Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 22 қыркүйектегі № 122 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 13 қазандағы № 124 шешімі
2014 жылғы 15 тамыздағы Көлік құралы паспортының (көлік құралының шассиі паспортының) және өздігінен жүретін машина мен техниканың басқа да түрлері паспортының бірыңғай нысандарын енгізу және электрондық паспорттар жүйелерін ұйымдастыру туралы келісімнің 3-бабының бірінші абзацына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассиінің электрондық паспорттары) және өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттары жүйелерінің жұмыс істеу тәртібі туралы" 2015 жылғы 22 қыркүйектегі № 122 шешіміне өзгерістер енгізілсін.
2. Көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассиінің электрондық паспорттары) және өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттары (бұдан әрі – электрондық паспорттар) жүйелерінің әкімшісі Армения Республикасының көлік құралдарын тіркеуді жүзеге асыратын уәкілетті органдары және Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Қырғыз Республикасының ұлттық операторлары үшін еркін (кедергісіз) айналым үшін электрондық паспорттардың үзінді көшірмелерін және тек электрондық паспорттар ресімделген көлік құралдарының тіркелгенін растауға арналған сервисті қолдану мүмкіндігін 2021 жылғы 31 наурызға дейін қамтамасыз етсін.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді және 2020 жылғы 1 қарашадан бастап туындайтын құқықтық қатынастарда қолданылады.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2020 жылғы 13 қазандағы
№ 124 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 22 қыркүйектегі № 122 шешіміне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. 1-тармақ "(бұдан әрі – Тәртіп)" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 2-тармақта:
а) "а" тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"а) 2021 жылғы 31 наурызға дейін көлік құралдарының паспорттарын (көлік құралдарының шассиі паспорттарын) Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Қырғыз Республикасының заңнамасында белгіленген нысан бойынша және қағидаларға сәйкес ресімдеуге рұқсат етіледі;";
б) "б" тармақшасында "мүше мемлекеттің" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі – мүше мемлекет)" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) "г" тармақшада:
"тармақтың" деген сөз "тармақтың," деген сөздермен ауыстырылсын;
"техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттарына" деген сөздер "техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттарына (бұдан әрі – электрондық паспорттар)" деген сөздермен ауыстырылсын;
г) мынадай мазмұндағы "е" тармақшасымен толықтырылсын:

О внесении изменений в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 сентября 2015 г. № 122
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 октября 2020 года № 124.
В соответствии с абзацем первым статьи 3 Соглашения о введении единых форм паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) и паспорта самоходной машины и других видов техники и организации систем электронных паспортов от 15 августа 2014 года Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 сентября 2015 г. № 122 "Об утверждении Порядка функционирования систем электронных паспортов транспортных средств (электронных паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники" изменения согласно приложению.
2. Администратору систем электронных паспортов транспортных средств (электронных паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники (далее – электронные паспорта) до 31 марта 2021 г. обеспечить для уполномоченных органов Республики Армения, осуществляющих регистрацию транспортных средств, и национальных операторов Республики Беларусь, Республики Казахстан и Кыргызской Республики возможность применения сервиса для подтверждения выписок из электронных паспортов для свободного (беспрепятственного) обращения и регистрации транспортных средств, на которые оформлены только электронные паспорта.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникающие с 1 ноября 2020 г.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 13 октября 2020 г. № 124
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 сентября 2015 г. № 122
1. Пункт 1 дополнить словами "(далее – Порядок)".
2. В пункте 2:
а) подпункт "а" изложить в следующей редакции:
"а) до 31 марта 2021 г. допускается оформление паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) по форме и в соответствии с правилами, которые установлены законодательством Республики Беларусь, Республики Казахстан и Кыргызской Республики;";
б) в подпункте "б" слова "государства-члена" заменить словами "государства – члена Евразийского экономического союза (далее – государство-член)";
в) в подпункте "г":
слово "пункта" заменить словом "пункта,";
слова "техники осуществляется" заменить словами "техники (далее – электронные паспорта) осуществляется";
г) дополнить подпунктом "е" следующего содержания:

"е) 2020 жылғы 2 қарашадан бастап мүше мемлекеттерде жасап шығарылған көлік құралдары Ресей Федерациясында Тәртіпке сәйкес ресімделген электрондық паспорттары болған жағдайда ғана тіркеледі.
Мүше мемлекеттерде айналымға шығарылған көлік құралдарына қатысты оларды Ресей Федерациясында тіркеу Тәртіптік 22-тармағына сәйкес ресімделген электрондық паспорттары болған жағдайда ғана мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген құжаттар негізінде жүзеге асырылады.
Ресей Федерациясының уәкілетті органдары (ұйымдары) басқа мүше мемлекеттің көлік құралдарына (көлік құралдарының шассиіне) электрондық паспорттар ресімдеуді (мүше мемлекеттің көлік құралдарының (көлік құралдары шассиінің) электрондық паспорттарын ресімдеуді қамтамасыз ету мүмкіндігі болмаған жағдайда) қамтамасыз етсін.".
3. Мынадай мазмұндағы 31 – 33 тармақтармен толықтырылсын:
"31. Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Қырғы Республикасының уәкілетті органдары ұлттық операторлар арқылы 2021 жылғы 31 наурызға дейін:
а) электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне (бұдан әрі – әкімші) оның сұратуы бойынша кедендік құжаттар мен айналымға шығарылған көлік құралдарына (көлік құралдары шассиіне) қатысты Ресей Федерациясында көлік құралдарына (көлік құралдары шассиіне) электрондық паспорттар ресімдеу кезіндегі кеден органдарының кедендік шектеулері туралы мәліметтерді ұсынуды;
б) әкімшіге электрондық паспорттар ресімделген көлік құралдарына қатысты жасалған Тәртіпке № 3 қосымшаның 12-тармағында көрсетілген тіркеу іс-қимылдары туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
32. Армения Республикасының уәкілетті органдары әкімшіге оның сұратуы бойынша:
а) кедендік құжаттар мен айналымға шығарылған көлік құралдарына (көлік құралдары шассиіне) қатысты Ресей Федерациясында көлік құралдарына (көлік құралдары шассиіне) электрондық паспорттар ресімдеу кезіндегі кеден органдарының кедендік шектеулері;
б) электрондық паспорттар ресімделген көлік құралдарына қатысты жасалған Тәртіпке № 3 қосымшаның 12-тармағында көрсетілген тіркеу іс-қимылдары туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
33. Армения Республикасының, Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Қырғыз Республикасының уәкілетті органдары 2021 жылғы 31 наурызға дейін көлік құралдарының еркін (кедергісіз) айналымы мақсатында электрондық паспорттар және (немесе) электрондық паспорттардың әзірлеуші ұйымның, әкімшінің немесе ұлттық оператордың мөрімен куәландырылған үзінді көшірмелері негізінде тіркеу іс-қимылдарын жасау мүмкіндігін қамтамасыз етсін.".

"е) со 2 ноября 2020 г. транспортные средства, изготовленные в государствах-членах, регистрируются в Российской Федерации только при наличии электронных паспортов, оформленных в соответствии с Порядком.
В отношении транспортных средств, выпущенных в обращение в государствах-членах, их регистрация в Российской Федерации осуществляется только при наличии электронных паспортов, оформленных в соответствии с пунктом 22 Порядка, на основании документов, предусмотренных законодательством государств-членов.
Уполномоченным органам (организациям) Российской Федерации обеспечить оформление электронных паспортов на транспортные средства (шасси транспортных средств) другого государства-члена (при отсутствии возможности у государства-члена обеспечить оформление электронных паспортов транспортных средств (шасси транспортных средств)).".
3. Дополнить пунктами 31 – 33 следующего содержания:
"31. Уполномоченным органам Республики Беларусь, Республики Казахстан и Кыргызской Республики обеспечить до 31 марта 2021 г. через национальных операторов:
а) представление администратору систем электронных паспортов (далее – администратор) по его запросу сведений о таможенном документе и таможенных ограничениях в отношении выпущенных в обращение транспортных средств (шасси транспортных средств) таможенными органами при оформлении электронных паспортов на транспортные средства (шасси транспортных средств) в Российской Федерации;
б) представление администратору сведений о совершенных регистрационных действиях, указанных в пункте 12 приложения № 3 к Порядку, в отношении транспортных средств, на которые оформлены электронные паспорта.
32. Уполномоченным органам Республики Армения обеспечить представление администратору по его запросу сведений о:
а) таможенном документе и таможенных ограничениях в отношении выпущенных в обращение транспортных средств (шасси транспортных средств) таможенными органами при оформлении электронных паспортов на транспортные средства (шасси транспортных средств) в Российской Федерации;
б) совершенных регистрационных действиях, указанных в пункте 12 приложения № 3 к Порядку, в отношении транспортных средств, на которые оформлены электронные паспорта.
33. Уполномоченным органам Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан и Кыргызской Республики до 31 марта 2021 г. в целях свободного (беспрепятственного) обращения транспортных средств обеспечить возможность совершения регистрационных действий в отношении транспортных средств на основании электронных паспортов и (или) выписок из электронных паспортов, заверенных печатью организации-изготовителя, администратора или национального оператора.".