Қазақстан Республикасы мен Литва Республикасының арасындағы достық қатынастарды одан әрі дамыту және ынтымақтастықты нығайту туралы Декларация
Декларация 2001 жылғы 5 сәуір Вильнюс қаласы 2001 жылғы 5 сәуірден бастап күшіне енді
Біз, Қазақстан Республикасының Президенті мен Литва Республикасының Президенті,
Қазақстан Республикасының Президенті Нұрсұлтан Назарбаевтың 2001 жылғы 4-7 сәуірдегі Литва Республикасына ресми сапары барысында Қазақстан Республикасының және Литва Республикасының арасындағы қатынастың жәй-күйі мен даму перспективалары туралы, сондай-ақ халықаралық тұрғыдағы процестерге қатысты болған келіссөздердің нәтижелерін қорытындылай келіп,
өзара мүдделілік білдірілетін салаларда тең құқықты және өзара тиімді ынтымақтастық рухында достық қатынасты одан әрі дамытуға және тереңдетуге ұмтылысымызды білдіре отырып,
халықаралық құқықтың жалпы жұрт таныған нормаларына, Біріккен Ұлттар Ұйымы Жарғысының мақсаттары мен принциптеріне, Хельсинки Қорытынды актісінің және Еуропадағы қауіпсіздік пен ынтымақтастық жөніндегі ұйымның басқа да құжаттарының ережелеріне адалдығымызды қуаттай отырып,
Алматы қаласында 1993 жылғы 7 қарашада қол қойылған, Қазақстан Республикасы мен Литва Республикасы арасындағы өзара түсіністік пен ынтымақтастық туралы шарттың ережелерін басшылыққа ала отырып,
Астана қаласында 2000 жылғы 11 мамырда жасалған, Қазақстан Республикасы мен Литва Республикасы арасындағы достық қатынас пен ынтымақтастықты одан әрі дамыту туралы бірлескен мәлімдемедегі белгіленген уағдаластықтарды қуаттап және толықтыра отырып,
екі жақты қазақстандық-литвалық қатынастың достық және әріптестік сипатын қанағаттанғандықтан бағалай отырып,
төмендегілер туралы мәлімдейміз:
саяси, экономикалық, мәдени, гуманитарлық және басқа да салаларда елеулі әлеуеті бар екі мемлекет арасындағы достық қатынасты одан әрі дамыту мен тереңдетудің маңыздылығын әрі басымдылығын қуаттаймыз;
екі жақты ынтымақтастықты одан әрі дамытуды аймақтық және ғаламдық ауқымда бейбітшілік пен тұрақтылықты нығайтуға қажетті әрі елеулі үлес ретінде бағалаймыз;
халықаралық ұйымдар шеңберінде өзара тығыз іс-қимыл қажеттілігін қуаттаймыз;
Қазақстан Республикасының Президенті Литва Республикасының Солтүстік Атлант Шарты Одағына кірігуіне қатысты егеменді құқығын таниды;
Қазақстан Республикасының Президенті Еуропалық Одаққа мүшелік туралы келіссөздерде Литва Республикасы қол жеткізген прогресті құттықтайды;
Литва Республикасының Президенті халықаралық және аймақтық қауіпсіздік пен тұрақтылықты нығайту ісіндегі Қазақстан Республикасының үлесін жоғары бағалайды және осы тұрғыда Азиядағы өзара іс-қимыл мен сенім білдіру шаралары жөніндегі кеңес бастамасының маңыздылығын атап өтеді;
Литва Республикасының Президенті демократиялық қоғам құрудағы және нарықтық экономиканы дамытудағы Қазақстан Республикасының дәйекті бағытын қолдайды;
сауда-экономикалық ынтымақтастық жөніндегі Қазақстан-Литва үкіметаралық комиссиясының жұмысын құптаймыз және осы саладағы екі жақты байланыстарды нығайту және одан әрі дамыту үшін комиссияның тиімді жұмысының маңыздылығын айрықша атап көрсетеміз;
қазақстандық мұнайды Литваға экспорттау және оның Литва арқылы транзиті саласында өзара тығыз іс-қимылға Қазақстан Республикасының және Литва Республикасының мүдделілігін қуаттаймыз. Мұнай компаниялары арасындағы ынтымақтастықты дамыту және олар қол жеткізген уағдаластықтарды жемісті түрде өмірге енгізу үшін қолайлы жағдайлар туғызуға екі мемлекет Үкіметтерін шақырамыз;
көлік коммуникациясы саласындағы ынтымақтастықтың дамуын, Клайпеда айлағы арқылы қазақстандық жүктер ағымының өсуін қанағаттанғандықпен атап өтеміз. Көлік саласындағы ынтымақтастықты кеңейту мүмкіндігінің толық қамтылмағанына назар аударамыз. Клайпеда теңіз айлағы мен Ақтау теңіз сауда айлағының арасындағы байланысты тереңдету ниетін оң сипатта бағалаймыз;
екі жақты қатынастың шарттық-құқықтық негізінің өсе түсіп отырған әлеуетін және оны одан әрі дамыту мен мейлінше пайдалану қажеттілігін атап өтеміз;
екі жақты негізде де, сондай-ақ халықаралық және аймақтық ұйымдар шеңберінде де халықаралық қауіпсіздіктің жаңа қатерлеріне: терроризмге, ұйымдасқан қылмысқа, есірткі құралдары мен психотроптық заттардың заңсыз айналымына, заңсыз көші-қонға, салық заңдарын бұзуға қарсы күресте ынтымақтастықты дамыту және күш-жігерді үйлестіру уағдаластығына қол жеткіздік;
Литва Республикасының Президенті Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының мұрағаттарында сақталған, сталиндік қуғын-сүргіннің құрбандары - Литваның саяси тұтқындары мен жер аударылған тұрғындары туралы материалдарды Литва Республикасына беру туралы мәселені оң сипатта шешуді түсінгені және жәрдем көрсеткені үшін Қазақстан Республикасының Президентіне алғыс сезімін білдіреді. Қазақстан Республикасының және Литва Республикасының ұлттық заңдары шеңберінде жоғарыда аталған адамдар санатының материалдарын Литва Республикасына беру мәселесіне қатысты өзара тығыз іс-қимыл жасауды екі мемлекеттің құзыретті органдарына тапсырамыз;
Қазақстан мен Литва халықтары арасындағы қарым-қатынас пен байланысты дамыту үшін мәдени саладағы ынтымақтастықты кеңейтудің зор маңызын атап өтіп, тарихи-мәдени мұра ескерткіштерін қорғау саласындағы ынтымақтастықтың, қазақтардың Литва Республикасындағы, литвандардың Қазақстан Республикасындағы ұлттық мәдениеттерінің еркін және тең құқықты дамуына кепілдік беруге жәрдемдесу, сондай-ақ Қазақстан Халықтары Ассамблеясына литван қоғамының өкілін енгізу қажеттілігін айрықша атап өтіп, екі мемлекеттің Үкіметтерін осы саладағы ынтымақтастыққа белсенді түрде жәрдемдесуге, атап айтқанда, түрлі салалардағы мәдени байланыс пен алмасуды дамыту үшін қолайлы жағдайлар туғызуға шақырамыз.

Декларация о дальнейшем развитии дружественных отношений и укреплении сотрудничества между Республикой Казахстан и Литовской Республикой
Декларация 5 апреля 2001 года г. Вильнюс Вступила в силу 5 апреля 2001 года.
Мы, Президент Республики Казахстан и Президент Литовской Республики,
обобщая итоги переговоров, состоявшихся в ходе официального визита Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева в Литовскую Республику 4-7 апреля 2001 года, о состоянии и перспективах развития отношений между Республикой Казахстан и Литовской Республикой, а также относительно процессов в международном контексте,
выражая стремление к дальнейшему развитию и углублению дружественных отношений в духе равноправного и взаимовыгодного сотрудничества в областях, представляющих взаимный интерес,
подтверждая свою приверженность общепризнанным нормам международного права, целям и принципам Устава Организации Объединенных Наций, положениям Хельсинского Заключительного акта и других документов Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе,
руководствуясь положениями P941336_ Договора между Республикой Казахстан и Литовской Республикой о взаимопонимании и сотрудничестве, подписанного 7 ноября 1993 года в городе Алматы,
подтверждая и дополняя договоренности, зафиксированные в Совместном заявлении о дальнейшем развитии дружественных отношений и сотрудничества между Республикой Казахстан и Литовской Республикой, совершенном 11 мая 2000 года в городе Астане,
с удовлетворением оценивая дружественный и партнерский характер двусторонних казахстанско-литовских отношений,
заявляем о нижеследующем:
подтверждаем важность и приоритетность дальнейшего развития и углубления дружественных отношений между двумя государствами, имеющих значительный потенциал в политической, экономической, культурной, гуманитарной и других сферах;
расцениваем дальнейшее развитие двустороннего сотрудничества как необходимый и существенный вклад в укрепление мира и стабильности в региональном и глобальном масштабе;
подтверждаем необходимость тесного взаимодействия в рамках международных организаций;
Президент Республики Казахстан признает суверенное право Литовской Республики интегрироваться в Организацию Североатлантического Договора;
Президент Республики Казахстан приветствует прогресс, достигнутый Литовской Республикой в переговорах о членстве в Европейском Союзе;
Президент Литовской Республики высоко оценивает вклад Республики Казахстан в дело укрепления международной и региональной безопасности и стабильности и, в данном контексте, особо отмечает важность инициативы Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии;
Президент Литовской Республики поддерживает последовательный курс Республики Казахстан на построение демократического общества и развитие рыночной экономики;
приветствуем работу Межправительственной казахстанско-литовской комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству и особо подчеркиваем важность эффективной работы комиссии для укрепления и дальнейшего развития двусторонних связей в этой сфере;
подтверждаем заинтересованность Республики Казахстан и Литовской Республики в тесном взаимодействии в сфере экспорта казахстанской нефти в Литву и транзита через Литву. Призываем Правительства обеих государств создавать благоприятные условия для развития сотрудничества между нефтяными компаниями и успешного воплощения в жизнь достигнутых ими договоренностей;
с удовлетворением отмечаем развитие сотрудничества в сфере транспортных коммуникаций, рост потока казахстанских грузов через Клайпедский порт. Обращаем внимание, что возможности расширения сотрудничества в транспортной сфере не исчерпаны. Позитивно оцениваем намерения углублять связи между Актауским морским торговым портом и Клайпедским морским портом;
отмечаем усиливающийся потенциал договорно-правовой базы двусторонних отношений и необходимость ее дальнейшего развития и максимального использования;
достигли договоренности развивать сотрудничество и координировать усилия в борьбе с новыми угрозами международной безопасности: терроризмом, организованной преступностью, незаконным оборотом наркотических средств и психотропных веществ, нелегальной миграцией, нарушением налогового законодательства, как на двусторонней основе, так и в рамках международных и региональных организаций;
Президент Литовской Республики выражает благодарность Президенту Республики Казахстан за понимание и оказанное содействие в позитивном решении вопроса о передаче Литовской Республике материалов о жертвах сталинских репрессий - политзаключенных и ссыльных жителях Литвы, находящихся в архивах правоохранительных органов Республики Казахстан. Поручаем компетентным органам обоих государств тесно взаимодействовать по вопросу передачи Литовской Республике материалов вышеупомянутой категории лиц в рамках национальных законодательств Республики Казахстан и Литовской Республики;
отмечая важное значение расширения сотрудничества в культурной сфере для развития контактов и связей между народами Казахстана и Литвы, призываем Правительства обоих государств активно содействовать сотрудничеству в этой сфере, в частности, создавать благоприятные условия для развития культурных связей и обменов в разных областях, особо отмечая необходимость сотрудничества в сфере охраны памятников историко-культурного наследия, содействие гарантированию свободного и равноправного развития национальных культур казахов в Литовской Республике, литовцев в Республике Казахстан, а также включения в Ассамблею народов Казахстана представителя литовского общества.

Вильнюс қаласында 2001 жылғы 5 сәуірде әрқайсысы қазақ, литван және орыс тілдерінде екі дана болып жасалды.
(Қолдары)

Совершено в городе Вильнюсе 5 апреля 2001 года, в двух экземплярах, каждый на казахском, литовском и русском языках.
(Подписи)
(Специалисты: Умбетова А.М., Абрамова Т.М.)