"Байқоңыр" ғарыш айлағынан ғарыштық аппараттарды ұшырудың және зымырандарды сынақтық жіберудің 2000 жылға арналған жоспарлары жөніндегі қорытындыны бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 2 ақпан N 146
1999 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясы Үкіметінің арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағынан ғарыштық аппараттарды ұшырудың және зымырандарды сынақтық жіберудің жоспарларын ұсынудың және қорытынды (келісу) алудың тәртібі туралы келісімге сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған "Байқоңыр" ғарыш айлағынан ғарыштық аппараттарды ұшырудың және зымырандарды сынақтық жіберудің 2000 жылға арналған жоспарлары жөніндегі қорытынды бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі "Байқоңыр"
ғарыш айлағынан ғарыштық аппараттарды ұшырудың және зымырандарды сынақтық
жіберудің 2000 жылға арналған жоспарлары жөніндегі қорытындыны
дипломатиялық арналар бойынша Ресей Тарапына жолдасын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2000 жылғы "2" ақпандағы
N 146 қаулысымен
бекітілген
"Байқоңыр" ғарыш айлағынан ғарыштық аппараттарды
ұшырудың және зымырандарды сынақтық жіберудің
2000 жылға арналған жоспарлары жөніндегі
ҚОРЫТЫНДЫ
Қазақстан Тарабы 1999 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясы Үкіметінің арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағынан ғарыштық аппараттарды ұшырудың және зымырандарды сынақтық жіберудің жоспарлары жөніндегі қорытындыны (келісуді) ұсынудың және алудың тәртібі туралы келісімге сәйкес Ресей Тарапы ұсынылған "Байқоңыр" ғарыш айлағынан ғарыштық аппараттарды ұшырудың және зымырандарды сынақтық жіберудің 2000 жылға арналған жоспарларын (бұдан әрі - Жоспарлар) қарап мыналарды атап көрсетуді қажет деп санайды:
Жоспарлар тоғыз күнге кешіктіріліп ұсынылды;
1997 жылғы 4 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясы Үкіметінің арасындағы Ресей Федерациясының жалға алуы жағдайында "Байқоңыр" кешенінің аумағындағы экология және табиғатты пайдалану жөніндегі келісімді іске асыру жоспары орындауға екі жақтан да күш-жігер жұмсалуы қажет кейбір ережелерді, атап айтқанда: "Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігіне қоршаған ортаның жай-күйі жөніндегі мониторингтің деректері мен статистикалық есептілікті ұсыну" туралы 4-тармақты қоспағанда (орындалу мерзімі 31.12.99ж.), орындалуда.
Мүдделі мемлекеттік органдардың пікірлерін зерделеудің нәтижесінде Қазақстан Тарабы "Протон" зымыран тасығышын ұшыруды жүзеге асыру 1999 жылғы 27 қазандағы авариядан кейін енгізілген оларды ұшыруға тыйым салуды Қазақстан Тарабы алғаннан кейін ғана жүргізілуі шартымен Ұшырулар жоспарларын келіседі.

Об утверждении Заключения по планам запусков космических аппаратов и испытательных пусков ракет с космодрома "Байконур" на 2000 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 февраля 2000 года N 146
В соответствии с Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке представления и получения заключения (согласования) по планам запусков космических аппаратов и испытательных пусков ракет с космодрома "Байконур" от 18 ноября 1999 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Заключение по планам запусков космических аппаратов и испытательных пусков ракет с космодрома "Байконур" на 2000 год.
2. Министерству иностранных дел Республики Казахстан направить Заключение по планам запусков космических аппаратов и испытательных пусков ракет с космодрома "Байконур" на 2000 год Российской Стороне по дипломатическим каналам.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 февраля 2000 года N 146
Заключение
по планам запусков космических аппаратов и испытательных
пусков ракет с космодрома "Байконур" на 2000 год
Рассмотрев в соответствии с Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке представления и получения заключения (согласования) по планам запусков космических аппаратов и испытательных пусков ракет с космодрома "Байконур" от 18 ноября 1999 года представленные Российской Стороной Планы запусков космических аппаратов и испытательных пусков ракет с космодрома "Байконур" на 2000 год (далее - Планы), Казахстанская Сторона считает необходимым отметить следующее:
Планы представлены с задержкой на девять дней;
План реализации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации по экологии и природопользованию на территории комплекса "Байконур" в условиях его аренды Российской Федерацией от 4 октября 1997 года выполняется, за исключением некоторых положений, к выполнению которых обеими сторонами прилагаются необходимые усилия, в частности, пункт 4: "Представление в Министерство природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан данных мониторинга и статистической отчетности по состоянию окружающей среды" (срок исполнения 31.12.99 г.).
В результате изучения мнений заинтересованных государственных органов Казахстанская Сторона согласовывает Планы запусков при условии, что осуществление запусков РН "Протон" будет производиться только после снятия Казахстанской Стороной запрета на их запуски, введенного после аварии 27 октября 1999 года.

Сонымен бір мезгілде, Қазақстан Тарабы Ресей Тарабының Қазақстан Республикасының 1991 жылғы 31 шілдедегі ССРО мен АҚШ арасындағы стратегиялық шабуыл қаруларын қысқарту және шектеу туралы шарт бойынша халықаралық міндеттемелеріне (СШҚ туралы шартқа 3-қосымша) сәйкес жоюға жататын құрлықаралық баллистикалық зымырандарды (ҚБЗ) ұшыру үшін шахталық жіберу қондырғыларын (ШЖҚ) пайдалануға мүдделілігі жағдайында құқықтық негіз барлық Тараптардың (Қазақстан, Ресей, АҚШ, Украина және Беларусь) қатысуымен СШҚ туралы шартқа байланысты Сақтау және инспекциялар жөніндегі біріккен комиссияның (СИБК, Женева қаласы) шеңберінде тиісті түрде ресімделуі тиіс.
Жоғарыда айтылғандардан басқа Қазақстан Тарабы:
"Бриз" және "Фрегат" екпіндеткіш блоктарын пайдалану арқылы зымыран
тасығыштарды ұшырулар туралы нақтылаушы деректерді;
Жалға берушімен жалға берілген мүлікке енгізілетін ажырамайтын
жақсартуларды келісу үшін материалдарды;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік экологиялық сараптамасына "Бриз"
және "Фрегат" екпіндеткіш блоктарын дайындау объектілерін қайта жаңарту
және жетілдіру жөніндегі жобалық материалдарды;
1997 жылғы 4 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей
Федерациясы Үкіметінің арасындағы Ресей Федерациясының жалға алуы
жағдайында "Байқоңыр" кешенінің аумағындағы экология және табиғатты
пайдалану жөніндегі келісімді іске асыру жоспарының 4-тармағының орындалуы
туралы деректерді ұсыну қажет деп санайды.
Оқығандар:
Орынбекова Д.К.
Қасымбеков Б.А.

Одновременно Казахстанская Сторона уведомляет, что в случае заинтересованности Российской Стороны в использовании шахтных пусковых установок (ШПУ) для пусков межконтинентальных баллистических ракет (МБР), которые подлежат ликвидации в соответствии с международными обязательствами Республики Казахстан по Договору между СССР и США о сокращении и ограничении стратегических наступательных вооружений от 31 июля 1991 года (Приложение 3 к Договору о СНВ), то правовая основа для этого должна быть оформлена соответствующим образом в рамках Совместной комиссии по соблюдению и инспекциям в связи с Договором о СНВ (СКСИ, г. Женева) с участием всех Сторон (Казахстан, Россия, США, Украина и Беларусь).
Помимо вышеизложенного Казахстанская Сторона считает необходимым представить:
уточняющие данные о запусках РН с использованием разгонных блоков "Бриз" и "Фрегат";
материалы для согласования с Арендодателем вносимых неотделимых улучшений в арендованное имущество;
проектные материалы на государственную экологическую экспертизу Республики Казахстан по реконструкции и модернизации объектов подготовки разгонных блоков "Бриз" и "Фрегат";
данные о выполнении пункта 4 Плана реализации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации по экологии и природопользованию на территории комплекса "Байконур" в условиях его аренды Российской Федерацией от 4 октября 1997 года.
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Цай Л.Г.)