Орталық, жергілікті мемлекеттік органдардың және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шығыстарын қысқарту жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 25 мамырдағы № 108 Өкімі.
Бюджет қаражатын тиімді жұмсау және үнемдеу режимін күшейту мақсатында:
1. Барлық орталық атқарушы органдар мен оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерге, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар мен оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерге, жергілікті атқарушы органдар мен оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерге 3 жыл мерзімге:
1) қозғалтқыш көлемі 2000 текше сантиметрден асатын базалық жиынтығынан жоғары, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде шығарылмайтын жеңіл автокөлік құралдарын;
2) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде шығарылмайтын арнайы және жедел-қызметтік автокөлік құралдарын (жеңіл автомобильдердің базасында);
3) кеңсе жиһазын сатып алуға тыйым салынсын.
2. Мынадай деп белгіленсін:
1) 1-тармақтың 1) және 3) тармақшаларының талаптары Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталары төрағаларының қызметін қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталары төрағаларының және делегациялардың қатысуымен өтетін ресми іс-шараларға қызмет көрсету, шет мемлекеттерде Қазақстан Республикасының дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкілдіктерін, консулдық мекемелерін құру жағдайларына қолданылмайды;
1-1) 1-тармақтың 2) және 3) тармақшаларының талаптары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалдары мен өкілдіктерін құру жағдайларына қолданылмайды;
2) 1-тармақтың 2) тармақшасының талаптары арнаулы мемлекеттік органдарға қолданылмайды;
3) 1-тармақтың 3) тармақшасының талаптары орталық мемлекеттік органдар мен оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар мен оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер құрылған жағдайларға қолданылмайды;
4) 1-тармақтың 3) тармақшасының талаптары, әкімшілік персоналын қоспағанда, әлеуметтік сала ұйымдарына (білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет, дене шынықтыру және спорт) және халыққа қызмет көрсетумен байланысты ұйымдарға ("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы) қолданылмайды.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 26.06.2021 № 604; 05.07.2022 № 337 өкімдері.

О мерах по сокращению расходов в центральных, местных государственных органах и субъектах квазигосударственного сектора
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 25 мая 2020 года № 108.
В целях эффективного расходования и усиления режима экономии бюджетных средств:
1. Запретить всем центральным исполнительным органам и подведомственным им государственным учреждениям, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, подведомственным им государственным учреждениям, местным исполнительным органам и подведомственным им государственным учреждениям сроком на 3 года приобретение:
1) легковых автотранспортных средств выше базовой комплектации, с объемом двигателя более 2000 кубических сантиметров, а также происходящих не из государств-членов Евразийского экономического союза;
2) специальных и оперативно-служебных автотранспортных средств (на базе легковых), происходящих не из государств-членов Евразийского экономического союза;
3) офисной мебели.
2. Установить, что:
1) требования подпунктов 1) и 3) пункта 1 не распространяются на случаи обеспечения деятельности Президента Республики Казахстан, Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы, Премьер - Министра Республики Казахстан, председателей Палат Парламента Республики Казахстан, обслуживания официальных мероприятий с участием Президента Республики Казахстан, Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы, Премьер-Министра Республики Казахстан, председателей Палат Парламента Республики Казахстан и делегаций, создания дипломатических и приравненных о к ним представительств, консульских учреждений Республики Казахстан в иностранных государствах.
1-1) требования подпунктов 2) и 3) пункта 1 не распространяются на случаи образования филиалов и представительств Национального Банка Республики Казахстан;
2) требования подпункта 2) пункта 1 не распространяются на специальные государственные органы.
3) требования подпункта 3) пункта 1 не распространяются на случаи образования центральных государственных органов и подведомственных им государственных учреждений, исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, и подведомственных им государственных учреждений;
4) требования подпункта 3) пункта 1 не распространяются на организации социальной сферы (образование, здравоохранение, культура, физическая культура и спорт) и организации, связанные с обслуживанием населения (некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан"), за исключением их административного персонала.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными распоряжениями Президента РК от 26.06.2021 № 196; от 05.07.2022 № 337.

3.  Қазақстан Республикасының Үкіметі белгіленген тәртіппен іс-шараларды жүзеге асырсын және мынадай сипаттағы шараларды қабылдасын:
1) квазимемлекеттік сектор субъектілеріне осы өкімнің 1-тармағында көзделген іс-шараларды жүзеге асыруға тыйым салу белгілесін;
2) қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті қамтамасыз етудің жедел міндеттерін шешу үшін қажетті автокөлік құралдарын қоспағанда, мемлекеттік органдарды жеңіл автокөлік құралдарымен қамтамасыз етудің тиесілілік нормаларын қайта қарасын және оңтайландырсын;
3) форумдар, семинарлар мен конференциялар өткізуге арналған шығыстарды жоспарлау және пайдалану тиімділігін арттыру жөнінде шаралар қабылдасын;
4) бұдан бұрын шығарылған актілерді осы өкімге сәйкес келтірсін;
5) осы өкімнен туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев

3. Правительству Республики Казахстан осуществить в установленном порядке мероприятия и принять меры следующего характера:
1) установить субъектам квазигосу дарственного сектора запрет на осуществление мероприятий, предусмотренных пунктом 1 настоящего распоряжения;
2) пересмотреть и оптимизировать натуральные нормы обеспечения государственных органов легковыми автотранспортными средствами, за исключением автотранспортных средств, необходимых для решения оперативных задач охраны общественного порядка и безопасности;
3) принять меры по повышению эффективности планирования и использования расходов на проведение форумов, семинаров и конференций;
4) привести ранее изданные акты в соответствие с настоящим распоряжением;
5) принять иные меры, вытекающие из настоящего распоряжения.
Президент
Республики Казахстан
К.Токаев