Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 7 сәуірдегі № 607 Шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 17 қаңтардағы № 5 шешімі.
Санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану туралы хаттаманың 17-тармағына (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 12 қосымша) және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 19-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. "Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына үшінші елдерден әкелінетін бақылауға жататын тауарларға бірыңғай ветеринариялық сертификаттардың нысандары туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 7 сәуірдегі № 607 шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
2.  Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 7 сәуірдегі № 607 Шешіміне сәйкес осы Шешім күшіне енгенге дейін әзірленген № 1, 3, 16 және 41 нысандар бойынша шығарылған ветеринариялық сертификаттардың бланкілері 2023 жылғы 1 тамызды қоса алғанда пайдаланылады деп белгіленсін.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап 30 күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының
2023 жылғы 17 қаңтардағы
№ 5 Шешіміне
ҚОСЫМША.
Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 7 сәуірдегі № 607 Шешіміне енгізілетін
ӨЗГЕРІСТЕР
1.  3-тармақ "малдың" деген сөзден кейін ", in vivoмен" таңдалған" деген сөздермен толықтырылсын.
2. Мынадай мазмұндағы 48 және 49-тармақтармен толықтырылсын:
"48.  Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына экспортталатын ірі қара малдың "in vitro" эмбриондарына ветеринариялық сертификат (№48 нысан) (қоса беріліп отыр).
49.  Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына экспортталатын ұсақ мүйізді малдың эмбриондарына ветеринариялық сертификат (№49 нысан) (қоса беріліп отыр).".
3.  Көрсетілген Шешіммен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына үшінші елдерден әкелінетін бақылаудағы тауарларға Бірыңғай ветеринариялық сертификаттар нысандарында:
а)  № 1 нысанның 4.1-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"- ірі қара малдың кеміктәріздес энцефалопатиясы – осы ауру бойынша ХЭБ Кодексінің ұсынымдарына сәйкес ірі қара малдың кеміктәріздес энцефалопатиясы бойынша мәртебесін ескере отырып, елдерден немесе әкімшілік аумақтардан;";
б) № 3 нысанда:
куәліктің атауы ", in vivoмен таңдалған" деген сөздермен толықтырылсын;

О внесении изменений в Решение Комиссии Таможенного союза от 7 апреля 2011 г. № 607
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 января 2023 года № 5.
В соответствии с пунктом 17 Протокола о применении санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер (приложение № 12 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 19 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Решение Комиссии Таможенного союза от 7 апреля 2011 г. № 607 "О формах Единых ветеринарных сертификатов на ввозимые на таможенную территорию Евразийского экономического союза подконтрольные товары из третьих стран" изменения согласно приложению.
2. Установить, что изготовленные в соответствии с Решением Комиссии Таможенного союза от 7 апреля 2011 г. № 607 бланки ветеринарных сертификатов, выпущенные по формам № 1, 3, 16 и 41 до вступления настоящего Решения в силу, используются до 1 августа 2023 г. включительно.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 17 января 2023 г. № 5.
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Комиссии Таможенного союза от 7 апреля 2011 г. № 607
1. Пункт 3 после слова "скота" дополнить словами ", отобранные "in vivo".
2. Дополнить пунктами 48 и 49 следующего содержания:
"48. Ветеринарный сертификат на экспортируемые на таможенную территорию Евразийского экономического союза эмбрионы "in vitro" крупного рогатого скота (Форма № 48) (прилагается).
49. Ветеринарный сертификат на экспортируемые на таможенную территорию Евразийского экономического союза эмбрионы мелкого рогатого скота (Форма № 49) (прилагается).".
3. В формах Единых ветеринарных сертификатов на ввозимые на таможенную территорию Евразийского экономического союза подконтрольные товары из третьих стран, утвержденных указанным Решением:
а) абзац второй пункта 4.1 формы № 1 изложить в следующей редакции:
"- губкообразной энцефалопатии крупного рогатого скота – из стран или административных территорий с учетом статуса по губкообразной энцефалопатии крупного рогатого скота в соответствии с рекомендациями Кодекса МЭБ по данному заболеванию;";
б) в форме № 3:
наименование сертификата дополнить словами ", отобранные "in vivo";

3.1-тармақ "малдың" деген сөзден кейін ", in vivoмен таңдалған" деген сөздермен толықтырылсын;
в) № 16 нысанның 4.1-тармағының он екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"- ірі қара малдың кеміктәріздес энцефалопатиясы – осы ауру бойынша ХЭБ Кодексінің ұсынымдарына сәйкес ірі қара малдың кеміктәріздес энцефалопатиясы бойынша мәртебесін ескере отырып, елдерден немесе әкімшілік аумақтардан;";
г) № 41 нысанда:
4.1-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жануарлардың сезімтал түрлері үшін:";
қырық бесінші, елу үшінші, елу тоғызыншы және алпыс бірінші абзацтардағы "әртүрлі түрлердің" деген сөздер "(тек жануарлардың сезімтал түрлеріне арналған)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4.3 - тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"- барлық етқоректілер (құндыздардан, сондай-ақ 3 айға толмаған етқоректілерден басқалары) құтыруға қарсы (құтыруға қарсы вакцинаның бір жылдан астам иммунитетті сақтау мерзімі аяқталмаған немесе құтыруға қарсы иммунитеттің шиеленісі кемінде 0,5 МЕ/мл құрайтыны зертханалық расталған жағдайларды қоспағанда);";
д) мынадай мазмұндағы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына экспортталатын ірі қара малдың "in vitro" эмбриондарына ветеринариялық сертификатпен (№48 нысан) және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына экспортталатын ұсақ мүйізді малдың эмбриондарына ветеринариялық сертификатпен (№49 нысан) толықтырылсын:
"№ 48 нысан
1. Жеткізу сипаттамасы
1.7. Сертификат № ___________________
1.1. Жүкті жөнелтушінің атауы және мекенжайы:
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына экспортталатын ірі қара малдың "in vitro" эмбриондарына ветеринариялық сертификат
1.2. Жүкті алушының атауы және мекенжайы:
1.3. Эмбриондар саны:
1.8. Тауар шығарылған ел:
1.4. Орындар (контейнерлер)саны:
1.9. Экспорттаушы елдің құзыретті ведомствосы:
1.5. Көлік құралында пломбаны таңбалау (түрі, нөмірі):
1.10. Экспорттаушы елдің сертификатты берген мекемесі:
1.6. Көлік:
(вагонның, автомашинаның, контейнердің, ұшақ рейсінің №, кеменің атауы)
1.11. Транзит елі (дері):
1.12. Тауарларды кедендік шекара арқылы өткізу пункті:
2. Ооциттердің донорлары – сиырлар туралы ақпарат
р/с№
Жануардың түрі
Лақап аты
Туған күні
Мал тұқымы
Сәйкестендіру нөмірі
Эмбрионның алынған күні
1.
2.
3.
4.
5.
5-тен астам жануарлардан эмбриондарды тасымалдау кезінде тізімдеме жасалады, оған экспорттаушы елдің мемлекеттік/ресми ветеринариялық дәрігері қол қоятын және осы сертификаттың ажырамас бөлігі болып табылатын тізімдеме жасалады.
3. Денсаулық жағдайы туралы ақпарат
Мен, төменде қол қоюшы мемлекеттік/ресми ветеринариялық дәрігер, осы құжатпен мыналарды растаймын:

пункт 3.1 после слова "скота" дополнить словами ", отобранные "in vivo";
в) абзац двенадцатый пункта 4.1 формы № 16 изложить в следующей редакции:
"- губкообразной энцефалопатии крупного рогатого скота – из стран или административных территорий с учетом статуса по губкообразной энцефалопатии крупного рогатого скота в соответствии с рекомендациями Кодекса МЭБ по данному заболеванию;";
г) в форме № 41:
в пункте 4.1:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"для восприимчивых видов животных:";
в абзацах сорок пятом, пятьдесят третьем, пятьдесят девятом и шестьдесят первом слова "разных видов" заменить словами "(только для восприимчивых видов животных)";
абзац второй пункта 4.3 изложить в следующей редакции:
"- все плотоядные (кроме норок, а также плотоядных, не достигших возраста 3 месяцев) – против бешенства (за исключением случаев, когда срок поддержания иммунитета вакциной против бешенства, составляющий более одного года, не истек или лабораторно подтверждено, что напряженность иммунитета против бешенства составляет не менее 0,5 МЕ/мл);";
д) дополнить ветеринарным сертификатом на экспортируемые на таможенную территорию Евразийского экономического союза эмбрионы "in vitro" крупного рогатого скота (Форма № 48) и ветеринарным сертификатом на экспортируемые на таможенную территорию Евразийского экономического союза эмбрионы мелкого рогатого скота (Форма № 49) следующего содержания:
"Форма № 48
1. Описание поставки
1.7. Сертификат ___________________
1.1. Название и адрес грузоотправителя:
Ветеринарный сертификат на экспортируемые на таможенную территорию Евразийского экономического союза эмбрионы "in vitro" крупного рогатого скота
1.2. Название и адрес грузополучателя:
1.3. Количество эмбрионов:
1.8. Страна происхождения товара:
1.4. Количество мест (контейнеров):
1.9. Компетентное ведомство страны-экспортера:
1.5. Маркировка пломбы на транспортном средстве (вид, номер):
1.10. Учреждение страны-экспортера, выдавшее сертификат:
1.6. Транспорт:
(№ вагона, автомашины, контейнера, рейса самолета, название судна)
1.11. Страна(ы) транзита:
1.12. Пункт пропуска товаров через таможенную границу:
2. Информация о коровах донорах ооцитов
п/п
Вид животного
Кличка
Дата рождения
Порода
Идентификационный номер
Дата взятия эмбриона
1.
2.
3.
4.
5.
При перевозке эмбрионов от более чем 5 животных составляется опись, которая подписывается государственным/официальным ветеринарным врачом страны-экспортера и является неотъемлемой частью данного сертификата.
3. Информация о состоянии здоровья
Я, нижеподписавшийся государственный/официальный ветеринарный врач, удостоверяю следующее:

3.1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына экспортталатын ірі қара малдың "in vitro" эмбриондары сау асыл тұқымды жануарлардан алынды. Бұқалар генетикалық материалды іріктеу алдында қолдан ұрықтандыру кәсіпорындарында немесе шаруашылықтарда кемінде 30 күн ұсталды және осы уақыт ішінде табиғи ұрықтандыру үшін пайдаланылмады. Ооциттердің донорлары – сиырлар елде кемінде 6 ай болды және генетикалық материалды іріктеуден бұрын қолдан ұрықтандыру орындарында немесе фермаларда кемінде 30 күн ұсталды және осы уақыт ішінде табиғи ұрықтандыру үшін пайдаланылмады. Ооциттердің донорлары – сиырлар соңғы 12 айда елге әкелінген басқа жануарлармен байланыста болған жоқ және генетикалық материалды іріктеу алдында соңғы 36 айда бруцеллезге қарсы вакцинацияланбаған.
3.2.  Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына экспортталатын ірі қара малдың "in vitro" эмбриондары мынадай жұқпалы аурулардан таза елдерден немесе әкімшілік аумақтардан шыққан.
везикулярлы стоматит, контагиозды плевропневмония – соңғы 24 ай ішінде;
аусыл – соңғы 12 ай ішінде;
ірі қара малдың кеміктәріздес энцефалопатиясы – ХЭБ Кодексінің ұсынымдарына сәйкес аумақтың ресми "елеусіз тәуекел" мәртебесі бар;
блутанг және эпизоотиялық геморрагиялық ауру вирусы (эпизоотиялық геморрагиялық ауру) – соңғы 24 ай ішінде.
3.3.  Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына экспортталатын эмбриондар мынадай жұқпалы аурулардан таза шаруашылықтардан немесе қолдан ұрықтандыру кәсіпорындарынан шыққан:
бруцеллез, туберкулез – соңғы 12 ай ішінде;
энзоотиялық лейкемия – соңғы 24 ай ішінде;
инфекциялық ринотрахеит, трихомоноз (Trichomonas fetus), кампилобактериоз (Campylobacter fetus veneralis), хламидиоз – соңғы 12 айда.
Жасанды ұрықтандыру кәсіпорындарында немесе шаруашылықтарда сиырлардан генетикалық материалды іріктеу кезінде:
паратуберкулез-соңғы 36 ай ішінде;
лептоспироз – соңғы 3 ай ішінде;
ірі қара малдың вирустық диареясы-соңғы 6 ай ішінде ауыру жағдайлары тіркелмеген.
3.4. "In vitro" эмбриондарын алу үшін пайдаланылатын ұрық Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 317 Шешімімен бекітілген ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптардың 2-тарауының талаптарына сәйкес келеді.

3.1. Экспортируемые на таможенную территорию Евразийского экономического союза эмбрионы "in vitro" крупного рогатого скота получены от здоровых племенных животных. Быки-производители содержались на предприятиях искусственного осеменения или в хозяйствах не менее 30 дней перед отбором генетического материала и не использовались в течение этого времени для естественного осеменения. Коровы доноры ооцитов находились в стране не менее 6 месяцев и содержались на предприятиях искусственного осеменения или в хозяйствах не менее 30 дней перед отбором генетического материала и не использовались в течение этого времени для естественного осеменения. Коровы доноры ооцитов не имели контактов с другими животными, ввезенными в страну в течение последних 12 месяцев и не были вакцинированы против бруцеллеза в течение последних 36 месяцев перед отбором генетического материала.
3.2. Экспортируемые на таможенную территорию Евразийского экономического союза эмбрионы "in vitro" крупного рогатого скота происходят из стран или административных территорий, свободных от следующих заразных болезней:
везикулярный стоматит, контагиозная плевропневмония в течение последних 24 месяцев;
ящур в течение последних 12 месяцев;
губкообразная энцефалопатия крупного рогатого скота территория имеет официальный статус "незначительного риска" в соответствии с рекомендациями Кодекса МЭБ;
блутанг и вирус эпизоотической геморрагической болезни (эпизоотическая геморрагическая болезнь) в течение последних 24 месяцев.
3.3. Экспортируемые на таможенную территорию Евразийского экономического союза эмбрионы происходят из хозяйств или предприятий искусственного осеменения, свободных от следующих заразных болезней:
бруцеллез, туберкулез в течение последних 12 месяцев;
энзоотический лейкоз в течение последних 24 месяцев;
инфекционный ринотрахеит, трихомоноз (Trichomonas fetus), кампилобактериоз (Campylobacter fetus veneralis),
хламидиоз
в течение последних 12 месяцев.
На предприятиях искусственного осеменения или в хозяйствах к моменту отбора генетического материала от коров не регистрировались случаи:
паратуберкулеза в течение последних 36 месяцев;
лептоспироза в течение последних 3 месяцев;
вирусной диареи крупного рогатого скота в течение последних 6 месяцев.
3.4. Сперма, используемая для получения эмбрионов "in vitro", соответствует требованиям главы 2 Единых ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, предъявляемых к товарам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору), утвержденных Решением Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 г. 317.

3.5. Ооциттердің донорлары – сиырлар генетикалық материалды іріктеу алдында лептоспирозға қарсы антибиотикпен препараттың лептоспирге қатысты тиімділігі дәлелденген схемалар бойынша донор ағзасынан қоздырғыштардың толық жойылу дозасын (еселігін) және уақытын ескере отырып емделген.
Препараттың атауын және емдеу күнін көрсету _______________________________________________________
3.6. Ооциттердің донорлары – сиырлар экспорттаушы ел бекіткен әдістерге сәйкес келетін диагностикалық сынақтарды пайдалана отырып, зертханада (белгіленген тәртіппен аккредиттелген немесе сертификатталған) теріс нәтижемен сыналды (тестілеу әдісі мен күнін көрсету):
туберкулез ___________________
паратуберкулез ___________________
энзоотиялық лейкоз ___________________
трихомоноз ___________________
кампилобактериоз ___________________
хламидиоз ___________________
ірі қара малдың вирустық диареясы (серологиялық тест немесе жылына кемінде 1 рет қан үлгісіндегі патогенді сәйкестендіру сынағы) __________________________________________________________________________________
инфекциялық ринотрахеит (серологиялық тест – 21 күн аралықпен жұптық сынамалар, жылына кемінде 1 рет) __________________________________________________________________________________
бруцеллез (жылына 2 рет)______________________________________________________________________________
блутанг (генетикалық материалды таңдағаннан кейін 28-60 күннен кейін серологиялық тест немесе генетикалық материалды таңдаған күні алынған қан үлгісіндегі патогенді анықтау сынағы) ______________________________________
эпизоотиялық геморрагиялық ауру вирусы (эпизоотиялық геморрагиялық ауру) (генетикалық материалды іріктегеннен кейін 28 – 60 күннен кейін серологиялық тест немесе генетикалық материалды іріктеген күні алынған қан үлгісінде патогенді сәйкестендіру сынағы)___________________________________
3.7. Эмбриондар ХЭБ Кодексінің ұсынымдарына сәйкес таңдалды, өңделді, сақталды және тасымалданады.
Орны _____________________            Күні _________________            Мөр
Мемлекеттік/ресми ветеринариялық дәрігердің қолы ____________________________
Т.А.Ә. және лауазымы ______________________________________________________
Ескертулер:
1. Қол және мөр бланкінің түсінен өзгеше болуы тиіс.
2. Ветеринариялық сертификат орыс тілінде, сондай-ақ экспорттаушы елдің тілінде және (немесе) ағылшын тілінде ресімделеді.".
Форма № 49
1. Жеткізу сипаттамасы
1.7. Сертификат № ___________________

3.5. Коровы доноры ооцитов перед отбором генетического материала обработаны против лептоспироза антибиотиком по схемам с доказанной эффективностью препарата в отношении лептоспир с учетом дозировки (кратности) и времени полной элиминации возбудителей из организма донора.
Указать название препарата и даты обработки_______________________________________________________
3.6. Коровы доноры ооцитов были протестированы с отрицательным результатом в лаборатории (аккредитованной или сертифицированной в установленном порядке) с использованием диагностических тестов, которые соответствуют методам, утвержденным страной-экспортером, на следующие болезни (указать метод и дату тестирования):
туберкулез _____________________________
паратуберкулез _________________________
энзоотический лейкоз ____________________
трихомоноз ____________________________
кампилобактериоз ______________________
хламидиоз _____________________________
вирусная диарея крупного рогатого скота (серологический тест или тест идентификации возбудителя в образце крови не менее 1 раза в год) ___________________________________________________________________________________
инфекционный ринотрахеит (серологический тест парные пробы с интервалом 21 день, не менее 1 раза в год) ___________________________________________________________________________________
бруцеллез (2 раза в год) _________________________________________________________________________________
блутанг (серологический тест через 28 60 дней после отбора генетического материала или тест идентификации возбудителя в образце крови, взятом в день отбора генетического материала) ______________________________________
вирус эпизоотической геморрагической болезни (эпизоотическая геморрагическая болезнь) (серологический тест через
28
60 дней после отбора генетического материала или тест идентификации возбудителя в образце крови, взятом в день отбора генетического материала) ___________________________________
3.7. Эмбрионы отобраны, обработаны, хранились и транспортируются в соответствии с рекомендациями Кодекса МЭБ.
Место _______________      Дата _______________ Печать
Подпись государственного/официального ветеринарного врача ____________________________
Ф. И. О. и должность________________________________________________________________
Примечания:
1. Подпись и печать должны отличаться цветом от бланка.
2. Ветеринарный сертификат оформляется на русском языке, а также на языке страны-экспортера и (или) английском языке.
Форма № 49
1. Описание поставки
1.7. Сертификат ___________________

1.1. Жүкті жөнелтушінің атауы және мекенжайы:
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына экспортталатын ұсақ мүйізді малдың эмбриондарына ветеринариялық сертификат
1.2. Жүкті алушының атауы және мекенжайы:
1.3. Эмбриондар саны:
1.8. Тауар шығарылған ел:
1.4. Орындар (контейнерлер)саны:
1.9. Экспорттаушы елдің құзыретті ведомствосы:
1.5. Көлік құралында пломбаны таңбалау (түрі, нөмірі):
1.10. Экспорттаушы елдің сертификатты берген мекемесі:
1.6. Көлік:
(вагонның, автомашинаның, контейнердің, ұшақ рейсінің №, кеменің атауы)
1.11. Транзит елі (дері):
1.12. Тауарларды кедендік шекара арқылы өткізу пункті:
2. Эмбриондардың донорлары –жануарлар туралы ақпарат
р/с№
Жануардың түрі
Лақап аты немесе сәйкестендіру нөмірі
Туған күні
Мал тұқымы
Эмбрионның алынған күні
Эмбриондар саны
1.
2.
3.
4.
5.
5-тен астам жануарлардан эмбриондарды тасымалдау кезінде тізімдеме жасалады, оған экспорттаушы елдің мемлекеттік/ресми ветеринариялық дәрігері қол қоятын және осы сертификаттың ажырамас бөлігі болып табылатын тізімдеме жасалады.
3. Денсаулық жағдайы туралы ақпарат
Мен, төменде қол қоюшы мемлекеттік/ресми ветеринариялық дәрігер, осы құжатпен мыналарды растаймын:
3.1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына экспортталатын ұсақ мүйізді малдың эмбриондары сау асыл тұқымды жануарлардан алынды. Эмбрион донорлары – қойлар (ешкілер) шаруашылықтарда және (немесе) жасанды ұрықтандыру кәсіпорындарында генетикалық материалды іріктеу алдында 30 күн бойы ұсталған, пайдаланылмаған
осы уақыт ішінде табиғи ұрықтандыру үшін және генетикалық материалды таңдаудан кем дегенде 6 ай бұрын елде болды. Эмбрион донорлары – қойлар (ешкілер) соңғы 12 айда елге әкелінген басқа жануарлармен байланыста болған жоқ
3.2.  Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына экспортталатын эмбриондар мынадай жұқпалы аурулардан таза елдерден немесе әкімшілік аумақтардан шыққан:
аусыл – аймақтандыруға сәйкес ел аумағында немесе әкімшілік аумақта соңғы 12 ай ішінде;
блутанг – генетикалық материалды іріктеуге дейінгі соңғы 24 ай ішінде;
ешкілердің жұқпалы плевропневмониясы – ел аумағында соңғы 12 ай ішінде;
ұсақ күйіс қайыратын жануарлардың обасы, ірі қара малдың обасы, Рифт алқабының безгегі – аймақтандыруға сәйкес ел аумағында немесе әкімшілік аумақта соңғы 24 айда;
қойлар мен ешкілердің шешегі – аймақтандыруға сәйкес ел аумағында немесе әкімшілік аумақта соңғы 36 ай ішінде немесе елде мәжбүрлі сою кезінде шешекпен ауыратын соңғы қой мен ешкі мал сойылғаннан кейін 6 ай ішінде;
қойлардың скрепі – ХЭБ Кодексінің ұсынымдарына сәйкес;
аденоматоз, шекаралық ауру – аймақтандыруға сәйкес ел аумағында немесе әкімшілік аумақта соңғы 36 ай ішінде.

1.1. Название и адрес грузоотправителя:
Ветеринарный сертификат на экспортируемые на таможенную территорию Евразийского экономического союза эмбрионы мелкого рогатого скота
1.2. Название и адрес грузополучателя:
1.3. Количество эмбрионов:
1.8. Страна происхождения товара:
1.4. Количество мест (контейнеров):
1.9. Компетентное ведомство страны-экспортера:
1.5. Маркировка пломбы на транспортном средстве (вид, номер):
1.10. Учреждение страны-экспортера, выдавшее сертификат:
1.6. Транспорт:
(№ вагона, автомашины, контейнера, рейса самолета, название судна)
1.11. Страна(ы) транзита:
1.12. Пункт пропуска товаров через таможенную границу:
2. Информация о животных донорах эмбрионов
п/п
Вид животного
Кличка или идентификационный номер
Дата рождения
Порода
Дата взятия эмбриона
Количество эмбрионов
1.
2.
3.
4.
5.
При перевозке эмбрионов от более чем 5 животных составляется опись, которая подписывается государственным/официальным ветеринарным врачом страны-экспортера и является неотъемлемой частью данного сертификата.
3. Информация о состоянии здоровья
Я, нижеподписавшийся государственный/официальный ветеринарный врач, удостоверяю следующее:
3.1. Экспортируемые на таможенную территорию Евразийского экономического союза эмбрионы мелкого рогатого скота получены от здоровых племенных животных. Овцы (козы) доноры эмбрионов содержались в хозяйствах и (или) на предприятиях искусственного осеменения в течение 30 дней перед отбором генетического материала, не использовались в течение этого времени для естественного осемения и находились в стране не менее 6 месяцев перед отбором генетического материала. Овцы (козы) доноры эмбрионов не имели контактов с другими животными, ввезенными в страну в течение последних 12 месяцев.
3.2. Экспортируемые на таможенную территорию Евразийского экономического союза эмбрионы происходят из стран или административных территорий, свободных от следующих заразных болезней:
ящур в течение последних 12 месяцев на территории страны или административной территории в соответствии с регионализацией;
блутанг в течение последних 24 месяцев перед отбором генетического материала;
инфекционная плевропневмония коз в течение последних 12 месяцев на территории страны;
чума мелких жвачных, чума крупного рогатого скота, лихорадка долины Рифт в течение последних 24 месяцев на территории страны или административной территории в соответствии с регионализацией;
оспа овец и коз в течение последних 36 месяцев на территории страны или административной территории в соответствии с регионализацией или 6 месяцев после убоя последнего больного оспой овец и коз животного при применении
в
стране вынужденного убоя;
скрепи овец в соответствии с рекомендациями Кодекса МЭБ;
аденоматоз, пограничная болезнь в течение последних 36 месяцев на территории страны или административной территории в соответствии с регионализацией.

3.3.  Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына экспортталатын эмбриондар мынадай жұқпалы аурулардан таза шаруашылықтардан шыққан:
эпидидимит овец (Brucella ovis), Ку-лихорадка – в течение последних 12 месяцев на территории хозяйства; қой эпидидимиті (Brucella ovis), Ку-лихорадка – шаруашылық аумағында соңғы 12 ай ішінде;
инфекциялық агалактия ‒ шаруашылық аумағында соңғы 6 ай ішінде;
паратуберкулез – шаруашылық аумағында соңғы 24 ай ішінде;
туберкулез – шаруашылық аумағында соңғы 6 ай ішінде, бұл диагностикалық зерттеулердің нәтижелерімен расталады;
лептоспироз ‒ шаруашылық аумағында соңғы 3 ай ішінде;
сібір жарасы – шаруашылық аумағында 20 күн ішінде;
бруцеллез. Қойлар (ешкілер) – эмбрион донорлары соңғы 12 айда табында бруцелла инфекциясының тіркелген жағдайлары болмаған кезде бруцеллезге қолайлы ұсақмүйізді малдың табындарынан шыққан. Жануарлар 6 айда бір рет Brucella инфекциясына диагностикалық тексеруден өтті, оның нәтижелері теріс болды;
меди-висна, артрит-ешкі энцефалиті. Қойлар (ешкілер) – эмбрион донорлары соңғы 36 ай ішінде ауру (клиникалық және серологиялық) тіркелмеген шаруашылықтардан шыққан, ал осы аурулар бойынша қолайсыз табындардан алынған қойлар мен ешкілер көрсетілген кезең ішінде табындарға енгізілмеген;
энзоотикалық түсік (қой хламидиозы Chlamydophila abortus). Қойлар (ешкілер) – эмбрион донорлары қойлардың энзоотиялық түсік түсіру жағдайлары тіркелмеген шаруашылықтарда генетикалық материалды іріктеу алдында 2 жыл бойы ұсталды, бұл диагностикалық зерттеулердің нәтижелерімен расталады.
3.4. Эмбрион доноры қойларды (ешкілерді) ұрықтандыру үшін пайдаланылатын ұрық Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 317 Шешімімен бекітілген ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптардың 6-тарауының талаптарына сәйкес келеді.
3.5. Қойлар (ешкілер) – эмбрион донорлары жылына кемінде 1 рет зертханада (белгіленген тәртіппен аккредиттелген немесе сертификатталған) келесі ауруларға экспорттаушы ел бекіткен әдістерге сәйкес келетін диагностикалық сынақтарды (тестілеу әдісі мен күнін көрсету) пайдалана отырып теріс нәтижемен сыналды):
блутанг ________________________________________
туберкулез ______________________________________
паратуберкулез _________________________________
бруцеллез _______________________________________
хламидиоз _______________________________________
меди-висна ______________________________________
артрит-ешкі энцефалиті ____________________________
жұқпалы агалактия ___________________________
лептоспироз ______________________________________
шекаралық ауру ________________________________
листериоз _________________________________________

3.3. Экспортируемые на таможенную территорию Евразийского экономического союза эмбрионы происходят из хозяйств, свободных от следующих заразных болезней:
эпидидимит овец (Brucella ovis), Ку-лихорадка в течение последних 12 месяцев на территории хозяйства;
инфекционная агалактия в течение последних 6 месяцев на территории хозяйства;
паратуберкулез в течение последних 24 месяцев на территории хозяйства;
туберкулез в течение последних 6 месяцев на территории хозяйства, что подтверждается результатами диагностических исследований;
лептоспироз в течение последних 3 месяцев на территории хозяйства;
сибирская язва в течение 20 дней на территории хозяйства;
бруцеллез. Овцы (козы) доноры эмбрионов происходят из стад мелкого рогатого скота, благополучных по бруцеллезу, при отсутствии зарегистрированных случаев инфекции Brucella в стаде в течение последних 12 месяцев. Животные были подвергнуты диагностическому исследованию на инфекции Brucella один раз в 6 месяцев, результаты которого были отрицательными;
меди-висна, артрит-энцефалит коз. Овцы (козы) доноры эмбрионов происходят из хозяйств, в которых отсутствуют зарегистрированные случаи заболевания (клинические и серологические) в течение последних 36 месяцев, а овцы и козы из стад, неблагополучных по данным заболеваниям, в течение указанного периода не вводятся в стада;
энзоотический аборт (хламидиоз овец Chlamydophila abortus). Овцы (козы) доноры эмбрионов содержатся в течение 2 лет перед отбором генетического материала в хозяйствах, в которых отсутствуют зарегистрированные случаи энзоотического аборта овец, что подтверждается результатами диагностических исследований.
3.4. Сперма, используемая для осеменения овец (коз) доноров эмбрионов, соответствует требованиям главы 6 Единых ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, предъявляемых к товарам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору), утвержденных Решением Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 г. 317.
3.5. Овцы (козы) доноры эмбрионов были не менее 1 раза в год протестированы с отрицательным результатом в лаборатории (аккредитованной или сертифицированной в установленном порядке) с использованием диагностических тестов, которые соответствуют методам, утвержденным страной-экспортером, на следующие болезни (указать метод и дату тестирования):
блутанг ________________________________________
туберкулез ______________________________________
паратуберкулез _________________________________
бруцеллез _______________________________________
хламидиоз _______________________________________
меди-висна ______________________________________
артрит-энцефалит коз ____________________________
инфекционная агалактия ___________________________
лептоспироз ______________________________________
пограничная болезнь ________________________________
листериоз _________________________________________

3.6. Қой (ешкілер) – эмбрион донорлары олардан эмбриондар алғаннан кейін ветеринардың бақылауында кемінде 30 күн болды.
3.7. Эмбриондар ХЭБ Кодексінің ұсынымдарына сәйкес таңдалды, өңделді, сақталды және тасымалданады.
Орны _____________________            Күні _________________            Мөр
Мемлекеттік/ресми ветеринариялық дәрігердің қолы ________________________
Т.А.Ә. және лауазымы _________________________________________________
Ескертулер:
1. Қол және мөр бланкінің түсінен өзгеше болуы тиіс.
2. Ветеринариялық сертификат орыс тілінде, сондай-ақ экспорттаушы елдің тілінде және (немесе) ағылшын тілінде ресімделеді.".

3.6. Овцы (козы) доноры эмбрионов после получения от них эмбрионов находились под наблюдением ветеринарного врача не менее 30 дней.
3.7. Эмбрионы отобраны, обработаны, хранились и транспортируются в соответствии с рекомендациями Кодекса МЭБ.
Место _______________      Дата _______________ Печать
Подпись государственного/официального ветеринарного врача ____________________________
Ф. И. О. и должность________________________________________________________________
Примечания:
1. Подпись и печать должны отличаться цветом от бланка.
2. Ветеринарный сертификат оформляется на русском языке, а также на языке страны-экспортера и (или) английском языке.".