Қамауға алынғандармен қарым-қатынастың негізгі қағидалары
Бас Ассамблеяның 1990 жылы 14 желтоқсандағы 45/111 қарарымен қабылданды
1. Барлық қамауға алынғандарға өздеріне тән абырой мен адам ретіндегі мәнділігі болғандықтан құрметпен қарау қажет.
2. Нәсілінің, терісі түсінің, жынысының, тілінің, дінінің, саяси немесе басқа да көзқарастарының, ұлттық немесе әлеуметтік болмысының, мүліктік жағдайының, туа біткен белгілері немесе басқа да белгілер бойынша ешқандай да дискриминацияға жол берілмейді.
3. Жергілікті жағдайлар талап еткен барлық жағдайда қамауға алынғандардың діни көзқарастарын, және де сонымен қатар мәдени салт-дәстүрлерін де құрметтеген абзал.
4. Түрмелер белгілі бір мемлекеттің басқа да әлеуметтік мақсаттарына және қоғамның барлық мүшелерінің әл-ауқаты мен көркеюіне ат салысуға бағытталған негізгі міндеттеріне сәйкес қамауға алынғандарды асырау үшін, қоғамды құқық бұзушылықтардан қорғауға жауапты.
5. Қажеттілігі түрмеге қамау дерегімен айқын шартталған шектеулерді қоспағанда, барлық қамауға алынғандар адам құқықтарының Жалпыға ортақ Декларациясында, аталмыш мемлекет қатысушы болған жағдайда, экономикалық, әлеуметтік және мәдени құқықтар туралы Халықаралық пактідеазаматтық және саяси құқықтар туралы Халықаралық пактіде және оған Факультативті хаттамада белгіленген адам құқықтары мен негізгі бостандықтар, сондай-ақ Біріккен Ұлттар Ұйымының басқа да пактілерінде белгіленген тағы сол сияқты құқықтарды пайдалануға құқылы.
6. Барлық қамауға алынғандар адамның жеке басының жан-жақты дамуына бағытталған мәдени және білім алу мақсатындағы қызметтермен айналасуға құқылы.
7. Жаза ретінде жалғыз ұстау ережесінің күшін жоюы бойынша және ол ережені шектеулі түрде қолдану бойынша күш салу және күш салуды ынталындыру.
8. Қамауға алынғандарға пайдалы табысты еңбекпен айналасу мүмкіндігін беретін жағдайлар жасау қажет, бұл мемлекет ішіндегі жұмыс күші нарығындағы реинтеграцияны жеңілдетуге септігін тигізіп, өздеріне және олардың отбасыларына қаржылай көмек көрсетуге мүмкіндік береді.
9. Қамауға алынғандар заңды жағдайына байланысты дискриминацияға жол бермей сол мемлекетте бар медициналық қызметті пайдалануға құқылы.
10. Қоғам мен әлеуметтік институттардың көмегімен және қатысуымен және жәбірленушілердің мүдделерін есепке алумен бұрын сотталып қамауда болғандардың барынша қолайлы жағдайларда қоғамға қайта оралуы, реинтеграциясы үшін қолайлы жағдайлар жасалуы тиіс.
11. Жоғарыда берілген Қағидалар бейтарап қолданылады.

Основные принципы обращения с заключенными
Приняты резолюцией 45/111 Генеральной Ассамблеи от 14 декабря 1990 года
1. Все заключенные пользуются уважительным отношением ввиду присущего им достоинства и их значимости как людей.
2. Не допускается никакой дискриминации по признаку расы, цвета кожи, пола, языка, религии, политических или других убеждений, национального или социального происхождения, имущественного положения, рождения или по другому признаку.
3. Желательно также уважать религиозные убеждения и культурные традиции той группы, к которой принадлежат заключенные, во всех случаях, когда этого требуют местные условия.
4. Тюрьмы несут ответственность за содержание заключенных и защиту общества от правонарушений в соответствии с другими социальными целями какого-либо государства и его основополагающими обязанностями по содействию благосостоянию и развитию всех членов общества.
5. За исключением тех ограничений, необходимость которых явно обусловлена фактом заключения в тюрьму, все заключенные пользуются правами человека и фундаментальными свободами, изложенными во Всеобщей декларации прав человека и, в том случае если соответствующее государство является участником, в Международном пакте об экономических, социальных и культурных правахМеждународном пакте о гражданских и политических правах и Факультативном протоколе к нему, а также такими другими правами, которые изложены в других пактах Организации Объединенных Наций.
6. Все заключенные имеют право участвовать в культурной и образовательной деятельности, направленной на всестороннее развитие человеческой личности.
7. Следует прилагать и поощрять усилия по отмене одиночного содержания в качестве наказания или по ограничению его применения.
8. Необходимо создавать условия, дающие заключенным возможность заниматься полезным вознаграждаемым трудом, что облегчит их реинтеграцию на рынке рабочей силы их стран и позволит им оказывать финансовую помощь самим себе и своим семьям.
9. Заключенные пользуются медицинским обслуживанием, имеющимся в данной стране, без дискриминации в связи с их юридическим положением.
10. С участием и при содействии общественности и социальных институтов и с должным учетом интересов потерпевших создаются благоприятные условия для реинтеграции бывших заключенных в общество в наиболее благоприятных условиях.
11. Изложенные выше Принципы применяются беспристрастно.