Республика аумағында төтенше оқиғалардың алдын алу жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 19 наурыздағы N 451 Өкімі
Қазақстан Республикасының аумағында техногендік және табиғи сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу, халықтың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында қаулы етемін:
1. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері:
су көздерін реттеу, олардағы судың қауіпсіз деңгейін ұстап тұру, гидротехникалық құрылыстардың орнықтылығын арттыру, су тасқынына қарсы және жағалауларды бекіту жұмыстарын дер кезінде жүргізу жөнінде қажетті шаралар қолдансын;
сел жағдайы мен селден қорғау құрылыстарының жай-күйіне тұрақты бақылау орнатсын, аса қысқа мерзімде қар көшкіні мен жер көшкіні туындауы ықтимал қауіпті учаскелерге зерттеу жүргізсін, уақытылы және толық көлемде тиісті алдын алу іс-шараларын жүзеге асырсын.
2. Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлігі облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен бірлесіп:
үйлер мен ғимараттарды жобалау мен тұрғызудың сапасына, оларды пайдаланудың белгіленген ережелерінің сақталуына бақылауды қатайтсын;
2004 жылғы 1 шілдеге дейін мектептердің, бала бақшалардың, мәдениет үйлерінің, кинотеатрлар мен адамдар жаппай жиналатын басқа да объектілердің, көп қабатты тұрғын үйлердің апатсыз жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында олардың техникалық жай-күйіне тексеруді жүзеге асырсын.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
2004 жылдың аяғына дейін Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі мемлекеттік бағдарламаны әзірлеп, бекітуге енгізсін;
2004-2005 жылдар ішінде Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі қызметтерінің материалдық-техникалық базасын нығайту мәселелерін шешсін;
ұлттық парктердің, қорықтар мен қорықшалардың аумақтарында, су қорғау аймақтарында, көшкін қаупі бар учаскелерде, туризм инфрақұрылымын дамыту мақсатындағы құрылыстарды қоспағанда, қандай да бір объектілер тұрғызуға тыйым салсын;
жер бөліп беру мен құрылыстардың заңдылығын анықтау үшін осы учаскелерде тұрғызылған объектілерге 2004 жылғы 1 шілдеге дейін тексеру жүргізсін.
4. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті

О мерах по предотвращению чрезвычайных происшествий на территории республики
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 19 марта 2004 года N 451
В целях предотвращения на территории Республики Казахстан чрезвычайных происшествий техногенного и природного характера, обеспечения безопасности населения:
1. Агентству Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан, акимам областей, гг. Астаны и Алматы:
принять необходимые меры по регулированию водных источников, поддержанию безопасного уровня воды в них, повышению устойчивости гидротехнических сооружений, заблаговременному проведению противопаводковых и берегоукрепительных работ;
установить постоянный контроль за селевой обстановкой и состоянием селезащитных сооружений, в кратчайшие сроки обследовать потенциально опасные участки возникновения лавин и оползней, своевременно и в полном объеме осуществить соответствующие профилактические мероприятия.
2. Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан совместно с акимами областей, гг. Астаны и Алматы:
ужесточить контроль за качеством проектирования и строительства зданий и сооружений, соблюдением установленных правил их эксплуатации;
до 1 июля 2004 года осуществить проверку технического состояния школ, больниц, детских садов, домов культуры, кинотеатров и других объектов массового скопления людей, многоэтажных жилых домов с целью обеспечения их безаварийного функционирования.
3. Правительству Республики Казахстан:
до конца 2004 года разработать и внести на утверждение Государственную программу по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
в течение 2004-2005 годов решить вопросы укрепления материально-технической базы служб Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям;
запретить возведение каких-либо объектов на территориях национальных парков, заповедников и заказников, водоохранных зон, лавиноопасных участков, за исключением строительства в целях развития инфраструктуры туризма;
до 1 июля 2004 года провести ревизию объектов, возведенных на этих участках, для выявления законности отвода земли и строительства.
4. Контроль за выполнением настоящего распоряжения возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
Президент
Республики Казахстан