Қылмысқа қарсы күрес және құқық тәртiбiн нығайту жөнiндегi шұғыл шаралар туралы
Қазақстан Республикасының Президентiнiң қаулысы 1995 жылғы 17 наурыздағы N 2127. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.01.09. N 1696 жарлығымен.
Қолданылып жатқан құқықтық және ұйымдастыру шараларына қарамастан елiмiздегi қылмыстық ахуал күрделi күйiнде қалып отыр. Ұйымдасқан қылмыстың ауқымы қауiптi мөлшерде өсiп келедi. Зомбылық, тапсырумен кiсi өлтiру, милиция қызметкерлерiнiң өмiрiне қол сұғу көлемi ұлғайып барады. Қылмысқа қарсы күрес тиiмдiлiгiнiң төмен болуы қоғамда мемлекеттiк билiктiң азаматтардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету, олардың конституциялық құқықтарын қорғау қабiлетiне күмән туғыза бастады.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi, жергiлiктi әкiмдер, құқық қорғау және сот органдарының басшылары Қазақстан Республикасы Президентiнiң мемлекеттiк тәртiптi нығайту және қылмысқа қарсы күрес мәселелерi жөнiндегi актiлерiнiң толығымен орындалуын қамтамасыз ете алмай отыр.
Құқық тәртiбiн нығайту мен азаматтардың жеке және мүлiктiк құқықтарын тиiмдi қорғау мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң, құқық қорғау және жергiлiктi атқарушы өкiмет органдарының қылмысқа қарсы күрес мәселелерi туралы Қазақстан Республикасының заңдары мен Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiн орындау жөнiндегi жұмысы жеткiлiксiз деп танылсын.
2. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi, жергiлiктi әкiмдер, құқық қорғау органдарының басшылары:
- Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 13 наурыздағы N 2082 өкiмiмен жарияланған "Құқық тәртiбi" жедел алдын алу шараларының барлық жерде жүзеге асырылуын қамтамасыз етсiн;
- заңдылық принциптерi мен азаматтардың құқығын сақтау негiзiнде құқық бұзушылардың қылмыстық және әкiмшiлiк тұрғыдан сөзсiз жазалануын қамтамасыз етсiн;
- маскүнемдiк пен нашақорлыққа, бұзақылық көрiнiстерiне, порнографияға, зинақорлық пен жеңгетайлыққа, зомбылыққа және валюта операциялары жайлы ережелердi бұзуға қарсы күрестi күшейтсiн;
- 1995 жылғы 15 мамырға дейiн заңда белгiленген тәртiппен қылмысты жауапкершiлiктен босата отырып, халықтың қолында заңсыз сақталып келе жатқан атыс қаруы мен суық қарудың, оқ-дәрi мен жарылғыш заттардың ерiктi түрде тапсырылуын ұйымдастырсын. Осы мерзiм өткеннен кейiн бұл талапты орындамаған адамдарға заңға сәйкес жаза шаралары қолданылуын қамтамасыз етсiн;
- құқық тәртiбiн күшейту мақсатында милиция органдарының әскери жасақтарымен бiрлесiп, көшелерде, тұрғын үй алаңдарында, вокзалдардың, әуе жайлардың, мәдени-сауық мекемелерiнiң аудандарында және басқа қоғамдық орындарда тәулiк бойы сақшылық жүргiзуiн ұйымдастырсын.

О неотложных мерах по борьбе с преступностью и укреплению правопорядка
Постановление Президента Республики Казахстан от 17 марта 1995 г. N 2127. Утратило силу - Указом Президента РК от 9 января 2006 года N 1696 (U061696) (вводится в действие со дня подписания)
Несмотря на принимаемые правовые и организационные меры, криминогенная ситуация в стране остается сложной. Опасные масштабы приобретает организованная преступность, растет число вымогательств, заказных убийств, посягательств на жизнь сотрудников милиции. Низкая эффективность борьбы с преступностью порождает в обществе сомнение в способности государственной власти обеспечить безопасность граждан, защитить их конституционные права.
Кабинет Министров Республики Казахстан, главы местных администраций, руководители правоохранительных и судебных органов не обеспечивают в полной мере исполнение актов Президента Республики Казахстан по вопросам укрепления государственной дисциплины и борьбы с преступностью.
В целях укрепления правопорядка и эффективной защиты личных и имущественных прав граждан постановляю:
1. Признать недостаточной работу Кабинета Министров Республики Казахстан, правоохранительных и местных исполнительных органов власти по выполнению требований законов и актов Президента Республики Казахстан по вопросам борьбы с преступностью.
2. Кабинету Министров Республики Казахстан, главам местных администраций, руководителям правоохранительных органов:
- обеспечить повсеместную реализацию оперативно-профилактического мероприятия "Правопорядок", объявленного распоряжением Президента Республики Казахстан от 13 марта 1995 г. N 2082;
- на основе принципов законности и соблюдения прав граждан обеспечивать неотвратимость уголовного и административного наказания правонарушителей;
- усилить борьбу с пьянством и наркоманией, проявлениями хулиганства, порнографией, проституцией и сводничеством, вымогательством и нарушениями правил о валютных операциях;
- организовать до 15 мая 1995 г. добровольную сдачу огнестрельного и холодного оружия, боевых припасов и взрывчатых веществ, незаконно хранящихся у населения, с освобождением от уголовной ответственности в установленном законом порядке. По истечении указанного срока обеспечить применение к лицам, не выполнившим это требование, мер наказания в соответствии с законодательством;
- в целях усиления правопорядка ввести круглосуточное патрулирование органами милиции совместно с войсковыми нарядами на улицах, в жилых массивах, районов вокзалов, аэропортов, культурно-зрелищных учреждений и других общественных местах.

3. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы, Iшкi iстер министрлiгi және Ұлттық қауiпсiздiк комитетi ауыр қылмыстарды ашу үшiн барлық қажеттi шараларды қолдансын.
Аса қауiптi қылмыстар жасала қалған жағдайда жедел iз шалу және қылмысты топтардың көзiн жою үшiн даярлығы неғұрлым жоғары қызметкерлердiң арасынан жеткiлiктi мөлшерде арнайы мақсаттағы ұтқыр қолға түсiру топтары жасақталып, олар автомобиль және әуе көлiгi құралдарымен, қарумен және тиiстi техникалық жарақтармен қамтамасыз етiлсiн.
Қазақстан Республикасының Бас прокуроры жанындағы тұрақты жұмыс iстейтiн тергеу-оперативтiк тобы сан жағынан және материалдық жағынан нығайтылсын.
4. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотына және төменгi соттарына қылмысты iс жүргiзу заңдарын қатаң сақтай отырып, азаматтардың негiзсiз және ұзақ уақыт бойы қамауда болуына байланысты жөнсiздiктерге жол бермеу үшiн қазiргi жүргiзiлiп жатқан қылмысты iстердi жедел қарау шараларын қолдану ұсынылсын.
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы соттардағы қылмысты iстердiң қаралу мерзiмi туралы заң талаптарының сақталуы мен заңды күшiне енген үкiмдердiң атқарылуына тексерiстер ұйымдастырсын.
5. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi:
- Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Заңдылық пен құқық тәртiбiн қамтамасыз ету жөнiндегi қосымша шаралар туралы" 1994 жылғы 9 маусымдағы N 1723 қаулысының 2, 5 және 12 тармақтары талаптарының сөзсiз орындалуын қамтамасыз етсiн және тыңғылықтылық көрсетпегенi үшiн кiнәлi лауазымды адамдардың жауапкершiлiгi туралы мәселе қарасын;
- денсаулық сақтау жүйесiнде алкоголизм мен нашақорлықтан өз еркiмен емделуден жалтаратын адамдар үшiн мамандандырылған емдеу-профилактикалық мекемелерiн құрып, бұл мақсатқа белгiленген тәртiппен босаған әскери қалашықтардың аумағы мен объектiлерiн беретiн болсын;
- 1995 жылғы 1 сәуiрге дейiн прокуратура, ұлттық қауiпсiздiк, iшкi iстер органдарын және соттарды ұстауға, ең алдымен жалақыны, ақшадай және өзгедей үлестi төлеуге бөлiнген бюджет қаражаты бойынша берешектiң орнын жабу туралы мәселенi қарасын;
- бiр ай мерзiмде мемлекет шеккен залалды өтеу сомасының соттың үкiмi бойынша мемлекеттiң меншiгiне қаратылған мүлiктi өткiзуден түскен қаражаттың 50 процентке дейiнгi мөлшерiн, сондай-ақ соттың шешiмi бойынша қылмыскерлерден тәргiленген барлық көлiк құралдарын, iс техникасы мен байланыс құралдарын құқық қорғау органдарын нығайтуға беру тетiгiн анықтайтын нормативтiк актiлердiң жобаларын дайындасын.
6. Жергiлiктi әкiмдер:
- екi апта мерзiмде әрбiр облыста қылмысқа қарсы күрестiң жарты жылға есептелген арнаулы бағдарламаларын әзiрлесiн, содан кейiн қылмысты ахуалдың өзгеруiне байланысты оларды нақтылап отыратын болсын, әрi бұларды тиiстi қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету көзделсiн;
- қылмысты ахуалды талдау, құқық тәртiбiн нығайту мен азаматтардың құқығын қорғау жөнiндегi iс-қимылды үйлестiру және тиiмдi шаралар белгiлеу жөнiнде штабтар құрып, оларға жеке өздерi басшылық етсiн;
- милиция органдарының қоғамдық орындардағы құқық бұзушылыққа жол бермеу жөнiндегi алдын алу қызметiн жандандыру мақсатында iшкi iстер органдарымен бiрлесiп, милицияның жылжымалы пункттерiнiң жұмысын жаңғыртып, бұл үшiн қажеттi мөлшерде автокөлiк пен байланыс құралдарын бөлсiн;
- халықпен өзара тығыз iс-қимыл байланысын орнату үшiн жұртшылықты құқық тәртiбiн қорғауға қатыстыру нысандарын әзiрлесiн, бұл мақсатта сенiм телефондарын, тiке желiлердi және басқа әдiстердi пайдалансын.

3. Генеральной прокуратуре, Министерству внутренних дел и Комитету национальной безопасности Республики Казахстан принять все необходимые меры к раскрытию тяжких преступлений.
Для оперативного реагирования на случаи особо опасных преступлений и обезвреживания преступных групп создать достаточное количество мобильных групп захвата специального назначения из числа наиболее подготовленных сотрудников, обеспечив их средствами автомобильного и воздушного транспорта, вооружением и соответствующим техническим оснащением.
Укрепить численно и материально постоянно действующую следственно-оперативную группу при Генеральной Прокуратуре Республики Казахстан.
4. Рекомендовать Верховному Суду Республики Казахстан и нижестоящим судам при строгом соблюдении уголовно-процессуального законодательства принять меры к оперативному рассмотрению имеющихся в производстве уголовных дел с тем, чтобы исключить нарушения, связанные с необоснованным и длительным содержанием граждан под стражей.
Генеральной прокуратуре Республики Казахстан организовать проверки соблюдения требований законодательства о сроках рассмотрения уголовных дел в судах и исполнения приговоров, вступивших в законную силу.
5. Кабинету Министров Республики Казахстан:
- обеспечить безусловное выполнения требований пунктов 2, 5, и 12 постановления Президента Республики Казахстан от 9 июня 1994 г. N 1723 "О дополнительных мерах по обеспечению законности и правопорядка" и рассмотреть вопрос об ответственности должностных лиц, виновных в неисполнительности;
- создать в системе здравоохранения специализированные лечебно-профилактические учреждения для лиц, уклоняющихся от добровольного лечения от алкоголизма и наркомании, передав для этих целей в установленном порядке территории и объекты освобождающихся военных городков;
- до 1 апреля 1995 г. рассмотреть вопрос о погашении задолженности по бюджетным средствам, выделенным на содержание органов прокуратуры, национальной безопасности, внутренних дел и судов, в первую очередь, на выплату заработной платы, денежного и иного довольствия;
- в месячный срок подготовить проекты нормативных актов, определяющих механизм передачи на укрепление правоохранительных органов до 50 процентов от сумм возмещенного государству ущерба, средств, поступивших от реализации имущества, обращенного по приговору суда в собственность государства, а также всех конфискованных у преступников по решению суда транспортных средств, оргтехники и средств связи.
6. Главам местных администраций:
- в двухнедельный срок разработать в каждой области специальные программы борьбы с преступностью, рассчитанные на полугодие, с последующим их корректированием в зависимости от изменения криминногенной обстановки, предусмотрев в них соответствующее финансовое и материально-техническое обеспечение;
- создать и лично возглавить штабы по анализу криминногенной ситуации, координации действий и выработке эффективных мер по укреплению правопорядка и защите прав граждан;
- совместно с органами внутренних дел в целях активизации профилактической деятельности органов милиции по предупреждению правонарушений в общественных местах возобновить работу передвижных пунктов милиции и выделить для этого необходимое количество автотранспорта и средств связи;
- для установления тесного взаимодействия с населением разработать формы привлечения общественности к охране правопорядка, использовать в этих целях телефоны доверия, прямые линии и другие методы.

7. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы осы қаулыны атқару кезiнде заңдылықтың дәл әрi мүлтiксiз сақталуына пәрмендi қадағалау орнатсын.
8. Қазақстан Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгi заңдылықты, құқық тәртiбiн нығайту және қылмысқа қарсы күрес жөнiнде қолданылып жатқан шаралардың бұқаралық ақпарат құралдарында үнемi жария етiлуiн қамтамасыз етсiн."Қазақстан теледидары мен радиосы" республикалық корпорациясы осы мақсатқа радио мен теледидар арналарында эфирлiк уақыт бөлсiн, осы тақырып бойынша берiлетiн хабарлар мен сөйленетiн сөздердiң легiн ұйымдастырсын.
9. Қылмысқа қарсы күрес жөнiндегi Республикалық Кеңес Қазақстан Республикасы Президентiнiң құқық тәртiбiн нығайту мәселелерi жөнiндегi шешiмдерiнiң орындалуына қатаң бақылау жасалуын қамтамасыз етсiн, олардың жүзеге асырылуының барысын әлсiн-әлi талқылап отырсын және нәтижесi туралы Мемлекет басшысына баян етiп тұрсын, қажет болған жағдайда тиiстi басшылардың жеке-дара жауапкершiлiгi туралы ұсыныстар енгiзсiн.
10. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Заңдылық пен құқық тәртiбiн қамтамасыз ету жөнiндегi қосымша шаралар туралы" 1994 жылғы 9 маусымдағы N 1723 қаулысының /Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 25, 253-бап/ 1, 3, 4, 6-11, 13 тармақтарының күшi жойылған деп танылсын.
11. Осы қаулы жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

7. Генеральной прокуратуре Республики Казахстан установить действенный надзор за точным и неуклонным соблюдением законности при исполнении настоящего постановления.
8. Министерству печати и массовой информации Республики Казахстан обеспечить постоянные освещения в средствах массовой информации принимаемых мер по укреплению законности, правопорядка и борьбе с преступностью. Республиканской корпорации "Телевидение и радио Казахстана" выделить в этих целях эфирное время на радио- и телеканалах, организовать циклы передач и выступлений по этой тематике.
9. Совету по борьбе с преступностью обеспечить строгий контроль за исполнением решений Президента Республики Казахстан по вопросам укрепления правопорядка, периодически обсуждать ход их реализации и докладывать главе государства о результатах с внесением, в необходимых случаях, предложений о персональной ответственности соответствующих руководителей.
10. Признать утратившими силу пункты 1, 3, 4, 6-11, 13 постановления Президента Республики Казахстан от 9 июня 1994 г. N 1723 "О дополнительных мерах по обеспечению законности и правопорядка" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 25, ст. 253).
11. Настоящее постановление вступает в силу со дня его опубликования.
Президент Республики Казахстан