Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 28 ақпандағы № 26 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 11 мамырдағы № 59 шешімі.
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі техникалық реттеу туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 9 қосымша) 4-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссия жұмысының регламентіне № 2 қосымшаның 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1.  Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Зерттеулер (сынақтар) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Сұйылтылған көмірсутек газдарына отын ретінде пайдалану үшін қойылатын талаптар" техникалық регламентінің (EAЭО ТР 036/2016) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттар тізбесі туралы" 2017 жылғы 28 ақпандағы № 26 шешіміне қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2.  Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 180 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 11 мамырдағы
№ 59 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының
2017 жылғы 28 ақпандағы № 26 шешіміне енгізілетін
өзгерістер
Осы Шешіммен бекітілген Зерттеулер (сынақтар) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Сұйылтылған көмірсутек газдарына отын ретінде пайдалану үшін қойылатын талаптар" техникалық регламентінің (EAЭО ТР 036/2016) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (Мемлекеттік) стандарттардың тізбесі стандарттар тізбесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 28 ақпандағы
№ 26 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 11 мамырдағы
№ 59 шешімінің
редакциясында)
Зерттеулер (сынақтар) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Сұйылтылған көмірсутек газдарына отын ретінде пайдалану үшін қойылатын талаптар" техникалық регламентінің (EAЭО ТР 036/2016) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттардың, ал олар болмаған жағдайда – ұлттық (мемлекеттік) стандарттардың
тізбесі
Р/с№
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің құрылымдық элементі немесе техникалық реттеу объектісі
Стандарттың, зерттеу (сынау) және өлшеу әдістемесінің белгілемесі және атауы
Ескертпе
1
2
3
4
1
V бөлім

О внесении изменений в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 февраля 2017 г. № 26
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 11 мая 2023 года № 59.
В соответствии с пунктом 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 5 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 февраля 2017 г. № 26 "О перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "Требования к сжиженным углеводородным газам для использования их в качестве топлива" (ТР ЕАЭС 036/2016) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования" изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 11 мая 2023 г. № 59
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 февраля 2017 г. № 26
Перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "Требования к сжиженным углеводородным газам для использования их в качестве топлива" (ТР ЕАЭС 036/2016) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования, утвержденный указанным Решением, изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 28 февраля 2017 г. № 26
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 11 мая 2023 г. № 59)
ПЕРЕЧЕНЬ
международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "Требования к сжиженным углеводородным газам для использования их в качестве топлива" (ТР ЕАЭС 036/2016) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
п/п
Структурный
элемент или объект технического регулирования технического регламента Евразийского экономического союза
Обозначение и наименование стандарта, методики исследований (испытаний) и измерений
Примечание
1
2
3
4
1
раздел V

МЕМСТ ISO 4257-2013 "Сұйытылған көмірсутекті газдар. Сынама алу әдісі"
2
МЕМСТ 14921-2018 "Сұйытылған көмірсутекті газдар. Сынама алу әдістері"
3
МЕМСТ 34224-2017 "Мұнай және газ өнеркәсібі. Жылжымалы поршеньді цилиндрді пайдалану кезінде сұйытылған мұнай газдарының сынамаларын алудың стандартты әдісі"
4
ҚР СТ ASTM 3700-2015 "Мұнай және газ өнеркәсібі. Қалқымалы поршенді цилиндрді пайдалану кезінде сұйытылған мұнай газдарының үлгілерін алуға арналған стандартты сынақ әдісі"
01.01.2035 дейін қолданылады
5
МЕМСТ Р 55609-2013 "Газ конденсатын, сұйытылған көмірсутекті газды және жеңіл көмірсутектердің кең фракциясын іріктеу. Жалпы талаптар"
01.01.2035 дейін қолданылады
6
қосымша,
"Октан саны" көрсеткіші
МЕМСТ EN 589-2014 В қосымшасы "Ішкі жану қозғалтқыштарына арналған отын. Сұйытылған көмірсутекті газдар. Техникалық талаптар және сынақ әдістері"
7
МемСТ 27578-2018 В қосымшасы "Автомобиль көлігі үшін Сұйытылған көмірсутекті газдар. Техникалық шарттар"
01.07.2024 дейін қолданылады
8
МемСТ 34858-2022 Д қосымшасы "Сұйытылған отынды көмірсутекті газдар. Техникалық шарттар"
9
ҚР СТ ASTM D 2598-2015 5-бөлімінің
5.3-тармағы "Сұйытылған мұнай газдары. Композициялық талдау арқылы физикалық қасиеттерді анықтау"
01.01.2035 дейін қолданылады
10
МемСТ Р 52087-2018 В қосымшасы "Сұйытылған отын көмірсутекті газдар. Техникалық шарттар"
01.07.2024 дейін қолданылады
11
қосымша,
"Шекті емес көмірсутектер сомасының массалық үлесі" көрсеткіші
МемСТ 10679-2019 "Сұйытылған көмірсутекті газдар. Көмірсутек құрамын анықтау әдісі"
12
МемСТ 33012-2014 "Пропан және бутан тауарлық. Газ хроматографиясы әдісімен көмірсутек құрамын анықтау"
13
ҚР СТ АСТМ Д 2163-2011 "Сұйытылған мұнай газдары. Газ хроматографиясының көмегімен көмірсутек құрамын анықтау әдісі"
01.01.2035 дейін қолданылады
14
МемСТ Р 54484-2011 "Сұйытылған көмірсутекті газдар. Көмірсутек құрамын анықтау әдістері"
01.01.2035 дейін қолданылады
15
МемСТ Р 56869-2016 "Сұйытылған көмірсутекті газдар және пропан-пропилен қоспалары. Көмірсутектерді газ хроматографиясымен анықтау"
01.01.2035 дейін қолданылады
16
қосымша,
"Қаныққан бу қысымы" көрсеткіші
МемСТ ISO 4256-2013 "Сұйытылған көмірсутекті газдар. Будың манометриялық қысымын анықтау. СУГ әдісі"
17
МемСТ 28656-2019 "Сұйытылған көмірсутекті газдар. Қаныққан булардың тығыздығы мен қысымын анықтаудың есептеу әдісі"
18
МемСТ 34429-2018 "Сұйытылған көмірсутекті газдар. Қаныққан бу қысымын анықтау әдісі"
19
ҚР СТ АСТМ Д 1267-2011 "Сұйытылған мұнай газдары. Қаныққан будың қысымын анықтау"

ГОСТ ISO 4257-2013 "Газы углеводородные сжиженные. Метод отбора проб"
2
ГОСТ 14921-2018 "Газы углеводородные сжиженные. Методы отбора проб"
3
ГОСТ 34224-2017 "Промышленность нефтяная и газовая. Стандартный метод получения проб сжиженных нефтяных газов при использовании баллона
с подвижным поршнем"
4
СТ РК ASTM 3700-2015 "Промышленность нефтяная и газовая. Стандартный метод испытаний для получения образцов сжиженных нефтяных газов при использовании плавающего поршневого цилиндра"
применяется
до 01.01.2035
5
ГОСТ Р 55609-2013 "Отбор проб газового конденсата, сжиженного углеводородного газа и широкой фракции легких углеводородов. Общие требования"
применяется
до 01.01.2035
6
приложение,
показатель "Октановое число"
приложение В ГОСТ EN 589-2014 "Топлива для двигателей внутреннего сгорания. Газы углеводородные сжиженные. Технические требования и методы испытаний"
7
приложение В ГОСТ 27578-2018 "Газы углеводородные сжиженные для автомобильного транспорта. Технические условия"
применяется до 01.07.2024
8
приложение Д ГОСТ 34858-2022 "Газы углеводородные сжиженные топливные. Технические условия"
9
пункт 5.3 раздела 5 СТ РК ASTM D 2598-2015 "Газы нефтяные сжиженные. Определение физических свойств методом композиционного анализа"
применяется до 01.01.2035
10
приложение В ГОСТ Р 52087-2018 "Газы углеводородные сжиженные топливные. Технические условия"
применяется до 01.07.2024
11
приложение,
показатель "Массовая доля суммы непредельных углеводородов"
ГОСТ 10679-2019 "Газы углеводородные сжиженные. Метод определения углеводородного состава"
12
ГОСТ 33012-2014 "Пропан и бутан товарные. Определение углеводородного состава методом газовой хроматографии"
13
СТ РК АСТМ Д 2163-2011 "Газы нефтяные сжиженные. Метод определения углеводородного состава при помощи газовой хроматографии"
применяется до 01.01.2035
14
ГОСТ Р 54484-2011 "Газы углеводородные сжиженные. Методы определения углеводородного состава"
применяется до 01.01.2035
15
ГОСТ Р 56869-2016 "Газы углеводородные сжиженные и смеси пропан-пропиленовые. Определение углеводородов газовой хроматографией"
применяется до 01.01.2035
16
приложение,
показатель "Давление насыщенных паров"
ГОСТ ISO 4256-2013 "Газы углеводородные сжиженные. Определение манометрического давления паров. Метод СУГ"
17
ГОСТ 28656-2019 "Газы углеводородные сжиженные. Расчетный метод определения плотности и давления насыщенных паров"
18
ГОСТ 34429-2018 "Газы углеводородные сжиженные. Метод определения давления насыщенных паров"
19
СТ РК АСТМ Д 1267-2011 "Газы нефтяные сжиженные. Определение давления насыщенных паров"

01.01.2035 дейін қолданылады
20
ҚР СТ ASTM D 2598-2015 "Сұйытылған мұнай газдары. Композициялық талдау арқылы физикалық қасиеттерді анықтау"
01.01.2035 дейін қолданылады
21
ҚР СТ ASTM D 6897-2015 "Сұйытылған көмірсутекті газдар. Сұйытылған көмірсутекті газдардың қаныққан буының қысымын (СУГ) анықтауға арналған стандартты сынақ әдісі (кеңейту әдісі)"
01.01.2035 дейін қолданылады
22
МЕМСТ Р 50994-96 (ИСО 4256-78) "Сұйытылған көмірсутекті газдар. Қаныққан бу қысымын анықтау әдісі"
01.01.2035 дейін қолданылады
23
қосымша,
"Күкіртсутек пен меркаптан күкіртінің массалық үлесі" көрсеткіші
МемСТ 22985-2017 "Сұйытылған көмірсутекті газдар. Күкіртті сутекті, меркаптан күкіртін және көміртегі тотығын анықтау әдісі"
24
қосымша,
"Иіс" көрсеткіші

применяется до 01.01.2035
20
СТ РК ASTM D 2598-2015 "Газы нефтяные сжиженные. Определение физических свойств методом композиционного анализа"
применяется до 01.01.2035
21
СТ РК ASTM D 6897-2015 "Газы углеводородные сжиженные. Стандартный метод испытаний для определения давления насыщенных паров сжиженных углеводородных газов (СУГ) (метод расширения)"
применяется до 01.01.2035
22
ГОСТ Р 50994-96 (ИСО 4256-78) "Газы углеводородные сжиженные. Метод определения давления насыщенных паров"
применяется до 01.01.2035
23
приложение,
показатель "Массовая доля сероводорода
и меркаптановой серы"
ГОСТ 22985-2017 "Газы углеводородные сжиженные. Метод определения сероводорода, меркаптановой серы и серооксида углерода"
24
приложение,
показатель "Запах"

МемСТ EN 589-2014 А қосымшасы "Ішкі жану қозғалтқыштарына арналған отын. Сұйытылған көмірсутекті газдар. Техникалық талаптар және сынақ әдістері"
25
МемСТ 27578-2018 Б қосымшасы "Автомобиль көлігі үшін сұйытылған көмірсутекті газдар. Техникалық шарттар"
01.07.2024 дейін қолданылады
26
МемСТ 34858-2022 9.5-тармағы және Г қосымшасы "Сұйытылған отынды көмірсутекті газдар. Техникалық шарттар"
27
МемСТ Р 52087-2018 8.3-тармағы және Б қосымшасы "Сұйытылған отынды көмірсутекті газдар. Техникалық шарттар"
01.07.2024 дейін қолданылады
28
қосымша,
"Иіс қарқындылығы" көрсеткіші
МемСТ 22387.5-2021 "Коммуналдық-Тұрмыстық тұтынуға арналған Газ. Иістің қарқындылығын анықтау әдістері"
29
ҚР СТ 1240-2004 "Коммуналдық-тұрмыстық тұтынуға арналған газ. Иістің қарқындылығын анықтау әдістері"
01.01.2035 дейін қолданылады
30
қосымша,
"Бос су мен сілтінің құрамы" көрсеткіші
МемСТ 20448-2018 Б қосымшасы "Коммуналдық-тұрмыстық тұтынуға арналған сұйытылған отын көмірсутекті газдар. Техникалық шарттар"
01.07.2030 дейін қолданылады
31
МемСТ 27578-2018 А қосымшасы "Автомобиль көлігі үшін сұйытылған көмірсутекті газдар. Техникалық шарттар"
01.07.2024 дейін қолданылады
32
МемСТ 34858-2022 В қосымшасы "Сұйытылған отынды көмірсутекті газдар. Техникалық шарттар"
33
СТБ 2262-2012 8.2-тармағы "Сұйытылған отынды көмірсутекті газдар. Техникалық шарттар"
01.01.2035 дейін қолданылады
34
ҚР СТ 1663-2007 8.2-тармағы "Сұйытылған отынды көмірсутекті газдар. Техникалық шарттар"
01.01.2035 дейін қолданылады
35

приложение А ГОСТ EN 589-2014 "Топлива для двигателей внутреннего сгорания. Газы углеводородные сжиженные. Технические требования и методы испытаний"
25
приложение Б ГОСТ 27578-2018 "Газы углеводородные сжиженные для автомобильного транспорта. Технические условия"
применяется до 01.07.2024
26
пункт 9.5 и приложение Г
ГОСТ 34858-2022 "Газы углеводородные сжиженные топливные. Технические условия"
27
пункт 8.3 и приложение Б ГОСТ Р 52087-2018 "Газы углеводородные сжиженные топливные. Технические условия"
применяется до 01.07.2024
28
приложение,
показатель "Интенсивность запаха"
ГОСТ 22387.5-2021 "Газ для коммунально-бытового потребления. Методы определения интенсивности запаха"
29
СТ РК 1240-2004 "Газ для коммунально-
бытового потребления. Методы определения интенсивности запаха"
применяется до 01.01.2035
30
приложение,
показатель "Содержание свободной воды
и щелочи"
приложение Б ГОСТ 20448-2018 "Газы углеводородные сжиженные топливные для коммунально-бытового потребления. Технические условия"
применяется до 01.07.2030
31
приложение А ГОСТ 27578-2018 "Газы углеводородные сжиженные для автомобильного транспорта. Технические условия"
применяется до 01.07.2024
32
приложение В ГОСТ 34858-2022 "Газы углеводородные сжиженные топливные. Технические условия"
33
пункт 8.2 СТБ 2262-2012 "Газы углеводородные сжиженные топливные. Технические условия"
применяется до 01.01.2035
34
пункт 8.2 СТ РК 1663-2007 "Газы углеводородные сжиженные топливные. Технические условия"
применяется до 01.01.2035
35

МемСТ Р 52087-2018 8.2-тармағы "Сұйытылған отынды көмірсутекті газдар. Техникалық шарттар"
01.07.2024 дейін қолданылады
36
МемСТ Р 56870-2016 5-тармағы "Сұйытылған көмірсутекті газдар. Аммиакты, суды және сілтіні анықтау"
01.01.2035 дейін қолданылады
37
қосымша,
"Сұйық қалдықтың көлемдік үлесі" көрсеткіші
МемСТ 20448-2018 Б қосымшасы "Коммуналдық-тұрмыстық тұтынуға арналған сұйытылған отын көмірсутекті газдар. Техникалық шарттар"
01.07.2030 дейін қолданылады
38
МемСТ 27578-2018 А қосымшасы "Автомобиль көлігі үшін сұйытылған көмірсутекті газдар. Техникалық шарттар"
01.07.2024 дейін қолданылады
39
МемСТ 34858-2022 В қосымшасы "Сұйытылған отынды көмірсутекті газдар. Техникалық шарттар"
40

пункт 8.2 ГОСТ Р 52087-2018 "Газы углеводородные сжиженные топливные. Технические условия"
применяется до 01.07.2024
36
пункт 5 ГОСТ Р 56870-2016 "Газы углеводородные сжиженные. Определение аммиака, воды и щелочи"
применяется до 01.01.2035
37
приложение,
показатель "Объемная доля жидкого остатка"
приложение Б ГОСТ 20448-2018 "Газы углеводородные сжиженные топливные для коммунально-бытового потребления. Технические условия"
применяется до 01.07.2030
38
приложение А ГОСТ 27578-2018 "Газы углеводородные сжиженные для автомобильного транспорта. Технические условия"
применяется до 01.07.2024
39
приложение В ГОСТ 34858-2022 "Газы углеводородные сжиженные топливные. Технические условия"
40

СТБ 2262-2012 8.2-тармағы "Сұйытылған отынды көмірсутекті газдар. Техникалық шарттар"
01.01.2035 дейін қолданылады
41
ҚР СТ ASTM Д 7756-2015 "Сұйытылған көмірсутекті газдар. Сынаманы бағанға енгізу арқылы газ хроматографиясы әдісімен қалдықты анықтау"
01.01.2035 дейін қолданылады
42
ҚР СТ 1663-2007 8.2-бөлімі "Сұйытылған отынды көмірсутекті газдар. Техникалық шарттар"
01.01.2035 дейін қолданылады
43
МемСТ Р 52087-2018 8.2-тармағы
"Сұйытылған отынды көмірсутекті газдар. Техникалық шарттар"
01.07.2024 дейін қолданылады
".
_____________

пункт 8.2 СТБ 2262-2012 "Газы углеводородные сжиженные топливные. Технические условия"
применяется до 01.01.2035
41
СТ РК ASTM Д 7756-2015 "Газы углеводородные сжиженные. Определение остатка методом газовой хроматографии с помощью ввода пробы в колонку"
применяется до 01.01.2035
42
раздел 8.2 СТ РК 1663-2007 "Газы углеводородные сжиженные топливные. Технические условия"
применяется до 01.01.2035
43
пункт 8.2 ГОСТ Р 52087-2018 "Газы углеводородные сжиженные топливные. Технические условия"
применяется до 01.07.2024