Еуразиялық экономикалық одақтың статистика саласындағы интеграцияны дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған бағдарламасы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2020 жылғы 23 қарашадағы № 116 шешімі.
Еуразиялық экономикалық одақтың ресми статистикалық ақпаратын қалыптастыру және тарату тәртібі туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 4 қосымша) 14-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың статистика саласындағы интеграцияны дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған бағдарламасы бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
М. Григорян
И. Петришенко
А. Смайылов
А. Новиков
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2020 жылғы 23 қарашадағы
№ 116 шешімімен
БЕКІТІЛДІ
Еуразиялық экономикалық одақтың статистика саласындағы интеграцияны дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған БАҒДАРЛАМАСЫ
Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы
Еуразиялық экономикалық одақтың статистика саласындағы интеграцияны дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған бағдарламасы
Бағдарламаны әзірлеу негіздемесі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт (Еуразиялық экономикалық одақтың ресми статистикалық ақпаратын қалыптастыру және тарату тәртібі туралы хаттаманың (көрсетілген шартқа № 4 қосымша)14-тармағы)
Бағдарламаның жауапты әзірлеушісі
Еуразиялық экономикалық комиссия
Бағдарламаны бірлесіп әзірлеушілер
Армения Республикасының Статистика комитеті;
Армения Республикасының Орталық Банкі;
Армения Республикасының Қаржы министрлігі;
Армения Республикасының Мемлекеттік кірістер комитеті;
Беларусь Республикасының Ұлттық статистика комитеті;
Беларусь Республикасының Ұлттық Банкі;
Беларусь Республикасының Қаржы министрлігі;
Беларусь Республикасының Мемлекеттік кеден комитеті;
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттігінің Ұлттық статистика бюросы;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті ;
Қырғыз Республикасының Ұлттық статистика комитеті;
Қырғыз Республикасының Ұлттық Банкі;
Қырғыз Республикасының Қаржы министрлігі;
Қырғыз Республикасы Үкіметінің жанындағы Қаржы нарығын реттеу мен қадағалаудың мемлекеттік қызметі;
Қырғыз Республикасы Үкіметінің жанындағы Мемлекеттік салық қызметі;
Қырғыз Республикасы Үкіметінің жанындағы Мемлекеттік кеден қызметі;
Федералдық мемлекеттік статистика қызметі;
Ресей Федерациясының Орталық Банкі;
Ресей Федерациясының Қаржы министрлігі;
Федералдық қазынашылық;
Федералдық салық қызметі;
Федералдық кеден қызметі
Бағдарламаның мақсаты
халықаралық статистикалық стандарттарды қолдануды кеңейту негізінде Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) ресми статистикалық ақпаратын пайдаланушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру
Бағдарламаның міндеттері
Одаққа мүше мемлекеттер арасындағы ресми статистикалық ақпараттың салыстырмалылығын арттыру;
Одақтың ресми статистикалық ақпаратын жинау және тарату үшін сыныптамалардың бірыңғай жүйесін дамыту;
Одақтың ресми статистикалық ақпаратын жинау және тарату үшін цифрлық технологияларды қолдануды кеңейту;
Одақтың ресми статистикалық ақпаратының нысаналы бағыты мен практикалық маңыздылығын арттыру;
Одақ шеңберінде статистика жүйесінің әлеуетін нығайту;
Одақтағы статистикалық қызметті үйлестіруді жақсарту
Бағдарламаны іске асыру мерзімі
2021 – 2025 жылдар
Бағдарламаны қаржыландыру көздері
Одақ бюджеті (Еуразиялық экономикалық комиссияның қызметін қамтамасыз етуге көзделген қаражат бөлігінде), Одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері (ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыру жөніндегі функциялар жүктелген ұлттық (орталық) банктерді қоса алғанда, мемлекеттік органдардың қызметін қамтамасыз етуге көзделген қаражат бөлігінде)
Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
Одақтың ресми статистикалық ақпаратының халықаралық салыстырымдылығын арттыру;
Одақтың ресми статистикалық ақпаратының әдіснамалық біртектілігін арттыру;
Одақтың статистикалық сыныптамаларының бірыңғай жүйесін қалыптастыру;
цифрлық форматта ресми статистикалық ақпарат алмасудың жаһандық процестеріне қатысу;
Одақтың ресми статистикалық ақпаратының метадеректерінің бірыңғай жүйесін қалыптастыру;
Одақтың ресми статистикалық ақпаратын Одақтың ресми сайты арқылы цифрлық форматта тарату;
тауар, көрсетілетін қызметтер, еңбек, капитал нарықтарының статистикасын жетілдіру;
жаңа бөлімдер бойынша Одақтың ресми статистикалық ақпаратын қалыптастыру:
"жасыл" экономика және қоршаған ортаны қорғау, цифрлық экономика және т. б;
интеграциялық процестерді талдау үшін Одақтың ресми статистикалық ақпаратын қолдануды кеңейту;
Одақтың ресми статистикалық ақпаратын пайдаланушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру;
Одақтағы статистикалық қызметтің құқықтық негізін дамыту және Одаққа мүше мемлекеттердің статистика саласындағы заңнамасын үйлестіру
Бағдарламаны іске асыру тетігі
Еуразиялық экономикалық комиссияның Бағдарламаны іске асыруға жауапты департаменті Бағдарламаны іске асыру мақсатында статистикалық қызметті ағымдағы басқаруды және үйлестіруді жүзеге асырады;
Бағдарламаның іске асырылуын бақылауды Еуразиялық экономикалық комиссия ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыру жөніндегі функциялар жүктелген ұлттық (орталық) банктерді қоса алғанда, Одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарымен бірлесіп жүзеге асырады
Кіріспе
Осы Бағдарлама Еуразиялық экономикалық одақтың ресми статистикалық ақпаратын қалыптастыру және тарату тәртібі туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 4 қосымша) 14-тармағы негізінде әзірленді.
Еуразиялық экономикалық одақтың ресми статистикалық ақпараты (бұдан әрі тиісінше – Одақ статистикасы, Одақ) негізделген шешімдер қабылдау мен ынтымақтастықты қолдау үшін үкіметтерді, мемлекеттік органдарды, бизнесті, ғылымды және азаматтарды объективті және бейтарап ақпаратпен қамтамасыз ете отырып, қазіргі қоғамда маңызды рөл атқарады. Экономиканың жаһандануы, интеграциялық процестер және әлеуметтік дамудың жаңа бағыттары статистикаға өсіп келе жатқан әсер етеді. Статистиканың жаңа бөлімдері ("жасыл" экономика және қоршаған ортаны қорғау, цифрлық экономика және т.б.) пайда болып жатыр. Цифрлық форматта ақпарат алмасуға және оны пайдалануға мүмкіндік беретін статистикалық деректерді өндірудің жаңа технологиялық деңгейіне көшу жүзеге асырылып жатыр.

О Программе развития интеграции в сфере статистики Евразийского экономического союза на 2021 – 2025 годы
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2020 года № 116.
В соответствии с пунктом 14 Протокола о порядке формирования и распространения официальной статистической информации Евразийского экономического союза (приложение № 4 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития интеграции в сфере статистики Евразийского экономического союза на 2021 – 2025 годы.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики Армения
От Республики Беларусь
От Республики Казахстан
От Кыргызской Республики
От Российской Федерации
М. Григорян
И. Петришенко
А. Смаилов
А. Новиков
А. Оверчук
УТВЕРЖДЕНА
Решением Совета
Евразийской экономической комиссии
от 23 ноября 2020 г. № 116
ПРОГРАММА
развития интеграции в сфере статистики Евразийского экономического союза на 2021 – 2025 годы
Паспорт Программы
Наименование Программы
Программа развития интеграции в сфере статистики Евразийского экономического союза на 2021 – 2025 годы
Основание для разработки Программы
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (пункт 14 Протокола о порядке формирования и распространения официальной статистической информации Евразийского экономического союза (приложение № 4 к указанному Договору))
Ответственный разработчик Программы
Евразийская экономическая комиссия
Соразработчики Программы
Статистический комитет Республики Армения;
Центральный банк Республики Армения;
Министерство финансов Республики Армения;
Комитет государственных доходов Республики Армении;
Национальный статистический комитет Республики Беларусь;
Национальный банк Республики Беларусь;
Министерство финансов Республики Беларусь;
Государственный таможенный комитет Республики Беларусь;
Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
Национальный Банк Республики Казахстан;
Министерство финансов Республики Казахстан;
Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;
Национальный статистический комитет Кыргызской Республики;
Национальный банк Кыргызской Республики;
Министерство финансов Кыргызской Республики;
Государственная служба регулирования и надзора за финансовым рынком при Правительстве Кыргызской Республики;
Государственная налоговая служба при Правительстве Кыргызской Республики;
Государственная таможенная служба при Правительстве Кыргызской Республики;
Федеральная служба государственной статистики;
Центральный банк Российской Федерации;
Министерство финансов Российской Федерации;
Федеральное казначейство;
Федеральная налоговая служба;
Федеральная таможенная служба
Цель Программы
удовлетворение потребностей пользователей официальной статистической информации Евразийского экономического союза
(далее – Союз) на основе расширения применения международных статистических стандартов
Задачи Программы
повышение сопоставимости официальной статистической информации между государствами – членами Союза;
развитие единой системы классификаций для сбора и распространения официальной статистической информации Союза;
расширение применения цифровых технологий для сбора и распространения официальной статистической информации Союза;
повышение целевой направленности и практической значимости официальной статистической информации Союза;
укрепление потенциала системы статистики в рамках Союза;
улучшение координации статистической деятельности в Союзе
Сроки реализации Программы
2021 – 2025 годы
Источники финансирования Программы
бюджет Союза (в части средств, предусмотренных на обеспечение деятельности Евразийской экономической комиссии), бюджеты государств – членов Союза (в части средств, предусмотренных на обеспечение деятельности государственных органов, включая национальные (центральные) банки, на которые возложены функции по формированию официальной статистической информации)
Ожидаемые результаты реализации Программы
повышение международной сопоставимости официальной статистической информации Союза;
повышение методологической однородности официальной статистической информации Союза;
формирование единой системы статистических классификаций Союза;
участие в глобальных процессах обмена официальной статистической информацией в цифровом формате;
формирование единой системы метаданных официальной статистической информации Союза;
распространение официальной статистической информации Союза в цифровом формате через официальный сайт Союза;
совершенствование статистики рынков товаров, услуг, труда, капитала;
формирование официальной статистической информации Союза по новым разделам: "зеленая" экономика и охрана окружающей среды, цифровая экономика и др.;
расширение применения официальной статистической информации Союза для анализа интеграционных процессов;
удовлетворение потребностей пользователей официальной статистической информации Союза;
развитие правовой основы статистической деятельности в Союзе и гармонизация законодательства государств – членов Союза в сфере статистики
Механизм реализации
Программы
департамент Евразийской экономической комиссии, ответственный за реализацию Программы, осуществляет текущее управление и координацию статистической деятельности в целях реализации Программы;
контроль за реализацией Программы осуществляется Евразийской экономической комиссией совместно с государственными органами государств – членов Союза, включая национальные (центральные) банки, на которые возложены функции по формированию официальной статистической информации
Введение
Настоящая Программа разработана на основании пункта 14 Протокола о порядке формирования и распространения официальной статистической информации Евразийского экономического союза (приложение № 4 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года).
Официальная статистическая информация Евразийского экономического союза (далее соответственно – статистика Союза, Союз) играет важную роль в современном обществе, обеспечивая правительства, государственные органы, бизнес, науку и граждан объективной и беспристрастной информацией в поддержку принятия обоснованных решений и сотрудничества. Глобализация экономики, интеграционные процессы и новые направления общественного развития оказывают возрастающее влияние на статистику. Появляются новые разделы статистики ("зеленая" экономика и охрана окружающей среды, цифровая экономика и др.). Осуществляется переход на новый технологический уровень производства статистических данных, позволяющий обмениваться и пользоваться информацией в цифровом формате.

Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2016 жылғы 12 ақпандағы № 34 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың статистика саласындағы интеграцияны дамытудың 2016 – 2020 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру барысында Одақ статистикасының 29 бөлім бойынша өндірісі қамтамасыз етілді.
Одақ статистикасында қол жеткізілген деректердің салыстырмалылығы мен толықтығының деңгейі Одақтың дамуына халықаралық кешенді бағалау әзірлеуге мүмкіндік береді ("Еуразиялық экономикалық одақ өңіріндегі орнықты даму саласындағы мақсаттарға қол жеткізу көрсеткіштері" баяндамасы Одақтың ресми сайтында жарияланған).
Одақ шеңберінде "төрт еркіндіктің" дамуын талдау үшін Одақ статистикасын қалыптастыру қамтамасыз етілді. Тауарлар нарығы бойынша Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2017 жылғы 7 наурыздағы № 1 тапсырмасын орындау үшін өзара сауданың жай-күйі туралы баяндама дайындау тұрақты негізде жүзеге асырылады. Көрсетілетін қызметтер нарығы бойынша көрсетілетін қызметтердің өзара саудасының статистикасы қалыптастырылады және Одақ көрсетілетін қызметтерінің бірыңғай нарығының сыныптамасы әзірленеді. Еңбек нарығы бойынша Одаққа мүше мемлекеттердегі (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) халық санағы мен жұмыс күшін статистикалық зерттеу деректерінің салыстырмалылығы артты. Капитал нарығы бойынша өзара тікелей инвестициялар, биржалық сауда және Одақтың қаржы нарығының субъектілері бойынша статистика қалыптастырылады.
Одақ статистикасының әдіснамалық негіздері қалыптастырылды. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының (бұдан әрі – Комиссия) шешімдерімен тұтастай және жекелеген бөлімдер бойынша Одақ статистикасын қалыптастыру әдіснамасы бекітілді. Комиссия Алқасының халықаралық статистикалық сыныптамаларды және жинақтық сыныптамалық топтамаларды қолдану жөніндегі 10-нан астам ұсынымы қабылданды. Цифрлық экономика статистикасы үшін әдіснамалық негіздер қаланды.
Одақ статистикасында қазіргі заманғы цифрлық технологияларды қолдану басталды. Мүше мемлекеттердің ресми статистикалық ақпаратын қалыптастыру жөніндегі функциялар жүктелген ұлттық (орталық) банктерді қоса алғанда, мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарымен (бұдан әрі-уәкілетті органдар) бірлесіп, "Статистикалық деректермен және метадеректермен алмасу" ИСО 17369:2013 халықаралық стандартын (бұдан әрі – метадеректер стандарты) қолдану сынақтан өткізілді. Уәкілетті органдардың Комиссияға ресми статистикалық ақпаратты ұсынуы үшін "Статистикалық есептілік" статистиктердің жеке кабинеттері енгізілді.
2025 жылға дейінгі кезеңге арналған Одақ статистикасын дамыту Одақ статистикасы саласындағы қол жеткізілген интеграция деңгейімен және 2018 жылғы 6 желтоқсанда мүше мемлекеттердің басшылары қол қойған Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде интеграциялық процестерді одан әрі дамыту туралы Декларацияның ережелерін іске асырумен айқындалады.
I. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Осы бағдарламаның мақсаты халықаралық статистикалық стандарттарды қолдануды кеңейту негізінде Одақ статистикасын пайдаланушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру болып табылады.
Осы Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу үшін мынадай міндеттер шешілуге тиіс:
мүше мемлекеттер ресми статистикалық ақпаратының салыстырмалылығын арттыру;
Одақтың ресми статистикалық ақпаратын жинау және тарату үшін сыныптамалардың бірыңғай жүйесін дамыту;
Одақтың ресми статистикалық ақпаратын жинау және тарату үшін цифрлық технологияларды қолдануды кеңейту;
Одақтың ресми статистикалық ақпаратының нысаналы бағыты мен практикалық маңыздылығын арттыру;
Одақ шеңберінде статистика жүйесінің әлеуетін нығайту;
Одақтағы статистикалық қызметті үйлестіруді жақсарту.
II. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары, күтілетін нәтижелер
және оларға қол жеткізу индикаторлары
Осы Бағдарламаның міндеттерін іске асыру мынадай бағыттар бойынша жұмыстар кешенін жүргізуді көздейді:
халықаралық статистикалық стандарттарды енгізу;
Одақтың статистикалық сыныптамаларының бірыңғай жүйесін қалыптастыру;
цифрлық технологияларды қолдануды кеңейту;
Одақ шеңберінде интеграцияның жаңа бөлімдері мен бағыттары бойынша статистиканы дамыту;
бірлескен іс-шараларды ұйымдастыру;
Одақтағы статистикалық қызметтің құқықтық негізін дамыту.

В ходе реализации Программы развития интеграции в сфере статистики Евразийского экономического союза на 2016 – 2020 годы, утвержденной Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 12 февраля 2016 г. № 34, обеспечено производство статистики Союза по 29 разделам.
Достигнутый в статистике Союза уровень сопоставимости и полноты данных позволяет разрабатывать международные комплексные оценки развития Союза (доклад "Показатели достижения Целей в области устойчивого развития в регионе Евразийского экономического союза" опубликован на официальном сайте Союза).
Обеспечено формирование статистики Союза для анализа развития "четырех свобод" в рамках Союза. По рынку товаров во исполнение поручения Евразийского межправительственного совета от 7 марта 2017 г. № 1 на постоянной основе осуществляется подготовка доклада о состоянии взаимной торговли. По рынку услуг формируется статистика взаимной торговли услугами и разработана классификация единого рынка услуг Союза. По рынку труда повысилась сопоставимость данных переписи населения и статистических обследований рабочей силы в государствах – членах Союза (далее – государства-члены). По рынку капитала формируется статистика по взаимным прямым инвестициям, биржевой торговле и субъектам финансового рынка Союза.
Сформированы методологические основы статистики Союза. Решениями Коллегии Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия) утверждены методологии формирования статистики Союза в целом и по отдельным разделам. Принято свыше 10 рекомендаций Коллегии Комиссии по применению международных статистических классификаций и собирательных классификационных группировок. Заложены методологические основы для статистики цифровой экономики.
Началось применение современных цифровых технологий в статистике Союза. Совместно с государственными органами государств-членов, включая национальные (центральные) банки, на которые возложены функции по формированию официальной статистической информации государств-членов (далее – уполномоченные органы), апробировано применение международного стандарта ИСО 17369:2013 "Обмен статистическими данными и метаданными" (далее – стандарт метаданных). Для представления уполномоченными органами официальной статистической информации в Комиссию внедрены личные кабинеты статистиков "Статистическая отчетность".
Развитие статистики Союза на период до 2025 года определяется достигнутым уровнем интеграции в сфере статистики Союза и реализацией положений Декларации о дальнейшем развитии интеграционных процессов в рамках Евразийского экономического союза, подписанной главами государств-членов 6 декабря 2018 г.
I. Цель и задачи Программы
Целью настоящей Программы является удовлетворение потребностей пользователей статистики Союза на основе расширения применения международных статистических стандартов.
Для достижения цели настоящей Программы должны быть решены следующие задачи:
повышение сопоставимости официальной статистической информации государств-членов;
развитие единой системы классификаций для сбора и распространения статистики Союза;
расширение применения цифровых технологий для сбора и распространения статистики Союза;
повышение целевой направленности и практической значимости статистики Союза;
укрепление потенциала системы статистики в рамках Союза;
улучшение координации статистической деятельности в Союзе.
II. Основные направления реализации Программы, ожидаемые результаты и индикаторы их достижения
Реализация задач настоящей Программы предусматривает проведение комплекса работ по следующим направлениям:
внедрение международных статистических стандартов;
формирование единой системы статистических классификаций Союза;
расширение применения цифровых технологий;
развитие статистики по новым разделам и направлениям интеграции в рамках Союза;
организация совместных мероприятий;
развитие правовой основы статистической деятельности в Союзе.

1. Халықаралық статистикалық стандарттарды енгізу
Осы бағыт шеңберінде статистика саласында халықаралық стандарттарды енгізу жөнінде іс-шаралар жүргізу болжанып отыр. Іс-шараларды іске асыру мыналарды қамтамасыз етуі тиіс:
Одақтың статистикалық көрсеткіштерінің халықаралық салыстырмалылығын арттыру;
ұлттық деңгейде және Одақ шеңберінде қолданылатын әдіснамаларды үндестіру:
мүше мемлекеттерде статистикалық деректерді қамтудың толықтығын жақсарту;
мүше мемлекеттердің ресми статистикалық ақпаратын Комиссияға уақтылы ұсынуды қамтамасыз ету;
Еуразиялық экономикалық одақтың ресми статистикалық ақпаратын қалыптастыру және тарату тәртібі туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 4 қосымша) 6-тармағына сәйкес Комиссия бекітетін статистикалық көрсеткіштер тізбесі (бұдан әрі – көрсеткіштер тізбесі) бойынша Комиссияға жіберілетін мүше мемлекеттердің ресми статистикалық ақпаратын ұсынуды жақсарту;
Одақ статистикасының көрсеткіштері мен бөлімдері бойынша әдіснамалық түсіндірмелер мен өзге де анықтамалық ақпарат әзірлеу және жетілдіру.
Күтілетін нәтижелерге қол жеткізу мынадай индикаторларды қолдана отырып өлшенеді:
қалыптастырылуы халықаралық стандарттарға сәйкес келтірілген көрсеткіштер саны;
мүше мемлекеттер бойынша ресми статистикалық ақпаратты қамту толықтығы жақсартылған көрсеткіштер саны;
Комиссияға ресми статистикалық ақпаратты ұсынудың уақтылығы артқан көрсеткіштер саны;
көрсеткіштер тізбесі бойынша мүше мемлекеттердің ресми статистикалық ақпаратын ұсыну жақсартылған көрсеткіштер саны;
Одақ статистикасының көрсеткіштері мен бөлімдерінің тізбесі бойынша Комиссия дайындаған әдіснамалық және анықтамалық материалдар;
басқа индикаторлар.
2. Одақтың статистикалық сыныптамаларының бірыңғай жүйесін қалыптастыру
Осы бағыт шеңберінде Одақ статистикасын жинау, жинақтау, талдау және тарату үшін пайдаланылатын Одақтың статистикалық сыныптамаларының бірыңғай жүйесін одан әрі дамыту жөнінде мынадай іс-шаралар жүргізу көзделеді:
Одақтың және мүше мемлекеттердің статистикалық практикасына халықаралық статистикалық сыныптамаларды, оның ішінде Біріккен Ұлттар Ұйымының сыныптамаларын енгізу;
халықаралық статистикалық сыныптамаларды, жинақтық сыныптамалық топтамаларды және метадеректер стандартында көзделген басқа метадеректерді қолдану саласын кеңейту;
басқа да іс-шаралар.
Іс-шараларды іске асыру мыналарды қамтамасыз етуі тиіс:
халықаралық деңгейде Одақ статистикасының әдіснамалық біртектілігін арттыру;
ұлттық деңгейде статистиканың әдіснамалық біртектілігін арттыру.
Күтілетін нәтижелерге қол жеткізу мынадай индикаторларды қолдана отырып өлшенеді:
Одақтың және мүше мемлекеттердің статистикалық практикасында алғаш қолданылған халықаралық статистикалық сыныптамалардың, оның ішінде Біріккен Ұлттар Ұйымының сыныптамаларының саны;
Одақ пен мүше мемлекеттердің статистикалық практикасында алғаш қолданылған метадеректер стандартына сәйкес әзірленген халықаралық статистикалық сыныптамалар мен өзге де метадеректер саны;
орыс тіліндегі халықаралық статистикалық с (анықтамалықтардың) дайындалған бейімделген нұсқаларының саны;
әзірленген жинақтық сыныптамалық топтамалардың саны;
басқа индикаторлар.

1. Внедрение международных статистических стандартов
В рамках данного направления предполагается проведение мероприятий по внедрению международных стандартов в сфере статистики. Реализация мероприятий должна обеспечить:
повышение международной сопоставимости статистических показателей Союза;
гармонизацию применяемых методологий на национальном уровне и в рамках Союза:
улучшение полноты охвата статистических данных
в государствах-членах;
обеспечение своевременности представления официальной статистической информации государств-членов в Комиссию;
улучшение представленности официальной статистической информации государств-членов, направляемой в Комиссию по перечню статистических показателей, утверждаемому Комиссией в соответствии с пунктом 6 Протокола о порядке формирования и распространения официальной статистической информации Евразийского экономического союза (приложение № 4 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее – перечень показателей);
разработка и совершенствование методологических пояснений
и иной справочной информации по показателям и разделам статистики Союза.
Достижение ожидаемых результатов измеряется с применением следующих индикаторов:
количество показателей, формирование которых приведено
в соответствие с международными стандартами;
количество показателей, по которым улучшена полнота охвата официальной статистической информации по государствам-членам;
количество показателей, по которым повысилась своевременность представления официальной статистической информации в Комиссию;
количество показателей, по которым улучшена представленность официальной статистической информации государств-членов по перечню показателей;
подготовленные Комиссией методологические и справочные материалы по перечню показателей и разделам статистики Союза;
другие индикаторы.
2. Формирование единой системы статистических классификаций Союза
В рамках данного направления предполагается проведение следующих мероприятий по дальнейшему развитию единой системы статистических классификаций Союза, используемой для сбора, накопления, анализа и распространения статистики Союза:
внедрение в статистическую практику Союза и государств-членов международных статистических классификаций, в том числе классификаций Организации Объединенных Наций;
расширение области применения международных статистических классификаций, собирательных классификационных группировок и других метаданных, предусмотренных стандартом метаданных;
иные мероприятия.
Реализация мероприятий должна обеспечить:
повышение методологической однородности статистики Союза на международном уровне;
повышение методологической однородности статистики на национальных уровнях.
Достижение ожидаемых результатов измеряется с применением следующих индикаторов:
количество международных статистических классификаций, в том числе классификаций Организации Объединенных Наций, впервые примененных в статистической практике Союза и государств-членов;
количество международных статистических классификаций и иных метаданных, разработанных в соответствии со стандартом метаданных, впервые примененных в статистической практике Союза и государств-членов;
количество подготовленных адаптированных версий международных статистических классификаций (справочников) на русском языке;
количество разработанных собирательных классификационных группировок;
другие индикаторы.

3. Цифрлық технологияларды қолдануды кеңейту
Одақ статистикасында цифрлық технологияларды қолданудың әдіснамалық негізі метадеректер стандарты болып табылады.
Осы бағыт шеңберінде мынадай іс-шараларды өткізу көзделеді:
Одақ статистикасының бөлімдері бойынша метадеректер стандартына сәйкес деректер құрылымын әзірлеу;
статистикалық метадеректер тізбесін (бұдан әрі – метадеректер тіркелімі) құру және жүргізу;
ресми статистикалық ақпаратты жинау және тарату процестерін жетілдіру.
Көрсетілген іс-шаралар шеңберінде әзірленген әдіснамалық материалдар Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі статистикасының кіші жүйесін кейіннен жаңғырту үшін негіз болады.
Іс-шараларды іске асыру мынларға бағытталған:
цифрлық форматта ресми статистикалық ақпарат алмасудың жаһандық процестеріне қатысу;
Одақ статистикасының метадеректерінің бірыңғай жүйесін қалыптастыру;
сыртқы пайдаланушылар үшін Одақ статистикасын интерактивті режимде тарату.
Күтілетін нәтижелерге қол жеткізу мынадай индикаторларды қолдана отырып өлшенеді:
Одақ статистикасының бөлімдері бойынша әзірленген деректер құрылымдарының саны;
метадеректер стандартын қолдана отырып, Комиссияға ұсынылатын статистикалық көрсеткіштердің саны;
метадеректер тіркелімін пайдаланатын уәкілетті органдардың саны;
метадеректер тіркелімі үшін әзірленген метадеректер саны;
сыртқы пайдаланушылар үшін интерактивті режимде таратылатын Одақ статистикасы көрсеткіштерінің саны;
басқа индикаторлар.
4. Одақ шеңберінде интеграцияның жаңа бөлімдері мен бағыттары бойынша статистиканы дамыту
Осы бағыт шеңберінде мынадай басым бағыттар бойынша статистиканы дамытуға бағытталған іс-шаралар жүргізу көзделеді:
тауарлардың ортақ нарығы;
көрсетілетін қызметтердің ортақ нарығы;
ортақ еңбек нарығы;
ортақ капитал нарығы;
цифрлық экономика;
"жасыл" экономика және қоршаған ортаны қорғау;
орнықты даму саласындағы мақсаттар.
Іс-шараларды іске асыру Одақтағы интеграциялық процестерді талдау үшін Одақ статистикасын қолдануды кеңейтеді.
Күтілетін нәтижелерге қол жеткізу мынадай индикаторларды қолдана отырып өлшенеді:
Одақ статистикасының жаңа бөлімдерінің саны;
жаңа көрсеткіштер саны;
жаңа статистикалық жарияланымдар саны;
жарияланымдардағы жаңа бөлімдер саны;
Одақтың ресми сайтындағы Одақ статистикасын пайдаланушылардың өтініштері санының өсуі;
Одақ статистикасын пайдаланушылардың қанағаттанушылығын бағалау (сауалнама жүргізу арқылы);
басқа индикаторлар.
5. Организация совместных мероприятий
Осы бағыт шеңберінде Комиссияның уәкілетті органдармен бірлесіп мынадай іс-шаралар жүргізуі көзделеді:
халықаралық семинарлар;
өңірлік семинарлар мен тренингтер;
мүше мемлекеттердің статистикалық қызметтері басшыларының жұмыс кездесулері;
басқа да іс-шаралар.
Бірлескен іс-шаралар шеңберінде осы Бағдарламаны іске асыру жөніндегі кезекті күнтізбелік жылға арналған іс-қимыл жоспарларының (бұдан әрі-іс-қимыл жоспары) жобаларын талқылау және оларды орындау қорытындыларын шығару ұйымдастырылады.
Бірлескен іс-шараларды іске асыру мынадай нәтижелерге қол жеткізуге бағытталған:
осы Бағдарламаның іс-шараларын іске асыру тәжірибесімен алмасу;
тренингтер негізіндестатистика саласындағы мамандардың біліктілігін арттыру;
осы Бағдарламаның іс-шараларын іске асыру мақсатында уәкілетті органдардың статистикалық қызметін үйлестіру;
ағымдағы ұйымдастырушылық және әдістемелік мәселелерді шешу бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Күтілетін нәтижелерге қол жеткізу мынадай индикаторларды қолдана отырып өлшенеді:
өткізілген халықаралық семинарлар мен басқа да бірлескен іс-шаралар (оның ішінде тренингтер) саны;
мүше мемлекеттерден бірлескен іс-шараларға қатысушылардың саны;
бірлескен іс-шараларда мүше мемлекеттердің тұсаукесерлерінің саны;
іс-қимыл жоспарына сәйкес өткізілген іс-шаралар саны;
басқа индикаторлар.

3. Расширение применения цифровых технологий
Методологической основой применения цифровых технологий в статистике Союза является стандарт метаданных.
В рамках данного направления предусматривается проведение следующих мероприятий:
разработка структур данных в соответствии со стандартом метаданных по разделам статистики Союза;
создание и ведение перечня статистических метаданных (далее – регистр метаданных);
совершенствование процессов сбора и распространения официальной статистической информации.
Разработанные в рамках указанных мероприятий методологические материалы станут основой для последующей модернизации подсистемы статистики интегрированной информационной системы Союза.
Реализация мероприятий направлена на:
участие в глобальных процессах обмена официальной статистической информацией в цифровом формате;
формирование единой системы метаданных статистики Союза;
распространение статистики Союза в интерактивном режиме для внешних пользователей.
Достижение ожидаемых результатов измеряется с применением следующих индикаторов:
количество разработанных структур данных по разделам статистики Союза;
количество статистических показателей, представляемых в Комиссию с применением стандарта метаданных;
количество уполномоченных органов, использующих регистр метаданных;
количество разработанных метаданных для регистра метаданных;
количество показателей статистики Союза, распространяемых в интерактивном режиме для внешних пользователей;
другие индикаторы.
4. Развитие статистики по новым разделам и направлениям интеграции в рамках Союза
В рамках данного направления предусматривается проведение мероприятий, направленных на развитие статистики по следующим приоритетным направлениям:
общий рынок товаров;
общий рынок услуг;
общий рынок труда;
общий рынок капитала;
цифровая экономика;
"зеленая" экономика и охрана окружающей среды;
цели в области устойчивого развития.
Реализация мероприятий расширит применение статистики Союза для анализа интеграционных процессов в Союзе.
Достижение ожидаемых результатов измеряется с применением следующих индикаторов:
количество новых разделов статистики Союза;
количество новых показателей;
количество новых статистических публикаций;
количество новых разделов в публикациях;
прирост количества обращений пользователей статистики Союза на официальном сайте Союза;
оценка удовлетворенности пользователей статистики Союза (путем проведения опроса);
другие индикаторы.
5. Организация совместных мероприятий
В рамках данного направления предусматривается проведение Комиссией совместно с уполномоченными органами следующих мероприятий:
международные семинары;
региональные семинары и тренинги;
рабочие встречи руководителей статистических служб государств-членов;
другие мероприятия.
В рамках совместных мероприятий организуется обсуждение проектов планов действий по реализации настоящей Программы
на очередной календарный год (далее – план действий) и подведение итогов их выполнения.
Реализация совместных мероприятий направлена на достижение следующих результатов:
обмен опытом реализации мероприятий настоящей Программы;
повышение квалификации специалистов в области статистики на основе тренингов;
координация статистической деятельности уполномоченных органов в целях реализации мероприятий настоящей Программы;
выработка предложений по решению текущих организационных и методологических вопросов.
Достижение ожидаемых результатов измеряется с применением следующих индикаторов:
количество проведенных международных семинаров и других совместных мероприятий (в том числе тренингов);
количество участников совместных мероприятий из государств-членов;
количество презентаций государств-членов на совместных мероприятиях;
количество проведенных мероприятий в соответствии с планом действий;
другие индикаторы.

6. Одақтағы статистикалық қызметтің құқықтық негізін дамыту
Осы бағыт шеңберінде мынадай іс-шараларды өткізу көзделеді:
Одақ органдарының статистика саласындағы актілерін қабылдау;
Одақ статистикасының қажеттіліктерін ескере отырып, мүше мемлекеттердің статистика саласындағы заңнамасын жетілдіру.
Іс-шараларды іске асыру Одақтағы статистикалық қызметтің құқықтық негізін дамытуды және мүше мемлекеттердің статистика саласындағы заңнамасын үйлестіруді қамтамасыз етеді.
Күтілетін нәтижелерге қол жеткізу мынадай индикаторларды қолдана отырып өлшенеді:
Одақ органдарының статистика саласында қабылданған актілерінің саны;
мүше мемлекеттердің статистика саласындағы заңнамасына өзгерістер саны;
басқа индикаторлар.
Осы Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар қосымшаға сәйкес іс-шаралар жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
III. Бағдарламаны қаржыландыру көздері
Осы Бағдарламаның іс-шараларын орындау Одақ бюджеті (Еуразиялық экономикалық комиссияның қызметін қамтамасыз етуге көзделген қаражат бөлігінде), мүше мемлекеттердің бюджеттері (уәкілетті органдардың қызметін қамтамасыз етуге көзделген қаражат бөлігінде) шеңберінде жүзеге асырылады.
IV. Бағдарламаны іске асыру тетігі
Осы Бағдарламаны іске асыруға жауапты Комиссия департаменті:
Комиссия Алқасының қарауы үшін осы Бағдарламаны іске асыру жөніндегі мәселелерді енгізеді;
уәкілетті органдармен бірлесіп іс-қимыл жоспарын әзірлейді, оны Статистика жөніндегі консультативтік комитеттің отырысында қарау және Комиссия Алқасының жетекшілік ететін мүшесінің бекітуі үшін енгізеді;
осы Бағдарламаны іске асыру мақсатында қызметті ағымдағы басқаруды және үйлестіруді жүзеге асырады, жыл сайын іс-қимыл жоспарының орындалуы туралы есеп дайындайды және оны Статистика жөніндегі консультативтік комитеттің отырысында қарау үшін ұсынады.
Осы Бағдарламаның іске асырылуын бақылауды Комиссия уәкілетті органдармен бірлесіп жүзеге асырады.
Еуразиялық экономикалық
одақтың статистика
саласындағы интеграцияны
дамытудың
2021 – 2025 жылдарға
арналған бағдарламасына
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың статистика саласындағы интеграцияны дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар ЖОСПАРЫ
Іс-шараның атауы
Орындаушылар
Орындау мерзімі
Күтілетін нәтиже
I. Халықаралық статистикалық стандарттарды енгізу
1. Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі - Одақ) және Одаққа мүше мемлекеттердің ресми статистикалық ақпаратын (бұдан әрі тиісінше - мүше мемлекеттер,Одақ статистикасы) қалыптастыруды Одақтың және мүше мемлекеттердің ресми статистикалық ақпаратын қалыптастыру әдіснамасының халықаралық статистикалық стандарттарға сәйкес келуі бөлігінде талдау
Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия), мүше мемлекеттердің ресми статистикалық ақпаратын қалыптастыру жөніндегі функциялар жүктелген ұлттық (орталық) банктерді қоса алғанда, мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдары (бұдан әрі - уәкілетті органдар)

6. Развитие правовой основы статистической деятельности в Союзе
В рамках данного направления предусматривается проведение следующих мероприятий:
принятие актов органов Союза в сфере статистики;
совершенствование законодательства государств-членов в сфере статистики с учетом потребностей статистики Союза.
Реализация мероприятий обеспечит развитие правовой основы статистической деятельности в Союзе и гармонизацию законодательства государств-членов в сфере статистики.
Достижение ожидаемых результатов измеряется с применением следующих индикаторов:
количество принятых актов органов Союза в сфере статистики;
количество изменений в законодательстве государств-членов в сфере статистики;
другие индикаторы.
Мероприятия по реализации настоящей Программы осуществляются в соответствии с планом мероприятий согласно приложению.
III. Источники финансирования Программы
Выполнение мероприятий настоящей Программы осуществляется в рамках бюджета Союза (в части средств, предусмотренных на обеспечение деятельности Комиссии) и бюджетов государств-членов
(в части средств, предусмотренных на обеспечение деятельности уполномоченных органов).
IV. Механизм реализации Программы
Департамент Комиссии, ответственный за реализацию настоящей Программы:
вносит вопросы по реализации настоящей Программы для рассмотрения Коллегией Комиссии;
совместно с уполномоченными органами разрабатывает план действий, вносит его для рассмотрения на заседании Консультативного комитета по статистике и утверждения курирующим членом Коллегии Комиссии;
осуществляет текущее управление и координацию деятельности в целях реализации настоящей Программы, ежегодно готовит отчет о выполнении плана действий и представляет его для рассмотрения на заседании Консультативного комитета по статистике.
Контроль за реализацией настоящей Программы осуществляется Комиссией совместно с уполномоченными органами.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Программе развития
интеграции в сфере статистики
Евразийского экономического
союза на 2021 – 2025 годы
П Л А Н
мероприятий по реализации Программы развития интеграции в сфере статистики
Евразийского экономического союза на 2021 – 2025 годы
Наименование мероприятия
Исполнители
Срок исполнения
Ожидаемый результат
I. Внедрение международных статистических стандартов
1. Анализ формирования официальной статистической информации Евразийского экономического союза (далее соответственно – статистика Союза, Союз) и государств – членов Союза (далее – государства-члены) в части соответствия методологии формирования официальной статистической информации Союза и государств-членов международным статистическим стандартам
Евразийская экономическая комиссия (далее – Комиссия), государственные органы государств-членов, включая национальные (центральные) банки, на которые возложены функции по формированию официальной статистической информации государств-членов (далее – уполномоченные органы)

2021 – 2025 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
2. Мүше мемлекеттердің ресми статистикалық ақпаратын толық қамтуды жақсарту және Комиссияға уақтылы ұсынуды қамтамасыз ету, Одақ статистикасының халықаралық статистикалық стандарттармен салыстырмалылығын арттыру
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
3. Одақ статистикасы бойынша әдіснамалық материалдарды дайындау (жаңартып отыру)
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
4. Одақтың статистика бөлімдері бойынша мүше мемлекеттердің үздік практикалар банкін жүргізу
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат
5. Одақ статистикасының сапасын бағалауға әдіснамалық тәсілдер әзірлеу (оның жекелеген бөлімдері бойынша)
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат
6. Одақ статистикасының сапасы туралы баяндамаларды дайындау (оның жекелеген бөлімдері бойынша)
Комиссия, уәкілетті органдар
2022 – 2025 жылдар
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат
II. Одақтың статистикалық сыныптамаларының бірыңғай жүйесін қалыптастыру
7. Одақ статистикасында халықаралық статистикалық сыныптамаларды қолдану саласын кеңейту (сыныптамалар арасындағы өтпелі кілттерді әзірлеуді қоса алғанда)
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
8. Халықаралық статистикалық сыныптамалардың бейімделген нұсқаларын дайындау
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат
9. Жинақтық сыныптамалық топтамаларды әзірлеу және енгізу
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
10. Мүше мемлекеттерде қолданылатын және халықаралық стандарттармен үйлестірілген статистикалық сыныптамалар туралы ақпаратты жыл сайын жаңартып отыру
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат
11. ИСО 17369:2013 "Статистикалық деректермен және метадеректермен алмасу" халықаралық стандарты (бұдан әрі – метадеректер стандарты) негізінде Одақ статистикасын сыныптаудың бірыңғай жүйесін жүргізу
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат
III. Цифрлық технологияларды қолдануды кеңейту
1. Метадеректер стандартына сәйкес деректер құрылымын әзірлеу
12. Деректер құрылымын әзірлеу мақсатында (Одақ статистикасының бөлімдері бойынша) Статистика жөніндегі консультативтік комитеттің (бұдан әрі – Комитет) жанынан жұмыс топтарын құру
Комиссия, уәкілетті органдар

2021 – 2025 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
2. Улучшение полноты охвата и обеспечение своевременности представления официальной статистической информации государств-членов в Комиссию, повышение сопоставимости статистики Союза с международными статистическими стандартами
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
3. Подготовка (актуализация) методологических материалов по статистике Союза
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
4. Ведение банка лучших практик государств-членов по разделам статистики Союза
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
информация на официальном сайте Союза
5/ Разработка методологических подходов к оценке качества статистики Союза (по отдельным ее разделам)
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
информация на официальном сайте Союза
6. Подготовка докладов о качестве статистики Союза (по отдельным ее разделам)
Комиссия, уполномоченные органы
2022 – 2025 годы
информация на официальном сайте Союза
II. Формирование единой системы статистических классификаций Союза
7. Расширение области применения международных статистических классификаций в статистике Союза
(включая разработку переходных ключей между классификациями)
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
8. Подготовка адаптированных версий международных статистических классификаций
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
информация на официальном сайте Союза
9. Разработка и внедрение собирательных классификационных группировок
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
10. Ежегодная актуализация информации о статистических классификациях, применяемых в государствахчленах и гармонизированных с международными стандартами
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
информация на официальном сайте Союза
11. Ведение единой системы классификаций статистики Союза на основе международного стандарта ИСО 17369:2013 "Обмен статистическими данными и метаданными" (далее – стандарт метаданных)
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
информация на официальном сайте Союза
III. Расширение применения цифровых технологий
1. Разработка структур данных в соответствии со стандартом метаданных
12. Создание рабочих групп при Консультативном комитете по статистике (далее – Комитет) в целях разработки структур данных (по разделам статистики Союза)
Комиссия, уполномоченные органы

2021 – 2025 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
13. Одақтың және мүше мемлекеттердің статистикалық практикасында қолданылатын статистикалық сыныптамаларды олардың метадеректер стандартының талаптарына сәйкестігі бөлігінде талдау (жұмыс топтары форматында)
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
14. Деректер құрылымын құру тәжірибесімен алмасу (жұмыс топтары форматында)
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
15. Деректер құрылымдарын құру мәселелері бойынша консультациялар (Одақ статистикасының бөлімдері бойынша) (жұмыс топтары форматында)
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
16. Деректер құрылымдарын әзірлеу және байқаудан өткізу (Одақ статистикасының бөлімдері бойынша) (жұмыс топтары форматында)
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
2. Статистикалық метадеректер тізбесін құру және жүргізу
17. Уәкілетті органдардың қажеттіліктерін ескере отырып, метадеректер стандарты негізінде статистикалық сыныптамалар мен өзге де метадеректер тізбесін (бұдан әрі – метадеректер тіркелімі) жасау жөнінде ұсыныстар дайындау
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2022 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
18. Метадеректер тіркелімінің құрамында статистикалық метадеректер тізбесін жүргізу бойынша ұсыныстар дайындау
Комиссия, уәкілетті органдар
2022 – 2023 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
19. Халықаралық тіркелімдер мен метадеректер тіркелімі арасында метадеректермен алмасу бойынша ұсыныстар дайындау
Комиссия, уәкілетті органдар
2024 жыл
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
20. Уәкілетті органдардың метадеректер тіркелімін пайдалану жөнінде ұсыныстар дайындау
Комиссия, уәкілетті органдар
2025 жыл
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
3. Ресми статистикалық ақпаратты жинау және тарату процестерін жетілдіру
21. Статистиктердің "Статистикалық есептілік" жеке кабинеттерінің жұмыс істеуін жетілдіру
Комиссия
2021 – 2022 жылдар
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат
22. Ресми статистикалық ақпаратты статистиктердің "Статистикалық есептілік" жеке кабинеттері арқылы беруге бейімделген форматтарда оларды жинауды қамтамасыз ету
Комиссия
2021 – 2025 жылдар
Алқа шешімі
23. Одақ статистикасының сыртқы пайдаланушылары үшін статистикалық деректердің қималары мен витриналарын қалыптастыру жөнінде деректер құрылымдарының негізінде ұсыныстар әзірлеу
Комиссия

2021 – 2025 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
13. Анализ статистических классификаций, применяемых в статистической практике Союза и государств-членов, в части их соответствия требованиям стандарта метаданных (в формате рабочих групп)
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
14. Обмен опытом построения структур данных (в формате рабочих групп)
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
15. Консультации по вопросам построения структур данных (по разделам статистики Союза) (в формате рабочих групп)
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
16. Разработка и апробация структур данных (по разделам статистики Союза) (в формате рабочих групп)
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
2. Создание и ведение перечня статистических метаданных
17. Подготовка предложений по созданию перечня статистических классификаций и иных метаданных на основе стандарта метаданных (далее – регистр метаданных) с учетом потребностей уполномоченных органов
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2022 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
18. Подготовка предложений по ведению перечня статистических метаданных в составе регистра метаданных
Комиссия, уполномоченные органы
2022 – 2023 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
19. Подготовка предложений по обмену метаданными между международными регистрами и регистром метаданных
Комиссия, уполномоченные органы
2024 год
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
20. Подготовка предложений по использованию регистра метаданных уполномоченными органами
Комиссия, уполномоченные органы
2025 год
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
3. Совершенствование процессов сбора и распространения официальной статистической информации
21. Совершенствование функционирования личных кабинетов статистиков "Статистическая отчетность"
Комиссия
2021 – 2022 годы
информация на официальном сайте Союза
22. Обеспечение сбора официальной статистической информации в форматах, приспособленных для их передачи посредством личных кабинетов статистиков "Статистическая отчетность"
Комиссия
2021 – 2025 годы
решение Коллегии
23. Разработка на основе структур данных предложений по формированию срезов и витрин статистических данных для внешних пользователей статистики Союза
Комиссия

2021 – 2025 жылдар
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат
24. Одақ статистикасының ішкі және сыртқы пайдаланушыларына Одақ статистикасына интерактивті қолжетімділікті ұсыну
Комиссия
2021 – 2025 жылдар
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат
25. Әлем елдері бөлінісінде салалық және әлеуметтік-демографиялық статистиканың жекелеген көрсеткіштері бойынша серпінді қатарлардың кешенді дерекқорын құру және жүргізу
Комиссия
2021 – 2025 жылдар
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат
IV. Одақ шеңберінде интеграцияның жаңа бөлімдері мен бағыттары бойынша статистиканы дамыту
1. Статистиканың барлық бөлімдері
26. Одақ статистикасын пайдаланушылардың қажеттіліктері туралы ақпаратты жаңартып отыру
Комиссия
2021 – 2025 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
27. Одақта кәсіпкерлік қызметті жүргізуді сипаттайтын көрсеткіштер жүйесін қалыптастыру
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
28. Интеграциялық процестердің мүше мемлекеттер экономикаларының дамуына әсеріне бағалау және талдау жүргізу әдіснамасын әзірлеуге қатысу
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
29. Еуразиялық экономикалық интеграция көрсеткіштерінің жүйесін қалыптастыру
Комиссия
2021 – 2025 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
30. Уәкілетті органдардың Комиссияға ресми статистикалық ақпаратты ұсыну көрсеткіштері мен форматтарының тізбесін жаңартып отыру
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
Комиссия алқасының шешімі
31. Одақ статистикасын пайдаланушылардың қанағаттанушылығын бағалау
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
32. Одақ статистикасын (әкімшілік деректер, "үлкен деректер" және т. б.) қалыптастыру үшін жаңа ақпарат көздерін зерделеу және пайдалану
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
33. Одақ статистикасы көрсеткіштерінің тізбесі бойынша метадеректерді жаңартып отыру
Комиссия
2021 – 2025 жылдар
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат
34. Статистикалық жарияланымдардың сапасын арттыру
Комиссия
2021 – 2025 жылдар
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат
35. Ресми статистикалық ақпаратты тарату тәсілдерін жетілдіру
Комиссия
2021 – 2025 жылдар
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат
2. Тауарлардың ортақ нарығы
36. Тауарлармен сыртқы және өзара сауда статистикасының деректерін статистиканың басқа салаларының деректерімен және статистикалық тіркелімдердің деректерімен келісу негізінде интеграцияланған деректерді қалыптастырудың статистикалық практикасын кеңейту
уәкілетті органдар

2021 – 2025 годы
информация на официальном сайте Союза
24. Предоставление внутренним и внешним пользователям статистики Союза интерактивного доступа к статистике Союза
Комиссия
2021 – 2025 годы
информация на официальном сайте Союза
25. Создание и ведение комплексной базы данных динамических рядов по отдельным показателям отраслевой и социально-демографической статистики в разрезе стран мира
Комиссия
2021 – 2025 годы
информация на официальном сайте Союза
IV. Развитие статистики по новым разделам и направлениям интеграции в рамках Союза
1. Все разделы статистики
26. Актуализация информации о потребностях пользователей статистики Союза
Комиссия
2021 – 2025 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
27. Формирование системы показателей, характеризующих ведение предпринимательской деятельности в Союзе
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
отчет (протокол, информация)
о проведенных мероприятиях
28. Участие в разработке методологии проведения анализа и оценки влияния интеграционных процессов на развитие экономик государств-членов
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
29. Формирование системы показателей евразийской экономической интеграции
Комиссия
2021 – 2025 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
30. Актуализация перечня показателей и форматов предоставления в Комиссию официальной статистической информации уполномоченными органами
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
решение Коллегии Комиссии
31. Оценка удовлетворенности пользователей статистики Союза
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
32. Изучение и использование новых источников информации
для формирования статистики Союза (административных данных, "больших данных" и др.)
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
33. Актуализация метаданных по перечню показателей статистики Союза
Комиссия
2021 – 2025 годы
информация
на официальном сайте Союза
34. Повышение качества статистических публикаций
Комиссия
2021 – 2025 годы
информация
на официальном сайте Союза
35. Совершенствование способов распространения официальной статистической информации
Комиссия
2021 – 2025 годы
информация
на официальном сайте Союза
2. Общий рынок товаров
36. Расширение статистической практики формирования интегрированных данных на основе согласования данных статистики внешней и взаимной торговли товарами с данными других отраслей статистики и данными статистических регистров
уполномоченные органы

2021 – 2025 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
37. Тауарлармен сыртқы және өзара сауда жөніндегі мүше мемлекеттердің ресми статистикалық ақпаратының және Одақ статистикасының серпінділік қатарларын біріздендіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Комиссия, уәкілетті органдар
2022 жыл
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
38. Одақтың тауарлармен сыртқы және өзара сауда жөніндегі статистикасы саласында ұсыныстар (тәсілдер) әзірлеу және қосылған құн бойынша пилоттық бағалау жүргізу
Комиссия
2022 – 2023 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама)
39. Тауарлармен өзара сауда статистикасын ұсыну тәртібін жетілдіру (оның ішінде мәліметтердің біріздендірілген жиынтығын қамтитын форматтар бойынша)
Комиссия, уәкілетті органдар
2022 – 2023 жылдар
Комиссия алқасының шешімі
40. Тауарлармен сыртқы және өзара сауда статистикасын жүргізу кезінде мүше мемлекеттерде ведомствоаралық өзара іс-қимылды дамыту жөніндегі іс-шараларды жүргізу
уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
Өткізілген іс-шаралар туралы ақпарат
3. Көрсетілетін қызметтердің ортақ нарығы
41. Көрсетілетін қызметтердің халықаралық саудасының "айналы" статистикасын жақсарту бойынша жұмыс жүргізу
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы ақпарат
42. Көрсетілетін қызметтердің экспорты мен импортының статистикасын қалыптастыру және тарату (трансшекаралық беру, шетелде тұтыну, басқа мемлекеттің аумағында жеке тұлғалардың болуы)
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат
43. Қызмет көрсету өндірісінің статистикасын қалыптастыру және тарату (басқа мемлекеттің аумағында заңды және жеке тұлғалардың коммерциялық болуы)
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат
44. Көрсетілетін қызметтердің халықаралық саудасы статистикасы жөніндегі ұсынымдар негізінде көрсетілетін қызметтер статистикасын (оның ішінде мәліметтердің біріздендірілген жиынтығын қамтитын форматтар бойынша) ұсыну тәртібін жетілдіру
Комиссия, уәкілетті органдар
2022 – 2023 жылдар
Комиссия алқасының шешімі
4. Ортақ еңбек нарығы
45. Одақтағы еңбек нарығына кешенді талдауды қамтамасыз ететін статистикалық көрсеткіштер жүйесін дамыту
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2023 жылдар
Комитет отырысының хаттамасы
46. 2020 жылғы халық санағының қорытынды деректерін қалыптастыру
Комиссия
2021 – 2025 жылдар
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат
47. 2020 жылғы халық санағының қорытынды деректеріне қол жеткізу жүйесін қалыптастыру
Комиссия, уәкілетті органдар
2025 жыл
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат

2021 – 2025 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
37. Разработка предложений по унификации динамических рядов официальной статистической информации государств-членов
и статистики Союза по внешней и взаимной торговле товарами
Комиссия, уполномоченные органы
2022 год
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
38. Разработка предложений (подходов) и проведение пилотных оценок по добавленной стоимости в сфере статистики Союза по внешней и взаимной торговле товарами
Комиссия
2022 – 2023 годы
отчет (протокол)
о проведенных мероприятиях
39. Совершенствование порядка представления статистики взаимной торговли товарами (в том числе по форматам, содержащим унифицированный набор сведений)
Комиссия, уполномоченные органы
2022 – 2023 годы
решение Коллегии Комиссии
40. Проведение в государствах-членах мероприятий по развитию межведомственного взаимодействия при ведении статистики внешней и взаимной торговли товарами
уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
информация о проведенных мероприятиях
3. Общий рынок услуг
41. Проведение работы по улучшению "зеркальной" статистики международной торговли услугами
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
информация о проведенных мероприятиях
42. Формирование и распространение статистики экспорта и импорта услуг (трансграничная поставка, потребление за границей, присутствие физических лиц на территории другого государства)
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
информация на официальном сайте Союза
43. Формирование и распространение статистики производства услуг (коммерческое присутствие на территории другого государства юридических и физических лиц)
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
информация на официальном сайте Союза
44. Совершенствование порядка предоставления статистики услуг (в том числе по форматам, содержащим унифицированный набор сведений) на основе рекомендаций по статистике международной торговли услугами
Комиссия, уполномоченные органы
2022 – 2023 годы
решение Коллегии Комиссии
4. Общий рынок труда
45. Развитие системы статистических показателей, обеспечивающих комплексный анализ рынка труда в Союзе
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2023 годы
протокол заседания Комитета
46. Формирование итоговых данных переписи населения раунда 2020 года
Комиссия
2021 – 2025 годы
информация на официальном сайте Союза
47. Формирование системы доступа к итоговым данным переписи населения раунда 2020 года
Комиссия, уполномоченные органы
2025 год
информация на официальном сайте Союза

48. 2020 жылғы халық санағының қорытынды деректерін тарату мақсатында Одақ сайтын дамыту және толықтыру бойынша ұсыныстар дайындау
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2022 жылдар
Комитет отырысының хаттамасы
49. Одақтың ресми сайтында 2020 жылғы халық санағының қорытынды деректеріне қол жеткізу жүйесін құру
Комиссия
2023 – 2025 жылдар
Одақтың ресми сайтындағы сервис
50. 2020 жылғы халық санағының қорытындылары бойынша деректерді ретроспективтік қайта есептеуді ескере отырып, Одақ статистикасын қалыптастыру және тарату
Комиссия
2021 – 2025 жылдар
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат
5. Ортақ капитал нарығы
51. Одақ статистикасының ішкі пайдаланушыларына Одақтың қаржы нарығы субъектілерінің тізбесі (бұдан әрі – қаржы ұйымдарының тіркелімі) бойынша статистикалық деректер базасына қолжетімділік ұсыну
Комиссия, уәкілетті органдар
2022 жыл
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
52. Қаржы ұйымдары тіркелімінің негізінде қаржы нарығы субъектілері статистикасының көрсеткіштерін қалыптастыруға көшу
Комиссия, уәкілетті органдар
2023 – 2025 жылдар
Комиссия алқасының шешімі
53. Одақтың статистикасын сыртқы пайдаланушыларға қаржы ұйымдарының тіркеліміне қолжетімділік ұсыну
Комиссия, уәкілетті органдар
2024 жыл
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат
54. Одақ статистикасын пайдаланушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, қаржы нарығы субъектілерінің статистикасын және биржалық сауда статистикасын жетілдіру
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат
6. Цифрлық экономика
55. Цифрлық экономиканың статистикалық көрсеткіштері жүйесін дамыту
Комиссия, уәкілетті органдар
2023 – 2025 жыл
Комитет отырысының хаттамасы
56. Одақтың және мүше мемлекеттердің цифрлық күн тәртібінің іске асырылуын сипаттайтын цифрлық экономиканың статистикалық көрсеткіштерін қалыптастыру және тарату
Комиссия, уәкілетті органдар
2023 – 2025 жыл
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат
7. "Жасыл" экономика және қоршаған ортаны қорғау
57. "Жасыл" экономика және қоршаған ортаны қорғау статистикасы саласындағы мүше мемлекеттердің тәжірибесін және халықаралық тәжірибені зерделеу
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2022 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
58. "Жасыл" экономиканың және қоршаған ортаны қорғаудың статистикалық көрсеткіштерін қалыптастыру бойынша консультациялар өткізу
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2022 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
59. "Жасыл" экономика және қоршаған ортаны қорғау статистикасын қалыптастыру және тарату
Комиссия, уәкілетті органдар
2022 – 2025 жылдар
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат

48. Подготовка предложений по развитию и наполнению сайта Союза в целях распространения итоговых данных переписи населения раунда 2020 года
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2022 годы
протокол заседания Комитета
49. Создание системы доступа к итоговым данным переписи населения раунда 2020 года на официальном сайте Союза
Комиссия
2023 – 2025 годы
сервис на официальном сайте Союза
50. Формирование и распространение статистики Союза с учетом ретроспективного пересчета данных по итогам переписи населения раунда 2020 года
Комиссия
2021 – 2025 годы
информация на официальном сайте Союза
5. Общий рынок капитала
51. Предоставление внутренним пользователям статистики Союза доступа к статистической базе данных по перечню субъектов финансового рынка Союза (далее – регистр финансовых организаций)
Комиссия, уполномоченные органы
2022 год
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
52. Переход к формированию показателей статистики субъектов финансового рынка на основе регистра финансовых организаций
Комиссия, уполномоченные органы
2023 – 2025 годы
решение Коллегии Комиссии
53. Предоставление внешним пользователям статистики Союза доступа к регистру финансовых организаций
Комиссия, уполномоченные органы
2024 год
информация на официальном сайте Союза
54. Совершенствование статистики субъектов финансового рынка и статистики биржевой торговли с учетом потребностей пользователей статистики Союза
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
информация на официальном сайте Союза
6. Цифровая экономика
55. Развитие системы статистических показателей цифровой экономики
Комиссия, уполномоченные органы
2023 – 2025 год
протокол заседания Комитета
56. Формирование и распространение статистических показателей цифровой экономики, характеризующих реализацию цифровых повесток Союза и государств-членов
Комиссия, уполномоченные органы
2023 – 2025 год
информация на официальном сайте Союза
7. "Зеленая" экономика и охрана окружающей среды
57. Изучение опыта государств-членов и международного опыта
в сфере статистики "зеленой" экономики и охраны окружающей среды
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2022 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
58. Проведение консультаций по формированию статистических показателей "зеленой" экономики и охраны окружающей среды
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2022 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
59. Формирование и распространение статистики "зеленой" экономики и охраны окружающей среды
Комиссия, уполномоченные органы
2022 – 2025 годы
информация на официальном сайте Союза

8. Орнықты даму саласындағы мақсаттар
60. Мүше мемлекеттердің орнықты даму саласындағы мақсаттарға қол жеткізу көрсеткіштерінің ұлттық тізбелерін әзірлеу және қалыптастыру жөніндегі тәжірибесін зерделеу
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2022 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
61. Орнықты даму саласындағы мақсаттарға қол жеткізу көрсеткіштерінің өңірлік тізбесін қалыптастыру бойынша консультациялар өткізу
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2022 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама)
62. Орнықты даму саласындағы мақсаттарға қол жеткізу көрсеткіштерінің өңірлік тізбесін әзірлеу
Комиссия, уәкілетті органдар
2022 – 2023 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
63. Орнықты даму саласындағы мақсаттарға қол жеткізуді көрсететін Одақ статистикасын қалыптастыру және тарату
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат
V. Бірлескен іс-шараларды ұйымдастыру
64. Халықаралық ұйымдар өкілдерінің қатысуымен халықаралық семинарлар өткізу
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
65. Уәкілетті органдар өкілдерінің қатысуымен тақырыптық семинарлар, кеңестер, тренингтер және басқа да іс-шаралар өткізу
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама, ақпарат)
66. Тауарлармен өзара сауда саласындағы статистика деректерін салыстыру мәселелерін қарау мақсатында уәкілетті органдар өкілдерінің кездесулерін өткізу
уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
өткізілген іс-шаралар туралы есеп (хаттама)
67. Осы жоспарда көзделген іс-шараларды орындау қорытындыларын шығару
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
Одақтың ресми сайтындағы ақпарат
VI. Одақтағы статистикалық қызметтің құқықтық негізін дамыту
68. Метадеректер тіркелімін қолдану үшін құқықтық негізді айқындау
Комиссия, уәкілетті органдар
2025 жыл
Комиссия Алқасының актісі
69. Метадеректер стандартын қолдану үшін құқықтық негізді айқындау
Комиссия, уәкілетті органдар
2024 жыл
Комиссия Алқасының актісі
70. Комиссия Алқасына статистикалық сыныптамаларды бекіту құқығын беру үшін құқықтық негізді айқындау
Комиссия, уәкілетті органдар
2023 жыл
Одақ органыныңактісі
71. Мүше мемлекеттердің статистика саласындағы заңнамасын жетілдіру (қажеттілігіне қарай)
Комиссия, уәкілетті органдар
2021 – 2025 жылдар
Мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері

8. Цели в области устойчивого развития
60. Изучение опыта государств-членов по разработке и формированию национальных перечней показателей достижения целей в области устойчивого развития
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2022 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
61. Проведение консультаций по формированию регионального перечня показателей достижения целей в области устойчивого развития
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2022 годы
отчет (протокол) о проведенных мероприятиях
62. Разработка регионального перечня показателей достижения целей в области устойчивого развития
Комиссия, уполномоченные органы
2022 – 2023 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
63. Формирование и распространение статистики Союза, отражающей достижение целей в области устойчивого развития
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
информация на официальном сайте Союза
V. Организация совместных мероприятий
64. Проведение международных семинаров с участием представителей международных организаций
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
65. Проведение тематических семинаров, совещаний, тренингов и других мероприятий с участием представителей уполномоченных органов
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
отчет (протокол, информация) о проведенных мероприятиях
66. Проведение встреч представителей уполномоченных органов с целью рассмотрения вопросов сопоставления данных статистики в сфере взаимной торговли товарами
уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
отчет (протокол) о проведенных мероприятиях
67. Подведение итогов выполнения мероприятий, предусмотренных настоящим планом
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
информация на официальном сайте Союза
VI. Развитие правовой основы статистической деятельности в Союзе
68. Определение правовой основы для применения регистра метаданных
Комиссия, уполномоченные органы
2025 год
акт Коллегии Комиссии
69. Определение правовой основы для применения стандарта метаданных
Комиссия, уполномоченные органы
2024 год
акт Коллегии Комиссии
70. Определение правовой основы для наделения Коллегии Комиссии правом утверждения статистических классификаций
Комиссия, уполномоченные органы
2023 год
акт органа Союза
71. Совершенствование законодательства государств-членов в сфере статистики (по мере необходимости)
Комиссия, уполномоченные органы
2021 – 2025 годы
нормативные правовые акты государств-членов