Еуразиялық экономикалық одақтың карантиндік объектілерінің анықтамалығына өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 13 мамырдағы № 52 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы Хаттаманың 4 және 7-тармақтарына сәйкес (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі туралы Ережені басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1.  Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 8 маусымдағы № 62 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың карантиндік объектілерінің анықтамалығына қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2.  Осы шешім ресми жарияланған күннен бастап 30 күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2024 жылғы 13 мамырдағы
№ 52 Шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың карантиндік объектілерінің анықтамалығына енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. I бөлімнің 1 бөлімінде:
"CERPRU" коды бар позициядан кейін мынадай мазмұндағы позициямен толықтырылсын:
"CERTRO
Ceratitis rosa Karsch
Наталь жеміс шыбыны";
"DIABLO" коды бар позициядан кейін мынадай мазмұндағы позициямен толықтырылсын:
"DIABSC
Diabrotica speciosa (Germar)
Диабротика әдемі";
"EPIXCU" коды бар позициядан кейін мынадай мазмұндағы позициямен толықтырылсын:
"EPIXSU
Epitrix subcrinita (LeConte)
Батыс картоп бүрге қоңызы";
"IPSXCA" коды бар позициядан кейін мынадай мазмұндағы позициямен толықтырылсын:
"IPSXEM
Ips emarginatus (LeConte)
Қабық қоңызы";
"IPSXPL" коды бар позициядан кейін мынадай мазмұндағы позициялармен толықтырылсын:
"IPSXRA
Pseudips mexicanus (Hopkins)
Американдық қарағай гравері
LAPHEX
Spodoptera exempta (Walker)
Африкалық жүгері құрты";
"LEPLOC" коды бар позициядан кейін мынадай мазмұндағы позициямен толықтырылсын:
"LIMOCF
Limonius californicus (Mannerheim)
Калифорниялық щелкун";
"RHAGCI" коды бар позициядан кейін мынадай мазмұндағы позициямен толықтырылсын:
"RHAGIN
Rhagoletis indifferens Curran
Батыс шие шыбыны";
"SPODLI" коды бар позициядан кейін мынадай мазмұндағы позициямен толықтырылсын:
"STRALO
Strauzia longipennis (Wiedemann)
Күнбағыс түрлі-түсті шыбыны";
"NACOBA" коды бар позициядан кейін мынадай мазмұндағы позициялармен толықтырылсын:
"XIPHAA
Xiphinema americanum sensu stricto Cobb
Американдық қанжар нематоды
XIPHBC
Xiphinema bricolense Ebsary, Vrain & Graham
Бриколенсе қанжар нематодасы
XIPHCA
Xiphinema californicum Lamberti & Bleve-Zacheo
Калифорния қанжар нематодасы".

О внесении изменений в справочник карантинных объектов Евразийского экономического союза
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 мая 2024 года № 52
В соответствии с пунктами 4 и 7 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Положением о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в справочник карантинных объектов Евразийского экономического союза, утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 8 июня 2017 г. № 62, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 мая 2024 г. № 52
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в справочник карантинных объектов Евразийского экономического союза
1. В разделе 1 раздела I:
после позиции с кодом "CERPRU" дополнить позицией следующего содержания:
"CERTRO
Ceratitis rosa Karsch
Натальская плодовая муха";
после позиции с кодом "DIABLO" дополнить позицией следующего содержания:
"DIABSC
Diabrotica speciosa (Germar)
Диабротика красивая";
после позиции с кодом "EPIXCU" дополнить позицией следующего содержания:
"EPIXSU
Epitrix subcrinita (LeConte)
Западный картофельный жук-блошка";
после позиции с кодом "IPSXCA" дополнить позицией следующего содержания:
"IPSXEM
Ips emarginatus (LeConte)
Выемчатый короед";
после позиции с кодом "IPSXPL" дополнить позициями следующего содержания:
"IPSXRA
Pseudips mexicanus (Hopkins)
Американский сосновый гравер
LAPHEX
Spodoptera exempta (Walker)
Африканская кукурузная совка";
после позиции с кодом "LEPLOC" дополнить позицией следующего содержания:
"LIMOCF
Limonius californicus (Mannerheim)
Калифорнийский щелкун";
после позиции с кодом "RHAGCI" дополнить позицией следующего содержания:
"RHAGIN
Rhagoletis indifferens Curran
Западная вишневая муха";
после позиции с кодом "SPODLI" дополнить позицией следующего содержания:
"STRALO
Strauzia longipennis (Wiedemann)
Подсолнечниковая пестрокрылка";
после позиции с кодом "NACOBA" дополнить позициями следующего содержания:
"XIPHAA
Xiphinema americanum sensu stricto Cobb
Американская кинжальная нематода
XIPHBC
Xiphinema bricolense Ebsary, Vrain & Graham
Кинжальная нематода бриколенсе
XIPHCA
Xiphinema californicum Lamberti & Bleve-Zacheo
Калифорнийская кинжальная нематода".

2. II бөлімде:
а) 1-позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"1
Код
023";
б) 5-позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"5
Белгілеу
ЕС 023-2023 (ред. 1)";
в) 20-позицияда "жіктеуіштің" деген сөз "анықтамалықтың" деген сөзбен ауыстырылсын";
г) 22-позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"22
Өзгерістер
2022 жылдың 2 қаңтарында Еуразиялық экономикалық одақтың карантиндік объектілерінің анықтамалығына енгізілетін өзгерістерге байланысты (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2021 жылғы 29 қарашадағы № 166 Шешіміне қосымша) күшіне енді; 2024 жылғы 16 маусымда Еуразиялық экономикалық одақтың карантиндік объектілерінің анықтамалығына енгізілетін өзгерістер күшіне енеді (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 13 мамырдағы № 52 Шешіміне қосымша)".
3. III бөлімде кесте мынадай редакцияда жазылсын:
Деректеме атауы
Деректеме сипаттамасы
Деректеменің мәнін қалыптастыру ережесі
Мн.
1. Карантиндік объектілер анықтамалығының бөлімі
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.1. Карантиндік объектілер анықтамалығының бөлім коды
таңбалардың қалыпқа келтірілген жолы.
Үлгі: \d
реттік кодтау әдісін қолдану арқылы кодтық белгілеу қалыптасады
1
1.2. Карантиндік объектілер анықтамалығы бөлімінің атауы
таңбалар жолы.
Мин.ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 300
орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптасады Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 30 қарашадағы шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың карантиндік объектілерінің бірыңғай тізбесіне сәйкес № 158 (бұдан әрі-бірыңғай тізбе)
1
1.3. Карантиндік объектілер анықтамалығының кіші бөлімі
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.3.1. Карантиндік объектілер анықтамалығының кіші бөлімінің коды
таңбалардың қалыпқа келтірілген жолы.
Үлгі: [A-Z]
дәйекті кодтау әдісін қолдану кодтық белгілеу қалыптасады
1
1.3.2. Карантиндік объектілер анықтамалығы кіші бөлімінің атауы
таңбалар жолы.
Мин.ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 300
бірыңғай тізбеге сәйкес орыс тілінде тест түрінде қалыптасады
1
1.3.3. Карантиндік объект
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.3.3.1. Карантиндік объектінің коды
таңбалардың қалыпқа келтірілген жолы.
Үлгі: [A-Z, 0-9]
{6}|[A-Z,0-9]{5}
кодтық белгілеу еуропалық Ғаламдық мәліметтер базасының және Жерорта теңізі карантин ұйымы және өсімдіктерді қорғау кодына сәйкес қалыптасады (European and Mediterranean Plant Protection Organization (EPPO))
1

2. В разделе II:
а) позицию 1 изложить в следующей редакции:
"1
Код
023";
б) позицию 5 изложить в следующей редакции:
"5
Обозначение
ЕС 023-2023 (ред. 1)";
в) в позиции 20 слово "классификатора" заменить словом "справочника";
г) позицию 22 изложить в следующей редакции:
"22
Изменения
2 января 2022 г. вступили
в силу изменения, вносимые в справочник карантинных объектов Евразийского экономического союза (приложение к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 29 ноября 2021 г.
№ 166); 16 июня 2024 г.
вступают в силу изменения, вносимые в справочник карантинных объектов Евразийского экономического союза (приложение к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 мая 2024 г. № 52)".
3. В разделе III таблицу изложить в следующей редакции:
Наименование реквизита
Описание реквизита
Правила формирования значения реквизита
Мн.
1. Раздел справочника карантинных объектов
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.1. Код раздела справочника карантинных объектов
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d
кодовое обозначение формируется с использованием порядкового метода кодирования
1
1.2. Наименование раздела справочника карантинных объектов
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
формируется в виде текста на русском языке в соответствии с единым перечнем карантинных объектов Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 30 ноября 2016 г. № 158 (далее – единый перечень)
1
1.3. Подраздел справочника карантинных объектов
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.3.1. Код подраздела справочника карантинных объектов
нормализованная строка символов.
Шаблон: [A-Z]
кодовое обозначение формируется с использованием последовательного метода кодирования
1
1.3.2. Наименование подраздела справочника карантинных объектов
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
формируется в виде теста на русском языке в соответствии с единым перечнем
1
1.3.3. Карантинный объект
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.3.3.1. Код карантинного объекта
нормализованная строка символов.
Шаблон: [A-Z, 0-9]
{6}|[A-Z,0-9]{5}
кодовое обозначение формируется в соответствии с кодом глобальной базы данных Европейской и Средиземноморской организации по карантину и защите растений (European and Mediterranean Plant Protection Organization (EPPO))
1

1.3.3.2. Карантиндік объектінің халықаралық ғылыми атауы
таңбалар жолы.
Мин.ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 300
бірыңғай тізбеге сәйкес қалыптастырылады
1
1.3.3.3. Карантиндік объектінің атауы орыс тілінде
таңбалар жолы.
Мин.ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 300
орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптасады бірыңғай тізбеге сәйкес
1
1.3.3.4. Анықтамалықтың (жіктеуіштің) жазбасы туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
*.1. Әрекеттің басталу күні
ISO 8601 сәйкес
YYYY-MM-DD форматында күн
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданыстың басталу күніне немесе өзгерістер енгізілген күнге сәйкес келеді
1
*.2. Әрекеттің басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
*.2.1. Акт түрінің коды
таңбалардың қалыпқа келтірілген жолы.
Үлгі: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің түрінің кодтық белгіленуі
1
*.2.2. Акт нөмірі
таңбалар жолы.
Мин.ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
*.2.3. Акт күні
ISO 8601 сәйкес күн
YYYY-MM-DD форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісін қабылдау күніне сәйкес келеді
1
*.3. Әрекеттің аяқталу күні
ISO 8601 сәйкес күн
YYYY-MM-DD форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданыстың аяқталу күніне сәйкес келеді
0..1
*.4. Әрекеттің аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..1
*.4.1. Акт түрі
таңбалардың қалыпқа келтірілген жолы.
Үлгі: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің түрінің кодтық белгіленуі
1
*.4.2. Акт нөмірі
таңбалар жолы.
Мин.ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
*.4.3. Акт күні
ISO 8601 сәйкес күн
YYYY-MM-DD форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісін қабылдау күніне сәйкес келеді
1

1.3.3.2. Международное научное название карантинного объекта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
формируется в соответствии в соответствии с единым перечнем
1
1.3.3.3. Название карантинного объекта на русском языке
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
формируется в виде текста на русском языке в соответствии с единым перечнем
1
1.3.3.4. Сведения о записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
*.1. Дата начала действия
дата в соответствии с ISO 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате начала действия или дате внесения изменений, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
1
*.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
*.2.1. Код вида акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
*.2.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
*.2.3. Дата акта
дата в соответствии с ISO 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
*.3. Дата окончания действия
дата в соответствии с ISO 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате окончания действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
0..1
*.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
*.4.1. Вид акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
*.4.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
*.4.3. Дата акта
дата в соответствии с ISO 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
".