Қазақстан Республикасы Президентінің Құрмет грамотасы туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 8 маусымдағы № 112 өкімі.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі актiлерiнiң
жинағында жариялануға тиiс
1. Қоғам мен мемлекет алдындағы қызметтік және азаматтық борышын лайықты орындағаны үшін адамдарды моральдық көтермелеу шарасы ретінде Қазақстан Республикасы Президентінің Құрмет грамотасы (бұдан әрі – Құрмет грамотасы) тағайындалсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Құрмет грамотасы туралы ереже;
2) Құрмет грамотасының сипаттамасы бекітілсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы 8 маусымдағы
№ 112 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің Құрмет грамотасы туралы
ЕРЕЖЕ
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Президентінің Құрмет грамотасын (бұдан әрі – Құрмет грамотасы) дайындау, тіркеу және тапсыру тәртібін айқындайды.
2. Құрмет грамотасы қоғам мен мемлекет алдында сіңірген еңбегі үшін моральдық көтермелеудің нысаны болып табылады.
3. Құрмет грамотасымен Қазақстан Республикасының азаматтары, шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар қоғам мен мемлекет алдындағы қызметтік және азаматтық борышын лайықты орындағаны үшін марапатталады.
4. Құрмет грамотасы Қазақстан Республикасы Президентінің өз бастамасы бойынша, сондай-ақ мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ұсынысы бойынша да қабылдайтын шешімімен тапсырылады.
5. Құрмет грамотасымен көтермелеуге ұсынылған кандидатуралар Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшелерінде олар жетекшілік ететін қызмет салалары шеңберінде қаралады. Көтермелеу туралы ұсынымда осы Ереженің 3-тармағында көрсетілген адамдардың сіңірген еңбегі (жетістіктері) туралы мәліметтер қамтылуға тиіс. Ұсынымға Құрмет грамотасы мәтінінің жобасы қоса беріледі.
6. Құрмет грамотасы:
1) тиісінше мемлекеттік, орыс немесе ағылшын тілінде жасалады және бекітілген бланкілерде басылады;
2) оған Қазақстан Республикасының Президенті қол қояды;
3) оны Мемлекет басшысы не оның уәкілеттігі бойынша өзге лауазымды адамдар салтанатты жағдайда тапсырады.
7. Құрмет грамотасымен көтермелеу туралы мәліметтер оған ие болған адамның еңбек кітапшасына және жеке ісіне (атқарған қызметтік тізіміне) енгізіледі.
8. Құрмет грамотасымен қайталап көтермелеу ерекше жағдайларда Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі бойынша жүргізіледі.
9. Құрмет грамотасының мәтінінің дайындалуын және ресімделуін бақылау мен үйлестіруді, оны Мемлекет басшысына қол қоюға енгізуді Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесінің бастығы жүзеге асырады.

О Почетной грамоте Президента Республики Казахстан
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 8 июня 2020 года № 112.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
1. Учредить Почетную грамоту Президента Республики Казахстан (далее – Почетная грамота) как меру морального поощрения лиц за достойное исполнение служебного и гражданского долга перед обществом и государством.
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Почетной грамоте;
2) описание Почетной грамоты.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕНО
распоряжением Президента
Республики Казахстан
от 8 июня 2020 года № 112
ПОЛОЖЕНИЕ
о Почетной грамоте Президента Республики Казахстан
1. Настоящее Положение определяет порядок подготовки, регистрации и вручения Почетной грамоты Президента Республики Казахстан (далее – Почетная грамота).
2. Почетная грамота является формой морального поощрения за заслуги перед обществом и государством.
3. Почетной грамотой поощряются граждане Республики Казахстан, иностранные граждане и лица без гражданства за достойное исполнение служебного и гражданского долга перед обществом и государством.
4. Почетная грамота вручается по решению Президента Республики Казахстан, принимаемому им как по собственной инициативе, так и по представлению государственных органов и организаций.
5. Кандидатуры, представленные к поощрению Почетной грамотой, рассматриваются в структурных подразделениях Администрации Президента Республики Казахстан в рамках курируемых ими сфер деятельности. Представление о поощрении должно содержать сведения о заслугах (достижениях) лиц, указанных в пункте 3 настоящего Положения. К представлению прилагается проект текста Почетной грамоты.
6. Почетная грамота:
1) составляется соответственно на государственном, русском или английском языках и распечатывается на утвержденном бланке;
2) подписывается Президентом Республики Казахстан;
3) вручается в торжественной обстановке Главой государства либо по его уполномочию иными должностными лицами.
7. Сведения о поощрении Почетной грамотой вносятся в трудовую книжку и личное дело (послужной список) удостоенного ею лица.
8. Повторное поощрение Почетной грамотой производится в исключительных случаях по решению Президента Республики Казахстан.
9. Контроль и координацию подготовки текста и оформления Почетной грамоты, ее внесение на подпись Главе государства осуществляет начальник Канцелярии Президента Республики Казахстан.

10. Құрмет грамотасы жүргізілген көтермелеулерді есепке алу үшін Қазақстан Республикасы Президентінің құрмет грамоталары кітабында тіркеледі, ол Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Жалпы бөлімінде сақталады.
11. Құрмет грамотасының бланкілері мен оларға жақтауларды дайындауды Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Жалпы бөлімінің өтінімдері бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы қамтамасыз етеді.
12. Құрмет грамотасы жоғалған жағдайда телнұсқа берілмейді.
13. Құрмет грамотасына сыртқы түрі бойынша ұқсастығы бар грамоталар дайындауға тыйым салынады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы 8 маусымдағы
№ 112 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің Құрмет грамотасының
СИПАТТАМАСЫ
Қазақстан Республикасы Президентінің Құрмет грамотасының (бұдан әрі – Құрмет грамотасы) бланкісі көлденеңінен және барлық периметрі бойынша ені 0,3 мм көк түсті ұлттық оюмен өрнектелген А4 форматындағы "Sirio Pearl, алтын" үлгідегі қағазда дайындалады.
Жиектің ішкі жоғарғы бөлігінің ортасында көлемі 50x27 мм Қазақстан Республикасы Президентінің штандартының бейнесі орналасқан, оның төменгі жағында – 18 өлшемдегі алтын түсті "Palatino Linotype" қарпімен "Қазақстан Республикасының Президенті", төменде – 40 өлшемдегі алтын түсті қою бояулы "Trajan Pro 3" қарпімен "ҚҰРМЕТ ГРАМОТАСЫ" (тиісінше орыс тілінде – "Президент Республики Казахстан" және "ПОЧЕТНАЯ ГРАМОТА"; ағылшын тілінде – "PRESIDENT OF THE REPUBLIC OF KAZAKHSTAN" және "HONORARY DIPLOMA") деген жазулар орналасқан.
Құрмет грамотасының мәтіні:
көтермелеуге ұсыныс беру үшін негіз болған тиісті саладағы сіңірген еңбегі мен жетістіктерінің қысқаша көрсетілуін (19 өлшемдегі курсивпен көк түсті "Саlibri" қарпімен басылады);
көтермеленушінің А.Ә.Т. (барыс септігіндегі бас әріптермен 19 өлшемдегі курсивпен алтын түсті "Саlibri" қарпімен);
көтермеленушінің (бар болған жағдайда) лауазымының атауын (барыс септігіндегі 19 өлшемдегі курсивпен көк түсті "Саlibri" қарпімен) қамтиды.
Құрмет грамотасының мәтіні тиісінше мемлекеттік, орыс немесе ағылшын тілдерінде басылады.
Құрмет грамотасының мәтінінен кейін оң жағында – мәтіннің тіліне байланысты мемлекеттік, орыс немесе ағылшын тілдерінде Мемлекет басшысының аты мен тегі (16 өлшемдегі қою бояулы алтын түсті "Palatino Linotype" қарпімен), оңға қарай диаметрі 25 мм күлгін түсті "Қазақстан Республикасының Президенті" деген айналдыра жазуы бар елтаңбалы мөр орналасады.
Төменгі оң жақ бөлігінде тиісінше мемлекеттік, орыс немесе ағылшын тілдерінде (14 өлшемдегі курсивпен көк түсті "Саlibri" қарпімен) "Нұр-Сұлтан, Ақорда, 20_ жылғы айы" деген сөздер орналасады.
Құрмет грамотасының жоғарыда көрсетілген элементтерінің артқы аясында Қазақстан Республикасы Президентінің "Ақорда" Резиденциясының түрлі-түсті бейнесі орта тұста орналасқан.
Қазақстан Республикасы Президентінің Құрмет грамотасының кескіндемесі
мемлекеттік тілде
орыс тілінде
ағылшын тілінде

10. Почетная грамота регистрируется в Книге почетных грамот Президента Республики Казахстан, которая хранится в Общем отделе Администрации Президента Республики Казахстан, для учета произведенных поощрений.
11. Изготовление бланков Почетной грамоты и рамок к ней обеспечивается Управлением делами Президента Республики Казахстан по заявкам Общего отдела Администрации Президента Республики Казахстан.
12. При утере Почетной грамоты дубликат не выдается.
13. Изготовление грамот, имеющих по внешнему виду сходство с Почетной грамотой, запрещается.
УТВЕРЖДЕНО
распоряжением Президента
Республики Казахстан
от 8 июня 2020 года № 112
ОПИСАНИЕ
Почетной грамоты Президента Республики Казахстан
Бланк Почетной грамоты Президента Республики Казахстан (далее – Почетная грамота) изготавливается из бумаги типа "Sirio Pearl, золото" формата А4 в горизонтальном положении и по всему периметру обрамлен национальным орнаментом синего цвета шириной 0,3 мм.
Внутри рамки в верхней части по центру расположено изображение штандарта Президента Республики Казахстан размером 50x27 мм, под которым размещена надпись под цвет золота шрифтом "Palatino Linotype" размером 18 "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПРЕЗИДЕНТІ", ниже – надпись под цвет золота жирным шрифтом "Trajan Pro 3" размером 40 "ҚҰРМЕТ ГРАМОТАСЫ" (соответственно на русском языке – "Президент Республики Казахстан" и "ПОЧЕТНАЯ ГРАМОТА"; на английском языке – "PRESIDENT OF THE REPUBLIC OF KAZAKHSTAN" и "HONORARY DIPLOMA").
Текст Почетной грамоты включает:
указание вкратце заслуг и достижений в соответствующей сфере, явившихся основаниями для представления к поощрению (печатаются курсивом шрифтом "Саlibri" синего цвета размером 19);
Ф.И.О. поощряемого (курсивом шрифтом "Саlibri" под цвет золота размером 19 прописными буквами в дательном падеже);
наименование должности (при наличии) поощряемого (курсивом шрифтом "Саlibri" синего цвета размером 19 в дательном падеже).
Текст Почетной грамоты печатается на государственном, русском или английском языках соответственно.
После текста Почетной грамоты с правой стороны располагаются имя и фамилия Главы государства на государственном, русском или английском языках в зависимости от языка текста (жирным шрифтом "Palatino Linotype" под цвет золота размером 16), правее – гербовая печать фиолетового цвета диаметром 25 мм с текстом по окружности "Қазақстан Республикасының Президенті".
В нижней части справа размещаются слова "Нур-Султан, Акорда, месяц 20__ года" на государственном, русском или английском языках соответственно (курсивом шрифтом "Саlibri" синего цвета размером 14).
По центру на заднем фоне вышеуказанных элементов Почетной грамоты расположено цветное изображение Резиденции Президента Республики Казахстан "Ақорда".
Изображение
Почетной грамоты Президента Республики Казахстан
на государственном языке
на русском языке
на английском языке