Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының "Соттардың азаматтық iс жүргiзу заңының кейбiр нормаларын қолдануы туралы" 2000 жылғы 30 маусымдағы N 9 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының қаулысы 2000 жылғы 30 қазан N 15. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2015 жылғы 10 сәуірдегі № 2 нормативтік қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 10.04.2015 № 2 нормативтік қаулысымен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Пленумының "Соттардың азаматтық iс жүргiзу заңының кейбiр нормаларын қолдануы туралы" 2000 жылғы 30 маусымдағы N 9 қаулысындағы P00009S_ жекелеген ережелердi анықтау мақсатында Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Пленумы қаулы етедi:
1. 1-тармақтың 1 абзацындағы "ҚР АIЖК-нiң 6-бабында" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Азаматтық iс жүргiзу кодексiнiң K990411_ (әрi қарай АIЖК-нiң) 6-бабында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2. 2-тармақ мына редакцияда жазылсын:
"Азаматтық iстер бойынша заңды және негiзделген сот актiлерiн шығарудың маңызды шарты соттардың оларды қарау кезiнде азаматтық сот iсiн жүргiзудiң заңмен белгiленген принциптерi - заңдылықты, бәсекелестiктi, тараптардың теңдiгiн, жариялылықты, сот iсiн жүргiзу тiлiн және басқаларды дәл әрi мүлтiксiз сақтауы болып табылады.
Азаматтық сот iсiн жүргiзу принциптерiнiң бұзылуы оның сипаты мен мәндiлiгiне қарай АIЖК-нiң K990411_ 23-бабына сәйкес шығарылған сот актiлерiн бұзуға әкеп соғады";
3. 3-тармақтың 2-абзацында "Конституциясының IV, V, VIII тарауларына" деген сөздер "Конституциясына K951000_ " деген сөздермен ауыстырылсын;
4. 5-тармақ мына редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлғалардың, заңды тұлғаны құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын азаматтардың арасында пайда болатын мүлiктiк даулар бойынша дауды сотқа дейiн реттеу туралы талаптарды сақтау қажет.
Прокурордың мемлекеттің мүддесi немесе мемлекеттiң мүддесiн қозғайтын осы тармақтың 1-абзацында көрсетiлген тұлғалардың мүддесi үшiн келтiрiлген талап арыздарына АIЖК-нiң 136-бабының мүлiктiк дауларды сотқа дейiн (тiлек қойып) реттеу туралы талаптары қолданылмайды";
5. 6-тармақтың 3-абзацындағы "бағалауға жатпайтын өзге де мүлiктiк сипаттағы талап арыздардан" деген сөздер "өзге де мүлiктiк емес сипаттағы немесе бағалауға жатпайтын талап арыздардан" деген сөздермен ауыстырылсын;
6. 7-тармақтың 4-абзацында "ҚР АIЖК-нiң 104 және 105-баптарындағы" деген сөздер "АIЖК-нiң 108-бабының 8-бөлiмiнiң, 114, 116-баптарының мағынасына сай осы Кодекстiң 104 және 105-баптарындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в постановление Пленума Верховного Суда Республики Казахстан "О применении судами некоторых норм гражданского процессуального законодательства" от 30 июня 2000 года № 9
Постановление Пленума Верховного Суда Республики Казахстан от 30 октября 2000 года № 15. Утратило силу нормативным постановлением Верховного суда Республики Казахстан от 10 апреля 2015 года № 2
Сноска. Утратило силу нормативным постановлением Верховного суда РК от 10.04.2015 № 2 (вводится в действие со дня официального опубликования).
В целях уточнения отдельных положений, содержащихся в постановлении Пленума Верховного Суда Республики Казахстан P00009s_ "О применении судами некоторых норм гражданского процессуального законодательства" от 30 июня 2000 года N 9 Пленум Верховного Суда Республики Казахстан постановляет:
1. В абзаце 1 пункта 1 слова "ст. 6 ГПК РК" заменить словами "статье 6 K990411_ Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - по тексту ГПК)".
2. Пункт 2 изложить в следующей редакции:
"Важнейшим условием вынесения законных и обоснованных судебных актов по гражданским делам является точное и неуклонное соблюдение судами при их рассмотрении установленных законом принципов гражданского судопроизводства - законности, состязательности, равноправия сторон, гласности, языка судопроизводства и других.
Нарушение принципов гражданского судопроизводства в зависимости от его характера и существенности в соответствии со статьей 23 K990411_ ГПК влечет отмену вынесенных судебных актов.".
3. В абзаце 2 пункта 3 слова "разделами IV, V, VII Конституции" заменить словом " K951000_ Конституцией".
4. Пункт 5 изложить в следующей редакции:
"По имущественным спорам, возникающим между юридическими лицами, гражданами, осуществляющими предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, необходимо соблюдение требований о досудебном урегулировании спора.
Требования статьи 136 ГПК о досудебном (претензионном) урегулировании имущественных споров не распространяются на иски прокурора, предъявляемые в интересах государства, или названных в абзаце 1 настоящего пункта лиц, если затрагиваются интересы государства.".
5. В абзаце 3 пункта 6 слова "В исключение из этого правила" исключить, а слова "заявлений неимущественного характера, не подлежащих оценке" заменить словами "заявлений неимущественного характера или не подлежащих оценке".
6. В абзаце 4 пункта 7 слово "Положения" заменить словами "Исходя из смысла части 8 статьи 108, статей 114 и 116 ГПК, положения".

7. 8-тармақ мына редакцияда жазылсын:
"Азаматтық iс қозғау және сот iсiн жүргiзу тiлi туралы мәселелер өзара тығыз байланысты болғандықтан, оларды судья бiр мезгiлде бiр ғана сот актiсi - ұйғарыммен шешуге құқылы;
АIЖК-нiң K990411_ 168-бабына сәйкес судья iстi сот талқылауына дайындау туралы өз алдына бөлек ұйғарым шығарып, онда iстi сот талқылауына дайындау үшiн қажеттi iс-әрекеттердi көрсетуге тиiстi";
8. 12-тармақтың 3-абзацында "iске қатысушылардың арыздарын" деген сөздер "тараптардың жеке шағымдарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
9. 15-тармақтың 2-абзацы алынып тасталсын;
10. 16-тармақтың 3-абзацы мына редакцияда жазылсын:
"Соттар дәлелдемелердi бағалау және дәлелдеуден босату туралы мәселенi шешу кезiнде АIЖК-нiң 66-бабының 10-бөлiмiнде, 78-бабының 3-бөлiмiнде және 91-бабының 8-бөлiмiнде белгiленген нормаларды ескерулерi қажет";
11. 25-тармақ мына редакцияда жазылсын:
"Сот мәжiлiсiнен тыс жасалған әрбiр жеке процессуалдық iс-әрекеттер жөнiнде хаттама жасау туралы АIЖК-нiң 255-бабының талаптарына сәйкес, соттар мұндай хаттаманың iстi сот талқылауына дайындау туралы ұйғарымның негiзiнде дәлелдемелердi сот мәжiлiсiнен тыс бекiту қажеттiгi пайда болған жағдайда әзiрленуге тиiс екенiн назарда ұстаулары қажет (АIЖК-нiң 170-бабының 1), 2), 9), 11) және 13)-тармақшалары)";
12. 30-тармақтың 2 және 3-абзацтары мына редакцияда жазылсын:
"Кассациялық сатыдағы сот бiрiншi сатыдағы соттың ерекше талап қою өндiрiсiндегi iстер бойынша шешiмiн толық көлемде заңдылығы мен негiздiлiгiн тексеруге мiндеттi. Бұл ретте бiрiншi сатыдағы соттың сайлауларға, референдумдарға қатысатын азаматтар мен қоғамдық бiрлестiктердiң сайлау құқықтарын қорғау туралы арыздары бойынша шешiмдерi түпкiлiктi және кассациялық тәртiппен шағымдауға (наразылық келтiруге) жатпайтынын, тек қадағалау тәртiбiмен қайта қаралуы мүмкiн екенiн есте ұстау қажет";
13. 32-тармақ мына редакцияда жазылсын:
"Бұрын iс бойынша шығарылған сот қаулыларын бұзып, iстi бiрiншi сатыдағы сотқа жаңадан сот қарауына жiберу жөнiндегi сот актiсiне қадағалау шағым беру процессуалдық iс-әрекет болып табылатындығы соттарға түсiндiрiлсiн. Жоғары тұрған сот қадағалау шағымындағы дәлелдердi тексеру үшiн осындай iстi алдыртқан жағдайда, бiрiншi сатыдағы сот жоғары тұрған сот қадағалау шағым бойынша шешiм қабылдағанға дейiн iстi АIЖК-нiң 189-бабына сәйкес қарауды кейiнге қалдыра тұрады";
14. 34-тармақтың 1-абзацында "немесе апелляциялық сатыдағы" деген сөздер алынып тасталсын;
15. Қаулының мәтiнiндегi "тармағы, тармағының" деген сөздер "бөлiгi, бөлiгiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын.
Жоғарғы Соттың Төрағасы
Пленум хатшысы,
Жоғарғы Соттың судьясы

7. Пункт 8 изложить в следующей редакции:
"Поскольку вопросы о возбуждении гражданского дела и языке судопроизводства тесно взаимосвязаны, то они могут разрешаться судьей одновременно и оформляться одним судебным актом - определением.
В соответствии со статьей 168 K990411_ ГПК судья должен вынести отдельное определение о подготовке дела к судебному разбирательству, в котором указать действия, необходимые для подготовки дела к судебному разбирательству.".
8. В абзаце 3 пункта 12 в двух местах слова "жалобы участников дела" заменить словами "частные жалобы сторон".
9. Абзац 2 пункта 15 исключить.
10. Абзац 3 пункта 16 изложить в следующей редакции:
"Судам при оценке доказательств и решении вопроса об освобождении от доказывания следует учитывать нормы, содержащиеся в части 10 статьи 66, части 3 статьи 78 и части 8 статьи 91 ГПК.".
11. Пункт 25 изложить в следующей редакции:
"Применительно к требованиям статьи 255 ГПК о составлении протокола о каждом отдельном процессуальном действии, совершенном вне судебного заседания, судом следует иметь в виду то, что такой протокол должен составляться в случае возникновения необходимости закрепления доказательств вне судебного заседания на основании определения о подготовке дела к судебному разбирательству (подпункты 1), 2), 9), 11) и
13) статьи 170 ГПК).".
12. Абзацы 2 и 3 пункта 30 изложить в следующей редакции:
"Суд кассационной инстанции обязан проверить законность и обоснованность решения суда первой инстанции по делам особого искового производства в полном объеме. При этом следует иметь в виду, что решения судов первой инстанции по заявлениям о защите избирательных прав граждан и общественных объединений, участвующих в выборах, референдумах, являются окончательными и обжалованию (опротестованию) в кассационном порядке не подлежат, могут быть пересмотрены только в порядке надзора.".
13. Пункт 32 изложить в следующей редакции:
"Разъяснить судам, что подача надзорной жалобы на судебный акт, которым ранее вынесенные по делу судебные постановления отменены с направлением дела в суд первой инстанции на новое судебное рассмотрение, является процессуальным действием. При истребовании вышестоящим судом такого дела для проверки доводов надзорной жалобы суд первой инстанции в соответствии со статьей 189 ГПК откладывает его рассмотрение до разрешения надзорной жалобы вышестоящим судом.".
14. В абзаце 1 пункта 34 слова "или апелляционной инстанции" исключить.
15. В тексте постановления слова "п.", "ст." заменить словами "части, частью", "статьи, статьей".
Председатель
Верховного Суда
Секретарь Пленума,
судья Верховного Суда