Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 28 ақпандағы № 26 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 10 наурыздағы № 38 шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі техникалық реттеу туралы хаттаманың 4-тармағына (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 9 қосымша) және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Зерттеулер (сынақтар) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Сұйылтылған көмірсутек газдарына отын ретінде пайдалану үшін қойылатын талаптар" техникалық регламентінің (EAЭО ТР 036/2016) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттар тізбесі туралы" 2017 жылғы 28 ақпандағы № 26 шешіміне қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 180 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2022 жылғы 10 наурыздағы
№ 38 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 28 ақпандағы № 26 шешіміне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Атауындағы "стандарттар" деген сөз "халықаралық және өңірлік стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар" деген сөздермен ауыстырылсын.

О внесении изменений в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 февраля 2017 г. № 26
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 марта 2022 года № 38.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.2
В соответствии с пунктом 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 5 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 февраля 2017 г. № 26 "О перечне стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "Требования к сжиженным углеводородным газам для использования их в качестве топлива" (ТР ЕАЭС 036/2016) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования" изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 10 марта 2022 г. № 38
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 февраля 2017 г. № 26
1. В наименовании и пункте 1 слово "стандартов" заменить словами "международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов".

2. Зерттеулер (сынақтар) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Сұйылтылған көмірсутек газдарына отын ретінде пайдалану үшін қойылатын талаптар" техникалық регламентінің (EAЭО ТР 036/2016) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттар тізбесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 28 ақпандағы
№ 26 шешімімен
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
20 № редакциясында)
БЕКІТІЛГЕН

2. Перечень стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "Требования к сжиженным углеводородным газам для использования их в качестве топлива" (ТР ЕАЭС 036/2016) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования, утвержденный указанным Решением, изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 28 февраля 2017 г. № 26
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической
комиссии от 20 г. № )
ПЕРЕЧЕНЬ

Зерттеулер (сынақтар) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Сұйылтылған көмірсутек газдарына отын ретінде пайдалану үшін қойылатын талаптар" техникалық регламентінің (EAЭО ТР 036/2016) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттар ТІЗБЕСІ
п/п
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің құрылымдық элементі немесе объектісі
Стандарттың, зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдердің белгіленімі мен атауы
Ескерту
1
2
3
4
1
V бөлім
МЕМСТ ISO 4257-2013 "Сұйытылған көмірсутекті газ. Сынамаларды алу әдісі"
2
МЕМСТ 14921-2018 "Сұйытылған көмірсутекті газ. Сынамаларды алу әдісі"
3
МЕМСТ 14921-78 "Сұйытылған көмірсутекті газ. Сынамаларды алу әдісі"
01.01.2023 дейін қолданылады
4
ҚР СТ ASTM 3700-2015 "Мұнай және газ өнеркәсібі. Өзгермелі поршеньді цилиндр көмегімен сұйылтылған мұнай газының үлгілерін алуға арналған сынаудың стандартты әдісі"
01.01.2035 дейін қолданылады
5
МЕМСТ Р 55609-2013 "Газ конденсатының, сұйытылған көмірсутек газының және жеңіл көмірсутектердің кең фракциясының сынамаларын алу. Жалпы талаптар"
01.01.2035 дейін қолданылады
6
қосымша, "Октан саны" көрсеткіші
В МЕМСТ EN 589-2014 қосымша "Іштен жанатын қозғалтқыштарға арналған отын. Сұйытылған көмірсутекті газ. Техникалық талаптар және сынақ жүргізу әдістері"
7
В МЕМСТ 27578-2018 қосымша "Автомобиль көлігіне арналған сұйытылған көмірсутекті газ. Техникалық талаптар"
8
ҚР СТ ASTM D 2598-2015 5-бөлімінің 5.3-тармағы "Сұйытылған мұнай газы. Композициялық талдау әдісі арқылы физикалық қасиеттерін анықтау"
01.01.2035 дейін қолданылады
9
В МЕМСТ Р 52087-2018 қосымша "Сұйытылған көмірсутекті отын газы. Техникалық талаптар"
01.01.2035 дейін қолданылады
10
қосымша, "Белгісіз көмірсутектер сомасының жалпы үлесі" көрсеткіші
МЕМСТ 10679-2019 "Сұйытылған көмірсутекті газ. Көмірсутекті құрамды анықтау әдісі"
11
МЕМСТ 10679-76 "Сұйытылған көмірсутекті газ. Көмірсутекті құрамды анықтау әдісі"
01.01.2023 дейін қолданылады
12
МЕМСТ 33012-2014 "Тауарлық пропан және бутан. Көмірсутек құрамын газ хроматографиясының көмегі арқылы анықтау"
13
ҚР СТ АСТМ Д 2163-2011 "Сұйытылған мұнай газы. Көмірсутек құрамын газ хроматографиясының көмегі арқылы анықтау"
01.01.2035 дейін қолданылады
14
МЕМСТ Р 54484-2011 "Сұйытылған көмірсутекті газ. Көмірсутек құрамын анықтау әдісі"

международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "Требования к сжиженным углеводородным газам для использования их в качестве топлива" (ТР ЕАЭС 036/2016) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
п/п
Структурный элемент или объект технического регулирования технического регламента Евразийского экономического союза
Обозначение и наименование стандарта, методики исследований (испытаний) и измерений
Примечание
1
2
3
4
1
раздел V
ГОСТ ISO 4257-2013 "Газы углеводородные сжиженные. Метод отбора проб"
2
ГОСТ 14921-2018 "Газы углеводородные сжиженные. Методы отбора проб"
3
ГОСТ 14921-78 "Газы углеводородные сжиженные. Методы отбора проб"
применяется до 01.01.2023
4
СТ РК ASTM 3700-2015 "Промышленность нефтяная и газовая. Стандартный метод испытаний для получения образцов сжиженных нефтяных газов при использовании плавающего поршневого цилиндра"
применяется до 01.01.2035
5
ГОСТ Р 55609-2013 "Отбор проб газового конденсата, сжиженного углеводородного газа и широкой фракции легких углеводородов. Общие требования"
применяется до 01.01.2035
6
приложение, показатель "Октановое число"
приложение В ГОСТ EN 589-2014 "Топлива для двигателей внутреннего сгорания. Газы углеводородные сжиженные. Технические требования и методы испытаний"
7
приложение В ГОСТ 27578-2018 "Газы углеводородные сжиженные для автомобильного транспорта. Технические условия"
8
пункт 5.3 раздела 5 СТ РК ASTM D 2598-2015 "Газы нефтяные сжиженные. Определение физических свойств методом композиционного анализа"
применяется до 01.01.2035
9
приложение В ГОСТ Р 52087-2018 "Газы углеводородные сжиженные топливные. Технические условия"
применяется до 01.01.2035
10
приложение, показатель "Массовая доля суммы непредельных углеводородов"
ГОСТ 10679-2019 "Газы углеводородные сжиженные. Метод определения углеводородного состава"
11
ГОСТ 10679-76 "Газы углеводородные сжиженные. Метод определения углеводородного состава"
применяется до 01.01.2023
12
ГОСТ 33012-2014 "Пропан и бутан товарные. Определение углеводородного состава методом газовой хроматографии"
13
СТ РК АСТМ Д 2163-2011 "Газы нефтяные сжиженные. Метод определения углеводородного состава при помощи газовой хроматографии"
применяется до 01.01.2035
14
ГОСТ Р 54484-2011 "Газы углеводородные сжиженные. Методы определения углеводородного состава"

01.01.2035 дейін қолданылады
15
МЕМСТ Р 56869-2016 "Сұйытылған көмірсутекті газ және пропан-пропилен қоспалары. Көмірсутекті газ хроматографиясымен анықтау"
01.01.2035 дейін қолданылады
16
қосымша, "Қаныққан булар қысымы" көрсеткіші
МЕМСТ ISO 4256-2013 "Сұйытылған көмірсутекті газ. Будың манометриялық қысымын анықтау. СУГ әдісі"
17
МЕМСТ 28656-2019 "Сұйытылған көмірсутекті газ. Қаныққан булардың тығыздығы мен қысымын анықтаудың есептеу әдісі"
18
МЕМСТ 28656-90 "Сұйытылған көмірсутекті газ. Қаныққан булардың тығыздығы мен қысымын анықтаудың есептеу әдісі""
01.01.2023 дейін қолданылады
19
МЕМСТ 34429-2018 "Сұйытылған көмірсутекті газ. Қаныққан булардың қысымын анықтаудың есептеу әдісі"
20
ҚР СТ АСТМ Д 1267-2011 "Сұйытылған мұнай газы. Қаныққан булардың қысымын анықтау"
01.01.2035 дейін қолданылады
21
ҚР СТ ASTM D 2598-2015 "Сұйытылған мұнай газы. Композициялық талдау әдісі арқылы физикалық қасиеттерін анықтау"
01.01.2035 дейін қолданылады
22
ҚР СТ ASTM D 6897-2015 "Сұйытылған көмірсутекті газ. Сұйытылған мұнай газының (СУГ) қаныққан бу қысымын анықтаудың стандартты сынау әдісі (кеңейту әдісі)"
01.01.2035 дейін қолданылады
23
МЕМСТ Р 50994-96 (ИСО 4256-78) "Сұйытылған көмірсутекті газ. Қаныққан булардың қысымын анықтаудың әдісі"
01.01.2035 дейін қолданылады
24
қосымша, "Күкіртсутегінің, меркаптан күкіртінің және күкірттің жалпы үлесі" көрсеткіші
МЕМСТ 22985-2017 "Сұйытылған көмірсутекті газ. Күкіртсутегін, меркаптан күкіртін және күкіртті көміртегін анықтау әдісі"
25
қосымша, "Иіс" көрсеткіші
МЕМСТ EN 589-2014 А қосымшасы "Іштен жанатын қозғалтқыштарға арналған отын. Сұйытылған көмірсутекті газ. Техникалық талаптар және сынау әдістері"
26
МЕМСТ 27578-2018 Б қосымшасы "Автомобиль көлігіне арналған сұйытылған көмірсутекті газ. Техникалық талаптар"
27
МЕМСТ Р 52087-2018 Б қосымшасы және 8.3-тармағы "Сұйытылған көмірсутекті отын газы. Техникалық талаптар"
01.01.2035 дейін қолданылады
28
қосымша, "Иістің күштілігі" көрсеткіші
МЕМСТ 22387.5-2014 "Тұрмыстық тұтынуға арналған газ. Иістің күштілігін анықтау әдістері"
29
ҚР СТ 1240-2004 "Тұрмыстық тұтынуға арналған газ. Иістің күштілігін анықтау әдістері"
01.01.2035 дейін қолданылады
30
қосымша, "Бос судың және сілтінің құрамы" көрсеткіші
МЕМСТ 20448-2018 Б қосымшасы "Тұрмыстық тұтынуға арналған сұйытылған көмірсутекті отын газы. Техникалық талаптар"
31
МЕМСТ 20448-90 3.2-тармақ "Тұрмыстық тұтынуға арналған сұйытылған көмірсутекті отын газы. Техникалық талаптар"
01.01.2023 дейін қолданылады
32

применяется до 01.01.2035
15
ГОСТ Р 56869-2016 "Газы углеводородные сжиженные и смеси пропан-пропиленовые. Определение углеводородов газовой хроматографией"
применяется до 01.01.2035
16
приложение, показатель "Давление насыщенных паров"
ГОСТ ISO 4256-2013 "Газы углеводородные сжиженные. Определение манометрического давления паров. Метод СУГ"
17
ГОСТ 28656-2019 "Газы углеводородные сжиженные. Расчетный метод определения плотности и давления насыщенных паров"
18
ГОСТ 28656-90 "Газы углеводородные сжиженные. Расчетный метод определения плотности и давления насыщенных паров"
применяется до 01.01.2023
19
ГОСТ 34429-2018 "Газы углеводородные сжиженные. Метод определения давления насыщенных паров"
20
СТ РК АСТМ Д 1267-2011 "Газы нефтяные сжиженные. Определение давления насыщенных паров"
применяется до 01.01.2035
21
СТ РК ASTM D 2598-2015 "Газы нефтяные сжиженные. Определение физических свойств методом композиционного анализа"
применяется до 01.01.2035
22
СТ РК ASTM D 6897-2015 "Газы углеводородные сжиженные. Стандартный метод испытаний для определения давления насыщенных паров сжиженных углеводородных газов (СУГ) (метод расширения)"
применяется до 01.01.2035
23
ГОСТ Р 50994-96 (ИСО 4256-78) "Газы углеводородные сжиженные. Метод определения давления насыщенных паров"
применяется до 01.01.2035
24
приложение, показатель "Массовая доля сероводорода и меркаптановой серы"
ГОСТ 22985-2017 "Газы углеводородные сжиженные. Метод определения сероводорода, меркаптановой серы и серооксида углерода"
25
приложение, показатель "Запах"
приложение А ГОСТ EN 589-2014 "Топлива для двигателей внутреннего сгорания. Газы углеводородные сжиженные. Технические требования и методы испытаний"
26
приложение Б ГОСТ 27578-2018 "Газы углеводородные сжиженные для автомобильного транспорта. Технические условия"
27
пункт 8.3 и приложение Б ГОСТ Р 52087-2018 "Газы углеводородные сжиженные топливные. Технические условия"
применяется до 01.01.2035
28
приложение, показатель "Интенсивность запаха"
ГОСТ 22387.5-2014 "Газ для коммунально-бытового потребления. Методы определения интенсивности запаха"
29
СТ РК 1240-2004 "Газ для коммунально-бытового потребления. Методы определения интенсивности запаха"
применяется до 01.01.2035
30
приложение, показатель "Содержание свободной воды и щелочи"
приложение Б ГОСТ 20448-2018 "Газы углеводородные сжиженные топливные для коммунально-бытового потребления. Технические условия"
31
пункт 3.2 ГОСТ 20448-90 "Газы углеводородные сжиженные топливные для коммунально-бытового потребления. Технические условия"
применяется до 01.01.2023
32

МЕМСТ 27578-2018 А қосымшасы "Автомобиль көлігіне арналған сұйытылған көмірсутекті газ. Техникалық талаптар"
33
СТБ 2262-2012 8.2-тармақ "Сұйытылған көмірсутекті отын газы. Техникалық талаптар"
01.01.2035 дейін қолданылады
34
СТ РК 1663-2007 8.2-тармақ "Сұйытылған көмірсутекті отын газы. Техникалық талаптар"
01.01.2035 дейін қолданылады
35
пункт 8.2 МЕМСТ Р 52087-2018 8-тармақ "Сұйытылған көмірсутекті отын газы. Техникалық талаптар"
01.01.2035 дейін қолданылады
36
МЕМСТ Р 56870-2016 5-тармақ "Сұйытылған көмірсутекті газ. Аммиакты, суды және сілтіні анықтау"
01.01.2035 дейін қолданылады
37
қосымша, "Сұйық қалдықтың ауқымды үлесі" көрсеткіші
МЕМСТ 20448-2018 Б қосымшасы "Коммуналдық-тұрмыстық тұтынуға арналған сұйытылған көмірсутекті отын газы. Техникалық талаптар"
38
МЕМСТ 20448-90 3.2-тармақ "Коммуналдық-тұрмыстық тұтынуға арналған сұйытылған көмірсутекті отын газы. Техникалық талаптар"
01.01.2023 дейін қолданылады
39
МЕМСТ 27578-2018 А қосымшасы "Автомобиль көлігіне арналған көмірсутекті газ. Техникалық талаптар"
40

приложение А ГОСТ 27578-2018 "Газы углеводородные сжиженные для автомобильного транспорта. Технические условия"
33
пункт 8.2 СТБ 2262-2012 "Газы углеводородные сжиженные топливные. Технические условия"
применяется до 01.01.2035
34
пункт 8.2 СТ РК 1663-2007 "Газы углеводородные сжиженные топливные. Технические условия"
применяется до 01.01.2035
35
пункт 8.2 ГОСТ Р 52087-2018 "Газы углеводородные сжиженные топливные. Технические условия"
применяется до 01.01.2035
36
пункт 5 ГОСТ Р 56870-2016 "Газы углеводородные сжиженные. Определение аммиака, воды и щелочи"
применяется до 01.01.2035
37
приложение, показатель "Объемная доля жидкого остатка"
приложение Б ГОСТ 20448-2018 "Газы углеводородные сжиженные топливные для коммунально-бытового потребления. Технические условия"
38
пункт 3.2 ГОСТ 20448-90 "Газы углеводородные сжиженные топливные для коммунально-бытового потребления. Технические условия"
применяется до 01.01.2023
39
приложение А ГОСТ 27578-2018 "Газы углеводородные сжиженные для автомобильного транспорта. Технические условия"
40

СТБ 2262-2012 8.2-тармақ "Сұйытылған көмірсутекті отын газы. Техникалық талаптар"
01.01.2035 дейін қолданылады
41
ҚР СТ ASTM Д 7756-2015 "Сұйытылған көмірсутекті газ. Сынаманы бағанға енгізу арқылы қалдықты газ хроматографиясы арқылы анықтау"
01.01.2035 дейін қолданылады
42
СТ РК 1663-2007 8.2-бөлім "Сұйытылған көмірсутекті отын газы. Техникалық талаптар"
01.01.2035 дейін қолданылады
43
МЕМСТ Р 52087-2018 8.2-тармақ "Сұйытылған көмірсутекті отын газы. Техникалық талаптар"

пункт 8.2 СТБ 2262-2012 "Газы углеводородные сжиженные топливные. Технические условия"
применяется до 01.01.2035
41
СТ РК ASTM Д 7756-2015 "Газы углеводородные сжиженные. Определение остатка методом газовой хроматографии с помощью ввода пробы в колонку"
применяется до 01.01.2035
42
раздел 8.2 СТ РК 1663-2007 "Газы углеводородные сжиженные топливные. Технические условия"
применяется до 01.01.2035
43
пункт 8.2 ГОСТ Р 52087-2018 "Газы углеводородные сжиженные топливные. Технические условия"