Кедендік әкелу, арнайы, демпингке қарсы және өтемақы баждарының сомаларын аударудың уақытша тәртібі туралы
Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2022 жылғы 18 мамырдағы № 1 шешімі.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес шешті:
1.  Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) үкіметтері және мүше мемлекеттердің ұлттық (орталық) банктері Еуразиялық экономикалық комиссиямен бірлесіп, 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа кедендік әкелу баждарының (баламалы түрде қолданылатын өзге де баждардың, салықтар мен алымдардың) сомаларын есепке жатқызу және бөлу, оларды мүше мемлекеттер бюджеттерінің кірісіне аудару тәртібі туралы хаттамаға (2014 жылғы 29 мамырдағы шартқа № 5 қосымша) қатысты бөлігінде өзгерістер енгізу туралы хаттаманың жобасын шұғыл түрде дайындасын, онда осы Шешімнің 2-тармағында көрсетілген ережелер және осы ережелердің 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қатысты қолданылуы көзделсін және ол Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің кезекті отырысында қарау үшін ұсынсын.
2.  Мүше мемлекеттер уақытша, өзара келісім бойынша, осы Шешімнің 1-тармағында көрсетілген, 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттама күшіне енгенге дейін 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған кедендік, арнайы, демпингке қарсы және өтемақы баждары сомаларының есебіне ақша қаражатын Ресей рублімен де (мүше мемлекеттердің ұлттық (орталық) банктері ұлттық валютада ақша қаражатын аудару күнінен кейінгі жұмыс күніне белгілеген ұлттық валюталардың ресми бағамдары бойынша) аудару жөніндегі қарсы міндеттемелерді орындауды жүзеге асыру мүмкіндігін негізге алсын.
Бұл ретте, 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап 30 маусымды қоса алғандағы аралықта мүше мемлекеттердің ұлттық (орталық) банктерінің көрсетілген міндеттемелерді орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін өсімпұлдар есептелмейтіні негізге алынсын.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз
Республикасынан
Ресей
Федерациясынан

О временном порядке перечисления сумм ввозных таможенных, специальных, антидемпинговых и компенсационных пошлин
Решение Высшего Евразийского экономического совета от 18 мая 2022 года № 1.
Высший Евразийский экономический совет решил:
1. Правительствам государств – членов Евразийского экономического союза (далее – государства-члены) и национальным (центральным) банкам государств-членов совместно с Евразийской экономической комиссией оперативно подготовить проект Протокола о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года в части, касающейся Протокола о порядке зачисления и распределения сумм ввозных таможенных пошлин (иных пошлин, налогов и сборов, имеющих эквивалентное действие), их перечисления в доход бюджетов государств-членов (приложение № 5 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года), предусмотрев в нем положения, указанные в пункте 2 настоящего Решения, и применение этих положений в отношении правоотношений, возникших с 1 января 2022 г., и представить его для рассмотрения на очередном заседании Высшего Евразийского экономического совета.
2. Государствам-членам временно, по взаимному согласованию, до вступления в силу Протокола о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, указанного в пункте 1 настоящего Решения, исходить из возможности осуществлять исполнение возникших с 1 января 2022 г. встречных обязательств по перечислению денежных средств в счет сумм ввозных таможенных, специальных, антидемпинговых и компенсационных пошлин также и в российских рублях (по официальным курсам национальных валют, установленным национальными (центральными) банками государств-членов на рабочий день, следующий за датой перечисления денежных средств в национальной валюте).
При этом исходить из того, что пени за неисполнение либо ненадлежащее исполнение указанных обязательств национальными (центральными) банками государств-членов не начисляются с 1 января по 30 июня 2022 г.
3. Настоящее Решение вступает в силу с даты его официального опубликования.
Члены Высшего Евразийского экономического совета:
От Республики Армения
От Республики Беларусь
От Республики Казахстан
От Кыргызской Республики
От Российской Федерации