Тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібіне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 20 маусымдағы № 82 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ Кеден кодексінің 105 бабының 5 тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1.  Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 257 шешімімен бекітілген тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібіне қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы шешім 2023 жылғы 1 қазаннан бастап күшіне енеді, бірақ ол ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік 30 күннен ерте емес.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 20 маусымдағы
№ 82 шешіміне
ҚОСЫМША
Тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібіне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. 15-тармақта:
а) 10-тармақшаның бесінші абзацындағы (кестеден кейін) "екі таңбалы" деген сөз "қос таңбалы" деген сөзбен ауыстырылсын;
б) 18-тармақшаның соңғы абзацы мынадай мазмұндағы абзацтармен ауыстырылсын:
"Егер жетіспейтін мәліметтер ТД-ны түзетуде Кодексте белгіленген мерзімдерде немесе егер олар Одаққа мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделген болса, өзге мерзімдерде мәлімделсе, баған алдын ала немесе мерзімді кедендік декларациялау кезінде толтырылмауы мүмкін.
Беларусь Республикасында тауарларды декларациялау кезінде баған толтырылмайды;";
в) 21-тармақшаның соңғы абзацы мынадай мазмұндағы абзацтармен ауыстырылсын:
"Егер жетіспейтін мәліметтер Кодексте белгіленген мерзімдерде ТД түзетуінде мәлімделсе немесе егер олар Одаққа мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделсе, өзге мерзімдерде алдын ала немесе мерзімді кедендік декларациялау кезінде баған толтырылмауы мүмкін.
Беларусь Республикасында тауарларды декларациялау кезінде баған толтырылмайды;";
г) 27-тармақшаның бесінші абзацындағы (кестеден кейін) "екі таңбалы" деген сөз "екі таңбалы" деген сөзбен ауыстырылсын;
д) 28-тармақшада:
бірінші абзац (кестеден кейін) "ТД беру" деген сөздерден кейін "не алдын ала немесе мерзімді кедендік декларациялау кезінде болады" деген сөздермен толықтырылсын;
е) 38-тармақша оныншы абзацтан кейін (кестеден кейін) мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"бұрын әртүрлі ТД бойынша кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларды бір тауар ретінде декларациялау кезінде алдыңғы ТД тіркеу нөмірлеріне және тауарлардың реттік нөмірлеріне қосымша бұдан әрі бөлгіш белгісі арқылы "/" көрсетіледі:
алдыңғы ТД 38-бағанында көрсетілген тауар массасын ескере отырып (шегінде) тауардың "нетто" массасы;

О внесении изменений в Порядок заполнения декларации на товары
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 20 июня 2023 года № 82.
В соответствии с пунктом 5 статьи 105 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Порядок заполнения декларации на товары, утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 г. № 257, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу с 1 апреля 2025 г., но не ранее чем по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решениями Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27.09.2023 № 146 (вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его официального опубликования); от 26.03.2024 № 26 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 20 июня 2023 г. № 82
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Порядок заполнения декларации на товары
1. В пункте 15:
а) в абзаце пятом (после таблицы) подпункта 10 слово "двухзначный" заменить словом "двузначный";
б) последний абзац подпункта 18 заменить абзацами следующего содержания:
"Графа может не заполняться при предварительном или периодическом таможенном декларировании, если недостающие сведения будут заявлены в корректировке ДТ в сроки, установленные Кодексом, или в иные сроки, если они предусмотрены законодательством государства – члена Союза о таможенном регулировании.
В Республике Беларусь при декларировании товаров графа не заполняется;";
в) последний абзац подпункта 21 заменить абзацами следующего содержания:
"Графа может не заполняться при предварительном или периодическом таможенном декларировании, если недостающие сведения будут заявлены в корректировке ДТ в сроки, установленные Кодексом, или в иные сроки, если они предусмотрены законодательством государства – члена Союза о таможенном регулировании.
В Республике Беларусь при декларировании товаров графа не заполняется;";
г) в абзаце шестом (после таблицы) подпункта 27 слово "двухзначный" заменить словом "двузначный";
д) в подпункте 28:
абзац первый (после таблицы) после слов "подачи ДТ" дополнить словами "либо будут находиться при предварительном или периодическом таможенном декларировании";
е) подпункт 38 после абзаца десятого (после таблицы) дополнить абзацами следующего содержания:
"при декларировании в качестве одного товара товаров, ранее помещенных под таможенную процедуру по разным ДТ, дополнительно к регистрационным номерам предшествующих ДТ и порядковым номерам товаров далее через знак разделителя "/" указывается:
масса "нетто" товара с учетом (в пределах) массы товара, указанной в графе 38 предшествующих ДТ;

алдыңғы ТД 41-бағанында көрсетілген ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес қосымша өлшем бірліктеріндегі тауар саны не осыған сәйкес тауар негізгі және қосымша өлшем бірліктерінен өзгеше бақылауға қойылған алдыңғы ТД 31-бағанында көрсетілген өлшем бірліктерінде;
ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес қосымша өлшем бірлігінің коды не соған сәйкес тауар негізгі немесе қосымша өлшем бірлігінен өзгеше бақылауға қойылған өлшем бірлігінің коды (шартты белгісі, қысқаша атауы);".
2. 17-тармақтағы "25," деген сандар алып тасталсын.
3. 18-тармақта:
а) бірінші абзац "21," сандарынан кейін "25," сандарымен толықтырылсын;
б) 3-тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Егер тауарларды алушы туралы мәліметтер Кодексте белгіленген мерзімдерде ТД түзетуінде мәлімделсе немесе егер олар Одаққа мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделсе, өзге де мерзімдерде кедендік декларациялау толық болмаған кезде баған толтырылмауы мүмкін;";
в) 7-тармақшада:
төртінші абзацтан кейін (кестеден кейін) мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"толық емес немесе мерзімдік кедендік декларациялау кезінде, егер баратын ел туралы мәліметтер Кодексте белгіленген мерзімдерде ТД түзетуінде мәлімделсе немесе егер олар Одаққа мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделсе, өзге мерзімдерде мәлімделсе;
Беларусь Республикасында Кодекстің 104-бабы 8-тармағының 1-тармақшасына сәйкес кедендік реттеу туралы Беларусь Республикасының заңнамасында белгіленген ерекшеліктері бар тауарларды декларациялау кезінде, егер межелі ел туралы мәліметтер Беларусь Республикасының кедендік реттеу туралы заңнамасында белгіленген мерзімдерде ТД түзетуде мәлімделсе;";
бесінші абзацта (кестеден кейін) "не мерзімді" деген сөздер алып тасталсын;
алтыншы абзац (кестеден кейін) мынадай редакцияда жазылсын: "Ресей Федерациясында тауарларды уақытша (қосымша уақытша) ТД беру арқылы декларациялау кезінде, егер тағайындалған ел туралы ақпарат Толық ТД-да мәлімделсе.";
г) 8 тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"ДТ 17-бағанында "БЕЛГІСІЗ" деген жазба болған кезде бағанның "b" кіші бөлімінде "000" үш таңбалы коды көрсетіледі;";
д) 9-тармақшада:
жиырма төртінші абзацтан кейін (кестеден кейін) мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Егер жетіспейтін мәліметтер Кодексте белгіленген мерзімдерде ТД түзетуінде мәлімделсе немесе егер олар Одаққа мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделсе, өзге мерзімдерде толық емес немесе мерзімді кедендік декларациялау кезінде баған толтырылмауы мүмкін.";
соңғы абзац алынып тасталсын;
е) 11 тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Егер жетіспейтін мәліметтер Кодексте белгіленген мерзімдерде ТД түзетуінде мәлімделсе немесе егер олар Одаққа мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделсе, өзге мерзімдерде толық емес немесе мерзімді кедендік декларациялау кезінде баған толтырылмауы мүмкін;";
ж) мынадай мазмұндағы 111 тармақшамен толықтырылсын:

количество товара в дополнительных единицах измерения в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС, указанное в графе 41 предшествующих ДТ, либо в единицах измерения, указанных в графе 31 предшествующих ДТ, в соответствии с которыми товар был поставлен на контроль, отличных от основной и дополнительной единиц измерения;
код дополнительной единицы измерения в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС либо код (условное обозначение, краткое наименование) единицы измерения, в соответствии с которой товар был поставлен на контроль, отличной от основной или дополнительной единицы измерения;".
2. В пункте 17 цифры "25," исключить.
3. В пункте 18:
а) абзац первый после цифр "21," дополнить цифрами "25,";
б) подпункт 3 дополнить абзацем следующего содержания:
"Графа может не заполняться при неполном таможенном декларировании, если сведения о получателе товаров будут заявлены в корректировке ДТ в сроки, установленные Кодексом, или в иные сроки, если они предусмотрены законодательством государства – члена Союза о таможенном регулировании;";
в) в подпункте 7:
после абзаца четвертого (после таблицы) дополнить абзацами следующего содержания:
"при неполном или периодическом таможенном декларировании, если сведения о стране назначения будут заявлены в корректировке ДТ в сроки, установленные Кодексом, или в иные сроки, если они предусмотрены законодательством государства – члена Союза о таможенном регулировании;
в Республике Беларусь при декларировании товаров с особенностями, установленными законодательством Республики Беларусь о таможенном регулировании в соответствии с подпунктом 1 пункта 8 статьи 104 Кодекса, если сведения о стране назначения будут заявлены в корректировке ДТ в сроки, установленные законодательством Республики Беларусь о таможенном регулировании;";
в абзаце пятом (после таблицы) слова "либо периодической" исключить;
абзац шестой (после таблицы) изложить в следующей редакции:
"в Российской Федерации при декларировании товаров путем подачи временной (дополнительной временной) ДТ при условии, что сведения о стране назначения будут заявлены в полной ДТ.";
г) подпункт 8 дополнить абзацем следующего содержания:
"при наличии в графе 17 ДТ записи "НЕИЗВЕСТНА" в подразделе "b" графы указывается трехзначный код "000";";
д) в подпункте 9:
после абзаца двадцать четвертого (после таблицы) дополнить абзацем следующего содержания:
"Графа может не заполняться при неполном или периодическом таможенном декларировании, если недостающие сведения будут заявлены в корректировке ДТ в сроки, установленные Кодексом, или в иные сроки, если они предусмотрены законодательством государства – члена Союза о таможенном регулировании.";
последний абзац исключить;
е) подпункт 11 дополнить абзацем следующего содержания:
"Графа может не заполняться при неполном или периодическом таможенном декларировании, если недостающие сведения будут заявлены в корректировке ДТ в сроки, установленные Кодексом, или в иные сроки, если они предусмотрены законодательством государства – члена Союза о таможенном регулировании;";
ж) дополнить подпунктом 111 следующего содержания:

"111) 25-баған. "Шекарадағы көлік түрі"
Мәліметтер мынадай ерекшеліктерді ескере отырып, осы Тәртіптің II бөлімінің ТД 25-бағанын толтыру үшін белгіленген тәртіппен бағанға енгізіледі.
Кедендік декларациялау толық болмаған кезде тауарлар тасымалданатын көлік түрі туралы мәліметтер, егер мұндай мәліметтер Кодексте белгіленген мерзімдерде ТД түзетуінде мәлімделсе немесе егер олар Одаққа мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделсе, өзге мерзімдерде көрсетілмеуі мүмкін;";
з) 14-тармақша екінші абзацтан кейін (кестеден кейін) мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Кедендік декларациялау толық болмаған кезде 2 және 2.1 нөмірлері бар мәліметтер, егер мұндай мәліметтер Кодексте белгіленген мерзімдерде ТД түзетуінде мәлімделсе немесе егер олар Одаққа мүше мемлекеттің кедендік реттеу туралы заңнамасында көзделсе, өзге мерзімдерде көрсетілмеуі мүмкін.".
4. 4112 тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бір өтініш негізінде шығарылған тауарлар туралы мәліметтер бірнеше ТД-да мәлімделмейді.".
5. 4115-тармақ:
бірінші абзац "23," сандарынан кейін "30," сандарымен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 11-тармақшамен толықтырылсын:
"11) 30-баған. "Тауарлардың орналасқан жері"
Баған толтырылмайды;".
6. 43-тармақтың 1-тармақшасының бесінші абзацындағы "екі таңбалы" деген сөздер "қос таңбалы" деген сөзбен ауыстырылсын.

"111) графа 25. "Вид транспорта на границе"
Сведения вносятся в графу в порядке, установленном для заполнения графы 25 ДТ раздела II настоящего Порядка, с учетом следующих особенностей.
При неполном таможенном декларировании сведения о виде транспорта, которым будут перевозиться товары, могут не указываться, если такие сведения будут заявлены в корректировке ДТ в сроки, установленные Кодексом, или в иные сроки, если они предусмотрены законодательством государства – члена Союза о таможенном регулировании;";
з) подпункт 14 после абзаца второго (после таблицы) дополнить абзацем следующего содержания:
"При неполном таможенном декларировании сведения под номерами 2 и 2.1 могут не указываться, если такие сведения будут заявлены в корректировке ДТ в сроки, установленные Кодексом, или в иные сроки, если они предусмотрены законодательством государства – члена Союза о таможенном регулировании.".
4. Пункт 4112 дополнить абзацем следующего содержания:
"Сведения о товарах, выпуск которых произведен на основании одного заявления, не могут быть заявлены в нескольких ДТ.".
5. В пункте 4115:
абзац первый после цифр "23," дополнить цифрами "30,";
дополнить подпунктом 11 следующего содержания:
"11) графа 30. "Местонахождение товаров"
Графа не заполняется;".
6. В абзаце пятом подпункта 1 пункта 43 слово "двухзначный" заменить словом "двузначный".