Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу мақсаттары үшін тауарлардың жекелеген түрлерінің шығарылған елін айқындау қағидаларына тіркелген № 1 қосымшаға өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2023 жылғы 21 сәуірдегі № 43 шешімі.
Еуразиялық экономикалық комиссиясының кеңесі шешті:
1. Қосымшаға сәйкес, Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің 2020 жылғы 23 қарашадағы № 105 шешімімен бекітілген Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу мақсаттары үшін тауарлардың жекелеген түрлерінің шығарылған елін айқындау қағидаларына тіркелген № 1 қосымшаға өзгерістер енгізілсін.
2.  Осы шешім ресми жарияланған күннен бастап 30 күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Евразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
М. Григорян
И. Петришенко
С. Жұманғарин
А. Касымалиев
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы кеңесінің
2023 жылғы 21 сәуірдегі
№ 43 шешіміне
қосымша
Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу мақсаттары үшін тауарлардың жекелеген түрлерінің шығарылған елін айқындау қағидаларына тіркелген № 1 қосымшаға енгізілетін өзгерістер
1. II бөлімдегі "8415 Басқа топтамаларға қосылмаған басқаны, ауаны баптауға арналған жабдықтар" позициясында бірінші бағандағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"8415 Ауаны, басқаны баптауға арналған жабдықтар".
2. III бөлімдегі "6401, 6402, 6403, 6404, 6405 Басқа топтамаларға қосылмаған қорғаныш және өзге де аяқ киім (мыналардан басқасы: өзге де балалар аяқ киімі; тері балалар тәпішкесі; үлбір балалар тәпішкесі; басқа топтамаларға қосылмаған өзге де балалар аяқ киімі)" позициянда бірінші бағанындағы мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
"6401, 6402, 6403, 6404, 6405 Жеке қорғаныс құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы Техникалық регламентінің (КО ТР 019/2011) талаптарына сәйкес өндірілетін қорғаныш және арнайы аяқ киім".
3. IV бөлімде:
а) "9403 20 Басқа топтарға қосылмаған металл жиһазы" позициясында бірінші бағандағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"9403 20 Өзге де металл жиһазы";
б) "9403 60 900 Басқа топтарға қосылмаған ағаш жиһазы" позициясында бірінші бағандағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"9403 60 900 Өзге де ағаш жиһазы".
4. V бөлімде:
а) "8427 Өзге де басқа топтамаларға қосылмаған өздігінен жүретін машиналар мен көтергіш кранмен жарақтандырылған арбалар" позициясында бірінші бағандағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"8427 90 000 9 Өздігінен жүретін машиналар және көтергіш жабдықтармен жарақтандырылған өзге де арбалар";
б) "8430 Басқа топтамаларға қосылмаған, топырақ қазуға және құрылысқа арналған өзге де машиналар" позициясында бірінші бағандағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приложение № 1 к Правилам определения страны происхождения отдельных видов товаров для целей государственных (муниципальных) закупок
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2023 года № 43.
Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Внести в приложение № 1 к Правилам определения страны происхождения отдельных видов товаров для целей государственных (муниципальных) закупок, утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2020 г. № 105, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики Армения
От Республики Беларусь
От Республики Казахстан
От Кыргызской Республики
От Российской Федерации
М. Григорян
И. Петришенко
С. Жумангарин
А. Касымалиев
А. Оверчук
Приложение
к Решению Совета
Евразийской экономической комиссии
от 21 апреля 2023 г. № 43
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в приложение № 1 к Правилам определения страны происхождения отдельных видов товаров для целей государственных (муниципальных) закупок
1. В разделе II в позиции "из 8415 Оборудование для кондиционирования воздуха прочее, не включенное в другие группировки" в графе первой текст изложить в следующей редакции:
"из 8415 Оборудование для кондиционирования воздуха прочее".
2. В разделе III в позиции "из 6401, из 6402, из 6403, из 6404, из 6405 Обувь защитная и прочая, не включенная в другие группировки (кроме: обувь детская прочая; тапочки детские меховые; тапочки детские шубные; обувь детская прочая, не включенная в другие группировки)" в графе первой текст изложить в следующей редакции:
"из 6401, из 6402, из 6403, из 6404, из 6405 Обувь защитная и специальная, производимая в соответствии с требованиями технического регламента Таможенного союза "О безопасности средств индивидуальной защиты" (ТР ТС 019/2011)".
3. В разделе IV:
а) в позиции "из 9403 20 Мебель металлическая, не включенная в другие группировки" в графе первой текст изложить в следующей редакции:
"9403 20 Мебель металлическая прочая";
б) в позиции "из 9403 60 900 Мебель деревянная, не включенная в другие группировки" в графе первой текст изложить в следующей редакции:
"9403 60 900 Мебель деревянная прочая".
4. В разделе V:
а) в позиции "из 8427 Машины самоходные и тележки, оснащенные подъемным краном, прочие, не включенные в другие группировки" в графе первой текст изложить в следующей редакции:
"из 8427 90 000 9 Машины самоходные и тележки, оснащенные подъемным оборудованием прочие";
б) в позиции "из 8430 Машины для выемки грунта и строительства прочие, не включенные в другие группировки" в графе первой текст изложить в следующей редакции:

"8430 50 000 9 Топырақты қазу және өзге де құрылысқа арналған өздігінен жүретін машиналар мен механизмдер";
в) "8705 Басқа топтамаларға қосылмаған арнайы мақсаттағы өзге де автокөлік құралдары" позициясында бірінші бағандағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"8705 90 Жолаушыларды немесе жүктерді тасымалдау үшін пайдаланылатындардан басқа арнайы мақсаттағы моторлы көлік құралдары, өзгелері";
г) "8705 Коммуналдық шаруашылыққа және жолдарды күтіп-ұстауға арналған көлік құралдары", "8705 Басқа топтамаларға қосылмаған арнайы мақсаттағы өзге де көлік құралдары" позицияларында көрсетілген тауарларды қоспағанда, осы бөлімнен "8708 91 Радиаторлар және олардың бөлшектері, өзгелері, тауарлар үшін" позициясындағы КО ТР 018/2011 қатысты көлік құралының шассиінде" деген бірінші бағандағы "8705 Басқа топтамаларға қосылмаған арнайы мақсаттағы өзге де көлік құралдары" деген сөздер "8705 90 Арнайы мақсаттағы моторлы көлік құралдары, жолаушыларды немесе жүктерді тасымалдау үшін пайдаланылатындардан басқа, өзгелері" деген сөздермен ауыстырылсын;
д) "8716 Жеңіл және жүк автомобильдеріне, мотоциклдерге, мотороллерлерге және квадрициклдерге тіркемелер (жартылай тіркемелер)", "8716 Тракторлық тіркемелер мен жартылай тіркемелер", "8716 Басқа топтамаларға қосылмаған өзге де тіркемелер мен жартылай тіркемелер", "8716 31 000 0, 8716 39 Мұнай өнімдерін, суды және басқа сұйықтықтарды тасымалдауға арналған тіркеме-цистерналары және жартылай тіркеме- цистерналары" позициялары алынып тасталсын;
е) мынадай мазмұндағы позициялармен толықтырылсын:
"8716 20 000 0
Ауыл шаруашылығына арналған өздігінен тиелетін немесе өздігінен тиелетін тіркемелер мен жартылай тіркемелер
8716
Тіркемелер және жартылай тіркемелер, өзгелері
мүше мемлекеттің салық – резидент заңды тұлғасында өнімге өзгерістер енгізу мүмкіндігімен конструкторлық және технологиялық құжаттамаға құқықтардың немесе мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу рәсімінің нәтижелері бойынша жасалған шарт (келісімшарт) бойынша өндіруші жүзеге асырған ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды орындау нәтижесінде әзірленген конструкторлық құжаттаманы пайдалану құқықтарының болуы;
сервистік орталыққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағында тиісті өнімге жөндеу, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсету жұмыстарын жүзеге асыруға уәкілетті болуы;
өндіріс кезінде мүше мемлекеттердің аумақтарында тиісті тауардың компоненттерін дайындау жөніндегі өндірістік және технологиялық операциялар кешені жүзеге асырылады немесе мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген компоненттер пайдаланылады;
мүше мемлекеттердің аумақтарында ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүзеге асырғаны үшін алынған балдар қосымша жинақталатын тиісті тауар үшін ең жоғары мүмкін болатын балдар санынан балдардың жиынтық санының проценттік көрсеткіштеріне қол жеткізуді қамтамасыз ететін мынадай операцияларды (шарттарды) жүзеге асыру:

"из 8430 50 000 9 Машины и механизмы самоходные для выемки грунта и строительства прочие";
в) в позиции "из 8705 Средства автотранспортные специального назначения прочие, не включенные в другие группировки" в графе текст первой изложить в следующей редакции:
"из 8705 90 Моторные транспортные средства специального назначения, кроме используемых для перевозки пассажиров или грузов, прочие";
г) в позиции "из 8708 91 Радиаторы и их части, прочие, для товаров из настоящего раздела, за исключением товаров, указанных в позициях "из 8705 Средства транспортные для коммунального хозяйства и содержания дорог", "из 8705 Средства автотранспортные специального назначения прочие, не включенные в другие группировки", на шасси транспортного средства, относящегося к ТР ТС 018/2011" в графе первой слова "из 8705 Средства автотранспортные специального назначения прочие, не включенные в другие группировки" заменить словами "из 8705 90 Моторные транспортные средства специального назначения, кроме используемых для перевозки пассажиров или грузов, прочие";
д) позиции "из 8716 Прицепы (полуприцепы) к легковым и грузовым автомобилям, мотоциклам, мотороллерам и квадрициклам", "из 8716 Прицепы и полуприцепы тракторные", "из 8716 Прицепы и полуприцепы прочие, не включенные в другие группировки", "из 8716 31 000 0, из 8716 39 Прицепы-цистерны и полуприцепы-цистерны для перевозки нефтепродуктов, воды и прочих жидкостей" исключить;
е) дополнить позициями следующего содержания:
"8716 20 000 0
Прицепы и полуприцепы самозагружающиеся или саморазгружающиеся для сельского хозяйства
из 8716
Прицепы и полуприцепы прочие
наличие у юридического лица налогового – резидента государства-члена прав на конструкторскую и технологическую документацию на продукцию с возможностью внесения в нее изменений или прав на использование конструкторской документации, разработанной в результате выполнения научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, осуществленных производителем по договору (контракту), заключенному по результатам процедуры государственной (муниципальной) закупки;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание соответствующей продукции;
при производстве осуществляется комплекс производственных и технологических операций по изготовлению компонентов соответствующего товара на территориях государств-членов или используются компоненты, произведенные на территориях государств-членов;
осуществление на территориях государств-членов следующих операций (условий), обеспечивающих достижение процентных показателей совокупного количества баллов от максимально возможного количества баллов для соответствующего товара, с которыми дополнительно суммируются полученные баллы за осуществление научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ на территориях государств-членов:

2023 жылдың 31 желтоқсанына дейін – 50 процент;
2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап – 70 процент;
2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап – 80 процент (компонентті қолданбаған кезде ол үшін балдар есептелмейді және мүмкін болатын ең көп балл санын есептеу кезінде есепке алынбайды; компонентті өндіру технологиясында технологиялық операция болмаған кезде оны орындау жөніндегі талап қойылмайды, балдар есептелмейді және мүмкін болатын ең көп балл санын есептеу кезінде есепке алынбайды):
жүк көтергіш жақтау:
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген металл прокатын, көтергіш жақтауын, оның ішінде лонжерондарды өндіру үшін пайдалану (4 балл);
көтергіш жақтауды, оның ішінде лонжерондарды кесу, ию, механикалық өңдеу, дәнекерлеу (9 балл);
бөлінбейтін ірі габаритті, габаритті емес және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауға арналған контейнер тасушының немесе ауыр жүк таситынның жүк көтергіш жақтауы үшін (17 балл);
мырыштау, катафорезді жабынды жағу (5 балл);
тіркеулік топса, кіндік темір:
құю, соғу, кесу, иіліс майыстыру, термиялық өңдеу, механикалық өңдеу (2 балл);
тірек құрылғысын өндіру
жүріс жүйесі:
осьтік агрегаттар өндірісі (25 балл);
шиналар өндірісі (4 балл);
доңғалақ дискілерін өндіру (2 балл);
қондырма-самосвал корпусы, бункер:
дайындамаларды, шанақ бөлшектерін, бункерді құю, пішу, иіліс майыстыру, механикалық өңдеу (10 балл);
дәнекерлеу, тойтару, шанақтың, бункердің қорғаныш жабындарын жағу (2 балл);
қондырма-цистерна:
рамалық цистернаның конструкциясына арналған (12 балл), жақтаусыз (көтергіш) цистернаның конструкциясына арналған (21 балл) бөлшектерді, дайындамаларды құю, пішу, иіліс майыстыру, механикалық өңдеу;
қорғаныс жабындарын дәнекерлеу, тойтару, жағу, цистернаны құрастыру (2 балл);
қондырма-изотермиялық фургон:
изотермиялық панельдерді желімдеу, құю, өңдеу (12 балл);
қорғаныс жабындарын дәнекерлеу, тойтару, жағу, фургонды құрастыру (2 балл);
қондырма-платформа:
платформаның қорғаныс жабындарын құю, кесу, иіліс майыстыру, механикалық өңдеу, дәнекерлеу, тойтару, жағу (5 балл);
алдыңғы порталдың қорғаныш жабындарын пішу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, механикалық өңдеу, жағу (тартқыш автомобиль жүргізушісінің кабинасын қорғайтын құрылғылар) (2 балл);
қақпасы бар артқы порталдың қорғаныш жабындарын пішу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, механикалық өңдеу, жағу (2 балл);
бүйірлік тіреуіштердің, бүйірлердің қорғаныш жабындарын пішу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, механикалық өңдеу, жағу (2 балл);
кониктердің қорғаныш жабындарын пішу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, механикалық өңдеу, жағу (2 балл);
перде механизмін өндіру (8 балл);
басқа қондырмалар:
қондырманың қорғаныш жабындарын құю, пішу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, тойтару, механикалық өңдеу, жағу (5 балл);
қосымша жабдық:
тоңазытқыш қондырғысын өндіру (10 балл);
сорғы өндірісі (6 балл);
компрессор өндірісі (6 балл);
цистерналарға арналған өздігінен түсіру жүйесінің металл конструкцияларын, бекіту арматурасын өндіру (4 балл);
баспалдақтардың қорғаныш жабындарын пішу, иіліс майыстыру, механикалық өңдеу, дәнекерлеу, жағу (5 балл);
тыңайтқыш таратқыштың қорғаныс жабындарын пішу, иіліс майыстыру, механикалық өңдеу, дәнекерлеу, жағу (4 балл);
иірмекті жабдықтың қорғаныс жабындарын пішу, иіліс майыстыру, механикалық өңдеу, дәнекерлеу, жағу (4 балл);
жетек құрылғыларын өндіру: тыңайтқыш таратқыш редукторын, иірмекті жабдықтың редукторын (4 балл);
кардандық берілістер (6 балл);
гидравликалық жүйе:
гидравликалық жүйе сорғысын өндіру (2 балл);
гидравликалық жүйенің гидравликалық таратқышын өндіру (2 балл);
гидравликалық цилиндрлер өндірісі (4 балл);
телескопиялық гидравликалық цилиндрлер өндірісі (5 балл);
тежегіш жүйені және аспаны басқаруға арналған жабдық:
модулятор өндірісі (12 балл);
ауа таратқыш өндірісі (2 балл);
тежегіш күштерін реттегіш өндірісі (2 балл);
ресивер өндірісі (1 балл);
пневматикалық гидравликалық күшейткіш өндірісі (2 балл);
еден деңгейіндегі шүмек өндірісі (1 балл);
көтергіш осьті басқару кранын, осьті көтерудің электромагниттік клапанын өндіру (2 балл);
аспаны басқарудың электромагниттік клапан блогын өндіру (3 балл);
экстерьер, қауіпсіздік элементтері:
қанаттардың қорғаныш жабындарын пішу, иіліс майыстыру, қалыптау (штамповка), дәнекерлеу, қалыптау (формование), механикалық өңдеу, жағу (1 балл);
бүйірлі қорғаныс жабындарын пішу, иіліс майыстыру, қалыптау (штамповка), дәнекерлеу, қалыптау (формование), механикалық өңдеу, жағу (1 балл);
қорғаныс құрылғысының қорғаныс жабындарын пішу, иіліс майыстыру, қалыптау (штамповка), дәнекерлеу, қалыптау (формование), механикалық өңдеу, жағу (1 балл);
жарық техникасы аспаптарын өндіру (1 балл);
заңды тұлғалар-мүше мемлекеттердің салық резиденттері іске асыратын ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік – конструкторлық жұмыстар
мүше мемлекеттердің аумақтарында:
мүше мемлекеттердің аумақтарында заңды тұлғалар-мүше мемлекеттердің салық резиденттері іске асыратын ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар:

до 31 декабря 2023 г. – 50 процентов;
с 1 января 2024 г. – 70 процентов;
с 1 января 2026 г. – 80 процентов (при неприменении компонента баллы за него не начисляются и не учитываются при расчете максимально возможного количества баллов; при отсутствии технологической операции в технологии производства компонента требование по ее выполнению не предъявляется, баллы не начисляются и не учитываются при расчете максимально возможного количества баллов):
несущая рама:
использование металлопроката, произведенного на территориях государств-членов, для производства несущей рамы, в том числе лонжеронов (4 балла);
раскрой, гибка, механическая обработка, сварка несущей рамы, в том числе лонжеронов (9 баллов);
для несущей рамы контейнеровоза или тяжеловоза, предназначенного для перевозки неделимых крупногабаритных, негабаритных и тяжеловесных грузов (17 баллов);
оцинкование, нанесение катафорезного покрытия (5 баллов);
сцепная петля, шкворень:
литье, ковка, раскрой, гибка, термическая обработка, механическая обработка (2 балла);
производство опорного устройства (2 балла);
ходовая система:
производство осевых агрегатов (25 баллов);
производство шин (4 балла);
производство колесных дисков (2 балла);
надстройка – самосвальный кузов, бункер:
литье, раскрой, гибка, механическая обработка заготовок, деталей кузова, бункера (10 баллов);
сварка, клепка, нанесение защитных покрытий кузова, бункера (2 балла);
надстройка – цистерна:
литье, раскрой, гибка, механическая обработка деталей, заготовок для конструкции рамной цистерны (12 баллов), для конструкции безрамной (несущей) цистерны (21 балл);
сварка, клепка, нанесение защитных покрытий, сборка цистерны (2 балла);
надстройка – изотермический фургон:
склейка, заливка, механическая обработка изотермических панелей (12 баллов);
сварка, клепка, нанесение защитных покрытий, сборка фургона (2 балла);
надстройка – платформа:
литье, раскрой, гибка, механическая обработка, сварка, клепка, нанесение защитных покрытий платформы (5 баллов);
раскрой, гибка, сварка, механическая обработка, нанесение защитных покрытий переднего портала (устройства, защищающего кабину водителя тягового автомобиля) (2 балла);
раскрой, гибка, сварка, механическая обработка, нанесение защитных покрытий заднего портала с воротами (2 балла);
раскрой, гибка, сварка, механическая обработка, нанесение защитных покрытий боковых стоек, бортов (2 балла);
раскрой, гибка, сварка, механическая обработка, нанесение защитных покрытий коников (2 балла);
производство шторного механизма (8 баллов);
прочие надстройки:
литье, раскрой, гибка, сварка, клепка, механическая обработка, нанесение защитных покрытий надстройки (5 баллов);
дополнительное оборудование:
производство холодильной установки (10 баллов);
производство насоса (6 баллов);
производство компрессора (6 баллов);
производство металлоконструкций системы саморазгрузки, запорной арматуры для цистерн (4 балла);
раскрой, гибка, механическая обработка, сварка, нанесение защитных покрытий трапов (5 баллов);
раскрой, гибка, механическая обработка, сварка, нанесение защитных покрытий разбрасывателя удобрений (4 балла);
раскрой, гибка, механическая обработка, сварка, нанесение защитных покрытий шнекового оборудования (4 балла);
производство устройств привода: редуктора разбрасывателя удобрений, редуктора шнекового оборудования (4 балла);
карданные передачи (6 баллов);
гидравлическая система:
производство насоса гидравлической системы (2 балла);
производство гидрораспределителя гидравлической системы (2 балла);
производство гидроцилиндров (4 балла);
производство телескопических гидроцилиндров (5 баллов);
оборудование для управления тормозной системой и подвеской:
производство модулятора (12 баллов);
производство воздухораспределителя (2 балла);
производство регулятора тормозных сил (2 балла);
производство ресивера (1 балл);
производство пневмогидроусилителя (2 балла);
производство крана уровня пола (1 балл);
производство крана управления подъемной осью, электромагнитного клапана подъема оси (2 балла);
производство блока электромагнитных клапанов управления подвеской (3 балла);
элементы экстерьера, безопасности:
раскрой, гибка, штамповка, сварка, формование, механическая обработка, нанесение защитных покрытий крыльев (1 балл);
раскрой, гибка, штамповка, сварка, формование, механическая обработка, нанесение защитных покрытий боковой защиты (1 балл);
раскрой, гибка, штамповка, сварка, формование, механическая обработка, нанесение защитных покрытий защитного устройства (1 балл);
производство приборов светотехники (1 балл);
научно-исследовательские и (или) опытно-конструкторские работы, реализуемые юридическими лицами – налоговыми резидентами государств-членов на территориях государств-членов:

өткен күнтізбелік жылда мүше мемлекеттердің аумақтарында, өнеркәсіп саласындағы қызмет субъектісінің алдыңғы күнтізбелік жылдағы жалпы түсімінің көлемінен, бірақ тиісті тауардың нақты моделі үшін мүмкін болатын ең жоғары балл санының (ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар үшін балдарды есептемегенде) 10 процентінен аспайтын ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығындар көлемі өнеркәсіп саласындағы қызмет субъектісінің ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға жұмсаған шығындарының жылдық көлемінің әрбір 0,1 проценті үшін 0,5 баллды құрайды.
заңды тұлғаның-мүше мемлекеттің салық резидентінің ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарына арналған шығындар мүше мемлекеттер бекіткен бухгалтерлік есеп жөніндегі ережелерге сәйкес айқындалады және мынадай шығындарды қамтиды:
еңбек шарты бойынша көрсетілген жұмыстарды орындау кезінде тікелей жұмыспен қамтылған қызметкерлердің жалақысына және басқа да төлемдеріне арналған шығындар;
әлеуметтік қажеттіліктерге аударымдар;
көрсетілген жұмыстарды орындау кезінде пайдаланылатын материалдық-өндірістік қорларды сатып алуға арналған шығындар (салыстыру бұйымдарын сатып алуға арналған шығыстар ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға жұмсалатын жалпы шығындардың 20 процентінен аспауы тиіс);
мүше мемлекеттердің аумағынан тыс жерлерде орындалатын қызметтерді қоспағанда, үшінші тарап ұйымдары мен көрсетілген жұмыстарды орындау кезінде тартылатын адамдар көрсететін қызметтердің құны;
ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды орындау нәтижесінде құрылған тәжірибелік үлгілерге сынақтар жүргізуге арналған шығыстар;
сынақ және зерттеу объектілері ретінде пайдалануға арналған арнайы жабдықтар мен арнайы жарақтарды сатып алуға арналған шығындар.
8716 90 500 0
Тіркемелердің, жартылай тіркемелердің және ауыл шаруашылығы техникасы тіркемесінің осьтік агрегаттары
заңды тұлғада-мүше мемлекеттің салық резидентінде өнімге өзгерістер енгізу мүмкіндігімен конструкторлық және технологиялық құжаттамаға құқықтардың немесе өндіруші мемлекеттік келісімшарты бойынша жүзеге асырған ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды орындау нәтижесінде әзірленген конструкторлық құжаттаманы пайдалану құқығының болуы;
тиісті өнеркәсіп тауарын жөндеуді, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті сервистік орталыққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағында болуы;
өндіріс кезінде мүше мемлекеттердің аумақтарында тиісті өнімнің компоненттерін дайындау жөніндегі өндірістік және технологиялық операциялар кешені жүзеге асырылады немесе мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген компоненттер пайдаланылады;
мүше мемлекеттердің аумақтарында ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүзеге асырғаны үшін алынған балдар қосымша жинақталатын тиісті тауар үшін ең жоғары мүмкін болатын балдар санынан балдардың жиынтық санының проценттік көрсеткіштеріне қол жеткізуді қамтамасыз ететін мынадай операцияларды (шарттарды) жүзеге асырылады:

объем затрат на научно-исследовательские и (или) опытно-конструкторские работы составляет 0,5 балла за каждые 0,1 процента годового объема затрат субъекта деятельности в сфере промышленности на научно-исследовательские и (или) опытно-конструкторские работы, понесенных на территориях государств-членов в предыдущем календарном году, от общего объема выручки субъекта деятельности в сфере промышленности за предыдущий календарный год, но не более 10 процентов баллов от максимально возможного количества баллов (без учета баллов за научно-исследовательские и (или) опытно-конструкторские работы) для конкретной модели соответствующего товара.
Затраты на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы юридического лица – налогового резидента государства-члена определяются в соответствии с положениями по бухгалтерскому учету, утвержденными государствами-членами, и включают следующие затраты:
затраты на заработную плату и другие выплаты работникам, непосредственно занятым при выполнении указанных работ по трудовому договору;
отчисления на социальные нужды;
затраты на закупку материально-производственных запасов, используемых при выполнении указанных работ (расходы на приобретение изделий сравнения не могут превышать 20 процентов от общих затрат на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы);
стоимость услуг сторонних организаций и лиц, привлекаемых при выполнении указанных работ, за исключением услуг, выполняемых за пределами территорий государств-членов;
расходы на проведение испытаний опытных образцов, созданных в результате выполнения научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ;
затраты на закупку специального оборудования и специальной оснастки, предназначенных для использования в качестве объектов испытаний и исследований
из 8716 90 500 0
Осевые агрегаты прицепов, полуприцепов и прицепной сельскохозяйственной техники
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на конструкторскую и технологическую документацию на продукцию с возможностью внесения в нее изменений или права на использование конструкторской документации, разработанной в результате выполнения научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, осуществленных производителем по государственному контракту;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание соответствующего промышленного товара;
при производстве осуществляется комплекс производственных и технологических операций по изготовлению компонентов соответствующей продукции на территориях государств-членов или используются компоненты, произведенные на территориях государств-членов;
осуществление на территориях государств-членов следующих операций (условий), обеспечивающих достижение процентных показателей совокупного количества баллов от максимально возможного количества баллов для соответствующего товара, с которыми дополнительно суммируются полученные баллы за осуществление научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ на территориях государств-членов:

2023 жылдың 31 желтоқсанына дейін – 50 поцент;
2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап – 70 процент;
2026 жылдың 1 қаңтарынан бастап – 80 процент (компонентті қолданбаған кезде ол үшін балдар есептелмейді және мүмкін болатын ең көп балл санын есептеу кезінде есепке алынбайды; компонентті өндіру технологиясында технологиялық операция болмаған кезде оны орындау бойынша талап қойылмайды, балдар есептелмейді және мүмкін болатын ең көп балл санын есептеу кезінде есепке алынбайды):
арқалық, осьтік, жартылай шетмойындар:
арқалықты өндіру үшін мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген металл прокатын пайдалану (5 балл);
құю, соғу, шетмойынды қалыптау (4 ұпай);
дәнекерлеу, механикалық өңдеу, термиялық өңдеу (15 балл);
мырыштау, ось арқалығының катафорезді жабынын жағу (5 балл);
күпшек:
қорғаныс жабындарын құю, соғу кесу, қалыптау (2 балл), дәнекерлеу, механикалық өңдеу, жағу (3 балл);
тежеу жүйесінің элементтері:
босату тұтқасының бөлшектерін (корпус, тісті доңғалақ, білік бұрамдығы) (2 балл) құю, соғу, механикалық өңдеу, термиялық өңдеу, босату тұтқасын құрастыру (1 балл);
ашпалы құлақты құю, соғу, механикалық өңдеу, термиялық өңдеу (2 балл);
тежегіш камераларын, энергия аккумуляторларын өндіру (3 балл);
тежегіш барабандарын, тежегіш дискілерін құю, соғу, құлыптау (2 балл), механикалық өңдеу (2 балл) ;
тежегіш суппортты құю, соғу, қалыптау, пішу, дәнекерлеу, механикалық өңдеу (3 балл);
дискілі тежегіш механизмінің қапсырмасын құю, соғу, қалыптау, механикалық өңдеу (4 балл);
тежегіш қалыптардың үйкелістік жапсырмаларын құю, соғу, қалыптау, пішу, дәнекерлеу, механикалық өңдеу, термиялық өңдеу, орнату (2 балл);
ілу элементтері:
серіппелерді, жартылай серіппелерді, тұрақтандырғыштарды, ілу иінтіректерін құю, соғу, қалыптау, пішу, механикалық өңдеу, дәнекерлеу, термиялық өңдеу, жағу (4 балл);
механикалық ілу теңгергіштерін қалыптау, пішу, механикалық өңдеу, дәнекерлеу (4 балл);
тірек қабығын (піспекті) қысыммен құю, қалыптау, механикалық өңдеу, жаншып қақтау, пневматикалық серіппені сынау (4 балл);
амортизаторларды құю, соғу, қалыптау, механикалық өңдеу, дәнекерлеу, құрастыру, сынау (4 балл);
сайленблокты қалыптау (формовка), пішу, механикалық өңдеу (2 балл);
ілу кронштейндерін пішу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, механикалық өңдеу (2 балл);
мойынтіректер өндірісі (8 балл);
мүше мемлекеттердің аумақтарында заңды тұлғалар-мүше мемлекеттердің салық резиденттері іске асыратын ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар:

до 31 декабря 2023 г. – 50 процентов;
с 1 января 2024 г. – 70 процентов;
с 1 января 2026 г. – 80 процентов (при неприменении компонента баллы за него не начисляются и не учитываются при расчете максимально возможного количества баллов; при отсутствии технологической операции в технологии производства компонента требование по ее выполнению не предъявляется, баллы не начисляются и не учитываются при расчете максимально возможного количества баллов):
балка, цапфы оси, полуоси:
использование металлопроката, произведенного
на территориях государств-членов, для производства балки
(5 баллов);
литье, ковка, штамповка цапфы (4 балла);
сварка, механическая обработка, термическая обработка (15 баллов);
оцинкование, нанесение катафорезного покрытия балки оси (5 баллов);
ступица:
литье, ковка раскрой, штамповка (2 балла), сварка, механическая обработка, нанесение защитных покрытий (3 балла);
элементы тормозной системы:
литье, ковка, механическая обработка, термическая обработка деталей разжимного рычага (корпус, зубчатое колесо, вал-червяк) (2 балла), сборка разжимного рычага (1 балл);
литье, ковка, механическая обработка, термическая обработка разжимного кулака (2 балла);
производство тормозных камер, энергоаккумуляторов (3 балла);
литье, ковка, штамповка (2 балла), механическая обработка (2 балла) тормозных барабанов, тормозных дисков;
литье, ковка, штамповка, раскрой, сварка, механическая обработка тормозного суппорта (3 балла);
литье, ковка, штамповка, механическая обработка скобы дискового тормозного механизма (4 балла);
литье, ковка, штамповка, раскрой, сварка, механическая обработка, термическая обработка, установка фрикционных накладок тормозных колодок (2 балла);
элементы подвески:
литье, ковка, штамповка, раскрой, механическая обработка, сварка, термическая обработка, нанесение защитных покрытий рессор, полурессор, стабилизаторов, рычагов подвески (4 балла);
штамповка, раскрой, механическая обработка, сварка балансиров механической подвески (4 балла);
литье под давлением опорного стакана (поршня), штамповка, механическая обработка, вальцовка, испытание пневморессор (4 балла);
литье, ковка, штамповка, механическая обработка, сварка, термическая обработка, сборка, испытание амортизаторов (4 балла);
формовка, раскрой, механическая обработка сайлентблоков (2 балла);
раскрой, гибка, сварка, механическая обработка кронштейнов подвески (2 балла);
производство подшипников (8 баллов);
научно-исследовательские и (или) опытно-конструкторские работы, реализуемые юридическими лицами – налоговыми резидентами государств-членов
на территориях государств-членов:

өткен күнтізбелік жылда мүше мемлекеттердің аумақтарында, өнеркәсіп саласындағы қызмет субъектісінің алдыңғы күнтізбелік жылдағы жалпы түсімінің көлемінен, бірақ тиісті тауардың нақты моделі үшін мүмкін болатын ең жоғары балл санының (ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар үшін балдарды есептемегенде) 10 процентінен аспайтын ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығындар көлемі өнеркәсіп саласындағы қызмет субъектісінің ғылыми-зерттеу және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға жұмсаған шығындарының жылдық көлемінің әрбір 0,1 проценті үшін 0,5 баллды құрайды.
заңды тұлғаның-мүше мемлекеттің салық резидентінің ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарына арналған шығындар мүше мемлекеттер бекіткен бухгалтерлік есеп жөніндегі ережелерге сәйкес айқындалады және мынадай шығындарды қамтиды:
еңбек шарты бойынша көрсетілген жұмыстарды орындау кезінде тікелей жұмыспен қамтылған қызметкерлердің жалақысына және басқа да төлемдеріне арналған шығындар;
әлеуметтік қажеттіліктерге аударымдар;
көрсетілген жұмыстарды орындау кезінде пайдаланылатын материалдық-өндірістік қорларды сатып алуға жұмсалатын шығындар (салыстыру бұйымдарын сатып алуға жұмсалатын шығыстар ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға жұмсалатын жалпы шығындардың 20 процентінен аспауы тиіс);
мүше мемлекеттердің аумағынан тыс жерлерде орындалатын қызметтерді қоспағанда, үшінші тарап ұйымдары мен көрсетілген жұмыстарды орындау кезінде тартылатын адамдар көрсететін қызметтердің құны;
ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды орындау нәтижесінде құрылған тәжірибелік үлгілерге сынақтар жүргізуге арналған шығыстар;
сынақ және зерттеу объектілері ретінде пайдалануға арналған арнайы жабдықтар мен арнайы жабдықтарды сатып алуға арналған шығындар
8437 10 000 0
Тұқымдарды, дәнді дақылдарды немесе құрғақ бұршақ дақылдарын тазартуға, сұрыптауға немесе калибрлеуге арналған машиналар
заңды тұлғада-мүше мемлекеттің салық резидентінде тиісті өнімді өндіру, жаңғырту және дамыту үшін жеткілікті көлемде кемінде 5 жыл мерзімге конструкторлық және технологиялық құжаттамаға құқықтардың болуы;
сервистік орталыққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағында өнімді жөндеуді, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті болуы;
мүше мемлекеттердің аумақтарында мынадай операцияларды жүзеге асыру:
пішу, кесу, иіліс майыстыру, тесу, токарлық өңдеу, фрезерлік өңдеу, біліктерді бұрғылау;
жақтауды немесе корпусты немесе олардың құрамдас бөліктерін дәнекерлеу, бояу;
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген жақтауды өндіру немесе пайдалану;
жақтауды, біліктерді, жұмыс органдарын (палубаны), жетекті құрастыру;
жетекті, электр жабдықтарын, басқару жүйесін монтаждау".

объем затрат на научно-исследовательские и (или) опытно-конструкторские работы составляет 0,5 балла за каждые 0,1 процента годового объема затрат субъекта деятельности в сфере промышленности на научно-исследовательские и (или) опытно-конструкторские работы, понесенных на территориях государств-членов в предыдущем календарном году, от общего объема выручки субъекта деятельности в сфере промышленности за предыдущий календарный год, но не более 10 процентов баллов от максимально возможного количества баллов (без учета баллов за научно-исследовательские и (или) опытно-конструкторские работы) для конкретной модели соответствующего товара.
Затраты на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы юридического лица – налогового резидента государства-члена определяются в соответствии с положениями по бухгалтерскому учету, утвержденными государствами-членами, и включают следующие затраты:
затраты на заработную плату и другие выплаты работникам, непосредственно занятым при выполнении указанных работ по трудовому договору;
отчисления на социальные нужды;
затрат на закупку материально-производственных запасов, используемых при выполнении указанных работ (расходы на приобретение изделий сравнения не могут превышать 20 процентов от общих затрат на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы);
стоимость услуг сторонних организаций и лиц, привлекаемых при выполнении указанных работ, за исключением услуг, выполняемых за пределами территорий государств-членов;
расходы на проведение испытаний опытных образцов, созданных в результате выполнения научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ;
затраты на закупку специального оборудования и специальной оснастки, предназначенных для использования в качестве объектов испытаний и исследований
8437 10 000 0
Машины для очистки, сортировки или калибровки семян, зерна или сухих бобовых овощей
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на конструкторскую и технологическую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующей продукции, на срок не менее 5 лет;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание продукции;
осуществление на территориях государств-членов следующих операций:
раскрой, резка, гибка, пробивка отверстий, токарная обработка, фрезерная обработка, сверление валов;
сварка, покраска рамы или корпуса, или их составных частей;
производство или использование произведенной на территориях государств-членов рамы;
сборка рамы, валов, рабочих органов (деки), привода;
монтаж привода, электрооборудования, системы управления".

5. VIII бөлімде "6406 10 900 0, 6406 20 100 0, 6406 90 300 0, 6406 90 300 0, 6406 90 900 0 Басқа топтамаларға қосылмаған вулканизацияланған резеңкеден жасалған өзге де бұйымдар (тек аяқ киімнің резеңке бөліктеріне қатысты)" деген позицияда бірінші бағандағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"6406 Резеңке аяқ киім бөлшектері".
6. XI бөлімде:
а) "8418 69 000 8 Фармацевтикалық, медициналық немесе аралас тоңазытқыштар, Зертханалық аралас тоңазытқыштар" позициясынан кейін мынадай мазмұндағы позициялармен толықтырылсын:
"8419 20 000 0
Медициналық, хирургиялық немесе зертханалық стерилизаторлар
заңды тұлғаның-мүше мемлекеттің салық резидентінің техникалық құжаттамаға және конструкторлық құжаттамаға тиісті өнімді өндіру үшін кемінде 5 жыл мерзімге жеткілікті көлемде құқықтарының болуы <8>;
өндірісте пайдаланылған үшінші елдердің шығарылған тауарлары құнының проценттік үлесін сақтау – тауар құнының 50 процентінен аспайды;
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген бағдарламалық қамтамасыз етуге немесе баспа платаларын өндіру кезінде пайдалануға құқықтардың болуы <9>;
мүше мемлекеттердің аумақтарында дайындалған корпустық бөлшектерді өндірісте пайдалану
8421 19 200 1 Медициналық өнеркәсіпке арналған зертханаларда қолданылатын центрифугалар, ортадан тепкіш айырғышр
заңды тұлғаның-мүше мемлекеттің салық резидентінің техникалық құжаттамаға және конструкторлық құжаттамаға тиісті өнімді өндіру үшін кемінде 5 жыл мерзімге жеткілікті көлемде құқықтарының болуы <8>;
өндірісте пайдаланылған үшінші елдердің шығарылған тауарлары құнының проценттік үлесін сақтау – тауар құнының 50 процентінен аспайды;
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген бағдарламалық қамтамасыз етуге немесе баспа платаларын өндіру кезінде пайдалануға құқықтардың болуы <9>;
мүше мемлекеттердің аумақтарында дайындалған корпустық бөлшектерді өндірісте пайдалану
8703 90 001 0
Көлік құралдарының шассиіндегі медициналық кешендер
заңды тұлғаның-мүше мемлекеттің салық резидентінің техникалық құжаттамаға және конструкторлық құжаттамаға тиісті өнімді өндіру үшін кемінде 5 жыл мерзімге жеткілікті көлемде құқықтарының болуы <8>;
үшінші елдердің шығарылған тауарларын өндіру кезінде пайдаланылған тауарлар құнының проценттік үлесін сақтау – тауар құнының 50 процентінен аспайды";
б) "9018 13 000 0 Магнитті-резонанстық томографтар" позициясынан кейін мынадай мазмұндағы позициялармен толықтырылсын:
"9018 19 100 0 Капнографтар, пульсоксиметрлер
заңды тұлғаның-мүше мемлекеттің салық резидентінің техникалық құжаттамаға және конструкторлық құжаттамаға тиісті өнімді өндіру үшін кемінде 5 жыл мерзімге жеткілікті көлемде құқықтарының болуы <8>;
өндірісте пайдаланылған үшінші елдердің шығарылған тауарлар құнының проценттік үлесін сақтау – тауар құнының 50 процентінен аспайды;
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген бағдарламалық қамтамасыз етуге немесе баспа платаларын өндіру кезінде пайдалануға құқықтардың болуы <9>;
мүше мемлекеттердің аумақтарында дайындалған корпустық бөлшектерді өндірісте пайдалану

5. В разделе VIII в позиции "из 6406 10 900 0, из 6406 20 100 0, из 6406 90 300 0, из 6406 90 900 0 Изделия из вулканизированной резины прочие, не включенные в другие группировки (только в отношении резиновых частей обуви)" в графе первой текст изложить в следующей редакции:
"из 6406 Детали обуви из резины".
6. В разделе XI:
а) после позиции "из 8418 69 000 8 Холодильники, морозильники фармацевтические, медицинские или комбинированные Холодильники комбинированные лабораторные" дополнить позициями следующего содержания:
"8419 20 000 0
Стерилизаторы медицинские, хирургические или лабораторные
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве товаров происхождения третьих стран –
не более 50 процентов цены товара;
наличие прав на программное обеспечение или использование при производстве печатных плат, произведенных на территориях государств-членов <9>;
использование в производства корпусных деталей, изготовленных на территориях государств-членов
из 8421 19 200 1
Центрифуги, центробежные сепараторы, используемые в лабораториях,
для медицинской промышленности
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве товаров происхождения третьих стран –не более 50 процентов цены товара;
наличие прав на программное обеспечение или использование при производстве печатных плат, произведенных на территориях государств-членов <9>;
использование в производства корпусных деталей, изготовленных на территориях государств-членов
из 8703 90 001 0
Комплексы медицинские на шасси транспортных средств
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве товаров происхождения третьих стран –
не более 50 процентов цены товара";
б) после позиции "9018 13 000 0 Магнитно-резонансные томографы" дополнить позициями следующего содержания:
"из 9018 19 100 0
Капнографы, пульсоксиметры
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве товаров происхождения третьих стран –
не более 50 процентов цены товара;
наличие прав на программное обеспечение или использование при производстве печатных плат, произведенных на территориях государств-членов <9>;
использование в производстве корпусных деталей, изготовленных на территориях государств-членов

9018 90 200 0
Эндоскоптар
заңды тұлғаның-мүше мемлекеттің салық резидентінің техникалық құжаттамаға және конструкторлық құжаттамаға тиісті өнімді өндіру үшін кемінде 5 жыл мерзімге жеткілікті көлемде құқықтарының болуы <8>;
үшінші елдерден шыққан тауарды өндіру кезінде пайдаланылған материалдар құнының проценттік үлесін сақтау – тауар құнының 50 процентінен аспайды
9018 90 300 0
Гемодиализ жабдығы (жасанды бүйрек, жасанды бүйрек аппараттары және диализаторлар)

9018 90 200 0
Эндоскопы
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости материалов, использованных при производстве товара происхождения третьих стран – не более 50 процентов цены товара
9018 90 300 0
Оборудование гемодиализное (искусственные почки, аппараты искусственной почки и диализаторы)

заңды тұлғаның-мүше мемлекеттің салық резидентінің техникалық құжаттамаға және конструкторлық құжаттамаға тиісті өнімді өндіру үшін кемінде 5 жыл мерзімге жеткілікті көлемде құқықтарының болуы <8>;
үшінші елдерден шыққан тауарды өндіру кезінде пайдаланылған материалдар құнының проценттік үлесін сақтау – тауар құнының 50 процентінен аспайды;
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген бағдарламалық қамтамасыз етуге немесе баспа платаларын өндіру кезінде пайдалануға құқықтардың болуы <9>;
мүше мемлекеттердің аумақтарында дайындалған корпустық бөлшектерді өндірісте пайдалану
9018 90 500
Қан құюға арналған аппаратура
заңды тұлғаның-мүше мемлекеттің салық резидентінің техникалық құжаттамаға және конструкторлық құжаттамаға тиісті өнімді өндіру үшін кемінде 5 жыл мерзімге жеткілікті көлемде құқықтарының болуы <8>;
өндірісте пайдаланылған үшінші елдердің шығарылған тауарлары құнының проценттік үлесін сақтау – тауар құнының 50 процентінен аспайды;
9018 90 500 1
Қан, қан алмастырғыштар мен инфузиялық ерітінділерді алуға және құюға арналған жүйелер
заңды тұлғаның-мүше мемлекеттің салық резидентінің техникалық құжаттамаға және конструкторлық құжаттамаға тиісті өнімді өндіру үшін кемінде 5 жыл мерзімге жеткілікті көлемде құқықтарының болуы <8>;
өндірісте пайдаланылған үшінші елдердің шығарылған тауарлары құнының проценттік үлесін сақтау-тауар құнының 50 процентінен аспайды;
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген бағдарламалық қамтамасыз етуге немесе баспа платаларын өндіру кезінде пайдалануға құқықтардың болуы <9>;
мүше мемлекеттердің аумақтарында дайындалған корпустық бөлшектерді өндірісте пайдалану";
в) "9018 90 600 0 Ингаляциялық анестезияға арналған аппараттар" позициясынан кейін мынадай мазмұндағы позициялармен толықтырылсын:
"9018 90 840 1
Ультрадыбьыстық литотриптерлер
заңды тұлғаның-мүше мемлекеттің салық резидентінің техникалық құжаттамаға және конструкторлық құжаттамаға тиісті өнімді өндіру үшін кемінде 5 жыл мерзімге жеткілікті көлемде құқықтарының болуы <8>;
өндірісте пайдаланылған үшінші елдердің шығарылған тауарлары құнының проценттік үлесін сақтау – тауар құнының 50 процентінен аспайды;
сервистік орталыққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағында өнімді жөндеуді, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті болуы;
өндірушіде ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың және әзірлемелердің нәтижелерін өндіріске енгізуді құжаттамалық растаудың болуы (әзірленген және енгізілген медициналық бұйымдарға тіркеу куәліктерінің болуы)
9018 90 840 9
Автоматты сыртқы дефибриллятор
заңды тұлғаның-мүше мемлекеттің салық резидентінің техникалық құжаттамаға және конструкторлық құжаттамаға тиісті өнімді өндіру үшін кемінде 5 жыл мерзімге жеткілікті көлемде құқықтарының болуы <8>;
өндірісте пайдаланылған үшінші елдердің шығарылған тауарлары құнының проценттік үлесін сақтау – тауар құнының 50 процентінен аспайды;
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген бағдарламалық қамтамасыз етуге немесе баспа платаларын өндіру кезінде пайдалануға құқықтардың болуы <9>;
мүше мемлекеттердің аумақтарында дайындалған корпустық бөлшектерді өндірісте пайдалану
9018 90 840 9
Автоматты плазмаферез аппараттары;
донорлық плазмаферез аппараттары;
емдік плазмаферез аппараттары;
терапевтік плазмаферез аппараттары;
донорлық және терапевтік тромбоцитоферез аппараттары; лейкоцитоферез аппараттары; лимфоцитоферез аппараттары; терапевтік лимфоцитоферез аппараттары;
эритроцитоферез алмасу аппараттары; жаңа туған нәрестелерге арналған қарқынды терапия инкубаторлары (стационарлық және транспорттық); фототерапиялық неонаталдық сәулелендіргіштер; неонаталдық балалар жылытқыштары;
жаңа туған нәрестелерді жылыту температурасын автоматты түрде ұстап тұратын неонаталдық үстелдер
заңды тұлғаның-мүше мемлекеттің салық резидентінің техникалық құжаттамаға және конструкторлық құжаттамаға тиісті өнімді өндіру үшін кемінде 5 жыл мерзімге жеткілікті көлемде құқықтарының болуы <8>;
өндірісте пайдаланылған үшінші елдердің шығарылған тауарлары құнының проценттік үлесін сақтау – тауар құнының 50 процентінен аспайды;
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген бағдарламалық қамтамасыз етуге немесе баспа платаларын өндіру кезінде пайдалануға құқықтардың болуы <9>;
мүше мемлекеттердің аумақтарында дайындалған корпустық бөлшектерді өндірісте пайдалану";

наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости материалов, использованных при производстве товара происхождения третьих стран – не более 50 процентов цены товара;
наличие прав на программное обеспечение или использование при производстве печатных плат, произведенных на территориях государств-членов <9>;
использование в производства корпусных деталей, изготовленных на территориях государств-членов
9018 90 500
Аппаратура для переливания крови
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве товаров происхождения третьих стран –
не более 50 процентов цены товара;
9018 90 500 1
Системы для взятия и переливания крови, кровезаменителей и инфузионных растворов
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве товаров происхождения третьих стран –
не более 50 процентов цены товара;
наличие прав на программное обеспечение или использование при производстве печатных плат, произведенных на территориях государств-членов <9>;
использование в производства корпусных деталей, изготовленных на территориях государств-членов";
в) после позиции "из 9018 90 600 0 Аппараты для ингаляционного наркоза" дополнить позициями следующего содержания:
"9018 90 840 1
Ультразвуковые литотриптеры
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для
производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве товаров происхождения третьих стран – не более 50 процентов цены товара;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание продукции;
наличие у производителя подразделения научно-исследовательских и опытно-конструкторских работа и документального подтверждения внедрения результатов разработок в производство (наличие регистрационных удостоверений на разработанные и внедренные медицинские изделия)
из 9018 90 840 9
Автоматический наружный дефибриллятор
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве товаров происхождения третьих стран – не более 50 процентов цены товара;
наличие прав на программное обеспечение или использование при производстве печатных плат, произведенных на территориях государств-членов <9>;
использование в производства корпусных деталей, изготовленных на территориях государств-членов
из 9018 90 840 9
Аппараты автоматического плазмафереза;
аппараты донорского плазмафереза;
аппараты лечебного плазмафереза;
аппараты терапевтического плазмафереза;
аппараты донорского и терапевтического тромбоцитофереза; аппараты лейкоцитофереза; аппараты лимфоцитофереза; аппараты терапевтического лимфоцитофереза;
аппараты обменного эритроцитофереза; инкубаторы интенсивной терапии для новорожденных (стационарные и транспортные); облучатели фототерапевтические неонатальные; обогреватели детские неонатальные;
столы неонатальные с автоматическим поддержанием температуры обогрева новорожденных
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве товаров происхождения третьих стран – не более 50 процентов цены товара;
наличие прав на программное обеспечение или использование при производстве печатных плат, произведенных на территориях государств-членов <9>;
использование в производства корпусных деталей, изготовленных на территориях государств-членов";

г) "9019 20 000 0 Жаңа туған нәрестелердің тыныс алуын мұрын респираторлық қолдау аппараттары" позициясынан кейін мынадай мазмұндағы позициялармен толықтырылсын:
"9021 50 000 0 Кардиостимуляторлар, бөлшектер мен керек-жарақтардан басқасы
заңды тұлғаның-мүше мемлекеттің салық резидентінің техникалық құжаттамаға және конструкторлық құжаттамаға тиісті өнімді өндіру үшін кемінде 5 жыл мерзімге жеткілікті көлемде құқықтарының болуы <8>;
өндірісте пайдаланылған үшінші елдердің шығарылған тауарлары құнының проценттік үлесін сақтау – тауар құнының 50 проценттен аспайды;
кохлеарлық имплантты орнату кезінде жергілікті кодтау стратегияларын қосу;
мүше мемлекеттердің аумақтарында мынадай операцияларды жүзеге асыру:
сөйлеу процессорларын құрастыру;
негізгі түйіндердің функционалдығын тексеру;
орыс тілді бағдарламалық жасақтаманы жүктеу және конфигурациялау;
қаптама
9022 14 000 0
Сызықтық медициналық үдеткіштер
заңды тұлғаның-мүше мемлекеттің салық резидентінің техникалық құжаттамаға және конструкторлық құжаттамаға тиісті өнімді өндіру үшін кемінде 5 жыл мерзімге жеткілікті көлемде құқықтарының болуы <8>;
өндірісте пайдаланылған үшінші елдердің шығарылған тауарлары құнының проценттік үлесін сақтау – тауар құнының 50 процентінен аспайды;
сервистік орталыққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағында өнімді жөндеуді, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті болуы;
өндірушіде ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың және әзірлемелердің нәтижелерін өндіріске енгізуді құжаттамалық растаудың болуы (әзірленген және енгізілген медициналық бұйымдарға тіркеу куәліктерінің болуы)
9022 21 000 0
Хирургия, стоматология, ветеринарияны қоса алғанда, медициналық мақсаттарда қолданылатын альфа, бета немесе гамма - сәулелерді пайдалануға негізделген аппараттар
заңды тұлғаның-мүше мемлекеттің салық резидентінің техникалық құжаттамаға және конструкторлық құжаттамаға тиісті өнімді өндіру үшін кемінде 5 жыл мерзімге жеткілікті көлемде құқықтарының болуы <8>;
өндірісте пайдаланылған үшінші елдердің шығарылған тауарлары құнының проценттік үлесін сақтау – тауар құнының 50 процентінен аспайды;
сервистік орталыққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағында өнімді жөндеуді, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті болуы;
өндірушіде әзірлемелердің нәтижелерін өндіріске енгізудің құжаттамалық растамасының (мысалы, біліктілік сынақтарының актісі) және мүше мемлекеттердің кез келгенінде берілген тіркеу куәлігінің болуы
9022 30 000 0
Медициналық аппаратураға арналған рентген түтіктері
заңды тұлғаның-мүше мемлекеттің салық резидентінің техникалық құжаттамаға және конструкторлық құжаттамаға тиісті өнімді өндіру үшін кемінде 5 жыл мерзімге жеткілікті көлемде құқықтарының болуы <8>;
үшінші елдердің шығарылған тауарларын өндіру кезінде пайдаланылған құнның проценттік үлесін сақтау – тауар құнының 50 процентінен аспайды
9022 90 000 0
Жазық панельді сандық рентген детекторы
заңды тұлғаның-мүше мемлекеттің салық резидентінің техникалық құжаттамаға және конструкторлық құжаттамаға тиісті өнімді өндіру үшін кемінде 5 жыл мерзімге жеткілікті көлемде құқықтарының болуы <8>;
үшінші елдердің шығарылған тауарларын өндіру кезінде пайдаланылған құнның проценттік үлесін сақтау – тауар құнының 50 процентінен аспайды;
сервистік орталыққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағында өнімді жөндеуді, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті болуы;
өндірушіде ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар бөлімшесінің болуы және әзірлемелердің нәтижелерін өндіріске енгізуді құжаттамалық растаудың болуы (әзірленген және енгізілген медициналық бұйымдарға тіркеу куәліктерінің болуы)
9022 90 000 0 Медициналық аппаратураға арналған рентген генераторлары, жоғары кернеулі генераторлар,
заңды тұлғаның-мүше мемлекеттің салық резидентінің техникалық құжаттамаға және конструкторлық құжаттамаға тиісті өнімді өндіру үшін кемінде 5 жыл мерзімге жеткілікті көлемде құқықтарының болуы <8>;
өндірісте пайдаланылған үшінші елдердің шығарылған тауарлары құнының проценттік үлесін сақтау – тауар құнының 50 проценттен аспайды

г) после позиции "из 9019 20 000 0 Аппараты назальной респираторной поддержки дыхания новорожденных" дополнить позициями следующего содержания:
"9021 50 000 0
Кардиостимуляторы, кроме частей и принадлежностей
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве товаров происхождения третьих стран –
не более 50 процентов цены товара;
включение локальных стратегий кодирования при настройке кохлеарного имплантата;
осуществление на территориях государств-членов следующих операций:
сборка речевых процессоров;
проверка функциональности основных узлов;
загрузка и конфигурирование русскоязычного программного обеспечения;
упаковка
из 9022 14 000 0
Линейные медицинские ускорители
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве товаров происхождения третьих стран –
не более 50 процентов цены товара;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание продукции;
наличие у производителя подразделения научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и документального подтверждения внедрения результатов разработок в производство (наличие регистрационных удостоверений на разработанные и внедренные медицинские изделия)
из 9022 21 000 0
Аппараты, основанные
на использовании альфа-, бета- или гамма-излучений, применяемые в медицинских целях, включая хирургию, стоматологию, ветеринарию
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве товаров происхождения третьих стран –
не более 50 процентов цены товара;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание продукции;
наличие у производителя документального подтверждения внедрения результатов разработок в производство (например, акт квалификационных испытаний) и регистрационного удостоверения, выданного в любом из государств-членов
из 9022 30 000 0
Трубки рентгеновские для медицинской аппаратуры
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве товаров происхождения третьих стран –
не более 50 процентов цены товара
из 9022 90 000 0
Детектор плоскопанельный цифровой рентгеновский
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве товаров происхождения третьих стран –
не более 50 процентов цены товара;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание продукции;
наличие у производителя подразделения научно-исследовательских и опытно-конструкторских работа и документального подтверждения внедрения результатов разработок в производство (наличие регистрационных удостоверений на разработанные и внедренные медицинские изделия)
из 9022 90 000 0
Генераторы рентгеновского излучения, генераторы высокого напряжения,
для медицинской аппаратуры
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве товаров происхождения третьих стран –
не более 50 процентов цены товара

9032 10
Термостаттар
9032 10 890 0
Өзге де термостаттар
заңды тұлғаның-мүше мемлекеттің салық резидентінің техникалық құжаттамаға және конструкторлық құжаттамаға тиісті өнімді өндіру үшін кемінде 5 жыл мерзімге жеткілікті көлемде құқықтарының болуы <8>;
өндірісте пайдаланылған үшінші елдердің шығарылған тауарлары құнының проценттік үлесін сақтау – тауар құнының 50 процентінен аспайды;
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген бағдарламалық қамтамасыз етуге немесе баспа платаларын өндіру кезінде пайдалануға құқықтардың болуы <9>;
мүше мемлекеттердің аумақтарында дайындалған корпустық бөлшектерді өндірісте пайдалану
9402 90 000 0
Ота жасайтын үстелдер
заңды тұлғаның-мүше мемлекеттің салық резидентінің техникалық құжаттамаға және конструкторлық құжаттамаға тиісті өнімді өндіру үшін кемінде 5 жыл мерзімге жеткілікті көлемде құқықтарының болуы <8>;
өндірісте пайдаланылған үшінші елдердің шығарылған тауарлары құнының проценттік үлесін сақтау – тауар құнының 50 процентінен аспайды;
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген бағдарламалық қамтамасыз етуге немесе баспа платаларын өндіру кезінде пайдалануға құқықтардың болуы <9>;
өндірісте мүше мемлекеттердің аумақтарында дайындалған корпустық бөлшектерді пайдалану".
7. XIII бөлімде:
а) "8413 70 ГОСТ 32601-2013 талаптарына сәйкес орындалған орталықтан тепкіш сорғылар; қоректік және конденсатты сорғылар; өнімділігі 2000 м3/сағ жоғары Д типті екі жақты жүрісті және батырылатын кәріз сорғылары" деген позициядан кейін мынадай мазмұндағы позициялармен толықтырылсын:
"8414 80
Ауа сорғылары, ауа немесе газ компрессорлары, желдеткіш немесе рециркуляциялық сорғыш қалпақшалар немесе желдеткіші бар, сүзгілері бар немесе сүзгілері жоқ шкафтар, өзгелері
заңды тұлғада-мүше мемлекеттің салық резидентінде тиісті өнеркәсіптік тауарды өндіру, жаңғырту және дамыту үшін жеткілікті көлемде кемінде 5 жыл мерзімге конструкторлық және техникалық құжаттамаға құқықтардың болуы <8>;
сервистік орталыққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағында өнеркәсіптік тауарды жөндеуді, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті болуы;
мүше мемлекеттердің бірінің аумағында мынадай компоненттер мен технологиялық операциялар жүргізу өндірісі (жүзеге асыру):
құрылғы жақтауын өндіру: пішу, кесу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
жақтау өндірісі: пішу, кесу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
қорғаныс (дыбыс сіңіретін) корпусын өндіру: пішу, кесу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
компрессор өндірісі: құю, соғу (қалыптау), механикалық өңдеу;
жетек өндірісі;
редуктор өндірісі;
сыйымдылық жабдықтарын өндіру: иіліс майысыру, дәнекерлеу, бояу;
құбыр элементтерін өндіру: иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
күштік электр шкафтарын (панельдерін) өндіру: иіліс майыстыру, бояу, дәнекермен пісіру, электр монтаждау;
басқару шкафтарын (панельдерін) өндіру: иіліс майыстыру, дәнекерлеу, сырлау, дәнекермен пісіру, электр монтаждау;
салқындату жүйесін өндіру;
майлау жүйесін өндіру;
компрессорлық агрегат өндірісі;
шасси өндірісі;
жабдықтың технологиялық параметрлерін бақылау жүйесін өндіру;
құбыр желілерін өндіру;
сигнал беру жүйелері мен электр жүйелерін өндіру;
жабдықты сынау
8414
Турбокомпрессорлар базасындағы компрессорлық қондырғылар мен станциялар (оның ішінде турбо үрлегіштер)
заңды тұлғада-мүше мемлекеттің салық резидентінде өнеркәсіптік тауардың тиісті өнімін өндіру, жаңғырту және дамыту үшін жеткілікті көлемде кемінде 5 жыл мерзімге конструкторлық және техникалық құжаттамаға құқықтардың болуы <8>;
сервистік орталыққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағында өнеркәсіптік тауар өнімін жөндеуді, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті болуы;
мүше мемлекеттердің бірінің аумағында мынадай компоненттер мен технологиялық операцияларды жүргізу өндірісі (жүзеге асыру):
құрылғы жақтауын өндіру: пішу, кесу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
жақтау өндірісі: пішу, кесу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
қорғаныс (дыбыс сіңіретін) корпусын өндіру: пішу, кесу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
жетек өндірісі;
редуктор өндірісі;
сыйымдылық жабдықтарын өндіру: иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
құбыр элементтерін өндіру: иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
күштік электр шкафтарын (панельдерін) өндіру: иіліс майыстыру, бояу, дәнекермен пісіру, электр монтаждау;
басқару шкафтарын (панельдерін) өндіру: иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу, дәнекермен пісіру, электр монтаждау;
салқындату жүйесін өндіру;
майлау жүйесін өндіру;
компрессорлық агрегат өндірісі;
жабдықтың технологиялық параметрлерін бақылау жүйесін өндіру;
құбыр желілерін өндіру;
сигнал беру жүйелері мен электр жүйелерін өндіру;
жабдықты сынау
8414
Автомобиль газ толтыру компрессорлық станциясына арналған поршеньді көлемді компрессорлар базасындағы компрессорлық қондырғылар
заңды тұлғада-мүше мемлекеттің салық резидентінде өнеркәсіптік тауардың тиісті өнімін өндіру, жаңғырту және дамыту үшін жеткілікті көлемде кемінде 5 жыл мерзімге конструкторлық және техникалық құжаттамаға құқықтардың болуы <8>;
сервистік орталыққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағында өнеркәсіптік тауар өнімін жөндеуді, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті болуы;
мүше мемлекеттердің бірінің аумағында мынадай компоненттер мен технологиялық операциялар өндірісін жүргізу (жүзеге асыру) :
құрылғы жақтауын өндіру: пішу, кесу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
жақтау өндірісі: пішу, кесу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
компрессордың корпусы мен поршеньдік тобының бөлшектерін дайындау өндірісі: соғу, құю;
компрессор өндірісі: механикалық өңдеу, құрастыру;
жетек өндірісі;
сыйымдылық жабдықтарын өндіру: иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
құбыр элементтерін өндіру: иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
күштік электр шкафтарын (панельдерін) өндіру: иіліс майыстыру, бояу, дәнекермен пісіру, электрмонтажы;
майлау жүйесін өндіру;
компрессорлық қондырғыны құрастыру;
жабдықтың технологиялық параметрлерін бақылау жүйесін дайындау;
құбыр желілерін өндіру;
сигнал беру жүйелері мен электр жүйелерін өндіру;
компрессорлық қондырғыны сынау
8414
Орталықтан тепкіш бір немесе көп біліктері бар компрессорлар базасындағы компрессорлық қондырғылар мен станциялар
заңды тұлғада-мүше мемлекеттің салық резидентінде өнеркәсіптік тауардың тиісті өнімін өндіру, жаңғырту және дамыту үшін жеткілікті көлемде кемінде 5 жыл мерзімге конструкторлық және техникалық құжаттамаға құқықтардың болуы <8>;
сервистік орталыққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағында өнеркәсіптік тауар өнімін жөндеуді, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті болуы;
мүше мемлекеттердің бірінің аумағында мынадай компоненттер мен технологиялық операциялар өндірісін жүргізу (жүзеге асыру) :
құрылғы жақтауын өндіру: пішу, кесу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
жақтау өндірісі: пішу, кесу, иіліс майытыру, дәнекерлеу, бояу;
қорғаныс (дыбыс сіңіретін) корпусын өндіру: пішу, кесу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
компрессор өндірісі: құю, соғу (қалыптау), механикалық өңдеу;
жетек өндірісі;
редуктор өндірісі;
сыйымдылық жабдықтарын өндіру: иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
құбыр элементтерін өндіру: иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
күштік электр шкафтарын (панельдерін) өндіру: иіліс майыстыру, сырлау, дәнекерлеу, электр монтаждау;
басқару шкафтарын (панельдерін) өндіру: иіліс майыстыру, дәнекерлеу, сырлау, дәнекермен пісіру, электр монтаждау;
салқындату жүйесін өндіру;
майлау жүйесін өндіру;
компрессорлық агрегат өндірісі;
жабдықтың технологиялық параметрлерін бақылау жүйесін өндіру;
құбыр желілерін өндіру;
сигнал беру жүйелері мен электр жүйелерін өндіру;
жабдықты сынау
8414
Газ турбинасынан жетегі бар орталықтан тепкіш компрессорлар базасындағы компрессорлық станциялар
заңды тұлғада-мүше мемлекеттің салық резидентінде өнеркәсіптік тауардың тиісті өнімін өндіру, жаңғырту және дамыту үшін жеткілікті көлемде кемінде 5 жыл мерзімге конструкторлық және техникалық құжаттамаға құқықтардың болуы <8>;
сервистік орталыққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағында өнеркәсіптік тауар өнімін жөндеуді, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті болуы;
мүше мемлекеттердің бірінің аумағында мынадай компоненттер мен технологиялық операциялар өндірісін жүргізу (жүзеге асыру) :
құрылғы жақтауын өндіру: пішу, кесу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
жақтау өндірісі: аішу, кесу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
қорғаныс (дыбыс сіңіретін) корпусын өндіру: пішу, кесу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
компрессор өндірісі: құю, соғу (қалыпттау), механикалық өңдеу;
жетек өндірісі;
трансмиссия өндірісі;
маймен қамтамасыз ету жүйесін өндіру;
ауа қабылдау жүйесін өндіру;
пайдаланылғанды шығару жүйесін өндіру;
отын газы жүйесін өндіру;
буферлік газды дайындау жүйесін өндіру;
құбыр элементтерін өндіру: иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
күштік электр шкафтарын (панельдерін) өндіру: иіліс майыстыру, сырлау, дәнекерлеу, электр монтаждау;
басқару шкафтарын (панельдерін) өндіру: иіліс майыстыру, дәнекерлеу, сырлау, дәнекермен пісіру, электр монтаждау;
салқындату жүйесін өндіру;
компрессорлық агрегат өндірісі;
жабдықтың технологиялық параметрлерін бақылау жүйесін өндіру;
құбыр желілерін өндіру;
сигнал беру жүйелері мен электр жүйелерін өндіру;
жабдықты сынау
8414
Роторлық ауа үрлегіштер (газ үрлегіштер) базасындағы компрессорлық қондырғылар мен станциялар
заңды тұлғада-мүше мемлекеттің салық резидентінде тиісті өнеркәсіптік тауарды өндіру, жаңғырту және дамыту үшін жеткілікті көлемде кемінде 5 жыл мерзімге конструкторлық және техникалық құжаттамаға құқықтардың болуы <8>;
сервистік орталыққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағында өнеркәсіптік тауарды жөндеуді, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті болуы;
мүше мемлекеттердің бірінің аумағында мынадай компоненттер мен технологиялық операциялар өндірісін жүргізу (жүзеге асыру):
құрылғы жақтауын өндіру: пішу, кесу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
жақтау өндірісі: пішу, кесу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
қорғаныс (дыбыс сіңіретін) корпусын өндіру: пішу, кесу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
жетек өндірісі;
редуктор өндірісі;
сыйымдылық жабдықтарын өндіру: иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
құбыр элементтерін өндіру: иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
күштік электр шкафтарын (панельдерін) өндіру: иіліс майыстыру, сырлау, дәнекермен пісіру, электр монтаждау;
басқару шкафтарын (панельдерін) өндіру: иіліс майыстыру, дәнекерлеу, сырлау, дәнекермен пісіру, электр монтаждау;
салқындату жүйесін өндіру;
майлау жүйесін өндіру;
компрессорлық агрегат өндірісі;
жабдықтың технологиялық параметрлерін бақылау жүйесін өндіру;
құбыр желілерін өндіру;
сигнал беру жүйелері мен электр жүйелерін өндіру;
жабдықты сынау
8414
Басқа компрессорлар базасындағы компрессорлық қондырғылар мен станциялар
заңды тұлғада-мүше мемлекеттің салық резидентінде тиісті өнеркәсіптік тауарды өндіру, жаңғырту және дамыту үшін жеткілікті көлемде кемінде 5 жыл мерзімге конструкторлық және техникалық құжаттамаға құқықтардың болуы <8>;
сервистік орталыққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағында өнеркәсіптік тауарды жөндеуді, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті болуы;
мүше мемлекеттердің бірінің аумағында мынадай компоненттер мен технологиялық операциялар өндірісін жүргізу (жүзеге асыру) :
құрылғы жақтауын өндіру: пішу, кесу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
жақтау өндірісі: пішу, кесу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
қорғаныс (дыбыс сіңіретін) корпусын өндіру: пішу, кесу, иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
жетек өндірісі;
редуктор өндірісі;
сыйымдылық жабдықтарын өндіру: иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
құбыр элементтерін өндіру: иіліс майыстыру, дәнекерлеу, бояу;
күштік электр шкафтарын (панельдерін) өндіру: иіліс майыстыру, сырлау, дәнекермен пісіру, электр монтаждау;
басқару шкафтарын (панельдерін) өндіру: иіліс майыстыру, дәнекерлеу, сырлау, дәнекермен пісіру, электр монтаждау;
салқындату жүйесін өндіру;
майлау жүйесін өндіру;
компрессорлық агрегат өндірісі;
жабдықтың технологиялық параметрлерін бақылау жүйесін өндіру;
құбыр желілерін өндіру;
сигнал беру жүйелерін өндіру;
жабдықты сынақтан өткізу";

9032 10
Термостаты
9032 10 890 0
Прочие термостаты
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве товаров происхождения третьих стран –
не более 50 процентов цены товара;
наличие прав на программное обеспечение или использование при производстве печатных плат, произведенных на территориях государств-членов <9>;
использование в производства корпусных деталей, изготовленных на территориях государств-членов
из 9402 90 000 0
Столы операционные
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на техническую документацию и конструкторскую документацию в объеме, достаточном для производства соответствующей продукции на срок не менее 5 лет <8>;
соблюдение процентной доли стоимости использованных при производстве товаров происхождения третьих стран –
не более 50 процентов цены товара;
наличие прав на программное обеспечение или использование при производстве печатных плат, произведенных на территориях государств-членов <9>;
использование в производства корпусных деталей, изготовленных на территориях государств-членов".
7. В разделе XIII:
а) после позиции "из 8413 70 Насосы центробежные, выполненные в соответствии с требованиями ГОСТ 32601-2013; насосы питательные и конденсатные; насосы двухстороннего хода типа Д и погружные канализационные производительностью свыше 2000 м3/ч" дополнить позициями следующего содержания:
"из 8414 80
Насосы воздушные, воздушные или газовые компрессоры, вентиляционные или рециркуляционные вытяжные колпаки или шкафы с вентилятором, с фильтрами или без фильтров, прочие
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на конструкторскую и техническую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующего промышленного товара, на срок не менее 5 лет <8>;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание промышленного товара;
производство (осуществление) на территории одного из государств-членов следующих компонентов и технологических операций:
производство рамы агрегата: раскрой, резка, гибка, сварка, окраска;
производство каркаса: раскрой, резка, гибка, сварка, окраска;
производство защитного (звукопоглощающего) корпуса: раскрой, резка, гибка, сварка, окраска;
производство компрессора: литье, ковка (штамповка), механическая обработка;
производство привода;
производство редуктора;
производство емкостного оборудования: гибка, сварка, окраска;
производство элементов трубопроводов: гибка, сварка, окраска;
производство силовых электрических шкафов (панелей): гибка, окраска, пайка, электромонтаж;
производство шкафов (панелей) управления: гибка, сварка, окраска, пайка, электромонтаж;
производство системы охлаждения;
производство системы смазки;
производство компрессорного агрегата;
производство шасси;
производство системы контроля технологических параметров оборудования;
производство трубопроводных линий;
производство систем передачи сигналов и электрических систем;
испытание оборудования
из 8414
Компрессорные установки и станции на базе турбокомпрессоров
(в том числе турбовоздуходувки)
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на конструкторскую и техническую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующего продукции промышленного товара, на срок не менее 5 лет <8>;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание продукции промышленного товара;
производство (осуществление) на территории одного из государств-членов следующих компонентов и технологических операций:
производство рамы агрегата: раскрой, резка, гибка, сварка, окраска;
производство каркаса: раскрой, резка, гибка, сварка, окраска;
производство защитного (звукопоглощающего) корпуса: раскрой, резка, гибка, сварка, окраска;
производство привода;
производство редуктора;
производство емкостного оборудования: гибка, сварка, окраска;
производство элементов трубопроводов: гибка, сварка, окраска;
производство силовых электрических шкафов (панелей): гибка, окраска, пайка, электромонтаж;
производство шкафов (панелей) управления: гибка, сварка, окраска, пайка, электромонтаж;
производство системы охлаждения;
производство системы смазки;
производство компрессорного агрегата;
производство системы контроля технологических параметров оборудования;
производство трубопроводных линий;
производство систем передачи сигналов и электрических систем;
испытание оборудования
из 8414
Компрессорные установки на базе поршневых объемных компрессоров для автомобильной газонаполнительной компрессорной станции
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на конструкторскую и техническую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующего продукции промышленного товара, на срок не менее 5 лет <8>;
наличие на территории одного из одного из
государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание продукции промышленного товара;
производство (осуществление) на территории одного из государств-членов следующих компонентов и технологических операций:
производство рамы агрегата: раскрой, резка, гибка, сварка, окраска;
производство каркаса: раскрой, резка, гибка, сварка, окраска;
производство заготовок деталей корпуса и поршневой группы компрессора: поковки, отливки;
производство компрессора: механическая обработка, сборка;
производство привода;
производство емкостного оборудования: гибка, сварка, окраска;
производство элементов трубопроводов: гибка, сварка, окраска;
производство силовых электрических шкафов (панелей): гибка, окраска, пайка, электромонтаж;
производство системы смазки;
сборка компрессорного агрегата;
изготовление системы контроля технологических параметров оборудования;
производство трубопроводных линий;
производство систем передачи сигналов и электрических систем;
испытание компрессорной установки
из 8414
Компрессорные установки и станции на базе центробежных компрессоров одновальных
или многовальных
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на конструкторскую и техническую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующего продукции промышленного товара, на срок не менее 5 лет <8>;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание п продукции промышленного товара;
производство (осуществление) на территории одного из государств-членов следующих компонентов и технологических операций:
производство рамы агрегата: раскрой, резка, гибка, сварка, окраска;
производство каркаса: раскрой, резка, гибка, сварка, окраска;
производство защитного (звукопоглощающего) корпуса: раскрой, резка, гибка, сварка, окраска;
производство компрессора: литье, ковка (штамповка),
механическая обработка;
производство привода;
производство редуктора;
производство емкостного оборудования: гибка, сварка, окраска;
производство элементов трубопроводов: гибка, сварка, окраска;
производство силовых электрических шкафов (панелей): гибка, окраска, пайка, электромонтаж;
производство шкафов (панелей) управления: гибка, сварка, окраска, пайка, электромонтаж;
производство системы охлаждения;
производство системы смазки;
производство компрессорного агрегата;
производство системы контроля технологических параметров оборудования;
производство трубопроводных линий;
производство систем передачи сигналов и электрических систем;
испытание оборудования
из 8414
Компрессорные станции на базе центробежных
компрессоров с приводом от газовой турбины
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на конструкторскую и техническую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующего продукции промышленного товара, на срок не менее 5 лет <8>;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание продукции промышленного товара;
производство (осуществление) на территории одного из государств-членов следующих компонентов и технологических операций:
производство рамы агрегата: раскрой, резка, гибка, сварка, окраска;
производство каркаса: раскрой, резка, гибка, сварка, окраска;
производство защитного (звукопоглощающего) корпуса: раскрой, резка, гибка, сварка, окраска;
производство компрессора: литье, ковка (штамповка),
механическая обработка;
производство привода;
производство трансмиссии;
производство системы маслообеспечения;
производство воздухозаборной системы;
производство системы выхлопа;
производство системы топливного газа;
производство системы подготовки буферного газа;
производство элементов трубопроводов: гибка, сварка, окраска;
производство силовых электрических шкафов (панелей): гибка, окраска, пайка, электромонтаж;
производство шкафов (панелей) управления: гибка, сварка, окраска, пайка, электромонтаж;
производство системы охлаждения;
производство компрессорного агрегата;
производство системы контроля технологических параметров оборудования;
производство трубопроводных линий;
производство систем передачи сигналов и электрических систем;
испытание оборудования
из 8414
Компрессорные установки и станции на базе
роторных воздуходувок (газодувок)
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на конструкторскую и техническую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующего промышленного товара, на срок не менее 5 лет <8>;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание промышленного товара;
производство (осуществление) на территории одного из государств-членов следующих компонентов и технологических операций:
производство рамы агрегата: раскрой, резка, гибка, сварка, окраска;
производство каркаса: раскрой, резка, гибка, сварка, окраска;
производство защитного (звукопоглощающего) корпуса: раскрой, резка, гибка, сварка, окраска;
производство привода;
производство редуктора;
производство емкостного оборудования: гибка, сварка, окраска;
производство элементов трубопроводов: гибка, сварка, окраска;
производство силовых электрических шкафов (панелей): гибка, окраска, пайка, электромонтаж;
производство шкафов (панелей) управления: гибка, сварка, окраска, пайка, электромонтаж;
производство системы охлаждения;
производство системы смазки;
производство компрессорного агрегата;
производство системы контроля технологических параметров оборудования;
производство трубопроводных линий;
производство систем передачи сигналов и электрических систем;
испытание оборудования
из 8414
Компрессорные установки и станции
на базе прочих компрессоров
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на конструкторскую и техническую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующего промышленного товара, на срок не менее 5 лет <8>;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание промышленного товара;
производство (осуществление) на территории одного из государств-членов следующих компонентов и технологических операций:
производство рамы агрегата: раскрой, резка, гибка, сварка, окраска;
производство каркаса: раскрой, резка, гибка, сварка, окраска;
производство защитного (звукопоглощающего) корпуса: раскрой, резка, гибка, сварка, окраска;
производство привода;
производство редуктора;
производство емкостного оборудования: гибка, сварка, окраска;
производство элементов трубопроводов: гибка, сварка, окраска;
производство силовых электрических шкафов (панелей): гибка, окраска, пайка, электромонтаж;
производство шкафов (панелей) управления: гибка, сварка, окраска, пайка, электромонтаж;
производство системы охлаждения;
производство системы смазки;
производство компрессорного агрегата;
производство системы контроля технологических параметров оборудования;
производство трубопроводных линий;
производство систем передачи сигналов;
испытание оборудования";

б) "8414 90 000 0 Ауа немесе вакуумдық, ауа немесе газ компрессорлары мен желдеткіштердің сорғыларына арналған бөліктер; желдеткіші бар, сүзгілері бар немесе сүзгілері жоқ желдеткіш немесе рециркуляциялық сорғыш қақпақтарға немесе шкафтарға арналған бөліктер" деген позициядан кейін мынадай мазмұндағы позициямен толықтырылсын:
"8419 50 000 0
Жылу алмастырғыштар
заңды тұлғада-мүше мемлекеттің салық резидентінде тиісті өнеркәсіптік тауарды өндіру, жаңғырту және дамыту үшін жеткілікті көлемде кемінде 5 жыл мерзімге конструкторлық және техникалық құжаттамаға құқықтардың болуы <8>;
сервистік орталыққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағында өнеркәсіптік тауарды жөндеуді, сатудан кейінгі және кепілдік қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті болуы;
мүше мемлекеттердің бірінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген өнеркәсіптік тауарды сынауды мүше мемлекеттердің бірінің аумағында орналасқан сынақ стендінде жүргізу. Сынақ жабдығы осындай мүше мемлекеттің стандарттарына сәйкес аттестатталуы тиіс;
мүше мемлекеттердің аумақтарында өнеркәсіп тауарының түйінді параметрлерін қалыптастыратын (түйінді параметрлерге әсер ететін) мынадай технологиялық операцияларды жүзеге асыру:
дайындау операциялары (құю, соғу, қалыпттау);
термиялық өңдеу (сөндіру, қалыпқа келтіру, босату);
өңдеу (жону, бұрғылау, жонып өңдеу, жіппен кесу, тегістеу, жылтырату);
дәнекерлеу (агрегаттардың жақтауы, байлау бөлшектері);
материалдардың химиялық құрамын, механикалық қасиеттерін талдау;
бұзбайтын бақылау;
бұйымдарды (бөлшектерді, тораптарды, агрегаттарды) құрастыру;
қорғаныс жабындарын бояу және жағу;
бұйымдарға, бөлшектер мен тораптарға аралық бақылау жүргізу;
өнеркәсіптік тауарды өндіру кезінде пайдаланылған үшінші елдердің шығарылған материалдарының проценттік үлесін сақтау – тауарды өндіру үшін қажетті материалдар құнының 10 процентінен аспайды".
8. "8541 41 000 жарықдиодты (LED)" позициясының алдындағы XV бөлім мынадай мазмұндағы позициямен толықтырылсын:
"8528 59
Интерактивті
кешен <29>
Өтініш берушіге жиынтығында 20 балл беретін міндетті талаптарды орындау:
заңды тұлғаның-шет мемлекеттің және (немесе) халықаралық ұйымның бақылауында болмайтын мүше мемлекеттің <10> салық резидентінің және (немесе) шетелдік заңды немесе жеке тұлғаның және (немесе) заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымның болуы:
дайын өнімге мынадай құрамдағы ерекшелікке сәйкес мүше мемлекеттердің аумақтарында тиісті өнімді жобалау, өндіру, жаңғырту және дамыту үшін конструкторлық және технологиялық құжаттамаға құқықтар <11>:
техникалық шарттар;
құрастыру бірліктері мен бөлшектерін көрсете отырып, дайын өнімге арналған ерекшелік;
пайдалану жөніндегі нұсқаулық (нұсқаулық);
өнімді бөлу схемасы;
электр функционалдық схемасы;
технологиялық нұсқаулық;
өнімнің құрамында жеткізілетін және өнімнің толыққанды жұмыс істеуі үшін қажетті енгізу-шығарудың кіріктірілген базалық жүйесін, оның ішінде бағдарламалық құжаттама жиынтығын пайдалану, модификациялау, жаңғырту, өзгерту бөлігінде схемалық шешім үшін микробағдарламалық қамтамасыз етуге құқықтар, мыналарды қамтиды:
бағдарлама мәтіндерінің (бастапқы кодтардың) және екілік файлдардың-микрокодтардың жиынтығы;
кірістірілген негізгі енгізу және шығару жүйесін компиляция және құрастыру және оның екілік кескінін өнім құрамына орнату жөніндегі нұсқаулық;
шет мемлекеттің және (немесе) халықаралық ұйымның және (немесе) шетелдік заңды немесе жеке тұлғаның және (немесе) заңды тұлға құрмай шетелдік құрылымның бақылауында болмайтын (тауар белгісі болған кезде) заңды тұлға-мүше мемлекеттің салық резиденті құқық иесі болып табылатын өнімді дараландыру үшін қызмет ететін тауар белгісіне айрықша құқығы немесе тауар белгісін пайдалану құқығы <10>;
сервистік орталыққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағында өнімді жөндеуді, сатудан кейінгі, кепілдік және кепілдіктен кейінгі қызмет көрсетуді жүзеге асыруға уәкілетті болуы;
мүше мемлекеттің аумағында орналасқан және өнімді әзірлеу мен өндіру үшін қажетті ғылыми-өндірістік базаның (меншікті немесе келісімшарттық) болуы.
Міндетті емес талаптар (қажетті ұпай санын алу үшін кейбіреулерін орындау жеткілікті):
мүше мемлекеттердің аумақтарында мынадай технологиялық операцияларды (егер қолданылса) орындау:
мүше мемлекеттердің аумақтарында <16> <17> өндірілген өнімге жатқызу мақсатында қойылатын бірінші деңгейдегі интегралдық схемаға немесе екінші деңгейдегі интегралдық схемаға қойылатын талаптарды қанағаттандыратын орталық процессордың өнімінде <15> (50 балл) қолдану <18>;

б) после позиции "8414 90 000 0 Части для насосов воздушных или вакуумных, воздушных или газовых компрессоров и вентиляторов; части для вентиляционных или рециркуляционных вытяжных колпаков или шкафов с вентилятором, с фильтрами или без фильтров" дополнить позицией следующего содержания:
"8419 50 000 0 Теплообменники
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена прав на конструкторскую и техническую документацию в объеме, достаточном для производства, модернизации и развития соответствующего промышленного товара, на срок не менее 5 лет <8>;
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное и гарантийное обслуживание промышленного товара;
проведение установленных нормативными правовыми актами одного из государств-членов испытаний промышленного товара на испытательном стенде, расположенном на территории одного из государств-членов. Испытательное оборудование должно быть аттестовано
в соответствии со стандартами такого государства-члена;
осуществление на территориях государств-членов следующих технологических операций, формирующих ключевые параметры (влияющих на ключевые параметры) промышленного товара:
заготовительные операции (литье, поковка, штамповка);
термообработка (закалка, нормализация, отпуск);
механическая обработка (точение, сверление, расточка, нарезание резьбы, шлифование, полировка);
сварка (рамка агрегатов, детали обвязки);
анализ химического состава, механических свойств материалов;
неразрушающий контроль;
сборка изделий (деталей, узлов, агрегатов);
покраска и нанесение защитных покрытий;
проведение промежуточного контроля изделий, деталей и узлов;
соблюдение процентной доли материалов происхождения третьих стран, использованных при производстве промышленного товара, – не более 10 процентов цены материалов, необходимых для производства товара".
8. Раздел XV перед позицией "8541 41 000 Светодиоды (LED)" дополнить позицией следующего содержания:
"8528 59
Интерактивный комплекс <29>
1. Выполнение обязательных требований,
в совокупности предоставляющих заявителю 20 баллов:
наличие у юридического лица – налогового резидента государства-члена <10>, не находящегося под контролем иностранного государства, и (или) международной организации, и (или) иностранного юридического или физического лица, и (или) иностранной структуры без образования юридического лица:
прав на конструкторскую и технологическую документацию для проектирования, производства, модернизации и развития соответствующей продукции на территориях государств-членов в соответствии
со спецификацией на готовое изделие в следующем составе <11>:
технические условия;
спецификация на готовое изделие с указанием сборочных единиц и деталей;
руководство (инструкция) по эксплуатации;
схема деления изделия;
схема электрическая функциональная;
технологическая инструкция;
прав на микропрограммное обеспечение для схемотехнического решения в части использования, модификации, модернизации, изменения встроенной базовой системы ввода-вывода, поставляемой в составе продукции и необходимой для полноценного функционирования продукции, в том числе комплект программной документации, включающий:
комплект текстов программ (исходных кодов)
и двоичных файлов-микрокодов;
руководство по компиляции и сборке встроенной базовой системы ввода и вывода и инсталляции
ее двоичного образа в составе продукции;
исключительного права на товарный знак, служащий для индивидуализации продукции, или права использования товарного знака, правообладателем которого является юридическое лицо – налоговый резидент государства-члена <10>, не находящийся под контролем иностранного государства, и (или) международной организации, и (или) иностранного юридического или физического лица, и (или) иностранной структуры без образования юридического лица (при наличии товарного знака);
наличие на территории одного из государств-членов сервисного центра, уполномоченного осуществлять ремонт, послепродажное, гарантийное и постгарантийное обслуживание продукции;
наличие научно-производственной базы (собственной или контрактной), расположенной на территории государства-члена и необходимой для разработки и производства продукции.
2. Необязательные требования (достаточно выполнить некоторые, чтобы получить необходимое количество баллов):
выполнение на территориях государств-членов следующих технологических операций (если применимо):
применение в продукции центрального
процессора <15>, удовлетворяющего требованиям
к интегральной схеме первого уровня или интегральной схеме второго уровня, предъявляемым в целях ее отнесения к продукции, произведенной на территориях
государств-членов <16> <17> (50 баллов) <18>;

мүше мемлекеттердің аумақтарында жүргізілген электрондық модульдерді қолдану <19>, бұл ретте балдарды есептеу формуласы бойынша жүзеге асырылады <20>:
B = ∑ (i=1,2…K) Bi/Ki
B – көрсетілген технологиялық операциялар үшін ұпайлардың жиынтық саны <21>;
K – бұйымның спецификациясына сәйкес қайталанбайтын электрондық модульдердің саны <23>;
Ki – бұйымның спецификациясына сәйкес i-ші типтегі қайталанбайтын электрондық модульдердің жалпы саны <23> ;
Bi – мүше мемлекеттің аумағында осындай модульдің өндірісін растау туралы сараптама актісінде көрсетілген қайталанбайтын электрондық модульмен алынған баллдар саны <22>;
бұйым үшін мүше мемлекеттердің аумақтарында жүргізілген кабельдік жинақтарды қолдану (ЕАЭО СЭҚ ТН 8544 кодынан), (Bтоп = 5 балл);
формула бойынша балдарды есептеу:
B = Bтоп × K
К – мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген өнімге жатқызу мақсатында қойылатын талаптарды қанағаттандыратын кабельдік жинақтардың саны кабельдік жинақтардың жалпы санына бөлінген;
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген шассиді (корпусты) дайындау немесе қолдану (ЕАЭО СЭҚ ТН 8473 кодынан), (Bтоп = 20 балл),
формула бойынша балдарды есептеу:
B = Bтоп × K
К – шассиді (корпустарды) ЕАЭО аумағында өндірілген өнімге жатқызу мақсатында қойылатын талаптарды қанағаттандыратын шассилердің (корпустардың) саны шассилердің (корпустардың) жалпы санына бөлінген;
мүше мемлекеттердің аумақтарында (ЕАЭО СЭҚ ТН 8504 кодынан) өндірілген қоректендіру блоктарын (бұдан әрі – ПД) дайындау немесе қолдану (Bтоп = 10 балл),
формула бойынша ұпайларды есептеу:
B = Bтоп × K
К – БП-ны мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген өнімге жатқызу мақсатында қойылатын талаптарды қанағаттандыратын БП саны БП-ның жалпы санына бөлінеді;
мүше мемлекеттердің аумағында өндірілген аккумуляторлық батареяны (бұдан әрі – аккумулятор) қолдану (ЕАЭО СЭҚ ТН 8507 кодынан), (Bтоп = 10 балл),
формула бойынша ұпайларды есептеу:
B = Bтоп × K
К – мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген өнімге жатқызу мақсатында қойылатын талаптарды қанағаттандыратын АКБ саны АКБ жалпы санына бөлінген;
схемалық шешім үшін микробағдарламалық жасақтаманың тұрақты жадына жазу (5 балл, міндетті талап) <24>;
дайын бұйымды құрастыру, монтаждау және функционалдық тестілеу және (немесе) дайын бұйымның техникалық шарттарының талаптарына сәйкестігіне техникалық бақылау жүргізу (10 балл, міндетті талап) ;
мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген өнімге жатқызу мақсатында қойылатын бірінші деңгейдегі интегралдық схемаға немесе екінші деңгейдегі интегралдық схемаға қойылатын талаптарды қанағаттандыратын <25> орталық микроконтроллерді (чипсетте <26> пайдаланылатынды қоспағанда) және (немесе) <27> коммуникациялық процессорды бұйымда қолдану (Bтоп = 30 балл):
B = Bтоп × K
К – мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген өнімге жатқызу мақсатында қойылатын бірінші деңгейдегі интегралдық схемаға немесе екінші деңгейдегі интегралдық схемаға қойылатын талаптарды қанағаттандыратын орталық микроконтроллерлер мен коммуникациялық процессорлардың саны спецификация бойынша орталық микроконтроллерлер мен коммуникациялық процессорлардың жалпы санына бөлінеді.
бұйымда мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген өзге де электрондық компоненттік базаны (бұдан әрі – ЭКБ) (орталық процессордан, орталық микроконтроллерден және коммуникациялық процессордан басқа), (Bтоп = 20 балл) қолдану,
B = Bтоп × K
К = мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген өнімге жатқызу мақсатында қойылатын талаптарды қанағаттандыратын ЭКБ <28 > типономиналдарының саны ерекшелік бойынша ЭКБ типономиналдарының жалпы санына бөлінген.".

применение электронных модулей <19>, произведенных на территориях государств-членов, при этом расчет баллов осуществляется по формуле <20>:
B = ∑ (i=1,2…K) Bi/Ki
B – суммарное количество баллов за указанные технологические операции <21>;
K – количество неповторяющихся электронных модулей <23>, в соответствии со спецификацией изделия;
Ki – общее количество неповторяющихся электронных модулей i-го вида <23> в соответствии
со спецификацией изделия;
Bi – количество баллов, полученное i-м неповторяющимся электронным модулем, указанное в акте экспертизы о подтверждении производства такого модуля на территории государства-члена <22>;
применение кабельных сборок, произведенных на территориях государств-членов, для изделия (из кода
8544 ТН ВЭД ЕАЭС), (Bтоп = 5 баллов);
расчет баллов по формуле:
B = Bтоп × K
К – количество кабельных сборок, удовлетворяющих требованиям, предъявляемым в целях отнесения их к продукции, произведенной на территориях
государств-членов, деленное на общее количество кабельных сборок;
изготовление или применение шасси (корпуса), произведенного на территориях государств-членов
(из кода 8473 ТН ВЭД ЕАЭС), (Bтоп = 20 баллов),
расчет баллов по формуле:
B = Bтоп × K
К – количество шасси (корпусов), удовлетворяющих требованиям, предъявляемым в целях отнесения шасси (корпусов) к продукции, произведенной на территории ЕАЭС, деленное на общее количество шасси (корпусов);
изготовление или применение блоков питания (далее – БП), произведенных на территориях государств-членов (из кода 8504 ТН ВЭД ЕАЭС), (Bтоп = 10 баллов),
расчет баллов по формуле:
B = Bтоп × K
К – количество БП, удовлетворяющих требованиям, предъявляемым в целях отнесения БП к продукции, произведенной на территориях государств-членов, деленное на общее количество БП;
применение аккумуляторной батареи (далее – АКБ), произведенной на территории государств-членов
(из кода 8507 ТН ВЭД ЕАЭС), (Bтоп = 10 баллов),
расчет баллов по формуле:
B = Bтоп × K
К – количество АКБ, удовлетворяющих требованиям, предъявляемым в целях ее отнесения к продукции, произведенной на территориях государств-членов, деленное на общее количество АКБ;
запись в энергонезависимую память микропрограммного обеспечения для схемотехнического решения (5 баллов, обязательное требование) <24>;
сборка, монтаж и функциональное тестирование готового изделия и (или) проведение технического контроля соответствия требованиям технических условий готового изделия (10 баллов, обязательное требование);
применение в изделии центрального микроконтроллера <25> (за исключением используемого в чипсете <26>) и (или) коммуникационного
процессора <27>, удовлетворяющих требованиям к интегральной схеме первого уровня или интегральной схеме второго уровня, предъявляемым в целях ее отнесения к продукции, произведенной на территориях
государств-членов (Bтоп = 30 баллов):
B = Bтоп × K
К – количество центральных микроконтроллеров и коммуникационных процессоров, удовлетворяющих требованиям к интегральной схеме первого уровня или интегральной схеме второго уровня, предъявляемым в целях ее отнесения к продукции, произведенной на территориях государств-членов, деленное на общее количество центральных микроконтроллеров и коммуникационных процессоров по спецификации.
применение в изделии прочей электронной компонентной базы (далее – ЭКБ), произведенной на территориях государств-членов, (кроме центрального процессора, центрального микроконтроллера и коммуникационного процессора), (Bтоп = 20 баллов),
B = Bтоп × K
К = количество типономиналов ЭКБ <28>, удовлетворяющих требованиям, предъявляемым в целях их отнесения к продукции, произведенной на территориях государств-членов, деленное на общее количество типономиналов ЭКБ по спецификации.".

9. 5 ескертпенің соңғы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"6406 Резеңкеден жасалған аяқ киімнің бөлшектері – кемінде 220 балл.".
10. 15 – 29 мынадай мазмұндағы ескертулермен толықтырылсын:
<15> өнім құрамында бірнеше орталық процессорлар болған кезде барлық орталық процессорлардың мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген өнімге жатқызу мақсатында қойылатын бірінші деңгейдегі интегралдық схемаға немесе екінші деңгейдегі интегралдық схемаға қойылатын талаптарға сәйкестігі қажет.
<16> дайын өнімнің құрамына кіретін электрондық модульде осы технологиялық операцияны орындағаны үшін ескерілген балл дайын өнімде қайта есепке алынбайды.
<17> бірінші деңгейдегі интегралдық схемаға немесе оны мүше мемлекеттердің аумағында өндірілген өнімге жатқызу мақсатында қойылатын екінші деңгейдегі интегралдық схемаға қойылатын талаптарды қанағаттандыратын орталық процессор өнімінің құрамында қолданылған жағдайда, мұндай орталық процессор өнімінде – екінші деңгейдегі өнім пайдаланылмаған жағдайда, бұл өнім бірінші деңгейдегі өнім болып табылады.
<18> Ең болмағанда электрондық компоненттік базаның барлық элементтерін жүйелік (негізгі) басылымдық платаға құрастыру және монтаждау операциясы орындалған жағдайда ғана қолданылады.
<19> Электрондық модуль – құрылымдық, электрлік, ақпараттық үйлесімділік пен өзара алмастыруды қамтамасыз ете отырып, модульдік немесе магистральдық-модульдік орындауда орындалған (орындалған) конструктивті және функционалдық аяқталған радиоэлектрондық құрылғы немесе радиоэлектрондық функционалдық түйін (ЕАЭО СЭҚ КС 8471 80 000, 8471 90 000 (тек электрондық модульдерге қатысты), 8534 кодтарына сәйкес келеді 8534 00, 8471 70, 8523 51).
<20> Дайын өнімнің құрамында кемінде 50 балл есептелген мүше мемлекеттердің аумағында өндірістің жүйелік (негізгі) ақысын пайдалану шартымен қолданылады.
<21 > Егер қайталанатын электрондық модульдер саны болса K = 1, содан кейін формула бойынша есептегеннен кейін (B) баллдардың жиынтық санына 1,7 мөлшерінде арттыру коэффициенті қолданылады.
<22>Осы қосымшада орындау кезінде тауар мүше мемлекеттен шығарылған болып есептелетін шарттар, өндірістік және технологиялық операциялар болмаған жағдайда, Bi 50-ге тең болып қабылданады.
<23> Қайталанбайтын электрондық модульдер әр түрлі орындалатын және (немесе) функционалдық мақсаты бар, келесі типтегі басылымдық платалар негізінде құрылған электрондық модульдер болып саналады: жүйелік (негізгі) тақта, Ethernet контроллер платасы, FC контроллер тақтасы, SAS/SATA контроллер тақтасы, InfiniBand контроллер платасы, PCI Express контроллер платасы, Ethernet коммутатор платасы, FC коммутатор платасы, InfiniBand коммутатор платасы, PCI Express коммутатор платасы, SAS / SATA кеңейту платасы, GSM/3G/4G платасы, WiFi/Bluetooth платасы, жедел жад платасы, тұрақты жады платасы, бейне платасы, дыбыстық платасы, контроллердің RAID платасы, кросс платасы (BackPlane), кеңейту платасы (Riser), қоректендіруді беру және (немесе) басқару платасы, басқа монтаждалған басылымдық платасы.
<24> дайын өнімнің құрамына кіретін электрондық модульде осы технологиялық операцияны орындағаны үшін ескерілген балдар жиынтық қорытынды балды есептеу кезінде дайын өнімде қайта есепке алынбайды.
<25> Микроконтроллер – жедел жады құрылғысы және (немесе) тұрақты жады құрылғысы бар процессор мен перифериялық құрылғылардың функцияларын біріктіретін электрондық құрылғыларды басқаруға арналған интегралды схемасы.
Орталық микроконтроллер – осы электрондық модульде (радиоэлектрондық функционалдық торапта), есептеу машинасында (радиоэлектрондық құрылғыда) немесе ақпаратты өңдеу жүйесінде (радиоэлектрондық жүйеде) кіріктірілген микробағдарламалық қамтамасыз етуден бағдарламалық кодты орындау арқылы ақпаратты өңдеу және (немесе) осы модульдің, машинаның немесе жүйенің басқа бөліктерінің жұмысын басқару жөніндегі негізгі функцияларды орындайтын микроконтроллер.
<26> Чипсет – орталық процессордың техникалық шарттарында көрсетілген және орталық процессордың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажетті функциялар жиынтығын орындау мақсатында орталық процессормен бірлесіп жұмыс істеуге арналған жүйелік (негізгі) платадағы микросхема жиынтығы.
<27> Коммуникациялық (желілік) процессор (NPU) – коммуникациялық маршруттау тапсырмаларын орындауға және деректер пакетін басқаруға арналған жоғары жылдамдықты байланыс арналары бар мамандандырылған микросхема.
<28> Типономинал – белгілі бір типтегі (функционалдық мақсаттағы) электрондық компоненттік базаның элементі, сол типтегі басқа элементтерден бір немесе бірнеше параметрлердің мәндері бойынша ерекшеленетін сипаттамалардың белгілі бір жиынтығы бар.
<29> Мүше мемлекеттердің аумақтарында осы қосымшаның XV бөлімінде көрсетілген шарттарды, осындай тауарға қатысты өндірістік және технологиялық операцияларды орындағаны үшін жиынтығында мынадай жиынтық баллдар саны жеткен жағдайда мүше мемлекеттің аумағында өндірілген тауарға жатқызылуы мүмкін:

9. Абзац последний сноски 5 изложить в следующей редакции:
"из 6406 Детали обуви из резины – не менее 220 баллов.".
10. Дополнить сносками 15 – 29 следующего содержания:
<15> При наличии в составе продукции нескольких центральных процессоров необходимо соответствие всех центральных процессоров требованиям к интегральной схеме первого уровня или интегральной схеме второго уровня, предъявляемым в целях ее отнесения к продукции, произведенной на территориях государств-членов. Центральным процессором считается процессор, предназначенный для исполнения двоичного кода встроенного микропрограммного обеспечения, основной операционной системы (при ее наличии) и прикладного программного обеспечения.
<16> Баллы, учтенные за выполнение данной технологической операции в электронном модуле, входящим в состав готового изделия, повторно в готовом изделии при подсчете суммарного проходного балла не учитываются.
<17> В случае применения в составе продукции центрального процессора, удовлетворяющего требованиям к интегральной схеме первого уровня или интегральной схеме второго уровня, предъявляемым в целях ее отнесения к продукции, произведенной на территории государств-членов, данная продукция является продукцией первого уровня, в случае неприменения в продукции такого центрального процессора – продукцией второго уровня.
<18> Применимо только при условии выполнения как минимум операции осуществлении сборки и монтажа всех элементов электронной компонентной базы на системную (основную) печатную плату.
<19> Электронный модуль – конструктивно и функционально законченное радиоэлектронное устройство или радиоэлектронный функциональный узел, выполненное (выполненный) в модульном или магистрально-модульном исполнении с обеспечением конструктивной, электрической, информационной совместимости и взаимозаменяемости (соответствует кодам ТН ВЭД ЕАЭС 8471 80 000, 8471 90 000 (только в отношении электронных модулей), 8534 00, 8471 70, 8523 51).
<20> Применимо при условии использования в составе готовой продукции системной (основной) платы производства на территории государств-членов, за которую начислено не менее 50 баллов.
<21> Если количество неповторяющихся электронных модулей K = 1, то к суммарному количеству баллов (B) после расчета по формуле применяется повышающий коэффициент в размере 1,7.
<22> В случае отсутствия в настоящем приложении условий, производственных и технологических операций, при выполнении которых товар считается происходящим из государства-члена, Bi принимается равным 50.
<23> Неповторяющимися электронными модулями считаются электронные модули с различным исполнением и (или) функциональным назначением, построенные на основе печатных плат следующих видов: системная (основная) плата, плата контроллера Ethernet, плата контроллера FC, плата контроллера SAS/SATA, плата контроллера InfiniBand, плата контроллера PCI Express, плата коммутатора Ethernet, плата коммутатора FC, плата коммутатора InfiniBand, плата коммутатора PCI Express, плата экспандера SAS/SATA, плата GSM/3G/4G, плата WiFi/Bluetooth, плата оперативной памяти, плата постоянной памяти, видео плата, звуковая плата, плата RAID контроллера, кроссплаты (BackPlane), плата расширения (Riser), плата подачи и (или) управления питанием, прочие смонтированные печатные платы.
<24> Баллы, учтенные за выполнение данной технологической операции в электронном модуле, входящем в состав готового изделия, повторно в готовом изделии при подсчете суммарного итогового балла не учитываются.
<25> Микроконтроллер – интегральная схема, предназначенная для управления электронными устройствами, сочетающая функции процессора и периферийных устройств, содержащая оперативное запоминающее устройство и (или) постоянное запоминающее устройство.
Центральный микроконтроллер – микроконтроллер, выполняющий в данном электронном модуле (радиоэлектронном функциональном узле), вычислительной машине (радиоэлектронном устройстве) или системе обработки информации (радиоэлектронной системе) основные функции по обработке информации и (или) управлению работой других частей данного модуля, машины или системы посредством исполнения программного кода из встроенного микропрограммного обеспечения.
<26> Чипсет – набор микросхем на системной (основной) плате, указанный в технических условиях на центральный процессор и предназначенный для совместной работы с центральным процессором с целью выполнения набора функций, необходимых для обеспечения функционирования центрального процессора.
<27> Коммуникационный (сетевой) процессор (NPU) – специализированная микросхема с высокоскоростными каналами связи, предназначенная для выполнения коммуникационных задач маршрутизации и управлениями пакетами данных.
<28> Типономинал – элемент электронной компонентной базы конкретного типа (функционального назначения), обладающий определенным набором характеристик, отличающихся по значениям одного или нескольких параметров от других элементов того же типа.
<29> Может быть отнесено к товару, произведенному на территории государства-члена, при условии достижения в совокупности следующего суммарного количества баллов за выполнение на территориях государств-членов указанных в разделе XV настоящего приложения условий, производственных и технологических операций в отношении такого товара:

2023 жылғы 1 қаңтардан бастап-кемінде 100 балл;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап-кемінде 140 балл.".

с 1 января 2023 г. – не менее 100 баллов;
с 1 января 2024 г. – не менее 140 баллов.".