Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің 2020 жылғы 23 қарашадағы № 105 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2023 жылғы 21 сәуірдегі № 45 шешімі.
1. Еуразиялық экономикалық комиссиясының кеңесі шешті:
2. Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің 2020 жылғы 23 қарашадағы № 105 "Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу мақсаттары үшін тауарлардың жекелеген түрлерінің шығарылған елін айқындау қағидаларын бекіту туралы" шешіміне тіркелген қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
3. Осы шешім ресми жарияланған күннен бастап 10 күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Евразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
М. Григорян
И. Петришенко
С. Жұманғарин
А. Касымалиев
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы кеңесінің
2023 жылғы 21 сәуірдегі
№ 45 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің 2020 жылғы 23 қарашадағы № 105 шешіміне енгізілетін өзгерістер
1. 4-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қағидаларға тіркелген № 11 қосымшаның 1–8-тармақтары 2024 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда, 9–276 тармақтары 2023 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанға дейін қолданылады.
2.  Аталған шешіммен бекітілген Мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу мақсаттары үшін тауарлардың жекелеген түрлерінің шығарылған елін айқындау қағидаларына тіркелген № 11 қосымша мынадай мазмұндағы 103 – 276-тармақтармен толықтырылсын:
"103.  Жарықдиодты модульдер (LED) (chip-on-board технологиясы бойынша жарықдиодты модульдерді және жарық шығаратын жартылай өткізгіш кристалдар құрастыруларының өзге де модификацияларын қоспағанда)
104. Аэронавигацияға немесе ғарыштық навигацияға арналған аспаптар мен құралдар (компастардан басқасы)
105. Басқа нивелирлер
106.  Компастардан басқа геодезиялық немесе топографиялық (оның ішінде фотограмметриялық), гидрографиялық, мұхиттану, гидрологиялық, метеорологиялық немесе геофизикалық аспаптар мен аспаптардың бөлшектері және керек-жарақтары; қашықтық өлшегіштердің бөлшектері мен керек-жарақтары
107. Сызу, автоматты немесе автоматты емес үстелдер
108.  Басқа аспаптармен біріктірілмеген, сұйықтықты, тікелей оқылатын термометрлер мен пирометрлер
109.  Физикалық немесе химиялық талдауға арналған өзге де аспаптар мен аппаратура; тұтқырлықты, кеуектілікті, кеңеюді, беттік керілуді өлшеуге немесе бақылауға арналған немесе соған ұқсас өзге де аспаптар мен аппаратуралар; жылу, дыбыс немесе жарық мөлшерін өлшеуге немесе бақылауға арналған аспаптар мен аппаратуралар (экспонометрлерді қоса алғанда)

О внесении изменений в Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2020 г. № 105
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2023 года № 45.
Совет Евразийской экономической комиссии решил:
Внести в Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2020 г. № 105 "Об утверждении Правил определения страны происхождения отдельных видов товаров для целей государственных (муниципальных) закупок" изменения согласно приложению.
Настоящее Решение вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики Армения
От Республики Беларусь
От Республики Казахстан
От Кыргызской Республики
От Российской Федерации
М. Григорян
И. Петришенко
С. Жумангарин
А. Касымалиев
А. Оверчук
Приложение
к Решению Совета
Евразийской экономической комиссии
от 21апреля 2023 г. № 45
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2020 г. № 105
1. Абзац второй пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Пункты 1 – 8 приложения № 11 к Правилам действуют до 31 декабря 2024 г. включительно, пункты 9 – 276 действуют до 31 декабря 2023 г. включительно.".
2. Приложение № 11 к Правилам определения страны происхождения отдельных видов товаров для целей государственных (муниципальных) закупок, утвержденным указанным Решением, дополнить пунктами 103 – 276 следующего содержания:
"103. Модули светодиодные (LED) (за исключением модулей светодиодных по технологии chip-on-board и иных модификаций сборок светоизлучающих полупроводниковых кристаллов)
104. Приборы и инструменты для аэронавигации или космической навигации (кроме компасов)
105. Прочие нивелиры
106. Части и принадлежности приборов и инструментов геодезических или топографических (в том числе фотограмметрических), гидрографических, океанографических, гидрологических, метеорологических или геофизических, кроме компасов; части и принадлежности дальномеров
107. Столы чертежные, автоматические или неавтоматические
108. Термометры и пирометры, не объединенные с другими приборами, жидкостные, прямого считывания
109. Прочие приборы и аппаратура для физического или химического анализа; прочие приборы и аппаратура для измерения или контроля вязкости, пористости, расширения, поверхностного натяжения или аналогичные; приборы и аппаратура для измерения или контроля количества тепла, звука или света (включая экспонометры)

110.  Физикалық немесе химиялық талдауға арналған аспаптар мен аппаратураның бөлшектері мен керек-жарақтары (мысалы, поляриметрлер, рефрактометрлер, спектрометрлер, газ - немесе түтін анализаторлары); тұтқырлықты, кеуектілікті, кеңеюді, беттік керілуді немесе соған ұқсас өлшеуге немесе бақылауға арналған аспаптар мен аппаратураның бөлшектері мен керек-жарақтары; жылу, дыбыс немесе жарық мөлшерін өлшеуге немесе бақылауға арналған аспаптар мен аппаратураның бөлшектері мен керек-жарақтары (оның ішінде экспонометрлер); микротомдар, олардың бөлшектері мен керек-жарақтары
111.  Айналым санын есептегіштер, өнім санын есептегіштер, таксометрлер, мильдегі қашықтықты есептегіштер, қадамөлшегіштер және ұқсас құрылғылар; ЕАЭО СЭҚ ТН 9014 немесе 9015 тауар позицияларының аспаптары мен құралдарынан басқа спидометрлер мен тахометрлер; стробоскоптар
112.  Автоматты реттеуге немесе басқаруға арналған аспаптар мен құрылғылардың бөлшектері мен керек-жарақтары
113.  ЕАЭО СЭҚ ТН 9028 тауар позициясының өлшеу аспаптарынан басқа, электр шамаларын өлшеуге немесе бақылауға арналған спектр анализаторлары, өзге де аспаптар мен аппаратура; альфа-, бета-, гамма-, рентген, ғарыштық немесе өзге де иондаушы сәулелерді анықтауға немесе өлшеуге арналған аспаптар мен аппаратура
114. Бағытты анықтауға арналған компастар
115.  Өлшеу немесе бақылау аспаптары, құрылғылар мен машиналар
116. ЕАЭО СЭҚ ТН 9014, 9015, 9028 немесе 9032 тауар позицияларының аспаптары мен аппаратурасынан басқа сұйықтықтардың шығынын немесе деңгейін өлшеуге немесе бақылауға арналған аспаптар мен аппаратура (мысалы, шығын өлшегіштер, деңгей көрсеткіштері)
117. Өзге де шамдар мен жарықтандыру құрылғылары
118. Тиеу және түсіру манипуляторлары
119.  Өзге де көтергіш-көлік және тиеу-түсіру жабдығы
120. Үйінді жұмыстарына арналған копралар мен копр жабдықтары
121.  Теміржол локомотивтерінің немесе трамвай моторлы вагондарының немесе басқа жылжымалы құрамның бөлшектері, жол жабдықтары мен құрылғылары және олардың бөлшектері, қозғалысты басқаруға арналған механикалық жабдықтар
122. Тікұшақтар
123. Бос жарақтандырылған аппараттың массасы 2000 кг аспайтын өзге де ұшу аппараттары
124.  Бос жарақталған аппараттың массасы 15 000 кг астам ұшақтар мен өзге де ұшу аппараттары
125. Дербес тыныс алу аппараттары
126.  Электрондық шамдар мен түтіктердің және басқа да электрондық компоненттердің бөлшектері
127. Коммутация жүйелерінің атқарымын орындайтын байланыс құралдары
128.  Сандық көлік жүйелерінің атқарымын орындайтын байланыс құралдары
129.  Басқару және мониторинг жүйелерінің атқарымын орындайтын байланыс құралдары

110. Части и принадлежности приборов и аппаратуры для физического или химического анализа (например, поляриметров, рефрактометров, спектрометров, газо- или дымоанализаторов); части и принадлежности приборов и аппаратуры для измерения или контроля вязкости, пористости, расширения, поверхностного натяжения или аналогичных; части и принадлежности приборов и аппаратуры для измерения или контроля количества тепла, звука или света (в том числе экспонометров); микротомы, их части и принадлежности
111. Счетчики числа оборотов, счетчики количества продукции, таксометры, счетчики пройденного расстояния в милях, шагомеры и аналогичные приборы; спидометры и тахометры, кроме приборов и инструментов товарных позиций 9014 или 9015 ТН ВЭД ЕАЭС; стробоскопы
112. Части и принадлежности приборов и устройств для автоматического регулирования или управления
113. Анализаторы спектра, прочие приборы и аппаратура для измерения или контроля электрических величин, кроме измерительных приборов товарной позиции 9028 ТН ВЭД ЕАЭС; приборы и аппаратура для обнаружения или измерения альфа-, бета-, гамма-, рентгеновского, космического или прочих ионизирующих излучений
114. Компасы для определения направления
115. Измерительные или контрольные приборы, устройства и машины
116. Приборы и аппаратура для измерения или контроля расхода или уровня жидкостей (например, расходомеры, указатели уровня), кроме приборов и аппаратуры товарных позиций 9014, 9015, 9028 или 9032 ТН ВЭД ЕАЭС
117. Светильники и осветительные устройства прочие
118. Манипуляторы погрузочные и разгрузочные
119. Оборудование подъемно-транспортное и погрузочно-разгрузочное прочее
120. Копры и копровое оборудование для свайных работ
121. Части железнодорожных локомотивов или трамвайных моторных вагонов или прочего подвижного состава, путевое оборудование и устройства и их части, механическое оборудование для управления движением
122. Вертолеты
123. Аппараты летательные прочие с массой пустого снаряженного аппарата не более 2000 кг
124. Самолеты и прочие летательные аппараты с массой пустого снаряженного аппарата свыше 15 000 кг
125. Аппараты дыхательные автономные
126. Части электронных ламп и трубок и прочих электронных компонентов
127. Средства связи, выполняющие функцию систем коммутации
128. Средства связи, выполняющие функцию цифровых
транспортных систем
129. Средства связи, выполняющие функцию систем управления
и мониторинга

130. Радиоэлектрондық байланыс құралдары
131.  Өзге де қабылдау құрылғылары бар коммуникациялық беруші аппаратура
132.  Сымды немесе сымсыз байланыс желілерінде (мысалы, жергілікті және ғаламдық желілерде) жұмыс істеуге арналған коммуникациялық жабдықты қоса алғанда, өзге де телефон аппараттары, сөйлеуді, суреттерді немесе басқа да деректерді беруге және қабылдауға арналған құрылғылар мен аппаратура
133. Коммуникациялық жабдықтың бөлшектері мен компоненттері
134. Антенналар мен шағылдырғыш антенналардың барлық түрлері және олардың бөлшектері
135.  Қабылдау-бақылау күзет және күзет-өрт құрылғылары
136.  Басқару аспаптары, қабылдау-бақылау және күзет және күзет-өрт хабарлағыштары
137.  Күзет немесе өрт дабылы құрылғыларының және соған ұқсас аппаратураның бөлшектері
138. Өзге де дыбысты жазуға арналған аппаратура
139. Дыбыстық және бейне жабдықтардың бөлшектері
140.  Электр шамаларын өлшеуге немесе бақылауға арналған аспаптар мен аппаратура
141. Гигрометрлер, термометрлер, пирометрлер, барометрлер, гигрометрлер және психрометрлер
142.  Газдардың, сұйықтықтардың және қатты заттардың құрамын мен физика-химиялық қасиеттерін анықтауға арналған әмбебап аспаптар (ЕАЭО СЭҚ ТН коды 9022 19 000 0 бөлігінде, сондай-ақ ЕАЭО СЭҚ ТН кодынан 9027)
143.  Газды, сұйықтықты немесе электр энергиясын тұтыну немесе өндіру есептегіштері
144. Өлшеуге немесе бақылауға арналған өзге де құралдар, аспаптар мен машиналар
145.  Радиолокациялық, радионавигациялық және қашықтықтан басқару радиоаппаратурасы аппаратурасының бөлшектері мен керек-жарақтары (ЕАЭО СЭҚ ТН коды 8529, сондай-ақ ЕАЭО СЭҚ ТН коды 9620 00 000)
146.  Қашықтық өлшегіштердің, теодолиттердің және тахиметрлердің (тахеометрлердің), геодезиялық, гидрографиялық, мұхиттану, гидрологиялық, метеорологиялық немесе геофизикалық құралдардың және өзге де аспаптардың жинақтауыштары (қосалқы бөлшектері)
147.  Бақылау-өлшеу аспаптарының, құрылғыларының және машиналарының жинақтауыштары (қосалқы бөлшектері)
148.  Эндоскопиялық кешендер (эндоскопияға арналған бейне дисплей, эндоскопқа арналған бейнені өңдеу блогы, эндоскоптарды кептіруге және сақтауға арналған шкаф, батареямен жұмыс істейтін эндоскопты жарықтандыру көзі, эндоскопиялық бейнелеу жүйесі, эндоскопиялық хирургиялық электромеханикалық жүйе, эндоскоптық бейнекамера, желіден қуат алатын эндоскопқа арналған жарықтандыру көзі, эндоскопиялық диатермиялық электрохирургия жүйесі)
149.  Бір фотонды эмиссиялық компьютерлік томография жүйесі (гамма-камера) (стационарлық гамма-камера, жылжымалы гамма-камера, сақиналы детекторы бар ОФЭКТ жүйесі)

130. Средства связи радиоэлектронные
131. Аппаратура коммуникационная передающая с приемными устройствами прочая
132. Аппараты телефонные прочие, устройства и аппаратура для передачи и приема речи, изображений или других данных, включая оборудование коммуникационное для работы в проводных или беспроводных сетях связи (например, локальных и глобальных сетях)
133. Части и комплектующие коммуникационного оборудования
134. Антенны и отражатели антенные всех видов и их части
135. Устройства приемно-контрольные охранные и охранно-пожарные
136. Приборы управления, приемно-контрольные и оповещатели охранные и охранно-пожарные
137. Части устройств охранной или пожарной сигнализации
и аналогичной аппаратуры
138. Аппаратура для записи звука прочая
139. Части звукового и видеооборудования
140. Приборы и аппаратура для измерения или контроля электрических величин
141. Гидрометры, термометры, пирометры, барометры, гигрометры и психрометры
142. Приборы универсальные для определения состава и физико-химических свойств газов, жидкостей и твердых веществ (в части кода ТН ВЭД ЕАЭС 9022 19 000 0, а также из кода ТН ВЭД ЕАЭС 9027)
143. Счетчики потребления или производства газа, жидкости или электроэнергии
144. Инструменты, приборы и машины для измерения или контроля прочие
145. Части и принадлежности аппаратуры радиолокационной, радионавигационной и радиоаппаратуры дистанционного управления (из кода ТН ВЭД ЕАЭС 8529, а также в части кода ТН ВЭД ЕАЭС 9620 00 000)
146. Комплектующие (запасные части) дальномеров, теодолитов и тахиметров (тахеометров), геодезических, гидрографических, океанографических, гидрологических, метеорологических или геофизических инструментов и прочих приборов
147. Комплектующие (запасные части) приборов, устройств и машин контрольно-измерительных
148. Эндоскопические комплексы (видеодисплей для эндоскопии, блок обработки видеоизображений для эндоскопа, шкаф для сушки и хранения эндоскопов, источник освещения для эндоскопа с питанием от батареи, система эндоскопической визуализации, система эндоскопическая хирургическая электромеханическая, видеокамера эндоскопа, источник освещения для эндоскопа с питанием от сети, система диатермической электрохирургии эндоскопическая)
149. Системы однофотонной эмиссионной компьютерной томографии (гамма-камеры) (гамма-камера стационарная, гамма-камера передвижная, система ОФЭКТ с кольцевым детектором)

150. Өзге де электродиагностикалық аппараттар
151.  Оториноскоптар (хирургиялық оториноларингологиялық микроскоп, диагностикалық офтальмологиялық /отологиялық жинытық)
152.  Көз іші қысымын өлшеу тонометрлері (батареямен жұмыс істейтін офтальмологиялық тонометр, қуат көзін желіден алатын офтальмологиялық тонометр)
153.  Ми функцияларының күйін бақылауға арналған құрылғы, диагностикалық кәсіби спирометр, миограф, электроэнцефалограф, портативті электроэнцефалографиялық мониторинг жүйесі, стационарлық электроэнцефалографиялық мониторинг жүйесі, электромиограф
154.  Массаны, күшті, энергияны, сызықтық және бұрыштық шамаларды, температураны өлшеу құралдары
155.  Адам ағзасындағы дыбыс тербелістерін зерттеуге арналған аспаптар
156.  Неонаталдық фототерапиялық сәулелендіргіштер (жаңа туған нәрестелерді фототерапиясына арналған жоғарғы сәулелендіргіш, жарық шығаратын көрпесі бар жаңа туған нәрестелерді фототерапиялау аппараты, мультиспектрлі фототерапияға арналған сәулелендіргіш, эректильді функцияны қалпына келтіруге арналған вакуумдық құрылғы, көк жарықпен тікелей фототерапияға арналған сәулелендіргіш, мультимодальды физиотерапия жүйесі, қызыл жарықпен фототерапиялауға арналған сәулелендіргіш)
157. Жарықпен емдеу аппараттары
158. Дефибрилляторлар (қолмен басқарылатын сыртқы дефибриллятор, оқытылмаған тұлғалардың пайдалануына арналған батарея қуатымен жұмыс істейтін сыртқы жартылай автоматты дефибриллятор, оқытылмаған тұлғалардың пайдалануына арналған батарея қуатымен жұмыс істейтін сыртқы автоматты дефибриллятор, кәсіби мамандардың пайдалануына арналған батарея қуатымен жұмыс істейтін сыртқы автоматты дефибриллятор, имплантацияланатын бір камералы кардиовертер-дефибриллятор, имплантацияланатын үш камералы (бивентрикулярлы) кардиовертер-дефибриллятор, қарапайым адамдарға арналған қайта зарядталатын батареямен жұмыс істейтін сыртқы жартылай автоматты дефибриллятор, кәсіби мамандарға арналған қайта зарядталмайтын батареямен жұмыс істейтін сыртқы жартылай автоматты дефибриллятор, имплантацияланатын бір камералы кардиовертер-дефибриллятор (бірге тіркесетін МРТ), имплантацияланатын екі камералы кардиовертер-дефибриллятор (бірге тіркесетін МРТ), имплантацияланатын үш камералы (бивентрикулярлы) кардиовертер-дефибриллятор, бірге тіркесетін МРТ); неонаталдық балалар жылытқыштары (флотация жүйесі бар төсек, неонаталдық); жаңа туған нәрестелерді жылыту температурасын автоматты түрде ұстап тұратын неонаталдық үстелдер

150. Аппараты электродиагностические прочие
151. Оториноскопы (микроскоп хирургический оториноларинголо-гический, набор диагностический офтальмологический / отологический)
152. Тонометры измерения внутриглазного давления (тонометр офтальмологический с питанием от батареи, тонометр офтальмологический с питанием от сети)
153. Электроэнцефалограф, электромиограф, спирограф (устройство для мониторинга состояния функций головного мозга, спирометр диагностический профессиональный, миограф, электроэнцефалограф, система электроэнцефалографического мониторинга портативная, система электроэнцефалографического мониторинга стационарная, электромиограф)
154. Средства измерений массы, силы, энергии, линейных и угловых величин, температуры
155. Приборы для исследования звуковых колебаний в органах человека
156. Облучатели фототерапевтические неонатальные (облучатель верхнего расположения для фототерапии новорожденных, аппарат фототерапии новорожденных со светоизлучающим одеялом, облучатель для фототерапии мультиспектральный, устройство вакуумное для восстановления эректильной функции, облучатель для прямой фототерапии синим светом, система мультимодальной физиотерапии, облучатель для фототерапии красным светом)
157. Аппараты светолечения
158. Дефибрилляторы (дефибриллятор внешний с ручным управлением, дефибриллятор внешний полуавтоматический для использования неподготовленными лицами с питанием от аккумуляторной батареи, дефибриллятор внешний автоматический для использования неподготовленными лицами с питанием от аккумуляторной батареи, дефибриллятор внешний автоматический для профессионального использования с питанием от аккумуляторной батареи, кардиовертер-дефибриллятор имплантируемый однокамерный, кардиовертер-дефибриллятор имплантируемый трехкамерный (бивентрикулярный), дефибриллятор внешний полуавтоматический для использования непрофессионалами с питанием от неперезаряжаемой батареи, дефибриллятор внешний автоматический для использования непрофессионалами с питанием от неперезаряжаемой батареи, дефибриллятор внешний полуавтоматический для профессионального использования с питанием от неперезаряжаемой батареи, кардиовертер-дефибриллятор имплантируемый однокамерный (МРТ совместимый), кардиовертер-дефибриллятор имплантируемый двухкамерный (МРТ совместимый), кардиовертер-дефибриллятор имплантируемый трехкамерный (бивентрикулярный), МРТ совместимый); обогреватели детские неонатальные (кровать с системой флотации, неонатальная); столы неонатальные с автоматическим поддержанием температуры обогрева новорожденных

159. Өзге де оптикалық аспаптар және олардың бөлшектері
160.  Басқа электр жабдығының жинынтықтаушылары (қосалқы бөлшектері)
161. Өзге де электр жабдығы
162. Есептегіш құрылғылары бар машиналар, өзгелері
163. Өзге де офистік машиналар
164.  Тахографтар, электромобильдерге арналған зарядтау станциялары, әртүрлі мақсаттағы автокөліктерге арналған жүргізушіге көмек көрсететін жүйелер (ADAS), қозғалтқышты басқарудың электрондық блогы, электрондық корпус электроникасын басқару блогы, аспаптар комбинациясын басқару блогы, телематикалық жүйелердің құрамдас бөліктері, жүргізушіге көмек көрсету жүйесі, шанақ электроникасын электрондық басқару блогы, аспаптар комбинациясын басқару блогы, телематикалық жүйелердің компоненттері, жүргізушіге көмек көрсету жүйесі, электрондық қосқыштар, аспаны басқару аспаптары, жарықтандыруды басқару аспаптары, электр қуатын басқару құралдары, климатты басқару аспаптары, бейне шолуды басқару аспаптары, жайлылық функцияларын басқару аспаптары, кілтсіз кіру және ұрлыққа қарсы аспаптары, ЭКУ функционалын кеңейту аспаптары, автомобиль жүйелерін басқару аспаптары
165.  Жартылай өткізгіш құймаларды немесе пластиналарды, жартылай өткізгіш құрылғыларды, электрондық интегралды микросхемаларды немесе жалпақ панельді дисплейлерді өндіру үшін ғана немесе негізінен пайдаланылатын жабдық пен аппаратура
166.  Электрохирургиялық аппараттар (стоматологиялық диатермиялық электрохирургия жүйесі, планар резекцияға арналған электрохирургиялық диатермияның электродты биполярлық аппарат жүйесі, ультрадыбыстық бақылаумен жатырішілік араласуға арналған электрохирургиялық жүйелердің генераторы, желіден қуат алатын электрохирургиялық диатермиялық офтальмологиялық жүйе, аргон-күшейтілген электрохирургиялық жүйе, аргон-күшейтілген электрохирургиялық жүйеге арналған газ жеткізу блогы, аргон-күшейтілген электрохирургиялық жүйе генераторы, электрохирургиялық жүйенің генераторы, электрохирургиялық жүйе, шейверлік / электрохирургиялық жүйе, диатермиялық электрохирургияның эндоскопиялық жүйесіне арналған генератор, эндоскопиялық диатермиялық электрохирургия жүйесі)
167. Өзге де тыныс алу жабдығы
168. Жаңа туған нәрестелерге арналған инкубаторлар
169. Сұйықтық анализаторлары
170. Аэрозоль, қатты және сусымалы заттардың анализаторлары
171. Электрондық және электрлік өзге де сымдар мен кабельдер
172. Өзгелер дегенге арнайы мақсаттағы жабдық
173.  Қағаз массасынан, қағаздан, целлюлоза мақтасынан және целлюлоза талшықтарынан жасалған кенептерден жасалған балаларға арналған жаялықтар мен жаялықтар

159. Приборы оптические прочие и их части
160. Комплектующие (запасные части) прочего электрического оборудования
161. Оборудование электрическое прочее
162. Машины, содержащие счетные устройства, прочие
163. Машины офисные прочие
164. Тахографы, зарядные станции для электромобилей, системы помощи водителю (ADAS) для автотранспорта различного назначения, электронный блок управления двигателем, электронный блок управления кузовной электроникой, блок управления комбинацией приборов, компоненты телематических систем, система помощи водителю, электронные переключатели, приборы управления подвеской, приборы управления освещением, приборы управления электропитанием, приборы управления климатом, приборы управления видеообзором, приборы управления функциями комфорта, приборы бесключевого доступа и противоугона, приборы расширения функционала ЭБУ, приборы управления системами автомобиля
165. Оборудование и аппаратура, исключительно или в основном используемые для производства полупроводниковых слитков или пластин, полупроводниковых устройств, электронных интегральных микросхем или плоскопанельных дисплеев
166. Аппараты электрохирургические (система диатермической электрохирургии стоматологическая, система электродная биполярная аппарата электрохирургической диатермии для планарной резекции, генератор электрохирургической системы для внутриматочных вмешательств под ультразвуковым контролем, система электрохирургическая диатермическая офтальмологическая с питанием от сети, система электрохирургическая аргон-усиленная, блок доставки газа для аргон-усиленной электрохирургической системы, генератор аргон-усиленной электрохирургической системы, генератор электрохирургической системы, система электрохирургическая, система шейверная / электрохирургическая, генератор для эндоскопической системы диатермической электрохирургии, система диатермической электрохирургии эндоскопическая)
167. Оборудование дыхательное прочее
168. Инкубаторы для новорожденных
169. Анализаторы жидкостей
170. Анализаторы аэрозолей, твердых и сыпучих веществ
171. Провода и кабели электронные и электрические прочие
172. Оборудование специального назначения прочее
173. Подгузники и пеленки детские из бумажной массы, бумаги, целлюлозной ваты и полотна из целлюлозных волокон

174. Блокноттар, қойын дәптерлер және жазбаларға арналған кітаптар
175. Альбомдар мен қағаз салынған папкалар (блоктарды қоса алғанда)
176. Қағаздан немесе картоннан жасалған папкалар мен мұқабалар 177. Мектеп оқушыларының дәптерлері
178. Әр түрлі мақсаттағы дәптерлер
179. Қағаздан немесе картоннан жасалған өзге де кеңсе керек-жарақтары
180. Металл оксидтері, пероксидтері және гидроксидтері
181.  Органикалық синтетикалық бояғыштар және құрамы солардың негізінен жасалған; препараттар ретінде флуоресцентті ағартқыш немесе люминофорлар пайдаланылатын органикалық синтетикалық өнімдер; түсті (пигментті) лактар және олардың негізіндегі препараттар
182.  Органикалық синтетикалық илік заттар; Бейорганикалық илік заттар; илік құрамдары; алдын ала тері илеуге арналған ферменттік препараттар
183.  Пигменттер мен бояғыштар; люминофорлар ретінде қолданылатын бейорганикалық заттар
184. Химиялық элементтер; бейорганикалық қышқылдар мен қосылыстар
185. Металдардың галогенидтері; гипохлориттер, хлораттар және перхлораттар
186. Сульфидтер, сульфаттар; нитраттар, фосфаттар және карбонаттар
187. Басқа металдардың тұздары
188.  Цианидтер, цианид оксидтері және кешенді цианидтер; фульминаттар, цианаттар және тиоцианаттар; силикаттар; бораттар; пербораттар; Бейорганикалық қышқылдардың немесе перокси қышқылдарының өзге де тұздары
189. Сутегі асқын тотығы (сутегі асқын тотығы)
190.  Фосфидтер, карбидтер, гидридтер, нитридтер, азидтер, силицидтер және боридтер
191. Хлорланған ациклді көмірсутектердің туындылары
192.  Сульфирленген, нитрленген немесе нитроздалған, галогенделген және галогенделмеген көмірсутектердің туындылары
193. Көмірсутектердің өзге де туындылары
194.  Спирттер, фенолдар, фенолоспирттер және олардың галогенделген, сульфатталған, нитрленген немесе нитроздалған туындылары; майлы өнеркәсіптік спирттер
195.  Өнеркәсіп монокарбонды май қышқылдары, карбон қышқылдары және олардың туындылары
196.  Құрамында азоты бар функционалды топтармен органикалық қосылыстар
197.  Күкіртті органикалық қосылыстар және өзге де элементті органикалық қосылыстар; гетероциклді қосылыстар
198.  Қарапайым эфирлер, органикалық пероксидтер, эпоксидтер, ацеталдар және жартылай ацеталдар; өзге де органикалық қосылыстар
199. Азот қышқылы; сульфоазот қышқылдары; аммиак
200. Аммоний хлориді; нитриттер
201. Бастапқы формадағы полиацеталдар
202. Бастапқы формадағы полиэфирлер
203.  Бастапқы формадағы аллил спиртінің күрделі эфирлердің полимерлері
204. Бастапқы формадағы өзге де полиэфирлер
205. Бастапқы формадағы полиакрилаттар
206. Бастапқы формадағы полиамидтер

174. Блокноты, записные книжки и книги для записей
175. Альбомы и папки с бумагой (включая блоки)
176. Папки и обложки из бумаги или картона
177. Тетради школьные ученические
178. Тетради различного назначения
179. Принадлежности канцелярские прочие из бумаги или картона
180. Оксиды, пероксиды и гидроксиды металлов
181. Красители органические синтетические и составы на их основе; продукты синтетические органические, используемые в качестве препаратов флуоресцентных отбеливающих или люминофоров; лаки цветные (пигментные) и препараты на их основе
182. Вещества дубильные синтетические органические; вещества дубильные неорганические; составы дубильные; препараты ферментные для предварительного дубления
183. Пигменты и красители; вещества неорганические, применяемые в качестве люминофоров
184. Элементы химические; неорганические кислоты и соединения
185. Галогениды металлов; гипохлориты, хлораты и перхлораты
186. Сульфиды, сульфаты; нитраты, фосфаты и карбонаты
187. Соли прочих металлов
188. Цианиды, цианидоксиды и комплексные цианиды; фульминаты, цианаты и тиоцианаты; силикаты; бораты; пербораты; прочие соли неорганических кислот или пероксикислот
189. Пероксид водорода (перекись водорода)
190. Фосфиды, карбиды, гидриды, нитриды, азиды, силициды и бориды
191. Производные ациклических углеводородов хлорированные
192. Производные углеводородов сульфированные, нитрованные или нитрозированные, галогенированные и негалогенированные
193. Производные углеводородов прочие
194. Спирты, фенолы, фенолоспирты и их галогенированные, сульфированные, нитрованные или нитрозированные производные; спирты жирные промышленные
195. Кислоты промышленные монокарбоновые жирные, кислоты карбоновые и их производные
196. Органические соединения с азотсодержащими функциональными группами
197. Соединения сераорганические и прочие соединения элементоорганические; соединения гетероциклические
198. Эфиры простые, пероксиды органические, эпоксиды, ацетали и полуацетали; соединения органические прочие
199. Кислота азотная; кислоты сульфоазотные; аммиак
200. Хлорид аммония; нитриты
201. Полиацетали в первичных формах
202. Полиэфиры в первичных формах
203. Полимеры сложных эфиров аллилового спирта в первичных формах
204. Полиэфиры прочие в первичных формах
205. Полиакрилаты в первичных формах
206. Полиамиды в первичных формах

207. Бастапқы формадағы карбамид-формальдегидті, тиокарбамид-формальдегидті және меламин-формальдегидті шайырлар
208.  Бастапқы формадағы аминальдегидті шайырлар, фенолоальдегидті шайырлар және өзге де полиуретанды шайырлар
209.  Бастапқы формадағы кремний органикалық полимерлері (силикондар)
210. Бастапқы формадағы акрил қышқылының полимерлері
211.  Бастапқы формадағы синтетикалық немесе табиғи полимерлер негізіндегі ион алмасу шайырлары
212. "Балалар" маркалы дәретхана сабыны
213. Жуу, тазалау және жуу құралдары
214. Балаларға арналған тальк және басқа да ұнтақтар
215. Балаларға арналған кремдер
216. Жазуға немесе сурет салуға арналған сия және басқа да сия 217. Мұзқатыртпауыштар
218. Жалпы зертханалық мақсаттағы химиялық реактивтер
219. Металл беттерін өңдеуге арналған құрамдар; флюстер; дайын каучукты вулканизациялау үдеткіштері, резеңкелер мен пластмассаларға арналған құрама пластификаторлар және тұрақтандырғыштар; катализаторлар; аралас алкилбензолдары және аралас алкилнафталиндері
220. Әртүрлі химиялық өнімдер
221.  Қалпына келтірілген пневматикалық резеңке шиналар мен доңғалақтың тыстары
222.  Шыныдан жасалған балалар тағамына арналған шыны бөтелкелер
223. Цемент
224.  Металл емес минералды өнімдер
225.  Алюминийден немесе алюминий қорытпаларынан жасалған шыбықтар, катанкалар және профильдер
226. Қалыңдығы 0,2 мм-ден асатын алюминий плиталар, табақтар, жолақтар мен таспалар
227. Қалыңдығы 0,2 мм аспайтын алюминий фольгасы
228. Құбырлар мен түтіктер, құбырлар мен алюминий түтіктерге арналған фитингтер
229. Өзге де алюминийден жасалған конструкциялар мен конструкциялардың бөлшектері
230. Металдан жасалған есіктерге арналған есіктер, терезелер және олардың жақтаулары мен табалдырықтары
231. Орталық жылыту радиаторлары және олардың шойын секциялары
232.  Орталық жылыту радиаторлары және олардың болат секциялары
233.  Орталық жылыту радиаторлары және олардың басқа металдардан жасалған секциялары
234. Болаттан жасалған жылыту конвекторлары
235. Басқа металдардан жасалған жылыту конвекторлары
236. Мылтық оқпаны бар спорттық атыс қаруы
237. Патрондар мен өзге де оқ дәрілер және олардың бөлшектері
238. Пышақтар (машиналарға арналған пышақтардан басқа) және қайшылар, оларға арналған жүздері
239.  Қасықтар, шанышқылар, шөміштер, саңылаулы қасықтар, торт шпательдері, балық пышақтары, май пышақтары, қант қысқыштары және соған ұқсас ас үй мен ас құралдары
240. Бағалы емес металдардан жасалған есіктер мен терезелерге арналған ілмектер, бекіту арматурасы, фурнитура және соған ұқсас бұйымдар
241.  Сыйымдылығы 300 л аспайтын кез келген заттарға (газдардан басқа) арналған бөшкелер, барабандар, банкалар, жәшіктер және соған ұқсас алюминий ыдыстар

207. Смолы карбамидоформальдегидные, тиокарбамидоформаль-
дегидные и меламиноформальдегидные смолы в первичных формах
208. Смолы аминоальдегидные, смолы фенолоальдегидные и прочие полиуретановые смолы в первичных формах
209. Полимеры кремнийорганические (силиконы) в первичных формах
210. Полимеры акриловой кислоты в первичных формах
211. Смолы ионообменные на основе синтетических или природных полимеров в первичных формах
212. Мыло туалетное марки "Детское"
213. Средства моющие, чистящие и стиральные
214. Тальк и прочие присыпки для детей
215. Кремы детские
216. Чернила для письма или рисования и прочие чернила
217. Антиобледенители
218. Реактивы химические общелабораторного назначения
219. Составы для травления металлических поверхностей; флюсы; ускорители вулканизации каучука готовые, пластификаторы составные и стабилизаторы для резин и пластмасс; катализаторы; алкилбензолы смешанные и алкилнафталины смешанные
220. Продукты разные химические
221. Шины и покрышки пневматические резиновые восстановленные
222. Бутылочки стеклянные для детского питания из закаленного стекла
223. Цемент
224. Продукция минеральная неметаллическая
225. Прутки, катанка и профили из алюминия или алюминиевых сплавов
226. Плиты, листы, полосы и ленты алюминиевые толщиной более
0,2 мм
227. Фольга алюминиевая толщиной не более 0,2 мм
228. Трубы и трубки, фитинги для труб и трубок алюминиевые
229. Конструкции и детали конструкций из алюминия прочие
230. Двери, окна и их рамы и пороги для дверей из металлов
231. Радиаторы центрального отопления и их секции чугунные
232. Радиаторы центрального отопления и их секции стальные
233. Радиаторы центрального отопления и их секции из прочих металлов
234. Конвекторы отопительные стальные
235. Конвекторы отопительные из прочих металлов
236. Оружие спортивное огнестрельное с нарезным стволом
237. Патроны и боеприпасы прочие и их детали
238. Ножи (кроме ножей для машин) и ножницы, лезвия для них
239. Ложки, вилки, половники, шумовки, лопаточки для тортов, ножи для рыбы, ножи для масла, щипцы для сахара и аналогичные кухонные и столовые приборы
240. Петли, арматура крепежная, фурнитура и аналогичные изделия для дверей и окон из недрагоценных металлов
241. Бочки, барабаны, банки, ящики и аналогичные емкости алюминиевые для любых веществ (кроме газов) вместимостью не более 300 л

242.  Асхана, ас үй және тұрмыстық бұйымдар және олардың тот баспайтын болаттан жасалған бөлшектері
243.  Сұйықтықтарды сүзуге немесе тазартуға арналған жабдықтар мен қондырғылар
244. Өнеркәсіп таразы жабдығы
245. Балаларды ұстап тұруға арналған құрылғылар
246. Балалар арбалары және олардың бөлшектері
247.  Электромузыкалық бейімделген тілдік аспаптар
248. Музыкалық барабан аспаптары
249. Шаңғылар
250. Аяқ киімнен басқа шаңғы жабдықтары
251. Бәтеңкесі бар конькилерді қоса алғанда, мұз конькилері
252. Шаңғы бәтеңкелері
253.  Дене шынықтыру, гимнастика және атлетикамен айналысуға арналған құрал-жабдық және жабдықтар
254.  Дене шынықтыру, гимнастика және атлетика сабақтарына, спорт залдарындағы, фитнес-орталықтардағы сабақтарға арналған жабдықтар
255. Шайбалы және допты хоккей ойнауға арналған құрал-жабдықтар
256. Ойындар және ойыншықтар
257. Сыртқы протездер
258. Қол туторлары
259. Аяқ туторлары
260. Корсеттер, реклинаторлар, обтураторлар
261. Бандаждар және протез-ортопедиялық өнімдерге арналған бұйымдар
262. Ортопедиялық өзге де құрылғылар
263.  Ортопедиялық аяқ киімдерге арналған қосымша түзеткіш элементтер (оның ішінде ұлтарақтар, жартылай ұлтарақтар)
264.  Ортопедиялық аяқ киімге арналған қосымша түзету элементтері (оның ішінде табан, жартылай пальто)
Хирургиялық, стоматологиялық немесе ветеринарлық жихазды қоса алғанда медициналық жиһаз және оның бөлшектері (медициналық функционалды төсектерден басқасы)
265. Көркемсурет салатын қылқаламдар, жазуға арналған қылқаламдар
266. Өзге де жеке қорғаныс құралдары
267. Жазуға және сурет салуға арналған борлар, тігіншілерге арналған борлар
268. Грифель тақталары
269.  таза ауада ашық спорт ойындарына арналған спорт алаңдары
270.  Өзге де өнеркәсіп немесе зертханалық электр пештері мен камералары
271.  Электр арқанды жүк көтергіштер
272. Көтергіштер
273. Қарда батпақта жүретін көліктер
274. Жол талғамайтын көліктер
275. Серуендеу және спорттық кемелер
276. ИВД қан үлгілерін алуға арналған вакуумдық түтіктер".

242. Изделия столовые, кухонные и бытовые и их детали из нержавеющей стали
243. Оборудование и установки для фильтрования или очистки жидкостей
244. Оборудование весовое промышленное
245. Устройства удерживающие для детей
246. Коляски детские и их части
247. Инструменты электромузыкальные адаптиризованные язычковые
248. Инструменты музыкальные ударные
249. Лыжи
250. Снаряжение лыжное, кроме обуви
251. Коньки ледовые, включая коньки с ботинками
252. Ботинки лыжные
253. Инвентарь и оборудование для занятий физкультурой, гимнастикой и атлетикой
254. Оборудование для занятий физкультурой, гимнастикой и атлетикой, занятий в спортзалах, фитнес-центрах
255. Инвентарь для игры в хоккей с шайбой и мячом
256. Игры и игрушки
257. Протезы внешние
258. Туторы верхних конечностей
259. Туторы нижних конечностей
260. Корсеты, реклинаторы, обтураторы
261. Бандажи и изделия к протезно-ортопедической продукции
262. Приспособления ортопедические прочие
263. Вкладные корригирующие элементы для ортопедической обуви (в том числе стельки, полустельки)
264. Мебель медицинская, включая хирургическую, стоматологическую или ветеринарную, и ее части (кроме кроватей медицинских функциональных)
265. Кисти художественные, кисточки для письма
266. Средства индивидуальной защиты прочие
267. Мелки для письма и рисования, мелки для портных
268. Доски грифельные
269. Площадки спортивные для спортивных игр на открытом воздухе
270. Электропечи и камеры промышленные или лабораторные прочие
271. Тали электрические канатные
272. Подъемники
273. Снегоболотоходы
274. Вездеходы
275. Суда прогулочные и спортивные
276. Пробирки вакуумные для взятия образцов крови ИВД".