Тауарларды шығарумен, тауарларды шығарудан бас тартумен және тауарларды шығарудың күшін жоюымен, тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру, осындай тоқтата тұру мерзімін ұзарту және олардың күшін жою туралы шешімдерді ресімдеумен, сондай-ақ осындай шешімдерді қабылдау туралы хабарламамен байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібіне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 25 маусымдағы № 74 шешімі
Еуразиялық экономикалық одағының кеден кодексінің 82-бабының 3-тармағына, 118-бабының 3 және 4-тармақтарына, 120-бабының 20-тармағына, 124-бабының 12 және 15-тармақтарына, сондай-ақ 125-бабының 4-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссиясы алқасы шешті:
1.  2017 жылғы 19 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық комиссиясы алқасының № 188-шешімімен бекітілген тауарларды шығарумен, тауарларды шығарудан бас тартумен және тауарларды шығарудың күшін жоюымен, тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру, осындай тоқтата тұру мерзімін ұзарту және олардың күшін жою туралы шешімдерді ресімдеумен, сондай-ақ осындай шешімдерді қабылдау туралы хабарламамен байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібіне, қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізу.
2.  2025 жылғы 1 сәуірден бастап күшіне енетін өзгерістердің 2-тармағының "б" тармақшасын (осы шешімге қосымша) қоспағанда, осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы алқасы төрағасының
міндетін уақытша атқарушы
Б. Сұлтанов
2024 жылғы 25 маусымдағы
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы алқасының
№ 74 шешіміне
ҚОСЫМША
Тауарларды шығарумен, тауарларды шығарудан бас тартумен және тауарларды шығарудың күшін жоюымен, тауарларды шығару мерзімін тоқтата тұру, осындай тоқтата тұру мерзімін ұзарту және олардың күшін жою туралы шешімдерді ресімдеумен, сондай-ақ осындай шешімдерді қабылдау туралы хабарламамен байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібіне, сондай-ақ осындай шешімдерді қабылдау туралы хабарламаға енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Мынадай мазмұндағы 61 және 62-тармақтармен толықтырылсын:
"61. Өздеріне қатысты ЭТД (Электронды транзит декларациясы) тіркелген тауарларды автоматты түрде шығарғаннан кейін кеден органының ақпараттық жүйесі арқылы қызметтері кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын тауарлармен түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу), және (немесе) осындай тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарын ауыстыру, кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару туралы хабарлама өзге де жүк операциялары жоспарланған межелі кеден органына және кеден органдарына автоматты режимде қалыптастырылады және жіберіледі

О внесении изменений в Порядок совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров, отказом в выпуске товаров и аннулированием выпуска товаров, оформления решений о приостановлении срока выпуска товаров, продлении срока такого приостановления и об их отмене, а также уведомления о принятии таких решений
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 июня 2024 года № 74
В соответствии с пунктом 3 статьи 82, пунктами 3 и 4 статьи 118, пунктом 20 статьи 120, пунктами 12 и 15 статьи 124, а также пунктом 4 статьи 125 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Порядок совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров, отказом в выпуске товаров и аннулированием выпуска товаров, оформления решений о приостановлении срока выпуска товаров, продлении срока такого приостановления и об их отмене, а также уведомления о принятии таких решений, утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2017 г. № 188, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, за исключением подпункта "б" пункта 2 изменений (приложение к настоящему Решению), который вступает в силу с 1 апреля 2025 г.
Врио Председателя Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Султанов
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 25 июня 2024 г. № 74
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Порядок совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров, отказом в выпуске товаров и аннулированием выпуска товаров, оформления решений о приостановлении срока выпуска товаров, продлении срока такого приостановления и об их отмене, а также уведомления о принятии таких решений
1. Дополнить пунктами 61 и 62 следующего содержания:
"61. После автоматического выпуска товаров, в отношении которых зарегистрирована ЭТД, посредством информационной системы таможенного органа в автоматическом режиме формируется и направляется в таможенный орган назначения и в таможенные органы, в регионах деятельности которых запланированы разгрузка, перегрузка (перевалка), иные грузовые операции с товарами, перевозимыми в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, и (или) замена транспортных средств, перевозящих такие товары, сообщение о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.

Тауарларды автомобиль және темір жол көлігімен тасымалдаған жағдайда, осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген хабарлама, сондай-ақ аумағы бойынша кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар 2019 жылғы 29 қазандағы Еуразиялық экономикалық комиссиясы алқасының № 185 "Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдауды бақылау процесінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдары арасында электрондық құжаттармен және (немесе) мәліметтермен алмасуды қамтамасыз ету" шешімімен бекітілген жалпы процесін іске асыру қағидаларына № 3-қосымшаны ескере отырып (бұдан әрі – Жалпы процесті іске асыру қағидаларына тіркелген № 3-қосымша). өткізілетін мүше мемлекеттің кеден органына жіберіледі.
62. Егер осы Тәртіптің 61-тармағының бірінші абзацында көзделген хабарламаны жібергеннен кейін кеден органының лауазымды адамы автоматты түрде шығару кезінде қалыптастырылған дұрыс емес мәліметтерді анықтаған жағдайда, мұндай лауазымды адам кедендік транзиттің кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталғанға (тоқтатылғанға) дейін көрсетілген хабарламаны түзетуді жүзеге асырады (ЭТД тіркеу нөмірі, тауарларды шығару күні мен уақыты туралы мәліметтерді қоспағанда).
Тауарларды шығару туралы осы хабарламаны түзету жүзеге асырылғаннан кейін кеден органының лауазымды адамы мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ кеден органының жұмыс уақытының 3 сағатынан кешіктірмей осы Тәртіптің 61-тармағында көзделген мәліметтерді кеден органының кедендік транзит рәсіміне сәйкес тауарларды шығару туралы хабарламадағы мәліметтердің өзгергені туралы хабарламаны қалыптастырады және кеден органдарына жібереді.".
2. 9-тармақта:
а) "в" тармақшасы алынып тасталсын;
б) мынадай мазмұндағы "г" тармақшасымен толықтырылсын:
"г) мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышына сәйкес аралық кеден органының кодын, сондай-ақ тауарларды тасымалдау маршрутын (ЭТД үшін) сақтаудың белгіленген кезектілігін ескере отырып, олардың реттік нөмірлерін көрсете отырып, тауарларды тасымалдау маршруты (ол белгіленген жағдайда) туралы мәліметтер.".
3. 12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Кеден органының лауазымды адамы тауарларды шығару туралы белгі қойғаннан кейін:
а) осы Тәртіптің 11-тармағының бірінші немесе екінші абзацтарында көрсетілген құжаттардың даналары оларды берген тұлғаға қайтарылады;
б) кеден органының ақпараттық жүйесі арқылы кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарлар шығарылған жағдайда, ол тағайындалған кеден органына, жіберілу, кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын тауарлармен қайта тиеу (ауыстырып тиеу), өзге де жүк операциялары және (немесе) осындай тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарын кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды тасымалдау маршрутын белгілеу кезінде айқындалған аралық кеден органдарына ауыстыру (ол белгіленген жағдайда), ал кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сондай-ақ, аумағы бойынша кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар өткізілетін мүше мемлекеттің кеден органына тауарларды автомобиль және темір жол көлігімен тасымалдау қызметі жоспарланған өңірлердегі кеден органдарына тауарлардың шығарылуы туралы хабарлама жалпы процесті іске асыру қағидаларына тіркелген № 3-қосымшаны ескере отырып қалыптастырылады.".

В случае перевозки товаров автомобильным и железнодорожным транспортом сообщение, указанное в абзаце первом настоящего пункта, также направляется в таможенный орган государства-члена, по территории которого перемещаются товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, с учетом приложения № 3 к Правилам реализации общего процесса "Обеспечение обмена электронными документами и (или) сведениями между таможенными органами государств – членов Евразийского экономического союза в процессе контроля перевозок товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита", утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 29 октября 2019 г. № 185 (далее – приложение № 3 к Правилам реализации общего процесса).
62. В случае если после направления сообщения, предусмотренного абзацем первым пункта 61 настоящего Порядка, должностным лицом таможенного органа выявлены некорректные сведения, сформированные при автоматическом выпуске, такое должностное лицо до завершения (прекращения) действия таможенной процедуры таможенного транзита осуществляет корректировку указанного сообщения (за исключением сведений о регистрационном номере ЭТД, дате и времени выпуска товаров).
После осуществления корректировки данного сообщения о выпуске товаров должностное лицо таможенного органа в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента выявления некорректных сведений, формирует и направляет в таможенные органы, предусмотренные пунктом 61 настоящего Порядка, сообщение об изменении сведений в сообщении о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.".
2. В пункте 9:
а) подпункт "в" исключить;
б) дополнить подпунктом "г" следующего содержания:
"г) сведения о маршруте перевозки товаров (в случае его установления) с указанием кода промежуточного таможенного органа в соответствии с классификатором таможенных органов государств-членов, а также их порядковых номеров с учетом установленной очередности соблюдения маршрута перевозки товаров (для ЭТД).".
3. Пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. После проставления отметок о выпуске товаров должностным лицом таможенного органа:
а) экземпляры документов, указанных в абзацах первом или втором пункта 11 настоящего Порядка, возвращаются подавшему их лицу;
б) в случае выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита посредством информационной системы таможенного органа формируется сообщение о выпуске товаров, которое направляется в таможенный орган назначения, таможенные органы, в регионах деятельности которых запланированы разгрузка, перегрузка (перевалка), иные грузовые операции с товарами, перевозимыми в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, и (или) замена транспортных средств, перевозящих такие товары, в промежуточные таможенные органы, определенные при установлении маршрута перевозки товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита (в случае его установления), а в случае перевозки товаров автомобильным и железнодорожным транспортом также в таможенный орган государства-члена, по территории которого перемещаются товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, с учетом приложения № 3 к Правилам реализации общего процесса.".

4. Мынадай мазмұндағы 121 және 122-тармақтармен толықтырылсын:
"121. Егер осы Тәртіптің 12-тармағының "б" тармақшасында көзделген хабарламаны жібергеннен кейін кеден органының лауазымды адамы осы хабарламада қамтылған мәліметтер мен транзиттік декларация тіркелген тауарларды шығару үшін ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер (транзиттік декларацияның тіркеу нөмірін қоспағанда) арасындағы сәйкессіздіктерді анықтаған жағдайда, мұндай лауазымды адам кедендік транзиттің кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталғанға (тоқтатылғанға) дейін анықталған сәйкессіздіктерді жою бөлігінде көрсетілген хабарламаны түзетуді жүзеге асырады.
Тауарларды шығару туралы осы хабарламаны түзету жүзеге асырылғаннан кейін кеден органының лауазымды адамы мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ кеден органының жұмыс уақытының 3 сағатынан кешіктірмей, осы Тәртіптің 12-тармағының "б" тармақшасында көзделген кеден органдарына кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару туралы хабарламадағы мәліметтердің өзгеруі туралы хабарламаны қалыптастырады және жібереді.
122. Егер осы Тәртіптің 12-тармағының "б" тармақшасында көзделген хабарламаны жібергеннен кейін кеден органының лауазымды адамы осы хабарламада қамтылған мәліметтер мен транзиттік декларация тіркелген тауарларды шығару үшін ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер арасындағы транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі бөлігінде сәйкессіздіктерді анықтаған жағдайда, мұндай лауазымды тұлға кедендік транзиттің кедендік рәсімінің қолданылуы аяқталғанға (тоқтатылғанға) дейін кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару туралы көрсетілген хабарламаның күшін жоюды жүзеге асырады.
Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығару туралы хабарламаның күшін жою туралы мұндай хабарламаны кеден органының лауазымды адамы осы Тәртіптің 12-тармағының "б" тармақшасында көзделген кеден органдарына жібереді.
Осы тармақтың екінші абзацында көзделген хабарлама жіберілгеннен кейін кеден органының лауазымды адамы осы Тәртіптің 12-тармағының "б" тармақшасына сәйкес кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарлардың шығарылуы туралы жаңа хабарлама қалыптастырады.".
5. 13-тармақтың бірінші абзацындағы "6-тармақта көзделген кедендік операциялар" деген сөздер "6 және 61-тармақтарда көзделген кедендік операциялар" деген сөздермен ауыстырылсын, "9-тармақта көзделген кедендік операциялар" деген сөздер "12-тармақтың 9-тармағында және "б" тармақшасында көзделген кедендік операциялар" деген сөздермен ауыстырылсын.

4. Дополнить пунктами 121 и 122 следующего содержания:
"121. В случае если после направления сообщения, предусмотренного подпунктом "б" пункта 12 настоящего Порядка, должностным лицом таможенного органа выявлены расхождения между сведениями, содержащимися в данном сообщении, и документами и (или) сведениями (за исключением регистрационного номера транзитной декларации), представленными для выпуска товаров, в отношении которых зарегистрирована транзитная декларация, такое должностное лицо до завершения (прекращения) действия таможенной процедуры таможенного транзита осуществляет корректировку указанного сообщения в части устранения выявленных расхождений.
После осуществления корректировки данного сообщения о выпуске товаров должностное лицо таможенного органа в возможно короткие сроки, но не позднее 3 часов рабочего времени таможенного органа с момента выявления некорректных сведений, формирует
и направляет в таможенные органы, предусмотренные подпунктом "б" пункта 12 настоящего Порядка, сообщение об изменении сведений в сообщении о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
122. В случае если после направления сообщения, предусмотренного подпунктом "б" пункта 12 настоящего Порядка, должностным лицом таможенного органа выявлены расхождения между сведениями, содержащимися в данном сообщении, и документами и (или) сведениями, представленными для выпуска товаров, в отношении которых зарегистрирована транзитная декларация, в части регистрационного номера транзитной декларации, такое должностное лицо до завершения (прекращения) действия таможенной процедуры таможенного транзита осуществляет аннулирование указанного сообщения о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
Такое сообщение об аннулировании сообщения о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита направляется должностным лицом таможенного органа в таможенные органы, предусмотренные подпунктом "б" пункта 12 настоящего Порядка.
После направления сообщения, предусмотренного абзацем вторым настоящего пункта, должностное лицо таможенного органа формирует новое сообщение о выпуске товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита в соответствии с подпунктом "б" пункта 12 настоящего Порядка.".
5. В абзаце первом пункта 13 слова "таможенной операции, предусмотренной пунктом 6" заменить словами "таможенных операций, предусмотренных пунктами 6 и 61", слова "таможенной операции, предусмотренной пунктом 9" заменить словами "таможенных операций, предусмотренных пунктом 9 и подпунктом "б" пункта 12".

6.  Мынадай мазмұндағы 131-тармақпен толықтырылсын:
"131. Байланыс құралдарының (телекоммуникациялық желілердің және (немесе) "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінің) жұмысындағы техникалық іркілістерден немесе бұзушылықтардан туындаған жүйенің ақаулығы жойылғаннан кейін көзделген іс-әрекеттер жүзеге асырылады:
а) тауарларды автоматты түрде шығарған жағдайда – осы Тәртіптің 6 және 61-тармақтарында;
б) лауазымды адамның қатысуымен тауарларды шығаруға байланысты кедендік операциялар жасалған жағдайда – осы Тәртіптің 9-тармағы және 12-тармағының "б" тармақшасы.".
7. 15-тармақтың "а" тармақшасының тоғызыншы абзацы және "г" тармақшасының тоғызыншы абзацы, "а" тармақшасының жетінші абзацы және 18-тармақтың "г" тармақшасының сегізінші абзацы, 22-тармақтың алтыншы абзацы алынып тасталсын.
8. 24-тармақта:
а) бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Тауарларды шығарудан бас тартуды ресімдегеннен кейін осы Тәртіптің 23-тармағының бірінші немесе екінші абзацтарында көрсетілген құжаттардың даналары оларды берген тұлғаға қайтарылады.";
б) екінші абзацтағы "кеден" деген сөз алынып тасталсын.
9. 25-тармақтың "б" тармақшасының екінші абзацы ", оның ішінде егер мұндай жағдайлар туралы ақпаратты кеден органы анықтаған және декларантқа жеткізген болса" деген сөздермен толықтырылсын.
10. 26-тармақта:
а) "дана (даналар)" деген сөздер "даналар" деген сөзбен ауыстырылсын;
б) "үшінші тараппен," деген сөздерден кейін "оларды кедендік құжаттар ретінде пайдаланған жағдайда," деген сөздермен толықтырылсын.
11. 29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Егер кеден органы осы өтініш тәртібінің 26-тармағында көрсетілген өтінішті қарағаннан кейін тауарлар шығарылымын жою туралы шешім қабылдаған жағдайда, мұндай кеден органының лауазымды адамы осындай шешім қабылданған күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешіктірмей:
кеден органының ақпараттық жүйесіне тауарлар шығарылымының күшін жою туралы ақпаратты енгізу арқылы тауарлар шығарылымының күшін жояды;
декларантқа кеден органының ақпараттық жүйесі арқылы мәліметтері ЭТД, ЭТД-да мәлімделген тауарлар шығарылымының күшін жоюды растайтын электрондық құжатты не тіркеу нөмірі осы өтініште қамтылған электрондық өтінішті көрсете отырып, қалыптастырады және жібереді:
кеден органындағы тиісті кеден құжатының тіркеу нөмірі;
кеден органдары қабылдайтын шешімдердің сыныптауышына сәйкес тауарлар шығарылымын жою туралы шешім кодын;
күні, айы, жылы форматындағы күндер (күнтізбелік жылдың соңғы екі цифры, күні, айы) және тауарлар шығарылымының күшін жою уақыты.
Егер тауарларды шығару қағаз тасығыштағы ТД (тауар декларациясы), қағаз тасығыштағы ТД (транзит декларациясы) не қағаз тасығыштағы өтінішті пайдалана отырып жүзеге асырылған жағдайда кеден органының лауазымды адамы күні, айы, жылы форматындағы күнді (күн, ай, күнтізбелік жылдың соңғы екі цифрды) көрсете отырып, тауарлар шығарылымының күшін жою (жазба не мөртабан бедері түрінде), осы кеден құжаттарының нысандарын және оларды толтыру тәртібін айқындайтын одақ құқығына кіретін актілерге сәйкес ТД (тауар декларациясы) тиісті бағандарында қағаз тасығышта, ТД (транзит декларациясы) қағаз тасығышта не қағаз тасығыштағы өтініште кеден органы лауазымды адамының жеке нөмірлік мөрінің қолдары мен бедерлері туралы белгі қояды.
Егер тауарларды шығару ТД (тауар декларациясы) ретінде қағаз тасығышта немесе ТД (транзит декларациясы) ретінде қағаз тасығышта көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттарды, оның ішінде үшінші тараппен мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарында көзделген құжаттарды пайдалана отырып жүзеге асырылған жағдайда, кеден органының лауазымды адамы осындай құжаттарға мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасымен сәйкес тауарларды шығарудың күшін жою туралы белгі қояды.
Тауарлар шығарылымының күшін жою туралы белгі қойылғаннан кейін осы тармақтың жетінші немесе сегізінші абзацтарында көрсетілген құжаттардың данасы декларантқа қайтарылады.
Мұндай құжаттарды декларантқа тапсыру мүмкін болмаған жағдайда кеден органы тауарлар шығарылымының күшін жоюды ресімдеген күннен кейінгі 5 жұмыс күнінен кешіктірмей, бұл құжаттарды тапсыру туралы хабарламасы бар тапсырысты пошта жөнелтілімімен жібереді немесе оларды осындай құжаттарды алу фактісін растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен береді.".

6.  Дополнить пунктом 131 следующего содержания:
"131. После устранения неисправности системы, вызванной техническими сбоями или нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и (или) информационно-телекоммуникационной сети "Интернет"), осуществляются действия, предусмотренные:
а) в случае автоматического выпуска товаров – пунктами 6 и 61 настоящего Порядка;
б) в случае совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров, с участием должностного лица – пунктом 9 и подпунктом "б" пункта 12 настоящего Порядка.".
7. Абзац девятый подпункта "а" и абзац девятый подпункта "г" пункта 15, абзац седьмой подпункта "а" и абзац восьмой подпункта "г" пункта 18, абзац шестой пункта 22 исключить.
8. В пункте 24:
а) абзац первый изложить в следующей редакции:
"24. После оформления отказа в выпуске товаров экземпляры документов, указанных в абзацах первом или втором пункта 23 настоящего Порядка, возвращаются подавшему их лицу.";
б) в абзаце втором слово "таможенных" исключить.
9. Абзац второй подпункта "б" пункта 25 дополнить словами ", в том числе если информация о таких случаях была выявлена и доведена до сведения декларанта таможенным органом".
10. В пункте 26:
а) слова "экземпляр (экземпляры)" заменить словом "экземпляры";
б) после слов "с третьей стороной," дополнить словами "в случае использования их в качестве таможенных документов,".
11. Пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. В случае если таможенным органом после рассмотрения указанного в пункте 26 настоящего Порядка обращения принято решение об аннулировании выпуска товаров, должностное лицо такого таможенного органа не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем принятия такого решения:
аннулирует выпуск товаров посредством внесения в информационную систему таможенного органа информации об аннулировании выпуска товаров;
формирует и направляет декларанту посредством информационной системы таможенного органа электронный документ, подтверждающий аннулирование выпуска товаров, сведения о которых заявлены в ЭДТ, ЭТД либо электронном заявлении, регистрационный номер которого содержится в данном обращении, с указанием:
регистрационного номера соответствующего таможенного документа в таможенном органе;
кода решения об аннулировании выпуска товаров в соответствии с классификатором решений, принимаемых таможенными органами;
даты в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года) и времени аннулирования выпуска товаров.
В случае если выпуск товаров осуществлялся с использованием ДТ на бумажном носителе, ТД на бумажном носителе либо заявления на бумажном носителе, должностное лицо таможенного органа, проставляет отметки об аннулировании выпуска товаров (в виде записи либо оттиска штампа) с указанием даты в формате дд.мм.гг (день, месяц, две последние цифры календарного года), подписи и оттиска личной номерной печати должностного лица таможенного органа в соответствующих графах ДТ на бумажном носителе, ТД на бумажном носителе либо на заявлении на бумажном носителе в соответствии с актами, входящими в право Союза, которые определяют формы этих таможенных документов и порядок их заполнения.
В случае если выпуск товаров осуществлялся с использованием в качестве ДТ на бумажном носителе или ТД на бумажном носителе транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документов, в том числе предусмотренных международными договорами государств-членов с третьей стороной, должностным лицом таможенного органа на таких документах проставляются отметки об аннулировании выпуска товаров в соответствии с законодательством государств-членов о таможенном регулировании.
После проставления отметок об аннулировании выпуска товаров экземпляры документов, указанных в абзацах седьмом или восьмом настоящего пункта, возвращаются декларанту.
В случае невозможности вручения декларанту таких документов таможенный орган не позднее 5 рабочих дней, следующих за днем оформления аннулирования выпуска товаров, направляет эти документы заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передает их иным способом, позволяющим подтвердить факт получения таких документов.".

12. Мынадай мазмұндағы 291-тармақпен толықтырылсын:
"291. Егер кеден органы осы өтініш тәртібінің 26-тармағында көрсетілген өтінішті қарағаннан кейін өздеріне қатысты транзиттік декларация тіркелген тауарлар шығарылымының күшін жою туралы шешім қабылдаған жағдайда, кеден органының лауазымды адамы осындай шешім қабылданған күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешіктірмей осы кеден органының ақпараттық жүйесінде тауарлар шығарылымының күшін жою туралы хабарлама қалыптастырып, және оны межелі кеден органына, қызметі аймақтарында кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын тауарлармен түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу), өзге де жүк операциялары жоспарланған кеден органдарына және (немесе) осындай кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылған (ол белгіленген жағдайда) тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарының маршрутын, немесе ол өзгерген кезде, белгілеу кезінде айқындалған аралық кеден органдарына ауыстыруға, ал тауарларды автомобиль және темір жол көлігімен тасымалдаған жағдайда, сондай-ақ жалпы процесті іске асыру қағидаларына тіркелген № 3-қосымшаны ескере отырып, аумағы бойынша кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар өткізілетін мүше мемлекеттің кеден органына жібереді.".
13. 31-тармақта:
а) 31-тармақтың "а" тармақшасының бесінші абзацы алынып тасталсын;
б) "в" тармақшасының бірінші абзацында:
"дананың (даналардың)" деген сөздер "даналардың" деген сөзбен ауыстырылсын;
"үшінші тараппен," деген сөздерден кейін "оларды кедендік құжаттар ретінде пайдаланған жағдайда," деген сөздермен толықтырылсын.

12. Дополнить пунктом 291 следующего содержания:
"291. В случае если таможенным органом после рассмотрения указанного в пункте 26 настоящего Порядка обращения принято решение об аннулировании выпуска товаров, в отношении которых зарегистрирована транзитная декларация, должностное лицо таможенного органа не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем принятия такого решения, формирует в информационной системе этого таможенного органа сообщение об аннулировании выпуска товаров и направляет его в таможенный орган назначения, таможенные органы, в регионах деятельности которых были запланированы разгрузка, перегрузка (перевалка), иные грузовые операции с товарами, перевозимыми в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, и (или) замена транспортных средств, перевозящих такие товары, в промежуточные таможенные органы, определенные при установлении маршрута перевозки товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита (в случае его установления), или при его изменении, а в случае перевозки товаров автомобильным и железнодорожным транспортом также в таможенный орган государства-члена, по территории которого перемещаются товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного транзита, с учетом приложения № 3 к Правилам реализации общего процесса.".
13. В пункте 31:
а) абзац пятый подпункта "а" пункта 31 исключить;
б) в абзаце первом подпункта "в":
слова "экземпляра (экземпляров)" заменить словом "экземпляров";
после слов "с третьей стороной," дополнить словами "в случае использования их в качестве таможенных документов,".