Еуразиялық экономикалық комиссиясы алқасының 2015 жылғы 22 желтоқсандағы № 172-шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 21 қарашадағы № 160 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 30-бабына, санитарлық, ветеринарлық-санитарлық және карантиндік фитосанитарлық шараларды қолдану туралы хаттаманың 14-тармағына (көрсетілген шартқа № 12-қосымша), 23 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде дәрілік заттар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы Келісімнің 7-бабының 3-тармағына сәйкес Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98-шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссия жұмысының регламентіне № 2-қосымшаның 2014 жылғы және 26-тармақтарына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссиясының алқасы шешті:
1. Еуразиялық экономикалық комиссиясы алқасының 2015 жылғы 22 желтоқсандағы "Дәрілік қалыптардың номенклатурасын бекіту туралы" № 172-шешіміне қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап 30 күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық
комиссия алқасының төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы алқасының
2023 жылғы 21 қарашадағы
№ 160-шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссиясы алқасының 2015 жылғы 22 желтоқсандағы № 172-шешіміне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. "2014 жылғы 29 мамырдағы" деген сөздерден кейінгі кіріспе сөз "санитарлық, ветеринарлық-санитарлық және карантиндік фитосанитарлық шараларды қолдану туралы хаттаманың 14-тармағымен (көрсетілген шартқа № 12-қосымша)" деген сөздермен толықтырылсын.
2. Көрсетілген шешіммен бекітілген дәрілік қалыптардың номенклатурасында:
1) мәтін бойынша "мерзімі ұзартылған" деген сөздерден кейін "(кейінге қалдырылған)" деген сөзбен толықтырылсын;
2) кестенің алдында мынадай мазмұндағы I-бөлімнің атауымен толықтырылсын:
"I. Медициналық қолдануға арналған дәрілік нысандардың дәрілік қалыптардың номенклатурасы";
3) 3.8-позицияда "тікелей" деген сөз алынып тасталсын;
4) 8-позицияда "белсенді заттар" деген сөздер "белсенді фармацевтикалық субстанциялар" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 10-позицияда "су қосу (сұйылту)" деген сөздер "сұйылту" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 13-позицияда "сұйық немесе жұмсақ дәрілік қалыптар" деген сөздер "сұйық немесе жұмсақ консистенциялы дәрілік заттар" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 18-позицияда "20" деген сандар "25" деген сандармен ауыстырылсын;
8) 19-позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"19.
Дәрілік көбік
сұйық, сирек қатты фазаларда газдың дисперсиясы түріндегі құрамның шығарылуын қамтамасыз ететін клапанды-бүріккіш жүйемен жабдықталған герметикалық қаптамада отынның қысымында болатын белсенді және қосалқы заттардың (оның ішінде беттік белсенді заттардың) ерітіндісі немесе эмульсиясы немесе суспензиясы болып табылатын дәрілік түр";

О внесении изменений в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 декабря 2015 г. № 172
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 ноября 2023 года № 160.
В соответствии со статьей 30 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, пунктом 14 Протокола о применении санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер (приложение № 12 к указанному Договору), пунктом 3 статьи 7 Соглашения о единых принципах и правилах обращения лекарственных средств в рамках Евразийского экономического союза от 23 декабря 2014 года и пунктом 26 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 декабря 2015 г. № 172 "Об утверждении Номенклатуры лекарственных форм" изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 21 ноября 2023 г. № 160
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 декабря 2015 г. № 172
1. Преамбулу после слов "от 29 мая 2014 года," дополнить словами "пунктом 14 Протокола о применении санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер (приложение № 12 к указанному Договору),".
2. В Номенклатуре лекарственных форм, утвержденной указанным Решением:
1) по тексту после слов "с отсроченным" дополнить словом "(отложенным)";
2) перед таблицей дополнить наименованием раздела I следующего содержания:
"I. Номенклатура лекарственных форм
лекарственных препаратов для медицинского применения";
3) в позиции 3.8 слово "непосредственно" исключить;
4) в позиции 8 слова "действующих веществ" заменить словами "активных фармацевтических субстанций";
5) в позиции 10 слова "разбавления (разведения)" заменить словом "разведения";
6) в позиции 13 слова "жидких или мягких лекарственных форм" заменить словами "лекарственных средств жидкой или мягкой консистенции";
7) в позиции 18 цифры "20" заменить цифрами "25";
8) позицию 19 изложить в следующей редакции:
"19.
Пена лекарственная
лекарственная форма, представляющая собой раствор, или эмульсию, или суспензию действующих и вспомогательных веществ
(в том числе поверхностно-активных), которые находятся под давлением пропеллента в герметичной упаковке, снабженной клапанно-распылительной системой, обеспечивающей высвобождение содержимого в виде дисперсии газа в жидких, реже твердых фазах";

9) 20-позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"20.
Дәрілік жапсырма
бір немесе бірнеше белсенді заттардан тұратын және теріге немесе шырышты қабықтарға жабысу қабілеті бар субстратқа жағылған негіздерден тұратын сыртқы немесе жергілікті қолдануға арналған дәрілік түр";
10) 20.3-позиция алынып тасталсын;
11) мынадай мазмұндағы 201-позициямен толықтырылсын:
"201.
Трансдермалды жапсырма
субстратқа қолданылатын матрицадан немесе резервуардан тұратын, зақымданбаған тері арқылы пассивті диффузия арқылы белсенді затты (заттарды) жүйелі қан ағымына бақыланатын түрде жеткізуге арналған сыртқы қолдануға арналған дәрілік түр";
12) 23.32-позицияда "тікелей" деген сөз алынып тасталсын;
13) төртінші бағандағы 24-позиция "ішке қабылдауға арналған" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 24.1-позиция алынып тасталсын;
15) 25-позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"25.
Терапевтік жүйе
белгілі бір, әдетте, ұзақ уақыт ішінде әсер етуші затты (заттарды) жеткізу және ерекше босату жүйесі болып табылатын дәрілік қалып. "Терапевтік жүйе" терминін қолдану басқа терминдер қолданылмаған жағдайда ғана мүмкін болады";
16) 28.14-позицияда "тікелей" деген сөз алынып тасталсын;
17) 30-позицияда "белсенді зат" деген сөздер "белсенді фармацевтикалық субстанциямен (субстанциялармен)" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 33.1-позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"33.1.
дәрілік ысқыш
белсенді фармацевтикалық субстанция (субстанциялар) сіңген немесе сыртқы немесе жергілікті қолдануға арналған қосымша заттар қосылған немесе қосылмаған кеуекті сіңіргіш материал болып табылатын стерильді дәрілік түр";
19) төртінші бағандағы 33.5-позиция "құю" деген сөзден кейін "немесе қысу" деген сөздермен толықтырылсын;
20) 33.7-позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"33.7.
дәрілік пластиналар
қатты дәрілік түр – ол негізден және онда біркелкі бөлінген белсенді фармацевтикалық субстанциядан (субстанциялардан) тұратын, жараның бетіне немесе шырышты қабығына жағуға және ұзақ уақыт бойы жергілікті әсер етуге арналған белгілі бір мөлшердегі пластина";
21) 33.10-позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"33.10.
дәрілік майлықтар
ұзақ уақыт бойы жергілікті әсер ету мақсатында жара бетіне жағуға арналған, құрамында бір немесе бірнеше белсенді заттар бар, майлық түріндегі материал болып табылатын қатты дәрілік түр";

9) позицию 20 изложить в следующей редакции:
"20.
Пластырь лекарственный
лекарственная форма, предназначенная для наружного или местного применения, состоящая из нанесенных на подложку основы, содержащей одно или несколько действующих веществ, и обладающая способностью прилипать к коже или слизистым оболочкам";
10) позицию 20.3 исключить;
11) дополнить позицией 201 следующего содержания:
"201.
Пластырь трансдермальный
лекарственная форма, предназначенная для наружного применения, состоящая из нанесенных на подложку матрицы или резервуара, предназначенная для контролируемой доставки действующего вещества (веществ) в системный кровоток путем пассивной диффузии через неповрежденную кожу";
12) в позиции 23.32 слово "непосредственно" исключить;
13) позицию 24 в графе четвертой дополнить словами ", предназначенная для приема внутрь";
14) позицию 24.1 исключить;
15) позицию 25 изложить в следующей редакции:
"25.
Система терапевтическая
лекарственная форма, представляющая собой систему доставки и специфического высвобождения действующего вещества (веществ) в течение определенного, как правило, продолжительного периода времени. Использование термина "система терапевтическая" возможно лишь в случае, если не применимы другие термины";
16) в позиции 28.14 слово "непосредственно" исключить;
17) в позиции 30 слова "действующим веществом" заменить словами "активной фармацевтической субстанцией (субстанциями)";
18) позицию 33.1 изложить в следующей редакции:
"33.1.
губка лекарственная
стерильная лекарственная форма, представляющая собой пористый абсорбирующий материал, пропитанный активной фармацевтической субстанцией (субстанциями) или являющийся ею с добавлением или без добавления вспомогательных веществ, предназначенная для наружного или местного применения";
19) позицию 33.5 в графе четвертой после слова "выливания" дополнить словами "или прессования";
20) позицию 33.7 изложить в следующей редакции:
"33.7.
пластины лекарственные
твердая лекарственная форма, представляющая собой пластину определенного размера, состоящую из основы и равномерно распределенной в ней активной фармацевтической субстанции (субстанций), предназначенную для накладывания на раневую поверхность или слизистые оболочки и оказания местного действия в течение продолжительного периода времени";
21) позицию 33.10 изложить в следующей редакции:
"33.10.
салфетки лекарственные
твердая лекарственная форма, представляющая собой материал в виде салфетки, содержащая одно или несколько действующих веществ, предназначенная для накладывания на раневую поверхность с целью оказания местного действия в течение продолжительного периода времени";

22) мынадай мазмұндағы 33.10.1-позициясымен толықтырылсын:
"33.10.1.
сорылатын (биоқұлдырайтын) дәрілік майлықтар
биоқұлдырайтын материалдар негізінде өндірілген дәрілік майлықтар";
23) кестеден кейін мынадай мазмұндағы II-бөліммен толықтырылсын:
"II. Ветеринарлық дәрілік препараттардың дәрілік қалыптардың номенклатурасы
Дәрілік қалыптың атауы
Анықтама
толық
қысқаша
1.
Ветеринарлық газ
қалыпты атмосфералық қысым мен бөлме температурасында газ тәрізді заттардың кез келген заты немесе қоспасы болып табылатын дәрілік түр
1.1.
ветеринарлық криогенді газ

22) дополнить позицией 33.10.1 следующего содержания:
"33.10.1.
салфетки лекарственные рассасывающиеся (биодеградирующие)
салфетки лекарственные, произведенные на основе биодеградируемых материалов";
23) после таблицы дополнить разделом II следующего содержания:
"II. Номенклатура лекарственных форм ветеринарных лекарственных препаратов
Наименование лекарственной формы
Определение
полное
краткое
1.
Газ ветеринарный
лекарственная форма, представляющая собой любое вещество или смесь веществ, газообразных при нормальном атмосферном давлении и комнатной температуре
1.1.
газ ветеринарный криогенный

101,3 кПа қысымда және минус 150 ºС төмен температурада сұйылтылатын ветеринарлық газ
1.2.
сығылған ветеринарлық газ
минус 50 ºС температурада қысыммен толтыру кезінде газ тәріздес күйді сақтайтын ветеринарлық газ
1.3.
сұйытылған ветеринарлық газ
минус 50 ºС температурада қысыммен толтыру кезінде екі фазалы күйдегі ветеринарлық газ (сұйықтықтың үстіндегі газ)
2.
Гель
арнайы заттарды қолдану барысында гельдеу арқылы алынған коллоидтық дисперсия түріндегі жұмсақ дәрілік түр
2.1.
жатырішілік қолдануға арналған гель
жергілікті әсер ету мақсатында жатырға (мойынға, қуысқа немесе түбіне) тікелей енгізуге арналған гель
2.2.
интрацистерналық қолдануға арналған гель
жергілікті әсер ету мақсатында емшек каналы арқылы сүт бездеріне енгізуге арналған стерильді гель
3.
Крем
липофильді су/май түрінен және гидрофильді май/су фазасынан немесе бірнеше эмульсиядан тұратын көп фазалы жүйе түріндегі жұмсақ дәрілік түр
3.1.
жатырішілік енгізуге арналған крем
жергілікті әсер ету мақсатында жатырға (мойынға, қуысқа немесе түбіне) тікелей енгізуге арналған крем
3.2.
интрацистерналық енгізуге арналған крем
жергілікті әсер ету мақсатында емшек каналы арқылы сүт бездеріне енгізуге арналған стерильді крем
4.
Концентрат
тиісті еріткіште қажетті концентрацияға дейін сұйылтылғаннан кейін қолдануға арналған сұйық дәрілік түр
4.1
бұлшықет ішіне енгізу үшін суспензия дайындауға арналған концентрат
жергілікті әсер ету мақсатында жатырға (мойынға, қуысқа немесе түбіне) енгізу үшін суспензия дайындауға арналған концентрат
5.
Жақпа май
қатты немесе сұйық белсенді заттар еріген немесе дисперсті болатын бір фазалы негізден тұратын жұмсақ дәрілік түр
5.1.
жатырішілік қолдануға арналған жақпа майы
жергілікті әсер ету мақсатында жатырға (мойынға, қуысқа немесе түбіне) тікелей енгізуге арналған жақпа майы
5.2.
интрацистералды қолдануға арналған жақпа майы
жергілікті әсер ету мақсатында емшек каналы арқылы сүт бездеріне енгізуге арналған стерильді жақпа майы
6.
Таяқшалар
дененің табиғи немесе патологиялық қуыстарына енгізуге арналған, дене температурасында балқуға немесе еруге қабілетті конустық немесе цилиндрлік қатты дәрілік түрі
6.1
жатырішілік таяқшалар
жергілікті әсер ету мақсатында жатырға (мойынға, қуысқа немесе түбіне) тікелей енгізуге арналған таяқшалар
7.
Ұнтақ
әр түрлі дисперсиялық дәрежедегі жеке құрғақ бөлшектерден тұратын, сусымалы қасиеті бар қатты дәрілік түрі
7.1.
жатырішілік енгізуге арналған суспензия дайындауға арналған ұнтақ
жергілікті әсер ету мақсатында жатырға (мойынға, қуысқа немесе түбіне) енгізуге арналған суспензия дайындауға арналған ұнтақ
8.
Ерітінді
қатты, сұйық немесе газ тәрізді заттарды тиісті еріткіште немесе біртекті дисперсті жүйелерді қалыптастыру үшін өзара араласатын еріткіштер қоспасында еріту арқылы алынған сұйық дәрілік түрі
8.1.
интрацистерналық енгізуге арналған ерітінді
жергілікті әсер ету мақсатында емшек каналы арқылы сүт бездеріне енгізуге арналған стерильді ерітінді
9.
Терапевтік жүйе
белгілі бір, әдетте, ұзақ уақыт ішінде әсер етуші затты (заттарды) жеткізу және ерекше босату жүйесі болып табылатын дәрілік түр. "Терапевтік жүйе" терминін қолдану басқа терминдер қолданылмаған жағдайда ғана мүмкін болады
9.1.
сыртқы қолдануға арналған терапевтік-ветеринарлық жүйе
белгілі бір уақыт кезеңі ішінде әсер етуші затты (заттарды) нақты босату және жеткізу жүйесі болып табылатын дәрілік түрі
9.2.
жергілікті қолдануға арналған терапевтік-ветеринарлық жүйе
дене қуысына енгізуге арналған және белгілі бір уақыт аралығында терапевтік әсер ететін жүйе
9.3.
терапевтік интраруминальды жүйе
күйіс қайыратын жануарларды тыртыққа (күйіс қайыратын жануарлардың көп камералы асқазан бөлімі) енгізуге арналған, белгілі бір уақыт кезеңі ішінде әсер етуші затты (заттарды) жеткізу және ерекше босату жүйесі болып табылатын дәрілік түрі
10.
Суппозиторийлер
дене қуысына енгізуге арналған және дене температурасында балқитын (еритін, ыдырайтын) қатты мөлшерлі дәрілік түрі

газ ветеринарный, сжижающийся при давлении 101,3 кПа и температуре ниже минус 150 ºС
1.2.
газ ветеринарный сжатый
газ ветеринарный, сохраняющий газообразное состояние при наполнении под давлением при температуре минус 50 ºС
1.3.
газ ветеринарный сжиженный
газ ветеринарный, находящийся в двухфазном состоянии (газ над жидкостью) при наполнении под давлением при температуре минус 50 ºС
2.
Гель
мягкая лекарственная форма в виде коллоидной дисперсии, полученная путем гелеобразования с использованием специальных веществ
2.1.
гель для внутриматочного применения
гель, предназначенный для непосредственного введения в матку (шейку, полость или дно) с целью оказания местного действия
2.2.
гель для интрацистернального применения
гель стерильный, предназначенный для введения в молочные железы через сосковый канал с целью оказания местного действия
3.
Крем
мягкая лекарственная форма в виде многофазной системы, состоящей из липофильной типа вода/масло и гидрофильной типа масло/вода фаз или множественной эмульсии
3.1.
крем для внутриматочного введения
крем, предназначенный для непосредственного введения в матку (шейку, полость или дно) с целью оказания местного действия
3.2.
крем для интрацистернального введения
крем стерильный, предназначенный для введения в молочные железы через сосковый канал с целью оказания местного действия
4.
Концентрат
жидкая лекарственная форма, предназначенная для применения после разведения в соответствующем растворителе до требуемой концентрации
4.1
концентрат для приготовления суспензии для внутриматочного введения
концентрат, предназначенный для приготовления суспензии для введения в матку (шейку, полость или дно) с целью оказания местного действия
5.
Мазь
мягкая лекарственная форма, состоящая из однофазной основы, в которой растворены или диспергированы твердые или жидкие действующие вещества
5.1.
мазь для
внутриматочного применения
мазь, предназначенная для непосредственного введения в матку (шейку, полость или дно) с целью оказания местного действия
5.2.
мазь для интрацистернального применения
мазь стерильная, предназначенная для введения в молочные железы через сосковый канал с целью оказания местного действия
6.
Палочки
твердая лекарственная форма конической или цилиндрической формы, предназначенная для введения в естественные или патологические полости организма, способная расплавляться или растворяться при температуре тела
6.1
палочки внутриматочные
палочки, предназначенные для непосредственного введения в матку (шейку, полость или дно) с целью оказания местного действия
7.
Порошок
твердая лекарственная форма, состоящая из отдельных сухих частиц различной степени дисперсности, обладающая свойством сыпучести
7.1.
порошок для приготовления суспензии для внутриматочного введения
порошок для приготовления суспензии, предназначенной для введения в матку (шейку, полость или дно) с целью оказания местного действия
8.
Раствор
жидкая лекарственная форма, получаемая путем растворения твердых, жидких или газообразных веществ в соответствующем растворителе или смеси взаимосмешивающихся растворителей с образованием гомогенных дисперсных систем
8.1.
раствор для интрацистернального введения
раствор стерильный, предназначенный для введения в молочные железы через сосковый канал с целью оказания местного действия
9.
Система
терапевтическая
лекарственная форма, представляющая собой систему доставки и специфического высвобождения действующего вещества (веществ) в течение определенного, как правило, продолжительного периода времени. Использование термина "система терапевтическая" возможно лишь в случае, если не применимы другие термины
9.1.
система терапевтическая
для наружного применения ветеринарная
лекарственная форма, представляющая собой систему специфического высвобождения и доставки действующего вещества (веществ) в течение определенного периода времени
9.2.
система терапевтическая
для местного применения ветеринарная
система, предназначенная для введения в полости тела и обеспечивающая терапевтический эффект на протяжении определенного периода времени
9.3.
система
терапевтическая интраруминальная
лекарственная форма, представляющая собой систему доставки и специфического высвобождения действующего вещества (веществ) в течение определенного периода времени, предназначенная для введения жвачным животным в рубец (отдел многокамерного желудка жвачных)
10.
Суппозитории
твердая дозированная лекарственная форма, предназначенная для введения в полость тела и расплавляющаяся (растворяющаяся, распадающаяся) при температуре тела

10.1.
жатырішілік суппозиторийлер
жергілікті әрекет ету мақсатында жануардың жатырына тікелей енгізуге арналған суппозиторийлер
11.
Суспензия
сұйық дисперсиялық ортада таралған, 1 немесе бірнеше қатты белсенді заттардан тұратын гетерогенді дисперсті жүйе болып табылатын сұйық дәрілік түрі
11.1.
жатырішілік енгізуге арналған суспензия
жергілікті әсер ету мақсатында жатырға (мойынға, қуысқа немесе түбіне) тікелей енгізуге арналған суспензия
11.2.
интрацистерналды енгізуге арналған суспензия
жергілікті әсер ету мақсатында емшек каналы арқылы сүт бездеріне енгізуге арналған стерильді суспензия
12.
Таблеткалар
құрамында қосымша заттар қосылған немесе қосылмаған, 1 немесе бірнеше белсенді заттар бар және ұнтақтарды немесе түйіршіктерді басу арқылы немесе басқа да қолайлы тәсілмен алынатын қатты дозаланған дәрілік түрі
12.1.
жатырішілік суспензиясын дайындауға арналған таблеткалар
жергілікті әсер ету мақсатында жатырға (мойынға, қуысқа немесе түбіне) енгізуге арналған суспензиясын дайындауға арналған таблеткалар
13.
Эмульсия
сұйық дисперсті фазасы және сұйық дисперсиялық ортасы бар гетерогенді екі фазалы дисперсті жүйе болып табылатын сұйық дәрілік түрі

10.1.
суппозитории внутриматочные
суппозитории, предназначенные для непосредственного введения в матку животного с целью оказания местного действия
11.
Суспензия
жидкая лекарственная форма, представляющая собой гетерогенную дисперсную систему, содержащую 1 или несколько твердых действующих веществ, распределенных в жидкой дисперсионной среде
11.1.
суспензия для внутриматочного введения
суспензия, предназначенная для непосредственного введения в матку (шейку, полость или дно) с целью оказания местного действия
11.2.
суспензия для интрацистернального введения
стерильная суспензия, предназначенная для введения в молочные железы через сосковый канал с целью оказания местного действия
12.
Таблетки
твердая дозированная лекарственная форма, содержащая 1 или несколько действующих веществ с добавлением или без добавления вспомогательных веществ и получаемая путем прессования порошков или гранул или другим подходящим способом
12.1.
таблетки для приготовления суспензий для внутриматочного введения
таблетки для приготовления суспензии, предназначенной для введения в матку (шейку, полость или дно) с целью оказания местного действия
13.
Эмульсия
жидкая лекарственная форма, представляющая собой гетерогенную двухфазную дисперсную систему с жидкой дисперсной фазой и жидкой дисперсионной средой

13.1.
интрацистералды енгізуге арналған эмульсия
жергілікті әсер ету мақсатында емшек каналы арқылы сүт бездеріне енгізуге арналған стерильді эмульсия
14.
Басқа дәрілік түрлері
14.1.
құлақ биркасы
жануардың денесіне сыртқы бекітуге арналған және қоршаған ортаға әсер етуші заттардың біртіндеп шығарылуын қамтамасыз ететін қатты дозаланған дәрілік түр
14.2.
тырнаққа, тырнаққа, тұяққа және тұяқшаға арналған дәрілік лак
Ұшпа еріткіштер буланғаннан кейін лак жабынын алу мақсатында тырнақ пластинасына, тырнақтың мүйізді бетіне, тұяқтың немесе тұяқшаның мүйізді бетіне жағуға арналған белсенді заттардың сулы емес ерітіндісі болып табылатын сұйық дәрілік түрі

13.1.
эмульсия для интрацистернального введения
эмульсия стерильная, предназначенная для введения в молочные железы через сосковый канал с целью оказания местного действия
14.
Другие лекарственные формы
14.1.
бирка ушная
твердая дозированная лекарственная форма, предназначенная для наружного прикрепления к телу животного и обеспечивающая постепенное высвобождение действующих веществ в окружающую среду
14.2.
лак для ногтей, когтей, копыт и копытец лекарственный
жидкая лекарственная форма, представляющая собой неводный раствор действующих веществ, предназначенный для нанесения на ногтевую пластину, на роговую поверхность когтя, на роговую поверхность копыта или копытца с целью получения лакового покрытия после испарения летучих растворителей

14.3.
антипаразиттік қарғы
жануардың денесіне сыртқы бекітуге арналған және белсенді заттың жануардың терісімен немесе жүнімен үздіксіз жанасуын қамтамасыз ететін қатты дозаланған дәрілік түр (таспа)
14.4.
ветеринарлық пластина
белгілі бір мөлшердегі пластина болып табылатын, кеуекті негізден тұратын, белсенді (белсенді) зат (заттар) біркелкі бөлінетін, аралар ұясының ішіне орнатуға арналған қатты дәрілік түрі

14.3.
ошейник противопаразитарный
твердая дозированная лекарственная форма (лента), предназначенная для наружного прикрепления к телу животного и обеспечивающая непрерывный контакт действующего вещества с кожным или шерстным покровом животного
14.4.
пластина ветеринарная
твердая лекарственная форма, представляющая собой пластину определенного размера, состоящая из пористой основы с равномерно распределенным в ней действующим (действующими) веществом (веществами), предназначенная для установки внутри улья пчел

25) көрсетілген номенклатураға қосымшада:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттардың және ветеринарлық дәрілік препараттардың, сондай-ақ жинақтаушы құралдардың бастапқы қаптамасының түрлерінің ТІЗБЕСІ";
I-бөлімнің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"I. Медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттардың және ветеринарлық дәрілік препараттардың бастапқы қаптамасы";
"Түсініктемелер" бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"II. Түсініктемелер
Осы тізбені қолдану мақсаттары үшін келесі терминдерді білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"жиынтықтаушы құрал" – медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттың немесе ветеринарлық дәрілік препараттың қайталама (тұтынушылық) қаптамасына орналастырылатын және медициналық қолдануға арналған дәрілік препаратты немесе ветеринарлық дәрілік препаратты дұрыс мөлшерлеу, енгізу немесе қолдану үшін пайдаланылатын құрал;
"медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттың және ветеринарлық дәрілік препараттың бастапқы қаптамасы" – медициналық қолдануға арналған осы дәрілік препаратпен немесе ветеринарлық дәрілік препаратпен тікелей жанасатын қаптама.
Медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттардың және осы тізбеде көрсетілген ветеринарлық дәрілік препараттардың бастапқы қаптамасының түрлері үшін осы қаптама өндірілген материал және қажет болған жағдайда оның қосымша қасиеттері (мысалы, қара шыныдан жасалған құтылар, екі қабатты полимерлі пакеттер, алюминий баллондары, тығыздығы төмен полиэтиленнен жасалған құтылар және т.б.) көрсетіледі.
Сұйық және жұмсақ дәрілік түрлер, сондай-ақ медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттар және парентеральді енгізуге арналған ветеринарлық дәрілік препараттар үшін полимер түрінің қаптамадан заттардың көші-қоны есебінен медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттардың және ветеринарлық дәрілік препараттардың сапасына әсерін ескере отырып, тіркеу деректерінің құжаттарында полимердің түрін (мысалы, полиэтилен, полипропилен, поливинилхлорид және т. б.) көрсету қажет. Ішке, сыртқа немесе жергілікті қолдануға арналған қатты дәрілік түрлері үшін (мысалы, дәрілер) материалдың жалпы сипаттамасын көрсету жеткілікті (мысалы, полимерлі құтылар). Мөлдір түссіз шыныдан жасалған қаптамалар үшін шыны түсінің сипаттамасы көрсетілмейді (мысалы, шыны құтылар)".

25) в приложении к указанной Номенклатуре:
наименование изложить в следующей редакции:
"ПЕРЕЧЕНЬ
видов первичной упаковки лекарственных
препаратов для медицинского применения
и ветеринарных лекарственных препаратов,
а также комплектующих средств";
наименование раздела I изложить в следующей редакции:
"I. Первичная упаковка лекарственных препаратов
для медицинского применения и ветеринарных
лекарственных препаратов";
раздел "Пояснения" изложить в следующей редакции:
"II. Пояснения
Для целей применения настоящего перечня используются понятия, которые означают следующее:
"комплектующее средство" – изделие, помещаемое во вторичную (потребительскую) упаковку лекарственного препарата для медицинского применения или ветеринарного лекарственного препарата и используемое для правильного дозирования, введения или применения лекарственного препарата для медицинского применения или ветеринарного лекарственного препарата;
"первичная упаковка лекарственного препарата для медицинского применения и ветеринарного лекарственного препарата" – упаковка, непосредственно соприкасающаяся с данным лекарственным препаратом для медицинского применения или ветеринарным лекарственным препаратом.
Для видов первичной упаковки лекарственных препаратов для медицинского применения и ветеринарных лекарственных препаратов, указанных в настоящем перечне, указывается материал, из которого произведена данная упаковка, и при необходимости ее дополнительные свойства (например, флаконы из темного стекла, пакеты полимерные двухслойные, баллоны алюминиевые, флаконы из полиэтилена низкой плотности и т.д.).
Для жидких и мягких лекарственных форм, а также лекарственных препаратов для медицинского применения и ветеринарных лекарственных препаратов для парентерального введения в документах регистрационного досье необходимо указать вид полимера (например, полиэтилен, полипропилен, поливинилхлорид и т.д.) ввиду влияния вида полимера на качество лекарственных препаратов для медицинского применения и ветеринарных лекарственных препаратов за счет миграции веществ из упаковки. Для твердых лекарственных форм для приема внутрь, наружного или местного применения (например, таблетки) достаточно указать общую характеристику материала (например, банки полимерные). Для упаковок, изготовленных из прозрачного бесцветного стекла, характеристика цвета стекла не указывается (например, флаконы стеклянные).".