Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде жүргізілетін асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы селекциялық-асыл тұқымдық жұмысты үйлестіру және талдамалық қамтамасыз ету тәртібін бекіту туралы
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2021 жылғы 5 ақпандағы № 2 шешімі.
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 95-бабы 1-тармағының 4-тармақшасын іске асыру мақсатында және 2019 жылғы 25 қазандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ауыл шаруашылығы жануарларымен селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс жүргізуді біріздендіруге бағытталған шаралар туралы келісімнің 4-бабына сәйкес Еуразиялық үкіметаралық кеңес шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде жүргізілетін асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы селекциялық-асыл тұқымдық жұмысты үйлестіру және талдамалық қамтамасыз ету тәртібі бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң, бірақ ерте дегенде 2019 жылғы 25 қазандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ауыл шаруашылығы жануарларымен селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс жүргізуді біріздендіруге бағытталған шаралар туралы келісім күшіне енген күні күшіне енеді.
Еуразиялық үкіметаралық кеңес мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз
Республикасынан
Ресей
Федерациясынан
Еуразиялық үкіметаралық
кеңестің
2021 жылғы 5 ақпандағы
№ 2 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде жүргізілетін асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы селекциялық-асыл тұқымдық жұмысты үйлестіру және талдамалық қамтамасыз ету
ТӘРТІБІ
1. Осы Тәртіп 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 95-бабы 1-тармағының 4-тармақшасына және 2019 жылғы 25 қазандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ауыл шаруашылығы жануарларымен селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс жүргізуді біріздендіруге бағытталған шаралар туралы келісімнің 4-бабына сәйкес әзірленді және асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында мүше мемлекеттерде жүргізілетін селекциялық-асыл тұқымдық жұмысты (бұдан әрі – селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс) тиімді үйлестіру мен талдамалық қамтамасыз ету мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттер, Одақ) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында уәкілеттік берілген мемлекеттік органдарының (бұдан әрі – уәкілетті органдар), қызметін асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында ғылыми-зерттеу ұйымдарының, зертханалардың, асыл тұқымды шаруашылықтардың және мүше мемлекеттердің өзге де асыл тұқымды мал шаруашылығы субъектілерінің өзара іс-қимыл жасауының қағидаларын айқындайды.

Об утверждении Порядка координации и аналитического обеспечения селекционно-племенной работы в области племенного животноводства, проводимой в государствах – членах Евразийского экономического союза
Решение Евразийского Межправительственного Совета от 5 февраля 2021 года № 2.
В целях реализации подпункта 4 пункта 1 статьи 95 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и в соответствии со статьей 4 Соглашения о мерах, направленных на унификацию проведения селекционно-племенной работы с сельскохозяйственными животными в рамках Евразийского экономического союза, от 25 октября 2019 года Евразийский межправительственный совет решил:
1. Утвердить прилагаемый Порядок координации и аналитического обеспечения селекционно-племенной работы в области племенного животноводства, проводимой в государствах – членах Евразийского экономического союза.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее даты вступления в силу Соглашения о мерах, направленных на унификацию проведения селекционно-племенной работы с сельскохозяйственными животными в рамках Евразийского экономического союза, от 25 октября 2019 года.
Члены Евразийского межправительственного совета:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
УТВЕРЖДЕН
Решением Евразийского
межправительственного совета
от 5 февраля 2021 г. № 2
ПОРЯДОК
координации и аналитического обеспечения селекционно-племенной работы в области племенного животноводства, проводимой в государствах – членах Евразийского экономического союза
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии с подпунктом 4 пункта 1 статьи 95 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и статьей 4 Соглашения о мерах, направленных на унификацию проведения селекционно-племенной работы с сельскохозяйственными животными в рамках Евразийского экономического союза, от 25 октября 2019 года и определяет правила взаимодействия государственных органов государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз), уполномоченных в области племенного животноводства (далее – уполномоченные органы), научно-исследовательских организаций, лабораторий, осуществляющих деятельность в области племенного животноводства, племенных хозяйств и иных субъектов племенного животноводства государств-членов в целях эффективной координации и аналитического обеспечения селекционно-племенной работы в области племенного животноводства, проводимой в государствах-членах (далее – селекционно-племенная работа).

2. Осы Тәртіпте пайдаланылатын ұғымдар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта және 2019 жылғы 25 қазандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ауыл шаруашылығы жануарларымен селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс жүргізуді біріздендіруге бағытталған шаралар туралы келісімде айқындалған мәндерде қолданылады.
3. Селекциялық-асыл тұқымдық жұмысты үйлестіру мен талдамалық қамтамасыз ету Одақта асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту, мүше мемлекеттердің қызметін асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында жүзеге асыратын уәкілетті органдары мен ғылыми-зерттеу ұйымдары ынтымақтастығының перспективалы бағыттарын айқындау және іске асыру, мүше мемлекеттердің асыл тұқымды мал шаруашылығына инновациялық технологияларды, соның ішінде геномдық селекцияны енгізу мақсатында жүзеге асырылады.
4. Селекциялық-асыл тұқымдық жұмысты үйлестіру саласындағы негізгі міндеттер:
а) селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс мәселелері бойынша қызметін асыл тұқымды мал шаруашылығы саласында жүзеге асыратын уәкілетті органдардың, ғылыми-зерттеу ұйымдарының, бірлестіктердің (одақтардың, қауымдастықтардың, палаталардың, селекциялық орталықтардың), генетикалық және өзге де зертханалардың, осы саладағы ақпараттық жүйелердің техникалық және ұйымдық жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ұйымдардың, асыл тұқымды шаруашылықтардың және мүше мемлекеттердің өзге де асыл тұқымды мал шаруашылығы субъектілерінің тиімді өзара іс-қимыл жасауын жолға қою, сондай-ақ осындай өзара іс-қимыл барысында қол жеткізілген уағдаластықтарды іске асыру;
б) мүше мемлекеттерге асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы нормативтік-құқықтық базаны жетілдіруде жәрдемдесу.
5. Селекциялық-асыл тұқымдық жұмысты үйлестіруді уәкілетті органдар мынадай жолмен жүзеге асырады:
а) селекциялық-асыл тұқымдық жұмысты жүргізу бойынша ұсынымдар әзірлеу және іске асыру;
б) селекциялық-асыл тұқымдық жұмысты дамытудың ұлттық бағдарламаларының (жоспарларының) әзірленуі мен іске асырылуы туралы, сондай-ақ асыл тұқымды ресурстар туралы өзара хабардар ету;
в) селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс саласында бірлескен ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу;
г) селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс мәселелері бойынша ғылыми-практикалық конференциялар, кеңестер, консультациялар, семинарлар мен басқа да іс-шаралар өткізу;
д) Еуразиялық экономикалық одақта асыл тұқымды мал шаруашылығы бойынша үйлестіру кеңестерін (бұдан әрі – үйлестіру кеңестері) өткізу.
6. Селекциялық-асыл тұқымдық жұмысты талдамалық қамтамасыз ету саласындағы негізгі міндеттер:
а) Одақ шеңберінде инновациялық, соның ішінде геномдық селекция негізіндегі технологияларды әзірлеу және енгізу;
б) асыл тұқымды жануарлар туралы деректерді жинау мен талдау және олардың асыл тұқымдық (генетикалық) құндылығын есептеу;
в) мүше мемлекеттердің асыл тұқымды жануарларының референттік популяцияларын жасау;
г) селекциялық-асыл тұқымдық жұмысты, ауыл шаруашылығы жануарларын генотиптеуді және олардың асыл тұқымдық (генетикалық) құндылығын бағалауды ғылыми және әдіснамалық қамтамасыз ету;
д) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
е) мүше мемлекеттердің асыл тұқымды жануарлары мен асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктері туралы деректер базасын жасау.

2. Понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и Соглашением о мерах, направленных на унификацию проведения селекционно-племенной работы с сельскохозяйственными животными в рамках Евразийского экономического союза, от 25 октября 2019 года.
3. Координация и аналитическое обеспечение селекционно-племенной работы осуществляются в целях развития племенного животноводства в Союзе, определения и реализации перспективных направлений сотрудничества уполномоченных органов и научно-исследовательских организаций государств-членов, осуществляющих деятельность в области племенного животноводства, и внедрения в племенное животноводство государств-членов инновационных технологий, в том числе геномной селекции.
4. Основными задачами в сфере координации селекционно-племенной работы являются:
а) налаживание эффективного взаимодействия уполномоченных органов, научно-исследовательских организаций, объединений (союзов, ассоциаций, палат, селекционных центров), генетических и иных лабораторий, осуществляющих деятельность в области племенного животноводства, организаций, обеспечивающих техническое и организационное функционирование информационных систем в данной области, племенных хозяйств и иных субъектов племенного животноводства государств-членов по вопросам осуществления селекционно-племенной работы, а также реализация договоренностей, достигнутых в ходе такого взаимодействия;
б) содействие государствам-членам в совершенствовании нормативно-правовой базы в области племенного животноводства.
5. Координация селекционно-племенной работы осуществляется уполномоченными органами путем:
а) разработки и реализации рекомендаций по проведению селекционно-племенной работы;
б) взаимного информирования о разработке и реализации национальных программ (планов) развития селекционно-племенной работы, а также о племенных ресурсах;
в) организации и проведения совместных научно-исследовательских работ в области селекционно-племенной работы;
г) проведения научно-практических конференций, совещаний, консультаций, семинаров и других мероприятий по вопросам селекционно-племенной работы;
д) проведения координационных совещаний по племенному животноводству в Евразийском экономическом союзе (далее – координационные совещания).
6. Основными задачами в сфере аналитического обеспечения селекционно-племенной работы являются:
а) разработка и внедрение в рамках Союза инновационных технологий, в том числе на основе геномной селекции;
б) сбор и анализ данных о племенных животных и расчет их племенной (генетической) ценности;
в) создание референтных популяций племенных животных государств-членов;
г) научное и методологическое обеспечение селекционно-племенной работы, генотипирования сельскохозяйственных животных и оценки их племенной (генетической) ценности;
д) обеспечение функционирования информационных систем
в области племенного животноводства;
е) создание базы данных о племенных животных и селекционных достижениях в области племенного животноводства государств-членов.