Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 "Тарифтік емес реттеу шаралары туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 16 сәуірдегі № 40 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шарттың 46-бабына және үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары туралы Хаттаманың 4 және 37-тармақтарына сәйкес (Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шартқа № 7 қосымша) Еуразиялық экономикалық комиссия алқасы шешті:
1. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 "Тарифтік емес реттеу шаралары туралы" шешіміне қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссиясы
алқасының төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2024 жылғы 16 сәуірдегі
№ 40 шешіміне
ҚОСЫМША

О внесении изменений в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 г. № 30 "О мерах нетарифного регулирования"
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 апреля 2024 года № 40
В соответствии со статьей 46 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктами 4 и 37 Протокола о мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран (приложение № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 г. № 30 "О мерах нетарифного регулирования" изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 16 апреля 2024 г. № 40
ИЗМЕНЕНИЯ,

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 шешіміне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелудің және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетудің рұқсат беру тәртібі белгіленген тауарлар тізбесінің 2.10-бөлімінің 3-кестесі (көрсетілген шешімнің № 2 қосымшасы) мынадай редакцияда жазылсын:
"3-кесте
Тауардың атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН коды

вносимые в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 г. № 30
1. Таблицу 3 раздела 2.10 перечня товаров, в отношении которых установлен разрешительный порядок ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза и (или) вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза (приложение № 2 к указанному Решению) изложить в следующей редакции:
"Таблица 3
Наименование товара
Код ТН ВЭД ЕАЭС

1. Коллоидтық күйдегі бағалы металдар, белгілі бір немесе белгісіз химиялық құрамы бар бейорганикалық немесе органикалық бағалы металдардың қосылыстары, құрамында 2 мас % және одан да көп бағалы металдар бар бағалы металдардың амальгамалары
2843 10
2843 21 000 0
2843 29 000 0
2843 30 000 0
2843 90
2. Өнімдер мен бұйымдар түріндегі бағалы металдар
7106 10 000 0*
7106 92 000 0*
7107 00 000 0
7108 13*
7109 00 000 0

1. Металлы драгоценные в коллоидном состоянии, соединения неорганические или органические драгоценных металлов, определенного или неопределенного химического состава, амальгамы драгоценных металлов, содержащие 2 мас. % и более драгоценного металла
2843 10
2843 21 000 0
2843 29 000 0
2843 30 000 0
2843 90
2. Драгоценные металлы в виде продукции и изделий
7106 10 000 0*
7106 92 000 0*
7107 00 000 0
7108 13*
7109 00 000 0

7110 19*
7110 29 000 0*
7110 39 000 0*
7110 49 000 0*
7111 00 000 0
7113
7114
7115
8544**
9003 19 000 1
9021 29 000 9***
9101**
9102**
9103**
9105**
9111**
9112**
9113 10 100 0
из 9608 10 920 0
из 9608 10 990 0
из 9608 30 000 0
из 9608 50 000 0
3. Тиындар
7118**".
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына бағалы металдар мен құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын әкелу және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету туралы ережеде (көрсетілген шешімге № 14 қосымша):
а) 7-тармақтың екінші абзацындағы, 9 және 10-тармақтардағы "және 9608 30 000 0-ден" деген сөздер, "9608 30 000 0-ден және 9608 50 000 0-ден" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) көрсетілген Ережеге № 2 қосымшада:
1-тармақ мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын: "Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары туралы Хаттамада көзделген үшінші елдермен саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесінің 2.10-бөлімінің 1 және 3-кестелерінде көрсетілген бағалы металдар мен шикізат тауарларын мемлекеттік бақылау (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 7 қосымша) (келесі – бірыңғай тізбе), егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделсе, мамандандырылған (санатталған) кеден бекеттерінде немесе мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес құрылған мүше мемлекеттердің кеден органдарының бөлімдерінде, сондай-ақ өзге де орындарда жүзеге асырылады.
Бірыңғай тізбенің 2.10-бөлімінің 1 және 3-кестелерінде көрсетілген бағалы металдар мен шикізат тауарларын мемлекеттік бақылау мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген жағдайда тәуекелге бағдарланған тәсілді қолдана отырып жүзеге асырылуы мүмкін.";
3-тармақтың "г" тармақшасындағы "Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары туралы хаттамада (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 7 қосымша) көзделген үшінші елдермен саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың (бұдан әрі – бірыңғай тізбе)" деген сөздер алып тастау;
4-тармақта:
"а" тармақшасында:
төртінші абзацта "спецификация" сөзі "спецификацияның көшірмесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзацтағы "және 9608 30 000 0-ден" деген сөздер, "9608 30 000 0-ден және 9608 50 000 0-ден" деген сөздермен ауыстырылсын;
"б" тармақшасында:
үшінші абзацта:
"лицензия" деген сөздер "лицензия көшірмесінің" деген сөздермен ауыстырылсын, "Лицензия" деген сөз "лицензияның көшірмесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзацтағы "спецификация" сөзі "спецификацияның көшірмесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
оныншы абзацтағы "және 9608 30 000 0-ден" деген сөздер, "9608 30 000 0-ден және 9608 50 000 0-ден" деген сөздермен ауыстырылсын;
"в" тармақшасында:
екінші абзац, "егер тауарларды жөндеу кедендік аумақтан тыс қайта өңдеудің кедендік рәсімін қолданудың мақсаты болып табылса, тауарларға арналған декларацияны осындай құжат ретінде пайдалану жағдайларын қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
сегізінші абзацтағы "және 9608 30 000 0-ден" деген сөздер, "9608 30 000 0-ден және 9608 50 000 0-ден" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 15 тармақпен толықтырылсын:

7110 19*
7110 29 000 0*
7110 39 000 0*
7110 49 000 0*
7111 00 000 0
7113
7114
7115
8544**
9003 19 000 1
9021 29 000 9***
9101**
9102**
9103**
9105**
9111**
9112**
9113 10 100 0
из 9608 10 920 0
из 9608 10 990 0
из 9608 30 000 0
из 9608 50 000 0
3. Монеты
7118**".
2. В Положении о ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза и вывозе с таможенной территории Евразийского экономического союза драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы (приложение № 14 к указанному Решению):
а) в абзаце втором пункта 7, пунктах 9 и 10 слова "и из 9608 30 000 0" заменить словами ", из 9608 30 000 0 и из 9608 50 000 0";
б) в приложении № 2 к указанному Положению:
пункт 1 дополнить абзацами следующего содержания:
"Государственный контроль драгоценных металлов и сырьевых товаров, указанных в таблицах 1 и 3 раздела 2.10 единого перечня товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, предусмотренного Протоколом о мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран (приложение № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее – единый перечень), осуществляется на специализированных (категорированных) таможенных постах или в отделах таможенных органов государств-членов, созданных в соответствии с законодательством государств-членов, а также в иных местах, если это предусмотрено законодательством государства-члена.
Государственный контроль драгоценных металлов и сырьевых товаров, указанных в таблицах 1 и 3 раздела 2.10 единого перечня, может осуществляться с применением риск-ориентированного подхода при условии, что это предусмотрено законодательством государства-члена.";
в подпункте "г" пункта 3 слова "товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, предусмотренного Протоколом о мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран (приложение № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее – единый перечень)" исключить;
в пункте 4:
в подпункте "а":
в абзаце четвертом слово "спецификация" заменить словами "копия спецификации";
в абзаце пятом слова "и из 9608 30 000 0" заменить словами ", из 9608 30 000 0 и из 9608 50 000 0";
в подпункте "б":
в абзаце третьем:
слова "лицензия на" заменить словами "копия лицензии на", слово "Лицензия" заменить словами "Копия лицензии";
в абзаце пятом слово "спецификация" заменить словами "копия спецификации";
в  абзаце десятом слова "и из 9608 30 000 0" заменить словами ", из 9608 30 000 0 и из 9608 50 000 0";
в подпункте "в":
абзац второй дополнить словами ", за исключением случаев использования в качестве такого документа декларации на товары, если целью применения таможенной процедуры переработки вне таможенной территории является ремонт товаров";
в абзаце восьмом слова "и из 9608 30 000 0" заменить словами ", из 9608 30 000 0 и из 9608 50 000 0";
дополнить пунктом 15 следующего содержания:

"15. Мемлекеттік бақылау актісі мынадай жағдайларда жойылуы мүмкін:
а) контрагенттің мемлекеттік бақылау жүзеге асырылғаннан кейін мәміледен бас тартуы;
б) мүше мемлекеттің кеден органының тауар шығарудан бас тартуы;
в) мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру үшін тауарды қайта беру кезінде.".

"15. Акт государственного контроля может быть аннулирован в следующих случаях:
а) отказ контрагента от сделки после осуществления государственного контроля;
б) отказ в выпуске товара таможенным органом государства-члена;
в) при повторном предоставлении товара для осуществления государственного контроля.".