Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде органикалық ауыл шаруашылығы өнімінің ортақ нарығын қалыптастыру жөніндегі іс-шаралардың ("жол картасы") жоспары туралы
Еуразиялық Үкіметаралық Кеңестің 2021 жылғы 20 тамыздағы № 16 Өкімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 4-бабының үшінші абзацына, 95-бабының 1-тармағының 3 және 4-тармақшаларына сәйкес:
1.Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде органикалық ауыл шаруашылығы өнімінің ортақ нарығын қалыптастыру жөніндегі іс-шаралардың ("жол картасы") жоспары бекітілсін.
2.Еуразиялық экономикалық комиссия Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үкіметтерімен бірлесіп, осы Өкіммен бекітілген жоспарда көзделген іс-шараларды іске асыруды қамтамасыз етсін.
3.Осы Өкім Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық үкіметаралық кеңес мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің
2021 жылғы 20 тамыздағы № 16 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде органикалық ауыл шаруашылығы өнімінің ортақ нарығын қалыптастыру жөніндегі іс-шаралардың ("жол картасы") ЖОСПАРЫ
Іс-шараның атауы
Іске асыру нысаны
Орындау мерзімі
Орындаушы
1. Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – Одақ) шеңберінде органикалық ауыл шаруашылығы өнімінің еркін (кедергісіз) өткізілуін қамтамасыз етуге бағытталған халықаралық шарт әзірлеу, соның ішінде:
салыстырмалы, соның ішінде "Органикалық өнімдерді өндіру, өңдеу, таңбалау және сату үшін нұсқама" CAC/GL 32-1999 Алиментариус кодексінің талаптарына сәйкестікке талдау жүргізу негізінде органикалық ауыл шаруашылығы өнімі өндірісіне қойылатын мүше мемлекеттердің заңнамасының талаптарын үндестіру немесе біріздендіру жөнінде ұсыныстар дайындау
органикалық ауыл шаруашылығы өнімін таңбалауға және орындылығын жан-жақты бағалау қорытындысы бойынша ілеспе құжаттарға қойылатын мүше мемлекеттердің заңнамасының талаптарын үндестіру немесе біріздендіру жөнінде ұсыныстар дайындау
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары (ұйымдары) берген органикалық ауыл шаруашылығы өнімі өндірісінің және органикалық ауыл шаруашылығы өнімінің сәйкестігін бағалау туралы құжаттарды (соның ішінде органикалық өнім өндірісіне қойылатын талаптарды сақтауды бақылаудың қағидалары мен рәсімдерін) өзара тануды қамтамасыз ету үшін мүше мемлекеттердің заңнамасының талаптарын үндестіру немесе біріздендіру жөнінде ұсыныстар дайындау
мүше мемлекеттерде органикалық ауыл шаруашылығы өнімі өндірісінің және органикалық ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілердің сәйкестігін растауды жүзеге асыратын аккредиттелген органдардың бірыңғай тізілімін қалыптастыру жөнінде ұсыныстар дайындау
үшінші елдерде шығарылған органикалық ауыл шаруашылығы өнімінің Одақтың ішкі нарығына қол жеткізуін реттеу жөнінде ұсыныстар дайындау
мүше мемлекеттерде органикалық ауыл шаруашылығы өнімі өндірісінің және айналысының ресми статистикалық ақпаратын қалыптастыру жөнінде ұсыныстар дайындау
халықаралық шарт жобасы
Агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі консультативтік комитет отырысының хаттамасы
Агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі консультативтік комитет отырысының хаттамасы
Агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі консультативтік комитет отырысының хаттамасы
Агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі консультативтік комитет отырысының хаттамасы
Агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі консультативтік комитет отырысының хаттамасы
Агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі консультативтік комитет отырысының хаттамасы
2021-2022 жылдар
2021 жыл
2021 жыл
2022 жылдың бірінші жарты жылдығы
2022 жылдың бірінші жарты жылдығы
2022 жылдың бірінші жарты жылдығы
2022 жылдың бірінші жарты жылдығы
Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия), Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) уәкілетті органдары
Комиссия, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары
Комиссия, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары
Комиссия, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары
Комиссия, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары
Комиссия, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары
Комиссия, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары

О плане мероприятий ("дорожной карте") по формированию общего рынка органической сельскохозяйственной продукции в рамках Евразийского экономического союза
Распоряжение Евразийского Межправительственного Совета от 20 августа 2021 года № 16
В соответствии с абзацем третьим статьи 4, подпунктами 3 и 4 пункта 1 статьи 95 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года:
1. Утвердить прилагаемый план мероприятий ("дорожную карту") по формированию общего рынка органической сельскохозяйственной продукции в рамках Евразийского экономического союза.
2. Евразийской экономической комиссии совместно с правительствами государств - членов Евразийского экономического союза обеспечить реализацию мероприятий, предусмотренных планом, утвержденным настоящим распоряжением.
3. Настоящее распоряжение вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Члены Евразийского межправительственного совета:
От Республики Армения
От Республики Беларусь
От Республики Казахстан
От Кыргызской Республики
От Российской Федерации
УТВЕРЖДЕН
распоряжением Евразийского
межправительственного совета
от 20 августа 2021 г. № 16
ПЛАН
мероприятий ("дорожная карта") по формированию общего рынка органической сельскохозяйственной продукции в рамках Евразийского экономического союза
Наименование мероприятия
Форма реализации
Срок исполнения
Исполнитель
1. Разработка международного договора, направленного на обеспечение свободного (беспрепятственного) перемещения органической сельскохозяйственной продукции в рамках Евразийского экономического союза (далее - Союз), в том числе:
Проект международного договора
2021 - 2022 годы
Евразийская экономическая комиссия (далее - Комиссия), уполномоченные органы государств - членов Союза (далее - государства-члены)
подготовка предложений по гармонизации или унификации требований законодательства государств-членов к производству органической сельскохозяйственной продукции на основе проведения сравнительного анализа, в том числе на соответствие требованиям Кодекса Алиментариус CAC/GL 32-1999 "Руководство для производства, переработки, маркировки и продажи органических продуктов"
протокол заседания Консультативного комитета по агропромышленному комплексу
2021 год
Комиссия, уполномоченные органы государств- членов
подготовка предложений по гармонизации или унификации требований законодательства государств-членов к маркировке органической сельскохозяйственной продукции и сопроводительным документам по итогам всесторонней оценки целесообразности
протокол заседания Консультативного комитета по агропромышленному комплексу
2021 год
Комиссия, уполномоченные органы государств- членов
подготовка предложений по гармонизации или унификации требований законодательства государств-членов для обеспечения взаимного признания документов об оценке соответствия производства органической сельскохозяйственной продукции и органической сельскохозяйственной продукции, выдаваемых уполномоченными органами (организациями) государств- членов (в том числе правил и процедур контроля соблюдения требований к производству органической продукции)
протокол заседания Консультативного комитета по агропромышленному комплексу
первое полугодие 2022 г.
Комиссия, уполномоченные органы государств- членов
подготовка предложений по формированию единого реестра аккредитованных органов, осуществляющих подтверждение соответствия производства органической сельскохозяйственной продукции и производителей органической сельскохозяйственной продукции в государствах-членах
протокол заседания Консультативного комитета по агропромышленному комплексу
первое полугодие 2022 г.
Комиссия, уполномоченные органы государств- членов
подготовка предложений по регулированию доступа органической сельскохозяйственной продукции, произведенной в-третьих странах, на внутренний рынок Союза
протокол заседания Консультативного комитета по агропромышленному комплексу
первое полугодие 2022 г.
Комиссия, уполномоченные органы государств- членов
подготовка предложений по формированию в государствах- членах официальной статистической информации о производстве и обращении органической сельскохозяйственной продукции
протокол заседания Консультативного комитета по агропромышленному комплексу
первое полугодие 2022 г.
Комиссия, уполномоченные органы государств- членов

2. Комиссияның Халықаралық органикалық ауыл шаруашылығы үшін қозғалысы федерациясымен (IFOAM) және Органикалық ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институтымен (FIBL) ынтымақтастық туралы меморандумдарының жобасын дайындау
меморандумдар
2023 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары
3. Мүше мемлекеттерде өндірілген органикалық ауыл шаруашылығы өнімінің үшінші елдердің нарықтарына қол жеткізуі мәселелері бойынша ұсынымдар тұжырымдау
Одақ органдарының актілері (қажет болуына қарай)
2023-2025 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары

2. Подготовка проектов меморандумов о сотрудничестве Комиссии с Международной федерацией движения за органическое сельское хозяйство (IFOAM) и Научно-исследовательским институтом органического сельского хозяйства (FIBL)
меморандумы
2023 год
Комиссия, уполномоченные органы государств- членов
3. Выработка рекомендаций по вопросам получения доступа органической сельскохозяйственной продукции, произведенной в государствах-членах, на рынки третьих стран
акты органов Союза (при необходимости)
2023 - 2025 годы
Комиссия, уполномоченные органы государств- членов