Еуразиялық Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған жанғыш табиғи газдың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ТР ЕАЭС 046/2018) талаптарын қолдану және орындау және техникалық реттеу объектілерінің осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті зерттеулердің (сынақтардың) және өлшеулердің қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу (өзгерістер енгізу, қайта қарау) жөніндегі бағдарлама туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 17 мамырдағы № 81 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 51-бабы 1-тармағының 11 және 12-тармақшаларына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2-қосымшаның 7-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:

О Программе по разработке (внесению изменений, пересмотру) межгосударственных стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности газа горючего природного, подготовленного к транспортированию и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 046/2018) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования требованиям этого технического регламента
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 мая 2022 года № 81. Утратило силу решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 апреля 2025 года № 39
Сноска. Решение утратило силу решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22.04.2025 № 39 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
В соответствии с подпунктами 11 и 12 пункта 1 статьи 51 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктом 7 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:

1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған жанғыш табиғи газдың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ТР ЕАЭС 046/2018) талаптарын қолдану және орындау және техникалық реттеу объектілерінің осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті зерттеулердің (сынақтардың) және өлшеулердің қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу (өзгерістер енгізу, қайта қарау) жөніндегі бағдарлама бекітілсін.

1. Утвердить прилагаемую Программу по разработке (внесению изменений, пересмотру) межгосударственных стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности газа горючего природного, подготовленного к транспортированию и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 046/2018) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования требованиям этого технического регламента.

2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2022 жылғы 17 мамырдағы
№ 81 Шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған жанғыш табиғи газдың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ТР ЕАЭС 046/2018) талаптарын қолдану және орындау және техникалық реттеу объектілерінің осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті зерттеулердің (сынақтардың) және өлшеулердің қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу (өзгерістер енгізу, қайта қарау) жөніндегі БАҒДАРЛАМА
Р/с
ХСС коды
Халықаралық стандарт жобасының атауы.
Жұмыстардың түрлері
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің элементтері
Әзірлеу мерзмдері
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет – жауапты әзірлеуші
басталуы
аяқталуы
1
2
3
4
5
6
7
1

2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕНА
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 17 мая 2022 г. № 81
ПРОГРАММА
по разработке (внесению изменений, пересмотру) межгосударственных стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности газа горючего природного, подготовленного к транспортированию и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 046/2018) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования требованиям этого технического регламента
п/п
Код МКС
Наименование проекта
межгосударственного стандарта. Виды работ
Элементы технического регламента Евразийского экономического
союза
Срок разработки
Государство – член Евразийского экономического союза – ответственный разработчик
начало
окончание
1
2
3
4
5
6
7
1

75.060
Табиғи Газ. Газ хроматографиясының құрамын белгісіздікті бағалау арқылы анықтау. 3 бөлім. Дәлдік және орын ауыстыру. МемСТ 31371.3-2008 қайта қарау (орнына)
№ 1 – 4 қосымшалар көрсеткіштер: "Компоненттердің молярлық үлесі (компоненттік құрам)"; "Оттегінің молярлық үлесі"; "Көміртегі диоксидінің молярлық үлесі"; "Метанның молярлық үлесі"; "Азоттың молярлық үлесі"; "Жанбайтын компоненттердің молярлық үлесі (жиынтық)"
2023 жыл
2024 жыл
Ресей Федерациясы
2

75.060
Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 3.
Прецизионность и смещение.
Пересмотр (взамен) ГОСТ 31371.3-2008
приложения № 1 – 4, показатели:
"Молярная доля компонентов (компонентный состав)";
"Молярная доля кислорода";
"Молярная доля диоксида углерода";
"Молярная доля метана";
"Молярная доля азота"; "Молярная доля негорючих компонентов (суммарная)"
2023 год
2024 год
Российская Федерация
2

75.060
Табиғи Газ. Газ хроматографиясының құрамын белгісіздікті бағалау арқылы анықтау. 4 бөлім. Анализатордың тиімділігіне қойылатын талаптар.
МемСТ 31371.4-2008 қайта қарау (орнына)
№ 1 – 4 қосымшалар көрсеткіштер: "Компоненттердің молярлық үлесі (компоненттік құрам)"; "Көміртегі диоксидінің молярлық үлесі"; "Метанның молярлық үлесі"; "Азоттың молярлық үлесі"; "Жанбайтын компоненттердің молярлық үлесі (жиынтық)"
2023 жыл
2024 жыл
Ресей Федерациясы
3

75.060
Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 4. Требования к эффективности анализатора.
Пересмотр (взамен) ГОСТ 31371.4-2008
приложения № 1 – 4,
показатели:
"Молярная доля компонентов (компонентный состав)";
"Молярная доля диоксида углерода";
"Молярная доля метана";
"Молярная доля азота"; "Молярная доля негорючих компонентов (суммарная)"
2023 год
2024 год
Российская Федерация
3

75.060
Табиғи Газ. Газ хроматографиясының құрамын белгісіздікті бағалау арқылы анықтау. 5 бөлім. Азотты, көмірқышқыл газын және C1–C5 және C6+ көмірсутектерін изотермиялық әдіспен анықтау. МемСТ 31371.5-2008 қайта қарау (ИСО 6974-5:2000)
№ 1 – 4 қосымшалар көрсеткіштер: "Компоненттердің молярлық үлесі (компоненттік құрам)"; "Көміртегі диоксидінің молярлық үлесі"; "Метанның молярлық үлесі"; "Азоттың молярлық үлесі"; "Жанбайтын компоненттердің молярлық үлесі (жиынтық)"
2021 жыл
2022 жыл
Ресей Федерациясы
4

75.060
Газ природный. Определение состава методом газовой хроматографии с оценкой неопределенности. Часть 5. Определение азота, диоксида углерода и углеводородов C1–C5 и С6+ изотермическим методом.
Пересмотр ГОСТ 31371.5-2008 (ИСО 6974-5:2000)
приложения № 1 – 4,
показатели:
"Молярная доля компонентов (компонентный состав)";
"Молярная доля диоксида углерода";
"Молярная доля метана";
"Молярная доля азота";
"Молярная доля негорючих компонентов (суммарная)"
2021 год
2022 год
Российская Федерация
4

75.060, 75.160.30
Табиғи Газ. Судағы шық нүктесінің температурасын және су буларының массалық концентрациясын есептеу әдістері. МемСТ әзірлеу
№ 1 – 3 қосымшалар, көрсеткіштер: "Су бойынша шық нүктесінің температурасы"; "Су буларының массалық шоғырлануы"
2020 жыл
2022 жыл
Ресей Федерациясы
5
75.060, 75.160.30
Табиғи Газ. Механикалық қоспалардың құрамын анықтау. МемСТ 22387.4-77 қайта қарау
№ 1 – 3 қосымшалар, "Механикалық қоспалардың массалық шоғырлануы" көрсеткіші
2021 жыл
2023 жыл
Ресей Федерациясы
6

75.060, 75.160.30
Газ природный. Методы расчета температуры точки росы по воде и массовой концентрации водяных паров.
Разработка ГОСТ
приложения № 1 – 3,
показатели:
"Температура точки росы по воде";
"Массовая концентрация паров воды"
2020 год
2022 год
Российская Федерация
5
75.060, 75.160.30
Газ природный. Определение содержания механических примесей.
Пересмотр ГОСТ 22387.4-77
приложения № 1 – 3,
показатель
"Массовая концентрация механических примесей"
2021 год
2023 год
Российская Федерация
6

75.060, 75.160.30
Табиғи Газ. Жанудың көлемдік жылуын анықтау әдістері. МемСТ 10062-75 қайта қарау
№ 1 – 4 қосымшалар, "Жанудың көлемдік жылуы төмен" көрсеткіші
2022 жыл
2023 жыл
Ресей Федерациясы
7
75.060
Табиғи Газ. Оттекті электрохимиялық әдіспен анықтау. МЕМСТ Р 56834-2015 негізінде МемСТ әзірлеу
№ 1 – 4 қосымшалар, "Оттегінің молярлық үлесі" көрсеткіші
2022 жыл
2023 жыл
Ресей Федерациясы
8
75.060
Табиғи Газ. Жоғары қысымдағы судың құрамын анықтау. ҚР СТ ИСО 11541-2004 негізінде МемСТ әзірлеу
№ 3 қосымша "Су буларының жаппай шоғырлануы" көрсеткіші
2022 жыл
2023 жыл
Қазақстан Республикасы
9

75.060, 75.160.30
Газ природный. Методы определения объемной теплоты сгорания.
Пересмотр ГОСТ 10062-75
приложения № 1 – 4,
показатель
"Объемная теплота сгорания низшая"
2022 год
2023 год
Российская Федерация
7
75.060
Газ природный. Определение кислорода электрохимическим методом.
Разработка ГОСТ на основе ГОСТ Р 56834-2015
приложения № 1 – 4,
показатель
"Молярная доля кислорода"
2022 год
2023 год
Российская Федерация
8
75.060
Газ природный. Определение содержания воды при высоком давлении.
Разработка ГОСТ на основе СТ РК ИСО 11541-2004
приложение № 3, показатель
"Массовая концентрация паров воды"
2022 год
2023 год
Республика Казахстан
9

75.060, 75.160.30
Табиғи Газ. Сынамаларды іріктеу жөніндегі Нұсқаулық. МемСТ 31370-2008 қайта қарау (ИСО 10175:1997)
№ 1 – 3 қосымшалар
2022 жыл
2023 жыл
Ресей Федерациясы
10
75.060
Табиғи Газ. Электролиттік әдіспен су буларының массалық концентрациясын анықтау. МемСТ әзірлеу
№ 1-3 қосымшалар, "Су буларының массалық шоғырлануы" көрсеткіші
2022 жыл
2024 жыл
Ресей Федерациясы
11
75.060
"Табиғи Газ. Су буының массалық концентрациясын анықтау" МемСТ 34711-2021 № 1 өзгерту

75.060, 75.160.30
Газ природный. Руководство по отбору проб.
Пересмотр ГОСТ 31370-2008 (ИСО 10175:1997)
приложения № 1 – 3
2022 год
2023 год
Российская Федерация
10
75.060
Газ природный. Определение массовой концентрации водяных паров электролитическим методом.
Разработка ГОСТ
приложения № 1 – 3, показатель
"Массовая концентрация паров воды"
2022 год
2024 год
Российская Федерация
11
75.060
Изменение № 1 к ГОСТ 34711-2021 "Газ природный. Определение массовой концентрации водяных паров"

№ 1-3 қосымшалар, "Су буларының массалық шоғырлануы" көрсеткіші
2022 жыл
2024 жыл
Ресей Федерациясы
12
75.060, 75.160.30
Табиғи сұйытылған Газ. Сынамаларды іріктеу жөніндегі Нұсқаулық. ИСО 8943:2007 және МемСТ Р 56719-2015 негізінде МемСТ әзірлеу
№ 4 қосымша
2021 жыл
2023 жыл
Ресей Федерациясы
13
75.060
Табиғи Газ. Сапасы. Терминдер мен анықтамалар. ISO 14532:2014 негізінде МемСТ әзірлеу
V бөлімнің 15-тармағы
2022 жыл
2023 жыл
Ресей Федерациясы
14
75.060

приложения № 1 – 3, показатель
"Массовая концентрация паров воды"
2022 год
2024 год
Российская Федерация
12
75.060, 75.160.30
Газ природный сжиженный. Руководство по отбору проб.
Разработка ГОСТ на основе
ИСО 8943:2007 и ГОСТ Р 56719-2015
приложение № 4
2021 год
2023 год
Российская Федерация
13
75.060
Газ природный. Качество. Термины и определения.
Разработка ГОСТ на основе ISO 14532:2014
пункт 15 раздела V
2022 год
2023 год
Российская Федерация
14
75.060
Газ природный. Вспомогательная информация для расчета физических свойств.

Табиғи Газ. Физикалық қасиеттерді есептеуге арналған қосымша ақпарат. ISO/TR 29922:2017 негізінде МемСТ әзірлеу
V бөлімнің 15-тармағы
2021 жыл
2022 жыл
Ресей Федерациясы
15
75.060
Табиғи Газ, газ конденсаты және оларды қайта өңдеу өнімдері. Терминдер мен анықтамалар. МемСТ әзірлеу
V бөлімнің 15-тармағы
2022 жыл
2023 жыл
Ресей Федерациясы
16
75.060
Табиғи Газ. Аналитикалық жүйелердің тиімділігін бағалау. ИСО 10723:2016 NEQ негізінде МемСТ әзірлеу (МемСТ Р ИСО 10723-2016 орнына)
V бөлімнің 15-тармағы
2021 жыл
2022 жыл
Ресей Федерациясы
17
75.060
Табиғи Газ. Газохроматографиялық талдау деректерін ұсыну. XML файл форматы
V бөлімнің 15-тармағы
2022 жыл
2024 жыл
Ресей Федерациясы

Разработка ГОСТ на основе ISO/TR 29922:2017
пункт 15 раздела V
2021 год
2022 год
Российская Федерация
15
75.060
Газ природный, конденсат газовый и продукты их переработки. Термины и определения.
Разработка ГОСТ
пункт 15 раздела V
2022 год
2023 год
Российская Федерация
16
75.060
Газ природный. Оценка эффективности аналитических систем.
Разработка ГОСТ на основе ИСО 10723:2016 NEQ (взамен ГОСТ Р ИСО 10723-2016)
пункт 15 раздела V
2021 год
2022 год
Российская Федерация
17
75.060
Газ природный. Представление данных газохроматографического анализа. Формат файла XML
пункт 15 раздела V
2022 год
2024 год
Российская Федерация