Қазақстан Республикасында қылмысқа қарсы күрестiң және заң тәртiбiн нығайтудың 1993-1995 жылдарға арналған кезек күттiрмейтiн шаралардың Мемлекеттiк бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 23 қыркүйектегi N 1352 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы N 829 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009.06.18 N 829 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Конституциясының 78-бабына сәйкес қаулы етемiн:
1. Қылмысқа қарсы күрестiң және заң тәртiбiн нығайтудың 1993-1995 жылдарға арналған кезек күттiрмейтiн шараларының Мемлекеттiк бағдарламасы бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi, министрлiктер мен ведомстволардың басшылары осы Бағдарламада белгiленген шаралардың мезгiлiнде орындалуын қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Төралқасына Қазақ ССР Жоғарғы Кеңесiнiң 1989 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақ ССР-iнде қылмысқа қарсы күрес және заң тәртiбiн нығайтудың 1989-1995 жылдарға арналған Бағдарламасын бекiткен N 4351 - ХI қаулысының күшi жойылған деп тану туралы ұсыныс енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1993 жылғы 23 қыркүйектегi
N 1352 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасында қылмысқа қарсы күрестiң
және заң тәртiбiн нығайтудың 1993-1995 жылдарға
арналған кезек күттiрмейтiн шаралардың Мемлекеттiк
Бағдарламасы
Дағдарысқа қарсы шұғыл шаралар мен әлеуметтiк-экономикалық реформаларды тереңдету Бағдарламасын және Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Мемлекеттiк басқару органдары лауазымды адамдарының тәртiп, қоғамдық тәртiп және қауiпсiздiк жағдайына жауапкершiлiгiн арттыру туралы" 1992 жылғы 4 желтоқсандағы Қаулысының 1"б" тармағын орындау мақсатында жасалынған.
Республикадағы құқық қорғау қызметi 1989 жылдан берi Қазақ ССР Жоғарғы Кеңесiнiң Төралқасы 1989 жылғы 12 желтоқсанда N 4351-ХI қаулысымен бекiткен Қазақ ССР-iнде қылмысқа қарсы күрес және заң тәртiбiн нығайтудың 1989-1995 жылдарға арналған Бағдарламасына сәйкес жүргiзiлiп келдi.
Қалыптасқан саяси және әлеуметтiк-экономикалық жағдайлар негiзiнде, КСР Одағының тұсында жасалынған бұл Бағдарламада қылмысқа қарсы күрес мәселесiн мемлекеттiк тұрғыда, кешендi шешу мақсаты көзделген болатын, осы мақсат белгiлi дәрежеде орындалды.
Бүгiнгi таңда республиканың егемендiк алуына, саяси және экономикалық жүйедегi терең өзгерiстерге, демократиялық қоғам мен құқықтық мемлекет құруды жариялаған жаңа Конституцияның қабылдануына байланысты Бағдарламаның көптеген ережелерi өз мәнiн жоғалтты, ал кейбiрi жаңарған республикалық заңдарға қайшы келiп отыр.
Қоғамдағы саяси-әлеуметтiк жағдай түбiрiмен өзгердi. Нарықтық қатынастарға көшу кезеңi экономикада және әлеуметтiк өмiр саласында дағдарыстық құбылыстар белең алып, қылмыстық ахуалдың шиеленiсуi жағдайында қауiптi көрiнiстердiң күрт өсуiмен сипатталуда. Әлеуметтiк құбылыс ретiнде қылмыс экономикалық реформалар процесiн елеулi тежейтiн, қоғамда әлеуметтiк шиеленiстiң күшеюiне ықпал ететiн факторға айналды.
Республикада қабылданған дағдарысқа қарсы шұғыл шаралар мен әлеуметтiк-экономикалық реформаларды тереңдетудiң (экономиканы тұрақтандыру және нарыққа көшу кезеңiне арналған) Бағдарламасы әлеуметтiк-экономикалық проблемаларды заңдылық пен заң тәртiбiн нығайту мәселелерiмен тығыз байланыста шешу қажеттiгiн көздейдi.
Бұл заң саясатын түбегейлi өзгерту қажеттiгiн, қылмысқа қарсы күрестiң және заң тәртiбiн нығайтудың кезек күттiрмейтiн шараларының жаңа Бағдарламасын қабылдау қажеттiгiн көрсетедi.
Бағдарламаның мақсаты - азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын, меншiктiң барлық нысандарын қылмыстық қол сұғудан сенiмдi қорғауды ұйымдастыру, қоғамда тиiстi заң тәртiбiн қамтамасыз ету болып табылады.
Осы мақсатқа жету үшiн Бағдарламада:
- мемлекеттiк органдар мен қоғамдық ұйымдардың қалыптасып отырған жағдайда ескере отырып заңдылық пен заң тәртiбiн нығайту жөнiндегi қызметiнiң негiзгi бағыттары;
- өтпелi кезең талабына сай құқықтық қатынастар орнату қоғамдық өмiрде құқық пен заңдылықтың басым рөлiн қамтамасыз ететiн саяси, ұйымдастыру және құқықтық сипаттағы шаралар;
- Бағдарламаны жүзеге асыруға қажеттi кадр, материалдық-техникалық, қаржы және өзге де ресурстар белгiленген.
Бағдарлама мынадай тұжырымдамалық қағидаларға негiзделедi:

О Госудаpственной пpогpамме пеpвоочеpедных меp по боpьбе с пpеступностью и укpеплению пpавопоpядка в Республике Казахстан на 1993-1995 годы
Постановление Пpезидента Республики Казахстан от 23 сентябpя 1993 г. N 1352. Утратило силу Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 829
Сноска. Утратило силу Указом Президента РК от 18.06.2009 № 829 .
В соответствии со статьей 78 Конституции Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить Государственную программу первоочередных мер по борьбе с преступностью и укреплению правопорядка в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (прилагается).
2. Кабинету Министров Республики Казахстан, руководителям министерств и ведомств обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных настоящей Программой.
3. Кабинету Министров Республики Казахстан внести предложение в Президиум Верховного Совета Республики Казахстан о признании утратившим силу постановления Президиума Верховного Совета Казахской ССР от 12 декабря 1989 г. N 4351-ХI, утверждающего Программу борьбы с преступностью и укрепления правопорядка в Казахской ССР на 1989-1995 годы.
Президент Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНА
постановлением Президента Республики Казахстан от 23 сентября 1993 г. N 1352
Государственная программа
первоочередных мер по борьбе с преступностью
и укреплению правопорядка в Республике
Казахстан на 1993-1995 годы
Разработана во исполнение Программы
неотложных антикризисных мер и углубления социально-экономических реформ и п. 1 "б" постановления Президента Республики Казахстан от 4 декабря 1992 года "О повышении ответственности должностных лиц органов государственного управления за состояние дисциплины, общественного порядка и безопасности"
Правоохранительная деятельность в республике с 1989 года определялась Программой борьбы с преступностью и укреплению правопорядка в Казахской ССР на 1989-1995 г.г., утвержденной постановлением Президиума Верховного Совета Казахской ССР от 12 декабря 1989 г. N 4351-ХI.
Разработанная на основе сложившихся политических и социально-экономических реалий, в условиях существования СССР она преследовала цель обеспечить комплексный государственный подход к проблемам борьбы с преступностью и в определенной степени выполнила поставленные задачи.
К настоящему времени, в связи с обретением республикой суверенитета, глубинными преобразованиями политической и экономической системы, принятием новой Конституции, провозгласившей строительство демократического общества и правового государства, многие положения Программы утратили свое значение, а некоторые вошли в противоречие с обновленным республиканским законодательством.
Коренным образом изменилась социально-политическая обстановка в обществе. Переходный к рыночным отношениям период характеризуется нарастанием кризисных явлений в экономике и социальной сфере, осложнением криминогенной обстановки, сопровождающейся резким ростом опасных проявлений. Преступность как социальное явление становится фактором, серьезно тормозящим процесс экономических реформ и способствующим росту социальной напряженности в обществе.
Принятая в республике Программа неотложных антикризисных мер и углубления социально-экономических реформ (на период стабилизации экономики и перехода к рынку) предусматривает необходимость решения социально-экономических проблем в органичной связи с вопросами укрепления законности и правопорядка.
Это обуславливает необходимость принципиального обновления правовой политики, принятие новой Программы первоочередных мер по борьбе с преступностью и укреплению правопорядка.
Цель Программы состоит в организации эффективной защиты прав и свобод граждан, всех форм собственности от преступных посягательств, в обеспечении надлежащего правопорядка в обществе.
Для достижения этой цели в Программе определены:
- основные направления деятельности государственных органов и общественных организаций по укреплению законности и правопорядка с учетом складывающейся обстановки;
- меры политического, организационного и правового характера, обеспечивающие создание правоотношений, отвечающих переходному периоду, доминирующую роль права и законности в общественной жизни;
- кадровые, материально-технические, финансовые и иные ресурсы, необходимые для реализации Программы.
Программа основана на следующих концептуальных положениях:

1. Қылмыспен күрестiң және заңдылықты нығайтудың тәжiрибеде шыңдалған және бүгiнгi талапқа сай нысандары мен әдiстерiнiң қолданылуындағы сабақтастық.
2. Өкiмет пен басқару органдарының заңдылық және заң тәртiбiнiң жай-күйi үшiн жауапкершiлiгiн арттыру, қылмысқа қарсы күресте заң қорғау органдарының, еңбек ұйымдарының және қоғамдық ұйымдардың күшiн бiрiктiру.
3. Заң қорғау жүйесiн қаржыландыру, материалдық-техникалық қамсыздандыру мәселелерiн қалыптасып отырған қылмыстық ахуалға сәйкес шешу.
4. Республиканың және аймақтардың әлеуметтiк-экономикалық дамуының ағымдағы және перспективалық жоспарларын түзу үстiнде заңдылық пен заң тәртiбiн нығайтуға қатысты бөлiгiнде Бағдарлама ережелерiн ұстанудың мiндеттiлiгi белгiленсiн.
Бағдарламаның мазмұны
1 бөлiм: Республикадағы заңдылық пен заң тәртiбiнiң жай-күйiн талдау және заң қорғау қызметiнiң басым бағыттары.
II бөлiм: Қылмысқа қарсы күрестiң тиiмдiлiгiн арттыруға және заң тәртiбiн жақсартуға бағытталған ұйымдастыру, құқықтық және материалдық-техникалық шаралар.
Қосымшаларда: Заң қорғау жүйесiнiң қалыпты жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге, кадрлармен және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз етудi жақсартуға бағытталған, мемлекеттiк деңгейде шешудi талап ететiн нақты мәселелердiң тiзбесi ұсынылады.
I Бөлiм
Заң тәртiбiнiң жай-күйi және заң қорғау
қызметiнiң басым бағыттары
Егемен Қазақстан Республикасы тарихи дамуының жаңа сатысына қадам басып, нарықтық қатынастарға негiзделген жаңа экономикалық жүйе құру үстiнде.
Реформалар барысында қоғамның мүлiк иеленуi жағынан жiктелуi, жұмыссыздық, қылмыстық өсуi тәрiздi әлеуметтiк, экономикалық және құқықтық сипаттағы елеулi келеңсiздiктер қабағат өрiстеп отыр. Қоғамды қылмыстың шұғыл меңдеуi шиеленiскен сипат алады, бұл мемлекет негiздерiне қауiп төндiрiп, өркениеттi жолмен нарыққа көшу мүмкiндiгiне күмән туғызуда.
Қылмыс соңғы 5 жылда екi есе артып, 200-мыңдық шектен асты. Ол барған сайын көпе-көрнеу зорлық және дүниеқорлық сипат алып келедi. Адамдардың өмiрi мен денсаулығына қасақана қастандық көздеген қылмыстар саны артып, олар арсыздықпен және қатыгездiкпен, көбiне қару жұмсалып жасалуда.
Реформаларға негiзiнен жасырын сипаттағы экономикалық қылмыстар тасқыны күйретерлiктей әсер етуде. Нарықтық экономикалық өзгерiстердiң беделiн түсiретiн көлеңкелi экономика қалыптасуда. Контрабанда, бағалы шикiзат ресурстарын бақылаусыз сыртқа тасу кең ауқымда өрiстеп отыр.
Кей жерлер мен аймақтарда негiзгi өндiрiстiк құралдарды, әлеуметтiк-мәдени объектiлердi жекешелендiру барысында елеулi жөнсiздiктерге жол берiлуде, соның нәтижесiнде мемлекет орны толмас шығынға ұшырауда.
Банк жүйесiнде де қаржыға байланысты iрi келеңсiздiктерге жол берiлген. Несие берудiң белгiленген тәртiбi жан-жақты бұзылуда, несие негiзiнен мемлекет мүддесi үшiн емес, делдалдық операциялар үшiн пайдаланылуда. Банк жүйесi республикадағы несие-ақша айналымының негiздерiне елеулi нұқсан келтiретiн жалған төлем құжаттары тасқынының астында қалып отыр.
Заңдылықты өрескел бұзуға өкiмет пен басқару органдарында жол берiлуде, олардың өздерiне берiлген құқықтар мен өкiлеттiлiк шеңберiнен көпе-көрнеу тыс заң белгiлейтiн актiлер шығару фактiлерi жаппай сипат алуда. Кей облыстар мен аймақтарда мемлекеттiк аппарат чиновниктерiнiң пара алуы кең тараған. Шетелдiк iссапарларға валюта қаражаты есепсiз жұмсалуда. Өкiмет және басқару органдары лауазымды адамдарының заңға қайшы кәсiпкерлiк қызметпен қоса айналысу әрекетiне тыйым салынбаған. Басқару органдарында жер-жерде бюджеттен тыс көптеген қорлар құрылған. Олар көбiне мемлекеттiк кәсiпорындардан түскен алымдар есебiнен толықтырылады, ал айналымынан түскен қаражат коммерциялық мақсатқа жұмсалады.
Мемлекеттiк қаржы ресурстары коммерциялық құрылымдарға кәсiпорындар жанында құрылған көптеген кәсiпкерлiк құрылымдар арқылы да құйылуда.
Қылмыстың дәстүрлi нысандарына бағдарланып жасалған қолданылып жүрген заңдарда елеулi олқылықтар мен қайшылықтар көп. Ұйымдасқан қылмыс түрлерiмен күрес мәселесi заң арқылы реттелмеген, мемлекеттiк қызметшiлердiң коммерция iсiмен айналысуының тәртiбi нақты белгiленбеген, олардың табыстарын мәлiмдеу тәртiбi анықталмаған, коммерциялық құрылымдарды сүйемелдеу әрекетi үшiн жауаптылығы белгiленбеген.
Заң қорғау органдары қызметiнiң құқықтық негiзiн қамтамасыз ететiн қылмыстық, қылмыстық iс жүргiзу және басқа заң кодекстерiн қабылдау мерзiмi себепсiз созылуда. Заң жобаларын криминалогиялық тұрғыда сараптау мәселесi шешiлген жоқ.
Қылмыстың өсуiне себепшi фактор, бұрынғыша, меншiкке қол сұғу болып отыр. Жыл сайын өсiп отырған мемлекеттiк және жеке меншiк мүлкiн ұрлау - барлық тiркелген қылмыстың жартысынан көбiн құрайды. Соған қарамастан мемлекет меншiгiнiң тиiстi дәрежеде сақталуы қамтамасыз етiлмеген. Шаруашылық объектiлерiнiң едәуiр бөлiгiнiң техникалық жабдықталуы төмен. Темiр жол көлiгiнде мемлекет жүгi талан-таражға ұшырауда. Өрт саны көбейiп, одан келген залал мөлшерi күннен күнге артып келедi.
Iшкi iстер органдарының қанағаттанғысыз жұмысының нәтижесiнде азаматтардың жеке меншiгiне қол сұғылған ұрлықтың жартысынан көбi ашылмайды.
Республика жолдарындағы жағдай да күрделi қалпында қалып отыр, онда жыл сайын ондаған мың адам қаза тауып, ауыр жарақат алуда.
Нашақорлыққа және наркобизнеске қарсы күрестiң ұйымдастырылуы нашар. Қылмыстық заң шаралары негiзiнен нашақорларға қарсы қолданылады, ал наркобизнестiң пысықайлары көбiне әшкереленусiз қалады.
Республиканың қарулы Күштерiнде қолайсыз жағдай қалыптасып келедi. Соңғы екi жылда әскердегi қылмыс саны үш есе артты. Өз еркiмен кетiп қалу, әскери мүлiктi, қару-жарақты және оқ-дәрiнi талан-таражға салу кең етек алған.
Заң қорғау органдарының қылмысы үшiн сөзсiз жазалану принципiнiң толық орындалуын қамтамасыз етудегi жұмысының нәтижелiлiгi төмен. Республика Iшкi iстер министрлiгiнiң көптеген салалық бөлiмшелерi өздерiне жүктелген мiндеттердi орындай алмайды. Олардың қылмысты ашу және тергеу жөнiндегi iс-қимылы көбiне нәтижесiз аяқталады. Ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес жүргiзу үшiн IIМ-i мен ҰҚК-iнде арнайы құрылған органдардың қайтарымы аз. Қылмыстық қауымдастықтың саны көбеюде, олардың кейбiреулерi мемлекетаралық сипат алды. Қылмыстық топтарды әшкерелеу жөнiндегi жекелеген сәттi операциялар қылмыстың алдын алуға елеулi ықпалын тигiзбейдi, ахуалды күнiлгерi бағдарлап, бақылауда ұстау факторы бола алмайды.
Прокурорлық қадағалау бүгiнгi талапқа сай емес. Өкiмет пен басқару органдарында, шаруашылық және кәсiпкерлiк құрылымдарда заңдылықтың бұзылуына прокуратура тарабынан қатаң тыйым салынбай отыр. Азаматтардың құқығы мен заңды мүдделерiн қорғау деңгейi де жетiлдiрудi талап етедi. Заң қорғау органдарының өзiнде адам құқығын бұзуға жол бермеу жөнiндегi прокурорлық шаралардың нәтижелiлiгi төмен деңгейде.
Сот тәжiрибесiнде қайшылық пен тұрақсыздық құбылыстары белең алып келедi. Әдiлетсiз үкiмдер мен шешiмдер шығару, сарсаңға салу және өзге де жауапсыздық пен құзырсыздық фактiлерiнiң саны азаймай отыр. Қоғамды қылмыс меңдей бастаған жағдайда аса қауiптi қылмыстық әрекеттердiң сот органдарында тиiстi бағасын алмауы аз кездеспейдi.
Заң қорғау органдарының қанағаттанарлықсыз қызметi басқа себептермен қатар кадр жұмысындағы елеулi кемшiлiктерге де байланысты. Заң қорғау жүйесi үшiн кадрлар даярлайтын оқу орындарының жұмысы жетiлдiрудi қажет етедi.
Заң қорғау органдарының жұмысы заң саласындағы мемлекетаралық қатынастардың тәртiпке салынбағандығы салдарынан да елеулi қиындықтарға душар болып отыр. Бақылау органдары, тексеру қызметi мен сарапшы мекемелер жұмысының тиiмдiлiгiн арттыру мәселелерi үкiмет тарапынан шешудi талап етедi.
Күрделi жағдайда жұмыс iстейтiн қатаң қылмыстық жазалау жүйесi ешқандай сын көтермейдi. Бас бостандығынан айыру орындарында сотталған адамдар қарапайым тұрмыстық және санитарлық жағдайлармен қамтамасыз етiлмеген. Сотталған адамдардың еңбегi тиiстi дәрежеде ұйымдастырылмаған. Жазаны iзгiлендiру процестерi баяу қарқынмен жүруде, бұл заң жолымен реттеудi талап етедi. Еңбекпен түзеу колонияларында құқық бұзушылық пен қылмыс саны артуда, оның көпшiлiгi iшiмдiк пен есiрткiге байланысты.
Бұрын сотталған адамдарды тұрмысқа бейiмдеу мәселелерi қанағаттанғысыз дәрежеде шешiлуде. Көптеген облыс орталықтары мен iрi қалаларда жазасын өтеген адамдарды әлеуметтiк қолдауға арналған ақтау орталықтары құрылмаған. Осының нәтижесiнде қайталама қылмыстар деңгейi жоғары күйiнде қалып отыр. Жыл сайын қарақшылық тонаудың тең жартысынан астамын, қасақана кiсi өлтiру, әйел зорлау, тонау мен ұрлықтың үштен бiрiндейiн бұрын сотталған жасайды.

1. Преемственность в применении традиционных, проверенных практикой и отвечающих современным условиях форм и методов борьбы с преступностью и укрепления законности.
2. Повышение ответственности органов власти и управления за состояние законности и правопорядка, объединение усилий правоохранительных органов, трудовых коллективов и общественных организаций в борьбе с преступностью.
3. Решение вопросов финансирования, материально-технического обеспечения правоохранительной системы адекватно складывающейся криминогенной ситуации.
4. Обязательный характер программных положений при формировании текущих и перспективных планов социально-экономического развития республики и регионов в части укрепления законности правопорядка.
Содержание программы.
I Раздел: Анализ состояния законности и правопорядка в республике и приоритетные направления правоохранительной деятельности.
II Раздел: Организационные, правовые и материально-технические меры, направленные на повышение эффективности борьбы с преступностью и улучшение правопорядка.
Приложение: Предусматривают перечень конкретных вопросов по обеспечению нормального функционирования, улучшению кадрового и материально-технического обеспечения правоохранительной системы, требующих решения на государственном уровне.
РАЗДЕЛ 1 Состояние правопорядка и приоритетные направления правоохранительной деятельности
Вступив в новую фазу своего исторического развития, суверенная Республика Казахстан строит новую экономическую систему, основанную на рыночных отношениях.
Реформы сопровождаются крупными издержками социального, экономического и правового порядка, такими как имущественное расслоение общества, безработица, рост преступности. Нарастающие явления криминализации общества, приобрели обостренные формы, затрагивающие государственные устои и ставящие под сомнение саму возможность цивилизованного перехода к рынку.
Преступность за последние 5 лет увеличилась вдвое и превысила 200-тысячный рубеж. Ее все более характеризует ярко выраженный насильственный и корыстный характер. Растет число преступных посягательств на жизнь и здоровье людей, они приобретают дерзкий и жестокий характер и нередко осуществляются с применением оружия.
Разрушительное влияние на реформы оказывает вал экономических преступлений, носящих, в основном, латентный характер. Формируется теневая экономика, дискредитирующая рыночные преобразования. Широкие масштабы приобретает контрабанда, бесконтрольный вывоз ценных сырьевых ресурсов.
В ряде мест и регионов допускаются серьезные злоупотребления при приватизации основных средств производства, объектов социально-культурного назначения, в результате чего государство несет невосполнимые потери.
Крупным финансовым злоупотреблениям подвержена банковская система. Повсеместно нарушается установленный порядок выдачи кредитов, они в основном, используются для посреднических операций, вопреки государственным интересам. Банковская система наводнена фиктивными платежными документами, серьезно подрывающими основы кредитно-денежного обращения в республике.
Грубые нарушения законности допускаются в органах власти и управления, массовый характер приобрели факты издания ими правоустанавливающих актов с явным превышением предоставленных прав и полномочий. В ряде областей и регионов процветает мздоимство чиновников государственного аппарата. Бесконтрольно расходуются валютные средства на зарубежные командировки. Не пресечена практика противоправного совмещения работниками органов власти и управления должностей с предпринимательской деятельностью. В органах управления повсеместно созданы многочисленные внебюджетные фонды. Их пополнение зачастую идет за счет поборов с государственных предприятий, а аккумулированные в них средства широко используются для коммерческих целей. Перелив государственных ресурсов в коммерческие образования идет через многочисленные предпринимательские структуры, созданные при предприятиях.
Действующее законодательство, ориентированное на традиционнные формы преступности, изобилует серьезными пробелами и противоречиями. Не урегулированными в законодательном порядке остаются проблемы борьбы с организованными формами преступности, нет четкой регламентации участия государственных служащих в коммерческой деятельности, не определен порядок деклалирования их доходов, не установлена ответственность за протекционистскую деятельность в отношении коммерческих структур.
Неоправданно затягивается принятие уголовного, уголовно-процессуального, других кодексов, обеспечивающих правовую основу деятельности правоохранительных органов. Не решены вопросы криминологической экспертизы законопроектов.
Факторами определяющими рост преступности по-прежнему остаются посягательства на собственность. Ежегодно увеличивающиеся кражи государственной и личной собственности составляют более половины всех зарегистрированных преступлений. В то же время надлежащая сохранность государственной собственности не обеспечивается. Значительная часть хозяйственных объектов технически не укреплена. Разграблению подвергаются государственные грузы на железнодорожном транспорте. Растет количество пожаров и размеры наносимого ими ущерба.
В результате неудовлетворительной работы органов внутренних дел не раскрываются более половины краж личной собственности граждан.
Сложной остается обстановка на дорогах республики, где ежегодно гибнут и получают тяжелые травмы десятки тысяч людей.
Неудовлетворительно организована борьба с наркотизмом и наркобизнесом. Уголовно-правовые меры применяются, в основном к потребителям наркотиков, а дельцы наркобизнеса, как правило, остаются неразоблаченными.
Неблагополучная обстановка складывается в Вооруженных Силах республики. За последние два года преступность в войсках увеличилась втрое. Массовый характер приобрели факты дезертирства, растаскивания воинского имущества, оружия и боеприпасов.
Низка эффективность работы правоохранительных органов не обеспечивающих в полной мере исполнение принципа неотвратимости наказания. Не справляются с возложенными задачами многие отраслевые подразделения Министерства внутренних дел республики. Их деятельность по раскрытию и расследованию преступлений зачастую не имеет логического завершения. Нет должной отдачи от созданных в МВД и КНБ органов, призванных вести борьбу с организованной преступностью. Число преступных сообществ продолжает множиться, отдельные из них приобрели межгосударственный характер. Единичные успешные операции по разоблачению преступных группировок не оказывают серьезного профилактического влияния и не служат фактором упреждающего контроля за обстановкой.
Не отвечает современным требованиям прокурорский надзор. Прокуратурой не пресекаются должным образом нарушения законности в органах власти и управления, хозяйственных и предпринимательских структурах. Требует совершенствования уровень защиты прав и законных интересов граждан, неэффективными остаются прокурорские меры по предупреждению нарушений прав человека в самих правоохранительных органах.
Нарастают явления противоречивости и нестабильности судебной практики. Не снижается число фактов вынесения неправосудных приговоров и решений, волокиты и других проявлений безответственности и некомпетентности. В условиях нарастающей криминализации общества нередко исключительно опасные преступные проявления не получают адекватной оценки в судебных органах.
Недостаточная деятельность правоохранительных органов наряду с другими причинами объясняется и серьезными издержками в кадровой работе. Нуждается в совершенствовании работа учебных заведений по подготовке кадров для правоохранительной системы.
Серьезно осложняет работу правоохранительных органов неупорядоченность межгосударственных отношений в правовой сфере. Требуют правительственного решения вопросы повышения эффективности работы контролирующих органов, ревизионных служб и экспертных учреждений.
Не выдерживает никакой критики пенитенциарная система, которая функционирует в сложной обстановке. В местах лишения свободы не обеспечиваются элементарные бытовые и санитарные условия для содержания осужденных. Не организован надлежащим образом труд осужденных. Медленно идут процессы гуманизации наказания, они требуют законодательного регулирования. В исправительно-трудовых колониях растет число правонарушений и преступлений, в том числе связанных с пьянством и наркотиками.
Неудовлетворительно решаются вопросы адаптации ранее судимых. Во многих областных центрах и крупных городах не созданы реабилитационные центры, предназначенные для социальной поддержки лиц, отбывших наказание. В результате уровень рецидивной преступности остается высоким. Ежегодно ранее судимыми совершается более половины разбоев, почти треть умышленных убийств, изнасилований, грабежей и краж.

Кәмелетке толмағандардың қылмыстық проблемалары шиеленісе түсуде. Кей жерлерде жасөспiрiмдердiң құқық бұзуының алдын алудың дәстүрлi түрлерi ескерусiз қалған, кәмелетке толмағандардың iсi жөнiндегi комиссиялардың қызметi атүстi жүргiзiледi. Кәмелетке толмағандарды жұмысқа орналастыру мәселелерi тәртiпке келтiрiлмеген. Бiр ғана 1992 жылдың өзiнде 13 мыңнан аса қылмысты кәмелетке толмағандар жасаған.
Iшкiлiкке қарсы күрестегi бұрмалаушылықтар мен асыра сiлтеушiлiктер екiншi бiр ұшқарлыққа әкелiп соқтырады, нәтижесiнде бұл мәселемен байсалды түрде ешкiм айналыспайды. Ал iшiмдiк әлеуметтiк зардаптарға соқтырып қана қоймайды, сонымен бiрге қылмыстық деңгейiне де айтарлықтай ықпал етедi. Қылмыстардың үштен бiрiндейi мас күйде жасалады. Республикада 70 мыңнан аса айықпас маскүнем бар. Алайда оларды емдеу және қалыпты өмiрге қайтару iсiнiң ұйымдастырылуы қанағаттанғысыз.
Қоғамдық тәртiптi қорғау, құқық бұзушылықтың алдын алу мәселелерiне байланысты қоғамдық ұйымдардың iс-қимылы доғарылған.
Қоғамда заңға құрмет азайып келедi, құқықтық мәдениет төмен деңгейде. Мемлекеттiк органдар мен қоғамдық ұйымдардың құқықтық тәрбие беру жөнiндегi қызметi тиiстi нәтиже бермей отыр. Қалыптаса бастаған жағдай өкiмет пен басқару органдарының заңдылық пен заң тәртiбiнiң жай-күйi үшiн күш-жiгерiн үйлестiрудi және жауапкершiлiгiн арттыруды, құқықтық қоғам құру жөнiнде кешендi мемлекеттiк саясат әзiрлеудi талап етедi.
Заң қорғау қызметiнiң басым бағыттары
Заңдылықты қамтамасыз ету саласында:
Азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау.
Қазақстан Республикасының Конституциясы мен халықаралық заң актiлерiне сәйкес азаматтардың құқықтық басымдығын қамтамасыз ету. Сот - құқықтық реформасын жүзеге асыру. Заңның үстемдiгi мен баршаның заң алдында теңдiгiн қамтамасыз ету. Заңдардың жүзеге асырылуын бақылаудың тиiмдi нысанының және жеке адамның аяққа басылған құқығын қалпына келтiру тетiгiнiң болуы. Лауазымды адамдардың өктемдiлiгiнен қорғау кепiлдiгiмен қамтамасыз ету, заңның бұзылуы үшiн олардың жауапкершiлiгiн арттыру. Азаматтарға құқықтық көмек беру жүйесiн дамыту. Азаматтардың құқықтарын сақтау мәселелерiне байланысты құқылық көмек беру туралы мемлекетаралық шарт жасау.
Заң қорғау органдары қызметiнде заңдылықты қамтамасыз ету. Тергеуге және анықтауға прокурорлық қадағалауды күшейту. Азаматтардың қорғалу, соның iшiнде сотта қорғалу құқықтарын жүзеге асыру. Кадрлардың құқықтық және кәсiби даярлығын жақсарту, заңдылықтың бұзылуы үшiн олардың жауаптылығын арттыру. Заң қорғау органдарындағы қызметке кандидаттарды iрiктеу жұмысын жетiлдiру. Кадрларды тиiстi мерзiмде аттестациялап және алмастырып отыру.
Кәсiпорындардың, ұйымдардың, мекемелердiң шаруашылық қызметiн құқықтық тұрғыдан қамтамасыз етудi жетiлдiру. Кәсiпорындардағы заң қызметiн ұйымдастыру және оны нығайту. Шарттарда алынған мiндеттемелердiң орындалуының құқықтық және экономикалық кепiлдiктерiн қабылдау. Шаруашылық заңдарына жетiлдiру. Шаруашылық-құқықтық тауарларды сот арқылы шешу.
Әлеуметтiк сақтандыру саласында:
Құқық бұзушылықтың алдын алудың әлеуметтiк базасын нығайту. Көп балалы отбасыларын, зейнеткерлердi, қоғамның кембағал топтарын мемлекет тарапынан қорғаудың әлеуметтiк-экономикалық шараларын жүзеге асыру. Ең төмен табыстар мен тұтыну қоржынын айқындап, оларды мезгiл-мезгiл қайта қарап отыру. Мектеп жасына дейiнгi балалар мекемелерiнiң, ата-ана қамқорлығынсыз қалған балалар, жетiмдер және кәрiлер үйлерiнiң желiсiн кеңейту. Балалардың адамгершiлiк және құқықтық тәрбиесiн жолға қою. Тұрғындарды жұмыспен қамтудың мемлекеттiк саясаты мен жұмыссыздарды әлеуметтiк жағынан қолдау шараларын даярлау.
Жалпыға бiрдей құқықтық бiлiм және құқықтық тәрбие берудi ұйымдастыру. Басқару аппараты мен кадр қызметiнiң қызметкерлерiне, мамандарға, оқушы жастар мен азаматтардың басқа да топтарына құқықтық бiлiм беру жүйесiн құру. Халық арасында насихаттық ұйымдастыру, заңдарды және заң саясатын түсiндiру. Заңдарды құрметтеуге тәрбиелеуде бұқаралық ақпарат құралдарының рөлiн арттыру.
Азаматтардың әлеуметтiк құқықтық белсендiлiгiн арттыру. Халықты заң тәртiбiн қамтамасыз етуге тартудың жаңа нысандарын дамыту. Жәбiрленушiлер мен куәгерлердiң құқықтық қорғалуын заң арқылы реттеу. Заңдылықты нығайту iсiнде белсендi өмiрлiк айқындама ұстанған азаматтарды әлеуметтiк жағынан қолдау.
Бас бостандығынан айыру орындарынан босанған адамдарды әлеуметтiк ақтау. ЕТМ-лерден босанған адамдарды жұмысқа орналастырып, оларға тұрмыстық жағдай туғызу жүйесiн құру. Сотталған адамдардың қажеттi жұмысшы мамандықтарын игеруi мақсатында еңбекпен түзеу мекемелерiнiң қызметiн жетiлдiру.
Бас бостандығынан айыру орындарынан босанған адамдарды әлеуметтiк ақтау орталықтарын және қоғамға бейiмделудiң басқа да нысандарын ұйымдастыруға және олардың қызметiне қолдау көрсету. Iзгiлiк принциптерiне негiзделген қылмыстық атқару жүйесiнiң реформасын жүзеге асыру.
Қылмысқа қарсы күрес саласында:
Даярланып жатқан және басып шығарылу үстiндегi заң актiлерiн құқықтық және криминологиялық тұрғыда сараптау. Бақылаушы органдардың тиiмдiлiгiн арттыру, тексеру аппаратын қайта құру. Сараптау мекемелерiн бiрiктiру, олардың материалдық-техникалық базасын нығайту. Заң қорғау органдарының қызметiн ұйымдастыру, кадрлық және материалдық-техникалық жағынан қамсыздандыруды жетiлдiру. Шұғыл iздестiру қызметiн реттейтiн заңдарды даярлау және қабылдау. Атыс қару-жарағының, оқ-дәрiнiң, жарылғыш заттардың сақталуын күшейтуге арналған шаралар қабылдау.
Ұйымдасқан қылмысқа, наркобизнеске қарсы күрес. Ұйымдасқан қылмыстық топтардың пайда болуы, дамуының әлеуметтiк, экономикалық, құқықтық алғышарттарын айқындау және зерделеу. Ұйымдасқан қылмысқа, жемқорлыққа қарсы күрес жөнiндегi заңдарды дайындау. Қылмыстық құрылымдарға кiретiн адамдарға қатысты деректер жинақталатын бiрыңғай банк құру. Жабайы сора өсетiн жерлерде режим (шектеу) аймағын құру. Есiрткi заттарды мұқият сақтау шараларын қабылдау. Заң қорғау органдарының тиiстi бөлiмшелерiн кадрлармен толықтырып, материалдық-техникалық жағынан нығайту. Ұйымдасқан қылмыс пен наркобизнес мәселелерi жөнiнде халықаралық ынтымақтастық орнату.
Экономикалық қылмыстарға қарсы күрес. Мемлекеттiк сектордағы қаржы және тауарлық-материалдық құндылықтардың айналымын есепке алуды және бақылауды жетiлдiру. Тауарларды, өнiмдер мен шикiзат ресурстарын экспортқа шығару үшiн лицензия беру мәселелерiн реттеу. Бақылау-тексеру аппараты жұмысының нәтижелiлiгiн арттыру. Салық қызметiн нығайту. Шаруашылық жүргiзушi объектiлердi техникалық жағынан қорғалуын нығайту. Тасылатын жүктердi қорғау жөнiнде IIМ-нiң маманданған бөлiмшелерiн құру. Мемлекет қызметшiсiнiң кәсiпкерлiк қызметпен айналысуына шектеулер енгiзу.
Жеке адамның мүлкiн ұрлауға, автомотокөлiгiн айдап кетуге қарсы күрес. IIМ-нiң ведомстволық емес қорғау бөлiмшелерiн материалдық-техникалық жағынан қорғалуын күшейту. Жұртшылықтың қорғау шараларын жүргiзуге қатысуының нысандарын дамыту. Гараждар мен автотұрақтар желiсiн кеңейту.
Нашақорлық пен iшкiлiкке салынудың алдын алу. Салауатты өмiр салтын насихаттау. Сауықтыру және спорт мекемелерiнiң желiсiн кеңейту. Қоғамдық құрылымдардың iшкiлiкке салынудың алдын алу жөнiндегi жұмысын жандандыру. Кәсiпорындар, ұйымдар басшыларының еңбек тәртiбiнiң жай-күйi үшiн жауапкершiлiгiн арттыру. Өндiрiсте iшкiлiкке бой алдыруға тыйым салу. Нашақорлық пен маскүнемдiк дертiне шалдыққан адамдарды емдеу профилакторийлерiнiң жүйесiн құру, емдеудiң тиiмдi әдiстерiн енгiзу.
Кәмелетке толмағандар мен жастар қылмыстылығының алдын алу. Жасөспiрiмдердiң өмiрiндегi және тәжiрибесiндегi қолайсыз жағдайларды айқындап, оларды жою жөнiнде шаралар қолдану. Заң бұзушылықтың алдын алуда мемлекеттiк органдардың, қоғамдық ұйымдардың, еңбек ұжымдарының күш-жiгерiн бiрiктiру. Жастардың әлеуметтiк оң бағыттағы ерiктi қозғалысын өрiстету. Кәмелетке толмағандар мен жастар арасында iшкiлiкке салынудың, нашақорлықтың, жыныстық азғындаудың, зорлық-зомбылыққа бой ұрудың өрiстеуiне қарсы күрес.
Қоғамдық тәртiп пен қоғамдық қауiпсiздiктi қорғау салаларында:
Көшелер мен қоғамдық орындарда заң бұзушылықтың алдын алу. Милицияның бақылау - күзет қызметтерiн сан жағынан арттырып, оның техникамен жабдықталуын жақсарту. Қоғамдық тәртiптi қорғауды ұйымдастырудың жаңа нысандарын енгiзу. Көшелердi, тұрғын үй қатарларын күзету үшiн ақылы негiзде қоғамдық күштердi жасақтау.
Жол қозғалысының қауiпсiздiгiн арттыру. Республика көшелерiн, автожолдарын қайта жөндеуден өткiзудiң кешендi шараларын жүзеге асыру. Жол қозғалысын ұйымдастыруды жетiлдiру. МАИ бөлiмшелерiнiң материалдық-техникалық базасын нығайту. Кәсiпорындар мен ұйымдар әкiмшiлiгiнiң техникалық ақауы бар көлiктi жолға шығарғаны үшiн жауапкершiлiгiн арттыру. Жүргiзушiлер арасында тәртiптi нығайту, еңбек ұжымдары мен оқу орындарында Жол қозғалысының ережелерiн насихаттау және түсiндiру шараларын жүзеге асыру.
Өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету. Лауазымды адамдардың өрт қауiпсiздiгiнiң жай-күйi жауапкершiлiгiн күшейту. Отқа жанбайтын техникалық құралдар мен материалдарды өндiрiске енгiзу.
Кәсiпорындар мен ұйымдарды, мекемелер мен тұрғын үйлердi автоматтандырылған өрттен қорғау құрылғыларымен жабдықтау. Мемлекеттiк өрт қадағалау органдарының материалдық-техникалық базасын нығайту.
II бөлім
Қылмысқа қарсы күресті күшейту және
заңдылықты нығайту жөніндегі шаралар

Усугубляются проблемы преступности несовершеннолетних. В ряде мест игнорируются традиционные формы предупреждения правонарушений подростков, заформализована деятельность комиссий по делам несовершеннолетних. Не упорядочены вопросы трудоустройства несовершеннолетних. Только в 1992 году ими совершено более 13 тыс. преступлений.
Извращения и перегибы в борьбе с пьянством привели к другой крайности, когда этой проблемой по существу никто не занимается. Между тем, пьянство имеет не только серьезные социальные последствия, но и оказывает большое влияние на уровень преступности. Около трети преступлений совершается в нетрезвом состоянии. В республике более 70 тыс. хронических алкоголиков. Однако вопросы их лечения и возвращения к нормальной жизни организованы неудовлетворительно.
Свернута деятельность общественных формирований в вопросах охраны общественного порядка, профилактики правонарушений.
В обществе падает уважение к закону, на низком уровне остается правовая культура. Деятельность государственных органов и общественных организаций по правовому воспитанию не достигает желаемых результатов.
Складывающаяся обстановка требует координации усилий и повышения ответственности органов власти и управления, правоохранительных ведомств за состояние законности и правопорядка, выработки комплексной государственной политике по построению правового общества.
Приоритетные направления правоохранительной деятельности
В сфере обеспечения законности:
Защита прав и законных интересов граждан. Обеспечение приоритета прав граждан в соответствии с Конституцией Республики Казахстан и международно-правовыми актами. Проведение судебно-правовой реформы. Обеспечение верховенства закона и равенства всех перед законом. Наличие эффективной формы контроля за реализацией законов, механизма восстановления нарушенных прав личности. Обеспечение гарантий от произвола должностных лиц, повышение их ответственности за нарушение законов. Развитие системы правовой помощи гражданам. Заключение межгосударственных договоров о правовой помощи по вопросам соблюдения прав граждан.
Обеспечение законности в деятельности правоохранительных органов. Усиление прокурорского надзора за следствием и дознанием. Реализация права граждан на защиту, в том числе в суде. Улучшение правовой и профессиональной подготовки кадров, повышение их ответственности за нарушения законности. Совершенствование работы по отбору кандидатов на службу в правоохранительные органы. Проведение периодической аттестации и ротации кадров.
Совершенствование правового обеспечения хозяйственной деятельности предприятий, организаций, учреждений. Организация и укрепление юридических служб на предприятиях. Принятие правовых и экономических гарантий выполнения договорных обязательств. Совершенствование хозяйственного законодательства. Судебное разрешение хозяйственно-правовых споров.
В сфере социальной профилактики:
Укрепление социальной базы предупреждения правонарушений. Обеспечение социально-экономическими мерами государственной защиты многодетных семей, пенсионеров, малоимущих слоев общества. Определение минимальных доходов и потребительской корзины с периодическим их пересмотром. Расширение сети детских и дошкольных учреждений, домов для детей, оставшихся без попечения родителей, сирот, престарелых. Улучшение нравственного и правового воспитания детей. Выработка государственной политики занятости населения, мер социальной поддержки безработных.
Организация юридического всеобуча и правового воспитания. Создание системы правового обучения работников аппарата управления кадровых служб, специалистов, учащейся молодежи и других категорий граждан. Организация пропаганды и разъяснения законодательства и правовой политики среди населения. Повышение роли средств массовой информации в воспитании уважения к закону.
Повышение социально-правовой активности граждан. Развитие новых форм привлечения населения к обеспечению правопорядка. Законодательное урегулирование правовой защиты потерпевших, свидетелей. Социальная поддержка граждан, занимающих активную жизненную позицию в деле укрепления законности.
Социальная реабилитация лиц, освобожденных из мест лишения свободы. Создание системы трудового и бытового устройства освободившихся из ИТУ. Совершенствование деятельности исправительных учреждений с целью приобретения осужденными необходимых рабочих специальностей.
Оказание поддержки в организации и деятельности центров социальной реабилитации, иных форм адаптации в обществе лиц, освобожденных из мест лишения свободы. Проведение реформы уголовно-исполнительной системы, основанной на гуманных принципах.
В сфере борьбы с преступностью:
Правовая и криминалогическая экспертиза готовящихся и издаваемых законодательных актов. Повышение эффективности контролирующих органов, реорганизация ревизионного аппарата. Объединение экспертных учреждений, укрепление их материально-технической базы. Совершенствование организационного, кадрового, материально-технического обеспечения деятельности правоохранительных органов. Подготовка и принятие законов, регулирующих оперативно-розыскную деятельность. Принятие мер по усилению сохранности огнестрельного оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ.
Борьба с организованной преступностью и наркобизнесом. Выявление и изучение социальных, экономических, правовых предпосылок и условий возникновения и развития организованных преступных группировок. Разработка законодательства по борьбе с организованной преступностью и коррупцией. Создание единого банка данных на лиц, входящих в преступные структуры. Создание режимной зоны в местах произрастания дикорастущей конопли. Принятие мер по усилению, сохранности наркотических веществ. Кадровая и материально-техническое укрепление соответствующих подразделений правоохранительных органов. Международное сотрудничество в вопросах организованной преступности и наркобизнеса.
Борьба с экономическими преступлениями. Совершенствование учета и контроля за перемещением денежных и таворно-материальных ценностей в государственном секторе. Урегулирование вопроса выдачи лицензий на экспорт товаров, продукции и сырьевых ресурсов. Повышение эффективности работы контрольно-ревизионного аппарата. Укрепление налоговой службы. Техническое укрепление хозяйствующих объектов. Укрепление технической защищенности перевозимых грузов на железнодорожном транспорте. Создание специализированных подразделений МВД по охране перевозимых грузов. Введение ограничений государственным служащим на занятие предпринимательской деятельностью.
Борьба с кражами личного имущества, угонами автомототранспорта. Улучшение материально-технического снабжения подразделений вневедомственной охраны МВД. Укрепление технической защищенности жилых массивов. Развитие форм участия общественности в проведении охранных мероприятий. Расширение сети гаражей и автостоянок.
Предужреждение наркотизма и пьянства. Пропаганда здорового образа жизни. Расширение сети оздоровительных и спортивных учреждений. Активизация общественных формирований в профилактике пьянства. Повышение ответственности руководителей предприятий, организаций за состояние трудовой дисциплины. Пресечение пьянства на производстве. Создание сети лечебных профилакторий для больных наркоманией и алкоголизмом, внедрение эффективных методов лечения.
Предупреждение преступности несовершеннолетних и молодежи. Выявление и принятие мер по устранению неблагоприятных условий жизни и воспитания подростков. Объединение усилий государственных органов с общественными организациями, трудовыми коллективами по предупреждению правонарушений. Развитие самодеятельного движения молодежи социально-позитивной направленности. Борьба с распространением пьянства, наркомании, половой распущенности, культа насилия среди несовершеннолетних и молодежи.
В сферах охраны общественного порядка и общественной безопасности:
Предупреждение правонарушений на улицах и общественных местах. Увеличение численности патрульно-постовых служб милиции, их технической оснащенности. Внедрение новых форм организации охраны общественного порядка. Формирование на платной основе общественных сил по патрулированию улиц, жилых массивов.
Повышение безопасности дорожного движения. Осуществление комплекса мероприятий по рекострукции улиц, автотрасс республики. Совершенствование организации дорожного движения. Укрепление материально-технической базы подразделений ГАИ. Повышение ответственности администрации предприятий и организаций за выпуск на линию технически неисправного транспорта. Укрепление дисциплины среди водителей, поведение в трудовых коллективах, учебных заведениях мероприятий по пропаганде и разъяснению Правил дорожного движения. Принятие закона о дорожной безопасности.
Обеспечение пожарной безопасности. Усиление ответственности должностных лиц за состояние пожарной безопасности. Внедрение в производство негорючих технических средств и материалов. Оборудование предприятий, организаций, учреждений и жилых домов устройствами автоматической пожарной защиты. Строительство новых пожарных депо. Укрепление материально-технической базы органов государственного пожарного надзора.
РАЗДЕЛ II
Мероприятия по усилению борьбы с преступностью
и укреплению законности

1. Қылмысқа және өзге Құқық, бұзушылыққа қарсы күресте заңдарды, мемлекеттік органдар мен қоғамдық ұйымдардың ұйымдық құрылымы мен қызметін жетілдіру.
1.1. Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес сот-құқық реформасын жүргізу. Нарықтық экономикаға өту және демократиялық қоғам мен құқықтық мемлекет құру жағдайында құқық қорғау қызметін қамтамасыз ететін заңдар блогын әзірлеу.
Мерзімі : 1993-1994 жылдар.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, Әділетмині, Жоғарғы Сот, Прокуратура, Жоғары Төрелік Сот, ІІМ, ҰҚК, Ұлттық Ғылым Академиясы.
1.2. Қазақстан Республикасы кодекстерінің жобаларын әзірлеу және Жоғарғы Кеңестің қарауына енгізу:
- Қылмыстық кодекс
- Қылмыстық-іс жүргізу кодексі
- Қылмыстық-атқару кодексі
- Азаматтық кодекс
- Азаматтық-іс жүргізу кодексі
- Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодекс
- Кеден кодексі
Мерзімі: 1993 жыл.
Орындаушылар: Әділетмині, Прокуратура, ІІМ, ҰҚК, Жоғарғы Сот, Жоғары Төрелік Сот, Қаржымині, Ұлттық Ғылым Академиясы.
1.3. Құқық қорғау қызметінің ұйымдастырылу негізін қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасы заңдарының жобаларын әзірлеу және Жоғарғы Кеңестің қарауына енгізу:
- Сот құрылысы туралы заң
- Соттардың мәртебесі туралы заң
- Шұғыл іздестіру қызметі туралы заң
- Ұйымдасқан қылмысқа және жемқорлыққа қарсы күрес туралы заң
- Салық милициясы туралы заң
- Әскери милиция туралы заң
- Жол қозғалысының қауіпсіздігі туралы заң
- Өрттен қорғау және апаттан құтқару қызметі туралы заң.
Мерзімі: 1993-1994 жылдар.
Орындаушылар: Әділетмині, Прокуратура, ІІМ, ҰҚК, Жоғарғы Сот, Жоғары Төрелік Сот, Ұлттық Ғылым Академиясы, Қорғанысмині, Қаржымині, Төтенше жағдайлар жөніндегі мемкомиссия.
1.4. Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес жергілікті өкілетті және атқарушы органдардың мәртебесі, олардың өздері қызмет ететін аумақтағы заңдылық пен заң тәртібінің жай-күйі үшін жауапкершілігі туралы заңды дайындау.
Мерзімі: 1993-1994 жылдар.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, Әділетмині, Жергілікті әкімдер, халық депутаттарының жергілікті Кеңестері, ІІМ, Прокуратура.
1.5. Заң тәртібімен төмендегі мәселелер бойынша құқық қатынастарын реттеу:
- мемлекеттік қызмет туралы
- жекеше күзет және із кесу ұйымдары туралы
- қаруға бақылау жасау туралы
- төтенше жағдай туралы
- жәбірленушіні, куәні қорғау туралы
- әскери жарғылар
- сотталғандардан қылмыстық іске тартылуына /қудалануына/ байланысты мемлекеттік шығындарды ішінара өндіру туралы.
Мерзімі: 1993-1994 жылдар.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, Әділетмині, Прокуратура, ІІМ, ҰҚК, Жоғарғы Сот.

1. Совершенствование законодательства, организационной структуры и деятельности государственных органов и общественных организаций в борьбе с преступностью и другими правонарушениями.
1.1. Проведение судебно-правовой реформы в соответствии с Конституцией Республики Казахстан. Разработка законодательного блока, обеспечивающего правоохранительную деятельность, в условиях перехода к рыночной экономике и построения демократического общества и правового государства. Срок: 1993-1994 г.г. Исполнители: Кабинет Министров, Минюст, Верховный Суд, Прокуратура, Высший арбитражный суд, МВД, КНБ, Национальная Академия наук. 1.2. Разработка и внесение на рассмотрение Верховного Совета проектов кодексов Республики Казахстан: - Уголовный кодекс - Уголовно-процессуальный кодекс - Уголовно-исполнительный кодекс - Гражданский кодекс - Гражданско-процессуальный кодекс - Кодекс об административных правонарушениях - Таможенный кодекс Срок: 1993 г. Исполнители: Минюст, Прокуратура, МВД, КНБ, Верховный Суд, Высший арбитражный суд, Минфин, Национальная академия наук. 1.3. Разработка и внесение на рассмотрение Верховного Совета проектов законов Республики Казахстан, обеспечивающих организационную основу правоохранительной деятельности: - Закон о судоустройстве - Закон о статусе судей - Закон об оперативно-розыскной деятельности - Закон о борьбе с организованной преступностью и коррупцией - Закон о налоговой милиции - Закон о военной милиции - Закон о безопасности дорожного движения - Закон о противопожарной и аварийно-спасательной службе Срок: 1993-1994 г.г.
Исполнители: Минюст, Прокуратура, МВД, КНБ, Верховный Суд, Высший арбитражный суд, Национальная академия наук, Минобороны, Минфин, Госкомиссия по чрезвычайным ситуациям.
1.4. Разработка закона в соответствии с Конституцией Республики Казахстан о статусе местных представительных и исполнительных органов, их ответственности за состояние законности и правопорядка на обслуживаемой территории. Срок: 1993-1994 г.г. Исполнители: Кабинет Министров, Минюст, главы администраций, местные Советы народных депутатов, МВД, Прокуратура. 1.5. В законодательном порядке урегулировать правоотношения по нижеследующим вопросам: - о государственной службе - о частных охранных и сыскных организациях - о контроле над оружием - о чрезвычайном положении - о защите потерпевшего, свидетеля - воинские уставы - о частичном возмещении с осужденных государственных затрат, связанных с уголовным преследованием. Срок: 1993-1994 г.г. Исполнители: Кабинет Министров, Минюст, Прокуратура, МВД, КНБ, Верховный Суд.

1.6. Белгіленген тәртіппен құқықтық көмек көрсету туралы, соның ішінде қылмыстық іске тартылу мәселелері бойынша халықаралық-құқықтық келісімдер жасасу. Қылмысқа қарсы күрес проблемалары бойынша ТМД елдерінің құқық қорғау органдарымен және шет елдердің осы тақылеттес қызметтерімен ынтымақтастық жасау тәжірибесін дамыту.
Мерзімі: 1993-1994 жылдар.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, Сыртқыісмині, Әділетмині, Прокуратура, ІІМ, ҰҚК, Жоғары Төрелік Сот.
1.7. Ведомстволық нормативтік актілерді Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына сәйкес келтіру және заңдардағы олқылықтарды толықтыратын біртұтас нормативтік актілер әзірлеу мақсатында қайта қарау.
Мерзімі: 1993-1994 жылдар.
Орындаушылар: Әділетмині, Прокуратура, Министрліктер мен ведомстволар, әкімдер.
1.8. Заңсыз олжаға, қылмысты жолмен тапқан табысты "тазартуға" бөгет жасау, өкіметі органдары мен коммерциялық және кәсіпкерлік құрылымдар басқармасы лауазымды адамдарының тамыр-таныстық және сүйемелдеушілік әрекетін тыю мақсатында республиканың қолданылып жүрген "Шаруашылық қызметінің бостандығы туралы", "Мемлекет иелігінен алу және жекешелендіру туралы", "Жеке кәсіпкерлікті қолдау туралы", "Инвестициялық қызмет туралы" заңдарына өзгерістер енгізу туралы мәселені қарау.
Мерзімі: 1993 жыл.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, Әділетмині, Жоғары Төрелік Сот, Прокуратура, ІІМ, ҰҚК, Қаржымині, Экономмині, Ұлттықбанкі, Мемқаржыбақылау комитеті.
1.9. Қазақстан Республикасының кодекстері қабылданғанға дейін заң тәртібімен лауазымды адамның мәртебесін анықтау, экономика саласындағы қылмыстық іс-әрекеттің, жаңа түрлері мен нысандары үшін қылмыстық жауаптылықты көздеу. Мемлекеттік және коммерциялық құрылымдардың лауазымды адамдар болып табылмайтын қызметшілерінің параға сатылғандығы үшін жауаптылығының тәртібін анықтау. Атыс қаруын, оқ-дәрілерді, әскери мүлікті, жарылғыш, улы, радиоактивті заттарды сатып алғаны, қайта сатқаны, ұрлағаны үшін, қылмысты жолмен табылған мүлікті сатып алғаны және қайта сатқаны үшін қылмыстық жауаптылықты күшейту жөніндегі шараларды қарастыру.
Мерзімі: 1993 жыл.
Орындаушылар: Әділетмині, Прокуратура, ІІМ, ҰҚК, Қаржымині, Мемқаржыбақылау комитеті.
1.10. Ведомстволық тексеру /ревизия/ аппаратын қайта құру, оларды ведомстволардың басқаруынан шығару және Мемқаржыбақылау комитетіне беру мәселелерін қарау.
Мерзімі: 1993-1994 жылдар.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, Мемқаржыбақылау комитеті,
Қаржымині.
І.11. Түрлі бағдардағы барша сараптау мекемелерін қылмыстық қудалауды жүзеге асырушы органдардың құрылымынан шығара отырып, оларды Әділет министрлігі жүйесінде шоғырландыру. Жаңа құрылым жанында сот сарабы проблемалары жөніндегі ғылыми-зерттеу институтын құру. Сарапшы кадрларын даярлау және қайта даярлау жүйесін жасау.
Мерзімі: 1993-1994 жылдар.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, Әділетмині, Денсаулықмині, ІІМ, ҰҚК, Қаржымині.
1.12. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі жанында Құқықтық ақпарат орталығын және әділет басқармалары жанында құқықтық ақпараттың аймақтық орталықтарын құрып, оларды материалдық және техникалық ресурстармен қамтамасыз ету.
Мерзімі: 1993-1994 жылдар.
Орындаушылар: Әділетмині, Қаржымині, Қазконтракт.
1.13. Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігі жанынан Заң ғылыми-зерттеу институтын ашу.
Мерзімі: 1994 жыл.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, Әділетмині.
1.14. Қазақстан Республикасы Прокуратурасының кадрлар біліктілігін арттыру институты негізінде заңдылық пен заң тәртібін нығайту проблемалары ғылыми-зерттеу институтын құру.
Мерзімі: 1993-1994 жылдар.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, Прокуратура, Қаржымині.

1.6. В установленном порядке заключить международно-правовые соглашения об оказании правовой помощи, в том числе и по вопросам уголовного преследования. Развивать практику сотрудничества с правоохранительными органами стран СНГ и аналогичных служб зарубежных стран по проблемам борьбы с преступностью.
Срок: 1993-1994 г.г. Исполнители: Кабинет Министров, МИД, Минюст, Прокуратура, МВД, КНБ, Высший арбитражный суд.
1.7. Провести ревизию ведомственных нормативных актов с целью приведения их в соответствие с Конституцией и законами Республики Казахстан и разработки единых нормативных актов, восполняющих пробелы в законодательстве.
Срок: 1993-1995 г.г.
Исполнители: Минюст, Прокуратура, министерства и ведомства, главы администраций.
1.8. Рассмотреть вопрос о внесении изменений в действующие законы республики: "О свободе хозяйственной деятельности", "О разгосударствлении и приватизации", "О поддержке частного предпринимательства", "Об инвестиционной деятельности" с целью воспрепятствования противоправной наживы, "отмыванию" преступных доходов, пресечению лоббированию и протекционизма должностными лицами органов власти и управления коммерческих и предпринимательских структур.
Срок: 1993 год.
Исполнители: Кабинет Министров, Минюст, Высший арбитражный суд, Прокуратура, МВД, КНБ, Минфин, Минэкономики, Нацбанк, Комитет госфинконтроля.
1.9. До принятия кодексов Респулики Казахстан в законодательном порядке определить статус должностного лица, предусмотреть уголовную ответственность за новые виды и формы преступной деятельности в сфере экономики. Определить порядок ответственности за подкуп служащих государственных и коммерческих структур, не являющихся должностными лицами. Предусмотреть меры по усилению уголовной ответственности за скупку, перепродажу, хищение огнестрельного оружия, боеприпасов, воинского имущества, взрывчатых, отравляющих, радиоактивных веществ, за приобретение и перепродажу имущества, добытого преступным путем.
Срок: 1993 год.
Исполнители: Минюст, Прокуратура, МВД, КНБ, Минфин, Комитет госфинконтроля.
1.10. Рассмотреть вопросы реорганизации ведомственного ревизионного аппарата с выводом его из управления ведомств и передаче в Комитет госфинконтроля.
Срок: 1993-1994 г.г.
Исполнители: Кабинет Министров, Комитет госфинконтроля, Минфин.
1.11. Сосредоточить в системе Министерства юстиции все экспертные учреждения различного профиля с одновременным выводом их из структуры органов, осуществляющих уголовное преследование. При вновь созданной структуре образовать НИИ по проблемам судебной экспертизы. Создать систему подготовки и переподготовки экспертных кадров. Срок: 1993-1994 г.г. Исполнители: Кабинет Министров, Минюст, Минздрав, МВД, КНБ, Минфин. 1.12. Создать при Министерстве юстиции Республики Казахстан Центр правовой информации и при управлениях юстиции - региональные центры правовой информации, обеспечив их материальными и техническими ресурсами. Срок: 1993-1994 г.г. Исполнители: Минюст, Минфин, Казконтракт. 1.13. При Министерстве юстиции Республики Казахстан открыть НИИ законодательства. Срок: 1994 г. Исполнители: Кабинет Министров, Минюст. 1.14. Образовать на базе Института повышения квалификации кадров Прокуратуры Республики Казахстан НИИ проблем укрепления законности и правопорядка. Срок: 1993-1994 г.г. Исполнители: Кабинет Министров, Прокуратура, Минфин.

1.15. Алматы қаласында құқық қорғау органдары үшін жоғары білікті кадрлар даярлау бойынша мамандандырылған заң институтын құру.
Мерзімі: 1994 жыл.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, Біліммині, Ұлттық Ғылым Академиясы, Қаржымині, Әділетмині.
1.16. Республика жоғары оқу орындарында әскери заң
қызметкерлерін даярлауды қарастыру. Алматы әскери институтында республика ішкі әскерлері үшін офицерлер даярлау факультетін ұйымдастыру.
Мерзімі: 1993-1994 жылдар.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, Біліммині, Қорғанысмині, ҰҚК, ІІМ, Прокуратура, Әділетмині, Ұлттық Ғылым Академиясы.
1.17. Қылмыстар жөніндегі біртұтас деректер банкін құру мақсатында ІІМ-де Жамбыл, Қызылорда, Ақтау, Орал, Арқалық және Талдықорған қалаларындағы базалық электронды есептеу машиналарына негізделген есептеу орталықтарын ашу. ТМД елдерімен қылмысқа қарсы күрес мәселелері бойынша ақпарат алмасу тәртібі мен шарттары туралы келісімдер жасау.
Мерзімі: 1993-1994 жылдар.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, Әділетмині, ІІМ, Қаржымині.
2. Құқық бұзушылықтың алдын алу және сақтандыру.
2.1. Валюта айналымындағы келеңсіздіктерге тыйым салу мақсатында өкімет және басқару органдары лауазымды адамдарының шетелдік іссапарға бару тәртібі туралы Ережені әзірлеу. Кәсіпорындар мен ұйымдар тапсыратын қызмет бабындағы іссапарларға және шет ел мамандарының қызметін өтеуге шет ел валютасымен жұмсаған валюта қаражатының қозғалысы туралы статистикалық есепті қайта қарау. Банкілер үшін клиенттердің есепшотынан жұмсалу мақсатын көрсете отырып қолма қол берілген шет ел валютасының сомасы туралы есеп беру үлгісін әзірлеу.
Мерзімі: 1993 жыл.
Орындаушылар: Экономмині, Қаржымині, Мемстаткомы, Ұлттықбанкі.
2.2. Заңды ұйымдар мен жеке адамдарға несие, қарыз және басқа заем қаржыларын беру тәртібі мен шарттары туралы бірыңғай ережені әзірлеу. Оларды бөлу мен пайдаланудың негізділігі үшін жауапкершілік тәртібін белгілеу. Ұлттық банкі құрылымында банкілер қызметінің заңдылығына жедел бақылау жасап отыру үшін арнаулы инспекция құру.
Мерзімі: 1993 жыл.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, Ұлттықбанкі.
2.3. "Мемлекеттік қызмет туралы" Заң қабылданғанға дейін өкімет және басқару органдары лауазымды адамдарының кәсіпкерлік және коммерциялық құрылымдарда қоса қызмет атқаруына арнаулы актімен тыйым салу.
Мерзімі: 1993 жыл.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті.
2.4. Салық инспекциясын ұйымдастыру және кадр жағынан нығайту, олардың қызметкерлерін әлеуметтік-құқықтық қорғау үшін қосымша шаралар қолдану. Салық инспекциялары құрылымдарында салық милициясын құрып, оларға анықтау органдарының функциясын беру.
Мерзімі: 1993 жыл - 1994 жылдың бірінші жартыжылдығы.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, Қаржымині, Әділетмині, Прокуратура, ІІМ.
2.5. Мемлекеттік мүліктің сақталуы үшін лауазымды адамдардың жоғары әкімшілік жауаптылығын белгілеу. Өрт және техникалық қауіпсіздігі бойынша техникалық базаны нығайту үшін шаралар қолдану.
Мерзімі: 1995 жылға дейін.
Орындаушылар: Әділетмині, Министрліктер мен ведомстволар, әкімдер, ІІМ.
2.6. Кәсіпкерлік құрылымдар басшыларының еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі ережелерін бұзғандығы үшін әкімшілік жауаптылығын белгілеу.
Мерзімі: 1994 жылдың бірінші жартысы
Орындаушылар: Әділетмині, Прокуратура.

1.15. Создать в г. Алматы Юридический институт, специализированный по подготовке высококвалифицированных кадров для правоохранительных органов.
Срок: 1994 г.
Исполнители: Кабинет Министров, Минобразования, Национальная академия наук, Минфин, Минюст.
1.16. Предусмотреть подготовку военных юристов в ВУЗах республики. В Алматинском военном институте организовать факультет по подготовке офицеров для внутренних войск республики.
Срок: 1993-1994 г.г.
Исполнители: Кабинет Министров, Минобразования, Минобороны, КБН, МВД, Прокуратура, Минюст, Национальная академия наук.
1.17. С целью создания единого банка данных по преступности открыть в МВД вычислительные центры на базовых ЭВМ в г.г. Жамбыле, Кзыл-Орде, Актау, Уральске, Аркалыке и Талдыкоргане. Заключить соглашения со странами СНГ о порядке и условиях обмена информацией по вопросам борьбы с преступностью.
Срок: 1993-1994 г.г.
Исполнители: Кабинет Министров, Минюст, МВД, Минфин.
2. Предупреждение и профилактика правонарушений.
2.1. С целью пресечения злоупотреблений в валютном обращении разработать Положение о порядке выезда должностных лиц органов власти и управления в зарубежные командировки. Пересмотреть статотчетность о движении валютных средств, представляемую предприятиями и организациями по израсходованной им инвалюте на служебные загранкомандировки и оплату услуг иностранных специалистов. Разработать для банков отчетность о суммах выдачи наличной инвалюты со счетов клиентов с указанием цели их расходования.
Срок: 1993 г.
Исполнители: Минэкономики, Минфин, Госкомстат, Нацбанк.
2.2. Разработать типовое положение о порядке и условиях выдачи кредитов, ссуд и других заемных средств юридическим и физическим лицам. Установить порядок ответственности за обоснованность их выделения и использования. В структуре Национального банка образовать специальную инспекцию для мобильного контроля за законностью в деятельности банков.
Срок: 1993 г.
Исполнители: Кабинет Министров, Нацбанк.
2.3. До принятия Закона "О государственной службе" специальным актом запретить должностным лицам органов власти и управления совмещать должности в предпринимательских и коммерческих образованиях.
Срок: 1993 г.
Исполнитель: Кабинет Министров.
2.4. Принять дополнительные меры к организационному и кадровому укреплению налоговой инспекции, социально-правовой защите их сотрудников. Создать в структурах налоговых инспекций подразделения налоговой милиции, наделив их функциями органов дознания.
Срок: 1993-первое полугодие 1994 г.г. Исполнители: Кабинет Министров, Минфин, Минюст, Прокуратура, МВД. 2.5. Установить повышенную административную ответственность должностных лиц за сохранность государственного имущества. Принять меры к укреплению технической базы по пожарной и технической безопасности. Срок: до 1995 г. Исполненители: Минюст, министерства и ведомства, главы администраций, МВД. 2.6. Установить административную ответственность руководителей предпринимательских структур за нарушение правил охраны труда и техники безопасности. Срок: первое полугодие 1994 г. Исполнители: Минюст, Прокуратура.

2.7. Жекешелендірілетін объектілердің құнын айқындау тәртібі туралы Ережені әзірлеу және қабылдау. Жекешелендіру барысына бақылау жасауды күшейту үшін шаралар қолдану.
Мерзімі: 1993 жыл.
Орындаушылар: Меммүліккомы, Қаржымині, Прокуратура, ІІМ, ҰҚК.
2.8. Мемлекеттік меншікті пайдалана отырып құрылған мемлекеттік емес шаруашылық құрылымдарын қайта тіркеуді жүзеге асыру, соның барысында бастапқы капиталдың пайда болу көзімен заңдылығын тексеру.
Мерзімі: 1993 жыл - 1994 жылдың бірінші жартысы.
Орындаушылар: Меммүліккомы, Меммонсаясаткомы, Қаржымині,
Прокуратура, ІІМ, Мемстаткомы.
2.9. Нақты фирмалар мен ұйымдарды көрсете отырып және заңдардың тексті мен мамандардың түсінігін қосып бере отырып қарау бизнес және банкроттық туралы ақпараттық бюллетень шығаруды ұйымдастыру.
Мерзімі: 1993 жыл.
Орындаушылар: Баспасөзмині, Әділетмині, Қаржымині, Мемқаржыбақылаукомы, Жоғары Төрелік Сот, Жоғарғы Сот, Прокуратура, ІІМ, ҰҚК.
2.10. Жергілікті басқару органдарының бюджеттен тыс қорларының қызметін тәртіпке келтіру. Оларды құру үшін құқыққа қарсы көздерді пайдалану практикасына тыйым салу. Мемлекеттік ресурстардың коммерциялық құрылымдарға құйылу арналарын бөгеу мақсатында осы қорларды толтыру үшін мемлекет қаржысын пайдалануға, заңда тікелей көзделген жағдайлардан басқа тұстарда, тыйым салу.
Мерзімі: 1993 жыл.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, әкімдер, Қаржымині, Мемқаржыбақылаукомы, Ұлттықбанк, Прокуратура, ІІМ.
2.11. Тауарлар, өнімдер мен шикізат ресурстарын экспортқа шығаруға лицензия беру мәселелерін заңды негізде реттеу, органдар мен лауазымды адамдардың өкілеттіктерін айқын белгілеу, бұл ретте бақылау жасау нысандарын және орын алған жөнсіздіктер үшін жауаптылық тәртібін қарастыру.
Мерзімі: 1993 жыл.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, Сыртбайланысмині, Экономмині, ІІМ, ҰҚК, Прокуратура, Қаржымині.
2.12. Республика аумағында шетелдік және халықаралық бірлестіктер мен олардың құрылымдық бөлімшелерін тіркеу және олардың қызмет ету режимін реттейтін "Қазақ КСР-індегі қоғамдық бірлестіктер туралы" Заңға өзгерістер мен толықтырулар жобасын әзірлеу. Шет ел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың республика аумағында болуы мен жүріп-тұру тәртібін әзірлеу.
Мерзімі: 1993 жыл - 1994 жылдың бірінші жартысы.
Орындаушылар: Әділетмині, Сыртқыісмині, ҰҚК, ІІМ, Қаржымині, Турспортмині.
2.13. ІІМ-де поездарды жетекте алып бару жөнінде арнаулы бөлімшелер құру, сондай-ақ көліктегі тексеру қызметін нығайту үшін қосымша штаттар бөлу. Атыс қаруын, оқ-дәрілерді, улы және жарылғыш заттарды, әскери техника мен мүлікті тасымалдау және сақтау кезінде олардың сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті шаралар қолдану.

2.7. Разработать и принять Положение о порядке определения стоимости приватизируемых объектов. Принять меры к усилению контроля за ходом приватизации.
Срок: 1993 г.
Исполнители: Госкомитет по госимуществу, Минфин, Прокуратура, МВД, КНБ.
2.8. Осуществить перерегистрацию негосударственных хозяйственных структур, созданных с использованием государственной собственности, в ходе которой проверить источники и законность образования первоначального капитала.
Срок: 1993 г. - первое полугодие 1994 г.
Исполнители: Госкомитет по госимуществу, Госкомитет по антимонопольной политике, Минфин, Прокуратура, МВД, Госкомстат.
2.9. Организовать издание информационного бюллетеня о недобросовестном бизнесе, о банкротстве с указанием конкретных фирм и организаций, текстом законодательства и комментариями специалистов.
Срок: 1993 г.
Исполнители: Мининформпечати, Минюст, Минфин, Комитет госфинконтроля, Высший арбитражный суд, Верховный Суд, Прокуратура, МВД, КНБ.
2.10. Упорядочить деятельность внебюджетных фондов местных органов управления. Пресечь практику использования для их формирования противоправных источников. С целью перекрытия каналов перекачки государственных ресурсов в коммерческие образования запретить использование государственных средств для пополнения этих фондов, кроме случаев, прямо предусмотренных законом.
Срок: 1993 г.
Исполнители: Кабинет Министров, главы администраций, Минфин, Комитет госфинконтроля, Нацбанк, Прокуратура, МВД.
2.11. Законодательно урегулировать вопросы выдачи лицензий на экспорт товаров, продукции и сырьевых ресурсов, четко определив полномочия органов и должностных лиц, предусмотрев при этом формы контроля и порядок ответственности за допущенные нарушения.
Срок: 1993 г.
Исполнители: Кабинет Министров, МВЭС, Минэкономики, МВД, КНБ, Прокуратура, Минфин.
2.12. Разработать проект изменений и дополнений в Закон "Об общественных объединениях в Казахской ССР", регулирующих режим регистрации и функционирования на территории республики иностранных и международных объединений и их структурных подразделений. Разработать порядок пребывания и передвижения иностранных граждан и лиц без гражданства на территории республики.
Срок: 1993-первое полугодие 1994 г.г.
Исполнители: Минюст, МИД, КНБ, МВД, Минфин, Минтурспорт.
2.13. Создать специальные подразделения в МВД по сопровождению поездов, а также выделить дополнительные штаты для укрепления досмотровой службы на транспорте. Принять необходимые меры к обеспечению сохранности при перевозках и хранении огнестрельного оружия, боеприпасов, ядовитых и взрывчатых веществ, военной техники и имущества.

Мерзімі: 1993-1994 жылдар.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, ІІМ, Көлікмині, Қорғанысмині, Прокуратура, ҰҚК, Өндірісте қару-жарақ, улы және жарылғыш заттарды пайдаланатын ведомстволар.
2.14. Мемлекеттік және аймақтық экологиялық бағдарламалар қабылдау. Табиғат қорғау, суды қорғау заңдарын сақтау үшін бақылау жасау мен қадағалауды күшейту жөнінде қосымша шаралар әзірлеу. Өнеркәсіп, уытты, улы және радиоактивті қалдықтарын залалсыздандыру және жою жөніндегі кәсіпорындар құруды және оларды жетілдіруді қарастыру.
Мерзімі: 1993-1995 жылдар.
Орындаушылар : Министрлер Кабинеті, Экобиоресурсмині, Прокуратура, Денсаулықмині, ІІМ.
2.15. Маскүнемдікке және нашақорлыққа қарсы күрес проблемалары бойынша социологиялық және криминологиялық зерттеулер жүргізу. Олардың алдын алудың тиімді нысандарын жасау. Денсаулық сақтау министрлігі жүйесінде маскүнемдік және нашақорлық дертіне шалдыққан сырқаттарды емдеу үшін арнайы мекемелер құру.
Мерзімі: 1993-1995 жылдар.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, Денсаулықмині, ІІМ, ҰҚК, Прокуратура, Жоғарғы Сот, Әділетмині, Ұлттық Ғылым Академиясы.
2.16. Құрамында есірткісі бар өсімдіктер жабайы өсетін жерлерде режимді аумақ мәртебесін орнату туралы мәселені қарау, сонымен бірге режимді бұзғаны үшін әкімшілік жауаптылықты белгілеу.
Мерзімі: 1994 жыл.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, ІІМ, Әділетмині, әкімдер.
2.17. Маскүнемдікке қарсы күрес жөніндегі комиссиясының қызметін қайта жандандыру туралы мәселені қарау, маскүнемдіктің және нашақорлықтың алдын алу ісіне жұртшылықтың қатысуының жаңа, соны нысандарын қалыптастыру. Қоғамдық орындарда ішімдік сатуды тәртіпке келтіру. Бұқаралық ақпарат құралдарында салауатты өмір салтын насихаттауды күшейту, темекі бұйымдары мен спиртті ішімдіктерді сату мен жарнамалау мәселелерін тәртіпке келтіру.
Мерзімі: 1993 жыл және ұдайы.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, әкімдер, Саудамині, ІІМ, Денсаулықмині, Баспасөзмині, "Қазақстан" теле-радио хабарларын тарату компаниясы.
2.18. Бас бостандығынан айыру орындарынан босаған адамдарға арналған әлеуметтік ақтау орталықтары қызметінің құқықтық негізін әзірлеу. Оларды материалдық, техникалық және кадрлық жағынан нығайтуға шаралар қолдану.
Мерзімі: 1993-1994 жылдар.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, Еңбекмині, Әлеуметтік қорғау министрлігі, ІІМ, Әділетмині, әкімдер.
3. Кәмелетке толмағандар арасында құқық бұзушылықтың алдын алу шаралары.
3.1. Жергілікті басқару органдары құрылымдарындағы кәмелетке толмағандардың ісі жөніндегі комиссиялар жұмысын жандандыру. Осы комиссиялардың қызметі туралы жаңа ереже әзірлеп, олардың кәмелетке толмағандардың мүдделерін қорғау жөніндегі құқықтары мен өкілеттіктерін кеңейту.
Мерзімі: 1993 жыл.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, әкімдер, Әділетмині, ІІМ, Прокуратура.

Срок: 1993-1994 г.г.
Исполнители: Кабинет Министров, МВД, Минтранс, Минобороны, Прокуратура, КНБ, ведомства, использующие оружие, ядовитые и взрывчатые вещества в производстве.
2.14. Принять государственную и региональные экологические программы. Разработать дополнительные меры по усилению контроля и надзора за соблюдением природоохранного, водоохранного законодательств. Предусмотреть создание и совершенствование предприятий по обезвреживанию уничтожению промышленнных токсичных, ядовитых и радиоактивных отходов.
Срок: 1993-1995 г.г.
Исполнители: Кабинет Министров, Минэкобиоресурсов, Прокуратура, Минздрав, МВД.
2.15. Провести социологические и криминологические исследования по проблемам борьбы с пьянством и наркотизмом. Выработать эффективные формы их предупреждения. В системе Министерства здравоохранения создать специализированные учреждения для лечения больных, страдающих алкоголизмом и наркоманией.
Срок: 1993-1995 г.г.
Исполнители: Кабинет Министров, Минздрав, МВД, КНБ, Прокуратура, Верховный Суд, Минюст, Национальная академия наук.
2.16. Рассмотреть вопрос об установлении в местах произрастания дикорастущих наркосодержащих растений статуса режимной территории, одновременно установить административную ответственность за нарушение режима.
Срок: 1994 г.
Исполнители: Кабинет Министров, МВД, Минюст, главы администраций.
2.17. Рассмотреть вопрос о возобновлении деятельности комиссий по борьбе с пьянством, выработать новые нетрадиционные формы участия общественности в профилактике пьянства и наркомании. Упорядочить продажу спиртных напитков в общественных местах. Усилить популяризацию здорового образа жизни в средствах массовой информации, упорядочить продажу и вопросы рекламы табачных изделий и спиртных напитков.
Срок: 1993 г. и постоянно.
Исполнители: Кабинет Министров, главы администраций, Минторг, МВД, Минздрав, Мининформпечати, Телерадиовещательная компания "Казахстан".
2.18. Разработать правовую основу деятельности центров социальной реабилитации для лиц освобожденных из мест лишения свободы. Принять меры к их материальному, техническому и кадровому укреплению.
Срок: 1993-1994 г.г.
Исполнители: Кабинет Министров, Минтруд, Минсоцзащиты, МВД, Минюст, главы администраций.
3. Профилактика правонарушений среди несовершеннолетних.
3.1. Активизировать деятельность комиссий по делам несовершеннолетних в структурах местных органов управления. Разработать новое положение о деятельности этих комиссий с расширением их прав и полномочий по защите интересов несовершеннолетних.
Срок: 1993 г.
Исполнители: Кабинет Министров, главы администраций, Минюст, МВД, Прокуратура.

3.2. Мектептер мен училищелердің оқу бағдарламасына 5 кластан 11 класқа дейін құқықтық білім негіздерін жүйелі оқытуды енгізу.
Мерзімі: 1993-1994 жылдар.
Орындаушылар: Біліммині, Қаржымині.
3.3. Кемтар балаларға арналған мектептердің, балалар
үйлерінің, училищелерінің, мектеп интернаттарының түлектерін әлеуметтік бейімдеу мақсатында жұмыс орындарын брондауды енгізу. Экономиканың мемлекеттік емес секторының дамуын ескере отырып, балалар мен жасөспірімдердің еңбегін пайдалану мәселесін заң негізінде реттеу, осы заңды бұзғаны үшін жауаптылық нысандарын көздеу.
Мерзімі: 1993 жыл және ұдайы.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, Еңбекмині, Халықты жұмыспен қатуға қолғабыс тигізу орталықтары, министрліктер мен ведомстволар, Әділетмині, әкімдер.
3.4. Кәмелетке толмағандарды спорт-сауықтыру шараларына тегін қатыстыруды көздеу. Балалар мен мектеп жасына дейінгі балалар мекемелерінің, еңбек және демалыс лагерьлерінің, спорттық сауықтыру кешендерінің, аула клубтарының қолда бар базаларын сақтау үшін шаралар қолдану. Оларды балалар тәрбиесіне және олардың демалуына қатыссыз мақсаттарға пайдалануға тыйым салу, олар үшін меншік нысанын өзгертудің айрықша режимін көздеу.
Мерзімі: ұдайы.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, Жастар істері жөніндегі мемлекеттік комитет, Біліммині, Турспортмині, әкімдер.
3.5. Балалар мен жасөспірімдерді жыныстық тәрбиелеу жүйесін жасау. Зорлық-зомбылықты, жауыздықты, садизм мен порнографияны насихаттауға бақылауды және жауаптылық нысанын күшейту. Сауықтыру мекемелерінің қойылымдық репертуарына тиімді бақылау нысандарын қарастыру.
Мерзімі: 1993-1994 жылдар.
Орындаушылар: Әділетмині, Денсаулықмині, Біліммині, Мәдениетмині, Жастар істері жөніндегі мемлекеттік комитет, Баспасөзмині, "Қазақстан" теле-радио хабарларын тарату компаниясы, ІІМ, Прокуратура.
4. Азаматтарды құқықтық тәрбиелеудің нәтижелілігі және олардың әлеуметтік-құқықтық белсенділігін арттыру.
4.1. Жұртшылықтың құқық бұзушылықтың алдын алу шараларын қоғамдық тәртіпті сақтауға қатысуының нысандары мен әдістері туралы Ережені әзірлеу және қабылдау. Онда материалдық және моральдық ынталандыру шараларын көздеу. Шетелдік қоғамдық ұйымдардың құқық бұзушылықтың алдын алу мәселелері жөніндегі тәжірибелерін ықтимал қолдану үшін зерттеу.
Мерзімі: 1993 жыл және ұдайы.
Орындаушылар: Министрлер Кабинеті, Әділетмині, ІІМ, Прокуратура, әкімдер.
4.2. Қазақстан Республикасындағы құқықтық сауаттылық туралы Ереженің жобасын әзірлеу және оны Министрлер Кабинетінің қарауына енгізу, оған әскердегі құқықтық сауаттылық бағдарламасын енгізу.
Мерзімі: 1993 жыл.
Орындаушылар: Әділетмині, Қорғанысмині, Біліммині.

3.2. Включить в учебные программы школ и училищ системное преподавание основ правовых знаний с 5 по 11 классы.
Срок: 1993-1994 г.г.
Исполнители: Минобразования, Минфин.
3.3. В целях социальной адаптации выпускников школ, детдомов, училищ, школ-интернатов для детей с дефектами развития ввести бронирование рабочих мест. С учетом развития негосударственного сектора экономики законодательно урегулировать вопросы использования труда детей и подростков, предусмотрев формы ответственности за нарушения этого законодательства.
Срок: 1993 г. и постоянно.
Исполнители: Кабинет Министров, Минтруда, центры содействия занятости населения, министерства и ведомства, Минюст, главы администраций.
3.4. Предусмотреть бесплатное вовлечение несовершеннолетних в спортивно-оздоровительные мероприятия. Принять меры к сохранности имеющейся базы детских и дошкольных учреждений, лагерей труда и отдыха, спортивно-оздоровительных комплексов, дворовых клубов. Запретить их использование на цели, не связанные с воспитанием и отдыхом детей, предусмотреть для них особый режим изменения форм собственности.
Срок: постоянно.
Исполнители: Кабинет Министров, Госкоммолодежи, Минобразования, Минтурспорт, главы администраций.
3.5. Выработать систему полового воспитания детей и подростков. Ужесточить контроль и формы ответственности за пропаганду культа насилия, жестокости, садизма и порнографии. Предусмотреть формы эффективного контроля за репертуаром зрелищных учреждений.
Срок: 1993-1994 г.г.
Исполнители: Минюст, Минздрав, Минобразования, Минкультуры, Госкомитет по делам молодежи, Минпечати и массовой информации, Телерадиовещательная компания "Казахстан", МВД, Прокуратура.
4. Повышение эффективности правового воспитания и социально-правовой активности граждан.
4.1. Разработать и принять Положение о формах и методах участия общественности в профилактике правонарушений, охране общественного порядка. Предусмотреть в нем меры материального и морального стимулирования. Изучить для возможного применения опыт зарубежных общественных организаций в вопросах профилактики правонарушений.
Срок: 1993 г. и постоянно.
Исполнители: Кабинет Министров, Минюст, МВД, Прокуратура, главы администраций.
4.2. Разработать и внести на рассмотрение Кабинета Министров проект Положения о правовом всеобуче в Республике Казахстан, включив в него программу правового всеобуча в войсках.
Срок: 1993 г.
Исполнители: Минюст, Минобороны, Минобразования.