"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің Жерді қашықтықтан зондтау деректерінің ұлттық көздері негізінде ғарыштық және геоақпараттық өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді өндіру және беру жөніндегі интеграцияланған жүйесі" мемлекетаралық бағдарламасы туралы
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2020 жылғы 17 шілдедегі № 4 шешімі.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің Жерді дистанциялық зондтау деректерінің ұлттық дереккөздері негізінде ғарыштық және геоақпараттық қызметтер көрсетуді ұсыну саласындағы ынтымақтастығын дамыту туралы" 2018 жылғы 6 желтоқсандағы № 6 өкімін орындау үшін Еуразиялық үкіметаралық кеңес шешті:
1. Қоса беріліп отырған "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің Жерді қашықтықтан зондтау деректерінің ұлттық көздері негізінде ғарыштық және геоақпараттық өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді өндіру және беру жөніндегі интеграцияланған жүйесі" мемлекетаралық бағдарламасы бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь
Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
Еуразиялық үкіметаралық
кеңестің
2020 жылғы 17 шілдедегі
№ 4 шешімімен
МАҚҰЛДАНДЫ
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің Жерді қашықтықтан зондтау деректерінің ұлттық көздері негізінде ғарыштық
және геоақпараттық өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді өндіру және
беру жөніндегі интеграцияланған жүйесі"
МЕМЛЕКЕТАРАЛЫҚ БАҒДАРЛАМАСЫ
I. Бағдарламаның паспорты
Атауы
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің Жерді қашықтықтан зондтау деректерінің ұлттық көздері негізінде ғарыштық және геоақпараттық өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді өндіру және беру жөніндегі интеграцияланған жүйесі"
Әзірлеу негіздемесі
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің
2018 жылғы 6 желтоқсандағы № 6 өкімі
Әзірлеудің бастамашысы
"Ғарыштық және геоақпараттық технологиялар – жаһандық бәсекеге қабілеттілік өнімдері" еуразиялық технологиялық платформаға қатысушы ұйым А.А. Максимов атындағы ғарыштық жүйелер ғылыми-зерттеу институты - "М.В. Хруничев атындағы мемлекеттік ғарыштық ғылыми-өндірістік орталығы" акционерлік қоғамының филиалы ("Роскосмос" ғарыш қызметі жөніндегі мемлекеттік корпорацияның ұйымы)
Бағдарлама бойынша жауапты
"Роскосмос" ғарыш қызметі жөніндегі мемлекеттік корпорацияның ұйымы, Ресей Федерациясы
(бұдан әрі – "Роскосмос" мемкорпорациясы)
Ұлттық тапсырыс беруші - үйлестірушілер
Беларусь Ұлттық ғылым академиясы, Беларусь Республикасы
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі, Қазақстан Республикасы
"Роскосмос" мемкорпорациясы, Ресей Федерациясы
Қатысушылар
Бағдарламаның ұлттық тапсырыс беруші - үйлестірушілері (бұдан әрі - ұлттық тапсырыс беруші- үйлестірушілер), сондай-ақ "Ғарыштық және геоақпараттық технологиялар – жаһандық бәсекеге қабілеттілік өнімдері" еуразиялық технологиялық платформасының кәсіпорындары мен қатысушы ұйымдары
Бағдарламаның мақсаты
осы Бағдарламаға қатысушылардың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде (бұдан әрі тиісінше - мүше мемлекеттер, Одақ) Жерді қашықтықтан зондтау ғарыштық жүйелерін (бұдан әрі тиісінше - ЖҚЗ ҒЖ, ЖҚЗ) әзірлеу және қолдану саласындағы интеграциялық процестерді жүзеге асыру үшін, сондай-ақ мүше мемлекеттердің өндірушілері беретін ЖҚЗ деректерінің өнімдері мен көрсетілетін қызметтерінің әлемдік нарығында бәсекеге қабілеттілік деңгейін арттыру үшін ұйымдастырушылық, ғылыми – техникалық және ресурстық жағдайлар жасау
Бағдарламаның міндеттері
ЖҚЗ ҒЖ құру және пайдалану, ЖҚЗ өнімдері мен көрсетілетін қызметтерін алу және тарату кезінде мүше мемлекеттер мен ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының өзара іс-қимыл жасау және қызметін үйлестіру қағидаларын айқындайтын ұйымдық-өкімдік, нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттарды әзірлеу және келісу, ЖҚЗ ғарыш аппараттарының (бұдан әрі - ҒА) және жерүсті кешендерінің ұлттық орбиталық топтарының базасында мүше мемлекеттердің ЖҚЗ интеграцияланған ғарыштық жүйесін (бұдан әрі - ИҒЖ) қалыптастыру, сондай-ақ мүше мемлекеттердің өнеркәсіп кәсіпорындарының кооперациясы шеңберінде құрылатын мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ функционалдық мүмкіндіктерін орташа және аса биік кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ ҒА базасында перспективалық ЖҚЗ ҒЖ құру және оның құрамына енгізу арқылы кеңейту
Бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізуді және міндеттерін шешуді бағалаудың нысаналы индикаторлары (көрсеткіштері)

О межгосударственной программе "Интегрированная система государств - членов Евразийского экономического союза по производству и предоставлению космических и геоинформационных продуктов и услуг на основе национальных источников данных дистанционного зондирования Земли"
Решение Евразийского Межправительственного Совета от 17 июля 2020 года № 4
Во исполнение распоряжения Высшего Евразийского экономического совета от 6 декабря 2018 г. № 6 "О развитии сотрудничества государств – членов Евразийского экономического союза в сфере предоставления космических и геоинформационных услуг на основе национальных источников данных дистанционного зондирования Земли" Евразийский межправительственный совет решил:
1. Одобрить прилагаемую межгосударственную программу "Интегрированная система государств – членов Евразийского экономического союза по производству и предоставлению космических и геоинформационных продуктов и услуг на основе национальных источников данных дистанционного зондирования Земли".
2. Настоящее Решение вступает в силу с даты его официального опубликования.
Члены Евразийского межправительственного совета:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
ОДОБРЕНА
Решением Евразийского
межправительственного совета
от 17июля 2020 г. № 4
МЕЖГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРОГРАММА
"Интегрированная система государств – членов Евразийского экономического союза по производству и предоставлению космических и геоинформационных продуктов и услуг на основе национальных источников данных дистанционного зондирования Земли"
I. Паспорт Программы
Наименование
межгосударственная программа "Интегрированная система государств – членов Евразийского экономического союза по производству и предоставлению космических и геоинформационных продуктов и услуг на основе национальных источников данных дистанционного зондирования Земли"
Основание для разработки
распоряжение Высшего Евразийского экономического совета от 6 декабря 2018 г. № 6
Инициатор разработки
организация – участник евразийской технологической платформы "Космические и геоинформационные технологии – продукты глобальной конкурентоспособности" Научно-исследовательский институт космических систем имени А.А. Максимова – филиал акционерного общества "Государственный космический научно-производственный центр имени М.В. Хруничева" (организация Государственной корпорации по космической деятельности "Роскосмос")
Ответственный по Программе
Государственная корпорация по космической деятельности "Роскосмос", Российская Федерация (далее – Госкорпорация "Роскосмос")
Национальные заказчики-координаторы
Национальная академия наук Беларуси, Республика Беларусь Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, Республика Казахстан
Госкорпорация "Роскосмос", Российская Федерация
Участники
национальные заказчики координаторы Программы (далее национальные заказчики-координаторы), а также предприятия и организации участники евразийской технологической платформы "Космические и геоинформационные технологии – продукты глобальной конкурентоспособности"
Цель Программы
создание организационных, научно-технических и ресурсных условий для осуществления в государствах – членах Евразийского экономического союза участников настоящей Программы (далее соответственно государства-члены, Союз) интеграционных процессов в области разработки и применения космических систем дистанционного зондирования Земли (далее соответственно – КС ДЗЗ, ДЗЗ), а также для повышения уровня конкурентоспособности на мировом рынке данных, продуктов и услуг ДЗЗ, поставляемых производителями государств-членов
Задачи Программы
разработка и согласование организационно-распорядительных, нормативно-технических и методических документов, определяющих правила взаимодействия и координации деятельности государств-членов и национальных операторов КС ДЗЗ при создании и эксплуатации КС ДЗЗ, получении и распространении продуктов и услуг ДЗЗ, формирование интегрированной космической системы (далее – ИКС) ДЗЗ государств-членов на базе национальных орбитальных группировок космических аппаратов (далее – КА) ДЗЗ и наземных комплексов, а также расширение функциональных возможностей ИКС ДЗЗ государств-членов путем создания и включения в ее состав перспективных КС ДЗЗ на базе КА ДЗЗ среднего и сверхвысокого пространственного разрешения, создаваемых в рамках кооперации предприятий промышленности государств-членов
Целевые индикаторы (показатели) оценки достижения целей и решения задач Программы

мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ құрамында пайдаланылатын ҒА саны, - 13 дана мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ пайдалана отырып алынатын орташа, биік және аса биік кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ деректерінің көлемі - тәулігіне 4,43 млн. шаршы км. мүше мемлекеттердің ЖҚЗ саласындағы заңнамасын үйлестіруді қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық-өкімдік, нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттардың саны - 10 дана
Іске асыру мерзімі
2021 – 2025 жылдар
Бағдарламаның іс-шаралары
Бағдарлама мынадай іс-шараларды іске асыруды көздейді:
мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ құру мен дамытуды ұйымдастырушылық, нормативтік-техникалық және әдістемелік қамтамасыз ету (2021-2025 жылдар);
мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ қалыптастыру мен жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін аппараттық-бағдарламалық кешендер құру (2021 – 2024 жылдар);
мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ құрамында орташа және аса биік кеңістіктік рұқсаттардың ЖҚЗ ҒА базасында перспективалық ЖҚЗ ҒЖ құру (2021-2025 жылдар)
Қаржыландыру көлемі мен көздері
Бағдарламаны қаржыландыру көлемі 28 985,10 млн. Ресей рублін құрайды.
Бағдарламаның Беларусь Республикасында, Қазақстан Республикасында және Ресей Федерациясында іске асырылуын қаржылай қамтамасыз ету ұлттық ғарыштық бағдарламалардың құрамында өздерінің заңнамасында белгіленген тәртіппен осы мемлекеттер бюджеттерінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады
Бағдарламаны іске асырудың күтілетін нәтижелері
мүше мемлекеттердің зымыран-ғарыш өнеркәсібінің мемлекеттік және өндірістік құрылымдарындағы мемлекетаралық және салааралық байланыстарды нығайту;
мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ҒЖ құру және пайдалану саласындағы мемлекетаралық (ведомствоаралық) ұйымдастырушылық-өкімдік, нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттарын әзірлеу;
ЖҚЗ ҒЖ бірлесіп құруға және қолдануға бағытталған мүше мемлекеттердің ғарыш салалары кәсіпорындарының өнеркәсіптік кооперациясын дамыту;
әлемдік деңгейдегі бәсекеге қабілетті техникалық сипаттамалары бар орташа және аса биік кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ ҒА құру;
осы Бағдарлама шеңберінде құрылған жұмыс істеп тұрған ұлттық ҒА және перспективалық ЖҚЗ ҒА базасында мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ қалыптастыру;
Бағдарлама шеңберінде құрылған мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ пайдаланыла отырып алынатын ЖҚЗ деректерінің көлемі мен сапасын арттыру есебінен мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдары мен тұтынушылардың кең ауқымын қажетті ақпаратпен қамтамасыз етілу деңгейін арттыру;
мүше мемлекеттердің ұлттық операторларының ЖҚЗ деректерін қабылдаудың аппараттық-бағдарламалық кешендерінің жаңғыртылған желісі;
ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының ақпараттық-іздестіру жүйелері базасында мұрағаттық материалдар мен ЖҚЗ стандартты өнімдері туралы деректерді қамтитын мүше мемлекеттердің интеграцияланған ақпараттық-іздестіру жүйесін құру;
мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ҒА жерүсті басқару кешендері мен ЖҚЗ деректерін қабылдау кешендерінің өзара іс-қимылын және үйлестірілген пайдалануды (қолдануды жоспарлауды) қамтамасыз етудің аппараттық-бағдарламалық кешенін құру
Бағдарламаның іске асырылуын бақылау
осы Бағдарламаның іске асырылуын бақылау Бағдарламаның VII бөлімінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады
II. Бағдарламаны әзірлеу мен іске асырудың өзектілігі және орындылығы
Бүгінгі таңда әлемде гидрометеорология, мұқиттану, табиғат пайдалану, төтенше жағдайлар мониторингі, экология, жер маңындағы кеңістікті бақылау, өнеркәсіптік және қалалық инфрақұрылымды дамыту және т.б. сияқты салалардағы әлеуметтік-экономикалық міндеттердің кең ауқымын шешуді қамтамасыз ететін ЖҚЗ ҒЖ қолдану саласының қарқынды өсуі мен кеңеюі байқалады.
Қазіргі геосаяси және экономикалық жағдайларда ЖҚЗ цифрлық ақпаратын құру және пайдалану саласы мемлекеттік басқарудың маңызды стратегиялық ресурсына айналды және елдің әлемдік нарықтағы жаһандық бәсекеге қабілеттіліктің маңызды құрамдас бөлігіне айналды.
ЖҚЗ саласын дамытудағы мынадай бірқатар негізгі әлемдік үрдістерді бөліп көрсетуге болады:
ЖҚЗ ұлттық бағдарламаларының дамуы және халықаралық ЖҚЗ ҒЖ құру процестерінің жандануы;
ЖҚЗ ҒА бар немесе өзінің экономикалық қызметінде ЖҚЗ деректерін белсенді пайдаланатын елдер санының ұлғаюы;
ЖҚЗ ҒА нысаналы аппаратурасы мен ЖҚЗ деректерін алу технологиялары түрлерінің ұлғаюы;
ЖҚЗ ҒА нысаналы аппаратурасының негізгі сипаттамаларының жақсаруы (зерттеу диапазондары (арналары) санының артуы, мультиспектралдық мүмкіндіктер мен түсіру жолағының кеңеюі, ҒА-ның массогабариттік сипаттамаларын бір мезгілде барынша азайта отырып, рұқсат беру қабілетінің артуы);
тұтынушыларға деректердің өнімділігін арттыра отырып, оларды алу, өңдеу және ұсыну жүйелерінің дамуы;
тақырыптық өнімдердің және геоақпараттық көрсетілетін қызметтердің саны мен сапасының артуы.
ЖҚЗ деректері мүше мемлекеттердің экономика салаларын цифрлық трансформациялауға, жоғары технологиялық бизнесті дамытуға, интеграциялық процестерді және мүше мемлекеттердің аумақтарын дамытуды басқару құралдарына қазіргі заманғы геоақпараттық технологияларды енгізуге ықпал етеді. Ғарыш қызметінің нәтижелері жедел әлеуметтік-экономикалық және инновациялық дамуға, қазіргі заманғы ғылыми білімге және озық цифрлық технологияларға негізделген экономикаға көшуге ықпал ететін мүше мемлекеттерде мемлекеттік саясатты іске асыру құралдары ретінде белсенді пайдаланылады.
Осы уақытқа дейін мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ҒЖ жасап шығару және пайдалану, жерсеріктердің ұлттық орбиталық топтарынан алынатын деректер негізінде геоақпараттық өнімдерді жасау және пайдалану саласындағы ынтымақтастық деңгейі өте төмен болып қалып отыр.
Технологиялық даму процестерін жеделдету, әлемдік экономикалық және саяси ықпал етудің жаңа орталықтарының пайда болуы жағдайында стратегиялық даму жоспарлары мен мемлекетаралық нысаналы бағдарламалар мемлекеттік және жеке мүдделер мен бастамаларды тиімді іске асырудың маңызды факторы болып табылады. Еларалық бәсекелестіктің өсу жағдайында ортақ стратегиялық мақсаттарға қол жеткізу үшін мемлекетаралық ынтымақтастық шеңберінде өз күш-жігерін біріктіруге және бірлескен бастамаларды іске асыруды қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін елдер елеулі артықшылықтарға ие болады.
Барлық мүше мемлеттерге тән және Одақтың бірыңғай экономикалық кеңістігінің артықшылықтарын пайдалану жолымен еңсеруге осы Бағдарлама бағытталған түйінді проблемалар мыналар:
ұлттық орбиталық топтардағы ЖҚЗ жерсеріктерінің аз саны және соның салдарынан мониторингтік түсірудің жеткіліксіз мерзімділігі, тұтынушыларға ЖҚЗ деректерін ұсыну өнімділігі мен жеделдігі;
ЖҚЗ бастапқы деректерінің жеткіліксіздігінен әлемдік нарықта бәсекелестік тұтынушылық қасиеттері бар тақырыптық өнімді дайындаудағы қиындық;
перспективалық ЖҚЗ ҒЖ құру кезінде олардың қажеттіліктерін бағалауға және алынған ақпаратты ескеруге мүмкіндік бермейтін мүше мемлекеттердегі ғарыштық өнімдер мен көрсетілетін қызметтерге тұтынушылардың сұранысы туралы ақпаратты жинауды, жүйелеуді және талдауды ұйымдастырудың жеткіліксіз деңгейі;
ЖҚЗ әлемдік нарығында әрбір мүше мемлекеттің бәсекеге қабілеттілігінің төмен деңгейі.

количество КА, используемых в составе ИКС ДЗЗ государств-членов, 13 штук объем данных ДЗЗ среднего, высокого и сверхвысокого пространственного разрешения, получаемых с использованием ИКС ДЗЗ государств-членов, – 4,43 млн кв. км/сут. количество организационно-распорядительных, нормативно-технических и методических документов, обеспечивающих гармонизацию законодательства государств-членов в сфере ДЗЗ, – 10 штук
Срок реализации
2021 – 2025 годы
Мероприятия Программы
Программа предусматривает реализацию следующих мероприятий:
организационное, нормативно-техническое и методическое обеспечение создания и развития ИКС ДЗЗ государств-членов (2021 – 2025 годы);
создание аппаратно-программных комплексов для обеспечения формирования и функционирования ИКС ДЗЗ государств-членов (2021 – 2024 годы);
создание перспективных КС ДЗЗ на базе КА ДЗЗ среднего и сверхвысокого пространственного разрешения в составе ИКС ДЗЗ государств-членов (2021 – 2025 годы)
Объемы и источники финансирования
объем финансирования Программы составляет 28 985,10 млн российских рублей. Финансовое обеспечение реализации Программы в Республике Беларусь, Республике Казахстан и Российской Федерации осуществляется в составе национальных космических программ за счет средств бюджетов этих государств в порядке, установленном их законодательством
Ожидаемые результаты реализации Программы
укрепление межгосударственных и межотраслевых связей в государственных и производственных структурах ракетно-космической промышленности государств-членов;
разработка межгосударственных (межведомственных) организационно-распорядительных, нормативно-технических и методических документов государств-членов в сфере создания и использования КС ДЗЗ;
развитие промышленной кооперации предприятий космических отраслей государств-членов, направленной на совместное создание и применение КС ДЗЗ;
создание КА ДЗЗ среднего и сверхвысокого пространственного разрешения с конкурентоспособными техническими характеристиками мирового уровня;
формирование ИКС ДЗЗ государств-членов на базе действующих национальных КА и перспективных КА ДЗЗ, созданных в рамках настоящей Программы;
повышение уровня обеспеченности органов государственной власти и широкого круга потребителей государств-членов необходимой информацией за счет увеличения объема и качества данных ДЗЗ, получаемых с использованием ИКС ДЗЗ государств-членов, созданной в рамках Программы;
модернизированная сеть аппаратно-программных комплексов приема данных ДЗЗ национальных операторов государств-членов;
создание интегрированной информационно-поисковой системы государств-членов, содержащей данные об архивных материалах и
стандартных продуктах ДЗЗ на базе информационно-поисковых систем национальных операторов КС ДЗЗ;
создание аппаратно-программного комплекса обеспечения взаимодействия и скоординированного использования (планирования применения) наземных комплексов управления КА ДЗЗ и комплексов приема данных ДЗЗ государств-членов
Контроль за реализацией Программы
контроль за реализацией настоящей Программы осуществляется в порядке, установленном в разделе VII Программы
II. Актуальность и целесообразность разработки и реализации Программы
Сегодня в мире наблюдаются интенсивный рост и расширение сферы применения КС ДЗЗ, обеспечивающих решение обширного круга социально-экономических задач в таких областях, как гидрометеорология, океанология, природопользование, мониторинг чрезвычайных ситуаций, экология, контроль околоземного пространства, развитие промышленной и городской инфраструктуры и др.
В современных геополитических и экономических условиях сфера создания и использования цифровой информации ДЗЗ превратилась в важнейший стратегический ресурс государственного управления и стала существенной составляющей глобальной конкурентоспособности страны на мировом рынке.
Можно выделить ряд основных мировых тенденций в развитии сферы ДЗЗ:
развитие национальных программ ДЗЗ и активизация процессов создания международных КС ДЗЗ;
увеличение количества стран, обладающих КА ДЗЗ или активно использующих данные ДЗЗ в своей экономической деятельности;
увеличение видов целевой аппаратуры КА ДЗЗ и технологий получения данных ДЗЗ;
улучшение основных характеристик целевой аппаратуры КА ДЗЗ (увеличение количества диапазонов исследования (каналов), расширение мультиспектральных возможностей и полосы съемки, повышение разрешающей способности с одновременной минимизацией массогабаритных характеристик КА);
развитие систем получения, обработки и предоставления данных потребителям с наращиванием их производительности;
увеличение количества и качества тематических продуктов и геоинформационных услуг.
Данные ДЗЗ способствуют цифровой трансформации отраслей экономики государств-членов, развитию высокотехнологичного бизнеса, внедрению современных геоинформационных технологий в инструменты управления интеграционными процессами и развитием территорий государств-членов. Результаты космической деятельности активно используются как инструменты реализации государственной политики в государствах-членах, способствующие ускоренному социально-экономическому и инновационному развитию, переходу к экономике, основанной на современных научных знаниях и передовых цифровых технологиях.
До настоящего времени уровень сотрудничества государств-членов в сфере производства и эксплуатации КС ДЗЗ, создания и использования геоинформационных продуктов на основе данных, получаемых с национальных орбитальных группировок спутников, остается довольно низким.
В условиях ускорения процессов технологического развития, появления новых центров мирового экономического и политического влияния стратегические планы развития и межгосударственные целевые программы являются важнейшим фактором эффективной реализации государственных и частных интересов и инициатив. В обстановке роста межстрановой конкуренции заметные преимущества получают страны, которым удается объединить свои усилия и обеспечить реализацию совместных инициатив в рамках межгосударственного сотрудничества для достижения общих стратегических целей.
Ключевыми проблемами, которые характерны для всех государств-членов и на преодоление которых путем использования преимуществ единого экономического пространства Союза направлена настоящая Программа, являются:
малое количество спутников ДЗЗ в национальных орбитальных группировках и, как следствие, недостаточная периодичность мониторинговой съемки, производительность и оперативность предоставления данных ДЗЗ потребителям;
сложность в изготовлении тематической продукции с конкурентными потребительскими свойствами на мировом рынке из-за недостаточности первичных данных ДЗЗ;
недостаточный уровень организации сбора, систематизации и анализа информации о спросе потребителей на космические продукты и услуги в государствах-членах, не позволяющий оценить их потребности и учесть полученную информацию при создании перспективных КС ДЗЗ;
низкий уровень конкурентоспособности каждого из государств-членов на мировом рынке ДЗЗ.

Мүше мемлекеттердің жаһандық бәсекеге қабілеттілік проблемасының тереңдігі мен маңыздылығын мүше мемлекеттердің ЖҚЗ әлемдік нарығындағы өте төмен жиынтық үлесі көрсетеді, ол "Maxar Technologies" (АҚШ) және "Airbus Defense and Space" (Франция) (Euroconsult "Satellite-Based Earth Observation: Market Prospects to 2028 (2019 Edition) деректері бойынша) екі әлемдік көшбасшының нарықтық үлесінің 67 пайызына қарағанда 0,2 - 0,3 пайыздан аспайды.
Көрсетілген проблемаға мүше мемлекеттердің экономикасына ғарыштық және геоақпараттық технологияларды енгізудің төмен деңгейі проблемасы қосылады. Бұл проблемаларды шешу мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдары тарапынан мақсатты бағытталған бағдарламалық іс-қимылдар және ғарыш қызметінің нәтижелерінде мемлекеттік сегменттің де, жаппай пайдаланушының да қажеттіліктерін қанағаттандыру саласына жоғары технологиялық бизнесті тарту нәтижесінде мүмкін болады.
Көрсетілген проблемаларды мемлекеттік деңгейде бағдарламалық-нысаналы әдіспен шешудің орындылығы, ең алдымен, ғылыми-зерттеу бағытын, нормативтік-техникалық реттеу саласын, инновациялық ғарыштық құралдар мен геоақпараттық өнімдерге мүше мемлекеттердің кооперациясы шеңберінде бірлескен әзірлеу мен өндіру проблемаларын қозғайтын ұйымдастырушылық міндеттердің күрделілігімен және өндірістік және ғылыми-техникалық міндеттердің ресурсты қажетсінуімен байланысты.
Ғарыштық және геоақпараттық технологиялардың стратегиялық сипаты және көрсетілген проблемалардың мемлекетаралық инфрақұрылымдық сипаты, сондай-ақ жекелей алғанда мүше мемлекеттердің әрқайсысы үшін ресурстық шектеулер жағдайында әлемдік жоғары технологиялық нарыққа кіру үшін жоғары тосқауыл осы проблемаларды шешудің бағдарламалық-нысаналы әдісі - мемлекетаралық деңгейде кешенді тәсілді қолдану қажеттілігін негіздейді.
Бағдарламалық-нысаналы әдіс мемлекетаралық ынтымақтастық құралы ретінде дамыған және дамушы елдерде, ең алдымен интеграциялық бірлестіктер (Одақтық мемлекет, ТМД, Еуропалық одақ, Оңтүстік Шығыс Азия мемлекеттерінің қауымдастығы, Африка одағы және т. б.) шеңберінде кеңінен қолданылады.
Ғарыштық және геоақпараттық технологиялар саласындағы өнеркәсіптік және инновациялық дамудың жалпы мақсаттарына, сондай-ақ мүше мемлекеттердің үшінші елдердің нарықтарындағы жаһандық бәсекеге қабілеттілігіне қол жеткізу үшін баяндалғанды ескере отырып, осы Бағдарламаны іске асыру орынды болып табылады.
Осы Бағдарлама Одақтың бірыңғай экономикалық кеңістігінің артықшылықтарын пайдалануға, мүше мемлекеттердің өнеркәсіптік, ғылыми-техникалық және маркетингтік мүмкіндіктерін біріктіруге және осы Бағдарламаның барлық қатысушылары үшін қолжетімді елеулі нәтиже алуға мүмкіндік береді. Осы Бағдарламаны іске асыру қатысушылардың қаржылай қаражатын өзара тиімді интеграциялық процестерді жүзеге асыруға шоғырландыруға мүмкіндік береді, ұлттық ЖҚЗ ҒЖ үйлестірілген жұмыс істеуін және дамуын, сондай-ақ негізінен мүше мемлекеттердің кәсіпорындары әзірлейтін электрондық-компоненттік базаны пайдалана отырып, ЖҚЗ құралдарын әзірлеуді және құруды қамтамасыз етеді.

На глубину и значимость проблемы глобальной конкурентоспособности государств-членов указывает чрезвычайно низкая совокупная доля на мировом рынке ДЗЗ государств-членов, которая не превышает 0,2 0,3 процента против 67 процентов рыночной доли двух мировых лидеров "Maxar Technologies" (США) и "Airbus Defense and Space" (Франция) (по данным Euroconsult "Satellite-Based Earth Observation: Market Prospects to 2028 (2019 Edition)").
К указанной проблеме добавляется проблема низкого уровня внедрения космических и геоинформационных технологий в экономику государств-членов. Решение этих проблем возможно в результате целенаправленных программных действий со стороны органов государственной власти государств-членов и привлечения высокотехнологичного бизнеса в сферу удовлетворения потребностей как государственного сегмента, так и массового пользователя в результатах космической деятельности.
Целесообразность решения указанных проблем программно-целевым методом на государственном уровне обусловлена прежде всего сложностью организационных задач и ресурсоемкостью производственных и научно-технических задач, которые затрагивают научно-исследовательское направление, сферу нормативно-технического регулирования, проблемы совместной разработки и производства в рамках кооперации государств-членов инновационных космических средств и геоинформационных продуктов.
Стратегический характер космических и геоинформационных технологий и межгосударственный инфраструктурный характер указанных проблем, а также высокий барьер для входа на мировой высокотехнологичный рынок в условиях ресурсных ограничений для каждого из государств-членов в отдельности обусловливают необходимость применения комплексного подхода на межгосударственном уровне программно-целевого метода решения данных проблем.
Программно-целевой метод как инструмент межгосударственного сотрудничества все более широко используется в развитых и развивающихся странах, прежде всего в рамках интеграционных объединений (Союзного государства, СНГ, Европейского союза, Ассоциации государств Юго-Восточной Азии, Африканского союза и др.).
С учетом изложенного для достижения общих целей промышленного и инновационного развития в сфере космических и геоинформационных технологий, а также глобальной конкурентоспособности государств-членов на рынках третьих стран представляется целесообразной реализация настоящей Программы.
Настоящая Программа позволит использовать преимущества единого экономического пространства Союза, объединить промышленные, научно-технические и маркетинговые возможности государств-членов и получить ощутимый результат, доступный для всех участников настоящей Программы. Реализация настоящей Программы позволит сосредоточить финансовые средства участников на осуществлении взаимовыгодных интеграционных процессов, обеспечит скоординированное функционирование и развитие национальных КС ДЗЗ, а также разработку и создание средств ДЗЗ с использованием электронно-компонентной базы, преимущественно разрабатываемой предприятиями государств-членов.

Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2018 жылғы 2 ақпандағы № 1 шешімімен бекітілген Өнеркәсіптік саладағы мемлекетаралық бағдарламалар мен жобаларды әзірлеу, қаржыландыру және іске асыру туралы ереже, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2013 жылғы 31 мамырдағы № 40 шешімі, сондай-ақ Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2018 жылғы 6 желтоқсандағы "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің Жерді дистанциялық зондтау деректерінің ұлттық дереккөздері негізінде ғарыштық және геоақпараттық қызметтер көрсетуді ұсыну саласындағы ынтымақтастығын дамыту туралы" № 6 өкімі осы Бағдарламаны әзірлеудің нормативтік-құқықтық негізі болып табылады.
II. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері, іске асыру мерзімі мен кезеңдері
Осы Бағдарламаның мақсаты – мүше мемлекеттерде ЖҚЗ ҒЖ әзірлеу және қолдану саласындағы интеграциялық процестерді жүзеге асыру үшін, сондай-ақ мүше мемлекеттердің өндірушілері беретін ЖҚЗ деректерінің өнімдері мен көрсетілетін қызметтерінің әлемдік нарығында бәсекеге қабілеттілік деңгейін арттыру үшін ұйымдастырушылық, ғылыми – техникалық және ресурстық жағдайлар жасау.
Осы мақсатқа мынадай міндеттерді шешу кезінде қол жеткізуге болады:
ЖҚЗ ҒЖ құру және пайдалану, ЖҚЗ өнімдері мен көрсетілетін қызметтерін алу және тарату кезінде мүше мемлекеттер мен ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының өзара іс-қимыл жасау және қызметін үйлестіру қағидаларын айқындайтын ұйымдық-өкімдік, нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттарды әзірлеу және келісу;
ЖҚЗ ҒА және жерүсті кешендерінің ұлттық орбиталық топтарының базасында мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ қалыптастыру;
мүше мемлекеттердің өнеркәсіп кәсіпорындарының кооперациясы шеңберінде құрылатын мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ функционалдық мүмкіндіктерін орташа және аса биік кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ ҒА базасында перспективалық ЖҚЗ ҒЖ құру және оның құрамына енгізу арқылы кеңейту.
Осы Бағдарламаны 2021-2025 жылдар аралығында 5 жылдық кезеңде іске асыру жоспарланып отыр.
IV. Бағдарламаның іс-шаралары
1. Мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ құру мен дамытуды ұйымдастырушылық, нормативтік-техникалық және әдістемелік қамтамасыз ету
Осы іс-шара аясында мынадай жұмыстар орындалуы тиіс.
Ұлттық ғарыштық бағдарламалар шеңберінде құрылған және құрылатын, жұмыс істеп тұрған және перспективалық ҒА базасында мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ қалыптастыру және дамыту бойынша ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттарды әзірлеу.
Жұмыстың басталуы – 2021 жылғы қаңтар.
Жұмыстың аяқталуы – 2022 жылғы қараша.
Осы жұмыс барысында мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ қалыптастыру бойынша ұлттық тапсырыс беруші-үйлестірушілердің басшылығымен ұйымдастырушылық іс-шаралар жүргізу, ұлттық ғарыштық бағдарламалар мен осы Бағдарлама шеңберінде құрылған және құрылатын, жұмыс істеп тұрған және перспективалық ЖҚЗ ИҒЖ интеграциялау шарттарын құқықтық бекітуді қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттарды әзірлеу жоспарланып отыр.
ЖҚЗ ҒА ұлттық орбиталық топтарының ақпараттық ресурстарын бірлесіп пайдалануды қамтамасыз ету бойынша нормативтік-техникалық құжаттарды әзірлеу.
Жұмыстың басталуы - 2022 жылғы қаңтар.
Жұмыстың аяқталуы - 2023 жылғы қараша.
Осы жұмыс шеңберінде ЖҚЗ ҒА орбиталық топтарын және мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ҒА жерүсті басқару инфрақұрылымын ресурстық біріктіруге бағытталған технологиялық интеграциялық процестерді қамтамасыз ететін нормативтік-техникалық құжаттарды әзірлеу жоспарланып отыр.
Бұл жұмыстың нәтижесі мынадай құжаттар жиынтығы болады:
ЖҚЗ ҒА жұмыс істеп тұрған ұлттық орбиталық топтарының ақпараттық ресурстарын және мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ҒА перспективалық бірлескен орбиталық топтарын бірлесіп пайдалануды көздейтін мемлекетаралық нормативтік-техникалық құжаттардың (стандарттар, регламенттер және т. б.) келісілген жиынтығы;
ЖҚЗ ҒА ұлттық орбиталық топтарын пайдалануды үйлестірілген жоспарлауға қатысты құжаттар;
ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының өзара іс-қимылын ұйымдастыруды көздейтін құжаттар;
ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының ақпараттық-техникалық өзара іс-қимыл хаттамалары және т. б.
ЖҚЗ деректерін Одақтың ішкі нарығында және әлемдік нарықта тарату кезінде ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының өзара іс-қимылын көздейтін ұйымдастырушылық-әдістемелік құжаттарды әзірлеу.
Жұмыстың басталуы - 2024 жылғы қаңтар.
Жұмыстың аяқталуы - 2025 жылғы қараша.
Жұмыстың мақсаты әлемдік нарықта ЖҚЗ саласындағы бірлескен мүдделерді ілгерілету үшін ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының өзара іс-қимылының тиімді құралын құру болып табылады.
Осы жұмыстың аясында мынадай міндеттер шешіледі:
үшінші елдердің нарықтарында ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының келісілген маркетингтік іс-қимыл жоспарын әзірлеу;
ұлттық орбиталық топтардың ҒА-дан алынатын ЖҚЗ деректері негізінде геоақпараттық сервистерді үшінші елдердің нарықтарына ілгерілетуге ықпал ететін ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының өзара іс-қимыл тетігін қалыптастыру.
Осы жұмыс мынадай нәтижелерді алу жоспарланып отыр:
үшінші елдердің нарықтарында ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының әзірленген келісілген маркетингтік стратегиясы;
ұлттық орбиталық топтардың ҒА-дан алынатын ЖҚЗ деректері негізінде геоақпараттық сервистерді үшінші елдердің нарықтарына ілгерілетуге ықпал ететін ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының өзара іс-қимыл тетігін құру.

Нормативно-правовой основой для разработки настоящей Программы являются Положение о разработке, финансировании и реализации межгосударственных программ и проектов в промышленной сфере, утвержденное Решением Евразийского межправительственного совета от 2 февраля 2018 г. № 1, Решение Высшего Евразийского экономического совета от 31 мая 2013 г. № 40, а также распоряжение Высшего Евразийского экономического совета от 6 декабря 2018 г. № 6 "О развитии сотрудничества государств – членов Евразийского экономического союза в сфере предоставления космических и геоинформационных услуг на основе национальных источников данных дистанционного зондирования Земли".
III. Цель, задачи, срок и этапы реализации Программы
Цель настоящей Программы – создание организационных, научно-технических и ресурсных условий для осуществления в государствах-членах интеграционных процессов в области разработки и применения КС ДЗЗ, а также для повышения уровня конкурентоспособности на мировом рынке данных, продуктов и услуг ДЗЗ, поставляемых производителями государств-членов.
Достижение указанной цели возможно при решении следующих задач:
разработка и согласование организационно-распорядительных, нормативно-технических и методических документов, определяющих правила взаимодействия и координации деятельности государств-членов и национальных операторов КС ДЗЗ при создании
и эксплуатации КС ДЗЗ, получении и распространении продуктов и услуг ДЗЗ;
формирование ИКС ДЗЗ государств-членов на базе национальных орбитальных группировок КА ДЗЗ и наземных комплексов;
расширение функциональных возможностей ИКС ДЗЗ государств-членов путем создания и включения в ее состав перспективных КС ДЗЗ на базе КА ДЗЗ среднего и сверхвысокого пространственного разрешения, создаваемых в рамках кооперации предприятий промышленности государств-членов.
Настоящую Программу планируется реализовать в 5-летний период с 2021 по 2025 годы.
IV. Мероприятия Программы
1. Организационное, нормативно-техническое и методическое обеспечение создания и развития ИКС ДЗЗ государств-членов
В рамках данного мероприятия должны быть выполнены следующие работы.
Разработка организационно-распорядительных документов по формированию и развитию ИКС ДЗЗ государств-членов на базе действующих и перспективных КА, созданных и создаваемых в рамках национальных космических программ.
Начало работ – январь 2021 г.
Окончание работ – ноябрь 2022 г.
В ходе данной работы планируется проведение организационных мероприятий под руководством национальных заказчиков-координаторов по формированию ИКС ДЗЗ государств-членов, разработка организационно-распорядительных документов, обеспечивающих правовое закрепление условий интеграции действующих и перспективных КС ДЗЗ, созданных и создаваемых в рамках национальных космических программ и настоящей Программы.
Разработка нормативно-технических документов по обеспечению совместного использования информационных ресурсов национальных орбитальных группировок КА ДЗЗ.
Начало работ – январь 2022 г.
Окончание работ – ноябрь 2023 г.
В рамках данной работы планируется разработка нормативно-технических документов, обеспечивающих технологические интеграционные процессы, направленные на ресурсное объединение орбитальных группировок КА ДЗЗ и наземной инфраструктуры управления КА ДЗЗ государств-членов.
Результатом данной работы будет комплект следующих документов:
согласованный комплект межгосударственных нормативно-технических документов (стандартов, регламентов и др.), предусматривающих совместное использование информационных ресурсов действующих национальных орбитальных группировок КА ДЗЗ и перспективной совместной орбитальной группировки КА ДЗЗ государств-членов;
документы, касающиеся скоординированного планирования использования национальных орбитальных группировок КА ДЗЗ;
документы, предусматривающие организацию взаимодействия национальных операторов КС ДЗЗ;
протоколы информационно-технического взаимодействия национальных операторов КС ДЗЗ и др.
Разработка организационно-методических документов, предусматривающих взаимодействие национальных операторов КС ДЗЗ при распространении данных ДЗЗ на внутреннем рынке Союза и на мировом рынке.
Начало работ – январь 2024 г.
Окончание работ – ноябрь 2025 г.
Целью работы является создание эффективного инструмента взаимодействия национальных операторов КС ДЗЗ для продвижения совместных интересов в области ДЗЗ на мировом рынке.
В рамках выполнения данной работы решаются следующие задачи:
разработка согласованного маркетингового плана действий национальных операторов КС ДЗЗ на рынках третьих стран;
формирование механизма взаимодействия национальных операторов КС ДЗЗ, способствующего продвижению геоинформационных сервисов на рынки третьих стран на основе данных ДЗЗ, получаемых с КА национальных орбитальных группировок.
В рамках данной работы планируется получение следующих результатов:
разработанная согласованная маркетинговая стратегия национальных операторов КС ДЗЗ на рынках третьих стран;
создание механизма взаимодействия национальных операторов КС ДЗЗ, способствующего продвижению геоинформационных сервисов на рынки третьих стран на основе данных ДЗЗ, получаемых с КА национальных орбитальных группировок.

2. Мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ қалыптастыру мен жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін аппараттық-бағдарламалық кешендер құру
Осы іс-шара аясында мынадай жұмыстар орындалуы тиіс.
"Мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ жобалық бейнесін негіздеу" ғылыми-зерттеу жұмысын орындау.
Жұмыстың басталуы-2021 ж. қаңтар.
Жұмыстың аяқталуы-2021 ж. қараша
Бұл жұмыстың мақсаты мүше мемлекеттердің өнеркәсіп кәсіпорындарының кооперациясында құрылатын ЖҚЗ ИҒЖ жобалық бейнесін ғылыми-техникалық негіздеу болып табылады.
Осы жұмыстың аясында мынадай міндеттер шешіледі:
мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ құру мен қолдану және оны бірлесіп пайдалану процесінде алынған нәтижелерді коммерцияландыру тұжырымдамасын әзірлеу;
мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ҒА бірлескен орбиталық тобының, ЖҚЗ ҒА жерүсті басқару кешенінің және мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ ақпаратын қабылдау, өңдеу және тарату кешенінің құрамы мен техникалық сипаттамаларын негіздеу;
мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ, оның орбиталық және жерүсті сегменттерін кешенді қолдану бойынша ұсыныстар әзірлеу;
мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ құру мақсатында мүше мемлекеттердің өнеркәсіп кәсіпорындарының кооперациясын қалыптастыру бойынша ұсыныстар дайындау;
мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ құру бойынша тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға техникалық-экономикалық негіздемелер мен тактикалық-техникалық тапсырмалар жобаларына қосу үшін ұсыныстар дайындау.
Мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ҒА-ның бірлескен орбиталық тобын қалыптастыру мақсаттары үшін:
панхроматикалық режимде кемінде 0,4 м кеңістіктік рұқсаты бар ҒА;
панхроматикалық режимде кемінде 0,8 – 1,0 м кеңістіктік рұқсаты бар шағын ҒА; кемінде 6 м кеңістіктік рұқсаты бар кең қармауыш оптикалық-электрондық аппаратурасы бар шағын ҒА;
радиолокациялық нысаналы аппаратурасы бар ҒА құру мүмкіндігі қаралуға тиіс.
Бұл жұмыстың нәтижесі мыналарды қамтитын ғылыми-техникалық есеп болып табылады:
мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ құру және пайдалану және оны бірлесіп пайдалану процесінде алынған нәтижелерді коммерцияландыру тұжырымдамасы туралы түсіндірме жазба;
перспективалық ЖҚЗ ҒА жобалық келбетінің, олардың негізінде құрылған мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ құрамы мен құрылымдарының сипаттамасы;
мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ҒА жерүсті басқару инфрақұрылымының, ЖҚЗ ИҒЖ ақпаратын қабылдаудың, өңдеудің және таратудың жерүсті кешенінің құрамы мен техникалық сипаттамаларының сипаттамасы;
мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ құру бойынша тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған техникалық-экономикалық негіздемелердің және тактикалық-техникалық тапсырмалардың жобалары;
кооперация үшін мүше мемлекеттердің өнеркәсіп кәсіпорындарын таңдау негіздемесі;
мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ орбиталық және жерүсті сегменттерін кешенді қолдану бойынша ұсыныстар;
мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ техникалық және коммерциялық пайдалану бойынша ұсыныстар.
Мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ-дан алынатын ЖҚЗ деректерін қабылдау және өңдеу бойынша олардың мүмкіндіктерін қамтамасыз ету мақсатында ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының ЖҚЗ деректерін қабылдаудың аппараттық-бағдарламалық кешендерін жаңғыртуды жүзеге асыру.
Жұмыстың басталуы - 2022 жылғы қаңтар.
Жұмыстың аяқталуы - 2024 жылғы желтоқсан.
Бұл жұмыстың мақсаты кез келген ұлттық ЖҚЗ ҒА ЖҚЗ деректерін қабылдауға қатысты ЖҚЗ ИҒЖ функционалдық үйлесімділігіне қол жеткізу үшін ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының ЖҚЗ деректерін қабылдаудың аппараттық-бағдарламалық және техникалық құралдарын жаңғырту болып табылады.
Осы жұмысты орындау аясында мынадай міндеттерді шешу жоспарланып отыр:
ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының ақпаратын қабылдаудың, өңдеудің және таратудың жерүсті кешендерінің аппараттық-бағдарламалық және техникалық құралдарын жаңғырту бойынша жобалау-конструкторлық құжаттаманы әзірлеу;
ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының ақпаратын қабылдаудың, өңдеудің және таратудың жерүсті кешендерінің станцияларын жаңғырту бойынша қажетті аппараттық-бағдарламалық құралдарды өндіру, монтаждау және іске қосу-реттеу жұмыстарын жүргізу.
Осы жұмыстың күтілетін нәтижелері:
ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының ақпаратын қабылдаудың, өңдеудің және таратудың жерүсті кешендерінің аппараттық-бағдарламалық және техникалық құралдарын жаңғырту бойынша әзірленген жобалау-техникалық құжаттама жиынтығы;
ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының ақпаратын қабылдаудың, өңдеудің және таратудың жерүсті кешендерінің жаңғыртылған станцияларын құру.
ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының ақпараттық-іздестіру жүйелері базасында мүше мемлекеттердің интеграцияланған ақпараттық-іздестіру жүйесін және мұрағаттық материалдар мен ЖҚЗ стандартты өнімдері бойынша метадеректер банкін құру.
Жұмыстың басталуы - 2021 жылғы қаңтар.
Жұмыстың аяқталуы - 2023 жылғы қараша.
Бұл жұмыстың мақсаттары:
ҒА жұмыс істеп тұрған ұлттық орбиталық топтарынан және мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ҒА бірлескен орбиталық тобынан алынатын ЖҚЗ деректері туралы мәліметтердің қажетті толықтығына қол жеткізу;
мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының ЖҚЗ деректерімен қамтамасыз етілу деңгейін арттыру;
мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ҒА бірлескен орбиталық тобынан алынатын ЖҚЗ деректеріне және олардың негізінде өндірілетін өнімге сұранысты арттыру;
үшінші елдердің ЖҚЗ ҒА-дан алынатын ЖҚЗ деректерінің мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ҒА-дан алынатын ЖҚЗ деректерімен импортты алмастыруды қамтамасыз ету болып табылады.
Осы жұмысты орындау аясында мынадай міндеттерді шешу жоспарланып отыр:
ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының ақпараттық-іздестіру жүйелерін бірлесіп пайдалану процестерін автоматтандыру;
мыналарды:
ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының ақпараттық-іздестіру жүйелерінің біріктірілген ақпараттық ресурстарын, бағдарламалық компоненттерін:
мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ҒА-дан алынатын ғарыштық түсірілімнің материалдары туралы бірлескен метадеректер банкін;
ұйымдастырушылық-техникалық және әдістемелік құжаттамасын қоса алғанда, мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ғарыштық құралдары туралы аумақтық бөлінген бірыңғай дерекқор;
ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларында жаңа түсірілімді орындауға арналған орталықтандырылған тапсырыстың кіші жүйелерін;
ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларындағы мұрағаттық ғарыштық түсірілімнің орталықтандырылған тапсырысының кіші жүйелерін;
ғарыштық түсірілімнің материалдары туралы ақпарат берудің кіші жүйелерін;
ғарыштық түсірілім материалдары бойынша деректерді іздеудің кіші жүйелерін;
ғарыштық түсірілім материалдарына регламенттелген қол жеткізудің кіші жүйелерін;
ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының ақпараттық-іздестіру жүйелерін пайдалана отырып, басқа мүше мемлекеттердің жұмыс істеп тұрған ЖҚЗ ҒЖ-дан және перспективада мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ҒЖ бірлескен орбиталық тобына кіретін ЖҚЗ ҒЖ ға-дан алынатын түсірілім нәтижелеріне ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының қол жеткізуін қамтамасыз етудің бағдарламалық кешенін;
мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ-дан алынатын ЖҚЗ деректерін өңдеу, олардың негізінде геоақпараттық өнім өндіру және оны әлемдік нарықта ілгерілету жөніндегі құралдарға қашықтан қол жеткізу мүмкіндігін мүше мемлекеттердің пайдаланушыларына қамтамасыз ету бағдарламалық кешенін (цифрлық "бұлтты" платформа) құру.
Жұмыстың күтілетін нәтижелері:
мыналарды:
мұрағаттық материалдар және ЖҚЗ стандартты өнімдері бойынша мүше мемлекеттердің интеграцияланған ақпараттық-іздестіру жүйесін;
мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ҒА-дан алынған мұрағаттық материалдар мен ЖҚЗ стандартты өнімдері бойынша метадеректердің бірыңғай банкін құру, ол мүше мемлекеттердің аумақтарында болып жатқан процестерді бақылаудың объективті ақпаратының бірыңғай көзі болады;
ұйымдастырушылық-техникалық және әдістемелік құжаттамасын қоса алғанда, мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ғарыштық құралдары туралы аумақтық бөлінген бірыңғай дерекқор;
ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының басқа мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ҒА жұмыс істеп тұрған орбиталық топтарынан және ЖҚЗ ҒА бірлескен орбиталық тобына кіретін перспективалық ЖҚЗ ҒА-дан алынатын түсірілім материалдарына қол жеткізуін қамтамасыз етудің бағдарламалық кешенін;
мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ҒЖ-дан алынатын ЖҚЗ деректерін өңдеу, олардың негізінде геоақпараттық өнім өндіру және оны әлемдік нарықта ілгерілету жөніндегі құралдарға қашықтан қол жеткізу мүмкіндігін мүше мемлекеттердің пайдаланушыларына қамтамасыз ету бағдарламалық кешенін (цифрлық "бұлтты" платформа) құру.
ЖҚЗ ҒА ұлттық жерүсті басқару кешендерінің және мүше мемлекеттердің ЖҚЗ деректерін қабылдау кешендерінің өзара іс-қимылын және үйлестірілген пайдаланылуын қамтамасыз етудің аппараттық-бағдарламалық кешенін құру.
Жұмыстың басталуы - 2022 жылғы қаңтар.
Жұмыстың аяқталуы - 2024 жылғы қараша.
Бұл жұмыстың мақсаты ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторлары үшін бір мезгілде ұлттық орбиталық топтардың құрамында және мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ҒА бірлескен орбиталық тобында пайдаланылатын әртүрлі типті ЖҚЗ ҒА үйлестірілген нысаналы қолданудың техникалық мүмкіндігін қамтамасыз ету болып табылады.
Осы жұмыстың аясында мынадай міндеттер шешіледі:
ұлттық ЖҚЗ ҒА-дан түсірілімді үйлестірілген жоспарлауды және қабылдау станциясында ЖҚЗ деректерін түсіру орны мен уақыты бойынша оңтайлы ұйымдастыруды қамтамасыз ететін аппараттық-бағдарламалық кешенді құру;
ЖҚЗ ҒА ұлттық орбиталық топтарының әзірленген және бірлесіп пайдаланылатын ақпараттық ресурстарына ақпаратты қорғаудың бағдарламалық кешенін және қол жеткізу арналарын құру.
Жұмыстың күтілетін нәтижелері:
аппараттық-бағдарламалық кешеннің тәжірибелік үлгісін жасау, ЖҚЗ ҒА ұлттық жерүсті басқару кешендерінің және мүше мемлекеттердің ЖҚЗ деректерін қабылдау кешендерінің өзара іс-қимылын және үйлестірілген пайдаланылуын қамтамасыз ету;
ЖҚЗ ҒА ұлттық жерүсті басқару кешендерінің және мүше мемлекеттердің ЖҚЗ деректерін қабылдау кешендерінің өзара іс-қимылын және үйлестірілген пайдаланылуын қамтамасыз ететін аппараттық-бағдарламалық кешенге жобалық, бағдарламалық және пайдалану құжаттамасын әзірлеу.

2. Создание аппаратно-программных комплексов для обеспечения формирования и функционирования ИКС ДЗЗ государств-членов
В рамках данного мероприятия должны быть выполнены следующие работы.
Выполнение научно-исследовательской работы "Обоснование проектного облика ИКС ДЗЗ государств-членов".
Начало работ – январь 2021 г.
Окончание работ – ноябрь 2021 г.
Целью данной работы является научно-техническое обоснование проектного облика ИКС ДЗЗ, создаваемой в кооперации предприятий промышленности государств-членов.
В рамках выполнения данной работы решаются следующие задачи:
разработка концепции создания и применения ИКС ДЗЗ государств-членов и коммерциализации результатов, полученных в процессе ее совместного использования;
обоснование состава и технических характеристик совместной орбитальной группировки КА ДЗЗ государств-членов, наземного комплекса управления КА ДЗЗ и комплекса приема, обработки и распространения информации ИКС ДЗЗ государств-членов;
разработка предложений по комплексному применению ИКС ДЗЗ государств-членов, ее орбитального и наземного сегментов;
подготовка предложений по формированию кооперации предприятий промышленности государств-членов в целях создания ИКС ДЗЗ государств-членов;
подготовка предложений для включения в проекты технико-экономических обоснований и тактико-технических заданий на опытно-конструкторские работы по созданию ИКС ДЗЗ государств-членов.
Для целей формирования совместной орбитальной группировки КА ДЗЗ государств-членов должна быть рассмотрена возможность создания:
КА с пространственным разрешением в панхроматическом режиме не менее 0,4 м;
малый КА с пространственным разрешением в панхроматическом режиме не менее 0,8 – 1,0 м;
малый КА с широкозахватной оптико-электронной аппаратурой с пространственным разрешением не менее 6 м;
КА с радиолокационной целевой аппаратурой.
Результатом данной работы является научно-технический отчет, содержащий:
пояснительную записку о концепции создания и эксплуатации ИКС ДЗЗ государств-членов и коммерциализации результатов, полученных в процессе ее совместного использования;
описание проектного облика перспективных КА ДЗЗ, состава и структуры ИКС ДЗЗ государств-членов, созданной на их основе;
описание состава и технических характеристик наземной инфраструктуры управления КА ДЗЗ, наземного комплекса приема, обработки и распространения информации ИКС ДЗЗ государств-членов;
проекты технико-экономических обоснований и тактико-технических заданий на опытно-конструкторские работы по созданию ИКС ДЗЗ государств-членов;
обоснование выбора промышленных предприятий государств-членов для кооперации;
предложения по комплексному применению орбитального и наземного сегментов ИКС ДЗЗ государств-членов;
предложения по технической и коммерческой эксплуатации ИКС ДЗЗ государств-членов.
Осуществление модернизации аппаратно-программных комплексов приема данных ДЗЗ национальных операторов КС ДЗЗ в целях обеспечения их возможностей по приему и обработке данных ДЗЗ, получаемых с ИКС ДЗЗ государств-членов.
Начало работ – январь 2022 г.
Окончание работ – декабрь 2024 г.
Целью данной работы является модернизация аппаратно-программных и технических средств приема данных ДЗЗ национальных операторов КС ДЗЗ для достижения функциональной совместимости ИКС ДЗЗ по отношению к приему данных ДЗЗ с любых национальных КА ДЗЗ.
В рамках выполнения данной работы планируется решение следующих задач:
разработка проектно-конструкторской документации по модернизации аппаратно-программных и технических средств наземных комплексов приема, обработки и распространения информации национальных операторов КС ДЗЗ;
производство необходимых аппаратно-программных средств, проведение монтажных и пусконаладочных работ по модернизации станций наземных комплексов приема, обработки и распространения информации национальных операторов КС ДЗЗ.
Ожидаемые результаты данной работы:
разработанный комплект проектно-технической документации по модернизации аппаратно-программных и технических средств наземных комплексов приема, обработки и распространения информации национальных операторов КС ДЗЗ;
создание модернизированных станций наземных комплексов приема, обработки и распространения информации национальных операторов КС ДЗЗ.
Создание интегрированной информационно-поисковой системы государств-членов и банка метаданных по архивным материалам и стандартным продуктам ДЗЗ на базе информационно-поисковых систем национальных операторов КС ДЗЗ.
Начало работ – январь 2021 г.
Окончание работ – ноябрь 2023 г.
Целями данной работы являются:
достижение необходимой полноты сведений о данных ДЗЗ, получаемых с действующих национальных орбитальных группировок КА и совместной орбитальной группировки КА ДЗЗ государств-членов;
повышение уровня обеспеченности данными ДЗЗ органов государственной власти государств-членов;
повышение спроса на данные ДЗЗ, получаемые с совместной орбитальной группировки КА ДЗЗ государств-членов, и продукцию, производимую на их основе;
обеспечение импортозамещения данных ДЗЗ, получаемых с КА ДЗЗ третьих стран, данными ДЗЗ, получаемыми с КА ДЗЗ государств-членов.
В рамках выполнения данной работы планируется решение следующих задач:
автоматизация процессов совместного использования информационно-поисковых систем национальных операторов КС ДЗЗ;
создание:
объединенных информационных ресурсов, программных компонентов информационно-поисковых систем национальных операторов КС ДЗЗ:
объединенного банка метаданных о материалах космической съемки, получаемой с КА ДЗЗ государств-членов;
территориально распределенной единой базы данных о космических средствах ДЗЗ государств-членов, включая организационно-техническую и методическую документацию на них;
подсистемы централизованного заказа на выполнение новой съемки у национальных операторов КС ДЗЗ;
подсистемы централизованного заказа архивной космической съемки у национальных операторов КС ДЗЗ;
подсистемы предоставления информации о материалах космической съемки;
подсистемы поиска данных по материалам космической съемки;
подсистемы регламентированного доступа к материалам космической съемки;
программного комплекса обеспечения доступа национальных операторов КС ДЗЗ к результатам съемки, получаемой с действующих КА ДЗЗ других государств-членов и в перспективе с КА ДЗЗ, входящих в совместную орбитальную группировку КА ДЗЗ государств-членов, с использованием информационно-поисковых систем национальных операторов КС ДЗЗ;
программного комплекса (цифровой "облачной" платформы) обеспечения пользователям государств-членов удаленной возможности доступа к инструментам по обработке данных ДЗЗ, получаемых с ИКС ДЗЗ государств-членов, производству на их основе геоинформационной продукции и продвижению ее на мировом рынке.
Ожидаемые результаты работы:
создание:
интегрированной информационно-поисковой системы государств-членов по архивным материалам и стандартным продуктам ДЗЗ;
единого банка метаданных по архивным материалам и стандартным продуктам ДЗЗ, полученных с КА ДЗЗ государств-членов, который станет единым источником объективной информации наблюдения за процессами, происходящими на территориях государств-членов;
территориально распределенной единой базы данных о космических средствах ДЗЗ государств-членов, включая организационно-техническую и методическую документацию на них;
программного комплекса обеспечения доступа национальных операторов КС ДЗЗ к материалам съемки, получаемой с действующих орбитальных группировок КА ДЗЗ других государств-членов и с перспективных КА ДЗЗ, входящих в совместную орбитальную группировку КА ДЗЗ;
программного комплекса (цифровой "облачной" платформы) обеспечения пользователям государств-членов удаленной возможности доступа к инструментам по обработке данных ДЗЗ, получаемых с ИКС ДЗЗ государств-членов, производству на их основе геоинформационной продукции и продвижению ее на мировом рынке.
Создание аппаратно-программного комплекса обеспечения взаимодействия и скоординированного использования национальных наземных комплексов управления КА ДЗЗ и комплексов приема данных ДЗЗ государств-членов.
Начало работ – январь 2022 г.
Окончание работ – ноябрь 2024 г.
Целью данной работы является обеспечение для национальных операторов КС ДЗЗ технической возможности скоординированного целевого применения разнотипных КА ДЗЗ, используемых одновременно в составе национальных орбитальных группировок и в совместной орбитальной группировке КА ДЗЗ государств-членов.
В рамках выполнения данной работы решаются следующие задачи:
создание аппаратно-программного комплекса, обеспечивающего скоординированное планирование съемки с национальных КА ДЗЗ и организацию оптимального по месту и времени сброса данных ДЗЗ на станции приема;
создание программного комплекса защиты информации и каналов доступа к разработанным и совместно используемым информационным ресурсам национальных орбитальных группировок КА ДЗЗ.
Ожидаемые результаты работы:
создание опытного образца аппаратно-программного комплекса, обеспечение взаимодействия и скоординированного использования национальных наземных комплексов управления КА ДЗЗ и комплексов приема данных ДЗЗ государств-членов;
разработка проектной, программной и эксплуатационной документации на аппаратно-программный комплекс, обеспечивающий взаимодействие и скоординированное использование национальных наземных комплексов управления КА ДЗЗ и комплексов приема данных ДЗЗ государств-членов.

3. Мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ құрамында орташа және аса биік кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ ҒА базасында перспективалық ЖҚЗ ҒЖ құру
Жұмыстың басталуы - 2021 жылғы қаңтар.
Жұмыстың аяқталуы - 2025 жылғы қараша.
Жұмыстың мақсаты мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ҒЖ функционалдық мүмкіндіктерін оның құрамына орташа және аса биік кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ ҒА базасында перспективалық ЖҚЗ ҒЖ құру және қосу арқылы кеңейту болып табылады.
Алға қойылған мақсатқа қол жеткізу:
мүше мемлекеттердің мүддесі үшін бірлесіп пайдалану үшін кейіннен ЖҚЗ ҒА бірыңғай орбиталық тобына біріктірілетін әртүрлі типтегі ЖҚЗ ҒА әзірлеу, өндіру және ұшыру мақсатында мүше мемлекеттердің ресурстарын (қаржылай және еңбек) пайдалану тиімділігін арттыруға;
ЖҚЗ деректер нарығында негізгі ойыншылармен (AIRBUS D&S, 21AT, Maxar Technologies және т. б.) бәсекелесуге;
ҒА бірыңғай басқару, ЖҚЗ деректерін қабылдау және өңдеу желісі бар мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ҒА жаңа жерүсті басқару инфрақұрылымын құру немесе қолданыстағысын жаңғыртуға мүмкіндік береді.
Осы іс-шара аясында мынадай жұмыстар орындалуы тиіс:
орташа кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ ҒА базасында перспективалық ЖҚЗ ҒЖ құру;
аса биік кеңістіктік рұқсаттағы Ресей-Беларусь ЖҚЗ ҒА базасында перспективалық ЖҚЗ ҒЖ құру.
Орташа кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ ҒА базасында перспективалық ЖҚЗ ҒЖ құру
Мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ҒА-ның бірлескен орбиталық тобына кіретін орташа кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ ҒА базасында перспективалық ЖҚЗ ҒЖ құру 2 кезеңде іске асырылатын болады: 1-кезеңде (2021 - 2022 жылдар) бір ҒА әзірленеді және сыналады, 2-кезеңде (2022 - 2025 жылдар) тағы екі ҒА дайындалады және орташа кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ ҒА-ның барлық тобы іске қосылады.
Инновациялық технологиялық шешімдер негізінде 6 м (GSD) дейінгі кеңістіктік рұқсаты, 6 спектрлік арнасы және кемінде 120 км қамту жолағы бар түсіруді қамтамасыз ететін, салмағы 150 кг аспайтын перспективалық қазақстандық ЖҚЗ ҒА құру көзделіп отыр.
Жоба шеңберінде Қазақстан Республикасы ғарыш кешенін әзірлеуді, ҒА-ны орбитаға ұшыруды жүзеге асыратын, ҒА-ның негізгі кіші жүйелері мен құрамдастары жүргізілетін, ҒА-ны құрастыру және сынау жөніндегі жұмыстар орындалатын болады.
Орташа кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ ҒА көмегімен алынған деректер мынадай міндеттерді шешуге мүмкіндік береді:
аумақтарды ірі ауқымды топографиялық және тақырыптық картографиялау;
геоақпараттық сервистерді ЖҚЗ өзекті деректерімен жаңарту және толықтыру;
жылжымалы объектілерді анықтау;
табиғи және антропогендік объектілерді анықтау, тану, саралау және мониторингтеу.

3. Создание перспективных КС ДЗЗ на базе КА ДЗЗ среднего и сверхвысокого пространственного разрешения в составе ИКС ДЗЗ государств-членов
Начало работ – январь 2021 г.
Окончание работ – ноябрь 2025 г.
Целью работы является расширение функциональных возможностей ИКС ДЗЗ государств-членов путем создания и включения в ее состав перспективных КС ДЗЗ на базе КА ДЗЗ среднего и сверхвысокого пространственного разрешения.
Достижение поставленной цели позволит:
повысить эффективность использования ресурсов (финансовых и трудовых) государств-членов в целях разработки, производства и запуска КА ДЗЗ различного типа, которые впоследствии будут объединены в единую орбитальную группировку КА ДЗЗ для совместного использования в интересах государств-членов;
конкурировать на рынке данных ДЗЗ с основными игроками (AIRBUS D&S, 21AT, Maxar Technologies и др.);
создать новую или модернизировать существующую наземную инфраструктуру управления КА ДЗЗ государств-членов с единой сетью управления КА, приема и обработки данных ДЗЗ.
В рамках данного мероприятия должны быть выполнены следующие работы:
создание перспективной КС ДЗЗ на базе КА ДЗЗ среднего пространственного разрешения;
создание перспективной КС ДЗЗ на базе российско-белорусских КА ДЗЗ сверхвысокого пространственного разрешения.
Создание перспективной КС ДЗЗ на базе КА ДЗЗ среднего пространственного разрешения
Создание перспективной КС ДЗЗ на базе КА ДЗЗ среднего пространственного разрешения, входящих в совместную орбитальную группировку КА ДЗЗ государств-членов, будет реализовано в 2 этапа: на 1-м этапе (2021 2022 годы) будет разработан и испытан один КА, на 2-м этапе (2022 2025 годы) будут изготовлены еще два КА и произведен запуск всей группировки КА ДЗЗ среднего пространственного разрешения.
На основе инновационных технологических решений предполагается создать перспективный казахстанский КА ДЗЗ массой не более 150 кг, обеспечивающий съемку с пространственным разрешением до 6 м (GSD), с 6 спектральными каналами и полосой захвата не менее 120 км.
В рамках проекта Республикой Казахстан будут осуществлены разработка космического комплекса, запуск КА на орбиту, произведены основные подсистемы и комплектующие КА, выполнены работы по сборке и испытаниям КА.
Данные, полученные с помощью КА ДЗЗ среднего пространственного разрешения, позволят решать следующие задачи:
крупномасштабное топографическое и тематическое картографирование территорий;
обновление и наполнение актуальными данными ДЗЗ геоинформационных сервисов;
обнаружение подвижных объектов;
обнаружение, распознавание, дифференциация и мониторинг природных и антропогенных объектов.

Тасымалдағыш зымырандардың бас ағытпаларының габариттік өлшемдерін және жеңіл және орта кластағы ҒА шығару құралдарының энергетикалық мүмкіндіктерін талдау нәтижелері бойынша биіктігі 500-600 км орбитаға орташа кеңістіктік рұқсаттағы ҒА ұшыруды топтық ұшырумен сериялық тасымалдағыш зымырандармен қамтамасыз ету жоспарланып отыр.
Жұмыстарды орындау қортындысы бойынша мынадай нәтижелерге қол жеткізілуі тиіс:
орташа кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ ҒА құру бойынша конструкторлық және жұмыс құжаттамасын әзірлеу аяқталды;
орташа кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ ҒА-дан алынатын ЖҚЗ деректерін қабылдаудың, өңдеудің және таратудың жерүсті кешені әзірленді және оның ЖҚЗ ҒА-ны басқарудың қолданыстағы жерүсті инфрақұрылымымен интеграциясы жүргізілді;
орташа кеңістіктік рұқсаттағы үш ЖҚЗ ҒА дайындалды;
ЖҚЗ ҒЖ құрамдас бөліктерін жерүсті эксперименттік пысықтау жүргізілді;
орташа кеңістіктік рұқсаттағы үш ЖҚЗ ҒА іске қосу, ұшу сынақтары және пайдалануға беру сақтандырылды;
орташа кеңістіктік рұқсаттағы үш ЖҚЗ ҒА іске қосу, ұшу сынақтары және пайдалануға беру жүзеге асырылды.
Аса биік кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ ҒА базасында перспективалық ЖҚЗ ҒЖ құру

По результатам анализа габаритных размеров головных обтекателей ракет-носителей и энергетических возможностей средств выведения КА легкого и среднего классов запуск КА среднего пространственного разрешения на орбиту высотой 500 – 600 км планируется обеспечить серийными ракетами-носителями групповым запуском.
По итогам выполнения работ должны быть достигнуты следующие результаты:
завершена разработка конструкторской и рабочей документации по созданию КА ДЗЗ среднего пространственного разрешения;
разработан наземный комплекс приема, обработки и распространения данных ДЗЗ, получаемых с КА ДЗЗ среднего пространственного разрешения, и произведена его интеграция с существующей наземной инфраструктурой управления КА ДЗЗ;
изготовлены три КА ДЗЗ среднего пространственного разрешения;
проведена наземная экспериментальная отработка составных частей КС ДЗЗ;
застрахованы запуск, летные испытания и ввод в эксплуатацию трех КА ДЗЗ среднего пространственного разрешения;
осуществлены запуск, летные испытания и ввод в эксплуатацию трех КА ДЗЗ среднего пространственного разрешения.
Создание перспективной КС ДЗЗ на базе КА ДЗЗ сверхвысокого пространственного разрешения

Ресейлік және белорусиялық кәсіпорындардың кооперациясында № 1 ҒА іске қосуды қамтамасыз ете отырып және № 2 ЖҚЗ ҒА дайындау үшін өндірістік босалқы қалыптастыра отырып, аса биік кеңістіктік рұқсаттағы перспективалық ЖҚЗ ҒА (бұдан әрі - АБКР ЖҚЗ ҒА) базасында ЖҚЗ ҒЖ әзірлеуді жүзеге асыру жоспарланып отыр.
Беларусь кәсіпорындары 2021 – 2025 жылдары биік рұқсаттағы нысаналы аппаратурадан (БР НА) және мультиспектрлік түсірудің нысаналы аппаратурасынан (МТ НА) тұратын АБКР ЖҚЗ ҒА арналған оптикалық-электрондық түсіру нысаналы аппаратурасын құрады, оптикалық-электрондық нысаналы аппаратураның тәжірибелік үлгісінің жерүсті дербес сынақтарын жүргізетін және 2 ұшу үлгіс үшін БР НА және МТ НА даярлайтын болады. Бұл ретте АБКР ЖҚЗ ҒА нысаналы аппаратурасына конструкторлық құжаттаманы әзірлеу дайындаушы кәсіпорындардың өз қаражаты есебінен орындалатын болады.
Сондай-ақ мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ құрамында жұмыс істеу үшін Беларусь ЖҚЗ ҒЖ жерүсті инфрақұрылымын (жерүсті басқару кешені мен қабылдау станциясы) жаңғырту бойынша жұмыстар жүргізілетін болады.
АБКР ЖҚЗ ҒА оптикалық-электрондық түсіру жүйесінің техникалық сипаттамалары 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
АБКР ЖҚЗ ҒА оптикалық-электрондық түсіру жүйесінің техникалық сипаттамалары
Өлшемдер
Есептік мәні
БР НА
МТ НА
Спектрлік арналардың саны
1 панхроматикалық (ПК),
4 мультиспектральных (МК)
6 мультиспектральдық (МК),
2 инфрақызыл (ИҚ)
Қамту жолағының ені, км

В кооперации российских и белорусских предприятий планируется осуществить разработку КС ДЗЗ на базе перспективных КА ДЗЗ сверхвысокого пространственного разрешения (далее – КА ДЗЗ СВПР) с обеспечением запуска КА № 1 и формированием производственного задела для изготовления КА ДЗЗ № 2.
Белорусскими предприятиями в 2021 – 2025 годах будет создана оптико-электронная съемочная целевая аппаратура для КА ДЗЗ СВПР, состоящая из целевой аппаратуры высокого разрешения (ЦА ВР) и целевой аппаратуры мультиспектральной съемки (ЦА МС), проведены наземные автономные испытания опытного образца оптико-электронной целевой аппаратуры и изготовлена ЦА ВР и ЦА МС для 2 летных образцов. При этом разработка конструкторской документации на целевую аппаратуру КА ДЗЗ СВПР будет выполняться за счет собственных средств предприятий-изготовителей.
Также будут проведены работы по модернизации наземной инфраструктуры белорусской КС ДЗЗ (наземного комплекса управления и станции приема) для работы в составе ИКС ДЗЗ государств-членов.
Технические характеристики оптико-электронной съемочной системы КА ДЗЗ СВПР приведены в таблице 1.
Таблица 1
Технические характеристики оптико-электронной
съемочной системы КА ДЗЗ СВПР
Параметры
Расчетное значение
ЦА ВР
ЦА МС
Количество спектральных каналов
1 панхроматический (ПК), 4 мультиспектральных (МК)
6 мультиспектральных (МК), 2 инфракрасных (ИК)
Ширина полосы захвата, км

17,5
30
Кеңістіктік рұқсаттағы (пиксель проекциясының өлшемі), м
0,35
30
МК-дағы кеңістіктік рұқсат, м
1,4
30
Бейнеарнаның (БА) кеңістіктік рұқсаты, м
0,4
Борттық ТСҚ сыйымдылығы, Тбит
8
8
АБКР ЖҚЗ ҒА көмегімен алынған деректер мынадай міндеттерді шешуге мүмкіндік береді:
мүше мемлекеттердің ауыл, орман, балық, су және басқа да шаруашылықтарында ұтымды қызметті қамтамасыз ету үшін табиғи ресурстарды (ауыл шаруашылығы және орман алқаптарын, жайылымдарды, теңіз өнімдері кәсіпшілігі аудандарын және т. б.) түгендеу және шаруашылық процестерінің мониторингі;

17,5
30
Пространственное разрешение (размер проекции пикселя), м
0,35
30
Пространственное разрешение в МК, м
1,4
30
Пространственное разрешение видеоканала (ВК), м
0,4
Емкость бортового ПЗУ, Тбит
8
8
Данные, полученные с помощью КА ДЗЗ СВПР, позволят решать следующие задачи:
инвентаризация природных ресурсов (сельскохозяйственных и лесных угодий, пастбищ, районов промысла морепродуктов и др.) и мониторинг хозяйственных процессов для обеспечения рациональной деятельности в сельском, лесном, рыбном, водном и других хозяйствах государств-членов;

1:25 000 дейінгі масштабтағы топографиялық карталарды және 1:10 000 дейінгі масштабтағы қалалардың жоспарларын, жалпы географиялық және тақырыптық карталарды құру және жаңарту, мемлекеттік топографиялық мониторингтерді жүргізу;
рельефтің цифрлық модельдерін жасау;
табиғи ортаның ластануы мен тозуының мониторингі;
төтенше жағдайлар мониторингі (су тасқыны, құрғақшылық және т. б.);
мүше мемлекеттердің қоныстану аумағының экологиялық мониторингі;
өнеркәсіптік инфрақұрылым және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерін түгендеу, сондай-ақ олардың құрылысын бақылау.
Тасымалдағыш зымырандардың бас ағытпаларының габариттік өлшемдерін және жеңіл және орта кластағы ҒА шығару құралдарының энергетикалық мүмкіндіктерін талдау нәтижелері бойынша биіктігі 500-600 км болатын орбитаға АБКР ЖҚЗ ҒА ұшыруды екі жеке ұшырумен сериялық тасымалдағыш зымырандармен қамтамасыз ету жоспарланып отыр.
Жұмыстарды орындау мынадай кезеңдерге сәйкес жүзеге асырылатын болады:

создание и обновление топографических карт масштаба до 1:25 000 и планов городов масштаба до 1:10 000, общегеографических и тематических карт, ведение государственных топографических мониторингов;
создание цифровых моделей рельефа;
мониторинг загрязнения и деградации природной среды;
мониторинг чрезвычайных ситуаций (наводнений, засух и др.);
экологический мониторинг селитебной территории государств-членов;
инвентаризация объектов промышленной инфраструктуры и жилищно-коммунального хозяйства, а также контроль за их строительством.
По результатам анализа габаритных размеров головных обтекателей ракет-носителей и энергетических возможностей средств выведения КА легкого и среднего классов запуск КА ДЗЗ СВПР на орбиту высотой 500 – 600 км планируется обеспечить серийными ракетами-носителями двумя индивидуальными запусками.
Выполнение работ будет осуществляться в соответствии со следующими этапами:

ЖҚЗ ҒЖ тәжірибелік бұйымдары мен құрамдас бөліктерінің макеттеріне жұмыс құжаттамасын әзірлеу: № 1 ҒА, жерүсті басқару кешені және ақпаратты қабылдаудың, өңдеудің және таратудың жерүсті кешені (2021 – 2022 жылдар);
ЖҚЗ ҒЖ құрамдас бөліктерінің тәжірибелік бұйымдарын дайындау және № 1 ҒА, жерүсті басқару кешені мен ақпаратты қабылдаудың, өңдеудің және таратудың жерүсті кешенін жерүсті эксперименттік пысықтау (2021 - 2025 жылдар);

разработка рабочей документации на опытные изделия и макеты составных частей КС ДЗЗ: КА № 1, наземный комплекс управления и наземный комплекс приема, обработки и распространения информации (2021 – 2022 годы);
изготовление опытных изделий составных частей КС ДЗЗ и наземная экспериментальная отработка КА № 1, наземного комплекса управления и наземного комплекса приема, обработки и распространения информации (2021 2025 годы);

№ 1 ҒА ұшу сынақтарын сақтандыру, іске қосу және бастау (2025 жыл);
электрондық компоненттік базаны және құрамдауыш бұйымдарды сатып алу, № 2 ҒА бөлшектері мен құрастыру бірліктерін дайындау (2021 - 2025 жылдар).
Жұмыстың нәтижелері бойынша мынадай нәтижелерге қол жеткізілуі тиіс:
ЖҚЗ ҒЖ тәжірибелік бұйымдары мен құрамдас бөліктерінің макеттеріне жұмыс құжаттамасы әзірленді: № 1 ҒА, жерүсті басқару кешені және ақпаратты қабылдаудың, өңдеудің және таратудың жерүсті кешені;
ЖҚЗ ҒЖ құрамдас бөліктерінің тәжірибелік бұйымдары дайындалды және № 1 ҒА, жерүсті басқару кешені мен ақпаратты қабылдаудың, өңдеудің және таратудың жерүсті кешені жерүсті эксперименттік пысықталды;
№ 1 ҒА ұшыру жүргізілді және ұшу сынақтары басталды;
электрондық компоненттік база мен құрамдауыш бұйымдар сатып алынды, № 2 ҒА бөлшектері мен құрастыру бірліктері жасалды.
V. Бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізуді және міндеттерін шешуді бағалаудың нысаналы индикаторлары (көрсеткіштері) Бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізуді және міндеттерін шешуді бағалаудың нысаналы индикаторлары (көрсеткіштері) 2-кестеде келтірілген.
2-кесте
Нысаналы индикаторлар (көрсеткіштер)
Нысаналы индикаторлардың (көрсеткіштердің) жоспарланған мәндері
2021 жыл
2022 жыл
2023 жыл
2024 жыл
2025 жыл
1
2
3
4
5
6

страхование, запуск и начало летных испытаний КА № 1 (2025 год);
закупка электронной компонентной базы и комплектующих изделий, изготовление деталей и сборочных единиц КА № 2 (2021 2025 годы).
По итогам выполнения работ должны быть достигнуты следующие результаты:
разработана рабочая документация на опытные изделия и макеты составных частей КС ДЗЗ: КА № 1, наземный комплекс управления и наземный комплекс приема, обработки и распространения информации;
изготовлены опытные изделия составных частей КС ДЗЗ и проведена наземная экспериментальная отработка КА № 1, наземного комплекса управления и наземного комплекса приема, обработки и распространения информации;
произведен запуск и начаты летные испытания КА № 1;
закуплены электронная компонентная база и комплектующие изделия, изготовлены детали и сборочные единицы КА № 2.
V. Целевые индикаторы (показатели) оценки достижения целей и решения задач Программы
Целевые индикаторы (показатели) оценки достижения целей и решения задач настоящей Программы приведены в таблице 2.
Таблица 2
Целевые индикаторы (показатели)
Планируемые значения целевых индикаторов (показателей)
2021 год
2022 год
2023 год
2024 год
2025 год
1
2
3
4
5
6

** Ақпараттық ресурстың 20 пайызы Беларусь Республикасына тиесілі № 1 АБКР ЖҚЗ ҒА іске қосылуын ескере отырып.
***Мүше мемлекеттер тұтынушыларының мұқтаждықтарына арналған ЖҚЗ ИҒЖ пайдалана отырып алынатын ЖҚЗ деректерінің көлемін ұлғайту мүше мемлекеттер экономикаларының әртүрлі салаларына ғарыштық технологияларды енгізу қарқынының өсу болжамын ескере отырып, осындай деректерге қажеттілікті ұлғайтуды негізге ала отырып жоспарланған.
VI. Бағдарламаның іске асырылуын қаржылай қамтамасыз ету
Осы Бағдарламаның Беларусь Республикасында, Қазақстан Республикасында және Ресей Федерациясында іске асырылуын қаржылай қамтамасыз етуді ұлттық тапсырыс беруші-үйлестірушілер ұлттық ғарыштық бағдарламалардың құрамында өздерінің заңнамасында белгіленген тәртіппен осы мемлекеттер бюджеттерінің қаражаты есебінен жүзеге асырады.
"Роскосмос" мемкорпорациясы Ресей Федерациясының "Ресейдің ғарыш қызметі" мемлекеттік бағдарламасына тиісті қаржыландырумен "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің Жерді қашықтықтан зондтау деректерінің ұлттық көздері негізінде ғарыштық және геоақпараттық өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді өндіру және беру жөніндегі интеграцияланған жүйесі" мемлекетаралық бағдарламасын орындау" іс-шарасын енгізу үшін 2021 - 2025 жылдар аралығындағы кезеңге арналған бюджеттік өтінімнің негіздемесін дайындайды.
Беларусь Ұлттық ғылым академиясы 2021 - 2025 жылдар кезеңіне "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің Жерді қашықтықтан зондтау деректерінің ұлттық көздері негізінде ғарыштық және геоақпараттық өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді өндіру және беру жөніндегі интеграцияланған жүйесі" мемлекетаралық бағдарламасын орындау" іс-шарасын Беларусь Республикасының "Ғылымды қажетсінетін технологиялар мен техника негізінде ұлттық экономиканың жоғары технологиялық секторын дамыту" мемлекеттік бағдарламасының "Ғарыш кеңістігін бейбіт мақсаттарда зерттеу және пайдалану " кіші бағдарламасына тиісті қаржыландырумен енгізу туралы мәселені пысықтап жатыр
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес 2021 - 2025 жылдар кезеңіне "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің Жерді қашықтықтан зондтау деректерінің ұлттық көздері негізінде ғарыштық және геоақпараттық өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді өндіру және беру жөніндегі интеграцияланған жүйесі" мемлекетаралық бағдарламасын орындау" іс-шарасын қаржыландыру туралы мәселені пысықтап жатыр.
Осы Бағдарламаның іс-шараларын қаржыландыру өлшемдерін өзгерту туралы шешімдерді мүше мемлекеттер жаңа бюджеттік кезеңдерде бюджеттік шешімдер қабылдау кезінде не мүше мемлекеттердің бюджеттері туралы кезекті заңдарды дайындау және оларды түзету барысында ұлттық тапсырыс беруші-үйлестірушілердің ұсынысы бойынша қабылдайды. Мүше мемлекеттер Бағдарламаны қаржыландыру өлшемдеріне өзгерістер енгізуді мақұлдаған жағдайда Еуразиялық экономикалық одақ органдарының тиісті актілері қабылданады:
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің өкімімен осы Бағдарламаның жекелеген іс-шараларын қаржыландыру көлемі мен көздеріне өзгерістер енгізілуі мүмкін;
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің өкімімен бекітілген жылдық қаржыландыру көлемі мен қаржыландыру көздерін өзгертпей іс-шаралар арасында қаржы қаражатын қайта бөлуді көздейтін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
Осы Бағдарламаның іс-шараларын қаржыландыру қосымшаға сәйкес жоспарға сәйкес жүзеге асырылады.

**С учетом запуска КА ДЗЗ СВПР № 1, в котором 20 процентов информационного ресурса принадлежит Республике Беларусь.
***Увеличение объема данных ДЗЗ, получаемых с использованием ИКС ДЗЗ, предназначенных для нужд потребителей государств-членов, запланировано исходя из увеличения потребности в таких данных с учетом прогноза роста темпов внедрения космических технологий в различные отрасли экономик государств-членов.
VI. Финансовое обеспечение реализации Программы
Финансовое обеспечение реализации настоящей Программы в Республике Беларусь, Республике Казахстан и Российской Федерации осуществляется национальными заказчиками-координаторами в составе национальных космических программ за счет средств бюджетов государств-членов в порядке, установленном их законодательством.
Госкорпорация "Роскосмос" готовит обоснование бюджетной заявки на период с 2021 по 2025 год для включения мероприятия "Выполнение межгосударственной программы "Интегрированная система государств – членов Евразийского экономического союза по производству и предоставлению космических и геоинформационных продуктов и услуг на основе национальных источников данных дистанционного зондирования Земли" с соответствующим финансированием в государственную программу Российской Федерации "Космическая деятельность России".
Национальная академия наук Беларуси прорабатывает вопрос о включении на период с 2021 по 2025 год мероприятия "Выполнение межгосударственной программы "Интегрированная система государств – членов Евразийского экономического союза по производству и предоставлению космических и геоинформационных продуктов и услуг на основе национальных источников данных дистанционного зондирования Земли" с соответствующим финансированием в подпрограмму "Исследование и использование космического пространства в мирных целях" государственной программы Республики Беларусь "Развитие высокотехнологичного сектора национальной экономики на основе наукоемких технологий и техники".
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан прорабатывает вопрос о финансировании на период с 2021 по 2025 год мероприятия "Выполнение межгосударственной программы "Интегрированная система государств – членов Евразийского экономического союза по производству и предоставлению космических и геоинформационных продуктов и услуг на основе национальных источников данных дистанционного зондирования Земли" в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Решения об изменении параметров финансирования мероприятий настоящей Программы принимаются государствами-членами по предложению национальных заказчиков-координаторов при принятии бюджетных решений в новых бюджетных периодах либо в ходе подготовки очередных законов о бюджетах государств-членов и их корректировки. В случае одобрения государствами-членами внесения изменений в параметры финансирования Программы принимаются соответствующие акты органов Евразийского экономического союза:
распоряжением Евразийского межправительственного совета могут быть внесены изменения в объемы и источники финансирования отдельных мероприятий настоящей Программы;
распоряжением Совета Евразийской экономической комиссии могут быть внесены изменения, предусматривающие перераспределение финансовых средств между мероприятиями без изменения утвержденных годовых объемов финансирования и источников финансирования.
Финансирование мероприятий настоящей Программы осуществляется в соответствии с планом согласно приложению.

2 074,00
4 625,00
бюджет***
Жиыны
28 985,10
5 206,80
6 112,90
6 991,82
4 670,18
6 003,40
бюджет
______________
* Қаржыландыру Беларусь Республикасы Президентінің шешіміне сәйкес жүзеге асырылады.
** Қаржыландыру көлемі Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес нақтыланатын болады.
*** 2021 – 2025 жылдарға арналған бюджеттік қаражат федералдық бюджеттен қосымша бюджет қаражаты бөлінген жағдайда көрсетілген. Қосымша бюджет қаражаты бөлінбеген жағдайда, іс-шараларды қаржыландыру Ресей Федерациясының "Ресейдің ғарыш қызметі" мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға көзделген бюджет қаражаты есебінен және шегінде тиісті кезеңдерге арналған федералдық бюджет шығыстарының бөлігі ретінде қамтамасыз етілуі тиіс.
VII. Бағдарламаны іске асыруды басқару және оның орындалуын бақылау тетігігі
Ұлттық тапсырыс беруші-үйлестірушілер мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес осы Бағдарламаны орындаушылардың тізбесін қалыптастырады.
Осы Бағдарламаның іске асырылуын басқару үшін Бағдарлама бойынша жауапты ұйымдастырушылық құрылым – жобалау кеңсесін құрады.
Жобалау офисіне осы Бағдарламаның орындаушылары айқындаған осы Бағдарламаға қатысушылардың (ұлттық тапсырыс беруші – үйлестірушілердің, "Ғарыштық және геоақпараттық технологиялар - жаһандық бәсекеге қабілеттілік өнімдері" еуразиялық технологиялық платформасына қатысушы кәсіпорындар мен ұйымдардың) өкілдері кіруі тиіс.
Осы Бағдарламаны іске асыру Бағдарлама бойынша жауапты, осы Бағдарламаға қатысушылар және (немесе) ұлттық тапсырыс беруші-үйлестірушілер орындаушылармен белгіленген тәртіппен жасасатын азаматтық-құқықтық шарттар негізінде жүзеге асырылады.
Осы Бағдарламаны іске асыру шеңберінде Бағдарлама бойынша жауапты жыл сайын 1 сәуірге дейін Еуразиялық экономикалық комиссияға өткен жыл үшін жұмыстардың орындалу барысы туралы есеп жібереді. Есеп барлық ұлттық тапсырыс беруші-үйлестірушілермен келісіледі және мыналарды қамтиды:
есепті жыл үшін осы Бағдарламаны іске асыру нәтижелері туралы мәліметтер;
есепті жылдағы осы Бағдарламаны қаржыландыру көздері мен көлемдері туралы мәліметтер (әрбір іс-шара бойынша жеке-жеке), сондай-ақ осы Бағдарламаны қаржыландыруға бөлінген қаражаттың мақсатты пайдаланылуы, есепті жылы қаржы қаражатының толық игерілмеу себептері туралы деректер, есепті жылы пайда болған қаржы қаражатының қалдықтарын келесі жылы пайдалану бағыттары туралы тұжырымдар мен ұсыныстар;
нысаналы индикаторлар (көрсеткіштер) мәндеріне қол жеткізу, нақты шығыстардың бекітілген шығыстарға сәйкестігі, аяқталмаған жұмыстардың болуы, олардың көлемі мен жай-күйі туралы мәліметтер;
ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижелері, инновациялық әзірлемелерді енгізу нәтижелері және осындай әзірлемелердің тиімділігі туралы мәліметтер;
осы бағдарламаның XI бөлімінде айқындалған әдістемеге сәйкес осы Бағдарламаны іске асыру тиімділігін бағалау (есептеулерді қоса алғанда);
осы Бағдарламаны іске асырудың әлеуметтік-экономикалық, экологиялық және өзге де салдарларын бағалау;
осы Бағдарламаға өзгерістер енгізу жөніндегі ұсыныстар (қажет болған жағдайда).

2 074,00
4 625,00
бюджет***
Итого
28 985,10
5 206,80
6 112,90
6 991,82
4 670,18
6 003,40
бюджет
______________
* Финансирование будет осуществляться в соответствии с решением Президента Республики Беларусь.
** Объем финансирования будет уточняться в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
*** Бюджетные ассигнования на 2021 – 2025 годы указаны при условии выделения дополнительных бюджетных ассигнований федерального бюджета. В случае невыделения дополнительных бюджетных ассигнований финансирование мероприятий должно быть обеспечено за счет и в пределах бюджетных ассигнований, предусмотренных на реализацию государственной программы Российской Федерации "Космическая деятельность России" в составе расходов федерального бюджета на соответствующие периоды.
VII. Управление реализацией Программы и механизм контроля за ее выполнением
Национальные заказчики-координаторы формируют перечень исполнителей настоящей Программы в соответствии с законодательством государств-членов.
Для управления реализацией настоящей Программы ответственный по Программе создает организационную структуру – проектный офис.
В проектный офис должны войти представители участников настоящей Программы (национальных заказчиков-координаторов, предприятий и организаций – участников евразийской технологической платформы "Космические и геоинформационные технологии – продукты глобальной конкурентоспособности"), определенных исполнителями настоящей Программы.
Реализация настоящей Программы осуществляется на основе гражданско-правовых договоров, заключаемых в установленном порядке ответственным по Программе, участниками настоящей Программы и (или) национальными заказчиками-координаторами с исполнителями.
В рамках реализации настоящей Программы ответственный по Программе ежегодно, до 1 апреля, направляет в Евразийскую экономическую комиссию отчет о ходе выполнения работ за предыдущий год. Отчет согласовывается всеми национальными заказчиками-координаторами и содержит:
сведения о результатах реализации настоящей Программы за отчетный год;
сведения об источниках и объемах финансирования настоящей Программы в отчетном году (по каждому мероприятию отдельно), а также данные о целевом использовании средств, выделенных на финансирование настоящей Программы, причинах неполного освоения финансовых средств в отчетном году, выводы и предложения о направлениях использования в следующем году образовавшихся в отчетном году остатков финансовых средств;
сведения о достижении значений целевых индикаторов (показателей), соответствии фактических расходов утвержденным расходам, наличии незавершенных работ, их объемах и состоянии;
сведения о результатах научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, результатах внедрения инновационных разработок и эффективности таких разработок;
оценку эффективности реализации настоящей Программы в соответствии с методикой, определенной в разделе XI настоящей Программы (включая расчеты);
оценку социально-экономических, экологических и иных последствий реализации настоящей Программы;
предложения по внесению изменений в настоящую Программу (при необходимости).

Сараптамалық бағалау бойынша ЖҚЗ деректерін сатудан түскен тікелей кірістерді және ЖҚЗ түпкілікті өнімдері мен геоақпараттық қосымшаларда қосылған құн есебінен қалыптастырылатын жанама әсерлерді ескере отырып, осы Бағдарлама шеңберінде құрылған ғарыштық жерүсті және орбиталық құралдарды қолдану 10 жылдық перспективада шамамен 38 млрд. Ресей рублі сомасында жиынтық экономикалық тиімділікке қол жеткізуге мүмкіндік береді.
Бұдан басқа, осы Бағдарламаны іске асыру мүше мемлекеттердің үшінші елдерден ЖҚЗ деректерін жеткізуден барынша тәуелсіздігіне қол жеткізуге, сондай-ақ мүше мемлекеттердің әлемдік ғарыш нарығында жаһандық бәсекеге қабілеттілігінің неғұрлым жоғары деңгейіне қол жеткізу үшін жағдай жасауға мүмкіндік береді.
XI. Бағдарламаны іске асыру тиімділігін бағалау әдістемесі
Осы Бағдарламаның жоспарланған нәтижелеріне қол жеткізу дәрежесін анықтау үшін жауапты орындаушы оның тиімділігін жыл сайын мынадай өлшемшарттар бойынша бағалауды жүзеге асырады.
Осы Бағдарламаның іс-шараларында жобаларды іске асыру дәрежесі есепті жылы іске асыруға жоспарланған жобалар санынан іс-шараларда орындалған жобалардың үлесі ретінде мынадай формула бойынша бағаланады:
ІДбіш = Жо / Жжс,
мұндағы:
ІДбіш – осы Бағдарламаның іс-шараларында жобаларды іске асыру дәрежесі;
По – есепті жылы іске асыруға жоспарланған іс-шараларда орындалған жобалардың саны;
Пжс – есепті жылы іске асыруға жоспарланған іс-шаралардағы жобалардың жалпы саны.
Осы Бағдарламаның іс-шараларында жобаларды іске асыру дәрежесін бағалау мүше мемлекеттердің бюджет қаражаты есебінен толық немесе ішінара қаржыландырылатын жобалар үшін ғана есептеледі.
Жоба мынадай шарттар орындалған кезде толық көлемде іске асырылды деп саналады:
осы Бағдарламаны іске асырудың жоспар-кестесінде есепті жылға жоспарланған барлық бақылау оқиғалары болды;
көрсеткіштің (индикатордың) нақты қол жеткізілген мәні жоспарланған мәннің кемінде 95 пайызын құрайды.
Шығыстардың жоспарланған деңгейіне сәйкестік дәрежесі Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының осы Бағдарламасын іске асыруға арналған жоспарлы және нақты шығыстарын мынадай формулалар бойынша салыстыру жолымен есептеледі:
ҚРСДшд = ҚРЗнш / ҚРЗжш;
БРСДшд = БРЗнш / БРЗжш;
РФСДшд = РФЗнш / РФЗжш;
мұндағы:
СДшд – шығыстардың жоспарланған деңгейіне сәйкестік дәрежесі;
Знш – есепті жылы осы Бағдарламаны іске асыруға арналған нақты шығыстар;
Зжш – есепті жылы осы Бағдарламаны іске асыруға арналған жоспарлы шығыстар.
Қаржыландырудың барлық көздерінен осы Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстардың жоспарланған деңгейіне сәйкестіктің жалпы дәрежесі мынадай формула бойынша есептеледі:
СДжлп шд = Зжлп нш / Зжлп жш,
мұндағы:
СДжлп шд – қаржыландырудың барлық көздерінен осы Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстардың жоспарланған деңгейіне сәйкестіктің жалпы дәрежесі;
Зжлп нш – қаржыландырудың барлық көздерінен осы Бағдарламаны іске асыруға арналған нақты шығыстардың жалпы сомасы;
Зжлп жш – барлық қаржыландыру көздерінен осы Бағдарламаны іске асыруға арналған жоспарлы шығыстардың жалпы сомасы.
Әрбір іс-шара үшін мүше мемлекеттердің бюджет қаражатын пайдаланудың тиімділігі іс-шараларда жобаларды іске асыру дәрежесіне және қаржыландырудың барлық көздерінен осы Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстардың жоспарланған деңгейіне сәйкестіктің жалпы дәрежесіне байланысты болады және мынадай формула бойынша есептеледі::
Тпай = ІДбіш / СДжлп шд,
мұндағы:
Тпай – бюджет қаражатын пайдалану тиімділігі;
ІДбіш – осы Бағдарламаның іс-шараларында жобаларды іске асыру дәрежесі;
СДжлп шд – қаржыландырудың барлық көздерінен осы Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстардың жоспарланған деңгейіне сәйкестіктің жалпы дәрежесі.
Осы Бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізу дәрежесі іс-шараның мақсаттарын сипаттайтын әрбір көрсеткіштің (индикатордың) жоспарлы мәндеріне қол жеткізу дәрежесіне байланысты болады.
Қажетті өзгеру үрдісі оның мәнінің ұлғаюы болып табылатын көрсеткіштің (индикатордың) жоспарлы мәніне қол жеткізу дәрежесі мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖДк = КМіж / КМк.
Қажетті өзгеру үрдісі оның мәнінің төмендеуі болып табылатын көрсеткіштің (индикатордың) жоспарлы мәніне қол жеткізу дәрежесі мынадай формула бойынша есептеледі::
ЖДк = КМк / КМіж,
мұндағы:
ЖДк – іс-шараның мақсатын сипаттайтын көрсеткіштің жоспарлы мәніне қол жеткізу дәрежесі;
КМіж – іс-шараның мақсатын сипаттайтын, есепті кезеңнің соңында нақты қол жеткізілген көрсеткіштің (индикатордың) мәні;
КМк – іс-шараның мақсатын сипаттайтын көрсеткіштің (индикатордың) жоспарлы мәні.
Іс-шарада жобаларды іске асыру дәрежесі мынадай формула бойынша есептеледі:
ІДіj = S ЖДк / N,
мұндағы:
ІДіj – j-ші іс-шарадағы жобаларды іске асыру дәрежесі;
ЖДк – іс-шараның мақсатын сипаттайтын көрсеткіштің (индикатордың) жоспарлы мәніне қол жеткізу дәрежесі;
N – іс-шараның мақсаттарын сипаттайтын көрсеткіштердің (индикаторлардың) саны.
Іс-шараны іске асырудың тиімділігі іс-шарадағы жобаларды іске асыру дәрежесіне және бюджет қаражатын пайдалану тиімділігін бағалауға байланысты және мынадай формула бойынша есептеледі:
ІТмj = ІДмj × Тор,
мұндағы:
ІТіj – j-ші іс-шараны іске асырудың тиімділігі;
ІДіj – j-ші іс-шарадағы жобаларды іске асыру дәрежесі;
Торн – бюджет қаражатын пайдаланудың тиімділігі.
Осы Бағдарламаны іске асырудың тиімділігі оған кіретін іс-шараларды іске асырудың тиімділігіне байланысты және мынадай формула бойынша есептеледі:
ІТб = S ІТіj,
мұндағы:
ІТб – осы Бағдарламаны іске асырудың тиімділігі;
ІТіj – j-ші іс-шараны іске асырудың тиімділігі.
Осы Бағдарламаны іске асырудың тиімділігі:

По экспертной оценке, применение космических наземных и орбитальных средств, созданных в рамках настоящей Программы, учитывая прямые доходы от продажи данных ДЗЗ и косвенные эффекты, формируемые за счет добавленной стоимости в конечных продуктах ДЗЗ и геоинформационных приложениях, в 10-летней перспективе позволит достичь совокупного экономического эффекта в сумме порядка 38 млрд российских рублей.
Кроме того, реализация настоящей Программы позволит добиться максимальной независимости государств-членов от поставок данных ДЗЗ из третьих стран, а также создать условия для достижения более высокого уровня глобальной конкурентоспособности государств-членов на мировом космическом рынке.
XI.       Методика оценки эффективности реализации Программы
Для выявления степени достижения запланированных результатов настоящей Программы ответственным исполнителем осуществляется ежегодная оценка ее эффективности по следующим критериям.
Степень реализации проектов в мероприятиях настоящей Программы оценивается как доля выполненных проектов в мероприятиях от числа проектов, запланированных к реализации в отчетном году, по следующей формуле:
СРпрм = Пв / Ппл,
где:
СРпрм – степень реализации проектов в мероприятиях настоящей Программы;
Пв – количество выполненных проектов в мероприятиях из числа запланированных к реализации в отчетном году;
Ппл – общее количество проектов в мероприятиях, запланированных к реализации в отчетном году.
Оценка степени реализации проектов в мероприятиях настоящей Программы рассчитывается только для проектов, полностью или частично финансируемых за счет средств бюджета государств-членов.
Проект считается реализованным в полном объеме при выполнении следующих условий:
наступили все контрольные события, запланированные на отчетный год в плане-графике реализации настоящей Программы;
фактически достигнутое значение показателя (индикатора) составляет не менее 95 процентов от запланированного значения.
Степень соответствия запланированному уровню расходов рассчитывается путем сопоставления плановых и фактических расходов на реализацию настоящей Программы Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации по следующим формулам:
ССурРК = Зфр РК / Зпр РК;
ССурРБ = Зфр РБ / Зпр РБ;
ССурРФ = Зфр РФ / Зпр РФ,
где:
ССур – степень соответствия запланированному уровню расходов;
Зфр – фактические расходы на реализацию настоящей Программы
в отчетном году;
Зпр – плановые расходы на реализацию настоящей Программы
в отчетном году.
Общая степень соответствия запланированному уровню расходов на реализацию настоящей Программы из всех источников финансирования рассчитывается по формуле:
ССур общ = Зфр общ / Зпр общ,
где:
ССур общ – общая степень соответствия запланированному уровню расходов на реализацию настоящей Программы из всех источников финансирования;
Зфр общ – общая сумма фактических расходов на реализацию настоящей Программы из всех источников финансирования;
Зпр общ – общая сумма плановых расходов на реализацию настоящей Программы из всех источников финансирования.
Эффективность использования бюджетных средств государств-членов для каждого мероприятия зависит от степени реализации проектов в мероприятиях и общей степени соответствия запланированному уровню расходов на реализацию настоящей Программы из всех источников финансирования и рассчитывается по следующей формуле:
Эисп = СРпрм / ССур общ,
где:
Эисп – эффективность использования бюджетных средств;
СРпрм – степень реализации проектов в мероприятиях настоящей Программы;
ССур общ – общая степень соответствия запланированному уровню расходов на реализацию настоящей Программы из всех источников финансирования.
Степень достижения целей настоящей Программы зависит от степени достижения плановых значений каждого показателя (индикатора), характеризующего цели мероприятия.
Степень достижения планового значения показателя (индикатора), желаемой тенденцией изменения которого является увеличение его значения, рассчитывается по следующей формуле:
СДп = ЗПф / ЗПп.
Степень достижения планового значения показателя (индикатора), желаемой тенденцией изменения которого является снижение его значения, рассчитывается по следующей формуле:
СДп = ЗПп / ЗПф,
где:
СДп – степень достижения планового значения показателя, характеризующего цели мероприятия;
ЗПф – значение показателя (индикатора), характеризующего цели мероприятия, фактически достигнутое на конец отчетного периода;
ЗПп – плановое значение показателя (индикатора), характеризующего цели мероприятия.
Степень реализации проектов в мероприятии рассчитывается по формуле:
СРмj = S СДп / N,
где:
СРмj – степень реализации проектов в j-м мероприятии;
СДп – степень достижения планового значения показателя (индикатора), характеризующего цели мероприятия;
N – число показателей (индикаторов), характеризующих цели мероприятия.
Эффективность реализации мероприятия зависит от степени реализации проектов в мероприятии и оценки эффективности использования бюджетных средств и рассчитывается по следующей формуле:
ЭРмj = СРмj × Эисп,
где:
ЭРмj – эффективность реализации j-го мероприятия;
СРмj – степень реализации проектов в j-м мероприятии;
Эисп – эффективность использования бюджетных средств.
Эффективность реализации настоящей Программы зависит от эффективности реализации входящих в нее мероприятий
и рассчитывается по следующей формуле:
ЭРп = S ЭРмj,
где:
ЭРп – эффективность реализации настоящей Программы;
ЭРмj – эффективность реализации j-го мероприятия.
Эффективность реализации настоящей Программы признается:

егер ІТб мәні кемінде 0,90 болған жағдайда - жоғары;
егер ІТб мәні кемінде 0,75-тен болған жағдайда - орташа;
егер ІТб мәні кемінде 0,60-тан болған жағдайда - қанағаттанарлық;
егер ІТб мәні кемінде 0,60-тан болған жағдайда қанағаттанарлықсыз деп танылады.
"Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
Жерді қашықтықтан зондтау
деректерінің ұлттық көздері
негізінде ғарыштық және
геоақпараттық өнімдер мен
көрсетілетін қызметтерді
өндіру және беру жөніндегі
интеграцияланған жүйесі"
мемлекетаралық бағдарламасына
ҚОСЫМША
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің Жерді қашықтықтан зондтау деректерінің ұлттық көздері негізінде ғарыштық және геоақпараттық өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді өндіру және беру жөніндегі интеграцияланған жүйесі" мемлекетаралық бағдарламасының іс-шаралар
ЖОСПАРЫ
Жұмыстың құрамы мен мазмұны
Орындаушылар
Орындау мерзімі
Күтілетін нәтиже
Қаржыландыру көзі
Қаржыландыру көлемі,
млн Ресей рублі
1
2
3
4
5
6
"Мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ құру мен дамытуды ұйымдастырушылық, нормативтік-техникалық және әдістемелік қамтамасыз ету" іс-шарасы
1.      Ұлттық ғарыштық бағдарламалар шеңберінде құрылған және құрылатын, жұмыс істеп тұрған және перспективалық ҒА базасында мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ қалыптастыру және дамыту бойынша ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттарды әзірлеу
Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының ұйымдары
2021 2022 жылдар
ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттар
қаржыландыру талап етілмейді
0,0
2.      ЖҚЗ ҒА ұлттық орбиталық топтарының ақпараттық ресурстарын бірлесіп пайдалануды қамтамасыз ету бойынша нормативтік-техникалық құжаттарды әзірлеу
Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының ұйымдары
2022 2023 жылдар
нормативтік-техникалық құжаттар
қаржыландыру талап етілмейді
0,0
3.      ЖҚЗ деректерін Одақтың ішкі нарығында және әлемдік нарықта тарату кезінде ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының өзара іс-қимылын көздейтін ұйымдастырушылық-әдістемелік құжаттарды әзірлеу
Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының ұйымдары
2024 2025 жылдар
ұйымдастырушылық-әдістемелік құжаттар
қаржыландыру талап етілмейді
0,0
"Мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ қалыптастыру мен жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін аппараттық-бағдарламалық кешендер құру" іс-шарасы
4.      "Мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ жобалық бейнесін негіздеу" ғылыми-зерттеу жұмысын орындау
Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының ұйымдары
2021 жыл
ғылыми-техникалық есеп
бюджет
Беларусь Республикасы 6,40*
Қазақстан Республикасы 19,20**
Ресей Федерациясы 19,20***
5. Мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ-дан алынатын ЖҚЗ деректерін қабылдау және өңдеу бойынша олардың мүмкіндіктерін қамтамасыз ету мақсатында ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының ЖҚЗ деректерін қабылдаудың аппараттық-бағдарламалық кешендерін жаңғыртуды жүзеге асыру
Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының ұйымдары

высокой – в случае, если значение ЭРп не менее 0,90;
средней – в случае, если значение ЭРп не менее 0,75;
удовлетворительной – в случае, если значение ЭРп не менее 0,60;
неудовлетворительной – в случае, если значение ЭРп менее 0,60.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к межгосударственной
программе "Интегрированная
система государств – членов
Евразийского экономического
союза по производству и
предоставлению космических и
геоинформационных продуктов
и услуг на основе национальных
источников данных
дистанционного зондирования
Земли"
ПЛАН
мероприятий межгосударственной программы "Интегрированная система государств – членов Евразийского экономического союза по производству и предоставлению космических и геоинформационных продуктов и услуг на основе национальных источников данных дистанционного зондирования Земли"
Состав и содержание работ
Исполнители
Срок выполнения
Ожидаемый результат
Источник финансирования
Объемы финансирования, млн российских рублей
1
2
3
4
5
6
Мероприятие "Организационное, нормативно-техническое и методическое обеспечение создания и развития ИКС ДЗЗ государств-членов"
Разработка организационно-распорядительных документов по формированию и развитию ИКС ДЗЗ государств-членов на базе действующих и перспективных КА, созданных и создаваемых в рамках национальных космических программ
организации Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации
2021 2022 годы
организационно-распорядительные документы
финансирование не требуется
0,0
Разработка нормативно-технических документов по обеспечению совместного использования ресурсов национальных орбитальных группировок КА ДЗЗ
организации Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации
2022 2023 годы
нормативно-технические документы
финансирование не требуется
0,0
Разработка организационно-методических документов, предусматривающих взаимодействие национальных операторов КС ДЗЗ при распространении данных ДЗЗ на внутреннем рынке Союза и на мировом рынке
организации Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации
2024 2025 годы
организационно-методические документы
финансирование не требуется
0,0
Мероприятие "Создание аппаратно-программных комплексов для обеспечения формирования и функционирования ИКС ДЗЗ государств-членов"
Выполнение научно-исследовательской работы "Обоснование проектного облика ИКС ДЗЗ государств-членов"
организации Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации
2021 год
научно-технический отчет
бюджет
Республика Беларусь 6,40*
Республика Казахстан 19,20** Российская Федерация 19,20***
Осуществление модернизации аппаратно-программных комплексов приема данных ДЗЗ национальных операторов КС ДЗЗ в целях обеспечения их возможностей по приему и обработке данных ДЗЗ, получаемых с ИКС ДЗЗ государств-членов
организации Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации

2022 2024 жылдар
мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ғарыштық ақпаратын қабылдаудың жаңғыртылған жерүсті құралдары
бюджет
Беларусь Республикасы 9,60*
Қазақстан Республикасы 108,80**
Ресей Федерациясы 40,00***
6. ЖҚЗ ҒЖ ұлттық операторларының ақпараттық-іздестіру жүйелері базасында мүше мемлекеттердің интеграцияланған ақпараттық-іздестіру жүйесін және мұрағаттық материалдар мен ЖҚЗ стандартты өнімдері бойынша метадеректер банкін құру
Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының ұйымдары
2021 2023 жылдар
Одақтың интеграцияланған ақпараттық-іздестіру жүйесі
бюджет
Беларусь Республикасы 12,10* Қазақстан Республикасы 12,10**
Ресей Федерациясы 88,00***
7. ЖҚЗ ҒА ұлттық жерүсті басқару кешендерінің және мүше мемлекеттердің ЖҚЗ деректерін қабылдау кешендерінің өзара іс-қимылын және үйлестірілген пайдаланылуын қамтамасыз етудің аппараттық-бағдарламалық кешенін құру
Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының ұйымдары
2022 2024 жылдар
аппараттық-бағдарламалық кешен
бюджет
Беларусь Республикасы 108,50*
Қазақстан Республикасы 12,80**
Ресей Федерациясы 65,00***
"Мүше мемлекеттердің ЖҚЗ ИҒЖ құрамында орташа және аса биік кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ ҒА базасында перспективалық ЖҚЗ ҒЖ құру" іс-шарасы
8. Орташа кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ ҒА базасында перспективалық ЖҚЗ ҒЖ құру:
Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының ұйымдары
2021 2025 жылдар
Орташа кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ ҒА базасында ЖҚЗ ҒЖ
бюджет
Беларусь Республикасы 0,00
Қазақстан Республикасы
6232,10 **
Ресей Федерациясы 0,00
орташа кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ ҒА, ҒА жерүсті басқару инфрақұрылымын құру, ЖҚЗ деректерін қабылдау және өңдеу
Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының ұйымдары
2021 – 2023 жылдар
жерүсті басқару кешені, ЖҚЗ деректерін қабылдаудың, өңдеудің және таратудың жерүсті кешені
бюджет
Беларусь Республикасы 0,00 Қазақстан Республикасы ** Ресей Федерациясы 0,00
орташа кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ ҒА тобын құру
Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының ұйымдары
2022 – 2025
жылдар
орташа кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ ҒА тобы
бюджет
Беларусь Республикасы 0,00
Қазақстан Республикасы **
Ресей Федерациясы 0,00
9. Аса биік кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ ҒА базасында перспективалық ЖҚЗ ҒЖ құру:
Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының ұйымдары
2021 2025 жылдар
Аса биік кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ ҒА базасында ЖҚЗ ҒЖ
бюджет
Беларусь Республикасы 5264,90* Қазақстан Республикасы 0,00 Ресей Федерациясы 16986,4***
аса биік кеңістіктік рұқсаттағы ЖҚЗ ҒА, ҒА жерүсті басқару инфрақұрылымын құру, ЖҚЗ деректерін қабылдау және өңдеу
Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының ұйымдары

2022 2024 годы
модернизированные наземные средства приема космической информации ДЗЗ государств-членов
бюджет
Республика Беларусь 9,60*
Республика Казахстан 108,80**
Российская Федерация 40,00***
Создание интегрированной информационно-поисковой системы государств-членов и банка метаданных по архивным материалам и стандартным продуктам ДЗЗ на базе информационно-поисковых систем национальных операторов КС ДЗЗ
организации Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации
2021 2023 годы
интегрированная информационно-поисковая система Союза
бюджет
Республика Беларусь 12,10* Республика Казахстан 12,10**
Российская Федерация 88,00***
Создание аппаратно-программного комплекса обеспечения взаимодействия и скоординированного использования национальных наземных комплексов управления КА ДЗЗ и комплексов приема данных ДЗЗ государств-членов
организации Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации
2022 2024 годы
аппаратно-программный комплекс
бюджет
Республика Беларусь 108,50*
Республика Казахстан 12,80**
Российская Федерация 65,00***
Мероприятие "Создание перспективных КС ДЗЗ на базе КА ДЗЗ среднего и сверхвысокого пространственного разрешения
в составе ИКС ДЗЗ государств-членов"
Создание перспективной КС ДЗЗ на базе КА ДЗЗ среднего пространственного разрешения:
организации Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации
2021 2025 годы
КС ДЗЗ на базе КА ДЗЗ среднего пространственного разрешения
бюджет
Республика Беларусь 0,00
Республика Казахстан
6232,10 **
Российская Федерация 0,00
создание КА ДЗЗ среднего пространственного разрешения, наземной инфраструктуры управления КА, приема и обработки данных ДЗЗ
организации Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации
2021 – 2023 годы
наземный комплекс управления, наземный комплекс приема, обработки и распространения данных ДЗЗ
бюджет
Республика Беларусь 0,00 Республика Казахстан ** Российская Федерация 0,00
создание группировки КА ДЗЗ среднего пространственного разрешения
организации Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации
2022 – 2025
годы
группировка КА ДЗЗ среднего пространственного разрешения
бюджет
Республика Беларусь 0,00
Республика Казахстан **
Российская Федерация 0,00
Создание перспективной КС ДЗЗ на базе КА ДЗЗ сверхвысокого пространственного разрешения:
организации Республики Беларусь,
Республики Казахстан и
Российской Федерации
2021 2025 годы
КС ДЗЗ на базе КА ДЗЗ сверхвысокого пространственного разрешения
бюджет
Республика Беларусь 5264,90* Республика Казахстан 0,00 Российская Федерация 16986,4***
создание КА ДЗЗ сверхвысокого пространственного разрешения, наземной инфраструктуры управления КА, приема и обработки данных ДЗЗ
организации Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации