Еңбек көші-қоны және әлеуметтік қорғау саласында пайдаланылатын анықтамалықтар туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 28 мамырдағы № 60 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы Хаттаманың 4 және 7-тармақтарына сәйкес (Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шартқа № 3 қосымша) және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 17 қарашадағы шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі туралы Ережені басшылыққа ала отырып 2015 ж. № 155, Еуразиялық экономикалық комиссиясының Алқасы шешті:
1.  Қосымшалар бекітілсін:
зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы құзыретті органдарға жіберілетін мәліметтерді сұрату түрлерінің анықтамалығы;
туыстық дәрежелер анықтамалығы;
оқыту формаларының анықтамалығы;
еңбек қызметін жүзеге асыру түрлерінің нысандарының анықтамалығы;
мүгедектік топтарының анықтамалығы, денсаулықты жоғалту дәрежесі;
адам ағзасын зертханалық-аспаптық тексеру түрлерінің анықтамалығы;
пациенттің ағзалары мен жүйелерінің функцияларының бұзылуының негізгі түрлерінің анықтамалығы;
мүгедектік себептерінің анықтамалығы;
медициналық тексеру нәтижелерінің мүмкін мәндерінің анықтамалығы;
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілерін зейнетақымен қамсыздандыру саласында пайдаланылатын құжаттар түрлерінің анықтамалығы;
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілерін зейнетақымен қамсыздандыру саласында пайдаланылатын өтініш берушілер мен олардың өкілдерінің түрлерінің анықтамалығы;
2019 жылғы 20 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілерін зейнетақымен қамсыздандыру туралы келісімнің нормалары қолданылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердегі зейнетақы түрлерінің анықтамалығы;
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің құзыретті органдары қабылдайтын зейнетақы тағайындау туралы, зейнетақы төлеуді тоқтата тұру (тоқтату) туралы шешімдер түрлерінің анықтамалығы;
пациенттің ағзалары мен жүйелерінің функцияларының бұзылуының ауырлық дәрежесінің анықтамалығы;
өтініш берушілердің зейнетақыны белгілеу және төлеу үшін жүгіну себептерінің анықтамалығы;
ұсынылатын құжаттар сипаттамаларының және олардың көшірмелерінің анықтамалығы;
медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу мақсаттарының анықтамалығы.
2.  Осы шешіммен бекітілген анықтамалықтарды Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесінің ресурстарының құрамына енгізу.

О справочниках, используемых в сфере трудовой миграции и социальной защиты
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 мая 2024 года № 60
В соответствии с пунктами 4 и 7 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Положением о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
справочник видов запросов сведений, направляемых в компетентные органы в сфере пенсионного обеспечения;
справочник степеней родства;
справочник форм обучения;
справочник видов форм осуществления трудовой деятельности;
справочник групп инвалидности, степеней утраты здоровья;
справочник видов лабораторно-инструментального обследования организма человека;
справочник основных видов нарушений функций органов и систем организма пациента;
справочник причин инвалидности;
справочник возможных значений результатов медицинского обследования;
справочник видов документов, используемых в сфере пенсионного обеспечения трудящихся государств – членов Евразийского экономического союза;
справочник видов заявителей и их представителей, используемый в сфере пенсионного обеспечения трудящихся государств – членов Евразийского экономического союза;
справочник видов пенсий в государствах – членах Евразийского экономического союза, в отношении которых действуют нормы Соглашения о пенсионном обеспечении трудящихся государств – членов Евразийского экономического союза от 20 декабря 2019 года;
справочник видов решений о назначении пенсии, о приостановлении (прекращении) выплаты пенсий, принимаемых компетентными органами государств – членов Евразийского экономического союза;
справочник степеней выраженности нарушения функций органов и систем организма пациента;
справочник причин обращения заявителей для установления и выплаты пенсии;
справочник характеристик представляемых документов и их копий;
справочник целей направления на медико-социальную экспертизу.
2. Включить справочники, утвержденные настоящим Решением, в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза.

3. Белгілеу:
осы шешіммен бекітілген анықтамалықтар осы шешім күшіне енген күннен бастап қолданылады;
осы шешіммен бекітілген анықтамалықтардың кодтық белгілерін пайдалану Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде еңбек көші-қоны саласындағы ортақ процестерді іске асыру кезінде міндетті болып табылады.
4.  Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 90 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссиясы
Алқасының төрағасы
Б. Сағынтаев
Евразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2024 жылғы 28 мамырдағы
№ 60 Шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу мақсаттарының АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
I. Анықтамалықтың егжей-тегжейлі мәліметтері
Медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу мақсатының коды
Медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу мақсатының атауы
Анықтамалық позициясында қолданылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің коды
01
мүгедектікті бастапқы белгілеу
AM, KZ, KG
02
мүгедектік тобын белгілеу
BY, RU
03
"мүгедек бала" санатын белгілеу ("мүгедектігі бар бала"
AM, BY, KZ, RU
04
мүгедектікті қайта белгілеу (қайта куәландыру)
KZ
05
қайта куәландыру: мүгедектік мерзімі аяқталғаннан кейін
AM, KG
06
мерзімінен бұрын қайта куәландыру
KG
07
мүгедектіктің себебін анықтау
AM, BY, KG, RU
08
мүгедектіктің себебін өзгерту
KZ
09
мүгедектіктің басталу уақытын белгілеу
BY, RU
10
мүгедектік мерзімін белгілеу
BY, RU
11
мүгедектің қайтыс болу себебін анықтау
AM, RU
21
жалпы еңбек ету қабілетінен айрылу дәрежесін белгілеу
AM, BY, KZ, KG
22
жалпы еңбек ету қабілетінен айрылу дәрежесін қайта белгілеу
KZ
23
кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айрылу дәрежесін белгілеу
AM, BY, KZ, KG, RU
24
кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айрылу дәрежесін қайта белгілеу
KZ
25
денсаулық жағдайындағы өзгерістер негізінде қайта куәландыру
AM
26
еңбекке уақытша жарамсыздық мерзімін ұзарту
AM, KG
27
еңбекке уақытша жарамсыздық кезеңінде емдеуді ұзарту
BY
28
ішкі істер органдары қызметкерінің, мәжбүрлеп орындау органдары қызметкерінің, Ұлттық ұлан әскерлерінде қызмет өткеретін және полицияның арнаулы атағы бар адамның еңбекке қабілеттілігінен тұрақты айырылуын айқындауҰлттық ұлан әскерлерінде қызмет өткеретін және полицияның арнайы атағы бар
RU
41
зардап шеккен қызметкердің көмек пен күтімнің қосымша түрлеріне қажеттілігін анықтау
KZ
42
әскери қызметке (келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшіге) және жұмылдыру жөніндегі әскери қызметке шақырылатын азаматтың әкесінің, анасының, әйелінің, туған ағасының, туған әпкесінің, атасының, әжесінің немесе асырап алушысының; жұмылдыру жөніндегі әскери қызметке тағайындалуға тиіс мемлекеттік азаматтық қызметшінің денсаулық жағдайы бойынша тұрақты бөгде күтімге (көмекке, қадағалауға) мұқтаждығын айқындау ротация тәртібімен азаматтық қызметтің өзге де лауазымы әскери қызметке (келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшіге) және жұмылдыру жөніндегі әскери қызметке шақырылатын азаматты; ротация тәртібімен азаматтық қызметтің өзге де лауазымына тағайындалуға жататын мемлекеттік азаматтық қызметшіні
RU
43
мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасын қалыптастыру немесе оған өзгерістер енгізу
AM, BY, KZ, KG, RU
44
өндірістегі жазатайым оқиға және кәсіптік ауру салдарынан зардап шеккен адамды оңалту бағдарламасын әзірлеу
BY, RU
61
мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген жағдайларда сараптамалық шешімге толықтырулар белгілеу
BY
62
мүше мемлекеттің медициналық-әлеуметтік сараптама саласындағы уәкілетті органы қабылдаған шешімге (әкімшілік актіге) шағымдану
AM, KG
63
кеңес беру
KG
99
медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберудің өзге мақсаты
RU, BY
II. Анықтамалықтың паспорты
№ р/р
Элементті белгілеу
Сипаттама
1
2
3
1
Код
060
2
Түрі
1-анықтама
3
Атауы
медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу мақсаттарының анықтамасы
4
Аббревиатура
МӘСЖМА
5
Белгілеу
ЕО 060-2024 (ред. 1)
6
Анықтамалықты (жіктеуішті) қабылдау (бекіту)туралы актінің деректемелері
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 28 мамырдағы № 60 Шешімі
7
Анықтамалықтың (жіктеуіш) қолданысқа енгізілген күні (қолдану басталуы)
2024 жылғы 29 тамыз
8
Анықтамалықты (жіктеуішті) қолдануды тоқтату туралы актінің деректемелері
9
Анықтамалықты (жіктеуішті )қолданудың аяқталу күні
10
Оператор (операторлар)
Еуразиялық экономикалық комиссия
11
Мақсаты
2019 жылғы 20 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілерін зейнетақымен қамсыздандыру туралы келісімде көзделген зейнетақыға құқығы бар Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің еңбекшілерін (олардың отбасы мүшелерін) медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу мақсаттары туралы мәліметтерді жүйелеу және кодтау
12
Аннотация (қолдану саласы)
анықтамалықты пайдалану Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету мақсатында электрондық құжаттарды (мәліметтерді) қалыптастыру және өңдеу кезінде көзделген
13
Кілтті сөздер
зейнетақы, еңбек етуші, отбасы мүшесі, медициналық-әлеуметтік сараптама
14
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының өкілеттіктері іске асырылатын сала
еңбек көші-қоны
15
Халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) сыныптаманы пайдалану
2-анықтамалықтың халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) баламалары жоқ
16
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік анықтамалықтарының (сыныптауыштарының) болуы
1 – жіктеуіштің Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде аналогтары болады:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м. а. 2021 жылғы 4 ақпандағы бекітілген "Цифрлық денсаулық сақтау саласындағы анықтамалықтарды бекіту туралы" № ҚР-ДСМ-14 бұйрығымен бекітілген "Медициналық-әлеуметтік сараптама" анықтамалығы;
Федералды Агенттіктің Техникалық реттеу және метрология жөніндегі бұйрығымен бекітілген Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі ақпараттың 2017 ж. 25 мамырдағы Бүкілресейлік ОК 003-2017 424-ст жіктеуіші
17
Жүйелеу (жіктеу) әдісі
1-жүйелеудің реттік әдісі
18
Жүргізу әдістемес
1-анықтамалықты жүргізудің орталықтандырылған әдістемесі. Анықтамалықтың мәндерін қосуды, өзгертуді немесе алып тастауды оператор Еуразиялық экономикалық комиссияның актісіне сәйкес орындайды. Мәні алып тасталған жағдайда анықтамалықтың жазбасы алып тасталған күннен бастап анықтамалықтың жазбасының қолданылуының аяқталуын регламенттейтін Еуразиялық экономикалық комиссияның актісі туралы мәліметтерді көрсете отырып, қолданылмайтын болып белгіленеді. Анықтамалық кодтар бірегей болып табылады, анықтамалық кодтарды, оның ішінде жарамсыз кодтарды қайта пайдалануға жол берілмейді
19
Құрылымы
анықтамалық құрылымының сипаттамасы (өрістердің құрамы, олардың мәндерінің ауқымы және қалыптастыру ережесі) осы анықтамалықтың III бөлімінде келтірілген
20
Деректердің құпиялылық дәрежесі
анықтамалықтан алынған мәліметтер ашық қол жетімді ақпаратқа жатады
21
Қайта қараудың белгіленген кезеңділігі
орнатылмаған
22
Өзгерістер
23
Анықтамалықтан (жіктеуіштен)егжей-тегжейлі мәліметтерге сілтеме
анықтамалықтан егжей тегжейлі мәліметтер осы анықтамалықтың I бөлімінде келтірілген
24
Анықтамалықтан (жіктеуіштен)мәліметтерді ұсыну тәсілі
Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында жариялау
III. Анықтамалық құрылымның сипаттамасы

3. Установить, что:
справочники, утвержденные настоящим Решением, применяются с даты вступления настоящего Решения в силу;
использование кодовых обозначений справочников, утвержденных настоящим Решением, является обязательным при реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза в сфере трудовой миграции.
4. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 90 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 28 мая 2024 г. № 60
СПРАВОЧНИК
видов запросов сведений, направляемых
в компетентные органы в сфере пенсионного обеспечения
I. Детализированные сведения из справочника
Код вида запроса
Наименование вида запроса
01
запрос сведений о получении и размере пенсии
05
запрос сведений о стаже работы
10
запрос сведений о факте осуществления (прекращения) трудовой деятельности
15
запрос сведений об изменении фамилии, имени, отчества (при наличии)
20
запрос сведений об иждивенцах (членах семьи) трудящегося (умершего трудящегося) государства – члена Евразийского экономического союза
25
запрос сведений об изменении гражданства трудящегося (члена семьи) государства – члена Евразийского экономического союза
30
запрос сведений о выезде на постоянное местожительство в другое государство
35
запрос сведений о местожительстве
40
запрос сведений об актуальных банковских реквизитах трудящегося (члена семьи) государства – члена Евразийского экономического союза для перечисления пенсии
45
запрос сведений о смерти трудящегося (члена семьи) государства – члена Евразийского экономического союза
50
запрос сведений о вступлении вдовы (вдовца) в брак
99
запрос иных сведений об обстоятельствах, имеющих значение для пенсионного обеспечения трудящегося (члена семьи)
государства – члена Евразийского экономического союза
II. Паспорт справочника
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Код
048
2
Тип
1 – справочник
3
Наименование
справочник видов запросов сведений, направляемых в компетентные органы в сфере пенсионного обеспечения
4
Аббревиатура
СВЗКОСПО
5
Обозначение
ЕС 048-2024 (ред. 1)
6
Реквизиты акта о принятии (утверждении) справочника (классификатора)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии
от 28 мая 2024 г. № 60
7
Дата введения в действие
(начала применения) справочника (классификатора)
29 августа 2024 г.
8
Реквизиты акта о прекращении применения справочника (классификатора)
9
Дата окончания применения справочника (классификатора)
10
Оператор (операторы)
Евразийская экономическая комиссия
11
Назначение
систематизация и кодирование сведений о видах запросов информации об обстоятельствах, имеющих значение для пенсионного обеспечения трудящихся (членов их семей) государств – членов Евразийского экономического союза, которыми обмениваются компетентные органы государств – членов Евразийского экономического союза в целях реализации Соглашения о пенсионном обеспечении трудящихся государств – членов Евразийского экономического союза от 20 декабря 2019 года
12
Аннотация (область применения)
использование справочника предусмотрено при формировании и обработке электронных документов (сведений) в целях обеспечения информационного взаимодействия в рамках Евразийского экономического союза
13
Ключевые слова
вид запроса, компетентный орган, пенсионное обеспечение, запрос сведений, трудящийся, член семьи
14
Сфера, в которой реализуются полномочия органов Евразийского экономического союза
трудовая миграция
15
Использование международной (межгосударственной, региональной) классификации
2 – справочник не имеет международных (межгосударственных, региональных) аналогов
16
Наличие государственных справочников (классификаторов) государств – членов Евразийского экономического союза
2 – справочник не имеет аналогов
в государствах – членах Евразийского экономического союза
17
Метод систематизации (классификации)
1 – порядковый метод систематизации
18
Методика ведения
1 – централизованная методика ведения справочника.
Добавление, изменение или исключение значений справочника выполняется оператором в соответствии с актом Евразийской экономической комиссии. В случае исключения значения запись справочника отмечается как недействующая с даты исключения с указанием сведений об акте Евразийской экономической комиссии, регламентирующем окончание действия записи справочника.
Коды справочника являются уникальными, повторное использование кодов справочника, в том числе недействующих, не допускается
19
Структура
описание структуры справочника (состав полей, области их значений и правила формирования) приведено в разделе III настоящего справочника
20
Степень конфиденциальности данных
сведения из справочника относятся
к информации открытого доступа
21
Установленная периодичность пересмотра
по мере принятия решений органов Евразийского экономического союза в отношении пенсионного обеспечения трудящихся (членов их семей) государств – членов Евразийского экономического союза
22
Изменения
23
Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
детализированные сведения из справочника приведены в разделе I настоящего справочника
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
опубликование на информационном портале Евразийского экономического союза
III. Описание структуры справочника

1. Осы бөлім анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамын, оның ішінде деректемелер мәндерінің салаларын және оларды қалыптастыру қағидаларын айқындайды.
2. Анықтамалықтың құрылымы мен реквизиттік құрамы келесі өрістер (бағандар) құрылатын кестеде келтірілген:
"деректеме атауы" – - деректеменің реттік нөмірі және белгіленген немесе ресми ауызша белгіленуі;
"деректеме мәнінің аймағы" - деректеменің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"деректемені қалыптастыру қағидалары" - деректеменің мақсатын нақтылайтын және оны қалыптастыру (толтыру) қағидаларын айқындайтын мәтін немесе деректеменің ықтимал мәндерінің ауызша сипаттамасы;
"дк."- деректемелердің көптігі (міндеттілік (опционалдылық) және деректемелердің ықтимал қайталануларының саны).
3. Берілетін деректердің деректемелерінің көптігін көрсету үшін мынадай белгілер пайдаланылады:
1-деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n-деректеме міндетті, n рет қайталануы керек (n > 1);
1..* - элемент міндетті, шектеусіз қайталануы мүмкін;
n..* - деректеме міндетті, кемінде n рет қайталануы тиіс
(n > 1);
n..m-реквизиттер міндетті, кем дегенде n рет қайталануы керек
және көп емес m рет (N > 1, m > n);
0..1 - деректеме міндетті емес, қайталауға жол берілмейді;
0..* - деректемелер міндетті емес, шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..m-реквизиттері міндетті емес, m-ден артық емес қайталануы мүмкін (m > 1).
Кесте
Анықтамалықтың құрылымы және реквизиттік құрамы
Деректеме атауы
Деректеме мәнінің аймағы
Деректемені қалыптастыру ережесі
Дк.
1. Медициналық-әлеуметтік сараптамаға бағыттау мақсаттары туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.1. Медициналық-әлеуметтік сараптамаға бағыт мақсатының коды
таңбалар жолы.
Үлгі: \d{2}
реттік әдіспен қалыптасады
1
1.2. Медициналық-әлеуметтік сараптамаға бағыттау мақсатының атауы
таңбалар жолы.
Мин.ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 500
орыс тілінде сөйлем немесе сөйлем түрінде қалыптасады
1
1.3. Анықтамалықтың ұстанымы қолданылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің коды
әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес екі әріптен тұратын кодтың мәні
Үлгі: [A-Z]{2}
анықтамалықтың ұстанымы қолданылған жағдайда, ISO 3166-1 стандартына (альфа-2 коды) сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің кодымен толтырылады
1.*
1.4. Анықтамалықтың (жіктеуіштің)жазбасы туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
1.4.1. Әрекеттің басталу күні
ИСО 8601 сәйкес күні
YYYY-MM-DD форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданыстың басталу күніне немесе өзгерістер енгізілген күнге сәйкес келеді
1
1.4.2. Әрекеттің басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
1.4.2.1. Акт түрінің коды
таңбалардың қалыпқа келтірілген жолы.
Үлгі: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің түрінің кодтық белгіленуі
1
1.4.2.2. Акт нөмірі
таңбалар жолы.
Мин.ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
1.4.2.3. Акт күні
ИСО 8601 сәйкес күні
YYYY-MM-DD форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісін қабылдау күніне сәйкес келеді
1
1.4.3. Әрекеттің аяқталу күні
ИСО 8601 сәйкес күні
YYYY-MM-DD форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданыстың аяқталу күніне сәйкес келеді
0..1
1.4.4. Әрекеттің аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..1
1.4.4.1. Акт түрінің коды
таңбалардың қалыпқа келтірілген жолы.
Үлгі: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің түрінің кодтық белгіленуі
1
1.4.4.2. Акт нөмірі
таңбалар жолы.
Мин.ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
1.4.4.3. Акт күні
ИСО 8601 сәйкес күні
YYYY-MM-DD форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісін қабылдау күніне сәйкес келеді
1
Евразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2024 жылғы 28 мамырдағы
№ 60 Шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еңбек қызметін жүзеге асыру нысандары түрлерінің АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
I. Анықтамалықтан егжей-тегжейлі мәліметтер
Еңбек қызметін жүзеге асыру түрінің нысанының коды
Еңбек қызметін жүзеге асыру түрінің нысанының атауы
00
еңбек шартының негізінде еңбек қызметін жүзеге асыру
01
еңбек қызметін белгісіз мерзімге жасалатын еңбек шарты негізінде жүзеге асыру
02
мерзімді еңбек шарты негізінде еңбек қызметін жүзеге асыру
03
келісімшарт негізінде еңбек қызметін жүзеге асыру
19
еңбек шартының өзге түрі негізінде еңбек қызметін жүзеге асыру
20
азаматтық-құқықтық сипаттағы шарт негізінде еңбек қызметін жүзеге асыру
21
жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету)туралы азаматтық-құқықтық сипаттағы шарт негізінде еңбек қызметін жүзеге асыру
22
авторлық тапсырыс шартының негізінде еңбек қызметін жүзеге асыру
23
ғылым, әдебиет, өнер туындыларына айрықша құқықты иеліктен шығару туралы шарт негізінде еңбек қызметін жүзеге асыру
24
еңбек қызметін баспа лицензиялық шарты негізінде жүзеге асыру
25
еңбек қызметін ғылым, әдебиет, өнер туындысын пайдалану құқығын беру туралы лицензиялық шарт, оның ішінде ұжымдық негізде құқықтарды басқару жөніндегі ұйыммен жасалған құқықтарды басқару жөніндегі өкілеттіктерді беру туралы шарт негізінде жүзеге асыру
39
азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттың өзге түрі негізінде еңбек қызметін жүзеге асыру
99
еңбек қызметін жүзеге асырудың өзге де түрі нысандары
II. Анықтамалық паспорты
№ р/р
Элементті белгілеу
Сипаттама
1
2
3
1
Код
050
2
Түрі
1-анықтамалық
3
Атауы
еңбек қызметін жүзеге асыру түрлері нысандарының анықтамалығы
4
Аббревиатура
ЕҚЖНТА
5
Белгілеу
ЕО 050-2024 (ред. 1)
6
Анықтамалықты (жіктеуішті) қабылдау (бекіту) туралы актінің деректемелері
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 28 мамырдағы № 60 Шешімі
7
Анықтамалықтың (жіктеуіш) қолданысқа енгізілген күні (қолдану басталуы)

1. Настоящий раздел определяет структуру и реквизитный состав справочника, в том числе области значений реквизитов и правила их формирования.
2. Структура и реквизитный состав справочника приведены в таблице, в которой формируются следующие поля (графы):
"наименование реквизита" – порядковый номер и устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"область значения реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) реквизита;
"правила формирования реквизита" – текст, уточняющий назначение реквизита и определяющий правила его формирования (заполнения), или словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизита (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита).
3. Для указания множественности реквизитов передаваемых данных используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – элемент обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
Таблица
Структура и реквизитный состав справочника
Наименование реквизита
Область значения реквизита
Правила формирования реквизита
Мн.
1. Вид запроса сведений, направляемого в компетентные органы в сфере пенсионного обеспечения
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.1. Код вида запроса
строка символов.
Шаблон: \d{2}
формируется порядковым методом
1
1.2. Наименование вида запроса
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
формируется в виде словосочетания или предложения на русском языке
1
1.3. Сведения о записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
1.3.1. Дата начала действия
дата в соответствии с ИСО 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате начала действия или дате внесения изменений, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
1
1.3.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
1.3.2.1. Код вида акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
1.3.2.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
1.3.2.3. Дата акта
дата в соответствии с ИСО 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
1.3.3. Дата окончания действия
дата в соответствии с ИСО 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате окончания действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
0..1
1.3.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
1.3.4.1. Код вида акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
1.3.4.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
1.3.4.3. Дата акта
дата в соответствии с ИСО 8601
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 28 мая 2024 г. № 60
СПРАВОЧНИК
степеней родства
I. Детализированные сведения из справочника
Код степени родства
Наименование степени родства
01
супруг
02
супруга
03
отец
04
мать
05
сын
06
дочь
07
дедушка
08
бабушка
09
внук
10
внучка
20
брат
21
сестра
70
отчим
71
мачеха
72
пасынок
73
падчерица
99
иной член семьи (иждивенец)
II. Паспорт справочника
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Код
049
2
Тип
1 – справочник
3
Наименование
справочник степеней родства
4
Аббревиатура
ССР
5
Обозначение
ЕС 049-2024 (ред. 1)
6
Реквизиты акта о принятии (утверждении) справочника (классификатора)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии
от 28 мая 2024 г. № 60
7
Дата введения в действие
(начала применения) справочника (классификатора)

2024 жылғы 29 тамыз
8
Анықтамалықты (жіктеуішті)қолдануды тоқтату туралы актінің деректемелері
9
Анықтамалықты (жіктеуішті) қолданудың аяқталу күні
10
Оператор (операторлар)
Еуразиялық экономикалық комиссия
11
Мақсаты
2019 жылғы 20 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбеккерлерін зейнетақымен қамсыздандыру туралы келісімді және уәкілетті органдар, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің құзыретті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы мемлекеттердің еңбеккерлерін зейнетақымен қамсыздандыру туралы келісімнің нормаларын қолдану жөніндегі өзара іс – қимыл тәртібін іске асыру шеңберінде берілетін еңбеккердің (оның отбасы мүшесінің) еңбек қызметін жүзеге асыру нысаны туралы – Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2020 жылғы 23 желтоқсандағы № 122 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ мүшелерінің 2019 жылғы 20 желтоқсандағы мәліметтерді жүйелеу және кодтау
12
Аннотация (қолдану саласы)
анықтамалықты пайдалану Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету мақсатында электрондық құжаттарды (мәліметтерді) қалыптастыру және өңдеу кезінде көзделген
13
Кілтті сөздер
құзыретті орган, зейнетақы, еңбек етуші, отбасы мүшесі, еңбек қызметі, еңбек қызметін жүзеге асыру нысаны
14
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының өкілеттіктері іске асырылатын сала
еңбек көші-қоны
15
Халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) сыныптаманы пайдалану
3-анықтамалықты әзірлеу кезінде халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) жіктеуіштер және (немесе) стандарттар қолданылмады
16
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік анықтамалықтарының (сыныптауыштарының) болуы
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде 2-анықтамалықтың аналогтары жоқ
17
Жүйелеу (жіктеу)әдісі
1-жүйелеудің реттік әдісі
18
Жүргізу әдістемесі
1-анықтамалықты жүргізудің орталықтандырылған әдістемесі. Анықтамалықтың мәндерін қосуды, өзгертуді немесе алып тастауды оператор Еуразиялық экономикалық комиссияның актісіне сәйкес орындайды. Мәні алып тасталған жағдайда анықтамалықтың жазбасы алып тасталған күннен бастап анықтамалықтың жазбасының қолданылуының аяқталуын регламенттейтін Еуразиялық экономикалық комиссияның актісі туралы мәліметтерді көрсете отырып, қолданылмайтын болып белгіленеді. Анықтамалық кодтар бірегей болып табылады, анықтамалық кодтарды, оның ішінде жарамсыз кодтарды қайта пайдалануға жол берілмейді
19
Құрылымы
анықтамалық құрылымының сипаттамасы (өрістердің құрамы, олардың мәндерінің ауқымы және қалыптастыру ережесі) осы анықтамалықтың III бөлімінде келтірілген
20
Деректердің құпиялылық дәрежесі
анықтамалықтан алынған мәліметтер ашық қол жетімді ақпарат
21
Қайта қараудың белгіленген кезеңділігі
орнатылмаған
22
Өзгерістер
23
Анықтамалықтан (жіктеуіштен)егжей-тегжейлі мәліметтерге сілтеме
анықтамалықтан егжей тегжейлі мәліметтер осы анықтамалықтың I бөлімінде келтірілген
24
Анықтамалықтан (жіктеуіштен)мәліметтерді ұсыну тәсілі
Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында жариялау
III. Анықтамалық құрылымның сипаттамасы

29 августа 2024 г.
8
Реквизиты акта о прекращении применения справочника (классификатора)
9
Дата окончания применения справочника (классификатора)
10
Оператор (операторы)
Евразийская экономическая комиссия
11
Назначение
систематизация и кодирование сведений о членах семьи (иждивенцах) трудящегося (члена его семьи) государства – члена Евразийского экономического союза, имеющих право на пенсию, предусмотренную Соглашением о пенсионном обеспечении трудящихся государств – членов Евразийского экономического союза от 20 декабря
2019 года, или учитываемых при назначении указанной пенсии согласно законодательству государств – членов Евразийского экономического союза
12
Аннотация (область применения)
использование справочника предусмотрено при формировании и обработке электронных документов (сведений) в целях обеспечения информационного взаимодействия при реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза
13
Ключевые слова
иждивенец, пенсия, трудящийся, член семьи, степень родства
14
Сфера, в которой реализуются полномочия органов Евразийского экономического союза
трудовая миграция
15
Использование международной (межгосударственной, региональной) классификации
2 – справочник не имеет международных (межгосударственных, региональных) аналогов
16
Наличие государственных справочников (классификаторов) государств – членов Евразийского экономического союза
1 – классификатор имеет аналоги в государствах – членах Евразийского экономического союза:
ОК 018-2014. Общероссийский классификатор информации о населении, принятый и введенный в действие приказом Федерального агентства по техническому регулированию и метрологии от 12 декабря 2014 г. № 2019-ст;
ГК 013-2019. Государственный классификатор Кыргызской Республики информации о населении, принятый и введенный в действие постановлением Национального статистического комитета Кыргызской Республики от 13 июня 2019 г. № 12
17
Метод систематизации (классификации)
1 – порядковый метод систематизации
18
Методика ведения
1 – централизованная методика ведения справочника.
Добавление, изменение или исключение значений справочника выполняется оператором в соответствии с актом Евразийской экономической комиссии. В случае исключения значения запись справочника отмечается как недействующая с даты исключения с указанием сведений об акте Евразийской экономической комиссии, регламентирующем окончание действия записи справочника.
Коды справочника являются уникальными, повторное использование кодов справочника, в том числе недействующих, не допускается
19
Структура
описание структуры справочника (состав полей, области их значений и правила формирования) приведено в разделе III настоящего справочника
20
Степень конфиденциальности данных
сведения из справочника относятся
к информации открытого доступа
21
Установленная периодичность пересмотра
по мере принятия решений органов Евразийского экономического союза в отношении пенсионного обеспечения трудящихся (членов их семей) государств – членов Евразийского экономического союза, а также по мере внесения изменений в законодательство государств – членов Евразийского экономического союза в сфере пенсионного обеспечения в части определения членов семьи (иждивенцев)
22
Изменения
23
Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
детализированные сведения из справочника приведены в разделе I настоящего справочника
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
опубликование на информационном портале Евразийского экономического союза
III. Описание структуры справочника

050
ауру Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың, басқа радиациялық апаттардың, оның ішінде әскери қызметтің (қызметтің)міндеттерін атқару кезіндегі зардаптарын жоюға байланысты алынды
060
ауру Чернобыль атом электр станциясындағы апатқа байланысты әскери қызметтің (қызметтік міндеттердің) міндеттерін орындау кезінде алынды
070
ауру Чернобыль атом электр станциясындағы апатпен, басқа радиациялық апаттармен байланысты
080
жеті жасқа дейінгі балалардың мүгедектігі
090
жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі балалардың мүгедектігі
100
бала кезінен мүгедектік
110
жалпы ауру
120
кәсіби ауру
130
еңбек жарақаты
999
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген өзге де себептер
II. Анықтамалық паспорт
№ р/р
Элементті белгілеу
Сипаттама
1
2
3
1
Код
054
2
Түрі
1-анықтамалық
3
Атауы
мүгедектік себептерінің анықтамалығы
4
Аббревиатура
МСА
5
Белгілеу
ЕО 054-2024 (ред. 1)
6
Анықтамалықты (жіктеуішті) қабылдау (бекіту)туралы актінің деректемелері
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының Шешімі 2024 жылғы 28 мамырдағы № 60
7
Қолданысқа енгізілген күні (қолдану басталуы) анықтамалық (жіктеуіш)
2024 жылғы 29 тамыз
8
Анықтамалықты (жіктеуішті)қолдануды тоқтату туралы актінің деректемелері
9
Анықтамалықты (жіктеуішті)қолданудың аяқталу күні
10
Оператор (операторлар)
Еуразиялық экономикалық комиссия
11
Мақсаты
2019 жылғы 20 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілерін зейнетақымен қамсыздандыру туралы келісімде көзделген зейнетақыға құқығы бар Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілерінің (олардың отбасы мүшелерінің) мүгедектік себептері туралы мәліметтерді жүйелеу және кодтау
12
Аннотация (қолдану саласы)
анықтамалықты пайдалану Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету мақсатында электрондық құжаттарды (мәліметтерді) қалыптастыру және өңдеу кезінде көзделген
13
Кілт сөздер
зейнетақы, жұмысшы, отбасы мүшесі, медициналық-әлеуметтік сараптама, мүгедектіктің себебі
14
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының өкілеттіктері іске асырылатын сала
еңбек көші-қоны
15
Халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) сыныптаманы пайдалану
2-анықтамалықтың халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) баламалары жоқ
16
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік анықтамалықтарының (сыныптауыштарының) болуы
1 – жіктеуіштің Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде баламасы болады:
Ресей Федерациясының Денсаулық сақтау министрлігінің "Мүгедектік себептері" кодификаторы Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік-анықтамалық ақпараттың федералды тізілімінің негізгі нормативтік-анықтамалық объектілерінің бөлігі ретінде ("Ресей Федерациясындағы азаматтардың денсаулығын сақтау негіздері туралы" 2011 жылғы 21 қарашадағы № 323-ФЗ Федералдық заңының талаптарына сәйкес әзірленген)
17
Жүйелеу (жіктеу)әдісі
1-жүйелеудің реттік әдісі
18
Жүргізу әдістемесі
1-анықтамалықты жүргізудің орталықтандырылған әдістемесі. Анықтамалықтың мәндерін қосуды, өзгертуді немесе алып тастауды оператор Еуразиялық экономикалық комиссияның актісіне сәйкес орындайды. Мәні алып тасталған жағдайда анықтамалықтың жазбасы алып тасталған күннен бастап анықтамалықтың жазбасының қолданылуының аяқталуын регламенттейтін Еуразиялық экономикалық комиссияның актісі туралы мәліметтерді көрсете отырып, қолданылмайтын болып белгіленеді. Анықтамалық кодтар бірегей болып табылады, анықтамалық кодтарды, оның ішінде жарамсыз кодтарды қайта пайдалануға жол берілмейді
19
Құрылымы
анықтамалық құрылымының сипаттамасы (өрістердің құрамы, олардың мәндерінің ауқымы және қалыптастыру ережесі) осы анықтамалықтың III бөлімінде келтірілген
20
Деректердің құпиялылық дәрежесі
анықтамалықтан алынған мәліметтер ашық қол жетімді ақпаратқа жатады
21
Қайта қараудың белгіленген кезеңділігі
орнатылмаған
22
Өзгерістер
23
Анықтамалықтан (жіктеуіштен)егжей-тегжейлі мәліметтерге сілтеме
анықтамалықтан егжей тегжейлі мәліметтер осы анықтамалықтың I бөлімінде келтірілген
24
Анықтамалықтан (жіктеуіштен)мәліметтерді ұсыну тәсілі
Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында жариялау
III. Анықтамалық құрылымның сипаттамасы

050
2
Тип
1 – справочник
3
Наименование
справочник видов форм осуществления трудовой деятельности
4
Аббревиатура
СВФОТД
5
Обозначение
ЕС 050-2024 (ред. 1)
6
Реквизиты акта о принятии (утверждении) справочника (классификатора)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 мая 2024 г. № 60
7
Дата введения в действие
(начала применения) справочника (классификатора)
29 августа 2024 г.
8
Реквизиты акта о прекращении применения справочника (классификатора)
9
Дата окончания применения справочника (классификатора)
10
Оператор (операторы)
Евразийская экономическая комиссия
11
Назначение
систематизация и кодирование сведений
о форме осуществления трудовой деятельности трудящегося (члена его семьи), передаваемых в рамках реализации Соглашения о пенсионном обеспечении трудящихся государств – членов Евразийского экономического союза от 20 декабря 2019 года и Порядка взаимодействия между уполномоченными органами, компетентными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией по применению норм Соглашения о пенсионном обеспечении трудящихся государств – членов Евразийского экономического союза от 20 декабря 2019 года, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 декабря 2020 г. № 122
12
Аннотация (область применения)
использование справочника предусмотрено при формировании и обработке электронных документов (сведений) в целях обеспечения информационного взаимодействия при реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза
13
Ключевые слова
компетентный орган, пенсия, трудящийся, член семьи, трудовая деятельность, форма осуществления трудовой деятельности
14
Сфера, в которой реализуются полномочия органов Евразийского экономического союза
трудовая миграция
15
Использование международной (межгосударственной, региональной) классификации
3 – при разработке справочника международные (межгосударственные, региональные) классификаторы и (или) стандарты не применялись
16
Наличие государственных справочников (классификаторов) государств – членов Евразийского экономического союза
2 – справочник не имеет аналогов в государствах – членах Евразийского экономического союза
17
Метод систематизации (классификации)
1 – порядковый метод систематизации
18
Методика ведения
1 – централизованная методика ведения справочника.
Добавление, изменение или исключение значений справочника выполняется оператором в соответствии с актом Евразийской экономической комиссии. В случае исключения значения запись справочника отмечается как недействующая с даты исключения с указанием сведений об акте Евразийской экономической комиссии, регламентирующем окончание действия записи справочника.
Коды справочника являются уникальными, повторное использование кодов справочника, в том числе недействующих, не допускается
19
Структура
описание структуры справочника (состав полей, области их значений и правила формирования) приведено в разделе III настоящего справочника
20
Степень конфиденциальности данных
сведения из справочника относятся
к информации открытого доступа
21
Установленная периодичность пересмотра
не установлена
22
Изменения
23
Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
детализированные сведения из справочника приведены в разделе I настоящего справочника
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
опубликование на информационном портале Евразийского экономического союза
III. Описание структуры справочника

бұйрықпен бекітілген "диагнозды растау әдісі" анықтамалығы Қазақстан Республикасы "Цифрлық денсаулық сақтау саласындағы анықтамалықтарды бекіту туралы" Денсаулық сақтау министрінің м. а. 2021 жылғы 4 ақпандағы № ҚР-ДСМ-14;
кодификатор 27 желтоқсан 2022 ж. "Медициналық-әлеуметтік сараптама үшін медициналық тексерулер" Ресей Федерациясының Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік-анықтамалық ақпараттың федералды тізілімінің нормативтік-анықтамалық нысандарының құрамында (сәйкес әзірленген Федералдық заңның талаптарымен 21 қараша 2011 ж. № 323-ФЗ "Ресей Федерациясындағы азаматтардың денсаулығын сақтау негіздері туралы")
17
Жүйелеу (жіктеу)әдісі
1-жіктеудің иерархиялық әдісі, қадамдар саны (деңгейлер)-3
18
Жүргізу әдістемесі
1-анықтамалықты жүргізудің орталықтандырылған әдістемесі. Анықтамалықтың мәндерін қосуды, өзгертуді немесе алып тастауды оператор Еуразиялық экономикалық комиссияның актісіне сәйкес орындайды. Мәні алып тасталған жағдайда анықтамалықтың жазбасы алып тасталған күннен бастап анықтамалықтың жазбасының қолданылуының аяқталуын регламенттейтін Еуразиялық экономикалық комиссияның актісі туралы мәліметтерді көрсете отырып, қолданылмайтын болып белгіленеді. Анықтамалық кодтар бірегей болып табылады, анықтамалық кодтарды, оның ішінде жарамсыз кодтарды қайта пайдалануға жол берілмейді
19
Құрылымы
анықтамалық құрылымының сипаттамасы (өрістердің құрамы, олардың мәндерінің ауқымы және қалыптастыру ережесі) осы анықтамалықтың III бөлімінде келтірілген
20
Деректердің құпиялылық дәрежесі
анықтамалықтан алынған мәліметтер ашық қол жетімді ақпаратқа
21
Қайта қараудың белгіленген кезеңділігі
орнатылмаған
22
Өзгерістер
23
Анықтамалықтан (жіктеуіштен)егжей-тегжейлі мәліметтерге сілтеме
детализированные сведения из справочника приведены в разделе I настоящего справочника
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында жариялау
III. Анықтамалық құрылымның сипаттамасы

и. о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 февраля 2021 г. № ҚР-ДСМ-14 "Об утверждении справочников в области цифрового здравоохранения";
кодификатор от 27 декабря 2022 г. "Медицинские обследования для медико-социальной экспертизы" в составе вспомогательных объектов нормативно-справочной информации Федерального реестра нормативно-справочной информации в сфере здравоохранения Российской Федерации (разработан в соответствии
с требованиями Федерального закона от
21 ноября 2011 г. № 323-ФЗ "Об основах охраны здоровья граждан в Российской Федерации")
17
Метод систематизации (классификации)
1 – иерархический метод классификации, число ступеней (уровней)-3
18
Методика ведения
1 – централизованная методика ведения справочника.
Добавление, изменение или исключение значений справочника выполняется оператором в соответствии с актом Евразийской экономической комиссии. В случае исключения значения запись справочника отмечается как недействующая с даты исключения с указанием сведений об акте Евразийской экономической комиссии, регламентирующем окончание действия записи справочника.
Коды справочника являются уникальными, повторное использование кодов справочника, в том числе недействующих, не допускается
19
Структура
описание структуры справочника (состав полей, области их значений и правила формирования) приведено в разделе III настоящего справочника
20
Степень конфиденциальности данных
сведения из справочника относятся
к информации открытого доступа
21
Установленная периодичность пересмотра
не установлена
22
Изменения
23
Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
детализированные сведения из справочника приведены в разделе I настоящего справочника
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
опубликование на информационном портале Евразийского экономического союза
III. Описание структуры справочника

1.3.3. Адам ағзасын зертханалық-аспаптық тексеру түрлері туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.3.3.1. Адам ағзасын зертханалық-аспаптық тексеру түрінің коды
таңбалардың қалыпқа келтірілген жолы.
Үлгі: \d{8}
кодтық белгілеу дәйекті кодтау әдісін қолдану арқылы жасалады
1
1.3.3.2. Адам ағзасын зертханалық-аспаптық тексеру түрінің атауы
таңбалар жолы.
Мин.ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 500
атауы орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптасады
1
1.3.3.3. Анықтамалықтың (жіктеуіштің)жазбасы туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
*.1. Әрекеттің басталу күні
ИСО 8601 сәйкес күні YYYY-MM-DD форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданыстың басталу күніне немесе өзгерістер енгізілген күнге сәйкес келеді
1
*.2. Әрекеттің басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
*.2.1. коды
таңбалардың қалыпқа келтірілген жолы.
Үлгі: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің түрінің кодтық белгіленуі
1
*.2.2. Акт нөмірі
таңбалар жолы.
Мин.ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1
*.2.3. Акт күні
ИСО 8601 сәйкес күні YYYY-MM-DD форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісін қабылдау күніне сәйкес келеді
1
*.3. Әрекеттің аяқталу күні
ИСО 8601 сәйкес күні YYYY-MM-DD форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданыстың аяқталу күніне сәйкес келеді
0..1
*.4. Әрекеттің аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..1
*.4.1. Акт түрінің коды
таңбалардың қалыпқа келтірілген жолы.
Үлгі: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің түрінің кодтық белгіленуі
1
*.4.2. Акт нөмірі
таңбалар жолы.
Мин.ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес келеді
1

1.3.3. Сведения о видах лабораторно-инструментального обследования организма человека
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.3.3.1. Код вида лабораторно-инструментального обследования организма человека
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{8}
кодовое обозначение формируется с использованием последовательного метода кодирования
1
1.3.3.2. Наименование вида лабораторно-инструментального обследования организма человека
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
наименование формируется в виде текста на русском языке
1
1.3.3.3. Сведения о записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1
*.1. Дата начала действия
дата в соответствии с ИСО 8601 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате начала действия или дате внесения изменений, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
1
*.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
*.2.1. Код вида акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
*.2.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
*.2.3. Дата акта
дата в соответствии с ИСО 8601 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза
1
*.3. Дата окончания действия
дата в соответствии с ИСО 8601 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате окончания действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
0..1
*.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
*.4.1. Код вида акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение вида акта органа Евразийского экономического союза
1
*.4.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1

700060
дененің қозғалтқыш функцияларының бұзылуы
700070
аяқ-қолдардың моторлық функцияларының бұзылуы
700080
қозғалысты үйлестіру функцияларының бұзылуы
700090
тірек функцияларының бұзылуы
700100
жүру функцияларының бұзылуы
700110
статика функцияларының бұзылуы
709900
басқа статодинамикалық функциялардың бұзылуы
80
Тері функцияларының және онымен байланысты құрылымдардың бұзылуы
800010
тері функциясының бұзылуы
800020
теріге байланысты құрылымдардың функцияларының бұзылуы
809999
терінің басқа функциялары мен онымен байланысты құрылымдардың бұзылуы
90
Пациенттің ағзалары мен жүйелерінің функцияларының өзге де бұзылулары
900010
физикалық ақауларға байланысты бұзылулар
909999
пациенттің ағзалары мен жүйелерінің басқа функцияларының бұзылуы
II. Анықтамалық Паспорт
№ р/р
Элементті белгілеу
Сипаттама
1
2
3
1
Код
055
2
Түрі
1-анықтамалық
3
Атауы
пациенттің ағзалары мен жүйелерінің функцияларының бұзылуының негізгі түрлерінің анықтамалығы
4
Аббревиатура
СВНФОСОП
5
Белгілеу
ЕО 055-2024 (ред. 1)
6
Анықтамалықты (жіктеуішті) қабылдау (бекіту)туралы актінің деректемелері
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 28 мамырдағы № 60 Шешімі
7
Қолданысқа енгізілген күні (қолдану басталуы) анықтамалық (жіктеуіш)
29 тамыз 2024 ж.
8
Анықтамалықты (жіктеуішті)қолдануды тоқтату туралы актінің деректемелері
9
Анықтамалықты (жіктеуішті)қолданудың аяқталу күні
10
Оператор (операторлар)
Еуразиялық экономикалық комиссия
11
Мақсаты
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілерін зейнетақымен қамсыздандыру туралы 2019 жылғы 20 желтоқсандағы Келісімде көзделген зейнетақыны белгілеу мақсатында медициналық зерттеп – қарау туралы мәліметтер құрамында ұсынылатын Еуразиялық экономикалық одақтың зерттелетін еңбеккері (оның отбасы мүшесі) ағзасының органдары мен жүйелерінің негізгі функцияларының бұзылуы туралы мәліметтерді жүйелеу және кодтау
12
Аннотация (қолдану саласы)
анықтамалықты пайдалану Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету мақсатында электрондық құжаттарды (мәліметтерді) қалыптастыру және өңдеу кезінде көзделген
13
Кілт сөздер
құзыретті орган, функциялардың бұзылуы, зейнетақы, дене жүйесі, жұмысшы, ағза органдары мен жүйелерінің функциялары, отбасы мүшесі
14
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының өкілеттіктері іске асырылатын сала
еңбек көші-қоны
15
Халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) сыныптаманы пайдалану
3-анықтамалықты (жіктеуішті) әзірлеу кезінде халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) жіктеуіштер және (немесе) стандарттар қолданылмады
16
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік анықтамалықтарының (сыныптауыштарының) болуы
1-анықтамалықтың (жіктеуіштің) мүше мемлекеттерде аналогтары болады:

700060
нарушения двигательных функций туловища
700070
нарушения двигательных функций конечностей
700080
нарушения функций координации движений
700090
нарушения опорных функций
700100
нарушения функций ходьбы
700110
нарушения функций статики
709900
нарушения иных статодинамических функций
80
Нарушения функций кожи и связанных с ней структур
800010
нарушения функций кожи
800020
нарушения функций структур, связанных с кожей
809999
нарушения иных функций кожи и связанных с ней структур
90
Иные нарушения функций органов и систем организма пациента
900010
нарушения, обусловленные физическими дефектами
909999
нарушения иных функций органов и систем организма пациента
II. Паспорт справочника
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Код
055
2
Тип
1 – справочник
3
Наименование
справочник основных видов нарушений функций органов и систем организма пациента
4
Аббревиатура
СВНФОСОП
5
Обозначение
ЕС 055-2024 (ред. 1)
6
Реквизиты акта о принятии (утверждении) справочника (классификатора)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии
от 28 мая 2024 г. № 60
7
Дата введения в действие
(начала применения) справочника (классификатора)
29 августа 2024 г.
8
Реквизиты акта о прекращении применения справочника (классификатора)
9
Дата окончания применения справочника (классификатора)
10
Оператор (операторы)
Евразийская экономическая комиссия
11
Назначение
систематизация и кодирование сведений о нарушениях основных функций органов и систем организма обследуемого трудящегося (члена его семьи) Евразийского экономического союза, представляемых в составе сведений о медицинском обследовании в целях установления пенсии, предусмотренной Соглашением о пенсионном обеспечении трудящихся государств – членов Евразийского экономического союза от 20 декабря 2019 года
12
Аннотация (область применения)
использование справочника предусмотрено при формировании и обработке электронных документов (сведений) в целях обеспечения информационного взаимодействия при реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза
13
Ключевые слова
компетентный орган, нарушение функций, пенсия, система организма, трудящийся, функции органов и систем организма, член семьи
14
Сфера, в которой реализуются полномочия органов Евразийского экономического союза
трудовая миграция
15
Использование международной (межгосударственной, региональной) классификации
3 – при разработке справочника (классификатора) международные (межгосударственные, региональные) классификаторы и (или) стандарты не применялись
16
Наличие государственных справочников (классификаторов) государств – членов Евразийского экономического союза
1 – справочник (классификатор) имеет аналоги в государствах-членах:

11080
Буындардағы қозғалыс көлемі: аддукция
31; 32; 33; 41; 42; 43; 51; 52; 53
0; 1; 2
V
1108001
буындардағы қозғалыс көлемінің мәні: аддукция (бейтарап сәулелік әдіс)
11090
Буындардағы қозғалыс көлемі: кеңейту
31; 32; 33; 41; 42; 43; 51; 52; 53
0; 1; 2
V
1109001
буындардағы қозғалыс көлемінің мәні: кеңейту (бейтарап сәулелік әдіс)
11100
Буындардағы қозғалыс көлемі: иілу
31; 32; 33; 41; 42; 43; 51; 52; 53
0; 1; 2
V

11080
Объем движений в суставах: приведение
31; 32; 33; 41; 42; 43; 51; 52; 53
0; 1; 2
V
1108001
значение объема движений в суставах: приведение (нейтрально-лучевой метод)
11090
Объем движений в суставах: разгибание
31; 32; 33; 41; 42; 43; 51; 52; 53
0; 1; 2
V
1109001
значение объема движений в суставах: разгибание (нейтрально-лучевой метод)
11100
Объем движений в суставах: сгибание
31; 32; 33; 41; 42; 43; 51; 52; 53
0; 1; 2
V

2024 жылғы 29 тамыз
8
Анықтамалықты (жіктеуішті)қолдануды тоқтату туралы актінің деректемелері
9
Анықтамалықты (жіктеуішті)қолданудың аяқталу күні
10
Оператор (операторлар)
Еуразиялық экономикалық комиссия
11
Мақсаты
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілерін зейнетақымен қамсыздандыру туралы 2019 жылғы 20 желтоқсандағы Келісімде көзделген зейнетақыны белгілеу мақсатында медициналық зерттеп-қарау туралы мәліметтер құрамында ұсынылатын еңбеккерді (отбасы мүшесін) медициналық зерттеп-қараудың түрлері мен ықтимал нәтижелері туралы мәліметтерді жүйелеу және кодтау
12
Аннотация (қолдану саласы)
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету мақсатында электрондық құжаттарды (мәліметтерді) қалыптастыру және өңдеу кезінде пайдалану
13
Кілт сөздер
медициналық тексерудің түрі, медициналық тексеру, медициналық тексерудің нәтижесі, зейнетақы, жұмысшы, отбасы мүшесі
14
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының өкілеттіктері іске асырылатын сала
еңбек көші-қоны
15
Халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) сыныптаманы пайдалану
3-анықтамалықты (жіктеуішті) әзірлеу кезінде халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) жіктеуіштер және (немесе) стандарттар қолданылмады
16
Мемлекеттік анықтамалықтардың (сыныптауыштардың)болуы
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің
2-анықтамалықтың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде баламасы жоқ
17
Жүйелеу (жіктеу)әдісі
4-біріктірілген жіктеу әдісі.
Қосымшаға сәйкес тәртіпке сәйкес
18
Жүргізу әдістемесі
1-анықтамалықты жүргізудің орталықтандырылған әдістемесі. Қосымшаға сәйкес тәртіпке сәйкес
19
Құрылымы
анықтамалықтың құрылымы туралы ақпарат (өрістердің құрамы, олардың мәндерінің салалары және қалыптастыру ережесі) осы құжаттың III бөлімінде көрсетілген
20
Деректердің құпиялылық дәрежесі
анықтамалықтың мәліметтері
ашық қол жетімді ақпаратқа
21
Қайта қараудың белгіленген кезеңділігі
орнатылмаған
22
Өзгерістер
23
Анықтамалықтан (жіктеуіштен)егжей-тегжейлі мәліметтерге сілтеме
анықтамалықтан егжей тегжейлі мәліметтер осы анықтамалықтың I бөлімінде келтірілген
24
Анықтамалықтан (жіктеуіштен)мәліметтерді ұсыну тәсілі
Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында жариялау
III. Анықтамалық құрылымның сипаттамасы

29 августа 2024 г.
8
Реквизиты акта о прекращении применения справочника (классификатора)
9
Дата окончания применения справочника (классификатора)
10
Оператор (операторы)
Евразийская экономическая комиссия
11
Назначение
систематизация и кодирование сведений о видах и возможных результатах медицинского обследования трудящегося (члена семьи), представляемых в составе сведений о медицинском обследовании в целях установления пенсии, предусмотренной Соглашением о пенсионном обеспечении трудящихся государств – членов Евразийского экономического союза от 20 декабря 2019 года
12
Аннотация
(область применения)
использование при формировании и обработке электронных документов (сведений) в целях обеспечения информационного взаимодействия при реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза
13
Ключевые слова
вид медицинского обследования, медицинское обследование, результат медицинского обследования, пенсия, трудящийся, член семьи
14
Сфера, в которой реализуются полномочия органов Евразийского экономического союза
трудовая миграция
15
Использование международной (межгосударственной, региональной) классификации
3 – при разработке справочника (классификатора) международные (межгосударственные, региональные) классификаторы и (или) стандарты не применялись
16
Наличие государственных справочников (классификаторов)
государств – членов Евразийского экономического союза
2 – справочник не имеет аналогов в государствах – членах Евразийского экономического союза
17
Метод систематизации (классификации)
4 – комбинированный метод классификации.
В соответствии с порядком согласно приложению
18
Методика ведения
1 – централизованная методика ведения справочника.
В соответствии с порядком согласно приложению
19
Структура
информация о структуре справочника (состав полей, области их значений и правила формирования) указана в разделе III настоящего документа
20
Степень конфиденциальности данных
сведения справочника относятся
к информации открытого доступа
21
Установленная периодичность пересмотра
не установлена
22
Изменения
23
Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
детализированные сведения из справочника приведены в разделе I настоящего справочника
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
опубликование на информационном портале Евразийского экономического союза
III. Описание структуры справочника

1. Осы бөлім анықтамалықтың құрылымы мен деректемелік құрамын, оның ішінде деректемелер мәндерінің салалары мен ережелерін айқындайды олардың қалыптасуы.
2. Анықтамалықтың құрылымы мен реквизиттік құрамы келтірілген
кестеде келесі өрістер (бағандар)құрылады:
"деректеме мәнінің аймағы" - элементтің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"деректеменің мәнін қалыптастыру қағидалары" - деректеменің мақсатын нақтылайтын және оны қалыптастыру (толтыру) қағидаларын айқындайтын мәтін немесе деректеменің ықтимал мәндерінің ауызша сипаттамасы;
"мн."- деректемелердің көптігі (міндеттілік (опционалдылық) және деректемелердің ықтимал қайталануларының саны).
3. Берілетін деректердің деректемелерінің көптігін көрсету үшін мынадай белгілер пайдаланылады:
1-деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n-деректеме міндетті, n рет қайталануы керек (n > 1);
1..* - деректеме міндетті, шектеусіз қайталануы мүмкін;
n..* - деректеме міндетті, кемінде n рет қайталануы тиіс (n > 1);
n..m-реквизиттер міндетті, кем дегенде n рет қайталануы керек және көп емес m рет (N > 1, m > n);
0..1 - деректеме міндетті емес, қайталауға жол берілмейді;
0..* - деректемелер міндетті емес, шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..m-реквизиттері міндетті емес, m-ден артық емес қайталануы мүмкін (m > 1).
Кесте
Анықтамалықтың құрылымы және реквизиттік құрамы
Деректеме атауы
Деректеме мәнінің аймағы
Деректеменің мәнін қалыптастыру ережесі
Мн.
1. Медициналық тексеру нәтижелерінің ықтимал мәндері туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.1. Бөлім коды
үлгіге сәйкес таңбалар жолы:
[0-9]{2}
кодтық белгілеу реттік кодтау әдісін қолдана отырып жасалады
1
1.2. Бөлімнің атауы
таңбалардың қалыпқа келтірілген жолы.
Мин.ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 250
орыс тілінде сөйлем түрінде қалыптасады
1
1.3. Тексеру түрі
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.3.1. Зерттеу түрінің коды
үлгіге сәйкес таңбалар жолы:
[0-9]{5}
кодтық белгілеу дәйекті кодтау әдісін қолдану арқылы жасалады
1
1.3.2. Тексеру түрінің атауы
таңбалардың қалыпқа келтірілген жолы.
Мин.ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 500
орыс тілінде сөйлем түрінде қалыптасады
1
1.3.3. Тексеру түрінің қосымша белгілері
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..1

1. Настоящий раздел определяет структуру и реквизитный состав справочника, в том числе области значений реквизитов и правила их формирования.
2. Структура и реквизитный состав справочника приведены в таблице, в которой формируются следующие поля (графы):
"наименование реквизита" – порядковый номер и устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"область значения реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) элемента;
"правила формирования значения реквизита" – текст, уточняющий назначение реквизита и определяющий правила его формирования (заполнения), или словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизита (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита).
3. Для указания множественности реквизитов, передаваемых данных используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
Таблица
Структура и реквизитный состав справочника
Наименование реквизита
Область значения реквизита
Правила формирования значения реквизита
Мн.
1. Сведения о возможных значениях результатов медицинского обследования
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.1. Код раздела
строка символов в соответствии с шаблоном:
[0-9]{2}
кодовое обозначение формируется с использованием порядкового метода кодирования
1
1.2. Наименование раздела
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 250
формируется в виде словосочетания на русском языке
1
1.3. Вид обследования
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.3.1. Код вида обследования
строка символов в соответствии с шаблоном:
[0-9]{5}
кодовое обозначение формируется с использованием последовательного метода кодирования
1
1.3.2. Наименование вида обследования
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
формируется в виде словосочетания на русском языке
1
1.3.3. Дополнительные признаки вида обследования
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..1

1.3.3.1. Аяқ (буын)түрі
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..*
*.1. Аяқ (буын)түрінің коды
үлгіге сәйкес таңбалар жолы:
[0-9]{2}
кодтық белгілеу анықтамалықтың I бөлімінің 2 кестесіне сәйкес қалыптастырылады
1
*.2. Аяқ (буын)түрінің атауы
таңбалардың қалыпқа келтірілген жолы.
Мин.ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 120
атауы анықтамалықтың I бөлімінің 2 кестесіне сәйкес қалыптастырылады
1
1.3.3.2. Тараптың көрінісі
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..*
*.1. Тарап түрінің коды
үлгіге сәйкес таңбалар жолы:
[0-9]{1}
кодтық белгілеу анықтамалықтың I бөлімінің 3 кестесіне сәйкес қалыптастырылады
1
*.2. Тарап түрінің атауы
таңбалардың қалыпқа келтірілген жолы.
Мин.ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 120
атауы анықтамалықтың I бөлімінің 3 кестесіне сәйкес қалыптастырылады
1
1.3.4. Нәтиже түрі
үлгіге сәйкес таңбалар жолы:
[CMTV]{1}
тексеру нәтижесін ұсыну түріне байланысты мәндердің бірі көрсетіледі:
C-тексерудің сапалы нәтижесі;
M-зерттеу нәтижесінің сандық мәні;
T-зерттеу нәтижесінің сипаттамасы;
V-зерттеу нәтижесінің мәні
1
1.3.5. Зерттеу нәтижелерінің мүмкін мәндері
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
**.1. Зерттеу нәтижесінің коды
үлгіге сәйкес таңбалар жолы:
[0-9]{7}
кодтық белгілеу дәйекті кодтау әдісін қолдану арқылы жасалады
1
*.2. Зерттеу нәтижесінің атауы
таңбалардың қалыпқа келтірілген жолы.
Мин.ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 500
орыс тілінде сөйлем түрінде қалыптасады
1
*.3. Зерттеу нәтижесіне ескерту
таңбалардың қалыпқа келтірілген жолы.
Мин.ұзындығы: 1.
Макс. ұзындығы: 500
орыс тілінде сөйлем түрінде қалыптасады
0..1
1.3.6. Анықтамалықтың (жіктеуіштің)жазбасы туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
*.1. Әрекеттің басталу күні
ИСО 8601 сәйкес күні YYYY-MM-DD форматында
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданыстың басталу күніне немесе өзгерістер енгізілген күнге сәйкес келеді
1
*.2. Әрекеттің басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
кірістірілген деректемелердің мәндерінің аймақтарымен анықталады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
*.2.1. Акт түрінің коды
таңбалардың қалыпқа келтірілген жолы.
Үлгі: \d{5}
Еуразиялық экономикалық одақ актілері түрлерінің анықтамалығына сәйкес кодтық белгілеу
1

1.3.3.1. Вид конечности (сустава)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..*
*.1. Код вида конечности (сустава)
строка символов в соответствии с шаблоном:
[0-9]{2}
кодовое обозначение формируется в соответствии с таблицей 2 раздела I справочника
1
*.2. Наименование вида конечности (сустава)
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
наименование формируется в соответствии с таблицей 2 раздела I справочника
1
1.3.3.2. Вид стороны
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
0..*
*.1. Код вида стороны
строка символов в соответствии с шаблоном:
[0-9]{1}
кодовое обозначение формируется в соответствии с таблицей 3 раздела I справочника
1
*.2. Наименование вида стороны
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
наименование формируется в соответствии с таблицей 3 раздела I справочника
1
1.3.4. Тип результата
строка символов в соответствии с шаблоном:
[CMTV]{1}
указывается одно из значений в зависимости от вида представления результата обследования:
C – качественный результат обследования;
M – количественное значение результата обследования;
T – описание результата обследования;
V – значение результата обследования
1
1.3.5. Возможные значения результатов обследования
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
*.1. Код результата обследования
строка символов в соответствии с шаблоном:
[0-9]{7}
кодовое обозначение формируется с использованием последовательного метода кодирования
1
*.2. Наименование результата обследования
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
формируется в виде словосочетания на русском языке
1
*.3. Примечание к результату обследования
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
формируется в виде словосочетания на русском языке
0..1
1.3.6. Сведения о записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов
1
*.1. Дата начала действия
дата в соответствии с ИСО 8601 в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате начала действия или дате внесения изменений, указанной в акте органа Евразийского экономического союза
1
*.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1
*.2.1. Код вида акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение в соответствии со справочником видов актов Евразийского экономического союза
1

1. Осы тәртіп "Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешіміне және "ресурстардың құрамына кіретін анықтамалықтар мен жіктеуіштерді әзірлеу, жүргізу және қолдану әдіснамасын бекіту туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 19 қыркүйектегі № 121 шешіміне сәйкес әзірленді Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі".
2. Осы тәртіп медициналық тексеру нәтижелерінің ықтимал мәндерінің анықтамалығын (бұдан әрі – анықтамалық) қалыптастыру, жүргізу және қолдану қағидаларын айқындайды.
3. Осы Тәртіпті Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) анықтамалықты қалыптастыру және жүргізу кезінде, сондай-ақ өз қызметінде анықтамалықтан алынған мәліметтерді пайдалану кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттер, одақ) зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы құзыретті және уәкілетті органдары қолданады.
4. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін тексеру түрі деп жеке тексеру түсініледі, оның нәтижесі медициналық тексеру туралы мәліметтер құрамында беріледі.
Осы Тәртіпте қолданылатын "жұмысшы", "отбасы мүшесі", "медициналық зерттеп-қарау туралы мәліметтер", "құзыретті орган", "зейнетақы" ұғымдары 2019 жылғы 20 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілерін зейнетақымен қамсыздандыру туралы келісімде, уәкілетті органдар арасындағы өзара іс-қимыл тәртібінде айқындалған мәндерде қолданылады. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің органдары және Еуразиялық экономикалық комиссия мемлекеттердің еңбеккерлерін зейнетақымен қамсыздандыру туралы келісімнің нормаларын қолдану жөніндегі – сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 8 ақпандағы № 20 шешімімен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбеккерлерін зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы жалпы процестерді іске асыру қағидаларымен бекітілген 2019 жылғы 20 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық одақ мүшелерінің Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2020 жылғы 23 желтоқсандағы № 122 шешімімен бекітілген.
Осы тәртіппен пайдаланылатын өзге де ұғымдар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта және Одақ органдарының Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесін қалыптастыру және дамыту мәселелеріне қатысты актілерінде айқындалған мәндерде қолданылады.
5. "Медициналық тексеру туралы" формулярдың "тексеру нәтижелері" 3-бөлімінде белгіленген тексеру түрлері жүйелеу (сыныптау) объектілері болып табылады (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары, құзыретті органдары және Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілерін зейнетақымен қамсыздандыру туралы келісімнің 20-дан бастап нормаларын қолдану жөніндегі өзара іс-қимыл тәртібіне № 3 қосымша Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2020 жылғы 23 желтоқсандағы шешімімен бекітілген 2019 жылғы желтоқсан № 122) (бұдан әрі – формуляр).
II. Жүйелеу (жіктеу) әдісі

1. Настоящий Порядок разработан в соответствии с Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155 "О единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза" и Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 сентября 2017 г. № 121 "Об утверждении Методологии разработки, ведения и применения справочников и классификаторов, входящих в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза".
2. Настоящий Порядок определяет правила формирования, ведения и применения справочника возможных значений результатов медицинского обследования (далее – справочник).
3. Настоящий Порядок применяется Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия) при формировании и ведении справочника,
а также компетентными и уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз) в сфере пенсионного обеспечения
при использовании в своей деятельности сведений из справочника.
4. Для целей настоящего Порядка под видом обследования понимается отдельное обследование, результат которого передается в составе сведений о медицинском обследовании.
Понятия "трудящийся", "член семьи", "сведения о медицинском обследовании", "компетентный орган", "пенсии", использующиеся в настоящем порядке, применяются в значениях, определенных Соглашением о пенсионном обеспечении трудящихся государств – членов Евразийского экономического союза от 20 декабря 2019 года, Порядком взаимодействия между уполномоченными органами, компетентными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией по применению норм Соглашения о пенсионном обеспечении трудящихся государств – членов Евразийского экономического союза от 20 декабря 2019 года, утвержденным решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 декабря 2020 г. № 122, а также Правилами реализации общих процессов в сфере пенсионного обеспечения трудящихся государств – членов Евразийского экономического союза, утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 8 февраля 2022 г. № 20.
Иные понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и актами органов Союза, касающимися вопросов формирования и развития единой системы нормативно-справочной информации Союза.
5. Объектами систематизации (классификации) являются виды обследования, установленные разделом 3 "Результаты обследования" формуляра "О медицинском обследовании" (приложение № 3 к Порядку взаимодействия между уполномоченными органами, компетентными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией по применению норм Соглашения пенсионном обеспечении трудящихся государств – членов Евразийского экономического союза от 20 декабря 2019 года, утвержденному Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 декабря 2020 г. № 122) (далее – формуляр).
II. Метод систематизации (классификации)

6. Зерттеу түрлерін жіктеу мақсатында аралас әдіс қолданылады.
7. Жүйелеу (жіктеу) объектілері 2 деңгейді бөліп көрсете отырып, иерархиялық әдіспен реттеледі: зерттеу бөлімі мен түрі. Бұл ретте бөлімдер шеңберінде зерттеп-қарау бөлімдері мен түрлері формулярдың 3-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес реттік әдіспен жүйеленеді.
8. Зерттеудің жекелеген түрлері үшін мынадай қосымша белгілер қолданылады (1, 2 фасеттер):
аяқ (буын) түрі;
бүйірлік көрініс.
III. Кодтау әдісі
9. Бөлімдер қажет болған жағдайда жетекші нөлді қосатын екі таңбалы сандық кодты қолдана отырып реттік әдіспен кодталады:
01 – жалпы жағдайы;
02 – тері;
03 – перифериялық ісіну;
04 – көрінетін шырышты қабаттар;
05 – перифериялық лимфа түйіндері;
06 – қалқанша безі;
07 – қан айналым жүйесі;
08 – тыныс алу жүйесі;
09 – ас қорыту жүйесі;
10 – несеп-жыныс жүйесі;
11 – тірек-қимыл аппараты;
12 – жүйке жүйесі;
13 – сезім мүшелері жүйесі;
14 – көру мүшелері;
15 – психикалық жағдай.

6. Для целей классификации видов обследования используется комбинированный метод.
7. Объекты систематизации (классификации) упорядочиваются иерархическим методом с выделением 2 уровней: раздел и вид обследования. При этом разделы и виды обследования в рамках разделов систематизируются порядковым методом в соответствии с порядком, установленным разделом 3 формуляра.
8. Для отдельных видов обследования применяются следующие дополнительные признаки (фасеты 1, 2):
вид конечности (сустава);
вид стороны.
III. Метод кодирования
9. Разделы кодируются порядковым методом с использованием двузначного цифрового кода с добавлением ведущего нуля при необходимости:
01 – общее состояние;
02 – кожные покровы;
03 – периферические отеки;
04 – видимые слизистые;
05 – периферические лимфоузлы;
06 – щитовидная железа;
07 – система кровообращения;
08 – система органов дыхания;
09 – система пищеварения;
10 – мочеполовая система;
11 – костно-мышечная система;
12 – нервная система;
13 – система органов чувств;
14 – органы зрения;
15 – психический статус.

10. Емтихан түрлері 5 таңбалы цифрлық код түріндегі дәйекті әдіспен кодталады. Сауалнама түрінің коды XXYYY пішіміне сәйкес жасалады, мұнда XX - бөлім коды, YYY - бөлім ішіндегі сауалнама түрінің коды, ол 10-қадамдық реттік әдісті қолдану арқылы жасалады. Сәйкес сауалнама түрлері үшін (бір-бірінің нәтижелерін нақтылау және (немесе) егжей-тегжейлі көрсету) 1-қадамдық сауалнама түрінің кодын қалыптастыруға рұқсат етіледі.

10. Виды обследования кодируются последовательным методом в виде 5-значного цифрового кода. Код вида обследования формируется в соответствии с форматом XXYYY, где XX – код раздела, YYY – код вида обследования в рамках раздела, который формируется порядковым методом с шагом 10. Для связанных видов обследования (уточняющих и (или) детализирующих результаты друг друга) допускается формирование кода вида обследования с шагом 1.

13. "Бүйірлік көрініс" (2 фасет) қосымша мүмкіндігі ретінде көрсетілген нысандар реттік әдіс арқылы кодталады. Бүйірлік түр коды 2-кестеге сәйкес орнатылады.
2-кесте
Фасет 2. Бүйірлік көрініс
Коды
Атауы
0
қолданылмайды
1
оң жағынан
2
сол жағынан
3
екі жағынан
14. Зерттеу нәтижелерінің ықтимал мәндері XXXXXYY форматындағы 7 таңбалы цифрлық код түрінде дәйекті әдіспен кодталады, мұндағы XXXXX – зерттеу түрінің коды, YY – 1-қадамдық тексерудің осы түріне арналған зерттеу нәтижесінің коды. Бұл ретте "99" коды "басқа" зерттеу нәтижесінің атауы үшін резервке қойылады.
15. Жүйелеу (жіктеу) объектісін кодтау жөніндегі операцияларды орындау кезінде:
1) зерттеу түрінің анықтамалықтың белгілі бір бөліміне жататындығын анықтау. Егер қажетті бөлім болмаса, анықтамалықтың соңына бөлім қосып, бөлімнің максималды кодына біреуін қосу арқылы оған код жасау керек;
2) анықтамалық бөлім шеңберінде тексерудің енгізілген түрінің орналасуын белгілеу. Жаңа жүйелеу (сыныптау)объектілерін қосу кезінде анықтамалықты жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз ете отырып, бөлім шеңберінде тексерудің енгізілетін түрінің кодын беру;
3) осы Тәртіптің 10-тармағына сәйкес дәйекті әдісті қолдана отырып жүйелеу (жіктеу) объектісін кодтауды жүргізу;
4) егер жүйелеу (жіктеу) объектісіне аяқ-қолдың (буынның) түрі бойынша жіктеу қолданылса, осы Тәртіптің 1-кестесіне сәйкес аяқ-қолдардың (буындардың) рұқсат етілген түрлері белгіленсін;
5) егер жүйелеу (жіктеу) объектісіне Тараптың түрі бойынша жіктеу қолданылса, осы Тәртіптің 2-кестесіне сәйкес Тараптың рұқсат етілген түрлері белгіленсін;
6) осы Тәртіптің 3-кестесіне сәйкес зерттеу нәтижесінің типі белгіленсін;
7) осы Тәртіптің 14-тармағына сәйкес зерттеу нәтижелерінің ықтимал мәндерінің тізбесін қалыптастыру.
8) егер тексеру нәтижесінің ықтимал мәні үшін деректемелерді толтыруға қосымша талаптар белгіленсе, тексеру нәтижесіне ескертпе тұжырымдалсын.
3-кесте
Тексеру нәтижесінің үлгілерінің тізбесі
Нәтиже түрі
Нәтиже түрінің сипаттамасы
Қолдану шарты
C
тексерудің сапалы нәтижесі
тексеру нәтижесінің ықтимал мәндері тізбе түрінде айқын түрде келтіріледі
M
зерттеу нәтижесінің сандық мәні
нәтиженің мәні-өлшем бірлігі бар физикалық шама (нақты сан)
T
зерттеу нәтижесінің сипаттамасы
зерттеу нәтижесінің мәтіндік сипаттамасы
V
зерттеу нәтижесінің мәні
зерттеу нәтижесі сандық немесе сандық емес нысанда ұсынылады, бұл ретте шаманың тиісті өлшем бірлігі болмайды немесе өлшемсіз өлшем бірлігі болады немесе нақты сан түрінде көрсетілмейді
IV. Анықтамалықты жүргізу тәртібі

13. Объекты, указанные в качестве дополнительного признака "Вид стороны" (фасет 2), кодируются порядковым методом. Код вида стороны устанавливается в соответствии с таблицей 2.
Таблица 2
Фасет 2. Вид стороны
Код
Наименование
0
неприменимо
1
справа
2
слева
3
с обеих сторон
14. Возможные значения результатов обследования кодируются последовательным методом в виде 7-значного цифрового кода в формате XXXXXYY, где XXXXX – код вида обследования, YY – код результата обследования для данного вида обследования с шагом 1. При этом код "99" резервируется для наименования результата обследования "другое".
15. При выполнении операций по кодированию объекта систематизации (классификации) необходимо:
1) установить принадлежность включаемого вида обследования к определенному разделу справочника. Если нужного раздела не существует, необходимо добавить раздел в конец справочника и сформировать для него код путем добавления единицы к максимальному коду раздела;
2) установить расположение включаемого вида обследования в рамках раздела справочника. Присвоить код включаемого вида обследования в рамках раздела, обеспечив возможность ведения справочника при включении новых объектов систематизации (классификации);
3) провести кодирование объекта систематизации (классификации) с применением последовательного метода в соответствии с пунктом 10 настоящего Порядка;
4) если к объекту систематизации (классификации) применима классификация по виду конечности (сустава), установить допустимые виды конечностей (суставов) в соответствии с таблицей 1 настоящего Порядка;
5) если к объекту систематизации (классификации) применима классификация по виду стороны, установить допустимые виды стороны в соответствии с таблицей 2 настоящего Порядка;
6) установить тип результата обследования в соответствии с таблицей 3 настоящего Порядка;
7) сформировать перечень возможных значений результатов обследования в соответствии с пунктом 14 настоящего Порядка.
8) если для возможного значения результата обследования установлены дополнительные требования к заполнению реквизитов, сформулировать примечание к результату обследования.
Таблица 3
Перечень типов результата обследования
Тип результата
Описание типа результата
Условие применения
C
качественный результат обследования
возможные значения результата обследования приводятся в явном виде в виде перечня
M
количественное значение результата обследования
значение результата представляет собой физическую величину (вещественное число) с единицей измерения
T
описание результата обследования
текстовое описание результата обследования
V
значение результата обследования
результат обследования представляется в числовой или нечисловой форме, при этом величина не имеет подходящей единицы измерения, или имеет безразмерную единицу измерения, или не может быть выражена в виде вещественного числа
IV. Порядок ведения справочника

16. Анықтамалықтың операторы Әдістеменің V бөлімінің 1-кіші бөліміне сәйкес анықтамалықты жүргізудің орталықтандырылған әдістемесіне сәйкес анықтамалықты жүргізуді жүзеге асыратын Комиссия болып табылады.
17. Анықтамалыққа өзгерістер енгізу одақ органдарының тексеру түрлері және (немесе) зерттеудің ықтимал нәтижелері бөлігінде медициналық тексеру туралы мәліметтерге қойылатын талаптарға өзгерістер енгізетін актілері қабылданған жағдайда жүзеге асырылады.
18. Комиссия жекелеген жүйелеу (сыныптау) объектілерін қосу, алып тастау, өзгерту бөлігінде анықтамалыққа қажетті өзгерістер енгізеді.
19. Анықтамалыққа өзгерістер енгізу кезінде бұрын белгіленген позиция кодтарының өзгермейтіндігі қамтамасыз етілуге тиіс.
20. Жекелеген жүйелеу (сыныптау) объектілерін қосу бөлігінде анықтамалыққа өзгерістер енгізу кезінде осы Тәртіптің 15-тармағына сәйкес енгізілетін жүйелеу (сыныптау) объектілерін кодтау қамтамасыз етіледі.
21. Мәні алынып тасталған жағдайда анықтамалық жазбаның қолданысының аяқталуын регламенттейтін комиссия актісі туралы мәліметтер көрсетіле отырып, алып тасталған күннен бастап анықтамалық жазбаның қолданылмайтын жазбасы ретінде белгіленеді. Анықтамалық кодтар бірегей болып табылады, анықтамалық кодтарды, соның ішінде жарамсыз кодтарды қайта пайдалануға жол берілмейді.
V. Анықтамалықты қолдану тәртібі
1. Анықтамалықты қолданудың жалпы ережелері
22. Анықтамалық тексеру түрінің кодын және тексеру нәтижесінің кодын толтыру бөлігінде зерттеу нәтижелері туралы мәліметтерді электрондық түрде қалыптастыру кезінде қолданылады.
23. Тексеру түрінің коды тексеру түрінің қосымша белгілерін ескере отырып қалыптастырылады және 8 санаттан тұрады, мұнда:
1 – 5 санаттар анықтамалыққа сәйкес зерттеу түрінің кодын қамтиды;
6 – 7 санаттарда тексерудің осы түрі үшін рұқсат етілген аяқ (буын) түрінің коды немесе егер аяқ (буын) түрі бойынша жіктеу қолданылмаса, "00" болады;
8-санат, егер Тараптың түрі бойынша жіктеу қолданылмаса, тексерудің осы түрі үшін рұқсат етілген тарап түрінің кодын немесе "0" қамтиды.
24. Зерттеу нәтижесінің коды тексерудің осы түрі үшін рұқсат етілген тексеру нәтижелерінің мүмкін мәндерінен таңдалады.
2. Одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру кезінде анықтамалықты қолдану ерекшеліктері
25. Одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру кезінде анықтамалық мынадай деректемелерді толтыру бөлігінде электрондық құжаттар (мәліметтер) құрылымдарының құрамында "тексеру нәтижесі" күрделі деректемесін қалыптастыру кезінде қолданылады:
"тексеру түрінің коды" деректемесі – осы Тәртіптің 23-тармағына сәйкес.
"тексерудің кодталған нәтижесі" деректемесі – осы Тәртіптің 24-тармағына сәйкес.

16. Оператором справочника является Комиссия, которая осуществляет ведение справочника в соответствии с централизованной методикой ведения справочника согласно подразделу 1 раздела V Методологии.
17. Внесение изменений в справочник осуществляется в случае принятия актов органов Союза, вносящих изменения в требования к сведениям о медицинском обследовании в части видов обследования и (или) возможных результатов обследования.
18. Комиссия вносит необходимые изменения в справочник в части включения, исключения, изменения отдельных объектов систематизации (классификации).
19. При внесении изменений в справочник должна быть обеспечена неизменность ранее установленных кодов позиций.
20. При внесении изменений в справочник в части включения отдельных объектов систематизации (классификации) обеспечивается кодирование включаемых объектов систематизации (классификации) в соответствии с пунктом 15 настоящего Порядка.
21. В случае исключения значения запись справочника отмечается как недействующая с даты исключения с указанием сведений об акте Комиссии, регламентирующем окончание действия записи справочника. Коды справочника являются уникальными, повторное использование кодов справочника, в том числе недействующих, не допускается.
V. Порядок применения справочника
1. Общие правила применения справочника
22. Справочник применяется при формировании в электронном виде сведений о результатах обследования в части заполнения кода вида обследования и кода результата обследования.
23. Код вида обследования формируется с учетом дополнительных признаков вида обследования и состоит из 8 разрядов, где:
1 – 5 разряды содержат код вида обследования в соответствии со справочником;
6 – 7 разряды содержат код вида конечности (сустава), допустимый для данного вида обследования, или "00", если классификация по виду конечности (сустава) не применима;
8 разряд содержит код вида стороны, допустимый для данного вида обследования, или "0", если классификация по виду стороны неприменима.
24. Код результата обследования выбирается из возможных значений результатов обследования, допустимых для данного вида обследования.
2. Особенности применения справочника при реализации общих процессов в рамках Союза
25. При реализации общих процессов в рамках Союза справочник применяется при формировании сложного реквизита "Результат обследования" в составе структур электронных документов (сведений) в части заполнения следующих реквизитов:
реквизит "Код вида обследования" – в соответствии с пунктом 23 настоящего Порядка.
реквизит "Кодированный результат обследования" – в соответствии с пунктом 24 настоящего Порядка.

26. Егер "тексерудің кодталған нәтижесі" деректемесінің мәні "басқа" мәніне сәйкес келсе (2 соңғы цифр "99" мәнін қабылдаса), "тексеру нәтижесінің атауы" деректемесі қосымша толтырылады.
27. Егер анықтамалыққа сәйкес зерттеу түрі үшін нәтиже түрі "M", "T" немесе "V" мәндерін қамтыса, осы Тәртіптің 4-кестесінде нәтиженің тиісті түрі үшін көрсетілген деректеме қосымша толтырылады.
Зерттеудің сапалық нәтижесін ("С" типі), зерттеу нәтижесінің сандық мәнін ("М" типі), зерттеу нәтижесінің сипаттамасын ("T" типі), сондай-ақ зерттеу нәтижесінің мәнін ("V" типі) толтыру мысалдары тиісінше осы Тәртіптің 5-8-кестелерінде келтірілген.
4-кесте
Нәтиженің түріне қарай "Тексеру нәтижесі" күрделі деректемесінің құрамындағы деректемелерді толтыру ережесі
Нәтиже түрі
Нәтиже түрінің сипаттамасы
Толтырылатын деректеме
M
өлшем бірлігін көрсете отырып, зерттеу нәтижесінің сандық мәні
"Зерттеу нәтижесінің сандық мәні"
T
емтихан нәтижесінің мәтіндік сипаттамасы
"Емтихан нәтижесінің сипаттамасы"
V
өлшем бірлігін көрсетпей сараптама нәтижесінің мәні
"Емтихан нәтижесінің маңыздылығы"
5-кесте
Сапалы зерттеу нәтижесін толтыру мысалы ("C" типі)
Толтырылатын мәліметтер
Резервтердің мәні
Пікір
1. Тексеру нәтижесі
1.1. Тексеру түрі
1.1.1. Зерттеу түрінің коды
01010000
жалпы жағдайдың түрі
анықтамалық (жіктеуіш) сәйкестендіргіші
Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізіліміндегі анықтамалық коды
1.2. Тексерудің кодталған нәтижесі
0101002
орташа ауырлықтағы жалпы жағдай
анықтамалық (жіктеуіш) сәйкестендіргіші
Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізіліміндегі анықтамалық коды
6-кесте
Сандық мәнді толтыру мысалы қосымша белгілері бар тексеру нәтижелері ("M" типі)
Толтырылатын деректеме
Деректеменің мәні
Пікір
1. Тексеру нәтижесі
1.1. Тексеру түрі
1.1.1. Зерттеу түрінің коды
11060112
аяқ шеңбері (сол жақтағы иық)
анықтамалық (жіктеуіш) сәйкестендіргіші
Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізіліміндегі анықтамалық коды
1.2. Тексерудің кодталған нәтижесі
1106001
өлшем бірлігін көрсететін аяқ шеңберінің мәні
анықтамалық (жіктеуіш) сәйкестендіргіші
Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізіліміндегі анықтамалық коды
1.3. Зерттеу нәтижесінің сандық мәні
28.5
өлшем бірлігі
CMT
сантиметрлер
анықтамалық (жіктеуіш) сәйкестендіргіші
2064
Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізіліміндегі Еуразиялық экономикалық одақтың өлшем бірліктері жіктеуішінің коды және шоттары
7-кесте
Зерттеу нәтижесінің сипаттамасын толтыру мысалы ("T" типі)
Толтырылатын деректеме
Деректеменің мәні
Пікір

26. Если значение реквизита "Кодированный результат обследования" соответствует значению "другое" (2 последние цифры принимают значение "99"), дополнительно заполняется реквизит "Наименование результата обследования".
27. Если тип результата для вида обследования в соответствии со справочником содержит значения "M", "T" или "V", дополнительно заполняется реквизит, указанный для соответствующего типа результата в таблице 4 настоящего Порядка.
Примеры заполнения качественного результата обследования (тип "C"), количественного значения результата обследования (тип "M"), описания результата обследования (тип "T"), а также значения результата обследования (тип "V") представлены соответственно в таблицах 5 – 8 настоящего Порядка.
Таблица 4
Правила заполнения реквизитов в составе сложного реквизита
"Результат обследования" в зависимости от типа результата
Тип результата
Описание типа результата
Заполняемый реквизит
M
количественное значение результата обследования с указанием единицы измерения
"Количественное значение результата обследования"
T
текстовое описание результата обследования
"Описание результата обследования"
V
значение результата обследования без указания единицы измерения
"Значение результата обследования"
Таблица 5
Пример заполнения качественного результата обследования (тип "C")
Заполняемый реквизит
Значение реквизита
Комментарий
1. Результат обследования
1.1. Вид обследования
1.1.1. Код вида обследования
01010000
вид общего состояния
идентификатор справочника (классификатора)
код справочника в реестре нормативно-справочной информации Союза
1.2. Кодированный результат обследования
0101002
общее состояние средней тяжести
идентификатор справочника (классификатора)
код справочника в реестре нормативно-справочной информации Союза
Таблица 6
Пример заполнения количественного значения
результата обследования с дополнительными признаками (тип "M")
Заполняемый реквизит
Значение реквизита
Комментарий
1. Результат обследования
1.1. Вид обследования
1.1.1. Код вида обследования
11060112
окружность конечности (плечо слева)
идентификатор справочника (классификатора)
код справочника в реестре нормативно-справочной информации Союза
1.2. Кодированный результат обследования
1106001
значение окружности конечности с указанием единицы измерения
идентификатор справочника (классификатора)
код справочника в реестре нормативно-справочной информации Союза
1.3. Количественное значение результата обследования
28.5
единица измерения
CMT
сантиметры
идентификатор справочника (классификатора)
2064
код классификатора единиц измерения и счета Евразийского экономического союза в реестре нормативно-справочной информации Союза
Таблица 7
Пример заполнения описания результата обследования (тип "T")
Заполняемый реквизит
Значение реквизита
Комментарий

1. Тексеру нәтижесі
1.1. Тексеру түрі
1.1.1. Зерттеу түрінің коды
09101000
нәжістің консистенциясы
анықтамалық (жіктеуіш) сәйкестендіргіші
Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізіліміндегі анықтамалық коды
1.2. Тексерудің кодталған нәтижесі
0910101
нәжістің консистенциясының мәтіндік сипаттамасы
анықтамалық (жіктеуіш) сәйкестендіргіші
Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізіліміндегі анықтамалық коды
1.3. Зерттеу нәтижесінің сипаттамасы
тығыз нәжіс (қой)
8-кесте
Пример заполнения значения результата обследования ("V" типі)
Толтырылатын деректеме
Деректеменің мәні
Пікір
Тексеру нәтижесі
Тексеру түрі
Зерттеу түрінің коды
11100311
буындардағы қозғалыс көлемі: иілу (оң жақтағы иық буыны)
анықтамалық (жіктеуіш) сәйкестендіргіші
Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізіліміндегі анықтамалық коды
Тексерудің кодталған нәтижесі
1110001
буындардағы қозғалыс көлемінің мәні: иілу (бейтарап сәулелік әдіс)
анықтамалық (жіктеуіш) сәйкестендіргіші
Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізіліміндегі анықтамалық коды
Зерттеу нәтижесінің мәні
155
28. Егер тексеру нәтижесі үшін анықтамалықта ескерту берілсе, ескертпеде көрсетілген Ережеге сәйкес деректемелердің толтырылуын бақылауды іске асыру қажет:
егер қосымшада қарау нәтижесін нақтылайтын сипаттамаға қойылатын талаптар болса (өзгерістің, бұзушылықтың сипаттамасы және т.б.), "тексеру нәтижесі" деректемесінің осы данасының құрамында "зерттеу нәтижесінің сипаттамасы" деректемесі қосымша толтырылады (кестеге сәйкес. 9);
егер ескертпеде тексерудің қосымша нәтижесін (бұдан әрі – тексерудің байланысты нәтижесі) ұсынуға қойылатын талап қамтылса, тексерудің байланысты нәтижесін қамтитын "Тексеру нәтижесі" деректемесінің жеке данасын қалыптастыру талап етіледі (10-кестеге сәйкес).
9-кесте
Зерттеу нәтижелерінің мәнін нақтылайтын сипаттамасы бар зерттеу нәтижесін толтыру мысалы
Толтырылатын деректеме
Деректеменің мәні
Пікір
1. Тексеру нәтижесі
1.1. Тексеру түрі
1.1.1. Зерттеу түрінің коды
03010000
перифериялық ісіну бар
анықтамалық (жіктеуіш) сәйкестендіргіші
Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізіліміндегі анықтамалық коды
1.2. Тексерудің кодталған нәтижесі
0301001
перифериялық ісіну бар
анықтамалық (жіктеуіш) сәйкестендіргіші
Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізіліміндегі анықтамалық коды
1.3. Зерттеу нәтижесінің сипаттамасы
төменгі аяқтың төменгі үштен бірі
көрсетілген нәтиже үшін перифериялық ісінудің локализациясының сипаттамасы келтірілген
10-кесте
Байланысты зерттеу нәтижелерін толтыру мысалы
Толтырылатын деректеме
Деректеменің мәні
Пікір

1. Результат обследования
1.1. Вид обследования
1.1.1. Код вида обследования
09101000
консистенция стула
идентификатор справочника (классификатора)
код справочника в реестре нормативно-справочной информации Союза
1.2. Кодированный результат обследования
0910101
текстовое описание консистенции стула
идентификатор справочника (классификатора)
код справочника в реестре нормативно-справочной информации Союза
1.3. Описание результата обследования
плотный кал (овечий)
Таблица 8
Пример заполнения значения результата обследования (тип "V")
Заполняемый реквизит
Значение реквизита
Комментарий
Результат обследования
Вид обследования
Код вида обследования
11100311
объем движений в суставах: сгибание (плечевой сустав справа)
идентификатор справочника (классификатора)
код справочника в реестре нормативно-справочной информации Союза
Кодированный результат обследования
1110001
значение объема движений в суставах: сгибание (нейтрально-лучевой метод)
идентификатор справочника (классификатора)
код справочника в реестре нормативно-справочной информации Союза
Значение результата обследования
155
28. Если для результата обследования в справочнике приведено примечание, требуется реализовать контроль заполнения реквизитов в соответствии с правилом, указанным в примечании:
если примечание содержит требование привести описание, уточняющее результат обследования (описание изменений, нарушений и т. д.), в составе этого же экземпляра реквизита "Результат обследования" дополнительно заполняется реквизит "Описание результата обследования" (согласно таблице 9);
если примечание содержит требование к представлению дополнительного результата обследования (далее – связанный результат обследования), требуется сформировать отдельный экземпляр реквизита "Результат обследования", содержащий связанный результат обследования (согласно таблице 10).
Таблица 9
Пример заполнения результата обследования с описанием,
уточняющим значение результата обследования
Заполняемый реквизит
Значение реквизита
Комментарий
1. Результат обследования
1.1. Вид обследования
1.1.1. Код вида обследования
03010000
наличие периферических отеков
идентификатор справочника (классификатора)
код справочника в реестре нормативно-справочной информации Союза
1.2. Кодированный результат обследования
0301001
периферические отеки присутствуют
идентификатор справочника (классификатора)
код справочника в реестре нормативно-справочной информации Союза
1.3. Описание результата обследования
нижняя треть голени
для указанного результата приводится описание локализации периферических отеков
Таблица 10
Пример заполнения связанных результатов обследования
Заполняемый реквизит
Значение реквизита
Комментарий

3. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің жалпы үйлестірілген тізбесі" Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 2 сәуірдегі № 53 Шешімімен бекітілген Жеке басты куәландыратын құжаттар сыныптауышына қосымшаның 2-кестесінде келтірілген жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің үйлестірілген тізбесі;
"зейнетақымен қамсыздандыру үшін маңызы бар құжаттар түрлерінің жалпы үйлестірілген тізбесі" мүше мемлекеттердің зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы заңнамасын талдау нәтижелері бойынша қалыптастырылған құжаттар түрлерінің үйлестірілген тізбесі (осы Тәртіпке қосымша). Көрсетілген тізбеде құжаттар түрлерінің атаулары біріздендірілген.
Осы тәртіппен пайдаланылатын өзге де ұғымдар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта және Одақ органдарының Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесін қалыптастыру және дамыту мәселелері жөніндегі актілерінде айқындалған мәндерде қолданылады.
II. Жіктеу әдісінің сипаттамасы
4. Зейнетақымен қамсыздандыру үшін маңызы бар құжаттардың түрлерін жіктеу мақсатында фасеттік әдіс қолданылады.
5. Жіктеу келесі жіктеу топтарын қолдану негізінде жүзеге асырылады:
бірінші фасет – "Аймақтық белгі (мүше мемлекеттің коды)";
екінші фасет – "Құжаттар тобы";
үшінші фасет – "Құжат түрі";
төртінші фасет – "Құжат түрі";
бесінші фасет – "Құжатты тағайындау санаты".
6. "Өңірлік белгі (мүше мемлекеттің коды)" бірінші фасеті анықтамалықтың бөлімін айқындайды, заңнамаға сәйкес құжат түрі қолданылатын мүше мемлекетті көрсетеді және 1-кестеде көрсетілген белгілерді қамтиды.
1-кесте
Фасет 1 "Өңірлік белгі (мүше мемлекеттің коды)"
Мүше мемлекеттің атауы
Мүше мемлекеттің коды
Армения Республикасы
AM
Беларусь Республикасы
BY
Қазақстан Республикасы
KZ
Қырғыз Республикасы
KG
Ресей Федерациясы
RU

3. Для целей настоящего Порядка используются понятия, которые означают следующее:
"общий гармонизированный перечень видов документов, удостоверяющих личность" – гармонизированный перечень видов документов, удостоверяющих личность, приведенный в таблице 2 приложения к классификатору документов, удостоверяющих личность, утвержденнму Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 апреля 2019 г. № 53;
"общий гармонизированный перечень видов документов, имеющих значение для пенсионного обеспечения" – гармонизированный перечень видов документов, сформированный по результатам анализа законодательства государств-членов в сфере пенсионного обеспечения (приложение к настоящему Порядку). В указанном перечне наименования видов документов унифицированы.
Иные понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и актами органов Союза по вопросам формирования и развития единой системы нормативно-справочной информации Союза.
II. Описание метода классификации
4. Для целей классификации видов документов, имеющих значение для пенсионного обеспечения, используется фасетный метод.
5. Классификация осуществляется на основе применения следующих классификационных группировок:
первый фасет – "Региональный признак (код государства-члена)";
второй фасет – "Группа документов";
третий фасет – "Тип документа";
четвертый фасет – "Вид документа";
пятый фасет – "Категория назначения документа".
6. Первый фасет "Региональный признак (код государства-члена)" определяет раздел справочника, указывает на государство-член, в соответствии с законодательством которого применяется вид документа, и включает признаки, представленные в таблице 1.
Таблица 1
Фасет 1 "Региональный признак (код государства-члена)"
Наименование государства-члена
Код государства-члена
Республика Армения
AM
Республика Беларусь
BY
Республика Казахстан
KZ
Кыргызская Республика
KG
Российская Федерация
RU

9. Төртінші фасет "Құжат түрі" жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің жалпы үйлестірілген тізбесіне немесе құжаттар тобына байланысты зейнетақымен қамсыздандыру үшін маңызы бар құжаттар түрлерінің жалпы үйлестірілген тізбесіне енгізілген белгілер жиынтығын қамтиды.
10. Бесінші фасет "Құжатты тағайындау санаты" құжат қолданылатын құжаттың мақсатын нақтылауға арналған және 4-кестеде келтірілген тізбеге сәйкес қалыптастырылады.
4-кесте
Фасет 5 "Құжат тағайындау санаты"
Құжат тағайындау санатының атауы
Құжат тағайындау санатының коды
жасын растау
01
баланың туу фактісін растау
05
тегі, аты, әкесінің аты өзгергенін растау
10
жұмыс (өзге де қызмет) кезеңдерін растау
15
туыстық дәрежесін растау
20
асырауындағы жағдай фактісін растау
25
мұрагерлік құқығын растау
30
мүгедектікті растау
35
тұрғылықты жерін (тұратын жерін) растау
40
зейнетақы мөлшерін ұлғайту құқығын растау (зейнетақыға үстемеақы алу)
45
өкілдің өкілеттігін растау
50
қорғаншылықты (қамқоршылықты) белгілеу фактісін растау
55
өлім фактісін растау (хабар-ошарсыз кетті деп тану)
60
салық шегеріміне құқықты растау
65
некені бұзу фактісін растау
70
неке қию фактісін растау
80
азаматтықтың өзгеру фактісін растау
85
оқыту фактісі мен нысанын растау
90
білім беру мекемесінен шығару фактісін растау (оқыту нысанының өзгеруі)
95
зейнетақымен қамсыздандыру үшін маңызы бар өзге де фактілерді растау
99
III. Кодтау әдісінің сипаттамасы

9. Четвертый фасет "Вид документа" включает в себя набор признаков, включенных в общий гармонизированный перечень видов документов, удостоверяющих личность, или в общий гармонизированный перечень видов документов, имеющих значение для пенсионного обеспечения, в зависимости от группы документов.
10. Пятый фасет "Категория назначения документа" предназначен для уточнения назначения документа, в соответствии с которым применяется документ, и формируется в соответствии с перечнем, приведенным в таблице 4.
Таблица 4
Фасет 5 "Категория назначения документа"
Наименование категории назначения документа
Код категории назначения документа
подтверждение возраста
01
подтверждение факта рождения ребенка
05
подтверждение изменения фамилии, имени, отчества
10
подтверждение периодов работы (иной деятельности)
15
подтверждение степени родства
20
подтверждение факта состояния на иждивении
25
подтверждение права наследования
30
подтверждение инвалидности
35
подтверждение места жительства (места пребывания)
40
подтверждение права на повышение размера пенсии (получение надбавки к пенсии)
45
подтверждение полномочий представителя
50
подтверждение факта установления опеки (попечительства)
55
подтверждение факта смерти (признания безвестно отсутствующим)
60
подтверждение права на налоговый вычет
65
подтверждение факта расторжения брака
70
подтверждение факта заключения брака
80
подтверждение факта изменения гражданства
85
подтверждение факта и формы обучения
90
подтверждение факта отчисления из образовательного учреждения (изменения формы обучения)
95
подтверждение иных фактов, имеющих значение для пенсионного обеспечения
99
III. Описание метода кодирования

11. Жүйелеу (жіктеу) объектілерін кодтау үшін параллель әдіс қолданылады.
Жүйелеу (жіктеу) объектісінің коды 9 разрядтан тұрады, мұнда:
алғашқы екі санатта осы Тәртіптің 1-кестесіне сәйкес мүше мемлекеттің екі әріптен тұратын коды болады;
үшінші және төртінші разрядтарда осы Тәртіптің 2-кестесіне сәйкес құжат тобының екі таңбалы цифрлық коды болады. Бұл ретте "жалпы мақсаттағы құжаттар" құжаттар тобына "00" коды беріледі;
бесінші және алтыншы разрядтарда осы Тәртіптің 3-кестесіне сәйкес құжат түрінің екі таңбалы цифрлық коды болады;
жетінші, сегізінші және тоғызыншы разрядтарда жеке басын куәландыратын құжаттар түрлерінің жалпы үйлестірілген тізбесіне ("00" коды бар құжаттар тобы үшін) сәйкес немесе зейнетақымен қамсыздандыру үшін маңызы бар құжаттар түрлерінің жалпы үйлестірілген тізбесіне сәйкес тиісті құжаттар тобының құрамында құжат түрінің коды болады.
12. Жүйелеу (жіктеу) объектісін кодтау жөніндегі операцияларды орындау кезінде:
1) осы Тәртіптің 1-кестесіне сәйкес енгізілетін жүйелеу (сыныптау) объектісінің өңірлік топқа тиесілігі белгіленсін;
2) жүйелеу (сыныптау) объектісінің осы Тәртіптің 2-кестесіне сәйкес құжаттар тобына тиесілігі белгіленсін;
3) жүйелеу (сыныптау) объектісінің осы Тәртіптің 3-кестесінде айқындалған құжаттар түрлерінің біріне тиесілігі белгіленсін;
4) жүйелеу (сыныптау) объектісінің 2-қадамда белгіленген құжаттар тобына қарай құжаттар түріне тиесілігін белгілеу:
"00" коды бар құжаттар тобы үшін құжаттар түрінің коды жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің жалпы үйлестірілген тізбесіне сәйкес белгіленеді;
"00" - ден басқа коды бар құжаттар тобы үшін құжат түрінің коды зейнетақымен қамсыздандыру үшін маңызы бар құжаттар түрлерінің жалпы үйлестірілген тізбесіне сәйкес белгіленеді;
5) 1 – 4-қадамда белгіленген сәйкестіктерді ескере отырып, жүйелеу (жіктеу) объектісін параллель әдіспен кодтауды жүргізу;
6) құжаттың жаңа түрі үшін осы Тәртіптің 4-кестесіне сәйкес және мүше мемлекет заңнамасының тиісті нормаларын ескере отырып, құжатты тағайындау санаттарының тізбесі белгіленсін.
13. Жүйелеу (жіктеу) объектісін кодтау операцияларын орындау мысалы 5-кестеде келтірілген.
5-кесте
Жүйелеу (жіктеу) объектісін кодтау операцияларын орындау мысалы
Жүйелеу (жіктеу) объектісінің атауы
Фасет 1 (мүше мемлекет)
Фасет 2 (құжаттар тобы)
Фасет 3
(құжат түрі)
Фасет 4
(құжат түрі)
Жүйелеу (жіктеу) объектісінің коды
Фасет 5
(құжат тағайындау санаты)
Армения Республикасының еңбек кітапшасы
Армения Республикасы (АМ)
Жұмыс (өзге де қызмет) кезеңдері туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар
(код 03)
еңбек кітапшасы (код 17)
еңбек кітапшасы (код 001)
AM0317001
жұмыс (өзге де қызмет) кезеңдерін растау (код 15)
Беларусь Республикасының 10 шақырымдық аймағы шегінде Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарын жою жөніндегі жұмыс кезеңі туралы анықтама
Беларусь Республикасы (BY)
еңбектің жеңілдікті сипаты, зейнетақы мөлшерін арттыру немесе зейнетақыға үстемеақы белгілеу үшін негіздер туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар (код 10)
справка
(код 04)
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарын жою жөніндегі жұмыс кезеңі туралы анықтама (код 003)
BY1004003
жұмыс (өзге де қызмет) кезеңдерін растау (код 15);
зейнетақы мөлшерін ұлғайту құқығын растау (зейнетақыға үстемеақы алу) (код 45)
Қырғыз Республикасында сақтандыру жарналарын төлеу туралы сақтандыру полисі
Қырғыз Республикасы (KG)
Сақтандыру жарналарын (әлеуметтік сақтандыру жарналарын) төлеу туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар
(код 05)
куәлік (код 03)
сақтандыру сыйлықақыларын төлеу туралы сақтандыру полисі (куәлік) (есептелген табысқа бірыңғай салық) (код 003)
KG0503003
жұмыс (өзге де қызмет) кезеңдерін растау (код 15)
Ресей Федерациясының неке туралы куәлігі
Ресей Федерациясы (RU)
азаматтығы, жасы, тұрғылықты жері, туыстық қатынастары, басқа да фактілер туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар (код 01)
куәлік (код 03)
куәлік (анықтама, неке қию туралы өзге де құжат) (код 004)
RU0103004
Тегі, Аты, Әкесінің аты өзгергенін растау (код 10);
туыстық дәрежесін растау (код 20);
неке қию фактісін растау (код 80)
IV. Анықтамалықты қолдану ерекшеліктері

11. Для кодирования объектов систематизации (классификации) используется параллельный метод.
Код объекта систематизации (классификации) состоит из 9 разрядов, где:
первые два разряда содержат двухбуквенный код государства-члена в соответствии с таблицей 1 настоящего Порядка;
третий и четвертый разряды содержат двузначный цифровой код группы документа в соответствии с таблицей 2 настоящего Порядка. При этом группе документов "документы общего назначения" присваивается код "00";
пятый и шестой разряды содержат двузначный цифровой код типа документа в соответствии с таблицей 3 настоящего Порядка;
седьмой, восьмой и девятый разряды содержат код вида документа в составе соответствующей группы документов в соответствии с общим гармонизированным перечнем видов документов, удостоверяющих личность (для группы документов с кодом "00"), или в соответствии с общим гармонизированным перечнем видов документов, имеющих значение для пенсионного обеспечения.
12. При выполнении операций по кодированию объекта систематизации (классификации) необходимо:
1) установить принадлежность включаемого объекта систематизации (классификации) к региональной группе в соответствии с таблицей 1 настоящего Порядка;
2) установить принадлежность объекта систематизации (классификации) к группе документов в соответствии с таблицей 2 настоящего Порядка;
3) установить принадлежность объекта систематизации (классификации) к одному из типов документов, определенных в таблице 3 настоящего Порядка;
4) установить принадлежность объекта систематизации (классификации) к виду документов в зависимости от группы документов, установленной на шаге 2:
для группы документов с кодом "00" код вида документов устанавливается в соответствии с общим гармонизированным перечнем видов документов, удостоверяющих личность;
для группы документов с кодом, отличным от "00", код вида документа устанавливается в соответствии с общим гармонизированным перечнем видов документов, имеющих значение для пенсионного обеспечения;
5) с учетом установленных на шаге 1 – 4 соответствий провести кодирование объекта систематизации (классификации) параллельным методом;
6) установить для нового вида документа перечень категорий назначения документа в соответствии с таблицей 4 настоящего Порядка и с учетом соответствующих норм законодательства государства-члена.
13. Пример выполнения операций по кодированию объекта систематизации (классификации) приведен в таблице 5.
Таблица 5
Пример выполнения операций по кодированию объекта систематизации (классификации)
Наименование объекта систематизации (классификации)
Фасет 1
(государство-член)
Фасет 2
(группа документов)
Фасет 3
(тип документа)
Фасет 4
(вид документа)
Код объекта систематизации (классификации)
Фасет 5
(категория назначения документа)
Трудовая книжка Республики Армения
Республика Армения
(АМ)
документы, содержащие сведения о периодах работы (иной деятельности)
(код 03)
трудовая книжка
(код 17)
трудовая книжка
(код 001)
AM0317001
подтверждение периодов работы (иной деятельности)
(код 15)
Справка о периоде работы по ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС в пределах 10-километровой зоны Республики Беларусь
Республика Беларусь
(BY)
документы, содержащие сведения о льготном характере труда, основаниях для повышения размера пенсии или установления надбавок к пенсии
(код 10)
справка
(код 04)
справка о периоде работы по ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС
(код 003)
BY1004003
подтверждение периодов работы (иной деятельности)
(код 15);
подтверждение права на повышение размера пенсии (получение надбавки к пенсии)
(код 45)
Страховой полис об уплате страховых взносов в Кыргызской Республики
Кыргызская Республика (KG)
документы, содержащие сведения об уплате страховых взносов (взносов на социальное страхование)
(код 05)
свидетельство
(код 03)
страховой полис (свидетельство) об уплате страховых взносов (единого налога на вмененный доход)
(код 003)
KG0503003
подтверждение периодов работы (иной деятельности)
(код 15)
Свидетельство о заключении брака Российской Федерации
Российская Федерация (RU)
документы, содержащие сведения о гражданстве, возрасте, месте жительства, родственных отношениях, других фактах
(код 01)
свидетельство
(код 03)
свидетельство (справка, иной документ о заключении брака)
(код 004)
RU0103004
подтверждение изменения фамилии, имени, отчества
(код 10);
подтверждение степени родства
(код 20);
подтверждение факта заключения брака
(код 80)
IV. Особенности применения справочника

14. Құрылымда электронды түрде қалыптастыру кезінде мүше мемлекеттердің еңбекшілерін зейнетақымен қамсыздандыру саласында пайдаланылатын құжат түрінің коды туралы мәліметтерді қамтитын деректеменің электрондық құжаты (мәліметтері) деректеменің мәні анықтамалыққа сәйкес 9-санатты кодпен толтырылады.
15. Егер электрондық құжаттың (мәліметтердің) құрылымында деректемені толтыруға қойылатын талаптарда құжаттың мақсаты бойынша санатын көрсету көзделсе, деректеменің мәні мынадай қағидаларға сәйкес 12-санатпен кодпен толтырылады: алғашқы 9-санат анықтамалыққа сәйкес құжат түрінің кодын қамтиды;
11, 12-разрядтарда құжат қолданылатын құжаттың тағайындалған санатының коды болады (5-фасет). Бұл жағдайда 5-фасет құжат түрінің кодынан нүктемен бөлінеді (кодтың 10-санаты).
Мысалы, Армения Республикасының Неке қию туралы куәлігі үшін өтініш беруші электрондық құжаттың (мәліметтердің) құрылымындағы тегін, атын, әкесінің атын өзгертуді растау мақсатында ұсынатын мүше мемлекеттердің еңбекшілерін зейнетақымен қамсыздандыру саласында пайдаланылатын құжат түрінің коды туралы мәліметтерді қамтитын деректеме "AM0103004.10" мәнін қамтуы тиіс: "AM0103004" - анықтамалыққа сәйкес құжат түрінің коды;
"10" - "тегін, атын, әкесінің атын өзгертуді растау" мәніне сәйкес келетін құжаттың тағайындалған санатының коды (5-фасет).
16. Егер жалпы процесс хабарламасының құрамында берілетін электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемесін толтыруға қойылатын талаптарда құжаттың мақсаты бойынша санатын көрсету көзделсе, көрсетілген талаптар тиісті деректемеде берілетін 5-фасетке (кодтың 11-ші, 12-ші санаттары) қатысты қолданылады.
V. Анықтамалыққа өзгерістер енгізу тәртібінің сипаттамасы
17. Анықтамалыққа өзгерістер енгізу мынадай жағдайларда қамтамасыз етіледі:
Одақтың құрамына жаңа мүше мемлекет кірген кезде; жекелеген мүше мемлекеттердің заңнамасы өзгерген кезде, оларға сәйкес еңбекшілерді (олардың отбасы мүшелерін) зейнетақымен қамсыздандыру үшін маңызы бар құжаттар түрлерінің тізбесі айқындалады.
18. Осы Тәртіптің 17-тармағында көрсетілген заңнама өзгерген кезде мүше мемлекеттің Еуразиялық экономикалық комиссиямен (бұдан әрі – Комиссия) өзара іс-қимыл жасауға уәкілеттік берілген органы комиссияға өзгерістер енгізілген нормативтік-құқықтық құжаттардың деректемелерін көрсете отырып, осындай өзгерістер туралы, сондай-ақ олардың қолданысқа ену күндері туралы хабарлайды. Комиссия ұсынылған мәліметтерді талдау және мүше мемлекеттің заңнамасын өзгерту негізінде осы Тәртіптің 19-25 – тармақтарына сәйкес анықтамалыққа тиісті өзгерістер енгізеді.

14. При формировании в электронном виде в структуре электронного документа (сведений) реквизита, содержащего сведения о коде вида документа, используемого в сфере пенсионного обеспечения трудящихся государств-членов, значение реквизита заполняется 9-разрядным кодом в соответствии со справочником.
15. Если требованиями к заполнению реквизита в структуре электронного документа (сведений) предусмотрено указание категории документа по назначению, значение реквизита заполняется 12-разрядным кодом в соответствии со следующими правилами:
первые 9 разрядов содержат код вида документа в соответствии со справочником;
11, 12 разряды содержат код категории назначения документа, в соответствии с которым применяется документ (фасет 5). При этом фасет 5 отделяется от кода вида документа точкой (10-й разряд кода).
Например, для свидетельства о заключении брака Республики Армения, представляемого заявителем в целях подтверждения изменения фамилии, имени, отчества, в структуре электронного документа (сведений) реквизит, содержащий сведения о коде вида документа, используемого в сфере пенсионного обеспечения трудящихся государств-членов, должен содержать значение "AM0103004.10":
"AM0103004" – код вида документа в соответствии со справочником;
"10" – код категории назначения документа (фасет 5), соответствующий значению "подтверждение изменения фамилии, имени, отчества".
16. Если требованиями к заполнению реквизита электронного документа (сведений), передаваемого в составе сообщения общего процесса, предусмотрено указание категории документа по назначению, указанные требования применяются в отношении фасета 5 (11-й, 12-й разряды кода), передаваемого в соответствующем реквизите.
V. Описание порядка внесения изменений в справочник
17. Внесение изменений в справочник обеспечивается в следующих случаях:
при вхождении в состав Союза нового государства-члена;
при изменениях законодательства отдельных государств-членов, в соответствии с которыми определяются перечни видов документов, имеющих значение для пенсионного обеспечения трудящихся (членов их семей).
18. При изменениях законодательства, указанных в пункте 17 настоящего Порядка, орган государства-члена, уполномоченный на взаимодействие с Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия), информирует Комиссию о таких изменениях с указанием реквизитов нормативно-правых документов, в соответствии с которыми внесены изменения, а также о датах вступления их в действие.
Комиссия на основании анализа представленных сведений и изменении законодательства государства-члена вносит соответствующие изменения в справочник согласно пунктам 19 – 25 настоящего Порядка.

19. Анықтамалыққа өзгерістер енгізу кезінде мүше мемлекеттің заңнамасын (заңнамадағы өзгерістерді) талдауды ескере отырып, зейнетақымен қамсыздандыру үшін маңызы бар құжаттар түрлерінің жалпы Үйлестірілген тізбесіне, сондай-ақ оның негізінде қалыптастырылған құжаттар түрлерінің кодификацияланған тізбесіне тиісті өзгерістер енгізу қажет.
20. Зейнетақымен қамсыздандыру үшін маңызы бар құжаттар түрлерінің өзектендірілген кодификацияланған тізбесін талдау нәтижелері бойынша (қажет болған жағдайда) оған қосымша белгілерді қоса отырып, құжаттар үлгілерінің тізбесіне өзгерістер енгізу қажет.
21. Осы Тәртіптің 12-тармағына сәйкес енгізілетін жүйелеу (сыныптау) объектілері үшін жүйелеу (сыныптау) объектілерін кодтау жөніндегі операцияларды жүргізу қажет.
22. Егер енгізілетін жүйелеу (сыныптау) объектісі комиссия Алқасының 2019 жылғы 2 сәуірдегі № 53 Шешімімен бекітілген жеке басты куәландыратын құжаттар түрлерінің сыныптауышына енгізілген болса, "жеке басты куәландыратын құжат түрінің коды" деректемесінде тиісті құжат түрінің кодын көрсету қажет.
23. Құжаттар түрлерінің кодификацияланған тізбесіне және құжаттар түрлерінің тізбесіне өзгерістер енгізу кезінде бұрын белгіленген позициялар кодтарының өзгермейтіндігі қамтамасыз етілуге тиіс.
24. Жекелеген мүше мемлекеттер үшін жекелеген позицияларды анықтамалықтан алып тастау құжаттар түрлерінің кодификацияланған тізбесіне және құжаттар түрлерінің тізбесіне өзгерістер енгізілмей орындалуы мүмкін.

19. При внесении изменений в справочник, необходимо с учетом анализа законодательства (изменений законодательства) государства-члена внести соответствующие изменения в общий гармонизированный перечень видов документов, имеющих значение для пенсионного обеспечения, а также в сформированный на его основе кодифицированный перечень видов документов.
20. По результатам анализа актуализированного кодифи-цированного перечня видов документов, имеющих значение для пенсионного обеспечения, следует (при необходимости) внести изменения в перечень типов документов, включив в него дополнительные признаки.
21. Необходимо провести операции по кодированию объектов систематизации (классификации), для включаемых объектов систематизации (классификации) в соответствии с пунтом 12 настоящего Порядка.
22. Если включаемый объект систематизации (классификации) включен в классификатор видов документов, удостоверяющих личность, утвержденный Решением Коллегии Комиссии от 2 апреля 2019 г. № 53, необходимо указать код соответствующего вида документа в реквизите "код вида документа, удостоверяющего личность".
23. При внесении изменений в кодифицированный перечень видов документов и перечень типов документов должна быть обеспечена неизменность ранее установленных кодов позиций.
24. Исключение отдельных позиций для отдельных государств-членов из справочника может выполняться без внесения изменений в кодифицированный перечень видов документов и перечень типов документов.

25. Анықтамалықтағы жекелеген позициялардың атауларын нақтылау белгіленген позиция коды мен құжаттар түрлерінің кодталған тізбесі мен құжаттар түрлерінің тізбесі арасындағы сәйкестік сақталған жағдайда орындалады.
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
еңбекшілерін зейнетақымен
қамсыздандыру саласында
пайдаланылатын құжаттар
түрлерінің анықтамалығы үшін
жіктеу және кодтау әдістерін
қолдану тәртібіне қосымша
Зейнетақымен қамсыздандыру үшін маңызы бар құжаттар түрлерінің жалпы үйлестірілген тізбесі
Құжаттар тобының коды және атауы
Құжат түрінің коды
Құжат түрінің атауы
01
Азаматтығы, жасы, тұрғылықты жері, туыстық қатынастары, басқа да фактілер туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар

25. Уточнение наименований отдельных позиций в справочнике выполняется при условии сохранения соответствия между установленным кодом позиции и кодифицированным перечнем видов документов и перечнем типов документов.
Приложение
к Порядку применения методов
классификации и кодирования
для справочника видов
документов, используемых в
сфере пенсионного обеспечения
трудящихся государств – членов
Евразийского экономического союза
Общий гармонизированный перечень видов документов, имеющих значение для пенсионного обеспечения
Код и наименование группы документов
Код вида документа
Наименование вида документа
01
Документы, содержащие сведения о гражданстве, возрасте, месте жительства, родственных отношениях, других фактах

017
тиісті кәсіп пен біліктілік қызметкерінің орташа жалақысы туралы анықтама
018
жеке дербес (жеке сақтандыру) шоттан үзінді көшірме
019
ресми жұмыссыз мәртебесінде болу (жұмыссыздық бойынша жәрдемақы алу) кезеңдері туралы анықтама
990
жұмыс кезеңдері туралы өзге де анықтама
998
зейнетақыны есептеу үшін жалақының мөлшерін растайтын өзге құжат
999
еңбек өтілін (жұмыс кезеңдерін)растау туралы өзге де құжат
04
Жұмыс (өзге де қызмет) кезеңдері туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар жекелеген азаматтар үшін (адамдардың жекелеген санаттары)
001
жұмыс беруші мен қызметкер арасындағы шарт (шарт туралы анықтама)
002
малшы мен мал иеленуші азаматтар ұжымы арасындағы шарт (шарт туралы анықтама)
003
дәстүрлі шаруашылық қызметті жүзеге асыру кезеңдері туралы құжат
004
шығармашылық қызмет кезеңдері туралы анықтама
005
қасиетті және шіркеу қызметшілері ретінде қызмет ету уақыты туралы анықтама
006
колхоздағы жұмыс уақыты туралы анықтама (шешім)
007
жерді жекешелендіру туралы куәлік
008
судьяның өкілеттігін жүзеге асыру туралы анықтама
009
әуе кемелеріне және басқа да ұшу аппараттарына жедел және мерзімді (кепілдік) әуеайлақтық техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарда толық жұмыс күні тікелей жұмыспен қамтылғанын растайтын анықтама
010
әуе кемесіне (азаматтық авиацияға) техникалық қызмет көрсету туралы куәлік
011
ұшу (парашют кітапшасы)
012
ұшу сағаттарында есептелетін еңбек өтілі туралы анықтама (бухгалтерлік есеп деректері)
013
тәжірибелік техниканы сынауда ұшу-сынақ құрамы қызметкерлерінің жұмыспен қамтылуы туралы анықтама
014
әуе қозғалысына қызмет көрсету жөніндегі диспетчердің куәлігі
015
әуе қозғалысын тікелей басқаруға байланысты лауазымға маман тағайындау туралы бұйрықтар көрсетілген кәсіпорынның (ұйымның) анықтамасы
016
басқа елде әскери қызмет өткерген жұбайымен бірге тұру туралы анықтама
017
өкілдік өкілеттіктері бар қызметкерлердің жұбайларының шетелде тұру кезеңі туралы анықтама
05
Сақтандыру жарналарын (әлеуметтік сақтандыру жарналарын) төлеу туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар
001
зейнетақы (сақтандыру) жарналарын (әлеуметтік сақтандыру жарналарын) төлеу туралы анықтама
002
сақтандыру жарналарын (әлеуметтік сақтандыру жарналарын) төлеу туралы мұрағаттық анықтама
003
сақтандыру сыйлықақыларын төлеу туралы сақтандыру полисі (куәлік) (есептелген табысқа бірыңғай салық)
004
міндетті төлемдерді төлеуден босату туралы куәлік
005
сақтандырылған тұлғаның жеке сақтандыру шотының жинақтаушы бөлігінен үзінді көшірме
006
сақтандырылған тұлғаның жеке сақтандыру шотының шартты бөлігінен үзінді көшірме
999
сақтандыру жарналарын (әлеуметтік сақтандыру жарналарын) төлеу туралы өзге құжат
06
Жәрдемақы алу, бала күтімі бойынша демалыс, мүгедекке (оның ішінде мүгедек балаға), қарт адамға күтім жасау, мүгедектікті белгілеу туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар
001
еңбекке уақытша жарамсыздық бойынша жәрдемақы алу кезеңі туралы уәкілетті органның анықтамасы
002
еңбекке уақытша жарамсыздық бойынша жәрдемақы алу кезеңі туралы жұмыс берушінің анықтамасы
003
бала күтімі бойынша демалыста болу кезеңі туралы жұмыс берушінің анықтамасы
004
күтім жасалып жатқан баланың иммун тапшылығы вирусын жұқтырғаны немесе ЖҚТБ-мен ауырғаны туралы анықтама
005
бала күтімі кезеңі туралы мәліметтерді растайтын тағы бір құжат
006
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға, денсаулық мүмкіндігі шектеулі балаға (мүгедек балаға), қарт адамға күтімді жүзеге асыруды тексеру актісі
007
I топтағы мүгедекке, мүгедек балаға немесе 80 жасқа толған адамға күтімді жүзеге асыратын еңбекке қабілетті адамның өтініші
008
күтімі жүзеге асырылатын (жүзеге асырылған) адамның оған іс жүзінде күтім жасалғанын жазбаша растау
009
медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізетін уәкілетті органның мүгедек (мүгедек бала) деп тану туралы қорытындысы
010
медициналық-оңалту сараптама комиссиясының куәландыру актісі
07
Әскери қызметті өткеру кезеңдері туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар
001
әскери қызмет өткеру кезеңдері туралы әскери комиссариаттың (әскери бөлімшенің) анықтамасы
002
мұрағат мекемесінің әскери қызмет өткеру кезеңдері туралы анықтамасы
003
әскери-емдеу мекемесінің емделу кезеңі туралы анықтамасы
004
Қызыл армия кітабы
005
әскери қызмет (қызмет) өткеру орны бойынша ұйым беретін жалақы (ақшалай үлес, ай сайынғы ақшалай мазмұн) мөлшері туралы анықтама
999
әскери қызмет өткеру кезеңдері туралы тағы бір құжат
08
Негізсіз қылмыстық жауаптылыққа тартылған және кейіннен ре адамдарды қамауда ұстау кезеңдері туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар
001
қамауда ұстау, қамауға алу, бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеу кезеңі туралы анықтама, сілтемелер
002
сотталғандардың ақылы жұмыстарды орындау уақыты және міндетті сақтандыру жарналары төленген нақты табыс сомасы туралы анықтама
003
алдын ала тергеуді не қылмыстық қудалауды тоқтату туралы қаулы
004
ақтау үкімін шығару туралы анықтама (сот шешімі)
005
оңалту туралы анықтама
006
лауазымнан уақытша шеттету туралы анықтама (қаулы, шешім)
999
негізсіз қылмыстық жауаптылыққа тартылған және кейіннен ре адамдарды қамауда ұстау кезеңін растау үшін пайдаланылатын өзге құжат
09
Оқыту (білім беру) туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар
001
жалпы базалық (негізгі жалпы) білім туралы куәлік (аттестат)
002
жалпы орта білім туралы аттестат
003
орта кәсіптік білім туралы диплом
004
орта арнайы білім туралы диплом
005
орта арнаулы білім беру деңгейінде қайта даярлау туралы диплом
006
бакалавр дәрежесі
007
маман дипломы
008
магистр дипломы
009
жоғары оқу орнынан кейінгі (қосымша) кәсіптік білім туралы құжат
010
өтілге енгізілетін оқу кезеңдерін растайтын өзге де құжат
011
ағымдағы оқыту туралы анықтама (өзге құжат)
012
оқудан шығару (оқу нысанын өзгерту) туралы анықтама (өзге құжат)
013
оқу кезеңі туралы анықтама
10
Еңбектің жеңілдікті сипаты, зейнетақы мөлшерін арттыру немесе зейнетақыға үстемеақы белгілеу үшін негіздер туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар
001
жеңілдікті шарттармен зейнетақыға құқық беретін жұмыс туралы анықтама (еңбек сіңірген жылдары үшін)
002
кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның биік таулы жерлерде немесе шалғайдағы жету қиын аймақтарда орналасуы туралы анықтама
003
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарын жою жөніндегі жұмыс кезеңі туралы анықтама
004
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттан, басқа радиациялық апаттардан зардап шеккен адамды куәландыру
005
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарын жоюға қатысушының куәлігі
007
Батыр атағын беру, орденмен, медальмен марапаттау туралы куәлік
008
Ұлы Отан соғысына қатысушының немесе оған теңестірілген адамдардың куәлігі (анықтамасы)
009
Отан соғысы мүгедегінің куәлігі
010
әрекет етуші армия құрамында әскери қызмет (қызмет) өткергені туралы не басқа мемлекеттердің аумағында қызметтік міндеттерін атқару кезінде жауынгерлік іс-қимылдарға қатысқаны туралы анықтама
011
Партизан куәлігі
012
басқа мемлекеттердің аумағындағыевых қимылдары ардагерінің куәлігі
013
донор куәлігі

017
справка о среднем заработке работника соответствующей профессии и квалификации
018
выписка из индивидуального лицевого (личного страхового) счета
019
справка о периодах нахождения в официальном статусе безработного (получения пособия по безработице)
990
иная справка о периодах работы
998
иной документ, подтверждающий размер заработной платы для исчисления пенсии
999
иной документ о подтверждении трудового стажа (периодов работы)
04
Документы, содержащие сведения о периодах работы (иной деятельности) для отдельных граждан (отдельных категорий лиц)
001
договор (справка о договоре) между работодателем и работником
002
договор (справка о договоре) между пастухом и коллективом граждан - владельцев скота
003
документ о периодах осуществления традиционной хозяйственной деятельности
004
справка о периодах творческой деятельности
005
справка о времени службы в качестве священно- и церковнослужителей
006
справка (решение) о времени работы в колхозе
007
свидетельство о приватизации земли
008
справка об осуществлении полномочия судьи
009
справка в подтверждение непосредственной занятости полный рабочий день на работах по оперативному и периодическому (гарантийному) аэродромному техническому обслуживанию воздушных судов и других летательных аппаратов
010
свидетельство о техническом обслуживании воздушного судна (гражданской авиации)
011
летная (парашютная книжка)
012
справка (данные бухгалтерского учета) о трудовом стаже, исчисляемом в летных часах
013
справка о занятости работников летно-испытательного состава на испытании опытной техники
014
свидетельство диспетчера по обслуживанию воздушного движения
015
справка предприятия (организации) с указанием приказов о назначении специалиста на должность, связанную с непосредственным управлением воздушным движением
016
справка о совместном проживании с супругом, проходившем военную службу в другой стране
017
справка о периоде проживания за границей супругов работников с представительскими полномочиями
05
Документы, содержащие сведения об уплате страховых взносов (взносов на социальное страхование)
001
справка об уплате пенсионных (страховых) взносов (взносов на социальное страхование)
002
архивная справка об уплате страховых взносов (взносов на социальное страхование)
003
страховой полис (свидетельство) об уплате страховых взносов (единого налога на вмененный доход)
004
свидетельство об освобождении от уплаты обязательных платежей
005
выписка из накопительной части личного страхового счета застрахованного лица
006
выписка из условной части личного страхового счета застрахованного лица
999
иной документ об уплате страховых взносов (взносов на социальное страхование)
06
Документы, содержащие сведения о получении пособий, отпуске по уходу за ребенком, уходе за инвалидом (в т.ч. ребенком-инвалидом), престарелым лицом, об установлении ивалидности
001
справка уполномоченного органа о периоде получения пособия по временной нетрудоспособности
002
справка работодателя о периоде получения пособия по временной нетрудоспособности
003
справка работодателя о периоде нахождения в отпуске по уходу за ребенком
004
справка о том, что ребенок, за которым осуществляется уход, заражен вирусом иммунодефицита или болен СПИДом
005
другой документ, подтверждающий сведения о периоде ухода за ребенком
006
акт обследования осуществления ухода за лицом, имеющим инвалидность первой группы, ребенком с ограниченными возможностями здоровья (ребенком-инвалидом), престарелым лицом
007
заявление трудоспособного лица, осуществляющего уход за инвалидом I группы, ребенком-инвалидом или за лицом, достигшим возраста 80 лет
008
письменное подтверждение лица, за которым осуществляется (осуществлялся) уход, что за ним в действительности осуществлялся уход
009
заключение уполномоченного органа, проводящего медико-социальную экспертизу, о признании инвалидом (ребенком-инвалидом)
010
акт освидетельствования медико-реабилитационной экспертной комиссии
07
Документы, содержащие сведения о периодах прохождения военной службы
001
справка военного комиссариата (воинского подразделения) о периодах прохождения военной службы
002
справка архивного учреждения о периодах прохождения военной службы
003
справка военно-лечебного учреждения о периоде нахождения на лечении
004
красноармейская книжка
005
справка о размере заработной платы (денежного довольствия, ежемесячного денежного содержания), выдаваемая организацией по месту прохождения военной службы (службы)
999
другой документ о периодах прохождения военной службы
08
Документы, содержащие сведения о периодах содержания под стражей лиц, необоснованно привлеченных к уголовной ответственности и впоследствии реабилитированных
001
справка о периоде содержания под стражей, отбывания наказания в виде ареста, лишения свободы, ссылки
002
справка о времени выполнения осужденным оплачиваемых работ и сумме фактического заработка, из которого уплачены обязательные страховые взносы
003
постановление о прекращении предварительного расследования либо уголовного преследования
004
справка (решение суда) о вынесении оправдательного приговора
005
справка о реабилитации
006
справка (постановление, решение) о временном отстранении от должности
999
иной документ, используемый для подтверждения периода содержания под стражей лиц, необоснованно привлеченных к уголовной ответственности и впоследствии реабилитированных
09
Документы, содержащие сведения об обучении (образовании)
001
свидетельство (аттестат) об общем базовом (основном общем) образовании
002
аттестат об общем среднем образовании
003
диплом о среднем профессиональном образовании
004
диплом о среднем специальном образовании
005
диплом о переподготовке на уровне среднего специального образования
006
диплом бакалавра
007
диплом специалиста
008
диплом магистра
009
документ о послевузовском (дополнительном) профессиональном образовании
010
иной документ, подтверждающий периоды обучения, включаемые в стаж
011
справка (иной документ) о текущем обучении
012
справка (иной документ) об отчислении (изменении формы обучения)
013
справка о периоде обучения
10
Документы, содержащие сведения о льготном характере труда, основаниях для повышения размера пенсии или установления надбавок к пенсии
001
справка о работе, дающей право на пенсию на льготных условиях (за выслугу лет)
002
справка о расположении предприятия, учреждения, организации в условиях высокогорья или в отдаленных труднодоступных зонах
003
справка о периоде работы по ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС
004
удостоверение пострадавшего от катастрофы на Чернобыльской АЭС, других радиационных аварий
005
удостоверение участника ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС
007
удостоверение о присвоении звания героя, награждении орденом, медалью
008
удостоверение (справка) участника Великой Отечественной войны или приравненных к нему лиц
009
удостоверение инвалида Отечественной войны
010
справка о прохождении военной службы (службы) в составе действующей армии либо об участии в боевых действиях при исполнении служебных обязанностей на территории других государств
011
удостоверение партизана
012
удостоверение ветерана боевых действий на территории других государств
013
удостоверение донора

014
дәрігерлік консультациялық комиссияның (емдеу мекемесінің) тұрақты бөгде көмекке мұқтаждығы туралы қорытындысы (анықтамасы)
015
гипофиздің ергежейлі ауруы туралы анықтама
016
"Батыр ана" атағын беру туралы куәлік
999
зейнетақы мөлшерін ұлғайту құқығын растайтын өзге құжат (зейнетақыға үстемеақы, салықтық шегерім алу)
11
Еңбекшінің (отбасы мүшесінің) асырауындағы жай-күйі туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар
001
отбасы мүшелерінің табысы туралы анықтама
002
еңбекке жарамсыздық туралы өтініш
003
халықты әлеуметтік қорғау органының азаматтың толық мемлекеттік қамтамасыз етілмегендігі туралы анықтамасы
004
асырауында болу фактісін анықтау туралы сот шешімі
005
зейнетақы тағайындалатын адамның зейнетақыны алмағаны туралы анықтама
006
алимент төлеуге міндетті адамның қылмыстық атқару мекемесінде болғаны туралы анықтама
жүйесі немесе емдеу-еңбек профилакториясы және оның табысының жоқтығы туралы
007
алимент төлеуге міндетті адамның орналасқан жері іздестіру жарияланған күннен бастап бір ай мерзімде анықталмағаны туралы анықтама
999
еңбекшінің (отбасы мүшесінің) асырауындағы жағдайын растайтын өзге де құжат
12
Мұрагерлік құқығын растау үшін қолданылатын құжаттар
001
мұрагерлік құқығы туралы куәлік
002
қайтыс болған сақтандырылған тұлғаның зейнетақы жинақтарының қаражатын бөлуге өтініш жасау мерзімін қалпына келтіру туралы сот шешімі
003
мұрагерлік мүлікті бөлу туралы келісім

014
заключение (справка) врачебно консультационной комиссии (лечебного учреждения) о нуждаемости в постоянной посторонней помощи
015
справка о наличии заболевания гипофизарной карликовостью
016
удостоверение о присвоении звания "Мать-героиня"
999
иной документ, подтверждающий право на повышение размера пенсии (получение надбавки к пенсии, налогового вычета)
11
Документы, содержащие сведения о состоянии на иждивении у трудящегося (члена семьи)
001
справка о доходах членов семьи
002
заявление о нетрудоспособности
003
справка органа социальной защиты населения, что гражданин не находится на полном государственном обеспечении
004
решение суда об установлении факта нахождения на иждивении
005
справка о неполучении пенсии лицом, которому назначается пенсия
006
справка о нахождении лица, обязанного уплачивать алименты, в учреждении уголовно исполнительной
системы или лечебно-трудовом профилактории и об отсутствии у него заработка
007
справка о том, что местонахождение лица, обязанного уплачивать алименты, в месячный срок со дня объявления розыска не установлено
999
иной документ, подтверждающий состояние на иждивении у трудящегося (члена семьи)
12
Документы, используемые для подтверждения права на наследство
001
свидетельство о праве на наследство
002
решение суда о восстановлении срока для обращения за распределением средств пенсионных накоплений умершего застрахованного лица
003
соглашение о разделе наследуемого имущества

004
зейнетақы жинақтарын иесіз қалған мүлік деп тану туралы сот актісі
005
заңды күшіне енген мұрагерлік құқығы туралы сот шешімі
999
мұрагерлік құқығын растайтын өзге де құжат
90
Зейнетақымен қамсыздандыру саласында пайдаланылатын өзге де құжаттар
001
Зейнетақы төлеу тоқтатылған күнін көрсете отырып алынатын зейнетақы мөлшері туралы анықтама немесе зейнетақы алмағаны туралы анықтама
002
мүше мемлекетпен зейнетақымен қамсыздандыру саласында мемлекетаралық шарт жасасқан мемлекеттің құзыретті органы берген зейнетақыны тағайындау күні туралы анықтама

004
судебный акт о признании пенсионных накоплений выморочным имуществом
005
решение суда о праве на наследство, вступившее в законную силу
999
иной документ, подтверждающий право на наследство
90
Иные документы, используемые в сфере пенсионного обеспечения
001
справка о размере получаемой пенсии с указанием даты прекращения ее выплаты или справка о неполучении пенсии
002
справка о дате назначения пенсии, выданная компетентным органом государства, заключившего межгосударственный договор в области пенсионного обеспечения с государством-членом