Доңғалақты тракторларды құрастыру жөнiндегi бiрлескен өндiрiстi құрудың кейбiр мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 25 ақпан N 302
Қазақстан Республикасының Президентi Н.Ә. Назарбаевтың Беларусь Республикасының Президентi А.Г.Лукашенконың 1999 жылғы 3-4 қарашадағы Қазақстан Республикасына ресми сапарының қорытындылары бойынша берiлген "Қазақстантрактор" ашық акционерлiк қоғамының базасында "Минск трактор заводы" өндiрiстiк бiрлестiгiмен бiрлескен МТЗ-80/82 тұрпатты доңғалақты тракторларды құрастыру жөнiндегi өндірістi құру туралы тапсырмасын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған "Қазақстантрактор" ашық акционерлiк қоғамында "Беларус" тракторларын сату және құрастыру жөнiндегi жұмыстың бағдарламасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi:
"Қазақстантрактор" ашық акционерлiк қоғамына "Минск трактор заводы" өндiрiстiк бiрлестiгiмен Лицензиялық келiсiм мен Лицензиялық шарт жасасу кезiнде қажеттi жәрдем көрсетсiн;
"Қазақстантрактор" ашық акционерлiк қоғамында доңғалақты тракторларды құрастыру процесiн ұйымдастыруға бақылауды жүзеге асырсын;
республикада делдалдық желiнi ұйымдастыру және МТЗ-80/82 тұрпатты тракторларға сервистiк қызмет көрсету орталықтарын құру жөнiндегi жұмыстарды үйлестiрудi қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен бiрлесiп, қоса берiлiп отырған 2001-2002 жылдары тракторлар сатып алу және құрастыру жөнiндегi бағдарламаны қаржыландырудың тетiгiн пысықтасын және белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Yкiметiне тиiстi ұсыныс енгiзсiн.
4. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен бірлесіп осы қаулының 3-тармағына сәйкес доңғалақты тракторларды сатып алу мен құрастыруды қаржыландырудың тетігі негізінде, "Қазақстантрактор" ашық акционерлік қоғамының делдалдық желісі арқылы сатылатын доңғалақты тракторларды қоспағанда, доңғалақты тракторларды бөлінген қаржының қайтарылуын қамтамасыз ететін ауыл шаруашылығы тауар өндірушілеріне лизингке берудің схемасы бойынша ұсыныс
әзірлесін және белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне
енгізсін.
5. Осы қаулының іске асырылуын бақылау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары Д.К. Ахметовке жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2000 жылғы 25 ақпандағы
N 302 қаулысына
қосымша
"Қазақстантрактор" ашық акционерлік қоғамында
"Беларус" тракторларын сату және құрастыру
жөніндегі жұмыстың
БАҒДАРЛАМАСЫ

О некоторых вопросах создания совместного производства по сборке колесных тракторов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 февраля 2000 года N 302
Во исполнение поручения Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева, данного по итогам официального визита Президента Республики Беларусь А.Г. Лукашенко в Республику Казахстан 3-4 ноября 1999 года, о создании на базе открытого акционерного общества "Казахстантрактор" совместного с производственным объединением "Минский тракторный завод" производства по сборке колесных тракторов типа МТЗ-80/82, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить прилагаемую программу работы по реализации и сборке тракторов "Беларус" в открытом акционерном обществе "Казахстантрактор".
2. Министерству энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан:
оказать необходимое содействие открытому акционерному обществу "Казахстантрактор" при заключении Лицензионного соглашения и Лицензионного договора с производственным объединением "Минский тракторный завод";
осуществить контроль за организацией в открытом акционерном обществе "Казахстантрактор" процесса сборки колесных тракторов;
обеспечить координацию работы по организации в республике дилерской сети и созданию центров сервисного обслуживания тракторов типа МТЗ-80/82.
3. Министерству энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан, Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан, совместно с Министерством финансов Республики Казахстан проработать механизм финансирования прилагаемой программы по закупу и сборке тракторов в 2001-2002 годах и внести в установленном порядке в Правительство Республики Казахстан соответствующее предложение.
4. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан совместно с Министерством финансов Республики Казахстан, исходя из механизма финансирования закупа и сборки колесных тракторов в соответствии с пунктом 3 настоящего постановления, разработать и внести в установленном порядке в Правительство Республики Казахстан предложения по схеме передачи колесных тракторов в лизинг сельскохозяйственным товаропроизводителям, обеспечивающие возврат выделенных средств, за исключением колесных тракторов, реализуемых через дилерскую сеть открытого акционерного общества "Казахстантрактор".
5. Контроль за реализацией настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Ахметова Д.К.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 25 февраля 2000 года N 302
Программа
работы по реализации и сборке тракторов "Беларус"
на базе ОАО "Казахстантрактор"

1. 10 жылдық мерзімге Лицензиялық келісім ("Қазақстантрактор" ААҚ-ның
базасында "Беларус" тракторларын шығаруды ұйымдастыру туралы) мен
Лицензиялық шарт (тауар белгісіне) жасалсын.
Мерзімі - 2000 жылдың ақпаны.
2. Заңдарда белгіленген тәртіппен 2000-2002 жылдары Қазақстан
Республикасына 1608 трактор мен 1392 трактор жиынтықтарын беруге
келісімшарт жасалсын, оның ішінде:
---------------------------------------------------------------------------
Жыл       Тракторлардың   Трактор жиынтықтарының   "Минск трактор заводы"
саны, дана          саны, дана          ӨБ арналған трактор
жиынтықтарын жинақтау
проценті,%
---------------------------------------------------------------------------
2000             808             96 (сәуір)                   100
96 (тамыз)                   95
---------------------------------------------------------------------------
2001             500             500                          80
---------------------------------------------------------------------------
2002             300             700                          70
---------------------------------------------------------------------------
Жиыны: Тракторлар - 1608 дана
Трактор жиынтықтары - 1392 дана
Берулер 2000 жылы "Белресурсы" концерні арқылы
жүргізіледі
3. "Минск трактор заводы" ӨБ техникалық құжаттаманы
"Қазақстантрактор" ААҚ-на береді:
3.1. құрсауға, арбаларға (1 данадан), құрастыруды бабына келтірудің
технологиялық процесіне, жүргізіп баптауға.
Мерзімі - 2000 жылдың 27 қаңтары.
3.2. құрастыруды ұйымдастыруға арналған техникалық құжаттаманы - Лицензиялық келісімге қол қойылған күннен бастап 5 күннің ішінде.
3.3. бөлшектердi шығаруды игеруге арналған техникалық құжаттаманы - Лицензиялық келiсiм бойынша алғашқы төлемдi орындағаннан кейiн.
4. "Қазақстантрактор" ААҚ тракторларды құрастыруды жүзеге асыру үшiн қажеттi жабдықтарды, құралдарды әзiрлейдi.
Мерзiмi - 2000 жылдың сәуiрi.
5. "Қазақстантрактор" ААҚ МТЗ-80/82 тракторын құрастыру үшін конструктивтік құжаттамаларды әзірлейді және жұмыс iстеп тұрған конвейердi дайындауды жүзеге асырады.
Мерзiмi - 2000 жылдың сәуiрi.
6. "Қазақстантрактор" ААҚ тракторлардың түрлi жүйелерiн тексеру үшiн сынақ стендтерiн дайындайды.
Мерзiмi - 2000 жылдың мамыры.
7. Трактор жиынтықтарын берудi "Қазақстантрактор" ААҚ-ның тракторларды құрастыруға дайын екендiгi туралы жазбаша растауы бойынша "Минск трактор заводы" ӨБ жүзеге асырады.
8. "Минск трактор заводы" ӨБ алғашқы 10 тракторды құрастыруға көмек көрсету және қызметшiлердi үйрету үшiн техникалық мамандарды iссапарға жiбередi. Мамандардың шығыстарын төлеу жеке шарт бойынша қабылдайтын жақтың есебiнен жүзеге асырылады.
Мерзiмi - "Қазақстантрактор" ААҚ-ның шақыруы бойынша.

1. Заключить Лицензионное соглашение (Об организации производства
тракторов "Беларус" на ОАО "Казахстантрактор") и Лицензионный договор (на
Товарный Знак) сроком на 10 лет.
Срок - февраль 2000 г.
2. Заключить в установленном законодательством порядке контракты на
поставку в 2000-2002 гг. в Республику Казахстан 1608 тракторов и 1392
тракторокомплектов, в том числе:
---------------------------------------------------------------------------
Год    !  Количество !   Количество      !   Процент комплектации
!  тракторов, ! тракторокомплектов!   тракторокомплектов на
!     шт.     !       шт.         !   ПО "Минский тракторный
!             !                   !   завод", %
--------------------------------------------------------------------------
2000        808         96 (апрель)                100
96 (август)                 95
--------------------------------------------------------------------------
2001        500             500                     80
--------------------------------------------------------------------------
2002        300             700                     70
--------------------------------------------------------------------------
Итого Тракторов          - 1608 шт.
Тракторокомплектов - 1392 шт.
Поставки в 2000 году производятся через Концерн "Белресурсы".
3. ПО "Минский Тракторный завод" передает техническую документацию
ОАО "Казахстантрактор":
3.1 на захваты, тележки (по 1 экз), наладочный технологический
процесс сборки, обкатки.
Срок - 27.01.2000 г.;
3.2 техническую документацию для организации сборки - в течение 5
дней с даты подписания Лицензионного соглашения;
3.3 техническую документацию для освоения производства деталей - после выполнения первого платежа по Лицензионному соглашению.
4. ОАО "Казахстантрактор" изготавливает оснастку, приспособления, необходимые для осуществления сборки тракторов.
Срок - апрель 2000 г.
5. ОАО "Казахстантрактор" разрабатывает конструктивную документацию и осуществляет подготовку действующего конвейера для сборки тракторов МТЗ-80/82.
Срок - апрель 2000 г.
6. ОАО "Казахстантрактор" изготавливает испытательные стенды для проверки различных систем трактора.
Срок - май 2000 г.
7. Поставка тракторокомплектов осуществляется ПО "Минский тракторный завод" по письменному подтверждению ОАО "Казахстантрактор" о готовности к сборке тракторов.
8. ПО "Минский тракторный завод" командирует технических специалистов для оказания помощи в проведении сборки первых 10 тракторов и обучении персонала. Оплата расходов специалистов будет осуществляться за счет принимающей стороны по отдельному договору.
Срок - по приглашению ОАО "Казахстантрактор".

9. "Қазақстантрактор" ААҚ "МТЗ" ӨБ-мен келiсiм бойынша Қазақстан, Өзбекстан, Түрiкменстан, Қырғызстан, Тәжiкстан, Алтай өлкесiнiң, Ресей Федерациясының Новосибирск, Омск облыстарының аумақтарында, сондай-ақ ҚХР мен Yндiқытай елдерiнiң "МТЗ" ӨБ өнiмдерiне сервистiк қызмет көрсетудi қамтамасыз ете отырып, делдалдық желi ұйымдастырады.
10. "Қазақстантрактор" ААҚ 2000 жылдың қыркүйек-қазан айларында
Беларусь және Қазақстан Республикаларының ресми тұлғаларын шақыра отырып,
МТЗ - 80/82 тракторларын құрастыру өндiрiсiнiң ресми ашылуын жоспарлап
отыр.
11. 2000 жылдың жұмыс қорытындылары бойынша "Минск трактор заводы" ӨБ
бiрлескен доңғалақты тракторлар өндiрiсi жөнiндегi АҚ немесе БК құру
туралы мәселе қарайды.
Мерзiмi - 2000-2001 жылдар.
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Орынбекова Д.К.

9. ОАО "Казахстантрактор" организует дилерскую сеть с обеспечением сервисного обслуживания продукции ПО "МТЗ" на территориях республик: Казахстан, Узбекистан, Туркменистан, Кыргызстан, Таджикистан; Алтайский край, Новосибирская, Омская области Российской Федерации, а также КНР и стран Индокитая по согласованию с ПО "МТЗ".
10. ОАО "Казахстантрактор" планирует официальное открытие сборочного
производства тракторов МТЗ-80/82 в сентябре-октябре 2000 года с
приглашением официальных лиц Республик Беларусь и Казахстан.
11. По результатам работы в 2000 году ПО "Минский тракторный завод"
рассмотрит вопрос об организации АО или СП по совместному производству
колесных тракторов.
Срок - 2000-2001 гг.
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)