Қазақстан Республикасы мен Түркия Республикасының арасындағы терроризмге қарсы күрес саласындағы ынтымақтастық туралы бiрлескен Декларация
Бірлескен декларация 2000 жылғы 19 қазан Астана қаласы
Қазақстан Республикасы және Түркия Республикасы (бұдан әрi "Тараптар"),
халықаралық терроризмнiң, есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың заңсыз айналымының, ұлтаралық ұйымдасқан қылмыстың және Тараптардың тұрақтылығы мен мемлекеттiк қауiпсiздiгiне өзге де қауiп-қатерлердiң көлемiнiң өсуiн назарға ала отырып,
терроризм әдiстерi, оның идеологиясындай, адам құқықтарын, қоғамның негiзгi еркiндiктерi мен демократиялық негiздерiн бұзуға, әлеуметтiк, ұлттық, нәсiлдiк және дiни алауыздықты, саяси экстремизмдi тұтандыруға әкелетiнiн тани отырып,
қазiргi бар халықаралық терроризм проблемаларының әр түрлi аспектiлерiне қатысты халықаралық келiсiмдердi, БҰҰ-ның шешiмдерi мен декларацияларын, сондай-ақ 1992 жылғы 26 қыркүйектегi Қазақстан Республикасының Iшкi істер министрлiгi мен Түркия Республикасы Iшкi істер министрлiгiнiң арасындағы Қауiпсiздiк саласындағы ынтымақтастық туралы хаттаманы негiзге ала отырып,
терроризм әрекеттерiн болдырмауға, олармен күреске және олар қай жерде және кiммен жүзеге асса да оның барлық нысандары мен көрiнiстерiн жоюға бағытталған екi жақты да, халықаралық та деңгейде тиiмдi шараларды қабылдау қажеттiгiн атап көрсете отырып,
мыналар жөнiнде мәлiмдейдi:
Тараптар терроризмнiң барлық әрекеттерiн, әдiстерi мен тәжiрибесiн, ол өз қызметiнде қандай мақсаттарды - саяси, идеологиялық, этникалық, дiни - көздемесiн, қылмыстық және ақтауға болмайтын деп қатаң айыптайды.
Тараптар екi ел арасындағы терроризмге қарсы күрес саласындағы қазiргi бар өзара көмектi нығайту қажеттiгiн атап көрсетедi және бұл ынтымақтастыққа нақты көрiнiс беру мақсатында ақпарат алмасу мен қажеттi алдын алу шараларын талқылау бойынша тұрақты кездесулер өткiзу үшiн тараптардың мүдделi мемлекеттiк органдарының сарапшылар тобын құруға ниет етедi.
Тараптар халықаралық құқық нормаларына сәйкес өте қатаң түрде террорлық әрекеттердiң жолын кесетiн болады және өз аумақтарын осындай әрекеттердi не кез келген нысандарда оларға қатысуға ұмтылуды орындауды ұйымдастыру үшiн пайдалануға жол бермейдi, сондай-ақ өз аймақтарына террорлық топтар мен дiни экстремистердiң енуiне және оны тiрек етуiне жол бермеуге ұмтылатын болады.
Тараптар террорлық ұйымдардың заңсыз жолмен алынған табыстарын заңдастыру мақсатында банктердi және басқа да қаржылық ұйымдарды пайдалануына, сондай-ақ террористiк әрекеттi ұйымдастыруға, оған арандатушылыққа, оны жүзеге асыру мен қаржыландыруға жәрдемдесуге кедергi болатын қажеттi шараларды қабылдауды атап көрсетедi.
Тараптар осы Декларацияның ережелерiн қолдану Тараптардың олар қатысушылары болып табылатын басқа да халықаралық шарттардан туындайтын құқықтары мен мiндеттерiне ықпал етпейтiнiн қуаттайды.

(Қолдары)
Астана қаласы, 2000 жылғы 19 қазан.
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Багарова Ж.А.
Совместная декларация между Республикой Казахстан и Турецкой Республикой о сотрудничестве в области борьбы с терроризмом
Совместная декларация г. Астана 19 октября 2000 года
Республика Казахстан и Турецкая Республика (далее именуемые "Стороны"),
принимая во внимание рост масштабов международного терроризма, незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, транснациональной организованной преступности и иных угроз стабильности и государственной безопасности Сторон;
признавая, что методы терроризма, как и его идеология, ведут к нарушению прав человека, основных свобод и демократических основ общества, разжиганию социальной, национальной, расовой и религиозной розни, политическому экстремизму;
ссылаясь на существующие международные договоры, касающиеся различных аспектов проблемы международного терроризма, решения и декларации ООН, а также Протокол о сотрудничестве в сфере безопасности между Министерством внутренних дел Республики Казахстан и Министерством внутренних дел Турецкой Республики от 26 сентября 1992 года;
подчеркивая необходимость принятия эффективных мер как на двустороннем, та и на многостороннем уровне, направленных на предотвращение актов терроризма, борьбу с ними и их ликвидацию во всех его формах и проявлениях, где бы и кем бы они не осуществлялись;
заявляют о следующем:
Стороны решительно осуждают как преступные и не имеющие оправдания все акты, методы и практику терроризма, какие бы цели - политические, идеологические, этнические, религиозные он не преследовал в своей деятельности.
Стороны подчеркивают необходимость усиления существующей взаимопомощи между двумя странами в области борьбы с терроризмом, и с целью придания этому сотрудничеству конкретного выражения намерены создать группу экспертов заинтересованных государственных органов сторон для проведения регулярных встреч по обмену информацией и обсуждению необходимых превентивных мер.
Стороны самым решительным образом будут пресекать террористические акции в соответствии с нормами международного права и не допустят использования своих территорий для организации выполнения таких актов либо попыток участия в них в любой форме, а также будут стремиться не допускать проникновения и базирования на своей территории террористических групп и религиозных экстремистов.
Стороны подчеркивают необходимость принятия мер, препятствующих использованию террористическими организациями банков и других финансовых организаций с целью легализации доходов, полученных незаконным путем, а также организации террористической деятельности, подстрекательства к ней, содействия ее осуществлению и финансированию.
Стороны подтверждают, что применение положений настоящей Декларации не затрагивают прав и обязательств Сторон, вытекающие из других международных договоров, участниками которых они являются.
г. Астана, 19 октября 2000 года                    (Подписи)
(Специалисты: Умбетова А.М., Склярова И.В.)