Ерікті негізде қолдану нәтижесінде Кеден одағының "Майлау материалдарына, майларға және арнайы сұйықтықтарға қойылатын талаптар туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 030/2012) талаптарын сақтау қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбесі және зерттеулер (сынақтар) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Кеден одағының "Майлау материалдарына, майларға және арнайы сұйықтықтарға қойылатын талаптар туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 030/2012) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбесі туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 25 шілдедегі № 109 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі техникалық реттеу туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 9 қосымша) 4-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
Ерікті негізде қолдану нәтижесінде Кеден одағының "Майлау материалдарына, майларға және арнайы сұйықтықтарға қойылатын талаптар туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 030/2012) талаптарын сақтау қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбесі;
зерттеулер (сынақтар) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Кеден одағының "Майлау материалдарына, майларға және арнайы сұйықтықтарға қойылатын талаптар туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 030/2012) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбесі бекітілсін.

О перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Таможенного союза "О требованиях к смазочным материалам, маслам и специальным жидкостям" (ТР ТС 030/2012), и перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О требованиях к смазочным материалам, маслам и специальным жидкостям" (ТР ТС 030/2012) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 июля 2023 года № 109.
В соответствии с пунктом 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 5 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Таможенного союза "О требованиях к смазочным материалам, маслам и специальным жидкостям" (ТР ТС 030/2012);
перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О требованиях к смазочным материалам, маслам и специальным жидкостям" (ТР ТС 030/2012) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования.

2. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кеден одағының "Майлау материалдарына, майларға және арнайы сұйықтықтарға қойылатын талаптар туралы" техникалық регламентін қолданысқа енгізу тәртібі туралы" 2012 жылғы 2 қазандағы № 180 шешімінің 1-тармағының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы Шешім ол ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік 180 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 25 шілдедегі
№ 109 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН

2. Пункт 1 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 октября 2012 г. № 180 "О порядке введения в действие технического регламента Таможенного союза "О требованиях к смазочным материалам, маслам и специальным жидкостям" (ТР ТС 030/2012)" признать утратившим силу.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 25 июля 2023 г. № 109
ПЕРЕЧЕНЬ

Ерікті негізде қолдану нәтижесінде Кеден одағының "Майлау материалдарына, майларға және арнайы сұйықтықтарға қойылатын талаптар туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 030/2012) талаптарын сақтау қамтамасыз етілетін халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттар ТІЗБЕСІ
№ р/с
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентін техникалық реттеудің құрылымдық элементі немесе объектісі
Стандарттың, зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер әдістемесінің белгіленімі және атауы
Ескерту
1
2
3
4
1.
5-бап
2.2-тармақ МЕМСТ 982-80 "Трансформатор майлары. Техникалық талаптар"
2.
4.2-тармақ МЕМСТ 5546-2021 "Тоңазытқыш машиналарға арналған майлар. Техникалық талаптар"
3.
3.2-тармақ МЕМСТ 5775-2021 "Конденсатор майлары. Техникалық талаптар"
4.
4.2-тармақ МЕМСТ 8581-2021 "Автотрактор дизельдеріне арналған мотор майлары. Техникалық талаптар"
5.
2.2-тармақ МЕМСТ 8581-78 "Автотрактор дизельдеріне арналған мотор майлары. Техникалық талаптар"
01.01.2030 дейін қолданылады
6.
4.2-тармақ МЕМСТ 9972-2020 "Қоспалары бар мұнай турбиналарының майлары. Техникалық талаптар"
7.
1.2-тармақ МЕМСТ 10121-76 "Селективті тазарту трансформаторлық майы. Техникалық талаптар"
8.
4.2-тармақ МЕМСТ 10541-2020 "Әмбебап мотор және автомобиль карбюраторы қозғалтқыштарына арналған майлар. Техникалық талаптар"
9.
2.2-тармақ МЕМСТ 10541-78 "Әмбебап мотор және автомобиль карбюраторы қозғалтқыштарына арналған майлар. Техникалық талаптар"
01.01.2030 дейін қолданылады
10.
4.2-тармақ МЕМСТ 12337-2020 "Дизельдік қозғалтқыштарға арналған мотор майлары. Техникалық талаптар"
11.
МЕМСТ 17479.1-2015 "Мотор майлары. Сыныптау және белгісі"
12.
МЕМСТ 17479.2-2015 "Трансмиссиялық майлар. Сыныптау және белгісі"
13.
1.3.1-тармақ МЕМСТ 20799-88 "Индустриялық майлар. Техникалық талаптар"
01.01.2030 дейін қолданылады
14.
4.2-тармақ МЕМСТ 20799-2022 "Индустриялық майлар. Техникалық талаптар"
15.
5.1.2-тармақ МЕМСТ 21046-2021 "Пайдаланылған мұнай өнімдері. Жалпы техникалық талаптар"
16.
5.1.2-тармақ МЕМСТ 21046-2015 "Пайдаланылған мұнай өнімдері. Жалпы техникалық талаптар"
01.01.2030 дейін қолданылады
17.
4.2-тармақ МЕМСТ 21743-2021 "Авиациялық майлар. Техникалық талаптар"
18.
2.2-тармақ МЕМСТ 21743-76 "Авиациялық майлар. Техникалық талаптар"
01.01.2030 дейін қолданылады
19.
2.2-тармақ МЕМСТ 23652-79 "Трансмиссиялық майлар. Техникалық талаптар"
20.
2.1.3-тармақ МЕМСТ 28084-89 "Тез қататын салқындатқыш сұйықтықтар. Жалпы техникалық талаптар"
21.
МЕМСТ 28549.2-90 (ИСО 6743-2-81) "Майлау материалдары, индустриялық майлар және туыстас өнімдер. (L сыныбы). Сыныптау. F тобы (айналдырғылар, мойынтіректер және олармен түйіндес қосылыстар)"
22.

международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Таможенного союза "О требованиях к смазочным материалам, маслам и специальным жидкостям" (ТР ТС 030/2012)
№ п/п
Структурный элемент или объект технического регулирования технического регламента Таможенного союза
Обозначение и наименование стандарта, методики исследований (испытаний) и измерений
Примечание
1
2
3
4
1.
статья 5
пункт 2.2 ГОСТ 982-80 "Масла трансформаторные. Технические условия"
2.
пункт 4.2 ГОСТ 5546-2021 "Масла для холодильных машин. Технические условия"
3.
пункт 3.2 ГОСТ 5775-2021 "Масло конденсаторное. Технические условия"
4.
пункт 4.2 ГОСТ 8581-2021 "Масла моторные для автотракторных дизелей. Технические условия"
5.
пункт 2.2 ГОСТ 8581-78 "Масла моторные для автотракторных дизелей. Технические условия"
применяется до 01.01.2030
6.
пункт 4.2 ГОСТ 9972-2020 "Масла нефтяные турбинные с присадками. Технические условия"
7.
пункт 1.2 ГОСТ 10121-76 "Масло трансформаторное селективной очистки. Технические условия"
8.
пункт 4.2 ГОСТ 10541-2020 "Масла моторные универсальные и для автомобильных карбюраторных двигателей. Технические условия"
9.
пункт 2.2 ГОСТ 10541-78 "Масла моторные универсальные и для автомобильных карбюраторных двигателей. Технические условия"
применяется до 01.01.2030
10.
пункт 4.2 ГОСТ 12337-2020 "Масла моторные для дизельных двигателей. Технические условия"
11.
ГОСТ 17479.1-2015 "Масла моторные. Классификация и обозначение"
12.
ГОСТ 17479.2-2015 "Масла трансмиссионные. Классификация и обозначение"
13.
пункт 1.3.1 ГОСТ 20799-88 "Масла индустриальные. Технические условия"
применяется до 01.01.2030
14.
пункт 4.2 ГОСТ 20799-2022 "Масла индустриальные. Технические условия"
15.
пункт 5.1.2 ГОСТ 21046-2021 "Нефтепродукты отработанные. Общие технические условия"
16.
пункт 5.1.2 ГОСТ 21046-2015 "Нефтепродукты отработанные. Общие технические условия"
применяется до 01.01.2030
17.
пункт 4.2 ГОСТ 21743-2021 "Масла авиационные. Технические условия"
18.
пункт 2.2 ГОСТ 21743-76 "Масла авиационные. Технические условия"
применяется до 01.01.2030
19.
пункт 2.2 ГОСТ 23652-79 "Масла трансмиссионные. Технические условия"
20.
пункт 2.1.3 ГОСТ 28084-89 "Жидкости охлаждающие низкозамерзающие. Общие технические условия"
21.
ГОСТ 28549.2-90 (ИСО 6743-2-81) "Смазочные материалы, индустриальные масла и родственные продукты. (Класс L). Классификация. Группа F (шпиндели, подшипники и сопряженные с ними соединения)"
22.

МЕМСТ 28549.7-90 (ИСО 6743-7-86) "Майлау материалдары, индустриялық майлар және туыстас өнімдер. (L сыныбы). Сыныптау. M тобы (металл өңдеу)"
23.
МЕМСТ 28549.8-90 (ИСО 6743-8-87) "Майлау материалдары, индустриялық майлар және туыстас өнімдер. (L сыныбы). Сыныптау. R тобы (коррозиядан уақытша қорғаныс)"
24.
МЕМСТ 28549.10-91 (ИСО 6743-10-89) "Майлау материалдары, индустриялық майлар және туыстас өнімдер. (L сыныбы). Сыныптау. Y тобы. Қолданудың әртүрлі салалары"
25.
МЕМСТ 28549.11-91 (ИСО 6743-11-89) "Майлау материалдары, индустриялық майлар және туыстас өнімдер. (L сыныбы). Сыныптау. P тобы. Пневматикалық құрал-саймандар"
26.
МЕМСТ 28549.12-91 (ИСО 6743-12-89) "Майлау материалдары, индустриялық майлар және туыстас өнімдер. (L сыныбы). Сыныптау. Q тобы. Сұйық жылу тасығыштар"
27.
МЕМСТ 29174-91 (ИСО 8068-87) "Мұнай өнімдері және майлау материалдары. Турбиналарға арналған минералды майлау майлары (ISO-L-TSA және ISO-L-TGA санаттары). Техникалық талаптар"
01.01.2030 дейін қолданылады
28.
МЕМСТ 29174-2021 "Майлау материалдары, индустриалдық майлар және туыстас өнімдер (L сыныбы). Т тобы (турбиналар). Турбиналарға арналған майлау майларына қойылатын талаптар"
29.
МЕМСТ 30333-2007 "Химиялық өнімнің қауіпсіздігі паспорты. Жалпы талаптар"
01.01.2030 дейін қолданылады
30.
МЕМСТ 30333-2022 "Химиялық өнімнің қауіпсіздігі паспорты. Жалпы талаптар"
31.
3.1-тармақ МЕМСТ Р 51634-2000 "Масла моторные автотракторные. Общие технические требования"
32.
3.1-тармақ ҚР СТ МЕМСТ Р 51634-2008 "Масла моторные автотракторные. Жалпы техникалық талаптар"
33.
ҚР СТ IEC 60296-2017 "Электротехникада қолдануға арналған сұйықтықтар. Трансформаторларға және ажыратқыштарға арналған пайдаланылмаған оқшаулағыш минералды майлар. Техникалық талаптар"
34.
МЕМСТ ISO 6743-1-2013 "Майлау материалдары, индустриалдық майлар және туыстас өнімдер (L сыныбы). Сыныптау. 1-бөлім. А тобы (жалпы шығындар жүйелері)"
35.
МЕМСТ ISO 6743-3-2021 "Майлау материалдары, индустриалдық майлар және туыстас өнімдер (L сыныбы). Сыныптау. 3-бөлім. D тобы (компрессорлар)"
36.
МЕМСТ ISO 6743-4-2013 "Майлау материалдары, индустриалдық майлар және туыстас өнімдер (L сыныбы). Сыныптау. 4-бөлім. H тобы (гидравликалық жүйелер)"
01.01.2030 дейін қолданылады
37.
МЕМСТ ISO 6743-4-2021 "Майлау материалдары, индустриалдық майлар және туыстас өнімдер (L сыныбы). Сыныптау. 4-бөлім. Н тобы (гидравликалық жүйелер)"
38.
МЕМСТ ISO 6743-5-2013 "Майлау материалдары, индустриалдық майлар және туыстас өнімдер (L сыныбы). Сыныптау. 5-бөлім. T тобы (турбиналар)"
39.

ГОСТ 28549.7-90 (ИСО 6743-7-86) "Смазочные материалы, индустриальные масла и родственные продукты. (Класс L). Классификация. Группа M (металлообработка)"
23.
ГОСТ 28549.8-90 (ИСО 6743-8-87) "Смазочные материалы, индустриальные масла и родственные продукты. (Класс L). Классификация. Группа R (временная защита от коррозии)"
24.
ГОСТ 28549.10-91 (ИСО 6743-10-89) "Смазочные материалы, индустриальные масла и родственные продукты. (Класс L). Классификация. Группа Y. Разные области применения"
25.
ГОСТ 28549.11-91 (ИСО 6743-11-89) "Смазочные материалы, индустриальные масла и родственные продукты. (Класс L). Классификация. Группа P. Пневматические инструменты"
26.
ГОСТ 28549.12-91 (ИСО 6743-12-89) "Смазочные материалы, индустриальные масла и родственные продукты. (Класс L). Классификация. Группа Q. Жидкие теплоносители"
27.
ГОСТ 29174-91 (ИСО 8068-87) "Нефтепродукты и смазочные материалы. Масла минеральные смазочные для турбин (категории ISO-L-TSA и ISO-L-TGA). Технические требования"
применяется до 01.01.2030
28.
ГОСТ 29174-2021 "Материалы смазочные, индустриальные масла и родственные продукты
(класс L). Группа Т (турбины). Требования к смазочным маслам для турбин"
29.
ГОСТ 30333-2007 "Паспорт безопасности химической продукции. Общие требования"
применяется до 01.01.2030
30.
ГОСТ 30333-2022 "Паспорт безопасности химической продукции. Общие требования"
31.
пункт 3.1 ГОСТ Р 51634-2000 "Масла моторные автотракторные. Общие технические требования"
32.
пункт 3.1 СТ РК ГОСТ Р 51634-2008 "Масла моторные автотракторные. Общие технические требования"
33.
СТ РК IEC 60296-2017 "Жидкости для применения в электротехнике. Неиспользованные минеральные изоляционные масла для трансформаторов и выключателей. Технические требования"
34.
ГОСТ ISO 6743-1-2013 "Материалы смазочные, индустриальные масла и родственные продукты
(класс L). Классификация. Часть 1. Группа А (системы общих потерь)"
35.
ГОСТ ISO 6743-3-2021 "Материалы смазочные, индустриальные масла и родственные продукты
(класс L). Классификация. Часть 3. Группа D (компрессоры)"
36.
ГОСТ ISO 6743-4-2013 "Материалы смазочные, индустриальные масла и родственные продукты
(класс L). Классификация. Часть 4. Группа H (гидравлические системы)"
применяется до 01.01.2030
37.
ГОСТ ISO 6743-4-2021 "Материалы смазочные, индустриальные масла и родственные продукты (класс L). Классификация. Часть 4. Группа Н (гидравлические системы)"
38.
ГОСТ ISO 6743-5-2013 "Материалы смазочные, индустриальные масла и родственные продукты (класс L). Классификация. Часть 5. Группа T (турбины)"
39.

МЕМСТ ISO 6743-6-2021 "Майлау материалдары, индустриалдық майлар және туыстас өнімдер (L сыныбы). Сыныптау. 6-бөлім. C тобы (тісті берілістер)"
40.
МЕМСТ ISO 6743-9-2013 "Майлау материалдары, индустриалдық майлар және туыстас өнімдер (L сыныбы). Сыныптау. 9-бөлім. X тобы (майлау)"
41.
МЕМСТ ISO 6743-13-2013 "Майлау материалдары, индустриалдық майлар және туыстас өнімдер (L сыныбы). Сыныптау. 13-бөлім. G тобы (сырғуды бағыттаушылар)"
42.
МЕМСТ ISO 6743-14-2013 "Майлау материалдары, индустриалдық майлар және туыстас өнімдер (L сыныбы). Сыныптау. 14-бөлім. U тобы (термоөңдеу)"
43.
МЕМСТ ISO 6743-15-2013 "Майлау материалдары, индустриалдық майлар және туыстас өнімдер (L сыныбы). Сыныптау. 15.1-бөлім. E тобы (іштен жанатын қозғалтқыштарға арналған майлар)"
44.
МЕМСТ ISO 6743-99-2013 "Майлау материалдары, индустриалдық майлар және туыстас өнімдер (L сыныбы). Сыныптау. 99-бөлім. Жалпы ережелер"
45.
МЕМСТ ISO 12924-2013 "Майлау материалдары, индустриалдық майлар және туыстас өнімдер (L сыныбы). X тобы (пластикалық майлау). Техникалық талаптар"
46.
1.3-тармақ МЕМСТ 2712-75 "АМС жағармайы. Техникалық талаптар"
01.01.2030 дейін қолданылады
47.
4.2-тармақ МЕМСТ 2712-2021 "АМС жағармайы. Техникалық талаптар"
48.
1.2.1-тармақ МЕМСТ 3276-89 "ГОИ-54п пластикалық жағармайы. Техникалық талаптар"
49.
1.3-тармақ МЕМСТ 6267-74 "ЦИАТИМ-201 жағармайы. Техникалық талаптар"
01.01.2030 дейін қолданылады
50.
3.2-тармақ МЕМСТ 6267-2021 "ЦИАТИМ-201 жағармайы. Техникалық талаптар"
51.
МЕМСТ 6360-2020 "МТ-16П және М-16ГТЦ мотор майлары. Техникалық талаптар"
52.
1.3-тармақ МЕМСТ 8551-74 "ЦИАТИМ-205 жағармайы. Техникалық талаптар"
01.01.2030 дейін қолданылады
53.
3.3-тармақ. МЕМСТ 8551-2021 "ЦИАТИМ-205 жағармайы. Техникалық талаптар"
54.
МЕМСТ 9243-75 "КС-19 күкіртті мұнайдан алынған компрессор майы. Техникалық талаптар"
55.
1.2-тармақ МЕМСТ 9433-80 "ЦИАТИМ-221 жағармайы. Техникалық талаптар"
01.01.2030 дейін қолданылады
56.
3.2-тармақ МЕМСТ 9433-2021 "ЦИАТИМ-221 жағармайы. Техникалық талаптар"
57.
1.2-тармақ МЕМСТ 10289-79 "Кемелердің газ турбиналарына арналған май. Техникалық талаптар"
01.01.2030 дейін қолданылады
58.
3.2-тармақ МЕМСТ 10289-2022 "Кемелердің газ турбиналарына арналған май. Техникалық талаптар"
59.
1.2-тармақ МЕМСТ 10363-78 "Жоғары жүктемелі механизмдердің гидрожүйелеріне арналған ЭШ майы. Техникалық талаптар"
60.
1.3-тармақ МЕМСТ 12869-77 "Электрлі оқшауланған синтетикалық октол сұйықтығы. Техникалық талаптар"
61.
1.2-тармақ МЕМСТ 13076-86 "ВНИИ НП 50-1-4ф синтетикалық майы. Техникалық талаптар"
62.
1.2-тармақ МЕМСТ 13374-86 "ВНИИ НП-1-ЧМО аспабының майы. Техникалық талаптар"
63.

ГОСТ ISO 6743-6-2021 "Материалы смазочные, индустриальные масла и родственные продукты (класс L). Классификация. Часть 6. Группа C (зубчатые передачи)"
40.
ГОСТ ISO 6743-9-2013 "Материалы смазочные, индустриальные масла и родственные продукты (класс L). Классификация. Часть 9. Группа X (смазки)"
41.
ГОСТ ISO 6743-13-2013 "Материалы смазочные, индустриальные масла и родственные продукты (класс L). Классификация. Часть 13. Группа G (направляющие скольжения)"
42.
ГОСТ ISO 6743-14-2013 "Материалы смазочные, индустриальные масла и родственные продукты (класс L). Классификация. Часть 14. Группа U (термообработка)"
43.
ГОСТ ISO 6743-15-2013 "Материалы смазочные, индустриальные масла и родственные продукты (класс L). Классификация. Часть 15.1. Группа E (масла для двигателей внутреннего сгорания)"
44.
ГОСТ ISO 6743-99-2013 "Материалы смазочные, индустриальные масла и родственные продукты (класс L). Классификация. Часть 99. Общие положения"
45.
ГОСТ ISO 12924-2013 "Материалы смазочные, индустриальные масла и родственные продукты (класс L). Группа X (пластичные смазки). Технические условия"
46.
пункт 1.3 ГОСТ 2712-75 "Смазка АМС. Технические условия"
применяется до 01.01.2030
47.
пункт 4.2 ГОСТ 2712-2021 "Смазка АМС. Технические условия"
48.
пункт 1.2.1 ГОСТ 3276-89 "Смазка пластичная ГОИ-54п. Технические условия"
49.
пункт 1.3 ГОСТ 6267-74 "Смазка ЦИАТИМ-201. Технические условия"
применяется до 01.01.2030
50.
пункт 3.2 ГОСТ 6267-2021 "Смазка ЦИАТИМ-201. Технические условия"
51.
ГОСТ 6360-2020 "Масла моторные МТ-16П и М-16ГТЦ. Технические условия"
52.
пункт 1.3 ГОСТ 8551-74 "Смазка ЦИАТИМ-205. Технические условия"
применяется до 01.01.2030
53.
пункт 3.3. ГОСТ 8551-2021 "Смазка ЦИАТИМ-205. Технические условия"
54.
ГОСТ 9243-75 "Масло компрессорное из сернистых нефтей КС-19. Технические условия"
55.
пункт 1.2 ГОСТ 9433-80 "Смазка ЦИАТИМ-221. Технические условия"
применяется до 01.01.2030
56.
пункт 3.2 ГОСТ 9433-2021 "Смазка ЦИАТИМ-221. Технические условия"
57.
пункт 1.2 ГОСТ 10289-79 "Масло для судовых газовых турбин. Технические условия"
применяется до 01.01.2030
58.
пункт 3.2 ГОСТ 10289-2022 "Масло для судовых газовых турбин. Технические условия"
59.
пункт 1.2 ГОСТ 10363-78 "Масло ЭШ для гидросистем высоконагруженных механизмов. Технические условия"
60.
пункт 1.3 ГОСТ 12869-77 "Жидкость электроизоляционная синтетическая октол. Технические условия"
61.
пункт 1.2 ГОСТ 13076-86 "Масло синтетическое ВНИИ НП 50-1-4ф. Технические условия"
62.
пункт 1.2 ГОСТ 13374-86 "Масло приборное ВНИИ НП-1-ЧМО. Технические условия"
63.

1.2-тармақ МЕМСТ 14068-79 "ВНИИ НП-232 пастасы. Техникалық талаптар"
64.
1.2-тармақ МЕМСТ 14296-78 "ВНИИ НП-279 жағармайы. Техникалық талаптар"
65.
1.2-тармақ МЕМСТ 16728-78 "ВНИИ НП-403 майы. Техникалық талаптар"
66.
МЕМСТ 17479.3-85 "Гидравликалық майлар. Сыныптау және белгісі"
67.
МЕМСТ 17479.4-87 "Индустриялық майлар. Сыныптау және белгісі"
68.
2.2-тармақ МЕМСТ 19337-73 "ВНИИ НП-274 жағармайы. Техникалық талаптар"
69.
1.2-тармақ МЕМСТ 19774-74 "ВНИИ НП-207 жағармайы. Техникалық талаптар"
70.
1.3-тармақ МЕМСТ 19782-74 "ВНИИ НП-225 пастасы. Техникалық талаптар"
71.
1.2-тармақ МЕМСТ 20421-75 "ВНИИ НП-242 жағармайы. Техникалық талаптар"
72.
1.2.1-тармақ МЕМСТ 20458-89 "Торсиол-55 жағармайы. Техникалық талаптар"
01.01.2030 дейін қолданылады
73.
3.2-тармақ МЕМСТ 20458-2022 "Торсиол-55 жағармайы. Техникалық талаптар"
74.
3.2-тармақ МЕМСТ 21150-2017 "Литол-24 жағармайы. Техникалық талаптар"
75.
1.2-тармақ МЕМСТ 21791-76 "МАС-30НК синтетикалық майы. Техникалық талаптар"
01.01.2030 дейін қолданылады
76.
3.2-тармақ МЕМСТ 21791-2022 "МАС-30НК синтетикалық майы. Техникалық талаптар"
77.
МЕМСТ 23258-78 "Пластикалық жағармайлар. Атауы және белгісі"
78.
1.2-тармақ МЕМСТ 20734-75 "7-50С-3 жұмыс сұйықтығы. Техникалық талаптар"
79.
1.2-тармақ МЕМСТ 25821-83 "ПГВ сұйықтығы. Техникалық талаптар"
80.
3.3-тармақ МЕМСТ 3333-80 "Графитті жағармай. Техникалық талаптар"
81.

пункт 1.2 ГОСТ 14068-79 "Паста ВНИИ НП-232. Технические условия"
64.
пункт 1.2 ГОСТ 14296-78 "Смазка ВНИИ НП-279. Технические условия"
65.
пункт 1.2 ГОСТ 16728-78 "Масло ВНИИ НП-403. Технические условия"
66.
ГОСТ 17479.3-85 "Масла гидравлические. Классификация и обозначение"
67.
ГОСТ 17479.4-87 "Масла индустриальные. Классификация и обозначение"
68.
пункт 2.2 ГОСТ 19337-73 "Смазка ВНИИ НП-274. Технические условия"
69.
пункт 1.2 ГОСТ 19774-74 "Смазка ВНИИ НП-207. Технические условия"
70.
пункт 1.3 ГОСТ 19782-74 "Паста ВНИИ НП-225. Технические условия"
71.
пункт 1.2 ГОСТ 20421-75 "Смазка ВНИИ НП-242. Технические условия"
72.
пункт 1.2.1 ГОСТ 20458-89 "Смазка Торсиол-55. Технические условия"
применяется до 01.01.2030
73.
пункт 3.2 ГОСТ 20458-2022 "Смазка Торсиол-55. Технические условия"
74.
пункт 3.2 ГОСТ 21150-2017 "Смазка Литол-24. Технические условия"
75.
пункт 1.2 ГОСТ 21791-76 "Масло синтетическое МАС-30НК. Технические условия"
применяется до 01.01.2030
76.
пункт 3.2 ГОСТ 21791-2022 "Масло синтетическое МАС-30НК. Технические условия"
77.
ГОСТ 23258-78 "Смазки пластичные. Наименование и обозначение"
78.
пункт 1.2 ГОСТ 20734-75 "Жидкость рабочая 7-50С-3. Технические условия"
79.
пункт 1.2 ГОСТ 25821-83 "Жидкость ПГВ. Технические условия"
80.
пункт 3.3 ГОСТ 3333-80 "Смазка графитная. Технические условия"
81.

МЕМСТ 33341-2015 "Барлық мезгілдерге арналған тез қататын құрамдар және жылу алмастырғыш жүйелерге арналған салқындатқыш сұйықтықтар. Техникалық талаптар"
82.
МЕМСТ 31340-2022 "Химиялық өнімді ескертуші таңбалау. Жалпы талаптар"
83.
ҚР СТ ISO 3448-2014 "Индустриялық сұйық майлау материалдары. ISO бойынша тұтқырлығын сыныптау"
01.01.2030 дейін қолданылады
84.
3.2-тармақ ҚР СТ 2467-2014 "МГЕ-46В гидрокөлемдік берілістерге арналған май. Техникалық талаптар"
01.01.2030 дейін қолданылады
85.
3.2-тармақ ҚР СТ 2468-2014 "Гидравликалық май. АУП. Техникалық талаптар"
01.01.2030 дейін қолданылады
86.
3.2-тармақ ҚР СТ 2470-2014 "Барлық мезгілге арналған гидравликалық май (ВМГЗ). Техникалық талаптар"
01.01.2030 дейін қолданылады
87.
3.1.2-тармақ ҚР СТ 2471-2014 "SF, SJ, SL, SM, SN, CF-4, CG-4, CH-4 санаттарының барлық мезгілге арналған әмбебап мотор майлары. API бойынша CL-4, CJ-4. Техникалық талаптар"
01.01.2030 дейін қолданылады
88.
3.1.2-тармақ ҚР СТ 2472-2014 "Автоматты трансмиссиялық жүйелерге арналған майлар. Техникалық талаптар"
01.01.2030 дейін қолданылады
89.
3.1.2-тармақ ҚР СТ 2473-2014 "GL-4, GL-5 санаттарының механикалық трансмиссиялық жүйелері үшін барлық мезгілге арналған майлар. Техникалық талаптар"
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 25 шілдедегі
№ 109 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН

ГОСТ 33341-2015 "Составы низкозамерзающие всесезонные и жидкости охлаждающие для теплообменных систем. Технические условия"
82.
ГОСТ 31340-2022 "Предупредительная маркировка химической продукции. Общие требования"
83.
СТ РК ISO 3448-2014 "Материалы смазочные жидкие индустриальные. Классификация вязкости по ISO"
применяется до 01.01.2030
84.
пункт 3.2 СТ РК 2467-2014 "Масло для гидрообъемных передач МГЕ-46В. Технические условия"
применяется до 01.01.2030
85.
пункт 3.2 СТ РК 2468-2014 "Масло гидравлическое. АУП. Технические условия"
применяется до 01.01.2030
86.
пункт 3.2 СТ РК 2470-2014 "Масло всесезонное гидравлическое (ВМГЗ). Технические условия"
применяется до 01.01.2030
87.
пункт 3.1.2 СТ РК 2471-2014 "Масла моторные всесезонные универсальные категорий SF, SJ, SL, SM, SN, CF-4, CG-4, CH-4. CL-4, CJ-4 по API. Технические условия"
применяется до 01.01.2030
88.
пункт 3.1.2 СТ РК 2472-2014 "Масла для автоматических трансмиссионных систем. Технические условия"
применяется до 01.01.2030
89.
пункт 3.1.2 СТ РК 2473-2014 "Масла всесезонные для механических трансмиссионных систем категорий
GL-4, GL-5. Технические условия"
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 25 июля 2023 г. № 109
ПЕРЕЧЕНЬ

Зерттеулер (сынақтар) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Кеден одағының "Майлау материалдарына, майларға және арнайы сұйықтықтарға қойылатын талаптар туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 030/2012) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттар ТІЗБЕСІ
№ р/с
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентін техникалық реттеудің құрылымдық элементі немесе объектісі
Стандарттың, зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер әдістемесінің белгіленімі және атауы
Ескерту
1
2
3
4
1
1-қосымша
МЕМСТ IEC 60475-2014 "Оқшаулағыш сұйықтықтар. Сынамаларды іріктеу"
2
МЕМСТ ISO 3170-2022 "Сұйық мұнай өнімдері. Сынамаларды қолмен іріктеу әдістері"
3
МЕМСТ Р МЭК 60475-2013 "Оқшаулағыш сұйықтықтар. Сынамаларды іріктеу"
01.01.2030 дейін қолданылады
4
ҚР СТ ИСО 3170-2006 (ИСО 3170:2004) "Мұнай және мұнай өнімдері. Сынамаларды қолмен іріктеу әдістері"
01.01.2030 дейін қолданылады
5
МЕМСТ 2517-2012 "Мұнай және мұнай өнімдері. Сынамаларды іріктеу әдістері"
6
МЕМСТ 31873-2012 "Мұнай және мұнай өнімдері. Сынамаларды қолмен іріктеу әдістері"
7
1-қосымша, "Өздігінен тұтану температурасы" көрсеткіші
МЕМСТ 12.1.044-89 (ИСО 4589-84) "Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Заттар мен материалдардың өрт-жарылыс қаупі. Көрсеткіштер номенклатурасы және оларды анықтау әдістері"
01.05.2024 дейін қолданылады
8
МЕМСТ 12.1.044-2018 "Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі (ЕҚСЖ). Заттар мен материалдардың өрт-жарылыс қаупі. Көрсеткіштер номенклатурасы және оларды анықтау әдістері"
9
1-қосымша, "Ашық тиглде тұтану температурасы" көрсеткіші
МЕМСТ 4333-2021 (ISO 2592:2017) "Мұнай өнімдері. Ашық тиглде тұтану және жалындап жану температураларын анықтау әдістері"
10
МЕМСТ 4333-2014 (ISO 2592:2000) "Мұнай өнімдері. Ашық тиглде тұтану және жалындап жану температураларын анықтау әдістері"
01.01.2025 дейін қолданылады
11
1-қосымша, "Селективті еріткіштердің құрамы" көрсеткіші
МЕМСТ 1057-2014 "Селективті тазарту майлары. Фенолды және крезолды анықтау әдісі"
12
МЕМСТ 1520-2014 "Селективті тазарту майлары. Фурфуролдың болуын анықтау әдісі"
13
МЕМСТ 33093-2014 "Базалық майлар.
N-метилпирролидонды анықтаудың газды хроматографиялық әдісі"
14
1-қосымша, "101,3 кПа (760 мм. рт. ст.) қысым кезінде қайнау температурасы" көрсеткіші
МЕМСТ ISO 3924-2017 "Мұнай өнімдері. Қайнау диапазонын таратуды газды хроматография әдісімен анықтау"
15

международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О требованиях к смазочным материалам, маслам и специальным жидкостям" (ТР ТС 030/2012) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
№ п/п
Структурный элемент или объект технического регулирования технического регламента Таможенного союза
Обозначение и наименование стандарта, методики исследований (испытаний) и измерений
Примечание
1
2
3
4
1
приложение 1
ГОСТ IEC 60475-2014 "Жидкости изоляционные. Отбор проб"
2
ГОСТ ISO 3170-2022 "Нефтепродукты жидкие. Ручные методы отбора проб"
3
ГОСТ Р МЭК 60475-2013 "Жидкости изоляционные. Отбор проб"
применяется до 01.01.2030
4
СТ РК ИСО 3170-2006 (ИСО 3170:2004) "Нефть и нефтепродукты. Ручные методы отбора проб"
применяется до 01.01.2030
5
ГОСТ 2517-2012 "Нефть и нефтепродукты. Методы отбора проб"
6
ГОСТ 31873-2012 "Нефть и нефтепродукты. Методы ручного отбора проб"
7
приложение 1, показатель "Температура самовоспламенения"
ГОСТ 12.1.044-89 (ИСО 4589-84) "Система стандартов безопасности труда. Пожаровзрывоопасность веществ и материалов. Номенклатура показателей и методы их определения"
применяется до 01.05.2024
8
ГОСТ 12.1.044-2018 "Система стандартов безопасности труда (ССБТ). Пожаровзрывоопасность веществ и материалов. Номенклатура показателей и методы их определения"
9
приложение 1, показатель "Температура вспышки в открытом тигле"
ГОСТ 4333-2021 (ISO 2592:2017) "Нефтепродукты. Методы определения температур вспышки и воспламенения в открытом тигле"
10
ГОСТ 4333-2014 (ISO 2592:2000) "Нефтепродукты. Методы определения температур вспышки и воспламенения в открытом тигле"
применяется до 01.01.2025
11
приложение 1, показатель "Содержание селективных растворителей"
ГОСТ 1057-2014 "Масла селективной очистки. Метод определения фенола и крезола"
12
ГОСТ 1520-2014 "Масла селективной очистки. Метод определения наличия фурфурола"
13
ГОСТ 33093-2014 "Масла базовые. Газохроматографический метод определения
N-метилпирролидона"
14
приложение 1, показатель "Температура кипения при давлении 101,3 кПа (760 мм. рт. ст.)"
ГОСТ ISO 3924-2017 "Нефтепродукты. Определение распределения диапазона кипения методом газовой хроматографии"
15

МЕМСТ 18995.6-73 "Органикалық химия өнімдері. Қайнау температурасын анықтау әдістері"
16
1-қосымша, "Кристалданудың басталу температурасы" көрсеткіші
4.3-тармақ МЕМСТ 28084-89 "Тез қататын салқындатқыш сұйықтықтар. Жалпы техникалық талаптар"
17
МЕМСТ 18995.5-2022 "Органикалық химия өнімдері. Кристалдану температурасын анықтау әдістері"
18
МЕМСТ 33592-2015 "Салқындатқыш сұйықтықтар. Кристалданудың басталуы температурасын қолмен басқарылатын рефрактометрмен анықтау"
19
МЕМСТ 33579-2015 "Этиленгликоль негізді салқындатқыш сұйықтықтар. Кристалданудың басталуы температурасын фазалық ауысымның автоматты әдісімен анықтау"
20
1-қосымша, "Судың мөлшері" көрсеткіші
МЕМСТ 2477-2014 "Мұнай және мұнай өнімдері. Судың мөлшерін анықтау әдісі"
21
МЕМСТ 24614-81 "Фишер реактивімен өзара әрекеттесетін сұйықтықтар мен газдар. Суды анықтаудың кулонометриялық әдісі"
22
ҚР СТ ИСО 12937-2004 "Мұнай өнімдері. Судың мөлшерін анықтау. Карл Фишер бойынша кулонометриялық титрлеу әдісі"
01.01.2030 дейін қолданылады
23
МЕМСТ Р 51946-2002 "Мұнай өнімдері және битуминозды материалдар. Суды дистилляциялап анықтау әдісі"
01.01.2030 дейін қолданылады
24
МЕМСТ Р 54281-2022 "Мұнай өнімдері, майлау майлары және қоспалар. Суды Карл Фишер бойынша кулонометриялық титрлеп анықтау әдісі"
01.01.2030 дейін қолданылады
25
СТБ ИСО 12937-2003 "Мұнай өнімдері. Судың мөлшерін Карл Фишердің әдісі бойынша анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
26
1-қосымша, "Механикалық қоспалардың мөлшері" көрсеткіші
МЕМСТ 1036-2014 "Пластикалық жағармайлар. Механикалық қоспалардың мөлшерін анықтау әдісі"
27
МЕМСТ 6370-83 "Мұнай, мұнай өнімдері және қоспалар. Механикалық қоспаларды анықтау әдісі"
01.01.2025 дейін қолданылады
28
МЕМСТ 6370-2018 "Мұнай, мұнай өнімдері және қоспалар. Механикалық қоспаларды анықтау әдісі"
29
МЕМСТ 6479-73 "Пластикалық жағармайлар. Механикалық қоспалардың мөлшерін тұзды қышқылмен ажыратып анықтау әдісі"
30
МЕМСТ 33114-2021 "Майлау майлары. Тұну іздерін анықтау"
31
1-қосымша, "Полихлордифенил-дердің мөлшері" көрсеткіші
МЕМСТ Р МЭК 61619-2013 "Оқшаулағыш сұйықтықтар. Полихлорланған бифенилдермен (РСВ) ластануын капиллярлық бағанда газды хроматография әдісімен анықтау"
01.01.2030 дейін қолданылады
32
МЕМСТ EN 12766-1-2014 "Мұнай өнімдері және пайдаланылған майлар. Полихлорланған бифенилдерді (РСВ) және туыстас қосылыстарды анықтау. 1-бөлім. Бөлініп шыққан туыстас РСВ-ны электронды қармау детекторын (ECD) пайдаланып газды хроматография (GC) әдісімен ажырату және анықтау"
33
МЕМСТ EN 12766-2-2014 "Мұнай өнімдері және пайдаланылған майлар. Полихлорланған бифенилдерді (РСВ) және туыстас қосылыстарды анықтау. 2-бөлім. РСВ мөлшерін анықтау"
34

ГОСТ 18995.6-73 "Продукты химические органические. Методы определения температуры кипения"
16
приложение 1, показатель "Температура начала кристаллизации"
пункт 4.3 ГОСТ 28084-89 "Жидкости охлаждающие низкозамерзающие. Общие технические условия"
17
ГОСТ 18995.5-2022 "Продукты химические органические. Методы определения температуры кристаллизации"
18
ГОСТ 33592-2015 "Жидкости охлаждающие. Определение температуры начала кристаллизации ручным рефрактометром"
19
ГОСТ 33579-2015 "Жидкости охлаждающие на основе этиленгликоля. Определение температуры начала кристаллизации автоматическим методом фазового перехода"
20
приложение 1, показатель "Содержание воды"
ГОСТ 2477-2014 "Нефть и нефтепродукты. Метод определения содержания воды"
21
ГОСТ 24614-81 "Жидкости и газы, не взаимодействующие с реактивом Фишера. Кулонометрический метод определения воды"
22
СТ РК ИСО 12937-2004 "Нефтепродукты. Определение содержания воды. Метод кулонометрического титрования по Карлу Фишеру"
применяется до 01.01.2030
23
ГОСТ Р 51946-2002 "Нефтепродукты и битуминозные материалы. Метод определения воды дистилляцией"
применяется до 01.01.2030
24
ГОСТ Р 54281-2022 "Нефтепродукты, смазочные масла и присадки. Метод определения воды кулонометрическим титрованием по Карлу Фишеру"
применяется до 01.01.2030
25
СТБ ИСО 12937-2003 "Нефтепродукты. Определение содержания воды по методу Карла Фишера"
применяется до 01.01.2030
26
приложение 1, показатель "Содержание механических примесей"
ГОСТ 1036-2014 "Смазки пластичные. Метод определения содержания механических примесей"
27
ГОСТ 6370-83 "Нефть, нефтепродукты и присадки. Метод определения механических примесей"
применяется до 01.01.2025
28
ГОСТ 6370-2018 "Нефть, нефтепродукты и присадки. Метод определения механических примесей"
29
ГОСТ 6479-73 "Смазки пластичные. Метод определения содержания механических примесей разложением соляной кислотой"
30
ГОСТ 33114-2021 "Масла смазочные. Определение следов осадка"
31
приложение 1, показатель "Содержание полихлордифенилов"
ГОСТ Р МЭК 61619-2013 "Жидкости изоляционные. Определение загрязнения полихлорированными бифенилами (РСВ) методом газовой хроматографии на капиллярной колонке"
применяется до 01.01.2030
32
ГОСТ EN 12766-1-2014 "Нефтепродукты и отработанные масла. Определение полихлорированных бифенилов (РСВ) и родственных соединений. Часть 1. Разделение и определение выделенных родственных РСВ методом газовой хроматографии (GC) с использованием электронозахватного детектора (ECD)"
33
ГОСТ EN 12766-2-2014 "Нефтепродукты и отработанные масла. Определение полихлорированных бифенилов (РСВ) и родственных соединений. Часть 2. Определение содержания РСВ"
34

МЕМСТ EN 12766-3-2014 "Мұнай өнімдері және пайдаланылған майлар. Полихлорланған бифенилдерді (РСВ) және туыстас қосылыстарды анықтау. 3-бөлім. Полихлорланған терфенилдер (РСТ) мен полихлорланған бензилтолуолдарды (РСВТ) электронды қармау детекторын (ECD) пайдаланып газды хроматография (GC) әдісімен анықтау және есептеп шығару"
35
МЕМСТ IEC 61619-2014 "Оқшаулағыш сұйықтықтар. Полихлорланған бифенилдермен (РСВ) ластануын капиллярлық бағанда газды хроматография әдісімен анықтау"
36
1-қосымша, "Сутегі көрсеткіші (pH)" көрсеткіші
МЕМСТ 22567.5-93 "Синтетикалық жуғыш құралдар және беткі қабаттың белсенді заттары. Сутегі иондарының концентрациясын анықтау әдістері"
37
4.8-тармақ МЕМСТ 28084-89 "Тез қататын салқындатқыш сұйықтықтар. Жалпы техникалық талаптар"
38
МЕМСТ 6307-75 "Мұнай өнімдері. Суда еритін қышқылдар мен сілтілердің болуын анықтау әдісі"
39
МЕМСТ 33581-2015 "Салқындатқыш және коррозияға қарсы сұйықтықтар. pH анықтау"
40
1-қосымша, "Метил спиртінің мөлшері" көрсеткіші
МЕМСТ 34425-2018 "Салқындатқыш сұйықтықтар. Метил спиртінің мөлшерін анықтау әдісі"
41
3-қосымша
МЕМСТ 26378.0-2015 "Пайдаланылған мұнай өнімдері. Сынақ әдістеріне қойылатын жалпы талаптар"
42
3-қосымша, "50 °C кезіндегі кинематикалық тұтқырлығы" көрсеткіші
МЕМСТ 33-2016 "Мұнай және мұнай өнімдері. Мөлдір және мөлдір емес сұйықтықтар. Кинематикалық және динамикалық тұтқырлықты анықтау"
43
МЕМСТ 33-2000 "Мұнай өнімдері. Мөлдір және мөлдір емес сұйықтықтар. Кинематикалық тұтқырлықты анықтау және динамикалық тұтқырлықты есептеп шығару"
01.01.2030 дейін қолданылады
44
МЕМСТ 31391-2020 "Мұнай өнімдері. Мөлдір және мөлдір емес сұйықтықтар. Кинематикалық тұтқырлықты анықтау әдісі және динамикалық тұтқырлықты есептеп шығару"
45
3-қосымша, "Ашық тиглде анықталатын тұтану температурасы" көрсеткіші
МЕМСТ 26378.4-2015 "Пайдаланылған мұнай өнімдері. Ашық тиглде тұтану температурасын анықтау әдісі"
46
МЕМСТ 4333-2021 (ISO 2592:2017) "Мұнай өнімдері. Ашық тиглде тұтану және жалындап жану температураларын анықтау әдістері"
47
МЕМСТ 4333-2014 (ISO 2592:2000) "Мұнай өнімдері. Ашық тиглде тұтану және жалындап жану температураларын анықтау әдістері"
01.01.2025 дейін қолданылады
48
3-қосымша, "Механикалық қоспалардың массалық үлесі" және "Ластану мөлшері" көрсеткіштері
МЕМСТ 26378.2-2015 "Пайдаланылған мұнай өнімдері. Механикалық қоспаларды және ластануды анықтау әдісі"
49
МЕМСТ 33159-2021 "Пайдаланылған майлау майлары. Ерімейтін заттардың мөлшерін анықтау"
50
МЕМСТ 6370-83 "Мұнай, мұнай өнімдері және қоспалар. Механикалық қоспаларды анықтау әдісі"

ГОСТ EN 12766-3-2014 "Нефтепродукты и отработанные масла. Определение полихлорированных бифенилов (РСВ) и родственных соединений. Часть 3. Определение и вычисление содержания полихлорированных терфенилов (РСТ) и полихлорированных бензилтолуолов (РСВТ) методом газовой хроматографии (GC) с использованием электронозахватного детектора (ECD)"
35
ГОСТ IEC 61619-2014 "Жидкости изоляционные. Определение загрязнения полихлорированными бифенилами (РСВ) методом газовой хроматографии на капиллярной колонке"
36
приложение 1, показатель "Водородный показатель (pH)"
ГОСТ 22567.5-93 "Средства моющие синтетические и вещества поверхностно-активные. Методы определения концентрации водородных ионов"
37
пункт 4.8 ГОСТ 28084-89 "Жидкости охлаждающие низкозамерзающие. Общие технические условия"
38
ГОСТ 6307-75 "Нефтепродукты. Метод определения наличия водорастворимых кислот и щелочей"
39
ГОСТ 33581-2015 "Жидкости охлаждающие и противокоррозионные. Определение pH"
40
приложение 1, показатель "Содержание метилового спирта"
ГОСТ 34425-2018 "Жидкости охлаждающие. Метод определения содержания метилового спирта"
41
приложение 3
ГОСТ 26378.0-2015 "Нефтепродукты отработанные. Общие требования к методам испытания"
42
приложение 3, показатель "Кинематическая вязкость при 50 °C"
ГОСТ 33-2016 "Нефть и нефтепродукты. Прозрачные и непрозрачные жидкости. Определение кинематической и динамической вязкости"
43
ГОСТ 33-2000 "Нефтепродукты. Прозрачные и непрозрачные жидкости. Определение кинематической вязкости и расчет динамической вязкости"
применяется до 01.01.2030
44
ГОСТ 31391-2020 "Нефтепродукты. Прозрачные и непрозрачные жидкости. Метод определения кинематической вязкости и расчет динамической вязкости"
45
приложение 3, показатель "Температура вспышки, определяемая в открытом тигле"
ГОСТ 26378.4-2015 "Нефтепродукты отработанные. Метод определения температуры вспышки в открытом тигле"
46
ГОСТ 4333-2021 (ISO 2592:2017) "Нефтепродукты. Методы определения температур вспышки и воспламенения в открытом тигле"
47
ГОСТ 4333-2014 (ISO 2592:2000) "Нефтепродукты. Методы определения температур вспышки и воспламенения в открытом тигле"
применяется до 01.01.2025
48
приложение 3, показатели "Массовая доля механических примесей" и "Содержание загрязнений"
ГОСТ 26378.2-2015 "Нефтепродукты отработанные. Метод определения механических примесей и загрязнений"
49
ГОСТ 33159-2021 "Масла смазочные отработанные. Определение содержания нерастворимых веществ"
50
ГОСТ 6370-83 "Нефть, нефтепродукты и присадки. Метод определения механических примесей"

01.12.2023 дейін қолданылады
51
МЕМСТ 6370-2018 "Мұнай, мұнай өнімдері және қоспалар. Механикалық қоспаларды анықтау әдісі"
52
3-қосымша, "Судың массалық үлесі" көрсеткіші
МЕМСТ 26378.1-2015 "Пайдаланылған мұнай өнімдері. Суды анықтау әдісі"
53
МЕМСТ 2477-2014 "Мұнай және мұнай өнімдері. Судың мөлшерін анықтау әдісі"

применяется до 01.12.2023
51
ГОСТ 6370-2018 "Нефть, нефтепродукты и присадки. Метод определения механических примесей"
52
приложение 3, показатель "Массовая доля воды"
ГОСТ 26378.1-2015 "Нефтепродукты отработанные. Метод определения воды"
53
ГОСТ 2477-2014 "Нефть и нефтепродукты. Метод определения содержания воды"