Заң жобаларын әзiрлеу тәртiбi
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Өкiмi 1994 жылғы 17 маусым N 1751. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001.09.04. N 677 Жарлығымен. ~U010677
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң шығару
бастамашылығы жоспарына енгiзiлген Заң жобаларын әзiрлеу тәртiбi
бекiтiлсiн.
2. Министрлер Кабинетi, министрлiктер, мемкомитеттер,
ведомстволар Қазақстан Республикасы Президентi Аппаратының
бөлiмдерi Заң жобаларын әзiрлеудiң белгiленген тәртiбiн қатаң
сақтайтын болсын.
3. Осы өкiмнiң орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Президентi Аппаратының Басшысына жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң 1994 ж. 17 маусымдағы N 1751 өкiмiмен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң шығару
бастамашылығы жоспарына енгiзiлген Заң жобаларын
әзiрлеу тәртiбi
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң шығару бастамашылығы жоспарына енгiзiлген Заңдардың жобаларын жоспарға сәйкес құрылуға тиiс бас әзiрлеушi немесе жұмыс тобы жоспарда белгiленген мерзiмде әзiрлеп Қазақстан Республикасының Президентiне жiбередi.
Заң жобасы тиiсiнше ресiмделуге тиiс: оның текстi қазақ және орыс тiлдерiнде баяндалады, оған жұмыс тобының басшысы мен бас әзiрлеушi болып табылатын ведомствоның бiрiншi басшысы, сондай-ақ мүдделi министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, ведомстволар қол қояды. Заң жобасына қоса берiлетiн, түсiнiк жазбада оны әзiрлеу қажеттiгiнiң негiздемесi, болашақ Заңның мақсаты, мiндетi және негiзгi қағидалар мен оның қолданылып жүрген Заңдар жүйесiндегi орны, қолданудың тигiзетiн ықпалы толық сипатталуы керек. Жүзеге асыру қосымша материалдық және өзге шығындарды талап ететiн Заң жобасы ұсынылғанда оған тиiсiнше қаржылық-экономикалық негiздеме қоса берiлуге тиiс. Заң жобасы қолданылып жүрген Заң актiлерiне түзетулер енгiзумен байланысты болған жағдайда, Заң текстi мен оған ұсынылатын түзетулердiң қазақ және орыс тiлдерiнде салыстырмалы кестесi қамтылады. Егер жоба нормаларын жүзеге асыру қолданылып жүрген Заңдарға түзету енгiзудi немесе қолданылып жүрген актiлер нормаларын жоюды талап ететiн болса, мұндай жағдайда ұсынылатын Заң жобасына сонымен бiрге қолданылып жүрген Заңдарға енгiзiлетiн тиiстi түзетулер немесе ондағы нормаларды жою туралы актiлердiң жобалары қоса берiледi.
Әзiрленген Заң жобасы Министрлер Кабинетiнiң, жоспарда жобаны бас әзiрлеушi ретiнде белгiленген ведомствоның немесе жоспарға сәйкес құрылуға тиiстi жұмыс тобы басшысының атынан ұсынылады.
Заң жобасына Жоғарғы Кеңес қаулысының жобасы қоса тiркеледi.
Заң жобасы Қазақстан Республикасының Президентi Аппаратына ұсынылғаннан кейiн ол Заң шығару бастамашылығы және құқықтық сараптама бөлiмiнде пысықталады және тиiстi қорытындысымен Республика Президентiне баяндау үшiн Аппарат Басшысына тапсырылады. Бөлiм өз қорытындысын Аппарат Басшысына тапсырғанға дейiн ол Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жоғарғы Кеңестегi жеке өкiлдерiнiң назарына жеткiзiледi. Жобаны Жоғарғы Кеңеске жiберу немесе қосымша пысықтау жөнiндегi шешiмдi Республика Президентi қабылдайды. Қазақстан Республикасының Президентi жобаны қосымша пысықтау жөнiнде шешiм қабылдаған жағдайда әзiрлеушiлерге Заң жобасын енгiзудiң жаңа мерзiмi белгiленедi.
Заң жобасының уақтылы әзiрленiп, Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына енгiзiлуiне бақылау жасауды Заң шығару бастамашылығы мен құқықтық сараптама бөлiмi жүзеге асырады және ол бұл жұмыстың барысы жөнiнде Аппарат Басшысына үнемi хабарлап отырады.

Поpядок подготовки законопpоектов
Распоpяжение Пpезидента Республики Казахстан от 17 июня 1994 г. N 1751. Утратило силу - Указом Президента РК от 4 сентября 2001 г. N 677 ~U010677
1. Утвердить Порядок подготовки законопроектов, включенных в
План законодательных инициатив Президента Республики Казахстан.
2. Кабинету Министров, министерствам, госкомитетам, ведомствам,
отделам Аппарата Президента Республики Казахстан строго придерживаться
установленного порядка подготовки законопроектов.
3. Контроль за выполнением настоящего распоряжения возложить на
Руководителя Аппарата Президента Республики Казахстан.
Президент
Республики Казахстан
Утвержден
распоряжением Президента
Республики Казахстан
от 17 июня 1994 г. N 1751
Порядок
подготовки законопроектов, включенных в
План законодательных инициатив Президента
Республики Казахстан
Проекты законов, включенные в План законодательных инициатив Президента Республики Казахстан, разрабатываются и направляются Президенту Республики Казахстан к установленному в Плане сроку головным разработчиком или рабочей группой, создание которой предусмотрено Планом.
Законопроект должен быть надлежащим образом оформлен: его текст излагается на казахском и русском языках; визируется руководителем рабочей группы и первым руководителем ведомства, выступающего в качестве головного разработчика, а также заинтересованными министерствами, государственными комитетами и ведомствами. Пояснительная записка, прилагаемая к законопроекту, должна содержать обоснование необходимости его разработки, развернутую характеристику целей, задач и основных положений будущего закона и его места в системе действующего законодательства, последствий его применения. Представление проекта закона, реализация которого потребует дополнительных материальных и иных затрат, должно сопровождаться соответствующим финансово-экономическим обоснованием. В случае, если законопроект связан с внесением поправок в действующие законодательные акты, он должен также содержать сравнительную таблицу текста закона и предлагаемых к нему поправок на казахском и русском языках. Если реализация норм проекта потребует внесения поправок в действующее законодательство либо отмены норм действующих актов, то к представляемому законопроекту прилагаются также проекты актов о внесении соответствующих поправок либо об отмены норм действующего законодательства.
Разработанный проект закона представляется от имени Кабинета Министров, ведомства, обозначенного в Плане как головное в разработке проекта, либо руководителем соответствующей рабочей группы, создание которой предусмотрено Планом.
К проекту законов прилагается проект постановления Верховного Совета.
После представления законопроекта в Аппарат Президента Республики Казахстан он прорабатывается в Отделе законодательных инициатив и правовой экспертизы и с соответствующим заключением представляется Руководителю Аппарата для доклада Президенту Республики Казахстан. До представления заключения Отдела Руководителю Аппарата оно доводится до сведения личных представителей Президента Республики Казахстан в Верховном Совете. Президентом Республики принимается решение о направлении проекта в Верховный Совет или же о его дополнительной доработке. В случае принятия решения о доработке проекта Президентом Республики Казахстан определяется для разработчиков новый срок внесения законопроекта.
Контроль за своевременностью разработки и внесения законопроектов на рассмотрение Президента Республики Казахстан осуществляет Отдел законодательных инициатив и правовой экспертизы, который регулярно информирует о ходе этой работы Руководителя Аппарата.