Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2016 жылғы 18 қазандағы № 161 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2022 жылғы 15 сәуірдегі № 65 шешімі.
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде техникалық реттеу туралы хаттаманың 4-тармағын (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 9 қосымша) іске асыру мақсатында және Жоғары Еуразиялық экономкалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 1 қосымшаның 40-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің "Оларды ерікті негізде қолдану нәтижесінде Одақтың техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелерін және зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер жүргізу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелерін әзірлеу және қабылдау тәртібі туралы" 2016 жылғы 18 қазандағы № 161 шешіміне өзгерістер енгізілсін.
2. Егер Оларды ерікті негізде қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелерінің және зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер жүргізу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелерінің жобаларын жария түрде талқылау рәсімдері осы Шешім күшіне енген күнге дейін басталған не аяқталған болса, мұндай тізбелерді (тізбелерге өзгерістерді) әзірлеу және бекіту Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2016 жылғы 18 қазандағы № 161 шешіммен бекітілген Оларды ерікті негізде қолдану нәтижесінде Одақтың техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелерін және зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер жүргізу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелерін әзірлеу және қабылдау тәртібіне сәйкес жоғарыда аталған рәсімдер басталған кезде қолданылып жүрген редакциясында жүзеге асырылады деп белгіленсін.

О внесении изменений в Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 18 октября 2016 г. № 161
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 15 апреля 2022 года № 65.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
В целях реализации пункта 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и в соответствии с пунктом 40 приложения № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Внести в Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 18 октября 2016 г. № 161 "О Порядке разработки и принятия перечней международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза, и перечней международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования" изменения согласно приложению.
2. Установить, что в случае, если процедуры публичного обсуждения проектов перечней (изменений в перечни) международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза, и перечней международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования, были начаты либо завершены до даты вступления настоящего Решения в силу, разработка и утверждение таких перечней (изменений в перечни) осуществляются в соответствии с Порядком разработки и принятия перечней международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза, и перечней международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования, утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 18 октября 2016 г. № 161, в редакции, действовавшей на момент начала указанных процедур.

3. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы өнімнің зерттеулері (сынақтары) мен өлшемдерін жүргізу әдістемелерін заңдастырудың жалпы тәсілдері туралы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының ұсынымдарының жобасын әзірлесін.
4. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
М. Григорян
И. Петришенко
Б. Сұлтанов
А. Кожошев
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2022 жылғы 15 сәуірдегі
№ 65 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің
2016 жылғы 18 қазандағы № 161 шешіміне енгізілетін
ӨЗГЕРІСТЕР
1. 2-тармақтың күші жойылды деп танылсын.
2. Көрсетілген Шешіммен бекітілген Оларды ерікті негізде қолдану нәтижесінде Одақтың техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелерін және зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер жүргізу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелерін әзірлеу және қабылдау тәртібі мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2016 жылғы 18 қазандағы
№ 161 шешімімен
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2022 жылғы 15 сәуірдегі
№ 65 шешімінің редакциясында)
БЕКІТІЛДІ
Ерікті негізде қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелерін және зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер қағидалары мен әдістерін, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелерін әзірлеу және қабылдау
ТӘРТІБІ
1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде техникалық реттеу туралы хаттаманың 4-тармағына (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 9 қосымша) сәйкес әзірленді және ерікті негізде қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелерін және зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер қағидалары мен әдістерін, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелерін әзірлеу және қабылдау қағидаларын айқындайды.

3. Коллегии Евразийской экономической комиссии подготовить проект рекомендации Коллегии Евразийской экономической комиссии об общих подходах к валидации методик исследований (испытаний) и измерений продукции.
4. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко Б. Султанов А. Кожошев А. Оверчук
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Совета
Евразийской экономической
комиссии
от 15 апреля 2022 г. № 65
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 18 октября 2016 г. № 161
1. Пункт 2 признать утратившим силу.
2. Порядок разработки и принятия перечней международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза, и перечней международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования, утвержденный указанным Решением, изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕН
Решением Совета
Евразийской экономической
комиссии
от 18 октября 2016 г. № 161
(в редакции Решения Совета
Евразийской экономической
комиссии
от 15 апреля 2022 г. № 65)
ПОРЯДОК
разработки и принятия перечней международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза, и перечней международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии с пунктом 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и определяет правила разработки и принятия перечней международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза (далее соответственно ‒ технический регламент, Союз), и перечней международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования (далее ‒ перечни стандартов), и порядок внесения в них изменений.

2. Халықаралық және өңірлік стандарттар оларды халықаралық немесе ұлттық (мемлекеттік) стандарттар ретінде қабылдағаннан кейін стандарттар тізбесіне кіреді.
3. Стандарттар тізбелерінің жобаларын әзірлеуді тиісті техникалық регламенттің жобасын әзірлеуші ​​(бұдан әрі – әзірлеуші) Одаққа мүше мемлекеттердің стандарттау жөніндегі уәкілетті органдарымен (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) және Еуразиялық экономикалық комиссия бекітетін техникалық регламенттерді әзірлеу, қабылдау, өзгерту және олардың күшін жою тәртібіне (бұдан әрі – тиісінше техникалық регламенттерді әзірлеу тәртібі, Комиссия) сәйкес техникалық регламент жобасын әзірлеу үшін құрылатын жұмыс тобымен (бұдан әрі – жұмыс тобы) бірлесіп, техникалық регламенттің бірінші редакциясына құжаттар топтамасын дайындау аясында жүзеге асырады.
Осы Тәртіпті қолдану мақсатында техникалық регламенттердің жобаларын әзірлеуге жауапты мүше мемлекеттің мемлекеттік билік органы әзірлеуші деп түсініледі.
4. Стандарттар тізбелерінің жобаларын әзірлеу техникалық регламент жобасының тиісті құрылымдық элементтері бойынша мынадай басымдықтар ескеріле отырып, оларға стандарттарды енгізу арқылы № 1 қосымшаға сәйкес нысандар бойынша жүзеге асырылады:
а) халықаралық стандарттар негізінде әзірленген және тиісті халықаралық стандарттарға ұқсас мемлекетаралық стандарттар;
б) халықаралық стандарттар негізінде әзірленген және тиісті халықаралық стандарттарға қатысты түрлендірілген мемлекетаралық стандарттар;
в) халықаралық стандарттар негізінде әзірленген және тиісті халықаралық стандарттарға баламалы емес мемлекетаралық стандарттар;
г) өңірлік стандарттар негізінде әзірленген және тиісті өңірлік стандарттарға ұқсас мемлекетаралық стандарттар;
д) өңірлік стандарттар негізінде әзірленген және тиісті өңірлік стандарттарға қатысты түрлендірілген мемлекетаралық стандарттар;
е) өңірлік стандарттар негізінде әзірленген және тиісті өңірлік стандарттарға баламалы емес мемлекетаралық стандарттар;
ж) халықаралық және (немесе) өңірлік стандарттар негізінде әзірленбеген мемлекетаралық стандарттар;
з) халықаралық стандарттар негізінде әзірленген және тиісті халықаралық стандарттарға ұқсас мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттары;
и) халықаралық стандарттар негізінде әзірленген және тиісті халықаралық стандарттарға қатысты түрлеріндірілген мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттары;
к) халықаралық стандарттар негізінде әзірленген және тиісті халықаралық стандарттарға баламалы емес мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттары;
л) өңірлік стандарттар негізінде әзірленген және тиісті өңірлік стандарттарға ұқсас мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттары;
м) өңірлік стандарттар негізінде әзірленген және тиісті өңірлік стандарттарға қатысты түрлендірілген мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттары;
н) өңірлік стандарттар негізінде әзірленген және тиісті өңірлік стандарттарға баламалы емес мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттары;
о) халықаралық және (немесе) өңірлік стандарттар негізінде әзірленбеген мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттары.

2. Международные и региональные стандарты включаются в перечни стандартов после принятия их в качестве межгосударственных или национальных (государственных) стандартов.
3. Разработка проектов перечней стандартов осуществляется разработчиком проекта соответствующего технического регламента (далее ‒ разработчик) совместно с уполномоченными органами по стандартизации государств ‒ членов Союза (далее ‒ государства-члены) и рабочей группой, формируемой для разработки проекта технического регламента (далее ‒ рабочая группа), в соответствии с порядком разработки, принятия, изменения и отмены технических регламентов, утверждаемым Евразийской экономической комиссией (далее соответственно ‒ порядок разработки технических регламентов, Комиссия), в рамках подготовки комплекта документов к первой редакции проекта технического регламента.
В целях применения настоящего Порядка под разработчиком понимается орган государственной власти государства-члена, ответственный за разработку проектов технических регламентов.
4. Разработка проектов перечней стандартов осуществляется по формам согласно приложению № 1 путем включения в них стандартов с учетом следующих приоритетов для соответствующих структурных элементов проекта технического регламента:
а) межгосударственные стандарты, разработанные на основе международных стандартов и идентичные соответствующим международным стандартам;
б) межгосударственные стандарты, разработанные на основе международных стандартов и модифицированные по отношению к соответствующим международным стандартам;
в) межгосударственные стандарты, разработанные на основе международных стандартов и неэквивалентные соответствующим международным стандартам;
г) межгосударственные стандарты, разработанные на основе региональных стандартов и идентичные соответствующим региональным стандартам;
д) межгосударственные стандарты, разработанные на основе региональных стандартов и модифицированные по отношению к соответствующим региональным стандартам;
е) межгосударственные стандарты, разработанные на основе региональных стандартов и неэквивалентные соответствующим региональным стандартам;
ж) межгосударственные стандарты, разработанные не на основе международных и (или) региональных стандартов;
з) национальные (государственные) стандарты государств-членов, разработанные на основе международных стандартов и идентичные соответствующим международным стандартам;
и) национальные (государственные) стандарты государств-членов, разработанные на основе международных стандартов и модифицированные по отношению к соответствующим международным стандартам;
к) национальные (государственные) стандарты государств-членов, разработанные на основе международных стандартов и неэквивалентные соответствующим международным стандартам;
л) национальные (государственные) стандарты государств-членов, разработанные на основе региональных стандартов и идентичные соответствующим региональным стандартам;
м) национальные (государственные) стандарты государств-членов, разработанные на основе региональных стандартов и модифицированные по отношению к соответствующим региональным стандартам;
н) национальные (государственные) стандарты государств-членов, разработанные на основе региональных стандартов и неэквивалентные соответствующим региональным стандартам;
о) национальные (государственные) стандарты государств-членов, разработанные не на основе международных и (или) региональных стандартов.

5. Осы Тәртіптің 4-тармағына сәйкес басымдығы жоғары стандарттар техникалық регламентті қабылдау мақсаттарына сәйкес келмейтін (оның ішінде климаттық немесе географиялық факторларға, технологиялық және басқа да ерекшеліктерге байланысты) жағдайлар стандарттарды стандарттар тізбелерінің жобаларына енгізу басымдықтарын айқындауда бұған қосылмайды.
6. Осы Тәртіптің 4-тармағының "а" - "ж" тармақшаларында көзделген мемлекетаралық стандарттар оларға барлық мүше мемлекеттер қосылған жағдайда стандарттар тізбелерінің жобаларына енгізіледі.
Осы Тәртіптің 4-тармағында зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер жүргізу қағидалары мен әдістерін, оның ішінде техникалық регламент талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық стандарттар болмаған жағдайда, көрсетілген мемлекеттік стандарттар әзірленгенге дейін мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттары не зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер жүргізу әдістемесі (осы Тәртіптің 11-тармағында көзделген талаптар сақтала отырып) тиісті стандарттар тізбесінің жобасына оларды қолданудың нақты мерзімі көрсетіле отырып енгізіледі.
Стандарттар тізбелерінің жобаларына енгізілетін мемлекетаралық стандарттарда, мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттарында қамтылған әдістерге баламалы зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер әдістерін қамтитын зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер әдістемелері олардың негізінде мемлекетаралық стандарттар әзірленгенге дейін (осы Тәртіптің 11-тармағында көзделген талаптардың сақталуын ескере отырып) стандарттар тізбелерінің жобаларына оларды қолданудың нақты мерзімі көрсетіле отырып енгізілуі мүмкін
Зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемесіне қолжетімділікті ұсыну № 2 қосымшаға сәйкес тәртіппен жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші абзацының ережелері осы Тәртіп күшіне енген күнге дейін бекітілген стандарттар тізбелеріне осы Тәртіптің 22 – 36-тармақтарына сәйкес түзетулер енгізілгенге дейін қолданылмайды.
7. Стандарттар тізбелерінің жобаларына енгізілген мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттары немесе зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелері тиісті мемлекетаралық стандарттарды әзірлеп, стандарттар тізбелеріне енгізілгенге дейін қолданылады.
8. Стандарттар тізбелерінің жобаларын әзірлеу кезінде әзірлеуші:
а) техникалық регламенттердің талаптарын талдайды және техникалық регламенттің техникалық реттеу объектілерінің (объектілер топтарының) тізбесін, сондай-ақ техникалық регламент белгілейтін әрбір техникалық регламенттің техникалық реттеу объектісіне (объектілер топтарына) қойылатын талаптардың тізбесін жасайды.
б) қолдану нәтижесінде техникалық регламенттің техникалық талаптарының сақталуын қамтамасыз ету мүмкіндігін айқындау және осы Тәртіптің 4-тармағында көрсетілген басымдықтарын ескере отырып, техникалық регламенттің техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру кезінде зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер жүргізу үшін стандарттарға талдау жүргізеді;
в) техникалық регламенттің техникалық реттеу объектілері үшін оларды ерікті түрде қолдану кезінде техникалық регламенттің талаптарының сақталуы қамтамасыз етілуі мүмкін стандарттарды айқындайды;
г) техникалық регламенттің техникалық реттеу объектілері үшін зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер қағидалары мен әдістерін, оның ішінде техникалық регламент талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін пайдаланылуы мүмкін үлгілерді іріктеу қағидаларын осы Тәртіптің
4-тармағында көрсетілген басымдықтарды ескере отырып айқындайды;
д) осы тармақтың "г" тармақшасында көзделген мемлекетаралық стандарттар болмаған жағдайда, техникалық регламенттің техникалық реттеу объектілері үшін мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттарын және (немесе) техникалық регламенттің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық регламенттің техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігіне бағалауды жүзеге асыру үшін пайдаланылуы мүмкін зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер жүргізу әдістемесін айқындайды.

5. Исключения при определении приоритетности включения стандартов в проекты перечней стандартов составляют случаи, когда стандарты, обладающие большим приоритетом в соответствии с пунктом 4 настоящего Порядка, не соответствуют целям принятия технического регламента (в том числе в силу климатических или географических факторов, технологических и других особенностей).
6. Межгосударственные стандарты, предусмотренные подпунктами "а" ‒ "ж" пункта 4 настоящего Порядка, включаются в проекты перечней стандартов при условии присоединения к ним всех государств-членов.
В случае отсутствия указанных в пункте 4 настоящего Порядка межгосударственных стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования, в соответствующий проект перечня стандартов до разработки указанных межгосударственных стандартов включаются национальные (государственные) стандарты государств-членов либо методики исследований (испытаний) и измерений (с учетом соблюдения требований, предусмотренных пунктом 11 настоящего Порядка) с указанием конкретного срока их применения.
Методики исследований (испытаний) и измерений, содержащие методы исследований (испытаний) и измерений, альтернативные методам, содержащимся в межгосударственных стандартах, национальных (государственных) стандартах государств-членов, включаемых в проекты перечней стандартов, могут включаться в проекты перечней стандартов до разработки на их основе межгосударственных стандартов (с учетом соблюдения требований, предусмотренных пунктом 11 настоящего Порядка) с указанием конкретного срока их применения.
Предоставление доступа к методикам исследований (испытаний) и измерений осуществляется в порядке согласно приложению № 2.
Положения абзаца первого настоящего пункта не применяются в отношении перечней стандартов, утвержденных до даты вступления настоящего Порядка в силу, до внесения в них изменений в соответствии с пунктами 22 ‒ 36 настоящего Порядка.
7. Включенные в проекты перечней стандартов национальные (государственные) стандарты государств-членов или методики исследований (испытаний) и измерений применяются до разработки и включения в перечни стандартов соответствующих межгосударственных стандартов.
8. При разработке проектов перечней стандартов разработчик:
а) проводит анализ требований технического регламента и составляет перечень объектов (групп объектов) технического регулирования технического регламента, а также перечень устанавливаемых техническим регламентом требований к каждому объекту (группе объектов) технического регулирования технического регламента;
б) проводит анализ стандартов для определения возможности обеспечения в результате их применения соблюдения требований технического регламента и проведения исследований (испытаний) при осуществлении оценки соответствия объектов технического регулирования технического регламента с учетом приоритетов, указанных в пункте 4 настоящего Порядка;
в) определяет для объектов технического регулирования технического регламента стандарты, в результате применения которых на добровольной основе может быть обеспечено соблюдение требований технического регламента;
г) определяет для объектов технического регулирования технического регламента стандарты, содержащие правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, которые могут быть использованы для применения и исполнения требований технического регламента и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования, с учетом приоритетов, указанных в пункте 4 настоящего Порядка;
д) в случае отсутствия межгосударственных стандартов, предусмотренных подпунктом "г" настоящего пункта, определяет для объектов технического регулирования технического регламента национальные (государственные) стандарты государств-членов и (или) методики исследований (испытаний) и измерений, которые могут быть использованы для применения и исполнения требований технического регламента и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования технического регламента.

9. Осы Тәртіптің 4-тармағында көрсетілген стандарттар мынадай шарттар сақталған кезде стандарттар тізбелерінің жобаларына енгізіледі:
а) техникалық регламенттің тиісті талаптарын сақтау бір немесе бірнеше стандарттарды (стандарттардың бөлімдерін, тармақтарын, тармақшаларын) қолдану арқылы қамтамасыз етілуге тиіс.
Егер техникалық регламенттің тиісті талаптарын сақтау мемлекетаралық стандарттармен (олардың бөлімдерімен, тармақтарымен, тармақшаларымен) қамтамасыз етілсе, мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттары стандарттар тізбелерінің жобаларына енгізілмейді.
Осы Тәртіптің 4-тармағының "а" - "ж" тармақшаларында көрсетілген мемлекетаралық стандарттар болмаған жағдайда, мүше мемлекеттердің стандарттау жөніндегі уәкілетті органдарымен және мүше мемлекеттердің техникалық регламенттер жобасын әзірлеуге қатысатын органдарымен келісу бойынша осы Тәртіптің 4-тармағының "з" - "о" тармақшаларында көрсетілген басымдықтар ескеріле отырып, мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттарынан әрбір мүше мемлекеттен техникалық регламентті қабылдау мақсатына неғұрлым сәйкес келетін бір-бір ұлттық (мемлекеттік) стандарт (болған кезде) бойынша айқындалады.
Стандарттар тізбелерінің жобаларына мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттары енгізілген кезде оларға өзгерістер енгізу немесе олардың күшін жою мүше мемлекеттердің стандарттау жөніндегі уәкілетті органдарымен және мүше мемлекеттердің техникалық регламенттің жобасын әзірлеуге қатысушы органдарымен келісу бойынша жүзеге асырылады;
б) техникалық регламент талаптарын қолдану мен орындау зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер қағидаларымен және әдістерімен, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларымен қамтамасыз етілуге ​​тиіс;
в) қолдану нәтижесінде техникалық регламенттің талаптарының сақталуын қамтамасыз ету және техникалық регламенттің техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігіне бағалауды жүзеге асыру мүмкіндігін айқындау үшін қолданылу саласы техникалық регламенттің техникалық реттеу объектілеріне қолданылатын стандарттарға талдау жүргізілуге тиіс;
г) стандарттарды қолдану нәтижесінде техникалық регламент талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін оның талаптарын орындау зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелерімен, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларымен қамтамасыз етілуге тиіс.
10. Зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер қағидалары мен әдістерін, оның ішінде техникалық регламенттің техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігіне бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттар осы Тәртіптің 9-тармағына сәйкес мынадай талаптар сақталған кезде стандарттар тізбелерінің жобасына енгізіледі:
а) стандарттар техникалық регламенттің талаптарын қолдану мен орындауды, сондай-ақ техникалық регламенттің техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыруды қамтамасыз етуге тиіс;
б) стандарттарда қамтылған зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістері нәтижелердің қажетті анықтығын және өлшемдердің дәлдігін қамтамасыз етуі тиіс (табу шегі (зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдердің сапалы әдістері үшін) және сандық анықтау шегі (зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдердің сандық әдістері үшін) белгіленген көрсеткішті (сипаттаманы) қажетті дәлдікпен анықтауды қамтамасыз етуі тиіс), егер бұл техникалық реттеу талаптарын орындау және техникалық реттеу объектілерінің техникалық реттеуге сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажет болса, белгіленген көрсеткішті (сипаттаманы) қажетті дәлдікпен) анықтауды қамтамасыз етуі тиіс.

9. Стандарты, указанные в пункте 4 настоящего Порядка, включаются в проекты перечней стандартов при соблюдении следующих условий:
а) соблюдение соответствующих требований технического регламента должно быть обеспечено путем применения одного или нескольких стандартов (разделов, пунктов, подпунктов стандарта).
В случае если соблюдение соответствующих требований технического регламента обеспечено межгосударственными стандартами (их разделами, пунктами, подпунктами), национальные (государственные) стандарты государств-членов в проекты перечней стандартов не включаются.
В случае если отсутствуют межгосударственные стандарты, указанные в подпунктах "а" ‒ "ж" пункта 4 настоящего Порядка, по согласованию с уполномоченными органами по стандартизации государств-членов и органами государств-членов, участвующими в разработке проекта технического регламента, из национальных (государственных) стандартов государств-членов с учетом приоритетов, указанных в подпунктах "з" ‒ "о" пункта 4 настоящего Порядка, определяются по одному национальному (государственному) стандарту от каждого государства-члена (при наличии), наиболее соответствующему целям принятия технического регламента.
При включении в проекты перечней стандартов национальных (государственных) стандартов государств-членов внесение в них изменений или их отмена осуществляется по согласованию с уполномоченными органами по стандартизации государств-членов и органами государств-членов, участвующими в разработке проекта технического регламента;
б) применение и исполнение требований технического регламента должно быть обеспечено правилами и методами исследований (испытаний) и измерений, в том числе правилами отбора образцов;
в) проведен анализ стандартов, область применения которых распространяется на объекты технического регулирования технического регламента, для определения возможности обеспечения в результате их применения соблюдения требований технического регламента и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования технического регламента;
г) выполнение требований стандарта, в результате применения которого обеспечивается соблюдение требований технического регламента, должно быть обеспечено методами исследований (испытаний) и измерений, в том числе правилами отбора образцов.
10. Стандарты, содержащие правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования технического регламента, включаются в проект перечня стандартов в соответствии с пунктом 9 настоящего Порядка при соблюдении следующих требований:
а) стандарты должны обеспечивать применение и исполнение требований технического регламента, а также осуществление оценки соответствия объектов технического регулирования технического регламента установленным в нем требованиям;
б) содержащиеся в стандартах методы исследований (испытаний) и измерений должны обеспечивать необходимые достоверность результатов и точность измерений (предел обнаружения (для качественных методов исследований (испытаний) и измерений) и предел количественного определения (для количественных методов исследований (испытаний) и измерений) должны обеспечивать определение установленного показателя (характеристики) с необходимой точностью), если это требуется для применения и исполнения требований технического регламента и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования технического регламента.

11. Зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер әдістемелері тиісті мемлекетаралық стандарттар мен мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттары болмаған жағдайда не егер оларда зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер нәтижелерінің және өлшемдердің қайталануын қамтамасыз ететін зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер жүргізудің баламалы әдістері болса, олармен бірге стандарттар тізбелерінің жобасына мынадай талаптарды сақталған кезде енгізіледі:
а) зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелері оларды енгізуді ұсынған мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес аттестатталуға (валидациялануғаы) және бекітілуге, олар туралы мәліметтер мүше мемлекеттердің өлшем бірлігін (тізілімдерін, каталогтарын) қамтамасыз ету үшін ақпараттық қорларға енгізілуге тиіс;
б) зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелері техникалық регламент талаптарын қолдану мен іске асыруды, сондай-ақ онда белгіленген техникалық реттеудің техникалық реттеу объектілерінің белгіленген талаптарға сәйкестігін бағалауды қамтамасыз етуі тиіс;
в) стандарттар тізбелерінің жобасына енгізілетін зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелерін қолдану нәтижелердің қажетті анықтығын және өлшемдердің дәлдігін (табу шегі (зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдердің сапалы әдістері үшін) және сандық анықтау шегі (зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдердің сандық әдістері үшін) белгіленген көрсеткішті (сипаттаманы) қажетті дәлдікпен анықтауды қамтамасыз етуі тиіс) қамтамасыз етуі тиіс;
г) көрсетілген зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелеріне осы Тәртіптің 21-тармағына сәйкес қол жеткізу қамтамасыз етілуге тиіс.
12. Егер осы Тәртіптің 10 және 11-тармақтарына сәйкес техникалық регламент талаптарына сәйкестікті бағалауды жүзеге асыру мақсатында зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер жүргізу үшін стандарттар тізбесіне зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер нәтижелерінің жаңғыртылуын қамтамасыз ететін зерттеулердің (сынақтардың) баламалы әдістерін қамтитын бірнеше мемлекетаралық стандарттар, ұлттық (мемлекеттік) стандарттар және (немесе) зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелері енгізілген жағдайда, онда әзірлеуші стандарттар тізбесіне енгізілген басқа мемлекетаралық стандарттар, ұлттық (мемлекеттік) стандарттар немесе зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер әдістемелері пайдаланыла отырып алынған өлшемдер нәтижелерінің дұрыстығын бағалау үшін мүше мемлекеттердің стандарттау жөніндегі уәкілетті органдарымен және техникалық регламент жобасын әзірлеуге қатысатын мүше мемлекеттердің органдарымен бірлесіп, олардың ішінен бір мемлекетаралық стандартты, ұлттық (мемлекеттік) стандартты немесе зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер әдісі өлшемдердің дәлдігін барынша қамтамасыз ететін зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер әдістемесін таңдайды. Мемлекетаралық стандарт, ұлттық (мемлекеттік) стандарт немесе ең жоғары өлшем дәлдігі бар зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер әдістемесі туралы ақпарат стандарттар тізбесінің 4-бағанында келтірілген.

11. Методики исследований (испытаний) и измерений включаются в проект перечня стандартов в случае отсутствия соответствующих межгосударственных стандартов и национальных (государственных) стандартов государств-членов либо наряду с ними, если они содержат альтернативные методы исследований (испытаний) и измерений, обеспечивающие воспроизводимость результатов исследований (испытаний) и измерений, при соблюдении следующих требований:
а) методики исследований (испытаний) и измерений аттестованы (валидированы) и утверждены в соответствии с законодательством государств-членов, предложивших их для включения, сведения о них включены в информационные фонды по обеспечению единства измерений (реестры, каталоги) государств-членов;
б) методики исследований (испытаний) и измерений должны обеспечивать применение и исполнение требований технического регламента, а также осуществление оценки соответствия объектов технического регулирования технического регламента установленным в нем требованиям;
в) применение включаемых в проект перечня стандартов методик исследований (испытаний) и измерений должно обеспечивать необходимые достоверность результатов и точность измерений (предел обнаружения (для качественных методов исследований (испытаний) и измерений) и предел количественного определения (для количественных методов исследований (испытаний) и измерений) должны обеспечивать определение установленного показателя (характеристики) с необходимой точностью);
г) обеспечен доступ к указанным методикам исследований (испытаний) и измерений в соответствии с пунктом 21 настоящего Порядка.
12. В случае если в соответствии с пунктами 10 и 11 настоящего Порядка для проведения исследований (испытаний) и измерений в целях осуществления оценки соответствия требованиям технического регламента в перечень стандартов включены несколько межгосударственных стандартов, национальных (государственных) стандартов и (или) методик исследований (испытаний) и измерений, содержащих альтернативные методы исследований (испытаний) и измерений, обеспечивающие воспроизводимость результатов исследований (испытаний) и измерений, то разработчик совместно с уполномоченными органами по стандартизации государств-членов и органами государств-членов, участвующими в разработке проекта технического регламента, выбирает из них один межгосударственный стандарт, национальный (государственный) стандарт или методику исследований (испытаний) и измерений, метод исследований (испытаний) и измерений которого обеспечивает наибольшую точность измерений, для оценки правильности результатов измерений, полученных с использованием других включенных в перечень стандартов межгосударственных стандартов, национальных (государственных) стандартов или методик исследований (испытаний) и измерений. Информация о межгосударственном стандарте, национальном (государственном) стандарте или методике исследований (испытаний) и измерений, обладающих наибольшей точностью измерений, приводится в графе 4 перечня стандартов.

13. Стандарттар тізбелерінің жобаларын (стандарттардың тізбелеріне енгізілетін өзгерістер) әзірлеуді, оның ішінде оларға метрологиялық сараптама жүргізуді қаржыландыруды әзірлеуші ​​жүзеге асырады.
14. Стандарттар тізбелерінің жобаларын әзірлеу аяқталғаннан кейін мүше мемлекеттердiң стандарттау жөнiндегi уәкiлеттi органдарының пiкiрлерiн ескере отырып, әзiрлеушi техникалық регламент жобасының бiрiншi редакциясымен және техникалық регламенттердi әзiрлеу тәртiбiнде көзделген құжаттар топтамасымен бiрге оларды Комиссияға жiбередi.
15. Стандарттар тізбелерінің жобаларын әзірлеу және келісу техникалық регламенттерді әзірлеу тәртібінде көзделген рәсімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
Мүше мемлекеттерде мемлекетішілік келісу және реттеушілік әсерін бағалау нәтижелері бойынша пысықталған стандарттар тізбелерінің жобалары техникалық регламенттердi әзiрлеу тәртiбiне сәйкес техникалық регламент жобасын және оған құжаттар топтамасын қарау шеңберiнде Санитариялық, ветеринариялық және фитосанитариялық шараларды техникалық реттеу, қабылдау жөніндегі консультативтік комитеттің (бұдан әрі – Консультативтік комитет) отырысында қаралады
16. Стандарттар тізбелерінің жобаларын қарау нәтижелері бойынша Консультативтік комитет оларды Комиссия Алқасының қарауына енгізу мүмкіндігі туралы шешім қабылдайды, ол хаттамамен ресімделеді.
17. Консультативтік комитеттің стандарттар тізбелерінің жобаларын қарау нәтижелері бойынша әзірлеуші ​​оларды (қажет болған жағдайда) пысықтауды жүзеге асырады және мынадай құжаттарды қоса бере отырып, Комиссияның қарауына ұсынады:
а) Комиссия Алқасының стандарттар тізбесі туралы шешімінің жобасы;
б) стандарттар тізбесінің жобаларына түсіндірме жазба;
в) техникалық регламенттерді әзірлеу тәртібіне сәйкес жария талқылау нәтижелері бойынша пікірлердің жиынтығы;
г) техникалық регламент жобасына және стандарттар тізбелерінің жобаларына жүргізілген метрологиялық сараптама нәтижелері жөніндегі қорытынды немесе техникалық регламенттерді әзірлеу тәртібіне сәйкес метрологиялық сараптама жүргізу талап етілмейтіні туралы қорытынды;
д) техникалық регламенттерді әзірлеу тәртібіне сәйкес реттеушілік әсерді бағалау туралы қорытынды.
18. Стандарттар тізбелерінің жобаларына түсіндірме жазбада мыналар көрсетіледі:
а) стандарттар тізбелерінің жобаларын қабылдау үшін құқықтық негіз (халықаралық шарттың немесе Одақ құқығына кіретін Комиссия актісінің ережелері);
б) стандарттар тізбелерінің жобаларын әзірлеудің мақсаты;
в) шешілуіне стандарттар тізбелерінің жобасын әзірлеу бағытталған проблемалардың, сондай-ақ осы проблемаларды шешудің өзге де тәсілдерінің сипаттамасы;
г) стандарттар тізбелерінің жобаларына енгізілген стандарттардың және зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелерінің қысқаша сипаттамасы;
д) стандарттар тізбелерінің жобаларына енгізілген стандарттардың халықаралық және өңірлік стандарттарға сәйкес келуі туралы ақпарат;
е) стандарттар тізбелерінің жобаларына мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттарын және зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелерін енгізудің негіздемесі;
ж) техникалық регламент талаптарының сақталуын қамтамасыз ететін және зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттары жоқ техникалық регламенттің техникалық реттеу ережелері мен объектілері туралы ақпарат;
з) стандарттар тізбелерінің жобаларына енгізілген халықаралық стандарттарды, оның ішінде мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттарды алмастыратындарын, зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемесін әзірлеу бойынша ұсыныстар;
и) мүдделерін қорғауға стандарттар тізбелерінің жобаларын әзірлеу бағытталған тұлғалар шеңбері;
к) кәсiпкерлiк және өзге де қызмет субъектiлерi, мүдделерi қозғалатын өзге де тұлғалар үшін белгiленетін шектеулер;
л) осы тармақтың "в" тармақшасында көрсетілген проблемаларды шешу тетігі және стандарттар тізбелерінің жобаларын әзірлеу мақсатына қол жеткізу (ұсынылып отырған шешу мен шешілетін мәселелер арасындағы өзара байланыстың сипаттамасы);
м) стандарттар тізбелерінің жобаларын қолдану үшін қажетті стандарттар тізбелерін қолданудан болатын экономикалық тиімділіктің сипаттамасын, Одақ бюджетінен шығыстар сомасын бағалауды қамтитын стандарттар тізбелері жобаларының қаржылық-экономикалық негіздемесі;
н) стандарттар тізбелерінің жобалары туралы өзге де ақпарат.

13. Финансирование разработки проектов перечней стандартов (изменений, вносимых в перечни стандартов), в том числе проведения их метрологической экспертизы, осуществляется разработчиком.
14. После завершения разработки проектов перечней стандартов с учетом мнения уполномоченных органов по стандартизации государств-членов разработчик направляет их в Комиссию наряду с первой редакцией проекта технического регламента и комплектом документов, предусмотренных порядком разработки технических регламентов.
15. Разработка и согласование проектов перечней стандартов осуществляются в соответствии с процедурами, предусмотренными порядком разработки технических регламентов.
Доработанные по результатам внутригосударственного согласования в государствах-членах и оценки регулирующего воздействия проекты перечней стандартов рассматриваются на заседании Консультативного комитета по техническому регулированию, применению санитарных, ветеринарных и фитосанитарных мер (далее ‒ Консультативный комитет) в рамках рассмотрения проекта технического регламента и комплекта документов к нему в соответствии с порядком разработки технических регламентов.
16. По итогам рассмотрения проектов перечней стандартов Консультативным комитетом принимается решение о возможности представления их для рассмотрения Коллегией Комиссии, которое оформляется протоколом.
17. Разработчик по итогам рассмотрения Консультативным комитетом проектов перечней стандартов осуществляет их доработку (при необходимости) и представляет их в Комиссию с приложением следующих документов:
а) проект решения Коллегии Комиссии о перечнях стандартов;
б) пояснительная записка к проектам перечней стандартов;
в) сводка отзывов по результатам публичного обсуждения в соответствии с порядком разработки технических регламентов;
г) заключение по результатам проведения метрологической экспертизы проекта технического регламента и проектов перечней стандартов или заключение о том, что метрологическая экспертиза не требуется, в соответствии с порядком разработки технических регламентов;
д) заключение об оценке регулирующего воздействия в соответствии с порядком разработки технических регламентов.
18. В пояснительной записке к проектам перечней стандартов указываются:
а) правовое основание (положение международного договора или акта Комиссии, входящих в право Союза) для принятия проектов перечней стандартов;
б) цели разработки проектов перечней стандартов;
в) описание проблем, на решение которых направлена разработка проектов перечней стандартов, а также иных способов решения этих проблем;
г) краткая характеристика стандартов и методик исследований (испытаний) и измерений, включенных в проекты перечней стандартов;
д) информация о соответствии стандартов, включенных в проекты перечней стандартов, международным и региональным стандартам;
е) обоснование включения в проекты перечней стандартов национальных (государственных) стандартов государств-членов и методик исследований (испытаний) и измерений;
ж) информация о положениях и объектах технического регулирования технического регламента, для которых отсутствуют стандарты, обеспечивающие соблюдение требований технического регламента и содержащие правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов;
з) предложения по разработке межгосударственных стандартов, в том числе заменяющих национальные (государственные) стандарты государств-членов и методики исследований (испытаний) и измерений, включенные в проекты перечней стандартов;
и) круг лиц, на защиту интересов которых направлена разработка проектов перечней стандартов;
к) ограничения, устанавливаемые для субъектов предпринимательской и иной деятельности, иных лиц, интересы которых будут затронуты;
л) механизм решения проблем, указанных в подпункте "в" настоящего пункта, и достижения цели разработки проектов перечней стандартов (описание взаимосвязи между предлагаемым регулированием и решаемыми проблемами);
м) финансово-экономическое обоснование проектов перечней стандартов, содержащее описание экономического эффекта от применения перечней стандартов, оценку величины расходов из бюджета Союза, необходимых для применения перечней стандартов;
н) иная информация о проектах перечней стандартов.

19. Комиссия Алқасының қарауына Комиссия № 3 қосымшаға сәйкес тізбе бойынша құжаттар топтамасын дайындайды.
20. Стандарттардың тізбесін Комиссия Алқасы техникалық регламент күшіне енетін күнге дейін күнтізбелік 180 күннен кешіктірілмей бекітеді.
21. Стандарттар тізбелеріне енгізілген ұлттық (мемлекеттік) стандарттарды немесе зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемесін қолдану мүмкіндігін (оның ішінде оның мәтіндеріне қол жеткізуді) мүше мемлекеттің стандарттау жөніндегі уәкілетті органы немесе ол уәкілеттік берген ұйым осы мүше мемлекеттің заңнамасына (оның ішінде авторлық құқық саласында) сәйкес осы Тәртіпке № 2 қосымшаны ескере отырып қамтамасыз етеді.
Комиссия стандарттар тізбесіне енгізілген ұлттық (мемлекеттік) стандарттарды немесе зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелерін жариялау көздері туралы ақпаратты мүше мемлекеттердің стандарттау жөніндегі уәкілетті органдары Комиссияға берген мәліметтердің негізінде Одақтың ресми сайтында орналастыруды жүзеге асырады.
22. Стандарттардың тізбелеріне өзгерістер енгізу мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүргізілген мониторинг нәтижелері бойынша мүше мемлекеттердің ұсыныстары негізінде жүзеге асырылады:
тиісті стандарттарды қолдану, жаңарту немесе күшін жою;
Комиссия бекітетін мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу (өзгерістер енгізу, қайта қарау) бағдарламасында көзделген, оларды ерікті түрде қолдану нәтижесінде техникалық регламенттер талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін мемлекетаралық стандарттарды және зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер жүргізу қағидалары мен әдістерін, оның ішінде техникалық регламент талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын әзірлеу (өзгерістер енгізу, қайта қарау) жөніндегі бағдарламада (бұдан әрі – мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу жөніндегі бағдарлама) көзделген мемлекетаралық стандарттарды қабылдау;
мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес аттестатталған (валидацияланған) және бекітілген зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер әдістемелері туралы мәліметтерді мүше мемлекеттердің тиісті ақпараттық қорына енгізу;
қабылданған техникалық регламентті қолдану.
Стандарттарының тізбесіне техникалық регламентке өзгерістер енгізуге байланысты өзгерістер енгізу техникалық регламенттерді әзірлеу тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
23. Техникалық регламент талаптарын орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру мақсатында стандарттар тізбелеріне енгізілген мемлекетаралық стандарттарды, сондай-ақ мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттарын немесе зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелерін қолдану мүше мемлекеттердің аумақтарында олардың заңнамасына сәйкес стандарттар тізбесінде көрсетілген оларды қолдану аяқталған күннен кейінгі күннен бастап немесе мұндай стандарттар мен әдістемелер стандарттар тізбесінен алып тасталған күннен бастап тоқтатылады.

19. Комиссия осуществляет подготовку комплекта документов по перечню согласно приложению № 3 для рассмотрения Коллегией Комиссии.
20. Перечни стандартов утверждаются Коллегией Комиссии не позднее чем за 180 календарных дней до даты вступления технического регламента в силу.
21. Возможность применения национальных (государственных) стандартов или методик исследований (испытаний) и измерений, включенных в перечни стандартов (в том числе доступ к их текстам), обеспечивается уполномоченным органом по стандартизации государства-члена или уполномоченной им организацией в соответствии с законодательством этого государства-члена (в том числе в сфере авторского права) с учетом приложения № 2 к настоящему Порядку.
Комиссия осуществляет размещение на официальном сайте Союза информации об источниках опубликования национальных (государственных) стандартов или методик исследований (испытаний) и измерений, которые включены в перечни стандартов, на основании сведений, представленных в Комиссию уполномоченными органами по стандартизации государств-членов.
22. Внесение изменений в перечни стандартов осуществляется на основании предложений государств-членов по результатам проводимого в соответствии с законодательством государств-членов мониторинга:
применения, обновления и отмены соответствующих стандартов;
принятия межгосударственных стандартов, предусмотренных утверждаемой Комиссией программой по разработке (внесению изменений, пересмотру) межгосударственных стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента, и межгосударственных стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования этому техническому регламенту (далее ‒ программа по разработке межгосударственных стандартов);
включения сведений о методиках исследований (испытаний) и измерений, аттестованных (валидированных) и утвержденных в соответствии с законодательством государств-членов, в соответствующие информационные фонды государств-членов;
применения принятого технического регламента.
Внесение в перечни стандартов изменений, связанных с внесением изменений в технический регламент, осуществляется в соответствии с порядком разработки технических регламентов.
23. Применение включенных в перечни стандартов межгосударственных стандартов, а также национальных (государственных) стандартов государств-членов или методик исследований (испытаний) и измерений в целях выполнения требований технического регламента и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования прекращается на территориях государств-членов в соответствии с их законодательством с даты, следующей за датой окончания их применения, указанной в перечне стандартов, или с даты исключения таких стандартов и методик из перечней стандартов.

24. Мүше мемлекеттердің осы Тәртіптің 22-тармағында көрсетілген ұсыныстары № 4 қосымшаға сәйкес жасалады және техникалық регламент күшіне енген күнінен бастап жылына бір реттен сиретпей, сондай-ақ Комиссияның сұрау салуы бойынша Комиссияға жіберіледі.
Комиссия стандарттар тізбесіне өзгерістер енгізу туралы ұсыныстар (оның ішінде Комиссияның сұрау салуы бойынша келіп түскен ұсыныстар) келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 5 күн ішінде әзірлеушіге оларды қарау және стандарттар тізбесіне енгізілетін өзгерістерді дайындау үшін оларды жібереді.
25. Әзірлеуші стандарттар тізбесіне өзгерістер енгізу туралы ұсыныстар келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде Комиссия Алқасының стандарттар тізбесіне өзгерістер енгізу туралы шешімінің жобасын, енгізілген өзгерістерді ескере отырып, стандарттар тізбесінің редакциясын (бұдан әрі – стандарттар тізбелерінің жаңартылған редакциясы) және осы Тәртіптің
18-тармағында көзделген түсіндірме жазбаны дайындауды жүзеге асырады және оларды Комиссияға береді.
Стандарттар тізбесінің жаңартылған редакциясына түсіндірме жазбада осы Тәртіптің 18-тармағында көрсетілген түсіндірме жазбада көрсетілген ақпараттан басқа мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу жөніндегі бағдарламаға сәйкес әзірленіп, стандарттар тізбелерінің жаңартылған редакциясына енгізілген мемлекетаралық стандарттар туралы мәліметтер көрсетіледі.
Комиссия Алқасының стандарттар тізбесіне өзгерістер енгізу туралы шешімінің жобасында стандарттар тізбелерінің жаңартылған редакциясын және (немесе) өтпелі ережелерді (қажет болған кезде) қолданысқа енгізу туралы ережелер қамтылуы мүмкін.
26. Егер мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттарының немесе зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелерінің орнына стандарттар тізбелеріне мемлекетаралық стандарттар енгізілсе, мұндай ұлттық (мемлекеттік) стандарттар немесе зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелері стандарттар тізбелерінен алып тасталады.
Егер стандартар тізбелеріне әзірленген және таяуда қабылданған мемлекетаралық стандарттар немесе бұрын стандарттар тізбесіне енгізілген, оларды қолдану мақсатында өтпелі кезең қажет болатын, алмастырылатын да, алмастырылған да стандарттар қолданылуы мүмкін жаңартылған мемлекетаралық стандарттар енгізілетін болса, тиісті ақпарат стандарттар тізбелерінің жаңартылған редакциясында келтіріледі.
Егер стандарттар тізбелеріне зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелерінің орнына әзірленген және қолдану мақсатында ауыспалы кезең қажет болатын, ауыстырылған зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелері де, оларды алмастыратын стандарттар да қолданылуы мүмкін жақында қабылданған мемлекетаралық стандарттар енгізілсе, тиісті ақпарат стандарттар тізбелерінің жаңартылған редакциясында келтіріледі.
Мүше мемлекеттер стандарттар тізбелерінің жаңартылған редакциясына енгізілетін мемлекетаралық стандарттарды бір мезгілде қолданысқа енгізуді қамтамасыз ету үшін қажетті шаралардың бәрін қабылдайды.

24. Предложения государств-членов, указанные в пункте 22 настоящего Порядка, составляются по форме согласно приложению № 4 и направляются в Комиссию не реже 1 раза в год с даты вступления технического регламента в силу, а также по запросу Комиссии.
Комиссия в течение 5 календарных дней с даты поступления предложений о внесении изменений в перечни стандартов (в том числе предложений, поступивших по запросу Комиссии) направляет их разработчику для рассмотрения и подготовки проекта изменений, вносимых в перечни стандартов.
25. Разработчик в течение 30 календарных дней с даты поступления предложений о внесении изменений в перечни стандартов осуществляет подготовку проекта решения Коллегии Комиссии о внесении изменений в перечни стандартов, редакции перечней стандартов с учетом внесенных изменений (далее ‒ актуализированная редакция перечней стандартов) и пояснительной записки, предусмотренной пунктом 18 настоящего Порядка, и представляет их в Комиссию.
В пояснительной записке к актуализированной редакции перечней стандартов помимо информации, предусмотренной пунктом 18 настоящего Порядка, указываются сведения о межгосударственных стандартах, разработанных и включенных в актуализированную редакцию перечней стандартов в соответствии с программой по разработке межгосударственных стандартов.
Проект решения Коллегии Комиссии о внесении изменений в перечни стандартов может содержать положения о введении в действие актуализированной редакции перечней стандартов и (или) переходные положения (при необходимости).
26. В случае если взамен национальных (государственных) стандартов государств-членов или методик исследований (испытаний) и измерений в перечни стандартов включаются межгосударственные стандарты, такие национальные (государственные) стандарты или методики исключаются из перечней стандартов.
В случае если в перечни стандартов включаются разработанные и недавно принятые межгосударственные стандарты или обновленные межгосударственные стандарты, ранее включенные в перечни стандартов, в целях применения которых необходим переходный период, в течение которого могут применяться как замененные, так и заменяющие их стандарты, соответствующая информация приводится в актуализированной редакции перечней стандартов.
В случае если взамен методик исследований (испытаний) и измерений в перечни стандартов включаются разработанные и недавно принятые межгосударственные стандарты, в целях применения которых необходим переходный период, в течение которого могут применяться как замененные методики исследований (испытаний) и измерений, так и заменяющие их стандарты, соответствующая информация приводится в актуализированной редакции перечней стандартов.
Государства-члены принимают все необходимые меры для обеспечения единовременного введения в действие межгосударственных стандартов, включаемых в актуализированную редакцию перечней стандартов.

27. Комиссия Алқасының стандарттар тізбелеріне өзгерістер енгізу туралы шешімінің жобасы, стандарттар тізбелерінің жаңартылған редакциясының жобасы және осы Тәртіптің 25-тармағында көрсетілген түсіндірме жазба (бұдан әрі – құжаттар жобалары) әзірлеушіден келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 5 күннен кешіктірмей Комиссия оларды кемінде күнтізбелік 30 күн ішінде жария түрде талқылау үшін Одақтың ресми сайтында орналастырады.
28. Комиссия құжаттардың жобалары мен түсіндірме жазбаны Одақтың ресми сайтына орналастырған күннен бастап күнтізбелік 5 күннен кешіктірмей стандарттар тізбелерінің жаңартылған редакциясының жобасын жария талқылау жүргізудің басталатын күні мен жоспарланып отырған аяқталатын күні туралы, сондай-ақ Одақтың ресми сайтында құжаттар жобаларының орналастырылғаны туралы (мүше мемлекеттердің үкіметтерінің толық электрондық мекенжайларын (гиперсілтемелерді), мүше мемлекеттердің стандарттау жөніндегі уәкілетті органдарын көрсете отырып) мүше мемлекеттердің стандарттау жөніндегі органдарын, сондай-ақ мына тұлғаларды:
а) әрбір мүше мемлекеттің бизнес қоғамдастығынан үйлестірушілерді;
б) бизнес қоғамдастықтың, ғылыми және қоғамдық ұйымдардың өкілдерін, Консультативтік комитет құрамына енгізілген өзге де тәуелсіз сарапшыларды;
в) стандарттар тізбелерінің жаңартылған редакциясының жобасын әзірлеуге тарту орынды болатын өзге де мүдделі адамдарды хабардар етеді
29. Құжаттар жобалары бойынша ескертулер мен ұсыныстарды (пікірлер) (бұдан әрі – ескертулер мен ұсыныстар (пікірлер) мүше мемлекеттер мен үшінші мемлекеттердің мүдделері тұлғалары стандарттар тізбелерінің жаңартылған редакциясы жобасының жария талқылануы аяқталатын жоспарлы күннен кешіктірмей Комиссияға ұсына алады.
30. Комиссия уақтылы келіп түскен ескертулер мен ұсыныстарды (пікірлер) Одақтың ресми сайтында олардың түсуіне қарай, бірақ стандарттар тізбелерінің жаңартылған редакциясы жобасының жария талқылануы аяқталған күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей орналастырады.
Құжаттар жобалары бойынша ескертулер мен ұсыныстарды (пікірлер) Комиссия стандарттар тізбелерінің жаңартылған редакциясы жобасының жария талқылануы аяқталған күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей № 5 қосымшаға сәйкес нысан бойынша ескертулер мен ұсыныстардың (пікірлер) жиынтық кестесін (бұдан әрі – жиынтық кесте) дайындау үшін әзірлеушіге жібереді.
31. Егер жария талқылау жүргізу кезеңінде Комиссияға ескертулер мен ұсыныстар (пікірлер) түспеген жағдайда, Комиссия жария талқылау аяқталған күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті ақпаратты Одақтың ресми сайтында орналастырады.
Жария талқылау кезеңінде Комиссияға ескертулер мен ұсыныстар (пікірлер) келіп түскен жағдайда, әзірлеуші жария талқылау аяқталған күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде Комиссиямен, мүше мемлекеттердің стандарттау жөніндегі уәкілетті органдарымен және жұмыс тобымен (қажет болған жағдайда) бірлесіп, әрбір ескерту (ұсыныс, пікір) бойынша түзету немесе бас тарту негіздемесі туралы ақпаратты көрсете отырып, жиынтық кесте жасайды және оны Комиссияға жібереді.

27. Комиссия не позднее 5 календарных дней с даты поступления от разработчика проекта решения Коллегии Комиссии о внесении изменений в перечни стандартов, проекта актуализированной редакции перечней стандартов и пояснительной записки, указанной в пункте 25 настоящего Порядка (далее ‒ проекты документов), осуществляет их размещение на официальном сайте Союза для публичного обсуждения в течение не менее 30 календарных дней.
28. Комиссия не позднее 5 календарных дней с даты размещения на официальном сайте Союза проектов документов и пояснительной записки информирует о начале и планируемой дате завершения проведения публичного обсуждения проекта актуализированной редакции перечней стандартов, а также о размещении на официальном сайте Союза проектов документов (с указанием полных электронных адресов (гиперссылок)) правительства государств-членов, уполномоченные органы по стандартизации государств-членов, а также следующих лиц:
а) координаторы от бизнес-сообщества каждого государства-члена;
б) представители бизнес-сообществ, научных и общественных организаций государств-членов, иные независимые эксперты, включенные в состав Консультативного комитета;
в) иные заинтересованные лица, которых целесообразно привлечь к разработке проекта актуализированной редакции перечней стандартов.
29. Замечания и предложения (отзывы) по проектам документов (далее ‒ замечания и предложения (отзывы)) могут быть представлены в Комиссию заинтересованными лицами государств-членов и третьих государств не позднее планируемой даты завершения проведения публичного обсуждения проекта актуализированной редакции перечней стандартов.
30. Комиссия осуществляет размещение своевременно поступивших замечаний и предложений (отзывов) на официальном сайте Союза по мере их поступления, но не позднее 10 рабочих дней с даты завершения публичного обсуждения проекта актуализированной редакции перечней стандартов.
Замечания и предложения (отзывы) по мере их поступления, но не позднее 10 рабочих дней с даты завершения публичного обсуждения проекта актуализированной редакции перечней стандартов, направляются Комиссией разработчику для подготовки сводной таблицы замечаний и предложений (отзывов) по форме согласно приложению № 5 (далее – сводная таблица).
31. В случае если в период проведения публичного обсуждения замечания и предложения (отзывы) в Комиссию не поступили, Комиссия не позднее 10 рабочих дней с даты завершения публичного обсуждения размещает соответствующую информацию на официальном сайте Союза.
В случае поступления в период публичного обсуждения в Комиссию замечаний и предложений (отзывов) разработчик в течение 30 календарных дней с даты завершения публичного обсуждения совместно с Комиссией, уполномоченными органами по стандартизации государств-членов и рабочей группой (при необходимости) составляет сводную таблицу с указанием информации о корректировке или обоснования отклонения по каждому замечанию (предложению, отзыву) и направляет ее в Комиссию.

32. Комиссия жиынтық кестені ол келіп түскен күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде Одақтың ресми сайтына орналастыруды жүзеге асырады.
33. Әзірлеуші ​​жиынтық кестені Одақтың ресми сайтында орналастырған күннен бастап күнтізбелік 20 күн ішінде құжаттардың жобаларын пысықтайды және оларды мүше мемлекеттің өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті мемлекеттік билік органына жібереді немесе Комиссия бекітетін техникалық регламенттің жобасына, стандарттар тізбелерінің жобаларына метрологиялық сараптама жүргізу жүргізу тәртібіне сәйкес метрологиялық сараптама жүргізу үшін немесе метрологиялық сараптама жүргізу талап етілмейтіндігі туралы қорытынды дайындау үшін өз мемлекетінің заңнамасына сәйкес метрологиялық сараптама жүргізуге мүше мемлекеттің уәкілетті заңды тұлғасына (нотификацияланған) жібереді.
Әзірлеуші стандарттар тізбелерінің жаңартылған редакциясының жобасына метрологиялық сараптама жүргізу нәтижелері бойынша қорытынды немесе метрологиялық сараптама жүргізу талап етілмейтіндігі туралы қорытынды келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 20 күн ішінде құжаттар жобаларын пысықтайды (қажет болған кезде) және оларды метрологиялық сараптама жүргізу нәтижелері бойынша қорытындымен немесе метрологиялық сараптама жүргізу талап етілмейтіндігі туралы қорытындымен қоса Комиссияға жібереді.
Егер стандарттар тізбелерінің жаңартылған редакциясының жобасына мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу жөніндегі бағдарламаға сәйкес әзірленген немесе жаңартылған мемлекетаралық стандарттар ғана енгізілген болса, метрологиялық сараптама жүргізілмейді және әзірлеуші құжаттардың жобаларын Комиссияға жібереді.
Комиссия Алқасының стандарттар тізбесіне өзгерістер енгізу туралы шешімі жобасының және стандарттар тізбелерінің жаңартылған редакциясы жобасының реттеуші әсерін бағалау техникалық регламенттерді әзірлеу тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
34. Комиссия пысықтау қорытындысы бойынша ұсынылған құжаттар жобаларын, сондай-ақ реттеуші әсерді бағалау туралы қорытынды мен жиынтықты кестені (болған кезде) Комиссияның таяуда болатын отырысында қарауды жүзеге асырады.
Қарау қорытындысы бойынша Консультативтік комитет стандарттар тізбесінің жаңартылған редакциясының жобасын (соның ішінде құжаттар жобаларын пысықтаған жағдайда) Комиссия Алқасының қарауына беру мүмкіндігі туралы шешім қабылдайды.
Консультативтік комитет отырысының қорытындысы бойынша құжаттар жобасын пысықтауды Комиссия әзірлеушімен, мүше мемлекеттердің стандарттау жөніндегі уәкілетті органдарымен және жұмыс тобымен (қажет болған кезде) бірлесіп, 10 жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.

32. Комиссия осуществляет размещение сводной таблицы на официальном сайте Союза в течение 5 рабочих дней с даты ее поступления в Комиссию.
33. Разработчик в течение 20 календарных дней с даты размещения сводной таблицы на официальном сайте Союза дорабатывает проекты документов и направляет их в орган государственной власти государства-члена, уполномоченный в области обеспечения единства измерений, или юридическому лицу государства-члена, уполномоченному (нотифицированному) на проведение метрологической экспертизы в соответствии с законодательством своего государства, для проведения метрологической экспертизы в соответствии с порядком проведения метрологической экспертизы проекта технического регламента, проектов перечней стандартов, утверждаемым Комиссией, или для подготовки заключения о том, что метрологическая экспертиза не требуется.
Разработчик в течение 20 календарных дней с даты поступления заключения по результатам проведения метрологической экспертизы проекта актуализированной редакции перечней стандартов или заключения о том, что метрологическая экспертиза не требуется, дорабатывает (при необходимости) проекты документов и направляет их вместе с заключением по результатам проведения метрологической экспертизы или заключением о том, что метрологическая экспертиза не требуется, в Комиссию.
В случае если в проект актуализированной редакции перечней стандартов включаются только межгосударственные стандарты, разработанные или обновленные в соответствии с программой по разработке межгосударственных стандартов, метрологическая экспертиза не проводится и разработчик направляет в Комиссию проекты документов.
Оценка регулирующего воздействия проекта решения Коллегии Комиссии о внесении изменений в перечни стандартов и проекта актуализированной редакции перечней стандартов осуществляется в соответствии с порядком разработки технических регламентов.
34. Комиссия осуществляет рассмотрение представленных по итогам доработки проектов документов, а также заключения об оценке регулирующего воздействия и сводной таблицы (при наличии) на ближайшем заседании Консультативного комитета.
По итогам рассмотрения Консультативным комитетом принимается решение о возможности представления проекта актуализированной редакции перечней стандартов для рассмотрения Коллегией Комиссии (в том числе при условии доработки проектов документов), которое оформляется протоколом.
Доработка проектов документов по итогам заседания Консультативного комитета осуществляется Комиссией совместно с разработчиком, уполномоченными органами по стандартизации государств-членов и рабочей группой (при необходимости) в течение 10 рабочих дней.

35. Комиссия Алқасының техникалық реттеу мәселелері өкілеттігіне жататын мүшесі Комиссия Алқасының қарауы үшін құжаттар топтамасын осы Тәртіпке № 3 қосымшаға сәйкес дайындауды жүзеге асырады.
36. Комиссия стандарттар тізбелерін өзгерту бойынша ұсынысты жария талқылау рәсімін жүргізбестен және Консультативтік комитеттің отырысында қарауынсыз мынадай:
а) мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдары осы Тәртіптің 22-тармағында көрсетілген мониторинг барысында стандарттар тізбелеріне, соның ішінде стандарттардың күшін жоюына немесе олардың техникалық регламенттің талаптарына біршама сәйкес келмейтіндігіне байланысты дереу өзгерістер енгізу қажет екендігін анықтаған жағдайда дайындауға құқылы. Көрсетілген ұсыныстар стандарттар тізбелеріне және метрологиялық сараптама нәтижелеріне жедел өзгерістер енгізу қажеттілігінің негіздемесімен қоса Комиссияға мүше мемлекеттердің Комиссиямен өзара іс-қимыл жасауға уәкілетті мемлекеттік билік органдары ұсынады;
б) Комиссияға мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу жөніндегі бағдарламаға сәйкес мүше мемлекеттердің стандарттау жөніндегі уәкілетті органдарынан әзірленген немесе жаңартылған мемлекетаралық стандарттарды ғана тізбеге енгізу бойынша ұсыныстар келіп түскен кезде дайындауға құқылы.
Ерікті негізде қолдану
нәтижесінде Еуразиялық
экономикалық одақтың
техникалық регламенті
талаптарының сақталуы
қамтамасыз етілетін
халықаралық және өңірлік
(мемлекетаралық) стандарттар,
ал олар болмаған жағдайда –
ұлттық (мемлекеттік)
стандарттар тізбелерін және
зерттеулер (сынақтар) мен
өлшемдер қағидалары мен
әдістерін, оның ішінде
Еуразиялық экономикалық
одақтың техникалық
регламентінің талаптарын
қолдану мен орындау және
техникалық реттеу
объектілерінің сәйкестігін
бағалауды жүзеге асыру үшін
қажетті үлгілерді іріктеу
қағидаларын қамтитын
халықаралық және өңірлік
(мемлекетаралық) стандарттар,
ал олар болмаған жағдайда –
ұлттық (мемлекеттік)
стандарттар тізбелерін әзірлеу
және қабылдау тәртібіне
№ 1 ҚОСЫМША
Ерікті негізде қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар және зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер қағидалары мен әдістерін, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелерінің
НЫСАНДАРЫ
(1-нысан)
Ерікті негізде қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар
ТІЗБЕСІ
р/с №
Техникалық регламенттің құрылымдық элементі немесе техникалық реттеу объектісі
Стандарттың белгіленімі мен атауы
Ескертпе
1
2
3
4
1
2
n...
Ескертпе. Осы нысан мынадай ретпен толтырылады:
а) 2-бағанда сәйкестігі стандарт талаптарын орындау арқылы қамтамасыз етілуі мүмкін техникалық регламенттің құрылымдық элементі (абзацы, тармақшасы, тармағы, бабы, қосымшасы) не техникалық регламентті техникалық реттеу объектісі немесе объектілер тобы көрсетіледі. Қажет болған кезде сәйкестігі стандарттар талаптарын орындау арқылы қамтамасыз етілуі мүмкін техникалық регламентті техникалық реттеудің осындай объектісіне немесе объектілер тобына қатысты талаптарды белгілейтін техникалық регламенттің құрылымдық элементі (абзацтары, тармақшалары, тармақтары, баптары, қосымшалары) көрсетілуі мүмкін.
б) 3-бағанда стандарттың белгіленімі мен атауы немесе егер техникалық регламент талаптарының сақталуы тұтас стандартты емес, осы стандарттың жекелеген бөлімдерін (тармақтарын, тармақшаларын) қолдану арқылы қамтамасыз етілетін болса, стандарт бөлімдерінің (тармақтарының, тармақшаларының) белгіленімі мен атауы көрсетіледі, бұл ретте стандарттарды тізбелеп көрсету мына тәсілдердің бірі арқылы жүзеге асырылуы мүмкін:
стандарттардың, осы стандарттардың жекелеген бөлімдерінің (тармақтарының, тармақшаларының) атаулары техникалық регламенттің әрбір элементі үшін оларды енгізудің белгіленген басымдығы тәртібімен орналастырылады, ал техникалық регламенттің бір элементі үшін бірдей басымдыққа ие бірнеше стандарт, стандарттардың жекелеген бөлімдері (тармақтары, тармақшалары) енгізілген жағдайда, олар тіркеу нөмірлерінің өсу ретімен орналастырылады;
егер 2-бағанда техникалық регламенттің техникалық реттеу объектісі немесе объектілер тобы көрсетілсе, 3-бағанда әрбір осындай объекті немесе объектілер тобы үшін стандарттың белгіленімі мен атауы немесе егер техникалық регламент талаптарының сақталуы тұтас стандартты емес, осы стандарттың жекелеген бөлімдерін (тармақтарын, тармақшаларын) қолдану арқылы қамтамасыз етілетін болса, стандарт бөлімдерінің (тармақтарының, тармақшаларының) белгіленімі мен атауы оларды енгізудің белгіленген басымдылығы тәртібімен көрсетіледі, ал бір объекті немесе объектілер тобы үшін бірдей басымдыққа ие бірнеше стандарт, стандарттардың жекелеген бөлімдері (тармақтары, тармақшалары) енгізілген жағдайда, олар тіркеу нөмірлерінің өсу ретімен орналастырылады;
мүше мемлекеттердiң мемлекетаралық және (немесе) ұлттық (мемлекеттiк) стандарттары белгiленімдерiнің тiркеу нөмiрлерiнiң өсу ретi бойынша (халықаралық немесе өңірлік стандарттар негiзiнде әзiрленген стандарттар үшiн – халықаралық немесе өңірлік стандарттар белгiленімдерi тiркеу нөмiрлерiнiң өсу ретi бойынша).
Мүше мемлекеттердің халықаралық немесе өңірлік стандарттар негізінде қабылданған және тиісті халықаралық немесе өңірлік стандарттармен бірдей ұлттық (мемлекеттік) стандарттары тіркеу нөмірлерінің өсуіне қарамастан орналасуы мүмкін (бір блокта);
в) 4-бағанда алмастыру стандартымен алмастырылған стандарттың белгіленімі мен атауы, ал қажет болған кезде алмастырылған стандартты қолданудың аяқталу күні (цифрлық тәсілмен: күні – екі араб цифрымен, айы – екі араб цифрымен, жылы – төрт араб цифрымен), қабылданған алмастыру стандартының белгіленімі мен атауы көрсетіледі.
Қажет болған кезде алмастырылған стандарт та, оны алмастыратын қабылданған стандарт та қолданылуы мүмкін өтпелі кезеңді белгілеу туралы ақпарат көрсетіледі.
(2-нысан)
Зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер қағидалары мен әдістерін, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар
ТІЗБЕСІ
р/с №
Техникалық регламенттің құрылымдық элементі немесе техникалық реттеу объектісі
Стандарттың, зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемесінің белгіленімі мен атауы
Ескертпе
1
2
3
4
1
2
n...
Ескертпе: Осы нысан мынадай ретпен толтырылады:
а) 2-бағанда сәйкестігі зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер қағидалары мен әдістерін, оның ішінде стандартта (зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер) әдістемесінде) белгіленген үлгілерді іріктеу қағидаларын қолдану арқылы расталуы мүмкін техникалық регламенттің құрылымдық элементі (абзацы, тармақшасы, тармағы, бабы, қосымшасы) не техникалық регламентті техникалық реттеу объектісі немесе объектілер тобы көрсетіледі. Қажет болған кезде сәйкестігі зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер қағидалары мен әдістерін, оның ішінде стандартта (зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер) әдістемесінде) белгіленген үлгілерді іріктеу қағидаларын қолдану арқылы расталуы мүмкін мұндай объектіге немесе объектілер тобына қатысты талаптарды белгілейтін техникалық регламенттің құрылымдық элементі (абзацтары, тармақшалары, тармақтары, баптары, қосымшалары) көрсетілуі мүмкін;
б) 3-бағанда стандарттың, зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемесінің белгіленімі мен атауы немесе егер техникалық реттеу объектілерінің техникалық регламент талаптарына сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін тұтас стандарт (әдістеме) емес, осы стандарттың (әдістеменің) жекелеген бөлімдері (тармақтары, тармақшалары) қолданылуы тиіс болса, стандарттың немесе зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемесі бөлімдерінің (тармақтарының, тармақшаларының) белгіленімі мен атауы, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес аттестатталған (валидацияланған) және бекітілген зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелерінің аттестатталғаны (валидацияланғаны) туралы куәліктер туралы ақпарат көрсетіледі, бұл ретте стандарттарды тізбелеп көрсету мына тәсілдердің бірі арқылы жүзеге асырылады:
стандарттардың, осы стандарттардың жекелеген бөлімдерінің (тармақтарының, тармақшаларының) атаулары техникалық регламенттің әрбір элементі үшін оларды енгізудің белгіленген басымдығы тәртібімен орналастырылады, ал техникалық регламенттің бір элементі үшін бірдей басымдыққа ие бірнеше стандарт, стандарттардың жекелеген бөлімдері (тармақтары, тармақшалары) енгізілген жағдайда, олар тіркеу нөмірлерінің өсу ретімен орналастырылады;
егер 2-бағанда техникалық регламенттің техникалық реттеу объектісі немесе объектілер тобы көрсетілсе, 3-бағанда әрбір осындай объекті немесе объектілер тобы үшін стандарттың, зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемесінің белгіленімі мен атауы немесе егер техникалық реттеу объектілерінің техникалық регламент талаптарына сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін тұтас стандарт (әдістеме) емес, осы стандарттың (әдістеменің) жекелеген бөлімдері (тармақтары, тармақшалары) қолданылуы тиіс болса, оларды енгізудің белгіленген басымдығы тәртібімен тіркеу нөмірлерінің өсу ретімен орналастырылады;
мүше мемлекеттердің мемлекетаралық стандарттары, ұлттық (мемлекеттік) стандарттары белгіленімдерінің тіркеу нөмірлерінің өсу реті бойынша (халықаралық немесе өңірлік стандарттар негізінде әзірленген стандарттар үшін – халықаралық немесе өңірлік стандарттар белгіленімдерінің тіркеу нөмірлерінің өсу реті бойынша.
Мүше мемлекеттердің халықаралық немесе өңірлік стандарттар негізінде қабылданған және тиісті халықаралық немесе өңірлік стандарттармен бірдей ұлттық (мемлекеттік) стандарттары тіркеу нөмірлерінің өсуіне қарамастан орналасуы мүмкін (бір блокта);
в) 4-бағанда алмастыру стандартымен қабылданған стандарттың немесе зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемесінің белгіленімі мен атауы, ал қажет болған кезде алмастырылған стандартты қолданудың аяқталу күні (цифрлық тәсілмен: күні – екі араб цифрымен, айы – екі араб цифрымен, жылы – төрт араб цифры) көрсетіледі.
Қажет болған кезде алмастырылған стандарт та, оны алмастыратын қабылданған стандарт та қолданылуы мүмкін өтпелі кезеңді белгілеу туралы ақпарат көрсетіледі.
Егер тізбеге ең жоғары дәлдікке ие зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер ретінде айқындалған өлшемдер әдістемесі (әдісі) енгізілсе, осы ақпарат көрсетіледі.
Ерікті негізде қолдану
нәтижесінде Еуразиялық
экономикалық одақтың
техникалық регламенті
талаптарының сақталуы
қамтамасыз етілетін
халықаралық және өңірлік
(мемлекетаралық) стандарттар,
ал олар болмаған жағдайда –
ұлттық (мемлекеттік)
стандарттар тізбелерін және
зерттеулер (сынақтар) мен
өлшемдер қағидалары мен
әдістерін, оның ішінде
Еуразиялық экономикалық
одақтың техникалық
регламентінің талаптарын
қолдану мен орындау және
техникалық реттеу
объектілерінің сәйкестігін
бағалауды жүзеге асыру үшін
қажетті үлгілерді іріктеу
қағидаларын қамтитын
халықаралық және өңірлік
(мемлекетаралық) стандарттар,
ал олар болмаған жағдайда –
ұлттық (мемлекеттік)
стандарттар тізбелерін әзірлеу
және қабылдау тәртібіне
№ 2 ҚОСЫМША
Зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер қағидалары мен әдістерін, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелеріне енгізілетін (енгізілген) зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелеріне қол жеткізуге рұқсат беру
ТӘРТІБІ

35. Член Коллегии Комиссии, к полномочиям которого отнесены вопросы технического регулирования, обеспечивает подготовку комплекта документов в соответствии с приложением № 3 к настоящему Порядку для рассмотрения Коллегией Комиссии.
36. Комиссия вправе подготовить предложения по изменению перечней стандартов без проведения процедур публичного обсуждения и без рассмотрения на заседании Консультативного комитета в следующих случаях:
а) если органами государственной власти государств-членов в ходе мониторинга, указанного в пункте 22 настоящего Порядка, выявлена необходимость оперативного внесения изменений в перечни стандартов, в том числе в связи с отменой стандартов или выявлением их существенного несоответствия требованиям технического регламента. Указанные предложения с приложением обоснования необходимости оперативного внесения изменений в перечни стандартов и результатов метрологической экспертизы представляются в Комиссию органами государственной власти государств-членов, уполномоченными на взаимодействие с Комиссией;
б) при поступлении в Комиссию предложений от уполномоченных органов по стандартизации государств-членов по включению в перечни стандартов только межгосударственных стандартов, разработанных или обновленных в соответствии с программой по разработке межгосударственных стандартов.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к Порядку разработки и
принятия перечней
международных
и региональных
(межгосударственных)
стандартов, а в случае
их отсутствия ‒ национальных
(государственных) стандартов,
в результате применения
которых на добровольной
основе обеспечивается
соблюдение требований
технического регламента
Евразийского экономического
союза, и перечней
международных и региональных
(межгосударственных)
стандартов, а в случае
их отсутствия ‒ национальных
(государственных) стандартов,
содержащих правила и методы
исследований (испытаний) и
измерений, в том числе правила
отбора образцов, необходимые
для применения и исполнения
требований технического
регламента Евразийского
экономического союза и
осуществления оценки
соответствия объектов
технического регулирования
ФОРМЫ
перечней международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза, и международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
(форма 1)
ПЕРЕЧЕНЬ
международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза
№ п/п
Структурный элемент или объект технического регулирования технического регламента
Обозначение и наименование стандарта
Примечание
1
2
3
4
1
2
n...
Примечание. Настоящая форма заполняется в следующем порядке:
а) в графе 2 указывается либо структурный элемент технического регламента (абзац, подпункт, пункт, статья, приложение), соответствие которому может быть обеспечено посредством выполнения требований стандарта, либо объект или группа объектов технического регулирования технического регламента. При необходимости могут быть указаны структурные элементы технического регламента (абзацы, подпункты, пункты, статьи, приложения), устанавливающие требования в отношении такого объекта или группы объектов технического регулирования технического регламента, соответствие которым может быть обеспечено посредством выполнения требований стандартов;
б) в графе 3 указываются обозначение и наименование стандарта или обозначение разделов (пунктов, подпунктов) и наименование стандарта, если соблюдение требований технического регламента может быть обеспечено применением отдельных разделов (пунктов, подпунктов) этого стандарта, а не стандарта в целом, при этом перечисление стандартов может осуществляться одним из следующих способов:
наименования стандартов, отдельных разделов (пунктов, подпунктов) этих стандартов для каждого элемента технического регламента располагаются в порядке установленной приоритетности их включения, а в случае включения для одного элемента технического регламента нескольких стандартов, отдельных разделов (пунктов, подпунктов) стандартов, обладающих равной приоритетностью, они располагаются по возрастанию регистрационных номеров;
в случае если в графе 2 указывается объект или группа объектов технического регулирования технического регламента, для каждого из таких объектов или группы объектов в графе 3 указываются обозначение и наименование стандарта или обозначение разделов (пунктов, подпунктов) и наименование стандарта, если соблюдение требований технического регламента может быть обеспечено применением отдельных разделов (пунктов, подпунктов) этого стандарта, а не стандарта в целом, в порядке установленной приоритетности их включения, а в случае включения для одного из объектов или группы объектов нескольких стандартов, отдельных разделов (пунктов, подпунктов) стандартов, обладающих равной приоритетностью, они располагаются по возрастанию регистрационных номеров;
в порядке возрастания регистрационных номеров обозначений межгосударственных и (или) национальных (государственных) стандартов государств-членов (для стандартов, разработанных на основе международных или региональных стандартов, ‒ в порядке возрастания регистрационных номеров обозначений международных или региональных стандартов).
Национальные (государственные) стандарты государств-членов, принятые на основе международных или региональных стандартов и идентичные соответствующим международным или региональным стандартам, могут располагаться без учета возрастания регистрационных номеров (одним блоком);
в) в графе 4 указываются обозначение и наименование стандарта, взамен которого принят заменяющий стандарт, и при необходимости дата окончания применения замененного стандарта (цифровым способом: день ‒ двумя арабскими цифрами, месяц ‒ двумя арабскими цифрами, год ‒ четырьмя арабскими цифрами), обозначение и наименование принятого заменяющего стандарта.
При необходимости указывается информация об установлении переходного периода, в течение которого могут применяться как замененный стандарт, так и принятый заменяющий его стандарт.
(форма 2)
ПЕРЕЧЕНЬ
международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
№ п/п
Структурный элемент или объект технического регулирования технического регламента
Обозначение и наименование стандарта, методики исследований (испытаний) и измерений
Примечание
1
2
3
4
1
2
n...
Примечание. Настоящая форма заполняется в следующем порядке:
а) в графе 2 указывается либо структурный элемент технического регламента (абзац, подпункт, пункт, статья, приложение), соответствие которому может быть подтверждено посредством применения правил и методов исследований (испытаний) и измерений, в том числе правил отбора образцов, установленных в стандарте (методике исследований (испытаний) и измерений), либо объект или группа объектов технического регулирования технического регламента. При необходимости могут быть указаны структурные элементы технического регламента (абзацы, подпункты, пункты, статьи, приложения), устанавливающие требования в отношении такого объекта или группы объектов, соответствие которым может быть подтверждено посредством применения правил и методов исследований (испытаний) и измерений, в том числе правил отбора образцов, установленных в стандарте (методике исследований (испытаний) и измерений);
б) в графе 3 указываются обозначение и наименование стандарта, методики исследований (испытаний) и измерений или обозначение разделов (пунктов, подпунктов) и наименование стандарта или методики исследований (испытаний) и измерений, если для осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования требованиям технического регламента должны применяться отдельные разделы (пункты, подпункты) этого стандарта (методики), а не стандарт (методика) в целом, а также информация о свидетельствах об аттестации (валидации) методик исследований (испытаний) и измерений, аттестованных (валидированных) и утвержденных в соответствии с законодательством государства ‒ члена Евразийского экономического союза, при этом перечисление стандартов может осуществляться одним из следующих способов:
наименования стандартов, отдельных разделов (пунктов, подпунктов) этих стандартов для каждого элемента технического регламента располагаются в порядке установленной приоритетности их включения, а в случае включения для одного элемента технического регламента нескольких стандартов, отдельных разделов (пунктов, подпунктов) стандартов, обладающих равной приоритетностью, они располагаются по возрастанию регистрационных номеров;
в случае если в графе 2 указывается объект или группа объектов технического регулирования технического регламента, для каждого из таких объектов или группы объектов в графе 3 указываются обозначение и наименование стандарта, методики исследований (испытаний) и измерений или обозначение разделов (пунктов, подпунктов) и наименование стандарта или методики исследований (испытаний) и измерений, если для осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования требованиям технического регламента должны применяться отдельные разделы (пункты, подпункты) этого стандарта (методики), а не стандарт (методика) в целом, в порядке установленной приоритетности их включения, а в случае включения для одного из объектов или группы объектов нескольких стандартов, методик исследований (испытаний) и измерений, отдельных разделов (пунктов, подпунктов) стандартов, обладающих равной приоритетностью, они располагаются по возрастанию регистрационных номеров;
в порядке возрастания регистрационных номеров обозначений межгосударственных стандартов, национальных (государственных) стандартов государств-членов, методик исследований (испытаний) и измерений (для стандартов, разработанных на основе международных или региональных стандартов, ‒ в порядке возрастания регистрационных номеров обозначений международных или региональных стандартов).
Национальные (государственные) стандарты государств-членов, принятые на основе международных или региональных стандартов и идентичные соответствующим международным или региональным стандартам, могут располагаться без учета возрастания регистрационных номеров (одним блоком);
в) в графе 4 указываются обозначение и наименование стандарта или методики исследований (испытаний) и измерений, взамен которых принят заменяющий стандарт, и при необходимости дата окончания применения замененного стандарта (методики) (цифровым способом: день ‒ двумя арабскими цифрами, месяц ‒ двумя арабскими цифрами, год ‒ четырьмя арабскими цифрами).
При необходимости указывается информация об установлении переходного периода, в течение которого могут применяться как замененный стандарт (методика), так и принятый заменяющий его стандарт.
В случае если в перечень включается методика (метод) измерений, определенная в качестве метода исследований (испытаний) и измерений, который обладает наибольшей точностью, указывается данная информация.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Порядку разработки и
принятия перечней
международных и региональных
(межгосударственных)
стандартов, а в случае их
отсутствия ‒ национальных
(государственных) стандартов, в
результате применения которых
на добровольной основе
обеспечивается соблюдение
требований технического
регламента Евразийского
экономического союза, и
перечней международных и
региональных
(межгосударственных)
стандартов, а в случае
их отсутствия ‒ национальных
(государственных) стандартов,
содержащих правила и методы
исследований (испытаний) и
измерений, в том числе правила
отбора образцов, необходимые
для применения и исполнения
требований технического
регламента Евразийского
экономического союза и
осуществления оценки
соответствия объектов
технического регулирования
ПОРЯДОК
предоставления доступа к методикам исследований (испытаний) и измерений, включаемым (включенным) в перечни международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования

1. Зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер қағидалары мен әдістерін, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелеріне енгізілетін (енгізілген) зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелеріне қол жеткізуге рұқсат беру (бұдан әрі – стандарттар тізбесі) жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің стандарттау жөніндегі уәкілетті органдары (бұдан әрі тиісінше уәкілетті органдар, мүше мемлекеттер) немесе осындай органдар аталған әдістемелерді беруге (таратуға) уәкілеттік берген ұйымдар (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) жүзеге асырады.
2. Стандарттар тізбесін әзірлеу кезеңінде зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемесінің құқық иеленушісі өзі резиденті болып табылатын уәкілетті органға мыналарды ұсынады:
өтеусіз негізде зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелерінің орыс тіліндегі мәтінін;
зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелерін қарау және стандарттар тізбелеріне енгізу туралы шешім қабылдау мақсатында оларды беру құқығына жазбаша рұқсат;
өзі резиденті болып табылатын мүше мемлекеттің уәкілетті органына немесе уәкілетті ұйымына мүше мемлекеттердің аумақтарында зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер әдістемелерін (оларды стандарттар тізбелеріне енгізу туралы шешім қабылданған жағдайда) тарату құқығын беруді көздейтін лицензиялық шарт жасасуға жазбаша келісім береді.
3. Уәкілетті орган осы Тәртіптің 2-тармағында көрсетілген құжаттарды өз мүше мемлекетінің уәкілетті ұйымына береді.
4. Уәкілетті орган немесе уәкілетті ұйым стандарттар тізбесіне енгізу үшін ұсынылатын зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер әдістемелерін әзірлеушіге осындай тізбені әзірлеу, келісу және қарау кезеңдерінде өтеусіз негізде берілуін қамтамасыз етеді.
5. Стандарттар тізбесі бекітілгеннен кейін зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдiстемелерiнің құқық иеленушісі мен өзі резиденті болып табылатын мүше мемлекеттің уәкілетті органы немесе уәкілетті ұйымы арасында техникалық регламенттердің талаптарын орындау, мүше мемлекеттердің аумақтарында техникалық регламенттердің техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру мақсатында жұмыстар жүргізу кезінде сублицензиарлардың оларды одан әрі пайдалануы мақсатында зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер әдістемелерін тарату құқығын беруді, сондай-ақ зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер әдістемелерін ауыстыру (жою) және оларға өзгерістер енгізу туралы ақпарат беруді көздейтін лицензиялық келісім жасалады.
Ерікті негізде қолдану
нәтижесінде Еуразиялық
экономикалық одақтың
техникалық регламенті
талаптарының сақталуы
қамтамасыз етілетін
халықаралық және өңірлік
(мемлекетаралық) стандарттар,
ал олар болмаған жағдайда –
ұлттық (мемлекеттік)
стандарттар тізбелерін және
зерттеулер (сынақтар) мен
өлшемдер қағидалары мен
әдістерін, оның ішінде
Еуразиялық экономикалық
одақтың техникалық
регламентінің талаптарын
қолдану мен орындау және
техникалық реттеу
объектілерінің сәйкестігін
бағалауды жүзеге асыру үшін
қажетті үлгілерді іріктеу
қағидаларын қамтитын
халықаралық және өңірлік
(мемлекетаралық) стандарттар,
ал олар болмаған жағдайда –
ұлттық (мемлекеттік)
стандарттар тізбелерін әзірлеу
және қабылдау тәртібіне
№ 3 ҚОСЫМША
Ерікті негізде қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелерін және зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер қағидалары мен әдістерін, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелері жобаларын Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының қарауына арналған құжаттардың
ТІЗБЕСІ

1. Организация работ по предоставлению доступа к методикам исследований (испытаний) и измерений, включаемым (включенным) в перечни международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования (далее – перечень стандартов), осуществляется уполномоченными органами по стандартизации государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – уполномоченные органы, государства-члены) или организациями, уполномоченными такими органами на предоставление (распространение) указанных методик (далее – уполномоченная организация).
2. На этапе разработки перечня стандартов правообладатель методик исследований (испытаний) и измерений предоставляет в уполномоченный орган, резидентом которого он является:
тексты методик исследований (испытаний) и измерений на русском языке на безвозмездной основе;
письменное разрешение на право предоставления методик исследований (испытаний) и измерений в целях их рассмотрения и принятия решения об их включении в перечни стандартов;
письменное согласие на заключение лицензионного договора, предусматривающего предоставление права распространения методик исследований (испытаний) и измерений (в случае принятия решения об их включении в перечни стандартов) на территориях государств-членов уполномоченному органу или уполномоченной организации государства-члена, резидентом которого он является.
3. Уполномоченный орган передает документы, указанные в пункте 2 настоящего Порядка, в уполномоченную организацию своего государства-члена.
4. Уполномоченный орган или уполномоченная организация обеспечивает на безвозмездной основе предоставление разработчику методик исследований (испытаний) и измерений, предлагаемых для включения в перечень стандартов, на этапах разработки, согласования и рассмотрения такого перечня.
5. После утверждения перечня стандартов между правообладателем методик исследований (испытаний) и измерений и уполномоченным органом или уполномоченной организацией государства-члена, резидентом которого он является, заключается лицензионное соглашение, предусматривающее предоставление права распространения методик исследований (испытаний) и измерений с целью их дальнейшего использования сублицензиарами при проведении работ в целях выполнения требований технических регламентов, осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования технических регламентов на территориях государств-членов, а также предоставлении информации о замене (отмене) методик исследований (испытаний) и измерений и внесении изменений в них.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 3
к Порядку разработки и
принятия перечней
международных и региональных
(межгосударственных)
стандартов, а в случае их
отсутствия ‒ национальных
(государственных) стандартов, в
результате применения которых
на добровольной основе
обеспечивается соблюдение
требований технического
регламента Евразийского
экономического союза, и
перечней международных и
региональных
(межгосударственных)
стандартов, а в случае их
отсутствия ‒ национальных
(государственных) стандартов,
содержащих правила и методы
исследований (испытаний) и
измерений, в том числе правила
отбора образцов, необходимые
для применения и исполнения
требований технического
регламента Евразийского
экономического союза и
осуществления оценки
соответствия объектов
технического регулирования
ПЕРЕЧЕНЬ
документов для рассмотрения Коллегией Евразийской экономической комиссии проектов перечней международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза, и перечней международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования

1. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының (бұдан әрі – Комиссия) ерікті негізде қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелерін және зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер жүргізу қағидалары мен әдістерін, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелері (бұдан әрі – стандарттар тізбелері) туралы (стандарттар тізбелеріне өзгерістер енгізу туралы) шешімінің жобасы.
2. Стандарттар тізбелерінің жобалары (стандарттар тізбелеріне өзгерістер жобасы).
3. Стандарттар тізбелерінің жобаларына (стандарттар тізбелеріне өзгерістер жобасына) түсіндірме жазба.
4. Техникалық регламент жобасын және стандарттар тізбелерінің жобаларын жария талқылау нәтижелері бойынша пікірлер жиынтығы (стандарттардың тізбелеріне, енгізілген өзгерістер ескеріле отырып, стандарттар тізбелерінің редакцияларына өзгерістер енгізу туралы Комиссия Алқасы шешімінің жобасы және стандарттар тізбелерінің жобаларына (стандарттар тізбелеріне өзгерістер жобасына) түсіндірме жазба бойынша ескертулер мен ұсыныстардың (пікірлердің) жиынтық кестесі).
5. Техникалық регламенттерді әзірлеу тәртібіне сәйкес техникалық регламент жобасына және стандарттар тізбелерінің жобаларына (стандарттар тізбелеріне өзгерістер жобасына (қажет болған жағдайда) метрологиялық сараптама жүргізу нәтижелері бойынша қорытынды немесе метрологиялық сараптама талап етілмейтіні туралы қорытынды.
6. Реттеушілік әсерді бағалау туралы қорытынды.
7. Стандарттар тізбелері жобаларының (стандарттар тізбелеріне өзгерістер жобасының) қаржы-экономикалық негіздемесі.
8. Стандарттар тізбелерінің жобалары (стандарттар тізбелеріне өзгерістер жобасы) бойынша жұмыстың барысы туралы ақпаратты қамтитын анықтама.
9. Техникалық реттеу, санитариялық, ветеринариялық және фитосанитариялық шараларды қолдану жөніндегі консультативтік комитеттің стандарттар тізбелерінің жобаларын (стандарттар тізбелеріне өзгерістер жобасын) қарау нәтижелері бойынша материалдар.
10. Стандарттар тізбелерін (стандарттар тізбелеріне өзгерістер енгізу туралы) қабылдау туралы Комиссия Алқасы шешімі жобасының халықаралық шарттарға және Еуразиялық экономикалық одақтың құқығын құрайтын актілерге сәйкестігі туралы қорытынды.

1. Проект решения Коллегии Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия) о перечнях международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента, и перечнях международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования (далее ‒ перечни стандартов) (о внесении изменений в перечни стандартов).
2. Проекты перечней стандартов (проект изменений в перечни стандартов).
3. Пояснительная записка к проектам перечней стандартов (проекту изменений в перечни стандартов).
4. Сводка отзывов по результатам публичного обсуждения проекта технического регламента и проектов перечней стандартов (сводная таблица замечаний и предложений (отзывов) по проекту решения Коллегии Комиссии о внесении изменений в перечни стандартов, редакции перечней стандартов с учетом внесенных изменений и пояснительной записке к проектам перечней стандартов (проекту изменений в перечни стандартов)).
5. Заключение по результатам проведения метрологической экспертизы проекта технического регламента и проектов перечней стандартов (проекта изменений в перечни стандартов (при необходимости)) или заключение о том, что метрологическая экспертиза не требуется, в соответствии с порядком разработки технических регламентов.
6. Заключение об оценке регулирующего воздействия.
7. Финансово-экономическое обоснование проектов перечней стандартов (проекта изменений в перечни стандартов).
8. Справка, содержащая информацию о ходе работы по проектам перечней стандартов (проекту изменений в перечни стандартов).
9. Материалы по итогам рассмотрения проектов перечней стандартов (проекта изменений в перечни стандартов) Консультативным комитетом по техническому регулированию, применению санитарных, ветеринарных и фитосанитарных мер.
10. Заключение о соответствии проекта решения Коллегии Комиссии о принятии перечней стандартов (о внесении изменений в перечни стандартов) международным договорам и актам, составляющим право Евразийского экономического союза.

11. Комиссияның сұрау салуы бойынша (болған жағдайда) ұсынылған стандарттар тізбелерінің жобалары (стандарттар тізбелеріне өзгерістер жобасы) бойынша Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ұстанымдары жазылған құжаттар.
12. Стандарттар тізбелерінің жобалары (стандарттар тізбелеріне өзгерістер жобасы) бойынша шешімдер қабылдау үшін маңызы бар өзге де құжаттар мен материалдар.
Ерікті негізде қолдану
нәтижесінде Еуразиялық
экономикалық одақтың
техникалық регламенті
талаптарының сақталуы
қамтамасыз етілетін
халықаралық және өңірлік
(мемлекетаралық) стандарттар,
ал олар болмаған жағдайда –
ұлттық (мемлекеттік)
стандарттар тізбелерін және
зерттеулер (сынақтар) мен
өлшемдер қағидалары мен
әдістерін, оның ішінде
Еуразиялық экономикалық
одақтың техникалық
регламентінің талаптарын
қолдану мен орындау және
техникалық реттеу
объектілерінің сәйкестігін
бағалауды жүзеге асыру үшін
қажетті үлгілерді іріктеу
қағидаларын қамтитын
халықаралық және өңірлік
(мемлекетаралық) стандарттар,
ал олар болмаған жағдайда –
ұлттық (мемлекеттік)
стандарттар тізбелерін әзірлеу
және қабылдау тәртібіне
№ 4 ҚОСЫМША
(нысаны)
Ерікті негізде қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелерін және зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер қағидалары мен әдістерін, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелеріне өзгерістер енгізу туралы
ҰСЫНЫСТАР
р/с №
Техникалық регламенттің құрылымдық элементі немесе техникалық реттеу объектісі
Стандарттың, зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемесінің белгіленімі мен атауы
Алмастыру стандартының белгіленімі мен атауы
Алмастыру стандартын қолданудың басталу күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
1
2
n...
Ескертпе. Осы нысан мынадай тәртіппен толтырылады:
а) 2-бағанда техникалық регламенттің құрылымдық элементі (абзацы, тармақшасы, тармағы, бабы, қосымшасы) не техникалық регламентті техникалық реттеу объектісі немесе объектілер тобы көрсетіледі. Қажет болған кезде сәйкестігі стандарттың (зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелерінің) талаптарын орындау арқылы қамтамасыз етілетін техникалық регламенттің техникалық реттеу объектісіне немесе объектілер тобына қатысты талаптарды белгілейтін техникалық регламенттің құрылымдық элементтері (абзацтары, тармақшалары, тармақтары, баптары, қосымшалары) көрсетілуі мүмкін;

11. Документы с изложением позиций государств – членов Евразийского экономического союза по проектам перечней стандартов (проекту изменений в перечни стандартов), представленные по запросу Комиссии (при наличии).
12. Иные документы и материалы, которые имеют значение для принятия решения по проектам перечней стандартов (проекту изменений в перечни стандартов).
ПРИЛОЖЕНИЕ № 4
к Порядку разработки и
принятия перечней
международных и региональных
(межгосударственных)
стандартов, а в случае их
отсутствия ‒ национальных
(государственных) стандартов,
в результате применения
которых на добровольной
основе обеспечивается
соблюдение требований
технического регламента
Евразийского экономического
союза, и перечней
международных и региональных
(межгосударственных)
стандартов, а в случае
их отсутствия ‒ национальных
(государственных) стандартов,
содержащих правила и методы
исследований (испытаний) и
измерений, в том числе правила
отбора образцов, необходимые
для применения и исполнения
требований технического
регламента Евразийского
экономического союза и
осуществления оценки
соответствия объектов
технического регулирования
(форма)
ПРЕДЛОЖЕНИЯ
о внесении изменений в перечни международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза, и международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
№ п/п
Структурный элемент или объект технического регулирования технического регламента
Обозначение и наименование стандарта, методики исследований (испытаний) и измерений
Обозначение и наименование заменяющего стандарта
Дата начала применения заменяющего стандарта
Примечание
1
2
3
4
5
6
1
2
n...
Примечание. Настоящая форма заполняется в следующем порядке:
а) в графе 2 указывается либо структурный элемент технического регламента (абзац, подпункт, пункт, статья, приложение), либо объект или группа объектов технического регулирования технического регламента. При необходимости могут быть указаны структурные элементы технического регламента (абзацы, подпункты, пункты, статьи, приложения), устанавливающие требования в отношении такого объекта или группы объектов технического регулирования технического регламента, соответствие которому может быть обеспечено посредством выполнения требований стандарта (методики исследований (испытаний) и измерений);

б) 3-бағанда, егер техникалық регламент талаптарының сақталуы тұтас стандартты (әдістемені) емес, осы стандарттың (әдістеменің) жекелеген бөлімдерін (тармақтарын, тармақшаларын) қолдану арқылы қамтамасыз етілетін болса, стандарттың немесе зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемесі бөлімдерінің (тармақтарының, тармақшаларының) белгіленімі мен атауы көрсетіледі, бұл ретте стандарттарды немесе зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер әдістемелерін тізбелеп көрсету Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2016 жылғы 18 қазандағы № 161 шешімімен бекітілген Оларды ерікті негізде қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелерін және зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер жүргізу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелерін әзірлеу және қабылдау тәртібіне № 1 қосымшаға сәйкес стандарттар тізбелері жобаларының нысандарына ескертпелерде көрсетілген тәсілдердің бірі арқылы жүзеге асырылуы мүмкін;
в) 5-бағанда алмастыру стандартын қабылдау басталған күні (цифрлық тәсілмен: күні – екі араб цифрымен, айы – екі араб цифрымен, жылы – төрт араб цифрымен) көрсетіледі;
г) 6-бағанда алмастырылатын стандартты немесе зерттеу (сынау) және өлшеу әдістемесін қолданудың аяқталу күні (цифрлық тәсілмен: күні – екі араб цифрымен, айы – екі араб цифрымен, жылы – төрт араб цифрымен) көрсетіледі. Қажет болған кезде алмастырылған стандарт та, оны алмастыратын стандарт та қолданылуы мүмкін өтпелі кезеңді белгілеу туралы ақпарат көрсетіледі.
Ерікті негізде қолдану
нәтижесінде Еуразиялық
экономикалық одақтың
техникалық регламенті
талаптарының сақталуы
қамтамасыз етілетін
халықаралық және өңірлік
(мемлекетаралық) стандарттар,
ал олар болмаған жағдайда –
ұлттық (мемлекеттік)
стандарттар тізбелерін және
зерттеулер (сынақтар) мен
өлшемдер қағидалары мен
әдістерін, оның ішінде
Еуразиялық экономикалық
одақтың техникалық
регламентінің талаптарын
қолдану мен орындау және
техникалық реттеу
объектілерінің сәйкестігін
бағалауды жүзеге асыру үшін
қажетті үлгілерді іріктеу
қағидаларын қамтитын
халықаралық және өңірлік
(мемлекетаралық) стандарттар,
ал олар болмаған жағдайда –
ұлттық (мемлекеттік)
стандарттар тізбелерін әзірлеу
және қабылдау тәртібіне
№ 5 ҚОСЫМША
(нысан)
Ерікті негізде қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелерін және зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер қағидалары мен әдістерін, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбелеріне өзгерістер енгізу туралы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешімінің жобасы бойынша ескертулер мен ұсыныстардың (пікірлердің)
ЖИЫНТЫҚ КЕСТЕСІ
(нысан)
р/с №
Стандарттар тізбесінің жаңартылған редакциясы позицияларының нөмірі
Ескерту, ұсыныс (пікір) берген ұйымның атауы, хаттың күні мен нөмірі
Ескерту, ұсыныс (пікір)
Өзгертулер әзірлеуге уәкілеттік берілген органның (оның ішінде әзірлеушінің) қорытындысы
1
2
3
4
5
I. Ерікті негізде қолдану нәтижесінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбесі
1
n…
II. Зерттеулер (сынақтар) мен өлшемдер қағидалары мен әдістерін, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбесі
1
n…
".

б) в графе 3 указываются обозначение разделов (пунктов, подпунктов) и наименование стандарта или методики исследований (испытаний) и измерений, если соблюдение требований технического регламента может быть обеспечено применением отдельных разделов (пунктов, подпунктов) этого стандарта (методики), а не стандарта (методики) в целом, при этом перечисление стандартов или методик исследований (испытаний) и измерений может осуществляться одним из способов, указанных в примечаниях к формам проектов перечней стандартов согласно приложению № 1 к Порядку разработки и принятия перечней международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза, и перечней международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования, утвержденному Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 18 октября 2016 г. № 161;
в) в графе 5 указывается дата начала применения заменяющего стандарта (цифровым способом: день ‒ двумя арабскими цифрами, месяц ‒ двумя арабскими цифрами, год ‒ четырьмя арабскими цифрами);
г) в графе 6 указывается дата окончания применения заменяемого стандарта или методики исследований (испытаний) и измерений (цифровым способом: день ‒ двумя арабскими цифрами, месяц ‒ двумя арабскими цифрами, год ‒ четырьмя арабскими цифрами). При необходимости указывается информация об установлении переходного периода, в течение которого могут применяться как заменяемый стандарт (методика), так и заменяющий его стандарт.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 5
к Порядку разработки и
принятия перечней
международных и региональных
(межгосударственных)
стандартов, а в случае их
отсутствия ‒ национальных
(государственных) стандартов, в
результате применения которых
на добровольной основе
обеспечивается соблюдение
требований технического
регламента Евразийского
экономического союза, и
перечней международных и
региональных
(межгосударственных)
стандартов, а в случае их
отсутствия ‒ национальных
(государственных) стандартов,
содержащих правила и методы
исследований (испытаний) и
измерений, в том числе правила
отбора образцов, необходимые
для применения и исполнения
требований технического
регламента Евразийского
экономического союза и
осуществления оценки
соответствия объектов
технического регулирования
(форма)
СВОДНАЯ ТАБЛИЦА
замечаний и предложений (отзывов) по проекту решения Коллегии Евразийской экономической комиссии о внесении изменений в перечни международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза, и перечни международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия ‒ национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования, редакции перечней стандартов с учетом внесенных изменений и пояснительной записке к проектам перечней стандартов (проекту изменений в перечни стандартов)
№ п/п
Номер позиции актуализированной редакции перечня стандартов
Наименование организации, представившей замечание, предложение (отзыв), дата и номер письма
Замечание, предложение (отзыв)
Заключение органа, уполномоченного на разработку изменений (в том числе разработчика)
1
2
3
4
5
I. Перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза
1
n…
II. Перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
1
n…
".