Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясы Үкіметінің арасындағы байланыс пен ақпараттандыру саласындағы ынтымақтастықты дамыту туралы Келісім
Келісім Москва қаласы 2000 жылғы 19 маусым. Қол қойылған күнінен бастап күшіне енді.
(Қол қойылған күнінен бастап күшіне енді - ҚР СІМ-нің ресми сайты)
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы Достық, ынтымақтастық және өзара көмек туралы 1992 жылғы 25 мамырдағы шартты, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы XXI ғасырға бағдарланған мәңгілік достық пен одақтастық туралы 1998 жылғы 6 шілдедегі декларацияны басшылыққа ала отырып,
мемлекетаралық интеграция экономикалық дамудың маңызды элементтерінің бірі болып табылатынын негізге ала отырып,
бірлескен ақпараттық инфрақұрылымды дамыту жөніндегі күш-жігерді біріктіру мен жұмысты үйлестірудің және байланыстың халықаралық ұйымдарына қатысудың қажеттілігін тани отырып,
байланыс спутниктерін пайдалануға байланысты жобаларды іске асыруда ресейлік орбиталдық спутниктік топтың ресурстарын мақсатты бағытта, үйлестірілген түрде және ұтымды пайдаланудың қажеттілігін ескере отырып,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының спутниктік байланысы мен хабар таратуының тетігін дамыту мен пайдалануды жетілдіру, сапалы цифрлық байланыс арналарын құрудағы және телевизиялық, сондай-ақ радио бағдарламаларын таратудағы, әрі байланыстың осы заманғы цифрлық арналарын дамытудағы және ғарыштық өнеркәсіп пен байланыстағы жұмыс орындарын сақтаудағы олардың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Тараптар келісілген саясат жүргізе отырып, байланыстың халықаралық ұйымдарында, оның ішінде - ИНТЕРСПУТНИК, ЕВТЕЛСАТ, ИНТЕЛСАТ ғарыштық байланыстарында Ресей Федерациясы мен Қазақстан Республикасының іс-қимылын үйлестіретін болады.
2-бап
Тараптар Интернет жүйесінің ұлттық сегменттері үшін атаулы кеңістікті бөлуді реттейтін халықаралық ұйымдарда келісілген саясатты жүргізетін болады. Тараптар Интернет кеңістігін атаулы бөлуді үйлестіретін аймақтық орган құру мүмкіндігін пысықтауды атқарушы өкімет орындарының тиісті органдарына тапсырады.
3-бап
Тараптар Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының ұлттық телекоммуникация жүйелерінің өзара тиімді іс-қимылын арттыру үшін Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрлігі мен Ресей Федерациясының Байланыс және ақпарат жөніндегі министрлігіне байланыс және ақпараттандыру саласында салалық нормативтік құжаттарды өзара қолдану туралы келісім жасасуға тапсырма беруге келісті.

Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о развитии сотрудничества в области связи и информатизации
Соглашение г. Москва 19 июня 2000 года (Вступило в силу со дня подписания
(Официальный сайт МИД РК - вступило в силу с даты подписания)
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
руководствуясь B925500_ Договором о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Республикой Казахстан и Российской Федерации от 25 мая 1992 года, Декларацией между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о вечной дружбе и союзничестве, ориентированном в XXI столетие, от 6 июля 1998 года,
основываясь на том, что межгосударственная интеграция является одним из важнейших элементов экономического развития,
признавая необходимость объединения усилий и координации работы по развитию совместной информационной инфраструктуры и участию в международных организациях связи,
учитывая потребность в целенаправленном, скоординированном и рациональном использовании ресурса российской орбитальной спутниковой группировки в реализации проектов, связанных с эксплуатацией спутников связи,
в целях совершенствования механизма развития и использования спутниковой связи и вещания Республики Казахстан и Российской Федерации, удовлетворения их потребностей в создании качественных цифровых каналов связи и распространении телевизионных и радиопрограмм, а также развития современных цифровых каналов связи и сохранения рабочих мест в космической промышленности и связи,
согласились о следующем:
Статья 1
Стороны будут координировать действия Республики Казахстан и Российской Федерации в международных организациях связи, в том числе космической связи - ИНТЕРСПУТНИК, ЕВТЕЛСАТ, ИНТЕЛСАТ, проводя согласованную политику.
Статья 2
Стороны будут проводить согласованную политику в международных организациях, регулирующих распределение адресного пространства для национальных сегментов сети Интернет. Стороны поручат соответствующим органам исполнительной власти проработать возможность создания регионального органа, координирующего распределение адресного пространства Интернет.
Статья 3
Стороны согласились для повышения эффективности взаимодействия национальных сетей телекоммуникаций Республики Казахстан и Российской Федерации поручить Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и Министерству Российской Федерации по связи и информатизации заключить Соглашение о взаимном применении отраслевых нормативных документов в области связи и информатизации.

4-бап
Тараптар екі мемлекеттің аумақтарын қамтитын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының байланыс пен хабарлар таратудың спутниктік жүйелерінің жұмыстарын келісу жөнінде іс-шаралар жүргізетін болады.
5-бап
Қазақстан Республикасы байланысының операторлары беретін қызметті кеңейту мақсатында ресейлік Тарап коммерциялық негізде ресейлік спутниктердің қажетті сыйымдылығын бөлуге жәрдем көрсетеді, ал қазақстандық Тарап басқа да тең жағдайларды сақтай отырып, осы ресурсты басымдылық берілетін негізде пайдаланатын болады.
6-бап
Осы Келісімді іске асыру жөніндегі жұмыстарды үйлестіру мақсатында Тараптар Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының байланыс әкімшілігінің өкілдерінен жұмыс тобын құрайды.
7-бап
Тараптар осы Келісімді түсіндіру мен қолдануға байланысты туындауы мүмкін барлық даулы мәселелерді келіссөздер мен консультациялар арқылы шешетін болады.
8-бап
Осы Келісім Тараптардың басқа да жасасқан халықаралық шарттарынан туындайтын құқықтары мен міндеттеріне ықпал етпейді.
9-бап
Осы Келісім қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді, 15 жыл мерзімге жасалады, содан кейін Тараптардың бірі оның қолданысының тиісті кезеңі аяқталғанға дейін кем дегенде 6 ай бұрын осы Келісімнің қолданысын тоқтату ниеті туралы екінші Тарапқа хабарламаса, келесі 5-жылдық кезеңдерге ұзартылатын болады.
Мәскеу қаласында 2000 жылғы 19 маусымда әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі дана болып жасалды және де екі мәтіннің күші бірдей.
(Қолдары)
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Багарова Ж.А.

Статья 4
Стороны будут проводить мероприятия по согласованию работы спутниковых систем связи и вещания Республики Казахстан и Российской Федерации, охватывающих территории обоих государств.
Статья 5
С целью расширения услуг, предоставляемых операторами связи Республики Казахстан, российская Сторона окажет содействие в выделении необходимой емкости российских спутников на коммерческой основе, а казахстанская Сторона будет использовать этот ресурс на приоритетной основе при прочих равных условиях.
Статья 6
В целях координации работ по реализации настоящего Соглашения Стороны сформируют рабочую группу из представителей администраций связи Республики Казахстан и Российской Федерации.
Статья 7
Стороны будут решать все спорные вопросы, которые могут возникнуть в связи с толкованием и применением настоящего Соглашения, путем переговоров и консультаций.
Статья 8
Настоящее Соглашение не затрагивает прав и обязанностей Сторон, вытекающих из других заключенных ими международных договоров.
Статья 9
Настоящее Соглашение вступает в силу со дня подписания, заключается сроком на 15 лет, после чего будет продлеваться на последующие 5-летние периоды, если ни одна из Сторон, не менее чем за 6 месяцев до истечения соответствующего периода его действия, не уведомит другую Сторону о своем намерении прекратить действие настоящего Соглашения.
Совершено в г. Москве 19 июня 2000 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.                                                      (Подписи)
(Специалисты: Умбетова А.М., Склярова И.В.)