"Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдауды бақылау процесінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдары арасында электрондық құжаттар және (немесе) мәліметтер алмасуды қамтамасыз ету" жалпы процесін іске асыру қағидаларына өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 19 шілдедегі № 106 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың 30-тармағына сәйкес (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 желтоқсандағы № 169 шешімін басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 29 қазандағы № 185 шешімімен бекітілген "Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдауды бақылау процесінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдары арасында электрондық құжаттар және (немесе) мәліметтер алмасуды қамтамасыз ету" жалпы процесін іске асыру қағидаларына қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2022 жылғы 19 шілдедегі
№ 106 шешіміне
ҚОСЫМША
"Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдауды бақылау процесінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдары арасында электрондық құжаттар және (немесе) мәліметтер алмасуды қамтамасыз ету" жалпы процесін іске асыру қағидаларына енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. 7-тармақта:
а) "а" тармақшасында:
үшінші және төртінші абзацтар алып тасталсын;
сегізінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау, тауарлардың жүріп өтуі және жүк операцияларының жасалуы туралы сұрау салу;";
оныншы абзац алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару туралы хабардың күшін жою туралы ақпарат;
кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат;
Одақтың тауарларын Одақтың кедендік аумағына қайтару кезінде кедендік транзит кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуы туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат;
кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданылуын тоқтату туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат;";
б) "б" тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"кедендік транзит кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуы туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат;
кедендік транзит кедендік рәсімі қолданылуының аяқталу мерзімін ұзарту туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат;
кедендік транзит кедендік рәсімі қолданылуының аяқталу мерзімін ұзарту туралы хабардың күшін жою туралы ақпарат;";
в) "в" тармақшасында:
бесінші және алтыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"тауарлардың жүріп өтуі немесе жүк операцияларының жасалғаны туралы ақпарат (сұрау салу бойынша);
тауарлардың жүріп өтуі немесе жүк операцияларының жасалғаны туралы мәліметтердің болмауы туралы ақпарат (сұрау салу бойынша);";
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты белгіленген тауарларды тасу (тасымалдау) маршрутын сақтау туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат;
кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты белгіленген тауарларды тасу (тасымалдау) маршрутын сақтау туралы хабардың күшін жою туралы ақпарат;
жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат;
жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы хабардың күшін жою туралы ақпарат;
тауарлардың жүріп өтуі немесе жүк операцияларының жасалғаны туралы ақпарат (сұрау салу бойынша);
кедендік транзит кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуы туралы ақпарат (сұрау салу бойынша);
тауарлардың орналасқан жерін анықтаумен байланысты кедендік операциялардың жасалу нәтижелері туралы ақпарат (сұрау салу бойынша);";
г) "г" тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты белгіленген кедендік транзит мерзімін ұзарту туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат;
кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты белгіленген кедендік транзит мерзімін ұзарту туралы хабардың күшін жою туралы ақпарат;
кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты белгіленген тауарларды тасу (тасымалдау) маршрутының өзгергені туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат;
кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты белгіленген тауарларды тасу (тасымалдау) маршрутының өзгергені туралы хабардың күшін жою туралы ақпарат;
жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат;
жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы хабардың күшін жою туралы ақпарат;
тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде туындаған авария не еңсерілмейтін күштің немесе өзге де мән-жайлардың әсері туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат;
тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде туындаған авария не еңсерілмейтін күштің немесе өзге де мән-жайлардың әсері туралы хабардың күшін жою туралы ақпарат;
тауарларды жеткізу орнының өзгеруіне байланысты кедендік транзит кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуы туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат;";
д) "д" тармақшасының сегізінші абзацындағы "салықтардың" деген сөзден кейін ", арнайы демпингке қарсы, өтемақы баждарының" деген сөздермен толықтырылсын.

О внесении изменений в Правила реализации общего процесса "Обеспечение обмена электронными документами и (или) сведениями между таможенными органами государств – членов Евразийского экономического союза в процессе контроля перевозок товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита"
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 июля 2022 года № 106.
В соответствии с пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Правила реализации общего процесса "Обеспечение обмена электронными документами и (или) сведениями между таможенными органами государств – членов Евразийского экономического союза в процессе контроля перевозок товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита", утвержденные Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 29 октября 2019 г. № 185, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 19 июля 2022 г. № 106
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Правила реализации общего процесса "Обеспечение обмена электронными документами и (или) сведениями между таможенными органами государств – членов Евразийского экономического союза в процессе контроля перевозок товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита"
1. В пункте 7:
а) в подпункте "а":
абзацы третий и четвертый исключить;
после абзаца восьмого дополнить абзацем следующего содержания:
"запрос о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита, проследовании товаров и совершении грузовых операций;";
абзац десятый исключить;
дополнить абзацами следующего содержания:
"информацию об аннулировании сообщения о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита;
информацию об изменении сведений в сообщении о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита;
информацию об изменении сведений в сообщении о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита при возврате товаров Союза на таможенную территорию Союза;
информацию об изменении сведений в сообщении о прекращении действия таможенной процедуры таможенного транзита;";
б) подпункт "б" дополнить абзацами следующего содержания:
"информацию об изменении сведений в сообщении о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита;
информацию об изменении сведений в сообщении о продлении срока завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита;
информацию об аннулировании сообщения о продлении срока завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита;";
в) в подпункте "в":
абзацы пятый и шестой изложить в следующей редакции:
"информацию о проследовании товаров или совершении грузовых операций (по запросу);
информацию об отсутствии сведений о проследовании товаров или совершении грузовых операций (по запросу);";
дополнить абзацами следующего содержания:
"информацию об изменении сведений в сообщении о соблюдении маршрута перевозки (транспортировки) товаров, установленного в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита;
информацию об аннулировании сообщения о соблюдении маршрута перевозки (транспортировки) товаров, установленного в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита;
информацию об изменении сведений в сообщении о грузовых операциях и (или) замене транспортных средств;
информацию об аннулировании сообщения о грузовых операциях и (или) замене транспортных средств;
информацию о проследовании товаров или совершении грузовых операций (по запросу);
информацию о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита (по запросу);
информацию о результатах совершения таможенных операций, связанных с определением места нахождения товаров (по запросу);";
г) подпункт "г" дополнить абзацами следующего содержания:
"информацию об изменении сведений в сообщении о продлении срока таможенного транзита, установленного в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита;
информацию об аннулировании сообщения о продлении срока таможенного транзита, установленного в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита;
информацию об изменении сведений в сообщении об изменении маршрута перевозки (транспортировки) товаров, установленного в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита;
информацию об аннулировании сообщения об изменении маршрута перевозки (транспортировки) товаров, установленного в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита;
информацию об изменении сведений в сообщении о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств;
информацию об аннулировании сообщения о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств;
информацию об изменении сведений в сообщении об аварии либо действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах, возникших при перевозке (транспортировке) товаров;
информацию об аннулировании сообщения об аварии либо действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах, возникших при перевозке (транспортировке) товаров;
информацию об изменении сведений в сообщении о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита в связи с изменением места доставки товаров;";
д) в абзаце восьмом подпункта "д" слова "налогов, взысканных" заменить словами "налогов, специальных антидемпинговых, компенсационных пошлин, взысканных".

2. 9-тармақта:
а) бірінші абзац "хабарларда" деген сөзден кейін "(осы Қағидалардың 7-тармағы "а" тармақшасының он екінші, он үшінші, он бесінші және он алтыншы абзацтарында және "д" тармақшасының екінші, төртінші – жетінші абзацтарында көрсетілген хабарларды қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
б) мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Осы Қағидалардың 7-тармағы "а" тармақшасының он екінші, он үшінші, он бесінші және он алтыншы абзацтарында және "д" тармақшасының екінші, төртінші – жетінші абзацтарында көрсетілген хабарларда берілетін мәліметтердің құрамын Комиссия айқындайды.".
3. 15-тармақтың "д" тармақшасында "жіберілген" деген сөз "тауарлар кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылғаннан кейін жіберілген" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 20-тармақтың үшінші абзацындағы "қамтуға тиіс" деген сөздер "қамтуы мүмкін" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 21-тармақта:
а) бірінші және екінші абзацтарда "жібереді" деген сөз "автоматты режимде жібереді" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) жетінші және сегізінші абзацтар алып тасталсын;
в) мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Егер межелі орталық кеден органынан кедендік транзит кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуы туралы мәліметтердің болмауы туралы ақпарат келіп түскен жағдайда жөнелтуші орталық кеден органы аралық орталық кеден органына кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау, тауарлардың жүріп өтуі және жүк операцияларының жасалғаны туралы сұрау салуды (тауарларды тасу маршруты белгіленген немесе тауарларға қатысты жүк операцияларын жасау көзделген және оның ұлттық ақпараттық ресурсында тауарлардың жүріп өтуі немесе жүк операцияларының жасалғаны туралы ақпарат болмаған жағдайда) автоматты режимде жібереді.
Көрсетілген сұрау салуға жауап ретінде аралық орталық кеден органы төмендегілерді қамтитын мынадай хабарлардың бірін автоматты режимде жібереді:
тауарлардың жүріп өтуі (жүк операцияларының жасалғаны) туралы ақпарат;
тауарлардың жүріп өтуі (жүк операцияларының жасалғаны) туралы мәліметтердің болмауы туралы ақпарат;
кедендік транзит кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуы туралы ақпарат.
Межелі орталық кеден органынан кедендік транзиттің кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуы туралы мәліметтердің болмауы және аралық орталық кеден органынан кедендік транзит кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуы туралы ақпарат алмағаны туралы ақпарат алған жағдайда, жөнелтуші орталық кеден органы межелі орталық кеден органына және аралық орталық кеден органына тауарлардың орналасқан жерін анықтаумен байланысты сұрау салу жібереді.
Межелі орталық кеден органы және аралық орталық кеден органы көрсетілген сұрау салуға жауап ретінде жөнелтуші орталық кеден органын тауарлардың орналасқан жерін анықтау бойынша кедендік операцияларды жасау нәтижелері туралы хабардар етеді.".

2. В пункте 9:
а) абзац первый дополнить словами "(за исключением сообщений, указанных в абзацах двенадцатом, тринадцатом, пятнадцатом и шестнадцатом подпункта "а" и абзацах втором, четвертом – седьмом подпункта "д" пункта 7 настоящих Правил)";
б) дополнить абзацем следующего содержания:
"Состав сведений, передаваемых в сообщениях, указанных в абзацах двенадцатом, тринадцатом, пятнадцатом и шестнадцатом подпункта "а" и абзацах втором, четвертом – седьмом подпункта "д" пункта 7 настоящих Правил, определяются Комиссией.".
3. Подпункт "д" пункта 15 дополнить словами "после помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита".
4. В абзаце третьем пункта 20 слово "должны" заменить словом "могут".
5. В пункте 21:
а) абзацы первый и второй после слова "направляет" дополнить словами "в автоматическом режиме";
б) абзацы седьмой и восьмой исключить;
в) дополнить абзацами следующего содержания:
" В случае если от центрального таможенного органа назначения поступила информация об отсутствии сведений о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита, центральный таможенный орган отправления направляет в автоматическом режиме в центральный промежуточный таможенный орган запрос о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита, проследовании товаров и совершении грузовых операций (в случае, если был установлен маршрут перевозки товаров или в отношении товаров предполагается совершение грузовых операций и в его национальном информационном ресурсе отсутствует информация о проследовании товаров или совершении грузовых операций).
В ответ на указанный запрос центральный промежуточный таможенный орган направляет в автоматическом режиме одно из следующих сообщений, содержащее:
информацию о проследовании товаров (совершении грузовых операций);
информацию об отсутствии сведений о проследовании товаров (совершении грузовых операций);
информацию о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита.
В случае получения от центрального таможенного органа назначения информации об отсутствии сведений о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита и неполучении от центрального промежуточного таможенного органа информации о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита, центральный таможенный орган отправления направляет в центральный таможенный орган назначения и центральный промежуточный таможенный орган запрос, связанный с определением места нахождения товаров.
Центральный таможенный орган назначения и центральный промежуточный таможенный орган в ответ на указанный запрос информируют центральный таможенный орган отправления о результатах совершения таможенных операций по определению места нахождения товаров.".

6. 22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Хабардың күшін жоюды немесе бұрын жіберілген хабарда қамтылған мәліметтерді түзетуді кедендік транзиттің белгілі бір кедендік рәсімі шеңберінде осындай хабарға бастамашы болған кеден органы жүргізеді.
Бұрын жіберілген хабарда қамтылған мәліметтерді түзету немесе олардың күшін жою туралы хабарларды жіберуді тиісті кедендік операциялардың орындалу ретін сақтай отырып, кеден органының лауазымды адамы қамтамасыз етеді.".
7. Көрсетілген Қағидаларға № 1 қосымшада:
а) I бөлімде:
2-тармақта екінші бағанда мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару туралы хабардың күшін жою туралы ақпарат";
3-тармақта екінші бағанда мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат";
б) III бөлім мынадай мазмұндағы 71 және 72-тармақтармен толықтырылсын:
"71. Қызмет өңірінде кедендік транзит мерзімін ұзарту жүргізілетін, аумағында кеден органы орналасқан бұрын жоспарланбаған кедендік операцияларды жасайтын орталық кеден органы
кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты белгіленген кедендік транзит мерзімін ұзарту туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат
жөнелтуші орталық кеден органы, межелі орталық кеден органы, аралық орталық кеден органы
72. Қызмет өңірінде кедендік транзит мерзімін ұзарту жүргізілетін, аумағында кеден органы орналасқан бұрын жоспарланбаған кедендік операцияларды жасайтын орталық кеден органы
кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты белгіленген кедендік транзит мерзімін ұзарту туралы хабардың күшін жою туралы ақпарат
жөнелтуші орталық кеден органы, межелі орталық кеден органы, аралық орталық кеден органы";
в) IV бөлім мынадай мазмұндағы 81 және 82-тармақтармен толықтырылсын:
"81. Қызмет өңірінде тауарларды тасу маршрутын өзгерту жүргізілетін, аумағында кеден органы орналасқан бұрын жоспарланбаған кедендік операцияларды жасайтын орталық кеден органы
кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты белгіленген тауарларды тасу (тасымалдау) маршрутының өзгергені туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат
жөнелтуші орталық кеден органы, межелі орталық кеден органы, аралық орталық кеден органы

6. Пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Аннулирование сообщения или корректировку сведений, содержащихся в ранее направленном сообщении, производит таможенный орган, являющийся инициатором такого сообщения в рамках определенной таможенной процедуры таможенного транзита.
Направление сообщений о корректировке или об аннулировании сведений, содержащихся в ранее направленном сообщении, обеспечивается с соблюдением последовательности выполнения соответствующих таможенных операций должностным лицом таможенного органа.".
7. В приложении № 1 к указанным Правилам:
а) в разделе I:
в пункте 2 в графе второй текст изложить в следующей редакции:
"информация об аннулировании сообщения о выпуске товаров
в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита";
в пункте 3 в графе второй текст изложить в следующей редакции:
"информация об изменении сведений в сообщении о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита";
б) раздел III дополнить пунктами 71 и 72 следующего содержания:
"71. Центральный таможенный орган, совершающий незапланированные ранее таможенные операции, на территории которого находится таможенный орган, в регионе деятельности которого производится продление срока таможенного транзита
информация об изменении сведений в сообщении о продлении срока таможенного транзита, установленного в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита
центральный таможенный орган отправления, центральный таможенный орган назначения, центральный промежуточный таможенный орган
72. Центральный таможенный орган, совершающий незапланированные ранее таможенные операции, на территории которого находится таможенный орган, в регионе деятельности которого производится продление срока таможенного транзита
информация об аннулировании сообщения о продлении срока таможенного транзита, установленного в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита
центральный таможенный орган отправления, центральный таможенный орган назначения, центральный промежуточный таможенный орган";
в) раздел IV дополнить пунктами 81 и 82 следующего содержания:
"81. Центральный таможенный орган, совершающий незапланированные ранее таможенные операции, на территории которого находится таможенный орган, в регионе деятельности которого производится изменение маршрута перевозки товаров
информация об изменении сведений в сообщении об изменении маршрута перевозки (транспортировки) товаров, установленного в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита
центральный таможенный орган отправления, центральный таможенный орган назначения, центральный промежуточный таможенный орган

82. Қызмет өңірінде тауарларды тасу маршрутын өзгерту жүргізілетін, аумағында кеден органы орналасқан бұрын жоспарланбаған кедендік операцияларды жасайтын орталық кеден органы
кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты белгіленген тауарларды тасу (тасымалдау) маршрутының өзгергені туралы хабардың күшін жою туралы ақпарат
жөнелтуші орталық кеден органы, межелі орталық кеден органы, аралық орталық кеден органы
г) V бөлімде:
9-тармақта екінші бағанда мәтінде "тасу" деген сөзден кейін "(тасымалдау)" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 91 және 92-тармақтармен толықтырылсын:
"91. Аралық орталық кеден органы (тауарларды тасу маршрутына сәйкес белгіленген)
кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты белгіленген тауарларды тасу (тасымалдау) маршрутын сақтау туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат
екінші мүше мемлекеттің жөнелтуші орталық кеден органы, межелі орталық кеден органы, аралық орталық кеден органы
92. Аралық орталық кеден органы (тауарларды тасу маршрутына сәйкес белгіленген)
кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты белгіленген тауарларды тасу (тасымалдау) маршрутын сақтау туралы хабардың күшін жою туралы ақпарат
екінші мүше мемлекеттің жөнелтуші орталық кеден органы, межелі орталық кеден органы, аралық орталық кеден органы";
д) VI бөлім мынадай мазмұндағы 101 және 102-тармақтармен толықтырылсын:
"101. Қызмет өңірінде жүк операциялары жасалатын және (немесе) көлік құралдары ауыстырылатын, аумағында кеден органы орналасқан бұрын жоспарланбаған кедендік операцияларды жасайтын аралық орталық немесе орталық кеден органы
жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат
екінші мүше мемлекеттің жөнелтуші орталық кеден органы, межелі орталық кеден органы, аралық орталық кеден органы
102. Қызмет өңірінде жүк операциялары жасалатын және (немесе) көлік құралдары ауыстырылатын, аумағында кеден органы орналасқан бұрын жоспарланбаған кедендік операцияларды жасайтын аралық орталық немесе орталық кеден органы
жүк операцияларын жасау және (немесе) көлік құралдарын ауыстыру туралы хабардың күшін жою туралы ақпарат
екінші мүше мемлекеттің жөнелтуші орталық кеден органы, межелі орталық кеден органы, аралық орталық кеден органы";

82. Центральный таможенный орган, совершающий незапланированные ранее таможенные операции, на территории которого находится таможенный орган, в регионе деятельности которого производится изменение маршрута перевозки товаров
информация об аннулировании сообщения об изменении маршрута перевозки (транспортировки) товаров, установленного в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита
центральный таможенный орган отправления, центральный таможенный орган назначения, центральный промежуточный таможенный орган";
г) в разделе V:
в пункте 9 в графе второй текст после слова "перевозки" дополнить словом "(транспортировки)";
дополнить пунктами 91 и 92 следующего содержания:
"91. Центральный промежуточный таможенный орган (установленный в соответствии с маршрутом перевозки товаров)
информация об изменении сведений в сообщении о соблюдении маршрута перевозки (транспортировки) товаров, установленного в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита
центральный таможенный орган отправления, центральный таможенный орган назначения, центральный промежуточный таможенный орган другого государства-члена
92. Центральный промежуточный таможенный орган (установленный в соответствии с маршрутом перевозки товаров)
информация об аннулировании сообщения о соблюдении маршрута перевозки (транспортировки) товаров, установленного в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита
центральный таможенный орган отправления, центральный таможенный орган назначения, центральный промежуточный таможенный орган другого государства-члена";
д) раздел VI дополнить пунктами 101 и 102 следующего содержания:
"101. Центральный промежуточный или центральный таможенный орган, совершающий незапланированные ранее таможенные операции, на территории которого находится таможенный орган, в регионе деятельности которого совершаются грузовые операции и (или) замена транспортных средств
информация об изменении сведений в сообщении о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств
центральный таможенный орган отправления, центральный таможенный орган назначения, центральный промежуточный таможенный орган другого государства-члена
102. Центральный промежуточный или центральный таможенный орган, совершающий незапланированные ранее таможенные операции, на территории которого находится таможенный орган, в регионе деятельности которого совершаются грузовые операции и (или) замена транспортных средств
информация об аннулировании сообщения о совершении грузовых операций и (или) замене транспортных средств
центральный таможенный орган отправления, центральный таможенный орган назначения, центральный промежуточный таможенный орган другого государства-члена";

е) VII бөлім мынадай мазмұндағы 111 және 112-тармақтармен толықтырылсын:
"111. Қызмет өңірінде тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде туындаған авария не еңсерілмейтін күштің немесе өзге де мән-жайлардың әсері туындаған, аумағында кеден органы орналасқан бұрын жоспарланбаған кедендік операцияларды жасайтын орталық кеден органы
тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде туындаған авария не еңсерілмейтін күштің немесе өзге де мән-жайлардың әсері туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат
жөнелтуші орталық кеден органы, межелі орталық кеден органы, аралық орталық кеден органы
112. Қызмет өңірінде тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде туындаған авария не еңсерілмейтін күштің немесе өзге де мән-жайлардың әсері туындаған, аумағында кеден органы орналасқан бұрын жоспарланбаған кедендік операцияларды жасайтын орталық кеден органы
тауарларды тасу (тасымалдау) кезінде туындаған авария не еңсерілмейтін күштің немесе өзге де мән-жайлардың әсері туралы хабардың күшін жою туралы ақпарат
жөнелтуші орталық кеден органы, межелі орталық кеден органы, аралық орталық кеден органы";
ж) VIII бөлімде:
12-тармақта 3-бағанда мәтін ", сертификатты тіркеу орталық кеден органы" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 121-тармақпен толықтырылсын:
"121. Бұрын жоспарланбаған кедендік операцияларды жасайтын орталық кеден органы
тауарларды жеткізу орнының өзгеруіне байланысты кедендік транзит кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуы туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат
жөнелтуші орталық кеден органы, межелі орталық кеден органы, аралық орталық кеден органы, сертификатты тіркеу орталық кеден органы";
з) X-бөлім:
мынадай мазмұндағы 161-тармақпен толықтырылсын:
"161. Межелі орталық кеден органы
кедендік транзит кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуы туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат
жөнелтуші орталық кеден органы, сертификатты тіркеу орталық кеден органы";
мынадай мазмұндағы 171 және 172-тармақтармен толықтырылсын:
"171. Межелі орталық кеден органы
кедендік транзит кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуын ресімдеу мерзімін ұзарту туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат
жөнелтуші орталық кеден органы
172. Межелі орталық кеден органы
кедендік транзит кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуын ресімдеу мерзімін ұзарту туралы хабардың күшін жою туралы ақпарат
жөнелтуші орталық кеден органы";
мынадай мазмұндағы 181-тармақпен толықтырылсын:

е) раздел VII дополнить пунктами 111 и 112 следующего содержания:
"111. Центральный таможенный орган, совершающий незапланированные ранее таможенные операции, на территории которого находится таможенный орган, в регионе деятельности которого возникли авария либо действие непреодолимой силы или иные обстоятельства, возникшие при перевозке (транспортировке) товаров
информация об изменении сведений в сообщении об аварии либо действии непреодолимой силы или иных обстоятельств, возникших при перевозке (транспортировке) товаров
центральный таможенный орган отправления, центральный таможенный орган назначения, центральный промежуточный таможенный орган
112. Центральный таможенный орган, совершающий незапланированные ранее таможенные операции, на территории которого находится таможенный орган, в регионе деятельности которого возникли авария либо действие непреодолимой силы или иные обстоятельства, возникшие при перевозке (транспортировке) товаров
информация об аннулировании сообщения об аварии либо действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах, возникших при перевозке (транспортировке) товаров
центральный таможенный орган отправления, центральный таможенный орган назначения, центральный промежуточный таможенный орган";
ж) в разделе VIII:
в пункте 12 в графе 3 текст дополнить словами ", центральный таможенный орган регистрации сертификата";
дополнить пунктом 121 следующего содержания:
"121. Центральный таможенный орган, совершающий незапланированные ранее таможенные операции
информация об изменении сведений в сообщении о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита в связи с изменением места доставки товаров
центральный таможенный орган отправления, центральный таможенный орган назначения, центральный промежуточный таможенный орган, центральный таможенный орган регистрации сертификата";
з) раздел X:
дополнить пунктом 161 следующего содержания:
"161. Центральный таможенный орган назначения
информация об изменении сведений в сообщении о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита
центральный таможенный орган отправления, центральный таможенный орган регистрации сертификата";
дополнить пунктами 171 и 172 следующего содержания:
" 171. Центральный таможенный орган назначения
информация об изменении сведений в сообщении о продлении срока оформления завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита
центральный таможенный орган отправления
172. Центральный таможенный орган назначения
информация об аннулировании сообщения о продлении срока оформления завершения действия таможенной процедуры таможенного транзита
центральный таможенный орган отправления";
дополнить пунктом 181 следующего содержания:

"181. Жөнелтуші орталық кеден органы
Одақтың тауарларын Одақтың кедендік аумағына қайтару кезінде кедендік транзит кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуы туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат
межелі орталық кеден органы";
и) 20-тармақта бірінші бағанда мәтін ", аралық орталық кеден органы" деген сөздермен толықтырылсын;
к) XI бөлім мынадай мазмұндағы 231 – 233-тармақтармен толықтырылсын:
"231. Аралық орталық кеден органы
кедендік транзит кедендік рәсімі қолданылуының аяқталуы, тауарлардың жүріп өтуі және жүк операцияларының жасалғаны туралы сұрау салу
жөнелтуші орталық кеден органы
232. Аралық орталық кеден органы
тауарлардың жүріп өтуі немесе жүк операцияларының жасалғаны туралы ақпарат (сұрау салу бойынша)
жөнелтуші орталық кеден органы
233. Аралық орталық кеден органы
тауарлардың жүріп өтуі немесе жүк операцияларының жасалғаны туралы мәліметтердің болмауы туралы ақпарат (сұрау салу бойынша)
жөнелтуші орталық кеден органы";
л) 24-тармақта үшінші бағанда мәтін ", аралық орталық кеден органы" деген сөздермен толықтырылсын;
м) 25-тармақта бірінші бағанда мәтін ", аралық орталық кеден органы" деген сөздермен толықтырылсын;
н) XI бөлімде:
26 – 28-тармақтар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 291-тармақпен толықтырылсын:
"291. Жөнелтуші орталық кеден органы
кедендік транзит кедендік рәсімінің қолданылуын тоқтату туралы хабарда мәліметтердің өзгеруі туралы ақпарат
межелі орталық кеден органы, аралық орталық кеден органы, сертификатты тіркеу орталық кеден органы";
о) 41-тармақта екінші бағанда мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"растау үшін сертификат қабылданған, кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындауды ұсынылған қамтамасыз ету есебінен өндіріп алынған кедендік баждардың, салықтардың, арнайы демпингке қарсы, өтем баждарының сомаларын аудару туралы ақпарат";
п) көрсетілген Қағидаларға № 2 қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Кедендік транзиттің кедендік
рәсіміне сәйкес тауарларды
тасымалдауды бақылау
процесінде Еуразиялық
экономикалық одаққа мүше
мемлекеттердің кеден органдары
арасында электрондық құжаттар
және (немесе) мәліметтер
алмасуды қамтамасыз ету"
жалпы процесін іске асыру
қағидаларына
№ 2 ҚОСЫМША"
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2022 жылғы 19 шілдедегі
№ 106 шешімінің
редакциясында)
"Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдауды бақылау процесінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдары арасында электрондық құжаттар және (немесе) мәліметтер алмасуды қамтамасыз ету" жалпы процесін іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылдың ФУНКЦИОНАЛДЫҚ СХЕМАЛАРЫ

"181. Центральный таможенный орган отправления
информация об изменении сведений в сообщении о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита при возврате товаров Союза на таможенную территорию Союза
центральный таможенный орган назначения";
и) в пункте 20 в графе первой текст дополнить словами ", центральный промежуточный таможенный орган";
к) раздел XI дополнить пунктами 231 – 233 следующего содержания:
"231. Центральный промежуточный таможенный орган
запрос о завершении действия таможенной процедуры таможенного транзита, проследовании товаров и совершении грузовых операций
центральный таможенный орган отправления
232. Центральный промежуточный таможенный орган
информация о проследовании товаров или совершении грузовых операций (по запросу)
центральный таможенный орган отправления
233. Центральный промежуточный таможенный орган
информация об отсутствии сведений о проследовании товаров или совершении грузовых операций (по запросу)
центральный таможенный орган отправления";
л) в пункте 24 в графе третьей текст дополнить словами ", центральный промежуточный таможенный орган";
м) в пункте 25 в графе первой текст дополнить словами ", центральный промежуточный таможенный орган";
н) в разделе XI:
пункты 26 – 28 исключить;
дополнить пунктом 291следующего содержания:
"291. Центральный таможенный орган отправления
информация об изменении сведений в сообщении о прекращении действия таможенной процедуры таможенного транзита
центральный таможенный орган назначения, центральный промежуточный таможенный орган, центральный таможенный орган регистрации сертификата";
о) в пункте 41 в графе второй текст изложить в следующей редакции:
"информация о перечисленных суммах таможенных пошлин, налогов, специальных антидемпинговых, компенсационных пошлин, взысканных за счет предоставленного обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, в подтверждение которой принят сертификат";
п) приложение № 2 к указанным Правилам изложить в следующей редакции:
"ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Правилам реализации общего
процесса "Обеспечение обмена
электронными документами и
(или) сведениями между
таможенными органами
государств – членов
Евразийского экономического
союза в процессе контроля
перевозок товаров в соответствии
с таможенной процедурой
таможенного транзита"
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 19 июля 2022 г. № 106 )
ФУНКЦИОНАЛЬНЫЕ СХЕМЫ
информационного взаимодействия при реализации общего процесса "Обеспечение обмена электронными документами и (или) сведениями между таможенными органами государств – членов Евразийского экономического союза в процессе контроля перевозок товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита"

9. Көрсетілген Қағидаларға № 21 қосымшада:
а) № 1 кестедегі 3.4.1 және 3.4.2-позицияларда, № 2 кестедегі 5.4.1 және 5.4.2-позицияларда, № 4 кестедегі 6.1 және 6.2-позицияларда, № 5 кестедегі 3.1.4.1, 3.1.4.2, 3.2.2.3.1, 3.2.2.3.2, 3.3.2.1, 3.3.2.2, 3.4.5.1, 3.4.5.2, 3.7.2.1 және 3.7.2.2-позицияларда, № 6 кестедегі 4.1 және 4.2-позицияларда, № 7 кестедегі 4.4.1 және 4.4.2-позицияларда, № 8 кестедегі 4.3.1 және 4.3.2-позицияларда, № 9 кестедегі 4.1 және 4.2-позицияларда, № 10 кестедегі 4.1 және 4.2-позицияларда, № 13 кестедегі 5.1 және 5.2-позицияларда "Көпт." бағанында белгіленімдер мынадай редакцияда жазылсын: "0..1";

9. В приложении № 21 к указанным Правилам:
а) в таблице № 1 в позициях 3.4.1 и 3.4.2, в таблице № 2 в позициях 5.4.1 и 5.4.2, в таблице № 4 в позициях 6.1 и 6.2, в таблице № 5 в позициях 3.1.4.1, 3.1.4.2, 3.2.2.3.1, 3.2.2.3.2, 3.3.2.1, 3.3.2.2, 3.4.5.1, 3.4.5.2, 3.7.2.1 и 3.7.2.2, в таблице № 6 в позициях 4.1 и 4.2, в таблице № 7 в позициях 4.4.1 и 4.4.2, в таблице № 8 в позициях 4.3.1 и 4.3.2, в таблице № 9 в позициях 4.1 и 4.2, в таблице № 10 в позициях 4.1 и 4.2, в таблице № 13 в позициях 5.1 и 5.2 в графе "Мн." обозначения изложить в следующей редакции: "0..1";

б) № 1 кестедегі 17-позицияда екінші бағанда мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Контейнерлік тасымалдау коды (0 – егер тауарлар контейнерде тасымалданбаса, 1 – егер тауарлар контейнерде тасымалданса)";
в) № 2 кестеде:
мынадай мазмұндағы 5.3.3 – 5.3.4.1-позициялармен толықтырылсын:
"5.3.3.
Кедендік транзит мерзімі
1
5.3.4.
Жөнелтуші кеден органы айқындаған межелі кеден органы
1
5.3.4.1.
Межелі кеден органы коды
1";
бірінші бағанда "6.1.1.1" позициясының нөмірі "6.1.1" деген нөмірге ауыстырылсын;

б) в таблице № 1 в позиции 17 в графе второй текст изложить в следующей редакции:
"Код контейнерной перевозки (0 – если товары перевозятся не в контейнере, 1 – если товары перевозятся в контейнере)";
в) в таблице № 2:
дополнить позициями 5.3.3 – 5.3.4.1 следующего содержания:
"5.3.3.
Срок таможенного транзита
1
5.3.4.
Таможенный орган назначения, определенный таможенным органом отправления
1
5.3.4.1.
Код таможенного органа назначения
1";
в графе первой нумерацию позиции "6.1.1.1" заменить нумерацией "6.1.1";