Еуразиялық экономикалық комиссияның Әдеп кодексін бекіту туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2021 жылғы 21 қаңтардағы № 10 шешімі.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2021 жылғы 5 сәуірдегі № 4 өкімімен бекітілген Еуразиялық интеграцияны 2025 жылға дейін дамытудың стратегиялық бағыттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының 9.1.13-тармағына сәйкес, Еуразиялық экономикалық комиссия туралы ереженің 22-тармағы (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ турлы шартқа № 1 қосымша) негізінде Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық комиссияның Әдеп кодексі бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
М. Григорян
И. Петришенко
Б. Сұлтанов
Ж. Қожашев
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
омиссия Кеңесінің
2022 жылғы 21 қаңтардағы
№ 10 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық комиссияның ӘДЕП КОДЕКСІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Кодекс Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының (бұдан әрі – Комиссия) мүшелерінің, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметшілерінің өкілеттері мен лауазымдық (қызметтік) міндеттерін тиісінше орындауда кәсіптік және іскерлік әдеп нормаларын сақтауын қамтамасыз ету мақсатында бірыңғай әдеп қағидаларын айқындайды, сондай-ақ Комиссияның беделін нығайтуға жәрдемдеседі.
2. Комиссияның Алқа мүшелері, лауазымды адамдары мен қызметшілері халықаралық қызметшілер (бұдан әрі – халықаралық қызметшілер) болып табылады және 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта (бұдан әрі - Шарт) белгіленген артықшылықтар мен иммунитеттерді пайдаланады. Аталған артықшылықтар мен иммунитеттер халықаралық қызметшілерге өздерінің өкілеттіктерін, қызметтік (лауазымды) міндеттерін тиімді атқарғаны үшін беріледі және Одақтың мақсаттарына қол жеткізуге жәрдемдесуге тиіс.
3. Халықаралық қызметшілер тарапынан артықшылықтар мен иммунитеттерді теріс пайдалануға жол берілмейді. Халықаралық қызметшілерге берілетін артықшылықтар мен иммунитеттер оларды Комиссия орналасқан мемлекеттің заңнамасын немесе басқа мемлекеттің аумағында болған кезінде сол мемлекеттің заңнамасын сақтаудан босатпайды.
4. Халықаралық қызметшілердің өздерінің қызметтік (қызметтік) міндеттерін орындауы халықаралық ынтымақтастықты нығайтуға және еуразиялық интеграцияны дамытуға ықпал етуі тиіс. Халықаралық қызметшілер өз өкілеттіктерін, қызметтік (қызметтік) міндеттерін жүзеге асыру кезінде мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдары мен лауазымды адамдарына тәуелді болмайды және олардан нұсқауларды сұрап ала алмайды.

Об утверждении Этического кодекса Евразийской экономической комиссии
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 21 января 2022 года № 10.
В соответствии с пунктом 9.1.13 плана мероприятий по реализации Стратегических направлений развития евразийской экономической интеграции до 2025 года, утвержденного распоряжением Совета Евразийской экономической комиссии от 5 апреля 2021 г. № 4, на основании пункта 22 Положения о Евразийской экономической комиссии (приложение № 1 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Утвердить прилагаемый Этический кодекс Евразийской экономической комиссии.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян
И. Петришенко
Б. Султанов
А. Кожошев
А. Оверчук
УТВЕРЖДЕН
Решением
Совета Евразийской
экономической комиссии
от 21 января 2022 г. № 10
ЭТИЧЕСКИЙ КОДЕКС
Евразийской экономической комиссии
I. Общие положения
1. Настоящий Кодекс определяет единые правила поведения членов Коллегии Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия), должностных лиц и сотрудников Комиссии с целью обеспечения соблюдения норм профессиональной и деловой этики, надлежащего исполнения полномочий и должностных (служебных) обязанностей, а также содействия укреплению репутации Комиссии.
2. Члены Коллегии, должностные лица и сотрудники Комиссии являются международными служащими (далее – международные служащие) и пользуются на территориях государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз) привилегиями и иммунитетами в порядке, установленном Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор). Указанные привилегии и иммунитеты предоставлены международным служащим для эффективного исполнения полномочий, должностных (служебных) обязанностей и должны содействовать достижению целей Союза.
3. Злоупотребление привилегиями и иммунитетами со стороны международных служащих недопустимо. Привилегии и иммунитеты, предоставленные международным служащим, не освобождают их от соблюдения законодательства государства пребывания Комиссии или в период пребывания на территории другого государства – законодательства этого государства.
4. Осуществление международными служащими своих должностных (служебных) обязанностей должно способствовать укреплению международного сотрудничества и развитию евразийской интеграции. При исполнении своих полномочий, должностных (служебных) обязанностей международные служащие независимы от органов государственной власти и должностных лиц государств-членов и не могут запрашивать и получать от них указания.

5. Халықаралық қызметшілер мүше мемлекеттер үкіметтерінің өкілдері болып табылмайды, мүше мемлекеттердің жария қоғамдық саяси қызметіне қатыспауға және олардың мемлекеттік органдарының жұмысына араласпауға, сондай-ақ мүше мемлекеттердің үкіметтерін ашық сынауға немесе беделін түсіруге тиіс емес.
6. Осы Кодекс атқаратын лауазымдарына қарамастан барлық халықаралық лауазымды адамдар үшін міндетті болып табылады.
II. Халықаралық қызметшілердің кәсіби әдебінің қағидалары
7. Халықаралық қызметшілер өзінің кәсіби қызметін жүзеге асыру кезінде:
а) өздеріне жүктелген өкілеттіктерді, қызметтік (лауазымды) міндеттерді, оның ішінде қашықтан жұмыс істеу режимінде жұмыс кезеңінде адал орындайды;
б) Одақтың және Комиссия орналасқан мемлекеттің қолданыстағы құқығының нормаларын, сондай-ақ басқа мемлекеттің аумағында болу кезеңінде - осы мемлекеттің заңнамасын сақтайды;
в) ішкі тәртіп ережелері мен құжат айналымына қатысты актілердің (оның ішінде шектеулі таратылатын құжаттарды) талаптарын орындайды, еңбек және атқарушылық тәртіпті сақтайды;
г) Комиссия мен Одақтың абыройы мен беделін, халықаралық қызметшілер мәртебесін төмендетуге ықтимал қауіп төндіретін, сондай-ақ мүдделер қақтығысының туындауына ықпал ететін әрекеттерді және шешімдерді қабылдаудан аулақ болады;
д) халықаралық қоғамдастық мойындаған адам құқықтарын құрметтейді, әлеуметтік топтар мен конфессияның мәдени және өзге де ерекшеліктерімен санасады, ұлтаралық келісуді орнатуға және қолдауға ықпал етеді;
е) жынысына, жасына, нәсіліне, ұлтына, тіліне, азаматтық, әлеуметтік, саяси немесе діни тиесілігіне қарай кемсітушіліктің кез келген көріністерінен аулақ болады;
ж) іскер қарым-қатынасты орнату кезінде жалпыға танымал іскерлік және кәсіптік нормаларды сақтайды, соның ішінде:
іскерлік және жеке қарым-қатынас процесінде халықаралық қызметшілердің және олардың әріптестерінің ар-намысы мен абыройына нұқсан келтіретін балағат сөздерді және кез келген көріністерді қолданудан аулақ болады;
ұжымда әдептік нормалардың сақталуына ықпал етеді;
егер бұл Комиссияның лауазымдық регламентінде (нұсқауларында) немесе актiлерiнде көзделмесе, өздерiнiң жеке нанымдары мен ашық мәлімдемелерін кез келген нысанда Комиссияның ұстанымына теңестіруден аулақ болады;
з) іскерлік қарым-қатынас пен хат алмасу қағидаларын сақтайды.
8. Алқа мүшелері, Алқа мүшелері хатшылықтарының басшылары және Комиссияның лауазымды адамдары Комиссиядағы кәсібилік пен әдептілік нормалардың үлгісі болып табылады, қолайлы моральдық-психологиялық ахуалды қалыптастыруға ықпал етеді және Комиссия қызметшілерінің қызметін бағалауға әділ және шынайы көзқарасты қамтамасыз етеді.

5. Международные служащие не являются представителями правительств государств-членов, не должны участвовать в публичной политической деятельности государств-членов и вмешиваться в работу их государственных органов, а также публично критиковать или дискредитировать правительства государств-членов.
6. Настоящий Кодекс является обязательным для всех международных служащих независимо от замещаемых ими должностей.
II. Правила профессиональной этики международных служащих
7. Международные служащие при осуществлении своей профессиональной деятельности:
а) добросовестно исполняют возложенные на них полномочия, должностные (служебные) обязанности, в том числе в периоды работы в режиме удаленного доступа;
б) соблюдают применимые нормы права Союза и государства пребывания Комиссии, а в период пребывания на территории другого государства – также и законодательство этого государства;
в) исполняют требования актов, касающихся внутреннего распорядка и документооборота (включая документы ограниченного распространения), соблюдают трудовую и исполнительскую дисциплину;
г) воздерживаются от совершения действий и принятия решений, потенциально угрожающих снижению авторитета и репутации Комиссии и Союза, статуса международного служащего, а также способствующих возникновению конфликта интересов;
д) уважают признанные международным сообществом права человека, обычаи и традиции народов мира, учитывают культурные и иные особенности этнических, социальных групп и конфессий, способствуют установлению и поддержанию межнационального согласия;
е) воздерживаются от любого проявления дискриминации по признакам пола, возраста, расы, национальности, языка, гражданской, социальной, политической или религиозной принадлежности;
ж) соблюдают общепринятые нормы делового и профессионального этикета при установлении деловых взаимоотношений, в том числе:
воздерживаются от употребления ненормативной лексики и любых проявлений, порочащих честь и достоинство международных служащих и их коллег, в процессе деловой и личной коммуникации;
содействуют соблюдению этических норм в коллективе;
избегают отождествления своих личных убеждений и публичных заявлений в любой форме с официальной позицией Комиссии, если это не предусмотрено должностным регламентом (инструкцией) или актами Комиссии;
з) придерживаются правил делового общения и переписки.
8. Члены Коллегии, руководители секретариатов членов Коллегии и должностные лица Комиссии служат примером профессионализма и соблюдения этических норм в Комиссии, способствуют формированию благоприятного морально-психологического климата и обеспечивают справедливый и объективный подход к оценке деятельности сотрудников Комиссии.

9. Алқа мүшелері, Алқа мүшелері хатшылықтарының басшылары мен Комиссияның лауазымды адамдары:
а) туыстық, жерлестік және басқа да осыған ұқсас факторлар бойынша халықаралық қызметшілерге артықшылық беру көріністерінен аулақ болады;
б) қызметтік емес сипаттағы мәселелерді шешу кезінде пайда табу және жәрдемдесу мақсатында қызмет бабын асыра пайдаланудан аулақ болады;
в) сыбайлас жемқорлық түріндегі құқық бұзушылық белгілері бар әрекеттерді жасауға итермелеу мақсатында үшінші тұлғалардың халықаралық қызметшісіне хабарласқан жағдайда ол туралы тікелей басшыға дереу хабарлайды;
г) Комиссияның қызметшілеріне қатысты әдепсіздікке жол бермейді.
10. Халықаралық қызметшілер:
а) жеке және (немесе) заңды тұлғалардан өз өкiлеттiктерiн, лауазымдық (қызметтiк) мiндеттерiн орындауға байланысты сыйақы (сыйлықтар, қолма-қол ақша, несиелер, қызмет көрсетулер, демалысқа ақы төлеу, көлік шығындары және өзге де материалдық құндылықтар) алуға жол бермейді.
Халықаралық қызметшілердің хаттамалық іс-шарамен, іссапармен және оған қатысу өкілеттіктерін жүзеге асыруға, қызметтік (қызметтік) міндеттерді орындауға, басқа да ресми іс-шаралармен байланысты сыйлықтар алуы Комиссия Кеңесі бекітетін тәртіппен реттеледі;
б) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың қаражаты есебiнен өкiлеттiктерiн, қызметтiк (лауазымды) мiндеттерiн орындауға байланысты сапарлар жасауға;
в) Комиссияның мүлкін өкілеттіктерді, қызметтік (лауазымды) міндеттерді орындаумен байланысты емес мақсаттарда пайдалануға;
г) саяси партиялардың, қоғамдық және дiни бiрлестiктердiң және өзге де ұйымдардың мүдделерi үшiн халықаралық қызмешінің өкiлеттiктерiн, мәртебесiн пайдалануға, сондай-ақ егер бұл олардың өкiлеттiгiне, лауазымдық (қызметтік) міндеттеріне кiрмейтiн болса, оларға кез келген нысанда жария түрде мемлекеттiк қолдау көрсетуге;
д) Комиссия құрылымында саяси партиялардың құрылымдарын құруға;
е) құпия сипатындағы мәліметтерді, жария ету шектелген ақпаратты өкілеттіктерін, лауазымдық (қызметтік) міндеттерін атқарумен байланысты емес мақсаттарда жария етуге немесе пайдалануға;
ж) Комиссияның және (немесе) халықаралық қызметшілердің өздерiнiң қызметтiк жағдайына байланысты, оның iшiнде Комиссиядағы өкілеттігін тоқтатқаннан кейін, лауазымынан босатылғаннан кейін белгіленген тәртіппен жарияланбаған қолында бар ақпаратты жеке басының пайда табуы үшін пайдалануға;
з) халықаралық қызметшілердің жеке өмірі мен жеке деректері туралы ақпаратты жария етуге, беруге және (немесе) пайдалануға;
и) Комиссияның атауын, егер бұл өздерінің өкілеттіктеріне, лауазымдық (қызметтік) міндеттеріне кірмейтін болса, егер мұны Комиссияның ресми ұстанымы ретінде қабылдайтын болса, ғылыми және зерттеу сипатындағы мақалаларда пайдалануға жол бермейді.

9. Члены Коллегии, руководители секретариатов членов Коллегии и должностные лица Комиссии:
а) избегают проявлений предпочтения в отношении международных служащих по признакам родства, землячества и прочих подобных факторов;
б) избегают злоупотребления служебным положением с целью получения выгод и содействия при решении вопросов неслужебного характера;
в) незамедлительно уведомляют непосредственного руководителя в случае обращения к международному служащему третьих лиц с целью склонения к совершению действий, имеющих признаки коррупционных правонарушений;
г) не допускают некорректного поведения по отношению к сотрудникам Комиссии.
10. Международные служащие не допускают:
а) получения в связи с исполнением полномочий, должностных (служебных) обязанностей вознаграждений от физических и (или) юридических лиц (подарков, денежных средств, ссуд, услуг, оплаты досуга, транспортных расходов и иных материальных и нематериальных благ).
Получение международными служащими подарков в связи с протокольным мероприятием, служебной командировкой и другими официальными мероприятиями, участие в которых связано с осуществлением полномочий, исполнением должностных (служебных) обязанностей, регламентируется в порядке, утверждаемом Советом Комиссии;
б) осуществления поездок в связи с исполнением полномочий, должностных (служебных) обязанностей за счет средств физических и (или) юридических лиц;
в) использования имущества Комиссии для целей, не связанных с исполнением полномочий, должностных (служебных) обязанностей;
г) использования полномочий, статуса международного служащего в интересах политических партий, общественных и религиозных объединений и иных организаций, а также оказания им публичной поддержки в любой форме, если это не входит в их полномочия, должностные (служебные) обязанности;
д) создания в Комиссии структур политических партий;
е) разглашения или использования в целях, не связанных с исполнением полномочий, должностных (служебных) обязанностей, сведений конфиденциального характера, информации ограниченного распространения;
ж) использования для извлечения личных выгод неопубликованной в установленном порядке информации о деятельности Комиссии и (или) международных служащих, которой они располагают в силу своего служебного положения, в том числе после сложения полномочий, освобождения от должности в Комиссии;
з) разглашения, передачи и (или) использования сведений о личной жизни и персональных данных международных служащих;
и) использования наименования Комиссии в публикациях научного и исследовательского характера таким образом, чтобы это могло быть воспринято как официальная позиция Комиссии, если это не входит в их полномочия, должностные (служебные) обязанности.

11. Халықаралық қызметшілер Одақ заңнамасына, Комиссия орналасқан мемлекеттің заңнамасына және осы Кодекске қайшы келмейтін қоғамдық, экологиялық және өзге де бастамалар бойынша үздік халықаралық тәжірибені Комиссияның қызметіне енгізуге ұмтылады.
12. Халықаралық қызметшілердің Комиссияның жұмыс орындарына және үй-жайларына алкогольді, есірткіні пайдаланып немесе өзге де масаң күйде келуге, сондай-ақ темекі өнімдерін белгіленген орындардан тыс тұтынуға құқығы жоқ.
13. Халықаралық қызметшілер өз өкiлеттiктерiн, қызметтiк (қызметтiк) мiндеттерiн орындау кезiнде киімнің ресмилігімен, ұстамдылығымен және ұқыптылығымен ерекшеленетiн жалпыға бiрдей қабылданған iскерлiк стильін сақтайды. Ресми іс-шаралар болмаса жұма күні бұл қағиданы сақтамауға да болады.
14. Халықаралық қызметшілер жұмыстан тыс (соның ішінде демалыста болу) кезеңдерін қоса алғанда, сондай-ақ әлеуметтік және өзге де ақпараттық-коммуникациялық желілерді пайдалану кезінде Комиссияның беделін және халықаралық қызметші мәртебесін сақтау және нығайту мақсатында осы Кодекстің талаптарын басшылыққа алады.
III. Жауаптылық шаралары
15. Осы Кодекстiң ережелерiн бұзу моральдық айыптауға, сондай-ақ жауаптылықтың тиiстi түрiне тарту туралы мәселенi қарауға негiз болып табылады.
16. Комиссия Кеңесінің жанындағы Әдеп жөніндегі комиссия осы Кодекс ережелерінің бұзылу жағдайларын Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2014 жылғы 9 қазандағы № 90 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің жанындағы Әдеп жөніндегі комиссия туралы ережеге сәйкес қарайды.
17. Халықаралық қызметшілердің осы Кодекстің ережелерін сақтауы белгіленген тәртіппен аттестаттау жүргізген кезде, сондай-ақ Комиссияның құрылымдық бөлімшелерінде бос лауазым орындарына конкурстарға қатысқан кезде ескерілуі мүмкін.

11. Международные служащие стремятся внедрять в деятельность Комиссии передовой международный опыт в части общественных, экологических и иных инициатив, не противоречащих праву Союза, законодательству государства пребывания Комиссии и настоящему Кодексу.
12. Международные служащие не имеют права появляться на рабочих местах и в помещениях Комиссии в состоянии алкогольного, наркотического или иного опьянения, а также потреблять табачные изделия вне отведенных для этого мест.
13. Международные служащие при исполнении полномочий, должностных (служебных) обязанностей соблюдают общепринятый деловой стиль одежды, который отличают официальность, сдержанность и аккуратность. При отсутствии официальных мероприятий в пятницу допускается отступление от этого правила.
14. Международные служащие руководствуются требованиями настоящего Кодекса, включая периоды нахождения вне работы (в том числе в отпуске), а также при использовании социальных и иных информационно-коммуникационных сетей с целью сохранения и укрепления репутации Комиссии и статуса международного служащего.
III. Меры ответственности
15. Нарушение положений настоящего Кодекса является основанием для морального осуждения, а также рассмотрения вопроса о привлечении к соответствующему виду ответственности.
16. Комиссия по этике при Совете Комиссии рассматривает случаи нарушения положений настоящего Кодекса в соответствии с Положением о комиссии по этике при Совете Евразийской экономической комиссии, утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 9 октября 2014 г. № 90.
17. Соблюдение международными служащими положений настоящего Кодекса может учитываться при проведении в установленном порядке аттестации, а также в случае участия международных служащих в конкурсах на замещение вакантных должностей в структурных подразделениях Комиссии.