Қазақстан Республикасы Мемлекеттік тәуелсіздігінің жиырма жылдығы декларациясы туралы
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының 2011 жылғы 10 желтоқсандағы № 1035-IV Қаулысы
«Қазақстан Республикасының Парламенті және оның депутаттарының мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасы Конституциялық заңы 13-бабының 2-тармағына, 25-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына және Сенат Регламентінің 26-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенаты қаулы етеді:
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік тәуелсіздігінің жиырма жылдығы декларациясы қабылдансын.
Қазақстан Республикасы
Парламенті Сенатының
Төрағасы                                   Қ. МӘМИ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК ТӘУЕЛСІЗДІГІНІҢ
ЖИЫРМА ЖЫЛДЫҒЫ ДЕКЛАРАЦИЯСЫ КІРІСПЕ
Қазақстан Республикасының Парламенті, мемлекеттіліктің ойдағыдай орнығып, нығаюы жолында ел тәуелсіздігінің тарихи маңызын сезіне отырып,
конституциялық құндылықтарға, республикамыздың Тұңғыш Президенті – Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың халық игілігін көздеген сарабдал саясатына адалдық таныта отырып,
Қазақ елі мемлекеттілігін құру мен оның негіздерін жетілдіру ісінде қазіргі және болашақ ұрпақтар алдында жауапкершілікті бөлісе отырып, Қазақстанды демократиялық, зайырлы, құқықтық және әлеуметтік мемлекет ретінде орнықтырудың конституциялық міндетін негізге ала отырып,
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК ТӘУЕЛСІЗДІГІНІҢ ЖИЫРМА ЖЫЛДЫҒЫ ДЕКЛАРАЦИЯСЫН
салтанатты түрде қабылдайды.
1991 жылғы 16 желтоқсанда «Қазақстан Республикасының мемлекеттік тәуелсіздігі туралы» Конституциялық заң қабылданғаннан бергі кезең ішінде Қазақстан демократиялық саяси-құқықтық жүйесі бар, экономикасы тұрақты, халқының әл-ауқаты жоғары, ұдайы даму үстіндегі мемлекет ретінде қалыптасты.
Этносаралық, конфессияаралық келісім мен төзімділікті қамтамасыз етудің өзіндік үлгісін іске асыру нәтижесінде және халқымыздың ұлтжандылығының арқасында елдің ішкі саяси тұрақтылығы мен қалыпты әлеуметтік-экономикалық өсуіне қол жеткізілді.
Халықаралық ынтымақтастықтың жалпыға ортақ қағидаттарына адалдық, жаппай қырып-жоятын қарудан бас тарту, ықпалдастық байланыстарды тереңдету қадамдары еліміздің әлемдік қоғамдастықта жоғары беделге ие болуына септігін тигізді.
Ата-бабамыздың ғасырлар бойы асыл арманы болып келген егемен Қазақстанды құру жөніндегі тарихи аманаты 1991 жылғы 1 желтоқсанда бірауыздан Мемлекет басшысы болып сайланған Тұңғыш Президент – Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың басшылығымен іске асты.
Республика Президентінің жетекшілігімен кең ауқымды экономикалық, саяси және әлеуметтік реформалар жүзеге асырылды.
Қазақстан мемлекеттілігінің негізін қалаушы – еліміздің Тұңғыш Президенті Н.Ә.Назарбаев халықты жарқын істерге жұмылдыру, қоғамдағы татулық пен келісімді нығайту, бүкіл халықаралық қоғамдастықтың ризашылығы мен құрметіне ие болған жаһандық және өңірлік бейбіт бастамалардың авторы ретінде елдің сыртқы саяси бағытын дәл айқындау ісіне орасан зор үлес қосты.
Мемлекет басшысының жан-жақты сараланған ішкі және сыртқы саясатының арқасында еліміз саяси және әлеуметтік-экономикалық сілкіністерге ұшырамай, дербес дамудың өтпелі кезеңіндегі қиындықтар мен сынақтарды еңсеріп, ілгерілеу мен өркендеу жолына шықты.
* * *
Тәуелсіздікке ие болған жиырма жыл ішінде Қазақстан жаңа ғасырдағы бәсекеге қабілетті экономикаға негіз болатын айшықты табыстарға жетті.

О Декларации двадцатилетия государственной Независимости Республики Казахстан
Постановление Сената Парламента Республики Казахстан от 10 декабря 2011 года № 1035-IV СП
В соответствии с пунктом 2 статьи 13, подпунктом 4) пункта 2 статьи 25 Конституционного закона Республики Казахстан "О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов" и пунктом 26 Регламента Сената Сенат Парламента Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
принять Декларацию двадцатилетия государственной Независимости Республики Казахстан.
Председатель
Сената Парламента
Республики Казахстан                       К. Мами
ДЕКЛАРАЦИЯ ДВАДЦАТИЛЕТИЯ ГОСУДАРСТВЕННОЙ НЕЗАВИСИМОСТИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ПРЕАМБУЛА
Парламент Республики Казахстан, осознавая историческую
значимость обретения Казахстаном Независимости для
успешного становления и укрепления государственности,
выражая приверженность конституционным ценностям,
политике Первого Президента страны - Лидера Нации
Н.А. Назарбаева, нацеленной на благо народа, разделяя
ответственность перед нынешним и будущими поколениями в деле
строительства и совершенствования основ казахстанской
государственности, исходя из конституционной задачи утверждения
Казахстана как демократического, светского, правового и
социально ориентированного государства, торжественно принимает
ДЕКЛАРАЦИЮ ДВАДЦАТИЛЕТИЯ ГОСУДАРСТВЕННОЙ НЕЗАВИСИМОСТИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН.
За период, прошедший с момента принятия Конституционного закона "О государственной Независимости Республики Казахстан" от 16 декабря 1991 года, Казахстан состоялся как успешное государство с демократической политико-правовой системой, стабильной экономикой и высоким уровнем благосостояния населения.
В результате реализации собственной модели обеспечения межэтнического, межконфессионального согласия и толерантности, патриотизма народа Казахстана достигнуты внутриполитическая стабильность и устойчивый социально-экономический рост страны.
Приверженность общепризнанным принципам международного сотрудничества, отказ от оружия массового поражения, шаги по углублению интеграционных процессов способствовали высокому авторитету нашей страны в мировом сообществе.
Историческая миссия по построению суверенного Казахстана, что была многовековой мечтой наших предков, исполнена Первым Президентом – Лидером Нации Н.А. Назарбаевым, который был единодушно избран 1 декабря 1991 года Главой государства.
Под руководством Президента республики осуществлены широкомасштабные экономические, политические и социальные реформы.
Как основатель казахстанской государственности, Первый Президент Казахстана Н.А. Назарбаев внес существенный вклад в процесс консолидации народа, укрепление мира и согласия, а также в определение верного внешнеполитического курса страны, выступив автором глобальных и региональных инициатив, заслуживших общественное признание и уважение всего международного сообщества.
Благодаря всесторонне выверенной внутренней и внешней политике нашего государства удалось преодолеть все сложности и испытания транзитного периода суверенного государственного развития, избежав политических и социально-экономических потрясений, выйти на траекторию устойчивого роста и прогресса.
***
К 20-летнему юбилею Независимости народ Казахстана добился впечатляющих достижений, создающих основу для конкурентоспособной экономики в новом веке.

1995 жылғы 30 тамызда республикалық референдумда қабылданған Қазақстан Республикасының Конституциясы мемлекетіміздің ойдағыдай дамуының құқықтық іргетасы болып табылады.
Ата Заңымызда адамды, оның өмірін, құқықтары мен бостандықтарын ең жоғары құндылықтар деп тануға тұғыр болатын мемлекеттік егемендіктің саяси-құқықтық негіздері қаланды, қоғамның материалдық және рухани өмірін жаңғыртудың стратегиялық мақсаттары мен міндеттерін жүзеге асыруға мүмкіндік беретін басты қағидаттар бекітілді.
Қазақстан ұлттық мүдделерді және әлемдік даму үрдістерін ескеретін саяси құрылыстың өзіндік үлгісін жасады.
Конституциялық эволюция мен құқықтық жүйені сатылап реформалау нәтижесінде елімізде мемлекеттік биліктің теңгерімді де тиімді жүйесі қалыптастырылды.
Республикада мемлекеттік билік заң шығару, атқару және сот тармақтарына бөліну қағидатына сәйкес жүзеге асырылады. Мемлекетті басқарудағы жүйе түзуші рөлді президенттік институт атқарады. Республика Президенті Конституцияның сенімді кепілі, елді жаңғыртудың бастамашысы және іске асырушысы болып табылады.
Қазақстанның дамуы стратегиялық жоспарлар мен бағдарламалардың негізінде жүзеге асырылып келеді, олардың ішінде барлық қазақстандықтардың өсіп-өркендеуін, қауіпсіздігін және әл-ауқатының артуын көздейтін «Қазақстан-2030» президенттік стратегиясы басты орын алады.
Республиканың негізгі бағдарламалық құжаттарында және Президенттің жыл сайынғы Қазақстан халқына жолдауларында ел дамуының алға қойылған мақсаттарына жетуге мүмкіндік беретін бағыттар көрініс тапқан.
Қазақстан адам құқықтары саласындағы халықаралық стандарттарға қол жеткізуге және оларды сақтауға жүйелі әрі дәйекті түрде ұмтылып келеді.
Республикада адам мен азаматты қорғау жүйесі қалыптастырылып, тиімді жұмыс істеуде. Олардың іргелі құқықтары мен бостандықтарын айқындайтын негізгі халықаралық шарттар ратификацияланды.
Конституцияда шығу тегіне, әлеуметтік жағдайына, нәсіліне, ұлтына, тіліне, дінге көзқарасына қарамастан адам және азамат құқықтарының теңдігіне кепілдік берілген.
Мемлекеттің басты қоғамдық байлығы ішкі саяси тұрақтылығы мен халқымыздың бірлігі болып табылады.
Біздің жас тәуелсіз мемлекетіміз дербес дамудың жиырма жылында әлеуметтік және этностық қақтығыстарға соқтықпай өте алды.
Республикамызда азаматтық қоғам институттары мен жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту үшін қолайлы жағдай жасалып, саяси партиялардың, қоғамдық бірлестіктердің жұмыс істеуінің құқықтық негіздері кезең-кезеңмен жетілдірілуде.
Біздің қоғамда отаншылдық идеологиясы барынша қолдау тауып отыр.
Азаматтарымыз еліміздің жетістіктерін, оның аса бай тарихи дәстүрлерін, көп этносты халқының достығы мен бірлігін орынды мақтан етеді.
Қазақстан халқы Ассамблеясы елдің көп этносты халқының мүдделерін білдіретін бірегей институт ретінде танылып отыр, оның қызметі елімізді мекен еткен барлық этностарды азаматтық және рухани-мәдени тұтастық негізінде топтастыруға, қазақстандық жарасымдылықты қалыптастыруға бағытталған. Республикада қазақтардың шетелдерден тарихи отанына оралуы үшін жағдай жасалған.
Тәуелсіздік кезеңі қазақ тілінің қайта түлеп, одан әрі дами түсуімен ерекшеленеді. Мемлекеттік тіл Қазақстан халқын ұйыстырудың аса маңызды факторы болып табылады.
Мемлекет елімізді мекендейтін этностардың алуан түрлі мәдениеті мен тілдерінің сақталуына және дамуына жан-жақты қолдау көрсетіп келеді.
Тәуелсіздік жылдарында ел экономикасы серпінді дами түсті, соның нәтижесінде әлемдік шаруашылық жүйесіне үйлесімді кірігіп, сыртқы экономикалық дағдарыстардың салдарларына лайықты қарсы тұруға мүмкіндік берген қомақты тұрақтылық қорын жинақтады.
Қазақстанда нарықтық экономикаға көшу бағдарламасы ойдағыдай іске асырылды, қаржы және банк жүйесі, даму және экономиканы басқару институттары құрылып, тиімді жұмыс істеуде. Тәуелсіздік жылдарында ішкі жалпы өнімнің көлемі ондаған есе артып, жоғары деңгейге жетті.
Кәсіпкерлік қызмет үшін қажетті жағдайлар жасалып, бизнестің мемлекет алдындағы әлеуметтік жауапкершілігін арттырумен қатар оның мүдделерінің құқықтық тұрғыдан сенімді қорғалуына кепілдік беріліп отыр.
Республикамызда шетелдік күрделі қаржының едәуір көлемін тартуға және бірлескен экономикалық жобаларды іске асыруға ықпал ететін қолайлы инвестициялық ахуал қамтамасыз етілген.
Елдің көліктік-транзиттік әлеуетін дамыту, осы заманғы ақпараттық-коммуникациялық технологияларды жер-жерде енгізу жөніндегі жобалар сәтті іске асырылуда. Аграрлық сектор қарышты қадаммен дамып келеді. Қазақстан энергетика мен азық-түлік бойынша әлемдік қауіпсіздікті қамтамасыз ететін жетекші елдер тобына кіріп отыр.
Қазіргі кезде экономиканы әртараптандыру және оны шикізаттық емес, жоғары технологиялық жолға қайта бағдарлау жөнінде жаңа міндеттер алға қойылды, үдемелі индустриялық-инновациялық даму жөніндегі мемлекеттік бағдарлама қарқын алып келеді.
Тәуелсіздік жылдары елдің әлеуметтік инфрақұрылымын дамыту мен тұрмыс деңгейін жақсарту жөніндегі іс-шаралар жүзеге асырылды.
Қазақстан халықтың әл-ауқаты жағынан жаһандық рейтингте әлемнің алғашқы елу мемлекетінің қатарына кіріп, дүние жүзіндегі тез өсіп келе жатқан экономикалар үштігіне еніп отыр.
Экономикадағы тұрақтылықтың арқасында жалақының, зейнетақының, шәкіртақының және мемлекеттік жәрдемақының тұрақты өсуі қамтамасыз етілуде. Мемлекеттік бюджеттің әлеуметтік инфрақұрылым, денсаулық сақтау, білім беру, ғылым, мәдениет және спорт салаларындағы көрсетілетін қызметтерді дамытуға жұмсалатын шығыс көлемі жыл сайын ұлғайтылуда. Жастар саясаты нысаналы түрде жүзеге асырылуда.
Республикамыз жиырма жыл ішінде ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуде айтарлықтай нәтижелерге қол жеткізді. Елді қорғауға қабілетті Қарулы Күштер құрылды, құқықтық тәртіпті сақтау және ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету органдары қалыптастырылды.
Қазақстан өзінің мемлекеттік шекарасын заңдық тұрғыдан ресімдеу мен межелеу жөніндегі мәселелерді түпкілікті шешті, кең байтақ жерінің шекаралық шеңбері бойында тату көршілік белдеуін қалыптастырды.
Шекарамыздың шегенделуі мемлекетіміздің дұрыс бағыттағы халықаралық саясатының және Қазақстанның Тұңғыш Президенті Н.Ә.Назарбаевтың тікелей жеке беделі мен күш-жігерінің арқасында мүмкін болды. Мұның өзі тәуелсіздік жылдарында қол жеткізілген ел тарихындағы баға жетпес жетістіктердің бірегейі болып табылады.
Республикамыз қауіпсіздік пен ынтымақтастық жөніндегі жаһандық және өңірлік халықаралық ұйымдардың жұмысына белсене қатысуда, әлемнің алдыңғы қатарлы елдерімен үйлесімді стратегиялық әріптестік қарым-қатынас орнатуда.
Қазақстанның бастамасымен Азиядағы өзара іс-қимыл және сенім шаралары жөніндегі кеңестің шақырылуы жаһандық және өңірлік қауіпсіздікті нығайтуға қосылған елеулі үлес болып табылады.
Республиканың көп векторлы сыртқы саясаты өзінің тиімділігін дәлелдеді. Алыс-жақын шет мемлекеттермен, әлемдік қаржы институттарымен тең құқықтық және өзара тиімді ынтымақтастық жолға қойылды. Қазақстанның өңірлік және өңіраралық байланыстары тереңдеп келеді. Республика өркениеттер арасындағы келіссөздерге дәнекер буын бола отырып, Батыс пен Ислам әлемі арасындағы үнқатысуға игі ықпалын тигізуде.
Осы заманның аса ықпалды халықаралық ұйымдарына – Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымы (ЕҚЫҰ) мен Ислам Ынтымақтастығы Ұйымына (ИЫҰ) еліміздің төрағалық етуі – Қазақстанның жоғары беделінің айғағы.
ЕҚЫҰ Саммитінің ұзақ үзілістен кейін өткізілуі – Қазақстанның осы ұйымға төрағалығының айтулы нәтижесі болып табылады.
Форумның қорытындысы бойынша қабылданған Астана декларациясы әлемдік саясатқа «еуразиялық қауіпсіздік» және «Астана рухы» ұғымдарында көрініс тапқан қауіпсіздік пен ынтымақтастықтың жаңа түсінігін енгізді.
Қазақстан әлемдік конфессияаралық үнқатысулардың бастамашысы және ұйымдастырушысы ретінде танылды.
Әлемдік және дәстүрлі діндер лидерлерінің съездері елдер мен өркениеттер арасындағы бейбітшілік пен ынтымақтастықты нығайтудың маңызды буынына айналып отыр.
Тәуелсіз Қазақстан ядролық қаруға қарсы жаһандық қозғалыстың көшбасшылары қатарына енді.
Елбасының бастамасымен дүние жүзіндегі ең ірі Семей ядролық полигоны біржолата жабылып, ядролық қарудың әлемдегі төртінші арсеналы жойылды. Қазақстан әлем тарихында ядролық қарудан өз еркімен бас тартқан бірінші ел болды.
Мемлекетіміз ядролық қаруды таратпау тәртібін мүлтіксіз сақтай отырып, жер жүзінде жаппай қырып-жоятын қаруға жалпыға бірдей тыйым салу, бейбіт атомды қауіпсіз пайдалану, халықаралық ядролық терроризм қатеріне жол бермеу жөніндегі жаһандық бастамаларды ұсынып келеді.
Президентіміздің кеңестік дәуірден кейінгі кеңістікте ықпалдасудың қажеттігін негіздейтін еуразиялық идеясы өзінің тарихи тұрғыдан дұрыстығын дәлелдеп берді.
Кейіннен Біртұтас экономикалық кеңістікке ұласатын Кеден одағының құрылуы бәсекеге қабілетті экономиканы қалыптастыру жөніндегі міндеттерді неғұрлым тиімді шешуге септігін тигізуде.
Республикамыз Орталық Азиядағы ықпалдасу үдерістерінің алғы шебінде тұр, өңірдегі елдерге экономикалық және саяси жәрдем көрсетіп келеді, сонымен қатар, жалпыөңірлік мүдделерді қолдау ісінде өзінің халықаралық ұйымдардағы ықпалын белсенді түрде пайдалануда.
Қазақстанның жаңа бас қаласының орасан зор құрылысы – ауқымы мен батылдығы жағынан Республикамыздың Тұңғыш Президентінің теңдесі жоқ ғаламат жобасы.
Жылдан жылға көркейіп, қарқынды дамып келе жатқан Астана Тәуелсіз Қазақстанның мақтанышы болып табылады.
Еуразияның жүрегіндегі жаңа шаһар Қазақстанның жарқын да баянды болашағын айшықтайды. Астана – барша халқымызды Қазақстанның көк байрағы астына біріктіріп, оның өз бойындағы жасампаздық әлеуетіне деген сенімін арттыра түскен ұлттық идеяның жүзеге асуының нақты көрінісі.
* * *
Тәуелсіздіктің алғашқы 20 жылы Қазақ елінің өсіп-өркендеуі мен игілігі жолында заманымыздың аса көрнекті мемлекет қайраткері Нұрсұлтан Назарбаевтың басшылығымен, қазақстандықтардың ерен еңбегінің арқасында республиканың қол жеткізген толағай табыстарын бүкіл әлемге паш етіп отыр.
Елдің қазіргі жетістіктері – болашақ ұрпаққа арналған мұра, ХХІ ғасырда Қазақстанның тұғырлы, бақуатты, бейбіт ел ретінде серпінді дамуының берік негізі.

Правовым фундаментом успешного развития Казахстана является Конституция Республики Казахстан, принятая 30 августа 1995 года на республиканском референдуме.
С принятием Конституции были заложены политико-правовые основы государственного суверенитета, базирующегося на признании высшими ценностями человека, его жизни, прав и свобод, закреплены ключевые принципы и основы организации общества и государства, позволяющие осуществлять поставленные стратегические цели и задачи модернизации материальной и духовной жизни казахстанского общества.
Казахстан создал собственную модель политического устройства, учитывающую национальные интересы и мировые тенденции политического развития.
В результате конституционной эволюции и поэтапного реформирования правовой системы в стране сформирована сбалансированная и эффективная система государственной власти.
Государственная власть в республике осуществляется в соответствии с принципом ее разделения на законодательную, исполнительную и судебную ветви. Системообразующую роль в управлении государством играет институт президентства. Президент республики выступает надежным гарантом Конституции, инициатором и проводником модернизации страны.
Развитие Казахстана осуществляется на основе стратегических планов и программ, среди которых центральное место занимает президентская Стратегия "Казахстан-2030", нацеленная на обеспечение процветания, безопасности и улучшения благосостояния всех казахстанцев.
В основополагающих программных документах республики и ежегодных Посланиях Президента народу Казахстана отражены ключевые аспекты развития страны, позволяющие планомерно и поступательно достигать поставленных целей.
Казахстан системно и последовательно стремится к достижению и соблюдению международных стандартов в области прав человека.
В республике сформирована и эффективно действует система защиты человека и гражданина. Ратифицированы базовые международные договоры, определяющие их фундаментальные права и свободы.
Конституцией гарантировано равенство прав человека и гражданина независимо от происхождения, социального положения, расы, национальности, языка, отношения к религии.
Главными общественными ценностями государства являются внутриполитическая стабильность и единство народа Казахстана.
Казахстану удалось избежать социальных и этнических конфликтов.
В Казахстане создаются благоприятные условия для развития институтов гражданского общества и местного самоуправления, продолжается поэтапное совершенствование правовых основ функционирования политических партий, общественных объединений.
В стране всемерно поддерживается идеология казахстанского патриотизма. Казахстанцы по праву гордятся достижениями своей страны, ее богатейшими историческими традициями, дружбой и сплоченностью многоэтнического народа. Уникальным институтом представительства интересов полиэтнического населения страны выступает Ассамблея народа Казахстана, деятельность которой направлена на формирование казахстанской идентичности путем консолидации этносов республики на основе гражданской и духовно-культурной общности. В республике созданы условия для возвращения казахов на историческую родину из-за рубежа. Период Независимости ознаменовался возрождением и дальнейшим развитием казахского языка. Государственный язык является важнейшим фактором консолидации народа Казахстана.
Государством оказывается всемерная поддержка сохранению и развитию многообразной культуры и языков этносов, населяющих Казахстан.
За годы Независимости экономика страны достигла высоких темпов развития. Она гармонично интегрировалась в мировую хозяйственную систему, накопила солидный запас прочности, позволивший достойно противостоять последствиям внешних экономических кризисов.
В Казахстане успешно реализована программа перехода к рыночной экономике, сформированы и эффективно функционируют финансовая и банковская системы, институты развития и управления экономикой. За годы Независимости в десятки раз увеличился объем внутреннего валового продукта.
Созданы необходимые условия для предпринимательской деятельности, гарантируется надежная правовая защита интересов бизнеса при одновременном повышении его социальной ответственности перед государством.
В стране обеспечен благоприятный инвестиционный климат, способствовавший привлечению значительных объемов зарубежных капиталовложений и реализации совместных экономических проектов.
Успешно реализуются проекты по развитию транспортно-транзитного потенциала страны, повсеместному внедрению современных информационно-коммуникационных технологий. Поступательный прогресс демонстрирует аграрный сектор страны. Казахстан входит в группу ведущих стран, обеспечивающих мировую энергетическую и продовольственную безопасность.
В настоящее время поставлены новые задачи по диверсификации экономики и ее переориентации на несырьевой, высокотехнологичный путь, набирает темпы Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию.
За годы Независимости осуществлены меры по развитию социальной инфраструктуры и улучшению уровня жизни населения страны. Казахстан включен в первую полусотню государств мира в глобальном рейтинге благосостояния населения и вошел в число трех самых быстрорастущих экономик мира.
Благодаря устойчивости экономики обеспечивается стабильный рост заработной платы, пенсий, стипендий и государственных пособий. Ежегодно повышаются объемы расходов государственного бюджета, направляемых на развитие социальной инфраструктуры, услуг в сфере здравоохранения, образования, науки, культуры и спорта. Целенаправленно осуществляется молодежная политика.
К своему 20-летию республика добилась значительных результатов в сфере обеспечения национальной безопасности. Созданы боеспособные Вооруженные силы, сформированы органы охраны правопорядка и защиты национальной безопасности страны.
Казахстан разрешил вопросы по юридическому оформлению и делимитации своей государственной границы, сформировал пояс добрососедства по всему периметру своей территории.
Демаркация границы стала возможной благодаря выверенной международной политике государства и непосредственно личному авторитету и усилиям Первого Президента Казахстана Н.А. Назарбаева. Это является одним из неоценимых достижений в истории страны за годы Независимости.
Республика активно участвует в глобальных и региональных международных организациях по безопасности и сотрудничеству, выстраивает гармоничные отношения стратегического партнерства с ведущими странами мира.
Весомым вкладом в укрепление глобальной и региональной безопасности является создание по инициативе Казахстана Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии.
Многовекторная внешняя политика республики доказала свою эффективность. Налажено равноправное и взаимовыгодное сотрудничество с государствами дальнего и ближнего зарубежья, мировыми финансовыми институтами, углубляются региональные и межрегиональные связи Казахстана. Республика активно продвигает диалог между Западом и исламским миром, являясь связующим звеном в переговорном процессе между цивилизациями.
Свидетельством высокого авторитета Казахстана стало председательство страны в ОБСЕ и ОИС, влиятельнейших международных организациях современности.
Весомым результатом казахстанского председательства в ОБСЕ является проведение после длительного перерыва саммита этой организации. Принятая по итогам форума Астанинская декларация внесла в мировую политику новое понимание безопасности и сотрудничества, отраженное в понятиях "евразийская безопасность" и "Дух Астаны".
Казахстан внес существенный вклад в организацию и проведение мирового межконфессионального диалога.
Съезды лидеров мировых и традиционных религий, проходящие на казахстанской земле, становятся важным звеном в развитии сотрудничества между странами и цивилизациями.
Независимый Казахстан вошел в число лидеров глобального антиядерного движения.
По инициативе Главы государства в Казахстане закрыт крупнейший в мире Семипалатинский ядерный полигон и ликвидирован четвертый в мире арсенал ядерного оружия. Это первый в мировой истории случай добровольного отказа от ядерного оружия.
Страной неукоснительно соблюдается режим нераспространения, выдвинуты глобальные инициативы по всеобщему запрету ядерного оружия, безопасному использованию мирного атома, недопущению угрозы международного ядерного терроризма.
Историческую правоту доказала евразийская идея Президента Казахстана, обосновывающая необходимость интеграции постсоветского пространства.
Создание Таможенного союза с дальнейшим переходом к Единому экономическому пространству способствует решению задач по формированию конкурентоспособной экономики.
Республика находится в авангарде интеграционных процессов в Центральной Азии, оказывает экономическое и политическое содействие странам региона, активно использует свое влияние в международных организациях в поддержку общерегиональных интересов.
Гордостью независимого Казахстана является его новая, динамично развивающаяся столица – Астана.
Грандиозное строительство нового центра Казахстана стало беспрецедентным по масштабам и смелости проектом Первого Президента республики.
Новый город в сердце Евразии символизирует успешное, стабильное будущее Казахстана. Астана стала воплощением заветной мечты, национальной идеей, которая сплотила народ Казахстана и придала ему уверенности в собственном созидательном потенциале.
* * *
Первые 20 лет Независимости стали свидетельством успеха Казахстана, достигнутого под руководством выдающегося государственного деятеля современности Нурсултана Назарбаева, благодаря патриотизму, непреклонной воле и самоотверженному труду всех казахстанцев, их единству и сплоченности во имя процветания и благополучия Родины.
Современные успехи страны – наследие для будущих поколений, надежная основа построения сильного, независимого и динамично развивающегося Казахстана в XXI веке.