цвет под действием воздуха и влаги.
Легко растворима в воде, умеренно раство¬рима в 96 % этаноле.
Температура плавления около 190 °С с раз¬ложением.
Аскорбиновой кислоты раствор.
50 мг АСКОРБИНОВОЙКИСЛОТЫ Р растворя¬ют в 0,5 мл ВОДЫ Р и доводят объем раствора ДИМЕТИЛФОРМАМИДОМ Р до 50 мл.
Аспарагиновая кислота. С4H7NO4. (Mr 133,1). [56-84-8].
Содержит не менее 98,5 % и не более
101,5 % (2S)-2-аминобутандиновой кислоты в пересчете на сухую субстанцию.
Белый или почти белый кристаллический порошок или бесцветные кристаллы.
Малорастворима в воде, практически не растворима в спирте. Растворяется в разбавленных минеральных кислотах и разбавленных растворах гидроксидов щелочных металлов.
L-Аспартил-L-фенилаланин. C13H16N2O5. (Мг 280,28). [13433-09-5]. (S)-3-Амино-N-[(S)-1 -карбокси-2-фенилэтил]-янтарная кислота. Порошок белого или почти белого цвета. Температура плавления около 210 °С с разложением.
Ацеталь. С6Н14О2. (МГ 118,17). [105-57-7]. Ацетальдегида диэтилацеталь. 1,1-Диэтоксиэтан.
Прозрачная бесцветная, летучая жидкость. Смешивается с водой и 96 % этанолом. D20около 0,824. П20 около 1,382.
Температура кипения около 103 °С.
Ацетальдегид. С2Н4О. (Мг 44,05). [75-07-0]. Этаналь.
Прозрачная бесцветная воспламеняющаяся жидкость. Смешивается с водой и 96 % этанолом.

шамамен 0,788.
шамамен1,332.
Қайнау температурасы шамамен 21 °C.
Ацетилацетамид. C4H7NO2. (Мr 101,1).
[5977-14-0]. 3-0ксобутанамид.
Балқу температурасы 53 °С-дан 56 °С-ға дейін.
Ацетилацетон. С5Н802.      (Mr 100,12).
[123-54-6]. 2,4-Пентандион.
Түссіз немесе сәл сарғыш түсті, тез тұтанатын сұйықтық. Суда тез ериді, ацетонмен, 96% этанолмен және мұзды сірке қышқылымен араласады. nD 1,452-ден 1,453-ке дейін.
Қайнау температурасы 138 °С-дан 140 °С-ға дейін.
Ацетилацетон реактиві Р1.
100 мл аммоний ацетаты Р ерітіндісіне 0,2 мл ацетилацетон Р қосылады.
Ацетилацетон реактиві Р2.
0,2 мл ацетилацетон Р, 3 мл мұзды сірке қышқылы Р және 25 г аммоний ацетаты Р суда Р ерітіледі және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 100 мл дейін жеткізеді.
N-Ацетил-ɛ-капролактам.      С8H13NO2. (Mr 155,19). [1888-91-1].
А-Ацетилгексан-6-лактам.
Түссіз сұйықтық. Сусыз этанолмен араласады.
d2020шамамен 1,100.
шамамен1,489.
Қайнау температурасы шамамен 135 °C.
N-Ацетилнейрамин қышқылы. С11Н19N09. (Mr 309,27). [131-48-6]. О-сиал қышқылы.
Ақ немесе ақшыл түсті істікті кристалдар. Суда және метанолда ериді, сусыз этанолда аз ериді, ацетонда мүлде ерімейді.
[a]20D шамамен 36. 0 бөлу 10 г/л ерітінді көмегімен жүзеге асырылады.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 186 °C.
Ацетилтирозин этил эфирі. С13Н174-H2O. (Mr 269,29). [36546-50-6]. А-Ацетил-Ь-тирозин этил эфирінің моногидраты. Этил-(S)-2-ацетамидо-3-(4 - гидроксифе-нил)пропанат моногидраты.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ; химотрипсинді сандық анықтауға жарамды.
[a]20D +21-ден +25-ке дейін. Анықтау 96% этанолда Р 10 г/л ерітіндісін қолдану арқылы жүзеге асырылады.
E 1%1см 60-тан 68-ге дейін. Анықтау 96% этанолда Р 278 нм толқын ұзындығында өтеді.
Этил эфирінің ацетилтирозині 0,2 м ерітінді.
0,54 г этил эфирінің ацетилтирозинін Р 96% этанолда Р ерітеді және ерітінді көлемін сол еріткішпен 10,0 мл дейін жеткізеді.
N-Ацетилтриптофан. С13Н14N03. (Mr 246,26). [1218-34-4]. 2-Ацетиламино-3-(индол-3-ил)пропан қышқылы.
Ұнтақ ақ немесе ақшыл немесе түссіз кристалдар. Суда аздап ериді, сілтілі металдардың гидроксиді ерітінділерінде ериді.
Балқу температурасы шамамен 205 °C.
Санын анықтау. Анықтау Триптофан жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес сұйық хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізіледі.
Сыналатын ерітінді. 10,0 мг ацетонитрил Р - су Р (10:90) еріткіштерінің қоспасында ерітіледі және ерітіндінің көлемін сол қоспамен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген N-ацетилтриптофанның құрамы 99,0%-дан кем болмауы тиіс.
Ацетилхлорид. С2Н3С1О. (Mr 78,50). [75-36-5].
Мөлдір түссіз тұтанғыш сұйықтық. Суда және 96% этанолда ыдырайды, этилен хлоридімен араласады.
d2020 шамамен 1,10.

около 0,788.
около 1,332.
Температура кипения около 21 °С.
Ацетилацетамид. С4H7NO2. (Мг 101,1).
[5977-14-0]. 3-Оксобутанамид.
Температура плавления от 53 °С до 56 °С.
Ацетилацетон. С5Н8О2. (Мг 100,12).
[123-54-6]. 2,4-Пентандион.
Бесцветная или слегка желтоватого цвета, легко воспламеняющаяся жидкость. Легко растворим в воде, смешивается с ацетоном, 96 % этанолом и уксусной кислотой ледяной. П20 от 1,452 до 1,453.
Температура кипения от 138 °С до 140 °С.
Ацетилацетона реактив Р1.
К 100 мл раствора аммония ацетата Р прибавляют 0,2 мл ацетилацетона Р.
Ацетилацетона реактив Р2.
0,2 мл АЦЕТИЛАЦЕТОНА Р, 3 мл УКСУСНОЙ КИСЛОТЫ ЛЕДЯНОЙ Р и 25 г АММОНИЯАЦЕТАТА Р растворяют в ВОДЕ Р и доводят объем рас¬твора тем же растворителем до 100 мл.
N-Ацетил-
-капролактам. С8Н132.
(Мг 155,19). [1888-91-1]. N-Ацетилгексан-6-лактам.
Бесцветная жидкость. Смешивается с этано¬лом безводным.
около 1,100.
около 1,489.
Температура кипения около 135 °С.
N-Ацетилнейраминовая кислота. C11H19NO9 (Мг 309,27). [131-48-6]. О-Сиаловая кислота.
Игольчатые кристаллы белого или почти бе¬лого цвета. Растворима в воде и метаноле, мало растворима в этаноле безводном, практически не растворима в ацетоне.
около 36. Определение проводят, используя раствор 10 г/л.
Температура плавления около 186 °С с разложением.
Ацетилтирозина этиловый эфир.
С13H17NO4 H20. (Mr 269,29). [36546-50-6].
N-Ацетил-L-тирозина этилового эфира моногидрат. Этил-(S)-2-ацетамидо-3-(4-гидроксифенил)пропаната моногидрат.
Кристаллический порошок белого или поч¬ти белого цвета; пригоден для количественного определения химотрипсина.
от +21 до +25. Определение проводят,
используя раствор 10 г/л в 96 % ЭТАНОЛЕ Р.
от 60 до 68. Определение проводят при
длине волны 278 нм в 96 % ЭТАНОЛЕ Р.
Ацетилтирозина этилового эфира 0,2 М раствор.
0,54 г АЦЕТИЛТИРОЗИНА ЭТИЛОВОГО ЭФИРА Р растворяют в 96 % ЭТАНОЛЕ Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 10,0 мл.
N-Ацетилтриптофан. С13Н14N2О3. (Мг 246,26). [1218-34-4]. 2-Ацетиламино-3-(индол-3-ил)про- пановая кислота.
Порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы. Мало растворим в воде, растворим в разбавленных растворах гидрокси¬дов щелочных металлов.
Температура плавления около 205 °С.
КОЛИЧЕСТВЕННОЕ ОПРЕДЕЛЕНИЕ. Определение проводят методом жидкостной хроматографии (2.1.2.28) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье ТРИПТОФАН.
Испытуемый раствор. 10,0 мг растворяют в смеси растворителей АЦЕТОНИТРИЛ Р - ВОДА Р (10:90) и доводят объем раствора той же смесью до 100,0 мл.
Содержание N-ацетилтриптофана, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 99,0 %.
Ацетилхлорид. С2Н3СIО. (Мг 78,50). [75-36-5].
Прозрачная бесцветная воспламеняющаяся жидкость. Разлагаетсяв воде и 96 % этаноле, смешивается с этиленхлоридом.
D2,0 около 1,10.

Дистилляцияның температуралық шегі (2.1.2.11). 49 °С-дан 53 °С-ға дейін; кем дегенде 95% айдау керек.
Ацетилхолин хлориді. С7Н16СINО2. (Mr 181,66). [60-31-1].
Кристалл ұнтақ. Суық суда және 96% этанолда тез ериді, ыстық суда және сілтілі ерітінділерде ыдырайды.
-20 °C температурада сақтайды.
Ацетилэвгенол. С12Н14О3. (Mr 206,24). [93-28-7]. 2-Метокси-4-(2-пропенил)фенилацетат.
Сары майлы сұйықтық. 96% этанолда тез ериді, суда мүлде ерімейді.
n20D шамамен 1,521.
Қайнау температурасы 281 °С-дан 282 °С-ға дейін.
Газды хроматографияда қолданылатын ацетилэвгенол келесі қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес, ацетилэвгенолды сынақ ерітіндісі ретінде қолдана отырып, қалампыр майы арқылы жүзеге асырылады.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген ацетилэвгенолдың құрамы кемінде 98,0% болуы тиіс.
Ацетон. С3Н6О. (Mr 58,08). [67-64-1].
Ацетон пропанонды білдіреді. Мөлдір, түссіз, ұшпа сұйықтық. Сумен, 96% спиртпен араласады. Булардың өрт қаупі бар.
Ацетонитрил. С2Н3К (Mr 41,05). [75-05-8]. Метилцианид. Этаннитрил.
Мөлдір түссіз сұйықтық. Сумен, ацетонмен және метанолмен араласады.
d2020 шамамен 0,78.
n20D шамамен 1,344.
100 г/л ацетонитрил ерітіндісі лакмус қағазына бейтарап реакцияға ие.
Айдау температурасының шегі (2.1.2.11). 80 °C-82 °С; кем дегенде 95% айдау керек.
Спектрофотометрия үшін қолданылатын ацетонитрил келесі қосымша сынақтан өтуге керек.
Оптикалық тығыздығы (2.1.2.24). Максимум 0,01.
Анықтау компенсациялық сұйықтық ретінде суды Р пайдалана отырып, 255 нм-нн 420 нм-ге дейінгі толқын ұзындығы аймағында жүзеге асырылады.
Хроматографияға арналған ацетонитрил.
Ацетонитрил Р қараңыз.
Хроматографияда қолданылатын ацетонитрил келесі қосымша сынақтардан өтуге тиіс.
Оптикалық тығыздығы (2.1.2.24). Максимум 0,01.
Анықтама өтемдік сұйықтық ретінде суды Р пайдалана отырып, 240 нм толқын ұзындығында жүргізеді.
Құрамы (2.1.2.27). 99,8% кем емес.
Ацетонитрил Р1.
Ацетонитрилге қойылатын талаптарға және келесі қосымша талаптардан өтуге керек.
Құрамы. 99,9%-дан кем емес С2Н3N.
Оптикалық тығыздығы (2.1.2.24). 0,01 артық емес.
Компенсациялық сұйықтық ретінде суды Р пайдалана отырып, 200 нм толқын ұзындығында өлшенеді.
Барбалоин. С21Н22О9Н2О. (Mr 436,4). [1415-73-2]. Алоин. 1,8-Ди-гидрокси-3-гидрокси-метил-10-b-D-глюкопиранозил-10Н-антрацен-9-он.
Сарыдан қою сарыға дейін кристалл ұнтақ немесе істікті кристалдар ауа мен жарықтың әсерінен қараяды. Суда және 96% этанолда орташа еритін, ацетонда, аммиак ерітінділерінде және сілтілі металл гидроксидтерінде ериді.
E 1%1см мәндері:

ТЕМПЕРАТУРНЫЕ ПРЕДЕЛЫ ПЕРЕГОНКИ (2.1.2.11). От 49 °С до 53 °С; должно перегоняться не менее 95 %.
Ацетилхолина хлорид. С7Н16СШО2. (Мг 181,66). [60-31-1].
Кристаллический порошок. Очень легко растворим в холодной воде и 96 % этаноле, разлагается в горячей воде и растворах щелочей.
Хранят при температуре -20 °С.
Ацетилэвгенол. С12Н14О3. (Мг 206,24). [93-28-7].
2-Метокси-4-(2-пропенил)фенилацетат.
Маслянистая жидкость желтого цвета. Легко растворим в 96 % этаноле, практически не растворим в воде.
около 1,521.
Температура кипения от 281 °С до 282 °С.
Ацетилэвгенол, применяемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
КОЛИЧЕСТВЕННОЕ ОПРЕДЕЛЕНИЕ. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье МАСЛО ГВОЗДИЧНОЕ, используя ацетилэвгенол в качестве испытуемого раствора.
Содержание ацетилэвгенола, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 98,0 %.
Ацетон. С3Н6О. (Мг 58,08). [67-64-1].
АЦЕТОН представляет собой пропанон. Прозрачная, бесцветная, летучая жидкость. Смешивается с водой, 96 % спиртом. Пары огнеопасны.
Ацетонитрил. С2Н3N (Мг 41,05). [75-05-8]. Метилцианид. Этаннитрил.
Прозрачная бесцветная жидкость. Смешивается с водой, ацетоном и метанолом.
около 0,78. ND около 1,344.
Раствор 100 г/л ацетонитрила имеет нейтральную реакцию по лакмусовой бумаге.
ТЕМПЕРАТУРНЫЕ ПРЕДЕЛЫ ПЕРЕГОНКИ (2.1.2.11). От 80 °С до 82 °С; должно перегоняться не менее 95 %.
Ацетонитрил, используемый для спектро- фотометрии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Оптическая плотность (2.1.2.24). Максимум 0,01.
Определение проводят в области длин волн от 255 нм до 420 нм, используя в качестве компенсационной жидкости ВОДУ Р.
Ацетонитрил для хроматографии.
См. Ацетонитрил Р.
Ацетонитрил, используемый в хроматографии, должен выдерживать следующие дополнительные испытания.
Оптическая плотность (2.1.2.24). Максимум 0,01.
Определение проводят при длине волны 240 нм, используя в качестве компенсационной жидкости ВОДУ Р.
Содержание (2.1.2.27). Не менее 99,8 %.
Ацетонитрил Р1.
Должен выдерживать требования для АЦЕТОНИТРИЛА Р и следующие дополнительные требования.
Содержание. Не менее 99,9 % С2Н3N
Оптическая плотность (2.1.2.24). Не более 0,10.
Измеряют при длине волны 200 нм, используя в качестве компенсационной жидкости ВОДУ Р.
Барбалоин. С21Н22О92О. (Мг 436,4). [1415-73-2]. Алоин. 1,8-Ди-гидрокси-3-гидрокси- метил-10-Р-В-глюкопиранозил-10Н-антра- цен-9-он.
Кристаллический порошок или игольчатые кристаллы от желтого до темно-желтого цвета, под действием воздуха и света темнеет. Умеренно растворим в воде и 96 % этаноле, растворим в ацетоне, растворах аммиака и гидроксидов щелочных металлов.
Значения
:

- толқын ұзындығы 269 нм кезінде шамамен 192;
- толқын ұзындығы 296,5 нм кезінде шамамен 226;
- толқын ұзындығы 354 нм кезінде шамамен 259.
Анықтау сусыз затқа қайта есептегенде метанолын Р еріткіш ретінде пайдалану арқылы жүргізіледі.
Хроматография. Анықтау Шырғанақ қабығының жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) жүргізіледі; хроматограммада тек бір негізгі дақ анықталуы тиіс.
Барбитал. C8H12N2O3. (Mr 184,2). [57-44-3].
Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 99,0% және 101,0%-дан аспайтын 5,5-диэтилпиримидин-2,4,6 (1Н, 3Н, 5Н) - трион бар.
Кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар ақ немесе ақ түсте болады.
Суда аздап ериді, қайнаған суда және алкогольде ериді, сілтілі гидроксидтермен, карбонаттармен және аммиакпен суда еритін қосылыстар түзеді.
Барбитал натрий. C8H11N2NaO3. (Mr 206,2). [144-02-5]. Натрий туындысы 5,5-ди-этил-1H,3H,5H-пиримидин-2,4,6-трион.
Құрамында кемінде 98,0% C8H11N2NaO3 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда тез ериді, 96% этанолда аз ериді.
Барбитур қышқылы. C4H4N203. (Mr 128,09). [67-52-7]. 1Н,3Н,5Н-Пиримидин-2,4,6-трион.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ. Суда аз ериді, қайнаған суда және сұйылтылған қышқылдарда тез ериді.
Балқу температурасы шамамен 253 °C.
Барий ацетаты. С4Н6Ва04. (Mr 255,42). [543-80-6]. Ацетатбарий.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ. Суда ериді.
d2020 2,47.
Барий гидроксиді. Ва(0Н)220. (Mr 315,47). [12230-71-6]. Барий гидроксиді октагидраты.
Түссіз кристалдар. Суда ериді. Улы.
Барий гидроксиді ерітіндісі.
Ерітінді 47,3 г / л.
Барий карбонаты. ВаС03. (Mr 197,34). [513-77-9]. Барий карбонаты.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ немесе борпылдақ масса. Суда мүлде ерімейді. Улы.
Барий нитраты. Ba(NO3)2. (Mr 261,3). [10022-31-8]. Барий нитраты.
Суда тез еритін кристалдар немесе кристалл ұнтақ 96% этанол мен ацетонда бәсең ериді.
Балқу температурасы шамамен 590 °C.
Барий сульфаты. BaSO4. (Mr 233,4). [7727-43-7].
Ұнтақ ақ немесе ақшыл түсті, жұқа, қатты бөлшектерден тұрады.
Суда мүлде және органикалық еріткіштерде ерімейді. Қышқылдар мен сілтілі металл гидроксидтерінің ерітінділерінде бәсең ериді.
Барий хлориді. ВаСl2-2H2O. (Mr 244,3). [10326-27-9]. Барий хлориді дигидраты.
Түссіз кристалдар. Суда тез ериді, 96% этанолда аз ериді. Улы.
Барий хлориді ерітіндісі Р1.
Ерітінді 61 г/л.
Барий хлориді ерітіндісі Р2.
Ерітінді 36,5 г / л.
Бензальдегид. С7Н60. (Mr 106,1). [100-52-7].
Түссіз немесе сәл сарғыш сұйықтық. Суда аз ериді, 96% этанолмен араласады.
d2020 шамамен 1,05.
n20D шамамен 1,545.
Айдау температурасының шегі (2.1.2.11). 177 °С-дан 180 °С-ға дейін; кем дегенде 95% айдау керек.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Бензил. С14Н10О22. (Mr 210,2). [134-81-6]. Ди-фенилэтандион.
Сары түсті кристалл ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолда, этилацетатта және толуолда ериді.
Балқу температурасы 95 °С.
Бензилбензоат. Ci4H120. (Mr 212,2). [120-51-4].

- около 192 при длине волны 269 нм;
- около 226 при длине волны 296,5 нм;
- около 259 при длине волны 354 нм.
Определение проводят, используя в качестве
растворителя МЕТАНОЛ Р в пересчете на безводное вещество.
ХРОМАТОГРАФИЯ. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье КОРА КРУШИНЫ; на хроматограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Барбитал. С8Н12О3. (Мr 184,2). [57-44-3].
Содержит не менее 99,0 % и не более 101,0% 5,5-диэтилпиримидин-2,4,6 (1Н, 3Н, 5Н) - триона в пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок или бесцветные кристаллы белого или почти белого цвета.
Слабо растворим в воде, растворим в кипящей воде и в спирте, образует водорастворимые соединения с щелочными гидроксидами, карбонатами и с аммиаком.
Барбитал натрий. C8H11N2NaO3. (Мг 206,2). [144-02-5]. Натриевое производное 5,5-ди- этил-1#,3#,5#-пиримидин-2,4,6-триона.
Содержит не менее 98,0 % C8H11N2NaO3.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Легко растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле.
Барбитуровая кислота. C4H4N203.
(Mr 128,09). [67-52-7]. 1#,3#,5#-Пиримидин- 2,4,6-трион.
Порошок белого или почти белого цвета. Мало растворима в воде, легко растворима в кипящей воде и разбавленных кислотах.
Температура плавления около 253 °С.
Бария ацетат. С4Н6Ва04. (Мг 255,42). [543-80-6]. Ацетатбария.
Порошок белого или почти белого цвета. Растворим в воде.
2,47.
Бария гидроксид. Ва(OН)220. (Mг 315,47). [12230-71-6]. Гидроксида бария октагидрат.
Бесцветные кристаллы. Растворим в воде. Ядовит.
Бария гидроксида раствор.
Раствор 47,3 г/л.
Бария карбонат. ВаСO3. (Мг 197,34).
[513-77-9]. Карбонат бария.
Порошок или рыхлая масса белого или почти белого цвета. Практически не растворим в воде. Ядовит.
Бария нитрат. Ba(NO3)2. (Мг 261,3).
[10022-31-8]. Нитрат бария.
Кристаллы или кристаллический порошок, легко растворим в воде, очень мало растворим в 96 % этаноле и ацетоне.
Температура плавления около 590 °С.
Бария сульфат. BaSO4. (Мг 233,4).
[7727-43-7].
Порошок белого или почти белого цвета, тонкий, не содержит твердые частицы.
Практически не растворим в воде и органических растворителях. Oчень мало растворим в кислотах и растворах гидроксидов щелочных металлов.
Бария хлорид. ВаСI22O. (Мг 244,3). [10326-27-9]. Хлорида бария дигидрат.
Бесцветные кристаллы. Легко растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле. Ядовит.
Бария хлорида раствор Р1.
Раствор 61 г/л.
Бария хлорида раствор Р2.
Раствор 36,5 г/л.
Бензальдегид. С7Н6O. (Мг 106,1). [100-52-7].
Бесцветная или слегка желтоватая жидкость. Мало растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
около 1,05.
около 1,545.
Температурные пределы перегонки (2.1.2.11). 0т 177 °С до 180 °С; должно перегоняться не менее 95 %.
Хранятв защищенном от света месте.
Бензил. С14Н10O2. (Мг 210,2). [134-81-6]. Ди - фенилэтандион.
Кристаллический порошок желтого цвета. Практически не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле, этилацетате и толуоле.
Температура плавления 95 °С.
Бензилбензоат. C14H12О. (Mr 212,2). [120-51-4].

Құрамында кемінде 99,0% және 100.5% фенилметилбензоат бар.
Түссіз немесе дерлік түссіз кристалдар немесе түссіз немесе дерлік түссіз майлы сұйықтық.
Хроматография. Анықтау Перуан бальзамы жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) жүргізіледі, 20 мкл 0,3 % (көл/көл) ерітіндісін қолдана отырып, Р этилацетатта жүргізеді. Хроматограммада бүрку мен қыздырудан кейін шамамен 0,8 с Rf бар негізгі жолақ анықталуы керек.
Бензил спирті. C7H8O. (Mr 08,1). [100-51-6]. Фенилметанол.
Құрамында кемінде 98,0% және 100.5 % C7H8O бар.
Мөлдір, түссіз, майлы сұйықтық.
Суда ериді, 96% этанолмен, майлы және эфир майларымен араласады.
Салыстырмалы тығыздығы 1,043-тен 1,049-ға дейін.
Бензилпенициллин натрий тұзы. C16H17N2NaO4S. (Mr 356,4). [69-57-8].
Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда 95,0% кем емес және 102,0% артық емес натрий бар (2S,5R,6R)-3,3-диметил-7-ок-со-6-[(фенилацетил)амин]-4-тиа-1-азабицик-ло[3.2.0]гептан-2-карбоксилат.
Субстанция Penicilliumnotatum немесе байланысты организмдердің кейбір штамдарының өсуімен шығарылады.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Гигроскопиялық.
Суда өте тез ериді, 96% этанолда аз ериді, метиленхлоридте мүлде ерімейді.
2-Бензилпиридин. C12H11N. (Mr 169,2). [101-82-6].
Құрамында кемінде 98,0% C12H11N бар.
Сары сұйықтық.
Балқу температурасы 13 °С-дан 16 °С-ға дейін.
4-Бензилпиридин. C12H11N. (Мг 169,2). [2116-65-6].
Құрамында кемінде 98,0% C12H11N бар. Сары сұйықтық.
Балқу температурасы 72 °С-дан 78 °с-ге дейін.
Бензилциннамат. С16Н14О2.      (Мг 238,3). [103-41-3]. Бензил-3-фенил-проп-2-енат.
Түссіз немесе сарғыш түсті кристалдар. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 39 °C.
Хроматография. Анықтау Перуан бальзамы жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) жүргізіледі, 20 мкл 0,3 % (көл/көл) ерітіндісін қолдана отырып, этилацетатта Р жүргізеді. Хроматограммада бүрку мен қыздырудан кейін шамамен 0,6 с Rf бар негізгі жолақ анықталуы керек.
Этил эфирінің бензоиларгинині гидрохлориді. C15H23ClN4O3. (Mr 342,8). [2645-08-1]. Ж-Бензоил-Ь-аргинин этил эфирінің гидрохлориді. Этил-(S)-2-бензамид-5-гуанидиновалерат гидрохлориді.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Сусыз суда және этанолда өте тез ериді.
[a]20D -15-тен -18-ге дейін. Анықтау 10 г/л ерітінді көмегімен жүзеге асырылады.
Балқу температурасы шамамен 129 °C.
E 1%1см 310-нан 340-қа дейін. Анықтау 0,01 г/л ерітіндісін қолдана отырып, толқын ұзындығы 227 нм кезінде жүргізеді.

Содержит не менее 99,0 % и не более 100.5 % фенилметилбензоата.
Бесцветные или почти бесцветные кристаллы или бесцветная или почти бесцветная маслянистая жидкость.
Хроматография. Определение проводят ме-тодом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями в частной фарма-копейной статье Перуанский бальзам, используя 20 мкл 0,3 % (об/об) раствора в этилацетате Р. После опрыскивания и нагревания на хроматограмме должна обнаруживаться основная полоса с RF около 0,8.
Бензиловый спирт. C7H8O. (Mr 08,1). [100-51-6]. Фенилметанол.
Содержит не менее 98,0 % и не более 100.5 % C7H8O.
Прозрачная, бесцветная, маслянистая жид-кость.
Растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом, с жирными и эфирными маслами.
Относительная плотность от 1,043 до 1,049.
Бензилпенициллина натриевая соль.
C16H17N2NaO4S. (Мг 356,4 ). [69-57-8].
Содержит не менее 95,0 % и не более 102,0% натрия (2S, 5R, 6R)-3,3-диметил-7-ок- со-6-[(фенилацетил)амино]-4-тиа-1-азабицик- ло[3.2.0]гептан-2-карбоксилата в пересчете на сухую субстанцию.
Субстанция продуцируется ростом некото¬рых штаммов Penicilliumnotatum или родственных организмов.
Кристаллический порошок белого или поч¬ти белого цвета. Гигроскопичен.
Очень легко растворим в воде, мало раство¬рим в 96 % этаноле, практически не растворим в метиленхлориде.
2- Бензилпиридин. C12H11N. (Мг 169,2). [101-82-6].
Содержит не менее 98,0 % C12H11N. Жидкость желтого цвета.
Температура плавления от 13 °С до 16 °С.
4- Бензилпиридин. C12H11N. (Мг 169,2). [2116-65-6].
Содержит не менее 98,0 % C12H11N. Жидкость желтого цвета.
Температура плавления от 72 °С до 78 °С.
Бензилциннамат. С16Н14O2. (Мг 238,3).
[103-41-3]. Бензил-3-фенил-проп-2-енат.
Бесцветные или желтоватого цвета кристаллы. Практически не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 39 °С.
Хроматография. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Перуанский бальзам, используя 20 мкл раствора 3 г/л в этилацетате Р. После опрыскивания и нагревания на хроматограмме должна обнаруживаться основная полоса с RF около 0,6.
Бензоиларгинина этилового эфира гидро-хлорид. C15H23CIN4O3. (Мг 342,8). [2645-08-1]. N-Бензоил-L-аргинина этилового эфира гидрохлорид. Этил-(S)-2-бензамидо-5-гуанидиновалерата гидрохлорид.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Очень легко растворим в воде и этаноле безводном.
от -15 до -18. Определение проводят, используя раствор 10 г/л.
Температура плавления около 129 °С.
от 310 до 340. Определение проводят
при длине волны 227 нм, используя раствор 0,01 г/л.

N-Бензоил-L-пролил-L-фенилаланил-L-аргинин 4-нитроанилид ацетаты. C35H42N8O8. (Mr 703).
Бензоилхлорид. C7H5CIO. (Mr 140,6). [98-88-4].
Түссіз көзден жас ағызатын сұйықтық. Суда және 96% этанолда ыдырайды.
d2020 шамамен 1,21.
Қайнау температурасы шамамен 197 °C.
Бензол. C6H6. (Mr 78,1). [71-43-2].
Мөлдір түссіз тұтанғыш сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолмен араласады.
Қайнау температурасы шамамен 80 °C.
Бензоин. C14H12O2. (Mr 212,3). [579-44-2]. 2-Гидрокси-1,2-дифенил-этанон.
Сәл сарғыш түсті кристалдар. Суда бәсең ериді, ацетонда тез ериді, ыстық 96% этанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 137 °C.
Бензой қышқылы. С7Н6О2. (Mr 122,1). [65-85-0].
Құрамында кемінде 99,0% және 100,5%-дан аспайтын бензол карбон қышқылы бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда аз ериді, қайнаған суда ериді, 96% этанол мен қанық майларда тез ериді
Бензофенон. C13H10O. (Mr 182,2). [119-61-9]. Дифенилметанон.
Призмалар түріндегі кристалдар. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолда тез ериді.
Балқу температурасы шамамен 48 °C.
1,4-Бензохинон. C6H4O2 (Mr 108,1). [106-51-4]. Циклогекса-2,5-диен-1,4-дион.
Құрамында кемінде 98,0% C6H4O2 бар.
Бензетоний хлориді. C27H42CINO2,H2O. (Mr 466,1).      [121-54-0]. Бензил-диметил[2-[2-[4-(1,1,3,3-тетраметил-бутил)фенокси]этокси] этил]аммоний хлорид моногидраты.
Ақ немесе ақшыл түсті ұсақ ұнтақ немесе түссіз кристалдар. Суда және 96% этанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 163 °C.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Бергаптен. C12H8O4. (Mr 216,2). [484-20-8]. 5-Метоксипсорален.
Түссіз кристалдар. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолда орташа ериді, мұзды сірке қышқылында аздап ериді.
Балқу температурасы шамамен 188 °C.
Бетулин. C30H50O2. (Mr 442,7). [473-98-3]. Луп-20(39)-ен-3b,28-диол.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ.
Балқу температурасы 248 °С-дан 251 °С-ға дейін.
Бисбензимид. C25H27C13N6O-5H2O. (Mr 624). [23491 -44-3]. 4-[5- [5-(4-Метилпиперазин-1-ил)бензимидазол-2-ил]бензимидазол-2-ил]фенол три- гидрохлорид пентагидраты.
Бисбензимидтің негізгі ерітіндісі.
5 мг бисбензимид суда Р ерітіледі және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 100 мл дейін жеткізеді.
Қараңғы жерде сақтайды.
Бисбензимидтің жұмыс ерітіндісі.
Бисбензимидтің Р 100 мкл негізгі ерітіндісін пайдаланар алдында рН 7,4 фосфатты буферлі физиологиялық ерітіндімен Р 100 мл көлемге жеткізеді.
Биурет. C2H5NзO2. (Mr 103,1). [108-19-0].
Ақ немесе ақшыл түсті, гигроскопиялық кристалдар. Суда ериді, 96% этанолда орташа ериді.

N-Бензоил-L-пролил-L-фенилаланил- L-аргинина 4-нитроанилида ацетат. C35H42N8O8. (Mr 703).
Бензоилхлорид. C7H5CIO. (Mr 140,6). [98-88-4].
Бесцветная слезоточивая жидкость. Разлага¬ется в воде и 96 % этаноле.
около 1,21.
Температура кипения около 197 °С.
Бензол. C6H6. (Mr 78,1). [71-43-2].
Прозрачная бесцветная воспламеняющаяся жидкость. Практически не растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
Температура кипения около 80 °С.
Бензоин. C14H12O2. (Mr 212,3). [579-44-2].
2-Гидрокси-1,2-дифенил-этанон.
Кристаллы слегка желтоватого цвета. Очень мало растворим в воде, легко растворим в ацетоне, растворим в горячем 96 % этаноле.
Температура плавления около 137 °С.
Бензойная кислота. С7Н6О2. (Mr 122,1). [65-85-0].
Содержит не менее 99,0 % и не более
100,5 % бензолкарбоновой кислоты.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Малорастворима в воде, растворима в кипящей воде, легко растворима в 96 % этаноле и жирных маслах.
Бензофенон. C13H10O. (Mr 182,2). [119-61-9]. Дифенилметанон.
Кристаллы в виде призм. Практически не растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 48 °С.
1,4-Бензохинон. C6H4O2 (Mr 108,1). [106-51-4]. Циклогекса-2,5-диен-1,4-дион.
Содержит не менее 98,0 % C6H4O2.
Бензэтония хлорид. C27H42CINO2,H2O.
(Mr 466,1). [121-54-0]. Бензил-диметил[2-[2-[4-(1,1,3,3-тетраметил-бутил)фенокси]этокси] этил]аммония хлорида моногидрат.
Мелкий порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы. Растворим в воде и 96 % этаноле.
Температура плавления около 163 °С.
Хранят в защищенном от света месте.
Бергаптен. C12H8O4. (Mr 216,2). [484-20-8]. 5-Метоксипсорален.
Бесцветные кристаллы. Практически не рас-творим в воде, умеренно растворим в 96 % этаноле, мало растворим в уксусной кислоте ледяной.
Температура плавления около 188 °С.
Бетулин. C30H50O2. (Mr 442,7). [473-98-3]. Луп-20(39)-ен-3B,28-диол.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета.
Температура плавления от 248 °С до 251 °С.
Бисбензимид. C25H27C13N6O.5H2O. (Mr 624). [23491 -44-3]. 4-[5- [5-(4-Метилпиперазин-1 -ил)бен- зимидазол-2-ил]бензимидазол-2-ил]фенола три- гидрохлорида пентагидрат.
Бисбензимида основной раствор.
5 мг бисбензимида Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100 мл.
Хранят в темном месте.
Бисбензимида рабочий раствор.
Непосредственно перед использованием 100 мкл основного растворабисбензимида Р доводят фосфатным забуференным физиологическим раствором с pH 7,4 Р до объема 100 мл.
Биурет. C2H5N3O2. (Mr 103,1). [108-19-0].
Кристаллы белого или почти цвета, гигроскопические. Растворим в воде, умеренно растворим в 96 % этаноле.

Ыдырай отырып, балқу температурасы 188 °C-дан 190 ° C-қа дейін.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Биурет реактиві.
1,5 г мыс (11) пентагидрат сульфаты Р және 6,0 г калий-натрий тартраты Р 500 мл суда Р ерітіледі, 300 мл ерітіндіге 100 г/л натрий гидроксиді Р қосылады, ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 1000 мл-ге дейін жеткізеді және араластырады.
Бифенил. С12Н10. (Mr 154,2). [92-52-4].
Балқу температурасы 68 °С-дан 70 °С-ға дейін.
Блоктау ерітіндісі.
10 % (көл/көл) сірке қышқылының Р ерітіндісі.
Бор трифториді. BF3. (Mr 67,8). [7637-07-2]. Бор трифториді.
Түссіз газ.
Бор трифторидінің метанолдағы ерітіндісі.
Метанолдағы Р 140 г/л бор трифториді Р ерітіндісі.
Бор трихлориді. BCl3. (Mr 117,2). [10294-34-5]. Бор трихлориді.
Түссіз газ. Сумен қатты әсер етеді. Қолайлы еріткіштерде (2-хлорэтанол, метиленхлорид, гексан, гептан, метанол) ерітінді түрінде қолданылады.
n20D шамамен 1,420.
Қайнау температурасы шамамен 12,6 °C.
Алдын ала ескерту. Уытты, коррозияны тудырады.
Бор трихлоридінің метанолдағы ерітіндісі.
Метанолдағы Р 120 г/л BCl3 ерітіндісі.
-20 °С температурада жарықтан қорғалған жерде, негізінен ампулаларда сақтайды.
Бор қышқылы. H3BO3. (Mr 61,8). [10043-35-3].
Құрамында кемінде 99,0% және 100,5%-дан аспайтын H3BO3 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ, жылтыр пластиналар түссіз, жанасуға майлы немесе ақ немесе ақ түсті кристалдар.
Суда ериді, 96% этанол, қайнаған суда тез ериді және 85% глицерин.
Борнеол. C10H18О. (Mr 154,3). [507-70-0].
эн-до-1,7,7-Триметилбицикло[2.2.1]гептан-2-ол.
Түссіз кристалдар. Ол тез сублимацияланады, суда ерімейді, 96% этанол мен мұнай эфирінде тез ериді.
Балқу температурасы шамамен 208 °C.
Хроматография. Анықтау жұқа қабатты хроматография әдісімен жүзеге (2.1.2.26) жүргізіледі, жұқа қабат ретінде силикагель G Р пайдаланады. Хроматографиялық пластинаның басталу сызығына 1 г/л толуолда Р 10 мкл ерітінді жағады. Хлороформда хроматографиялайды. Еріткіштің алдыңғы жағы бастау сызығынан 10 см өткенде, пластина камерадан шығарылады, ауада кептіріледі және 200 мм2 плитаға 10 мл қолданып, анис альдегидінің Р ерітіндісімен шашыратылады, 10 минут ішінде 100 °C-дан 105 °C-қа дейінгі температурада кептіріледі. Хроматограммада тек бір негізгі дақ пайда болуы тиіс.
Борнилацетат. C12H2002. (Mr 196,3).
[5655-61-8]. эндо-1,7,7-Триметилбицикло[2.2.1] гепт-2-илацетат.
Түссіз кристалдар немесе түссіз сұйықтық. Суда бәсең ериді, 96% этанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 28 °C.

Температура плавления от 188 °С до 190 °С с разложением.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Биуретовый реактив.
1,5 г меди(II) сульфата пентагидрата Р и 6,0 г калия-натрия тартрата Р растворяют в 500 мл воды Р, прибавляют 300 мл раствора 100 г/л натрия гидроксида Р, свободного от карбонатов, доводят объем раствора тем же растворителем до 1000 мл и перемешивают.
Бифенил. С12Н10. (Mr 154,2). [92-52-4].
Температура плавления от 68 °С до 70 °С.
Блокирующий раствор.
10 % (об/об) раствор уксусной кислоты Р.
Бора трифторид. BF3. (Mr 67,8). [7637-07-2]. Трифторид бора.
Бесцветный газ.
Бора трифторида раствор в метаноле.
Раствор 140 г/л бора трифторида Р в мета¬ноле Р.
Бора трихлорид. BCI3. (Mr 117,2). [10294-34-5]. Трихлорид бора.
Бесцветный газ. Бурно реагирует с водой. Используют в виде растворов в подходящих растворителях (2-хлорэтанол, метиленхлорид, гексан, гептан, метанол).
около 1,420.
Температура кипения около 12,6 °С.
Предостережение. Токсичен, вызывает коррозию.
Бора трихлорида раствор в метаноле.
Раствор 120 г/л BCl3 в метаноле Р.
Хранят в защищенном от света месте при температуре -20 °С преимущественно в ампулах.
Борная кислота. H3BO3. (Mr 61,8). [10043-35-3].
Содержит не менее 99,0 % и не более 100,5 % H3BO3.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета, блестящие пластины бесцветные, жирные на ощупь или кристаллы белого или почти белого цвета.
Растворима в воде, 96 % этаноле, легко рас-творима в кипящей воде и 85 % глицерине.
Борнеол. C10H18O. (Mr 154,3). [507-70-0]. эн- до-1,7,7-Триметилбицикло[2.2.1]гептан-2-ол.
Бесцветные кристаллы. Легко возгоняется, практически не растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле и петролейном эфире.
Температура плавления около 208 °C.
Хроматография. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26), используя в качестве тонкого слоя силикагель G Р. На линию старта хроматографической пластинки наносят 10 мкл раствора 1 г/л в толуоле Р. Хроматографируют в хлороформе Р. Когда фронт растворителя пройдет 10 см от линии старта, пластинку вынимают из камеры, сушат на воздухе и опрыскивают раствором анисового альдегида Р, используя 10 мл на пластинку площадью 200 мм2, сушат при температуре от 100 °С до 105 °С в течение 10 мин. На хроматограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Борнилацетат. C12H20O2. (Mr 196,3).
[5655-61-8]. эндо-1,7,7-Триметилбицикло[2.2.1] гепт-2-илацетат.
Бесцветные кристаллы или бесцветная жидкость. Очень мало растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 28 °С.

Хроматография. Анықтау жұқа қабатты хроматография әдісімен жүзеге (2.1.2.26) жүргізіледі, жұқа қабат ретінде силикагель G Р пайдаланады. Хроматографиялық пластинаның басталу сызығына 2 г/л толуолда Р 10 мкл ерітінді жағады. Хлороформда хроматографиялайды. Еріткіштің алдыңғы жағы бастау сызығынан 10 см өткенде, пластина камерадан шығарылады, ауада кептіріледі және 200 мм2 плитаға 10 мл қолданып, анис альдегидінің Р ерітіндісімен шашыратылады, 10 минут ішінде 100 °C-дан 105 °C-қа дейінгі температурада кептіріледі. Хроматограммада тек бір негізгі дақ пайда болуы тиіс
Алмаз көк. [6104-59-2].
Қышқыл көк 83 Р қараңыз.
Бром. Br2. (Mr 159,8). [7726-95-6].
Бумен пісіру сұйықтығы қоңыр-қызыл. Суда аз ериді, 96% этанолда ериді.
шамамен 3,1.
Бром ерітіндісі.
30 г бром Р және 30 г калий бромиді Р суда Р ерітіледі және ерітінді көлемі сол еріткішпен 100 мл дейін жеткізіледі.
Бром суы.
3 мл бром Р 100 мл cумен Р қаныққанға дейін шайқайды.
Артық бромда Р жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Бром суы Р1.
0,5 мл бром Р 100 мл сумен Р шайқалады.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Сақтау мерзімі 7 тәулік.
5-Бром-2'-дезоксиуридин. С9Н11ВrN205. (Mr 307,1). [59-14-3]. 5-Бром-1-(2-дезокси-b-d-эритро-пентофуранозил)-1 H,3H-пиримидин- 2,4-дион.
Балқу температурасы шамамен 194 °C.
Хроматография. Анықтау Йодоксиуридин (0669) жеке бабындағы нұсқауларға сәйкес жұқа қабатты хроматография әдісімен жүргізіледі; 5 мкл ерітінді 0,25 г/л жағылады; хроматограммада тек бір негізгі дақ анықталуы керек.
Бромелайндар. [37189-34-7].
Ananas comosus Merr-ден алынған протеолитикалық ферменттер концентраты.
Ұнтақ күңгірт сары түсті.
Белсенділігі: 1 г бромелайн 45 °С және рН 4,5 температурада 20 мин ішінде Р желатин ерітіндісінен шамамен 1,2 г амин азотын босатуы керек.
Бромелайн ерітіндісі.
рН5,5 фосфатты буферлік ерітінді Р – 9 г/л натрий хлориді Р (1:9) ерітіндісі еріткіштер қоспасындағы 10 г/л бромелайн Р ерітіндісі.
Бромсутек қышқылы 30%. [10035-10-6]. 30% мұзды сірке қышқылындағы Р бромсутекті қышқыл.
Ашар алдында ішіндегісін абайлап газсыздандырады.
Сұйылтылған бромсутек қышқылы.
5,0 мл 30% бромсутек қышқылы Р қара шыныдан жасалған құтыларға салынып, аргон Р атмосферасында полиэтилен тығындармен тығындалады және жарықтан қорғалған жерде сақталады.
Қолданар алдында бірден 5,0 мл мұзды сірке қышқылын Р қосып, араластырады.
Қараңғы жерде сақтайды.
Бромсутек қышқылы 47%.
47% (м/м) судағы Р бромсутекті қышқыл.
Сұйылтылған бромсутек қышқылы Р1.

Хроматография. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26), используя в качестве тонкого слоя силикагель G Р. На линию старта хроматографической пластинки наносят 10 мкл раствора 2 г/л в толуоле Р. Хроматографируют в хлороформе Р. Когда фронт растворителя пройдет 10 см, пластинку вынимают из камеры, сушат на воздухе и опрыскивают раствором анисового альдегида Р, используя 10 мл на пластинку площадью 200 мм2, сушат при температуре от 100 °С до 105 °С в течение 10 мин. На хроматограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Бриллиантовый синий. [6104-59-2].
См. Кислотный синий 83 Р.
Бром. Br2. (Mr 159,8). [7726-95-6].
Дымящаяся жидкость коричневато-красного цвета. Мало растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
около 3,1.
Брома раствор.
30 г брома Р и 30 г калия бромида Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100 мл.
Бромная вода.
3 мл брома Р встряхивают со 100 мл воды Р до насыщения.
Хранят над избытком брома Р в защищенном от света месте.
Бромная вода Р1.
0,5 мл брома Р встряхивают со 100 мл воды Р.
Хранят в защищенном от света месте.
Срок хранения 7 сут.
5-Бром-2'-дезоксиуридин. С9Н11ВrN2O5.
(Mr 307,1). [59-14-3]. 5-Бром-1-(2-дезокси-Р-
d-эритро-пентофуранозил)-1 H,3H-пиримидин-2,4-дион.
Температура плавления около 194 °С. Хроматография. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями в частной статье Йодоксиуридин (0669); наносят 5 мкл раствора 0,25 г/л; на хроматограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Бромелайны. [37189-34-7].
Концентрат протеолитических ферментов, полученный из Ananas comosus Merr.
Порошок тускло-желтого цвета. Активность: 1 г бромелайнов должен высвобождать около 1,2 г аминного азота из раствора желатина Р в течение 20 мин при температуре 45 °С и рН 4,5.
Бромелайнов раствор.
Раствор 10 г/л бромелайнов Р в смеси растворителей фосфатный буферный раствор с рН5,5 Р - раствор 9 г/л натрия хлорида Р (1:9).
Бромоводородная кислота 30 %. [10035-10-6]. 30 % бромоводородная кислота в уксусной кислоте ледяной Р.
Перед вскрытием содержимое осторожно дегазируют.
Бромоводородная кислота разбавленная.
5,0 мл 30 % бромоводородной кислоты Р помещают во флаконы из темного стекла, укупоривают в атмосфере аргона Р полиэти-леновыми пробками и хранят в защищенном от света месте.
Непосредственно перед использованием прибавляют 5,0 мл уксуснойкислоты ледяной Р и перемешивают.
Хранят в темном месте.
Бромоводородная кислота 47 %.
47 % (м/м) кислота бромоводородная в воде Р.
Бромоводородная кислота разбавленная Р1.

Құрамында 7,9 г/л НBr бар.
16,81 г 47% бромсутекті қышқыл Р суда Р ериді және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 1000 мл-ге дейін жеткізеді.
Бромкрезол жасыл. C21H14Br405S. (Mr 698). [76-60-8]. 3',3",5',5"-Тетрабром-м- крезолсульфонфталеин. 4,4'-(3Н-2,1-Бензоксатиол-3-илиден)бис(2,6-дибром-3-метилфенол)-S,S-диоксид.
Қоңыр түсті реңктері бар ақ ұнтақ. Суда аз ериді, 96% этанолда және сілтілі металл гидроксидтерінің сұйылтылған ерітінділерінде ериді.
Бромкрезол жасыл ерітіндісі.
50 мг бромкрезол жасыл Р 0,72 мл 0,1 М натрий гидроксиді ерітіндісінде және 20 мл 96% этанолда Р ерітіледі, ерітінді көлемін сумен Р 100 мл-ге дейін жеткізеді.
Сезгіштікке сынау.
Диокид көміртегінcіз 100 мл суға Р 0,2 мл бромкрезол жасыл ерітіндісі қосылады; көк түс пайда болады, ол 0,2 мл 0,02 М артық емес хлорсутегі қышқылын қосқанда жасылға айналуы керек.
Түсінің өзгеруі. рН 3,6-5,2 интервалында сарыдан көкке дейін.
Бромкрезол жасыл және метил қызыл ерітіндісі.
0,15 г бромкрезол жасыл Р және 0,1 г метил қызыл Р 180 мл сусыз этанолда Р ерітіліп, ерітінді көлемін 200 мл-ге дейін жеткізеді.
Бромкрезол күлгін. С21Н16Вr2O5S. (Mr 540,2). [115-40-2]. 3',3"-Дибром-о- крезол-сульфонфталеин. 4,4'-(3H-2,1-бенз-оксатиол-3-илиден)бис(2-бром-6-метилфенол)-S,S-диоксид.
Ұнтақ қызғылт түсті. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолда және сілтілі металл гидроксидтерінің сұйылтылған ерітінділерінде ериді.
Бромкрезол күлгін ерітіндісі.
50 мг күлгін бромкрезол Р 0,92 мл 0,1 М натрий гидроксиді ерітіндісінде және 20 мл 96% этанолда Р ерітіледі, ерітінді көлемін сумен Р 100 мл-ге дейін жеткізеді.
Сезгіштікке сынау.
Диокид көміртегінcіз 100 мл суға Р 0,2 мл бромкрезол күлгін ерітіндісі мен 0,05 мл 0,02 М натрий гидроксиді ерітіндісі қосылады; көкшіл-күлгін бояу пайда болады, ол 0,2 мл 0,02 м хлорсутегі қышқылы қосылған кезде сарыға айналуы керек.
Түсінің өзгеруі. рН 5,2-6,8 интервалында сарыдан көкшіл-күлгінге дейін.
Бромотимол көк. С27Н28Вr2O5S. (Mr 624). [76-59-5]. 3',3"- Дибромтимолсульфон-фталеин. 4,4'-(3H-2,1-Бензоксатиол-3-илиден) бис(2-бром-6-изопропил-3-метилфенол) S,S-диоксид.
Қызыл-қызғылттан қоңырға дейінгі түсті ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолда және сілтілі металл гидроксидтерінің сұйылтылған ерітінділерінде ериді.
Бромтимол көк ерітіндісі Р1.
50 мг бромтимол көк Р 4 мл 0,02 М натрий гидроксиді ерітіндісі Р мен 20 мл 96% этанол Р қоспасында ерітеді, ерітінді көлемін сумен Р 100 мл дейін жеткізеді.
Сезгіштікке сынау.

Содержит 7,9 г/л HBr.
16,81 г 47 % кислоты бромоводородной Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000 мл.
Бромкрезоловый зеленый. C21H14Br4O5S. (Mr 698). [76-60-8]. 3',3'',5',5''-Тетрабром-м-кре- золсульфонфталеин. 4,4'-(3H-2,1-Бензоксатиол-3-илиден)бис(2,6-дибром-3-метилфенол)-5,5,-ди- оксид.
Порошок белого с коричневатым оттенком цвета. Мало растворим в воде, растворим в 96 % этаноле и разбавленных растворах гидроксидов щелочных металлов.
Бромкрезолового зеленого раствор.
50 мг бромкрезолового зеленого Р растворяют в 0,72 мл 0,1 M раствора натрия гидроксида и 20 мл 96 % этанола Р, доводят объем раствора водой Р до 100 мл.
Испытание на чувствительность.
К 100 мл воды, свободной от углерода диоксида, Р прибавляют 0,2 мл раствора бромкрезолового зеленого; появляется синее окрашивание, которое должно перейти в зеленое при прибавлении не более 0,2 мл 0,02 M хлороводородной кислоты.
Изменение окраски. Oт желтой до синей в интервале рН 3,6-5,2.
Бромкрезолового зеленого и метилового красного раствор.
0,15 г бромкрезолового зеленого Р и 0,1 г метилового красного Р растворяют в 180 мл этанола безводного Р и доводят объем раствора водой Р до 200 мл.
Бромкрезоловый пурпурный. C21H16Br2O5S. (Mr 540,2). [115-40-2]. 3',3''-Дибром-о-крезол- сульфонфталеин. 4,4'-(3H-2,1-Бенз-оксатиол-3-илиден)бис(2-бром-6-метилфенол)-5’,5,-диоксид.
Порошок розоватого цвета. Практически не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле и разбавленных растворах гидроксидов щелочных металлов.
Бромкрезолового пурпурного раствор.
50 мг бромкрезолового пурпурного Р рас-творяют в 0,92 мл 0,1 M раствора натрия гидроксида и 20 мл 96 % этанола Р, доводят объем раствора водой Р до 100 мл.
Испытание на чувствительность.
К 100 мл воды, свободной от углерода диоксида, Р прибавляют 0,2 мл раствора бром-крезолового пурпурного и 0,05 мл 0,02 M раствора натрия гидроксида; появляется синевато-фиолетовое окрашивание, которое должно перейти в желтое при прибавлении не более 0,2 мл 0,02 Mхлороводородной кислоты.
Изменение окраски. Oт желтой до синевато-фиолетовой в интервале рН 5,2-6,8.
Бромтимоловый синий. C27H28Br2O5S. (Mr 624). [76-59-5]. 3',3''-Дибромтимолсульфон- фталеин. 4,4'-(3H-2,1-Бензоксатиол-3-илиден) бис(2-бром-6-изопропил-3-метилфенол)5’,5’-ди- оксид.
Порошок от красновато-розового до коричневатого цвета. Практически не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле и разбавлен¬ных растворах гидроксидов щелочных металлов.
Бромтимолового синего раствор Р1.
50 мг бромтимолового синего Р растворяют в смеси 4 мл 0,02 Mраствора натрия гидроксида и 20 мл 96 % этанола Р, доводят объем раствора водой Р до 100 мл.
Испытание на чувствительность.

Диокид көміртегінсіз 100 мл суға Р 0,3 мл бромтимол көк ерітіндісін Р1 қосады; сары түсті бояу пайда болады, ол 0,1 мл 0,02 М артық емес натрий гидроксиді хлорсутегі қышқылы қосылған кезде сарыға айналуы керек.
Түсінің өзгеруі. рН 5,8-7,4 интервалында сарыдан көкке дейін.
Бромтимол көк ерітіндісі Р2.
Диметилформамидтегі Р 10 г ерітінді.
Бромтимол көк ерітіндісі Р3.
0,1 г бромтимол көкке Р 3,2 мл 0,05 М натрий гидроксиді ерітіндісі және 5 мл этанол Р (90%, көл/көл) қосылады, ерігенге дейін қыздырылады, алынған ерітінді салқындатылады және этанол Р (90%, көл/көл) 250 мл көлемге жеткізіледі.
Бромтимол көк ерітіндісі Р4.
100 мг бромтимол көк Р 96% этанол мен судың Р тең көлеміндегі қоспада ерітіледі және ерітіндінің көлемін еріткіштердің сол қоспасымен 100 мл дейін жеткізеді. Қажет болған кезде сүзеді.
БКФ (BRP) индикатор ерітіндісі.
0,1 г Р бромтимол көк Р, 20 мг Р метил қызыл және 0,2 г Р фенолфталеин 96% Р этанолда ерітіледі, ерітінді көлемін сол еріткішпен 100 мл дейін жеткізеді және сүзеді.
Бромфенол көк. C19H10Br405S. (Мг 670). [115-39-9]. 3',3",5',5"-Тетрабромфенол-сульфон-фталеин. 4,4'-(3Н-2,1-Бензоксатиол-3-илиден)бис(2,6-дибромфенол)–S,S-диоксид.
Ұнтақ ашық-қызғылт сары-сары түсті. Суда бәсең ериді, 96% этанолда аз ериді, сілтілі металл гидроксиді ерітінділерінде тез ериді.
Бромфенол көк ерітіндісі.
0,1 г бромфенол көк Р 1,5 мл 0,1 М натрий гидроксиді ерітіндісі мен 20 мл 96% Р этанол қоспасында ерітіледі, ерітінді көлемін сумен Р 100 мл дейін жеткізеді.
Сезгіштікке сынау.
Диоксид көміртегінен бос 20 мл суға Р 0,05 мл бромфенол көк ерітіндісі мен 0,05 мл 0.1 М хлорсутек қышқылын қосады; сары түс пайда болады, ол 0,1 мл 0,1 М натрий гидроксиді қосылған кезде көкшіл-күлгінге айналуы керек.
Түсінің өзгеруі. рН 2,8-4,4 интервалында сарыдан көкшіл-күлгінге дейін.
Бромфенол көк ерітіндісі Р1.
50 мг бромфенол көк Р 3,73 мл 0,02 М натрий гидроксиді ерітіндісінде Р абайлап қыздырғанда ерітіледі және сумен Р 100 мл көлемге жеткізіледі.
Бромфенол көк ерітіндісі Р2.
0,2 г Р бромфенол көк 3 мл 0.1 М натрий гидроксиді ерітіндісін және 10 мл 96% Р этанолды қыздырып ерітеді; алынған ерітіндіні салқындатады және 96% Р этанол 100 мл көлемге жеткізеді.
Бруцин. C23H26N2O4. (Mr 394,5). [357-57-3]. 2,3-Диметоксистрихнидин-10-он. 2,3-Диметоксистрихнин.
Түссіз кристалдар. Суда аз ериді, 96% этанолда тез ериді. Балқу температурасы шамамен 178 °C.
Бутанол. C4H10O. (Mr 74,12). [71-36-3]. Бутан-Пол.
Мөлдір түссіз сұйықтық. 96% этанолмен араласады.

К 100 мл воды, свободной от углерода диок-сида, Р прибавляют 0,3 мл раствора бром-тимолового синего Р1; появляется желтое окрашивание, которое должно перейти в синее при прибавлении не более 0,1 мл 0,02 M раствора натрия гидроксида.
Изменение окраски. Oт желтой до синей в интервале рН 5,8-7,4.
Бромтимолового синего раствор Р2.
Раствор 10 г/вдиметилформамиде Р.
Бромтимолового синего раствор Р3.
К 0,1 г бромтимолового синего Р прибавляют 3,2 мл 0,05 M раствора натрия гидроксида и 5 мл этанола (90 %, об/об) Р, нагревают до растворения, полученный раствор охлаждают и доводят этанолом (90 %, об/об) Р до объема 250 мл.
Бромтимолового синего раствор Р4.
100 мг бромтимолового синего Р растворяют в смеси равных объемов 96 % этанола и воды Р и доводят объем раствора той же смесью растворителей до 100 мл. При необходимости фильтруют.
БКФ (BRP) индикатора раствор.
0,1 г бромтимолового синего Р, 20 мг метилового красного Р и 0,2 г фенолфталеина Р растворяют в 96 % этаноле Р, доводят объем раствора тем же растворителем до 100 мл и фильтруют.
Бромфеноловый синий. С19Н10Вr4O5S. (Mr 670). [115-39-9]. 3',3'',5',5''-Тетрабромфенол- сульфон-фталеин. 4,4'-(3H-2,1-Бензоксатиол-3-илиден)бис(2,6-дибромфенол)-5’,5’-диоксид.
Порошок светлого оранжево-желтого цвета. Очень мало растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле, легко растворим в растворах гидроксидов щелочных металлов.
Бромфенолового синего раствор.
0,1 г бромфенолового синего Р растворяют в смеси 1,5 мл 0,1 M раствора натрия гидроксида и 20 мл 96 % этанола Р, доводят объем раствора водой Р до 100 мл.
Испытание на чувствительность,
К 20 мл воды, свободной от углерода диок¬сида, Р прибавляют 0,05 мл раствора бром-фенолового синего и 0,05 мл 0.1 M хлорово-дородной кислоты; появляется желтое ок-рашивание, которое должно перейти в синевато-фиолетовое при прибавлении не более 0,1 мл 0,1 Mраствора натрия гидроксида.
Изменение окраски. От желтой до сине¬вато-фиолетовой в интервале рН 2,8 - 4,4.
Бромфенолового синего раствор Р1.
50 мг бромфенолового синего Р растворяют при осторожном нагревании в 3,73 мл 0,02 Mраствора натрия гидроксида и доводят водой Р до объема 100 мл.
Бромфенолового синего раствор Р2.
0,2 г бромфенолового синего Р растворяют при нагревании в 3 мл 0.1 M раствора натрия гидроксида и 10 мл 96 % этанола Р; полученный раствор охлаждают и доводят 96 % этанолом Р до объема 100 мл.
Бруцин. С23H26N2O4 (Mr 394,5). [357-57-3].
2,3-Диметоксистрихнидин-10-он. 2,3-Диметокси- стрихнин.
Бесцветные кристаллы. Мало растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле. Температура плавления около 178 °С.
Бутанол. С4Н10О. (Mr 74,12). [71-36-3]. Бу- тан-1-ол.
Прозрачная бесцветная жидкость. Смешивается с 96 % этанолом.

шамамен 0,81.
Қайнау температурасы 116 °С-дан 119 °С-ға дейін.
2-Бутанол Р1. С4Н10О. (Mr 74,12). [78-92-2]. Бутан-2-ол. втор-Бутил спирті.
Құрамында кемінде 99,0% C4H10O бар. Мөлдір түссіз сұйықтық. Суда ериді, 96% этанолмен араласады.
шамамен 0,81.
Айдау температурасының шегі (2.1.2.11). 99 °С-дан 100 °С-ға дейін; кем дегенде 95% айдау керек.
Санын анықтау. Анықтау Изопропил спирті жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізіледі.
Бутиламин. C4H11N. (Mr 73,14). [109-73-9]. Бутан-1-амин.
Айдайды және 1 ай бойы пайдаланады. Түссіз сұйықтық. Сумен және 96% этанолмен араласады.
шамамен 1,401.
Қайнау температурасы шамамен 78 °C.
трет-Бутиламин. [75-64-9].
1,1-Диметилэтиламин Р. қараңыз.
Бутилацетат. С6Н12О2. (Mr 116,16). [123-86-4]. Мөлдір түссіз тұтанғыш сұйықтық. Суда аз ериді, 96% этанолмен араласады.
шамамен 0,88.
шамамен 1,395.
Айдау температурасының шегі (2.1.2.11). 123 °С-дан 126 °С-ға дейін; кем дегенде 95% айдау керек.
Бутилацетат Р1.
Газды хроматография әдісімен анықталған бутил ацетаты 99,5%-дан кем болмауы тиіс.
Мөлдір түссіз тұтанғыш сұйықтық. Суда аз ериді, 96% этанолмен араласады.
шамамен 0,883.
шамамен 1,395.
Бутанол. 0,2% артық емес. Анықтау Газды хроматография әдісімен жүргізіледі.
н-Бутилформиат. 0,1 % артық емес. Анықтау Газды хроматография әдісімен жүргізіледі.
Су. 0,1 % артық емес.
Бутилбор қышқылы. С4Н11ВО2. (Mr 101,94). [4426-47-5].
Құрамында кемінде 98% С4Н11ВО2 бар. Балқу температурасы 90 °С-дан 92 °С-ға дейін.
трет-Бутилгидропероксид. С4Н11ВО2. (Mr 90,12). [75-91-2]. 1,1-Диметилэтилгидропероксид.
Тұтанғыш сұйықтық. Органикалық еріткіштерде ериді.
d2020 шамамен 0,898.
n20D шамамен 1,401.
Балқу температурасы 35 °С.
Бутилгидрокситолуол. С15Н24О. (Mr 220,4). [128-37-0].
Бутилгидрокситолуол 2,6-бис(1,1-диметилэтил)-4-метилфенолды білдіреді.
Ақ немесе сарғыш-ақ түсті кристалл ұнтақ.
Суда мүлде ерімейді, ацетонда өте тез ериді, алкоголь мен өсімдік майларында тез ериді.
Бөтелкедегі гидрокситолуол. [128-37-0].
Бутилгидрокситолуол Р қараңыз.
трет-Бутилметил эфирі. [1634-04-4].
1,1-Диметилэтилметиловый эфир Р қараңыз.
Бутилпарагидроксибензоат. C11H14O3. (Mr 194,2). [94-26-8].
Құрамында кемінде 98,0% және 102,0%-дан аспайтын бутил-4-гидроксибензоат бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда бәсең ериді, 96% этанол мен метанолда тез ериді.

около 0,81.
Температура кипения от 116 °С до 119 °С.
2-Бутанол Р1. С4Н10О. (Mr 74,12). [78-92-2]. Бутан-2-ол. втор-Бутиловый спирт.
Содержит не менее 99,0 % С4Н10О. Прозрачная бесцветная жидкость. Растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
около 0,81.
Температурные пределы перегонки (2.1.2.11). От 99 °С до 100 °С; должно перегоняться не менее 95 %.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии
(2.1.2.27) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Изопропиловый спирт.
Бутиламин. C4H11N. (Mr 73,14). [109-73-9]. Бутан-1-амин.
Перегоняют и используют в течение 1 мес. Бесцветная жидкость. Смешивается с водой и 96 % этанолом.
около 1,401.
Температура кипения около 78 °С.
трет-Бутиламин. [75-64-9].
См. 1,1-Диметилэтиламин Р.
Бутилацетат. С6Н12О2. (Mr 116,16). [123-86-4]. Прозрачная бесцветная воспламеняющаяся жидкость. Мало растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
около 0,88.
около 1,395.
Температурные пределы перегонки (2.1.2.11). От 123 °С до 126 °С; должно перегоняться не менее 95 %.
Бутилацетат Р1.
Содержание бутилацетата, определен¬ное методом газовой хроматографии, долж¬но быть не менее 99,5 %.
Прозрачная бесцветная воспламеняю¬щаяся жидкость. Мало растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
около 0,883.
около 1,395.
Бутанол. Не более 0,2 %. Определение проводят методом газовой хроматографии.
н-Бутилформиат. Не более 0,1 %. Определение проводят методом газовой хромато-графии.
Вода. Не более 0,1 %.
Бутилборная кислота. С4Н11ВО2. (Mr 101,94). [4426-47-5].
Содержит не менее 98 % С4Н11ВО2. Температура плавления от 90 °С до 92 °С.
трет-Бутилгидропероксид. С4Н10О2. (Mr 90,12). [75-91-2]. 1,1-Диметилэтилгидропероксид.
Воспламеняющаяся жидкость. Растворим в органических растворителях.
около 0,898.
около 1,401.
Температура плавления 35 °С.
Бутилгидрокситолуол. С15Н24О. (Mr 220,4). [128-37-0].
Бутилгидрокситолуол представляет собой
2,6-бис(1,1-диметилэтил)-4-метилфенол.
Кристаллический порошок белого или жел-товато-белого цвета.
Практически не растворим в воде, очень легко растворим в ацетоне, легко растворим в спирте и растительных маслах.
Бутилированный гидрокситолуол. [128-37-0].
См. Бутилгидрокситолуол Р.
трет-Бутилметиловый эфир. [1634-04-4].
См. 1,1-Диметилэтилметиловый эфир Р.
Бутилпарагидроксибензоат. C11H14O3.
(Mr 194,2). [94-26-8].
Содержит не менее 98,0 % и не более 102,0 % бутил-4-гидроксибензоата.
Кристаллический порошок белого или поч¬ти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Очень мало растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле и метаноле.

Бутиролактон. С4Н6О2. (Mr 86,09). [96-48-0]. Дигидро-2(3Н)-фуранон. ᵞ-Бутиролактон.
Майлы сұйықтық. Сумен араласады, метанолда ериді.
шамамен 1,435.
Қайнау температурасы шамамен 204 °C.
Валерен қышқылы. С15Н22О2. (Mr 234,33). [3569-10-6]. (2£)-3-[(4S, 7R, 7аR)-3,7-Диме-тил-2,4,5,6,7,7 а-гексагидро-1Н-инден-4-ил]-2-метилпроп-2-ен қышқылы.
Қайнау температурасы 134 °С-дан 138 °С-ға дейін.
Валериан қышқылы. С5Н10О2. (Mr 102,13). [109-52-4]. Пентан қышқылы.
Түссіз сұйықтық. Суда ериді, 96% этанолда тез ериді.
шамамен 0,94.
шамамен 1,409.
Қайнау температурасы шамамен 186 °C.
Ванилин. С8Н8О3. (Mr 152,1). [121-33-5].
Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 99,0% және 101.0%-дан аспайтын 4-гидрокси-3-метоксибензальдегид бар.
Ақ немесе сәл сарғыш түсті кристалл ұнтақ немесе істікті кристалдар.
Суда аз ериді, 96% этанол мен метанолда тез ериді. Сілтілік металл гидроксидтерінің сұйылтылған ерітінділерінде ериді.
Ванилин реактиві.
100 мл ерітіндіге 10 г/л ванилин Р 96% этанолда Р 2 мл күкірт қышқылы Р тамшылармен мұқият қосылады.
Сақтау мерзімі 2 тәулік.
Фосфор қышқылындағы ванилин ерітіндісі.
1,0 г ванилин Р 25 мл 96% этанолда Р ерітіледі, 25 мл су Р және 35 мл фосфор қышқылы Р қосылады.
Шарап қышқылы. С4Н6О6. (Mr 150,1). [87-69-4].
Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 99,5% және 101.0% (2R,3R)-2,3-дигидроксибутандион қышқылы бар.
Субстанция шарап жасау процесінде экстракция арқылы алынған табиғи өнім болып табылады.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда өте жақсы ериді, 96% этанолда тез ериді.
Винилацетат. С4Н6О2. (Mr 86,09). [108-05-4]. Этенил ацетаты.
шамамен 0,930.
Қайнау температурасы шамамен 72 °C.
2-Винилпиридин. С7Н7N. (Mr 105,14).[100-69-6].
Сары түсті сұйықтық. Сумен араласады.
шамамен 0,97.
шамамен 1,549.
1-Винилпирролидин-2-oн. С6Н9NO. (Mr 111,14). [88-12-0]. 1-Этенилпирролидин-2-oн.
Құрамында кемінде 99,0% С6Н9NO бар.
Мөлдір түссіз сұйықтық.
Су (2.1.5.12). 0,1 %-дан артық емес. Анықтау еріткіш ретінде 50 мл сусыз метанол Р мен 10 мл бутиролактонның Р қоспасын пайдаланып, 2,5 г жүргізіледі.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен жүргізеді.
Хроматографиялауды мынадай жағдайларда газды хроматографта жалынды-иондаушы детектормен жүргізіледі:
- мөлшері 30 м х 0,5 мм, 20 000 Р макрогол қабатымен жабылған кварцты капиллярлы колонка.
Р хроматографияға арналған газ-гелий жеткізуші;
температура:
Уақыт
(мин)
Температура
(°С)
Колонка
0-1
80

Бутиролактон. С4Н6О2. (Mr 86,09). [96-48-0]. Дигидро-2(3H)-фуранон. у-Бутиролактон.
Маслянистая жидкость. Смешивается с водой, растворим в метаноле.
около 1,435.
Температура кипения около 204 °С.
Валереновая кислота. C15H22O2 (Mr 234,33). [3569-10-6]. (2E)-3-[(4S, 7R, 7aR)-3,7-Диметил-2,4,5,6,7,7а-гексагидро-1H-инден-4-ил]- 2-метилпроп-2-еновая кислота.
Температура кипения от 134 °С до 138 °С.
Валериановая кислота. C5H10O2 (Mr 102,13). [109-52-4]. Пентановая кислота.
Бесцветная жидкость. Растворима в воде, легко растворима в 96 % этаноле.
около 0,94.
около 1,409.
Температура кипения около 186 °С.
Ванилин. С8Н8О3. (Mr 152,1). [121-33-5]. Содержит не менее 99,0 % и не более 101.0 % 4-гидрокси-3-метоксибензальдегида в пе-ресчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок или игольчатые кристаллы белого или слегка желтоватого цвета.
Мало растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле и метаноле. Растворяется в разбавленных растворах гидроксидов щелочных металлов.
Ванилина реактив.
К 100 мл раствора 10 г/л ванилина Р в 96 % этаноле Р осторожно по каплям прибавляют 2 мл серной кислоты Р.
Срок хранения 2 сут.
Ванилина раствор в кислоте фосфорной.
1,0 г ванилина Р растворяют в 25 мл 96 % этанола Р, прибавляют 25 мл воды Р и 35 мл фосфорной кислоты Р.
Винная кислота. С4Н6О6. (Mr 150,1).
[87-69-4].
Содержит не менее 99,5 % и не более 101.0 % (2R,3R)-2,3-дигидроксибутандионовой кислоты в пересчете на сухую субстанцию.
Субстанция является продуктом природного происхождения, полученной путем экстракции в процессе виноделия.
Кристаллический порошок белого или поч¬ти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Очень хорошо растворима в воде, легко рас-творима в 96 % этаноле.
Винилацетат. С4Н6О2. (Mr 86,09). [108-05-4]. Этенилацетат.
около 0,930.
Температура кипения около 72 °С.
2- Винилпиридин. С7Н7К (Mr 105,14).
[100-69-6].
Жидкость желтого цвета. Смешивается с водой.
около 0,97.
около 1,549.
1- Винилпирролидин-2-он. С6Н9NО. (Mr 111,14). [88-12-0]. 1-Этенилпирролидин-2-он.
Содержит не менее 99,0 % C6H9NO.
Прозрачная бесцветная жидкость.
Вода (2.1.5.12). Не более 0,1 %. Oпределение проводят из 2,5 г, используя в качестве растворителя смесь 50 мл метанолабезводного Р и 10 мл бутиролактона Р.
Количественное определение. Oпределение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27).
Хроматографирование проводят на газовом хроматографе с пламенно-ионизационным де-тектором в следующих условиях:
- колонка кварцевая капиллярная размером 30 м х 0,5 мм, покрытая слоем макрогола 20 000 Р.
- газ-носитель гелий для хроматографии Р;
- температура:
Bремя
(мин)
Температура
(°С)
Колонка
0-1
80

1 - 12
80 →190
12-27
190
Сынамаларды енгізуге арналған құрылғы
190
Жеткізуші газ ағынының жылдамдығын 1-винилпирроли- дин-2-ге сәйкес келетін шекті ұстап тұру уақыты шамамен 17 минутты құрайтындай етіп реттей отырып, сыналатын заттың 0,3 мкл хроматографиялайды.
Хроматографиялауға арналған октадецилсилильді винилполимер. Сфералық нысандағы бөлшектер түріндегі винил спиртінің октадецилсиланмен сополимері (5 мкм). 17 % көміртегі бар.
Винилхлорид. С2Н3С1. (Мr 62,50). [75-01-4]. Түссіз газ. Органикалық еріткіштерде аз ериді.

1 - 12
80
190
12-27
190
Устройство для ввода проб
190
Хроматографируют 0,3 мкл испытуемого ве-щества, регулируя скорость потока газа-носителя таким образом, чтобы время удерживания пика, соответствующего 1-винилпирроли- дин-2-ону, составляло около 17 мин.
Винилполимер октадецилсилильный для хроматографии. Сополимер винилового спирта с октадецилсиланом в виде частиц сферической формы (5 мкм). Содержит 17 % углерода.
Винилхлорид. С2Н3СI. (Mr 62,50). [75-01-4]. Бесцветный газ. Мало растворим в органических растворителях.
Висмута нитрат основной.

Висмут негізгі нитраты. 4BiNO3(OH)2·BiO(OH). (Мr 1462). [1304-85-4].
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ. Суда мүлде ерімейді.
Висмут негізгі нитраты Р1.
Құрамында азот пентоксидіне (N2O5) шаққанда кемінде 71,5 % және 74 %-дан аспайтын висмут (Bi) және кемінде 14,5 %, бірақ 16,5 %-дан аспайтын нитрат бар.
Висмут негізгі нитратының ерітіндісі.
5 г негізгі висмут нитратын Р1 8,4 мл азот қышқылы Р мен 50 мл су Р қоспасында ерітеді, ерітінді көлемін сумен Р 250 мл-ге дейін жеткізеді және қажет болса фильтрден өткізеді.
Қышқылдық. 10 мл-ге 0,05 мл қызғылт сары метил ерітіндісін Р қосады; ерітіндінің түсі 5,0 мл-ден 6,25 мл-ге дейін 1 М натрий гидроксид ерітіндісін қосқан кезде өзгеруге тиіс.
Су. H2O. (Mr 18,02). [7732-18-5].
Жеке фармакопея бабындарда басқа нұсқаулар болмаған кезде, стерильді және апирогенділерді қоспағанда, дәрілік заттарды дайындауға арналған тазартылған.
Жоғары тазартылған су. H2O. (Мr 18,02).
Инъекцияға арналған суды пайдалану жағдайларынан басқа, дәрілік заттарды дайындауға арналған биологиялық сапасы жоғары су.
Басқа да ыңғайлы әдістермен ұштастыра отырып, екі қайтара кері осмос жолымен ауызсудан алады, мысалы, ультрафильтрлеу және деионизация арқылы. Су тазарту жүйесін тиісінше күтіп-ұстау және техникалық қызмет көрсету қажет.
Жоғары тазартылған судың тиісті сапасын қамтамасыз ету үшін валидацияланған әдістерді пайдаланады және өндіріс процесінде электр өткізгіштігі мен микробиологиялық тазалығын тұрақты түрде бақылап отырады.
Микроорганизмдер мен кез келген басқа контаминациялардың өсуін болдырмауды қамтамасыз ететін жағдайларда сақтап, пайдаланады.
Су Р1.
Дистилляцияланған судан Р көп рет дистилляциялау арқылы дайындайды. Пайдалану алдында силикат немесе борсиликат шыныдан жасалған дистилляциялауға арналған колбада 15 мин қайнатумен көміртегі диоксидін алып тастайды, суытады. Басқа қолайлы әдісті пайдалануға жол беріледі. Бірінші рет пайдаланған кезде бұрын пайдаланылған дистилляциялауға арналған және 121 °С температурада 1 сағат бойы автоклавирленген сумен Р толтырылған колбаны пайдаланған дұрыс. Тікелей пайдаланар алдында 50 мл суды Р метил қызыл ерітінді бойынша Р бейтараптандырады, яғни түсі қызғылт сары-қызыл болуы керек (қызыл-күлгін немесе сары емес), ол 0,05 мл Р1 метил қызыл ерітіндіні қосқан кезде рН 5,5 ±0,1 мәніне сәйкес келуге тиіс.
Кондуктометриялық түрмен 25 °С температурада айқындалған электрөткізгіштігі, 1 мкСм·см-1 (қараңыз. Су) аспайды.
Дистиллирленген су.
Дистилляция арқылы алынған Су Р.
Дистиллирленген деиондалған су.

4BiNO3(OH)2-BiO(OH). (Mr 1462). [1304-85-4].
Порошок белого или почти белого цвета. Практически не растворим в воде.
Висмута нитрат основной Р1.
Содержит не менее 71,5 % и не более
74,0 % висмута (Bi) и не менее 14,5 %, но не более 16,5 % нитрата в пересчете на азота пентоксид (N2O5).
Висмута нитрата основного раствор.
5 г висмута нитрата основного Р1 рас-творяют в смеси 8,4 мл азотной кислоты Р и 50 мл воды Р, доводят объем раствора во¬дой Р до 250 мл и фильтруют при необходимости.
Кислотность. К 10 мл прибавляют 0,05 мл раствора метилового оранжевого Р; окраска раствора должна измениться при при¬бавлении от 5,0 мл до 6,25 мл 1 Mраствора натрия гидроксида.
Вода. H2O. (Mr 18,02). [7732-18-5].
Bода очищенная, предназначенная для приготовления лекарственных средств, кроме стерильных и апирогенных, при отсутст¬вии других указаний в частной фармакопейной статье.
Вода высокоочищенная. H2O. (Mr 18,02).
Bода высокого биологического качества, предназначенная для приготовления лекар-ственных средств, кроме случаев использо-вания Воды для инъекций.
Получают из воды питьевой путем двой-ного обратного осмоса в сочетании с другими подходящими методами, например, ульт-рафильтрацией и деионизацией. Необходимо надлежащее содержание и техническое обслуживание системы очистки воды.
Для обеспечения надлежащего качества воды высокоочищенной используют валиди- рованные методики и проводят регулярный контроль электропроводимости и микробио-логической чистоты в процессе производства.
Хранят и используют в условиях, обес-печивающих предотвращение роста микро-организмов и любых других контаминаций.
Вода Р1.
Готовят из воды дистиллированной Р путем многократной дистилляции. Перед ис-пользованием удаляют углерода диоксид кипячением в колбе для дистилляции из си-ликатного или боросиликатного стекла в течение 15 мин, охлаждают. Допускается использование другого подходящего метода. При первом использовании желательно применять ранее использованную в испытании колбу для дистилляции или наполненную водой Р и автоклавированной при температуре 121 °С в течение 1 ч. Непосредственно перед использованием 50 мл воды Р нейтрализуют по метиловому красному раствору Р, т.е. окраска должна быть оранжево-красной (не красно-фиолетовой или желтой), соответствующее значению рН 5,5 ±0,1 при добавлении 0,05 мл метилового красного раствора Р1.
Электропроводимость, определенная
кондуктометрически при температуре 25 °С, не более 1 мкСм-см-1 (см. Вода).
Вода дистиллированная.
Вода Р, полученная путем дистилляции.
Вода дистиллированная деионизиро-ванная.

Кемінде 0,18 МОм·м кедергімен дистилляциялау арқылы алынған деиондалған су Р.
Инъекцияға арналған су. H2O. (Мr 18,02).
Парентеральдық дәрілік препараттарды дайындауға арналған еріткіш ретінде пайдаланылатын су (инъекцияға арналған бөлшеп оралмаған немесе пайдаланар алдында парентеральдық субстанциялар мен дәрілік препараттарды ерітуге немесе араластыруға арналған су (инъекцияға арналған стерильденген су).
Хроматографиялауға арналған су.
Үлестік кедергісі кемінде 0,18 МОм·м, дистилляция арқылы, иондық алмасу, кері осмос немесе басқа қолайлы тәсілмен, уәкілетті орган ауызсуға қойған белгіленген талаптарға сәйкес келетін суды пайдаланып алынған Деиондалған су Р. Судың сапасы оны хроматографияда пайдалану кезінде айтарлықтай кедергі келтіретін пиктер немесе сезгіштікке жоғалтулар байқалмайтындай болуға тиіс. Буландырушы детекторлармен (мысалы, жарықты шашыратқыш детектормен, бөлшек детекторымен, зарядталған аэрозоль детекторымен) немесе масс-спектрометриялық детекторлармен толқындардың ұзындығы қысқа (яғни 230 нм кем) болған кезде УФ-детекторлаумен изократиялық элюирлеу кезінде немесе градиенттік элюирлеу кезінде органикалық көміртегінің жалпы болуы 5 мкг/кг-дан аспайтын суды пайдалану қажет болуы мүмкін.
Аммиактан ажыратылған су.
100 мл суға Р 0,1 мл күкірт қышқылын Р қосады, қайта айдаудың температуралық шектерін (2.1.2.11) анықтайтын аспапты пайдалана отырып қайта айдайды, бастапқы 10 мл алып тастайды және келесі 50 мл жинайды.
Нитраттардан ажыратылған су.
100 мл суға Р бірнеше миллиграмм калий перманганатын Р және барий гидроксидін Р қосады; қайта айдаудың температуралық шектерін (2.1.2.11) анықтайтын аспапты пайдалана отырып қайта айдайды, бастапқы 10 мл алып тастайды және келесі 50 мл жинайды.
Көміртек диоксидінен ажыратылған су.
Р суды салқындату және сақтау кезінде атмосфералық әсерді сақтай отырып, бірнеше минут қайнатады немесе кедергісі кемінде 0,18 МОм·м деиондалған су.
Бөлшектерден ажыратылған су.
Саңылауларының мөлшері 0,22 мкм мембранды фильтр арқылы суды Р фильтрден өткізеді.
Хроматографиялауға арналған сутегі. Н2. (Mr 2,016). [1333-74-0].
Құрамында кемінде 99,95 % (көл/көл) Н2 бар.
Сутегі пероксидінің концентрацияланған ерітіндісі. [7722-84-1].
Сутегі пероксидінің ерітіндісі (30 %) кемінде 29,0 % (м/м) және 31,0 % (м/м) аспайтын Н2О2r 34,01) бар.
Субстанцияның бір көлемі шамамен оттегінің 110 көлеміне сәйкес келеді. Ыңғайлы стабилизатор қосылуы мүмкін. Түссіз мөлдір сұйықтық.
Сутегі пероксидінің араластырылған ерітіндісі. [7722-84-1].
Сутегі пероксидінің ерітіндісі (3 %) кемінде 2,5 % (м/м) және 3,5 % (м/м) аспайтын Н2О2 қамтиды (Мr 34,01).
Осы ерітіндінің бір көлемі шамамен оттегінің 10 мөлшеріне сәйкес келеді. Ыңғайлы стабилизатор қосылуы мүмкін. Түссіз мөлдір сұйықтық.
Қалыпқа келтіруші қоспа.

Деионизированная вода Р, полученная путем дистилляции с сопротивлением не менее 0,18 МОм-м.
Вода для инъекций. H2O. (Mr 18,02).
Вода, предназначенная в качестве растворителя для приготовления лекарственных препаратов парентеральных (вода для инъекций нерасфасованная или для растворения или разведения субстанций и лекарственных препаратов парентеральных перед использованием (вода для инъекций стерильная).
Вода для хроматографии.
Деионизированная вода Р с удельным сопротивлением не менее 0,18 МО м-м, полученная путем дистилляции, ионного обмена, обратного осмоса или другим подходящим способом, с использованием воды, соответствующей установленным требованиям уполномоченного органа к питьевой воде. Качество воды должно быть таким, чтобы при использовании ее в хроматографии не наблюдались значительные мешающие пики или потеря чувствительности. При изократическом элюировании с УФ-детектированием при низких длинах волн (т.е. менее 230 нм) с испарительными детекторами (например, детектором светорассеяния, детектором частиц, детектором заряженного аэрозоля) или масс-спектрометрическими детекторами или при градиентном элюировании может потребоваться использование воды с общим содержанием органического углерода не более 5 мкг/кг.
Вода, свободная от аммиака.
К 100 мл воды Р прибавляют 0,1 мл серной кислоты Р, перегоняют, используя прибор для определения Температурных пределов перегонки (2.1.2.11), отбрасывают первые 10 мл и собирают следующие 50 мл.
Вода, свободная от нитратов.
К 100 мл воды Р прибавляют несколько миллиграммов калия перманганата Р и бария гидроксида Р; перегоняют, используя прибор для определения Температурных пределов перегонки (2.1.2.11), отбрасывают первые 10 мл и собирают следующие 50 мл.
Вода, свободная от углерода диоксида.
Воду Р кипятят в течение нескольких минут, защищая от атмосферного воздействия при охлаждении и хранении, или деионизи¬рованная вода Р с сопротивлением не менее 0,18 МОм-м.
Вода, свободная от частиц.
Воду Р фильтруют через мембранный фильтр с размером пор 0,22 мкм.
Водород для хроматографии. Н2. (Mr 2,016). [1333-74-0].
Содержит не менее 99,95 % (об/об) Н2.
Водорода пероксида раствор концентрированный. [7722-84-1].
Водорода пероксида раствор (30 %) содержит не менее 29,0 % (м/м) и не более 31,0 % (м/м) Н2О2 (Mr 34,01).
Один объем субстанции соответствует при-близительно 110 объемам кислорода. Может быть добавлен подходящий стабилизатор. Бесцветная прозрачная жидкость.
Водорода пероксида раствор разбавленный. [7722-84-1].
Водорода пероксида раствор (3 %) содержит не менее 2,5 % (м/м)и не более 3,5 % (м/м) Н2О2 (Mr 34,01).
Один объем данного раствора соответствует приблизительно 10 объемам кислорода. Может быть добавлен подходящий стабилизатор. Бесцветная прозрачная жидкость.
Восстанавливающая смесь.

Біртекті қоспа алу үшін алдын ала ұсақталған реактивтерді біртіндеп араластырады: 20 мг калий бромиді Р, 0,5 г гидразин сульфаты Р және 5 г натрий хлориді Р.
Галактоза. С6Н12О6. (Mr 180,16). [59-23-4]. D-(+)-Галактоза.
Кристалл ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ. Суда тез ериді.
[a]20D +79-дан +81-ге дейін. Анықтау құрамында шамамен 0,05 % NH3 Р бар судағы 100 г/л ерітіндісін пайдалана отырып жүргізіледі.
1,6-Галактозилгалактоза. С6Н22О11. (Mr 342,30). [5077-31-6]. 6-0-b-D-Галактопиранозил-D-галактопираноз.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ.
Галактурон қышқылы. С6Н10О7. (Mr 194,14). [685-73-4]. D-(+)-галактурон қышқылы. (2S,3R,4S,5R)-2,3,4,5-Тетрагидрокси-6-оксо-гексан қышқылы.
[a]20D шамамен + 53. Анықтау 100 г/л ерітіндіні пайдаланып жүргізіледі.
Галла қышқылы. С7Н6О5Н2О. (Mr 188,13). [5995-86-8]. 3,4,5-Тригидроксибензой қышқылы моногидраты.
Кристалл ұнтақ немесе ұзын істік, түссіз немесе шамалы сарғыш түсті кристалдар. Суда ериді, ыстық суда, 96 % этанолда және глицеринде тез ериді. Галла қышқылы 120 °C температурада кристалданған суды жоғалтады.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 260 °С.
Хроматография. Анықтау жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) Аюқұлақ жапырағы жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жүргізіледі; хроматограммада негізгі бір ғана дақ анықталуға тиіс.
Гарпагозид. С24Н30О11. (Mr 494,5).
Кристалл ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ, өте гигроскопиялық. Суда және 96 % этанолда ериді.
Балқу температурасы 117 °С-дан 121 °С-ға дейін.
Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Гваяазулен. С15Н18. (Mr 198,30). [489-84-9]. 1,4-Диметил-7-изопропилазулен.
Қара көк түсті кристалдар немесе көк түсті сұйықтық. Суда тым аз ериді, қанық және эфир майларымен және сұйық парафинмен араласады, 96 % этанолда бәсең ериді, түссіз ерітінді қалыптастыра отырып, 500 г/л күкірт қышқылында және 80 % (м/м) фосфор қышқылында ериді.
Балқу температурасы шамамен 30 °С.
Жарықтан және ауадан қорғалған жерде сақтайды.
Гваяк шайыры.
Guaiacum officinale L. және Guaiacum sanctum L. ағашының өзегінен алынған шайыр. Қызғылт-қоңыр немесе жасыл-қоңырқай түсті қатты, майда фрагменттер, сынған жері жалтырап тұрады.
Гексадиметрин бромиді. (С13Н30Вṛ2N)n. [28728-55-4]. 1,5-Диметил-1,5диазаундекаметилен-полиметобромид. Поли(1,1,5,5-тетраметил-1,5-азо- ниаундекаметилендибромид).
Аморфты ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ, гигроскопиялық. Суда ериді.
Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.

Для получения однородной смеси последо-вательно смешивают предварительно измель-ченные реактивы: 20 мг калия бромида Р, 0,5 г гидразина сульфата Р и 5 г натрия хлорида Р.
Галактоза. С6Н12О6. (Mr 180,16). [59-23-4]. D-(+)-r алактоза.
Кристаллический порошок белого или поч¬ти белого цвета. Легко растворима в воде.
от +79 до +81. Определение проводят, используя раствор 100 г/л в воде Р, содержащей около 0,05 % NH3.
1,6- Галактозилгалактоза. С6Н22О11. (Mr 342,30). [5077-31-6]. 6-0-B-D-Галактопиранозил-D-га-лактопираноза.
Порошок белого или почти белого цвета.
Галактуроновая кислота. С6Н10О7. (Mr 194,14). [685-73-4]. В-(+)-галактуроновая кислота. (2S,3R,4S,5R)-Тетрагидрок- си-6-оксо-гексановая кислота.
около + 53. Определение проводят, ис-пользуя раствор 100 г/л.
Галловая кислота. С7Н6О5Н2О. (Mr 188,13). [5995-86-8]. 3,4,5-Тригидроксибензойной кислоты моногидрат.
Кристаллический порошок или длинные игольчатые кристаллы, бесцветные или слегка желтоватого цвета. Растворима в воде, легко растворима в горячей воде, 96 % этаноле и глицерине. Галловая кислота теряет кристаллизационную воду при температуре 120 °С.
Температура плавления около 260 °С с раз-ложением.
Хроматография. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Листья толокнянки; на хрома-тограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Гарпагозид. С24Н30О11. (Mr 494,5).
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета, очень гигроскопичен. Растворим в воде и 96 % этаноле.
Температура плавления от 117 °С до 121 °С.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Гваяазулен. С15Н18. (Mr 198,30). [489-84-9].
1,4-Диметил-7-изопропилазулен.
Кристаллы темно-синего цвета или жидкость синего цвета. Очень мало растворим в воде, смешивается с жирными и эфирными маслами и жидким парафином, умеренно растворим в 96 % этаноле, растворим в растворе 500 г/л серной кислоты и 80 % (м/м) кислоте фосфорной с образованием бесцветного раствора.
Температура плавления около 30 °С.
Хранят в защищенном от света и воздуха месте.
Гваяковая смола.
Смола, полученная из сердцевины дерева Guaiacum officinale L. и Guaiacum sanctum L. Твердые, гладкие фрагменты красновато-коричневого или зеленовато-коричневатого цвета, блестят на изломе.
Гексадиметрина бромид. (С13Н30Вr2N)n [28728-55-4]. 1,5-Диметил-1,5диазаундекаметилен - полиметобромид. Поли( 1,1,5,5-тетраметил-1,5-азо- ниаундекаметилендибромид).
Аморфный порошок белого или почти белого цвета, гигроскопичен. Растворим в воде.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.

Гексакозан. С26Н54. (Mr 366,70). [630-01-3].
Түссіз немесе ақ немесе ақшыл түсті үлпектер.
Балқу температурасы шамамен 57 °С.
2,2',2'',6,6',6''-Гекса(1,1-диметилэтил)-4,4',4''-[(2,4,6-триметил-1,3,5-бензолтриил) трисметилен]трифенол. С54Н78О3. (Mr 775). 2,2',2'',6,6',6''-Гекса-трет-бутил-4,4',4''-[(2,4,6-триметил-1,3,5 бензолтриил)трисметилен]три-фенол.
Кристалл ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, ацетонда ериді, 96 % этанолда аз ериді.
Балқу температурасы шамамен 144 °С.
Гексаметилдисилазан. С6Н19NSі2. (Mr 161,39). [999-97-3].
Мөлдір түссіз сұйықтық.
шамамен 0,78.
шамамен 1,408.
Қайнау температурасы шамамен 125 °С.
Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Гексаметилентетрамин. С6Н12N4. (Mr 140,19). [100-97-0]. Гексамин. 1,3,5,7-Тетраазатрицикло[3.3.1.13,7]-декан.
Түссіз кристалл ұнтақ. Суда өте тез ериді.
Гексан. С6Н14. (Mr 86,18). [110-54-3].
Түссіз тұтанғыш сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, сусыз этанолмен араласады.
0,659-дан 0,663-ке дейін.
1,375-тен 1,376-ға дейін.
Қайта айдаудың температуралық шектері (2.1.2.11). 67 °С-дан 69 °С-ға дейін; кемінде 95 % қайта айдалуға тиіс.
Спектрофотометрияда пайдаланылатын гексан мынадай сынақтан өтуге тиіс.
Оптикалық тығыздығы (2.1.2.24). Ең үлкені 0,01. Компенсациялық сұйықтық ретінде суды Р пайдалана отырып, 260 нм-дан 420 нм-ға дейінгі толқындардың ұзындығы саласында анықтауды жүргізеді.
Гексиламин. С6Н15N. (Mr 101,19). [111-26-2]. Гексан-1-амин.
Түссіз сұйықтық. Суда аз ериді, 96 % этанолда ериді.
шамамен 0,766.
шамамен 1,418.
Қайнау температурасы 127 °С-дан 131 °С-ға дейін.
Хроматографиялауға арналған гелий. Не. (Ar 4,003). [7440-59-7].
Кемінде 99,995 % (көл/көл) Не бар.
Гемоглобин. [9008-02-0].
Азот. 15 %-дан 16 %-ға дейін.
Темір. 0,2 %-дан 0,3 %-ға дейін.
Кептірген кезде салмағын жоғалтуы (2.1.2.31). 2 %-дан аспайды.
Сульфат күлі (2.1.4.14). 1,5 %-дан аспайды.
Гемоглобин ерітіндісі.
2 г гемоглобинді Р сыйымдылығы 250 мл стақанға салады, араластырылған 75 мл хлорсутек қышқылын Р2 қосады және толық ерігенге дейін араластырады. 1 М хлорсутек қышқылымен рН 1.6 ± 0.1-ге дейін жеткізеді. Алынған ерітіндіні араластырылған хлорсутек қышқылының Р2 көмегімен сыйымдылығы 100 мл колбаға ауыстырады және 25 мг тиомерсал Р қосады.
Күнделікті 5 ± 3 °С температурада дайындайды; пайдаланар алдында рН 1,6-ға жеткізеді.
2 °С-дан 8 °С-ға дейінгі температурада сақтайды.
Гепарин. [9041 -08-1]. Натрий гепарині.
Сүтқоректілердің тінінен алынған сульфатталған гликозаминогликан натрий тұзы бар субстанция. Субстанцияны ірі қара малдың өкпесінің тінінен де, шошқа, ірі қара мал немесе қой ішегінің шырышты қабатынан да алады. Субстанцияны толық гидролиздеген кезде D-глюкозамин, D-глюкурон қышқылы, L-идурон қышқылы, сірке қышқылы және күкірт қышқылы пайда болады. Субстанцияның қанның қоюлануын баяулататын өзіне тән қасиеті бар. Белсенділігі құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 180 МЕ/мг болуға тиіс.
Гигроскопиялық ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ.
Суда тез ериді.

Гексакозан. С26Н54. (Mr 366,70). [630-01-3].
Бесцветные или белого или почти белого цвета хлопья.
Температура плавления около 57 °С.
2,2',2'',6,6',6''-Гекса(1,1-диметилэтил)-
4,4',4''-[(2,4,6-триметил-1,3,5-бензолтриил) трисметилен]трифенол. С54Н78О3. (Mr 775). 2,2',2'',6,6',6''-Гекса-трет-бутил-4,4',4''-[(2,4,6-три-метил-1,3,5-бензолтриил) трисметилен]трифенол.
Кристаллический порошок. Практически не растворим в воде, растворим в ацетоне, мало растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 144 °С.
Гексаметилдисилазан. С6Н19N12. (Mr 161,39). [999-97-3].
Прозрачная бесцветная жидкость.
около 0,78.
около 1,408.
Температура кипения около 125 °С.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Гексаметилентетрамин. C6H12N4. (Mr 140,19). [100-97-0]. Гексамин. 1,3,5,7-Тетраазатрицик- ло[3.3.1.13’7]-декан.
Бесцветный кристаллический порошок. Очень легко растворим в воде.
Гексан. С6Н14. (Mr 86,18). [110-54-3].
Бесцветная воспламеняющаяся жидкость. Практически не растворим в воде, смешивается с этанолом безводным.
от 0,659 до 0,663.
от 1,375 до 1,376.
Температурные пределы перегонки (2.1.2.11). От 67 °С до 69 °С; должно перегоняться не менее 95 %.
Гексан, используемый в спектрофотометрии, должен выдерживать следующее испытание.
Оптическая плотность (2.1.2.24). Максимум 0,01. Определение проводят в области длин волн от 260 нм до 420 нм, используя в качестве компенсационной жидкости воду Р.
Гексиламин. С6Н15N (Mr 101,19). [111-26-2]. Гексан-1-амин.
Бесцветная жидкость. Мало растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
около 0,766.
около 1,418.
Температура кипения от 127 °С до 131 °С.
Гелий для хроматографии. Не. (Ar 4,003). [7440-59-7].
Содержит не менее 99,995 % (об/об) Не.
Гемоглобин. [9008-02-0].
Азот. Oт 15 % до 16 %.
Железо. Oт 0,2 % до 0,3 %.
Потеря в массе при высушивании (2.1.2.31). Не более 2 %.
Сульфатная зола (2.1.4.14). Не более 1,5 %.
Гемоглобина раствор.
1 г гемоглобина Р помещают в стакан вместимостью 250 мл, прибавляют 75 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р2 и перемешивают до полного растворения. Доводят рН 1 M хлороводороднойкислотой до 1.6 ± 0.1. Полученный раствор переносят в колбу вместимостью 100 мл с помощью хлороводородной кислоты разбавленной Р2 и прибавляют 25 мг тиомерсала Р.
Готовят ежедневно при температуре 5 ± 3 °С; перед использованием доводят рН до 1,6.
Хранят при температуре от 2 °С до 8 °С.
Гепарин. [9041 -08-1]. Гепарин натрия. Субстанция, содержащая натриевую соль сульфатированного гликозаминогликана из тканей млекопитающих. Получают субстанцию как из легочной ткани крупного рогатого скота, так и из слизистой оболочки кишечника свиней, крупного рогатого скота или овец. При полном гидролизе субстанции образуется D-глюкозамин, кислота D-глюкуроновая, кислота L-идуроновая, кислота уксусная и кислота серная. Субстанция имеет характерное свойство замедлять свертывание крови. Активность должна быть не менее 180 МЕ/мг в пересчете на сухую субстанцию.
Гигроскопичный порошок белого или почти белого цвета.
Легко растворим в воде.

Гепариназа I. [9025-39-2]. Гепаринлиаза (ЕС 4.2.2.7).
Құрамында D-глюкуронат немесе L-идуронат (1 → 4)-байланысқан қалдықтарын және 2-сульфамин-2-дезокси-6-сульфо- D-глюкозаның (1 → 4)- байланысқан қалдықтарын қамтитын элиминирлеумен полисахаридтерді ерітетін Flavobacteriumheparinum ферменті, қалпына келмейтін түптерде 4-дезокси-a-D-глюк-4-энуронозильді топтармен олигосахаридтер құрады.
Гепариназа II. [149371-12-0].
Гексозамин мен урон қышқылы қалдықтары (идурон және глюкурон қышқылы қалдықтары) арасында (1 → 4)-байланысы бар сульфатталған полисахаридтер тізбегінің деполимеризациясын туындататын, Flavobacteriumheparinum алынған фермент. Реакция нәтижесінде қанықпаған урон қышқылы бар олигосахаридтер (негізінен дисахаридтер) түзіледі.
Гепариназа III. [37290-86-1]. Гепаринсульфатлиаза.
Олигосахаридтер (негізінен дисахаридтер) түзетін, қанықпаған урон қышқылы бар гексозамин мен урон қышқылы қалдықтары арасында (1 → 4)-байланысы бар сульфатталған полисахаридтер тізбегінің деполимеризациясын туындататын Flavobacteriumheparinum алынған фермент.
Гептан. С7Н16. (Mr 100,2). [142-82-5].
Түссіз тұтанғыш сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, сусыз этанолмен араласады.
0,683-тен 0,686-ға дейін.
1,387-ден 1,388-ге дейін.
Қайта айдаудың температуралық шектері (2.1.2.11). 97 °С-дан 98 °С-ға дейін; кемінде 95 %-ы қайта айдалуға тиіс.
Геранилацетат. С12Н20О2.      (Mr 196,3). [105-87-3]. (Е)-3,7-Диметилокта-2,6-диен-1-ил-ацетат.
Түссіз немесе бәсең сары түсті сұйықтық, раушан гүлінің және лаванданың бәсең иісі бар.
Газды хроматографияда пайдаланылатын геранилацетат мынадай сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) Тәрәнжі гүлдері майы жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес, сыналатын ерітінді ретінде геранилацетатты пайдаланып жүргізіледі.
Іштен қалыпқа келтіру әдісімен есептелген геранилацетат кемінде 98,0 % болуға тиіс.
Гиалуронидазаны сұйылтқыш.
0,140 г гидролизденген желатинді Р 37 °С температурада pH 6,4 Р-мен судың Р фосфаттық буферлік ерітіндісінің тең көлемдерінің 200 мл қоспасында ерітеді.
Сақтау мерзімі 2 сағат.
Гидразин сульфаты. H6N2O4S. (Mr 130,12). [10034-93-2]. Гидразин сульфаты.
Түссіз кристалдар. Суық суда бәсең ериді, ыстық суда (50 °С) ериді және қайнап тұрған суда тез ериді, 96 % этанолда мүлде ерімейді.
Мышьяк (2.1.4.2, А әдісі). 1 ppm аспайды. Анықтау 1,0 г. жүргізіледі.
Сульфатты күл (2.1.4.14). 0,1 %-дан аспайды.
Гидрокортизон ацетаты. C23H32O6. (Mr 404,5). [50-03-3].

Гепариназа I. [9025-39-2]. Гепаринлиаза (ЕС 4.2.2.7).
Фермент из Flavobacteriumheparinum, расщепляющий с элиминированием полисахариды, содержащие (1
4)-связанные остатки D-глю- куроната или L-идуроната и (1
4)-связанные остатки 2-сульфамино-2-дезокси-6-сульфо- D-глюкозы, с образованием олигосахаридов
с 4-дезокси-а-D-глюк-4-энуронозильными груп¬пами на ^восстанавливающихся концах.
Гепариназа II. [149371-12-0].
Фермент из Flavobacteriumheparinum, вызы-вающий деполимеризацию сульфированных по-лисахаридных цепей, содержащих (1
4)-связи между остатками гексозамина и кислоты уроновой (остатков идуроновой и глюкуроновой кислот). B результате реакции образуются оли-госахариды (главным образом дисахариды), со-держащие ненасыщенные уроновые кислоты.
Гепариназа III. [37290-86-1]. Гепаринсуль- фатлиаза.
Фермент из Flavobacteriumheparinum, вызывающий деполимеризацию избирательно суль-фированных полисахаридных цепей, содержащих (1
4)-связи между остатками гексозамина и кислоты уроновой с образованием олигосахаридов (главным образом дисахариды), содержащих ненасыщенные уроновые кислоты.
Гептан. С7Н16. (Mr 100,2). [142-82-5].
Бесцветная воспламеняющаяся жидкость. Практически не растворим в воде, смешивается с этанолом безводным.
от 0,683 до 0,686.
от 1,387 до 1,388.
Температурные пределы перегонки (2.1.2.11). Oт 97 °С до 98 °С; должно перегоняться не менее 95 %.
Геранилацетат. C12H20O2. (Mr 196,3).
[105-87-3]. (E)-3,7-Диметилокта-2,6-диен-1-ил- ацетат.
Бесцветная или слабо желтого цвета жидкость, со слабым запахом розы и лаванды.
Геранилацетат, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее испытание.
Количественное определение. Oпределение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Mасло цветков померанца, используя геранилацетат в качестве испытуемого раствора.
Содержание геранилацетата, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 98,0 %.
Гиалуронидазы разбавитель.
0,140 г желатина гидролизованного Р растворяют при температуре 37 °С в 200 мл смеси равных объемов фосфатного буферного раствора с рН 6,4 Р и воды Р.
Срок хранения 2 ч.
Гидразина сульфат. H6N2O4S. (Mr 130,12). [10034-93-2]. Сульфат гидразина.
Бесцветные кристаллы. Умеренно растворим в холодной воде, растворим в горячей воде (50 °С) и легко растворим в кипящей воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Mышьяк (2.1.4.2, метод А). Не более 1 ppm. Определение проводят из 1,0 г.
Сульфатная зола (2.1.4.14). Не более 0,1 %.
Гидрокортизона ацетат. C23H32O6. (Mr 404,5). [50-03-3].

Гидрокортизон ацетаты құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 97,0% және 102,0% аспайтын 11b,17-дигидрокси-3,20-диоксопрегна-4-ен-21-ил ацетатын қамтиды.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ.
Суда мүлде ерімейді, сусыз этанолда және метиленхлоридте аз ериді.
Гидроксиламин гидрохлориді. NH4C10. (Mr 69,5). [5470-11-1].
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда өте тез ериді, 96 % этанолда ериді.
Гидроксиламин гидрохлоридінің ерітіндісі Р2.
2,5 г гидроксиламин гидрохлоридін Р 4,5 мл ыстық суда Р ерітеді, жасыл-сарғыш түске боялғанша 40 мл 96 % этанол Р, 0,4 мл көк бромфенол ерітіндісін Р2 және 0,5 М спиртті калий гидроксиді ерітіндісінің жеткілікті мөлшерін қосады, ерітінді мөлшерін 96 % этанолмен Р 50,0 мл-ге жеткізеді.
Гидроксиламиннің спирттік ерітіндісі.
3,5 г гидроксиламин гидрохлоридін Р 95 мл этанолда (60 %, көл/көл) Р ерітеді, ерітінді қанық сары түске боялғанға дейін этанолдағы (60 %, көл/көл) Р 2 г/л метилді қызғылт-сары 0,5 мл ерітіндісі Р мен 0,5 М калий гидроксидінің спирттегі (60 %, көл/көл) ерітіндісінің жеткілікті мөлшерін құяды, этанолмен (60 %, көл/көл) Р 100 мл көлемге дейін жеткізеді.
Гидроксиламиннің сілтілік ерітіндісі.
Тікелей пайдаланар алдында 139 г/л гидроксиламин гидрохлориді ерітіндісінің Р және 150 г/л натрий гидроксиді Р ерітіндісінің бірдей көлемін араластырады.
Гидроксиламиннің сілтілік ерітіндісі Р1.
А ерітіндісі. 12,5 г гидроксиламин гидрохлоридін Р метанолда Р ерітеді және ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 100 мл-ге жеткізеді.
В ерітіндісі. 12,5 г натрий гидроксидін Р метанолда Р ерітеді және ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 100 мл-ге жеткізеді.
Тікелей пайдаланар алдында А және В ерітінділерінің бірдей көлемдерін араластырады.
4-Гидроксибензой қышқылы. С7Н603. (Mr 138,12). [99-96-7].
Кристалдар. Суда тым аз ериді, 96 % этанолда өте тез ериді, ацетонда ериді.
Балқу температурасы 214 °С-дан 215 °С-ға дейін.
4-Гидроксиизофталат қышқылы. С8Н605. (Mr 182,13). [636-46-4]. 4-Гидроксибензол-1,3-дикарбон қышқылы.
Істікті немесе пластинкалар түріндегі кристалдар. Суда тым аз ериді, 96 % этанолда тез ериді.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 314 °С.
Гидроксиметилфурфурол. С6Н603. (Mr 126,11). [67-47-0]. 5-Гидроксиметилфурфурол.
Істікті кристалдар. Суда, ацетонда және 96 % этанолда тез ериді.
Балқу температурасы шамамен 32 °С.
Көк гидроксинафтол натрий тұзы. С20Н11N2Na3O11S3. (Mr 620,5). [63451-35-4]. Тринатрий 2,2'-дигидрокси-1,1'-азонафталин-3',4,6'-трисульфонат.
12-Гидроксистеарин қышқылы. С18Н3603. (Mr 300,48). [106-14-9]. 12-Гидроксиоктадекан қышқылы.

Гидрокортизона ацетат содержит не менее 97,0% и не более 102,0% 11р,17-дигидрок- си-3,20-диоксопрегна-4-ен-21-ила ацетата в пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета.
Практически не растворим в воде, мало рас-творим в безводном этаноле и метиленхлориде.
Гидроксиламина гидрохлорид. NH4C10. (Mr 69,5). [5470-11-1].
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Очень легко растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Гидроксиламина гидрохлорида раствор Р2.
1.5 г гидроксиламина гидрохлорида Р растворяют в 4,5 мл горячей воды Р, прибав-ляют 40 мл 96 % этанола Р, 0,4 мл раствора бромфенолового синего Р2 и достаточное количество 0,5 M раствора калия гидроксида спиртового до получения зеленовато-желтого окрашивания, доводят объем раствора 96 % этанолом Р до 50,0 мл.
Гидроксиламина раствор спиртовый.
3.5 г гидроксиламина гидрохлорида Р растворяют в 95 мл этанола (60 %, об/об) Р, прибавляют 0,5 мл раствора 2 г/л метилово¬го оранжевого Р в этаноле (60 %, об/об) Р и достаточное количество 0,5 M раствора калия гидроксида в спирте (60 %, об/об) до получения четкого желтого окрашивания раствора, доводят этанолом (60 %, об/об) Р до объема 100 мл.
Гидроксиламина раствор щелочной.
Непосредственно перед использованием смешивают равные объемы раствора 139 г/л
гидроксиламина гидрохлорида Р и раствора 150 г/л натрия гидроксида Р.
Гидроксиламина раствор щелочной Р1.
Раствор А. 12,5 г гидроксиламина гидро-хлорида Р растворяют в метаноле Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100 мл.
Раствор В. 12,5 г натрия гидроксида Р растворяют в метаноле Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100 мл.
Непосредственно перед использованием смешивают равные объемы растворов АиВ.
4-Гидроксибензойная кислота. С7Н6O3. (Mr 138,12). [99-96-7].
Кристаллы. Очень мало растворима в воде, очень легко растворима в 96 % этаноле, раство-рима в ацетоне.
Температура плавления от 214 °С до 215 °С.
4-Гидроксиизофталевая кислота. С8Н6O5.
(Mr 182,13). [636-46-4]. 4-Гидроксибензол-
1,3-дикарбоновая кислота.
Игольчатые или в виде пластинок кристаллы. Очень мало растворима в воде, легко растворима в 96 % этаноле.
Температура плавления около 314 °С с раз-ложением.
Гидроксиметилфурфурол. С6Н6O3. (Mr 126,11). [67-47-0]. 5-Гидроксиметилфурфурол.
Игольчатые кристаллы. Легко растворим в воде, ацетоне и 96 % этаноле.
Температура плавления около 32 °С.
Гидроксинафтолового синего натриевая соль. С20Н11NNa3O1 S3. (Mr 620,5). [63451-35-4]. Тринатрия 2,2'-дигидрокси-1,1'-азонафталин- 3',4,6'-трисульфонат.
12-Гидроксистеариновая кислота. С18Н36O3. (Mr 300,48). [106-14-9]. 12-Гидроксиоктадека- новая кислота.

Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ. Балқу температурасы 71 °С-дан 74 °С-ға дейін.
5-Гидроксиурацил. С4H4N203. (Mr 128,09). [496-76-4]. Изобарбитур қышқылы. Пиримидин-2,4,5-триол.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 310 °С.
Хроматография. Анықтау жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) Фторурацил жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жүргізіледі; хроматограммада шамамен 0,3 Rf негізгі бір ғана дақ анықталуға тиіс.
Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Гидроксихинолин. C9H7NO. (Mr 145,16). [148-24-3]. 8-Гидроксихинолин. Хинолин-8-ол.
Ақ немесе сәл сарғыш түсті кристалл ұнтақ. Суда аз ериді, ацетонда, 96 % этанолда және араластырылған минералды қышқылдарда тез ериді.
Балқу температурасы шамамен 75 °C. Сульфатты күл (2.1.4.14). 0,05 %-дан аспайды.
Гидрохинон. C6H6O2. (Mr 110,11). [123-31-9]. Бензол-1,4-диол.
Ауа мен жарықтың әсерімен қараятын түссіз немесе ақ түсті, істікті, ұсақ кристалдар. Суда, 96 % спиртте ериді. Балқу температурасы шамамен 173 °C. Жарықтан және ауадан қорғалған жерде сақтайды.
Гидрохинон ерітіндісі.
0,5 г гидрохинонды Р суда Р ерітеді, 20 мкл күкірт қышқылын Р қосады және сумен Р 50 мл көлемге дейін жеткізеді.
Гиосциамин сульфаты. C34H48N2O10S·2H2O. (Mr 713). [620-61-1]. Бис-[(1R,3r,5S)-8-метил-8-азабицикло[3.2.1]окт-3-ил(2S)-3-гидрокси-2фенилпро-паноат]сульфат дигидраты.
Құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 98,0 % және 101,0% аспайтын C34H48N2O1oS бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз инелер.
Суда өте тез ериді, 96 % этанолда бәсең ериді немесе ериді.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 203 °С.
Гиосцин гидробромиді. C17H22BrNO4·3H2O. (Mr 438,3). [6533-68-2]. (1R, 2R, 4S, 5S, 7s)-9-метил-3-оксо-9-азотрицикло[3.3.1.024]нон-7-ил(2S)-3- гидрокси-2-фенилпропаноат      гидробромиді тригидраты.
Құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 99,0 % және 101,0 %-дан аспайтын C17H22BrNO4 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда тез ериді, 96 % этанолда ериді.
Гиперозид. С21Н20О12. (Mr 464,4). 2-(3,4-Ди- гидроксифенил)-3-b-D-галактопиранозилокси-5,7-дигидроксихромен-4-он.
Ақшыл-сары түсті істікті кристалдар. Метанолда ериді.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 240 °С.
Абсорбция (2.1.2.24). Метанолдағы ерітіндісінің Р толқындардың ұзындығы 25 м және 364 нм болған кезде екі сіңіру максимумы бар.
Гипоксантин. С5H4N4O. (Mr 136,11). [68-94-0]. 1-Н-Пурин-6-он.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда тым аз ериді, қайнап тұрған суда бәсең ериді, араластырылған қышқылдарда және сілтілік металдар гидроксидтерінің араластырылған ерітінділерінде ериді, шамамен 150 °С температурада балқымай, ыдырайды.

Порошок белого или почти белого цвета. Температура плавления от 71 °С до 74 °С.
5-Гидроксиурацил. С4Н4N2O3. (Mr 128,09). [496-76-4]. Изобарбитуровая кислота. Пирими- дин-2,4,5-триол.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета.
Температура плавления около 310 °С с разложением.
Хроматография. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Фторурацил; на хроматограм¬ме должно обнаруживаться только одно основное пятно с RF около 0,3.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Гидроксихинолин. C9H7NO. (Mr 145,16). [148-24-3]. 8-Гидроксихинолин. Хинолин-8-ол.
Кристаллический порошок белого или слег¬ка желтоватого цвета. Мало растворим в воде, легко растворим в ацетоне, 96 % этаноле и раз¬бавленных минеральных кислотах.
Температура плавления около 75 °С. Сульфатная зола (2.1.4.14). Не более 0,05 %.
Гидрохинон. С6Н6О2. (Mr 110,11). [123-31-9]. Бензол-1,4-диол.
Бесцветные или белого цвета, игольчатые, мелкие кристаллы, темнеющие под действием воздуха и света. Растворим в воде, 96 % спирте. Температура плавления около 173 °С. Хранят в защищенном от света и воздуха месте.
Гидрохинона раствор.
0,5 г гидрохинона Р растворяют в воде Р, прибавляют 20 мкл серной кислоты Р и доводят водой Р до объема 50 мл.
Гиосциамина сульфат. C34H48N2O10S-2H2O. (Mr 713). [620-61-1]. Бис-[(1Я,3г^)-8-метил-
8- азабицикло[3.2.1]окт-3-ил (2S)-3-гидрокси-
1- фенилпропаноат]сульфата дигидрат. Содержит не менее 98,0 % и не более
101.0 % C34H48N2O10S в пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные иглы.
Очень легко растворим в воде, умеренно растворим или растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 203 °С с разложением.
Гиосцина гидробромид. C17H22BrNO4-3H2O. (Mr 438,3). [6533-68-2]. (1R, 2R, 4S, 5S, 7э)-9-ме- тил-3-оксо-9-азотрицикло[3.3.1.02’4]нон-7-ил(2S)-2-гидрокси-2-фенилпропаноат гидробромида тригидрат.
Содержит не менее 99,0 % и не более
101.0 % . C17H22BrNO4 в пересчете на сухую суб-станцию.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Легкорастворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Гиперозид. С21Н20О12. (Mr 464,4). 2-(3,4-Ди-гидроксифенил)-3-B-D-галактопиранозилок- си-5,7-дигидроксихромен-4-он.
Игольчатые кристаллы светло-желтого цвета. Растворим в метаноле.
Температура плавления около 240 °С с раз-ложением.
Абсорбция (2.1.2.24). Раствор в метаноле Р имеет два максимума поглощения при длинах волн 25 м и 364 нм.
Гипоксантин. С5H4N4О. (Mr 136,11). [68-94-0].
1-H-Пурин-6-он.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Очень мало растворим в воде, умеренно растворим в кипящей воде, растворим в разбавленных кислотах и разбавленных растворах гидроксидов щелочных металлов, разлагается, не плавясь, при температуре около 150 °С.

Хроматография. Анықтау жұқа қабатты хроматография (2.1.2.26) әдісімен Меркаптопурин жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жүргізіледі; хроматограммада бір ғана негізгі дақ анықталуға тиіс.
Гипофосфит реактиві.
10 г натрий гипофосфитін Р 20 мл суда Р бәсең қыздырып ерітеді және ерітінді көлемін хлорсутек қышқылымен Р 100 мл-ге дейін жеткізеді, тұндырады және декантирлейді немесе шынымақта арқылы сүзеді.
Гистамин дигидрохлориді. C5H9NHCl (Mr 184,1). [56-92-8]. 2-(1Н-Имидазол-4-ил)этан-1-амин дигидрохлориді.
Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 98,5 % және 101,0 %-дан аспайтын C5H11Cl2N3 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар. Гиг- роскопиялы. Суда өте тез ериді, 96 % спиртте ериді.
Гистамин ерітіндісі.
9 г/л натрий хлориді Р ерітіндісі, құрамында негіз-гистаминге шаққанда 0,1 мкг/мл гистамин фосфаты немесе гистамин дигидрохлориді бар.
Гистидин гидрохлориді моногидраты. C6Hl·ClN3O2·H2O. (Mr 209,6). [123333-71-1]. (RS)-2-Aмино-3-(имидазол-4-ил)пропан қышқылы гидрохлориді моногидраты.
Түссіз кристалдар немесе кристалл ұнтақ. Суда ериді.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 250 °С.
Хроматография. Анықтау жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) Гистамин дигидрохлориді жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жүргізіледі; хроматограммада бір ғана негізгі дақ анықталуға тиіс.
Гитоксин. С41Н64О14. (Mr 781). [4562-36-1]. ГликозидDigitalis purpureaL. 3b-(0-2,6-Дидезокси-b-D-рибо-гексопиранозил-(14)-0-2,6-дидезокси-b-D-рибогексопиранозил-(1 4)-2,6-дидезокси-b-D-рибогексопиранозилокси)- 14,16b-дигидрокси-5b, 14b-кард-20(22)енолид.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда және органикалық ерітінділердің көпшілігінде мүлде ерімейді, пиридинде ериді.
20дан +24-ке дейін. Анықтау хлороформның Р және метанолдың Р бірдей көлемдерінің қоспасындағы 5 г/л ерітіндіні пайдаланып жүргізіледі.
Хроматография. Анықтау жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) Оймақгүл жапырақтары жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жүргізіледі; хроматограммада бір ғана негізгі дақ анықталуға тиіс.
Гликоли қышқылы. С2Н4О3. (Mr 76,05). [79-14-1]. 2-Гидроксисірке қышқылы.
Кристалдар. Суда, ацетонда, 96 % этанолда және метанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 80 °С.
Глиоксальгидроксианил.      С14Н12N2О2. (Mr 240,26). [1149-16-2]. Глиоксаль-бис(2-гид- роксианил).
Ақ немесе ақшыл түсті кристалдар. Ыстық 96 % этанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 200 °С.

Хроматография. Определение проводят ме-тодом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Меркаптопурин; на хромато-грамме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Гипофосфита реактив.
10 г натрия гипофосфита Р растворяют при слабом нагревании в 20 мл воды Р и доводят объем раствора хлороводородной кислотой Р до 100 мл, отстаивают и декантируют или фильтруют через стекловату.
Гистамина дигидрохлорид .C5H9N3 HCI
(Mr 184,1). [56-92-8]. 2-(1Н-Имидазол-4-ил)этан-1-амина дигидрохлорид.
Cодержит не менее 98,5 % и не более
101,0 % C5H11CI2N3 в пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы.Гигроскопичен. Очень легко растворим в воде, растворим в 96 % спирте.
Гистамина раствор.
Раствор 9 г/л натрия хлорида Р, содержащий 0,1 мкг/мл гистамина фосфата или гистамина дигидрохлорида в пересчете на гистамино снование.
Гистидина гидрохлорид моногидрат.
C6H1CIN3O2-H2O. (Mr 209,6). [123333-71-1].
(R5)-2-Амино-3-(имидазол-4-ил)пропановой кислоты гидрохлорида моногидрат Бесцветные кристаллы или кристаллический порошок. Растворим в воде.
Температура плавления около 250 °С с разложением.
Хроматография. Oпределение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Гистамина дигидрохлорид; на хроматограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Гитоксин. C41H64O14. (Mr 781). [4562-36-1]. Гликозид Digitalis purpureaL. 3Р-(0-2,6-Диде- зокси-B-D-рибо-гексопиранозил-(14)-0-2,6-ди- дезокси-B-D-рибогексопиранозил-(1 4)-2,6-ди- дезокси-B-D-рибо-гексопиранозилокси)-14,16р-дигидрокси-5B,14B-кард-20(22)енолид.
Кристаллический порошок белого или поч¬ти белого цвета. Практически не растворим в воде и большинстве органических растворите¬лей, растворим в пиридине.
от +20 до +24. Oпределение проводят, используя раствор 5 г/л в смеси равных объемов хлороформа Р и метанола Р
Хроматография. Oпределение проводят ме-тодом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями в частной фарма-копейной статье Листья наперстянки; на хро-матограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Гликолевая кислота. C2H4O3. (Mr 76,05). [79-14-1]. 2-Гидроксиуксусная кислота.
Кристаллы. Растворима в воде, ацетоне, 96 % этаноле и метаноле.
Температура плавления около 80 °С.
Глиоксальгидроксианил. C14H12N2O2.
(Mr 240,26). [1149-16-2]. Глиоксаль-бис(2-гид- роксианил).
Кристаллы белого или почти белого цвета. Растворим в горячем 96 % этаноле.
Температура плавления около 200 °С.

Глиоксаль ерітіндісі. [107-22-2].
Шамамен 40 % (м/м) глиоксаль бар.
Санын анықтау. 1,000 г глиоксаль ерітіндісін тығыз шыны тығыны бар колбаға салады, 20 мл 70 г/л гидроксиламин гидрохлоридінің ерітіндісін Р және 50 мл су Р қосады, 30 мин бойы ұстайды және ерітіндінің түсі қызыл түстен жасыл түске ауысқанға дейін 1 мл 1 М қызыл метилдің аралас ерітіндісін Р индикатор ретінде пайдалана отырып, натрий гидроксиді ерітіндісімен титрлейді. Бақылау тәжірибесін қатар жүргізеді.
1 М натрий гидроксиді ерітіндісінің 1 мл-і 29,02 мг глиоксальға сәйкес келеді (С2Н2О2).
Глицерин3Н803. (Mr 92,1). [56-81-5].
Сусыз субстанцияға шаққанда кемінде 98,0 % (м/м) және 101,0 % (м/м) аспайтын пропан-1,2,-триол бар.
Шәрбат тәріздес, сипағанда майлы, түссіз немесе дерлік түссіз мөлдір сұйықтық. Өте гигроскопиялық.
Сумен және 96 % этанолмен араласады, малоацетонда ериді, тұтқыр және эфирлі майларда мүлде ерімейді.
Глицерин (85 %).
Пропан-1,2,3-триолдың судағы ерітіндісі, құрамында кемінде 83,5 % (м/м) және 88,5 % (м/м) аспайтын пропан-1,2,3-триол бар (C3H803,Mr 92,1).
Шәрбат тәріздес, сипағанда майлы, түссіз немесе дерлік түссіз, тұнық сұйықтық. Өте гигроскопиялық.
Сумен және 96 % этанолмен араласады, ацетонда аз ериді, тұтқыр және эфирлі майларда дерлік ерімейді.
Глицин. С2Н52. (Mr 75,1). [56-40-6].
Құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 98,5 % және 101,0 %-дан аспайтын 2-аминдік сірке қышқылы бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ.
Суда тез ериді, 96 % этанолда тым аз ериді.
Глициррет қышқылы. С30Н46О4. (Mr 470,7). [471-53-4]. Глицирретин қышқылы. 12,13-Дидегидро-3b-гидрокси-11-оксоолеан-30 қышқылы.
a және b-глициррет қышқылдарның қоспасы, онда b-изомер басым болады.
Ақ түстен сарғыш-қоңыр түске дейінгі ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, сусыз этанолда және мұздатылған сірке қышқылында ериді.
[a]20D +145-тен +155-ке дейін. Анықтау сусыз этанолда 10,0 г/л Р ерітіндіні пайдалана отырып жүргізіледі.
Хроматография. Анықтау жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) жұқа қабат ретінде силикагель GF254 Р пайдаланып жүргізіледі, оның суспензиясын фосфор қышқылының 0,25 % (көл/көл) ерітіндісін Р пайдаланып дайындайды. Хроматографиялық пластинкаға хлороформның Р және метанолдың Р бірдей көлемдерінің қоспасындағы 5 г/л глициррет қышқылының 5 мкл ерітіндісін жағады. Метанол Р - хлороформ Р (5:95) еріткіштерінің қоспасында хроматографиялайды. Ерітінділер беті 10 см-ден асқан кезде, хроматограмманы ультракүлгін жарықта толқын ұзындығы 254 нм кезінде қарайды. Хроматограммада b-глициррет қышқылына сәйкес келетін бір қара дақ (RF шамамен 0,3) және a-глициррет қышқылына сәйкес келетін кішірек дақ (RF шамамен 0,5) анықталуға тиіс. Пластинкаға анисті альдегид ерітіндісін Р шашады және 100 °С-дан 105 °С-ға дейінгі температурада 10 мин бойы қыздырады. Екі дақ көкшіл-күлгін түске боялуға тиіс; олардың арасында көк-күлгін түстің болуына жол беріледі.
Глутамин қышқылы. C5H9N04. (Mr 147,1). [56-86-0].
Құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 98,5 % және 100,5 %-дан аспайтын (2S)-2-аминопентандин қышқылы бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Қайнап тұрған суда тез ериді, суық суда бәсең ериді, сірке қышқылында, ацетонда және спиртте мүлде ерімейді.
Глутаровый альдегид. C5H802. (Mr 100,1). [111-30-8].
Майлас сұйықтық. Суда ериді. n25D шамамен 1,434.
Қайнау температурасы шамамен 188 °С.
Глутар қышқылы. C5H804. (Mr 132,12). [110-94-1]. Пентандион қышқылы.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ.

Глиоксаля раствор. [107-22-2].
Содержит около 40 % (м/м) глиоксаля.
Количественное определение. 1,000 г раствора глиоксаля помещают в колбу с притертой стеклянной пробкой, прибавляют 20 мл раствора 70 г/л гидроксиламина гидрохлорида Р и 50 мл воды Р, выдерживают в течение 30 мин и титруют 1 M раствором натрия гидроксида до перехода окраски раствора от красной до зе¬леной, используя в качестве индикатора 1 мл
смешанного раствора метилового красного Р. Параллельно проводят контрольный опыт.
1 мл 1 Mраствора натрия гидроксида соот-ветствует 29,02 мг глиоксаля (C2H2O2).
Глицерин.C3H8O3. (Mr 92,1). [56-81-5].
Содержит не менее 98,0 % (м/м) и не более 101.0 % (м/м) пропан-1,2,-триола в пересчете на безводную субстанцию.
Сиропообразная, маслянистая на ощупь, бесцветная или почти бесцветная прозрачная жидкость. Oчень гигроскопичен.
Смешивается с водой и 96 % этанолом, ма-лорастворим в ацетоне, практически не растворим в жирных и эфирных маслах.
Глицерин (85 %).
Bодный раствор пропан-1,2,3-триола, содер-жащий не менее 83,5 % (м/м) и не более 88,5 % (м/м) пропан-1,2,3-триола (C3H8O3,Mr 92,1).
Сиропообразная, маслянистая на ощупь, бесцветная или почти бесцветная, прозрачная жидкость. Oчень гигроскопичен.
Смешивается с водой и 96 % этанолом, мало растворим в ацетоне, практически не растворим в жирных и эфирных маслах.
Глицин. C2H5NO2. (Mr 75,1). [56-40-6].
Содержит не менее 98,5 % и не более 101.0 % 2-аминоуксусной кислоты в пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета.
Легко растворим в воде, очень мало раство¬рим в 96 % этаноле.
Глицирретовая кислота. C30H46O4. (Mr 470,7). [471-53-4]. Глицирретиновая кислота. 12,13-Дидегидро-3B-гидрокси-11-оксооле-аu-30-овая кислота.
Смесь аи B-глицирретовых кислот, в которой преобладает B-изомер.
Порошок от белого до желтовато-коричнева-того цвета. Практически не растворима в воде, растворима в этаноле безводном и уксусной ки-слоте ледяной.
от +145 до +155. Oпределение прово¬дят, используя раствор 10,0 г/л в этаноле безводном Р.
Хроматография. Oпределение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26), используя в качестве тонкого слоя силикагель GF254 Р, суспензию которого готовят, используя 0,25 % (об/об) раствор фосфорной кислоты Р. На хроматографическую пластинку наносят 5 мкл раствора 5 г/л кислоты глицирретовой в смеси равных объемов хлороформа Р и метанола Р. Хроматографируют в смеси растворителей метанол Р - хлороформ Р (5:95). Когда фронт растворителей пройдет 10 см, хроматограмму просматривают в УФсвете при длине волны 254 нм. На хроматограмме должно обнаруживаться темное пятно (RFоколо 0,3), соответствующее кислоте Р-глицирретовой, и меньшее пятно (RF около 0,5), соответствующее кислоте а-глицирретовой. Пластинку опрыскивают раствором анисового альдегида Р и нагревают при температуре от 100 °С до 105 °С в течение 10 мин. Оба пятна должны быть окрашены в синевато-фиолетовый цвет; между ними допускается наличие меньшего пятна синевато-фиолетового цвета.
Глутаминовая кислота. C5H9NO4. (Mr 147,1). [56-86-0].
Содержит не менее 98,5 % и не более 100,5 % (25)-2-аминопентандиновой кислоты в пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Легко растворима в кипящей воде, умеренно растворима в холодной воде, практически не растворима в уксусной кислоте, ацетоне и спирте.
Глутаровый альдегид. С5Н8O2. (Mr 100,1). [111-30-8].
Маслянистая жидкость. Растворим в воде.
около 1,434.
Температура кипения около 188 °С.
Глутаровая кислота. С5Н8O4. (Mr 132,12). [110-94-1]. Пентандиоевая кислота.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета.

Глюкоза. С6Н12О6. (Mr 180,2). [50-99-7].
Сусыз субстанцияға шаққанда кемінде 97,5 % және 102,0% аспайтын D-глюкопираноза бар. Крахмалдан алады.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ.
Суда тез ериді, 96 % этанолда тым аз ериді.
Глюкозамин гидрохлориді. С6Н14СIN05. (Mr 215,6). [66-84-2]. D-Глюкозамин гидрохлориді.
Кристалдар. Суда ериді.
[a]20D +100, 30 минуттан кейін +47,5-ке дейін төмендейді. Анықтау 100 г/л судағы Р ерітіндіні пайдаланып жүргізіледі.
D-Глюкурон қышқылы. С6Н1007. (Mr 194,14). [6556-12-3].
Вакуумда кептірілген құрғақ затқа (2.1.2.31) шаққанда кемінде 96,0 % С6Н1007 бар. Суда және 96 % этанолда ериді.
Мутаротацияны былай анықтайды:
+11,7→ +36,3.
Санын анықтау. 0,150 г сусыз метанолда Р азот атмосферасында араластыра отырып ерітеді және ерітіндіні еріту және титрлеу кезінде атмосфералық көміртек диоксидінің әсерінен қорғай отырып 0,1 М тетрабутиламмоний гидроксиді ерітіндісімен тенциометриялы түрде (2.1.2.19) титрлейді.
0,1 М тетрабутиламмоний-гидроксиді ерітіндісінің 1 мл-і 19,41 мг С6Н10О7 сәйкес келеді.
Гольмий(ІІІ) оксиді. Но203. (Mr 377,86). [12055-62-8]. Гольмий оксиді (ІІІ).
Сарғыш түсті ұнтақ. Суда мүлде ерімейді.
Гольмий перхлорат ерітіндісі.
141 г/л (НС1О4) хлор қышқылы Р ерітіндісіндегі 40 г/л гольмий оксидінің Р ерітіндісі.
Гуанидин гидрохлориді. CH5N3HCl. (Mr 95,53). [50-01-1]. Гуанидин гидрохлориді.
Кристалл ұнтақ. Суда және 96 % этанолда тез ериді.
Гуанин. C5H5N5O. (Mr 151,13). [73-40-5]. 2-Амино-1,7-дигидро-6Н-пурин-6-он.
Ақ немесе ақшыл түсті аморфты ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, 96 % этанолда аз ериді, аммиак ерітінділерінде және сілтілік металл гидроксидтерінің сұйылтылған ерітінділерінде ериді.
Гуммиарабик.
Акация AcaciasenegalL.Willd. (син. Senegalia Senegal (L.) Britton), африкадан шыққан Acacia басқа түрлерінің және AcaciaseyalDelile діңдері мен бұтақтарындағы табиғи немесе арнайы жасалған тіліктерден бөлінетін, ауада қатаятын, жабысқақ масса.
Гуммиарабик толық дерлік, бірақ 2 сағат ішінде өз салмағынан екі есе су көлемінде ериді. Беткі қабатта өсімдік бөлшектерінің өте ұсақ кесектері қалады. Алынған сұйықтық түссіз немесе сарғыш, тығыз, тұтқыр, жабысқақ, мөлдір болады және көк лакмус қағазында қышқылдығы аз реакциясы болады.
Практически 96 % этанолда тіптен ерімейді.
Гуммиарабик ерітіндісі.
100 г гуммиарабикті Р 1000 мл суда Р механикалық араластырғышпен 2 сағат бойы араластырып ерітеді. Тұнық ерітінді алғанға дейін 30 мин бойы шамамен 2000g жеделдете отырып центрифугалайды.

Глюкоза. С6Н12О6. (Mr 180,2). [50-99-7].
Содержит не менее 97,5 % и не более 102,0% D-глюкопиранозы в пересчете на безводную субстанцию. Получают из крахмала.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета.
Легко растворима в воде, очень мало раство-рима в 96 % этаноле.
Глюкозамина гидрохлорид. С6Н14СINO5. (Mr 215,6). [66-84-2]. D-Глюкозамина гидрохлорид.
Кристаллы. Растворим в воде.
+100, снижающееся до +47,5 через 30 мин. Определение проводят, используя раствор 100 г/л в воде Р.
D-Глюкуроновая кислота. С6Н10O7.
(Mr 194,14). [6556-12-3].
Содержит не менее 96,0 % С6Н10O7 в пересчете на сухое вещество, высушенное ввакууме (2.1.2.31). Растворима в воде и 96 % этаноле.
Обнаруживает мутаротацию:
+11,7
+36,3.
Количественное определение. 0,150 г рас-творяют при перемешивании в метаноле безводном Рв атмосфере азота и титруют 0,1 M раствором тетрабутиламмония гидроксида по тенциометрически (2.1.2.19), защищая раствор от воздействия атмосферного углерода диоксида во время растворения и титрования.
1 мл 0,1 M раствора тетрабутиламмония- гидроксида соответствует 19,41 мг С6Н10O7
Гольмия(III) оксид. НO2O3. (Mr 377,86). [12055-62-8]. Оксид гольмия(III).
Порошок желтоватого цвета. Практически не растворим в воде.
Гольмия перхлората раствор.
Раствор 40 г/л гольмия оксида Р в растворе 141 г/л (НСO4) хлорной кислоты Р.
Гуанидина гидрохлорид. CH5N3HCI.
(Mr 95,53). [50-01-1]. Гидрохлорид гуанидина.
Кристаллический порошок. Легко растворим в воде и 96 % этаноле.
Гуанин. C5H5N5O. (Mr 151,13). [73-40-5].
2-Амино-1,7-дигидро-6H-пурин-6-он.
Аморфный порошок белого или почти белого цвета. Практически не растворим в воде, малорастворим в 96 % этаноле, растворим в растворах аммиака и разбавленных растворах гидроксидов щелочных металлов.
Гуммиарабик.
Затвердевающая на воздухе, клейкая масса, выделяемая из естественных или специально сделанных надрезов ствола и ветвей акации AcaciasenegaIL.Willd. (син. Senegalia Senegal (L.) Britton), других видов Acacia африканского происхождения и AcaciaseyaIDelile.
Гуммиарабик почти полностью, но очень медленно в течение 2 ч растворим в двойном от его массы объеме воды. На поверхности остаются очень маленькие кусочки растительных частиц. Полученная жидкость бесцветная или желтоватая, плотная, вязкая, клейкая, просвечи вающаяся и имеющая слабокислую реакцию по синей лакмусовой бумаге.
Практически нерастворим в 96 % этаноле.
Гуммиарабика раствор.
100 г гуммиарабика Р растворяют в 1000 мл воды Р при перемешивании механической мешалкой в течение 2 ч. Центрифугируют с ускорением около 2000g в течение 30 мин до получения прозрачного раствора.

Сыйымдылығы шамамен 250 мл полиэтилен контейнерлерде 0 °С-дан -20 °С-ға дейінгі температурада сақтайды.
Дантрон. С14Н8О4. (Mr 240,21). [117-10-2]. 1,8-Дигидроксиантрахин. 1,8-Дигидроксиан-трацен-9,10-дион.
Қызғылт-сары түсті кристалл ұнтақ. Суда дерлік ерімейді, этанолда (96 %) бәсең ериді, сілтілік гидроксидтер ерітінділерінде ериді.
Балқу температурасы шамамен 195 °С.
Дейтерий оксиді. 2Н2О. (Mr 20,03). [7789-20-0]. Дейтерийленген су. Дейтерийлеу дәрежесі кемінде 99,7 %.
шамамен 1,11
шамамен 1,328.
Қайнау температурасы шамамен 101 °С.
Дейтерийленген сірке қышқылы.
С22Н4О2. (Mr 64,08). [1186-52-3]. Тетрадейтерий-сірке қышқылы. Сірке-d3 қышқылы-d. Дейтерийрлеу дәрежесі кемінде 99,7 %.
шамамен 1,12
шамамен 1,368.
Қайнау температурасы шамамен 115 °С. Балқу температурасы шамамен 16 °С.
Дейтерийленген ацетон. С32Н6О. (Mr 64,12). [666-52-4]. Ацетон-d6. (2Н6)-Ацетон.
Дейтерийрлеу дәрежесі кемінде 99,5 %. Мөлдір түссіз сұйықтық. Сумен, диметилформамидпен, этанолмен және метанолмен араласады.
шамамен 0,87.
n20D шамамен 1,357.
Қайнау температурасы шамамен 55 °С.
Су және дейтерий оксиді. 0,1 %-дан аспайды.
Дейтерийленген диметисульфоксид. С22Н60S. (Mr 84,17). [2206-27-1]. (2Н6)-Диметилсульфоксид. Диметилсульфоксид-d6.
Дейтерийлеу дәрежесі кемінде 99,8 %.
Тұтқыр, дерлік түссіз, тым гигроскопиялық сұйықтық. Суда, ацетонда және сусыз этанолда ериді.
d2020шамамен 1,18.
Балқу температурасы шамамен 20 °С.
Су және дейтерий оксиді. 0,1 %-дан аспайды. Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Дейтерийленген метанол. С2Н40. (Mr 36,07). [811-98-3]. (2Н4)-Метанол. Метанол-d.
Дейтерийлеу дәрежесі кемінде 99,8 %. Мөлдір түссіз сұйықтық. Сумен, 96 % этанолмен және метиленхлоридпен араласады.
шамамен 0,888.
шамамен 1,326.
Қайнау температурасы шамамен 65,4 °С.
Дейтерийленген хлороформ. С2НС13. (Mr 120,38). [865-49-6]. (2Н4)-Хлороформ. Хлороформ-d.
Дейтерийлеу дәрежесі кемінде 99,7 %. Мөлдір түссіз сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, ацетонмен, 96 % этанолмен араласады. Күміс фольгамен тұрақтандырылуы мүмкін.
шамамен 1,51.
шамамен 1,445.
Қайнау температурасы шамамен 60 °С.
Су және дейтерий оксиді. 0,05 %-дан көп емес.
Декан. С10Н22. (Mr 142,28). [124-18-5]. Түссіз сұйықтық. Суда мүлде ерімейді.
шамамен 1,411.
Қайнау температурасы шамамен 174 °С.
Деканол. С10Н22О. (Mr 158,28). [112-30-1]. Декан-1-ол.
Тұтқыр сұйықтық, 6 °С температурада қатаяды. Суда мүлде ерімейді, 96 % этанолда ериді.
шамамен 1,436.
Қайнау температурасы шамамен 230 °С.
Декстран 2000 көк. [9049-32-5].

Хранят в полиэтиленовых контейнерах вместимостью около 250 мл при температуре от 0 °С до -20 °С.
Дантрон. С14Н8О4. (Mr 240,21). [117-10-2]. 1,8-Дигидроксиантрахин. 1,8-Дигидроксиан- трацен-9,10-дион.
Кристаллический порошок оранжевого цвета. Практически нерастворим в воде, слабо растворим в этаноле (96 %), растворим в растворах щелочных гидроксидов.
Температура плавления около 195 °С.
Дейтерия оксид. 2Н2О. (Mr 20,03).
[7789-20-0]. Вода дейтерированная. Степень дейтерирования не менее 99,7 %.
около 1,11
около 1,328.
Температура кипения около 101 °С.
Дейтерированная уксусная кислота.
С22Н4О2. (Mr 64,08). [1186-52-3]. Тетрадейтеро- уксусная кислота. Уксусная-d3 кислота-d. Степень дейтерирования не менее 99,7 %.
около 1,12
около 1,368.
Температура кипения около 115 °С. Температура плавления около 16 °С.
Дейтерированный ацетон. С32Н6О.
(Mr 64,12). [666-52-4]. Ацетон-d6 (2Н6)-Ацетон.
Степень дейтерирования не менее 99,5 %. Прозрачная бесцветная жидкость. Смешивается с водой, диметилформамидом, этанолом и метанолом.
около 0,87.
около 1,357.
Температура кипения около 55 °С.
Вода и дейтерия оксид. Не более 0,1 %.
Дейтерированный диметисульфоксид.
C22H6OS. (Mr 84,17). [2206-27-1]. (2Н6)-Диме- тилсульфоксид. Диметилсульфоксид-d6
Степень дейтерирования не менее 99,8 %.
Вязкая практически бесцветная сильно гигроскопичная жидкость. Растворим в воде, ацетоне и этаноле безводном.
около 1,18.
Температура плавления около 20 °С.
Вода и дейтерия оксид. Не более 0,1 %.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Дейтерированный метанол. C2H4O. (Mr 36,07). [811-98-3]. (2Н4)-Метанол. Мета- нол-d.
Степень дейтерирования не менее 99,8 %. Прозрачная бесцветная жидкость. Смешивается с водой, 96 % этанолом и метиленхлоридом.
около 0,888.
около 1,326.
Температура кипения около 65,4 °С.
Дейтерированный хлороформ. C2HCI3. (Mr 120,38). [865-49-6]. (2Н4)-Хлороформ. Хло- роформ-d.
Степень дейтерирования не менее 99,7 %. Прозрачная бесцветная жидкость. Практически не растворим в воде, смешивается с ацетоном, 96 % этанолом. Может быть стабилизирован серебряной фольгой.
около 1,51.
около 1,445.
Температура кипения около 60 °С.
Вода и дейтерия оксид. Не более 0,05 %.
Декан. С10Н22. (Mr 142,28). [124-18-5].
Бесцветная жидкость. Практически не рас-творим в воде.
около 1,411.
Температура кипения около 174 °С.
Деканол. С10Н22О. (Mr 158,28). [112-30-1]. Декан-1-ол.
Вязкая жидкость, затвердевающая при тем-пературе 6 °С. Практически не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
около 1,436.
Температура кипения около 230 °С.
Декстран 2000 синий. [9049-32-5].

2 · 106 орташа молекулярлық массасы бар декстраннан затты көк түске бояйтын полициклдік хромофор енгізе отырып дайындайды. Алмасу дәрежесі 0,017. Қатыру кезінде кептіреді. Суда Р және сулы тұзды ерітінділерде тез және толық ериді.
рН 7-мен Р 1 г/л фосфаттық буферлік ерітіндінің 280 нм толқын ұзындығы кезінде ең үлкен сіңіруі (2.1.2.24) болады.
Хроматографиялауға арналған көлденең байланыстырылғын декстран Р2.
Шар тәріздес нысандағы гранулалар, молекулярлық салмағы 15·102–ден 30·103–ке дейінгі пептидтер мен белоктарды бөлу үшін жарамды. Құрғақ гранулалардың диаметрі 20 мкм-дан 80 мкм-ға дейін.
Хроматографиялауға арналған көлденең байланыстырылған декстран Р3.
Шар тәріздес нысандағы гранулалар, молекулярлық салмағы 4·103 -тен 15·104 -ке дейінгі пептидтер мен белоктарды бөлу үшін жарамды. Құрғақ гранулалардың диаметрі 40 мкм-дан 120 мкм-ға дейін.
Декстроза. [50-99-7]. Қараңыз. Глюкоза Р.
2'-Дезоксиуридин. C9H12N2O5. (Mr 228,2). [951-78-0]. 1-(2-Дезокси-b-D-эритро-пентофуранозил)-1Н,3Н-пиримидин-2,4-дион.
Балқу температурасы шамамен 165 °С.
Хроматография. Анықтау Йодоксиуридин жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес ЖҚХ әдісімен (2.1.2.26) жүргізіледі; 0,25 г/л 5 мкл ерітінді жағады; хроматограммада бір ғана негізгі дақ анықталуға тиіс.
Диазобензолсульфон қышқылының ерітіндісі Р1.
0,9 г сульфанил қышқылын Р 30 мл хлорсутек қышқылының Р және 70 мл суға Р араластырылған қоспасында ерітеді. 3 мл алынған ерітіндіге 50 г/л натрий нитритының Р 3 мл ерітіндісін қосады, мұзды моншада 5 мин бойы салқындатады, одан кейін 12 мл натрий нитритінің ерітіндісін қосады, тағы салқындатады және сумен Р 100 мл көлемге жеткізеді. Реактивті мұзды моншаға салады. Мұзды моншада 15 мин бойы ұстап, тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
3-3'-Диаминобензидин тетрагидрохлориді. С12Н18С14N2О. (Mr 396,14). [7411-49-6]. 3,3',4,4'-Дифенилтетрамин.
Ақшыл немесе сәл қызғылт түсті ұнтақ. Суда ериді.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 280 °С.
Диаммоний гидрофосфаты. (NH4)2HP04. (Mr 132,06). [7783-28-0]. Диаммоний гидрофосфаты.
Ақ түсті кристалдар немесе гранулалар. Гигроскопиялы, суда өте тез ериді, 96 % этанолда мүлде ерімейді.
рН(2.1.2.3). Шамамен 8. 200 г/л ерітіндінің рН өлшейді.
Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Диатомит. [91053-39-3].
Ұсақ гранулалы ақ немесе ақшыл түсті, қатқан диатомит балдырларының немесе олардың сынықтарының кремнийлі қабықтарынан алынған ұнтақ.
Суда, 96 % этанолда мүлде ерімейді. Микроскоптың көмегімен Ч500-ге үлкейте отырып сәйкестендіреді.
Газды хроматографияға арналған диатомит.

Готовят из декстрана, имеющего среднюю молекулярную массу 2 • 106, введением полициклического хромофора, окрашивающего вещество в синий цвет. Степень замещения 0,017. Высушивают при замораживании. Быстро и полностью растворяется в воде Р и водных солевых растворах.
Раствор 1 г/л в фосфатном буферном растворе c рН 7 Р имеет максимум поглощения (2.1.2.24) при длине волны 280 нм.
Декстран поперечно-сшитый для хрома-тографии Р2.
Гранулы шарообразной формы, пригодны для разделения пептидов и белков с молекуляр¬ными массами от 15-102 до 30-103. Сухие грану¬лы имеют диаметр от 20 мкм до 80 мкм.
Декстран поперечно-сшитый для хрома-тографии Р3.
Гранулы шарообразной формы, пригодны для разделения пептидов и белков с молекулярными массами от 4-103 до 15104. Сухие гранулы имеют диаметр от 40 мкм до 120 мкм.
Декстроза. [50-99-7]. См. Глюкоза Р.
2'-Дезоксиуридин. C9H12N2O5. (Mr 228,2). [951-78-0]. 1-(2-Дезокси-Р^-эритро-пентофу- ранозил)-1H,3H-пиримидин-2,4-дион.
Температура плавления около 165 °С.
Хроматография. Oпределение проводят методом ТСХ (2.1.2.26) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Йодоксиуридин; наносят 5 мкл раствора 0,25 г/л; на хроматограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Диазобензолсульфоновой кислоты раствор Р1.
0,9 г сульфаниловой кислоты Р растворяют в смеси 30 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р и 70 мл воды Р. К 3 мл полученного раствора прибавляют 3 мл раствора 50 г/л натрия нитрита Р, охлаждают в ледяной бане в течение 5 мин, затем прибавляют 12 мл раствора натрия нитрита, снова охлаждают и доводят водой Р до объема 100 мл. Реактив помещают в ледяную баню. Готовят непосредственно перед использованием, выдерживая в ледяной бане в течение 15 мин.
3,3'-Диаминобензидина тетрагидрохлорид. C12H18CI4N42H2O. (Mr 396,14). [7411-49-6]. 3,3',4,4'-Дифенилтетрамин.
Порошок почти белого или слегка розового цвета. Растворим в воде.
Температура плавления около 280 °С с разложением.
Диаммония гидрофосфат. (NH4)2HPO4. (Mr 132,06). [7783-28-0]. Гидрофосфат диаммония.
Кристаллы или гранулы белого цвета. Гигроскопичен, очень легко растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
рН(2.1.2.3). Oколо 8. Измеряют рН раствора 200 г/л.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Диатомит. [91053-39-3].
Мелкий гранулированный порошок белого или почти белого цвета, полученный из кремнистых оболочек окаменевших диатомовых водорослей или их осколков.
Практически не растворим в воде, 96 % этаноле. Идентифицируют с помощью микроскопа при увеличении 4500.
Диатомит для газовой хроматографии.

Ұсақ гранулалы ақ немесе ақшыл түсті, қатқан диатомит балдырларының немесе олардың сынықтарының кремнийлі қабықтарынан алынған ұнтақ. Суда, 96 % этанолда мүлде ерімейді. Микроскоптың көмегімен х 500-ге үлкейте отырып сәйкестендіреді; хлорсутек қышқылымен Р өңдеу және сумен Р шаю арқылы тазартады. Бөлшектерінің мөлшері. № 180 фильтрде 5 %-дан артық қалмауы керек және № 125 фильтрден 10 %-дан аспайтындай өтуі керек.
Газды хроматографияға арналған диатомит Р1.
Ұсақ гранулалы ақ немесе ақшыл түсті, қатқан диатомит балдырларының немесе олардың сынықтарының кремнийлі қабықтарынан алынған ұнтақ. Суда, 96 % этанолда мүлде ерімейді. Микроскоптың көмегімен х 500-ге үлкейте отырып сәйкестендіреді; хлорсутек қышқылымен Р өңдеу және сумен Р шаю арқылы тазартады.
Бөлшектерінің мөлшері. № 250 фильтрде 5 %-дан артық қалмау керек және № 180 фильтрден 10 %-дан аспайтындай өтуі керек.
Газды хроматографияға арналған диатомит Р2.
Ұсақ гранулалы ақ немесе ақшыл түсті, қатқан диатомит балдырларының немесе олардың сынықтарының кремнийлі қабықтарынан алынған, беткі қабатының үлестік алаңы шамамен 0,5 м2/г ұнтақ. Суда, 96 % этанолда мүлде ерімейді. Микроскоптың көмегімен х 500-ге үлкейте отырып сәйкестендіреді; хлорсутек қышқылымен Р өңдеу және сумен Р шаю арқылы тазартады.
Бөлшектерінің мөлшері. № 180 фильтрде 5 %-дан артық қалмау керек және № 125 фильтрден 10 %-дан аспайтындай өтуі керек.
Газды хроматографияға арналған силандалған диатомит.
Газды хроматографияға арналған, диметилдихлорсиланмен немесе басқа қолайлы силандайтын реагенттермен силандалған диатомит Р.
Газды хроматографияға арналған силандалған диатомит Р1.
Ұсақталған отқа төзімді қызыл кірпіштен алады және диметилдихлорсиланмен немесе басқа қолайлы силандайтын реагенттермен силандайды. Хлорсутек қышқылымен Р өңдеу және сумен Р шаю арқылы тазартады.
Дибензил. С14Н14. (Mr 182,26). [103-29-7]. 1,2-Дифенилэтан.
Ақ түсті кристалл ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, метиленхлоридте өте тез ериді, ацетонда тез ериді, 96 % этанолда ериді.
Балқу температурасы 50 °С-дан 53 °С-ға дейін.
Дибутил эфирі. C8H18O. (Mr 130,23). [142-96-1].
Түссіз тұтанғыш сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, сусыз этанолмен араласады.
шамамен 0,77.
шамамен 1,399.
Егер дибутил эфирі пероксид сынақтарынан өтпесе, қайта айдамайды.
Пероксидтер. Крахмалдың калий йодидімен 8 мл ерітіндісін Р тығыз шыны тығыны бар, сыйымдылығы 12 мл және диаметрі шамамен 1,5 см цилиндрге салады, сынайтын эфирмен толық толтырады, тығынмен жабады және араластырады. Қараңғы жерде 30 мин бойы ұстайды. Боялмауға тиіс.
Кез келген қосылған стабилизатордың атауы және концентрациясы затбелгісінде көрсетілуге тиіс.
Дибутилфталат. C16H22O4. (Mr 278,34). [84-74-2]. Дибутил(бензол-1,2-дикарбоксилат).
Мөлдір түссіз немесе бәсең боялған майлы сұйықтық. Суда тым аз ериді, ацетонмен, 96 % спиртпен араласады.

Мелкий гранулированный порошок белого или почти белого цвета, полученный из кремнистых оболочек окаменевших диатомовых водорослей или их осколков. Практически не растворим в воде, 96 % этаноле. Идентифицируют с помощью микроскопа при увеличении х 500; очищают посредством обработки хлороводородной кислотой Р и промыванием водой Р. Размер частиц. Не более 5 % должно оставаться на сите № 180 и не более 10 % должно проходить через сито № 125.
Диатомит для газовой хроматографии Р1.
Мелкий гранулированный порошок белого или почти белого цвета, полученный из кремнистых оболочек окаменевших диатомовых водорослей или их осколков. Практически не растворим в воде, 96 % этаноле. Идентифицируют с помощью микроскопа при увеличении х 500; очищают посредством обработки хлороводородной кислотой Р и промыванием водой Р.
Размер частиц. Не более 5 % должно оставаться на сите № 250 и не более 10 % должно проходить через сито № 180.
Диатомит для газовой хроматографии Р2.
Мелкий гранулированный порошок белого или почти белого цвета, с удельной площадью поверхности около 0,5 м2/г, полученный из кремнистых оболочек окаменевших диатомовых водорослей или их осколков. Практически не растворим в воде, 96 % этаноле. Идентифицируют с помощью микроскопа при увеличении 500х; очищают посредством обработки хлороводородной кислотой Р и промыванием водой Р.
Размер частиц. Не более 5 % должно оставаться на сите № 180. Не более 10 % должно проходить через сито № 125.
Диатомит силанизированный для газовой хроматографии.
Диатомит для газовой хроматографии Р, силанизированный диметилдихлорсиланом или другими подходящими силанизирующими реагентами.
Диатомит силанизированный для газовой хроматографии Р1.
Получают из раздробленного красного огнеупорного кирпича и силанизируют диметилди-хлорсиланом или другими подходящими силанизирующими реагентами. Очищают посредством обработки хлороводородной кислотой Р и промыванием водой Р.
Дибензил. С14Н14. (Mr 182,26). [103-29-7].
1,2-Дифенилэтан.
Кристаллический порошок белого цвета. Практически не растворим в воде, очень легко растворим в метиленхлориде, легко растворим в ацетоне, растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления от 50 °С до 53 °С.
Дибутиловый эфир. C8H18O. (Mr 130,23). [142-96-1].
Бесцветная воспламеняющаяся жидкость. Практически не растворим в воде, смешивается с этанолом безводным.
около 0,77.
около 1,399.
Не перегоняют, если дибутиловый эфир не выдерживает испытания на пероксиды.
Пероксиды. 8 мл раствора крахмала с калия йодидом Р помещают в цилиндр с притертой стеклянной пробкой, вместимостью 12 мл и диаметром около 1,5 см, полностью заполняют испытуемым эфиром, закрывают пробкой и перемешивают. Выдерживают в темном месте в течение 30 мин. Не должно появляться окрашивание.
Название и концентрация любого добавлен¬ного стабилизатора должны быть указаны на этикетке.
Дибутилфталат. С16Н22O4. (Mr 278,34).
[84-74-2]. Дибутил(бензол-1,2-дикарбоксилат).
Прозрачная бесцветная или слабо окрашенная маслянистая жидкость. Очень мало растворим в воде, смешивается с ацетоном, 96 % спир¬том.

1,043-тен 1,048-ге дейін.
1,490-нан 1,495-ке дейін.
10,11-Дигидрокарбамазепин. C15H14N20. (Mr 238,28). [3564-73-6]. 10,11-Дигидро-5Н-дибензо[b,ƒ]азепин-5-карбоксамид.
Балқу температурасы 205 °С-дан 210 °С-ға дейін.
Дигидроксинафталин. [132-86-5].
Қараңыз. 1,3-Дигидроксинафталин Р.
1,3-Дигидроксинафталин. С10Н802. (Mr 160,17). [132-86-5]. Нафталин-1,3-диол.
Әдетте қоңырқай-күлгін түсті кристалл ұнтақ. Суда және 96 % этанолда тез ериді.
Балқу температурасы шамамен 125 °С.
2,7-Дигидроксинафталин. С10Н8О2. (Mr 160,2). [582-17-2]. Нафталин-2,7-диол.
Істікті кристалдар. Суда, 96 % этанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 190 °С.
2,7-Дигидроксинафталин ерітіндісі.
10 мг 2,7-дигидроксинафталинді Р 100 мл күкірт қышқылында Р ерітеді және түсі жоғалғанға дейін ұстайды. Сақтау мерзімі 2 тәулік.
Дигитоксин. C41H64O13. (Mr 765). [71-63-6]. 3Р-[(0-2,6-Дидеокси-b-D-рибо-гексопиранозил-(1→4)-0-2,6-дидеокси-b-D-рибо-гексопиранозил-(1→4)-2,6-дидеокси-b-D-рибо-гексопиранозил)окси]-14-гидрокси-5b,14b-кард-20(22)-энолид.
Құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 95,0 % және 103,0%-дан аспайтын C41H64O13 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ.
Суда мүлде ерімейді, метанол мен метиленхлоридтің бірдей көлемдерінің қоспасында тез ериді, спиртте және метанолда аз ериді.
Дигитонин. С56Н92029. (Mr 1229). [11024-24-1]. 3Р-[0-Р-0-Глюкопиранозил-(1→3)-0-b-D-галактопиранозил-(1→2)-0-[b-D-ксилопирано- зил-(1→3)]-0-b-D-галактопиранозил-(1→4)-0-b-D-галактопиранозилокси]-(25R)-5a-спиростан-2a,15b-диол.
Кристалдар. Суда мүлде ерімейді, сусыз этанолда бәсең ериді, 96 % этанолда аз ериді.
Дидодецил-3,3'-тиодипропанат. С30Н5804S. (Mr 514,8). [123-28-4].
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, ацетонда және мұнай эфирінде тез ериді, 96 % этанолда аз ериді.
Балқу температурасы шамамен 39 °С.
Диизобутилкетон. С9Н180. (Mr 142,24). [108-83-8 ].
Мөлдір түссіз сұйықтық. Суда аз ериді, органикалық ерітінділердің көпшілігімен араласады.
шамамен 1,414.
Қайнау температурасы шамамен 168 °С.
Диизопропил эфирі. С6Н140. (Mr 102,17). [108-20-3].
Мөлдір түссіз сұйықтық. Суда тым аз ериді, 96 % этанолмен араласады.
0,723-тен бастап 0,728-ге дейін.
Қайнау температурасы 67 °С-дан 69 °С-ға дейін.
Егер дибутил эфирі пероксид сынақтарынан өтпесе, қайта айдамайды
Пероксидтер. Крахмалдың калий йодидімен 8 мл ерітіндісін Р тығыз шыны тығыны бар, сыйымдылығы 12 мл және диаметрі шамамен 1,5 см цилиндрге салады, сынайтын эфирмен толық толтырады, тығынмен жабады және араластырады. Қараңғы жерде 30 мин бойы ұстайды. Боялмауға тиіс.
Кез келген қосылған стабилизатордың атауы және концентрациясы затбелгісінде көрсетілуге тиіс. Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Дикалий гидрофосфаты. K2HP04. (Mr 174,18). [7758-11-4]. Дикалий гидрофосфаты.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ, гигроскопиялық. Суда өте тез ериді, 96 % этанолда аз ериді.
Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Дикалий гидрофосфаты тригидраты. K2HP04·3H20. (Mr 228,22). [16788-57-1]. Гидрофосфат дикалий тригидраты.
Түссіз, ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ немесе кристалдар, гигроскопиялық. Суда тез ериді.

от 1,043 до 1,048.
от 1,490 до 1,495.
10,11-Дигидрокарбамазепин. C15H14N2O. (Mr 238,28). [3564-73-6]. 10,11-Дигидро-5H-ди- бензо[b,f]азепин-5-карбоксамид.
Температура плавления от 205 °С до 210 °С.
Дигидроксинафталин. [132-86-5].
См. 1,3-Дигидроксинафталин Р.
1,3-Дигидроксинафталин. С10Н8O2. (Mr 160,17). [132-86-5]. Нафталин-1,3-диол.
Кристаллический порошок обычно корич-невато-фиолетового цвета. Легко растворим в воде и 96 % этаноле.
Температура плавления около 125 °С.
2,7-Дигидроксинафталин. С10Н8O2. (Mr 160,2). [582-17-2]. Нафталин-2,7-диол.
Игольчатые кристаллы. Растворим в воде, 96 % этаноле.
Температура плавления около 190 °С.
2,7-Дигидроксинафталина раствор.
10 мг 2,7-дигидроксинафталина Р рас-творяют в 100 мл серной кислоты Р и выдерживают до обесцвечивания. Срок хранения 2 сут.
Дигитоксин. C41H64O13. (Mr 765). [71-63-6]. 3B-[(0-2,6-Дидеокси-B-D-рибо-гексопиранозил- (1
4)-0-2,6-дидеокси-B-D-рибо-гексопирано- зил-(1
4)-2,6-дидеокси-B-D-рибо-гексопирано- зил)окси]-14-гидрокси-5Р,14р-кард-20(22)-энолид.
Содержит не менее 95,0 % и не более 103,0 % C41H64O13 в пересчете на сухую суб-станцию.
Порошок белого или почти белого цвета.
Практически не растворим в воде, легко растворим в смеси равных объемов метанола и ме- тиленхлорида, мало растворим в спирте и мета-ноле.
Дигитонин. С56Н92O29. (Mr 1229). [11024-24-1]. 3B-[0-B-D-Глюкопиранозил-(1
3)-O-B-D-га- лактопиранозил-(1
2)-O-B-D-ксилопирано- зил-(1
3)]-O-B-D-галактопиранозил-(1
4)-O-B-D-галактопиранозилокси]-(25R)-5а-спиро- стан-2а,15B-диол.
Кристаллы. Практически не растворим в воде, умеренно растворим в этаноле безводном, мало растворим в 96 % этаноле.
Дидодецил-3,3'-тиодипропанат. С30Н58O4S. (Mr 514,8). [123-28-4].
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Практически не растворим в воде, легко растворим в ацетоне и петролейном эфире, мало растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 39 °С.
Диизобутилкетон. С9Н18O. (Mr 142,24).
[108-83-8 ].
Прозрачная бесцветная жидкость. Мало растворим в воде, смешивается с большинством органических растворителей.
около 1,414.
Температура кипения около 168 °С.
Диизопропиловый эфир. С6Н14О. (Mr 102,17). [108-20-3].
Прозрачная бесцветная жидкость. Очень мало растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
от 0,723 до 0,728.
Температура кипения от 67 °С до 69 °С.
Не перегоняют, если диизопропиловый эфир не выдерживает испытания на пероксиды.
Пероксиды. 8 мл раствора крахмала с калия йодидом Р помещают в цилиндр с притертой стеклянной пробкой вместимостью 12 мл и диаметром около 1,5 см, полностью заполняют испытуемым эфиром, закрывают пробкой и перемешивают. Выдерживают в темном месте в течение 30 мин. Не должно появляться окрашивание.
Название и концентрация любого добавлен-ного стабилизатора должны быть указаны на этикетке. Хранят в защищенном от света месте.
Дикалия гидрофосфат. К2НРО4. (Mr 174,18). [7758-11-4]. Гидрофосфат дикалия.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета, гигроскопичен. Очень легко растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Дикалия гидрофосфата тригидрат.
К2НРО4-3Н2О. (Mr 228,22). [16788-57-1]. Гидро-фосфата дикалия тригидрат.
Порошок или кристаллы бесцветные, белого или почти белого цвета, гигроскопический. Легко растворим в воде.

Дикарбоксидин гидрохлориді. C20H26Cl2N2O6. (Mr 461,3). [56455-90-4]. 4,4'-[(4,4'-Диаминодифенил-3,3'-диил) диокси]дибутан қышқылы дигидрохлориді.
Диметикон. [9006-65-9]. a-Триметилсилил- w-метилполи [окси(диметилсиландиил)].
Поли(диметилсилоксан) дихлордиметилсилан мен хлортриметилсиланды гидролиздеу және поликонденсациялау арқылы алады. Атауынан кейінгі санымен ерекшеленетін, өзара өзгеше диметикон маркалары болады, ол сан номиналды кинематикалық тұтқырлықты білдіреді.
Диметикондарды полимеризациялау дәрежесі (n = 20 - 400) 20 мм2·с-1–ден 1300 мм2·с-1-ге дейінгі номиналды кинематикалық тұтқырлыққа сәйкес келуге тиіс.
Номиналды тұтқырлығы 50 мм2·с-1 немесе одан төмен диметикондар сырттан пайдалануға ғана арналған.
Мөлдір, тұтқырлығы әртүрлі түссіз сұйықтық.
Суда мүлде ерімейді, сусыз этанолда тым аз ериді немесе дерлік ерімейді, этилацетатпен, метилэтилкетонмен және толуолмен араласады.
Диметиламинобензальдегид. С9Н11NО. (Mr 149,2). [100-10-7]. 4-Диметиламинобензальдегид.
Ақ немесе сарғыш-ақ түсті кристалдар. 96 % этанолда және сұйылтылған қышқылдарда ериді.
Балқу температурасы шамамен 74 °С.
Диметиламинобензальдегид ерітіндісі Р1.
0,2 г диметиламинобензальдегидті Р 20 мл 96 % этанолда Р ерітеді, 0,5 мл хлорсутек қышқылын Р қосады, алынған ерітіндіні белсендірілген көмірмен шайқайды Р және фильтрлейді. Ерітіндінің түсі йод ерітіндісінің Р3 түсінен қанық болмауға тиіс. Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Диметиламинобензальдегид ерітіндісі Р2.
0,2 г диметиламинобензальдегидті Р 4,5 мл су Р мен 5,5 мл хлорсутек қышқылының Р қоспасында қыздырмай ерітеді. Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Диметиламинобензальдегид ерітіндісі Р6.
0,125 г диметиламинобензальдегидті Р 35 мл су Р мен 65 мл күкірт қышқылының Р салқындатылған қоспасында ерітеді, 50 г/л темір(ІІІ) хлоридінің Р 0,1 мл. ерітіндісін қосады. Пайдаланар алдында жарықтан қорғалған жерде 24 сағат ұстайды.
Бөлме температурасында 7 тәулік; тоңазытқышта – бірнеше ай бойы сақтайды.
Диметиламинобензальдегид ерітіндісі Р7.
1,0 г диметиламинобензальдегидті Р 50 мл хлорсутек қышқылында Р ерітеді және 50 мл 96 % этанол Р қосады. Жарықтан қорғалған жерде ұстайды.
Сақтау мерзімі 1 ай.
Диметиламинобензальдегид ерітіндісі Р8.
0,25 г диметиламинобензальдегидті Р 5 г фосфор қышқылы Р, 45 г су Р және 50 г сусыз сірке қышқылы Р қоспасында ерітеді. Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
4-Диметиламиндаршын      альдегиді. C11H13NO. (Mr 175,23). [6203-18-5]. 3-(4-Диме- тиламинофенил)пропеналь.
Қызғылт сарыдан қызғылт сары-қоңыр түске дейінгі кристалдар немесе ұнтақ. Жарыққа сезімтал келеді.
Балқу температурасы шамамен 138 °C.
4-Диметиламиндаршын альдегиді ерітіндісі.
2 г 4-диметиламиндаршын альдегидін Р 100 мл хлорсутек қышқылы Р1 мен 100 мл этанол Р қоспасында ерітеді.
Тікелей пайдаланар алдында ерітіндіні сусыз этанолмен Р 4 есе араластырады.
Диметиламинонафталинсульфонилхлорид. C12H12C1NO2S. (Mr 269,75). [605-65-2]. 5-Диметиламино-1-нафталинсульфонилхлорид.
Сары түсті кристалл ұнтақ. Суда аз ериді, метанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 70 °C.

Дикарбоксидина гидрохлорид. C20H26CI2N2O6. (Mr 461,3). [56455-90-4]. 4,4'-[(4,4'-Диаминоди- фенил-3,3'-диил) диокси]дибутановой кислоты дигидрохлорид.
Диметикон. [9006-65-9]. а-Триметилсилил- a-метилполи[окси(диметилсиландиил)].
Поли(диметилсилоксан) получают путем гидролиза и поликонденсации дихлордиметил- силана и хлортриметилсилана. Существуют марки диметикона, различающиеся между собой числом после наименования, обозначающим номинальную кинематическую вязкость.
Степень полимеризации (n = 20 - 400) ди- метиконов должна соответствовать номинальной кинематической вязкости от 20 мм2-с-1 до 1300 мм2-с-1.
Диметиконы с номинальной вязкостью 50 мм2•с-1 или ниже предназначены только для наружного применения.
Прозрачная, бесцветная жидкость различной вязкости.
Практически нерастворим в воде, очень ма-лорастворим или практически не растворим в этаноле безводном, смешивается с этилацетатом, метилэтилкетоном и толуолом.
Диметиламинобензальдегид. С9H11NО.
(Mr 149,2). [100-10-7]. 4-Диметиламинобензаль- дегид.
Кристаллы белого или желтовато-белого цвета. Растворим в 96 % этаноле и разбавленных кислотах.
Температура плавления около 74 °С.
Диметиламинобензальдегида раствор Р1.
0,2 г диметиламинобензальдегида Р растворяют в 20 мл 96 % этанола Р, прибавляют 0,5 мл хлороводородной кислоты Р, полученный раствор встряхивают с углем активированным Р и фильтруют. Окраска раствора не должна быть интенсивнее окраски раствора йода Р3. Готовят непосредственно перед использованием.
Диметиламинобензальдегида раствор Р2.
0,2 г диметиламинобензальдегида Р растворяют без нагревания в смеси 4,5 мл воды Р и 5,5 мл хлороводородной кислоты Р. Готовят непосредственно перед использованием.
Диметиламинобензальдегида раствор Р6.
0,125 г диметиламинобензальдегида Р рас-творяют в охлажденной смеси 35 мл воды Р и 65 мл серной кислоты Р, прибавляют 0,1 мл раствора 50 г/л железа(III) хлорида Р. Перед использованием выдерживают 24 ч в защищенном от света месте.
Хранят при комнатной температуре 7 сут; в холодильнике - в течение нескольких месяцев.
Диметиламинобензальдегида раствор Р7.
1,0 г диметиламинобензальдегида Р растворяют в 50 мл хлороводородной кислоты Р и прибавляют 50 мл 96 % этанола Р. Хранят в защищенном от света месте.
Срок хранения 1 мес.
Диметиламинобензальдегида раствор Р8.
0,25 г диметиламинобензальдегида Р рас-творяют в смеси 5 г фосфорной кислоты Р, 45 г воды Р и 50 г уксусной кислоты безводной Р. Го-товят непосредственно перед использованием.
4-Диметиламинокоричный альдегид.
C11H13NO. (Mr 175,23). [6203-18-5]. 3-(4-Диме- тиламинофенил)пропеналь.
Кристаллы или порошок от оранжевого до оранжево-коричневого цвета. Чувствителен к свету.
Температура плавления около 138 °С.
1- Диметиламинокоричного альдегида раствор.
1 г 4-диметиламинокоричного альдегида Р растворяют в смеси 100 мл хлороводородной кислоты Р1 и 100 мл этанола Р.
Непосредственно перед использованием раствор разводят этанолом безводным Р в 4 раза.
Диметиламинонафталинсульфонилхлорид. C12H12CINO2S. (Mr 269,75). [605-65-2].
5-Диметиламино-1-нафталинсульфонилхлорид.
Кристаллический порошок желтого цвета. Мало растворим в воде, растворим в метаноле.
Температура плавления около 70 °С.

Диметиланилин. [121-69-7].
Қараңыз.N,N-Диметиланилин Р.
N,N-Диметиланилин. C8H11N. (Mr 121,18). [121-69-7].
Мөлдір майлы сұйықтық. Жаңадан қайта айдаған дерлік түссіз, сақтау кезінде қызғылт-қоңырқай түске дейін қараданады. Суда мүлде ерімейді, 96 % этанолда тез ериді.
шамамен 1,558.
Қайта айдаудың температуралық шектері (2.1.2.11). 192 °C-дан 194 °C-ға дейін; кемінде 95 %-ы қайта айдалуға тиіс.
2,6-Диметиланилин. C8H11N. (Mr 121,18). [87-62-7]. 2,6-Ксилидин.
Түссіз сұйықтық. Суда бәсең ериді, 96 % этанолда ериді.
шамамен 0,98.
2,3-Диметиланилин. C8H11N. (Mr 121,18). [87-59-2]. 2,3-Ксилидин.
Сарғыш түсті сұйықтық. суда бәсең ериді, 96 % этанолда ериді.
0,993-ден 0,995-ке дейін.
шамамен 1,569.
Қайнау температурасы шамамен 224 °C.
Диметилацетамид. C4H9NO. (Mr 87,12). [127-19-5]. N,N-Диметилацетамид.
Кемінде 99,5 % C4H9NO бар. Түссіз сұйықтық. Сумен және органикалық ерітінділердің көпшілігімен араласады.
шамамен 0,94.
шамамен 1,437.
Қайнау температурасы шамамен 165 °C.
Диметилглиоксим. C4H8N2O2. (Mr 116,12). [95-45-4]. 2,3-Бутандиондиоксим.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар. Суық суда дерлік ерімейді, қайнап тұрған суда тым аз ериді, 96 % этанолда ериді.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 240 °C.
Сульфатты күл (2.1.4.14). 0,05 % көп емес.
Диметилдециламин. C17H27N (Mr 185,4). [1120-24-7]. N,N-Диметилдециламин.
Кемінде 98,0 % (м/м) C17H27N бар. Қайнау температурасы шамамен 234 °C.
Диметилкарбонат. C3H6O3.(Mr 90,1). [616-38-6]. Көмір қышқылының диметил эфирі.
Сұйықтық. Суда ерімейді, 96 % этанолмен араласады.
шамамен 1,065
шамамен 1,368.
Қайнау температурасы шамамен 90 °C.
Диметилды сары. C14H15N3. (Mr 225,29). [60-11-7].
Шульц көрсеткіші № 28.
Түсінің индексі (C. I.) № 11020.
4-(Диметиламино)азобензол. Метилді сары.
Сары түсті ұсақ кристалдар немесе сары немесе қызғылт сары түсті үлпектер. Суда мүлде ерімейді, 96 % этанолда тым аз ериді.
Хроматография. Анықтау жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) жүргізіледі, жұқа қабат ретінде силикагель G P пайдаланады. Хроматографиялық пластинкаға метиленхлоридтегі 0,1 г/л 10 мкл ерітінді Р жағады және дәл осы ерітіндіде хроматографиялайды, ерітіндінің қабаты кемінде 10 см өтуге тиіс; хроматограммада бір ғана негізгі дақ анықталуға тиіс.
Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Диметилді сары және орацетті көктің ерітіндісі.
10 мг диметилді сары Р мен 10 мг орацетті көкті В Р 300 мл метиленхлоридте Р ерітеді.

Диметиланилин. [121-69-7].
См.N,N-Диметиланилин Р.
N,N Диметиланилин. C8H11N. (Mr 121,18). [121-69-7].
Прозрачная маслянистая жидкость. Свеже- перегнанный почти бесцветный, при хранении темнеет до красновато-коричневого цвета. Практически не растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле.
около 1,558.
Температурные пределы перегонки (2.1.2.11). Oт 192 °С до 194 °С; должно перегоняться не менее 95 %.
1,6- Диметиланилин. C8H11N. (Mr 121,18). [87-62-7]. 2,6-Ксилидин.
Бесцветная жидкость. Умеренно растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
около 0,98.
2,3- Диметиланилин. C8H11N. (Mr 121,18). [87-59-2]. 2,3-Ксилидин.
Жидкость желтоватого цвета. Умеренно растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
от 0,993 до 0,995.
около 1,569.
Температура кипения около 224 °С.
Диметилацетамид. C4H9NO. (Mr 87,12). [127-19-5]. NN-Диметилацетамид.
Содержит не менее 99,5 % C4H9NO.
Бесцветная жидкость. Смешивается с водой и большинством органических растворителей.
около 0,94.
около 1,437.
Температура кипения около 165 °С.
Диметилглиоксим. С4Н8 N2O2. (Mr 116,12). [95-45-4]. 2,3-Бутандиондиоксим.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы. Практически не растворим в холодной воде, очень мало растворим в кипящей воде, растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 240 °С с разложением.
Сульфатная зола (2.1.4.14). Не более 0,05 %.
Диметилдециламин. C17H27N (Mr 185,4). [1120-24-7]. N,N-Диметилдециламин.
Содержит не менее 98,0 % (м/м) C17H27N.
Температура кипения около 234 °С.
Диметилкарбонат. C3H6O3.(Mr 90,1). [616-38-6]. Диметиловый эфир угольной кислоты.
Жидкость. Не растворим в воде, смешивает¬ся с 96 % этанолом.
около 1,065
около 1,368.
Температура кипения около 90 °С.
Диметиловый желтый. C14H15N3. (Mr 225,29). [60-11-7].
Показатель Шульца № 28.
Индекс цветности (С. I.) № 11020.
4- (Диметиламино)азобензол. Метиловый желтый.
Мелкие кристаллы желтого цвета или хлопья желтого или оранжевого цвета. Практически не растворим в воде, очень мало растворим в 96 % этаноле.
Хроматография. Oпределение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26), используя в качестве тонкого слоя силикагель G Р. На хроматографическую пластинку наносят 10 мкл раствора 0,1 г/л в метиленхлориде Р и хроматографируют в этом же растворителе, фронт растворителя должен пройти не менее 10 см; на хроматограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Диметилового желтого и орацетового синего раствор.
10 мг диметилового желтого Р и 10 мг орацетового синего В Р растворяют в 300 мл ме- тиленхлорида Р.

N,N-Диметилоктиламин. C10H23N. (Mr 157,30). [7378-99-6]. Октилдиметиламин.
Түссіз сұйықтық.
шамамен 0,765.
шамамен 1,424.
Қайнау температурасы шамамен 195 °C.
1,3-Диметил-2-имидозолидинон. C5H10N20. (Mr 114,15). [80-73-9].
N,N'-Диметилэтиленнесепнәр.1,3-Диметил-2-имидозолидон.
шамамен 1,4720.
Қайнау температурасы шамамен 224 °C.
Диметилкарбонат. C3H603. (Mr 90,08). [616-38-6]. Көмір қышқылының диметил эфирі.
Сұйықтық. Суда ерімейді, 96 % этанолмен араласады.
шамамен 1,065
шамамен 1,368.
Қайнау температурасы шамамен 90 °C.
Диметилпиперазин. C6H14N2. (Mr 114,19). [106-58-1]. 1,4-Диметилпиперазин.
Түссіз сұйықтық. Сумен және 96 % этанолмен араласады.
шамамен 0,85.
шамамен 1,446.
Қайнау температурасы шамамен 131 °C.
Диметилстеариламид. C20H41NO. (Mr 311,55). N,N-Диметилстеариламид.
Ақ немесе дерлік ақ түсті қатты масса. Ацетонды қоса алғанда, органикалық ерітінділердің көпшілігінде ериді.
Балқу температурасы: шамамен 51 °C.
Диметилсульфоксид. C2H6OS. (Mr 78,1). [67-68-5]. Cульфинилбисметан.
Түссіз сұйықтық немесе түссіз кристалдар, гигроскопиялық.
Сумен және 96 % этанолмен араласады. спектрофотометрияда пайдаланылатын диметилсульфоксид мынадай қосымша сынаққа сәйкес келуге тиіс.
Оптикалық тығыздықты (2.1.2.24) компенсациялық сұйықтық ретінде суды Р пайдаланып анықтайды:
толқын ұзындығы 262 нм болғанда ең үлкені 1,00
толқын ұзындығы 270 нм болғанда ең үлкені 0,46, толқын ұзындығы 290 нм болғанда ең үлкені 0,16, толқын ұзындығы 340 нм және одан артық болғанда ең үлкені 0,01.
Диметилсульфон. C2H6О2S. (Mr 94,13). [67-71-0].
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда тез ериді, ацетонда және 96 % этанолда ериді.
Балқу температурасы 108 °C-дан 110 °C-ға дейін.
Диметилтетрадециламин. C16H35N. (Mr 241,46). N,N-Диметилтетрадециламин.
Кемінде 98,0 % (м/м) және 101,0 %-дан (м/м) аспайтын C16H35N бар.
Мөлдір немесе дерлік мөлдір, түссіз немесе сарғыш түсті сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, ацетонмен, 96 % этанолмен және метанолмен араласады.
шамамен 0,80.
Қайнау температурасы шамамен 260 °C.
Су (2.1.5.12). 0,3 % (м/м) көп емес.
Санын анықтау. 0,200 г 10 мл 96 % этанолда Р ерітеді және 0,1 М хлорсутек қышқылымен ерітінді қызыл түске боялғанша титрлейді, индикатор ретінде метилді қызылдың Р 0,1 мл ерітіндісін пайдаланады.
1 мл 0,1 М хлорсутек қышқылы 24,15 мг C16H35N сәйкес келеді.
2,6-Диметилфенол. C8H10О. (Mr 122,16). [576-26-1].
Түссіз істікті кристалдар. Суда аз ериді, 96 % этанолда тез ериді.
Қайнау температурасы шамамен 203 °C. Балқу температурасы 46 °C-дан 48 °C-ға дейін.
3,4-Диметилфенол. C8H100. (Mr 122,16). [95-65-8].
Ақ немесе дерлік ақ түсті кристалдар. Суда аз ериді, 96 % этанолда тез ериді.

N,N Диметилоктиламин. C10H23N. (Mr 157,30). [7378-99-6]. Октилдиметиламин.
Бесцветная жидкость.
около 0,765.
около 1,424.
Температура кипения около 195 °С.
1,3- Диметил-2-имидозолидинон. C5H10N2О. (Mr 114,15). [80-73-9].
N,N'-Диметилэтиленмочевина.1,3-Диметил-2-имидозолидон.
около 1,4720.
Температура кипения около 224 °С.
Диметилкарбонат. С3Н6О3. (Mr 90,08).
[616-38-6]. Диметиловый эфир угольной кислоты.
Жидкость. Не растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
около 1,065
около 1,368.
Температура кипения около 90 °С.
Диметилпиперазин. C6H14N2. (Mr 114,19). [106-58-1]. 1,4-Диметилпиперазин.
Бесцветная жидкость. Смешивается с водой и 96 % этанолом.
около 0,85.
около 1,446.
Температура кипения около 131 °С.
Диметилстеариламид. C20H41NO. (Mr 311,55). N,N-Диметилстеариламид.
Твердая масса белого или почти белого цвета. Растворим в большинстве органических растворителей, включая ацетон.
Температура плавления: около 51 °С.
Диметилсульфоксид. C2H6OS. (Mr 78,1). [67-68-5]. Сульфинилбисметан.
Бесцветная жидкость или бесцветные кристаллы, гигроскопичные.
Смешивается с водой и 96 % этанолом. Диметилсульфоксид, используемый в спектрофотометрии, должен соответствовать следующему дополнительному испытанию. Оптическую плотность (2.1.2.24) определяют, используя в качестве компенсационной жидкости воду Р:
максимум 1,00 при длине волны 262 нм
максимум 0,46 при длине волны 270 нм максимум 0,16 при длине волны 290 нм максимум 0,01 при длине волны 340 нм и более.
Диметилсульфон. С2Н6О2S. (Mr 94,13).
[67-71-0].
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Легко растворим в воде, растворим в ацетоне и 96 % этаноле.
Температура плавления от 108 °С до 110 °С.
Диметилтетрадециламин. C16H35N. (Mr 241,46). N,N-Диметилтетрадециламин.
Содержит не менее 98,0 % (м/м) и не более 101,0 % (м/м) C16H35N.
Прозрачная или почти прозрачная бесцветная или желтоватого цвета жидкость. Практически не растворим в воде, смешивается с ацетоном, 96 % этанолом и метанолом.
около 0,80.
Температура кипения около 260 °С. Водa(2.1.5.12). Не более 0,3 % (м/м). Количественное определение. 0,200 г растворяют в 10 мл 96 % этанола Р и титруют 0,1 М хлороводородной кислотой до появления красного окрашивания раствора, используя в качестве индикатора 0,1 мл раствора метилового красного Р.
1 мл 0,1 М хлороводородной кислоты соответствует 24,15 мг C16H35N.
2,6-Диметилфенол. С8Н10О. (Mr 122,16). [576-26-1].
Бесцветные игольчатые кристаллы. Мало растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле.
Температура кипения около 203 °С. Температура плавления от 46 °С до 48 °С.
3,4-Диметилфенол. С8Н10О. (Mr 122,16). [95-65-8].
Кристаллы белого или почти белого цвета. Мало растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле.

Қайнау температурасы шамамен 226 °C. Балқу температурасы 25 °C-дан 27 °C-ға дейін.
Диметилформамид. C3H7NO. (Mr 73,09). [68-12-2].
Мөлдір түссіз сұйықтық. Сумен және 96 % этанолмен араласады.
0,949-дан 0,952-ге дейін.
Қайнау температурасы шамамен 153 °C.
Су (2.1.5.12). 0,1 %-дан көп емес.
Диметилформамид диэтилацеталі. C7H17NO2. (Mr 147,22). [1188-33-6]. N,N-диметилформамид диэтилацеталі.
шамамен 1,40.
Қайнау температурасы: 128 °С-дан 130 °C-ға дейін.
1,1-Диметилэтиламин. C4H11N. (Mr 73,14). [75-64-9]. 2-Амино-2-метилпропан. трет-Бутиламин.
Сұйықтық. 96 % этанолмен араласады.
шамамен 0,694.
шамамен 1,378.
Қайнау температурасы шамамен 46 °С.
1,1-Диметилэтилметил эфирі. C5H12O. (Mr 88,15). [1634-04-4]. 2-Метокси-2-метилпропан. трет-Бутилметил эфирі.
Түссіз мөлдір тұтанғыш сұйықтық.
шамамен 1,376.
Ең аз өткізуді (2.1.2.24) компенсациялық сұйықтық ретінде суды пайдаланып анықтайды:
толқын ұзындығы 240 нм болғанда кемінде 0,30;
толқын ұзындығы 255 нм болғанда кемінде 0,10;
толқын ұзындығы 280 нм болғанда кемінде 0,01.
Диметоксипропан. C5H12O2 (Mr 104,15). [77-76-9]. 2,2-Диметоксипропан.
Түссіз сұйықтық. Ылғал ауаның немесе судың әсерімен ыдырайды.
шамамен 0,847.
шамамен 1,378.
Қайнау температурасы шамамен 83 °C.
Димидий бромиді. C20H18BrN3. (Mr 380,28). [518-67-2]. 3,8-Диамино-5-метил-6-фенилфенантридиний бромиді.
Қара қызыл түсті кристалдар. 20 °C температурадағы суда аз ериді, 60 °C температурадағы суда және 96 % этанолда бәсең ериді.
Димидий бромиді мен көк сульфанның аралас ерітіндісі.
0,5 г димидий бромидін Р және 0,25 г көк сульфанды Р этанол Р - су Р (1:9) еріткіштерінің 30 мл ыстық қоспасында жеке ерітеді және араластырады. Екі ерітіндіні қосады және ерітінділердің дәл сол қоспасымен ерітінді көлемін 250 мл-ге жеткізеді. 20 мл алынған ерітіндіні ала шамамен 250 мл сумен Р алдын араластырылған 20 мл 14,0 % (көл/көл) күкірт қышқылы Р ерітіндісімен қосады, сумен Р 500 мл көлемге дейін жеткізеді.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Динатрий арсенаты. Na2HAsO4·7H2O. (Mr 312,01). [10048-95-0]. Гидроарсенат(V) динатрий гептагидраты.
Ауада кристалдар желге мүжіледі. Суда тез ериді, глицеринде ериді, 96 % спиртте аз ериді. Судағы ерітіндінің лакмус бойынша сілтілікк реакциясы бар.
шамамен 1,87.
Балқу температурасы шамамен 57 °C (тез қыздырған кезде).
Динатрий гидрофосфаты. Na2HPO12H2O. (Mr 358,1). [10039-32-4]. Динатрий фосфаты додекагидраты.
Кемінде 98,5 % және 102,5 % аспайтын Na2HPO4·12H2O бар.
Түссіз мөлдір кристалдар, желге жеңіл мүжіледі.
Суда өте тез ериді, 96 % этанолда мүлде ерімейді.
Динатрий гидрофосфаты ерітіндісі.
90 г/л ерітінді.

Температура кипения около 226 °С. Температура плавления от 25 °С до 27 °С.
Диметилформамид. C3H7NO. (Mr 73,09). [68-12-2].
Прозрачная бесцветная жидкость. Смешивается с водой и 96 % этанолом.
от 0,949 до 0,952.
Температура кипения около 153 °С.
Водa (2.1.5.12). Не более 0,1 %.
Диметилформамида диэтилацеталь.
C7H17NO2. (Mr 147,22). [1188-33-6]. ДЖ-диме- тилформамида диэтилацеталь. nD0 около 1,40.
Температура кипения: от 128 °С до 130 °С.
1.1-Диметилэтиламин. C4H11N. (Mr 73,14). [75-64-9]. 2-Амино-2-метилпропан. трет-Бутиламин.
Жидкость. Смешивается с 96 % этанолом.
около 0,694.
около 1,378.
Температура кипения около 46 °С.
1.1-Диметилэтилметиловый эфир. С5Н12O. (Mr 88,15). [1634-04-4]. 2-Метокси-2-метилпро- пан. трет-Бутилметиловый эфир.
Бесцветная прозрачная воспламеняющаяся жидкость.
около 1,376.
Mинимальное пропускание (2.1.2.24) определяют, используя в качестве компенсационной жидкости воду Р:
не менее 0,30 при длине волны 240 нм; не менее 0,10 при длине волны 255 нм; не менее0,01 при длине волны 280 нм.
Диметоксипропан. C5H12O2 (Mr 104,15). [77-76-9]. 2,2-Диметоксипропан.
Бесцветная жидкость. Разлагается под действием влажного воздуха или воды.
около 0,847.
около 1,378.
Температура кипения около 83 °С.
Димидия бромид. С20Н18ВrN3. (Mr 380,28). [518-67-2]. 3,8-Диамино-5-метил-6-фенилфе- нантридиния бромид.
Кристаллы темно-красного цвета. Мало растворим в воде при температуре 20 °С, умеренно растворим в воде при температуре 60 °С и 96 % этаноле.
Димидия бромида и сульфанового синего смешанный раствор.
Отдельно растворяют 0,5 г димидия бромида Р и 0,25 г сульфанового синего Р в 30 мл горячей смеси растворителей этанол Р - вода Р (1:9) и перемешивают. Оба раствора смешивают и доводят объем раствора той же смесью растворителей до 250 мл. 20 мл полученного раствора смешивают с 20 мл 14,0 % (об/об) раствора серной кислоты Р, предварительно разбавленной примерно 250 мл воды Р, доводят водой Р до объема 500 мл.
Хранят в защищенном от света месте.
Динатрия арсенат. Na2HAsO47H2O.
(Mr 312,01). [10048-95-0]. Гидроарсената(V) динатрия гептагидрат.
Кристаллы, выветривающиеся на воздухе. Легко растворим в воде, растворим в глицерине, мало растворим в 96 % спирте. Водный раствор имеет щелочную реакцию по лакмусу.
около 1,87.
Температура плавления около 57 °С (при быстром нагревании).
Динатрия гидрофосфат. Na2HPO412H2O. (Mr 358,1). [10039-32-4]. Фосфата динатрия до- декагидрат.
Содержит не менее 98,5 % и не более 102.5 %Na2HPO4-12H2O.
Кристаллы бесцветные прозрачные, легко выветриваются.
Очень легко растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Динатрия гидрофосфата раствор.
Раствор 90 г/л.
Динатрия гидрофосфат безводный.

Динатрий сусыз гидрофосфаты. Na2HPO4. (Mr 141,96). [7558-79-4]. Динатрий гидрофосфаты.
Динатрий гидрофосфаты дигидраты. Na2HPO4·2H2O. (Mr 178,0). [10028-24-7]. Динатрий фосфаты дигидраты.
Құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 98,0 % және 101,0 % аспайтын бар.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда ериді, 96 % этанолда мүлде ерімейді.
Динатрий гидрофосфаты додекагидраты. Na2HPO4·12H2O. (Mr 358,1). [10039-32-4]. Динатрий фосфаты додекагидраты.
Кемінде 98,5 % және 102,5 % аспайтын Na2HPO4·12H2O бар.
Түссіз мөлдір кристалдар, желге жеңіл мүжіледі.
Суда өте тез ериді, 96 % этанолда мүлде ерімейді.
Динатрий гидроцитраты. C6H6Na2O7·1,5H2O. (Mr 263,11). [144-33-2]. Қышқыл натрий цитраты. Динатрий 2-гидроксипропаны-1,2,3-трикарбоксилат қышқыл сесквигидраты.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ. 2 бөліктен аз суда ериді, 96 % этанолда мүлде ерімейді.
Динатрий тетрабораты. Na2B4O7·10H2O. (Mr 381,4). [130396-4]. Тетраборат динатрий декагидраты. Бура.
Кемінде 99,0 % және 103,0 % аспайтын Na2B4O7·10H2O бар.
Кристалл ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ немесе түссіз кристалдар немесе түсін жоғалтқан кристалл массалар.
Суда ериді, қайнап тұрған суда өте жақсы ериді, глицеринде тез ериді.
Бура ерітіндісі.
9,55 г динатрий тераборатын Р күкірт қышқылында Р су моншасында қыздырып ерітеді және ерітінді көлемін дәл сол қышқылмен 1 л-ге жеткізеді.
Динитробензоилхлорид.      C7H3ClN205. (Mr 230,56). [99-33-2]. 3,5-Динитробензоилхлорид.
Сары немесе жасылқай-сары түсті жартылай мөлдір ұнтақ немесе сарғыш кристалдар, ацетонда және толуолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 68 °С.
Жарамдылығын сынау. 1 мл сусыз этанолға Р 0,1 г динитробензоилхлорид Р, 0,05 мл сұйылтылған күкірт қышқылын Р қосады және кері тоңазытқышпен 30 мин бойы қайнатады. Содан кейін су моншасында булайды, алынған қалдыққа 5 мл гептан Р қосады, қайнағанға дейін қыздырады және ыстық ерітіндіні фильтрлейді. Алынған ерітіндіні бөлме температурасына дейін салқындатады, түзілген кристалдарды гептанның Р аздаған порцияларымен жуады және кептіру шкафында кептіреді.
Кристалдардың балқу температурасы (2.1.2.14.) 94 °С-дан 95 °С-ға дейін болуға тиіс.
Динитробензой қышқылы. C7H4N206. (Mr 212,12). [99-34-3]. 3,5-Динитробензой қышқылы.
Кристалдар дерлік түссіз. Суда аз ериді, 96 % спиртте өте тез ериді.
Балқу температурасы шамамен 206 °С.
Динитробензой қышқылы ерітіндісі.
96 % этанолдағы Р 20 г/л ерітінді.
Динитробензол. С6Н4N204. (Mr 168,11). [99-65-0]. 1,3-Динитробензол.
Кристалл ұнтақ немесе сарғыш түсті кристалдар. Суда мүлде ерімейді, 96 % спиртте аз ериді.
Балқу температурасы шамамен 90 °С.
Динитробензол ерітіндісі.

Na2НРO4. (Mr 141,96). [7558-79-4]. Гидрофосфат динатрия.
Динатрия гидрофосфата дигидрат.
Na2HPO4-2H2O. (Mr 178,0). [10028-24-7]. Фос- фатадинатрия дигидрат.
Содержит не менее 98,0 % и не более 101,0 % в пересчете на сухую субстанцию.
Порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Динатрия гидрофосфата додекагидрат.
Na2HPO4-12H2O. (Mr 358,1). [10039-32-4]. Фосфата динатрия додекагидрат.
Содержит не менее 98,5 % и не более 102.5 %Na2HPO4-12H2O.
Кристаллы бесцветные прозрачные, легко выветриваются.
Очень легко растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Динатрия гидроцитрат. C6H6Na2O7 1,5H2O. (Mr 263,11). [144-33-2]. Натрия цитрат кислый. Динатрия 2-гидроксипропан-1,2,3-трикарбокси- лата кислого сесквигидрат.
Порошок белого или почти белого цвета. Растворим менее чем в 2 частях воды, практически не растворим в 96 % этаноле.
Динатрия тетраборат. Na2B4O7 10H2O. (Mr 381,4). [130396-4]. Тетрабората динатрия декагидрат.Бура.
Содержит не менее 99,0 % и не более 103,0 %Na2B4O7-10H2O.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы или кристаллические массы, выцветшие.
Растворим в воде, очень хорошо растворим в кипящей воде, легко растворим в глицерине.
Буры раствор.
9,55 г динатрия терабората Р растворяют в серной кислоте Р при нагревании на водяной бане и доводят объем раствора той же кислотой до 1 л.
Динитробензоилхлорид. C7H3CIN2O5.
(Mr 230,56). [99-33-2]. 3,5-Динитробензоилхло- рид.
Полупрозрачный порошок желтого или зеленовато-желтого цвета или желтоватые кристаллы, растворимые в ацетоне и в толуоле.
Температура плавления около 68 °С.
Испытание на пригодность. К 1 мл этанола безводного Р прибавляют 0,1 г динитробензоил- хлорида Р, 0,05 мл серной кислоты разбавленной Р и кипятят с обратным холодильником в течение 30 мин. Затем выпаривают на водяной бане, прибавляют 5 мл гептана Р к полученному остатку, нагревают до кипения и фильтруют горячий раствор. Полученный раствор охлаждают до комнатной температуры, образовавшиеся кристаллы промывают небольшими порциями гептана Р и сушат в сушильном шкафу.
Температура плавления кристаллов (2.1.2.14.) должна быть от 94 °С до 95 °С.
Динитробензойная кислота. C7H4N2O6. (Mr 212,12). [99-34-3]. 3,5-Динитробензойная кислота.
Кристаллы почти бесцветные. Мало растворима в воде, очень легко растворима в 96 % спирте.
Температура плавления около 206 °С.
Динитробензойной кислоты раствор.
Раствор 20 г/л в 96 % этаноле Р.
Динитробензол. C6H4N2O4. (Mr 168,11).
[99-65-0]. 1,3-Динитробензол.
Кристаллический порошок или кристаллы желтоватого цвета. Практически не растворим в воде, мало растворим в 96 % спирте.
Температура плавления около 90 °С.
Динитробензола раствор.

96 % этанолдағы Р 10 г/л ерітінді.
Динитрофенилгидразин. С6Н6N404. (Mr 198,14). [119-26-6]. 2,4-Динитрофенилгидразин.
Қызғылт-қызғылт сары түсті кристалдар. Суда тым аз ериді, 96 % этанолда аз ериді.
Балқу температурасы шамамен 203 °С (бірден балқыту әдісі).
Динитрофенилгидразин сірке-хлорсутек ерітіндісі.
0,2 г динитрофенилгидразинді Р 20 мл метанолда Р ерітеді, сірке қышқылы Р мен хлорсутек қышқылының Р 1 бірдей көлемдерінің 80 мл қоспасын қосады және араластырады.
Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Динитрофенилгидразин хлорсутек ерітіндісі.
0,50 г динитрофенилгидразинді Р сұйылтылған хлорсутек қышқылында Р қыздыра отырып ерітеді, ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 100 мл-ге жеткізеді, салқындатады және фильтрлейді.
Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Динонилфталат. С26Н42О4. (Mr 418,6). [28553-12-0].
Түссіз немесе ашық сары түсті тұтқыр сұйықтық.
0,97-ден 0,98-ге дейін.
1,482-ден 1,489-ға дейін.
Қышқылдығы. 5,0 г 25 мл сумен Р 1 мин. бойы шайқайды. Қабаттар бөлінгеннен кейін су қабатын бөліп алады, 0,1 мл фенолфталеин ерітіндісін Р қосады; ерітіндінің түсі 0,3 мл-ден аспайтын 0,1 М натрий гидроксиді ерітіндісін (фталь қышқылына шаққанда 0,05 %) қосқан кезде өзгеруге тиіс.
Су (2.1.5.12). 0,1 %-дан аспайды.
Диоксан. С4Н802. (Mr 88,11). [123-91-1]. 1,4-Диоксан.
Мөлдір түссіз сұйықтық. Сумен және органикалық ерітінділердің көпшілігімен араласады.
шамамен 1,03.
Қатаю температурасы (2.1.2.17) 9 °С-дан 11 °С-ға дейін.
Су (2.1.5.12). 0,5 % аспайды.
Егер диоксан пероксидтерге сынаудан өтпесе, қайта айдамайды.
Пероксидтер. 8 мл крахмалдың калий йодидімен ерітіндісін Р тығыз шыны тығыны бар, сыйымдылығы 12 мл және диаметрі шамамен 1,5 см цилиндрге салады, толығымен диоксанмен толтырады және араластырады. Қараңғы жерде 30 мин бойы ұстайды. Боялмауға тиіс. Сұйықтықты сцинтилляция үшін пайдаланылатын диоксан тиісті тазалық дәрежесінде болуға тиіс.
Диоксанның бастапқы ерітіндісі.
1,00 г диоксанды Р суда Р ерітеді және ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 100 мл-ге жеткізеді. 5,0 мл алынған ерітіндіні сумен Р 50,0 мл (1,0 мг/мл) көлемге жеткізеді.
Диоксан ерітіндісі.
50,0 мл бастапқы диоксан ерітіндісін Р сумен Р 100,0 мл (0,5 мг/мл диоксан) көлемге жеткізеді.
Диоксан ерітіндісі Р1.
10,0 мл диоксан ерітіндісін Р сумен Р 50,0 мл (0,1 мг/мл диоксан) көлемге жеткізеді.
Ди(октадецил)-3,3'-тиодипропанат. C42H82O4S. (Mr 683,2). [693-36-7].
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, метиленхлоридте жеңіл ериді, ацетонда, 96 % этанолда және мұнай эфирінде бәсең ериді.

Раствор 10 г/л в 96 % этаноле Р.
Динитрофенилгидразин. C6H6N4O4.
(Mr 198,14). [119-26-6]. 2,4-Динитрофенилгидразин.
Кристаллы красновато-оранжевого цвета. Oчень мало растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 203 °С (метод мгновенного плавления).
Динитрофенилгидразина уксусно-хлоро-водородный раствор.
0,2 г динитрофенилгидразина Р растворяют в 20 мл метанола Р, прибавляют 80 мл смеси равных объемов уксусной кислоты Р и хлорово¬дородной кислоты Р1 и перемешивают.
Готовят непосредственно перед использованием.
Динитрофенилгидразина хлороводородный раствор.
0,50 г динитрофенилгидразина Р растворяют при нагревании в хлороводородной кислоте разбавленной Р, доводят объем раствора тем же растворителем до 100 мл, охлаждают и фильтруют.
Готовят непосредственно перед использова-нием.
Динонилфталат. C26H42O4. (Mr 418,6).
[28553-12-0].
Бесцветная или светло-желтого цвета вязкая жидкость.
от 0,97 до 0,98.
от 1,482 до 1,489.
Кислотность. 5,0 г встряхивают с 25 мл воды Р в течение 1 мин. После разделения слоев отделяют водный слой, прибавляют 0,1 мл раствора фенолфталеина Р; окраска раствора должна измениться при прибавлении не более 0,3 мл 0,1 М раствора натрия гидроксида (0,05 % в пересчете на кислоту фталевую).
Вода (2.1.5.12). Не более 0,1 %.
Диоксан. C4H8O2. (Mr 88,11). [123-91-1].
1,4-Диоксан.
Прозрачная бесцветная жидкость. Смешива¬ется с водой и большинством органических рас-творителей.
около 1,03.
Температура затвердевания (2.1.2.17). Oт
9°С до 11 °С.
Вода (2.1.5.12). Не более 0,5 %.
Не перегоняют, если диоксан не выдерживает испытание на пероксиды.
Пероксиды. 8 мл раствора крахмала с калия йодидом Р помещают в цилиндр с притертой стеклянной пробкой вместимостью 12 мл и диа-метром около 1,5 см, заполняют полностью диоксаном и перемешивают. Выдерживают в темном месте в течение 30 мин. Не должно обнаруживаться окрашивание. Диоксан, используемый для жидкостной сцинтилляции, должен быть соответствующей степени чистоты.
Диоксана исходный раствор.
1.0 г диоксана Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до
100,0 мл. 5,0 мл полученного раствора доводят водой Р до объема 50,0 мл (1,0 мг/мл).
Диоксана раствор.
50.0 мл исходного раствора диоксана Р доводят водой Р до объема 100,0 мл (0,5 мг/мл ди-оксана).
Диоксана раствор Р1.
10.0 мл раствора диоксана Р доводят водой Р до объема 50,0 мл (0,1 мг/мл диоксана).
Ди(октадецил)-3,3'-тиодипропанат.
C42H82O4S. (Mr 683,2). [693-36-7].
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Практически не растворим в воде, легко растворим в метиленхлориде, умеренно растворим в ацетоне, 96 % этаноле и петролейном эфире.

Балқу температурасы 58 °С-дан 67 °C-ға дейін.
2,2'-Ди(октадецилокси)-5,5'-спироби(1,3,2-диоксафосфоринан). C41H82O6P2. (Mr 733,0).
Ақ немесе дерлік ақ түсті қатты балауыз тәрізді зат. Суда мүлде ерімейді, гидрокарбонат ерітінділерінде ериді.
Балқу температурасы 40 °С-дан 70 °С-ға дейін.
Диоктадецилдисульфид. C36H74S2. (Mr 571,1). [2500-88-1].
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ. Суда мүлде ерімейді.
Балқу температурасы 53 °С-дан 58 °С-ға дейін.
Дитизон. С13Н12N4S. (Mr 256,33). [60-10-6]. 1,5-Дифенилтиокарбазон.
Көкшіл-қара немесе қоңыр-қара немесе қара түсті ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, 96 % этанолда ериді.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Дитизон ерітіндісі.
Хлороформдағы 0,5 г/л ерітінді Р.
Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Дитизон ерітіндісі Р2.
40,0 мг дитизонды Р хлороформда Р ерітеді және ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 1000 мл-ге жеткізеді. 30,0 мл алынған ерітіндіні хлороформмен Р 100,0 мл көлемге жеткізеді.
Титр орнату. 0,1354 г HgС12 баламалы сынап (11) хлоридінің Р мөлшерін сұйылтылған күкірт қышқылы Р мен судың Р бірдей көлемдерінің қоспасында ерітеді және ерітінді көлемін дәл сол еріткіштер қоспасымен 100,0 мл-ге жеткізеді. 2,0 мл алынған ерітіндіні сұйылтылған күкірт қышқылы Р мен судың Р бірдей көлемдерінің қоспасымен 100,0 мл (ерітінді содержит 20 ppm Hg2+) көлемге жеткізеді. 1,0 мл алынған ерітіндіні бөлгіш воронкаға салады, 50 мл сұйылтылған күкірт қышқылын Р, 140 мл су Р және 10 мл 200 г/л гидроксиламин гидрохлориді Р ерітіндісін қосады. Дитизонның алынған ерітіндісімен титрлейді; титрантты әрбір қосқаннан кейін қоспаны жиырма рет шайқайды, титрлеудің аяғына қарай қоспаны қабаттары бөліну үшін қалдырады, одан кейін хлороформды қабатын алып тастайды және көкшіл-жасыл түс алынғанға дейін титрлеуді жалғастырады. Ерітіндінің бір миллилитріндегі дитизонның мөлшеріне баламалы миллиграмдағы сынап мөлшерін (Э) мына формула бойынша есептейді: Э = 20/V, мұндағы V – титрлеуге жұмсалған дитизон ерітіндісінің көлемі, миллилитрде.
Дитизон Р1. [60-10-6].
Қараңыз. Дитизон Р.
5,5'-Дитиобис(2-нитробензой қышқылы). Cl4H8N2O8S2. (Mr 396,35). [69-78-3]. 3-Карбокси-4-нитрофенилдисульфид. Эльман реактиві.
Сары түсті ұнтақ. 96 % этанолда бәсең ериді.
Балқу температурасы шамамен 242 °С.
Дитиол. C7H8S2. (Mr 156,26). [496-74-2]. Толуол-3,4-дитиол. 4-Метилбензол-1,2-дитиол.
Ақ немесе дерлік ақ түсті кристалдар, гигроскопиялық. Метанолда және сілтілік металдар гидроксидтерінің ерітінділерінде ериді.
Балқу температурасы шамамен 30 °С.
Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Дитиол реактиві.

Температура плавления от 58 °С до 67 °С.
2,2'-Ди(октадецилокси)-5,5'-спироби(1,3,2-ди- оксафосфоринан). С41Н82O6Р2. (Mr 733,0).
Твердое воскообразное вещество белого или почти белого цвета. Практически не растворим в воде, растворим в растворах гидрокарбонатов.
Температура плавления от 40 °С до 70 °С.
Диоктадецилдисульфид. C36H74S2. (Mr 571,1). [2500-88-1].
Порошок белого или почти белого цвета. Практически не растворим в воде.
Температура плавления от 53 °С до 58 °С.
Дитизон. C13H12N4S. (Mr 256,33). [60-10-6].
1,5-Дифенилтиокарбазон.
Порошок синевато-черного, или коричневато-черного или черного цвета. Практически не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Хранят в защищенном от света месте.
Дитизона раствор.
Раствор 0,5 г/л в хлороформе Р.
Готовят непосредственно перед использова-нием.
Дитизона раствор Р2.
40,0 мг дитизона Р растворяют в хлороформе Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000 мл. 30,0 мл полученного раствора доводят хлороформом Р до объема 100,0 мл.
Установка титра. Количество ртути(II) хлорида Р, эквивалентное 0,1354 г HgCI2, растворяют в смеси равных объемов серной кислоты разбавленной Р и воды Р и доводят объем раствора той же смесью растворителей до 100,0 мл. 2,0 мл полученного раствора доводят смесью равных объемов серной кислоты разбавленной Р и воды Р до объема 100,0 мл (раствор содержит 20 ppm Hg2+). 1,0 мл полученно¬го раствора помещают в делительную воронку, прибавляют 50 мл серной кислоты разбавленной Р, 140 мл воды Р и 10 мл раствора 200 г/л гидроксиламина гидрохлорида Р. Титруют при-готовленным раствором дитизона; после каждого прибавления титранта смесь встряхивают двадцать раз, к концу титрования смесь оставляют для разделения слоев, затем отбрасывают хлороформный слой и продолжают титровать до получения синевато-зелeного окрашивания. Количество ртути (Э) в миллиграммах, эквива-лентное содержанию дитизона в одном миллилитре раствора, вычисляют по формуле:
Э = 20/V где V — объем раствора дитизона, из-расходованный на титрование, в миллилитрах.
Дитизон Р1. [60-10-6].
См. Дитизон Р.
5,5'-Дитиобис(2-нитробензойная кислота).C14H8N2O8S2. (Mr 396,35). [69-78-3]. 3-Карбокси-4-нитрофенилдисульфид. Реактив Эльмана.
Порошок желтого цвета. Умеренно раство¬рима в 96 % этаноле.
Температура плавления около 242 °С.
Дитиол. C7H8S2. (Mr 156,26). [496-74-2]. Толуол-3,4-дитиол. 4-Метилбензол-1,2-дитиол.
Кристаллы белого или почти белого цвета, гигроскопичны. Растворим в метаноле и растворах гидроксидов щелочных металлов.
Температура плавления около 30 °С.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Дитиола реактив.

1 г дитиолға Р 2 мл тиоликоль қышқылын Р қосады және 20 г/л натрий гидроксиді ерітіндісімен Р 250 мл көлемге жеткізеді. Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Дитиотреитол. C4H10O2S2. (Mr 154,24). [27565-41-9]. трео-1,4-Димеркаптобутан-2,3-диол.
Істікті, бәсең гигроскопиялық кристалдар. Суда, ацетонда және сусыз этанолда тез ериді. Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Дифениламин. C12H11N. (Mr 169,22). [122-39-4].
Ақ немесе дерлік ақ түсті кристалдар. Суда аз ериді, 96 % этанолда ериді.
Балқу температурасы: шамамен 55 °C.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Дифениламин ерітіндісі.
Күкірт қышқылындағы 1 г/л ерітінді Р.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Дифениламин ерітіндісі Р1.
Күкірт қышқылындағы 10 г/л ерітінді Р.
Ерітінді түссіз болуға тиіс.
Дифениламин ерітіндісі Р2.
1 г дифениламинді Р 100 мл мұзды сірке қышқылында Р ерітеді және 2,75 мл күкірт қышқылын Р қосады. Ерітіндіні бірден пайдаланады.
Дифенилантрацен. C26H18. (Mr 330,42). [1499-10-1]. 9,10-Дифенилантрацен.
Сарғыштан сары түске дейінгі кристалл ұнтақ. Суда мүлде ерімейді.
Балқу температурасы шамамен 248 °C.
Дифенилбензидин. C24H20N2. (Mr 336,43). [531-91-9]. N,N'-Дифенилбензидин. N,N'-Дифенилбифенил-4,4'-диамин.
Ақ немесе сұрлау реңкі бар ақ түсті кристалл ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, ацетонда және 96 % этанолда аз ериді.
Балқу температурасы шамамен 248 °C.
Нитраттар. 8 мг 5 мл су Р мен 45 мл азоттан ажыратылған күкірт қышқылының суытылған қоспасында Р ерітеді; алынған ерітінді түссіз немесе шамалап көгілдір түсті болуға тиіс.
Сульфатты күл (2.1.4.14). 0,1 %-дан аспайды.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Аминэтил эфирлі дифенилбор қышқылы. C14H16ВNO. (Mr 225,09). [524-95-8].
Ақ немесе сәл сарғыш түсті кристалл ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, 96 % этанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 193 °C.
Дифенилкарбазид. C13H14N4O. (Mr 242,3). [140-22-7]. 1,5-Дифенилкарбондигидразид.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ, ауада біртіндеп қызғылттанады. Суда тым аз ериді, ацетонда, 96 % этанолда және мұзды сірке қышқылында ериді.
Балқу температурасы: шамамен 170 °C.
Сульфатты күл (2.1.4.14). 0,1 %-дан аспайды.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Дифенилкарбазид ерітіндісі.
0,2 г дифенилкарбазидті Р 10 мл мұзды сірке қышқылында Р ерітеді және ерітінді көлемін этанолмен Р 100 мл-ге жеткізеді. Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Дифенилкарбазон. C13H12N4O. (Mr 240,26). [538-62-5]. 1,5-Дифенилкарбазон.
Қызғылт сары-сары түсті кристалл ұнтақ.
Суда мүлде ерімейді, 96 % этанолда өте тез ериді.
Балқу температурасы: ыдырай отырып шамамен 157 °C.
Дифенилкарбазон-сынапты реактиві.

К 1 г дитиола Р прибавляют 2 мл кислоты тиоликолевой Р и доводят раствором 20 г/л натрия гидроксида Р до объема 250 мл. Готовят непосредственно перед использованием.
Дитиотреитол. C4H10O2S2. (Mr 154,24).
[27565-41-9]. трео-1,4-Димеркаптобутан-2,3-ди- ол.
Игольчатые, слабо гигроскопичные кристал¬лы. Легко растворим в воде, ацетоне и этаноле безводном. Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Дифениламин. C12H11N. (Mr 169,22). [122-39-4].
Кристаллы белого или почти белого цвета. Мало растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления: около 55 °С.
Хранят в защищенном от света месте.
Дифениламина раствор.
Раствор 1 г/л в кислоте серной Р.
Хранят в защищенном от света месте.
Дифениламина раствор Р1.
Раствор 10 г/л в серной кислоте Р.
Раствор должен быть бесцветным.
Дифениламина раствор Р2.
1 г дифениламина Р растворяют в 100 мл уксусной кислоты ледяной Р и прибавляют 2,75 мл серной кислоты Р. Раствор используют немедленно.
Дифенилантрацен. С26Н18. (Mr 330,42).
[1499-10-1]. 9,10-Дифенилантрацен.
Кристаллический порошок от желтоватого до желтого цвета. Практически не растворим в воде.
Температура плавления около 248 °С.
Дифенилбензидин. C24H20N2. (Mr 336,43). [531-91-9]. N,N'-Дифенилбензидин. N,N'-Дифе- нилбифенил-4,4'-диамин.
Кристаллический порошок белого или белого с сероватым оттенком цвета. Практически нерастворим в воде, мало растворим в ацетоне и 96 % этаноле.
Температура плавления около 248 °С.
Нитраты. 8 мг растворяют в охлаждҰнной смеси 5 мл воды Р и 45 мл серной кислоты, свободной от азота Р; полученный раствор должен быть бесцветным или слегка голубоватого цвета.
Сульфатная зола (2.1.4.14). Не более 0,1 %.
Хранят в защищенном от света месте.
Дифенилборной кислоты аминоэтиловый эфир14H16BNO. (Mr 225,09). [524-95-8].
Кристаллический порошок белого или слегка желтоватого цвета. Практически не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 193 °С.
Дифенилкарбазид. C13H14N4O. (Mr 242,3). [140-22-7]. 1,5-Дифенилкарбондигидразид.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета, постепенно розовеет на воздухе. Очень мало растворим в воде, растворим в ацетоне, 96 % этаноле и уксусной кислоте ледяной.
Температура плавления: около 170 °С.
Сульфатная зола (2.1.4.14). Не более 0,1 %.
Хранят в защищенном от света месте.
Дифенилкарбазида раствор.
0,2 г дифенилкарбазида Р растворяют в 10 мл уксусной кислоты ледяной Р и доводят объем раствора этанолом Р до 100 мл. Готовят непо-средственно перед использованием.
Дифенилкарбазон. C13H12N4O. (Mr 240,26). [538-62-5]. 1,5-Дифенилкарбазон.
Кристаллический порошок оранжево-желтого цвета.
Практически не растворим в воде, очень легко растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления: около 157 °С с разложением.
Дифенилкарбазон-ртутный реактив.

А ерітіндісі. 0,1 г дифенилкарбазонды Р этанолда Р ерітеді және ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 50 мл-ге жеткізеді.
В ерітіндісі. 1 г сынап (11) хлоридін Р этанолда Р ерітеді және ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 50 мл-ге жеткізеді. А және В ерітінділерінің бірдей көлемдерін араластырады.
Дифенилоксазол. C15H11NO. (Mr 221,25). [92-71-7]. 2,5-Дифенилоксазол.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, метанолда ериді, диоксанда және мұзды сірке қышқылында бәсең ериді.
Балқу температурасы шамамен 70 °C.
шамамен 1260. Анықтау толқын ұзындығы 305 нм болғанда, ерітінді ретінде метанолды Р пайдаланып жүргізіледі.
Сұйықтықты сцинтилляция үшін пайдаланылатын дифенилоксазолдың тиісті тазалық дәрежесі болуға тиіс.
Дифенилфениленоксид полимері.
2,6-дифенил-п-фениленоксид полимері.
Шар тәріздес нысандағы, ақ немесе дерлік ақ түсті кеуекті гранулалар; гранулалар мөлшері өздері пайдаланылатын сынақтарда көрсетіледі.
Дихлорбензол. С6Н4С12. (Mr 147,00). [95-50-1]. 1,2-Дихлорбензол.
Түссіз майлы сұйықтық.
Суда мүлде ерімейді, сусыз этанолда ериді.
шамамен 1,31.
Қайнау температурасы шамамен 180 °С.
Дихлорофос. C4H7Cl2O4P. (Mr 220,98). [62-73-7]. 2,2-Дихлорвинилдиметилфосфат.
Түссізден қоңырқай-сары түске дейінгі сұйықтық.
Суда ериді, органикалық еріткіштердің көпшілігімен араласады.
шамамен 1,452.
Дихлорсірке      қышқылы. C2H2Cl2O2. (Mr 128,94). [79-43-6].
Түссіз сұйықтық. Сумен, 96 % этанолмен араласады.
шамамен 1,566.
шамамен 1,466.
Қайнау температурасы шамамен 193 °С.
Дихлорсірке қышқылы ерітіндісі.
67 мл дихлорсірке қышқылын Р сумен Р 300 мл көлемге жеткізеді және аммиак ерітіндісімен Р көк лакмус қағазы бойынша бейтараптандырады. Салқындатады, 33 мл дихлорсірке қышқылын Р қосады және сумен Р 600 мл көлемге жеткізеді.
Дихлорфенолиндофенол натрий тұзы.
Cl2H6Cl2NNaО2·2H2O. (Mr 326,11). [620-45-1]. Натрий 2,6-дихлор-N-(4-гидроксифенил)-1,4-бензохинонмоноимин дигидраты.
Қара-жасыл түсті ұнтақ.
Суда және этанолда тез ериді. Судағы ерітінді қара-көк түсті болады, ол ерітіндіні қышқылдатқанда қызғылт түске ауысады.
Дихлорфенолиндофенолдың титрленген ерітіндісі.
50,0 мг дихлорфенолиндофенол натрий тұзын Р 100,0 мл суда Р ерітеді және фильтрлейді.
Титр орнату. 20,0 мг аскорбин қышқылын Р 200 г/л метафосфор қышқылының 10 мл жаңадан дайындалған ерітіндісінде Р ерітеді және ерітіндінің көлемін сумен Р 250,0 мл-ге жеткізеді. 5,0 мл алынған ерітіндіні дихлорфенолиндофенолдың дайындалған ерітіндісімен 0,01 мл бөлу бағасы бар микробюреткамен 10 с бойы кетпейтін қызғылт бояуға боялғанға дейін тез титрлейді, титрлеу уақыты 2 мин артық болмауға тиіс. Дихлорфенолиндофенол ерітіндісін 1 мл-і 0,1 мг аскорбин қышқылына (С6Н8О6) сәйкес келетін ерітінді алғанға дейін сумен Р араластырады.
Сақтау мерзімі 3 тәулік.
Титрді тікелей пайдаланар алдында орнатады.
Дихлорфлуоресцеин. С20Н10С12О5. (Mr 401,2). [76-54-0]. 2,7-Дихлорфлуоресцеин. 2-(2,7-Дихлор-6-гидрокси-3-оксо-3Н-ксантен-9-ил)бен- зой қышқылы.
Сарғыш-қоңырдан сары-қызғылт сарыға дейінгі түсті ұнтақ.
Суда аз ериді, 96 % этанолда және сұйылтылған сілтілік металдар гидроксидтерінің ерітінділерінде сарғыш-жасыл флуоресценция түзе отырып тез ериді.
Дихлорхинонхлоримид. С6Н2С13NО. (Mr 210,44). [101-38-22]. 2,6-Дихлор- N-хлор-1,4-бензохинонмоноимин.
Ақшыл сарыдан жасыл-сары түске дейінгі кристалл ұнтақ.
Суда мүлде ерімейді, 96 % этанолда және сұйылтылған сілтілік металдар гидроксидтерінің ерітінділерінде ериді.
Балқу температурасы шамамен 66 °С.

Раствор А. 0,1 г дифенилкарбазона Р рас-творяют в этаноле Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 50 мл.
Раствор В. 1 г ртути(II) хлорида Р растворяют в этаноле Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 50 мл. Смешивают равные объемы растворов А и В.
Дифенилоксазол. C15H11NO. (Mr 221,25). [92-71-7]. 2,5-Дифенилоксазол.
Порошок белого или почти белого цвета. Практически не растворим в воде, растворим в метаноле, умеренно растворим в диоксане и уксусной кислоте ледяной.
Температура плавления около 70 °С.
около 1260. Определение проводят при длине волны 305 нм, используя в качестве растворителя метанол Р.
Дифенилоксазол, используемый для жидкостной сцинтилляции, должен быть соответствующей степени чистоты.
Дифенилфениленоксида полимер.
Полимер 2,6-дифенил-п-фениленоксида.
Пористые гранулы шарообразной формы, белого или почти белого цвета; размер гранул указывают в испытаниях, в которых они ис-пользуются.
Дихлорбензол. С6Н4СI2. (Mr 147,00). [95-50-1].
1,2-Дихлорбензол.
Бесцветная маслянистая жидкость. Практически не растворим в воде, раство¬рим в этаноле безводном.
около 1,31.
Температура кипения около 180 °С.
Дихлорофос. C4H7CI2O4P. (Mr 220,98).
[62-73-7]. 2,2-Дихлорвинилдиметилфосфат.
Жидкость от бесцветного до коричневато-желтого цвета.
Растворим в воде, смешивается с большинством органических растворителей.
около 1,452.
Дихлоруксусная кислота. C2H2CI2O2.
(Mr 128,94). [79-43-6].
Бесцветная жидкость. Смешивается с водой, 96 % этанолом.
около 1,566.
около 1,466.
Температура кипения около 193 °С.
Дихлоруксусной кислоты раствор.
67 мл дихлоруксусной кислоты Р доводят водой Р до объема 300 мл и нейтрализуют раствором аммиака Р по синей лакмусовой бумаге Р. Oхлаждают, прибавляют 33 мл дихлоруксусной кислоты Р и доводят водой Р до объема 600 мл.
Дихлорфенолиндофенола натриевая соль.
CI2H6CI2NNaO2-2H2O. (Mr 326,11). [620-45-1]. Натрия 2,6-дихлор-N-(4-гидроксифенил)-1,4-бен- зохинонмоноимина дигидрат.
Порошок темно-зеленого цвета.
Легко растворима в воде и этаноле. Водный раствор имеет темно-синюю окраску, которая при подкислении раствора переходит в розовую.
Дихлорфенолиндофенола титрованный раствор.
50,0 мг дихлорфенолиндофенола натриевой соли Р растворяют в 100,0 мл воды Р и фильтруют.
Установка титра. 20,0 мг аскорбиновой кислоты Р растворяют в 10 мл свежеприготовленного раствора 200 г/л метафосфорной кислоты Р и доводят объҰм раствора водой Р до 250,0 мл.
5,0 мл полученного раствора быстро титруют приготовленным раствором дихлорфенолиндо-фенола, из микробюретки с ценой деления 0,01 мл до появления розовой окраски, не исчезающей в течение 10 с, время титрования должно быть не более 2 мин. Раствор дихлорфенолиндофенола разбавляют водой Р до получения раствора, 1 мл которого соответствует 0,1 мг аскорбиновой кислоты (С6Н8O6).
Срок хранения 3 сут.
Титр устанавливают непосредственно перед использованием.
Дихлорфлуоресцеин. C20H10CI2O5. (Mr 401,2). [76-54-0]. 2,7-Дихлорфлуоресцеин. 2-(2,7-Ди- хлор-6-гидрокси-3-оксо-3H-ксантен-9-ил)бензойная кислота.
Порошок от желтовато-коричневого до желто-оранжевого цвета.
Мало растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле и разбавленных растворах гидроксидов щелочных металлов с образованием раствора с желтовато-зелҰной флуоресценцией.
Дихлорхинонхлоримид. C6H2CI3NO.
(Mr 210,44). [101-38-22]. 2,6-Дихлор-Ж-хлор-
1,4-бензохинонмоноимин.
Кристаллический порошок от светло-желтого до зеленовато-желтого цвета.
Практически не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле и разбавленных растворах гидроксидов щелочных металлов.
Температура плавления около 66 °С.

Дициклогексиламин. C12H23N. (Mr 181,32). [101-83-7]. N,N-Дициклогексиламин.
Түссіз сұйықтық.
Суда бәсең ериді, жай органикалық ерітінділермен араласады.
шамамен 1,484.
Қайнау температурасы шамамен 256 °С.
Қатаю температурасы (2.1.2.17). 0 °С-дан 1 °С-ға дейін.
Дициклогексилнесепнәр. C13H24N2О. (Mr 224,34). [2387-23-7]. 1,3-Дициклогексилнесепнәр.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ.
Балқу температурасы шамамен 232 °С.
Диэтаноламин. С4Н112 (Mr 105,14). [111-42-2]. 2,2'-Иминобисэтанол.
Сәл сарғыш түсті мөлдір тұтқыр сұйықтық немесе ауада жайылатын кристалдар, шамамен 28 °С температурада балқиды.
Суда, ацетонда және метанолда өте тез ериді.
шамамен 1,09.
pH (2.1.2.3). 10,0-нан 11,5-ке дейін.
50 г/л ерітіндінің рН өлшейді.
Сілтілік фосфатазада сынақта пайдаланылатын диэтаноламин мына қосымша талаптан өтуге тиіс.
Этаноламин. 1,0 %-дан аспайды.
Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) ішкі стандарт ретінде пропаноламинді Р пайдалана отырып жүргізіледі.
Ішкі стандарт ерітіндісі. 1,00 г 3-аминопропаноламинді Р ацетонда Р ерітеді және ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 10,0 мл-ге жеткізеді.
Сыналатын ерітінді (а). 5,00 г диэтиламинді ацетонда Р ерітеді және ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 10,0 мл-ге жеткізеді.
Сыналатын ерітінді (b). 5,00 г диэтиламинді ацетонда Р ерітеді, 1,0 мл ішкі стандарт ерітіндісін қосады және ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 10,0 мл-ге жеткізеді.
Салыстыру ерітінділері. 0,50 г этаноламинді Р ацетонда Р ерітеді және ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 10,0 мл-ге жеткізеді. 0,5 мл, 1,0 мл және 2,0 мл алынған ерітіндіге 1,0 мл-ден ішкі стандарт ерітіндісін қосады және әрбір ерітінді көлемін ацетонмен Р 10,0 мл-ге жеткізеді.
Хроматографиялауды жалынды-ионизациялық детекторы бар газды хроматографта жүргізеді. Сыналатын әрбір ерітіндінің 1,0 мкл-ін және әрбір салыстыру ерітіндісінің 1,0 мкл-ін мынадай жағдайларда хроматографиялайды:
колонка мөлшері 1м х 4 мм, бөлшектерінің мөлшері 180 мкм-нан 250 мкм-ға дейінгі дифенилфениленоксид полимерімен Р толтырылған;
хроматографиялауға арналған жеткізуші газ азот Р;
жеткізуші газдың жылдамдығы 40 мл/мин;
Уақыты
(мин)
Температура
(°С)
Колонка
0 →3
125
3 →176
125 → 300
Сынаманы енгізуге арналған құрылғы
250
Детектор
280
Диэтиламин. C4H11N. (Mr 73,14). [109-89-7]. Мөлдір түссіз тұтанғыш сұйықтық. Күшті сілтілік реакциясы бар, сумен және 96 % этанолмен араласады.
шамамен 0,71.
Қайнау температурасы шамамен 55 °С.
Диэтиламиноэтилдекстран.
Гидрохлорид нысанындағы анионалмастырушы шайыр. Сумен гель түзетін ұнтақ.

Дициклогексиламин. C12H23N. (Mr 181,32). [101-83-7]. N,N-Дициклогексиламин
Бесцветная жидкость.
Умеренно растворим в воде, смешивается с обычными органическими растворителями.
около 1,484.
Температура кипения около 256 °С.
Температура затвердевания (2.1.2.17). Oт 0°С до 1 °С.
Дициклогексилмочевина. C13H24N2O.
(Mr 224,34). [2387-23-7]. 1,3-Дициклогексилмо- чевина.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета.
Температура плавления около 232 °С.
Диэтаноламин. C4H11NO2. (Mr 105,14).
[111-42-2]. 2,2'-Иминобисэтанол.
Прозрачная вязкая жидкость слегка желто-ватого цвета или кристаллы, расплывающиеся на воздухе, плавятся при температуре около 28 °С.
Очень легко растворим в воде, в ацетоне и метаноле.
около 1,09.
рН (2.1.2.3). От 10,0 до 11,5.
Измеряют рН раствора 50 г/л.
Диэтаноламин, используемый в испытании на щелочную фосфатазу, должен выдерживать следующее дополнительное требование.
Этаноламин. Не более 1,0 %.
Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27), используя в качестве внутреннего стандарта пропаноламин Р.
Раствор внутреннего стандарта. 1,00 г
2-аминопропаноламина Р растворяют в ацетоне Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 10,0 мл.
Испытуемый раствор (а). 5,00 г диэтилами- на растворяют в ацетоне Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 10,0 мл.
Испытуемый раствор (b). 5,00 г диэтилами- на растворяют в ацетоне Р, прибавляют 1,0 мл раствора внутреннего стандарта и доводят объҰм раствора тем же растворителем до 10,0 мл.
Растворы сравнения. 0,50 г этаноламина Р растворяют в ацетоне Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 10,0 мл. К 0,5 мл, 1,0 мл и 2,0 мл полученного раствора прибавляют по 1,0 мл раствора внутреннего стандарта и доводят объем каждого раствора ацетоном Р до 10,0 мл.
Хроматографирование проводят на газовом хроматографе с пламенно-ионизационным де-тектором. Хроматографируют по 1,0 мкл каждо¬го испытуемого раствора и по 1,0 мкл каждого раствора сравнения в следующих условиях:
- колонка размером 1м х 4 мм, заполненная полимером дифенилфениленоксида Р с размером частиц от 180 мкм до 250 мкм;
- газ-носитель азот для хроматографии Р;
- скорость газа-носителя 40 мл/мин;
Время
(мин)
Температура
(°С)
Колонка
0
3
125
3
176
125
300
Устройство для ввода проб
250
Детектор
280
Диэтиламин. C4H11N. (Mr 73,14). [109-89-7]. Прозрачная бесцветная воспламеняющаяся жидкость. Имеет сильнощелочную реакцию, смешивается с водой и 96 % этанолом.
около 0,71.
Температура кипения около 55 °С.
Диэтиламиноэтилдекстран.
Анионообменная смола в форме гидрохлорида. Порошок, образующий с водой гель.

N,N -Диэтиланилин. Cl0H15N. (Mr 149,23). [91-66-7].
шамамен 0,938.
Қайнау температурасы шамамен 217 °С.
Балқу температурасы шамамен -38 °С.
Ди(2-этилгексил)фталат. С24Н38О4. (Mr 390,56). Ди(2-этилгексил)бензол-1,2-дикарбоксилат.
Мөлдір майлы сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, органикалық ерітінділерде ериді.
шамамен 0,98.
шамамен 1,486.
Тұтқырлығы (2.1.2.9). Шамамен 80 мПа·с.
Диэтиленгликоль. С4Н10О3.      (Mr 106,12). [111-46-6]. 2,2'-Оксидиэтанол.
Кемінде 99,5 % (м/м) С4Н10О3 бар. Мөлдір түссіз гигроскопиялық сұйықтық. Сумен, ацетонмен және 96 % этанолмен араласады.
шамамен 1,118.
шамамен 1,447.
Қайнау температурасы 244 °С-дан 246 °С-ға дейін. Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Диэтилфенилендиамин       сульфаты. Cl0H18N2O4S. (Mr 262,3). [6283-63-2]. N,N'-Диэтил-п-фенилендиамин сульфаты. N,N'-Диэтилбензол-1,4-диамин сульфаты.
Ақ немесе сәл сарғыш түсті ұнтақ. Суда ериді.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 185 °С.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Диэтилфенилендиамин      сульфаты ерітіндісі.
250 мл суға Р 2 мл күкірт қышқылы Р мен 25 мл 0,02 М динатрий эдетат ерітіндісін қосады. Алынған ерітіндіде 1,1 г диэтилфенилендиамин сульфатты Р ерітеді және сумен Р 1000 мл көлемге жеткізеді. Түссіз ерітіндіні ғана пайдаланады.
Жарықтан қорғалған салқын жерде сақтайды.
Сақтау мерзімі 1 ай.
N,N-Диэтилэтан-1,2-диамин. [100-36-7].
Қараңыз. N,N-диэтилэтилендиамин Р.
N,N-Диэтилэтилевдиамин. С6H16N2. (Mr 116,20). [100-36-7].
Кемінде 98,0 % C6H16N2 бар.
Сәл майлы, түссіз немесе сәл сарғыш түсті, аммиактың иісі күшті сұйықтық. Теріге, көзге және шырышты қабатқа тітіркендіріп әсер етеді.
шамамен 0,827.
Қайнау температурасы 145 °С-дан 147 °С-ға дейін.
Су (2.1.5.12). 1,0%-дан көп емес. Анықтау 0,500 г. жүргізіледі.
Диэтокеитетрагидрофуран. С8Н16О3. (Mr 160,2). [3320-90-9]. 2,5-Диэтокситетрагидрофуран. Цис- және транс-изомерлер қоспасы.
Мөлдір түссіз немесе сәл сарғыш түсті сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, 96 % этанолда және басқа органикалық ерітінділердің көпшілігінде ериді.
шамамен 0,98.
шамамен 1,418.
Натрий докузаты. C20H37NaO7S. (Mr 444,6). [577-11-7]. Натрий 1,4-бис[(2-этилгексил)окси]- 1,4-диоксобутан-2-сульфонат.
Сусыз субстанцияға шаққанда кемінде 98,0 % және 101,0 %-дан аспайтын C20H37NaO7S бар.
Балауыз тәрізді ақ немесе дерлік ақ түсті масса немесе үлпектер. Гигроскопиялық.
Суда бәсең ериді, 96 % этанолда және метиленхлоридте тез ериді.
Дотриаконтан. С32Н66. (Mr 450,9). [544-85-4]. н-Дотриаконтан.
Ақ немесе дерлік ақ түсті пластинкалар. Суда мүлде ерімейді, гександа бәсең ериді.
Балқу температурасы шамамен 69 °С.

N,N-Диэтиланилин. CI0H15N. (Mr 149,23). [91-66-7].
около 0,938.
Температура кипения около 217 °С. Температура плавления около -38 °С.
Ди(2-этилгексил)фталат. C24H38O4. (Mr 390,56). Ди(2-этилгексил)бензол-1,2-дикарбоксилат.
Прозрачная маслянистая жидкость. Практически не растворим в воде, растворим в органических растворителях.
около 0,98.
около 1,486.
Вязкость (2.1.2.9). Около 80 мПа-с.
Диэтиленгликоль. C4H10O3. (Mr 106,12).
[111-46-6]. 2,2'-0ксидиэтанол.
Содержит не менее 99,5 % (м/м) C4H10O3. Прозрачная бесцветная гигроскопическая жидкость. Смешивается с водой, ацетоном и 96 % этанолом.
около 1,118.
около 1,447.
Температура кипения от 244 °С до 246 °С. Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Диэтилфенилендиамина сульфат.
CI0H18N2O4S. (Mr 262,3). [6283-63-2]. N,N'-Ди- этил-п-фенилендиамина сульфат. N,N'-Диэтил- бензол-1,4-диамина сульфат.
Порошок белого или слегка желтоватого цвета. Растворим в воде.
Температура плавления около 185 °С с разложением.
Хранят в защищенном от света месте.
Диэтилфенилендиамина сульфата раствор.
К 250 мл воды Р прибавляют 2 мл серной кислоты Р и 25 мл 0,02 Мраствора динатрия эдетата. В полученном растворе растворяют 1,1 г диэтилфенилендиамина сульфата Р и доводят водой Р до объема 1000 мл. Используют только бесцветный раствор.
Хранят в прохладном защищенном от света месте.
Срок хранения 1 мес.
N,N-Диэтилэтан-1,2-диамин. [100-36-7].
См. N,N-диэтилэтилендиамин Р.
N,N-Диэтилэтилевдиамин. C6H16N2. (Mr 116,20). [100-36-7].
Содержит не менее 98,0 % C6H16N2.
Слегка маслянистая жидкость, бесцветная или слегка желтоватого цвета, с сильным запахом аммиака. Оказывает раздражающее действие на кожу, глаза и слизистые оболочки.
около 0,827.
Температура кипения от 145 °С до 147 °С.
Вода (2.1.5.12). Не более 1,0%. Определение проводят из 0,500 г.
Диэтокситетрагидрофуран. C8H16O3. (Mr 160,2). [3320-90-9]. 2,5-Диэтокситетрагидрофуран. Смесь цис- и транс-изомеров.
Прозрачная бесцветная или слегка желтова¬того цвета жидкость. Практически не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле и большинстве других органических растворителей.
около 0,98.
около 1,418.
Докузат натрия. C20H37NaO7S. (Mr 444,6). [577-11-7]. Натрия 1,4-бис[(2-этилгексил)окси]-1,4-диоксобутан-2-сульфонат.
Содержит не менее 98,0 % и не более 101,0 % C20H37NaO7S в пересчете на безводную субстанцию.
Воскообразная масса белого или почти белого цвета или хлопья. Гигроскопичен.
Умеренно растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле и в метиленхлориде.
Дотриаконтан. С32Н66. (Mr 450,9). [544-85-4]. н-Дотриаконтан.
Пластинки белого или почти белого цвета. Практически не растворим в воде, умеренно растворим в гексане.
Температура плавления около 69 °С.

Қоспалар. a-токо-феролацетатқа тән tR ұстап тұру уақыты бар 0,1 %-дан аспайтын қоспалар; анықтау a-Токоферолацетат жеке бабындағы нұсқауларға сәйкес газды хроматография әдісімен жүргізіледі.
Желатин. [9000-70-8].
Жартылай сілтілік немесе қышқылды гидролизбен және/немесе ферментті гидролизбен және/немесе термиялық гидролизбен алынған жануарлар коллагенінің тазартылған ақуызы.
Гидролиз гель түзетін және гель түзбейтін желатин түрлерін жасауға алып келеді. Желатиннің алуан түрлері мөлдірлігі мен тұнықтығы әртүрлі дәрежелі су ерітінділерін түзеді. Арнайы пайдаланылатын желатин үшін мөлдірлігі мен түсінің өзіне тән ерекшелігі болуына жол беріледі.
Гель түзетін желатин. Боз сары немесе сәл сарғыш-қоңыр түсті қатты зат, әдетте жартылай мөлдір жапырақшалар, жұлымдар, гранулалар немесе ұнтақ түрінде кездеседі. Кәдімгі органикалық ерітінділерде тіпті ерімейді, суық суда бөртеді, қыздырған кезде коллоидті ерітінді түзеді, ол салқындатқанда шамалы тығыз гель нысанына келеді.
Гель түзбейтін желатин. Боз сары немесе ақ түсті гранулалар немесе ұнтақ. Суық немесе жылы суда ериді, кәдімгі органикалық ерітінділерде дерлік ерімейді.
Гидролизденген желатин.
50 г желатинді Р 1000 мл суда Р ерітеді. Қаныққан бумен автоклавта 121° С температурада 90 мин бойы өңдейді және лиофилизациялайды.
Темір. Fe. (Аr 55,85). [7439-89-6].
Сұр түсті ұнтақ немесе сым. Сұйылтылған минералды қышқылдарда ериді.
Темір (ІІІ) аммоний сульфаты.
FeNH4(SO4)2·12H2O. (Mr 482,2). [7783-83-7]. Темір аммонийі дисульфаты (ІІІ) додекагидраты.
Боз күлгін түсті, ауада түссізденетін кристалдар. Суда өте тез ериді, 96 % этанолда мүлде ерімейді.
Темір (ІІІ) аммоний сульфаты ерітіндісі Р2.
100 г/л ерітінді.
Пайдаланар алдында қажет болса фильтрлейді.
Темір (ІІІ) аммоний сульфаты ерітіндісі Р5.
30,0 г темір (ІІІ) аммоний сульфатын Р 40 мл азот қышқылымен Р шайқайды және ерітінді көлемін сумен Р 100 мл-ге жеткізеді. Егер ерітінді лай болса, оны центрифугалайды немесе фильтрлейді.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Темір (ІІІ) аммоний сульфаты ерітіндісі Р6.
20 г темір (ІІІ) аммоний сульфатын Р 75 мл суда Р ерітеді, 10 мл 2,8 % (көл/көл) күкірт қышқылы ерітіндісін Р қосады және ерітінді көлемін сумен Р 100 мл-ге жеткізеді.
Темір (ІІІ) нитраты. Fe(NO3)3·9H2O. (Mr 404,0). [7782-61-8]. Темір нитраты (ІІІ) нонагидраты.
Кемінде 99,0 % (м/м) Fe(NO3)3·9H2O бар.
Ашық күлгін түсті кристалдар немесе кристалл масса. Суда өте тез ериді.

Примеси. Не более 0,1 % примесей со вре¬менем удерживания tR, характерным для а-токо- феролацетата; определение проводят методом газовой хроматографии в соответствии с указа-ниями в частной статье а-Токоферолацетат.
Желатин. [9000-70-8].
Очищенный белок, полученный частичным щелочным или кислотным гидролизом и/или ферментным гидролизом и/или термическим гидролизом коллагена животных.
Гидролиз приводит к образованию гелеоб-разующего и негелеобразующего видов желатина. Различные виды желатина образуют водные растворы с разной степенью прозрачности и цветности. Для желатина специального применения допускается подходящая спецификация прозрачности и цветности.
Гелеобразующий желатин.Твердое вещество бледно-желтого или слегка желтовато-коричневого цвета, обычно встречающееся в виде по-лупрозрачных листочков, клочков, гранул или порошка. Практически не растворим в обычных органических растворителях, набухает в холод¬ной воде, при нагревании образует коллоидный раствор, при охлаждении принимающий форму более или менее плотного геля.
Негелеобразующий желатин.Гранулы или порошок бледно-желтого или белого цвета. Рас-творим в холодной или теплой воде, практиче¬ски не растворим в обычных органических растворителях.
Желатин гидролизованный.
50 г желaтинa Р растворяют в 1000 мл воды Р. Обрабатывают насыщенным паром в автоклаве при температуре 121 °С в течение 90 мин и лиофилизируют.
Железо. Fe. (АТ 55,85). [7439-89-6].
Порошок серого цвета или проволока. Растворимо в разбавленных минеральных кислотах.
Железа(III) аммония сульфат.
FeNH4(SO4)2-12H2O. (Mr 482,2). [7783-83-7]. Ди-сульфата аммония железа(III) додекагидрат.
Кристаллы бледно-фиолетового цвета, выцветающие на воздухе. Очень легко растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Железа(III) аммония сульфата раствор Р2.
Раствор 100 г/л.
Перед использованием фильтруют, если необходимо.
Железа(III) аммония сульфата раствор Р5.
Встряхивают 30,0 г железa(III) аммония сульфата Р с 40 мл азотной кислоты Р и доводят объем раствора водой Р до 100 мл. Если раствор мутный, его центрифугируют или фильтруют.
Хранят в защищенном от света месте.
Железа(III) аммония сульфата раствор Р6.
20 г железa(III) аммония сульфата Р растворяют в 75 мл воды Р, прибавляют 10 мл 2,8 % (об/об) раствора серной кислоты Р и доводят объем раствора водой Р до 100 мл.
Железа(III) нитрат. Fe(NO3)39H2O.
(Mr 404,0). [7782-61-8]. Нитрата железа(III) но- нагидрат.
Содержит не менее 99,0 % (м/м)
Fe(NO3)3 9H2O .
Кристаллы или кристаллическая масса светло-фиолетового цвета. Oчень легко растворим в воде.

Бос қышқыл: 0,3 % (HNO3 түрінде) көп емес.
Темір салицилаты ерітіндісі.
0,1 г темір (ІІІ) аммоний сульфатын Р 2 мл сұйылтылған күкірт қышқылы Р мен 48 мл су Р қоспасында ерітеді, ерітінді көлемін сумен Р 100 мл-ге жеткізеді. Алынған ерітіндіге 50 мл 11,5 г/л натрий салицилат ерітіндісін Р, 10 мл сұйылтылған сірке қышқылы Р, 80 мл 136 г/л натрий ацетат ерітіндісін Р қосады және ерітінді көлемін сумен Р 500 мл-ге жеткізеді. Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Ауа өтпейтін контейнерде жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Темір (ІІІ) сульфаты.      Fe2(SO4)3·cН2O. [15244-10-7]. Гидратирленген темір сульфаты (ІІІ).
Сарғыш-ақ түсті ұнтақ, қатты гигроскопиялы, ауада ыдырайды. Суда және 96 % этанолда аз ериді.
Ауа өтпейтін контейнерде жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Темір (ІІІ) хлориді. FeCl6H2O. (Mr 270,30). [10025-77-1]. Темір хлориді (ІІІ) гексагидраты.
Сары-қызғылт сары немесе қоңыр түсті, ауада жайылатын кристалл масса. Суда өте тез ериді, 96 % этанолда ериді. Жарықтың әсерімен темір (ІІІ) хлориді және оның ерітінділері жартылай қалпына келеді.
Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Темір (ІІІ) хлориді ерітіндісі Р1.
105 г/л ерітінді.
Темір (ІІІ) хлориді ерітіндісі Р2.
13 г/л ерітінді.
Темір (ІІІ) хлориді ерітіндісі Р3.
2,0 г темір (ІІІ) хлоридін Р этанолда Р ерітеді және ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 100,0 мл-ге жеткізеді.
Темір (ІІІ) хлориді және сульфамин қышқылы реактиві.
Ерітіндіде 10 г/л темір (ІІІ) хлориді Р және 16 г/л сульфамин қышқылы Р бар.
Темір (ІІ) сульфаты. FeS04·7H2О. (Mr 278,0). [7782-63-0]. Темір (ІІ) сульфаты гептагидраты.
Кемінде 98,0 % және 105,0 %-дан аспайтын FeS04·7H2О бар.
Ашық жасыл түсті кристалл ұнтақ немесе көгілдір-жасыл кристалдар. Ауада желмен мүжіледі.
Суда тез ериді, қайнап тұрған суда өте тез ериді, 96 % этанолда мүлде ерімейді.
Ылғал ауада қоңыр түске боялып тотығады.
Темір (ІІ) сульфаты ерітіндісі Р2.
0,45 г темір (ІІ) хлоридін Р 50 мл 0,1 М хлорсутек қышқылында ерітеді және ерітінді көлемін көміртек диоксидінен бос сумен Р 100 мл-ге жеткізеді.
Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Жасанды асқазан шырыны.
2,0 г натрий хлоридін Р және 3,2 г пепсин ұнтағын Р суда Р ерітеді, 80 мл 1 М хлорсутек қышқылын қосады және ерітінді көлемін сумен Р 1 л-ге жеткізеді.
Тромбоциттерді алмастырушы.
0,5-1 г фосфолипидтерге Р 20 мл ацетон Р қосады және 2 сағат бойы шайқайды, одан кейін 2 мин бойы центрифугалайды және тұнба астындағы сұйықтықты төгеді. Қалдықты вакуумда (су сорғысы) кептіреді, 20 мл хлороформ Р қосады, 2 сағат бойы шайқайды және вакуумның астында фильтрлейді; алынған қалдықты 5-10 мл 9 г/л натрий хлориді Р ерітіндісінде суспензиялайды.

Свободная кислота: не более 0,3 % (в виде HNO3).
Железа салицилата раствор.
0,1 г железа(III) аммония сульфата Р растворяют в смеси 2 мл серной кислоты разбавленной Р и 48 мл воды Р, доводят объем раствора водой Р до 100 мл. К полученному раствору прибавляют 50 мл раствора 11,5 г/л натрия са¬лицилата Р, 10 мл уксусной кислоты разбавленной Р, 80 мл раствора 136 г/л натрия ацетата Р и доводят объем раствора водой Р до 500 мл. Готовят непосредственно перед использованием.
Хранят в воздухонепроницаемом контейне¬ре в защищенном от света месте.
Железа(III) сульфат. Fe2(SO4)3 xH2O.
[15244-10-7]. Сульфат железа(III) гидратированный.
Порошок желтовато-белого цвета, сильно гигроскопичен, разлагается на воздухе. Мало растворим в воде и 96 % этаноле.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере в защищенном от света месте.
Железа(III) хлорид. FeCI3-6H2O. (Mr 270,30). [10025-77-1]. Хлорида железа(III) гексагидрат.
Кристаллическая масса желто-оранжевого или коричневого цвета, расплывающаяся на воздухе. Oчень легко растворим в воде, растворим в 96 % этаноле. Под действием света железа(III) хлорид и его растворы частично восстанавливаются.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Железа(III) хлорида раствор Р1.
Раствор 105 г/л.
Железа(III) хлорида раствор Р2.
Раствор 13 г/л.
Железа(III) хлорида раствор Р3.
2,0 г железа(III) хлорида Р растворяют в этаноле Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
Железа(III) хлорида и сульфаминовой кислоты реактив.
Раствор содержит 10 г/л железа(III) хлорида Р и 16 г/л кислоты сульфаминовой Р.
Железа(II) сульфат. FeSO4-7H2O. (Mr 278,0). [7782-63-0]. Сульфата железа(II) гептагидрат.
Содержит не менее 98,0 % и не более 105,0 % FeSO4-7H2O.
Кристаллический порошок светло-зеленого цвета или голубовато-зеленые кристаллы. Вы-ветривается на воздухе.
Легко растворим в воде, очень легко раство¬рим в кипящей воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Oкисляется во влажном воздухе, окрашиваясь в коричневый цвет
Железа(II) сульфата раствор Р2.
0,45 г железа(II) сульфата Р растворяют в 50 мл 0,1 М хлороводородной кислоты и доводят объем раствора водой, свободной от углерода диоксида, Р до 100 мл.
Готовят непосредственно перед исполь-зованием.
Желудочный искусственный сок.
2,0 г натрия хлорида Р и 3,2 г пепсина порошка Р растворяют в воде Р, прибавляют 80 мл 1 М хлороводородной кислоты и доводят объем раствора водой Р до 1 л.
Заменитель тромбоцитов.
К 0,5-1 г фосфолипидов Р прибавляют 20 мл ацетона Р и встряхивают в течение 2 ч, затем центрифугируют в течение 2 мин и сливают на- досадочную жидкость. Oстаток сушат в вакууме (водяной насос), прибавляют 20 мл хлороформа Р, встряхивают в течение 2 ч и фильтруют под вакуумом; полученный остаток суспендируют в 5-10 мл раствора 9 г/л натрия хлорида Р.

Санын анықтауда IX факторын пайдалану үшін БСО суспензияларын кейіннен сұйылтулар арасындағы коагуляция уақытының айырмашылығы шамамен 10 с болатындай етіп 9 г/л натрий хлориді Р ерітіндісінде сұйылтылған суспензия дайындайды.
Сұйылтылған суспензияларды -30 °С температурада сақтайды.
Сақтау мерзімі 6 апта.
Изатин. С8Н5NO2. [Mr 147,13). [91-56-5]. Индолин-2,3-дион.
Сарғыш-қызыл түсті ұсақ кристалдар. Суда аз ериді, ыстық суда, 96 % этанолда ериді, тұра келе сары түске ауысатын күлгін түске бояла отырып, сілтілік металдар гидроксидтерінің ерітінділерінде ериді.
Балқу температурасы жартылай сублимациялана отырып, шамамен 200° С.
Сульфатты күл (2.1.4.14). 0,2 %-дан аспайды.
Изатин реактиві.
6 мг темір (ІІІ) сульфатын Р 8 мл суда Р ерітеді, 50 мл күкірт қышқылын Р араластырып қосады; алынған ерітіндіге 6 мг изатин Р қосады және ерігенге дейін араластырады.
Ерітінді ашық сары түсті болуға тиіс, қызғылт сары немесе қызыл түсті болмауға тиіс.
Изоамил спирті. C5H12O. (Mr 88,15). [123-51-3]. 3-Метилбутан-1-ол.
Түссіз сұйықтық. Суда аз ериді, 96 % этанолмен араласады. Қайнау температурасы шамамен 130 °С.
Изоандростерон. Cl9H30O2. (Mr 290,44). [481-29-8]. Эпиандростерон. 3b-Гидрокси- 5a-андростан-17-он.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, органикалық ерітінділерде ериді.
[a]20D + 88. Анықтау 20 г/л метанолдағы Р ерітіндіні пайдалана отырып жүргізіледі.
Балқу температурасы 172 °С-дан 174 °С-ға дейін.
DА: 14,24·103. Анықтау толқын ұзындығы 304 нм болғанда, 1,25 г/л ерітіндіні пайдалана отырып жүргізіледі.
Изоментол. C10H20O. (Mr 156,27). [23283-97-8]. (+)-Изоментол:
(1S, 2R, 5 R)-2-изопропил-5-метилциклогексанол.
(±)-Изоментол:      (1S,2R,5R)      мен (1R,2S,5S-2-изопропил-5-метил-циклогексанолдың тең бөліктерінің қоспасы. Түссіз кристалдар. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолда өте тез ериді.
(+)-изоментол шамамен +24. Анықтау 96 % этанолдағы 100 г/л Р ерітіндіні пайдалана отырып жүргізіледі.
Қайнау температурасы (+) — изоментол шамамен 218 °С.
Қайнау температурасы (±) — изоментол шамамен 218 °С.
Балқу температурасы (+) — изоментол шамамен 80 °С.
Балқу температурасы (±) — изоментол шамамен 53 °С.
(+)-Изоментон.      Cl0H18O.      (Mr 154,25). (1R)-цис-n-Ментан-3-он. (1R)-цис-2-Изопропил-5-метилциклогексанон.
Әртүрлі ментон мөлшері бар. Түссіз сұйықтық. Суда тым аз ериді, 96 % этанолда ериді.
шамамен 0,904.
шамамен 1,453.
шамамен +93,2.
Газды хроматографияда пайдаланылатын изоментон мынадай қосымша сынақтан өтуге тиіс.

Для использования в количественном опре-делении фактора IX готовят разбавленную сус-пензию в растворе 9 г/л натрия хлорида Р таким образом, чтобы разность времени коагуля¬ции между последовательными разведениями суспензий БCO составляла около 10 с.
Хранят разбавленные суспензии при темпе-ратуре -30 °С.
Срок хранения 6 нед.
Изатин. C8H5NO2. [Mr 147,13). [91-56-5]. Индолин-2,3-дион.
Мелкие кристаллы желтовато-красного цвета. Мало растворим в воде, растворим в горячей воде, 96 % этаноле, растворим в растворах гидроксидов щелочных металлов с образованием фиолетового окрашивания, переходящего при стоянии в желтое.
Температура плавления около 200 °С, с частичной сублимацией.
Сульфатная зола (2.1.4.14). Не более 0,2 %.
Изатина реактив.
5 мг железа(Ш) сульфата Р растворяют в 8 мл воды Р, прибавляют при перемешива¬нии 50 мл серной кислоты Р; к полученному раствору прибавляют 6 мг изатина Р и перемешивают до растворения.
Раствор должен быть светло-желтого цвета, но не должен иметь оранжевый или красный цвет
Изоамиловый спирт. C5H12O. (Mr 88,15). [123-51-3]. 3-Метилбутан-1-ол.
Бесцветная жидкость. Мало растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом. Температура кипения около 130 °С.
Изоандростерон. CI9H30O2. (Mr 290,44).
[481-29-8]. Эпиандростерон. 3Р-Гидрокси- 5а- андро стан-17-он.
Порошок белого или почти белого цвета. Практически не растворим в воде, растворим в органических растворителях.
+ 88. Определение проводят, используя раствор 20 г/л в метаноле Р.
Температура плавления от 172 °С до 174 °С.
: 14,24-103. Определение проводят при длине волны 304 нм, используя раствор 1,25 г/л.
Изоментол. CI0H20O. (M 156,27). [23283-97-8]. (+)-Изоментол:
(1S, 2R, 5R)-2-изопропил-5-метилциклогексанол.
(±)-Изоментол: смесь равных частей
(1S,2R,5R) и (1R,2S,5S-2-изопропил-5-ме-тил-циклогексанола. Бесцветные кристаллы. Практически не растворим в воде, очень легко растворим в 96% этаноле.
(+)-изоментола около +24. Определение проводят, используя раствор 100 г/л в 96 % этаноле Р.
Температура кипения (+) - изоментола около 218 °С.
Температура кипения (±) - изоментола около 218 °С.
Температура плавления (+) - изоментола около 80 °С.
Температура плавления (±) - изоментола около 53 °С.
(+)-Изоментон. CI0H18O. (Mr 154,25).
(1R)-цис-п-Ментан-3-он. (1R)-цис-2-Изопропил-5-метилциклогексанон.
Содержит различные количества ментона. Бесцветная жидкость. Очень мало растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
около 0,904.
около 1,453.
около +93,2.
Изоментон, используемый в газовой хрома-тографии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.

Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) Бұрыш жалбыз майы жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес, сыналатын ерітінді ретінде (+)-изоментонды пайдалана отырып жүргізіледі.
Ішкі нормаға келтіру әдісімен есептелген изоментонның мөлшері 80,0 %-дан кем болмауға тиіс.
Изопропиламин. С3H9N. (Mr 59,11). [75-31-0]. Пропан-2-амин.
Түссіз, өте ұшпа, тұтанғыш сұйықтық.
шамамен 1,374.
Қайнау температурасы 32 °С-дан 34 °С-ға дейін.
Изопропилмиристат. C17H34O2. (Mr 270,5). [110-27-0]. 1-Метилэтилтет-радеканоат.
Кемінде 90,0 % C17H34O2 бар.
Мөлдір, түссіз, майлы сұйықтық.
Сумен араласпайды, 96 % этанолмен, метиленхлоридпен, қанық майлармен және сұйық парафинмен араласады.
Салыстырмалы тығыздығы шамамен 0,853.
4-Изопропилфенол. С9H12O. (Mr 136,19). [99-89-8].
Кемінде 98 % С9H12O бар.
Қайнау температурасы: шамамен 212 °С.
Балқу температурасы: 59 °С-дан 61 °С-ға дейін.
Имидазол. С3Н4N2. (Mr 68,08). [288-32-4].
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ; суда және 96 % этанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 90 °С.
Иминодибензил. Cl4H13N (Mr 195,26). [494-19-9]. 10,11-Дигидродибенз[b,ƒ]азепин.
Боз сары түсті кристалл ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, ацетонда тез ериді.
Балқу температурасы шамамен 106 °С.
Индигокармин. Cl6H8N2Na2O8S2. (Mr 466,4). [860-22-0].
Шульц көрсеткіші № 1309.
Түсінің индексі (С. I.) № 73015.
Динатрий      3,3'-диоксо-2,2'-бисиндолиден-5,5'-дисульфонаты. Әдетте натрий хлориді бар.
Көк түстен күлгін-көк түске дейінгі ұнтақ немесе мыстай жылтыр көк түсті гранулалар. Суда бәсең ериді, 96 % этанолда мүлде ерімейді. Су ерітіндісінен натрий хлориді шөгеді.
Индигокармин ерітіндісі.
0,2 г индигокарминді Р 10 мл хлорсутек қышқылы Р мен азоттан бос 200 г/л күкірт қышқылының 990 мл ерітіндісі қоспасында ерітеді, Р.
Ерітінді мынадай сынақтан өтуге тиіс.
10 мл алынған ерітіндіні 1,0 мг калий нитратының Р 10 мл судағы Р ерітіндісіне қосады, азоттан бос 20 мл күкірт қышқылын Р бірден қосады және қайнағанға дейін қыздырады. Ерітіндінің көк түсі 1 минут ішінде кетуге тиіс.
Индигокармин ерітіндісі Р1.
4 г индигокарминді Р суды жеке порциялармен 900 мл көлемге дейін қоса отырып суда Р ерітеді, одан кейін 2 мл күкірт қышқылын Р қосады және ерітінді көлемін сумен Р 1000 мл-ге жеткізеді.
Титр орнату. 10,0 мл нитраттың стандартты ерітіндісін (100 ppm NO3) Р сыйымдылығы 100 мл ернеуі кең конус колбаға құяды, 10 мл су Р, 0,05 мл индигокармин ерітіндісін Р1 қосады және бірден (бір рет, бірақ абайлап) 30 мл күкірт қышқылын Р қосады. Алынған ерітіндіні дайындалған индигокармин Р1 ерітіндісімен тұрақты көк түс алғанға дейін бірден титрлейді.

Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствие указаниям в частной фармакопейной статье Масло мяты перечной, используя (+)-изоментон в качестве испытуемого раствора.
Содержание изоментона, расссчитанное ме-тодом внутренней нормализации, должно быть не 80,0 %.
Изопропиламин. C3H9N. (Mr 59,11).
[75-31-0]. Пропан-2-амин.
Бесцветная, сильно летучая, воспламеняющаяся жидкость.
около 1,374.
Температура кипения от 32 °С до 34 °С.
Изопропилмиристат. C17H34O2. (Mr 270,5). [110-27-0]. 1-Метилэтилтетрадеканоат.
Содержит не менее 90,0 % C17H34O2.
Прозрачная, бесцветная, маслянистая жид-кость.
Не смешивается с водой, смешивается с 96 % этанолом, метиленхлоридом, жирными маслами и жидким парафином.
Относительная плотность около 0,853.
4-Изопропилфенол. C9H12O. (Mr 136,19). [99-89-8].
Содержит не менее 98 % C9H12O .
Температура кипения: около 212 °С.
Температура плавления: от 59 °С до 61 °С.
Имидазол. C3H4N2. (Mr 68,08). [288-32-4].
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета; растворим в воде и 96 % этаноле.
Температура плавления около 90 °С.
Иминодибензил. CI4H13N (Mr 195,26).
[494-19-9]. 10,11-Дигидродибенз[b,f]азепин.
Кристаллический порошок бледно-желтого цвета. Практически не растворим в воде, легко растворим в ацетоне.
Температура плавления около 106 °С.
Индигокармин. CI6H8N2Na2O8S2. (Mr 466,4). [860-22-0].
Показатель Шульца № 1309.
Индекс цветности (С. I.) № 73015.
Динатрия 3,3'-диоксо-2,2'-бисиндолиден-
5,5'-дисульфонат. Обычно содержит натрия хло¬рид.
Порошок от синего до фиолетово-синего цвета или гранулы синего цвета с медным блеском. Умеренно растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле. Осаждается из водного раствора натрия хлоридом.
Индигокармина раствор.
0,2 г индигокармина Р растворяют в смеси 10 мл хлороводородной кислоты Р и 990 мл раствора 200 г/л серной кислоты, свободной от азота, Р.
Раствор должен выдерживать следующее испытание.
10 мл полученного раствора прибавляют к раствору 1,0 мг калия нитрата Р в 10 мл водыР, тотчасприбавляют 20 мл серной ки-слоты, свободной от азота, Р и нагревают до кипения. Синее окрашивание раствора должно исчезнуть в течение 1 мин.
Индигокармина раствор Р1.
3 г индигокармина Р растворяют в воде Р, прибавляя воду отдельными порциями до объема 900 мл, затем прибавляют 2 мл сер¬ной кислоты Р и доводят объем раствора водой Р до 1000 мл.
Установка титра. 10,0 мл стандартного раствора нитрата (100 ppm NO3) Р помещают в коническую колбу с широким горлом вместимостью 100 мл, прибавляют 10 мл воды Р, 0,05 мл раствора индигокармина Р1 и тотчас прибавляют (за один раз, но осторожно) 30 мл серной кислоты Р. Полученный раствор тотчас титруют приготовленным раствором индигокармина Р1 до получения стабильной синей окраски.

Титрлеуге жұмсалған миллилитрдегі (V) көлем 1 мг NO3 сәйкес келеді.
Индигосульфоқышқыл ерітіндісі.
1 г индигокарминді Р 25 мл күкірт қышқылында Р ерітеді, одан кейін тағы 25 мл күкірт қышқылын Р қосады және ерітіндіні суға абайлап құя отырып, сумен Р 1000 мл көлемге дейін араластырады.
Индометацин. C19H16ClNO4.      (Mr 357,8). [53-86-1]. 2-[1-(4-Хлорбензоил)-5-метокси- 2-метил-1Н-индол-3-ил]сірке қышқылы.
Құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 98,0 % және 102,0 % аспайтын C19H16ClNO4 бар.
Ақ немесе сары кристалл ұнтақ.
Суда мүлде ерімейді, 96 % этанолда бәсең ериді.
Индофенол көк. Cl8H16N2O. (Mr 276,33). [132-31-0]. N [4-(Диметиламино) фенил)]1,4-нафтохинонмоноимин.
Шульц көрсеткіші № 939.
Түс индексі (C.I.) № 49700.
Күлгін-қара түсті ұнтақ. Суда мүлде ерімейді.
Хроматография. Анықтау жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26), жұқа қабат ретінде силикагельді G Р пайдалана отырып жүргізіледі. Хроматографиялық пластинкаға 0,1 г/л метиленхлоридтегі Р 10 мкл ерітіндіні жағады және осы ерітіндіде хроматографиялайды. Ерітіндінің беткі қабаты кемінде 10 см болуға тиіс. Хроматограммада бір ғана негізгі дақ анықталуға тиіс. Стартта дақтың болуына жол беріледі.
Ионалмасушы күшті қышқылды шайыр.
8 % дивинилбензолмен көлденең байланыстырылған полистиролдан тұратын торға қосылған сульфон қышқылының топтарымен протондалған формадағы шайыр. Сфера нысанындағы гранулалар түрінде шығарылады; басқа нұсқаулар болмаған кезде бөлшектерінің мөлшері 0,3 мм-ден 1,2 мм-ге дейін болады.
Сыйымдылығы. 50 %-дан 60 %-ға дейін құрамында су болған кезде 4,5 ммоль/г-дан 5 ммоль/г-ға дейін.
Колонканы дайындау. Басқа нұсқаулар болмаса ішкі диаметрі 20 мм және толу биіктігі шамамен 200 мм, 400 мм кеуекті шыныдан жасалған, ішіне қарай дәнекерленген дискісі бар түтікті пайдаланады. Шайырды алдын ала сумен Р араластырады, алынған жүзіндіні бөлшектер арасында ауа көпіршіктерінің пайда болуына жол бермей түтікке жібереді. Жұмыс кезінде сұйықтық шайырдың беткі қабатынан төмен түспеуге тиіс.
Егер шайыр протондалған формада болса, 50 мл-ді бейтараптандыру үшін 0,05 мл-ден аспайтын 0,1 М натрий гидроксиді ерітіндісі қажет болғанға дейін сумен Р шаяды.
Индикатор ретінде 0,1 мл қызғылт сары метил ерітіндісін Р пайдаланады. Егер шайыр натрий формасында болса немесе регенерациялауды қажет етсе, колонка арқылы шамамен 100 мл хлорсутек қышқылы Р1 мен судың Р тең көлемдерінің қоспасын ақырындап жібереді, содан кейін жоғарыда жазылғандай сумен Р шаяды.
Йод. I2. (Mr 253,8). [7553-56-2].

Объем в миллилитрах (V), израсходован-ный на титрование, соответствует 1 мг NO3.
Индигосульфокислоты раствор.
1 г индигокармина Р растворяют в 25 мл серной кислоты Р, затем прибавляют еще 25 мл серной кислоты Р и разбавляют водой Р до объема 1000 мл, осторожно вливая раствор в воду.
Индометацин. C19H16CINO4. (Mr 357,8).
[53-86-1]. 2-[1-(4-Хлорбензоил)-5-метокси- 2-метил-1Н-индол-3-ил]уксусной кислоты.
Содержит не менее 98,0 % и не более 102,0 % C19H16CINO4 в пересчете на сухую суб-станцию.
Белый или желтый кристаллический порошок.
Практически нерастворим в воде, умеренно растворим в 96 % этаноле.
Индофеноловый синий. CI8H16N2O. (Mr 276,33). [132-31-0]. Ж-[4-(Диметиламино) фенил)]1,4-нафтохинонмоноимин.
Показатель Шульца №. 939.
Индекс цветности (C.I.) № 49700.
Порошок фиолетово-черного цвета. Практически не растворим в воде.
Хроматография. Определение проводят ме-тодом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26), используя в качестве тонкого слоя силикагель G Р. На хроматографическую пластинку наносят 10 мкл раствора 0,1 г/л в метиленхлориде Р и хроматографируют в этом же растворителе. Фронт растворителя должен пройти не менее 10 см. На хроматограмме должно обнаружи¬ваться только одно основное пятно. Допускается пятно на старте.
Ионообменная смола сильнокислотная.
Смола в протонированной форме с группами сульфоновой кислоты, присоединенными к решетке, состоящей из полистирола, поперечно-сшитого с 8 % дивинилбензола. Выпускают в виде гранул сферической формы; при отсутствии других указаний размер частиц составляет от 0,3 мм до 1,2 мм.
Емкость. От 4,5 ммоль/г до 5 ммоль/г при содержании воды от 50 % до 60 %.
Приготовление колонки. При отсутствии других указаний используют трубку с вплавленным внутрь диском из пористого стекла длиной 400 мм, внутренним диаметром 20 мм и высотой заполнения около 200 мм. Смолу предварительно смешивают с водой Р, полученную взвесь вводят в трубку, не допуская образования пузырьков воздуха между частицами. Во время работы жидкость не должна опускаться ниже поверхности смолы.
Если смола находится в протонированной форме, промывают водой Р до тех пор, пока для нейтрализации 50 мл потребуется не более 0,05 мл 0,1 M раствора натрия гидроксида.
В качестве индикатора используют 0,1 мл рас-твора метилового оранжевого Р. Если смола находится в натриевой форме или нуждается в регенерации, через колонку медленно пропускают около 100 мл смеси равных объемов хло-роводородной кислоты Р1 и воды Р, а затем про-мывают водой Р, как описано выше.
Йод. I2. (Mr 253,8). [7553-56-2].

Кемінде 99,5 % және 100,5 %-дан аспайтын I2 бар.
Сұрлау-күлгін түсті, металл тәрізді жылтыр кристалл пластинкалар немесе ұсақ кристалдар.
Суда тым аз ериді, 96 % этанолда ериді, глицеринде аз ериді, концентрацияланған йодид ерітінділерінде өте тез ериді.
Бөлме температурасында баяу желмен мүжіледі.
Йод ерітіндісі Р1.
10,0 мл 0,05 М йод ерітіндісін 0,6 г калий йодидіне Р қосады және ерітінді көлемін сумен Р 100,0 мл-ге жеткізеді.
Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Йод ерітіндісі Р2.
10,0 мл 0,05 М йод ерітіндісіне 0,6 г калий йодидін Р қосады және ерітінді көлемін сумен Р 1000 мл-ге жеткізеді.
Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Йод ерітіндісі Р3.
2,0 мл йод ерітіндісін Р1 сумен Р 100,0 мл көлемге жеткізеді.
Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Йод ерітіндісі Р4.
14 г йодты Р 400 г/л калий йодидінің 100 мл ерітіндісінде Р ерітеді, 1 мл сұйылтылған хлорсутек қышқылын Р қосады және ерітінді көлемін сумен Р 1000 мл-ге жеткізеді.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Йодтың спирттік ерітіндісі.
96 % этанолдағы 10 г/л ерітінді Р. Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Йодтың хлороформдағы ерітіндісі.
Хлороформдағы 5 г/л ерітінді Р.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Йодты крахмалды қағаз.
Фильтрлейтін қағаз жолақтарын 100 мл крахмал Р және иодид калий ерітіндісіне салады. Сұйықтықтың артығын алып тастайды. Жарықтан қорғалған жерде кептіреді.
Сезгіштікке сынау. 0,05 мл 0,1 М натрий нитратының ерітіндісін 4 мл хлорсутек қышқылымен араластырады Р және сумен Р 100 мл көлемге дейін сұйылтады. Ерітіндінің бір тамшысын йодты крахмалды қағазға тамызады; көк түске боялуға тиіс.
Йод бромиді. IBr. (Mr 206,8). [7789-33-5]. Иод бромиді.
Көкшіл-қара түстен қоңырқай-қара түске дейінгі кристалдар. Суда, 96 % этанолда және мұзды сірке қышқылында тез ериді.
Қайнау температурасы шамамен 116 °С.
Балқу температурасы шамамен 40 °С.
Жарықтан қорғалған салқын жерде сақтайды.
Йод бромиді ерітіндісі.
20 г йод бромидін Р мұзды сірке қышқылында Р ерітеді және ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 1000 мл-ге жеткізеді.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Йод пентаоксиді, қайта кристалдандырылған. І2О5. (Mr 333,81). [12029-98-0]. Иод оксиді (V).
Кемінде 99,5 % І2О5 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе ақ түстен сұрғылт ақ түске дейінгі гранулалар. Гигроскопиялы, суда НІО3 түзе отырып өте тез ериді.
Қыздырған кездегі тұрақтылығы. Алдын ала 200 °С температурада 1 сағат бойы ұсталған 2 г йод пентоксидін 50 мл суда Р ерітеді; ерітінді түссіз болуға тиіс.

Содержит не менее 99,5 % и не более 100,5 % I2.
Кристаллические пластинки или мелкие кристаллы серовато-фиолетового цвета с метал-лическим блеском.
Oчень мало растворим в воде, растворим в 96 % этаноле, мало растворим в глицерине, очень легко растворим в концентрированных растворах йодидов.
Медленно выветривается при комнатной температуре.
Йода раствор Р1.
К 10,0 мл 0,05 М раствора йода прибав-ляют 0,6 г калия йодида Р и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл.
Готовят непосредственно перед исполь-зованием.
Йода раствор Р2.
К 10,0 мл 0,05 М раствора йода прибав-ляют 0,6 г калия йодида Р и доводят объем раствора водой Р до 1000 мл.
Готовят непосредственно перед исполь-зованием.
Йода раствор Р3.
2,0 мл раствора йода Р1 доводят водой Р до объема 100,0 мл.
Готовят непосредственно перед использованием.
Йода раствор Р4.
14 г йода Р растворяют в 100 мл раствора 400 г/л калия йодида Р, прибавляют 1 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р и доводят объем раствора водой Р до 1000 мл.
Хранят в защищенном от света месте.
Йода раствор спиртовый.
Раствор 10 г/л в 96 % этаноле Р. Хранят в защищенном от света месте.
Йода раствор в хлороформе.
Раствор 5 г/л в хлороформе Р.
Хранят в защищенном от света месте.
Йодкрахмальная бумага.
Полоски фильтровальной бумаги погружают в 100 мл раствора крахмала Р и иодида калия. Избыток жидкости удаляют. Сушат в защищенном от света месте.
Испытание на чувствительность. Смешивают 0,05 мл 0,1 Мраствора натрия нитрата с
4 мл хлороводородной кислоты Р и разбавляют водой Р до объема 100 мл. Oдну каплю раствора наносят на йодкрахмальную бумагу; должно появиться синее окрашивание.
Йода бромид. IBr. (Mr 206,8). [7789-33-5]. Бромид иода.
Кристаллы от синевато-черного до коричне-вато-черного цвета. Легко растворим в воде, 96 % этаноле и уксусной кислоте ледяной.
Температура кипения около 116 °С.
Температура плавления около 40 °С.
Хранят в прохладном защищенном от света месте.
Йода бромида раствор.
20 г йода бромида Р растворяют в уксусной кислоте ледяной Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000 мл.
Хранят в защищенном от света месте.
Йода пентаоксид перекристаллизированный. I2O5. (Mr 333,81). [12029-98-0]. Оксид иода(V).
Содержит не менее 99,5 % I2O5.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или гранулы от белого до серовато-белого цвета. Гигроскопичен, очень легко растворим в воде с образованием HIO3.
Стабильность при нагревании. 2 г йода пен- токсида, предварительно выдержанного при температуре 200 С в течение 1 ч, растворяют в 50 мл воды Р; раствор должен быть бесцветным.

Санын анықтау. 0,100 г қайта кристалдандырылған йод пентоксидін 50 мл суда Р ерітеді, 3 г калий йодидін Р және 10 мл сұйылтылған хлорсутек қышқылын Р қосады. Босап шыққан йодты 0,1 М натрий тиосульфатының ерітіндісімен индикатор ретінде 1 мл крахмал ерітіндісін Р пайдалана отырып титрлейді.
1 мл 0,1 М натрий тиосульфатының ерітіндісі 2,782 мг І2О5 сәйкес келеді.
Ауа өтпейтін контейнерде жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
2-Йодбензой қышқылы.      С7Н5ІО2. (Mr 248,02). [88-67-5].
Ақ түстен ашық-сары түске дейінгі кристалл ұнтақ. Суда аз ериді, 96 % этанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 160 °С.
Хроматография. Анықтау жұқа қабатты хроматография (2.1.2.26) әдісімен, жұқа қабат ретінде хроматографиялауға арналған целлюлозаны F254 Р пайдалана отырып жүргізіледі. Хроматографиялық пластинка стартының сызығына 40 мг-ны 4 мл 0,1 М натрий гидроксиді ерітіндісінде еріту және сумен Р 10 мл көлемге дейін араластыру арқылы дайындалған 20 мкл 2-йодбензой қышқылының ерітіндісін жағады. Су Р – мұзды сірке қышқылы Р - толуол Р (20:40:40) ерітінділерінің қоспасын шайқау кезінде алынған үстіңгі қабатты қозғалмалы фаза ретінде пайдалана отырып хроматографиялайды. Ерітінділердің беткі қабаты 12 см-ден асқанда пластинканы толқын ұзындығы 254 нм УК-жарықта қарайды. Хроматограммада бір ғана негізгі дақ анықталуға тиіс.
2-Йодгиппур қышқылы. C9H8INO3·2H2O. (Mr 341,10). [147-58-0]. 2-(2-Йодбензамидо)сірке қышқылы дигидраты.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда бәсең ериді.
Балқу температурасы шамамен 170 °С.
Су (2.1.5.12). 9 %-дан 13 %-ға дейін. Анықтау 1,000 г жүргізіледі.
Хроматография. Анықтау жұқа қабатты хроматография әдісімен, (2.1.2.26) жұқа қабат ретінде хроматографиялауға арналған целлюлозаны F254 Р пайдалана отырып жүргізіледі. Хроматографиялық пластинка стартының сызығына 40 мг-ны 4 мл 0,1 М натрий гидроксиді ерітіндісінде еріту және сумен Р 10 мл көлемге дейін араластыру арқылы дайындалған 20 мкл 2-йод-гиппур қышқылының ерітіндісін жағады. Су Р – мұзды сірке қышқылы Р - толуол Р (20:40:40) ерітінділерінің қоспасын шайқау кезінде алынған үстіңгі қабатты қозғалмалы фаза ретінде пайдалана отырып хроматографиялайды. Ерітінділердің беткі қабаты 12 см-ден асқанда пластинканы толқын ұзындығы 254 нм УК-жарықта қарайды. Хроматограммада бір ғана негізгі дақ анықталуға тиіс.
Йодсутек қышқылы. HI. (Mr 127,91). [10034-85-2].
Йодсутек қышқылын қайта айдау кезінде көміртек диоксидін Р немесе азот Р өткізе отырып, қызыл фосфордың үстімен қайда айдайды. Түссіз немесе дерлік түссіз, тұрақты температурада қайнап тұрған, 126 °С-дан 127 °С-ға дейінгі температурада қайта айдалатын қоспаны (HI 55 %-дан 58 %-ға дейін) пайдаланады. Қышқылды кішігірім қоңыр түсті, көміртек диоксидімен Р немесе азотпен Р алдын ала үрленген, шыны тығындары бар шыны флакондарға құяды, парафинмен герметизациялайды.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Йод қышқылы. Н5ІО6. (Mr 227,94). [10450-60-9].
Кристалдар. Суда тез ериді, 96 % этанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 122 °С.
Йодплатинат реактиві.

Количественное определение. 0,100 г йода пентоксида перекристаллизированного растворяют в50 мл воды Р, прибавляют 3 г калия йодида Р и 10 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р. Титруют высвободившийся йод 0,1 М раствором натрия тиосульфата, используя в качестве индикатора 1 мл раствора крахмала Р.
1 мл 0,1 М раствора натрия тиосульфата соответствует 2,782 мг I2O5.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере в защищенном от света месте.
2-Йодбензойная кислота. C7H5IO2.
(Мг 248,02). [88-67-5].
Кристаллический порошок от белого до светло-желтого цвета. Мало растворима в воде, растворима в 96 % этаноле.
Температура плавления около 160 °С.
Хроматография. Определение проводят ме-тодом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26), используя в качестве тонкого слоя целлюлозу для хроматографии F254 Р. На линию старта хрома-тографической пластинки наносят 20 мкл раствора кислоты 2-йодбензойной, приготовленно¬го растворением 40 мг в 4 мл 0,1 М раствора натрия гидроксида и разведением водой Р до объема 10 мл. Хроматографируют, используя в качестве подвижной фазы верхний слой, полу¬ченный при встряхивании смеси растворителей вода Р - уксусная кислота ледяная Р - толуол Р (20:40:40). Когда фронт растворителей пройдет 12 см, пластинку просматривают в УФ-свете при длине волны 254 нм. На хроматограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
2-Йодгиппуровая кислота. C9H8INO3 2H2O. (Мг 341,10). [147-58-0]. 2-(2-Йодбензамидо)уксусной кислоты дигидрат.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Умеренно растворима в воде.
Температура плавления около 170 °С.
Вода (2.1.5.12). От 9 % до 13 %. Определе¬ние проводят из 1,000 г.
Хроматография. Определение проводят ме-тодом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26), используя в качестве тонкого слоя целлюлозу для хроматографии F254 Р. На линию старта хрома-тографической пластинки наносят 20 мкл раствора кислоты 2-йод-гиппуровой, приготовленного растворением 40 мг в 4 мл 0,1 Мраствора натрия гидроксида и разведением водой Р до объема 10 мл. Хроматографируют, используя в качестве подвижной фазы верхний слой, полу¬ченный при встряхивании смеси растворителей вода Р уксусная кислота ледяная Р толуол Р (20:40:40). Когда фронт растворителей пройдет 12 см, пластинку просматривают в УФ-свете при длине волны 254 нм. На хроматограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Йодоводородная кислота. HI. (Мг 127,91). [10034-85-2].
Кислоту йодоводородную перегоняют над красным фосфором, пропуская во время перегонки углерода диоксид Р или азот Р. Используют бесцветную или почти бесцветную, кипя¬щую при постоянной температуре, смесь (от 55 % до 58 % HI), перегоняющуюся при темпе¬ратуре от 126 °С до 127 °С. Кислоту помещают в небольшие флаконы из стекла коричневого цвета, предварительно продутые углерода диоксидом Р или азотом Р, со стеклянными пробками, герметизируют парафином.
Хранят в защищенном от света месте.
Йодная кислота. Н5IO6. (Мг 227,94).
[10450-60-9].
Кристаллы. Легко растворима в воде, рас-творима в 96 % этаноле.
Температура плавления около 122 °С.
Йодплатината реактив.

3 мл 100 г/л хлорплатина қышқылы ерітіндісіне Р 97 мл су Р және 100 мл калий йодиді ерітіндісін 60 г/л Р қосады.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Йодкүкірт реактиві.
Араластырғышқа, термометрге және түтікшеге арналған үш тесігі бар, кептіргішпен толтырылған, сыйымдылығы 3-4л түбі дөңгелек колбадан тұратын, реактив дайындауға арналған құрылғы дайындау процесінде жабық және құрғақ болуға тиіс. Колбаға 700 мл сусыз пиридин Р және 700 мл монометил эфирі этиленгликолін Р салады, фосфор(V) оксидінің Р үстінде алдын ала кептірілген 220 г ұсақталған йодты Р үнемі араластыра отырып қосады. Араластыруды йод толық ерігенге дейін (шамамен 30 мин) жалғастырады, одан кейін колбаны -10 °С температураға дейін салқындатады және үнемі араластыра отырып 190 г күкірт диоксидін Р тез қосады. Реакциялық қоспаның температурасы 30 °С-дан аспауға. Салқындатады.
Титр орнату. Титрлеуге арналған ыдысқа шамамен 20 мл сусыз метанол Р салады және дайындалған йодкүкірт реактивімен (2.1.5.12) титрлейді. Дәл өлшенген мөлшерде су Р қосады және суды анықтауды жалғастырады. 1 мл йодкүкірт реактивіне сәйкес келетін судың мөлшерін миллиграммен есептейді.
1 мл йодкүкірт реактиві кемінде 3,5 мг суға сәйкес келеді.
Атмосфералық ылғалдың ерітіндіге әсер етуін болдырмау үшін қауіпсіздік шаралары қабылдануы тиіс. Титрді тікелей пайдаланар алдында орнатады.
Құрғақ контейнерде сақтайды.
Йодсірке қышқылы. C2H3IO2. (Mr 185,95). [64-69-7].
Түссіз немесе ақ немесе дерлік ақ түсті кристалдар. Суда және 96 % этанолда ериді.
Балқу температурасы 82 °С-дан 83 °C-ға дейін.
5-Йодурацил. C4H3IN2O2. (Mr 237,98). [696-07-1]. 5-Йод-1Н,3Н-пиримидин-2,4-дион.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 276 °С.
Хроматография. Анықтау жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26), Йодоксиуридин жеке фармакопея бабының нұсқауларына сәйкес жүргізіледі. Хроматографиялық пластинкаға 0,25 г/ л 5 мкл ерітінді жағады; алынған хроматограммада бір ғана негізгі дақ болуға тиіс.
Йодэтан. C2H5I. (Mr 155,97). [75-03-6].
Құрамы: кемінде 99 %.
Түссізден сәл сарғыш түске дейінгі сұйықтық, ауа мен жарықтың әсерімен қараяды. 96 % этанолмен және органикалық ерітінділердің көпшілігімен араласады.
шамамен 1,95.
шамамен 1,513.
Қайнау температурасы шамамен 72 °С.
Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Кадмий. Cd. (Ar 112,41). [7440-43-9].
Күміс түстес-ақ түсті жылтыр металл. Суда мүлде ерімейді, азот қышқылында және ыстық хлорсутек қышқылында тез ериді.

К 3 мл раствора 100 г/л хлорплатиновойкис- лоты Р прибавляют 97 мл воды Р и 100 мл рас-твора 60 г/л калия йодида Р.
Хранят в защищенном от света месте.
Йодсернистый реактив.
Устройство для приготовления реактива, состоящее из круглодонной колбы вместимостью
3-4 л с тремя входными отверстиями для мешал¬ки, термометра и трубки, заполненной осушите¬лем, должно быть закрытым и сухим в процессе подготовки. В колбу помещают 700 мл пириди¬на безводного Р и 700 мл монометилового эфи¬ра этиленгликоля Р, прибавляют при постоян-ном перемешивании 220 г мелкоизмельченного йода Р, предварительно высушенного над фос- фора(V) оксидом Р. Перемешивание продолжа¬ют до полного растворения йода (около 30 мин), затем охлаждают колбу до температуры -10 °С и быстро прибавляют при постоянном перемешивании 190 г серы диоксида Р. Температура реакционной смеси не должна превышать 30 °С. Охлаждают.
Установка титра. Около 20 мл метанола безводного Р помещают в сосуд для титрования и титруют приготовленным йодсернистым реак¬тивом (2.1.5.12). Прибавляют точно взвешенное достаточное количество воды Р и повторяют оп-ределение воды. Вычисляют количество воды в миллиграммах, соответствующее 1 мл йодсер- нистого реактива.
1 мл йодсернистого реактива соответствует не менее 3,5 мг воды.
Должны быть приняты меры предосторожности для предотвращения воздействия на растворы атмосферной влаги. Титр устанавливают непосредственно перед использованием.
Хранят в сухом контейнере.
Йодуксусная кислота. C2H3IO2. (Mr 185,95). [64-69-7].
Бесцветные или белого или почти белого цвета кристаллы. Растворима в воде и 96 % эта¬ноле.
Температура плавления от 82 °С до 83 °С.
5-Йодурацил. C4H3IN2O2. (Mr 237,98).
[696-07-1]. 5-Йод-1H,3H-пиримидин-2,4-дион.
Температура плавления около 276 °С с раз-ложением.
Хроматография. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями частной фармакопейной статьи Йодоксиуридин. На хроматографическую пластинку наносят 5 мкл раствора 0,25 г/ л; на полученной хроматограмме должно быть только одно основное пятно.
Йодэтан. C2H5I. (Mr 155,97). [75-03-6].
Содержание: не менее 99 %.
Жидкость от бесцветного до слегка желтова-того цвета, под действием воздуха и света темнеет. Смешивается с 96 % этанолом и большин¬ством органических растворителей.
около 1,95.
около 1,513.
Температура кипения около 72 °С.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Кадмий. Cd. (Ar 112,41). [7440-43-9].
Блестящий металл серебристо-белого цвета. Практически не растворим в воде, легко растворим в азотной кислоте и горячей хлороводород¬ной кислоте.

Казеин. [9000-71-9].
Сүттен алынған ұқсас фосфопротеиндер қоспасы.
Ақ немесе дерлік ақ түсті аморфты ұнтақ немесе гранулалар. Суда және полярлы емес органикалық еріткіштерді тым аз ериді, концентрациялы хлорсутек қышқылында боз-күлгін түске бояла отырып ериді. Қышқылдармен және негіздермен тұздар түзеді. Казеиннің изоэлектрлік нүктесі рН шамамен 4,7 болады. Сілтілік ерітінділерінің поляризация беті сол жаққа айналады.
Калий бикарбонаты. [298-14-6].
Қараңыз. Калий гидрокарбонаты Р.
Калий бикарбонатының қаныққан, метанолды ерітіндісі.
Қараңыз. Калий гидрокарбонатының қаныққан, метанолды ерітіндісі Р.
Калий броматы. KBrO3. (Mr 167,00). [7758-01-2]. Калий броматы.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалдар немесе гранулалы ұнтақ. Суда ериді, 96 % этанолда аз ериді.
Калий бромиді. KBr. (Mr 119,0). [7758-02-3]. Құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 98,50 % және 101,0 %-дан аспайтын КВг бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда және глицеринде тез ериді, 96 % этанолда аз ериді.
Инфрақызыл абсорбциялық спектрофотометрияда (2.1.2.23) пайдаланылатын калий бромиді мынадай қосымша сынақтан өтуге тиіс.
250 °С температурада 1 сағат бойы алдын ала кептірілген, жуандығы 2 мм калий бромиді дискінің ИҚ-спектрінің толқындардың ұзындығы 4000 см-1 до 620 см-1 интервалында дерлік түзу базалық сызығы болуы керек. Толқындардың ұзындығы 3440 см-1 және 1630 см-1болған кезде судағы максимумдарды қоспағанда, базалық сызықтан жоғары 0,02-ден асатын максимумдар болмауға тиіс.
Калий гидрокарбонаты. КНСО3. (Mr 100,11). [298-14-6]. Калий гидрокарбонаты.
Мөлдір түссіз кристалдар. Суда тез ериді, 96 % этанолда мүлде ерімейді.
Қаныққан, метанолды калий гидрокарбонаты ерітіндісі.
0,1 г калий гидрокарбонатын Р 0,4 мл суда Р су моншасында қыздырып ерітеді, 25 мл метанол Р қосады және ерігенге дейін қыздыруды жалғастырып, айналдырып араластырады.
Калий гидроксиді. КОН. (Mr 56,11). [1310-58-3]. Калий гидроксиді.
КОН-ға шаққанда кемінде 85,0 % және 100,5 %-дан аспайтын сілтілер қоспасы бар.
Ақ немесе дерлік ақ түсті таяқшалар, пластинкалар немесе формасыз кесектер түріндегі қатты кристалл масса. Ауада жайылады. Гигроскопиялық. Көміртек диоксидін сіңіреді.
Суда өте тез ериді, 96 % этанолда тез ериді.
Калий гидроксиді 2 М спиртті ерітіндісі.
12 г калий гидроксидін Р 10 мл суда Р ерітеді және ерітінді көлемін 96 % этанолмен Р 100 мл-ге жеткізеді.

Казеин. [9000-71-9].
Смесь родственных фосфопротеинов, полученных из молока.
Аморфный порошок или гранулы белого или почти белого цвета. Очень мало растворим в воде и неполярных органических растворите¬лях, растворим в хлороводородной кислоте кон-центрированной, с образованием бледно-фиоле-тового окрашивания. Образует соли с кислота¬ми и основаниями. Изоэлектрическая точка казеина находится при значении рН около 4,7. Щелочные растворы имеют левое вращение плоскости поляризации.
Калия бикарбонат. [298-14-6].
См. Калия гидрокарбонат Р.
Калия бикарбоната раствор насыщенный, метанольный.
См. Калия гидрокарбоната раствор насы-щенный, метанольный Р.
Калия бромат. КВrO3. (Mr 167,00).
[7758-01-2]. Бромат калия.
Кристаллы или гранулированный порошок белого или почти белого цвета. Растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле.
Калия бромид. KBr. (Mr 119,0). [7758-02-3]. Содержит не менее 98,50 % и не более 101,0 % КВг в пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Легко растворим в воде и глицерине, мало растворим в 96 % этаноле.
Калия бромид, используемый в инфракрасной абсорбционной спектрофотометрии (2.1.2.23), должен выдерживать следующее до-полнительное испытание.
ИК-спектр диска калия бромида, толщиной 2 мм, предварительно высушенного при темпе-ратуре 250 °С в течение 1 ч, должен иметь прак-тически ровную базовую линию в интервале длин волн от 4000 см-1 до 620 см-1. Не должен иметь максимумов с поглощением более 0,02 над базовой линией, за исключением максимумов для воды при длинах волн 3440 см-1 и 1630 см-1.
Калия гидрокарбонат. КНСO3. (Mr 100,11). [298-14-6]. Гидрокарбонат калия.
Прозрачные бесцветные кристаллы. Легко растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Калия гидрокарбоната раствор насыщенный, метанольный.
0,1 г калия гидрокарбоната Р растворяют в 0,4 мл воды Р при нагревании на водяной бане, прибавляют 25 мл метанола Р и перемешивают круговыми движениями, продолжая нагревание до растворения. Готовят непосредственно перед использова¬нием.
Калия гидроксид. КОН. (Mr 56,11). [1310-58-3]. Гидроксид калия.
Содержит не менее 85,0 % и не более 100,5 % смеси щелочей в пересчете на КОН.
Твердая кристаллическая масса белого или почти белого цвета в виде палочек, пластинок или бесформенных кусочков. Расплывается на воздухе. Гигроскопичен. Поглощает углерода диоксид.
Oчень легко растворим в воде, легко раство¬рим в 96 % этаноле.
Калия гидроксида 2 М раствор спиртовой.
12 г калия гидроксидаР растворяют в 10 мл воды Р и доводят объем раствора 96 % этаноломР до 100 мл.

Калий гидроксиді 0,5 М спирттік ерітіндісі (10 %, көл/көл).
28 г калий гидроксидін Р 100 мл 96 % спиртте Р ерітеді және ерітінді көлемін сумен Р 1000 мл-ге жеткізеді.
Калий гидроксиді спирттік ерітіндісі.
3 г калий гидроксидін Р 5 мл суда Р ерітеді және ерітінді көлемін альдегидтерден бос 96 % спиртпен 100 мл-ге жеткізеді. Мөлдір ерітіндіні декантациялайды. Ерітінді дерлік түссіз болуға тиіс.
Калий гидроксиді спирттік ерітіндісі Р1.
6,6 г калий гидроксидін Р 50 мл суда Р ерітеді және ерітінді көлемін этанолмен Р 1000 мл-ге жеткізеді.
Калий гидросульфаты. KHSO4. (Mr 136,17). [7646-93-7]. Калий гидросульфаты.
Мөлдір, түссіз, гигроскопиялық кристалдар. Өте қышқыл ерітінді түзе отырып суда тез ериді.
Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Калий гидротартраты. С4Н5КО6. (Mr 188,18). [868-14-4]. Калий гидро(2R,3R)-2,3-дигидроксибутан-1,4диоат.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз, сәл күңгірт кристалдар. Суда аз ериді, қайнап тұрған суда ериді, этанолда 96 % тым аз ериді.
Калий гидрофталаты. С8Н5КО4. (Mr 204,22). [877-24-7]. Калий гидробензол-1,2-дикарбоксилат.
Ақ немесе дерлік ақ түсті кристалдар. Суда ериді, 96 % этанолда аз ериді.
Калий гидрофталаты 0,2 М ерітіндісі.
Калий гидрофталаты ерітіндісінде Р 1000 мл С8Н5КО4 шаққанда 40,84 г калий гидрофталаты бар.
Түссіз, ақ немесе дерлік ақ түсті ұнтақ немесе кристалдар, гигроскопиялық. Суда тез ериді.
Калий дигидрофосфаты. КН2РО4. (Mr 136,1). [7778-77-0]. Калий дигидрофосфаты.
Құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 98,0 % және100,5 %-дан аспайтын КН2РО4 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда тез ериді, 96 % этанолда мүлде ерімейді.
Калий дигидрофосфаты 0,2 М ерітіндісі.
Калий дигидрофосфаты Р ерітіндісінде 1000 мл-дегі КН2РО4 шаққанда 27,22 г бар.
Калий дихроматы. К2Сr207. (Mr 294,2). [7778-50-9]. Дикалий дихроматы.
Спектрофотометрлерді калибрлеуге арналған калий дихроматында (2.1.2.24) 130 °С температурада кептірілген құрғақ затқа шаққанда кемінде 99,9 % К2Сг2О7 болуға тиіс.
Қызғылт сары-қызыл түсті кристалдар. Суда ериді, 96 % этанолда мүлде ерімейді.
Санын анықтау. 1,000 г калий дихроматын суда Р ерітеді және ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 250,0 мл-ге жеткізеді. 50,0 мл алынған ерітіндіні сыйымдылығы 500 мл колбаға салады, 100 мл судағы Р 4 г калий йодидінен Р, 2 г натрий гидрокарбонатынан Р және 6 мл хлорсутек қышқылынан Р тұратын жаңа дайындалған ерітінді қосады. Колбаны тығынмен жабады, жарықтан қорғалған жерде 5 мин бойы ұстайды және индикатор ретінде йодтан бос 1 мл крахмал ерітіндісін Р пайдалана отырып 0,1 M натрий тиосульфаты ерітіндісімен титрлейді.
1 мл 0,1 M натрий тиосульфаты ерітіндісі 4,903 мг К2Сг207 сәйкес келеді.
Калий дихроматы ерітіндісі.
106 г/л ерітінді.
Калий дихроматы ерітіндісі Р1.
5 г/л ерітінді.
Калий йодаты. КІ03. (Mr 214,0). [7758-05-6].
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда ериді.
Калий йодиді. KI. (Mr 166,0). [7681-11-0]. Калий йодиді.

Калия гидроксида 0,5 М раствор спир-товой (10 %, об/об).
28 г калия гидроксида Р растворяют в 100 мл 96 %спирта Р и доводят объем раствора водой Р до 1000 мл.
Калия гидроксида раствор спиртовый.
3 г калия гидроксида Р растворяют в 5 мл воды Р и доводят объем раствора 96 % спиртом, свободным от альдегидов, Р до 100 мл. Декантируют прозрачный раствор. Раствор должен быть почти бесцветным.
Калия гидроксида раствор спиртовой Р1.
6,6 г калиягидроксида Р растворяют в 50 мл воды Р и доводят объем раствора этанолом Р до 1000 мл.
Калия гидросульфат. KHSO4. (Мг 136,17). [7646-93-7]. Гидросульфат калия.
Прозрачные, бесцветные, гигроскопичные кристаллы. Легко растворим в воде с образованием сильно кислого раствора.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Калия гидротартрат. C4H5KO6. (Мг 188,18). [868-14-4]. Калия гидро(2R,3R)-2,3-дигидрокси- бутан-1,4диоат.
Кристаллический порошок белого или поч¬ти белого цвета или бесцветные, слегка матовые кристаллы. Мало растворим в воде, растворим в кипящей воде, очень мало растворим в 96 % этаноле.
Калия гидрофталат. C4H5KO6 (Мг 204,22). [877-24-7]. Калия гидробензол-1,2-дикарбокси- лат.
Кристаллы белого или почти белого цвета. Растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле.
Калия гидрофталата 0,2 М раствор.
Раствор калия гидрофталатаР содержит 40,84 г калия гидрофталата в пересчете на C8H5КO4 в 1000 мл.
Порошок или кристаллы бесцветные, белого или почти белого цвета, гигроскопический. Легко растворим в воде.
Калия дигидрофосфат.KH2PO4. (Мг 136,1). [7778-77-0]. Дигидрофосфат калия.
Содержит не менее 98,0 % и не более 100.5 % КH2РO4 в пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Легко растворим в воде, практически не рас-творим в 96 % этаноле.
Калия дигидрофосфата 0,2 М раствор.
Раствор калия дигидрофосфата Р содержит 27,22 г в пересчете на КH2РO4 в 1000 мл.
Калия дихромат. K2Cr2O7 (Мг 294,2). [7778-50-9]. Дихромат дикалия.
Калия дихромат, используемый для калибровки спектрофотометров (2.1.2.24), должен со¬держать не менее 99,9 % K2Cr2O7 в пересчете на сухое вещество, высушенное при температуре 130 °С.
Кристаллы оранжево-красного цвета. Растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Количественное определение. 1,000 г калия дихромата растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 250,0 мл.
50,0 мл полученного раствора помещают в колбу вместимостью 500 мл прибавляют свежеприготовленный раствор, состоящий из 4 г калия йодида Р, 2 г натрия гидрокарбоната Р и 6 мл хлороводородной кислоты Р в 100 мл воды Р. Колбу закрывают пробкой, выдерживают в за-щищенном от света месте в течение 5 мин и титруют 0,1 М раствором натрия тиосульфата, используя в качестве индикатора 1 мл раствора крахмала, свободного от йода, Р 2 мл 0,1 М раствора натрия тиосульфата соответствует 4,903 мг K2Cr2O7.
Калия дихромата раствор.
Раствор 106 г/л.
Калия дихромата раствор Р1.
Раствор 5 г/л.
Калия йодат. КIO3. (Мг 214,0). [7758-05-6].
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Растворим в воде.
Калия йодид. KIO3. (Мг 166,0). [7681-11-0]. Йодид калия.

Құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 99,0 % және 100,5 % аспайтын KI бар.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда өте тез ериді, глицеринде тез ериді, 96 % этанолда ериді.
Калий йодиді ерітіндісі. 166 г/л ерітінді.
Калий йодидінің йодталған ерітіндісі.
2 г йодты Р және 4 г калий йодидін Р 10 мл суда Р ерітеді, толық ерігеннен кейін ерітінді көлемін сумен Р 100 мл-ге жеткізеді.
Калий йодиінің қаныққан ерітіндісі.
Көміртек диоксидінен Р бос суда қаныққан калий йодидінің ерітіндісінде Р ерімеген кристалдар болуға тиіс. 0,5 мл калий йодидінің қаныққан ерітіндісін 30 мл хлороформ Р - сірке қышқылы Р қоспасымен (2:3) араластырады, 0,1 мл крахмал ерітіндісін Р қосады; егер көк түс пайда болса, онда ол 0,05 мл 0,1 М натрий тиосульфаты ерітіндісін қосқан кезде жоғалуға тиіс.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Калий йодовисмутат ерітіндісі.
0,85 г негізгі висмут нитратына Р 40 мл су Р, 10 мл мұзды сірке қышқылы Р және 20 мл 400 г/л калий йодиді ерітіндісін Р қосады.
Калий йодвисмутаты ерітіндісі Р1.
100 г шарап қышқылын Р 400 мл суда Р ерітеді, 8,5 г негізгі висмут нитратын Р қосады, 1 сағат бойы шайқайды, 200 мл 400 г/л калий йодиді Р ерітіндісін қосады және тез шайқайды. 24 сағат ұстайды және фильтрлейді.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Калий йодвисмутаты ерітіндісі Р2.
Негізгі ерітінді. 1.7 г негізгі висмут нитратын Р және 20 г шарап қышқылын Р 40 мл суда Р суспензиялайды. Суспензияға 40 мл 400 г/л калий йодиді Р ерітіндісін қосады, 1 сағат бойы шайқайды және фильтрлейді.
Ерітіндіні сақтау мерзімі қызғылт сары шыны флакондарда сақтағанда бірнеше күн.
Бүркуге арналған ерітінді. Тікелей пайдаланар алдында 5 мл негізгі ерітіндіні 15 мл сумен Р араластырады.
Калий йодвисмутат сұйылтылған ерітіндісі.
100 г шарап қышқылын Р 500 мл суда Р ерітеді және 50 мл калий йодвисмутаты ерітіндісін Р1 қосады.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Калий карбонаты. К2СО3. (Мr 138,21). [584-08-7]. Дикалий карбонаты.
Ақ немесе ақшыл түсті гранулалы ұнтақ; гигроскопиялық. Суда өте тез ериді, сусыз этанолда дерлік ерімейді.
Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Калий-натрий тартраты. C4H4KNa06·4H20. (Mr 282,22). [6381-59-5].
Түссіз призмалық кристалдар. Суда өте тез ериді.
Калий нитраты. KNО3. (Mr 101,1). [7757-79-1].
Түссіз кристалдар. Суда өте тез ериді.
Калий перйодаты. KIО4. (Mr 230,0). [7790-21-8].
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар. Суда ериді.
Калий перманганаты. KMn04. (Mr 158,0). [7722-64-7]. Калий перманганаты.

Содержит не менее 99,0 % и не более 100.5 % KI в пересчете на сухую субстанцию.
Порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Очень легко растворим в воде, легко растворим в глицерине, растворим в 96 % этаноле.
Калия йодида раствор. Раствор 166 г/л.
Калия йодида йодированный раствор.
2 г йода Р и 4 г калия йодида Р растворяют в 10 мл воды Р, после полного растворения доводят объем раствора водой Р до 100 мл.
Калия йодида насыщенный раствор.
Насыщенный раствор калия йодида Р в воде, свободной от углерода диоксида, Р, должен содержать нерастворенные кристаллы. 0,5 мл насыщенного раствора калия йодида смешивают с 30 мл смеси хлороформ Р - уксусная кислота Р (2:3), прибавляют 0,1 мл раствора крахмала Р; если появляется синее окрашивание, то оно должно исчезнуть при прибавлении 0,05 мл 0,1 M раствора натрия тиосульфата.
Хранят в защищенном от света месте.
Калия йодовисмутата раствор.
К 0,85 г висмутанитрата основного Р прибавляют 40 мл воды Р, 10 мл уксусной кислоты ледяной Р и 20 мл раствора 400 г/л калия йодида Р.
Калия йодовисмутата раствор Р1.
100 винной г кислоты Р растворяют в 400 мл воды Р, прибавляют 8,5 г висмута нитрата основного Р, встряхивают в течение 1 ч, прибавляют 200 мл раствора 400 г/л калия йодида Р и энергично встряхивают. Выдерживают 24 ч и фильтруют.
Хранят в защищенном от света месте.
Калия йодовисмутата раствор Р2.
Основной раствор. Суспендируют 1.7 г висмутанитрата основного Р и 20 г винной кислоты Р в 40 мл воды Р. К суспензии прибавляют 40 мл раствора 400 г/л калия йодида Р, встряхивают в течение 1 ч и фильтруют.
Срок хранения раствора несколько дней, при хранении во флаконах оранжевого стекла.
Раствор для опрыскивания. Непосредственно перед использованием смешивают 5 мл основного раствора с 15 мл воды Р
Калия йодовисмутата раствор разбавленный.
100 г виннойкислоты Р растворяют в 500 мл воды Р и прибавляют 50 мл раствора калия йодовисмутата Р1.
Хранят в защищенном от света месте.
Калия карбонат. K2CO3 (Mr 138,21).
[584-08-7]. Карбонат дикалия.
Гранулированный порошок белого или почти белого цвета; гигроскопичен. Очень легко растворим в воде, практически не растворим в этаноле безводном.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Калия-натрия тартрат. C4H4КNaO6-4H2O. (Mr 282,22). [6381-59-5].
Бесцветные призматические кристаллы. Очень легко растворим в воде.
Калия нитрат. KNO3 (Mr 101,1). [7757-79-1].
Бесцветные кристаллы. Очень легко раство¬рим в воде.
Калия перйодат. КIO4. (Mr 230,0). [7790-21-8].
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы. Растворим в воде.
Калия перманганат. KMnO4. (Mr 158,0). [7722-64-7]. Перманганат калия.

Кемінде 99,0 % және 100,5 % аспайтын КМnО4 бар.
Қара-күлгін немесе қоңырқай-қара түсті гранулалы ұнтақ немесе қара-күлгін немесе дерлік қара түсті кристалдар, әдетте металл тәрізді жылтырайды.
Суық суда ериді, қайнап тұрған суда тез ериді.
Кейбір органикалық заттармен әрекеттескенде ыдырайды.
Калий перманганатының фосфор қышқылындағы ерітіндісі.
3 г калий перманганатын Р 15 мл фосфор қышқылы Р және 70 мл су Р қоспасында ерітеді, ерітінді көлемін сумен Р 100 мл-ге жеткізеді.
Калий перманганаты ерітіндісі.
30 г/л ерітінді.
Калий перренаты. КRе04. (Mr 289,3). [10466-65-6]. Калий перренаты.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда ериді, 96 % этанолда, метанолда және пропиленгликольде аз ериді.
Калий персульфаты. K2S2O8. (Mr 270,32). [7727-21-1]. Дикалий пероксидисульфаты.
Түссіз кристалдар немесе ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда бәсең ериді, 96 % этанолда мүлде ерімейді.
Судағы ерітінділер бөлме температурасында, қыздырған кезде тезірек ыдырайды.
Калий пироантимонаты. KSb(OH)6. (Mr 262,90). [12208-13-8]. Калий гексагидроксоантимонаты(V).
Ақ немесе ақшыл түсті кристалдар немесе кристалл ұнтақ. Суда бәсең ериді.
Калий пироантимонаты ерітіндісі.
2 г калий пироантимонатын Р 95 мл ыстық суда Р ерітеді, тез салқындатады, 50 мл судағы Р 2,5 г калий гидроксиді Р бар ерітіндіні және 1 мл сұйылтылған натрий гидроксиді ерітіндісін Р қосады. 24 сағат бойы ұстайды, фильтрлейді және сумен Р 150 мл көлемге жеткізеді.
Калий плюмбит ерітіндісі.
1,7 г қорғасын ацетатын Р, 3,4 г калий цитратын Р және 50 г калий гидроксидін Р суда Р ерітеді және ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 100 мл-ге жеткізеді.
Калий сульфаты. K2SO4. (Mr 174,26). [7778-80-5]. Дикалий сульфаты.
Түссіз кристалдар. Суда ериді.
Калий тартраты. С4Н4К2 О6·1/2Н20. (Mr 235,27). [921-53-9]. (2R,3R)-2,3-дигидроксибутан-1,4-дикалий гемигидрат диоаты.
Ақ немесе дерлік ақ түсті гранулалы ұнтақ немесе кристалдар. Суда өте тез ериді, 96 % этанолда тым аз ериді.
Калий тетрайодмеркураты ерітіндісі.
1,35 г сынап хлоридін Р 50 мл суда Р ерітеді, 5 г калий йодидін Р қосады және ерітіндінің көлемін сумен Р 100 мл-ге жеткізеді.
Калий тетрайодмеркураты сілтілік ерітіндісі.
11 г калий йодидін Р және 15 г сынап йодидін Р суда Р ерітеді, ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 100 мл-ге жеткізеді.
Тікелей пайдаланар алдында алынған ерітінді мен 250 г/л натрий гидроксиді Р ерітіндісінің бірдей көлемдерін араластырады.
Калий тетраоксалаты. С4Н3КО8·2Н2О. (Mr 254,19). [6100-20-5]. Калий дигидраты тетраоксалаты.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда бәсең ериді, қайнап тұрған суда ериді, 96 % этанолда аз ериді.

Содержит не менее 99,0 % и не более 100,5 % КМnО4.
Гранулированный порошок темно-фиолетового или коричневато-черного цвета или кристаллы темно-фиолетового или почти черного цвета, обычно с металлическим блеском.
Растворим в холодной воде, легко растворим в кипящей воде.
Разлагается при взаимодействии с некоторыми органическими веществами.
Калия перманганата раствор в кислоте фосфорной.
3 г калия перманганата Р растворяют в смеси 15 мл фосфорной кислоты Р и 70 мл воды Р, доводят объем раствора водой Р до 100 мл.
Калия перманганата раствор.
Раствор 30 г/л.
Калия перренат. КReO4. (Mr 289,3).
[10466-65-6]. Перренат калия.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле, метаноле и пропиленгликоле.
Калия персульфат. K2S2O8 (Мг 270,32). [7727-21-1]. Пероксидисульфат дикалия.
Бесцветные кристаллы или кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Умеренно растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Водные растворы разлагаются при комнатной температуре, быстрее - при нагревании.
Калия пироантимонат. KSb(OH)6.
(Мr 262,90). [12208-13-8]. Гексагидроксоанти- монат(У) калия.
Кристаллы или кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Умеренно рас-творим в воде.
Калия пироантимоната раствор.
2 г калия пироантимоната Р растворяют в 95 мл горячей воды Р, быстро охлаждают, при-бавляют раствор, содержащий 2,5 г калия гидро-ксида Р в 50 мл воды Р, и 1 мл раствора натрия гидроксида разбавленногоР. Выдерживают в течение 24 ч, фильтруют и доводят водой Р до объема 150 мл.
Калия плюмбита раствор.
1,7 г свинца ацетата Р, 3,4 г калия цитрата Р и 50 г калия гидроксида Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100 мл.
Калия сульфат. K2SO4. (Мг 174,26). [7778-80-5]. Сульфат дикалия.
Бесцветные кристаллы. Растворим в воде.
Калия тартрат. С4Н4К2 O6-1/2H2O. (Мг 235,27). [921-53-9]. (2R,3R)-2,3-дигидрокси- бутан-1,4-диоата дикалия гемигидрат.
Гранулированный порошок или кристаллы белого или почти белого цвета. Очень легко растворим в воде, очень мало растворим в 96 % этаноле.
Калия тетрайодомеркурата раствор.
1,35 г ртути хлорида Р растворяют в 50 мл воды Р, прибавляют 5 г калия йодида Р и доводят объҰм раствора водой Р до 100 мл.
Калия тетрайодомеркурата щелочной раствор.
11 г калия йодида Р и 15 г ртути йодида Р растворяют в воде Р, доводят объем раствора тем же растворителем до 100 мл.
Непосредственно перед использованием смешивают равные объемы полученного раствора и раствора 250 г/л натрия гидроксида Р
Калия тетраоксалат. C4H3КO8-2H20. (Мr 254,19). [6100-20-5]. Тетраоксалата калия дигидрат.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Умеренно растворим в воде, растворим в кипящей воде, мало растворим в 96 % этаноле.

Калий тиоцианаты. KSCN. (Mr 97,18). [333-20-0]. Калий тиоцианаты.
Ауада жайылатын түссіз кристалдар. Суда және 96 % этанолда өте тез ериді.
Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Калий тиоцианаты ерітіндісі.
97 г/л ерітінді.
Калий ферриперйодат ерітіндісі.
1 г калий перйодатын Р 5 мл жаңа дайындалған 120 г/л калий гидроксиді ерітіндісінде Р ерітеді, 20 мл су Р және 1,5 мл темір(ІІІ) хлориді ерітіндісін Р1 қосады, жаңа дайындалған 120 г/л калий гидроксиді Р ерітіндісімен 50 мл көлемге жеткізеді.
Калий феррицианид.      К3[Fе(СN)6]. (Mr 329,26). [13746-66-2]. Трикалий гексацианоферраты(ІІІ).
Қызыл түсті кристалдар. Суда тез ериді.
Калий феррицианиді ерітіндісі.
5 г калий феррицианидті Р аздаған мөлшердегі суда Р шаяды, суда Р ерітеді және ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 100 мл-ге жеткізеді.
Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Калий ферроцианиді. К4[Fе(СN]6·3Н20. (Mr 422,39). [14459-95-1]. Гексацианоферрат(ІІ) тетракалий тригидраты.
Сары түсті мөлдір кристалдар. Суда тез ериді, 96 % этанолда мүлде ерімейді.
Калий ферроцианиді ерітіндісі.
53 г/л ерітінді.
Калий хлораты. КСІ03.      (Mr 122,55). [3811-04-9]. Калий хлораты.
Ақ немесе дерлік ақ түсті ұнтақ немесе гранулалар, немесе кристалдар. Суда ериді.
Калий хлориді. KCl. (Mr 74,6). [7447-40-7]. Калий хлориді.
Құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 99,0 % және 101,0 % аспайтын KCI бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда тез ериді, сусыз этанолда дерлік ерімейді.
Инфрақызыл абсорбциялық спектрофотометрия (2.1.2.23) үшін пайдланылатын калий хлориді мынадай қосымша сынақтан өтуге тиіс.
250 °С температурада 1 сағат бойы алдын ала кептірілген, жуандығы 2 мм калий хлориді дискінің ИҚ-спектрінің толқындардың ұзындығы 4000 см-1 до 620 см-1 интервалында дерлік түзу базалық сызығы болуы керек. Толқындардың ұзындығы 3440 см-1 және 1630 см-1болған кезде судағы максимумдарды қоспағанда, базалық сызықтан жоғары 0,02-ден асатын максимумдар болмауға тиіс.
Калий хлориді 0,1 М ерітіндісі.
Калий хлориді ерітіндісінде Р 1000 мл-дегі КСl шаққанда 7,46 г КСl бар.
Калий хроматы. К2СrО4. (Mr 194,19). [7789-00-6]. Дикалий хроматы.
Сары түсті кристалдар. Суда тез ериді.
Калий хроматы ерітіндісі.
50 г/л ерітінді.
Калий цианиді. KCN. (Mr 65,12). [151-50-8]. Калий цианиді.
Ақ немесе дерлік ақ түсті кристалл ұнтақ немесе масса, немесе гранулалар. Суда тез ериді, 96 % этанолда аз ериді.
Калий цианиді ерітіндісі.
100 г/л ерітінді.

Калия тиоцианат. KSCN. (Мг 97,18). [333-20-0]. Тиоцианат калия.
Бесцветные кристаллы, расплывающиеся на воздухе. Очень легко растворим в воде и 96 % этаноле.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Калия тиоцианата раствор.
Раствор 97 г/л.
Калия ферриперйодата раствор.
1 г калия перйодатаР растворяют в 5 мл свежеприготовленного раствора 120 г/л калия гидроксида Р, прибавляют 20 мл воды Р и1,5 мл раствора железа(Ш) хлоридаР1, доводят све-жеприготовленным раствором 120 г/л калия гидроксида Р до объема 50 мл.
Калия феррицианид. К3[Fе(СN)6].
(МГ 329,26). [13746-66-2]. Гексацианоферрат(III) трикалия.
Кристаллы красного цвета. Легко растворим в воде.
Калия феррицианида раствор.
Промывают 5 г калия феррицианидаР небольшим количеством воды Р, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100 мл.
Готовят непосредственно перед использованием.
Калия ферроцианид. К4[Fе(СN)6]-3Н20. (Мг 422,39). [14459-95-1]. Гексацианоферра- та(II) тетракалия тригидрат.
Прозрачные кристаллы желтого цвета. Легко растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Калия ферроцианида раствор.
Раствор 53 г/л.
Калия хлорат. КСIO3. (Мг 122,55).
[3811-04-9]. Хлорат калия.
Порошок или гранулы, или кристаллы бело¬го или почти белого цвета. Растворим в воде.
Калия хлорид. KCI. (Mr 74,6). [7447-40-7]. Хлорид калия.
Содержит не менее 99,0 % и не более 101,0 % KCI пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок белого или поч¬ти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Легко растворим в воде, практически не рас-творим в этаноле безводном.
Калия хлорид, используемый для инфракрас-ной абсорбционной спектрофотометрии (2.1.2.23) , должен выдерживать следующее до-полнительное требование.
ИК-спектр диска калия хлорида, толщиной 2 мм, предварительно высушенного при темпе-ратуре 250 °С в течение 1 ч, должен иметь прак-тически ровную базовую линию в интервале длин волн от 4000 см-1 до 620 см-1. Не должен иметь максимумов с поглощением более 0,02 над базовой линией, за исключением максимумов для воды при длинах волн 3440 см-1 и 1630 см-1.
Калия хлорида 0,1 М раствор.
Раствор калия хлорида Р содержит 7,46 г KC1 в пересчете на KCI в 1000 мл.
Калия хромат. К2СrO4. (Мг 194,19).
[7789-00-6]. Хромат дикалия.
Кристаллы желтого цвета. Легко растворим воде.
Калия хромата раствор.
Раствор 50 г/л.
Калия цианид. KCN. (Мr 65,12). [151-50-8]. Цианид калия.
Кристаллический порошок или масса, или гранулы белого или почти белого цвета. Легко растворим в воде, мало растворим в 96 % эта¬ноле.
Калия цианида раствор.
Раствор 100 г/л.

Калий цитраты. С6Н5К3О7·Н2О. (Mr 324,4). [6100-05-6]. Трикалий 2-гидроксипропан- 1,2,3-трикарбоксилат.
Калий цитратында сусыз субстанцияға шаққанда кемінде 99,0 % және 101,0 % аспайтын С6Н5К3О7·Н2О бар.
Ақ немесе ақшыл түсті гранулалы ұнтақ немесе түссіз кристалдар. Гигроскопиялық.
Суда өте тез ериді, 96 % этанолда мүлде ерімейді.
Кальконкарбон қышқылы. [3737-95-9].
Қараңыз. Хальконкарбон қышқылы Р.
Кальконкарбон қышқылы индикаторлық қоспасы.
Қараңыз. Хальконкарбон қышқылы индикаторлық қоспасы Р.
Кальций ацетаты. С4Н6СаО4. (Mr 158,2). [62-54-4]. Кальций диацетаты.
Сусыз субстанцияға шаққанда кемінде 99,0% және 101,0% аспайтын С4Н6СаО4 бар.
Гигроскопиялық ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ.
Суда тез ериді, 96% этанолда аз ериді.
Кальций гидроксиді. Ca(ОH)2. (Mr 74,09). [1305-62-0]. Кальций дигидроксиді.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ. Судың 600 бөлігінде дерлік толық ериді.
Кальций гидроксиді ерітіндісі.
Жаңадан дайындалған қаныққан ерітінді.
Кальций карбонаты. СаСО3. (Mr 100,1). [471-34-1]. Кальций карбонаты.
Құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 98,5 % және 100,5 % аспайтын СаСО3 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ. Суда мүлде ерімейді.
Кальций карбонаты Р1.
Кальций карбонатына Р арналған талаптардан және мынадай қосымша талаптан өтуге тиіс.
Хлоридтер (2.1.4.4). 50 ppm аспайды.
Кальций лактаты. С6Н10Са06·5Н20. (Mr 308,3). [41372-22-9]. Кальций лактаты пентагидраты.
Құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 98,0% және 102,0% аспайтын бис (2-кальций гидроксипропаноаты) немесе кальций пентагидраттары (2R)-, (2S)- және (2RS)- 2-гидроксипропаноаттары қоспасы бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл немесе гранулалы ұнтақ, ауада аздап желге мүжіледі.
Суда ериді, қайнап тұрған суда тез ериді, 96 % этанолда тым аз ериді.
Кальций сульфаты. CaSО4·1/2H2О. (Mr 145,14). [10034-76-1]. Кальций гемигидраты сульфаты.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ. Шамамен судың 1500 бөлігінде суда ериді, 96 % этанолда мүлде ерімейді. Массасы кальций сульфаты массасының жартысына тең сумен араласқан кезде ұнтақ қатты кеуекті массаға айнала отырып тез қатаяды.
Кальций сульфаты ерітіндісі.
5 г кальций сульфатын Р 100 мл сумен Р 1 сағат бойы шайқайды және фильтрлейді.
Кальций хлориді. CaCI2·2H2О. (Mr 147,0). [10035-04-8]. Кальций хлориді дигидраты.
Кальций хлориді дигидратында кемінде 97,0 % және 103,0 % аспайтын СаС12·2Н2О бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Гигроскопиялық.
Суда тез ериді, 96 % этанолда ериді.
Кальций хлориді ерітіндісі.

Калия цитрат. C6H5K3O7-H2O. (Мг 324,4). [6100-05-6]. Трикалия 2-гидроксипропан-1,2,3-трикарбоксилат.
Калия цитрат содержит не менее 99,0 % и не более 101,0 % C6H5K3O7-H2O в пересчете на безводную субстанцию.
Гранулированный порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы. Гигроскопичный.
Oчень легко растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Кальконкарбоновая кислота. [3737-95-9].
См. Хальконкарбоновая кислота Р.
Кальконкарбоновой кислоты индикаторная смесь.
См. Хальконкарбоновой кислоты индикаторная смесь Р.
Кальция ацетат. C4H6CаO4. (Мг 158,2). [62-54-4]. Кальция диацетат.
Содержит не менее 99,0% и не более 101,0% C4H6CаO4 в пересчете на безводную субстанцию.
Гигроскопичный порошок белого или почти белого цвета.
Легко растворим в воде, мало растворим в 96% этаноле.
Кальция гидроксид. Ca(OH)2. (Мг 74,09). [1305-62-0]. Дигидроксид кальция.
Порошок белого или почти белого цвета. Почти полностью растворим в 600 частях воды.
Кальция гидроксида раствор.
Свежеприготовленный насыщенный раствор.
Кальция карбонат. CaCO3. (Мг 100,1). [471-34-1]. Карбонат кальция.
Содержит не менее 98,5 % и не более 100,5 % CaCO3 в пересчете на сухую субстанцию.
Порошок белого или почти белого цвета. Практически нерастворим в воде.
Кальция карбоната Р1.
Должен выдерживать требования для кальция карбоната Р и следующее дополнительное требование.
Хлориды (2.1.4.4). Не более 50 ppm.
Кальция лактат. C6H10CaO6'5H2O. (Мг 308,3). [41372-22-9]. Лактата кальция пентагидрат.
Содержит не менее 98,0% и не более 102,0% бис (2-гидроксипропаноат кальция) или смесь пентагидратов кальция (2R)-, (2S)- и (2RS)- 2-гидроксипропаноатов в пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический или гранулированный по-рошок белого или почти белого цвета, слегка выветривающийся на воздухе.
Растворим в воде, легко растворим в кипя¬щей воде, очень мало растворим в 96 % этаноле.
Кальция сульфат. CaSO4-1/2H2O. (Мr 145,14). [10034-76-1]. Сульфата кальция гемигидрат.
Порошок белого или почти белого цвета. Растворим примерно в 1500 частях воды, практически не растворим в 96 % этаноле. При смешивании с водой, масса которой равна половине массы кальция сульфата, порошок быстро за-твердевает, превращаясь в твердую пористую массу.
Кальция сульфата раствор.
5 г кальция сульфата Р взбалтывают со 100 мл воды Р в течение 1 ч и фильтруют.
Кальция хлорид. CaCI22H2O. (Mr 147,0). [10035-04-8]. Хлорида кальция дигидрат.
Кальция хлорида дигидрат содержит не менее 97,0 % и не более 103,0 % СаС!2-2Н20.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Гигроскопичный.
Легко растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Кальция хлорида раствор.

73,5 г/л ерітінді.
Кальций хлориді 0,01 М ерітіндісі.
0,147 г кальций хлоридін Р суда Р ерітеді және ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 100,0 мл-ге жеткізеді.
Кальций хлориді 0,02 М ерітіндісі.
2,94 г кальций хлоридін Р 900 мл суда Р ерітеді, 6,0-дан 6,2-ге дейінгі шекте ерітіндінің рН белгілейді және ерітінді көлемін сумен Р 1000 мл-ге жеткізеді.
2 °С-дан 8 °С-ға дейінгі температурада сақтайды.
Кальций хлориді 0,025 М ерітіндісі.
0,368 г кальций хлоридін Р суда Р ерітеді және ерітінді көлемін сумен Р 100,0 мл-ге жеткізеді.
Кальций хлориді Р1. CaC14H2O (Mr 183,05). Кальций хлориді тетрагидраты.
0,05 аспайтын ppmFe бар.
Кальций хлориді сусыз. CaC12. (Mr 110,98). [10043-52-4]. Кальций хлориді.
Құрғақ затқа шаққанда кемінде 98,0 % CaC12 бар.
Ақ немесе дерлік ақ түсті, ауаға жайылатын гранулалар. Суда өте тез ериді, 96 % этанолда және метанолда тез ериді.
Кептірген кезде салмағын (2.1.2.31) жоғалтуы 5,0 %-дан аспайды. Анықтау 200 °С температурада кептіру шкафында жүргізіледі.
Ауа өтпейтін контейнерде ылғалдың әсерінен қорғап сақтайды.
Айлауық ағашы бұршағының шырышы.
Ceratania siliqua L. Taub жемісі сүйегінің ұнтақталған эндоспермі.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ, құрамында негізінен галактоман- ногликоннан тұратын, 70 %-дан 80 %-ға дейін суда еритін шырыш бар.
Камфора. С10Н16О. (Mr 152,2). [76-22-2].
Рацемиялық камфора (1RS,4RS)-1,7,7-триметилбицикло[2.2Л]гептан-2-он білдіреді.
Ақ немесе дерлік ақ түсті кристалл ұнтақ немесе борпылдақ кристалл масса. Тіптен бөлме температурасында тез ұшып кетеді.
Суда аз ериді, 96 % этанолда және мұнай эфирінде өте тез ериді, қанық майларда тез ериді, глицеринде бәсең ериді.
Газды хроматографияда пайдаланылатын камфора мынадай қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау Лаванда майы жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізіледі.
Сыналатын ерітінді. 10 г/л сыналатын субстанцияның гександағы ерітіндісі Р.
Іштен қалыпқа келтіру әдісімен есептелген камфораның құрамы кемінде 95,0 % болуға тиіс.
(1S)-(+)10-Камфоросульфон қышқылы. C10H16O4S. (Mr 232,30). [3144-16-9]. (1S,4R)-(+)-2-0ксо-10-борненсульфон қышқылы. [(15)-7,7-диметил-2-оксобицикло[2.2.1]гептан-1-ил]метан сульфон қышқылы. Рейхлер қышқылы.
Призма түріндегі кристалдар. Гигроскопиялы, суда ериді.
Кемінде 99,0 % (1 S)-(+)-10-камфоросульфон қышқылы бар.
+ 20 ± 1. Анықтау 43 г/л судағы Р ерітіндіні пайдалана отырып жүргізіледі.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 194 °С.
DА (2.2.41): 10,2·103. Анықтау толқын ұзындығы 290,5 нм болғанда, 1,0 г/л ерітіндіні пайдалана отырып жүргізіледі.

Раствор 73,5 г/л.
Кальция хлорида 0,01 М раствор.
0,147 г кальция хлорида Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же рас-творителем до 100,0 мл.
Кальция хлорида 0,02 М раствор.
2,94 г кальция хлорида Р растворяют в 900 мл воды Р, устанавливают рН раствора в пределах от 6,0 до 6,2 и доводят объем рас-твора водой Р до 1000 мл.
Хранят при температуре от 2 °С до 8 °С.
Кальция хлорида 0,025 М раствор.
0,368 г кальция хлоридаР растворяют в воде Р и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл.
Кальция хлорид Р1. CaCI24H2O (Mr 183,05). Хлорида кальция тетрагидрат.
Содержит не более 0,05 ppmFe.
Кальция хлорид безводный. CaCI2. (Mr 110,98). [10043-52-4]. Хлорид кальция.
Содержит не менее 98,0 % CaCI2 в пересчете на сухое вещество.
Гранулы белого или почти белого цвета, рас-плывающиеся на воздухе. Очень легко растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле и метаноле.
Потеря в массе при высушивании (2.1.2.31). Не более 5,0 %. Определение проводят в сушильном шкафу при температуре 200 °С.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере, защищая от воздействия влаги.
Камедь бобов рожкового дерева.
Измельченный эндосперм фруктовых косточек СетМата siliqua L. Taub.
Порошок белого или почти белого цвета, содержащий от 70 % до 80 % растворимой в воде смолы, состоящей в основном из галактоманногликона.
Камфора. С10Н16О. (Mr 152,2). [76-22-2].
Камфора рацемическая представляет собой (1RS,4RS)-1,7,7-триметилбицикло[2.2.1]гептан- 2-он.
Кристаллический порошок или рыхлая кри-сталлическая масса белого или почти белого цвета. Легко летучая даже при комнатной температуре.
Мало растворима в воде, очень легко раство-рима в 96 % этаноле и петролейном эфире, легко растворима в жирных маслах, умеренно рас-творима в глицерине.
Камфора, используемая в газовой хромато-графии, должна выдерживать следующее до-полнительное испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Mасло лавандовое.
Испытуемый раствор. 10 г/л раствор испы-туемой субстанции в гексане Р.
Содержание камфоры, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 95,0 %.
(1S)-(+)10-Камфоросульфоновая кислота.
C10H16O4S. (Mr 232,30). [3144-16-9]. (1S,4R)- (+)-2-Oксо-10-борненсульфоновая кислота. [(1S)-7,7-диметил-2-оксобицикло[2.2.1]гептан-1-ил]метан сульфоновая кислота. Кислота Рейх- лера.
Кристаллы в виде призм. Гигроскопична, растворима в воде.
Содержит не менее 99,0 % (15)-(+)-10-кам- форосульфоновой кислоты.
+ 20 ± 1. Определение проводят, используя раствор 43 г/л в воде Р.
Температура плавления около 194 °С с раз-ложением.
(2.2.41): 10,2103. Определение проводят при длине волны 290,5 нм, используя раствор 1,0 г/л.

Каолин жеңіл. [1332-58-7].
Тазартылған табиғи гидратацияланған алюмосиликат. Лайықты диспергаторы бар.
Ақ немесе ақшыл түсті жеңіл ұнтақ, құрамында жымдасқан қатты бөлшектер бар, сипағанда майлы келеді. Суда және минералды қышқылдарда мүлде ерімейді.
Ірі бөлшектер. 0,5 %-дан аспайды.
5,0 г каолинді тығыз шыны тығыны бар, ұзындығы шамамен 160 мм және диаметрі 35 мм цилиндрге салады, 60 мл 10 г/л натрий пирофосфаты Р ерітіндісін қосады, тез шайқайды және 5 мин бойы ұстайды. Тамшуырдың көмегімен беткі қабаттан шамамен 5 см төмен деңгейде 50 мл сұйықтықты алады және төгіп тастайды. Қалған сұйықтыққа жоғарыдағы сипаттамаға сәйкес 50 мл су Р қосады, шайқайды, 5 мин бойы ұстайды және 50 мл алып тастайды. Бұл операцияны жалпы көлемі 400 мл алып тасталғанға дейін қайталайды. Қалған суспензияны булайтын шыныаяққа ауыстырады, су моншасында құрғағанша қайнатады және 100 °С-дан 105 °С-ға дейінгі температурада тұрақты массаға дейін кептіреді. Қалдық массасы 25 мг-дан аспауға тиіс.
Ұсақ бөлшектер. 5,0 г каолинді 250 мл суда Р 2 мин бойы тез шайқап диспергациялайды және бірден диаметрі 50 мм шыны цилиндрге төгеді. Тамшуырдың көмегімен 20 мл алады, фарфор шыныаяққа салады, су моншасында құрғағанша қайнатады және 100 °С-дан 105 °С-ға дейінгі температурада тұрақты массаға дейін кептіреді. Екінші қалдық массасы бірінші қалдық массасының 70 %-ынан кем болмауға тиіс.
Каприл спирті.
Қараңыз. Деканол Р.
Карбазол. С12H9N. (Mr 167,19). [86-74-8]. Дибензопиррол.
Кристалдар. Суда мүлде ерімейді, ацетонда тез ериді, сусыз этанолда аз ериді.
Балқу температурасы шамамен 245 °С.
Карбомер. [9007-20-9].
Көлденең байланыстырылған акрил қышқылының полимерінде 80 °С температурада 1 сағат бойы кептіргеннен кейін карбоксил топтарының көп мөлшері болады (СО2Н, 56 %-дан 68 %-ға дейін).
Орташа молекулярлық массасы шамамен 3·106.
рН (2.1.2.3) шамамен 3.
10 г/л суспензияның рН өлшейді.
Карбофенотион. С11Н16СІО2РS3. (Mr 342,87). [786-19-6]. О,О-Диэтил-S-[[(4-хлорфенил)тио] метил]фосфордитиоат.
Сарғыш түсті сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, органикалық ерітінділермен араласады.
шамамен 1,27.
Ланолин жеке фармакопея бабы үшін сертификатталған салыстыру ерітіндісі пайдаланылуы мүмкін (изооктанда 10 нг/мкл).
Карвакрол. С10Н14О. (Mr 150,22). [499-75-2]. 5-Изопропил-2-метилфенол.
Қоңырқай түсті сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, 96 % спиртте өте тез ериді.

Каолин легкий. [1332-58-7].
Очищенный природный алюмосиликат гид-ратированный. Содержит подходящий диспергатор.
Легкий порошок белого или почти белого цвета, не содержащий твердых спекшихся частиц, маслянистый на ощупь. Практически не растворим в воде и минеральных кислотах.
Крупные частицы. Не более 0,5 %.
5,0 г каолина помещают в цилиндр с притертой стеклянной пробкой длиной около 160 мм и диаметром 35 мм, прибавляют 60 мл раствора 10 г/л натрия пирофосфата Р, энергично встряхивают и отстаивают в течение 5 мин. С помощью пипетки отбирают 50 мл жидкости на уровне около 5 см ниже поверхности и отбрасывают. К оставшейся жидкости прибавляют 50 мл воды Р, встряхивают, отстаивают в течение 5 мин и удаляют 50 мл, в соответствии с описанием выше. Эту операцию повторяют до тех пор, пока не будет удалено в общей сложности 400 мл. Переносят оставшуюся суспензию в чашку для выпаривания, выпаривают на водяной бане досуха и сушат до постоянной массы при температуре от 100 °С до 105 °С. Масса остатка должна быть не более 25 мг.
Мелкие частицы 5,0 г каолина диспергируют в 250 мл воды Р при энергичном встряхивании в течение 2 мин и тотчас выливают в стеклянный цилиндр диаметром 50 мм. С помощью пипетки отбирают 20 мл, помещают в фарфоро¬вую чашку, выпаривают на водяной бане досуха и сушат до постоянной массы при температуре от 100 °С до 105 °С. Остаток суспензии отстаи¬вают при температуре 20 °С в течение 4 чис по¬мощью пипетки удаляют 20 мл на уровне точно 5 см ниже поверхности, не взмучивая осадок. Остаток помещают в фарфоровую чашку, выпа¬ривают досуха и сушат до постоянной массы при температуре от 100 °С до 105 °С. Масса второго остатка должна быть не менее 70 % от массы первого остатка.
Каприловый спирт.
См. Деканол Р.
Карбазол. C12H9N. (Мг 167,19). [86-74-8]. Дибензопиррол.
Кристаллы. Практически не растворим в воде, легко растворим в ацетоне, мало растворим в этаноле безводном.
Температура плавления около 245 °С.
Карбомер. [9007-20-9].
Поперечно-сшитый полимер акриловой кислоты, после высушивания при температуре 80 °С в течение 1 ч содержит большое количество карбоксильных групп (CO2H, от 56 % до 67 %).
Средняя молекулярная масса около 3 106.
рН (2.1.2.3). Около 3.
Измеряют рН суспензии 10 г/л.
Карбофенотион. C11H16CIO2PS3. (Мг 342,87). [786-19-6]. 0,0-Диэтил-S-[[(4-хлорфенил)тио] метил]фосфордитиоат.
Жидкость желтоватого цвета. Практически нерастворим в воде, смешивается с органическими растворителями.
около 1,27.
Для частной фармакопейной статьи Ланолин может быть использован сертификационный раствор сравнения (10 нг/мкл в изооктане).
Карвакрол. C10H14O. (Мг 150,22). [499-75-2].
5-Изопропил-2-метилфенол.
Жидкость коричневатого цвета. Практиче¬ски не растворим в воде, очень легко растворим в 96 % спирте.

шамамен 0,975.
шамамен 1,523.
Қайнау температурасы шамамен 237 °С.
Газды хроматографияда пайдаланылатын карвакрол мынадай қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау Бұрыш жалбыз майы жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізіледі.
Сыналатын ерітінді. 0,1 10 мл ацетонда ерітеді Р.
Іштен қалыпқа келтіру әдісімен есептелген карвакрол кемінде 95,0 % болуға тиіс.
Карвон. С10Н14О. (Mr 150,2). [2244-16-8]. (+)-п-мета-6,8-диен-2-он. (5S)-2-Метил-5-(1-метилэтенил)циклогекс-2-енон.
Сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, 96 % этанолмен араласады.
шамамен 0,965.
шамамен 1,500.
шамамен +61.
Қайнау температурасы шамамен 230 °С.
Газды хроматографияда пайдаланылатын карвон мынадай қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау Бұрыш жалбыз майы жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) сыналатын ерітінді ретінде карвонды пайдалана отырып жүргізіледі.
Іштен қалыпқа келтіру әдісімен есептелген карвон 98,0 %-дан кем болмауға тиіс.
Катехин. C15H14OH20. (Mr 290,3, сусыз зат үшін). [154-23-4]. (+)-(2R,3S)-
2-(3,4-Дигидроксифенил)3,4-дигидро-2Н-хромен-3,5,7-триол.
Катехол. Цианиданол. Цианидол.
Катионалмасушы шайыр.
Көлденең байланыстырылған 8 % дивинилбензол полистиролдан тұратын полимер торшасына қосылған сульфон қышқылы топтары бар протондалған формадағы шайыр. Сфералық гранулалар түрінде шығарылады.
Катионалмасушы шайыр Р1.
Көлденең байланыстырылған 4 % дивинилбензол полистиролдан тұратын полимер торшасына қосылған сульфон қышқылы топтары бар протондалған формадағы шайыр.
Сфералық гранулалар түрінде шығарылады.
Катионалмасушы күшті шайыр (кальцийлі формасы).
Көлденең байланыстырылған 8 % дивинилбензол полистиролдан тұратын полимер торшасына қосылған сульфон қышқылы топтары бар кальцийлі формадағы шайыр.
Катионалмасушы күшті шайыр (натрийлі формасы).
Көлденең байланыстырылған дивинилбензол полистиролдан тұратын полимер торшасына қосылған сульфон қышқылы топтары бар натрийлі формадағы шайыр.
Кетостеарил спирті. [67762-27-0].
Қатты алифатты спирттер қоспасы, негізінен октадекан-1-ол (стеарил спирті, C18H38O, Mr 270,5) және гексадекан-1-ол (цетил спирті, C16H34O, Mr 242,4), жануарлардан немесе өсімдіктерден алынған.
Құрамында 40,0%-дан аз стеарил спирті бар және жиынтығында кемінде 90,0% стеарил спирті және цетил спирті бар.
Ақ немесе боз-сары түсті балауыз тәрізді масса, пластиналар, үлпектер немесе гранулалар.
Суда мүлде ерімейді, 96% этанолда және мұнай эфирінде ериді. Балқытқан кезде қанық майлармен, парафинмен және ерітілген жүн майымен араласады.
Кизельгур G.
Хлорсутек қышқылымен өңделген және кальцинирленген, шамамен 15 % кальций сульфаты гемигидраты қосылған кизельгурдан тұрады.

около 0,975.
около 1,523.
Температура кипения около 237 °С. Карвакрол, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии
(2.1.2.27) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Масло мяты перечной.
Испытуемый раствор. 0,1 г растворяют в 10 мл ацетона Р
Содержание карвакрола, рассчитанное ме-тодом внутренней нормализации, должно быть не менее 95,0 %.
Карвон. C10H14O. (Мг 150,2). [2244-16-8]. (+)-п-мета-6,8-диен-2-он. (5S)-2-Метил-5-(1-ме- тилэтенил)циклогекс-2-енон.
Жидкость. Практически не растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
около 0,965.
около 1,500.
около +61.
Температура кипения около 230 °С.
Карвон, используемый в газовой хромато-графии, должен выдерживать следующее до-полнительное испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии
(2.1.2.27) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Масло мяты перечной, используя карвон в качестве испытуемого раствора.
Содержание карвона, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 98,0 %.
Катехин. C15H14O6-H2O. (Мг 290,3, для без-водного вещества). [154-23-4]. (+)-(2R,3S)-
2-(3,4-Дигидроксифенил)3,4-дигидро-2H-хромен-3,5,7-триол.
Катехол. Цианиданол. Цианидол.
Катионообменная смола.
Смола в протонированной форме с группами сульфоновой кислоты, присоединенными к решетке полимера, состоящего из полистирола, поперечно-сшитого 8 % дивинилбензола. Выпускают в виде сферических гранул.
Катионообменная смола Р1.
Смола в протонированной форме с группа¬ми сульфоновой кислоты, присоединенными к решетке полимера, состоящего из полистирола, поперечно-сшитого 4 % дивинилбензола.
Выпускают в виде сферических гранул.
Катионообменная смола сильная (каль-циевая форма).
Смола в кальциевой форме с группами суль-фоновой кислоты, присоединенными к решетке полимера, состоящего из полистирола, поперечно-сшитого 8 % дивинилбензола.
Катионообменная смола сильная (натриевая форма).
Смола в натриевой форме с группами сульфоновой кислоты, присоединенными к решетке полимера, состоящего из полистирола, поперечно-сшитого дивинилбензола.
Кетостеариловый спирт. [67762-27-0].
Смесь твердых алифатических спиртов, главным образом октадекан-1-ол (стеариловый спирт, C18H38O, Мг 270,5) и гексадекан-1-ол (це- тиловый спирт, C16H34O, Mr 242,4), животного или растительного происхождения.
Содержите менее 40,0% стеарилового спирта и в сумме не менее 90,0% стеарилового спирта и цетилового спирта.
Воскоподобная масса белого или блед¬но-желтого цвета, пластины, хлопья или гранулы.
Практически нерастворим в воде, растворим в 96% этаноле и в петролейном эфире. При плавлении смешивается с жирными маслами, с жидким парафином и с растопленнымшерстяным жиром.
Кизельгур G.
Состоит из кизельгура, обработанного хло-роводородной кислотой и кальцинированного,к которому прибавлено около 15 % кальция сульфата гемигидрата.

Сұрғылт-ақ түсті ұсақ ұнтақ; сумен ысқылаған кезде сұр түс анығырақ бола түседі. Орташа бөлшектерінің мөлшері 10 мкм-ден 40 мкм-ге дейін.
Кальций сульфаты. Анықтау силикагель G Р үшін көрсетілген әдіспен жүргізіледі.
pH (2.1.2.3). 7-ден 8-ге дейін. Көміртек диоксидінен бос 10 мл суда 1 г 5 мин бойы араластыру арқылы алынған суспензияның рН өлшейді.
Хроматографиялық бөлу қабілеті. Анықтау жұқа қабатты хроматография (2.1.2.26) әдісімен жүргізіледі. Пластинкаларды кизельгурдың G 2,7 г/л натрий ацетаты ерітіндісімен Р жүзіндісін пайдалана отырып дайындайды. Хроматографиялық пластинка стартының сызығына 0,1 г/л лактоза, сахароза, глюкоза мен фруктозаның пиридиндегі Р 5 мкл ерітіндісін жағады. Су Р - 2-пропанол Р - этилацетат Р (12:23:65) ерітінділері жүйесінде хроматографиялайды. Ерітінділер бетінің 14 см қашықтыққа өту уақыты 40 мин. Пластинканы ауада кептіреді, анис альдегиді Р ерітіндісімен шамамен 10 мл жұмсай отырып бүркеді және 100 °С-дан 105 °С-ға дейінгі температурада 5 мин бойы қыздырады.
Хроматограммада анық, "қалдықсыз" жақсы бөлінген төрт дақ анықталуға тиіс.
Кизельгур, хроматографиялауға арналған.
Ақ немесе сарғыш-ақ түсті жеңіл ұнтақ. Суда, сұйылтылған қышқылдарда және органикалық ерітінділерде мүлде ерімейді.
Фильтрлеу жылдамдығы. Кеуекті шыныдан жасалған (100) пластинкасы және пластинканың үстінде 0,10м және 0,20 м биіктікте екі белгісі бар, мөлшері 0,25 м х 10 мм хроматографиялық колонканы пайдаланады. Колонканы сыналатын затпен бірінші белгіге дейін толтырады, ал екінші белгіге дейін сумен Р толтырады. Колонкадан алғашқы тамшылар аға бастағанда екінші белгіге дейін сумен Р тағы толтырады және колонкадан алғашқы 5 мл судың ағу уақытын өлшейді. Ағынның жылдамдығы кемінде 1 мл/мин болуға тиіс.
Түсі (2.1.2.2, метод I). Фильтрлеу жылдамдығына сынау кезінде алынған элюат түссіз болуға тиіс.
Қышқылдығы немесе сілтілігі. 1,00 г-ға 10 мл су Р қосады, тез шайқайды және 5 мин бойы ұстайды. Суспензияны жуынды суда бейтарап реакцияға дейін, алдын ала ыстық сумен Р жуылған фильтр арқылы фильтрлейді. 2,0 мл фильтратқа 0,05 мл қызыл метил Р ерітіндісін қосады; ерітінді сары түске боялуға тиіс. 2,0 мл фильтратқа 0,05 мл фенолфталеин ерітіндісін Р1 қосады; ерітіндінің сәл қызғылт түске боялуына жол беріледі.
Суда еритін заттар. 10,0 г-ды мөлшері 0,25 м х 10 мм хроматографиялық колонкаға салады, сумен Р элюирлейді, алғашқы 20 мл элюатты жинайды, кепкенге дейін булайды, қалдықты 100 °С-дан 105 °С-ға дейінгі температурада кептіреді. Қалдық массасы 10 мг-дан артық болмауға тиіс.

Мелкий порошок серовато-белого цвета; при растирании с водой серый цвет становится более выраженным. Средний размер частиц от 10 мкм до 40 мкм.
Кальция сульфат. Oпределение проводят методом, указанным для силикагеля G Р.
рН(2.1.2.3). Oт 7 до 8. Измеряют рН суспен¬зии, полученной встряхиванием 1 г с 10 мл воды, свободной от углерода диоксида, Р в тече¬ние 5 мин.
Хроматографическая разделяющая способ-ность. Oпределение проводят методом тонкос-лойной хроматографии (2.1.2.26). Пластинки го-товят, используя взвесь кизельгура G с раствором 2,7 г/л натрия ацетата Р. На линию старта хроматографической пластинки наносят 5 мкл раствора, содержащего по 0,1 г/л лактозы, саха-розы, глюкозы и фруктозы в пиридине Р. Хрома-тографируют в системе растворителей вода Р - 2-пропанол Р - этилацетат Р (12:23:65). Время прохождения фронта растворителей на расстоя¬ние 14 см около 40 мин. Пластинку сушат на воздухе, опрыскивают раствором анисового аль¬дегида Р, расходуя около 10 мл и нагревают при температуре от 100 °С до 105 °С в течение 5 мин.
На хроматограмме должны обнаруживаться четыре четких, хорошо разделенных без "хвостов", пятна.
Кизельгур для хроматографии.
Легкий порошок белого или желтовато-белого цвета. Практически не растворим в воде, разбавленных кислотах и органических растворителях.
Скорость фильтрации. Используют хромато-графическую колонку размером 0,25 м х 10 мм с пластинкой из пористого стекла (100) и двумя отметками на высоте 0,10м и 0,20 м над пластинкой. Колонку заполняют испытуемым ве-ществом до первой отметки, а до второй отметки заполняют водой Р. Когда первые капли начи¬нают вытекать из колонки, снова заполняют до второй отметки водой Р и измеряют время вытекания из колонки первых 5 мл воды. Скорость потока должна быть не менее 1 мл/мин.
Цветность (2.1.2.2, метод I). Элюат, полученный при испытании на скорость фильтрации, должен быть бесцветным.
Кислотность или щелочность. К 1,00 г прибавляют 10 мл воды Р, энергично взбалтывают и выдерживают в течение 5 мин. Суспензию фильтруют через фильтр, предварительно промытый горячей водой Р до нейтральной реакции в промывной воде. К 2,0 мл фильтрата прибавляют 0,05 мл раствора метилового красного Р; раствор должен иметь желтое окрашивание. К 2,0      мл фильтрата прибавляют 0,05 мл раствора фенолфталеина Р1; допускается слабо розовое окрашивание раствора.
Водорастворимые вещества. 10,0 г помещают в хроматографическую колонку размером 0,25 м х 10 мм, элюируют водой Р, собирая первые 20 мл элюата, выпаривают досуха, остаток сушат при температуре от 100 °С до 105 °С. Масса остатка должна быть не более 10 мг.

Темір (2.1.4.9). 200 ppm-нан көп емес.
0,50 г-ға 10 мл хлорсутек қышқылы Р1 мен судың Р тең көлемдерінің қоспасын қосады, тез шайқайды, 5 мин бойы ұстайды және фильтрлейді. 1,0 мл фильтрат темірге сынақтан өтуге тиіс.
Қыздырғаннан кейін массасын жоғалтуы. 0,5 %-дан көп емес.
Қыздыру кезінде (600 ± 50 °С) заттың түсі қоңыр немесе қара болуға тиіс.
Оттегі. O2. (Mr 32,00).
Кемінде 99,99 % (көл/көл) O2 бар.
Азот және аргон. 100 ppm көп емес.
Көміртек диоксиді. 10 ppm көп емес.
Көміртек монооксиді. 5 ppm көп емес.
Қышқылды көк 83. C45H44N3NAO7S2. (Mr 826). [6104-59-2].
Түс индексі (С. I.) № 42660.
Бриллиант көк. Кумасси бриллиант көк Р 250.
Қоңыр түсті ұнтақ. Суық суда ерімейді, қайнап тұрған суда және сусыз этанолда аз ериді, күкірт қышқылында, мұзды сірке қышқылында және сұйылтылған сілтілік металдар гидроксидтерінің ерітінділерінде ериді.
Қышқылды көк 90. С47H48N3NaO7S2.(Mr 854). [6104-58-1].
Түс индексі (С. I.) № 42655.
Натрий [4-[[4-[(4-этоксифенил)амино]фенил][[4-(этил)(3-сульфонатбензил)амино]фенил]метилен]циклогекса-2,5-диен-1-илиден](этил)- (3-сульфонатбензил)аммоний.
Күлгін жылтыры бар және металл сияқты жылтырағы бар сеппеленген бөлшектерімен қара-қоңыр түсті ұнтақ. Суда және сусыз этанолда ериді.
Кептірген кезде салмағын жоғалтуы (2.1.2.31). 5,0 % көп емес. 0,500 г кептіру шкафында 100 °С-дан 105 °С-ға дейінгі температурада кептіреді.
құрғақ затқа шаққанда 500-ден артық. Анықтау толқын ұзындығы 577 нм болғанда, 0,01 г/л буферлік ерітіндідегі рН 7,0 ерітіндіні пайдалана отырып жүргізіледі.
Кептірген кезде салмағын жоғалтуы (2.1.2.31). 5,0 % көп емес.
0,500 г кептіру шкафында 100 °С-дан 105 °С-ға дейінгі температурада кептіреді.
Қышқылды көк 92. С26Hl6N3Na3O10S3.(Mr 695,6). [3861-73-2].
Түс индексі (С. I.) № 13390.
Көк кумасси. Аназолен натрий. Тринатрий 8-гидрокси-4'-(фениламино)азонафталин- 3,5',6-трисульфонаты.
Қара-көк түсті кристалдар. 96 % этанолда аз ериді, суда, ацетонда және этиленгликоль моноэтил эфирінде ериді.
Қышқылды көк 92 ерітіндісі.
0,5 г қышқылды көк 92 Р 10 мл мұзды сірке қышқылы Р, 45 мл 96 % этанол Р мен 45 мл су Р қоспасында ерітеді.
Клобетазол пропионаты. С25Н32С1FO5 (Mr 467,0). [25122-46-7].
21-Хлор-9-фтор-11b,17-дигидрокси-16b-метилпрегна-1,4диен-3,20-дион-17-пропионат.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда ерімейді, 96 % этанолда және ацетонда ериді.
: шамамен + 104 (диоксанда).
Балқу температурасы шамамен 196 °C.
Кобальт нитраты. Со(NO3)2·6Н2O. (Mr 291,0). [10026-22-9]. Кобальт нитраты (ІІ) гексагидраты.
Анар түстес ұсақ кристалдар. Суда өте тез ериді.

Железо (2.1.4.9). Не более 200 ppm.
К 0,50 г прибавляют 10 мл смеси равных объемов хлороводородной кислоты Р1 и воды Р, энергично встряхивают, выдерживают в тече¬ние 5 мин и фильтруют. 1,0 мл фильтрата должен выдерживать испытание на железо.
Потеря в массе после прокаливания. Не более 0,5 %.
Во время прокаливания (600 ± 50 °С) вещество не должно иметь коричневую или черную окраску.
Кислород. O2. (Mr 32,00).
Содержит не менее 99,99 % (об/об) O2.
Азот и аргон. Не более 100 ppm.
Углерода диоксид. Не более 10 ppm.
Углерода монооксид. Не более 5 ppm.
Кислотный синий 83. C45H44N3NAO7S2. (Mr 826). [6104-59-2].
Цветной индекс (С. I.) № 42660.
Бриллиантовый синий. Кумасси бриллиан-товый синий Р 250.
Порошок коричневого цвета. Не растворим в холодной воде, мало растворим в кипящей воде и этаноле безводном, растворим в кислоте серной, уксуной кислоте ледяной и разбавленных растворах гидроксидов щелочных метал¬лов.
Кислотный синий 90.
C47H48N3NaO7S2.(Mr 854). [6104-58-1].
Цветной индекс (С. I.) № 42655.
Натрий [4-[[4-[(4-этоксифенил)амино]фенил][[4-(этил)(3-сульфонатобензил)амино]фенил]метилен]циклогекса-2,5-диен-1-илиден](этил)-(3-сульфонатобензил)аммоний.
Порошок темно-коричневого цвета с фиоле-товым блеском и с вкрапленными частицами, имеющих металлический блеск. Растворим в воде и этаноле безводном.
Потеря в массе при высушивании (2.1.2.31). Не более 5,0 %. 0,500 г сушат в сушильном шкафу при температуре от 100 °С до 105 °С.
более 500 в пересчҰте на сухое вещество. Определение проводят при длине волны 577 нм, используя раствор 0,01 г/л в буферном растворе с рН 7,0.
Потеря в массе при высушивании (2.1.2.31). Не более 5,0%.
0,500 г сушат в сушильном шкафу при тем-пературе от 100 °С до 105 °С.
Кислотный синий 92.
C26H16N3Na3O10S3.(Mr 695,6). [3861-73-2].
Цветной индекс (С. I.) № 13390.
Кумасси синий. Аназолен натрий. Тринат- рия 8-гидрокси-4'-(фениламино)азонафталин- 3,5',6-трисульфонат.
Кристаллы темно-синего цвета. Мало растворим в 96 % этаноле, растворим в воде, ацетоне и моноэтиловом эфире этиленгликоля.
Кислотного синего 92 раствор.
0,5 г кислотного синего 92 Р растворяют в смеси 10 мл уксусной кислоты ледяной Р, 45 мл 96 % этанола Р и 45 мл воды Р.
Клобетазола пропионат. C25H32CIFO5.
(Mr 467,0). [25122-46-7].
21-Хлор-9-фтор-11 Р,17-дигидрокси-16Р-ме- тилпрегна-1,4диен-3,20-дион-17-пропионат.
Кристаллический порошок белого или поч¬ти белого цвета. Не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле и ацетоне.
: около + 104 (в диоксане ).
Температура плавления около 196 °C.
Кобальта нитрат. Cо(NO3)2 6H2O. (Mr 291,0). [10026-22-9]. Нитрата кобальта(П) гексагидрат.
Мелкие кристаллы гранатового цвета. Очень легко растворим в воде.

Кобальт хлориді. СoСl2·6H2O. (Mr 237,93). [7791-13-1]. Кобальт хлориді (ІІ), гексагидрат.
Қызыл түсті кристалл ұнтақ немесе қара-қызыл түсті кристалдар. Суда өте тез ериді, 96 % этанолда ериді.
Кодеин. C18H21NO3·H2O. (Мr 317,4). [6059-47-8]. 7,8-Дидегидро-4,5a-эпокси-3-метокси-17-метил- морфинан-6a-ол.
Құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 99,0 % және 101,0%-дан аспайтын C18H21NO3·H2O бар.
Ақ немесе дерлік ақ кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Қайнап тұрған суда ериді, 96 % этанолда тез ериді.
Кодеин фосфаты. C18H24NO7P·SH20. (Mr 406,4). [52-28-8]. 7,8-Дидегидро-4, 5a -эпокси-3-метокси-17-метилморфинан-6a-ола фосфат гемигидраты.
Құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 98,5 % және 101,0 %-дан аспайтын C18H24NO7P·SH20 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ, немесе кішігірім түссіз кристалдар.
Суда тез ериді, 96 % этанолда аз ериді немесе тым аз ериді.
Конго қызыл. C32H22N6Na2O6S2. (Mr 696,7). [573-58-0]. Динатрий (бифенил-4,4'-диил-бис- 2,2'азо)бис(1-аминонафталин-4-сульфонат).
Шульц көрсеткіші № 360.
Түс индексі (C.I.) № 22120.
Қоңырқай-қызыл түсті ұнтақ. Суда ериді.
Конго қызыл қағаз.
Фильтрлеу қағазын конго қызыл Р ерітіндісіне бірнеше минутқа салады. Кептіреді.
Конго қызыл ерітіндісі.
0,1 г конго қызылды Р 20 мл 96 % этанол Р мен су Р қоспасында ерітеді және ерітінді көлемін сумен Р 100 мл-ге жеткізеді.
Сезгіштікке сынау. Көміртек диоксидінен бос 100 мл суға, Р 0,2 мл конго қызыл мен 0,3 мл 0,1 М хлорсутек қышқылы ерітіндісін қосады; көк түске боялады, ол 0,3 мл-ден аспайтын 0,1 М натрий гидроксиді ерітіндісін қосқан кезде қызғылт түске ауысуға тиіс.
Түсінің өзгеруі. рН 3,0-5,0 интервалында көктен қызғылт түске дейін.
Даршын альдегиді. C9H8O. (Mr 132,16). [104-55-2]. 3-Фенилпропеналь.
Сарғыштан жасылдау-сары түске дейінгі майлы сұйықтық. Суда аз ериді, 96 % этанолда өте тез ериді.
шамамен 1,620.
Салқын, жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Кортизон. С21Н2805. (Mr 360,44). [53-06-5].
Кемінде 95,0 % С21Н2805 бар.
Балқу температурасы 223 °С-дан 228 °С-ға дейін.
Кортизон ацетаты. C23H30O6. (Mr 402,5). [50-04-4]. 17-Гидрокси-3,11,20-триооксопрегн- 4-ен-21-илацетат.
Құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 97,0% және 103,0% аспайтын C23H30O6 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ.
Суда мүлде ерімейді, метиленхлоридте тез ериді, диоксанда ериді, ацетонда бәсең ериді, 96% этанолда және метанолда аз ериді. Полиморфизмі бар.
Кофеин. C8H10N4O2. (Mr 194,2). [58-08-2]. 1,3,7-Триметил-3,7-дигидро-1Н-пурин-2,6-дион.

Кобальта хлорид. CoCI2 6H2O. (Mr 237,93). [7791-13-1]. Хлорид кобальта(II), гексагидрат.
Кристаллический порошок красного цвета или кристаллы темно-красного цвета. Очень легко растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Кодеин. C18H21NO3-H2O. (Мг 317,4). [6059-47-8].
7,8-Дидегидро-4,5а-эпокси-3-метокси-17-метил- морфинан-6а-ол.
Содержит не менее 99,0 % и не более 101,0% C18H21NO3-H2O в пересчете на сухую субстанцию.
Белый или почти белый кристаллический порошок или бесцветные кристаллы.
Растворим в кипящей воде, легко растворим в 96 % этаноле.
Кодеина фосфат. C18H24NO7P- SH20. (Мг 406,4). [52-28-8]. 7,8-Дидегидро-4,5а-эпок- си-3-метокси-17-метилморфинан-6а-ола фосфата гемигидрат.
Содержит не менее 98,5 % и не более 101,0 % C18H24NO7P- SH20 в пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок белого или поч¬ти белого цвета, или небольшие бесцветные кристаллы.
Легко растворим в воде, мало растворим или очень мало растворим в 96 % этаноле.
Конго красный. C32H22N6Na2O6S2. (Мг 696,7). [573-58-0]. Динатрий (бифенил-4,4'-диил-бис- 2,2'азо)бис(1-аминонафталин-4-сульфонат). Показатель Шульца № 360.
Цветной индекс (C.I.) № 22120.
Порошок коричневато-красного цвета. Рас-творим в воде.
Конго красного бумага.
Полоски фильтровальной бумаги погру-жают на несколько минут в раствор конго красного Р. Высушивают.
Конго красного раствор.
0,1 г конго красного Р растворяют в смеси 20 мл 96 % этанола Р и воды Р и доводят объем раствора водой Р до 100 мл.
Испытание на чувствительность. К 100 мл воды, свободной от углерода диок¬сида, Р прибавляют 0,2 мл раствора конго красногои 0,3 мл 0,1 Мхлороводородной ки¬слоты.; появляется синее окрашивание, ко¬торое должно перейти в розовое при прибав¬лении не более 0,3 мл 0,1 М раствора натрия гидроксида.
Изменение окраски. От синей до розовой в интервале рН 3,0-5,0.
Коричный альдегид. C9H8O. (Мг 132,16). [104-55-2]. 3-Фенилпропеналь.
Маслянистая жидкость от желтоватого до зеленовато-желтого цвета. Мало растворим в воде, очень легко растворим в 96 % этаноле.
около 1,620.
Хранят в прохладном защищенном от света месте.
Кортизон. С21Н28O5. (Мг 360,44). [53-06-5].
Содержит не менее 95,0 % С21Н28O5.
Температура плавления от 223 °С до 228 °С.
Кортизона ацетат. C23H30O6. (Мг 402,5). [50-04-4]. 17-Г идрокси-3,11,20-триооксопрегн-4-ен-21-илацетат.
Содержит не менее 97,0% и не более 103,0% C23H30O6 в пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета.
Практически нерастворим в воде, легко рас-творим в метиленхлориде, растворим в диокса- не, умеренно растворим в ацетоне, малорастворим в 96% этаноле и в метаноле. Обладает поли-морфизмом.
Кофеин. C8H10N4O2. (Мг 194,2). [58-08-2].
1,3,7-Триметил-3,7-дигидро-Ш-пурин-2,6-дион.

Құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 98,5 % және 101,5 % аспайтын C8H10N4O2 бар.
Ақ немесе дерлік ақ түсті кристалл ұнтақ немесе жібектей кристалдар. Тез сублимирленеді.
Суда бәсең ериді, қайнап тұрған суда тез ериді, 96 % этанолда аз ериді.
Сілтілік бензоаттардың немесе салицилаттардың концентрацияланған ерітінділерінде ериді.
Кофе қышқылы. С9Н804. (Mr 180,16). [331-39-5]. (Е)-3-(3,4-дигидроксифенил) пропан қышқылы.
Ақ немесе дерлік ақ түсті кристалдар немесе пластинкалар. Ыстық суда және 96 % этанолда тез ериді, суық суда бәсең ериді.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 225 °С.
рН 7,6 жаңа дайындалған ерітіндінің толқындардың ұзындығы 293 нм және 329 нм болған кезде екі сіңіру максимумы бар (2.1.2.24).
Еритін крахмал. [9005-84-9].
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ.
Крахмал ерітіндісі.
1,0 г еритін крахмалды Р Р 5 мл сумен Р ұнтаққа айналдырып үккілейді, алынған қоспаны үнемі араластыра отырып, 10 мг сынап йодиді бар 100 мл қайнап тұрған суға Р баяу құяды.
Реактивті әрбір пайдаланған сайын сезгіштікке сынауды жүргізеді.
Сезгіштікке сынау. 1 мл крахмал ерітіндісі мен 20 мл су Р қоспасына шамамен 50 мг калий йодиді Р және 0,05 мл йод ерітіндісін Р1 қосады; ерітінді көк түске боялуға тиіс.
Крахмал ерітіндісі Р1.
1 г еритін крахмалды Р аз мөлшердегі суық сумен Р араластырады. Алынған қоспаны араластырып тұрып 200 мл қайнап тұрған суға Р қосады, 250 мг салицил қышқылын Р қосады, 3 мин бойы қайнатады және бірден салқындатады.
Сақтау мерзімі. 4 °С-дан 10 °С-ға дейінгі температурада 2 аптадан 3 аптаға дейін.
Жаңа крахмал ерітіндісін баламалылық тұрғысынан көк түстен түссізге бірден ауыспаған жағдайда дайындайды.
Сезгіштікке сынау. 2 мл крахмал ерітіндісіне Р1 20 мл су Р, шамамен 50 мг калий йодидін Р және 0,05 мл йод ерітіндісін Р1 қосады; алынған ерітіндінің түсі көк болуға тиіс.
Крахмал ерітіндісі Р2.
1,0 г еритін крахмалды Р 5 мл сумен Р үккілейді және қоспаны араластырып тұрып 100 мл қайнап тұрған суға Р құяды. Жаңа дайындалған ерітіндіні пайдаланады.
Сезгіштікке сынау. 1 мл крахмал ерітіндісіне Р1 20 мл су Р, шамамен 50 мг калий йодидін Р және 0,05 мл йод ерітіндісін Р1 қосады; алынған ерітіндінің түсі көк болуға тиіс.
Йодидтерден бос крахмал ерітіндісі,
Ерітіндіні крахмал ерітіндісіне Р арналған нұсқауларға сәйкес, бірақ сынап йодидінсіз дайындайды. Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Калий йодиді бар крахмал ерітіндісі.
0,75 г калий йодидін Р 100 мл суда Р ерітеді, қайнағанға дейін қыздырады және араластырып тұрып 0,5 г еритін крахмалдың Р 35 мл судағы Р ерітіндісін құяды. 2 мин бойы қайнатады және салқындатады.
Сезгіштікке сынау.

Содержит не менее 98,5 % и не более 101,5 % C8H10N4O2 в пересчете на сухую суб-станцию.
Кристаллический порошок или шелковис¬тые кристаллы белого или почти белого цвета. Легко сублимируется.
Умеренно растворим в воде, легко растворим в кипящей воде, мало растворим в 96 % этаноле.
Растворяется в концентрированных растворах щелочных бензоатов или салицилатов.
Кофейная кислота. С9Н8O4. (Мг 180,16). [331-39-5]. (Е)-3-(3,4-дигидроксифенил) пропановая кислота.
Кристаллы или пластинки белого или почти белого цвета. Легко растворима в горячей воде и 96 % этаноле, умеренно растворима в холодной воде.
Температура плавления около 225 °С с разложением.
Свежеприготовленный раствор с рН 7,6 имеет два максимума поглощения (2.1.2.24) при длинах волн 293 нм и 329 нм.
Крахмал растворимый. [9005-84-9].
Порошок белого или почти белого цвета.
Крахмала раствор.
1,0 г крахмала растворимого Р растирают в порошок с 5 мл воды Р, полученную смесь медленно при постоянном перемешивании вливают в 100 мл кипящей воды Р, содержащей 10 мг ртути йодида Р.
При каждом использовании реактива проводят испытание на чувствительность.
Испытание на чувствительность. К смеси 1 мл раствора крахмала и 20 мл воды Р прибавляют около 50 мг калия йодидаР и 0,05 мл раствора йода Р1; раствор должен иметь синее окрашивание.
Крахмала раствор Р1.
1 г крахмала растворимого Р смешивают с небольшим количеством холодной воды Р. Полученную смесь прибавляют при перемешивании к 200 мл кипящей воды Р, добавляют 250 мг салициловой кислоты Р, кипятят в течение 3 мин и тотчас охлаждают.
Срок хранения. Oт 2 до 3 недель при тем-пературе от 4 °С до 10 °С.
Свежий раствор крахмала готовят в слу¬чае нерезкого перехода окраски от синей к бесцветной в точке эквивалентности.
Испытание на чувствительность. К 2 мл раствора крахмала Р1 прибавляют 20 мл воды Р, около 50 мг калия йодида Р и 0,05 мл раствора йода Р1; полученный раствор должен иметь синее окрашивание.
Крахмала раствор Р2.
1,0 г крахмала растворимого Р растирают с 5 мл воды Р и при перемешивании вли¬вают смесь в 100 мл кипящей воды Р. Используют свежеприготовленный раствор.
Испытание на чувствительность. К 1 мл раствора крахмала Р1 прибавляют 20 мл воды Р, около 50 мг калия йодида Р и 0,05 мл раствора йода Р1; полученный рас¬твор должен иметь синее окрашивание.
Крахмала раствор, свободный от йо-дидов.
Готовят раствор в соответствии с указа-ниями для раствора крахмала Р, но без рту¬ти йодида. Готовят непосредственно перед использованием.
Крахмала раствор с калия йодидом.
0,75 г калия йодида Р растворяют в 100 мл воды Р, нагревают до кипения и прибавляют при перемешивании раствор 0,5 г крахмала растворимого Р в 35 мл воды Р. Кипятят в течение 2 мин и охлаждают.

15 мл крахмалдың калий йодидімен ерітіндісінен, 0,05 мл мұзды сірке қышқылынан Р және 0,3 мл йод ерітіндісінен тұратын қоспа Р2; қоспаның түсі көк болуға тиіс.
Крезол. С7Н8О. (Mr 108,14). [95-48-7]. о-Крезол. 2-Метилфенол.
Кристалдар немесе жарықта және ауада қараятын суытылған сұйықтық. Сусыз этанолмен араласады, шамамен судың 50 бөлігінде және сілтілік металдар гидроксидтерінің ерітінділерінде ериді.
шамамен 1,05.
1,540-тан 1,550-ге дейін.
Қайнау температурасы шамамен 190 °С.
Қатаю температурасы (2.1.2.17). 30,5 °С-дан төмен емес.
Булағаннан кейінгі қалдық. 0,1 %-дан аспайды (м/м).
Су моншасында булайды және 100 °С-дан 105 °С-ға дейінгі температурада кептіреді.
Оттегінен, жарықтан және ылғалдан қорғалған жерде сақтайды, пайдаланар алдында қайта айдайды.
Крезолды қызыл. С21Н18О5S. (Mr 382,4). [1733-12-6]. Крезолсульфонфталеин. 4,4'-(3Н-2,1-Бензоксагиол-3-илиден)бис-(2-метилфенол)S,S -диоксид.
Қызғылт-қоңыр түсті кристалл ұнтақ. Суда аз ериді, 96 % этанолда және сұйылтылған сілтілік металдар гидроксидтерінің ерітінділерінде ериді.
Крезолды қызыл ерітіндісі.
0,1 г крезолды қызылды Р 2,65 мл 0,1 M натрий гидроксиді ерітіндісі мен 20 мл 96 % этанол Р қоспасында ерітеді, ерітінді көлемін сумен Р 100 мл-ге жеткізеді.
Сезгіштікке сынау. Көміртек диоксидінен бос 100 мл суға Р 0,1 мл крезолды қызыл ерітіндісін және 0,15 мл 0,02 M натрий гидроксиді ерітіндісін қосады; қызылкүрең-қызыл түске боялады, ол 0,15 мл және одан аспайтын 0,02 M хлорсутек қышқылын қосқан кезде сары түске ауысуға тиіс.
Түсінің өзгеруі. рН 7,0-ден 8,6-ға дейінгі интервалда сарыдан қызыл түске дейін.
м-Крезолды қызылкүрең. С21Н18О5S. (Mr 382,43). [2303-01-7]. м-Крезолсульфонфталеин.
Зәйтүн жасыл түсті кристалл ұнтақ. Суда аз ериді, 96 % этанолда, мұзды сірке қышқылында және метанолда ериді.
м-Крезолды қызылкүрең ерітіндісі.
0,1 г м-крезолды қызылкүреңді Р 13 мл 0,01 М натрий гидроксиді ерітіндісінде ерітеді, ерітінді көлемін сумен Р 100 мл-ге жеткізеді және араластырады.
Түсінің өзгеруі. рН 1,2-ден 2,8-ге дейінгі интервалда қызылдан сарыға дейін. рН 7,4-тен 9,0-ға дейінгі интервалда сарыдан күлгінге дейін.
Кремнийвольфрам қышқылы.
H4SiW12O40·H2O. [11130-20-4].
Ауаға жайылатын ақ немесе сарғыш-ақ түсті кристалдар. Суда және 96 % этанолда өте тез ериді.
Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Кристалл күлгін. C25H30CIN3. (Mr 408,0). [548-62-9].
Шульц көрсеткіші № 78.
Түс индексі (C. I.) № 42555. Гексаметилпарарозанилин хлориді.
Қара жасыл түсті кристалдар немесе ұнтақ. Суда және 96 % этанолда ериді.
Кристалл күлгін ерітіндісі.

Испытание на чувствительность. Смесь, состоящая из 15 мл раствора крахма¬ла с калия йодидом, 0,05 мл уксусной кисло¬ты ледяной Р и 0,3 мл раствора йода Р2; смесь должна иметь синее окрашивание.
Крезол. C7H8O. (Мг 108,14). [95-48-7].
о-Крезол. 2-Метилфенол.
Кристаллы или переохлажденная жидкость, темнеющая на свету и воздухе. Смешивается с этанолом безводным, растворим примерно в 50 частях воды и растворах гидроксидов щелоч¬ных металлов. d20 около 1,05. nD от 1,540 до 1,550.
Температура кипения около 190 °С. Температура затвердевания (2.1.2.17). Не ниже 30,5 °С.
Остаток после выпаривания. Не более 0,1 % (м/м).
Выпаривают на водяной бане и сушат при температуре от 100 °С до 105 °С.
Хранят в защищенном от кислорода, света и влаги месте, перед использованием перегоняют.
Крезоловый красный. C21H18O5S. (Мг 382,4). [1733-12-6]. Крезолсутьфонфталеин. 4,4'-(3H-2,1-Бен- зоксатиол-3-илиден)бис-(2-метилфенол)S,S-ди- оксид.
Кристаллический порошок красновато-ко-ричневого цвета. Мало растворим в воде, рас-творим в 96 % этаноле и разбавленных раство¬рах гидроксидов щелочных металлов.
Крезолового красного раствор.
0,1 г крезолового красного Р растворяют в смеси 2,65 мл 0,1 Мраствора натрия гидроксида и 20 мл 96 % этанола Р, доводят объем раствора водой Р до 100 мл.
Испытание на чувствительность. К 100 мл воды, свободной от углерода диоксида, Р прибавляют 0,1 мл раствора крезолового красного и 0,15 мл 0,02 М раствора натриягидроксида; появляется пурпурно-красное окрашивание, которое должно перейти в желтое при прибавлении не более 0,15 мл 0,02 М хлороводородной кислоты.
Изменение окраски. Oт желтой до красной в интервале рН от 7,0 до 8,6.
м-Крезоловый пурпурный. C21H18O5S. (Мг 382,43). [2303-01-7]. м-Крезолсульфонфталеин.
Кристаллический порошок оливково-зеленого цвета. Мало растворим в воде, растворим в 96 % этаноле, уксусной кислоте ледяной и мета¬ноле.
м-Крезолового пурпурного раствор.
0,1 г м-крезолового пурпурного Р раство-ряют в 13 мл 0,01 Mраствора натрия гид-роксида, доводят объем раствора водой Р до 100 мл и перемешивают.
Изменение окраски. От красной до жел¬той в интервале рН от 1,2 до 2,8. От желтой до фиолетовой в интервале рН от 7,4 до 9,0.
Кремневольфрамовая кислота.
H4SiW12O40 H2O. [11130-20-4].
Кристаллы белого или желтовато-белого цвета, расплывающиеся на воздухе. Очень легко растворима в воде и 96 % этаноле.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Кристаллический фиолетовый. C25H30CIN3. (Mr 408,0). [548-62-9].
Показатель Шульца № 78.
Цветной индекс (С. I.) № 42555. Гексаметил- парарозанилина хлорид.
Кристаллы или порошок темно-зеленого цвета. Растворим в воде и 96 % этаноле.
Кристаллического фиолетового раствор.

0,5 г кристалл күлгінді Р сусыз сірке қышқылында Р ерітеді және ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 100 мл-ге жеткізеді.
Сезгіштікке сынау. 50 мл сусыз сірке қышқылына Р 0,1 мл кристалл күлгін ерітіндісін қосады; көгілдір-күлгін түске боялады, ол 0,1 мл 0,1 М хлор қышқылы ерітіндісін қосқан кезде көгілдір-жасыл түске ауысуы тиіс.
Ксантгидрол. С13Н10О2. (Mr 198,22). [90-46-0]. 9-Ксантенол.
Кемінде 90,0 % С13Н10О2 бар. Ақтан ашық-сары түске дейінгі ұнтақ. Суда тым аз ериді, 96 % этанолда және мұзды сірке қышқылында ериді. Сондай-ақ 90 г/л-дан 110 г/л-ға дейінгі метанолдағы ксантгидрол бар Р ерітінді түрінде де болады.
Балқу температурасы шамамен 123 °С.
Санын анықтау. 0,300 г ксантгидролды сыйымдылығы 250 мл колбаға салады, 3 мл метанолда Р ерітеді немесе 3,0 мл ерітіндіні пайдаланады. 50 мл мұзды сірке қышқылын Р және шайқап тұрып тамшылатып 20 г/л несепнәр Р 25 мл ерітіндісін қосады. 12 сағат ұстайды, одан кейін шыны фильтр (16) арқылы фильтрлейді (2.1.1.2). Фильтрдегі шөгіндіні 20 мл 96 % этанолмен Р шаяды, 100 °С-дан 105 °С-ға дейінгі температурада кептіреді және өлшейді.
Шөгіндінің 1 г-ы 0,9429 г ксантгидролға сәйкес келеді.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды. Метанолды ерітіндіні герметикалық жабылған кішігірім ампулаларда сақтайды және қажет болса пайдаланар алдында фильтрлейді.
Ксантгидрол Р1.
Ксантгидролға Р арналған талаптардан және мынадай қосымша талаптан өтуге тиіс.
Кемінде 98 % С13Н1002 бар.
Ксантгидрол ерітіндісі.
100 мл сусыз сірке қышқылына Р 0,1 мл 100 г/л ксантгидролдың Р метанолдаға Р ерітіндісін, 1 мл хлорсутек қышқылын Р қосады және пайдаланар алдында 24 сағат ұстайды.
Ксиленол қызғылт сары. С31Н28N2Na4О13S. (Mr 761). [3618-43-7]. Тетранатрий 3,3'-(3Н--2,1-бензоксатиол-3-илиден)бис[(6-гидрокси-5-метил-3,1-фенилен) метилениминобисацетат] S,S-диоксид.
Қызғылт-қоңырқай түсті кристалл ұнтақ. Суда ериді.
Ксиленол қызғылт сарының индикаторлық қоспасы.
Ксиленол қызғылт сарының Р 1 бөлігін калий нитратының Р 99 бөлігімен ұнтақ қылып үккілейді.
Сезгіштікке сынау.
50 мл суға Р 1 мл сұйылтылған сірке қышқылын Р, 50 мг ксиленол қызғылт сарының индикаторлық қоспасын және 0,05 мл ерітінді қорғасын(ІІ) нитратын Р қосады. Ерітіндінің түсі сарыдан күлгін-қызылға ауысқанға дейін гексаметилентетраминді Р қосады; 0,1 мл 0,1 М натрий эдетаты ерітіндісін қосқаннан кейін ерітіндінің түсі сарыға ауысуға тиіс.

0,5 г кристаллического фиолетового Р растворяют в уксусной кислоте безводной Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100 мл.
Испытание на чувствительность. К 50 мл уксусной кислоты безводной Р прибавляют 0,1 мл раствора кристаллического фиолетового; появляется голубовато-фиолетовое окрашивание, которое должно перейти в голубовато-зеленое при прибавлении 0,1 мл 0,1 Mраствора хлорной кислоты.
Ксантгидрол. C13H10O2. (Mr 198,22). [90-46-0]. 9-Ксантенол.
Содержит не менее 90,0 % С13Н10O2. Порошок от белого до светло-желтого цвета. Очень мало растворим в воде, растворим в 96 % этаноле и уксусной кислоте ледяной. Доступен так же в виде раствора, содержащего от 90 г/л до 110 г/л ксантгидрола в метаноле Р. Температура плавления около 123 °С. Количественное определение. 0,300 г ксантгидрола помещают в колбу вместимостью 250 мл, растворяют в 3 мл метанола Р или используют 3,0 мл раствора. Прибавляют 50 мл уксусной кислоты ледяной Р и по каплям при встряхивании 25 мл раствора 20 г/л мочевины Р. Отстаивают 12 ч, затем фильтруют через стек-лянный фильтр (16) (2.1.1.2). Осадок на фильтре промывают 20 мл 96 % этанола Р, сушат в при температуре от 100 °С до 105 °С и взвешивают.
1 г осадка соответствует 0,9429 г ксантгидрола.
Хранят в защищенном от света месте. Мета-нольный раствор следует хранить в небольших герметично закрытых ампулах и при необходи-мости перед использованием фильтровать.
Ксантгидрол Р1.
Должен выдерживать требования для ксантгидрола Р и следующее дополнительное требование.
Содержит не менее 98 % C13H10O2.
Ксантгидрола раствор.
К 100 мл уксусной кислоты безводной Р прибавляют 0,1 мл раствора 100 г/л ксант-гидрола Р в метаноле Р, 1 мл хлороводород¬ной кислоты Р и выдерживают 24 ч перед использованием.
Ксиленоловый оранжевый. C31H28N2Na4O13S. (Mr 761). [3618-43-7]. Тетранатрий 3,3'-(3Н-2,1-бензокса-тиол-3-илиден)бис[(6-гидрокси-5-метил-3,1-фенилен)метилениминобисацетат]-S,S-диоксид.
Кристаллический порошок красновато-коричневатого цвета. Растворим в воде.
Ксиленолового оранжевого индикаторная смесь.
Растирают в порошок 1 часть ксиленоло-вого оранжевого Р с 99 частями калия нитрата Р.
Испытание на чувствительность.
К 50 мл воды Р прибавляют 1 мл уксусной кислоты разбавленной Р, 50 мг индикаторной смеси ксиленолового оранжевого и 0,05 мл раствора свинца(II) нитрата Р. Прибавляют гексаметилентетрамин Р до тех пор, пока окраска раствора не изменится от жҰлтой до фиолетово-красной; после прибавления 0,1 мл 0,1 Mраствора натрия эде- тата окраска раствора должна измениться на желтую.

Ксилоза. C5H10О5. (Mr 150,1). [58-86-6]. D-Ксилопираноза.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз инелер.
Суда тез ериді, ыстық 96% этанолда ериді.
Ксилол. С8Н10. (Mr 106,17). [1330-20-7].
Изомерлер қоспасы. Мөлдір түссіз тұтанғыш сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, 96 % этанолмен араласады.
шамамен 0,867.
шамамен 1,497.
Қайнау температурасы шамамен 138 °С.
о-Ксилол. С8Н10. (Mr 106,17). [95-47-6]. 1,2-Диметилбензол.
Мөлдір түссіз тұтанғыш сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, 96 % этанолмен араласады.
шамамен 0,881.
n20D шамамен 1,505.
Қайнау температурасы шамамен 144 °С.
Балқу температурасы шамамен -25 °С.
м-Ксилол. С8Н10. (Mr 106,17). [108-38-3]. 1,2-Диметилбензол.
Мөлдір түссіз, тұтанғыш сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, 96 % этанолмен араласады.
шамамен 0,884.
шамамен 1,497.
Қайнау температурасы шамамен 139 °С.
Балқу температурасы шамамен 47 °С.
Жүгері майы.
Zea mays L. тұқымынан сығу немесе экстракциялау арқылы алынатын майлы сұйықтық.
Ашық-сары немесе сары түсті мөлдір май.
Суда және 96% этанолда мүлде ерімейді, мұнай эфирімен (40 - 60 °C) және метиленхлоридпен араласады.
шамамен 0,920.
шамамен 1,474.
Кумасси бояғыш ерітіндісі.
1,25 г/л қышқыл көктің 83 Р мұзды сірке қышқылы Р - метанол Р - су Р ерітінділері (1:4:5) қоспасындағы ерітіндісі. Фильтрлейді.
Кумасси көк. [3861-73-2]. Қараңыз. Қышқылды көк 92 Р.
Кумасси көк ерітіндісі. Қараңыз. Қышқылды көк ерітіндісі 92 Р.
Куркумин. С21Н20О6. (Mr 368,38). [458-37-7]. 1,7-Бис(4-гидрокси-3-метоксифенил) гепта-1,6-диен-3,5-дион.
Қызғылт сары-қоңыр түсті кристалл ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, мұзды сірке қышқылында ериді.
Балқу температурасы шамамен 183 °С.
Лавандулол. С10Н180. (Mr 154,25). [498-16-8]. (R)-5-метил-2-(1-метилэтил)-4-гексан-1-ол.
Өзіне тән иісі бар майлы сұйықтық.
Газды хроматографияда пайдаланылатын лавандулол мынадай сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) Лаванда майы жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жүргізіледі.
Сыналатын ерітінді. Сыналатын субстанция.
Іштен қалыпқа келтіру әдісімен есептелген лавандулол кемінде 90,0 % болуға тиіс.
Лавандулол ацетаты. C12H20O2. (Mr 196,3). [25905-14-0]. 2-Изопропенил-5-метилгекс-4-ен-1-ил ацетат.
Өзіне тән иісі бар түссіз сұйықтық.
Газды хроматографияда пайдаланылатын лавандулол ацетаты мынадай қосымша сынақтан өтуге тиіс.

Ксилоза. C5H10O5. (Mr 150,1). [58-86-6]. D-Ксилопираноза.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные иглы.
Легко растворима в воде, растворима в горячем 96% этаноле.
Ксилол. С8Н10. (Мг 106,17). [1330-20-7]. Смесь изомеров. Прозрачная бесцветная воспламеняющаяся жидкость. Практически не растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
около 0,867.
около 1,497.
Температура кипения около 138 °С.
о-Ксилол. С8Н10. (Мг 106,17). [95-47-6].
1.2-Диметилбензол.
Прозрачная бесцветная воспламеняющаяся жидкость. Практически не растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
около 0,881.
около 1,505.
Температура кипения около 144 °С. Температура плавления около -25 °С.
м-Ксилол. С8Н10. (Мг 106,17). [108-38-3].
1.3-Диметилбензол.
Прозрачная бесцветная, воспламеняющаяся жидкость. Практически не растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
около 0,884.
около 1,497.
Температура кипения около 139 °С. Температура плавления около 47 °С.
Кукурузное масло.
Маслянистая жидкость, получаемая из семян Zea mays L., путем отжима или экстракции.
Прозрачное масло светло-желтого или жел¬того цвета.
Практически нерастворимо в воде и в 96% этаноле, смешивается с петролейным эфиром (40 - 60 °C) и метиленхлоридом.
около 0,920.
около 1,474.
Кумасси красящий раствор.
Раствор 1,25 г/л кислотного синего 83 Р в смеси растворителей уксусная кислота ледяная Р - метанол Р - вода Р (1:4:5). Фильтруют.
Кумасси синий. [3861-73-2]. См. Кислотный синий 92 Р.
Кумасси синего раствор.См. Кислотного синего 92 раствор Р
Куркумин. C21H20O6. (Мг 368,38). [458-37-7].
1,7-Бис(4-гидрокси-3-метоксифенил) гепта-
1,6-диен-3,5-дион.
Кристаллический порошок оранжево-коричневого цвета. Практически не растворим в воде, растворим в уксусной кислоте ледяной. Температура плавления около 183 °С.
Лавандулол. С10Н18O. (Мг 154,25). [498-16-8]. (R)-5-метил -2-(1-метилэтил)-4-гексан-1-ол.
Маслянистая жидкость с характерным запахом.
Лавандулол, используемый в газовой хрома-тографии, должен выдерживать следующее испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии
(2.1.2.27) в соответствии с указаниями в част¬ной фармакопейной статье Масло лавандовое.
Испытуемый раствор. Испытуемая субстанция.
Содержание лавандулола, рассчитанное ме-тодом внутренней нормализации, должно быть не менее 90,0 %.
Лавандулола ацетат. C12H20O2. (Мг 196,3). [25905-14-0]. 2-Изопропенил-5-метилгекс-4-ен-1-ил-ацетат.
Бесцветная жидкость с характерным запахом.
Лавандулола ацетат, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать сле¬дующее дополнительное испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии

Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) Лаванда майы жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жүргізіледі.
Сыналатын ерітінді. Сыналатын субстанция.
Іштен қалыпқа келтіру әдісімен есептелген лавандулол ацетаты 93,0 % болуға тиіс.
Лакмус. [1393-92-6].
Шульц көрсеткіші № 1386.
Rocella, Lecanora немесе басқа әртүрлі қына түрлерінен алынған көк-күлгін түсті пигмент. Суда ериді, 96 % этанолда мүлде ерімейді.
Түсінің өзгеруі. рН 5-8 интервалында қызылдан көк түске дейін.
Лакмус көк қағаз.
Лакмустың ірі етіп ұсақталған 10 бөлігін Р 96 % этанолдың Р 100 бөлігімен 1 сағат бойы қайнатады. Спиртті декантациялайды, қалдыққа 96 % этанолдың Р 45 бөлігінен және судың Р 55 бөлігінен тұратын қоспаны қосады. 2 күннен кейін мөлдір сұйықтықты декантациялайды, фильтрлеу қағазының жолақтарына алынған ерітіндіні сіңдіреді және кептіреді.
Сезгіштікке сынау. Мөлшері 10 мм х 60 мм фильтрлеу қағазының жолағын 10 мл 0,02 М хлорсутек қышқылы мен 90 мл судың Р қоспасына салады. Шайқаған кезде қағаз 45 с ішінде қызыл түске боялуға тиіс.
Лакмус қызыл қағаз.
Лакмустың көк экстрактына көк түсі қызылға ауысқанға дейін сұйылтылған хлорсутек қышқылын тамшылатып құяды. Фильтрлеу қағазының жолақтарына алынған ерітіндіні сіңдіреді және кептіреді.
Сезгіштікке сынау. Мөлшері 10 мм х 60 мм фильтрлеу қағазының жолағын 10 мл 0,02 М хлорсутек қышқылы мен 90 мл судың Р қоспасына салады. Шайқаған кезде қағаз 45 с бойы көк түске боялады.
Лактобион қышқылы.      C12H22O12. (Mr 358,30). [96-82-2].
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда тез ериді, 96 % этанолда дерлік ерімейді.
Балқу температурасы шамамен 115 °C.
Лактоза. C12H22O11·H2O. (Mr      360,3). [5989-81-1]. Лактоза моногидраты. O-b-d-Галактопиранозил-(1→4)-a-d-глюкопираноз.
Ақ немесе дерлік ақ кристалл ұнтақ.
Суда тез ериді, этанолда (96%) мүлде ерімейді.
Лантан (ІІІ) нитраты.      Lа(N03)3·6Н20. (Мr 433,0). [10277-43-7].
Лантан нитраты (ІІІ) гексагидраты. Ауаға жайылатын түссіз кристалдар.
Суда тез ериді.
Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Лантан (III) нитраты ерітіндісі.
50 г/л ерітінді.
Лантан триоксиді. La203. (Mr 325,81). [1312-81-8]. Лантан(ІІІ) оксиді.
Дерлік ақ түсті аморфты ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, сұйылтылған минералды қышқылдарда ериді, ауадан көміртек диоксидін сіңіреді.
Кальций. 5 ppm көп емес.
Лантан хлориді ерітіндісі.
58,65 г лантан триоксидіне Р 100 мл хлорсутек қышқылын Р баяу қосады, қайнағанға дейін қыздырады, салқындатады және ерітінді көлемін сумен Р 1000,0 мл-ге жеткізеді.

(2.1.2.27) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Масло лавандовое.
Испытуемый раствор. Испытуемая субстанция.
Содержание лавандулола ацетата, рассчи-танное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 93,0 %.
Лакмус. [1393-92-6].
Показатель Шульца № 1386.
Пигмент сине-фиолетового цвета, полученный из различных видов Rocella, Lecanora или других лишайников. Растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Изменение окраски. От красной до синей в интервале рН 5-8.
Лакмусовая бумага синяя.
10 частей грубо измельченного лакмуса Р кипятят со 100 частями 96 % этанола Р в течение 1 ч. Спирт декантируют, к остатку прибавляют смесь из 45 частей 96 % этанола Р и 55 частей воды Р. Через 2 дня про зрачную жидкость декантируют, пропитывают полоски фильтровальной бумаги полученным раствором и сушат.
Испытание на чувствительность. Полоску фильтровальной бумаги размером 10 мм х 60 мм погружают в смесь 10 мл 0,02 М хлороводородной кислоты и 90 мл воды Р. При встряхивании бумага должна приобрести красное окрашивание в течение 45 с.
Лакмусовая бумага красная.
К синему экстракту лакмуса прибавляют по каплям хлороводродную кислоту разбав-ленную Р до перехода синей окраски в крас¬ную. Полоски фильтровальной бумаги про¬питывают полученным раствором и сушат.
Испытание на чувствительность. Полоску фильтровальной бумаги размером 10 мм х 60 мм погружают в смесь 10 мл 0,02 Мраствора натрия гидроксида и 90 мл воды Р. При встряхивании бумага должна приобрести синее окрашивание в течение 45 с.
Лактобионовая кислота. C12H22O12.
(Мг 358,30). [96-82-2].
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Легко растворима в воде, практически не растворима в 96 % этаноле. Температура плавления около 115 °С.
Лактоза. C12H22O11-H2O. (Мг 360,3).
[5989-81-1]. Лактозы моногидрат. O-B-d-Галакто- пиранозил-(1
4)-а-d-глюкопиранозы.
Белый или почти белый кристаллический порошок.
Легко растворима в воде, практически не-растворима в этаноле (96%).
Лантана(III) нитрат. Lа(NO3)3-6H2O.
(Мг 433,0). [10277-43-7].
Нитрата лантана(III) гексагидрат. Бесцветные кристаллы, расплывающиеся на воздухе.
Легко растворим в воде.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Лантана (III) нитрата раствор.
Раствор 50 г/л.
Лантана триоксид. La2O3. (Мг 325,81). [1312-81-8]. Oксид лантана(III).
Аморфный порошок почти белого цвета. Практически не растворим в воде, растворим в разбавленных минеральных кислотах, поглоща¬ет углерода диоксид из воздуха.
Кальций. Не более 5 ppm.
Лантана хлорида раствор.
К 58,65 г лантана триоксида Р медленно прибавляют 100 мл хлороводородной кислоты Р, нагревают до кипения, охлаждают и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.

Лаурил спирті. С12Н26О. (Mr 186,3). [112-53-8]. Додекан-1-ол.
шамамен 0,820.
Қайнау температурасы 24 °С-дан 27 °С-ға дейін.
Кемінде 98,0 % С12Н26О бар. Газды хроматография әдісімен анықтайды.
Лейцин. С6Н132. (Mr 131,2). [61-90-5]. (2S)-2-Амин-4-метилпентан қышқылы.
Құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 98,5 % және 101,0 % аспайтын С6Н132 бар.
Ферментация өнімін, экстракт немесе ақуыз гидролизатын білдіреді.
Ақ немесе дерлік ақ түсті кристалл ұнтақ немесе жылтыр пластинкалар.
Суда бәсең ериді, 96 % этанолда мүлде ерімейді.
Сұйылтылған минералды қышқылдарда және сұйылтылған сілтілік металдар гидроксидтерінің ерітінділерінде ериді.
Лимонен. С10Н16. (Mr 136,23). [5989-27-5]. D-Лимонен. (+)-п-Мента-1,8-диен. (R)-4-Изопропенил-1-метилциклогекс-1-ен.
Түссіз сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, 96 % этанолда ериді.
шамамен 0,84.
1,471-ден 1,474-ке дейін.
шамамен + 124.
Қайнау температурасы 175 °С-дан 177 °С-ға дейін.
Газды хроматографияда пайдаланылатын лимонен мынадай қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) Бұрыш жалбыз майы жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес сыналатын ерітінді ретінде лимоненді пайдалана отырып жүргізіледі.
Іштен қалыпқа келтіру әдісімен есептелген лимонен кемінде 99% болуға тиіс.
Лимон қышқылы моногидраты.
С6Н8О7·Н2О. (Mr 210,1). [5949-29-1]. 2-Гидрокси-пропан-1,2,3-трикарбон қышқылы моногидраты.
Сусыз субстанцияға шаққанда кемінде 99,5 % және 100,5 % аспайтын С6Н8О7·Н2О бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ, түссіз кристалдар немесе гранулалар. Ауада желмен мүжіледі.
Суда өте тез ериді, 96 % этанолда тез ериді.
Темірге сынауда пайдаланған кезде лимон қышқылы мынадай қосымша сынақтан өтуге тиіс.
0,5 г лимон қышқылын 10 мл суда Р ерітеді, 0,1 мл тиогликоль қышқылын Р қосады, араластырады, сілтілік реакцияға дейін аммиак ерітіндісін Р қосады және алынған ерітіндінің көлемін сумен Р 20 мл-ге жеткізеді. Ерітінді қызғылт түске боялмауға тиіс.
Лимон қышқылы сусыз. С6Н807. (Mr 192,1). [77-92-9]. 2-Гидроксипропан-1,2,3-трикарбон қышқылы.
Сусыз субстанцияға шаққанда кемінде 99,5 % және 100,5 %-дан аспайтын С6Н807 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ, түссіз кристалдар немесе гранулалар.
Суда өте тез ериді, 96 % этанолда тез ериді.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 153 °С.
Лимон майы.
Жылумен өңдеусіз механикалық құралдарды пайдалана отырып, Citrus limon (L.) Burman fil жас қабығынан алынған эфир майы.
Мөлдір, жылжымалы, боз-сары немесе жасылтқым-сары сұйықтық. Төмен температурада лайланады. Өзіне тән иісі бар.
Линалил ацетаты. С12Н2002. (Мr 196,3). [115-95-7]. (RS)-1,5-диметил-1 -винилгекс-4-енил-ацетат.
Түссіз немесе сәл сары, бергамоттың және лаванданың күшті иісі бар сұйықтық.

Лауриловый спирт. C12H26O. (Мг 186,3). [112-53-8]. Додекан-1-ол.
около 0,820.
Температура кипения от 24 °С до 27 °С.
Содержит не менее 98,0 % C12H26O. Oпределяют методом газовой хроматографии.
Лейцин. C6H13NO2. (Мг 131,2). [61-90-5]. (25)-2-Амино-4-метилпентановая кислота.
Содержит не менее 98,5 % и не более 101,0 % C6H13NO2 в пересчете на сухую суб-станцию.
Представляет собой продукт ферментации, экстракт или белковый гидролизат.
Кристаллический порошок или блестящие пластинки белого или почти белого цвета.
Умеренно растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Растворяется в разбавленных минеральных кислотах и разбавленных растворах гидроксидов щелочных металлов.
Лимонен. С10Н16. (Мг 136,23). [5989-27-5]. D-Лимонен. (+)-п-Мента-1,8-диен. (К)-4-Изо- пропенил-1-метилциклогекс-1-ен.
Бесцветная жидкость. Практически не рас-творим в воде, растворим в 96 % этаноле.
около 0,84.
от 1,471 до 1,474.
около + 124.
Температура кипения от 175 °С до 177 °С.
Лимонен, используемый в газовой хромато-графии, должен выдерживать следующее до-полнительное испытание.
Количественное определение. Oпределение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Масло мяты перечной, используя лимонен в качестве испытуемого раствора.
Содержание лимонена, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 99%.
Лимонная кислота моногидрат.
С6H8O7H2O. (Mr 210,1). [5949-29-1]. 2-Гидро- кси-пропан-1,2,3-трикарбоновой кислоты моногидрат.
Содержит не менее 99,5 % и не более 100.5 % С6Н8O7Н2O в пересчете на безводную субстанцию.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета, бесцветные кристаллы или гранулы. Выветривается на воздухе.
Очень легко растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле.
При использовании в испытании на железо, кислота лимонная должна выдерживать следующее дополнительное испытание.
0,5 г лимонной кислоты растворяют в 10 мл воды Р, прибавляют 0,1 мл тиогликолевой кислоты Р, перемешивают, прибавляют раствор аммиака Р до щелочной реакции и доводят объем полученного раствора водой Р до 20 мл. Раствор не должен окрашиваться в розовый цвет.
Лимонная кислота безводная.C6H8O7.
(Mr 192,1). [77-92-9]. 2-Гидроксипропан-1,2,3-три- карбоновая кислота.
Содержит не менее 99,5 % и не более 100.5 % C6H8O7 в пересчете на безводную суб-станцию.
Кристаллический порошок белого или поч¬ти белого цвета, бесцветные кристаллы или гранулы.
Очень легко растворима в воде, легко рас-творима в 96 % этаноле.
Температура плавления около 153 °С с раз-ложением.
Лимонное масло.
Эфирное масло, полученное с использованием механических средств без тепловой обработки, из свежей кожицы Citrus limon (L.) Burman fil.
Прозрачная, подвижная, бледно-желтая или зеленовато-желтая жидкость. При низких тем-пературах мутнеет. Имеет характерный запах.
Линалила ацетат. C12H20O2. (Mr 196,3). [115-95-7]. (&S)-1,5-диметил-1 -винилгекс-4-енил- ацетат.
Бесцветная или слегка желтая жидкость с сильным запахом бергамота и лаванды.

0,895-тен 0,912-ге дейін.
1,448-ден 1,451-ге дейін.
Қайнау температурасы шамамен 215 °С.
Газды хроматографияда пайдаланылатын Линалил ацетаты мынадай қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) Тәрәнжі гүлінің майы жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес, сыналатын ерітінді ретінде линалил ацетатын пайдалана отырып жүргізіледі.
Іштен қалыпқа келтіру әдісімен есептелген линалилацет кемінде 95,0 % болуға тиіс.
Линалол. С10Н18О. (Mr 154,25). [78-70-6]. (RS)-3,7-Диметилокта-1,6-диен-3-ол.
Екі стереоизомер (ликареол және кориандрол) қоспасы.
Сұйықтық. Суда мүлде ерімейді.
шамамен 0,860.
шамамен 1,462.
Қайнау температурасы шамамен 200 °С.
Газды хроматографияда пайдаланылатын линалол мынадай қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Газды хроматография (2.1.2.27) әдісімен Анис майы жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес, сыналатын ерітінді ретінде линалолды пайдалана отырып жүргізеді.
Іштен қалыпқа келтіру әдісімен есептелген линалол кемінде 98,0 % болуға тиіс.
Литий. Li. (Ar 6,94). [7439-93-2].
Жұмсақ металл, жаңа кескен жері күміс түстес-сұр түсті, ауамен байланысқан кезде тез көмескіленеді. Сутегін және литий гидроксиді ерітіндісін түзе отырып, сумен шапшаң реакцияға түседі; сутегін және литий метоксиді ерітіндісін түзе отырып метанолда ериді; мұнай эфирінде дерлік ерімейді.
Мұнай эфирдің немесе сұйық парафиннің астында сақтайды.
Литий гидроксиді. LiОH·H2О. (Mr 41,96). [1310-66-3]. Гидроксид литий моногидраты.
Ақ немесе ақшыл түсті гранулалы ұнтақ. Күшті сілті болып табылады, суды және көміртек диоксидін тез сіңіреді, суда ериді, 96 % этанолда бәсең ериді.
Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Литий карбонаты. Li2CO3. (Mr 73,89). [554-13-2]. Дилитий карбонаты.
Ақ немесе ақшыл түсті жеңіл ұнтақ. Суда бәсең ериді, 96 % этанолда тым аз ериді. Қаннықан ерітіндіде 20 °С температурада шамамен 13 г/л Li2CO3 болады.
Литий сусыз метабораты. LiBO2. (Mr 49,75). [13453-69-5]. Литий метабораты.
Литий сульфаты. Li2SOH2O. (Mr 127,96). [10102-25-7]. Дилитий сульфаты моногидраты.
Түссіз кристалдар. Суда тез ериді, 96 % этанолда мүлде ерімейді.
Литий хлориді. LiCl. (Mr 42,39). [7447-41-8]. Литий хлориді.
Кристалл ұнтақ немесе гранулалар, немесе кубик кристалдар; ауада жайылады. Суда тез ериді, ацетонда және 96 % этанолда ериді. Судағы ерітінділердің бейтарап немесе бәсең сілтілік реакциясы бар. Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Люголь ерітіндісі.

от 0,895 до 0,912.
от 1,448 до 1,451.
Температура кипения около 215 °С.
Линалила ацетат, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Mасло цветков поме¬ранца, используя линалила ацетат в качестве ис¬пытуемого раствора.
Содержание линалилацета, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 95,0 %.
Линалол. С10Н18О. (Mr 154,25). [78-70-6]. (RS)-3,7-Диметилокта-1,6-диен-3-ол.
Смесь двух стереоизомеров (ликареола и ко- риандрола).
Жидкость. Практически не растворим в воде.
около 0,860.
около 1,462.
Температура кипения около 200 °С.
Линалол, используемый в газовой хромато-графии, должен выдерживать следующее до-полнительное испытание.
Количественное определение. Проводят ме-тодом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соот-ветствии с указаниями в частной фармакопейной статье Mасло анисовое, используя линалол в качестве испытуемого раствора.
Содержание линалола, рассчитанное мето¬дом внутренней нормализации, должно быть не менее 98,0 %.
Литий. Li. (Аг 6,94). [7439-93-2].
Мягкий металл, на свежем срезе серебристо-серого цвета, при контакте с воздухом быстро становится тусклым. Бурно реагирует с водой с образованием водорода и раствора лития гидроксида; растворим в метаноле с образованием водорода и раствора лития метоксида; практически не растворим в петролейном эфире.
Хранят под петролейным эфиром или жидким парафином.
Лития гидроксид. LiOH H2O. (Mr 41,96). [1310-66-3]. Гидроксида лития моногидрат.
Гранулированный порошок белого или почти белого цвета. Является сильной щелочью, быстро поглощает воду и углерода диоксид, рас¬творим в воде, умеренно растворим в 96 % этаноле.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Лития карбонат. Li2CO3. (Мг 73,89).
[554-13-2]. Карбонат дилития.
Легкий порошок белого или почти белого цвета. Умеренно растворим в воде, очень мало растворим в 96 % этаноле. Насыщенный раствор при температуре 20 °С содержит около 13 г/л Li2CO3.
Лития метаборат безводный. LiВO2. (Мг 49,75). [13453-69-5]. Метаборат лития.
Лития сульфат. Li2SO4H2O. (Мг 127,96). [10102-25-7]. Сульфата дилития моногидрат.
Бесцветные кристаллы. Легко растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Лития хлорид. LiCI. (Мг 42,39). [7447-41-8]. Хлорид лития.
Кристаллический порошок или гранулы, или кубические кристаллы; расплывается на воздухе. Легко растворим в воде, растворим в ацетоне и 96 % этаноле. Водные растворы имеют нейтральную или слабо щелочную реакцию. Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Люголя раствор.

0,5 г йодты Р және 1 г калий йодидін Р судың Р аздаған мөлшерінде ерітеді және алынған ерітінді көлемін сумен Р 100 мл-ге жеткізеді.
Магний. Mg. (Ar 24,31). [7439-95-4].
Күміс түстес-ақ түсті таспа, немесе жоңқа, немесе сым немесе сұр түсті ұнтақ.
Магний ацетаты. C4H6Mg04·4H20 (Mr 214,45). [16674-78-5]. Магний ацетаты тетрагидраты.
Ауада жайылатын түссіз кристалдар. Суда және 96 % этанолда тез ериді. Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Магний нитраты. Mg(NO3)2·6H2O. (Mr 256,41). [13446-18-9]. Магний нитраты гексагидраты.
Ауада жайылатын түссіз мөлдір кристалдар. Суда өте тез ериді, 96 % этанолда тез ериді.
Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Магний нитраты ерітіндісі.
17,3 г магний нитратын Р 5 мл суда Р абайлап қыздырып ерітеді, 80 мл 96 % этанол Р қосады, салқындатады және ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 100,0 мл-ге жеткізеді.
Магний нитраты ерітіндісі Р1.
20 г магний нитратын Р (Mg(NO3)2·6H2O) дистилляцияланған деиондалған Р суда абайлап қыздырып ерітеді және ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 100 мл-ге жеткізеді. Тікелей пайдаланар алдында 10 мл алынған ерітіндіні дистилляцияланған деиондалған сумен Р 100 мл көлемге жеткізеді. 5 мкл ерітіндіде 0,06 мг Mg(NO3)2 бар.
Магний оксиді. MgO. (Mr 40,30). [1309-48-4]. Магний жеңіл оксидінде қыздырылған субстанцияға шаққанда кемінде 98,0 % және 100,5 % аспайтын MgO бар.
Ақ немесе ақшыл түсті ұсақ аморфты ұнтақ.
Суда мүлде ерімейді. Араластырылған қышқылдарда газ көпіршіктерін бәсең бөле отырып ериді.
Магний оксиді Р1.
Мынадай өзгерістерді қоса алғанда магний оксидіне Р арналған талаптардан өтуге тиіс.
Мышьяк (2.1.4.2, әдіс A). 2 ppm көп емес.
0,5 г магний оксидін 5 мл су Р мен 5 мл хлорсутек қышқылы Р1 қоспасында ерітеді.
Ауыр металдар (2.1.4.8, әдіс A). 10 ppm көп емес. 1,0 г магний оксидін 3 мл су Р мен 7 мл хлорсутек қышқылы Р1 қоспасында ерітеді, 0,05 мл фенолфталеин ерітіндісін Р және концентрацияланған аммиак ерітіндісін Р қызғылт түс алғанға дейін қосады. Аммиактың артық бөлігін мұзды сірке қышқылымен Р бейтараптандырады, 0,5 мл қышқылдың артығын қосады, сумен Р 20 мл көлемге жеткізеді және қажет болғанда фильтрлейді. 12 мл ерітінді ауыр металдарға сынақтан өтуге тиіс. Салыстыру ерітіндісін 5 мл стандартты қорғасын ерітіндісі (1 ppm Pb2+) Р мен 5 мл суды Р пайдалана отырып дайындайды.
Темір (2.1.4.9). 50 ppm көп емес. 0,2 г магний оксидін 6 мл сұйылтылған хлорсутек қышқылында Р ерітеді және ерітінді көлемін сумен Р 10 мл-ге жеткізеді.

0,5 г йода Р и 1 г калия йодида Р растворяют в небольшом количестве воды Р и доводят объем полученного раствора водой Р до 100 мл.
Магний. Mg. (Ar 24,31). [7439-95-4].
Лента, или стружка, или проволока серебри¬сто-белого цвета, или порошок серого цвета.
Магния ацетат. C4H6МgO4 4H2O (Мг 214,45). [16674-78-5]. Ацетата магния тетрагидрат.
Бесцветные кристаллы, расплывающиеся на воздухе. Легко растворим в воде и 96 % этаноле. Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Магния нитрат. Мg(NO3)2-6H2O. (Мг 256,41). [13446-18-9]. Нитрата магния гексагидрат.
Бесцветные прозрачные кристаллы, расплы-вающиеся на воздухе. Очень легко растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Магния нитрата раствор.
17,3 г магния нитрата Р растворяют при осторожном нагревании в 5 мл воды Р, прибавляют 80 мл 96 % этанола Р, охлаждают и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
Магния нитрата раствор Р1.
20 г магния нитрата Р (Mg(NO3)2-6H2O) растворяют при осторожном нагревании в воде дистиллированной деионизированной Р и доводят объем раствора тем же раствори-телем до 100 мл. Непосредственно перед ис-пользованием 10 мл полученного раствора доводят водой дистиллированной деионизи-рованной Р до объема 100 мл. В 5 мкл раствора содержится 0,06 мг Mg(NO3)2.
Магния оксид. MgO. (Мг 40,30). [1309-48-4]. Магния оксид легкий содержит не менее 98,0 % и не более 100,5 % МgO в пересчете на прокаленную субстанцию.
Мелкий аморфный порошок белого или почти белого цвета.
Практически не растворим в воде. Растворяется в разбавленных кислотах со слабым выделением пузырьков газа.
Магния оксид Р1.
Должен выдерживать требования для магния оксида Р со следующими изменениями.
Мышьяк (2.1.4.2, метод A). Не более 1 ppm.
0,5 г магния оксида растворяют в смеси 5 мл воды Р и 5 мл хлороводородной кислоты Р1.
Тяжелые металлы (2.1.4.8, метод A). Не более 10 ppm. 1,0 г магния оксида растворяют в смеси 3 мл воды Р и 7 мл хлороводородной кислоты Р1, прибавляют 0,05 мл раствора фенолфталеина Р и раствора аммиака концентрированного Р до получения розового окрашивания. Избыток аммиака нейтрализуют уксусной кислотой ледяной Р, прибавляют 0,5 мл избытка кислоты, доводят водой Р до объема 20 мл и фильтруют при необходимости. 12 мл раствора должны выдерживать испытание на тяжелые металлы. Раствор сравнения готовят, используя 5 мл стандартного раствора свинца (1 ppm Pb2+) Р и 5 мл воды Р.
Железо (2.1.4.9). Не более 50 ppm. 0,2 г магния оксида растворяют в 6 мл хлоровод- родной кислоты разбавленной Р и доводят объем раствора водой Р до 10 мл.

Магний ауыр оксиді. MgO. (Mr 40,30). [1309-48-4].
Қыздырылған субстанцияға шаққанда кемінде 98,0 % және 100,5 % аспайтын MgO бар.
Ақ немесе ақшыл түсті ұсақ ұнтақ.
Суда мүлде ерімейді. Араластырылған қышқылдарда газ көпіршіктерін бәсең бөле отырып ериді.
Магний сульфаты. MgSО4·7H2О. (Mr 246,5). [10034-99-8]. Мыс сульфаты (ІІ) гептагидраты.
Құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 99,0 % және 100,5 % аспайтын MgSО4·7H2О бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе жылтыр түссіз кристалдар.
Суда тез ериді, қайнап тұрған суда өте тез ериді, 96 % этанолда мүлде ерімейді.
Магний хлориді. MgCI2·6H2О. (Mr 203,3). [7791-18-6]. Магний хлориді гексагидраты.
Кемінде 98,0 % және 101,0 % аспайтын MgC12·6H2О бар.
Түссіз кристалдар. Гигроскопиялық.
Суда өте тез ериді, легко 96 % этанолда ериді.
Макрогол 200. [25322-68-3]. Полиэтиленгликоль 200.
Мөлдір түссіз немесе дерлік түссіз тұтқыр сұйықтық. Ацетонда және сусыз этанолда тез ериді, қанық майларда дерлік ерімейді.
шамамен 1,127.
шамамен 1,450.
Макрогол 200 Р1.
500 мл макроголды 200 Р сыйымдылығы 1000 мл түбі дөңгелек колбаға салады, ротациялық буландырғышты және 1,5 кПа-дан 2,5 кПа-ға дейінгі вакуумды пайдалана отырып 60 °С температурада 6 сағат бойы ұшпа заттарды айдайды.
Макрогол 300. [25322-68-3]. Полиэтиленгликоль 300.
Мөлдір, тұтқыр, түссіз немесе дерлік түссіз гигроскопиялық сұйықтық.
Сумен араласады, ацетонда, 96 % этанолда және метиленхлоридте өте тез ериді, қанық және минералды майларда дерлік ерімейді.
Макрогол 400. [25322-68-3]. Полиэтиленгликоль 400.
Мөлдір, тұтқыр, түссіз немесе дерлік түссіз гигроскопиялық сұйықтық.
Сумен араласады, ацетонда, 96 % этанолда және метиленхлоридте өте тез ериді, қанық және минералды майларда дерлік ерімейді.
Макрогол 600. [25322-68-3]. Полиэтиленгликоль 600.
Мөлдір, тұтқыр, түссіз немесе дерлік түссіз гигроскопиялық сұйықтық.
Сумен араласады, ацетонда, 96 % этанолда және метиленхлоридте өте тез ериді, қанық және минералды майларда дерлік ерімейді.
Макрогол 1000. [25322-68-3]. Полиэтиленгликоль 1000.
Ақ немесе дерлік ақ, гигроскопиялы, балауыз тәріздес немесе парафин тәріздес масса.
Суда өте тез ериді, 96 % этанолда және метиленхлоридте тез ериді, қанық және минералды майларда дерлік ерімейді.
Макрогол 1500. [25322-68-3]. Полиэтиленгликоль 1500.
Ақ немесе дерлік ақ, балауыз тәріздес немесе парафин тәріздес масса.
Суда және метиленхлоридте өте тез ериді, 96 % этанолда тез ериді, қанық және минералды майларда дерлік ерімейді.

Магния оксид тяжелый. MgO. (Мг 40,30). [1309-48-4].
Содержит не менее 98,0 % и не более 100,5 % МgO в пересчете на прокаленную субстанцию.
Мелкий порошок белого или почти белого цвета.
Практически не растворим в воде. Растворяется в разбавленных кислотах со слабым выделением пузырьков газа.
Магния сульфат. MgSO4-7H2O. (Мг 246,5). [10034-99-8]. Сульфата меди(П) гептагидрат.
Содержит не менее 99,0 % и не более 100,5 % MgSO4-7H2O в пересчете на сухую суб-станцию.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или блестящие бесцветные кристаллы.
Легко растворим в воде, очень легко растворим в кипящей воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Магния хлорид. MgCI26H2O. (Мг 203,3). [7791-18-6]. Хлорида магния гексагидрат.
Содержит не менее 98,0 % и не более 101,0 %МgCI2-6H2O.
Бесцветные кристаллы. Гигроскопичный.
Oчень легко растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле.
Макрогол 200. [25322-68-3]. Полиэтиленг- ликоль 200.
Прозрачная бесцветная или почти бесцветная вязкая жидкость. Легко растворим в ацетоне и этаноле безводном, практически не растворим в жирных маслах.
около 1,127.
около 1,450.
Макрогол 200 Р1.
500 мл макрогола 200 Р помещают в кругло-донную колбу вместимостью 1000 мл, отгоняют летучие вещества при температуре 60 °С в тече¬ние 6 ч, используя ротационный испаритель и вакуум от 1,5 кПа до 2,5 кПа.
Макрогол 300. [25322-68-3]. Полиэтиленг- ликоль 300.
Прозрачная, вязкая, бесцветная или почти бесцветная гигроскопичная жидкость.
Смешивается с водой, очень легко растворим в ацетоне, 96 % этаноле и метиленхлориде, практически не растворим в жирных и минеральных маслах.
Макрогол 400. [25322-68-3]. Полиэтиленг- ликоль 400.
Прозрачная, вязкая, бесцветная или почти бесцветная гигроскопичная жидкость.
Смешивается с водой, очень легко растворим в ацетоне, 96 % этаноле и метиленхлориде, практически не растворим в жирных и минеральных маслах.
Макрогол 600. [25322-68-3]. Полиэтиленг- ликоль 600.
Прозрачная, вязкая, бесцветная или почти бесцветная гигроскопичная жидкость.
Смешивается с водой, очень легко растворим в ацетоне, 96 % этаноле и метиленхлориде, практически не растворим в жирных и мине-ральных маслах.
Макрогол 1000. [25322-68-3]. Полиэтиленг- ликоль 1000.
Белая или почти белая, гигроскопичная, вос-коподобная или парафиноподобная масса.
Oчень легко растворим в воде, легко раство¬рим в 96 % этаноле и метиленхлориде, практически не растворим в жирных и минеральных маслах.
Макрогол 1500. [25322-68-3]. Полиэтиленг- ликоль 1500.
Белая или почти белая воскоподобная или парафиноподобная масса.
Oчень легко растворим в воде и метиленхло-риде, легко растворим в 96 % этаноле, практически не растворим в жирных и минеральных маслах.

Макрогол 20 000. Полиэтиленгликоль 20 000.
Ақ немесе дерлік ақ, балауыз тәріздес немесе парафин тәріздес масса.
Суда өте тез ериді, метиленхлоридте ериді, 96 % этанолда, қанық және минералды майларда мүлде ерімейді.
Макрогол 20 000 2-нитротерефталат.
Полиэтиленгликоль 20 000 2-нитротерефталат.
Макрогол 20 000 Р 2-нитротерефталь қышқылымен өңдеумен модификацияланған.
Қатты балауыз тәріздес, ақ немесе дерлік ақ түсті масса. Ацетонда ериді.
Малахитті      жасыл. С23Н25С1N2. (Мr 364,91). [123333-61-9]. [4-[[4-(диметиламино)фенил)фенил-метилен]-циклогекса-2,5-диен-1-илиден]диметиламмоний хлориді.
Шульц көрсеткіші № 754.
Түс индексі (С. I.) № 42000.
Металл жылтырағы бар жасыл түсті кристалдар. Суда көкшіл-жасыл түсті ерітінді түзе отырып өте тез ериді, 96 % этанолда және метанолда ериді.
96 % этанолдағы Р 0,01 г/л ерітіндінің толқын ұзындығы 617 нм болғанда сіңіруі ең үлкен (2.1.2.24) болады.
Малахитті жасыл ерітіндісі.
Сусыз сірке қышқылындағы 5 г/л ерітінді Р.
Малеин қышқылы. C4H4O4. (Mr 116,1). [110-16-7]. (Z)-Бутендион қышқылы.
Сусыз субстанцияға шаққанда кемінде 99,0 % және 101,0% аспайтын C4H4O4 бар.
Ақ түсті кристалл ұнтақ. Суда және 96 % этанолда тез ериді.
Малеин ангидриді. С4Н203. (Mr 98,06). [108-31-6]. Бутендион ангидриді. 2,5-Фурандион.
Ақ немесе дерлік ақ түсті кристалдар. Суда малеин қышқылын түзе отырып ериді, ацетонда және этилацетатта өте тез ериді, толуолда, 96 % этанолда күрделі эфир түзе отырып тез ериді, мұнай эфирінде тым аз ериді.
Балқу температурасы шамамен 52 °С.
Толуолда ерімейтін кез келген қалдық 5 %-дан аспауға тиіс (малеин қышқылы).
Малеин ангидриді ерітіндісі.
5 г малеин ангидридін Р толуолда Р ерітеді және ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 100 мл-ге жеткізеді.
Сақтау мерзімі 1 ай. Ерітінді лайланған жағдайда фильтрлейді.
Маннит. C6H14O6. (Mr 182,2). [69-65-8]. D-маннитол.
Сусыз субстанцияға шаққанда кемінде 97,0 % және 102,0 % аспайтын C6H14O6 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалдар немесе ұнтақ.
Суда тез ериді, 96 % этанолда мүлде ерімейді.
Полиморфизм тудырады.
Манноза. C6H12O6. (Mr 180,16). [3458-28-4]. D-(+)-Mанноза.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл немесе ұсақ кристалл ұнтақ. Суда өте тез ериді, сусыз этанолда аз ериді.
+ 13,7-ден + 14,7-ге дейін. Анықтау шамамен 0,05 % NH3 бар 200 г/л судағы ерітіндіні Р пайдалана отырып жүргізіледі.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 132 °С.
Марганец сульфаты. MnSO4·H2O. (Mr 169,02). [10034-96-5]. Марганец сульфаты (ІІ) моногидраты.
Боз-қызғылт түсті кристалл ұнтақ немесе кристалдар. Суда тез ериді, 96 % этанолда мүлде ерімейді.
Қыздырғаннан кейін массасын жоғалтуы. 10,0 %-дан 12,0 %-ға дейін. Анықтау 500 ± 50 °С температурада 1,000 г жүргізіледі.

Макрогол 20 000. Полиэтиленгликоль 20 000.
Белая или почти белая воскоподобная или парафиноподобная масса.
Oчень легко растворим в воде, растворим в метиленхлориде, практически не растворим в 96 % этаноле, жирных и минеральных маслах.
Макрогол 20 000 2-нитротерефталат.
Полиэтиленгликоль 20 000 2-нитроте-рефталат.
Макрогол 20 000 Р модифицированный обработкой кислотой 2-нитротерефталевой.
Твердая воскообразная масса белого или почти белого цвета. Растворим в ацетоне.
Малахитовый зеленый. C23H25CIN2.
(Мг 364,91). [123333-61-9]. [4-[[4-(диметиламино) фенил)фенил-метилен] -циклогекса-2,5 -диен-1-илиден]диметиламмония хлорид.
Показатель Шульца № 754.
Цветной индекс (С. I.) № 42000.
Кристаллы зеленого цвета с металлическим блеском. Oчень легко растворим в воде с образованием раствора синевато-зеленого цвета, растворим в 96 % этаноле и метаноле.
Раствор 0,01 г/л в 96% этаноле Р имеет максимум поглощения (2.1.2.24) при длине волны 617 нм.
Малахитового зелҰного раствор.
Раствор 5 г/л в уксусной кислоте безводной Р.
Малеиновая кислота. C4H4O4. (Мг 116,1). [110-16-7]. (Z)-Бутендионовая кислота.
Содержит не менее 99,0 % и не более 101,0% C4H4O4 в пересчете на безводнуюсуб- станцию.
Кристаллический порошок белого цвета. Легко растворима в воде и 96 % этаноле.
Малеиновый ангидрид. С4Н2O3. (Мг 98,06). [108-31-6]. Бутендионовый ангидрид. 2,5-Фу- рандион.
Кристаллы белого или почти белого цвета. Растворим в воде с образованием кислоты ма- леиновой, очень легко растворим в ацетоне и этилацетате, легко растворим в толуоле, раство¬рим в 96 % этаноле с образованием сложного эфира, очень мало растворим в петролейном эфире.
Температура плавления около 52 °С.
Любой остаток, не растворимый в толуоле, не должен превышать 5 % (малеиновая кислота).
Малеинового ангидрида раствор.
4 г малеинового ангидрида Р растворяют в толуоле Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100 мл.
Срок хранения 1 мес. Раствор фильтру¬ют в случае помутнения.
Маннит. C6H14O6. (Мг 182,2). [69-65-8]. D-маннитол.
Содержит не менее 97,0 % и не более 102,0 % C6H14O6 в пересчете на безводную суб-станцию.
Кристаллы или порошок белого или почти белого цвета.
Легко растворим в воде, практически нерас-творим в 96 % этаноле.
Проявляет полиморфизм.
Манноза. С6Н12О6. (Мг 180,16). [3458-28-4]. D-(+)-Манноза.
Кристаллический или мелкокристалличе¬ский порошок белого или почти белого цвета. Очень легко растворима в воде, мало растворима в этаноле безводном.
от + 13,7 до + 14,7. Определение проводят, используя раствор 200 г/л в воде Р, содержа-щей около 0,05 % NH3.
Температура плавления около 132 °С с разложением.
Марганца сульфат. МnS04-H2O. (Мг 169,02). [10034-96-5]. Сульфата марганца(II) моногидрат.
Кристаллический порошок или кристаллы бледно-розового цвета. Легко растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Потеря в массе после прокаливании. От 10.0 % до 12,0 %. Определение проводят из 1.0 г при температуре 500 ± 50 °С.

Май қышқылы. С4Н8О2. (Mr 88,11). [107-92-6]. Бутан қышқылы.
Кемінде 99,0 % С4Н8О2 бар. Майлы сұйықтық. Сумен және 96 % этанолмен араласады.
шамамен 0,96.
шамамен1,398.
Қайнау температурасы шамамен 163 °С.
Мыс(ІІ) ацетаты. С4H6СuO4·H2O. (Mr 199,65). [6046-93-1]. Мыс ацетаты (ІІ) моногидраты.
Көгілдір-жасыл түсті кристалдар немесе ұнтақ. Қайнап тұрған суда тез ериді, суда және 96 % этанолда ериді, 85 % глицеринде аз ериді.
Мыс(ІІ) нитраты. Сu(NO3)2·3H2O. (Mr 241,62). [10031-43-3]. Мыс нитраты (ІІ) тригидраты.
Көк түсті кристалдар. Гигроскопиялы, суда өте тез ериді, судағы ерітіндінің өте қышқыл реакциясы бар, 96 % этанолда және сұйылтылған азот қышқылында тез ериді.
Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Мыс сульфаты пентагидраты. СuSO4·5H2O. (Mr 249,67). [7758-99-8]. Мыс сульфаты (ІІ) пентагидраты.
Көк түсті ұнтақ немесе кристалдар. Ауада желмен баяу мүжіледі, суда өте тез ериді, 96 % этанолда аз ериді.
Мыс сульфаты ерітіндісі.
125 г/л ерітінді.
Мыс тетрааммиакат аммиакns ерітіндісі.
34,5 г мыс сульфатын Р 100 мл суда Р ерітеді, араластырып тұрып концентрацияланған аммиак ерітіндісін Р түзілген қалдық ерігенге дейін тамшылатып қосады. Температураны 20 °С-дан төмен ұстай отырып, үздіксіз шайқау арқылы 30 мл концентрацияланған натрий гидроксиді ерітіндісін Р тамшылатып қосады. Шыны фильтр арқылы фильтрлейді (2.1.1.2), тұнық фильтрат алғанға дейін сумен Р шаяды. 200 мл концентрацияланған аммиак ерітіндісімен Р шайқайды және шыны фильтр арқылы фильтрлейді (2.1.1.2), одан кейін тұнбаны барынша азайту үшін қайта фильтрлейді.
Мыс хлориді. CuCl2·2H2O. (Mr 170,48). [10125-13-0]. Мыс хлориді(ІІ) дигидраты.
Жасылдау-көгілдір түсті ауада жайылатын ұнтақ немесе кристалдар, құрғақ ауада желмен мүжіледі. Суда, 96 % этанолда және метанолда тез ериді, ацетонда бәсең ериді.
Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
Мыс эдетаты ерітіндісі.
20 г/л мыс ацетатының 2 мл ерітіндісіне Р 2 мл 0,1 M натрий эдетаты ерітіндісін қосады және ерітінді көлемін сумен Р 50 мл-ге жеткізеді.
Мыс-тартрат ерітіндісі.
А ерітіндісі. 34,6 г мыс(ІІ) сульфатын Р суда Р ерітеді, ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 500 мл-ге жеткізеді.
В ерітіндісі. 173 г калий-натрий тартратын Р және 50 г натрий гидроксидін Р 400 мл суда Р ерітеді. Қайнағанға дейін қыздырады, салқындатады, алынған ерітінді көлемін көміртек диоксидінен бос сумен Р 500 мл-ге жеткізеді.
Тікелей пайдаланар алдында А және В ерітінділерінің бірдей көлемдерін араластырады.
Мыс-тартрат ерітіндісі Р2.
5 г/л мыс сульфаты Р және 10 г/л калий тартраты Р бар 1 мл ерітіндіні 50 мл натрий карбонаты ерітіндімен Р1 араластырады.
Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Мыс-тартрат ерітіндісі Р3.

Масляная кислота. С4Н8O2. (Мг 88,11). [107-92-6]. Бутановая кислота.
Содержит не менее 99,0 % С4Н8O2. Маслянистая жидкость. Смешивается с водой и 96 % этанолом.
около 0,96.
около 1,398.
Температура кипения около 163 °С.
Меди(II) ацетат. C4H6CuO4H2O. (Мг 199,65). [6046-93-1]. Ацетата меди(II) моногидрат.
Кристаллы или порошок голубовато-зеленого цвета. Легко растворим в кипящей воде, растворим в воде и 96 % этаноле, мало растворим в 85 % глицерине.
Меди(II) нитрат. Cu(NO3)2-3H2O. (Мг 241,62). [10031-43-3]. Нитрата меди(II) тригидрат.
Кристаллы синего цвета. Гигроскопичен, очень легко растворим в воде, водный раствор имеет сильнокислую реакцию, легко растворим в 96 % этаноле и азотной кислоте разбавленной.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Меди сульфата пентагидрат. CuSO4 5H2O. (Мг 249,67). [7758-99-8]. Сульфат меди(П) пентагидрат.
Порошок или кристаллы синего цвета. Медленно выветривается на воздухе, очень легко растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле.
Меди сульфата раствор.
Раствор 125 г/л.
Меди тетрааммиаката аммиачный раствор.
34,5 г меди сульфата Р растворяют в 100 мл воды Р, прибавляют при перемешивании по каплям раствор аммиака концентрированный Р до растворения образовавшегося осадка. Поддер живая температуру ниже 20 °С, при непрерывном встряхивании прибавляют по каплям 30 мл растворанатрия гидроксида концентрированного Р. Фильтруют через стеклянный фильтр (2.1.1.2), промывают водой Р до получения прозрачного фильтрата. Встряхивают с 200 мл раствора аммиака концентрированного Р и фильтруют через стеклянный фильтр (2.1.1.2), затем повторно фильтруют, чтобы уменьшить осадок до минимума.
Меди хлорид. CuCI2-2H2O. (Mr 170,48). [10125-13-0]. Хлорида меди(П) дигидрат.
Порошок или кристаллы зеленовато-голубого цвета, расплывающиеся на воздухе, выветриваются в сухом воздухе. Легко растворим в воде, 95      % этаноле и метаноле, умеренно растворим в ацетоне.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Меди эдетата раствор.
К 2 мл раствора 20 г/л меди ацетата Р прибавляют 2 мл 0,1 Mраствора натрияэдетата и доводят объем раствора водой Р до 50 мл.
Медно-тартратный раствор.
Раствор А. 34,6 г меди(II) сульфата Р растворяют в воде Р, доводят объем раствора тем же растворителем до 500 мл.
Раствор В. 173 г калия-натрия тартрата Р и 50 г натрия гидроксида Р растворяют в 400 мл воды Р. Нагревают до кипения, охлаждают, доводят объем полученного раствора водой, свободной от углерода диоксида,Р до 500 мл.
Непосредственно перед использованием смешивают равные объемы растворов А и В.
Медно-тартратный раствор Р2.
Смешивают 1 мл раствора, содержащего 3 г/л меди сульфата Р и 10 г/л калия тартрата Р, с 50 мл растворанатрия карбоната Р1.
Готовят непосредственно перед использова-нием.
Медно-тартратный раствор Р3.

10 г/л мыс сульфаты пентагидраты Р ерітіндісі мен 20 г/л натрий тартраты Р ерітіндісінің бірдей көлемдерін араластырады.
1,0 мл алынған ерітіндіге 50 мл натрий карбонаты ерітіндісін Р2 қосады. Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Мыс-тартрат ерітіндісі Р4.
А ерітіндісі. 150 г/л мыс сульфаты Р ерітіндісі.
В ерітіндісі. 2,5 г сусыз натрий карбонатын Р, 2,5 г калий-натрий тартратын Р, 2,0 г натрий гидрокарбонатын Р және 20,0 г сусыз натрий сульфатын Р суда Р ерітеді, алынған ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 100 мл-ге жеткізеді.
Тікелей пайдаланар алдында А және В ерітінділерін 1:25 қатынаста араластырады.
Мыс-цитрат ерітіндісі.
25 г мыс сульфатын Р, 50 г лимон қышқылын Р және 144 г сусыз натрий карбонатын Р суда Р ерітеді және ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 1000 мл-ге жеткізеді.
Мыс-цитрат ерітіндісі Р1.
25 г мыс сульфатын Р, 50 г лимон қышқылын Р және 144 г сусыз натрий карбонатын Р суда Р ерітеді және ерітінді көлемін дәл сол еріткішпен 1000 мл-ге жеткізеді (сыналатын ерітінді).
Ерітіндіні мына талаптардан өтетіндей етіп түзетеді:
а) 25,0 мл сыналатын ерітіндіге 3 г калий йодидін Р қосады, одан кейін абайлап аздаған порциялармен 25 мл 25 % (м/м) күкірт қышқылы ерітіндісін Р қосады және индикатор ретінде 0,5 мл крахмал ерітіндісін Р пайдалана отырып, 0,1 M натрий тиосульфаты ерітіндісімен титрлейді, оны титрлеудің аяғында қосады.
Титрлеуге 24,5 мл-ден 25,5 мл-ге дейін 0,1 M натрий тиосульфаты ерітіндісі жұмсалуға тиіс.
b) 10,0 мл сыналатын ерітіндіні сумен Р 100,0 мл көлемге жеткізеді және араластырады. 10,0 мл алынған ерітіндіге 25,0 мл 0,1 M хлорсутек қышқылын қосады, 1 сағат бойы су моншасында қыздырады, салқындатады, сумен Р бастапқы көлемге жеткізеді және индикатор ретінде 0,1 мл фенолфталеин ерітіндісін Р10 пайдалана отырып, 1 M натрий гидроксиді ерітіндісімен титрлейді.
Титрлеуге 5,7 мл-ден 6,3 мл-ге дейін 0,1 M натрий гидроксиді ерітіндісі жұмсалуға тиіс.
с) 10,0 мл сыналатын ерітіндіні сумен Р 100,0 мл көлемге жеткізеді және араластырады. 10,0 мл алынған ерітіндіні индикатор ретінде 0,1 мл фенолфталеин ерітіндісін Р1 пайдалана отырып, 0,1 M хлорсутек қышқылымен титрлейді.
Титрлеуге 6,0 мл-ден 7,5 мл-ге дейін 0,1 M хлорсутек қышқылы жұмсалуға тиіс.
Мыс. Cu. (Ar 63,55). [7440-50-8].
Тазартылған фольга, жоңқа, сым немесе электролиттік таза металл ұнтақ.
Мезитилоксид. C6H10O. (Mr 98,14). [141-79-7]. 4-Метилпент-3-ен-2-он.
Түссіз майлы сұйықтық. 30 бөлік суда ериді, органикалық ерітінділердің көпшілігімен араласады.

Смешивают равные объемы раствора 10 г/л меди сульфата пентагидрат Р и раствора 20 г/л натрия тартрата Р.
К 1,0 мл полученного раствора прибавляют 50 мл раствора натрия карбоната Р2. Готовят непосредственно перед использованием.
Медно-тартратный раствор Р4.
Раствор А. Раствор 150 г/л меди сульфата Р.
Раствор В. 2,5 г натрия карбоната безводного Р, 2,5 г калия-натрия тартрата Р, 2,0 г
натрия гидрокарбоната Р и 20,0 г натрия суль-фата безводного Р растворяют в воде Р, дово¬дят объем полученного раствора тем же растворителем до 100 мл.
Непосредственно перед использованием смешивают растворы АиВв соотношении 1:25.
Медно-цитратный раствор.
25 г меди сульфата Р, 50 г лимонной кислотыР и 144 г натрия карбоната безводного Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000 мл.
Медно-цитратный раствор Р1.
25 г меди сульфата Р, 50 г лимонной кислоты Р и 144 г натрия карбоната безводного Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000 мл (испытуемый раствор).
Раствор корректируют так, чтобы он выдер-живал следующие требования:
a) К 25,0 мл испытуемого раствора прибавляют 3 г калия йодида Р, затем осторожно не-большими порциями прибавляют 25 мл 25 % (м/м) раствора серной кислоты Р и титруют 0,1 M раствором натрия тиосульфата, ис¬пользуя в качестве индикатора 0,5 мл раствора крахмала Р, который прибавляют в конце титро¬вания.
На титрование должно быть израсходовано от 24,5 мл до 25,5 мл 0,1 M раствора натрия тиосульфата.
b) 10,0 мл испытуемого раствора доводят водой Р до объема 100,0 мл и перемешивают. К 10.0 мл полученного раствора прибавляют 25.0 мл 0,1 Mхлороводородной кислоты, нагре-вают на водяной бане в течение 1 ч, охлаждают, доводят водой Р до начального объема и титруют 0,1 M раствором натрия гидроксида, ис¬пользуя в качестве индикатора 0,1 мл раствора фенолфталеина Р1.
На титрование должно быть израсходовано от 5,7 мл до 6,3 мл 0,1 Mраствора натрия гидроксида.
c) 10,0 мл испытуемого раствора доводят водой Р до объема 100,0 мл и перемешивают.
10.0 мл полученного раствора титруют 0,1 M хлороводороднойкислотой,испояьзуя в качестве индикатора 0,1 мл раствора фенолфталеина Р1.
На титрование должно быть израсходовано от 6,0 мл до 7,5 мл 0,1 M хлороводородной кислоты.
Медь. Cu. (Ar 63,55). [7440-50-8].
Фольга очищенная, стружка, проволока или металлический порошок электролитической чистоты.
Мезитилоксид. C6H10O. (Мг 98,14). [141-79-7].
4-Метилпент-3-ен-2-он.
Бесцветная маслянистая жидкость. Раство¬рим в 30 частях воды, смешивается с большинством органических растворителей.

шамамен 0,858.
Қайнау температурасы 129 °С-дан 130 °C-ға дейін.
Меклозин гидрохлориді. C25H27C12N2·2HC1. (Mr 463,9). [1104-22-9]. 1-[(RS)-(4-Хлорфенил) фенилметил]-4-[(3-метилфенил) метил] пиперазин дигидрохлориді.
Сусыз субстанцияға шаққанда кемінде 98,0 % және 102,0 % аспайтын С25Н27С12·2НСl бар.
Ақ немесе сарғыш-ақ түсті кристалл ұнтақ, сәл гигроскопиялық.
Суда аз ериді, 96 % этанолда және метиленхлоридте ериді.
Меламин. C3H6N6. (Mr 126,14). [108-78-1]. 1,3,5-Триазин-2,4,6-триамин.
Ақ немесе ақшыл түсті аморфты ұнтақ. Суда және 96 % этанолда тым аз ериді.
Менадион. C11H8O2. (Mr 172,2). [58-27-5]. 2-Метилнафталин-1,4-дион.
Менадионда құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 98,5 % және 101,0% аспайтын C11H8O2 бар.
Боз-сары кристалл ұнтақ.
Суда мүлде ерімейді, толуолда тез ериді, спиртте және метанолда бәсең ериді. Жарыққа сезімтал.
Ментилацетат. C12H22O2. (Mr      198,3). [2623-23-6]. 2-Изопропил-5-метилциклогексилацетат.
Түссіз сұйықтық. Суда аз ериді, 96 % этанолмен араласады.
шамамен 0,92.
шамамен 1,447.
Қайнау температурасы шамамен 228 °C.
Газды хроматографияда пайдаланылатын ментилацетат мынадай қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) Бұрыш жалбыз майы жеке фармакопея бабының нұсқауларына сәйкес ментилацетатты сыналатын ерітінді ретінде пайдалана отырып жүргізіледі.
Іштен қалыпқа келтіру әдісімен есептелген ментилацетат кемінде 97,0 % болуға тиіс.
Ментол. C10H20O. (Mr 156,3). [2216-51-5].
Левоментол (1R,2S,5R)-5-метил-2-(1-метилэтил) циклогексанолды білдіреді.
Призмалық немесе істікті, түссіз, жылтыр кристалдар.
Суда мүлде ерімейді, 96 % этанолда және мұнай эфирінде өте тез ериді, қанық майларда және вазелин майында тез ериді, глицеринде тым аз ериді.
Балқу температурасы шамамен 43 °C.
Рацемикалық ментол (1RS,2SR,5RS)-5-метил-2-(1-метилэтил) циклогексанолдың бірдей бөлшектерінің қоспасын білдіреді.
Сусымалы немесе агломераттар түріндегі кристалл ұнтақ немесе призмалық немесе істікті түссіз жылтыр кристалдар.
Суда мүлде ерімейді, 96 % этанолда және мұнай эфирінде өте тез ериді, қанық майларда және сұйық парафинде тез ериді, глицеринде тым аз ериді.
Балқу температурасы шамамен 34 °C.
Газды хроматографияда пайдаланылатын ментол мынадай қосымша сынақтан өтуге тиіс.

около 0,858.
Температура кипения от 129 °С до 130 °С.
Меклозина гидрохлорид. C25H27C12N2-2HCI. (Мг 463,9). [1104-22-9]. 1-[^)-(4-Хлорфенил) фе- нилметил]-4-[(3-метилфенил) метил] пиперазина дигидрохлорид.
Содержит не менее 98,0 % и не более 102,0 % C25H27C12N2-2HCI пересчете на безводную субстанцию.
Кристаллический порошок белого или желтовато-белого цвета, слегка гигроскопичен.
Малорастворим в воде, растворим в 96 % этанолеи в метиленхлориде.
Меламин. C3H6N6. (Мг 126,14). [108-78-1].
1,3,5-Триазин-2,4,6-триамин.
Аморфный порошок белого или почти бело¬го цвета. Oчень мало растворим в воде и 96 % этаноле.
Менадион. C11H8O2. (Mr 172,2). [58-27-5]. 2-Метилнафталин-1,4-дион.
Менадион содержит не менее 98,5 % и не более 101,0% C11H8O2 в пересчете на сухую субстанцию.
Бледно-желтый кристаллический порошок.
Практически нерастворим в воде, легко рас-творим в толуоле, умеренно растворим в спирте и метаноле. Светочувствителен.
Ментилацетат. C12H22O2. (Мг 198,3).
[2623-23-6]. 2-Изопропил-5-метилциклогексил- ацетат.
Бесцветная жидкость. Мало растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
около 0,92.
около 1,447.
Температура кипения около 228 °С.
Ментилацетат, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Количественное определение. Oпределение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями частной фармакопейной статьи Масло мяты перечной, используя ментилацетат в качестве испытуемо¬го раствора.
Содержание ментилацетата, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 97,0 %.
Ментол. C10H20O. (Mr 156,3). [2216-51-5].
Левоментол представляет собой (1R,2S,5R)-5-метил-2-(1-метилэтил)циклогексанол.
Призматические или игольчатые, бесцветные, блестящие кристаллы.
Практически не растворим в воде, очень легко растворим в 96 % этаноле и петролейном эфире, легко растворим в жирных маслах и вазелиновом масле, очень мало растворим в глицерине.
Температура плавления около 43 °С.
Ментол рацемический представляет собой смесь равных частей (1RS,2RS,5RS)-5-метил- 2-(1-метилэтил) циклогексанола.
Кристаллический порошок сыпучий или в виде агломератов или призматические или игольчатые бесцветные блестящие кристаллы.
Практически не растворим в воде, очень легко растворим в 96 % этаноле и петролейном эфире, легко растворим в жирных маслах и жидком парафине, очень мало растворим в глицерине.
Температура плавления около 34 °С.
Ментол, используемый в газовой хромато-графии, должен выдерживать следующее до-полнительное испытание.

Санын анықтау. Рацемикалық ментол жеке фармакопея бабының нұсқауларына сәйкес Жақын қоспалар сынағында газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізеді.
Іштен қалыпқа келтіру әдісімен есептелген ментола кемінде 98,0 % болуға тиіс.
Ментон. C10H18O. (Mr 154,25). [14073-97-3]. (2S,5R)-2-Изопропил-5-метил-циклогексанон. (-)-транс-п-ментан-3-он. Әртүрлі изоментон мөлшері бар.
Түссіз сұйықтық. Суда тым аз ериді, 96 % этанолда өте тез ериді.
шамамен 0,897.
шамамен 1,450.
Газды хроматографияда пайдаланылатын ментон мынадай қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау жүргізеді газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) Бұрыш жалбыз майы жеке фармакопея бабының нұсқауларына сәйкес ментонды сыналатын ерітінді ретінде пайдалана отырып жүргізіледі.
Іштен қалыпқа келтіру әдісімен есептелген ментон 90,0 %-дан кем болмауға тиіс.
Ментофуран. C10H14O. (Mr 150,22). [17957-94-7]. 3,9-Эпокси-п-мента-3,8-диен. 3,6-диметил-4,5,6,7-тетрагидробензофуран.
Сәл көкшіл түсті сұйықтық. Суда тым аз ериді, 96 % этанолда ериді.
шамамен 0,965.
шамамен 1,480.
шамамен + 93.
Қайнау температурасы 196 °С.
Газды хроматографияда пайдаланылатын ментофуран мынадай қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) Бұрыш жалбыз майы жеке фармакопея бабының нұсқауларына сәйкес ментофуранды сыналатын ерітінді ретінде пайдалана отырып жүргізіледі.
Іштен қалыпқа келтіру әдісімен есептелген ментофуран 97,0 %-дан кем болмауға тиіс.
Меркаптопурин. C5H4N4S·H20. (Мr 170,2). [6112-76-1]. 7Н-Пурин-6-тиол моногидраты.
Сусыз субстанцияға шаққанда кемінде 98,5 % және 101,0 % аспайтын C5H4N4S·H2O бар.
Сары түсті кристалл ұнтақ.
Суда мүлде ерімейді, 96 % этанолда аз ериді.
Сілтілік металдар гидроксидтерінің ерітінділерінде ериді.
2-Меркаптоэтанол. C2H6OS. (Мr 78,13). [60-24-2].
Сұйықтық, сумен араласады.
шамамен 1,116.
Қайнау температурасы шамамен 157 °С.
Метакрил қышқылы. С4Н602. (Мr 86,09). [79-41-4]. 2-Метилпроп-2-ен қышқылы.
Түссіз сұйықтық.
шамамен 1,431.
Қайнау температурасы шамамен 160 °С.
Балқу температурасы шамамен 16 °С.
Метанил сары. С18Н14N3NaО3S. (Мr 375,38). [587-98-4]. Натрий 3-[4-(фениламино)фенилазо]бензолсульфонат.
Шульц көрсеткіші № 169.
Түс индексі (С. I.) № 13065.
Қоңырқай-сары түсті ұнтақ. Суда және 96 % этанолда ериді.
Метанил сары ерітіндісі.
Метанолдағы 1 г/л Р ерітінді.

Количественное определение. Проводят ме-тодом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соот-ветствии с указаниями частной фармакопейной статьи Ментол рацемический в испытании Род-ственные примеси.
Содержание ментола, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 98,0 %.
Ментон. C10H18O. (Мг 154,25). [14073-97-3]. (2S,5R)-2-Изопропил-5-метил-циклогексанон. (-)-транс-п-ментан-3-он. Содержит различные количества изоментона.
Бесцветная жидкость. Oчень мало растворим в воде, очень легко растворим в 96 % этаноле.
около 0,897.
около 1,450.
Ментон, используемый в газовой хромато-графии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями частной фармакопейной статьи Масло мяты перечной, используя ментон в качестве испытуемого раствора.
Содержание ментона, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 90,0 %.
Ментофуран. С10Н14O. (Мг 150,22).
[17957-94-7]. 3,9-Эпокси-п-мента-3,8-диен. 3,6-ди- метил-4,5,6,7-тетрагидробензофуран.
Жидкость слегка синеватого цвета. Очень мало растворим в воде, растворим в 96 % эта¬ноле.
около 0,965.
около 1,480.
около + 93.
Температура кипения 196 °С.
Ментофуран, используемый в газовой хро-матографии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями частной фармакопейной статьи Масло мяты перечной, используя ментофуран в качестве испытуемого раствора.
Содержание ментофурана, рассчитанное ме-тодом внутренней нормализации, должно быть не менее 97,0 %.
Меркаптопурин. C5H4N4S-H2O. (Мг 170,2). [6112-76-1]. 7H-Пурин-6-тиола моногидрат.
Содержит не менее 98,5 % и не более 101,0 % C5H4N4S-H2O в пересчете на безводную субстанцию.
Кристаллический порошок желтого цвета.
Практически не растворим в воде, мало рас-творим в 96 % этаноле.
Растворяется в растворах гидроксидов ще-лочных металлов.
1- Меркаптоэтанол. C2H6OS. (Мг 78,13). [60-24-2].
Жидкость, смешивается с водой.
около 1,116.
Температура кипения около 157 °С.
Метакриловая кислота. С4Н6O2. (Мг 86,09). [79-41-4]. 2-Метилпроп-2-еновая кислота.
Бесцветная жидкость.
около 1,431.
Температура кипения около 160 °С.
Температура плавления около 16 °С.
Метаниловый желтый. C18H14N3NaO3S. (Мг 375,38). [587-98-4]. Натрия 3-[4-(фенилами- но)фенилазо]бензолсульфонат.
Показатель Шульца № 169.
Цветной индекс (С. I.) № 13065.
Порошок коричневато-желтого цвета. Рас-творим в воде и 96 % этаноле.
Метанилового желтого раствор.
Раствор 1 г/л в метаноле Р.
Испытание на чувствительность.

Сезгіштікке сынау. 50 мл сусыз сірке қышқылына Р 0,1 мл метанил сары ерітіндісін қосады; қызғылт-қызыл түс пайда болады, ол 0,05 мл 0,1 М хлор қышқылы ерітіндісін қосқан кезде күлгін түске ауысады.
Түсінің өзгеруі. рН 1,2-2,3 интерваланда қызылдан қызғылт сары-сары түске дейін.
Метанол. СН40. (Мr 32,04). [67-56-1].
Мөлдір түссіз, тұтанғыш сұйықтық. Сумен және 96 % этанолмен араласады.
0,791-ден 0,793-ке дейін.
Қайнау температурасы 64 °С-дан 65 °С-ға дейін.
Метанол Р1.
Метанолға Р арналған және мынадай қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Оптикалық тығыздықты (2.1.2.24) компенсациялық сұйықтық ретінде суды Р пайдаланып анықтайды:
толқын ұзындығы 210 нм болғанда ең үлкені0,70, толқын ұзындығы 220 нм болғанда ең үлкені 0,30, толқын ұзындығы 230 нм болғанда ең үлкені 0,13, толқын ұзындығы 250 нм болғанда ең үлкені 0,02, толқын ұзындығы 260 нм болғанда ең үлкені 0,01 және одан көп.
Метанол Р2.
Сұйықтықты хроматографияда пайдаланылатын Метанол Р2 мынадай талаптан өтуге тиіс.
Кемінде 99,8 % СН40 бар.
Оптикалық тығыздығы (2.1.2.24). 0,17 көп емес. Толқын ұзындығы 225 нм болғанда, компенсациялық сұйықтық ретінде суды Р пайдаланып өлшейді.
Метанол қышқылдандырылған.
1,0 мл хлорсутек қышқылын Р1 метанолмен Р 100,0 мл көлемге жеткізеді.
Метанол сусыз. [67-56-1].
1000 мл метанолды Р 5 г магниймен Р өңдейді. Қажет болса 0,1 мл сынап хлориді Р ерітіндісін қосып реакция шақырады. Газ бөлінуі тоқтағаннан кейін сұйықтықты қайта айдайды, айдалған затты құрғақ контейнерге сақтайды және ылғалдан қорғайды.
Су (2.1.5.12). 0,3 г/л көп емес.
Альдегидтерден бос метанол.
25 г йодты Рметанолда Р ерітеді, алынған ерітіндіні үнемі араластыра отырып 400 мл 1 М натрий гидроксиді ерітіндісіне қосады, одан кейін 150 мл су Р қосады және 16 сағатқа қалдырады. Фильтрлейді және йодоформ иісі кеткенге дейін кері тоңазытқышпен қайнатады. Ерітіндіні фракциялық қайта айдау арқылы қайта айдайды.
10-3 % көп емес альдегидтер мен кетондар бар.
Метансульфон қышқылы. CH4O3S. (Мr 96,1). [75-75-2].
Шамамен 20 °С температурада қатаятын мөлдір түссіз сұйықтық.
Сумен араласады, толуолда аз ериді, гександа дерлік ерімейді.
шамамен 1,48.
шамамен 1,430.
Метафосфор қышқылы. (НРО3)x [37267-86-0].
Белгілі бір мөлшерде натрий метафосфаты бар шыны тәріздес кесектер немесе таяқшалар. Гироскопиялы, суда өте тез ериді.
Нитраттар. 1,0 г-ды 10 мл сумен Р қайнатады, салқындатады, 1 мл индигокармин ерітіндісін Р, 10 мл азоттан бос күкірт қышқылын Р қосады және қайнағанға дейін қыздырады. Көк түс толық жоғалып кетпеуге тиіс.

К 50 мл уксусной кислоты безводной Р при-бавляют 0,1 мл раствора метанилового жел-того; появляется розовато-красное окрашивание, которое должно перейти в фиолетовое при прибавлении 0,05 мл 0,1 М раствора хлорной кислоты.
Изменение окраски. От красной до оран-жево-желтой в интервале рН 1,2-2,3.
Метанол. СН4O. (Мг 32,04). [67-56-1]. Прозрачная бесцветная, воспламеняющаяся жидкость. Смешивается с водой и 96 % этанолом.
от 0,791 до 0,793.
Температура кипения от 64 °С до 65 °С.
Метанол Р1.
Должен выдерживать требования для метанола Р и следующее дополнительное испытание.
Оптическую плотность (2.1.2.24) опре-деляют, используя в качестве компенсационной жидкости воду Р:
максимум 0,70 при длине волны 210 нм, максимум 0,30 при длине волны 220 нм, максимум 0,13 при длине волны 230 нм, максимум 0,02 при длине волны 250 нм, максимум 0,01 при длине волны 260 нм и более.
Метанол Р2.
Метанол Р2, используемый в жидкостной хроматографии, должен выдерживать следующее требование.
Содержит не менее 99,8 % СН4O. Оптическая плотность (2.1.2.24). Не более 0,17. Измеряют при длине волны 225 нм, используя в качестве компенсационной жидкости воду Р.
Метанол подкисленный.
1,0 мл хлороводородной кислоты Р1 доводят метанолом Р до объема 100,0 мл.
Метанол безводный. [67-56-1].
1000 мл метанола Р обрабатывают 5 г магния Р. При необходимости инициируют реакцию, прибавляя 0,1 мл раствора ртути хлорида Р. После прекращения выделения газа жидкость перегоняют, отгон собирают в сухой контейнер и защищают от влаги.
Вода (2.1.5.12). Не более 0,3 г/л.
Метанол, свободный от альдегидов.
25 г йода Р растворяют в1л метанола Р, полученный раствор прибавляют при постоянном помешивании к 400 мл 1 M раствора натрия гидроксида, затем добавляют 150 мл воды Р и оставляют на 16 ч. Фильтруют и кипятят с обратным холодильником до исчезновения запаха йодоформа. Раствор перегоняют фракционной перегонкой.
Содержит не более 10-3 % альдегидов и ке- тонов.
Метансульфоновая кислота. CH4O3S. (Mr 96,1). [75-75-2].
Прозрачная бесцветная жидкость, затверде-вающая при температуре около 20 °С.
Смешивается с водой, мало растворима в то-луоле, практически не растворима в гексане.
около 1,48.
Метафосфорная кислота.
[37267-86-0].
Стекловидные комочки или палочки, содержащие определенное количество натрия метафосфата. Гигроскопична, очень легко растворима в воде.
Нитраты. 1,0 г кипятят с 10 мл воды Р, ох-лаждают, прибавляют 1 мл раствора индигокармина Р, 10 мл серной кислоты, свободной от азота, Р и нагревают до кипения. Синяя окраска не должна полностью исчезнуть.

Қалпына келтіретін заттар. Н3РО3 шаққанда 0,01 % көп емес.
35,0 г 50 мл суда Р ерітеді, 5 мл 200 г/л күкірт қышқылы Р ерітіндісін, 50 мг калий бромидін Р және 5.0 мл 0,02 М калий броматы ерітіндісін қосады және су моншасында 30 мин бойы қыздырады; салқындатады, 0,5 г калий йодидін Р қосады және бөлінген йодты 0,1 М натрий тиосульфаты ерітіндісімен, индикатор ретінде 1 мл крахмал ерітіндісін Р пайдалана отырып титрлейді. Бақылау тәжірибесін жүргізеді.
1 мл 0,02 М калий броматы ерітіндісі 4,10 мг Н3РО3 сәйкес келеді.
Ауа өтпейтін контейнерде сақтайды.
4-Метиламинофенол сульфаты.
Cl4H20N2О6S. (Mr 344,38). [55-55-0]. Метол.
Түссіз кристалдар. Суда өте тез ериді, 96 % этанолда аз ериді.
Балқу температурасы шамамен 260 °С.
Метилантранилат. C8H9NO2. (Мr 151,16). [134-20-3]. Метил-2-аминобензоат.
Түссіз кристалдар немесе түссізден сарғыш түске дейінгі. Суда ериді, 96 % этанолда тез ериді.
Балқу температурасы 24 °С-дан 25 °С-ға дейін.
Газды хроматографияда пайдаланылатын метилантранилат мынадай қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) Тәрәнжі гүлдерінің майы жеке фармакопея бабының нұсқауларына сәйкес, сыналатын ерітінді ретінде метилантранилатты пайдалана отырып жүргізіледі.
Іштен қалыпқа келтіру әдісімен есептелген метилантранилат 95,0 %-дан кем болмауға тиіс.
Метиларахидат. С21Н42О2. (Мr 326,56). [1120-28-1]. Метилэйкозаноат.
Кемінде 98,0 % С21Н42О2 бар.
Анықтау газды хроматография әдісімен (2.4.22) жүргізіледі.
Ақтан сары түске дейінгі кристалл масса. 96 % этанолда және мұнай эфирінде ериді.
Балқу температурасы шамамен 46 °С.
Метилацетат. С3Н6О2. (М r 74,08). [79-20-9].
Мөлдір түссіз сұйықтық. Суда ериді, 96 % этанолмен араласады.
шамамен 0,933.
шамамен 1,361.
Қайнау температурасы 56 °С-дан 58 °С-ға дейін.
Метилбегенат. С23Н46О2. (Мr 354,61). [929-77-1]. Метилдокозаноат.
Балқу температурасы 54 °С-дан 55 °С-ға дейін.
Метилбензотиазолонгидразон гидрохлориді. С8Н10С1N3S·Н20. (Мr 233,72).
[38894-11-0]. 3-Метилбензотиазол-2(3Н)-он гидразон гидрохлориді моногидраты.
Дерлік ақ немесе сарғыш түсті кристалл ұнтақ.
Балқу температурасы шамамен 270 °С.
Альдегидтерді анықтау үшін жарамдылығын сынау. 2 мл альдегидтерден бос метанолға Р 60 мкл 1 г/л пропан альдегидінің Р метанолдағы альдегидтерден бос ерітіндісін Р және 5 мл 4 г/л метилбензотиазолонгидразон гидрохлориді ерітіндісін қосады, араластырады және 30 минутқа қалдырады. Пропан альдегиді жоқ бақылау ерітіндісін дайындайды. Сыналатын және бақылау ерітіндісіне 25,0 мл-ден 2 г/л темір(ІІІ) хлориді Р ерітіндісін қосады, әрбір ерітіндінің көлемін ацетонмен Р 100,0 мл-ге жеткізеді және араластырады. Сыналатын ерітіндінің толқын ұзындығы 660 нм болғанда, компенсациялық сұйықтық ретінде бақылау ерітіндісін пайдалану арқылы өлшенген оптикалық тығыздығы (2.1.2.24) кемінде 0,62 болуға тиіс.

Восстанавливающие вещества. Не более 0,01 % в пересчете на Н3РO3.
35,0 г растворяют в 50 мл воды Р, прибавляют 5 мл раствора 200 г/л серной кислоты Р, 50 мг калия бромида Р и5.0 мл 0,02 Mраствора калия бромата и нагревают на водяной бане в течение 30 мин; охлаждают, прибавляют 0,5 г калия йодида Р и титруют выделившийся йод 0,1 M раствором натрия тиосульфата, ис¬пользуя в качестве индикатора 1 мл раствора крахмала Р. Проводят контрольный опыт.
1 мл 0,02 M раствора калия бромата соот-ветствует 4,10 мг Н3РO3.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнера
1-Метиламинофенола сульфат.
C14H20N2O6S. (Mr 344,38). [55-55-0]. Метол.
Бесцветные кристаллы. Очень легко растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 260 °С.
Метилантранилат. C8H9NO2. (Mr 151,16). [134-20-3]. Метил-2-аминобензоат.
Бесцветные кристаллы или жидкость от бес-цветного до желтоватого цвета. Растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле.
Температура плавленияот 24 °С до 25 °С.
Mетилантранилат, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями частной фармакопейной статьи Mасло цветков померанца, используя метилантранилат в качестве испытуемого раствора.
Содержание метилантранилата, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 95,0 %.
Метиларахидат. C21H42O2. (Mr 326,56). [1120-28-1]. Метилэйкозаноат.
Содержит не менее 98,0 % C21H42O2.
Определение проводят методом газовой хроматографии (2.4.22).
Кристаллическая масса от белого до желто¬го цвета. Растворим в 96 % этаноле и петролейном эфире.
Температура плавления около 46 °С.
Метилацетат. C3H6O2. (Mr 74,08). [79-20-9].
Прозрачная бесцветная жидкость. Растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
около 0,933.
около 1,361.
Температура кипения от 56 °С до 58 °С.
Метилбегенат. C23H46O2. (Mr 354,61). [929-77-1]. Метилдокозаноат.
Температура плавления от 54 °С до 55 °С.
Метилбензотиазолонгидразона гидрохлорид. C8H10CIN3S-H2O. (Mr 233,72).
[38894-11-0]. 3-Метилбензотиазол-2(3H)-он гидразона гидрохлорида моногидрат.
Кристаллический порошок почти белого или желтоватого цвета.
Температура плавления около 270 °С.
Испытание на пригодность для определе¬ния альдегидов. К 2 мл метанола, свободного от альдегидов, Р прибавляют 60 мкл раствора 1 г/л пропанового альдегида Р в метаноле, свободном от альдегидов, Р и 5 мл раствора 4 г/л метилбензотиазолонгидразона гидрохлорида, перешивают и оставляют на 30 мин. Готовят контрольный раствор, не содержащий пропано- вый альдегид. К испытуемому и контрольному раствору прибавляют по 25,0 мл раствора 2 г/л железа(Ш) хлоридаР, доводят объем каждого раствора ацетоном Р до 100,0 мл и перемешивают. Oптическая плотность (2.1.2.24) испытуемого раствора, измеренная при длине волны 660 нм с использованием в качестве компенса¬ционной жидкости контрольного раствора, должна быть не менее 0,62.

2-Метилбутан. С5Н12. (Mr 72,15). [78-78-4]. Изопентан.
Кемінде 99,5 % С5Н12 бар.
Түссіз, тез тұтанғыш сұйықтық.
шамамен 0,621.
шамамен 1,354.
Қайнау температурасы шамамен 29 °С.
Су (2.1.5.12). 0,02 % көп емес.
Булағаннан кейінгі қалдық.10-4 % көп емес.
Оптикалық тығыздығын (2.1.2.24) компенсациялық сұйықтық ретінде суды Р пайдаланып анықтайды: толқын ұзындығы 210 нм болғанда ең үлкені 0,30, толқын ұзындығы 220 нм болғанда ең үлкені 0,07, толқын ұзындығы 240 нм болғанда ең үлкені 0,01 және одан көп.
2-Метилбутен. С5Н10. (Mr 70,13). [513-35-9].
Өте тез тұтанғыш сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, 96 % этанолмен араласады.
Қайнау температурасы 37,5 °С-дан 38,5 °С-ға дейін.
Метилдеканоат. С11Н2202. (Mr 186,29). [110-42-9].
Кемінде 99,0 % С11Н2202 бар.
Мөлдір түссіз немесе сары түсті сұйықтық. Мұнай эфирінде ериді.
0,871-ден 0,876-ға дейін.
1,425-тен 1,426-ға дейін.
Бөтен қоспалар. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізіледі, мына заттар ерітінділерінің әрқайсысының бірдей көлемдерін хроматографиялайды:
0,02 г/л метилдеканоаттың дисульфид көміртегіндегі Р ерітіндісі (ерітінді А), 2 г/л метилдеканоаттың дисульфид көміртегіндегі Р ерітіндісі (В ерітіндісі), көміртек дисульфиді ерітіндісі Р (ерітінді С).
Хроматографиялауды Ланолин жеке фармакопея бабының нұсқауларына сәйкес бутилгидрокситолуолды сынау жағдайларында жүргізеді.
(В) ерітіндісі хроматограммасында, негізгі пик пен ерітінді пигін қоспағанда, барлық пиктер алаңдарының жиынтығы (А) ерітіндісі хроматограммасындағы негізгі пик алаңынан кем болуға тиіс.
3-О-Метилдопамин гидрохлориді. С9Н14С1NО2. (Mr 203,67). [1477-68-5]. 4-(2-Аминоэтил)-2-метоксифенол гидрохлориді.
Балқу температурасы 213 °С-дан 215 °С-ға дейін.
4-О-Метилдопамин гидрохлориді. С9Н14С1NО2. (Mr 203,67). [645-33-0]. 5-(2-Аминоэтил)-2-метоксифенол гидрохлориді.
Балқу температурасы 207 °С-дан 208 °С-ға дейін.
Метиленбисакриламид. С7Н10N2О2. (Mr 154,17). [110-26-9]. N,N'-Метиленбиспропенамид.
Ақ немесе ақшыл түсті өте ұсақ ұнтақ. Суда аз ериді, 96 % этанолда ериді.
Ыдырай отырып, балқу температурасы 300 °С.
Метилен көк. С16Н18С1N3S·Н2О. (Mr 319,90, сусыз). [122965-43-9]. 3,7-Диметиламинофенотиазин-5 хлориді.
Шульц көрсеткіші № 1038.
Түс индексі (С. I.) № 52015.
Әртүрлі гидратирленген формаларда болады және құрамында 22 %-ға дейін су бар.
Қара жасыл немесе жасыл-қола түсті кристалл ұнтақ. Суда тез ериді, 96 % этанолда ериді.
Метиленхлорид. СН2С12. (Mr 84,93). [75-09-2]. Дихлорметан.
Түссіз сұйықтық. Суда бәсең ериді, 96 % этанолмен араласады.

2-Метилбутан. С5Н12. (Мг 72,15). [78-78-4]. Изопентан.
Содержит на менее 99,5 % С5Н12.
Бесцветная, легко воспламеняющаяся жид-кость.
около 0,621.
около 1,354.
Температура кипения около 29 °С.
Вода (2.1.5.12). Не более 0,02 %.
Остаток после выпаривания. Не более 1      10-4%.
Оптическую плотность (2.1.2.24) определяют, используя в качестве компенсационной жидкости воду Р: максимум 0,30 при длине вол¬ны 210 нм, максимум 0,07 при длине волны 220 нм, максимум 0,01 при длине волны 240 нм и более.
1-Метилбутен. С5Н10. (Мг 70,13). [513-35-9].
Oчень легко воспламеняющаяся жидкость. Практически не растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
Температура кипения от 37,5 °С до 38,5 °С.
Метилдеканоат. C11H22O2. (Мг 186,29).
[110-42-9].
Содержит не менее 99,0 % C11H22O2.
Прозрачная бесцветная или желтого цвета жидкость. Растворим в петролейном эфире.
от 0,871 до 0,876.
от 1,425 до 1,426.
Посторонние примеси. Oпределение прово¬дят методом газовой хроматографии (2.1.2.27), хроматографируя равные объемы каждого из следующих растворов веществ:
Раствор 0,02 г/л метилдеканоата в углероде дисульфида Р (раствор А), раствор 2 г/л метил-деканоата в углерода дисульфиде Р (раствор В), углерода дисульфид Р (раствор С).
Хроматографирование проводят в условиях испытания на бутилгидрокситолуол в соответствии с указаниями частной фармакопейной статьи Ланолин.
На хроматограмме раствора (В) сумма пло-щадей всех пиков, кроме основного пика и пика растворителя, должна быть меньше площади основного пика на хроматограмме раствора (А).
1-О-Метилдопамина гидрохлорид.
C9H14CINO2. (Мг 203,67). [1477-68-5]. 4-(2-Ами- ноэтил)-2-метокси-фенола гидрохлорид.
Температура плавления от 213 °С до 215 °С.
2-О-Метилдопамина гидрохлорид.
C9H14CINO2. (Мг 203,67). [645-33-0]. 5-(2-Амино- этил)-2-метокси-фенола гидрохлорид.
Температура плавления от 207 °С до 208 °С.
Метиленбисакриламид. C7H10N2O2. (Мг 154,17). [110-26-9]. N,N'-Метиленбиспропенамид.
Oчень мелкий порошок белого или почти белого цвета. Мало растворим в воде, раство¬рим в 96 % этаноле.
Температура плавления 300 °С с разложением.
Метиленовый синий. C16H18CIN3SH2O. (Мг 319,90, безводный). [122965-43-9]. 3,7-Ди- метиламинофенотиазина-5 хлорид.
Показатель Шульца № 1038.
Цветной индекс (С. I.) № 52015.
Существует в различных гидратированных формах и может содержать до 22 % воды.
Кристаллический порошок темно-зеленого или бронзового цвета. Легко растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Метиленхлорид. СН2С12. (Мг 84,93). [75-09-2]. Дихлорметан.
Бесцветная жидкость. Умеренно раство¬рим в воде, смешивается с 96 % этанолом.

Қайнау температурасы 39 °С-дан 42 °С-ға дейін.
Флуориметрияда пайдаланылатын метиленхлорид мынадай қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Флуоресценция. Толқын ұзындығы 365 нм жарықпен сәулелендірген кезде толқын ұзындығы 460 нм болғанда қабат қалыңдығы 1 см кюветте өлшенген сіңіру (2.1.2.20) дәл сондай жағдайларда өлшенген, 0,5 M күкірт қышқылы ерітіндісіндегі 2Ч10-3ррmхинина Р бар ерітіндінің сіңіруінен қарқындырақ болуға тиіс.
Метиленхлорид қышқылдандырылған.
100 мл метиленхлоридке Р 10 мл хлорсутек қышқылын Р қосады, шайқайды. Қабаттар бөлінгеннен кейін төменгі қабатты пайдаланады.
Метилизобутилкетон. С6Н120. (Мr 100,16). [108-10-1]. 4-Метил-2-пентанон.
Мөлдір түссіз сұйықтық. Суда аз ериді, органикалық ерітінділердің көпшілігімен араласады.
шамамен 0,80.
Қайнау температурасы шамамен 115 °C.
Қайта айдаудың температуралық шектері (2.1.2.11). 100 мл қайта айдайды. Қайта айдау температурасының интервалы 4,0 °C-дан аспауға тиіс; 1 мл-ден 95 мл-ге дейін қайта айдалуға тиіс.
Булаудан кейінгі қалдық. 0,01 % көп емес. Су моншасында булайды, қалдықты 100 °С-дан 105 °C-ға дейінгі температурада кептіреді.
Метилизобутилкетон Р1.
50 мл жаңа қайта айдалған метилизобутилкетонды Р 0,5 мл хлорсутек қышқылымен Р1 1 мин бойы шайқайды. Қабаттар бөлінгеннен кейін төменгі қабатты алып тастайды. Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Метилкапрат.
Қараңыз. Метилдеканат Р.
Метилкаприлат. С9Н1802. (Мr 158,24). [111-11-5]. Метилоктаноат.
шамамен 0,876.
шамамен 1,417.
Қайнау температурасы 193 °С-дан 194 °С-ға дейін.
Метилкапроат. С7Н1402      (Мr 130,18). [106-70-7]. Метилгексаноат.
шамамен 0,885.
шамамен 1,405.
Қайнау температурасы: 150 °С-дан 151 °С-ға дейін.
Метиллаурат. С13Н2602.      (Мr 214,34). [111 -82-0]. Метилдодеканоат.
Кемінде 98,0 % С13Н2602 бар. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізіледі.
Түссіз немесе сары түсті сұйықтық. 96 % этанолда ериді мұнай эфирінде және.
d2020 шамамен 0,87.
шамамен 1,431.
Балқу температурасы шамамен 5 °С.
Метиллигноцерат. С25Н5002. r 382,66). [2442-49-1]. Метилтетракозаноат.
Үлпектер.
Балқу температурасы шамамен 58 °С.
Метиллинолеат. С19Н3402. (Мr 294,47). [112-63-0]. Метил-(9Z,12Z)-октадека-9,12-диеноат.
d2020 шамамен 0,888.
шамамен 1,466.
Қайнау температурасы 207 °С-дан 208 °С-ға дейін.
Метиллиноленат. С19Н3202. (Мr 292,46). [301-00-8]. Метил-(9Z, 12Z, 15Z)-октадека-9,12,15-триеноат. Метил-a-линоленат.
d2020 шамамен 0,901.
шамамен 1,471.
Қайнау температурасы шамамен 207 °С.
Метилмаргарат. С18Н3602. (Мr 284,48). [1731-92-6]. Метилгептадеканоат.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ.

Температура кипения от 39 °С до 42 °С.
Метиленхлорид, используемый в флуори- метрии, должен выдерживать следующее до-полнительное испытание.
Флуоресценция. При облучении светом с длиной волны 365 нм поглощение (2.1.2.20), измеренное при длине волны 460 нм в кювете с толщиной слоя 1 см, не должно быть интенсивнее поглощения раствора, содержащего 2Ч10-3ppmхuнuна Р в 0,5 Мрастворе серной кислоты, измеренной в тех же условиях.
Метиленхлорид подкисленный.
К 100 мл метиленхлорида Р прибавляют 10 мл хлороводородной кислоты Р, встряхи- вают.После разделения слоев используют нижний слой.
Метилизобутилкетон. C6H12O. (Мг 100,16). [108-10-1]. 4-Метил-2-пентанон.
Прозрачная бесцветная жидкость. Мало рас-творим в воде, смешивается с большинством органических растворителей. d20 около 0,80.
Температура кипения около 115 °С. Температурные пределы перегонки (2.1.2.11). Перегоняют 100 мл. Интервал температуры пе-регонки не должен превышать 4,0 °С; должно перегоняться от 1 мл до 95 мл.
Остаток после выпаривания. Не более 0,01 %. Выпаривают на водяной бане, остаток сушат при температуре от 100 °С до 105 °С.
Метилизобутилкетон Р1.
50 мл свежеперегнанного метилизо- бутилкетона Р встряхивают с 0,5 мл хлоро-водородной кислоты Р1 в течение 1 мин. После разделения слоев нижний слой отбрасывают. Готовят непосредственно перед ис-пользованием.
Метилкапрат.
См. Метилдеканат Р.
Метилкаприлат. С9Н18O2. (Мг 158,24).
[111-11-5]. Метилоктaноaт.
около 0,876.
около 1,417.
Температура кипения от 193 °С до 194 °С.
Метилкапроат. С7Н14O2. (Мг 130,18).
[106-70-7]. Метилгексаноат.
около 0,885.
около 1,405.
Температура кипения: от 150 °С до 151 °С.
Метиллаурат. С13Н26O2. (Мг 214,34).
[111 -82-0]. Метилдодеканоат.
Содержит на менее 98,0 % С13Н26O2. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27).
Бесцветная или желтого цвета жидкость. Растворим в 96 % этаноле и петролейном эфире.
около 0,87.
около 1,431.
Температура плавления около 5 °С.
Метиллигноцерат. С25Н50O2. (Мг 382,66). [2442-49-1]. Метилтетракозаноат.
Хлопья.
Температура плавления около 58 °С.
Метиллинолеат. С19Н34O2. (Мг 294,47). [112-63-0]. Метил-(9Z,12Z)-октадека-9,12-дие- ноат.
около 0,888.
около 1,466.
Температура кипения от 207 °С до 208 °С.
Метиллиноленат. С19Н32O2. (Мг 292,46). [301-00-8]. Метил-(9Z, 12Z, 15Z)-октадека- 9,12,15-триеноат. Метил-а-линоленат.
около 0,901.
около 1,471.
Температура кипения около 207 °С.
Метилмаргарат. С18Н36O2. (Мг 284,48). [1731-92-6]. Метилгептадеканоат.

Балқу температурасы 32 °С-дан 34 °С-ға дейін.
Сереноа пальмасы жемістері жеке фармакопея бабындағы май қышқылдарының жиынтығын санмен анықтау кезінде пайдаланылатын метилмаргарат мынадай қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) Сереноа пальмасы жемістері жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жүргізіледі.
Қалыптандыру әдісімен есептелген метилмаргарат кемінде 97 % болуға тиіс.
Метилметакрилат. С5Н802. (Мr 100,12). [80-62-6]. Метил-2-метилпроп-2-еноат.
Түссіз сұйықтық.
шамамен 1,414.
Қайнау температурасы шамамен 100 °С.
Балқу температурасы шамамен - 48 °С.
Қолайлы тұрақтандырғыш реагенті бар.
Метилмиристат. С15Н30О2. (Мr 242,40). [124-10-7]. Метилтетрадеканоат.
Кемінде 98,0 % С15Н30О2 бар. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізіледі.
Түссіз немесе ашық-сары түсті сұйықтық. 96 % спиртте және мұнай эфирінде ериді.
d2020 шамамен 0,87.
шамамен 1,437.
Балқу температурасы шамамен 20 °С.
Метил жасыл. C26H33CI2N3. (Mr 458,5). [7114-03-6].
2-[[4-(Диметиламино)фенил][4-(диметилиминио)цикпогекса-2,5-диенилиден]-метилфенил]три-метиламмоний дихлориді.
Шульц көрсеткіші 788.
Түс индексі (C. I.) № 42585.
Жасыл түсті ұнтақ. Суда, күкірт қышқылында ериді, сары түс пайда болады, сумен сұйылтылған кезде жасылға айналады.
Метил жасыл-йодомеркурат қағазы.
Қолайлы фильтрлеу қағазының жұқа жолақтары 40 г/л метил жасыл Р ерітіндісіне батырылады, ауада кептіріледі, содан кейін 1 г/л калий йодиді Р және 200 г/л сынап йодиді Р бар ерітіндіге батырылады.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды. Сақтау мерзімі 48 сағ.
Метил қызыл. C15H15N3O2. (Mr 269,30). [493-52-7]. 2-(4-Диметиламинофенилазо)бензой қышқылы.
Шульц көрсеткіші № 250.
Түс индексі (С.I.) № 13020.
Қою қызыл түсті ұнтақ немесе күлгін түсті кристалдар.
Суда мүлде ерімейді, 96% этанолда ериді.
Метил қызыл аралас ерітіндісі.
0,1 г метил қызыл Р мен 50 мг метил көкті Р 100 мл 96 % этанолда Р ерітеді.
Түсінің өзгеруі. рН 5,2-5,6 интервалында қызыл-күлгіннен жасылға дейін.
Метил қызыл ерітіндісі.
50 Mr метил қызыл Р 1,86 мл 0,1 м натрий гидроксиді ерітіндісінде және 50 мл 96% этанол Р қоспасында ерітіледі, ерітінді көлемін сумен Р 100 мл-ге жеткізеді.
Сезгіштікке сынау. Көміртегі диоксиді жоқ 100 мл суға Р 0,0 мл метил қызыл Р ерітіндісі және 0,05 мл 0,02 М хлорсутегі қышқылы қосылады; қызыл тотығу пайда болады, ол 0,1 мл 0,02 м натрий гидроксиді ерітіндісін қосқан кезде сарыға айналуы тиіс.

Порошок белого или почти белого цвета. Температура плавления от 32 °С до 34 °С. Метилмаргарат, используемый при количе¬ственном определении суммы жирных кислот в частной фармакопейной статье Плоды паль¬мы сереноа должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Плоды пальмы сереноа.
Содержание метилмаргарата, рассчитанное методом нормализации, должно быть не менее 95 %.
Метилметакрилат. С5Н8O2. (Мг 100,12). [80-62-6]. Метил-2-метилпроп-2-еноат. Бесцветная жидкость. n2j0 около 1,414.
Температура кипения около 100 °С. Температура плавления около - 48 °С. Содержит подходящий стабилизирующий реагент.
Метилмиристат. С15Н30O2. (Мг 242,40). [124-10-7]. Метилтетрадеканоат.
Содержит не менее 98,0 % С15Н3002. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27).
Бесцветная или светл-желтого цвета жидкость. Растворим в 96 % спирте и петролейном эфире.
около 0,87.
около 1,437.
Температура плавления около 20 °С.
Метиловый зеленый. C26H33CI2N3. (Mr 458,5). [7114-03-6].
4-[[4-(Диметиламино)фенил][4-(диметили- минио)цикпогекса-2,5-диенилиден]-метилфе- нил]три-метиламмония дихлорид.
Показатель Шульца 788.
Цветной индекс (С. I.) № 42585.
Порошок зеленого цвета. Растворим в воде, кислоте серной с образованием жҰлтого окра-шивания, переходящего в зеленое при разведе¬нии водой.
Метилового зеленого-йодомеркурат- ная бумага.
Тонкие полоски подходящей фильтро-вальной бумаги погружают в раствор 40 г/л метилового зеленого Р, сушат на воздухе, затем погружают их на 1 ч в раствор, содержащий 140 г/л калия йодида Р и 200 г/л ртути йодида Р. Полоски промывают водой дис-тиллированной Р до тех пор, пока промывные воды не станут практически бесцветны¬ми и сушат на воздухе.
Хранят в защищҰнном от света месте. Срок хранения 48 ч.
Метиловый красный. C15H15N3O2. (Mr 269,30). [493-52-7].
1-(4-Диметиламинофенилазо)бензойная ки¬слота.
Показатель Шульца № 250.
Цветной индекс (С. I.) № 13020.
Порошок темно-красного цвета или кристаллы фиолетового цвета.
Практически не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Метилового красного смешанный раствор.
0,1 г метилового красного Р и 50 мг ме-тиленового синего Р растворяют в 100 мл 96 %этанола Р.
Изменение окраски. От красно-фиолето¬вой до зеленой в интервале рН 5,2-5,6.
Метилового красного раствор.
50 мг метилового красного Р растворяют в смеси 1,86 мл 0,1 Mраствора натрия гидроксида и 50 мл 96 % этанола Р, доводят объем раствора водой Р до 100 мл.
Испытание на чувствительность. К 100 мл воды, свободной от углерода диоксида, Р прибавляют0,1 мл раствора метилового красногои 0,05 мл 0,02 M хлороводородной кислоты; появляется красное окрашивание, которое должно перейти в желтое при прибавлении не более 0,1мл 0,02 M раствора натрия гидроксида.

Түсінің өзгеруі. рН 4,4-6,0 интервалында қызылдан сарыға дейін.
Метил қызғылт сары. С14Н14К338. (Mr 327,33). [547-58-0]. Натрий 4'-(диметиламин)азобензол-4-сульфонат.
Шульц көрсеткіші № 176.
Түс индексі (С. I.) № 13025. Сарғыш-сары түсті кристалл ұнтақ. Суда аз ериді, 96% этанолда мүлде ерімейді.
Метил қызғылт сары аралас ерітіндісі.
20 мг метил қызылғылт сары Р және 0,1 г бромкрезол жасыл Р 1 мл 0,2 М натрий гидроксиді ерітіндісінде ерітіліп, ерітінді көлемін сумен Р 100 мл-ге жеткізеді.
Түсінің өзгеруі. рН 3,0-4,4 интервалында сарғыштан сарғыш-жасылға дейін.
Метил қызғылт сары ерітіндісі.
0,1 г метил қызылғылт сарыны Р 80 мл суда Р ерітеді және 96% этанолмен Р ерітіндісінің көлемін 100 мл-ге жеткізеді.
Сезгіштікке сынау. Көміртегі диоксиді жоқ 100 мл суға Р 0,1 мл метил қызғылт сары Р ерітіндісі қосылады; сары бояу пайда болады, ол 0,1 мл-ден аспайтын 0,1 М хлорсутегі қышқылын қосқанда қызылға айналуы тиіс.
Түсінің өзгеруі. рН 3,0-4,4 интервалында қызылдан сарыға дейін.
Метилолеат. С19Н36О2. (Mr 296,49). [112-62-9]. Метил-(9z)-октадек-9-енат.
Құрамында кемінде 98,0% С19Н36О2 бар. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізіледі.
Түссіз немесе сәл сары түсті сұйықтық. 96% этанол мен мұнай эфирінде ериді.
d20 20 шамамен 0,88.
шамамен 1,452.
Метилпальмитат. С17Н34О2. (Mr 270,45). [112-39-0]. Метилгексадеканоат.
Құрамында кемінде 98,0% С17Н34О2 бар. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізіледі.
Ақ немесе сары түсті кристалл масса. 96% этанол мен мұнай эфирінде ериді.
Балқу температурасы шамамен 30 °C.
Метилпальмитолат. С17Н32О2 (Mr 268,43). [1120-25-8]. Метил-(9z)-гексадек-9-еноат.
d2020 шамамен 0,876.
шамамен 1,451.
Метилпарагидроксибензоат. C8H8O3. (Mr 152,1). [99-76-3]. Метил-4-гидроксибензоат.
Құрамында кемінде 98,0% және 102,0%-дан артық емес C8H8O3 бар.
Ақ немесе ақшыл кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда өте аз ериді, 96% этанол мен метанолда тез ериді.
4-Метилпентан-2-ол. C6H140. (Mr 102,17). [108-11-2].
Мөлдір түссіз, ұшпа сұйықтық.
d2020 шамамен 0,802.
шамамен 1,411.
Қайнау температурасы шамамен 132 °C.
Метилпиперазин. C5H12N2. (Mr 100,16). [109-01-3]. 1-Метилпиперазин.
Түссіз сұйықтық. Сумен және 96% этанолмен араласады.
d2020 шамамен 0,90.
шамамен 1,466.
Қайнау температурасы шамамен 138 °C.
4-(4-Метилпиперидин-1-ил)пиридин. С11Н16N2. (Mr 176,26). [80965-30-6].
Мөлдір сұйықтық.
шамамен 1,565.
2-Метилпропанол. С4Н100. (Mr 74,12). [78-83-1]. Изобутил спирті. 2-Метилпропан-1-ол.
Мөлдір түссіз сұйықтық. Суда ериді, 96% этанолмен араласады.
d2020 шамамен 0,80.
,397-ден 1,399-ға дейін.
Қайнау температурасы шамамен 107 °C.
Қайта айдау температурасының шегі (2.1.2.11). 107 °С-дан 109 °С-ға дейін; кем дегенде 96% қайта айдалуға тиіс.
2-Метил-2-пропанол. С4Н100. (Mr 74,12). [75-65-0]. 1,1-Диметилэтил спирті. трет- Бутил спирті.
Мөлдір түссіз сұйықтық немесе кристалл масса. Суда ериді, 96% этанолмен араласады.

Изменение окраски. От красной до желтой в интервале рН 4,4-6,0.
Метиловый оранжевый. C14H14N3NаO3S. (Mr 327,33). [547-58-0]. Натрия 4'-(диметилами- но)азобензол-4-сульфонат.
Показатель Шульца № 176.
Цветной индекс (С. I.) № 13025. Кристаллический порошок оранжево-жел¬того цвета. Мало растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Метилового оранжевого смешанный раствор.
20 мг метилового оранжевого Р и 0,1 г бромкрезолового зеленого Р растворяют в 1 мл 0,2 M раствора натрия гидроксида и доводят объем раствора водой Р до 100 мл.
Изменение окраски. От оранжевой до желтовато-зеленой в интервале рН 3,0 - 4,4.
Метилового оранжевого раствор.
0,1 г метилового оранжевого Р растворяют в 80 мл воды Р и доводят объем раствора 96 % этанолом Р до 100 мл.
Испытание на чувствительность. К 100 мл воды, свободной от углерода диоксида, Р прибавляют 0,1 мл раствора метило¬вого оранжевого; появляется желтое окрашивание, которое должно перейти в красное при прибавлении не более 0,1 мл 0,1 M хло-роводородной кислоты.
Изменение окраски. От красной к желтой в интервале рН 3,0-4,4.
Метилолеат. C19H36O2. (Mr 296,49). [112-62-9]. Метил-(9Z)-октадек-9-енат.
Содержит не менее 98,0 % C19H36O2. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27).
Бесцветная или слегка желтого цвета жид¬кость. Растворим в 96 % этаноле и петролейном эфире.
около 0,88.
около 1,452.
Метилпальмитат. C17H34O2. (Mr 270,45). [112-39-0]. Метилгексадеканоат.
Содержит не менее 98,0 % C17H34O2. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27).
Кристаллическая масса белого или желтого цвета. Растворим в 96 % этаноле и петролейном эфире.
Температура плавления около 30 °С.
Метилпальмитолеат. C17H32O2. (Мг 268,43). [1120-25-8]. Метил-(9Z)-гексадек-9-еноат.
около 0,876.
около 1,451.
Метилпарагидроксибензоат. C8H8O3. (Mr 152,1). [99-76-3]. Метил-4-гидроксибензоат.
Содержит не менее 98,0% и не более 102,0% C8H8O3
Белый или почти белый кристаллический порошок или бесцветные кристаллы.
Oчень малорастворим в воде, легко растворим в 96% этаноле и метаноле.
1-Метилпентан-2-ол. C6H14O. (Мг 102,17). [108-11-2].
Прозрачная бесцветная, летучая жидкость.
около 0,802.
около 1,411.
Температура кипения около 132 °С.
Метилпиперазин. C5H12N2. (Мг 100,16). [109-01-3]. 1-Метилпиперазин.
Бесцветная жидкость. Смешивается с водой и 96 % этанолом.
около 0,90.
около 1,466.
Температура кипения около 138 °С.
4-(4-Метилпиперидин-1-ил)пиридин. C11H16N2. (Мг 176,26). [80965-30-6].
Прозрачная жидкость.
около 1,565.
2-Метилпропанол. C4H10O. (Мг 74,12). [78-83-1]. Изобутиловый спирт. 2-Метилпро- пан-1-ол.
Прозрачная бесцветная жидкость. Растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
около 0,80.
от 1,397 до 1,399.
Температура кипения около 107 °С. Температурные пределы перегонки (2.1.2.11). Oт 107 °С до 109 °С; должно перегоняться не менее 96 %.
2-Метил-2-пропанол. C4H10O. (Мг 74,12). [75-65-0]. 1,1-Диметилэтиловый спирт. трет- Бутиловый спирт.
Прозрачная бесцветная жидкость или кристаллическая масса. Растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.

Қатаю температурасы (2.1.2.17). Шамамен 25 °C.
Қайта айдау температурасының шегі (2.1.2.11). 81 °С-дан 83 °С-ға дейін; кем дегенде 95% қайта айдалуға тиіс.
Метилстеарат. С19Н3802. (Mr 298,5). [112-61-8]. Метилоктадеканоат.
Құрамында кемінде 98,0% С19Н3802 бар.
Анықтау газды хроматография әдісімен (2.4.22) жүргізіледі.
Ақ немесе сары түсті кристалл масса. 96% этанол мен мұнай эфирінде ериді.
Балқу температурасы шамамен 38 °C.
Метилтридеканоат. С14Н2802. (Mr 228,37). [1731-88-0].
Түссіз немесе сәл сарғыш түсті сұйықтық. 96% этанол мен мұнай эфирінде ериді.
d2020 шамамен 0,86.
шамамен 1,441.
Балқу температурасы шамамен 6 °C.
Метилтрикозаноат. С24Н4802. (Mr 368,64). [2433-97-8]. Трикозан қышқылының метил эфирі.
Құрамында кемінде 99,0% С24Н4802 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалдар. Суда мүлде ерімейді, гександа ериді.
Балқу температурасы 55 °С-ден 56 °С-ға дейін.
Метилфенилоксазолилбензол. С26Н20N202. (Mr 392,45). [3073-87-8]. 1,4-Бис[2-(4-метил-3-фенил)оксазолил]-бензол.
Көк флуоресценциясы бар жасыл-сары түсті ұсақ ұнтақ немесе ұсақ кристалдар. 96% этанолда ериді, ксилолда баяу ериді.
Балқу температурасы шамамен 233 °C.
Сұйық сцинтилляция үшін пайдаланылатын метилфенилоксазолилбензол тазалық дәрежесіне сәйкес болуы тиіс.
Метилцеллюлоза 450. [9004-67-5]. Целлюлозаның метил эфирі.
Ішінара О-метилденген целлюлозаның құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 26,0% және 33,0%-дан аспайтын метоксигрупп
(-ОСН3 Mr 31,03) бар.
Ақ, сарғыш-ақ немесе сұр-ақ түсті ұнтақ немесе түйіршіктер. Кептіруден кейін гигроскопиялық.
Ыстық суда, ацетонда, сусыз этанолда және толуолда мүлде ерімейді. Коллоидті ерітінді түзе отырып, суық суда ериді.
Номиналды тұтқырлығы: 450 мПа.с.
Метилциннамат. Ci0Hi0O2. (Mr 162,19). [103-26-4].
Түссіз кристалдар. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолда ериді.
шамамен 1,56
Қайнау температурасы шамамен 260 °C.
Балқу температурасы 34 °C-дан 36 °C-ға дейін.
Метилэтилкетон. C4H8O. (Mr 72,11). [78-93-3]. Этилметилкетон. 2-Бутанон.
Мөлдір түссіз тұтанғыш сұйықтық. Суда өте тез ериді, 96% этанолмен араласады.
d2020 шамамен 0,81.
Қайнау температурасы 79 °С-дан 80 °С-ға дейін.
Метилэйкозеноат. C21H4oO2. (Mr 324,54). [2390-09-2]. Метил-(11Z)-эйкоз-11-еноат.
L-Метионин5И11К028. (Mr 149,2). [63-68-3]. (2S)-2-Амино-4-(метилсульфанил)бутан қышқылы.
Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 99,0% және 101,0%-дан аспайтын C5H11N02S бар.
Ақ немесе ақшыл кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда ериді, 96% этанолда өте аз ериді.
Метоксифенилсірке қышқылы. C9H1003. (Mr 166,17). [7021-09-2]. (RS)-2-Метокси-2-фенилсірке қышқылы.
Ақ түсті кристалл ұнтақ немесе ақ немесе ақшыл түсті кристалдар. Суда бәсең ериді, 96% этанолда тез ериді.
Балқу температурасы шамамен 70 °C.
Метоксифенилацет қышқылының реактиві.

Температура затвердевания (2.1.2.17). Около 25 °С.
Температурные пределы перегонки (2.1.2.11). Oт 81 °С до 83 °С; должно перегоняться не менее 95 %.
Метилстеарат. C19H38O2. (Мг 298,5). [112-61-8]. Метилоктадеканоат.
Содержит не менее 98,0 % C19H38O2.
Oпределение проводят методом газовой хроматографии (2.4.22).
Кристаллическая масса белого или желтого цвета. Растворим в 96 % этаноле и петролейном эфире.
Температура плавления около 38 °С.
Метилтридеканоат. C14H28O2. (Мг 228,37). [1731-88-0].
Бесцветная или слегка желтоватого цвета жидкость. Растворим в 96 % этаноле и петролейном эфире.
около 0,86.
около 1,441.
Температура плавления около 6 °С.
Метилтрикозаноат. C24H48O2. (Мг 368,64). [2433-97-8]. Метиловый эфир трикозановой кислоты.
Содержит не менее 99,0 % C24H48O2.
Кристаллы белого или почти белого цвета. Практически не растворим в воде, растворим в гексане.
Температура плавления от 55 °С до 56 °С.
Метилфенилоксазолилбензол. C26H20N2O2. (Мг 392,45). [3073-87-8]. 1,4-Бис[2-(4-метил-5-фенил)оксазолил]-бензол.
Мелкий порошок зеленовато-желтого цвета с синей флуоресценцией или мелкие кристаллы. Растворим в 96 % этаноле, умеренно растворим в ксилоле.
Температура плавления около 233 °С.
Метилфенилоксазолилбензол, используемый для жидкостной сцинтилляции, должен быть соответствующей степени чистоты.
Метилцеллюлоза 450. [9004-67-5]. Мети¬ловый эфир целлюлозы.
Частично О-метилированная целлюлоза со-держит не менее 26,0 % и не более 33,0 % ме- токсигрупп (-OCH3, Мг 31,03) в пересчете на сухую субстанцию.
Порошок или гранулы белого, желтовато-белого или серовато-белого цвета. Гигроскопичный после высушивания.
Практически не растворима в горячей воде, ацетоне, безводном этаноле и толуоле. Раство-ряется в холодной воде с образованием колло-идного раствора.
Номинальная вязкость: 450 мПас.
Метилциннамат. C10H10O2. (Мг 162,19). [103-26-4].
Бесцветные кристаллы. Практически не рас-творим в воде, растворим в 96 % этаноле. n20 около 1,56.
Температура кипения около 260 °С. Температура плавления от 34 °С до 36 °С.
Метилэтилкетон. С4Н80. (Мг 72,11). [78-93-3]. Этилметилкетон. 2-Бутанон.
Прозрачная бесцветная воспламеняющаяся жидкость. Очень легко растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
около 0,81.
Температура кипения от 79 °С до 80 °С.
Метилэйкозеноат. C21H40O2. (Мг 324,54). [2390-09-2]. Метил-(11Z)-эйкоз-11 -еноат.
L-Метионин.C5H11NO2S. (Mr 149,2). [63-68-3]. (2S)-2-Амино-4-(метилсульфанил)бутановая кислота.
Содержит не менее 99,0% и не более 101,0% C5H11NO2S в пересчете на сухую субстанцию.
Белый или почти белый кристаллический порошок или бесцветные кристаллы.
Растворим в воде, очень мало растворим в 96% этаноле.
Метоксифенилуксусная кислота. C9H10O3. (Мг 166,17). [7021-09-2]. (R5)-2-Метокси-2-фе- нилуксусная кислота.
Кристаллический порошок белого цвета или кристаллы белого или почти белого цвета. Умеренно растворима в воде, легко растворима в 96 % этаноле.
Температура плавления около 70 °С.
Метоксифенилуксусной кислоты реактив.

2,7 г метоксифенилсірке қышқылы Р 6 мл тетраметиламмоний гидроксиді Р ерітіндісінде ертіледі және 20 мл сусыз этанол Р қосады.
Пластикалық контейнерде сақтайды.
(RS)-Метотрексат. C20H22N805. (Mr 454,4). [60388-53-6]. (RS)-2-[4-[[(2,4-диаминоптери-дин-6-ил)метил]-метиламин]бензоиламин] пентандион қышқылы.
Құрамында кемінде 96,0% C20H22N805 бар.
Балқу температурасы шамамен 195 °C.
Миозмин. C9H10N2 (Mr 146,19). [532-12-7]. 3-(4,5-Дигидро-3H-пиррол-2-ил)пиридин.
Түссіз кристалдар.
Балқу температурасы шамамен 45 °C.
Миристил спирті. C14H30О. (Mr 214,39). [112-72-1]. Тетрадекан-1-ол.
d2020 шамамен 0,823.
Балқу температурасы 38 ° C-дан 40 °C-ға дейін.
Миристицин. C11H1203. (Mr 192,21). [607-91-0]. 5-Аллил-1-метокси-2,3-метилендиоксибензол. 4-Метокси-6-(проп-2-енил)-1,3-бензодиоксол.
Түссіз майлы сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, сусыз этанолда аз ериді, толуол мен ксилолмен араласады.
d2020 шамамен 1,144.
шамамен 1,540.
Қайнау температурасы 276 °C-дан 277 °C-ға дейін.
Балқу температурасы шамамен 173 °C.
Хроматография. Анықтау жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) Жұлдызды жеміс анисі жеке фармакопея бабының нұсқауларына сәйкес жүргізіледі; алынған хроматограммада тек бір негізгі дақ анықталуға тиіс.
Салқын, жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Газды хроматографияда қолданылатын мирисцитицин келесі қосымша талаптардан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) Мускат майы жеке фармакопея бабына сәйкес жүргізіледі.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген миристицинді сақтау кем дегенде 95,0% болуы тиіс.
р-Мирцен. C10H16. (Mr 136,23). [123-35-3]. 7-Метил-3-метиленокта-1,6-диен.
Жағымды иісі бар майлы сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолмен араласады, мұзды сірке қышқылында және сілтілі металл гидроксидтерінің ерітінділерінде ериді.
d2020 шамамен 0,794.
шамамен 1,470.
Газды хроматографияда қолданылатын р-Мирцен келесі қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) сыналатын ерітінді ретінде Р-мирценді пайдаланып, Бұрышты жалбыз майы жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жүргізіледі.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген Р-мирценнің құрамы кемінде 90,0% болуы тиіс.
Молекулалық елек.
Молекулалық елек натрий алюминосиликатынан тұрады. Ол тері тесігінің критерийлері 0,4 нм және диаметрі 2 мм болатын шарлар түрінде болады.
Молибденванадийлі реактив.

2,7 г метоксифенилуксусной кислоты Р растворяют в 6 мл раствора тетраметилам- мония гидроксида Р и прибавляют 20 мл этанола безводного Р.
Хранят в полиэтиленовом контейнере.
(R8)-Метотрексат. C20H22N8O5. (Мг 454,4). [60388-53-6]. (R5)-2-[4-[[(2,4-диаминоптери-дин-6-ил)метил]-метиламино]бензоиламино] пентандионовая кислота.
Содержит не менее 96,0 % C20H22N8O5.
Температура плавления около 195 °С.
Миозмин. C9H10N2. (Мг 146,19). [532-12-7].
2-(4,5-Дигидро-3H-пиррол-2-ил)пиридин.
Бесцветные кристаллы.
Температура плавления около 45 °С.
Миристиловый спирт. C14H30O. (Мг 214,39). [112-72-1]. Тетрадекан-1-ол.
около 0,823.
Температура плавления от 38 °С до 40 °С.
Миристицин. С11Н12O3. (Мг 192,21). [607-91-0].
5-Аллил-1-метокси-2,3-метилендиоксибензол.
3-Метокси-6-(проп-2-енил)-1,3-бензодиоксол.
Бесцветная маслянистая жидкость. Практи-чески не растворим в воде, мало растворим в этаноле безводном, смешивается с толуолом и ксилолом.
около 1,144.
около 1,540.
Температура кипения от 276 °С до 277 °С.
Температура плавления около 173 °С.
Хроматография. Определение проводят ме-тодом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями частной фармако-пейной статьи Аниса зведчатого плоды; на по-лученной хроматограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Хранят в прохладном защищенном от света месте.
Мирисцитицин, используемый в газовой хро-матографии, должен выдерживать следующее дополнительное требование.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с частной фармакопей¬ной статьей Мускатное масло.
Содержание миристицина, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 95,0 %.
Р-Мирцен. С10Н16. (Мг 136,23). [123-35-3]. 7-Метил-3-метиленокта-1,6-диен.
Маслянистая жидкость с приятным запахом. Практически не растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом, растворим в уксусной кислоте ледяной и растворах гидроксидов щелочных ме-таллов.
около 0,794.
около 1,470.
fi-Мирцен, используемый в газовой хромато-графии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями частной фармакопейной статьи Mасло мяты перечной, используя Р-мирцен в качестве испытуемого раствора.
Содержание Р-мирцена, рассчитанное мето¬дом внутренней нормализации, должно быть не менее 90,0 %.
Молекулярное сито.
Молекулярное сито состоит из натрия алю-мосиликата. Имеет вид шариков с размерами пор 0,4 нм и диаметром 2 мм.
Молибденованадиевый реактив.

Сыйымдылығы 150 мл стаканда ұнтаққа үгітілген 4 г аммоний молибдаты Р және 0,1 г аммоний ванадаты Р араластырылады, 70 мл су Р қосылады және ерігенше шыны таяқшамен араластырылады. Бірнеше минуттан кейін мөлдір ерітінді пайда болуы тиіс, оған 20 мл азот қышқылы Р қосылады және ерітінді көлемін сумен Р 100 мл-ге жеткізеді.
Сүт қышқылы. C3H603. (Mr 90,1). [50-21-5].
2-гидроксипропан қышқылының, оның лактоил-сүт қышқылы және полисүт қышқылы сияқты конденсация өнімдерінің және судың қоспасы. Сүт қышқылы мен полисүт қышқылы арасындағы тепе-теңдік концентрация мен температураға байланысты. Әдетте бұл рацемат ((RS) - сүт қышқылы).
Құрамында кемінде 88,0 % (м/м) және 9,2,0 %-дан (м/м) аспайтын C3H603 бар.
Түссіз немесе ашық сары түсті сироп тәрізді сұйықтық.
Сумен және 96% этанолмен араласады.
Сүт қышқылы реактиві.
А ерітіндісі. 60 мл сүт қышқылына Р 45 мл алдын ала фильтрленген қызыл суданмен G Р қыздырмай қанықтырылған сүт қышқылы Р ерітіндісі қосылады. Сүт қышқылы қызусыз баяу қанықтырылады, сондықтан әрдайым артық бояу қажет.
В ерітіндісі. 10 мл қаныққан анилин Р ерітіндісін дайындайды және фильтрден өткізеді.
С ерітіндісі. 75 мг калий йодиді Р суда Р ерітіліп, сол еріткішпен 70 мл көлеміне жеткізіледі. Алынған ерітіндіге 10 мл 96% этанол Р және 0,1 г йод Р қосылады және шайқалады.
А және В ерітінділері араластырылады, С ерітіндісі қосылады.
Морфин гидрохлориді.C17H20ClNO3-3H2O. (Mr 375,8).[6055-06-7].
7,8-Дидегидро-4,5а-эпокси- 17-метилморфинан-3,6а-диолгидрогидрат.
Құрамында сусыз субстанцияға шаққанда кемінде 98,0% және 102,0%-дан аспайтын C17H20ClNO3 бар.
Ақ немесе ақшыл, кристалл ұнтақ немесе түссіз, жібектей инелер немесе текше массалар құрғақ ауада ұшып кетеді.
Суда ериді, 96% этанолда аз ериді, толуолда мүлде ерімейді.
Морфолин. G4H9NO. (Mr 87,12). [110-91-8]. Тетрагидро-1,4-оксазин.
Түссіз, гигроскопиялық, тұтанғыш сұйықтық. Суда және 96% этанолда ериді.
d2020 шамамен 1,01.
Қайта айдау температурасының шегі (2.1.2.11). 126 °С-дан 130 °С-ға дейін; кем дегенде 95% қайта айдалуға тиіс.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Мочевина. CH4N20. (Mr 60,1). [57-13-6].
Құрамында сусыз субстанцияға шаққанда кемінде 98,5% және 101,5%-дан аспайтын карбамид бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе мөлдір кристалдар. Аздап гигроскопиялық.
Суда өте тез ериді, 96% этанолда ериді, метиленхлоридте мүлде ерімейді.
Сусыз құмырсқа қышқылы. CH202 (Mr 46.03). [64-18-6].
Құрамында кемінде 98,0% (м/м) CH202 бар.
Түссіз сұйықтық. Коррозияны тудырады, сумен және 96% этанолмен араласады.
d2020 шамамен 1,22.
Санын анықтау. 10 мл су Р конустық колбаға салынып, дәл өлшенеді, шамамен 1 мл сусыз құмырсқа қышқылын тез қосып, қайтадан өлшенеді.
50 мл су Р қосып, индикатор ретінде 0,5 мл фенолфталеин Р ерітіндісін қолдана отырып, 1 м натрий гидроксиді ерітіндісімен титрленеді.
1 мл 1 м натрий гидроксиді ерітіндісі 46,03 мг СН202-ге сәйкес келеді.

В стакане вместимостью 150 мл смешивают растертые в порошок 4 г аммония молибдата Р и 0,1 г аммония ванадата Р, прибавляют 70 мл воды Р и перемешивают стеклянной палочкой до растворения. Через несколько минут должен образоваться прозрачный раствор, к которому прибавляют 20 мл азотной кислоты Р и дово¬дят объем раствора водой Р до 100 мл.
Молочная кислота. C3H6O3. (Mr 90,1). [50-21-5].
Смесь 2-гидроксипропановой кислоты, ее продуктов конденсации, таких как лактоил-мо- лочная кислота и полимолочная кислота, и воды. Равновесие между молочной кислотой и полимолочной кислотой зависит от концентра¬ции и температуры. Обычно это рацемат ((RS) — молочная кислота).
Содержит не менее 88,0 % (м/м) и не более 92,0      % (м/м) C3H6O3.
Бесцветная или светло-желтого цвета сиро-пообразная жидкость.
Смешивается с водой и с 96 % этанолом.
Молочной кислоты реактив.
Раствор А. К 60 мл молочной кислоты Р прибавляют 45 мл предварительно отфильт-рованного раствора молочной кислоты Р, насыщенного без нагревания суданом красным G Р. Кислота молочная насыщается медленно без нагревания, поэтому всегда необходим избыток красителя.
Раствор В. Готовят 10 мл насыщенного раствора анилина Р и фильтруют.
Раствор С. 75 мг калия йодида Р раство-ряют в воде Р и доводят тем же растворите¬лем до объема 70 мл. К полученному раство¬ру прибавляют 10 мл 96 % этанола Р и 0,1 г йода Р, встряхивают
Смешивают растворы А и В, прибавляют раствор С.
Морфина гидрохлорид. C17H20CINO3 3H2O. (Mr 375,8).[6055-06-7]. 7,8-Дидегидро-4,5а-эпокси- 17-метилморфинан-3,6а-диолгидрогидрат.
Содержит не менее 98,0 % и не более 102,0 % C17H20CINO3 в пересчете на безводную субстанцию.
Белый или почти белый, кристаллический порошок или бесцветные, шелковистые иглы или кубические массы, выветривается в сухом воздухе.
Растворим в воде, малорастворим в 96 % этаноле, практически нерастворим в толуоле.
Морфолин. C4H9NO. (Mr 87,12). [110-91-8]. Тетрагидро-1,4-оксазин.
Бесцветная, гигроскопическая, воспламе-няющаяся жидкость. Растворим в воде и 96 % этаноле.
около 1,01.
Температурные пределы перегонки (2.1.2.11). От 126 °С до 130 °С; должно перегоняться не менее 95 %.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Мочевина. CH4N2O. (Mr 60,1). [57-13-6].
Содержит не менее 98,5 % и не более 101,5 % карбамида в пересчете на безводную субстанцию.
Кристаллический порошок белого или поч¬ти белого цвета или прозрачные кристаллы. Слегка гигроскопична.
Очень легко растворима в воде, растворима в 96 % этаноле, практически не растворима в метиленхлориде.
Муравьиная кислота безводная. СН2O2 (Mr 46,03). [64-18-6].
Содержит не менее 98,0 % (м/м) СН2O2.
Бесцветная жидкость. Вызывает коррозию, смешивается с водой и 96 % этанолом.
около 1,22.
Количественное определение. 10 мл воды Р помещают в коническую колбу, точно взвешивают, быстро прибавляют около 1 мл кислоты муравьиной безводной и снова взвешивают. Прибавляют 50 мл воды Р и титруют 1 Mраствором натрия гидроксида, используя в качестве инди-катора 0,5 мл раствора фенолфталеина Р.
1 мл 1 Mраствора натрия гидроксида соот-ветствует 46,03 мг СН2O2.

Мышьяк триоксиді. As2O3. (Mr 197,8). [1327-53-3]. Мышьяк оксиді(Ш).
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе масса. Суда аздап ериді, қайнаған суда ериді.
Натрий. Na. (Ar 22,99). [7440-23-5].
Жаңа кесілген металл жылтыр күміс-сұр бетке ие. Ауада ол тез күңгірттенеді және натрий карбонатына айналатын натрий оксидіне толық тотығады. Сутегі мен натрий гидроксидін қалыптастыру үшін сумен қатты әрекеттеседі; сутегі мен натрий метилатын қалыптастыру үшін сусыз метанолда ериді; мұнай эфирінде мүлде ерімейді. Мұнай эфирінде немесе сұйық парафинде сақтайды.
Натрий азиді. NaN3. (Mr 65,02). [26628-22-8]. Натрий азиді.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ және ақ түсті кристалдар. Суда тез ериді, 96% этанолда аз ериді.
Натрий арсениті. NaAsO2. (Mr 129,91). [7784-46-5]. Натрий метаарсениті.
Натрий арсениті ерітіндісі.
5,0 г натрий арсениті Р 30 мл 1 М натрий гидроксиді Р ерітіндісінде ерітіліп, 0 °С температураға дейін салқындатылады және 65 мл сұйылтылған хлорсутек қышқылын Р араластыру арқылы қосылады.
Натрий аскорбаты ерітіндісі. [134-03-2].
3,5 г аскорбин қышқылы Р 20 мл 1 м натрий гидроксиді Р ерітіндісінде ериді. Пайдаланар алдында бірден дайындаңыз.
Натрий ацетаты. C2H3Na02-3H20. (Mt 136,1). [6131-90-4]. Натрий ацетаты тригидраты.
Құрамында құрғақ субстанцияға есептегенде кемінде 99,0% және 101,0%-дан аспайтын С2Н3№02-3Н20 бар.
Ақ немесе ақшыл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда өте тез ериді, 96% этанолда ериді.
Сусыз натрий ацетаты. C2H3NaO2. (Mr 82,03). [127-09-3].
Түссіз кристалдар немесе түйіршіктер. Суда өте тез ериді, 96% этанолда баяу ериді.
Кептіру кезінде салмақ жоғалтуы (2.1.2.31). 2,0%-дан артық емес. Анықтау 105 °C температурада жүргізіледі.
Натрий бикарбонаты. [144-55-8].
Натрий гидрокарбонаты Р қараңыз.
Натрий бутансульфонаты. C4H9NaO3S. (Mr 160,16). [2386-54-1]. Натрий бутансульфонаты.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда ериді.
Балқу температурасы 300 °С-дан жоғары.
Натрий висмутататы. NaBiO3. (Mr 279,97). [12232-99-4]. Натрий висмутататы.
Құрамында кемінде 85,0% NaBiO3 бар.
Сары немесе сарғыш-қоңыр түсті ұнтақ. Ылғалдың немесе жоғары температураның әсерінен баяу ыдырайды, суық суда мүлде ерімейді.
Санын анықтау. 0,200 г-ны 10 мл калий йодиді Р ерітіндісінде 200 г/л суспензияланады, 20 мл сұйылтылған Р күкірт қышқылы қосылады және 1 мл крахмал Р ерітіндісін индикатор ретінде қолдана отырып, сарғыш түс алғанға дейін 0,1 м натрий тиосульфатының ерітіндісімен титрленеді.

Мышьяка триоксид. As2O3. (Mr 197,8). [1327-53-3]. Оксид мышьяка(III).
Кристаллический порошок или масса бело¬го или почти белого цвета. Мало растворим в воде, растворим в кипящей воде.
Натрий. Na. (Ar 22,99). [7440-23-5].
Металл, на свежем срезе имеет блестящую серебристо-серую поверхность. На воздухе быстро тускнеет и полностью окисляется до натрия оксида, который превращается в натрия карбонат. Бурно реагирует с водой с образованием водорода и натрия гидроксида; растворим в метаноле безводном с образованием водорода и натрия метилата; практически не растворим в петролейном эфире. Хранят в петролейном эфире или жидком парафине.
Натрия азид. NaN3. (Мг 65,02). [26628-22-8]. Азид натрия.
Кристаллический порошок белого или поч¬ти белого цвета или кристаллы белого цвета. Легко растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле.
Натрия арсенит. NaAsO2. (Мг 129,91). [7784-46-5]. Метаарсенит натрия.
Натрия арсенита раствор.
5,0 г натрия арсенита Р растворяют в 30 мл 1 Мраствора натрия гидроксида, охлаждают до температуры 0 °С и добавляют при перемешивании 65 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р.
Натрия аскорбата раствор. [134-03-2].
3,5 г кислоты аскорбиновой Р растворяют в 20 мл 1 М раствора натрия гидроксида. Гото¬вят непосредственно перед использованием.
Натрия ацетат. C2H3NaO2-3H2O. (Mt 136,1). [6131-90-4]. Ацетата натрия тригидрат.
Содержит не менее 99,0 % и не более 101,0% C2H3NaO2-3H2O в пересчете на сухую субстанцию.
Порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Oчень легко растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Натрия ацетат безводный. C2H3NaO2. (Мг 82,03). [127-09-3].
Бесцветные кристаллы или гранулы. Oчень легко растворим в воде, умеренно растворим в 96 % этаноле.
Потеря в массе при высушивании (2.1.2.31). Не более 2,0 %. Oпределение проводят при тем-пературе 105 °С.
Натрия бикарбонат. [144-55-8].
См. Натрия гидрокарбонат Р.
Натрия бутансульфонат. C4H9NaO3S.
(МГ 160,16). [2386-54-1].Бутансульфонат натрия.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Растворим в воде.
Температура плавления более 300 °С.
Натрия висмутатат. NaBiO3. (Мг 279,97). [12232-99-4]. Висмутатат натрия.
Содержит не менее 85,0 % NaBiO3.
Порошок желтого или желтовато-коричневого цвета. Медленно разлагается под действием влаги или высокой температуры, практически не растворим в холодной воде.
Количественное определение. 0,200 г сус-пендируют в 10 мл раствора 200 г/л калия йодида Р, прибавляют 20 мл серной кислоты разбавленной Р и титруют 0,1 М раствором натрия тиосульфата до получения оранжевой окраски, используя в качестве индикатора 1 мл раствора крахмала Р.

Құрамында шаққанда сілтілер жиынтығының кемінде 97,0% және 100,5%-дан аспайтын NaOH бар.
Түйіршіктер, таяқшалар немесе пластиналар түріндегі ақ немесе ақшыл түсті кристалл масса. Ауада жайылады, ауаның көміртегі диоксидін оңай жұтады.
Суда өте тез ериді, 96% этанолда тез ериді.
Натрий гидроксиді ерітіндісі.
20,0 г натрий гидроксидін Р суда Р ерітеді және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 100,0 мл-ге жеткізеді. Ерітінді концентрациясы индикатор ретінде метил қызғылт сары Р ерітіндісін қолдана отырып, 1 М хлорсутегі қышқылымен титрлеумен анықталады; қажет болған жағдайда ерітінді 200 г/л концентрациясына дейін күшейтіледі немесе сұйылтылады.
Натрий гидроксиді ерітіндісі 2М.
84 г натрий гидроксидін Р көміртегі диоксиді жоқ суда Р ерітеді және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 1000,0 мл-ге жеткізеді.
Сұйылтылған натрий гидроксиді ерітіндісі.
8,5 г натрий гидроксидін Р суда Р ерітеді және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 100 мл-ге жеткізеді.
Натрий гидроксиді метанол ерітіндісі.
40 мг натрий гидроксидін Р 50 мл суда Р ерітеді, алынған ерітінді салқындатылып, 50 мл метанол Р қосылады.
Натрий гидроксиді метанол ерітіндісі Р1.
200 мг натрий гидроксидін Р 50 мл суда Р ерітеді, алынған ерітінді салқындатылып, 50 мл метанол Р қосылады.
Натрий гидроксиді концентрацияланған ерітіндісі.
42 г натрий гидроксидін Р суда Р ерітеді және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 100 мл-ге жеткізеді.
Натрий гидросульфаты. NaHS04. (Mr 120,1). [7681-38-1]. Натрий гидросульфаты.
Суда тез ериді, қайнаған суда өте тез ериді. 96% этанолда натрий сульфаты мен бос күкірт қышқылына ыдырайды.
Балқу температурасы шамамен 315 °C.
Натрий гидросульфиті. NaHS03. (Mr 104,1). [7631-90-5]. Натрий гидросульфиті.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ.
Суда тез ериді, 96% этанолда баяу ериді.
Ауада күкірт диоксиді ішінара жоғалады және біртіндеп сульфатқа тотығады.
Натрий гипобромитінің ерітіндісі.
20 мл концентрацияланған натрий гидроксиді Р ерітіндісі және 500 мл су Р мұз ваннасында араластырылады, 5 мл бром ерітіндісі Р қосылады және ерігенше мұқият араластырылады. Тікелей пайдаланар алдында дайындалады.
Натрий гипофосфиті. NaH22H2О. (Mr 106,0). [10039-56-2]. Натрий фосфинатының моногидраты.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар. Гигроскопиялық, суда тез ериді, 96% этанолда ериді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Натрий гипохлоритінің концентрацияланған ерітіндісі.
Құрамында 25 г/л-ден 30 г/л-ге дейін белсенді хлор бар.
Сұйықтық сарғыш түсті, сілтілі реакцияға ие.

Содержит не менее 97,0 % и не более 100,5 % суммы щелочей в пересчете на NaOH.
Кристаллическая масса белого или почти белого цвета в виде гранул, палочек или пластинок. Расплывается на воздухе, легко поглощает углерода диоксид воздуха.
Очень легко растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле.
Натрия гидроксида раствор.
20,0 г натрия гидроксида Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл. Концентрацию раствора определяют титрованием хлороводородной кислотой, используя в качестве индикатора раствор метилового оранжевого Р; при необходимости, раствор укрепляют или разбавляют до концентрации 200 г/л.
Натрия гидроксида 2 М раствор.
84 г натрия гидроксида Р растворяют в воде, свободной от углерода диоксида, Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Натрия гидроксида раствор разбавленный.
8,5 г натрия гидроксида Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100 мл.
Натрия гидроксида метанольный раствор.
40 мг натрия гидроксида Р растворяют в 50 мл воды Р, полученный раствор охлаждают и прибавляют 50 мл метанола Р.
Натрия гидроксида метанольный раствор Р1.
200 мг натрия гидроксида Р растворяют в 50 мл воды Р, полученный раствор охлаждают и прибавляют 50 мл метанола Р.
Натрия гидроксида раствор концентрированный.
42 г натрия гидроксида Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100 мл.
Натрия гидросульфат. NaHSO4. г 120,1). [7681-38-1]. Гидросульфат натрия.
Легко растворим в воде, очень легко растворим в кипящей воде. Разлагается в 96 % этаноле на натрий сульфат и свободную кислоту серную.
Температура плавления около 315 °C.
Натрия гидросульфит. NaHSO3. г 104,1). [7631-90-5]. Гидросульфит натрия.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета.
Легко растворим в воде, умеренно растворим в 96 % этаноле.
На воздухе частично теряет серы диоксид и постепенно окисляется до сульфата.
Натрия гипобромита раствор.
20 мл раствора натрия гидроксида, концентрированного Р и 500 мл воды Р смешивают на ледяной бане, прибавляют 5 мл раствора брома Р и осторожно перемешивают до растворения. Готовят непосредственно перед использованием.
Натрия гипофосфит. NaH2PO2H2O. г 106,0). [10039-56-2]. Фосфината натрия моногидрат.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы. Гигроскопичен, легко растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Натрия гипохлорита раствор концентрированный.
Содержит от 25 г/л до 30 г/л активного хлора.
Жидкость желтоватого цвета, имеет щелочную реакцию.

Санын анықтау. 50 мл су Р бар колбаға 1 г калий йодиді Р және 12,5 мл сұйылтылған сірке қышқылын Р сумен Р 10,0 мл натрий гипохлоритінің концентрацияланған ерітіндісін сумен Р 100,0 мл көлемге дейін жеткізеді, алынған ерітіндінің 10,0 мл реактивтері бар колбаға құяды және 1 мл крахмал Р ерітіндісін индикатор ретінде пайдалана отырып, 0,1 М натрий тиосульфаты ерітіндісімен титрлейді.
1 мл 0,1 М натрий тиосульфаты ерітіндісі 3,546 Mr белсенді хлорға сәйкес келеді.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Натрий глюкуронаты. C6H9NaО7-H2О. (Mr 234,1).
Натрий D-глюкуронатының моногидраты.
шамамен +21,5. Анықтау 20 г/л ерітіндіні пайдалана отырып жүргізіледі.
Натрий дезоксирибонуклеаты. (Шамамен 85% салыстырмалы молекулалық салмағы 2-107 немесе одан көп). [73049-39-5].
Ақ немесе ақшыл түсті талшықты зат; бұзау тимусынан алынады.
Жарамдылыққа сынау. 10 мг рН 6,5 имидазол буферлік ерітіндіде Р ерітіледі және ерітіндінің көлемін сол буферлік ерітіндімен 10,0 мл-ге жеткізеді (А ерітіндісі). 2,0 мл А ерітіндісі рН 6,5 имидазол буферлік ерітіндісімен Р 50,0 мл көлеміне дейін жеткізіледі, алынған ерітіндінің оптикалық тығыздығы (2.1.2.24), толқын ұзындығы 260 нм кезінде өлшенеді, 0,4-тен 0,8-ге дейін болуы тиіс.
0,5 мл А ерітіндісіне 0,5 мл рН 6,5 имидазол буферлік ерітіндісі Р, 3 мл ерітінді 25 г/л хлор қышқылы қосылады; центрифугаланатын тұнба пайда болады. Толқын ұзындығы 260 нм болатын тұнба үстіндегі сұйықтықтың оптикалық тығыздығы 1 мл болатын рН 6,5 имидазол буферлік ерітіндісінен Р және 3 мл хлор қышқылының 25 г/л (HClO4) ерітіндісінен тұратын қоспа пайдаланып өлшенеді. Оптикалық тығыздығы 0,3-тен аспауы тиіс.
Екі пробирканың әрқайсысына 0,5 мл А ерітіндісі және 0,5 мл стрептодорназа салыстыру ерітіндісі, олардың құрамында 10 МЕ/мл рН 6,5 имидазол буферлік ерітіндіде Р бір пробиркаға 3 мл 25 г/л (HClO4) хлор қышқылы қосылады; тұнба пайда болады, ол центрифугаланады және тұнба үстіндегі сұйықтық (А) жиналады. Басқа пробирканы 37 °С температурада 15 минут қыздырады, 3 мл ерітіндіні 25 г/л хлор қышқылына қосады, центрифугалайды және тұнба үстіндегі сұйықтықты (В) жинайды. Тұндыру үстіндегі сұйықтықтың (В) оптикалық тығыздығын 260 нм толқын ұзындығында компенсациялық ерітінді ретінде қондыру үстіндегі сұйықтықты (А) пайдалана отырып өлшейді. Оптикалық тығыздық кемінде 0,15 болуы тиіс.
Натрий декансульфонаты. C10H21Na3S. (Mr 244,3). [13419-61-9].
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе қабыршақ. Суда тез ериді, метанолда ериді.
Натрий дигидрофосфаты. NaН2Р04-2Н2О. (Mr 156,0). [13472-35-0]. Натрий дигидрофосфатының дигидраты.
Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 98,0% және 100,5%-дан аспайтын NaH2P04 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда өте тез ериді, 96% этанолда өте аз ериді.
Сусыз натрий дигидрофосфаты. NaН2Р04. (Mr 120,0). [7558-80-7].
Ақ немесе ақшыл түсті, гигроскопиялық ұнтақ.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Натрий дигидрофосфатының моногидраты. NaН2Р042О. (Mr 138,0). [10049-21-5].
Ақ немесе ақшыл түсті кристалдар немесе түйіршіктер, ауада аздап бұлдыр. Суда тез ериді, 96% этанолда мүлде ерімейді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Натрий дитиониті. Na2S204. (Mr 174,1). [7775-14-6]. Натрий дитиониті.
Ақ немесе сұр-ақ түсті кристалл ұнтақ; ауада тотығады. Суда өте тез ериді, 96% этанолда аз ериді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Натрий диэтилдитиокарбаматы. C5H10NNaS2'3H20. (Mr 225,3). [20624-25-3].
Түссіз немесе ақ түсті кристалдар. Суда тез ериді, 96% этанолда ериді. Түссіз су ерітіндісі.

Количественное определение. В колбу с 50 мл воды Р последовательно помещают 1 г калия йодида Р и 12,5 мл уксусной кислоты, разбавленной Р. 10,0 мл концентрированного раствора натрия гипохлорита, доводят водой Р до объема 100,0 мл. 10,0 мл полученного раствора помещают в колбу с реактивами и титруют 0,1 М раствором натрия тиосульфата, используя в качестве индикатора 1 мл раствора крахмала Р.
1 мл 0,1 М раствора натрия тиосульфата соответствует 3,546 мг активного хлора.
Хранят в защищенном от света месте.
Натрия глюкуропат. C6H9NaO7-H2O. г 234,1). Натрия D-глюкуроната моногидрат.
[а]д около +21,5. Определение проводят, используя раствор 20 г/л.
Натрия дезоксирибонуклеат. (Около 85 % имеет относительную молекулярную массу 2-Ю7 или более). [73049-39-5].
Волокнистое вещество белого или почти белого цвета; получают из тимуса теленка.
Испытание на пригодность. 10 мг растворяют в имидазольном буферном растворе с pH 6,5 Р и доводят объем раствора тем же буферным раствором до 10,0 мл (раствор А). 2,0 мл раствора А доводят имидазольным буферным раствором с pH 6,5 Р до объема 50,0 мл. Оптическая плотность (2.1.2.24) полученного раствора, измеренная при длине волны 260 нм, должна быть от 0,4 до 0,8.
К 0,5 мл раствора А прибавляют 0,5 мл имидазольного буферного раствора с pH 6,5 Р, 3 мл раствора 25 г/л кислоты хлорной; образуется осадок, который центрифугируют. Измеряют оптическую плотность надосадочной жидкости при длине волны 260 нм, используя в качестве компенсационной жидкости смесь, состоящую из 1 мл имидазольного буферного раствора с pH <5,5 Р и 3 мл раствора 25 г/л (НСЮ4) кислоты хлорной. Оптическая плотность должна быть не более 0,3.
В каждую из двух пробирок помещают по 0,5 мл раствора А и 0,5 мл раствора сравнения стрептодорназы, содержащего 10 МЕ/мл в имидазольном буферном растворе с pH 6,5 Р.
В одну пробирку тотчас прибавляют 3 мл раствора 25 г/л (НСЮ4) кислоты хлорной; образуется осадок, который центрифугируют и собирают надосадочную жидкость (А). Другую пробирку нагревают при температуре 37 °C в течение 15 мин, прибавляют 3 мл раствора 25 г/л кислоты хлорной, центрифугируют и собирают надосадочную жидкость (В). Измеряют оптическую плотность надосадочной жидкости (В) при длине волны 260 нм, используя в качестве компенсационного раствора надосадочную жидкость (А). Оптическая плотность должна быть не менее 0,15.
Натрия декансульфонат. CioH2iNa3S. г 244,3). [13419-61-9].
Кристаллический порошок или хлопья белого, или почти белого цвета. Легко растворим в воде, растворим в метаноле.
Натрия дигидрофосфат. NaH2PO4-2H2O. г 156,0). [13472-35-0]. Дигидрофосфата натрия дигидрат.
Содержит не менее 98,0 % и не более 100,5 % NaH2PC>4 в пересчете на сухую субстанцию.
Порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Очень легко растворим в воде, очень мало растворим в 96 % этаноле.
Натрия дигидрофосфат безводный. NaH2PO4. г 120,0). [7558-80-7].
Порошок белого или почти белого цвета, гигроскопичен.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Натрия дигидрофосфата моногидрат.
NaH2PO4 H2O. г 138,0). [10049-21-5].
Кристаллы или гранулы белого, или почти белого цвета, слегка расплывающиеся на воздухе. Легко растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Натрия дитионит. Na2S2O4. г 174,1). [7775-14-6]. Дитионит натрия.
Кристаллический порошок белого или серовато-белого цвета; на воздухе окисляется. Очень легко растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Натрия диэтилдитиокарбамат.
C5H10NNaS2-3H2O. г 225,3). [20624-25-3].
Бесцветные или белого цвета кристаллы. Легко растворим в воде, растворим в 96 % этаноле. Водный раствор бесцветный.

Натрий додецилсульфаты. [151-21-3].
Натрий лаурил сульфатын қараңыз.
Құрамында кемінде 99,0% натрий додецил-сульфаты бар.
Натрий йодиді. NaI. (Mr 149,9). [7681-82-5]. Натрий йодиді.
Құрғақ субстанцияға шаққанда құрамында кемінде 99,0% және 100,5%-дан аспайтын NaI бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар. Гигроскопиялық.
Суда өте тез ериді, 96% этанолда тез ериді.
Натрий карбонаты. Na2CO310H20. (Mr 286,1). [6132-02-1]. Натрий карбонатының декагидраты.
Құрамында кемінде 36,7% және 40,0%-дан аспайтын Na2CO3 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз, мөлдір кристалдар. Ауада ауа райы.
Суда тез ериді, 96% этанолда мүлде ерімейді.
Сусыз натрий карбонаты. Na2CO3. (Mr 106,0). [497-19-8]. Динатрий карбонаты.
Ақ немесе ақшыл түсті, гигроскопиялық ұнтақ. Суда тез ериді.
Шамамен 300 °С температурада кептіру кезінде массаның жоғалуы 1%-дан аспауы тиіс.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Натрий карбонаты ерітіндісі.
106 г/л сусыз натрий карбонаты Р ерітіндісі.
Натрий карбонаты ерітіндісі Р1.
0,1 м натрий гидроксиді ерітіндісіндегі 20 г/л сусыз натрий карбонаты Р.
Натрий кобальтинитриті. Na3[Co(NO2)6]. (Mr 403,9). [13600-98-1]. Натрий гексанитрокобальтаты(Ш).
Ұнтақ сарғыш-сары түсті. Суда тез ериді, 96% этанолда аз ериді.
Натрий кобальтинитриті ерітіндісі.
Ерітінді 100 г/л.
Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Натрий лаурилсульфаты. [151-21-3]. Натрий лаурилсульфаты.
Негізінен натрий додецилсульфатынан тұратын натрий алкилсульфаттарының қоспасы (C12H25Na04S,Mr288,4). Субстанцияда C12H25Na04S шаққанда кемінде 85,0% натрий алкилсульфаттары бар.
Ақ немесе бозғылт сары түсті ұнтақ немесе кристалдар.
96% этанолда жартылай еритін опалесцирлеуші ерітінді қалыптастыру үшін суда тез ериді.
Натрий метабисульфиті. Na2S2O5. (Mr 190,1). [7681-57-4]. Натрий дисульфиті.
Құрамында кемінде 95,0% және 100,5 %-дан аспайтын Na2S2O5 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда тез ериді, 96% этанолда аз ериді.
Натрий метансульфонаты. СН3S03Na. (Mr 118,1). [2386-57-4].
Ақ немесе ақшыл түсті, гигроскопиялық кристалл ұнтақ.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Натрий молибдаты. Na2MoO4-2H2O. (Mr 242,0). [10102-40-6]. Динатрий молибдатының дигидраты.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар. Суда тез ериді.
Натрий нафтохинонсульфонаты. C10H5NaO5S. (Mr 260,2). [521-24-4]. Натрия 1,2-нафтохинон- 4-сульфонат.
Сарыдан сарғыш-сарыға дейін кристалл ұнтақ. Суда тез ериді, 96% этанолда мүлде ерімейді.

Натрия додецилсульфат. [151-21-3].
См. Натрия лаурилсулъфат.
Содержит не менее 99,0 % натрия додецилсульфата.
Натрия йодид. Nal. г 149,9). [7681-82-5]. Йодид натрия.
Содержит не менее 99,0 % и не более
100,5 % Nal в пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы. Гигроскопичный.
Очень легко растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле.
Натрия карбонат. Na2CO3-10H2O. г 286,1). [6132-02-1]. Карбоната натрия декагидрат.
Содержит не менее 36,7 % и не более 40,0 % Na2CO3.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные, прозрачные кристаллы. Выветривается на воздухе.
Легко растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Натрия карбонат безводный. Na2CO3. г 106,0). [497-19-8]. Динатрия карбонат.
Порошок белого или почти белого цвета, гигроскопичен. Легко растворим в воде.
Потеря в массе при высушивании при температуре около 300°C должна быть не более 1 %.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Натрия карбоната раствор.
Раствор 106 г/л натрия карбоната безводного Р.
Натрия карбоната раствор Р1.
Раствор 20 г/л натрия карбоната безводного Р в 0,1 М растворе натрия гидроксида.
Натрия карбоната раствор Р2.
Раствор 40 г/л натрия карбоната безводного Р в 0,2 М растворе натрия гидроксида.
Натрия кобальтинитрит. Na3[Co(NO2)6]. г 403,9). [13600-98-1]. Гексанитрокобальтат(Ш) натрия.
Порошок оранжево-желтого цвета. Легко растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле.
Натрия кобальтинитрита раствор.
Раствор 100 г/л.
Готовят непосредственно перед использованием.
Натрия лаурилсульфат. [151-21-3]. Лаурилсульфат натрия.
Смесь натрия алкилсульфатов, состоящих преимущественно из натрия додецилсульфата (Ci2H25NaO4SrMr288,4). Субстанция содержит не менее 85,0 % натрия алкилсульфатов в пересчете на Ci2H25NaO4S.
Порошок или кристаллы белого, или бледно-желтого цвета.
Легко растворим в воде с образованием опалесцирующего раствора, частично растворим в 96 % этаноле.
Натрия метабисульфит. Na2S2O5. г 190,1). [7681-57-4]. Дисульфит натрия.
Содержит не менее 95,0 % и не более 100,5 %Na2S2O5.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Легко растворим в воде, малорастворим в 96 % этаноле.
Натрия метансульфонат. CH3SO3Na. (М 118,1). [2386-57-4].
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета, гигроскопичен.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Натрия молибдат. Na2MoO4-2H2O. г 242,0). [10102-40-6]. Молибдата динатрия дигидрат.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы. Легко растворим в воде.
Натрия нафтохинонсульфонат. CioHsNaOsS. г 260,2). [521-24-4]. Натрия 1,2-нафтохинон- 4-сульфонат.
Кристаллический порошок от желтого до оранжево-желтого цвета. Легко растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.

Натрий нитраты. NaNO3. (Mr 85,0). [7631-99-4]. Натрий нитраты.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ немесе түйіршіктер немесе ауада бұлдыр түссіз мөлдір кристалдар.
Суда тез ериді, 96% этанолда аз ериді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Натрий нитриті. NаNO2.      (Mr 69,0). [7632-00-0]. Натрий нитриті.
Құрамында кемінде 97,0% NаNO2 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті түйіршіктелген ұнтақ немесе сәл сарғыш түсті кристалл ұнтақ. Суда тез ериді.
Санын анықтау. 0,100 г натрий нитриті Р 50 мл суда Р ерітіледі, 50,0 мл 0,02 м калий перманганатын, 15 мл сұйылтылған күкірт қышқылын Р, 3 г калий йодиді Р қосады және титрлеудің соңында индикатор ретінде 1 мл крахмал ерітіндісін Р қолдана отырып, 0,1 м натрий тиосульфаты ерітіндісімен титрленеді.
1 мл 0,02 калий перманганатының ерітіндісі 3,450 мг NaNO2-ге сәйкес келеді.
Натрий нитритінің ерітіндісі.
Ерітінді 100 г/л.
Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Натрий нитропруссиді. Na2[Fe(CN)5(NO)] 2H2O. (Mr 298,0). [13755-38-9]. Пентацианонит-розилферрат(Ш) натрий дигидраты.
Ұнтақ немесе кристалдар қызғылт қоңыр түсті. Суда тез ериді, 96% этанолда аз ериді.
Натрий оксалаты. C2Na2O4. (Mr 134,0). [62-76-0]. Натрий оксалаты.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда ериді, 96% этанолда мүлде ерімейді.
Натрий октансульфонаты. C8H17NaO3S. (Mr 216,3). [5324-84-5].
Құрамында кемінде 98,0 % C8H17NaO3S бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе қабыршақ. Суда тез ериді, метанолда ериді.
Оптикалық тығыздығы (2.1.2.24). Ерітіндінің оптикалық тығыздығы 54 г/л толқын ұзындығы 200 нм кезінде 0,10-нан, ал толқын ұзындығы 250 нм кезінде 0,01-ден аспауы тиіс.
Натрий октилсульфаты. C8H17Na04S. (Mr 232,3). [142-31-4].
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе қабыршақ. Суда тез ериді, метанолда ериді.
Натрий пентансульфонаты. C5H11NaO3S. (Mr 174,2). [22767-49-3].
Ақ немесе ақшыл түсті қатты кристалды зат. Суда ериді.
Натрий перйодаты. NaI04. (Mr 213,9). [7790-28-5]. Натрий метаперйодаты.
Құрамында кемінде 99,0% NaI04 бар.
Кристалл ұнтақ немесе ақ немесе ақшыл түсті кристалдар. Суда және минералды қышқылдарда ериді.
Натрий перийодаты ерітіндісі.
1,07 г натрий периодаты Р суда Р ерітіледі, 5 мл ерітілген күкірт қышқылы Р қосып, ерітінді көлемін 100.0 мл-ге жеткізеді. Пайдаланар алдында тікелей дайындалады.
Натрий перхлораты. NaClO4- H2O. (Mr 140,5). [7791-07-3]. Натрий перхлораты.

Натрия нитрат. NaNO3. г 85,0). [7631-99-4]. Нитрат натрия.
Порошок или гранулы белого, или почти белого цвета или бесцветные прозрачные кристаллы, расплывающиеся на воздухе.
Легко растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Натрия нитрит. NaNO2. г 69,0). [7632-00-0]. Натрия нитрит.
Содержит не менее 97,0 % NaNO2.
Гранулированный порошок белого или почти белого цвета или кристаллический порошок слегка желтоватого цвета. Легко растворим в воде.
Количественное определение. 0,100 г натрия нитрита Р растворяют в 50 мл воды Р, прибавляют 50,0 мл 0,02 Мраствора калия перманганата, 15 мл серной кислоты разбавленной Р, 3 г калия иодида Р и титруют 0,1 М раствором натрия тиосульфата, используя в качестве индикатора в конце титрования 1 мл раствора крахмала Р.
1 мл 0,02 раствора калия перманганата соответствует 3,450 мг NaNO2.
Натрия нитрита раствор.
Раствор 100 г/л.
Готовят непосредственно перед использованием.
Натрия нитропруссид. Na2[Fe(CN)5(NO)]- 2Н2О. г 298,0). [13755-38-9]. Пентацианонит-розилферрата(Ш) натрия дигидрат.
Порошок или кристаллы красновато-коричневого цвета. Легко растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле.
Натрия оксалат. C2Na2O4. г 134,0). [62-76-0]. Оксалат натрия.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Натрия октансульфонат. C8Hi7NaO3S. (М 216,3). [5324-84-5].
Содержит не менее 98,0 % C8Hi7NaO3S.
Кристаллический порошок или хлопья белого или почти белого цвета. Легко растворим в воде, растворим в метаноле.
Оптическая плотность (2.1.2.24). Оптическая плотность раствора 54 г/л при длине волны 200 нм должна быть не более 0,10, а при длине волны 250 нм — не более 0,01.
Натрия октилсульфат. C8H17NaO4S. г 232,3). [142-31-4].
Кристаллический порошок или хлопья белого или почти белого цвета. Легко растворим в воде, растворим в метаноле.
Натрия пентансульфонат. C5HnNaO3S. г 174,2). [22767-49-3].
Твердое кристаллическое вещество белого или почти белого цвета. Растворим в воде.
Натрия перйодат. NaIO4. г 213,9). [7790-28-5]. Метаперйодат натрия.
Содержит не менее 99,0 % NaIO4.
Кристаллический порошок или кристаллы белого, или почти белого цвета. Растворим в воде и минеральных кислотах.
Натрия перйодата раствор.
1,07 г натрия перйодата Р растворяют в воде Р, прибавляют 5 мл серной кислоты, разбавленной Р и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл. Готовят непосредственно перед использованием.
Натрия перхлорат. NaClO4- Н2О. г 140,5). [7791-07-3]. Перхлорат натрия.

Құрамында кемінде 99,0 % NaClO4, H2O бар.
Ақ немесе ақшыл түсті, ауада бұлдыр кристалдар. Суда өте тез ериді.
Тығыз жабық контейнерде сақтайды.
Натрий пикраты сілтілі ерітіндісі.
20 мл пикрин ерітіндісі Р мен 10 мл 50 г/л натрий гидроксиді Р ерітіндісін араластырады, ерітінді көлемін 100 мл-ге жеткізіледі.
Сақтау мерзімі дайындалған сәттен бастап 2 күн.
Натрий пирофосфаты.      Na4P207 10H2O. (Mr 446,1). [13472-36-1]. Дифосфат тетранатриясы декагидраты.
Түссіз, сәл ауа-райы кристалдары. Суда тез ериді.
Натрий родизонаты. C6Na5O6. (Mr 214,0). [523-21-7]. [(3,4,5,6-тетраоксо-циклогекс-1-ен- 1,2-илен-диокси]динатрий.
Кристалдар күлгін. Сарғыш-сары ерітінді қалыптастыру үшін суда ериді.
Ерітінділер тұрақсыз және пайдаланатын күні дайындалады.
Натрий салицилаты. C7H5NaO3. (Mr 160,1). [54-21-7]. Натрий 2-гидроксибензолкарбоксилат.
Құрғақ субстанцияға шаққанда құрамында кемінде 99,0% және 101,0%-дан аспайтын C7H5NaO3 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе кішкентай түссіз кристалдар немесе жылтыр тақталар.
Суда тез ериді, 96% этанолда баяу ериді.
Сусыз натрий сульфаты. [7757-82-6].
600 °С-дан 700 °С-ға дейінгі температурада қыздырылған сусыз натрий сульфаты Сусыз натрий сульфаты жеке фармакопея бабында көрсетілген талаптардан өтуге тиіс.
Кептіру кезінде салмақ жоғалту (2.1.2.31). 0,5%-дан артық емес. Анықтау 130 °C температурада жүргізіледі.
Натрий сульфиді. Na2S-9H2O. (Mr 240,2). [1313-84-4]. Динатрий сульфиді нонагидраты.
Түссіз, тез сарғайған кристалдар ауада бұлдыр. Суда өте тез ериді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Натрий сульфидінің ерітіндісі.
12 г натрий сульфиді Р су Р - глицерин (85 %) Р (10:29) еріткіштердің қоспасын 45 мл қыздырып ерітіледі, содан кейін ерітіндінің көлемін еріткіштердің сол қоспасымен 100 мл-ге жеткізеді. Ерітінді түссіз болуы тиіс.
Натрий сульфиді. Na2SO3-7H2O. (Mr 252,2). [10102-15-5]. Натрий сульфидінің гептагидраты.
Құрамында кемінде 48,0% және 52,5%-дан аспайтын Na2SO3-7H2O бар.
Түссіз кристалдар.
Суда тез ериді, 96% этанолда өте аз ериді.
Сусыз натрий сульфиді. Na2SO3. (Mr 126,0). [7757-83-7]. Натрий сульфиді.
Құрамында кемінде 95,0% және 100,5%-дан аспайтын Na2SO3 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ. Суда тез ериді, 96% этанолда өте аз ериді.
Натрий тартраты. С4Н4Na2O6-2H2O. (Mr 230,1). [6106-24-7]. Динатрий (2R, 3R)-2,3-дигидрокси- бутандиоат дигидраты.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалдар немесе түйіршіктер. Суда өте тез ериді, 96% этанолда мүлде ерімейді.

Содержит не менее 99,0 % NaClO4, Н2О.
Кристаллы белого или почти белого цвета, расплывающиеся на воздухе. Очень легко растворим в воде.
Хранят в плотно закрытом контейнере.
Натрия пикрата щелочной раствор.
Смешивают 20 мл раствора кислоты пикриновой Р и 10 мл раствора 50 г/л натрия гидроксида Р, доводят объем раствора водой Р до 100 мл.
Срок хранения 2 сут с момента приготовления.
Натрия пирофосфат. Na4P2O7-10H2O. г 446,1). [13472-36-1]. Дифосфата тетранатрия декагидрат.
Бесцветные, слегка выветривающиеся кристаллы. Легко растворим в воде.
Натрия родизонат. C6Na2O6. г 214,0). [523-21 -7]. [(3,4,5,6-тетраоксо-циклогекс-1 -ен- 1,2-илен-диокси]динатрий.
Кристаллы фиолетового цвета. Растворим в воде с образованием оранжево-желтого раствора.
Растворы нестабильны и готовят в день использования.
Натрия салицилат. C7H5NaO3. г 160,1). [54-21-7]. Натрия 2-гидроксибензолкарбоксилат.
Содержит не менее 99,0 % и не более 101,0% C7H5NaO3 в пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета, или мелкие бесцветные кристаллы, или блестящие пластинки.
Легко растворим в воде, умеренно растворим в 96 % этаноле.
Натрия сульфат безводный. [7757-82-6].
Прокаленный при температуре от 600 °C до 700 °C натрия сульфат безводный должен выдерживать требования, указанные в частной фармакопейной статье Натрия сульфат безводный.
Потеря в массе при высушивании (2.1.2.31). Не более 0,5 %. Определение проводят при температуре 130 °C.
Натрия сульфид. Na2S-9H2O. (Mr 240, 2). [1313-84-4]. Сульфида динатрия нонагидрат.
Бесцветные, быстро желтеющие кристаллы, расплывающиеся на воздухе. Очень легко растворим в воде.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Натрия сульфида раствор.
12 г натрия сульфида Р растворяют при нагревании в 45 мл смеси растворителей вода Р - глицерин (85 °/о) Р (10:29), затем охлаждают и доводят объем раствора той же смесью растворителей до 100 мл. Раствор должен быть бесцветным.
Натрия сульфит. Na2SO3-7H2O. г 252,2). [10102-15-5]. Сульфита натрия гептагидрат.
Содержит не менее 48,0 % и не более 52,5 % Na2SO3-7H2O.
Бесцветные кристаллы.
Легко растворим в воде, очень мало растворим в 96 % этаноле.
Натрия сульфит безводный. Na2SO3. г 126,0). [7757-83-7]. Сульфит натрия.
Содержит не менее 95,0 % и не более 100,5% Na2SO3.
Порошок белого или почти белого цвета.
Легко растворим в воде, очень мало растворим в 96 % этаноле.
Натрия тартрат. C4H4Na2O6-2H2O. г 230,1). [6106-24-7]. Динатрия (27,37) -2,3-дигидрокси-бутандиоата дигидрат.
Кристаллы или гранулы белого, или почти белого цвета. Очень легко растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.

Натрий тетрадейтериметилсилапентанаты. C6Н92Н4NaO2Si. (Mr 172,3). Натрий (2,2,3,3-тетрадейтеро)-4,4-диметил-4-силапентанаты.
Дейтерирлеу дәрежесі 99 %-дан кем емес. Ақ түсті кристалл ұнтақ. Суда, этанолда және метанолда тез ериді.
Балқу температурасы шамамен 300 °C.
Су және дейтерий оксиді. 0,5% артық емес.
Натрий тетрафенилбораты.      NaВ(С6Н5)4. (Mr 342,2). [143-66-8].
Көлемді ұнтақ ақ немесе сәл сарғыш түсті. Суда және ацетонда тез ериді.
Натрий тетрафенилбораты ерітіндісі.
Ерітінді 10 г/л. Қажет болған кезде пайдаланар алдында фильтрден өткізеді.
Сақтау мерзімі 7 тәулік.
Натрий тиогликоляты. С2Н3NaO2S. (Mr 114,1). [367-51-1]. Натрий меркаптоацетаты.
Түйіршіктелген ұнтақ немесе ақ немесе ақшыл түсті кристалдар. Гигроскопиялық, суда және метанолда тез ериді, 96% этанолда аз ериді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Натрий тиосульфаты. Na2S2O3'5H2O. (Mr 248,2). [10102-17-7]. Натрий тиосульфаты.
Құрамында кемінде 99,0% және 101,0%-дан аспайтын Na2S2O3'5H2O бар.
Мөлдір түссіз кристалдар. Құрғақ ауада ұшып кетеді.
Суда өте тез ериді, 96% этанолда мүлде ерімейді. Кристалдану суында шамамен 49 °С температурада ериді.
Натрий флуоресцеинаты.      С20Н10Na2О5. (Mr 376,3). [518-47-8]. Натрий флуоресцеині. Динатрий 2-(3-оксо-6-оксидо-3Н-ксантен-9-ил)бензоаты.
Шульц көрсеткіші № 880.
Түс индексі (С. I.) № 45350.
Ұнтақ қызғылт-қызыл. Суда тез ериді. Сулы ерітінділерде қарқынды сарғыш-жасыл флуоресценция бар.
Натрий формиаты. СHNaO2. (Mr 68,0). [141-53-7]. Натрий метаноаты.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе бұлдыр түйіршіктер. Суда және глицеринде ериді, 96% этанолда аз ериді.
Балқу температурасы шамамен 253 °C.
Натрий фторид. NaF. (Mr 41,99). [7681-49-4]. Натрий фториді.
Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 98,5% және 100.5%-дан аспайтын NaF бар. Ақ немесе ақшыл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда ериді, 96% этанолда мүлде ерімейді.
Натрий хлориді. NaCL (Mr 58,44). [7647-14-5]. Натрий хлориді.
Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 99,0% және 100.5%-дан аспайтын NaCl бар. Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар немесе ақ дәндер.
Суда тез ериді, сусыз этанолда мүлде ерімейді.
Натрий хлориді ерітіндісі.
20% ерітінді (м/м).
Натрий хлориді қаныққан ерітіндісі.
Натрий хлоридінің Р 1 бөлігі судың Р 2 бөлігімен араласады, мезгіл-мезгіл шайқалып, тұндырады. Қажет болса, пайдаланар алдында ерітіндіні деканттайды және фильтрден өткізеді.
Натрий цетостеарилсульфаты.
Натрий цетилсульфататы. (C16H33NaO4S; Mr 344,5) және натрий стеарилсульфаты (C18H37NaO4S; Mr 372,5) қоспасы. Құрамында сусыз субстанцияға шаққанда кемінде 99,0% натрий цетилсульфаты және кемінде 40,0% натрий цетилсульфаты бар. Тиісті буферлік ерітіндіні қосуға рұқсат етіледі.
Ақ немесе бозғылт сары түсті аморфты немесе кристалл ұнтақ.
Бұлдыр ерітінді қалыптастыру үшін ыстық суда ериді, суық суда мүлде ерімейді, ішінара 96% этанолда ериді.

Натрия тетрадейтеродиметилсилапентанат. C6H92H4NaO2Si. г 172,3). Натрия (2,2,3,3- тетрадейтеро)-4,4-диметил-4-силапентанат.
Степень дейтерирования не менее 99 %. Кристаллический порошок белого цвета.
Легко растворим в воде, этаноле и метаноле. Температура плавления около 300 °C. Вода и дейтерия оксид. Не более 0,5 %.
Натрия тетрафенилборат. NaB(C6H5)4. г 342,2). [143-66-8].
Объемный порошок белого или слегка желтоватого цвета. Легко растворим в воде и ацетоне.
Натрия тетрафенилбората раствор.
Раствор 10 г/л. При необходимости, перед использованием фильтруют.
Срок хранения 7 сут.
Натрия тиогликолят. C2H3NaO2S. г 114,1). [367-51-1]. Меркаптоацетат натрия.
Гранулированный порошок или кристаллы белого, или почти белого цвета. Гигроскопичен, легко растворим в воде и метаноле, мало растворим в 96 % этаноле.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Натрия тиосульфат. Na2S2O3-5H2O. (М-248,2). [10102-17-7]. Тиосульфатнатрия.
Содержит не менее 99,0 % и не более 101,0 % Na2S2O3-5H2O.
Прозрачные бесцветные кристаллы. Выветриваются на сухом воздухе.
Очень легко растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле. Растворяется в кристаллизационной воде при температуре около 49 °C.
Натрия флуоресцеинат. C20H10Na2O5. г 376,3). [518-47-8]. Флуоресцеин натрия. Динатрия 2-(3 -оксо-6-оксидо-377-ксантен-9-ил)бен-зоат.
Показатель Шульца № 880.
Цветной индекс (С. I.) № 45350.
Порошок оранжево-красного цвета. Легко растворим в воде. Водные растворы имеют интенсивную желтовато-зеленую флуоресценцию.
Натрия формиат. CHNaO2. г 68,0). [141-53-7]. Натрия метаноат.
Кристаллический порошок или расплывающиеся гранулы белого или почти белого цвета. Растворим в воде и глицерине, мало растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 253 °C.
Натрия фторид.NaF. (М, 41,99). [7681-49-4]. Фторид натрия.
Содержит не менее 98,5 % и не более 100,5 % NaF в пересчете на сухую субстанцию.
Порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Натрия хлоридЛаСК г 58,44). [7647-14-5]. Хлорид натрия.
Содержит не менее 99,0 % и не более 100,5 % NaCl в пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы, или белые крупинки.
Легко растворим в воде, практически не растворим в этаноле безводном.
Натрия хлорида раствор. Раствор 20 % (м/м).
Натрия хлорида насыщенный раствор.
1 часть натрия хлорида Р смешивают с 2 частями воды Р, периодически встряхивают и отстаивают. При необходимости перед использованием раствор декантируют и фильтруют.
Натрия цетостеарилсульфат.
Смесь натрия цетилсульфатат (Ci6H33NaO4S; Мг 344,5) и натрия стеарилсульфата (Ci8H37NaO4S; МТ 372,5). Содержит не менее 99,0 % натрия цетостеариласульфата и не менее 40,0 % натрия цетилсульфата, оба в пересчете на безводную субстанцию. Допускается добавление подходящего буферного раствора.
Аморфный или кристаллический порошок белого или бледно-желтого цвета.
Растворим в горячей воде с образованием мутного раствора, практически не растворим в холодной воде, частично растворим в 96 % этаноле.

Натрий цитраты. C6H5Na3O7-2H2O. (Mr 294,1). [6132-04-3]. Тринатрий 2-гидроксипропан-1,2,3-трикарбоксилат дигидраты.
Сусыз субстанцияға шаққанда кемінде 99,0% және 101,0%-дан аспайды.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түйіршіктелген кристалдар, ылғалды ауада аздап ериді.
Суда тез ериді, 96% сусыз этанолда мүлде ерімейді.
Натрий эдетаты. C10H14N2Na2O8-2H2O. (Mr 372,2). [6381-92-6]. Динатрий диэфирі (этилендинитрило)тетраацетат дигидраты.
Құрамында кемінде 98,5% және 101,0 %-дан аспайтын C10H14N2Na2O8-2H2O бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ.
Суда ериді, 96% этанолда мүлде ерімейді.
Нафталин. С10Н8. (Mr 128,2). [91-20-3].
Ақ немесе ақшыл түсті кристалдар. Суда мүлде ерімейді, эфирде тез ериді, 96% спиртте ериді.
Балқу температурасы шамамен 80 °C. Сұйық сцинтилляция үшін пайдаланылатын нафталин тазалық деңгейіне сәйкес болуы тиіс.
Нафтарзон. С16Н11AsN2Na2О10S2 (Mr 576,3). [3688-92-4]. Торин. Динатрий 4-[(2-арсонофе- нил)азо]-3-гидроксинафталин-2,7-дисульфонаты.
Қызыл түсті ұнтақ. Суда ериді.
Нафтарзон ерітіндісі.
Ерітінді 0,58 г/л.
Сезгіштікке сынау. 50 мл-ге 96% этанол Р 20 мл су Р, 1 мл 0,05 М күкірт қышқылы ерітіндісі Р, 1 мл нафтарзон ерітіндісі қосылады және ерітіндінің түсі сарғыш-сарыдан сарғыш-қызғылт түске ауысқанға дейін 0,025 МР барий перхлораты ерітіндісі титрленеді.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Сақтау мерзімі 7 тәулік.
Нафтиламин. С10Н9N (Mr 143,2). [134-32-7]. 1-Нафтиламин.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ, жарық пен ауаның әсерінен қызғылт түске айналады. Суда аз ериді, 96% этанолда тез ериді.
Балқу температурасы шамамен 51 °C.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Нафтилэтилендиамин дигидрохлориді. С12Н16СI2N2. (Mr 259,2). [1465-25-4]. N-0-Нафтил)этилендиамин дигидрохлориді.
Құрамында кристалданған метанол болуы мүмкін.
Ақ немесе сарғыш-ақ түсті ұнтақ. Суда ериді, 96% этанолда аз ериді.
a-Нафтол. С10Н8О. (Mr 144,2). [90-15-3]. 1-Нафтол.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз немесе ақ түсті кристалдар, жарықтың әсерінен күңгірт болады. Суда аз ериді, 96% этанолда тез ериді.
Балқу температурасы шамамен 95 °C.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
a-Нафтол ерітіндісі.
0,10 г а-нафтолды Р 3 мл ерітіндіде 150 г/л натрий гидроксиді Р ерітеді және ерітінді көлемін сумен Р 100 мл-ге жеткізеді.
b-Нафтол. С10Н8О. (Mr 144,2). [135-19-3]. 2-Нафтол.
Ақ немесе сәл қызғылт түсті пластинкалар немесе кристалдар. Суда өте аз ериді, 96% этанолда өте тез ериді.
Балқу температурасы шамамен 122 °C.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
b-Нафтол ерітіндісі.

Натрия цитрат. C6H5Na3O7-2H2O. г 294,1). [6132-04-3]. Тринатрия 2-гидроксипропан-1,2,3-трикарбоксилата дигидрат.
Содержит не менее 99,0 % и не более 101,0 % в пересчете на безводную субстанцию.
Кристаллический порошок или гранулированные кристаллы белого или почти белого цвета, слегка расплывается во влажном воздухе.
Легко растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле безводном.
Натрия эдетат. CioHi4N2Na208-2H20. г 372,2). [6381-92-6]. Динатрия диэфира (эти- лендинитрило) тетраацетата дигидрат.
Содержит не менее 98,5 % и не более 101,0 % Ci0Hi4N2Na2O8-2H2O.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета.
Растворим в воде, практически нерастворим в 96 % этаноле.
Нафталин. СюН8. г 128,2). [91-20-3].
Кристаллы белого или почти белого цвета. Практически не растворим в воде, легко растворим в эфире, растворим в 96 % спирте.
Температура плавления около 80 °C.
Нафталин, используемый для жидкостной сцинтилляции, должен быть соответствующей степени чистоты.
Нафтарзон. C6H1iAsN2Na201oS2. г 576,3). [3688-92-4]. Торин. Динатрия 4-[(2-арсонофе- нил)азо]-3-гидроксинафталин-2,7-дисульфонат.
Порошок красного цвета. Растворим в воде.
Нафтарзона раствор.
Раствор 0,58 г/л.
Испытание на чувствительность. К 50 мл 96 % этанола Р прибавляют 20 мл воды Р, 1 мл 0,05 М раствора серной кислоты, 1 мл раствора нафтарзона и титруют 0,025 М раствором бария перхлората до перехода окраски раствора от оранжево-желтой до оранжево-розовой.
Хранят в защищенном от света месте.
Срок хранения 7 сут.
Нафтиламин. Ci0H9N. г 143,2). [134-32-7].
1-Нафтиламин.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета, под действием света и воздуха розовеет. Мало растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 51 °C. Хранят в защищенном от света месте.
Нафтилэтилендиамина дигидрохлорид.
Ci2H16C12N2. г 259,2). [1465-25-4]. N-Cl-Нафтил) этилендиамина дигидрохлорид.
Может содержать кристаллизационный метанол.
Порошок белого или желтовато-белого цвета. Растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле.
а-Нафтол. СюН8О. г 144,2). [90-15-3].
1-Нафтол.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные, или белого цвета кристаллы, темнеющие под действием света. Мало растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 95 °C. Хранят в защищенном от света месте.
а-Нафтола раствор.
0,10 г а-нафтола Р растворяют в 3 мл раствора 150 г/л натрия гидроксида Р и доводят объем раствора водой Р до 100 мл. Готовят непосредственно перед использованием.
P-Нафтол. CioHgO. г 144,2). [135-19-3].
2-Нафтол.
Пластинки или кристаллы белого, или слабо розового цвета. Очень мало растворим в воде, очень легко растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 122 °C. Хранят в защищенном от света месте.
P-Нафтола раствор.

5 г жаңа кристалданған b-нафтол Р 40 мл сұйылтылған натрий гидроксиді Р ерітіндісінде ерітіледі және ерітінді көлемін 100 мл-ге сумен жеткізеді.
Пайдаланар алдында бірден дайындалады.
b-Нафтол ерітіндісі Р1.
3,0 Mr ф-нафтол Р 50 мл күкірт қышқылында Р ерітіледі және ерітіндінің көлемін сол қышқылмен 100,0 мл-ге жеткізеді.
Пайдаланар алдында бірден дайындалады.
Нафтолбензеин. С27Н1802.      (Mr 374,4). [145-50-6]. a-Нафтолбензеин. 4-[(4-гидрокси- нафтален-1-ил)(фенил)метилиден]нафтален-1(4Н)-он.
Ұнтақ қоңыр-қызыл немесе жылтыр кристалдар қоңыр-қара түсті. Суда мүлде ерімейді, 96% этанол мен мұзды сірке қышқылында ериді.
Нафтолбензеин ерітіндісі.
Сусыз сірке қышқылында 2 г/л ерітінді.
Сезгіштікке сынау. 50 мл мұзды сірке қышқылына Р 0,25 мл нафтолбензеин ерітіндісі қосылады; қоңыр-сары түсті бояу пайда болады, ол хлор қышқылының 0,05 мл 0,1 М ерітіндісін қосқанда жасылға айналуы тиіс.
Нерилацетат. С12Н20О2. (Mr 196,3). [141-12-8]. (2)-3,7-Диметилокта-2,6-диенилацетаты.
Түссіз майлы сұйықтық.
шамамен 0,907.
шамамен 1,460.
Қайнау температурасы 134 °С. Газды хроматографияа қолданылатын нерил ацетаты келесі қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) Апельсин гүлінің майы жеке фармакопея бабының нұсқауларына сәйкес, нерилацетатын сынақ ерітіндісі ретінде қолдана отырып жүргізіледі.
Нерилацетаттың қалыпқа келтіру әдісімен есептелген мөлшері кемінде 93,0% болуы тиіс.
транс-Неролидол. С15Н260. (Mr 222,4). [40716-66-3]. 3,7,11-Триметилдодека-1,6,10-триен-3-ол.
Сұйықтық сәл сары түсті, лалагүлдің немесе алқаптың лалагүлінің жеңіл иісі бар. Суда мүлде және глицеринде ерімейді, 96% этанолмен араласады.
шамамен 0,876.
шамамен 1,479.
Қайнау температурасы12 145 °С-дан 146 °С-ға дейін.
Газды хроматографияда қолданылатын транс-Неролидол келесі қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) Апельсин гүлінің майы жеке фармакопея бабының нұсқауларына сәйкес, сынақ ерітіндісі ретінде транс-неролидолды қолдана отырып жүргізіледі.
Нормалау әдісімен есептелген транс-неролидолдың құрамы 90,0 % - дан кем болмауы тиіс.
Никель-алюминий қорытпасы.
Құрамында 48%-дан 52%-ға дейін алюминий (Al, Ar 26,98) және 48%-дан 52%-ға дейін никель (Ni, Ar 58,70) бар.
Пайдаланар алдында ұсақ ұнтаққа дейін ұнтақтайды (180) (2.9.12).
Суда мүлде ерімейді, минералды қышқылдарда ериді.
Никель-галогендерсіз алюминий қорытпасы.
Құрамында 48%-дан 52%-ға дейін алюминий (Al, Ar 26,98) және 48% - дан 52%-ға дейін никель (Ni, Ar 58,71) бар.
Сұр түсті ұсақ ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, минералды қышқылдарда тұз түзеді.
Хлоридтер. 10 ppm артық емес.

5 г свежеперекристаллизованного fl-нафтола Р растворяют в 40 мл раствора натрия гидроксида разбавленного Р и доводят объем раствора водой Р до 100 мл.
Готовят непосредственно перед использованием.
P-Нафтола раствор Р1.
3,0 мг fl-нафтола Р растворяют в 50 мл серной кислоты Р и доводят объем раствора той же кислотой до 100,0 мл.
Готовят непосредственно перед использованием.
Нафтолбензеин. C27Hi8O2. г 374,4). [145-50-6]. а-Нафтолбензеин. 4-[(4-гидрокси- нафтален-1 -ил)(фенил)метилиден]нафтален- 1(4Я)-он.
Порошок коричневато-красного цвета или блестящие кристаллы коричневато-черного цвета. Практически не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле и уксусной кислоте ледяной.
Нафтолбензеина раствор.
Раствор 2 г/л в кислоте уксусной безводной Р.
Испытание на чувствительность. К 50 мл уксусной кислоты ледяной Р прибавляют 0,25 мл раствора нафтолбензеина; появляется коричневато-желтое окрашивание, которое должно перейти в зеленое при прибавлении не более 0,05 мл 0,1 Мраствора хлорной кислоты.
Нерилацетат. Ci2H20O2. г 196,3). [141-12-8]. (2)-3,7-Диметилокта-2,6- диенил ацетат.
Бесцветная маслянистая жидкость. d~ около 0,907. около 1,460.
Температура кипения25 134 °C.
Нерилацетат, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями частной фармакопейной статьи Масло цветков померанца, используя нерилацетат в качестве испытуемого раствора.
Содержание нерилацетата, рассчитанное методом нормализации, должно быть не менее 93,0 %.
транс-Неролидол. Ci5H26O. г 222,4). [40716-66-3]. 3,7,11-Триметилдодека-1,6,10-триенол.
Жидкость слегка желтого цвета с легким запахом лилии или ландыша. Практически не растворим в воде и глицерине, смешивается с 96 % этанолом.
С2о около 0, 876.Ид° около 1,479.
Температура кипения от 145 °C до 146 °C.
транс-Неролидол, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями частной фармакопейной статьи Масло цветков померанца, используя /иранс-неролидол в качестве испытуемого раствора.
Содержание транс-неролидола, рассчитанное методом нормализации, должно быть не менее 90,0 %.
Никель-алюминиевый сплав. Содержит от 48 % до 52 % алюминия (А1, АТ 26,98) и от 48 % до 52 % никеля (Ni, Аг 58,70).
Перед использованием измельчают до мелкого порошка (180) (2.9.12).
Практически не растворим в воде, растворим в минеральных кислотах.
Никель-алюминиевый сплав, свободный от галогенов.
Содержит от 48 % до 52 % алюминия (А1, Аг 26,98) и от 48 %до 52 % никеля (№, ЛГ 58,71).
Мелкий порошок серого цвета. Практически не растворим в воде, растворим в минеральных кислотах с образованием солей.
Хлориды. Не более 10 ppm.

0,400 г қорытпаны 40 мл қоспада күкірт қышқылы Р - сұйылтылған азот қышқылы Р (67:33) ерітеді. Ерітіндіні құрғақ дерлік буланады, қалдық суда ериді және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 20,0 мл-ге жеткізеді.10,0 мл сынақ ерітіндісіне 1,0 мл 0,1 мл күміс нитраты ерітіндісі қосылады, 15 минуттан кейін фильрден өткізеді және фильтратқа 0,2 мл натрий хлориді ерітіндісі қосылады (10 мкг/мл С1). 5 минуттан кейін алынған ерітіндінің опалесценциясы 1,0 мл 0,1 М күміс нитрат ерітіндісі бар сыналатын ерітіндінің екінші жартысының опалесценциясынан аспауы тиіс.
Никель(П) сульфаты. NiSO4-7H2O. (Mr 280,9). [10101-98-1]. Никель сульфатының гептагидраты.
Кристалл ұнтақ немесе жасыл кристалдар. Суда тез ериді, 96% этанолда аз ериді.
Никель (П) хлориді. NiCl2. (Mr 129,6). [7718-54-9]. Никель хлориді сусыз.
Сары түсті кристалл ұнтақ. Суда өте тез ериді, 96% этанолда ериді. Ауа болмаған кезде сублимацияланады және аммиакты оңай сіңіреді. Су ерітіндісі қышқыл реакцияға ие.
Никотинамид аденин динуклеотиді. C21H27N7O14P2. (Mr 663). [53-84-9].
Ақ немесе ақшыл түсті, өте гигроскопиялық ұнтақ. Суда тез ериді.
Никотинамид аденин динуклеотид ерітіндісі.
40 мг Р никотинамидаденин динуклеотиді Р суда ерітіледі және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 10 мл-ге жеткізеді.
Пайдаланар алдында бірден дайындайды.
Ніл көк А. C20H21N3O5S. (Mr 415,5). [3625-57-8].
Шульц көрсеткіші № 1029.
Түс индексі (С.I.) № 51180.
5-Амин-9-(диэтиламино)бензо[а]фенокс-зинилий гидросульфаты.
Қола жылтырлығы бар жасыл түсті кристалл ұнтақ. 96% этанолда, мұзды сірке қышқылында және пиридинде баяу ериді.
Этанолдағы Р 0,005 г/л ерітіндісі (50 %, көл/көл) толқын ұзындығы 640 нм болған кезде максималды сіңуіне ие (2.1.2.24).
Ніл көк А ерітіндісі.
10 г/л сусыз сірке қышқылы ерітіндісі Р.
Сезгіштікке сынау. Сусыз Р сірке қышқылының 50 мл-ге 0,25 мл Ніл көк а ерітіндісі қосылады; көк бояу пайда болады, ол 0,1 мл 0,1 М хлор қышқылының ерітіндісін қосқанда көк-жасылға айналады.
Түсінің өзгеруі. Интервалда көк түстен қызылға дейін pH 9,0- 13,0.
Нингидрин. С9Н4О32О. (Mr 178,1). [485-47-2].
1,2,3-Индантрион моногидраты.
Ақ немесе сәл сары түсті кристалл ұнтақ. Суда және 96% этанолда ериді.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Нингидрин және қалайы хлориді реагенті.
0,2 г нингидрин Р 4 мл ыстық суда ерітіледі, 5 мл ерітінді 1,6 г/л қалайы хлориді Р қосылады, 30 минутқа қалдырылады, фильтрден өткізіледі және 2 °С-дан 8 °С-ға дейінгі температурада сақталады. Пайдаланар алдында алынған ерітіндінің 2,5 мл-ге 5 мл Р су және 45 мл 2-пропанол Р қосылады.
Нингидрин және қалайы(Н) хлорид реактиві Р1.

0,400 г сплава растворяют в 40 мл смеси серная кислота Р — азотная кислота разбавленная Р (67:33). Раствор выпаривают почти досуха, остаток растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 20,0 мл. К 10,0 мл испытуемого раствора прибавляют 1,0 мл 0,1 Мраствора серебра нитрата, через 15 мин фильтруют и добавляют к фильтрату 0,2 мл раствора натрия хлорида (10 мкг/мл С1_). Через 5 мин опалесценция полученного раствора не должна превышать опалесценцию второй половины испытуемого раствора с 1,0 мл 0,1 М раствора серебра нитрата.
Никеля(П) сульфат. NiSO47H2O. (Mr 280,9). [10101-98-1]. Никеля сульфата гептагидрат.
Кристаллический порошок или кристаллы зеленого цвета. Легко растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле.
Никеля(П) хлорид. NiCl2. г 129,6). [7718-54-9]. Никеля хлорид безводный.
Кристаллический порошок желтого цвета. Очень легко растворим в воде, растворим в 96 % этаноле. Сублимируется в отсутствие воздуха и легко абсорбирует аммиак. Водный раствор имеет кислую реакцию.
Никотинамидаденина динуклеотид. C21H27N7Oi4P2. (М 663). [53-84-9].
Порошок белого или почти белого цвета, сильно гигроскопичен. Легко растворим в воде.
Никотинамидаденина динуклеотида раствор.
40 мг никотинамидаденина динуклеотида Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 10 мл.
Готовят непосредственно перед использованием.
Нильский синий A. C2oH2iN305S. г 415,5). [3625-57-8].
Показатель Шульца № 1029. Цветной индекс (С. I.) № 51180. 5-Амино-9-(диэтиламино)бензо[а]фенокса- зинилия гидросульфат.
Кристаллический порошок зеленого цвета с бронзовым блеском. Умеренно растворим в 96 % этаноле, уксусной кислоте ледяной и пиридине.
Раствор 0,005 г/л в этаноле (50 %, об/об) Р имеет максимум поглощения (2.1.2.24) при длине волны 640 нм.
Нильского синего А раствор.
Раствор 10 г/л в кислоте уксусной безводной Р.
Испытание на чувствительность. К 50 мл уксусной кислоты безводной Р прибавляют 0,25 мл раствора нильского синего А; появляется голубое окрашивание, которое переходит в сине-зеленое при прибавлении 0,1 мл 0,1 М раствора хлорной кислоты.
Изменение окраски. От синей до красной в интервале pH 9,0- 13,0.
Нингидрин. СэНдОзДО. г 178,1). [48517-2].
1,2,3-Индантриона моногидрат.
Кристаллический порошок белого или слегка желтого цвета. Растворим в воде и 96 % этаноле.
Хранят в защищенном от света месте.
Нингидрина и олова хлорида реактив.
0,2 г нингидрина Р растворяют в 4 мл горячей воды Р, прибавляют 5 мл раствора 1,6 г/л олова хлорида Р, оставляют на 30 мин, фильтруют и хранят при температуре от 2 °C до 8 °C. Непосредственно перед использованием к 2,5 мл полученного раствора прибавляют 5 мл воды Р и 45 мл 2-пропанола Р.
Нингидрина и олова(П) хлорида реактив Р1.

4 г нингидрин Р 100 мл этиленгликоль Р моноэтил эфирінде ерітіледі, 1 г катион алмасу Р шайырынан (300 мкм-ден 840 мкм-ге дейін) абайлап сілкіп, фильтрден өткізеді (А ерітіндісі). 0,16 г қалайы(P) Р хлориді 100 мл буферлік ерітіндіде рН 5,5 Р (В ерітіндісі) ерітіледі. Пайдаланар алдында А және В ерітінділерінің тең көлемін араластырыңыз.
Нингидрин ерітіндісі.
Сұйылтылған сірке қышқылы Р-бутанол Р (5:95) еріткіштер қоспасындағы 2 г/л нингидрин Р ерітіндісі.
Нингидрин ерітіндісі Р1.
1,0 г нингидрин Р 50 мл 96% этанол Р ерітіліп, 10 мл мұзды сірке қышқылы қосылады.
Нингидрин ерітіндісі Р2.
3 г нингидрин Р 100 мл ерітіндіде 45,5 г/л натрий метабисульфит Р ерітіледі.
Нингидрин ерітіндісі Р3.
Сусыз сірке қышқылы Р - бутанол Р (5:95) еріткіштер қоспасындағы 4 г/л нингидрин Р ерітіндісі.
Нингидрин ерітіндісі Р4.
Сусыз сірке қышқылы Р - 2-пропанол Р (5:95) еріткіштер қоспасындағы 3 г/л нингидрин Р ерітіндісі
Нитроанилин. C6H6N2O2. (Mr 138,1). [100-01-6]. 4-Нитроанилин.
Ашық сары түсті кристалл ұнтақ. Суда өте аз ериді, қайнаған суда баяу ериді, 96% этанолда ериді, күшті минералды қышқылдармен суда еритін тұздарды құрайды.
Балқу температурасы шамамен 147 °C.
Нитробензальдегид. C7H5NO3. (Mr 151,1). [552-89-6]. 2-Нитробензальдегид.
Сары түсті істікті кристалдар. Суда аздап ериді, 96% этанолда тез ериді, бумен сублимацияланады.
Балқу температурасы шамамен 42 °С.
Нитробензальдегидті қағаз.
0,2 г нитробензальдегид Р 10 мл ерітіндіде 200 г/л натрий гидроксиді Р ерітіндісінде ерітіледі. Ерітіндінің сақтау мерзімі - 1 сағат, ұзындығы 10 см және ені 0,8 - 1 см баяу фильтрлеуші қағаз жолағының төменгі жартысы алынған ерітіндіге батырылады. Артық реактив фильтрлеуші қағаздың екі парағының арасындағы жолақты сулау арқылы жойылады. Дайындағаннан кейін бірнеше минут ішінде қолданыңыз.
Нитробензальдегид ерітіндісі.
0,12 г нитробензальдегид Р ұнтағы 10 мл сұйылтылған Р натрий гидроксиді ерітіндісіне қосады, 10 минут шайқайды және фильрден өткізеді. Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Нитробензилхлорид. C7H6ClNO2. (Mr 171,6). [100-14-1]. 4-Нитробензилхлорид.
Кристалдары ашық сары түсті. Лакримацияны тудырады. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолда өте тез ериді.
Нитробензоилхлорид. C7H4ClNO3. (Mr 185,6). [122-04-3]. 4-Нитробензоилхлорид.
Ауада бұлдыр сары түсті кристалдар немесе кристалл масса. Натрий гидроксиді ерітіндісінде сарғыш-қызғылт түсті қалыптастыру үшін ериді. Балқу температурасы шамамен 72 °C.
4-(4-Нитробензил)пиридин. C12H10N202. (Mr 214,2). [1083-48-3].
Сары түсті ұнтақ.
Балқу температурасы шамамен 70 °C.
4-Нитробензой қышқылы. C/H5NO4. (Mr 167,1). [62-23-7].
Сары кристалдар.
Балқу температурасы шамамен 240 °C.

4 г нингидрина Р растворяют в 100 мл моноэтилового эфира этиленгликоля Р. Осторожно встряхивают с 1 г смолы катионообменной Р (от 300 мкм до 840 мкм) и фильтруют (раствор А). 0,16 г олова(П) хлорида Р растворяют в 100 мл буферного раствора с pH 5,5 Р (раствор В). Непосредственно перед использованием смешивают равные объемы растворов А и В.
Нингидрина раствор.
Раствор 2 г/л нингидрина Р в смеси растворителей уксусная кислота, разбавленная Р - бутанол Р (5:95).
Нингидрина раствор Р1.
1,0 г нингидрина Р растворяют в 50 мл 96 % этанола Р и прибавляют 10 мл уксусной кислоты ледяной Р.
Нингидрина раствор Р2.
3 г нингидрина Р растворяют в 100 мл раствора 45,5 г/л натрия метабисульфита Р.
Нингидрина раствор РЗ.
Раствор 4 г/л нингидрина Р в смеси растворителей уксусная кислота безводная Р - бутанол Р (5:95).
Нингидрина раствор Р4.
Раствор 3 г/л нингидрина Р в смеси растворителей уксусная кислота безводная Р - 2-пропанол Р (5:95).
Нитроанилин. C6H6N2O2. г 138,1). [100-01-6]. 4-Нитроанилин.
Кристаллический порошок ярко-желтого цвета. Очень мало растворим в воде, умеренно растворим в кипящей воде, растворим в 96 % этаноле, образует водорастворимые соли с сильными минеральными кислотами.
Температура плавления около 147 °C.
Нитробензальдегид. C7H5NO3. т 151,1). [552-89-6]. 2-Нитробензальдегид.
Игольчатые кристаллы желтого цвета. Мало растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле, сублимируется паром.
Температура плавления около 42 °C.
Нитробензальдегидная бумага.
0,2 г нитробензальдегида Р растворяют в 10 мл раствора 200 г/л натрия гидроксида Р. Срок хранения раствора 1 ч. В полученный раствор погружают нижнюю половину полоски из медленно фильтрующей бумаги длиной 10 см и шириной 0,8-1см. Избыток реактива удаляют, промокая полоску между двумя листами фильтровальной бумаги. Используют в течение нескольких минут после приготовления.
Нитробензальдегида раствор.
0,12 г порошка нитробензалъдегида Р прибавляют к 10 мл раствора натрия гидроксида разбавленного Р, встряхивают в течение 10 мин и фильтруют. Готовят непосредственно перед использованием.
Нитробензилхлорид. C7H6C1NO2. г 171,6). [100-14-1]. 4-Нитробензилхлорид.
Кристаллы светло-желтого цвета. Вызывает слезотечение. Практически не растворим в воде, очень легко растворим в 96 % этаноле.
Нитробензоилхлорид. C7H4CINO3. г 185,6). [122-04-3]. 4-Нитробензоилхлорид.
Кристаллы или кристаллическая масса желтого цвета, расплывающаяся на воздухе. Растворим в растворе натрия гидроксида с образованием желтовато-оранжевого окрашивания.
Температура плавления около 72 °C.
4-(4-Нитробензил) пиридин. Ci2H10N2O2. "214,2). [1083-48-3].
Порошок желтого цвета.
Температура плавления около 70 °C.
4-Нитробензойная кислота. C7H5NO4. г 167,1). [62-23-7].
Желтые кристаллы.
Температура плавления около 240 °C.

Нитробензол. C6H5NO2. (Mr 123,1). [98-95-3]. Түссіз немесе сәл сарғыш түсті сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолмен араласады.
Қайнау температурасы шамамен 211 °C. Динитробензол. 0,1 мл нитробензолға 5 мл ацетон Р, 5 мл су Р және 5 мл концентрацияланған натрий гидроксиді ерітіндісі Р қосылады және шайқалады; қабаттарды бөлгеннен кейін жоғарғы қабат түссіз болуы тиіс.
Нитрозодипропиламин. C6H14N2O. (Mr 130,2). [621-64-7]. Дипропилнитрозамин.
Сұйықтық. Этанол мен концентрацияланған қышқылдарда ериді.
шамамен 0,915.
Қайнау температурасы шамамен 78 °C.
Тазалық дәрежесі химилюминесценцияны анықтауға жарамды.
Нитрозодипропиламин ерітіндісі.
Құрамында нитрозодипропиламин Р бар ыдыстың тығынын инъекциялық инемен тесіп, 78,62 г этанол Р енгізіледі, 1:100 қатынасында сусыз Р этанолмен сұйылтылады және 0,5 мл қақпақтары қысылған контейнерлерге салынады.
Қараңғы жерде 5 °C температурада сақтайды.
Нитрометан. CH3NO2. (Mr 61,0). [75-52-5]. Мөлдір түссіз майлы сұйықтық. Суда аз ериді, 96% этанолмен араласады.
1,132-ден 1,134-ке дейін.
1,381-ден 1,383-ке дейін.
Қайта айдау температурасының шегі (2.1.2.11). 100 °C-103 °C; кем дегенде 95% айдалуға тиіс.
Нитромолибденованадий реактиві.
А ерітіндісі. 10 г аммоний молибдаты Р суда Р ерітіледі, 1 мл аммиак ерітіндісі Р қосылады және ерітінді көлемі 100 мл-ге сумен реттеледі.
В ерітіндісі. 2,5 г аммоний ванадаты Р ыстық суда Р ерітіледі, 14 мл азот қышқылы Р қосылады және ерітінді көлемін 500 мл-ге жеткізеді.
96 мл азот қышқылына Р 100 мл А ерітіндісі, 100 мл В ерітіндісі қосылады және ерітінді көлемін 500 мл-ге сумен жеткізеді.
Нитротетразол көк. C4oH30C12N1oO6. (Mr 818). [298-83-9]. 3,3'-(3,3'-Диметокси-4,4'-дифенилен)ди[2-(4-нитрофенил)-5-фенил-2Н-тетразолия]дихлорид. п-Нитротетразол көк.
Кристалдар. Метанолда мөлдір сары ерітінді қалыптастыру үшін ериді.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 189 °С.
Нитрофурантоин. C8H6N4O5. (Mr 238,2). [67-20-9]. 1-[[(5-нитрофуран-2-ил)метилен]амин]имидазолидин-2,4-дион.
Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 98,0% және 102,0% аспайтын C8H6N4O5 бар.
Кристалл ұнтақ немесе сары кристалдар, суда өте аз ериді және 96% этанол, диметилформамидте ериді.
(5-Нитро-2-фурил)метилен      диацетаты. C9H9NO7. (Mr 243,2). [92-55-7]. Нитрофурфурол диацетаты. 5-Нитрофурфурилиден диацетаты. Сары түсті кристалдар.
Балқу температурасы шамамен 90 °C.
Нитрохромды реактив.
0,7 г калий дихроматы Р азот қышқылында ериді және ерітіндінің көлемін сол қышқылмен 100 мл-ге жеткізіледі.

Нитробензол. C6H5NO2. 123,1). [98-95-3]. Бесцветная или слегка желтоватого цвета жидкость. Практически не растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
Температура кипения около 211 °C.
Динитробензол. К 0,1 мл нитробензола прибавляют 5 мл ацетона Р, 5 мл воды Р и 5 мл раствора натрия гидроксида концентрированного Р и встряхивают; после разделения слоев верхний слой должен быть почти бесцветным.
Нитрозодипропиламин. СбН2О.130,2). [621-64-7]. Дипропилнитрозамин.
Жидкость. Растворим в этаноле и концентрированных кислотах.
С2О около 0,915.
Температура кипения около 78 °C.
Степень чистоты подходит для определения хемилюминесценции.
Нитрозодипропиламина раствор.
Вводят 78,62 г этанола Р, прокалывая инъекционной иглой пробку сосуда, содержащего нитрозодипропиламин Р, разбавляют этанолом безводным Р в соотношении 1:100 и помещают по 0,5 мл в контейнеры с обжатыми крышками.
Хранят в темном месте при температуре 5 °C.
Нитрометан. CH3NO2. 61,0). [75-52-5]. Прозрачная бесцветная маслянистая жидкость. Мало растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
d от 1,132 до 1,134.
и от 1,381 до 1,383.
Температурные пределы перегонки (2.1.2.11). От 100 °C до 103 °C; должно перегоняться не менее 95 %.
Нитромолибденованадиевый реактив.
Раствор Л. 10 г аммония молибдата Р растворяют в воде Р, прибавляют 1 мл раствора аммиака Р и доводят объем раствора водой Р до 100 мл.
Раствор В. 2,5 г аммония ванадата Р растворяют в горячей воде Р, прибавляют 14 мл азотной кислоты Р и доводят объем раствора водой Р до 500 мл.
К 96 мл азотной кислоты Р прибавляют 100 мл раствора А, 100 мл раствора В и доводят объем раствора водой Р до 500 мл.
Нитротетразолиевый синий. C4oH3oC12N1006. 818). [298-83-9]. 3,3'-(3,3'-Диметокси-4,4'дифенилен)ди[2-(4-нитрофенил)-5-фенил-277тетразолия]дихлорид и-Нитротетразолиевый синий.
Кристаллы. Растворим в метаноле с образованием прозрачного раствора желтого цвета.
Температура плавления около 189 °C с разложением.
Нитрофурантоин. C8H6N4O5. (Мг 238,2). [67-20-9]. 1 -[ [(5-нитрофуран-2-ил)метилен]ами- но]имид азолидин-2,4-дион.
Содержит не менее 98,0 % и не более 102,0 % C8H6N4O5
В пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок или кристаллы желтого цвета, очень мало растворим в воде и в 96 % этаноле, растворим в диметилформамиде.
5-Нитро-2-фурил)метилена диацетат.
C9H9NO7. (Мг 243,2). [92-55-7]. Нитрофурфурола диацетат. 5-Нитрофурфурилидена диацетат.
Кристаллы желтого цвета.
Температура плавления около 90 °C.
Нитрохромовый реактив.
0,7 г калия дихромата Р растворяют в азотной кислоте Р и доводят объем раствора той же кислотой до 100 мл.

Нитроэтан. C2H5NO2. (Mr 75,1). [79-24-3]. Мөлдір түссіз майлы сұйықтық.
Қайнау температурасы шамамен 114 °C.
Нордазепам. C15H11ClNO2. (Mr 270,7). [1088-11-5].
7-Хлор-2,3-дигидро-5-фенил-Ш-1,4-бензодиа- зепин-2-он.
Ақ немесе ашық сары түсті кристалл ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолда аз ериді. Балқу температурасы шамамен 216 °C.
D,L-Норлейцин. С6H13NO2. (Mr 131,2). [616-06-8]. (RS)-2-Амин-гексан қышқылы.
Жылтыр кристалдар. Суда және 96% этанолда баяу ериді, қышқылдарда ериді.
Норпсевдоэфедрин гидрохлориді. C9H14CINO. (Mr 187,7). [53643-20-2]. (1Р,2R) немесе (1S,2S)-2-Амин-1-фенилпропанол гидрохлориді. Кристалл ұнтақ. Суда ериді.
Балқу температурасы 180 °С-дан 181 °С-ға дейін.
Носкапин гидрохлориді. C22H24CINO7'H2O. (Mr 467,9). [912-60-7]. (3S)-6,7-Диметокси-3-[(5R)-4-метокси-6-метил-5,6,7,8-тетрагидро-1,3-диоксоло[4,5-g-]изохинолин-5-ил]-2-бензо-фуран-1(3Н)-он гидрохлорид гидраты.
Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда 99,0%-дан кем емес және 101,0%-дан аспайтын C22H24CINO7 бар.
Ақ немесе ақшыл кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар. Гигроскопиялық.
Суда және 96% этанолда тез ериді. Су ерітінділері аздап қышқыл, ерітінділер тұрғанда негіз тұнбаға түсуі мүмкін.
Балқу температурасы ыдыраумен шамамен 200 °C.
Түссіздендіретін ерітінді.
Еріткіштердің: мұзды сірке қышқылы Р - метанол Р - су Р (1:4:5) қоспасы.
Октадецил[3-[3,5-бис(1,1-диметилэтил)-4-гидроксифенил]пропионат]. C35H62О3. (Mr 530,9). [2082-79-3]. Октадецил-3-(3,5-ди-трет-бутил-4-гидроксифенил)пропионат.
Ақ немесе сәл сарғыш түсті кристалл ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, ацетон мен гександа өте тез ериді, метанолда аз ериді.
Балқу температурасы 49 °С-ден 55 °С-ға дейін.
Октанол. C8H18O. (Mr 130,2). [111-87-5]. Октанол-1. Каприл спирті.
Түссіз сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолмен араласады.
шамамен 0,828.
Қайнау температурасы шамамен 195 °C.
3-Октанон. C8H16O. (Mr 128,2). [106-68-3]. Октан-3-он. Этилпентилкетон.
Өзіне тән иісі бар түссіз сұйықтық.
шамамен 0,822.
шамамен 1,415.
Қайнау температурасы шамамен 167 °C.
Газды хроматографияда қолданылатын 3-Октанон келесі қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) Лаванда майы жеке фармакопея бабының нұсқауларына сәйкес 3-октанонды сынақ ерітіндісі ретінде қолдана отырып жүргізіледі.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген 3-октанонның құрамы 98,0% - дан кем болмауы тиіс.
Октоксинол 10. C34H62O11 (орташа). (Mr 647). [9002-93-1]. а-[4-(1,1,3,3-Тетраметил- бутил)фенил]w-гидроксиполи-(оксиэтилен).
Ашық сары түсті мөлдір тұтқыр сұйықтық. Сумен, ацетонмен және 96% этанолмен араласады, толуолда ериді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Олеамид. C18H35NO. (Mr 281,5). (9Х)-0кта-дек-9-еноамид.
Ақтан сарғышқа дейін ұнтақ немесе түйіршіктер. Суда мүлде ерімейді, метиленхлоридте өте тез ериді, сусыз этанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 80 °C.

Нитроэтан. C2H5NO2. г 75,1). [79-24-3].
Прозрачная бесцветная маслянистая жидкость.
Температура кипения около 114 °C.
Нордазепам. Ci5HnCIN2O. (Д. 270,7). [1088-11-5]. 7 -Хлор-2,3 -дигидро-5-фенил-1/7-1,4-бензодиа- зепин-2-он.
Кристаллический порошок белого или светло-желтого цвета. Практически не растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 216 °C.
Норлейцин. CeHnNOz. г 131,2). [61606-8]. (75)-2-Амино-гексановая кислота.
Блестящие кристаллы. Умеренно растворим в воде и 96 % этаноле, растворим в кислотах.
Норпсевдоэфедрина гцдрохлорид. C3H14C1NO. г 187,7). [53643-20-2]. (7/,2/?)или (75,25)- 2-Амино-1-фенилпропанола гидрохлорид. Кристаллический порошок. Растворим в воде.
Температура плавления от 180 °C до 181 °C.
Носкапина гидрохлорид. C22H24C1NO7-H2O. г 467,9). [912-60-7]. (ЗБ)-6,7-Диметокси- 3 - [(51<)-4-метокси-6-метил-5,6,7,8-тетрагидро-1,3-диоксоло[4,5]изохинолин-5-ил]-2-бензо- фуран-1(ЗН)-он гидрохлорида гидрат.
Содержит не менее 99,0 % и не более 101,0 % C22H24C1NO7b пересчете на сухую субстанцию.
Белый или почти белый кристаллический порошок или бесцветные кристаллы. Гигроскопичен.
Легко растворим в воде и в 96 % этаноле. Водные растворы слабокислые, при стоянии растворов может выпадать осадок основания.
Температура плавления около 200 °C с разложением.
Обесцвечивающий раствор.
Смесь растворителей уксусная кислота ледяная Р - метанол Р - вода Р (1:4:5).
Октадецил [3-[3,5-бис(1,1-диметилэтил) - 4-гидроксифенил]пропионат]. С35Н62О3. г 530,9). [2082-79-3]. Октадецил-3-(3,5-ди-7ире/и-бутил- 4-гидроксифенил) пропионат.
Кристаллический порошок белого или слегка желтоватого цвета. Практически не растворим в воде, очень легко растворим в ацетоне и гексане, мало растворим в метаноле.
Температура плавления от 49 °C до 55 °C.
Октанол. С8Н18О. г 130,2). [111-87-5]. Октанол-1. Каприловый спирт.
Бесцветная жидкость. Практически не растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом. около 0,828.
Температура кипения около 195 °C.
3-Октанон. C8Hi6O. г 128,2). [106-68-3]. Октан-З-он. Этилпентилкетон.
Бесцветная жидкость с характерным запахом.
D около 0,822.
Пр около 1,415.
Температура кипения около 167 °C.
3-Октанон, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.7.2.27) в соответствии с указаниями частной фармакопейной статьи Масло лавандовое, используя 3-октанон в качестве испытуемого раствора.
Содержание 3-октанона, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 98,0 %.
Октоксинол 10.т С34Н620ц (средняя).
(Мг 647). [9002-93-1]. а-[4-(1,1,3,3-Тетраметил- бутил)фенил]-со-гидроксиполи-(оксиэтилен).
Прозрачная вязкая жидкость светло-желтого цвета. Смешивается с водой, ацетоном и 96 % этанолом, растворим в толуоле.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Олеамид. Ci8H35NO. (М, 281,5). (9Z)-OKTa-дек9еноамид.
Порошок или гранулы от белого до желтоватого цвета. Практически не растворим в воде, очень легко растворим в метиленхлориде, растворим в этаноле безводном.
Температура плавления около 80 °C.

Зәйтүн майы. [8001-25-0]. Піскен OleaeuropaeaL жемістерінен суық басу әдісімен немесе басқа механикалық әдіспен алынған майлы сұйықтық.
Ашық сары немесе жасыл-сары сұйықтық.
96% этанолда мүлде ерімейді, мұнай эфирімен араласады
(50 - 70 °C).
10 °C дейін салқындаған кезде ол бұлдыр болады және шамамен 0 °C температурада май тәрізді массаға айналады.
шамамен 0,913.
Қалайы хлориді. SnCl2-2H2O. (Mr 225,6). [10025-69-1]. Қалайы дихлориді дигидраты.
Құрамында кемінде 97,0% SnCl2 - 2H2O бар. Түссіз кристалдар. Суда өте тез ериді, 96% этанолда, мұзды сірке қышқылында, сұйылтылған және концентрацияланған сутегі хлоридінде тез ериді.
Санын анықтау. 0,500 г шыны ашасы бар колбаға салынып, 15 мл хлорсутек қышқылында Р ерітіліп, 10 мл су Р және 5 мл хлороформ Р қосылады. Хлороформ қабаты түссізденгенге дейін калий йодатының 0,05 ерітіндісімен тез титрленеді.
1 мл 0,05 M калий йодаты ерітіндісі 22,56 мг SnCl2-2H2O сәйкес келеді.
Қалайы хлориді ерітіндісі.
20 г қалайы Р сутек бөлінісі тоқтағанға дейін 85 мл хлосутек қышқылымен Р қыздырылады, салқындатады. Ерітіндіні ауадан қорғайтын асқын қалайыда Р сақтайды.
Қалайы хлориді ерітіндісі Р1.
Пайдаланар алдында қалайы хлоридінің Р ерітіндісі сұйылтылған Р (1:10) хлорсутек қышқылымен сұйылтылады.
Қалайы (П) хлорид ерітіндісі Р2.
8 г қалайы хлоридіне Р 100 мл 20 % (көл/көл) хлорсутек қышқылының Р ерітіндісі қосылады, ерітіндіге дейін шайқалады, қажет болған жағдайда 50 °С температурада су моншасында қыздырылады және 15 минут ішінде Р азотын өткізеді. Тікелей пайдаланар алдында дайындалады.
Қалайы. Sn. (Ar 118,7). [7440-31-5].
Күміс-ақ түсті түйіршіктер. Сутегі бөлінуімен сутегі қышқылында ериді.
Мышьяк (2.1.4.2, А әдісі). 10 ppm артық емес. 0,1 г мышьяк сынағынан өтуге тиіс.
Орацет көк 2Р. C20H14N2O2. (Mr 314,3). [4395-65-7].
Түс индексі № 61110. 1-Амин-4-(фениламин)-антрацен-9,10-дион.
Балқу температурасы шамамен 194 °C.
Орцин. C7H8O2-H20. (Mr 142,2). [6153-39-5]. 5-Метилбензол-1,3-диол моногидраты.
Жарыққа сезімтал кристалл ұнтақ.
Қайнау температурасы шамамен 290 °C.
Балқу температурасы 58 °C-дан 61 °C-ға дейін.
Осмий (УШ) оксиді. OsO4. (Mr 254,2). [20816-12-0].
Ашық сары түсті істікті кристалдар немесе сары түсті кристалдық масса.
Гигроскопиялық, жарықты сезгіш, суда, 96% этанолда ериді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Осмий (УШ) оксиді ерітіндісі.
0,05 м күкірт қышқылының ерітіндісіндегі 2,5 г/л ерітінді.

Оливковое масло. [8001-25-0].
Маслянистая жидкость, полученная методом холодного прессования или другим механическим методом из зрелых плодов OleaeuropaeaL.
Прозрачная желтая или зеленовато-желтая жидкость.
Практически нерастворимо в 96 % этаноле, смешивается с петролейным эфиром (50 - 70 °C).
При охлаждении до 10 °C мутнеет и становится маслообразной массой при температуре около 0 °C. Jjq около 0,913.
Олова хлорид. SnCl2-2H2O. г 225,6). [10025-69-1]. Дихлорида олова дигидрат.
Содержит не менее 97,0 % SnCl2-2H2O.
Бесцветные кристаллы. Очень легко растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле, уксусной кислоте ледяной, хлороводородной кислоте разбавленной и концентрированной.
Количественное определение. 0,500 г помещают в колбу с притертой стеклянной пробкой, растворяют в 15 мл хлороводородной кислоты Р, прибавляют 10 мл воды Р и 5 мл хлороформа Р. Быстро титруют 0,05 Мраствором калия йодата до обесцвечивания хлороформного слоя.
1 мл 0,05 М раствора калия йодата соответствует 22,56 мг SnCI2-2H2O.
Олова хлорида раствор.
20 г олова Р нагревают с 85 мл хлороводородной кислоты Р до прекращения выделения водорода, охлаждают. Хранят раствор над избытком олова Р, защищая от воздуха.
Олова хлорида раствор Р1.
Непосредственно перед использованием раствор олова хлорида Р разводят хлороводородной кислотой, разбавленной Р (1:10).
Олова(П) хлорида раствор Р2.
К 8 г олова хлорида Р прибавляют 100 мл 20 % (об/об) раствора хлороводородной кислоты Р, встряхивают до растворения, при необходимости, нагревают на водяной бане при температуре 50 °C и пропускают азот Р в течение 15 мин. Готовят непосредственно перед использованием.
Олово. Sn. (Л 118,7). [7440-31-5].
Гранулы серебристо-белого цвета. Растворимо в хлороводородной кислоте с выделением водорода.
Мышьяк (2.1.4.2, метод Л). Не более 10 ppm. 0,1 г должен выдерживать испытание на мышьяк.
Орацетовый синий 2Р. C20Hi4N2O2.
г 314,3). [4395-65-7].
Цветной индекс № 61110. 1-Амино-4-(фени-ламино)-антрацен-9,10-дион.
Температура плавления около 194 °C.
Орцин. С7Н8О2Н2О. г 142,2). [6153-39-5]. 5-Метилбензол-1,3-диола моногидрат.
Кристаллический порошок, чувствителен к свету.
Температура кипения около 290 °C. Температура плавления от 58 °C от 61 °C.
Осмия(У1П) оксид. OsO4. г 254,2). [20816-12-0].
Игольчатые кристаллы светло-желтого цвета или кристаллическая масса желтого цвета.
Гигроскопичен, чувствителен к свету, растворим в воде, 96 % этаноле.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Осмия(УШ) оксида раствор.
Раствор 2,5 г/л в 0,05 М растворе серной кислоты.

Палладий. Pd. (Ar 106,4). [7440-05-3].
Сұрғылт-ақ түсті металл. Сутегі қышқылында ериді.
Палладий хлориді. PdCl2. (Mr 177,3). [7647-10-1].
Қызыл түсті кристалдар.
Балқу температурасы 678 °С-дан 680 °С-ға дейін.
Палладий хлориді ерітіндісі.
1 г палладий хлориді Р 10 мл жылы хлорсутегі қышқылында Р ерітіледі, алынған ерітінді сұйытылған хлорсутегі қышқылының Р және Р суының тең көлемінің қоспасымен 250 мл көлеміне дейін жеткізіледі.
Пальмитин қышқылы. C16H32O2 (Mr 256,4). [57-10-3]. Гексадекан қышқылы.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалды қабыршақтар. Суда мүлде ерімейді, ыстық 96% этанолда тез ериді.
Балқу температурасы шамамен 63 °C.
Хроматография. Анықтау Хлорамфеникол пальмитаты жеке фармакопея бабының нұсқауларына сәйкес жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) жүргізіледі; алынған хроматограммада тек бір негізгі дақ анықталуға тиіс.
Пальма сереноа жемістері жеке фармакопея бабында майлы қышқылдардың мөлшерін анықтау кезінде қолданылатын пальмит қышқылы қосымша келесі талаптардан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Пальма сереноа жемістері жеке фармакопея бабының нұсқауларына сәйкес газды хромотография әдісімен (2.1.2.27) жүргізеді.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген пальмит қышқылының мөлшері кемінде 98% болуы тиіс.
Панкреатин ұнтағы.
Сүтқоректілердің жаңа немесе мұздатылған ұйқы безінен алынады. Құрамында протолитикалық, липолитикалық және амилолитикалық белсенділігі бар түрлі ферменттер бар.
1 мг панкреатин құрамында кемінде 1.0 ЕФЕ жалпы протолитикалық белсенділік, 15 ЕФЕ липолитикалық белсенділік және 12 ЕФЕа - милолитикалық белсенділік бар.
Аздап қоңыр, аморфты ұнтақ.
Ішінара суда ериді, 96% этанолда мүлде ерімейді.
Папаверин гидрохлориді. C20H22ClNO4. (Mr 375,9).      [61-25-6]. 1-(3,4-Диметоксибензил)-6,7-диметоксиизохинолина гидрохлорид.
Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 99,0% және 101.0%-дан аспайтын C20H22ClNO4 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе кристалдар.
Суда баяу ериді, 96% этанолда аз ериді.
Парозанилин гидрохлориді. С19Н18СIN3. (Mr 323,8). [569-61-9]. 4-[Бис(4-аминофенил) метилен]цикло-гекса-2,5-диениминий хлориді.
Шульц көрсеткіші № 779.
Түс индексі (С.I.) № 42500.
Кристалл ұнтақ көкшіл-қызыл түсті. Суда аздап ериді, сусыз этанолда ериді. Су мен этанолдағы ерітінділер қарқынды қызыл түске ие, күкірт қышқылы мен сутегі хлоридіндегі ерітінділер сары түске ие.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 270 °С.
Парозанилиннің түссіз ерітіндісі.

Палладий. Pd. (Аг 106,4). [7440-05-3].
Металл серовато-белого цвета. Растворим в хлороводородной кислоте.
Палладия хлорид. PdCl2. г 177,3). [7647-10-1].
Кристаллы красного цвета.
Температура плавления от 678 °C до 680 °C.
Палладия хлорида раствор.
1 г палладия хлорида Р растворяют в 10 мл теплой хлороводородной кислоты Р, полученный раствор доводят смесью равных объемов хлороводородной кислоты разбавленной Р и воды Р до объема 250 мл. Непосредственно перед использованием раствор разбавляют двумя объемами воды Р.
Пальмитиновая кислота. С1бН32О2. г 256,4). [57-10-3]. Гексадекановая кислота.
Кристаллические чешуйки белого или почти белого цвета. Практически не растворима в воде, легко растворима в горячем 96 % этаноле.
Температура плавления около 63 °C.
Хроматография. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями частной фармакопейной статьи Хлорамфеникола пальмитат’, на полученной хроматограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Палъмитовая кислота, используемая при количественном определении суммы жирных кислот в частной фармакопейной статье Плоды пальмы сереноа должна выдерживать дополнительно следующее требование.
Количественное определение. Проводят методом газовой хромотографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями частной фармакопейной статьи Плоды пальмы сереноа.
Содержание пальмитовой кислоты, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 98 %.
Панкреатина порошок.
Получают из свежей или замороженной поджелудочной железы млекопитающих. Содержит различные ферменты, обладающие протолитической, липолитической и амилолитической активностью.
1 мг панкреатина содержит не менее 1,0 ЕФЕ общей протолитической активности, 15 ЕФЕ липолитической активности и 12 ЕФЕа- милолитической активности.
Слегка коричневый, аморфный порошок.
Частично растворим в воде, практически нерастворим в 96 % этаноле.
Папаверина гидрохлорид. C20H22CINO4. г 375,9). [61-25-6]. 1-(3,4-Диметоксибен-зил)-6,7-диметоксиизохинолина гидрохлорид.
Содержит не менее 99,0 % и не более 101,0 % C20H22CINO4B пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок или кристаллы белого или почти белого цвета.
Умеренно растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле.
Папаин. [9001-73-4].
Протеолитический фермент, получаемый из млечного сока зеленых плодов и листьев Carica papaya L. Активность фермента должна быть подтверждена.
Парарозанилина гидрохлорид. СНСПЧз. г 323,8). [569-61-9]. 4-[Бис(4-аминофенил) метилен]цикло-гекса-2,5-диениминия хлорид.
Показатель Шульца № 779.
Цветной индекс (С. I.) № 42500.
Кристаллический порошок синевато-красного цвета. Мало растворим в воде, растворим в этаноле безводном. Растворы в воде и этаноле имеют интенсивную красную окраску, растворы в кислоте серной и хлороводородной кислоте имеют желтую окраску.
Температура плавления около 270 °C с разложением.
Парарозанилина обесцвеченный раствор.

0,1 г парозанилин гидрохлориді Р шыны тығыны бар колбаға салынады, 60 мл су Р және 1,0 г сусыз натрий сульфитінің Р ерітіндісі немесе 2,0 г натрий сульфитінің Р ерітіндісі немесе 0,75 г натрий метабисульфитінің ерітіндісі 10 мл суға Р қосылады, содан кейін араластыру кезінде ақырындап 6 мл Р хлорсутекті сұйылтылған қышқылдары қосылады, колбаны тығынмен жабады және ерігенге дейін араластыруды жалғастырады, алынған ерітіндінің көлемі сумен Р 100 мл-ге жеткізіледі.
Ерітінді дайындалғаннан кейін 12 сағаттан кейін қолданылады.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Сұйық парафин [8042-47-5].
Мұнайдан алынатын сұйық қаныққан көмірсутектердің тазартылған қоспасы.
Түссіз, мөлдір майлы сұйықтық; күндізгі жарықта флуоресцентті емес.
Суда мүлде ерімейді, 96% этанолда аз ериді, көмірсутектермен араласады.
Жұмсақ ақ парафин.
Мұнайдан алынған және түссіз көмірсутектердің жартылай сұйық қоспасы. Суда мүлде және 96% этанолда ерімейді, мұнай эфирінде P1 ериді; ерітінді кейде әлсіз опалесценцияны анықтайды.
Парацетамол. C8H9NO2. (Mr 151,2). [103-90-2]. Х-(4-гидроксифенил)ацетамид.
Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 99,0% және 101,0% C8H9NO2 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ.
Суда баяу ериді, 96% этанолда тез ериді, метиленхлоридте өте аз ериді.
4-аминофенолсыз парацетамол.
Парацетамол Р судан Р қайта кристалдандырады және 70 °С температурада вакуумда кептіріледі; процедура парацетамол келесі сынақтан өткенге дейін қайталанады: 5 г кептірілген парацетамол тең мөлшерде метанол Р және су Р қоспасында ерітіліп, ерітіндінің көлемін 100 мл еріткіштердің бірдей қоспасымен жеткізеді.жарықтан қорғалған жерде 30 минут. Көк немесе жасыл бояу пайда болмауы тиіс.
Пенициллиназа ерітіндісі.
10 г казеин гидролизаты, 2,72 г калий дигидрофосфаты Р және 5,88 г натрий цитраты Р 200 мл суда Р ерітіледі, рН 200 г/л натрий гидроксиді Р ерітіндісімен 7,2 мәніне дейін жеткізіледі және сумен Р 1000 мл көлеміне дейін жеткізіледі. 0,41 г магний сульфатын Р 5 мл Р суда ерітеді, 1 мл ерітінді 1,6 г/л темір(П) аммоний сульфатын Р қосады және ерітінді көлемін сумен Р 10 мл-ге жеткізеді. Екі ерітінді де автоклавта қыздыру арқылы зарарсыздандырылады, салқындатылады, араластырылады, конустық колбаларда жұқа қабаттарға бөлінеді және Bacillus ceeus (NOTCc 9946) өсіріледі. Колбаларды 18 °С-дан 37 °С-ға дейінгі температурада өсудің айқын белгілеріне дейін ұстайды, содан кейін 35 °С-дан 37 °С-ға дейінгі температурада 16 сағат бойы ұстап тұрады, максималды аэрацияны қамтамасыз ету үшін үнемі шайқайды. Центрифугаланады, тұнба үстіндегі сұйықтық мембраналық фильтрация әдісімен стерильденеді. 1,0 мл пенициллиназа ерітіндісінің құрамында кемінде 0,4 микрокатал (сағатына бензилпенициллин қышқылына дейін кемінде 500 мг бензилпенициллиннің гидролизіне сәйкес келеді) 30 °С температурада және рН 7, бензилпенициллиннің концентрациясы ферменттік қанықтыру үшін қажетті деңгейден төмен түспеген жағдайда болады.
Пенициллиназа ерітіндісіндегі бензилпенициллин бойынша пенициллиназа үшін Михаэлис константасы шамамен 12 мкг/мл құрайды.

0,1 г парарозанилина гидрохлорида Р помещают в колбу с притертой стеклянной пробкой, прибавляют 60 мл воды Р и раствора 1,0 г натрия сульфита безводного Р, или раствора 2,0 г натрия сульфита Р, или раствора 0,75 г натрия метабисульфита Р в 10 мл воды Р, затем медленно при перемешивании прибавляют 6 мл кислот хлороводородной разбавленной Р, закрывают колбу пробкой и продолжают перемешивание до растворения, объем полученного раствора доводят водой Р до 100 мл.
Раствор используют через 12 ч после приготовления.
Хранят в защищенном от света месте.
Парафин жидкий. [8042-47-5].
Очищенная смесь жидких насыщенных углеводородов, получаемых из нефти.
Бесцветная, прозрачная маслянистая жидкость; при дневном свете не флуоресцирует.
Практически не растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле, смешивается с углеводородами.
Парафин мягкий белый.
Полужидкая смесь углеводородов, полученная из нефти и обесцвеченная. Практически не растворим в воде и 96 % этаноле, растворим в петролейном эфире Р1; раствор иногда обнаруживает слабую опалесценцию.
Парацетамол. C8H9NO2. (Мг 151,2). [103-90-2]. У-(4-гидроксифенил) ацетамид.
Содержит не менее 99,0 % и не более 101,0 % C8H9NO2
В пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета.
Умеренно растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле, очень мало растворим в ме-тиленхлориде.
Парацетамол, свободный от 4-аминофенола.
Парацетамол Р перекристаллизовывают из воды Р и сушат в вакууме при температуре 70 °C; процедуру повторяют до тех пор, пока парацетамол не будет выдерживать следующее испытание: 5 г высушенного парацетамола растворяют в смеси равных объемов метанола Р и воды Р и доводят объем раствора той же смесью растворителей до 100 мл. Прибавляют 1 мл свежеприготовленного раствора, содержащего 10 г/л натрия нитропруссида Р и 10 г/л натрия карбоната безводного Р, перемешивают и выдерживают в течение 30 мин в защищҰнном от света месте. Не должно появляться синее или зелҰное окрашивание.
Пенициллиназы раствор.
10 г казеина гидролизата, 2,72 г калия дигидрофосфата Р и 5,88 г натрия цитрата Р растворяют в 200 мл воды Р, доводят pH раствором 200 г/л натрия гидроксида Р до значения 7,2 и доводят водой Р до объема 1000 мл. Растворяют 0,41 т магния сульфата Р в 5 мл воды Р, прибавляют 1 мл раствора 1,6 г/л железа(П) аммония сульфата Р и доводят объем раствора водой Р до 10 мл. Стерилизуют оба раствора нагреванием в автоклаве, охлаждают, смешивают, распределяют тонкими слоями в конических колбах и культивируют с Bacillus ceeus (NOTC 9946). Выдерживают колбы при температуре от 18 °C до 37 °C до явных признаков роста, а затем выдерживают при температуре от 35 °C до 37 °C в течение 16 ч, постоянно встряхивая для обеспечения максимальной аэрации. Центрифугируют, надосадочную жидкость стерилизуют методом мембранной фильтрации. 1,0 мл раствора пенициллиназы содержит не менее 0,4 микрокатал (что соответствует гидролизу не менее 500 мг бензилпенициллина до бензилпенициллиновой кислоты в час) при температуре 30 °C и pH 7, при условии, что концентрация бензилпенициллина не опускается ниже уровня, необходимого для ферментного насыщения.
Константа Михаэлиса для пенициллиназы по бензилпенициллину в растворе пенициллиназы составляет около 12 мкг/мл.

Стерильділік (2.1.6.1). Стерильділік сынағынан өтуге тиіс. 0 °С-дан 2 °С-ға дейінгі температурада сақтайды және 2-3 тәулік бойы пайдаланады. Лиофилизацияланған препаратты дәнекерленген ампулаларда бірнеше ай бойы сақтайды.
Пентан. С5Н12. (Mr 72,2). [109-66-0].
Мөлдір түссіз тұтанғыш сұйықтық. Суда өте аз ериді, ацетонмен, сусыз этанолмен араласады.
шамамен 0,63.
шамамен 1,359
Қайнау температурасы шамамен 36 °C.
Спектрофотометрияда қолданылатын пентан келесі қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Минималды өткізу (2.1.2.24) өтемдік сұйықтық ретінде Р суын пайдалану арқылы анықталады.
толқын ұзындығы 200 нм кезінде 0,70,
толқын ұзындығы 210 нм кезінде 0,30,
толқын ұзындығы 220 нм кезінде 0,07,
толқын ұзындығы 230 нм кезінде 0,03,
толқын ұзындығы 240 нм кезінде 0,01.
1,2-Пентавдиол. С5Н12О2. (Mr 104,2). [5343-92-0]. (2RS)-Пентан-1,2-диол.
шамамен 0,971.
шамамен 1,439.
Қайнау температурасы 201 °С.
Пентанол. С5Н12О. (Mr 88,1). [71-41-0]. 1-Пентанол.
Түссіз сұйықтық. Суда баяу ериді, 96% этанолмен араласады.
шамамен 1,410.
Қайнау температурасы шамамен 137 °C.
Пентаэритритилтетракис[3-(3,5-ди(1,1-ди-метилэтил)-4-гидрокси-фенил) пропионат]. С73Н108О12. (Mr 1178). [6683-19-8]. Пентаэритри- тилтетракис[3-(3,5-ди-трет-бутил-4-гидрокси- фенил)пропионат]. 2,2'-бис(Гидроксиметил)про- пан-1,3-диолтетракис[3-[3,5-ди(1,1диметил-этил) -4-гидроксифенил]]пропионат.
Ақ түстен сәл сарыға дейін кристалл ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, ацетонда өте тез ериді, метанолда ериді, гександа аз ериді.
Балқу температурасы 110 ° C-дан 125 °C-ға дейін.
a-нысаны 120 °C-125 °C.
b-нысаны 110 °С-дан 115 °С-ға дейін.
терет-Пентил спирті. С5Н12О. (Mr 88,1). [75-85-4]. трет-Амил спирті. 2-Метил-2-бутанол.
Ұшпа тұтанғыш сұйықтық. Суда тез ериді, 96% этанол мен глицеринмен араласады.
шамамен 0,81.
Қайта айдау температурасының шегі (2.1.2.11). 100 °С-дан 104 °С-ға дейін; кем дегенде 95% қайта айдалуға тиіс.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Пепсин ұнтағы. [9001-75-6].
Ұнтақ шошқалардың, ірі қара малдың немесе қойдың асқазанының шырышты қабығынан алынады. Құрамында қышқыл ортада белсенді асқазан протеиназалары бар (рН 1 – 5).
Құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 0,5 ЕФЕ/мг белсенділігі бар.
Ақ немесе сәл сары кристалды немесе аморфты ұнтақ. Гигроскопиялық.
Суда ериді, 96% этанолда мүлде ерімейді.
Су ерітінділерінде әлсіз опалесценция және аздап қышқыл реакция бар.
Құм.
Кремний диоксидінің ақ немесе сәл сұр түсті түйіршіктері, бөлшектердің мөлшері 150 мкм-ден 300 мкм-ге дейін.

Стерильность (2.1.6.1). Должен выдерживать испытание на стерильность. Хранят при температуре от 0 °C до 2 °C и используют в течение 2-3 сут. Лиофилизированный препарат хранят в запаянных ампулах в течение нескольких месяцев.
Пентан. С5Н12. г 72,2). [109-66-0].
Прозрачная бесцветная воспламеняющаяся жидкость. Очень мало растворим в воде, смешивается с ацетоном, этанолом безводным.
С2О около 0,63.
Ид° около 1,359.
Температура кипения около 36 °C.
Пентан, используемый в спектрофотометрии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Минимальное пропускание (2.1.2.24) определяют, используя в качестве компенсационной жидкости воду Р.
0,70 при длине волны 200 нм,
0,30 при длине волны 210 нм,
0,07 при длине волны 220 нм,
0,03 при длине волны 230 нм,
0,01 при длине волны 240 нм.
1Пентандиол. C5H12Q2. г 1042). [5343-92-0]. (27У)-Пентан-1,2-диол.
<4° около 0,971.
Ид° около 1,439.
Температура кипения около 201 °C.
Пентанол. C5Hi2O. г 88,1). [71-41-0].
1-Пентанол.
Бесцветная жидкость. Умеренно растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
Ид° около 1,410.
Температура кипения около 137 °C.
Пентаэритритилтетракис[3-(3,5-ди(1,1-ди-метилэтил)-4-гидроксифенил) пропионат].
С73Н108О12. (Мг 1178). [6683-19-8]. Пентаэритри- тилтетракис [3 -(3,5-ди-трет-бутил-4-гидрокси- фенил)пропионат]. 2,2'-бис(Гидроксиметил)пропан-1,3-диолтетракис[3-[3,5-ди(1,1диметил-этил) -4-гидроксифенил]]пропионат.
Кристаллический порошок от белого до слегка желтого цвета. Практически не растворим в воде, очень легко растворим в ацетоне, растворим в метаноле, мало растворим в гексане.
Температура плавления от 110 °C до 125 °C. a-форма от 120 °C до 125 °C.
P-форма от110°Сдо115 °C. мрем-Пентиловый спирт. C5Hi2O. (Мг 88,1).
[75-85-4]. тире/и-Амиловый спирт. 2-Метил-2-бутанол.
Летучая воспламеняющаяся жидкость. Легко растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом и глицерином.tZjo около 0,81.
Температурные пределы перегонки (2.1.2.11).
От 100 °C до 104 °C; должно перегоняться не менее 95 %.
Хранят в защищҰнном от света месте.
Пепсина порошок. [9001-75-6].
Порошок получают из слизистой оболочки желудка свиней, крупного рогатого скота или овец. Содержит желудочные протеиназы, активные в кислой среде (pH 1-5).
Имеет активность не менее 0,5 ЕФЕ/мг в пересчете на сухую субстанцию.
Белый или слегка желтый кристаллический или аморфный порошок. Гигроскопичен.
Растворим в воде, практически нерастворим в 96 % этаноле.
Водные растворы имеют слабую опалесценцию и слабокислую реакцию.
Песок.
Крупинки кремния диоксида белого или слегка сероватого цвета с размером частиц от 150 мкм до 300 мкм.

Мұнай эфирі. [8032-32-4]. Мұнай эфирі 50-70 °С.
Мөлдір түссіз тұтанғыш сұйықтық, флуоресцентті емес. Суда мүлде ерімейді, 96% алкогольмен араласады.
0,661-ден 0,664-ке дейін.
Қайта айдау температурасының шегі (2.1.2.11). 50 °С-дан 70 °С-ға дейін.
Мұнай эфирі Р1. Мұнай эфирі 40-60 °с.
Мынадай өзгерістермен Р мұнай эфиріне арналған талаптарға шыдауы тиіс:
0,630-дан 0,656-а дейін.
Қайта айдау температурасының шегі (2.1.2.11). 30 °С-ден 40 °С-ға дейін.
0 °C температурада лайланбауы тиіс.
Мұнай эфирі Р3. Мұнай эфирі 100-120 °С.
Мынадай өзгерістермен мұнай эфиріне Р арналған талаптардан өтуге тиіс:
0,720 бастап.
Қайта айдау температурасының шегі (2.1.2.11). 100 °С-дан 120 °С-ға дейін.
Су (2.1.5.12). 0,03 %-дан артық емес.
Пикрин қышқылы. С6Н3N3O7. (Mr 229,1). [88-89-1].
2,4,6-Тринитрофенол.
Призмалар немесе сары плиталар. Суда және 96% этанолда ериді.
Ылғалданған сумен P сақтайды.
Пикрин қышқылының ерітіндісі.
Ерітінді 10 г/л.
Пикрин қышқылының ерітіндісі Р1.
100 мл пикрин қышқылының Р қаныққан ерітіндісіне 0,25 мл концентрацияланған натрий гидроксиді Р ерітіндісі қосылады.
a-Пинен. С10Н16. (Mr 136,2). [7785-70-8]. (1R,5R)-2,6,6-Триметилбицикло[3.1.1]гепт-2-ен.
Сұйықтық. Сумен араласпайды.
шамамен 0,859.
шамамен 1,466.
Қайнау температурасы 154 °С-дан 156 °С-ға дейін.
Газды хроматографияда пайдаланылатын a-Пинен мынадай қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) a-пиненді сынақ ерітіндісі ретінде қолдана отырып, Апельсин гүлінің майы жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жүргізеді.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген a-Пиненнің мөлшері кемінде 99% болуы тиіс.
b-Пинен. С10Н16. (Mr 136,2). [127-91-3]. 6,6-Диметил-2-метиленбицикло[3.1.1]гептан.
Скипидарға ұқсайтын иісі бар түссіз, майлы сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолмен араласады.
Газды хроматографияда қолданылатын b-Пинен келесі қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) b-Пиненді сынақ ерітіндісі ретінде қолдана отырып, Апельсин гүлінің майы жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жүргізеді.

Петролейный эфир. [8032-32-4]. Петролейный эфир 50 - 70 °C.
Прозрачная бесцветная воспламеняющаяся жидкость, не флуоресцирует. Практически не растворим в воде, смешивается с 96 % спиртом.
dот 0,661 до 0,664.
Температурные пределы перегонки (2.1.2.И). От 50 °C до 70 °C.
Петролейный эфир Р1. Петролейный эфир 40 - 60 °C.
Должен выдерживать требования для петролейного эфира Р, со следующими изменениями:
С2О от 0,630 до 0,656.
Температурные пределы перегонки (2.1.2.11). От 40 °C до 60 °C.
Не должен мутнеть при температуре 0 °C.
Петролейный эфир Р2. Петролейный эфир 30-40 °C.
Должен выдерживать требования для пет- ролейного эфира Р, со следующими изменениями:С2О от 0,620 до 0,630.
Температурные пределы перегонки (2.1.2.11). От 30 °C до 40 °C.
Не должен мутнеть при температуре 0 °C.
Петролейный эфир РЗ. Петролейный эфир 100-120 °C.
Должен выдерживать требования для пет- ролейного эфира Р со следующими изменениями:d от 0,720.
Температурные пределы перегонки (2.1.2.11). От 100 °C до 120 °C.
Вода (2.1.5.12). Не более 0,03 %.
Пикриновая кислота. С6Н3МзО7. г 229,1). [88-89-1]. 2,4,6-Тринитрофенол.
Призмы или пластинки желтого цвета. Растворима в воде и 96 % этаноле.
Хранят увлажненной водой Р.
Пикриновой кислоты раствор.
Раствор 10 г/л.
Пикриновой кислоты раствор Р1.
К 100 мл насыщенного раствора кислоты пикриновой Р прибавляют 0,25 мл раствора натрия гидроксида концентрированного Р.
а-Пинен. Ci0Hi6. г 136,2). [7785-70-8]. (17,5/)-2,6,6-Триметилбицикло[3.1.1 ]гепт-2-ен.
Жидкость. Не смешивается с водой.
С2О около 0,859.
Ид° около 1,466.
Температура кипения от 154 °C до 156 °C.
а-Пинен, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Масло цветков померанца, используя а-пинен в качестве испытуемого раствора.
Содержание а-пинена, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 99 %.
р-Пинен. СН16. г 136,2). [127-91-3]. 6,6-Диметил-2-метиленбицикло [3.1.1 ]гептан.
Бесцветная, маслянистая жидкость с запахом, напоминающим скипидар. Практически не растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
ф-Пинен, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями частной фармакопейной статьи Масло цветков померанца, используя Р-пинен в качестве испытуемого раствора.

b-Пиненнің мөлшері кемінде 95,0 % болуы тиіс.
Пиперазин гидраты. С4Н10N2-6Н2О. (Mr 194,2). [142-63-2]. Пиперазин еексагираты.
Құрамында кемінде 98,0% және 101,0%-дан аспайтын С4Н10N2-6Н2О С4Н10К2-6Н2О бар.
Түссіз кристалдар.
Суда және 96% этанолда тез ериді.
Балқу температурасы шамамен 43 °C.
Пиперидин. C5H11N. (Mr 85,2). [110-89-4]. Гексагидропиридин.
Түссіз немесе сәл сарғыш түсті сұйықтық, сілтілі реакцияға ие. Сумен, 96% этанолмен және мұнай эфирімен араласады.
Қайнау температурасы шамамен 106 °C.
Пиридин-2-амин. C5H6N2. (Mr 94,1). [504-29-0].
2-Аминопиридин.
Ірі кристалдар. Суда және 96% этанолда ериді.
Қайнау температурасы шамамен 210 °C.
Балқу температурасы шамамен 58 °C.
Пиридилазонафтол. С15Н11N3О. (Mr 249,3). [85-85-8]. 1-(2-Пиридилаз)-2-нафтол.
Кірпіш-қызыл түсті ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолда, метанолда және сілтілі металл гидроксидтерінің ыстық сұйылтылған ерітінділерінде ериді. Балқу температурасы шамамен 138 °C.
Пиридилазонафтол ерітіндісі.
Cусыз этанолдағы Р 1 г/л ерітінді.
Сезгіштікке сынау. 50 мл суға Р рН 4,4 Р, 0,10 мл 0,02 м натрий эдетаты ерітіндісі және 0,25 мл пиридилазонафтол ерітіндісі бар 10 мл ацетатты буферлік ерітінді қосылады; 0,15 мл ерітінді 5 г/л мыс сульфаты Р қосылғаннан кейін түсі ашық сарыдан күлгінге дейін өзгеруі тиіс.
Пиридин. С5Н5N (Mr 79,1). [110-86-1].
Мөлдір түссіз гигроскопиялық сұйықтық. Сумен және 96% этанолмен араласады.
Қайнау температурасы шамамен 115 °C.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Пиридин сусыз.
Пиридин Р сусыз натрий карбонаты Р үстінде кептіріледі, фильтрден өткізіледі және тазартылады.
Су (2.1.5.12). 0,01 % (м/м) аспайды.
Пиридиний гидробромиді пербромиді. С5Н6Вr3N (Mr 319,8). [39416-48-3]. Пиридиний трибромиді(1-).
Қызыл кристалдар.
Пирожүзім қышқылы. С3Н4О3. (Mr 88,1). [127-17-3]. 2-Оксопропан қышқылы.
Сұйықтық сарғыш түсті. Сумен және сусыз этанолмен араласады.
шамамен 1,267.
шамамен 1,413.
Қайнау температурасы шамамен 165 °С.
Пирогаллол. С6Н6О3. (Mr 126,1). [87-66-1]. Бензол-1,2,3-триол.
Ауа мен жарықтың әсерінен ақ немесе делік ақ түсті кристалдар қоңырға айналады. Суда өте тез ериді, 96% этанол, дисульфид көміртегінде аз ериді. Ауаның әсерінен сулы ерітінділер, тіпті тезірек сілтілі ерітінділер оттегінің сіңуіне байланысты қоңыр түске ие болады.
Балқу температурасы шамамен 131 °С.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Пирогаллола сілтілі ерітіндісі.
0,5 г пирогаллол Р 2 мл көміртегі диоксиді жоқ суда Р ерітіледі. 12 г калий гидроксиді Р 8 мл көміртегі диоксиді жоқ суда Р ерітіледі.
Тікелей пайдаланар алдында екі ерітіндіні араластырады.
Пирокатехин. С6Н6О2. (Mr 110,1). [120-80-9]. Бензол-1,2-диол.
Түссіз немесе сәл сары түсті кристалдар. Суда, ацетонда, 96% этанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 102 °C. Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Тромбоциттер құрамы төмен плазма.

Содержание Р-пинена должно быть не менее 95,0 %.
Пиперазина гидрат. C4H10N2 6H2O. (Мг 194,2). [142-63-2]. Гексагират пиперазина.
Содержит не менее 98,0% и не более 101,0% C4Hi0N2-6H2O.
Бесцветные кристаллы.
Легкорастворим в воде и в 96% этаноле. Температура плавления около 43 °C.
Пиперидин. CsHuN. (Мг 85,2). [110-89-4]. Гексагидропиридин.
Бесцветная или слегка желтоватого цвета жидкость, имеет щелочную реакцию. Смешивается с водой, 96 % этанолом и петролейным эфиром.
Температура кипения около 106 °C.
Пиридин-2-амин. (Мг 94,1). [504-29-0].
2-Аминопиридин.
Крупные кристаллы. Растворим в воде и 96 % этаноле.
Температура кипения около 210 °C.
Температура плавления около 58 °C.
Пиридилазонафтол. Ci5HnN3O. г 249,3). [85-85-8]. 1-(2-Пиридилазо)-2-нафтол.
Порошок кирпично-красного цвета. Практически не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле, метаноле и горячих разбавленных растворах гидроксидов щелочных металлов.
Температура плавления около 138 °C.
Пиридилазонафтола раствор.
Раствор 1 г/л в этаноле безводном Р. Испытание на чувствительность.
К 50 мл воды Р прибавляют 10 мл ацетатного буферного раствора с pH 4,4 Р, 0,10 мл 0,02 Мраствора натрия эдетата и 0,25 мл раствора пиридилазонафтола; после прибавления 0,15 мл раствора 5 г/л меди сульфата Р окраска должна измениться от светло-желтой до фиолетовой.
Пиридин. C5H5N. (М-79,1). [110-86-1].
Прозрачная бесцветная гигроскопичная жидкость. Смешивается с водой и 96 % этанолом.
Температура кипения около 115 °C.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Пиридин безводный.
Пиридин Р сушат над натрием карбонатом безводным Р, фильтруют и перегоняют.
Вода (2.1.5.12). Не более 0,01 % (м/м).
Пиридиния гидробромида пербромид.
C5H6Br3N. г 319,8). [39416-48-3]. Пиридиния трибромид(1-).
Красные кристаллы.
Пировиноградная кислота. С3114О3. г 88,1). [127-17-3]. 2-Оксопропановая кислота.
Жидкость желтоватого цвета. Смешивается с водой и этанолом безводным. С2о около 1,267.
Пд° около 1,413.
Температура кипения около 165 °C.
Пирогаллол. С6Н6О3. (Мг 126,1). [87-66-1]. Бензол-1,2,3-триол.
Кристаллы белого или почти белого цвета, под действием воздуха и света становятся коричневыми. Очень легко растворим в воде, 96 % этаноле, мало растворим в углероде дисульфида. Под действием воздуха водные растворы, а еще быстрее щелочные растворы приобретают коричневую окраску вследствие абсорбции кислорода.
Температура плавления около 131 °C.
Хранят в защищенном от света месте.
Пирогаллола щелочной раствор.
0,5 г пирогаллола Р растворяют в 2 мл воды, свободной от углерода диоксида, Р. 12 г калия гидроксида Р растворяют в 8 мл воды, свободной от углерода диоксида, Р. Непосредственно перед использованием смешивают оба раствора.
Пирокатехин. С6116О2. (Мг 110,1). [120-80-9]. Бензол-1,2-диол.
Бесцветные или слабо желтого цвета кристаллы. Растворим в воде, ацетоне, 96 % этаноле.
Температура плавления около 102 °C.
Хранят в защищенном от света месте.
Плазма с пониженным содержанием тромбоцитов.

45 мл адам қанын 50 мл сыйымдылығы 5 мл, 38 г/л натрий цитраты Р стерильді ерітіндісі бар пластмасса шприцпен алады және сол мезетте 30 мин бойы 4 °С температурада 1500g үдеумен центрифугалайды. Плазманың қалқып шыққан қабатының жоғарғы 2/3 пластмасса шприцінің көмегімен іріктейді және бірден 30 мин бойы 4 °С температурада 3500g үдеумен центрифугалайды. Сұйықтықтың жоғарғы 2/3 қабатын алады және оны -40 °С немесе одан төмен температурада пластмасса түтіктердің қажетті мөлшерінде тез қатырады. Пластикалық жабдықты немесе силиконмен өңделген жабдықты қолданады.
Адам плазминогені. [9001-91-6].
Қан құрамындағы зат плазминге, қан ұйығыштарында фибрин лизисін жүзеге асыратын ферментке дейін белсендірілуі мүмкін.
Плазма субстраты.
Плазма адам немесе бұқа қанынан бөлінеді, 38 г/л натрий цитраты Р ерітіндісіне жиналады, оның көлемі плазма көлемінің 1/9 құрайды немесе 20 г/л динатрий гидроцитраты Р және 25 г/л глюкоза Р, оның көлемі плазма көлемінің 2/7 құрайды. Бірінші жағдайда субстрат қан жиналған күні дайындалады; екінші жағдайда субстрат қан жиналған күннен бастап 2 күн ішінде дайындалады.
-20 °C температурада сақтайды.
Плазма субстраты Р1.
Қанды алу және өңдеу үшін су жұқпайтын жабдық (қолайлы пластмассадан немесе силиконмен өңделген әйнектен жасалған) қолданылады. Қанның қажетті көлемі кемінде бес қойдың әрқайсысынан жиналады. Іріктеу үшін 15 мл антикоагулянт ерітіндісінде 285 мл қан жеткілікті, бірақ көлемі одан аз жиналуы да мүмкін. Қан тірі жануардан немесе сою кезінде жинауға арналған ыдыстың түбіне жету үшін жеткілікті ұзындығы бар қолайлы канюляға бекітілген инені пайдаланып алынады. Алғашқы бірнеше миллилитр алынып тасталады және тек еркін ағып жатқан қан жиналады. Қан құрамында 8.7 г натрий цитраты Р және 100 мл суда Р 4 мг апротинин Р бар антикоагулянт ерітіндісінің жеткілікті мөлшеріне жиналады. Қан мен антикоагулянт ерітіндісынің ара қатынасы 19:1 болуға тиіс. Жинау кезінде және жиналғаннан кейін бірден қан аздап араластырылады, көбіктенуге жол бермейді. Жинау аяқталған соң ыдысты жауып, 10 °С-дан 15 °С-ға дейінгі температурада салқындатады. Салқындағаннан кейін барлық колбалардың ішіндегісін айқын гемолиз немесе тромбтардың пайда болуы байқалатындарды қоспағанда біріктіріледі және жиналған қанды 10 °С-дан 15 °С-ға дейінгі температурада сақтайды. Мүмкіндігінше, жиналғаннан кейін 4 сағат ішінде біріктірілген қан 1000g-ден 2000g-ге дейін 10 °C-дан 15 °C-ға дейінгі температурада 30 минут бойы центрифугаланады. Тұнба бетіндегі сұйықтықты бөліп алып, 5000g жылдамдықпен 30 минут бойы центрифугалайды. (Қажет болған жағдайда, мөлдір плазманы алу үшін үлкен үдеумен центрифугалауға болады, мысалы, 30 минут ішінде 20000g жылдамдықпен, бірақ бұл ретте фильтрлеуге жол берілмейді). Тұнба бетіндегі сұйықтықты бөліп алу тиіс, дереу мұқият араластырып, гепаринді толық санын анықтау үшін жеткілікті бөліктері бар тығындары бар шағын контейнерлерге плазма субстратын салыңыз (мысалы, 10 мл-ден 30 мл-ге). Бірден - 70 °C-дан төмен температураға дейін салқындатылады (мысалы, контейнерлерді сұйық азотқа батыру арқылы) және -30 °C-дан төмен температурада сақталады. Егер санын анықтау жағдайында ол пайдаланылған анықтау әдісіне сәйкес келетін тромбтың пайда болу уақытын қамтамасыз етсе және тік логарифмдік қисықтардың алынуын қамтамасыз етсе, плазма гепарин санын анықтау үшін плазма субстраты ретінде жарамды. Пайдалану алдында плазманың қажетті бөлігін су моншасында 37 °С температурада ерітеді, толық ерігенше абайлап араластырады. Ерітілген плазма 10 °C-дан 20 °C-ға дейінгі температурада болады және дереу қолданылады. Қажет болса, плазманың бір рет мұздатылған субстраты аздап центрифугаланады, бірақ фильтрден өткізбейді.
Плазма субстраты Р2.

45 мл крови человека отбирают пластмассовым шприцом вместимостью 50 мл, содержащим 5 мл стерильного раствора 38 г/л натрия цитрата Р, и тотчас центрифугируют с ускорением 1500g при температуре 4 °C в течение 30 мин. Отбирают с помощью пластмассового шприца верхние 2/3 всплывшего слоя плазмы и тотчас центрифугируют с ускорением 3500g при температуре 4 °C в течение 30 мин. Отбирают верхние 2/3 слоя жидкости и быстро замораживают ее в необходимом количестве пластмассовых пробирок при температуре -40 °C или ниже. Используют пластмассовое оборудование или оборудование, обработанное силиконом.
Плазминоген человеческий. [9001-91-6].
Вещество, присутствующее в крови, которое может быть активировано до плазмина, фермента, осуществляющего лизис фибрина в сгустках крови.
Плазмы субстрат.
Плазму отделяют от человеческой или бычьей крови, собирают в раствор 38 г/л натрия цитрата Р, объем которого составляет 1/9 объема плазмы или в раствор, содержащий 20 г/л динатрия гидроцитрата Р и 25 г/л глюкозы Р, объем которого составляет 2/7 объема плазмы. В первом случае субстрат готовят в день сбора крови; во втором случае субстрат готовят в течение 2 дней со дня сбора крови.
Хранят при температуре -20 °C.
Плазмы субстрат Р1.
Для взятия и обработки крови используют водоотталкивающее оборудование (изготовленное из подходящих пластмасс или стекла, обработанного силиконом).
Необходимый объем крови собирают от каждой из не менее пяти овец. Достаточным объемом для отбора является 285 мл крови в 15 мл раствора антикоагулянта, но может быть собран и меньший объем. Кровь берут у живого животного или во время убоя, используя иглу, присоединенную к подходящей канюле с длиной достаточной для достижения дна сосуда для сбора. Отбрасывают первые несколько миллилитров и собирают только свободно текущую кровь. Кровь собирают в достаточное количество раствора антикоагулянта, содержащего 8.7 г натрия цитрата Р и 4 мг апротинина Р в 100 мл воды Р.
Соотношение крови и раствора антикоагулянта должно быть 19:1. Во время сбора и сразу после сбора кровь слегка перемешивают, не допуская вспенивания. По окончанию сбора, сосуд закрывают и охлаждают до температуры от 10 °C до 15 °C. После охлаждения содержимое всех колб объединяют за исключением тех, в которых наблюдается явный гемолиз или образование сгустков, и хранят собранную кровь при температуре от 10 °C до 15 °C. По возможности в пределах 4 ч после сбора объединенную кровь центрифугируют с ускорением от 1000g до 2000g при температуре от 10 °C до 15 °C в течение 30 мин. Отделяют надосадочную жидкость и центрифугируют с ускорением 5000g в течение 30 мин. (При необходимости, для получения прозрачной плазмы можно центрифугировать с большим ускорением, например, с ускорением 20000g в течение 30 мин, но фильтрация при этом не допустима) Отделяют надосадочную жидкость, немедленно тщательно перемешивают и помещают субстрат плазмы в небольшие контейнеры с пробками порциями, достаточными для проведения полного количественного определения гепарина (например, от 10 мл до 30 мл). Тотчас быстро охлаждают до температуры ниже — 70 °C (например, погружая контейнеры в жидкий азот) и хранят при температуре ниже — 30 °C. Плазма пригодна в качестве субстрата плазмы для количественного определения гепарина, если в условиях количественного определения она обеспечивает время образования сгустка, соответствующее использованному методу определения и обеспечивает получение крутых логарифмических кривых доза отклик.
Перед использованием необходимую порцию плазмы размораживают на водяной бане при температуре 37 °C, осторожно перемешивая до полного размораживания. Размороженную плазму содержат при температуре от 10 °C до 20 °C и немедленно используют. При необходимости, размороженный субстрат плазмы слегка центрифугируют, но не фильтруют.
Плазмы субстрат Р2.

IX факторының әдеттегі мөлшерінің 1%-дан азы бар адам қанынан дайындалады. Қан 38 г/л натрий цитраты Р ерітіндісіне жиналады, оның көлемі плазма көлемінің 1/9 құрайды.
Пластмасса контейнерлерде аз мөлшерде - 30 °C немесе одан төмен температурада сақтайды.
V факторы жеткіліксіз мөлшердегі плазма субстраты.
Туа біткен жеткіліксіздігі бар донордан алынған плазманы қолданған дұрыс немесе оны келесідей дайындайды: плазманы 13,4 г/л натрий оксалаты Р ерітіндісіне жиналған адам қанынан ажыратады, оның көлемі қан көлемінің 1/10 құрайды. 37 °C температурада 24 сағаттан 36 сағатқа дейін инкубацияланады, әдіс бойынша анықталған ұю уақыты, қанның ұюы V факторының Р ерітіндісінің сипаттамаларына сәйкес, 70 с-дан 100 с-ға дейін болуы тиіс. Егер ұю уақыты 70 с-тан аз болса, онда 12 сағаттан 24 сағатқа дейін қайтадан инкубацияланады.
-20 °С немесе одан төмен температурада аз мөлшерде сақтайды.
Повидон. С6nН9n+2NnОn. [9003-39-8]. a-Гидро-w-гидрополи[1-(2-оксопирролидин-1-ил)эти- лен].
1-этенил-пирролидин-2-он сызықты полимерлерден тұрады. Сусыз станцияға шаққанда құрамында кемінде 11,5% және 12,8%-дан аспайтын азот (N; Ar 14,01) бар.
Повидонның әртүрлі түрлері олардың ерітіндідегі тұтқырлығымен сипатталады, олар К мәні ретінде көрсетілген, К номиналды мәні 10-нан 120-ға дейін.
Ақ немесе сарғыш-ақ түсті ұнтақ немесе плиталар. Гигроскопиялық.
Суда тез ериді, 96% этанол және метанол, ацетонда өте аз ериді.
Күнбағыс майы.
Helianthus annuus L тұқымынан механикалық сығумен немесе экстракциямен алынған майлы сұйықтық. Тиісті антиоксидантты қосуға болады.
Мөлдір ашық сары сұйықтық.

Готовят из человеческой крови, содержащей менее 1 % обычного количества фактора IX. Собирают кровь в раствор 38 г/л натрия цитрата Р, объем которого составляет 1/9 объема плазмы.
Хранят в небольших количествах в пластмассовых контейнерах при температуре - 30 °C или ниже.
Плазмы субстрат с недостаточным содержанием фактора V.
Предпочтительно используют плазму, полученную от донора с врожденной недостаточностью, или готовят ее следующим образом: отделяют плазму от человеческой крови, собранной в раствор 13,4 г/л натрия оксалата Р, объем которого составляет 1/10 объема крови. Инкубируют при температуре 37 °C от 24 ч до 36 ч. Время свертывания, определенное по методу, в соответствие с описаниями для раствора фактора V свертывания крови Р, должно быть от 70 с до 100 с. Если время свертывания меньше 70 с, то инкубируют снова от 12 ч до 24 ч.
Хранят в небольших количествах при температуре -20 °C или ниже.
Повидон.С6Н9+2КиОи. [9003-39-8]. а-Гид- ро-у-гидрополи[1 -(2-оксопирролидин-1 -ил)этилен].
Состоит из линейных полимеров 1-этенил- пирролидин-2-она. Содержит не менее 11,5 % и не более 12,8 % азота (N; Аг 14,01) в пересчете на безводную субстанцию.
Различные типы повидона характеризуются их вязкостью в растворе, выраженной как величина К. Номинальное значение К составляет от 10 до 120.
Порошок или пластинки белого, или желтовато-белого цвета. Гигроскопичен.
Легко растворим в воде, 96 % этаноле и метаноле, очень мало растворим в ацетоне.
Подсолнечное масло.
Маслянистая жидкость, полученная из семян Helianthus annuus L. механическим отжимом или экстракцией. Может быть добавлен подходящий антиоксидант.
Прозрачная светло-желтая жидкость.

Суда мүлде және 96% этанолда ерімейді, петролей эфирімен (40-60 °C) араласады.
0,921.
шамамен 1,474.
Поли(диметил)(дифенил)силоксан. DB-5, SE52.
Газды хроматографияға арналған қозғалмайтын фаза.
Құрамында 95% металл топтары және 5% DB-5, SE52 фенил топтары бар.
Поли(диметил) (75)(дифенил)(25)силоксан.
Газды хроматографияға арналған қозғалмайтын фаза.
Құрамында 75% металл топтары және 25% фенил топтары бар.
Поли(диметил) (85)(дифенил)(15)силоксан. PS086.
Газды хроматографияға арналған қозғалмайтын фаза. Құрамында 85% металл топтары және 15% фенил топтары бар.
Поли(диметил)(дифенил)(дивинил)силоксан. SE54.
Газды хроматографияға арналған қозғалмайтын фаза.
Құрамында 94% металл топтары, 5% фенил топтары және 1% винил топтары бар.
Поли(диметил)силоксан.
Силиконды каучук (метил). Жартылай сұйық түссіз шайыр түрінде болатын органосиликон полимері.

Практически нерастворимо в воде и в 96% этаноле, смешивается с петролейным эфиром (40-60 °C).
Поли(диметил)(дифенил)силоксан. DB-5, SE52.
Неподвижная фаза для газовой хроматографии.
Содержит 95 % метильных групп и 5 % фенильных групп DB-5, SE52.
Поли(диметил) (75)(дифенил)(25)силоксан.
Неподвижная фаза для газовой хроматографии.
Содержит 75 % метильных групп и 25 % фенильных групп.
Полидиметил) (85)(дифенил)(15)силоксан.
PS086.
Неподвижная фаза для газовой хроматографии.
Содержит 94 % метильных групп, 5 % фенильных групп и 1 % винильных групп.
Поли(диметил)силоксан.
Каучук силиконовый (метил). Органосиликоновый полимер, имеющий вид полужидкой бесцветной смолы.

Төменде көрсетілгендей сипаттамалық тұтқырлығы шамамен 115 мл/г болуы тиіс. 1,5 г, 1 г және 0,3 г поли(диметил)силоксанды сыйымдылығы 100 мл өлшегіш колбаларда 0,1 мг дейінгі дәлдікпен өлшейді, 40 мл-ден 50 мл-ге толуол Р қосады, ерігенге дейін шайқайды және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 100,0 мл-ге жеткізеді. Әрбір ерітіндінің тұтқырлығын (2.1.2.9) және толуол Р тұтқырлығын сол жағдайларда анықтайды. Әр ерітіндінің концентрациясы толуолмен Р сұйылту арқылы екі есе азаяды және алынған ерітінділердің тұтқырлығы анықталады.
с - концентрациясы, г/100 мл; t1 — сыналатын ерітіндінің ағу уақыты; t2 - толуолдың ағу уақыты; р1 — сыналатын ерітіндінің тұтқырлығы, МПас; р2 - толуолдың тұтқырлығы, мПас; d1 — сыналатын ерітіндінің салыстырмалы тығыздығы; d2 — толуолдың салыстырмалы тығыздығы.
Салыстырмалы тығыздық мәндерін алу үшін келесі деректер қолданылады:
Концентрация (с), г/100 мл
Салыстырмалы
тығыздығы(d)
0 0.5
1,000
0,5 - 1,25
1,001
1,25-2,20
1,002
2,20-2,75
1,003
2,75-3,20
1,004
3,20-3,75
1,005
3,75-4,50
1,006
Үлестік тұтқырлығын (hүл) теңдеу бойынша анықтайды:
Келтірілген тұтқырлықты (рке) мына теңдеу бойынша анықтайды:
Сипаттамалық тұтқырлық (л) алдыңғы теңдеуді с = 0-ге экстраполяциялау арқылы алынады. Ол үшін Р/с = 0-ге экстраполяция арқылы С функциясы ретінде hүл/с немесе loghүл/с қисығы құрылады. Сипаттамалық тұтқырлық мл/г түрінде көрсетіледі, сондықтан алынған мәнді 100-ге көбейту тиіс. Натрий хлоридінің дискісіне тетрахлориді көміртегінің Р бірнеше тамшысында диспергирленген затты қолдану арқылы алынған инфрақызыл жұтылу спектрі (2.1.2.23) винил топтарына сәйкес келетін толқын ұзындығы 3053 см1 болғанда сіңірілмеуі тиіс.
Кептіру кезінде салмақ жоғалту (2.1.2.31). 2,0 %-дан артық емес. Анықтау 1,0 г-нан жүргізіледі, вакуумда 350 °С температурада 15 минут бойы кептіреді, 0,8%-дан аспайды. Анықтау 2,000 г-нан жүргізіледі, 2 сағат бойы 200 °С температурада кептіріледі.
Полиметилфенилсилоксан.
Газды хроматографияға арналған қозғалмайтын фаза.

Характеристическая вязкость, определенная как указано ниже, должна быть около 115 мл/г. 1,5 г, 1 г и 0,3 г поли(диметил)силоксана взвешивают с точностью до 0,1 мг в мерных колбах вместимостью 100 мл, прибавляют от 40 мл до 50 мл толуола Р, встряхивают до растворения и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл. Определяют вязкость (2.1.2.9) каждого раствора и вязкость толуола Р в тех же условиях. Концентрацию каждого раствора уменьшают вдвое, разбавляя толуолом Р, и определяют вязкость полученных растворов.
с — концентрация, г/100 мл; — время истечения испытуемого раствора; /2 - время истечения толуола; т]1 — вязкость испытуемого раствора, мПа с; т2 — вязкость толуола, мПа-c; — относительная плотность испытуемого раствора; n2 — относительная плотность толуола.
Для получения значений относительной плотности используют следующие данные:
Удельную вязкость (nуд) определяют по уравнению
Приведенную вязкость (т]пр) определяют по уравнению:
Неподвижная фаза для газовой хроматографии. Содержит 85 % метильных групп и 15 % фенильных групп.
Характеристическую вязкость (n) получают экстраполяцией предыдущего уравнения до с = 0. Для этого строят кривую
как функцию с. Экстраполяцией до с = 0 получают т|. Характеристическую вязкость выражают в мл/г, поэтому полученное значение должно быть умножено на 100. Инфракрасный спектр поглощения (2.7.2.23), полученный нанесением вещества, при необходимости диспергированного в нескольких каплях углерода тетрахлорида Р, на диск натрия хлорида, не должен иметь поглощения при длине волны 3053 см-1, соответствующего винильным группам.
Потеря в массе при высушивании (2.1.2.31). Не более 2,0 %. Определение проводят из 1,000 г, сушат в вакууме при температуре 350 °C в течение 15 мин. Не более 0,8 %. Определение проводят из 2,000 г, сушат при температуре 200 °C в течение 2 ч.
Полиметилфенилсилоксан.
Неподвижная фаза для газовой хроматографии.

Құрамында 50% металл топтары және 50% фенил топтары бар. (Орташа молекулалық салмағы 4000). Өте тұтқыр сұйықтық (тұтқырлығы шамамен 1300 мПа-с).
шамамен 1,09.
шамамен 1,540.
Поли[метил(95)фенил(5)]силоксан.
Поли(диметил)(дифенил)силоксан Р қараңыз.
Поли[метил(94)фенил(5)винил(1)]силоксан.
Поли(диметил)-(дифенил)(дивинил)си- локсан Р. қараңыз.
Полиоксилденген кастор майы.
Ашық сары түсті сұйықтық, шамамен 26 °С температурада мөлдір болады.
Полисорбат 20. [9005-64-5].
Ішінара этерифицирленген май қышқылдарының, негізінен лаурин (додекан) қышқылының сорбитпен және оның этоксилирленген ангидридтерімен әрбір сорбитол немесе оның ангидридтері үшін шамамен 20 моль этилен оксидінің қоспасы.
Майлы сары немесе қоңыр-сары түсті, мөлдір немесе сәл бозарған сұйықтық.
Суда, сусыз этанолда, этилацетатта және метанолда ериді, қанық майлар мен сұйық парафинде ерімейді.
шамамен 1,10.
Тұтқырлығы 25 °С температурада шамамен 400 мПас.
Полисорбат 80. Твин-80. [9005-65-6].
Ішінара этерифицирленген май қышқылдарының, негізінен Олеин қышқылының, сорбитпен және оның этоксилденген ангидридтерімен, әр сорбит пен оның ангидридіне шамамен 20 моль этилен оксидімен қоспасы.
Майлы, түссіз немесе қоңыр-сары, мөлдір немесе сәл бозарған сұйықтық.
Сумен, сусыз этанолмен, этилацетатпен және метанолмен араласады, қанық майлар мен сұйық парафинде ерімейді.
шамамен 1,10.
Тұтқырлығы 25 °С температурада шамамен 400 мПас.
Полистирол 900-1000. [9003-53-6].
Газды хроматографияда калибрлеу үшін қолданылатын органикалық стандарт. Mw шамамен 950. Mw/Mn 1,10.
Поли(цианопропил)силоксан.
100% цианопропил топтарымен ауыстырылған полисилоксан.
Поли[(цианопропил)(фенил)][диметил]-силоксан.
Газды хроматографияға арналған қозғалмайтын фаза.
Құрамында 6% цианопропилфенил топтары және 94% диметил топтары бар.
Поли(цианопропил)(7)(фенил)(7)(метил)(86)-силоксан.
Газды хроматографияға арналған қозғалмайтын фаза.
7% цианопропил топтарымен, 7% фениль топтарымен және 86% диметил топтарымен алмастырылған полисилоксан.
Поли(цианопропил)(фенилметил)силоксан.
Газды хроматографияға арналған қозғалмайтын фаза.
Құрамында 90% цианопропил топтары және 10% фенилметил топтары бар.
Поли[(цианопропил)(метил)][(фенил)(метил)]силоксан.
Құрамында 25% цианопропил топтары, 25% фенил топтары және 50% металдық топтар бар. (Орташа молекулалық салмағы 8000).
Өте тұтқыр сұйықтық (тұтқырлығы шамамен 9000 мПа-с).
шамамен 1,10.
шамамен 1,502.
Полиэтиленгликольадипинат. (C8H12O4)n. [Mr (172,2)n ].
Ақ немесе ақшыл түсті балауыз тәріздес масса. Суда мүлде ерімейді. Балқу температурасы шамамен 43 °C.

Содержит 50 % метильных групп и 50 % фенильных групп. (Средняя молекулярная масса 4000). Очень вязкая жидкость (вязкость около 1300 мПа-с).
n25 около 1,09.
nд° около 1,540.
Поли [метил(95)фенил(5)] силоксан.
См. Поли(диметил)(дифенил)силоксан Р.
Поли [метил(94)фенил(5)винил(1)] силоксан.
См. Поли(диметил)-(дифенил)(дивинил)си- локсан Р.
Полиоксиэтилированное касторовое масло.
Жидкость светло-желтого цвета, становится прозрачной при температуре около 26 °C.
Полисорбат 20. [9005-64-5].
Смесь частично этерифицированных жирных кислот, главным образом, кислоты лауриновой (додекановой), с сорбитом и его этоксилированными ангидридами приблизительно с 20 моль этиленоксида на каждый моль сорбита или его ангидридов.
Маслянистая желтого или коричневато-желтого цвета, прозрачная или слегка опалесцирующая жидкость.
Растворим в воде, безводном этаноле, этилацетате и метаноле, практически не растворим в жирных маслах и жидком парафине.
С2О около 1,10.
Вязкость около 400 мПа-c при температуре 25 °C.
Полисорбат 80. Твин-80. [9005-65-6].
Ссмесь частично этерифицированных жирных кислот, главным образом Олеиновой кислоты, с сорбитом и его этоксилированными ангидридами, приблизительно с 20 моль этиленоксида на каждый моль сорбита и его ангидридов.
Маслянистая, бесцветная или коричневато-желтая, прозрачная или слегка опалесцирующая жидкость.
Смешивается с водой, безводным этанолом, этилацетатом и метанолом, практически не растворим в жирных маслах и жидком парафине.
Вязкость около 400 мПа-c при температуре 25 °C.
Полистирол 900-1000. [9003-53-6].
Органический стандарт, используемый для калибровки в газовой хроматографии. Mw около 950. Mw/Mn 1,10.
Поли(цианопропил)силоксаи.
Полисилоксан, замещенный на 100 % циа- нопропильными группами.
Поли [(цианопропил)(феиил)] [диметил] - силоксан.
Неподвижная фаза для газовой хроматографии.
Содержит 6 % цианопропилфенильных групп и 94 % диметильных групп.
Поли(цианопропил)(7)(фенил)(7)(метил) (86)-силоксан.
Неподвижная фаза для газовой хроматографии.
Полисилоксан, замещенный на 7 % циано- пропильными группами, на 7% фенильными группами и на 86% диметильными группами.
Поли(цианопропил)(фенилметил)силоксан.
Неподвижная фаза для газовой хроматографии.
Содержит 90 % цианопропильных групп и 10 % фенилметильных групп.
Поли [(цианопропил)(метил)] [(фенил)(ме- тил)] силоксан.
Содержит 25 % цианопропильных групп, 25 % фенильных групп и 50 % метильных групп. (Средняя молекулярная масса 8000).
Очень вязкая жидкость (вязкость около 9000 мПа-с).
Полиэтиленгликольадипинат. (С8Н12О4). [М(172,2)„].
Воскообразная масса белого или почти белого цвета. Практически не растворим в воде.Температура плавления около 43 °C.

Полиэтиленгликольсукцинат. (C6H8O4)n. [Mr (144,1)n ].
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда мүлде ерімейді.
Балқу температурасы шамамен 102 °C.
Хроматографияға арналған полиэфир гидроксилденген гель.
Гидроксил топтарына гидрофильді беті бар бөлшектердің мөлшері аз гель. Молекулалық салмағы 2105 -тен 2,5-106-ға дейін декарттық эксклюзия шегі бар.
Прокаин гидрохлориді. C13H21ClN2O2. (Mr 272,8). 2-(Диэтиламин)этил 4-аминобензоат гидрохлориді.
Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 99,0% және 101,0%-дан аспайтын C13H21ClN2O2 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда өте тез ериді, 96% этанолда ериді.
Б-Пролил-L-фенилаланил-L-аргинин 4-нитроанилид дигидро-хлориды. C26H36N805. (Mr 612).
Пропанол. C3H8O. (Mr 60,1). [71-23-8].
1-Пропанол.
Мөлдір түссіз сұйықтық. Сумен және 96% этанолмен араластырылады.
0,802-ден 0,806-ға дейін.
Қайнау температурасы шамамен 97,2 °C.
Қайта айдау температурасының шегі (2.1.2.11). 96°C-дан 99°C-ға дейін; кем дегенде 95% қайта айдалуға тиіс.
Пропанол Р1. [71-23-8].
Пропанол Р қараңыз.
2-Пропанол. C3H80. (Mr 60,1). [67-63-0]. Изопропил спирті.
Мөлдір түссіз тұтанғыш сұйықтық. Сумен және 96% этанолмен араласады.
шамамен 0,785.
Қайнау температурасы 81 °C-ден 83 °C-ға дейін.
2-Пропанол Р1.
2-пропанол Р талабынан және келесі қосымша талаптардан өтуге тиіс:
шамамен 1,378.
Су (2.1.5.12) 0,05% артық емес. Анықтау 10 г-нан жүргізіледі.
Минималды өткізу (2.1.2.24) өтемдік сұйықтық ретінде суды Р пайдалану арқылы анықталады.
толқын ұзындығы 210 нм кезінде 25%
толқын ұзындығы 220 нм кезінде 55%
толқын ұзындығы 230 нм кезінде 75%
толқын ұзындығы 250 нм кезінде 95%
толқын ұзындығы 260 нм кезінде 98%
2-Пропанол Р2. [67-63-0].
Изопропил спиртін қараңыз.
Пропаноламин. C3H9NO.( Mr 75,1). [156-87-6].
3-Амино-1пропанол.
Мөлдір түссіз тұтқыр сұйықтық.
шамамен 0,99.
n20D шамамен 1,461.
Балқу температурасы: шамамен 11 °C.
Пропилацетат. C5H10O2. (Mr 102,1). [109-60-4].
шамамен 0,888.
Қайнау температурасы шамамен 102 °C. балқу температурасы: -95 °C.
Пропиленгликоль. C3H8O2.      (Mr 76,1).
[57-55-6]. (RS)-Пропан-1,2-диол.
Тұтқыр, мөлдір, түссіз, гигроскопиялық сұйықтық. Сумен және 96% этанолмен араласады.
Пропиленоксид. C3H6O. (Mr 58,1). [75-56-9]. Түссіз сұйықтық. 96% этанолмен араласады.
Пропилпарагидроксибензоат. C10H12O3. (Mr 180,2). [94-13-3]. Пропил-4-гидроксибензоат.
Құрамында кемінде 98,0% және 102,0%-дан аспайтын C10H12O3 % бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ.
Суда өте аз ериді, 96% этанол мен метанолда тез ериді.

Полиэтиленгликольсукцинат. (С6Н8О4) [М (144,1),].
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Практически не растворим в воде.
Температура плавления около 102 °C.
Полиэфирный гидроксилированный гель для хроматографии.
Гель с небольшим размером частиц, имеющий гидрофильную поверхность к гидроксильным группам. Имеет предел эксклюзии по декстрану с молекулярной массой от 2105 до 2,5-106.
Прокаина гидрохлорид. C13H21CIN2O2. г 272,8). 2-(Диэтиламино)этил 4-аминобен- зоата гидрохлорид.
Содержит не менее 99,0 % и не более 101,0 % C13H21CIN2O2 в пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Очень легко растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
П-Пролил--фенилаланил-Ь-аргинин 4-нитроанилида дигидрохлорид. С2бНзбМ8О5. г 612).
Пропанол. С3Н8О. (Mr 60,1). [71-23-8]. 1-Пропанол.
Прозрачная бесцветная жидкость. Смешивается с водой и 96 % этанолом.
от 0,802 до 0,806.
Температура кипения около 97,2 °C.
Температурные пределы перегонки (2.1.2.11). От 96 °C до 99 °C; должно перегоняться не менее 95 %.
Пропанол Р1. [71-23-8].
См. Пропанол Р.
2-Пропанол. С3Н8О. г 60,1). [67-63-0]. Изопропиловый спирт.
Прозрачная бесцветная воспламеняющаяся жидкость. Смешивается с водой и 96 % этанолом.
с2о около 0,785.
Температура кипения от 81 °C до 83 °C.
2-Пропанол Р1.
Должен выдерживать требование 2-пропанола Р и следующие дополнительные требования:
Ид° около 1,378.
Вода (2.1.5.12) Не более 0,05 %. Определение проводят из 10 г.
Минимальное пропускание (2.1.2.24) определяют, используя в качестве компенсационной жидкости воду Р.
25 % при длине волны 210 нм
55 % при длине волны 220 нм
75 % при длине волны 230 нм
95 % при длине волны 250 нм
98 % при длине волны 260 нм.
2-Пропанол Р2. [67-63-0].
См. Изопропиловый спирт.
Пропаноламин. C3H9NO.(Mr 75,1). [156-87-6]. 3 - Амино-1 пропанол.
Прозрачная бесцветная вязкая жидкость. 2о около 0,99.
Ид° около 1,461.
Температура плавления: около 11 °C.
Пропилацетат. C5Hio02. г 102,1). [109-60-4]. около 0,888.
Температура кипения около 102 °C.
Температура плавления: около -95 °C.
Пропиленгликоль. СзН80г. г 76,1). [57-55-6]. (2?5)-Пропан-1,2-диол.
Вязкая, прозрачная, бесцветная, гигроскопичная жидкость. Смешивается с водой и 96 % этанолом.
Пропиленоксид. С3Н6О. г 58,1). [75-56-9]. Бесцветная жидкость. Смешивается с 96 % этанолом.
Пропилпарагидроксибензоат. С10Н12О3. г 180,2). [94-13-3]. Пропил-4-гидроксибен- зоат.
Содержит не менее 98,0 % и не более 102,0 %С1оН1203.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета.
Очень мало растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле и метаноле.

Пропан қышқылы. C3H6O2. (Mr 74,1). [79-09-4].
Майлы сұйықтық. 96% этанолда ериді, сумен араласады.
шамамен 0,993.
n20D шамамен 1,387.
Қайнау температурасы: шамамен 141 °С.
Балқу температурасы: шамамен -21 °C.
Пропан альдегиді. С3Н6О. (Mr 58,1). [123-38-6]. Пропаналь.
Сұйықтық. Суда тез ериді, 96% этанолмен араласады.
шамамен 0,81.
n20D шамамен 1,365
Қайнау температурасы шамамен 49 °C. Балқу температурасы -81 °C.
Пропан ангидриді. С6Н10О3. (Mr 130,1). [123-62-6].
Мөлдір түссіз сұйықтық. 96% этанолда ериді.
шамамен 1,01. Қайнау температурасы шамамен 167 °C.
Пропан ангидридінің реактиві.
1 г толуолсульфон қышқылы Р 30 мл мұзды сірке қышқылында Р ериді және 5 мл пропан ангидридін Р қосады. Сақтау мерзімі 1 тәулік.
Протамин сульфаты. [9009-65-8].
Ол ұрықтан немесе балықтың уылдырығынан алынған негізгі пептидтердің сульфаттарынан тұрады, әдетте Salmonidae және Clupeidae түрлері. Ерітіндідегі геогринмен байланысады, оның антикоагулянттық белсенділігін тежейді; талдау жағдайында тұнба пайда болады. 1 мг протамин сульфаты құрғақ субстанцияға шаққанда кем дегенде 100 МЕ гепаринді тұндырады.
Ақ немесе ақшыл ұнтақ. Гигроскопиялық.
Суда баяу ериді, 96% этанолда мүлде ерімейді.
Протеаза Staphylococcus aureus штамм V8. Тип WII-B. [66676-43-5].
Микробиологиялық жасушадан тыс протеолитикалық фермент. Лиофилизацияланған рошок құрамында 1 Mr ерітіндіде 500 бірліктен 1000 бірлікке дейін болады.
Уытты қара 11. С20Н12N3Nа07Б. (Mr 461,4). [1787-61-7]. Натрий 2-гидрокси-1-[(1-гидроксинафт-2-ил)азо]-6-нитронафталин-4-сульфонат. Эриохром қара.
Шульц көрсеткіші № 241.
Түс индексі (С.I.) № 14645.
Қоңыр-қара түсті ұнтақ. Суда және 96% этанолда ериді.
Ауа өткізбейтін контейнерде жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Уытты қара 11 индикаторлық қоспасы.
1 г уытты қара 11 99 г натрий хлоридімен Р араластырады.
Сезгіштікке сынау. 50 мг индикаторлық қоспаны 100 мл суда Р ерітеді; қоңыр-күлгін бояу пайда болады, ол 0,3 мл сұйылтылған аммиак ерітіндісін Р1 қосқанда көкке айналуы тиіс. 10 г/л магний сульфатының Р 0,1 мл ерітіндісін келесі қосқанда, түс күлгінге өзгеруі тиіс. Ауа өткізбейтін контейнерде, жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Уытты қара 11 индикаторлық қоспасы Р1.
1 г Р уытты қара 11 0,4 г Р метил апельсин және 100 г Р натрий хлориді араластырылады.
Берік қызыл В, тұз. С17 Н13 N309S2. (Mr 467,4). [49735-71-9]. 2-Метокси-4-нитробензолдиазоний гидронафталинй-1,5-дисульфонат.
Шульц көрсеткіші № 155.
Түс индексі (С.I.) № 37125.
Сарғыш-сары түсті ұнтақ. Суда ериді, 96% этанолда аз ериді.
Ауа өткізбейтін контейнерде жарықтан қорғалған жерде 2 °С-ден 8 °С-ға дейінгі температурада сақталады.
Берік көк В, тұз. С14 H12Cl2N402. (Mr 339,2). [84633-94-3]. 3,3'-Диметокси(бифе- нил)-4,4'-бисдиазоний дихлориді.
Шульц көрсеткіші № 490.
Түс индексі (С.I.) № 37235.
Қара-жасыл түсті ұнтақ. Суда ериді. Мырыш хлоридімен тұрақтандырылған.
Температурасы 2 °С-ден 8 °С-ға дейін ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Айқындауыш ерітінді.

Пропановая кислота. С3Н6О2. г 74,1). [79-09-4].
Маслянистая жидкость. Растворима в 96 % этаноле, смешивается с водой.
около 0,993.
Ид° около 1,387.
Температура кипения: около 141 °C
Температура плавления: около-21 °C
Пропановый альдегид. С3НбО. г 58,1). [123-38-6]. Пропаналь.
Жидкость. Легко растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
62о около 0,81.
Ид° около 1,365
Температура кипения около 49 °C.
Температура плавления около -81 °C.
Пропановый ангидрид. СбНюО3. г 130,1). [123-62-6].
Прозрачная бесцветная жидкость. Растворим в 96 % этаноле.
<72о около 1,01. Температура кипения около 167 °C.
Пропанового ангидрида реактив.
1 г кислоты толуолсулъфоновой Р растворяют в 30 мл уксусной кислоты ледяной Р и прибавляют 5 мл пропанового ангидрида Р. Используют через 15 мин после приготовления. Срок хранения 1 сут.
Протамина сульфат. [9009-65-8].
Состоит из сульфатов основных пептидов, извлеченных из спермы или икры рыб, обычно видов Salmonidae и Clupeidae. Связывается с гепарином в растворе, ингибируя его антикоагулянтную активность; в условиях анализа выпадает осадок. 1 мг сульфата протамина осаждает не менее 100 ME гепарина в пересчете на сухую субстанцию.
Белый или почти белый порошок. Гигроскопичен.
Умеренно растворим в воде, практически нерастворим в 96 % этаноле.
Протеаза Staphylococcus aureus штамм V8. Тип WII-B. [66676-43-5].
Микробиологический внеклеточный протеолитический фермент. Лиофилизированный порошок содержит от 500 единиц до 1000 единиц в 1 мг раствора.
Протравной черный 11. C2oHi2N3Na07S. г 461,4). [1787-61-7]. Натрия 2-гидрокси- 1 -[(1 -гидроксинафт-2-ил)азо] -6-нитронафталин- 4-сульфонат. Эриохром черный.
Показатель Шульца № 241. Цветной индекс (С. I.) № 14645.
Порошок коричневато-черного цвета. Растворим в воде и 96 % этаноле.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере в защищенном от света месте.
Протравного черного 11 индикаторная смесь.
1 г протравного черного 11 Р смешивают с 99 г натрия хлорида Р.
Испытание на чувствительность. 50 мг индикаторной смеси растворяют в 100 мл воды Р; появляется коричневато-фиолетовое окрашивание, которое должно перейти в синее при прибавлении 0,3 мл раствора аммиака разбавленного Р1. При последующем прибавлении 0,1 мл раствора 10 г/л магния сульфата Р окраска должна измениться на фиолетовую. Хранят в воздухонепроницаемом контейнере, в защищенном от света месте.
Протравного черного 11 индикаторная смесь Р1.
1 г протравного черного 11 Р смешивают с 0,4 г метилового оранжевого Ри 100 г натрия хлорида Р.
Прочный красный В, соль. С|7 Hi3 N3O9S2. (Mr 467,4). [49735-71-9]. 2-Метокси-4-нитробен- золдиазония гидронафталин-1,5-дисульфонат.
Показатель Шульца № 155.
Цветной индекс (С. I.) № 37125.
Порошок оранжево-желтого цвета. Растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере в защищенном от света месте при температуре от 2 °C до 8 °C.
Прочный СИНИЙ В, СОЛЬ. С14 H12CI2N4O2. (М, 339,2). [84633-94-3]. 3,3'-Диметокси(бифе- нил)-4,4'-бисдиазония дихлорид.
Показатель Шульца № 490. Цветной индекс (С. I.) № 37235.
Порошок темно-зеленого цвета. Растворим в воде. Стабилизирован цинка хлоридом.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере при температуре от 2 °C до 8 °C.
Проявителя раствор.

2,5 мл ерітіндіге 20 г/л лимон қышқылы Р 0.27 мл формальдегир Р қосады және сумен Р 500,0 мл көлеміне дейін жеткізіледі.
Пулегон. С10Н16О. (Mr 152,2). [89-82-7]. (R)-2-Изопропилиден-5-метилцикпогексанон. (+)-n-Мент-4-ен-3-он.
Түссіз майлы сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолмен араласады.
d2020 шамамен 0,936.
n20D 1,485-тен 1,489-ға дейін.
+ 19,5-тен + 22,5-ке дейін.
Қайнау температурасы 222 °С-ден 224 °С-ға дейін.
Газды хроматографияда пайдаланылатын пулегон келесі толық сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) Бұрышты жалбыз майы жеке фармакопея бабының нұсқауларына сәйкес пулегонды сынақ ерітіндісі ретінде қолдана отырып жүргізіледі.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген пулегонның құрамы кемінде 98,0% болуы тиіс.
Натрий додецилсульфатының қатысуымен полиакриламидті гельдегі электрофорезге арналған жұмыс ерітіндісі [SDS-PAGE].
151,4 г трис(гидроксиметил)амин-метан Р, 721,0 г глицин Р, 50,0 г натрий лаурилсулъфат Р суда Р ерітіледі және ерітінді көлемін сол еріткішпен 5000 мл-ге жеткізеді. Сұйылтылған ерітіндінің рН (2.1.2.3) өлшенеді. рН 8,1-ден 8,8-ге дейін болуы тиіс.
Раклоприд тартраты.      С19Н26С1N2О9. (Мr 497,3). [98185-20-7].
Раклоприд-L-тартраты.
Ақ немесе ақшыл түсті қатты зат, жарыққа сезімтал, суда ериді.
+ 0,3. Анықтау 3 г/л ерітіндіні пайдалана отырып жүргізіледі.
Балқу температурасы шамамен 141 °C.
Рамноза. С6Н12О5Н2О. (Mr 182,2). [6155-35-7].
(2R,3R,4R,5R,6S)-6-Метилтетрагидро-2H-пиран-2,3,4,5-тетрол моногидраты. 6-Дезокси-а L-маннопираноза моногидраты. а-L-Рамнопира- нозы моногидрат L-(+)-Рамноза моногидраты.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда тез ериді.
+7,8-ден +8,3-ке дейін. Анықтау шамамен 0,05% NH3 бар суда Р 50 г/л ерітіндіні пайдалана отырып жүргізіледі.
Рапонтицин. С21Н24О9. (Mr 420,4). [155-58-8].
3-Гидрокси-5-[2-(3-гидрокси-4-метоксифенил)этенил]фенил-Р-0-глюкопиранозид.
Сарғыш-сұр түсті кристалл ұнтақ. 96% этанол мен метанолда ериді.
Хроматография. Анықтау Рауғаш тамыры жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) жүргізіледі; хроматограммада тек бір негізгі дақ анықталуға тиіс.
Рапс майы.
Brassica napus L. және Brassica campestris L. тұқымдарынан сығу немесе алу арқылы алынған майлы сұйықтық. Тиісті антиоксидантты қосуға болады.
Мөлдір ашық сары сұйықтық.

К 2,5 мл раствора 20 г/л лимонной кислоты Р прибавляют 0.27 мл формалъдегира Р и доводят водой Р до объема 500,0 мл.
Пулегон. СюН16О. г 152,2). [89-82-7]. (2?)-2-Изопропилиден-5-метилцикпогексанон. (+)-и-Мент-4-ен-3 -он.
Бесцветная маслянистая жидкость. Практически не растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
<7 2° около 0,936.
Лд° от 1,485 до 1,489.
[а]д от + 19,5 до + 22,5.
Температура кипения от 222 °C до 224 °C.
Пулегон, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями частной фармакопейной статье Масло мяты перечной, используя пулегон в качестве испытуемого раствора.
Содержание пулегона, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 98,0 %.
Рабочий раствор для электрофореза в полиакриламидном геле в присутствии натрия додецил сульфата [SDS-PAGE].
151,4г трис(гидроксиметил)амино-метана Р, 721,0 г глицина Р, 50,0 г натрия лаурилсульфата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 5000 мл. Непосредственно перед использованием разбавляют водой Р в 10 раз и перемешивают. Измеряют pH (2.1.2.3) разбавленного раствора. pH должен быть от 8,1 до 8,8.
Раклоприда тартрат. C19H26CI2N2O9. (М 497,3). [98185-20-7].
Раклоприда-Ь-тартрат.
Твердое вещество белого или почти белого цвета, чувствительно к свету, растворимо в воде.
[а]0 + 0,3. Определение проводят, используя раствор 3 г/л.
Температура плавления около 141 °C.
Рамноза. СеН^-НгО. г 182,2). [6155-35-7]. (27?,37?,47?,57?,65)-6-Метилтетрагидро-277-пи- ран-2,3,4,5-тетрола моногидрат. 6-Дезокси-а L-маннопиранозы моногидрат. a-L-Рамнопира- нозы моногидрат Ь-(+)-Рамнозы моногидрат.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Легко растворима в воде.
[а]д от +7,8 до +8,3. Определение проводят, используя раствор 50 г/л в воде Р, содержащей около 0,05 % NH3.
Рапонтицин. С21Н24О9. г 420,4). [155-58-8].
3 -Гидрокси-5 - [2-(3 -гидрокси-4-метоксифе- нил)этенил]фенил-(3-0-глюкопиранозид.
Кристаллический порошок желтовато-серого цвета. Растворим в 96 % этаноле и метаноле.
Хроматография. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Корень ревеня; на хроматограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Рапсовое масло.
Маслянистая жидкость, полученная из семян Brassica napus L. и Brassica campestris L. отжимом или экстракцией. Может быть добавлен подходящий антиоксидант.
Прозрачная светло-желтая жидкость.

Суда мүлде және 96% этанолда ерімейді, мұнай эфирімен (40 - 60 °С) араласады.
d2020 шамамен 0,917.
n20D шамамен 1,473.
TCХ пластиналарының жарамдылығын анықтауға арналған ерітінді.
1,0 мл-ден 0,5 г/л қызыл суданды G Р ерітіндісін толуолда Р, жаңа дайындалған ерітінді 0,5 г/л метил қызғылт-сары Р сусыз Р спиртте, 0,5 г/л бромкрезол жасыл Р ацетонда Р, ерітінді 0,25 г/л метил қызыл р ацетонда Р араластырады және алынған ерітінді көлемін ацетонмен Р 10,0 мл-ге жеткізеді.
Суды микросандық анықтауға арналған электролит ерітіндісі.
Сатуға болатын сусыз реактив немесе органикалық негіздерден, күкірт диоксидінен және қолайлы еріткіште ерітілген йодтан тұратын суды колориметриялық титрлеуге арналған сусыз реактивтердің комбинациясы.
Резорцин. C6H6O2. (Mr 110,1). [108-46-3]. Бензол-1,3-диол.
Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 98,5% және 101,0%-дан аспайтын C6H6O2 бар.
Кристалл ұнтақ немесе кристалдар түссіз немесе сәл қызғылт-сұр түсті, жарық пен ауаның әсерінен қызарады. Суда және 96% этанолда өте жақсы ериді.
Резорцин реактиві.
80 мл хлорсутегі қышқылына Р 10 мл ерітінді 20 г/л резорцинол Р, 0,25 мл ерітінді 25 г/л мыс(П) сульфаты Р қосылады және Р сумен 100,0 мл көлемге дейін жеткізіледі.
Дайындағаннан кейін 4 сағаттан кейін қолданыңыз.
2 °С-дан 8 °С-ға дейінгі температурада сақтайды.
Сақтау мерзімі 7 тәулік.
Рибоза. С5Н10О5. (Мr 150,1). [50-69-1]. D-Рибоза.
Суда ериді, 96% этанолда аз ериді.
Балқу температурасы 88 °С-ден 92 °С-ға дейін.
Рицинолеин қышқылы. С18Н3403. (Мr 298,5). [141-22-0].
(9Z,12R)-12-гидроксиоктадец-9-ен қышқылы. 12-Гидроксиолеин қышқылы.
Сарыдан сарғыш-қоңырға дейінгі тұтқыр сұйықтық. Құрамында кастор майының гидролизімен алынған май қышқылдарының қоспасы бар. Суда мүлде ерімейді, сусыз этанолда өте тез ериді.
d2020 шамамен 0,942.
n20D шамамен 1,472.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 285 °С.
Родамин В. С28Н31СIN2О3. (Мr 479,0). [81-88-9]. [9-(2-Карбоксифенил)-6-(диэтилами- но)-3Н-ксантен-3-илиден]диэтиламмоний хлориді.
Шульц көрсеткіші № 864.
Түс индексі (С. I.) № 45170.
Жасыл немесе ұнтақ қызғылт-күлгін кристалдар. Суда және 96% этанолда өте тез ериді.
Родамин 6G. С28Н31 СIN2О3. (Мr 479,0). [989-38-8]. 9-[2-(этоксикарбонил)фенил]-3,6-бис(этиламино)-2,7-диметилксантинилий хлориді.
Түс индексі (С. I.) №45160. Қоңыр-қызыл түсті ұнтақ.
Розмарин қышқылы. С18Н16О8. (Мr 360,3). [20283-92-5].
Балқу температурасы 170 °С-дан 174 °С-ға дейін.

Практически нерастворимо в воде и в 96 % этаноле, смешивается с петролейным эфиром (40 - 60 °C).
n2о около 0,917.
nд° около 1,473.
Раствор для определения пригодности ТСХ пластинок.
Смешивают по 1,0 мл раствора 0,5 г/л Судана красного GPbтолуолеР, свежеприготовленного раствора 0,5 г/л метилового оранжевого Р в спирте безводном Р, раствора 0,5 г/л бромкрезолового зеленого Р в ацетоне Р, раствора 0,25 г/л метилового красного Р в ацетоне Р и доводят объем полученного раствора ацетоном Р до 10,0 мл.
Раствор электролита для микроколичест- венного определения воды.
Доступный в продаже безводный реактив или комбинация безводных реактивов для колориметрического титрования воды, состоящий из органических оснований, серы диоксида и йода, растворенного в подходящем растворителе.
Резорцин. СбНбОг. г 110,1). [108-46-3]. Бензол-1,3-диол.
Содержит не менее 98,5 % и не более 101,0 % СбНбО2 в пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок или кристаллы бесцветные, или слегка розовато-серого цвета, краснеющие под воздействием света и воздуха. Очень хорошо растворим в воде и в 96 % этаноле.
Резорцина реактив.
К 80 мл хлороводородной кислоты Р прибавляют 10 мл раствора 20 г/л резорцина Р, 0,25 мл раствора 25 г/л меди(П) сульфата Р и доводят водой Р до объема 100,0 мл.
Используют через 4 ч после приготовления. Хранят при температуре от 2 °C до 8 °C. Срок хранения 7 сут.
Рибоза. С5Н10О5. г 150,1). [50-69-1]. D-Ри- боза.
Растворима в воде, мало растворима в 96 % этаноле.
Температура плавления от 88 °C до 92 °C.
Рицинолеиновая кислота. С18Н34О3. (М 298,5). [141-22-0].
(9Z, 127?)-12-гидроксиоктадец-9-еновая кислота. 12-Гидроксиолеиновая кислота.
Вязкая жидкость от желтого до желтовато-коричневого цвета. Содержит смесь жирных кислот, полученных гидролизом масла касторового. Практически не растворима в воде, очень легко растворима в этаноле безводном.
около 0,942.
Ид° около 1,472.
Температура плавления около 285 °C с разложением.
Родамин В. C28H31CIN2O3. г 479,0). [81 -88-9]. [9-(2-Карбоксифенил) -6-(диэтилами- но)-3/7-ксантен-3-илиден]диэтиламмония хлорид.
Показатель Шульца № 864.
Цветной индекс (С. I.) № 45170.
Кристаллы зеленого цвета или порошок красновато-фиолетового цвета. Очень легко растворим в воде и 96 % этаноле.
Родамин 6G. C28H31CIN2O3. г 479,0). [989-38-8]. 9-[2-(этоксикарбонил)фенил]-3,6-бис (этиламино)-2,7-диметилксантинилия хлорид.
Цветной индекс (С. I.) №45160. Порошок коричневато-красного цвета.
Розмариновая кислота. C,8I Ii6O8. г 360,3). [20283-92-5].
Температура плавления от 170 °C до 174 °C.

Сынап. Hg. (Аr 200,6). [7439-97-6].
Күміс-ақ түсті сұйықтық, сфералық тамшыларға шашырайды, олар қағазға үйкелгенде металл із қалдырмайды.
d2020 шамамен 13,5.
Қайнау температурасы шамамен 357 °С.
Сынап ацетаты. С4Н6HgО4. (Мr 318,7).
[1600-27-7]. Сынап диацетаты.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалдар. Суда өте тез ериді, 96% этанолда ериді.
Сынап ацетаты ерітіндісі.
3,19 г сынап ацетаты Р сусыз сірке қышқылында Р ерітіледі және ерітіндінің көлемі сол қышқылмен 100 мл-ге жеткізіледі. Қажет болған жағдайда алынған ерітінді 0,05 мл кристалды күлгін ерітіндісін Р индикатор ретінде қолдана отырып, 0,1 М хлор қышқылы ерітіндісімен бейтараптандырылады.
Сынап бромиді. HgBr2. (Мr 360,4). [7789-47-1]. Сынап дибромиді.
Ақ немесе ашық сары түсті кристалдар немесе кристалл ұнтақ. Суда аз ериді, 96% этанолда ериді.
Сынап-бромид қағазы.
Тік бұрышты шыныаяққа 50 г/л сынап бромиді Р ерітіндісі сусыз этанолға Р салынады, ерітіндіге тығыздығы 80 г/м2 ақ фильтрлеуіш қағаздың кесектерін батырады (фильтрлеу жылдамдығы 10 см2 беті бар фильтр арқылы 20 °С температурада 100 мл суды фильтрлеу кезінде секундпен көрсетілген фильтрлеу уақытына тең және 6,7 кПа тұрақты қысымы: 40 с-тан 60 с-қа дейін), өлшемі 1,5 см х 20 см, екі есе бүктелген. Қағаз металл емес жіпке ілінеді, бұл артық сұйықтықтың ағып кетуіне мүмкіндік береді, жарықтан қорғалған жерде кептіреді. Әр жолақтың әр ұшынан 1 см кесіңіз және қағаздың қалған бөлігін қыры 1,5 см квадраттарға немесе диаметрі 1,5 см дискілерге кеседі.
Қара қағазға оралған шыны тығынмен контейнерде сақтайды.
Сынап йодиді. HgI2. (Мr 454,4). [7774-29-0]. Сынап дийодиді.
Ашық қызыл түсті тығыз кристалл ұнтақ. Суда аз ериді, ацетонда, 96% этанолда баяу ериді, калий йодидінің Р артық ерітіндісінде ериді.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Сынап нитраты. Hg(N03)2-H2O. (Mr 342,6). [7783-34-8]. Сынап динитратының моногидраты.
Түссіз немесе сәл боялған кристалдар. Гигроскопиялық, азот қышқылының аз мөлшері болған кезде суда ериді.
Ауа өткізбейтін контейнерде жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Сынап оксиді. HgO. (Mr 216,6). [21908-53-2]. Сары сынап оксиді. Сынап оксиді.
Сарыдан қызғылт-сары түске дейінгі ұнтақ. Суда мүлде және 96% этанолда ерімейді.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Сынап сульфаты ерітіндісі. [7783-35-9].
1 г сынап оксиді Р 20 мл су Р және 4 мл күкірт қышқылы Р қоспасында ерітіледі.
Сынап тиоцианаты. Hg(SCN)2. (Mr 316,7). [592-85-8]. Сынап ди(тиоцианаты).
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда өте аз ериді, 96% этанолда аз ериді, натрий хлоридінің ерітінділерінде ериді.
Сынап тиоцианаты ерітіндісі.

Ртуть. Hg. (Аг 200,6). [7439-97-6].
Жидкость серебристо-белого цвета, рассыпающаяся на сферические капли, которые не оставляют металлического следа при трении о бумагу.
с?2о около 13,5.
Температура кипения около 357 °C.
Ртути ацетат.(Мг 318,7).
[1600-27-7]. Диацетатртути.
Кристаллы белого или почти белого цвета. Очень легко растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Ртути ацетата раствор.
3,19 г ртути ацетата Р растворяют в кислоте уксусной безводной Р и доводят объем раствора той же кислотой до 100 мл. При необходимости, полученный раствор нейтрализуют 0,1 М раствором кислоты хлорной, используя в качестве индикатора 0,05 мл раствора кристаллического фиолетового Р.
Ртути бромид. HgBr2. г 360,4). [7789-47-1]. Дибромид ртути.
Кристаллы или кристаллический порошок белого или светло-желтого цвета. Мало растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Ртутно-бромидная бумага.
В прямоугольную чашку помещают раствор 50 г/ л ртути бромида Р в этаноле безводном Р, погружают в раствор кусочки белой фильтровальной бумаги с плотностью 80 г/м2, (скорость фильтрования равна времени фильтрования, выраженному в секундах, при фильтровании 100 мл воды при температуре 20 °C через фильтр с поверхностью 10 см2 и постоянном давлении 6,7 кПа: от 40 с до 60 с), размером 1,5 см х 20 см, сложенные вдвое. Бумагу подвешивают на неметаллическую нить, позволяя стечь избытку жидкости, сушат в защищенном от света месте. Отрезают по 1 см от каждого конца каждой полоски и нарезают остальную часть бумаги на квадратики со стороной 1,5 см или диски диаметром 1,5 см.
Хранят в контейнере со стеклянной пробкой, обернутом черной бумагой.
Ртути йодид. Hgl2. г 454,4). [7774-29-0]. Дийодид ртути.
Плотный кристаллический порошок ярко- красного цвета. Мало растворим в воде, умеренно растворим в ацетоне, 96 % этаноле, растворим в избытке раствора калия йодида Р
Хранят в защищенном от света месте.
Ртути нитрат. Hg(N03)2‘H2O. г 342,6). [7783-34-8]. Динитрата ртути моногидрат.
Бесцветные или слегка окрашенные кристаллы. Гигроскопичен, растворим в воде в присутствии небольшого количества азотной кислоты.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере в защищенном от света месте.
Ртути оксид. HgO. г 216,6). [21908-53-2]. Ртути оксид желтый. Оксид ртути.
Порошок от желтого до оранжево-желтого цвета. Практически не растворим в воде и 96 % этаноле.
Хранят в защищенном от света месте.
Ртути сульфата раствор. [7783-35-9].
1 г ртути оксида Р растворяют в смеси 20 мл воды Р и 4 мл серной кислоты Р.
Ртути тиоцианат. Hg(SCN)2. г 316,7). [592-85-8]. Ртути ди(тиоцианат).
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Очень мало растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле, растворим в растворах натрия хлорида.
Ртути тиоцианата раствор.

0,3 г тиоцианат сынабы Р сусыз Р этанолда ерітіледі және ерітіндінің көлемі сол еріткішпен 100 мл-ге жеткізіледі.
Сақтау мерзімі 7 тәулік.
Сынап (П) хлориді. HgС12. (Mr 271,5). [7487-94-7]. Сынап хлориді (11).
Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 99,5% және 100,5%-дан аспайтын HgC12 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз немесе ақ немесе ақшыл түсті кристалдар немесе ауыр кристалл масса.
Суда және глицеринде ериді, 96% этанолда тез ериді.
Сынап (11) хлориді ерітіндісі.
Ерітінді 54 г/л.
Қызыл рутений. [(NH3)5RuORu(NH3)4ORu(NH3)5]Cl6'4H2O. (Mr 858). [11103-72-3].
Қоңыр-қызыл түсті ұнтақ. Суда ериді.
Қызыл рутений ерітіндісі.
Қорғасын(П) ацетаты ерітіндісіндегі Р 0,8 г/л ерітіндісі.
Рутин. [250249-75-3].
Рутозид тригидратын Р қараңыз.
Рутозид тригидраты. C27H30O16'3H2O. (Mr 665). [250249-75-3]. Рутин тригидраты.
2-(3,4-Дигидроксифенил)-5,7-дигидрокси-4-оксо-4Н-хромен-3-ил-6-0-(6Дезокси-a-L-маннопиранозил)-b-D-глюкопиранозид тригидраты.
Сары түсті кристалл ұнтақ, жарықта күңгірт болады. Суда өте аз ериді, қайнаған судың шамамен 400 бөлігінде ериді, 96% этанолда аз ериді, сілтілі металдар мен аммиак гидроксиді ерітінділерінде ериді.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 210 °C.
96% этанолдағы P рутозид ерітіндісі толқын ұзындығы 259 нм және 362 нм болатын екі максималды сіңіру деңгейіне ие (2.1.2.24).
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Сабинен. C10H16. (Mr 136,2). [3387-41-5]. Туй-4(10)-ен.
4-Метилен-1 -изопропилбицикло [3.1.0]гексан.
Түссіз майлы сұйықтық.
Газды хроматографияда қолданылатын сабинен келесі қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) Апельсин гүлінің майы жеке фармакопея бабының нұсқауларына сәйкес, нерилацетатын сынақ ерітіндісі ретінде қолдана отырып жүргізіледі.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген сабиненнің құрамы 95,0% - дан кем болмауы тиіс.
Салицил қышқылы. С7Н6О3. (Mr 138,1). [69-72-7]. 2-Гидроксибензолкарбон қышқылы.
Құрғақ субстанцияға шаққанда құрамында кемінде 99,0% және 100,5%-дан аспайтын С7Н6О3 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ, ақ немесе түссіз істікті кристалдар.
Суда аз ериді, 96% этанолда тез ериді, метиленхлоридте бәсең ериді.
Салицил альдегиді. С7Н602. (Mr 122,1). [90-02-8].
2-Гидроксибензальдегид.
Мөлдір түссіз майлы сұйықтық.
d2020 шамамен 1,167.
n20D 1,574.
Қайнау температурасы шамамен 196 °С.
Балқу температурасы шамамен -7 °С.
Салицил альдегиді азины. C14H12N2O2. (Mr 240,3). [959-36-4].
2,2'-Азино-диметилдифенол.

0,3 г ртути тиоцианата Р растворяют в этаноле безводном Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100 мл.
Срок хранения 7 сут.
Ртути(П) xnopHfl.HgCl2. "271,5). [7487-94-7]. Хлорид ртути(П).
Содержит не менее 99,5 % и не более
100,5      % HgCl2 в пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или кристаллы бесцветные, или белого или почти белого цвета или тяжелая кристаллическая масса.
Растворим в воде и глицерине, легко растворим в 96 % этаноле.
Ртути(П) хлорида раствор.
Раствор 54 г/л.
Рутений красный. [(NH3)5RuORu(NH3)4ORu(NH3)5]C16-4H2O. "858). [11103-72-3].
Порошок коричневато-красного цвета.
Растворим в воде.
Рутения красного раствор.
Раствор 0,8 г/л в растворе свинца(П) ацетата Р
Рутин. [250249-75-3].
См. Рутозида тригидрат Р.
Рутозида тригидрат. С27Н3о01б-ЗН20. (М-665). [250249-75-3]. Рутина тригидрат.
2-(3,4-Дигидроксифенил)-5,7-дигидрокси- 4-оксо-477-хромен-3-ил-6-О-(6Дезокси-а- Ь-маннопиранозил)-Р-0-глюкопиранозида тригидрат.
Кристаллический порошок желтого цвета, темнеет на свету. Очень мало растворим в воде, растворим примерно в 400 частях кипящей воды, мало растворим в 96 % этаноле, растворим в растворах гидроксидов щелочных металлов и аммиака.
Температура плавления около 210 °C с разложением.
Раствор рутозида в 96 % этаноле Р имеет два максимума поглощения (2.1.2.24) при длинах волн 259 нм и 362 нм.
Хранят в защищенном от света месте.
Сабинен. СюН16. г 136,2). [3387-41-5]. Туй-4(10)-ен.
4-Метилен-1 -изопропилбицикло[3.1.0]гексан. Бесцветная маслянистая жидкость.
Сабинен, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Масло цветков померанца, используя сабинен в качестве испытуемого раствора.
Содержание сабинена, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 95,0 %.
Салициловая кислота. C7H6O3. г 138,1). [69-72-7]. 2-Гидроксибензолкарбоновая кислота.
Содержит не менее 99,0 % и не более
100,5      % С7Н6О3 в пересчете на сухую субстанцию.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета, белые или бесцветные игольчатые кристаллы.
Мало растворима в воде, легко растворима в 96 % этаноле, умеренно растворима в метилен- хлориде.
Салициловый альдегид. C7H6O2. г 122,1). [90-02-8]. 2-Гидроксибензальдегид.
Прозрачная бесцветная маслянистая жидкость.
й?2о около 1,167.
п20 около 1,574.
Температура кипения около 196 °C.
Температура плавления около -7 °C.
Салицилового альдегида азин.
C14H12N2O2. г 240,3). [959-36-4]. 2,2'-Азино- диметилдифенол.

0,30 г гидразин сульфаты Р 5 мл суда Р ерітіледі, 1 мл мұзды сірке қышқылы Р және 2 мл жаңадан дайындалған 20 % (көл/көл) салицил альдегиді Р ерітіндісі 2-пропанол Р қосылады. Сары тұнба пайда болғанға дейін араластырылады, содан кейін Р метиленхлоридінің екі порциясымен 15 мл шайқалады. Сусыз натрий сульфатының Р үстінде кептірілген біріктірілген органикалық сығындылар декантирленеді немесе фильтрленеді және құрғағанша буланады. Тұнба метанол Р – толуол Р (40:60) еріткіштер қоспасынан салқындаған кезде қайта кристалданады. Кристалдар вакуумда кептіріледі.
Балқу температурасы шамамен 213 °C.
Хроматография. Анықтау гидразинге сынауда Повидон жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) жүргізіледі; хроматограммада тек бір негізгі дақ анықталуға тиіс.
Сантонин. C15H1503. (Mr 246,3). (-)-a-Сантонин. 3,5a,9-Триметил-3a,5,5 a,9bтетрагидро- 3Н4Н-нафто[1,2]-фуран-2,8-дион.
Жарықтың әсерінен сарғайған түссіз жылтыр кристалдар. Суда өте аз ериді, ыстық 96% спиртте тез ериді, этанолда баяу ериді.
Балқу температурасы 174 °С-ден 176 °С-ға дейін.
[a]D18 – этанолда 173.
Хроматография. Анықтау сынақтағы нұсқауларға сәйкес жүргізіледі.
С сәйкестендіру Арника гүлдері жеке фармакопея бабында; 10 мкл ерітіндіден алынған хроматограммада шамамен 0,5 Rf бар қара дақ анықталуға тиіс. Хроматограмма анис альдегидінің Р ерітіндісімен шашыратылады, 105 °C температурада 5-10 минут қыздырылады. Күндізгі жарықта хроматограммада бастапқыда сары дақ пайда болады, содан кейін ол тез күлгін-қызыл түске айналады.
Сахароза. С12Н22О11. (Mr 342,3). [57-50-1].
b-D-Фруктофуранозил a -D-глюкопиранозидті білдіреді.
Субстанцияда қоспалар жоқ. Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе жылтыр, түссіз немесе ақ немесе ақшыл түсті кристалдар.
Суда еріту өте оңай, 96% этанолда аз ериді, сусыз этанолда мүлде ерімейді.
Қорғасын(П) ацетаты. С4Н604Рb-3Н20. (Mr 379,3). [6080-56-4]. Қорғасын диацетаты тригидраты.
Ауада желге мүжілетін түссіз кристалдар. Суда тез ериді, 96% этанолда ериді.
Қорғасын-ацетат қағаз.
Тығыздығы 80 г/м2 болатын фильтрлеуші қағаз сұйытылған сірке қышқылы Р – қорғасын (11) ацетаты Р (1:10) қоспасына батырылады, содан кейін ол алынып, кептіріліп, өлшемі 15 мм х 40 мм жолақтарға кесіледі.
Қорғасын-ацетат мақта.
Гигроскопиялық мақта сұйытылған сірке қышқылы Р – қорғасын (11) ацетаты Р (1:10) қоспасына батырылады. Мақтаны қыспай, артық сұйықтық жояды, содан кейін оны бірнеше қабатталған фильтрлеуші қағазға салынады және ауада кептіреді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Қорғасын (П) ацетаты ерітіндісі.
Көміртегі диоксидінсіз судағы Р 95 г/л ерітінді.

0,30 г гидразина сульфата Р растворяют в 5 мл воды Р, прибавляют 1 мл уксусной кислоты ледяной Р и 2 мл свежеприготовленного 20 % (об/об) раствора салицилового альдегида Р в 2-пропаноле Р. Перемешивают, выдерживают до образования желтого осадка, затем встряхивают с двумя порциями метиленхлорида Р по 15 мл. Объединенные органические извлечения, высушенные над натрия сульфатом безводным Р, декантируют или фильтруют и выпаривают досуха. Осадок перекристаллизовывают при охлаждении из смеси растворителей метанол Р - толуол Р (40:60). Кристаллы сушат в вакууме.
Температура плавления около 213 °C.
Хроматография. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Повидон в испытании на гидразин; на хроматограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Сантонин. С15Н15О3. Т 246,3). (-)-а-Сан- тонин. З,5а,9-Триметил-За,5,5а,9ртетрагидро- ЗН, 4Я-нафто[1,2]-фуран-2,8-дион.
Бесцветные блестящие кристаллы, желтеющие под действием света. Очень мало растворим в воде, легко растворим в горячем 96 % спирте, умеренно растворим в этаноле.
Температура плавления от 174 °C до 176 °C.
[а]-173 в этаноле.
Хроматография. Определение проводят в соответствии с указаниями в испытании
Идентификация С в частной фармакопейной статье Цветки арники', на хроматограмме полученной с 10 мкл раствора должно обнаруживаться темное пятно с Rf около 0,5. Хроматограмму опрыскивают раствором анисового альдегида Р, нагревают при температуре 105 °C в течение 5-10 мин. На хроматограмме при дневном свете наблюдается пятно первоначально желтого цвета, которое затем быстро становится фиолетово-красного цвета.
Сахароза. С12Н22О11. г 342,3). [57-50-1]. Представляет собой P-D-Фруктофуранозил a-D-глюкопиранозид.
Субстанция не содержит добавок.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета, или кристаллы блестящие, бесцветные или белого или почти белого цвета.
Очень легко растворимав воде,мало растворима в этаноле 96 %, практически не растворима в этаноле безводном.
Свинца(П) ацетат. С4116О4РЬ-ЗН2О. г 379,3). [6080-56-4]. Диацетата свинца тригидрат.
Бесцветные кристаллы, выветривающиеся на воздухе. Легко растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Свинцово-ацетатная бумага.
Фильтровальную бумагу, плотность которой 80 г/м2, погружают в смесь уксусная кислота разбавленная Р - раствор свин- ца(П) ацетата Р (1:10), затем ее вынимают, сушат и нарезают на полоски размером 15 мм х 40 мм.
Свинцово-ацетатная вата.
Гигроскопическую вату погружают в смесь растворителей уксусная кислота разбавленная Р - раствор свинца(И) ацетата Р (1:10). Не отжимая ваты, удаляют избыток жидкости, затем помещают ее на несколько слоев фильтровальной бумаги и сушат на воздухе.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Свинца(П) ацетата раствор.
Раствор 95 г/л в воде, свободной от углерода диоксида, Р.

Қорғасын (П) ацетаты негізгі ерітіндісі. [1335-32-6]. Қорғасын сірке суы.
Құрамында шамамен С8Н14О10Рb3 формуласына сәйкес келетін қосылыс түрінде 16,7 % (м/м) және 17,4 % (м/м) Pb (Аr 207,2) бар.
40,0 г қорғасын(П) ацетаты Р көміртегі диоксидінcіз 90 мл суда Р ерітіледі. рН ерітінді концентрацияланған натрий гидроксиді ерітіндісімен Р 7,5 мәніне дейін жеткізіледі, центрифугаланады және мөлдір түссіз тұнба үстіндегі ерітінді қолданылады.
Жақсы жабылған контейнерде сақтау кезінде ерітінді мөлдір болуы тиіс.
Қорғасын диоксиді. PbO2. (Mr 239,2). [1309-60-0]. Қорғасын диоксиді.
Қыздырған кезде оттегін шығаратын қара қоңыр ұнтақ.
Суда мүлде ерімейді, хлор бөле отырып, хлорсутекті қышқылда, сутегі пероксидінің, қымыздық қышқылының немесе басқа да қалпына келтіретін реагенттердің, сілтілі металдар гидроксидтерінің ыстық концентрацияланған ерітінділерінің қатысуымен сұйылтылған азот қышқылында ериді.
Қорғасын (П) нитраты. Pb(NO3)2. (Mr 331,2). [10099-74-8]. Қорғасын динитраты.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар. Суда тез ериді.
Қорғасын (П) нитраты ерітіндісі.
Ерітінді 33 г/л.
Селен. Se. (Аr 79,0). [7782-49-2].
қоңыр-қызылдан қараға дейінгі ұнтақ немесе түйіршіктер. Суда мүлде және 96% этанолда ерімейді, азот қышқылында ериді.
Балқу температурасы шамамен 220 °C.
Селен қышқылы. H2SeO3. (Mr 129,0). [7783-00-8].
Ауада жайылатын кристалдар. Суда тез ериді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Күкірт. S. (Аг 32,07). [7704-34-9].
Құрамында кемінде 99,0% және 101,0-дан аспайтын % S бар.
Сары ұнтақ.
Суда мүлде ерімейді, көміртегі дисульфидінде ериді, өсімдік майларында аз ериді.
Балқу температурасы шамамен 120 °C.
Көптеген бөлшектердің мөлшері 20 мкм-ден аспайды, бөлшектердің мөлшері 40 мкм-ден аспауы тиіс.
Күміс диэтилдитиокарбаматы. C5H10AgNS2. (Mr 256,1). [1470-61-7].
Бозғылт сарыдан сұр-сарыға дейінгі ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, пиридинде ериді.
Былайша дайындайды. 1,7 г күміс нитраты Р 100 мл суда Р ерітіледі, 2,3 г натрий диэтилдитиокарбаматы Р 100 мл суда Р бөлек ерітіледі. Екі ерітінді де 10 ° С температураға дейін салқындатылады, содан кейін оларды араластырады және араластырған кезде шыны фильтрде (2.1.2) сары түсті тұнба жиналады, 200 мл суық су Р жуылады және вакуумда 2-3 сағат кептіріледі.
Күміс диэтилдитиокарбамат түсін өзгертпеуі немесе қатты иісі болмауы тиіс.
Күміс нитраты. AgNO3. (Mr 169,9). [7761-88-8]. Күміс нитраты (1).
Құрамында кемінде 99,0% және 100,5 %-дан аспайтын AgNO3 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе мөлдір түссіз кристалдар.
Суда өте тез ериді, 96% этанолда ериді.
Күміс нитраты аммиак ерітіндісі.

Свинца(П) ацетата основного раствор. [1335-32-6]. Свинцовый уксус.
Содержит от 16,7 % (м/м) и до 17,4 % (м/м) РЬ (Аг 207,2) в виде соединения, соответствующего примерно формуле СзНмОщРЬз.
40,0 г свинца(П) ацетата Р растворяют в 90 мл воды, свободной от углерода диоксида, Р. pH раствора доводят раствором натрия гидроксида концентрированным Р до значения 7,5, центрифугируют и используют прозрачный бесцветный надосадочный раствор.
При хранении в хорошо закрытом контейнере раствор должен быть прозрачным.
Свинца диоксид. РЬО2. г 239,2). [1309-60-0]. Диоксид свинца.
Порошок темно-коричневого цвета, выделяющий кислород при нагревании.
Практически не растворим в воде, растворим в хлороводородной кислоте с выделением хлора, азотной кислоте разбавленной в присутствии пероксида водорода, щавелевой кислоты или других восстанавливающих реагентов, горячих концентрированных растворах гидроксидов щелочных металлов.
Свинца(П) нитрат. Pb(NO3)2. г 331,2). [10099-74-8]. Динитратсвинца.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы. Легко растворим в воде.
Свинца(П) нитрата раствор.
Раствор 33 г/л.
Селен. Se. (А, 79,0). [7782-49-2].
Порошок или гранулы от коричневато-красного до черного цвета. Практически не растворим в воде и 96 % этаноле, растворим в азотной кислоте.
Температура плавления около 220 °C.
Селенистая кислота. H2SeO3. г 129,0). [7783-00-8].
Кристаллы, расплывающиеся на воздухе. Легко растворима в воде.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Сера. S. (Аг 32,07). [7704-34-9].
Содержит не менее 99,0 % и не более 101,0 %S.
Желтый порошок.
Практически нерастворима в воде, растворима в дисульфиде углерода, малорастворима в растительных маслах.
Температура плавления около 120 °C.
Размер большинства частиц не превышает 20 мкм, размер частиц не должен превышать 40 мкм.
Серебра диэтилдитиокарбамат. C5HioAgNS2. (X 256,1). [1470-61-7].
Порошок от бледно-желтого до серовато-желтого цвета. Практически не растворим в воде, растворим в пиридине.
Готовят следующим образом. 1,7 г серебра нитрата Р растворяют в 100 мл воды Р. Отдельно растворяют 2,3 г натрия диэтилдитиокарбамата Р в 100 мл воды Р. Оба раствора охлаждают до температуры 10 °C, затем их смешивают и при перемешивании собирают осадок желтого цвета на стеклянном фильтре (2.7.2), промывают 200 мл холодной воды Р и сушат в вакууме в течение 2-3 ч.
Серебра диэтилдитиокарбамат не должен изменять окраску или иметь сильный запах.
Серебра нитрат. AgNO3. г 169,9). [7761-88-8]. Нитрат серебра(1).
Содержит не менее 99,0 % и не более
100,5% AgNO3.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или прозрачные бесцветные кристаллы.
Очень легко растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Серебра нитрата аммиачный раствор.

2,5 г күміс нитраты Р 80 мл суда Р ерітіледі, тұнба ерігенше сұйылтылған Р1 аммиак ерітіндісі тамшылармен қосылады және ерітінді мөлшері р суымен 100 мл-ге жеткізіледі. Тікелей пайдаланар алдында дайындалады.
Күміс нитраты ерітіндісі Р1.
Ерітінді 42,5 г/л.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Күміс нитраты ерітіндісі Р2.
Ерітінді 17 г/л.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Күміс нитраты пиридиндегі ерітінді.
85 г/л пиридиндегі Р ерітінді.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Күміс нитрат реагенті.
Тікелей пайдаланар алдында дайындалады.
3 мл концентрацияланған аммиак Р ерітіндісі мен 40 мл 1 M натрий гидроксиді ерітіндісінің қоспасына 8 мл ерітінді 200 г/л күміс нитраты Р араластырып, ерітінді көлемін 200 мл-ге жеткізеді.
Күміс оксиді. Ag2O. (Mr 231,7). [20667-12-3]. Күміс оксиді (1).
Қоңыр-қара түсті ұнтақ. Суда мүлде және 96% этанолда ерімейді, сұйылтылған азот қышқылы мен аммиак ерітінділерінде тез ериді.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Күміс-марганец қағазы.
Баяу фильтрлеуші қағаздың жолақтары құрамында 8,5 г/л марганец сульфаты Р және 8,5 г/л күміс нитраты Р бар ерітіндіге батырылады, бірнеше минут ұсталады, қышқылдар мен сілтілердің буларының әсерінен қорғайтын фосфор(У) оксидінің Р үстінен кептіріледі.
Серин. C3H7NO3. (Mr 105,1). [56-45-1]. (25)-2-Амино-3-гидроксипропан қышқылы.
Құрғақ субстанцияға шаққанда құрамында кемінде 98,5% және 101,0%-дан аспайтын C3H7NO3 бар.
Бұл ашыту өнімі немесе ақуыз гидролизаты.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда тез ериді, 96% этанолда мүлде ерімейді.
Күкірт қышқылы. H2SO4. (Mr 98,1). [7664-93-9].
Құрамында 95,0 % (м/м) және 97,0 % (м/м) H2SO4 бар.
Түссіз каустикалық майлы консистенциясы өте гигроскопиялық сұйықтық. Сумен және 96% этанолмен қарқынды жылу шығарумен араласады.
d2020 1,834-тен 1,837-ге дейін.
10 г/л ерітінді күшті қышқыл болып табылады және сульфаттарға реакция береді (2.1.3.1).
Ашықтығы (2.1.2.1). Күкірт қышқылы мөлдір болуы тиіс.
Түсі (2.1.2.2, II әдіс). Күкірт қышқылы түссіз болуы тиіс.
Тотықтырғыш заттар. Мұқият салқындаған кезде 40 мл суға Р 20 г күкірт қышқылы, содан кейін 0,5 мл 0,002 М калий перманганатының ерітіндісі қосылады; күлгін түс кем дегенде 5 минут сақталуы тиіс.
Хлоридтер. 0,5 ppm артық емес.
Салқындату кезінде абайлап 10 г күкірт қышқылын 10 мл суға Р қосады, салқындатады және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 20 мл-ге жеткізеді, 0,5 мл Р2 күміс нитратының Р ерітіндісін қосады және жарықтан қорғалған жерде 2 минут ұстайды. Алынған ерітінді хлоридтер сынағынан өтуге тиіс. Салыстыру ерітіндісі 1 мл стандартты хлорид ерітіндісі (5 ppm Cl-) Р , 19 мл су P және 0,5 мл күміс нитраты ерітіндісі P2 көмегімен дайындалады.

2,5г серебра нитрата Р растворяют в 80 мл воды Р, по каплям прибавляют раствор аммиака разбавленный Р1 до растворения осадка и доводят объем раствора водой Р до 100 мл. Готовят непосредственно перед использованием.
Серебра нитрата раствор Р1.
Раствор 42,5 г/л.
Хранят в защищенном от света месте.
Серебра нитрата раствор Р2.
Раствор 17 г/л.
Хранят в защищенном от света месте.
Серебра нитрата раствор в пиридине.
Раствор 85 г/л в пиридине Р.
Хранят в защищенном от света месте.
Серебра нитрата реактив.
Готовят непосредственно перед использованием.
К смеси 3 мл раствора аммиака концентрированного Р и 40 мл 1М раствора на- триягидроксида прибавляют по каплям при перемешивании 8 мл раствора 200 г/л сереб- ранитрата Р и доводят объем раствора водой Р до 200 мл.
Серебра оксид. Ag2O. (X 231,7). [20667-12-3]. Оксид серебра(1).
Порошок коричневато-черного цвета. Практически не растворим в воде и 96 % этаноле, легко растворим в разбавленной азотной кислоте и растворах аммиака.
Хранят в защищенном от света месте.
Серебряно-марганцевая бумага.
Полоски медленно фильтрующей бумаги погружают в раствор, содержащий 8,5 г/л марганца сульфата Р и 8,5 г/л серебра нитрата Р. Выдерживают в течение нескольких минут, сушат над фосфора(У) оксидом Р, защищая от воздействия паров кислот и щелочей.
Серин. C3H7NO3. г 105,1). [56-45-1]. (25)-2-Амино-3 -гидроксипропановая кислота.
Содержит не менее 98,5 % и не более 101,0 % C3H7NO3 в пересчете на сухую субстанцию.
Представляет собой продукт ферментации или белковый гидролизат.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Легко растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Серная кислота. H2SO4. г 98,1). [7664-93-9].
Содержит от 95,0 % (м/м) и до97,0 % (м/м) H2SO4.
Бесцветная едкая маслянистой консистенции очень гигроскопическая жидкость. Смешивается с водой и 96 % этанолом с интенсивным выделением тепла.
от 1,834 до 1,837.
Раствор 10 г/л является сильной кислотой и дает реакцию на сульфаты (2.1.3.1).
Прозрачность (2.1.2.1). Серная кислота должна быть прозрачной.
Цветность (2.1.2.2, метод 11). Серная кислота должна быть бесцветной.
Окисляющиеся вещества. Осторожно при охлаждении к 40 мл воды Р прибавляют 20 г серной кислоты, затем 0,5 мл 0,002 М раствора калия перманганата; фиолетовая окраска должна сохраняться не менее 5 мин.
Хлориды. Не более 0,5 ррш.
Осторожно при охлаждении 10 г серной кислоты прибавляют к 10 мл воды Р, охлаждают и доводят объем раствора тем же растворителем до 20 мл. Прибавляют 0,5 мл раствора серебра нитрата Р2 и выдерживают в течение 2 мин в защищенном от света месте. Полученный раствор должен выдерживать испытание на хлориды. Раствор сравнения готовят с использованием 1 мл стандартного растворахлорида (5 ррт Cl~) Р, 19 мл воды Р и 0,5 мл раствора серебра нитрата Р2.

Нитраттар. 0,5 ppm артық емес.
50 г немесе 27,2 мл күкірт қышқылын салқындаған кезде байыппен 15 мл суға Р қосады, содан кейін мұзды сірке қышқылында Р 0,2 мл жаңадан дайындалған 50 г/л бруцин Р ерітіндісін қосады, 5 минуттан кейін алынған ерітіндінің түсі 12,5 мл су Р, 50 г азотсыз күкірт қышқылы Р, 2,5 мл стандартты нитрат ерітіндісі (10 ррm NO3) Р және 0,2 мл ерітінді мұзды сірке қышқылына Р 50 г/л бруцин Р қосады.
Аммоний. 2 ppm артық емес.
Салқындату кезінде абайлап 2,5 г күкірт қышқылын суға Р қосады, ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 20 мл-ге жеткізеді, салқындатады және тамшылап 10 мл 200 г/л натрий гидроксиді Р ерітіндісін және 1 мл калий тетрайодомеркураты сілті ерітіндісін қосады; ерітіндіні бояу 5 мл стандартты ерітінді - аммоний (1 ppm NO4') Р, 15 мл су Р, 10 мл 200 г/л натрий гидроксиді ерітіндісін Р және 1 мл калий тетрайодомеркураты сілті ерітіндісін Р пайдалана отырып дайындалған стандартты ерітіндінің бояуынан қарқынды болмауы тиіс.
Мышьяк (2.1.4.2, А әдісі). 0,02 ppm артық емес.
Салқындату кезінде 50 г күкірт қышқылына 3 мл азот қышқылы Р қосылады, 10 мл көлеміне дейін абайлап булайды, салқындатылады, алынған қалдыққа 20 мл су Р қосылады және 5 мл көлеміне дейін булайды. Ерітінді мышьяк сынағынан өтуге тиіс. Ерітінді мышьяк сынағынан өтуге тиіс. Салыстыру ерітіндісі 1,0 мл стандартты мышьяк ерітіндісін (1 ppm As+) Р падалана отырып әзірленеді.
Темір (2.1.4.9). 1 ppm артық емес.
Қыздырудан кейін қалдықты анықтау кезінде алынған күл қалдығын 1 мл сұйылтылған хлорсутек қышқылында Р аздап қыздырғанда ерітеді және ерітінді көлемін сумен Р 50,0 мл-ге жеткізеді, алынған ерітіндінің 5 мл сумен Р 10 мл көлемге дейін жеткізеді. Ерітінді темір сынағынан өтуге тиіс.
Ауыр металдар (2.1.4.8, А әдісі). 2 ppm артық емес.
Темір сынағына дайындалған 10 мл ерітіндіні Р сумен 20 мл көлемге дейін жеткізеді. Алынған ерітіндінің 12 мл ауыр металдар сынағынан өтуге тиіс. Салыстыру ерітіндісі стандартты қорғасын ерітіндісін (2 ppm Pb2+) Р пайдалана отырып әзірленеді.
Қыздырудан кейінгі қалдық. 10-3%-дан көп емес. Анықтау 100 г күкірт қышқылынан ашық жалынның үстіндегі кішкене тигельде мұқият булау және қалдықты қызыл ыстыққа дейін қыздыру арқылы жүргізіледі.
Санын анықтау. 30 мл су Р тазартылған шыны тығыны бар колбаға салынып, дәл өлшенеді, 0,8 мл күкірт қышқылы қосылады, салқындатылады және қайтадан өлшенеді. 1 м натрий гидроксиді ерітіндісімен титрлеңіз, индикатор ретінде 0,1 мл метил қызыл ерітіндісін Р қолданыңыз.
1 мл 1 М натрий гидроксиді ерітіндісі 49,04 мг H2SO4 сәйкес келеді.
Шыныдан немесе басқа инертті материалдан жасалған, кептелген шыны тығыны бар контейнерде сақтайды.
Күкірт қышқылының 5 М ерітіндісі.

Нитраты. Не более 0,5 ppm.
Осторожно при охлаждении 50 г или 27,2 мл серной кислоты прибавляют к 15 мл воды Р, затем прибавляют 0,2 мл свежеприготовленного раствора 50 г/л бруцина Р в уксусной кислоте ледяной Р. Через 5 мин окраска полученного раствора должна быть не интенсивнее окраски стандартного раствора, приготовленного аналогично испытуемому с использованием 12,5 мл воды Р, 50 г серной кислоты, свободной от азота, Р, 2,5 мл стандартного раствора нитрата (10ppm ЖЦ) Р и 0,2 мл раствора 50 г/л бруцина Р в уксусной кислоте ледяной Р.
Аммоний. Не более 2 ppm.
Осторожно при охлаждении 2,5 г серной кислоты прибавляют к воде Р, доводят объем раствора тем же растворителем до 20 мл, охлаждают и по каплям прибавляют 10 мл раствора 200 г/л натрия гидроксида Р и 1 мл щелочного раствора калия тетрайодомеркуратаР', окраска раствора должна быть не интенсивнее окраски стандартного раствора, приготовленного с использованием 5 мл стандартного раствораам- мония (1 ppm NO^) Р, 15 мл воды Р, 10 мл раствора 200 г/л натрия гидроксида Р и 1 мл щелочного раствора калия тетрайодомеркуратаР.
Мышьяк (2.1.4.2, метод А). Не более 0,02 ppm.
Осторожно при охлаждении к 50 г серной кислоты прибавляют 3 мл азотной кислоты Р, осторожно выпаривают до объема 10 мл, охлаждают, к полученному остатку прибавляют 20 мл воды Р и выпаривают до объема 5 мл. Раствор должен выдерживать испытание на мышьяк. Раствор сравнения готовят с использованием 1,0 мл стандартного растворамышъяка (1 ррт As+) Р.
Железо (2.1.4.9). Не более 1 ррт.
Зольный остаток, полученный при определении остатка после прокаливания, растворяют при слабом нагревании в 1 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р и доводят объем раствора водой Р до 50,0 мл. 5 мл полученного раствора доводят водой Р до объема 10 мл. Раствор должен выдерживать испытание на железо.
Тяжелые металлы (2.1.4.8, метод А). Не более 2 ррт.
10 мл раствора, приготовленного для испытания на железо, доводят водой Р до объема 20 мл. 12 мл полученного раствора должны выдерживать испытание на тяжелые металлы. Раствор сравнения готовят с использованием стандартного раствора свинца (2 ppm Pb2+) Р.
Остаток после прокаливания. Не более 10-3 %. Определение проводят из 100 г серной кислоты путем осторожного выпаривания в небольшом тигле над открытым пламенем и нагревания остатка до красного каления.
Количественное определение. В колбу с притертой стеклянной пробкой помещают 30 мл воды Р, точно взвешивают, прибавляют 0,8 мл серной кислоты, охлаждают и снова взвешивают. Титруют 1М раствором натрия гидроксида, используя в качестве индикатора 0,1 мл раствора метилового красного Р.
1 мл 7 Мраствора натрия гидроксида соответствует 49,04 мг H2SO4.
Хранят в контейнере с притертой стеклянной пробкой, изготовленном из стекла или другого инертного материала.
Серной кислоты 5 М раствор.

28 мл күкірт қышқылы Р сумен Р 100 мл-ге сұйылтылады.
Күкірт қышқылы 2,5 м спирт ерітіндісі.
Үнемі салқындату және араластыру кезінде 14 мл күкірт қышқылы Р 60 мл сусыз Р этанолға Р қосылады, салқындатылады және ерітінді көлемін сусыз этанолмен Р 100 мл-ге жеткізеді.
Күкірт қышқылы 0,25 м спирт ерітіндісі.
10 л 2,5 М күкірт қышқылыының спирт ерітіндісі Р сусыз этанолмен Р 100 мл-ге жеткізіледі.
Күкірт қышқылының спирт ерітіндісі.
Үнемі салқындату және араластыру кезінде 20 мл күкірт қышқылына Р 60 мл 96% этанол Р қосады, салқындатады және ерітіндінің көлемін 96% этанолмен Р 100 мл-ге жеткізеді.
Пайдаланар алдында бірден дайындайды.
Сұйылтылған күкірт қышқылы.
Құрамында 98 г/л H2SO4 бар.
5,5 мл күкірт қышқылы Р 60 мл суға Р қосылады, салқындатылады және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 100 мл-ге жеткізеді.
Санын анықтау. 30 мл су Р құйылған ысылған шыны тығыны бар колбаға салынып, 10,0 мл сұйылтылған күкірт қышқылы қосылады және индикатор ретінде 0,1 мл метил қызыл ерітіндісін Р пайдалана отырып, 1 м натрий гидроксиді ерітіндісімен титрленеді.
1 мл 1 М натрий гидроксиді ерітіндісі 49,04 мг H2SO4 сәйкес келеді.
Күкірт қышқылы – формальдегид реактиві.
2 мл формальдегид Р мен 100 мл күкірт қышқылы Р ерітіндісінің қоспасы.
Азотсыз күкірт қышқылы.
Күкірт қышқылына Р арналған талаптардан және келесі қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Нитраттар. 5 мл суға Р 45 мл күкірт қышқылы абайлап қосылады, 40 °C температураға дейін салқындатылады және 8 мг дифенилбензидин Р қосылады; алынған ерітінді түссіз немесе сәл бозғылт көк болуы тиіс.
Азотсыз күкірт қышқылы, Р1.
Азотсыз күкірт қышқылына арналған талаптардан өтуге тиіс. Мөлшері 95,0%-дан (м/м) 95,5%-ға (м/м) дейін.
Ауыр металдарсыз бос күкірт қышқылы.
Төмендегі шектерден аспайтын ауыр металдардан тұратын күкірт қышқылына Р арналған талаптардан өтуге тиіс.
As: 0,005 ppm.
Cd: 0,002 ppm.
Cu: 0,001 ppm.
Fe: 0,05 ppm.
Hg: 0,005 ppm.
Ni: 0,002 ppm.
Pb: 0,001 ppm.
Zn: 0,005 ppm.
Күкірт қышқылы Р1. H2SO4. (Mr 98,1). [7664-93-9].
Құрамында 75 % (көл/көл) H2SO4 бар.
Күкіртсутегі. H2S. (Mr 34,08). [7783-06-4].
Газ. Суда аз ериді.
Күкіртсутегі Р1. H2S. (Mr 34,08). [7783-06-4]. Құрамында кемінде 99,7 % (көл/көл) H2S бар.
Күкірт диоксиді. SO2. (Mr 64,1). [7446-09-5].
Күкіртті ангидрид.
Түссіз газ. Сығылған кезде түссіз сұйықтыққа айналады.
Күкірт диоксиді Р1. SO2. (Mr 64,1). [7446-09-5]
Құрамында кемінде 99,9 % (көл/көл) SO2 бар.
Су мөлшері жоғары жылжымалы фазаларды пайдалану үшін алкилмен байланысқан, хроматографияға арналған силикагель.
Су мөлшері жоғары жылжымалы фазаларды пайдалану үшін жарамды біріктірілген алкилді топтары бар ұсақ ұнтақталған силикагель.
Су мөлшері жоғары жылжымалы фазаларды пайдалану үшін алкилмен байланысқан, хроматографияға үшін эндкепирленген силикагель.
Су мөлшері жоғары жылжымалы фазаларды пайдалану үшін жарамды біріктірілген алкилді топтары бар ұсақ ұнтақталған силикагель. Негізгі қосылыстармен өзара әрекеттесуді азайту үшін қалған силанол топтарының көпшілігі мұқият қорғалады.

28 млсерной кислоты Р разбавляют водой Р до 100 мл.
Серной кислоты 2,5 М раствор спиртовой.
Осторожно при постоянном охлаждении и перемешивании 14 мл серной кислоты Р прибавляют к 60 мл этанола безводного Р, охлаждают и доводят объем раствора этанолом безводным Р до 100 мл. Готовят непосредственно перед использованием.
Серной кислоты 0,25 М раствор спиртовой.
10 мл 2,5 М спиртового раствора серной кислоты Р доводят этанолом безводным Р до объема 100 мл. Готовят непосредственно перед использованием.
Серной кислоты раствор спиртовой.
Осторожно при постоянном охлаждении и перемешивании 20 мл серной кислоты Р прибавляют к 60 мл 96 %этанола Р, охлаждают и доводят объем раствора 96 %этано- ломР до 100 мл.
Готовят непосредственно перед использованием.
Серная кислота разбавленная.
Содержит 98 г/л H2SO4.
5,5      мл серной кислоты Р прибавляют к
60 мл воды Р, охлаждают и доводят объем раствора тем же растворителем до 100 мл.
Количественное определение. В колбу с притертой стеклянной пробкой помещают 30 мл воды Р, прибавляют 10,0 мл серной кислоты разбавленной и титруют 7 М раствором натрия гидроксида, используя в качестве индикатора 0,1 мл раствора метилового красного Р.
1 мл 7 М раствора натрия гидроксида соответствует 49,04 мг H2SO4.
Серной кислоты — формальдегида реактив.
Смесь 2 мл раствора формальдегида Р и 100 мл серной кислоты Р.
Серная кислота, свободная от азота.
Должна выдерживать требования для серной кислоты Р и следующее дополнительное испытание.
Нитраты. К 5 мл воды Р осторожно прибавляют 45 мл серной кислоты, охлаждают до температуры 40 °C и прибавляют 8 мг дифенилбензидина Р; полученный раствор должен быть бесцветным или слегка бледно-голубого цвета.
Серная кислота, свободная от азота, Р1.
Должна выдерживать требования для серной кислоты, свободной от азота, Р. Содержание от 95,0 % (м/м) до 95,5 % (м/м).
Серная кислота, свободная от тяжелых металлов.
Должна выдерживать требования для серной кислоты Р с содержанием тяжелых металлов, не превышающим нижеприведенные пределы.
As: 0,005 ppm.
Cd: 0,002 ppm.
Си: 0,001 ppm.
Fe: 0,05 ppm.
Hg: 0,005 ppm.
Ni: 0,002 ppm.
Pb: 0,001 ppm.
Zn: 0,005 ppm.
Серная кислота Pl. H2SO4. (Mr 98,1). [7664-93-9].
Содержит 75 % (06/06) H2SO4. Сероводород. H2S. (Mr 34,08). [7783-06-4].
Газ. Мало растворим в воде.
Сероводород Pl. H2S. г 34,08). [7783-06-4]. Содержит не менее 99,7 % (об/об) H2S.
Серы диоксид. SO2. г 64,1). [7446-09-5]. Сернистый ангидрид.
Бесцветный газ. При сжатии превращается в бесцветную жидкость.
Серы диоксид Pl. SO2. (М-64,1). [7446-09-5]
Содержит не менее 99,9 % (об/об) SO2.
Силикагель, алкилсвязанный для использования подвижных фаз с высоким содержанием воды, для хроматографии.
Тонкоизмельченный силикагель с присоединенными алкильными группами, пригодный для использования подвижных фаз с высоким содержанием воды.
Силикагель, алкилсвязанный для использования подвижных фаз с высоким содержанием воды, эндкепированный для хроматографии.
Тонкоизмельченный силикагель с присоединенными алкильными группами, пригодный для использования подвижных фаз с высоким содержанием воды. Для минимизации взаимодействия с основными соединениями осторожно защищают большинство оставшихся силанольных групп.

Силикагель G. [112926-00-8].
Құрамында шамамен 13% кальций сульфаты гемигидраты бар. Бөлшектердің мөлшері шамамен 15 мкм құрайды.
Кальций сульфаты. 0,25 г ысылған шыны тығыны бар колбаға салынады, 3 мл сұйылтылған хлорсутек қышқылы Р және 100 мл су Р қосылады, 30 минут бойы қатты шайқалады, шыны фильтр арқылы фильтрден өткізіледі (2.1.1.2) және қалдықты жуады. Фильтрат су мен жуу суы біріктіріліп, кальций құрамын комплексометрия әдісімен анықтайды (2.1.5.11).
1 мл 0,1 M натрий эдетаты ерітіндісі 14,51 Mr CaSO41/2H2O-ға сәйкес келеді.
рН (2.1.2.3). 1 г көміртегі диоксидінсіз 10 мл сумен Р 5 мин бойы шайқайды. рН суспензия шамамен 7.
Көміртегі диоксидінсіз 10 мл сумен 1 г-ны 5 минут бойы шайқау арқылы алынған суспензияның рН өлшенеді.
Силикагель GF254. [112926-00-8].
Құрамында шамамен 13% кальций сульфаты гемигидраты және шамамен 1,5% флуоресцентті индикатор бар, толқын ұзындығы 254 нм болатын оңтайлы сіңіру қарқындылығы бар.
Бөлшектердің мөлшері шамамен 15 мкм құрайды.
Кальций сульфаты. Анықтау силикагель GP үшін көрсетілген әдіспен жүргізіледі.
рН (2.1.2.3). GP силикагельге арналған талаптан өтуге тиіс.
Флуоресценция. Анықтау жұқа қабатты хроматография әдісімен жүргізіледі (2.1.2.26), жұқа қабат ретінде GF254P силикагель қолданылады. Хроматографиялық пластинкаға он нүктеде 1 мкл-ден 10 мкл-ге дейін 1 г/л бензой қышқылының Р ерітіндісі еріткіштер: құмырсқа қышқылы Р - 2-пропанол Р (10:90) қоспасында дәйекті түрде өсіп отыратын көлемдерді жағады. Дәл сол еріткіштер қоспасында хроматографияланады. Еріткіштердің алдыңғы жағы шамамен 10 см өткенде, пластина кептіріліп, толқын ұзындығы 254 нм болатын ультракүлгін сәулесінде кептіріледі. Флуоресцентті фондағы хроматограмманың жоғарғы үштен бірінде 2 мкг және одан жоғары бастап бензой қышқылының қара дақтары анықталуға тиіс.
Силикагель Н. [112926-00-8].
Бөлшектердің мөлшері шамамен 15 мкм құрайды.
рН (2.1.2.3). силикагельге GP қойылатын талаптардан өтуге тиіс.
Силанизацияланған силикагель Н.
Жұқа қабат дайындау. Силанизацияланған Р силикагель HF254 қараңыз.
Хроматографиялық бөлу қабілеті. Силанизацияланған Р силикагель HF254 арналған сынақтан өтуге тиіс.
Силикагель HF254.
Құрамында 254 нм толқын ұзындығында оңтайлы сіңіру қарқындылығы бар шамамен 1,5% флуоресцентті индикатор бар. Бөлшектердің мөлшері шамамен 15 мкм құрайды.
рН (2.1.2.3). GP силикагельге қойылатын талаптардан өтуге тиіс.
Флуоресценция. Силикагель GF254P қойылатын талаптардан өтуге тиіс.
Силанизацияланған силикагель HF254.
Құрамында 254 нм толқын ұзындығында оңтайлы сіңіру қарқындылығы бар шамамен 1,5% флуоресцентті индикатор бар.

Силикагель G. [112926-00-8].
Содержит около 13 % кальция сульфата гемигидрата. Размер частиц составляет около 15 мкм.
Кальция сульфат. 0,25 г помещают в колбу с притертой стеклянной пробкой, прибавляют 3 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р и 100 мл воды Р, энергично взбалтывают в течение 30 мин, фильтруют через стеклянный фильтр (2.1.1.2) и промывают остаток. Фильтрат и промывные воды объединяют и проводят определение содержания кальция методом комплексометрии (2.1.5.11).
1 мл 0,1 Мраствора натрия эдетата соответствует 14,51 мг CaSO4 l/2H2O .
pH (2.1.2.3). 1 г встряхивают в течение 5 мин с 10 мл воды, свободной от диоксида углерода, R. pH суспензии около 7.
Измеряют pH суспензии, полученной взбалтыванием 1 г с 10 мл воды, свободной отуглеро- да диоксида, Р в течение 5 мин.
Силикагель GF254. [112926-00-8].
Содержит около 13 % кальция сульфата ге- мигидрата и около 1,5 % флуоресцентного индикатора, имеющего оптимальную интенсивность поглощения при длине волны 254 нм.
Размер частиц составляет около 15 мкм.
Кальция сульфат. Определение проводят методом, указанным для силикагеля GP.
pH (2.1.2.3). Должен выдерживать требования для силикагеля GP.
Флуоресценция. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26), используя в качестве тонкого слоя силикагель GF254K На хроматографическую пластинку наносят в десять точек последовательно возрастающие объемы от 1 мкл до 10 мкл раствора 1 г/л бензойной кислоты Р в смеси растворителей муравьиная кислота безводная Р - 2-пропа- нол Р (10:90). Хроматографируют в той же смеси растворителей. Когда фронт растворителей пройдет около 10 см, пластинку сушат и просматривают в УФ-свете при длине волны 254 нм. На верхней трети хроматограммы на флуоресцирующем фоне должны обнаруживаться темные пятна бензойной кислоты, начиная от 2 мкг и более.
Силикагель Н. [112926-00-8].
Размер частиц составляет около 15 мкм. pH (2.1.2.3). Должен выдерживать требования для силикагеля GP.
Силикагель Н силанизированный.
Приготовление тонкого слоя. См. силикагель HF254 силанизированный Р.
Хроматографическая разделяющая способность. Должен выдерживать испытание для силикагеля HF254 силанизированного Р.
Силикагель HF254
Содержит около 1,5 % флуоресцентного индикатора, имеющего оптимальную интенсивность поглощения при длине волны 254 нм. Размер частиц составляет около 15 мкм.
pH (2.1.2.3). Должен выдерживать требование для силикагеля GP.
Флуоресценция. Должен выдерживать требование для силикагеля GF2s4P-
Силикагель HF254 силанизированный.
Содержит около 1,5% флуоресцентного индикатора, имеющего оптимальную интенсивность поглощения при длине волны 254 нм.

Жұқа қабатты дайындау. 30 г ерітінділердің 60 мл қоспасымен: метанол Р – су Р (1:2) 2 минут бойы қатты шайқалады. Мұқият тазартылған плиталар қолдану үшін құрылғыны қолдана отырып, қалыңдығы 0,25 мм қабатпен жабылған. Қапталған тақталар ауада кептіріледі, содан кейін 30 минут ішінде 100 °C-дан 105 °C-ға дейін қызады.
Хроматографиялық бөлу қабілеті. Сыйымдылығы 250 мл конустық колбаға 0,1 г метиллаурат Р, метилмиристат Р, метилпалъмитат Р және метилстеарат Р салынады, 40 мл спиртті калий гидроксиді Р ерітіндісі қосылады және су моншасында кері тоңазытқышпен 1 сағат бойы қыздырылады, ерітіндіні 100 мл су Р-нің көмегімен бөлгіш құйғышқа өткізеді, сұйылтылған хлорсутек қышқылы Р-мен (рН 2-ден 3-ке дейін) қышқылдандырады және 10 мл-дан хлороформ Р-ның үш порциясымен шайқайды. Біріктірілген хлороформды сығындылар сусыз натрий сулъфаты Р үстінен кептіріледі, фильтрден өткізіледі және су моншасында кептіріледі. Қалдықты 50 мл хлороформда Р ерітеді. Анықтау жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26), жұқа қабат ретінде силанизацияланған силикагель НF254 қолданыла отырып жүргізіледі.
Хроматографиялық пластинада үш нүктеде 10 мкл хлороформ ерітіндісі жағылады және мұзды сірке қышқылы Р - су Р - диоксан Р (10:25:65) ерітінділері жүйесінде хроматографияланады. Еріткіштердің алдыңғы жағы 14 см өткенде, пластина 120 °C температурада 30 минут кептіріледі, салқындатылады, 35 г/л фосфор-молибден қышқылы Р ерітіндісімен 2-пропанолда Р шашыратылады және дақтар пайда болғанға дейін 150 °C температурада қыздырылады. Пластина ақ фон алынғанша аммиак буымен өңделеді. Хроматограммаларда төрт айқын бөлінген жақсы анықталған дақтар анықталуға тиіс.
Хиральдық бөлуге арналған силикагель ОС.
Келесі туындымен жабылған, бөлшектердің мөлшері 5 мкм өте жұқа ұсақталған, хроматографияға арналған силикагель:
Хроматографияға арналған аминопропилметилсилильді силикагель.
Беткі жағы аминопропилметилсилил топтарымен химиялық түрлендірілген, ұсақ бөлшектердің мөлшері бар силикагель.
Сусыз силикагель. [112926-00-8].
Аморфты кремний қышқылы, ішінара құрғаған және полимерленген, 20 °C температурада оның массасына қатысты судың шамамен 30% сіңіреді. Суда мүлде ерімейді, ішінара натрий гидроксиді ерітінділерінде ериді. Ылғалдылықты анықтау үшін қолайлы индикаторды қамтиды; затбелгіде гидратталған пішінді сусыз пішінге ауыстыру кезінде түс өзгеруі көрсетілген.
Хроматографияға арналған бутилсилильді силикагель.
Өте жұқа ұсақталған, беткі жағы бутилсилил топтарымен химиялық түрлендірілген силикагель.
Сфероидалық кремний диоксиді: 30 нм.
Кеуек көлемі: 0,6 см3/г.
Бетінің ауданы: 80 м2/г.
Хроматографияға арналған гексилильді силикагель.
Өте жұқа ұсақталған, беткі жағы гексилилил топтарымен химиялық түрлендірілген силикагель.
Өте жұқа ұсақталған, беткі жағы гексилилил топтарымен химиялық түрлендірілген силикагель.
Хроматографияға арналған гидрофильді силикагель.
Өте жұқа ұсақталған, беткі жағы гидрофильді қасиеттер беру мақсатында түрлендірілген силикагель.
Хроматографияға арналған диметилоктадецилильді силикагель.
Өте жұқа ұсақталған, беткі жағы диметилоктадецилилил топтарымен химиялық түрлендірілген силикагель.

Приготовление тонкого слоя. 30 г энергично встряхивают с 60 мл смеси растворителей метанол Р - вода Р (1:2) в течение 2 мин. Тщательно очищенные пластинки покрывают слоем толщиной 0,25 мм, используя устройство для нанесения. Пластинки с покрытием сушат на воздухе, затем нагревают при температуре от 100 °C до 105 °C в течение 30 мин.
Хроматографическая разделяющая способность. В коническую колбу вместимостью250 мл помещают по 0,1 г метиллаурата Р, метилмиристата Р, метилпальмитата Р и ме- тилстеарата Р, прибавляют 40 мл раствора калия гидроксида спиртового Р и нагревают с обратным холодильником на водяной бане в течение 1 ч. Охлаждают, переносят раствор в делительную воронку с помощью 100 мл воды Р, подкисляют (pH от 2 до 3) хлороводородной кислотой разбавленной Р и встряхивают с тремя порциями хлороформа Р по 10 мл. Объединенные хлороформные извлечения сушат над натрия сульфатом безводным Р, фильтруют и выпаривают досуха на водяной бане. Остаток растворяют в 50 мл хлороформа Р. Проводят определение методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26), используя в качестве тонкого слоя силикагель HF254 сил авизированный.
На хроматографической пластинке в три точки наносят по 10 мкл хлороформного раствора и хроматографируют в системе растворителей уксусная кислота ледяная Р - вода Р - диоксан Р (10:25:65). Когда фронт растворителей пройдет 14 см, пластинку сушат при температуре 120 °C в течение 30 мин, охлаждают, опрыскивают раствором 35 г/л фосфорномолибдено- вой кислоты Р в 2-пропаноле Р и нагревают при температуре 150 °C до появления пятен. Пластинку обрабатывают парами аммиака до получения белого фона. На хроматограммах должны обнаруживаться четыре четко разделенных хорошо выраженных пятна.
Силикагель ОС для хиральных разделений.
Силикагель для хроматографии очень тонко измельченный с размером частиц 5 мкм, покрытый следующим производным:
Силикагель аминопропилметилсилиль- ный для хроматографии.
Силикагель с мелким размером частиц, с поверхностью, химически модифицированной аминопропилметилсилильными группами.
Силикагель аминопропилсилильный для хроматографии.
Силикагель с мелким размером частиц, с поверхностью, химически модифицированной аминопропил силильными группами.
Силикагель безводный. [112926-00-8].
Аморфная кремниевая кислота, частично обезвоженная и полимеризованная, поглощающая при температуре 20 °C около 30 % воды относительно своей массы. Практически не растворим в воде, частично растворим в растворах натрия гидроксида. Содержит подходящий индикатор для определения влажности; на этикетке указывают изменение окраски при переходе гидратированной формы в безводную.
Силикагель бутилсилильный для хроматографии.
Силикагель очень тонко измельченный споверхностьюхимически модифицированной бутилсилильными группами.
Силикагель гексилсилильный для хроматографии.
Силикагель очень тонко измельченный с поверхностью, химически модифицированной гексилсилильными группами.
Силикагель гидрофильный для хроматографии.
Силикагель очень тонко измельченный поверхность которого модифицирована с целью придания гидрофильных свойств.
Силикагель диметилоктадецилсилильный для хроматографии.
Силикагель очень тонко измельченный с поверхностью, химически модифицированной диметилоктадецилсилильными группами.

Бетінің ауданы: 300 м2/г.
Хроматографияға арналған диольді силикагель.
Дигидроксипропилді топтарымен ұластырылған кремний диоксидінің сфералық бөлшектері. Ұсақ саңылауларының мөлшері 10 нм.
Хроматографияға арналған силикагель.
Өте жұқа ұсақталған силикагель.
Хроматографияға арналған силикагель, күшті анионит.
Өте жұқа ұсақталған, беткі жағы төртінші аммоний топтарымен химиялық түрлендірілген силикагель.
pH қолдану 2-ден 8-ге дейін.
Хроматографияға арналған, катион алмасатын қышқылы күшті силикагель.
Өте жұқа ұсақталған, беткі жағы сульфон қышқылының топтарымен химиялық түрлендірілген силикагель.
Хроматографияға арналған амилазамен түрлендірілген силикагель.
Өте жұқа ұсақталған, бөлшектердің мөлшері 10 мкм және беткі жағы амилазамен химиялық түрлендірілген силикагель.
Хроматографияға арналған нитрильді силикагель.
Өте жұқа ұсақталған, беткі жағы цианопропилсилил тобымен химиялық түрлендірілген силикагель.
Хроматографияға арналған нитрильді силикагель Р1.
Өте жұқа ұсақталған, беткі жағы кеуекті сфералық бөлшектерден тұратын, химиялық байланысқан нитрилді топтар бар силикагель.
Хроматографияға арналған нитрильді силикагель Р2.
Цианопропилсилил топтармен химиялық түрлендірілген беткі жағы өте таза силикагель. Құрамында 20 ppm-ден аз металдар бар.
Хроматографияға арналған октадеканоиламинопропильді силикагель.
Октадеканил топтары арқылы ацилденген амин-пропилилил топтары арқылы химиялық түрлендірілген силикагель.
Хроматографияға арналған октадецилсилильді силикагель.
Өте жұқа ұсақталған, октадецилилил топтарымен химиялық түрлендірілген силикагель.
Хроматографияға арналған октадецилсилильді силикагель Р1.
Өте таза, өте жұқа ұсақталған, октадецилсилил тобымен химиялық түрленлірілген силикагель.
Металдардың мөлшері 20 ppm-ден аз болуы тиіс.
Хроматографияға арналған октадецилсилильді силикагель Р2.
Өте таза, өте жұқа ұсақталған, кеуек мөлшері 15 нм және беті полициклді хош иісті көмірсутектерді талдауға арналған октацилилил топтарымен (көміртегі мөлшері 20%) химиялық түрлендрілген силикагель.
Хроматография үшін негіздерге қатысты дезактивацияланған октадецил силикагелі.
Өте жұқа ұсақталған силикагель; октадецилил топтарын енгізер алдында оны негізгі компоненттермен әрекеттесуді азайту үшін көптеген силоксан көпірлерін мұқият жуып, гидролиздеу арқылы алдын ала өңдейді.
Негіздерге қатысты дезактивацияланған, хроматография үшін эндкепирленген октадецилсилильді силикагель.

Удельная площадь поверхности 300 м2/г.
Силикагель диольный для хроматографии.
Сферические частицы кремния диоксида с привитыми дигидроксипропильными группами. Размер пор 10 нм.
Силикагель для хроматографии.
Силикагель очень тонко измельченный.
Силикагель для хроматографии, сильный анионит.
Силикагель очень тонко измельченный споверхностью,химически модифицированной группами четвертичного аммония.
pH применения от 2 до 8.
Силикагель для хроматографии, катионообменный сильнокислотный.
Силикагель очень тонко измельченный споверхностью, химически модифицированной группами сульфоновой кислоты.
Силикагель модифицированный амилазой для хроматографии.
Силикагель очень тонко измельченный с размером частиц 10 мкм и поверхностью, химически модифицированной амилазой.
Силикагель нитрильный для хроматографии.
Силикагель очень тонко измельченный с поверхностью, химически модифицированной цианопропилсилильными группами.
Силикагель нитрильный для хроматографии Р1.
Силикагель очень тонко измельченный, состоящий из пористых сферических частиц, с химически связанными нитрильными группами.
Силикагель нитрильный для хроматографии Р2.
Силикагель сверхчистый с поверхностью, химически модифицированной цианопропилсилильными группами. Содержит менее 20 ppm металлов.
Силикагель октадеканоиламинопропил- силильный для хроматографии.
Силикагель тонко измельченный с поверхностью, химически модифицированной аминопропилсилильными группами, которые ацилированы октадеканоилгруппами.
Силикагель октадецилсилильный для хроматографии.
Силикагель очень тонко измельченный с поверхностью, химически модифицированной октадецилсилильными группами.
Силикагель октадецилсилильный для хроматографии Р1.
Силикагель сверхчистый, очень тонко измельченный с поверхностью, химически модифицированной октадецилсилильными группами.
Содержание металлов должно быть менее 20 ppm.
Силикагель октадецилсилильный для хроматографии Р2.
Силикагель сверхчистый, очень тонко измельченный с размером пор 15 нм и поверхностью, химически модифицированной октадецилсилильными группами (содержание углерода 20 %), предназначенный для анализа полициклических ароматических углеводородов.
Силикагель октадецилсилильный, дезактивированный по отношению к основаниям для хроматографии.
Силикагель очень тонко измельченный; перед введением октадецилсилильных групп его предварительно обрабатывают путем тщательного промывания и гидролиза большинства поверхностных силоксановых мостиков для минимизации взаимодействия с основными компонентами.
Силикагель октадецилсилильный, дезактивированный по отношению к основаниям, эндкепированный для хроматографии.

Өте жұқа ұсақталған және майда саңылаулары шамамен 10 нм, құрамында шамамен 16% көміртегі бар силикагель. Октадецилилилил топтарын енгізер алдында оны мұқият жуу және көптеген беткі силоксан көпірлерінің гидролизі арқылы алдын ала өңдейді. Негізгі қосылыстармен кез келген әрекеттесуді одан әрі азайту үшін қалған силанол топтардың көпшілігін жою үшін мұқият эндкепирленеді.
Хроматография үшін эндкепирленген октадецилсилильді силикагель.
Өте жұқа ұсақталған және беткі жағы октадецилсилил топтарымен химиялық түрлендірілген силикагель. Негізгі қосылыстармен өзара әрекеттесуді азайту үшін қалған силанол топтардың көпшілігін жою үшін мұқият эндкепирленеді.
Хроматографияға арналған эндкепирленген октадецилсилильді силикагель Р1.
Өте таза, өте жұқа ұсақталған, саңылауларының мөлшері 10 нм және беткі жағы октадецилсилил топтарымен (көміртегі мөлшері 19%) химиялық түрлендірілген силикагель. Негізгі қосылыстармен өзара әрекеттесуді азайту үшін қалған силанол топтардың көпшілігін жою үшін мұқият эндкепирленеді.
Металдардың мөлшері 20 ppm-ден аз болуы тиіс.
Хроматографияға арналған октилсилильді силикагель.
Өте жұқа ұсақталған, октилсилил топтарымен химиялық түрлендірілген силикагель.
Хроматографияға арналған октилсилильді силикагель Р1.
Өте жұқа ұсақталған, октилсилил және металл топтарымен (екі рет байланысқан фаза) химиялық түрлендірілген силикагель.
Хроматографияға арналған октилсилильді силикагель Р2.
Өте таза, өте жұқа ұсақталған, саңылауларының мөлшері 10 нм және беткі жағы октилсилил топтарымен химиялық түрлендірілген (құрамында 19% көміртегі бар) силикагель. Металдардың мөлшері 20 ppm-ден аз болуы тиіс.
Хроматографияға арналған негіздерге қатысты дезактивацияланған октилсилильді силикагель.
Өте жұқа ұсақталған силикагель; октилсилил топтарын енгізер алдында негізгі компоненттермен әрекеттесуді азайту үшін оны мұқият жуу және көптеген беткі силоксан көпірлерінің гидролизі арқылы алдын ала өңдейді.
Хроматографияға арналған октилсилилді эндкепирленген силикагель.
Өте жұқа ұсақталған, бөлшектердің мөлшері 3 мкм-ден 10 мкм-ге дейін және беткі жағы октилсилил топтарымен химиялық түрлендірілген силикагель. Негізгі қосылыстармен әрекеттесуді азайту үшін көптеген силанол топтарды жою үшін мұқият эндкепирленеді.
Хроматографияға арналған триметилсилильді силикагель.
Өте жұқа ұсақталған, беткі жағы триметилсилил тобымен химиялық түрлендірілген силикагель.
Хроматографияға арналған фенилсилильді силикагель.
Өте жұқа ұсақталған және беткі жағы фенил топтарымен химиялық түрлендірілген силикагель.
Хроматографияға арналған фенилсилильді силикагель Р1.
Өте жұқа ұсақталған бөлшектердің мөлшері 5 мкм және беткі жағы фенил топтарымен химиялық түрлендірілген силикагель.
Сфероидалық кремний диоксиді: 8 нм.

Силикагель очень тонко измельченный и размером пор около 10 нм, содержит около 16 % углерода. Перед введением октадецилсилильных групп его предварительно обрабатывают путем тщательного промывания и гидролиза большинства поверхностных силоксановых мостиков. Для дальнейшей минимизации какого-либо взаимодействия с основными соединениями тщательно эндкепируют для устранения большинства оставшихся силанольных групп.
Силикагель октадецилсилильный эндкепированный для хроматографии.
Силикагель очень тонко измельченный и поверхностью, химически модифицированной октадецилсилильных группами. Для минимизации взаимодействия с основными соединениями тщательно эндкепируют для устранения большинства оставшихся силанольных групп.
Силикагель октадецилсилильный эндкепированный для хроматографии Р1.
Силикагель сверхчистый, очень тонко измельченный с размером пор 10 нм и поверхностью, химически модифицированной октадецилсилильными группами (содержание углерода 19 %). Для минимизации взаимодействия с основными соединениями тщательно эндкепируют для устранения большинства оставшихся силанольных групп.
Содержание металлов должно быть менее 20 ppm.
Силикагель октилсилильный для хроматографии.
Силикагель очень тонко измельченный с поверхностью, химически модифицированной октилсилильными группами.
Силикагель октилсилильный для хроматографии Р1.
Силикагель очень тонко измельченный с поверхностью, химически модифицированной октилсилильными и метильными группами (дважды связанная фаза).
Силикагель октилсилильный для хроматографии Р2.
Силикагель сверхчистый, очень тонко измельченный с размером пор 10 нм и поверхностью, химически модифицированной октилсилильными группами (содержит 19 % углерода). Содержание металлов должно быть менее 20 ppm.
Силикагель октилсилильный, дезактивированный по отношению к основаниям для хроматографии.
Силикагель очень тонко измельченный; перед введением октилсилильных групп его предварительно обрабатывают путем тщательного промывания и гидролиза большинства поверхностных силоксановых мостиков для минимизации взаимодействия с основными компонентами.
Силикагель октилсилильный эндкепиро- ванный для хроматографии.
Силикагель очень тонко измельченный с размером частиц от 3 мкм до 10 мкм и поверхностью, химически модифицированной октилсилильными группами. Для минимизации взаимодействия с основными соединениями тщательно эндкепируют для устранения большинства силанольных групп.
Силикагель триметилсилильный для хроматографии.
Силикагель очень тонко измельченный с поверхностью, химически модифицированной триметилсилильными группами.
Силикагель фенилсилильный для хроматографии.
Силикагель очень тонко измельченный и поверхностью, химически модифицированной фенильными группами.
Силикагель фенилсилильный для хроматографии Р1.
Силикагель тонко измельченный с размером частиц 5 мкм и поверхностью, химически модифицированной фенильными группами.
Кремния диоксид сфероидальный: 8 нм.

Бетінің үлестік ауданы: 180 м2/г.
Көміртегі мөлшері: 5,5%.
Хроматографияға арналған цианосилильді силикагель.
Өте жұқа ұсақталған, беткі жағы цианосилил тобымен химиялық түрлендірілген силикагель.
Эксклюзиялық хроматографияға арналған силикагель.
Өте жұқа ұсақталған, бөлшектердің мөлшері 10 мкм және өте гидрофильді беті бар силикагель. Тесігінің орташа диаметрі шамамен 30 нм. Ол рН 2-ден 8-ге дейінгі сулы ерітінділермен және органикалық еріткіштермен үйлесімді. 1-103-тен 3 105-ке дейінгі молекулалық салмағы бар ақуыздарды бөлуге жарамды.
Синенсетин. С20Н20О7. (Mr 372,4). [2306-27-6]. 3',4',5,6,7-Пентаметоксифлавон.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 177 °C.
Оптикалық тығыздығы (2.1.2.24). Метанолдағы Р синенсетин ерітіндісінің ультракүлгін спектрі 243 нм, 268 нм және 330 нм-де максимумға ие болуы тиіс.
Санын анықтау. Анықтау Яван шайы жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес сұйық хроматография әдісімен (2.1.2.28) жүргізіледі. Қалыпқа келтіру әдісімен есептелген синенсетиннің құрамы кемінде 95% болуы тиіс.
Сквалан. С30Н62. (Mr 422,8). [111-01-3]. 2,6,10,15,19,23-Гексаметилтетракозан.
Түссіз майлы сұйықтық. Қанық майларда тез ериді, ацетонда, 96% этанолда, сірке қышқылында және метанолда аз ериді.
d2020 0,811-ден 0,813-ке дейін.
n20D 1,451-ден 1,453-ке дейін.
Әлсіз катионитті шайыр.
Әлсіз катион алмасу шайыры Р қараңыз.
Қышқылы күшті ион алмасу шайыры.
8% дивинилбензолмен көлденеңінен байланыстырылған полистиролдан тұратын торға қосылған сульфон қышқылының топтары бар протондалған шайыр. Сфералық түйіршіктер түрінде шығарылады; басқа нұсқаулар болмаған кезде бөлшектердің мөлшері 0,3 мм-ден 1,2 мм-ге дейін.
Сыйымдылығы. Су мөлшері 50%-дан 60%-ға дейін болған кезде 4,5 ммоль/г-дан 5 ммоль/г-ға дейін.
Колонканы дайындау. Басқа нұсқаулар болмаған жағдайда, ұзындығы 400 мм, ішкі диаметрі 20 мм және толтыру биіктігі шамамен 200 мм кеуекті шыны дискісі бар түтік қолданылады. Шайыр алдын ала сумен Р араластырылады. Алынған қалқыма бөлшектер арасында ауа көпіршіктерінің пайда болуына жол бермей, түтікке енгізіледі. Жұмыс кезінде сұйықтық шайырдың бетінен төмен түспеуі тиіс. Егер шайыр протонталған түрде болса, онда индикатор ретінде 0,1 мл метил қызғылт сары Р ерітіндісін пайдалана отырып, 50 мл-ны бейтараптандыру үшін 0,05 мл-дан аспайтын 0,1 мл натрий гидроксиді қажет болғанша су Р-мен жуылады. Егер шайыр натрий түрінде болса немесе қалпына келтіруді қажет етсе, колонка арқылы шамамен 100 мл тең көлемдегі хлорсутегі қышқылы Р1 мен су Р қоспасы баяу өтеді, содан кейін жоғарыда сипатталғандай су Р-мен жуылады.
Сополимер стирол-дивинилбензол.
Өзара байланысқан полимерден қатты кеуекті түйіршіктер. Түйіршіктердің әртүрлі критерийлері бар әртүрлі брендтер бар. Түйіршектер мөлшері ол қолданылатын сынақтарда реактивтің атауынан кейін көрсетіледі.
Этилвинилбензолдивинилбензол сополимері.
Сфералық пішінді қатты кеуекті түйіршіктер көлденеңінен байланыстырылған полимерден тұрады. Түйіршіктердің әртүрлі критерийлері бар әртүрлі маркалар болады. Түйіршіктердің мөлшері ол қолданылатын сынақтарда реактивтің атауынан кейін көрсетіледі.
Этилвинилбензолдивинилбензол сополимері Р1.

Удельная площадь поверхности: 180 м2/г.
Содержание углерода: 5,5 %.
Силикагель цианосилильный для хроматографии.
Силикагель очень тонко измельченный с поверхностью, химически модифицированной цианосилильными группами.
Силикагель для эксклюзионной хроматографии.
Силикагель очень тонко измельченный с размером частиц 10 мкм и очень гидрофильной поверхностью. Средний диаметр пор около 30 нм. Он совместим с водными растворами с pH от 2 до 8 и органическими растворителями. Пригоден для разделения протеинов с молекулярными массами от 1 103 до 3-105.
Синенсетин. С20Н20О7. г 372,4). [2306-27-6]. З',4',5,6,7-Пентаметоксифлавон.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Практически не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 177 °C.
Оптическая плотность (2.1.2.24). Ультрафиолетовый спектр раствора синенсетина в метаноле Р должен иметь максимумы при 243 нм, 268 нм и 330 нм.
Количественное определение. Определение проводят методом жидкостной хроматографии (2.1.2.28) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Чай яванский. Содержание синенсетина, рассчитанного методом нормализации, должно быть не менее 95 %.
Сквалан. С3оН62. г 422,8). [111-01-3]. 2,6,10,15,19,23-Гексаметилтетракозан.
Бесцветная маслянистая жидкость. Легко растворим в жирных маслах, мало растворим в ацетоне, 96 % этаноле, уксусной кислоте ледяной и метаноле.
Смола слабокатионитная.
См. Слабая катионообменнаясмола Р.
Смола ионообменная сильнокислотная.
Смола в протонированной форме с группами сульфоновой кислоты, присоединенными к решетке, состоящей из полистирола, поперечно-сшитого 8 % дивинилбензола. Выпускают в виде гранул сферической формы; при отсутствии других указаний размер частиц составляет от 0,3 мм до 1,2 мм.
Емкость. От 4,5 ммоль/г до 5 ммоль/г при содержании воды от 50 % до 60 %.
Приготовление колонки. При отсутствии других указаний используют трубку с вплавленным внутрь диском из пористого стекла длиной 400 мм, внутренним диаметром 20 мм и высотой заполнения около 200 мм. Смолу предварительно смешивают с водой Р. Полученную взвесь вводят в трубку, не допуская образования пузырьков воздуха между частицами. Во время работы жидкость не должна опускаться ниже поверхности смолы. Если смола в протонированной форме, промывают водой Р до тех пор, пока для нейтрализации 50 мл потребуется не более 0,05 мл 0,7 Мраствора натрия гидроксида, используя в качестве индикатора 0,1 мл раствора метилового оранжевого Р. Если смола в натриевой форме или нуждается в регенерации, через колонку медленно пропускают около 100 мл смеси равных объемов хлороводородной кислоты Р1 и воды Р, а затем промывают водой Р, как описано выше.
Сополимер стирол-дивинилбензола.
Твердые пористые гранулы из поперечносшитого полимера. Существуют различные марки с разными размерами гранул. Размер гранул указывают после названия реактива в испытаниях, в которых он используется.
Сополимер этилвинилбензолдивинилбензола.
Твердые пористые гранулы сферической формы из поперечно-сшитого полимера. Существуют различные марки с разными размерами гранул. Размер гранул указывают после названия реактива в испытаниях, в которых он используется.
Сополимер этилвинилбензолдивинилбензола Р1.

Номиналды үлестік ауданы 500 м2/г-дан 600 м2/г-ға дейін және кеуектердің орташа мөлшері 7,5 нм болатын көлденеңінен байланыстырылған полимерден сфералық пішінді қатты кеуекті түйіршіктер. Түйіршіктердің әртүрлі критерийлері бар әртүрлі маркалар болады. Түйіршіктердің мөлшері ол қолданылатын сынақтарда реактивтің атауынан кейін көрсетіледі.
Сорбит. С6Н14О6. (Mr 182,2). [50-70-4]. D-глюцит (D-сорбит).
Сусыз субстанцияға шаққанда құрасында кемінде 97,0% және 102,0%-дан аспайтын С6Н14О6 бар.
Ақ немесе ақшыл кристалл ұнтақ.
Суда өте жақсы ериді, 96% этанолда ерімейді.
Полиморфизмге ие.
Сорбитті қараңыз.
Спирт. [64-17-5].
Этанол (96 %) Р қараңыз.
Спирт (X пайыз, көл/көл).
Этанол (х % көл/көл) Р қараңыз.
Альдегидтерсіз алкоголь.
1200 мл 96% этанол Р 5 мл ерітінді 400 г/л күміс нитраты Р және 10 мл салқындатылған ерітінді 500 г/л калий гидроксиді Р араластырып, сілкіп, бірнеше күн бойы тұндырылады және фильтрден өткізіледі.
Фильтрат тікелей пайдаланар алдында айдалады.
Стеарин қышқылы. С18Н36О2. (Mr 284,5). [57-11-4]. Октадекан қышқылы.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ немесе қабыршақ. Майлы жанасу, суда мүлде ерімейді, ыстық 96% этанолда ериді.
Балқу температурасы: шамамен 70 °C. Сереноа пальмасы жемістері жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес май қышқылдарының мөлшерін анықтау үшін пайдаланылатын стеарин қышқылы келесі талаптарға қосымша сәйкес келуі тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) Сереноа пальмасы жемістері жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жүргізіледі.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген стеарин қышқылының құрамы кемінде 98% болуы тиіс.
Стрептомицин сульфаты. С42Н84О36S3. (Mr1457). [3810-74-0]. Бис[N,N-бис(аминоими-нометил)-4-O-[5-дезокси-2-О-[2-дезокси-2(метил-амино)-(-L-глюкопиранозил]-3-С-формил-a-L-ликсофуранозил]-D-стрептамин] трисульфаты.
Антибиотик Streptomycesgriseus белгілі бір штамдарымен өндіріледі немесе кез келген басқа жолмен шығарылады. Тұрақтандырғыштарды қосуға болады.
Микробқа қарсы белсенділік құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 720 МЕ/мг болуы тиіс.
Субстанцияларды өндіру тәсілдері қан қысымын төмендететін заттардың құрамын болдырмауы немесе барынша азайтуы тиіс.
Егер субстанция мынадай сынақтан өтсе, өнімді өндіру тәсілі валидацияланған болып саналады:
Аномальді уыттылық (2.1.6.3). Әр тінтуірге инъекцияға арналған 0,5 мл суда Р 1 мг субстанция бар ерітінді енгізіледі.
Ақ немесе ақшыл, гигроскопиялық ұнтақ.
Суда өте тез ериді, этанолда мұлде ерімейді.
Стронций карбонаты. SrCO3. (Mr 147,6). [1633-05-2].
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ.

Твердые пористые гранулы сферической формы из поперечно-сшитого полимера с номинальной удельной площадью поверхности от 500 м2/г до 600 м2/г и средним размером пор 7,5 нм. Существуют различные марки с разными размерами гранул. Размер гранул указываютпосле названия реактива в испытаниях, в которых он используется.
Сорбит. С6Н14О6. г 182,2). [50-70-4]. D-глюцит (D-сорбит).
Содержит не менее 97,0 % и не более 102,0 % СбН14Обв пересчете на безводную субстанцию.
Белый или почти белый кристаллический порошок.
Очень хорошо растворим в воде, практически нерастворим в 96 % этаноле.
Обладает полиморфизмом.
См. Сорбит.
Спирт. [64-17-5].
См. Этанол (96 %) Р.
Спирт (X процентов, об/об).
См. Этанол (х % об/об) Р.
Спирт, свободный от альдегидов.
1200 мл 96 % этанола Р смешивают с 5 мл раствора 400 г/л серебра нитрата Р и 10 мл охлажденного раствора 500 г/л калия гидроксида Р, встряхивают, отстаивают в течение нескольких дней и фильтруют.
Фильтрат перегоняют непосредственно перед использованием.
Стеариновая кислота. С^НзбОг. г 284,5). [57-11-4]. Октадекановая кислота.
Порошок или хлопья белого или почти белого цвета. Маслянистая на ощупь, практически не растворима в воде, растворима в горячем 96 % этаноле.
Температура плавления: около 70 °C.
Стеариновая кислота, используемая для количественного определения суммы жирных кислот в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Плоды пальмы сереноа, должна дополнительно соответствовать следующему требованию.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии
(2.7.2.27) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Плоды пальмы сереноа.
Содержание стеариновой кислоты, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 98 %.
Стрептомицина сульфат.
Антибиотик продуцируется определенными штаммами Streptomycesgriseus или производится любыми другими способами. Могут быть добавлены стабилизаторы.
Антимикробная активность должна быть не менее 720 МЕ/мг в пересчете на сухую субстанцию.
Способы производства субстанции должны исключать или свести к минимуму содержание веществ, понижающих кровяное давление.
Способ производства продукта считается валидированным, если субстанция выдерживает следующее испытание:
Аномальная токсичность (2.1.6.3). Вводят каждой мыши раствор, содержащий 1 мг субстанции в 0,5 мл воды для инъекций Р.
Порошок белого или почти белого цвета, гигроскопичный.
Очень легко растворим в воде, практически не растворим в этаноле.
Стронция карбонат. SrCO3. г 147,6). [1633-05-2].
Кристаллический порошок белого или почти белогоцвета.

Құрамында кемінде 99,5% SrCO3 бар.
Судан қызыл G. C17H14NO2. (Mr 278,3).1-[(2-Метоксифенил)азо]нафталин-2-ол.
Шульц көрсеткіші № 149.
Түс индексі (С. I.) № 12150.
Еритін қызыл 1.
Қызғылт қоңыр түсті ұнтақ. Суда мүлде ерімейді.
Хроматография. Анықтау жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26), жүргізіледі, жұқа қабат ретінде силикагель G Р пайдаланылады. Хроматографиялық пластинкаға 10 мкл ерітінді 0,1 г/л метиленхлорид Р қолданылады және сол еріткіште хроматографияланады. Еріткіштің алдыңғы бөлігінің ұзындығы басталу сызығынан шамамен 10 см. Алынған хроматограммада тек бір негізгі дақ анықталуға тиіс.
Судан қызғылт сары. C16H12N2O. (Mr 248,3). [842-07-9].
Түс индексі (С. I.) № 12055.
1-(Фенилазо)нафталин-2-ол. Судан I.
Қызғылт-қызыл түсті ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, метилен хлоридінде ериді.
Балқу температурасы шамамен 131 °C.
Судан III. C22H16N4O. (Mr 352,4).
Жасыл металл жылтырлығы бар қоңыр ұнтақ.
Суда ерімейді, хлороформда ериді, мұзды сірке қышқылында ериді, этанолда, майлы және эфир майларында еріту қиын.
Судан III ерітіндісі.
0,01 г судан III Р 5 мл 96% этанолда ерітіледі және 5 мл глицерин Р қосады.
Сульфамин қышқылы. H3NO3S. (Mr 97,1). [5329-14-6].
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ немесе кристалдар. Суда тез ериді, ацетонда, 96% этанолда және метанолда баяу ериді.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 205 °С.
Сульфаниламид. C6H8N2O2S. (Mr 172,2). [63-74-1]. 4-Аминобензолсульфонамид.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ. Суда аздап ериді, қайнаған суда, ацетонда, сұйылтылған қышқылдарда және сілтілі металл гидроксиді ерітінділерінде тез ериді, 96% этанол мен мұнай эфирінде баяу ериді.
Балқу температурасы шамамен 165 °C.
Сульфанил қышқылы. C6H7NO3S. (Mr 173,2). [121-57-3].
4-Аминобензолсульфон қышқылы.
Түссіз кристалдар. Суда баяу ериді, 96% этанолда мүлде ерімейді.
Сульфан көк. C27H31N2NaO6S2 (Mr 566,6). [129-17-9]. Дисульфин көк. Қышқыл көк 1. Патенттік көк VF. Көк VS. Натрий [[[4-(диэтиламино)фенил](2,4-дисульфонатофенил)метилен]циклогекса-2,5-ди- ен-1-илиден]диэтиламмоний.
Шульц көрсеткіші № 769.
Түс индексі (С.I.) № 42045.
Күлгін ұнтақ. Суда ериді. Сұйылтылған ерітінділер көк түске ие, олар концентрацияланған хлорcутек қышқылы қосылған кезде сарыға айналады.
Сульфатиазол. C9H9N3O2S2. (Mr 255,3). [72-14-0]. 4-Амино-М-(тиазол-2-ил)бензол-суль-фонамид.
Ақ немесе сарғыш-ақ түсті ұнтақ немесе кристалдар. Суда өте аз ериді, ацетонда ериді, 96% этанолда аз ериді. Сұйылтылған минералды қышқылдарда, гидроксидтер мен сілтілі металл карбонаттарының ерітінділерінде ериді.
Балқу температурасы шамамен 200 °C.
Сульфомолибден реактиві Р2.

Содержит не менее 99,5 % SrCO3.
Судан красный G. C17H14NO2. (М, 278,3). 1-[(2-Метоксифенил)азо]нафталин-2-ол.
Показатель Шульца № 149.
Цветной индекс (С. I.) № 12150.
Растворимый красный 1.
Порошок красновато-коричневого цвета. Практически не растворим в воде.
Хроматография. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26), используя в качестве тонкого слоя силикагель G Р. На хроматографическую пластинку наносят 10 мкл раствора 0,1 г/л в метиленхлориде Р и хроматографируют в том же растворителе. Длина пробега фронта растворителя около 10 см от линии старта. На полученной хроматограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Судан оранжевый. Ci6Hi2N2O. г 248,3). [842-07-9].
Цветной индекс (С. I.) № 12055. 1-(Фенилазо)нафталин-2-ол. Судан I.
Порошок оранжево-красного цвета. Практически не растворим в воде, растворим в метиленхлориде.
Температура плавления около 131 °C.
Судан III. C22H16N4O. г 352,4).
Коричневый порошок с зеленым металлическим блеском.
Не растворим в воде, растворим в хлороформе, растворим в уксусной кислоте ледяной, трудно растворим в этаноле, жирных и эфирных маслах.
Судан III раствор.
0,01 г Судана III Р растворяют в 5 мл 96 % этанола и прибавляют 5 мл глицерина Р.
Сульфаминовая кислота. H3NO3S. г 97,1). [5329-14-6].
Кристаллический порошок или кристаллы белого или почти белогоцвета. Легко растворима в воде, умеренно растворима в ацетоне, 96 % этаноле и метаноле.
Температура плавления около 205 °C с разложением.
Сульфаниламид. CeHg^C^S. г 172,2). [63-74-1 ]. 4-Аминобензолсульфонамид.
Порошок белого или почти белогоцвета. Мало растворим в воде, легко растворим в кипящей воде, ацетоне, разбавленных кислотах и растворах гидроксидов щелочных металлов, умеренно растворим в 96 % этаноле и петролей- ном эфире.
Температура плавления около 165 °C.
Сульфаниловая кислота. C6H7NO3S. г 173,2). [121-57-3]. 4-Аминобензолсульфоно- вая кислота.
Бесцветные кристаллы. Умеренно растворима в воде, практически не растворима в 96 % этаноле.
Сульфановый синий. C27H3iN2NaO6S2. г 566,6). [129-17-9]. Дисульфин синий. Кислотный синий 1. Патентный синий VE Синий VS. Натрия [[[4-(диэтиламино)фенил](2,4-ди- сульфонатофенил)метилен]циклогекса-2,5-ди- ен-1 -илиден] диэтиламмоний.
Показатель Шульца № 769.
Цветной индекс (С. I.) № 42045.
Порошок фиолетового цвета. Растворим в воде. Разведенные растворы имеют синюю окраску, которая переходит в желтую при прибавлении хлороводородной кислоты концентрированной.
Сульфатиазол. C9H9N3O2S2. (Mr 255,3). [72-14-0]. 4-Амино-М-(тиазол-2-ил)бензол-суль- фонамид.
Порошок или кристаллы белого или желтовато-белого цвета. Очень мало растворим в воде, растворим в ацетоне, мало растворим в 96 % этаноле. Растворяется в разбавленных минеральных кислотах, растворах гидроксидов и карбонатов щелочных металлов.
Температура плавления около 200 °C.
Сульфомолибденовый реактив Р2.

Шамамен 50 мг аммоний молибдаты Р 10 мл күкірт қышқылында Р ерітіледі.
Сульфомолибден реактиві Р3.
2,5 г аммоний молибдаты Р қыздырылған кезде 20 мл суда Р, 28 мл күкірт қышқылы Р қыздырылады, сумен Р 50 мл көлеміне жеткізіледі, содан кейін салқындатылады. Екі ерітінді араластырылады және ерітіндінің көлемі су Р-мен 100 мл-ге жеткізіледі.
Полиэтилен контейнерде сақтайды.
Сульфосалицил қышқылы. C7H6O6S 2H20. (Mr 254,2). [5965-83-3].2-Гидрокси-5-сульфо-бензой қышқылы.
Кристалл ұнтақ немесе Ақ немесе ақшыл түсті кристалдар. Суда және 96% этанолда өте тез ериді.
Балқу температурасы шамамен 109 °C.
Сурьма-калий тартраты. C8H/K2O12Sb2- 3H2O. (Mr 668). [28300-74-5]. Дикалий ди[тартрат(4-)01,02,03,04]бис[антимонат(Ш)]тригидраты.
Ақ немесе ақшыл түйіршіктелген ұнтақ немесе мөлдір түссіз кристалдар. Суда және глицеринде ериді, қайнаған суда тез ериді, 96% этанолда мүлде ерімейді. Су ерітіндісі аздап қышқыл реакцияға ие.
Сурьма(Ш) хлориді. SbCl3. (Mr 228,1). [10025-91-9]. Сурьма трихлориді.
Түссіз кристалдар немесе мөлдір кристалл масса. Гигроскопиялық, этанолда тез ериді, сумен гидролизденеді.
Ылғалдан қорғайтын ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Сурьма (Ш) хлориді ерітіндісі.
30 г сурьма (W) хлориді Р этанолсыз хлороформның Р 15 мл екі порциясымен тез жуылады; жуу ерітінділері алынып тасталады, ал жуылған кристалдар этанолсыз 100 мл хлороформда Р аздап қызған кезде ерітіледі. Ерітінді сусыз натрий сулъфатының Р бірнеше граммының үстінде сақталады.
Сурьма хлоридінің ерітіндісі Р1.
А ерітіндісі. 110 г сурьма хлориді Р ерітіндісі 400 мл этиленхлоридінде Р ерітіледі, 2 г сусыз Р алюминий оксиді қосылады, араластырылады және шыны фильтр арқылы фильтрден өткізіледі (40) (2.1.1.2). Этиленхлоридпен Р фильтрат көлемін 500,0 мл-ге жеткізеді және араластырады. Қабаттың қалыңдығы 2 см кюветте 500 нм толқын ұзындығы кезінде өлшенген алынған ерітіндінің опикалық тығыздығы (2.1.2.24) 0,07-ден аспауы тиіс.
В ерітіндісі. Созғыш шкафта 100 мл жаңа тазартылған ацетилхлорид Р және 400 мл этиленхлорид Р араластырылады.
90 мл А ерітіндісі мен 10 мл В ерітіндісі араластырылады.
Тығыны кептелген қызғылт сары шыны флакондарда сақтайды.
Сақтау мерзімі 7 тәулік. Бояу пайда болған кезде реактив жарамсыз.
Қоян эритроциттерінің суспензиясы.
Қоян эритроциттерінің 1,6% (көл/көл) суспензиясын былайша дайындайды: шыны шарлармен шайқай отырып, қоянның 15 мл жаңадан алынған қанынан фибринді алып тастайды, содан кейін 10 мин ішінде 2000 g жеделдете отырып центрифугалайды және 30 мл-ден 9 г/л натрий хлориді Р ерітіндісінің үш порциясымен эритроциттерді жуады. Эритроциттердің 1,6 мл суспензиясын еріткіштердің қоспасымен рН 7,2 Р буферлік ерітіндісі - 9 г/л натрий хлориді Р (1:9) ерітіндісі 100 мл көлеміне дейін жеткізіледі.
Тагатоза. C6H12O6. (Mr 180,16). [87-81-0]. D-ликсо-Гексулоза.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ.
[a]20D -2,3. Анықтау 21,9 г/л ерітіндіні пайдалана отырып жүргізіледі.

Около 50 мг аммония молибдата Р растворяют в 10 мл серной кислоты Р.
Сульфомолибденовый реактив РЗ.
2,5 г аммония молибдата Р растворяют при нагревании в 20 мл воды Р. 28 мл серной кислоты Р доводят водой Р до объема 50 мл, затем охлаждают. Оба раствора смешивают и доводят объем раствора водой Р до 100 мл.
Хранят в полиэтиленовом контейнере.
Сульфосалициловая кислота. С^НбОбБ^НгО. г 254,2). [5965-83-3].2-Гидрокси-5-сульфо- бензойная кислота.
Кристаллический порошок или кристаллы белого или почти белого цвета. Очень легко растворима в воде и 96 % этаноле.
Температура плавления около 109 °C.
Сурьмы-калия тартрат. CgHJC^OnSl^- ЗН2О. г 668). [28300-74-5]. Дикалия ди[тартра- то(4-)О1234]бис[антимоната(Ш)]тригидрат.
Гранулированный порошок белого или почти белого цвета или прозрачные бесцветные кристаллы. Растворим в воде и глицерине, легко растворим в кипящей воде, практически не растворим в 96 % этаноле. Водный раствор имеет слабокислую реакцию.
Сурьмы(Ш) хлорид. SbCl3. г 228,1). [10025-91-9]. Трихлорид сурьмы.
Бесцветные кристаллы или прозрачная кристаллическая масса. Гигроскопичен, легко растворим в этаноле, гидролизуется водой.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере, защищают от влаги.
Сурьмы(Ш) хлорида раствор.
30 г суръмы(Ш) хлорида Р быстро промывают двумя порциями хлороформа, свободного от этанола, Р по 15 мл; отбрасывают промывные растворы и тотчас промытые кристаллы растворяют при слабом нагревании в 100 мл хлороформа, свободного от этанола, Р. Хранят раствор над несколькими граммами натрия сульфата безводного Р.
Сурьмы хлорида раствор Р1.
Раствор А. 110 г сурьмы хлорида Р растворяют в 400 мл этиленхлорида Р, прибавляют 2 г алюминия оксида безводного Р, перемешивают и фильтруют через стеклянный фильтр (40) (2.7.7.2). Доводят объем фильтрата этиленхлоридом Р до 500,0 мл и перемешивают. Оптическая плотность (2.1.2.24) полученного раствора, измеренная при длине волны 500 нм в кювете с толщиной слоя 2 см, не должна превышать 0,07.
Раствор В. В вытяжном шкафу смешивают 100 мл свежеперегнанного ацетилхлорида Р и 400 мл этиленхлорида Р.
Смешивают 90 мл раствора А и 10 мл раствора В.
Хранят во флаконах оранжевого стекла с притертой пробкой.
Срок хранения 7 сут. Реактив не годен при появлении окрашивания.
Суспензия эритроцитов кролика.
1,6 % (об/об) суспензию эритроцитов кролика готовят следующим образом: удаляют фибрин из 15 мл свежеотобранной крови кролика, встряхивая со стеклянными шариками, затем центрифугируют с ускорением 2000 g в течение 10 мин и промывают эритроциты тремя порциями раствора 9 г/л натрия хлорида Р по 30 мл.
1,6 мл суспензии эритроцитов доводят смесью растворителей фосфатный буферный раствор с pH 7,2 Р- раствор 9 г/л натрия хлорида Р (1:9) до объема 100 мл.
Тагатоза. C6Hi2O6. г 180,16). [87-81-0]. D-ликсо-Гексулоза.
Порошок белого или почти белогоцвета.
[а]30-2,3. Определение проводят, используя раствор 21,9 г/л.

Балқу температурасы 134 °C-ден 135 °C-ға дейін.
Таллий сульфаты. Tl2SO4. (Mr 504,8). [7446-18-6]. Диталлий сульфаты.
Ақ немесе ақшыл түсті ромбоидты призмалар. Суда аз ериді, 96% этанолда мүлде ерімейді.
Тальк. Mg3Si4O10(OH)2. (Mr 379,3). [14807-96-6].
Табиғи гидратталған магний силикатының ұнтағы құрамында хлориттер (гидратталған алюминий және магний силикаттары), магнезиттер (магний карбонаты), кальциттер (кальций карбонаты) және доломиттер (кальций және магний карбонаттары) басым болатын байланысты минералдардың әр түрлі құрамы болуы мүмкін.
Жеңіл біртекті ұнтақ ақ немесе ақшыл түсті, жанасуға майлы (абразивті емес).
Суда мүлде ерімейді, 96% этанол, қышқылдардың сұйылтылған ерітінділері және сілтілі металл гидроксидтері.
Танин қышқылы. [1401-55-4]. Тері илеуге қолданылатын қышқыл.
Сарғыштан ашық қоңырға дейін жылтыр таразылар немесе аморфты ұнтақ. Суда өте тез ериді, 96% этанолда тез ериді, ацетонда ериді.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Теофиллин. C7H8N402. (Mr 180,2). [58-55-9]. 1,3-Диметил-3,7-дигидро-1Н-пурин-2,6-дион.
Құрғақ субстанцияға шаққанда құрамында кемінде 99,0% және 101,0%-дан аспатйны C7H8N402 бар.
Ақ немесе ақшыл кристалл ұнтақ.
Ол суда аз ериді, 96% этанолда баяу ериді, сілтілі металл гидроксидтерінің ерітінділерінде, аммиакта және минералды қышқылдарда ериді.
a-Терпинен. С10Н16. (Mr 136,2). [99-86-5]. 1-Изопропил-4-метилциклогекса-1,3-диен.
d2020 шамамен 0,837.
n20D 1,478-ден бастап.
Қайнау температурасы шамамен 174 °С.
Газды хроматографияда қолданылатын a-Терпинен келесі сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау Шай ағашы майының жеке фармакопея мақаласындағы нұсқауларға сәйкес газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізіледі.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген а-терпиненнің құрамы кемінде 90% болуы тиіс.
ᵞ-Терпинен. С10Н16. (Mr 136,2). [99-85-4]. 1-Изопропил-4-метилцикло-гекса-1,4-диен.
Майлы сұйықтық.
Газды хроматографияда пайдаланылатын -Терпинен келесі сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) Бұрышты жалбыз майы жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жүргізіледі.
Сыналатын ерітінді. Сыналатын зат.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген у-терпиненнің құрамы кемінде 93,0% болуы тиіс.
Терпинен-4-ол. С10Н18О. (Mr 154,2). [562-74-3].
4-Метил-1-(1-метилэтил)циклогекс-3-ен- 1-ол. п-Мент-1-ен-4-ол.
Түссіз майлы сұйықтық.
Газды хроматографияда пайдаланылатын Терпинен-4-ол келесі сынақтан өтуге тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) Лаванда майы жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жүргізіледі.
Сыналатын ерітінді. Сыналатын зат.

Температура плавления от 134 °C до 135 °C.
Таллия сульфат. T12SO4. г 504,8). [7446-18-6]. Диталлия сульфат.
Ромбовидные призмы белого или почти белого цвета. Мало растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Тальк MgsSuOioCOH. г 379,3). [14807-96-6].
Порошок природного гидратированного магния силиката, может иметь разнообразный состав связанных минералов, среди которых преобладают хлориты (гидратированные алюминия и магния силикаты), магнезиты (магния карбонат), кальциты (кальция карбонат) и доломиты (кальция и магния карбонаты).
Легкий однородный порошок белого или почти белого цвета, жирный на ощупь (неабразивный).
Практически нерастворим в воде, 96 % этаноле, разбавленных растворах кислот и гидроксидах щелочных металлов.
Таниновая кислота. [1401-55-4]. Дубильная кислота.
Блестящие чешуйки или аморфный порошок от желтоватого до светло-коричневого цвета. Очень легко растворима в воде, легко растворима в 96 % этаноле, растворима в ацетоне.
Хранят в защищенном от света месте.
Теофиллин. C7H8N4O2. г 180,2). [58-55-9]. 1,3 -Диметил-3,7-дигидро-1 Н-пурин-2,6-дион.
Содержит не менее 99,0 % и не более 101,0% C7H8N4O2 в пересчете на сухую субстанцию.
Белый или почти белый кристаллический порошок.
Малорастворим в воде, умеренно растворим в 96 % этаноле, растворим в растворах гидроксидов щелочных металлов, в аммиаке и в минеральных кислотах.
а-Терпинен. С10Н16. г 136,2). [99-86-5]. 1 -Изопропил-4-метилциклогекса-1,3 -диен.
Прозрачная почти бесцветная жидкость.
Температура кипения около 174 °C.
а-Терпинен, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.7.2.27) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Масло чайного дерева.
Содержание а-терпинена, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 90 %.
у-Терпинен. Ci0Hi6. г 136,2). [99-85-4]. 1 -Изопропил-4-метилцикло-гекса-1,4-диен.
Маслянистая жидкость.
у-Терпинен, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии
(2.1.2.27) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье
Масло мяты перечной.
Испытуемый раствор. Испытуемое вещество.
Содержание у-терпинена, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 93,0 %.
Терпинен-4-ол. С10Н18О. г 154,2). [562-74-3].
4-Метил-1 -(1 -метилэтил)циклогекс-3 -ен- 1-ол. и-Мент-1-ен-4-ол.
Бесцветная маслянистая жидкость.
Терпинен-4-ол, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.7.2.27) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Масло лавандовое.
Испытуемый раствор. Испытуемое вещество.

Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген терпинен-4-ол мөлшері кемінде 90,0% болуы тиіс.
a-Терпинеол. С10Н18О. (Mr 154,2). [98-55-5]. (й5)-2-(4-Метилциклогекс-3-енил)-2-пропанол.
Түссіз кристалдар. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолда ериді.
d2020 шамамен 0,935.
n20D шамамен 1,483.
[a]20D шамамен 92,5.
Балқу температурасы шамамен 35 °С.
Құрамында 1%-дан 3%-ға дейін b-терпинеол болуы мүмкін.
Газды хроматографияда пайдаланылатын a-Терпинеол келесі сынақтан өтуге тиіс тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газ хроматография әдісімен (2.1.2.27) Анис майы жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жүргізіледі.
Сыналатын ерітінді. Гександағы Р 100 г/л.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген а-Терпинеолдың мөлшері кемінде 97,0% болуы тиіс.
Тестостерон. C19H2802. (Mr 288,4). [58-22-0]. 17Р-Гидроксиандро ст-4-ен-3-он.
Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 97,0% және 103,0%-дан аспайтын C19H2802. C19H2802 бар.
Ақ немесе ақшыл кристалл ұнтақ немесе түссіз немесе сарғыш-ақ кристалдар.
Суда мүлде ерімейді, алкогольде және метиленхлоридте тез ериді, қанық майларда мүлде ерімейді.
Балқу температурасы шамамен 155 °C.
Тестостерон пропанаты. C22H32O3. (Mr 344,5). [57-85-2]. 3-Оксоандрост-4-ен-17b-илпропаноат.
Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 97,5% және 102,0%-дан аспайтын C22H32O3 бар.
Ақ немесе ақшыл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда мүлде ерімейді, ацетонда және 96% этанолда тез ериді, қанық майларда ериді.
Тетрабутиламмоний гидроксиді.
C16H37NO-30H2O. (Mr 800). [147741-30-8]. Құрамында кемінде 98,0 % C16H37NO-30H2O бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалдар. Суда ериді.
Санын анықтау. 1,000 г-ды 100 мл суда Р ерітеді және 0,1 м хлорсутегі қышқылымен потенциометрикалық титрленеді (2.1.2.19). Соңғы тәжірибе параллель түрде жүргізіледі.
1 мл 0,1 M хлосутегі қышқылы 80,0 мг C16H37NO-30H2O-ға сәйкес келеді.
Тетрабутиламмоний гидроксиді ерітіндісі (104 г/л).
Құрамында 104 г/л C16H37NO (Mr 259,5) бар, тиісті тазалық дәрежесіндегі реагентті сұйылту арқылы дайындалған ерітінді.
Тетрабутиламмоний гидроксиді ерітіндісі (400 г/л).
Тиісті тазалық дәрежесінің 400 г/л C16H37NO (Mr 259,5) бар ерітіндісі.
Тетрабутиламмоний гидросульфаты. C16H374S. (Mr 339,5). [32503-27-8].
Кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар. Суда және метанолда тез ериді.
Балқу температурасы: 169 °C-дан 173 °C-ға дейін.
Оптикалық тығыздығы (2.1.2.24). 0,05 артық емес.
Ерітіндінің оптикалық тығыздығы 50 г/л толқын ұзындығы аймағында 240 нм-ден 300 нм-ге дейін өлшенеді.
Тетрабутиламмоний дигидрофосфаты. C16H38NO4Р. (Mr 339,5). [5574-97-0].
Ақ немесе ақшыл түсті, гигроскопиялық ұнтақ.

Содержание терпинен-4-ола, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 90,0 %.
а-Терпинеол. СюН18О. г 154,2). [98-55-5]. (7?5)-2-(4-Метилциклогекс-3-енил)-2-пропанол.
Бесцветные кристаллы. Практически не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 35 °C.
Может содержать от 1 % до 3 % 0-терпинеола.
а-Терпинеол, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Масло анисовое.
Испытуемый раствор. 100 г/л в гексане Р.
Содержание а-терпинеола, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 97,0 %.
Тестостерон. Ci9H28O2. г 288,4). [58-22-0]. 17 0-Гидроксиандрост-4-ен-З -он.
Содержит не менее 97,0 % и не более 103,0 % Ci9H28O2 в пересчете на сухую субстанцию.
Белый или почти белый кристаллический порошок или бесцветные или желтовато-белы- екристаллы.
Практически нерастворим в воде, легко растворим в спирте и в метиленхлориде, практически нерастворим в жирных маслах.
Температура плавления около 155 °C.
Тестостерона пропанат. С22Н32О3. г 344,5). [57-85-2]. 3-Оксоандрост-4-ен-17Р-илпропаноат.
Содержит не менее 97,5 % и не более 102,0 % С22Н32О3 в пересчете на сухую субстанцию.
Белый или почти белый порошок или бесцветные кристаллы.
Практически нерастворим в воде, легко растворим в ацетоне и в 96 % этаноле, растворим в жирных маслах.
Тетрабутиламмония гидроксид.
Ci6H37NO-30H2O. г 800). [147741-30-8]. Содержит не менее 98,0 % Ci6H37NO-30H2O.
Кристаллы белого или почти белого цвета. Растворим в воде.
Количественное определение. 1,000 г растворяют в 100 мл воды Р и тотчас титруют 0,1 М хлороводородной кислотой потенциометрически (2.1.2.19). Параллельно проводят контрольный опыт.
1 мл 0,1 М хлороводородной кислоты соответствует 80,0 мг Ci6H37NO-30H2O.
Тетрабутиламмония гидроксида раствор (104 г/л).
Раствор, содержащий 104 г/л Ci6H37NO г 259,5), приготовленный разведением реактива соответствующей степени чистоты.
Тетрабутиламмония гидроксида раствор (400 г/л).
Раствор, содержащий 400 г/л Ci6H37NO г 259,5) соответствующей степени чистоты.
Тетрабутиламмония гидросульфат.
Ci6H37NO4S. г 339,5). [32503-27-8].
Кристаллический порошок или бесцветные кристаллы. Легко растворим в воде и метаноле.
Температура плавления: от 169 °C до 173 °C.
Оптическая плотность (2.1.2.24). Не более 0,05.
Измеряют оптическую плотность раствора 50 г/л в области длин волн от 240 нм до 300 нм.
Тетрабутиламмония дигидрофосфат. Ci6H38NO4P. г 339,5). [5574-97-0].
Порошок белого или почти белого цвета, гигроскопичен.

рН (2.1.2.3) шамамен 7,5. Ерітіндінің рН 170 г/л өлшейді.
Оптикалық тығыздығы (2.1.2.24). Шамамен 0,10.
Ерітіндінің оптикалық тығыздығы 210 нм толқын ұзындығымен 170 г/л өлшенеді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Тетрабутиламмоний йодиді. C16H36IN. (Mr 369,4). [311-28-4].
Құрамында кемінде 98,0 % C16H36IN бар.
Ақ немесе сәл боялған кристалл ұнтақ немесе кристалдар. 96% этанолда ериді.
Сульфат күлі (2.1.4.14). 0,02%-дан артық емес.
Санын анықтау. 1,200 г 30 мл суда Р ерітіледі, 50,0 мл 0,1 м күміс нитраты ерітіндісі және 5 мл сұйылтылған азот қышқылы Р қосылады.
Артық күміс нитраты 2 мл темір(Ш) аммоний сульфаты Р2 ерітіндісін индикатор ретінде пайдаланып, аммоний тиоцианатының 0,1 ертіндісімен титрленеді.
1 мл 0,1 күміс нитраты ерітіндісі 36,94 мг C16H36IN-ға сәйкес келеді.
Тетрагептиламмоний бромиді. C28H60BrN. (Mr 490,7). [4368-51-8].
Ақ немесе сәл боялған кристалл ұнтақ немесе кристалдар.
Балқу температурасы 89 °C-дан 91 °C-ға дейін.
Тетрагексиламмоний гидросульфаты. C24H53NO4S. (Mr 451,8). [32503-34-7].
N,N,N-тригексилгексан-1-аминогидроген сульфаты.
Ақ немесе ақшыл кристалдар.
Балқу температурасы 100 °C-дан 102 °C-ға дейін.
Тетрагидрофуран. C4H8O. (Mr 72,1). [109-99-9]. Тетраметиленоксид.
Мөлдір түссіз тұтанғыш сұйықтық. Сумен, 96% этанолмен араласады.
d2020 шамамен 0,89.
Егер тетрагидрофуран пероксидтерге сынақтан өте алмаса, қайта айдауға болмайды.
Пероксидтер. 8 мл крахмал ерітіндісін калий йодидімен Р сыйымдылығы 12 мл және диаметрі шамамен 1,5 см кептелген тығыны бар цилиндрге салады, толығымен тетрагидрофуранмен толтырады, содан кейін араластырады және қараңғы жерде 30 минут ұстайды.
Спектрофотометрияда пайдалынылатын тетрагидрофуран келесі қосымша сынақтан өтуге тиіс тиіс.
Минималды өткізу (2.1.2.24). Анықтау су Р компенсациялық сұйықтық ретінде пайдалану арқылы жүргізіледі.
толқын ұзындығы 255 нм кезінде 20%,
толқын ұзындығы 270 нм кезінде 80%,
толқын ұзындығы 310 нм кезінде 98%.
Тетрадекан. С14Н30. (Mr 198,4). [629-59-4]. н-Тетрадекан.
Құрамында кемінде 99,5 % (м/м) С14Н30 бар. Түссіз сұйықтық.
d2020 шамамен 0,76.
n20D шамамен 1,429.
Қайнау температурасы шамамен 252 °С. Балқу температурасы шамамен -5 °С.
Тетрадециламмоний бромиді. С40Н84ВrN. (Mr 659). [14937-42-9]. Тетракис(децил)аммоний бромиді.
Ақ немесе сәл боялған кристалл ұнтақ немесе кристалдар.
Балқу температурасы 88 °С-дан 89 °С-ға дейін.
Тетразол көк. С40Н32С12N8О2. (Mr 728).      [1871-22-3].
3,3'-(3,3'-Диметокси[1,1'-бифенил]-4,4'-диил)бис[2,5-дифенил-2H-тетразолий]дихлорид.
Сары түсті кристалдар. Суда аз ериді, 96% этанол мен метанолда тез ериді, ацетонда мүлде ерімейді.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 245 °C.
Тетраметиламмоний гидроксиді. С4Н13NO-5H2O. (Mr 181,2).
[10424-65-4]. Тетраметиламмоний гидроксиді пентагидраты.
ТЖСХ-ға арналған біліктілік.

pH(2.1.2.3). Около 7,5. Измеряют pH раствора 170 г/л.
Оптическая плотность (2.1.2.24). Около 0,10.
Измеряют оптическую плотность раствора 170 г/л при длине волны 210 нм.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Тетрабутиламмония йодид. Ci6H36IN. г 369,4). [311-28-4].
Содержит не менее 98,0 % CieH36IN.
Кристаллический порошок или кристаллы белого цвета или слегка окрашены. Растворим в 96 % этаноле.
Сульфатная зола (2.1.4.14). Не более 0,02 %.
Количественное определение. 1,200 г растворяют в 30 мл воды Р, прибавляют 50,0 мл 0,1 Мраствора серебра нитрата и 5 мл азотной кислоты разбавленной Р. Титруют избыток серебра нитрата 0,1 Мраствором аммония тиоцианата, используя в качестве индикатора 2 мл раствора железо(Ш) аммония сульфата Р2.
мл 0,1 Мраствора серебра нитрата соответствует 36,94 мг Ci6H36IN.
Тетрагептиламмония бромид. C28H60BrN. г 490,7). [4368-51-8].
Кристаллический порошок или кристаллы белого цвета или слегка окрашены.
Температура плавления от 89 °C до 91 °C.
Тетрагексил аммония гидросульфат.
C24H53NO4S. (Mr 451,8). [32503-34-7].
N,N, JV-тригексилгексан-1 -аминогидрогена сульфат.
Белые или почти белые кристаллы.
Температура плавления от 100 °C до 102 °C.
Тетрагидрофуран. С4НХО. (Мг72,1). [109-99-9]. Тетраметиленоксид.
Прозрачная бесцветная воспламеняющаяся жидкость. Смешивается с водой, 96 % этанолом.С2о около 0,89.
Не перегоняют, если тетрагидрофуран не выдерживает испытание на пероксиды.
Пероксиды. 8 мл раствора крахмала с калия йодидом Р помещают в цилиндр с притертой пробкой вместимостью 12 мл и диаметром около 1,5 см, заполняют полностью тетрагидрофураном, затем перемешивают и выдерживают в тҰмном месте в течение 30 мин. Не должно наблюдаться окрашивание.
Тетрагидрофуран, используемый в спектрофотометрии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Минимальное пропускание (2.1.2.24). Определение проводят, используя в качестве компенсационной жидкости воду Р.
20 % при длине волны 255 нм,
80 % при длине волны 270 нм,
98 % при длине волны 310 нм.
Тетрадекан. С14Н30. (Мг 198,4). [629-59-4]. н-Тетрадекан.
Содержит не менее 99,5 % (м/м) С14Н30. Бесцветная жидкость.
около 0,76. йд около 1,429. Температура кипения около 252 °C. Температура плавления около -5 °C.
Тетрадециламмония бромид. C4oH84BrN. (Мг 659). [14937-42-9]. Тетракис(децил)аммо- ния бромид.
Кристаллический порошок или кристаллы белого цвета или слегка окрашены.
Температура плавления от 88 °C до 89 °C.
Тетразол иевый синий. C4oH32C12Ns02. (Мг 728).      [1871-22-3].      3,3'-(3,3'-Диметокси [1,Г-бифенил]-4,4'-диил)бис[2,5-дифенил- 277-тетразолий]дихлорид.
Кристаллы желтого цвета. Мало растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле и метаноле, практически не растворим в ацетоне.
Температура плавления около 245 °C с разложением.
Тетраметиламмония гидроксид.
C4Hi3NO-5H2O. (Мг 181,2). [10424-65-4]. Тетраметиламмония гидроксида пентагидрат.
Квалификация для ВЭЖХ.

Тетраметиламмоний гидроксиді ерітіндісі. [75-59-2].
Құрамында кемінде 10,0%      (м/м) С4Н13NO (Mr 91,2) бар.
Мөлдір түссіз немесе сәл боялған сұйықтық. Сумен және 96% этанолмен араласады.
Санын анықтау. 1,000 г-ға 50 мл су Р қосылады және 0,05 мл күкірт қышқылының ерітіндісімен титрленеді, индикатор ретінде 0,1 мл метил қызыл Р ерітіндісін қолданады.
1 мл 0,05 м күкірт қышқылының ерітіндісі 9,12 мг G4H13NO-ға сәйкес келеді.
Тетраметиламмоний гидроксиді сұйылтылған ерітіндісі.
10 мл тетраметиламмоний гидроксиді Р ерітіндісі альдегидтерcіз этанолмен Р, 100 мл көлеміне дейін жеткізіледі. Пайдаланар алдында бірден дайындалады.
Тетраметиламмоний      гидросульфаты. С4Н13NO4S. (Mr 171,2). [80526-82-5]. Гигроскопиялық ұнтақ.
Балқу температурасы шамамен 295 °С.
Тетраметиламмоний хлориді. G4H12ClN (Mr 109,6). [75-57-0].
Түссіз кристалдар. Суда және 96% этанолда ериді.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 300 °C.
Тетраметилдиаминодифенилметан. С17Н22N2. (Mr 254,4). [101-61-1]. 4,4'-Метилен- бис-(МА-диметиланилин).
Ақтан көкшіл-ақ түске дейінгі кристалдар немесе парақшалар. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолда аз ериді, минералды қышқылдарда ериді.
Балқу температурасы шамамен 90 °C.
Тетраметилдиаминодифенилметан реактиві.
А ерітіндісі. 2,5 г тетраметилдиаминодифенилметан Р ерітіндісі 10 мл мұзды сірке қышқылында ерітіліп, 50 мл су Р қосылады.
В ерітіндісі. 5 г калий йодиді Р 100 мл суда Р ерітіледі.
С ерітіндісі. 0,30 г нингидрин Р 10 мл мұзды сірке қышқылында Р ерітіліп, 90 мл су Р қосылады.
А және В ерітінділері араластырылады, алынған ерітіндіге 1,5 мл С ерітіндісі қосылады.
Тетраметилсилан. С14Н12Si (Mr 88,2). [75-76-3]. Мөлдір түссіз сұйықтық. Суда өте аз ериді, ацетонда және 96% этанолда ериді.
d2020 шамамен 0,64.
n20D шамамен 1,358.
Қайнау температурасы шамамен 26 °С.
Ядролық магниттік резонанс спектроскопиясында пайдаланылатын тетраметилсилан келесі қосымша сынақтан өтуге тиіс тиіс.
ЯМР спектрінде дейтерирленген хлороформдағы Р тетраметилсилан ерітіндісінің шамамен 10 % (көл/көл) бүйірлік байланыстар мен хлороформның айналуына сәйкес келетіндерді қоспағанда, кез келген бөгде сигналдың қарқындылығы тетраметилсиланның негізгі сигналының екі жағында 59,1 Гц қашықтықта орналасқан С-13 бүйірлік сызықтарының қарқындылығынан аспауы тиіс.
Тетраметилэтилендиамин. C6H16N2. (Mr 116,2). [110-18-9].
N,N,N',N'-Тетраметилэтилендиамин. Түссіз сұйықтық. Сумен, 96 % этанолмен араласады.
d2020 шамамен 0,78.
n20D шамамен 1,418.
Қайнау температурасы шамамен 121 °С.

Тетраметиламмония гидроксида раствор. [75-59-2].
Содержит не менее 10,0 %(м/м) C4H13NO (Мг 91,2).
Прозрачная бесцветная или слегка окрашенная жидкость. Смешивается с водой и 96 % этанолом.
Количественное определение. К 1,000 г прибавляют 50 мл воды Р и титруют 0,05 М раствором серной кислоты, используя в качестве индикатора 0,1 мл раствора метилового красного Р.
1 мл 0,05 М раствора серной кислоты соответствует 9,12 мг C4H13NO.
Тетраметиламмония гидроксида раствор разбавленный.
10 мл раствора тетраметиламмония гидроксида Р доводят этанолом, свободным от альдегидов, Р до объема 100 мл. Готовят непосредственно перед использованием.
Тетраметиламмония      гидросульфат.
C4H13NO4S. (Мг 171,2). [80526-82-5]. Гигроскопический порошок.
Температура плавления около 295 °C.
Тетраметиламмония хлорид. C4H12CIN (Мг 109,6). [75-57-0].
Бесцветные кристаллы. Растворим в воде и 96 % этаноле.
Температура плавления около 300 °C с разложением.
Тетраметилдиаминодифенилметан.
C17H22N2. (Мг 254,4). [101-61-1]. 4,4'-Метилен- 6nc-(N, jV-диметил анилин).
Кристаллы от белого до голубовато-белого цвета или листочки. Практически не растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле, растворим в минеральных кислотах.
Температура плавления около 90 °C.
Тетраметилдиаминодифенилметана реактив.
Раствор А. 2,5 г тетраметилдиамино- дифенилметана Р растворяют в 10 мл уксусной кислоты ледяной Р и прибавляют 50 мл воды Р.
Раствор В. 5 г калия йодида Р растворяют в 100 мл воды Р.
Раствор С. 0,30 г нингидрина Р растворяют в 10 мл уксуснойкислоты ледяной Р и прибавляют 90 мл воды Р.
Растворы А и В смешивают, к полученному раствору прибавляют 1,5 мл раствора С.
Тетраметилсилан. C14H12SL (Мг 88,2). [75-76-3]. Прозрачная бесцветная жидкость. Очень мало растворим в воде, растворим в ацетоне и 96 % этаноле.
около 0,64.
Ид° около 1,358.
Температура кипения около 26 °C.
Тетраметилсилан, используемый в спектроскопии ядерного магнитного резонанса, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
В ЯМР спектре примерно 10 % (об/об) раствора тетраметилсилана в дейтерированном хлороформе Р интенсивность любого постороннего сигнала, за исключением тех, которые соответствуют вращению боковых связей и хлороформу, не должна превышать интенсивности боковых линий С-13, расположенных на расстоянии 59,1 Гц по обе стороны основного сигнала тетраметилсилана.
Теграмегилэтилендиамин. СбН^г. (М-116,2). [110-18-9].
N.N.N’.N-Тетраметилэтилендиамин.
Бесцветная жидкость. Смешивается с водой, 96 % этанолом.
С2о около 0,78.
Ид около 1,418.
Температура кипения около 121 °C.

Тетрахлорэтан. C2H2Cl4. (Mr 167,9). [79-34-5]. 1,1,2,2-Тетрахлорэтан.
Мөлдір түссіз сұйықтық. Суда аз ериді, 96% этанолмен араласады.
d2020 шамамен 1,59.
n20D шамамен 1,495.
Қайта айдау температурасының шегі (2.1.2.11). 145 °С-дан 147 °С-ға дейін; кем дегенде 95% қайта айдау тиіс.
Тетраэтиламмоний гидроксиді ерітіндісі. С8Н16NО. (Mr 147,3).
[77-98-5].
Ерітінді 200 г/л; түссіз сұйықтық, күшті сілті болып табылады.
d2020 шамамен 1,01.
n20D шамамен 1,372.
ТЖСХ-ға арналған біліктілік.
Тетраэтиламмоний гидросульфаты.
С8Н24S. (Mr 227,3). [16873-13-5]. Гигроскопиялық ұнтақ.
Балқу температурасы шамамен245 °С.
Тетраэтиленпентамин. С8Н23N5. (Mr 189,3). [112-57-2]. 3,6,9-Триазаундекан-1,11-диамин.
Түссіз сұйықтық. Ацетонда ериді.
d2020 шамамен 1,506.
Құрғақ және салқын жерде сақтайды.
Тиамазол. С4Н6N2S. (Mr 114,2). [60-56-0]. Метимазол. 1-Метил-1#-имидазол-2-тиол.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда тез ериді, 96% этанол мен метиленхлоридте ериді.
Балқу температурасы шамамен145 °С.
2-(2-Тиенил)сірке қышқылы. С6Н6О2S. (Mr 142,1). [1918-77-0].
Қоңыр түсті ұнтақ. Балқу температурасы шамамен 65 °С.
Тимин. С5Н6N2О2. (Mr 126,1). [65-71-4]. 5-Метилпиримидин-2,4-(1 Н,3Н)-дион.
Қысқа істікті кристалдар немесе плиталар. Суық суда аздап ериді, ыстық суда ериді, сілтілі металдардың гидроксиді ерітінділерінде ериді.
Тимол. С10Н14O. (Mr 150,2). [89-83-8]. 5-Метил-2-(метилэтил)фенол.
Түссіз кристалдар.
Суда өте аз ериді, 96% этанолда өте тез ериді, эфир және қанық майларда тез ериді, глицеринде баяу ериді. Сілтілік металл гидроксидтерінің сұйылтылған ерітінділерінде ериді.
Газды хроматографияда пайдаланылатын тимол келесі сынақтан өтуге тиіс тиіс.
Санын анықтау. Анықтау газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) Бұрышты жалбыз майы жеке фармакопея бабындағы нұсқауларға сәйкес жүргізіледі.
Сыналатын ерітінді. 0,1 г 10 мл ацетонла Р.
Ішкі стандарттау әдісімен есептелген тимолдың мөлшері кем дегенде 95,0% болуы тиіс.
Тимол көк. С27Н30О58. (Mr 466,6). [76-61-9]. Тимолсульфонфталеин. 4,4'-(3Н-2,1-бенз- окса-тиол-3-или-ден)бис[2-изопропил-5-метил-фенол]5,5-диоксид.
Қоңыр-жасылдан жасыл-көкке дейін кристалл ұнтақ. Суда аз ериді, 96% этанолда және сілтілі металл гидроксидтерінің сұйылтылған ерітінділерінде ериді.
Тимол көк ерітіндісі.
0,1 г тимол көк Р 2,15 мл 0,1 M натрий гидроксиді ерітіндісі мен 20 мл 96% этанол Р қоспасында ерітіледі, ерітінді көлемін сумен Р 100 мл-ге жеткізіледі.

Тетрахлорэтан. C2H2CI4. (Мг 167,9). [79-34-5]. 1,1,2,2-Тетрахлорэтан.
Прозрачная бесцветная жидкость. Мало растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
С20 около 1,59.
и|° около 1,495.
Температурные пределы перегонки (2.1.2. И). От 145 °C до 147 °C; должно перегоняться не менее 95 %.
Тетраэтиламмония гидроксида раствор. C8H2iNO. (Мг 147,3). [77-98-5].
Раствор 200 г/л; бесцветная жидкость, является сильной щелочью.
62о около 1,01.
йд около 1,372.
Квалификация для ВЭЖХ.
Тетраэтиламмония гидросульфат.
C8H2iNO4S. (Мг 227,3). [16873-13-5].
Гигроскопический порошок.
Температура плавления около 245 °C.
Тетраэтиленпентамин. C8H23N5. г 189,3). [112-57-2].3,6,9-Триазаундекан-1,11 -диамин.
Бесцветная жидкость. Растворим в ацетоне.
Ид° около 1,506.
Хранят в сухом и прохладном месте.
Тиамазол. C4H6N2S. (Мг 114,2). [60-56-0]. Метимазол. 1 -Метил- 177-имидазол-2-тиол.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Легко растворим в воде, растворим в 96 % этаноле и метиленхлориде.
Температура плавления около 145 °C.
2-(2-Тиенил)уксусная кислота. СвНлОгБ. г 142,1). [1918-77-0].
Порошок коричневого цвета. Температура плавления около 65 °C.
Тимин. C5H6N2O2. (Мг 126,1). [65-71-4]. 5-Метилпиримидин-2,4-(1 77,377)-дион.
Короткие игольчатые кристаллы или пластинки. Мало растворим в холодной воде, растворим в горячей воде, растворим в разбавленных растворах гидроксидов щелочных металлов.
Тимол. СюН14О. (Мг 150,2). [89-83-8]. 5-Ме- тил-2-(метилэтил)фенол.
Бесцветные кристаллы.
Очень мало растворим в воде, очень легко растворим в 96 % этаноле, легко растворим в эфирных и жирных маслах, умеренно растворим в глицерине. Растворяется в разбавленных растворах гидроксидов щелочных металлов.
Тимол, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Масло мяты перечной.
Испытуемый раствор. 0,1 г в 10 мл ацетона Р.
Содержание тимола, рассчитанное методом внутренней стандартизации, должно быть не менее 95,0 % .
Тимоловый синий. C27H30O5S. (Мг 466,6). [76-61-9]. Тимолсупьфонфталеин. 4,4'-(ЗН-2,1-бенз- окса-тиол-3 -или-ден)бис [2-изопропил-5-метил- фенол]5,5-диоксид.
Кристаллический порошок от коричневато-зеленого до зеленовато-синего цвета. Мало растворим в воде, растворим в 96 % этаноле и разбавленных растворах гидроксидов щелочных металлов.
Тимолового синего раствор.
0,1 г тимолового синего Р растворяют в смеси 2,15 мл 0,1 М раствора натрия гидроксида и 20 мл 96% этаноле Р, доводят объем раствора водой Р до 100 мл.

Сезгіштікке сынау. Көміртегі диоксидінсіз 100 мл суға Р 0,1 мл тимол көк ерітіндісі және 0,2 мл 0,02 м натрий гидроксиді ерітіндісі қосылады; көк бояу пайда болады, ол 0,15 мл 0,02 М хлорсутегі қышқылын қосқанда сарыға айналуы тиіс.
Түсінің өзгеруі. рН 1,2 -2,8 интервалында қызылдан сарыға дейін. рН 8,0-9,6 интервалында зәйтүн жасылынан көкке дейін.
Тимолфталеин. С28Н30О4. (Mr 430,5). [125-20-2]. 3,3-Бис(4-гидрокси-5-изопропил-2-метилфенил)-3Н-изобензофуран-1 -он.
Ақтан сарғыш-аққа дейінгі ұнтақ. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолда және сілтілі металл гидроксидтерінің сұйылтылған ерітінділерінде ериді.
Тимолфталеин ерітіндісі.
96% этанолда Р 1 г/л ерітінді.
Сезгіштікке сынау. Көміртегі диоксидінсіз 100 мл суға Р 0,2 мл тимолфталеин ерітіндісі қосылады, ерітінді түссіз болады; 0,05 мл 0,1 М натрий гидроксиді ерітіндісін қосқан кезде ерітіндінің көк бояуы пайда болуы тиіс.
Түсінің өзгеруі. рН 9,3-10,5 интервалында түссізден көкке дейін.
Тиоацетамид. C2H5NS. (Mr 75,1). [62-55-5]. Кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар. Суда және 96% этанолда тез ериді.
Балқу температурасы шамамен 113 °С.
Тиоацетамид ерітіндісі.
40 г/л ерітінді.
Тиоацетамид реактиві.
0,2 мл тиоацетамид Р ерітіндісіне 1 мл қоспа, 5 мл су Р, 15 мл 1 М натрий гидроксиді ерітіндісі және 20 мл 85% глицерин Р қосылады, су моншасында 20 с бойы қыздырылады.
Тиобарбит қышқылы. C4H4N202S. (Mr 144,2). [504-17-6]. 4,6-Дигидрокси-2-сульфанилпиримидин.
Тиогликоль қышқылы. C2H402S. (Mr 92,1). [68-11-1]. 2-Меркапто-сірке қышқылы.
Түссіз сұйықтық. Сумен араласады, 96% этанолда ериді.
Тиомерсал. C9H9HgNaO2S. (Mr 404,8). [54-64-8]. Натрий меркуротиолаты. Натрий 2-[(этилмеркурио)тио]бензоаты.
Сарғыш-ақ түсті жеңіл кристалл ұнтақ. Суда өте тез ериді, 96% этанолда тез ериді.
Тиомочевина. CH4N2S. (Mr 76,1). [62-56-6].
Кристалл ұнтақ немесе ақ немесе ақшыл түсті кристалдар. Суда және 96% этанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен178 °С.
Тирамин. C8H11NO. (Mr 137,2). [51-67-2]. 4-(2-Аминоэтил)фенол.
Кристалдар. Суда аздап ериді, сусыз ыстық этанолда ериді.
Балқу температурасы 164 °C-дан 165 °C-ға дейін.
Тирозин. C8H11NO3. (Mr 181,2). [60-18-4]. 2-Амино-3-(4-гидроксифе-нил)пропион қышқылы.
Кристалл ұнтақ немесе ақшыл түсті кристалдар немесе түссіз кристалдар.
Суда аздап ериді, сусыз ацетон мен этанолда мүлде ерімейді, сұйылтылған сутегі қышқылында және сілтілі металл гидроксидтерінің ерітінділерінде ериді.

Испытание на чувствительность. К 100 мл воды, свободной от углерода диоксида, Р прибавляют 0,1 мл раствора тимолового синего и 0,2 мл 0,02 М раствора на- триягидроксида', появляется синее окрашивание, которое должно перейти в желтое при прибавлении не более 0,15 мл 0,02 М хлороводородной кислоты.
Изменение окраски. От красной до желтой в интервале pH 1,2 -2,8. От оливково-зеленой до синей в интервале pH 8,0- 9,6. Тимолфталеин. С28Н30О4. (Мг 430,5). [125-20-2]. 3,3-Бис(4-гидрокси-5-изопропил-2-ме- тилфенил)-ЗН-изобензофуран-1 -он.
Порошок от белого до желтовато-белого цвета. Практически не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле и разбавленных растворах гидроксидов щелочных металлов.
Тимолфталеина раствор.
Раствор 1 г/л в 96 % этаноле Р.
Испытание на чувствительность. К 100 мл воды, свободной от углерода диоксида, Р прибавляют 0,2 мл раствора тимолфталеина, раствор бесцветный; при прибавлении не более 0,05 мл 0,1 М раствора натрия гидроксида должно появиться синее окрашивание раствора.
Изменение окраски. От бесцветной до синей в интервале pH 9,3-10,5.
Тиоацетамид. C2H5NS. (Мг 75,1). [62-55-5]. Кристаллический порошок или бесцветные кристаллы. Легко растворим в воде и 96 % этаноле.
Температура плавления около 113 °C.
Тиоацетамида раствор.
Раствор 40 г/л.
Тиоацетамида реактив.
К 0,2 мл раствора тиоацетамида Р прибавляют 1 мл смеси 5 мл воды Р, 15 мл 1 М раствора натрия гидроксида и 20 мл 85 % глицерина Р, нагревают на водяной бане в течение 20 с. Готовят непосредственно перед использованием.
Тиобарбитуровая кислота. C4H4N2O2S. (Мг 144,2). [504-17-6].
4,6-Дигидрокси-2-сульфанилпиримидин. Тиогликолевая кислота. C2H4O2S. (Мг 92,1). [68-11-1]. 2-Меркапто-уксусная кислота.
Бесцветная жидкость. Смешивается с водой, растворима в 96 % этаноле.
Тиомерсал. C^HgNaC^S. (Мг 404,8). [54-64-8]. Натрия меркуротиолат. Натрия 2- [(этилмеркурио)тио] бензоат.
Легкий кристаллический порошок желтовато-белого цвета. Очень легко растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле.
Тиомочевина. CH4N2S. (Мг 76,1). [62-56-6].
Кристаллический порошок или кристаллы белого или почти белого цвета. Растворима в воде и 96 % этаноле.
Температура плавления около 178 °C.
Тирамин. C8HnNO. (Мг 137,2). [51-67-2]. 4-(2-Аминоэтил)фенол.
Кристаллы. Мало растворим в воде, растворим в горячем этаноле безводном.
Температура плавления от 164 °C до 165 °C.
Тирозин. C9HnNO3. (Мг 181,2). [60-18-4]. 2-Амино-3 -(4-гидроксифе-нил)пропионовая кислота.
Кристаллический порошок или кристаллы белого цвета, или бесцветные кристаллы.
Мало растворим в воде, практически не растворим в ацетоне и этаноле безводном, растворим в хлороводородной кислоте разбавленной и растворах гидроксидов щелочных металлов.

Титан. Ti. (Ar 47,88). [7440-32-6].
Құрамында кемінде 99% Ti бар.
Диаметрі 0,5 мм-ден аспайтын металл ұнтақ немесе жұқа сым немесе сорғыш.
Балқу температурасы шамамен1668 °C.
Тығыздығы шамамен 4,507 г/см3.
Титан диоксиді.TiO2. (Mr 79,9). [13463-67-7].
Құрамында кемінде 98,0% және 100,5%-дан аспайтын TiO2 бар.
Ақ немесе ақшыл түсті ұнтақ.
Суда мүлде ерімейді. Сұйылтылған минералды қышқылдарда ерімейді, концентрацияланған ыстық күкірт қышқылында баяу ериді.
Титан хлориді. TiCl3. (Mr 154,3). [7705-07-9]. Титан трихлориді.
Қызғылт-күлгін түсті, ауада бұлдыр кристалдар. Суда және 96% этанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 440 °C.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Титан хлориді ерітіндісі.
100 г/л (HC1) хлорсутек қышқылының ерітіндісіндегі 150 г/л ерітіндісі.
d2020 шамамен 1,19.
Титан хлориді және күкірт қышқылы ерітіндісі.
20 мл титан(Ш) хлориді Р ерітіндісін 13 мл күкірт қышқылымен Р абайлап араластырады, сары бояу алынғанға дейін концентрацияланған пероксид сутегі ерітіндісінің Р жеткілікті мөлшерін қосады, ақ будың бөлінуі басталғанға дейін қыздырады және салқындатады. Сумен Р сұйылтады, түссіз ерітінді алынғанша булау және су Р қосу қайталанады. Ерітіндінің көлемі сумен Р 100 мл-ге жеткізіледі.
Титан сары. C28H19N5Na2O6S4. (Mr 696). [1829-00-1]. Тиазол сары. Динатрий 2,2'-[(1-триазен-1,3-диил)ди-4,1-фени- лен]бис-[6-метил-бензотиазол-7-сульфонат].
Шульц көрсеткіші № 280.
Түс индексі (C. I.) № 19540.
Сарғыш-қоңыр түсті ұнтақ. Суда және 96% этанолда тез ериді.
Титан сары қағазы.
Фильтрлеуші қағаздың жолақтары титан сары Р ерітіндісіне батырылады, бірнеше минут ұсталады және бөлме температурасында кептіріледі.
Титан сары ерітіндісі.
Ерітінді 0,5 г/л.
Сезгіштікке сынау. 10 мл суға Р 0,1 мл титан сары ерітіндісі, 0,2 мл стандартты магний ерітіндісі (10 ppm Mg2+) Р және 1,0 мл 1 M натрий гидроксиді ерітіндісі қосылады. Алынған ерітінді магнийді қоспағанда, дәл осылай дайындалған салыстыру ерітіндісімен салыстырылады; ерітіндінің айқын қызғылт түсі байқалуы тиіс.
Тозиларгинин метил эфирі гидрохлориді. C14H23CIN4O4S. (Mr 378,9). [1784-03-8]. N-Тозил-L-аргинин метил эфирі гидрохлориді. Метил(S)-5-гуанидино-2-(4-метилбензол-сульфонамид)валерат гидрохлориді.
[a] 20D -12-ден -16-ға дейін. Анықтау 40 г/л ерітіндіні пайдалана отырып жүргізеді.
Балқу температурасы шамамен145 °C.
Тозиларгинин метил эфирі гидрохлориді ерітіндісі.
98,5 мг тозиларгинин метил эфирі гидрохлоридіне Р рН 8,1 трис (гидроксиметил)аминометанының 5 мл буферлік ерітіндісін Р қосады, ерігенге дейін шайқайды, 2,5 мл метил қызыл аралас ерітіндісін Р қосады және ерітінді көлемін сумен Р 25,0 мл-ге жеткізеді.
Тозиллизилхлорметан       гидрохлориді.
C14H22CI2N2O3S. (Mr 369,3). [4238-41-9]. N-Тозил-L-лизилхлорметан гидрохлориді. (3S)-7-Амин-1-хлор-3-(4-метилбензолсульфонамид)гептан-2-он гидрохлориді.
[a] 20D -7-ден 9-ға дейін. Анықтау 20 г/л ерітіндісін пайдалана отырып жүргізіледі.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен155 °C.
Е1см1% 310-нан 340-қа дейін. Анықтау 230 нм толқын ұзындығында, компенсациялық сұйықтық ретінде су Р пайдалана отырып жүргізіледі.
Тозилфенилаланилхлоригметан. C17H18CINO3S. (Mr 351,9). [402-71-1]. N-Тозил-L-фенилаланилхлорметан.
[a] 20D – 85-тен -89-ға дейін. Анықтауды 96% этанол 10 г/л ерітіндісін пайдалана отырып жүргізеді.
Е1см1% 290-нан 320-ға дейін. Анықтауды 96% этанолда Р толқын ұзындығы 228,5 нм кезінде жүргізеді.
о-Толидин. C14H16N2. (Mr 212,3). [119-93-7]. 3,3,'-Диметилбензидин.
Құрамында кемінде 97,0% C14H16N2 бар.
Ашық қоңыр түсті кристалл ұнтақ.
Балқу температурасы шамамен130 °C.
о-Толидин ерітіндісі.

Титан. Ti. (Л 47,88). [7440-32-6].
Содержит не менее 99 % Ti.
Металлический порошок или тонкая проволока, диаметром не более 0,5 мм, или губка.
Температура плавления около 1668 °C.
Плотность около 4,507 г/см3.
Титана диоксид.TiO2. (Мг 79,9). [13463-67-7].
Содержит не менее 98,0 % и не более
100,5      % ТЮ2.
Порошок белого или почти белого цвета.
Практически не растворим в воде. Не растворяется в разбавленных минеральных кислотах, медленно растворяется в горячей серной кислоте концентрированной.
Титана хлорид. TiCl3. (Мг 154,3). [7705-07-9]. Трихлоридтитана.
Кристаллы красновато-фиолетового цвета, расплывающиеся на воздухе. Растворим в воде и 96 % этаноле.
Температура плавления около 440 °C.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Титана хлорида раствор.
Раствор 150 г/л в растворе 100 г/л (НС1) хлороводородной кислоты.
около 1,19.
Титана хлорида и серной кислоты реактив.
20 мл раствора титана(Ш) хлорида Р осторожно смешивают с 13 мл серной кислоты Р, прибавляют достаточное количество раствора водорода пероксида концентрированного Р до получения желтого окрашивания, нагревают до начала выделения белых паров и охлаждают. Разбавляют водой Р, повторяют выпаривание и прибавление воды Р до получения бесцветного раствора. Объем раствора доводят водой Р до 100 мл.
Титановый желтый. C28Hi9N5Na2O6S4. (Мг 696). [1829-00-1]. Тиазоловый желтый. Динатрия 2,2'-[(1 -триазен-1,3-диил)ди-4,1 -фенилен] бис- [6-метил-бензотиазол-7-сульфонат].
Показатель Шульца № 280.
Цветной индекс (С. I.) № 19540. Порошок желтовато-коричневого цвета.
Легко растворим в воде и 96 % этаноле.
Титанового желтого бумага.
Полоски фильтровальной бумаги погружают в раствор титанового желтого Р, выдерживают несколько минут и сушат при комнатной температуре.
Титанового желтого раствор.
Раствор 0,5 г/л.
Испытание на чувствительность. К 10 мл воды Р прибавляют 0,1 мл раствора титанового желтого, 0,2 мл стандартного раствора магния (10 ppm Mg2+) Ри 1,0 мл 1М раствора натрия гидроксида. Полученный раствор сравнивают с раствором сравнения, приготовленным таким же образом, за исключением магния; должно наблюдаться отчетливое розовое окрашивание раствора.
Тозиларгинина метилового эфира гидрохлорид. C14H23C1N4O4S. (Мг 378,9). [1784-03-8]. АГ-Тозил-Ь-аргинин метилового эфира гидрохлорид. Метил(8)-5-гуанидино-2-(4-метилбен- зол-сульфонамид)валерата гидрохлорид.
[а]д° от -12 до -16. Определение проводят, используя раствор 40 г/л.
Температура плавления около 145 °C.
Тозиларгинина метилового эфира гидрохлорида раствор.
К 98,5 мг тозиларгинина метилового эфира гидрохлорида Р прибавляют 5 мл буферного раствора трис(гидроксиметил)аминометана с pH 8,1 Р, встряхивают до растворения, прибавляют 2,5 мл смешанного раствора метилового красного Р и доводят объем раствора водой Р до 25,0 мл.
Тозиллизилхлорметана гидрохлорид. C14H22C12N2O3S. (Мг 369,3). [4238-41-9]. А-То- зил--лизилхлорметана гидрохлорид. (3S)-7-Амино-1-хлор-3-(4-метилбензолсульфонами- до)гептан-2-она гидрохлорид.
[а]2° от -7 до 9. Определение проводят, используя раствор 20 г/л.
Температура плавления около 155 °C с разложением.
Определение проводят при длине волны 230 нм, используя в качестве компенсационной жидкости воду Р.
Тозилфенилаланилхлорметан.
Ci7H18C1NO3S. (Мг 351,9). [402-71-1]. А-То- зил--фенилаланилхлорметан.
[а]д° — от 85 до -89. Определение проводят, используя раствор 10 г/л в 96 % этаноле Р.
Температура плавления около 105 °C.
Определение проводят при длине волны 228,5 нм в 96 % этаноле Р.
о-Толидин. Ci4Hi6N2. (Мг 212,3). [119-93-7]. 3,3'-Диметилбензидин.
Содержит не менее 97,0 % Ci4Hi6N2.
Кристаллический порошок светло-коричневого цвета.
Температура плавления около 130 °C.
о-Толидина раствор.

0,16 г о-толидин Р 30,0 мл мұзды сірке қышқылында Р ерітіледі, 1,0 г калий йодиді Р қосылады және ерітінді көлемін сумен Р 500,0 мл-ге жеткізеді.
о-Толуидин. C7H9N. (Mr 107,2). [95-53-4]. 2-Метиланилин.
Бозғылт сары түсті сұйықтық, ауа мен жарықтың әсерінен қызғылт-қоңырға айналады. Суда аз ериді, 96% этанол мен сұйылтылған қышқылдарда ериді.
d2020шамамен 1,01.
n20D шамамен 1,569.
Қайнау температурасы шамамен 200 °C.
Ауа өткізбейтін контейнерде жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
n-Толуидин. C7H9N (Mr 107,2). [106-49-0]. 4-Метиланилин.
Жылтыр пластиналар немесе қабыршақтар. Суда аздап ериді, ацетон мен 96% этанолда тез ериді.
Балқу температурасы шамамен 44 °С.
о-Толуидин гидрохлориді.      C7H10CIN. (Mr 143,6). [636-21-5].
2-Метиланилин гидрохлориді. 2-Метилбензамин гидрохлориді.
Құрамында кемінде 98,0% C7H10ClN бар.
Балқу температурасы 215 °С-дан 217 °С-ға дейін.
Толуидин көк. C15H16ClN3S. (Mr 305,8). [92-31-9]. Толуидин көк О.
3-Амин-7-диметиламин-2-метилфенотиази- на-5-иум хлорид.
Шульц көрсеткіші № 1041.
Түс индексі (С.I.) № 52040.
Қара-жасыл түсті ұнтақ. Суда ериді, 96% этанолда аз ериді.
Толуол. С7Н8. (Mr 92,1). [108-88-3]. Метилбензол.
Мөлдір түссіз тұтанғыш сұйықтық. Суда өте аз ериді, 96% этанолмен араласады.
d2020 0,865-тен 0,870-ке дейін.
Қайнау температурасы шамамен 110 °С.
Күкіртсіз толуол.
Толуолға Р арналған талаптардан және келесі қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Құрамында күкірті бар қосылыстар. 10 мл толуолға 1 мл сусыз этанол Р, 3 мл калий плумбиті Р ерітіндісі қосылады және 15 минут бойы кері тоңазытқышпен қайнатылады. 5 минуттан кейін су қабаты қараймауға тиіс.
Тиофенге байланысты заттар. 2 мл толуолды 5 мл изатин реактивінен Р 5 мин бойы шайқайды және 15 мин қалдырады; төменгі қабатта көк бояу байқалмауы тиіс.
о-Толуолсульфонамид. С7Н9NO2S. (Mr 171,2). [88-19-7].2-Метилбензолсульфонамид.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда аз ериді, 96% этанол мен сілтілі металл гидроксиді ерітінділерінде ериді.
Балқу температурасы шамамен 156 °С.
n-Толуолсульфонамид. [70-55-3]
Толуолсулъфонамид Р қараңыз.
Толуолсульфонамид. С7Н9NO2S. (Mr 171,2). [70-55-3]. 4-Метилбензолсульфонамид. п-Толуолсульфонамид.
Құрамында кемінде 99,0 % С7Н9NO2S бар.
Ақ немесе ақшыл түсті кристалл ұнтақ. Суда аз ериді, 96% этанол мен сілтілі металл гидроксиді ерітінділерінде ериді.
Балқу температурасы шамамен136 °С.

0,16 г о-толидина Р растворяют в 30,0 мл уксусной кислоты ледяной Р, прибавляют 1,0 г калия йодида Р и доводят объҰм раствора водой Р до 500,0 мл.
о-Толуидин. C7H9N. (Мг 107,2). [95-53-4]. 2-Метиланилин.
Жидкость бледно-желтого цвета, под действием воздуха и света становится красновато-коричневой. Мало растворим в воде, растворим в 96 % этаноле и разбавленных кислотах.
с2о около 1,01.
Ид° около 1,569.
Температура кипения около 200 °C.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере в защищенном от света месте.
л-Толуидин. C7H9N. (Мг 107,2). [106-49-0]. 4-Метиланилин.
Блестящие пластинки или хлопья. Мало растворим в воде, легко растворим в ацетоне и 96 % этаноле.
Температура плавления около 44 °C. о-Толуидина гидрохлорид. C7H10CIN.
(Мг 143,6). [636-21-5]. 2-Метиланилина гидрохлорид. 2-Метилбензамина гидрохлорид.
Содержит не менее 98,0 % C7H10CIN. Температура плавления от 215 °C до 217 °C.
Толуидиновый СИНИЙ. C15H16CIN3S. (Мг 305,8). [92-31-9]. Толуидиновый синий О. 3 -Амино-7-диметиламино-2-метилфенотиази- на-5-иум хлорид.
Показатель Шульца № 1041. Цветной индекс (С. I.) № 52040.
Порошок темно-зеленого цвета. Растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле.
Толуол. С7Н8. (Мг 92,1). [108-88-3]. Метил- бензол.
Прозрачная бесцветная воспламеняющаяся жидкость. Очень мало растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
й?2о от 0,865 до 0,870.
Температура кипения около 110 °C.
Толуол, свободный от серы.
Должен выдерживать требования для толуола Р и следующее дополнительное испытание.
Серосодержащие соединения. К 10 мл толуола прибавляют 1 мл этанола безводного Р, 3 мл раствора калия плюмбита Р и кипятят с обратным холодильником в течение 15 мин. Через 5 мин водный слой не должен потемнеть.
Вещества, родственные тиофену. 2 мл толуола встряхивают с 5 мл реактива изатина Р в течение 5 мин и оставляют на 15 мин; в нижнем слое не должно наблюдаться синее окрашивание.
о-Толуолсульфонамид. C7H9NO2S. г 171,2). [88-19-7].2-Метилбензолсульфонамид.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Мало растворим в воде, растворим в 96 % этаноле и растворах гидроксидов щелочных металлов.
Температура плавления около 156 °C. "-Толуолсульфонамид. [70-55-3] См. Толуолсульфонамид Р.
Толуолсульфонамид. C7H9NO2S. г 171,2). [70-55-3]. 4-Метилбензолсульфонамид. "-Толуол сульфонамид.
Содержит не менее 99,0 % C7H9NO2S.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Мало растворим в воде, растворим в 96 % этаноле и растворах гидроксидов щелочных металлов.
Температура плавления около 136 °C.
Толуолсульфоновая кислота.

Толуолсульфон қышқылы. С7Н8O3S.H2O. (Mr 190,2). [6192-52-5]. 4-Метил-бензолсульфон қышқылы.
Құрамында кемінде 87,0 % С7Н8O3S бар.
Кристалл ұнтақ немесе ақ немесе ақшыл түсті кристалдар. Суда тез ериді, 96% этанолда ериді.
Трагакант. [9000-65-1].
Astragalus gummifer Labil-дың және Astragalus-тың Батыс Азиядан келген басқа да түрлерінің діңі мен бұтақтарының табиғи немесе арнайы жасалған кесінділерінен бөлінетін ауаны қатайтатын жабысқақ масса.
Треонин. C4H9NO3. (Mr 119,1). [72-19-5]. (2S,3R)-2-Амино-3-гидроксибутан қышқылы.
Ақуызды ашыту немесе гидролиздеу өнімі.
Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 99,0% және 101,0%-дан аспайтын C4H9NO3 бар.
Ақ немесе ақшыл кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда ериді, 96% этанолда мүлде ерімейді.
Триамцинолон. С21Н276. (Mr 394,4). [124-94-7]. 9-Фтор-11 b,16a,17,21-тетрагидрок-си-прегна-1,4-диен-3,20-дион.
Кристалл ұнтақ.
Балқу температурасы 262 °С-дан 263 °С-ға дейін.
Триацетин. С9Н14О6. (Mr 218,2). [102-76-1]. Пропан-1,2,3-триил триацетат. Глицерин триацетаты.
Мөлдір түссіз немесе сарғыш түсті сұйықтық. Суда ериді, 96% этанолмен араласады.
d2020 шамамен 1,16.
n20D шамамен 1,43.
Қайнау температурасы шамамен 260 °С.
Трикозан. С23Н48. (Mr 324,6). [638-67-5].
Ақ немесе ақшыл түсті кристалдар. Суда мүлде ерімейді, гександа ериді.
Балқу температурасы шамамен 48 °С.
Триметилпентан. С8Н18. (Mr 114,2). [540-84-1]. Изооктан. 2,2,4-Триметилпентан.
Түссіз тұтанғыш сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, сусыз этанолда ериді.
d2020 0,691-ден 0,696-ға дейін.
n20D 1,391-ден 1,393-ке дейін.
Қайта айдау температурасының шегі (2.1.2.11). 98 °C-дан және 100 °C-ға дейін; кем дегенде 95% айдалуға тиіс.
Спектрофотометрияда пайдаланылатын триметилпентан келесі қосымша сынақтан өтуге тиіс.
Оптикалық тығыздығы (2.1.2.24): 0,01-ден аспайды.
Анықтау компенсациялық сұйықтық ретінде суды Р пайдалана отырып, 250 нм-ден 420 нм-ге дейінгі толқын ұзындығы аймағында жүргізіледі.
Триметилпентан Р1.
Мынадай өзгеріспен триметилпентанға Р арналған талаптардан өтуге тиіс.
Оптикалық тығыздығы (2.1.2.24). 0,07-ден аспайды.
Анықтау компенсациялық сұйықтық ретінде суды Р пайдалана отырып, 220 нм-ден 360 нм-ге дейінгі толқын ұзындығы аймағында жүргізіледі.
Трис(гидроксиметил)аминометан. C4H11NO3. (Mr 121,1). [77-86-1]. Аминометили-динетри(метанол). Трометамин.
Құрамында құрғақ субстанцияға шаққанда кемінде 99,0% және 100,5%-дан аспайтын C4H11NO3 бар.
Ақ немесе ақшыл кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар. Суда тез ериді, алкогольде баяу ериді, этилацетатта өте аз ериді.
Трис(гидроксиметил)аминометан ерітіндісі.

C7H8O3S-H2O. (Мг 190,2). [6192-52-5]. 4-Метил- бензолсульфоновая кислота.
Содержит не менее 87,0 % С7Н8Оз8.
Кристаллический порошок или кристаллы белого или почти белого цвета. Легко растворима в воде, растворима в 96 % этаноле.
Трагакант. [9000-65-1].
Затвердевающая на воздухе клейкая масса, выделяемая из естественных или специально сделанных надрезов ствола и ветвей Astragalus gummifer Labil. и некоторых других видов Astragalus из Западной Азии.
Треонин. C4H9NO3. г 119,1). [72-19-5]. (28,31<)-2-Амино-3-гидроксибутановая кислота.
Продукт ферментации или гидролиза белка.
Содержит не менее 99,0 % и не более 101,0 % C4H9NO3 в пересчете на сухую субстанцию.
Белый или почти белый кристаллический порошок или бесцветные кристаллы.
Растворим в воде, практически нерастворим в 96 % этаноле.
Триамцинолон. C2iH27FO6. (Мг 394,4). [124-94-7]. 9-Фтор-110,16а, 17,21 -тетрагидрок- си-прегна-1,4-диен-3,20-дион.
Кристаллический порошок.
Температура плавления от 262 °C до 263 °C.
Триацетин. С9Н14О6. (Мг 218,2). [102-76-1]. Пропан-1,2,3-триил триацетат. Триацетат глицерина.
Почти прозрачная бесцветная или желтоватого цвета жидкость. Растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
<з?2о около 1,16.
Пд° около 1,43.
Температура кипения около 260 °C.
Трикозан. С2зН48. (Мг 324,6). [638-67-5].
Кристаллы белого или почти белого цвета. Практически не растворим в воде, растворим в гексане.
Температура плавления около 48 °C.
Триметил пентан. C8Hi8. (Mr 114,2). [540-84-1]. Изооктан. 2,2,4-Триметилпентан.
Бесцветная воспламеняющаяся жидкость. Практически не растворим в воде, растворим в этаноле безводном.
d™ от 0,691 до 0,696.
Пд° от 1,391 до 1,393.
Температурные пределы перегонки (2.1.2.11). От 98 °C и 100 °C; должно перегоняться не менее 95 %.
Триметилпентан, используемый в спектрофотометрии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Оптическая плотность(2.1.2.24): Не более 0,01.
Определение проводят в области длин волн от 250 нм до 420 нм, используя в качестве компенсационной жидкости воду Р.
Триметилпентан Р1.
Должен выдерживать требования для триметилпентана Р со следующим изменением.
Оптическая плотность (2.1.2.24). Не более 0,07.
Определение проводят в области длин волн от 220 нм до 360 нм, используя в качестве компенсационной жидкости воду Р.
Трис(гидроксиметил)аминометан.
C4H11NO3. (Мг 121,1). [77-86-1]. Аминометили- динетри(метанол). Трометамин.
Содержит не менее 99,0 % и не более
100,5% C4H11NO3 в пересчете на сухую субстанцию.
Белый или почти белый кристаллический порошок или бесцветные кристаллы. Легко растворим в воде, умеренно растворим в спирте, очень мало растворим в этилацетате.
Трис(гидроксиметил)аминометана раствор.

Трис(гидроксиметил)аминометан Р ерітіндісі құрамында 1000,0 мл 24,22 г C4H11NO3 бар.
Трисцианоэтоксипропан. C12H17N303. (Mr 251,3). 1,2,3-Трис(2-цианоэтокси)пропан.
Қоңыр-сары тұтқыр сұйықтық. Метанолда ериді.
Газды хроматографияда бекітілген фаза ретінде қолданылады.
d2020 шамамен 1,11.
Тұтқырлығы (2.1.2.9). Шамамен 172 мПа.с.
Трифенилметанол. C19H160. (Mr 260,3). [76-84-6]. Трифенилкарбинол.
Түссіз кристалдар. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолда тез ериді.
Трифенилтетразолий хлориді. C19H15C1N4. (Mr 334,8). [298-96-4]. 2,3,5-Трифенил-2Н-тетразолий хлориді.
Құрамында кемінде 98,0 % C19H15ClN4 бар.
Бозғылт сары немесе күңгірт сары ұнтақ. Суда, ацетонда және 96% этанолда ериді.
Ыдырай отырып, балқу температурасы шамамен 240 °С.
Санын анықтау. 1,000 г 5 мл сұйылтылған азот қышқылының Р және 45 мл судың Р қоспасында ериді, 50,0 мл 0,1 м күміс нитраты ерітіндісін қосып, қайнағанға дейін қыздырады. Салқындатады, 3 мл дибутилфталат Р қосады, қатты шайқайды және индикатор ретінде 2 мл темір(Ш) аммоний сульфаты Р2 ерітіндісін пайдаланып, 0,1 M аммоний тиоцианатының ерітіндісімен титрлейді.
1 мл 0,1 күміс нитраты ерітіндісі 33,48 мг C19H15ClN4 сәйкес келеді.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Трифенилтетразолий хлориді ерітіндісі.
Альдегидтерсіз 96% спирттегі Р 5 г/л ерітінді.
Жарықтан қорғалған жерде сақтайды.
Трифторсірке қышқылы. С2НБ3О2. (Mr 114,0). [76-05-1].
Құрамында кемінде 99 % С2НБ3О2 бар. Сұйықтық, ацетонмен және 96% этанолмен араласады.
d2020 шамамен 1,53.
Қайнау температурасы шамамен 72 °C. Протеиндерді секвентациялауға жарамды біліктілікті пайдаланады.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Трифторсірке ангидриді. С4Б6О3. (Mr 210,0). [407-25-0].
Түссіз сұйықтық.
d2020 шамамен 1,5.
Трихлортрифторэтан. С2С13F3. (Mr 187,4). [76-13-1]. 1,1,2-Трихлор-1,2,2-трифторэтан.
Түссіз, ұшпа сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, ацетонмен араласады.
d2020 шамамен 1,58.
Қайта айдау температурасының шегі (2.1.2.11). 47 °С-дан 48 °С-ға дейін; кем дегенде 98% айдалуға тиіс.
Трихлорсірке қышқылы. С2НС1302. (Mr 163,4). [76-03-9].
Түссіз кристалдар немесе кристалл масса. Ауада өте оңай, суда және 96% этанолда өте тез ериді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Трихлорсірке қышқылының ерітіндісі.
40,0 г трихлорсірке қышқылын Р суда Р ерітеді және ерітіндінің көлемін сол еріткішпен 1000,0 мл-ге жеткізеді. Концентрация натрий гидроксидінің 0,1 ертіндісімен титрлеумен анықталады және қажет болған жағдайда 40 ± 1 г/л концентрациясына дейін жеткізіледі.
1,1,1-Трихлорэтан. С2Н3С13. (Mr 133,4). [71-55-6]. Метилхлороформ.
Тұтанбайтын сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, ацетон мен метанолда ериді.
d2020 шамамен 1,34.
n20D шамамен 1,438.
Қайнау температурасы шамамен 74 °С.
Трихлорэтилен. С2НС13. (Mr 131,4). [79-01-6].
Түссіз сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолмен араласады.
d2020 шамамен 1,46.
n20D шамамен 1,477.
Триэтаноламин. C6H15NO3. (Mr 149,2). [102-71-6]. 2,2’,2”-Нитрилотриэтанол.
Құрамында сусыз субстанцияға шаққандагі негіздердің жалпы санынан кемінде 99,0 % (м/м) және 103,0%-дан аспайтын (м/м)C6H15N03 бар.
Мөлдір, тұтқыр, түссіз немесе сәл сары сұйықтық, өте гигроскопиялық.
Сумен және 96% этанолмен араласады, метиленхлоридте ериді.
Триэтиламин. С6Н15N (Mr 101,2). [121-44-8]. ДХ-Диэтилэтанамин.

Раствор трис(гидроксиметил)аминоме- тана Р содержит 24,22 г C4H11NO3 в 1000,0 мл.
Трисцианоэтоксипропан. C12H17N3O3. (Мг 251,3). 1,2,3-Трис(2-цианоэтокси)пропан.
Вязкая жидкость коричнево-желтого цвета. Растворим в метаноле.
Используют в качестве неподвижной фазы в газовой хроматографии.
6?2о около 1,11.
Вязкость (2.1.2.9). Около 172 мПа с.
Трифенилметанол. Ci9Hi6O. (Мг 260,3). [76-84-6]. Трифенилкарбинол.
Бесцветные кристаллы. Практически не растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле.
Трифенилтетразолия хлорид. C19H15CIN4. (Мг 334,8). [298-96-4]. 2,3,5-Трифенил-2Я-тет- разолия хлорид.
Содержит не менее 98,0 % C19H15CIN4.
Порошок бледно-желтого или тускло-желтого цвета. Растворим в воде, ацетоне и 96 % этаноле.
Температура плавления около 240 °C с разложением.
Количественное определение. 1,000 г растворяют в смеси 5 мл азотной кислоты разбавленной Р и 45 мл воды Р, прибавляют 50,0 мл 0,1 М раствора серебра нитрата и нагревают до кипения. Охлаждают, прибавляют 3 мл дибутилфталата Р, энергично встряхивают и титруют 0,1 М раствором аммония тиоцианата, используя в качестве индикатора 2 мл раствора железа(Ш) аммония сульфата Р2.
1 мл 0,1 Мраствора серебра нитрата соответствует 33,48 мг C19H15CIN4.
Хранят в защищенном от света месте.
Трифенилтетразолия хлорида раствор.
Раствор 5 г/л в 96 % спирте, свободном от альдегидов, Р.
Хранят в защищенном от света месте.
Трифторуксусная кислота. C2HF3O2. (Мг 114,0). [76-05-1].
Содержит не менее 99 % C2HF3O2.
Жидкость, смешивается с ацетоном и 96 % этанолом.
d™ около 1,53.
Температура кипения около 72 °C.
Используют квалификацию, пригодную для секвентации протеинов.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Трифторуксусный ангидрид. C4F6O3. (Мг 210,0). [407-25-0].
Бесцветная жидкость.
6^20 около 1,5.
Трихлортрифторэтан. C2CI3F3. (Мг 187,4). [76-13-1]. 1,1,2-Трихлор-1,2,2-трифторэтан.
Бесцветная, летучая жидкость. Практически не растворим в воде, смешивается с ацетоном, около 1,58.
Температурные пределы перегонки (2.1.2.11). От 47 °C до 48 °C; должно перегоняться не менее 98 %.
Трихлоруксусная кислота. СоНСЬО?. (Мг 163,4). [76-03-9].
Бесцветные кристаллы или кристаллическая масса. Очень легко расплывается на воздухе, очень легко растворима в воде и 96 % этаноле.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Трихлоруксусной кислоты раствор.
40,0 г трихлоруксусной кислоты Р растворяют в воде Р и доводят объҰм раствора тем же растворителем до 1000,0 мл. Концентрацию определяют титрованием 0,1 Мраствором натрия гидроксида и при необходимости доводят до концентрации 40 ± 1 г/л.
1,1,1-Трихлорэтан. C2H3CI3. (Мг 133,4). [71-55-6]. Метилхлороформ.
Невоспламеняющаяся жидкость. Практически не растворим в воде, растворим в ацетоне и метаноле.
с2о около 1,34.
Ид° около 1,438.
Температура кипения около 74 °C.
Трихлорэтилен. C2HCI3. (Мг 131,4). [79-01-6]. Бесцветная жидкость. Практически не растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
с2о около 1,46.
Ид° около 1,477.
Триэтаноламин. C6Hi5NO3. (Мг 149,2). [ 102-71 -6]. 2,2’ ,2”-Нитрилотриэтанол.
Содержит не менее 99,0 % (м/м) и не более 103,0% (л*/л/)С6Н151$Юз от общего количества оснований в пересчете на безводную субстанцию.
Прозрачная, вязкая, бесцветная или слегка желтая жидкость, очень гигроскопичная.
Смешивается с водой и с 96 % этанолом, растворим в метиленхлориде.
Триэтиламин. CeHisN. (Мг 101,2). [121-44-8]. А/Л^-Диэтилэтанамин.

Түссіз сұйықтық. 18.7 °C-дан төмен температурада суда аздап ериді, 96% этанолмен араласады.
d2020 шамамен 0,727
n20D шамамен 1,401.
Қайнау температурасы шамамен 90 °С.
Триэтилендиамин. С6Н12N2. (Mr 112,2). 1,4-Диазабицикло[2.2.2]октан.
Кристалдар өте гигроскопиялық. Бөлме температурасында оңай сублимацияланады.
Суда, сусызацетонда және этанолда тез ериді.
Қайнау температурасы шамамен 174 °C.
Балқу температурасы шамамен158 °С.
Fуа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Бұқа тромбині. [9002-04-4].
Фибриногенді фибринге айналдыратын бұқа плазмасынан алынған ферменттік препарат. Сарғыш-ақ түсті ұнтақ.
0 °C-дан төмен температурада сақтайды.
Адам тромбині. [9002-04-4].
Адамның құрғақ тромбині. Адам фибриногенін фибринге айналдыратын ферментті препарат. Адамның сұйық плазмасынан рН, иондық күш пен температураны бақылау жағдайында қолайлы тұздар мен органикалық еріткіштерді тұндыру арқылы алынады.
Сарғыш-ақ түсті ұнтақ. 9 г/л натрий хлориді ерітіндісінде тез ериді, бұлдыр бозғылт сары түс пайда болады.
Азот атмосферасында жабылған шыны контейнерлерде 25°C-дан аспайтын температурада сақтайды.
Адам тромбині ерітіндісі.
Адам тромбині Р өндірушінің нұсқауларына сәйкес қалпына келтіріледі және трис(гидроксиметил)аминометан-натрий хлориді буферлік ерітіндісімен рН 7,4 Р 5 МЕ/мл концентрациясына дейін сұйылтылады.
Тромбопластин.
Жануарлардың миынан (әдетте қояндардан) немесе адам плацентасынан бөлініп шыққан немесе фосфолипидтер қосылған рекомбинантты ДНҚ технологиясын пайдалана отырып өндірілген мембраналық тіндік фактор гликопротеині мен фосфолипидтен тұратын препарат. Препарат протромбин уақытын өлшеу үшін күнделікті талдау үшін жасалады және құрамында кальций болуы мүмкін.
Силикагель қабаты бар ЖҚХ плитасы.
Шыны, металл немесе пластиктен жасалған, қолайлы қалыңдығы мен бөлшектерінің мөлшері бар силикагель қабатымен жабылған (әдетте ұсақ бөлшектерінің мөлшері бар пластиналар үшін 2 мкм-ден 10 мкм-ге дейін [Тиімділігі жоғары жұқа қабатты хроматография, ТЖЖҚХ] және қарапайым ЖҚХ пластиналар үшін 5 мкм-ден 40 мкм-ге дейін) төсем. Қажет болған кезде бөлшектердің мөлшері ол пайдаланылатын сынақтарда сорбент атауынан кейін көрсетіледі.
Сорбентте байланыстырушы органикалық зат болуы мүмкін.
Хроматографиялық бөлу қабілеті. Пластинкаға пластинкаларының Р ЖҚХ жарамдылығын анықтау үшін ерітіндінің қажетті көлемі жағылады (кәдіMrі пластинка үшін 10 мкл және ұсақ бөлшектердің мөлшері бар пластинка үшін 1 мкл-ден 2 мкл-ге дейін). Метанол Р – толуол Р (20:80) еріткіштер жүйесінде хроматографиялайды. Еріткіштердің алдыңғы жағы пластина ұзындығының үштен екісінен өткенде, егер ол төрт айқын бөлінген дақтарды көрсе, ол жарамды деп саналады:

Бесцветная жидкость. Мало растворим в воде при температуре ниже 18.7 °C, смешивается с 96 % этанолом.
J20 около 0,727.
Ид° около 1,401.
Температура кипения около 90 °C.
Триэтилендиамин. C6Hi2N2. (Мг 112,2). 1,4-Диазабицикло[2.2.2]октан.
Кристаллы, очень гигроскопичны. Легко сублимируется при комнатной температуре.
Легко растворяется в воде, ацетоне и этаноле безводном.
Температура кипения около 174 °C.
Температура плавления около 158 °C.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Тромбин бычий. [9002-04-4].
Ферментный препарат, полученный из бычьей плазмы, превращающий фибриноген в фибрин. Порошок желтовато-белого цвета.
Хранят при температуре ниже 0 °C.
Тромбин человека. [9002-04-4].
Сухой тромбин человека. Ферментный препарат, превращающий фибриноген человека в фибрин. Получают из жидкой плазмы человека путем осаждения подходящими солями и органическими растворителями в условиях контроля pH, ионной силы и температуры.
Порошок желтовато-белого цвета. Легко растворим в растворе 9 г/л натрия хлорида с образованием мутного бледно-желтого окрашивания.
Хранят в стеклянных контейнерах, укупоренных в атмосфере азота, при температуре не выше 25 °C.
Тромбина человека раствор.
Тромбин человека Р восстанавливают в соответствии с указаниями производителя, и разводят буферным раствором трис(гид- роксиметил)аминометана-натрия хлорида с pH 7,4 Р до концентрации 5 МЕ/мл.
Тромбопластин.
Препарат, состоящий из мембранного гликопротеина тканевого фактора и фосфолипида, выделенного либо из мозга животного (обычно кроликов) или человеческой плаценты, либо произведенный с использованием технологии рекомбинантной ДНК с добавлением фосфолипидов. Препарат производится для рутинного анализа для измерения протромбинового времени и может содержать кальций.
ТСХ пластинка со слоем силикагеля.
Подложка из стекла, металла или пластика, покрытая слоем силикагеля с подходящей толщиной и размером частиц (обычно от 2 мкм до 10 мкм для пластин с мелким размером частиц (Высокоэффективная тонкослойная хроматография (ВЭТСХ) и от 5 мкм до 40 мкм для обычных ТСХ пластин). При необходимости, размер частиц указывают после названия сорбента в испытаниях, где он используется.
Сорбент может содержать связующее органическое вещество.
Хроматографическая разделяющая способность. На пластинку наносят необходимый объем раствора для определения пригодности ТСХ пластинок Р (10 мкл для обычной пластинки и от 1 мкл до 2 мкл для пластинки с мелким размером частиц). Хроматографируют в системе растворителей метанол Р-толуол Р (20:80). Когда фронт растворителей пройдет две трети длины пластинки, она считается пригодной, если на ней видны четыре четко разделенных пятна:

- 0,15-тен аспайтын RF бар бромкрезол жасыл дағы,
- 0,1-ден 0,25-ке дейінгі шектегі RF бар метил қызғылт сары дағы,
- 0,35-тен 0,55-ке дейінгі шектегі RF бар метил қызыл дағы,
- 0,75-тен 0,98-ге дейінгі шектегі RF бар судан қызыл дағы.
ЖҚХ пластиналарының жарамдылығын анықтауға арналған ерітінді.
Толуолда Р 1,0 мл-дан 0,5 г/л қызыл судан G Р ерітіндісі, этанолда Р жаңа дайындалған 0,5 г/л метил қызғылт сары Р ерітіндісі, ацетонда Р 0,5 г/л бромкрезол жасыл Р ерітіндісі, ацетонда Р 0,25 г/л метил қызыл Р ерітіндісі араластырылады және алынған ерітіндінің көлемі ацетонмен Р 10,0 мл-ге жеткізіледі.
F254 силикагель қабаты бар ЖҚХ пластинка.
Мынадай өзгерістермен силикагель қабаты бар пластинканың ЖҚХ Р талаптарынан өтуі тиіс.
Құрамында толқын ұзындығы 254 нм болатын ең көп жұтылатын флуоресцентті индикатор бар.
Флуоресценцияны сөндіру. Пластинкаға кәдімгі ЖҚХ пластинка үшін 1 мкл-ден 10 мкл-ге дейін және этанол Р - циклогексан Р (15:85) еріткіштерінің қоспасында 1 г/л бензой қышқылы Р ерітіндісінің 0,2 мкл-ден 2 мкл-ге дейін біртіндеп өсетін көлемдері бес нүктеде жағылады. Сол еріткіштер қоспасында хроматографияланады. Ерітінділердің алғашқылары пластина ұзындығының жартысынан өткен кезде оны камерадан шығарып алады және еріткіштер ұшып кеткенше кептіреді. Пластинканы толқын ұзындығы 254 нм болатын УК-жарықта қарайды. Кәдімгі ЖҚХ пластинкаларында бензой қышқылы шамамен 2 мкг немесе одан да көп мөлшерде қолданылатын хромның ортасында флуоресцентті фонда қара дақтар түрінде пайда болуы тиіс. ТЖЖҚХ пластиналарында бензой қышқылы шамамен 0,2 мкг және одан да көп мөлшерде қолданылатын хроматограмманың ортасында флуоресцентті фонда қара дақтар түрінде пайда болуы тиіс.
F254 силикагель G қабаты бар ЖҚХ пластинкасы.
Мынадай өзгеріспен силикагель Р қабаты бар ЖҚХ пластинкасының талаптарынан өтуі тиіс.
Құрамында байланыстырушы зат ретінде кальций сульфаты гемигидраты бар.
F254 силикагель қабаты бар ЖҚХ пластинкасы.
Мынадай өзгерістермен силикагель Р қабаты бар ЖҚХ пластинкасының талаптарынан өтуге тиіс.
Құрамында байланыстырушы зат ретінде кальций сульфаты гемигидраты және толқын ұзындығы 254 нм болатын ең көп сіңуі бар флуоресцентті индикатор бар.
Флуоресценцияны сөндіру. F254 силикагель Р қабаты бар ЖҚХ пластинкасының талаптарынан өтуге тиіс.
Силанизацияланған силикагель қабаты бар ЖҚХ пластинкасы.
Шыны, металл немесе пластиктен жасалған, қолайлы қалыңдығы мен бөлшектерінің мөлшері бар силанизацияланған силикагель қабатымен жабылған (әдетте ұсақ бөлшектерінің мөлшері бар пластиналар үшін 2 мкм-ден 10 мкм-ге дейін [Тиімділігі жоғары жұқа қабатты хроматография, ТЖЖҚХ] және қарапайым ЖҚХ пластиналар үшін 5 мкм-ден 40 мкм-ге дейін) төсем. Қажет болған кезде бөлшектердің мөлшері ол пайдаланылатын сынақтарда сорбент атауынан кейін көрсетіледі.
Сорбентте байланыстырушы органикалық зат болуы мүмкін.

-пятно бромкрезолового зеленого с Rp не более 0,15,
-пятно метилового оранжевого с Rp в пределах от 0,1 до 0,25,
-пятно метилового красного с Rp в пределах от 0,35 до 0,55,
-пятно Судана красного G с Rp в пределах от 0,75 до 0,98.
Раствор для определения пригодности ТСХ пластинок.
Смешивают по 1,0 мл раствора 0,5 г/л судача красного GPb толуолеР, свежеприготовленного раствора 0,5 г/л метилового оранжевого Р в этаноле Р, раствора 0,5 г/л бромкрезолового зеленого Р в ацетоне Р, раствора 0,25 г/л метилового красного Р в ацетоне Р и доводят объем полученного раствора ацетоном Р до 10,0 мл.
ТСХ пластинка со слоем силикагеля F254.
Должна выдерживать требования для ТСХ пластинки со слоем силикагеля Р со следующими изменениями.
Содержит флуоресцентный индикатор с максимумом поглощения при длине волны 254 нм.
Гашение флуоресценции. На пластинку наносят в пять точек последовательно возрастающие объемы от 1 мкл до 10 мкл для обычной ТСХ пластинки и от 0,2 мкл до 2 мкл для ВЭТСХ пластинки раствора 1 г/л бензойной кислоты Р в смеси растворителей этанол Р- циклогексан Р (15:85). Хроматографируют в той же смеси растворителей. Когда фронт растворителей пройдет половину длины пластинки, ее вынимают из камеры и сушат до испарения растворителей. Пластинку просматривают в УФ-свете при длине волны 254 нм. На обычных ТСХ пластинках бензойная кислота должна обнаруживаться в виде темных пятен на флуоресцирующем фоне примерно на середине хроматограммы для нанесенных количеств 2 мкг и более. На ВЭТСХ пластинках кислота бензойная должна обнаруживаться в виде темных пятен на флуоресцирующем фоне примерно на середине хроматограммы для нанесенных количеств 0,2 мкг и более.
ТСХ пластинка со слоем силикагеля G.
Должна выдерживать требования для ТСХ пластинки со слоем силикагеля Р со следующим изменением.
Содержит кальция сульфата гемигидрат в качестве связующего вещества.
ТСХ пластинка со слоем силикагеля GF254.
Должна выдерживать требования для ТСХ пластинки со слоем силикагеля Р со следующими изменениями.
Содержит кальция сульфата гемигидрат в качестве связующего вещества и флуоресцентный индикатор с максимумом поглощения при длине волны 254 нм.
Гашение флуоресценции. Должна выдерживать требования для ТСХ пластинки со слоем силикагеля F254 Р-
ТСХ пластинка со слоем силикагеля силанизированного.
Подложка из стекла, металла или пластика, покрытая слоем силикагеля силанизированного с подходящей толщиной и размером частиц (обычно от 2 мкм до 10 мкм для пластин с мелким размером частиц [Высокоэффективная тонкослойная хроматография, ВЭТСХ] и от 5 мкм до 40 мкм для обычных ТСХ пластин). При необходимости размер частиц указывают после названия сорбента в испытаниях, где он используется.
Сорбент может содержать связующее органическое вещество.

Хроматографиялық бөлу қабілеті. 0,1 г метиллаурат Р, метилмеристат Р, метилпальмитат Р және метилстеарат Р сыйымдылығы 250 мл конустық колбаға салынады, 40 мл спиртті калий гидроксидінің Р ерітіндісін қосады және су моншасында кері тоңазытқышпен 1 сағат бойы қыздырады. Ерітіндіні салқындатып, 100 мл су Р көмегімен бөлгіш воронкаға көшіреді, 2-ден 3-ке дейін рН мәніне дейін сұйылтылған хлорсутек қышқылымен Р қышқылдандырады және 10 мл-ден метилхлоридтің Р үш порциясымен шайқайды. Біріктірілген метиленхлоридті сығындылар сусыз натрий сульфатының Р үстінен кептіріледі, фильтрден өткізіледі және құрғақ су моншасында буланады. Құрғақ қалдықты 50 мл метиленхлоридте Р (сыналатын ерітінді) ерітеді. Анықтау Силанизацияланған силикагель Р қабаты бар ЖҚХ пластинкасын пайдалана отырып жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) жүргізіледі. Сыналатын ерітіндінің қажетті көлемі үш нүктеде пластинкаға жағылады (кәдімгі ЖҚХ пластинкасы үшін шамамен 10 мкл және бөлшектердің мөлшері аз ТЖЖҚХ пластиналары үшін 1 мкл-ден 2 мкл-ге дейін). Мұзды сірке қышқылы Р – су Р – диоксан Р (10:25:65) еріткіштер жүйесінде хроматографиялайды. Еріткіштердің алдыңғы жағы пластинка ұзындығының үштен екі бөлігінен өткен кезде, ол камерадан шығарылып, 120 °C температурада 30 минут бойы кептіріледі. Пластинка салқындатылып, 35 г/л фосфор-молибден қышқылының Р ерітіндісімен 2-пропанолда Р шашыратылып, дақтар пайда болғанға дейін 150 °C температурада қыздырылады. Содан кейін пластинка ақ түсті фон алынғанша аммиак буымен өңделеді. Пластинка, егер онда анық бөлінген төрт дақ байқалса, жарамды деп саналады.
F254 cиланизацияланған силикагель қабаты бар ЖҚХ пластинкасы.
Мынадай өзгеріспен силанизацияланған силикагель P қабаты бар ЖҚХ пластинкасына арналған талаптардан өтуге тиіс.
Құрамында толқын ұзындығы 254 нм болатын ең көп жұтылатын флуоресцентті индикатор бар.
Туйон. С10Н16О. (Mr 152,2). [76231-76-0]. 4-Метил-1-(1-метилэтил)бицикло[3.1.0]гексан-3-он.
Түссіз немесе түссіздеу сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолда және басқа да көптеген органикалық еріткіштерде ериді.
Қара тушь ерітіндісі.
Сұйық қара тушь 1:10 қатынасында сумен Р сұйылтылады.
Төмен қысымды көмірсутектер (L типі).
Майлы масса. Бензол мен толуолда ериді.
Көміртегі диоксиді. CO2. (Mr 44,01). [124-38-9].
Құрамында кемінде 99,5% (көл/көл) СО2 бар, газ тәрізді күйде.
Түссіз газ. 1 газдың көлемі судың шамамен 1 көлемінде 20°C температурада және 101 кПа қысымда ериді.
Көміртек диоксиді Р1. С02. (Mr 44,01).
Құрамында кемінде 99,995 % (көл/көл) СО2 бар.
Көміртегі монооксиді. 5 ppm-нан аз.
Оттегі. 25 ppm-нан аз.
Азот қышқылы. 1 ppm-нан аз.
Көміртек диоксиді Р2. С02. (Mr 44,01). [124-38-9].

Хроматографическая разделяющая способность. По 0,1 г метиллаурата Р, метилмери-стата Р, метилпалъмитата Р и метилстеара- та Р помещают в коническую колбу вместимостью 250 мл, прибавляют 40 мл раствора калия гидроксида спиртового Р и нагревают с обратным холодильником на водяной бане в течение 1 ч. Охлаждают, раствор переносят в делительную воронку с помощью 100 мл воды Р, подкисляют хлороводородной кислотой разбавленной Р до значения pH от 2 до 3 и встряхивают с тремя порциями метиленхлорида Р по 10 мл. Объединенные метиленхлоридные извлечения сушат над натрия сульфатом безводным Р, фильтруют и выпаривают досуха на водяной бане. Сухой остаток растворяют в 50 мл мети- ленхлорида Р (испытуемый раствор). Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26), используя ТСХ пластинку со слоем силикагеля силанизированного Р. На пластинку наносят в три точки необходимый объем испытуемого раствора (около 10 мкл для обычной ТСХ пластинки и от 1 мкл до 2 мкл для ВЭТСХ пластинки с мелким размером частиц). Хроматографируют в системе растворителей уксусная кислота ледяная Р - вода Р - диоксан Р (10:25:65). Когда фронт растворителей пройдет две трети длины пластинки, ее вынимают из камеры и сушат при температуре 120 °C в течение 30 мин. Пластинку охлаждают, опрыскивают раствором 35 г/л фосфорномолибденовой кислоты Р в 2-пропаноле Р и нагревают при температуре 150 °C до появления пятен. Затем пластинку обрабатывают парами аммиака до получения фона белого цвета. Пластинка считается пригодной, если на ней видны четыре четко разделенных пятна.
ТСХ пластинка со слоем силикагеля силанизированного F254-
Должна выдерживать требования для ТСХ пластинки со слоем силикагеля силанизированного Р со следующим изменением.
Содержит флуоресцентный индикатор с максимумом поглощения при длине волны 254 нм.
Туйон. CioHigO. г 152,2). [76231-76-0]. 4-Метил-1 -(1 -метилэтил)бицикло[3.1.0]гексан-3-он.
Бесцветная или почти бесцветная жидкость. Практически не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле и многих других органических растворителях.
Туши черной раствор.
Жидкую черную тушь разводят водой Р в соотношении 1:10.
Углеводороды с низким давлением па- ров(тип L).
Маслянистая масса. Растворимы в бензоле и толуоле.
Углерода диоксид. СО2. (Mt 44,01). [124-38-9].
Содержит не менее 99,5 % (об/об) СО2 в газообразном состоянии.
Бесцветный газ. 1 объем газа растворяется примерно в 1 объеме воды при температуре 20 °C и давлении 101 кПа.
Углерода диоксид Р1. СО2. г 44,01).
Содержит не менее 99,995 % (об/об) СО2.
Углерода монооксид .Менее 5 ppm.
Кислород. Менее 25 ppm.
Азотная кислота. Менее 1 ppm.
Углерода диоксид Р2. СО2. г 44,01). [124-38-9].

Құрамында кемінде 99 % (көл/көл) СО2 бар.
Көміртек дисульфиді. СS2(Mr 76,1). [75-15-0].
Түссіз немесе сарғыш түсті тұтанғыш сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, сусыз этанолмен араласады.
d2020 шамамен 1,26.
Қайнау температурасы 46 °С-дан 47 °С-ға дейін.
Көміртек монооксиді. СО. (Mr 28,01). [630-08-0].
Құрамында кемінде 99,97 % (көл/көл) СО бар.
Көміртек монооксиді Р1. СО. (Mr 28,01). [630-08-0].
Құрамында кемінде 99 % (көл/көл) СО бар.
Көміртек тетрахлориді. СС14. (Mr 153,8). [56-23-5].Тетрахлорметан.
Түссіз сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, 96% этанолмен араласады.
d2020 1,595-тен 1,598-ге дейін.
Қайнау температурасы 76 °С-дан 77 °С-ға дейін.
Белсендірілген көмір. [64365-11-3].
Жоғары адсорбциялық қабілетті қамтамасыз ететін тиісті карбонизация процестері арқылы өсімдік материалынан алады.
Құмсыз, қара, жеңіл ұнтақ.
Барлық қарапайым еріткіштерде мүлде ерімейді.
Хроматографияға арналған графиттелген көмір.
Тізбектің ұзындығы С9-дан асатын көміртегі тізбектері.
Бөлшектердің мөлшері 400 мкм-ден 850 мкм-ге дейін.
Салыстырмалы тығыздығы 0,72.
Бетінің ауданы 10 м2 / г.
400 °С-дан жоғары температурада қолданбайды.
Р1 хроматографияға арналған графиттелген көмір.
Көміртектің алтықырлы орналасқан атомдарының жазық қабаттарыннан тұратын көміртектің кеуекті сфералық бөлшектері.
Бөлшектердің мөлшері 5 мкм-дан 7 мкм-ға дейін.
Кеуектілігі 0,7 см3/г.
Сірке ангидриді. C4H6O3. (Mr 102,1). [108-24-7].
Құрамында кемінде 97,0 % (м/м) C4H6O3 бар.
Мөлдір түссіз сұйықтық.
Қайнау температурасы 136 °С-ден 142 °С-ге дейін.
Сандық анықтау. 2,00 г берік кептелген тығыны бар шыны колбаға орналастырады, 50,0 мл 1 M натрий гидроксиді ерітіндісінде ерітеді, 1 сағ бойы кері тоңазытқышпен қайнатады және индикатор ретінде 0,5 мл Р фенолфталеин ерітіндісін пайдалана отырып, 1 M хлор-сутекті қышқылмен титрлейді. 1 г (V1) титрлеуге жұмсалған 1 M натрий гидроксиді ерітіндісінің миллилитрі санын есептейді. 2,00 г берік кептелген тығыны бар шыны колбаға орналастырады, 20 мл Р циклогександа ерітеді, мұзда салқындатады, содан кейін салқындатылған қоспаға 10 мл Р анилин және 20 мл Р циклогексан қосады, 1 сағ бойы кері тоңазытқышта қайнатады, 50,0 мл 1 M натрий гидроксидін қосады, қарқынды араластырады және 0,5 мл Р фенолфталеин ерітіндісін пайдалана отырып, 1 M хлор-сутекті қышқылмен титрлейді. 1 г (V2) титрлеуге жұмсалған M натрий гидроксиді ерітіндісінің миллилитрі санын есептейді.
Құрамындағы C4H6О3 пайызын мына формула бойынша есептейді:10,2 (V1 - V2).
Р1 сірке ангидриді ерітіндісі.
25,0 мл Р сірке ангидридін Р сусыз пиридинде ерітеді және осы еріткішпен 100,0 мл мөлшеріне дейін жеткізеді.
Жарық пен ауадан қорғай отырып сақталады.
Күкірт қышқылы ерітіндісі сірке ангидриді.

Содержит не менее 99 % (об/об) СО2.
Углерода дисульфид. CS2(M 76,1). [75-15-0].
Бесцветная или желтоватого цвета воспламеняющаяся жидкость. Практически не растворим в воде, смешивается с этанолом безводным.
Температура кипения от 46 °C до 47 °C.
Углерода монооксид. СО. г 28,01). [630-08-0].
Содержит не менее 99,97 % (об/об) СО.
Углерода монооксид Р1. СО. г 28,01). [630-08-0].
Содержит не менее 99 % (об/об) СО.
Углерода тетрахлорид. СС14. г 153,8). [56-23-5].Тетрахлорметан.
Бесцветная жидкость.Практически нерастворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
Температура кипения от 76 °C до 77 °C.
Уголь активированный. [64365-11-3].
Получают из растительного материала путем соответствующих процессов карбонизации, обеспечивающих высокую адсорбционную способность.
Черный, легкий порошок, свободный от пес- чаности.
Практически не растворим во всех обычных растворителях.
Уголь графитизированнный для хроматографии.
Углеродные цепочки с длиной цепи более С9. Размер частиц от 400 мкм до 850 мкм. Относительная плотность 0,72.
Площадь поверхности 10 м2/г.
Не применяют при температуре выше 400 °C.
Уголь графитизированнный для хроматографии Р1.
Пористые сферические частицы углерода, состоящие из плоских слоев гексагонально-расположенных атомов углерода.
Размер частиц от 5 мкм до 7 мкм.
Пористость 0,7 см3/г.
Уксусный ангидрид. С4Н6О3. г 102,1). [108-24-7].
Содержит не менее 97,0 % (м/м) С4Н6О3.
Прозрачная бесцветная жидкость. Температура кипения от 136 °C до 142 °C.
Количественное определение. 2,00 г помещают в стеклянную колбу с притертой пробкой, растворяют в 50,0 мл 1Мраствора натрия гидроксида, кипятят с обратным холодильником в течение 1 ч и титруют хлороводородной кислотой, используя в качестве индикатора 0,5 мл раствора фенолфталеина Р. Рассчитывают количество миллилитров 1М раствора натрия гидроксида, израсходованное на титрование 1 г (Ki). 2,00 г помещают в стеклянную колбу с притертой пробкой, растворяют в 20 мл циклогексана Р , охлаждают на льду, затем прибавляют охлажденную смесь 10 мл анилина Р и 20 мл циклогексана Р, кипятят с обратным холодильником в течение 1 ч, прибавляют 50,0 мл 1М раствора натрия гидроксида, энергично перемешивают и титруют хлороводородной кислотой, используя в качестве индикатора 0,5 мл раствора фенолфталеина Р. Рассчитывают количество миллилитров Мраствора натрия гидроксида, израсходованное на титрование 1 г 2).
Содержание С4Н6О3 в процентах рассчитывают по формуле: 10,2 (Р) -Г2).
Уксусного ангидрида раствор Р1.
25,0 мл уксусного ангидридаР растворяют в пиридине безводном Р и доводят тем же растворителем до объема 100,0 мл.
Хранят, защищая от света и воздуха.
Уксусного ангидрида серной кислоты раствор.

5 мл Р сірке ангидриді мен 5 мл Р күкірт қышқылын абайлап араластырады. Алынған қоспаны тамшылатып суыған кезде 50 мл Р сусыз этанолға қосады.
Тікелей пайдалану алдында дайындайды.
Сусыз сірке қышқылы. C2H4O2. (Mr 60,1). [64-19-7].
Құрамында кемінде 99,6 % (м/м) C2H4О2 бар.
Түссіз сұйықтық немесе ақ түсті немесе ақ түстес жылтырақ папоротник тәріздес кристалдар. Жеңіл араласады немесе суда, 96 % этанолда, 85 % глицеринде және майлы әрі эфир майларының көбінде жеңіл ериді.
d 2020 1,052-ден 1,053-ке дейін.
Қайнау температурасы 117 °С-ден 119 °С-ге дейін.
100 г/л ерітінді күшті қышқыл болып табылады (2.1.2.4).
Сірке қышқылының 5 г/л ерітіндісі, бейтарапталған Р2 сұйылтылған аммиак ерітіндісі, ацетаттарға (b) реакция береді (2.1.3.1).
Қатаю температурасы (2.1.2.17). 15.8 °С төмен емес.
Су (2.1.5.12). 0,4 %-дан артық емес.
Егер құрамында су 0,4 %-дан артын болса, Р сірке ангидридінің есептелген мөлшерін қосады.
Жарық түспейтін жерде сақталады.
Мұзды сірке қышқылы. C2H4O2. (Mr 60,1). [64-19-7].
Құрамында кемінде 99,0 % (м/м) және 100,5 % (м/м) артық емес C2H4O2 бар.
Кристаллды масса немесе мөлдір, түссіз, ұшпалы сұйықтық.
Сумен, 96 % этанолмен және метиленхлоридпен араластырылады.
Сірке қышқылы.
Құрамында кемінде 290 г/л және 310 г/л аспайтын C2H4O2 (Mr 60,1) бар.
30 г Р мұзды сірке қышқылын Р сумен 100 мл мөлшерге дейін жеткізеді.
Сұйылтылған сірке қышқылы.
Құрамында кемінде 115 г/л және 125 г/л аспайтын C2H4O2 бар (Mr 60,1).
12 г Р мұзды сірке қышқылын Р сумен 100 мл мөлшерге дейін жеткізеді.
Р1 сұйылтылған сірке қышқылы.
Құрамында кемінде 57,5 г/л және 62,5 г/л аспайтын C2H4O2 бар (Mr 60,1).
6 г мұзды сірке қышқылын Р сумен 100 мл мөлшерге дейін жеткізеді.
Уридин. C9H12N2O6. (Mr 244,2). [58-96-8]. 1-b-D-Рибофуранозилурацил.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристалл ұнтақ. Суда ерітеміз.
Балқу температурасы шамамен 165 °С.
Қанды ұйыту V факторының ерітіндісі.
Қанды ұйыту V факторының ерітіндісі мынадай тәсілмен немесе VIII факторды болдырмайтын кез келген басқа тәсілмен дайындалуы мүмкін.
V факторы реактивін жаңадан оксалатталған бұқаның плазмасын 4 °С температурада дайындалған Р аммоний сульфатының қаныққан ерітіндісімен 4°С температурада фракциялаумен дайындайды. 38 %-дан 50 %-ға дейінгі қанығу интервалында тұнатын және VIII факторымен айтарлықтай ластанбаған V факторды қамтитын фракцияны бөліп алады. Аммоний сульфатын диализбен бөліп шығарады және адам қанының кәдімгі жаңа плазмасында болатын V факторының 10 %-дан 20 %-ға дейінгі мөлшерін қамтитын ерітінді алғанға дейін 9 г/л Р натрий хлориді ерітіндісімен сұйылтады.
V факторын сандық анықтау. Сәйкесінше 10 және 20 көлемді буферлік ерітіндінің бірінің көлемін қамтитын pH 7,3 Р имидазольды буферлік ерітіндіде фактор препаратын екі түрде сұйылтып дайындайды. Ерітіндінің әрқайсысын мынадай әдіспен сынақтан өткізеді: 0,1 мл V факторсыз Р плазма субстратын, 0,1 мл сынақтан өткізілетін ерітіндіні, 0,1 мл Р тромбопластин реактиві мен 0,1 мл ерітіндіге г/л Р кальций хлоридін араластырып, қанның ұю уақытын, яғни көзбен немесе тиісті аспаптардың көмегімен бақылауға болатын кальций хлориді ерітіндісін қосқан сәт пен фибриннің пайда болуының алғашқы белгісі аралығындағы интервалды өлшейді. Осындай әдіспен сәйкесінше оннан 1 көлемді (V факторға 100 % сәйкес келеді), 50-де 1 көлемді (20 %), 100-де 1 көлемді (10 %) және 1000-де 1 көлемді (1 %) қамтитын рН 7,3 Р имидазольды буферлік ертіндідегі адам қанының кәдімгі плазмасының төрт ерітіндісі қанының ұюы уақытын белгілейді (екі қосарлы белгілеу). Екіжақты логарифмді қағазды пайдалана отырып, адам плазмасының әрбір ерітіндісі үшін V факторын пайыздық қамту эквивалентінен қанның ұю уақытының орташа мәнін пайызбен жазады және V факторының екі сұйылтылған ерітіндісі үшін V факторын қамтуын интерполяция көмегімен пайызбен анықтайды. Екі нәтиженің орташа мәні сынақтан өткізілетін ерітіндідегі V факторының пайыздық қамтылуын көрсетеді. Ерітіндіні 20 °С аспайтын температурада мұздатылған күйде сақтайды.

Осторожно смешивают 5 мл уксусного ангидрида Р и 5 мл серной кислоты Р. Полученную смесь прибавляют при охлаждении по каплям к 50 мл этанола безводного Р.
Готовят непосредственно перед использованием.
Уксусная кислота безводная. С2Н4О2. г 60,1). [64-19-7].
Содержит не менее 99,6 % (м/м) С2Н4О2.
Бесцветная жидкость или белые или почти белые блестящие папоротникообразные кристаллы. Легко смешивается или легко растворяется в воде, 96 % этаноле, 85 % глицерине и большинстве жирных и эфирных маслах.
от 1,052 до 1,053.
Температура кипения от 117 °C до 119 °C.
Раствор 100 г/л является сильной кислотой (2.1.2.4).
Раствор 5 г/л уксусной кислоты, нейтрализованный растворомаммиака разбавленного Р2, дает реакцию (Ь) на ацетаты (2.1.3.1).
Температура затвердевания (2.1.2.17). Не ниже 15.8 °C.
Вода (2.1.5.12). Не более 0,4 %.
Если содержание воды превышает 0,4 %, прибавляют рассчитанное количество уксусного ангидрида Р.
Хранят в защищенном от света месте.
Уксусная кислота ледяная. С2Н4О2. (Л/,60,1). [64-19-7].
Содержит не менее 99,0 % (м/м) и не более
100,5% (м/м) С2Н4О2.
Кристаллическая масса или прозрачная, бесцветная, летучая жидкость.
Смешивается с водой, с 96 % этанолом и с метиленхлоридом.
Уксусная кислота.
Содержит не менее 290 г/л и не более 310 г/л С2Н4О2 г 60,1).
30 г уксусной кислоты ледяной Р доводят водой Р до объема 100 мл.
Уксусная кислота разбавленная.
Содержит не менее 115 г/л и не более 125 г/л С2Н4О2. г 60,1).
12 г уксусной кислоты ледяной Р доводят водой Р до объема 100 мл.
Уксусная кислота разбавленная Р1.
Содержит не менее 57,5 г/л и не более
62,5      г/л С2Н4О2. г 60,1).
6 г уксусной кислоты ледяной Р доводят водой Р до объема 100 мл.
Уридин. C9Hi2N2O6. г 244,2). [58-96-8]. 1 -P-D-Рибофуранозилурацил.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Растворим в воде.
Температура плавления около 165 °C.
Фактора V свертывания крови раствор.
Раствор фактора V свертывания крови может быть приготовлен следующим способом или любым другим способом, исключающим фактор VIII.
Готовят реактив фактора V из свежеоксала- тированной плазмы бычьей фракционированием при температуре 4 °C с насыщенным раствором аммония сульфата Р, приготовленным при температуре 4 °C. Отделяют фракцию, которая осаждается в интервале насыщения от 38 % до 50 % и содержит фактор V без существенного загрязнения фактором VIII. Аммония сульфат удаляют диализом и разводят раствором 9 г/л натрия хлорида Р до получения раствора, содержащего от 10 % до 20 % количества фактора V, присутствующего в обычной свежей плазме крови человека.
Количественное определение фактора V. Готовят два разведения препарата фактора в имидазольном буферном растворе с pH 7,3 Р, содержащих один объем препарата соответственно в 10 и 20 объемах буферного раствора. Каждый раствор испытывают следующим образом: смешивают 0,1 мл субстрата плазмы без фактора ГР, 0,1 мл испытуемого раствора, 0,1 мл реактива тромбопластина Р и 0,1 мл раствора
3,5г/л кальция хлорида Р и измеряют время свертывания крови, т.е. интервал между моментом прибавления раствора кальция хлорида и первым признаком образования фибрина, который можно наблюдать визуально или при помощи соответствующих приборов. Таким же образом определяют время свертывания крови (два параллельных определения) четырех растворов обычной плазмы крови человека в имидазольном буферном растворе с pH 7,3 Р, содержащих соответственно 1 объем в десяти (соответствует 100 % фактора V), 1 объем в 50 (20 %), 1 объем в 100 (10 %) и 1 объем в 1000 (1 %). Используя двухстороннюю логарифмическую бумагу, наносят среднее значение времени свертывания крови для каждого раствора плазмы человека от эквивалента процентного содержания фактора V, в процентах, и с помощью интерполяции определяют содержание фактора V, в процентах, для двух разбавленных растворов фактора V. Среднее значение двух результатов дает содержание фактора V, в процентах, в испытуемом растворе. Хранят раствор в замороженном состоянии при температуре не выше — 20 °C.

Бұқаның Ха коагуляция факторы. [9002-05-5]. Протромбинді тромбинге айналдыратын фермент. Жартылай тазартылған препаратты бұқаның сұйық плазмасынан алады; сонымен қатар оны Руссел улы сұр жыланының уы секілді жарамды активатордың көмегімен Х фактордың зимогенін белсендендіру арқылы алуға болады.
Лиофилизацияланған препаратты –20 °С температурада, мұздатылған ерітіндіні –20 °С төмен температурада сақтайды.
Бұқа ерітіндісінің Ха факторы.
Өндірушінің нұсқаулықтарына сәйкес қалпына келтіреді және рН 7,4 Р-мен трис(гидроксиметил)аминометан-натрий хлоридінің буферлік ерітіндісімен ерітеді.
Оптикалық жазықтықты өзгерту минутына 0,20 аспауы тиіс. Өлшеуді рН 7,4 Р-мен трис(гидроксиметил)аминометан-натрий хлоридінің буферлік ерітіндісі өтемақылық сұйықтық ретінде пайдалана отырып толқынның 405 нм (2.1.2.24) ұзындығы кезінде жүргізеді.
Р1 бұқа ерітіндісінің Ха факторы.
Өндірушінің нұсқаулықтарына сәйкес қалпына келтіреді және рН 8,4 Р қосылған трис(гидроксиметил) ЭДТА буферлік ерітіндісімен 1,4 нкат/мл-ге дейін сұйылтады.
Феназон. C11H12N2O. (Mr 188,2). [60-80-0]. 1,5-Диметил-2-фенил-1,2-дигидро-3Н-пиразол- 3-он.
Құрғақ субстанцияға қайта есептегенде кемінде 99,0 % және 101,0 % аспайтын C11H12N2O қамтиды.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристалл ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда, 96 % этанолда және метиленхлоридта жеңіл ериді.
Фенантрен. С14Н10. (Mr 178,2). [85-01-8].
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристалдар. Суда мүлдем ерімейді, 96 % этанолда орташа ериді.
Балқу температурасы шамамен 100 °С.
Фенантролин гидрохлориді. С12Н9СIN2Н20. (Mr 234,7). [3829-86-5]. 1,10-Фенантролин гидрохлориді моногидраты.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас ұнтақ. Суда жеңіл ериді, 96 % этанолда ериді.
Ыдырап балқу температурасы шамамен 215 °С.
Фенилаланин.      C9H11NO2. (Mr 165,2). [63-91-2]. (2S)-2-Аминді-3-фенилпропанды қышқыл.
Ферментация немесе ақуызды гидролиздеу өнімі.
Құрғақ субстанцияға қайта есептегенде кемінде 98,5 % және 101,0% аспайтын C9H11NO2 қамтиды.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристалл ұнтақ немесе жылтырақ ақ үлпек.
Суда орташа ериді, 96 % этанолда өте аз ерітеміз, сұйылтылған минералды қышқылдарда және сұйылтылған сілтілік металдардың гидроксидтері ерітінділерінде ерітеміз.
Фенилгидразин гидрохлориді. C6H9CIN2. r 144,6). [59-88-1].
Ақ түсті немесе ақ түскен ұқсас кристалл ұнтақ, ауаның ықпалымен қоңыр түске боялады. Суда және 96 % этанолда ерітеміз.
Ыдырап балқу температурасы шамамен 245 °С.
Жарық түспейтін жерде сақталады.
Фенилгидразин гидрохлориді ерітіндісі.
0,9 г Р фенилгидразин гидрохлоридін 50 мл Р суда ерітеді, Р белсендірілген көмірмен түссіздендіреді және сүзгіден өткізеді. Сүзіндіге 30 мл Р хлорлы сутегі қышқылын қосып, ерітіндінің мөлшерін Р сумен 250 мл-ге дейін жеткізеді.
Фенилгидразиннің күкірт қышқылындағы ерітіндісі.

Фактор коагуляции Ха бычий. [9002-05-5].
Фермент, превращающий протромбин в тромбин. Полуочищенный препарат получают из жидкой бычьей плазмы; его можно получить также посредством активации зимогена фактора X с помощью подходящего активатора, такого как яд гадюки Руссела.
Хранят лиофилизированный препарат при температуре -20 °C, замороженный раствор хранят при температуре ниже -20 °C.
Фактор Ха бычьего раствор.
Восстанавливают в соответствии с указаниями производителя и разводят буферным раствором трис (гидроксиметил) ами- нометана-натрия хлорида с pH 7,4 Р.
Изменение оптической плотности не должно превышать 0,20 в мин. Измерение проводят при длине волны 405 нм (2.1.2.24), используя в качестве компенсационной жидкости буферный раствор трис(гидроксиме- тил)аминометана-натрия хлорида с pH 7,4 Р.
Фактор Ха бычьего раствор Р1.
Восстанавливают в соответствии с указаниями производителя и разбавляют буферным раствором трис(гидроксиме- тил)ЭДТА с pH 8,4 Р до 1,4 нкат/мл.
Феназон. CnH12N2O. г 188,2). [60-80-0]. 1,5-Диметил-2-фенил-1,2-дигидро-ЗЯ-пиразол- 3-он.
Содержит не менее 99,0 % и не более 101,0% ChHi2N2O в пересчете на сухую субстанцию.
Белый или почти белый кристаллический порошок или бесцветные кристаллы.
Очень легко растворим в воде, в 96 % этаноле и в метиленхлориде.
Фенантрен. Ci4Hi0. г 178,2). [85-01-8].
Кристаллы белого или почти белого цвета. Практически не растворим в воде, умеренно растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 100 °C.
Фенантролина гидрохлорид. Ci2H9C1N2,H2O. (М-234,7). [3829-86-5]. 1,10-Фенантролина гидрохлорид моногидрат.
Порошок белого или почти белого цвета. Легко растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 215 °C с разложением.
Фенилаланин. C9H11NO2. (Mr 165,2). [63-91-2]. (28)-2-Амино-3-фенилпропановая кислота.
Продукт ферментации или гидролиза белка. Содержит не менее 98,5 % и не более 101,0% C9H11NO2 в пересчете на сухую субстанцию.
Белый или почти белый кристаллический порошок или блестящие белые хлопья.
Умеренно растворим в воде, очень мало растворим в 96 % этаноле, растворим в разбавленных минеральных кислотах и в разбавленных растворах гидроксидов щелочных металлов.
Фенилгидразина гидрохлорид. C6H9C1N2. г 144,6). [59-88-1].
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета, под действием воздуха приобретает коричневую окраску. Растворим в воде и 96 % этаноле.
Температура плавления около 245 °C с разложением.
Хранят в защищенном от света месте.
Фенилгидразина гидрохлорида раствор.
0,9 г фенилгидразина гидрохлорида Р растворяют в 50 мл воды Р, обесцвечивают углем активированнымР и фильтруют. К фильтрату прибавляют 30 мл хлороводородной кислоты Р и доводят объем раствора водой Р до 250 мл.
Фенилгидразина раствор в кислоте серной.

Алдын ала Р 85 % этанолдан (об/об) қайта кристалдандырылған 65 мг Р фенилгидразин гидрохлоридін Р су - Р күкірт қышқылы (80:170) еріткіштер қоспасында ерітеді және осы еріткіштер қоспасымен 100 мл мөлшеріне дейін жеткізеді.
Тікелей пайдалану алдында дайындайды.
а-Фенилглицин. C8H92. r 151,2). [2835-06-5]. (RS)-2-Амино-2-фенил сірке қышқылы.
D-Фенилглицин. C8H92. r 151,2). [875-74-1]. (2R)-2-Амино-2-фенил сірке қышқылы.
Кемінде 99 % C8H92 қамтиды.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ.
n-Фенилендиамин дигидрохлориді. C6H10CI2N2. (Mr 181,1). [615-28-1]. 1,4-Диаминобензол дигидрохлориді.
Ақ түсті немесе аздап боялған кристалл ұнтақ немесе кристалдар. Ауада қызыл түске өзгереді. Суда жеңіз ериді, 96 % этанолда аздап ериді.
Фенилизотиоцианат. C7H5NS. (Mr 135,2). [103-72-0].
Сұйықтық. Суда ерімейді, 96 % этанолда ериді.
d 2020 шамамен 1,13.
n D20 шамамен 1,65.
Қайнау температурасы шамамен 221 °C.
Балқу температурасы шамамен –21 °C.
Феноксибензамин гидрохлориді. C18H23CI2NO. (Mr 340,3). N-(2-Хлорэтил)-N-(1-метил-2-феноксиэтил)- бензиламин гидрохлориді.
Құрғақ затқа қайта есептегенде кемінде 97,0 % және 103,0 % артық емес C18H23Cl2NO қамтиды.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристалл ұнтақ. Суда орташа ериді, 96 % этанолда жеңіл ерітеміз.
Балқу температурасы шамамен 138 °C.
Құрғату кезінде масса жоғалтуы (2.1.2.31). Кемінде 0,5 %.
24 сағат бойы 670 Па аспайтын қысымда Р фосфор(V) оксидімен құрғатады.
Сандық анықтау. 0,500 г этанол, Р қосылмаған 50,0 мл хлороформда ерітеді және 20 мл-ден 0,01 М хлорлы сутегі қышқылы үлесімен үш бөлікке ажыратып шығарып алады. Қышқылды қабатты шығарып тастайды, ал хлороформды қабатты мақта арқылы сүзгіден өткізеді. Алынған 5,0 мл сүзіндіні этанол, Р қосылмаған хлороформмен 500,0 мл мөлшерге дейін жеткізеді. Алынған ерітіндінің оптикалық тығыздығын ең жоғары 272 нм толқын ұзындығында жабық кюветте өлшейді. 56,3-ке тең сіңіру үлес көрсеткішін қабылдай отырып, құрамындағы C18H23Cl2NO есептейді.
Жарық түспейтін жерде сақталады.
Фенокси сірке қышқылы. C8H8О3. (Mr 152,1). [122-59-8]. 2-Феноксиэтан қышқылы.
Ақ түске ұқсас кристалдар. Суда орташа ериді, 96 % этанолда және мұзды сірке қышқылында жеңіл ерді.
Балқу температурасы шамамен 98 °C.
Хроматография. Анықтауды Феноксиметилпе-нициллин жеке фармакопеялық құжаты көрсеткіштеріне сәйкес жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) өткізеді; алынған хроматограммада тек бір негізгі таңба болуы тиіс.
Феноксиэтанол. С8Н10О2. (Mr 138,2). [122-99-6]. 2-Феноксиэтанол.
Мөлдір түссіз майлы сұйықтық. Суда аз ериді, 96 % этанолда жеңіл ериді.
d 2020 шамамен 1,11.
n D20 шамамен 1,537.

65 мг фенилгидразина гидрохлорида Р, предварительно перекристаллизованного из 85 % этанола (об/об) Р, растворяют в смеси растворителей вода Р - серная кислота Р (80:170) и доводят той же смесью растворителей до объема 100 мл.
Готовят непосредственно перед использованием.
а-Фенилглицин. CgHgNCh. г 151,2). [2835-06-5].
(75)-2-Амино-2-фенилуксусная кислота.
D-Фенилглицин. C8H9NO2. г 151,2). [875-74-1]. (27?)-2-Амино-2-фенилуксусная кислота.
Содержит не менее 99 % C8H9NO2.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета.
п-Фенилендиамина дигидрохлорид.
C6Hi0C12N2. г 181,1). [615-28-1]. 1,4-Диами- нобензола дигидрохлорид.
Кристаллический порошок или кристаллы белого цвета или слегка окрашенные. На воздухе краснеет. Легко растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле.
Фенилизотиоцианат. C7H5NS. г 135,2). [103-72-0].
Жидкость. Не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Температура кипения около 221 °C.
Температура плавления около -21 °C.
Феноксибензамина гидрохлорид.
Ci8H23C12NO. (Л7Г 340,3).
У-(2-Хлорэтил)-У-( 1 -метил-2-феноксиэтил)- бензиламина гидрохлорид.
Содержит не менее 97,0 % и не более 103,0 % Ci8H23C12NO в пересчете на сухое вещество.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Умеренно растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 138 °C.
Потеря в массе при высушивании {2.1.2.31). Не более 0,5 %.
Сушат над фосфора(У) оксидом Р при давлении, не превышающем 670 Па, в течение 24 ч.
Количественное определение. 0,500 г растворяют в 50,0 мл хлороформа, свободного от этанола, Р и экстрагируют тремя порциями 0,01 Мхлороводородной кислоты по 20 мл. Кислотный слой отбрасывают, а хлороформный слой фильтруют через вату. 5,0 мл полученного фильтрата доводят хлороформом, свободным от этанола, Р до объема 500,0 мл. Измеряют оптическую плотность полученного раствора в закрытой кювете в максимуме при длине волны 272 нм. Рассчитывают содержание С18Н2зС12КО, принимая удельный показатель поглощения равным 56,3.
Хранят в защищенном от света месте.
Феноксиуксусная кислота. С8Н8О3. г 152,1). [122-59-8]. 2-Феноксиэтановая кислота.
Кристаллы почти белого цвета. Умеренно растворима в воде, легко растворима в 96 % этаноле и уксусной кислоте ледяной.
Температура плавления около 98 °C.
Хроматография. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Феноксиметилпенициллин; на полученной хроматограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Феноксиэтанол. C8Hi0O2. г 138,2). [122-99-6]. 2-Феноксиэтанол.
Прозрачная бесцветная маслянистая жидкость. Мало растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле.
Jоколо 1,11.
Пд около 1,537.

Қатаю температурасы (2.1.2.17). 12 °С төмен емес.
Фенол. С6Н6О. (Mr 94,1). [108-95-2].
Кемінде 99,0 % және 100,5 % аспайтын С6Н6О қамтиды.
Түссін немесе әлсіз қызғылт түсті немесе бозарыңқы сары түсті кристалдар немесе кристалды масса. Ауада жайылады.
Суда ериді, 96 % этанолда, глицеринде, метиленхлоридте өте жеңіл ериді.
Фенолды қызыл. [143-74-8].
Ашық қызыл түс пен қанық қызыл түс аралығындағы кристалл ұнтақ. Суда өте аз ериді, 96 % этанолда аз ериді.
Фенолды қызыл ерітінді.
0,1 г Р фенолды қызылды 2,82 мл 0,1 M натрий гидроскиді ерітіндісі мен 20 мл 96 % Р этанол қоспасында ерітеді, ерітіндіні Р сумен 100 мл дейінгі мөлшерге жеткізеді.
Сезімталдығын сынақтан өткізу. 00 мл көміртек диоксіді, Р қосылмаған суға 0,1 мл фенолды қызыл ерітіндісін қосады; 0,1 мл аспайтын 0,02 M раствора натрий гидроксиді ерітіндісін қосқан кезде қызыл-күлгін түске өзгеруі тиіс сары түске боялу пайда болады.
Түсін өзгертуі. рН 6,8-8,4 интервалда сары түстен қызғыш-күлгін түске дейін.
Р2 фенолды қызыл ерітіндісі.
А ерітінді. 33 мг Р фенолды қызылды 1,5 мл Р сұйылтылған натрий гидроксиді ерітіндісінде ерітеді және ерітінді мөлшерін Р сумен 100 мл дейін жеткізеді.
В ерітінді. 25 мг Р аммоний сульфатын 235 мл Р суда ерітеді, 105 мл Р сұйылтылған натрий гидроксиді ерітіндісін және 135 мл Р сұйлтылған сірке қышқылын қосады.
В ерітіндіні 25 мл А ерітіндісімен араластырады. Қажет болған жағдайда, рН ерітіндіні 4,7-ге дейін жеткізеді.
Р3 фенол қызыл ерітіндісі.
А ерітіндісі. 33 мг Р фенол қызыл ерітіндісін 1,5 мл сұйылтылған Е натрий гидроксиді ерітіндісінде ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 50 мл-ге дейін жеткізеді.
В ерітіндісі. 50 мг Р аммоний сульфатын 235 мл Р суда ерітеді; 105 мл Р сұйылтылған натрий гидроксиді ерітіндісін және 135 мл Р сұйылтылған сірке қышқылын қосады.
В ерітіндіні 25 мл А ерітіндімен араластырады. Қажет болған жағдайда, рН ерітіндіні 4,7 мәніне дейін жеткізеді.
Фенолфталеин. С20Н14О4. (Mr 318,3). [77-09-8]. 3,3-Бис(4-гидрокси-фенил)-3Н-изобензофуран-1-он.
Ақ пен сарғыш ақ түс аралығындағы ұнтақ. Суда мүлдем ерімейді, 96 % этанолда ериді.
Фенолфталеин ерітіндісі.
0,1 г Р фенолфталеинді 80 мл 96 % Р этанолмен ерітеді және ерітінді мөлшерін Р сумен 100 мл дейін жеткізеді.
Сезімталдығын сынақтан өткізу. 100 мл көміртек диоксиді, Р қосылмаған суға 0,1 мл фенолфталеин ерітіндісін қосады; 0,2 мл аспайтын 0,02 M натрий гидроксиді ерітіндісін қосқан кезде ерітіндінің түсі түссіз күйден қызғылт түске дейін өзгеруі тиіс.
Түсін өзгертуі. рН 8,2-10,0 интервалда түссіз күйден ашық қызғылт түске дейін.
Р1 фенолфталеин ерітіндісі.
Р этанолдағы 10 г/л ерітінді.
Фенолфталеинді қағаз.
Сүзгіш қағазды бірнеше минут Р фенолфталеин ерітіндісіне салып алып, кептіреді.
Фенхон. С10Н16О. (Mr 152,2). [7787-20-4]. (1R)-1,3,3-Триметилбицикло[2.2.1]гептан-2-он.
Майлы сұйықтық. 96 % этанолмен араласады, суда мүлдем ерімейді.
n D20 шамамен 1,46.

Температура затвердевания (2.1.2.17). Не ниже 12 °C.
Фенол. С6Н6О. г 94,1). [108-95-2].
Содержит не менее 99,0 % и не более
100,5% С6Н6О.
Бесцветные или слабо-розовые, или бледно-желтоватые кристаллы или кристаллическая масса. Расплывается на воздухе.
Растворим в воде, очень легко растворим в 96 % этаноле, глицерине, метиленхлориде.
Феноловый красный. [143-74-8].
Кристаллический порошок от ярко-красного до темно-красного цвета. Очень мало растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле.
Фенолового красного раствор.
0,1 г фенолового красного Р растворяют в смеси 2,82 мл 0,1 Мраствора натрия гидроксида и 20 мл 96% этанола Р, доводят объем раствора водой Р до 100 мл.
Испытание на чувствительность. К 00 мл воды, свободной от углерода диоксида, Р прибавляют 0,1 мл раствора фенолового красного; появляется жҰлтое окрашивание, которое должно перейти в красно-фиолетовое при прибавлении не более 0,1 мл 0,02 Мраствора натрия гидроксида.
Изменение окраски. От желтой до красновато-фиолетовой в интервале pH 6,8-8,4.
Фенолового красного раствор Р2.
Раствор А. 33 мг фенолового красного Р растворяют в 1,5 мл раствора натрия гидроксида разбавленного Р и доводят объем раствора водой Р до 100 мл.
Раствор В. 25 мг аммония сульфата Р растворяют в 235 мл воды Р, прибавляют 105 мл раствора натрия гидроксида разбавленного Р и 135 мл уксусной кислоты разбавленной Р.
Раствор В смешивают с 25 мл раствора А. При необходимости, доводят pH раствора до 4,7.
Фенолового красного раствор РЗ.
Раствор Л. 33 мг фенолового красного Р растворяют в 1,5 мл раствора натрия гидроксида разбавленного Р и доводят объем раствора водой Р до 50 мл.
Раствор 5. 50 мг аммония сульфата Р растворяют в 235 мл воды Р\ прибавляют 105 мл раствора натрия гидроксида разбавленного Р и 135 мл уксусной кислоты разбавленной Р.
Раствор В смешивают с 25 мл раствора А. При необходимости, доводят pH раствора до значения 4,7.
Фенолфталеин. C2oHi404. г 318,3). [77-09-8]. 3,3-Бис(4-гидрокси-фенил)-ЗЯ-изо- бензофуран-1 -он.
Порошок от белого до желтовато-белого цвета. Практически не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Фенолфталеина раствор.
0,1 г фенолфталеина Р растворяют в 80 мл 96 % этанола Р и доводят объем раствора водой Р до 100 мл.
Испытание на чувствительность. К 100 мл воды, свободной от углерода диоксида, Р прибавляют 0,1 мл раствора фенолфталеина; при прибавлении не более 0,2 мл 0,02 М раствора натрия гидроксида окраска раствора должна измениться от бесцветной до розовой.
Изменение окраски. От бесцветной до ярко розовой в интервале pH 8,2-10,0.
Фенолфталеина раствор Р1.
Раствор 10 г/л в 96 % этаноле Р.
Фенолфталеиновая бумага.
Полоски фильтровальной бумаги погружают на несколько минут в раствор фенолфталеина Р, дают высохнуть.
Фенхон. СюН16О. г 152,2). [7787-20-4]. (17?)-1,3,3-Триметилбицикло[2.2.1 ]гептан- 2-он.
Маслянистая жидкость. Смешивается с 96 % этанолом, практически не растворим в воде.
Ид° около 1,46.

Қайнау температурасы 192 °С-ден 194 °С-ге дейін.
Газды хроматографияда пайдаланылатын фенхон мынадай сынақтарға төзімді болуы тиіс.
Сандық анықтау. Анықтауды сынақ ерітіндісі ретінде фенхонды пайдалана отырып, Ащы фенхель жеке фармакопея құжатында көрсетілген талаптармен газды хроматография (2.1.2.27) әдісімен өткізеді.
Құрамында ішкі нормалау әдісімен есептелген фенхон 98,0 % болуы тиіс.
Ферроин. [14634-91-4].
0,7 г Р темір(ІІ) сульфаты мен 1,76 г Р фенантролин гидрохлоридін 70 мл Р суда ерітеді және ерітіндінің мөлшерін осы еріткішпен 100 мл дейін жеткізеді.
Сезімталдығын сынақтан өткізу. 50 мл Р сұйылтылған күкірт қышқылына 0,1 мл Р ферроин қосады. 0,1 мл 0,1 M аммоний церий нитраты ерітіндісін қосқаннан кейін ерітінді қызыл түстен ашық көк түске боялуы тиіс.
Ферроцифен. C26H16FeN6. (Mr 468,3). [14768-11-7]. Дицианобис(1, 10-фенантролин) темір(ІІ).
Күлгін-қола түсті кристалл ұнтақ. Суда және 96 % этанолда мүлдем ерімейді.
Жарықтан қорғалған құрғақ орында сақтайды.
Конго қызыл фибрин.
1,5 г фибринді Р 96 % (об/об) этанолдағы 20 г/л Р конго қызыл 50 мл ерітіндісінде түні бойы қойып қояды, сосын сүзгіден өткізеді. Фибринді промывают Р суда жуады және Р эфирде сақтайды.
Жуылған фибринді ұсақ бөлшектерге кеседі және Р спирттегі (90 %,об/об) 20 г/л Р конго қызыл ерітіндісінде түні бойы қалдырады және сүзгіден өткізеді; фибринді Р сумен жуады және Р эфирде сақтайды.
Көк фибрин.
1,5 г фибринді Р сұйылтылған хлорлы сутегі қышқылының 1 % (об/об) ерітіндісіндігі 5 г/л Р индигокармин 30 мл ерітіндісінде араластырады, қоспаны 80 °С температураға дейін қыздырады және араластыра отырып осы температурада шамамен 30 мин ұстайды, салқындатады және сүзгіден өткізеді. Тұнбаны 1 % (об/об) Р сұйылтылған хлорлы сутегі қышқылы ерітіндісінде қайта суспендияландырып және мұқият жуады және шамамен 30 мин араластыра отырып сүзгіден өткізеді. Тұнбаны үш рет жуады, 50 °С температурады кептіреді және ұсақтайды.
Фибриноген. [9001-32-5]. Адамның лиофилизацияланған фибриногені.
Тромбинді қосқан кезде фибринге айналатын адам плазмасының еритін компонентін қамтитын плазма ақуызы фракциясының зарарсыздандырылған лиофилизацияланған препараты. Франциялауға арналған адам плазмасы жеке фармакопея құжатындағы нұсқаулықтарға сәйкес адам плазмасынан алынған. Препарат тұздар, буферлер және тұрақтандырғыштар секілді эксципиенттерді қамтуы мүмкін.
Қайта қалпына келтірген кезде ерітіндінің құрамында кемінде 10 г/л фибриноген болуы тиіс.
Ақ түсті немесе бозғылт сары түсті гигроскопиялық ұнтақ немесе сусымалы құрғақ зат.
Препараттың ерітіндісін тікелей пайдалану алдында дайындайды.
Белгілеуіш ерітінді.

Температура кипения от 192 °C до 194 °C.
Фенхон, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в условиях, указанных в частной фармакопейной статье Фенхель горький, используя фенхон в качестве испытуемого раствора.
Содержание фенхона, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 98,0 %.
Ферроин. [14634-91-4].
0,7 г железа(П) сульфата Р и 1,76 г фенантролина гидрохлорида Р растворяют в 70 мл воды Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100 мл.
Испытание на чувствительность. К 50 мл серной кислоты разбавленной Р прибавляют 0,1 мл ферроина Р. После прибавления 0,1 мл 0,1 Мраствора аммония церия нитрата окраска раствора должна измениться от красной до ярко голубой.
Ферроцифен. C26Hi6FeN6. г 468,3). [14768-11-7]. Дицианобис(1, 10-фенантро- лин)железа(П).
Кристаллический порошок фиолетово-бронзового цвета. Практически не растворим в воде и 96 % этаноле.
Хранят в сухом защищенном от света месте.
Фибрин конго красный.
1,5г фибрина оставляют на ночь в 50 мл раствора 20 г/л конго красного Р в 96% (об/об) этаноле Р и фильтруют. Фибрин промывают водой Р и хранят под эфиром Р.
Промытый фибрин нарезают на маленькие кусочки и оставляют на ночь в растворе 20 г/л конго красного Р в спирте (90%,об/об) Р и фильтруют; фибрин промывают водой Р и хранят под эфиром Р.
Фибрин синий.
1,5г фибрина смешивают с 30 мл раствора 5 г/л индигокармина Р в 1 % (об/об) растворе хлороводородной кислоты разбавленной Р, смесь нагревают до температуры 80 °C и выдерживают при этой температуре около 30 мин при перемешивании, охлаждают и фильтруют. Осадок тщательно промывают, ресуспендируя в 1 % (об/об)растворе хлороводородной кислоты разбавленной Р и перемешивая около 30 мин, фильтруют. Осадок промывают три раза, сушат при температуре 50 °C и измельчают.
Фибриноген. [9001-32-5]. Фибриноген человека лиофиллизированный.
Стерильный лиофилизированный препарат фракции белка плазмы, содержащий растворимый компонент плазмы человека, который превращается в фибрин при добавлении тромбина. Получен из плазмы человека в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье- Плазма человека для фракционирования. Препарат может содержать эксципиенты, такие как соли, буферы и стабилизаторы.
При восстановлении раствор должен содержать не менее 10 г/л фибриногена.
Гигроскопичный порошок белого или бледно-желтого цвета или сыпучее сухое вещество.
Раствор препарата готовятнепосредственно перед использованием.
Фиксирующий раствор.

250 мл Р метанолға 0,27 мл Р формальдегид қосады және Р сумен 500,0 мл мөлшерге дейін жеткізеді.
Полиакриламидті гельде изоэлектрлік фокустеуге арналған белгілеуіш ерітінді.
1 л Р суда 35 г Р сульфосалицильді қышқыл мен 100 г Р трихлор сірке қышқылын қамтитын ерітінді.
Флороглюцин. С6Н6О3-2Н2О. (Mr 162,1). [6099-90-7]. Бензол-1,3,5-триол.
Ақ немесе сарғыш түсті кристалдар. Суда аз ериді, 96 % этанолда ериді.
Балқу температурасы шашамен 223 °С (бірден балқыту әдісі).
Флороглюцин ерітіндісі.
96 % Р этанолдағы 100 г/л Р флороглюциннің 1 мл ерітіндісіне 9 мл Р хлорлы сутегі қышқылын қосады.
Жарық түспейтін жерде сақталады.
Флуоресцеин. С20Н12О5. (Mr 332,3). [2321-07-5].
3',6'-Дигидроксиспиро[изобензофуран-1(3Н),9'-[9Н]ксантен]-3-он.
Қызыл сары-қызыл түсті ұнтақ. Суда мүлдем ерімейді, жылы 96 % эталонда, сілтілі металдар гидроксидтері ерітінділерінде ериді. Ерітіндіде флуоресцеин жасыл түсті әлсіз сәулеленеді.
Балқу температурасы шамамен 315 °С.
Құтыруға қарсы флуоресцеин-түйіндес сарысу.
Құтыру инактивтелген вирусымен иммунитеттендірілген жарамды жануарлардың сарысуынан дайындалған құтыруға қарсы антителаның жоғары деңгейімен иммунды глобулинді фракция; иммунды глобулин флуоресцеинизотиоцианатпен түйіндестірілген.
Флуфенамин қышқылы. C14H10F3NO2. (Mr 281,2). [530-78-9]. 2-[[3-(Трифторметил)фенил] амино]бензой қышқылы.
Бозғылт-сары түсті кристалл ұнтақ немесе үшкір кристалдар. Суда мүлдем ерімейді, 96 % этанолда жеңіл ериді.
Балқу температурасы 132 °С-ден 135 °С-ге дейін.
Фолий қышқылы. C19H19N7O6. (Mr 441,4). [75708-92-8]. (2S)-2-[[4-[[(2-амино-4-оксо-1,4-дигид-роптеридин-6-ил)метил]амино]бензоил]амино] пентан-дионды қышқыл.
Сусыз субстанцияға қайта есептегенде кемінде 96,0 % және 102,0% аспайтын C19H19N7O6 қамтиды.
Сарғыш немесе қызыл сары түсті кристалл ұнтақ.
Суда және көптеген органикалық еріткіштерде мүлдем ерімейді. Сұйылтылған қышқылдар мен сілтілердің ерітінділерінде ериді.
Формальдегид. [50-00-0].
Қараңыз: Р формальдегид ерітіндісі.
Формальдегид ерітіндісі.
Формальдегид ерітіндісі (35 %) кемінде 34,5% (м/м) және 38,0% (м/м) аспайтын формальдегидті (СН2О; Мr 30,03) қамтиды.
Тұрақтандырғыш ретінде метанолды қамтиды.
Мөлдір түссіз сұйықтық.
Сумен және 96 % этанолмен араластырады.
Сақтау кезінде көмескіленіп лайлануы мүмкін.
Күкірт қышқылындағы формальдегид ерітіндісі.
2 мл Р формальдегид ерітіндісін 100 мл Р күкірт қышқылымен араластырады.
Формамид. CH3NО. (Mr 45,0). [75-12-7].
Мөлдір түссіз майлы, гигроскопиялық сұйықтық. Сумен және 96 % этанолмен араласады. Сумен гидролизделеді.
d 2020 шамамен 1,134.
Қайнау температурасы шамамен 210 °С.

К 250 мл метанола Р прибавляют 0,27 мл формальдегида Р и доводят водой Р до объема 500,0 мл.
Фиксирующий раствор для изоэлектрического фокусирования в полиакриламидном геле.
Раствор, содержащий 35 г сулъфосалицило- вой кислоты Р и 100 г трихлоруксусной кислоты Р на 1 л воды Р.
Флороглюцин. СбН6Оз-2Н2О. г 162,1). [6099-90-7]. Бензол-1,3,5-триол.
Кристаллы белого или желтоватого цвета. Мало растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 223 °C (метод мгновенного плавления).
Флороглюцина раствор.
К 1 мл раствора 100 г/л флороглюцина Р в 96% этаноле Р прибавляют 9 мл хлороводородной кислоты Р.
Хранят в защищенном от света месте.
Флуоресцеин. C20Hi2O5. г 332,3). [2321 -07-5].3',6'-Дигидроксиспиро[изобензо-фуран-1(377),9'-[977]ксантен]-3-он.
Порошок оранжево-красного цвета. Практически не растворим в воде, растворим в теплом 96 % этаноле, растворах гидроксидов щелочных металлов. В растворе флуоресцеин обнаруживает зеленую флуоресценцию.
Температура плавления около 315 °C.
Флуоресцеин-сопряженная сыворотка против бешенства.
Иммуноглобулиновая фракция с высоким уровнем антител против бешенства, приготовленная из сыворотки подходящих животных, иммунизированных инактивированным вирусом бешенства; иммуноглобулин сопряжен с флуоресцеинизотиоцианатом.
Флуфенаминовая кислота. C14H10F3NO2. г 281,2). [530-78-9]. 2-[[3-(Трифторметил)фе- нил]амино]бензойная кислота.
Кристаллический порошок или игольчатые кристаллы бледно-желтого цвета. Практически не растворима в воде, легко растворима в 96 % этаноле.
Температура плавления от 132 °C до 135 °C.
Фолиевая кислота. C19H19N7O6. (Л/г 441,4). [75708-92-8]. (25)-2-[[4-[[(2-амино-4-оксо-1,4-ди- гидроптеридин-6-ил)метил]амино]бензоил]амино] пентан-дионовая кислота.
Содержит не менее 96,0 % и не более 102,0 % C19H19N7O6 в пересчете на безводную субстанцию.
Кристаллический порошок желтоватого или оранжевого цвета.
Практически не растворима в воде и в большинстве органических растворителей. Растворяется в разбавленных кислотах и растворах щелочей.
Формальдегид. [50-00-0].
См. Формальдегида раствор Р.
Формальдегида раствор.
Формальдегида раствор (35 %) содержит не менее 34,5 %(м/м) и не более 38,0 % (м/м) формальдегида (СН2О; МГ 30,03).
Содержит метанол в качестве стабилизатора.
Прозрачная бесцветная жидкость. Смешивается с водой и 96 % этанолом. При хранении может мутнеть.
Формальдегида раствор в серной кислоте.
2 мл раствора формальдегида Р смешивают со 100 мл серной кислоты Р.
Формамид. CH3NO. (М-45,0). [75-12-7].
Прозрачная бесцветная маслянистая, гигроскопическая жидкость. Смешивается с водой и 96 % этанолом. Гидролизуется водой.
с?2о около 1,134.
Температура кипения около 210 °C.

Құрамында кемінде 99,5 % CH3NО бар.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Өңделген формамид.
1,0 г Р сульфаминді қышқылды 5 % (об/об) Р суды қамтитын 20,0 мл Р формамидте ыдыратады.
Формамид Р1.
Р формамидке арналған талаптарға және мынадай қосымша сынақтарға төзуі тиіс.
Су (2.1.5.12). 0,1 % аспайтын. Анықтауды Р сусыз метанолдың тең мөлшерімен өткізеді.
Фосфор(V) оксиді. Р2O5. (Mr 141,9). [1314-56-3]. Дифосфор пентаоксиді. Фосфорлы ангидрид.
Ауада балқитын ақ түсті немесе ақ түске ұқсас аморфты ұнтақ. Суда жылу бөле отырып гидраттар түзеді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Фосфор қышқылы. H3PO4. (Mr 98,0). [7664-38-2].
Кемінде 84,0 % (м/м) және 90,0% (м/м) аспайтын Н3РО4 қамтиды.
Мөлдір, түссіз шәрбат тәрізді сұйықтық, тоттандырады. Төмен температурада сақтаған кезде 28 °С төмен температурада балқымайтын түссіз кристалл массаға қатаюы мүмкін. Сумен және 96 % этанолмен араласады.
d 2020 шамамен 1,7.
Сұйылтылған фосфор қышқылы.
Кемінде 9,5 % (м/м) және 10,5 % (м/м) аспайтын Н3РО4r 98,0) қамтиды.
Дайындау: 885 г Р суға 115 г Р фосфор қышқылын қосып, араластырады.
Р1 сұйылтылған фосфор қышқылы.
93 мл Р сұйылтылған фосфор қышқылын Р сумен 1000 мл мөлшеріне дейін жеткізеді.
Фосфорлы-вольфрамды қышқыл ерітіндісі.
10 г Р натрий вольфраматына 8 мл Р фосфор қышқылы мен 75 мл Р су қосады, кері тоңазытқышпен 3 сағ бойы қыздырады, суытады және Р су ерітіндісімен 100 мл мөлшеріне жеткізеді.
Фосфорлы-молибденді қышқыл.
12MоO3•H3PO4хH2O. [51429-74-4].
Қызыл сары-сары түсті ұсақ кристалдар. Суда жеңіл ериді, 96 % этанолда ериді.
Фосфорлы-молибденді қышқыл ерітіндісі.
4 г Р фосфорлы-молибденді қышқылды Р суда ерітеді, ерітіндінің мөлшерін осы еріткішпен 40 мл дейін жеткізеді. Суыған кезде абайлап 60 мл Р күкірт қышқылын қосады. Тікелей пайдалану алдында дайындайды.
Фосфорлы-молибденді-вольфрамды реактив.
100 г Р натрий вольфрамат және 25 г Р натрий молибдатты 700 мл Р суда ерітеді, 100 мл Р хлорлы сутегі қышқылы мен 50 мл Р фосфор қышқылын қосады. Қоспаны кері тоңазытқышпен 10 сағат бойы шыны колбада қыздырады, 150 г Р литий сульфатын, 50 мл Р су және бірнеше Р бром тамшысын қосады. Артық бром ажырағанға дейін қайнатады (15 мин), салқындатады, ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000 мл дейін жеткізеді және сүзгіден өткізеді. Реактив сары түске боялуы тиіс. Егер реактив жасыл түске боялса, пайдалану үшін жарамсыз болады, бірақ Р бром бірнеше тамшысымен қайнату арқылы қайта қалпына келтірілуі мүмкін. Артық бромды міндетті түрде қайнатып ажыратады.

Содержит не менее 99,5 % CH3NO.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Формамид обработанный.
1,0 г кислоты сулъфаминовой Р диспергируют в 20,0 мл формамида Р, содержащего 5 % (об/об) воды Р.
Формамид Р1.
Должен выдерживать требования для формамида Р и следующее дополнительное испытание.
Вода (2.1.5.12). Не более 0,1 %. Определение проводят с равным объемом метанола безводного Р.
Фосфора(У) оксид. Р2О5. г 141,9). [1314-56-3]. Пентаоксид дифосфора. Фосфорный ангидрид.
Аморфный порошок белого или почти белого цвета, расплывающийся на воздухе. С водой образует гидраты с выделением тепла.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Фосфорная кислота. Н3РО4. Т 98,0). [7664-38-2].
Содержит не менее 84,0 % (м/м) и не более 90,0 % (м/м) Н3РО4.
Прозрачная, бесцветная сиропообразная жидкость, вызывает коррозию. При хранении при низких температурах может затвердеть в бесцветную кристаллическую массу, которая не плавится при температуре ниже 28 °C.
Смешивается с водой и 96 % этанолом.
<7 20 около 1,7.
Фосфорная кислота разбавленная.
Содержит не менее 9,5 % (м/м)и не более 10,5 % (м/м) Н3РО4 г 98,0).
Приготовление: к 885 г воды Р прибавляют 115 г фосфорной кислоты Р и перемешивают.
Фосфорная кислота разбавленная Р1.
93 мл фосфорной кислоты разбавленной /"доводят водой Р до объемаЮОО мл.
Фосфорновольфрамовой кислоты раствор.
К 10 г натрия вольфрамата Р прибавляют 8 мл фосфорной кислоты Р и 75 мл воды Р, нагревают с обратным холодильником в течение 3 ч, охлаждают и доводят объем раствора водой Р до 100 мл.
Фосфорномолибденовая кислота. 12МоО3Н3РО4хН2О. [51429-74-4].
Мелкие кристаллы оранжево-желтого цвета. Легко растворима в воде, растворима в 96 % этаноле.
Фосфорномолибденовой кислоты раствор.
4 г фосфорномолибденовой кислоты Р растворяют в воде Р, доводят объем раствора тем же растворителем до 40 мл. Осторожно при охлаждении прибавляют 60 мл серной кислоты Р. Готовят непосредственно перед использованием.
Фосфорномолибденово-вольфрамовый реактив.
100 г натрия вольфрамата Р и 25 г натрия молибдата Р растворяют в 700 мл воды Р, прибавляют 100 мл хлороводородной кислоты Р и 50 мл фосфорной кислоты Р. Смесь нагревают в стеклянной колбе с обратным холодильником в течение 10 ч, прибавляют 150 г лития сульфата Р, 50 мл воды Р и несколько капель брома Р. Кипятят до удаления избытка брома (15 мин), охлаждают, доводят объем раствора водой Р до 1000 мл и фильтруют. Реактив должен иметь желтую окраску. Реактив не пригоден для использования, если приобретает зеленый оттенок, но может быть регенерирован путем кипячения с несколькими каплями брома Р. Избыток брома обязательно удаляют кипячением.

2 °С-ден 8 °С-ге дейінгі температурада сақтайды.
Сұйылтылған фосфорлы-молибденді-вольфрамды реактив.
Р фосфорлы-молибденді-вольфрамды реактивті Р сумен (1:2) араластырады.
Фруктоза. C6H12O6. (Mr 180,2). [57-48-7].
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ.
Суда жеңіл ериді, 96 % этанолда ериді.
Фталазин. C8H6N2. (Mr 130,1). [253-52-1].
Бозғылт сары түсті кристалдар. Суда жеңіл ериді, этанолда, этилацетатта және метанолда ериді.
Балқу температурасы 89 °С-ден 92 °С-ге дейін.
Фтал қышқылы. С8Н6О4. (Mr 166,1). [88-99-3]. Бензол-1,2-дикарбон қышқылы.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ. Ыстық суда және 96 % этанолда ериді.
Фтал альдегиді. С8Н6О2. (Mr 134,1). [643-79-8]. Бензол-1,2-дикарбоксальдегид.
Сары түсті кристал ұнтақ.
Балқу температурасы шамамен 55 °С.
Ауа өтпейтін, жарықтан қорғалған орында сақтайды.
Фтал альдегиді реактиві.
2,47 г Р бор қышқылын 75 мл Р суда ерітеді, 450 г/л Р калий гидроксиді ерітіндісімен 10,4 мәніне дейін рН белгілейді және Р сумен 100 мл мөлшеріне дейін жеткізеді. 1,0 г Р фтал альдегидін 5 мл Р метанолда ерітеді, дайындалған 95 мл бор қышқылы ерітіндісін және 2 мл Р тиогликол қышқылын қосады және 450 г/л Р калий гидроксиді ерітіндісімен рН мәнін 10,4 дейін жеткізеді.
Жарық түспейтін жерде сақталады.
Сақтау мерзімі 3 тәулік.
Фтал ангидриді. С8Н4О3. (Mr 148,1). [85-44-9]. Изобензофуран-1,3-дион.
Кемінде 99,0 % С8Н4 О3 қамтиды.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас үлпек.
Қайнау температурасы 130 °С-ден 132 °С-ге дейін.
Сандық анықтау. 100 мл Р суда 2,000 г ерітеді, кері тоңазытқышта 30 мин бойы қайнатады, салқындатады және индикатор ретінде Р фенолфталеин ерітіндісін пайдалана отырып
кипятят с обратным холодильником в течение 30 мин, охлаждают и титруют 1 M натрий гидроксиді ерітіндісімен титрлейді.
1 мл 1 M натрий гидроксиді ерітіндісі 74,05 мг С8Н4О3 сәйкес келеді.
Фтал ангидриді ерітіндісі.
42 г Р фтал ангидридін 300 мл Р сусыз пиридинде ерітеді және 16 сағат бойы ұстайды.
Жарық түспейтін жерде сақталады.
Сақтау мерзімі 7 тәулік.
Фталеинді қызылкүрең. С32Н32N2О12хН2О. (Mr 637 сусыз субстанция үшін). [2411-89-4]. Метилфталеин. 2,2'2'',2'''-[о-Крезолфталеин-3',3''-бис(метиленнитрило)]тетрасірке қышқылы. (1,3-Дигидро-3-оксо-изобензофуран-1-илиден)бис[(6-гидрокси-5-метил-3,1-фенилен)бис (метиленимино) дисірке қышқылы].
Сарғыш ақ түстен қоңырқай түске дейінгі аралықтағы ұнтақ. Суда мүлдем ерімейді, 96 % этанолда ериді. Реактив сатылымға натрий тұзы түрінде шығарылады: сарғыш ақ түстен қоңырқай түске дейінгі аралықтағы ұнтақ; суда ериді, 96 % этанолда мүлдем ерімейді.

Хранят при температуре от 2 °C до 8 °C.
Фосфорномолибденово-вольфрамо- вый реактив разбавленный.
Смешивают фосфорномолибденово-воль- фрамовый реактив Р с водой Р (1:2).
Фруктоза. C6Hi2O6. (М, 180,2). [57-48-7].
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета.
Очень легко растворима в воде, растворима в 96 % этаноле.
Фталазин. C8H6N2. г 130,1). [253-52-1].
Кристаллы бледно-желтого цвета. Легко растворим в воде, растворим в этаноле, этилацетате и метаноле.
Температура плавления от 89 °C до 92 °C.
Фталевая кислота. С8Н6О4. г 166,1). [88-99-3]. Бензол-1,2-дикарбоновая кислота.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Растворима в горячей воде и 96 % этаноле.
Фталевый альдегид. С8Н6О2. г 134,1). [643-79-8]. Бензол-1,2-дикарбоксальдегид.
Кристаллический порошок желтого цвета. Температура плавления около 55 °C.
Хранят в защищенном от света месте, без доступа воздуха.
Фталевого альдегида реактив.
2,47 г борной кислоты Р растворяют в
75 мл воды Р, устанавливают pH раствором 450 г/л калия гидроксида Р до значения 10,4 и доводят водой Р до объема 100 мл. 1,0 г фталевого альдегида Р растворяют в 5 мл метанола Р, прибавляют 95 мл приготовленного раствора борной кислоты и 2 мл тиогликолевой кислоты Р и доводят pH раствором 450 г/л калия гидроксида Р до значения 10,4.
Хранят в защищенном от света месте. Срок хранения 3 сут.
Фталевый ангидрид. С81140з. г 148,1). [85-44-9]. Изобензофуран-1,3-дион.
Содержит не менее 99,0 % С8Н4 О3. Хлопья белого или почти белого цвета.
Температура плавления от 130 °C до 132 °C. Количественное определение. 2,000 г растворяют в 100 мл воды Р, кипятят с обратным холодильником в течение 30 мин, охлаждают и титруют 1Мраствором натрия гидроксида, используя в качестве индикатора растворфенол- фталеина Р.
1мл 7 Мраствора натрия гидроксида соответствует 74,05 мг СвНдОз.
Фталевого ангидрида раствор.
42 г фталевого ангидрида Р растворяют в 300 мл пиридина безводного Р и выдерживают в течение 16 ч.
Хранят в защищенном от света месте. Срок хранения 7 сут.
Фталеиновый пурпурный. C32H32N2Oi2-xH2O. г 637 для безводной субстанции). [2411-89-4]. Метилфталеин. 2,2'2'',2"'-[о-Крезолфталеин- 3 ',3 "-бис(метиленнитрило)]тетрауксусная кислота. (1,3-Дигидро-3-оксо-изобензофуран-1-или- ден)бис[(6-гидрокси-5-метил-3,1 -фенилен)бис (метиленимино)диуксусная кислота].
Порошок от желтовато-белого до коричневатого цвета. Практически не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле. Реактив поступает в продажу в виде натриевой соли: порошок от желтовато-белого до коричневатого цвета; растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.

Сезімталдығын сынақтан өткізу. 10 мг 1 мл Р аммиакпен қоюландырылған ерітіндіде ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100 мл дейін жеткізеді. Алынған 5 мл ерітіндіге 95 мл Р су, 4 мл Р аммиакпен қоюландырылған ерітінді, 50 мл 96 % Р этанол және 0,1 мл 0,1 М барий хлориді ерітіндісін қосады; 0,15 мл 0,1 М натрий эдетат ерітіндісін қосқаннан кейін түссіз күйге өзгеретін көк-күлгін түске боялады.
2-Фтор-2-дезокси-Б-глюкоза. C6H11FO5. r 182,2). [86783-82-6].
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ.
Балқу температурасы 174 °С-ден 176 °C-ге дейін.
2-Фтор-2-дезокси-Б-манноза. C6H11FO5. (Mr 182,1). [38440-79-8].
Түссіз жұмсақ зат.
Фтординитробензол. С6Н3 FN204. (Mr 186,1). [70-34-8]. 1-Фтор-2,4-динитробензол.
Бозғылт сары түсті кристалдар немесе сұйықтық. Пропиленгликольде ериді.
Балқу температурасы шамамен 29 °С.
Кемінде 99,0 % С6Н3 FN2О4 қамтиды. Анықтауды газды хроматография әдісімен жүргізеді.
1-Фтор-2-нитро-4-(трифторметил)-бензол. С7Н3F4NO2. (Mr 209,1). [367-86-2].
Балқу температурасы шамамен 197 °С.
Фторсутек қышқылы. HF. (Mr 20,01). [7664-39-3].
Кемінде 40,0 % (м/м) HF қамтиды.
Мөлдір түссіз сұйықтық.
Қатты қыздырудан кейінгі қалдық. Кемінде 0,05 % (м/м).
Фторсутек қышқылын платинадан жасалған тигельде булайды, қалдығын тұрақты массаға дейін абайлап қатты қыздырады.
Сандық анықтау. 50,0 мл 1 М натрий гидроксиді ерітіндісі құйылған шыны берік кептелген қақпағы бар нақты дәл өлшенген колбаға 2 г фторсутек қышқылын қосады және салмағын өлшейді. Индикатор ретінде 0,5 мл Р фенолфталеин ерітіндісін пайдалана отырып 0,5 М күкірт қышқылымен тиртлейді.
1 мл 1 М натрий гидроксиді ерітіндісі 20,01 мг HF сәйкес келеді.
Полиэтилен контейнерде сақтайды.
Фукоза. С6Н12О5. (Mr 164,2). [6696-41-9]. 6-Дезокси-1-L-галактоза.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас ұнтақ. Суда және 96 % этанолда ериді.
[a] D20 шамамен – 76.
Анықтауды 90 г/л ерітіндіде еріткеннен кейін 24 сағаттан кейін жүргізеді.
Балқу температурасы шамамен 140 °С.
Негізгі фуксин. [632-99-5].
Розанилин гидрохлориді (С20Н20СlN3; Mr 337,9; түсінің индексі (С. I.) № 42510; Шульц көрсеткіші № 780) мен пара-розанилин гидрохлоридінің (С19Н18СlN3; Mr 323,8; түсінің индексі № 42500; Шульц көрсеткіші № 779) қоспасы.
Қажет болған жағдайда мынадай тәсілмен тазартады: 1 г негізгі фуксинді 250 мл Р сұйылтылған хлорлы сутегі қышқылында ерітеді, бөлме температурасында 2 сағат бойы ұстайды, сүзгіден өткізеді; алынған сүзіндіні Р сұйлтылған натрий гидроксиді ерітіндісімен бейтараптандырады және оның 1 мл-ден 2 мл-ге дейін артық бөлігін қосады. Шыны сүзгі арқылы сүзгіден өткізеді (40) (2.1.1.2), тұнбаны Р сумен жуады, алдын ала қайнауға дейін қыздырылған 70 мл Р метанолда ерітеді және 80 °С температурада 300 мл Р су қосады. Салқындатады және сүзгіден өткізеді; кристалдарды ваккумда кептіреді.
Жасыл-қола түсті жылтырайтын кристалдар. Суда және 96 % этанолда ериді.
Жарық түспейтін жерде сақталады.
Түссіздендірілген фуксин ерітіндісі.
0,1 г Р негізгі фуксинді 60 мл Р суда ерітеді, 1 г Р сусыз натрий сульфитін немесе 10 мл Р судағы 2 г Р натрий сульфитін қамтитын ерітіндіні қосады. Баяу, тұрақты араластыра отырып 2 мл Р хлорлы сутегі қышқылын қосады, ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100 мл дейін жеткізеді.
Жарық түспейтін орында кемінде 12 сағат ұстайды, Р белсендірілген көмірмен түссіздендіреді және сүзгіден өткізеді. Егер ерітінді лайланса, оны пайдаланар алдында сүзгіден өткізеді. Егер ерітіндіні бабына келтіру кезінде күлгін түске боялса, оны қайтадан Р белсендірілген көмірмен түссіздендіреді.
Сезімталдығын сынақтан өткізу. 1,0 мл-ге 1,0 мл Р су және 0,1 мл альдегидтері жоқ Р спирт қосады. 0,1 г/л формальдегидті (СН2О, Mr 30,0) қамтитын 0,2 ерітіндіні қосады. 5 мин ішінде ерітінді ашық қызғылт түске боялуы тиіс.
Жарық түспейтін орында сақтайды.
Фуксина обесцвеченный раствор Р1.
1 г Р негізгі фуксинге 100 мл Р су қосады, 50 °С температураға дейін қыздырады және әлсін-әлсін араластырып салқындатады. 48 сағат бойы ұстайды, араластырады және сүзгіден өткізеді. 4 мл сүзіндіге 6 мл P хлорлы қышқыл қосып, араластырады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100 мл дейін жеткізеді. Ерітіндіні дайындап болғаннан соң 1 сағаттан кейін пайдаланады.

Испытание на чувствительность. 10 мг растворяют в 1 мл раствора аммиакаконцен- трированного Р и доводят объем раствора водой Р до 100 мл. К 5 мл полученного раствора прибавляют 95 мл воды Р, 4 мл раствора аммиака концентрированного Р, 50 мл 96 % этанола Р и 0,1 мл 0,1 Мраствора бария хлорида', появляется сине-фиолетовое окрашивание раствора, которое должно обесцветиться после прибавления 0,15 мл 0,1 Мраствора натрия эдетата.
2-Фтор-2-дезокси-О-глюкоза. C6HnFO5. г 182,2). [86783-82-6].
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета.
Температура плавления от 174 °C до 176 °C.
2-Фтор-2-дезокси-О-манноза. C6HiiFO5. г 182,1). [38440-79-8].
Бесцветное мягкое вещество.
Фтординитробензол. C6H3FN2O4. г 186,1). [70-34-8].
1 -Фтор-2,4-динитробензол.
Кристаллы или жидкость бледно-желтого цвета. Растворим в пропиленгликоле.
Температура плавления около 29 °C.
Содержит не менее 99,0 % С6Н3 FN2O4. Определение проводят методом газовой хроматографии.
1-Фтор-2-нитро-4-(трифторметил)-бензол. C7H3F4NO2. (М 209,1). [367-86-2].
Температура плавления около 197 °C.
Фтороводородная кислота. НЕ г 20,01). [7664-39-3].
Содержит не менее 40,0 % (м/м) НЕ
Прозрачная бесцветная жидкость.
Остаток после прокаливания. Не более 0,05 % (м/м).
Фтороводородную кислоту выпаривают в платиновом тигле, остаток осторожно прокаливают до постоянной массы.
Количественное определение. В точно взвешенную колбу со стеклянной притҰртой пробкой, содержащую 50,0 мл 1 Мраствора натрия гидроксида, помещают 2 г кислоты фтороводородной и взвешивают. Титруют 0,5 М раствором серной кислоты, используя в качестве индикатора 0,5 мл растворафенолфталеина Р.
1 мл 7 Мраствора натрия гидроксида соответствует 20,01 мг НЕ
Хранят в полиэтиленовом контейнере.
Фукоза. С6Н12О5. г 164,2). [6696-41-9].
6-Дезокси-1 -L-галактоза.
Порошок белого или почти белого цвета. Растворима в воде и 96 % этаноле.
[а]д° около -76. Определение проводят в растворе 90 г/л через 24 ч после растворения.
Температура плавления около 140 °C.
Фуксин основной. [632-99-5].
Смесь розанилина гидрохлорида (C20H20CIN3; Мг 337,9; цветной индекс (С. I.) № 42510; показатель Шульца № 780) и пара-розанилина гидрохлорида (C19H18CIN3; Мх 323,8; цветной индекс № 42500; показатель Шульца № 779).
При необходимости очищают следующим образом: 1 г фуксина основного растворяют в 250 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р, выдерживают в течение 2 ч при комнатной температуре, фильтруют; полученный фильтрат нейтрализуют раствором натрия гидроксида разбавленным Р и прибавляют его избыток от 1 мл до 2 мл. Фильтруют через стеклянный фильтр (40) (2.7.7.2), осадок промывают водой Р, растворяют в 70 мл метанола Р, предварительно нагретого до кипения, и прибавляют 300 мл воды Р при температуре 80 °C. Охлаждают и фильтруют; кристаллы сушат в вакууме.
Кристаллы с зеленовато-бронзовым блеском. Растворим в воде и 96 % этаноле.
Хранят в защищенном от света месте.
Фуксина обесцвеченный раствор.
0,1 г фуксина основного Р растворяют в
60 мл воды Р, прибавляют раствор, содержащий 1 г натрия сульфита безводного Р или 2 г натрия сульфита Р в 10 мл воды Р. Медленно, при постоянном перемешивании прибавляют 2 мл хлороводородной кислоты Р, доводят объем раствора водой Р до 100 мл.
Выдерживают в защищенном от света месте не менее 12 ч, обесцвечивают углем активированным Р и фильтруют. Если раствор мутнеет, его фильтруют перед использованием. Если при выдерживании раствора появляется фиолетовое окрашивание, его снова обесцвечивают углем активированным Р.
Испытание на чувствительность. К 1,0 мл прибавляют 1,0 мл воды Р и 0,1 мл спирта, свободного от альдегидов, Р. Прибавляют 0,2 мл раствора, содержащего
O21 г/л формальдегида (СН2О, Мг 30,0). В течение 5 мин должно появиться светло-розовое окрашивание раствора.
Хранят в защищҰнном от света месте.
Фуксина обесцвеченный раствор Р1.
К 1 г фуксина основного Р прибавляют 100 мл воды Р, нагревают до температуры 50 °C и охлаждают, периодически перемешивая. Выдерживают в течение 48 ч, перемешивают и фильтруют. К 4 мл фильтрата прибавляют 6 мл хлороводородной кислоты
P,      перемешивают и доводят объем раствора водой Р до 100 мл. Раствор используют через 1 ч после приготовления.

Фурфурол. С5Н4О2. (Mr 96,1). [98-01-1]. 2-Фуральдегид. 2-Фуранкарбальдегид.
Мөлдір майлы сұйықтық, түссіз немесе қоңыр-сары түсті. Судың 11 бөлігімен араласады, 96 % этанолмен араласады.
d 2020 1,155-тен 1,161-ге дейін.
Ажыратудың температуралық шектері (2.1.2.11). 159 °С және 163 °С; кемінде 95 % ажыратылуы тиіс.
Қараңғы орында сақтайды.
Хальконкарбон қышқылы. С21Н14N2О7S. (Mr 438,4). [3737-95-9]. 2-Гидрокси-1-(2-гидрокси-4-сульфо-1-нафтилазо) нафталин-3-карбон қышқылы.
Қоңыр-қара түсті ұнтақ. Суда аз ериді, ацетонда және 96 % этанолда өте аз ериді, сұйылтылған натрий гидроксиді ерітінділерінде орташа ериді.
Хальконкарбон қышқылы индикаторлық қоспасы.
Р хальконкарбон қышқылының бір бөлігін Р натрий хлоридінің 99 бөлігімен араластырады.
Сезімталдығын сынақтан өткізу. 50 мг кальконкарбон қышқылы индикаторлық қоспасын 2 мл Р концентрацияланған натрий гидроксиді ерітіндісі мен 100 мл Р су қоспасында ерітеді; 1 мл Р магний сульфаты 10 г/л ерітіндісі мен 0,1 мл Р кальций хлориді 1,5 г/л ерітіндісін қосқан кезде күлгін түске ауысуы тиіс көк түс пайда болады; 0,15 мл натрий эдетаті 0,01 М ерітіндісін қосқан кезде қайтадан көк түске боялады.
Хинальдин қызылы. С21Н23IN2. (Mr 430,3). [117-92-0]. 2-[2-[4-(Диметиламино)фенил]этенил]-1-этилхинолин йодид.
Қанық көк-қара түсті ұнтақ. Суда орташа ериді, 96 % этанолда жеңіл ериді.
Хинальдинды қызыл ерітіндісі.
0,1 г Р хинальдин қызылын Р метанолда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100 мл дейін жеткізеді.
Түсін өзгертуі. рН 1,4-3,2 интервалда түссіз кұйден қызыл түске дейін.
Хингидрон. С12Н10О4. (Mr 218,2). [106-34-3]. 1,4-бензохинон мен гидрохинонның эквимолекулярлық қосылысы.
Жылтыр кристалдар немесе қанық-жасыл түсті кристал ұнтақ. Суда аз ериді, қайнаған суда орташа ериді, 96 % этанолда және концентрацияланған аммиак ерітіндісінде ериді.
Балқу температурасы шамамен 170 °С.
Хинидин. С20Н24N2О2. (Mr 324,4). [56-54-24]. (S)-(6-Метоксихинол-4-ил) [(2R,4S,5R)5-винилхинукли-дин-2-ил]метанол.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ. Суда өте аз ериді, 96 % этанолда орташа ериді, метанолда аз ериді.
[a]2020 шамамен +260.
Анықтауды Р сусыз эталонда 10 г/л ерітіндіні пайдалана отырып өткізеді.
Балқу температурасы шамамен 172 °С.
Жарық түспейтін жерде сақталады.
Хинидин сульфаты. C40H50N4O8S•2H2O. (Mr 783). [6591-63-5]. Бис[(S)-[(2R,4S,5R)-5-этинил- 1-азабицикло[2.2.2]окт-2-ил](6-меток-сихинолин-4-ил) метанол]сульфатадигидрат.
Құрғақ субстанцияға қайта есептегенде кемінде 99,0 % және 101,0 % аспайтын C40H50N4O8S қамтиды.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ немесе жібектей түссіз қылқандар.
Суда аз ериді, қайнаған суда және 96 % этанолда ериді, ацетонда мүлем ерімейді.
Хинин. С20Н24N2O2. (Mr 324,4). [130-95-0]. (R)-(6-Метоксихинол-4-ил)[(2S,4S,5R)-5-винил- хинуклидин-2-ил]метанол.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас микрокристал ұнтақ. Суда өте аз ериді, қайнаған суда аз ериді, сусыз этанолда өте жеңіл ериді.
[a]2020 шамамен –167.
Анықтауды Р сусыз этанолда 10 г/л ерітіндіні пайдалана отырып өткізеді.
Балқу температурасы шамамен 175 °С.
Жарық түспейтін жерде сақталады.
Хинин гидрохлориді. C20H25ClN2O2•2H2O. (Mr 396,9). [6119-47-7]. (R)-[(2S,4S,5R)-5-Этенил-1-азабицикло[2.2.2]окт-2-ил](6-метоксихинолин-4-ил) метанол гидрохлориді дигидраты.

Фурфурол. С5Н4О2. г 96,1). [98-01-1]. 2-Фуральдегид. 2-Фуранкарбальдегид.
Прозрачная маслянистая жидкость, бесцветная или коричневато-желтого цвета. Смешивается с 11 частями воды, смешивается с 96 % этанолом.
(/20 от 1,155 до 1,161.
Температурные пределы перегонки (2.1.2.11). От 159 °C и 163 °C; должно перегоняться не менее 95 %.
Хранят в темном месте.
Хальконкарбоновая кислота. C21H14N2O7S. г 438,4). [3737-95-9]. 2-Гидрокси-1-(2-гидро- кси-4-сульфо-1 -нафтилазо) нафталин-3-карбо- новая кислота.
Порошок коричневато-чҰрного цвета. Мало растворима в воде, очень мало растворима в ацетоне и 96 % этаноле, умеренно растворима в разбавленных растворах натрия гидроксида.
Хальконкарбоновой кислоты индикаторная смесь.
Смешивают одну часть хальконкарбоновой кислоты Р с 99 частями натрия хлорида Р.
Испытание на чувствительность. 50 мг индикаторной смеси кальконкарбоновой кислоты растворяют в смеси 2 мл раствора натрия гидроксида концентрированного Р и 100 мл воды Р; появляется голубое окрашивание, которое должно перейти в фиолетовое при прибавлении 1 мл раствора 10 г/л магния сульфата Р и 0,1 мл раствора 1,5 г/л кальция хлорида Р; при прибавлении 0,15 мл 0,01 М раствора натрия эдета- та вновь появляется голубое окрашивание.
Хинальдиновый красный. C21H23IN2. г 430,3). [117-92-0]. 2-[2-[4-(Диметилами- но)фенил]этенил]-1 -этилхинолина йодид.
Порошок темного синевато-черного цвета. Умеренно растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле.
Хинальдинового красного раствор.
0,1 г хинальдинового красного Р растворяют в метаноле Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100 мл.
Изменение окраски. От бесцветной до красной в интервале pH 1,4-3,2.
Хингидрон. С12Н10О4. "218,2). [106-34-3]. Эквимолекулярное соединение 1,4-бензохинона и гидрохинона.
Блестящие кристаллы или кристаллический порошок темно-зеленого цвета. Мало растворим в воде, умеренно растворим в горячей воде, растворим в 96 % этаноле и растворе аммиака концентрированного.
Температура плавления около 170 °C.
Хинидин. C20H24N2O2. г 324,4). [56-54-24]. (5)-(6-Метоксихинол-4-ил) [(27?,45,57?)5-винил- хинуклидин-2-ил]метанол.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Очень мало растворим в воде, умеренно растворим в 96 % этаноле, мало растворим метаноле.
[а]|° около +260. Определение проводят, используя раствор 10 г/л в этаноле безводном Р.
Температура плавления около 172 °C.
Хранят в защищенном от света месте.
Хинидина сульфат. C4oH5oN408S-2H20. " 783).[6591-63-5]. Ehc[(S)-[(2R,4S,5R)-
5-этинил-1-азабицикло[2.2.2]окт-2-ил](6-меток-сихинолин-4-ил) метанол]сульфатадигидрат.
Содержит не менее 99,0 % и не более 101,0 % C4oH50N408S в пересчете на сухую субстанцию.
Белый или почти белый кристаллический порошок или шелковистые бесцветные иглы.
Малорастворим в воде, растворим в кипящей воде и в 96 % этаноле, практически нерастворим в ацетоне.
Хинин. C20H24N2O2. г 324,4). [130-95-0]. (7?)-(6-Метоксихинол-4-ил)[(25,45,57?)-5-винил- хинуклидин-2-ил]метанол.
Микрокристаллический порошок белого или почти белого цвета. Очень мало растворим в воде, мало растворим в кипящей воде, очень легко растворим в этаноле безводном.
[aJjQ около -167. Определение проводят, используя раствор 10 г/л в этаноле безводном Р.
Температура плавления около 175 °C.
Хранят в защищенном от света месте.
Хинина гидрохлорид. C20H25CIN2O22H2O. (М 396,9). [6119-47-7]. (2?)-[(2S,4S,5R)-5-3Te- нил-1-азабицикло[2.2.2]окт-2-ил](6-метоксихи- нолин-4-ил)метанола гидрохлорида дигидрат.

Құрғақ субстанцияға қайта есептегенде кемінде 99,0 % және 101,0 % аспайтын C20H25ClN2O2 қамтиды.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас немесе түссіз, жұқа, жібектей қылқандар, көбіне кластерлерде.
Суда ериді, 96 % этанолда жеңіл ериді.
Хининасульфат. C40H50N4O8S•2H2O. (Mr 783). [6119-70-6].
Бис [(|R)-[(2S,4S,5R)-5-этенил-1-азабицикло [2.2.2]окт-2-ил](6-метоксихинолин-4-ил)метанол] сульфат дигидраты түріндегі алкалоидты моносульфаттар.
Құрғақ субстацияға қайта есептегенде кемінде 99,0 % және 101,0 % аспайтын C40H50N4O8S қамтиды.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ немесе жұқа, түссіз қылқандар.
Суда аз ериді, қайнаған суда және 96 % этанолда орташа ериді.
Хлоралгидрат. C2H3Cl3O2. (Mr 165,4). [302-17-0]. 2,2,2-Трихлорэтан-1,1-диол.
Кемінде 98,5 % және 101,0 % аспайтын C2H3Cl3O2 қамтиды.
Түссіз мөлдір кристалдар.
Суда өте жақсы ериді, 96 % этанолда жеңіл ериді.
Хлоралгидрат ерітіндісі.
20 мл Р судағы 80 г ерітінді.
Хлорамин. C7H7ClNNaO2S•3H2O. (Mr 281,7). [7080-50-4]. Тригидрат N-хлор-4-метилбензол- сульфонимидат натрий.
Кемінде 98,0 % және 103,0 % аспайтын C7H7ClNNaO2S•3H2O қамтиды.
Ақ түсті немесе аздап сарғыш түсті кристал ұнтақ.
Суда жеңіл ериді, 96 % этанолда ериді.
Хлорамин ерітіндісі.
20 г/л ерітінді.
Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Р1 хлорамин ерітіндісі.
0,1 г/л Р хлорамин ерітіндісі. Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Р2 хлорамин ерітіндісі.
0,2 г/л Р хлорамина ерітіндісі.
Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Хлоранилин. C6H6CIN. (Mr 127,6). [106-47-8]. 4-Хлоранилин.
Кристалдар. Ыстық суда ериді, 96 % этанолда жеңіл ериді.
Балқу температурасы шамамен 71 °С.
Хлорацетанилид. C8H8CINO. (Mr 169,6). [539-03-7]. 4'-Хлорацетанилид.
Кристал ұнтақ. Суда мүлдем ерімейді, 96 % этанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 178 °С.
4-Хлорбензолсульфонамид. C6H6CINO2S. (Mr 191,6). [98-64-6].
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас ұнтақ.
Балқу температурасы шамамен 145 °С.
Хлорбутанол. С4H7Cl3O. (Mr 177,5). [57-15-8]. 1,1,1-Трихлор-2-метилпропан-2-ол-1.
Сусыз субстанцияға қайта есептегенде кемінде 98,0 % және 101,0 % аспайтын С4H7Cl3O қамтиды.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ немесе түссіз кристалдар. Жеңіл сублимацияланады.
Суда аз ериді, 96 % этанолда өте жеңіл ериді, 85 % глицеринде ериді.
Балқу температурасы шамамен 95 °С (алдын ала кептірусіз).
Хлор қышқылы. НСlО4. (Mr 100,5). [7601-90-3].
Кемінде 70,0 % (м/м) және 73,0 % (м/м) артық емес НСlО4 қамтиды.
Мөлдір түссіз сұйықтық. Сумен жеңіл араласады.
d 2020 шамамен 1,7.

Содержит не менее 99,0 % и не более 101,0 % C20H25CIN2O2 в пересчете на сухую субстанцию.
Белые или почти белые или бесцветные, тонкие, шелковистые иглы, часто в кластерах.
Растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле.
Хининасульфат. C4oH50N408S-2H20. г 783). [6119-70-6].
Алкалоидные моносульфаты, выраженные в виде бис [(R)-[(25,45,5/?)-5-этенил-1-азабицик- ло[2.2.2]окт-2-ил](6-метоксихинолин-4-ил)ме- танол] сульфата дигидрат.
Содержит не менее 99,0 % и не более 101,0 % C40H50N4O8S в пересчете на сухую субстанцию.
Белый или почти белый кристаллический порошок или тонкие, бесцветные иглы.
Малорастворим в воде, умеренно растворим в кипящей воде и 96 % этаноле.
Хлоралгидрат. C2H3CI3O2. г 165,4). [302-17-0]. 2,2,2-Трихлорэтан-1,1 -диол.
Содержит не менее 98,5 % и не более 101,0 % C2H3CI3O2.
Бесцветные прозрачные кристаллы.
Очень хорошо растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле.
Хлоралгидрата раствор.
Раствор 80 г в 20 мл воды Р.
Хлорамин. C7H7ClNNaO2S-3H2O. г 281,7). [7080-50-4]. Тригидрат КГ-хлор-4-метилбензол- сульфонимидата натрия.
Содержит не менее 98,0 % и не более 103,0 % C7H7ClNNaO2S-3H2O.
Кристаллический порошок белого или слегка желтоватого цвета.
Легко растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Хлорамина раствор.
Раствор 20 г/л.
Готовят непосредственно перед использованием.
Хлорамина раствор Р1.
Раствор 0,1 г/л хлорамина Р. Готовят непосредственно перед использованием.
Хлорамина раствор Р2.
Раствор 0,2 г/л хлорамина Р.
Готовят непосредственно перед использованием.
Хлоранилин. C6H6CIN. г 127,6). [106-47-8].
4-Хлоранилин.
Кристаллы. Растворим в горячей воде, легко растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 71 °C.
Хлорацетанилид. CgHgCINO. г 169,6). [539-03-7]. 4'-Хлорацетанилид.
Кристаллический порошок. Практически не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 178 °C.
4-Хлорбензолсульфонамид. C6n6CINO2S. г 191,6). [98-64-6].
Порошок белого или почти белого цвета. Температура плавления около 145 °C.
Хлорбутанол. С4Н7С13О. г 177,5). [57-15-8]. 1,1,1 -Трихлор-2-метилпропан-2-ол-1.
Содержит не менее 98,0 % и не более 101,0% C4H7CI3O в пересчете на безводную субстанцию.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы. Легко сублимируется.
Мало растворим в воде, очень легко растворим в 96 % этаноле, растворим в 85 % глицерине.
Температура плавления около 95 °C (без предварительного высушивания).
Хлорная кислота. НСЮ4. г 100,5). [7601-90-3].
Содержит не менее 70,0 % (м/м) и не более 73,0 % (м/w) НСЮ4.
Прозрачная бесцветная жидкость. Легко смешивается с водой.
<7 20 около 1,7.

Сандық анықтау. 2,50 г хлор қышқылына 50 мл Р су қосады және индикатор ретінде 0,1 мл Р метил қызыл ерітіндісін пайдалана отырып, 1M натрий гидроксиді ерітіндісімен титрлейді.
1мл 1 M натрий гидроксиді ерітіндісі 100,5 мг HClО4 сәйкес келеді.
Хлор қышқылы ерітіндісі.
8,5 мл Р хлор қышқылын P сумен 100 мл мөлшеріне дейін жеткізеді.
Хлорлы сутегі қышқылы. HCl. (Mr 36,46). [7647-01-0].
Кемінде 35,0 % (м/м) және 39,0 % аспайтын (м/м) НСl қамтиды.
Мөлдір түссіз түтіндейтін сұйықтық.
Сумен араласады.
d 2020 шамамен 1,18.
2 М хлорлы сутегі қышқылы.
206,0 г Р хлорлы сутегі қышқылын Р сумен 1000,0 мл мөлшеріне дейін жеткізеді.
3 М хлорлы сутегі қышқылы.
309,0 г Р хлорлы сутегі қышқылын Р сумен 1000,0 мл мөлшеріне дейін жеткізеді.
6 М хлорлы сутегі қышқылы.
618,0 г Р хлорлы сутегі қышқылын Р сумен 1000,0 мл мөлшеріне дейін жеткізеді.
Р1 хлорлы сутегі қышқылы.
250 г/л HCl қамтиды.
70 г Р хлорлы сутегі қышқылын Р сумен 100 мл мөлшеріне дейін жеткізеді.
Брондалған хлорлы сутегі қышқылы.
100 мл Р хлорлы сутегі қышқылына 1 мл Р бром ерітіндісін қосады.
Метанолдағы хлорлы сутегі қышқылы.
4,2 мл Р хлорлы сутегі қышқылын Р2 метанолмен 1000,0 мл мөлшеріне дейін жеткізеді.
Этанолдағы хлорлы сутегі қышқылы.
5,0 мл 1 М хлорлы сутегі қышқылын 96 % Р этанолмен 500,0 мл мөлшеріне дейін жеткізеді.
Сұйылтылған хлорлы сутегі қышқылы.
73 г/л HCl қамтиды.
20 г Р хлорлы сутегі қышқылын Р сумен 100 мл мөлшеріне дейін жеткізеді.
Р1 сұйылтылған хлорлы сутегі қышқылы.
0,37 г/л НСl қамтиды.
1,0 мл Р сұйылтылған хлорлы сутегі қышқылын Р сумен 200,0 мл мөлшеріне дейін жеткізеді.
Р2 сұйылтылған хлорлы сутегі қышқылы.
30 мл 1 М хлорлы сутегі қышқылы ерітіндісін Р сумен 1 л мөлшеріне дейін жеткізеді; ерітінді рН 1,6 ± 0,1.
Қорғасын қосылмаған хлорлы сутегі қышқылы.
Р хлорлы сутегі қышқылына арналған талаптарға және мынадай қосымша сынақтарға төзімді болуы тиіс.
Қорғасын (2.1.2.21, I әдіс). 20 ppm артық емес. Анықтауды атомды-эмиссиялық спектрометрия әдісімен жүргізеді.
Сынақтан өткізілетін ерітінді. 200 г хлорлы сутегі қышқылын кварцты тигельге құйып, құрғағанға дейін буландырады, алынған қалдыққа қайнау температурасынан төмен температурада Р азот қышқылын дистилляциялап дайындалған 5 мл азот қышқылын қосып, құрғағанға дейін булайды. Алынған қалдыққа қайнау температурасынан төмен температурада Р азот қышқылын дистилляциялап дайындалған 5 мл азот қышқылын қосады.
Салыстыру ерітінділері. Салыстыру ерітінділерін қайнау температурасынан төмен температурада Р азот қышқылын дистилляциялап дайындаған сұйылтылған азот қышқылы қосылған Р қорғасын иондарының стандартты ерітіндісін (0,1 ppm Рb2+) пайдалана отырып дайындайды.

Количественное определение. К 2,50 г хлорной кислоты прибавляют 50 мл воды Р и титруют 1М раствором натрия гидроксида, используя в качестве индикатора 0,1 мл раствораме- тилового красного Р
1мл 1Мраствора натрия гидроксида соответствует 100,5 мг HCIO4.
Хлорной кислоты раствор.
8,5 мл хлорной кислоты Р доводят водой Р до объема 100 мл.
Хлороводородная кислота. НС1. г 36,46). [7647-01-0].
Содержит не менее 35,0 % (м/м) и не более 39,0 % (м/м)НС1.
Прозрачная бесцветная дымящая жидкость. Смешивается с водой.
с?2о около 1,18.
2М хлороводородная кислота.
206,0 г хлороводородной кислоты Р доводят водой Р до объема 1000,0 мл.
3М хлороводородная кислота.
309,0 г хлороводородной кислоты Р доводят водой Р до объема 1000,0 мл.
6 М хлороводородная кислота.
618,0 г хлороводородной кислоты Р доводят водой Р до объема 1000,0 мл.
Хлороводородная кислота Р1.
Содержит 250 г/л HCI.
70 г хлороводородной кислоты Р доводят водой Р до объема 100 мл.
Хлороводородная кислота бромиро- ванная.
К 100 мл хлороводородной кислоты Р прибавляют 1 мл раствора брома Р.
Хлороводородная кислота в метаноле. 4,0 мл хлороводородной кислоты Р доводят метанолом Р2 до объема 1000,0 мл.
Хлороводородная кислота в этаноле.
5,0 мл хлороводородной кислоты доводят 96 % этанолом Р до объема 500,0 мл.
Хлороводородная кислота разбавленная.
Содержит 73 г/л HCI.
20 г хлороводородной кислоты Р доводят водой Р до объема 100 мл.
Хлороводородная кислота разбавленная Р1.
Содержит 0,37 г/л НС1.
1,0 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р доводят водой Р до объема 200,0 мл.
Хлороводородная кислота разбавленная Р2.
30 мл 1М раствора хлороводородной кислоты доводят водой Р до объема 1л; pH раствора 1,6 ± 0,1.
Хлороводородная кислота, свободная от свинца.
Должна выдерживать требования для хлороводородной кислоты Р и следующее дополнительное испытание.
Свинец (2.1.2.21, метод Г). Не более 20 ррш. Определение проводят методом атомно-эмиссионной спектрометрии.
Испытуемый раствор. 200 г хлороводородной кислоты помещают в кварцевый тигель, испаряют почти досуха, к полученному остатку прибавляют 5 мл азотной кислоты, приготовленной дистилляцией азотной кислоты Р при температуре ниже температуры кипения, и выпаривают досуха. К полученному остатку прибавляют 5 мл азотной кислоты, приготовленной дистилляцией азотной кислоты Р при температуре ниже температуры кипения.
Растворы сравнения. Готовят растворы сравнения, используя стандартный раствор ионов свинца (0,1 ppm Pb2+) Р, разбавленный кислотой азотной, приготовленной дистилляцией азотной кислоты Р при температуре ниже температуры кипения.

Эмиссияның интенсивтілігін 220,35 нм толқын ұзындығында өлшейді.
Ауыр металдар қосылмаған хлорлы сутегі қышқылы.
Р хлорлы сутегі қышқылына арналған талаптарға және концентрациясы төменде көрсетілген мөлшерден аспауы тиіс ауыр металдарға төзімді болуы тиіс:
As 0,005 ppm артық емес.
Cd 0,003 ppm артық емес.
Cu 0,003 ppm артық емес.
Fe 0,05 ppm артық емес.
Hg 0,005 ppm артық емес.
Ni 0,004 ppm артық емес.
Pb 0,001 ppm артық емес.
Zn 0,005 ppm артық емес.
Ауыр металдар қосылмаған сұйылтылған хлорлы сутегі қышқылы.
Р сұйылтылған хлорлы сутегі қышқылына арналған талаптарға және концентрациясы төменде көрсетілген мөлшерден аспауы тиіс ауыр металдарға төзімді болуы тиіс:
As 0,005 ppm артық емес.
Cd 0,003 ppm артық емес.
Cu 0,003 ppm артық емес.
Fe 0,05 ppm артық емес.
Hg 0,005 ppm артық емес.
Ni 0,004 ppm артық емес.
Pb 0,001 ppm артық емес.
Zn 0,005 ppm артық емес.
2-Хлор-2-дезокси-D-глюкоза. С6Н11ClO5. (Mr 198,6). [14685-79-1].
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристалдар. Өте ылғал жұтқыш ұнтақ. Суда және диметилсульфоксидте ериді, 96 % этанолда мүлдем ерімейді.
2-Хлор-N-(2,6-диметилфенил)ацетамид. C10H12ClNO. (Mr 197,7). [1131-01-7].
3-Хлор-2-метиланилин. C7H8ClN. (Mr 141,6). [87-60-5]. 6-Хлор-2-толуидин.
Сумен араласпайды, сусыз этанолда аз ериді.
d 2020 шамамен 1,171.
n D20 шамамен 1,587.
Қайнау температурасы шамамен 115 °С.
Балқу температурасы шамамен 2 °С.
2-Хлорникотин қышқылы. C6H4ClNO2. (Mr 157,6). [2942-59-8]. 2-Хлорпиридин-3-карбон қышқылы.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас ұнтақ.
Балқу температурасы шамамен 177 °С.
Кемінде 95 % C6H4ClNO2 қамтиды.
2-Хлор-4-нитроанилин. C6H5ClN2O2. (Mr 172,6). [121-87-9].
Сары түсті кристал ұнтақ. Метанолда жеңіл ериді.
Балқу температурасы шамамен 107 °С.
Жарық түспейтін жерде сақталады.
2-Хлор-5-нитробензой қышқылы. C7H4ClNO4. (Mr 201,6). [2516-96-3].
Балқу температурасы 165 °С-ден 168 °С-ге дейін.
Хлороген қышқылы. C16H18O9. (Mr 354,3). [327-97-9]. (1S,3R,4R,5R)-3-[(3,4-Дигидроксициннамоил) окси]-1,4,5-три-гидрокси-циклогексанкарбон қышқылы.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ. Қайнаған суда, ацетонда және 96 % этанолда жеңіл ериді.
d D25 шамамен -35,2.
Балқу температурасы шамамен 208 °C.
Хроматография. Анықтауды А сәйкестендіруде сипатталған талаптарда стандартталған Белладонна жапырақтарының құрғақ экстрактісі жеке фармокопеялық құжатындағы нұсқаулықтарға сәйкес жұқа қабатты хроматография (2.1.2.26) әдісімен жүргізіледі; хроматограммада тек бір ғана таңба табылуы тиіс.
Сұйық хромотография үшін пайдаланылатын хлороген қышқылы қосымша мынадай сынақтарға төзімді болуы тиіс.

Измеряют интенсивность эмиссии при длине волны 220,35 нм.
Хлороводородная кислота, свободная от тяжелых металлов.
Должна выдерживать требования для хлороводородной кислоты Р и тяжелых металлов, концентрация которых не должна превышать нижеуказанные:
As не более 0,005 ррш.
Cd не более 0,003 ррш.
Си не более 0,003 ppm.
Fe не более 0,05 ppm.
Hg не более 0,005 ppm.
Ni не более 0,004 ppm. Pb не более 0,001 ppm. Zn не более 0,005 ppm.
Хлороводородная кислота разбавленная, свободная от тяжелых металлов.
Должна выдерживать требования для хлороводородной кислоты разбавленной Р и тяжелых металлов, концентрация которых не должна превышать нижеуказанные:
As не более 0,005 ppm.
Cd не более 0,003 ppm.
Си не более 0,003 ppm.
Fe не более 0,05 ppm.
Hg не более 0,005 ppm.
Ni не более 0,004 ppm.
Pb не более 0,001 ppm.
Zn не более 0,005 ppm.
2-Хл ор-2-дезокси-О-гл юкоза. C6Hi 1СЮ5. г 198,6). [14685-79-1].
Кристаллы белого или почти белого цвета. Очень гигроскопичный порошок. Растворим в воде и диметилсульфоксиде, практически не растворим в 96 % этаноле.
2-Хлор-7У-(2,6-диметилфенил)ацетамид. Ci0H12C1NO. г 197,7). [1131-01-7].
3-Хлор-2-метиланилип. C7H8C1N. г 141,6). [87-60-5]. 6-Хлор-2-толуидин.
Не смешивается с водой, мало растворим в этаноле безводном.
й?20 около 1,171.
Пд° около 1,587.
Температура кипения около 115 °C.
Температура плавления около 2 °C.
2-Хлорникотиновая кислота. C6H4CINO2. г 157,6). [2942-59-8]. 2-Хлорпиридин-З-карбоновая кислота.
Порошок белого или почти белого цвета. Температура плавления около 177 °C.
Содержит не менее 95 % C6H4C1NO2.
2-Хлор-4-нитроанилин. C6H5CIN2O2. г 172,6). [121-87-9].
Кристаллический порошок желтого цвета. Легко растворим в метаноле.
Температура плавления около 107 °C.
Хранят в защищенном от света месте.
2-Хлор-5-нитробензойная      кислота.
C7H4CINO4. г 201,6). [2516-96-3].
Температура плавления от 165 °C до 168 °C.
Хлорогеновая кислота. С16Н18О9. г 354,3). [327-97-9].      (15,37?,47?,57?)-3-[(3,4-Дигидрокси-
циннамоил)окси]-1,4,5-три-гидрокси-циклогек- санкарбоновая кислота.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Легко растворима в кипящей воде, ацетоне и 96 % этаноле.
t/д5 около -35,2.
Температура плавления около 208 °C.
Хроматография. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Сухой экстракт листьев бела- донны, стандартизованный в условиях, описанных в Идентификации А; на хроматограмме должно обнаруживаться только одно пятно.
Хлорогеновая кислота, используемая для жидкостной хромотографии, должна дополнительно выдерживать следующие испытание.

Сандық анықтау. Анықтауды Артишок жапырақтары жеке фармакопеялық құжатындағы нұсқаулықтарға сәйкес сұйық хроматография (2.1.2.28) әдісімен жүргізеді.
Құрамы кемінде 97,0 % болуы тиіс.
Хлороформ. СНСl3. (Mr 119,4). [67-66-3]. Трихлорметан.
Мөлдір түссіз сұйықтық. Суда аз ериді, 96 % этанолмен араласады.
d 2020 1,475-тен 1,481-ге дейін.
Қайнау температурасы шамамен 60 °С.
Этанол. 0,4 % (м/м) бастап 1,0 % (м/м) дейін.
Қышқылдандырылған хлороформ.
100 мл Р хлороформға 10 мл Р хлорлы сутегі қышқылын қосады, сілкіп шайқайды, тұндырады және 2 қабатқа бөледі.
Этанол қосылмаған хлороформ.
200 мл Р хлороформды Р сумен жуады, әрқайсысы 100 мл төрт бөлікте сілкіп шайқайды. 24 сағат бойы 20 г Р сусыз натрий сульфатымен кептіреді. Сүзіндіні бастапқы 20 мл айдауды шығарып тастай отырып, 10 г Р сусыз натрий сульфатынан өткізеді.
Тікелей пайдаланар алдында дайындайды.
Амиленмен тұрақтандырылған хлороформ. CHCl3. (Mr 119,4).
Мөлдір түссіз сұйықтық. Суда аз ериді, 96 % этанолмен араласады.
Су. Кемінде 0,05 %.
Буландырудан кейінгі қалдық. Кемінде 0,001 %.
Mинималды өткізуі (2.1.2.24). Өтемақылық сұйықтық ретінде Р суды пайдалана отырып анықтайды:
255 нм толқын ұзындығында кемінде 50 %,
260 нм толқын ұзындығында кемінде 80 %,
300 нм толқын ұзындығында кемінде 98 %.
Сандық анықтау. Кемінде 99,8 % CHCl3.
Анықтауды газды хроматография әдісімен жүргізеді.
Хлорплатина қышқылы. H2Cl6Pt•6H2O. (Mr 517,9). [18497-13-7]. Гексахлорплатина(IV) қышқылы гексагидраты.
Кемінде 37,0 % (м/м) платинаны (Аг 195,1) қамтиды.
Қоңыр-қызыл түсті кристалдар немесе кристал масса. Суда өте жеңіл ериді, 96 % этанолда ериді.
Сандық анықтау. 0,200 г хлорплатина қышқылын тұрақты массаға дейін 900 ± 50 °С температурада қыздырады және қалдықты (платинаны) өлшейді.
Жарық түспейтін жерде сақталады.
3-Хлорпропан-1,2-диол. C3H7CIO2. (Mr 110,5). [96-24-2].
Түссіз сұйықтық. Суда, 96 % этанолда ериді.
d 2020 шамамен 1,322.
n D20 шамамен 1,480.
Қайнау температурасы шамамен 213 °С.
5-Хлорсалицил қышқылы. C7H5CIO3. (Mr 172,6). [321-14-2].
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ. Метанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 173 °С.
Хлортиазид. C7H6ClN3O4S2. (Mr 295,7). [58-94-6]. 6-Хлор-2Н-1,2,4-бензотиадизин-7-сульфонамид-1,1-диоксид.
Кемінде 98,0 % C7H6ClN3O4S2 қамтиды.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ. Суда өте аз ериді, ацетонда орташа ериді, 96 % этанолда аз ериді, сілтілі металдар гидроксидтерінің сұйылтылған ерітінділерінде ериді.

Количественное определение. Определение проводят методом жидкостной хроматографии (2.1.2.28) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Листья артишока.
Содержание должно быть не менее 97,0 % Хлороформ. СНС13. г 119,4). [67-66-3].
Трихлорметан.
Прозрачная бесцветная жидкость. Мало растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
от 1,475 до 1,481.
Температура кипения около 60 °C. Этанол. От 0,4 % (м/м) до 1,0 % (м/м).
Хлороформ подкисленный.
К 100 мл хлороформа Р прибавляют 10 мл хлороводородной кислотыР, встряхивают, отстаивают и разделяют 2 слоя.
Хлороформ, свободный от этанола.
200 мл хлороформа Р промывают водой Р, встряхивая с четырьмя порциями по 100 мл. Сушат над 20 г натрия сульфата безводного Р в течение 24 ч. Фильтрат перегоняют над 10 г натрия сульфата безводного Р, отбрасывая первые 20 мл отгона.
Готовят непосредственно перед использованием.
Хлороформ, стабилизированный амиленом. СНС13. г 119,4).
Прозрачная бесцветная жидкость. Мало растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
Вода. Не более 0,05 %.
Остаток после выпаривания. Не более 0,001 %.
Минимальное пропускание (2.1.2.24). Определяют, используя в качестве компенсационной жидкости воду Р:
не менее 50 % при длине волны 255 нм, не менее 80 % при длине волны 260 нм, не менее 98 % при длине волны 300 нм. Количественное определение. Не менее 99,8 % СНС13.
Определение проводят методом газовой хроматографии.
Хлорплатиновая кислота. H2C16Pt-6H2O. г 517,9). [18497-13-7]. Гексахлорплатино- вой(ГУ) кислоты гексагидрат.
Содержит не менее 37,0 % (м/м) платины (А 195,1).
Кристаллы или кристаллическая масса коричневато-красного цвета. Очень легко растворима в воде, растворима в 96 % этаноле.
Количественное определение. 0,200 г кислоты хлорплатиновой прокаливают при температуре 900 ± 50 °C до постоянной массы и взвешивают остаток (платины).
Хранят в защищенном от света месте.
3-Хлорпропан-1,2-диол. C3H7CIO2. г 110,5). [96-24-2].
Бесцветная жидкость. Растворим в воде, 96 % этаноле.
с?2о около 1,322.
Ид° около 1,480.
Температура кипения около 213 °C.
5-Хлорсалициловая кислота. C7H5CIO3. г 172,6). [321-14-2].
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Растворима в метаноле.
Температура плавления около 173 °C.
Хлоргиазид. C7H6CIN3O4S2. г 295,7). [58-94-6].      6-Хлор-277-1,2,4-бензотиади-зин-
7-сульфонамид-1,1 -диоксид.
Содержит не менее 98,0 % C7H6C1N3O4S2.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Очень мало растворим в воде, умеренно растворим в ацетоне, мало растворим в 96 % этаноле, растворим в разбавленных растворах гидроксидов щелочных металлов.

Хлортриметилсилан. C3H9ClSi. (Mr 108,6). [75-77-4].
Ауада түтейтін мөлдір түссіз сұйықтық.
d 2020 шамамен 0,86.
n D20 шамамен 1,388.
Қайнау температурасы шамамен 57 °С.
Хлорлы сірке қышқылы. C2H3CIO2. (Mr 94,5). [79-11-8].
Ауада балқитын түссіз немесе ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристалдар. Суда өте жеңіл ериді, 96 % этанолда ериді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Хлорфенол. C6H5ClO. (Mr 128,6). [106-48-9]. 4-Хлорфенол.
Түссіз немесе түссіз күйге ұқсас кристалдар. Суда аз ериді, 96 % этанолда және сілтілі металдар гидроксидтері ерітінділерінде өте жеңіл ериді.
Балқу температурасы шамамен 42 °С.
2-Хлорэтанол. C2H5ClO. (Mr 80,5). [107-07-3.]
Түссіз сұйықтық. 96 % этанолда ериді.
d 2020 шамамен 1,197.
n D20 шамамен 1,442.
Қайнау температурасы шамамен 130 °С.
Балқу температурасы шамамен –89 °С.
2-Хлорэтанол ерітіндісі.
125 мг Р 2-хлорэтанолды Р 2-пропанолда ерітеді және осы еріткішпен ерітінді мөлшерін 50 мл дейін жеткізеді. Алынған 5 мл ерітіндіні Р 2-пропанолмен 50 мл мөлшерге дейін жеткізеді.
Хлорэтиламин гидрохлориді. С2H7Cl2N. (Mr 116,0). [870-24-6]. 2-Хлорэтанамин гидрохлориді.
Балқу температурасы шамамен 145 °С.
(2-Хлорэтил) диэтиламин гидрохлориді. С6H15Cl2N. (Mr 172,1). [869-24-9].
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ. Суда және метанолда өте жеңіл ериді, метиленхлоридта жеңіл ериді, гександа мүлдем ерімейді.
Балқу температурасы шамамен 211 °С.
Холестерин. C27H46O. (Mr 386,7). [57-88-5].
Құрғақ субстанцияға қайта есептегенде кемінде 95,0 % холест-5-ен-3b-ол мен кемінде 97,0 % және 103,0 % артық емес стеролды қамтиды.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ.
Суда мүлдем ерімейді, ацетонда және 96 % этанолда орташа ериді. Жарыққа сезімтал.
Холин хлориді. C5H14ClNO. (Mr 139,6). [67-48-1]. (2-Гидроксиэтил)триметиламмоний хлориді.
Ауада балқитын кристалдар. Суда және 96 % этанолда өте жеңіл ериді.
Хроматография. Анықтауды Суксаметоний хлориді жеке фармакопеялық құжатындағы нұсқаулықтарға сәйкес 5 мкл Р метанолдағы 0,2 г/л ерітіндіні пайдалана отырып жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) өткізеді; хроматограммада тек бір негізгі таңба табылуы тиіс.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Хроматрихлорид гексагидраты. [Cr(H2O)4Cl2]Cl•2H2O. (Mr 266,5). [10060-12-5].
Қанық жасыл түсті кристал ұнтақ, ылғал тартқыш.
Тотықтандырғыштардың әсеріне қорғай отырып, құрғақ орында сақтайды.
Хром(V1) оксиді. CrO3. (Mr 100,0). [1333-82-0]. Хрома(V1) оксиді.
Ауада балқитын қанық қоңыр-қызыл түсті үшкір кристалдар немесе түйіршіктер. Суда өте жеңіл ериді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Хромазурол S. C23H13Cl2Na3O9S. (Mr 605). [1667-99-8]. Тринатрий 5-[(3-карбоксилато-5-метил-4-оксо-циклогекс-2,5-диен-1-илиден) (2,6-дихлор-3-сульфо-натофенил)метил]-2-гидрокси-3-метилбензоат.
Шульц көрсеткіші № 841.
Түсінің индексі (С. I.) № 43825.
Қоңыр-қара түсті ұнтақ. Суда ериді, 96 % этанолда аз ериді.

Хлортриметилсилан. C3H9ClSi. г 108,6). [75-77-4].
Прозрачная бесцветная жидкость, дымящаяся на воздухе.
с?2о около 0,86.
Ид° около 1,388.
Температура кипения около 57 °C.
Хлоруксусная кислота. C2H3CIO2. "94,5). [79-11-8].
Бесцветные или белого, или почти белого цвета кристаллы, расплывающиеся на воздухе. Очень легко растворима в воде, растворима в 96 % этаноле.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Хлорфенол. СбН5СЮ. г 128,6). [106-48-9]. 4-Хлорфенол.
Бесцветные или почти бесцветные кристаллы. Мало растворим в воде, очень легко растворим в 96 % этаноле и растворах гидроксидов щелочных металлов.
Температура плавления около 42 °C.
2-Хлорэтанол. С2Н5СЮ. г 80,5). [107-07-3.] Бесцветная жидкость. Растворим в 96 % этаноле.
<з?2о около 1,197.
Ид° около 1,442.
Температура кипения около 130 °C.
Температура плавления около -89 °C.
2-Хлорэтанола раствор.
125 мг 2-хлорэтанола Р растворяют в 2-пропаноле Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 50 мл. 5 мл полученного раствора доводят 2-пропанолом Р до объема 50 мл.
Хлорэтиламина гидрохлорид. C2H7CI2N. г 116,0). [870-24-6]. 2-Хлорэтанамина гидрохлорид.
Температура плавления около 145 °C.
(2-Хлорэтил) диэтиламина гидрохлорид. C6H15C12N. " 172,1). [869-24-9].
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Очень легко растворим в воде и метаноле, легко растворим в метиленхлориде, практически не растворим в гексане.
Температура плавления около 211 °C.
Холестерин. С27Н46О. г 386,7). [57-88-5].
Содержит не менее 95,0 % холест- 5-ен-Зр-ола и не менее 97,0 % и не более 103,0 % стероловв пересчете на сухую субстанцию.
Белый или почти белый кристаллический порошок.
Практически нерастворим в воде, умеренно растворим в ацетоне и в 96 % этаноле. Чувствителен к свету.
Холина хлорид. C5H14CINO. г 139,6). [67-48-1].
(2-Гидроксиэтил)триметиламмония хлорид.
Кристаллы, расплывающиеся на воздухе. Очень легко растворим в воде и 96 % этаноле.
Хроматография. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Суксаметония хлорид, используя 5 мкл раствора 0,2 г/л в метаноле Р; на хроматограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Хроматрихлорид гексагидрат.
[Сг(Н2О)4С12]С1-2Н2О. "266,5). [10060-12-5].
Кристаллический порошок темно-зеленого цвета, гигроскопичен.
Хранят в сухом месте, защищая от действия окислителей.
Хрома(УТ) оксид. СЮ3. " 100,0). [1333-82-0]. Оксид хрома(У1).
Игольчатые кристаллы или гранулы темного коричневато-красного цвета, расплывающиеся на воздухе. Очень легко растворим в воде.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Хромазурол S. C23Hi3Cl2Na3O9S. г 605). [1667-99-8]. Тринатрия 5-[(3-карбоксилато-- 5-метил-4-оксоциклогекса-2,5-диен-1 -илиден) (2,6-дихлор-3-сульфонатофенил)метил]-2-гид- рокси-3 -метилбензоат.
Показатель Шульца № 841.
Цветной индекс (С. I.) № 43825.
Порошок коричневато-черного цвета. Растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле.

Хром-калий сульфаты. CrK(SO4)2- 12H2O. (Mr 499,4). [7788-99-0]. Хромоды квасцтар.
Күлгін-қызыл немесе қара түсті ірі кристалдар. Суде жеңіл ериді, 96 % этанолда мүлдем ерімейді.
Хромды қоспа.
Р күкірт қышқылындағы Р хром(VI) оксидінің қаныққан ерітіндісі.
Хромды қанық көк. C16H9ClN2Na2O9S2. (Mr 518,8). [1058-92-0]. Динатрий 2-[(5-хлор-2-окси-фенил)азо]-1,8-диоксинафталин-3,6-дисульфонат. Хромды қанық көк қышқыл. 13 көк қышқыл.
Қанық-қоңыр немесе қара түсті ұнтақ. Суде жеңіл ериді.
Хромды қанық көк индикаторлық қоспасы.
0,25 г Р хромды қанық көк пен 25 г Р натрий хлоридін үккіште ұнтақтайды және араластырады.
Хромды қанық көк ерітінді.
0,5 г Р хромды қанық көкті 10 мл Р рН 10,0 аммиак буферлік ерітіндісімен ерітеді және 95 % (об/об) этанолмен 100 мл мөлшерге дейін жеткізеді.
Сақтау мерзімі 1 ай.
Хромотроп IIB. C16H9N3Na2O10S2. (Mr 513,4). [548-80-1]. Динатрий 4,5-дигидрокси-3-(4-нитрофе-нилазо)нафталин -2,7-дисульфонат.
Шульц көрсеткіші № 67.
Түсінің индексі (С. I.) № 16575.
Қызыл-қоңыр түсті ұнтақ. Суда сары-қызыл түсті ерітінді қалыптастыра отырып ериді, 96 % этанолда мүлдем ерімейді.
Хромотроп II B ерітіндісі.
Р күкірт қышқылындағы 0,05 г/л ерітінді.
Хромотроп қышқылының натрий тұзы.
C10H6Na2О8S2•2H2О. (Mr 400,3). [5808-22-0]. Динатрий 4,5-дигидроксинафталин-2,7-дисульфонат дигидраты. Динатрий 1,8-дигидрокси-нафталин-3,6-дисульфонат дигидраты.
Шульц көрсеткіші № 1136.
Сарғыш ақ түсті ұнтақ. Суда ериді, 96 % этанолда мүлдем ерімейді.
Р1 хромогенді субстраты.
N-a-бензилоксикарбонил-D-аргинил-L-глицил-L-аргинин-4-нитроанилид дигидрохлоридін Р суда 0.003 М ерітінді алынғанға дейін ерітеді. Пайдалану алдында трис(гидроксиметил)аминометана эдетат pH 8,4 Р буферлік ерітіндісімен 0,0005 М ерітінді алынғанға дейін ерітеді.
Р2 хромогенді субстраты.
D-фенилаланил-L-пипеколил-L-аргинин-4-нитроанилид дигидрохлоридін Р суда 0,003 М ерітінді алғанға дейін ерітеді. Пайдалану алдында трис(гидроксиметил)аминометана эдетат pH 8,4 Р буферлік ерітіндісімен 0,0005 М ерітінді алынғанға дейін ерітеді.
Цезий хлориді. CsCl. (Mr 168,4). [7647-17-8]. Цезий хлориді.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас ұнтақ. Суда өте жеңіл ериді, метанолда жеңіл ериді, ацетонда мүлдем ерімейді.
Хроматографияға арналған целлюлоза. [9004-34-6].
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас бөлшектері 30 мкм аз ұсақ біртекті ұнтақ.
Жұқа қабатты дайындау. 15 г-ын 100 мл Р суда суспензиялайды және 60 с бойы электр араластырғышта гомогендейді. Мұқият тазартылған пластинаға 0,1 мм қалыңдықтағы қабатты жағуға арналған аспапты пайдалана отырып жағады. Ауада кептіреді.
Р1 Хроматографияға арналған целлюлоза.
Микрокристал целлюлоза.

Хрома-калия сульфат. CrK(SO4)2- 12Н2О. г 499,4). [7788-99-0]. Хромовые квасцы.
Крупные кристаллы фиолетово-красного или черного цвета. Легко растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Хромовая смесь.
Насыщенный раствор хрома(УГ) оксида Р в серной кислоте Р.
Хромовый темно-синий. Ci6H9ClN2Na2C>9S2. г 518,8). [1058-92-0]. Динатрия 2-[(5-хлор- 2-оксифенил)азо]-1,8-диоксинафталин-3,6-ди- сульфонат. Кислотный хромовый темно-синий. Кислотный синий 13.
Темно-коричневый или черный порошок. Легко растворим в воде.
Хромового темно-синего индикаторная смесь.
0,25 г хромового темно-синего Р и 25 г натрия хлорида Р растирают в ступке и перемешивают.
Хромового темно-синего раствор.
0,5 г хромового темно-синего Р растворяют в 10 мл аммиачного буферного раствора с pH 10,0 Р и доводят 95 % (об/об) этанолом до объема 100 мл.
Срок хранения 1 мес.
Хромотроп ПВ. Ci6H9N3 Na2OioS2. (Mr 513,4). [548-80-1]. Динатрия 4,5-дигидрок- си-3 -(4-нитрофенилазо)нафталин -2,7-дисульфонат.
Показатель Шульца № 67.
Цветной индекс (С. I.) № 16575.
Порошок красновато-коричневого цвета. Растворим в воде с образованием желтовато-красного раствора, практически не растворим в 96 % этаноле.
Хромотропа IIВ раствор.
Раствор 0,05 г/л в серной кислоте Р.
Хромотроповой кислоты натриевая соль. CioH6Na208S2-2H20. (М 400,3). [5808-22-0]. Динатрия 4,5-дигидроксинафталин-2,7-дисульфо- ната дигидрат. Динатрия 1,8-дигидрокси-нафта- лин-3,6-дисульфоната дигидрат.
Показатель Шульца № 1136.
Порошок желтовато-белого цвета. Растворима в воде, практически не растворима в 96 % этаноле.
Хромогенный субстрат Р1.
1М-а-бензилоксикарбонил-П-аргинил-Ь-гли-цил--аргинин-4-нитроанилида дигидрохлорид растворяют в воде Р до получения 0.003 М раствора. Перед использованием разводят буферным раствором трис(гидроксиметил)аминоме- тана эдетат с pH 8,4 Р до получения 0,0005 М раствора.
Хромогенный субстрат Р2.
D-фенил аланил-Ь-пипеколил-Ь-аргинин- 4-нитроанилида дигидрохлорид растворяют в воде Р до получения 0,003 М раствора. Перед использованием разводят буферным раствором трис(гидроксиметил)аминометана эдетат с pH 8,4 Р до получения 0,0005 М раствора.
Цезия хлорид. CsCl. г 168,4). [7647-17-8]. Хлорид цезия.
Порошок белого или почти белого цвета. Очень легко растворим в воде, легко растворим в метаноле, практически не растворим в ацетоне.
Целлюлоза для хроматографии. [9004-34-6].
Мелкий гомогенный порошок белого или почти белого цвета со средним размером частиц менее 30 мкм.
Приготовление тонкого слоя. 15 г суспендируют в 100 мл воды Р и гомогенизируют на электромешалке в течение 60 с. Тщательно очищенные пластины покрывают слоем толщиной 0,1 мм, используя прибор для нанесения. Сушат на воздухе.
Целлюлоза для хроматографии Р1.
Микрокристаллическая целлюлоза.

Жұқа қабатты дайындау. 25 г целлюлозаны 90 мл Р суда суспензиялайды және 60 с бойы электр араластырғышта гомогендейді. Мұқият тазартылған пластинаға 0,1 мм қалыңдықтағы қабатты жағуға арналған аспапты пайдалана отырып жағады. Ауада кептіреді.
F254 хроматографияға арналған целлюлоза.
F254 микрокристал целлюлоза. 254 нм толқын ұзындығында максималды қарқындылықта флуоресценттік индикаторды қамтитын ақ түсті немесе ақ түске ұқсас бөлшектерінің орташа көлемі 30 мкм аз жұқа ылғал тартқыш ұнтақ.
Жұқа қабатты дайындау. 100 мл Р суда 25 г суспензиялайды және 60 с бойы электр араластырғышта гомогендейді. Мұқият тазартылған пластинаға 0,1 мм қалыңдықтағы қабатты жағуға арналған аспапты пайдалана отырып жағады. Ауада кептіреді.
Церий нитраты. Ce(NО3)3•6H20. (Mr 434,3). [10294-41-4]. Тринитрат церий гексагидраты.
Түссіз және шамалы сары түс аралығындағы кристал ұнтақ. Суда және 96 % этанолда жеңіл ериді.
Церий сульфаты. Се(SO4)2•4Н2О. (Mr 404,3). [10294-42-5]. Церий(IV) тетрагидрат сульфаты.
Сары немесе қызыл сары-сары түсті кристал ұнтақ немесе кристалдар. Суда өте аз ериді, сұйылтылған қышқылдарда баяу ериді.
Цетилтриметиламмоний бромиді. C19H42BrN. (Mr 364,5). [57-09-0]. Цетримоний бромиді. N-Гексадецил-N,N,N-триметиламмоний бромиді.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ. Суда ериді, 96 % этанолда жеңіл ериді.
Балқу температурасы шамамен 240 °С.
Цетримид. [8044-71-1].
Триметилтетрадециламмоний бромидінен тұрады және додецил- және гексадецилтриметилам-моний бромидінің аздаған мөлшерін қамтуы мүмкін.
Құрғақ субстанцияға қайта есептегенде кемінде 96,0 % және 101,0 % артық емес C17H38BrN (Mr 336,4) ретінде есептелген алкилтриметиламмоний бромидтерін қамтиды.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас көлемді, сусымалы ұнтақ.
Суда және спиртте жеңіл ериді.
Цетил спирті. С16Н34О. (Mr 242,4). [36653-82-4]. Гексадекан-1-ол.
Кемінде 95,0 % С16Н34О қамтиды.
Балқу температурасы шамамен 48 °С.
Цианобромид ерітіндісі. [506-68-3].
Р бромды суға салқындаған кезде сары түсі өзгергенге дейін 0,1 M аммоний тиоцианат ерітіндісін тамшылатып қосады.
Тікелей пайдалану алдында дайындайды.
Цианогуанидин. C2H4N4. (Mr 84,1). [461-58-5]. Дициандиамид. 1-Цианогуанидин.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ. Суда және 96 % этанолда орташа ериді, метиленхлоридте мүлдем ерімейді.
Балқу температурасы шамамен 210 °С.
Цианокобаламин. С63H88CoN14O14Р. (Mr 1355). [68-19-9]. (-(5,6-Диметилбензимидазол-1-ил)кобамид цианиді.
Құрғақ субстанцияға қайта есептегенде кемінде 96,0 % және 102,0 % артық емес С63H88CoN14O14Р қамтиды. Ферментация арқылы алынады.
Қанық қызыл түсті кристал ұнтақ немесе қанық қызыл түсті кристалдар.
Суда және 96 % этанолда орташа ериді, ацетонда мүлдем ерімейді. Өте ылғал тартқыш сусыз субстанция.
Цианды сірке қышқылы. C3H32. (Mr 85,1). [372-09-8].
Ақ түсті немесе сарғыш ақ түсті ылғал тартқыш кристалдар. Суда жақсы ериді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Циклогексан. С6Н12. (Mr 84,2). [110-82-7].
Мөлдір түссіз тұтанғыш сұйықтық. Суда мүлдем ерімейді, органикалық еріткіштермен араласады.
d 2020 шамамен 0,78.

Приготовление тонкого слоя. 25 г целлюлозы суспендируют в 90 мл воды Р и гомогенизируют на электромешалке в течение 60 с. Тщательно очищенные пластины покрывают слоем толщиной 0,1 мм, используя прибор для нанесения. Сушат на воздухе.
Целлюлоза для хроматографии F254.
Микрокристаллическая целлюлоза F254. Тонкий гомогенный порошок белого или почти белого цвета со средним размером частиц менее 30 мкм, содержащий флуоресцентный индикатор с максимальной интенсивностью при длине волны 254 нм.
Приготовление тонкого слоя. 25 г суспендируют в 100 мл воды Р и гомогенизируют на электромешалке в течение 60 с. Тщательно очищенные пластины покрывают слоем толщиной 0,1 мм, используя прибор для нанесения. Сушат на воздухе.
Церия нитрат. Ce(NO3)3-6H2O. г 434,3). [10294-41-4]. Тринитрата церия гексагидрат.
Кристаллический порошок от бесцветного до слабо жҰлтого цвета. Легко растворим в воде и 96 % этаноле.
Церия сульфат. Ce(SO4)2-4H2O. г 404,3). [10294-42-5]. Сульфата церия(ГУ) тетрагидрат.
Кристаллический порошок или кристаллы желтого или оранжево-желтого цвета. Очень мало растворим в воде, медленно растворим в разбавленных кислотах.
Цетилтриметиламмония бромид. CigH^BrN. г 364,5). [57-09-0]. Цетримония бромид. У-Гексадецил-У,У,У-триметиламмония бромид.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления около 240 °C.
Цетримид. [8044-71-1].
Состоит из триметилтетрадециламмония бромида и может содержать незначительные количества додецил- и гексадецилтриметиламмо- ния бромиды.
Содержит не менее 96,0 % и не более 101,0 % алкилтриметиламмония бромидов, рассчитанных как Ci7H3gBrN Т 336,4) в пересчете на сухую субстанцию.
Белый или почти белый, объемный, сыпучий порошок.
Легко растворим в воде и в спирте.
Цетиловый спирт. С]бН34О. г 242,4). [36653-82-4]. Гексадекан-1-ол.
Содержит не менее 95,0 % Ci6H34O.
Температура плавления около 48 °C.
Цианобромида раствор. [506-68-3].
К бромной воде Р прибавляют по каплям при охлаждении 0,1 Мраствор аммония тиоцианата до исчезновения желтой окраски.
Готовят непосредственно перед использованием.
Цианогуанидин. C2H4N4. г 84,1). [461-58-5]. Дициандиамид.
1 -Цианогуанидин.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Умеренно растворим в воде и 96 % этаноле, практически не растворим в ме- тиленхлориде.
Температура плавления около 210 °C.
Цианокобаламин. C63l Ig8CoN14Oi4P- г 1355). [68-19-9]. (-(5,6-Диметилбензимидазол-1 -ил)ко- бамида цианид.
Содержит не менее 96,0 % и не более 102,0 % C63H88CoN]4Oi4P в пересчете на сухую субстанцию. Получен путем ферментации.
Кристаллический порошок темно-красного цвета или темно-красные кристаллы.
Умеренно растворим в воде и 96 % этаноле, практически не растворим в ацетоне. Безводная субстанция очень гигроскопична.
Цианоуксусная кислота. C3H3NO2. г 85,1). [372-09-8].
Гигроскопические кристаллы белого или желтовато-белого цвета. Хорошорастворима в воде.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.
Циклогексан. C6Hi2. г 84,2). [110-82-7].
Прозрачная бесцветная воспламеняющаяся жидкость. Практически не растворим в воде, смешивается с органическими растворителями.

Қайнау температурасы шамамен 80,5 °С.
Спектрофотометрияда пайдаланылатын циклогексан мынадай қосымша сынақтарға төзімді болуы тиіс.
Оптикалық тығыздығын (2.1.2.24) өтемақылық сұйықтық ретінде Р суды пайдалана отырып анықтайды.
220 нм толқын ұзындығында 0,35 артық емес,
235 нм толқын ұзындығында 0,16 артық емес,
240 нм толқын ұзындығында 0,05 артық емес,
250 нм толқын ұзындығында 0,01 артық емес.
Р1 циклогексан.
Р циклогексанға арналған талаптарға және мынадай қосымша талапқа төзімді болуы тиіс.
460 нм толқын ұзындығында (365 нм толқын ұзындығымен жарық шоғымен сәулелендіру кезінде) өлшенген сіңіру қарқындылығы 0,05 М күкірт қышқылы ерітіндісіндегі 0,002 ppm Р хинин ерітіндісін сіңіруден қарқынды болмауы тиіс.
Циклогексиламин. C6H13N. (Mr 99,2). [108-91-8].
Түссіз сұйықтық. Суда ериді, кең таралған еріткіштермен араласады.
n D20 шамамен 1,460.
Қайнау температурасы 134 °С-ден 135 °С-ге дейін.
Циклогексилендинитрилтетра сірке қышқылы. C14H22N2O8,H2O. (Mr 364,4). транс- Циклогексилен-1,2-динитрил-N.N,N',N'-тетра-сірке қышқылы.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ.
Балқу температурасы шамамен 204 °С.
3-Циклогексилпропан қышқылы. С9Н16О2. (Mr 156,2). [701-97-3].
Түссіз сұйықтық.
d 2020 шамамен 0,998.
n D20 шамамен 1,4648.
Қайнау температурасы шамамен 130 °С.
a-Циклодекстрин. С36Н60О30. (Mr 972). [10016-20-3]. Циклогексакис(14)-(а-И-глюкопиранозил). Цикломальтогексаоза. Альфадекс.
b-Циклодекстрин. [C6H10О5]7. (Mr 1135). [7585-39-9].
Циклогептакис-(14)-(a-D-глюкопиранозил) (цикломальтогептаоза или b-циклодекстрин).
Құрғақ субстанцияға қайта есептегенде кемінде 98,0 % және 101,0% артық емес [С6Н10О5]7 қамтиды.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас аморфты немесе кристал ұнтақ.
Суда және пропиленгликолда орташа ериді, сусыз этанолда және метиленхлоридте мүлдем ерімейді.
Модификацияланған хиралды хроматографияға арналған b-циклодекстрин.
Р поли(диметил)(85)(дифенил)(15)силоксандағы 2,3-ди-0-этил-6-0-трет-бутил-диметил-силил-Р-циклодекстриннің 30 % ерітіндісі.
Р1 модификацияланған хиралды хроматографияға арналған b-циклодекстрин.
Р поли(диметил)(85)(дифенил)(15)силоксандағы 2,3-ди-О-ацетил-6-0-трет-бутилсилил-b-циклодекстриннің 30 % ерітіндісі.
n-Цимен. С10Н14. (Mr 134,2). [99-87-6]. 1-Изопропил-4-метилбензол.
Түссіз сұйықтық. Суда мүлдем ерімейді, 96 % этанолда ериді.
d 2020 шамамен 0,858.
n D20 шамамен 1,4895.
Қайнау температурасы 175 °С-ден 178 °С-ге дейін.
Газды хроматографияда пайдаланылатын n-Цимен мынадай сынаққа төзімді болуы тиіс.
Сандық анықтау. Анықтау Бұрыш жалбызының майы жеке фармакопеялық құжатында көрсетілген талаптарда сынақтан өткізілетін ерітінді ретінде n-цименді пайдалана отырып газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізіледі.

Температура кипения около 80,5 °C.
Циклогексан, используемый в спектрофотометрии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Оптическую плотность (2.1.2.24) определяют, используя в качестве компенсационной жидкости воду Р.
Не более 0,35 при длине волны 220 нм, не более 0,16 при длине волны 235 нм, не более 0,05 при длине волны 240 нм, не более 0,01 при длине волны 250 нм.
Циклогексан Pl.
Должен выдерживать требования для циклогексана Р и следующее дополнительное требование.
Интенсивность поглощения, измеренная при длине волны 460 нм (при облучении пучком света с длиной волны 365 нм), не должна быть интенсивнее поглощения раствора 0,002 ppm хинина Ръ0,05 Мрастворе серной кислоты.
Циклогексиламин. C6Hi3N. г 99,2). [108-91-8].
Бесцветная жидкость. Растворим в воде, смешивается с наиболее распространҰнными растворителями.
Пд° около 1,460.
Температура кипения от 134 °C до 135 °C.
Циклогексилендинитрилтетрауксусная кислота. Ci4H22N2O8,H2O. г 364,4). транс- Циклогексилен-1,2-динитрил-А)А^,А'-тетра- уксусная кислота.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета.
Температура плавления около 204 °C.
З-Циклогексилпропановая кислота. CgHi6O2. г 156,2). [701-97-3].
Бесцветная жидкость.
с2о около 0,998.
Ид° около 1,4648.
Температура кипения около 130 °C. а-Циклодекстрин. С36Н6003о. г 972). [10016-20-3]. Циклогексакис( 14)-(а-О-глюкопи- ранозил). Цикломальтогексаоза. Альфадекс.
0-Циклодекстрии. [СвИщС^]?. г 1135). [7585-39-9].
Циклогептакис-( 14)-(а-В-глюкопиранозил) (цикломальтогептаоза или 0-циклодекстрин).
Содержит не менее 98,0 % и не более 101,0% [C6H10O5]7B пересчете на сухую субстанцию.
Аморфный или кристаллический порошок белого или почти белого цвета.
Умеренно растворим в воде и в пропиленг- ликоле, практически нерастворим в этаноле безводном и в метиленхлориде.
0-Циклодекстрин для хиральной хроматографии модифицированный.
30 % раствор 2,3-ди-О-этил-6-О-/ире/и-бу- тилдиметил-силил-0-циклодекстрина в поли(ди- метил)(85)(дифенил) (15)силоксане Р.
0-Циклодекстрин для хиральной хроматографии модифицированный Р1.
30 % раствор 2,3-ди-О-ацетил-6-О-/ире"г- бутилсилил-0-циклодекстрина в поли(диме- тил) (85)(дифенил) (15)силоксане Р.
п-Цимен. СюН14. г 134,2). [99-87-6]. 1-Изо- пропил-4-метилбензол.
Бесцветная жидкость. Практически не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
с?2о около 0,858.
Пд° около 1,4895.
Температура кипения от 175 °C до 178 °C.
п-Цимен, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27)в условиях, указанных в частной фармакопейной статье Масло мяты перечной, используя n-цимен в качестве испытуемого раствора.

Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген n-цименді қамтуы кемінде 96,0 % болуы тиіс.
Цинарин. С25Н24О12. (Mr 516,4). [30964-13-7]. (1a, 3a, 4a, 5b)-1,3-Бис[[3-(3,4-дигидроксифенил)-1-оксо-2-пропенил]-окси]4,5-дигидрокси- циклогексанкарбонды қышқыл.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас, иіссіз аморфты масса.
Цинеол. С10Н18О. (Mr 154,3). [470-82-6]. 1,8-Цинеол. Эвкалиптол. 1,8-Эпокси-n-ментан.
Түссіз сұйықтық. Суда мүлдем ерімейді. Сусыз этанолмен араласады.
d 2020 0,922-ден 0,927-ге дейін.
n D20 1,456-дан 1,459-ға дейін.
Қатаю температурасы (2.1.2.17). 0 °С-ден 1 °С-ге дейін.
Ажыратудың температуралық шектері (2.1.2.11). 174 °С-ден 177 °С-ге дейін.
Фенол. 1 г-ын 20 мл Р суда сілкіп шайқайды. Қабаттар бөлінгеннен кейін 10 мл сулы қабатқа 0,1 мл раствора железа(Ш) хлорида Р1 темір(ІІІ) хлориді ерітіндісін қосады. Ерітінді күлгін түске боялмауы тиіс.
Терпентин майы. 1 г цинеолды 5 мл 90 % Р этанолда (об/об) ерітеді, жаңа дайындалған Р бромды суды тамшылатып қосады. 30 мин бойы өзгермейтін сары түске боялуы үшін 0,5 мл артық емес жұмсалуы тиіс.
Буланудан кейінгі қалдық. 0,05 % артық емес.
10,0 мл-ге 25 мл Р су қосады, суда булайды, қалдықты 100 °С-ден 105 °С-ге дейінгі температурада тұрақты масса алынғанға дейін кептіреді.
Газды хроматографияда қолданылатын цинеол мынадай қосымша сынақтарға төзімді болуы тиіс.
Сандық анықтау. Анықтау Бұрыш жалбызының майы жеке фармакопеялық құжатындағы нұсқаулықтарға сәйкес сынақтан өткізілетін ерітінді ретінде цинеолды пайдалана отырып, газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізіледі.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген цинеолды қамтуы кемінде 98,0 % болуы тиіс.
1,4-Цинеол. С10Н18О. (Mr 154,3). [470-67-7]. 1-Метил-4-(1-метилэтил)-7-оксабицикло[2.2.1] гептан. 1-Изопропил-4-метил-7-оксабицикло[2.2.1]гептан.
Түссіз сұйықтық.
d 420 шамамен 0,900.
n D20 шамамен 1,445.
Қайнау температурасы шамамен 173 °С.
Мырыш. Zn. (Аг 65,4). [7440-66-6].
Құрамында кемінде 99,5 % Zn қамтиды.
Ақ күміс түсті цилиндрлер, түйіршіктер, шарлар немесе көк түсті жылтырақ үгінді.
Күшәла (2.1.4.2, А әдісі). 0,2 ppm артық емес. 5,0 г мырышты 15 мл Р хлорлы сутегі қышқылы мен 25 мл Р су қоспасында ерітеді.
Белсендірілген мырыш.
Цилиндрлер немесе шар түріндегі мырышты конус пішінді колбаға орналастырады, метал толығымен бататындай етіп 50 ppm Р хлорплатина қышқылы ерітіндісінің жеткілікті мөлшерін қосады, 10 мин кейін сумен шаяды, судан ажыратады және дерек кептіреді.
Күшәла. 5 г белсендірілген мырышқа 15 мл Р хлорлы сутегі қышқылын, 25 мл Р су, 0,1 мл Р қалайы(ІІ) хлориді ерітіндісін және 5 мл Р калий йодиді ерітіндісін қосады. Одан әрі күшәла сынағындағы нұсқаулықтарға сәйкес (2.1.4.2, А әдісі) әрекет етеді. Р сынап-бромидті қағаздың түсі өзгермеуі тиіс.
Белсенділігі. Күшәла сынағына пайдаланылған реактивтерді қолданып, сынақты қайталайды, 1 мкг күшәланы қамтитын ерітіндіні қосады. Р сынап-бромидті қағаздың түсі елеулі өзгереді.

Содержание и-цимена, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 96,0 %.
Цинарин. C25H24Oi2. г 516,4). [30964-13-7]. (1а, За, 4а, 50)-1,3-Бис[[3-(3,4-дигидроксифе- нил)-1-оксо-2-пропенил]-окси]4,5-дигидрокси- циклогексанкарбоновая кислота.
Аморфная масса белого или почти белого цвета, без запаха.
Цинеол. CioHigO. г 154,3). [470-82-6]. 1,8-Цинеол. Эвкалиптол. 1,8-Эпокси-и-ментан.
Бесцветная жидкость. Практически не растворим в воде. Смешивается с этанолом безводным.
dот 0,922 до 0,927.
Пр от 1,456 до 1,459.
Температура затвердевания (2.1.2.17). От 0 °C до 1 °C.
Температурные пределы перегонки (2.1.2.11). От 174 °C до 177 °C.
Фенол. 1 г встряхивают с 20 мл воды Р. После разделения слоев к 10 мл водного слоя прибавляют 0,1 мл раствора железа(Ш) хлорида Р1. Раствор не должен окрашиваться в фиолетовый цвет.
Терпентинное масло. 1 г цинеола растворяют в 5 мл 90 % этанола (об/об) Р, по каплям прибавляют свежеприготовленную бромную воду Р. Для получения желтого окрашивания, не исчезающего в течение 30 мин, должно быть израсходовано не более 0,5 мл.
Остаток после выпаривания. Не более 0,05 %.
К 10,0 мл прибавляют 25 мл воды Р, выпаривают на водяной бане, остаток сушат до постоянной массы при температуре от 100 °C до 105 °C.
Цинеол, применяемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии
(2.1.2.27)      в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Масло мяты перечной, используя цинеол в качестве испытуемого раствора.
Содержание цинеола, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 98,0 %.
1,4-Цинеол. СюН18О. г 154,3). [470-67-7]. 1 -Метил-4-(1 -метилэтил)-7-оксабицикло[2.2.1 ] гептан. 1 -Изопропил-4-метил-7-оксабицикло [2.2.1]гептан.
Бесцветная жидкость.
с?4° около 0,900.
Лд° около 1,445.
Температура кипения около 173 °C.
Цинк. Zn. Т 65,4). [7440-66-6].
Содержит не менее 99,5 % Zn.
Цилиндры, гранулы, шарики серебристо-белого цвета или стружка с синим блеском.
Мышьяк (2.1.4.2, метод А). Не более 0,2 ppm. 5,0 г цинка растворяют в смеси 15 мл кислоты хлороводородной Р и 25 мл воды Р.
Цинк активированный.
Цинк в виде цилиндров или шариков помещают в коническую колбу, прибавляют достаточное количество 50 ppm раствора кислоты хлорплатиновой Р, чтобы полностью покрыть металл, через 10 мин металл промывают водой, удаляют воду и тотчас сушат.
Мышьяк. К 5 г цинка активированного прибавляют 15 мл кислоты хлороводородной Р, 25 мл воды. Р, 0,1 мл раствора олова(1Г) хлорида Ри 5 мл раствора калия йодида Р. Далее поступают, в соответствии указаниям в испытании на мышьяк (2.1.4.2, метод А). На ртутно-бро- мидной бумаге Р не должно наблюдаться окрашивания.
Активность. Повторяют испытание на мышьяк, используя те же реактивы, прибавляют раствор, содержащий 1 мкг мышьяка. На ртут- но-бромидной бумаге Р появляется заметное окрашивание.

Мырыш ацетаты. (С2Н3О2)Zn•2Н2О. (Mr 219,5). [5970-45-6]. Мырыш ацетатының дигидраты.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас, ауада аздап иісі шығатын жылтырақ кристалдар. Суда жеңіл ериді, 96 % этанолда ериді. 100 °С температурада кристалданған суды жоғалтады.
d 2020 шамамен 1,735.
Балқу температурасы шамамен 237 °С.
Мырыш ацетаты ерітіндісі.
5,9 г Р мырыш ацетатын 600 мл Р су мен 150 мл Р мұзды сірке қышқылы қоспасында араластыра отырып ерітеді. Араластыру кезінде 150 мл Р концентрацияланған аммиак ерітіндісін қосады, бөлме температурасына дейін салқындатады және Р аммиак рН ерітіндісімен 6,4 мәніне дейін жеткізеді, ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000 мл дейін жеткізеді.
Мырыш оксиді. ZnO. (Mr 81,4). [1314-13-2]. Мырыш оксиді.
Қыздырылған субстанцияға қайта есептегенде кемінде 99,0 % және 100,5 % артық емес ZnO қамтиды.
Қатты бөлшектер қосылмаған ақ түсті немесе ашық сары-ақ түсті жұмсақ аморфты ұнтақ.
Суда және 96 % этанолда мүлдем ерімейді, сұйылтылған минералды қышқылдарда ериді.
Мырыш ұнтағы. Zn. (Аr 65,4). [7440-66-6].
Кемінде 90,0 % Zn (Аr 65,4) қамтиды.
Сұр түсті өте ұсақ ұнтақ. Р сұйылтылған хлорлы сутегі қышқылында ериді.
Мырыш сульфаты. ZnSO4•7H2O. (Mr 287,5). [7446-20-0]. Мырышгептагидрат сульфаты.
Кемінде 99,0 % және 104,0 % ZnSO4•7H2O қамтиды.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ немесе түссіз мөлдір кристалдар. Ауада иістенеді.
Суда өте жеңіл ериді, 96 % этанолда мүлдем ерімейді.
Мырыш хлориді. ZnCl2. (Mr 136,3). [7646-85-7]. Мырыш хлориді.
Кемінде 95,0 % және 100,5 % ZnCl2 қамтиды.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ немесе ақ түсті таяқшалар. Ауада балқып ериді.
Суда өте жеңіл ериді, 96 % этанолда және глицеринде жеңіл ериді.
Құмырсқа қышқылындағы мырыш хлориді ерітіндісі.
20 г Р мырыш хлоридін 80 г Р сусыз құмырсқа қышқылы 850 г/л ерітіндісінде ерітеді.
Мырыш хлоридінің йодталған ерітіндісі.
20 г Р мырыш хлориді мен 6,5 г Р калий йодидін 10,5 мл Р суда ерітеді, 0,5 г Р йод қосады және 15 мин бойы сілкіп шайқайды. Қажет болған жағдайда сүзгіден өткізеді.
Жарық түспейтін жерде сақталады.
Мырыш йодиді және крахмал ерітіндісі.
10 мл Р судағы 2 г мырыш хлориді ерітіндісіне 0.4 г Р ерітілген крахмал қосады және крахмал ерігенге дейін қыздырады. Бөлме температурасына дейін салқындағаннан кейін үгінді түріндегі 0,10 г Р мырышты қамтитын 1,0 мл түссіз ерітінді мен Р судағы 0,2 г Р йод қосады, ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100 мл дейін жеткізеді, сүзгіден өткізеді.
Жарық түспейтін жерде сақталады.
Сезімталдығын сынақтан өткізу. 0,05 мл Р натрий нитраты ерітіндісін Р сумен 50 мл мөлшеріне дейін жеткізеді. Алынған 5 мл ерітіндіге 0,1 мл Р сұйылтылған күкірт қышқылы мен дайындалған 0,05 мл мырыш йодиді мен крахмал ерітіндісін қосып, араластырады; ерітінді көк түске боялады.
Цинхонидин. C19H22N2О. (Mr 294,4). [485-71-2]. (R)-(Хинол-4-ил)[(2S,4S,5R)-5-винилхинуклидин-2-ил]метанол.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ. Суда және петролейн эфирінде өте аз ериді, 96 % этанолда орташа ериді.
a D20 – 105-110 аралығында. Анықтауды 96 % Р этанолдағы 50 г/л ерітіндіні пайдалана отырып жүргізеді.
Ыдырап балқу температурасы шамамен 208 °С.
Жарық түспейтін жерде сақталады.
Цинхонин. C19H22N2O. (Mr 294,4). [118-10-5]. (S)-(Хинол-4-ил)[(2R,4S,5R)-5-винилхинуклидин-2-ил] метанол.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ. Суда өте аз ериді, 96 % этанолда және метанолда орташа ериді.
[a] D20 + 225 және + 230 аралығында. Анықтауды 96 % Р этанолдағы 50 г/л ерітіндіні пайдалана отырып жүргізеді.
Балқу температурасы шамамен 263 °С.
Жарық түспейтін жерде сақталады.

Цинка ацетат. (C2H3O2)Zn-2H2O. г 219,5). [5970-45-6]. Ацетата цинка дигидрат.
Блестящие кристаллы белого или почти белого цвета, слегка выветривающиеся на воздухе. Легко растворим в воде, растворим в 96 % этаноле. При температуре 100 °C теряет кристаллизационную воду.
6^20 около 1,735.
Температура плавления около 237 °C.
Цинка ацетата раствор.
5,9 г цинка ацетата Р растворяют при перемешивании в смеси 600 мл воды Р и 150 мл уксусной кислоты ледяной Р. При перемешивании прибавляют 150 мл раствора аммиака концентрированного Р, охлаждают до комнатной температуры и доводят pH раствором аммиака Р до значения 6,4, доводят объем раствора водой Р до 1000 мл.
Цинка оксид. ZnO. г 81,4). [1314-13-2]. Оксид цинка.
Содержит не менее 99,0 % и не более
100,5      % ZnOe пересчете на прокаленную субстанцию.
Мягкий аморфный порошок белого или слегка желтовато-белого цвета, свободный от твердых частиц.
Практически не растворим в воде и 96 % этаноле, растворяется в разбавленных минеральных кислотах.
Цинка порошок. Zn. (Аг 65,4). [7440-66-6]. Содержит не менее 90,0 % Zn (Аг 65,4). Очень мелкий порошок серого цвета. Растворим в хлороводородной кислоте разбавленной Р.
Цинка сульфат. ZnSO4-7H2O. г 287,5). [7446-20-0]. Сульфата цинкагептагидрат.
Содержит не менее 99,0 % и не более 104,0 % ZnSO4 -7Н2О.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные прозрачные кристаллы. Выветривается на воздухе.
Очень легко растворим в воде, практически не растворим в 96 % этаноле.
Цинка хлорид. ZnCl2. г 136,3). [7646-85-7]. Хлорид цинка.
Содержит не менее 95,0 % и не более
100,5      % ZnCI2.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или белые палочки. Расплывается на воздухе.
Очень легко растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле и глицерине.
Цинка хлорида раствор в кислоте муравьиной.
20 г цинка хлорида Р растворяют в 80 г раствора 850 г/л кислоты муравьиной безводной Р.
Цинка хлорида раствор йодированный.
20 г цинка хлорида Р и 6,5 г калия йодида Р растворяют в 10,5 мл воды Р, прибавляют 0,5 г йода Р и встряхивают в течение 15 мин. При необходимости фильтруют.
Хранят в защищенном от света месте.
Цинка йодида и крахмала раствор.
К раствору 2 г цинка хлорида Р в 10 мл воды Р прибавляют 0.4 г крахмала растворимого Ри нагревают до растворения крахмала. После охлаждения до комнатной температуры прибавляют 1,0 мл бесцветного раствора, содержащего 0,10 г цинка Р в виде опилок и 0,2 г йода Р в воде Р, доводят объем раствора водой Р до 100 мл, фильтруют.
Хранят в защищенном от света месте.
Испытание на чувствительность. 0,05 мл растворанатрия нитрита Р доводят водой Р до объема 50 мл. К 5 мл полученного раствора прибавляют 0,1 мл серной кислоты разбавленной Р и 0,05 мл приготовленного раствора цинка йодида и крахмала и смешивают; раствор окрашивается в синий цвет.
Цинхонидин. C19H22N2O. г 294,4). [485-71-2].(7)-(Хинол-4-ил)[(25,45,57)-5-ви-
нилхинуклидин-2-ил]метанол.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Очень мало растворим в воде и петролейном эфире, умеренно растворим в 96 % этаноле.
[а]д от -105 до -ПО. Определение проводят, используя раствор 50 г/л в 96 % этаноле Р.
Температура плавления около 208 °C с разложением.
Хранят в защищенном от света месте.
Цинхонин. C19H22N2O. (М 294,4). [118-10-5]. (5)-(Хинол-4-ил)[(27?,45',57г)-5-винилхинукли- дин-2-ил]метанол.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Очень мало растворим в воде, умеренно растворим в 96 % этаноле и метаноле.
[а]д от + 225 до + 230. Определение проводят, используя раствор 50 г/л в 96% этаноле Р.
Температура плавления около 263 °C.
Хранят в защищенном от света месте.

Цирконил нитраты. Шамамен ZrO(NO3)2•2H2O формуласына сәйкес келетін негізгі тұз. [14985-18-3].
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ немесе кристалдар. Ылғал тартқыш, суда ериді. Сулы ерітіндісі мөлдір немесе аздап опалесцирленеді.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Цирконил нитраты ерітіндісі.
Р су – Р хлорлы сутегі қышқылы (40:60) еріткіштері қоспасындағы 1 г/л ерітінді.
Цирконил хлориді. Шамамен ZrCl2O•8H2O формуласына сәйкес келетін негізгі тұз. [15461-27-5].
Кемінде 96,0 % ZrCl2O•8H2O қамтиды.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ немесе кристалдар. Суда және 96 % этанолда жеңіл ериді.
Сандық анықтау. 0,600 г-ын 5 мл Р азот қышқылы және 50 мл Р су қосында ерітеді, 50,0 мл күміс нитраты 0,1 M ерітіндісін, 3 мл Р дибутилфталат ерітіндісін қосады, шайқап араластырады және индикатор ретінде 2 мл Р2 темір(ІІІ) аммонийі ерітіндісін пайдалана отырып, қызыл-сары түске боялғанға дейін аммоний тиоцианат 0,1 M ерітіндісімен титрлейді.
1 мл күміс нитраты 0,1 M ерітіндісі 16,11 мг ZrCl2O•8H2O сәйкес келеді.
L-Цистеин. C3H7NO2S. (Mr 121,1). [52-90-4].
Ұнтақ. Суда, 96 % этанолда және сірке қышқылында жеңіл ериді, ацетонда мүлдем ерімейді.
Цистеин гидрохлориді. C3H8ClNO2S•H2O. (Mr 175,6). [7048-04-6]. (2R)-2-Амино-3-сульфанилпропан қышқылы гидрохлориді моногидраты.
Құрғақ субстанцияға қайта есептегенде кемінде 98,5 % және 101,0 % артық емес C3H8ClNO2S•H2O қамтиды.
Ақуыздар ферментациясы немесе гидролизі өнімі.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда жеңіл ериді, 96 % этанолда аз ериді.
L-Цистин. C6H12N2O4S2. (Mr 240,3). [56-89-3].
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ. Суда және 96 % этанолда мүлдем ерімейді, сілтілі металдар гидроксидтерінің сұйылтылған ерітінділерінде ериді.
[a] D20 – 218-ден – 224-ке дейін. Анықтауды 1 М хлорлы сутегі қышқылында жүргізеді.
Ыдырап балқу температурасы 250 °С.
Цитраль. С10Н16О. (Mr 152,2). [5392-40-5].
(2Е) және (2Z)-3,7-Диметилокта-2,6-диенал қоспасы.
Ашық сары түсті сұйықтық. Суда мүлдем ерімейді, 96 % этанолмен және глицеринмен араласады.
Хроматография. Анықтауды жұқа қабат ретінде Р GF254 силикагельді пайдалана отырып жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) жүргізеді. Хроматографиялық пластинкаға 10 мкл Р толуолдағы 1 г/л ерітіндісін жағады. Р этилацетат - Р толуол (15:85) еріткіштері жүйесін пайдалана отырып хроматографиялайды. Еріткіштер шебі 15 см өткеннен кейін пластинканы камерадан шығарып алып, ауада кептіреді. 254 нм толқын ұзындығында УК-жарықта қарайды. Алынған хроматограммада тек бір ғана негізгі таңба пайда болуы тиіс.
Газды хроматографияда пайдаланылатын цитраль мынадай қосымша сынақтарға төзімді болуы тиіс.

Цирконила нитрат. Основная соль, соответствующая примерно формуле ZrO(NO3)2'2H2O. [14985-18-3].
Кристаллический порошок или кристаллы белого или почти белого цвета. Гигроскопичен, растворим в воде. Водный раствор прозрачный или слегка опалесцирующий.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере. Цирконила нитрата раствор.
Раствор 1 г/л в смеси растворителей вода Р - хлороводородная кислота Р (40:60). Цирконила хлорид. Основная соль, соответствующая примерно формуле ZrCl2O-8H2O. [15461-27-5].
Содержит не менее 96,0 % ZrCl2O-8H2O.
Кристаллический порошок или кристаллы белого или почти белого цвета. Легко растворим в воде и 96 % этаноле.
Количественное определение. 0,600 г растворяют в смеси 5 мл азотной кислоты Р и 50 мл воды Р, прибавляют 50,0 мл 0,1 М раствора серебра нитрата, 3 мл раствора дибутилфталата Р, взбалтывают и титруют 0,1 М раствором аммония тиоцианата до красновато-желтого окрашивания, используя в качестве индикатора 2 мл раствора железа(ПГ) аммония сульфата Р2.
1 мл 0,7 Мраствора серебра нитрата соответствует 16,11 мг ZrCl2O-8H2O.
L-Цистеин. C3H7NO2S. (Mr 121,1). [52-90-4].
Порошок. Легко растворим в воде, 96 % этаноле и уксусной кислоте, практически не растворим в ацетоне.
Цистеина гидрохлорид. C3H8C1NO2SH2O. г 175,6). [7048-04-6]. (27?)-2-Амино-3-сульфанилпропановой кислоты гидрохлорида моногидрат.
Содержит не менее 98,5 % и не более 101,0 % C3H8C1NO2S-H2Ob пересчете на сухую субстанцию.
Продукт ферментации или гидролиза белков.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Легко растворим в воде, мало растворим в 96 % этаноле.
L-Цистин. C6H12N2O4S2. г 240,3). [56-89-3].
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Практически не растворим в воде и 96 % этаноле, растворяется в разбавленных растворах гидроксидов щелочных металлов.
[а]д° от - 218 до - 224. Определение проводят в 1 М хлороводородной кислоте.
Температура плавления 250 °C с разложением.
Цитраль. СюН16О. г 152,2). [5392-40-5].
Смесь (2Е) и (27)-3,7-Диметилокта-2,6-дие-наля.
Жидкость светло-желтого цвета. Практически не растворима в воде, смешивается с 96 % этанолом и глицерином.
Хроматография. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26), используя в качестве тонкого слоя силикагель GF254 Р- На хроматографическую пластинку наносят 10 мкл раствора 1 г/л в толуоле Р. Хроматографируют, используя систему растворителей этилацетат Р — толуол Р (15:85). Когда фронт растворителей пройдет 15 см, пластинку вынимают из камеры и сушат на воздухе. Просматривают в УФ-свете при длине волны 254 нм. На полученной хроматограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Цитраль, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.

Сандық анықтау. Анықтауды Цитронелла майы жеке фармакопеялық құжатындағы нұсқаулықтарға сәйкес газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізеді.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген цитральді (нераль + гераниаль) қамтуы кемінде 95,0 % болуы тиіс.
Үй қоянының цитрирленген плазмасы.
12 сағ бойы қоректенбеген үй қоянынан натрий цитраты ерітіндісі мен қан мөлшерінің соңғы арақатынасы 1:9 болатындай етіп Р натрий цитраты 38 г/л ерітіндісінің тиісті мөлшерін қамтитын № 1 инелі пластик шприцті пайдалана отырып жүрекішілік пункция қанын алады. 30 мин ішінде 1500g-ден 1800g-ге дейінгі жылдамдықта және 15 °С-ден 20 °С-ге дейінгі температурада центрфугалап, плазманы ажыратады.
0 °С-ден 6 °С-ге дейінгі температурада сақтайды.
Сақтау мерзімі қанны алған сәттен бастап 4 сағ.
Цитронеллаль. С10Н18О. (Mr 154,3). [106-23-0]. 3,7-Диметил-6-октаналь.
Суда өте аз ериді, 96 % этанолда ериді.
d 420 0,848-ден 0,856-ға дейін.
n D20 шамамен 1,446.
Газды хроматографияда пайдаланылатын цитронеллаль мынадай қосымша сынақтарға төзімді болуы тиіс.
Сандық анықтау. Анықтауды Цитронелла майы жеке фармакопеялық құжатындағы нұсқаулықтарға сәйкес газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізеді.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген цитронеллалды қамтуы кемінде 95,0 % болуы тиіс.
Цитронеллилацетат. С12Н22О2. (Mr 198,3). [150-84-5]. 3,7-Диметил-6-октен-1-илацетат.
d 420 0,890.
n D20 шамамен 1,443.
Қайнау температурасы 229 °С.
Газды хроматографияда пайдаланылатын цитронеллилацетат мынадай қосымша сынаққа төзімді болуы тиіс.
Сандық анықтау. Анықтауды Цитронелла майы жеке фармакопеялық құжатындағы нұсқаулықтарға сәйкес газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізеді.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген цитронеллилацетатты қамтуы кемінде 95,0 % болуы тиіс.
Ауа өткізбейтін контейнерде жарық түспейтін орында сақтайды.
Цитронеллол. С10Н20О. (Mr 156,3). [106-22-9].
3,7-Диметилокт-6-ен-1-ол.
Түссіз мөлдір сұйықтық. Суда мүлде ерімейді, 96 % этанолмен араласады.
d 420 0,857.
n D20 шамамен 1,456.
Қайнау температурасы 220 °С-ден 222 °С-ге дейін.
Газды хроматографияда пайдаланылатын цитронеллол мынадай қосымша сынаққа төзімді болуы тиіс.
Сандық анықтау. Анықтауды Цитронелла майы жеке фармакопеялық құжатындағы нұсқаулықтарға сәйкес газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізеді.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген цитронеллолды қамтуы кемінде 95,0 % болуы тиіс.
Ауа өткізбейтін контейнерде жарық түспейтін орында сақтайды.
Цитроптен. С11Н10О4. (Mr 206,2). [487-06-9]. Лиметтин. 5,7-Диметокси-2Н-1-бензопиран-2-он.
Үшкір кристалдар. Суда және петролейн эфирінде мүлдем ерімейді, ацетонда және 96 % этанолда жеңіл ериді.
Балқу температурасы шамамен 145 °С.

Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Цитронеллы масло.
Содержаниецитраля (нераль + гераниаль), рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 95,0 %.
Цитрированная плазма кролика.
У кролика, не принимавшего пищу в течение 12 ч, отбирают кровь внутрисердечной пункцией, используя пластиковый шприц с иглой № 1, содержащий соответствующий объем раствора 38 г/л натрия цитрата Р, так, чтобы конечное соотношение объемов раствора натрия цитрата и крови составляло 1:9. Отделяют плазму центрифугированием при ускорении от 1500g до 1800g и температуре от 15 °C до 20 °C в течение 30 мин.
Хранят при температуре от 0 °C до 6 °C.
Срок хранения 4 ч с момента отбора крови.
Цитронеллаль. CioHigO. г 154,3). [106-23-0]. 3,7 - Диметил-6-октаналь.
Очень мало растворим в воде, растворим в 96 % этаноле.
<720 от 0,848 до 0,856.
Ид° около 1,446.
Цитронеллаль, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии
(2.1.2.27)      в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Цитронеллы масло.
Содержаниецитронеллаля, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 95,0 %.
Цитронеллилацетат. Ci2H22O2. г 198,3). [ 150-84-5]. 3,7-Диметил-6-октен-1 -илацетат.
Температура кипения 229 °C.
Цитронеллилацетат, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Цитронеллы масло.
Содержание цитронеллилацетата, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 95,0 %.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере в защищенном от света месте.
Цитронеллол. СюН20О. г 156,3). [106-22-9]. 3,7 - Диметил окт-6-ен-1 -ол.
Бесцветная прозрачная жидкость. Практически не растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
<Z20 0,857.
Ид° около 1,456.
Температура кипения от 220 °C до 222 °C.
Цитронеллол, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Цитронеллы масло.
Содержаниецитронеллола, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 95,0 %.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере в защищенном от света месте.
Цитроптен. СпНюОд. (М-206,2). [487-06-9]. Лиметтин. 5,7-Диметокси-277-1-бензопиран-2-он.
Игольчатые кристаллы. Практически не растворим в воде и петролейном эфире, легко растворим в ацетоне и 96 % этаноле.
Температура плавления около 145 °C.

Хроматография. Анықтауды жұқа қабат ретінде Р GF254 силикагельді пайдалана отырып жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) жүргізеді. Хроматографиялық пластинкаға 10 мкл Р толуолдағы 1 г/л ерітіндісін жағады. Р этилацетат - Р толуол (15:85) еріткіштері жүйесін пайдалана отырып хроматографиялайды. Еріткіштер шебі 15 см өткеннен кейін пластинканы камерадан шығарып алып, ауада кептіреді. 254 нм толқын ұзындығында УК-жарықта қарайды. Алынған хроматограммада тек бір ғана негізгі таңба пайда болуы.
Қымыздық қышқылы. С2Н2О4•2Н2О. (Mr 126,1). [6153-56-6]. Этандикарбон қышқылы дигидраты.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристалдар. Суда ериді, 96 % этанолда жеңіл ериді.
Қымыздық қышқылы мен күкірт қышқылы ерітіндісі.
Р күкірт қышқылы мен Р судың теңдей мөлшеріндегі салқындатылған қоспасындағы 50 г/л Р қымыздық қышқылы ерітіндісі.
Эвгенол. С10Н12О2. (Mr 164,2). [97-53-0].
4-Аллил-2-метоксифенол.
Түссіз немесе күңгірт сары түсті майды сұйықтық, ауа мен жарықтың әсерінен қараяды және неғұрлым тұтқыр болады. Суда мүлдем ерімейді, 96 % этанолмен, майлы және эфир майлармен араласады.
шамамен 1,07.
Қайнау температурасы шамамен 250 °С.
Газды хроматографияда пайдаланылатын эвгенол мынадай қосымша сынаққа төзімді болуы тиіс.
Сандық анықтау. Анықтауды сынақтан өткізілетін ерітінді ретінде эвгенолды пайдалана отырып, Қалампыр майы жеке фармакопеялық құжатындағы нұсқаулықтарға сәйкес газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізеді.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген эвгенолды қамтуы кемінде 98,0 % болуы тиіс.
Жарық түспейтін жерде сақталады.
Эметин дигидрохлориді. C29H42Cl2N2O4•5H2O. (Mr 644).      [316-42-7]. (2S,3R,11bS)-2-[[(1R)-6,7-Диметокси-1,2,3,4-тетрагидроизохинолин-1-ил]метил]-3-этил-9,10-диметокси-1,3,4,6,7,11b- гексагидро-2Н-бензо[а]хинолизин дигидрохлориді.
Эметин гидрохлориді пентагидраты құрғақ субстанцияға қайта есептегенде кемінде 98,0 % және 102,0 % артық емес C29H42Cl2N2O4 қамтуы тиіс.
Ақ немесе аздап сарғыш түсті кристал ұнтақ. Суда және спиртте жеңіл ериді.
Эмодин. С15Н10О5. (Mr 270,2). [518-82-1]. 1,3,8-Тригидрокси-6-метилантрахинон.
Қызылсары-қызыл түсті үшкір кристалдар. Суда мүлдем ерімейді, 96 % этанолда және сілтілі металдар ерітінділерінде ериді.
Хроматография. Анықтауды Рауғаш тамыры жеке фармакопеялық құжатындағы нұсқаулықтарға сәйкес жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) жүргізеді. Хроматограммада тек бір ғана негізгі таңба пайда болуы тиіс.
Эритритол. C4H10O4. (Mr 122,1). [149-32-6]. (2R,3S)-бутан-1,2,3,4-тетрол (мезоэритрит).

Хроматография. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26), используя в качестве тонкого слоя силикагель GF254 Р- На хроматографическую пластинку наносят 10 мкл раствора 1 г/л в толуоле Р. Хроматографируют, используя систему растворителей этилацетат Р - толуол Р (15:85). Когда фронт растворителей пройдет 15 см, пластинку вынимают из камеры и сушат на воздухе. Просматривают в УФ-свете при длине волны 254 нм. На полученной хроматограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Щавелевая кислота. СгНгО^НгО. г 126,1). [6153-56-6]. Этандикарбоновой кислоты дигидрат.
Кристаллы белого или почти белого цвета. Растворима в воде, легко растворима в 96 % этаноле.
Щавелевой кислоты и серной кислоты раствор.
Раствор 50 г/л щавелевой кислоты Р в охлажденной смеси равных объемов серной кислоты Р и воды Р.
Эвгенол. С10Н12О2. г 164,2). [97-53-0].
4-Аллил-2-метоксифенол.
Бесцветная или бледно-желтого цвета маслянистая жидкость, под действием воздуха и света темнеет и становится более вязкой. Практически не растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом, жирными и эфирными маслами.
с?2о около 1,07.
Температура кипения около 250 °C.
Эвгенол, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее дополнительное испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии
(2.1.2.27)      в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Масло гвоздичное, используя эвгенол в качестве испытуемого раствора.
Содержание эвгенола, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 98,0 %.
Хранят в защищенном от света месте.
Эметина дигидрохлорид. C29H42CI2N2O45H2O. г 644).      [316-42-7].(25,37?,llbS)-2-[[(17?)-6,7-Диметокси-1,2,3,4-тетрагидроизохинолин- 1 -ил]метил]-3-этил-9,10-диметокси-1,3,4,6,7,11Ь- гексагидро-2/7-бензо[а]хинолизина дигидрохлорид.
Эметина гидрохлорида пентагидрат содержит не менее 98,0 % и не более 102,0 % C29H42CI2N2O4 в пересчете на сухую субстанцию.
Белый или слегка желтоватый кристаллический порошок. Легко растворим в воде и в спирте.
Эмодин. С15Н10О5. г 270,2). [518-82-1]. 1,3,8-Тригидрокси-6-метилантрахинон.
Игольчатые кристаллы оранжево-красного цвета. Практически не растворим в воде, растворим в 96 % этаноле и растворах гидроксидов щелочных металлов.
Хроматография. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Корень ревеня. На хроматограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Эритритол. С4Н10О4. г 122,1). [149-32-6]. (27?,35)-бутан-1,2,3,4-тетрол (мезоэритрит).

Құрғақ субстанцияға қайта есептегенде кемінде 96,0 % және 102,0 % артық емес C4H10O4 қамтиды.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ немесе сусымалы түйіршіктер.
Суда жеңіл ериді, 96 % этанолда өте аз ериді.
Эрукамид. С22Н43О. (Mr 337,6). [112-84-5]. (Z)-Докоз-13-еноамид.
Сарғыш немесе ақ түсті ұнтақ немесе түйіршіктер. Суда мүлдем ерімейді, метиленхлоридте өте жеңіл ериді, сусыз этанолда ериді.
Балқу температурасы шамамен 70 °С.
Эскулин. С15Н16О9•H2O. (Mr 367,3). [531-75-9]. 6-(b-D-Глюкопиранозилокси)-7-гидрокси-2Н-хромен-2-он.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас ұнтақ немесе түссіз кристалдар. Суда және 96 % этанолда орташа ериді, ыстық суда және ыстық 96 % этанолда жеңіл ериді.
Хроматография. Анықтауды Элеутерококк жеке фармакопеялық құжатындағы нұсқаулықтарға сәйкес жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) жүргізіледі; хроматограммада тек бір ғана негізгі таңба пайда болуы тиіс.
Эстрагол. С10Н12О. (Mr 148,2). [140-67-0]. 1-Метокси-4-проп-2-енилбензол.
Сұйықтық. 96 % этанолмен араласады.
n D20 шамамен 1,52.
Қайнау температурасы шамамен 216 °С.
Газды хроматографияда пайдаланылатын эстрагол мынадай сынаққа төзімді болуы тиіс.
Сандық анықтау. Анықтауды сынақтан өткізілетін ерітінді ретінде эстраголды пайдалана отырып, Анис майы жеке фармакопеялық құжатындағы нұсқаулыққа сәйкес газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізеді.
Ішкі қалыпқа келтіру әдісімен есептелген эстраголды қамтуы кемінде 98,0 % болуы тиіс.
Эстрадиол. С18Н24О2. (Mr 272,4). [50-28-2]. Эстра-1,3,5(10)-триен-3,17b-диол. b-Эстрадиол.
Ауада тұрақты призмалы кристалдар. Суда мүлдем ерімейді, 96 % этанолда жеңіл ериді, ацетонда және диоксанда ериді, өсімдік майларында орташа ериді.
Балқу температурасы 173 °С-ден 179 °С-ге дейін.
17a-Эстрадиол. С18Н24О2. (Mr 272,4). [57-91-0].
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Балқу температурасы 220 °С-ден 223 °С-ге дейін.
Эсцин. [6805-41-0].
Aesculus hippocastanum L тұқымдарынан алынған сапониндер тұқымдас қоспа.
Ақ түсті немесе аздап қызғыш немесе сарғыш түсті өте ұсақ аморфты ұнтақ.
Хроматография. Анықтауды 20 мкл ерітіндіні пайдалана отырып, Сенега тамыры жеке фармакопеялық құжатындағы нұсқаулықтарға сәйкес жұқа қабатты хроматография әдісімен (2.1.2.26) жүргізеді. Хроматограмманы Р анис альдегиді ерітіндісімен бүркіп, қыздырғаннан кейін сынақтан өткізілетін хроматограммада RF шамамен 0,4 негізгі таңба пайда болуы тиіс.

Содержит не менее 96,0 % и не более 102,0 % С4Н10О4 в пересчете на сухую субстанцию.
Белый или почти белый кристаллический порошок или сыпучие гранулы.
Легко растворим в воде, очень мало растворим в 96 % этаноле.
Эрукамид. С22Н43О. г 337,6). [112-84-5]. (7)-Докоз-13-еноамид.
Порошок желтоватого или белого цвета, или гранулы. Практически не растворим в воде, очень легко растворим в метиленхлориде, растворим в этаноле безводном.
Температура плавления около 70 °C.
Эскулин. Ci5Hi6O9-lS Н2О. г 367,3). [531-75-9]. 6-(0-П-Глюкопиранозилокси)-7-гид- рокси-27/-хромен-2-он.
Порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы. Умеренно растворим в воде и 96 % этаноле, легко растворим в горячей воде и горячем 96 % этаноле.
Хроматография. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.7.2.2б)в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Элеутерококк-, на хроматограмме должно обнаруживаться только одно основное пятно.
Эстрагол. СюН12О. г 148,2). [140-67-0]. 1 -Метокси-4-проп-2-енилбензол.
Жидкость. Смешивается с 96 % этанолом.
Ид° около 1,52.
Температура кипения около 216 °C.
Эстрагол, используемый в газовой хроматографии, должен выдерживать следующее испытание.
Количественное определение. Определение проводят методом газовой хроматографии
(2.7.2.27)      в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Масло анисовое, используя эстрагол в качестве испытуемого раствора.
Содержание эстрагола, рассчитанное методом внутренней нормализации, должно быть не менее 98,0 %.
Эстрадиол. С18Н22. г 272,4). [50-28-2]. Эстра-1,3,5( 10)-триен-3,17Р-диол. Р-Эстрадиол.
Призматические кристаллы, стабильные на воздухе. Практически не растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле, растворим в ацетоне и диоксане, умеренно растворим в растительных маслах.
Температура плавления от 173 °C до 179 °C.
17а-Эстрадиол. С18Н24О2. (М 272,4). [57-91-0].
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы.
Температура плавления от 220 °C до 223 °C.
Эсцин. [6805-41-0].
Смесь родственных сапонинов, полученных из семян Aesculus hippocastanum L.
Очень мелкий аморфный порошок почти белого или слегка красноватого или желтоватого цвета.
Хроматография. Определение проводят методом тонкослойной хроматографии (2.1.2.26) в соответствии с указаниями в частной фармакопейной статье Корень сенеги, используя 20 мкл раствора. После опрыскивания хроматограммы раствором анисового альдегида Р и нагревания на хроматограмме испытуемого раствора должно обнаруживаться основное пятно с 7?;юколо 0,4.

Этанол. [64-17-5].
Қараңыз: Р сусыз этанол.
Сусыз этанол. С2Н6О. (Mr 46,07). [64-17-5].
Алкоголеметриялық кестені пайдалана отырып, салыстырмалы тығыздығы бойынша есептелген 20 (С кемінде 99,5 % (об/об) С2Н6О (99,2 % м/м) температурада сақтайды.
Түссіз, мөлдір, ұшпа, жеңіл тұтанғыш сұйықтық. Ылғал тартқыш.
Сумен және метиленхлоридпен араласады.
Түтінсіз көк жалындап жанады.
Қайнау температурасы шамамен 78 (С.
Р1 этанол.
Р сусыз этанол жеке фармакопеялық құжатындағы талаптарға және мынадай қосымша сынаққа төзімді болуы тиіс.
Метанол. Анықтауды газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізеді.
Сынақтан өткізілетін ерітінді. Сынақтан өткізілетін этанол.
Салыстыру ерітіндісі. 0,50 мл Р сусыз метанолды сынақтан өткізілетін ерітіндімен мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді. Алынған 1,0 мл ерітіндіні сынақтан өткізілетін этанолмен мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді. Хроматографиялауды мынадай талаптарда жалынды-ионизациялық детектормен газды хроматографта жүргізеді:
бөлшектерінің мөлшері 75 мкм-ден 100 мкм-ге дейін Р сополимеромэтилвинилбензол-дивинилбензолмен толтырылған 2 м х 2 мм көлемді шыны колонка;
Р хроматографияға арналған азотты газ-тасымалдағыш;
ағын жылдамдығы 30 мл/мин;
колонка температурасы 130 °С;
сынамаларды салуға арналған құрылғының температурасы 150 °С;
детектор температурасы 200 °С.
Сынақтан өткізілетін ерітінді мен салыстыру ерітіндісін 1 мкл мөлшерде кезекпен үш рет енгізеді. Әрбір хроматографиялаудан кейін колонканы 8 мин бойы 230 °С температураға дейін қыздырады. Метанол шегін интеграциялайды.
Құрамындағы метанолдың пайызын мына формула бойынша есептейді:
мұндағы: а — салыстыру ерітіндісінде метанолды қамту пайызы;
b — сынақтан өткізілетін ерітінді хромотограммасындағы метанол шегінің алаңы;
c — салыстыру ерітіндісі хромотограммасындағы метанол шегінің алаңы.
Этанол (96 %). [64-17-5].
20 °С температурада алкоголеметриялық кестені пайдалана отырып салыстырмалы тығыздығы бойынша есептелген кемінде 95,1 % (об/об) (92,6 % м/м) және 96,9 % артық емес (об/об) (95,2 % м/м) С2Н6О (Mr 46,07) және суды қамтиды.
Түссіз, мөлдір, ұшпа, жеңіл тұтанғыш сұйықтық. Ылғал тартқыш.
Сумен және метиленхлоридпен араласады.
Түтінсіз көк жалындап жанады.
Қайнау температурасы шамамен 78 °С.
Этанол (х % об/об).
Құрамындағы этанол мөлшері х сәйкес келетін ерітіндіні алу үшін осындай қоспаны дайындау кезіндегі қыздыру әсері мен көлемнің азаюын ескере отырып Р су мен Р 96 % спирттің тиісті мөлшерін араластырады.
Этаноламин. С2Н7NО. (Mr 61,1). [141-43-5]. 2-Аминоэтанол.
Түссіз мөлдір тұтқыр ылғал тартқыш сұйықтық. Сумен және матенолмен араласады.
d 2020 шамамен 1,04.
n D20 шамамен 1,454.
Балқу температурасы шамамен 11 °С.
Ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.

Этанол. [64-17-5].
См. Этанол безводный Р.
Этанол безводный. С2Н6О. г 46,07). [64-17-5].
Содержит при температуре 20 (С не менее
99,5% (об/об) С2Н6О (99,2 % м/м), рассчитанного по относительной плотности с использованием алкоголеметрических таблиц.
Бесцветная, прозрачная, летучая, легковоспламеняющаяся жидкость. Гигроскопична.
Смешивается с водой и метиленхлоридом. Горит голубым бездымным пламенем. Температура кипения около 78 (С.
Этанол Р1.
Должен выдерживать требования в частной фармакопейной статье Этанол безводный Р и следующее дополнительное испытание.
Метанол. Определение проводят методом газовой хроматографии (2.1.2.27).
Испытуемый раствор. Испытуемый этанол.
Раствор сравнения. 0,50 мл метанола- безводного Р доводят испытуемым этанолом до объема 100,0 мл. 1,0 мл полученного раствора доводят испытуемым этанолом до объема 100,0 мл. Хроматографирование проводят на газовом хроматографе с пламенно-ионизационным детектором в следующих условиях:
-колонка стеклянная размером 2 м х 2 мм, заполненная сополимеромэтилвинилбензол- дивинилбензола Р с размером частиц от 75 мкм до 100 мкм;
-газ-носитель азот для хроматографии Р;
-скорость потока 30 мл/мин;
-температура колонки 130 °C;
-температура устройства для ввода проб 150 °C;
-температура детектора 200 °C.
Вводят по 1 мкл испытуемого раствора и раствора сравнения поочередно три раза. После каждого хроматографирования нагревают колонку до температуры 230 °C в течение 8 мин. Интегрируют пик метанола.
Содержание метанола в процентах рассчитывают по формуле:
а • Ъ
c-b
где: а — содержание метанола в растворе сравнения в процентах;
b площадь пика метанола на хроматограмме испытуемого раствора;
с — площадь пика метанола на хромото- грамме раствора сравнения.
Этанол (96 %). [64-17-5].
Содержит при температуре 20 °C не менее 95,1 % (об/об) (92,6 % м/м) и не более 96,9 % (об/об) (95,2 % м/м) С2НбО г 46,07), рассчитанного по относительной плотности с использованием алкоголеметрических таблиц, и воды.
Бесцветная, прозрачная, летучая, легковоспламеняющаяся жидкость. Гигроскопичен.
Смешивается с водой и метиленхлоридом. Горит голубым бездымным пламенем. Температура кипения около 78 °C.
Этанол (х % об/об).
Для получения раствора, в котором содержание этанола соответствует величине х, смешивают соответствующие объемы воды Ри96% спирта Р, учитывая эффекты нагревания и уменьшения объема, сопровождающие приготовление такой смеси.
Этаноламин. C2H7NO. г 61,1). [141-43-5]. 2-Аминоэтанол.
Прозрачная бесцветная вязкая гигроскопическая жидкость. Смешивается с водой и метанолом.
6?2q около 1,04.
Ид около 1,454.
Температура плавления около 11 °C. Хранят в воздухонепроницаемом контейнере.

Этилакрилат. С5Н8О2. (Mr 100,1). [140-88-5]. Этилпроп-2-эноат.
Түссіз сұйықтық.
d 2020 шамамен 0,924.
n D20 шамамен 1,406.
Қайнау температурасы шамамен 99 °С.
Балқу температурасы шамамен -71 °С.
Этилацетат. С4Н8О2. (Mr 88,1). [141-78-6].
Мөлдір түссіз сұйықтық. Суда ериді, 96 % этанолмен арласады.
d 2020 0,901-ден 0,904-ке дейін.
Қайнау температурасы 76 °С-ден 78 °С-ге дейін.
Өңделген этилацетат.
200 г Р сульфамин қышқылын Р этилацетатта диспергациялайды және осы еріткішпен мөлшерін 1000 мл дейін жеткізеді. Алынған суспензияны 3 тәулік бойы араластырады және қағаз сүзгіш арқылы сүзгіден өткізеді. Сақтау мерзімі 1 ай.
Этилбензол. С8Н10. (Mr 106,2). [100-41-4].
Кемінде 99,5 % (м/м) С8Н10 қамтиды, газды хроматография әдісімен анықтайды.
Мөлдір түссіз сұйықтық. Суда мүлдем ерімейді, ацетонда және 96 % этанолда ериді.
d 2020 шамамен 0,87.
n D20 шамамен 1,496.
Қайнау температурасы шамамен 135 °С.
Этилбензоат. С9Н10О2. (Mr 150,2). [93-89-0]. Мөлдір түссіз сұйықтық, жарық сәулесін сындыратын сұйықтық. Суда мүлдем ерімейді, 96 % этанолмен және петролейн эфирімен араласады.
d 2020 шамамен 1,050.
n D20 около 1,506.
Қайнау температурасы 211 °С-ден 213 °С-ге дейін.
Этил-5-бромовалерат. С7Н13BrО2. (Mr 209,1). [14660-52-7]. Этил-5-бромпентаноат.
Мөлдір түссіз сұйықтық.
d 2020 шамамен 1,321.
Қайнау температурасы 104 °С-ден 109 °С-ге дейін.
2-Этилгексан-1,3-диол. С8Н18О2. (Mr 146,2). [94-96-2].
Аздап майлы сұйықтық. Сусыз этанолда, 2-пропанолда, пропиленгликолда және майсана майында ериді.
d 2020 шамамен 0,942.
n D20 около 1,451.
Қайнау температурасы шамамен 244 °С.
2-Этилгексан қышқылы. С8Н16О2. (Mr 144,2). [149-57-5].
Түссіз сұйықтық.
d 2020 шамамен 0,91.
n D20 шамамен 1,425.
Тектес заттар. Анықтауды газды хроматография әдісімен (2.1.2.27) жүргізеді. Мынадай тәсілмен дайындалған 1 мкл ерітіндіні хроматографиялайды: 0,2 г 2-этилгексан қышқылын 5 мл Р суда суспензиялайды, 3 мл Р сұйылтылған хлорлы сутегі қышқылы мен 5 мл Р гександы қосады,1 мин бойы сілкіп шайқайды, қабаттарға бөлінгеннен кейін жоғарғы қабатты пайдаланады. Амоксицилин натрий жеке фармакопеялық құжатында көрсетілген 2-этил-гексан қышқылын сынақтан өткізуге сәйкес хроматографиялайды. Негізгі және еріткіштің шегінен басқа кез келген шекті алаңдардың сомасы негізгі шек алаңының 2,5 %-нан аспауы тиіс.
Этиленбис[3,3-ди(3-трет-бутил-4-гидроксифенил)бутират]. [32509-66-3].
Қараңыз: Этиленбио[3,3-ди(3-(1,1-диметил-этил)-4-гидроксифенил)бутират] Р.
Этиленбис[3,3-ди(3-(1,1-диметилэтил)-4-гидроксифенил)бутират]. С50Н66О8. (Mr 795). [32509-66-3]. Этиленбис[3,3-ди(3-трет-бутил-4-гидроксифенил)бутират].
Кристал ұнтақ. Суда және петролейн эфирінде мүлдем ерімейді, ацетон мен метанолда өте жеңіл ериді.
Балқу температурасы шамамен 165 °С.
Этиленгликоль. С2Н6О2. (Mr 62,1). [107-21-1]. Этан-1,2-диол.
Кемінде 99,0 % С2Н6О2 қамтиды.
Түссіз, аздап тұтқыр ылғал тартқыш сұйықтық. Сумен және 96 % этанолмен араласады.
d 2020 1,113-тен 1,115-ке дейін.
n D20 шамамен 1,432.
Балқу температурасы шамамен -12 °С.
Қайнау температурасы шамамен 198 °С.

Этилакрилат. С5Н8О2. г 100,1). [140-88-5]. Этилпроп-2-эноат.
Бесцветная жидкость. с?2о около 0,924.
Ид° около 1,406.
Температура кипения около 99 °C. Температура плавления около -71 °C.
Этилацетат. C4HgO2. г 88,1). [141-78-6]. Прозрачная бесцветная жидкость. Растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
от 0,901 до 0,904.
Температура кипения от 76 °C до 78 °C.
Этилацетат обработанный.
200 г сулъфаминовой кислоты Р диспергируют в этилацетате Р и доводят тем же растворителем до объема 1000 мл. Полученную суспензию перемешивают в течение 3 сут и фильтруют через бумажный фильтр. Срок хранения 1 мес.
Этилбензол. С8Ню. г 106,2). [100-41-4]. Содержит не менее 99,5 % (м/м) С8Ню, определяют методом газовой хроматографии.
Прозрачная бесцветная жидкость. Практически не растворим в воде, растворим в ацетоне и 96 % этаноле.
d^ около 0,87.
п~ около 1,496.
Температура кипения около 135 °C.
Этилбензоат. C9Hio02. г 150,2). [93-89-0].
Прозрачная бесцветная жидкость светопреломляющая жидкость. Практически не растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом и пет- ролейным эфиром.
d?) около 1,050.
Ид около 1,506.
Температура кипения от 211 °C до 213 °C.
Этил-5-бромовалерат. С?!1|3ВгО2. г 209,1).
[14660-52-7]. Этил-5-бромпентаноат.
Прозрачная бесцветная жидкость.
б?2о около 1,321.
Температура кипения от 104 °C до 109 °C.
2-Этилгексан-1,3-диол. C8Hi8O2. г 146,2). [94-96-2].
Слегка маслянистая жидкость. Растворим в этаноле безводном, 2-пропаноле, пропиленгли- коле и масле касторовом.
d около 0,942.
Ид около 1,451.
Температура кипения около 244 °C.
2-Этилгексановая кислота. C8HieO2. г 144,2). [149-57-5].
Бесцветная жидкость.
d~! около 0,91.
Ид около 1,425.
Родственные вещества. Определение проводят методом газовой хроматографии
(2.1.2.27)      . Хроматографируют 1 мкл раствора, приготовленного следующим образом: 0,2 г кислоты 2-этилгексановой суспендируют в 5 мл воды Р, прибавляют 3 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р и 5 мл гексана Р, встряхивают в течение 1 мин, после разделения слоев используют верхний слой. Проводят хроматографирование в соответствии с испытанием на кислоту 2-этил-гексановую, указанным в частной фармакопейной статье Амоксицилин натрия. Сумма площадей любых пиков, кроме основного и пика растворителя, не должна превышать 2,5 % площади основного пика.
Этиленбис[3,3-Ди(3-трет-бутил-4-гидро- ксифенил)бутират]. [32509-66-3].
См. Этиленбис[3,3-ди(3-(1,1-диметил-этил)- 4-гидроксифенил)бутират] Р.
Этиленбис[3,3-Ди(3-(1,1-диметилэтил)-
4-гидр оксифенил) бутир ат]. С5оН6608. (Л/,795). [32509-66-3]. Этиленбис [3,3 -ди(3 -тирет-бутил- 4-гидроксифенил)бутират].
Кристаллический порошок. Практически не растворим в воде и петролейном эфире, очень легко растворим в ацетоне и метаноле.
Температура плавления около 165 °C.
Этиленгликоль. СгНвОг. г 62,1). [107-21-1]. Этан-1,2-диол.
Содержит не менее 99,0 % СгНвОг-
Бесцветная, слегка вязкая гигроскопичная жидкость. Смешивается с водой и 96 % этанолом.
tZjo от 1,113 до 1,115.
Ид° около 1,432.
Температура плавления около -12 °C. Температура кипения около 198 °C.

Қышқылдығы. 10 мл-ге 20 мл Р су және 1 мл Р фенолфталеин ерітіндісін қосады; 0,15 мл артық емес ерітіндісін 0,02 М ерітіндісін қосқан кезде ерітіндінің түсі қызғылт түске дейін өзгеруі тиіс.
Су (2.1.5.12). 0,2 % артық емес.
Этиленгликоль монометилді эфирі.
С3Н8О2. (Mr 76,1). [109-86-4]. 2-Метоксиэтанол.
Кемінде 99,0 % С3Н8О2 қамтиды.
Мөлдір түссіз сұйықтық. Сумен, ацетонмен және 96 % этанолмен араласады.
d 2020 шамамен 0,97.
n D20 шамамен 1,403.
Қайнау температурасы шамамен 125 °С.
Этиленгликоль моноэтилді эфирі.
С4Н10О2. (Mr 90,1). [110-80-5]. 2-Этоксиэтанол.
Кемінде 99,0 % С4Н10О2 қамтиды.
Мөлдір түссіз сұйықтық. Сумен, ацетонмен және 96 % этанолмен араласады.
d 2020 шамамен 0,93.
n D20 шамамен 1,406.
Қайнау температурасы шамамен 135 °С.
Этилендиамин. С2Н8N2. (Mr 60,1). [107-15-3]. Этан-1,2-диамин.
Мөлдір түссіз түтіндейтін сұйықтық; күшті сілтілік реакциясы бар.
Сумен және 96 % этанолмен араласады.
Қайнау температурасы шамамен 116 °С.
(Этилендинитрил)тетра-сірке қышқылы. С10Н16N2О8. (Mr 292,2). [60-00-4]. N,N-1,2-этандиилбис[N-(карбоксиметил)глицин]. Эдет қышқылы.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ. Суда өте аз ериді.
Ыдырап балқу температурасы шамамен 250 °С.
Этиленоксид. С2Н4О. (Mr 44,05). [75-21-8]. Оксиран.
Түссіз тұтанғыш газ. Суда және сусыз этанолда өте жеңіл ериді.
Сұйылту температурасы шамамен 12 °С.
Этиленоксид ерітіндісі.
Салқындатылған Р этиленоксид негізгі ерітіндісінің 2,5 мг этиленоксидке сәйкес келетін мөлшерін салқындатылған колбада өлшейді және 200 Р1 макроголмен 50,0 г дейін жеткізеді, мұқият араластырады. Алынған 2,5 г ерітіндіні 200 Р1 макроголмен 25,0 мл (1 г ерітіндіде 5 мкг этиленоксид) мөлшеріне дейін жеткізеді.
Тікелей пайдалану алдында дайындайды.
Ерітіндіні Р этиленоксид негізгі ерітіндісінің орнына қолайлы коммерциялық реактивті пайдаланып, араластыру арқылы дайындауға болады.
Р1 этиленоксид ерітіндісі.
1,0 мл (нақты ілмек) салқындатылған Р этиленоксид негізгі ерітіндісін 200 Р1 макроголмен 50,0 мл мөлшеріне дейін жеткізеді және мұқият араластырады. Алынған 2,5 ерітіндіні 200 Р1 макроголмен 25,0 мл мөлшеріне дейін жеткізеді. ppm-да этиленоксидті қамтуын 1,127-ге тең 200 Р1 макроголдың тығыздығын қолдана отырып өлшеп анықтаған мөлшерден есептеп шығарады.
Тікелей пайдалану алдында дайындайды.
Ерітіндіні Р этиленоксид негізгі ерітіндісінің орнына қолайлы коммерциялық реактивті пайдаланып, араластыру арқылы дайындауға болады.
Р2 этиленоксид ерітіндісі.
1,00 г салқындатылған Р этиленоксид негізгі ерітіндісін (2,5 мг этиленоксидке сәйкес келеді) ішінде 40,0 г салқындатылған 200 Р1 макрогол бар алдын ала ілінген колбаға құйып, араластырады. Нақты массасын анықтайды және 1 г ерітіндіде 50 мкг этиленоксидті қамтитын ерітінді алу үшін есептелген массаға дейін сұйылтады. 10,00 г өлшеп алады, ішінде шамамен 30 мл Р су бар колбаға салады, аралаластырады және Р сумен мөлшерін 50,0 мл (10 мкг/мл этиленоксид) дейін жеткізеді.
Тікелей пайдалану алдында дайындайды.
Ерітіндіні Р этиленоксид негізгі ерітіндісінің орнына қолайлы коммерциялық реактивті пайдаланып, араластыру арқылы дайындауға болады.
Р3 этиленоксид ерітіндісі.

Кислотность. К 10 мл прибавляют 20 мл воды Р и 1 мл раствора фенолфталеина Р', окраска раствора должна измениться до розовой при прибавлении не более 0,15 мл 0,02 М раствора натрия гидроксида.
Вода(2.1.5.12). Не более 0,2 %.
Этиленгликоля монометил овый эфир.
С3Н8О2. (М-76,1). [109-86-4]. 2-Метоксиэтанол. Содержит не менее 99,0 % С3Н8О2.
Прозрачная бесцветная жидкость. Смешивается с водой, ацетоном и 96 % этанолом.
Jjo около 0,97.
"д° около 1,403.
Температура кипения около 125 °C.
Этиленгликоля моноэтиловый эфир.
С4Н10О2. (А/, 90,1). [110-80-5]. 2-Этоксиэтанол. Содержит не менее 99,0 % С4Н10О2.
Прозрачная бесцветная жидкость. Смешивается с водой, ацетоном и 96 % этанолом.
Температура кипения около 135 °C.
Этилендиамин. C2H8N2. г 60,1). [107-15-3]. Этан-1,2-диамин.
Прозрачная бесцветная дымящаяся жидкость; имеет сильно щелочную реакцию.
Смешивается с водой и 96 % этанолом. Температура кипения около 116 °C.
(Этилендинитрил)тетра-уксусная кислота. CioHi6N208. г 292,2). [60-00-4]. N,N- 1,2-этандиилбис[-(карбоксиметил)глицин]. Эдетовая кислота.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета. Очень мало растворима в воде.
Температура плавления около 250 °C с разложением.
Этиленоксид. С2Н4О. г 44,05). [75-21-8]. Оксиран.
Бесцветный воспламеняющийся газ. Очень легко растворим в воде и этаноле безводном.
Температура сжижения около 12 °C.
Этиленоксида раствор.
Взвешивают количество охлажденного основного раствора этиленоксида Р, соответствующее 2,5 мг этиленоксида, в охлажденной колбе и доводят макроголом 200 Р1 до 50,0 г, тщательно перемешивают. 2,5 г полученного раствора доводят макроголом 200 Р1 до объема 25,0 мл (5 мкг этиленоксида в 1 г раствора).
Готовят непосредственно перед использованием.
Раствор может быть приготовлен с использованием подходящего коммерческого реактива вместо этиленоксида основного раствора Р путем разбавления.
Этиленоксида раствор Р1.
1,0 мл (точная навеска) охлажденного основного раствора этиленоксида Р, доводят макроголом 200 Р1 до объема 50,0 мл и тщательно перемешивают. 2,5 г полученного раствора доводят макроголом 200 Р1 до объема 25,0 мл. Содержание этиленоксида, в ppm, вычисляют из объема, определенного взвешиванием, принимая плотность макро- гола 200 Р1 равной 1,127.
Готовят непосредственно перед использованием.
Раствор может быть приготовлен с использованием подходящего коммерческого реактива вместо этиленоксида основного раствора Р путем разбавления.
Этиленоксида раствор Р2.
1,00 г охлажденного основного раствора этиленоксида Р, (соответствует 2,5 мг этиленоксида), помещают в предварительно взвешенную колбу, содержащую 40,0 г охлажденного макрогола 200 Р1 и перемешивают. Определяют точную массу и разводят до расчетной массы таким образом, чтобы получить раствор, содержащий 50 мкг этиленоксида в 1 г раствора. Взвешивают 10,00 г, помещают в колбу, содержащую около 30 мл воды Р, перемешивают и доводят водой Р до объема 50,0 мл (10 мкг/мл этиленоксида).
Готовят непосредственно перед использованием.
Раствор может быть приготовлен с использованием подходящего коммерческого реактива вместо этиленоксида основного раствора Р путем разбавления.
Этиленоксида раствор РЗ.

10,0 мл Р2 этиленоксид ерітіндісін Р сумен мөлшерін 50,0 мл (2 мкг/мл этиленоксид) дейін жеткізеді.
Тікелей пайдалану алдында дайындайды.
Р4 этиленоксид ерітіндісі.
10,0 мл Р1 этиленоксид негізгі ерітіндісін Р сумен мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді. Алынған 1,0 мл ерітіндіні Р сумен мөлшерін 25,0 мл дейін жеткізеді.
Этиленоксид негізгі ерітіндісі.
Ерітінділерді дайындау бойынша барлық операцияларды сорып шығаратын шкафта орындайды. Қолды және бетті полиэтилен қорғаныш қолғаптары мен бетке арналған қолайлы маска киіп қорғайды. Ерітінділерді тоңазытқышта 4 °С - 8 °С аралығындағы температурада ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды. Барлық сынақтар үш рет өткізіледі.
Р натрий хлориді 1 бөлігі мен ұсақталған мұздың 3 бөлігі қоспасымен салқындатылған құрғақ таза тест-түтікке Р газ тәрізді этиленоксид ағынын тест-түтіктің ішкі қабырғасында крнденсациялануға мүмкіндік тудыра отырып баяу енгізеді. Алдын ала -10 °С температураға дейін салқындатылған шыны шприцтің көмегімен 50 мл Р1 200 макроголдағы сұйық Р этиленоксидті шамамен 300 мкл (шамамен 0,25 г этиленоксидке сәйкес келеді) енгізеді. Абсорбталған этиленоксид мөлшерін абсорбцияға (Meo) дейін және одан кейін өлшеп анықтайды. Р1 200 макроголмен мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді. Пайдаланар алдында мұқият араластырады.
Сандық анықтау. Р сусыз этанолдағы 500 г/л Р магний хлориді 10 мл суспензиясына 20,0 мл спиртті 0,1М хлорлы сутегі қышқылын қосады. Колбаны тығындап жабады, қаныққан ерітінді алынғанға дейін сілкіп шайқап араластырады және тепе-теңдікке қол жеткізу үшін түні бойы ұстайды. 2,5 г/л Р этиленоксидтің 5,00 г негізгі ерітіндісін колбаға құяды, өлшейді, 30 ми бойы ұстайды және потенциометриялық спиртті 0,1 М калий гидроксиді ерітіндісімен титрлейді (2.1.2.19).
Этиленоксид негізгі ерітіндісінің орнына осындай мөлшердегі Р1 200 макроголды пайдалана отырып қорытынды тәжірибе жүргізеді.
Бір грамдағы этиленоксидтің миллиграмдағы қамтылуын мына формула бойынша есептейді:
мұндағы: Vo, V1 — тиісінше қорытынды титрлеуге және сынақтан өткізілетін ерітіндіге жұмсалған 0,1М спиртті калий гидроксидінің мөлшері;
f — 0,1М спиртті калий гидроксиді ерітіндісінің молярлыққа түзету коэффициенті;
m — сынақтан өткізілетін үлгінің грамдағы ілінген массасы.
Р1 этиленоксид негізгі ерітіндісі.
Р метанолдағы 50 г/л Р этиленоксид ерітіндісі.
Не жарамды коммерциялық реактивті пайдаланады, не жоғарыдағы құрамға сәйкес келетін ерітіндіні дайындайды.
Р2 этиленоксид негізгі ерітіндісі.
Р метиленхлоридтағы 50 г/л Р этиленоксид ерітіндісі.
Не жарамды коммерциялық реактивті пайдаланады, не жоғарыдағы құрамға сәйкес келетін ерітіндіні дайындайды.
Этиленхлорид. С2Н4С12. (Mr 99,0). [107-06-2].
1,2-Дихлорэтан.

10,0 мл раствора этиленоксидаР2 доводят водой Р до объема 50,0 мл (2 мкг/мл этиленоксида).
Готовят непосредственно перед использованием.
Этиленоксида раствор Р4.
1,0 мл основного раствора этиленоксида Р1 доводят водой Р до объема 100,0 мл. 1,0 мл полученного раствора доводят водой Р до 25,0 мл.
Этиленоксида основной раствор.
Все операции, по приготовлению растворов выполняют в вытяжном шкафу. Защищают руки и лицо, надевая полиэтиленовые защитные перчатки и подходящую маску для лица. Растворы хранят в воздухонепроницаемом контейнере в холодильнике при температуре от 4 °C до 8 °C. Все испытания проводят три раза.
В сухую чистую тест-пробирку, охлажденную в смеси из 1 части натрия хлорида Р и 3 частей измельченного льда, медленно вводят поток газообразного этиленоксида Р, позволяя конденсироваться на внутренней стенке тест-пробирки. С помощью стеклянного шприца, предварительно охлажденного до температуры -10 °C, помещают около 300 мкл (соответствует примерно 0,25 г этиленоксида) жидкого этиленоксида Р в 50 мл макрогола200Р 1. Определяют абсорбированное количество этиленоксида взвешиванием до и после абсорбции (Мео). Доводят макроголом200 Р1 до объема 100,0 мл. Перед использованием тщательно перемешивают.
Количественное определение. К 10 мл суспензии 500 г/л магния хлорида Р в эта- нолебезводном Р прибавляют 20,0 мл 0,1М хлороводородной кислоты спиртовой. Колбу закрывают пробкой, взбалтывают до получения насыщенного раствора и для достижения равновесия выдерживают в течение ночи. 5,00 г основного раствора 2,5 г/л эти- леноксидаР помещают в колбу, взвешивают, выдерживают в течение 30 мин и титруют 0,1 М раствором калия гидроксида спиртовым потенциометрически (2.1.2.19).
Проводят контрольный опыт, используя вместо основного раствора этиленоксида такое же количество макрогола 200 Р1.
Содержание этиленоксида в миллиграммах в одном грамме рассчитывают по формуле:
Этиленоксида основной раствор Р1.
Раствор 50 г/лэтиленоксида Р в метаноле Р.
Используют либо пригодный коммерческий реактив, либо готовят раствор, соответствующий вышеупомянутому составу.
Этиленоксида основной раствор Р2.
Раствор 50 т/лэтиленоксида Р в мети- ленхлориде Р.
Используют либо пригодный коммерческий реактив, либо готовят раствор, соответствующий вышеупомянутому составу.
Этиленхлорид. C2H4CI2. г 99,0). [107-06-2]. 1,2-Дихлорэтан.

Мөлдір түссіз сұйықтық. Шамамен судың 120 бөлігінде және 96 % этанолдың 2 бөлігінде ериді.
d 2020 шамамен 1,25.
Ажыратудың температуралық шектері (2.1.2.11). 82 °С-ден 84 °С-ге дейін; кемінде 95 % ажырауы керек.
N-Этилмалеимид. C6H72. (Mr 125,1). [128-53-0]. 1-Этил-1 Н-пиррол-2,5-дион.
Түссіз кристалдар. Суда орташа ериді, 96 % этанолда жеңіл ериді.
Балқу температурасы 41 °С-ден 45 °С-ге дейін.
2 °С-ден 8 °С-ге дейінгі температурада сақтайды.
Этилметансульфонат. С3Н8О3S. (Mr 124,2). [62-50-0].
Мөлдір түссіз сұйықтық.
Кемінде 99,0 % С3Н8О3S қамтиды.
Тығыздығы шамамен 1,206 г/см3 (20 °С).
n D20 шамамен 1,418.
Қайнау температурасы шамамен 213 °С.
Этилметилкетон. [78-93-3].
Қараңыз: Метилэтилкетон Р.
2-Этил-2-метилянтарь қышқылы. С7Н12О4. (Mr 160,2). [631-31-2]. 2-Этил-2-метилбутандикарбон қышқылы.
Балқу температурасы 104 °С-ден 107 °С-ге дейін.
Этилпарагидроксибензоат. C9H10O3. (Mr 166,2). [120-47-8]. Этил-4-гидроксибензоат.
Кемінде 98,0 % және 102,0 % артық емес C9H10O3 қамтиды.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас, кристалды ұнтақ немесе түссіз кристалдар.
Суда өте аз ериді, 96 % этанолда және метанолда жеңіл ериді.
2-Этилпиридин. С7Н9N (Mr 107,2). [100-71-0]. Түссіз немесе қоңыр түсті сұйықтық.
d 2020 шамамен 0,939.
n D20 шамамен 1,496.
Қайнау температурасы шамамен 149 °С.
Этилформиат. С3Н6О2. (Mr 74,1). [109-94-4]. Этилметаноат.
Мөлдір түссіз тұтанғыш сұйықтық. Суда жеңіл ериді, 96 % этанолмен араласады.
d 2020 шамамен0,919.
n D20 шамамен1,36.
Қайнау температурасы шамамен 54 °С.
Этилцианоацетат. С5Н72. (Mr 113,1). [105-56-6].
Түссіз немесе ашық сары түсті сұйықтық. Суда аз ериді, 96 % этанолмен араласады.
Ыдырап қайнау температурасы 205 °С-ден 209 °С-ге дейін.
Этион. С9Н22О4Р2S4. (Mr 384,5). [563-12-2].
Балқу температурасы -24 °С-ден -25 °С-ге дейін.
Стандартты үлгідегі (циклогександағы 10 нг/мкл) қолайлы ерітінді пайдаланылуы мүмкін.
Этоксихризоидин гидрохлориді.
С14Н17СIN4O. (Mr 292,8). [2313-87-3]. 4-[(4-Эток- сифенил)-диазенил]фенилен-1,3-диамина гидрохлорид.
Қызыл түсті ұнтақ. 96 % этанолда ериді.
Этоксихризоидин ерітіндісі.
Р 96 % этанолдағы 1 г/л ерітінді.
Сезімталдығын сынақтан өткізу. 5 мл Р сұйылтылған хлорлы сутегі қышқылы мен 0,05 мл этоксихризоидин ерітіндісі қоспасына 0,05 мл 0,0167 М раствора бромид-бромат ерітіндісін қосады. Ерітінді 2 мин ішінде қызыл түстен ашық сары түске өзгеруі тиіс.
Бұқаның эуглобулиндері.
Антикоагулянт ерітіндісінде (мысалы, натрий цитраты ерітіндісі) жиналған бұқаның жаңа алынған қанын пайдаланады. Кез келген гемолизденген қанды алып тастайды. Құрамында тромбоцидтері аз плазма супернатантын алу үшін 15 °С - 20 °С аралығындағы температурада 1500g - 1800g аралығындағы жылдамдықта центрифугалайды.
1 л бұқа плазмасына 75 г Р барий сульфатын қосады, 30 мин сілкіп шайқайды, содан кейін 15 °С - 20 °С аралығындағы температурада 1500g - 1800g аралығындағы жылдамдықта центрифугалайды және мөлдір тұнба сұйықтықты ажыратып алады. 0,2 мг/мл Р апротинин 10 мл ерітіндісін қосады, араласқанға дейін сілкіп шайқайды. Минималды сыйымдылығы 30 л контейнерге 4 °С температурадағы камерада 4 °С температураға дейін салқындатылған 25 л Р тазартылған су құяды, шамамен 500 г қатты көміртегі диоксидін қосады және тез арада араластыру кезінде плазмадан алынған тұнба сұйықтықты қосады. Ақ түсті шөгінді пайда болады. Тұндыру үшін 4 °С температурада 10 сағ – 15 сағ аралығында ұстайды. Мөлдір тұнба сұйықтықты сифонның көмегімен ажыратып алады. 4 °С температурада центрифугалап шөгіндіні жинап алады. Шөгіндіні 4 °С температурада 500 мл Р тазартылған суда механикалық диспергациялап суспензиялайды, 5 мин бойы сілкіп шайқайды және 4 °С температурада шөгіндіні центрифугалап ажыратып алады. Шөгіндіні 9 г/л Р натрий хлориді мен 0,9 г/л Р натрий цитратын қамтитын 60 мл ерітіндіде механикалық диспергациялайды, 10 г/л Р натрий гидроксиді рН ерітіндісімен 7,2 - 7,4 мәніне дейін жеткізеді және шыны сүзгі арқылы сүзгіден өткізеді (2.1.1.2). Алынған шөгіндіні үккіште ұнтақтайды, сүзгі мен үккішті 9 г/л Р натрий хлориді мен 0,9 г/л Р натрий цитратын қамтитын 40 мл ерітіндіде жуады, осы ерітіндімен мөлшерін 100 мл дейін жеткізеді және лиофилдейді. Әдетте 1000 мл бұқа плазмасынан 6 г - 8 г аралығында эуглобулин шығады.

Прозрачная бесцветная жидкость. Растворим примерно в 120 частях воды и 2 частях 96 % этанола.
с2о около 1,25.
Температурные пределы перегонки {2.1.2.11). От 82 °C до 84 °C; должно перегоняться не менее 95 %.
N-Этилмалеимид. C6H7NO2. г 125,1). [128-53-0]. 1-Этил-1 Я-пиррол-2,5-дион.
Бесцветные кристаллы. Умеренно растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле.
Температура плавления от 41 °C до 45 °C. Хранят при температуре от 2 °C до 8 °C.
Этилметансульфонат. C3H8O3S. г 124,2). [62-50-0].
Прозрачная бесцветная жидкость.
Содержит не менее 99,0 % C3H8O3S.
Плотность около 1,206 г/см3 (20 °C).
Пд° около 1,418.
Температура кипения около 213 °C.
Этилметилкетон. [78-93-3].
См. Метилэтилкетон Р.
2-Этил-2-метилянтарная кислота. С7Н12О4. г 160,2). [631-31-2]. 2-Этил-2-метилбутанди- карбоновая кислота.
Температура плавления от 104 °C до 107 °C.
Эгилпарагидроксибензоаг. СдНюОэ. г 166^2). [ 120-47-8]. Этил-4-гидроксибензоат.
Содержит не менее 98,0 % и не более 102,0 % С9Н10О3.
Белый или почти белый, кристаллический порошок или бесцветные кристаллы.
Очень мало растворим в воде, легко растворим в 96 % этаноле и метаноле.
2-Этилпиридин. C7H9N. г 107,2). [100-71-0]. Бесцветная или коричневатая жидкость. с?2о около 0,939.
Ид° около 1,496.
Температура кипения около 149 °C.
Этилформиат. С3НбО2. г 74,1). [109-94-4]. Этилметаноат.
Прозрачная бесцветная воспламеняющаяся жидкость. Легко растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
J20 около 0,919.
Ид° около 1,36.
Температура кипения около 54 °C.
Этилцианоацетат. C5H7NO2. г 113,1). [105-56-6].
Бесцветная или светло-желтого цвета жидкость. Мало растворим в воде, смешивается с 96 % этанолом.
Температура кипения от 205 °C до 209 °C с разложением.
Этион. C9H22O4P2S4. г 384,5). [563-12-2].
Температура плавления от -24 °C до -25 °C. Может быть использован подходящий раствор стандартного образца (10 нг/мкл в циклогексане).
Этоксихризоидина гидрохлорид.
C14H17CIN4O. г 292,8). [2313-87-3]. 4-[(4-Эток- сифенил)-диазенил]фенилен-1,3-диамина гидрохлорид.
Порошок красноватого цвета. Растворим в 96 % этаноле.
Этоксихризоидина раствор.
Раствор 1 г/л в 96 °/оэтаноле Р. Испытание на чувствительность.
К смеси 5 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р и 0,05 мл раствора этоксихризоидина прибавляют 0,05 мл 0,0167 М раствора бромид-бромата. Окраска раствора должна измениться от красной до светло-желтой в течение 2 мин.
Эуглобулины бычьи.
Используют свежую бычью кровь, собранную в раствор антикоагулянта (например, раствор натрия цитрата). Отбрасывают любую гемолизированную кровь. Центрифугируют с ускорением от 1500g до 1800g при температуре от 15 °C до 20 °C для получения супернатанта плазмы с низким содержанием тромбоцитов.
К 1 л плазмы бычьей прибавляют 75 г бария сулъфатаР, встряхивают в течение 30 мин, затем центрифугируют с ускорением от 1500g до 1800g при температуре от 15 °C до 20 °C и отделяют прозрачную надосадочную жидкость. Прибавляют 10 мл раствора 0,2 мг/мл апроти- нина Р и встряхивают до смешения. В контейнер с минимальной вместимостью 30 л в камере с температурой 4 °C помещают 25 л воды дистиллированной Р, охлаждҰнной до температуры 4 °C, прибавляют около 500 г твердого углерода диоксида и тотчас, при перемешивании, прибавляют надосадочную жидкость, полученную из плазмы. Образуется белый осадок. Для осаждения выдерживают при температуре 4 °C от 10 ч до 15 ч. Прозрачную надосадочную жидкость отделяют с помощью сифона. Собирают осадок центрифугированием при температуре 4 °C. Суспендируют осадок механическим диспергированием в 500 мл воды дистиллированной Р при температуре 4 °C, взбалтывают в течение 5 мин и отделяют осадок центрифугированием при температуре 4 °C. Осадок механически диспергируют в 60 мл раствора, содержащего 9 г/л натрия хлорида Р и 0,9 г/л натрия цитрата Р, доводят pH раствором 10 г/л натрия гидроксида Р до значения 7,2 - 7,4 и фильтруют через стеклянный фильтр (2.7.7.2). Полученный осадок измельчают в ступке, фильтр и ступку промывают 40 мл раствора, содержащего 9 г/л натрия хлорида Р и 0,9 г/л натрия цитрата Р, доводят тем же раствором до объема 100 мл и лиофилизируют. Обычно выход составляет от 6 г до 8 г эуглобулинов из 1000 мл плазмы бычьей.

Жарамдылығын сынау. 30 г/л Р бұқа альбуминін қамтитын рН 7,4 Р фосфатты буферлік ерітіндіні пайдалана отырып ерітінді дайындайды.
37 °С температурада сулы моншаға орналастырылған диаметрі 8 мм тест-түтікке 100 МЕ/ мл қамтитын 0,2 мл урокиназ салыстыру ерітіндісі мен 20 МЕ/мл қамтитын 0,1 мл Р адам тромбині ерітіндісін қосады. Тез арада миллилитрде 10 мг бұқа эуглобулинін қамтитын 0,5 мл ерітіндіні қосады. 10 с аспайтын уақыт ішінде тығыз ұйынды қалыптасуы тиіс. Бұқа эуглобулині ерітіндісін қосқан және ұйынды бұзылған аралықта өткен уақытты белгілейді. Лизис уақыты 15 мин аспауы тиіс.
4 °С температурада құрғақ орында сақтайды.
Сақтау мерзімі 1 жыл.
Адам эуглобулиндері.
Дайындау үшін антикоагулянт ерітіндісінде (мысалы, натрий цитраты ерітіндісі) жиналған адамның жаңадан алынған қанын немесе сақтау мерзімі енді ғана өткен қанға арналған пластмасса контейнерде алынған құюға арналған адам қанын пайдаланады. Кез келген гемолизденген қанды шығарып тастайды. Құрамында тромбоциттері аз плазма супернатантын алу үшін 15 °С температурада 1500g - 1800g аралығындағы жылдамдықта центрифугалайды. Бір қан тобынан алынған плазманы аралстыруға рұқсат етіледі.
1 л плазмаға 75 г Р барий сульфатын қосып, 30 мин бойы шайқайды, содан кейін 15 °С температурада кемінде 15000g жылдамдықпен центрифугалайды және мөлдір тұнба сұйықтықты бөліп шығарады. 0.2 мг/мл Р апротинин 10 мл ерітіндісін қосып, араласқанға дейін сілкіп шайқайды. Минималды сыйымдылығы 30 л контейнерге 4 °С температурадағы камерада 4 °С температураға дейін салқындатылған 25 л Р тазартылған су құяды, шамамен 500 г қатты көміртегі диоксидін қосады және тез арада араластыру кезінде плазмадан алынған тұнба сұйықтықты қосады; ақ түсті шөгінді пайда болады. Тұндыру үшін 4 °С температурада 10 сағ – 15 сағ қалдырады. Мөлдір тұнба сұйықтықты сифонның көмегімен ажыратып алады. 4 °С температурада центрифугалап шөгіндіні жинап алады. Шөгіндіні 4 °С температурада 500 мл Р тазартылған суда механикалық диспергациялап суспензиялайды, 5 мин бойы сілкіп шайқайды және 4 °С температурада шөгіндіні центрифугалап ажыратып алады. Шөгіндіні 9 г/л Р натрий хлориді мен 0,9 г/л Р натрий цитратын қамтитын 60 мл ерітіндіде механикалық диспергациялайды және Р натрий гидроксиді рН ерітіндісімен 7,2 - 7,4 мәніне дейін жеткізеді. Шыны сүзгі арқылы сүзгіден өткізеді (2.1.1.2). Алынған шөгіндіні қолайлы аспаппен ұнтақтайды. Сүзгі мен аспапты 9 г/л Р натрий хлориді мен 0,9 г/л Р натрий цитратын қамтитын 40 мл ерітіндіде жуады, осы ерітіндімен мөлшерін 100 мл дейін жеткізеді. Лиофилдейді. Әдетте 1000 мл адам плазмасынан 6 г - 8 г аралығында эуглобулин шығады.

Испытание на пригодность. Готовят раствор, используя фосфатный буферный раствор с pH 7,4 Р, содержащий 30 г/л альбумина бычьего Р.
В тест-пробирку диаметром 8 мм, помещенную в водяную баню при температуре 37 °C, вносят 0,2 мл раствора сравнения урокиназы, содержащего 100 МЕ/ мл, и 0,1 мл раствора тромбина человеческого Р, содержащего 20 МЕ/мл. Быстро вводят 0,5 мл раствора, содержащего 10 мг эуглобулинов бычьих в миллилитре. Должен образоваться плотный сгусток за время менее 10 с. Отмечают время, прошедшее между прибавлением раствора эуглобулинов бычьих и разрушением сгустка. Время лизиса не должно превышать 15 мин.
Хранят в сухом месте при температуре 4 °C. Срок хранения 1 год.
Эуглобулины человеческие.
Для приготовления используют свежую человеческую кровь, собранную в раствор антикоагулянта (например, раствор натрия цитрата) или человеческую кровь для переливания, собранную в пластмассовые контейнеры для крови, с только что истекшим сроком хранения. Отбрасывают любую гемолизированную кровь. Центрифугируют с ускорением от 1500g до 1800g при температуре 15 °C для получения супернатанта плазмы с низким содержанием тромбоцитов. Допускается смешивание плазмы, полученной из крови одной группы.
К 1 л плазмы прибавляют 75 г бария сульфата Р, взбалтывают в течение 30 мин, затем центрифугируют при температуре 15 °C с ускорением не менее чем 15000g и отделяют прозрачную надосадочную жидкость. Прибавляют 10 мл раствора 0.2 мг/мл апротинина Р и встряхивают до смешения. В контейнер с минимальной вместимостью 30 л в камере с температурой 4 °C помещают 25 л воды дистиллированной Р, охлажденной до температуры 4 °C, прибавляют около 500 г твердого углерода диоксида и тотчас прибавляют, при перемешивании, надосадочную жидкость, полученную из плазмы; образуется белый осадок. Оставляют для осаждения при температуре 4 °C на 10-15 ч. Удаляют прозрачную надосадочную жидкость с помощью сифонирования. Собирают осадок центрифугированием при температуре 4 °C. Суспендируют осадок механическим диспергированием в 500 мл воды дистиллированной Р при температуре 4 °C, взбалтывают в течение 5 мин и отделяют осадок центрифугированием при температуре 4 °C. Механически диспергируют осадок в 60 мл раствора, содержащего 9 г/л натрия хлорида Р и 0,9 г/л натрия цитрата Р, и доводят pH раствором натрия гидроксида Р до значения 7,2 - 7,4. Фильтруют через стеклянный фильтр (2.7.7.2). Полученный осадок измельчают с помощью подходящего инструмента. Промывают фильтр и инструмент 40 мл раствора, содержащего 9 г/л натрия хлорида Р и 0,9 г/л натрия цитрата Р, и доводят тем же раствором до объҰма 100 мл. Лиофилизируют. Обычно выход составляет от 6 г до 8 г эуглобулинов из 1000 мл плазмы человеческой.

Жарамдылығын сынау. Сынақтан өткізу үшін 30 г/л Р бұқа альбуминін қамтитын рН 7,2 Р фосфатты буферлік ерітіндіні пайдалана отырып ерітінді дайындайды. 37 °С температурада сулы моншаға орналастырылған диаметрі 8 мм тест-түтікке 10 МЕ/ мл белсенді стрептокиназды қамтитын 0,1 мл стрептокиназ салыстыру ерітіндісі мен 20 МЕ/мл қамтитын 0,1 мл Р адам тромбині ерітіндісін қосады. Тез арада 10 мг/мл адам эуглобулинін қамтитын 1 мл ерітіндіні қосады. 10 с аспайтын уақыт ішінде тығыз ұйынды қалыптасуы тиіс. Адам эуглобулині ерітіндісін қосқан және ұйынды бұзылған аралықта өткен уақытты белгілейді. Лизис уақыты 15 мин аспауы тиіс.
4 °С температурада ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Сақтау мерзімі 1 жыл.
Эфир. С4Н10О. (Mr 74,1). [60-29-7].
Мөлдір түсіз, ұшпа, өте сырғымалы, жеңіл тұтанатын сұйықтық. Ылғал тартқыш, суда ериді, 96 % этанолмен араласады.
d 2020 0,713-тен 0,715-ке дейін.
Қайнау температурасы 34 °С-ден 35 °С-ге дейін.
Егер эфир пероксидтерге сынаққа шыдамсыз болса, айдамайды.
Пероксидтер. 8 мл Р калий йодидті крахмал ерітіндісін тығынмен бекітілген сыйымдылығы 12 мл және диаметрі шамамен 1,5 см шыны цилиндрге құяды. Цилиндрдің көлемін толығымен сынақтан өткізілетін эфирмен толтырады, жылдам қарқынмен араластырады және 30 мин бойы қараңғы жерде ұстайды. Түсін өзгертпеуі тиіс.
Кез келген қосылған тұрақтандырғыштың атауы мен концентрациясы заттаңбада көрсетілуі тиіс.
Жарық түспейтін орында 15 °С аспайтын температурада ауа өткізбейтін контейнерде сақтайды.
Пероксидтер қосылмаған эфир. C4H10O. (Mr 74,1). Наркозға арналған эфир.
Тиісті концентрацияда жарамды ұшпайтын антиоксиданттың болуына рұқсат етілген диэтил эфир.
Мөлдір, түссіз, ұшпа, өте сырғымалы сұйықтық.
Судың 15 бөлігінде ериді, 96 % этанолмен және майлы майлармен араласады.
Янтарь қышқылы. C4H6O4. (Mr 118,1). [110-15-6]. Бутандикарбон қышқылы.
Ақ түсті немесе ақ түске ұқсас кристал ұнтақ немесе түссіз кристалдар. Суда және 96 % этанолда ериді.
Балқу температурасы 184 °С-ден 187 °С-ге дейін.
2020 1002-2019
2.2.1.2. Шекті қосындыларды қамтитын сынақ өткізуге арналған стандартты ерітінділер
Стандартты ерітінділерде жақша ішінде иондардың/элементтердің сандық құрамы көрсетілген. Иондар үшін зарядтың сандық мәні, одан кейін заряд белгісі ("+" немесе "-") көрсетіледі, мысалы, палладий ионы стандартты ерітіндісі (500 ppm Pd2+) — палладий хлориді ерітіндісі. Күрделі иондардың/кешенді қосылыстардың құрамына енетін элементтер үшін олардың қышқылдану деңгейі, яғни шартты заряд белгісі ("+" немесе "-"), одан кейін сандық мәні көрсетіледі. Мысалы, палладий стандартты ерітіндісі (20 ppm Pd+2) — H2[PdCl4] кешені ерітіндісі.
Алюминий иондары стандартты ерітіндісі (200 ppm Al3+).
Р алюминий-калий сульфатының 0,352 г AlK(SO4)2•12H2O эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді, 10 мл Р сұйылтылған күкірт қышқылын қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Алюминий иондары стандартты ерітіндісі (100 ppm Al3+).

Испытание на пригодность. Для испытания готовят раствор, используя фосфатный буферный растворе pH 7,2 Р, содержащий 30 г/л альбумина бычъегоР. В тест-пробирку диаметром 8 мм, помещенную в водяную баню при температуре 37 °C, вносят 0,1 мл раствора сравнения стрептокиназы, содержащего 10 МЕ/мл стреп- токиназной активности, и 0,1 мл раствора тромбина человеческого Р, содержащего 20 МЕ/мл. Быстро прибавляют 1 мл раствора, содержащего 10 мг/мл эуглобулинов человеческих. Должен образоваться плотный сгусток за время менее 10 с. Отмечают время, прошедшее между прибавлением раствора эуглобулинов человеческих и разрушением сгустка. Время лизиса не должно превышать 15 мин.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере при температуре 4 °C.
Срок хранения 1 год.
Эфир. СдНюО. (М-74,1). [60-29-7].
Прозрачная бесцветная, летучая, очень подвижная, легко воспламеняющаяся жидкость. Гигроскопичен, растворим в воде, смешиваемая с 96 % этанолом.
4° от 0,713 до 0,715.
Температура кипения от 34 °C до 35 °C.
Не перегоняют, если эфир не выдерживает испытания на пероксиды.
Пероксиды. 8 мл раствора крахмала с калия йодидом Р помещают в цилиндр с притҰртой стеклянной пробкой вместимостью 12 мл и диаметром около 1,5 см. Объем цилиндра заполняют полностью испытуемым эфиром, энергично перемешивают и выдерживают в темном месте в течение 30 мин. Не должно обнаруживаться окрашивание.
Название и концентрация любого добавленного стабилизатора должны быть указаны на этикетке.
Хранят в воздухонепроницаемом контейнере в защищенном от света месте при температуре не выше 15 °C.
Эфир, свободный от пероксидов. С4НюО. г 74,1). Эфир для наркоза.
Диэтиловый эфир, в котором допускается присутствие подходящего нелетучего антиоксиданта соответствующей концентрации.
Прозрачная, бесцветная, летучая, очень подвижная жидкость.
Растворим в 15 частях воды, смешивается с 96 % этанолом и жирными маслами.
Янтарная кислота. C4H6O4. г 118,1). [110-15-6]. Бутандикарбоновая кислота.
Кристаллический порошок белого или почти белого цвета или бесцветные кристаллы. Растворима в воде и 96 % этаноле.
Температура плавления от 184 °C до 187 °C.
Сноска. Статья 2.2.1.1. с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25.10.2022 № 150 (вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования).
202010002-2022
2.2.1.2.Стандартные растворы для испытаний на предельное содержание примесей
В стандартных растворах в скобках указано количественное содержание ионов/ элементов. Для ионов указывают числовое значение заряда, а затем знак заряда ("+" или "-"), например, палладия иона стандартный раствор (500 ppm Pd2+) — раствор палладия хлорида. Для элементов, входящих в состав сложных ионов/ком- плексных соединений, указывают их степень окисления, то есть знак условного заряда ("+" или "-"), а затем числовое значение. Например, палладия стандартный раствор (20 ppm Pd+2) — раствор комплекса H2[PdCl4].
Алюминия ионов стандартный раствор (200 ppm А13+).
Количество алюминия-калия сульфата Р, эквивалентное 0,352 г A1K(SO4)2‘12H2O, растворяют в воде Р, прибавляют 10 мл серной кислоты разбавленной Р и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл.
Алюминия ионов стандартный раствор (100 ppm А13+).

8,947 г Р алюминий хлоридін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында 10 рет Р сумен ерітеді.
Алюминий иондары стандартты ерітіндісі (10 ppmAl3+).
Р алюминий нитратының 1,39 г Al(NO3)3•9H2O эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында 10 рет Р сумен ерітеді.
Алюминий иондары стандартты ерітіндісі (2 ppm Al3+).
Р алюминий-калий сульфатының 0,352 г AlK(SO4)2•12H2O эквивалентті мөлшерін 10 мл Р сұйылтылған күкірт қышқылында ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында 10 рет Р сумен ерітеді.
Аммоний иондары стандартты ерітіндісі (200 ppm NH4+).
Тұрақты массаға дейін күкірт қышқылымен эксикаторда кептірілген 0,593 г Р аммоний хлоридін сыйымдылығы 1000 мл өлшеуіш колбаға құяды, Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл жеткізіп, араластырады.
Аммоний иондары стандартты ерітіндісі (100 ppm NH4+).
Р аммоний хлоридінің 0,741 г NH4Cl эквивалентті мөлшерін Р суда еріеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Алынған 10,0 мл ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен мөлшерін 25,0 мл дейін жеткізеді.
Аммоний иондары стандартты ерітіндісі (3 ppm NH4+).
Р аммоний хлоридінің 0,889 г NH4Cl эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында 100 рет Р сумен ерітеді.
Аммоний иондары стандартты ерітіндісі (2 ppm NH4+).
1 мл Р аммоний ионы стандартты ерітіндісін (200 ppm NH4+) Р сумен мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізіп, араластырады. Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында дайындайды.
Аммоний иондары стандартты ерітіндісі (2,5 ppm NH4+).
Р аммоний хлоридінің 0,741 г NH4Cl эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында 100 рет Р сумен ерітеді.
Аммоний иондары стандартты ерітіндісі (1 ppm NH4+).
Р аммоний иондары стандартты ерітіндісін (2,5 ppm) тікелей пайдалану алдында Р сумен 2,5 рет сұйылтады.
Ацетальдегид стандартты ерітіндісі (100 ppm C2H4O).
1,0 г Р ацетальдегидті Р 2-пропанолда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді. Алынған 5,0 мл ерітіндінің мөлшерін Р 2-пропанолмен 500,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында дайындайды.
Р1 ацетальдегид стандартты ерітіндісі (100 ppm C2H4O).

8,947 г алюминия хлорида Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Алюминия ионов стандартный раствор (10 ppm А13+).
Количество алюминия нитрата Р, эквивалентное 1,39 г А1(ЬЮз)3-9Н2О, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Алюминия ионов стандартный раствор (2рршА13+).
Количество алюминия-калия сульфат Р, эквивалентное 0,352 г A1K(SO4)2‘12H2O, растворяют в 10 мл серной кислоты разбавленной Р и доводят объем раствора водой Р до объема 100,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Аммония ионов стандартный раствор (200 ppm NH^).
0,593 г аммония хлорида Р, высушенного в эксикаторе над серной кислотой до постоянной массы, помещают в мерную колбу вместимостью 1000 мл, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл и перемешивают.
Аммония ионов стандартный раствор (100 ppm NH+).
Количество аммония хлорида Р, эквивалентное 0,741 г NH4C1, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
10,0 мл полученного раствора доводят водой Р до объема 25,0 мл непосредственно перед использованием.
Аммония ионов стандартный раствор (3ppmNH+).
Количество аммония хлорида Р, эквивалентное 0,889 г NH4CI, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Аммония ионов стандартный раствор (2ppmNH+).
1 мл стандартного раствора аммония иона (200 ppm NH4+) Р доводят водой Р до объема 100,0 мл и перемешивают. Раствор готовят непосредственно перед использованием.
Аммония ионов стандартный раствор (2,5 ppmNH*).
Количество аммония хлорида Р, эквивалентное 0,741 г NH4CI, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Аммония ионов стандартный раствор (1 ppmNH+).
Стандартный раствор аммония ионов (2,5 ppm ) Р разводят водой Р в 2,5 раза непосредственно перед использованием.
Ацетальдегида стандартный раствор (100 ppm С2Н4О).
1,0 г ацетальдегида Р растворяют в 2-про- паноле Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл. 5,0 мл полученного раствора доводят 2-пропанолом Р до объема 500,0 мл.
Раствор готовят непосредственно перед использованием.
Ацетальдегида стандартный раствор (100 ppm С2Н4О) Pl.

1,0 г Р ацетальдегидті Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді. Алынған 5,0 мл ерітіндінің мөлшерін Р сумен 500,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында дайындайды.
Барий иондары стандартты ерітіндісі (0,1 % Ва2+).
Р барий хлоридінің 0,178 г BaCl22H2O эквивалентті мөлшерін Р тазартылған суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
Барий иондары стандартты ерітіндісі (50 ppm Ва2+).
Р барий хлоридінің 0,178 г BaCl22H2O эквивалентті мөлшерін Р тазартылған суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р тазартылған сумен 20 рет сұйылтады.
Барий иондары стандартты ерітіндісі (2 ppm Ва2+).
Р барий иондары стандартты ерітіндісін (50 ppm Ва2+) тікелей пайдалану алдында Р тазартылған сумен 25 рет сұйылтады.
Ванадий стандартты ерітіндісі (1 г/л V+5).
Р аммоний ванадаттың 0,230 г NH4VO3 эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
Висмут иондары стандартты ерітіндісі (100 ppm Ві3+).
Р висмуттың 0,500 г Bi эквивалентті мөлшерін 50 мл Р азот қышқылында ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 500,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сұйылтылған азот қышқылымен 10 рет сұйылтады.
Сутегі пероксиді стандартты ерітіндісі (10 ppm Н2О2).
10,0 мл Р сұйылтылған сутегі пероксиді ерітіндісінің мөлшерін Р сумен 300,0 мл дейін жеткізеді. Алынған 10,0 мл ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында дайындайды.
Сутегі пероксиді стандартты ерітіндісі (2 ppm Н2О2).
10,0 мл Р сұйылтылған сутегі пероксиді ерітіндісінің мөлшерін Р сумен 300,0 мл дейін жеткізеді. Алынған 2,0 мл ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында дайындайды.
Германий стандартты ерітіндісі (100 ppm Ge+4).
Р аммоний гексафторгерманаmтың(IV) 0,307 г (NH4)2GeF6 эквивалентті мөлшерін Р фторлы сутегі қышқылы 0,01 % (об/об) ерітіндісінде ерітеді және мөлшерін Р сумен 1000 мл дейін жеткізеді.
Глиоксаль стандартты ерітіндісі (20 ppm С2Н2О2).
Р глиоксал ерітіндісінің 0,200 г С2Н2О2 эквивалентті мөлшерін өлшеуіш колбада өлшейді және ерітіндінің мөлшерін Р сусыз этанолмен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сусыз этанолмен 100 рет сұйылтады.
Глиоксаль стандартты ерітіндісі (2 ppm С2Н2О2).
Р глиоксаль стандартты ерітіндісін (20ppm С2Н2О2) тікелей пайдалану алдында Р сусыз этанолмен 10 рет сұйылтады.

1,0 г ацетальдегида Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл. 5,0 мл полученного раствора доводят водой Р до объема 500,0 мл.
Раствор готовят непосредственно перед использованием.
Бария ионов стандартный раствор (0,1 % Ва2+).
Количество бария хлорида Р, эквивалентное 0,178 г ВаС12’2Н2О, растворяют в воде дистиллированной Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
Бария ионов стандартный раствор (50 ppm Ва2+).
Количество бария хлорида Р, эквивалентное 0,178 г ВаС12-2Н2О, растворяют в воде дистиллированной Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
Раствор разводят водой дистиллированной Р в 20 раз непосредственно перед использованием.
Бария ионов стандартный раствор (2 ppm Ва2+).
Стандартный раствор бария ионов (50 ррт Ва2+) Р разводят водой дистиллированной Р в 25 раз непосредственно перед использованием.
Ванадия стандартный раствор (1 г/л V+s).
Количество аммония ванадата Р, эквивалентное 0,230 г NH4VO3, растворяют в воде Р и доводят тем же растворителем до объема 100,0 мл.
Висмута ионов стандартный раствор (100 ppm Bi3+).
Количество висмута Р, эквивалентное 0,500 г Bi, растворяют в 50 мл азотной кислоты Р и доводят объем раствора водой Р до 500,0 мл.
Раствор разводят азотной кислотой разбавленной Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Водорода пероксида стандартный раствор (10 ppm Н2О2).
10,0 мл раствора водорода пероксида разбавленного Р доводят водой Р до объема 300,0 мл. 10,0 мл полученного раствора доводят водой Р до объема 1000,0 мл.
Раствор готовят непосредственно перед использованием.
Водорода пероксида стандартный раствор (2 ppm Н2О2).
10,0 мл раствора водорода пероксида разбавленного Р доводят водой Р до объема 300,0 мл. 2,0 мл полученного раствора доводят водой Р до объема 1000,0 мл.
Раствор готовят непосредственно перед использованием.
Германия стандартный раствор (100 ppm Ge+4).
Количество аммония гексафторгермана- ma(IV) Р, эквивалентное 0,307 г (NFL^GeFg, растворяют в 0,01 % (об/об) растворе фтороводородной кислоты Р и доводят водой Р до объема 1000 мл.
Глиоксаля стандартный раствор (20 ppm С2Н2О2).
Количество раствора глиоксаля Р, эквивалентное 0,200 г С2Н2О2, взвешивают в мерной колбе и доводят объем раствора этанолом безводным Р до 100,0 мл.
Раствор разводят этанолом безводным Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Глиоксаля стандартный раствор (2 ppm С2Н2О2).
Стандартный раствор глиоксаля (20ррт С2Н2О2) Р разводят этанолом безводным Р в 10 раз непосредственно перед использованием.

Темір иондары стандартты ерітіндісі (0,1 % Fe2+).
0,100 г Fe тең көлемдегі Р хлорлы сутегі қышқылы мен Р су қоспасының минималды қажетті мөлшерінде ерітеді және мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Темір иондары стандартты ерітіндісі (250 ppm Fe3+).
4,840 г Р темір(ІІІ) хлоридін 150 г/л Р хлорлы сутегі қышқылында ерітеді және осы қышқылмен мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 40 рет сұйылтады.
Темір иондары стандартты ерітіндісі (20 ppm Fe3+).
Р темір(ІІІ) аммоний сульфатының 0,863 г FeNH4(SO4)2•12H2O эквивалентті мөлшерін 25 мл Р сұйылтылған күкірт қышқылында ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 500,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 10 рет сұйылтады.
Темір иондары стандартты ерітіндісі (10 ppm Fe3+).
Р темір(ІІІ) аммоний сульфатының 7,022 г FeNH4(SO4)2•6H2O эквивалентті мөлшерін 25 мл Р сұйылтылған күкірт қышқылында ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 100 рет сұйылтады.
Темір иондары стандартты ерітіндісі (8 ppm Fe2+).
80 мг Р темірді 50 мл 220 г/л Р хлорлы сутегі қышқылында ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 10 рет сұйылтады.
Темір иондары стандартты ерітіндісі (2 ppm Fe3+).
Р темір иондары стандартты ерітіндісін (20ppm Fe3+) тікелей пайдалану алдында Р сумен 10 рет сұйылтады.
Йодид-иондары стандартты ерітіндісі (10 ppm I-).
Р калий йодидінің 0,131 г KI эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді және осы еріткішпен мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 100 рет сұйылтады.
Кадмий иондары стандартты ерітіндісі (0,1 % Cd2+).
Р кадмийдің 0,100 г Cd эквивалентті мөлшерін тең көлемдегі Р хлорлы сутегі қышқылы мен Р судың минималды қажетті мөлшерінде ерітеді және 1 % (об/об) Р хлорлы сутегі қышқылымен мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
Кадмий иондары стандартты ерітіндісі (10 ppm Cd2+).
Кадмий иондары стандартты ерітіндісін (0,1 % Cd2+) тікелей пайдалану алдында 1 % (об/об) Р хлорлы сутегі қышқылымен 100 рет сұйылтады.
Калий иондары стандартты ерітіндісі (0,2 % K+).
Р калий сульфатының 0,446 г K2SO4 эквивалентті мөлшерін Р тазартылған суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
Калий иондары стандартты ерітіндісі (600 ppm K+).
Р калий сульфатының 2,676 г K2SO4 эквивалентті мөлшерін 100,0 мл Р суда ерітеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 20 рет сұйылтады.
Калий иондары стандартты ерітіндісі (100 ppm K+).

Железа ионов стандартный раствор (0,1 % Fe2+).
0,100 г Fe растворяют в минимально необходимом количестве смеси равных объемов хлороводородной кислоты Р и воды Р и доводят водой Р до объема 100,0 мл.
Железа ионов стандартный раствор (250 ppm Fe3+).
4,840 г железа(Ш) хлорида Р растворяют в 150 г/л хлороводородной кислоты Р и доводят той же кислотой до объема 100,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 40 раз непосредственно перед использованием.
Железа ионов стандартный раствор (20 ppm Fe3+).
Количество железа(Ш) аммония сульфата Р, эквивалентное 0,863 г FeNH4(SO4)2 12Н2О, растворяют в 25 мл серной кислоты разбавленной Р и доводят объем раствора водой Р до 500,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Железа ионов стандартный раствор (10 ppm Fe3+).
Количество железа(Ш) аммония сульфата Р, эквивалентное 7,022 г FeNH4(SO4)2-6H2O, растворяют в 25 мл серной кислоты разбавленной Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Железа ионов стандартный раствор (8 ppm Fe2+).
80 мг железа Р растворяют в 50 мл 220 г/л хлороводородной кислоты Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Железа ионов стандартный раствор (2 ppm Fe3+).
Стандартный раствор железа ионов (20 ppm Fe3+) Р непосредственно перед использованием разводят водой Р в 10 раз.
Йодид-ионов стандартный раствор (10 ppm Г).
Количество калия йодида Р, эквивалентное
O2131 г KI, растворяют в воде Р и доводят тем же растворителем до объема 100,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Кадмия ионов стандартный раствор (0,1 % Cd2+).
Количество кадмия Р, эквивалентное 0,100 г Cd, растворяют в минимально необходимом количестве равных объемов хлороводородной кислоты Р и воды Р, доводят 1 % (об/об) хлороводородной кислотой Р до объема 100,0 мл.
Кадмия ионов стандартный раствор (10ppmCd2+).
Стандартный раствор кадмия ионов (0,1 % Cd2+) разводят 1 % (об/об) хлороводородной кислотой Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Калия ионов стандартный раствор (0,2 % К+).
Количество калия сульфата Р, эквивалентное 0,446 г K2SO4, растворяют в воде дистиллированной Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
Калия ионов стандартный раствор (600 ppm К+).
Количество калия сульфата Р, эквивалентное 2,676 г K2SO4, растворяют в 100,0 мл воды P.
Раствор разводят водой Р в 20 раз непосредственно перед использованием.
Калия ионов стандартный раствор (100 ppm К+).

Р калий сульфатының 0,446 г K2SO4 эквивалентті мөлшерін 100,0 мл Р суда ерітеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 20 рет сұйылтады.
Калий иондары стандартты ерітіндісі (20 ppm K+).
Калий иондары стандартты ерітіндісін (100 ppm K+) тікелей пайдалану алдында Р сумен 5 рет сұйылтады.
Кальций иондары стандартты ерітіндісі (400 ppm Са2+).
Р кальций карбонатының 1,000 г СаСО3 эквивалентті мөлшерін 23 мл 1 М хлорлы сутегі қышқылында ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р тазартылған сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р тазартылған сумен 10 рет сұйылтады.
Кальций иондары стандартты ерітіндісі (100 ppm Са2+).
Р кальций карбонатының 0,624 г СаСО3 эквивалентті мөлшерін 3 мл Р сірке қышқылында ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р тазартылған сумен 250,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р тазартылған сумен 10 рет сұйылтады.
Р1 кальций иондары стандартты ерітіндісі (100 ppm Са2+).
Р сусыз кальций хлоридінің 2,769 г СаС12 эквивалентті мөлшерін Р сұйылтылған хлорлы сутегі қышқылында ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 10 рет сұйылтады.
Кальций иондарының спиртті стандартты ерітіндісі (100 ppm Са2+).
Р кальций карбонатының 2,50 г СаСО3 эквивалентті мөлшерін 12 мл Р сірке қышқылында ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р тазартылған сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р 96 % этанолмен 10 рет сұйылтады.
Кальций иондары стандартты ерітіндісі (10 ppm Са2+).
Р кальций карбонатының 0,624 г СаСО3 эквивалентті мөлшерін 3 мл Р сірке қышқылымен ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р тазартылған сумен 250,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р тазартылған сумен 100 рет сұйылтады.
Кобальт иондары стандартты ерітіндісі (100 ppm Со2+).
Р кобальт нитратының 0,494 г Co(NO3)2•6H2O эквивалентті мөлшерін 500 мл 1М азот қышқылы ерітіндісінде ерітеді және мөлдір ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000 мл дейін жеткізеді.
Магний иондары стандартты ерітіндісі (0,1 % Mg2+).
Р магний сульфатының 1,010 г MgSO4•7H2O эквивалентті мөлшерін Р тазартылған суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
Магний иондары стандартты ерітіндісі (1000 ppm Mg2+).
5,275 г Р магний нитратын 16 мл Р сұйылтылған азот қышқылымен ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 500,0 мл дейін жеткізеді.
Стандарттау. Магнийді анықтауды кешенді метрикалық жүргізеді (2.5.11).
Магний иондары стандартты ерітіндісі (100 ppm Mg2+).

Количество калия сульфата Р, эквивалентное 0,446 г K2SO4, растворяют в 100,0 мл воды Р.
Раствор разводят водой Р в 20 раз непосредственно перед использованием.
Калия ионов стандартный раствор (20 ppm К+).
Стандартный раствор калия ионов (100 ррт К+) разводят водой Р в 5 раз непосредственно перед использованием.
Кальция ионов стандартный раствор (400 ppm Са2+).
Количество кальция карбоната Р, эквивалентное 1,000 г СаСО3, растворяют в 23 мл хлороводородной кислоты и доводят объем раствора водой дистиллированной Р до 100,0 мл.
Раствор разводят водой дистиллированной Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Кальция ионов стандартный раствор (100 ppm Са2+).
Количество кальция карбоната Р, эквивалентное 0,624 г СаСОз, растворяют в 3 мл уксусной кислоты Р и доводят объем раствора водой дистиллированной Р до 250,0 мл.
Раствор разводят водой дистиллированной Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Кальция ионов стандартный раствор (100 рршСа2+1.
Количество кальция хлорида безводного Р, эквивалентное 2,769 г СаС12, растворяют в хлороводородной кислоте разбавленной Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Кальция ионов стандартный раствор спиртовой (100 ppm Са2+).
Количество кальция карбоната Р, эквивалентное 2,50 г СаСОз, растворяют в 12 мл уксусной кислоты Р и доводят объем раствора водой дистиллированной Р до 1000,0 мл.
Раствор разводят 96 % этанолом Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Кальция ионов стандартный раствор (10 ppm Са2+).
Количество кальция карбоната Р, эквивалентное 0,624 г СаСОз, растворяют в 3 мл уксусной кислоты Р и доводят объем раствора водой дистиллированной Р до 250,0 мл.
Раствор разводят водой дистиллированной Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Кобальта ионов стандартный раствор (100 ppm Со2+).
Количество кобальта нитрата Р, эквивалентное 0,494 г Co(NO3)2-6H2O, растворяют в 500 мл 1Мраствора азотной кислоты и доводят объем прозрачного раствора водой Р до 1000 мл.
Магния ионов стандартный раствор (0,1 % Mg2+).
Количество магния сульфата Р, эквивалентное 1,010 г MgSO4-7H2O, растворяют в воде дистиллированной Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
Магния ионов стандартный раствор (1000 ppm Mg2+).
5,275 г магния нитрата Р растворяют в 16 мл азотной кислоты разбавленной Р и доводят объем раствора водой Р до 500,0 мл.
Стандартизация. Определение магния проводят комплексометрически (2.5.11).
Магния ионов стандартный раствор (100 ppm Mg2+).

Р магний сульфатының 1,010 г MgSO4-7H2O эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 10 рет сұйылтады.
Магния иондары стандартты ерітіндісі (10 ppm Mg2+).
Р магний иондары стандартты ерітіндісін (100 ppm Mg2+) тікелей пайдалану алдында Р сумен 10 рет сұйылтады.
Р1 магний иондары стандартты ерітіндісі (10 ppm Mg2+).
8,365 г Р магний хлоридін Р сұйылтылған хлорлы сутегі қышқылында ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 100 рет сұйылтады.
Марганец иондары стандартты ерітіндісі (1000 ppm Mn2+).
Марганец сульфатының 3,08 г MnSO4•H2O эквивалентті мөлшерін 500 мл 1 М азот қышқылы ерітіндісімен ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000 мл дейін жеткізеді.
Марганец иондары стандартты ерітіндісі (100 ppm Mn2+).
Марганец сульфатының 0,308 г MnSO4•H2O эквивалентті мөлшерін 500 мл 1 М азот қышқылы ерітіндісінде ерітеді және мөлдір ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000 мл дейін жеткізеді.
Мыстың майды ерітетін стандартты ерітіндісі (1000 ppm Cu).
Мыстың(металл) майдағы органикалық қосылысы.
Мыс иондары стандартты ерітіндісі (0,1 % Cu2+).
Р мыс сульфаты пентагидратының 0,393 г CuSO45H2O эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
Мыс иондары стандартты ерітіндісі (10 ppm Cu2+).
Р мыс иондары стандартты ерітіндісін (0,1 % Cu2+) тікелей пайдалану алдында Р сумен 100 рет сұйылтады.
Мыс иондары стандартты ерітіндісі (0,1 ppm Cu2+).
Р мыс иондары стандартты ерітіндісін (10 ppm Cu2+) тікелей пайдалану алдында Р сумен 100 рет сұйылтады.
Күшәла стандартты ерітіндісі (10 ppm As+3).
Р күшәла(ІІІ) оксидінің 0,330 г As2O3 эквивалентті мөлшерін 5 мл Р сұйылтылған натрий гидроксиді ерітіндісінде ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 250,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 100 рет сұйылтады.
Күшәла стандартты ерітіндісі (1 ppm As+3).
Р күшәла стандартты ерітіндісін (10 ppm As+3) тікелей пайдалану алдында Р сумен 10 рет сұйылтады.
Күшәла стандартты ерітіндісі (0,1 ppm As+3).
Р күшәла стандартты ерітіндісін (1 ppm As+3) тікелей пайдалану алдында Р сумен 10 рет сұйылтады.
Натрий иондары стандартты ерітіндісі (1000 ppm Na+).
Р сусыз натрий карбонатының 2,305 г Na23 эквивалентті мөлшерін 25 мл Р су мен 25 мл Р азот қышқылы қоспасында ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Натрий иондары стандартты ерітіндісі (200 ppm Na+).

Количество магния сульфата Р, эквивалентное 1,010 г MgSO4'7H2O, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Магния ионов стандартный раствор (10 ppm Mg2+).
Стандартный раствор магния ионов (100 ppm Mg2+) Р разводят водой Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Магния ионов стандартный раствор (10 ppm Mg2+) Pl.
8,365 г магния хлорида Р растворяют в хлороводородной кислоте разбавленной Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Марганца ионов стандартный раствор (1000 рршМп2+).
Количество марганца сульфата, эквивалентное 3,08 г МпБОд-НгО, растворяют в 500 мл 1 Мраствора азотной кислоты и доводят объем раствора водой Р до 1000 мл.
Марганца ионов стандартный раствор (100 рршМп2+).
Количество марганца сульфата, эквивалентное 0,308 г MnSO4H2O, растворяют в 500 мл 1Мраствора азотной кислоты и доводят объем прозрачного раствора водой Р до 1000 мл.
Меди стандартный раствор жирорастворимый (1000 ppm Си).
Медь(металл)органическое соединение в масле.
Меди ионов стандартный раствор (0,1 % Си2+).
Количество jwedw сульфата пентагидрата Р, эквивалентное 0,393 г CuSO4-5H2O, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
Меди ионов стандартный раствор (10ppmCu2+).
Стандартный раствор меди ионов (0,1 % Си2+) Р разводят водой Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Меди ионов стандартный раствор (0,1 ppm Cu2+).
Стандартный раствор меди ионов (10 ррт Си2+) Р разводят водой Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Мышьяка стандартный раствор (10 ppm As+3).
Количество мышъяка(1П) оксида Р, эквивалентное 0,330 г As2O3, растворяют в 5 мл раствора натрия гидроксида разбавленного Р и доводят объем раствора водой Р до 250,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Мышьяка стандартный раствор (1 ppm As+3).
Стандартный раствор мышьяка (10 ррт As+3) Р разводят водой Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Мышьяка стандартный раствор (0,1 ррш As+3).
Стандартный раствор мышьяка (1 ррт As+3) Р разводят водой Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Натрия ионов стандартный раствор (1000 ppm Na+).
Количество натрия карбоната безводного Р, эквивалентное 2,305 г Na2CO3, растворяют в смеси 25 мл воды Р и 25 мл азотной кислоты Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Натрия ионов стандартный раствор (200 ppm Na+).

Р натрий хлоридінің 0,509 г NaCl эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 10 рет сұйылтады.
Натрий иондары стандартты ерітіндісі (50 ppm Na+).
Р натрий иондары стандартты ерітіндісін (200 ppm Na+) Р суда 4 рет сұйылтады.
Никельдің майды ерітетін стандартты ерітіндісі (1000 ppm Ni).
Никельдің(металл) майдағы органикалық қосылысы.
Никель иондары стандартты ерітіндісі (10 ppm Ni2+).
Р никель сульфатының 4,78 г NiSО4•7H2О эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 100 рет сұйылтады.
Никель иондары стандартты ерітіндісі (5 ppm Ni2+).
Р никель иондары стандартты ерітіндісін (10 ppm Ni2+) Р хроматографияға арналған сумен 2 рет сұйылтады.
Никель иондары стандартты ерітіндісі (0,2 ppm Ni2+).
Р никель иондары стандартты ерітіндісін (10 ppm Ni2+) тікелей пайдалану алдында Р сумен 50 рет сұйылтады.
Никель иондары стандартты ерітіндісі (0,1 ppm Ni2+).
Р никель иондары стандартты ерітіндісін (10 ppm Ni2+) тікелей пайдалану алдында Р сумен 100 рет сұйылтады.
Нитрат-иондары стандартты ерітіндісі (100 ppm NO3-).
Р калий нитратының 0,815 г КNO3 эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 500,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 10 рет сұйылтады.
Нитрат-иондары стандартты ерітіндісі (10 ppm NO3-).
Р нитрат-иондары стандартты ерітіндісін (100 ppm NO3-) тікелей пайдалану алдында Р сумен 10 рет сұйылтады.
Нитрат-иондары стандартты ерітіндісі (2 ppm NO3-).
Р нитрат-иондары стандартты ерітіндісін (10 ppm NO3-) тікелей пайдалану алдында Р сумен 5 рет сұйылтады.
Қалайының майды ерітетін стандартты ерітіндісі (1000 ppm Sn).
Қалайы(металл) майдағы органикалық қосылысы.
Қалайы иондары стандартты ерітіндісі (5 ppm Sn2+).
Р қалайының 0,500 г Sn эквивалентті мөлшерін 5 мл Р су мен 25 мл Р хлорлы сутегі қышқылы қоспасында ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында 2,5 % (об/об) Р хлорлы сутегі қышқылымен 100 рет сұйылтады.
Қалайы иондары стандартты ерітіндісі (0,1 ppm Sn2+).
Р қалайы иондары стандартты ерітіндісін (5 ppm Sn2+) тікелей пайдалану алдында Р сумен 50 рет сұйылтады.
Палладий иондары стандартты ерітіндісі (500 ppm Pd2+).
мг Р палладийді 9 мл Р хлорлы сутегі қышлықында ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Палладий стандартты ерітіндісі (20 ppm Pd2+).

Количество натрия хлорида Р, эквивалентное 0,509 г NaCl, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Натрия ионов стандартный раствор (50 ppm Na+).
Стандартный раствор натрия ионов (200ррт Na+) Р разводят водой Р в 4 раза.
Никеля стандартный раствор жирорастворимый (1000 ppm Ni).
Никель(металл)органическое соединение в масле.
Никеля ионов стандартный раствор (10 ppm Ni2+).
Количество никеля сульфата Р, эквивалентное 4,78 г NiSO4-7H2O, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Никеля ионов стандартный раствор (5 ppm Ni2+).
Стандартный раствор никеля ионов (10 ррт Ni2+) Р разводят водой для хроматографии Р в 2 раза.
Никеля ионов стандартный раствор (0,2 ppm Ni2+).
Стандартный раствор никеля ионов (10 ррт Ni2") Р разводят водой Р в 50 раз непосредственно перед использованием.
Никеля ионов стандартный раствор (0,1 ppm Ni2+).
Стандартный раствор никеля ионов (10 ррт Ni2+) Р разводят водой Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Нитрат-ионов стандартный раствор (100 ррт N05).
Количество калия нитрата Р, эквивалентное 0,815 г KNO3, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 500,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Нитрат-ионов стандартный раствор (10 ppm NOj).
Стандартный раствор нитрат-ионов (100 ppm NO з) Р разводят водой Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Нитрат-ионов стандартный раствор (2 ppm NO J).
Стандартный раствор нитрат-ионов (10 ppm NO3) Р разводят водой Р в 5 раз непосредственно перед использованием.
Олова стандартный раствор жирорастворимый (1000 ppm Sn).
Олово(металл)органическое соединение в масле.
Олова ионов стандартный раствор (5 ppm Sn2+).
Количество олова Р, эквивалентное 0,500 г Sn, растворяют в смеси 5 мл воды Р и 25 мл хлороводородной кислоты Р, доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Раствор разводят 2,5 % (об/об) хлороводородной кислотой Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Олова ионов стандартный раствор (0,1 ppm Sn2+).
Стандартный раствор олова ионов (5 ррт Sn2+) Р разводят водой Р в 50 раз непосредственно перед использованием.
Палладия ионов стандартный раствор (500 ppm Pd2+).
50,0 мг палладия Р растворяют в 9 мл хлороводородной кислоты Р и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл.
Палладия стандартный раствор (20 ppm Pd+2).

0,333 мг Р палладий хлоридін жылы 2 мл Р хлорлы сутегі қышқылымен ерітеді және тең көлемді Р сұйылтылған хлорлы сутегі қышқылы мен Р су қоспасымен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 10 рет сұйылтады.
Палладий иондары стандартты ерітіндісі (0,5 ppm Pd2+).
1 мл Р палладий иондары стандартты ерітіндісін (500 ppm Pd2+) 0,3 мөлшерлі Р азот қышқылы және 99,7 мөлшерлі Р су қоспасымен ерітеді.
Платина стандартты ерітіндісі (30 ppm Pt+4).
80 мг Р хлорплатина қышқылын 1 М хлорлы сутегі қышқылында ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында 1 М хлорлы сутегі қышқылымен 10 рет сұйылтады.
Сынап иондары стандартты ерітіндісі (1000 ppm Hg2+).
Р сынап хлоридінің 1,354 г HgCl2 эквивалентті мөлшерін 50 мл Р сұйылтылған азот қышқылымен ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Сынап иондары стандартты ерітіндісі (10 ppm Hg2+).
Р сынап хлоридінің 0,338 г HgCl2 эквивалентті мөлшерін 250,0 мл Р суда ерітеді
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 100 рет сұйылтады.
Қорғасынның майды ерітетін стандартты ерітіндісі (1000 ppm Pb).
Қорғасынның(металл) маймен органикалық қосылысы.
Қорғасын иондары стандартты ерітіндісі (0,1 % Рb2+).
Р қорғасын(ІІ) нитратының 0,400 г Pb(NO3)2 эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 250,0 мл дейін жеткізеді.
Р1 қорғасын иондары стандартты ерітіндісі (0,1 % РЬ2) Р1.
Р қорғасын(ІІ) нитратының 0,400 г Pb(NO3)2 эквивалентті мөлшерін Р қорғасын қосылмаған сұйылтылған азот қышқылымен ерітеді және осы еріткішпен мөлшерін 250,0 мл дейін жеткізеді.
Қорғасын иондары стандартты ерітіндісі (100 ppm Pb2+).
Р қорғасын иондары стандартты ерітіндісін (0,1 % Рb2+) тікелей пайдалану алдында Р сумен 10 рет сұйылтады.
Қорғасын иондары стандартты ерітіндісі (10 ppm Рb2+).
Р қорғасын иондары стандартты ерітіндісін (100 ppm Рb2+) тікелей пайдалану алдында Р сумен 10 рет сұйылтады.
Р1 қорғасын иондары стандартты ерітіндісі (10 ppm Рb2+).
0,160 г Р қорғасын(ІІ) нитратын 100 мл Р суда ерітеді, 1 мл Р қорғасын қосылмаған азотқышқылын қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 10 рет сұйылтады.
Р2 қорғасын иондары стандартты ерітіндісі (10 ppm Pb2+).
Р1 қорғасын иондары стандартты ерітіндісін (0,1 % Рb2+) Р қорғасын қосылмаған сұйылтылған азот қышқылымен 100 рет сұйылтады. 1 апта ішінде пайдаланады.
Қорғасын иондары стандартты ерітіндісі (2 ppm Pb2+).
Р қорғасын иондары стандартты ерітіндісін (10 ppm Рb2+) тікелей пайдалану алдында Р сумен 5 рет сұйылтады.

0,333 мг палладия хлорида Р растворяют в 2 мл теплой хлороводородной кислоты Р и доводят объем раствора смесью равных объемов хлороводородной кислоты разбавленной Р и воды Р до 1000,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Палладия ионов стандартный раствор (0,5 ppm Pd2+).
1 мл стандартного раствора палладия ионов (500ppm Pd2+) Р разводят смесью 0,3 объема азотной кислоты Р и 99,7 объема воды Р.
Платины стандартный раствор (30 ppm Pt+4).
80 мг хлорплатиновой кислоты Р растворяют в 1М кислоте хлороводородной и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
Раствор разводят хлороводородной кислотой в 10 раз непосредственно перед использованием.
Ртути ионов стандартный раствор (1000 ppm Hg2+).
Количество ртути хлорида Р, эквивалентное 1,354 г HgCl2, растворяют в 50 мл азотной кислоты разбавленной Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Ртути ионов стандартный раствор (10 ppm Hg2+).
Количество ртути хлорида Р, эквивалентное 0,338 г HgCl2, растворяют в 250,0 мл воды Р.
Раствор разводят водой Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Свинца стандартный раствор жирорастворимый (1000 ppm Pb).
Свинец(металл)органическое соединение в масле.
Свинца ионов стандартный раствор (0,1 % РЪ2+).
Количество свинца(П) нитрата Р, эквивалентное 0,400 г Pb(NO3)2, растворяют в воде Р и доводят тем же растворителем до объема 250,0 мл.
Свинца ионов стандартный раствор (0,1 % РЬ2+) Р1.
Количество свинца(11) нитрата Р, эквивалентное 0,400 г Pb(NO3)2, растворяют в азотной кислоте разбавленной, свободной от свинца, Р и доводят тем же растворителем до объема 250,0 мл.
Свинца ионов стандартный раствор (100 ppm Pb2+).
Стандартный раствор свинца ионов (0,1 % Pb2+) Р разводят водой Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Свинца ионов стандартный раствор (10 ppm РЬ2+).
Стандартный раствор свинца ионов (100 ppm Pb2+) Р разводят водой Ръ10 раз непосредственно перед использованием.
Свинца ионов стандартный раствор (10 ppm РЬ2+) Р1.
0,160 г свинца(П) нитрата Р растворяют в 100 мл воды Р, прибавляют 1 мл азотной кислоты, свободной от свинца, Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Свинца ионов стандартный раствор (10 ppm Pb2+) Р2.
Стандартный раствор свинца ионов (0,1 % Pb2+) Р1 разводят азотной кислотой разбавленной, свободной от свинца, Р в 100 раз. Используют в течение 1 недели.
Свинца ионов стандартный раствор (2 ppm Pb2+).
Стандартный раствор свинца ионов (Юррт Pb2+) Р разводят водой Р в 5 раз непосредственно перед использованием.

Қорғасын иондары стандартты ерітіндісі (1 ppm Pb2+).
Р қорғасын иондары стандартты ерітіндісін (10 ppm Рb2+) тікелей пайдалану алдында Р сумен 10 рет сұйылтады.
Қорғасын иондары стандартты ерітіндісі (0,5 ppm Pb2+).
Р2 қорғасын иондары стандартты ерітіндісін (10 ppm Рb2+) Р қорғасын қосылмаған сұйылтылған азот қышқылымен 20 рет сұйылтады. 1 тәулік ішінде пайдаланады.
Қорғасын иондары стандартты ерітіндісі (0,25 ppm Pb2+).
Р қорғасын иондары стандартты ерітіндісін (1 ppm Рb2+) тікелей пайдалану алдында Р сумен 4 рет сұйылтады.
Қорғасын иондары стандартты ерітіндісі (0,1 ppm Pb2+).
Р қорғасын иондары стандартты ерітіндісін (1 ppm Рb2+) тікелей пайдалану алдында Р сумен 10 рет сұйылтады.
Селен стандартты ерітіндісі (100 ppm Se+4).
0,100 г Р селенді 2 мл Р азот қышқылында ерітеді, құрғағанша кептіреді. Қалдығын 2 мл воды Р суда ерітеді және құрғағанша кептіреді; осы операцияны үш рет қайталайды. Қалдығын 50 мл Р сұйылтылған хлорлы сутегі қышқылында ерітеді және осы қышқылмен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Селен стандартты ерітіндісі (1 ppm Se+4).
Р селен қышқылының 6,54 мг H2SeО3 эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 40 рет сұйылтады.
Күміс иондары стандартты ерітіндісі (5 ppm Ag+).
Р күміс нитратының 0,790 г AgNО3 эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 100 рет сұйылтады.
Стронций иондары стандартты ерітіндісі (1,0 % Sr2+).
Р стронций карбонатының 1,6849 г SrCO3 эквивалентті мөлшеріне Р су құяды, ерігенге және көпіршікті газ шығаруды тоқтатқанға дейін Р хлорлы сутегі қышқылын қосады, сүзгіден өткізеді және мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Сульфат-иондары стандартты ерітіндісі (100 ppm SO42-).
Р калий сульфатының 0,181 г K24 эквивалентті мөлшерін Р тазартылған суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р тазартылған сумен 10 рет сұйылтады.
Сульфат-иондары стандартты ерітіндісі (10 ppm SO42-).
Р калий сульфатының 0,181 г K24 эквивалентті мөлшерін Р тазартылған суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р тазартылған сумен 100 рет сұйылтады.
Р1 сульфат-иондары стандартты ерітіндісі (10 ppm SO42-).
Р калий сульфатының 0,181 г K24 эквивалентті мөлшерін 30% (об/об) Р этанолда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.

Свинца ионов стандартный раствор (1 ppm Pb2+).
Стандартный раствор свинца ионов (10 ppm Pb2*) Р разводят водой Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Свинца ионов стандартный раствор (0,5 ppm РЪ2+).
Стандартный раствор свинца ионов (Юррт Pb2*) Р2 разводят азотной кислотой разбавленной, свободной от свинца, Р в 20 раз. Используют в течение 1 сут.
Свинца ионов стандартный раствор (0,25 ppm РЪ2+).
Стандартный раствор свинца ионов (1 ррт РЬ2*) Р разводят водой Р в 4 раз непосредственно перед использованием.
Свинца ионов стандартный раствор (0,1 ppm РЪ2+).
Стандартный раствор свинца ионов (1 ррт РЬ2+) Р разводят водой Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Селена стандартный раствор (100 ррт Se+4).
0,100 г селена Р растворяют в 2 мл азотной кислоты Р, выпаривают досуха. Остаток растворяют 2 мл воды Р и выпаривают досуха; данную операцию повторяют три раза. Остаток растворяют в 50 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р и доводят объем раствора той же кислотой до 1000,0 мл.
Селена стандартный раствор (1 ррт Se+4).
Количество селенистой кислоты Р, эквивалентное 6,54 мг H2SeO3, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 40 раз непосредственно перед использованием.
Серебра ионов стандартный раствор (5 ppm Ag+).
Количество серебра нитрата Р, эквивалентное 0,790 г AgNC>3, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Стронция ионов стандартный раствор (1,0 % Sr2+).
Количество стронция карбоната Р, эквивалентное 1,6849 г SrCC>3, покрывают водой Р, прибавляют хлороводородную кислоту Р до растворения и прекращения выделения пузырьков газа, фильтруют и доводят водой Р до объема 100,0 мл.
Сульфат-ионов стандартный раствор (100 ppm SO2-).
Количество калия сульфата Р, эквивалентное 0,181 г K2SO4, растворяют в воде дистиллированной Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
Раствор разводят водой дистиллированной Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Сульфат-ионов стандартный раствор (10 ppm SO2 ).
Количество калия сульфата Р, эквивалентное 0,181 г K2SO4, растворяют в воде дистиллированной Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
Раствор разводят водой дистиллированной Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Сульфат-ионов стандартный раствор (10 ppm SO2 ) Р1.
Количество калия сульфата Р, эквивалентное 0,181 г K2SO4, растворяют в 30 % (об/об) этаноле Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.

Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында 30 % (об/об) Р этанолмен 100 рет сұйылтады.
Сульфит-иондары стандартты ерітіндісі (80 ppm SO32-).
3,150 г Р сусыз натрий сульфитін жаңа дайындалған Р тазартылған суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді. Алынған 0,5 мл ерітіндінің мөлшерін жаңа дайындалған Р тазартылған сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Сульфит-иондары стандартты ерітіндісі (1,5 ppm SO32-).
Р натрий метабисульфиттің 0,152 г Na2S2О5 эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді. 5,0 мл ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді. Алынған 3,0 мл ерітіндіге 4,0 мл 0,1 М натрий гидроксиді ерітіндісін қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Сүрме стандартты ерітіндісі (100 ppm Sb+5).
Р сүрме калий тартратының 0,274 г C8H4K2О12Sb2•3H2О эквивалентті мөлшерін 500 мл 1 М хлорлы сутегі қышқылында ерітеді және ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Сүрме стандартты ерітіндісі (1 ppm Sb+5).
Р сүрме калий тартратының 0,274 г C8H4K2О12Sb2, 3H2О эквивалентті мөлшерін 20 мл Р1 хлорлы сутегі қышқылында ерітеді және мөлдір ерітіндінің мөлшшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді. Алынған 10,0 мл ерітіндіге 200 мл Р1 хлорлы сутегі қышқылын қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді. 100,0 мл осы ерітіндіге 300 мл Р1 хлорлы сутегі қышқылын қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Сұйылтылған ерітінділерді тікелей пайдалану алдында дайындайды.
Таллий иондары стандартты ерітіндісі (10 ppm Tl+).
Р таллий сульфатының 0,1235 г Tl24 эквивалентті мөлшерін 9 г/л Р натрий хлориді ерітіндісінде ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді. Алынған 10,0 мл ерітіндінің мөлшерін 9 г/л Р натрий хлориді ерітіндісімен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Титан иондары стандартты ерітіндісі (100 ppm Ti3+).
100,0 мг Р титанды қажет болған жағдайда қыздыра отырып Р сумен 150 мл мөлшеріне дейін сұйылтылған 100 мл Р хлорлы сутегі қышқылында ерітеді; салқындатады және мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ферроцианид-иондары стандартты ерітіндісі (100 ppm [Fe(CN)6]4-).
Р калий ферроцианидінің 0,20 г K4[Fe(CN)6]•3H2О эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 10 рет сұйылтады.
Феррицианид-иондары стандартты ерітіндісі (50 ppm [Fe(CN)6]3-).
Р калий феррицианидінің 0,78 г K3[Fe(CN)6] эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді, осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 100 рет сұйылтады.

Раствор разводят 30 % (об/об) этанолом Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Сульфит-ионов стандартный раствор (80 ppm SO* ).
3,150 г натрия сульфита безводного Р растворяют в свежеприготовленной воде, дистиллированной Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл. 0,5 мл полученного раствора доводят свежеприготовленной водой дистиллированной Р до объема 100,0 мл.
Сульфит-ионов стандартный раствор (1,5 ppm SO* ).
Количество натрия метабисульфита Р, эквивалентное 0,152 г Na2S2O5, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл. 5,0 мл раствора доводят водой Р до объема 100,0 мл. К 3,0 мл полученного раствора прибавляют 4,0 мл 0,1Мраствора натрия гидроксида и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл.
Сурьмы стандартный раствор (100 ppm Sb+s).
Количество сурьмы калия тартрата Р, эквивалентное 0,274 г CgH4K2Oi2Sb2-3H2O, растворяют в 500 мл хлороводородной кислоты и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Сурьмы стандартный раствор (1 ppm Sb+s).
Количество сурьмы калия тартрата Р, эквивалентное 0,274 г C8H4K2Oi2Sb2, ЗН2О, растворяют в 20 мл хлороводородной кислоты Р1 и доводят прозрачный раствор водой Р до объема 100,0 мл. К 10,0 мл полученного раствора прибавляют 200 мл хлороводородной кислоты Р1 и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл. К 100,0 мл данного раствора прибавляют 300 мл хлороводородной кислоты Р1 и доводят объем раствора водой Р до 1000.0 мл.
Разбавленные растворы готовят непосредственно перед использованием.
Таллия ионов стандартный раствор (10 ppm Т1+).
Количество таллия сульфата Р, эквивалентное 0,1235 г T12SO4, растворяют в растворе 9 г/л натрия хлорида Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл. 10,0 мл полученного раствора доводят раствором 9 г/л натрия хлорида Р до объема 100,0 мл.
Титана ионов стандартный раствор (100 ppm Ti3+).
100,0 мг титана Р растворяют, при необходимости, нагревая в 100 мл хлороводородной кислоты Р, разведенной водой Р до объема 150 мл; охлаждают и доводят водой Р до объема 1000,0 мл.
Ферроцианида-ионов стандартный раствор (100 ppm [Fe(CN)6|4_).
Количество калия ферроцианида Р, эквивалентное 0,20 г K4[Fe(CN)e]-3H2O, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Феррицианида-ионов стандартный раствор (50 ppm [Fe^NJe]3-).
Количество калия феррицианида Р, эквивалентное 0,78 г K3[Fe(CN)6], растворяют в воде Р, доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 100 раз непосредственно перед использованием.

Формальдегид стандартты ерітіндісі (5 ppm СН2О).
Р формальдегид ерітіндісінің 1,0 г СН2О эквивалентті мөлшерін Р сумен 1000,0 мл мөлшеріне дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 200 рет сұйылтады.
Фосфат-иондары      стандартты ерітіндісі (200 ppm PO43-).
Р калий дигидрофосфаттың 0,286 г КН2РО4 эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді, осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Фосфат-иондары      стандартты ерітіндісі (5 ppm PO43-).
Р калий дигидрофосфатының 0,716 г КН2РО4 эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді, осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 100 рет сұйылтады.
Фторид-иондары стандартты      ерітіндісі (10 ppm F-).
Р натрий фторидінің алдын ала 12 сағ бойы 300 °С температурада кептірілген 0,442 г NaF эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл (1 мл = 0,2 мг F-) дейін жеткізеді.
Полиэтилен контейнерде сақтайды.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 20 рет сұйылтады.
Фторид-иондары стандартты ерітіндісі (1 ppm F-).
Р фторид-иондары стандартты ерітіндісін (10 ppm F-) тікелей пайдалану алдында Р сумен 10 рет сұйылтады.
Хлорид-иондары стандартты ерітіндісі (50 ppm Cl-).
Р натрий хлоридінің 0,824 г NaCl эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 10 рет сұйылтады.
Хлорид-иондары стандартты ерітіндісі (8 ppm Cl-).
Р натрий хлоридінің 1,32 г NaCl эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 100 рет сұйылтады.
Хлорид-иондары стандартты ерітіндісі (5 ppm Сl-).
Р натрий хлоридінің 0,824 г NaCl эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 100 рет сұйылтады.
Хромның майды ерітетін стандартты ерітіндісі (1000 ppm Cr).
Майдағы хром(металл)органикалық қосылысы ерітіндісі.
Хром стандартты ерітіндісі (0,1 % Cr+6).
Р калий дихроматының 2,83 г K2Cr2O7 эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Хром стандартты ерітіндісі (100 ppm Cr+6).
Р калий дихроматының 0,283 г K2Cr2O7 эквивалентті мөлшерін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Хром стандартты ерітіндісі (0,1 ppm Cr+6).
Р хром стандартты ерітіндісін (100 ppm Cr+6) тікелей пайдалану алдында Р сумен 1000 рет сұйылтады.

Формальдегида стандартный раствор (5 ppm СН2О).
Количество раствора формальдегида Р, эквивалентное 1,0 г СН2О, доводят водой Р до объема 1000,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 200 раз непосредственно перед использованием.
Фосфат-ионов стандартный раствор (200 ppm РО4-).
Количество калия дигидрофосфата Р, эквивалентное 0,286 г КН2РО4, растворяют в воде Р, доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Фосфат-ионов стандартный раствор (5 ppm РО3 ).
Количество калия дигидрофосфата Р, эквивалентное 0,716 г КН2РО4, растворяют в воде Р, доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Фторид-ионов стандартный раствор (10 ppm F“).
Количество натрия фторида Р, эквивалентное 0,442 г NaF предварительно высушенного при температуре 300 °C в течение 12 ч, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл (1 мл = 0,2 мг F-).
Хранят в полиэтиленовом контейнере.
Раствор разводят водой Р в 20 раз непосредственно перед использованием.
Фторид-ионов стандартный раствор (1 ppm F ).
Стандартный раствор фторид-ионов (lOppm F~) Р разводят водой Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Хлорид-ионов стандартный раствор (50 ppm СГ).
Количество натрия хлорида Р, эквивалентное 0,824 г NaCl, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Хлорид-ионов стандартный раствор (8 ppm СГ).
Количество натрия хлорида Р, эквивалентное 1,32 г NaCl, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Хлорид-ионов стандартный раствор (5 ppm С1“).
Количество натрия хлорида Р, эквивалентное 0,824 г NaCl, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 100 раз непосредственно перед использованием.
Хрома стандартный раствор жирорастворимый (1000 ppm Сг).
Раствор хром(металл)органическое соединение в масле.
Хрома стандартный раствор (0,1 % Сг+6).
Количество калия дихромата Р, эквивалентное 2,83 г К2СГ2О7, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Хрома стандартный раствор (100 ppm Сг+6).
Количество калия дихромата Р, эквивалентное 0,283 г К2СГ2О7, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Хрома стандартный раствор (0,1 ppm Сг+6).
Стандартный раствор хрома (100 ppm СГ6) Р разводят водой Р в 1000 раз непосредственно перед использованием.

Мырыш иондары стандартты ерітіндісі (5 мг/мл Zn2+).
3,15 г Р мырыш оксидін 15 мл Р хлорлы сутегі қышқылында ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 500,0 мл дейін жеткізеді.
Мырыш иондары стандартты ерітіндісі (100 ppm Zn2+).
Р мырыш сульфатының 0,440 г ZnSO4•7Н2О эквивалентті мөлшерін 1 мл Р сірке қышқылында ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Ерітіндіні тікелей пайдалану алдында Р сумен 10 рет сұйылтады.
Мырыш иондары стандартты ерітіндісі (10 ppm Zn2+).
Р мырыш иондары стандартты ерітіндісін (100 ppm Zn2+) тікелей пайдалану алдында Р сумен 10 рет сұйылтады.
Мырыш иондары стандартты ерітіндісі (5 ppm Zn2+).
Р мырыш иондары стандартты ерітіндісі (100 ppm Zn2+) тікелей пайдалану алдында Р сумен 20 рет сұйылтады.
Цирконий стандартты ерітіндісі (1 г/л Zr+4).
Р цирконил нитратаының 0,293 г ZrO(NO3)2•2H2O эквивалентті мөлшерін Р хлорлы сутегі қышқылы – Р су (2:8, об/об) қоспасында ерітеді және осы еріткіш қоспасымен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
202010003-2019
2.2.1.3 Ерітінділер және буферлік ерітінділер
Буферленген ацетон ерітіндісі.
8,15 г Р натрий ацетаты мен 42 г Р натрий хлоридін Р суда ерітеді, 68 мл 0,1 М хлорлы сутегі қышқылын, 150 мл Р ацетон қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 500 мл дейін жеткізеді.
рН 2,0 ерітінді.
6,57 г Р калий хлоридін Р суда ерітеді, 119,0 мл 0,1 М хлорлы сутегі қышқылын қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
рН 2,0 фосфат буферлік ерітіндісі.
8,95 г Р натрий гидрофосфаты мен 3,40 г Р калий дигидрофосфатын Р суда ерітеді, осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді. Қажет болған жағдайда ерітінді рН-ын Р фосфор қышқылымен түзетеді.
0,125 М фосфатты буферлік pH 2,0 ерітіндісі.
17,0 г Р калий дигидрофосфаты мен 17,8 г Р сусыз динатрийгидрофосфатты Р суда ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді. Қажет болған жағдайда ерітінді рН-ын Р фосфор қышқылымен түзетеді.
Сульфатты буферлік pH 2,0 ерітіндісі.
А ерітінді. 132,1 г Р аммоний сульфатын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 500,0 мл дейін жеткізеді.
В ерітінді. 14 мл Р күкірт қышқылын ақырын тұрақты салқындата және араластыра отырып шамамен 400 мл Р су қосады; салқындатады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 500,0 мл дейін жеткізеді.
А және В ерітінділерінің тең мөлшерін араластырады. Қажет болған жағдайда ерітінді рН түзетеді.

Цинка ионов стандартный раствор (5 мг/мл Zn2+).
3.15г цинка оксида Р растворяют в 15 мл хлороводородной кислоты Р и доводят объем раствора водой Р до 500,0 мл.
Цинка ионов стандартный раствор (100 ppm Zn2+).
Количество цинка сульфата Р, эквивалентное 0,440 г ZnSO4 -7Н2О, растворяют в 1 мл уксусной кислоты Р и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл.
Раствор разводят водой Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Цинка ионов стандартный раствор (10 ppm Zn2+).
Стандартный раствор цинка ионов (100 ppm Zn2+) Р разводят водой Р в 10 раз непосредственно перед использованием.
Цинка ионов стандартный раствор (5 ppm Zn2+).
Стандартный раствор цинка ионов (100 ppm Zn2+) Р разводят водой Р в 20 раз непосредственно перед использованием.
Циркония стандартный раствор (1 г/л Zr+4).
Количество цирконила нитрата Р, эквивалентное 0,293 г ZrO(NO3)2'2H2O, растворяют в смеси хлороводородная кислота Р - вода Р (2:8, об/об) и доводят объем раствора той же смесью растворителей до 100,0 мл.
Сноска. Статья 2.2.1.2. с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25.10.2022 № 150 (вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования).
202010003-2019
2.2.1.3 Растворы и буферные растворы.Забуференный ацетоновый раствор.
8.15 г натрия ацетата Р и 42 г натрия хлорида Р растворяют в воде Р, прибавляют 68 мл 0,1 Мхлороводородной кислоты, 150 мл ацетона Р и доводят объем раствора водой Р до 500 мл.
Раствор с pH 2,0.
6,57 г калия хлорида Р растворяют в воде Р прибавляют 119,0мл 0,1 М хлороводородной кислоты и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Фосфатный буферный раствор с pH 2,0.
8,95 г натрия гидрофосфата Р и 3,40 г калия дигидрофосфата Р растворяют в воде Р доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл. При необходимости корректируют pH раствора фосфорной кислотой Р.
0,125 М Фосфатный буферный раствор с pH 2,0.
17,0 г калия дигидрофосфата Р и 17,8 г динатриягидрофосфата безводного Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл. При необходимости корректируют pH раствора фосфорной кислотой Р.
Сульфатный буферный раствор с pH 2,0.
Раствор А. 132,1 г аммония сульфата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 500,0 мл.
Раствор В. Осторожно при постоянном охлаждении и перемешивании 14 мл серной кислоты Р прибавляют к приблизительно 400 мл воды Р\ охлаждают и доводят объем раствора водой Р до 500,0 мл.
Смешивают равные объемы растворов А и В. При необходимости корректируют pH раствора.

Буферлік рН 2,2 ерітіндісі.
6,7 мл Р фосфор қышқылын 40 г/л Р натрий гидроксиді 55,0 мл ерітіндісімен араластырады, ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Буферлік рН 2,5 ерітіндісі.
100 г Р калий дигидрофосфатты 800 мл Р суда ерітеді, Р хлорлы сутегі қышқылымен рН 2,5 мәнін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Р1 буферлік рН 2,5 ерітіндісі.
4,9 г Р сұйылтылған фосфор қышқылына 250 мл Р су құяды, Р сұйылтылған натрий гидроксиді ерітіндісімен рН түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 500,0 мл дейін жеткізеді.
0,2 М фосфатты буферлік рН 2,5 ерітіндісі.
27,2 г Р калий дигидрофосфатын 900 мл Р суда ерітеді, Р фосфор қышқылымен рН 2,5 мәніне дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Фосфатты буферлік рН 2,8 ерітіндісі.
7,8 г Р натрий дигидрофосфатын 900 мл Р суда ерітеді, Р фосфор қышқылы ерітіндісімен рН мәнін 2,8 дейін түзетеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000 мл дейін жеткізеді.
Буферлік рН 3,0 ерітіндісі.
21,0 г Р лимон қышқылы моногидратын 200 мл 1 М натрий гидроксиді ерітіндісінде ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000 мл дейін жеткізеді. Алынған 40,3 мл ерітіндінің мөлшерін 0.1 М хлорлы сутегі қышқылымен 100,0 мл дейін жеткізеді.
0,1 М фосфатты буферлік рН 3,0 ерітіндісі.
12,0 г Р сусыз натрий дигидрофосфатын Р суда ерітеді, ерітінді рН Р1 сұйылтылған фосфор қышқылымен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000 мл дейін жеткізеді.
Фосфатты буферлік рН 3,0 ерітіндісі.
0,7 мл Р фосфор қышқылын 100 мл Р сумен араластырады және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 900 мл дейін жеткізеді. рН мәнін Р концентрацияланған натрий гидроксиді ерітіндісімен 3,0 дейін жеткізеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000 мл дейін жеткізеді.
0,25 М цитратты рН 3,0 ерітіндісі.
5,3 г Р лимон қышқылы моногидратын 80 мл Р суда ерітеді, рН 1 М натрий гидроксиді ерітіндісімен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Р1 фосфатты буферлік рН 3,0 ерітіндісі.
3,40 г Р калий дигидрофосфатын 900 мл Р суда ерітеді. Ерітінді рН мәнін Р фосфор қышқылымен 3,0 дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Фосфатты буферлік рН3,2 ерітіндісі.
900 мл Р натрий дигидрофосфаты 4 г/л ерітіндісіне 100 мл Р фосфор қышқылы 2.5 г/л ерітіндісін қосады. Қажет болған жағдайда ерітіндінің рН түзетеді.
Р1 фосфатты буферлік рН 3,2 ерітіндісі.
35,8 г/л Р динатрий гидрофосфаты фосфорной ерітінді рН мәнін Р сұйылтылған фосфор қышқылымен 3,2 дейін түзетеді. Алынған 100,0 мл ерітіндінің мөлшерін Р сумен 2000,0 мл дейін жеткізеді.

Буферный раствор с pH 2,2.
6.7мл фосфорной кислоты Р смешивают с 55,0 мл раствора 40 г/л натрия гидроксида Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Буферный раствор с pH 2,5.
100 г калия дигидрофосфата Р растворяют в 800 мл воды Р корректируют pH хлороводородной кислотой Р до значения 2,5 и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Буферный раствор с pH 2,5 Р1.
К 4,9 г фосфорной кислоты разбавленной Р прибавляют 250 мл воды Р корректируют pH раствором натрия гидроксида разбавленным Р и доводят объем раствора водой Р до 500,0 мл.
0,2 М Фосфатный буферный раствор с pH 2,5.
27,2г калия дигидрофосфата Р растворяют в 900 мл воды Р корректируют pH фосфорной кислотой Р до значения 2,5 и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Фосфатный буферный раствор с pH 2,8.
7.8г натрия дигидрофосфата Р растворяют в 900 мл воды Р корректируют pH раствора фосфорной кислотой Р до значения 2,8 и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000 мл.
Буферный раствор с pH 3,0.
21,0 г лимонной кислоты моногидратаР растворяют в 200 мл 1 Мраствора натрия гидроксида и доводят объем раствора водой Р до 1000 мл. 40,3 мл полученного раствора доводят 0.1 М хлороводородной кислотой до объема 100,0 мл.
0,1 М Фосфатный буферный раствор с pH 3,0.
12,0 г натрия дигидрофосфата безводного Р растворяют в воде Р корректируют pH раствора фосфорной кислотой разбавленной Р1 и доводят объем раствора водой Р до 1000 мл.
Фосфатный буферный раствор с pH 3,0.
0,7 мл фосфорной кислоты Р смешивают со 100 мл воды Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 900 мл. Корректируют pH раствором натрия гидроксида концентрированного Р до значения 3,0 и доводят объем раствора водой Р до 1000 мл.
0,25 М Цитратный раствор с pH 3,0.
5,3г лимонной кислоты моногидрата Р растворяют в 80 мл воды Р корректируют pH 1М раствором натрия гидроксида и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл.
Фосфатный буферный раствор с pH 3,0 Р1.
3,40 г калия дигидрофосфата Р растворяют в 900 мл воды Р Корректируют pH раствора фосфорной кислотойРцо значения 3,0 и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Фосфатный буферный раствор с рНЗ,2.
К 900 мл раствора 4 г/л натрия дигидрофосфата Р прибавляют 100 мл раствора 2.5 г/л фосфорной кислоты Р. При необходимости корректируют pH раствора.
Фосфатный буферный раствор с pH 3,2 Р1.
Корректируют pH раствора 35,8 г/л динатриягидрофосфата Р фосфорной кислотой разбавленной Р до значения 3,2. 100,0 мл полученного раствора доводят водой Р до объема 2000,0 мл.

Фосфатты буферлік рН 3,25 ерітіндісі.
Шамамен 1,36 г Р калий дигидрофосфатын 1000 мл Р суда ерітеді және ерітінді рН мәнін Р сұйылтылған фосфор қышқылымен 3,25 ± 0,05 дейін жеткізеді, тесіктерінің көлемі 0,45 мкм немесе одан аз мембраналық сүзгі арқылы сүзгіден өткізеді.
Фосфатты буферлік рН 3,4 ерітіндісі.
68,0 г Р калий дигидрофосфатын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді. рН мәнін Р фосфор қышқылымен түзетеді.
Буферлік pH 3,5 ерітіндісі.
25,0 г Р аммоний ацетатын 25 мл Р суда ерітеді, 38,0 мл Р1 хлорлы сутегі қышқылын қосады. Қажет болған жағдайда ерітіндінің рН мәнін Р сұйылтылған хлорлы сутегі қышқылымен немесе Р1 сұйылтылған аммиак ерітіндісімен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Фосфатты pH 3,5 ерітіндісі.
68,0 г Р калий дигидрофосфатын Р суда ерітеді, осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді. Ерітінді рН мәнін Р фосфор қышқылымен түзетеді.
Буферлік рН 3,6 ерітіндісі.
250,0 мл Р калий гидрофталат 0,2 М ерітіндісіне 11,94 мл 0,2 М хлорлы сутегі қышқылын қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Буферлік рН 3,7 ерітіндісі.
15,0 мл Р сірке қышқылына 60 мл 96 % Р этанол мен 20 мл Р су қосады; рН мәнін Р аммиака ерітіндісімен 3,7 дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Мыс сульфаты рН 4,0 буферленген ерітіндісі.
0,25 г Р мыс(ІІ) сульфаты мен 4,5 г Р аммоний ацетатын Р сұйылтылған сірке қышқылында ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
0,1 М натрий ацетаты буферлік рН 4,0 ерітіндісі.
822 мг Р натрий ацетатын 100 мл Р суда (А ерітінді) ерітеді. 1,44 мл Р мұзды сірке қышқылын 250 мл Р суда (В ерітінді) ерітеді. 100 мл В ерітіндісімен 20 мл А ерітіндісін тиртлейді.
Ацетатты буферлік рН 4,4 ерітіндісі.
136 г Р натрий ацетаты мен 77 г Р аммоний ацетатын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді, содан кейін 250,0 мл Р мұзды сірке қышқылын қосып, араластырады.
Фталатты буферлік рН 4,4 ерітіндісі.
2,042 г Р калий гидрофталатын 50 мл Р суда ерітеді, 7,5 мл 0,2 М натрий гидроксиді ерітіндісін қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 200,0 мл дейін жеткізеді.
Ацетатты буферлік рН 4,5 ерітіндісі.
77,1 г Р аммоний ацетатын Р суда ерітеді, 70 мл Р мұзды сірке қышқылын қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
0,5 М Аммоний ацетаты буферлік рН 4,5 ерітіндісі.
14,3 мл Р мұзды сірке қышқылы мен 470 мл Р суды араластырады, рН мәнін Р концентрацияланған аммиак ерітіндісімен 4,5 дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 500,0 мл дейін жеткізеді.

Фосфатный буферный раствор с pH 3,25.
Около 1,36 г калия дигидрофосфата Р растворяют в 1000 мл воды Р и доводят pH раствора фосфорной кислотой разбавленной Р до значения 3,25 ± 0,05, фильтруют через мембранный фильтр с размером пор 0,45 мкм или менее.
Фосфатный буферный раствор с pH 3,4.
68,0 г калия дигидрофосфата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл. Корректируют pH фосфорной кислотой Р.
Буферный раствор с pH 3,5.
25,0 г аммония ацетата Р растворяют в 25 мл воды Р прибавляют 38,0 мл хлороводородной кислоты Р1. При необходимости, корректируют pH раствора хлороводородной кислотой разбавленной Р или раствором аммиака разбавленным Р1 и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл.
Фосфатный раствор с pH 3,5.
68,0 г калия дигидрофосфата Р растворяют в воде Р доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл. Корректируют pH раствора фосфорной кислотой Р.
Буферный раствор с pH 3,6.
К 250,0 мл 0,2 Мраствора калия гидрофталата Р прибавляют 11,94 мл 0,2 М хлороводородной кислоты и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Буферный раствор с pH 3,7.
К 15,0 мл уксусной кислоты Р прибавляют 60 мл 96 % этанола Р и 20 мл воды Р; корректируют pH раствором аммиакаРдо значения 3,7 и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл.
Забуференный раствор меди сульфата с pH 4,0.
0,25 г меди(П) сульфата Ри 4,5 г аммония ацетата Р растворяют в уксусной кислоте разбавленной Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
0,1 М Натрия ацетата буферный раствор с pH 4,0.
822 мг натрия ацетата Р растворяют в 100 мл воды Р (раствор А). 1,44 мл уксусной кислоты ледяной Р разводят 250 мл воды Р (раствор В). 100 мл раствора В титруют 20 мл раствора А.
Ацетатный буферный раствор с pH 4,4.
136 г натрия ацетата Р и 77 г аммония ацетата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл, затем прибавляют 250,0 мл уксусной кислоты ледяной Р и перемешивают.
Фталатный буферный раствор с pH 4,4.
2,042 г калия гидрофталата Р растворяют в 50 мл воды Р прибавляют 7,5 мл 0,2 Мраство- ра натрия гидроксида и доводят объем раствора водой Р до 200,0 мл.
Ацетатный буферный раствор с pH 4,5.
77.1г аммония ацетата Р растворяют в воде Р прибавляют 70 мл уксусной кислоты ледяной Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
0,5 М Аммония ацетата буферный раствор с pH 4,5.
Смешивают 14,3 мл уксусной кислоты ледяной Рп 470 мл воды Р корректируют pH раствором аммиака концентрированным Р до значения 4,5 и доводят объем раствора водой Р до 500,0 мл.

0,05 М Фосфатты рН 4,5 ерітіндісі.
6,80 г Р калий дигидрофосфатын 1000,0 мл Р суда ерітеді. Ерітіндінің рН мәні 4,5 болуы тиіс.
Натрий ацетаты буферлік рН 4,5 ерітіндісі.
63 г Р сусыз натрий ацетатын Р суда ерітеді, 90 мл Р сірке қышқылын қосады, рН мәнін 4,5 дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000 мл дейін жеткізеді.
Ацетатты буферлік рН 4,6 ерітіндісі.
5,3 г Р натрий ацетатын 50 мл Р суда ерітеді, 2,4 г Р мұзды сірке қышқылын қосады және мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді. Қажет болған жағдайда ерітіндінің рН мәнін түзетеді.
Сукцинатты буферлік рН 4,6 ерітіндісі.
11,8 г Р янтарь қышқылын 600 мл Р су мен 82 мл 1 М натрий гидроксиді ерітіндісі қоспасында ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ацетатты буферлік рН 4,7 ерітіндісі.
136,1 г Р натрий ацетатын 500 мл Р суда ерітеді. Алынған 250 мл ерітіндіні 250 мл Р сұйылтылған сірке қышқылымен араластырады. Жаңа дайындалған сүзгіден өткізілген Р хлороформдағы 0,1 г/л Р дитизон ерітіндісімен екі рет сілкіп шайқайды. Экстракт түссізденгенге дейін Р көміртегі тетрахлоридімен сілкіп шайқайды. Көміртегі тетрахлоридінің қалдығын шығару үшін сулы қабатты сүзгіден өткізеді.
Р1 Ацетатты буферлік рН 4,7 ерітіндісі.
136,1 г Р натрий ацетатын 500 мл Р суда ерітеді. Алынған 250 мл ерітіндіні 250 мл Р сұйылтылған сірке қышқылымен араластырады.
Ацетатты буферлік рН 5,0 ерітіндісі.
120 мл Р мұзды сірке қышқылы 6 г/л ерітіндісіне 100 мл 0,1 М калий гидроксиді ерітіндісі мен шамамен 250 мл Р су қосады, араластырады, pH мәнін 6 г/л Р сірке қышқылымен немесе 0,1М калий гидроксиді ерітіндісімен 5,0 дейін жеткізеді және алынған ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
0,2 М Натрий фосфаты дейтерирленген буферлік pH 5,0 ерітіндісі.
2,76 г Р натрий дигидрофосфаты моногидратын 90 мл Р дейтерий оксидімен ерітеді, рН мәнін Р форфор қышқылының дейтерирленген ерітіндісімен немесе 1 М Р натрий гидроксиді ерітіндісімен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р дейтерий оксидімен 100 мл дейін жеткізеді, араластырады.
Фосфатты рН 5,0 ерітіндісі.
2,72 г Р калий дигидрофосфатын 800 мл Р суда ерітеді, рН мәнін 1 М калий гидроксиді ерітіндісімен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000 мл дейін жеткізеді.
Цитратты буферлік рН 5,0 ерітіндісі.
20,1 г/л Р лимон қышқылы моногидраты ерітіндісі мен 8,0 г/л Р натрий гидроксиді ерітіндісін қамтитын ерітіндіні дайындайды, Р сұйылтылған хлорлы сутегі қышқылымен рН мәнін қосады.
Буферлік рН 5,2 ерітіндісі.
1,02 г Р калий гидрофталатын 30,0 мл 0,1 М натрий гидроксиді ерітіндісінде ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.

0,05 М Фосфатный раствор с pH 4,5.
6,80 г калия дигидрофосфата Р растворяют в 1000,0 мл воды Р. Значение pH раствора должно быть 4,5.
Натрия ацетата буферный раствор с pH 4,5.
63 г натрия ацетата безводного Р растворяют в воде Р прибавляют 90 мл уксусной кислоты Р корректируют pH до значения 4,5 и доводят объем раствора водой Р до 1000 мл.
Ацетатный буферный раствор с pH 4,6.
5,4г натрия ацетата Р растворяют в 50 мл воды Р прибавляют 2,4 г уксусной кислоты ледяной Р и доводят водой Р до объема 100,0 мл. При необходимости корректируют pH раствора.
Сукцинатный буферный раствор с pH 4,6.
11,8г янтарной кислоты Р растворяют в смеси 600 мл воды Р и 82 мл 1 Мраствора натрия гидроксида и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Ацетатный буферный раствор с pH 4,7.
136.1г натрия ацетата Р растворяют в 500 мл воды Р 250 мл полученного раствора смешивают с 250 мл уксусной кислоты разбавленной Р. Встряхивают дважды со свежеприготовленным отфильтрованным раствором 0,1 г/л дитизона Р в хлороформе Р. Встряхивают с углерода тетрахлоридом Р до обесцвечивания экстракта. Водный слой фильтруют для удаления следов углерода тетрахлорида.
Ацетатный буферный раствор с pH 4,7 Р1.
136,1г натрия ацетата Р растворяют в 500 мл воды Р 250 мл полученного раствора смешивают с 250 мл уксусной кислоты разбавленной Р.
Ацетатный буферный раствор с pH 5,0.
К 120 мл раствора 6 г/л уксусной кислоты ледяной Р прибавляют 100 мл 0,1 М раствора калия гидроксида и около 250 мл воды Р перемешивают, корректируют pH раствором 6 г/л уксусной кислоты Р или 0,1М раствором калия гидроксида до значения 5,0 и доводят объем полученного раствора водой Р до 1000,0 мл.
0,2 М Натрия фосфата буферный раствор дейтерированный с pH 5,0.
2,76 г натрия дигидрофосфата моногидрата Р растворяют в 90 мл дейтерия оксида Р корректируют pH дейтерированным раствором фосфорной кислоты Р или 1 М раствором натрия гидроксида Ри доводят объем раствораок- сидом дейтерия Рдо 100 мл, перемешивают.
Фосфатный раствор с pH 5,0.
2,72 г калия дигидрофосфата Р растворяют в 800 мл воды Р корректируют рН7 М раствором калия гидроксида и доводят объем раствора водой Р до 1000 мл.
Цитратный буферный раствор с pH 5,0.
Готовят раствор, содержащий раствор
20,1г/л лимонной кислоты моногидратР и раствор 8,0 г/л натрия гидроксида Р доводят pH хлороводородной кислотой разбавленной Р.
Буферный раствор с pH 5,2.
1,02 г калия гидрофталата Р растворяют в 30,0 мл 0,1 Мраствора натрия гидроксида и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл.

0,067 М Фосфатты буферлік рН 5,4 ерітіндісі.
рН 5,4 ерітінді алу үшін 23,99 г/л Р динатрий гидрофосфаты ерітіндісі мен 9,12 г/л Р натрий дигидрофосфаты моногидраты ерітіндісінің тиісті мөлшерін араластырады.
Ацетатты-эдетатты буферлік рН 5,5 ерітіндісі.
250 г Р аммоний ацетаты мен 15 г Р натрий эдетатын 400 мл Р суда ерітеді және 125 мл Р мұзды сірке қышқылын қосады.
Буферлік рН 5,5 ерітіндісі.
54,4 г Р натрий ацетатын 50 мл Р суда ерітеді, қажет болған жағдайда 35 °С температураға дейін қыздырады. Салқындатқаннан кейін 10 мл Р сусыз сірке қышқылын баяу қосады, сілкіп шайқайды және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Фосфатты буферлік рН 5,5 ерітіндісі.
А ерітінді. 13,61 г Р калий дигидрофосфатын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
В ерітінді. 35,81 г Р динатрий гидрофосфатын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
96,4 мл А ерітіндісі мен 3,6 мл В ерітіндісін араластырады.
Фосфатты-цитратты буферлік рН 5,5 ерітінді.
56,85 мл Р сусыз динатрий гидрофосфаттың 28,4 г/л ерітіндісі мен 43,15 мл Р лимон қышқылы моногидратының 21 г/л ерітіндісін араластырады.
Фосфатты буферлік рН 5,6 ерітіндісі.
А ерітінді. 0,908 г Р калий дигидрофосфатын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
В ерітінді. 1,161 г Р дикалий гидрофосфатын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
94,4 мл А ерітіндісі мен 5,6 мл В ерітіндісін араластырады. Қажет болған жағдайда рН мәнін А ерітіндімен немесе В ерітіндімен 5,6 дейін түзетеді.
Фосфатты буферлік рН 5,8 ерітіндісі.
1,19 г Р динатрий гидрофосфат дигидраты мен 8,25 г Р калий дигидрофосфатын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ацетатты буферлік рН 6,0 ерітіндісі.
100 г Р аммоний ацетатын 300 мл Р суда ерітеді, 4,1 мл Р мұзды сірке қышқылын қосады. Қажет болған жағдайда рН мәнін Р аммиак ерітіндісімен немесе Р сірке қышқылымен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 500,0 мл дейін жеткізеді.
Диэтиламмоний фосфат буферлік рН 6,0 ерітіндісі.
68 мл Р фосфор қышқылының мөлшерін Р сумен 500 мл дейін жеткізеді. Алынған 25 мл ерітіндіге 450 мл Р су және 6 мл Р диэтиламин қосады. Қажет болған жағдайда рН мәнін Р диэтиламинмен немесе Р фосфор қышқылымен 6 ± 0,05 дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 500,0 мл дейін жеткізеді.
1 М морфолинэтансульфонат буферлік рН 6,0 ерітіндісі.
48,8 г Р 2-[N-морфолин]этансулъфон қышқылын 160 мл Р суда ерітеді және 25 мл Р 2 М натрий гидроксиді ерітіндісін қосады. рН мәнін 2 М Р натрий гидроксиді ерітіндісімен 6,0 дейін түзетеді және 250 мл дейін жеткізеді. Қажет болған жағдайда рН мәнін 2 М Р натрий гидроксиді ерітіндісімен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 250,0 мл дейін жеткізеді.

0,067 М Фосфатный буферный раствор с pH 5,4.
Смешивают соответствующие объемы раствора 23,99 г/л динатрия гидрофосфата Р и раствора 9,12 г/л натрия дигидрофосфата моногидрата Р для получения раствора с pH 5,4.
Ацетатно-эдетатный буферный раствор с pH 5,5.
250 г аммония ацетата Р и 15 г натрия эдетата Р растворяют в 400 мл воды Р и прибавляют 125 мл уксусной кислоты ледяной Р
Буферный раствор с pH 5,5.
54,4г натрия ацетата Р растворяют в 50 мл воды Р при необходимости, нагревают до температуры 35 °C. После охлаждения медленно прибавляют 10 мл уксусной кислоты безводной Р встряхивают и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл.
Фосфатный буферный раствор с pH 5,5.
Раствор А. 13,61 г калия дигидрофосфата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Раствор В. 35,81 г динатрия гидрофосфата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Смешивают 96,4 мл раствора А и 3,6 мл раствора В.
Фосфатно-цитратный буферный раствор с pH 5,5.
Смешивают 56,85 мл раствора 28,4 г/л динатрия гидрофосфата безводного Р и 43,15 мл раствора 21 г/л лимонной кислоты моногидрата Р.
Фосфатный буферный раствор с pH 5,6.
Раствор А. 0,908 г калия дигидрофосфата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
Раствор В. 1,161 г дикалия гидрофосфата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
Смешивают 94,4 мл раствора А и 5,6 мл раствора В. При необходимости корректируют pH раствором А или раствором В до значения 5,6.
Фосфатный буферный растворе pH 5,8.
1,19 г динатрияг идрофосфата дигидрата Р и 8,25 г калия дигидрофосфата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Ацетатный буферный растворе pH 6,0.
100 г аммония ацетата Р растворяют в 300 мл воды Р прибавляют 4,1 мл уксусной кислоты ледяной Р При необходимости корректируют pH раствором аммиака Р или уксусной кислотой Р и доводят объем раствора водой Р до 500,0 мл.
Диэтиламмония фосфата буферный раствор с pH 6,0.
68 мл фосфорной кислоты Р доводят водой Р до объема 500 мл. К 25 мл полученного раствора прибавляют 450 мл воды Р и 6 мл ди- этиламина Р При необходимости корректируют pH диэтиламином Р или фосфорной кислотой Р до значения 6 ± 0,05 и доводят объем раствора водой Р до 500,0 мл.
1М морфолинэтансульфоната буферный раствор с pH 6,0.
48,8г 2-[Ы-морфолин]этансулъфоновой кислоты Р растворяют в 160 мл воды Р и прибавляют 25 мл 2 М раствор натрия гидроксида Р Корректируют pH 2 М раствором натрия гидроксида Р до значения 6,0 и доводят почти до 250 мл. При необходимости pH корректируют
2Мраствором натрия гидроксида Р и доводят объем раствора водой Р до 250,0 мл.

Фосфатты буферлік pH 6,0 ерітіндісі.
63,2 мл Р динатрий гидрофосфаты додекагидратының 71,5 г/л ерітіндісі мен 36,8 мл Р лимон қышқылы моногидратының 21 г/л ерітіндісін араластырады.
Р1 Фосфатты буферлік pH 6,0 ерітіндісі.
6,8 г Р натрий дигидрофосфатын Р суда ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл жеткізеді. рН мәнін Р концентрацияланған натрий гидроксиді ерітіндісімен түзетеді.
Р2 Фосфатты буферлік рН 6,0 ерітіндісі.
250,0 мл 0,2 М Р калий дигидрофосфаты ерітіндісіне 28,5 мл 0,2 М натрий гидроксиді ерітіндісін қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Фосфатты буферлік рН 6,4 ерітіндісі.
2,5 г Р динатрий гидрофосфат додекагидратты 2,5 г Р натрий дигидрофосфаты мен 8,2 г Р натрий хлоридін 950 мл Р суда ерітеді. Қажет болған жағдайда рН мәнін 1 М натрий гидроксиді ерітіндісімен немесе 1 М хлорлы сутегі қышқылымен 6,4 дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
0,5 М Фталатты буферлік рН 6,4 ерітіндісі.
100 г Р калий гидрофталатын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді. Қажет болған жағдайда рН мәнін Р концентрацияланған натрий гидроксидімен түзетеді.
Буферлік рН 6,5 ерітіндісі.
60,5 г Р динатрий гидрофосфаты мен 46 г Р калий дигидрофосфатын Р суда ерітеді, 100 мл 0,02 М натрий эдетат ерітіндісін, 20 мг Р сынап хлоридін қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Имидазольды буферлік рН 6,5 ерітіндісі.
6,81 г Р имидазол 1,23 г Р магний сульфаты мен 0,73 г Р кальций сульфатын 752 мл 0,1 М хлорлы сутегі қышқылында ерітеді. Қажет болған жағдайда рН мәнін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
0,1 М Фосфатты буферлік рН 6,5 ерітіндісі.
13,80 г Р натрий дигидрофосфаты моногидратын 900 мл Р тазартылған суда ерітеді, рН мәнін 400 г/л Р натрий гидроксидімен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р тазартылған сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Фосфатты буферлік рН 6,5 ерітіндісі.
2,75 г Р натрий дигидрофосфаты мен 4,5 г Р натрий хлоридін 500 мл Р суда ерітеді, рН мәнін фосфатты буферлік рН 8,5 Р ерітіндісімен түзетеді.
Буферлік рН 6,6 ерітіндісі.
250,0 мл 0,2 М Р калий дигидрофосфаты ерітіндісіне 89,0 мл 0,2 М натрий гидроксиді ерітіндісін қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
0,1 М Фосфатты буферлік рН 6,7 ерітіндісі.
15,6 г Р натрий дигидрофосфатын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді. 17,8 г Р динатрий гидрофосфатадигидратын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді. Ерітінділерді араластырады, қажет болған жағдайда рН мәнін 6,7 дейін түзетеді.

Фосфатный буферный раствор с pH 6,0.
Смешивают 63,2 мл раствора 71,5 г/л динатрия гидрофосфата додекагидрата Р и 36,8 мл раствора 21 г/л лимонной кислоты моногидрата Р
Фосфатный буферный раствор с pH 6,0 Р1.
6,8г натрия дигидрофосфата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл. Корректирует pH раствором натрия гидроксида концентрированным Р
Фосфатный буферный раствор с pH 6,0 Р2.
К 250,0 мл 0,2 М раствора калия дигидрофосфата Р прибавляют 28,5 мл 0,2 Мраствора натрия гидроксида и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Фосфатный буферный раствор с pH 6,4.
2.5г динатрия гидрофосфа тадодекагидра- та Р 2,5 г натрия дигидрофосфата Р и 8,2 г натрия хлорида Р растворяют в 950 мл воды Р При необходимости корректируют pH 1М раствором натрия гидроксида или хлороводородной кислотой до значения 6,4 и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
0,5 М Фталатный буферный раствор с pH 6,4.
100 г калия гидрофталата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл. При необходимости корректируют pH раствором натрия гидроксида концентрированным Р
Буферный раствор с pH 6,5.
60.5г динатрия гидрофосфатаР и 46 г калия дигидрофосфата Р растворяют в воде Р прибавляют 100 мл 0,02 М раствора натрия эдетата, 20 мг ртутихлорида Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Имидазольный буферный раствор с pH
6,5.
6,81 г имидазола Р 1,23 т магния сульфата Р и 0,73 г кальция сульфата Р растворяют в 752 мл 0,1 М хлороводородной кислоты. При необходимости корректируют pH и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
0,1 М Фосфатный буферный раствор с pH 6,5.
13,80 г натрия дигидрофосфата моногидрата Р растворяют в 900 мл воды дистиллированной Р корректируют pH раствором 400 г/л натрия гидроксида Р и доводят объем раствора водой дистиллированной Р до 1000,0 мл.
Фосфатный буферный раствор с pH 6,5.
2,75г натрия дигидрофосфата Р и 4,5 г натрия хлорида Р растворяют в 500 мл воды Р корректируют pH фосфатным буферным раствором с pH 8,5 Р.
Буферный раствор с pH 6,6.
К 250,0 мл 0,2 М раствора калия дигидрофосфата Р прибавляют 89,0 мл 0,2 Мраствора натрия гидроксида и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
0,1 М Фосфатный буферный раствор с pH 6,7.
15.6      г натрия дигидрофосфата Р растворяют в водеР и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл. 17,8 г динатрия- гидрофосфатадигидрата Р растворяют в воде Р и доводят тем же растворителем до объема 1000,0 мл. Смешивают растворы, при необходимости корректируют pH до значения 6,7.

Фосфатты буферленген рН 6,8 тұзды ерітіндісі.
1,0 г Р калий дигидрофосфаты 2,0 г Р дикалий гидрофосфатын және 8,5 г Р натрий хлоридін 900 мл Р суда ерітеді. Қажет болған жағдайда рН мәнін түзетеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Фосфатты буферлік рН 6,8 ерітіндісі.
77,3 мл Р динатрий гидрофосфаты додекагидратының 71,5 г/л ерітіндісі мен 22,7 мл Р лимон қышқылы моногидратының 21 г/л ерітіндісін араластырады.
Р1 Фосфатнты буферлік рН 6,8 ерітіндісі.
51,0 мл Р калий дигидрофосфатының 27,2 г/л ерітіндісіне 49,0 мл Р динатрий гидрофосфаты додекагидратының 71,6 г/л ерітіндісін қосады, қажет болған жағдайда рН мәнін түзетеді.
2 °С-ден 8 °С-ге дейінгі температурада сақтайды.
1М Трис-гидрохлориді буферлік рН 6,8 ерітіндісі.
60,6 г Р трис(гидроксиметил)аминометанды 400 мл Р суда ерітеді, рН мәнін Р хлорлы сутегі қышқылымен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 500,0 мл дейін жеткізеді.
Буферлік рН 7,0 ерітіндісі.
18 г/л Р динатрий гидрофосфаты додекагидраты мен 23 г/л Р натрий хлоридін қамтитын 1000 мл ерітіндісіне рН анықтау үшін 7,8 г/л Р натрий дигидрофосфаты мен 23 г/л Р натрий хлоридін қамтитын ерітіндінің жеткілікті мөлшерін (шамамен 280 мл) қосады. 0,2 г/л ерітінді алу үшін алынған ерітіндіде Р натрий азидінің жеткілікті мөлшерін ерітеді.
Малеатты буферлік pH 7,0 ерітіндісі.
10,0 г Р натрий хлориді 6,06 г Р трис(гидро- ксиметил)аминометан және 4,90 г Р малеин ангидридін 900 мл Р суда ерітеді, рН мәнін 170 г/л Р натрий гидроксиді ерітіндісімен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
2 °С-ден 8 °С-ге дейінгі температурада сақтайды. Сақтау мерзімі 3 тәулік.
0,025 М Фосфатты буферлік рН 7,0 ерітіндісі.
1 объем 0,063 М фосфатты буферлік рН 7,0 ерітіндісін 1,5 көлемді Р сумен араластырады.
0,03 М Фосфатты буферлік рН 7,0 ерітіндісі.
5,2 г Р дикалий гидрофосфатын 900 мл Р хроматографияға арналған сумен ерітеді. Ерітіндінің рН мәнін Р фосфор қышқылы ерітіндісімен 7,0 ± 0,1 дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р хроматографияға арналған сумен 1000 мл дейін жеткізеді.
0,05 М Фосфатты рН 7,0 ерітіндісі.
34 мл Р су мен 100 мл 0,067 М Р фосфатты буферлік рН 7,0 ерітіндісімен араластырады.
0,063 М Фосфатты буферлік рН 7,0 ерітіндісі.
5,18 г Р сусыз динатрий гидрофосфаты мен 3,65 г Р натрий дигидрофосфаты моногидратын 950 мл Р суда ерітеді, рН мәнін Р фосфор қышқылымен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
0,067 М Фосфатты буферлік рН 7,0 ерітіндісі.
А ерітінді. 0,908 г Р калий дигидрофосфатын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.

Фосфатный забуференный солевой раствор с pH 6,8.
1,0 г калия дигидрофосфата Р 2,0 г дикалиягидрофосфата Р и 8,5 г натрия хлорида Р растворяют в 900 мл воды Р. При необходимости корректируют pH и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Фосфатный буферный раствор с pH 6,8.
Смешивают 77,3 мл раствора 71,5 г/л динатрия гидрофосфа тадодекагидрата Р и 22,7 мл раствора 21 г/л лимонной кислоты моногидрата Р.
Фосфатный буферный раствор с pH 6,8 Р1.
К 51,0 мл раствора 27,2 г/л калия дигидрофосфата Р прибавляют 49,0 мл раствора
71,6г/л динатрия гидрофосфа тадодекагидрата Р при необходимости корректируют pH.
Хранят при температуре от 2 °C до 8 °C.
1М Трис-гидрохлорида буферный раствор с pH 6,8.
60.6г трис(гидроксиметил)аминометана Р растворяют в 400 мл воды Р корректируют pH хлороводородной кислотой Р и доводят объем раствора водой Р до 500,0 мл.
Буферный раствор с pH 7,0.
К 1000 мл раствора, содержащего 18 г/л динатрия гидрофосфа тадодекагидрата Р и 23 г/л натрия хлорида Р прибавляют для установления pH достаточное количество (около 280 мл) раствора, содержащего 7,8 г/л натрия дигидрофосфата Р и 23 г/л натрия хлорида Р Растворяют в полученном растворе достаточное количество натрия азида Р для получения раствора 0,2 г/л.
Малеатный буферный раствор с pH 7,0.
10,0 г натрия хлорида Р 6,06 г трис(гидро- ксиметил)аминометана Р и 4,90 г малеинового ангидрида Р растворяют в 900 мл воды Р корректируют pH раствором 170 г/л натрия гидроксида Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Хранят при температуре от 2 °C до 8 °C. Срок хранения 3 сут.
0,025 М Фосфатный буферный раствор с pH 7,0.
Смешивают 1 объем 0,063 М фосфатного буферного раствора с pH 7,0 Р с 1,5 объемами воды Р
0,03 М Фосфатный буферный раствор с pH 7,0.
5,2г дикалия гидрофосфата Р растворяют в 900 мл воды для хроматографии Р Корректируют pH раствора фосфорной кислотой Р до значения 7,0 ± 0,1 и доводят объем раствора водой для хроматографии Р до 1000 мл.
0,05 М Фосфатный раствор с pH 7,0.
Смешивают 34 мл воды Р и 100 мл 0,067 М фосфатного буферного раствора с pH 7,0 Р 0,063 М Фосфатный буферный раствор с pH 7,0.
5,18 г динатрия гидрофосфата безводного Рн 3,65 г натрия дигидрофосфата моногидрата Р растворяют в 950 мл воды Р корректируют pH фосфорной кислотой Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
0,067 М Фосфатный буферный раствор с pH 7,0.
Раствор А. 0,908 г калия дигидрофосфата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.

В ерітінді. 2,38 г Р динатрий гидрофосфат додекагидратын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
38,9 мл А ерітінді мен 61,1 мл В ерітіндіні араластырады, қажет болған жағдайда рН мәнін түзетеді.
0,1 М Фосфатты буферлік рН 7,0 ерітіндісі.
1,361 г Р калий дигидрофосфатын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді. рН мәнін 35 г/л Р динатрий гидрофосфат додекагидрат ерітіндісімен түзетеді.
Фосфатты буферлік рН 7,0 ерітіндісі.
82,4 мл Р динатрий гидрофосфаты додекагидратының 71,5 г/л ерітіндісі мен 17,6 мл Р лимон қышқылы моногидратының 21 г/л ерітіндісін араластырады.
Р1 Фосфатты буферлік рН 7,0 ерітіндісі.
250,0 мл Р калий дигидрофосфатының 0,2 М ерітіндісі мен 148,2 мл Р натрий гидроксидінің 8 г/л ерітіндісін араластырады, қажет болған жағдайда рН мәнін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Р2 Фосфатты буферлік рН 7,0 ерітіндісі.
50,0 мл Р калий дигидрофосфатының 136 г/л ерітіндісі мен 29,5 мл Р натрий гидроксиді 1 М ерітіндісін араластырады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді, қажет болған жағдайда рН мәнін 7,0 ±0,1 дейін түзетеді.
Р3 Фосфатты буферлік рН 7,0 ерітіндісі.
5 г Р калий дигидрофосфаты мен 11 г Р дикалий- гидрофосфатын 900 мл Р суда ерітеді, рН мәнін Р сұйылтылған фосфор қышқылымен немесе Р сұйылтылған натрий гидроксидімен 7,0 дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000 мл дейін жеткізеді, араластырады.
Р4 Фосфатты буферлік рН 7,0 ерітіндісі.
28,4 г Р сусыз динатрий гидрофосфаты мен 18,2 г Р калий дигидрофосфатын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 500 мл дейін жеткізеді.
Р5 Фосфатты буферлік рН 7,0 ерітіндісі.
28,4 г Р сусыз динатрий гидрофосфатын 800 мл Р суда ерітеді, рН мәнін 30 % (м/м) Р фосфор қышқылы ерітіндісімен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000 мл дейін жеткізеді.
Р6 Фосфатты буферлік рН 7,0 ерітіндісі.
3,56г Р динатрий гидрофосфат адигидратын 950 мл Р хроматографияға арналған суда ерітеді, рН мәнін Р фосфор қышқылымен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р хроматографияға арналған сумен 1000 мл дейін жеткізеді.
Р7 Фосфатты буферлік рН 7,0 ерітіндісі.
35 г Р дикалий гидрофосфатын 900 мл Р суда ерітеді, рН мәнін Р сұйылтылған фосфор қышқылымен 7,0 дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Калий фосфаты буферлік pH 7,0 ерітіндісі.
10 мг Р бұқа альбумині мен 68 мг Р калий дигидрофосфатын 30 мл Р суда ерітеді. Қажет болған жағдайда pH мәнін Р калий гидроксидімен 7,0 дейін түзетеді, ерітіндінің мөлшерін Р сумен 50 мл дейін жеткізеді және сүзгіден өткізеді.

Раствор В. 2,38 г динатрия гидрофосфа тадодекагидрата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
Смешивают 38,9 мл раствора А и 61,1 мл раствора В, при необходимости корректируют pH.
0,1 М Фосфатный буферный раствор с pH 7,0.
1,361 г калия дигидрофосфата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл. Корректируют pH раствором 35 г/л динатрия гидрофосфа тадодекагидрата Р.
Фосфатный буферный раствор с pH 7,0.
Смешивают 82,4 мл раствора 71,5 г/л динатрия гидрофосфа тадодекагидрата Р и 17,6 мл раствора 21 г/л лимонной кислоты моногидрата Р
Фосфатный буферный раствор с pH 7,0 Р1.
Смешивают 250,0 мл 0,2 М раствора калия дигидрофосфата Р и 148,2 мл раствора 8 г/л натрия гидроксида Р при необходимости корректируют pH и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Фосфатный буферный раствор с pH 7,0 Р2.
Смешивают 50,0 мл раствора 136 г/л калия дигидрофосфата Р и29,5 мл 7 М раствора натрия гидроксида Р и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл, при необходимости корректируют pH до значения 7,0 ±0,1.
Фосфатный буферный раствор с pH 7,0 РЗ.
5 г калия дигидрофосфата Р и 11 г дикалиягидрофосфата Р растворяют в 900 мл воды Р корректируют pH фосфорной кислотой разбавленной Р или раствором натрия гидроксида разбавленным Р до значения 7,0 и доводят объем раствора водой Р до 1000 мл, перемешивают.
Фосфатный буферный раствор с pH 7,0 Р4.
28,'4гдинатриягидрофосфата безводного Р и 18,2 г калия дигидрофосфата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 500 мл.
Фосфатный буферный раствор с pH 7,0 Р5.
28,'4гдинатриягидрофосфата безводного Р растворяют в 800 мл воды Р корректируют pH 30 % (м/м) раствором фосфорной кислоты Р и доводят объем раствора водой Р до 1000 мл.
Фосфатный буферный раствор с pH 7,0 Р6.
3,56гдинатрия гидрофосфат адигидрата Р растворяют в 950 мл воды для хроматографии Р корректируют pH фосфорной кислотой Р и доводят объем раствора водой для хроматографии Р до 1000 мл.
Фосфатный буферный раствор с pH 7,0 Р7.
35г дикалия гидрофосфата Р растворяют в 900 мл воды Р корректируют pH фосфорной кислотой разбавленной Р до значения 7,0 и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Калия фосфата буферный раствор с pH 7,0.
10 мг бычьего альбумина Р и 68 мг калия дигидрофосфата Р растворяют в 30 мл воды Р При необходимости корректируют pH калия гидроксидом Р до значения 7,0, доводят объем раствора водой Р до 50 мл и фильтруют.

Натрий/кальций ацетатты буферлік рН 7,0 ерітіндісі.
10 мг Р бұқа альбумині мен 32 мг Р кальций ацетатын 60 мл Р суда ерітеді. 580 мкл Р мұзды сірке қышқылын қосады, рН мәнін 2 М натрий гидроксиді ерітіндісімен 7,0 дейін түзетеді, ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100 мл дейін жеткізеді және сүзгіден өткізеді.
Тетрабутиламмоний буферлік рН 7,0 ерітіндісі.
6,16 г Р аммоний ацетатын 15 мл Р тетрабутиламмоний гидроксидінің 400 г/л ерітіндісі мен 185 мл Р су қоспасында ерітеді, рН мәнін Р азот қышқылымен түзетеді.
Буферленген рН 7,2 тұзды ерітіндісі.
8,0г Р натрий хлориді 0,2 г Р калий хлориді 0,1 г Р сусыз кальций хлориді 0,1 г Р магний хлориді 3,18 г Р динатрий гидрофосфаты додекагидраты мен 0,2 г Р калий дигидрофосфатын Р суда ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Буферлік рН 7,2 ерітіндісі.
250,0 мл 0,2 М Р калий дигидрофосфаты ерітіндісіне 175,0 мл 0,2 М натрий гидроксиді ерітіндісін қосады. Ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді және қажет болған жағдайда рН мәнін түзетеді.
Фосфатты-альбумин буферленген рН 7,2 түзды ерітіндісі.
10,75 г Р динатрий гидрофосфаты додекагидраты 7,6 г Р натрий хлориді мен 10 г Р бұқа альбуминін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді. Тікелей пайдалану алдында рН мәнін Р сұйылтылған натрий гидроксиді немесе Р сұйылтылған фосфор қышқылы ерітіндісімен түзетеді.
Р1 Фосфатты-альбумин буферленген рН 7,2 тұзды ерітіндісі.
10,75 г Р динатрий гидрофосфаты додекагидраты 7,6 г Р натрий хлориді мен 1 г Р бұқа альбуминін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді. Тікелей пайдалану алдында рН мәнін Р сұйылтылған натрий гидроксиді немесе Р сұйылтылған фосфор қышқылы ерітіндісімен түзетеді.
Фосфатты буферлік рН 7,2 ерітіндісі.
87,0 мл Р динатрий гидрофосфаты додекагидратының 71,5 г/л ерітіндісі мен 13,0 мл Р лимон қышқылы моногидратының 21 г/л ерітіндісін араластырады.
Имидазольды буферлік рН 7,3 ерітіндісі.
3,4 г Р имидазол мен 5,8 г Р натрий хлоридін Р суда ерітеді, 18,6 мл 1М хлорлы сутегі қышқылын қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді. Қажет болған жағдайда рН мәнін түзетеді.
Барбиталды буферлік рН 7,4 ерітіндісі.
19,44 г/л Р натрий ацетаты мен 29,46 г/л Р натрий барбиталын қамтитын 50 мл ерітіндіні 50,5 мл 0,1М хлорлы сутегі қышқылы бар Р сумен араластырады, 20 мл Р натрий хлоридінің 85 г/л ерітіндісін қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 250 мл дейін жеткізеді.
Буферлік рН 7,4 ерітіндісі.
0,6 г Р калий дигидрофосфаты 6,4 г Р динатрий гидрофосфаты додекагидраты мен 5,85 г Р натрий хлоридін Р суда ерітеді, осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді. Қажет болған жағдайда рН мәнін түзетеді.

Натрий/кальция ацетатный буферный раствор с pH 7,0.
10 мг бычьего альбумина Р и 32 мг кальция ацетата Р растворяют в 60 мл воды Р Прибавляют 580 мкл уксусной кислоты ледяной Р корректируют pH 2 Мраствором натрия гидроксида до значения 7,0, доводят объем раствора водой Р до 100 мл и фильтруют.
Тетрабутиламмония буферный раствор с pH 7,0.
6,16 г аммония ацетата Р растворяют в смеси 15 мл раствора400 г/л тетрабутиламмония гидроксида Р и 185 мл воды Р корректируют pH азотной кислотой Р
Забуференный солевой раствор с pH 7,2.
8,0 г натрия хлорида Р 0,2 г калия хлорида Р 0,1 г кальция хлорида безводного Р 0,1 г магния хлорида Р 3,18 г динатрия гидрофосфа тадоде- кагидрата Р и 0,2 г калия дигидрофосфата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Буферный раствор с pH 7,2.
К 250,0 мл 0,2 М раствора калия дигидрофосфата Р прибавляют 175,0 мл 0,2 Мраствора натрия гидроксида. Доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл и, при необходимости, корректируют pH.
Фосфатно-альбуминовый забуференный солевой раствор с pH 7,2.
10,75г динатрия гидрофосфа тадодекагид- рата Р7,6т натрия хлорида Р и 10 г альбумина бычьего Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл. Непосредственно перед использованием корректируют pH раствором натрия гидроксида разбавленнымР или фосфорной кислотой разбавленной Р
Фосфатно-альбуминовый забуференный солевой раствор с pH 7,2 Р1.
10,75г динатрия гидрофосфа тадодекагид- рата Р 7,6 г натрия хлорида Р и 1 г альбумина бычьего Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл. Непосредственно перед использованием корректируют pH раствором натрия гидроксида разбавленным Р или фосфорной кислотой разбавленной Р.
Фосфатный буферный раствор с pH 7,2.
Смешивают 87,0 мл раствора 71,5 г/л динатрия гидрофосфа тадодекагидрата Р и 13,0 мл раствора 21 г/л лимонной кислоты моногидрата Р
Имидазольный буферный раствор с pH 7,3.
3,4г имидазола Р и 5,8 г натрия хлорида Р растворяют в воде Р прибавляют 18,6 мл хлороводородной кислоты и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл. При необходимости корректируют pH.
Барбиталовый буферный раствор с pH 7,4.
Смешивают 50 мл раствора, содержащего 19,44 г/л натрия ацетата Р и 29,46 г/л барбитала натрия Р в воде Рс 50,5 мл 0,1М хлороводородной кислоты, прибавляют 20 мл раствора 85 г/л натрия хлорида Р и доводят объем раствора водой Р до 250 мл.
Буферный раствор с pH 7,4.
0,6 г калия дигидрофосфата Р 6,4 г динатрия гидрофосфа тадодекагидрата Р и 5,85 г натрия хлорида Р растворяют в воде Р доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл. При необходимости корректируют pH.

Фосфатты буферленген рН 7,4 тұзды ерітіндісі.
2,38 г Р динатрий гидрофосфаты додекагидраты 0,19 г Р калий дигидрофосфаты 8,0 г Р натрий хлоридін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді. Қажет болған жағдайда рН мәнін түзетеді.
Фосфатты буферлік рН 7,4 ерітіндісі.
393,4 мл 0,1 М натрий гидроксиді ерітіндісіне 250,0 мл 0,2 М Р калий дигидрофосфаты ерітіндісін қосады.
Трис(гидроксиметил)аминометан буферлік рН 7,4 ерітіндісі.
30,3 г Р трис(гидроксиметил)аминометанды шамамен 200 мл Р суда ерітеді, 183 мл 1 М хлорлы сутегі қышқылын қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 500,0 мл дейін жеткізеді.
Ескерту: бөлме температурасында ерітіндінің рН мәні 7,7 - 7,8 аралығында, 37 °С температурада - 7,4; бұл ерітінді 4 °С температурада бірнеше ай бойы тұрақты.
Трис(гидроксиметил)аминометан-натрий хлориді буферлік pH 7,4 ерітіндісі.
6,8 г Р трис(гидроксиметил)аминометан мен 8,77 г Р натрий хлоридін 500 мл Р тазартылған суда ерітеді, 10,0 г Р бұқа альбуминін қосады. pH мәнін Р хлорлы сутегі қышқылымен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р тазартылған сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Р1 Трис(гидроксиметил)аминометан-натрий хлориді буферлік рН 7,4 ерітіндісі.
0,1 г Р бұқа альбуминін 2 мл трис(гидроксиметил)аминометан буферлік рН 7,4 Р ерітіндісі мен 50 мл Р натрий хлоридінің 5,84 мг/мл ерітіндісі қоспасында ерітеді және ерітіндінің млшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Трис-натрий ацетатй буферлік рН 7,4 ерітіндісі.
6,3 г Р трис(гидроксиметил)аминометан мен 4,9 г Р сусыз натрий ацетатын 900 мл Р суда ерітеді, рН мәнін Р күкірт қышқылымен 7,4 дейін жеткізеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000 мл дейін жеткізеді.
Трис-натрий ацетат-натрий хлориді буферлік рН 7,4 ерітіндісі.
30,0 г Р трис(гидроксиметил)аминометан 14,5 г Р сусыз натрий ацетаты және 14,6 г Р натрий хлоридін 900 мл Р суда ерітеді, 0,50 г Р бұқа альбуминін қосады, рН мәнін Р күкірт қышқылымен 7,4 дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000 мл дейін жеткізеді.
Боратты буферлік рН 7,5 ерітіндісі.
2,5 г Р натрий хлориді 2,85 г Р динатрий- тетрабораты және 10,5 г Р бор қышқылын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді. Қажет болған жағдайда рН мәнін түзетеді.
2 °С-ден 8 °С-ге дейінгі температурада сақтайды.
Буферлік (HEPES) рН 7,5 ерітіндісі.
2,38 г Р 2-[4-(2-гидроксиэтил)птеразин-1-ил]этан-сульфон қышқылын шамамен 90 мл Р суда ерітеді, рН мәнін Р натрий гидроксиді ерітіндісімен 7,5 дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100 мл дейін жеткізеді.

Фосфатный забуференный солевой раствор с pH 7,4.
2,38г динатрия гидрофосфа тадодекагидрата Р 0,19 г калия дигидрофосфата Р 8,0 г натрия хлорида Р растворяют в водеР и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл. При необходимости корректируют pH.
Фосфатный буферный раствор с pH 7,4.
К 393,4 мл 0,1 М раствора натрия гидроксида прибавляют 250,0 мл 0,2 Мраствора калия дигидрофосфата Р.
Трис(гидроксиметил)аминометана буферный раствор с pH 7,4.
30,3 г трис(гидроксиметил)аминометана Р растворяют в приблизительно 200 мл воды Р прибавляют 183 мл 1Мхлороводородной кислоты и доводят объем раствора водой Р до 500,0 мл.
Примечание', при комнатной температуре pH раствора от 7,7 до 7,8, при температуре 37 °C — 7,4; данный раствор стабилен в течение нескольких месяцев при температуре 4 °C.
Трис(гидроксиметил)аминометан-натрия хлорида буферный раствор с pH 7,4.
6,08 г трис(гидроксиметил)аминометана Р и 8,77 г натрия хлорида Р растворяют в 500 мл воды дистиллированной Р прибавляют 10,0 г альбумина бычьего Р Корректируют pH хлороводородной кислотой Р и доводят объем раствора водой дистиллированной Р до 1000,0 мл.
Трис(гидроксиметил)аминометан-натрия хлорида буферный раствор с pH 7,4 Р1.
0,1 г альбумина бычьего Р растворяют в смеси 2 мл трис(гидроксиметил)аминометана буферного раствора с pH 7,4 Р и 50 мл раствора 5,84 мг/мл натрия хлорида Р и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл.
Трис-натрия ацетата буферный раствор с pH 7,4.
6,3г трис(гидроксиметил)аминометана Р и 4,9 г натрия ацетата безводного Р растворяют в 900 мл воды Р корректируют pH серной кислотой Р до значения 7,4 и доводят объем раствора водой Р до 1000 мл.
Трис-натрия ацетат-натрия хлорида буферный раствор с pH 7,4.
30,0 г трис(гидроксиметил)аминометана Р 14,5г натрия ацетата безводного Р и 14,6 г натрия хлорида Р растворяют в 900 мл воды Р прибавляют 0,50 г альбумина бычьего Р корректируют pH серной кислотой Р до значения 7,4 и доводят объем раствора водой Р до 1000 мл.
Боратный буферный раствор с pH 7,5.
2,5г натрия хлорида Р 2,85 г динатриятетрабората Р и 10,5 г борной кислоты Р растворяют в воде Ри доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл. При необходимости корректируют pH.
Хранят при температуре от 2 °C до 8 °C.
Буферный (HEPES) раствор с pH 7,5.
2,38г 2-[4-(2-гидроксиэтш)пиперазин-1-ил]этан- сульфоновой кислоты Р растворяют в приблизительно 90 мл воды Р корректируют pH раство- ромнатрия гидроксида Р до значения 7,5 и доводят объем раствора водой Р до 100 мл.

0,05 М Фосфатты буферлік рН 7,5 ерітіндісі.
0,89 г Р динатрий гидрофосфаты дигидратын шамамен 80 мл Р суда ерітеді, рН мәнін 8,5 % (об/об) Р фосфор қышқылы ерітіндісімен 7,5 дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.
0,2 М Фосфатты буферлік рН 7,5 ерітіндісі.
27,22 г Р калий дигидрофосфатын 930 мл Р суда ерітеді, рН мәнін Р калий гидроксидінің 300 г/л ерітіндісімен 7,5 дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
0,33 М Фосфатты буферлік рН 7,5 ерітіндісі.
А ерітінді. 119,31 г Р динатрий гидрофосфаты додекагидратын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
В ерітінді. 45,36 г Р калий дигидрофосфатын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
85 мл А ерітіндісі мен 15 мл В ерітіндісін араластырады, қажет болған жағдайда рН мәнін түзетеді.
0,05 М Трис-гидрохлориді буферлік рН 7,5 ерітіндісі.
6,057 г Р трис(гидроксиметил)аминометанды Р суда ерітеді, қажет болған жағдайда рН мәнін Р хлорлы сутегі қышқылымен реттейді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
1М Трис-гидрохлориді буферлік рН 7,5 ерітіндісі.
12,11 г Р трис(гидроксиметил)аминометанды 90 мл Р суда ерітеді, рН мәнін Р хлорлы устегі қышқылымен 7,5 дейін жеткізеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Трис(гидроксиметил)аминометан буферлік рН 7,5 ерітіндісі.
7,27 г Р трис(гидроксиметил)аминометан мен 5,27 г Р натрий хлоридін Р суда ерітеді, қажет болған жағдайда рН мәнін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Натрий цитраты буферлік рН 7,8 ерітіндісі (0,034 М натрий цитраты ерітіндісі және 0,101 М натрий хлориді ерітіндісі).
10,0 г Р натрий цитраты мен 5,90 г Р натрий хлоридін 900 мл Р суда ерітеді, рН мәнін Р хлорлы сутегі қышқылымен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000 мл дейін жеткізеді.
0,0015 М Боратты буферлік рН 8,0 ерітіндісі.
0,572 г Р динатрийтетраборат пен 2,94 г Р кальций хлоридін 800 мл Р суда ерітеді, рН мәнін 1 М хлорлы сутегі қышқылымен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Буферлік pH 8,0 ерітіндісі.
50,0 мл 0,2 М Р калий дигидрофосфаты ерітіндісіне 46,8 мл 0,2 М натрий гидроксиді ерітіндісін қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 200,0 мл дейін жеткізеді.
Р1 Буферлік pH 8,0 ерітіндісі.
20 г Р дикалий гидрофосфатын 900 мл Р суда ерітеді, рН мәнін Р фосфор қышықылымен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000 мл дейін жеткізеді.
0,02 М Фосфатты буферлік рН 8,0 ерітіндісі.

0,05 М Фосфатный буферный раствор с pH 7,5.
0,89 г динатрия гидрофосфат адигидра- та Р растворяют в приблизительно 80 мл воды Р корректируют pH 8,5 % (об/об) раствором фосфорной кислоты Р до значения 7,5 и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл.
0,2 М Фосфатный буферный раствор с pH 7,5.
27,22 г калия дигидрофосфата Р растворяют в 930 мл воды Р корректируют pH раствором 300 г/л калия гидроксида Р до значения 7,5 и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
0,33 М Фосфатный буферный раствор с pH 7,5.
Раствор А. 119,31 г динатрия гидрофосфа тадодекагидрата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Раствор В. 45,36 г калия дигидрофосфата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Смешивают 85 мл раствора А и 15 мл раствора В, при необходимости корректируют pH.
0,05 М Трис-гидрохлорида буферный раствор с pH 7,5.
6,057 г трис(гидроксиметил)аминомета- на Р растворяют воде Р при необходимости корректируют pH хлороводородной кислотой Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
1М Трис-гидрохлорида буферный раствор с pH 7,5.
12,11 г трис(гидроксиметил)аминомета- на Р растворяют в 90 мл воды Р корректируют pH хлороводородной кислотой Р до значения 7,5и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл.
Трис(гидроксиметил)аминометана буферный раствор с pH 7,5.
7,27 г трис(гидроксиметил)аминометана Р и 5,27 г натрия хлорида Р растворяют в воде Р при необходимости корректируют pH и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Натрия цитрата буферный раствор с pH 7,8(0,034 М раствор натрия цитрата и 0,101 М раствор натрия хлорида).
10,0 г натрия цитрата Р и 5,90 г натрия хлорида Р растворяют в 900 мл воды Р корректируют pH хлороводородной кислотой Р и доводят объем раствора водой Р до 1000 мл.
0,0015 М Боратный буферный раствор с pH 8,0.
0,572 г динатриятетрабората Р и 2,94 г кальция хлорида Р растворяют в 800 мл воды Р корректируют pH 1 М хлороводородной кислотой и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Буферный раствор с pH 8,0.
К 50,0 мл 0,2 М раствора калия дигидрофосфата Р прибавляют 46,8 мл 0,2 Мраствора натрия гидроксида и доводят объем раствора водой Р до 200,0 мл.
Буферный раствор с pH 8,0 Р1.
20 г дикалия гидрофосфата Р растворяют в 900 мл воды Р корректируют pH фосфорной кислотой Р и доводят объем раствора водой Р до 1000 мл.
0,02 М Фосфатный буферный раствор с pH 8,0.

50,0 мл 0,2 М Р калий дигидрофосфаты ерітіндісіне 46,8 мл 0,2 М натрий гидроксиді ерітіндісін қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 500,0 мл дейін жеткізеді.
0,02 М Натрий фосфаты буферлік рН 8,0 ерітіндісі.
0,31 г Р натрий дигидрофосфатын 70 мл Р суда ерітеді, рН мәнін 1 М натрий гидроксиді ерітіндісімен 8,0 дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100 мл дейін жеткізеді.
0,1 М Фосфатты буферлік рН 8,0 ерітіндісі.
0,523 г Р калий дигидрофосфаты мен 16,73 г Р дикалий гидрофосфатын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
1 М Фосфатты буферлік рН 8,0 ерітіндісі.
136,1 г Р калий дигидрофосфатын Р суда ерітеді, рН мәнін 1 М натрий гидроксиді ерітіндісімен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
1М Трис-гидрохлориді буферлік рН 8,0 ерітіндісі.
121,1 г Р трис(гидроксиметил)аминометан мен 1,47 г Р кальций хлоридін 900 мл Р суда ерітеді, рН мәнін Р хлорлы сутегі қышқылымен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Трис-гидрохлориді буферлік рН 8,0 ерітіндісі.
1,21 г Р трис(гидроксиметил)аминометан мен 29,4 мг Р кальций хлоридін Р суда ерітеді және рН мәнін 1 М хлорлы сутегі қышқылымен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Трис-натрий ацетаты буферлік рН 8,0 ерітіндісі.
6,3 г Р трис(гидроксиметил)аминометан мен 4,9 г Р сусыз натрий ацетатын 900 мл Р суда ерітеді, рН мәнін Р күкірт қышқылымен 8,0 дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000 мл дейін жеткізеді.
Трис-натрий ацетат-натрий хлориді буферлік рН 8,0 ерітіндісі.
30,0 г трис(гидроксиметил)аминометан 14,5 г Р сусыз натрий ацетаты мен 14,6 г Р натрий хлоридін 900 мл Р суда ерітеді және 0,50 г Р бұқа альбуминін қосады, рН мәнін Р күкірт қышқылымен 8,0 дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000 мл дейін жеткізеді.
Трис(гидроксиметил)аминометан буферлік рН 8,1 ерітіндісі.
0,294 г Р кальций хлоридін 40 мл Р трис(гидроксиметил)аминометан ерітіндісінде ерітеді, рН мәнін 1 М хлорлы сутегі қышқылымен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Трис-глицин буферлік рН 8,3 ерітіндісі.
6,0 г Р трис(гидроксиметил)аминометан мен 28,8 г Р глицинді Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді. Тікелей пайдалану алдында ерітіндінің 1 мөлшеріне Р судың 10 мөлшерін қосады.
Трис-гидрохлориді буферлік рН 8,3 ерітіндісі.
9,0 г Р трис(гидроксиметил)аминометанды 2900 мл Р суда ерітеді, рН мәнін 1 М хлорлы сутегі қышқылымен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 3000,0 мл дейін жеткізеді.

К 50,0 мл 0,2 М раствора калия дигидрофосфата Р прибавляют 46,8 мл 0,2 Мраствора натрия гидроксида и доводят объем раствора водой Р до 500,0 мл.
0,02 М Натрия фосфата буферный раствор с pH 8,0.
0,31 г натрия дигидрофосфата Р растворяют в 70 мл воды Р корректируют pH 1М раствором натрия гидроксида до значения 8,0 и доводят объем раствора водой Р до 100 мл.
0,1 М Фосфатный буферный раствор с pH 8,0.
0,523 г калия дигидрофосфата Р и 16,73 г дикалиягидрофосфата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
1 М Фосфатный буферный раствор с pH 8,0.
136.1г калия дигидрофосфата Р растворяют в воде Р корректируют pH 1М раствором натрия гидроксида и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
1 М Трис-гидрохлорида буферный раствор с pH 8,0.
121.1г трис(гидроксиметил)аминомета- на Р и 1,47 г кальция хлорида Р растворяют в 900 мл воды Р корректируют pH хлороводородной кислотой Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Трис-гидрохлорида буферный раствор с pH 8,0.
1,21г трис(гидроксиметил)аминометана Р и 29,4 мг кальция хлорида Р растворяют в воде Р корректируют pH хлороводородной кислотой и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл.
Трис-натрия ацетата буферный раствор с pH 8,0.
6,3г трис(гидроксиметил)аминометана Р и 4,9 г натрия ацетата безводного Р растворяют в 900 мл воды Р корректируют pH серной кислотой Р до значения 8,0 и доводят объем раствора водой Р до 1000 мл.
Трис-натрия ацетат-натрия хлорида буферный раствор с pH 8,0.
30,0 г трис(гидроксиметил)аминометана Р
14,5г натрия ацетата безводного Р и 14,6 г натрия хлорида Р растворяют в 900 мл воды Р прибавляют 0,50 г альбумина бычьего Р корректируют pH серной кислотой Р до значения 8,0 и доводят объем раствора водой Р до 1000 мл.
Трис(гидроксиметил)аминометана буферный раствор с pH 8,1.
0,294 г кальция хлорида Р растворяют в 40 мл раствора трис(гидроксиметил)амино- метана Р корректируют pH 1 Мхлороводород- нойкислотой и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл.
Трис-глицина буферный раствор с pH 8,3.
6,0 г трис(гидроксиметил)аминометана Р и 28,8 г глицина Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл. Непосредственно перед использованием к 1 объему раствора прибавляют 10 объемов воды Р.
Трис-гидрохлорида буферный раствор с pH 8,3.
9,0 г трис(гидроксиметил)аминометана Р растворяют в 2900мл воды Р корректируют рН7 М хлороводородной кислотой и доводят объем раствора водой Р до 3000,0 мл.

Барбитал буферлік рН 8,4 ерітіндісі.
8,25 г Р натрий барбиталын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Трис-ЭДТА-BSA буферлік рН 8,4 ерітіндісі.
6,0 г Р трис(гидроксиметил)аминометан 2,8 г Р натрий эдетаты 10,2 г Р натрий хлориді мен 10 г Р бұқа альбуминін Р суда ерітеді, рН мәнін 1 М хлорлы сутегі қышқылымен 8,4 дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Трис-(гидроксиметил)аминометан-ЭДТА буферлік рН 8,4 ерітіндісі.
5,12 г Р натрий хлориді 3,03 г Р трис(гидроксиметил)аминометан мен 1,40 г Р натрий эдетатын 250 мл Р тазартылған суда ерітеді, pH мәнін Р хлорлы сутегі қышқылымен 8,4 дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р тазартылған сумен 500,0 мл дейін жеткізеді.
Гуанидин-трис(гидроксиметил)аминометан-ЭДТА буферлік pH 8,5 ерітіндісі.
1,0 г Р натрий эдетаты 12,1 г Р трис(гидроксиметил)аминометан мен 57,0 г Р гуанидин гидрохлоридін 35 мл Р суда ерітеді, рН мәнін Р хлорлы сутегі қышқылымен 8,5 дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100 мл дейін жеткізеді.
Фосфатты буферлік рН 8,5 ерітіндісі.
3,5 г Р дикалий гидрофосфаты мен 4,5 г Р натрий хлоридін 500 мл Р суда ерітеді, рН мәнін Р сұйылтылған фосфор қышқылы мен Р судың тең мөлшері қоспасымен түзетеді.
Трис-ацетатты буферлік рН 8,5 ерітіндісі.
0,294 г Р кальций хлориді мен 12,11 г Р трис-(гидроксиметил)аминометанды Р суда ерітеді, рН мәнін Р сірке қышқылымен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Р1 Барбитал буферлік рН 8,6 ерітіндісі.
1,38 г Р барбитал 8,76 г Р барбитаталанатрий мен 0,38 г Р кальций лактатапентагидратын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
1,5 М Трис-гидрохлориді буферлік рН 8,8 ерітіндісі.
90,8 г Р трис(гидроксиметил)аминометанды 400 мл Р суда ерітеді, рН мәнін Р хлорлы сутегі қышқылымен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 500,0 мл дейін жеткізеді.
1 М Трис-гидрохлориді буферлік рН 8,8 ерітіндісі.
363,3 г Р трис(гидроксиметил)аминометанды 500 мл Р суда ерітеді, рН мәнін Р хлорлы сутегі қышқылымен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Фосфатты буферлік рН 9,0 ерітіндісі.
1,74 г Р калий дигидрофосфатын 80 мл Р суда ерітеді, қажет болған жағдайда рН мәнін 1 М калий гидроксиді ерітіндісімен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Буферлік рН 9,0 ерітіндісі.
6,18 г Р бор қышқылын 0,1 М Р калий хлориді ерітіндісінде ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді, 420,0 мл натрий гидроксиді 0,1 М ерітіндісін қосады.

Барбиталовый буферный раствор с pH 8,4.
8,25 г барбиталанатрия Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Трис-ЭДТА-BSA буферный раствор с pH 8,4.
6,1г трис(гидроксиметил)аминометана Р
2,8      г натрия эдетата Р 10,2 г натрия хлорида Р и 10 г альбумина бычьего Р растворяют в воде Р корректируют pH 1Мхлороводородной кислотой до значения 8,4 и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Трис-(гидроксиметил)аминометана- ЭДТА буферный раствор с pH 8,4.
5,12 г натрия хлорида Р 3,03 г трис(гидро- ксиметил)аминометана Р и 1,40 г натрия эде-
mama P растворяют в 250 мл воды дистиллированной Р корректируют pH хлороводородной кислотой Р до значения 8,4 и доводят объем раствора водой дистиллированной Р до 500,0 мл.
Гуанидин-трис(гидроксиметил)аминоме- тан-ЭДТА буферный раствор с pH 8,5.
1,0 г натрия эдетата Р 12,1 г трис(гидро- ксиметил) аминометана Р и 57,0 г гуанидина гидрохлорида Р растворяют в 35 мл воды Р корректируют pH хлороводородной кислотой Р до значения 8,5 и доводят объем раствора водой Р до 100 мл.
Фосфатный буферный раствор с pH 8,5.
3.5      г дикалия гидрофосфата Р и 4,5 г натрия хлорида Р растворяют в 500 мл воды Р корректируют pH смесью равных объемов фосфорной кислоты разбавленной Р и воды Р.
Трис-ацетатный буферный раствор с pH 8,5.
0,294 г кальция хлорида Р и 12,11 г трис-(гидроксиметил)аминометана Р растворяют в воде Р корректируют pH уксусной кислотой Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Барбиталовый буферный раствор с pH 8,6 Р1.
1,38      г барбитала Р 8,76 г барбитаталанат- рия Р и 0,38 г кальция лактатапентагидратаР растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
1.5М Трис-гидрохлорида буферный раствор с pH 8,8.
90,8г трис(гидроксиметил) аминометана Р растворяют в 400 мл воды Р корректируютрН хлороводородной кислотой Р и доводят объем раствора водой Р до 500,0 мл.
3М Трис-гидрохлорида буферный раствор с pH 8,8.
363,3г трис(гидроксиметил)аминомета- на Р растворяют в 500 мл воды Р корректируют Н хлороводородной кислотой Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Фосфатный буферный раствор с pH 9,0.
1,74 г калия дигидрофосфата Р растворяют в 80 мл воды Р при необходимости корректируют pH 1Мраствором калия гидроксида и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл.
Буферный раствор с pH 9,0.
6,18 г борной кислоты Р растворяют в 0,1 Мрастворе калия хлорида Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл, прибавляют 420,0 мл 0,1 Мраствора натрия гидроксида.

Р1 буферлік рН 9,0 ерітіндісі.
6,20 г Р бор қышқылын 500 мл Р суда ерітеді, рН мәнін натрий гидроксиді 1 М ерітіндісімен (шамамен 41,5 мл) түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Трис(гидроксиметил)аминометан буферлік рН 9,0 ерітіндісі.
1,21 г Р трис(гидроксиметил)аминометанды 950 мл Р хроматографияға арналған суда ерітеді, рН мәнін Р сірке қышқылымен 9,0 дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р хроматографияға арналған сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
0,05 М Трис-гидрохлориді буферлік рН 9,0 ерітіндісі.
0,605 г Р трис(гидроксиметил)аминометанды Р суда ерітеді, рН мәнін 1 М Р хлорлы сутегі қышқылымен түзетедә және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Аммоний хлориді буферлік рН 9,5 ерітіндісі.
33,5 г Р аммоний хлоридін 150 мл Р суда ерітеді, 42,0 мл Р концентрацияланған аммиак қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 250,0 мл дейін жеткізеді.
Полиэтилен контейнерде сақтайды.
Аммиакты буферлік рН 10,0 ерітіндісі.
5,4 г Р аммоний хлоридін 20 мл Р суда ерітеді, 35,0 мл Р аммиака ерітіндісін қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Борат буферлік рН 10,0 ерітіндісі.
12,4 г Р бор қышқылын сыйымдылығы 500,0 мл өлшеуіш колбаға құяды, бор қышқылын суспензиялау үшін 300 мл Р су қосады. 100 мл Р калий гидроксиді 56 г/л ерітіндісін қосады және бор қышқылы ерігенге дейін араластырады. Р калий гидроксиді 56 г/л ерітіндісін баяу қосып (әдетті шамамен 60 мл қажет) рН мәнін 10,0 дейін түзетеді, араластырады және Р сумен 500 мл дейін жеткізеді. Қажет болған жағдайда рН мәнін Р бор қышқылымен немесе Р калий гидроксиді 56 г/л ерітіндісімен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 500,0 мл дейін жеткізеді.
Диэтаноламин буферлік рН 10,0 ерітіндісі.
96,4 г Р диэтаноламинлі Р суда ерітеді, осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 400 мл дейін жеткізеді, 0,5 мл Р магний хлориді 186 г/л ерітіндісін қосады, рН мәнін 1 М хлорлы сутегі қышқылымен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 500,0 мл дейін жеткізеді.
0,1 М аммиак буферлік pH 10,3 ерітіндісі.
7,91 г Р аммоний карбонатын 800 мл Р суда ерітеді, pH мәнін Р сұйылтылған натрий гидроксиді ерітіндісімен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Аммиакты буферлік pH 10,4 ерітіндісі.
70 г Р аммоний хлоридін 200 мл Р суда ерітеді, 330 мл Р концентрацияланған аммиак ерітіндісін қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді. Қажет болған жағдайда рН мәнін Р аммиакпен 10,4 дейін түзетеді.
Борат буферлік рН 10,4 ерітіндісі.
24,64 г Р бор қышқылын 900 мл Р тазартылған суда ерітеді, рН мәнін Р натрий гидроксиді 400 г/л ертіндісімен түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р тазартылған сумен 1000 мл дейін жеткізеді.

Буферный раствор с pH 9,0 Р1.
6.20г борной кислоты Р растворяют в 500 мл воды Р корректируют pH 1Мраствором натрия гидроксида (около 41,5 мл) и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Трис(гидроксиметил)аминометана буферный раствор с pH 9,0.
1.21      г трис(гидроксиметил)аминометана Р растворяют в 950 мл воды для хроматографии Р корректируют pH уксусной кислотой Р до значения 9,0 и доводят объем раствора водой для хроматографии Р до 1000,0 мл.
0,05 М Трис-гидрохлорида буферный раствор с pH 9,0.
0,605 г трис(гидроксиметил)аминомета- на Р растворяют в воде Р корректируют pH хлороводородной кислотой Р и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл.
Аммония хлорида буферный раствор с pH 9,5.
33,5г аммония хлорида Р растворяют в 150 мл воды Р прибавляют 42,0 мл раствора аммиака концентрированного Р и доводят объем раствора водой Р до 250,0 мл.
Хранят в полиэтиленовом контейнере.
Аммиачный буферный раствор с pH 10,0.
5.4г аммония хлорида Р растворяют в 20 мл воды Р прибавляют 35,0 мл раствора аммиака Р и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл.
Боратный буферный раствор с pH 10,0.
12.4г борной кислоты Рпомещают в мерную колбу вместимостью 500,0 мл, прибавляют 300 мл воды Р для суспендирования борной кислоты. Добавляют 100 мл раствора 56 г/л калия гидроксида Р и перемешивают до растворения борной кислоты. Корректируют pH до значения 10,0, медленно добавляя раствор 56 г/л калия гидроксида Р (обычно требуется около 60 мл), перемешивают и доводят водой Р почти до 500 мл. При необходимости pH корректируют- борной кислотой Рили раствором 56 г/л калия гидроксида Р и доводят объем раствора водой Р до 500,0 мл.
Д иэтаноламина буферный раствор с pH 10,0.
96.4г диэтаноламинаР растворяют в воде Р доводят объем раствора тем же растворителем до 400 мл, прибавляют 0,5 мл раствора 186 г/л магния хлорида Р корректируют pH 1 Мхлорово- дородной кислотой и доводят объем раствора водой Р до 500,0 мл.
0,1 М аммиачный буферный раствор с pH 10,3.
7,91 г аммония карбоната Р растворяют в 800 мл воды Р корректируют pH раствором натрия гидроксида разбавленным Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Аммиачный буферный раствор с pH 10,4.
70 г аммония хлорида Р растворяют в 200 мл воды Р прибавляют 330 мл раствора аммиака концентрированного Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл. При необходимости корректируют pH аммиаком Р до значения 10,4.
Боратный буферный раствор с pH 10,4.
24,64 г борной кислоты Р растворяют в 900 мл воды дистиллированной Р корректируют pH раствором 400 г/л натрия гидроксида Р и доводят объем раствора водой дистиллированной Р до 1000 мл.

Аммиак буферлік рН 10,7 ерітіндісі.
67,5 г Р аммоний хлоридін Р суда ерітеді, 570 мл Р концентрацияланған аммиак ерітіндісін қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Буферлік рН 10,9 ерітіндісі.
6,75 г Р аммоний хлоридін Р аммиак ерітіндісінде ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін до 100,0 мл.
Ионды күшті реттеуге арналған буфер.
58,5 г Р натрий хлориді 57,0 мл Р мұзды сірке қышқылы 61,5 г Р натрий ацетаты мен 5,0 г Р циклогексилен динитрилтетрасірке қышқылын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 500,0 мл дейін жеткізеді. рН мәнін Р натрий гидроксиді 335 г/л ерітіндісімен 5,0-тен 5,5-ке дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р тазартылған сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Ионды күшті реттеуге арналған Р1 буфер.
А ерітінді. 210 г Р лимон қышқылы моногидратын 400 мл Р тазартылған суда ерітеді, рН мәнін Р концентрацияланған аммиак ерітіндісімен 7,0 дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р тазартылған сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
В ерітінді. 132 г Р аммоний фосфатын Р тазартылған суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
С ерітінді. 292 г Р (этиленди нитрил)тетрасірке қышқылының шамамен 500 мл Р тазартылған судағы суспензиясына ерігенге дейін шамамен 200 мл Р концентрацияланған аммиак ерітіндісін қосады, рН мәнін Р концентрацияланған аммиак ерітіндісімен 6-дан 7-ге дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р тазартылған сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
А, В және С ерітінділерінің теңдей мөлшерін араластырады және рН мәнін Р концентрацияланған аммиак ерітіндісімен 7,5 дейін түзетеді.
Буферлік рН 11 ерітіндісі.
6,21 г Р бор қышқылы 4,00 г Р натрий гидроксиді 3,70 г Р калий хлоридін 500 мл Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін до 1000 мл.
0,1 М фосфатты буферлік рН 11,3 ерітіндісі.
17,4 г Р дикалий гидрофосфатын шамамен 950 мл Р суда ерітеді, рН мәнін 100 г/л Р калий гидроксиді ерітіндісімен 11,3 дейін түзетеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді. Тесіктерінің көлемі 0,45 мкм мембраналық сүзгі арқылы сүзгіден өткізеді.
2.2.2. КӨЛЕМДІ ТАЛДАУҒА АРНАЛҒАН РЕАКТИВТЕР, ТИТРЛЕНГЕН ЕРІТІНДІЛЕР
202020001-2019
2.2.2.1. Титрленген ерітінділерге арналған бастапқы стандартты заттар
Титрленген ерітінділердің титрін белгілеуге арналған бастапқы стандартты заттарды НР (негізгі реактив) әріптерімен белгілейді. Сәйкес сападағы бастапқы стандартты үлгілер коммерциялық көздерден алынған немесе мынадай тәсілмен дайындалған болуы мүмкін.
Бензой қышқылы. C7H6O2. (Mr 122,1). [65-85-0].
Р бензой қышқылын тиісті аспапта сублимациялайды.

Аммиачный буферный раствор с pH 10,7.
67,5г аммония хлорида Р растворяют в воде Р прибавляют 570 мл раствора аммиака концентрированного Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Буферный раствор с pH 10,9.
6,75г аммония хлорида Р растворяют в растворе аммиака Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
Буфер для регулирования ионной силы.
58,5г натрия хлорида Р 57,0 мл уксусной кислоты ледяной Р 61,5 г натрия ацетата Р и 5,0 г циклогексилен динитрилтетрауксусной кислоты Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 500,0 мл. Корректируют pH раствором 335 г/л натрия гидроксида Р до значений от 5,0 до 5,5 и доводят объем раствора водой дистиллированной Р до 1000,0 мл.
Буфер для регулирования ионной силы Р1.
Раствор А. 210 г лимонной кислоты моногидрата Р растворяют в 400 мл воды дистиллированной Р корректируют pH раствором аммиака концентрированным Р до значения 7,0 и доводят объем раствора водой дистиллированной Р до 1000,0 мл.
Раствор В. 132 г аммония фосфата Р растворяют в воде дистиллированной Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Раствор С. К суспензии 292 г (этиленди- нитрил)тетрауксусной кислоты Р приблизительно в 500 мл воды дистиллированной Р прибавляют около 200 мл раствора аммиака концентрированного Р до растворения, корректируют pH раствором аммиака концентрированного Р до значений от 6 до 7 и доводят объем раствора водой дистиллированной Р до 1000,0 мл.
Смешивают равные объемы растворов А, В и С и корректируют pH раствором аммиака концентрированным Р до значения 7,5.
Буферный раствор с pH 11.
6,21г борной кислоты Р 4,00 г натрия гидроксида Р 3,70 г калия хлорида Р растворяют в 500 мл воды Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000 мл.
0,1 М фосфатный буферный раствор с pH 11,3.
17,4г дикалия гидрофосфата Р растворяют в приблизительно 950 мл воды Р корректируют pH раствором 100 г/л калия гидроксида Р до значения 11,3 и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл. Фильтруют через мембранный фильтр с размером пор 0,45 мкм.
2.2.2. РЕАКТИВЫ, ТИТРОВАННЫЕ РАСТВОРЫ ДЛЯ ОБЪЕМНОГО АНАЛИЗА
202020001-2019
2.2.2.1.Исходные стандартные вещества для титрованных растворов
Исходные стандартные вещества для установки титра титрованных растворов обозначают буквами РО (реактив основной). Первичные стандартные образцы соответствующего качества могут быть получены из коммерческих источников или приготовлены следующим образом.
Бензойная кислота. С7Н6О2. г 122,1). [65-85-0].
Бензойную кислоту Р сублимируют в соответствующем приборе.

Калий броматы. KBrO3. (Mr 167,0). [7758-01-2].
Р калий броматын қайнаған Р судан қайта кристалдандырады. Кристалдарды жинап алады және 180 °C температурада тұрақты массаға айналғанға дейін кептіреді.
Калий гидрофталаты. C8H5KO4. (Mr 204,2). [877-24-7].
Р калий гидрофталатын қайнаған Р судан қайта кристалдандырады. Кристалдарды 35 °С-ден жоғары температурада жинап алады және 110 °С температурада тұрақты массаға айналғанға дейін кептіреді.
Күшәла триоксиді. AS2O3. (Mr 197,8). [1327-53-3].
Р күшәла оксидін тиісті аспапта айналдырады.
Р сусыз силикагель астында сақтайды.
Натрий карбонаты. Na2CO3. (Mr 106,0). [497-19-8].
Р натрий карбонатының қаныққан ерітіндісін бөлме температурасында сүзгіден өткізеді. Сүзінді арқылы тұрақты салқындата және араластыра отырып Р көміртегі диоксиді ағынын баяу өткізеді. 2 сағаттан кейін тұнбаны шыны сүзгіде жинайды (2.1.1.2), сүзгіні көміртегі диоксидімен қаныққан мұзды Р сумен жуып шаяды. 100 °С - 105 °С аралығындағы температурада кептіреді және мезгіл-мезгіл араластыра отырып 270 °С - 300 °С аралығындағы температурада тұрақты массаға айналғанға дейін қыздырады.
Натрий хлориді. NaCl. (Mr 58,44). [7647-14-5].
Р натрий хлориді қаныққан ерітіндісінің 1 мөлшеріне Р хлорлы сутегі қышқылының 2 мөлшерін қосады. Алынған кристалды жинап алады және сулы моншада қыздырып шығарып тастайтын Р1 хлорлы сутегі қышқылымен шаяды. Тұрақты массаға айналғанға дейін 300 °С температурада қыздырады.
Сульфанил қышқылы. С6H7NO3S. (Mr 173,2). [121-57-3].
Р сульфанил қышқылын қайнаған Р судан қайта кристалдандырады, сүзгіден өткізеді және 100 °С - 105 °С аралығындағы температурада тұрақты массаға айналғанға дейін кептіреді.
Мырыш. Zn. r 65,4). [7440-66-6].
Кемінде 99,9 % Zn қамтитын мырышты пайдаланады.
202020002-2019
2.2.2.2. Титрленген ерітінділер
Титрленген ерітінділер деп титриметрлік талдауға арналған концентрациясы нақты белгілі ерітінділерді атайды.
Титрленген ерітінділерді химиялық талдаудың қарапайым талаптарына сәйкес дайындайды. Пайдаланылатын жабдықтың дәлдігін тексеруді оның болжамды қолдануға жарамдылығына көз жеткізу үшін жүргізеді. Титрленген ерітінділердің концентрациясын молярлы концентрациямен, яғни заттың 1 л ерітінде еріген молі санымен көрсетеді. 1 литрде х мольді қамтитын ерітіндіні х М ерітінді деп белгілейді.
Титрленген ерітінділердің концентрациясында көрсетілгеннен 10 % артық емес айырмашылық болмауы тиіс. Титрленген ерітінділердің молярлық концентрациясын титрлеудің тиісті саны нәтижесінде анықтайды. Бұл ретте біркелкі стандартты ауытқу 0,2 % аспауы тиіс. Титрленген ерітінділерді төменде сипатталған әдістермен стандарттайды. Егер титрленген ерітіндіні соңғы нүктені электрохимиялық әдіспен (мысалы, амперометрия немесе потенциометрия әдістерімен) анықтайтын сандық талдауда пайдаланатын болса, ерітіндіні осы әдіспен стандарттайды. Титрленген ерітіндіні стандарттайтын және одан әрі пайдаланатын орталар құрамы бойынша сәйкестендірілген болуы тиіс.
Төмендегі сипатталғандармен салыстырғанда неғұрлым сұйылтылған ерітінділерді титрді белгілеу кезінде нұсқаулықтарға сәйкес Р көміртегі диоксиді қосылмаған суда еріту арқылы алады. Бастапқы және алынған ерітінділердің түзету коэффициенттері бірдей болуы тиіс.
1 М азот қышқылы ерітіндісі.
г Р азот қышқылын Р сумен мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.

Калия бромат. КВгО3. (М, 167,0). [7758-01-2].
Калия бромат Р перекристаллизовывают из кипящей воды Р Кристаллы собирают и сушат до постоянной массы при температуре 180 °C.
Калия гидрофталат. С8Н5КО4. г 204,2). [877-24-7].
Калия гидрофталат Р перекристаллизовывают из кипящей воды Р. Кристаллы собирают при температуре выше 35 °C и сушат до постоянной массы при температуре 110 °C.
Мышьяка триоксид. AS2O3. г 197,8). [1327-53-3].
Мышьяка оксид Р возгоняют в соответствующем приборе.
Хранят над силикагелем безводным Р
Натрия карбонат. Na2CO3. г 106,0). [497-19-8].
Насыщенный раствор натрия карбоната Р фильтруют при комнатной температуре. Через фильтрат медленно пропускают поток углерода диоксида Р при постоянном охлаждении и перемешивании. Через 2 ч осадок собирают на стеклянном фильтре (2.7.7.2), промывают фильтр ледяной водой Р, насыщенной углерода диоксидом. Сушат при температуре от 100 °C до 105 °C и прокаливают до постоянной массы при температуре от 270 °C до 300 °C, периодически перемешивая.
Натрия хлорид. NaCl. г 58,44). [7647-14-5].
К 1 объему насыщенного раствора натрия хлорида Р прибавляют 2 объема хлороводородной кислоты Р Полученные кристаллы собирают и промывают хлороводородной кислотой Р1, которую удаляют нагреванием на водяной бане. Прокаливают до постоянной массы при температуре 300 °C.
Сульфаниловая кислота. C6H7NO3S. г 173,2). [121-57-3].
Сульфаниловую кислоту Р перекристаллизовывают из кипящей воды Р, фильтруют и сушат до постоянной массы при температуре от 100 °C до 105 °C.
Цинк. Zn. (А, 65,4). [7440-66-6].
Используют цинк с содержанием не менее 99,9% Zn.
202020002-2019
2.2.2.2.Титрованные растворы
Титрованными растворами называют растворы с точно известной концентрацией, предназначенные для титриметрического анализа.
Титрованные растворы готовят в соответствии с обычными требованиями химического анализа. Проверку точности используемого оборудования проводят для того, чтобы удостовериться в ее пригодности для предполагаемого применения. Концентрацию титрованных растворов выражают молярной концентрацией, т.е. количеством моль вещества, растворенным в 1 л раствора. Раствор, содержащий х моль в одном литре, обозначают х М раствором.
Концентрация титрованных растворов не должна отличаться от указанной более чем на 10 %. Молярную концентрацию титрованных растворов определяют в результате соответствующего числа титрований. При этом относительное стандартное отклонение не должно превышать 0,2 %. Титрованные растворы стандартизируют описанными ниже методами. Если титрованный раствор используют в количественном анализе, в котором конечную точку определяют электрохимическим методом (например, методами амперометрии или потенциометрии), раствор стандартизируют тем же методом. Среды, в которых стандартизируют и далее используют титрованный раствор, должны быть по составу идентичны.
Растворы, более разбавленные, чем описанные ниже, получают разбавлением последних водой, свободной от углерода диоксида, Р в соответствии с указаниями при установке титра. Поправочные коэффициенты исходных и полученных растворов должны быть одинаковы.
1 М раствор азотной кислоты.
96,6г азотной кислоты Р доводят водой Р до объема 1000,0 мл.

Титрді белгілеу. 0,950 г НР трометамолды 50 мл Р суда ерітеді, потенциометрикалық азот қышқылының дайындалған ерітіндісімен (2.1.2.19) немесе индикатор ретінде используя в качестве индикатора 0,1 мл Р қызылсары метил ерітіндісін пайдалана отырып қызылсары-сары түске боялғанға дейін титрлейді.
1 мл 1 М азот қышқылы ерітіндісі 121,1 мг C4H11NO3 сәйкес келеді.
0,1 М аммоний тиоцианаты ерітіндісі.
7,612 г Р аммоний тиоцианатын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 20,0 мл 0,1 М күміс нитраты ерітіндісіне 25 мл Р су, 2 мл Р сұйылтылған азот қышқылын, 2 мл Р2 темір(ІІІ) аммоний сульфаты ерітіндісін қосады және қызылсары-сары түске боялғанға дейін дайылдалған аммоний тиоцианаты ерітіндісімен титрлейді.
0,01 М аммоний тиоцианаты ерітіндісі.
100,0 мл 0,1 М аммоний тиоцианаты ерітіндісін сумен 1000,0 мл мөлшеріне дейін сұйылтады.
Титрді белгілеу. 20,0 мл 0,01 М күміс нитраты ерітіндісіне 25 мл Р су, 2 мл Р сұйылтылған азот қышқылын, 2 мл Р2 темір(ІІІ) аммоний сульфаты ерітіндісін қосады және одан әрі 0,1 М аммоний тиоцианаты ерітіндісінің титрін белгілеу кезінде көрсетілгендей әрекет етеді.
1 мл 0,01 М күміс нитраты ерітіндісі 0,7612 мг NH4SCN сәйкес келеді.
0,1 М аммоний церий нитраты ерітіндісі.
56 мл Р күкірт қышқылы мен 54,82 г Р аммоний церий нитратын қамттын ерітіндіні 2 мин бойы сілкіп шайқайды, Р судың 100 мл бес порциясын тізбекті қосады, әрбір порциясын қосқаннан кейін араластырады. Мөлдір ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді. Алынған ерітіндінің титрін 10 тәуліктен кейін белгілейді.
Титрді белгілеу. 50 мл Р күкірт қышқылы 49 г/л ерітіндісіндегі 0,300 г НР темір этилендиаммоний сульфатын дайындалған потенциометриялық аммоний церий нитраты ерітіндісімен (2.1.2.19) немесе индикатор ретінде 0,1 мл Р ферроинді пайдалана отырып титрлейді.
1 мл 0,1 М аммоний церий нитраты ерітіндісі 38,21 мг Fe(C2H10N2)(SO4)2·4H2O сәйкес келеді.
Жарық түспейтін жерде сақталады.
0,01 М аммоний церий нитраты ерітіндісі.
100,0 мл 0,1 М аммоний церий нитраты ерітіндісіне салқындаған кезде 30 мл Р күкірт қышқылын қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
0,1 М аммоний церий сульфаты ерітіндісі.
65,0 г Р аммоний церий сульфатын 500 мл Р су мен 30 мл Р күкірт қышқылы қоспасында ерітеді; салқындатады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 50 мл Р күкірт қышқылы 49 г/л ерітіндісіндегі 0,300 г НР темір(ІІ)этилендиаммоний сульфатын дайындалған потенциометриялық аммоний церий сульфаты ерітіндісімен (2.1.2.19) немесе индикатор ретінде 0,1 мл Р ферроинді пайдалана отырып титрлейді.
1 мл 0,1 М аммоний церий сульфаты ерітіндісі 38,21 мг Fe(C2H10N2)(SO4)2·4H2O сәйкес келеді.

Установка титра.0,950 г трометамола РО растворяют в 50 мл воды Р, титруют приготовленным раствором азотной кислоты потенциометрически (2.1.2.19) или, используя в качестве индикатора 0,1 мл раствора метилового оранжевого Р,до появления красновато-желтого окрашивания.
1 мл 1М раствора азотной кислоты соответствует 121,1 мг C4H11NO3.
0,1 М раствор аммония тиоцианата.
7,612 г аммония тиоцианата Р растворяют в воде Р идоводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титра. К 20,0 мл 0,1 Мраствора серебра нитрата прибавляют 25 мл воды Р, 2 мл азотной кислоты разбавленной Р, 2 мл раствора железа(Ш) аммония сульфата Р2 и титруют приготовленным раствором аммония тиоцианата до появления красновато-желтого окрашивания.
0,01 М раствор аммония тиоцианата.
100,0 мл 0,1 М раствора аммония тиоцианата разбавляют водой до объема 1000,0 мл.
Установка титра. К 20,0 мл 0,01 М раствора серебра нитрата прибавляют 25 мл воды Р, 2 мл азотной кислоты разбавленной Р, 2 мл раствора железа(Ш) аммония сульфата Р2 и далее поступают, как указано при установке титра 0,1 М раствора аммония тиоцианата.
1 мл 0,07 Мраствора серебра нитрата соответствует 0,7612 мг NH4SCN.
0,1 М раствор аммония церия нитрата.
Раствор, содержащий 56 мл серной кислоты Р и 54,82 г аммония церия нитрата Р, встряхивают в течение 2 мин, прибавляют последовательно пять порций воды Р по 100 мл, перемешивая после каждого прибавления. Доводят объем прозрачного раствора водой Р до 1000,0 мл. Титр полученного раствора устанавливают через 10 сут.
Установка титра.0,300 г железа этилендиаммония сульфата РО в 50 мл раствора 49 г/л серной кислоты 7’титруютприготовленным раствором аммония церия нитрата потенциометрически (2.1.2.19) или используя 0,1 мл ферроина Р в качестве индикатора.
1 мл 0,1Мраствора аммония церия нитрата соответствует 38,21 мг Fe(C2HioN2)(S04)2- 4Н2О.
Хранят в защищенном от света месте.
0,01 М раствор аммония церия нитрата.
К 100,0 мл 0,1 М раствора аммония церия нитрата прибавляют при охлаждении 30 мл серной кислоты Рп доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
0,1 М раствор аммония церия сульфата.
65,0 г аммония церия сульфата Р растворяют в смеси 500 мл воды Р и 30 мл серной кисло- тыР; охлаждают и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Установка титра.0,300 г железа(П)эти- лендиаммония сульфата РО в 50 мл раствора
49г/л серной кислоты Р титруютприготовлен- нымраствором аммония церия сульфата потенциометрически (2.1.2.19) или используя 0,1 мл ферроина Р в качестве индикатора.
1 мл 0,7 Мраствора аммония церия сульфата соответствует 38,21 мг Fe(C2HioN2)(S04)2- 4Н2О.

0,01 М аммоний церий сульфаты ерітіндісі.
100,0 мл 0,1 М аммоний церий сульфаты ерітіндісіне салқындаған кезде 30 мл Р күкірт қышқылын қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
0,05 М барий перхлораты ерітіндісі.
15,8 г Р барий гидроксидін 7,5 мл Р хлорлы қышқыл мен 75 мл Р су қоспасында ерітеді, ерітіндінің рН мәнін Р хлор қышқылымен 3 дейін жеткізеді және қажет болған жағдайда сүзгіден өткізеді. 150 мл 96 % Р этанол қосады, Р сумен мөлшерін 250 мл дейін жеткізеді және ерітіндінің мөлшерін Р буферлік рН 3,7 ерітіндісімен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 5,0 мл 0,05 М күкірт қышқылы ерітіндісіне 5 мл Р су, 49 мл буферлік рН 3,7 ерітіндісін, 0,5 мл Р ализарин S ерітіндісін қосады және қызылсары-қызыл түке боялғанға дейін дайындалған барий перхлораты ерітіндісімен титрлейді. Титрді тікелей пайдалану алдында айқындайды.
0,025 М барий перхлораты ерітіндісі.
500,0 мл 0,05 М барий перхлораты ерітіндісін Р буферлік рН 3,7 ерітіндісімен 1000,0 мл мөлшеріне дейін жеткізеді.
0,005 М барий перхлораты ерітіндісі.
10,0 мл 0,05 М барий перхлораты ерітіндісін буферлік ерітіндімен 100,0 мл мөлшеріне дейін жеткізеді. Буферлік ерітіндіні дайында: 15,0 мл Р сірке қышқылына 60,0 мл Р 2-пропанол қосады, рН мәнін Р аммиак ерітіндісімен 3,7 дейін түзетеді және Р сумен мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
0,1 М барий хлориді ерітіндісі.
24,4 г Р барий хлоридін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 10,0 мл дайындалған барий хлориді ерітіндісіне 60 мл Р су, 3 мл Р концентрацияланған аммиак ерітіндісін, 0.5 - 1 мг Р қызылкүрең фталеин қосады және 0,1 М натрий эдетаты ерітіндісімен титрлейді. Ерітіндінің түсі әлсіздене бастаған кезде 50 мл 96 % Р этанол қосады және көкшіл-күлгін түс өзгергенге дейін титрлеуді жалғастырады.
0,004 М бензэтоний хлориді ерітіндісі.
Алдын ала 100 °С - 105 °С аралығындағы температурада тұрақты массаға айналғанға дейін кептірілген 1,792 г Р бензэтоний хлоридін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 0,350 г кептірілген бензэтоний хлоридін Р сусыз сірке қышқылының 30 мөлшері мен уксусного ангидрида Р сірке ангидридінің 70 мөлшерін қамтитын 35 мл қоспада ерітеді және индикатор ретінде 0,05 мл Р күлгін кристал ерітіндісін пайдалана отырып 0,1 М хлор қышқылы ерітіндісімен титрлейді. Бақылау тәжірибесін қоса жүргізеді.
1 мл 0,1 М хлор қышқылы ерітіндісі 44,81 мг C27H42ClNO2 сәйкес келеді.
0,0167 М бромид-броматы ерітіндісі.

0,01 М раствор аммония церия сульфата.
К 100,0 мл 0,1 М раствора аммония церия сульфата прибавляют при охлаждении 30 мл серной кислоты Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
0,05 М раствор бария перхлората.
15,8 г бария гидроксида Р растворяют в смеси 7,5 мл хлорной кислоты Р и 75 мл воды Р, доводят pH раствора хлорной кислотой Р до значения Зи фильтруют при необходимости. Прибавляют 150 мл 96 % этанола Р, разбавляют водой Р до объема 250 мл и доводят объем раствора буферным раствором с pH 3,7 Р до 1000,0 мл.
Установка титра. К 5,0 мл 0,05 Мраствора серной кислоты прибавляют 5 мл воды Р, 50мл буферного раствора с pH 3,7, 0,5 мл ализарина S раствора Р ититруют приготовленным раствором бария перхлората до появления оранжево-красного окрашивания. Титр устанавливают непосредственно перед использованием.
0,025 М раствор бария перхлората.
500,0 мл 0,05 Мраствора бария перхлората доводят буферным раствором с pH 3,7 Р до объема 1000,0 мл.
0,005 М раствор бария перхлората.
10,0 мл 0,05 М раствора бария перхлората доводят буферным раствором до объема 100,0 мл. Приготовление буферного раствора: к 15,0 мл уксусной кислоты Р прибавляют 60,0 мл 2-пропанола Р, корректируют pH раствором аммиака Р до значения 3,7 и доводят водой Р до объема 100,0 мл.
0,1 М раствор бария хлорида.
24,4г бария хлорида Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титра. К 10,0 мл приготовленного раствора бария хлорида прибавляют 60 мл воды Р, 3 мл раствора аммиака концентрированного Р, 0.5 - 1 мг фталеинового пурпурного Р и титруют 0,1 Мраствором натрия эдетата. Когда окраска раствора начнет ослабевать, прибавляют 50 мл 96 % этанола Р и продолжают титрование до исчезновения синевато-фиолетового окрашивания.
0,004 М раствор беизэтония хлорида.
1,792 г бензэтония хлорида Р, предварительно высушенного до постоянной массы при температуре от 100 °C до 105 °C, растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титра. 0,350 г высушенного бензэтония хлорида растворяют в 35 мл смеси, состоящей из 30 объемов уксусной кислоты безводной Р и 70 объемов уксусного ангидрида Р ититруют 0,1 М раствором хлорной кислоты, используя в качестве индикатора 0,05 мл раствора кристаллического фиолетового Р. Параллельно проводят контрольный опыт.
1 мл 0,1 Мраствора хлорнойкислоты соответствует 44,81 мг C27H42CINO2.
0,0167 М раствор бромид-бромата.

2,7835 г НР калий броматы мен 13 г Р калий бромидін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
0,01 М висмут нитраты ерітіндісі.
4,86 г Р висмут нитраты пентагидратын 60 мл Р сұйылтылған азот қышқылында ерітеді және Р сумен мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 25,0 мл дайындалған висмут нитраты ерітіндісіне 50 мл Р су қосады және индикатор ретінде 0,05 мл Р қызылсары ксиленол 1 г/л ерітіндісін пайдалана отырып 0,01 М натрий эдетаті ерітіндісімен титрлейді.
0,1 М темір аммоний сульфаты ерітіндісі.
50,0 г Р темір(ІІІ) аммоний сульфатын 6 мл Р күкірт қышқылы мен 300 мл Р су қосапасында ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 10,0 мл дайындалған темін аммоний сульфаты ерітіндісіне 35 мл Р су, 3 мл Р хлорлы сутегі қышқылы мен 1 г Р калий йодидін қосады және 10 мин кейін 0,1 М натрий тиосульфаты ерітіндісімен потенциометриялық (2.1.2.19) немесе индикатор ретінде 1 мл Р крахмал ерітіндісін пайдалана отырып титрлейді.
1 мл 0,1 М натрий тиосульфаты ерітіндісі 48,22 мг FeNH4(SO4)2·12H2O сәйкес келеді.
0,1 М темір сульфаты ерітіндісі.
27,80 г Р темір(ІІ) сульфатын 500 мл Р сұйылтылған күкірт қышқылында ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 25,0 мл дайындалған темір сульфаты ерітіндісіне 3 мл Р фосфор қышқылын қосады және сол мезетте 0,02 М калий перманганаты ерітіндісімен титрлейді.
Титрді тікелей пайдалану алдында белгілейді.
0,1 М йод ерітіндісі.
25,5 г Р йод пен 40 г Р калий йодидін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. Алынған 10,0 мл йод ерітіндісіне 1 мл Р сұйылтылған сірке қышқылын, 40 мл Р су қосады және индикатор ретінде Р крахмал ерітіндісін пайдалана отырып 0,1 М натрий тиосульфаты ерітіндісімен титрлейді.
1 мл 0,1 М натрий тиосульфаты ерітіндісі 12,69 мг I2 сәйкес келеді.
Жарық түспейтін жерде сақталады.
0,5 М йод ерітіндісі.
127 г Р йод пен 200 г Р калий йодидін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 2,0 дайындалған йод ерітіндісіне 1 мл Р сұйылтылған сірке қышқылын, 50 мл Р су қосады және индикатор ретінде Р крахмал ерітіндісін пайдалана отырып 0,1 М натрий тиосульфаты ерітіндісімен титрлейді.
Жарық түспейтін жерде сақталады.
0,05 М йод ерітіндісі.
12,7 г Р йод пен 20г Р калий йодидін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 10,0 мл йод ерітіндісіне 1 мл Р сұйылтылған сірке қышқылын, 40 мл Р су қосады және 0,1 М натрий тиосульфаты ерітіндісімен потенциометриялық (2.1.2.19) немесе индикатор ретінде Р крахмалды пайдалана отырып титрлейді.
Жарық түспейтін жерде сақталады.

2,7835 г калия бромата РО и 13 г калия бромида Ррастворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
0,01 М раствор висмута нитрат.
4,86 г висмута нитрата пентагидрат Р растворяют в 60 мл азотной кислоты разбавленной Ри доводят водой Р до объема 1000,0 мл.
Установка титра. К 25,0 мл приготовленного раствора висмута нитратаприбавляют 50 мл водыР и титруют 0,01 М раствором натрия эдетата, используя в качестве индикатора 0,05 мл раствора 1 г/л ксиленола оранжевого Р.
0,1 М раствор железа аммония сульфата.
50,0 г железа(Ш) аммония сульфата Р растворяют в смеси 6 мл кислоты серной Р и 300 мл воды Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Установка титра.К 10,0 мл раствора приготовленного железа аммония сульфата прибавляют 35 мл воды Р, 3 мл хлороводородной кислоты Р и 1 г калия йодида Ри через 10 минтит- руют 0,1 М раствором натрия тиосульфата потенциометрически (2.1.2.19) или, используя в качестве индикатора 1 мл раствора крахмала Р.
1 мл 0,1 М раствора натрия тиосульфата соответствует 48,22 мг FeNH4(SO4)2-12H2O .
0,1 М раствор железа сульфата.
27,80 г железа(П) сульфата Р растворяют в 500 мл серной кислоты разбавленной Р и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Установка титра. К 25,0 мл приготовленного раствора железа сульфата прибавляют 3 мл фосфорной кислоты Р и тотчас титруют 0,02 Мраствором калия перманганата.
Титр устанавливают непосредственно перед использованием.
0,1 М раствор йода.
25,5      г йода Р и 40 г калия йодида Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титра. К 10,0 мл полученного раствора йода прибавляют 1 мл уксусной кислоты разбавленной Р, 40 мл воды Р и титруют 0,1 М раствором натрия тиосульфата, используя в качестве индикатора раствор крахма- лаР.
1 мл 0,1 М раствора натрия тиосульфата соответствует 12,69 мг I2.
Хранят в защищенном от света месте.
0,5 М раствор йода.
127 г йода Р и 200 г калия йодида Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титра. К 2,0 приготовленного раствора йода прибавляют 1 мл уксусной кислоты разбавленной Р, 50 мл воды Р и титруют 0,1 М раствором натрия тиосульфата, используя в качестве индикатора раствор крахмала Р.
Хранят в защищенном от света месте.
0,05 М раствор йода.
12,7 г йода Р и 20 г калия йодида Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титра. К 10,0 мл раствора йода прибавляют 1 мл уксусной кислоты разбавленной Р, 40 мл воды Р и титруют 0,1Мраствором натрия тиосульфата потенциометрически (2.1.2.19) или используя в качестве индикатора раствор крахмала Р.
Хранят в защищенном от света месте.

0,01 М йод ерітіндісі.
0,3 г Р калий йодидін 20,0 мл 0,05 М йод ерітіндісінде ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. Алынған 25 мл йод ертіндісіне 1 мл Р сұйылтылған сірке қышқылын, 25 мл Р су қосады және индикатор ретінде Р крахмалды пайдалана отырып 0,01 М натрий тиосульфаты ерітіндісімен титрлейді.
1 мл 0,01 М натрий тиосульфаты ерітіндісі 1,269 мг I2 сәйкес келеді.
0,033 М калий броматы ерітіндісі.
5,5670 г НР калий броматын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
0,02 М калий броматы ерітіндісі.
3,340 г НР калий броматын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
0,0167 М калий броматы ерітіндісі.
0,033 М калий броматы ерітіндісін сұйылту арқылы дайындайды.
0,0083 М калий броматы ерітіндісі.
0,033 М калий броматы ерітіндісін сұйылту арқылы дайындайды.
1 М калий гидроксиді ерітіндісі.
60 г Р калий гидроксидін Р көміртегі диоксиді қосылмаған суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 20,0 мл дайындалған калий гидроксиді ерітіндісін индикатор ретінде 0,5 мл Р фенолфталеин ерітіндісін пайдалана отырып 1 М хлорлы сутегі қышқылымен титрлейді.
0,1 М калий гидроксиді ерітіндісі.
6 г Р калий гидроксидін Р көміртегі диоксиді қосылмаған суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 50 мл Р судағы 0,150 г НР калий гидрофталатын дайындалған
титруют приготовленным раствором калий гидроксиді ерітіндісімен потенциометриялық (2.1.2.19) немесе индикатор ретінде 0,1 мл Р фенолфталеинді пайдалана отырып титрлейді.
1 мл 0,1 М калий гидроксиді 20,42 мг C8H5KO4 сәйкес келеді.
0,5 М калий гидроксидінің спирттегі ерітіндісі (60%, об/об).
3 г Р калий гидроксидін Р альдегидтер қосылмаған спиртте (60 %, об/об) ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 0,500 г НР бензой қышқылын 10 мл Р су мен 40 мл 96% Р этанолда ерітеді, дайындалған калий гидроксиді ерітіндісімен потенциометриялық (2.1.2.19) немесе индикатор ретінде 0,1 мл Р фенолфталеин ерітіндісін пайдалана отырып титрлейді.
1 мл 0,5 М спирттегі калий гидроксиді (60%, об/об) 61,06 мг C7H6O2 сәйкес келеді.
0,5 М калий гидроксидінің спиртті ерітіндісі.
3 г Р калий гидроксидін 5 мл Р суда ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р альдегидтер қосылмаған спиртпен 100,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 0,500 г НР бензой қышқылын 10 мл Р су мен 40 мл 96% Р этанолда ерітеді және дайындалған калий гидроксиді ерітіндісімен потенциометриялық (2.1.2.19) немесе индикатор ретінде 0,1 мл Р фенолфталеин ерітіндісін пайдалана отырып титрлейді.
1 мл 0,5 М калий гидроксидінің спиртті ерітіндісі 61,06 мг C7H6O2 сәйкес келеді.
Сұйылту үшін Р альдегидтер қосылмаған спиртті пайдаланады.

0,01 М раствор йода.
0,3 г калия йодида Ррастворяют в 20,0 мл 0,05 Мраствора йода и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл.
Установка титра. К 25 мл полученного раствора йода прибавляют 1 мл уксусной кислоты разбавленной Р, 25 мл воды Р и титруют 0,01М раствором натрия тиосульфата, используя в качестве индикатора раствор крахмала Р.
1 мл 0,01 М раствора натрия тиосульфата соответствует 1,269 мг 12.
0,033 М раствор калия бромата.
5,5670 г РО калия броматарастворяюг в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
0,02 М раствор калия бромата.
3,340 г РО калия броматарастворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
0,0167 М раствор калия бромата.
Готовят путем разбавления 0,033 Мраствора калия бромата.
0,0083 М раствор калия бромата.
Готовят путем разбавления 0,033 Мраствора калия бромата.
1 М раствор калия гидроксида.
60 г калия гидроксида Р растворяют в воде, свободной от углерода диоксида, Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титра. 20,0 мл приготовленного раствора калия гидроксида титруют хлороводородной кислотой, используя в качестве индикатора 0,5 мл раствора фенолфталеина Р.
0,1 М раствор калия гидроксида.
6 г калия гидроксида Р растворяют в воде, свободной от углерода диоксида, Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титра.0,150 г калия гидрофталата РО в 50 мл воды Р титруют приготовленным раствором калия гидроксида потенциометрически (2.1.2.19) или, используя в качестве индикатора 0,1 мл раствора фенолфталеина Р.
1 мл 0,1 М гидроксида калмясоответствует
20,42      мг С8Н5КО4.
0,5 М раствор калия гидроксида в спирте (60%,об/об).
3 г калия гидроксида Р растворяют в спирте (60 %, об/об), свободном от альдегидов, Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 100,0 мл.
Установка титра.0,500 г бензойной кислоты РО растворяют в 10 мл воды Р и 40 мл 96% этанола Р титруют приготовленным раствором гидроксида калия потенциометрически (2.1.2.19) или используя в качестве индикатора 0,1 мл раствора фенолфталеина Р.
1 мл 0,5 М гидроксида калия в спирте (60%, об/об) соответствует 61,06 мг С7Н6О2.
0,5 М раствор калия гидроксида спиртовой.
3 г калия гидроксида Р растворяют в 5 мл воды Р и доводят объем раствора спиртом, свободным от альдегидов, Р до 100,0 мл.
Установка титра.0,500 г бензойной кислоты РО растворяют в 10 мл воды Р и 40 мл 96% этанола Р и титруют приготовленным раствором гидроксида калия потенциометрически (2.1.2.19) или используя в качестве индикатора 0,1 мл раствора фенолфталеина Р.
1 мл 0,5 Мраствора гидроксида калия спиртового соответствует 61,06 мг С7НбО2.
Для разбавления используют спирт, свободный от альдегидов, Р.

0,1 М калий гидроксидінің спиртті ерітіндісі.
20,0 мл 0,5 М калий гидроксидінің спиртті ерітіндісі мөлшерін Р альдегидтер қосылмаған спиртпен 100,0 мл дейін жеткізеді.
0,01 М калий гидроксидінің спиртті ерітіндісі.
2,0 мл 0,5 М калий гидроксидінің спиртті ерітіндісі мөлшерін Р альдегидтер қосылмаған спиртпен 100,0 мл дейін жеткізеді.
0,1 М раствор калия гидрофталата.
Шамамен 800 мл Р сусыз сірке қышқылын конус пішінді колбаға құяды, 20,42 г НР калий гидрофталатын қосады және ерігенге дейін ылғалдың әсерінен қорғай отырып, сулы моншада қыздырады. 20 °С температураға дейін салқындатады және ерітіндінің мөлшерін Р сусыз сірке қышқылымен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
0,0167 М калий дихроматы ерітіндісі.
4,90 г Р калий дихроматын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 20,0 мл дайындалған калий дихроматы ерітіндісіне 1 г Р калий йодидін, 7 мл Р сұйылтылған хлорлы сутегі қышқылын, 250 мл Р су қосады және индикатор ретінде 3 мл Р крахмал ерітіндісін пайдалана отырып, ерітінді көк түстен ашық жасыл түске боялғанға дейін 0,1 М натрий тиосульфаты ерітіндісімен титрлейді.
0,05 М калий йодаты ерітіндісі.
10,70 г Р калий йодатын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 15,0 мл дайындалған калий йодаты ерітіндісінің мөлшерін Р сумен 40,0 мл дейін жеткізеді, 1 г Р калий йодиді мен 5 мл Р сұйылтылған күкірт қышқылын қосады және 0,1 М натрий тиосульфаты ерітіндісімен потенциометриялық (2.1.2.19) немесе титрлеу соңында қосатын индикатор ретінде 1 мл Р крахмал ерітіндісін пайдалана отырып титрлейді.
1 мл 0,1 М натрий тиосульфаты ерітіндісі 3,567 мг KIO3 сәйкес келеді.
0,0167 М калий йодаты ерітіндісі.
3,567 г калия йодата Р растворяют в воде Р және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 20,0 мл дайындалған калий йодаты ерітіндісіне 2 г Р калий йодидін, 25 мл Р сұйылтылған күкірт қышқылын қосады және титрлеу соңында қосатын индикатор ретінде 1 мл Р крахмал ерітіндісін пайдалана отырып 0,1 М натрий тиосульфаты ерітіндісімен титрлейді.
1 мл 0,1 М натрий тиосульфаты ерітіндісі 3,567 мг KIO3 сәйкес келеді
0,001 М калий йодиді ерітіндісі.
10,0 мл Р калий йодиді ерітіндісін Р сумен мөлшерін 100,0 мл дейін жеткізеді. Алынған 5,0 мл ерітіндінің мөлшерін Р сумен 500,0 мл дейін жеткізеді.
0,02 М калий перманганаты ерітіндісі.
3,2 г Р калий перманганатын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді. Алынған ерітіндіні 1 сағ бойы сулы моншада қыздырады, салқындатады және шыны сүзгі арқылы сүзгіден өткізеді (2.1.1.2).

0,1 М раствор калия гидроксида спиртовой.
20,0 мл 0,5 М раствора калия гидроксида спиртового доводят спиртом, свободным от альдегидов, Р до объема 100,0 мл.
0,01 М раствор калия гидроксида спиртовой.
2,0 мл 0,5 М раствора калия гидроксида спиртового доводят спиртом, свободным от альдегидов, Р до объема 100,0 мл.
0,1 М раствор калия гидрофталата.
Около 800 мл кислоты уксусной безводной Р помещают в коническую колбу, прибавляют
20,42      г РО калия гидрофталатам нагревают на водяной бане до растворения, защищая от действия влаги. Охлаждают до температуры 20 °C и доводят объем раствора кислотой уксусной безводной Р до 1000,0 мл.
0,0167 М раствор калия дихромата.
4,90 г калия дихромата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титра. К 20,0 мл приготовленного раствора калия дихромата прибавляют 1 г калия йодида Р, 7 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р, 250 мл воды Р и титруют 0,1 М раствором натрия тиосульфата до перехода окраски раствора от синей до светло-зеленой, используя в качестве индикатора 3 мл раствора крахмала Р
0,05 М раствор калия йодата.
10,70 г калия йодата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титраЛ5,0 мл приготовленного раствора йодата калия доводят водой Р до объема 40,0 мл, прибавляют 1 г калия йодида Р и 5 мл серной кислоты разбавленной Р и титруют 0,1 М раствором натрия тиосульфата потенциометрически (2.1.2.19) или используя в качестве индикатора 1 мл раствора крахмала Р, прибавляемого в конце титрования.
1 мл 0,1 М раствора натрия тиосульфата соответствует 3,567 мг KIO3.
0,0167 М раствор калия йодата.
3,567 г калия йодата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титра. К 20,0 мл приготовленного раствора калия йодата прибавляют 2 г калия йодида Р, 25 мл серной кислоты разбавленной Р и титруют 0,1 Мраствором натрия тиосульфата, используя в качестве индикатора 1 мл раствора крахмала Р, прибавляемого в конце титрования.
1 мл 0,1 М раствора натрия тиосульфата соответствует 3,567 мг KIO3.
0,001 М раствор калия йодида.
10,0 мл раствора калия йодида Р доводят водой Р до объема 100,0 мл. 5,0 мл полученного раствора доводят водой Р до объема 500,0 мл.
0,02 М раствор калия перманганата.
3,2 г калия перманганата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл. Полученный раствор нагревают на водяной бане в течение 1 ч, охлаждают и фильтруют через стеклянный фильтр (2.1.1.2).

Титрді белгілеу. 0,300 г НР темір(ІІ)этилендиаммоний сульфатын 50 мл Р күкірт қышқылы 49 г/л ерітіндісінде ерітеді және дайындалған калий перманганаты ерітіндісімен потенциометриялық (2.1.2.19) немесе индикатор ретінде 0,1 мл Р ферроинді пайдалана отырып титрлейді. Титрді тікелей пайдалану алдында белгілейді.
1 мл 0,02 М калий перманганаты 38,21 мг Fe(C2H10N2) (SO4)2·4H2O сәйкес келеді.
Жарық түспейтін жерде сақталады.
0,1 М лантан нитраты ерітіндісі.
43,30 г Р лантан нитратын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 20 мл дайындалған лантан нитраты ерітіндісіне 15 мл Р су мен 25 мл 0,1 М натрий эдетатын қосады. Шамамен 50 мг Р қызылсары ксиленол, шамамен 2 г Р гексаметилентетрамин қосады және сары түстен күлгін-қызғылт түске боялғанға дейін 0,1 М мырыш сульфаты ерітіндісімен титрлейді.
1 мл 0,1 М натрий эдетаты ерітіндісі 43,30 мг La(NO3)3·6H2O сәйкес келеді.
0,1 М литий метилаты ерітіндісі.
0,694 г Р литийді 150 мл Р сусыз метанолда ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р толуол ерітіндісімен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 10 мл Р диметилформамидке 0,05 мл Р метанолдағы Р көк тимол 3 г/л ерітіндісін қосады және ерітінді көк түске боялғанға дейін дайындалған литий метилаты ерітіндісімен титрлейді. Бір мезетте 0,200 г НР бензой қышқылын қосады, ерігенге дейін араластырады және ерітінді қайтадан көк түске боялғанға дейін дайындалған литий метилаты ерітіндісімен титрлейді. Титрлеу кезінде ерітіндіні атмосфералық көміртегі диоксидінен қорғайды. Литий метилаты ерітіндісінің титрін қайта титрлеуге жұмсалған титранттың мөлшерімен белгілейді. Титрді тікелей пайдалану алдында белгілейді.
1 мл 0,1 М литий метилаты ерітіндісі 12,21 мг С7Н6О2 сәйкес келеді.
0,1 М магний хлориді ерітіндісі.
20,33 г Р магний хлоридін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. Магнийді анықтауды комплексометрия әдісімен (2.1.5.11) жүргізеді.
0,02 М мыс сульфаты ерітіндісі
5,0 г Р мыс сульфатын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 20,0 мл дайындалған мыс сульфаты ерітіндісіне 2 г Р натрий ацетатын, 0,1 мл Р пиридилазонафтолды қосады және күлгін-көк түстен ашық жасыл түске боялғанға дейін 0,02 М натрий эдетаты ерітіндісімен титрлейді. Эквиваленттік нүктесіне жақын баяу титрлейді.
0,1 М раствор натрия арсенита.
НР күшәла триоксидінің 4,946 г AS2O3 эквивалентті мөлшерін 20 мл Р концентрацияланған натрий гидроксиді мен 20 мл Р су қоспасында ерітеді, ерітіндінің мөлшерін Р сумен 400 мл дейін жеткізеді және Р лакмус қағазында Р сұйылтылған хлорлы сутегі қышқылымен бейтараптандырады. Алынған ерітіндіде 2 г Р натрий гидрокарбонатын ерітеді және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 500,0 мл дейін жеткізеді.
1 М натрий гидроксиді ерітіндісі.

Установка титра.0,300 г железа(И)эти- лендиаммония сульфата РО растворяют в 50 мл раствора 49 г/л серной кислоты Ри титруют приготовленным раствором калия перманганата потенциометрически (2.1.2.19) или используя в качестве индикатора 0,1 мл ферроина Р. Титр устанавливают непосредственно перед использованием.
1 мл 0,02 Лкалия перманганата соответствует 38,21 мг Fe(C2Hi0N2) (SO4)2-4H2O.
Хранят в защищенном от света месте.
0,1 М раствор лантана нитрата.
43,30 г лантана нитрата Р растворяют в воде Р и доводят тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титра. К 20 мл приготовленного раствора лантана нитратаприбавляют 15 мл воды Р и 25 мл 0,1 М раствора натрия эдета- та. Добавляют около 50 мг ксиленолового оранжевого Р, около 2 г гексаметилентетрамина Р и титруют 0,1 Мраствором цинка сульфата до перехода окраски от желтой до фиолетово-розовой.
1 мл 0,1 Мраствора натрия эдетата соответствует 43,30 мг Ьа(ЫОз)з-6Н2О.
0,1 М раствор лития метилата.
0,694 г лития Р растворяют в 150 мл метанола безводного Р и доводят объем раствора толуолом Р до 1000,0 мл.
Установка титра. К 10 мл диметилформа- мида Р прибавляют 0,05 мл раствора 3 г/л тимолового синего Р в метаноле Р и титруют приготовленным раствором лития метилата до получения синего окрашивания раствора. Тотчас прибавляют 0,200 г бензойной кислоты РО, перемешивают до растворения и титруют приготовленным раствором лития метилата до повторного получения синего окрашивания раствора. Во время титрования раствор защищают от атмосферного углерода диоксида. Титр раствора лития метилата устанавливают по объему титранта, израсходованного при повторном титровании. Титр устанавливают непосредственно перед использованием.
1 мл 0,7 Мраствора лития метилата соответствует 12,21 мгС7НбО2.
0,1 М раствор магния хлорида.
20,33 г магния хлорида Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титра. Проводят определение магния методом комплексометрии (2.1.5.11).
0,02 М раствор меди сульфата
5,0 г меди сульфата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титра. К 20,0 мл приготовленного раствора меди сульфата прибавляют 2 г натрия ацетата Р, 0,1 мл раствора пиридилазонафтола Р и титруют 0,02 М раствором натрия эдетата до изменения окраски от фиолетово-синей до ярко-зеленой. Вблизи точки эквивалентности титруют медленно.
0,1 М раствор натрия арсенита.
Количество РО мышьяка триоксида, эквивалентное 4,946 г AS2O3, растворяют в смеси 20 мл раствора натрия гидроксида концентрированного Р и 20 мл воды Р, доводят объем раствора водой Р до 400 мл и нейтрализуют хлороводородной кислотой разбавленной Р по лакмусовой бумаге Р. Растворяют в полученном растворе 2 г натрия гидрокарбоната Ри доводят объем раствора водой Р до 500,0 мл.
1 М раствор натрия гидроксида.

42 г Р натрий гидроксидін Р көміртегі диоксиді қосылмаған суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 1,50 г НР калий гидрофталатын 50 мл Р суда ерітеді және дайындалған
титруют приготовленным раствором натрий гидроксиді ерітіндісімен потенциометриялық (2.1.2.19) немесе индикатор ретінде 0,1 мл Р фенолфталеин ерітіндісін пайдалана отырып титрлейді.
1 мл 1 М натрий гидроксиді 204,2 мг C8H5KO4 сәйкес келеді.
Карбонаттар қосылмаған натрий гидроксиді ерітіндісін пайдалану қажет болған жағдайда оны мынадай тәсілмен дайындайды. Р натрий гидроксидін 400 г/л - 600 г/л аралығында ерітінді алғанға дейін Р суда ерітіп қояды. Мөлдір сұйықтықты көміртегі диоксидінің әсерінен қорғай отырып, тамшылар астында тұнбадан бөліп алады, қажетті молярлық концентрацияға дейін Р көміртегі диоксиді қосылмаған сумен сұйылтады. Ерітінді мынадай сынаққа төзімді болуы тиіс. Индикатор ретінде 0,1 мл Р фенолфталеин ерітіндісін пайдалана отырып, дайындалған натрий гидроксиді ерітіндісінің молярлық концентрациясында 20,0 мл хлорлы сутегі қышқылымен титрлейді. Эквиваленттік нүктесінде қызғылт түс жойылуы үшін қажетті мөлшерде аздап қышқыл қосады; ерітіндіні қайнатып 20 мл дейін концентрациялайды; қайнату кезінде ұзақ қайнату кезінде қайталанбауы тиіс қызғылт түс жойылуы үшін қажетті мөлшерде қышқыл қосады. Жұмсалған қышқылдың мөлшері 0,1 мл аспауы тиіс.
0,1 М натрий гидроксиді ерітіндісі.
100,0 мл 1 М натрий гидроксиді ерітіндісінің мөлшерін Р көміртегі диоксиді қосылмаған сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 50 мл Р судағы 0,150 г НР калий гидрофталаты ерітіндісін пайдалана отырып 1 М натрий гидроксиді ерітіндісі үшін сипатталған титрлеуді жүргізеді.
1 мл 0,1 М натрий гидроксиді 20,42 мг С8H5KO4 сәйкес келеді.
Титрді белгілеу (органикалық негіздердің галогенидтерін сандық анықтау кезінде). 0,100 г НР бензой қышқылын 5 мл 0,01 М хлорлы сутегі қышқылы мен 50 мл 96 % Р этанол қоспасында ерітеді. Натрий гидроксиді ерітіндісімен титрлейді (2.1.2.19). Қиғаш титрлеуде иілген жердегі екі нүкте арасында қосылған натрий гидроксиді ерітіндісінің мөлшерін белгілейді.
1 мл 0,1 М натрий гидроксиді ерітіндісі 12,21 мг С7Н6О2 сәйкес келеді.
0,1 М натрий гидроксидінің этанолды ерітіндісі.
250 мл Р сусыз этанолға 3,3 г Р концентрацияланған натрий гидроксиді ерітіндісін қосады.
Титрді белгілеу. 0,100 г НР бензой қышқылын 10 мл Р су мен 40 мл 96 % Р этанолда ерітеді және дайындалған натрий гидроксидінің этанолды ерітіндісімен потенциометриялық (2.1.2.19) немесе индикатор ретінде 0,2 мл Р тимолфталеин ерітіндісін пайдалана отырып титрлейді. Титрді тікелей пайдалану алдында белгілейді.

42 г натрия гидроксида Р растворяют в воде, свободной от углерода диоксида, Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титра. 1,50 г калия гидрофталата РО растворяют в 50 мл воды Ри титруют приготовленным раствором натрия гидроксида потенциометрически (2.1.2.19) или используя в качестве индикатора 0,1 мл раствора фенолфталеина Р
1 мл 1М натрия гидроксида соответствует 204,2 мг С8Н5КО4.
Принеобходимости использования раствора натрия гидроксида, свободного от карбонатов, его готовят следующим образом. Растворяют натрия гидроксид Р в воде Р до получения раствора от 400 г/л до 600 г/л и выдерживают. Прозрачную жидкость над осадком декантируют, защищая от воздействия углерода диоксида, разбавляют водой, свободной от углерода диоксида, Рдо необходимой молярной концентрации. Раствор должен выдерживать следующее испытание. Титруют 20,0 мл хлороводородной кислоты той же молярной концентрации, что и приготовленный раствор натрия гидроксида, используя в качестве индикатора 0,1 мл раствора фенолфталеина Р В точке эквивалентности прибавляют небольшое количество кислоты, необходимое для исчезновения розового окрашивания; концентрируют раствор до 20 мл кипячением; во время кипячения прибавляют кислоту в количестве, необходимом для исчезновения розового окрашивания, которое не должно возобновляться при длительном кипячении. Объем израсходованной кислоты не должен превышать 0,1 мл.
0,1 М раствор натрия гидроксида.
100,0 мл 1М раствора натрия гидроксида доводят водой, свободной от углерода диоксида, Р до объема 1000,0 мл.
Установка тии/ира. Проводят титрование, описанное для 1Мраствора натрия гидроксида, используя 0,150 г раствор калия гидрофталата РО в 50 мл воды Р.
1 мл 0,7 М натрия гидроксида соответствует
20,42 мг С8Н5КО4.
Установка титра (при количественном определении галогенидов органических оснований). 0,100 г РО бензойной кислоты растворяют в смеси 5 мл 0,01 М хлороводородной кислоты и 50 мл 96 % этанола Р. Титруют (2.1.2.19) раствором натрия гидроксида. Отмечают объем раствора натрия гидроксида, добавленный между двумя точками перегиба на кривой титрования.
1 мл 0,7 Мраствора натрия гидроксида соответствует 12,21 мг С7Н6О2.
0,1 М раствор натрия гидроксида этанольный.
К 250 мл этанола безводного Р прибавляют 3,3 г раствора натрия гидроксида концентрированного Р
Установка титра. 0,100 г РОбензойной кислоты растворяют в 10 мл воды Р и 40 мл 96 % этанола Р и титруют приготовленным раствором натрия гидроксида этанольным потенциометрически (2.1.2.199 или используя в качестве индикатора 0,2 мл раствора тимолфталеина Р Титр устанавливают непосредственно перед использованием.

1 мл 0,1 М натрий гидроксидінің этанолды ерітіндісі 12,21 мг С7Н6О2 сәйкес келеді.
0,1 М натрий метилаты ерітіндісі.
175 мл Р сусыз метанолды мұздай суда салқындатады және аздаған порциямен шамамен 2,5 г жаңа кесілген Р натрий қосады; металл еріген кезде мөлшерін Р толуолмен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 10 мл Р диметилформамидке Р метанолдағы 0,05 мл Р көк тимол 3 г/л ерітіндісін қосады және ерітінді көк түске боялғанға дейін дайындалған натрий метилаты ерітіндісімен титрлейді. Сол мезетте 0,100 г НР бензой қышқылын қосады, ерігенге дейін араластырады және ерітінді қайтадан көк түске боялғанға дейін дайындалған натрий мелилаты ерітіндісімен титрлейді. Титрлеу кезінде ерітіндіні атмосфералық көміртегі диоксидінен қорғайды. Натрий метилаты ерітіндісін титрлеуді қайта титрлеуге жұмсалған титранттың мөлшерімен белгілейді. Титрді тікелей пайдалану алдында белгілейді.
1 мл 0,1 М натрий метилаты ерітіндісі 12,21 мг С7Н6О2 сәйкес келеді.
0,1 М натрий нитриты ерітіндісі.
7,5 г Р натрий нитритын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 0,150 г НР сульфанил қышқылын 50 мл Р сұйылтылған хлорлы сутегі қышқылында ерітеді және дайындалған натрий нитратын пайдалана отырып, бастапқы хош иісті аминотоптарды электрометриялық анықтауды (2.1.5.8) жүргізеді. Титрді тікелей пайдалану алдында белгілейді.
1 мл 0,1 М натрий нитриты ерітіндісі 17,32 мг С6Н73S сәйкес келеді.
0,1 М натрий перйодаты ерітіндісі.
21,4 г Р натрий перйодатын 500 мл Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 5,0 мл дайындалған натрий перйодататы ерітіндісін тығынмен бекітілген колбаға құяды, 100 мл Р су, 10 мл Р калий йодиді ерітіндісі мен 5 мл Р1 хлорлы сутегі қышқылын қосады, жабады, араластырады, 2 мин ұстайды және әлсіз сары түске боялғанға дейін 0,1 М натрий тиосульфатадо ерітіндісімен титрлейді. Титрлеуді потенциометриялық жүргізеді (2.1.2.19) немесе ерітінді түссіз күйге өзгергенге дейін 2 мл Р крахмал ерітіндісімен баяу титрлейді.
1 мл 0,1 М натрий тиосульфаты ерітіндісі 2,674 мг NaIO4 немесе 0,125 мл 0,1 М натрий перйодатына сәйкес келеді.
0,1 М натрий тиосульфаты ерітіндісі.
25 г Р натрий тиосульфаты мен 0,2 г Р натрий карбонатын Р сутегі диоксиді қосылмаған суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 10,0 мл 0,033 М калий броматы ерітіндісіне 40 мл Р су, 10 мл Р калий йодиді ерітіндісін, 5 мл Р1 хлорлы сутегі қышқылын қосады және титрлеудің соңында қосатын индикатор ретінде 1 мл Р крахмал ерітіндісін пайдалана отырып, дайындалған натрий тиосульфаты ерітіндісімен титрлейді.
1 мл 0,1 М натрий тиосульфаты 2,783 мг KBrO3 немесе 0,5 мл 0,033 М калий броматына сәйкес келеді.

1мл 0,1 М раствора натрия гидроксида этанольного соответствует 12,21 мг С7Н6О2.
0,1 М раствор натрия метилата.
175 мл метанола безводного Р охлаждают в ледяной воде и прибавляют небольшими порциями около 2,5 г свеженарезанного натрия Р; когда металл растворится, доводят толуолом Р до объема 1000,0 мл.
Установка титра. К 10 млдиметилформа- мидаР прибавляют 0,05 мл раствора 3 г/л тимо- левого синего Р в метаноле Р и титруют приготовленным раствором натрия метилата до получения синего окрашивания раствора. Тотчас прибавляют 0,100 г бензойной кислоты РО, перемешивают до растворения и титруют приготовленным раствором натрия метилата до повторного получения синего окрашивания раствора. Во время титрования раствор защищают от атмосферного углерода диоксида. Титр раствора натрия метилата устанавливают по объему титранта, израсходованного в повторном титровании. Титр устанавливают непосредственно перед использованием.
1 мл 0,1 М раствора натрия метилата соответствует 12,21 мг С7Н60г.
0,1 М раствор натрия нитрита.
7,5г натрия нитрита Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титра. 0,150 г сульфаниловой кислоты РО растворяют в 50 мл хлороводородной кислоты разбавленной Р и проводят определение первичной ароматической аминогруппы (2.1.5.8) электрометрически, используя приготовленный раствор натрия нитрита. Титр устанавливают непосредственно перед использованием.
1 мл 0,1 Мраствора натрия нитрита соответствует 17,32 MrCeHvNOjS.
0,1 М раствор натрия перйодата.
21,4 г натрия перйодата Р растворяют в 500 мл воды Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титра. 5,0 мл приготовленного раствора натрия перйодатата помещают в колбу с притертой пробкой, прибавляют 100 мл воды Р, 10 мл раствора калия йодида Р и 5 мл хлороводородной кислоты Р1, закрывают, перемешивают, выдерживают в течение 2 мин и титруют 0,1 Мраствором натрия тиосульфата получения слабо желтого окрашивания. Титрование проводят потенциометрически (2.1.2.19,) или медленно титруют в присутствии 2 мл раствора крахмала Р до обесцвечивания раствора.
1 мл 0,1 М натрия тиосульфата соответствует 2,674 мг NaIC>4 или 0,125 мл 0,7 М натрия перйодата.
0,1 М раствор натрия тиосульфата.
25 г натрия тиосульфата Р и 0,2 г натрия карбоната Р растворяют в воде, свободной от углерода диоксида, Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титра. К 10,0 мл 0,033 М раствора калия броматаприбавляют 40 мл воды Р, 10 мл раствора калия йодида Р, 5 мл хлороводородной кислоты Р1 и титруют приготовленным раствором натрия тиосульфата, используя в качестве индикатора 1 мл раствора крахмала Р, прибавляемого в конце титрования.
1 мл 0,1 М натрия тиосульфата соответствует 2,783 мг КВгОз или 0,5 мл 0,033 М калия бромата.

0,1 М натрий эдетаты ерітіндісі.
37,5 г Р натрий эдетатын 500 мл Р суда ерітеді, 100 мл 1 М натрий гидроксиді ерітіндісін қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 0,120 г НР мырышты 4 мл Р1 хлорлы сутегі қышқылымен ерітеді, әлсіз қышқыл реакцияға дейін Р сұйылтылған натрий гидроксиді ерітіндісін қосады және комплексометрия әдісімен (2.1.5.11) мырышты сандық анықтауды жүргізеді.
1 мл 0,1 М натрий эдетаты ерітіндісі 6,538 мг Zn сәйкес келеді.
Полиэтилен контейнерде сақтайды.
0,02 М натрий эдетаты ерітіндісі.
7,444 г Р натрий эдетатін Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 0,100 г НР мырышты 4 мл Р1 хлорлы сутегі қышқылында ерітеді және 0,1 мл Р бромды су қосады; артық бромды қайнатып ажыратып шығарады. Ерітіндіні өлшеуіш колбаға ауыстырады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 100,0 мл дейін жеткізеді. Алынған 25,0 мл ерітіндіні сыйымдылығы 500 мл конус пішінді колбаға құяды және Р сумен мөлшерін 200 мл дейін жеткізеді. Шамамен 50 мг Р қызылсары ксиленол индикаторлық қоспасын ерітінді күлгін-қызғылт түске боялғанға дейін қосады. 2 г Р гексаметилентетраминді артығымен қосады. Күлгін-қызғылт түстен сары түске боялғанға дейін дайындалған натрий эдедаты ерітіндісімен титрлейді.
1 мл 0,02 М натрий эдетаты ерітіндісі 1,308 мг Zn сәйкес келеді.
0,1 М күміс нитраты ерітіндісі.
17,0 г Р күміс нитратын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 50 мг НР натрий хлоридін Р суда ерітеді, 5 мл Р сұйылтылған азот қышқылын қосады, ерітіндінің мөлшерін Р сумен 50 мл дейін жеткізеді және дайындалған күміс нитраты ерітіндісімен потенциометриялық титрлейді (2.1.2.19).
1 мл 0,1 М күміс нитраты ерітіндісі 5,844 мг NaCl сәйкес келеді.
Жарық түспейтін жерде сақталады.
0,001 М күміс нитраты ерітіндісі.
5,0 мл 0,1 М күміс нитраты ерітіндісін Р сумен 500,0 мл мөлшеріне дейін жеткізеді.
0,5 М күкірт қышқылы ерітіндісі.
28 мл Р күкірт қышқылын Р сумен араластырады және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 0,950 г НР трометамолды 50 мл Р суда ерітеді және дайындалған күкірт қышқылы ерітіндісімен потенциометриялық (2.1.2.19) немесе индикатор ретінде 0,1 мл Р қызылсары метил ерітіндісін пайдалана отырып, қызғыш сары түске боялғанға дейін титрлейді.
1 мл 0,5 М күкірт қышқылы 121,1 мг C4H11NO3 сәйкес келеді.
0,05 М күкірт қышқылы ерітндісі.
100.0 мл 0,5 М күкірт қышқылы ерітіндісі мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.

0,1 М раствор натрия эдетата.
37,5г натрия эдетата Р растворяют в 500 мл воды Р,прибавляют 100 мл 7 Мраствора натрия гидроксида и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Установка титра.0,120 г цинка РО растворяют в 4 мл хлороводородной кислоты Р1, прибавляют раствор натрия гидроксида разбавленный Р до слабокислой реакции и проводят количественное определение цинка методом комплексометрии (2.1.5.11).
1 мл 0,1 М раствора натрия эдетата соответствует 6,538 мг Zn.
Хранят в полиэтиленовом контейнере.
0,02 М раствор натрия эдетата.
7,444 г натрия эдетата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титра. 0,100 г РО цинка растворяют в 4 мл хлороводородной кислоты Р1 и прибавляют 0,1 мл бромной воды Р; удаляют избыток брома кипячением. Переносят раствор в мерную колбу и доводят объем раствора водой Р до 100,0 мл. 25,0 мл полученного раствора помещают в коническую колбу вместимостью 500 мл и доводят водой Р до объема 200 мл. Прибавляют около 50 мг индикаторной смеси ксиленолового оранжевого Р и гексаметилентетрамина Р до получения фиолетово-розового окрашивания раствора. Добавляют 2 ^гексаметилентетрамина Р в избытке. Титруют приготовленным раствором натрия эдетата до перехода фиолетово-розового окрашивания в желтое.
1 мл 0,02 М раствора натрия эдетата соответствует 1,308 мг Zn.
0,1 М раствор серебра нитрата.
17,0 г серебра нитрата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титра. 50 мг натрия хлорида РО растворяют в водеР, прибавляют 5 мл азотной кислоты разбавленной Р, доводят объем раствора водой Р до 50 мли титруют приготовленным раствором серебра нитрата потенциометрически (2.1.2.19).
1 мл 0,1 Мраствора серебра нитрата соответствует 5,844 мг NaCl.
Хранят в защищенном от света месте.
0,001 М раствор серебра нитрата.
5,0 мл 0,7 Мраствора серебра нитрата доводят водой Р до объема 500,0 мл.
0,5 М раствор серной кислоты.
28 мл серной кислоты Р смешивают с водой Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титра. 0,950 г трометамола РО растворяют в 50 мл воды Р и титруют приготовленным раствором серной кислоты потенциометрически (2.1.2.19) или, используя в качестве индикатора 0,1 мл раствора метилового оранжевого Р до появления красновато-желтого окрашивания.
1 мл 0,5 М серной кислоты соответствует 121,1 MrC4HnNO3.
0,05 М раствор серной кислоты.
100,0 мл 0,5 М раствора серной кислоты доводят водой Р до объема 1000,0 мл.

Титрді белгілеу. Анықтауды 20 мл Р суда ерітілген 0,100 г НР натрий карбонатын пайдалана отырып, 0,5 М күкірт қышқылы ерітіндісіне арналған нұсқайлықтарға сәйкес жүргізеді.
1 мл 0,05 М күкірт қышқылы ерітіндісі 5,30 мг Na2CO3 сәйкес келеді.
0,1 М қорғасын нитраты ерітіндісі.
33 г Р қорғасын нитратын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 20,0 мл дайындалған қорғасын нитраты ерітіндісінде қорғасынды анықтауды комплексометрия әдісімен (2.1.5.11) жүргізеді.
0,05 М қорғасын нитраты ерітіндісі.
50.0 мл 0,1 М қорғасын нитраты ерітіндісін Р сумен 100,0 мл мөлшеріне дейін жеткізеді.
0,1 М тетрабутиламмоний гидроксиді ерітіндісі.
40 г Р тетрабутиламмоний йодидін 90 мл Р сусыз метанолда ерітеді, 20 г майда ұсақталған Р күміс оксидін қосады және 1 сағ бойы қарқынды сілкіп шайқайды. Бірнеше миллилитр қоспаны центрифугалайды және тұнба астындағы сұйықтықтың йодидіне сынақ жүргізеді. Оң реакция алған жағдайда қосымша 2 г Р күміс оксидін осады және 30 мин боуы сілкіп шайқайды; осы рәсімді сұйықтық йодидтерден тазарғанға дейін қайталайды, қоспаны шыны сүзгі арқылы сүзгіден өткізеді (2.1.1.2) және реакциялық түтік пен сүзгіні 50 мл Р толуолмен үш рет жуып шаяды. Алынған сүзіндіге жуып-шайған толуолды қосады және мөлшерін Р толуолмен 1000,0 мл дейін жеткізеді. Ерітінді арқылы 5 мин бойы көміртегі диоксиді қосылмаған құрғақ азотты өткізеді.
Титрді белгілеу. 10 мл Р диметилформамидке 0,05 мл Р метанолдағы Р көк тимол 3 г/л ерітіндісін қосады және ерітінді таза көк түске боялғанға дейін дайындалған тетрабутиламмоний гидроксиді ерітіндісімен титрлейді. Бір мезетте 0,100 г НР бензой қышқылын қосады, ерігенге дейін араластырады және ерітінді көк түске боялғанға дейін дайындалған тетрабутиламмоний гидроксиді ерітіндісімен қайта титрлейді. Тетрабутиламмоний гидроксиді ерітіндісінің титрін қайта титрлеуге жұмсалған титранттың мөлшерімен белгілейді. Титрлеуді ерітіндіні атмосфералық көміртегі диоксидінен қорғай отырып жүргізеді. Титрді тікелей пайдалану алдында белгілейді.
1 мл 0,1 М тетрабутиламмоний гидроксиді ерітіндісі 12,21 мг С7Н6О2 сәйкес келеді.
2-пропанолдағы 0,1 М тетрабутиламмоний гидроксиді ерітіндісі.
Еріткіш ретінде Р толуолдың орнына Р 2-пропанолды пайдалана отырып, 0,1 М тетрабутиламмоний гидроксиді ерітіндісі үшін сипатталған нұсқаулықтарға сәйкес дайындайды; титрді 0,1 М тетрабутиламмоний гидроксиді ерітіндісі үшін берілген нұсқаулықтарға сәйкес белгілейді.
1 М Хлороводородная кислота.

Установка титра. Определение проводят в соответствии с указаниями для 0,5 Мраствора серной кислоты, используя 0,100 г РО натрия карбоната, растворенного в 20 мл воды Р.
1 мл 0,05 Мраствора серной кислоты соответствует 5,30 мг Na2CO3.
0,1 М раствор свинца нитрата.
33 г свинца нитрата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титра. Определение свинца в 20,0 мл приготовленного раствора свинца нитрата проводят методом комплексометрии (2.1.5.11).
0,05 М раствор свинца нитрата.
50,0 мл 0,1 Мраствора свинца нитрата доводят водой Р до объема 100,0 мл.
0,1 М раствор тетрабутиламмония гидроксида.
40 г тетрабутиламмония йодида Р растворяют в 90 мл метанола безводного Р, прибавляют 20 г тонко измельченного серебра оксида Р и энергично встряхивают в течение 1 ч. Центрифугируют несколько миллилитров смеси и проводят испытание надосадочной жидкости на йодиды. При получении положительной реакции дополнительно прибавляют 2 г серебра оксида Р и встряхивают в течение последующих 30 мин; данную процедуру повторяют до тех пор, пока жидкость не будет свободна от йодидов, смесь фильтруют через стеклянный фильтр (2.1.1.2) и промывают реакционный сосуд и фильтр тремя порциями толуола Р по 50 мл. К полученному фильтрату прибавляют промывной толуол и доводят толуолом Р до объема 1000,0 мл. Через раствор пропускают сухой азот, свободный от углерода диоксида, в течение 5 мин.
Установка титра. К 10 млдиметилформа- мидаР прибавляют 0,05 мл раствора 3 г/л тимолового синего Р в метаноле Р и титруют приготовленным раствором тетрабутиламмония гидроксида до получения чистого синего окрашивания раствора. Тотчас прибавляют 0,100 г бензойной кислоты РО, перемешивают до растворения и повторно титруют приготовленным раствором тетрабутиламмония гидроксида до получения синего окрашивания раствора. Титр раствора тетрабутиламмония гидроксида устанавливают по объему титранта, израсходованного при повторном титровании. Титрование проводят, защищая раствор от атмосферного углерода диоксида. Титр устанавливают непосредственно перед использованием.
1 мл 0,1 М раствора тетрабутиламмония гидроксида соответствует 12,21 мг С7НбО2.
0,1 М раствор тетрабутиламмония гидроксида в 2-пропаноле.
Готовят в соответствии с указаниями, описанными для 0,1 М раствора тетрабутиламмония гидроксида, используя в качестве растворителя 2-пропанол Р вместо толуола Р; титр устанавливают в соответствии с указаниями, приведенными для 0,1 Мраствора тетрабутиламмония гидроксида.
1 М Хлороводородная кислота.

103,0 г Р хлорлы сутегі қышқылын Р сумен мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 0,950 г НР трометамолды 50 мл Р суда ерітеді және дайындалған хлорлы сутегі қышқылымен потенциометриялық (2.1.2.19) немесе индикатор ретінде 0,1 мл Р қызылсары метил ерітіндісін пайдалана отырып, қызылсары-қызыл түске боялғанға дейін титрлейді.
1 мл 1 М хлорлы сутегі қышқылы 121,1 мг C4H11NO3 сәйкес келеді.
0,1 М Хлорлы сутегі қышқылы.
100,0 мл 1 М хлорлы сутегі қышқылы мөлшерін Р сутегі диоксиді қосылмаған сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. Титрлеуді 20 мл Р суда ерітілген 95 мг НР трометамолды пайдалана отырып, 1 М хлорлы сутегі қышқылы үшін берілген нұсқаулықтарға сәйкес жүргізеді.
1 мл 0,1 М хлорлы сутегі қышқылы 12,11 мг C4H11NO3 сәйкес келеді.
0,1 М спирттегі хлорлы сутегі қышқылы.
9,0 мл Р хлорлы сутегі қышқылы мөлшерін Р альдегидтер қосылмаған спиртпен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
0,1 М хлор қышқылы ерітіндісі.
8,5 мл Р хлор қышқылын 900 мл Р мұзды сірке қышқылы бар өлшеуіш колбаға құяды және араластырады. 30 мл Р сірке ангидридін қосады, ерітіндінің мөлшерін Р мұзды сірке қышқылымен 1000,0 мл дейін жеткізеді, араластырады және 24 саң бойы стайды. Метанол қоспай құрамындағы суды анықтайды (2.1.5.12) және қажет болған жағдайда Р сірке ангидридін немесе Р су қосып, құрамындағы судың мөлшерін 0,1 %-ден 0,2 %-ге дейін жеткізеді. 24 сағ бойы ұстайды.
Титрді белгілеу. 0,170 г НР калий гидрофталатты 50 мл Р сусыз сірке қышқылымен қажет болған жағдайда ақырын қыздырып, ерітеді. Ауадан қорғай отырып салқындатады және дайындалған хлор қышқылы ерітіндісімен потенциометриялық (2.1.2.19) немесе индикатор ретінде 0,05 мл Р күлгін кристалды пайдалана отырып титрлейді. Титрлеу кезінде хлор қышқылы ерітіндісінің температурасын өлшейді. Егер сандық анықтау жүргізілетін температураның 0,1 М хлор қышқылы ерітіндісінің титрі белгіленген температурадан айырмашылығы болса, онда сандық анықтауға жұмсалған көлемді (Vc) мына формула бойынша есептейді:
Vc = V [1 + (t1 – t2) • 0,0011]
мұндағы: t1 — титр белгіленген кездегі температура;
t2 — сандық анықтауды жүргізу кезіндегі температура;
V — титрлеуге нақты жұмсалған көлем, миллилитрде.
1 мл 0,1 М хлор қышқылы ерітіндісі 20,42 мг C8H5KO4 сәйкес келеді.
0,05 М хлор қышқылы ерітіндісі.
50,0 мл 0,1 М хлор қышқылы ерітіндісі мөлшерін Р сусыз сірке қышқылымен 100,0 мл дейін жеткізеді.
0,02 М хлор қышқылы ерітіндісі.
20,0 мл 0,1 М хлор қышқылы ерітіндісі мөлшерін Р сусыз сірке қышқылымен 100,0 мл дейін жеткізеді.
0,1 М хлор қышқылы ерітіндісі.
6,0 г Р мұзды сірке қышқылы мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.

103,0 г хлороводородной кислоты Р доводят водой Р до объема 1000,0 мл.
Установка титра. 0.950 г трометамола РО растворяют в 50 мл воды Рп титруют приготовленной кислотой хлороводородной потенциометрически (2.1.2.19) или используя в качестве индикатора 0,1 мл раствора метилового оранжевого Р до появления желтовато-красного окрашивания.
1 мл 7 Мхлороводородной кислоты соответствует 121,1 мг C4H11NO3.
0,1 М Хлороводородная кислота.
100,0 мл 1 М хлороводородной кислоты доводят водой, свободной от диоксида углерода Р, до объема 1000,0 мл.
Установка титра. Проводят титрование в соответствии с указаниями, приведенными для 1Мхлороводородной кислоты, используя 95 мг трометамола РО, растворенного в 20 мл воды Р 1 мл 0,1 М хлороводородной кислоты соответствует 12,11 мгСдНпМЭз.
0,1 М Хлороводородная кислота в спирте.
9,0 млхлороводородной кислоты Р доводят спиртом, свободным от альдегидов, Р до объема 1000,0 мл.
0,1 М раствор хлорной кислоты.
8,5мл кислоты хлорной кислоты Р помещают в мерную колбу, содержащую около 900 мл уксусной кислоты ледяной Р, и перемешивают. Прибавляют 30 мл уксусного ангидрида Р, доводят объем раствора кислотой уксусной ледяной Р до 1000,0 мл, перемешивают и выдерживают в течение 24 ч. Определяют содержание воды (2.1.5.12) без прибавления метанола и, при необходимости, доводят содержание воды от 0,1 % до 0,2 % добавлением уксусного ангидрида Р или воды Р. Выдерживают в течение 24 ч.
Установка титра 0,170 г РО калия гидро- фталатарастворяют в 50 мл уксусной кислоты безводной Р, при необходимости, осторожно нагревая. Охлаждают, защищая от воздуха, и титруют приготовленным раствором хлорной кислоты потенциометрически (2.1.2.19) или используя в качестве индикатора 0,05 мл раствора кристаллического фиолетового Р. Измеряют температуру раствора хлорной кислоты во время титрования. Если температура, при которой проводится количественное определение, отличается от температуры, при которой был установлен титр 0,1 Мраствора хлорной кислоты, тогда объем (Vj, израсходованный для количественного определения вычисляют по формуле:
0,05 М раствор хлорной кислоты.
50,0 мл 0,1 М раствора хлорной кислоты доводят уксусной кислотой безводной Р до объема 100,0 мл.
0,02 М раствор хлорной кислоты.
20,0 мл 0,1 М раствора хлорной кислоты доводят кислотой уксусной безводной Р до объема 100,0 мл.
0,1 М раствор уксусной кислоты.
6,0 г уксусной кислоты ледяной Р доводят водой Р до объема 1000,0 мл.

Титрді белгілеу. 25,0 мл дайындалған сірке қышқылы ерітіндісіне 0,5 мл Р фенолфталеин ерітіндісін қосады және 0,1 М натрий гидроксиді ерітіндісімен титрлейді.
0,1 М церий сульфаты ерітіндісі.
40,4 г Р церий сульфатын 500 мл Р су мен 50 мл Р күкірт қышқылы қоспасында ерітеді, салқындатады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 0,300 г НР темір(ІІ) этилендиаммоний сульфатын 50 мл Р күкірт қышқылы 49 г/л ерітіндісінде ерітеді және дайындалған церий сульфаты ерітіндісімен потенциометриялық (2.1.2.19) немесе индикатор ретінде 0,1 мл Р ферроинді пайдалана отырып титрлейді.
1 мл 0,1 М церий сульфаты 38,21 мг Fe(C2H10N2)(SO4)2·4H2O сәйкес келеді.
0,05 М мырыш хлориді ерітіндісі.
Тиісті сақтық шараларымен өлшенген 6,82 г Р мырыш хлориін Р суда ерітеді. Қажет болған жағдайда Р сұйылтылған хлорлы сутегі қышқылын до исчезновения опалесценция жойылғанға дейін тамшылатып қосады және ерітіндінің мөлшерін Р сумен 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 20,0 мл дайындалған мырыш хлориді ерітіндісіне 5 мл Р сұйылтылған сірке қышқылын қосады және комплексометрия әдісімен (2.1.5.11) мырышты анықтауды жүргізеді.
0,1 М мырыш сульфаты ерітіндісі.
29 г Р мырыш сульфатын Р суда ерітеді және осы еріткішпен ерітіндінің мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Титрді белгілеу. 20,0 мл дайындалған мырыш сульфаты ерітіндісіне 5 мл Р сұйылтылған сірке қышқылын қосады және комплексометрия әдісімен (2.1.5.11) мырышты анықтауды жүргізеді.
2.3. ЖАЛПЫ МӘТІНДЕР
2.3.1. МИКРОБИОЛОГИЯ БОЙЫНША ЖАЛПЫ МӘТІНДЕР
20301001-2019
2.3.1.1. Микробтарға қарсы консерванттардың тиімділігі
Осы жалпы фармакопеялық құжат дәрілік препарттардың құрамына енетін микробтарға қарсы консерванттардың тиімділігін анықтауға қойылатын жалпы талаптарды белгілейді.
Микробтарға қарсы консерванттар микроорганизмдердің көбеюінің алдын алуға немесе әсіресе көп дозалы қаптамаларды пайдаланған жағдайда сақтау және қолдану процесінде дәрілік препараттардың микробпен ластануын шектеуге арналған. Микробтарға қарсы консерванттар тиісті өндірістік практика талаптарының (GMP) орындалуын алмастырмауы тиіс. Дайын дәрілік препараттағы консерванттың тиімді концентрациясы адам үшін уытты дозадан төмен болуы тиіс.
Микробтарға қарсы консерванттардың тиімділігі - бұл заттардың жарамдылық мерзімі ішінде дәрілік препаратта микроорганизмдердің өсуін бәсеңдету қабілеті. Консерванттардың тиімділігін сынау - дәрілік препараттың үлгісін тест-микроорганизмдермен анықталған суспензиялармен жасанды жанастыруды, белгілі бір температурада жанастырылған үлгілердің инкубациясын, көрсетілген уақыт интервалында сынамаларды іріктеуді және сынақ кезеңінде 1 г (мл) дәрілік препараттағы микроорганизмдердің тіршілікке бейім жасушаларын санауды, алынған нәтижелерді есептеуді және бағалауды қамтитын рәсім.
Жолақішілік, жүрекішілік, көздің ішіне инемен салуға арналған ми жұлын сұйықтығымен байланысатын, сондай-ақ 15 мл артық бір реттің дозада дәрілік препаратқа консерванттарды енгізуге рұқсат етілмейді.

Установка титра. К 25,0 мл приготовленного раствора уксусной кислоты прибавляют 0,5 мл раствора фенолфталеина Р и титруют 0,1 М раствором натрия гидроксида.
0,1 М раствор церия сульфата.
40,4 г церия сульфата Р растворяют в смеси 500 мл воды Р и 50 мл серной кислоты Р; охлаждают и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Установка титра. 0,300 г железа(П) этилендиаммония сульфата РО растворяют в 50 мл раствора 49 г/л серной кислоты Рп титруют приготовленным раствором церия сульфата потенциометрически (2.1.2.19) или используя в качестве индикатора 0,1 мл ферроина Р.
1 мл 0,1 М церия сульфата соответствует 38,21 мг Fe(C2H10N2)(SO4)2-4H2O.
0,05 М раствор цинка хлорида.
6,82 г цинка хлорида Р, взвешенного с соответствующими предосторожностями, растворяют в воде Р. При необходимости, по каплям прибавляют хлороводородную кислоту разбавленную Р до исчезновения опалесценции и доводят объем раствора водой Р до 1000,0 мл.
Установка титра. К 20,0 мл приготовленного раствора цинка хлорида прибавляют 5 мл уксусной кислоты разбавленной Р и проводят определение цинка методом комплексометрии 7.5.77).
0,1 М раствор цинка сульфата.
29 г цинка сульфата Р растворяют в воде Р и доводят объем раствора тем же растворителем до 1000,0 мл.
Установка титра. К 20,0 мл приготовленного раствора цинка сульфата прибавляют 5 мл уксусной кислоты разбавленной Р и проводят определение цинка методом комплексометрии (2.1.5.11).
2.3. ОБЩИЕ ТЕКСТ
2.3.1. ОБЩИЕ ТЕКСТЫ ПО МИКРОБИОЛОГИИ
203010001-2019
2.3.1.1. Эффективность антимикробных консервантов
Настоящая общая фармакопейная статья устанавливает общие требования к определению эффективности антимикробных консервантов, входящих в состав лекарственных препаратов.
Антимикробные консерванты предназначены для предотвращения размножения микроорганизмов или ограничение микробной загрязненности лекарственного препарата в процессе хранения и применения, особенно в случае использования многодозовых упаковок. Антимикробные консерванты не должны заменять выполнение требований надлежащей производственной практики (GMP). Эффективная концентрация консерванта в готовом лекарственном препарате должна быть ниже дозы, токсичной для человека.
Эффективность антимикробных консервантов — это способность вещества ингибировать рост микроорганизмов в лекарственном препарате на протяжении срока годности. Испытание эффективности консервантов — это процедура, состоящая из искусственной контаминации образца лекарственного препарата суспензиями определенных тест-микроорганизмов, инкубации контаминированных образцов при определенной температуре, отбора проб через указанные интервалы времени и подсчете жизнеспособных клеток микроорганизмов в 1 г (мл) лекарственного препарата на протяжении периода испытания, расчетов и оценки полученных результатов.
Недопустимо вносить консерванты в лекарственный препарат для внутриполостных, внутрисердечных, внутриглазных инъекций, контактирующих со спинномозговой жидкостью, а также при разовой дозе, превышающей 15 мл.

1. МИКРООРГАНИЗМДЕРДІҢ ПАЙДАЛАНЫЛАТЫН ТЕСТ-ШТАМДАРЫ ЖӘНЕ ОЛАРМЕН ЖҰМЫС ІСТЕУ
Дәрілік препараттар консерванттарының тиімділігін бактериялардың, ашытқы және өңезденген саңырауқұлақтардың белгілі бір түрлеріне қатысты анықтайды. Сынақ кезінде төменде көрсетілген тест-штамдарды қолданады (2.3.1.1.-1-кесте).
2.3.1.1.-1-кесте. — Микроорганизмдердің тест-штамдары
Микроорганизмнің атауы
Штамның нөмірі
Escherichia coli
ГКПМ 240533; ATCC 25922, АТСС 8739; NCTC 12923; NCTC 12241; DSM 1103; CIP 53.126, NCIMB 8545
Pseudomonas aeruginosa
ГКПМ 190155; ATCC 9027; NCTC 12924; CIP 82.118, NCIMB 8626
Staphylococcus aureus
ГКПМ 201108; ATCC 6538; NCTC 10788, NCIMB 9518, CIP 4.83
Candida albicans
ГКПМ 303903; ГКПМ 303901; РКПГУ 401/NCTC 885-653; АТСС 10231;
NCPF3179, IP 48.72
Aspergillus brasiliensis
РКПГС 106; АТСС 9642, АТСС 16404, ВКМ F-1119; ВКМ F-3882; NCPF 2275,
IMI 149007, IP1431.83
Ескерту.
1. Берілген тест-штамдардан басқа культуралдық-морфологиялық, тинкториалдық және биохимиялық қасиеттері бойынша типтік болуы тиіс басқа да микроорганизмдерді пайдалануға болады.
2. Микроорганизмдердің тест-штамдары жиынтығы сынақтан өткізілетін дәрілік препараттың қолдану тәсіліне, құрамына немесе ықтимал микроорганизмдері-контаминанттарына қарай азайтылуы немесе кеңейтілеуі мүмкін. Мысалы, жоғары қант концентрациясын қамтитын ішке қабылдауға арналған дәрілік препараттарды сынақтан өткізу үшін Zygosaccharomyces rouxii (NCYC 381; IP 2021.92) пайдалануға болады, құрамында бензалконий хлориді бар препараттар үшін Burkholderia cepacia (ATCC 25416, ATCC 177759) қосу орынды және т.б.
Ампулада, дискілерде немесе басқа түрде өндірушінің сертификатымен ресми коллекциядан алынған барлық микроорганизмдердің тест-штамдарын тест-штамдарда қоса берілген нұсқаулықтарда сипатталған тәсілдермен немесе 2.1.6.6 құжатқа сәйкес қайта қалпына келтіру қажет.
Бактериялар мен саңырауқұлақтардың өсінділерін 5-тен аспайтын пассаждар жасай отырып қайта егеді. Инокулятты дайындауға арналған тест-штамдарды өсіру талаптары 2.3.1.1.-2-кестеде берілген. Пайдаланылатын қоректік орталар 2.1.6.6 құжатта берілген.
2.3.1.1.-2-кесте. — Инокулят дайындауға арналған микроорганизмдердің тест-штамдарын өсіру талаптары
Тест-штамм
Қоректік орта
Егінді инкубациялау талаптары
температура
уақыт
Escherichia coli
Соя-казеин агары немесе № 1 орта
32,5 ± 2,5°С
18-24 сағ
Pseudomonas aeruginosa
Соя-казеин бульоны немесе № 8 орта
Staphylococcus aureus
Candida albicans
Глюкозалы Сабуро агары немесе № 2 орта
Сабуро сұйық ортасы немесе соя-казеин бульоны
22,5 ± 2,5°С
48 - 72 сағ
Aspergillus brasiliensis
Глюкозалы Сабуро агары немесе № 2 орта
22,5 ± 2,5°С
6-10 тәулік
Ескерту. Балама сұйық және агаризацияланған қоректік орталарды пайдалануға болады.

1. ИСПОЛЬЗУЕМЫЕ ТЕСТ-ПГГАММЫ МИКРООРГАНИЗМОВ И РАБОТА СНИМИ
Эффективность консервантов лекарственных препаратов определяют в отношении определенных видов бактерий, дрожжевых и плесневых грибов. При испытании применяют указанные ниже тест-штаммы (табл. 2.3.1.1.-1).
Всетест-штаммы микроорганизмов, полученные из официальных коллекций с сертификатом производителя в ампулах, на дисках или в другом виде следует восстанавливать способами, описанными в прилагаемыхк тест-штаммам Таблица 2.3.1.1.-1. — Тест-штаммы микроорганизмов
Название микроорганизма
Номер штамма
Escherichia coli
ГКПМ 240533; АТСС 25922, АТСС 8739; NCTC 12923; NCTC 12241; DSM 1103; CIP 53.126, NCIMB 8545
Pseudomonas aeruginosa Staphylococcus aureus Candida albicans
ГКПМ 190155; АТСС 9027; NCTC 12924; CIP 82.118, NCIMB 8626
ГКПМ 201108; АТСС 6538; NCTC 10788, NCIMB 9518, CIP 4.83
ГКПМ 303903; ГКПМ 303901; PKnTY401/NCTC 885-653; АТСС 10231; NCPF 3179, IP 48.72
Aspergillus brasiliensis
РКШТ 106; АТСС 9642, АТСС 16404, ВКМ F-1119; ВКМ F-3882; NCPF 2275, IMI149007, IP1431.83
Примечания.
1. Кроме перечисленных тест-штаммов можно использовать и другие микроорганизмы, которые должны быть типичными по культурально-морфологическим, тинкториальным и биохимическим свойствам.
2. Набор тест-штаммов микроорганизмов может быть уменьшен или увеличен в зависимости от способа применения, состава или возможных микроорганизмов-контаминантов испытуемого лекарственного препарата. Например, для испытания лекарственных препаратов для приема внутрь, содержащих высокие концентрации сахара, можно использовать Zygosaccharomyces rouxii (NCYC 381; IP 2021.92), для препаратов, в состав которых входит бензалкония хлорид, целесообразно включать Burkholderia cepacia (АТСС 25416, АТСС 177759)и др.инструкциях или в соответствии со статьей 2.1.6.6.
Культуры бактерий и грибов пересевают, делая не более 5 пассажей. Условия культивирования тест-штаммов для приготовления инокулята представлены в табл. 2.3.1.1.-2. Используемые питательные среды представлены в статье 2.1.6.6.

Пайдаланылатын қоректік орталардың өсу қасиеттерін бақылауды 2.1.6.6 құжатқа сәйкес жүргізеді.
Инокулятты дайындау кезінде бактериялардың тест-штамдары тәуліктік өсінділері мен C. albicans қиылған агардың беткі қабатынан зарарсыздандырылған 0,9 % натрий хлориді ерітіндісімен жуып шаяды. Бактериялар жасушаларының концентрациясын лайлылықтың стандартты үлгісін немесе сан алуан аспаптық, соның ішінде турбидиметриялық әдістерді пайдалана отырып 109КОЕ/мл дейін, ал C. albicans - 107КОЕ/мл дейін жеткізеді.
Тест-штамдарды өсіруге арналған сұйық қоректік орталарды пайдаланған жағдайда бактерия жасушалары мен C. albicans центрифугалап бөліп алады, жуып шаяды және зарарсыздандырылған 0,9 % натрий хлориді ерітіндісімен 1·107 — 1·108КОЕ/мл концентрациясына дейін қайта суспензиялайды.
A. brasiliensis конидияларын шаю үшін 0,05% полисорбат-80 қамтитын зарарсыздандырылған 0,9 % натрий хлориді ерітіндісін пайдаланады. 1 мл шайындыдағы A. brasiliensis конидияларының санын Горяев камерасының көмегімен немесе табақшалы аграрлық әдіспен анықтайды. Алынған жүзіндіні 1мл-де 107 конидия концентрациясына дейін сұйылтады.
Барлық микроорганизм тест-штамдарының стандартты суспензияларын 107 - 108КОЕ/мл концентрациясына дейін сұйылтады.
Әрбір суспензиядан жарамды үлгілерді іріктеп алады және әрбір 1 мл суспензияда колония құрушы бірліктер санын табақшаға егу әдісімен немесе мембраналық сүзгіден өткізу әдісімен анықтайды (2.1.6.6). Алынған мән инокуляттағы тіршілікке қабілетті микроорганизмдердің саны мен сынақ жүргізу кезінде микроорганизмдердің бастапқы санын анықтау үшін қызмет етеді. Инокулятты дайындағаннан кейін тез арада пайдалану қажет.
2. СЫНАҚ ӘДІСТЕМЕСІ
Консерванттардың тиімділігін анықтау үшін зақымданбаған бастапқы орамадағы дайын дәрілік препаратты пайдаланады.
Зерттелетін препараты бар әрбір зарарсыздандырылған құтыға 1 мл-де жасушалардың 105 - 106КОЕ концентрациясын қамтамасыз ете отырып, микроорганизмдердің бір тест-штамын қамтитын суспензияны немесе 1 г дәрілік препаратты салып, араластырады. Инокуляттың мөлшері үлгі көлемінің 0,5 - 1 % құрауы тиіс. Үлгіде микроорганизмдердің біркелкі бөліп таратуды қамтамасыз ету .шін мұқият араластырады.
Қатты мазь негізді дәрілік препарат үлгілерін (42,5 ± 2,5) °С температураға дейін қыздырады. Әрбір стандартталған микробтық суспензия инокулятын кемінде 1 мин ішінде гомогенді эмульсияға қол жеткізгенге дейін дәрілік препараттың үлгісімен араластырады. Араластыруды жақсарту үшін, егер ол микроорганизмдердің тіршілік етуіне немесе консерванттың тиімділігіне ықпал етпейтін болса, зарарсыздандырылған беткі белсенді заттың белгілі бір (валидті) мөлшерін, мысалы полисорбат-80 қосады.
Дәрілік препараттың контаминацияланған үлгілерін белгілі бір уақыт аралығында жарық түспейтін орында (22,5 ± 2,5) °С температурада ұстайды.
Сынақтан өткізілетін әрбір үлгіден тікелей инокуляциядан кейін және көрсетілген уақыт интервалынан кейін сынамаларды бөліп алады (әдетте 1 мл немесе 1 г) (2.3.1.1.-3 - 2.3.1.1.-5 кестелер), тіршілікке қабілетті микроорганизмдер санын табақшаға егу әдісімен немесе мембраналық сүзгіден өткізу әдісімен анықтайды (2.1.6.6).

Примечание. Допускается использование альтернативных жидких и агаризованных питательных сред. Контроль ростовых свойств используемых питательных сред проводят в соответствии со статьей 2.1.6.6.
При приготовлении инокулята суточные культуры тест-штаммов бактерий и С. albicans смывают с поверхности скошенного агара стерильным 0,9 % раствором натрия хлорида. Концентрацию клеток бактерий доводят до109КОЕ/мл, а С. albicans jsp Ю7КОЕ/мл, используя стандартный образец мутности или разнообразные инструментальные методы, в том числе турбидиметрический.
В случае использования жидких питательных сред для культивирования тест-штаммов, клетки бактерий и С. albicans выделяют центрифугированием, промывают и ресуспендируют стерильным 0,9 % раствором натрия хлоридадо концентрации 1-Ю7 — 1 108 КОЕ/мл.
Для смыва конидий A. brasiliensis используют стерильный 0,9 % раствор натрия хлорида, содержащий 0,05% полисорбата-80. Количество конидий A. brasiliensis в 1 мл смыва определяют с помощью камеры Горяева или чашечным агаровым методом. Полученную взвесь разводят до концентрации 107 конидий в 1мл.
Стандартизованные суспензии всех тест-штаммов микроорганизмов разводят до концентрации 107 - 108 КОЕ/мл.
Из каждой суспензии отбирают подходящий образец и определяют число колониеобразующих единиц в 1 мл каждой суспензии методом посева на чашки или методом мембранной фильтрации (2.1.6.6). Полученное значение служит для определения числа жизнеспособных микроорганизмов в инокуляте и исходного числа микроорганизмов при проведении испытания. Инокулят следует использовать тотчас после приготовления.
2. МЕТОДИКА ИСПЫТАНИЯ
Для определения эффективности консервантов используют готовые лекарственные препараты в неповрежденной первичной упаковке.
В каждый стерильный флакон с исследуемым препаратом вносят суспензию, содержащую один из тест-штаммов микроорганизмов, обеспечивая концентрацию клеток 105 - 106КОЕ в 1 мл или 1 г лекарственного препарата, и перемешивают. Объем инокулята должен составлять 0,5 - 1 % от объема образца. Тщательно перемешивают для обеспечения равномерного распределения микроорганизмов в образце.
Образцы лекарственного препаратана твердой мазевой основе нагревают до температуры (42,5 ± 2,5) °C. Смешивают инокулят каждой стандартизованной микробной суспензии с образцом лекарственного препарата в течение не менее 1 мин до достижения гомогенной эмульсии. Для улучшения смешивания можно добавить определенное (валидированное) количество стерильного поверхностно-активного вещества, например, полисорбата-80, если оно не влияет на жизнеспособность микроорганизмов или на эффективность консерванта.
Контаминированныеобразцылекарственного препарата выдерживают при температуре
Таблица 2.3.1.1.-2. — Условия культивирования тест-штаммов микроорганизмов для приготовления инокулята
Тест-штамм
Питательная среда
Условия инкубации посевов
температура
время
Escherichia coli
Pseudomonas aeruginosa Staphylococcus aureus
Соево-казеиновый агар или среда № 1
Соево-казеиновый бульон или среда № 8
32,5 ± 2,5°С
18-24ч
Candida albicans
Агар Сабуро с глюкозой или среда № 2 жидкая среда Сабуро или соево-казеиновый бульон
22,5 ± 2,5°С
48 - 72 ч
Aspergillus brasiliensis
Агар Сабуро с глюкозой или среда № 2
22,5 ± 2,5°С
6-10 сут
(22,5 ± 2,5) °C в защищенном от света месте в течение определенного времени. Из каждого испытуемого образца отбирают пробы (обычно 1 мл или 1 г) непосредственно после инокуляции и через указанные интервалы времени (таблицы 2.3.1.1.-3-2.3.1.1.-5), определяют число жизнеспособных микроорганизмов методом

2.3.1.1.-3-кесте. Зарарсыздандырылған дәрілік препараттар (парентеральдық, көзге арналған, жатырішілік, интрамаммарлық, жергілікті қолдануға арналған)
lg азайту
6 сағ
24 сағ
7 тәулік
14 тәулік
28 тәулік
Бактериялар
А
2
3
ТЖ
Б
1
3
АҚ
В
1
3
АҚ
Саңырауқұлақтар
А
2
АҚ
Б
1
АҚ
В
АҚ
АҚ
АҚ
Белгілер: ТЖ — микроорганизмдер табылған жоқ;
АҚ — алдыңғы нәтижемен салыстырғанда микроорганизмдердің санын арттыру қажет емес
2.3.1.1.-4-кесте. Жергілікті және сыртқа, сондай-ақ ингаляцияға қолданылатын зарарсыздандырылмаған дәрілік препараттар
lg азайту
2 тәулік
7 тәулік
14 тәулік
28 тәулік
Бактериялар
А
2
3
АҚ
Б
3
АҚ
В
2
АҚ
Саңырауқұлақтар
А
2
АҚ
Б
1
АҚ
В
АҚ
АҚ
2.3.1.1.-5. - Антацидтік, суда еритін немесе сулы негізде дайындалғандарды қоса алғанда ішке қабылдауға арналған дәрілік препараттар, сондай-ақ ректальды дәрілік препараттар
lg азайту
2 тәулік
28 тәулік
Бактериялар
А
3
АҚ
Б
1
АҚ
Саңырауқұлақтар
А
1
АҚ
Б
АҚ
Дәрілік препараттың микробқа қарсы әсерін мынадай тәсілдердің бірімен жояды: сұйылту, мембраналық сүзгіден өткізу немесе қоректік ортасы бар табақшаға салынатын инактиватордың көмегімен немесе егу алдында дәрілік препаратты тиісінше сұйылту. Пайдаланылатын инактиваторлар микроорганизмдердің тіршілік етуіне ықпал етпеуі тиіс. Кейбір инактиваторлар 2.1.6.6 құжатта берілген.
3. ЖАРАМДЫЛЫҚ КРИТЕРИЙІ
Табақшалы агарлық әдіспен дәрілік препараттың жоғарыда көрсетілген контаминацияланған үлгісінің инкубация мерзімі арқылы әрбір тест-штамм үшін КОЕ/мл мөлшерін анықтайды. 1 мл бастапқы концентрациямен салыстыр5анда микробтық жасушалар санының өзгеруін ондық логарифмде (lg) көрсетеді. Консерванттардың микробқа қарсы әсердің тиімділігін бағалау кезінде, егер келесі өлшеу алдыңғысынан 0,5 lgKOE кем болса, КОЕ/мл артуы белгіленбейді.
4. САПАҒА ҚОЙЫЛАТЫН ТАЛАПТАР
2.3.1.1.-3 - 2.3.1.1.-5 кестелерде микробқа қарсы консерванттың/дәрілік препарат консервантының тиімділігін бағалау критерийлері тіршілікке қабілетті микроорганизмдер санының олардың икокулятта қамтылған санымен салыстырғанда азаюы логарифмі түрінде берілген. А критерийі консерванттың ұсынылатын тиімділігіне сәйкес келеді. А критерийіне қол жеткізу мүмкін болмаған жағдайда, мысалы, қолайсыз әсер етудің жоғары қаупі себебінен, дәрілік препарат Б немесе В критерийлерін қанағаттандыруы тиіс.
203010002-2019
2.3.1.2. Дәрілік препараттарды, фармацевтикалық субстанциялар мен қосалқы заттарды өндіру үшін олардың микробиологиялық тазалығына қойылатын талаптар
Осы жалпы фармакопеялық құжат дәрілік препараттарды, фармацевтикалық субстанциялар мен қосалқы заттарды өндіру үшін олардың микробиологиялық тазалығының жарамдылығы критерийлерін белгілейді.
Стерильденбеген дәрілік құралдар микроорганизмдермен контаминацияланған болуы мүмкін. Адамның денсаулығына қауіп төндіретін белгілі бір түрлері болмаған жағдайда бактериялар мен саңырауқұлақтардың шектеулі санына рұқсат етіледі. Стерильденбеген дәрілік препараттарда микроорганизмдердің болуы пациенттің денсаулығына қолсайсыз әсер етуі және препараттың тепаревтік тиімділігін төмендетуге алып келуі мүмкін. Сондықтан өндірушілер дәрілік препараттарды өндіру, сақтау және дистрибьютерлеудің тиісті тәжірибесі бойынша қолданыстағы нұсқаулықтарды (GхР) орындау арқылы дәрілік құралдарындың микробиологиялық тазалығының тиісті деңгейін қамтамасыз етуі тиіс.

Таблица 2.3.1.1.-3.— Стерильные лекарственные препараты (парентеральные, глазные, внутрима- точные, интрамаммарные, для местного применения)
lg уменьшения
6 ч
24 ч
7 сут
14 сут
28 сут
Бактерии А
2
3
НВ
Б
1
3
НУ
В
1
3
НУ
Грибы      А
2
НУ
Б
1
НУ
В
НУ
НУ
НУ
Обозначения: НВ — не выявлены микроорганизмы; НУ — не должно быть увеличения числа микроорганизмов по сравнению с предыдущим результатом.
Таблица 2.3.1.1.-4. Нестерильные лекарственные препараты применяемые местно и наружно, а также для ингаляции
lg уменьшения
2 сут
7 сут
14 сут
28 сут
Бактерии
А
2
3
НУ
Б
3
НУ
В
2
НУ
Грибы
А
2
НУ
Б
1
НУ
В
НУ
НУ
Таблица 2.3.1.1.-5. Лекарственные препараты для приема внутрь, включая антацидные, водорастворимые или приготовленные на водной основе, а также ректальные лекарственные препараты
lg уменьшения
14 сут
28 сут
Бактерии
А
3
НУ
Б
1
НУ
Грибы
А
1
НУ
Б
НУ
посева на чашки или методом мембранной фильтрации (2.1.6.6). Антимикробное действие- лекарственного препарата устраняют одним из способов: разведением, мембранной фильтрацией или с помощью инактиватора, который вносят в чашки с питательной средой или в соответствующее разведение лекарственного препарата перед посевом. Используемые инактиваторы не должны влиять на жизнеспособность микроорганизмов. Некоторые инактиваторы приведены в статье 2.1.6.6.
3. КРИТЕРИИ ПРИЕМЛЕМОСТИ
Чашечным агаровым методом определяют количество КОЕ/мл для каждого тест-штамма через указанные выше сроки инкубации контаминированного образца лекарственного препарата. Изменение количества микробных клеток по сравнению с исходной концентрацией в 1 мл выражают в десятичных логарифмах (lg). При оценке эффективности антимикробного действия консервантов увеличение КОЕ/мл не фиксируется, если последующее измерение превышает предыдущее менее, чем 0,5 lgKOE.
4. ТРЕБОВАНИЯ К КАЧЕСТВУ
В таблицах 2.3.1.1.-3 -2.3.1.1.-5 представлены критерии оценки эффективности антимик- робногоконсерванта/консервантовлекарственного препарата в виде логарифма уменьшения числа жизнеспособных микроорганизмов в сравнении с их количеством, содержавшемся в инокуляте. Критерий А соответствует рекомендуемой эффективности консерванта. При обосновании невозможности достижения критерия А, например, по причине повышенного риска неблагоприятных воздействий, лекарственный препарат должен удовлетворять критериям Б или В.
203010002-2022
2.3.1.2. Требования к микробиологической чистоте лекарственных препаратов, фармацевтических субстанций и вспомогательных веществ для их производства
Настоящая общая фармакопейная статья определяет критерии приемлемости микробиологической чистоты лекарственных препаратов, фармацевтических субстанций и вспомогательных веществ для их производства.
Нестерильные лекарственные средства могут быть контаминированы микроорганизмами. Допускается лимитированное количество бактерий и грибов при отсутствии определенных видов, представляющих опасность для здоровья человека. Присутствие микроорганизмов в нестерильных лекарственных препаратах может оказать неблагоприятное воздействие на здоровье пациента и привести к снижению терапевтической эффективности препарата. Поэтому производители должны обеспечить соответствующий уровень микробиологической чистоты лекарственных средств путем выполнения действующих руководств по надлежащей практике производства, хранения и дистрибьюции лекарственных препаратов (GxP).
Таблица 2.3.1.2.-1. — Критерии приемлемости качества лекарственных препаратов по микробиологическим показателям

203010003-2019
2.3.1.3. Вирустық қауіпсіздік
Осы жалпы фармакопеялық құжат адам немесе өсімдіктен алынған материалдарды пайдалана отырып алынған дәрілік құралдардың (ДҚ) вирустық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шараларға қойылатын талаптарды қамтиды.
Өндіріу кезінде дәрілік құралдар вирустық контаминацияға ұшырауы мүмкін. Өндіру кезінде өсімдіктен немесе адамнан алынған шикізат пен материалдар пайдаланылатын барлық дәрілік құралдар үшін вирустық контаминация тәуекелі болуы ықтимал.
Оның туындауының негізгі себептері жұқтырған материалдарды (шикізат, жасушалық дақылдар) пайдалану және вирусты өндірістік процес барысында байқаусыз ендіру болып табылады.
Вирустық контаминация қаупі:
- адамның немесе жануарлардың қанынан, несебінен және басқа да биологиялық сұйықтықтарынан;
- адамның немесе жануарлардың органдары мен тіндерінен;
- in vivo өсіру әдісін қолданып;
- адамның немесе жануардың жасушалық желілерін in vitro өсіру кезінде өндірілген ДҚ үшін ықтимал.
Жалпы фармакопеялық құжат ірі қара малдың трансмиссивті кеуекті энцефалопатиясы және қойлар мен ешкілердің қотыры (қышымасы) қоздырғыштары секілді дәстүрлі емес трансмиссивтік агенттерге де қолданылады.
Адам немесе жануардан алынған материалдарды пайдаланып алынған ДҚ үшін вирустық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды одаққа мүше мемлекеттердің қолданыстағы нормативтік-құқықтық актілері талаптарына сәйкес уәкілетті орган белгілейді.
ВИРУСТЫҚ КОНТАМИНАЦИЯ ҚАУПІ
Дәрілік құралдарды вирустармен контаминациялаудың негізгі себептері:
- жұқтырған адам немесе жануардан алынған бастапқы материалды пайдалану;
- ДҚ өндіру процесінде енгізілген бөгде вирустар;
- ДҚ өндіру процесінде жануардан алынған контаминациялық реактивтер мен өнімдерді пайдалану;
- оларды ЖМБ және ЖЖБ ретінде пайдалануға дейін вирустармен контаминацияланған жұқтырған донорлық жасушалар мен жасушалар желісі;
- тиісті талаптармен өндірістік жасушалық желі құру кезінде енгізілген контаминациялаушы вирус болуы мүмкін.
Өндіру кезінде ДҚ вирустық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін мынадай іс-шаралар жүргізілуі тиіс:
1. адам үшін патогенді вирустардың болмауына бастапқы шикізатты және материалдардың шығу тегін іріктеу және сынақтан өткізу;
2. өндірістік процес барысында вирустың агентті әлсіздендіру және/немесе элиминациялау ықтималдығын бағалау;
3. өндірістің қауіпті сатыларында вирустық контаминацияның болмауына сынақ жүргізу.
Бұл ретте көрсетілген іс-шаралардың ешқайсысы вирустардың жоқ екеніне толық кепілдік бермейді, сондықтан кешенді тәсілдемені пайдалану қажет. Өндіру кезінде жануардың немесе адамның бастапқы шикізаты мен материалдары пайдаланылатын ДҚ вирустық контаминациясы қаупін басқару үшін қолданылатын шаралар тәуекелді болдырмауға емеес, оны азайтуға шоғырланады. Кез келген қалдық тәуекел ДҚ өндіру кезінде нақты материалды немесе шикізатты қолдануына қарай ықтимал пайдасымен байланысты бағалануы тиіс.
БАСТАПҚЫ ШИКІЗАТҚА ҚОЙЫЛАТЫН ТАЛАПТАР
Бастапқы шикізат пен материалдарды іріктеу кезінде вирустық контаминация тәуекелін азайту үшін мынадай талаптарды сақтау қажет:
1. Адамнан алынатын шикізатты (қан, несеп немесе адамның басқа да биологиялық сұйықтықтары) дені сау донорлардан дайындайды. Қан және қан плазмасының, несептің немесе басқа да биологиялық сұйықтықтардың донорлары одаққа мүше мемлекеттердің аумағында қолданыстағы нормативтік-құқықтық құжаттарға сәйкес тексеруден өтуі тиіс.
2. Жануардан алынатын шикізатты жұқпалы аурулардан таза шаруашылықтардағы жануарлардан ғана іріктеп алу қажет. Шикізат одаққа мүше мемлекеттердің аумағында қолданыстағы нормативтік-құқықтық актілердің талаптарына сәйкес міндетті ветеринариялық-санитариялық сараптамадан өтуі және тиісті растаушы құжаттармен ілесіп жүруі тиіс.
3. Генотип пен жасын қоса алғанда, биотехнологиялық дәрілік препараттарды өндіруге арналған жануарлардың тұқымы мен шығу тегін анықтау қажет. Жануарлар жұқпалы аурулардан таза жабық типті шаруашылықтардан алынуы тиіс. Шаруашылықтың мәртебесі тиісті құжаттармен расталуы тиіс.

203010003-2019
2.З.1.3. Вирусная безопасность
Настоящая общая фармакопейная статья содержит требования к мерам по обеспечению вирусной безопасности лекарственных средств (ЛС), полученных с использованием материалов человеческого или животного происхождения.
При производстве лекарственные средства могут подвергаться вирусной контаминации. Риск вирусной контаминации возможен для всех лекарственных средств, при производстве которых используют сырье и материалы животного или человеческого происхождения.
Основными причинами ее возникновения являются использование инфицированных материалов (сырье, клеточные культуры) и случайное внесение вируса в ходе производственного процесса.
Риск вирусной контаминации возможен для ЛС, произведенных:
-из крови, мочи и других биологических жидкостей человека или животных;
-из органов и тканей человека или животных;
-с применением метода культивирования in vivo',
-при культивировании in vitro клеточных линий человеческого или животного происхождения.
Общая фармакопейная статья не распространяется на нетрадиционные трансмиссивные агенты, такие, как возбудители трансмиссивной губчатой энцефалопатии крупного рогатого скота и скрепи (почесухи) овец и коз.
Требования, предъявляемые к обеспечению вирусной безопасности для ЛС, полученных с использованием материалов человеческого или животного происхождения, устанавливаются уполномоченным органом в соответствии с требованиями действующих нормативно-правовых актов государств-членов союза.
РИСКИ ВИРУСНОЙ КОНТАМИНАЦИИ
Основными причинами контаминации вирусами лекарственных средств могут быть:
-использование исходного материала, полученного от инфицированного человека или животного;
-посторонние вирусы, привнесенные в процессе производства ЛС;
-использование контаминированных реактивов и продуктов животного происхождения в процессе производства ЛС;
-инфицированные донорские клетки и клеточные линии, контаминированные вирусами до их использования в качестве ГБК и РБК;
-контаминирующий вирус, привнесенный при создании производственной клеточной линии в ненадлежащих условиях.
Для обеспечения вирусной безопасности ЛС при производстве, должны проводиться следующие мероприятия:
1.отбор и испытание исходного сырья, и источника материалов на отсутствие вирусов, патогенных для человека;
2.оценка возможностей инактивации и/или элиминации вирусного агента в ходе производственного процесса;
3.проведение испытаний на отсутствие вирусной контаминации на критических стадиях производства.
При этом необходимо учитывать, что ни одно из перечисленных мероприятий не дает полной гарантии отсутствия вирусов, поэтому необходимо использовать комплексный подход. Меры, принимаемые для управления риском вирусной контаминации ЛС, при производстве которых используется исходное сырье и материалы животного или человеческого происхождения, сводятся к минимизации риска, а не его исключению. Любой остаточный риск должен быть оценен в связи с возможной пользой от применения конкретного материала или сырья при производстве ЛС.
ТРЕБОВАНИЯ К ИСХОДНОМУ СЫРЬЮ
Для минимизации риска вирусной контаминации при отборе исходного сырья и материалов необходимо соблюдать следующие условия:
1. Сырье человеческого происхождения (кровь, моча, или другие биологические жидкости человека) заготавливают от здоровых доноров. Доноры крови и плазмы крови, мочи, или других биологических жидкостей должны проходить обследование в соответствии с нормативно-правовыми документами, действующими на территории государств-членов союза.
2. Сырье животного происхождения следует отбирать только от животных из хозяйств, благополучных по инфекционным заболеваниям. Сырье должно подлежать обязательной ветеринарно-санитарной экспертизе в соответствии с требованиями нормативно-правовых актов, действующих на территориях государств- членов союза и сопровождаться соответствующими подтверждающими документами.
3. Следует определять род и источник происхождения животных, предназначенных для производства биотехнологических лекарственных препаратов, включая генотип и возраст. Животные должны быть взяты из хозяйств закрытого типа, благополучных по инфекционным заболеваниям. Статус хозяйства должен подтверждаться соответствующими документами.

4. Дәрілік құралдарды өндіру кезінде пайдаланылатын биологиялық текті материалдар мен реагенттер (қойдың эритроциттері, бұзаулар эмбриондарының сарысуы, бұқаның сарысу альбумині, адамның трансферрині, инсулин, трипсин және т.б. секілді), қоректік орталар вирустық контаминациядан таза және қажетті сапалы болуы тиіс.
ВИРУСТЫҚ КОНТАМИНАЦИЯНЫ АНЫҚТАУ
Адам немесе жануардан алынған бастапқы материалдарды сынақтар өткізу вирустық контаминация қаупін азайтудың міндетті талабы болып табылады. Мысалы, адам қанының плазмасы В (HBsAg) гепатиті вирусының жеңіл антигенінің болмауына, С гепатиті вирусына қарсы антиденеге, р24ВИЧ-1 антигеніне, АИТВ-1, АИТВ-2 антиденесіне міндетті тестілеуге ұшырайды. Бастапқы шикізаттың немесе жасушалық субстраттың вирустық контаминацияға жоғары ықтималдығы болған жағдайда арнайы тесттерді және/немесе вирустарды анықтауға арналған тәсілдемелерді қолдану талап етілуі мүмкін. ДҚ өндірудің "қауіпті" сатыларында вирустық контаминацияға және вирустарды әлсіретуге тестілеу әдісі мен көлемі жеке тәртіпте ескерілуі қажет әртүрлі факторларға байланысты. Егер сапа бойынша нормативтік құжатта басқа іс-қимыл тіртібі негізделмеген жағдайда, егер өндірісте пайдаланылатын материалдар (органдар, тіндер, биологиялық сұйықтықтар) немесе жасушалық желі адамтәрізді немесе адамтәрізді емес маймылдардан алынған болса, оларды адам вирустарының болуына, ең алдымен иммун тапшылығы мен гепатитті тудыратын вирустарға қосымша тексеру қажет. Вирустық контаминацияны анықтау үшін сонымен бірге молекулярлық генетика әдістері пайдаланылады.
Жасушалар желісі алынған жануарлар түрілері жиі контаминацияланатын вирустарға ерекше назар аудару қажет. Белгілі бір жасушалар желісі эндогендік вирустарды, мысалы, шығару қиын немесе тіпті мүмкін емес ретровирустарды қамтитынын ескеру қажет. Бұдан бөлек, әлеуетті вируспен ластану толық вирустық геномдардың да, жұқпалы вирустық бөлшектерді ұдайы өндіруге алып келетін субгеномдық вирустық фрагменттердің де қалыптасуына алып келуі мүмкін. Ұзаққа созылған өсіру кезінде эндогендік вирустардың мутациясы ықтималдығын ескеру қажет. Вирустық геномдардың нуклеотидті тізбектілігінің болуы олар табылған жасушаларды пайдалану ықтималдығын шектемейді, бірақ кез келген анықталған вирустық нуклеин қышқылы сәйкестендірілуі тиіс. Моноклональды антиденені бөліп шығаратын жасушалар желісін құру кезінде жасушалар банкін адамның ғана емес, сонымен бірге тышқандар мен басқа да кеміргіштердің вирустарының болуына бақылау қажет.
Адамның жасушасына індет жұқтыратын қандайда бір вирусты өндіретін жасушалар желісі айрықша себептер болған кезде ғана пайдаланылуы мүмкін. Осындай жасушалар желісін пайдалану кезінде алынатын барлық өнімдер әрбір жағдайда жеке қаралуы тиіс. Егер жасушалар желісі жұқпалы вирустарды бөліп шығаратын болса, өндіріске қатысатын персоналға жұтырудан қорғау үшін тиісті сақтық шараларын қабылдау қажет.
Моноклональды антиденелерін өндіруде Эпштейн-Барр вирусымен трансформацияланатын жасушалар желісін пайдалану ерекше назар аударуды талап етеді. Осы вируспен транформацияланған адамның В-лимфоциттері вирустық бөлшектерді бөліп шығармайды, бірақ вирустық геномның көшірмелері кешенін және оның полимеразды тізбекті реакция (ПТР) көмегімен немесе тиісті индикаторлық жасушалар желісімен бірге өсіру арқылы анықталуы мүмкін нуклеотидтік тізбегін қамтиды.
Пайдаланылатын материалдар мен реактивтерде вирустарды анықтау бойынша тиісті бақылау тесттерін орындау қажет (мысалы, шошқадан алынатын трипсинді шошқа парвовирусына тестілейді). Сонымен бірге ірі қара мал қанының сарысуын тексеру қажет. Ол адам үшін әлеуетті қауіпті вирустарды қамтымауы тиіс – бұқа ринотрахеиті мен 3 паратұмауын жұқтырған бұқа диареясы вирусы секілді).
Барлық тест түрлері шектеулі сезімталдыққа ие екенін ескеру қажет; мысалы, тестте вирустың төмен концентрациясын анықтау ықтималдығы зерттелетін үлгінің мөлшеріне байланысты. сондықтан көрсетілген тәсілдемелердің ешқайсысында препараттың вирустық қауіпсіздігін нақты айқындау абсолютті мүмкін емес.
ВИРУСТЫҚ ӘЛСІРЕТУ НЕМЕСЕ ЭЛИМИНАЦИЯ ПРОЦЕСТЕРІ
Вирустық элиминация және/немесе ДҚ құрамында вирусты әлсірету қажет болған жағдайда бастапқы шикізат пен материалдар мынадай әдістермен өңдеуге ұшырайды:
- физикалық (стерильдеу, бумен өңдеу, құрғақтай қыздыру, радиация, сүзгіден өткізу); (қысымда қаныққан су буымен, ыстық ауамен, сүзгіден өткізумен, иондайтын сәулелендірумен стерильдеу);
- химиялық (детергенттердің көмегімен липидтерді қамтитын суперкапсидті қабықшалы вирустарды бұзу);
- комбинациялық (арнайы антиденелермен бейтараптандыру, вирустарды хроматографиялық әдістермен шығару, химиялық агенттері бар суспензия түрінде қыздыру және басқа).
Өңдеудің кез келген пайдаланылатын әдістері валидтелген болуы және оларды өндіру кезінде дәрілік құралдарындың вирустық контаминациясы тәуекелін айтарлықтай азайтуды қамтамасыз етуі тиіс.
ВИРУСТЫҚ ӘЛСІРЕТУ НЕМЕСЕ ЭЛИМИНАЦИЯ ПРОЦЕСТЕРІНІҢ ВАЛИДАЦИЯСЫ
Сынақ бір немесе одан көп вирус түрлерін анықтауы мүмкінғ алайда жеке сынақтардың ешқайсысы барлық белгілі вирустардың болуын растауға қабілетті емес. Бұған қоса, оң нәтиже алу мақсатында кез келген талдау жүйесі кейбір аздаған вирустық контаминацияны талап етеді. Сынақтар сонымен бірге сынамаларды іріктеу және зерттеу кезінде статистикалық ауытқушылықтармен шектелген. Осыған байланысты, биологиялық дәрілік препаратта вирустардың болмауы фактісін растау көптеген жағдайда оларды анықтаудың тікелей сынағы есебінен ғана емес, сонымен қатар өндіру процесі оларды элиминациялауға немесе әлсіздендіруге қабілетті екенін растау арқылы да жүргізіледі.
Вирустарды элиминациялау процестерін валидтеу өндіру кезінде әлеуетті жұқтырған материалды, мысалы, қан плазмасын пайдаланатын ДҚ қауіпсіздігін қамтамасыз ететін маңызды факторлардың бірі болып табылады. Бұл туралы өндіру кезінде белгілі болмаған ДҚ вирустық агенттермен контаминацияланған жағдайлар кездесетініне байланысты элиминация процестерінің тиімділігін бағалау ерекше мәнге ие болады.
Егер бастапқы материал немесе шикізат жеткіліксіз сипатталған болса, мысалы, адамның немесе жануарлардың қаны, тіндері мен органдары немесе егер жасушаларды өсіру in vivo жағдайында жүзеге асырылған болса, вирустық контаминация ықтималдығы артады. Сондықтан өндіру процесі, әдетте, вирустарды әлсірету және (немесе) элиминациялаудың бір немесе бірнеше тиімді кезеңдерін қамтуы тиіс. Соңғы препаратта вирустардың болмауы көптеген жағдайда тек оларды әртүрлі валидтеу әдістерімен тікелей анықтаумен ғана емес, сонымен бірге вирустарды шығару және/немесе әлсіретіп тазалаудың қолданылатын режимінің қабілеттілігімен де расталады. ДҚ өндіру процесінің әртүрлі кезеңдерінде қажетті вирустардың болуы/болмауы тесттерінің типі мен көлемі және вирустарды элиминациялаудың толықтығын анықтау әртүрлі факторларға байланысты және әрбір нақты жағдай үшін жеке және тізбекті қаралуы тиіс. Анықталатын вирустардың табиғаты, жасушалар банкінің қасиеттері және оның сипаттамасы, өсіндінің қоректік ортасының компоненттері, өсіру әдістері, өндірістік үй-жайларды жоспарлау және жабдықтардың ерекшеліктері, жасушаларды өсіргеннен кейін вирустардың болуына/болмауына тестілеу нәтижелері, вирустарды элиминациялау процесінің қабілеттілігі, өнімнің типі және оны болжамды клиникалық пайдалану секілді факторларды назарға алу қажет.
ДҚ вирустардан тазарту әдістері мен бақыланатын көрсеткіштер бойынша талаптарды қоса алғанда өндіру процесінде оны тазарту деңгейін бақылау әдістері егжей-тегжей сипатталуы, негізделуі және валидтелуі тиіс. Тазарту процестері ДҚ қасиеттеріне кері ықпал етпейтініне көз жеткізу қажет. Моноклональды антиденелерді пайдалана отырып аффиндік хроматографияны қамтитын тазарту әдістерін қолданған кезде өндірісте пайдаланылатын осы және әлеуетті контаминанттар болып табылатын басқа да материалдар соңғы өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін төмендетпейтіндігіне кепілдік беретін шаралар қабылдау қажет.
Өнімнің кез келген аралық немесе соңғы жартылай фабрикатын қайта өңдеуге арналған критерийлер мұқият белгіленген, валидтелген және негізделген болуы тиіс.
Дайын дәрілік нысандарға вирустардың түсуінің алдын алу үшін өндіру технологиясына олар үшін модельдік вирустар концентрациясының азаюы дәлелденген вирустардың вирустық әлсіреуі және/немесе элиминациясының бірнеше сатысын енгізу көзделеді. Әлеуетті вирустық контаминанттарды әлсірету/шығарып тастау бойынша рәсімдерді қосу ДҚ биологиялық белсенділігін төмендетпеуі тиіс.
ӨНДІРУ КЕЗЕҢДЕРІНДЕ ЖҰҚПАЛЫ ВИРУСТАРМЕН КОНТАМИНАЦИЯНЫҢ БОЛМАУЫНА СЫНАУ
Сынақтар ерекшеліктері және талдауға сезімталдығы бойынша сипатталған әдістермен жүргізілуі тиіс.

4. Материалы и реагенты биологического происхождения (такие, как бараньи эритроциты, сыворотка эмбрионов телят, бычий сывороточный альбумин, человеческий трансферрин, инсулин, трипсин и др.), питательные среды, используемые при производстве лекарственных средств, должны быть свободны от вирусной контаминации и иметь необходимое качество.
ВЫЯВЛЕНИЕ ВИРУСНОЙ КОНТАМИНАЦИИ
Испытание исходных материалов человеческого или животного происхождения является обязательным условием минимизации риска вирусной контаминации. Например, плазма крови человека подвергается обязательному тестированию на отсутствие поверхностного антигена вируса гепатита В (HBsAg), антител к вирусу гепатита С, антиген р24ВИЧ-1, антитела к ВИЧ-1, ВИЧ-2. При существовании высокой вероятности вирусной контаминации исходного сырья или клеточного субстрата может потребоваться применение специфичных тестов и/или подходов для выявления вирусов. Метод и объем тестирования на вирусную контаминацию и инактивацию вирусов на "критических" стадиях производства ЛС зависит от различных факторов, которые необходимо учитывать в индивидуальном порядке. Если используемые в производстве материалы (органы, ткани, биологические жидкости) или клеточная линия получены от человекообразных или нечеловекообразных обезьян, нужно дополнительно проверить их на наличие вирусов человека, прежде всего на вирусы, вызывающие иммунодефицит и гепатиты, если в нормативном документе по качеству не обоснован другой порядок действий. Для выявления вирусной контаминации также используют методы молекулярной генетики.
Особое внимание следует обращать на вирусы, которые часто контаминируют те виды животных, от которых получена линия клеток. Следует учитывать, что определенные линии клеток содержат эндогенные вирусы, например, ретровирусы, которые трудно или даже невозможно удалить. Более того, потенциальное вирусное загрязнение может привести к формированию как полных вирусных геномов, так и субгеномных вирусных фрагментов, приводящих к воспроизводству инфекционных вирусных частиц. Необходимо учитывать возможность мутации эндогенных вирусов во время продолжительного культивирования. Присутствие нуклеотидных последовательностей вирусных геномов не исключает возможности использования клеток, в которых они обнаружены, но любая выявленная вирусная нуклеиновая кислота должна быть идентифицирована. При создании линии клеток, секретирующей моноклональные антитела, банк клеток следует контролировать на присутствие не только вирусов человека, но и вирусов мышей и других грызунов.
Линия клеток, которая продуцирует какие-либо вирусы, способные инфицировать клетки человека, может быть использована только при наличии исключительных обстоятельств. Все продукты, получаемые при использовании таких линий клеток, должны рассматриваться в каждом случае индивидуально. Если линия клеток секретирует инфекционные вирусы, следует предпринимать соответствующие меры предосторожности, чтобы защитить от заражения персонал, участвующий в производстве.
Особого внимания требует использование в производстве моноклональных антител линий клеток, трансформированных вирусом Эпштейна-Барр. В-лимфоциты человека, трансформированные этим вирусом, не секретируют вирусных частиц, но содержат комплекс копий вирусного генома и его нуклеотидные последовательности, которые могут быть определены с помощью полимеразной цепной реакции (ПЦР) или путем совместного культивирования с соответствующей индикаторной линией клеток.
Следует выполнять соответствующие контрольные тесты по определению вирусов в используемых материалах и реактивах (например, трипсин, получаемый от свиней, тестируют на наличие парвовируса свиней). Необходим также контроль сыворотки крови крупного рогатого скота. Она не должна содержать потенциально опасные для человека вирусы — такие как, вирус бычьей диареи, инфекционного бычьего- ринотрахеита и парагриппа 3).
Необходимо учитывать, что все виды тестов имеют ограниченную чувствительность; например, возможность выявления в тесте низких концентраций вируса зависит от размера исследуемого образца. Поэтому ни одним из указанных подходов невозможно абсолютно точно установить вирусную безопасность препарата.
ПРОЦЕССЫ ВИРУСНОЙ ИНАКТИВАЦИИ ИЛИ ЭЛИМИНАЦИИ
При необходимости вирусной элиминации и/или инактивации вирусов в составе ЛС исходное сырье и материалы подвергаются обработке следующими методами:
-физическими (стерилизация, обработка паром, сухой нагрев, радиация, фильтрация); (стерилизация насыщенным водяным паром под давлением, горячим воздухом, фильтрованием, ионизирующим излучением);
-химическими (разрушение суперкапси- даоболочечных вирусов, содержащего липиды, с помощью детергентов);
-комбинированными (нейтрализация специфическими антителами, удаление вирусов хроматографическими методами, нагревание в форме суспензии с химическими агентами и другими).
Любой из используемых методов обработки должен быть валидирован и должен обеспечивать значительное снижение риска вирусной контаминации лекарственных средств при их производстве.
ВАЛИДАЦИЯ ПРОЦЕССОВ ВИРУСНОЙ ИНАКТИВАЦИИ ИЛИ ЭЛИМИНАЦИИ
Испытания могут выявить один или более видов вирусов, однако ни одно отдельное испытание не способно подтвердить присутствие всех известных вирусов. Более того, в целях получения положительного результата любые аналитические системы требуют некоторой минимальной вирусной контаминации. Испытания также ограничены статистическими погрешностями при отборе и исследовании проб. В связи с этим, подтверждение факта отсутствия в биологическом лекарственном препарате вирусов во многих случаях происходит не только за счет прямого испытания на их наличие, но также путем подтверждения того, что процесс производства способен элиминировать или инактивировать их.
Валидация процессов элиминации вирусов является одним из важнейших факторов, обеспечивающих безопасность ЛС, при производстве которых используют потенциально инфицированный материал, например, плазму крови. В связи с тем, что известны случаи контаминации ЛС вирусными агентами, о которых не было известно на момент производства, особую значимость приобретает оценка эффективности процессов элиминации.
Если исходный материал или сырье недостаточно охарактеризованы, например, кровь, ткани и органы человека или животных, или если культивирование клеток осуществлялось в условиях in vivo, повышается вероятность вирусной контаминации. Поэтому процесс производства, как правило, должен включать один или несколько эффективных этапов инактивации и (или) элиминации вирусов. Отсутствие вирусов в конечном препарате во многих случаях подтверждается не только прямым их выявлением различными валидированными методиками, но и способностью применяемого режима очистки удалять и/или инактивировать вирусы. Тип и объем тестов на наличие/отсутствие вирусов и определение полноты элиминации вирусов, необходимые на разных этапах процесса производства ЛС, зависят от разных факторови должны рассматриваться для каждого конкретного случая и последовательно. Следует принимать во внимание такие факторы как, природа выявляемых вирусов, свойства банка клеток и его характеристика, компоненты культуральной питательной среды, методы культивирования, планировка производственных помещений и спецификация оборудования, результаты тестов на наличие/отсутствие вирусов после культивирования клеток, способность процесса элиминировать вирусы, тип продукта и предполагаемое его клиническое использование.
Методы очистки ЛС от вирусов и методы контроля степени его очистки в процессе производства, включая требования по контролируемым показателям, должны быть подробно описаны, обоснованы и валидированы. Следует убедиться в том, что процессы очистки не оказывают отрицательного влияния на свойства ЛС. При применении методов очистки, включающих аффинную хроматографию с использованием моноклональных антител, необходимо принять меры, гарантирующие, что эти и другие материалы, используемые в производстве, являющиеся потенциальными контаминантами, не ухудшат качество и безопасность конечного продукта.
Критерии для повторной переработки любого промежуточного или конечного полуфабриката продукта должны быть тщательно установлены, валидированы и обоснованы.
Для предотвращения попадания вирусов в готовые лекарственные формы предусматривается введение в технологию производства нескольких стадий вирусной инактивации и/или элиминации вирусов, для которых доказано снижение концентрации модельных вирусов. Включение процедур по инактивации/удалению потенциальных вирусных контаминантов не должно снижать биологическую активность ЛС.
ИСПЫТАНИЯ НА ОТСУТСТВИЕ КОНТАМИНАЦИИ ИНФЕКЦИОННЫМИ ВИРУСАМИ НА ЭТАПАХ ПРОИЗВОДСТВА
Испытания должны проводиться методами, охарактеризованными по специфичности и аналитической чувствительности.

Адамның қанынан, қан плазмасынан, несебінен, органдары мен тіндерінен алынған ВЛС валидтелген әдістердің көмегімен В және С гепатиті, АИТВ-1 және АИТВ-2 вирустары маркерлерінің болмауымен расталуы тиіс.
203010004-2019
2.3.1.4. Өсімдіктен алынған фармацевтикалық субстанциялардың, дәрілік өсімдік препараттары мен оларды алу үшін пайдаланылатын экстрактілердің микробиологиялық тазалығына қойылатын талаптар
Осы жалпы фармакопеялық құжат дәрілік өсімдік шикізатының/өсімдіктен алынған фармацевтикалық субстанциялар мен дәрілік өсімдік препараттарының микробиологиялық тазалығының жарамдылық критерийлерін айқындайды.
Дәрілік өсімдік шикізатын/өсімдіктен алынған фармацевтикалық субстанцияларды және дәрілік өсімдік препараттарын микробиологиялық талдау кезінде эробтық микроорганизмдерді, ашытқы және өңезденген саңырауқұлақтарды сандық анықтауды, сондай-ақ патогендік бактериялардың жекелеген түрлерінің бөлінуін сандық анықтауды жүргізеді. Талдауды 2.1.6.6, 2.1.6.7 және 2.1.6.9 жалпы фармакопеялық баптарға сәйкес жүргізеді. Дәрілік өсімдік шикізатының/өсімдіктен алынған фармацевтикалық субстанциялардың және оның негізіндегі дәрілік өсімдік препараттарының микробиологиялық тазалығының жарамдылығы критерийлері 2.3.1.4.-1-кестеде берілген.
Жекелеген дәрілік құралдардың сапасына қойылатын нормативтік талаптарды белгілеу және сапа бойынша нормативтік құжатты дайындау кезінде санаттардың цифрлық белгілері де, қолдану тәсіліне сәйкес сапаға қойылатын талаптарды көрсету де қолданылуы мүмкін.
Қажет болған жағдайда валидтік зерттеу барысында негізделген және дәлелденген болуы тиіс дәрілік өсімдік құралдарының микробиологиялық тазалығының өзге де жарамдылық критерийлері белгіленуі мүмкін.
Дәрілік өсімдік шикізаты/өсімдіктен алынған фармацевтикалық субстанциялар және дәрілік өсімдік препараттары аэробтық бактериялар мен саңырауқұлақтардың санына қатысты біркелкі болып табылмайтынына байланысты микробиологиялық зерттеу нәтижелері мынадай түрде түсіндіріледі:
- 105 КОЕ кезінде - 5·105 артық емес;
- 107 КОЕ — 5·107 және т.б.
2.3.1.4.-1-кесте. - Өсімдіктен алынған фармацевтикалық субстанциялар мен оның негізіндегі дәрілік өсімдік препараттардың микробиологиялық тазалығының жарамдылық критерийлері
Санаттар
Өсімдіктен алынған фармацевтикалық субстанциялар мен дәрілік өсімдік препараттардың дәрілік нысандары
Жарамдылық критерийлері
4.А.
Өсімдіктен алынған фармацевтикалық субстанциялар мен қайнаған суды пайдаланып дайындалған тұнба және қайнатпа түрінде қолданылатын дәрілік өсімдік препараттары

ВЛС, полученных из крови, плазмы крови, мочи, органов и тканей человека, с помощью ва- лидированных методов должно быть подтверждено отсутствие маркеров вирусов гепатита В и С, ВИЧ-1 и ВИЧ-2.
203010004-2019
2.3.1.4. Требования к микробиологической чистоте фармацевтических субстанций растительного происхождения, лекарственных растительных препаратов и экстрактов, используемых для их получения
Настоящая общая фармакопейная статья определяет критерии приемлемости микробиологической чистоты лекарственного растительного сырья/фармацевтических субстанций растительного происхождения и лекарственных растительных препаратов.
При микробиологическом анализе лекарственного растительного сырья/фармацевтических субстанций растительного происхождения и лекарственных растительных препаратов проводят количественное определение аэробных микроорганизмов, дрожжевых и плесневых грибов, а также выделение отдельных видов патогенных бактерий. Анализ проводят в соответствии с общими фармакопейными статьями 2.1.6.6, 2.1.6.7 и 2.1.6.9. Критерии приемлемости микробиологической чистоты лекарственного растительного сырья/фармацевтических субстанций растительного происхождения и лекарственных растительных препаратов на его основе представлены в таблице 2.3.1.4.-1.
При установлении нормативных требований к качеству отдельных лекарственных средств и составлении нормативного документа по качеству могут применяться как цифровые обозначения категорий, так и указание требований к качеству в соответствии со способом применения.
При необходимости могут быть установлены иные критерии приемлемости микробиологической чистоты лекарственных растительных средств, которые должны быть обоснованы и доказаны в ходе валидационного исследования.
В связи с тем, что лекарственное растительное сырье/фармацевтические субстанции растительного происхождения и лекарственные растительные препараты являются неоднородными в отношении количества аэробных бактерий и грибов, результаты микробиологического исследования интерпретируют следующим образом:
-при 105 КОЕ — не более 5-105;
-при 107 КОЕ — 5-107 и т.д.
Таблица 2.3.1.4.-1. —Критерии приемлемости микробиологической чистоты фармацевтических субстанций растительного происхождения и лекарственных растительных препаратов на его основе
Катего
рия
Фармацевтические субстанции растительного происхождения и лекарственные формы лекарственных растительных препаратов
Критерии приемлемости
4.А
Фармацевтические субстанции растительного происхождения и лекарственные растительные препараты, применяемые в виде настоев и отваров, приготовленных с использованием кипящей воды

203020000-2019
2.3.2.0. Қалдық органикалық еріткіштер БЕЛСЕНДІ ФАРМАЦЕВТИКАЛЫҚ СУБСТАНЦИЯЛАРДАҒЫ, ҚОСАЛҚЫ ЗАТТАРДАҒЫ ЖӘНЕ ДӘРІЛІК ПРЕПАРАТТАРДАҒЫ ҚАЛДЫҚ ОРГАНИКАЛЫҚ ЕРІТКІШТЕРДІҢ ҚҰРАМЫН РЕГЛАМЕНТТЕУ
Осы жалпы фармакопеялық құжатта өндіру нәтижесінде белсенді фармацевтикалық субстанцияларда, қосалқы заттарда және дәрілік препараттарда қалуы мүмкін еріткіштер құрамының рұқсат етілген нормалары көрсетілген. Көрсетілген талаптар олар Фармакопея бабының объектісі болып табылатындығына немесе табылмайтындығына қарамастан, барлық белсенді фармацевтикалық субстанцияларға, қосалқы заттарға және дәрілік препараттарға қатысты. Барлық субстанциялар мен дәрілік препараттар олардың қалдық органикалық еріткіштерді ықтимал қамтуына тексерілуі тиіс.
Егер пайдаланылатын рұқсат етілген нормалар төменде берілген мәндерге сәйкес келетін болса, нақты қалдық органикалық еріткіштерді қамтуына сынақ әдетте жеке фармакопеялық құжатта көрсетілмейді, себебі өндірушілер пайдаланатын еріткіштерде айырмашылықтар болуы мүмкін, бірақ осы жалпы фармакопеялық құжаттың талаптары Фармацевтикалық қолдануға арналған субстанциялар жалпы фармакопеялық құжаты арқылы орындалуы тиіс. Өндіру процесінде пайдаланылатын еріткіштер туралы мәліметтер тіркеу құжатының құрамында уәкілетті органға ұсынылуы тиіс.
Егер тек 3-сыныптың ғана еріткіштері пайдаланылатын болса, онда олардың құрамын тексеру үшін не "Кептіру кезінде массаның кемуі" сынағы, не нақты еріткішті қамтуына ерекше сынақ пайдаланылуы мүмкін. Егер 3-сынып еріткіші үшін 0,5 % артық шекті қамтылуы негізделген және шешілген болса, онда еріткішті қамтуына ерекше сынақ өткізу міндетті болып табылады.
1 немесе 2-сыныптың (немесе 3-сыныптың 0,5 % артық қамтитын) қалдық органикалық еріткіштерін тексеру үшін мүмкіндігінше 2.1.4.19. Қалдық еріткіштерді сәйкестендіру және тексеру жалпы фармакопеялық бабында сипатталған әдістемесі пайдалану қажет. Әйтпесе қолайлы валидтеу әдістемесін қолдану қажет.
Қалдық органикалық еріткіштерді сандық анықтау кезінде алынған нәтижені кептіру кезінде массаның кемуін анықтауды жүргізу жағдайларын қоспағанда, субстанцияны сандық талдауды көрсетеді.
1. КІРІСПЕ
Осы жалпы фармакопеялық құжаттың мақсаты науқастың қауіпсіздігі үшін дәрілік құралдардағы қалдық органикалық еріткіштердің қолайлы мөлшеріне ұсыныс беру болып табылады. Жалпы фармакопеялық құжат уыттылығы аз еріткіштерді пайдалануды ұсынады және кейбір қалдық органикалық еріткіштер үшін қолайлы деп есептелетін нормаларды қамтиды.
Дәрілік құралдардағы қалдық органикалық еріткіштер осы жалпы фармакопеялық құжатқа сәйкес белсенді фармацевтикалық субстанцияларды, қосалқы заттарды немесе дәрілік препараттарды өндіру кезінде пайдаланылатын немесе бөлінетін ұшпа органикалық заттар ретінде айқындалады. Бұл еріткіштер қолданылатын технологиялық процесте толығымен жойылмайды. Субстанцияны синтездеу үшін жарамды еріткішті таңдау оның шығуын арттыруы немесе кристал пішін, тазалығы және ерігіштігі секілді сипаттамаларын айқындауы мүмкін. Осылайша, еріткіш кейде синтездеу процесінде сыни параметр болуы мүмкін. Осы жалпы фармакопеялық құжат қосалқы заттар ретінде әдейі пайдаланылатын немесе құрамы бойынша сольваттарға жататын еріткіштерге қолданылмайды. Алайда мұндай өнімдерде еріткіштердің қамтылуы тексерілуі және негізделуі тиіс.

203020000-2019
2.3.2.О. Остаточные органические растворители
РЕГЛАМЕНТАЦИЯ СОДЕРЖАНИЯ ОСТАТОЧНЫХ ОРГАНИЧЕСКИХ РАСТВОРИТЕЛЕЙ В АКТИВНЫХ ФАРМАЦЕВТИЧЕСКИХ СУБСТАНЦИЯХ, ВСПОМОГАТЕЛЬНЫХ ВЕЩЕСТВАХ И ЛЕКАРСТВЕННЫХ ПРЕПАРАТАХ
В данной общей фармакопейной статье указаны допустимые нормы содержания растворителей, которые могут оставаться в активных фармацевтических субстанциях, вспомогательных веществах и лекарственных препаратах в результате производства. Указанные требования относятся ко всем активным фармацевтическим субстанциям, вспомогательным веществам и лекарственным препаратам вне зависимости от того, являются они объектом статьи Фармакопеи или нет. На возможное содержание в них остаточных органических растворителей должны быть проверены все субстанции и лекарственные препараты.
Если используемые допустимые нормы совпадают с приведенными ниже значениями, испытание на содержание конкретных остаточных органических растворителей обычно не указывается в частной фармакопейной статье, так как используемые производителями растворители могут различаться, но требования данной общей фармакопейной статьи должны выполняться посредством общей фармакопейной статьи Субстанции для фармацевтического применения. Сведения о растворителях, используемых в процессе производства, должны быть представлены в составе регистрационного досье в уполномоченный орган.
Если используются растворители только класса 3, то для контроля их содержания может быть использовано либо испытание "Потеря в массе при высушивании", либо специфичное испытание на содержание конкретного растворителя. Если для растворителя класса 3 обосновано и разрешено предельное содержание более 0,5 %, то специфичное испытание на содержание растворителя является обязательным.
Для контроля остаточных органических растворителей класса 1 или 2 (или класса 3 с содержанием более 0,5 %) следует использовать, по возможности, методику, описанную в общей фармакопейной статье 2.1.4.19. Идентификация и контроль остаточных растворителей. В противном случае следует применять подходящую валидированную методику.
При количественном определении остаточных органических растворителей полученный результат учитывают при количественном анализе субстанции, за исключением случаев, когда проводят определение потери в массе при высушивании.
1. ВВЕДЕНИЕ
Целью данной общей фармакопейной статьи является рекомендация приемлемых для безопасности больного количеств остаточных органических растворителей в лекарственных средствах. Общая фармакопейная статья рекомендует использование менее токсичных растворителей и содержит нормы, считающиеся приемлемыми для некоторых остаточных органических растворителей.
Остаточные органические растворители в лекарственных средствах определяются согласно данной общей фармакопейной статье как летучие органические вещества, используемые или образующиеся при производстве активных фармацевтических субстанций, вспомогательных веществ или лекарственных препаратов. Эти растворители полностью не удаляются в применяемом технологическом процессе. Выбор подходящего растворителя для синтеза субстанции может увеличить ее выход или определять такие характеристики, как кристаллическая форма, чистота и растворимость. Таким образом, растворитель иногда может быть критическим параметром в процессе синтеза. Данная общая фармакопейная статья не распространяется на растворители, намеренно используемые в качестве вспомогательных веществ или относящиеся по составу к сольватам. Однако содержание растворителей в таких продуктах должно подлежать контролю и обоснованию.

Терапевтік әсері болмағандықтан, барлық қалдық органикалық еріткіштер ерекшелік талаптарына, тиісті өндірістік практикаға (GMP) немесе сапаға қойылатын басқа талаптарға сәйкестікке дейін шығарылуы тиіс. Дәрілік құралдар қауіпсіздік бойынша белгіленген деректер нормасынан артық қалдық органикалық еріткіштерді қамтымауы тиіс. Белсенді фармацевтикалық субстанцияларды, қосалқы заттарды және дәрілік препараттарды өндіру кезінде "тәуекел-пайда" бағалауы тұрғысынан оларды қолдану жеткілікті негізделген болуы мүмкін жағдайларды қоспағанда, уыттылығы жоғары еріткіштерді (1-сынып, 2.3.2.0.-3-кесте) пайдаланбаған дұрыс. Уыттылығы аз еріткіштерді қамту (2-сынып, 2.3.2.0.-4-кесте) олардың әлеуетті қолайсыз ықпалынан пациенттерді қорғау үшін шектелген болуы тиіс. Практикада уыттылығы аз еріткіштерді (3-сынып, 2.3.2.0.-5-кесте) пайдаланған неғұрлым орынды. Осы фармакопеялық құжатқа енгізілген еріткіштердің толық тізімі 1-қосымшада ұсынылған.
Осы тізбе соңғы болып табылмайды, ол басқа да пайдаланылатын еріткіштермен толықтырылуы мүмкін. 1 және 2-сыныптың қалдық органикалық еріткіштерінің ұсынылатын рұқсат етілетін нормалары, сондай-ақ еріткіштерді сыныптау олардың қауіпсіздігіне қатысты жаңа деректер пайда болуына қарай өзгеруі мүмкін. Еріткіштер тізбесінде (1-қосымша) көрсетілмеген жаңа еріткішті қамтитын жаңа дәрілік құралды нарықта қолдану қауіпсіздігінің негіздемесі осы құжаттың тұжырымдамасына сүйенуі мүмкін.
2. ҚОЛДАНЫЛУ САЛАСЫ
Жалпы фармакопеялық құжаттың қолданылу саласы белсенді фармацевтикалық субстанцияларда, қосалқы заттарда және дәрілік препараттарда қалдық органикалық еріткіштерді қамтиды. Сондықтан, егер өндіру немесе тазарту процестері осындай еріткіштермен жүзеге асырылатыны белгілі болса, олардың қамтылуы бақылануы тиіс. Белсенді фармацевтикалық субстанцияларды, қосалқы заттарды немесе дәрілік препараттарды дайындау немесе тазарту процесінде пайдаланылатын немесе қалыптасатын еріткіштерді анықтау қажет. Қалдық органикалық еріткіштердің қамтылуын анықтау үшін дәрілік құралды сынақтан өткізуге де, дәрілік құралды өндіру процесінде пайдаланылған ингредиенттерге енетін олардың қамтылуы туралы ақпаратқа сәйкес жиынтық есептеу әдісін пайдалануға да болады. Егер есептеу нәтижелері негізінде қалдық органикалық еріткіштердің концентрациясы осы жалпы фармакопеялық құжатта ұсынылған шектен аспайтын болса, дәрілік препаратқа қалдық органикалық еріткіштерді қамтуына сынақ өткізудің қажеті жоқ. Алайда, егер есептелген концентрация ұсынылған шектен артық болса, дайындау процесі осы еріткіштің деңгейін қолайлы мөлшерге дейін азайтуға ықпал етуі мүмкін екенін анықтау үшін дәрілік препаратты тексеру қажет. Сондай-ақ, егер еріткіш оны өндіру процесінде пайдаланылатын болса, дәрілік препаратты сынақтан өткізу қажет.
Осы жалпы фармакопеялық құжат әлеуетті жаңа белсенді фармацевтикалық субстанцияларға, клиникалық сынақ сатысындағы қосалқы заттар мен дәрілік препараттарға, тіркелген дәрілік құралдарға қолданылмайды.
Осы жалпы фармакопеялық құжат оларды енгізу жолдарына қарамастан барлық дәрілік нысандарға қолданылады. Қысқа мерзімде (30 күн немесе одан да аз) немесе сыртқы қолдану секілді кейбір жағдайларда қалдық органикалық еріткіштердің неғұрлым жоғары деңгейі жарамды болуы мүмкін. Мұндай деңгейлерді бағалау әрбір нақты жағдайда жүргізілуі тиіс.
Қалдық органикалық еріткіштер бойынша қосымша ақпаратты 2-қосымшадан қараңыз.

Ввиду отсутствия терапевтического действия, все остаточные органические растворители подлежат удалению до соответствия требованиям спецификации, надлежащей производственной практики (GMP) или другим требованиям к качеству. Лекарственные средства не должны содержать остаточные органические растворители выше нормы, установленной данными по безопасности. При производстве активных фармацевтических субстанций, вспомогательных веществ и лекарственных препаратов следует избегать использования растворителей, имеющих высокую токсичность (класс 1, таблица 2.3.2.0.-3), за исключением тех случаев, когда их применение может быть достаточно обоснованным с точки зрения оценки "риск-польза". Содержание менее токсичных растворителей (класс 2, таблица 2.3.2.0.-4), должно быть ограничено для защиты пациентов от их потенциального неблагоприятного воздействия. Наиболее целесообразно использование на практике менее токсичные растворители (класс 3, таблица 2.3.2.0.-5). Полный список растворителей, включенных в данную общую фармакопейную статью, представлен в Приложении 1.
Данный перечень не является исчерпывающим, он может дополняться другими используемыми растворителями. Рекомендуемые допустимые нормы остаточных органических растворителей классов 1 и 2, а также классификация растворителей может изменяться по мере появления новых данных относительно их безопасности. Обоснование безопасности применения на рынке нового лекарственного средства, содержащего новый растворитель, отсутствующий в перечне растворителей (Приложение 1), может строиться на концепциях данной статьи.
2. ОБЛАСТЬ ПРИМЕНЕНИЯ
Область применения общей фармакопейной статьи включает остаточные органические растворители в активных фармацевтических субстанциях, вспомогательных веществах и лекарственных препаратах. Поэтому, если известно, что процессы производства или очистки осуществляются в присутствии таких растворителей, их содержание должно контролироваться. Следует определять те растворители, которые используются или образуются в процессе изготовления или очистки активных фармацевтических субстанций, вспомогательных веществ или лекарственных препаратов. Для определения содержания остаточных органических растворителей возможно как проведение испытания лекарственного средства, так и использование совокупного метода расчета исходя из информации об их содержании во входящих ингредиентах, использованных в процессе производства лекарственного средства. Если на основании результатов вычисления концентрация остаточных органических растворителей не превышает предела, рекомендуемого в данной общей фармакопейной статье, нет необходимости проводить испытания лекарственного препарата на содержание остаточных органических растворителей. Однако, если расчетная концентрация выше рекомендуемого предела, лекарственный препарат должен быть проверен, чтобы установить, способствует ли процесс изготовления уменьшению уровня данного растворителя до приемлемого количества. Испытание лекарственного препарата также необходимо проводить, если растворитель используется в процессе его производства.
Данная общая фармакопейная статья не относится ни к потенциально новым активным фармацевтическим субстанциям, вспомогательным веществам и лекарственным препаратам, находящимся на стадии клинических испытаний, ни к зарегистрированным лекарственным средствам.
Данная общая фармакопейная статья распространяется на все лекарственные формы независимо от путей их введения. В некоторых случаях, таких, как краткосрочное (30 дней или меньше) или наружное применение, могут быть приемлемы более высокие уровни остаточных органических растворителей. Оценка таких уровней должна проводиться в каждом конкретном случае.
Дополнительную информацию по остаточным органическим растворителям см. в Приложении 2.

3. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
3.1. ҚАЛДЫҚ ОРГАНИКАЛЫҚ ЕРІТКІШТЕРДІ ТӘУЕКЕЛ ДЕҢГЕЙІ БОЙЫНША СЫНЫПТАУ
Химиялық қауіпсіздік жөніндегі халықаралық бағдарлама (International Programon Chemical Safety, IPCS) уытты химиялық реагенттердің әсер етуінің рұқсат етілген нормаларын сипаттау үшін "ең жоғары рұқсат етілген күн сайын қолдану" (РКҚ) терминін пайдаланады, ал Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы (ДДСҰ) мен басқа да ұлттық және халықаралық денсаулық сақтау ұйымдары мен институттар "тәуліктік қолданудың жарамды деңгейі" (ТҚЖД) терминін пайдаланады. Белгілі бір зат үшін ТҚЖД мәндерін шатастырмау үшін осы құжатта "рұқсат етілген тәуліктік әсер етуі" (РТӘ) термині белгіленген – бұл дәрілік препараттағы қалдық органикалық еріткіштің ең жоғары жарамды тәуліктік әсер етуі.
Осы жалпы фармакопеялық құжатта қаралатын қалдық органикалық еріткіштер олардың жалпыға ортақ қабылданған атаулары мен құрылымдық формулаларына сәйкес 1-қосымшада берілген. Олар адамның денсаулығы үшін ықтимал тәуекел деңгейі бойынша бағаланды және 3 сыныпқа бөлінген:
1-сынып: Пайдалануға болмайтын еріткіштер (жоғары уытты еріткіштер)
Бұларға адам үшін канцерогендігі белгілі; оның болу ықтималдығы жоғарыжәне қоршаған ортаға қауіпті заттар жатады.
2-сынып: Пайдаланылуын шектеу қажет еріткіштер (геноуытты емес еріткіштер)
Бұларға жануарлар үшін геноуыттылығы емес концерогенді заттар немесе нейроуыттылық немесе тератогенділік секілді қайтарымсыз құбылыстардың ықтимал себебі болып табылатын еріткіштер жатады.
Бұл сыныпқа сонымен бірге едәуір, бірақ қайтарымды уытты әсер етуі болжамды еріткіштер жатады.
3-сынып: Уыттылығы төмен еріткіштер (уыттылығы аз еріткіштер)

3. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
3.1. КЛАССИФИКАЦИЯ ОСТАТОЧНЫХ ОРГАНИЧЕСКИХ РАСТВОРИТЕЛЕЙ ПО СТЕПЕНИ РИСКА
Международная программа по химической безопасности (International Programon Chemical Safety, IPCS) для описания допустимых норм воздействия токсических химических реагентов использует термин "максимально допустимое ежедневное потребление" (ДЕП), а Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) и другие национальные и международные организации здравоохранения и институты используют термин "приемлемый уровень суточного потребления" (ПУСП). Во избежание путаницы с отличающимися значениями ПУ СП для одного и того же вещества, в данной статье определен термин "допустимое суточное воздействие" (ДСВ) — это максимально приемлемое суточное воздействие остаточного органического растворителя в лекарственном препарате.
Остаточные органические растворители, рассматриваемые в данной общей фармакопейной статье, перечислены в Приложении 1 в соответствии с их общепринятыми названиями и структурными формулами. Они оценивались по степени возможного риска для здоровья человека и разделены на 3 класса:
Класс 1: Растворители, использования которых нужно избегать (высокотоксичные растворители)
К ним относятся вещества с известной канцерогенностью для человека; высокой вероятностью ее наличия и опасные для окружающей среды.
Класс 2: Растворители, использование которых нужно ограничивать (негенотоксичные растворители)
К ним относятся вещества, обладающие негенотоксичной канцерогенностью для животных или растворители, являющиеся возможной причиной таких необратимых явлений, как нейротоксичность или тератогенность.
К данному классу относятся также растворители, предположительно оказывающие значительное, но обратимое токсическое действие.
Класс 3: Растворители низкой токсичности (малотоксичные растворители)

Бұларға адам үшін уыттылығы төмен әлеуетті еріткіштер жатады; олар үшін адам денсаулығына қаупі туралы шартты ақпаратпен шекті қамтылуын анықтау талап етілмейді. 3-сыныптың еріткіштері 50 мг/тәулік және жоғары РТӘ иеленеді.
3.2. ШЕКТІ ӘСЕР ЕТУІН АЙҚЫНДАУ ӘДІСТЕРІ
3-қосымшада қалдық органикалық еріткіштердің рұқсат етілген тәуліктік әсерін айқындау әдістері ұсынылған.
3.3. 2-СЫНЫП ЕРІТКІШТЕРІНІҢ ШЕКТІ ҚҰРАМЫН АЙҚЫНДАУ ТӘСІЛДЕРІ
2-сынып еріткіштерінің шекті құрамын есептеудің мынадай тәсілдері қолданылады.

К ним относятся растворители с низким потенциалом токсичности для человека; для них не требуется устанавливать предельное содержание, обусловленное информацией о риске для здоровья человека. Растворители класса 3 имеют ДСВ от 50 мг/сут и выше.
3.2. МЕТОДЫ УСТАНОВЛЕНИЯ ПРЕДЕЛЬНОГО ВОЗДЕЙСТВИЯ
В приложении 3 представлены методы установления допустимого суточного воздействия остаточных органических растворителей.
3.3. СПОСОБЫ УСТАНОВЛЕНИЯ ПРЕДЕЛЬНОГО СОДЕРЖАНИЯ РАСТВОРИТЕЛЕЙ КЛАССА 2
Применяют следующие способы расчета предельного содержания растворителей класса 2.

1-тәсіл: дәрілік құралды тәуліктік қолдану 10 г құрайды деген болжаммен (1) теңдеудің көмегімен есептелген 2.3.2.0.-4-кестедегі ppm концентрацияның рұқсат етілген нормалары қолданылады.
мұндағы РТӘ мг/тәулік, ал доза — г/тәулік.
Қалдық органикалық еріткіштердің осы рұқсат етілген нормалары барлық субстанциялар, қосалқы заттар мен дәрілік препараттар үшін жарамды деп есептеледі. Сондықтан, егер тәуліктік доза белгісіз немесе белгіленбеген болса, осы тәсіл қолданылуы мүмкін. Егер дәрілік препараттың құрамына енетін барлық қосалқы заттар мен белсенді фармацевтикалық субстанцияларда қалдық органикалық еріткіштердің қамтылуы 2.3.2.0.-4-кестеде берілген рұқсат етілген нормаларды қанағаттандыратын болса, онда осы компоненттердің барлығын кез келген пропорцияда пайдалануға рұқсат етіледі. Егер дәрілік құралдың тәуліктік дозасы 10 г аспайтын болса, онда одан әрі ешқандай есептеу талап етілмейді. 10 г асатын дозада қолданылатын дәрілік препараттардағы қалдық органикалық еріткіштердің шекті қамтылуын анықтау 2-тәсілді пайдалана отырып жүргізілуі тиіс.

Способ 1: Используют допустимые нормы концентрации в ppm из таблицы 2.3.2.0.-4, которые были рассчитаны с помощью уравнения (1) исходя из предположения, что суточное потребление лекарственного средства составляет 10 г.
Эти допустимые нормы остаточных органических растворителей рассматриваются как приемлемые для всех субстанций, вспомогательных веществ и лекарственных препаратов. Поэтому этот способ может быть использован, если суточная доза неизвестна или не установлена. Если содержание остаточных органических растворителей во всех вспомогательных веществах и активных фармацевтических субстанциях, входящих в состав лекарственного препарата, удовлетворяет допустимым нормам, приведенным в таблице 2.3.2.0.-4, то все эти компоненты допускается использовать в любой пропорции. Если суточная доза лекарственного средства не превышает 10 г, то никакие дальнейшие вычисления не требуются. Определение предельного содержания остаточных органических растворителей в лекарственных препаратах, которые принимаются в дозах, превышающих 10 г, должно проводиться с использованием Способа 2.

2-тәсіл. Дәрілік препараттың әрбір компонентінде қалдық органикалық еріткіштердің қамтылуы 1-тәсілді пайдалана отырып регламенттелген рұқсат етілген нормаларға сәйкес келуі қажет емес. Дәрілік құралда қалдық органикалық еріткіштің шекті қамтылуын 2.3.2.0.-4-кестеде берілген РТӘ (мг/тәулік) мен дәрілік препараттың ең жоғары тәуліктік дозасының белгілі мәнін пайдалана отырып, (1) формуламен анықтауға болады. Мұндай рұқсат етілген нормалар қалдық органикалық еріткіштің қамтылуы іс жүзінде қол жеткізілетін ең аз деңгейге дейін төмендегені көрсетілген жағдайда қолдануға жарамды болып табылады. Рұқсат етілген нормалар талдамалық нақтылыққа, өндірістік мүмкіндікке қатысты шынайы болуы және заманауи өндірістік стандартқа сәйкес келуі тиіс.
2-тәсіл дәрілік препараттың әрбір компонентінде болатын қалдық органикалық еріткіштің мөлшерін жалпы қосып есептеуді көздейді. Еріткіштің тәулігіне жалпы қамтылуы РТӘ-ден төмен болуы тиіс.

Способ 2. Нет необходимости, чтобы содержание остаточных органических растворителей в каждом компоненте лекарственного препарата соответствовало допустимым нормам, регламентированным с использованием Способа 1. Определить предельное содержание остаточного органического растворителя в лекарственном средстве можно по формуле (1), используя ДСВ (мг/сут), приведенное в таблице 2.3.2.0.-4, и известное значение максимальной суточной дозы лекарственного препарата. Такие допустимые нормы являются приемлемыми при условии, что показано снижение содержания остаточного органического растворителя до минимума, который достигается практически. Допустимые нормы должны быть реалистичными в отношении аналитической точности, производственной возможности, разумного изменения производственного процесса и соответствовать современным производственным стандартам.
Способ 2 предусматривает суммирование количеств остаточного органического растворителя, присутствующего в каждом из компонентов лекарственного препарата. Суммарное содержание растворителя в сутки должно быть меньше, чем ДСВ.

Дәрілік препараттағы ацетонитрилдің шекті қамтылуын есептеу үшін 1-тәсіл мен 2-тәсілді пайдалануды қарастырамыз. Ацетонитрил үшін РТӘ — 4,1 мг/тәулік. Осылайша, 1-тәсілді пайдаланғанда оның рұқсат етілген нормасы — 410 ppm. Дәрілік препаратты тәулігіне ең жоғары тұтыну массасы — 5,0 г. Дәрілік препарат екі қосалқы затты қамтиды. Дәрілік препараттың құрамы мен ацетонитрилді есептелген қамту шегі 2.3.2.0.-1-кестеде берілген.

Рассмотрим использование Способа 1 и Способа 2 для расчета предельного содержанияацетонитрила в лекарственном препарате. ДСВ для ацетонитрила — 4,1 мг/сутки. Таким образом, его допустимая норма с использованием Способа 1 — 410 ppm. Максимально потребляемая масса лекарственного препарата в сутки — 5,0 г. Лекарственный препарат содержит два вспомогательных вещества. Состав лекарственного препарата и расчетное предельное содержание ацетонитрила приведены в таблице 2.3.2.0.-1.

3.4. ТАЛДАМАЛЫҚ ӘДІСТЕМЕЛЕР
Қалдық органикалық еріткіштерді, әдетте, хроматографиялық әдістерді, атап айтқанда газды хроматографиямен анықтайды. Қалдық органикалық еріткіштердің қамтылуын анықтау үшін фармакопеяларда сипатталған кез келген қолайлы әдістемелер пайдаланылуы мүмкін. Басқаша айтқанда, өндірушілер нақты қолдану үшін неғұрлым қолайлы валидтелген талдамалық әдістемені таңдауда еркін болуы тиіс. Егер тек 3-сыныптың еріткіштері ғана болатын болса, мысалы, кептіру кезінде массаның кемуі секілді ерекше емес бақылау әдістері пайдаланылуы мүмкін.
Қалдық органикалық еріткіштердің бақылау әдістемелерін валидациялау ЕАЭО "Талдамалық әдістемелерді валидациялау жөніндегі нұсқаулық" құжатына сәйкес келуі тиіс.
3.5. ҚАЛДЫҚ ОРГАНИКАЛЫҚ ЕРІТКІШТЕРДІ ҚАМТУ ТУРАЛЫ АҚПАРАТ
Осы жалпы фармакопеялық құжаттың талаптарына сәйкес келу үшін дәрілік препараттарды өндірушілерге қосалқы заттарда немесе белсенді фармацевтикалық субстанцияларда қалдық органикалық еріткіштерді қамту туралы нақты ақпарат қажет. Дәрілік құралдарды өндірушілерге белсенді фармацевтикалық субстанцияларды немесе қосалқы заттарды жеткізушілер тапсыруы мүмкін қалдық органикалық еріткіштерді қамтуы туралы ақпарат мынадай нұсқаларда ұсынылуы мүмкін:
- тек 3-сыныптың қалдық органикалық еріткіштері болуы мүмкін. Құрғату кезінде массаның кемуі кемінде 0,5 %;
- тек 2-сыныптың қалдық органикалық еріткіштері болуы мүмкін; олардың әрқайсысының қамтуы 1-тәсілмен есептелген шекті қамтудан аспауы тиіс; одан әрі жеткізуші әрбір қалдық органикалық еріткіштердің атауын көрсетеді;
- 2 және 3-сыныптардың қалдық органикалық еріткіштері болуы мүмкін; 2-сынып еріткіштерінің әрқайсысының қамтуы 1-тәсілге сәйкес рұқсат етілген нормалардан аспайды, ал 3-сынып еріткіштерінің қамтуы – кемінде 0,5 %.
Егер 1-сынып еріткіштері болуы мүмкін болса, онда олардың әрқайсысы сәйкестендірілуі және сандық анықталуы тиіс.
"Болуы мүмкін" өндірудің қорытынды сатысында пайдаланылатын және өндірудің ерте сатыларында пайдаланылатын және бекітілген (валидтелген) процеспен толығымен шығарылмайтын еріткіштерге қатысты.
Егер 2-сыныптың қалдық органикалық еріткіштері 1-тәсілге сәйкес рұқсат етілген нормалардан жоғары мөлшерде болатын болса, ал 3-сыныптың қалдық органикалық еріткіштерді қамтуы 0,5 % артық болса, онда олардың әрқайсысы сәйкестендірілуі және сандық анықталуы тиіс.

3.4. АНАЛИТИЧЕСКИЕ МЕТОДИКИ
Остаточные органические растворители, как правило, определяются с использованием хроматографических методов, в частности газовой хроматографии. Для определения содержания остаточных органических растворителей могут использоваться любые подходящие методики, описанные в фармакопеях. Иначе говоря, производители должны быть свободны в выборе наиболее подходящей валидированной аналитической методики для конкретного применения. Если присутствуют только растворители класса 3, могут быть использованы неспецифические методы контроля, такие как, например, потеря в массе при высушивании.
Валидация методик контроля остаточных органических растворителей должна соответствовать документу ЕАЭС "Руководство по валидации аналитических методик".
3.5. ИНФОРМАЦИЯ О СОДЕРЖАНИИ ОСТАТОЧНЫХ ОРГАНИЧЕСКИХ РАСТВОРИТЕЛЕЙ
Для того чтобы соответствовать требованиям данной общей фармакопейной статьи, производителям лекарственных препаратов необходима точная информация о содержании остаточных органических растворителей во вспомогательных веществах или активных фармацевтических субстанциях. Информация о содержании остаточных органических растворителей, которая может передаваться производителям лекарственных средств поставщиками активных фармацевтических субстанций или вспомогательных веществ, может быть представлена в следующих вариантах:
- могут присутствовать остаточные органические растворители только класса 3. Потеря в массе при высушивании менее 0,5 %;
- могут присутствовать остаточные органические растворители только класса 2; содержание каждого из них не превышает предельного содержания, рассчитанного способом 1; далее поставщик указывает наименование каждого из остаточных органических растворителей;
- могут присутствовать остаточные органические растворители классов 2 и 3; содержание каждого из растворителей класса 2 не превышает допустимых норм в соответствии со Способом 1, а содержание растворителей класса 3 — менее 0,5 %.
Если могут присутствовать растворители класса 1, то каждый из них должен быть идентифицирован и определен количественно.
"Могут присутствовать" относится к растворителям, используемым на заключительном этапе производства и тем, которые используются на ранних стадиях производства и полностью не удаляются утвержденным (валидированным) процессом.
Если присутствуют остаточные органические растворители класса 2 в количествах выше допустимых норм в соответствии со Способом 1, а содержание остаточных органических растворителей класса 3 превышает 0,5 %, то каждый из них должен быть идентифицирован и определен количественно.

1) пациенттер (барлық тұрғындар емес) дәрілік құралдарды ауруды емдеу үшін немесе инфекцияның немесе аурудың туындауының алдын алу мақсатында профилактика үшін пайдаланады;
2) пациенттердің өмірін ұзартуға әсер етуі туралы болжам дәрілік құралдардың басым бөлігі үшін міндетті емес, бірақ адамның денсаулығы үшін тәуекелді азайту үшін қалыпты гипотеза ретінде қаралуы мүмкін;
3) қалдық органикалық еріткіштер –фармацевтикалық өндірістің даусыз компонеттері және көбіне дәрілік құралдардың құрамдас бөлігі болып табылады;
4) қалдық органикалық еріткіштер айрықша мән-жайлардан басқа, ұсынылатын концентрациядан аспауы тиіс;
5) қалдық органикалық еріткіштердің жарамды концентрацияларын анықтау үшін пайдаланылатын токсикологиялық сынақтар туралы деректер, мысалы, Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (ЭЫДҰ) құжаттарында және USFDA Қызыл Кітапта сипатталған тиісті хаттамаларды пайдалана отырып, белгіленуі тиіс.
3-ҚОСЫМША. ӘСЕР ЕТУДІҢ РҰҚСАТ ЕТІЛГЕН НОРМАЛАРЫН БЕЛГІЛЕУ ӘДІСТЕРІ
1-сынып концерогендік еріткіштерінің қаупі деңгейін бағалау үшін Гейлор-Коделл әдісін қолданады. Әсер етудің рұқсат етілген номаларын белгілеу үшін математикалық модельдерді пайдалана отырып экстраполяцияны концерогенділік туралы сенімді деректер болған жағдайларда ғана қолдану қажет. 1-сыныптыкң еріткіштері үшін әсер ету шектері әсер байқалмайтын деңгеуді анықтауға арналған корреляция коэффициентінің жоғары мәнін (мысалы, 10 000-нан 100 000-ға дейін) пайдалана отырып айқындалуы мүмкін. Осы еріткіштерді табу және сандық анықтауды валидтелген талдамалық әдістемемен жүргізу қажет.
Осы жалпы фармакопеялық құжатта 2-сынып еріткіштері үшін әсер ету шектері дәрілік құралдардағы әяер етудің рұқсат етілген нормаларды анықтау әдістемелеріне (Pharmacopeial Forum, қараша-желтоқсан 1989 ж.) және адам денсаулығына қатысты химиялық заттардың қаупін бағалау үшін IPCS қабылдаған әдістерге (Environmental Health Criteria 170, ДСҰ, 1994) сәйкес РТӘ мәнін есептеу арқылы белгіленді. Бұл әдістер USEPA (IRIS), USFDA (Қызыл Кітап) және т.б пайдаланатындарға ұқсас. РТӘ мәндерінің қайдан алынғанын түсіндіру үшін әдіс төменде сипатталған. Осы құжаттың 4-бөліміндегі кестеде берілген РТӘ мәндерін пайдалану үшін бұл есептеулерді жүргізу қажет емес.
Жануарларға жүргізілген эксперименттерде РТӘ мәндерін әсер байқалмайтын деңгейге (УННЭ) немесе ең төмен әсер байқалатын деңгейге (МУНЭ) қатысты мына формула бойынша есептейді:

1)пациенты (не все население) используют лекарственные средства для лечения болезней или для профилактики с целью предотвращения возникновения инфекции или болезни;
2)предположение о воздействии на продолжительность жизни пациента не обязательно для большинства лекарственных средств, но может рассматриваться как рабочая гипотеза, чтобы уменьшить риск для здоровья человека;
3)остаточные органические растворители — неизбежные компоненты фармацевтического производства и зачастую являются составной частью лекарственных средств;
4)остаточные органические растворители не должны превышать рекомендуемые концентрации, кроме исключительных обстоятельств;
5)данные о токсикологических испытаниях, которые используются для определения приемлемых концентраций остаточных органических растворителей, должны быть зафиксированы с использованием соответствующих протоколов, описанных, например, в документах Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) и Красной Книге USFDA.
ПРИЛОЖЕНИЕ 3.
МЕТОДЫ УСТАНОВЛЕНИЯ ДОПУСТИМЫХ НОРМ ВОЗДЕЙСТВИЯ
Для оценки степени риска канцерогенных растворителей Класса 1 используют метод Гейлора-Коделла. Для установления допустимых норм воздействия экстраполяцию с использованием математических моделей следует применять только в тех случаях, когда есть достоверные данные о канцерогенности. Пределы воздействия для растворителей класса 1 могли быть определены с использованием высокого значения коэффициента корреляции (например, от 10 000 до 100 000) для определения уровня, при котором не наблюдается эффект. Обнаружение и количественное определение этих растворителей следует проводить валидированными аналитическими методиками.
Пределы воздействия для растворителей класса 2 в этой общей фармакопейной статье были установлены путем вычисления значений ДСВ согласно методикам определения допустимых норм воздействия в лекарственных средствах (Pharmacopeial Forum, ноябрь-декабрь 1989 г.) и методам, принятым IPCS для оценки риска химических веществ в отношении здоровья человека (Environmental Health Criteria 170, ВОЗ, 1994). Эти методы подобны тем, которые используют USEPA (IRIS), USFDA (Красная Книга) и др. Метод описан ниже, чтобы пояснить происхождение значений ДСВ. Чтобы использовать значения ДСВ, приведенные в таблице Раздела 4 этого документа, нет необходимости производить эти вычисления.
В экспериментах на животных значения ДСВ рассчитывают исходя из уровня, при котором эффект не наблюдается (УННЭ) или уровня, при котором наблюдается самый низкий эффект (МУНЭ) по формуле:

РТӘ мәнін басым жағдайда УННЭ негізінде алады. Егер УННЭ мәндері белгісіз болса, МУНЭ мәндері пайдаланылуы мүмкін. Мұнда адамға экстраполяциялау үшін ұсынылған жануарлардан алынған деректерді корреляциялау коэффициенттері – "Қоршаған орта саулығы критерийлері" (Environmental Health Criteria 170, ДСҰ, Женева, 1994) монографиясында пайдаланылған "белгісіздік коэффициенттері" және "Pharmacopeial Forum"-да пайдаланылған "корреляция коэффициенттері" немесе "қауіпсіздік коэффициенттері" болып табылады. Барлық есептеулерде дәрілердің қолданылу тәсіліне тәуелсіз 100% жүйелі әсер етуі туралы болжам қабылданады.
Корреляция коэффициенттері
F1 — түрлер арасында экстраполяцияны есептеуге арналған корреляция коэффициенті;
F1 = 5 егеуқұйрықтарға сынақтар жүргізу кезінде алынған деректерді адамға экстраполяциялау кезінде;
F1 = 12 тышқандарға сынақтар жүргізу кезінде алынған деректерді адамға экстраполяциялау кезінде;
F1 = 2 иттерге сынақтар жүргізу кезінде алынған деректерді адамға экстраполяциялау кезінде;
F1 = 2,5 үй қояндарына сынақтар жүргізу кезінде алынған деректерді адамға экстраполяциялау кезінде;
F1 = 3 маймылдарға сынақтар жүргізу кезінде алынған деректерді адамға экстраполяциялау кезінде;
F1 = 10 басқа жануарларға сынақтар жүргізу кезінде алынған деректерді адамға экстраполяциялау кезінде.
F1 тиісті жануарлар түрлері мен адам денесінің салмағына дененің жоғарғы қабаты алаңының ара-қатынасын назарға алады. Беткі қабаттың алаңы мынадай тәсілмен есептеледі:
S - km0,67,
мұндағы: m — дене салмағы;
k — 10-ға тең константа.
Теңдеуде пайдаланылатын дененің салмағы 2.3.2.0.-7-кестеде берілген.
F2 — жеке өзгергіштікті есепке алатын 10 коэффициенті. 10-ға тең коэффициентті әдетте барлық органикалық еріткіштерге қолданады және осы жалпы фармакопея құжатында пайдаланады.
F3 — қысқа мерзімде әсер ету кезінде уыттылықты зерттеуде есептеуге арналған айнымалы коэффициент.
F3 = кемінде жануарлардың тіршілік ету ұзақтығының жартысына тең кезең ішінде жүргізілетін сынақтар үшін 1 (кеміргіштер мен үй қояндары үшін 1 жыл; иттер, мысықтар және маймылдар үшін 7 жыл).
F3 = органогенездің бүкіл кезеңін қамтитын репродуктивті (өз төлінен өсіру) сынақтар үшін 1.
F3 = кеміргіштерге 6 ай немесе кеміргіштер еместерге 3,5 жыл ішінде жүргізілетін сынақтар үшін 2.
F3 = кеміргіштерге 3 айлық немесе кеміргіштер еместерге 2 жылдық сынақтар үшін 5.
F3 = неғұрлым қысқа уақытқа созылатын сынақтар үшін 10.
Барлық аралық сынақтар үшін неғұрлым жоғары коэффициентті пайдалану қажет (мысалы, кеміргіштерге 9 айлық сынақ үшін коэффициент = 2 пайдаланылады).
F4 — еріткіштің уыттылығы жоғары кезде қолданылуы мүмкін коэффициент, мысалы, геноуытты емес канцерогендік, нейроуытты немесе тератогендік. Репродуктивті уыттылық сынақтарында мынадай коэффициенттер пайдаланылады:
F4 = аналық уыттылықпен (интоксикациямен) байланысты эмбриональды уыттылық үшін 1;
F4 = аналықпен байланысты емес эмбриональды уыттылық (интоксикация) үшін 5;
F4 = аналық интоксикациямен байланысты тератогендік әсер үшін 5;
F4 = аналық интоксикациямен байланысты емес тератогендік әсер үшін 10.
F5 — егер УННЭ (әсер тудырмайтын деңгей) белгіленбеген жағдайда қолданылуы мүмкін айнымалы коэффициент. Тек МУНЭ деңгейінің (ең аз әсер тудыратын деңгей) деректері ғана қолжетімді болған кезде уыттылық деңгейіне қарай 10-ға дейінгі коэффициент. Пайдаланылуы мүмкін.
2.3.2.0.-7-кесте. Осы құжатта есептеу кезінде пайдаланылған мәндер
Егеуқұйрықтың салмағы
425 г
Буаз егеуқұйрықтың салмағы
330 г
Тышқанның салмағы
28 г
Буаз тышқанның салмағы
30 г
Теңіз шошқасының салмағы
500 г
Макака-резус салмағы
2,5 кг
Үй қоянының (буаз немесе жоқ) салмағы
4 кг
Тазы иттің (бигль) салмағы
11,5 кг
Егеуқұйрықтық тыныс алу көлемі
290 л/тәулік
Тышқанның тыныс алу көлемі
43 л/тәулік
Үй қоянының тыныс алу көлемі
1440 л/тәулік
Теңіз шошқасының тыныс алу көлемі
430 л/тәулік
Адамның тыныс алу көлемі
28800 л/тәулік
Иттің тыныс алу көлемі
9000 л/тәулік
Маймлдың тыныс алу көлемі
1150 л/тәулік
Тышқанның суды тұтынуы
5 мл/тәулік
Егеуқұйрықтың суды тұтынуы
30 мл/тәулік
Егеуқұйрықтың қоректі тұтынуы
30 г/тәулік
Кез келген жынысты ересек адамның денесінің салмағы 50 кг тең екендігіне рұқсат етіледі. Осы салыстырмалы түрде үлкен емес шама осындай есептеулерде жиі пайдаланылатын адамның 60 немесе 60 кг стандартты салмағының қауіпсіздігіне қосымша коэффициентті қамтамасыз етеді. Көптеген ересек пациенттердің салмағы 50 кг кем екендігі белгілі, сондықтан бұл жағдайда РТӘ анықтау кезінде басқа коэффициенттер пайдаланылады. Егер еріткішті қамтитын дәрілік құрал педиатрияға арналған болса, онда неғұрлым аз дене салмағына түзету жасау керек.

Значение ДСВ преимущественно получают на основании УННЭ. Если значения УННЭ неизвестны, могут быть использованы значения МУНЭ. Коэффициенты корреляции, предложенные здесь для экстраполяции на человека данных, полученных на животных, — это те же "коэффициенты неопределенности", которые использовались в монографии "Критерии здоровья окружающей среды" (Environmental Health Criteria 170, ВОЗ, Женева, 1994) и "коэффициенты корреляции" или "коэффициенты безопасности" — в "Pharmacopeial Forum". Во всех расчетах принимается предположение о 100% системном воздействии независимо от способа применения лекарств.
Коэффициенты корреляции:
F1 — коэффициент корреляции для расчета экстраполяции между видами;
F1 = 5 при экстраполяции на человека данных, полученных при исследованиях на крысах;
F1 = 12 при экстраполяции на человека данных, полученных при исследованиях на мышах;
F1 = 2 при экстраполяции на человека данных, полученных при исследованиях на собаках;
F1 = 2,5 при экстраполяции на человека данных, полученных при исследованиях на кроликах;
F1 = 3 при экстраполяции на человека данных, полученных при исследованиях на обезьянах;
F1 = 10 при экстраполяции на человека данных, полученных при исследованиях на других животных.
F1 принимает во внимание отношение площади поверхности тела к массе тела соответствующих видов животных и человека. Площадь поверхности рассчитывается следующим образом:
где: т — масса тела;
к — константа, принята равной 10.
Массы тела, используемые в уравнении, представлены в таблице 2.3.2.0.-7.
F2 коэффициент 10, учитывающий индивидуальную изменчивость. Коэффициент, равный 10, обычно принимают для всех органических растворителей и используют в данной общей фармакопейной статье.
7*3 — переменный коэффициент для расчета в исследованиях токсичности при кратковременных воздействиях.
7*3 = 1 для испытаний, которые длятся, по меньшей мере, в течение периода, равного половине продолжительности жизни животных (1 год для грызунов и кроликов; 7 лет для собак, котов и обезьян).
7*3 = 1 для репродуктивных (воспроизводительных) испытаний, которые охватывают весь период органогенеза.
7*3 = 2 для испытаний в течение 6 месяцев на грызунах, или 3,5 лет — не на грызунах.
7*3 = 5 для 3-х месячных испытаний на грызунах, или 2-х летних — не на грызунах.
7*3 = 10 для испытаний более короткой продолжительности.
Таблица 2.3.2.0.-7. — Значения, использованные при расчетах в данном документе
Масса крысы
425 г
Масса беременной крысы
330 г
Масса мыши
28 г
Масса беременной мыши
30 г
Масса морской свинки
500 г
Масса макаки-резус
2,5 кг
Масса кролика (беременного или нет)
4 кг
Масса гончей собаки (бигль)
11,5 кг
Дыхательный объем крысы
290 л/сут
Дыхательный объем мыши
43 л/сут
Дыхательный объем кролика
1440 л/сут
Дыхательный объем морской свинки
430 л/сут
Дыхательный объем человека
28800 л/сут
Дыхательный объем собаки
9000 л/сут
Дыхательный объем обезьяны
1150 л/сут
Потребление воды мышью
5 мл/сут
Потребление воды крысой
30 мл/сут
Потребление пищи крысой
30 г/сут
Для всех промежуточных испытаний необходимо использовать более высокий коэффициент (например, для 9-месячных испытаний на грызунах используется коэффициент = 2).
F4 — коэффициент, который может применяться при высокой токсичности растворителя, например, негенотоксичной канцерогенности, нейротоксичности или тератогенности. В испытаниях репродуктивной токсичности используются следующие коэффициенты:
F4 = 1 для эмбриональной токсичности, связанной с материнской токсичностью (интоксикацией);
F4 = 5 для эмбриональной токсичности (интоксикацией), не связанной с материнской;
F4 = 5 для тератогенного эффекта, связанного с материнской интоксикацией;
F4 = 10 для тератогенного эффекта, не связанного с материнской интоксикацией.
F5 — переменный коэффициент, который может применяться, если УННЭ (уровень, не вызывающий эффекта) не был установлен. Когда доступны только данные уровня МУНЭ (уровень, вызывающий минимальный эффект) то, в зависимости от уровня токсичности, может использоваться коэффициент вплоть до 10.
Допускается, что масса тела взрослого человека любого пола равна 50 кг. Эта относительно небольшая величина обеспечивает дополнительный коэффициент безопасности стандартной массе человека 60 или 70 кг, который часто используется в таких вычислениях. Известно, что многие взрослые пациенты весят менее 50 кг, поэтому в этом случае при определении ДСВ используются другие коэффициенты. Если лекарственное средство, содержащее растворитель, предназначено для педиатрии, то необходимо сделать корректировку на более меньшую массу тела.

Осы теңдеуді қолдану мысалы ретінде бұлшықеттерде ацетонитрилдің уыттылығына сынақты қарастырамыз. УННЭ мәні - 50,7 мг/(кг-тәулік) екендігі белгіленген. Бұл ретте ацетонитрил үшін РТӘ мынадай тәсілмен есептейді:
Бұл мысалда:
F1 = 12, тышқандарға сынақтар жүргізу кезінде алынған деректерді адамға экстраполяциялау ескеріледі;
F2 = 10, жеке өзгергіштікті ескереді;
F3 = 5, себебі сынақтың ұзақтығы 13 аптаны ғана қамтиды;
F4 = 1, себебі қауіпті уыттылыққа ұшырамаған;
F5 = 1, себебі әсер тудырмайтын деңгей анықталған.
Тыныс алу (ингаляторлық) сынақтарда пайдаланылған мг/л немесе мг/м3 ppm газ концентрациясын қайта есептеу үшін мінсіз газға арналған теңдеу пайдаланылды: PV = nRT.
Мысал ретінде, Pharmeuropa, т.9, №1, Толықтыру, сәуір 1997, S9-бетте сипатталған төртхлорлы көміртегімен (М.м. 153,84) тыныстау нәтижесінде егеуқұйрықтың репродуктивті уыттылығына сынақты қарастырамыз.
мг/м3 аудару үшін 1000 л = 1 м3 қатынасын пайдаланады.
203030000-2019
2.3.3.0.Алкоголеметриялық кестелерді қолдану
Этил спиртіндегі этанолдың концентрациясын анықтау кезінде 4.1.-1. "Сулы-спирттік ерітіндінің тығыздығы мен ерітіндідегі этанолдың қамтылуы арасындағы арақатынас" алкоголеметриялық кестесін басшылыққа алады.
Қолда бар әртүрлі концентрациядағы этил спирті мен тазартылған судан белгілі бір конйентрациядағы этил спиртін алу қажет болған жағдайда алкоголеметриялық кестелерді басшылыққа алу қажет:
4.1.-2-кесте. "30%, 40%, 50%, 60%, 70%, 80%, 90 % және 92 % концентрациялы 1 кг спирт алу үшін араластыру қажет су мен әртүрлі концентрациядағы спирттің мөлшері (20 °С температурада граммен)";
4.1.-3-кесте. "30 %,      35 %, 40 %, 45 %, 50 %, 55 %, 60 %, 65 %, 70 %,75 %, 80 %, 85 %, 90 % концентрациялы 1 л спирт алу үшін араластыру қажет су мен әртүрлі концентрациядағы спирттің мөлшері (20 °С температурада миллилитрде)";
4.1.-4-кесте. "30 %,      35 %, 40 %, 45 %, 50 %, 55 %, 60 %, 65 %, 70 %,      75 %>, 80 %>, 85 %>, 90 %>, 95 % концентрациялы 1 л спирт алу үшін араластыру қажет су мен әртүрлі концентрациядағы спирттің мөлшері (20 °С температурада миллилитрмен)";
4.1.-5-кесте. "20 °С температурада әртүрлі концентрациялы спирт алуға арналған кесте";
4.1.-6-кесте. 40 %, 70 %, 80 %, 90 %, 95 % концентрациялы 1 л (20°С температурада) спирт алу үшін араластыру қажет су мен 96,6 %-дан 97,0 %-ға дейінгі концентрациялы спирттің мөлшері (20 °С температурада миллилитрмен).
4.1.-1.-5 алкоголеметриялық кестелер фармакопеяға 4.1-қосымшада берілген.
203040000-2019
2.3.4.0. Полиморфизм
Полиморфизм (немесе кристалды полиморфизм) – бұл қатты заттарға тән құбылыс; бұл қатты күйдегі заттың белгілі бір химиялық құрамда әртүрлі кристал пішінде болуға қабілеттілігі. Кристал пішінде болмайтын қатты заттар аморфты деп аталады.
Егер бұл құбылыс химиялық элементте (мысалы, күкірт) байқалған жағдайда "полиморфизм" терминінің орнына "аллотропия" термині қолданылады.
Құрамында еріткіш стехиометриялық пропорцияда кристалды тор түрінде болатын сольваттарды (гидраттарды қоса алғанда) сипаттау кезінде "жалған полиморфизм" термині қолданылады; бұл термин сонымен бірге құрамындағы еріткіш тұрақсыз пропорцияда болатын заттарға да қолданылуы мүмкін. "Жалған полиморфизм" термині мән-жайларға қарай екіжақты түсіндірілетіндіктен, мұндай заттарды сипаттау кезінде "сольваттар" және "гидраттар" терминдерін ғана пайдаланған жөн.
Жеке фармакопеялық құжатта субстанция полиморфизм қасиетіне ие деп көрсетілген жағдайларда бұл шынайы кристал полиморфизм байқалатынын, не сольваттардың, не аллотропия, не аморфты пішіннің болуын білдіреді.
Химиялық құрамының сәйкестілігі бұл заттың барлық кристал және аморфты пішіндері ерітінділер мен балқымаларда бірдей химиялық құрамды көрсететін болжайды, алайда қатты күйде олардың физика-химиялық және физикалық қасиеттері (ерігіштігі, қаттылығы, сығылуы, тығыздығы, балқу температурасы және т.б.), ал тиісінше олардың реакциялық қабілеті мен биоқолжетімділігі әртүрлі болуы мүмкін.
Қосылыста полиморфизм болған жағдайда осы температурада және қысымда неғұрлым еркін төмен энтальпиялы пішін неғұрлым термодинамикалық тұрақты болып табылады. Бұл ретте қосылыстың басқа пішіндері метатұрақты деп аталады. Қалыпты температурада және қысымда метатұрақты пішін өзгеріссіз қалуы немесе неғұрлым термодинамикалық тұрақты болып өзгеруі мүмкін.
Бірнеше кристал пішінде болған жағдайда берілген температурада және қысымда олардың бірі неғұрлым термодинамикалық тұрақты болып табылады. Осы кристал пішін басқа қатты фазалармен, сұйық және газды фазалармен тепе-теңдікке қол жеткізуге қабілетті фазаны қалыптастыруы мүмкін.
Егер әрбір кристал пішін берілген температура диапазонында неғұрлым тұрақты болса, бір пішіннің басқа пішінге өзгеруі қайтымды болып табылады немесе энантиотропты деп аталады. Мұндай ауысу бірыңғай тепе-теңдікпен және берілген қысымда белгіленген ауысу температурасымен сипатталады. Егер пішіндердің тек бірі ғана берілген температура диапазоны шегінен жоғары тұрақтылықты байқатса, өзгеру қайтымсыз немесе монотропты болып табылады.
Егер бір полиморфты пішіннің басқа пішінге айналуы энтальпияның байқалмайтын өзгеруімен жүретін болса, онда in vivo жағдайында бұл пішіндер бір-біріне жеңіл ауысады. Сондықтан бір полиморфты түрленуді басқасымен ауыстыру абсорбция жылдамдығының елеулі өзгеруіне алып келмейді, ал қолданыстағы заттың биоқолжетімділігі айтарлықтай өзгерістерге ұшырамайды. Полиморфты түрленудің еркін энергиясындағы айтарлықтай айырмашылықтар биоқолжетімділіктің елеулі байқалатын өзгеруін тудырады.
Ерітіндіден немесе балқымадан алынған затты кристалдау кезінде алдымен еркін энергия шамасы бойынша ерітіндіге неғұрлым жақын ең аз тұрақты фаза қалыптасады. Сондықтан метатұрақты пішіндердің молекулалары іштей аз тіркеседі, бұл олардың физикалық қасиеттерінде, атап айтқанда, жоғары ерігіштігінде байқалады. Еріту әсер ететін затты асқазан-ішек жолынан абсорбциялауда лимиттеуші саты болып табылатындықтан, метатұрақты пішіндер тұрақты пішіндерге қарағанда үлкен биоқолжетімділікке ие және белсенді фармацевтикалық субстанцияларды алу кезінде неғұрлым мақсатқа сай. Метатұрақты пішіндердің тқрақты пішінге ауысын тежейтін және сол арқылы олардың төзімділігін арттыратын тиімді құралдардың бірі бірқатар қосалқы заттарды (метилцеллюлоза, поливинилпирролидон, натрий альгинаты, пропиленгликольальгинат және т.б.) пайдалану болып табылады.
Кристалдау талаптарының өзгеруі кезінде (температура, қысым, еріткіш, конценрация, кристалдау жылдамдығы, кристалдау туындыларының қалыптасуы, қоспалар мен олардың концентрациясы және т.б.) әртүрлі кристал пішіндер мен сольваттар қалыптасуы мүмкін.
Полиморфизмді зерттеуі үшін мынадай әдістер қолданылуы мүмкін:
- рентгендік ұнтақтық дифрактометрия;
- жекелеген кристалдарда рентгендік дифрактометрия;
- термиялық талдау (дифференциальды сканирлеуші калориметрия, термогравиметрия, термомикроскопия);
- микрокалориметрия;
- ылғалды жұтуды талдау;
- оптикалық және электрондық микроскопия;
- қатты денедегі ядролық магнитті резонанс;
- инфрақызыл спектрофотометрия;
- раман спектрометриясы;
- ерігіштігін және еру жылдамдығының сипаттамасын өлшеу;
- тығыздығын өлшеу.
Бұл әдістер бір-бірін жиі толықтырады, сондықтан зерттеу кезінде олардың бірнешеуін қолданған маңызды.
Талдамалық деректерге негізделген қысым/температура және энергия/температура диаграммалары полиморфты заттардың жекелеген түрленуінің энергетикалық өзара іс-қимылын (энантиотропия, монотропия) және термодинамикалық тұрақтылығын неғұрлым толық түсіну үшін бағалы құралдар болып табылады.
Сольваттарды зерттеу үшін ерігіштігін анықтаумен, өзіне тән еру жылдамдығымен және рентгенографиямен бірге пайдаланылатын дифференциальды сканирлеу калориметриясы мен термогравиметрия қолайлырақ.
Гидраттарды зерттеу кезінде салыстырмалы тұрақтылық аймақтарын табу үшін суды сіңіру/десорбция изотермаларын анықтайды.
Жалпы гидраттар сусыз пішіндерге қарағанда аз ерігіш сипатқа ие, сольваттар да сольватталмаған пішіндерге қарағанда олардың еріткіштерінде аз ериді.
Заттың кристал пішіні мен оны алу талаптарының өзара байланысын анықтау белсенді фармацевтикалық субстанцияны өндіру технологиясын әзірлеудің қажетті сатысы болып табылады. Талаптардың шамалы ғана өзгеруі субстанцияны әртүрлі қатынастағы полиморфты пішіндерде немесе жаңа полиморфты пішіндерде алуға әкеп соғуы мүмкін.
Әсер етуші заттардың полиморфты пішіндерін мақсатты түрде алуды тепе-тең немесе тепе-тең емес кристалдау әдістерінің көмегімен жүзеге асырады.
Тепе-тең кристалдау әдісі салмағы осы полиморфты пішін кристалдарымен тепе-тең ерітіндіден еріткішті изотермиялық және изоконцентрациялық булауға негізделген. Егер мақсатты өнім заттың жоғары температурада түрленуі болып табылатын болса, онда оныалудың міндетті талабы кристалдау температурасын төмен температурадан жоғары температуралық түрленуге ауысу температурасынан жоғары ұстау болып саналады. Төмен температуралық пішінді алу кезінде кристалдау температурасын осы айналу температурасынан төмен ұстайды. Тепе-тең кристалдау әдісінде еріткіштің типі маңызды мәнге ие.
Тепе-тең емес кристалдау әдісінде процесті кристалдаудың жоғары температурасында, яғни жүйеде елеулі қанығу кезінде жүзеге асырады. Осы мақсатта әдетте мынадай тәсілдер қолданылады:
- политермиялық кристалдау;
- еріткішті алмастыру;
- бүркіп кептіру;
- сублимациялық кептіру.
Политермиялық кристалдау тәсілі бойынша алдымен еріткіштің белгіленген (әдетте, жоғары) температурасында белсенді фармацевтикалық субстанцияның қаныққан ерітіндісін алады, содан кейін оны біраз уақыт ұстап тұрып, анықталған температураға дейін бірден салқындатады.
Еріткішті алмастыру тәсілі бойынша органикалық еріткіште немесе суда белсенді фармацевтикалық субстанцияның қаныққан ерітіндісін алады, содан кейін тиісті суды немесе органикалық еріткішті қосады. Заттың сулы-органикалық қоспада ерігіштігінің бірден төмендеуі нәтижесінде ерітіндіден мақсатты пішіндегі кристалдар алынады. Еріткішті енгізу тәртібі бөлініп шығатын полиморфты пішіннің ерігіштігімен анықталады. Сонымен бірге полиморфты түрлену сипатына қарай (жоғары немесе төмен температуралық түрлену) кристалдау температурасын таңдау маңызды талап болып табылады.
Бүркіп кептіру тәсілімен бастапқы ерітіндіні газ тектес жылу тасымалдағыш ағынында бөлшектейді. Жылу тасымалдағыштың температурасына, оны жеткізу жылдамдығына және еріткіштің типіне қарай ерітіндінің берілген асақанығу дәрежесін қамтамасыз ететін еріткіштің булануының белгіленген жылдамдығын құрады. Көрсетілген талаптар кезінде монотроптық жүйелерде метатұрақты түрленулер жеңіл қалыптасады. Алайда термодинамикалық тепе-теңдік орнауын болдырмау үшін бастапқы ерітіндінің аздаған мөлшерін пайдалана отырып, процесті өте жылдам жүргізеді.
Осылайша, оңтайлы терапевтік параметрлері бар полиморфты пішіндерді алу кезінде жақсы ерігіштікті және организмде сіңіруге, өзгеруге және өзара іс-қимылға қабілеттілікті қамтамасыз ететін әдістерге басымдық беріледі, оларды кейбір органдар мен тіндерде ерекше адсорбция, сондай-ақ организмнен элиминациялаудың белгілі бір жылдамдығы мен дәрежесін үстемелейді.

Как пример применения этого уравнения рассмотрим испытание токсичности ацетонитрила на мышах. Установлено, что значение УННЭ — 50,7 мг/(кг-сут). ДСВ для ацетонитрила при этом рассчитывали следующим образом:
В этом примере:
F1 = 12, учитывает экстраполяцию на человека данных, полученных при исследованиях на мышах;
F2 = 10, учитывает индивидуальную изменчивость;
Fi = 5, так как продолжительность испытаний составила только 13 недель;
F4 = 1, так как с серьезной токсичностью не сталкивались;
F5 = 1, так как был определен уровень, не вызывающий эффекта.
Рассмотрим в качестве примера испытание репродуктивной токсичности крысы в результате вдыхания четыреххлористого углерода (М.м. 153,84), описанное в Pharmeuropa, т.9, №1, Дополнение, апрель 1997, стр. S9.
Для перерасчета концентраций газов, используемых в дыхательных (ингаляторных) испытаниях из ppm в мг/л или мг/м3, использовали уравнение для идеального газа: PV = nRT
203030000-2019
2.3.3.0. Применение алкоголеметрических таблиц
При определении концентрации этанола в спирте этиловом руководствуются алкоголеметрической таблицей 4.1.-1. "Соотношение между плотностью водно-спиртового раствора и содержанием этанола в растворе".
При необходимости получения спирта этилового определенной концентрации из имеющегося спирта этилового различных концентраций и воды очищенной следует руководствоваться алкоголеметрическими таблицами:
таблица 4.1.-2. "Количество (в граммах при температуре 20 °C) воды и спирта разной концентрации, которые необходимо смешать, чтобы получить 1 кг спирта концентрации 30 %, 40 %, 50 %, 60 %, 70 %, 80 %, 90% и 92 %";
таблица 4.1.-3. "Количество (в миллилитрах при температуре 20 °C) воды и спирта разной концентрации, которые необходимо смешать, чтобы получить 1 л спирта концентрации 30 %>, 35 %>, 40 %, 45 %>, 50 %, 55 %>, 60 %, 65 %, 70 %, 75 %, 80 %, 85 %, 90 %";
таблица 4.1.-4. "Количество (в миллилитрах при температуре 20 °C) воды и спирта разной концентрации, которые необходимо смешать, чтобы получить 1 л спирта концентрации 30 %, 35 %>, 40 %, 45 %>, 50 %, 55 %>, 60 %, 65 %, 70 %, 75 %, 80 %, 85 %, 90 %, 95 %";
таблица 4.1.-5. "Таблица для получения спирта различной концентрации при 20 °C";
таблица 4.1 .-6. Количество (в миллилитрах при температуре 20 °C) воды и спирта концентрации от 96,6 % до 97,0%, которые необходимо смешать, чтобы получить 1 л (при температуре 20°С) спирта концентрации 40 %, 70 %, 80 %, 90 %, 95 %.
Алкоголеметрические таблицы 4.1.-1.-5 приведены в Приложении 4.1 к фармакопее.
203040000-2019
2.3.4.0. Полиморфизм
Полиморфизм (или кристаллический полиморфизм) — это явление, характерное для твердых веществ; это способность вещества в твердом состоянии существовать в различных кристаллических формах при одном и том же химическом составе. Твердые вещества, находящиеся в некристаллической форме, называются аморфными.
В случае если это явление наблюдается у химического элемента (например, серы), вместо термина "полиморфизм" используется термин "аллотропия".
При описании сольватов (включая гидраты), в которых растворитель присутствует в кристаллической решетке в стехиометрической пропорции, используют термин "псевдополиморфизм"; этот термин также может быть применен к веществам, в которых растворитель присутствует в непостоянных пропорциях. Так как термин "псевдополиморфизм" допускает двоякое толкование в зависимости от обстоятельств, при описании таких веществ предпочтительнее использовать только термины "сольваты" и "гидраты".
В тех случаях, когда в частной фармакопейной статье указано, что субстанция обладает полиморфизмом, это означает, что наблюдается истинный кристаллический полиморфизм, либо наличие сольватов, либо аллотропия, либо наличие аморфной формы.
Идентичность химического состава предполагает, что все кристаллические и аморфные формы данного вещества проявляют одинаковые химические свойства в растворах и расплавах, однако в твердом состоянии их физико-химические и физические свойства (растворимость, твердость, сжимаемость, плотность, температура плавления и др.), а соответственно и их реакционная способность и биодоступность, могут быть различными.
При наличии у соединения полиморфизма форма с наиболее низкой свободной энтальпией при данных температуре и давлении является термодинамически наиболее стабильной. Другие формы соединения при этом называют метастабильными. При нормальных температуре и давлении метастабильная форма может оставаться неизменной или превращаться в термодинамически более стабильную.
При существовании нескольких кристаллических форм одна из них при данных температуре и давлении является термодинамически более стабильной. Данная кристаллическая форма может образовать фазу, способную к достижению равновесия с другими твердыми фазами, жидкой и газовой фазами.
Если каждая кристаллическая форма более стабильна в данном температурном диапазоне, превращение одной формы в другую является обратимым и называется энантиотропным. Такой переход характеризуется единым равновесием и определенной температурой перехода при данном давлении. Если только одна из форм проявляет стабильность свыше пределов данного температурного диапазона, превращение является необратимым или монотропным.
Если превращение одной полиморфной формы в другую сопровождается незначительным изменением энтальпии, то в условиях in vivo эти формы легко переходят друг в друга. Поэтому замена одной полиморфной модификации на другую не приводит к существенному изменению скорости абсорбции, а биодоступность действующего вещества не претерпевает значимых изменений. Значительные различия в свободной энергии полиморфных модификаций вызывают заметные изменения биодоступности.
При кристаллизации вещества из раствора или расплава первой образуется наименее устойчивая фаза, наиболее близкая к раствору по величине свободной энергии. По этой причине метастабильные формы обладают меньшим внутренним сцеплением молекул, что отражается на их физических свойствах, в частности, в повышенной растворимости.
Так как растворение является лимитирующей стадией в абсорбции действующего вещества из желудочно-кишечного тракта, метастабильные формы обладают большей биодоступностью, чем стабильные формы, и более целесообразны при получении активных фармацевтических субстанций. К одному из эффективных средств, ингибирующих переход метастабильных форм в стабильные и повышающих тем самым их устойчивость, относится использование ряда вспомогательных веществ (метилцеллюлоза, поливинилпирролидон, натрия альгинат, пропи- ленгликольальгинат и др.).
При изменении условий кристаллизации (температура, давление, растворитель, концентрация, скорость кристаллизации, образование зародышей кристаллизации, присутствие примесей и их концентрация и т.п.) могут образовываться различные кристаллические формы или сольваты.
Для изучения полиморфизма могут быть использованы следующие методы:
-рентгеновская порошковая дифрактометрия;
-рентгеновская дифрактометрия на отдельных кристаллах;
-термический анализ (дифференциальная сканирующая калориметрия, термогравиметрия, термомикроскопия);
-микрокалориметрия;
-анализ поглощения влаги;
-оптическая и электронная микроскопия;
-ядерный магнитный резонанс в твердом теле;
-инфракрасная спектрофотометрия;
-рамановская спектрометрия;
-измерение растворимости и характеристической скорости растворения;
-измерение плотности.
Эти методы часто дополняют друг друга, поэтому при исследовании важно использовать несколько из них.
Диаграммы давление/температура и энергия/температура, основанные на аналитических данных, являются ценными инструментами для более полного понимания энергетических взаимодействий (энантиотропия, монотропия) и термодинамической стабильности отдельных модификаций полиморфного вещества.
Для исследований сольватов предпочтительны дифференциальная сканирующая калориметрия и термогравиметрия, используемые вместе с определением растворимости, характеристической скорости растворения и рентгенографией.
При исследовании гидратов для обнаружения зон относительной стабильности определяют изотермы сорбции/десорбции воды.
В общем случае гидраты меньше растворимы, чем безводные формы, подобно как и сольваты меньше растворимы в их растворителе, чем несольватированные формы.
Установление взаимосвязи кристаллической формы вещества и условиями ее получения является необходимым этапом разработки технологии производства активной фармацевтической субстанции. Незначительные изменения условий могут привести к получению субстанции с различным соотношением полиморфных форм или новых полиморфных форм.
Целенаправленное получение полиморфных форм действующих веществ осуществляют с помощью методов равновесной и неравновесной кристаллизации.
Метод равновесной кристаллизации основан на изотермическом и изоконцентрационном испарении растворителя из раствора, находящегося в равновесии с кристаллами данной полиморфной формы. Если целевым продуктом является высокотемпературная модификация вещества, то обязательное условие ее получения заключается в поддержании температуры кристаллизации выше температуры перехода высокотемпературной модификации в низкотемпературную. При получении низкотемпературной формы температуру кристаллизации поддерживают ниже температуры данного превращения. Существенное значение в методе равновесной кристаллизации имеет тип растворителя.
В методе неравновесной кристаллизации процесс осуществляют при высокой температуре кристаллизации, т.е. при значительных пересыщениях в системе.
С этой целью обычно используют следующие способы:
-политермическая кристаллизация;
-замена растворителя;
-распылительная сушка;
-сублимационная сушка.
По способу политермической кристаллизации получают насыщенный раствор активной фармацевтической субстанции сначала при фиксированной температуре растворителя (как правило, повышенной), а затем резко охлаждают его до определенной температуры, выдерживая при ней некоторое время.
По способу замены растворителя получают насыщенный раствор активной фармацевтической субстанции в органическом растворителе или воде, а затем добавляют соответственно воду или органический растворитель. В результате резкого снижения растворимости вещества в водно-органической смеси из раствора выпадают кристаллы целевой формы. Порядок введения растворителя определяется растворимостью выделяемой полиморфной формы. Важным условием является также выбор температуры кристаллизации в зависимости от характера полиморфной модификации (высоко- или низкотемпературная модификация).
Способ распылительной сушки заключается в диспергировании исходного раствора в поток газотеплоносителя. В зависимости от температуры теплоносителя, скорости его подачи и типа растворителя создают определенную скорость испарения растворителя, обеспечивающую заданную степень пересыщения раствора. При указанных условиях легко образуются метастабильные модификации в монотропных системах. Однако для предотвращения установления термодинамического равновесия процесс проводят достаточно быстро, используя небольшие количества исходного раствора.
Способ сублимационной сушки основан на сублимации растворителя из предварительно замороженного раствора. Определяющее значение имеют тип растворителя, скорость замораживания, концентрация исходного раствора и условия лиофилизации.
Таким образом, при получении полиморфных форм с оптимальными терапевтическими параметрами предпочтение отдают тем методам, которые обеспечивают лучшую растворимость и способность к всасыванию, превращению и взаимодействию в организме, придают им специфическую адсорбцию в некоторых органах и тканях, а также определенную скорость и степень элиминации из организма.

203050000-2019
2.3.5.0. Фармацевтикалық қолдануға арналған субстанциялардағы қосапаларды бақылау
КІРІСПЕ
Фармацевтикалық қолдануға арналған субстанцияларға жеке фармакопеялық құжаттар тұтынушылар үшін олардың жарамды сапасын қамтамасыз ету мақсатында әзірленген. Фармакопеяның қоғамның саулығын қорғаудағы рөлі жеке фармакопеялық құжаттармен регламенттелетін қоспаларды тиісінше бақылау болып табылады. Фармакопеялық сапа ғылыми прогрестің жетістіктері, техникалық қамтамасыз етуге және регуляторлық талаптарға негізделген.
Қоспаларға қатысты талаптар бір-бірін толықтыратын жеке фармакопеялық құжаттарда және Фармацевтік қолдануға арналған субстанциялар жалпы фармакопеялық құжатында беріледі: жеке фармакопеялық құжаттар қоспалар үшін жарамдылық критерийлерін белгілейді, ал жалпы фармакопеялық құжат белсенді субстанциялардың (фармацевтикалық субстанциялардың) құрамындағы кез келген органикалық қоспаларды сыныптау, сәйкестендіру және сипаттау қажеттілігін көрсетеді.
Фармацевтік қолдануға арналған субстанциялар жалпы фармакопеялық құжатында қамтылған ақпараттандыру, сәйкестендіру және саралау шектері барлық тектес қоспаларға қолданылады. Алайда, егер жеке фармакопеялық құжат тектес қоспаларды сандық анықтау бойынша сынақты қамтымайтын болса, жоғарыда белгіленген шекте кездесетін кез келген жаңа қоспалар сынақ оларды анықтауға мүмкіндік бермейтіндіктен, анықталмауы мүмкін.
Фармацевтік қолдануға арналған субстанциялар жалпы фармакопеялық құжатының "Тектес қоспалар" тарауының, әсіресе қоспалардың шекті құрамына қатысты талаптары қосалқы заттарға қолданылмайды; сонымен бірге бұл талаптар: биологиялық және биотехнологиялық өнімдерге; пептидтерге; олигонуклеотидтерге; радиофармацевтикалық препараттарға; ферменттеу өнімдері мен олардан алынған жартылай синтетикалық өнімдерге; дәрілік өсімдік шикізаты және жануарлар мен өсімдіктерден алынған тазартылмаған өнімдер негізіндегі дәрілік құралдарға қолданылмайды. Оларға жалпы фармакопеялық құжатта белгіленген қоспалар құрамының шектеріне қатысты қолданылмайтындығына қарамастан, апараттандыру, қоспаларды сәйкестендіру (мүмкіндігінше) және сыыныптау жалпы тұжырымдамасы көрсетілген өнімдердің барлық сыныптары үшін жарамды.
ОДАҚ ФАРМАКОПЕЯСЫНЫҢ ЖЕКЕ ҚҰЖАТТАРЫН ӘЗІРЛЕУ ҮШІН НЕГІЗДЕМЕ
Жеке фармакопеялық құжаттар құзыретті уәкілетті орган тіркеген дәрілік препараттардың құрамына енетін субстанциялар үшін әзірленген, сондықтан бұл құжаттар әлем нарығында ұсынылған фармацевтикалық қолдануға арналған барлық субстанцияларды қамтуға міндетті емес.
Құзыретті уәкілетті орган бағалау жүргізген субстанциялардағы органикалық және бейорганикалық қоспаларды неғқрлым төмен рұқсат етілген нормаларды бағалау нәтижелерін растаудан кейін қолжетімді болатын қауіпсіздік туралы жаңадеректерді қоспағанда, ең жоғары рұқсат етілген құрамының (ең жоғары тәуліктік доза) қауіпсіздігі туралы деректер негізінде сыныптайды.
Фармацевтикалық қолдануға арналған субстанцияға жеке фармакопеялық құжаттың негізгі бөлігі өз кезегінде, еуропалық ұлттық фармакопеялық органдармен, маркетинг жөніндегі құзыретті органдармен, ұлттық бақылау зертханаларымен және Еуропалық Фармакопея зертханасымен әріптестік орнатқан сарапшылар топтары мен жұмыс топтары осы субстанцияларды пайдаланатын өндірушілердің және/немесе жеткізушілердің қатысуымен әзірлейтін Еуропалық Фармакопея жеке құжаттарының талаптарымен үйлестірілген.
ФАРМАЦЕВТИКАЛЫҚ ҚОЛДАНУҒА АРНАЛҒАН СУБСТАНЦИЯЛАРДАҒЫ ҚОСПАЛАРДЫ БАҚЫЛАУ
Фармацевтикалық қолдануға арналған субстанцияның қоспаларды қамтумен байланысты сапасын жеке фармакопеялық құжатта берілген сынақ жиынтығымен бақылайды. Бұл сынақтар дәрілік препараттарға арналған белсенді фармацевтикалық субстанциялардың шығу тектері тұрғысынан маңызды органикалық және бейорганикалық қоспаларды бағалауға арналған.

203050000-2019
2.3.5.0. Контроль примесей в субстанциях для фармацевтического применения
ВВЕДЕНИЕ
Частные фармакопейные статьи на субстанции для фармацевтического применения разработаны с целью обеспечения их приемлемого качества для потребителей. Роль Фармакопеи в защите общественного здоровья заключается в соответствующем контроле примесей, регламентируемом частными фармакопейными статьями. Фармакопейное качество основано на достижениях научного прогресса, технической обеспеченности и регуляторных требованиях.
Требования, касающиеся примесей, даются в частных фармакопейных статьях и в общей фармакопейной статье Субстанции для фармацевтического применения, которые дополняют друг друга: частные фармакопейные статьи определяют критерии приемлемости для примесей, а общая фармакопейная статья указывает на необходимость квалификации, идентификации и описания любых органических примесей, которые присутствуют в активных субстанциях (фармацевтических субстанциях).
Пороги информирования, идентификации и квалификации, содержащиеся в общей фармакопейной статье Субстанции для фармацевтического применения, применяются ко всем родственным примесям. Однако если частная фармакопейная статья не содержит испытания по количественному определению родственных примесей, любые новые примеси, присутствующие выше установленного порога, могут быть не выявлены, так как испытание не позволяет их определять.
Требования раздела "Родственные примеси" общей фармакопейной статьи Субстанции для фармацевтического применения, особенно касающиеся предельного содержания примесей, не применяются к вспомогательным веществам; также эти требования не распространяются на: биологические и биотехнологические продукты; пептиды; олигонуклеотиды; радиофармацевтические препараты; продукты ферментации и полученные из них полусинтетиче- ские продукты; лекарственные средства на основе лекарственного растительного сырья и неочищенные продукты животного и растительного происхождения. Несмотря на неприменимость к ним порогов содержания примесей, установленных в общей фармакопейной статье, общая концепция информирования, идентификации (по возможности) и квалификации примесей в равной степени пригодна для всех классов указанных продуктов.
ОСНОВАНИЯ ДЛЯ РАЗРАБОТКИ ЧАСТНЫХ СТАТЕЙ ФАРМАКОПЕИ СОЮЗА
Частные фармакопейные статьи разработаны для субстанций, которые входят в состав лекарственных препаратов, зарегистрированных компетентным уполномоченным органом, поэтому эти статьи не обязательно охватывают все субстанции для фармацевтического применения, представленные на мировом рынке.
Органические и неорганические примеси в субстанциях, оценка которых проведена компетентным уполномоченным органом, квалифицируют на основании данных о безопасности максимального допустимого содержания (максимальная суточная доза), за исключением новых данных о безопасности, которые становятся доступными после подтверждения результатов оценки более низких допустимых норм.
Основная часть частных фармакопейных статей на субстанции для фармацевтического применения гармонизирована с требованиями частных статей Европейской Фармакопеи, которые, в свою очередь, разрабатываются группами экспертов и рабочими группами, сотрудничающими с европейскими национальными фармакопейными органами, компетентными органами по маркетингу, национальными контрольными лабораториями и лабораторией Европейской Фармакопеи при содействии использующих эти субстанции производителей и/или поставщиков.
КОНТРОЛЬ ПРИМЕСЕЙ В СУБСТАНЦИЯХ ДЛЯ ФАРМАЦЕВТИЧЕСКОГО ПРИМЕНЕНИЯ
Качество субстанции для фармацевтического применения, связанное с содержанием примесей, контролируют набором испытаний, приведенных в частной фармакопейной статье. Данные испытания предназначены для оценки как органических, так и неорганических примесей, важных с точки зрения источников происхождения активных фармацевтических субстанций для лекарственных препаратов.

Қалдық еріткіштерді бақылау Фармацевтикалық қолдануға арналған субстанциялар жалпы фармакопеялық құжатында және 2.3.2.0. Органикалық ерітккіштердің қалдық мөлшері жалпы фармакопеялық құжатында көзделген. Субстанция бақыланатын қалдық еріткіштер, белгіленген жарамдылық критерийлері және бақылаудың валидтелген әдістемелері туралы ақпаратпен (егер олар 2.1.4.19. Қалдық еріткіштерді сәйкестендіру және бақылау жалпы фармакопеялық құжатында сипатталғандардан ерекшеленетін болса) сүйемелденуі тиіс.
Әдетте, органикалық химиялық субстанцияларға жеке фармакопеялық құжаттар тиісті органикалық қоспаларға қатысты "Тектес қоспалар" сынағын қосады. Егер "Тектес қоспалар" сынағы нақты бір қоспаны бақылауға мүмкіндік бермесе немесе арнайы бақылауды талап ететін айрықша себептер (мысалы, қауіпсіздік) болса, онда ол ерекше сынақтармен толықтырылуы мүмкін.
Егер жеке фармакопеялық құжатта "Тектес қоспалар" сынағы (немесе эквивалентті сынақ) болмаса, бірақ бұл ретте ерекше сынақтар келтірілген болса, субстанцияны тұтынушы органикалық қоспаларды тиісті бақылауды қамтамасыз етуі тиіс. Сәйкестендіру шегінен артық мөлшердегі қоспалар сәйкестендірілуі (мүмкіндігінше) тиіс және басқа негіздеме болмаған жағдайда сыныптау шегінен артық көлемдегі қоспалар – сыныпталуы тиіс (сонымен қатар осы құжаттың "Белсенді фармацевтикалық субстанцияларға жеке фармакопеялық құжаттарды қолдану жөніндегі ұсынымдар" бөлімін қараңыз).
Жеке фармакопеялық құжат әртүрлі профильді қоспалары бар субстанцияны қамтитын жағдайларда ол "Қоспалар" бөлімінде аталған барлық тектес қоспаларды бақылау үшін бір ғана сынақты, не қоспалардың барлық белгілі профильдерін бақылау үшін бірнеше сынақты қамтуы мүмкін. Талаптарға сәйкестік шығу тегі көрсетілген субстанциядағы қоспалардың белгілі профиліне сәйкес келетін сынақтарды орындау арқылы ғана анықталуы мүмкін.
Қоспаларды бақылау жөніндегі нұсқаулықтар жеке фармакопеялық құжаттың "Өндіріс" бөліміне енгізілуі мүмкін, мысалы, берілген қоспаны бақылау үшін қолайлы бір талдамалық әдістемені жалпы пайдалану үшін оның төтенше техникалық күрделілігіне немесе белсенді субстанцияның дайын өнімін бақылауға жарамсыздығына қарай және/немесе өндірістік процесті валидтеу (тазарту сатысын қоса алғанда) жеткілікті бақылауды қамтамасыз еткен кезде өндіруші орындауы тиіс.
БЕЛСЕНДІ ФАРМАЦЕВТИКАЛЫҚ СУБСТАНЦИЯҒА ЖЕКЕ ФАРМАКОПЕЯЛЫҚ ҚҰЖАТТЫҢ "ҚОСПАЛАР" БӨЛІМІ
Жеке фармакопеялық құжаттың "Қоспалар" бөлімі жеке фармакопеялық құжатта сипатталған сынақта табылған шығу тегі қарапайым органикалық қоспаны (егер мүмкін болса, құрылымдық формуласы мен химиялық атауын көрсете отырып) қамтиды. Бөлім жеке фармакопеялық құжатты әзірлеу немесе қайта қарау кезінде қолжетімді болған ақпаратқа негізделген және міндетті түрде түпкілікті болып табылмайды. Бөлім айрықшаландырылған және бұл туралы көрсетілген басқа да табылған қоспаларды қамтиды.
Айрықшаландырылған қоспалар құзыретті уәкілетті орган бекіткендерден артық емес жарамдылық критерийлерін иеленеді.
Басқа да табылған қоспалар химиялық құрылымы анықталған, бірақ әдетте дәрілік препараттар өндірісінде пайдаланылатын субстанциялардағы сәйкестендіру шегінен артық мөлшерде кездеспейтін әлеуетті қоспаларды ұсынады. "Қоспалар" бөлімінде олар ақпарат үшін беріледі.
Егер белсенді фармацевтикалық субстанцияда айрықшаландырылған қоспадан ерекшеленетін қоспа табылған болса, субстанцияны тұтынушы Фармацевтикалық қолдануға арналған субстанциялар жалпы фармакопеялық құжатының "Тектес қоспалар" бөліміне сәйкес табылған қоспаның құрамына, табиғатына, ең жоғары рұқсат етілген тәуліктік дозасына және сәйкестендіру/сыныптаудың тиісті шегіне қатысты қоспаларды сәйкестендіруге/сыныптауға тексеруі тиіс.
БЕЛСЕНДІ ФАРМАЦЕВТИКАЛЫҚ СУБСТАНЦИЯЛАРҒА ЖЕКЕ ФАРМАКОПЕЯЛЫҚ ҚҰЖАТТАРДАҒЫ ТЕКТЕС ҚОСПАЛАР СЫНАҒЫН ТҮСІНДІРУ
Фармацевтикалық қолдануға арналған субстанцияларға жеке фармакопеялық құжатты Фармацевтикалық қолдануға арналған субстанциялар жалпы фармакопеялық құжатымен өзара байланыста оқу және түсіндіру қажет.
Егер қоспалар үшін сәйкестендірудің тиісті шегінен артық атаулы құрамына эквивалентті (Фармацевтикалық қолдануға арналған субстанциялар бөлімін қараңыз) жарамдылықтың жалпы критерийі көрсетілген жағдайда ("кез келген басқа қоспа", "басқа қоспалар", "кез келген қоспа") ол "Қоспалар" бөлімінде көрсетілген айрықшаландырылған қоспалар үшін ғана қолданылады. Субстанцияда кездесетін басқа қоспаларды сәйкестендіру (мүмкін болған жағдайда), сипаттау, ерекшеліктері мен сыныптау қажеттілігі жалпы фармакопеялық құжаттың талаптарына сәйкес қаралуы тиіс. "Қоспалар" бөлімінде көрсетілмеген қоспалар үшін және "басқа табылған қоспалар" ретінде белгіленген қоспалар үшін жарамдылық критерийлерін негіздеу үшін жауапкершілік осы субстанцияны пайдаланатын ұйымға жүктеледі.
Тектес қоспаларға сынақ үшін жарамдылық критерийлері қолданыстағы жеке құжаттарда әртүрлі нұсқаларда ұсынылған. Жарамдылықтың жалпы критерийлері мен олардың жеке фармакопеялық құжаттың "Қоспалар" бөліміне қатысын түсіндіру кезінде көмекші құрал ретінде шешімдер қабылдау схемасы пайдаланылуы мүмкін (2.3.5.0.-1-сурет).
"Басқа" қоспалар үшін жарамдылықтың жалпы критерийлері жеке фармакопеялық құжаттарда әртүрлі тәсілдермен көрсетіледі: "кез келген басқа қоспа", "басқа қоспалар", "кез келген қоспа", "кез келген таңба", және т.б. жарамдылықтың жалпы критерийлері не белгілі бір айрықшаландырылған қоспаларға ғана – не айрықшаландырылмаған және белсенді фармацевтикалық субстанцияның табиғаты мен сәйкестендірудің қолданылатын шегіне қарай айрықшаландырылған қоспалармен анықталған қоспаларға ғана қолданылуы мүмкін.
БЕЛСЕНДІ ФАРМАЦЕВТИКАЛЫҚ СУБСТАНЦИЯЛАРҒА ЖЕКЕ ФАРМАКОПЕЯЛЫҚ ҚҰЖАТТАРДЫ ПАЙДАЛАНУ ЖӨНІНДЕГІ ҰСЫНЫМДАР
Жеке фармакопеялық құжаттар оларды әзірлеу және/немесе қайта қарау процесінде ескерілген қоспалардың профильдері бар субстанциялардың қолайлы сапасын регламенттейді. Жеке фармакопеялық құжаттың шығу тегі берілген фармацевтикалық қолдануға арналған субстанциялардағы қоспаларды тиісінше бақылауды қамтамасыз етуін тексеру тұтынушының міндетіне кіреді.
Анықтаудың сандық әдісіне (мысалы, сұйықтық хроматографиясы, газды хроматография және капиллярлық электрофорез) негізделген "Тектес қоспалар" сынағы бар жеке фармакопеялық құжат, егер сәйкестендірудің тиісті шегінен асатын мөлшерде кездесетін қоспалар "Қоспалар" бөлімінде көрсетілген айрықшаландырылған қоспалар болып табылатын болса, шығу тегі берілген фармацевтикалық қолдануға арналған субстанциядағы қоспаларды тиісті бақылауды қамтамасыз етеді.
Егер субстанция "Қоспалар" бөлімінде көрсетілгендерден ерекшеленетін қоспаларды қамтитын болса, осы қоспаларды жеке фармакопеялық құжатта сипатталған әдістеменің көмегімен анықтау мүмкіндігін тексеру қажет; олай болмаған жағдайда анықтаудың жаңа әдістемесін әзірлеу және жеке фармакопеялық құжатты қайта қарау туралы ұсыныс енгізу қажет. Табылған құрамы мен ұсынылған шекті мәндерге қарай осы қоспаларды сәйкестендіру және/немесе сараптау туралы мәселені қарау қажет.
Егер туыстас қоспалар сынағының бір әдістемесі қоспалардың әртүрлі профильдері үшін қолданылатын болса, онда талдау сертификатында тіркеу куәлігін иеленуші әртүрлі қоспа профильдері бар белсенді фармацевтикалық субстанцияны қолданған жағдайларды қоспағанда, бір көзден алынған субстанцияның профилі белгілі қоспаны ғана көрсету қажет.
2.3.5.0.-1-сурет. — Жеке фармакопеялық құжаттарда "басқа" қоспаларға арналған жарамдылықтың жалпы критерийлерін түсіндіру үшін шешімдер қабылдау схемасы
* Осы бөлімнің талаптары биологиялық және биотехнологиялық өнімдерді; пептидтерді; олигонуклеотидтерді; радиофармацевтикалық препараттарды; ферменттеу өнімдері мен олардан алынған жартылай синтетикалық өнімдерді; жануарлар мен өсімдіктерден алынған тазартылмаған өнімдерді; дәрілік өсімдік шикізаты негізіндегі дәрілік құралдарды қоспағанда, белсенді фармацевтикалық субстанцияларға қатысты қолданылады.
ҚОСПАЛАРДЫ СӘЙКЕСТЕНДІРУ
(ПИКТЕРДІҢ АРАҚАТЫНАСЫН БЕЛГІЛЕУ)
Егер жеке фармакопеялық құжатта қоспалар үшін жеке шекті мән көрсетілген болса, оны сәйкестендіру тәсілінің сипаттамасын, мысалы, стандартты үлгіні, хроматограмманың репрезентативті үлгісін немесе салыстырмалы ұстауды пайдалана отырып жиі келтіру қажет. Субстанцияны тұтынушы, қажет болған жағдайда, жеке фармакопеялық құжатта сәйкестендіру тәсілдері көзделгендерден ерекшеленетін қоспаларды сәйкестендіре алады, мысалы, "Қоспалар" бөлімінде берілгенмен салыстыру кезінде қоспаның осы профилі үшін ерекшеліктің жарамдылығын тексеру. Фармакопея, жеке фармакопеялық құжатта көрсетілгендерден басқа, осы мақсатта стандартта үлгілерді, хроматогамдардың репрезентативтік үлгілерін немесе салыстырмалы ұстау туралы ақпаратты пайдалануды көздемейтін болғандықтан, субстанцияны тұтынушылар сәйкестендіру үшін қолжетімді ғылыми әдістерді/тәсілдерді пайдалануы тиіс.
ЖАҢА ҚОСПАЛАР/АЙРЫҚШАЛАНДЫРЫЛҒАН ШЕКТЕН ЖОҒАРЫ ҚҰРАМДАҒЫ АЙРЫҚШАЛАНДЫРЫЛҒАН ҚОСПАЛАР
Егер жаңа өндірістік процесс немесе бекітілген процестегі өзгерістер жаңа қоспаның пайда болуына алып келген жағдайда сәйкестендіру мен сараптауға қатысты Фармацевтикалық қолдануға арналған субстанциялар жалпы фармакопеялық құжатының талаптарын орындау, сондай-ақ жеке фармакопеялық құжаттың осындай қоспаны бақылау үшін жарамдылығын тексеру қажет. Осы дереккөзден алынған субстанцияның сәйкестік сертификаты жаңа қоспаның тиісті түрде бақыланатынын немесе сертификат белгіленген жарамдылық критерийлері бар бақылау әдістемесін қамтитынын растайтын құжат болып табылады. Соңғы жағдай жеке фармакопеялық құжатты қайта қарауды талап етеді.
Егер жаңа өндірістік процесс немесе бекітілген процестегі өзгерістер айрықшаландырылған қоспаның қамтылуын берілген шектен жоғары артуына алып келген жағдайда сараптауға қатысты Фармацевтикалық қолдануға арналған субстанциялар жалпы фармакопеялық құжатының талаптарын қолдану қажет.
ЖАРАМДЫЛЫҚ КРИТЕРИЙЛЕРІН КӨРСЕТУ
Жеке фармакопеялық құжаттарда тектес қоспалардың қамтылуы бойынша жарамдылық критерийлері не пик алаңдарын салыстыру түрінде (салыстырмалы сынақ), не сандық мән түрінде көрсетіледі.
ХРОМАТОГРАФИЯЛЫҚ ӘДІСТЕР

Контроль остаточных растворителей предусматривается в общей фармакопейной статье Субстанции для фармацевтического применения и общей фармакопейной статье 2.3.2.0. Остаточные количества органических растворителей. Субстанция должна сопровождаться информацией о контролируемых остаточных растворителях, установленных критериях приемлемости и валидированных методиках контроля (если они отличаются от описанных в общей фармакопейной статье 2.1.4.19. Идентификация и контроль остаточных растворителей).
Как правило, частные фармакопейные статьи на органические химические субстанции включают испытание "Родственные примеси", которое проводится в отношении соответствующих органических примесей. Если испытание "Родственные примеси" не позволяет контролировать конкретную примесь или есть особые причины (например, безопасность), требующие специального контроля, то оно может дополняться специфическими испытаниями.
Если в частной фармакопейной статье отсутствует испытание "Родственные примеси" (или эквивалентное испытание), но при этом приведены специфические испытания, потребитель субстанции должен, тем не менее, обеспечить соответствующий контроль органических примесей. Примеси, присутствующие в количестве выше порога идентификации должны быть идентифицированы (по возможности), и, при отсутствии другого обоснования, примеси, присутствующие в количестве выше порога квалификации —должны быть квалифицированы (см. также раздел данной статьи "Рекомендации по использованию частных фармакопейных статей на активные фармацевтические субстанции").
В тех случаях, когда частная фармакопейная статья охватывает субстанции с различными профилями примесей, то она может включать либо единственное испытание для контроля всех родственных примесей, упоминаемых в разделе "Примеси", либо несколько испытаний для контроля всех известных профилей примесей. Соответствие требованиям может быть установлено только путем выполнения испытаний, соответствующих известному профилю примесей в субстанции данного источника происхождения.
Указания по контролю примесей могут быть включены в раздел "Производство" частной фармакопейной статьи, например, когда одна аналитическая методика, подходящая для контроля данной примеси, должна выполняться производителем, ввиду ее чрезвычайной технической сложности для общего использования, или неприменимости к контролю готовой продукции активной субстанции и/или когда валидация производственного процесса (включая стадию очистки) будет обеспечивать достаточный контроль.
РАЗДЕЛ "ПРИМЕСИ" В ЧАСТНЫХ ФАРМАКОПЕЙНЫХ СТАТЬЯХ НА АКТИВНЫЕ ФАРМАЦЕВТИЧЕСКИЕ СУБСТАНЦИИ
Раздел частной фармакопейной статьи "Примеси" включает примеси (с указанием структурной формулы и химического названия, если это возможно) обычно органического происхождения, обнаруживаемые в испытании, описанном в частной фармакопейной статье. Раздел основан на информации, доступной на время разработки или пересмотра частной фармакопейной статьи, и не обязательно является исчерпывающим. Раздел включает специфицированные и, где это указано, другие обнаруживаемые примеси.
Специфицированные примеси имеют критерии приемлемости, не превышающие таковых, утвержденных компетентным уполномоченным органом.
Другие обнаруживаемые примеси представляют собой потенциальные примеси с установленной химической структурой, но обычно не обнаруживаемые в количествах выше порога идентификации в субстанциях, используемых при производстве лекарственных препаратов. В разделе "Примеси" они приводятся для информации.
Если в активной фармацевтической субстанции обнаружена примесь, отличная от специфицированной примеси, потребитель субстанции должен проверить, подлежит ли найденная примесь идентификации/квалификации примесей в зависимости от ее содержания, природы, максимально допустимой суточной дозы и соответствующего порога идентификации/квалификации согласно разделу "Родственные примеси" общей фармакопейной статьи Субстанции для фармацевтического применения.
ИНТЕРПРЕТАЦИЯ ИСПЫТАНИЯ НА РОДСТВЕННЫЕ ПРИМЕСИ В ЧАСТНЫХ ФАРМАКОПЕЙНЫХ СТАТЬЯХ НА АКТИВНЫЕ ФАРМАЦЕВТИЧЕСКИЕ СУБСТАНЦИИ
Частную фармакопейную статью на субстанцию для фармацевтического применения следует читать и интерпретировать во взаимосвязи с общей фармакопейной статьей Субстанции для фармацевтического применения.
В случае, если указывается общий критерий приемлемости для примесей ("любая другая примесь", "другие примеси", "любая примесь"), эквивалентный номинальному содержанию, больший чем соответствующий порог идентификации (см. общий раздел Субстанции для фармацевтического применения), то он применим только для специфицированных примесей, указанных в разделе "Примеси". Необходимость идентификации (когда это представляется возможным), описания, спецификации и квалификации других примесей, которые присутствуют в субстанции, должна рассматриваться в соответствии с требованиями общей фармакопейной статьи. Ответственность за обоснованность критериев приемлемости для примесей, не указанных в разделе "Примеси", и для примесей, обозначенных как "другие обнаруживаемые примеси", несет использующая эту субстанцию организация.
Критерии приемлемости для испытания на родственные примеси представлены в различных вариантах в существующих частных статей. В качестве вспомогательного средства при интерпретации общих критериев приемлемости и их отношения к разделу "Примеси" частной фармакопейной статьи может использоваться схема принятия решений (рисунок 2.3.5.0.-1).
Общие критерии приемлемости для "других" примесей в частных фармакопейных статьях выражаются различными способами: "любая другая примесь", "другие примеси", "любая примесь", "любое пятно", и т.д. Общие критерии приемлемости могут применяться либо только к определенным специфицированным примесям — либо к неспецифицированным и определенным специфицированным примесям в зависимости от природы активной фармацевтической субстанции и применяемого порога идентификации.
РЕКОМЕНДАЦИИ ПО ИСПОЛЬЗОВАНИЮ ЧАСТНЫХ ФАРМАКОПЕЙНЫХ СТАТЕЙ НА АКТИВНЫЕ ФАРМАЦЕВТИЧЕСКИЕ СУБСТАНЦИИ
Частные фармакопейные статьи регламентируют подходящее качество субстанций с теми профилями примесей, которые учитывались в процессе их разработки и/или пересмотра. Проверка того, что частная фармакопейная статья обеспечивает соответствующих контроль примесей в субстанциях для фармацевтического применения из данного источника происхождения, входит в обязанности потребителя.
Частная фармакопейная статья с испытанием "Родственные примеси", основанным на количественном методе определения (например, жидкостная хроматография, газовая хроматография и капиллярный электрофорез) обеспечивает соответствующий контроль примесей в субстанции для фармацевтического применения из данного источника происхождения, если примеси, присутствующие в количествах, превышающих соответствующий порог идентификации, являются специфицированными примесями, указанными в разделе "Примеси".
Если субстанция содержит примеси, отличные от указанных в разделе "Примеси", необходимо проверить возможность обнаружения этих примесей при помощи методики, описанной в частной фармакопейной статье; в противном случае необходимо разработать новую методику определения и внести предложение о пересмотре частной фармакопейной статьи. В зависимости от найденного содержания и предложенных предельных значений необходимо рассмотреть вопрос об идентификации и/или квалификации этих примесей.
Если одна методика испытания народствен- ные примеси применяется для различных профилей примесей, то в сертификате анализа необходимо указывать примеси только известного профиля субстанции из одного источника, за исключением случаев, когда держатель регистрационного удостоверения использует активные фармацевтические субстанции с различными профилями примесей.
Применим ли раздел "Родственные примеси" общей фармакопейной статьи 2.3.18.0.*?
Общие критерии приемлемости применяется:
- ко всем неспецифицированным примесям;
-к специфицированным примесям, кроме тех, что имеют собственные специфические одобренные в частной фармакопейной статье критерии
Общий критерий приемлемости менше или равен применимому порогу идентификации?
Общие критерии приемлемости применяется:
- ко всем неспецифицированным примесям;
-к специфицированным примесям, кроме тех, что имеют собственные специфические одобренные в частной фармакопейной статье критерии
Имеется ли в частной фармакопейной статье раздел "Примеси"?
Общие критерии приемлемости применяется:
-к специфицированным примесям, кроме тех, что имеют собственные специфические одобренные в частной фармакопейной статье критерии
Для неспецифицированным примесям применяется раздел "Родственные примеми" общейфармакопейной статьи Субстанции для фармацевтического применения (2034)**
Применяется раздел "Родственные примеси" общей фармакопейной статьи Субстанции для фармацевтического применения (2034)**
Рисунок 2.3.5.0.-1. Схема принятия решиний для трактовки общих критериев приемлемрсти для "других" примесей в частных фармакопейных статьях
* Требования этого раздела применяются к активным фармацевтическим субстанциям, за исключением биологических и биотехнологических продуктов; пептидов; олигонуклеотидов; радиофармацевтическнх препаратов; продуктов ферментации и полученных из них полусинтетических продуктов; неочищенных продуктов животного и растительного происхождения; лекарственных средств на основе лекарственного растительного сырья.
ИДЕНТИФИКАЦИЯ ПРИМЕСЕЙ (СООТНЕСЕНИЕ ПИКОВ)
Если для примеси в частной фармакопейной статье указано индивидуальное предельное значение, часто необходимо привести описание способа ее идентификации, например, с использованием стандартного образца, репрезентативного образца хроматограммы или относительного удерживания. Потребитель субстанции может, при необходимости, идентифицировать примеси, отличные от тех, для которых в частной фармакопейной статье предусмотрены способы идентификации, например, проверить пригодность спецификации для данного профиля примесей при сравнении с приведенным в разделе "Примеси". Так как Фармакопея не предусматривает использование для этих целей стандартных образцов, репрезентативных образцов хроматограмм или информации об относительном удерживании, кроме указанных в частной фармакопейной статье, потребители субстанции должны использовать для идентификации доступные научные методы/способы.
НОВЫЕ ПРИМЕСИ СПЕЦИФИЦИРОВАННЫЕ ПРИМЕСИ С СОДЕРЖАНИЕМ ВЫШЕ СПЕЦИФИЦИРОВАННОГО ПРЕДЕЛА
В случае если новый производственный процесс или изменение в утвержденном процессе ведут к возникновению новой примеси, необходимо выполнить условия общей фармакопейной статьи Субстанции для фармацевтического использования относительно идентификации и квалификации, а также проверить пригодность частной фармакопейной статьи для контроля такой примеси. Сертификат соответствия субстанции из данного источника является подтверждением того, что новую примесь контролируют надлежащим образом или сертификат содержит методику контроля с установленными критериями приемлемости. Последний случай требует пересмотра частной фармакопейной статьи.
В случае если новый производственный процесс или изменение в утвержденном процессе приводят к увеличению содержания специфицированной примеси выше заданного предела, необходимо применить требования общей фармакопейной статьи Субстанции для фармацевтического применения относительно квалификации.
ВЫРАЖЕНИЕ КРИТЕРИЕВ ПРИЕМЛЕМОСТИ
Критерии приемлемости по содержанию родственных примесей в частных фармакопейных статьях выражаются либо в виде сравнения площадей пиков (сравнительные испытания), либо в виде числовых значений
ХРОМАТОГРАФИЧЕСКИЕ МЕТОДЫ

Қоспаларды бақылаудың әртүрлі мәселелері 2.1.2.36 Бөлудің хроматографиялық әдістері жалпы фармакопеялық құжатында берілген.
203060000-2019
2.3.6.0. Жеке фармакопеялық құжаттардағы "Қасиеттері" бөлімі
"Қасиеттері" бөліміндегі мәліметтер талаптар ретінде қаралмауы тиіс және, әдетте, олар дәрілік құралдың сапасын алдын ала бағалауға жанама әсер етуі мүмкін екендігіне қарамастан ақпараттық сипатқа ие. Көрсетілген мәліметтер жеке фармакопеялық құжатта осылай көрсетілген және тиісті әдістеме болған жағдайда ғана дәрілік құралдың сапалылығын тікелей бағалау үшін негіз ретінде қызмет көрсетуі мүмкін.
Дәрілік құралдардың қасиеттерін сипаттау кезінде мынадай сипаттамаларды көрсетеді: сыртқы түрі, иісі, ылғал тартқыштығы, кристалдылығы, ерігіштігі және қажет болған жағдайда өзге де көрсеткіштер.
Сыртқы түрін сипаттау кезінде сынақтан өткізілетін үлгілердің пішінін, түсін, жалтырауын, мөлдірлігін және басқа да қасиеттерін визуалды бағалайды, бұл ретте сұйық емес үлгілерді ақ қағаздың бетіне орналастырады, ал сұйық үлгілерді мөлдір түссіз түтікшелерде зерттейді және шашыраңқы күндізгі жарық кезінде қарайды.
Иісін не иістің болмауын, қажет болған жағдайда, 2.1.3.2. Иісті анықтау жалпы фармакопеялық құжатында көрсетілгендей анықтайды.
Төменде ылғал тартқыштықты, кристалдылықты және ерігіштікті анықтау әдістемелері берілген.
ЫЛҒАЛ ТАРТҚЫШТЫҚ
Ылғал тартқыштық заттардың ауадан су буын сіңіруі қасиетін білдіреді. Капиллярлы-кеуекті құрылысты ұстаспалы гидрофилді заттар және суда жақсы еритін заттар, әсерісе сумен кристаллогидраттар қалыптастыратын қосылыстар ылғал тартқыш қасиетке ие.
Осы әдістеме жеке фармакопеялық құжатта көрсетілген "Кептіру кезінде массаны жоғалту" немесе "Су" сынағына төзімді субстанциялар үшін қолданылады. Әдістеме ылғал тартқыштық шамасын емес, оның деңгейін анықтауға мүмкіндік береді.
Алдын ала асып ілінген қолайлы тығыны бар шыны ыдысқа (сыртқы диаметрі – 50 мм, биіктігі – 15 мм) "Кептіру кезінде массаны жоғалту" немесе "Су" сынағында көрсетілген мөлшерде сынақтан өткізілетін үлгіні орналастырып, іледі.
Ашық ыдысты 25 °С температурада аммоний хлориді немесе аммоний сульфаты қаныққан ерітіндісі бар эксикаторға не (25 ± 1) °С температурада және (80 ± 2) % салыстырмалы ылғалдылықта климаттық камераға орналастырады. 24 сағ бойы ұстайды. Ыдысты тығындап жабады да, асып қояды.
Субстанция массасының пайызбен артуын мына формула бойынша есептейді:
мұндағы: т1 - бос шыны ыдыстың массасы, граммда;
т2 - сынақтан өткізілетін үлгісі бар шыны ыдыстың ылғалды ортада экспозицияға дейінгі массасы, граммда;
т3 - сынақтан өткізілетін үлгісі бар шыны ыдыстың ылғалды ортада экспозициядан кейінгі массасы, граммда.
Алынған нәтижелерді мынадай түрде түсіндіреді:
- ауада балқиды: сұйықтық қалыптастыру үшін судың жеткілікті мөлшерін сіңіреді;
- өте ылғал тартқыш: массаның артуы 15 % және одан артық құрайды;

Различные вопросы контроля примесей освещены в общей фармакопейной статье 2.1.2.36.
Сноска. Статья 2.3.5.0-1 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25.10.2022 № 150 (вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования).
203060000-2019
2.3.6.0. Раздел "Свойства" в частных фармакопейных статьях
Сведения в разделе "Свойства" не должны рассматриваться в качестве требований и, как правило, носят информационный характер, хотя они и могут опосредованно способствовать предварительной оценке качества лекарственного средства. Указанные сведения могут служить основанием для непосредственной оценки доброкачественности лекарственного средства только при условии такового указания в частной фармакопейной статье и наличия соответствующей методики.
При описании свойств лекарственных средств указывают следующие характеристики: внешний вид, запах, гигроскопичность, кристалличность, растворимость и, при необходимости, иные показатели.
При описании внешнего вида визуально оценивают форму, цвет, блеск, прозрачность и другие свойства испытуемых образцов, при этом нежидкие образцы помещают на лист белой бумаги, а жидкие образцы исследуют в прозрачных бесцветных пробирках и просматривают при рассеянном дневном освещении.
Запах либо его отсутствие, при необходимости, определяют, как указано в общей фармакопейной статье 2.1.3.2. Определение запаха.
Ниже приведены методики определения гигроскопичности, кристалличности и растворимости.
ГИГРОСКОПИЧНОСТЬ
Гигроскопичность представляет собой свойство веществ поглощать водяные пары из воздуха. Гигроскопичностью обладают смачиваемые гидрофильные вещества капиллярно-пористой структуры и вещества, хорошо растворимые в воде, особенно соединения, образующие с водой кристаллогидраты.
Данная методика используется для субстанций, которые выдерживают испытание "Потеря в массе при высушивании" или "Вода", указанные в частной фармакопейной статье. Методика позволяет определить степень гигроскопичности, а не ее величину.
В предварительно взвешенный стеклянный сосуд (внешний диаметр — 50 мм, высота — 15 мм) с подходящей пробкой помещают испытуемый образец в количестве, указанном в испытании "Потеря в массе при высушивании" или "Вода", и взвешивают. Открытый сосуд помещают в эксикатор при температуре 25 °C, содержащий насыщенный раствор аммония хлорида или аммония сульфата, либо в климатическую камеру при температуре (25 ± 1) °C и относительной влажности (80 ± 2) %. Выдерживают в течение 24 ч. Сосуд укупоривают пробкой и взвешивают.
Увеличение массы субстанции в процентах рассчитывают по формуле:
Полученные результаты трактуют следующим образом:
-расплывается на воздухе: поглощает достаточное количество воды для образования жидкости;
-очень гигроскопична: увеличение в массе составляет 15 % и более;

- ылғал тартқыш: массаның артуы 2 % және одан артық, бірақ кемінде 15 % құрайды;
- аздап ылғал тартқыш: массаның артуы 0,2 % және одан артық, бірақ кемінде 2 % құрайды.
КРИСТАЛДЫЛЫҚ
Әдістеме сынақтан өткізілетін үлгінің кристал немес оморфты табиғатын белгілеу үшін қолданылады.
Сынақтан өткізілетін үлгінің минералды майдағы бірнеше бөлшектерін таза заттық шыныға орналастырады және поляризациялық микроскоптың көмегімен қарайды. Кристал бөлшектер қосарлы сәуле сындыруды және микроскоптың заттық үстелін айналдырған кезде полярланған жарық жазықтығының бағытын өзгертуді байқатады.
ЕРІГІШТІК
Ерігіштік дәрежесін көрсету үшін 2.3.6.0.-1-кестеде көрсетілген терминдерді пайдаланады.
Ерігіштікті анықтау үшін 111 мг артық емес сынақтан өткізілетін үлгіні (әрбір еріткіш үшін) және әрбір еріткіштің 30 мл артық емес мөлшерін пайдаланады.
Еріту әдістемесі
Пробирканы 1 мин бойы қарқынды сілкіп шайқайды және (25,0 ± 0,5) °С температурада термостатқа 15 минутқа орналастырады. Егер сынақтан өткізілетін үлгі толығымен ерімесе, 1 мин бойы қайта сілкіп шайқайды және (25,0 ± 0,5) °С температурада 15 минут бойы ұстайды.
Анықтау әдістемесі
100 мг жұқалап ұсақталған (90) сынақтан өткізілетін үлгіні тығыны бар түтікшеге (ішкі диаметрі – 16 мм, ұзындығы – 160 мм) орналастырады, 0,1 мл еріткішті қосады және одан әрі еріту әдістемесіне сәйкес әрекет етеді. Егер сынақтан өткізілетін үлгі толығымен ерісе, ол өте жеңіл ерігіш деп есептеледі.
Егер сынақтан өткізілетін үлгі толығымен ерімесе, 0,9 мл еріткішті қосады және одан әрі еріту әдістемесіне сәйкес әрекет етеді. Егер сынақтан өткізілетін үлгі толығымен ерісе, ол жеңіл ерігіш деп есептеледі.
Егер сынақтан өткізілетін үлгі толығымен ерімесе, 2,0 мл еріткішті қосады және одан әрі еріту әдістемесіне сәйкес әрекет етеді. Егер сынақтан өткізілетін үлгі толығымен ерісе, ол ерігіш деп есептеледі.
Егер сынақтан өткізілетін үлгі толығымен ерімесе, 7,0 мл еріткішті қосады және одан әрі еріту әдістемесіне сәйкес әрекет етеді. Егер сынақтан өткізілетін үлгі толығымен ерісе, ол орташа ерігіш деп есептеледі.
Егер сынақтан өткізілетін үлгі толығымен ерімесе, 10 мг жұқалап ұсақталған (90) сынақтан өткізілетін үлгіні тығыны бар түтікшеге орналастырады, 10,0 мл еріткішті қосады және одан әрі еріту әдістемесіне сәйкес әрекет етеді. Егер сынақтан өткізілетін үлгі толығымен ерісе, ол аз ерігіш деп есептеледі.
Егер сынақтан өткізілетін үлгі толығымен ерімесе, 1 мг жұқалап ұсақталған (90) сынақтан өткізілетін үлгіні тығыны бар түтікшеге орналастырады, 10,0 мл еріткішті қосады және одан әрі еріту әдістемесіне сәйкес әрекет етеді. Егер сынақтан өткізілетін үлгі толығымен ерісе, ол аз өте аз ерігіш деп есептеледі.

-гигроскопична: увеличение в массе составляет 2 % и более, но менее 15 %;
-слегка гигроскопична: увеличение в массе составляет 0,2 % и более, но менее 2 %.
КРИСТАЛЛИЧНОСТЬ
Методика используется для установления кристаллической или аморфной природы испытуемого образца.
Несколько частиц испытуемого образца в минеральном масле помещают на чистое предметное стекло и просматривают с помощью поляризационного микроскопа. Кристаллические частицы проявляют двойное лучепреломление и изменение направления плоскости поляризованного света при вращении предметного столика микроскопа.
РАСТВОРИМОСТЬ
Для указания степени растворимости используют термины, указанные в таблице 2.3.6.0.-1.
Для определения растворимости используют не более 111 мг испытуемого образца (для каждого растворителя) и не более 30 мл каждого растворителя.
Методика растворения
Пробирку энергично встряхивают в течение 1 мин и помещают в термостат с температурой (25,0 ± 0,5) °C на 15 мин. Если испытуемый образец не полностью растворился, повторяют встряхивание в течение 1 мин и выдерживают при температуре (25,0 ± 0,5) °Св течение 15 мин.
Методика определения
100 мг тонко измельченного (90) испытуемого образца помещают в пробирку (внутренний диаметр — 16 мм, длина — 160 мм) с пробкой, прибавляют 0,1 мл растворителя и далее поступают в соответствии с методикой растворения. Если испытуемый образец полностью растворился, он считается очень легко растворимым.
Если испытуемый образец растворился не полностью, прибавляют 0,9 мл растворителя и далее поступают в соответствии с методикой растворения. Если испытуемый образец полностью растворился, он считается легкорастворимым.
Если испытуемый образец растворился не полностью, прибавляют 2,0 мл растворителя и далее поступают в соответствии с методикой растворения. Если испытуемый образец полностью растворился, он считается растворимым.
Если испытуемый образец растворился не полностью, прибавляют 7,0 мл растворителя и далее поступают в соответствии с методикой растворения. Если испытуемый образец полностью растворился, он считается умеренно растворимым.
Если испытуемый образец растворился не полностью, 10 мг тонко измельченного (90) испытуемого образца помещают в пробирку с пробкой, прибавляют 10,0 мл растворителя и далее поступают в соответствии с методикой растворения. Если испытуемый образец полностью растворился, он считается малорастворимым.
Если испытуемый образец растворился не полностью, 1 мг тонко измельченного (90) испытуемого образца помещают в пробирку с пробкой, прибавляют 10,0 мл растворителя и далее поступают в соответствии с методикой растворения. Если испытуемый образец полностью растворился, он считается очень мало растворимым.

Қатты дәрілілік нысандарды әзірлеу кезінде ескерілетін және заттың қатты күйімен шарттастырылған қасиеттерге мысал ретінде полиморфизмді, жалған полиморфизмді, кристалдылық мен тығыздықты келтіруге болады. Оларды бағалау әдістемелері 2.3.4.0 Полиморфизм, 2.3.8.0 Кристалдылық және Қатты заттардың тығыздығы жалпы фармакопеялық құжаттарында берілген.
ХИМИЯЛЫҚ СИПАТТАМАЛАР НЕГІЗІНДЕ ЗАТТАРДЫҢ СЫНЫПТАРЫ
Қолжетімді қосалқы заттар әртүрлі химиялық сипаттамалары бар сыныптар түрінде ұсынылған және табиғи, жартылай синтетикалық немесе синтетикалық шығу тегі көрсетілген. Жеке фармакопеялық құжаттарда әдетте тектес қосылыстар қоспасы ретінде ұсынылған қосалқы заттардың химиялық құрамы бақыланады, мысалы, өсімдік майларының майлы қышқылдарының немесе беткі белсенді заттардың құрамы. Бұл ретте Фармакопеяда гомополимерлердің құрылысына, полимерлер мен сополимерлердің блоктарына, полимеризация дәрежесіне қарай құрамы бойынша, сондай-ақ массасы және молекулярлық-массалық таралуы, алмастыру дәрежесі бойынша және кейбір жағдайларда тіпті полимерлік тізбекті алмастырушылар бойынша ерекшеленуі мүмкін полимерлік материалдардың сыныбын сипаттайтын жеке фармакопеялық құжаттар кездеседі. Бұл өзгерістер қосалқы заттардың функционалдық сипаттамасына елеулі ықпал етуі мүмкін және фармацевтикалық әзірлеу кезінде ескерілуі тиіс; өндіріс процесі үшін де, дәрілік препараттың сипаттамалары үшін де қауіпті әрбір параметрге арналған рұқсат етілген мәндердің диапазонын белгілеу орынды.
ЖЕКЕ ФАРМАКОПЕЯЛЫҚ ҚҰЖАТТАРДАҒЫ "ФУНКЦИОНАЛДЫҚ СИПАТТАМАЛАР" БӨЛІМІ
Қосалқы заттарға жеке фармакопеялық құжаттар ақпарат үшін берілетін және міндетті болып табылмайтын "Функционалдық сипаттамалар" бөлімін қамтуы мүмкін. Осы бөлімде қосалқы заттарды белгілі бір қолдануға сәйкес сипаттамалар беріледі. Бұл ретте осы сипаттама маңызды болып табылатын қолдану көрсетіледі, басқа мақсаттарда аталған сипаттамалар қолдануға жарамсыз болуы мүмкін. Осы себепке байланысты осы бөлім жеке фармакопеялық құжатқа жай ғана толықтыру ретінде қарастырылмауы керек. Дәрілік препаратты өндіруші "Функционалдық сипаттамалар" бөлімінде берілген ақпарат қосалқы затты қолдануды және фармацевтикалық әзірлеу кезінде алынған деректерді ескере отырып өндіріс процесінде қалай пайдаланылатындығы туралы шешім қабылдауға жауапкершілік көтереді.
Функционалдық сипаттамалар туралы ақпарат әртүрлі тәсілдермен ұсынылуы мүмкін:
- ФС атауын көрсерту;
- мүмкін болған жерде жалпы фармакопеялық құжатқа сілтемемен ФС атауын және оны анықтаудың ұсынылатын әдісін көрсету;
- ФС атауын, оны анықтаудың ұсынылатын әдісін және атаулы мәннен ауытқушылық түрінде ұсынылуы мүмкін типтік мәндерді көрсету.
Осы сипаттама жеке фармакопеялық құжатқа міндетті талап ретінде қосылуы мүмкін. Егер ФС нақты пайдалану үшін маңызды болып табылатын болса, онда оны дәрілік препаратты өндіруші пайдаланылатын нақты дәрілік препараттың қосалқы заты сыныбы үшін сапа ерекшелігіне қосуға құқығы бар маңызды сипаттама ретінде "Функционалдық сипаттамалар" бөліміне енгізеді.
ФС қамтитын бөлім қосалқы заттарды негізгі қолданумен байланысты ағымдағы білімді көрсетуге арналған. Кейбір қосалқы заттарды көп түрде қолдануға және оларды пайдаланудың жаңа тәсілдерінің үнемі пайда болуына байланысты осы бөлім толық болмауы мүмкін. Бұдан басқа, кейбір сипаттамаларды анықтау әдістері ұсынымдар ретінде берілген және басқа әдістерді пайдалану мүмкіндігін жоққа шығармайды.

Примерами свойств, учитываемых при разработке твердой лекарственной формы и обусловленных твердым состоянием вещества, могут служить полиморфизм, псевдополиморфизм, кристалличность и плотность. Методики их оценки приведены в общих фармакопейных статьях 2.3.4.0 Полиморфизм, 2.3.8.0 Кристалличность и Плотность твердых тел.
КЛАССЫ ВЕЩЕСТВ НА ОСНОВЕ ХИМИЧЕСКИХ ХАРАКТЕРИСТИК
Доступные вспомогательные вещества представлены в виде классов с различными химическими характеристиками и имеют природное, полусинтетическое или синтетическое происхождение. В частных фармакопейных статьях обычно контролируется химический состав вспомогательных веществ, которые представляют собой смесь родственных соединений, например, состав жирных кислот растительных масел или поверхностно-активных веществ.
При этом в Фармакопее присутствуют частные фармакопейные статьи, описывающие класс полимерных материалов, которые могут различаться по составу в зависимости от структуры гомополимеров, блоков полимеров и сополимеров, степени полимеризации, а, следовательно, по массе и молекулярно-массовому распределению, степени замещения и, в некоторых случаях, даже по заместителям в полимерной цепи. Эти изменения могут оказывать существенное влияние на функциональные характеристики вспомогательных веществ и должны учитываться при фармацевтической разработке; предпочтительно установить диапазон допустимых значений для каждого параметра, критического как для процесса производства, так и для характеристик лекарственного препарата.
РАЗДЕЛ "ФУНКЦИОНАЛЬНЫЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ"
В ЧАСТНЫХ ФАРМАКОПЕЙНЫХ СТАТЬЯХ
Частные фармакопейные статьи на вспомогательные вещества могут содержать раздел "Функциональные характеристики", который приводится для информации и не является обязательным. В этом разделе перечисляются характеристики, соответствующие определенному применению вспомогательного вещества. При этом указывают применение, для которого данная характеристика важна, для других целей перечисленные характеристики могут быть неприемлемыми. По этой причине настоящий раздел не должен рассматриваться как просто дополнение к частной фармакопейной статье. Производитель лекарственного препарата несет ответственность за принятие решения о том, как приведенная в разделе "Функциональные характеристики" информация будет использована в процессе производства с учетом применения вспомогательного вещества и данных, полученных при фармацевтической разработке.
Информация о функциональных характеристиках может быть представлена различными способами:
-указанием названия ФХ;
-указанием названия ФХ и рекомендуемого метода ее определения, со ссылкой, где это возможно, на общую фармакопейную статью;
-указанием названия ФХ, рекомендуемого метода ее определения и типичными значениями, которые могут быть представлены в виде отклонений от номинального значения.
Данная характеристика может включаться в частную фармакопейную статью как обязательное требование. Если ФХ является важной для конкретного использования, то ее приводят в разделе "Функциональные характеристики" как важную характеристику, которую производитель лекарственного препарата имеет право включить в спецификацию качества для класса вспомогательного вещества, используемого конкретного лекарственного препарата.
Раздел, включающий ФХ, предназначен для отражения текущих знаний, связанных с основным применением вспомогательных веществ. В виду многообразия применения некоторых вспомогательных веществ и постоянно появляющихся новых способов их использования, данный раздел может быть не полным. Кроме этого, методы определения некоторых характеристик, приведены в качестве рекомендации и не исключают возможности использования других методов.

203080000-2019
2.3.8.0. Кристалдылық
Осы бапта кристалдылық туралы жалпы ақпарат берілген және оны анықтау үшін пайдаланылатын іртүрлі фармакопеялық әдістерге сілтемелер көрсетілген.
КІРІСПЕ — КРИСТАЛДЫЛЫҚ ТҰЖЫРЫМДАМАСЫ
Фармацевтикалық қолдануға арналған субстанцияға жататын көптеген органикалық және бейорганикалық заттар мінсіз кристалдан аморфты затқа дейінгі диапазонда болатын құрылымы сипатталған болуы мүмкін қатты заттар болып табылады.
Шынайы кристалдардың құрылымы мінсіз кристал мен аморфты күй аралығындағы жағдайда болады. Шкалада осы екі қарама-қарсы күйдің арасында орналасқан кристалдың орны кристалдылық деп аталады.
Мінсіз кристал — бұл егер тұтас алғанда жететін болса, заттың сирек жететін мінсіз күйі болып табылады. Элементарлық ұяшықтар деп аталатын кристалдың құрылымдық бірліктері кеңістіктің үш өлшемінде біркелкі және шексіз қайталанады. Элементарлық ұяшық a, b және c трансляция векторларымен және б, в және г бұрыштарымен анықталатын белгілі бір бағдарда және пішінде және, тиісінше, кристал түзу үшін қажетті атомдар мен молекулалар орналасатын белгілі бір V көлемде болады. Кристалдық жүйені алыс реттік симметрияның үш операторымен (трансляциялық, бағдарлық және конформациялық) анықтайды; әртүрлі мезофазалардың (сұйық кристалдар, кристалдар және иілімді кристалдар) алыс реттік симметрияның бір немесе екі операторы болады; ал мінсіз аморфты күй барлық үш оператордың болмауымен анықталады.
Әрбір кристал элементарлық ұяшықтардың a, b және с жеке мөлшерлері арасындағы, сондай-ақ б, в және г жеке бұрыштары арасындағы қатынастармен анықталатын жеті ықтимал кристалдық жүйелердің бірінің өкілі ретінде сыныпталуы мүмкін. Осы кристалдың құрылымы Браве 14 кеңістік торларының біріне сәйкес және 230 кеңістік топтарының біріне сәйкес жеті жүйенің біріне сәйкес сыныпталуы мүмкін. Барлық 230 ықтимал кеңістік топтары, олардың симметрияларының түрлері және олардың дифрактограммаларының симметриялары Халықаралық кристаллографиялық кестелерде (International Tables for Crystallography) жинақталған.
Кристалдау кезінде көптеген заттар кристал торларының бірден артық типінде болуы мүмкін; бұл құбылыс полиморфизм деп аталады. Полиморфизм олардың физика-химиялық қасиеттерінің айырмашылықтарын шарттастыра оытырп, органикалық молекулалар арасындағы ортақ құбылысты ұсынады. Кристалдық полиморфтық түрленудің химиялық құрамы бірдей, бірақ кристалдардың ішкі құрылымы әртүрлі болады, сондықтан да олардың физика-химиялық қасиеттері әртүрлі болып келеді. Полиморфтық түрленудің кристалдық құрылымының айырмашылығы орамадағы атомдардың әртүрлі орналасуымен және/немесе молекулалардың әртүрлі конформациясымен шарттастырылған (2.3.4.0 Полиморфизм жалпы фармакопеялық құжатын қараңыз).

203080000-2019
2.3.8.0. Кристалличность
В данной статье приведена общая информация о кристалличности и указаны ссылки на различные фармакопейные методы, используемые для ее определения.
ВВЕДЕНИЕ — КОНЦЕПЦИЯ КРИСТАЛЛИЧНОСТИ
Большинство органических и неорганических веществ, относящихся к субстанциям для фармацевтического применения, являются твердыми веществами, которые могут быть описаны структурами, находящимися в диапазоне от идеального кристалла до аморфного вещества.
Реальные кристаллы имеют структуры, занимающие положения между идеальным кристаллом и аморфным состоянием. Место кристалла на шкале, расположенной между этими двумя противоположными состояниями, называется кристалличностью.
Идеальный кристалл — это идеальное состояние вещества, которое достигается редко, если вообще достигается. Структурные единицы кристалла, называемые элементарными ячейками, равномерно и неограниченно повторяются в трех измерениях пространства. Элементарная ячейка имеет определенную ориентацию и форму, которые определяются векторами трансляции а, b, и с и углами б, в и г, и, следовательно, она имеет определенный объем V, в котором находятся атомы и молекулы, необходимые для формирования кристалла. Кристаллическая система определятся тремя операторами симметрии дальнего порядка (трансляционным, ориентационным и конформационным); различные мезофазы (жидкие кристаллы, кристаллы и пластичные кристаллы) имеют один или два оператора симметрии дальнего порядка; а идеальное аморфное состояние определяется отсутствием всех трех операторов.
Каждый кристалл может быть классифицирован как представитель одной из семи возможных кристаллических систем, которые определяются отношением между индивидуальными размерами а, b, и с, а также между индивидуальными углами б, в и г элементарной ячейки. Структура данного кристалла может быть классифицирована в соответствии с одной из семи систем, в соответствии с одной из 14 пространственных решеток Браве и в соответствии с одной из 230 пространственных групп. Все 230 возможных пространственных групп, видов их симметрии и симметрии их дифрактограмм собраны в Международных кристаллографических таблицах {International Tables for Crystallography).
При кристаллизации многие вещества могут иметь более чем одного типа кристаллической решетки; это явление называется полиморфизмом. Полиморфизм представляет собой общее явление среди органических молекул, обусловливая различие их физико-химических свойств. Кристаллические полиморфные модификации имеют тот же химический состав, но различную внутреннюю структуру кристаллов и, как следствие, обладают различными физико-химическими свойствами. Различие кристаллической структуры полиморфных модификаций обусловлено различным расположением атомов в упаковке и/или различными конформациями молекул(см. общую фармакопейную статью 2.3.4.0 Полиморфизм).

Тағы бір соңғы кристалдық күй — бұл шеткі тәртіп симметриясы болмайтын мінсіз немесе шынайы аморфты күй. Көптеген органикалық жүйелер үшін белгілі бір жақын тәртіп сақталады, алайда бұл жақын көршісімен (ЖК) немесе келесі жақын көршісімен (КЖК) әрі қарай біршама өзара іс-қимылды жалғастыруын көздемейді, яғни әдетте кішігірім органикалық молекулаларда арақашықтық 2 - 2,5 нм кем.
Аморфты зат ұнтақтың рентгендік дифрактограммаларында анық көрінбеуімен сипатталады.
Шынайы ұнтақтардың кристалдылығы кристалдылықтың екі моделін пайдалана отырып қарастырылуы мүмкін. Бір фазалы модельде барлық бөлшектекдің кристалдылығы біркелкі болады, ал екі фазалы модельде әрбір бөлік кристалдық не аморфты болуы мүмкін, осылайша ұнтақтың шынайы кристалдылығы аталған екі соңғы күйлердің орташа өлшемдісі болып табылады. Мұндай ұнтақты таза кристалдық және аморфты фазаларды физикалық араластыру кезінде алады. Шын мәнісінде ұнтақ әртүрлі кристалдылық дәрежедегі бөлшектерді, сондай-ақ әртүрлі мөлшердегі және пішіндегі бөлшектерді қамтуы мүмкін.
Кристалдық қатты заттағы ретсіздік дәрежесі фармацевтикалық қолдануға арналған субстанциялардың көптеген физика-химиялық қасиеттеріне ықпал етуі мүмкін. Аталған қасиеттердің үлкен мәні қатты заттың ретсіздігі мен кристалдылығы дәрежесіне қолайлы сандық әдіспен бағалау жүргізудің маңыздылығын негіздейді.
КРИСТАЛДЫЛЫҚҚА МОНИТОРИНГ ЖҮРГІЗУ ЖӘНЕ АНЫҚТАУ ӘДІСТЕРІ
Қатты заттардың кристалдылығын анықтау үшін әртүрлі әдістерді пайдаланады. Көптеген әдістер көрсетілген қасиеттерді табуды немесе сандық анықтауды өз бетінше жүзеге асыруға мүмкіндік бермейді, бұл төменде сипатталған бірнеше әдісті комбинациялаудың орынды екеннін негіздейді. Бұл әдістер көбіне нақты нәтижелер бермейді және сандық анықтау шектері әдетте химиялық қоспалар жағдайынан айтарлықтай жоғары. Бұған қоса, әдетте кристал және аморфты бөлшектер қоспасын (екі фазалы модель) ұсынатын калибрлеуге пайдаланылатын стандартты үлгілер мен өзін бір фазалы модельге сәйкес көрсететін заттың аздаған бөлігін қамтуы мүмкін сынақтан өткізілетін үлгілер арасындағы тәуелділікке қатысты белгілі бір рұқсат етулер жасалуы тиіс. Нәтижесінде, 100 % кристал заттан немесе 100 % аморфты заттан тұратын белгілі бір стандартты үлгілердің мүлдем болмауы мұндай әдістерді валидтеуді қиындатады. Жоғарыда келтірілген түсініктемеге сәйкес қатты ұнтақта әртүрлі аморфты және кристал емес фазалар болады. Қатты заттың көрсетілген әртүрлі кристал емес пішіндері кристалдылық дәрежесін анықтау үшін пайдаланылатын әдістемелерге қарай әртүрлі байқалуы мүмкін.
Рентгендік ұнтақтық дифрактометрия. Осы әдіс түсіндіруді және сандық анықтауды қиындататын пиктерді арттырумен, аморфты галомен және оңтайлы бағдармен байланысты кейбір шеутеулерінің болуына қарамастан, кристалдылық дәрежесін анықтау үшін жиі паййдаланылады.
Тек рентгендік ұнтақтық дифрактометрияны ғана пайдалану кристалдық емес фазадан айырмашылықты ажырату үшін жиі жеткіліксіз болып табылады. Таза аморфты және нанокристалдық фазаның рентгендік сәулелену дифрактограммасы кең диффуздық галоны ұсынады. Рентгендік сәулелену дифрактограммасын мұқият талдау диффуздық гало кристалдық емес матетериалдың дифрактограммасында аталық кристалдық фазаның дифрактограммасымен кейбір корелляцияны байқататынын көрсетеді, ал таза аморфты фазада мұндай корреляция болмайды. Рентгендік сәулелендіру көмегімен аморфты ретінді белгіленген материалдың шынайы табиғатын анықтау үшін қосымша рәсім талап етілуі мүмкін.
Термиялық талдау. Кристалдық материалдарды термиялық талдау еріткіштердің ыдырауымен немесе булануымен бірге жүретін балқу кезінде ауысуды көрсетеді. Шынайы аморфты заттар жағдайында термиялық талдау шыны тәрізді күйге ауысуды байқатады, ал нанокристалдық заттарда тек балқу байқалатын болады.
Микрокалориметрия. Микрокалориметрия химиялық реакциялардың айналу жылдамдығын және дәрежесін, фазалардың өзгеруін немесе құрылымның өзгеруін анықтауды жүргізуге мүмкіндік беретін сезімталдығы жоғары әдісті ұсынады. Заттың аморфты бөлшектері үлгіге салыстырмалы жоғары ылғалдылықтың немесе органикалық заттардың буын қамтитын атмосфераның ықпал етуімен қайта кристалдануы мүмкін. Қайта кристалдану жылуын өлшеу қайта кристалдану энтальпиясының шамасы бойынша аморфты заттың қамтылуын анықтауға мүмкіндік береді. Сынақтан өткізілетін үлгі үшін микрокалориметр деректерін аморфты стандартты үлгіге арнап алынған деректермен сәйкестендіру көмегімен сынақтан өткізілетін үлгіде аморфты бөлікті сандық анықтау мүмкін болады. Аморфты заттың осы әдіспен қамтылған диапазоны сынақтан өткізілетін затқа байланысты; қолайлы жағдайларда 1 % төмен табу шегіне қол жеткізілуі мүмкін.
Ерітінділер калориметриясы. Сынақтан өткізілетін қатты үлгінің кристалдылығын бірдей жағдайда анықталған қатты үлгі ерітіндісі энтальпиясының
және осы заттың таңдап алынған стандартты үлгісі ерітіндісіні энтальпиясының
айырмасымен есептейді. Себебі стандартты үлгіні әдетте оның жоғары кристалдылығы болжамымен таңдап алады, оның ерітіндісінің энтальпиясы әдетте осы еріткіштегі сынақтан өткізілетін қатты үлгі үшін алгебралық артық (эндотермиялық артық немесе экзотермиялық кем). Демек, анықталатын кристалдылық Халықаралық жүйе бірліктерінде кДж/моль немесе Дж/г (қолайсыздығына және ықтимал әлеуетті қателігіне байланысты Дж/кг бірлігін пайдаланбауға тырысу қажет) деп белгіленетін теріс шама болып табылады. Жоғары кристалдық стандартты үлгіге қатысты теріс шаманы оңтайлы таңдау үлгілердің көбісі осы стандартты үлгіге қарағанда неғұрлым төмен кристалдылыққа ие екені фактісін растайды.

Еще одно крайнее кристаллическое состояние — это идеальное или истинное аморфное состояние, при котором отсутствует симметрия дальнего порядка. Для большинства органических систем сохраняется определенный ближний порядок, что, однако, не предполагает его продления намного дальше взаимодействия с ближайшим соседом (БС) или следующим ближайшим соседом (СБС), т.е. обычно на расстояние менее 2 - 2,5 нм в небольших органических молекулах.
Аморфное вещество характеризуется отсутствием отчетливых отражений на рентгеновских дифрактограммах порошка.
Кристалличность реальных порошков может быть рассмотрена с использованием двух моделей кристалличности. В однофазной модели все частицы имеют одинаковую кристалличность, а в двухфазной модели каждая частица может быть кристаллической либо аморфной, и, таким образом, реальная кристалличность порошка является средневзвешенным двух указанных крайних состояний. Такой порошок получают при физическом перемешивании чисто кристаллической и аморфной фаз. В действительности порошок может содержать частицы с различной степенью кристалличности, также, как и частицы различных размеров и форм.
Степень неупорядоченности в кристаллическом твердом веществе может влиять на многие физико-химические свойства субстанций для фармацевтического применения. Большое значение указанных свойств обосновывает важность проведения оценки степени неупорядоченности или кристалличности твердого вещества подходящим количественным методом.
МЕТОДЫ МОНИТОРИНГА И ОПРЕДЕЛЕНИЯ КРИСТАЛЛИЧНОСТИ
Для определения кристалличности твердых веществ используют различные методы.
Многие методы не позволяют самостоятельно осуществить обнаружение или количественное определение указанного свойства, что обосновывает целесообразность комбинирования нескольких методов, описанных ниже. Эти методы часто не дают точных результатов и пределы количественного определения обычно значительно выше, чем в случае химических примесей. Кроме того, должны быть сделаны определенные допущения в отношении зависимости между стандартными образцами, используемыми для калибрования обычно представляющими собой смеси кристаллических и аморфных частиц (двухфазная модель), и испытуемыми образцами, которые могут содержать небольшую часть вещества, ведущую себя в соответствии с однофазной моделью. В итоге, отсутствие вполне определенных стандартных образцов, состоящих на 100 % из кристаллического вещества или на 100 % из аморфного вещества, затрудняет валидацию таких методов. Как следует из объяснений, приведенных выше, очевидно, что в твердом порошке существуют и даже сосуществуют различные аморфные и некристаллические фазы. Указанные различные некристаллические формы твердого вещества могут по-разному проявляться в зависимости от методик, используемых для определения степени кристалличности.
Рентгеновская порошковая дифрактометрия. Настоящий метод чаще всего используется для определения степени кристалличности, хотя он имеет некоторые ограничения, связанные с уширением пиков, аморфным гало и предпочтительной ориентацией, что затрудняет интерпретацию и количественное определение.
Использование только рентгеновской порошковой дифрактометрии часто является недостаточным для того, чтобы различить отличающиеся некристаллические фазы. Дифрактограмма рентгеновского излучения чисто аморфной и нанокристаллической фазы представляет собой широкое диффузное гало. Тщательный анализ дифрактограммы рентгеновского излучения показывает, что диффузное гало на дифрактограмме нанокристаллического материала проявляет некоторую корреляцию с дифрактограммой родительской кристаллической фазой, тогда как в случае чистой аморфной фазы такой корреляции не существует. Для установления истинной природы материала, определенной с помощью рентгеновского излучения как аморфная, может потребоваться дополнительная процедура.
Термический анализ. Термический анализ кристаллических материалов показывает переходы при плавлении, сопровождающиеся разложением или испарением растворителей.
В случае истинных аморфных веществ термический анализ обнаруживает переход в стеклообразное состояние, в то время как для нанокристаллических веществ будет наблюдаться только плавление.
Микрокалориметрия. Микрокалориметрия представляет собой высокочувствительный метод, позволяющий проводить определение скорости и степени превращения химических реакций, изменения фаз или изменения структуры. Аморфные части вещества могут быть рекристаллизованы путем воздействия на образец высокой относительной влажности или атмосферы, содержащей пары органических веществ.
Измерение теплоты рекристаллизации позволяет определить содержание аморфного вещества по величине энтальпии рекристаллизации. С помощью соотнесения данных микрокалориметра для испытуемого образца с данными, полученными для аморфного стандартного образца, становится возможным количественное определение аморфной части в испытуемом образце. Диапазон содержания аморфного вещества, охватываемый данным методом, зависит от испытуемого вещества; в благоприятных случаях могут быть достигнуты пределы обнаружения ниже 1 %.
Калориметрия растворов. Кристалличность испытуемого твердого образца рассчитывают по разности энтальпии раствора твердого образца (
) и энтальпии раствора выбранного стандартного образца того же вещества (
), определенных в одинаковых условиях. Так как стандартный образец обычно выбирают в предположении его высокой кристалличности, энтальпия его раствора, как правило, алгебраически больше (более эндотермическая или менее экзотермическая), чем для испытуемого твердого образца в том же растворителе.
Следовательно, определяемая кристалличность является отрицательной величиной, выраженной в единицах Международной системы кДж/моль или Дж/г (следует избегать использования единицы Дж/кг ввиду ее громоздкости и возможности потенциальной ошибки). Предпочтительный выбор отрицательной величины в отношении высоко кристаллического стандартного образца подтверждает тот факт, что большинство образцов имеет более низкую кристалличность, чем данный стандартный образец.

Таяу инфрақызыл аумақтағы спектроскопия (БИК). Кристалдылық дәрежесін өлшеу үшін пайдаланылатын келесі әдіс полиморфизмді зерттеулерде де жарамдылығын растаған БИК спектроскопия (2.1.2.34) болып табылады. Үлгінің . БИК-спектрі физикалық та, химиялық та ақпаратты қамтиды. Инвазиялық емес, деструктивті емес және бөлме температурасында жарамды бола отырып, әдіс аморфты және кристалды күйдегі өзгерістерді бағалау үшін маңызды құрал болып табылады.
Инфрақызыл аумақтағы абсорбциялық спектрофотометрия және Раманов спектрометриясы. Кристалдылық дәрежесін өлшеу үшін пайдаланылатын кедесі әдістер полиморфизмді зерттеулерде де жарамдылығын растаған инфрақызыл аумақтағы абсорбциялық спектрофотометрия (2.1.2.23) және Раманов спектрометриясы болып табылады.
Қатты күйдегі заттардың ЯМР-ы. Қатты күйдегі заттардың ядролық магнитті резонанс (ЯМР) спектрометриясы полиморфизм және тектес молекулярлық конформациялар туралы ақпаратты алу үшін пайдаланылуы мүмкін. Алайда нәтижелерді түсіндіру белгілі бір сақтықты сақтауды талап етеді, себебі әртүрлі физикалық пішіндер (екі фазалы модель) қоспасын қамтитын үлгілер мен олардың ретсіздік пен алмастыру қасиеттері бар кристалдарды қамтитын түрлері арасындағы ЯМР уақыты шкаласында баяу байқалатын айырмашылықты анықтау әрдайым оңайға соқпайды. Осыған ұқсас, әртүрлі молекулярлық конформациялардан туындайтын ақауларды қамтитын және молекулярлық қаптамалардан (бір фазалы модель) аздап айырмашылықтары бар үлгілер қосымша сигналдар беруі мүмкін. Қатты күйдегі заттардың ЯМР спектрометриясы, егер тіпті кристалдық тордың параметрлері аздап өзгерістерге ұшыраған болса да, көрсетілген құбылыстарға жеткілікті сезімтал болуы мүмкін, сондықтан рентгендік ұнтақтық дифрактометрия көмегімен өзгерістер байқалмайды немесе өте әлсіз байқалады. Фармацевтикалық қолдануға арналған субстанциялардың кристалдылығы күрделі екені белгілі, бұл ретте кристалдық ақаулар мен аморфты зат бір мезгілде кездесуі мүмкін.
Оптикалық микроскопия. Бөлшектердің кристалдылығын анықтау әдісі поляризациялық микроскопты (2.1.9.13) қолдануымен ерекшеленеді, бұл ретте бөлшектер қосарлы сәуле сындыруды тудырады және микроскоптың заттық үстелін айналдыру кезінде экстинкция аймағын көрсетеді.
2.3.9.0. Дәрілік нысандардың жекелеген сынақтарын қолдану

Спектроскопия в ближней инфракрасной области (БИК). Другим методом, используемым для измерения степени кристалличности, является спектроскопия БИК (2.1.2.34), подтвердившая применимость также в исследованиях полиморфизма. БИК-спектр образца содержит и физическую, и химическую информацию. Будучи не инвазивным, не деструктивным и приемлемым при комнатной температуре метод является ценным инструментом для оценки изменений в аморфном и кристаллическом состояниях.
Абсорбционная спектрофотометрия в инфракрасной области и Рамановская спектрометрия. Другими методами, используемыми для измерения степени кристалличности, являются абсорбционная спектрофотометрия в инфракрасной области (2.1.2.23) и Рамановская спектрометрия, подтвердившие применимость также в исследованиях полиморфизма.
ЯМР веществ в твердом состоянии. Спектрометрия ядерного магнитного резонанса (ЯМР) веществ в твердом состоянии может быть использована для получения информации о полиморфизме и родственных молекулярных конформациях. Однако интерпретация результатов требует соблюдения определенной осторожности, так как не всегда просто установить различие между образцами, которые включают смесь различных физических форм (двухфазная модель) и теми из них, которые включают кристаллы, имеющие неупорядоченность и заме- щенность, медленно проявляющиеся на шкале времени ЯМР.
Подобно этому, образцы, содержащие дефекты, возникающие из-за различных молекулярных конформаций или немного отличающихся молекулярных упаковок (однофазная модель), могут давать дополнительные сигналы. Спектрометрия ЯМР веществ в твердом состоянии может быть достаточно чувствительна к указанным явлениям, даже если параметры кристаллической решетки едва подверглись воздействию и, поэтому, с помощью рентгеновской порошковой дифрактометрии изменения не наблюдаются или наблюдаются очень слабо.
Очевидно, что кристалличность субстанций для фармацевтического применения может быть сложной, при этом кристаллические дефекты и аморфное вещество могут присутствовать одновременно.
Оптическая микроскопия. Метод обнаружения кристалличности частиц заключается в применении поляризационного микроскопа (2.1.9.13), при этом частицы проявляют двойное лучепреломление и зоны экстинкции при вращении предметного столика микроскопа.
2.3.9. Применение отдельных испытаний лекарственных форм
Сноска. Наименование раздела 2.3.9.0 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25.06.2024 № 75 (вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования).

2030900001-2019
2.3.9.1. Ерітуге сынақ жүргізу жөніндегі ұсынымдар
Осы жалпы фармакопеялық құжат міндетті болып табылмайды; онда ерітуге сынақ жүргізу, ұсынылатын еріту орталары және ерітуге сынақ жүргізу бойынша ішке қабылдауға арналған дозаланған нысандардың ерекшеліктеріндегі талаптарды көрсету (2.1.9.3. Дозаланған қатты дәрілік нысандар үшін ерітуге сынақ жүргізу фармакопеялық құжатын қараңыз) жөніндегі ақпарат беріледі. Осы ақпарат ерітуге сынақ жүргізуге қатысты жалпы қабылданған параметрлерді қамтиды.
Қатты күйдегі дозаланған нысандағы әсер етуші заттың еру жылдамдығын анықтау әдісін сипаттау кезінде мынадай параметрлер көрсетілуі қажет:
- пайдаланылатын аспап және ағынды ұяшығы бар аспап жағдайында – пайдаланылатын ұяшық;
- құрамы, көлемі және еру ортасының температурасы;
- еру ортасының айналу жылдамдығы немесе ағын жылдамдығы;
- іріктеп алынған сынақтан өткізілетін ерітіндінің уақыты, тәсілі және мөлшері немесе үздіксіз қадағалау талаптары;
- талдау әдісі;
- жарамдылық критерийлері.
Пайдаланылатын аспапты таңдау дозаланған нысанның физика-химиялық қасиеттеріне тәуелді. Еріту ортасының үлкен көлемін пайдалану қажет болған кезде батыру талаптарын сақтау үшін немесе рН алмастыру қажет болған кезде ағынды ұяшығы бар аспапты пайдаланған оңтайлы.
СЫНАҚТАР ЖҮРГІЗУДІҢ ЭКСПЕРИМЕНТАЛДЫҚ ТАЛАПТАРЫ
Айналатын себеті бар немесе қалақты араластырғышы бар аспапты және сондай-ақ піспекті целиндрі бар аспапты пайдалану, әдетте, сынақты қанықтыру емес талаптарда, яғни ерітіндіге салынған зат дәрілік препаратта қалған заттың еру жылдамдығына елеулі ықпал етпейтін кездегі талаптарда жүргізу қағидатына негізделген. Бұл талаптар әдетте қаныққан ерітінді алу үшін қажетті ортадан кемінде 3 -10 есе артық еріту ортасы санын пайдалануды көздейді.
Әдетте сулы ортаны пайдаланады. Ортаның құрамы дәрілік препарат оны қабылдағаннан кейін болжамды болатын жағдайдағы әсер етуші заттардың және қосалқы заттардың физика-химиялық қасиеттері негізінде таңдап алынады. Атап айтқанда бұл рН және еріту ортасының иондық күшіне қатысты.
Әдетте рН мәндері 1-ден 8-ге дейінгі еріту орталарын пайдаланады. Тиісті негіздеме болған жағдайда рН мәні неғұрлым жоғары еріту ортасы пайдаланылуы мүмкін. Қышқылды ортада төмен рН мәндерін алу үшін 0,1 М хлорлы сутегі қышқылын пайдаланады. Бұдан әрі осы бөлімде ұсынылатын еріту орталары беріледі.
Егер рН өзгеруі еріту сипаттамасына ықпал етпейтіні дәлелденген болса, еріту ортасы ретінде суды пайдалану ұсынылуы мүмкін.
Жекелеген жағдайларда және құзыретті уәкілетті органмен келісілген кезде еріту ортасы ферменттерді, беткі белсенді заттарды, басқа да бейорганикалық және органикалық заттарды қамтуы мүмкін. Суда нашар еритін әсер етуші заттарды қамтитын дәрілік препараттарға сынақ жүргізу кезінде еріту ортасын түрлендіру қажет болуы мүмкін. Мұндай жағдайларда беткі белсенді заттардың төмен концентрациясын пайдалану ұсынылады; органикалық еріткіштерді пайдаланбау ұсынылады.

2030900001-2019
2.3.9.1. Рекомендации по проведению испытания на растворение
Данная общая фармакопейная статья не является обязательной; в ней приводится информация по проведению испытания на растворение, рекомендуемым средам растворения и выражению требований в спецификациях дозированных форм для приема внутрь по испытанию на растворение (см. общую фармакопейную статью 2.1.9.3. Испытание на растворение для твердых дозированных лекарственных форм). Данная информация содержит общепринятые параметры касательно испытания на растворение.
При описании метода определения скорости растворения действующего(их) вещества(в) в твердой дозированной форме должны быть указаны следующие параметры:
-используемый прибор и, в случае прибора с проточной ячейкой, используемую ячейку;
-состав, объем и температуру среды растворения;
-скорость вращения или скорость потока среды растворения;
-время, способ и количество отбираемого испытуемого раствора или условия непрерывного наблюдения;
-метод анализа;
-критерии приемлемости.
Выбор используемого прибора зависит от физико-химических свойств дозированной формы. При необходимости использования большого объема среды растворения для соблюдения условий погружения или при необходимости смены pH предпочтительнее использовать прибор с проточной ячейкой.
ЭКСПЕРИМЕНТАЛЬНЫЕ УСЛОВИЯ ПРОВЕДЕНИЯ ИСПЫТАНИЙ
Использование прибора с вращающейся корзинкой или с лопастной мешалкой, и также прибора с поршневым цилиндром, обычно основано на принципе проведения испытания в условиях не насыщения, то есть в таких условиях, когда вещество уже находящееся в растворе не оказывает значимого влияния на скорость растворения вещества, оставшегося в лекарственном препарате. Эти условия обычно подразумевают использование количества среды растворения, как минимум в 3-10 раз больше необходимого для получения насыщенного раствора.
Обычно используют водную среду. Состав среды выбирают на основании физико-химических свойств действующего(их) вещества(в) и вспомогательного(ых) вещества(в) в условиях, в которых лекарственный препарат предположительно будет находиться после его приема. В частности это касается pH и ионной силы среды растворения.
Обычно используют среды растворения со значениями pH от 1 до 8. При соответствующем обосновании может использоваться среда растворения с более высоким значением pH. Для получения низких значений pH в кислой среде обычно используют 0,1 М хлороводородную кислоту. Рекомендованные среды растворения приведены далее в настоящем разделе.
Использование воды в качестве среды растворения может быть рекомендовано, только если доказано, что изменение pH не влияет на характеристики растворения.
В отдельных случаях, и при условии согласования с компетентным уполномоченным органом, среда растворения может содержать ферменты, поверхностно-активные вещества, другие неорганические и органические вещества. При испытании лекарственных препаратов, содержащих плохо растворимые в воде действующие вещества, может быть необходима модификация среды растворения. В таких случаях рекомендуется использовать низкую концентрацию поверхностно-активного вещества; рекомендуется избегать использования органических растворителей.

Еріту ортасында ерітілген газдар сынақтық нәтижелеріне ықпал етуі мүмкін. Бұл, атап айтқанда ұяшықта газ көпіршіктерінің пайда болуын болдырмау үшін ортаны газсыздандыру қажет болатын ағынды ұяшықтары бар аспап үшін әділетті. Ауасыздандырудың мынадай тәсілі пайдаланылуы мүмкін: ортаны ақырын жылжыта отырып шамамен 41 °С температураға дейін қыздырады, қарқынды орын ауыстыра отырып тесіктерінің мөлшері 0,45 мкм немесе одан аз сүзгі арқылы тез арада ваккуммен сүзгіден өткізеді және ваккумда шамамен 5 минут тағы да араластыруды жалғастырады. Сонымен қатар еріген газдарды жоюдың өзге де валидтелген әдісі пайдаланылуы мүмкін.
Қалақты араластырғышы бар немесе айналатын себеті бар аспапты пайдалану кезінде еріту ортасының көлемі әдетте 500 - 1000 мл құрайды. Айналу жылдамдығын әдетте 50 об/мин - 100 об/мин аралығындағы диапазонда таңдайды; ол 150 об/мин аспауы тиіс.
Ағынды ұяшығы бар аспапты пайдалану кезінде еріту ортасы ағынының жылдамдығы әдетте 4 мл/мин - 50 мл/мин аралығындағы диапазонда болады.
ҰСЫНЫЛАТЫН ЕРІТУ ОРТАЛАРЫ
Мынадай еріту орталары пайдаланылуы мүмкін.
Орталардың құрамы мен дайындалуы төменде көрсетілген.
Хлорлы сутегі қышқылы бар орталар
- 0,2 М хлорлы сутегі қышқылы.
- 0,2 М натрий хлориді ерітіндісі. 11,69 г Р натрий хлоридін Р суда ерітеді және осы ертікішпен мөлшерін 1000,0 дейін жеткізеді.
2.3.9.1.-2-кестеде көрсетілген pH мәндері бар орталарды дайындау үшін 250,0 мл 0,2 М натрий хлориді ерітіндісін көрсетілген мөлшердегі 0,2 М хлорлы сутегі қышқылымен араластырады және Р сумен мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Хлорлы сутегі қышқылы бар орталар сонымен бірге натрий хлоридінің орнына калий хлоридін пайдалана отырып дайындалуы мүмкін.
Ацетатты буферлік ерітінділер

Газы, растворенные в среде растворения, могут влиять на результаты испытания. Это справедливо, в частности, для прибора с проточной ячейкой, где дегазация среды необходима во избежание образования пузырьков газа в ячейке. Может быть использован следующий способ деаэрации: среду нагревают при аккуратном перемешивании до температуры около 41 °C, сразу фильтруют под вакуумом через фильтр с размером пор 0,45 мкм или меньше при интенсивном перемешивании и продолжают перемешивать под вакуумом еще около 5 мин. Также может быть использован иной ва- лидированный метод удаления растворенных газов.
При использовании прибора с лопастной мешалкой или с вращающейся корзинкой объем среды растворения обычно составляет 500 - 1000 мл. Скорость вращения обычно выбирают в диапазоне от 50 об/мин до 100 об/мин; она не должна превышать 150 об/мин.
При использовании прибора с проточной ячейкой скорость потока среды растворения обычно находится в диапазоне от 4 мл/мин до 50 мл/мин.
РЕКОМЕНДУЕМЫЕ СРЕДЫ РАСТВОРЕНИЯ
Могут быть использованы следующие среды растворения.
Состав и приготовление сред указаны ниже.
Среды с хлороводородной кислотой
-0,2 Мхлороводородная кислота.
-0,2 М раствор натрия хлорида. 11,69 г натрия хлорида Р растворяют в воде Р и доводят до объема 1000,0 этим же растворителем.
Для приготовления сред со значениями pH, указанными в таблице 2.3.9.1.-2, 250,0 мл 0,2 М раствора натрия хлорида смешивают с указанным объемом 0,2 М хлороводородной кислоты и доводят водой Р до объема 1000,0 мл.
Среды с хлороводородной кислотой также могут быть приготовлены с использованием калия хлорида вместо натрия хлорида.
Таблица 2.3.9.1.-1. —Примеры сред растворения
pH
Среда растворения
pH 1,0
НС1
pH 1,2
NaCl, НС1
pH 1,5
NaCl, НС1
pH 4,5
Фосфатный или ацетатный
буферный раствор
pH 5,5 и pH 5,8
Фосфатный или ацетатный
буферный раствор
pH 6,8
Фосфатный буферный раствор
pH 7,2 и pH 7,5
Фосфатный буферный раствор
Ацетатные буферные растворы

- 2 М сірке қышқылы ерітіндісі. 120,0 г Р мұзды сірке қышқылын Р сумен 1000,0 мл мөлшеріне дейін жеткізеді.
- Ацетатты pH 4,5 буферлік ерітіндісі. 2,99 г Р натрий ацетатын Р суда ерітеді, 14,0 мл 2 М сірке қышқылы ерітіндісін қосады және Р сумен мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
- Ацетатты pH 5,5 буферлік ерітіндісі. 5,98 г Р натрий ацетатын Р суда ерітеді, 3,0 мл 2 М сірке қышқылы ерітіндісін қосады және Р сумен мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.

- 2 М раствор уксусной кислоты. 120,0 г уксусной кислоты ледяной Р доводят водой Р до объема 1000,0 мл.
- Ацетатный буферный раствор pH 4,5. 2,99 г натрия ацетата Р растворяют в воде Р, прибавляют 14,0 мл 2 М раствора уксусной кислоты и доводят водой Р до объема 1000,0 мл.
- Ацетатный буферный раствор pH 5,5. 5,98 г натрия ацетата Р растворяют в воде Р, прибавляют 3,0 мл 2 М раствора уксусной кислоты и доводят водой Р до объема 1000,0 мл.

- Ацетатты pH 5,8 буферлік ерітіндісі. 6,23 г Р натрий ацетатын Р суда ерітеді, 2,1 мл 2 М сірке қышқылы ерітіндісін қосады және Р сумен мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Фосфатты буферлік ерітінділер
2.3.9.1.-3-кестеде көрсетілген pH мәндері бар буферлік ерітінділерді дайындау үшін 250,0 мл 0,2 М Р натрий дигидрофосфаты ерітіндісін көрсетілген мөлшердегі 0,2 М натрий гидроксиді ерітіндісімен араластырады және Р сумен мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Өзге де фосфатты буферлік ерітінділер

- Ацетатный буферный раствор pH 5,8. 6,23 г натрия ацетата Р растворяют в воде Р, прибавляют 2,1 мл 2 М раствора уксусной кислоты и доводят водой Р до объема 1000,0 мл.
Фосфатные буферные растворы
Для приготовления буферных растворов со значениями pH, указанными в таблице 2.3.9.1.-3, 250,0 мл 0,2 Мраствора натрия дигидрофосфата Р смешивают с указанным объемом 0,2 Мраствора натрия гидроксида и доводят водой Р до объема 1000,0 мл.
Иные фосфатные буферные растворы

- Фосфатты pH 4,5 буферлік ерітіндісі. 13,61 г Р калий дигидрофосфатын 750 мл Р суда ерітеді. Қажет болған жағдайда pH мәнін (2.1.2.3) 0,1 М натрий гидроксиді еретіндісімен немесе 0,1 М хлорлы сутегі қышқылымен түзетеді және Р сумен мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
- Р Фосфатты pH 5,5 буферлік ерітіндісі.
- Р1 Фосфатты pH 6,8 буферлік ерітіндісі.
- рН 7,2 Р буферлік ерітіндісі.
- Р 0,33 М фосфатты pH7,5 буферлік ерітіндісі.
Жасанды pH 6,8 ішек сөлі
77,0 мл 0,2 М натрий гидроксиді ерітіндісін, 6,8 г Р калий дигидрофосфатын қамтитын 250,0 мл ерітіндіні және 500 мл Р суды араластырады, 10,0 г Р панкреатин ұнтағын қосып араластырады, қажет болған жағдайда рН (2.1.2.3) мәнін түзетеді және Р сумен мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді.
Жасанды ішек сөлі
2,0 г Р натрий хлориді мен 3,2 г Р пепсин ұнтағын Р суда ерітеді, 80 мл 1 М хлорлы сутегі қышқылын қосады және Р сумен мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді. Қажет болған жағдайда пепсин ұнтағы алып тасталуы мүмкін.
pH арттыру
pH арттырумен сынақ жүргізген жағдайда мынадай тізбектіліктің бірі пайдаланылуы мүмкін:
Уақыт (сағ)
0 – 1
1 – 2
2 – 3
3 – 4
4 – 5
5 – 6
6 – 7
7
pH
1,0
pH
1,2
6,87
pH
1,2
2,5
4,5
7,0
7,5
pH
1,5
4,5
7,2
Көрсетілген pH өзгерістеріне қол жеткізу үшін мыналар қажет:
- немесе бір буферлік ерітіндіні басқасымен алмастырады (толық алмастыру);
- немесе әрбір рет буферлік ерітіндінің жартысын ғана алып тастайды (толық емес алмастыру тәсілі) және оны pH мәні неғұрлым жоғары буферлік ерітіндімен алмастырады: бастапқы буферлік ерітіндінің pH 1,2, ал екіншісі — 7,5;
- немесе бастапқы pH 1,5 буферлік ерітіндісіне Р трис(гидроксиметил)аминометан және Р сусыз натрий ацетатын қамтитын құрғақ қоспаны қосады, алдымен pH 4,5 мәні алынғанға дейін, ал содан кейін — төменде көрсетілгендей pH 7,2 мәні алынғанға дейін:
- pH 1,5 хлорлы сутегі қышқылы: 2 г Р натрий хлоридін Р суда ерітеді, 31,6 мл 1 М хлорлы сутегі қышқылын қосады және Р сумен мөлшерін 1000,0 мл дейін жеткізеді;
- pH 4,5 буферлік ерітіндісі: 2,28 г Р трис(гидроксиметил)аминометанды 1,77 г Р сусыз натрий ацетатымен араластырады; алынған қоспаны жоғарыда сипатталған pH 1,5 хлорлы сутегі қышқылында ерітеді;
- pH 7,2 буферлік ерітіндісі: 2,28 г Р трис(гидроксиметил)аминометанды 1,77 г Р сусыз натрий ацетатымен араластырады; алынған қоспаны жоғарыда сипатталған pH 4,5 буферлік ерітіндісінде ерітеді.
Ағынды ұяшық pH үздіксіз ауыстыру үшін пайдаланылуы мүмкін.
САРАПТАУ ЖӘНЕ ВАЛИДАЦИЯ
Сынақтың қолданылған әдісінің сипатына қарай конструктивті орындау сапасы invitro еріту сынағына арналған жабдықты сараптау кезінде маңызды аспект болып табылады. Кез келген бұзушылықты болдырмау қажет, мысалы, механикалық ақаулардың салдарынан дірілдер немесе орынсыз араласу.
Ерітуге сынақ жүргізуге арналған жабдықты сараптау пайдаланылатын жабдықтың мөлшері мен шақтамасын ескеру қажет. Сынақтың еріту ортасының температурасы және көлемі, сұйықтықтың айналу жылдамдығы немесе ағу жылдамдығы, сынамаларды, әдістемелерді іріктеу секілді сыни параметрлері мерзімді бақылануы тиіс.
Жабдықтың тиісті жұмысы гидродинамикалық талаптарға сезімтал стандартты үлгіні сынау арқылы тексерілуі мүмкін. Мұндай сынақтар әртүрлі зертханалардың алынған нәтижелерін салыстыру мақсатында мерзімді немесе тұрақты түрде жүргізілуі мүмкін.
Сынақтың жүргізілу барысын мұқият бақылау және қадағалау қажет, бұл ерекшеліктен тыс нәтижелерді түсіндіру кезінде айрықша маңызды.
Сынамаларды іріктеу, талдау немесе еріту ортасын дайындау және сынақ жүргізуді қамтитын автоматтандырылған жүйелердің валидациясы кезінде нақтылықты, дұрыстықты, сондай-ақ әртүрлі сұйылту, араластыру, тазалау және сынамаларды іріктеу немесе еріткішті дайындау кезінде ластануды болдырмауды назарға алу қажет.
2.3.9.1.-1-кесте. — Еріту орталарының мысалдары
pH
Еріту ортасы
pH 1,0
HCl
pH 1,2
NaCl, HCl
pH 1,5
NaCl, HCl
pH 4,5
Фосфатты немесе ацетатты буферлік ерітінді
pH 5,5 и pH 5,8
Фосфатты немесе ацетатты буферлік ерітінді
pH 6,8
Фосфатты буферлік ерітінді
pH 7,2 и pH 7,5
Фосфатты буферлік ерітінді
2.3.9.1.-2-кесте. — Хлорлы сутегі қышқылы бар орталар
pH
HCl (мл)
1,2
425,0
1,3
336,0
1,4
266,0
1,5
207,0
1,6
162,0
1,7
130,0
1,8
102,0
1,9
81,0
2,0
65,0
2,1
51,0
2,2
39,0
2.3.9.1.-3-кесте. - Фосфаттые буферлік ерітінділер
pH
5,8
6,0
6,2
6,4
6,6
6,8
NaOH (мл)
18,0
28,0
40,5
58,0
82,0
112,0
pH
7,0
7,2
7,4
7,6
7,8
8,0
NaOH (мл)
145,5
173,5
195,5
212,0
222,5
230,5
ІШКЕ ҚАБЫЛДАУҒА АРНАЛҒАН ДОЗАЛАНҒАН НЫСАНДАР ҮШІН ЕРІТУГЕ СЫНАҚ ЖҮРГІЗУ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІН АНЫҚТАУ
Ерітуге сынақ жүргізу ерекшелігін белгілі бір уақыт аралығында еріген әсер етуші заттың заттаңбада көрсетілген оның қамтылу пайызымен көрсетілген мөлшері (Q) негізінде анықтайды.
Қалыпты босап шығатын дозаланған қатты нысандар
Негізделген және дәлелденген талаптарда сынақ жүргізу кезінде көптеген жағдайларда S1 деңгейіндегі жарамдылық критейлері әдетте 45 минут немесе одан аз құрайтын көрсетілген уақыт кезеңінде әсер етуші заттың кемінде 80 % босап шығуы тиіс. Бұл 75 % тең Q мәніне сәйкес келеді, себебі S1 деңгейі үшін сынақтан өткізілетін 6 бірліктің әрқайсысының жеке мәні (Q + 5) % кем болмауы, яғни 80 % кем болмауы тиіс.
Әдетте әсер етуші заттың толық босап шығуын көрсету үшін бір уақытша нүстедегі критерийді белгілеу жеткілікті болып табылады, алайда кейбір жағдайларда тиісінше еруді дәлелдеу үшін қосымша уақыт сәтінде (сәттерінде) сынақ жүргізу қажет болуы мүмкін.
Мерзімі ұзартылып босап шығатын дозаланған қатты нысандар

- Фосфатный буферный раствор pH 4,5. 13,61 г калия дигидрофосфата Р растворяют в 750 мл воды Р. При необходимости корректируют значение pH (2.1.2.3) 0,1 М раствором натрия гидроксида или 0,1 М хлороводородной кислотой и доводят водой Р до объема 1000,0 мл.
- Фосфатный буферный раствор pH 5,5 Р.
-Фосфатный буферный раствор pH 6,8 Р1.
- Буферный раствор pH 7,2 Р.
- 0,33 М фосфатный буферный раствор pH 7,5 Р.
Таблица 2.3.9.1.-2.—Среды с хлороводородной кислотой
pH
НС1 (мл)
1,2
425,0
1,3
336,0
1,4
266,0
1,5
207,0
1,6
162,0
1,7
130,0
1,8
102,0
1,9
81,0
2,0
65,0
2,1
51,0
2,2
39,0
Таблица 2.3.9.1.-3. — Фосфатные буферные растворы
pH
5,8
6,0
6,2
6,4
6,6
6,8
NaOH (мл)
18,0
28,0
40,5
58,0
82,0
112,0
pH
7,0
7,2
7,4
7,6
7,8
8,0
NaOH (мл)
145,5
173,5
195,5
212,0
222,5
230,5
Искусственный кишечный сок pH 6,8
Смешивают 77,0 мл 0,2 Мраствора натрия гидроксида, 250,0 мл раствора, содержащего 6,8 г калия дигидрофосфата Р, и 500 мл воды Р, прибавляют 10,0 г порошка панкреатина Р, перемешивают, при необходимости корректируют значение pH (2.1.2.3), и доводят водой Р до объема 1000,0 мл.
Искусственный желудочный сок
2,0 г натрия хлорида Р и 3,2 г порошка пепсина Р растворяют в воде Р, прибавляют 80 мл хлороводородной кислоты и доводят водой Р до объема 1000,0 мл. При необходимости порошок пепсина может быть исключен.
Повышение pH
В случае проведения испытания с повышением pH может быть использована одна из следующих последовательностей:
Время (ч)
0-1
1-2
2-3
3-4
4-5
5-6
6-7
7
рн
1,0
pH
1,2
6,87
pH
1,2
2,5
4,5
7,0
7,5
pH
1,5
4,5
7,2
Для достижения указанных изменений pH необходимо:
-или заменять один буферный раствор другим (полная замена);
-или каждый раз убирать только половину буферного раствора (способ неполной замены) и заменять его буферным раствором с более высоким значением pH: pH начального буферного раствора 1,2, а второго — 7,5;
-или в начальный буферный раствор с pH 1,5 прибавлять сухую смесь, состоящую из трис(гидроксиметил)аминометана Р и натрия ацетата безводного Р, сначала до получения значения pH 4,5, а затем — до получения значения pH 7,2, как указано ниже:
-хлороводородная кислота pH 1,5: 2 г натрия хлорида Р растворяют в воде Р, прибавляют 31,6 мл хлороводороднаой кислоты и доводят водой Р до объема 1000,0 мл;
-буферный раствор pH 4,5: смешивают 2,28 г трис(гидроксиметил)аминометана Р с 1,77 г натрия ацетата безводного Р; полученную смесь растворяют в описанном выше растворе хлороводородной кислоты pH 1,5;
-буферный раствор pH 7,2: смешивают 2,28 г трис(гидроксиметил)аминометана Р с 1,77 г натрия ацетата безводного Р; полученную смесь растворяют в описанном выше буферном растворе pH 4,5.
Проточная ячейка может быть использована для непрерывной смены pH.
КВАЛИФИКАЦИЯ И ВАЛИДАЦИЯ
Ввиду характера применяемого метода испытания, качество конструктивного исполнения является важным аспектом при квалификации оборудования для испытания на Растворение invitro. Необходимо избегать любых нарушений, например, вибрации или нежелательного перемешивания из-за механических дефектов.
Квалификация оборудования для испытания на Растворение должна учитывать размеры и допуски используемого оборудования. Критические параметры испытания, такие как температура и объем среды растворения, скорость вращения или скорость потока жидкости, отбор проб, методики, должны периодически контролироваться.
Надлежащая работа оборудования может быть проверена путем испытания стандартного образца, чувствительного к гидродинамическим условиям. Такие испытания могут проводиться периодически или постоянно в целях сравнения получаемых результатов различных лабораторий.
Необходимо тщательно наблюдать и контролировать ход проведения испытания, что особенно важно при объяснении результатов выходящих за рамки спецификации.
При валидации автоматизированных систем, включающих отбор проб, анализ или приготовление среды растворения и проведение испытания, необходимо принимать во внимание точность, правильность, а также предотвращение загрязнений при различных разведениях, перемещениях, очистке и отборе проб или приготовлении растворителя.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ СПЕЦИФИКАЦИЙ ИСПЫТАНИЯ НА РАСТВОРЕНИЕ ДЛЯ ДОЗИРОВАННЫХ ФОРМ ДЛЯ ПРИЕМА ВНУТРЬ
Спецификацию испытания на Растворение определяют на основе количества (Q) действующего вещества, растворившегося за определенный промежуток времени, выраженное в процентах от его содержания, указанного на этикетке.
Твердые дозированные формы с обычным высвобождением
В большинстве случаев, при испытании в обоснованных и доказанных условиях, критерий приемлемости на уровне Si таков, что не менее 80 % действующего вещества должно высвободиться в течение указанного периода времени, составляющего обычно 45 мин или менее. Это соответствует значению Q, равному 75 %, так как для уровня Si индивидуальные значения каждой из 6 испытуемых единиц должны быть не менее (Q + 5) %, т.е. не менее 80 %.
Обычно для демонстрации полноты высвобождения действующего вещества достаточным является установка критерия в одной временной точке, хотя в некоторых случаях для доказательства соответствующего растворения может быть необходимым проводить испытание в дополнительный момент (моменты) времени.
Твердые дозированные формы с пролонгированным высвобождением

Әдетте мерзімі ұзартылып босап шығатын дозаланған дәрілік нысандардың ерекшеліктерінде 3 немесе одан көп бақылау нүктелері көрсетіледі. Бірінші бақылау нүктесі әсер етуші заттың абайсызда жылдам босап шығуына ("дозаны шығарып тастау") арналған. Сондықтан ол әсер етуші заттың әдетте 20 % - 30 % аралығында босап шығуына сәйкес келетін уақыт кезеңі арқылы белгіленеді. Екінші бақылау нүктесі еру картинасын сипаттайды және әсер етуші заттың шамамен 50 % босап шығуына сәйкес келеді. Соңғы бақылау нүктесі әдетте әсер етуші заттың 80 % астам босап шығуын білдіретін толығымен дерлік босап шығуды растауға арналған.
Мерзімі кейінге қалдырылып босап шығатын дозаланған қатты нысандар
Баяу босап шығатын дозаланған нысандар әсер етуші затты (заттарды) әртүрлі еріту орталарында, мысалы, pH мәнін арттыру талаптарында еріту кезінде әзірленген құрамға сәйкес порциямен немесе толығымен босатып шығаруға қабілетті. Сондықтан ерекшеліктер әрбір жағдай үшін белгіленген болуы тиіс.

Обычно в спецификации на дозированные лекарственные формы с пролонгированным высвобождением указывают 3 или более контрольных точек. Первая контрольная точка предназначена для непреднамеренно быстрого высвобождения действующего вещества ("сбрасывание дозы"). Поэтому она устанавливается через период времени, соответствующий обычно высвобождению от 20 % до 30 % действующего вещества. Вторая контрольная точка характеризует картину растворения и соответствует высвобождению примерно 50 % действующего вещества. Конечная контрольная точка предназначена для подтверждения почти полного высвобождения, под которым обычно понимают высвобождение более 80 % действующего вещества.
Твердые дозированные формы с отсроченным высвобождением
Дозированные формы с замедленным высвобождением способны высвобождать действующее вещество (вещества) порционно или полностью в соответствии с разработанным составом при растворении в различных средах растворения, например, в условиях увеличения значения pH. Поэтому спецификации должны быть обозначены для каждого случая.