Бәсекелестіктің жай-күйін бағалау әдістемесіне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2022 жылғы 15 шілдедегі № 115 шешімі.
Бәсекелестіктің жалпы қағидаттары мен қағидалары туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 19 қосымша) 11-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 1 қосымшаның 65-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2013 жылғы 30 қаңтардағы № 7 шешімімен бекітілген Бәсекелестіктің жай-күйін бағалау әдістемесіне қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешімде көзделген өзгерістер:
осы Шешім күшіне енген күнге дейін қарауға қабылданған трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу туралы өтініштерге (материалдарға);
жүргізу туралы ұйғарым осы Шешім күшіне енген күнге дейін шығарылған трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзуды тергеп-тексеруге қолданылмайды.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
М. Григорян
И. Петришенко
Б. Сұлтанов
А. Касымалиев
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2022 жылғы 15 шілдедегі
№ 115 шешіміне
ҚОСЫМША
Бәсекелестіктің жай-күйін бағалау әдістемесіне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. 2-тармақтың "а" және "б" тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"а) Шарттың 76-бабында белгіленген трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу туралы өтініштерді (материалдарды) қарау кезінде;
б) Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2012 жылғы 19 желтоқсандағы № 29 шешімімен бекітілген Нарықты трансшекаралық нарыққа жатқызу критерийлеріне (бұдан әрі – Критерийлер) сәйкестігін белгілеу мақсатында, сондай-ақ Шарттың 76-бабында белгіленген бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу туралы тергеп-тексеру басталғанға дейін Комиссияның өкілеттіктерін іске асыру мақсатында өз бастамасы бойынша тауар нарығын айқындау кезінде;".
2. 3-тармақтың "к" тармақшасындағы "есепті" деген сөз "қорытындыны" деген сөзбен ауыстырылсын.
3. Мынадай мазмұндағы 31-тармақпен толықтырылсын:
"31. Тауарды өтеусіз беру тауар нарығының өнімдік және географиялық шекараларын, сондай-ақ тауар нарығының көлемін және тауар нарығындағы шаруашылық жүргізуші субъектілердің үлесін айқындауға кедергі келтірмейді.".

О внесении изменений в Методику оценки состояния конкуренции
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 15 июля 2022 года № 115.
В соответствии с пунктом 11 Протокола об общих принципах и правилах конкуренции (приложение № 19 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 65 приложения № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Внести в Методику оценки состояния конкуренции, утвержденную Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 30 января 2013 г. № 7, изменения согласно приложению.
2. Изменения, предусмотренные настоящим Решением, не применяются:
к заявлениям (материалам) о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках, принятым к рассмотрению до даты вступления в силу настоящего Решения;
к расследованиям нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках, определение о проведении которых вынесено до даты вступления в силу настоящего Решения.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики Армения
От Республики Беларусь
От Республики Казахстан
От Кыргызской Республики
От Российской Федерации
М. Григорян
И. Петришенко
Б. Султанов
А. Касымалиев
А. Оверчук
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Совета
Евразийской экономической комиссии
от 15 июля 2022 г. № 115
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Методику оценки состояния конкуренции
1. Подпункты "а" и "б" пункта 2 изложить в следующей редакции:
"а) при рассмотрении заявлений (материалов) о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках, установленных статьей 76 Договора;
б) при определении товарного рынка в целях установления его соответствия Критериям отнесения рынка к трансграничному, утвержденным Решением Высшего Евразийского экономического совета от 19 декабря 2012 г. № 29 (далее – Критерии), а также в целях реализации полномочий Комиссии до начала проведения расследований о нарушении общих правил конкуренции, установленных статьей 76 Договора, по собственной инициативе;".
2. В подпункте "к" пункта 3 слово "отчета" заменить словом "заключения".
3. Дополнить пунктом 31 следующего содержания:
"31. Безвозмездное предоставление товара не препятствует определению продуктовых и географических границ товарного рынка, а также объема товарного рынка и долей хозяйствующих субъектов на товарном рынке.".

4. 4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бәсекелестіктің жай-күйіне бағалау жүргізген кезде осы Әдістеменің 2-тармағының "а" және "б" тармақшаларының ережелерін іске асыру мақсатында және тыйымды бұзуды белгілеу шеңберінде бәсекелестіктің жай-күйін бағалау:
а) Шарттың 76-бабының 3-тармағында көзделген тыйымдар бөлігінде – осы Әдістеменің 3-тармағының "д" – "и" тармақшаларында көзделген кезеңдерді қоспай, бірақ келісімге қатысушылар арасында бәсекелестік қатынастардың болу фактісін анықтай отырып;
б) Шарттың 76-бабының 4-тармағында көзделген тыйымдар бөлігінде – осы Әдістеменің 3-тармағының "е" – "и" тармақшаларында көзделген кезеңдерді қоспай;
в) Шарттың 76-бабының 5-тармағында көзделген тыйымдар бөлігінде – осы Әдістеменің 3-тармағының "д" – "и" тармақшаларында көзделген кезеңдерді қоспай;
г) Шарттың 76-бабының 6-тармағында көзделген тыйымдар бөлігінде:
егер Шарттың 76-бабының 6-тармағында белгіленген тыйымдарды бұзу Шарттың 76-бабының 3-тармағында көрсетілген салдардың кез келгеніне әкеп соқтырса немесе әкеп соғуы мүмкін болса, осы Әдістеменің 3-тармағының "д" – "и" тармақшаларында;
егер Шарттың 76-бабының 6-тармағында белгіленген тыйымдарды бұзу Шарттың 76-бабының 4-тармағында көрсетілген салдардың кез келгеніне әкеп соқтырса немесе әкеп соғуы мүмкін болса, осы Әдістеменің 3-тармағының "е" – "и" тармақшаларында көзделген кезеңдерді қоспай;
д) Шарттың 76-бабының 2-тармағында көзделген тыйымдар бөлігінде – осы Әдістеменің 15-тармағына сәйкес тауарды алдын ала айқындай отырып жүзеге асырылуы мүмкін.".
5. 5-тармақтың "е" тармақшасы "өндірушілер бірлестіктерінен" деген сөздерден кейін "және басқа қауымдастықтардан (одақтардан)" деген сөздермен толықтырылсын.
6. 16-тармақ мынадай мазмұндағы "з" тармақшамен толықтырылсын:
"з) тауарды алу тәсілі.".
7. Мынадай мазмұндағы 161-тармақпен толықтырылсын:
"161. Тауар нарығының өнім шекараларын айқындаған кезде нақты тауар нарығына тән тікелей және жанама "желілік әсерлер" (тауарды бір пайдаланушы оның басқа, оның ішінде әлеуетті пайдаланушылар үшін құндылығына тигізетін әсері) ескерілуі мүмкін.".
8. 371-тармақтағы "есепті" деген сөз "қорытындыны" деген сөзбен ауыстырылсын.
9. Мынадай мазмұндағы 441-тармақпен толықтырылсын:
"441. Тосқауыл ретінде "желілік әсерлер" қаралуы мүмкін.".
10. XII бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"XII. Талдамалық қорытынды
61. Тауар нарығындағы бәсекелестіктің жай-күйіне бағалау жүргізу нәтижелері бойынша осы Әдістеменің 3 және 4-тармақтары ережелерінің талаптары ескеріле отырып талдамалық қорытынды жасалады.

4. Пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При проведении оценки состояния конкуренции, в целях реализации положений подпунктов "а" и "б" пункта 2 настоящей Методики и в рамках установления нарушений запретов оценка состояния конкуренции может осуществляться:
а) в части запретов, предусмотренных пунктом 3 статьи 76 Договора, – с исключением этапов, предусмотренных подпунктами "д" – "и" пункта 3 настоящей Методики, но с установлением факта наличия конкурентных отношений между участниками соглашения;
б) в части запретов, предусмотренных пунктом 4 статьи 76 Договора, – с исключением этапов, предусмотренных подпунктами "е" – "и" пункта 3 настоящей Методики;
в) в части запретов, предусмотренных пунктом 5 статьи 76 Договора, – с исключением этапов, предусмотренных подпунктами "д" – "и" пункта 3 настоящей Методики;
г) в части запретов, предусмотренных пунктом 6 статьи 76 Договора, – с исключением этапов, предусмотренных:
подпунктами "д" – "и" пункта 3 настоящей Методики, если нарушение запретов, установленных пунктом 6 статьи 76 Договора, приводит или может привести к любому из указанных в пункте 3 статьи 76 Договора последствий;
подпунктами "е" – "и" пункта 3 настоящей Методики, если нарушение запретов, установленных пунктом 6 статьи 76 Договора, приводит или может привести к любому из указанных в пункте 4 статьи 76 Договора последствий;
д) в части запретов, предусмотренных пунктом 2 статьи 76 Договора, – с предварительным определением товара в соответствии с пунктом 15 настоящей Методики.".
5. Подпункт "е" пункта 5 дополнить словами "и других ассоциаций (союзов)".
6. Пункт 16 дополнить подпунктом "з" следующего содержания:
"з) способ получения товара.".
7. Дополнить пунктом 161 следующего содержания:
"161. При определении продуктовых границ товарного рынка могут быть учтены прямые и косвенные "сетевые эффекты" (воздействие, которое один пользователь товара оказывает на его ценность для других, в том числе потенциальных, пользователей), присущие конкретному товарному рынку.".
8. В пункте 371 слово "отчете" заменить словом "заключении".
9. Дополнить пунктом 441 следующего содержания:
"441. В качестве барьера могут быть рассмотрены "сетевые эффекты".".
10. Раздел XII изложить в следующей редакции:
"XII. Аналитическое заключение
61. По результатам проведения оценки состояния конкуренции на товарном рынке составляется с учетом требований положений пунктов 3 и 4 настоящей Методики аналитическое заключение.

62. Талдамалық қорытындыны бәсекелестіктің жай-күйін бағалауды жүргізуге жауапты Комиссияның құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – Комиссияның құрылымдық бөлімшесі) дайындайды.
63. Талдамалық қорытындының жобасы (қағаз жеткізгіште) құзыретіне бәсекелестік (монополияға қарсы) саясатты іске асыру және (немесе) жүргізу кіретін мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарына (бұдан әрі – уәкілетті органдар) коммерциялық және (немесе) заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпарат және (немесе) мәліметтер алып тасталып және оның жіберілуі уәкілетті органның электрондық пошта мекенжайына қайталанып (адресаттың оны алу фактісі расталып) жіберіледі.
Талдамалық қорытынды жобасын алған күннен бастап уәкілетті органдар позицияны дайындау мақсатында осы жоба әзірленген материалдармен (құжаттармен, мәліметтермен, ақпаратпен) танысуға құқылы.
Уәкілетті органдар мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген тәртіппен талдамалық қорытынды жобасын жіберу туралы Комиссияның хатын тіркеген күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде олар Комиссия электрондық поштасының мекенжайына қайта жіберіп (адресаттың оны алу фактісі расталып) жоба бойынша өз позицияларын жазбаша нысанда (қағаз жеткізгіште) ұсынады.
Уәкілетті органдардың позициялары талдамалық қорытынды жобасына жазбаша нысанда қоса тіркеледі.
64. Осы Әдістеменің 63-тармағында белгіленген мерзімде уәкілетті органдардың позициялары ұсынылмаған не талдамалық қорытынды жобасы бойынша уәкілетті органдардың ұсынылған позицияларында ескертулер болмаған жағдайда Комиссияның құрылымдық бөлімшесінің басшысы (ол болмаған жағдайда оны алмастыратын адам) оны бекіту күнін көрсете отырып, талдамалық қорытындыны бекітеді.
65. Уәкілетті органдардың кем дегенде біреуінен талдамалық қорытынды жобасы бойынша ескертулер келіп түскен жағдайда Комиссияның құрылымдық бөлімшесі консультациялар өткізу туралы хабарлама жібереді.
Бейнеконференция байланысы форматында консультациялар өткізу туралы хабарламаны Комиссияның құрылымдық бөлімшесі олар өткізілетін күнге дейін 3 жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органдарға жібереді.
Консультацияларды күндізгі форматта өткізу туралы хабарламаны Комиссияның құрылымдық бөлімшесі олар өткізілетін күнге дейін 7 жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органдарға жібереді.
Консультациялар шеңберінде қаралатын материалдарда (құжаттарда, мәліметтерде, ақпаратта) құпия ақпарат болмаған жағдайда, консультацияларды бейнеконференция байланысы арқылы өткізуге жол беріледі. Көрсетілген материалдарда (құжаттарда, мәліметтерде, ақпаратта) құпия ақпарат болған кезде консультациялар күндізгі форматта жүргізіледі.
Консультацияларды өткізген кезде Комиссияның құрылымдық бөлімшесі аудио- немесе бейнежазба жүргізеді.
Консультациялар шеңберінде қаралатын материалдарда (құжаттарда, мәліметтерде, ақпаратта) құпия ақпарат болған кезде аудио- немесе бейнежазбаны жүзеге асыруға жол берілмейді.
Консультацияларды өткізу қорытындылары бойынша Комиссияның құрылымдық бөлімшесі хаттама жасайды, онда уәкілетті органдардың дәлелді позициялары көрсетіледі.
Консультациялар хаттамасына Комиссияның консультация өткізген құрылымдық бөлімшесінің басшысы (ол болмаған жағдайда оны алмастыратын адам) қол қояды.
Хаттама талдамалық қорытындыға қоса тіркеледі, бұл ретте консультациялар хаттамасының көшірмесі консультациялар жүргізілген күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде уәкілетті органдарға жіберіледі.
Консультациялар барысында талдамалық қорытындының жобасы бойынша келіспеушіліктер реттелген жағдайда Комиссияның құрылымдық бөлімшесінің басшысы (ол болмаған жағдайда оны алмастыратын адам) оны бекіту күнін көрсете отырып, талдамалық қорытындыны бекітеді.

62. Аналитическое заключение подготавливается структурным подразделением Комиссии, ответственным за проведение оценки состояния конкуренции (далее – структурное подразделение Комиссии).
63. Проект аналитического заключения (на бумажном носителе) направляется в органы государственной власти государств-членов, в компетенцию которых входят реализация и (или) проведение конкурентной (антимонопольной) политики (далее – уполномоченные органы), с исключением информации и (или) сведений, составляющих коммерческую и (или) иную охраняемую законом тайну, и с дублированием его отправки на адрес электронной почты уполномоченного органа (с подтверждением факта его получения адресатом).
Со дня получения проекта аналитического заключения уполномоченные органы в целях подготовки позиции вправе знакомиться с материалами (документами, сведениями, информацией), на основании которых был подготовлен данный проект.
Уполномоченные органы в порядке, установленном законодательством государств-членов, в течение 15 рабочих дней с даты регистрации ими письма Комиссии о направлении проекта аналитического заключения представляют в письменной форме свои позиции по проекту (на бумажном носителе) с дублированием их отправки на адрес электронной почты Комиссии (с подтверждением факта их получения адресатом).
Позиции уполномоченных органов в письменной форме приобщаются к проекту аналитического заключения.
64. В случае непредставления в срок, установленный пунктом 63 настоящей Методики, позиций уполномоченных органов либо отсутствия замечаний в представленных позициях уполномоченных органов по проекту аналитического заключения руководитель структурного подразделения Комиссии (в случае его отсутствия – лицо, его замещающее) утверждает аналитическое заключение с указанием даты его утверждения.
65. В случае поступления хотя бы от одного из уполномоченных органов замечаний по проекту аналитического заключения структурное подразделение Комиссии направляет уведомление о проведении консультаций.
Уведомление о проведении консультаций в формате видеоконференции направляется структурным подразделением Комиссии в уполномоченные органы не позднее чем за 3 рабочих дня до даты их проведения.
Уведомление о проведении консультаций в очном формате направляется структурным подразделением Комиссии в уполномоченные органы не позднее чем за 7 рабочих дней до даты их проведения.
Допускается проведение консультаций посредством видео-конференц-связи в случае отсутствия конфиденциальной информации в материалах (документах, сведениях, информации), рассматриваемых в рамках консультаций. При наличии конфиденциальной информации в указанных материалах (документах, сведениях, информации) консультации проводятся в очном формате.
При проведении консультаций структурным подразделением Комиссии проводится аудио- или видеозапись.
Осуществление аудио- или видеозаписи не допускается при наличии конфиденциальной информации в материалах (документах, сведениях, информации), рассматриваемых в рамках консультаций.
По итогам проведения консультаций структурным подразделением Комиссии составляется протокол, в котором отражаются мотивированные позиции уполномоченных органов.
Протокол консультаций подписывается руководителем структурного подразделения Комиссии (в случае его отсутствия –лицом, его замещающим), проводившим консультации.
Протокол приобщается к аналитическому заключению, при этом копия протокола консультаций направляется в уполномоченные органы в течение 3 рабочих дней со дня проведения консультаций.
В случае урегулирования в ходе консультаций разногласий по проекту аналитического заключения руководитель структурного подразделения Комиссии (в случае его отсутствия – лицо, его замещающее) утверждает аналитическое заключение с указанием даты его утверждения.

66. Егер жүргізілген консультациялардың қорытындылары бойынша талдамалық қорытындының жобасы бойынша келіспеушіліктер реттелмеген жағдайда оларды реттеу туралы мәселе Комиссия Алқасының бәсекелестік және монополияға қарсы реттеу мәселелеріне жетекшілік ететін мүшесінің және уәкілетті органдар басшылары (басшылардың орынбасарлары) қатысатын консультацияларда қаралады.
Көрсетілген консультацияларды өткізу қорытындылары бойынша хаттама жасалады, онда оған қатысушылардың позициялары көрсетіледі.
Комиссия Алқасының бәсекелестік және монополияға қарсы реттеу мәселелеріне жетекшілік ететін мүшесі болмаған жағдайда оның жазбаша тапсырмасы бойынша уәкілетті органдардың басшылары (басшылардың орынбасарлары) қатысатын консультацияларды Комиссияның уәкілетті құрылымдық бөлімшесінің басшысы өткізеді.
Консультациялар хаттамасына Комиссия Алқасының бәсекелестік және монополияға қарсы реттеу мәселелеріне жетекшілік ететін мүшесі не Комиссияның консультацияларды өткізген уәкілетті құрылымдық бөлімшесінің басшысы қол қояды.
Хаттама талдамалық қорытындыға қоса тіркеледі, бұл ретте консультациялар хаттамасының көшірмесі консультациялар жүргізілген күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде уәкілетті органдарға жіберіледі.
Көрсетілген консультациялар өткізілгеннен кейін Комиссияның құрылымдық бөлімшесінің басшысы (ол болмаған жағдайда оны алмастыратын адам) оны бекіту күнін көрсете отырып, талдамалық қорытындыны бекітеді және Одақ құқығында белгіленген тәртіппен трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу белгілерінің жолын кесуге бағытталған әрекеттерді жүзеге асырады.
67. Осы Әдістеменің 4-тармағының ережелерін ескере отырып талдамалық қорытынды мынадай бөлімдерді қамтуға тиіс:
а) жалпы ережелер:
зерттеу мақсаты;
бастапқы ақпарат көздерінің сипаттамасы;
б) зерттеудің таңдалған уақыт аралығы туралы мәліметтер;
в) тауар нарығының өнім шекаралары туралы қорытындылар (оларды айқындау әдісін таңдау негіздемесімен);
г) тауар нарығының географиялық шекаралары туралы тұжырымдар (оларды анықтау әдісін таңдау негіздемесімен);
д) тауар нарығында қызметін жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші субъектілердің құрамы туралы мәліметтер;
е) тауар нарығының көлемі және тауар нарығындағы шаруашылық жүргізуші субъектілердің үлестері туралы мәліметтер;
ж) тауар нарығының шоғырлану деңгейі туралы қорытындылар;
з) тауар нарығына кіру кедергілері туралы мәліметтер;
и) тауар нарығындағы бәсекелестіктің жай-күйін бағалау;
к) тауар нарығындағы шаруашылық жүргізуші субъектінің үстем жағдайы туралы мәліметтер;
л) Критерийлерге сәйкес тауар нарығын трансшекаралық нарыққа жатқызу (жатқызбау) туралы және Комиссияның трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзудың жолын кесу жөніндегі құзыретінің болуы (болмауы) туралы дәлелді тұжырымдар.

66. В случае если по итогам проведенных консультаций разногласия по проекту аналитического заключения не урегулированы, вопрос об их урегулировании рассматривается на консультациях с участием члена Коллегии Комиссии, курирующего вопросы конкуренции и антимонопольного регулирования, и руководителей (заместителей руководителей) уполномоченных органов.
По итогам проведения указанных консультаций составляется протокол, в котором отражаются позиции его участников.
В случае отсутствия члена Коллегии Комиссии, курирующего вопросы конкуренции и антимонопольного регулирования, по его письменному поручению консультации с руководителями (заместителями руководителей) уполномоченных органов проводит руководитель уполномоченного структурного подразделения Комиссии.
Протокол консультаций подписывается членом Коллегии Комиссии, курирующим вопросы конкуренции и антимонопольного регулирования, либо руководителем уполномоченного структурного подразделения Комиссии, проводившим консультации.
Протокол приобщается к аналитическому заключению, при этом копия протокола консультаций направляется в уполномоченные органы в течение 3 рабочих дней со дня проведения консультаций.
После проведения указанных консультаций руководитель структурного подразделения Комиссии (в случае его отсутствия – лицо, его замещающее) утверждает аналитическое заключение с указанием даты его утверждения и осуществляет действия, направленные на пресечение признаков нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках, в порядке, установленном правом Союза.
67. Аналитическое заключение с учетом положений пункта 4 настоящей Методики должно содержать следующие разделы:
а) общие положения:
цель исследования;
описание источников исходной информации;
б) сведения о выбранном временном интервале исследования;
в) выводы о продуктовых границах товарного рынка (с обоснованием выбора метода их определения);
г) выводы о географических границах товарного рынка (с обоснованием выбора метода их определения);
д) сведения о составе хозяйствующих субъектов, осуществляющих деятельность на товарном рынке;
е) сведения об объеме товарного рынка и долях хозяйствующих субъектов на товарном рынке;
ж) выводы об уровне концентрации товарного рынка;
з) сведения о барьерах входа на товарный рынок;
и) оценка состояния конкуренции на товарном рынке;
к) сведения о доминирующем положении хозяйствующего субъекта на товарном рынке;
л) мотивированные выводы об отнесении (неотнесении) товарного рынка к трансграничному в соответствии с Критериями и о наличии (отсутствии) компетенции Комиссии по пресечению нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках.

68. Аналитикалық қорытынды тігіліп нөмірленуі керек.
69. Егер трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларының бұзылуына тергеп-тексеру жүргізу және (немесе) трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу туралы істі қарау шеңберінде трансшекаралық нарықтағы бәсекелестіктің жай-күйіне бағалау жүргізген кезде Комиссияның қолында болмаған мән-жайлар, материалдар (құжаттар, мәліметтер, ақпарат) анықталатын болса, талдамалық қорытындыға өзгерістер (нақтылау) енгізілуі мүмкін.
Комиссияның уәкілетті құрылымдық бөлімшесі осындай өзгерістер (нақтылаулар) енгізілген күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде олар туралы уәкілетті органдарды хабардар етеді.
70. Осы Әдістеменің 63 – 66-тармақтары және 67-тармағының "л" тармақшасы осы Әдістеменің 2-тармағының "а" және "б" тармақшаларына сәйкес жүргізілетін бәсекелестіктің жай-күйін бағалау кезінде ғана қолданылады.

68. Аналитическое заключение должно быть прошито и пронумеровано.
69. В случае если в рамках проведения расследования нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках и (или) рассмотрения дела о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках будут выявлены обстоятельства, материалы (документы, сведения, информация), которыми Комиссия не располагала на момент проведения оценки состояния конкуренции на трансграничном рынке, в аналитическое заключение могут вноситься изменения (уточнения).
Уполномоченное структурное подразделение Комиссии уведомляет уполномоченные органы о внесении таких изменений (уточнений) в течение 3 рабочих дней со дня их внесения.
70. Пункты 63 – 66 и подпункт "л" пункта 67 настоящей Методики применяются только при оценке состояния конкуренции, проводимой в соответствии с подпунктами "а" и "б" пункта 2 настоящей Методики.